Giriş

harvard business review üyeliği olan var mı?

Üyelik paylaşımı vs yapılıyor mu burada? Yoksa tek cihazdan mı giriliyor?
Üyelik paylaşımı vs yapılıyor mu burada? Yoksa tek cihazdan mı giriliyor?
mkrk
(17.10.18)

Özbekistan / Taşkent Hk

GünaydınDaha önce Özbekistan’da / Taşkent’te kalmış, orayı görmüş yada bu bölge hakkında detaylı araştırma yapmış birileri var mı?Burası hakkında gezi bloglarının verdğini bilgiler dışında tavsiyelere ihtiyacım var. Yeşillendiren elleriniz dert görmesin.Teşekkürler.
Günaydın

Daha önce Özbekistan’da / Taşkent’te kalmış, orayı görmüş yada bu bölge hakkında detaylı araştırma yapmış birileri var mı?

Burası hakkında gezi bloglarının verdğini bilgiler dışında tavsiyelere ihtiyacım var. Yeşillendiren elleriniz dert görmesin.

Teşekkürler.
mkrk
(11.10.18)
(3)

Pasaport Yenileme Kaç Gün Sürer?

Selam,Pasaport çıkarma işlemi en hızlı kaç günde sonuçlanır ? Kargo beklemesek gidip yerinden alsak fln mümkün müdür?Teşekkürler
Selam,

Pasaport çıkarma işlemi en hızlı kaç günde sonuçlanır ? Kargo beklemesek gidip yerinden alsak fln mümkün müdür?

Teşekkürler
mkrk
(29.09.18)
Benim geçen sene bu zamanlarda 2. gün içinde gelmişti.


petekpare
(29.09.18)
Yerinden alinamiyor, PTT kargo ile gelecek mecbur. İkinci gün duymadım hiç ben olsam bir haftayı gözden çıkarırdim. Pazartesi basvurursan hafta bitmeden gelir ama muhtemelen. Tabi asıl önemli olan randevu alabilmek.


elorelia
(29.09.18)
İzmir’de başvurduk ertesi gün sabah PTT getirdi yani 24 saat içinde elime ulaştı diyebilirim


Bostan
(30.09.18)
(10)

Ankara’da Öğrenci Giderleri

Selam Ankara’lı öğrenci kardeşlerimize sorum aylık ortalama gideriniz nedir? En büyük kalemler hangileri? Özellikle ailesiyle Ankara’da yaşamayan gurbetçi öğrencilerin yaşam giderlerini merak ediyorum.
Selam

Ankara’lı öğrenci kardeşlerimize sorum aylık ortalama gideriniz nedir? En büyük kalemler hangileri? Özellikle ailesiyle Ankara’da yaşamayan gurbetçi öğrencilerin yaşam giderlerini merak ediyorum.
mkrk
(06.09.18)
Mutfak en fenasi. E tabii disarida da yiyorsun ara sira iki bira iciyorsun(evde tabii disarida iki bira icmeyeli cok oluyor) falan derken bi bakmissin butun paran gitmis.


uc arkadas eve ciktik. kelle basi kira 333. faturalara da kis haricinde 100-120, kisin 180-200 diyelim. bizi mutfak batiriyor. sagolsun bir arkadasimiz neredeyse her ogun evde pisirir, ona ragmen marketten bir parca tavuk, yumurta, sebze falan alsak 30-40 liradan asagi cikamiyoruz.

kyk yurdunda kalip ayda 700 lira civari parayla sevgilisiyle gezen, iyi kotu sosyal hayati olan arkadasim var. ben ve digerleri genel olarak aylik 800-900'u goruyoruz.

istanbul denen boktan yere kiyasla ankara ucuz ama. ekonomik olarak 24 yillik tarihimin en korkunc zamanini gecirmeme ragmen yikilmadim ayaktayim. turkiye sartlarinda okunabilecek en iyi buyuk sehirlerden biri bence.

ha bir de eklemeyi unuttum okula toplu tasimayla gidecekse ve her gun dersi varsa aylik 50-60 da ona gidebilir. o biraz pahali geliyor bana ankara'da.


der meister
(06.09.18)
@ali159 emin misin 1000 lira olduğuna? araştırdığın kadarıyla daha uygun. 600 tl'ye kira+faturalar vs. bulunuyor ev arkadaşıyla.


tute
(06.09.18)
yok normal öğrenci için zaten. mutfak masraflarını dahil ettin mi bilmiyorum ben hariç söyledim. gördüğüm kadarıyla evler 1000-1500 tl. faturalarla birlikte max. 700 tl falan geliyor. +mutfak masrafları.


tute
(06.09.18)
evet pardon. ben sadece barınma olarak düşünmüştüm. o zaman tabii mutfak, yol masrafı vs. derken geçiyor.


tute
(06.09.18)
Yani Ankara’daki öğrencilerin aylık gelirleri/giderleri ortalama 1000TL’dir diyebilir miyiz?


mkrk
(06.09.18)
Ankarada bir öğrenci fotosentez yaparsa aylık 1000 tl ile geçinebilir evet.
En boktan 2+1 ev fiyatı kurtuluş cebeci(en uygun öğrenci semtleri) civarlarında 900 bandında. elektrik su internet 250 lira. Genelde evler merkezi sistem ve 200 lira civarı aidat var. (Merkezi sistem değilse de 50-70 tl aidat ve yıllık 5 aydan 1500 lira doğalgaz mutlaka yakarlar aynı hesaba gelir)
Kabaca mutfak masrafı hariç 700 lira. Düzenli alışveriş yapıp kahvaltı ve akşam yemeklerini sektirmeden evde yerlerse 600/2 300 lira civarı mutfak masrafları olur.(bu da imkansıza yakın çünkü eve gelirken 2 ekmek bi litre ayran bi su alsan 10 lirayı buluyorsun da)

Şuan 1000 tl yi bulduk. Bunun dışında günlük toplu taşıma, cep harçlığı, varsa sigara, öğle yemeği çay kahve ve sosyalleşme için sadece ve sadece 30 tl (ki bunların hepsinin 30 tl ile olması mümkün değil asla. )
Bu hesap kıyafet-akşam dışarı çıkma-sinemaya gitme- arkadaşlarla 2 bira içme gibi aktiviteleri içermiyor gördüğün gibi ve 2000 tl yi buldu.

Bana sorarsan en asgari gider 2000 tl + Kyk kredisi olurdu. Bunu ucundan da olsa insan gibi yaşabilsin diye söylüyorum. Yoksa elbette 1000 tl ye de hayatta kalır. Kyk yurdunda kalır yemek yemez dışarda bi kahve içmez davar gibi yaşar.


@hatunların neden insanları davar diye nitelendiriyorsun? sana pis ayar oldum. bahsettiğin şartlardan daha kötüsünde yaşayan insanlar var. ülke gerçekleriyle tanış. birçok öğrenci için 2000 lira büyük lüks. asgari ücretten fazla yapıyor. evinden dışarı çık azcık.


black mamba
(08.09.18)
Ovv beklenen duyar da gelmiş. Okuduğunu anlamak konusunda zorlanan insanların internet kullanıp buralara erişebilmeleri gerçekten ilgil çekici.

Davar gibi yaşardan, insanlara davar dediğim anlamını çıkarman fantastik ama yine de açıklayayım ki en asgari seviyede beyni olan insanlar bile anlayabilsin.
Sinemaya,tiyatroya, herhangi bir sosyal etkinliğe gidememek ; akşam dışarı çıkıp iki bira bir kahve içememek; basit etkinliklere dahi katılamamak,istediğin/ihtiyacın olan şeyleri alamamak ve tüm bunları arada bir de olsa yapamamak =davar gibi yaşamak. İnsan davardan farklı olarak sosyal bir canlı. Toplum arasında belli rolleri falan var hani. Dolayısıyla hayatta kalabilicek kadar asgari beslenme ve barınacak bir çatı insanı insan gibi yaşatmaya yetmez. Toplumun ciddi kesiminin bu standartları sağlayamaması elbette kötü ancak bu davar gibi yaşadıkları yani sadece hayatta kaldıkları gerçeğini değiştirmiyor. Kaldı ki burda insanların kaç paralarla hayatta kaldıkları konusunu tartışmıyoruz. Ankarada bir öğrencinin ortalama aylık giderinden bahsediyoruz. Bir önceki entrymde yaptığım hesapta ise en küçük bir abartma ya da ekstra bir harcama yok.
Bu arada asgari ücretten bile yüksek ve lüks demen gerçekten çok tatlı. Senin köyünde şartlar nasıl bilemiyorum ancak Ankarada ve genel anlamda büyük şehirlerde maalesef hayat böyle şu an. Gönül ister ki tüm toplum refah içerisinde yaşasın, o apayrı mesele. Ama rica ediyorum şu bitmek tükenmek bilmeyen fakir edebiyatınızı başka yerlerde yapın.


ne olursa olsun bu şekilde ifade ediyorsan gerçek hayatta çok dayak yersin. internetin getirdiği rahatlıktan dolayı bu tabiri kullandığını düşünüyorum. yoksa şartlar ne kadar kötü olursa olsun bu tabirin ayıp olduğu ailenin en geç 10 yaşında öğretmesi gerekiyordu.

demek istediğine katılıyorum. yoksulluk sınırı 8000 lira. ancak biz gerçeklerden konuşuyoruz. yüzde kaç o imkanlarda? eğer derdin sosyal aktivitelere gitmekse 2000 lira bile olmadan bunları yapabilirsin. davar gibi de yaşamazsın. ya da her şeyi hakkını vererek yaşamak istesen emin ol 2 bin lira yol parasına yetmez. ama öğrenci diyoruz burada. biraz ucuza kaçabilir.

ayrıca bahsettiğin şeyleri işin yoğunluğundan dolayı yapamayan ama ayda yüzbinler kazanan insanlar biliyorum. onlar ne oluyor?

yaptığım fakir edebiyatı değil. rahatsız olduğum senin üslubun. yoksa 2000 lira yetmeyebilir tabii ama bu şekilde ifade edilmez.


black mamba
(08.09.18)
(1)

Tandoğan - Beşevler Civarı Yurt

Günaydın,Beşevler, Tandoğan kampüsüne yerleşen öğrencilerimiz hangi yurtlarda kalıyor/kalabilir? Bu bölgede öğrencilik yapmış/yapan var mı aramızda? kyk yada özel farketmez tecrübelerinizi, fiyat ve sunulan hizmetler hakkında bildiklerinizi paylaşabilir misiniz?Edit: Erkek ÖğrenciTeşekkürler.
Günaydın,

Beşevler, Tandoğan kampüsüne yerleşen öğrencilerimiz hangi yurtlarda kalıyor/kalabilir? Bu bölgede öğrencilik yapmış/yapan var mı aramızda? kyk yada özel farketmez tecrübelerinizi, fiyat ve sunulan hizmetler hakkında bildiklerinizi paylaşabilir misiniz?

Edit: Erkek Öğrenci

Teşekkürler.
mkrk
(05.09.18)
Ben Ulus'ta başkent yurduna yedek olarak yerleşmiştim. Tarihi roma hamamının yanında, pavyonların da yanında. Saykodelik bir ortamdı gerçekten.

Baktım odalarda banyo, banyoda küvet, klozet falan var, kapısı kilitlenebilir masaüstü bilgisayar odası var, 7. katta balkon sefası var, dedim burası devlet yurdu parasına yarı özel gibi, 4 yıl kaldım. Ulus'tan stadyum, tren garı, Tandoğan asker çarşısı, beşevler derken Gazi'ye yürüdüm çoğu yağmursuz günde. Yürümediğim zaman da ulus rüzgarlı minibüsüyle ya da Ulus'tan metro-kızılay-ankaray aktarması yaparak gelip gidiyordum.

Bizim son yıllarımızda hemen yan tarafa (genellikle Azer Bülbül'ün çıktığı yerin üst katına şaka maka) yüksek, yeni bir yurt daha yapılıyordu, belki oraya taşınmış ve şartları değişmiş olabilir bu arada.

Baktım o özel yurtmuş, bizim efsane duruyor. Yemekhanesi en üst kattaydı, ordaki boydan boya camların da etkisiyle bildiğin gökdelenin tepesinde manzaralı restoran keyfi yaşıyorduk. Şimdi bakınca burası bildiğin otelmiş büyük ihtimalle zamanında, sonradan yurt yapılmış gibi. Küvet vardı ya küvet? Küvetin hemen yanındaki klozeti küvetin ahizesinin sıcak suyunu harlayarak sterilizasyon yapıyorduk, hortumu gayet güzel yetişiyordu, hem sıcak olduğu için ankara ayazında sabahları o ilk temasta ürpertmiyordu hem de temizlik açısından kafa rahat, lükse bakar mısın. neyse gereksiz detaya girdikçe tutamadım kendimi.


onemoremile
(05.09.18)
(4)

Kaş - Havalimanı Antalya, Dalaman

Günaydın,Kaş’tan hangi havalimanına transfer daha kolay oluyor tecrübe eden var mı? Dalaman’da billetler daha pahalı ekonomik olarak Antalya havalimanını kullanmak daha uygun ama Kaş-Antalya arası transferde sorun yaşarmıyız? Teşekkürler.
Günaydın,

Kaş’tan hangi havalimanına transfer daha kolay oluyor tecrübe eden var mı? Dalaman’da billetler daha pahalı ekonomik olarak Antalya havalimanını kullanmak daha uygun ama Kaş-Antalya arası transferde sorun yaşarmıyız?

Teşekkürler.
mkrk
(16.08.18)
Antalya- kas arasi transfer cok pahali. Otogar’a otobus, ordan kas’a otobus yapmak gerek ki 3-4 saat suruyor.

Dalaman’dan transfer 75 falandi sanirim. Daha kisa suruyor


fakyoras
(16.08.18)
Kaş - Dalaman yaparak shuttle kullanmak iyi oluyor.

Dalaman ya da Antalya fark etmez 2ve fazla kişiyseniz Sedat Transfer var. Ben ve arkadaşlarım çok sefer kullandık, tavsiye ederim.


lcha
(16.08.18)
kaş-antalya havalimanı çok uzun. bir kere o hataya düştüm günün yarısı gitti havalimanına varana kadar.


sir gawain
(16.08.18)
dalaman-kaş transfer 60 tl shuttlekaş yazın google'a , çok da rahatlar tavsiye ederim


mysql34
(16.08.18)
(13)

Düğüne Şehirdışından Katılanlar Hk

Günaydınlar,Düğünümüze şehirdışından katılacak misafirlerin konaklaması hakkında bir usul var mıdır? Ben düğün sahibi olarak uzaktan gelecek misafirlere konaklayacak yer ayarlamak durumunda mıyım, bunun gereklilik ve nezaket boyutu hakkında fikirlerinizi paylaşabilir misiniz?Teşekkürler.
Günaydınlar,

Düğünümüze şehirdışından katılacak misafirlerin konaklaması hakkında bir usul var mıdır? Ben düğün sahibi olarak uzaktan gelecek misafirlere konaklayacak yer ayarlamak durumunda mıyım, bunun gereklilik ve nezaket boyutu hakkında fikirlerinizi paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler.
mkrk
(08.08.18)
Günaydın,

Eğer imkanınız var ise güzel bir jest olur, mesala ben arkadaşımın düğününe alanyaya gitmiştim tanıdık bir pansiyonları vardı orada kalmıştık.

Yakın akrabaları, alanya da ki tanıdıklarında kalmıştı.


xdenizx
(08.08.18)
Öncelikle hayırlı olsun.
Prensip olarak dışarıdan gelecek misafirler kim tarafından (kız tarafı / erkek tarafı) çağırıldıysa onlar tarafından ilgilenilmesi gerekir. Atıyorum siz erkek tarafı olarak kız tarafının Almanya'dan gelen amcasının konaklamasıyla ilgilenmezsiniz. Bunun kız tarafının ayarlaması gerekir.
Onun dışında imkanlar dahilinde organizasyona yardımcı olunur. Eğer ev varsa açılır. Süper zengin değilseniz kimsenin otel parasını vermezsiniz.


SiyamkedisiZorro
(08.08.18)
Biz bursa’da evlenmiştik. Ailem, tanıdık, akrabalarım izmit’teydi. İzmit’ten otobüs tutmuştuk. Herkes otobüsle gidip gelmişti düğüne.


sta
(08.08.18)
evet ayarlamalısın


aquarium
(08.08.18)
bi zahmet ayarlarsınız kalacak yerlerini. eş dost akrabanın evinde yatırılır misafirler. nezaketten ziyade gereklilik benim büyüdüğüm kültüre göre.


japon askeri
(08.08.18)
evde ağırlayacak durumunuz yoksa uygun bir yerle anlaşıp toplu indirim alabilirsiniz. dolaısıyla, atıyorum geceliği 100 lira olan yerde sizin adınızı vererek geceliği 80 lira vererek kalabilirler.


piremses
(08.08.18)
Çok çok yakınım değilse şehir dışına konaklamalı düğüne kalacak yeri bana bırakıyorlarsa gitmem valla


pastörizesüt
(08.08.18)
En yakın arkadaşım kendi yakın akrabalarını kendi ödedi ama bizim için de otelle anlaşıp indirimli fiyat verilmesini sağladı. Biz de rahat kaldık. Herkesi çekmek anlamlı değil ama teyze/hala falan için yer ayarlanabilir.


aychovsky
(08.08.18)
3 farklı şehirden misafir bekliyoruz. Bu sebepten otobüs kaldırma fikri bize uymuyor.

Birkaç otelle görüştüm indirm vs organize ettim ama ödemeyi misafirlere mi bırakmalı onlara nasıl iletilmeli?

Yakın çevrem için eş dost akraba evi uygun ama bazı misafirleri (iş arkadaşı, yönetici, hoca vs.) akrabalarda misafir etmek pek uygun olmaz gibi.


mkrk
(08.08.18)
bence zaten çok yakın akrabalar dışında kimse beklemiyordur evde misafir edilmeyi ya da masraflarını çekmenizi.

Toplu, kibar bir bilgilendirme yapabilirsiniz. Eğer buraları kullanırsanız avantajlı kalabilirsiniz ismimizi vererek diyin. Bence hiç dert edecek bir konu değil.


piremses
(08.08.18)
Günaydın, kışın ablamın düğünü oldu, şehir dışından gelen misafirler için otel ayarladık ve biz karşıladık, kız evi yani. Misafirler bizimdi neticede. Gelen herkes uçakla geldi, mesafe uzaktı çünkü. Yaklaşık 25 kişi kadardı misafirler. Erkek evi de öyle yaptı, onlar başka otel ayarlamışlar, ama daha azdı misafirleri. Ben geçmişte arkadaşlarımın farklı illerdeki düğünlerine gittim, konaklamayı hep kendim ayarladım, beklenti içinde de değildim. Gelecekte evlenirsem gelen misafirlerin konaklama işini ayarlarım, bence bu şekilde daha şık oluyor.


elikası
(08.08.18)
böyle bir zorunluluk yok.

mesela düğünde yemek servisi de zorunlu değil. tıpkı konaklama gibi. ama yaparsanız hoş bir jest olur.


babilbaligi
(08.08.18)
Zorunluluk yok, ama özellikle şehri bilmeyenler için otel önerileri kesinlikle faydalı olacaktır.

Örn. Düğün mekanına yakın, ya da düğün için gelmişken şehir merkezine kolay ulaşımı olan bir yerden bir iki otel ile görüşülür. Durum anlatılır ve fiyat alınır.

Daha sonra şehir dışında gelecek kişilere bu oteller ve konuşulan fiyatlar bildirilir. Burası önemli, çünkü fiyatı söylemezseniz sizin karşılayacağınız anlaşılabilir.

Böylece düğüne gelenler hem mesajı almış olurlar, hem de kafalarına göre abuk sabuk otellere kalarak düğün ziyaretlerinin kötü geçmesi engellenir.

Bundan sonrası jest ve güzelliğe girer:
- Belirlenen bu otel/otellerden düğün mekanına minibüs veya araba ayarlanabilir. Burada sizin belirlediğiniz yerde kalmaları avantaj sağlayacaktır.
- Otel masrafı karşılanabilir.

Biz otel masraflarını karşılamamıştık, ancak şehir ve ülke dışından gelenler için hem ulaşımı kolay hem de İstanbul'u gezerken kolaylık olacak ve güvenli 2-3 otel önerisinde bulunmuştuk farklı fiyat kategorilerinden.


burfak
(08.08.18)
(3)

Uçak Mühendisliği Hakkında Birkaç Soru

Selamlar,Bu bölümü okuyan var mı? Teknik üni dışında okunsa prestiji çok mu düşüktür? Erciyes, Samsun'da fln mesela? Mezunları ne iş yapar ?Teşekkürler.
Selamlar,

Bu bölümü okuyan var mı? Teknik üni dışında okunsa prestiji çok mu düşüktür? Erciyes, Samsun'da fln mesela? Mezunları ne iş yapar ?

Teşekkürler.
mkrk
(02.08.18)
Makine Müh olarak tavsiyem Türkiye'de temel meslek dallarını oku. Uçak, gemi, mekatronik, ıvır zıvır müh yerine makine oku, iş bulma ve çalışabileceğin sektör portföyünü genişlet.


japon askeri
(02.08.18)
@japon askeri +1

odtü ya da itü'de okumayacaksan uçak mühendisliği gereksiz, onun yerine inşaat - elektrik elektronik - makina'dan birini okuyun.


hosein
(02.08.18)
Ucak muh'leri tai-roketsan-tubitak gibi yerlerde calisir. Oralarda da is bulmak istiyorsan ya odtu-itu diplomasi ya da torpilin olacak. Notlarin iyi olursa belki yurtdisina gidersin, ama riskli isler. Eger ekonomik durumun iyiysi, almanya'da okuyabilirsin. Burada bir yerde ucak muhendisligi kazanip, almanya'da dil kursuna gidersin ve orada guzel bir okulda lisansa baslarsin. Tavsiyem budur.

Odtu havacilik muhendisligi mezunuyum.


(2)

Çukurambar'da Bir Mekan

Selamlar,Çukurambar'da bir restoran arıyorum. Bir arkadaşım bahsetmişti yemeği sizin önünüzde hazırlıyor şef ve servis ediyor fln diye. Adı neydi mekanın bilen giden var mı?
Selamlar,

Çukurambar'da bir restoran arıyorum. Bir arkadaşım bahsetmişti yemeği sizin önünüzde hazırlıyor şef ve servis ediyor fln diye. Adı neydi mekanın bilen giden var mı?
mkrk
(07.07.18)
Teppenyaki Alaturka vardı ama kapandı. Yerine steakhouse açıldı sanırım.


malheiros
(07.07.18)
öküz?


(9)

Üniversite Bölüm Seçimi

Selam taze üniversiteliler,Bizim ufaklık bu sene sınava girdi. Malum meslek, okul, bölüm seçimi asıl kritik nokta. Evet gençlerin sevdikleri işi yapmaları tercihlerini kedileri yapmalarını destekliyorum. Ben de öyle yaptım bu sorumluluğu kendim aldığım için okuldan nefret etme durumum olmadı. Ama be
Selam taze üniversiteliler,

Bizim ufaklık bu sene sınava girdi. Malum meslek, okul, bölüm seçimi asıl kritik nokta. Evet gençlerin sevdikleri işi yapmaları tercihlerini kedileri yapmalarını destekliyorum. Ben de öyle yaptım bu sorumluluğu kendim aldığım için okuldan nefret etme durumum olmadı. Ama belirli bir yönlendirme yapıyor olmak da gerekiyor diye düşünüyorum.

Neyse şimdi bizim oğlan sayısal mezunu. Beklediğimiz muhtemel sıralama 40k ile 60k arası.

Şimdilerde trend nedir? Sayısalcılar nereye gidiyor? Var mı aranızda hayal kırıklığı yaşayan bu bölüme kesin gelmesin/gelsin diyen?

Benim araştırmalarımdan ve çevremden gördüğüm bazı ilgi çeken bölümler şunlar:

Elektronik Haberleşme Müh.
Gemi inşaatı ve Makine Müh.
Metalurji ve Malzeme Müh.

Ailecek önerilerinizi bekliyoruz.


Not: Bu sıralar bu tip sorularla sizi biraz boğacağım. Desteğiniz için teşekkürler.
mkrk
(02.07.18)
gerçekten yapmak istediği bir meslek veya öğrenmeye karar verdiği bir alan yoksa bence bölümden ziyada yaşamak istediği şehir/okumak istediği okul seçsin.

''trend'' diye bölüm yazıp ''trend'' diye o işten çalışıp yükselen pek insan tanımadım. benim tanıdıklarım genelde ''trend diye xxx yazdım şimdiki aklım olsa yyy okurum (ne istediğini/becerebildiğini yeni çözmüş) diyordu.

bu hangi bölüm trend diye kafa yormak, ciddi ciddi ne iş yapmak istediğine kafa yormasına engel olacaktır bence.

tiksiz edit: metalurji yazsın metalürji, amerika bor çıkarmamıza izin verince çok kıymetlencek çok trendy olacak diyollaaa


otonomo
(02.07.18)
En büyük birkaç üniversiteye puanı yetmiyorsa metalurji ve gemi makine yazmayın. Bunlar genellikle pis işlerdir. Elektrik-elektronik makine inşaat işsiz kalmaz. Maaşlar da pozisyonla alakalıdır fakat bazılarının tek başlarına çalışma imkanları da vardır. Misal makineci ofis açıp asansör bakım yetkisine sahip olabilir.


garagavun
(02.07.18)
devlet ünisinde makine mühendisliği veya bazı ünilerde imalat çok rahat iş bulur. önemli olan kendsini geliştirmesi. ben potansiyelimin altında kaldım mlsf 40k olmuştum babamın ısrarıyla makine yazdım. çok memnunum işimden. metalurji malzeme yazmayı düşünmeyin, makine varken gereksiz. imalat mühendisliği imkanınız varsa atılım ünide çok iyi, labler ve sınırlı öğrenci sayısı kaliteli eğitime sebeb oluyor.. yakın bi tanıdık okuyor, orda da çok iyi makine çıkışlı imalatçılar var sadık hoca, bilgin hoca vs.

özetle matematiğe yatkınsa makine yazsın. bi ton alanı var. ister ısı çalışır ister imalat ister mekanik ister malzeme vsvs ucu bucağı yok. yani makineci olursa malzeme bilir ama malzeme okusa makine bilgisi sınırlı olur ayriyetten işe girerken malzemeci vs makineci diye fark oluyor.

ben gazi makinedeyim bi sorunuz olursa cevaplarım, yardımcı da olurum.


lata
(02.07.18)
yönetim bilişim sistemleri, enformatik veya bilgisayar mühendisliği düşünün


mysql34
(02.07.18)
ne seçeceği henüz kafasında oturmadı ise önceliği okul tercihine verin. odtü, boğaziçi, itü gibi geleneği olan okulların tutan bölümlerini inceleyin.

bahsettiğim okullarda içinize sinecek bölüm bulamazsanız 2. ya da 3. kademe okulların temel mühendislik dallarından yürüyün. elektrik elektronik, makine, inşaat, bilgisayar vs. vs.


zgrydn
(02.07.18)
Gelecegin bolumleri her zaman gelecegin bolumleri olarak kalir. Bu kurali unutmayin.

İnsaat aklindan gecerse elbet bir gün yazmayin.

Elektronik haberlesmeden okuyan tanidik vardi ispartada. Girdigi sene yuksekti, her sene dusuyor o bolum. Okumasi da zor demişti. Bilemiyorum artik.


gizemli dede
(02.07.18)
Ben makine mühendisliğini çocuğuma bile tavsiye etmem. Bilgisayar mühendisliği okuyabilir illa mühendislik okuyacaksa. Metalurji ve malzeme mühendisliğinin çalışma şartları pek iyi değil. İmalat sektöründe çalışanlar için fabrika ortamı zor. Malzeme derslerini seven kişiler genelde nadir oluyor çünkü sayısaldan çok sözele yakın.


dissendium
(02.07.18)
trendini bilmiyorum ama bugünün ve geleceğin mesleği yazılımcılık. her şey elektroniğe, otomasyona dönüyor artık. açıkçası artık geleceği düşünürken türkiye bazında yaklaşmamak lazım, yurtdışında çalışmak 20 sene öncesi kadar zor değil. yığınla insan var yurtdışına gidip çalışan. bilgisayar ve yazılım işi diğer bölümlere göre bir adım daha önde gibi.

inşaat geçtiğimiz 10 yıl içinde çok sükse yaptı hükümetin parayı betona yatırması sayesinde ama şu önümüzdeki 10 yılda aynı popülerliği sürdürür mü şüpheliyim. malum çıkacak zorlu bir krizde ilk etkilenecek olan inşaat sektörü. zaten başka sektörde yok gibi :)

benim gördüğüm kadarıyla saha ve üretim alanında çalışan mühendisler ofis mühendislerine göre daha rahat iş buluyordu şu güne kadar, maaşları da sanırım biraz daha iyi. en azından inşaat alanında böyle.


issiz karga
(02.07.18)
Şimdiki aklım olsa makine mühendisliği derim. Kesinlikle alanında ilerleyebilecek fırsatlara sahip. Yukarıda arkadaşların da belirttiği üzere alt dallardan birine yönelerek işsiz kalmaz. Üretim safhasında o kadar çok iş kolu ve de alt dal var ki iş fırsatları bitmez. Elbetteki üniversitede bölüm derslerinden illallah diyecek ancak hayata atılıp geriye baktığında sizlere teşekkür edecektir.


creedwar
(02.07.18)
(1)

Thinkpad x250 ayarında bir notebook aranıyor

Selam,Thinkpad x250 ayarında bir notebook arıyorum hafif olması önemli sürekli taşıma gerekebilir. Ekran boyutunun küçük olması sorun değil evde ve ofiste monitör ile kullanılacak. Ofis uygulamaları ve internet ağırlıklı kullanılacak. Büyük uygulamalar ve oyunla işimiz yok.x250'ni sıfırını bulamıyor
Selam,

Thinkpad x250 ayarında bir notebook arıyorum hafif olması önemli sürekli taşıma gerekebilir. Ekran boyutunun küçük olması sorun değil evde ve ofiste monitör ile kullanılacak. Ofis uygulamaları ve internet ağırlıklı kullanılacak. Büyük uygulamalar ve oyunla işimiz yok.

x250'ni sıfırını bulamıyorum bu ayarda bir pc öneriniz olur mu?
mkrk
(20.06.18)
geçen duyuruda birisi x250 satıyordu. eline bol miktarda geçecekmiş şirket çıkması olarak. hatta bir hp modeli de satıyordu


rosencruz
(20.06.18)
(3)

Uçuş Arama Sitesi

Bazı havayolu şirketlerinin sitelerinde tarih aralığı ve kalkış bölgesi seçip o tarihteki rastgele varış yerlerini gösteren bölümler vardı.Örneğin Kalkış: 14 Eylül 2018 İstanbul yazıyorsun varış için değişik opsiyonlar getiriyor fiyat aralığı fln belirliyorsun. Bu fonksiyona sahip bildiğiniz siteler
Bazı havayolu şirketlerinin sitelerinde tarih aralığı ve kalkış bölgesi seçip o tarihteki rastgele varış yerlerini gösteren bölümler vardı.

Örneğin

Kalkış: 14 Eylül 2018 İstanbul yazıyorsun varış için değişik opsiyonlar getiriyor fiyat aralığı fln belirliyorsun.

Bu fonksiyona sahip bildiğiniz siteler var mı?

Tarihim belli ama tatil yerine karar veremedim bilet fiyatı da planlamam konusunda etkili olacak.
mkrk
(30.05.18)
Tam istediğiniz gibi olmasa da www.google.com
kalkış yeri ve tarih seçip arama yaptıktan sonra gelen ekranda yukarıda fiyat kısmı var. onu da oradan ayarlayıp bakalabilirsiniz. 1000 TL ve katları şeklinde bakılabiliyor. Daha iyisi varsa takipteyim ben de.


veritaslibertas
(30.05.18)
google flights'dan iyisi yok. çevre hava alanlarını, en ucuzunu, tarihe göre değişen fiyatları canavar gibi gösteriyor. bende skyscanner'in pabucunu dama attı


rosencruz
(30.05.18)
Skyscanner. Kalkış "istanbul", varış "her yere" yazınca opsiyonlar çıkıyor.


peggy
(30.05.18)
(1)

Üniversite Sınavı Sonrası Motivasyon

Selamlar,Bizim ufaklık bu sene sınava girecek baya stresli saçları fln döküldü canım sıkıldı çocuğu böyle görünce. Sınav sonrası bi motivaston, stres atma tatili gibi bişey hediye edelim dedik. Var mı öneriniz?Cinsiyet : ErkekUkrayna fln gibi ucuz bi yurtdışı da olabilir dedim ama hesapladığımdan pa
Selamlar,

Bizim ufaklık bu sene sınava girecek baya stresli saçları fln döküldü canım sıkıldı çocuğu böyle görünce. Sınav sonrası bi motivaston, stres atma tatili gibi bişey hediye edelim dedik. Var mı öneriniz?

Cinsiyet : Erkek

Ukrayna fln gibi ucuz bi yurtdışı da olabilir dedim ama hesapladığımdan pahalıya gelecek gibi. Acaba yalnız sıkılır mı? Yoksa direkt parayı versem istediği gibi yese mi?
mkrk
(28.05.18)
merhaba. tek başına sıkılır gibi, parayı direkt vermenizden daha mantıklı seçenekler olabilir. nedir sevdiği şeyler mesela? ilgilendiği konular nelerdir?

www.spacecampturkey.com

şöyle bir şeye nasıl bakar? veya arkadaşları ile birlikte, yurt içinde 2-3 günlük bir kaçamak yapmasına olanak tanısanız? gibi gibi


oekuklu
(28.05.18)
(3)

Televizyon Almaca

Selam Gencolar,Eve televizyon alıcaz. Nerden almak/almamak lazım, hangi özellikler önemli?Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?Teşekkürler.
Selam Gencolar,

Eve televizyon alıcaz. Nerden almak/almamak lazım, hangi özellikler önemli?

Deneyimlerinizi paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler.
mkrk
(18.05.18)
arçelik iyidir.dünya kupası öncesi kampanya var.


since1907
(18.05.18)
4k olsun 55 inç olsun en az.. şahsen ben tv alırsam bu özelliklerde alacağım.


burya
(18.05.18)
Salonunuza yani izleme mesafenize uygun bir ölçüde alın en önemlisi, mesafe yakınsa gereğinden fazla büyük ekran hem gözü yoracak hem de gözünüz aynı anda tüm ekranı göremeyecek.

Ben olsam internetten bütçeme uygun modelleri karşılaştırır, en uygun olan modeli her yerde aratır en ucuz nerede ise oradan alırım.

Her zaman en yeni çıkan değil de bir önceki modellerde fiyat daha mantıklı olur.


John Bloor
(19.05.18)
(1)

Ankara'da Ev Kuranlar

Ankara'da evlenen yada evlenmeden kendisine ev kuran arkadaşlar,Mobilyalarınızı nereden ve ne kadar sürede teslim aldınız?Ev tutma ile mobilyaları satın alma arasındaki süre ilişkisi nasıl yönetmeliyiz?Eşyalar gelmediği için boş evde dolanıp durma süresini minimuma nasıl düşürürüz?Kazıklanmamak için
Ankara'da evlenen yada evlenmeden kendisine ev kuran arkadaşlar,

Mobilyalarınızı nereden ve ne kadar sürede teslim aldınız?

Ev tutma ile mobilyaları satın alma arasındaki süre ilişkisi nasıl yönetmeliyiz?

Eşyalar gelmediği için boş evde dolanıp durma süresini minimuma nasıl düşürürüz?

Kazıklanmamak için nelere dikkat gerekir?


Teşekkürler.
mkrk
(04.05.18)
Arkadaşıma yeni kurduk gibi. Şöyle oldu tepe home dan aldılar. Mart ayında gittik aldık. Haziran başı teslim diye anlaşıldı. Fakat evi ayarladılar firma da ürünleri çoktan hazırlayıp depoda tuttuğu için hadi bize gönderin mobilyayı dediler.

Ev mobilyasinda genelde döşemeli ürünler disindakile stokludur çoğunlukla hadi gönder dersin gönderirler. Ama döşemeli de müşteriye özel üretim yapılır en az 6 hafta gibi o süreç. Mobilya hazır olsun kurumsal bilindik bir yer ise depoda bekletir zaten rahat ol


kablelvuku
(04.05.18)
(3)

Küçük Esnaf Kurnazlığı İle Mücadele (KEKM)

Küçük esnafın neden batmasını gerektiğini ciddi manada tecrübe ettim.Zaten işini doğru yapan büyüyor aga.Bu şark kurnazlığı yapan tipleri yerin dibine batırmak istiyorum. Başımda var bir tane böyle nasıl rezil edebilirim bu adamı? Elim mahkum lüks mal aldım geri iade fln sıkıntılı zamanım yok.Yardım
Küçük esnafın neden batmasını gerektiğini ciddi manada tecrübe ettim.

Zaten işini doğru yapan büyüyor aga.

Bu şark kurnazlığı yapan tipleri yerin dibine batırmak istiyorum. Başımda var bir tane böyle nasıl rezil edebilirim bu adamı? Elim mahkum lüks mal aldım geri iade fln sıkıntılı zamanım yok.

Yardım lütfen.

Detay: Yüzük aldım. Önce fiyat verdi. Ölçü aldı yüzük biraz genişledi fiyat +200 oldu. Ölçü almasına rağmen denediğimiz yüzük bol geldi. Şimdi yüzük daralacak belki ağırlığı artabilir tekrar fark çıkabilir dedi alay mı ediyor anlamadım. Elim mahkum zira haftasonu yüzükler kullanılacak. Adama zarar vermezsem içim soğumayacak nereye nasıl şikayet ederim.
mkrk
(18.04.18)
Fark mark verme. Ölçüyü yanlış almış bir kere, onun hatası.


retiredcolonel
(18.04.18)
Ölçüyü yanlış almış onun hatası +1
Daraltildiktan sonra artan parçayı versin o zaman size.

Daraltma parasını size itelemeye çalışıyo.

Meslek odasına şikayet edilebilir sanırım.


old possum
(18.04.18)
parasını peşin vermeyecektiniz. bu tip esnafları en güzel para ile terbiye edersiniz.


kveldulv
(18.04.18)
(2)

Kredi Kartı Kapatma - Kredi Puanı Etkisi

Selamlar,Elimde kullanmayı bıraktığım ve bir daha kullanmayı planlamadığım bir kredi kartım var. Ama aynı zamanda kredi puanımı da yükseltmek istiyorum. Bu kredi kartını tamamen kapatmak kredi puanımı nasıl etkiler? arttırır / azaltır / değiştirmez ?Bu arada başka bankalara ait 2 kartım daha var bun
Selamlar,

Elimde kullanmayı bıraktığım ve bir daha kullanmayı planlamadığım bir kredi kartım var. Ama aynı zamanda kredi puanımı da yükseltmek istiyorum. Bu kredi kartını tamamen kapatmak kredi puanımı nasıl etkiler? arttırır / azaltır / değiştirmez ?

Bu arada başka bankalara ait 2 kartım daha var bunları aktif şekilde kullanmaktayım ve ödemeleri düzenli.

Teşekkürler.
mkrk
(05.04.18)
Kapatmak puanınızı düşürmez. Ama kredi kartı kullanmamak kkb puanı yükselme hızınızı azaltır. Hatta bankalarla işiniz sadece kredi kartıyla idiyse, banka sizi değerlendirecek bir şey bulamaz.

Gerçi bana öyle demelerine rağmen 2-3 sene kredi kartım yoktu. Meğer o esnada 1800 üstüne çıkmış puanım (500'den).

Bence kredi kartı kullanmayan adamın puanını da fahiş yükseltiyorlar ki en azından hemen kredi falan kullansın, banka ağından kurtulamasın.


kendi isteğinle kapatırsan bir şey olmaz. ama senin yerinde olsam kapatmazdım. yarın öbür gün krediye vb. başvurduğunda bankacılıktan ne kadar uzaksan soru işareti olur kullandırımlarda.


silah taciri
(05.04.18)
(2)

Eylül - 2018 Balayı Yeri Önerisi

Günaydın,Bu sene Eylül ayı için balayı mekanı arıyoruz. Aklımızdaki bölge Antalya/Kaş.Gittiğiniz deneyimlediğiniz yada duyduğunuz iyi otel var mı?Beklenti: Düğün stres ve yorgunluğunu atabileceğimiz güzel doğaya sahip aşırı kalabalık olmayan bir mekan.Yer konusunda yurtiçi-yurtdışı farklı önerilere
Günaydın,

Bu sene Eylül ayı için balayı mekanı arıyoruz. Aklımızdaki bölge Antalya/Kaş.

Gittiğiniz deneyimlediğiniz yada duyduğunuz iyi otel var mı?

Beklenti: Düğün stres ve yorgunluğunu atabileceğimiz güzel doğaya sahip aşırı kalabalık olmayan bir mekan.


Yer konusunda yurtiçi-yurtdışı farklı önerilere de açığız.


Teşekkürler.
mkrk
(02.04.18)
Biz de eylul ayinda evlenmistik ve tam da sizi gibi kalabalik olmayan bir otel ariyorduk. Cukurbagdaki La Kumsal butik otelinde kalmistik. Manzarasi, sakinligi cok guzeldi. Tavsiye edebilirim.

www.google.com.tr


mandy moore
(02.04.18)
Kaş demişken hayatımda girdiğim en güzel deniz olan kaputaşta denize girmeyi ihmal etmeyin. 30 ülkede gittiğim en güzel denizdi..


(7)

Mobil Uygulama Yapmak

Selamlar,Mobil uygulama yapmak çok mu zor? Sıradan su içme hatırlatma bildirimi veren, ya da not alma hatırlatma vs gibi işlevleri olan bir uygulama yapmak çok mu zor? Çok mu teknik bilgi gerekiyor?Hedef milyonlara ulaşan bir indirme tıklanma olsun değil. Max 100 kişinin aktif kullanabilmesi kafi. N
Selamlar,

Mobil uygulama yapmak çok mu zor?

Sıradan su içme hatırlatma bildirimi veren, ya da not alma hatırlatma vs gibi işlevleri olan bir uygulama yapmak çok mu zor? Çok mu teknik bilgi gerekiyor?

Hedef milyonlara ulaşan bir indirme tıklanma olsun değil. Max 100 kişinin aktif kullanabilmesi kafi. Ne bileyim yada kişisel bir uygulama olsun istiyorum sadece kendi kullandığım fln.


Hazır web sitesi yapan araçlar gibi kolay yöntemler yok mudur bu işte?

Teşekkürler.
mkrk
(28.03.18)
Bunu bende merak ediyorum. Kendime bir program yapmayı çok isterdim. Kişisel bir şey.


Angelismeee
(28.03.18)
az önce teslimini yaptığım bir uygulamadan sonra, bu soruyu görünce geriye dönüp bir baktım ki şimdiye kadar kolaymış fakat o anlık zormuş bütün olan biten :) programlama bilgisine sahipsen
ios için swift veya objective-c
android için java veya kotlin
her ikisi için de react native tarzı diller var.

bunlara adapte olman kolay olur. dediğin özellikteki bir uygulamayı yapmak için nolursa olsun biraz dile hakim olman gerekiyor.


skid row
(28.03.18)
www.youtube.com şurdan biraz bora kaşmer...

bu dediğin şeyleri yapmak için native bir uygulama yapmaya gerek yok. javascript ve biraz kafa varsa hybrid şekilde uygulamalar yazabilirsin. native sana cihaz özelliklerine tamamen erişmeni sağlar ama hybrid yazarsan belli kısmına erişirsin. native ve hyrbid ne zaman gerekli olduğunu bilmen lazım...

araştıracaksan ionic/framework7/jquery mobile bunlar html bazlı mobile app olayları. bunların da işlevsel hale gelmesini sağlayan angular, vue, react, js. (içe girdikce biraz dallanıp budaklanıyor :/)


qobel
(28.03.18)
Hocam bu jargon cok agir egitim almadan ogrenmek mumkun mu?


mkrk
(29.03.18)
appinventor için diyorsan bir yazılım bilgim olmadan kendimce eğlencelik şeyler yapabiliyorum.
temel mantık bilmek kurtarıyor (ise önermeleri filan)


d e j i n
(02.04.18)
(4)

Youtube Video İndirme (Kısmi - Altyazılı)

Selamlar,Program kullanmadan bir videonun belli bir kısmını altyazılı olarak indirebileceğim bir web sitesi yada yöntem var mı?*Videounun belirli kısmını indirebildim fakat altyazı olayını çözemedim.Toplam video uzunluğu: 2 sa.İndirilecek kısım : 13 dk.Teşekkürler.
Selamlar,

Program kullanmadan bir videonun belli bir kısmını altyazılı olarak indirebileceğim bir web sitesi yada yöntem var mı?

*Videounun belirli kısmını indirebildim fakat altyazı olayını çözemedim.


Toplam video uzunluğu: 2 sa.
İndirilecek kısım : 13 dk.

Teşekkürler.
mkrk
(21.03.18)
merhaba altyazı videoya gömülü şekilde değilse altyazılı olarak indiremezsiniz. anladığım kadarıyla altyazı ayarlardan seçilerek çıkıyor. onu altyazılı alabilmek için screen capture yönetimi kullanabilirsiniz. videoyu açıp ekranı kaydeteceksiniz.


lafacukur
(21.03.18)
Videoyu Tam ekran yapıp ekran kaydı yapabilirsiniz


neysene
(21.03.18)
Ama ekran kaydı yaptığımda videodaki sesi de alır mı?


mkrk
(21.03.18)
@mkrk
iphone7 hem video hem sesi gayet güzel bir şekilde kaydediyor. pc için kullanılan programlardan tam emin değilim.


lafacukur
(21.03.18)
(3)

Ankara Halkı Ne Yapıyor Bu Haftasonu?

Selamlar,Haftasonu Ankara'da yapılası etkinlik önerisi paylaşabilir misiniz?
Selamlar,

Haftasonu Ankara'da yapılası etkinlik önerisi paylaşabilir misiniz?
mkrk
(10.03.18)
eymire akmis bi kismi


omonia
(10.03.18)
yeşilliğe çıkın. eymir, çiftlik, mogan, ahlatlıbel. başka ne var sanki.

edit: çiftlikte yeşillik kalmadı gerçi


kablelvuku
(10.03.18)
Whatsapptaki erkek grubunun mesajlarına bakarsak beşevlerde buluşma ile başlayan plan kızılcahamam yönüne kayıyor. Orada gerçekleştirilecek mangal aktivistesinin bitiminde hamam planlanıyor.


geven kafa
(10.03.18)
(5)

Kapadokya Turu - Şarap Önerisi

Selamlar,İş için 2 gün Kapadokya’da bulunucam. Çok sosyal zamanım olmayacak. Tecrübe ettiğiniz yerlerden Şarap önerisinde bulunabilir misiniz? Nereden hangisinden alalım? Teşekkürler
Selamlar,
İş için 2 gün Kapadokya’da bulunucam. Çok sosyal zamanım olmayacak. Tecrübe ettiğiniz yerlerden Şarap önerisinde bulunabilir misiniz? Nereden hangisinden alalım?

Teşekkürler
mkrk
(06.03.18)
Mahzen Şarap Evi var Ürgüp'de. hem ortamı da çok güzel ufak bir şarap tabağı alıp biraz soluklanabilirsiniz.


uçhisar kalesinin tam karşısında Kocabağ var.harika şarapları var.özellikle kalecik karası ve boğazkere 2014-2015 denemenizi şiddetle tavsiye ederim.


skyonlife
(06.03.18)
Pek şarap tüketmeyi seven biri değilim. Damak tadınızı da bilemiyorum fakat Turasan'da rastladığım Peribacası şarabı şimdiye kadar içtiğim en hafif ve lezzetli şarap oldu. Tabii referans alınacak kadar şarap bilgim yok ama ucuz olduğu için denenebilir :)


desdenova34
(06.03.18)
Efendi wine house derim.


retiredcolonel
(06.03.18)
Turasan´da yarim saat sürüyor tur, deneyip sonrasinda alabilirsiniz. Ürgüp´te idi yanilmiyorsam. Zaten Ürgüp´e gidecekseniz dahil edebilirsiniz programiniza. Tursuz sarap satin almak da mümkün. Sicak ve kuru bir yaz gecirmis bir kirmizi alabilirsiniz Seneler serisinden. Emir Kapadokya´nin yerli sarabi, ama cok ilginc bir beyaz oldugunu soyleyemem Turasan Emir´in. Peribacasi icilibilir ucuz sofra sarabi. Ekstra Kapadokya´dan alinacak bir sarap degil.

Kocabag´in Rose saraplari iyi. Kocabag´a giderseniz kesinlikle dile getirirler zaten.


buf-e kür
(06.03.18)
(6)

Nereye Yatırım Yapalım? Dolar - Altın - Eth - Btc - Mevduat ?

Selam Yatırım Guruları,7-9 ay vadede öncelikle kaybettirmeyecek mümkünse kazandıracak bir yatırım aracı olarak neyi önerirsiniz?Klasik dönem güvenli limanı altın sağlam gibi ama artışı biraz daha fazla olsun isterim.Post modern dönem güvenli limanı Eth diyorlar ama kripto paraya karşı ufak da olsa ö
Selam Yatırım Guruları,

7-9 ay vadede öncelikle kaybettirmeyecek mümkünse kazandıracak bir yatırım aracı olarak neyi önerirsiniz?

Klasik dönem güvenli limanı altın sağlam gibi ama artışı biraz daha fazla olsun isterim.

Post modern dönem güvenli limanı Eth diyorlar ama kripto paraya karşı ufak da olsa ön yargılarım var. Ayrıca oraya ufak bir miktar attım aynı yatırım aracına yüklenmek doğru olur mu?

Görüş öneri ve bilgi paylaşabilir misiniz?


Miktar: 10k usd
mkrk
(01.02.18)
Guvenli liman diyorsan coin’lere girme :) risk buyuk. %100 kazandirabilir, %50 kaybettirebilir :)


fakyoras
(01.02.18)
Benim hepsinde bir miktar param var. Altın alacaksan eğer bence direkt kuyumcudan al. Makas bankalarda fazla. Ben 30k tl bir paramı açıkcası, e-turuncu'ya koyacam. 300 tl gibi bir miktar getiriyor ayda, en azından değerini koruyor gibi. 7-8k ile de kripto işlerine dadandım. Kripto risk işi, ciddi paralar kazandırabilir ama parayonak olursun :)


btc kazandığın kadar da kaybettirir. su an ayı piyasasında eğer yatırım yaparsan birkaç ay sonra iyi kar yaparsın. NEO da alabilirsin.

altında da şansını deneybilirsin.


tragedystreets
(01.02.18)
Gerçekten eth patlıyor en temizi altınmış...


mkrk
(01.02.18)
Dow jones veya S&P 500 endeksine gir.


noluyo yaa
(01.02.18)
eth patlamıyor aksine eth/btc oranı tırmanmaya başladı


(3)

OECD Health Statistics

Selamlar,Sistem iyi güzel de bazı verileri bulamıyorum sanırım terminoloji sıkıntısı çekiyorum. Bu mecraya aşina olup yardımcı olabilecek birisi var mı?Teşekkürler.
Selamlar,

Sistem iyi güzel de bazı verileri bulamıyorum sanırım terminoloji sıkıntısı çekiyorum. Bu mecraya aşina olup yardımcı olabilecek birisi var mı?


Teşekkürler.
mkrk
(20.12.17)
Merhaba,

Bir zamanlar kullanmistim bazi bilgileri cekip karsilastirma yapmak icin. Hangi veriyi cekmek istiyorsaniz yazin isterseniz, elimden geliyorsa yardimci olmaya calisayim.


lamira
(20.12.17)
Bulamadigim 3 veri kaldi

1- Hizmet sunucularina gore saglik harcamalari

2-GDP'den sagliya ayrilan pay

3- Memnuniyet


Cok tesekkur ederim. Tarif ederseniz ust baslijlardan bende ondorebilirim...


mkrk
(20.12.17)
1) Hizmet sunuculari nedir? Hizmet verenler (ozel saglik kurulusu, klinik, devlet hastanesi vb.) mi oluyor?

2) "Health expenditure and financing" bolumunde "as a share of GDP" olarak cekebilirsiniz verileri. Ayrica orada yine "provider" da belirleyebiliyorsunuz, ilk sorunuzda onu istiyorsaniz buradan bakabilirsiniz.

3) "Health Care Quality Indicators" bolumunde "patient experiences" bolumune bakabilirsiniz ama orada memnuniyet yok, daha ziyade tedavi sirasindaki deneyimleri var.


lamira
(20.12.17)
(1)

Ankara At Çiftliği

Selamlar Bir haftasonu etkinliği olarak at binen Ankaralı var mı aramızda ?Nereye gidiyorsunuz şehit merkezine çok uzak olmayan?
Selamlar

Bir haftasonu etkinliği olarak at binen Ankaralı var mı aramızda ?

Nereye gidiyorsunuz şehit merkezine çok uzak olmayan?
mkrk
(16.12.17)
Beştepe'de Alparslan Türkeş'in kabrinin yanındaki yerleşkede Anka Atlıspor Kulübü vardır. Tam merkez. Hayır ben atlara binmiyorum :/


yaren
(16.12.17)
(3)

Excel 2010 & 2013 "Ayrı Sayım"

Office 2013'te hazırlanan içinde "Ayrı Sayım" fonksiyonu kullanılan bir pivotlu bir sayfayı 2010'da açtığımda pivotu kullanamıyorum ama bu fonksiyona ihtiyacım var. 2010'da bu fonksiyonunu muadili var mı?
Office 2013'te hazırlanan içinde "Ayrı Sayım" fonksiyonu kullanılan bir pivotlu bir sayfayı 2010'da açtığımda pivotu kullanamıyorum ama bu fonksiyona ihtiyacım var. 2010'da bu fonksiyonunu muadili var mı?
mkrk
(15.12.17)
"Ayri sayim" diye formul oldugundan emin misin ?

Biraz arastirdim, boyle bir formule rastlamadim. Ozel yazilmis bir fonksiyon olabilir.

Ayrica office surumleri arasinda dil farki var mi (ing-tur) makrolar calismiyor bende boyle olunca


kaiserr76
(15.12.17)
Pivot alanı seçimi yaptığın ekranda en altta add this data model seçeneği varsa kullanabiliyorsun. Yoksa yok maalesef, hatırlayamadım 2010da var mı.

Muadili de yok başka türlü datayı manipule etmeden.


cakabo
(15.12.17)
Formül değil hocam yanlış ifade etmiş olabilirim. Veri modeli ile pivot aldığımızda değerler kısımında bi işlem türü (topla, say, ortalama gibi) mükerrer değerleri saymamaya yarıyor.


mkrk
(15.12.17)
(3)

Ankara’da Söğüş Yapan Yer Var Mı?

Sb.Varsa nerelerde yiyorsunuz?
Sb.

Varsa nerelerde yiyorsunuz?
mkrk
(02.12.17)
bunu ben de merak ediyorum +1


nucleon
(02.12.17)
rez hocam :)


Evde yapin, en guzeli. Saglikli hem.


lamira
(02.12.17)
(5)

Yazıcı Tavsiye

Selamlar,Ayda ortalama 1000 sayfa çıktı alacak. Tarama özelliği de olan bir yazıcı arıyoruz. Kartuş Toner vs. gibi terimlere uzağız ne almalı alırken nelere dikkat etmeli?Teşekkürler.
Selamlar,

Ayda ortalama 1000 sayfa çıktı alacak. Tarama özelliği de olan bir yazıcı arıyoruz. Kartuş Toner vs. gibi terimlere uzağız ne almalı alırken nelere dikkat etmeli?

Teşekkürler.
mkrk
(24.11.17)
1000 sayfa alacaksanız laser yazıcılara bakın. kartuşlulara göre daha hızlı çıktı alırsınız hem de toner masrafı çok olmaz.


sutlu nescafe
(24.11.17)
Kesinlikle aradaki farka kıyıp lazer alın. Bütün markaları kullanmış bir insan olarak kesinlikle Brother diyorum.


cleric
(24.11.17)
@cleric şu an hangi brother'ı kullanıyosunuz hangi model?


mkrk
(24.11.17)
@cleric; hocam, ev kullanımi için brother'in hangi modelini önerirsiniz?


istististist
(24.11.17)
Ben evde senelerdir HL-2040 kullanıyorum, tam bir tosuncuk, toneri hayvan gibi uzun gidiyor. Kullanıcı hataları dışında mekanik problem yaşamadım.

Eski işyerimdekinin modelini hatırlamıyorum ama o da aynı şekilde dayanıklı ve ucuzdu. Bunun dışındaki her markada çıldırtan mekanik problemler yaşadım. Hele eski HP ve Canon inkjetlerimi yakıp 9. kattan aşağı atacak durumdaydım.


cleric
(24.11.17)
(14)

Aldığınız En İyi Doğum Günü Hediyesi Nedir?

Sb.
Sb.
mkrk
(24.11.17)
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabı

Bundan daha pahalı, daha eğlenceli, kıymetli bir çok hediye aldım ama hiçbiri beni, bunun paketini açtığımdaki kadar mutlu edemedi.

Sene 2008


helena
(24.11.17)
Sene 2003 babamın aldığı 100. yıl beşiktaş forması.


justinho26
(24.11.17)
2 arkadasimin cizdigi "kuehles blondes" mangasi.

Her sayfada benle ilgili ne dusunuyor yazmislar ve yanina cizmisler. Tam manga karakterleri gibi ^^
Su ana kadar benim icin ugrasilmis en guzel hediye <3


kuehles blondes
(24.11.17)
şöyle bir düşündüm de, yok galiba. lisede kız arkadaşımla ilk defa seks yapmıştık, belki o olabilir.

insanlara sürekli çok kasmayın ben doğum günlerine öyle büyük anlamlar yüklemem derim, ondan sanırım.


sir gawain
(24.11.17)
Kindle. Bir de 10 yıl falan önce mp3 playerler yeni çıktığında Creative mp3 player alınmıştı, şok olmuştum.


whoosie
(24.11.17)
çok özel bişey almadım şimdiye kadar. en güzeli şudur diyebileceğim bişey yok. genelde kıyafet, parfüm, takı, hediye kartı :) gibi şeyler.


naksidil
(24.11.17)
Kar kuresi


nax
(24.11.17)
nerf kartal gözü. (yaş 12)
vignette.wikia.nocookie.net


brakgn
(24.11.17)
6-7 yaşlarındayken bana alınan şortlu fenerbahçe forması, giyip sokaklarda bağıra bağıra koşmuştum.


Apocalypse
(24.11.17)
atari tabii ki. çocuk yaşta aklımı kaçırmıştım sevinçten.


onemoremile
(24.11.17)
Arkadaşım beni catwoman olarak çizmişti.

Küçükken babam sürekli yeni çıkan teknolojik şeyleri alıyordu. Gameboy falan aldığında deliriyordum.


jazzabel
(24.11.17)
yaklaşık 1 buçuk seneyi kapsayan, neredeyse her günü benimle ilgili yazılmış 2 defterden oluşan günlük. fiyatı ne olursa olsun bundan daha "değerli" bir hediye almadım.


Bruce
(24.11.17)
Ablam, enistem ve yegenlerimin hazirladigi kutlama videosu.

Eski is yerimde yaptirilan dogum gunu pastasi.


runagain
(24.11.17)
Uzaktan kumandalı kırmızı araba, 25 yaşında filandım,


michael_knight
(25.11.17)
(8)

E - Reader Nedir? Nerden, Nasıl Alınır? ( Kobo vs Kindle )

Günaydın Black Friday Mücahitleri,Bir E - Kitap Okuyucu almak niyetindeyim lakin bilgim ve tecrübem yok. Konu hakkında aydınlatailirseniz çok sevinirim.1- Kobo mu Kindle mı? Neden?2- Amazon'dan sipariş etmek yada Amerika'daki arkadaştan istesek burda kulanımda sıkıntı çıkar mı? (Yazı karakteri vs an
Günaydın Black Friday Mücahitleri,

Bir E - Kitap Okuyucu almak niyetindeyim lakin bilgim ve tecrübem yok. Konu hakkında aydınlatailirseniz çok sevinirim.

1- Kobo mu Kindle mı? Neden?

2- Amazon'dan sipariş etmek yada Amerika'daki arkadaştan istesek burda kulanımda sıkıntı çıkar mı? (Yazı karakteri vs anlamında)

3- Amazon'dan siparişler kaç günde gelir?

4- Bu cihazlar nasıl? www.amazon.com , www.amazon.com )

5- Model öneriniz var mı?


Teşekkürler.
mkrk
(24.11.17)
2- hayır


azeriturku
(24.11.17)
ikinci el kindle'lara bakın derim
alıp kullanmayan bir ordu var


superb
(24.11.17)
Amazon Türkiye'ye Kindle satışı yapmıyor.


kobo kindle kıyaslaması yapamayacağım çünkü sadece kobo kullandım. Baya memnunum ben kobodan. Kobo yaklaşık bir buçuk yıl önce dnr dan aldım, üç tane vardı, en pahalı olandan almıştım, modelini hatırlayamadım şimdi.


Fusha
(24.11.17)
Ben bu linkte ki ürünü aldım bir sene önce. Ürünler tamir görmüş ürünler. O zamanda 60 dolardan satılıyordu şuanda da 60 dolar. E reader işini abartan adamlardan değilim. Benim işimi görüyor, ekranı küçük ama yeterli, şarjı uzun zaman gidiyor. Birde buna takılan okuma lambalarından aldım mis gibi oldu. Çok para vermeye gerek yok gayet yeterli bir ürün.

www.aliexpress.com


Depik
(24.11.17)
Amerika'dan falan gelmesini beklemeyin. Mesela N11.com'da satılıyor kindle, ben oradan almıştım. Kardeşime de ikinci el aldık. Bende bulunan paperwhite modeli, ışıksız ortamda ekran ışığını açarak okuyabiliyorsunuz.

Şimdi ihtiyacım olsa ikinci el alırım.


Tutkun
(24.11.17)
Ben de Kobo Tr'ye gelmeden once Touch almistim, 3-4 sene oldu sanirim tam emin olmamakla birlikte. Kobo mu Kindle mi onerisi yapmayacagim ikiside guzel aletler. Kitap kokusu falan safsatasina girmeye hic gerek yok alin mis gibi okuyun. Benim mesaji yazmamdaki sebep kesinlikle isikli olsun. 2. el olur 5. el olur cok skinti olmaz ama o uste takilan lamba falan olayi fecii yalan bir sure sonra odanin isigini aciyorsunuz ki hos olmuyor.

Kobo'dan tek memnun olmadigim kisim ucuz olsun diye isiksiz olmasi. Onun haricinde hersey 4x4 = )


pwnography
(24.11.17)
1- kobo çünkü daha ucuz ve daha az uğraştırıyor. kindle'ın burada satılanlarında garanti olayı nasıl oluyor bilmiyorum ama kobo bu açıdan da avantajlı. mobi kindle'a özgü bir format ve her kitabın mobi'si olmayabiliyor(özellikle piyasada dolanan beleş kitaplarda), dönüştürme işiyle uğraşmak zorunda kalıyorsun.

2-kobo aura, basit ve ışıklı. ayrıca pocket ile entegre, tek hesaptan kitap dışı şeyleri okumak, özellikle makale ile uğraşıyorsan çok kolaylaştırıcı.


Bruce
(24.11.17)
(6)

Ankara Şık Restoran - Teklif & Kutlama

Pek Kıymetli Arkadaşlar,Ankara'da şık bir restoran arıyorum. Özel bir kutlama/teklif yemeği olacak 2 kişilik. Soft müzikli, çok kalabalık olmayan insanların sırt sırta oturmadığı, şarap eşliğinde sohbet edebileceğimiz kaliteli bir yer arıyorum. Bir otelin roof'uda olabilir ama hangisi?5 yıl önce Gaz
Pek Kıymetli Arkadaşlar,

Ankara'da şık bir restoran arıyorum. Özel bir kutlama/teklif yemeği olacak 2 kişilik. Soft müzikli, çok kalabalık olmayan insanların sırt sırta oturmadığı, şarap eşliğinde sohbet edebileceğimiz kaliteli bir yer arıyorum. Bir otelin roof'uda olabilir ama hangisi?

5 yıl önce Gaziosmanpaşa'daki Trilye'ye gitmiştim iyi iz bırakmıştı bende ama şimdi ne durumdadır bilmiyorum. Balık/et farketmez.


Öneri öner ve öneri ricası ile...

Teşekkürler.
mkrk
(22.11.17)
Marriot Hotel'e bakmalısın


giovanne
(22.11.17)
attendo vino?


kablelvuku
(22.11.17)
Marriot güzelmiş.
Attendo Vino Biraz daha salaş sanki.(www.instagram.com)

Başka var mı acep?


mkrk
(22.11.17)
Karaf restaurant


@gözü açık sevişen yahudi ortam güzel görünüyor, bu Karaf'ın müzikleri nasıl aacaba?


mkrk
(22.11.17)
(15)

Trollük Doğumgünü Hediyesi - Atış Serbest

Selamlar Muzip bi arkadaşımızın doğumgünü bu akşam. Öyle şakalı komikli bi hediye bakıyorum ne olabilir?Liseli kardeşime turuncu tuvlaet terliği almışlar mesela itici komiklikte ama istemsizce güldüm. Bu vb. fikir atabilir misiniz?Atış serbest?
Selamlar

Muzip bi arkadaşımızın doğumgünü bu akşam. Öyle şakalı komikli bi hediye bakıyorum ne olabilir?

Liseli kardeşime turuncu tuvlaet terliği almışlar mesela itici komiklikte ama istemsizce güldüm. Bu vb. fikir atabilir misiniz?

Atış serbest?
mkrk
(09.11.17)
biraz klişe olacak ama kağıtlarla kocaman bir paket yapın. aça aça bitmesin, açmaktan kolları yorulsun küfretsin. en dibine de gerçek hediyeyi koyabilirsiniz.


dedimmidemedimmi
(09.11.17)
oha tuvalet terliği al diycektim. zihnen liseliyim herhalde :(
ışıklı pavyon tablo? gangnam style bebeği?


boyama kitabı olabilir


zugas
(09.11.17)
açacak iyi ama karaköy tarafında bulamayabilrim. Kadıköy deher şey satan yerde vardı ama oraya gidecek kadar zamanım yok :( boyama kitabı güzel ama yeteri kadar ince değil. arkadan birisi kaktüs dedi sanki iyi bi prezentasyonla olabilir ama başka şeylerde çıkar sanki burdan :)


mkrk
(09.11.17)
delgeç?


silah taciri
(09.11.17)
urun.gittigidiyor.com

şimdi aklıma geldi. bundan alın. paketi uzak bir yere koyun, oradan alıp açmasını isteyin. duruma göre bir senaryo oluşturun işte ciddili middili. bence güzel.


dedimmidemedimmi
(09.11.17)
@dedimmidemedimmi siz ne kadar naif bir insansınız. keşke sizin gibi arkadaşlarım olsa.

pet,
penis büyütücü,
vibratör,
seccade.
nefret ettiği bir görüşü savunan derneğe bağış yapıldığını gösteren kart.


brakgn
(09.11.17)
gicik hediye kategorisinden cerceve, fincan takimi, surahi


jimicik
(09.11.17)
Seccade! Guzel ama gunah olur mu? :/


mkrk
(09.11.17)
seccade oluyosa fatih taraflarinda cok guzel hoca cuppeleri takkeleri fln var :)


jimicik
(09.11.17)
At kafası aldıydık bir arkadaşa
urun.n11.com


peggy
(09.11.17)
piknik tüpü


danton
(09.11.17)
dildo.


petek
(09.11.17)
Takke alarak operasyonu tamamladım. Bir de yanına ek olarak 1 kolonluk süper loto koydum :)


mkrk
(10.11.17)
Kütük


tncserap
(10.11.17)
(8)

Ritalin Hakkında Birkaç Sorucuk

Selamlar,Bu ilacı kullanan yada reçete eden hekim ahalisine küçük sorucuklarım var:Şimdi benim bir Jr Kardeşim var. Üniversite snavına hazırlanmakta. Son birkaç haftadır da abi kodaklanmaıyorum. Derse başlayınca canım başka şeylerle ilgileniyorum gibi şikayetlerde bulunuyor. Üniversitede yurtta kald
Selamlar,

Bu ilacı kullanan yada reçete eden hekim ahalisine küçük sorucuklarım var:

Şimdi benim bir Jr Kardeşim var. Üniversite snavına hazırlanmakta. Son birkaç haftadır da abi kodaklanmaıyorum. Derse başlayınca canım başka şeylerle ilgileniyorum gibi şikayetlerde bulunuyor. Üniversitede yurtta kaldığım dönemde tıpçı arkadaşların ritalin vb. ilaçlar ile uzun süre ders çalışabildiklerine şahit olmuştum. O geldi aklıma. Ama çocuğa herhangi bir psikaytrik tanı konsun istemediğimden bu ilacı yazdırmaya çekiniyorum.Soru şu şekilde:

1-) 18 yaşındaki bir gencin üniversite hazırlığı boyunca bu ilacı kullanması hakkında ne düşünrüsünüz?

2-)Yan etilerini ve bağımlılık yapma durumunu tecrübe den var mı? Varsa bilgi paylaşabilir mi?

3-) Yurtdışından getiren acenteler fln varmış hiç denediniz mi?

*Konuştuğum eczacı ve psikyatrist arkadaşlarım uzak durun gerek yok diyor ama tecrübe den biriyle yakın zamanda konuşmadım.

** Tanı konasmaından şu yüzden çekiniyorum: Asker polis pilot vb mesleklerde bu tanılar önüne engel olabilir. Olmaz demeyin burası TürkiyeTeşekkürler.
mkrk
(04.11.17)
psikolog/akademisyen bir arkadaşım sürekli kullanıyor, kullanmadığı zamanlar eskisinden de kötü hissettiğini söylüyor. ki bi leylalık var üzerinde normal zamanlarda inkar edemem. kullanmadan kendinizi terbiye ederseniz daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir başarınız olur.


Aerdem
(04.11.17)
Bağımlılık yapıyor. Onun yerine kısa odaklı çalışma bol bol kısa mola ile değiştirin düzenini. Misal pomodore tekniği. Bilişsel davranışçı terapide benzer bir şekilde başlayıp süreyi yavaş yavaş artırmasını istiyoruz mesela öğrencilerin.


Ritalini bir yetişkin olarak zaman zaman kullandım. Bağımlılık yapıyorsa bile ben anlamadım zaten kullanmadığım zamanlarda yarım saat bile bilgisayarın başında oturamıyorum, kullanmadan önce de böyleydi. Ritalinle 3 saat aralıksız çalışabiliyorum. Üstelik yarım tablet alıyorum başladığımdam beri. Sürekli değil, ihtiyaç halinde aldığım için dozu yükseltmeye gerek olmadı. Psikiyatrik tanı konusunda önyargılı olmayın, bir psikiyatriste görünsün, gerekli görürse yazar zaten ve dikkat eksikliği tanısı hayatında sorun yaratacak bir tanı değil.


curukturpkokusu
(04.11.17)
Gercekten dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu varsa -ki oyleyse ilkokuldan beri bir sorun oldugu fark edilip doktora basvuru yapilirdi yuksek ihtimalle- bagimlilik yapmaz ama kotuye kullanilirsa -ki sizin durumunuzda muhtemelen oyle olacak- yarattigi oforizan etki ve performans artisi nedeniyle uzun vadede bagimlilik yapabilir, bu birincisi

İkincisi eczaneden recetesiz alinmaz, pek cok hekim de kirmzii recete oldugundan gercek bir tanisi yoksa yazmaya yanasmaz. Dolayisiyla geriye acenteler kaliyor. Bu yol hem pahali, hem yasal degil.

Soz konusu tani konarsa ozelde ve ince beceri gerektiren bir is haricinde buyuk olasilikla hicbir sey olmaz, olacagi varsa bile o taniyi seneler sonra goremeyebilirler bile (hekimler, mesula sistemi araciligiyla son 2 senede kisinin kullandigi ilaclari gorebiliyor mesela)

Benim tavsiyem basi cok kalabalik olmayan (yani uc bes dk muayene suresine sahip olmayan) bir psikiyatri hekimine basvurmaniz. Belki bedensel (ornegin birtakim vitaminler) bir eksikligi vardir ve daha kolay yerine konabilir.

Gecmis olsun, kolay gelsin kendisine de


gibicibicis
(04.11.17)
Medula diyecektim, diyememisim

Bu arada psikiyatri hekimiyim, baskaca sorunuz olursa pm ile cevaplamaya calisirim.


gibicibicis
(04.11.17)
Boyle bir seyi bence dusunmeniz gerekmez. Insan uzun bi sure ders calismaktan sikilabilir, bir hafta soooyle bi gevsek kalmak isteyebilir. Ama ustunde baski oldugu icin kendine yediremiyodur bunu, cok dikkatim dagiliyo filan diyodur.

Bir suru bitkisel takviyeler var. ginseng vb. Onlari arastirmanizi tavsiye ederim kardesiniz icin kirmizi receteli ilac bakmaniz yerine.
Onun disinda bir suru calisma teknigi de var. ayrica saatlerce ders calismasi gerekmiyor kimsenin, belki herkesin 5 saatte anladigi konuyu kardesiniz 1 saatte anlamis da olabilir ornegin.
Farkli mekanlarda ders calisabilir, kutuphaneler, starbucks.

Kirmizi receteli ilaca -hele de kacak yollarla- gelene kadar denenecek cok sey var bence.


kuehles blondes
(04.11.17)
Ben kullanıyorum, bence böyle bir şeyden bahsetmeyin çünkü sonu yok. Üniversite sınavı geçecek; vizeler, projeler, finaller. Mis gibi bağımlılık.

Pomodoro gibi dikkat geliştirici teknikler var. Onları araştırmanızı tavsiye ederim.


kayranin kedisi
(04.11.17)
Katlılarınız için teşekkürler. Sanırım benim bu eğilimim bazı sorunlara kısa yoldan çözüm bulma isteği. Genel olarak söylediğiniz gibi bu işin bi sonu yok yarın öss öbür gün vize final ales yds iş vs. Bunun bi sonu yok. Doğru olan öz değerlerini geliştirmesi.


mkrk
(05.11.17)
(2)

3'ü Bir Arada Kayıt (Ön Lisans & Lisans & Yüksek Lisans )

Selam Eğitim Guruları,Şöyle bir sorum olacak. Bir kişi hem ön lisans hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi için aynı dönemlerde kayıt yaptırabilir mi? Durum şöyle: Kişinin hali hazırda bir ön lisans bir lisans ve bir yüksek lisans diploması var. Hobi olarak okuyan bir arkadaşınız gibi düşünün. Önü
Selam Eğitim Guruları,

Şöyle bir sorum olacak. Bir kişi hem ön lisans hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi için aynı dönemlerde kayıt yaptırabilir mi?

Durum şöyle:

Kişinin hali hazırda bir ön lisans bir lisans ve bir yüksek lisans diploması var. Hobi olarak okuyan bir arkadaşınız gibi düşünün.

Önümüzdeki dönem:

2. üniversite kapsamında bir "ön lisans" (uzaktan ya da örgün) programına,

Eski ön lisans diploması ile DGS'ye girip bir "Lisans" (Örgün) programına,

Eski lisans diploması ile bir Yükek Lisans (Örgün) programına katılmak istiyor.


Teorik olarak mümkün müdür?


Teşekkürler
mkrk
(25.10.17)
evet :)


ekaterina
(25.10.17)
Şu an ben yapıyorum sorun yok.


infernalcadre
(25.10.17)
(9)

Kalem Koleksiyonerleri

Merhaba,İş arkadaşımıza doğumgünü için şık bir kalem almak istiyoruz. Kendisinin orta halli bir kalem koleksiyonu var. Ama biz çok anlamıyoruz bu işten sadece koleksiyonuna katkıda bulunmak istiyoruz. Netteki kişiye özel kalem hikayeleri çok basit geliyor. Hangi marka/markalar iyidir, nereden almak
Merhaba,

İş arkadaşımıza doğumgünü için şık bir kalem almak istiyoruz. Kendisinin orta halli bir kalem koleksiyonu var. Ama biz çok anlamıyoruz bu işten sadece koleksiyonuna katkıda bulunmak istiyoruz. Netteki kişiye özel kalem hikayeleri çok basit geliyor.

Hangi marka/markalar iyidir, nereden almak lazım?

Max bütçe 100 TL.

Öneri ricası ile...

Teşekkürler.
mkrk
(23.10.17)
Scrikss veya Lamy olabilir, güzel kalemleri var


yanginmerdiveni
(23.10.17)
Bütçenize en yakın olabilecek lamy var ama biraz kaba bence.


Bahsi geçen markaları sık kullanılan alışveriş sitelerinden alsak olur mu? Yani fake olma durumu olmaz dimi? Siz daha önce aldıysanız hangi siteleri kullandınız/kullanıyorsunuz?


mkrk
(23.10.17)
hepsiburada'dan alın gitsin. o paraya çok iyi bir marka alamazsınız, ama scrikss'in güzel modellerinden birini alırsınız.


babilbaligi
(23.10.17)
100-150 liraya lamy'ler var. dr, hemen.com.tr. buralardan alabilirsiniz.


hononu
(23.10.17)
Eğer koleksiyonu olan biri ise zaten kesin Lamy vardır elinde. Ben ki çok az ilgileniyorum beş tane var. Tabii Lamy de renk seçeneği çok ama yine de farklı bi marka/model tercih etseniz şaşırtıcı olur. Pelikan ın var mesela dolma kalemleri. Ayrıca Lamy nin güzel modellerinin fiyatı almış başını gitmiş. Pelikan a da bakın.


a perfect lie
(23.10.17)
karisma colors renkli ve numaralı çizim kalemleri var, piyasada bulunmuyordu. gsf öğrenciler baya severdi bu kalemleri.


zebragibi
(23.10.17)
koleksyoncu ise bu bütcede koleksyonluk kalem olmaz.

zaten normal bir toplayici ise bu lamyler premium gözüken modeller yapiyorlar, bu ürünler ilk aldiklarindandir. sunlar mesela
www.amazon.de

www.amazon.de

daha sipesifik ürünler elinde yoktur mesela, uclu kalemler daha uygun olabilir.


kurnaz
(23.10.17)
Eminönü'nde Yenidünya kırtasiye var. Sahibi de dünya tatlısıdır. Vaktin varsa oraya git. Hem sohbet edersin en uygununu verir mutlaka sana.


fcsm
(26.10.17)
(3)

Kullanılmayan Banka Hesaplarını Kapatma

Selam,Öğrencilik yıllarında (burs, part time iş vb şeyler için) açılan çeşitli bankalarda vedesiz hesaplarım var. En az 5 yıldır hareket görmemiştir. Otomatik kapanır mı? Kapanmazsa yaptırımı var mıdır? Şubeye gitmeden bunları kapatmam mümkün müdür?Bankalar: Ing, Hsbc, Yapı Kredi, Deniz, Ziraat.Teşe
Selam,

Öğrencilik yıllarında (burs, part time iş vb şeyler için) açılan çeşitli bankalarda vedesiz hesaplarım var. En az 5 yıldır hareket görmemiştir.

Otomatik kapanır mı? Kapanmazsa yaptırımı var mıdır? Şubeye gitmeden bunları kapatmam mümkün müdür?

Bankalar: Ing, Hsbc, Yapı Kredi, Deniz, Ziraat.


Teşekkürler.
mkrk
(20.10.17)
Otomatik kapanır mı? --- Hayir
Kapanmazsa yaptırımı var mıdır? --- Hesaba bagli KMH yoksa borcun cikmaz
Şubeye gitmeden bunları kapatmam mümkün müdür? --- Internet suben olmadigindan subeden kapatabilirsin


içimdeki piç
(20.10.17)
365 gün kullanılmıyorsa inaktife düşer bişi olmaz. ama söyledikleri gibi eksi bakiyen varsa (bankacı abiler KMH diyorlar) o zaman sıkıntı.


lcha
(20.10.17)
Bağlı KMH yok. Yani kullanıyorken yoktu sonradan tanımlama yapma ihtimalleri var mı bilmiyorum ama varsa bile kullanmadım hiç.

Hesaplara ait kart bile yok ortalıkta İntenet bankacılığına giremem sanırım.

Telefonla bankacılığı ile çözülmez mi?


mkrk
(20.10.17)
(7)

Ankara'da Yaşam Giderleri

Merhaba,Ankara'da 2 kişilik aile hayatı süren duyurudaşlar sorum size.Ortamala yaşam gideriniz ne kadar? Alışveriş, kira/ev kredisi, gibi temel ihtiyaçlar için ne kadar harcıyorsunuz ? Ne kadar kazanıyorsunuz ve mutlu musunu?Ankara için yaşam kalitesi / gelir düzeyi skalsınız nasıl? Örneğin:+İyi Yaş
Merhaba,

Ankara'da 2 kişilik aile hayatı süren duyurudaşlar sorum size.


Ortamala yaşam gideriniz ne kadar? Alışveriş, kira/ev kredisi, gibi temel ihtiyaçlar için ne kadar harcıyorsunuz ? Ne kadar kazanıyorsunuz ve mutlu musunu?

Ankara için yaşam kalitesi / gelir düzeyi skalsınız nasıl?

Örneğin:

+İyi Yaşam Kalitesi : 10.000 TL ve üstü gelir,

+Orta Yaşam Kalitesi : 5.000 TL - 10.000 TL

+Asgari ve Altı Yaşam Kalitesi : 5.000 TL altı gelir.Not: Neye göre iyi neye göre orta diyeler için: ayda 4 kez lüks restoranta yemeğe gidebilen iyi, ayda 2 kez gidebilen orta, 1 kez gidebilen asgari gibi düşünebilirsiniz. Yada bir hobi için bütçe ayıramayan asgari, diğerleri orta ve iyi gibi.
mkrk
(10.10.17)
Soru açık değil; örneğin kira gideri ve ücret skalası çok afaki.

Ama kabalama bir hesabı birlikte yapabiliriz dilerseniz;

Misalen;

Kira gideri için 2 kişinin sakince oturabileceği konumda 400 den başlayıp 10binlerin üstüne çıkan bir bütçe lazım olacak.
Aidat ve yakıt için aylık ortalama 100 liradan başlayıp 2000 liralara ulaşan bir gider söz konusu olabilir(hatta benim ufkumun darlığından dolayı da 2000'den fazla olan yerler de vardır belki üst gruplarda)-
Ulaşım giderleri için; toplu taşımada öğrenci bileti sanırım 1,750 tam da 2,50 ; ilk 45 dakika ücretsiz ve 45-90 dakika arası da öprenci 0,25 tam 1 lira diye anımsıyorum. Günde kaç vasıta kullanacağına göre bu detayı da ücretlendirebilirsiniz. Aynı durum özel vasıta ve taksiler için de geçerli. Ama ortalama bir çalışan toplu taşımaya ayda 150 liradan biraz daha fazla veriyordur. Kendi özel araçlarını kullananlar da 400 liradan başlayan bir yakıt ücreti ödüyorlardır diye tahmin ediyoru. şimdi burası ankara için geçerli olan kısımlar; diğerleri ise aşağı yukarı bütün büyükşehir belediyelerinde ulaşılabilir şeylerden oluşacak;

Mutfak giderleri için; yine ucu açık bir yapı ama sanırım ayda 400 liradan başlayacaktır diye tahmin ediyorum, üst limiti ise bunda yok, yani et seçiminiz peynir seçiminiz alkollü içki seçiminiz bu rakamları çok yönlü zıplatıp düşürebilir.
Kıyafet gideri için yine rakamlar aşırı hareketli; ama yıllık giyim giderlerini aya böldüğünüzde; 100 lira ile yine fizana kadar ulaşabilecek bir rakam ortaya çıkacaktır.
Züccaciye ve kişisel aksesuarlar v.s için de yine yıllık gideri aya böldüğünüzde sanırım 100 lira dolaylarında bi' alt limite ulaşacaksınızdır.

Bunun dışında sosyal hayat için konuşacak olursak bu kısmı da gayet kişisel.
Buraya hiç de para harcamayabilirsiniz (örnekleri var) Ailenin bütün servetini de bu uğurda batırabilirsiniz.
Ama şöyle özelleştirebiliriz herhalde; devletin sağladığı oyun ve sanatsal faliyet biletleri 10 lira ile 60 lira arasında değişiyor sanırım. Yine özel teşebbüslerde de 50-300 lira arasında bilet satıyorlar. Gezen sanatsal faliyetlerde(yine konser oyun v.s) ise bilet fiyatları 65 lira ile başlayıp ebesinin nikahı civarlarına kadar ulaşabiliyor. Atölye ile ilgili de 75 liradan başlayarak artan bir değer söz konusu.

Yani aile ayda 2 kere tiyatro izlese; sadece bilet gideri olarak ayda 100 lira ayırabilir ve tatmin edici olur. 1 kere atölye yapsalar 150 lira da ona ayıracaktır. 1 de sinemaya gitseler; 40 lira da onun için harcayacaklardır. toplarsak 290 lira aylık sanatsal faliyet bilet gideri olarak iyi yaşam kalitesine dahil edilebilir bir grubu sağlayabiliriz. Pek tabi, bu misalen şehre gelen tek bir popüler gösteri de ya da konserde tavan yapacaktır ancak 290 lira bu alana bütçe ayıran bir ankaralı için iyi yaşam kalitesinde yaşıyoru ben çok rahat söyleyebilirim. Yani asgari ve altı yaşam geliri için 0 lira alırsak iyi yaşam kalitesi için min. 300 lirayı rahatlıklar alırız, orta için ise 80 lira dolaylarında alabiliriz. zararı olmaz.

Ve bu sanatsal ve sosyal(arkadaş eğlenceleri) aktiviteler öncesi-kendisi ya da sonrası yemek-içmek-gezmek de bu gider kalemlerine ekstra yük bindirecektir. Bu da tamamen kişisel tercihlerle şekilleneceğinden üst limiti 100binleri çok rahat geçebilecekken alt limiti de yine neredeyse aylık 50-60 liralara indirgenebilir. Ortalama bir değer alacaksak; sanatsal faliyetlerin öncesi ve sonrasında yemek ve içecek giderleri için; her sanatsal faliyet adına 2 kişi için 80 lira biçsek bunu da ayda 5 sanatsal faliyete katıldıklarını varsaysak 400 lira ile belirleyebiliriz.
2 haftada 1 de arkadaşlarıyla dışarı çıksalar ve bu dışarı çıkmada da alkollü-alkolsüz içecek ve yemek giderleri olsa; (kahve için ortalama 10 lirayı alabiliriz(7 ila 20 lira arasından) bira için ortalama 20 lira alabiliriz( 15 ile 30 lira arasından), diğer içecekler için de ortalama 35 lira alabiliriz. Yemek için ise; kişi başı ortalama 25 lira diyebiliriz.
Yani haftada 2 kere dışarı çıktıklarında aylık yemeğe orta yaşam kalitesi adına 100 lira içeceklerine ise 300 lira vererek 2 kişi ayda 400 liraya da orta yaşam kalitesinde sosyalleşebiliyorlar. bu rakam asgari ve altı için 0 lira üst için ise 100binleri geçecek bir rakama uşacaktır. Ama hesaplama için 400 lirayı 2 kişi 2 sefer için uygun buluyorum.

kişisel aksesur kısmına eklemediğimiz; kuaför kişisel bakım(kıl tüy aldırma güzelleşme v.s) malzemeleri v.s için ise; yine 2 kişi ayda 200 lira gibi bir rakamı gözden çıkartırsa orta yaşam kalitesine bu kişileri koyabiliriz. alt yaşam kalitesi için ise bu sayı minimum 60 lira dolaylarında olacaktır diye tahmin ediyorum.

Bunun yanında, eşyanın ömrü ve bunun aylık etkilerini de hesaplamamız gerekecektir ancak ona da kabalama bir değer girsek misalen; bütün ev eşyaları 40bin lira tutsa ve 120 ay kullanım ömrü olsa 350 lira dolaylarında da o giderleri ekleyebiliriz yine orta yaşam kalitesi için. bu değer asgari yaşam kalitesi için de 100 lira civarında olacaktır. Üst için ise tahmin edebildiğiniz üzere limitsizsiniz.

Temizlik giderleri için de bir yaklaşımda bulunmak gerekirse alt grup için ayda 50 lira orta için ayda 300 lira üst için ise yine 2000+ olarak bir gider ekleyebiliriz.

Ulaşım giderlerine yazmadığımız ev-arsa-araç-eski borç kredileri v.s için ise aylık bize yansıyan rakam olarak bir öngörü de bulunacak olsak; misalen öğrenim kredisi geri ödemesi ya da arabanızın bedelinin ve amortisman giderlerinin aylığa için ise yine ayda 200 liradan başlayan bir rakamı orta yaşam kalitesi için buraya koyabiliriz. bu rakam alt gelir grubu için ayda 40 lira üst gelir grubu içinse yine tahmini zor değerler olacaktır.

Tüm bunların dışında fatura giderleriniz kaldı:

Elektrik
Su
Telefon
İnternet
Ve olağan vergiler gibi.

Bunlar için de sanırım orta gelir grubu adına aylık 400 lira koymamızda bi' engel yoktur diye tahmin ediyorum ki zaten sadece telefon ve internet faturalarınız aylık 200 liraya ulaşacaktır 2 kişilik bir yaşam için. Bu saysal değerde alt kesim için çok fazla bir farklılık olmaz, Elektrik ve telefon faturası biraz az gelebilir o da orta ile alt arasında büyük makaslara sebep olmayacaktır. Ancak üst kesim için yine büyük değişimler olabilir, evin durumuna göre aylık 400 lirayı sadece elektriğe de ödeyebilirsiniz.

Lüks lokanta kısmına giresim hiç yok çünkü onu sosyal giderlere dağıtmaya çalıştık ancak yine de yazdığınız için girelim; 2 kişi 1 kere lüks lokantaya gitse minimum 300 lira ile başlayan bir değeri ödeyecektir. İyi gelir grubunuz için bu sayı değerini 4 ile çarpınca minimum 1200 lira orta gelir grubu için 600 lira asgari gelir grubu için ise sandığınız gibi 300 lira değil olsa olsa 50- 150 lira arasında olacaktır.

Benim aklıma gelen genel yaşam giderleri bunlar; kalem kalem gruplayıp toplayacak olursak
1300 lira gelir ile ankarada alt yaşam kalitesi adında yaşanabilir.
orta yaşam kalitesi için ise; 4500+
İyi yaşam kalitesi içinse; bu tamamen lüks kavramıyla alakalı olduğu için; ne alt ne üst limiti olmayan bir değer olarak görüyorum. yani bunda malesef sayı veremeyiz, adam zaten sırf oturduğu ev için bile 40000 lira bedel ödüyor olabilir. diğer masraflar haricinde.


mete kudur
(10.10.17)
Ankara kiralar hariç (Bu konuda da İstanbul'dan sonra 2. dir herhalade) Türkiye'nin en pahalı şehri. Bunu bilin, vasat şeylere dünya kadar, sanki çok iyiymiş gibi para ödersiniz. Gerçekten lezzetli yemeği olan lokanta yok gibidir, hasbelkedar iyi olanlar da gereksiz pahalıdır. Şöyle örnek vereyim Bursa'da sokak arasında yediğiniz dönerden daha kötüsünü ankara'da nispeten popüler bir yerde (mesela Aspava) 2 katı fiyata yersiniz.

Mutluluk beklentiye göre değişir ama Ankara Belediyesi mutsuzluk sebebi ise DT, DOB, CSO, BSO, ÇÇSM mutluluk sebebidir.

Bir de nereden gelip nasıl beklentileriniz olduğuna göre değişir bu durumlar, yukarıda verdiğiniz para skalaları kişi başı ise çok rahat, her şeye yeten bir yaşam olur en alt düzeyde bile.


bizim giderimiz çocuğun kresi dahil 6.000 lira. kira ödemiyoruz, birini nadiren kullandığımız iki arabamız var. ben çoğunlukla işe metro ile gidiyorum, o yüzden.

gelir 12-13 bin lira arasında değişiyor, ama ihtiyacımız olmayan şeylere para harcamak istemiyoruz.

çocuk yok galiba, buradan yola çıkarsak mütevazi bir hayat için 4.000 lira yeterli. zaten 1400 lira kreş ödüyoruz, kıyafet oyuncak falan derken 2000 olur o kanımca.

hobi için para ayırıyoruz, geçen ay çocuğa org aldık, bu ay 250 liralık bira seti. lüks restoran sayılır mı bilmem ama biz yemeğe ortalama 100 lir ödeyip yaklaşık her hafta gidiyoruz.

kira veya ev kredisi ödemiyoruz, onu eklemen lazım.

kira da 1000 lira desen, aralıklar kabaca doğru bence.


babilbaligi
(10.10.17)
@mete kudur : Vakit ayırıp kapsamlı bir yorum yazdığınız için teşekkür ederim. Skalanın kişiden kişeye ve yaşam tarzına göre değiştiğinin farkındayım mutlaka belirttiğiniz gibi lüksün sınırı yok. Ama benim merak ettiğim Sorunun başında belirttiğim üzere Ankara'da 2 kişilik aile hayatı süren duyurudaşların giderleri idi. Evet Duyuru'da hesabı olmak bir sosyo-kültürel gösterge değil belki ama kendimce örnek realiteler üzerinden gitmek istedim. Sonuç olarak yorumun içinde verdiğin ekstra gider örnekleri (kuaför aksesuar vb.) 40 yıl düşünsem aklıma gelmezdi mutlaka bunun için ayrı bir bütçe ayırıcam eline sağlık :)


mkrk
(11.10.17)
@gezegen olan pluton Ankara'ya İstanbul'dan geleceğim için kendimi şanslı hissediyorum o zaman :) İnanılmaz dışarda yeme düşkünü değiliz aslında mutfağımız kuvvetlidir. Restoran örneğini genel olsun diye verdim.

Mutluluk sebeplerine aynen katılıyorum.

Verdğim skalada hanenin toplam geliri olarak düşünmüştüm.


mkrk
(11.10.17)
@babilbaligi aynen çocuk yok sanırım çocuk kafadan bi 2.000 arttırıyor gideri:)


mkrk
(11.10.17)
@mkrk; aynen öyle oluyor. işte onun için harcama rakamımızı yazdım, özel durumlar için sen ekle çıkar.


babilbaligi
(16.10.17)
(2)

IOS Çağrı Kaydetme

Selam,Iphone'nda çağrı kaydetme uygulaması kullanan var mı? Gelen ve gişden aramalar için Android'deki ACR tarzı bir uygulama arıyorum. Tercihen ücretsiz. Var mı kullanıp memnun olduğunuz?Teşekkürler.#Iphone, Ios, Çağrı kaydetme, Apple, Acr
Selam,

Iphone'nda çağrı kaydetme uygulaması kullanan var mı? Gelen ve gişden aramalar için Android'deki ACR tarzı bir uygulama arıyorum. Tercihen ücretsiz. Var mı kullanıp memnun olduğunuz?


Teşekkürler.

#Iphone, Ios, Çağrı kaydetme, Apple, Acr
mkrk
(10.10.17)
jailbreaksiz imkansız.
jailbreakle imkanlı mı tam bilmiyorum yine de.


yapamazsın ios'ta


sta
(10.10.17)
(6)

Ankara - Kırıkkale Arası Mekik Dokuyanlar

Selam,İş için her gün Ankara Kırıkkale arası gidip gelen insanlar varmış. Aramızda bu kümeye dahil olanlar yada bu kümede tanıdığı olanlar var mı?Varsa Ankara'da nerede ev tutuyorsunuz, nerede yaşıyorsunuz? Çok mu yorucu yoksa artık benimsediniz mi?Bir katkı, görüş, öneri ya da bilgi atabilirseniz s
Selam,

İş için her gün Ankara Kırıkkale arası gidip gelen insanlar varmış. Aramızda bu kümeye dahil olanlar yada bu kümede tanıdığı olanlar var mı?

Varsa Ankara'da nerede ev tutuyorsunuz, nerede yaşıyorsunuz? Çok mu yorucu yoksa artık benimsediniz mi?

Bir katkı, görüş, öneri ya da bilgi atabilirseniz sevinirim.


Teşekkürler.
mkrk
(10.10.17)
Bir arkadaşım yapıyor bunu, evi dikimevinde. Valla Kırıkkale gibi bir yerde yaşamaktansa git gel yaparım daha iyi diyor. Bir arkadaşının aracıyla gidiyor, zor gelmiyor ona.


Fusha
(10.10.17)
akköprüden minibüs tipi araçlar kalkıyor, kaçak bazen. sürücünün o günkü adrenalin ihtiyacına göre 1 saatte kırıkkalede oluyosun. en azından 1 2 sene önce böyleydi. hala öyleyse varlık mahallesinden vs. ev tutulup git gel yapılabilir.

yok bu kaldırıldı, sadece aştiden gidiyorsa emek, aşti civarından ev tututlup yine git gel yapılabilir.

her gün ders varsa çekilmez de ne bileyim haftada 3 gün mesela çok zorlamaz sanıyorum.


elorelia
(10.10.17)
o ankarada oturan evi barkı ankarada olan duzenı olan kısıler yalnız.


sizofren06
(10.10.17)
Merhaba. Bir arkadaşım dolmuşlarına ankamallüm ordan biniyor. Bence zor olmaz alışırsın. Ancak ev konumunu iyi seçmekte fayda var. Aydınlıkevler ideal gibi. Ama metro güzergahında ev tutsan da güzel olur.


mr2alp
(10.10.17)
Nato Yolu üzeri nasıl orda yeni siteler yapılıyordu 2010 civar ama nasıl yerler bilmiyorum. Aydınlıkevlere alternatif olabilir mi?


mkrk
(10.10.17)
Mamakta anacaddeye yani samsun yoluna çok takın oturuyorum. 3 yıldır geliş gidiş yapıyorum günlük. Öncesinde her iki şehirle de bağlantım yoktu. Alıştım ben nu hayata.


mavibalık
(10.10.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.