Giriş
(16)

Aile işletmesine devam vs. mühendislik

Merhabalar. Bu aralar kafam çok karışık. Soru biraz uzun olabilir, hepsini okuyup yardımcı olmaya çalışacaklara şimdiden teşekkür ederim. Şimdi ben itüde metalurji ve malzeme mühendisliği okudum. Çok da severek okumadım açıkçası. Neyse okulu uzatmalı da olsa bitirdim, askere gittim geldim, şu an ail
Merhabalar. Bu aralar kafam çok karışık. Soru biraz uzun olabilir, hepsini okuyup yardımcı olmaya çalışacaklara şimdiden teşekkür ederim. Şimdi ben itüde metalurji ve malzeme mühendisliği okudum. Çok da severek okumadım açıkçası. Neyse okulu uzatmalı da olsa bitirdim, askere gittim geldim, şu an ailemin yanında yaşıyorum. Babamın börekçisi var. Kendisi iki amcamla beraber işletiyorlar. Babamın dedesinden kalma eski bir işletme, amcam ve babamın gayretleriyle şu an hatrı sayılır bir şube sayısına ulaştılar. İşleri de gayet iyi çok şükür. Ama babam artık yavaş yavaş yaşlanmaya başladı, 5 yıla kadar emekli olacak. Aslında şu an pek çalışmıyorlar, sistemi öyle veya böyle oturttular anca işte yeni dükkan falan açarken uğraşıyorlar. Çocukluğumdan beri de yazları çalışıyordum zaten az çok işi biliyorum. Şimdi önümde iki seçenek var: ya gidip mühendis olarak çalışacağım, ya da işletmede çalışmaya başlayarak ileride işletmeyi devralma gibi bir durumum oluşucak. Dedenin en büyük torunu benim, diğerleri daha küçük. Aile işletmelerinin ne kadar zorlu olacağını öngörüp, uzakta kendi yağımda kavrulurum hiç bulaşmam diye düşünerek mühendislik okudum zaten, ama şimdi işin maddi boyutunu da düşünmeye başladım. Karar alma sürecinde çok fazla faktör var, hepsini buraya yazamam zaten çok uzatmak da istemiyorum. Biraz karışık anlattım kusura bakmayın. Kısacası siz olsanız ne yapardınız ?
monty python
(16.05.18)
malzeme muhendisligi bilgini de kullanarak borekcilikte çığır aç!

saka bir yana, "babamin borekcisi" dedigin hakkaten babanin borekcisi mi? yoksa ailenin borekcisi de baban mi isletiyor? bu subeler kimin? hak sahipleri kimler? bugun borekciyi kapatiyoruz her seyi satiyoruz dense o kadar seyin parasi kimin cebine girer? babanin mi? yoksa baban, kardesleri, torunlarin mi?

eger babaninsa hakkaten, bir yerde senin de, annen baban olunce sana kalacak. basarili ve buyuyecek bir potansiyele sahip bir is ise, borcuyla harciyla yarin bir krizde ufalip batmayacaksa falan dusunulebilir yani neden olmasin. belki en bastaki adam olmazsin ama isini yapar, part time olarak da subeler ile ilgilenecek bir durum yaratabilirsin.

ha mal varligi koca aileninse hak sahibi torun torbalak amcalar dayilar falan varsa ugrastigina degmez bence.


robokot
(16.05.18)
işletmeyi al.


helenart
(16.05.18)
@robokot Ya her şey dedemin üzerineydi, dedem vefat edince babam ve iki amcam şirket kurup pay sahibi oldular. Bunların haricinde başka akraba yok işin içinde. Aslında patron babam şu an mayışlar, malzeme alım, hesaplar her şeyi o yapıyor, amcamlar da az çok dükkanlarla falan ilgileniyorlar. Babam da artık sıkıldım, senle beraber uncuya, yağcıya vs beraber gideriz yavaştan, seni onlarla tanıştırırım sen yaparsın artık falan diyor. Yani kısaca ilerde babamın payının sahibi ben olabilirim gibi.


monty python
(16.05.18)
işletmeyi devam ettirirdim kesinlikle, 3-5 kuruşa çalışıp kölelik yapacağıma kendi işimin başında olurdum.


börek iyidir. ama bağımsızlık kazanıp elemanlardan biraz kopmak lazım. o tarz şeyler bazen patlak veriyor. eş dost la iş yapmak sorunlar doğurabiliyor malum.
benzer bir sektör girişimi yapabilirsin. birtakım şubelere hak iddaa edip kopabilirsin. kısaca, börek ama bağımsız olmak kaydıyla.


The_Lollok
(16.05.18)
iyi borekci bu ulke kosullarinda muhendisi bayiltir,esnaf kafamdan dolayi borekci diyprum.


duptıs
(16.05.18)
uzaktan konuşmak kolay gelebilir ama benim babadan kalma ve anladığım hazır bir işim olsa mühendislikten devam etmezdim herhalde.

bunun yanında denildiği gibi kardeş amca dayı işin içine girerse sıkıntı çıkabilir, ayırmak gerekebilir.


sanal uyku
(16.05.18)
Gelir ne durumda? Aylık 10 bin lira ve üzeri net gelir sağlıyorsa kendi işinizi devam ettirebilirsin. Ben 4-5 bin lira için böyle bir işe devam etmezdim.


dissendium
(16.05.18)
@dissendium açıkçası babamın gelirinin ne kadar olduğunu bilmiyorum, ama dönemsel olarak değişken. Bunun haricinde bölgede meşhur, potansiyeli olan bir işletme ve sürekli büyüyor.


monty python
(16.05.18)
Babana yapış, baba bu 5 senede bana bildiğin her şeyi öğret diye gir işe.

Mühendis olup eleman olarak çalışmak seni ne maddi ne de manevi olarak hiç tatmin etmeyecektir.


yakuza123
(16.05.18)
börekçi ol veya muhendislik yap uç bes ay sonra zaten koşarak kaçıp borekçiye gidersin.


kuzey li
(16.05.18)
senin için börekçilik daha iyi gibi duruyor. pek severek okumadıysan mühendislik yapsan bile mutlu olmazsın. dedigine göre börekçi neredeyse zincir olmuş. hem örekçide iyi kazanabilir,hem de çalışma şartları bakımından daha rahat olabilirsin. tabii işi de öğren, yarın bir gün sana kalırsa batırmamak için.bu noktada mühendisliğin sadece adı var senin için.

ayrıca kız vermezler olayına da katılmıyorum. "şu dükkandan şu kadar gelse, öbüründen bu kadar gelse, ee iyiymiş valla " diyecek ticari kafada bir sürü kız babası çıkar. hatta bu olayın yanında mühendisliği sallamazlar bile.


Neill
(16.05.18)
severek okumadigin bir bolum, severek yapmayacagin bir meslek esittir mutsuzluk.

muhendislik bilgilerini de kullanarak aile isine kendini ver ve gelistir, buyut o isi. evet yapabilirsin. karini 5'e 10' katlamanin yollarini ara. eminim bi formulunu bulursun.


tomcruise
(16.05.18)
şu an az çok kendi işinizin patronusun. bence börekçilik de kal. mühendis adamsın kafan çalılıyor, ne biliyi börekişini geliştir. börek yaparken ya keşke şöyle bir makina olsa diyorsan onun üstüne yoğunlaş, öyle bir makina yap.


oscar
(16.05.18)
bu bana izmir'de çok ünlü bir esnaf lokantasının ustasını aklıma getirdi.

adam endüstri mühendisi ama babadan kalan yeri devam ettiriyor.
ben de börekçi+1 tayfadanım. eğer ileride yurtdışına gitmek vs. gibi düşüncelerin yoksa türkiye'de kendi işini yapmak gibisi yok.


logisticsmanager
(16.05.18)
bence dene mühendisliği sonra karar verirsin. börekçi kaçmıyor sonuçta. ayrıca babana aç konuyu. sor ne kadar kazanıyorlar. hangisi daha uygun diye fikrini al. birlikte karar verin.


black mamba
(17.05.18)
(4)

Yabancı misafirleri gezdirme

Merhabalar. Temmuz’da yurtdışından yabancı misafirlerim gelecek 1 haftalığına. Onlara nereleri gezdirmemi önerirsiniz. Çıkış durağı Bursa olacak. Ben Bodrum, Marmaris falan takılırız diye düşündüm; ama çok uzak olmamak kaydıyla varsa başka önerileriniz de memnun olurum.
Merhabalar. Temmuz’da yurtdışından yabancı misafirlerim gelecek 1 haftalığına. Onlara nereleri gezdirmemi önerirsiniz. Çıkış durağı Bursa olacak. Ben Bodrum, Marmaris falan takılırız diye düşündüm; ama çok uzak olmamak kaydıyla varsa başka önerileriniz de memnun olurum.
monty python
(05.05.18)
kaz dağı zeus altarı


zugas
(05.05.18)
kapadoçya


edgenabby
(05.05.18)
çınarcık


since1907
(05.05.18)
Kisisel ilgi alaniyla da alakali bu durum. Misafirlerin eger kopkop seven kizlar deniz kum seks falan istiyorsa baskadir, kultur tarih gezmek istiyorsa baskadir, dogal guzellik kamp falan seviyorsa baskadir. Bunu goz onunde bulundurmanizi oneririm.


(1)

Sinek

Merhabalar. Şimdi bizim küçük bi gıda işletmemiz var. İşletmemizin kapısında hava perdesi olmasına rağmen sinek problemi yaşıyoruz. Sinek ilacı yapmak da pek istemiyoruz. Bu sorunu nasıl çözebiliriz, var mıdır bu arkadaşları temiz bi şekilde kovma yöntemi ?
Merhabalar. Şimdi bizim küçük bi gıda işletmemiz var. İşletmemizin kapısında hava perdesi olmasına rağmen sinek problemi yaşıyoruz. Sinek ilacı yapmak da pek istemiyoruz. Bu sorunu nasıl çözebiliriz, var mıdır bu arkadaşları temiz bi şekilde kovma yöntemi ?
monty python
(21.07.17)
Mor bir ışık var, sinekler direk o ışığa gidip oluyorlar. Bence onu bir dene


etna
(21.07.17)
(2)

seyahat sigortası

merhabalar. iş bankası şubesinden seyahat sigortası yaptırmıştım. ama ben salak gibi poliçe aslını vize belgeleri içine koydum. yarın yurt dışına çıkıyorum da acaba internet şubesinden alacağım poliçe çıktısı da aynı işlevi görür mü ?biraz acemiyim bu konuda kusura bakmayın.
merhabalar. iş bankası şubesinden seyahat sigortası yaptırmıştım. ama ben salak gibi poliçe aslını vize belgeleri içine koydum. yarın yurt dışına çıkıyorum da acaba internet şubesinden alacağım poliçe çıktısı da aynı işlevi görür mü ?

biraz acemiyim bu konuda kusura bakmayın.
monty python
(20.04.17)
Poliçenin kendisine ihtiyacın olmamalı. Sigortaya ihtiyaç duyarsan kopyası da iş görür. Sonuçta sigortayı kullanmak istediğinde sigortalı olduğun ortaya çıkacak zaten :)


orient blue
(20.04.17)
kopyası işini görür


cliquot
(21.04.17)
(28)

sarı ışık seven vs. beyaz ışık seven

merhabalar. daha önce zibilyon tane böyle başlık açıldı biliyorum; ama bu sefer biraz daha farklı. geyiğin boyutunu biraz daha arttırıyorum.şimdi benim bi teorim var. ışık tercihinden karakter analizi yapıyorum. bikaç kişide tuttu ama size de sorayım dedim.odalarında sarı ışık kullanan insanların (a
merhabalar. daha önce zibilyon tane böyle başlık açıldı biliyorum; ama bu sefer biraz daha farklı. geyiğin boyutunu biraz daha arttırıyorum.
şimdi benim bi teorim var. ışık tercihinden karakter analizi yapıyorum. bikaç kişide tuttu ama size de sorayım dedim.
odalarında sarı ışık kullanan insanların (aslında tam olarak akkor ampulden bahsetmiyorum, daha loş ışıklar bahsettiğim) daha duygusal ve tam olarak nasıl ifade edilir bilmiyorum ama daha "sanatçı ruhlu" insanlar olduğu gibi bi izlenime kapıldım. bunun yanında beyaz ışık seven insanların da daha realist ve mantığa önem veren insanlar olduğunu gözlemledim. mesela, mühendislik okuyan herkes değil de gerçekten "aha da bu adam mühendis" diyebileceğimiz kişiler kesin odalarında beyaz ışığı tercih ediyorlardır.
sizce de doğruluk payı var mıdır bunun ? hadi bir de bu konuda insanları sınıflara ayıralım :)
monty python
(21.03.17)
benim dedem sarı severdi, hiç de sanatçı bir ruhu yoktu, bu yüzden sana katılmıyorum.

dedemle teorini çürüttüm.


Apocalypse
(21.03.17)
Philipsin sceneswitch urunu için böyle Bi testi vardı sayfasında. Hikayenin akısına göre yaptıgınız ışık tercihleriyle karakter tahlili yapıyor.


turk kizi
(21.03.17)
Sarı ışık seviyorum hiç öyle sanatçı bir ruhum yok tam bir odunum.


pastörizesüt
(21.03.17)
sarı ışık seviyorum varoluş sıkıntım var


freebird5406_2
(21.03.17)
Evlerde kesinlikle Sari isik seviyorum. Beyaz isik dogal degil, ruhum karariyor beyaz isik gorunce.

Sanatci ruhum var mi bilmiyorum ama bi dusunceli olma durumu vb mevcut. Asiri gercekcilik de var gerci. Bilemedim.


kuehles blondes
(21.03.17)
Beyaz ışık seviyorum, sanatçı ruhluyum. Yanlış tespit.


fragile lady
(21.03.17)
Pek duygusal sayılmam ama geçen seneye kadar sarı ışık ne yea, loş odada nasıl oturuyorsunuz olm derken geçen ampül patlayınca 20 w'lık ampulü taktım tavşan gibi kör oldum altında :/

Gözlerim acıyor artık beyaz ışık altında :(

Not: Mühendisim.


chicha
(21.03.17)
ikisi arasında olan çok güzel bir renk var, o işte favorim.
En orijinal benim.
Sanatçı ruhluyum.
Mimarım.
Ölsün mühendisler. :P
(şaka tabii ölmesinler)


Karanlık sever olarak kendimi nereye koysam bilemedim


jazzabel
(21.03.17)
Sarı ışık seviyorum. Piyano çalıyorum. Mühendisim. Başak burcuyum.
Dik gelen bozuk para gibi hissediyorum şu an evet.


vonkhar
(21.03.17)
Beyaz ışık seviyorum, başak burcuyum, göbek adım mantik ve teorinize katılıyorum hahaj.


cabiday
(21.03.17)
sarı ışıktan nefret ederim. sanatı toplum için severim. yeteneğim var ama amele olmak istedim. çırak olarak başlar usta olunca bizim de çıraklarımız olur.


burty
(21.03.17)
Beyaz ışığı çok sever, sarı ışıktan nefret ederim. Ortalarda bir yerdeyim: sanatsal şeyleri severim. Mantıklı ve zeki bulduğum her insana da cinsiyet ayırt etmeksizin kendimi adayabilirim. Çok gerçekçiyimdir, duygusallıktan da ölebilirim zaman zaman Ama zeki değilim tabii. Kendimi pazarlıyormuş gibi oldum ama teori bir kez daha çöktü.


m e b
(21.03.17)
vurmayın öldüm tamam :D ya her şeyde olduğu gibi bu konuda da kesin ayırımlar yapamayız; ama sanki genel itibariyle doğru gibi gelmişti. neyse başka teorilere artık :)


monty python
(21.03.17)
Oturma odasında sarı, çalışma odasında beyaz, yatak odasında kırmızı *kıps*


kargn
(21.03.17)
Sarı ışıkçıyım. Ruhum görsel sanatlara elvermiş durumda.

Ama ruhum diyorum, hayatım bir mühendis kadar olmasa da analitik gibi.


helena
(21.03.17)
beyaz ışık <3

sarı ışığı ise hiç sevmem

yani realistim diyebilirim bence biraz doğru önermen..


nundu
(21.03.17)
Ben de beyaz ışık seviyorum, piyano çalıyorum, mühendisim. Dik gelen 2. para olarak @vonkhar'a selam.


ekaterina
(21.03.17)
Beyaz ışık severim. On sene önce yaşadığım bir olay aklıma gelirse sabaha kadar ağlayabilirim.


sarı ışığa katlanamıyorum. fizikçiyim.


durgunfoton
(22.03.17)
Oturup uzun uzun çalışacaksam daha fazla ışık olsun diye beyaz kullanıyorum ama eğer çalışmayacaksam, oturup odada keyif edeceksem loş sarı ışık seviyorum. Mühendisim. Çok sol beyin ağırlıklıyım, analitiğim; sağ beyin ona göre hafif ve beceriksiz kalıyor.


aychovsky
(22.03.17)
sarı ışık seviyorum hem sanatçıyım hem mühendis, duygusal sayılabilirim


mirty
(22.03.17)
Beyaz ışık severim. Grafik tasarımcıyım, duygusal değilim.


battal gemalmaz
(22.03.17)
önermen doğru.
sarı


seyduna6687
(22.03.17)
ben mühendisim, ama sanat ve duygusal yönüm daha ağır basıyor. her zaman sarı tercihimdir. beyaz gözlerimi deliyor resmen.


safepassage
(22.03.17)
sarı ışıktan nefret ediyorum. bitsin artık şu lanet şeyin üretimi.


foster
(22.03.17)
Sarı ışık kullanıyorum Ve seviyorum. Edebiyatçıyım :))


Mühendisim, ne sarı ışık ne de beyaz ışık, arada olan gün ışığıdır favorim. Ama ille ikisinden biri dersek beyaz ışık olur tercihim. Romantizmden, duygusal ağlaklıklardan iğrenirim.


devilred
(22.03.17)
(7)

hayvanlı ifşa

Sildim gitti.
Sildim gitti.
monty python
(16.03.17)
ear wax removal
volume 2


basond
(16.03.17)
kızlar yamulun


istenmeyen evlat
(16.03.17)
@vedatchilipeppers köpek benden daha yakışıklı abi.


monty python
(16.03.17)
arkadaşa yeni bir kulak verelim.


Apocalypse
(16.03.17)
Adam hem yakışıklı hem hayvansever hem de mütevazı ^^


chicha
(16.03.17)
yeni mezun endüstri mühendisi tipi var sende.


ernecati
(16.03.17)
@ernecati yeni mezun mühendisim; ama endüstri değil :)


monty python
(16.03.17)
(1)

bursalı duyurucular

merhabalar. üniversite bitince ailemin yanına bursa'ya geri döndüm. istanbul'da da çok sosyal bi insan değildim; ama canım sıkılınca konsere, tiyatroya vs. gidiyordum. bursa'da da böyle imkanlar var; ama çok kısıtlı. ya burda da arkadaşlarım falan var; ama hep aynı insanlarla takılmaktan sıkıldım, b
merhabalar. üniversite bitince ailemin yanına bursa'ya geri döndüm. istanbul'da da çok sosyal bi insan değildim; ama canım sıkılınca konsere, tiyatroya vs. gidiyordum. bursa'da da böyle imkanlar var; ama çok kısıtlı. ya burda da arkadaşlarım falan var; ama hep aynı insanlarla takılmaktan sıkıldım, bi yandan da sosyalleşmek için kurs falan araştırıyorum. soru biraz şey olacak ama siz neler yapıyorsunuz bursa'da ? :d
monty python
(12.03.17)
evliyim, çocuğum var, onu tiyatroya felan götürüyorum :) kışları kayağa yazları çizgili pijamayla pikniğe gidiyoruz.


ravenudon
(13.03.17)
(4)

Evrenin mesajı

Telefonda çok vakit harcadığım için ciddi ciddi eski tuşlu telefona dönmeyi düşünüyordum. Derken ayfon 7 hediye edildi. Çok ikilemde kaldım; ama allah için güzel alet şimdi, kullanmamak olmaz. Sizce de zamanla manidar değil mi ?
Telefonda çok vakit harcadığım için ciddi ciddi eski tuşlu telefona dönmeyi düşünüyordum. Derken ayfon 7 hediye edildi. Çok ikilemde kaldım; ama allah için güzel alet şimdi, kullanmamak olmaz. Sizce de zamanla manidar değil mi ?
monty python
(10.03.17)
aynı şeyi ben düşünsem, evren öyle bi mesaj verir ki var olan akıllı telefonum falan bozulur. ikilem de kalmamış olur ortada. ne güzel sana kıyak geçmiş evren. tatlı ikilemler.


olkol
(10.03.17)
hayır. bu tarz şeylerin hiçbir anlamı yoktur.


pilavmaker
(10.03.17)
Tuşlu telefonu gerçekten, samimiyetle istememişsin ki. Sadece mantıkan doğru olacağını düşünmüşsün ama enerji seviyen yani zevk odağın hâlâ akıllı telefonda.


yaren
(10.03.17)
zamanlaması da olayı da manidar. biz eski tuşlu telefona dönmek istesek; eski yıllarda tek düğmesi olan ve sadece askeri santrale bağlanabildiğin telefon gönderirdi bize evren. Vay arkadaş, bu adam kayırma olayının bu kadar derinlerde olmasından gerçekten tiksiniyorum. Sonra neymiş efendim aslında hayat güzel, hıhım tabi...


mete kudur
(11.03.17)
(5)

aniden gelen kulak ağrısı

Yaklaşık 1 yıldır ara ara sağ kulağıma acayip bir ağrı giriyor. Ağrı yüzünden kulak kepçeme dokunamıyor, başımı bile çeviremiyorum. Sonra aniden, sanki hiçbir şey olmamış gibi geçiyor. Bazen haftada 1, bazen ayda 1 oluyor. Bu aralar biraz daha sıklaştı. Bizimkilere söyledim, annem aynısının kendisin
Yaklaşık 1 yıldır ara ara sağ kulağıma acayip bir ağrı giriyor. Ağrı yüzünden kulak kepçeme dokunamıyor, başımı bile çeviremiyorum. Sonra aniden, sanki hiçbir şey olmamış gibi geçiyor. Bazen haftada 1, bazen ayda 1 oluyor. Bu aralar biraz daha sıklaştı. Bizimkilere söyledim, annem aynısının kendisine de olduğunu ve ona göre nedeninin ceyranda kalmak olduğunu söyledi. Başına böyle bir şey gelen var mı ?
monty python
(17.02.17)
Kulak temizleme çubuğunu fazla derinlere sokunca oluyor bende de. Sonra geçiyor


razvan rat
(17.02.17)
Bir arkadaşımda da bu tip bir şey vardı. Doktora gitti bir iki bir şey yazdı sonra geçti tamamen zamanla. İhmal etme.


brian fantana
(17.02.17)
(bkz: bruksizm )


renegade
(17.02.17)
@renegade bruksizmle alakası yok. ağrı gün içerisinde durup dururken başlıyor.


monty python
(17.02.17)
diş sıkma sadece uykuda olmuyor. Gün içindeki istemsiz sıkmalar gecenin yükü ile de birleşince kulağa batma şeklinde bir ağrı yapabiliyor.


renegade
(18.02.17)
(9)

ne yapsam ?

merhabalar. yaza kadar bomboşum. okul yok, iş yok. birikmiş param var; ancak yapacak bir şey bulamıyorum. seyahat etmek istiyorum; ama arkadaş bulamıyorum. tek başıma seyahat etmek de istemiyorum. asosyalim, orda öyle birileriyle tanışırım, yeni arkadaşlıklar edinirim olaylarını yapabileceğimi zanne
merhabalar. yaza kadar bomboşum. okul yok, iş yok. birikmiş param var; ancak yapacak bir şey bulamıyorum. seyahat etmek istiyorum; ama arkadaş bulamıyorum. tek başıma seyahat etmek de istemiyorum. asosyalim, orda öyle birileriyle tanışırım, yeni arkadaşlıklar edinirim olaylarını yapabileceğimi zannetmiyorum. e haliyle tek başıma sıkılırım gibi. avrupa gönüllülük hareketini falan araştırdım; ama olsa bile en yakın proje mayısta başlıyor. ne yapayım ben ? var mı böyle başka yurtdışı gönüllülük projeleri vs. olaylar bildiğiniz ?
monty python
(13.02.17)
Dil öğren, kursa git, kpss çalış, oyun oyna, sevgili yap.


İşin yoksa kenardaki paranı çarçur etme. Bu tip birikmiş paralar bir anda bitiyor. Mesleğinle ilgili bir kursa gidebilirsin. Bazı şehirlerde ücretsiz kurslar oluyor. Yabancı dilini geliştirebilirsin. Bir dili biliyorum demekle o dilde TOEFL, IELTS ayarındaki sınavları geçmek çok farklı şeyler. Sertifika almak için kasabilirsin. Okul yoksa açık öğretimden ikinci bir üniversite okuyabilirsin.


dissendium
(13.02.17)
kesinlikle dil öğren. boş olduğum zamanlarda rusça öğrenmediğime çok pişmanım.

hiç yoktan programlama dili öğrensen bile kafi.


catch the arrow
(13.02.17)
işaret dili öğren.


carabelli
(13.02.17)
motosiklet al gez


gel iş yapalım. kosgeb girişimci desteğini alma hakkım yani 50 bin tl hibeyi alma hakkım var ama başlayacak sermayem yok. ortak oluruz. kosgeb'den para geldikçe yatırdığın parayı veririm. kârı da paylaşırız elbette.
bu sayede hem iyilik yapmış hem de paranı çalıştırıp kazanmış olursun.


runfor
(13.02.17)
oroin iç


@runfor birikmişim var derken bi öğrenci ne kadar biriktirebilirse o kadar var :D


monty python
(13.02.17)
Denemeye degerdi :D

Yapacak keyifli ve/veya faydali birseyler bulursun umarim.


runfor
(14.02.17)
(3)

paraphrase

"kazı sırasında bazı tarihi eserler bulunmuş." demek istiyorum. Orjinal metinde "was found" kullanılmış. Ben burda rastlamak anlamında encounter kullanabilir miyim ? Olmuyorsa bulmak yerine başka ne kullanılabilir ? İngilizcem kötü farkındayım :d yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
"kazı sırasında bazı tarihi eserler bulunmuş." demek istiyorum. Orjinal metinde "was found" kullanılmış. Ben burda rastlamak anlamında encounter kullanabilir miyim ? Olmuyorsa bulmak yerine başka ne kullanılabilir ? İngilizcem kötü farkındayım :d yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
monty python
(26.12.16)
Discover de, reveal de. Come across olur belli.


baldur2
(26.12.16)
coincided


bohr atom modeli
(26.12.16)
Kazi sirasinda bulunan seyler icin uncover da kullaniliyor.


evrim halkasi
(26.12.16)
(4)

Amerika'daki banka hesabına para transferi

Amerika'daki wells fargo hesabıma Türkiye'den para transferi yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim bilen var mı acaba ?
Amerika'daki wells fargo hesabıma Türkiye'den para transferi yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim bilen var mı acaba ?
monty python
(12.12.16)
swift koduna ihtiyacin olacak.


tezek
(12.12.16)
transferwise ile yapabilirsin


basond
(12.12.16)
@tezek @basond transferwise'la daha önce amerika'dan türkiye'ye para yollamıştım ama burdan oraya yollarken iban no istiyo. Swift kodu onun için galiba ?


monty python
(12.12.16)
hocam
iban olacak
swift olacak
swif bankanın kodu
bankadan bu bilgiyi iste versinler ( wells fargo dan )


kingcyrax
(12.12.16)
(1)

smartphone vs tablet

merhabalar. amerika'dayım ve smartphone veya tabletten birisini almayı düşünüyorum. şu an kullandığım telefon nokia lumia 720. aslında telefonumdan memnunum, şarjı çok uzun gidiyor ve isteklerimin çoğunu yerine getiriyor. ancak diğer yandan malum olduğu üzere marketi çok kısıtlı. telefondan oyun fal
merhabalar. amerika'dayım ve smartphone veya tabletten birisini almayı düşünüyorum. şu an kullandığım telefon nokia lumia 720. aslında telefonumdan memnunum, şarjı çok uzun gidiyor ve isteklerimin çoğunu yerine getiriyor. ancak diğer yandan malum olduğu üzere marketi çok kısıtlı. telefondan oyun falan oynamıyorum gerçi ama son olarak yeni aldığım wifi ve nfc özellikli dslr makinamın markette gerekli programın olmaması üzerine bu özelliklerini kullanamam beni android veya ios yeni bir cihaz almayı düşündürdü.

şimdi uzun girişten sonra asıl sorumu soruyorum :d

sizce 300 dolara 5.7" ekranlı motorola x pure edition veya 6" ekranlı nexus 6 gibi telefon mu alsam yoksa yine 300 dolar civarına ipad mini 4 veya android tabanlı başka bi tablet mi alsam ?

cevaplar için şimdiden teşekkürler.
monty python
(24.08.16)
nexus 6 sizi her yönden tatmin eder.


(2)

ne yapsam

iki gündür evde boş boş yatıyorum. dışarı çıkıcam şimdi de etkinlik falan napsam ben şimdi bu saatte ?Yer: Şişli/İstanbul
iki gündür evde boş boş yatıyorum. dışarı çıkıcam şimdi de etkinlik falan napsam ben şimdi bu saatte ?

Yer: Şişli/İstanbul
monty python
(24.04.16)
bomontiadaya git en kötü yemek yersin/ya da bişiler içersin hiç bi etkinlik bulamazsan.


rentts
(24.04.16)
beşiktaşa yürüyüş yap. o yollar pek bir güzel.


akan dame
(24.04.16)
(8)

şarap

Geçen cuma açılıp biraz içilip ağzına tıpa takılarak dolaba konan şaraba bir şey olur mu ?
Geçen cuma açılıp biraz içilip ağzına tıpa takılarak dolaba konan şaraba bir şey olur mu ?
monty python
(13.01.16)
hayır


hewit
(13.01.16)
şarabı açınca bitirmeyi tercih ederim. bitiremeyip mantarı geri taktıysan şişeyi yan yatır. hava almasın. şarabın tadı çabuk bozuluyor. ilk günü tadı alamazsın dolaba da koysan dışarda da tutsan. o yüzden o şişe açıldı mı bitecek :)


e a p
(13.01.16)
hayir hic birsey olmaz bir ustteki eksper e bakma sen. hava temasiymis tee allam.


tezek
(13.01.16)
sulu bira içip alkol içtiğini zannedenlere bakma sen şaraba da fondip çeker bu cahiller pmfkmf.

oksijenle etkileşime giren şarap sirkeye dönüşür cahilciğim. ayrıca dolaba koymak o bozulmayı durdurmaz sadece kimyasal tepkime süresini uzatır. o da üç beş gün falandır. bir de şarap ne kadar eskiyse tat o kadar hızlı bozulur vs vs.


e a p
(13.01.16)
ya şu an benim için tadı çok da önemli değil açıkçası. bünyeyi bozmasın yeter :D @e a p


monty python
(13.01.16)
olur mu öyle ya sen hiç tadı gitmiş şarap içtin mi iğrenç bir şey :) yine de bünyene birşey olmaz evet. ama bunları da bil yani, şarap tazeyken güzel ;)


e a p
(13.01.16)
neyse ben bi tadına bakayım da çok çok kötüyse içmem heralde. teşekkür ederim cevabın için :d @e a p


monty python
(13.01.16)
bon appetit ;)


e a p
(13.01.16)
(7)

ayakkabı renk sorunsalı

merhabalar. bugün linkteki ayakkabının kahverengisini aldım. ayakkabıda bu rengi daha çok seviyorum. ama sonradan lan acaba siyahını mı alsaydım gibi düşüncelere kapıldım. siz ne dersiniz kahverengiyi alarak daha iyi yapmışım di mi ? :Dhttp://www.thenorthface.eu/tnf-eu-en/p104524.html?_ignore_catego
merhabalar. bugün linkteki ayakkabının kahverengisini aldım. ayakkabıda bu rengi daha çok seviyorum. ama sonradan lan acaba siyahını mı alsaydım gibi düşüncelere kapıldım. siz ne dersiniz kahverengiyi alarak daha iyi yapmışım di mi ? :D

www.thenorthface.eu
monty python
(29.12.15)
kahverengi daha güzelmiş. (sahiden)


Ufuk
(29.12.15)
ben de kahverengiyi alırdım. güle güle kullan


hkaan
(29.12.15)
@Ufuk @hkaan teşekkür ederim, içime su serptiniz :d


monty python
(29.12.15)
giymeyin bu ayakkabıları pls :(


kahverengi daha iyi siyaha göre.

araştırma görevlisi mi oldun :D


@try again fail again fail better niçün ?


monty python
(29.12.15)
@mesglsn sanirm bn yatiyrm ya demeyin öyle baya rahat bot :D


monty python
(29.12.15)
(5)

Gelecek planları ( kafa karışıklığı içerir )

Merhabalar. İtü'de metalurji ve malzeme mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.N eden seçtiğimi bilmediğim, nefret etmediğim; ancak zevk de almadığım bu bölümden bu sene mezun oluyorum.Ailem çok rahat. Her zaman zevk alacağım bi bölümde okumamı söylediler ve kararı tamamen bana bıraktılar. Ama kendimi
Merhabalar. İtü'de metalurji ve malzeme mühendisliği son sınıf öğrencisiyim.N eden seçtiğimi bilmediğim, nefret etmediğim; ancak zevk de almadığım bu bölümden bu sene mezun oluyorum.
Ailem çok rahat. Her zaman zevk alacağım bi bölümde okumamı söylediler ve kararı tamamen bana bıraktılar. Ama kendimi hiç bi zaman tam olarak tanıyamadım ve neye ilgi duyduğumu bi türlü bulamadım. Neyden zevk aldığımı bilmiyordum ve de açıkçası durup da üzerinde uzun uzun hiç düşünmedim. Bütün tercihlerime itü yazdım. İlk sırada uzay mühendisliği vardı. O da böyle adı değişik, havalı falan diye yazdım. Yoksa fizikten nefret ediyordum :D Neyse işte metalurji tuttu okudum. Öyle veya böyle, bölümün de kolaylığından dolayı yata yata son sınıfa kadar geldim.
Şimdi, okulun bitmesine yakın aklım başıma geldi.Ben ne yapacağım şimdi :D Yüksek lisans yapayım desem ortalamam düşük. Ortalamayı da geçtim ben acaba bu çok da zevk almadığım bölümde y. lisans yapmak istiyor muyum ? Onu da bilemiyorum.
Aslında hatayı ben en başında yaptım lise 2'de sayısal seçerek. Bütün arkadaşlarım sayısalı seçmişti sanırım ondan. Hiç bir zaman fen bilimleri derslerinde başarılı olamamıştım halbuki. Eşit ağırlık seçsem bu sefer de edebiyatı pek sevmiyordum. Bol bol bilim kurgu romanı okurdum. Uzun uzun tasvirlerden, edebi cümlelerden nefret ederdim.
En zevk aldığım şey boş boş düşünmekti. Annem, babam dini bütün insanlar. O da nasıl bir tanımlamaysa işte. Neyse dini bütünler ama öyle yobaz değil. Açıkfikirliydiler ve bizi hiç zorlamadılar. Varoluşsal konuları düşünmek, araştırmak hep ilgimi çekti. Tasavvufundan, spiritüele kadar baya şey okudum. Özellikle şu ufolu medyumlu spiritüel kitaplar ne kadar saçma da olsa değişik bi haz veriyodu bana. Ashtar Sheran'a selamlar :D
Sonra lise sonda yavaş yavaş maddiyat önemli değil, fakir olayım sadece kitaplarım olsun kafası yaşamaya başladım. Bohemlik tavandı. Tuzum kuruydu tabi. Ekmek elden su gölden yaşıyosun nasıl maddiyat önemli değil hayta seni. E çocuksun be.
Şimdi düşünüyorum da psikoloji okusam baya zevkle okurdum aslında. Freud, Jung falan okumuşluğum da var. Zevkli yani.
Nasıl yapsak ya. Okul bitince bi de psikoloji mi okusam ? Para ? Aileden geçinmek olmaz. Bi yandan da çalışsam geçinebilir miyim ? Bi şekilde yürütürüm onu ama hadi oldu da psikoloji okudum ve bitirdim, ondan sonra ne yapacağım ? Mühendislik yapayım desem arada geçen bu en az 4 yılı mesleki anlamda boş geçirmiş olacağım.
Ha bu arada bu yaz bi de work&travel yapıyorum. Ordan dönünce de stajım var yapmadığım onu yapıp öyle mezun oluyorum.
Mühendis kişisi psikoloji yüksek lisansı yapabiliyo mu ya ? :D
Bu saatte şu yazıyı okuyacak kadar boş vakti olan o güzel insana selam olsun :D
monty python
(27.12.15)
@acemi hacı öyle diyon da... doğru diyosun ya sonum öyle olacak galiba :D


monty python
(27.12.15)
hurda altın işine de girebilüsün kanka


kargn
(27.12.15)
Bu doğumdan sonra annenin çocuğa bir süre soğuması sendromu gibi yeni mezunlarda da böyle oluyor demek, kaç kere denk geldim. Work and travel da okuldan uzaklaşmış olmanın ve bitirecek olmanın rahatlığıyla daha iyi karar verirsiniz. Şimdi lys ye tekrar hazırlanmak falan çok zor iş ya. İtü mezunu cin gibi mühendis titriyle başka sektörlere yanlayın bence.


Bu kadar ifşanın kukunun çükün içinfe bu başlığı açtıysan yüksek adam olucan demektir evlat


gündüz m
(27.12.15)
@gündüz_m zamanlamam çok yanlış oldu hakaten yav.


monty python
(27.12.15)
(5)

windows phone'un saati geri alması

Bugün bütün ailenin telefonları saati 1 saat geri almış. Başına böyle bişey gelen var mı ? Ayrıca neden bugün ?
Bugün bütün ailenin telefonları saati 1 saat geri almış. Başına böyle bişey gelen var mı ? Ayrıca neden bugün ?
monty python
(30.10.15)
benim windows phone da almış. afalladım saati görünce.


sistem güncellemesi var mi son dönemde gerceklesmis? öle bir durumda güncellenmis olabilir, harici durumda en son "otomatik güncellestirmeler" kapatildiysa böyle bir sey yapmaz.


aynadakiyabanci
(30.10.15)
gece uyumadan önce şans eseri farkettim ben de. yoksa sabah sıçmıştım.
neden olduğunu anlamadım ben de.


teritori
(30.10.15)
@aynadakiyabancı: otomatik güncelleştirme kapalı bende. yine yaptı.


teritori
(30.10.15)
baz ile iletisime gectiginde, güncelleme oldugunda, yeni bir sey yüklendiginde store ile iletisime gecebiliyormus.

önerim, otomatik saat güncellestirmesini acin ama timezone'u degistirin. yanilmiyorsam arap ülkelerinden biri suan uyumlu saati gösterecektir. zaten kafalar gerideyken ülkeyi de geri alin, windows saskinlik yasamasin, yasatmasin.


aynadakiyabanci
(30.10.15)
(4)

merrell bot

https://www.markafoni.com/outdoor-modasi-bot/urun/13250297/alayım mı sizce ?
www.markafoni.com

alayım mı sizce ?
monty python
(12.10.15)
Bende başka bir modeli var. Çok memnunum. Ayaklarım hiç ama hiç üşümüyor. Süper bişi!


cancan
(12.10.15)
fiyatı iyi bence.


rakicandir
(12.10.15)
Alma.

Biraz daha uzun konçlu bir ayakkabı öneririm.

Ucuz değil bu arada.


yirmisantim
(12.10.15)
(2)

Eivør Pálsdóttir

https://www.youtube.com/watch?v=kPiN0t9yZ1cçok güzel şarkı değil mi ya ? bugün keşfedip baya beğendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.var mı sizin de böyle yeni keşfedip çok beğendiğiniz şarkılar ?
www.youtube.com

çok güzel şarkı değil mi ya ? bugün keşfedip baya beğendim ve sizlerle de paylaşmak istedim.

var mı sizin de böyle yeni keşfedip çok beğendiğiniz şarkılar ?
monty python
(29.09.15)
eh işte. ben pek beğenmedim.

yeni keşfetmedim ama son günlerde tekrar takıldım. kaç kişiden kaçar defa dinledim bilmiyorum.

www.youtube.com


ben bu şarkısını pekçok severim
www.youtube.com


orfe
(29.09.15)
(6)

laptop tavsiyesi

Merhabalar. Kardeşim üniversiteyi kazandığı için notebook alacağız. Kendisinin oyunlarla pek arası yok. Daha çok dizi, film seyredilecek ve internette takılınacak. Yani donanımsal olarak çok büyük beklentilerimiz yok. Sağlam olsun, ısınma problemi olmasın yeter. Bütçe olarak kısıtlamamız yok; ama şö
Merhabalar. Kardeşim üniversiteyi kazandığı için notebook alacağız. Kendisinin oyunlarla pek arası yok. Daha çok dizi, film seyredilecek ve internette takılınacak. Yani donanımsal olarak çok büyük beklentilerimiz yok. Sağlam olsun, ısınma problemi olmasın yeter. Bütçe olarak kısıtlamamız yok; ama şöyle 1500 lira civarı olursa tadından yenmez.

Ben 4 sene önce üniversiteye başlarken asus'un ucuz modellerinden birini almıştım, hala taş gibi alet. Onun için aklım asus'a kayıyor daha çok.

Evet, kısacası tavsiyelerinizi bekliyoruz :)
monty python
(11.09.15)
Asus x550j


1500'e pek özellikli bir makina bulamazsınız ama en yakın ve iyi bunu bulabildim, arkadaşlardan daha iyi öneriler çıkacaktır:

www.vatanbilgisayar.com


theconqueror
(11.09.15)
@theconqueror dediğim gibi fiyat kısıtlamamız yok. Ama sadece dizi, film seyretmek için de çok para bayılmayı anlamsız buluyorum. Teşekkür ederim tavsiyen için :)


monty python
(11.09.15)
asus x550 +1.


iyi bir ekran kartı olmayan ama SSD hard disk'i olan bir şey alın. SSD çok önemli. SSD'li bilgisayar kullanmış biri bir daha eski tip hard disk kullanamaz.


allezz
(11.09.15)
ssdli notebooklar cok para su siralar. uygun bir configurasyonlu cihaz alip, daha sonra ssd takmak daha mantikli. bir ay once alacak olsaydiniz, o fiyat civarina asusun iyi birkac modelinden birini alabilirdiniz. simdi uctu fiyatlar.


(5)

bursa'da film banyosu

yapan bildiğiniz fotoğrafçı var mı ?
yapan bildiğiniz fotoğrafçı var mı ?
monty python
(13.06.15)
Hepsi yapıyordur diye düşünüyorum. En son aykar a yaptırmıştım. Setbaşı nda vergi dairesinin sırasında.


kakao
(13.06.15)
@kakao fiyat neydi peki ?


monty python
(13.06.15)
Çok uzun zaman oldu ama şimdinin 1 Lirası gibi bişeydi.


kakao
(13.06.15)
@kakao tamamdır, teşekkür ederim :)


monty python
(13.06.15)
Ahaha 1 liramı @kakao şu anda 7-10tl civarlarında en kaliteli banyoyu osmangazi metrosunun 50mt ilerisindeki cilem foto yapıyor bu arada


denizrocket
(14.06.15)
(3)

motorsiklet kaskı anketi

Merhabalar. Ders projem için motor kullanan arkadaşların yardımına ihtiyacım var. Anket sorusu: Motorsiklet kaskında yaşadığınız sıkıntılar nelerdir ? nelerinden şikayetçisiniz ?Bunun haricinde opsiyon olarak bu problemler için çözüm önerileri de sunabilirsiniz.Hatta ve hatta bir kaskta şu da olsa g
Merhabalar. Ders projem için motor kullanan arkadaşların yardımına ihtiyacım var.

Anket sorusu: Motorsiklet kaskında yaşadığınız sıkıntılar nelerdir ? nelerinden şikayetçisiniz ?

Bunun haricinde opsiyon olarak bu problemler için çözüm önerileri de sunabilirsiniz.

Hatta ve hatta bir kaskta şu da olsa güzel olur diyebileceğiniz şeyler de söyleyebilirsiniz. Uçuk fikirlere açığım.

Anket olduğu için eğer söylemek istediğiniz problem daha önce yazıldıysa +1 diyerek tekrar yazarsanız çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.
monty python
(24.04.15)
Ağırlık, gürültü, yüksek hızda kafaya baskı ve soğuk, yağmurlu havada buğulanma yaşanabilecek problemlerden.

Ben eski kaskımla baskı problemini yaşadım, 120nin üstünde hızlarda kafamı taşıyamaz hale geliyordum, şu an kullandığımda öyle bir problem yok.

Çeneden açılabilir kask kullanıyorum ve diğerlerinden daha ağır, biraz daha hafif olmasını isterdim.

Daha önce kullandığım kaskta güneş vizörü kaskın dışındaydı, güneşten rahatsız olmamak için kaskın camını da tamamen kapatmam gerekiyordu, sıkışık trafikte, kapalı cam ile gidilemeyeceğinden mecburen güneşten rahatsız olmayı tercih ediyordum, şimdikinde bu problem yok.

Uçuk fikir gelmedi aklıma.


(24.04.15)
Kendiliğinden bluetoothu olabilir sonradan takmak zorunda kalmayabiliriz.


excespeace
(24.04.15)
Oncelikle ceneden acilan kasklarin guvenligini ve boyutunu kapali kasklara yaklastirmak lazim. Takinca Cilgin marslilara donuyoruz. Ayrica ses olayi var. Almasin abi aerodinamik diye bisey var. Bi hizdan sonra ses aliyor icerisi. Kulaga denk gelen kisimlarda kulaklik boyutunda bi cukur olabilir icerde. Isteyen kulakligini oturtup giyer mesela guzel olur. Bi de saginda solunda kucuk bi vida deligi olsa da kamera aparati vs takilabilse. Hatta bi yerlerinde bi kisim olsun, orayla motosikletin canta demirine falan bi kilit Takip motosikletin ustunde kilitli halde birakabilelim. Asma kilit gibi bi seyle yani. Icinden gecirince ciziyor sagini solunu. Falan filaN baska aklima gelmedi simdilik.


icim urperiyor
(24.04.15)
(7)

madeni euro bozdurma

Elimde toplam 8 euro değerinde madeni euro var. Bu euroları döviz büroları kabul eder mi ?
Elimde toplam 8 euro değerinde madeni euro var. Bu euroları döviz büroları kabul eder mi ?
monty python
(16.03.15)
beyazıttaki hamallar bile bozuyor onları (istanbuldaysan eğer) döviz büroları da kabul ediyor.


primetime
(16.03.15)
ediyorlar da değerinden almıyorlar genelde.


whoosie
(16.03.15)
alırlar da değerinin yarı fiyatına alırlar


sagittal
(16.03.15)
dün 2tl ye bozdurdum ben


inspectorjavert
(16.03.15)
@inspectorjavert nerde bozdurdunuz ?


monty python
(16.03.15)
Bakırköy'de işen getir elden alayım. Yılbaşında Amsterdam'a gideceğim. Senin de işin görülsün.


iason cape
(27.12.15)
geçen sefer türkiye'ye geldiğimde bozukluk lazım olur diye para bozdururken demir euroları da verdim, yerlerine 1 tl vermişlerdi.


air
(27.12.15)
(2)

insanlık üzerine

http://www.59saniye.com/avustralyadaki-koyun-kirpma-vahseti/insanlığın geldiği son durum bu mu yani ? yukarıdaki sadece bi örnek. bilmediğimiz, bilip de bilmemezlikten geldiğimiz bunun gibi o kadar çok şey var ki. az önce izlediğim için attım bu vidyoyu. masum hayvanlara yapılanların benzerleri, bel
www.59saniye.com

insanlığın geldiği son durum bu mu yani ? yukarıdaki sadece bi örnek. bilmediğimiz, bilip de bilmemezlikten geldiğimiz bunun gibi o kadar çok şey var ki. az önce izlediğim için attım bu vidyoyu. masum hayvanlara yapılanların benzerleri, belki daha da kötüsü masum insanlara da yapılıyor ve yapılmaya devam edecek.

ne olacak böyle ? benim şu an yaptığım gibi anca orda burda yazıp vicdan mastürbasyonu yapmaya daha ne kadar devam edeceğiz ? iyi insanlar ne zaman pasif kalmaktan vazgeçip insanlığın geldiği bu hale ses çıkarma cesareti ve kararlılığı gösterecek ? veya böyle bana dokunmayan yılan bin yaşasın modunda mı geçip gidecek ömrümüz ve insanlık daha da kötü bi hale gelmeye devam mı edecek ?

21 yaşındayım. bu yaşıma kadar hayatım tamamen ciddiyetsizlikle ve her şeyle taşak geçerek geçti. muhtemelen yarın sabah kalktığımda şu an ki ruh halimden çıkıp bu vidyoyu izleyene kadar neysem o olmaya devam edeceğim. ama insan üzülüyor. çaresizliğine üzülüyor. bi insanın nasıl bu kadar vahşi hale gelebileceğini düşünüp dehşete kapılıyor.

muhtemelen çoğunuz yazdıklarımı yaşımın daha genç olmasına bağlayacak ve daha göreceğim çok şey olduğunu söylecek. evet, haklısınız. bizi bu kadar düşüncesiz, egoist ve çaresiz hale getiren sistemin ve bu sistemi kurup devam ettiren insanlığın aq.
monty python
(04.02.15)
Ben de artık ne yapacağımı şaşırdım doğrusunu söylemek gerekirse. Hayatın her alanında zulüm var resmen.

Bu tikel video üzerinden gidersek yapılacak şey belli, vegan olmak. Evet belki senin benim hayvansal ürün tüketimimizi noktalamamızla hiçbir şey değişmeyecek, belki bu da bir vicdan mastürbasyonu ama yapılabilecek başka bir şey yok. Toplu hareket? Çok zor. Hatta imkansız. Daha aktif olmak istiyorsan gerillalığa başlayabilirsin. Ne bileyim üretim çiftliklerini basıp yakabilirsin, hayvanları kaçırabilirsin vs vs.


buff
(04.02.15)
www.youtube.com/watch?v=SYJPbrxdn8w bu da var.

İnsanlığın ihtiyacı yokken, lüks için hayvanları sömürüyor. Çok büyük bir endüstrü var bunun etrafında dönen ve bu tür bir kültyüre karşı gelmek kolay şey değil.


Cursed Chico
(21.02.15)
(12)

boykot üzerine

ürünlerini boykot ettiğiniz/kullanmadığınız firmalar var mı ? varsa neden ?ben mesela uzun bi süredir sağlıksız ve hijyen konusunda sıkıntılı olduğunu düşündüğüm için burger king, mc donald's, kfc ürünlerini yemiyorum. veya işte elimden geldiğince içinde katkı maddesi bulunduran gıdaları almamaya ça
ürünlerini boykot ettiğiniz/kullanmadığınız firmalar var mı ? varsa neden ?

ben mesela uzun bi süredir sağlıksız ve hijyen konusunda sıkıntılı olduğunu düşündüğüm için burger king, mc donald's, kfc ürünlerini yemiyorum. veya işte elimden geldiğince içinde katkı maddesi bulunduran gıdaları almamaya çalışıyorum. katkı maddesi barındırmayan şey bulmak çok zor tabi.

www.sendika.org
bi de şöyle bi liste buldum. anlamsız hayatıma bu gibi firmaları boykot ederek az da olsa anlam kazandırmayı düşünüyorum. ne dersiniz yapabilir miyim ?
monty python
(03.02.15)
pasolig denen saçmalığı kullanmıyorum. çevremdekiler başka seçenek yok diyor. ama başka seçenek var kullanmamak. çocuklarımda tv taraftarı olsunlar..


dokuzonbeş
(03.02.15)
gezi parkı olaylarında mimlediğim hiçbir firmaya (kızılkayalar, mado vs..) adım atmıyorum. eskiden haftada en az bir kere ıslak gömmeye giderdik.

burger, mc donalds gibi yerlere de boykot amaçlı olmasa bile alışkanlık olarak gitmiyorum. belki 3-4 ayda bir kere.

edit: dokuzonbeş +1. passolig.


teritori
(03.02.15)
passolig var ilk aklıma gelen. mado vs. vs. malum olaylardan sonra sadece 1 kere zorunluluktan gittim.

a101'in çalışanlara ayakta durmayı zorunlu hale getirmesi, uzun çalışma saatleri hakkında sözlükte bir entry vardı o zamandan beri gitmiyorum. bim'in sanırım geçen sene bir deposu için tarihi eser olan bir alandan imar geçirmesi ve tahribi üzerine bim'i de boykot ediyorum.


doxanikee
(03.02.15)
teritori +1

birkaç ay önce azıcık da mecnuriyetten mado ya gitmek zorunda kaldım, bir çaya 4 (muhtemelen daha fazlaydı, hatırlamıyorum bayılmışım) lira ödeyince aklım başıma geldi. davama ihanet etmenin bedelini çok ağır ödedim.


damdanakan
(03.02.15)
gezi'de yandaş tavrını net şekilde gördüğüm hiçbir markaya yaklaşmıyorum.


boykot sayılmaz benimki ama şöyle bir huyum var, kendimi bildim bileli, fransa ve fransızlara karşı sebepsiz bir antipati ya da en azından sempatik bulmama durumum olduğu için, herhangi bir ürün alacağım zaman, aynı ürünlerde made in france, yanında da atıyorum made in italy falan görürsem, kalitesine filan bakmadan italyan olanını alırım.

bir de burger king tarzı yerlere, tek başımayken asla gitmem, ancak yanımdakiler hadi gidelim derlerse filan giderim, o da öncelikle damak tadıma uygun gelmediğinden ikincisi de sağlıksız olmasından.


wilhelmwasmuss
(03.02.15)
"geziden sonra x yere kesinlikle gitmiyorum" goygoyuna inanmıyorum. muhtemelen zaten gitmiyorlardı. tartışmaya girmek için değil sadece kişisel görüşüm ve gözlemim olduğu için söylüyorum.

ben burger kingi boykot ediyorum mc donalds kadar güzel olmadığı için.


t joe
(03.02.15)
Boykot diyemeyiz ama hayvanlar üzerinde test yapan hiç bir firmanın ürünlerini kullanmıyorum. Mesela Unilever, P&G, Loreal, Colgate-Palmolive, Max Factor, Lancome ve diğerleri.


Thredith
(03.02.15)
adilışık: başka bi şubeden elbise getirmek için önce elbiseyi satın almam gerektiğini söylemişti. elbise bana olmasa ya da beğenmesem iade için uğraşmam lazım. halbuki ben satın almasam getirdiklerinde o elbiseyi, onların başkasına satması daha olası

inci: hangi ayakkabısını aldıysam 2 ayda yamuldu. kadıköy'deki enes'ten aldığım ayakkabıları 3-4 sezon giyen biriyim. kullanımdan kaynaklı olması imkansız yani


la noix
(03.02.15)
ülker ürünlerini mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum. bim e de mümkün oldukça gitmemeye çalışıyorum.


gliderpilot
(03.02.15)
Sütaş: Kullanmıyoruz biz de evde.. En son işçilerine reva gördüğü davranıştan sonra kullanmıyoruz.

AOÇ: Ürünleri bilinenin aksine baya pis olduğu için kullanmıyoruz. Bir tek dondurmasını yiyoruz, onun dışında diğerlerinin temiz olmadığına eminiz.


hayal bilgisi
(03.02.15)
boykot değil de yabancı marka yerine yerli malı kullanmaya, yerli işletmelere gitmeye çalışıyorum genelde. coca cola ve le cola yan yana ise le cola'yı, lipton soğuk çay yerine didi'yi tercih ediyorum.


m e b
(03.02.15)
(4)

galatasaray üniversitesi almanca kursu

almanca kursu araştırıyorum da bikaç yerde övüldüğünü gördüm. giden var mı, nasıldır acaba ? gidip de memnun olduğunuz başka kurslar da tavsiye edebilirsiniz.
almanca kursu araştırıyorum da bikaç yerde övüldüğünü gördüm. giden var mı, nasıldır acaba ?
gidip de memnun olduğunuz başka kurslar da tavsiye edebilirsiniz.
monty python
(29.01.15)
goethe institut'e gittim ben. baya da memnun kalmıştım. galatasarayı da iyi diye duydum ama bir goethe değil diyorlar.


sta
(29.01.15)
@sta goethe'yi herkes övüyor da fiyatlar yüksek maalesef.


monty python
(29.01.15)
Ben de almanca kursu araştırıyorum bu aralar, favlayıp takibe almayı beceremedim, cevap yazdım izninizle.


oranjlaturanj
(29.01.15)
@oranjlaturanj tabi ne demek :d


monty python
(29.01.15)
(8)

dertsizlikten dertli olmak

merhabalar. 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. hayatımda ekstrem duygular yaşadığımı pek hatırlamıyorum. hiç sevgilim olmadı. bırakın sevgiliyi, yakınlaştığım bir kız bile olmadı. dönem dönem platonik aşklarım oldu ama aşırı özgüvensizliğim nedeniye son dönemlerde platoniğim bile yok. "ne de olsa o
merhabalar. 21 yaşında üniversite öğrencisiyim. hayatımda ekstrem duygular yaşadığımı pek hatırlamıyorum. hiç sevgilim olmadı. bırakın sevgiliyi, yakınlaştığım bir kız bile olmadı. dönem dönem platonik aşklarım oldu ama aşırı özgüvensizliğim nedeniye son dönemlerde platoniğim bile yok. "ne de olsa olmayacak" diye düşünüp kimseyi sevemiyorum bile artık. yani kısacası hiç aşk acısı çekmedim.
annem, babam çok iyi insanlar. iyi de anlaşıyorlar, şimdiye kadar hiç kavga ettiklerine şahit olmadım. bana da yeterince iyi davrandılar ve özgür bi şekilde büyüdüm.
üniversite hayatım boyunca hiç maddi sıkıntı çekmedim. parasız kaldığımı hiç hatırlamıyorum. uç harcamalar yapmıyorum. sigaram var bi tek, alkolle aram pek yok. onun haricinde yemek vs. konusunda çekinmeden harcama yapıyorum. yani maddi yönden de bi sıkıntım yok çok şükür.
not ortalamam düşük sayılır ama bi şekilde dersleri geçecek kadar not alıyorum. alttan falan da dersim yok. ortalama bi öğrenci sayılırım.
hobim hiç olmadı. hep bi enstrüman çalmak istedim ama hiç harekete geçip de kursa falan gitmedim. bi de maymun iştahlılık da var. mızıka, ukulele falan aldım evde çalarım diye, bi süre denedikten sonra attım bi kenara. bende o azim de yok, her şeyden çabuk sıkılıyorum.
küçüklüğümden beri hep bilgi açlığı hissettim. çok kitap okuduğumu söyleyemeceğim, ama internetten her konu hakkında çok şey okudum. ama bir şey üzerine yoğunlaşıp da "ben bunda iyiyim" diyebileceğim hiçbir şey yok. genel olarak her konuda böyle.
üşengecim ve harekete geçme konusunda sıkıntılarım var. anca işte beni birinin sürüklemesi lazım bi şeylere. ama arkadaşlarım da benim gibi oldukları için o da olmuyor.
arkadaş konusunda şanslıyım. ortak ilgi alanlarım olan, her şeyden konuşabildiğim arkadaşlarım var. ilkokuldan, liseden arkadaşlarımla da hala görüşüyorum. hatta liseden iki arkadaşımla aynı evde yaşıyoruz. arkadaşlarım sayesinde yalnızlık yaşadığım zamanlar da epeyce az.
bunlar haricinde şimdiye kadar büyük hastalık geçirdiğimi de hatırlamıyorum. sağlığım da yerinde çok şükür.
bütün bunlar beni duygusuz, ot gibi yaşayan bi insan haline getirdi. günlük yaşantımda pek duygu hissedemiyorum ve çevremde ki insanlar da genel olarak gamsız, duygusuz bir insan olarak görüyorlar beni.
hayatta olduğumu hissedebilecek hiçbir şey yaşamıyorum. bu nedenle de kendimi yetişkin olarak bile göremiyorum. ne bileyim çocuk gibiyim hala.
sizlere kısaca hayatımın özetini yazdım :d nasıl olacak böyle ? belki diyorum çalışma hayatına başlayınca değişir bu durum. ama o da kesin değil, yine ot gibi yaşamaya devam edebilirim.
bişeyler tavsiye edin bana. ne bileyim kavgaya falan çağırın, gerekirse dövün de acı falan hissedeyim asfagda

not: belki pişman olup silebilirim duyuruyu. öyle bir şey olursa cevap verenlerden özür dilerim.
monty python
(27.01.15)
mezun olur olmaz askere git.


rectoa
(27.01.15)
ilk bir kaç cümle dısında okuma gereği bile duymadım.

sevgili bulman lazım.sevgilisiz, cinselliksiz 20'li yaşlar azaptan baska bir şey değildir. bunları tatmin edemedikçe hep ilk basamakta kalacaksın, aklını mesgul edecek ve mutsuz olmaya devam edeceksin.

yalnızlık zor.

ve evet, büyük oranda cocuk gibi kalıyorsun, aşk yaşamamıs, duygusal geçmişi olmamıs ask hayatı olmayan yetişkin olamaz.


fransizkalanadam
(27.01.15)
spor yap.


aeroflot
(28.01.15)
Asiri guven ortami icindesin.Sıfır risk sıfır heyecan. biraz da sen bu ortami surduruyorsun korkudan. Cunku hoslandigin bi kizla konusurken dudaklarina yapissan ve kiz sana napiyosun be salak diyip tokat atsa durduk yere dertsiz basina dert acmis olacaksin. Sen de bunu hicbir kiza ilgi duymayarak kökten cozmusssun. Ilk kez fransiz'la ayni fikirdeyim bu konuda. Onun disinda universite dagcilik kulubu, gezi kulubu, muzik ya da tiyatro kursu gibi seyler bulabilirsin. Ihtiyacin olan seyler degisiklikler, biraz risk almak.


instant crush
(28.01.15)
Ilk birkac cumleden sonrasink ben de okumadim. Baktim ki fransizkalanadam yazmis yazilmasi gerekenleri.


joy luck club
(28.01.15)
ilk defa dürüst insanlar çıkmışta komple hak vermişler bana. en azından bir iyileşme var.

ben daha cok ''sevgilisizde yasanıyor yeaaa; sevgilisizliği cok abartıyorsunuz; olmasa da olmuyor mu???' gibi bu konuda tuzu kuru samimiyetsizler cevap verir diye bekliyordum.

eğer öyle bir cevap gelirse tınlama, bu durumunu anlamaları zor. kendileri 1-2 aycık yalnız kalınca nasıl yalnızlık korkusuna kapılıp duyuru acıyorlar görüyoruz.


fransizkalanadam
(28.01.15)
sevgilisizlik kötü bişi hakketten bu konuda fransızadama katılıyorum, büyümenin yolu sevgiliden geçer.

maddi durumun fena değilmiş bak, demekki bir şeylerle ilgilenecek vaktin ve paran var, bu da kendine bir meşgale bulmanı kolaylaştırır, sanat sepet olmadı teknik olmadı bilim vs. ile ilgilenip kendini kaptırabileceğin bişi bulman lazım bunun da en kolay yanı o maymun iştahını da yanına alıp bol bol bir şeyler denemek oluyor sonunda ahanda lan ben bu işi çok sevdim diyeceğin bişi çıkacaktır elbet. yani 5 şeyi deneyip de bırakmış olmak o kadar kötü bişi değil, bir sonra 5 şeye doğru yelken açman lazım ki kendine uyan şeyi bulasın. müzik demekki seni açmamış başka bişi lazım, belki teknik bi adamsındır o konuya yönelirsin.

bunları da benden bi bok olmaz minvalinde ki sözlerine binayen yazdım.


selam
(28.01.15)
tam cay gunleri veya altin gunune gidecek kivamdasin. allah dert vermesin de, gonul ilseri senin secebilecegin ya da satin alabilecegin birsey degil, ama olmadigina gore istememissin, sorun yok,hormonlarinla ugrasma, olgunlasmak icin ask acisi cekilmesi gerektigini de dusunmuyorum, olgunlasmanin bir formulu yok, dayak yemek biraz olgunlastirir ama.
bir tavsiye, interneti azalt, part time veya full time bir ise gir, suriye kamplarinda gonullu bile calisabilirsin,bisikletle corba dagitanlar var evsizlere, onlara takil,
kucuk kucuk hedefler koy, illa para ile alakali olmasi gerekmez, paran varsa seyehat et mutlaka, bir dil daha ogren,
eger icinden hicbirsey yapmak gecmiyorsa da, pislik yapma, kimseye zarar vermeden kosende bekleyip zamanin akmasini bekleyebilirsin.


tresrichesheures
(28.01.15)
(6)

cörmın

almanca öğrenmeye niyetlendim. lisede üç sene almanca gördük, derslerde de fena değildim ama hiçbir şey hatırlamıyorum şu an. bu işin en iyi yolu kursa gitmek biliyorum, ama şöyle belli bir seviyeye kadar evde kendim öğrenmeye çalışacağım. başlangıç için gramer kitabı tavsiye edebilir misinz ?
almanca öğrenmeye niyetlendim. lisede üç sene almanca gördük, derslerde de fena değildim ama hiçbir şey hatırlamıyorum şu an.
bu işin en iyi yolu kursa gitmek biliyorum, ama şöyle belli bir seviyeye kadar evde kendim öğrenmeye çalışacağım. başlangıç için gramer kitabı tavsiye edebilir misinz ?
monty python
(21.01.15)
Bence tam tersini yap. Almancanin girisi cok kasiyo da azicik mantigini kapinca daha kolay ilerliyorsun. Ben a1'de daha akkusativ dativ nedir zorlanirken simdi b2'ye kendim gectim a2'den bu yana kendim calisarak. Temeli kursla al, devamini kendin getir. Yoksa almancadan soguyo insan.


Almancanın çoğu kuralının istisnası olmakla birlikte önce temeli kursla öğrenmek daha mantıklı bence de. Kitapla sıfırdan öğrenilecek bir dil olduğunu düşünmüyorum. Önce kurs, sonra üzerine kendi çalışmanız +1


kursa gidince de a1 seviyesini 3e bölüyolar sırf para kazanmak için. onun yerine a1 seviyesi için özel ders almayı deneyebilirsin. haftada bir gidersin, sana ödev filan da verir.

kitap yok bildiğim ama şu site baya güzel gramer için www.mein-deutschbuch.de


klar
(21.01.15)
benzer durumdaydım duolingo ile ben a2 yaptım sonra kursa geçtim


Sarix
(22.01.15)
Klar, o para kazanmak icin degil, seviyelerin gercekten bolunmesi gerektigi icin. 3 degil 2 aslinda normal olani. Bolmese de sureyi uzatip fiyati arttiracak yine aynisi olacak. Ama artik hemen hemen her kurs boluyor a1.1 a1.2 diye. 3 asamali olan bildigim b1 ve c1 var.


peki istanbul için kurs önerebilir misiniz ? (goethe hariç)


monty python
(22.01.15)
(10)

önyargı

nelere veya kimlere karşı önyargılarınız var ? benim mesela hayvan sevmeyen insanlara karşı önyargım var. lisedeyken de sigara içen insanlara karşı önyargım vardı, sigara içen insan=serseri olarak görüyordum. şimdi ben de sigara içiyorum. aklıma gelenler bunlar şimdilik.bunun haricinde etnik, cinsel
nelere veya kimlere karşı önyargılarınız var ?

benim mesela hayvan sevmeyen insanlara karşı önyargım var. lisedeyken de sigara içen insanlara karşı önyargım vardı, sigara içen insan=serseri olarak görüyordum. şimdi ben de sigara içiyorum. aklıma gelenler bunlar şimdilik.

bunun haricinde etnik, cinsel, dini, siyasi kimlik vs. her şey olabilir.

not: TDK'ya göre doğrusu ön yargıymış. genel kullanım bu şekilde olduğu için birleşik yazdım.
monty python
(19.01.15)
şimdiki tdk bileşik sözcüklerin yazımı konusunda oldukça çelişkili uygulamalara sahip. onlara kalsa adamsendecilik yerine de adam sendecilik (madem ayrı yazıyorsun bağlaç de'yi de ayır!) yazmak gerekiyor. ayrı yazılan bi(r)leşik sözcük diye bir şey uydurdular. çelişkilerini, tutarsızlıklarını dil mantığıyla açıklamıştı ömer asım aksoy zamanında. yayıncılık dünyasında ana yazım kılavuzu daha itibar görüyor. o yüzden çoğu konuda tdk'ya itibar etmiyorum.

bunları bir kenara bırakırsak herkesin birilerine karşı illaki önyargıları vardır. önyargının diğer adı da peşinhüküm. birisi belli bir topluluğa ait olduğunu söylediği anda o kişi hakkında birtakım peşinhükümlerim, kafamdaki belli klişeler, genellemeler vb. olabilir. bunlar sonradan kişinin bireysel özelliklerine, farklılıklarına göre değişebilir veya değişmeyebilir.

ama önyargıdan kasıt olumsuz kanaat ise şu anki hükümetin halen desteklemeye devam edenlere karşı birtakım olumsuz kanaatlerim var. birey bazında bu kanaatler değişebilir tabii.


microfiction
(19.01.15)
benimde net bir şekilde hayvanseverlere önyargım var. kediye köpeye agubugu yapıp böcek görünce saklanacak dolap arayan çakma denyolara sözüm, polemik değil mevzu. ayrıca çok konuşan insanlara, keza ufaklığımdan beri mottom "boş teneke çok ses çıkarır" olmuştur. var bikaç bişey dahada anımsayamadım şimdi.


bruceandwayne
(19.01.15)
@sadakatsiz fanatiklere karşı benim de önyargım var. futbol fanatikleri, siyasi parti fanatikleri vs.


monty python
(19.01.15)
tdkya itibar edenlerin türkçe bildiğinden şüphe ediyorum, zahiren türkçe konuşuyor yazıyor gibi gözükseler de.


dafaiss
(19.01.15)
turbanlilardan uzak dururum. imam hatip mezunlarinda ne olursa olsun kesin bir ariza kalmistir diye dusunurum. ozal'i, menderes'i olumlu ananlarla ilisigimi kesmeye calisirim. akp'yi destekleyen insanin aklindan ve ahlakindan suphe ederim. akp'nin herhangi bir binasinda oturup su icen adamin isine dahi saygi duymam.

ama bunlar onyargi midir emin degilim. onyargi bana biraz 'gomlegi utusuz adama guven olmaz' gibi sebepsiz seylermis gibi geliyor. onlara gelecek olursak:

facebook, twitter, instagram, eksisozluk kullanan insanlara karsi saygimda azalma olur. bazi yazar ve sanatcilarin eserlerini begenen insana karsi da yine bunu gozlemlerim kendimde. bu durumlarda kendimi ikna etmeye calisirim.

eskiden hayvanseverlere karsi olumlu bir onyargim vardi da curudu o.


John Finn
(19.01.15)
İmam hatip isteyenlere, karşısındakinin düşüncesini hiçe sayanlara, beynini kullanmayan insanlara ve whatsapptan tek tek yazanlara karşı.


cetoxim
(20.01.15)
köylülere karşı ön yargılıyım. hemen hemen hepsinin kurnaz, kaba, cahil, zevksiz ve kültürsüz olduklarını düşünüyorum.(öyledir demiyorum öyle olduklarını düşünüyorum) elit bir çevrem de yok nişantaşı çocuğu değilim ama köylülerle iş yaptığımız için artık yukarıda yazdıklarım neredeyse çoğu geçerli olmaya başladı. bütün köylüler böyle diyemem ama bana göre köylülük kavramı onu çağrıştırıyor. bu yüzden uzak durmaya çalışıyorum. pek de eksikliğini hissetmiyorum açıkçası bana sempatik gelmiyorlar artık.


cannibal corpse
(20.01.15)
facebookta atatürklü kapak fotografı olan kızlara ve erkeklere karşı ön yargılıyım.


klar
(21.01.15)
jetta kullananlara tokatçı gözü ile bakıyorum.
yurdun kuzey doğusundaki bir ilin insanları ile şartlar ne olursa olsun ticaret yapmıyorum.
badem bıyık görünce, kıçımı kollayarak kaçıyorum.


Önyargım yok.

Yargı boyutunda olmayan ön fikirlerim, sezgilerim oluyor.


(24)

sarı ışık mı beyaz ışık mı ?

Hangisini daha çok seviyorsunuz ? Ben mesela beyaz ışıktan nefret ediyorum. Odamda loş sarı ışığı tercih ediyorum.Beyaz ışık olan ortama girince, ilkokulda öğlenci olduğum zamanlar hava kararınca yakılan floresan lambanın o kasvetini hissediyorum. Ya da aynı şekilde hastane ortamını.https://eksisozl
Hangisini daha çok seviyorsunuz ? Ben mesela beyaz ışıktan nefret ediyorum. Odamda loş sarı ışığı tercih ediyorum.
Beyaz ışık olan ortama girince, ilkokulda öğlenci olduğum zamanlar hava kararınca yakılan floresan lambanın o kasvetini hissediyorum. Ya da aynı şekilde hastane ortamını.

eksisozluk.com şöyle de bir şey var sözlükte.
monty python
(17.01.15)
daima beyazı tercih ederim


basond
(17.01.15)
sarı ışık , her şey daha güzel görünüyor sarı ışıkta ,daha estetik


syabk
(17.01.15)
Kesinlikle beyaz ışık. Bir şey okuyup yazacaksam hele beyaz ışık yoksa hiç uğraşmam bile. Evimde sadece koridorda sarı ışık var o loşluk sadece orada kabul edilebilir geliyor.


Beyaz isik çok yorucu ve (kimse kusura bakmasin, kişisel tercih) çirkin bence.
Sari isigin olduğu yerler her zaman daha estetiktir bence.


blatta hiberna
(17.01.15)
loş sarı ışık > diğerleri


Sskywalkeremre
(17.01.15)
kesinlikle sarı ışık daha elegan bir kere.. beyaz çok kötü tahammül edilir gibi değil. :)


nbseynlemsz
(17.01.15)
Üst üste bence diye bitirmisim, mobildeyim degistiremiyorum.

Ekleme de yapayim:
Sari isik ve yerden ya da duvardan aydinlatma olunca daha da iyi oluyor.


blatta hiberna
(17.01.15)
içmekanda sarı her zaman daha doygun ve tok duruyor.


kahve kokusu
(17.01.15)
@blatta hiberna ben de odamda ayaklı lamba( lambader deniyor sanırım ) kullanıyorum.


monty python
(17.01.15)
beyaz.


kuzey li
(17.01.15)
beyaz, hele okuyup yazacaksam kesin.


firez
(17.01.15)
loş sarı ışık.


justinho26
(17.01.15)
Sarı ışık kesinlikle. Ortam daha bir güzel oluyor, fotoğraflar da daha güzel çıkıyor.


pike
(17.01.15)
hiç umrumda olmadı, hatta farketmemişim bile; baktım şimdi sarıymış.


doxanikee
(17.01.15)
(bkz: odada sarı ışık sevenler derneği)

beyaz ışığın hiçbir doğallığı yok. bir laboratuvar, bir morg gibi.


Marcus Aquila
(17.01.15)
beyaz ışıkta ben kendimi umumi tuvalette gibi hissediyom. pavlov'un köpeği misali, beyaz ışık yaktıkları an oracıkta patır patır bırakasım geliyo çok affedersiniz. loş sarı ışık en iyisi cidden. çok sarı da iyi değil, rahatsız ediyor. nasıl desem oda çok yoğun oluyor böyle. ışık sanki odayı aydınlatmıyomuş da "BEYLER HŞŞ BEN BURDAYIM LAN, AYAĞINIZI DENK ALIN" diyomuş gibi. loş sarı ışık en temizi. hem aydınlatır hem göz önünde olmaz. temiz temiz işini yapar. beyaz ışık çirkin.


der meister
(17.01.15)
sarı ışık.


sarı ışık çünkü beni daha yakışıklı gösteriyor.


halitkin
(17.01.15)
Sarı veya gün ışığı, düz beyaz acayip rahatsız edici. Mutsuz plaza çalışanları gibi hissediyorum.


Lim5
(17.01.15)
tabi ki beyaz ışık. kendimi sarı ışıkta yanlış görüyormuş gibi hissediyorum. ayrıca güneş örneği yanlış çünkü güneş beyaz ışık verir.


Goldstein
(17.01.15)
beyaz ışık.

kapalı ortamdaki sarı ışık uykumu getiriyor, başımı döndürüyor.


devilred
(17.01.15)
@minik donut canavari baya iyimiş bu ya sağol.


monty python
(17.01.15)
Beyaz isiktan nefret ediyorum. Her zaman los sari isik ilk tercihimdir.


yuzır
(17.01.15)
Kesinlikle sarı ışığı tercih ederim. beyaz ışık gördüğümde de sizinki gibi okul yıllarım gelir aklıma. o zamandan beri rahatsız olurum beyaz ışıktan.


(2)

astronomi

Aranızda astronomiyle ilgilenen var mı ? yeni başlayacak biri için kitap, internet sitesi vs tavsiye edebilir misiniz ?
Aranızda astronomiyle ilgilenen var mı ? yeni başlayacak biri için kitap, internet sitesi vs tavsiye edebilir misiniz ?
monty python
(17.01.15)
tübitak'ın eski kitapları var.bunlarla başlanabilir.


rakicandir
(17.01.15)
Cosmos'u izleyebilirsin.
Nefisdir.
UFku inanılmaz açıyor.


pangea
(17.01.15)
(14)

sahiplendiğim kedinin eski sahibi

Merhabalar. Bundan yaklaşık 3 ay önce bir kedi sahiplendim. Sahiplendiğimde 4 aylıktı şimdi 7 aylık ( 4+3=7 :d ). Sahiplendiğim kişi bi arkadaşımın tanıdığıydı. Kedisi yavrulamış ve yavruları dağıtmışlar. En son iki kedicik kalmış. Arkadaşım da benim kedi sahiplenmek istediğimden bahsetmiş ve sonuç
Merhabalar. Bundan yaklaşık 3 ay önce bir kedi sahiplendim. Sahiplendiğimde 4 aylıktı şimdi 7 aylık ( 4+3=7 :d ). Sahiplendiğim kişi bi arkadaşımın tanıdığıydı. Kedisi yavrulamış ve yavruları dağıtmışlar. En son iki kedicik kalmış. Arkadaşım da benim kedi sahiplenmek istediğimden bahsetmiş ve sonuç olarak gidip iki kediden birini sahiplendim, şu an gayet mutluyuz.Sahiplendiğimde hiçbir aşısı vs. yoktu, bütün aşılarını da ben yaptırdım.
Şimdi sorun şu. Kediyi sahiplenirken eski sahibi kediyi ne kadar sevdiğinden, kedinin elinde doğduğundan falan bahsedip ağlamıştı. Gayet normal bir şey. En son kediciği alıp götürürken de ağladı. Bu durum kendimi kötü hissetmeme neden olmuştu. Sanki kediyi zorla sahibinden ayırıyor gibi hissediyordum.
İlk zamanlar bana kedinin bebeklik fotolarını falan attı. Benden de yeni yuvasındaki hallerini çekip atmamı istedi, ben de çekip attım. Ne zaman istersem kendisini arayabileceğimi ve kediyle ilgili sorular sorabileceğimi söyledi. Sonrasında bikaç defa daha konuştuk.
Az önce tekrar aradı. Kedi nasıl diye sordu, ben de gayet iyi durumda olduğunu söyledim -ki gerçekten iyi baktığımı düşünüyorum. Kediyi çok özlemiş, videolarını falan izleyip ağlamış yine. Ben de üzüldüm tabi haliyle.
Tatil olması sebebiyle kediyle beraber ailemin yanına geldiğimi söyledim, keşke bana bıraksaydın dedi. Ben de okul başladığında istedikleri zaman gelip görebileceklerini söyledim. İlk fırsatta geleceğini söyledi, konuşma sona erdi.
Sizce neden böyle yapıyor ? Tamam kediyi çok seviyor olabilir, ama bu durumun beni üzebileceğini düşünemiyor mu ?
Öğrenci olduğumdan veya gözü beni tutmadığından dolayı bana güvenmiyor olabilir mi ? Belki de en başta bana vermek istemedi ama kibarlık olsun diye de söyleyemedi bilemiyorum.
Her ne olursa olsun ben bu kediyi çok seviyorum ve ister istemez eski sahibinin bu tavrı bana kötü bir şey yapmışım hissi veriyor.
Sizce çok mu abartıyorum ? Böyle bir durumda ne düşünmeliyim ?
monty python
(16.01.15)
Sallama yahu.

Üzerine düşündüğün kabahat.

Çok duygusal de, geç.


KaraSakall
(16.01.15)
olayın sana güvenmemek değil de kediye hakikaten bağlanmak olduğunu düşünüyorum. benim de yavrular elime doğduğum andan onlara çılgınca bağlıyım :) ama böyle yapmaması, daha doğrusu bu durumun seni üzeceğini düşünebilmesi konusunda haklısın.
eğer kendisi ile hemen yüzleşmek istemiyorsan, laf arasında diğer kedileri de sorabilirsin. "diğer kedicikler nasılmış? onların keyfi yerinde miymiş?" gibi sorular sorup tepkisini ölçebilirsin, ki bir bakalım sadece sana mı böyle davranıyor.


inevitable loser
(16.01.15)
kedisine duyduğu özlemden dolayı yaşadığı duygu yoğunluğunu kediyi verdiği kişiyle paylaşması son derece doğal bence. ağlamaklı hale gelecek duygu durumuna en iyi siz empati yapabilirsiniz haliyle. bu haleti ruhiyeyi sizinle paylaşmayı tercih etmiş olabilir.

size güvensizlik içinde olup olamayacağı konusunda kesin fikir beyan etmek yanlış olacaktır pek tabii ama bu olasıdır.

lakin hayvanları barındırma isteğimizdeki temel nokta yine hayvanların iyi durumda olmasını istemekse eğer, annelikte olduğu gibi bir yavruya "sahip" olup onu yetiştirme güdüsü çıkış noktası değilse ya da öyle olmamalı diye düşünülüyorsa kedinin önceki sahibine "bu üzüntü verici durumun son bulması için kediyi geri alabilirsin" teklifi yapılabilir.

kişi bu teklife olumsuz yanıt verirse eğer uygun bir dille "o zaman lütfen benim de üzüntü duymama vesile olan bu sorgulamalarını bırak ve kedinin güvende olduğunu bil" kabilinden bir konuşma yapılabilir.


secim
(16.01.15)
sizi tanımıyor. öğrenci olup olmamanız mühim değil. sonuçta ne şartlarda olduğunuzu bilmediği için, kedinin durumundan emin olamıyor. aynı şekilde bir kedi sahiplendirdik annem ile. annem, birkaç defa kontrol etti, kediyi özlediğimizi belirtti. kediyi sahiplendirdiğimiz kişi bizi evine davet etti fakat görürsek ayrılamayız diye hiç görmeyelim dedik. siz telefonda ona iyi baktığınızdan biraz bahsedin, mama olarak ne verdiğinizden, bugün şunu yaptı kerata vs... gibi bi olay da anlatırsanız içi rahat edecektir.


mellifica
(16.01.15)
gözün tutmadıysa vermeyeceksin hayvanı bu kadar. veya çok seviyorsan yine vermeyeceksin.

verip de bir de üstüne ağlayıp zırlamanın anlamı yok. insanların üstüne düşmenin de anlamı yok.

iyi bakıldığını merak etmesine gerek olmadığını söyleyip iletişimi keserdim ben olsam.


lily briscoe
(16.01.15)
Fazla duygusal. Benimkinin eski sahibi de çok üzülmüştü, birkaç kere fotoğraf koydum facebooka. Yastigina yatmış huzurla uyurken, tatile giderken, film izlerken vs. temalı. İçim rahat iyi ki size vermişim dedi. Sen de içinin rahat etmesini sağlayacak bir şeyler gösterirsen anlar.


Lim5
(16.01.15)
tuhaf gelebilir ama insanlar "ellerine doğan" kedilerle ebeveyn-evlat ilişkisi kurabilirler. bahsettiğim yavruyu kucağa alıp sevmek değil, sütünü hazırlayıp biberonla içirmek her gün düzenli olarak çişini yaptırmak v.b. eski sahibi anladığım kadarıyla bunu yaşamış. eğer kadınsa o ufaklığı evladı gibi görebilir. o kişiyi kedinin eski sahibi değil de ebeveyni gibi düşünün...


tururo
(16.01.15)
@mellifica haklsın ama kimsenin kediyi aldığı kişinin içini rahat ettirmesi gibi bir borcu ve yükümlülüğü olmamalı. kediyi verecek kişi hissettiği bu ağır sorumluluğu düşünerek ona göre insan seçmeli. yüzüne karşı güvendildiği söylenip canlı emanet edilen kişiye sonrasında ap açık yoklama çekmek saygısızlıktır. bu kontrol, kedi verilen kişiyi rencide etmeden yapılabilir. vermiş olduğun misafirlik örneği iyi mesela.


secim
(16.01.15)
kadınlar biraz daha duygusal oluyor bu konuda. kedinin eski sahibinin durumu o şekilde. kedinin iyi olduğundan emin olunca aramalar kesilecektir. gelsin, evde bi görsün. bizim durum biraz daha farklıydı, kedi biz verdikten sonra rahatsızlandı ve verdiğimiz kişiler deneyimsiz olduğu için bizi aradı, biz de kedinin iyileşme sürecinde bi kaç defa aradık.

kendinizi hesap veriyor gibi görmeyin. hayvanseverler arasında bu gibi şeylerin lafı olmamalı bence.


mellifica
(16.01.15)
@mellifica çok sevmesini ve bu yüzden arayıp hal hatır sormasını anlayabiliyorum. ama bana ağladığını söylemesini anlamsız buluyorum.


monty python
(16.01.15)
Ağladığını söylemesi bence de düşüncesizlik olmuş.

Sana karşı bir güven sorunu yaşamıyor bence ama kediyi sahiplendirdiği için, kendisini onu terk etmiş gibi hissediyor ve bundan dolayı üzülüyor olabilir.


m e l t e m
(17.01.15)
@trumanshow laf arasında da olsa söyleyemem öyle bişey ya. kadın gerçekten iyi niyetli, evime gelince vereceği tepkilere göre hareket edicem. yapabileceğim bişey yok.
geri vermeyi tabi ki düşünmüyorum.


monty python
(17.01.15)
Annem çok hastaydı. Kanser tüm vücuduna yayılmıştı, karaciğer dahil. Kaşıntısı da oluyordu yer yer, kedimizden olma ihtimali de vardı ve ilan açtım iki kere. İkisinde de verebileceğim insanları seçip ayırdım ama veremedim kimseye. Annem iyileşince yukarı çıkartırım diye evin bahçe katında tutup anneme yaklaştırmadım. En son hastaneye acilden giriş yaptık ve on dokuz gün yoğun bakımda kaldıktan sonra gitti anneciğim, iki ay oldu.

Yurtdışında yaşıyorum, gelirken yanımda getirmek istiyordum ancak bir kedi de burada var, ev 50m2. Taziyeye gelen bir ahbabın kızıyla gönderdim. Bir ay oldu vereli ve hemen hemen her gün keşke getirseydim diye pişmanlık duyuyorum. Kızla arada mesajlaşıyoruz, sağolsun o da şöyle yaptı böyle yaptı anlatıyor. Asla geri almayı aklımdan bile geçirmem ve ona çok iyi baktığna eminim.

Hasılı güvenmediğini zannetmiyorum ve lütfen üzülme, bişey olmaz, anlat sorduklarından. Ben bizim kızı darladığımı sanmıyorum ama senin yazdıklarını okuyunca karar verdim dikkat edeyim, çok sormayayım.

***Gerçi aynı şey olmayabilir, sizin kedi sahibiyle önceden tanışıklığınız yokmuş, bunlar bizim aile dostlarımız ve sadece kediden konuşmuyoruz.


buhurumeryem
(18.01.15)
belki etik olmaz ama ben olsam kediyi bir süreliğine de olsa bırakmazdım bu durumda. ben de bir başkasından sahiplendim ve sahiplendiğim kadın da arada yazar bana, nasıl olduğunu sorar, fotoğraf ister. bazen de o sormadan ben gönderirim çünkü fotoğraflarını görünce mutlu oluyor, sık sık da "çok iyi bakıyorsun ona belli, içim rahat." diyor. eğer o istese birkaç gün kedimin onda kalmasını, izin verirdim. bunu da bu konuda ruh hastası kıskanç şirret olmadığımı göstermek için anlattım. :D ama bu anlattığın durumda kadının gerçekten geri vermeme olasılığı var gibi geldi bana. o yüzden bence iyi ki gelip görebileceğini söylemişsin, çok istiyorsa sen varken görsün. zira olay sadece öğrenci olduğun için sana güvenmeme olsa birkaç kere konuşup kedinin iyi olduğunu gördükten sonra bu hallerinin azalması gerekirdi.
belki de kuruntu yapıyorumdur, amacı sadece bir görmektir ama iyi baktığını görmesine rağmen bu konuda bir şey söylemeyip sadece fotoğrafların video'ların onu ne kadar üzdüğünden bahsedip ağladığını söylüyorsa bu sana haksızlık bir defa.


love my way
(19.01.15)
(3)

windows phone snapchat

Merhabalar. 6snap'e girmeyeye başladı telefon. Silip tekrar yükleyeyim dedim ama mağazada bulamadım uygulamayı. noldu bu uygulamaya ?
Merhabalar. 6snap'e girmeyeye başladı telefon. Silip tekrar yükleyeyim dedim ama mağazada bulamadım uygulamayı. noldu bu uygulamaya ?
monty python
(13.01.15)
kalkmış galiba


snapchat zorla kaldırttı. kendi uygulamasını da yayınlamıyor, kaldırılan da sadece 6snap değil tüm snapchat uygulamaları...
kısacası adamlar windows phone ile snapchat kullanamazsınız diye bir engelleme koyuyor resmi olarak.

mağazadan kaldırılmadan önce de kullananların hesaplarını bloke ediyorlarmış, uyarılıyormuş windows phone ile kullananlar. rudy konuşup fikirlerini değiştirmeye çalışacağını söylemişti de bildiğim daha gelişme yok.


@ucan spagetticanavari
Hadi ya kötü oldu bu. Bi süre önce arkadaşım söylemişti giremiyorum, mağazada da yok diye. İlk o zaman dikkatimi çekmişti ama düne kadar kullanabiliyordum uygulamayı. Umarım anlaşabilirler.


monty python
(14.01.15)
(8)

tarayıcı eklentileri

kullandığınız ve olmazsa olmaz dediğiniz firefox/chrome eklentileri neler ?
kullandığınız ve olmazsa olmaz dediğiniz firefox/chrome eklentileri neler ?
monty python
(12.01.15)
adblock ve zenmate.
bu ikisi yeter de artar bile.


m e b
(12.01.15)
m e b'e ek olarak flashblock, google mail checker ve linkclump (bir sayfadaki tüm linkleri kopyalama/ayrı ayrı açmaca)


onurkayabasi
(12.01.15)
chrome
adblock, zenmate
başka şey kullanıyordum böyle ekran bölme gibi sağda küçük bir yerde chat gibi şeyler oluyordu ama kullanışlı bulmadım kaldırdım.


Coyote
(12.01.15)
eklenti deyince akla firefox gelir. chrome'un halen bu konuda yol katetmesi gerekli bence.
ff de fire gestures, tab mix plus, easy drag to go, adblock plus, stumble upon, last pass gibi eklentiler kullandıklarım.


secim
(12.01.15)
adblock ve gmail checker plus


sir gawain
(12.01.15)
click&clean tarayıcı temizliğini çok kolay yapıyor.


vincentvega
(12.01.15)
netvideohunter-her türlü ses video dosyasini tek tıkla indiriyorsun.
anonymox- ayıp site seyrettirgeci
adblock-eksiduyuruda reklam engelleyiç.


jaygatsby
(12.01.15)
chrome ve firefox

adblock
lastpass
chrome to phonede iyiydi


sivrisinek
(12.01.15)
(6)

lys puanı öğrenme

Merhabalar. Şu an 3. sınıfım. Okula girdiğim puanı unuttum, nerden öğrenebilirim ? e-okul'da falan yazar mı acaba
Merhabalar. Şu an 3. sınıfım. Okula girdiğim puanı unuttum, nerden öğrenebilirim ? e-okul'da falan yazar mı acaba
monty python
(12.01.15)
Osym hesabina giris yapip bakman lazim.


sulphur
(12.01.15)
@capitatum aday şifresi ?


monty python
(12.01.15)
Senin o zamanlar koyduğun bir şifre olmalı, hatırlamıyorsan yeni şifre alman gerekiyor sanırım ama nasıl alınıyor bilmiyorum.


capitatum
(12.01.15)
teşekkür ederim yardımlarınız için :)


monty python
(12.01.15)
(16)

hangisine başlamalı ?

the simpsons, family guy, south park, futurama ?dördünü de televizyonda denk geldiğimde izliyorum. ama bunlardan birine en başından başlamak istiyorum. hangisine başlayayım ?
the simpsons, family guy, south park, futurama ?
dördünü de televizyonda denk geldiğimde izliyorum. ama bunlardan birine en başından başlamak istiyorum. hangisine başlayayım ?
monty python
(04.01.15)
the simpsons


allanpoe
(04.01.15)
futurama.


malwethiel
(04.01.15)
the simpsons


kuzey li
(04.01.15)
The simpsons


baldur2
(04.01.15)
family guy!
özellikle eski sezonlar şahane.


darkredanger
(04.01.15)
family guy.


devilred
(04.01.15)
the simpsons>family guy>futurama>south park

ben bunlar yerine archer'a başlamanı tavsiye ederim o da ayrı. regular show da güzel.

sıralamaya açıklık getirme editi: şahsi beğenime göre sıraladım. her biri ayrı güzel. her biri farklı.


m e l t e m
(04.01.15)
south park>futurama>the simpsons>family guy


Family sonra futurama.arta kalırsa Simpson.southa ben gülemiyorum,çok küfürlü


telet abi
(04.01.15)
futurama çünkü bitti. ayrıca güzel tabi.


acccra
(04.01.15)
gulmeli sira
family guy > futurama > simpsons

dusundurmeli sira
simpsons> futurama > family guy


yirtik foto
(04.01.15)
south park. digerleri tirt. hele ki the simpsons'in ilk 10 sezonu o kadar da iyi degil.


goo.gl
(04.01.15)
Hikaye olarak futurama.

Sicana kadar gulmek istiyorsan family guy.


halitkin
(04.01.15)
Futurama>south park>simpsons
Family guy bunlarla karşılaştırılamayacak kadar kötü.


yalnux
(04.01.15)
stewie'nin lois'e yaklaşık 50 sn. boyunca seslendiği sahne için family guy.
ikinci the simpsons. futurama sarmadı. south park?? ııh.


skinoskesama
(05.01.15)
futurama > south park > the simpsons > family guy


inheritance
(05.01.15)
(8)

lavabo sorunsalı

Bu lavabolarda musluğu neden bu kenarda yapıyorlar ? Musluğu biraz daha ortaya doğru uzatsalar, böylece elimiz de lavaboya değmese daha mantıklı olmaz mı ?Örnek foto da ekleyecektim mobilden beceremedim.Not: Evet derdimi şeedebilirsiniz :)
Bu lavabolarda musluğu neden bu kenarda yapıyorlar ? Musluğu biraz daha ortaya doğru uzatsalar, böylece elimiz de lavaboya değmese daha mantıklı olmaz mı ?
Örnek foto da ekleyecektim mobilden beceremedim.
Not: Evet derdimi şeedebilirsiniz :)
monty python
(04.01.15)
bende bu dertten muzdaribim.ne diye böyle en kenarda yapıldığına bende anlam veremiyorum.


lprytk
(04.01.15)
Ucuza getirmek için öyle yapıyorlar. Muslukla duvar arasına uzatma borusu taktırarak çözebilirsiniz


amator filozof
(04.01.15)
@amator filozof sadece ev lavabolarında böyle değil. Mekanlarda, avmlerde de böyle.


monty python
(04.01.15)
elinizi nasıl lavaboya değdiriyorsunuz bende bunu anlamıyorum. bahsettiğin sorunu hiç yaşamadım.


kuzey li
(04.01.15)
kısa musluk kullanıyorlar, su az geliyor ve lavabonun kenarına ulaşıyor anca. Ya musluk direk aşağıya deliğin üstüne su verecek. Ya da eğimli olacak ucu ve su yine deliğin oraya gidecek.

Kısa musluk, ip gibi su oldu mu işkence oluyor


bonjurkes
(04.01.15)
@bonjurkles aynen öyle. böyle yapmalarının tek sebebi maliyet olabilir, başka mantıklı bir açıklaması yok.


monty python
(04.01.15)
tezgahtan monteli bataryaları lavaboya çok yakın kenara monte edemezsiniz, çünkü deliğini açarken mermeri zayıflatmamak o kenardan patlatmamak için belli bir genişlikte olması lazım.

hem de bataryayı tezgah altından monte edebilmek için lavabodan yeteri kadar uzaklıkta olmalı.

maliyet içinde kısa ve hatta sabit batarya kullanınca dediğiniz sorun çıkıyor.

halbuki benim yaptığım gibi evye yani mutfak bataryalarına benzeyen uzun boyunlu ve hareketli bataryalardan koysalar hem su tam lavabonun ortasına denk gelir hem de istediğin tarafa çevirerek yön verirsin.


Soruna cevap veriyorum: plansızlık! Adam lavabo ve bataryayı alırken düşünmüyor. Büyük ihtimalle ya en ucuzlarını ya da ikisini de bağımsız olarak hoşuna gideni alıyor. belki de farklı kişiler alıyor. Sonuç: hüsran.

Rezidansta bile gördüm bunu. Kocaman lavabo, küçücük musluk. Saçma sapan durum.


burfak
(05.01.15)
(4)

Kedi ile Köpek

Merhabalar. Yaklaşık 2.5 ay önce yavru bir kedi sahiplendim. Öğrenci evinde yaşıyorum ve kediyle de gayet iyi yaşıyoruz, bir problememiz yok. Kedicik gayet uysal bir kedi ve çok seviyorum keratayı.Malum önümüz sömestr. Hatta 2 gün sonra memlekete(bursa) dönüyorum. Normal şartlarda kediciği benle bir
Merhabalar. Yaklaşık 2.5 ay önce yavru bir kedi sahiplendim. Öğrenci evinde yaşıyorum ve kediyle de gayet iyi yaşıyoruz, bir problememiz yok. Kedicik gayet uysal bir kedi ve çok seviyorum keratayı.
Malum önümüz sömestr. Hatta 2 gün sonra memlekete(bursa) dönüyorum. Normal şartlarda kediciği benle birlikte ailemin yanına götürmem gerekiyor.Ailemin de kedilerle bir problemi yok. Ancak şöyle bir problem var. 3 yaşında labrador bir köpeğimiz var ve müstakil evimizin bahçesinde yaşıyor. Bu köpeğimiz biraz hırçın maalesef. Bizle bir sorunu yok tabi ki, ancak misafirlere, yoldan geçenlere ve kedilere havlayan bir köpek. Hatta kedi kokusunu alınca bile ordan oraya deli gibi koşuşturup havlıyor. Ayrıca eve girmesi yasak, yani sürekli bahçede yaşıyor. Ancak evin çevresi camekan ve evin içini görebiliyor.
Biz de ailecek konuşup köpeğimizin kediciğe bir zarar verebileceğinden korktuk ve başka yollar aramaya başladık. Şimdi benim kediyi sahiplenmeme yardımcı olan ve kendisi de halihazırda kedi sahibi olan bölümden bir arkadaşım var. O aynı zamanda burda(istanbul) çalışıyor ve sömestrda da çalışacağı için memleketine gitmiyecekti. Bana eğer benim kedicikle onun kedisi anlaşabilirse ve bir problem olmayacaksa bizim kediciğin 1 aylığına onlarda kalabileceğini söyledi. İçim rahat etmese de mecbur olur dedim. Ancak bu sefer de bizim eleman işinden istifa etti ve şimdi bana 1 haftalığına memleketine dönüp kafa dinlemek istediğini söylüyor. Kendi kedisini de bu süreçte ev arkadaşına teslim edecekmiş. Ev arkadaşı da iyi bir çocuk ve kediye iyi bakacağını düşünüyorum.
Şimdi gelelim soruya. Şimdi ben bu kediciği risk alıp evimeme mi götürmeliyim ? sizce köpeğimiz kedinin bizim himayemizde olduğunu hissedip ona karşı yumuşak bir tavırda olur mu ? olacak olsa bile o eve giremeyip kedinin evde dolaştığını görüp artı olarak olaya kıskançlık da katıp daha da beter mi olur ? ayrıca eğer eve götürürsem kediyi üst katlarda besleme şansım da var. ancak bu sefer de bizim köpek kedinin kokusunu alıp sürekli havlayabilir.
Yoksa başka bir risk alıp kediyi arkadaşıma mı bırakayım. Orda da problem onun kedisiyle bizim kedinin iyi anlaşamama ihtimali ve arkadaşımın belirsizlikleri.
Ha diyeceksiniz ki madem böyle çalkantılı bir durum vardı neden kedi sahiplendin. haklısınız ama kedileri de çok seviyorum ve arkadaşım en baştan kediye tatillerde bakabileceği sözünü vermişti. ben de dayanamaıp sahiplendim.
Evet biraz uzun oldu. Cevaplar için teşekkürler şimdiden.
monty python
(29.12.14)
kediyi arkadaşına bırak ve ilişkilerini bir iki saat gözle. kavga etmezlerse sorun yok demektir. yavru kediler bu konularda sorun çıkarmazlar. arkadaşının kedisi de küçükse oyun bile oynayabilirler.
öte yandan yine yavru kedilerin tehlike algısı çok gelişmiş değildir. kaldı ki sizin köpeğiniz saldırgan bir köpek. kediye saldırabilir ve daha fenası yavru onun tehlikeli olduğunu anlamaz ve....
heri ki şartta gerçekleşmezse kedinizi emanet edeceğiniz kedi pansiyonları var. ben kendi kedimi tatile giderken veterinerinin pansiyon hizmetine emanet etmiştim. herif geldiğimde bayağı besiliydi (kafeste kaldığı için kilo almış ama 3 gün trip attı).


tururo
(29.12.14)
kedinin evinden ayrılması, yolculuk etmesi, yabancı bir eve gitmesi, üstelik bir de bahçede köpekli bir ev olması hep kediye travma yaşatacak şeyler.

kedi evinde kalsın. ayrılmasın. evinden ayrılmasın diyeceğim ama 1 ay çok uzun süre.

siz 1 ay uzun uzun kalmak zorunda mısınız? o kadar yalnız bırakmayın kediyi.


mea maxima culpa
(29.12.14)
@mea maxima culpa aslında ev arkadaşlarımın finalleri daha bitmedi. üstelik bütleri de var. ancak final döneminde yeterince ilgilenemeyeceklerini söylediler. benim de tatili burda geçirmem için bir sebebim yok. uzun süredir de bursa'ya gidemiyorum, ailem öyle kolay bırakmaz beni. ama elimden geldiğince tatili kısa kesmeyi planlıyorum zaten. kedinin ev değiştirmesi onun için zor olucak biliyorum. ancak böyle bir durumda, her ne kadar yanımda olamayacağı için içim rahat etmeyecek olsa da, arkadaşımın evine götürmek en iyi seçenek gibi gözüküyor. hem belki onun kedisiyle iyi anlaşırlar, daha iyi olur bilemiyorum.


monty python
(29.12.14)
yeterince ilgilenmek derken neyi kastediyorlar ki?

yemeğini suyunu versinler, tuvaletini temizlesinler yeter.

kediler evlerine bağlı hayvanlardır. ev değişimi onları depresyona sokabilir.


mea maxima culpa
(29.12.14)
(5)

bi isim sorusu da ben sorayım mı ?

Sb.
Sb.
monty python
(19.12.14)
Sorma


damdanakan
(19.12.14)
kötü kadın ismi gibi. olmaz bence vazgeç.


bruges
(19.12.14)
sormuş kadar oldun, önemli olan düşünmen.


rygard
(19.12.14)
içinde kalmasın sor.


kuzey li
(19.12.14)
cinayet mi işledi ismi niye kısalttın?


(15)

kedi maması

merhabalar. dün kedimin kakasında kan farkettim. daha doğrusu kakasını yaparken izliyordum ve işini bitirdikten sonra en son jelimsi bi şekilde kan geldi kedicikten. bugün de başka bi nedenden dolayı veterinere kontrole götürünce bunu da sordum. veteriner mamadan dolayı olduğunu söyledi. her ne kada
merhabalar. dün kedimin kakasında kan farkettim. daha doğrusu kakasını yaparken izliyordum ve işini bitirdikten sonra en son jelimsi bi şekilde kan geldi kedicikten. bugün de başka bi nedenden dolayı veterinere kontrole götürünce bunu da sordum. veteriner mamadan dolayı olduğunu söyledi. her ne kadar kötü olduğunu bilsem de öğrenci olduğum için goody veriyorum kediye. veteriner proplan, hill's ve royal canin önerdi. bunlar da zaten en kaliteli mamalar olarak bilinen markalar, lakin fiyatları biraz yüksek. bu mamaları en uygun nerden alabilirim. internet sitesi olur, mağaza olur ?
monty python
(23.11.14)
minik donut canavarı +1 temizmama nın mamaları hem ucuz hem kaliteli.geçmiş olsun.


temizmama.com'da dediğim mamalar yok ama ? burdaki mamalar nasıl peki güvenilir mi ?


monty python
(23.11.14)
petburada.com


sta
(23.11.14)
@minik donut canavarı iç parazit aşısını 3 hafta önce yaptırdım. veteriner hayvanın anal yollarıyla ilgili bi problem olduğunu söyledi. sanırım ordaki keseler şişip sıkıntı yaratıyormuş. hatta eliyle biraz sıkıp o bölgeyi kan çıkardı.


monty python
(23.11.14)
protozoa olabilir. illa parazit olmasi sart degil. baska bir veterinere gidin...

mamayi ben zooplustan nd aliyorum tavsiye ederim. genel olarak zooplus ucuz diger yerlere gore.

temizmama da guzel bir alternatif (bonacibo olani) eger para sikintiniz varsa...


mutevazi
(23.11.14)
@mutevazi aslına bakarsanız iç parazit aşısını ben başka bir veterinere yaptırmıştım. veteriner aşının güçlü bir aşı olduğunu, ilk zamanlar kakasını incelememi ve eğer susam şekliden bişeyler görürsem kontrole götürmemi söyledi. çünkü bağırsaklara yapışan parazitler bağırsak duvarlarından sökülüyormuş ve zehirleme ihtimalleri varmış.ilk günler ben de elime eldiven takıp dışkısını inceliyordum ve herhangi birşey göremediğim için götürmedim. geçen hafta kedim pencereden düştü maalesef. hatta duyuru da açmıştım sonra sildim. kedim düştüğünde ben şehir dışındaydım. ev arkadaşım her zaman götürdüğümüz veteriner açık olmadığı için başka bir veterinere götürmüş. bugün de tekrar o veterinere ayağını kontrol ettirmek için götürdüm. götürünce bunu da sordum. veteriner de mamadan olduğunu söyledi.


monty python
(23.11.14)
Ben bonacibo kuzulu veriyorum, gayet güzel. Temizmama kendi markalarını satıyor, micho olan fena değil ama bonacibo cok iyi. Hillsi yemeyen kedim bayıla bayila yiyor.

Kanlı diski da amip işi olabilir, veterinerdeki iç parazit ilaçları protozoalari kapsıyor mu bilmiyorum tenya falan için onlar.


Lim5
(23.11.14)
bir cay kasigi kadar zeytinyagi icir birkac gun.
mama icin ise, mahallende etrafinda falan bi bakin.. bu mamalari acik haliyle kiloyla satan dukkanlar var. her cesidi olmuyor tabe.


no avalon
(23.11.14)
Herkesten farklı öneriler geliyor yahu ne yapsam bilemedim :D


monty python
(23.11.14)
açık mama alma ve solem +1


namus ninjası
(23.11.14)
yanlış anlamadıysam kediniz 1 hafta önce pencereden düşmüş ve bu hafta dışkısında kan görülmüş ve mamadandır diyip geçen bir veterineriniz var?! dalga mı geçiyorsunuz, düzgün bir yere götürün, iç organlarında hasar olabilir, iç kanama engelleyici iğne de mi yapmadılar?
kediniz/çocuğunuz/eşiniz kabızsa, bağırsaklarını zorluyorsa, zeytinyağı içirir, daha lifli sindirimi kolay bir şeylerle beslersiniz, herkes de demiş zaten veterinerin önerdiği pahalı premium mamalar şart değil, temizmama daki bonacibo iyidir diye.
veterineriniz en azından elle muayene yapıp karın bölgesinde dokununca acıyan yer ya da ödem şişliği aradı mı?
mamayı değiştirmenin ötesinde kanamanın kaynağını bulabilmek için bağırsakları yumuşatan, malt macunu/balık yağı/zeytinyağı önerdi mi? hayvanın kakası tuğla gibi mi yoksa yumuşak mı? tuğla gibiyse ve siyahımsıysa evet, bağırsakları zorlamıştır da, pembe/açık renk kan sürekli kanamaya işaret eder. kedinin işhahında bir değişme var mı, halsiz mi?
kakası tuğla gibi değilse ve açık renk kan varsa kaptığın gibi başka veterinere götür.
kakası tuğla gibiyse ve siyahsa, bağırsaklarını yumuşatacak önerileri dinle, mamayı değiştir.
gerekirse bir elini ver ısırsın diğer elinle karnını yokla, şişlik, özellile acı çektiği bir yer var mı diye.


alice practice
(23.11.14)
@alice practice geçen hafta arkadaşım veterinere götürdüğünde iç kanama, beyin ödemi ve şok için iğne yapılmış. elle kemiklerini vs kontrol etmiş ve kırık olmadığını söylemiş. kedim pazar günü düştü ve arkadaşım açık veteriner bulamadığı için son çare olarak bu veterinere getirmiş. baya ilgili davranmışlar ve bu nedenle kontrol için tekrar buraya getirdik. dışkıdaki kan olayını dün farkettik. kan jel gibiydi. ancak dışkısı dediğiniz gibi koyu renkli ve sert değil. veteriner gayet kendinden emin bi şekilde sorunun anal keselerde olduğunu söyledi. bu nedenle kafamda iç kanaması şüphesi olmadı. bilemiyorum, yarın tekrar başka bir veterinere götürmek doğru olacak sanırım.


monty python
(23.11.14)
İyi mama tabii ki önemli ama açıkçası ben sadece kuru mama verilmesine karşıyım. Pek çok tanıdığımın kedisinin böbrekleri sadece kuru mama sebebiyle iflas etti. Maddi duruma göre uygun şeyler hazırlanabilir. Evdeki yemeklerden vs.


hatali sifre
(23.11.14)
temizmama falan alma, royal canin'i bazı petshoplar en büyük paketlerini açıp 1 kg yarım kg gibi paketleyip daha uygun fiyata satıyorlar.
ya ben de bunu anlamıyorum, nelere veriyoruz para, kedi beslemeyin mama parası veremeyecekseniz.
royal canin 36 kitten örneğin 2 kg'si 70 tl civarı; ancak "açık" alırsanız 2 kg 40 tl falan. gayet makul. açıktan kastım da dediğim gibi en büyük boy paketi açıp kilo olarak satıyorlar. fake mama değil yani. bi zahmet araştırın.


bradshaw
(24.11.14)
kan olayını hiç bilmiyorum mamadan olmayabilir ama mama konusunda bildiklerimi sıralayayım: kedim bağırsak ameliyatı oldu ordan biliyorum öncelikle birkaç hafta sadece yaş mama verin kuru dışkılarken çok zorluyormuş. royal canin'in sindirimi kolay olan poşette yaş maması var.

mama fiyatları düşük olsun diye kötü mama asla vermeyin uzun vadede veteriner masrafları ve hayvanın sağlığı açısından daha zor olur. acana ve orijen veriyoruz biz veterinerimizin tavsiyesiyle(ondan almıyoruz hiçbir çıkarı yok farklı premium mamalardan sonra bunda karar kılındı) kısır kedimiz de ameliyat atlatan kedimiz de hiçbir şey yaşamadı, ameliyatlı kedinin olayı genetikmiş bunu da belirteyim. tahılsız olmaları ve protein değerinin yüksek olması önemli.

zaten kuru mamayı tek başına vermeyin, haftada bir yaş mama olsun (gimpetinkiler çok güzel parça parça karides tavuk vs. oluyor diğer tuhaf karışımlardan daha çok güveniyorum ben), haşlanmış yağsız tuzsuz tavuk göğsü olsun, haşlanmış kılçıksız derisiz balık eti olsun ek gıdalar şart. Ev yapımı yani katkısız yoğurdu da önerdi vetimiz ama yediremedik biz. Ayrıca çok olmamak şartıyla bezeyle ve ekmek fırınlayıp bunları püre haline getirip mamayla karıştırırsanız mama daha uzun gider.

site olarak hepsiburada ve petburada'yı kullandık ama daha uygunu yok gibi bir iddiam yok. 6,8 kg mamayı neredeyse 2 ay idare ediyoruz ama iki kedimiz var, zaman zaman indirimlere denk geliyoruz da güzel oluyor.


bilgee
(24.11.14)
(4)

keçiboynuzu

Özendim aldım. Tadı güzel ama afedersiniz bok gibi kokuyor bu. Kötü kokuyor anlamında değil hakikaten bok gibi kokuyor. Çocukken yerdim ama bayadır yemiyorum. Bu normalde de böyle mi kokar yoksa aldığım keçiboynuzunda mı problem var ?
Özendim aldım. Tadı güzel ama afedersiniz bok gibi kokuyor bu. Kötü kokuyor anlamında değil hakikaten bok gibi kokuyor. Çocukken yerdim ama bayadır yemiyorum. Bu normalde de böyle mi kokar yoksa aldığım keçiboynuzunda mı problem var ?
monty python
(03.11.14)
Öyle kokar yiyin sıkıntı yoh


gündüz m
(03.11.14)
yokyav öyle kokmaz götürün bence


öyle kokaaar o kerata :) afiyetle...


gis
(04.11.14)
bok kokmaz. ayrıca bok kokan bir şeyi nasıl yiyorsunuz?


difdiringi
(04.11.14)
(3)

unicef üzerine

merhabalar. daha önce 2012-2013 arasında yaklaşık 1 yıl unicef bağışçılığı yapmıştım. sonra iptal ettirdim. az önce tekrar özel bir numaradan bir kadın aradı. işte aşı projelerimiz vs. var eski bağışçılarımızı arıyoruz yardım için dedi. ben de kabul edip kredi kartı numaramı ve son kullanma tarihini
merhabalar. daha önce 2012-2013 arasında yaklaşık 1 yıl unicef bağışçılığı yapmıştım. sonra iptal ettirdim. az önce tekrar özel bir numaradan bir kadın aradı. işte aşı projelerimiz vs. var eski bağışçılarımızı arıyoruz yardım için dedi. ben de kabul edip kredi kartı numaramı ve son kullanma tarihini verdim. dolandırılmamışımdır di mi :D
neyse dolandırılmadığımı varsayarak unicef'le ilgili düşüncelerinizi de merak ediyorum. sizce yararlı işler yürütüyorlar mı ? verilen paraya(ki cüzi bi miktar veriyorum) deyiyor mu çalışmaları ?
monty python
(02.11.14)
Bence beklemek yerine aradıkları numarayı internetten veya bir şubelerini arayarak öğrenebilirsiniz. Eğer bir durum varsa kartı iptal edebilirsiniz sonuçta.


elitist
(02.11.14)
@elitist numarayı aratınca Unicef Ankara Yüz yüze projesi facebook sayfası çıktı. sayfanın iletişim bölümünde bu numara var. sıkıntı yok sanırım.


monty python
(02.11.14)
Evet, çocukların hayatını kurtaracak hamlelerde bulunuyorlar. Unicef'le bilfiil çalıştım ben.


compadrito
(02.11.14)
(2)

kedi ile pire

arkadaşlar merhaba. dün akşam arkadaşımın vasıtasıyla kedi sahiplendim. kedi ev kedisi. ben çıkarana kadar da hiç evden çıkmamıştı. ancak evde annesi ve kardeşleriyle beraber yaşamaktaydı. evde kalabalık bi kedi popülasyonu vardı yani. kardeşler hiç çıkmamış ama annesi dışarda gezip geliyo sanırım.
arkadaşlar merhaba. dün akşam arkadaşımın vasıtasıyla kedi sahiplendim. kedi ev kedisi. ben çıkarana kadar da hiç evden çıkmamıştı. ancak evde annesi ve kardeşleriyle beraber yaşamaktaydı. evde kalabalık bi kedi popülasyonu vardı yani. kardeşler hiç çıkmamış ama annesi dışarda gezip geliyo sanırım. ev tam olarak ev değil, işyeri-ev tarzı bir yer. kedi 4 aylık ve hiç aşı olmamış. neyse işte güvenerek aldım ben bu kediyi, çünkü sahipleri de kedileri çok seviyorlar ve ilgililer. geldik eve beraber uyuduk bu kedicikle. sabah severken siyah siyah şeyler gelmeye başladı elime. beyaz yorganımın üzerinde de vardı bu şeylerden. kedi simsiyah olduğu için üzerinde farkedilmiyo tabi.biraz araştırma yaptıktan sonra bunların pire dışkısı olduğunu öğrendim. hemen veterinere gittim. kontrol etti falan gözle görülür çok fazla pire olmadığını söyledi. iç-dış parazit şeysini de yaptı. şimdi gelelim soruma. ben bu kediyle gece beraber uyudum. o pire dışkıları falan da her tarafıma bulaşmıştır. bu dışkıların sağlığıma zararı olur mu ? bi de şimdi bütün eşyaları yıkamak falan lazım. of moralim çok bozuk.
monty python
(28.10.14)
panik yapmaya hic gerek yok :) biz de yavrulardan birini aldigimizda sokaktan alip getirmistik, eve pireli gelmisti. 2 gun veterinere gidene kadar koltuklar battaniyeler neresi varsa pire birakmisti. ic-dis paraziti yapildiysa zaten onlar kisa zamanda olur. bu sirada eve bulasanlar da kendi kendine oluceklerdir. pire, bit degildir. insana bulasmaz. senin paniklemen veya esyalarini yikaman gerekmiyor yani. sadece temizlik acisindan yatak ortunu bir yikayabilirsin icin rahat etsin diye. sagligina hic bir zarari olmaz, korkma.


gerard
(28.10.14)
çok sağol içimi rahatlattın :)


monty python
(28.10.14)
(4)

firefox sorunu

firefox'u açınca siyah ekran çıkıyor. yeni sürümünü de yükledim düzelir diye ama olmadı maalesef. silip tekrar mı yüklemem gerekiyo ne yapmam lazım ?
firefox'u açınca siyah ekran çıkıyor. yeni sürümünü de yükledim düzelir diye ama olmadı maalesef. silip tekrar mı yüklemem gerekiyo ne yapmam lazım ?
monty python
(15.10.14)
@fikrasina gulunen madam anlayamadım :(


monty python
(15.10.14)
@fikrasina gulunen madam teşekkür ederim yarım etmeye çalıştığınız için; ama firefox'u açtığımda siyah ekran harici herhangi bir şey yok maalesef. dolayısıyla help falan da yapamıyorum. reinstall yaptım o da işe yaramadı. ilk defa oluyor böyle bir şey çok ilginç.


monty python
(15.10.14)
registry key değerleri değişmiş olabilir. www.iobit.com bu programla firefoxu kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsin.


ukde
(15.10.14)
böyle bir şey var.

forum.donanimhaber.com


sener
(17.10.14)
(4)

analog fotoğrafçılık üzerine

merhabalar. bu ara analog fotoğrafçılığa merak sardım. gerçi daha önce de vardı merakım, her gün sahibinden tarzı sitelere girip fiyat araştırması yapıyordum falan, sonra geçti. heves işte.pentax k100d makinam vardı, kardeşim sağolsun nasıl yaptıysa bozdu aleti. o bozulduktan sonra da tekrar dslr iç
merhabalar. bu ara analog fotoğrafçılığa merak sardım. gerçi daha önce de vardı merakım, her gün sahibinden tarzı sitelere girip fiyat araştırması yapıyordum falan, sonra geçti. heves işte.
pentax k100d makinam vardı, kardeşim sağolsun nasıl yaptıysa bozdu aleti. o bozulduktan sonra da tekrar dslr için büyük paralar harcamak istemedim. eski makinelere de zaafım var. kasetçalar falan alıyorum manyak gibi.
şimdi geleyim asıl konuya. analog slr yerine rangefinder veya smena gibi eski lomo bi makine almayı düşünüyorum. tabi ki maaliyeti yüksek olucak ama bu işin film, banyo fiyatları falan nasıl şu anda piyasası?
ikinci olarak hayyam'dan mı yoksa ebay'dan mi almak daha mantıklı ?
monty python
(07.10.14)
sahibinden'e filan da bak gormeden alma derim boyle biseyi. biz arkadasib makinasini hayyamdan cok daha ucuza satmistik gecen sene. alacagin modeli sec hem nette arastir hem de git hayyama sor sadece body almicagin icin lense bakmadan makina siparis etmek ne denli olur bilemorum


mula
(08.10.14)
Sirkeci'de 35mm filmlerin bir çoğu 7-8 lira civarında, Ektar 100 ve Ilford gibi daşaklı filmler 20-25 lira. Banyo+tarama(CD'ye yazma) da 7 lira falan. Ama Sirkeci'den uzaklaşınca artıyor fiyatlar.

Makine için Hayyam'a da bak, Sahibinden'e de bak, facebook'ta analog fotoğraf gruplarına da bak. Elbet çıkar bir şeyler.


r_u_h
(08.10.14)
facebook da "ahan da fotoğraf" adlı tamamen analog fotoğraf ve fotoğrafçıların olduğu kalabalık bir grup var. oraya da bir sor istersen.


oraletarya
(08.10.14)
Teşekkür ederim cevaplar için :)


monty python
(08.10.14)
(2)

twitter üzerine

selamlar. uzunca bi süredir twitter kullanıyorumm. kullanıyorum derken 300 kişi falan takip ediyorum; bunların bi kısmı arkadaşlarım, bi kısmı da fenomen, troll falan denilen tayfa. içlerinde cidden iyi mizah yapan arkadaşlar var. onları severek takip ediyorum. arada ben de tweet atıyorum da işte şa
selamlar. uzunca bi süredir twitter kullanıyorumm. kullanıyorum derken 300 kişi falan takip ediyorum; bunların bi kısmı arkadaşlarım, bi kısmı da fenomen, troll falan denilen tayfa. içlerinde cidden iyi mizah yapan arkadaşlar var. onları severek takip ediyorum. arada ben de tweet atıyorum da işte şarkı, fotoğraf filan paylaşıyorum. mizah yapma çabalarım da oldu ama olmayınca olmuyo işte. yazın 1 ay staj yaptım. bu süre içinde çok az girdim twitter'a. daha önce her gün girer, sürekli taymlayn takip ederdim. staj sonrasında da twitter'a az girmeye başladım. şimdi nedense bana twitter çok garip gelmeye başladı. ne bileyim bissürü kişi(özellikle troll ve feno tayfa) sürekli tivit atıyolar. her şey hakkında bişeyler söyleme ihtiyacı hissediliyo.tabi bi de hayatının hemen hemen her anıyla ilgili tweet atan arkadaşlar da var. olaya baya yabancılaştım, çok garip gelmeye başladı bu durum. tweet olayı bi bakıma kendi kendine konuşmak gibi değil mi ? sanki psikolojik olarak sıkıntı var gibi. bu işin psikolojik altyapısı nedir acaba. twitter üzerine konuşalım mı ? neyi konuşucaz gerçi ya alt tarafı bişeyler yazıyo insanlar amma büyüttüm olayı. sanırım sıkıntı bende iyi geceler :D
monty python
(29.09.14)
söylediğin nedenden dolayı bana da biraz şizofrenik bir durum gibi geliyor. sanırım o yüzden 4 senelik üyeliğe rağmen twit sayım 50 - 60 falan.


zgrydn
(29.09.14)
ünlü olmadığın müddetçe, twitter kalabalık bir odada kendi kendine konuşmandır.

arz ederim.


efreet sultan
(29.09.14)
(5)

kindle paperwhite 2

selam millet. daha önce de duyurusunu açmıştım. o zamanlar alsam mı almasam mı diye düşünüyordum şimdi kesin olarak almaya karar verdim. nerden alayım ben bu aleti ? istanbul bilişim, n11, hızlıal ?
selam millet. daha önce de duyurusunu açmıştım. o zamanlar alsam mı almasam mı diye düşünüyordum şimdi kesin olarak almaya karar verdim. nerden alayım ben bu aleti ? istanbul bilişim, n11, hızlıal ?
monty python
(21.08.14)
Fiyatları nedir oralarda.


efruz
(21.08.14)
eksisozluk.com demişler.


acccra
(21.08.14)
Amerika'dan gelen birisini bul amazondan sipariş et.


ben satabilirim.


mrthany
(21.08.14)
2. el al temizse. tek olayı kitap okutmak olan bi alet için verebileceğin minimum parayı vermek mantıklı


reavelyn
(21.08.14)
(11)

kedi tırmaladı

Arkadaşlar merhaba. Kafede otururken kedinin birini seveyim dedim tırmaladı aq, baya kanadı falan. Hafif de pisti kedi nabayım kuduz aşısı fln mı olayım ?
Arkadaşlar merhaba. Kafede otururken kedinin birini seveyim dedim tırmaladı aq, baya kanadı falan. Hafif de pisti kedi nabayım kuduz aşısı fln mı olayım ?
monty python
(10.08.14)
Hastaneye git.


ontheroad
(10.08.14)
kediyi de alabilirsen yanına beraber gidin hastaneye


%99 bir şey olmaz. ama içine kuşku düştüyse git. devlet hastaneleri bedava yapıyordu sanırım.


sir gawain
(10.08.14)
@fuzzy olmak istemistim gidersem motorla gidicem kediyi almam zor.


monty python
(10.08.14)
yav her seferinde yazıyoruz. sokakta bilmediğiniz kedilerle elleşmeyin, hele ki kuduz korkunuz varsa :(


mea maxima culpa
(10.08.14)
tetanoz aşısı yaptırman gerekiyor. kuduz olayının gerçekleşme ihtimali binde bir ama risk almaya değmez..


hastaneye gideyim ben o zaman nolur nolmaz.


monty python
(10.08.14)
peki hemen olmam gerekiyor mu aşıyı akşam olsam olur mu ? :D


monty python
(10.08.14)
tetanozu bilemem ama kuduzda yaralanma beyine ne kadar yakınsa tehlike o kadar artıyor. çünkü mikrop sinir hücresi boyunca beyine ilerliyor. yani boynundan yaralananın şansı ayağından yaralanana göre daha düşük..


@bilmemkacincinick parmağımı tırmaladı.


monty python
(10.08.14)
son 5 yıl (yanlış hatırlıyor olabilirim. bunu bir doktora danış)içinde tetanoz aşısı olmadıysan hemen orada olabilirsin. kuduzu da olabiliyorsun (tam teşekküllü devlet hastaneleri yapabiliyor yanlızca diğer hastanelerde aşı yok). kuduz aşısında da söyledikleri günlerde tekrar aşı oluyorsun. üçüncü aşıdan sonra kedi hala yaşıyorsa aşıyı kesebilirsin. eğer kediyi göremediysen son ikisini de oluyorsun.
evet kuduz aşısı ol.


tururo
(10.08.14)
(2)

metalurji

aranızda metalurji ve malzeme mühendisi var mı ? nerede çalışıyorsunuz, ne kadar alıyorsunuz, işinizden memnun musunuz ? 3. sınıfa geçicem ve staj yapıyorum da nedense moralim bozuldu biraz bölümle ilgili. hem duyurudaki metalurji mühendislerini de tanımış olalım :)
aranızda metalurji ve malzeme mühendisi var mı ? nerede çalışıyorsunuz, ne kadar alıyorsunuz, işinizden memnun musunuz ? 3. sınıfa geçicem ve staj yapıyorum da nedense moralim bozuldu biraz bölümle ilgili. hem duyurudaki metalurji mühendislerini de tanımış olalım :)
monty python
(04.08.14)
arkadaşım var birkaç tane. genellikle demir, çelik, alüminyum yerlerinde takılıyorlar. fabrika anlamında tel, halat üretimi vs. yoğunlukta.


hohoya
(04.08.14)
mesaj kutuna bak


muratk18
(05.08.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.