Giriş
(4)

Peki Kuzey Kore'deki Aydın Kesim?

Muz cumhuriyetindeki bir arkadaşım için merak ettim. Mesela herkes aşırı tapmıyordur di mi başganlarına, e tapmayan kesim ne yapıyor? Kendi alıştıkları yaşam biçimini sürdürebiliyorlar mı? Zamanında bir şekilde ülkeden çıkamamış olanlar masıl yaşıyor? Dünyadan izole biçimde medyaları nasıl? Sosyal m
Muz cumhuriyetindeki bir arkadaşım için merak ettim.
Mesela herkes aşırı tapmıyordur di mi başganlarına, e tapmayan kesim ne yapıyor? Kendi alıştıkları yaşam biçimini sürdürebiliyorlar mı? Zamanında bir şekilde ülkeden çıkamamış olanlar masıl yaşıyor? Dünyadan izole biçimde medyaları nasıl? Sosyal medya kullanabiliyorlar mı, rahatça ülkelerinden çıkabiliyorlar mı, atıyorum ithal bir mal tüketebiliyorlar mı Pringles gibi? falan filan.
Hatta soruyu genelleştireyim, böyle diktatöryalarda halkın aydın kesimi genel olarak nasıl yaşıyor o baskıyla?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(22.05.19)
zamanında güney kore'ye geçmişlerdir diye tahmin ediyorum. doğu almanya-batı almanya gibi.


Aydın kesim öldürülmüştür. Kaypak olanları eklemlenmiştir. Aydından kastın üst düzey bürokratlarsa muhtemelen onlar dediğin şeylerden yararlanıyorlardır ama çıkarları gereği sistemi ayakta tutmak için rollerine devam ediyorlardır.


un
(22.05.19)
aydınları bilmiyorum ama en yalakaları gösterebilirim sana

timursumer.files.wordpress.com


Fodera
(22.05.19)
bilmedigimiz yasamadigimiz seyler degil ne oldugunu tahmin etmek zor degil. kacan kacmistir bir sekilde. kacamayan ya tahtali koyu boylamistir ya da yalakalik pesindedir.


cooperr
(22.05.19)
(4)

Dünya Yemekleri

Hani her ülkenin imza yemeği vardır falan da günlük hayatta ne yiyor bu insanlar? Kahvaltılar da tamam, hep gördük sosyal medyalardan.Biz her gün kebap, imam bayıldı falan yemiyoruz en nihayetinde. Mantıken İtalyanlar da her gün pizza ya da makarna yemiyordur. Pazar işsizliğiyle merak ettim.Yani biz
Hani her ülkenin imza yemeği vardır falan da günlük hayatta ne yiyor bu insanlar? Kahvaltılar da tamam, hep gördük sosyal medyalardan.
Biz her gün kebap, imam bayıldı falan yemiyoruz en nihayetinde. Mantıken İtalyanlar da her gün pizza ya da makarna yemiyordur. Pazar işsizliğiyle merak ettim.
Yani biz günlük olarak işte zeytinyağlı sebzeler, pilav, çorba falan yiyoruz. Avrupadaki ortalama bir insan ne yiyor mesela?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(19.05.19)
Avrupayı bilmiyorum ama amerika ekmek arası fast food türevleri yiyor evde pişiren pek yok. Pişse de yumurta omlet domuz makarna vs


photo85
(19.05.19)
Italyanlar makarna pizza çok yiyorlar bu arada. Şirket yemekhanesinde primi olarak fiks makarna çeşitleri risotto ya da çorba yemek karışımı mercimek vs çıkıyordu. Secondi ise balık tavuk tavşan hindi domuz türevi etler bunlarin yaninda haslanmis sebze ya da patates. Peynir çeşitleri salata ile birlikte ek olarak.


gelire gore degisir. ama genel itibari ile bizim kadar agir degil. ortalama avrupa'linin evde yediklerini formulize edersek,

kendi orjinal yemekleri + balkan lokantasinda pisen yemeklerin salcasiz, sogansiz, margarinsiz farkli formlari diyebiliriz.

makarna, salata, corba, et, balik, tavuk, sebze'nin yukaridaki kriterlerde pisirilmesil.

bu arada ortalama avrupalidan kastim, tek yasayan, iskolik, gurme, dunya mutfagina merakli, vejeteryan vs.. gibi istisnalar degil, bizim gibi evde anne, baba, cocuklar olan cekirdek aileler.


mayeskuel
(19.05.19)
İtalyanlar her gün makarna yiyor +1. Arkadaşlarım günde en az 1 tabak makarna yemezse doymadıklarını söylüyorlardı. Marketten alınan her malzeme makarna sosu oluyor, ya da secondo'nun (et,tavuk vs.) contornosu yani yan ürünü oluyor, karışık sebze ızgara falan gibi yavan şeyler. Çorba kültürü de yok, mesela kuşkonmaz çorbası istediğinde blenderdan geçirilmiş kuşkonmaz getirirler, makarna çorbası var mesela lapa gibi. Her sokağın kendine özel 20 tane makarna/risotto sosu var ama hepsi birbirinin varyasyonu, içine zeytin koyuyo adı değişiyor falan.


igorrosa
(19.05.19)
(1)

Pasaport Tarihi Uzatma

Ben beş senelik aldım, bunu on senelik yapmam için en baştan on senelik mi ödemem lazım? Yoksa o kalan beş seneliği ödeyip yeniden başvurmam yeterli olur mu?Sanki görevli kadın ikincisini söylemişti, yarın tekrar arıycam ama yine de sormak istedim.Teşekkür ederim.
Ben beş senelik aldım, bunu on senelik yapmam için en baştan on senelik mi ödemem lazım? Yoksa o kalan beş seneliği ödeyip yeniden başvurmam yeterli olur mu?
Sanki görevli kadın ikincisini söylemişti, yarın tekrar arıycam ama yine de sormak istedim.
Teşekkür ederim.
mor bembombom
(15.05.19)
Pasaportun çeşidine göre değişmiyorsa 4 ile 10 yıl arası için ödenmesi gereken ücret zaten aynı (bordo pasaport en azından). Ve artık pasaport süresi uzatma gibi bir işlem yapılmıyor. Yeniden sıfırdan yeni defter alınıyor. Yani en baştan 10 senelik ödeyip 10 senelik almanız gerekiyor.


(2)

Bilindik Bir Pırlanta Markasının Yaptığı Şey

Konu annem olunca ben aşırı sinirleniyorum. Gözünüzü seveyim sinirli insana suçlayıcı şeylerle gelmeyin. Yardımcı olmayacaksanız hiç yazmayın lütfen.Annemler bir pırlanta markasından tam tur yüzük alıyor paraya kıyıp. Annemin parmağına biraz küçük geliyor, bunu söylemesine rağmen adam "oldu oldu" di
Konu annem olunca ben aşırı sinirleniyorum. Gözünüzü seveyim sinirli insana suçlayıcı şeylerle gelmeyin. Yardımcı olmayacaksanız hiç yazmayın lütfen.

Annemler bir pırlanta markasından tam tur yüzük alıyor paraya kıyıp. Annemin parmağına biraz küçük geliyor, bunu söylemesine rağmen adam "oldu oldu" diye ısrar edip satıyor. Satınca da "küçük gelirse istediğiniz zaman değiştiririz" diyor.
Sonrasında gerçekten küçük gelince ertesi gün gidiyor annem, "maalesef %40 eksiğine alırız" diyorlar. E nasıl olur falan derken "şirket politikası" diyorlar. Arayınca da aynı yanıtı alıyorlar bu arada.
Bu olay olalı bir ay falan olmuş, ben şimdi öğrendim ve hayatımda hiç yapmadığım şekilde gidip adamlara bağırıp çağırasım var.

Bizim yapabileceğimiz bir şey var mı? Tüketici mahkemesi falan bir şey yapabilir mi?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(13.05.19)
Gecikmeden şikayetvar.com'a çok detaylı biçimde bu şikayetinizi yazın. Pırlanta markasının hangi şubesinde sorun yaşadığınızı vs her şeyi yazın.

Muhtemelen sorununuzu çözmek ve karşıığında şikayeti kaldırmanız için iletişime geçeceklerdir. Sizi aradıklarında kesinkes ücretsiz değişim istediğinizi, bu değişim sağlanmadan şikayetinizi kaldırmayacağınızı söyleyin.

Görüşmeye gittiğinizde de kesinlikle size vadettiklerini almadan, şikayeti kaldırmayın.


chihirovekohaku
(13.05.19)
üzgünüm bu tür şikayetler kuyumcular için geçerli değil, yasal olarak bahis mevzu haklarınız da maalesef yok ama yinede merkezini arayıp ricada bulunmak etkili olabilir, en başta alırken dikkat etmek önemli çünkü sıralı yüzüklerde boy ayarlaması yapılamıyor, makineyle yapacağını söylerse sakın izin vermeyin, yarım numara büyütüp başından savacak ama tüm taşlar düşmeye başlayacaktır


Big bada bum bum
(14.05.19)

Bugün 10 Mayıs Psikologlar Günü!

Böyle de bir gün var yani, duyurmak istedim. Ümit gönlümün ekmeği."Siz de oturduğunuz yerden para kazanıyorsunuz meh meh meh""İlk hastan benim keh keh""Benim hayatıma tez yazılır, dıdının dıdısı biri psikologtu ve bizzat kendi söyledi""Benim de arkadaşlarım bana hep dert anlatır""Konuşarak isan iyil
Böyle de bir gün var yani, duyurmak istedim. Ümit gönlümün ekmeği.

"Siz de oturduğunuz yerden para kazanıyorsunuz meh meh meh"
"İlk hastan benim keh keh"
"Benim hayatıma tez yazılır, dıdının dıdısı biri psikologtu ve bizzat kendi söyledi"
"Benim de arkadaşlarım bana hep dert anlatır"
"Konuşarak isan iyileşmez ki!"
"Şimdi siz böyle sohbet ederek nasıl yapıyorsunuz?"
mor bembombom
(10.05.19)
(6)

Yetişkinlere Yönelik Oyun Parkı Neden Yok?

Ankapark demeyin, kalbinizi kırarım.Biz niye koşup coşup eğlenemiyoruz? Çocukları görünce içim gidiyor be.Ben de boyuma göre salıncak istiyorum, tırmanıp top havuzunda boğulmak istiyorum. O kaydırak hiç bitmesin istiyorum. Nolur olm işe gitmeden iki dakika sallanıp öyle gitsek?Niye büyüyünce bunlar
Ankapark demeyin, kalbinizi kırarım.
Biz niye koşup coşup eğlenemiyoruz? Çocukları görünce içim gidiyor be.
Ben de boyuma göre salıncak istiyorum, tırmanıp top havuzunda boğulmak istiyorum. O kaydırak hiç bitmesin istiyorum. Nolur olm işe gitmeden iki dakika sallanıp öyle gitsek?
Niye büyüyünce bunlar "çocukça" geliyor yahu? Karizma çizdirmemek için artistlik yapan içi geçmişleri ayırın, gerçekten belediyenin parkı olsa gelmez misiniz?

Ankara'da her kuşu öptük, bir oyun parkımız kaldı. Mansur Amca duy sesimi!

Teşekkürler, teşekkürler.
mor bembombom
(08.05.19)
Ben kaydırağa falan gelmem de, saklambaç ve bilimum yakalamaca oyunlarına gelirim.


Ben gelirim. Olsa mükemmel olur.


mekaniker
(08.05.19)
Neee? O parklari yeiskinler kullanamiyor muydu simdi?!! E ben her aksam eve donerken sitenin yanindaki parkta stres atip oyle giriyorum eve ne yapcaz =D?! Zaten cocuklardan cok yetiskinler parkta oynuyor burda =D

Konum, Izmir.


superfluid
(08.05.19)
@superfluid, bir şişko olarak salıncak gördüğümde sadece "bu beni taşır mı, şimdi durduk yere facia yaratmayım" diyorum. Hadi sığdım ve salıncak beni taşıyor, e bu sefer de üç büklüm oluyorum yere değmeyim diye.
Kaydırağı zaten kullanamıyorum, on beş santim kayınca kaydırak bitiyor.

Sizin adınıza gerçekten çok sevindim, keşşşke bizde de olsa.


mor bembombom
(08.05.19)
Güzel olabilirdi.


(s)AINT
(08.05.19)
salıncak falan değil de şöyle büyük bir kitleyle geniş bir alanda saklambaç oynamak ya da şunun biraz daha hafifletilmiş www.youtube.com versiyonu olacak şekilde bir ebelemece güzel olabilir.


Efoody
(08.05.19)
(25)

Boykot Aşırı Saçma Olmaz Mı?

E zaten kazanmışınız, o zaman daha iyi örgütlenmek farkı daha net çıkarmaz mı?Karşı taraf boykottan anlayacak olsa zaten iptal olmazdı. Niye millet boykot diyor ki? Ben mi bir şeyler kaçırıyorum?
E zaten kazanmışınız, o zaman daha iyi örgütlenmek farkı daha net çıkarmaz mı?

Karşı taraf boykottan anlayacak olsa zaten iptal olmazdı. Niye millet boykot diyor ki? Ben mi bir şeyler kaçırıyorum?
mor bembombom
(06.05.19)
Boykot kitlesel yapılırsa mantıklı. CHP yönetimi ve İmamoğlu'ndan öyle bir açıklama gelmediği takdirde(ki %99.99 ihtimalle gelmez) boykot sınırlı sayıda kalır ve oy verenlerin emeğine zarar vermekten başka işe yaramaz.

Ha ama bence tam tersi bu akşamdan itibaren boykot edelim diyenlerin sayısı çok daha az asıl seçimden öncesine göre. Twitter'da benim gördüğüm pek çok hesap vardı "boykot abi yaa" diyen 31 Mart'tan önce. Şimdi hepsi "sandıklara gideceğiz ne olursa olsun" diyor.


nundu
(06.05.19)
Ortada hiçbir hukukî gerekçe yokken keyfi olarak seçim iptal ettirmenin vahametini kavrayabildiğinizden emin misiniz?

İkinci seçimi de iptal ettirmeyeceğine dair bir güvence var mı elinizde?

İstanbul'u boş verin, bugünkü karar ileride Cumhurbaşkanlığı seçimini muhalefet kazanınca neler olacağına dair ipuçları vermiyor mu?

"Seçimi biz kazandık ama saymadılar, n'apalım tekrar gider oy kullanılırız" fazla nahif bir düşünce değil mi?

Bugünkü kararı sineye çekersek ileride başımıza neler geleceğini tahmin etmek zor olmasa gerek?

Muhalefet bu ülkede bir daha seçim kazanabilir mi sizce?


pardonan
(06.05.19)
ben akp'nin boykottan mesaj alacağını sanmıyorum, enayiler seçime girmediler biz de girdik kazandık derler geçerler, çünkü siyasal islam

diğer yandan ysk kararını bile siyasi olarak etkileyen bir yapının, ayarlamalar yapmadan seçimi de rahat bırakacağını düşünmüyorum

işte bu yüzden şaibeli bir seçime girmek bu şaibenin de meşrulaştırılmasına neden olur

kararsızım


freebird5406_2
(06.05.19)
boykot ettik oy vermedik akp kazandı. sonra?


sutlu nescafe
(06.05.19)
İyi, hoş haklısınız da ne öneriyorsunuz @pardonan?


olmaz olur mu tabi ki saçma olur.tüm bu usülsüzler,hukuksuzluklar...bir de boykot.daha alkol zamlarını boykot edemeyen yığınlar...abesle iştigal!


natallica
(06.05.19)
@pardonan, size katılıyorum. Zaten ben de o yüzden soruyorum. Boykot olunca siyasi olarak ne olacak?

Vahametin farkındayım, 31 martta da istanbul'u yedirmeyeceklerine emindim zaten ki söylüyordum. E her türlü üçüncü, dördüncü vs onlar kazanana kadar devam edecek. Şimdiki seçimlerde de mesela bayağı biçimde chp'li gibi davranan birileri kameraya el sallayarak oy çalacak, kaybetme ihtimaline karşı "bakın uslanmadılar" diye vs. Her türlü bel altı oynayacaklar, palalıları salacaklar falan filan. Bunların hepsi tamam.

Benim merak ettiğim diğer nokta da şu; e madem oyun onların kurallarıyla oynanıyor, en nihayetinde ilk defa kazanamama ihtimallerini herkes gördü ve bunun üstüne gitmek varken boykot ne işe yarayacak?

Bence tek mantıklı yol chp'nin örgütlenmesi ve seçmenin de onu yapması zaten.

Umarım anlatabilmişimdir.


mor bembombom
(06.05.19)
Sevgili sutlu nescafe ve somethinginthewayshemoves,

Muhalefet partilerinin liderliğinde kitlesel bir boykottan bahsediyorum. (Buna meclisten çekilmek de dahil.)

Ve bu 1 günlük değil ülkemiz normale dönene kadar sürmeli. Ve Batı'dan da destek istemeliyiz. Durum çok çok ciddi. Güzelim ülkemiz elimizden kayıp gidiyor. Ortadoğu rejimlerine hızla gidiyoruz.

Binalı Yıldırım tek başına seçime girsin. %100 ile kazansın ama aldığı oy sayısı 4.149.656'nın (Şu anki resmi sonuç) altında olsun mesela. Bu bile çok büyük bir başarı bizim için.


pardonan
(06.05.19)
@pardonan, tam olarak bunu soruyorum ve amacım tartışmak değil, gerçekten bilmediğimden soruyorum. Lütfen yanlış anlamayın.
Boykot yapılıp 20 milyonluk şehirden 4 milyon oy alacak tamam. Peki sonrası?


mor bembombom
(06.05.19)
işte türkiye normal bi ülke olmadığı için 4 milyon değil 3 milyon oyla kazansa bile kimse noluyo demez aha keriz belediyesi aldık diyip 5 yıl yiye yiye yönetirler.

Mecliste sine-i millet yapsa muhalefet. Ona da oh keriz meclisi derler. Bu ülke bu şekilde, halk da böyle. Halk demez ki bunlar niye seçime girmiyo. "Heh heh heh kerizler" der.


nundu
(06.05.19)
@mor bembombom,

Boykotun hukukî değil siyasi sonuçları olur. Haliyle determinist açıklamalarda bulunamayız. Somut olarak şu olur, sonra bu olur diyemem. Siyaset böyle bir şey değil.

Başarılı bir boykot politikası durumunda Erdoğan'ın meşruiyeti hem ulusal hem de uluslaraarası alanda yeniden tartışmaya açılacaktır. Bu Erdoğan'ı köşeye sıkıştırır, manevra kabiliyetinizi azaltır ve geri adım atmak zorunda bırakabilir.

Daha da önemlisi bir göz dağı olur. İlerde cumhurbaşkanlığı seçimini kaybederse benzer mızıkcılığı yapamaz.

Siyaset bilimi bize bunu söylüyor.


pardonan
(06.05.19)
Ve Batı'dan da destek istemeliyiz. Durum çok çok ciddi. Güzelim ülkemiz elimizden kayıp gidiyor. Ortadoğu rejimlerine hızla gidiyoruz.


hangi batıdan bahsediyoruz acaba?


sutlu nescafe
(06.05.19)
@pardonan
"batidan destek istemeliyiz"
rte ve fanları zaten her sucu ülkeyi kıskanan batıda bulurken bunu da kendi lehlerine kullanmazlar mi?
tek basına secime giren Binali sandık basında kimsecikler yokken sadece 4 milyon oy mu alır gercekten?
"erdoğanı geri adim atmak zorunda birakabilir"
com naif bir düsünce degil mi bu?


pilav
(06.05.19)
batı'dan yardım istesek bile batı ne yapacak elin ülkesine? Irak, Suriye, Afganistan mıyız biz de demokrasi getirecekler ülkemize? Ya da böyle bi şeyde "Batı" kendi kazancı olmadan kılını kıpırdatır mı? Son olarak Reisçi AKP seçmeni için Batı çok büyük bir düşmanken bu nasıl bir mantık?

Bak ben ki en Avrupa dostu, Batı yanlısı bir insanımdır. "Batı'dan yardım isteyelim" gibi bi düşünce kurmam.

Ha ayrıca RTE ne zaman kısıtlanmış hissetti de şimdi hissetsin. Dolar 6'yı bulmuşken YSK'ya seçimi iptal ettirdi, bu saatten sonra aksini yapar mı?


nundu
(06.05.19)
Boykot moykot yok. O şov yapmak için oy kullanmayanlar dahil herkes gidip oyunu kullanacak ve bunlara yaz ortasında kış yaşatacağız. Nundu'nun dediği gibi, bu tiplere ne boykotu allah aşkına. Arkamızdan enayi derler, ohhhh zahmetsiz oldu derler. Adamlar bile dua ediyordur keşke boykot etseler diye.

chp üyeleri teşkilatla iletişime geçip seçimde nerede ihtiyaç varsa orada görevli olacağını iletsin.


eazy
(06.05.19)
Elinde baska hicbir arac yok arkadasim hala anlamdin mi? Normal demokrasilerde demokratik katilimin icin elinde bin tane aracin varken (stklar, mahalle meclisleri vs vs) senin elindeki tek sey bu secim bu kadar, elinden tum araclari aldilar, ayrik laf eden herkese terorist diyorlar, elli kere de yapsalar elli kere gideceksin ya da bu rezillige boyun egeceksin, bu kadar.


kassiopeia
(06.05.19)
bence boykot olmaz. ancak ortam kizisacak.

soruyla biraz alakasiz bir degerlendirme yapmak istiyorum:
onumuzde daha 46 gun var. bu surec coook uzun. siyasette perde arkasinda ne pazarliklar donecek bilmiyoruz. her sey ihtimal dahilinde. secimin sonucunu bence tayyip'in plani belirleyecek. mhp ile olmadiysa -ki olmadi kazanamadilar- tayyip'in baska planlari vardir mutlaka. mhp ile devam edecekse bence buyuk ihtimalle kaybedecek yine.
cehepe bence boykottan ziyade kendine bir plan yapmali. bu ilimli ve birlestirici diline devam etsin. zira insanlar bu dili ve yaklasimi sevdiler. ancak erdogan'in gazina gelip onlarin seviyelere inerlerse, usluplrini sertlestirirlerse -erdogan gibi- secimi kaybedebilirler. buna da dikkat etmek lazim.


Boykot saçma olmaz mı demişsin ama ben şunu sormak istiyorum. Tekrar seçime girdiğinde sana kazanacağını düşündüren nedir? Seçimin iptal sebebi sana mantıklı geliyor mu? Bu sebeple iptal edilen bir seçimin tekrarında kazansan da iptal edilmeyceğine gerçekten inanıyor ve güveniyor musun?


respect
(06.05.19)
Cem başgan durumu tek tweet'te özetlemiş: twitter.com

Bu arada sözlükte muhalifler birbirlerine aktroll, vatan haini diye hakaret ederken buradaki muhabbetin seviyesinin gözlerimi yaşarttığını söylemeden edemeyeceğim :)


bruce mclaren
(06.05.19)
@respect, ben de çaresizlikten yazıyorum aslında. Sadece oyunu onların kurallarıyla kazanırsak bir umut belki bir şeyler olur diye. Hiçbir dayanak yok, şu anda Ankara bile değişebilir.
Belki haziranda seçimi kaybedecekler ama oraya giden paranın yolunu kesmek için zaman kazanıyorlardır.

Benim demeye çalıştığım şey şu; hiçbir şey yapmamaktansa her türlü savaşmak daha cazip geliyor çünkü zaten herkes, aslında kazanamayacaklarını gördü. Bunun üstüne gidilebilir diye düşündüydüm sadece.


mor bembombom
(06.05.19)
türkiye de boykotu anlayacak kesim çok az. sine-i millet yapmak için en az yüzde 40 oyun olmalı ve sana destek veren 2 3 parti olmalı. yani boykot sinei millet bunlar romantik düşünceler. rakibin ne kadar ataksa sen de o kadar atak olacaksın. onlar bu yolda ülkelerini ekonomilerini düşünmüyorsa sen düşüneceksin. ilk defa chp bu kadar halka yakınlaşmış oy alamadığı kesimlerden dahi oy almıştır. bunu koruyup seçime girmelidir. kazansa da kaybetse de mağdur bellidir. bizim ülkemiz mağduru sever.


mikahakkinen
(07.05.19)
ustte yazilanlari okumadim.Kitlesel olarak ne karar alinirsa uyulmali.Boykotsa boykot, secim ise secim.Bireysel karar cok hatali, direk rakibe calismak olur


turkuaz
(07.05.19)
ne chp'de ne kitlesinde o omurga yok zaten neyin muhabbeti bu? halen öğrenememeniz garip chp diklenir ama dik duramaz. iki senede bir sinei millet goygoyu yaparlar ama mayışlar yattığı sürece sıkıntı değildir onlar için. seçmeni de sormaz lan olm siz sinei millet falan diyorsunuz periyodik olarak ama hep oradasınız ne iş diye.
boykot karşı taraf tüh ulan biz ne hıyarmışız ne kötü insanlarmışız demesi için yapılmaz yeşil çam filmi mi bu?
batıdan destek istemek fikri de güzelmiş baya nasıl akıl edemedi ki bunu bu kadar insan. aynı gün ankara'da nato toplantısı vardı ne kadar bi' haber olabilir batı bu olaylardan bunu düşündünüz mü? iki otobüs afgan suriyeliyi beslemektensen yanı başlarında böyle bir idareyi tercih ettiler oradan bir şey çıkmaz.


denek hayatım
(07.05.19)
Boykot mu? Boykot kitlesel olursa bir anlam taşıyabilir belki. Ama mantıklı olmaz.

Ayrıca batıdan yardım istemek falan komik laflar. Ben neden batıdan yardım istiyorum, kendi ülkemdeki seçim için?

"Başarılı bir boykot politikası durumunda Erdoğan'ın meşruiyeti hem ulusal hem de uluslaraarası alanda yeniden tartışmaya açılacaktır. Bu Erdoğan'ı köşeye sıkıştırır, manevra kabiliyetinizi azaltır ve geri adım atmak zorunda bırakabilir."

Böyle bir durumda kimse köşeye sıkışmaz. Geri adım atmak zorunda kalmaz. Çalamayacaklarını anlayınca, kaçtılar, korktular der.

Yapılması gereken, inadına yine kazandık demek. Saymıyor musun, yine sayma, biz yine kazanırız demek. Seçimleri iptal mi edecek o zaman? Kazanacaksa öyle kazansın, yarıştan çekildiği için kazanmasın.

Bu vahameti görmemek değil, daha vahim olmasını engellemek için uğraşmak. İnadına kazanmak sineye çekmek değil.


karşı taraf hiçbir şey anlamayacağı gibi yüzsüz yüzsüz biz demokrasiden yanayız ama cehape zihniyeti bundan kaçtı diyecek. ülkenin yarısı da buna inanacak maalesef. bu sebeple boykottur odur budur bizim ülkemizde hiç işlevsel protestolar değil. bunu kabullenmek gerek. erdoğan'ın meşrutiyetini batılılar sorgulayacak ve bir de üstüne iç işlerimize daha da çok müdahale edilecek (hiç edilmiyormuş gibi), bunun suçu da muhalefet partilerine kalacak hatta belki de boykot sonucunda bu işten erdoğan çok daha güçlü çıkacak.


Düğün Fotoğrafı İçin Fotoşop Bilen Fotoğrafçı

Ankara'da ve çok çok iyi bilenini arıyoruz çünkü bir oyunun temalı halini yapıcaz. Haliyle fotoşop çok önemli. Şöyle durmayalım sonra: https://images.app.goo.gl/HnzToHefC5vRZo4b9Hatta gamer olursa, biraz da espri anlayışı olursa daha da güzel olur. Neden? Çünkü bu tarz iğrenç şeyler de yaptırıcam, e
Ankara'da ve çok çok iyi bilenini arıyoruz çünkü bir oyunun temalı halini yapıcaz. Haliyle fotoşop çok önemli. Şöyle durmayalım sonra: images.app.goo.gl
Hatta gamer olursa, biraz da espri anlayışı olursa daha da güzel olur. Neden? Çünkü bu tarz iğrenç şeyler de yaptırıcam, ehe: images.app.goo.gl
İfşa olma riski var diye (tanıdıklar var, gördüm hep) oyunun adını yazmıyorum.

Kimi önerirsiniz?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(04.05.19)
(9)

Hangi Bankadan Kredi Kartı?

Bir tane bulunsun istiyorum ve seçenekler arasında dört banka var. Birine karar verdikten sonra diğer iki bankayla ilişiği kesicem.İş, Ziraat, Finans ve Garanti. Sizce hangisi ve neden?Teşekkür ederim.
Bir tane bulunsun istiyorum ve seçenekler arasında dört banka var. Birine karar verdikten sonra diğer iki bankayla ilişiği kesicem.
İş, Ziraat, Finans ve Garanti. Sizce hangisi ve neden?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(29.04.19)
Enpara = )


anarsik kurbaga
(29.04.19)
maaşınızı nerden alıyorsanız ordan alın.
ya da enpara'dan alın, ömür boyu aidatsız.


taurina
(29.04.19)
maaş +1

enpara bi ihtimal

eğer statünüz çok iyi ise YK Platinum. Ben acayip memnunum bu karttan.


baldan kaymak
(29.04.19)
en para aidatsız iyi he en kullanışlısı bence bonus garanti maximum işbank.


mikahakkinen
(29.04.19)
enpara'ya basvur, vadesiz hesabi da cok kullanisli hem de hic bir ucret almiyor havale eft'den,


exlibris
(29.04.19)
Enpara kalsın.


lcha
(29.04.19)
O dördünden biri olacaksa Garanti'yi tercih ederdim. Bunların dışında Akbank'ı tercih ederim


Tutkun
(29.04.19)
FinansBank


since1907
(29.04.19)
Enpara en iyisi


mkrk
(29.04.19)
(6)

Düğüne İş Arkadaşı Davet Etme Adabı

100 kişilik yer, herkesi tabii ki davet etmek istemiyorum ama mesela yakın çalıştıklarımı davet etmek istiyorum. Nasıl yapılmalı?Bir de üstleri nasıl davet etmeli ya da etmeli mi?Genel olarak yol gösterirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
100 kişilik yer, herkesi tabii ki davet etmek istemiyorum ama mesela yakın çalıştıklarımı davet etmek istiyorum. Nasıl yapılmalı?
Bir de üstleri nasıl davet etmeli ya da etmeli mi?

Genel olarak yol gösterirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
mor bembombom
(23.04.19)
ben sadece kendi birimimdekileri davet etmiştim. bir de iki patrona davetiye bırakmıştım. zaten gelmeyip hediyelerini göndermişti patronlar.


al sana nick it
(23.04.19)
ben birlikte calistiklarima (mecburiyetten) davetiye yolladim. patron ve genel mudure de birer tane fiziki davetiye verdim. birlikte calistiklarim sanirim gelecekler (cok memnun olmasam da durumdan). patron ve genel mudur de gelir buyuk ihtimalle.

kucuk bi sirketteysen o gelsin bu gelmesin diye ayrim yapmak ayip olur, herhangi bir tartisma yasamadigin, mevcut küslüğünün olmadigi insanlara yarin yine yuzyuze bakicaz mantigiyla cagirmak gerekiyor. ama buyuk sirketteysen kendi departmanini ve digerlerinden de samimi olduklarini davet edip kalanini bosverebilirsin. ben buyuk sirketteyken insanlar bu dedigimi yapiyor, kalani icin de soylememis olmamak adina davetiyesini ik'ya gonderip mail atilmasini istiyorlardi. o da bi yontem.


in vino veritas
(23.04.19)
mobilden editleyemiyorum eklemesi: davetiyeyi yolladim derken maille yolladim. sayi gerektigi icin de dugunden 10 gun oncesine kadar katilim durumunu bildirmelerini de mailde rica ettim.


in vino veritas
(23.04.19)
@in vino, işte maalesef öyle kurumsal bir şirkette değilim. Mesela yakın olduğum (hem birlikte çalıştığım hem de gerçekten iyi anlaştığım) sekreter arkadaşlar var, onların iki tanesini çağırıp diğer on sekreteri çağırmazsam ayıp olur gibi ama o kadar kişi için yer de yok. Sekreterler arası sorun da çıkabilir falan filan.

IK da yok, nerde o kurumsallık. Hatta öyle mail falan atsam "aa bizi yüz yüze çağırmadı" bile diyebilirler, o biçim kurumsal değil.


mor bembombom
(23.04.19)
ustlerini cagir (kesinlikle), kendi seviyende ve altlarindan da sevdiklerini cagir. yari politik yari kafana gore yani. herkesi cagiramazsin, missal benim de cagirilmadigim oldu.

bir d,e ne kadar az kisiyi cagirirsan cagirilmayanlar o kadar az bozulur ( cagirilmayanlar "e az kisi cagirmis zaten" der). denge tutturman lazim yani.


hot potato
(23.04.19)
o zaman hot potato'ya katiliyorum. mumkun oldugunca iletisimde oldugun ve sevdigin kisileri cagir bu durumda. toplamda 12 sekreter olan yerde herkesi cagiramazsin zaten insanlarin da bunun bilincinde olmasi lazim. ama o "aa yuzyuze cagirmadi" diyeceklerin oldugunu tahmin ediyorum ama ne yaparsan yap insanlar konusacak bi sebep bulur. bu durumda senin canin ne istiyorsa onu yapman en onemlisi, ben de oyle yapmani tavsiye ederim.


in vino veritas
(23.04.19)
(1)

Malum Medyaların İletişim Araçları

Bunlara asgariyle günde 47237 saat çalıştırılan kişiler bakıyordur muhtemelen ama ülkenin en önde geldiği iddia edilen "medya" kuruluşunun montajlı fotoğrafı hiç araştırmadan koyması da abartı geldi.Ne olur biz bu adamların Whatsapp ihbar hattına montajlı görsel atsak, arayıp "haber varmış, bildiğin
Bunlara asgariyle günde 47237 saat çalıştırılan kişiler bakıyordur muhtemelen ama ülkenin en önde geldiği iddia edilen "medya" kuruluşunun montajlı fotoğrafı hiç araştırmadan koyması da abartı geldi.

Ne olur biz bu adamların Whatsapp ihbar hattına montajlı görsel atsak, arayıp "haber varmış, bildiğiniz haber kanalı varsa haber verin" falan desek. Küfür zaten etmeyiz de hakaret yok, ne bileyim hesap sormak yok. Sadece tiye almak var, mizah var.

Yasal olarak başımız belaya girer mi? Yerine ulaşır mı?

Not: Bu soru kendini imha edebilir.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(18.04.19)
Hiçbir şey olmaz. Ciddiye de almazlar mahkemelik de olmazsın.Öyle boşlukta kaybolur.


lcha
(18.04.19)
(6)

Sosyal Medya Tespiti "Yapıyorum"

Duyuru silinmiş, silen moddan özür diliyorum argo için. Daha zararsız biçimde tekrar açıyorum (umarım olmuştur bu defa).Çünkü sıkıldım, ona buna sataşasım var ve anonim ortam bunun engizeli. "O zaman takip etme"; diyenler haklılar ama o kadar ayıklanamıyor maalesef. Tespitception yapıcam şimdi.Hepim
Duyuru silinmiş, silen moddan özür diliyorum argo için. Daha zararsız biçimde tekrar açıyorum (umarım olmuştur bu defa).

Çünkü sıkıldım, ona buna sataşasım var ve anonim ortam bunun engizeli. "O zaman takip etme"; diyenler haklılar ama o kadar ayıklanamıyor maalesef. Tespitception yapıcam şimdi.

Hepimiz komikli şeyler takip ediyoruzdur. Bazen burada tespitler de çıkıyor ya, bunlara sinir olmuyor musunuz?

Bak algoritmayı yazıyorum: Aslında herkesin yaptığı/yaşadığı şeyi sanki az kişi yapıyormuş/yaşıyormuş gibi yaz + "bilenler bilir", "anlayan anladı", "yaşayan bilir" gibi aşırı itici laflar ekle.

Örnek:
"Çorbaya limon sıkarken çekirdeği düşer ya, bilenler bilir o çaresizliği"
"Hani sevgilinden ayrıldığında dinlediğin şarkı yarıda kalır ya ilişki gibi. İşte onu yaşayan bilir sadece"
"Hani ayakkabıyı giyerken çekecek bir türlü oturmaz ya, ayakkabı bükülür. O üzüntüyü ancak yaşayan bilir"

Of yazarken kendimden soğudum. Bunlara gıcıklanan sadece ben olmayım lütfen. Evet banane; evet madem hoşuma gitmiyor, o zaman takip etmeyim ama maalesef o zaman hepten sosyal medyayı bırakmam lazım. Gözünüzü seveyim ciddiye almayın.
Kurallara tam uyayım: Ne düşünüyorsunuz?

Beğendiyseniz bir laykı çok görmeyin, sağ alt köşeden kanalıma üye olabilirsiniz arkadaşlar.
mor bembombom
(15.04.19)
tam cevap yazdıktan sonra duyuru silinir ya yaşayan anlar o boşa giden emeklerin hissini


ben de sinir oluyorum


Coyote
(15.04.19)
aynı ülkenin insanlarıyız, yaşadıklarımız birbirine benziyor. birbirine benzeyen şeylerin sık sık önümüze çıkması olayı klişeleştiriyor. klişeden herkes gıcıklanır. bence durum bu. sosyal medyayı bırakmak yerine kendimize filtreler koyucaz ya da kendimize yeni alanlar yaratıcaz.


heidi'nin dedesi
(15.04.19)
Yukarıdaki tarz tespitler bana da itici geliyor.


Amaranta ursula
(15.04.19)
Sosyal medya kullanmadığım için yazdığın şeylere çok uzağım, çok da huzurluyum
Gereksiz bir kıl olma gibi geldi bana yine de. Mesela kullandığım sadece instagram var, sadece belli şeylerden/etkinliklerden haberdar olmak için açtım. Bir iki kaliteli mizah sayfası takip ediyorum hiç böyle dertlerim yok.

(Sosyal medya kullanmadığını her yerde belli eden tip)


Mossy
(15.04.19)
en nefret ettiğim ve şu aralar popüler olanlardan örnekler.

"pes oynayan kız arkadaşımı, allahım sen nasip et" yada "....neyse hayal etmeyelim şimdi"


false pretension
(15.04.19)
iticiymiş hakikaten.

ama hiç rastlamadım ben. sanırım sosyal medya kullanmadığım için. ekşi'de beyle tespitler yok.


dont eat me
(15.04.19)
(3)

Bir Yeni Anne Baba Hediyesi

Şimdi çok tatlış bir çift var, kadın bu ay doğum yapacak.Ben bu ikisine birden anneler ve babalar günü hediyesi almak istiyorum ama böyle anlamlı, şirin bir şey olsun istiyorum. Zaten çok duygusallar, hediyemi görüp iyice ağlasınlar istiyorum. İki hediyeyi aynı anda anneler gününde vereyim diyorum.H
Şimdi çok tatlış bir çift var, kadın bu ay doğum yapacak.
Ben bu ikisine birden anneler ve babalar günü hediyesi almak istiyorum ama böyle anlamlı, şirin bir şey olsun istiyorum. Zaten çok duygusallar, hediyemi görüp iyice ağlasınlar istiyorum. İki hediyeyi aynı anda anneler gününde vereyim diyorum.
Hediye bebeğe yönelik olsun istemiyorum bu arada. Anne ve baba vurgusu yapsa yeter.
Şu "yılın en iyi annesi" ödülü olmaz, çok basit.

Ne olabilir? Bütçem en fazla 150 tl.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(11.04.19)
Valla bez alın. İlk bir iki ay o kadar s.çıyor ki bebeler, bize boş boş hediye getiriceğimize işinizi görecek birşey olsun dedik bez getirdik diyenlerin gözlerinden öpesim geliyordu :D


fotograflarindan puzzle, masa takvimi (gerci puzzle yapacak zamanlari artik yok)


jimicik
(11.04.19)
Instagramda gelince fikirler adinda ki sayfaya göz atin. Ben cok alis veris yaptim bu sayfadan ve her hediyeyi verdiğim kişi cok mutlu oldu. Ama su anda sayfa sahibi bebek beklediği icin siparis alamiyor. Sizin de aceleniz yokmus 1 aya kadar siparis alir gibime geliyor.


brnbrs
(11.04.19)
(5)

Maskot Olmak İstiyorum

Bir markanın maskotunun kıyafetini giyiyorlor ya kocaman dolanıyorlar etrafta. Hatta Amerikanya dizilerinde/filmlerinde böyle sosisli ekmek, taco falan oluyorlar. Ben de olmak istiyorum.İnternetten nasıl arayacağımı bile bilmiyorum. Nereden bulunur ki böyle zevkine iş? Bir de deneyimi olanlar var mı
Bir markanın maskotunun kıyafetini giyiyorlor ya kocaman dolanıyorlar etrafta. Hatta Amerikanya dizilerinde/filmlerinde böyle sosisli ekmek, taco falan oluyorlar. Ben de olmak istiyorum.

İnternetten nasıl arayacağımı bile bilmiyorum. Nereden bulunur ki böyle zevkine iş?
Bir de deneyimi olanlar var mı? Kıyafet çok terletiyor mu, kokuyor mu? vs
Olursam bence çok eğleniriz çevre halkı olarak, eheh.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(05.04.19)
nerden bulursun bilmiyorum da, kesin kokuyodur ve terletir.


spirit crusher
(05.04.19)
Komedi filmi ve anime tecrübelerimden yola çıkarak söyleyebilirim ki terletiyor ve aşırı hantal oluyorsun.

Çevre halkı eğlenir de sen o koca kıyafetin içinde eğlenir misin meçhul.


dont eat me
(05.04.19)
amerigalıların ki astronot kıyafeti gibi. içinde kliması fanı falan var. burada bulsan bulsan 275 defa giyilmiş ikinci el tiyatro kostümü bulursun. onda da artık sarı humma mı olursun, veba mı, yoksa aids mi bilemedim şimdi.


killerbee
(05.04.19)
Palyaço ve animatör işlerini arayabilirsin. Genelde bu organizasyon firmaları eleman sağlıyor bu işlere.


diyanet takvimi
(05.04.19)
hemen hemen tüm reklam ajansları yapıyor bu işi. ayrıca üniversite öğrencileri de küçük gruplar halinde kartvisiz falan dağıtıp güzel de bir gelir elde ediyorlar. herhangi bir anaokulunun ara palyaço telefonu var mı diye sor.


ground
(06.04.19)
(8)

İğrenç Esprileri Yarıştıralım Mı?

Ben bayılıyorum ortamda espri yapıp tek başına gülen kişi olmaya. Komik gelmeyecek size, lütfen çok vurmayın.Geçen televizyonda "Kaçış Planı 2" diye bir film vardı, aniden dedim ki "ilkinde kaçamayınca ikincisini çekmişler herhalde eheh mehehe mehheheeh".Bu ikincisi SPOILER içeriyor Sherlock dizisi
Ben bayılıyorum ortamda espri yapıp tek başına gülen kişi olmaya.
Komik gelmeyecek size, lütfen çok vurmayın.

Geçen televizyonda "Kaçış Planı 2" diye bir film vardı, aniden dedim ki "ilkinde kaçamayınca ikincisini çekmişler herhalde eheh mehehe mehheheeh".

Bu ikincisi SPOILER içeriyor Sherlock dizisi hakkında.

Ev arkadaşlarım izlerken ben odamdan çıktım. Tam da Sherlock'un öldüğü bir sahneye denk geldim. Çok şaşırdım derken "E dizi nasıl devam edecek? Adamın adına yapılan dizide öldü, şimdi ne olacak? Watson'ın Yolu yapsınlar bari ahuauha hauhaua" ve annemi, nişanlımı, liseden arkadaşımı falan herkesi arayıp anlattım.
Evet hâlâ gülüyorum.

Lütfen siz de anlatın, keyiflenelim azıcık.
Teşekkür ederim.
mor bembombom
(02.04.19)
Adamın biri o kadar şişkoymuş ki şiş koyacak yeri kalmamış ehuhe


sydney
(02.04.19)
Yalniz ben kacis plani espirisine guldum


you
(02.04.19)
ben de çok gülüyorum bunlara. arkadaşlarım da öyle. bi arkadaşım var hatta üç dört aydır falan "napıyosun" sorusuna hafif bagırarak "SENİ" diyoruz her seferinde de gülüyoruz. en son biz gerizekalı mıyız diye bi konuştuk falan, sonra yok lan komik dedik devam ettik.


Geçen whatsappta bir arkadaşım upuzunca bir dert yandı. En sonda uzun lafın kısası yazınca dayanamayıp UL yazdım yolladım. Grupta epey bi Amaranta iğrençsin lafları döndü ama bence komikti:)


Amaranta ursula
(02.04.19)
soğuk savaş diye bi konsept buldum süper!
www.youtube.com

burada yapılmışı var, izle izle gül.


Jux
(02.04.19)
Arkadas olalim mi hepimiz:)

Espri yapmayacam benimkileri siz bile kaldiramazsiniz.
Sunu yerlestireyim ama bahar gelmisken: shareitsfunny.com
Takip.


stavro
(02.04.19)
kaçış planı esprisini yanımda yapsaydın gülerdim kesin. :D

geçenlerde odada babamla oturuyoruz. tv açık. belgesel miydi haber miydi bişi vardı. zebraları gösteriyorlardı. babam bana "bunlar yük taşıyor mu?" diye sordu. ben de bilgim falan yok, neblim elin zebrasını. ama anlık olarak cahil gözükmeyim, lafın altında kalmayayım öööle diye düşünmüş olacağım ki ağzımdan şu yanıt çıktı:

enayiler mi taşısınlar?

sonra iki saat güldük. :D


dont eat me
(05.04.19)
(1)

Drive'da Şunu Yapabilir Miyim?

Öncelikle yeni açtığım ve yazı içeren her şeyin belli bir fontta ve puntoda olmasını istiyorum. Her açtığımda o arial 11'i değiştirmekle uğraşmak istemiyorum.Bir de mesela rapor yazıcam, standart olarak "isim soyisim" gibi kısımlar olsun istiyorum, her seferinde başkasından kopyalamayım. Taslak gibi
Öncelikle yeni açtığım ve yazı içeren her şeyin belli bir fontta ve puntoda olmasını istiyorum. Her açtığımda o arial 11'i değiştirmekle uğraşmak istemiyorum.

Bir de mesela rapor yazıcam, standart olarak "isim soyisim" gibi kısımlar olsun istiyorum, her seferinde başkasından kopyalamayım. Taslak gibi hazırlayabiliyor muyum öyle?
Mesela "raporlar" dosyasını açıp içindeki word'ü açtığımda karşıma "xyz raporu" diye gelse olmaz mı?

Umarım anlatabilmişimdir.
Teşekkür ederim.
mor bembombom
(02.04.19)
Docs için, varsayılan yazı ayarlarını değiştirmek mümkün. Aşağıdaki link'te "Change your default font/style" başlığı altında ekran görüntüleri ile anlatılıyor:

support.smartcloud.ie

Şablon hazırlamak için de: support.google.com


crown
(02.04.19)
(4)

Evrimsel Açıdan Çocuk Kaybı

Evrimsel açıdan neden bu kadar ağır? Çocuğum yok; ama çevremde pek çok örneğini gördüm ve profesyonel anlamda gamsız bir pislik olduğumu iddia etmeme rağmen çocuğunu kaybetmiş bir anneyle konuştuktan sonra başımın ağrıdığını, o annenin ağırlığı altında ezildiğimi hissetmiştim. Ki bu duyuruyu açma se
Evrimsel açıdan neden bu kadar ağır? Çocuğum yok; ama çevremde pek çok örneğini gördüm ve profesyonel anlamda gamsız bir pislik olduğumu iddia etmeme rağmen çocuğunu kaybetmiş bir anneyle konuştuktan sonra başımın ağrıdığını, o annenin ağırlığı altında ezildiğimi hissetmiştim. Ki bu duyuruyu açma sebebim de bundan etkilenmiş olmam galiba.
Ki engelli çocuğu olan annelerin muğlak yasları apayrı ilginç bir konuydu. Fiizksel olarak çocuk var ama zihinsel olarak kayıp var gibi gibi.

Teoride evrimsel olarak üreme temel amacımızı, çocuk kaybıyla kaybedişimiz tamam.
Peki neden bu kadar ağır yaşanıyor? Yakın akrabalarımızın (goriller vs) yine yoğun yas tuttuklarını anlatmıştı antropoloji hocası. Peki diğer canlılar nasıl yaklaşıyorlar? Bir batındaki yavru sayısı arttıkça yasın azaldığı gibi bir durum var mı? En nihayetinde diğer yavrular için anne ayakta kalmak zorunda (mı?).
Bizi diğerlerinden farklı yas tepkisine iten tek şey kültür mü?

Aşırı kafama takıldı. Yasla ilgili pek çok kitap okudum ama evrimsel sürecini de öğrenmek istiyorum.

Teşekkür ederim.
Var mı önerebileceğiniz bir kaynak?
mor bembombom
(29.03.19)
Birçok canlı türünde, sakat doğan ya da en güçsüz yavru ebeveynleri veya sürü tarafından öldürülür çünkü harcanacak enerji çok kıymetlidir. İnsanda ise böyle bir davranış gözlemlenmez, bunun nedeninin toplum baskısı ve yerleşmiş kültür olduğu iddia ediliyor. Din, topluma karşı iyi görünme vb. bunda büyük etken taşıyor.

Zaten canlılığın öncelikli amacı hayatta kalmak diğeri de genlerini sonraki nesillere aktarmak. Bu durumda çocuk kaybının verdiği acının ağır olması en doğal şey. Mesela ahtapotlar ömürleri boyunca yalnızca bir kere yumurtlarlar. Çünkü dişi ahtapot yumurtalarını gözlerden uzak bir yerde muhafaza etmek zorundadır, aylar boyunca yemek yiyemez ve o süreçte açlıktan ölür. Doğada birçok canlı kendi canı pahasına yavrularını korur. Evrim bunu gerektirir. Aksi halde bizler olmazdık.


Evrimi devrimi bilmem de; bir is icin sporla hayata tutunmus kisilerle konusmamiz gerekiyor. Kanser hastalari sunlar bunlar hic biri zor gelmedi. Herseyi konusabildik. Aralarinda bir tane bir tane sehit annesi vardi. Bizden kimse onunla konusmak istemedi. Zarzor birimiz ikna oldu. Onda da asil konu ile ilgili hicbirsey soramadik. Birkac ayak ustu soru sorup gectik kadini. Ben de hayatimda gordugum en vurdumduymaz adam olarak bilsem de kendimi, cocugunu kaybetmis annenin acisi karsisinda duramiyorum. Toplumsal bir yani da olmali tabi ama ben annenin cocuguna karsi duydugu sevgiyi kutsal bir olay olarak goruyorum.


yas ne kadar ağır yaşanıyorsa bundan kaçınmak için daha fazla çaba sarf ediyorsun sonuçta yavrusunun üzerine titreyen genler, saldım çayıra mevlam kayıra diyen genlere göre havuzda daha şanslı oluyorlar, üreme hızı düştükçe çocuk başına ilgi artıyor ve kaybı daha fazla etki ediyor, yanında yatan iki haftalık çocuğunun uykuda üstüne yatan ölümüne sebeb olup ertesi gün tarlaya çalışmaya giden kırsal bölge insanları tanıyorum, çocuk ölürse diye 1 sene bekleyip kimliğini sonradan alan insanlar vardı 10,15 sene öncesi.


Dünyadaki yalnızlığımızla yüz yüze kaldığımız andır sevdiğimiz birinin ölümü. Üzüntü bu yüzdendir. ' vah sen nerelere gittin!' ' beni nasıl bırakıp gidersin!' gibi ağıtlar olayın aslında ölen kişiden daha çok ağıdı yakan kişiyle ilgili olduğunu bize söyler. Üzüntü ölünün yarattığı boşlukla, nasıl mücadele edeceğini bilememekten kaynaklanır. Sürekli yanında olan birinin ölümünü gören İnsanoğlu tıpkı doğal ahlak ve öğretilerin eğitimini almadığı bebeklik dönemlerindeki gibi bencilliğini günyüzüne çıkartır. Bu bağlamda sevdiğini kaybeden bir insanın bencil dürtülerde olduğunu kavradıysak; çocuğunu kaybeden bir insanda da aynı durumu gözlemleyebiliriz. evrimsel nihai amaci(genlerini sonrakine aktarmak) yaralanan insan tabiki de üzüntü duyacaktır. Eğer modern toplum hayatının çok içinde, eğitimli bir bireyse güçlü duygusal bağlar kurarak olayı olduğundan farklı anlamlara taşıması çok normaldir. Bu da onu daha ağır bir pozisyona sokar. Çünkü çocukluğundan beri bu ahlaka gore egitildi.


(15)

İş Yerinin Instagram Hesabını Bana Verdiler

Instagram'da bilgisayardan girince paylaşım yapılamadığını daha dün öğrendim. Kendi hesabımda toplam takipçim 50 filan, zaten onlar da akraba. Ne paylaşsam beğeniyorlar.Neyse dün hastanede toplantı yaptılar "nasıl parasız reklam yapalım?" diye. didim ki "bu iş uzmansız olmaz, sosyal medya önemli", d
Instagram'da bilgisayardan girince paylaşım yapılamadığını daha dün öğrendim. Kendi hesabımda toplam takipçim 50 filan, zaten onlar da akraba. Ne paylaşsam beğeniyorlar.
Neyse dün hastanede toplantı yaptılar "nasıl parasız reklam yapalım?" diye. didim ki "bu iş uzmansız olmaz, sosyal medya önemli", dediler ki "o zaman al, paylaşım yap". Bu kısımda, bütün sosyal medya uzmanlarından özür diliyor ve bu sorumluluğu alıyorum.

Neyse ben özel gün ve haftaları zaten severim, ona göre de ayarlamalarımı yaptım. Dil bilgisine ayrıca dikkat ediyorum.

Peki sizce neye dikkat edeyim? Ne görmek istersiniz bir hastanenin Instagram sayfasından?
Mesela personelle yapılan ufak röportajlar, "doktorumuz şunu öneriyor" kısımları falan olsa hoşunuza gider miydi? Neden hastaneleri takip edesiniz ki? Galiba işi yanlış kişiye verdiler, hadi hayırlısı.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(27.03.19)
bir hastanenin instagram profilini niye takip edelim ?


İşte benim de sorum bu hocam. Ne olsa takip ederdiniz mesela?


mor bembombom
(27.03.19)
normal şartlarda düzenli kontrole gittiğim 3 farklı özel hastane var, üçü de türkiyenin en iyilerinden ama dur girip instagramlarına bakayım demedim çünkü instagram o işin mecrası değil. hastanenin sitesi olur, doktor listesi olur, doktor çalışma çizelgesi olur, klinik listesi olur, odalarının fotoğrafı olur ne bileyim bunlar instagramdan olacak şeyler değil özetle.

ismi aklıma gelmeyen istanbulda bir özel hastane vardı, youtube kanalları var ve ara ara doktorlara hastalıklarla ilgili sorular sorup 3er5er dakikalık videolar çekiyorlar vs. instagramın sadece zaman sınırı bile bunun için yeterli değil, onu geçtim kimse 'xx hastalığında neye dikkat edilmeli' diye instagram araması yapmaz, onların mecrası web/youtube çünkü..

işiniz çok zor..


@vladimir

adamlar "nasıl parasız reklam yapalım?" derdinde.. instagram twitter takılsınlar işte boşver :)


strobist
(27.03.19)
Eğer bir sosyal medya ajansıyla çalışmak isterseniz mesaj atabilirsiniz.


scudman1
(27.03.19)
@strobist

literatür der ki parasız reklam olmaz, reklamsız da para olmaz. haliyle acısı bi' yerden çıkacak. özel hastanelerin bi çoğu çılgın reklam bütçeleri harcıyorlar. özellikle ankara'ada billboard'ların büyük kısmı çoğu dönem hep özel hastane reklamı.

aklı başında birisi, 1-2 fikir sunsa düşük bütçeli bile olsa bu iş çözülür. çok atla deve bir durum değil. tabi bu 'düşük bütçeli' kısmı :) yükselirse at,deve ve lama bile olabilir


doktorların resmini çek güzelce. altına özgeçmişini, uzmanlık alanlarını filan yazıp paylaş. hastane çevresinden güzel fotolar çek, kedili, köpekli. onları paylaş. resmi günlerin kutlamasını yap. bir de yeni doğan bebekleri aileleri izin verirse paylaş. onlar da dikkat çeker.


xephyr
(27.03.19)
sağlıkla ilgili faydalı bilgiler, yine sağlıkla ilgili karşılaştırmalı istatistiki veriler olabilir. bu daha çok kamu spotu gibi bir sayfa olacaktır, paylaşılacak görsellerin altında da hastane ismi ve logosu yer alabilir.


çekiliş yapın, instagram üzerinden instagram kullanıcılarına hastane sayfasının veya bir gönderinin reklamını yapın. reklamını yaptığınız gönderi bir çekiliş kampanya içersin. takip eden, arkadaşının etiketleyen, gönderiyi beğenen 2 kişiye ücretsiz check up gibi ödüller verin.2 haftada bir yapın çekiliş artar takipçi. Diyetisyen haftalık genel bir diyet versin. her öğün için ayrı post yapın bir hafta sürsün.


slava
(27.03.19)
(bkz: tamer bey takipçilerime merhaba der misiniz)

böyle bi reklam yap asdasdaf


nahtoderfahrung
(27.03.19)
Hastanede diyetisyen varsa her gün onun tavsiyeleri olabilir, diyetisyenlik bölümüne davet de olur.
Diğer branşlar için de tavsiyeler olabilir. Mesela kalp hareketi önerir bi gün onu yazarsınız, atıyorum ürolog çişinizi tutmayın der onu yazarsınız. Tabii bunun için stock fotoğraflar gerekebilir, yoksa yalnız yazı paylaşımı pek hoş olmaz.


senolll
(27.03.19)
@herkes, bu işin profesyonellik gerektirdiğini ve yatırım yapmaları gerektiğinin ben de farkındayım.
Bunu belirttim dün ama "buna ayıracak paramız yok" dediler, "madem sen söyledin, al sana hesap" dediler ve yığdılar üstüme. Ben de dediğiniz gibi özel günleri paylaşıyorum falan.


mor bembombom
(27.03.19)
"madem sen söyledin, al sana hesap" dediklerine ve bu işe yatırım yapmadıklarına göre çok da önemsemiyorlar gibi. o yüzden kafana göre takıl bence. diğer cevaplara ek olarak estetik operasyonlar, lazer epilasyon, saç ekimi gibi hizmetler varsa onlarla ilgili kampanya, uygulanan yeni yöntemler hakkında bilgi vs paylaşabilirsin. Ama gerçekten kim hastanenin instagram hesabına girip doktorlar ne tavsiye vermiş vs diye bakar ki :/ yani ne paylaşırsan paylaş çok işlevsel olmayacak sanki.


aquarium
(27.03.19)
instagramda bilgisayardan girip paylaşım yapabilirsiniz.

Chrome'da açıp sağ tık incele -> responsive'e bas -> iphone vs bir model seç -> sayfayı yenile.

artık telefondaki gördüğün gibi kullanabilirsin.


eeb
(27.03.19)
Hastaneler arada kampanya yapıyor (valla laboratuvar bile yapıyor, hastaneler de yapar) onları bilmek isterdim.
Anlaşmalı firmalar hakkında bilgi verilebilir.


SiyamkedisiZorro
(27.03.19)
(12)

İş Saati Değişimi

Şimdi 08.30-17.30 şeklinde çalışıyorum, cumartesi de 08.30-13.30 şeklinde.Kendi şahsi evlilik durumumdan dolayı sürekli bir hafta sonu izin almam, memlekete gidip gelmem vs gerekiyor ve izin alıp durmak istemiyorum. Saat değişiminde sorun olacağını sanmıyorum yönetim açısından ama yorgunluk açısında
Şimdi 08.30-17.30 şeklinde çalışıyorum, cumartesi de 08.30-13.30 şeklinde.
Kendi şahsi evlilik durumumdan dolayı sürekli bir hafta sonu izin almam, memlekete gidip gelmem vs gerekiyor ve izin alıp durmak istemiyorum.
Saat değişiminde sorun olacağını sanmıyorum yönetim açısından ama yorgunluk açısından düşündüğünüzde hafta içi 08.30-18.30 çalışmak kahreder mi sizce?
Bir yandan cumartesileri kurtarmak (dört senedir hiç cumartesim olmadı, o yüzden ihtimalinde bile çok coşkuluyum) hoş gibi geliyor, diğer yandan hafta içi hiçbir şeye zaman ayıramayacak olmak ikileminde kalıyorum.

Sizce 5,5 gün ve 17.30'da çıkmak mı, yoksa 5 gün 18.30'da çıkmak mı?

Teşekkür edeirm.
mor bembombom
(23.03.19)
5gün çalış 2 gün dinlen kanka. O son 1 saat zaten boş boş otururmaz mısın?


Hakan1980
(23.03.19)
Son bir saat oturma olasılığım yüksek, hatta boşsam erken de çıkabilirim ama yoğunluğum hiç belli olmuyor.
Bir yandan da diyorum ki ulan gencim, tabii ki şimdi çalışıcam.


mor bembombom
(23.03.19)
hem ayranım dökülmesin hem...

olmuş sizin durum. şahsen saçma bir soru olmuş. cumartesiyi kurtarmak isteyip hala daha bunun sorusunu sormak ne bileyim..


yapabiliyorsan 2 gün dinlen. cuma akşamı önünde iki tam tatil günü olması değerli bir şey.


unabomber
(23.03.19)
kahreder ama cuma gecesi yola çıkabileceğini düşünürsek buna değebilir 2 günün oluyor sonuçta


cenkist1903
(23.03.19)
8-18 mumkunse en iyisi o bence


pofudukayi
(23.03.19)
Normal şartlarda zaten cumartesi gitmemeniz gerekiyor ama iş veren bu durumu öyle normalleştirmiş ki siz cumartesi gitmemek için fazla çalışmayı düşünüyorsunuz.

Patronunuz büyük adammış.


katoba
(23.03.19)
17.30 da çıkıp yaptıklarınla 18.30 da çıkıp yapamadığın şey nedir gerçekten merak ettim. 1 saat ile nası günü öldürüyorsun hacıt. Maden de falan mı çalılıyosun. Düşünmeye gerek bile yok


karayel
(23.03.19)
haftasonu tatil yapmak güzeldir, haftaiçi 1 saat fazla çalışmaya bir süre sonra alışırsın.


facebook
(23.03.19)
bizzat benzer durum yaşamış biri olarak söyleyeyim.

üst üste 2 gün işe gitmemek, 2 gün erken kalkmamak oluyor. gerçekten dinlenmeni sağlıyor.
seve seve hafta içi 1 saatini feda edebilirsin.

kaldı ki cumartesi işe git gel yolda geçirdiğin vakti de düşünürsen amorti ediyor.


ocanal
(23.03.19)
istanbul'daysan eğer 18:30'da trafik coşmuş oluyo. diğer yandan zaten çoğu firma hafta sonu tatil olması için 08:00 - 18:00 çalıştırıyor. seni çok yoracağını sanmıyorum.


spirit crusher
(23.03.19)
Günler uzuyor hava kararmamış oluyor o saatte. Diyelim izin rapor vs aldın. 1 günlük izinle daha çok saat işten yırtıyorsun. 5 günlük izinle haftayı kapatıyorsun vs.


Hakan1980
(23.03.19)
(5)

İşle İlgili Hep Kötü Şeyleri Yazdım

Sağ olun, o kadar sağlıksız şeye rağmen çok yardımcı oldunuz. Teşekkür ederim bunun için. O yüzden teşekkür bâbında bir de güzel bir şey yazmak istedim.Öncelikle (o kadar sağlıklı değil, biliyorum) ama eski iş yeri çok zor durumdaymış, maaşları düzenli alamamaya başlamışlar ve çalışma saatleri çok i
Sağ olun, o kadar sağlıksız şeye rağmen çok yardımcı oldunuz. Teşekkür ederim bunun için. O yüzden teşekkür bâbında bir de güzel bir şey yazmak istedim.

Öncelikle (o kadar sağlıklı değil, biliyorum) ama eski iş yeri çok zor durumdaymış, maaşları düzenli alamamaya başlamışlar ve çalışma saatleri çok işlevsiz olarak değişmiş filan. Oradan hâlâ görüştüğüm güzel insanlar var, onlar adına üzülüyorum ama tam zamanında orayı terk ettiğim için seviniyorum.
Bana sorarsanız eski işverenler, bu güzel insanları hakketmiyorlar çalıştırmak için. Neyse.

Gelelim güzel kısma. Şimdiki iş yeri, performansımı beğenip bana zam yapmış bu krizde. Afedersiniz hayvan gibi çalışıyorum, bazen 7'yi buluyor çıkmam çünkü işlerin ertesi güne kalmasını istemiyorum (istesem çıkarım yani, sorun yok) ve gerçekten çalışmak, iş yerinde vakit geçirmek ne kadar güzel bir şeymiş! Resmen yeni farkına vardım. İnanmazsınız, ısıtıyorlar bir de. Haliyle içeride içlikle, polar ceketle durmak zorunda kalmıyorum. Daha profesyonel ve düzgün giyinebiliyorum; çünkü insanlar psikologa geliyorlar, "bembombom örtmen"ine değil. Güzel giyinmek çok hoş bir şeymiş, hiç söylemiyorsunuz.
Eski iş yerinde giydiğim aşırı günlük (yemin ederim pijamanın üstüyle gitsem kimse fark etmezdi) şeyleri attım, dolabım hafifledi. Saçımı fönlüyorum, hafif önleri boyattım vs. Çirkin Betty hikayesinden evrildim resmen!

Een önemli kısım mesleğimi yapıyorum ama gerçekten mesleğimi yapıyorum, severek yaptığım için de hayvan gibi yorulmak koymuyor. Hep bi araştırıp üstüne daha ne yapabileceğime bakıyorum. Hayvan gibi sertifikam var, hepsini kullanıyorum. Bazen sırf kendimi geliştirmek için (insanlardan onay alıp) para almadan test yapıyorum. Erken çıkmama bir şey demiyorlar. İşim bittiğinde 16.00'da da çıkabiliyorum çünkü o karşılıklı güveni sağlamış olmak ne güzel!

Bu sefer güzel biçimde içimi döktüm. Öncelikle teşekkür ederim, sonra usulüne uyayım. Ne düşünüyorsunuz?
mor bembombom
(20.03.19)
çok çalışıyorum, hayvan gibi çalışıyorum bağlamında kurduğun çıkmam bazen 7yi buluyor'a istemsizce kahkaha attım. onun dışında tebrik ederim, insanın sevdiği şeyi tatmin olarak yapması güzel bir şey.


Bizi salarsin artik diye dusunuyorum.


acemi
(20.03.19)
İşyerinde mutlu olmak gibisi yok, sevindim adına.


mavibalık
(20.03.19)
Karşılığını alıyorsan, bir de mutluysan güzel ancak işyerine duygusal olarak bağlanma çok da iyi bişey değil bence.


Yazdıklarının arka planı ve öncesi de var galiba, yani açtığın başka duyurularda falan da ben onları bilmiyorum, bilmeden yazdığımı belirtmek istedim.

Standart mesai saatleri nasıl işyerinin bilmiyorum, ama diyelim 17.00 ya da 18.00 olsun, eğer bir gün bu saatlerden fazla calisiyorsan ya diğer gün erken çıkacaksın zaten, ya da fazla mesai ücreti almalısın, bu kanunen böyle.

Herhalde önceki işinin kotu şartları simdikine dair algini değiştirmiş, hoş ne yazık ki Türkiye'de sigorta yatırmak bile işveren tarafından bir lütuf gibi sunulup kabul görebiliyor. Yani demek istediğim önceki şartlara nazaran çok iyi bir iş bulmuş olabilirsin, ancak sana "ömür boyu" oradaki yerini garanti etmiyorlarsa ya da kendi adına böyle bir şey planlamiyorsan kendini bu kadar kaptırmak olası bir aksilik ya da aksiliklerde seni daha çok kıracak, dağıtacak bir şeye dönüşme riskini yükseltiyor senin için.

Neyse biraz felaket tellalligi yaptım gibi geldi ama böyleyken böyle, tebrik ederim^^


(15)

Sigara İçmeyenlere Bir Soru

Hayatımda hiç ağzıma bile sürmedim bu mereti, varlığından bile iğreniyorum. Zaten sigaralı mekanlara oturunca bile başım ağrır, eve gidince bütün üst başı direkt kirliye atıp kendim de yıkanırım ki en ufak kokusuna tahammülüm yok. Klasik içmeyen rahatsızlıkları yani.Ama arada (son zamanlarda arttı d
Hayatımda hiç ağzıma bile sürmedim bu mereti, varlığından bile iğreniyorum. Zaten sigaralı mekanlara oturunca bile başım ağrır, eve gidince bütün üst başı direkt kirliye atıp kendim de yıkanırım ki en ufak kokusuna tahammülüm yok. Klasik içmeyen rahatsızlıkları yani.

Ama arada (son zamanlarda arttı diye ilgimi çekti) böyle fosur fosur sigara içtiğimi görüyorum rüyamda. Sonra "aa sigara, ne zaman başladım ki ben? e insanlar böyle içiyormuş demek ki, peki niye öksürmüyorum?" diye sorgulayıp sonra "e nasıl bırakıcam şimdi bunu? Bari bir nefes daha çekeyim" diye iyice geriliyorum. Bir de akciğerlerime giden o zehri görüyorum bazen ve garipsemiyorum, ehe. Sonrasında da uyanıyorum zaten.

Sizde de bu şekil tekrarlayıcı rüyalar oluyor mu?

Teşekkür ederim.

Ekleme: Yanıtlara göre bakarsam bende ve rüyalarımda bir tekrarlayıcılık var galiba. Yetiş ya Freud, yetiş ya Jung!
mor bembombom
(15.03.19)
olmuyor. hiç sigara içmedim rüyamda.


sutlu nescafe
(15.03.19)
Hiç sigara içmedim. Rüyamda da hiç sigara içtiğimi görmedim.


battal gemalmaz
(15.03.19)
hic olmadi.


pilav
(15.03.19)
sigarayı bıraktığım dönemde, rüyamda sigara içtiğimi görmüştüm. rüyamda sigara içerken ulan o kadar zorluk çektik sigarayı bıraktık şimdi işin gücün yoksa bütün o zorluklarla baştan mücadele et diye düşünüyordum.

galiba bir nevi ya tekrar sigaraya başlarsam korkusu idi galiba.

sizin de içten içe ya sigara içersem korkunuz olabilir.


belkider
(15.03.19)
sigarayı bıraktığım dönemde nerede ise her gün görüyordum. Her gece Marlboro light içip duruyordum. İşin garibi bu sigarayı da içnezdim.


ground
(15.03.19)
Sanki bana da "ya sigara içme iradesizliği gösterirsem" korkusu gibi geldi. Rüyadaki o telaş vs. normal değil çünkü. :D


piremses
(15.03.19)
ben de senin gibiyim sigara konusunda ve arada görüyorum öyle ben de içtiğimi.
sanırım korku odaklı, annem küçükken yemin ettirmişti içmeyeceğime dair :)
gerçi bende irade olayı da değil istesem de içemem zaten artık, kokudan tiksiniyorum.


Sigarayı bir süre içip bırakmışlığım var ama çok uzun süredir düzenli içici değilim. Bıraktığımdan beri içtiklerim bir paketi az geçer. Çok ender de olsa canımın çektiği oluyor.

Buna karşın hayatımda bir kez bile kendimi rüyamda sigara ya da başka bir tütün ürünü kullanırken görmüşlüğüm yok. Sen mhtemelen kafayı fazla takmışsın ve o yüzden sürekli bunu görüyorsun.


hic icmedim, konuyla alakali ruya da gormedim.


cooperr
(15.03.19)
Sigarayla gerçekte de rüyalarımda da zerre kadar yakınlığım olmadı bu yaşıma kadar.


ms brownstone
(15.03.19)
Hiç bağımlı olmadan ara sıra ver bi dal deyip içmişliğim var. Normalde sürekli içici olmadığım için içerken çok da rahat içmem, aman başlarsam gibi bi korkum hiç olmadı demir gibi irademden dolayı... Ve ben de rüyamda sık sık görürüm sigara içtiğimi fosur four, keyifli keyifli. Neden diye ben de düşünüyorum ertesi günü.


olutaklidi
(15.03.19)
sigara ile alakalı değil ama genelde normal hayatta yapmadığım şeyleri rüyamda görmüyorum. Amma uçtuğumu falan gördüm ne alaka o kısmını bilmiyorum beyin işte de geç. takıldıkça saplantı haline gelir.

Ha bazende birkaç bölüm dizi izleyip yattığımda o dizi konusu ile alakalı rüya görebiliyorum. Bu şekilde son zamanlarda takıldığın bir durum olmuş olabilir. Geçer zamanla.


basond
(15.03.19)
hiç olmadı. hiç de içmedim hayatımda sigara.

ama içki için aynı şeyi yaşadım. bin kez rüyamda şarap içtiğimi gördüm, sonra denemek için şarap satın aldım. bir yudum içtim, midem bulandı. bir daha içeyim dedim belki şimdi güzel gelir diye. yok olmadı. :D bir daha da görmedim rüyamda.


dont eat me
(15.03.19)
Sağlıkli olmaya ilişkin kaygılarının bir uzantısı olabilir o rüya.


Psikiyatri hocam şöyle bir şey söylemişti " Bir anne hep çocuğunun başına bir şey gelecek diye düşünüyor, Allah korusun ya merdivenden düşerse ya araba çarparsa, diye korkular barındırıyorsa aslında içten içe bu durumun olmasını istiyor olabilir" Yani senin durumunda biri bir şeyi ne kadar çok red ediyor kötülüyorsa içten içe onu istiyor da olabilir. Ben demiyorum hocam söylüyor. Ben zaten hocanın verdiği örneği hala kabullenemiyorum :) tekrar eden rüyaya gelirsek, ben yükseği çok seven, yüksek yerlerde huzur bulan biriyim. Geçen aylarda tekrar tekrar yükseklere çıktığım ve aşırı derecede korktuğum, huzursuz olduğum rüyalar görüyordum. O zamanlar çok belirsizlik vardı okul hayatımda, işsiz kalmıştım yeni yeni şimdi belirsizlik kalmadı ve artık rüyalarımda huzursuzluk ve korku yok. Bununla ilgili bir şeyler olabilir.


askywalker
(16.03.19)
(1)

Şöyle Bir İnstagram Etiketi/Sayfası vs Arıyorum

Evcil hayvanların veterinerlerdeki halleri çok hoşuma gidiyor. O şekil, şirin olmak için kasmayan bir etiket/sayfa falan var mıdır?Buna benzeyen insan-hayvan etkileşimli sayfalara da açığım. Yeter ki şirin olacak diye abartılı profesyonel işlere girmesinler. Samimi olsunlar, canımı yesinler.Teşekkür
Evcil hayvanların veterinerlerdeki halleri çok hoşuma gidiyor. O şekil, şirin olmak için kasmayan bir etiket/sayfa falan var mıdır?

Buna benzeyen insan-hayvan etkileşimli sayfalara da açığım. Yeter ki şirin olacak diye abartılı profesyonel işlere girmesinler. Samimi olsunlar, canımı yesinler.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(12.03.19)
zeusun atasını biliyosun dimi?


windows95
(12.03.19)
(7)

Artık Kış İnsanları Gidebilir Mi?

Tamam sakinim, tutmayın beni.Umut Sarıkaya'nın karikatürünün tersi olarak geldim. Artık lütfen on beş dakika giyinmeyi (içlik, çorap, kazak, hırka, mont vs) bıraksak, uyandığımızda köpekler tarafından parçalanma korkusu olmadan işe gitsek, sürekli üşümesek, akşamları hipotermi tehlikesi olmadan raha
Tamam sakinim, tutmayın beni.
Umut Sarıkaya'nın karikatürünün tersi olarak geldim. Artık lütfen on beş dakika giyinmeyi (içlik, çorap, kazak, hırka, mont vs) bıraksak, uyandığımızda köpekler tarafından parçalanma korkusu olmadan işe gitsek, sürekli üşümesek, akşamları hipotermi tehlikesi olmadan rahatça dışarı çıkabilsek, şlap şlup terliklerle bakkala gidebilsek, işten çıkınca hava aydınlık olsa...

Zamanı gelmedi mi ha? Sorarım size, artık bu kaşe montlar sizi de bıktırmadı mı? Lütfen kış insanları yavaşça Kuzey'e doğru gidebilir mi?
Yaz insanları olarak birleşelim ve kış insanlarının suratına güneş kremi sıkalım bence. Onlar da bize salep atsınlar, hahhaay!

Evet çok doldum ve evet hava çogzel. Teşekkür ederim.
mor bembombom
(07.03.19)
Gidemeyiz, daha zamanı gelmedi.
(bkz: mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır)


kıştan nefret ederim. şu havalar ısındığından beri öyle keyifliyim ki anlatamam. aşık olmuş gibiyim. umarım soğuklar geri gelmez de kabana trikoya elveda deriz.


catch the arrow
(07.03.19)
havalar biraz ısınınca beliren şortluyu görene kadar gitmeyeceğiz.daha zamanı gelmemiştir.
www.egonomik.com


kitik
(07.03.19)
her yaz kış aynı muhabbet


koela
(07.03.19)
azılı bir kış insanı olarak mart-nisan aylarını çok seviyorum. doğa yeniden canlanıyor, güneş yüzünü gösteriyor, ISISISISI diye ısınıyoruz, ölü salih kıvamında adamlar bile (benim gibi) yaşam enerjisiyle dolup taşıyor. ilkbahar muazzam bir şey.

öte yandan bana yazı överseniz çok sert tepki gösteririm. on beş dakika giyinmiyoruz da ne oluyor? on beş dakikada bir iç çamaşırı değiştirmek zorunda kalıyoruz, iğrenç bir şekilde terliyoruz, biz istediğimiz kadar duş alıp deodorant kullanalım her şekilde ya biz ya da çevremizdekiler sayesinde bir şekilde iğrenç kokular her zaman kendine bir yol buluyor.

valla imkânım olsa kuzeye gitmeyi çok isterim, moskova ya da petersburg dururken ankara'da yaşayacak değilim ama artık oralar bile ısınıyor, kış bitti maalesef, en fazla 15-20 günü kaldı.

bu "kış çok kötü yea" insanlarını 8-10 sene sonra göreceğim ben. italya'da zeytin hasadı %57 oranında azalmış iklim değişikliği yüzünden. kar yağmasın, yağmur yağmasın, kış olmasın, sıcaktan kavrulun da göreyim ben sizi. bakliyat, sebze, meyve vs. yerine de güneşi falan yersiniz artık. YARGILANACAKSINIZ.


der meister
(07.03.19)
Ben 5-6 kilo yağ vermeden gelmezse daha makbul olur. Zamanı var. Dursun şimdilik.


(s)AINT
(07.03.19)
@der meister +1


sutlu nescafe
(07.03.19)
(6)

Ankara'da Tiramisu Nerede Yiyelim?

Araba var, merkezi yerlere gidebiliriz. En beğendiğiniz yerleri atın üstümüze lütfen.Teşekkür ederim.
Araba var, merkezi yerlere gidebiliriz. En beğendiğiniz yerleri atın üstümüze lütfen.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(24.02.19)
Tepe prime num num veya
Filistin louisse


photo85
(24.02.19)
Next level big chefs


photo85
(24.02.19)
bosco. tiramisu çeşitleriyle ünlü.


theseachange
(24.02.19)
tchibo magazalarinda satiyorlar guzel gorunuyor.


exlibris
(24.02.19)
turta home


kablelvuku
(24.02.19)
liva.

yukarıdakileri çok da şey etme. livadan ye. sonra diğerlerini denersin.


mistikla
(24.02.19)
(6)

Kurtçuk

Of yazarken bile gerildim ve kaşınıyorum.Çarşafları değiştirirken siyah üzerine kırmızı çizgili bir şey gördüm. Nedir bu? Yaygın mıdır? Nerden gelmiş olabilir?Şu an tek korkum ya bunlardan bir sürü varsa? Bütün nevresim, çarşaf, kılıf falan yıkayım desem odaya bile giremiyorum. Uyku zaten yalan oldu
Of yazarken bile gerildim ve kaşınıyorum.
Çarşafları değiştirirken siyah üzerine kırmızı çizgili bir şey gördüm. Nedir bu? Yaygın mıdır? Nerden gelmiş olabilir?

Şu an tek korkum ya bunlardan bir sürü varsa? Bütün nevresim, çarşaf, kılıf falan yıkayım desem odaya bile giremiyorum. Uyku zaten yalan oldu.

Lütfen dolabı açtığımda bunlardan yüzlercesinin üstüme gelmeyeceğini söyleyin, vallahi evi yakıcam şimdi.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(22.02.19)
çayır çimende olur o. tırtıldır büyük ihtimal. camdan girmiş olabilir ya da üsütnüzle gelmiştir eve


oscar
(22.02.19)
dışarıdan üzerinizde gelmiştir ya da aldığınız sebze-meyveden +1 kendi başına kolay kolay eve girebileceğini sanmıyorum ya tırtılın.


theseachange
(22.02.19)
Bağırarak üstüne taş gibi kitabı fırlattım, nasıl esnekse ölmemiş yavşak.
Ev arkadaşım sevgilisindeydi, bağır çağır zorla eve getirtip üstüne küfür yedim. Bütün nevresimleri indirtip kontrol ettirdim.
Geliş gidiş taksisi de 30 tl bana patladı. Fobik olmak zor zanaat azizim. Eski fobiklerden kim kaldı hehheeey?

Yalnız odada yemek yemiyoruz ve nevresimler yıkanır yıkanmaz direkt katlanıp dolaba konuyor. Nasıl gelmiş olabilir ki? Yani içeride mi üremiş (ki korkum bu)? Çamaşır dışarıda asılıyken üstüne mi yapışmış (ki mantıklı olan ve benim azıcık uyku uyumamı sağlayacak olan bu)?


mor bembombom
(22.02.19)
@retorique korkutmasana ya :D:D o zaman cam kenarında ağaç falan varsa oradan gelmiştir. yani böyle evde yaşayacak bir hayvan değil tırtıl cidden. yolunu şaşırmıştır.


theseachange
(22.02.19)
balkondan falan gelmiştir, çete gibi üremezler sorun yok.


biravekahve
(22.02.19)
Fobik olmak zor ama fobik ile ev arkadaşı olmak daha zor.
Bir daha böyle bir durumla karşılaştığında ev arkadaşını arama çünkü uygun bir davranış değil.
Fobi üzerinden sevimlilik de yapma başkalarının hayatını da zorlaştırmaya başladığına göre terapi almalısın.
Üstünden gelmiş olabilir ya da dışarda çamaşır asıldığında da olabilir.


fasulyek
(23.02.19)
(11)

Klasik Giyinmek İstiyorum Ama Ayakkabıyı Nasıl Yapayım?

Malum eski iş yerimde pijamayla gidip makyaj yapmıyordum. Arada saçımı taramayı unuttuğum oluyordu bile. Bakkala bile daha şık gittiğim oldu.Neyse şimdi büyüdüm, bari biraz daha düzgün giyiniyorum. O kıyafetler, o ağırlık çok hoşuma gidiyor. Büyüyünce ben de iyi giyinicem ama şık görünen ve rahatsız
Malum eski iş yerimde pijamayla gidip makyaj yapmıyordum. Arada saçımı taramayı unuttuğum oluyordu bile. Bakkala bile daha şık gittiğim oldu.
Neyse şimdi büyüdüm, bari biraz daha düzgün giyiniyorum. O kıyafetler, o ağırlık çok hoşuma gidiyor. Büyüyünce ben de iyi giyinicem ama şık görünen ve rahatsız ayakkabı giymek fikri beni çok rahatsız ediyor. Spor ayakkabı çok rahat lan, işe giderken motivasyon sebebi resmen.

Dişi Steve Jobs olsam camiada kabul görür müyüm sizce?
Var mı öneriniz?

Ekleme: Allah başka dert vermesin, evet.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(20.02.19)
günümüz modasında altına spor ayakkabı giyilemeyecek kıyafet yok neredeyse. tam olarak ne giydiğini yazmamışsın ama bence spor ayakkabıya devam. ayak sağlığı çok mühim, kahrolsun rahatsız ayakkabılar.


bxgx
(20.02.19)
Topuklu giymesen de oxford model giyebilirsin.


adidas stan smith tarzı beyaz sporlar düz elbiseye bile gidiyorlar. oxford tarzı şeyler de ara sıra giyilebilir. kumaş pantolonun altına ben de spor giyiyorum, kötü durmuyor. önemli olan doğru modeli ve rengi seçebilmek.


tabirimekruh
(20.02.19)
Her şeyin bir bedeli var ya malesef. Biz de bayılmıyoruz sabah kalk wax sür, pantolon kemer saat uydur, gömlek giy üstüne kazak giy ne bileyim blazer giy iç mekanda sıcaktan öl falan ama napıcan şık görünmenin bedeli de bu. O bedeli ödemek istemiyorsan eşofman skechers ayakkabı devam. Tercih meselesi.


Dar pantolon blazer spor ayakkabı
Mini siyah elbise babet
Blue jean stiletto
Bunların her türlü gideri var üç beş de aksesuar ekledin mi oldu bitti
Babaanne veya bankacı abla takımına gerek yok


photo85
(20.02.19)
Dip not : ceket giy ceket iyidir


photo85
(20.02.19)
Bir oxford ve bir beyaz spor ayakkabıyı dar paça veya havuç pantolonlarla, üstüne gömlek, bluz ceket veya hırka ile birleştirip çok güzel kombinler yapılabilir. Keşke home office çalışmasam da ben de giysem :)


curukturpkokusu
(21.02.19)
Ayağımda ve kalçamda sorun var, kısa toplantılar haricinde maalesef artık stilettolar benim için hayal. Ama hafif kalın topuklu, oxford tipi ayakkabılar candır. stansmith'ler yazlık elbise altına iyi gider. Kışın az topuklu bot bütün pantolonların altında klas durur.


SiyamkedisiZorro
(21.02.19)
Topuklu ayakkabi giymek zorunda degilsin.
Tabani ortopedik olan klasik ayakkabi modellerinden al.


chitosan
(21.02.19)
(bkz: zara) (bkz: mango)


fragile lady
(21.02.19)
2-3 tane ayakkabı mağazası gezsen zaten aradığın modeli bulursun. smart casual giyim için genelde kulanılan tipler belli. kanvas pantolon+ ceket altına yarı klasik taban ıyumuşak ayakkabı yada kot pantolon+blazer ceket altına abartı olmayan spor ayakkabı olabilir mesela. inci hotç gibi mağazalara bak bence.


sarlatan
(21.02.19)
(5)

(Ankara) Hacı Bayram Veli Üniversitesi Nerede?

Arkadaşım sınava girecek ama öyle bir okul yok. Onun yerine Gazi'nin İİBF'sini gösterip duruyor harita.Sanki bir sürü yerleşkesi olan okullar tek çatıda birleşiyor gibi bir şeyler vardı ama ona göre bilgi de bulamadım. Kendi sitelerinde yine Gazi'yi gösteriyor ama açık adres yok.Normalde sınav giriş
Arkadaşım sınava girecek ama öyle bir okul yok. Onun yerine Gazi'nin İİBF'sini gösterip duruyor harita.
Sanki bir sürü yerleşkesi olan okullar tek çatıda birleşiyor gibi bir şeyler vardı ama ona göre bilgi de bulamadım. Kendi sitelerinde yine Gazi'yi gösteriyor ama açık adres yok.
Normalde sınav giriş belgesinde açık adres yazar, burada sadece "Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi-İİBF-Yenimahalle" yazıyor, şaka gibi.
Gazi İİBF'ye mi gidelim yani?

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim.
mor bembombom
(16.02.19)
evet beşevlerdekine gideceksiniz çok yüksek ihtimalle.


lata
(16.02.19)
Yenimahalle yazıyorsa muhtemelen Beşevlerdekidir. Zaten Beşevlere geçeli de 1 ay oldu olmadı. Öncesinde Emek'teydi.


esse classic
(16.02.19)
Gazi iibf,hukuk ve birkaç fakülte daha ahbv üniversitesine bağlandı. Yerleşke aynı sadece ismi değişti. Beşevler metrosunun hemen oradaki eski gazi iibf yerleşkesi yani.


Pertev nail
(16.02.19)
kesin bilgi vereyim.

hacı bayram veli üniversitesi iibf denilen yer, beşevler'deki gazi iibf'nin ta kendisi. yüce haşmetlümüz ne akla hizmetse üniversiteleri böldü ya geçen sene, bizim okul da nasibini aldı, 60 yıllık okul hacı oldu.

bu arada bonus bilgi: gazi iibf (yeni adıyla hbv iibf), 1963 yılından beri beşevler'deki binadadır. emek'te olan hukuk fakültesiydi, birkaç yıl önce beşevler'e taşındı.


kibritsuyu
(16.02.19)
Malesef gazi iibfnin yeni adı o.


photo85
(16.02.19)
(8)

Hayvanlarımız Bizim Sevgimizi Anlayabiliyor Mu?

Ya da nasıl anlıyor?Üzerinize afiyet, daha dokuz aylık bir adet kedimiz var. Ben gün içinde aşırı özlüyorum, akşam olsa da gidip sevsem ya da peynir yiyişini izlesem diye düşünüyorum. Zorla kıstırıp seviyorum, bir yandan mırlıyor ama diğer yandan kaçıyor falan. Elimi uzattığımda yalıyor, bazen ısırı
Ya da nasıl anlıyor?
Üzerinize afiyet, daha dokuz aylık bir adet kedimiz var. Ben gün içinde aşırı özlüyorum, akşam olsa da gidip sevsem ya da peynir yiyişini izlesem diye düşünüyorum. Zorla kıstırıp seviyorum, bir yandan mırlıyor ama diğer yandan kaçıyor falan.
Elimi uzattığımda yalıyor, bazen ısırır gibi elimi ağzında tutuyor. Bunların sevgi hareketleri olduğunu biliyorum; ama o bizim sevgimizi nasıl anlar ya da anlıyor mudur?
Mesela oyun dışında asla ani hareketler veya ses değişimleri yapmıyoruz, uyurken hiç elleşmiyoruz, uyanınca gidip seviyoruz ki kendini hep güvende hissetsin.

Sevgiden öldürücem bebeyi, aşırı şirin ve onun da farkına varmasını istiyorum.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(13.02.19)
uzun zaman sonra öğrenci evinde beslediğimiz, zamanında çok sevdiğim kediyle bir araya geldim. çok sallamadı açıkçası.

bu arada psikolojik destek almayı düşündün mü


zgrydn
(13.02.19)
Sevgi diye bisey yok hormon var.

Zaten kedinin olayi bu, insan paraziti. kendini sevdirerek belese yasiyor.


acemi
(13.02.19)
Oyun oynamak, sevmek, güvenli bir ortam yaratmak, karnını doyurmak vs ile. anladıklarını düşünüyorum ben. Bir şekilde anlıyorlar olmalılar çünkü insanına göre farklı davranıyorlar.


Birçok çalışma var, köpekler insanla birlikte olma durumundan mutlu oluyorlar ama kedilerde çok fark yaratmıyoruz.

El yalama sizi kabul etmesiyle ilgili... Bunun adı sevgi değil. Birlikte yaşamayı kabullenme, bazen de sizin üstünlüğünüzü kabullenme.

Isırarak oynama vs. bunları çok küçükken, kardeşlerle beraberken öğreniyorlar, sevgiden değil sanıyorum bu. Anne memesine yaklaşma, anneye bir şeyi istediğini anlatmaya çalışma, diğerlerini iteleme ile vs. ilgili... İhtiyaçtan dolayı öğreniyorlar bu tür hareketleri.

'On average, dogs were found to produce almost five times as much oxytocin than cats after frolicking with their human companions, with saliva levels rising by 57.2 percent and 12 percent from initial levels, respectively. In addition, only half of the cats actually demonstrated raised levels of oxytocin. While this doesn’t mean that “dogs love us five times more than cats do,” it does at least seem to make sense.' Kaynak: www.iflscience.com


buf-e kür
(13.02.19)
bütün canlılar anlıyor, kuşlarda, ağaçlarda anlıyor. sadece bunu ifade etme biçimleri veya ihtiyaçları farklılık gösteriyor.


selam
(13.02.19)
Benim kedim beni merdivenlerin basinda bekliyor, basini merdiven araligindan sarkitip bakarak bekliyor, kapinin zilini caldigim andan itibaren. Gelip kucagima kuruluyor, isten döndüğümde. Tabi ki özluyorlar ve seviyorlar.
Keske gitmediginiz her yolu, yok saymasaydiniz. Sözüm sorunun sahibine degil.


rn
(13.02.19)
bizim kuş da anlıyor, babam oğlum yavrum diye severken insan gibi kafayı kaldırıp yüzüne bakıyor ya :-) işten eve geldiğinde köpek gibi fırlar kapıya koşar :-) sevgi evrensel bir dil olsa gerek. kediler değişik bir tür ama.


windows95
(13.02.19)
Köpekler kesin anlıyor. 2 sene önce karda kışta beslediğim bazı sokak itleri başka mahallerde beni görüp üstüme atlıyorlar hala .
Diğer taraftan askere gitmeden önce beslediğim annesiz bir yavru kedi 6 ay sonra beni görünce hemen tanıyamadı. 1-2 dk Sonra tanıyınca üstüme atladı namussuz :)
Hala beslediğim bazı kediler / köpekler var . Bariz sevgiyide / küfürüde anlıyorlar.


ycaycayca
(13.02.19)
(8)

Aldatıldığınızı Nasıl Anladınız?

Aldatmadım veya aldatılmadım, duyuru kendimle ilgili değil. Son bir ayda o kadar çok denk geldim ki (bir yerden sonra algıda seçicilik oldu muhtemelen) merak etmeye başladım.Sizi ilk şüphelendiren şey neydi, sonrasında nasıl gelişti?Teşekkür ederim.
Aldatmadım veya aldatılmadım, duyuru kendimle ilgili değil. Son bir ayda o kadar çok denk geldim ki (bir yerden sonra algıda seçicilik oldu muhtemelen) merak etmeye başladım.
Sizi ilk şüphelendiren şey neydi, sonrasında nasıl gelişti?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(06.02.19)
Ben bu konunun üstüne düşündüğümde şu olayların şüphe uyandirabilecegini farketmiştim:

Whatsapp’ta alakasiz offline online olma durumları(muhtemelen sevgiliden habersiz plan yapmaktan/disarida olmaktan veya habersiz chat yapmaktan). Birdenbire gelen aşırı sevgi içeren tavır ve davranışlar(muhtemelen pişmanlıktan). Uzun süre iletişim kurmamasina yahut başka herhangi bir şeyi seninle paylaşmamasına rağmen bunun farkında olmama (muhtemelen başkasıyla paylaştığı için)


Sosyal medya hesaplarında fark edilen sıradışılıklar. Asla şaşırtmaz. Bizzat tecrübeyle 2 kere sabit.


adwokat
(06.02.19)
Bu konuda doktora derecesinde bilgi birikimim var. Hepsini de yaşayarak öğrendim mis gibi. Bilgilerim teorik değil, pratik.

Kısaca özetlemem gerekirse,

-telaş/panik
-sonradan ortaya çıkan gereksiz gizlilik
-yalan
-birden bire artan iletişim aracı kullanımı (telefonlaşma/mesajlaşma/sosyal medya)


Tabii iş bunların su yüzüne çıkma noktasına gelmişse durum bayağı ilerlemiş oluyor.

Aldatan kişinin karakterine ve yalan söylemedeki profesyonelliğine göre de iş oldukça değişebiliyor.

Benim durumumda mükemmel yalan söyleme yeteneği olan biriydi. Ben de mükemmel yalana inanma yeteneği olan biri hehehe o yüzden yalan bende ipucu olarak ortaya çıkmadı. Benim durumumda son madde durumu ortaya çıkardı.

He ona sorsan hala aldatmadım ben diyor. Çünkü kronik yalancı.

Sosyal medya işine de hiç önem vermezdim. İnstagram yüzünden millet birbirine trip atıyor falan ne saçma lan derdim. Onun da aslında ne kadar kilit bir rol oynadığını anladım. Sadece ben mal gibi önem veemiyormuşum meğers3 bayağı mühim noktalar varmış.

Şu an bayağı bilgi deposuyum ama bu konuda.

Yazdığınız duruyuru yazısı da sanki aldatıldığınızdan şüphelemiyormuş gibi bir his uyandırdı bende ama umarım yanılıyorumdur. O düşünce çok sakat bir düşünce çünkü.


levpontryagin
(06.02.19)
Hissedersin gerisi kendiliğinden gelir.


eylul
(06.02.19)
Kendi adima konusmak istemiyorum ama bunun cok yontemi var.

Mesela eskiden Facebook'ta birine request atinca ayni zamanda follower da oluyordun ve following listende beliriyordu o kisi. Birini boyle yakaladim. (Bana gore gizli is cevirmek de aldatmaktir, kotu niyet var)

Neyse simdi varsayimsal konusacagim:

-Instagram'da yogun bir following listesi var ise araya sikistirilan yeni kadinlar olabilir.

-Instagram'da cok passive ise fake hesap acmis olup milleti stalkluyor olabilir.

-Prime time'da telefonla ilgilenmiyorsa bir kadinla date yapiyor olabilir.

-En yakin arkadasiyla organizasyon yapiyorsa kesinlikle masum degildir.

-Cok ilgilenmiyor ve yogunlugu bahane ediyorsa mutlaka ilgilendigi hayatinda senin olmak istedigin yeri dolduran birisi vardir.

-Seninle alisverise cikmiyorsa uzgunum hic hayirli bisey degil cunku erkekler alisveris konusunda beceriksizdir ve tek baslarina yapmayi sevmezler.

-Iki telefonu olmadigina emin ol.

-Az uyuyan bir adam 8 saat ortadan kaybolamaz mesela.

Daha cok turetebilirim ama yoruldum


perfectum
(06.02.19)
Kendi soyledi.


acemi
(06.02.19)
@levpontryagin, benim ilişkimde sorun yok. Sadece son bir ayda aldatılma sebebiyle psikiyatriye gelen bireylere art arda denk geldim, o yüzden merak ettim.


mor bembombom
(06.02.19)
Mesaj yakaladım


(4)

Dünyanın En Gereksiz Tespiti

Cumartesi sabahından günaydın!Harry Potter'daki karanlık sanatlar dersi hocalarıyla Hababam sınıfındaki edebiyat hocaları her senede/filmde değişiyor değil mi? Bu ne yaman benzerliktir böyle? Bir türlü tutturulamıyor doğru düzgün bir hoca.Çiçekleri ve Altın Popo ödülümü iş yerime gönderin lütfen; çü
Cumartesi sabahından günaydın!

Harry Potter'daki karanlık sanatlar dersi hocalarıyla Hababam sınıfındaki edebiyat hocaları her senede/filmde değişiyor değil mi? Bu ne yaman benzerliktir böyle? Bir türlü tutturulamıyor doğru düzgün bir hoca.

Çiçekleri ve Altın Popo ödülümü iş yerime gönderin lütfen; çünkü cumartesi sabahı işe geliyoruz diye böyle tespitler sıçıyorum. Uyuyanları kıskandığımdan değil, yani kim cumartesi sabahın köründe uyanıp çaysız kahvaltı etmeyi istemez ki?
Ağlamıyorum, gözüme susam kaçtı.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(26.01.19)
Günaydinlar.


jackyr
(26.01.19)
Adam gibi adam.
Ben cumartesi sabahi sagimi solumu tespit edemiyorum.


stavro
(26.01.19)
afiyet olsun mor bombilibom, oluyor öyle simit yersen susam kaçar, tost yersen kaşar kaçar. küçük şeyler bunlar takılmamak lazım :)


killerbee
(26.01.19)
Okul yönetimlerinin uyanıklığıdır. O kadar öğretmen olunca adamlar ilk sene ucuza çalıştırıp ikinci sene öğretmenler zam istediklerinde kovuyorlar.


(6)

Kedi ve Yeni Doğan Bebek

Nasıl olur ki evde? Gece biz uyurken gidip kurcalıycam diye ya da ufak tefek hareketini oyun zannedip zarar verir mi ki? Kediyi dışarıda bıraksak iyice bilenir mi?Nasıl olcek bu işler dedim, kurt kuzuyla yan yana?Teşekkür ederim.
Nasıl olur ki evde? Gece biz uyurken gidip kurcalıycam diye ya da ufak tefek hareketini oyun zannedip zarar verir mi ki? Kediyi dışarıda bıraksak iyice bilenir mi?
Nasıl olcek bu işler dedim, kurt kuzuyla yan yana?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(22.01.19)
İlk doğduğunda hiç yalnız bırakmadık kediyle bebeği. Gece uykusunda da yatak odasının dışında bıraktık. Hala daha gece uykusunda yanına sokmuyoruz.


sta
(22.01.19)
İstemeden zarar verme olasılığı tabii ki var. Kedi sonuçta bu. Benim kedim mesela hiç zarar vermez kimseye. Çok az insanı sever. Çok az insana dokunma izni verir. Ama yatağın hemen önündeki camın kenarına atlarken üzerime düşüp, başıma küçük bir çizik atmışlığı var tutunayım derken. :)

Kapının kapalı olmasına alışıksa takılmaz. Öcü gibi kaçırmaya falan da gerek yok. Ama uyku sırasında kapı kapalı olsa bilenme falan olmaz, eğer kapalı kapıya alışıksa.


youtube'de izlediğim videolarda kedi ve bebekler gayet iyi anlaşıyor :) lütfen kediyi evden atmayın :(


avarel dalton
(22.01.19)
@avarel kediyi atmak gibi bir şey söz konusu değil zaten. Sadece nasıl bir orta yol bulunabilir diye yazmak istedim.

@windows, bizimki yatak odasının dışında olmaya alışık değil maalesef. Bize pek temas etmeyi sevmese de yanımızdan hiç ayrılmaz. Bir süre dışarıda durmaya alışacak gerçekten de, yapacak bir şey yok.


mor bembombom
(22.01.19)
kedi kaç yaşında? yeni yavru değilse oyun yapmaya çalışmayabilir.

küçükken evimize yatılı 3 aylık bir bebek gelmişti. o dönem 5-6 yaşında bir kedimiz vardı. annemlerin yatağında yatmaya alışkın olan kedimiz bebeği gördü, kokladı sonra da odadan çıktı. bebek olduğu dönem boyunca odaya girmekten kaçındı. salonda bebeği bazen battaniye serip üstüne koyardık. battaniyeye basmazdı. gideceği yere battaniyenin etrafını dolanarak giderdi.

1-2 yaşındaki bebekten de kaçınırdı. sanki çocuk olduğunu anlıyor ve kendisine istemeden zarar gelir diye korkuyor gibiydi.

eğer çok hareketli olursa, sizi kaygılandırırsa ödül maması ile odanın dışında bırakmayı deneyebilirsinizi. ben hiç deneyimlemeye gerek duymadım ama uslu durdukları için ödül maması alarak geceyi bir odaya kapalı geçiren kediler de var.


Kedimiz 1 buçuk yaşındayken cocugumuz oldu. yanına bile yaklaşmadı, hatta her zaman bizimle uyurdu cocuk 6 aylık olana kadar yatak odasına bile gelmedi geceleri. bebek fazla ağladığı zamanlarda yanında kimse varsa gidip ona saldırdığı da oldu çok.

cocuk 14 aylık artık beraber oynamaya başladılar sayılır. Bu arada bizim kedi de pek normal bir kedi değil, yanına yaklaşabilen insan sayısı çok az.


rurouni
(22.01.19)
(1)

Ankara Balgat Girişindeki Amca

Dün işim düştü o civara, tam o Balgat'ın dibinde, Kızılay'a giderkenki ışıklarda, orta tarafta bir amca duruyor. Daha önce de gördüğümü anımsıyorum. Dün bana selam verdi, bana şarkı söyledi sağ olsun. Işıklarda duran arabalara da dans ediyor. Para istemiyor, dilenci değil.Galiba (halk ağzında) "deli
Dün işim düştü o civara, tam o Balgat'ın dibinde, Kızılay'a giderkenki ışıklarda, orta tarafta bir amca duruyor. Daha önce de gördüğümü anımsıyorum. Dün bana selam verdi, bana şarkı söyledi sağ olsun. Işıklarda duran arabalara da dans ediyor. Para istemiyor, dilenci değil.
Galiba (halk ağzında) "deli", resmiyette de psikotik atak geçiriyor.

Gören, tanıyan, hikayesini bilen var mı? Yoksa ben hikaye almaya girişmeyi düşünüyorum.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(19.01.19)
Gidip konuşucam yani hocam.


mor bembombom
(19.01.19)
(5)

İş Bilgisayarındaki Hareketlerin Takibi

Çok karşılar ama ben çat diye youtube'u açtım mesela. Hiçbir işim olmayınca soliter oynuyorum (çılgın oynarım). Hatta buraya bile giriyorum da sonradan başım yanmasın.Mümkün mü ya da varsa nasıl anlarım? Bir gün çıkıp "cnm evde de yutub var, sen oradan dinle müziğini" derlerse diye çekinmedim değil.
Çok karşılar ama ben çat diye youtube'u açtım mesela. Hiçbir işim olmayınca soliter oynuyorum (çılgın oynarım). Hatta buraya bile giriyorum da sonradan başım yanmasın.

Mümkün mü ya da varsa nasıl anlarım? Bir gün çıkıp "cnm evde de yutub var, sen oradan dinle müziğini" derlerse diye çekinmedim değil.

Eski bir Windows sürümü var (ne olduğunu bilmiyorum ama windows 2000 bile olabilir), bilgisayar üç saatte açılıyor falan. Hani şu her pencerenin kenarının aşırı sivri olduğu, fare hareketlerinde bir akışın olmadığı sürümler. Çocukken görmüştüm en son, ciddiyim.

Dalga da geçin, takılın tabiy.
Teşekkür ederim.
mor bembombom
(17.01.19)
takip edilebilir
en fazla youtube ac ama izleme
calisirken dinledim dersin
solitaire sakın oynama
iş yoksa elinde yoneticine sor ne yaparım diye


kingcyrax
(17.01.19)
Su yazdigini okuyorlardir, nickini zaten ogrenmislerdir.

Son girdigim it sunumunda mudur sirket bilgisayarindan mahremiyet beklemeyin dedi(ben de it'de calisiyorum beni de izliyorlar)


acemi
(17.01.19)
O zaman internetten izlediğim filmleri de alıp yarın eşyalarımı toplayım mı?
Bir de gizli sekmeden izlemek bir şeyi değiştirir mi?

Neyseki bilgisayara torrent kurmamışım, ehe.


mor bembombom
(17.01.19)
Bos bir gizli sekme actiginda 1 paragraf yazi cikiyor. Oku bakayim ne yaziyor orada.


acemi
(17.01.19)
it nin işi gücü yok senin bilgisayarını mı takip edecek saçmalama. ben oyun bile oynuyorum. hatta it deki elemana oyun yükle bile diyorum gülüyor :D


karayel
(17.01.19)
(18)

Bu Arkadaş Napsın?

Bir arkadaş ekolü evet.Doğu'da 27 yaşında öğretmen. Aşırı donanımlı, zeki, güzel, çalışkan. Her şeyi var ve haliyle Doğu'nun imkansızlığından sosyalleşmesi, kültürel etkinlik yapması çok zor oluyor ve kendi akranı biriyle bir ilişki istiyor.Ha deyince gelemiyor haliyle kar kıştan. Ankara'ya gelmesi
Bir arkadaş ekolü evet.

Doğu'da 27 yaşında öğretmen. Aşırı donanımlı, zeki, güzel, çalışkan. Her şeyi var ve haliyle Doğu'nun imkansızlığından sosyalleşmesi, kültürel etkinlik yapması çok zor oluyor ve kendi akranı biriyle bir ilişki istiyor.
Ha deyince gelemiyor haliyle kar kıştan. Ankara'ya gelmesi için bile uğraşması gerekiyor.

Hocam.com diye bir yerde takılmış, olmamış. O yüzden bu tarz sitelere de karşı.

Ne önerirsiniz sosyalleşip mümkünse kendi ayarında bir ilişki bulabilmesi için?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(11.01.19)
ya o işler cidden artık ''pis işler'' kategorisine girmeye başladı.

her iki cinste de şeref yoksunu çok.

öğretmenler evi falan varsa orada takılsın?


Techsavvy
(11.01.19)
Aşırı donanımlı, zeki, güzel, çalışkan... bi çay içebiliriz ankaraya geldiğinde

Ben de tam aşırı donanımlı, zeki, güzel, çalışkan hatun arıyodum.


Delay Fuze
(11.01.19)
Hocam.com'a takılmış birisi ne kadar "aşırı donanımlı" olabilir pek hayal edemedim ben.

Dağcılık, kampçılık kulüplerine falan katılsın. Doğuda çok fazla kış gezileri düzenleniyor.
Ya da benim gibi durumla yüzleşip bunu kabullensin. Ne doğudan, ne öğretmen güruhundan vizyon ve karakter sahibi kafa dengi bir insan bulabileceğimi sanmıyorum. Partner bile demiyorum artık. Bir de yalnızlıktan bu kadar korkmasın.
25//Öğretmen/Bayağı Doğu/üzgünüm ama K/

Bol şans.


landho
(11.01.19)
Tayinini istesin olmuyorsa da beklesin. Çok büyütmesin gözünde.


"İlişki" öyle arayınca bulunabilen bir şey değil. Önce bunu kabul etsin ve kendine yönelsin. Çok donanımlı ve zeki ise o imkansızlık ve etkinlik yoksunluğu bahane olmaktan çıkar, çıkmalı en azından. Kendine yatırım yapmaya devam etsin. Kurslara gitsin. Halk eğitim merkezine bir baksın. Ben de güney marmara'da, avuç içi kadar(60000 civarı nüfuslu) ve azıcık muhafazakar bir şehirde yaşıyorum. O sosyal imkansızlıklar ve etkinlik eksikliği burada da var. Ama buna rağmen isteyince sosyalleşebiliyorum. İş arkadaşlarım var mesela. Hafta sonları mutlaka birlikte bir şeyler yapıyoruz. Bir araya gelip birimizin evinde bir kahve içmek bile çok iyi geliyor. İş arkadaşlarıyla samimi ilişkiler geliştirsin.

Arkadaşının internetten sevgili aramaktan vazgeçmesi isabet olmuş. Her şeye rağmen arayarak bulacağına inanıyorsa birlikte çalıştığı insanlardan bu arama işi için yardım istesin, el birliğiyle bulsunlar. Her yerde çöpçatanlığa meraklı birileri olur mutlaka. Kolay gelsin. :)


Normal de doğuda ki öğretmenler biribirine iş atar. Mutlaka talbi olur güzel bir bayanın. Bence hata kendisinde.


Doğunun neresinde mesaj atsın bana? (Doğuda öğretmenim)


valarmurgulis
(11.01.19)
Kendini onerebilirim arkadasa. Yas 29 ne boka yaradigimi ben de bilmiyotum.


Öğretmenler birbirlerine iş atar +1000 hem de ne iş atmak. Tabii bu güruhta donanım olmadığını fark etmiştir umarım. Yine de ilişki arıyorum diyerek bu işlerin olmayacağını da çözmüş olmalı. Akışına bıraksın, kafasını bu işlere yormasın. Olacağı varsa olur.
-Doğu’dan yaşıtı öğretmen bildirdi.


sadakatsiz
(12.01.19)
Gercek su ki onerecek bir sey yok, dogu allahin sittirettigi yer. Donanimli, zeki ve guzel biri icin tam bir cehennem. Sosyellesemez. Bosa umitlendirmeyin kimseyi, yapacagi bir sey yok. Sansa bala donanimli, zeki ve yakisikli bir meslektasina falan denk gelirse gelir, onun da bir yerden sonra anlami kalmayacak, heyecanli zamanlar gectikten sonra dogu batakliginda bogulmaya devam edecek.


stavro
(12.01.19)
"İş atmak" kelimesini yanlış kullandım. Bütün öğretmenler biribiriyle tanışmak ister anlamında kullanacaktım. Öğretmenler aynı meslekten kişilerle sevgili olur, evlenir.

Hem batıda sosyal hayat çok var diyen arkadaşlar nedense bu duyurudan sevgili arıyor.

Olay doğuda ya da batıda değil biraz atılgan ya da girişken olmakla alakalı. Ağzının laf yapması ya da kendisini iyi pazarlaması anlamında.


oradaki memur adaylarına baksın.

polisevi,öğretmenevi, orduevi, tabipler lokali, baro lokali gibi yerlerde takılsın.

kendine sevgili bulamazsa bile onların eşlerinden çevresinden arkadaş ihtiyacını karşılar.

hobiler iyidir, fotoğraf, resim olabilir, müzik olabilir sonuçta internetin olduğu heryerde kendini geliştirmek mümkün.

huzuru varsa çok da şikayet etmesin.


killerbee
(12.01.19)
ilişki değil de diyarbakır'da sosyalleşecek (tiyatroya gitmeye, çay/kahve/bira içmeye, geyik yapmaya) arkadaş arıyorsa ses edebilir o arkadaş =)


pokemonk
(12.01.19)
arkadas bulsun. sevgili aramasin. duyuru'ya gelsin. baska da bilmiyorum.


e haliyle
(12.01.19)
doguda kendi akrani birisi mutlaka vardir. belki de burnunun dibindedir.
kendi okudugum okulda(doguda bir yibo) hocalar, bekar gelip evli ayriliyorlardi. hatta iki tane hocamiz ana avrat kufurlesmelerle onumuzde cok fena kavga etmislerdi, sonra da evlendiler. aklimda bu kalmis. ha bir de beden hocasi ile gorsel sanatlar hocasi evlendi:) cok yakismislardi birbirlerine. iliskileriyle alakali daha bir suru dedikodu donerdi aramizda hocalarla ilgili...

dogudaki ogretmenlerden sahit oldugum sey bu. genelde ya kendi okulundan ya da baska okuldan hocalarla evleniyorlardi:) ne kadar guzel bir sey.


Sırf canı sıkıldı diye evlenmesin. Bu tür zorunluluklardan doğan ilişkiler hiçbir zaman sağlıklı olmuyor kanaatimce. Arkadaş edinsin, devamı gelir.


windows95
(12.01.19)
Herkesin bir ilişkisi olmak zorunda değil! Bence işine odaklan.Ne kadar önemli bir işin var, biliyor musun? Ağzından çıkacak tek bir kelime bile o çocukların hayatına bir çentik atabilir. Eğer hobilerin varsa onlarla ilgilen. Yeri geldikçe de yeni insanlarla (yüzyüze) tanış tabi ki.O arada farkında olmadan hayatına birileri girecektir.Yıllarca orada kalacak değilsin. Eninde sonunda merkezde bir yerlere geçersin.


temizruh
(12.01.19)
İstanbul'dan Doğu'ya gitmiş Eczacı bir arkadaşım var tanışsınlar, arkadaşlık ederler. Bizimkinin oradaki ortamı burada yoktu. HMYM gibi ekip kurdu kendine.


al-se
(12.01.19)
(6)

Arı Sokmasıyla Süper Kahramana Dönüşmem

Hastalanmıyorum lan resmen. Ben ki senelerdir burada soğuk diye, üşüyorum diye, sürekli ağzım gözüm akıyor diye kafa şişiren insanım.Beni üç ay önce arı soktu ve o günden beri en fazla hafif bir kırıklık, halsizlik, yine çok hafif boğazın yanması dışında hiçbir şey olmadı ki bu soğuklarda Ankara'da
Hastalanmıyorum lan resmen. Ben ki senelerdir burada soğuk diye, üşüyorum diye, sürekli ağzım gözüm akıyor diye kafa şişiren insanım.
Beni üç ay önce arı soktu ve o günden beri en fazla hafif bir kırıklık, halsizlik, yine çok hafif boğazın yanması dışında hiçbir şey olmadı ki bu soğuklarda Ankara'da 20 dk otobüs bekledim sabahın köründe. Üstüne grip olan eşimden ve iş arkadaşlarından hiçbir şey kapmadım. Oha.

İnternette araştırdım ama yeterince bilgi bulamadım. KBB'ciye sordum, yok öyle bir şey dedi. Gerçekten arı sokmasının antibiyotik/ilaç etkisi gibi bir etki var mı?

Üç ihtimal veriyorum kendime: Ya dünyanın en süper plasebosunu yaşıyorum ya lütuf olarak ısıtılan iş yeri ve bunun beklentisiyle hastalanmıyorum ya da gerçekten arı sokmasının mucizevi etkisini görüyorum.

Süper gücüm de insanlara hastalık bulaştırmamam. Bence süper bir olay. Böyle gaza gelirsem kafamı suya sokup kardan adam yapmaya inicem aşağı, ne bileyim gidip kazık kadar yaşımda çelikleme yapıcam kendime.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(08.01.19)
şu yazıda geçenler doğruysa, bir kadının hayatı arı sokması sayesinde kurtulmuş
mosaicscience.com

yine aynı yazıda, akrep arı zehirlerinin bin küsür yıldır çin tıbbında kullanıldığı yazıyor. bee venom cream vs diye satılan kozmetikimsi şeyler var. valla benim aklıma yattı, neden olmasın?

ek: Influenza A virüsü karşıtı olarak kullanılan bir madde de arı zehrinde bulunuyormuş (ayrıntılı okumadım)
www.ncbi.nlm.nih.gov


windows95
(08.01.19)
beni de geçen yıl arı soktu tam olarak boynumdan, o günden beri hastalanmıyorum.


Arı soktuğunda kana karışan bir maddenin bağışıklığı arttırdığını okumuştum bir yerlerde. Yani haklı olabilirsin. Ama etkisi bir ömür sürmeyecektir.


yorgunpanda
(08.01.19)
(bkz: apiterapi)


Lim5
(08.01.19)
Ankara’da son zamanlarda epey kar yağmış. Mikroplar epey kırılmış olmalı. Ayrıca yeni işinde eski işin kadar üşümüyorsun. Bu da önemli.


blue serenity
(08.01.19)
Propolis bağışıklığı güçlendiriyor falan da arı sokunca iğnesiyle bulaşmış mıdır bulaştıysa o kadarcık bulaş etki eder mi bilemedim asdf


pastörizesüt
(08.01.19)
(7)

Bandersnatch Türevi Oyunlar/Yapımlar

Ben bunu çok sevdim ya. Yani bu tarz olayları çok seviyorum ki Bandersnatch'i oynarken de çok heyecanlandım ve olay örgüsünü oynarken kendim çizdim manyak gibi. Şu uğraşıyı azımsayacak olanlar lütfen yazmasın; küllükle kafanıza vururum, kalbinizi kırarım. Daha önceden eşime oda kaçış oyunu ve masa o
Ben bunu çok sevdim ya. Yani bu tarz olayları çok seviyorum ki Bandersnatch'i oynarken de çok heyecanlandım ve olay örgüsünü oynarken kendim çizdim manyak gibi. Şu uğraşıyı azımsayacak olanlar lütfen yazmasın; küllükle kafanıza vururum, kalbinizi kırarım.

Daha önceden eşime oda kaçış oyunu ve masa oyunu hazırlamışlığım da var. Aylarımı aldı tabii ki bir buçuk saat süren oyunlar hazırlamak; ama çok eğlenceliydi. Değil ki adamlar beş saatlik senaryo hazırlayıp çekmişler. Emeğe saygı, +rep.
Üstüne bir de böyle bir oyun mu hazırlasam diye düşünüyorum şimdi. Maalesef teknolojik altyapım yok, bilgisayar üzerinden yapamam. Yazarak olabilir.

Bu tarz üretkenlikler çok hoşuma gidiyor ve kendimi geliştirmek istiyorum ama bir algoritma olmadan da zor belli ki. Sağa sola şu glif mi, glin mi neyse ondan çizerek mi başlayım?
Nereden başlayım, ne okuyup izleyim? Ne önerirsiniz?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(03.01.19)
kendi macerani sec kitaplari vardi biz cocukken onlara bakabilirsin zira en basarili ve temeli saglam olanlar onlardir diye dusunuyorum. bir de sahane hatalar kitaplari vardi onlarda da ayni mantik ama onlari ben pek sevmemistim ilk soyledigim daha guzel bence.


in vino veritas
(03.01.19)
Kitap bilmiyorum ama gecenlerde ps için Detroit Become Human diye bir oyuna denk geldim. Tavsiye ederim.


ekşi sözlük'te de bu şekilde bir etkileşimli bir hikaye vardı. bulursam ekleyeyim.

eksisozluk.com


sanat guresi
(03.01.19)
Beyond: Two Souls
Ps oyunu, güzeldir.


mutekebbir
(03.01.19)
Life is strange oynayın mutlaka !


kablelvuku
(03.01.19)
Telltale stüdyolarının oyunları öyledir. Oyundan ziyade kendi seçimlerini yaptığın film gibiler. Mesela the wolf among us'a bakabilirsin.


Haldamir
(03.01.19)
Bu türün ilk güzel denenmesi Fahrenheit. Pc oyunu, eski meski ama hala oynatir kendini.

Ps3-ps4icin Heavy Rain var. Atmosferik olarak cok iyi bu.

Ps4 icin Beyond Two soul var. benzerlerine gore bu kotu.

Yine Ps4 icin Until Dawn var. Guzeldir.

Pc icin Satanley Parable var. tam olarak Bandersnatch gibi. Bandersnatch ne anlatiyorsa aynisi bu oyunda da oluyor :)

Mobil icin Late Shift var. bildigin film izliyorsun ve kararlari sen seciyorsun.

Ps4 icin detroit become human var. turun aga babasi bu. Dallanma budaklanma ve en ufak kararin direk oyunu etkilemesinin en iyisi bu.

Son olarak teltale games diye firma var. bunlarin oyunlariin(pc) hepsi bu tarzdir


eazy
(03.01.19)
(4)

Güzel Kalem Almak İstiyorum

Kalemleri çok seviyorum, güzel duran ve yazan kalem görünce mutlu oluyorum. Genelde marka kırtasiyelere gittiğimde dolma kalemlerin olduğu cam dolaba hohlayıp kalp çiziyorum. Şöyle bakmaya doyamayacağım, danışanları dinlemeyi bırakıp kalemime odaklanacağım, neredeyse yazmaya kıyamayacağım bir kalem
Kalemleri çok seviyorum, güzel duran ve yazan kalem görünce mutlu oluyorum. Genelde marka kırtasiyelere gittiğimde dolma kalemlerin olduğu cam dolaba hohlayıp kalp çiziyorum. Şöyle bakmaya doyamayacağım, danışanları dinlemeyi bırakıp kalemime odaklanacağım, neredeyse yazmaya kıyamayacağım bir kalem almak istiyorum.

Doktorlara gelen mümessillere dadanıyorum, bir yerden sonra ayıp oluyor haliyle.

Haliyle sorularım var ve her türlü öneriye açığım:

1) Solak olduğum ve yazdığım kısma elim değdiği için dolma kalemlerle (hatta iz bırakan her kalemle) çocukluk travmalarım var (na burada 20. saniyedeki Darwin gibi oluyorum: www.youtube.com ) ama eşek kadar insan oldum, acaba tekrar deneyim mi diyorum.


2) Pilot kalem alacaksam öyle düz yıllık ödev hazırladıklarımızdan değil de azıcık daha güzelinden almak istiyorum. Bu işlerde çok yeni olduğum için marka önerilerine fazlasıyla açığım ve genel olarak dikkat etmem gereken bir şey var mı bileyim.

Bonus: Güzel yazan, ergonomik 0,5 uç kalem önerilerinize de açığım.

Genel fiyatları bilmiyorum ve bin küsur liralara çıkan kalem alırsam gece boynuma asmadan uyuyamayacağım için daha makul fiyatlı bir şey önerirseniz sevinirim.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(11.12.18)
artline'ın kalemlerini beğeniyorum ben çok.


kronik
(11.12.18)
1)tekrar deneyin, dolmakalem inanılmaz keyifli bir olay. Solak olup hiçbir sıkıntı çekmeden kullananlar var eğer eliniz sürtüyorsa hızlı kuruyan bir mürekkep ve yavaş yazmak çözüm olabilir
Öneri olarak da scrikks 149, pilot mr, pilot 78g(aliexpresste bulabilirsiniz)
Dolmakalem ve mürekkep hakkında daha fazla sorunuz varsa özelden yazın eve gidince cevaplayayım :)
2) bilemiyorum maalesef

Graph 1000 0.5 yazımı çok rahat fiyatı da nispeten iyidir (10 küsür dolar) ama düşürmemeye özen göstermeniz lazım


hocam bu kalem işi zevk işi, ben mesela şu an havadan para gelse meisterstück alırım.

genelde scricks modelleri kullanıyorum, çünkü metal yüzey hoşuma gidiyor. özellikle koyu renk dolma kalemlerine bayılıyorum.

mesela şu faber castell bence çogzel

www.hepsiburada.com

renkli ve ucuz isterseniz şunlar düzgün çalışıyor

www.hepsiburada.com

mesela bence muazzam

www.hepsiburada.com

mor severseniz,

www.hepsiburada.com

ve bu kalem olayının zirvesi,

www.hepsiburada.com

dolmakalem kullanmak inanılmaz zevkli. seçin beğenin alın deneyin. zaten severek kullanırsınız.


babilbaligi
(11.12.18)
bu arada bugün mesela bunu gördüm. çok güzel değil mi?

www.hskirtasiye.com


babilbaligi
(12.12.18)
(8)

Ankara'da Sohbet Edip İçmelik Mekan

20 civarı kişinin rahatsız edilmeden, müziğin birbirini duymaya engel olmadığı nerelere gidebiliriz?Bir mekanın ayrı bir odası da olabilir, nasıl yapalım?Rakılık mekan olmayacak, herkes kendi içkisini ödeyecek.Teşekkür ederim.Düzeltme: Çok doğru bir eleştiriyle ayrıntıyı değiştireyim: Rahatsız edilm
20 civarı kişinin rahatsız edilmeden, müziğin birbirini duymaya engel olmadığı nerelere gidebiliriz?
Bir mekanın ayrı bir odası da olabilir, nasıl yapalım?
Rakılık mekan olmayacak, herkes kendi içkisini ödeyecek.

Teşekkür ederim.

Düzeltme: Çok doğru bir eleştiriyle ayrıntıyı değiştireyim: Rahatsız edilmekten çok etrafın bizim gürültümüzden rahatsız olmayacağı bir yer olursa daha iyi olur.
mor bembombom
(28.11.18)
Route


kablelvuku
(28.11.18)
crossroads, nry pub


mirty
(28.11.18)
yemek de olacaksa gölbaşı beykoz
özel odalar var


cedex
(28.11.18)
GAGA Manjero (GOP)


AlsterWasser
(28.11.18)
hocam zaten 20 kişi iseniz kimse sizi rahatsız edemez bilakis rahatsız eden siz olacaksınız :)

ben de poolpub diyorum, ya da tepeprime newcaste ya da hayal kahvesi


giovanne
(28.11.18)
@giovanne ahahahaha doğru. Zaten kutlama yemeği olacak.
Katılımcıların hepsi kadın olacağı için kadın olarak rahatsız edilmeyeceğimiz bir yer sormaya çalışmıştım da eklemeyi unuttuğum için öyle bir garip oldu, haklısınız.


mor bembombom
(28.11.18)
eğer haftaiçi olacaksa öküz olabilir. devasa bir yer sonuçta. quick china da gayet büyük ve görece sakin bir yer. maidan veya tepe prime new castle da olabilir.


prasinos
(28.11.18)
nefes.


baharat
(28.11.18)
(16)

Psikolog Hizmetine Ne Kadar Verirsiniz?

Lütfen ciddili yanıtlar verin ki ben de elimden geleni yapabileyim.Yeni işteyim malum. Bu sefer yoğunlukla ergen ve yetişkinle çalışıyorum. Tabiy ki etrafımda bir şeyleri değiştirmeye çalışmadan duramıyorum, sonra "neden üstlerle kavga ediyorum? :(" diye ağlıyorum.Neyse, şu anda çevreme göre en ucuz
Lütfen ciddili yanıtlar verin ki ben de elimden geleni yapabileyim.

Yeni işteyim malum. Bu sefer yoğunlukla ergen ve yetişkinle çalışıyorum. Tabiy ki etrafımda bir şeyleri değiştirmeye çalışmadan duramıyorum, sonra "neden üstlerle kavga ediyorum? :(" diye ağlıyorum.

Neyse, şu anda çevreme göre en ucuz çalışan psikolog benim. Özellikle testler konusunda "en az iki katı olmalı" diyen meslektaşlar oldu.

Şimdi ben üstlerle konuşup bu konuda bir indirim yapabilirim ama bu sefer de "indirim yaparsan millet seni ciddiye almaz" diyenler oldu. Bir de "o zaman üstler, daha az para getireceksen neden seni çalıştırmak istesinler ki?" dediler.
Bana kalsa her şey ucuz olsun, ne bilim 45-50 tl falan olsun psikolog ama o aradaki dengeyi sağlayamıyorum henüz.

Hem meslektaşlara hem de alan dışı insanlara sorum olsun, siz ne düşünürdünüz?

Not: Bu bir reklam değildir. Amacım danışan toplamak değil, anonimliğe güvenerek ne yapabileceğimi/yapamayacağımı görebilmek. Herhangi bir bilgimi paylaşmıycam.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(20.11.18)
Saatliğine 150 TL'den fazla vermem. Gerçekten çok donanımlı, yurt dışında master yapmış, işinde çok uzman biri olduğunu düşünüyorsam en fazla 200 TL verebilirim. Daha fazlası gözümde enayilik seviyesine giriyor.


hitokiri kenshin
(20.11.18)
Üfüfüüüüf... Alanda çalışmaya henüz başlayamamış ama bu derde önceden çok kafa yormuş ve alternatifleri araştırmış bir meslektaşınız olarak, hem "ciddiye alınmama" kısmına hem de uygun olması gerektiğine hak veriyorum.

Ciddiye alınmama: Maalesef bir hizmete verilen para oranında memnuniyet-hakkını verme gibi duygu ve düşünceler olabiliyor (teorik dayanağını hatırlamıyorum, diğer meslektaşlar yardımcı olsun, ... etkisi???). Örneğin, dışarıda, parklarda koşu yapabilecekken spor salonunda koşu bandında yapmayı tercih edenler o hizmetin karşılığında para veriyor olduğundan hem kendilerini disipline etmeye başlıyorlar hem de hizmeti daha değerli görmeye başlıyorlar.

Uygunluk: İnsanlara ayna tutmak, onların ruhuna dokunup kendilerini daha derinden keşfetmelerini sağlamak bizim görevimizse, bu özverili görevden para alarak yaptığımız işi "kirletmemeliyiz" düşüncesi vardı uzun bir süre. O yüzden yıllardır gönüllü çalışıyorum, bir türlü para kazanmaya başlayamadım.

Ancak bunun ortası nasıl olabilir: Tanıdığım bazı meslektaşlarım haftada bir gününü, ya da haftada birkaç saatini gerçekten ihtiyaç sahibi kişilere gönüllü hizmet vermeye ayırıyorlar. Diğer zamanlarda, aynı/benzer niteliklere sahip meslektaşları o bölgede nasıl bir ücret belirlediyse ona yakın ücretle çalışıyorlar. Belki bu şekilde bir denge kurulabilir.

İyi şanslar, başarılar, kolaylıklar!

Edit: "Kalifikasyon" düzeltildi (zavallı Türkçe).


Bence ne kadar verileceği konusunda, hizmeti alacak kişinin gelir durumu önemli. Bence bu psikolog konusunda bir nokta gözden geliniyor. En azından çevremde çeşitli sebeplerden bunalımda olan birçok insanla sohbet ettiğimde, iş bir noktada parasızlığa, işsizliğe, parası olmadığı için ideal değil standart bir hayat bile yaşayamamaya bağlanıyor, ben de dahil olmak üzere birçok kişiye bu noktada verilen tavsiye ''psikoloğa git''. E tamam gideyim ''psikolog/psikiyatr/danışman bir işe yaramaz'' diyen bir tip değilim gerçekten gitmek isterim de Ankara'da psikolog fiyatları ortalama olarak seans başı 150 civarına seyrediyor. Nasıl gideyim ? O yüzden bence, psikoloğa gitmek isteyip gidemeyen birçok insanın düşündüğünü yazayım. Maalesef 50'den fazla ver(e)mem. He iş bulurum, düzgün bir gelirim olur ve maddiyat dışı bir içsel bunalımım/sıkıntım olur, psikolğa verilecek paraya acımayacak halde olurum, faydalı olacağına inandığım bir kişiyse 200-250'ye kadar çıkarım.


evandro roncatto
(20.11.18)
@evandro, peki 50 tl'ye birini görseniz kalitesinden/eğitiminden şüphelenir misiniz ya da ne düşünürsünüz?


mor bembombom
(20.11.18)
açıkçası ilk duyduğumda bir şüphelenirim ama daha sonrasında yukarıda anlattığım sebeplerden ötürü ''belki de psikoloğa gitmek isteyip gidemeyen insanlar olduğunun ve bu insanları çekebileceğinin farkına varmıştır'' diye düşünür olumlu yaklaşırım.


evandro roncatto
(20.11.18)
ben hiç para vermem. iyi dert dinleyen bi arkadaşımı çağırır 2 bira ısmarlarım.


300 tl vermişliğim var bir süre. iyi de geldi pişman olmadım.


ilkot
(20.11.18)
400 tl verdim bir süre istanbulda. pişman değilim, yemedim içmedim kafayı düzeltmek için uğraştım.


ruh i tibbiye
(20.11.18)
180 veriyorum şu an. parasal olarak 250 üzeri oldukça zorlar. ama aldığım faydadan dolayı devam etmeye çalışırım. 400 falan hard sınırım olur herhalde.


mattiadestro
(20.11.18)
Çok iyi olduğunu duyduğum, ismi bilinen biriyse maksimum 300 veririm. 50 tl diyorsa bi şüphelenirim ve tercih etmem sanırım. 150-200 arasi yerleri normal görür, tercih ederim.


aquarium
(20.11.18)
gelire göre yüzde almak mantıklı bence. bence iyi bi psikolog, değerini, fonksiyonunu bilenler için gerçekten paha biçilemez bi kaynak. ama paha biçemeyecek kadar değerli gördüğüm ücreti veremiyorum, ama benim için benim verdiğim büyük bi yüzde. yani ben verdiğim önem yüzdesini gelirle çarpıyorum böyle şeylerde karar verirken.


neynep
(20.11.18)
Kurtulun artik su poverty mindset'ten... Faydali olan psikologa 1000try veririm.


siz istiyorsunuz ki 250 tl vereyim tüm sıkıntılardan kurtulayım dünyada böyle bir hizmet yok. adam donanımlıysa 2bin bile istese verecen. yıllarca okuyup kendini geliştiriyor insanlar 200tl verince her şeyi bekliyorlar. adam donanımlıysa 300 verilir.

dert dinle dinle nereye kadar zor amk. 8 senedir bu sektördeyim dert derdin anasını ağladır. memur değilde dışarda çalışsam 250den aşşaya hasta almazdım.


mikahakkinen
(20.11.18)
izmir/bostanlı'da 180 TL veriyorum bir süredir. Başlarda ayda iki kez gidiyordum, maddi açıdan biraz zor geldiği için ayda bire düşürdüm. İyi geliyor, memnunum. Zorda kalırsam başka bir masrafımdan kısar bir süre daha gitmeye devam ederim.


180 verdim 2 yıl önce saatine. Yine 140-200 aralığını tercih ederdim. Gönül ister ki 500-1000 verebileyim ama durumum uygun değil.

Özel bir program, araştırma vs. olmadıktan sonra 140-150 aşağısı bende şüphe uyandırırdı.

Keşke herkes bu hizmetlere erişebilse, toplumun topyekün ruh sağlığı konusunda yardıma ihtiyacı var ama piyasa ekonomisi ve hayat şartları devam ettikçe bu ütopik ne yazık ki...


monogram
(21.11.18)
@mor bembombom, bu sizin mesleğiniz ve bu işi gönüllü bir hizmet olarak yapmıyorsunuz. Aldığınız eğitimleri hobi olsun diye almadığınızı, harcadığınız emeğin gerçek bir karşılığı olması gerektiğiniz unutmayın. Mesleğimizin saygınlığın devamı için de 50 lira gibi aşırı düşük ücretlendirmelerin önüne geçilmeli diye düşünüyorum. Klinik psikologum ve doktora tez aşamasındayım. Doktorasını bitirip dışarıda psikoterapi yapan arkadaşlarım seans ücreti olarak 250-300 civarı istiyor ve emeğimizin karşılığı en az bu. Uzman klinik psikologsanız ve çok tecrübeli değilseniz belki bu ücret 150-200 aralığına düşebilir ancak daha altı psikoterapiden çok "komşuculuk" oluyor. Şu olabilir örneğin haftada 10 danışanınız vardır, bunun 1-2'sini indirimli görebilirsiniz. Tabii bu talebin öncelikli olarak danışandan gelmesi lazım. Ya da maddi sıkıntılardan ötürü terapiye devam edemeyeceğini söyleyen/edemeyen bir danışana teklif edilebilir.
Çalışma ortamınızı ya da altyapınızı bilmiyorum ama yaptığımız şeyin ne kadar uzmanlığımız ne kadar "kendini feda" şemamız olduğunu ara ara düşünmek kötü fikir değil ;)


depol
(21.11.18)
(8)

Üşüyorum

Diye diye burada da az kafa ütülemedim. Şimdi öğreniyorum ki sorun bende değil, çalıştığım yerdeymiş. Ha şimdi de üşüyorum ama normal sınırlar içerisinde. Yani hırkamı giydiğimde vücut sıcaklığını koruyabiliyorum.Eski iş yerinde na beş santimlik kazak ve milletin Doğu'ya dışarıda görev yaparken giyd
Diye diye burada da az kafa ütülemedim. Şimdi öğreniyorum ki sorun bende değil, çalıştığım yerdeymiş. Ha şimdi de üşüyorum ama normal sınırlar içerisinde. Yani hırkamı giydiğimde vücut sıcaklığını koruyabiliyorum.

Eski iş yerinde na beş santimlik kazak ve milletin Doğu'ya dışarıda görev yaparken giydiği içliği giydiğimde yine içim titriyordu; elimde sürekli sıcak su oluyordu ve buna rağmen üşüyordum. Aralık, ocak gibi ise kendi odamda nefes alırken öksürmeye başlıyordum; çünkü o soğuk kesmesini hissediyordum. Ha bu arada bina içerisinde ve çocuklarla çalışıyordum. Güvenlik görevlisi ya da bekçi gibi hava şartlarından etkilenen bir işim yok yani.
Biri bunları yazsa troll olabileceğini düşünürdüm ama maalesef ki gerçek.

Şimdi ise işe gelebilmek için sabahın köründe yola çıkıyorum, yolda tabii ki üşüyorum ama içeri girdiğimde inanmazsanız, sıcak! Ellerimi 1-2 derecelik suyla yıkamadığım için çaydanlığa elimi yapıştırmam gerekmiyor mesela.

Ben artık Türkiye'de iş dünyasından sadece temel şeyleri beklemeye karar verdim. Öyle çalışanın iyi halini düşünmekmiş, kaşıkla verip kepçeyle almakmış, örgüt psikolojisiymiş falan pehey. Bir sonraki hedefim sigortayı maaş üzerinden yatıran bir kuruma geçmek mesela.

Daha neler neler yazarım da neyse, soruya geçeyim. Sizin çalıştığınız en saçma ortam nasıldı?
mor bembombom
(20.11.18)
Masanın altına elektrikli soba alsana, küçük boyluları var. Ayak ısıtıcıları var, ondan da alabilirsin, hatta al.


liberal
(20.11.18)
@liberal, zaten vardı da elektriğe takıyorlar diye neredeyse gizli çalıştırıyordum. Her çıkışta sarıp sarmalayıp dolaba koyuyordum.
Bu arada yeni iş yerindeyim şu anda, o yüzden gerekmiyor.


mor bembombom
(20.11.18)
Çalıştığım en değişik ortam, ilk şirketin eski bir fabrikası vardı, IT'si de oradaydı, orasıydı sanırım. Soğuk olurdu ama çok kötü değildi.

En tahammül edemediğim yer ise daha sonra taşındığımız plazaydı. Plaza ortamlarına hiç gelemiyorum.


monogram
(20.11.18)
Çalıştığım yer demeyeyim ama iş gereği gittiğim ortamlarda kadın tuvaleti olmuyordu. Berbat pis fabrika ortamı lokasyon Anadolu şehirleri. Arkadaşlar kapıda dururlardı da öyle işimi hallederdim. Tabii gün içinde minimum su, çay, kahve içiyordum ki çişim gelmesin.


SiyamkedisiZorro
(20.11.18)
Merak ettim çocuklarla çalışıyormuşsunuz kreş falan mıydı? çocuklar bu şartlarla nasıl baş ediyordu? Herhalde her 2 haftada bir antibiyotik kullanmak zorunda kalıyorlardır.


Angelismeee
(20.11.18)
@angelismeee, özel eğitimdi ve veliler tepki gösterince açmaya başlıyorlardı.
Tek bir portatif ısıtıcıyı, sınıf sınıf gezdiriyorlardı gibi gibi.


mor bembombom
(20.11.18)
Patrondan izin günü istediğimde ne izni demişti. Haftada 1 ya da 2 haftada 1 izinden bahsediyorum bu arada


neysene
(20.11.18)
Türkiye'nin şimdilerde büyük denilen bi yazılım şirketinde işe başlamıştım. 18:00'da mesai bitiyordu ve toparlanıp çıkıyordum. 1-2 hafta sonra ana kraliçe benimle görüşmek istedi;

Ana Kraliçe : Cınım, sen erken çıkıyormuşsun akşamları.
Dumura Uğramış Halde Ben : Yoo, mesai bittikten sonra çıkıyorum.
AK: Ama olmaz ki, bak arkadaşların hep kalıyor. Çalışmaya devam ediyorlar. Ayıp olur onlara.
Öfekli Ben : Ama çıkmazsam daha fazla ayıp olacak birisi var ki.

Sonra çok kalmadım orada.


elinde tivit
(20.11.18)
(4)

Yoğun Kakao/Çikolatalı Tatlı

Merhaba, ben mor bembombom. Ben bir kakao bağımlısıyım.Diğer katılımcılar: "merhaba mor bembombom".Tatlı yapmayı beceremiyorum; çünkü tariflerde inanılmaz fazla şeker oluyor ve şekeri 1/3 oranında koyup kakaoyu 3-4 kat fazla koyduğumda denge iyice şaşıyor. O dengeyi sağlamakta zorlanıyorum, sağlayam
Merhaba, ben mor bembombom. Ben bir kakao bağımlısıyım.
Diğer katılımcılar: "merhaba mor bembombom".

Tatlı yapmayı beceremiyorum; çünkü tariflerde inanılmaz fazla şeker oluyor ve şekeri 1/3 oranında koyup kakaoyu 3-4 kat fazla koyduğumda denge iyice şaşıyor. O dengeyi sağlamakta zorlanıyorum, sağlayamayınca gıcık oluyorum.

Ben istiyorum ki yoğun kakao veya çikolatalı kek, kurabiye vs tatlı yiyim ama şeker tadı çok gelmesin.

Bitter çikolata diyenin kalbini kırarım. Tabii ki yiyorum ama kesmiyor, yine içime işleyen şeker sinirimi bozuyor. Bir de sadece çikolata doyurmuyor, çikolatalı/kakaolu bir şeyler daha güzel.

%80 kakaoya alışmıştım bir ara, sonrasında hiçbir şey yiyemeyince normal bitter olan %68 mi ne, ona döndüm. Şimdiye kadar en tatmin edici çikolata deneyimim bitter çikolatayı eritip içine muz banmak oldu.
Bir de çiçeksepeti'nin koyu minik kekleri fena değildi.
Böyle Luppo'nun daha az şekerli, daha yoğun kakaolusu gibi bir şey istiyorum.

Ankara içinde bir yer öneriniz, efendime söyleyim tarif, marka öneriniz varsa açığım.
Evet ben de tam bilmiyorum ne istediğimi; çünkü bulamıyorum. Allah başka dert vermesin. Derdimi sevin, onu koruyun.
Bu dengesiz kardeşinizi yargılamadan bir yardım eli atarsanız çok sevinirim.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(11.11.18)
merhaba mor bembombom.
ben helena.
aradığın çözüm..*dan dan dan*...bende *güneş gözlüklü emoji*

Şimdi sana verebileceğim birkaç öneri var.
1) Mug kek. Mug kek yaptım geçenlerde ve unum çok çok azdı. Neyse ben bastım kakaoyu. Şeker için de biraz muz ve toz şeker ekledim. 2 dakika mikroda döndü. Hayatımda bu kadar kakaolu bir şey yememiştim. Biraz soğumasını beklersen harika olur. İçine üç beş parçaya böldüğün bar çikolata ve özellikle de fındık atarsan tadından yenmez.

2)Lindt'in %90 kakaoluk çikolatasını denedin mi? Ayrıca nestle'nin kakaolu gofreti de güzel.

3)benmari usülü erittiğin çikolataya çilek-ananas-muz-elma banabilirsin.

4)bitter çikolatalı ve bol kakaolu kurabikler yapabilirsin. kakao zaten un kıvamında olduğu için undan biraz kısıp kabartma tozunu da unutmazsan iyi pişer.


helena
(11.11.18)
Kek değil ama müthiş kolay ve lezzetli benim de yeni denediğim bir tarif var. Çok hafif ve şekersiz olması ise şahane :)

1 olgun avokado
1 adet muz
Ve istediğiniz kadar kakao

Üçünü blenderdan geçirin buzdolabında 1 saat bekletin. Üzerine Hindistan cevizi ya da istediğiniz bir meyve/kuruyemiş türünü ekleyin. Pudinginiz hazır :)


www.google.com.tr
Dün bu tarifi yaptım çok şekerli oldu ama kakaosu çok güzeldi. Bugün yarım çay bardağı şeker koyarak yaptım ve çok güzel oldu.


coca cola
(11.11.18)
tam sizin kafadan bir insan olarak, migroslarda satilan zuber barlari tavsiye ediyoum, icinde yapay seker yag yok, sizin bahsettiginiz evde kendi kendine saglikli tatli ypamaya calisirken oranlari kivamlari tutturamamanin tam tersi, acayip tutturmuslar, kesinlikle tavsiye ederim. benim favorilerim, cilekli, findikli, proteinbarlar.


mavicorap
(11.11.18)
(1)

Optimum AVM-AŞTİ Arası Dolmuş

Var mı? İlla paralı otobüsle Söğütözü, oradan on dk yürüyüş mü yapmak gerek? Teşekkür ederim.
Var mı? İlla paralı otobüsle Söğütözü, oradan on dk yürüyüş mü yapmak gerek?
Teşekkür ederim.
mor bembombom
(31.10.18)
Eryaman dolmuşu var. Optimum'un tam önünde indirmiyor, bir 100-150 metre kadar yürümek gerekiyor.


babilbaligi
(31.10.18)
(1)

Ankarada İş Hukuku Çalışan Avukat

Başka şehirde çalışan avukat arkadaşıma sordum, haklıymışım ve hemen çıkabilirmişim ama nolur nolmaz br avukat tutmamı önerdi.Önerebilirseniz sevinirim, teşekkür ederim.
Başka şehirde çalışan avukat arkadaşıma sordum, haklıymışım ve hemen çıkabilirmişim ama nolur nolmaz br avukat tutmamı önerdi.
Önerebilirseniz sevinirim, teşekkür ederim.
mor bembombom
(19.10.18)
Dilerseniz benimle iletişime geçebilirsiniz


gypsy punk
(19.10.18)
(1)

Online İş Siteleri

Daha önce Appen'le çalıştım iki sene kadar ama defalarca başvurmama rağmen geri dönmediler. Google ve Yandex bir şey kazandırmıyor. Geçen arkadaşım Lionsbridge mi neyden bahsetti ama onda da Türkiye yok. Amazonturk de beni almadı.İnternetten "crowdsourcing" ya da "social media evaluator" diye aratın
Daha önce Appen'le çalıştım iki sene kadar ama defalarca başvurmama rağmen geri dönmediler. Google ve Yandex bir şey kazandırmıyor. Geçen arkadaşım Lionsbridge mi neyden bahsetti ama onda da Türkiye yok. Amazonturk de beni almadı.

İnternetten "crowdsourcing" ya da "social media evaluator" diye aratınca istediğim şeyleri bulamıyorum.
Özellikle bu iki şeyi yapabilecdğim bir site veya google'da arama önerisi verirseniz sevinirim.
Teşekkür ederim.
mor bembombom
(11.10.18)
upwork


eksimtrak
(11.10.18)
(5)

YÖKDİL vs YDS

YÖKDİL daha kolay ve alana yönelik diyorlar. YDS'den 78 almıştım geçen sene, sizce YÖKDİL'e girsem puanım yükselir mi ve eğer daha kolaysa aralıktaki YDS'ye girmeye değer mi?Ek soru olarak YÖKDİL'e çalışmak için kaynak öneriniz var mı? YDS'ye çalışırken sadece yabancı makale okuyup Memrise'dan kelim
YÖKDİL daha kolay ve alana yönelik diyorlar.
YDS'den 78 almıştım geçen sene, sizce YÖKDİL'e girsem puanım yükselir mi ve eğer daha kolaysa aralıktaki YDS'ye girmeye değer mi?

Ek soru olarak YÖKDİL'e çalışmak için kaynak öneriniz var mı? YDS'ye çalışırken sadece yabancı makale okuyup Memrise'dan kelime çalışıyordum. Farklı bir şey yapmam gerekir mi?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(09.10.18)
çok rahat 90+ alırsın. yökdil easy. yds ye calistigin kaynaklar yeterli.


lata
(09.10.18)
yds'den 78 aldıysanız yökdil için ekstra bi çaba harcamanıza gerek yok.


nice tnetennba
(09.10.18)
Valla yökdil gibi bir sınavın getirilme amacı düşünüldüğünde bence de çok bişey yapmana gerek yok. Yds ye nasıl hazırlandıysan o şekilde hazırlan yeter.


Benim yokdil puanim 75. Yds 72.5
Yokdile yds den once hic calismadan girmistim sonra cok pisman oldum. Sinav asagi yukari ayni tarzda soru tiplerinin sayilarini karsilastir. Mesela yokdilde ceviri sorulari coktu. Yanlis hatirlamiyorsam. Ona gore agirlik vererek calisirsin.


wishmaythşngs
(09.10.18)
YDS 78 civarıyken, son iki gün YouTube videolarıyla 3-5 saat çalıştığım yökdilden 93-94 civarı bir şey aldım.

Ancak her sınavda yökdilin zorluğu YDS ye yaklaşıyor. Ben ilk sınavlara yetişemedi. Onun için girecekseniz gecikmeyin daha fazla.


yemrem
(09.10.18)
(10)

Kedimizin Nesi Olabilir?

Yarın veterinere götürücez, buradan da tecrübeleri duyalı dedik.Yemesi, içmesi, uykusu, kakası her şeyi normal. 4 aylık bir yavrucak.Şu son 4-5 gündür ön patilerini sürekli yalıyor, sanki bir şeyi ısırıyormuş gibi kart kurt sesler bile geliyor.Patisinde bir şişlik, kızarıklık, cisim vs göremedik ve
Yarın veterinere götürücez, buradan da tecrübeleri duyalı dedik.
Yemesi, içmesi, uykusu, kakası her şeyi normal. 4 aylık bir yavrucak.

Şu son 4-5 gündür ön patilerini sürekli yalıyor, sanki bir şeyi ısırıyormuş gibi kart kurt sesler bile geliyor.
Patisinde bir şişlik, kızarıklık, cisim vs göremedik ve topallamıyor. Atlamaya zıplamaya devam ediyor.
Patisini bizim ellememize ses etmiyor. Yani yavru kedi enerjisi olarak kucağımıza aldığımızda ne kadar gıcıklanıyorsa patiye de o kadar gıcıklanıyor, farklı bir şey göremedik. Canı yansa bize de ellettirmezdi diye düşünüyorum.

Bir paketin zımbalı kısmını bırakmışım ortada, acaba o mu dedik ama dediğim gibi bir kızarıklık yok ve dokununca geri çekmiyor patisini.
En son salondaki lambaderin üstüne çıkıp onu devirdi birkaç gün önce, acaba devirirken patisi ezildi filan mı, diye düşündük.
Habire bir yerlerden düşüp duruyor (yüksek değil), aşırı oyuncu diye fişek gibi oradan oraya koşuyor. Zedelemiş olabilir mi?
Küçük tuvalette (kendi tuvaleti aynı zamanda) sıcak su borusu var, oraya cos diye ellemiş olabilir mi, dedik ama yine dediğim gibi kızarıklık yok.


Sizce ne olabilir?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(05.10.18)
Tırnaklarını ve tırnaklarının aralarını temizliyor tahminimce. Kart kurt seslerinden bu sonuca vardım. Kediler çok titiz canlılar.


auroraaurora
(05.10.18)
bizim kedimiz tırmalama tahtasına tırnaklarına geçirdikten sonra genelde yapıyor. aralarını temızliyor diye dusunuyorum ben de. ama ıcınız rahat etsın bı goturun tabıı ki.


hede hodo
(05.10.18)
Bana da temizlik gibi geldi. Sorun olduğu fikrine sadece ses üzerinden mi kapıldınız? Benimki kendini temizlerken öyle acayip sesler çıkıyor ki, şaşırırsınız.


bit/pire olabilir mi? bir ihtimal.


piremses
(05.10.18)
@windows, sesinden dolayı ve sanki çok sık yalanıyor diye. Normalde günde 1-2 saat yalanmaları gerekiyor diye biliyorum ama sürekli patisini yaladığını görüyoruz.


mor bembombom
(05.10.18)
benim kopekte de bu aliskanlik var. bi saglik sorunu da yok. patilerini yaliyor, tirnaklarini yiyor. kendince her yuruyusten sonra bakim yapiyor salak. hatta o sirada yanina gelirsem rahatsiz olup gitmemi bekliyor boyle i.hizliresim.com


pide
(05.10.18)
bana da endişelenecek bir durum yok gibi geldi; temizlik olabilir, bir de yavru kediler, bilhassa yalnız olanlar belli bir harekete saplanabiliyorlar, vazgeçmeleri zaman alıyor. canını bir sebepten acıtmış olsaydı bir ya da iki günden fazla sürmezdi, acıları uzun sürmüyor.


tiny penny
(05.10.18)
Kumuyla ilgili olabilir, rahatsiz ediyodur aralara filan kaciyorsa


red g
(05.10.18)
@pide, daha dün kafamın dibinde şlap şlup yalanırken baktığımı fark edip başka yere gitti, orada yalanmaya devam etti eşek.
Saplantıysa ve canı acımıyorsa yeterli.


mor bembombom
(05.10.18)
aynıısnı bizimkisi de yapıyor, tırnaklarını koparıyor o ses ondan gelir. tırnak kapsulu fln da olur yerlerde. bir sorunu yok yavrunun


oscar
(05.10.18)
(3)

Ankarakart ile Aktarma

EGO'nun otobüs veya metrosundan sonra beyaz otobüse binince aktarma yapmıyor mu?Dikkat edemedim acelem var diye de galiba para düştü.EGO'nun sitesinde bununla ilgili bir şey bulamaım. Bilgisi olan var mıdır acaba?Teşekkür ederim.Ekleme: Peki mavi otobüsler kartlıya geçince onlarla da mı aktarma yapa
EGO'nun otobüs veya metrosundan sonra beyaz otobüse binince aktarma yapmıyor mu?
Dikkat edemedim acelem var diye de galiba para düştü.
EGO'nun sitesinde bununla ilgili bir şey bulamaım. Bilgisi olan var mıdır acaba?

Teşekkür ederim.

Ekleme: Peki mavi otobüsler kartlıya geçince onlarla da mı aktarma yapamıycaz?
Peki karta geçmenin mantığı ne o zaman? Ha elden vermişim ha karttan düşmüş, aktarma yapmadıktan sonra farkı ne ki?

Kafamda deli sorular.
mor bembombom
(05.10.18)
nein. dünyanın en saçma şeyi olabilir bu durum.


giovanne
(05.10.18)
mavi ozel otobuslerde aktarma olmayacak sanirim. kartin avantaji odemeyi hizlandirmak, muavinsiz yolculuk yapmak ve vergi icin gelir gideri takip etmek olabilir.


foster
(05.10.18)
Maviden sonra belediyenin tasitina binersen aktarma oluyor galiba.


baal
(05.10.18)
(2)

İstediğiniz Kitapları Bulabiliyor Musunuz?

Galiba algıda seçiciliğim var şu an çünkü işimle ilgili çocuklara yönelik kitapları ve kendi merakımla ilgili evrime dair kitapları bulamamaya başladığımı düşünüyorum.Zaten İdefix ve D&R'la ilişiği kestim ama Kitapyurdu'nda da bulamayınca hüzünlendim biraz.Haziranda ve temmuzda okumak istediğim ama
Galiba algıda seçiciliğim var şu an çünkü işimle ilgili çocuklara yönelik kitapları ve kendi merakımla ilgili evrime dair kitapları bulamamaya başladığımı düşünüyorum.
Zaten İdefix ve D&R'la ilişiği kestim ama Kitapyurdu'nda da bulamayınca hüzünlendim biraz.
Haziranda ve temmuzda okumak istediğim ama daha erken olduğunu (bana ağır geleceğini) düşündüğüm, evrimle ilgili birkaç kitap depolamıştım ama şimdi yok gibi ya da yeni basımları gelmiyor gibi.

Sizin bir gözleminiz var mı? Sizce istediğimiz kitapları hiç bulamayacağımız dönemler gelecek mi?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(03.10.18)
Değişik bir soru olmuş. Ben zaten istediğim kitapları hiç bulamıyorum. Kitapyurdunu hiç sevmesem de geçen ay cepteteb indirimi için kullanacaktım olmadı.

Her zaman sahafları gezmeyi çok sevmişimdir, üniversitede idefix dr falan adını bilmezdim. Mutlaka bulurdum da aradığım kitabı. Aradığımız kitapları bulamayacağımız bir dönem olmayacak ama ulaşamadığımız bir dönem olacak.

Çoğu kitap zaten ekitap formatında var. Sadece bazı ikinci eller fahiş.


kablelvuku
(03.10.18)
eganba.com'a da bakın, orada da yoksa, baskısı tükenmişse bir de nadirkitap.com


kobuzchu kiz
(03.10.18)
(4)

Bu Kış Ankara'da Üşümemek vs Ben

Şimdi ben çok üşüyen bir insanım (kan değerlerim normal, defalarca baktırdım) ve şu anda Ankara'da içlik, kazak ve polar cekete rağmen üşüyorum, ayaklarım donuyor.Ha iş yerim güneş görmüyor, patronum aralık ortası gibi artık çocuklar zatürre olunca kaloriferleri yakıyor ve o da ortam sıcaklığını -12
Şimdi ben çok üşüyen bir insanım (kan değerlerim normal, defalarca baktırdım) ve şu anda Ankara'da içlik, kazak ve polar cekete rağmen üşüyorum, ayaklarım donuyor.
Ha iş yerim güneş görmüyor, patronum aralık ortası gibi artık çocuklar zatürre olunca kaloriferleri yakıyor ve o da ortam sıcaklığını -12'den -5'e falan düşürecek şekilde yapıyor. Bugün de iş yerime gömdüm çok şükür.

Ayrıca ben kışın hep bi bitkin, ölgün, halsiz, böyle isteksiz pis bir yaratığa dönüşüyorum çünkü hemen soğuk çarpıyor ve fazla önlem almaya başlıyorum.

- Ben hep lahana gibi 5-6 kat giyiniyordum, aşırı terleyip sonra üşüyüp sinüzitten yatıyordum. Bunu azalttım mesela, üç kat giyiniyorum (atlet, kazak üzerine yün hırka).

- Demişlerdi ki "olay üşümemekte değil, terlememekte", çok mantıklı gelmişti ama dışarısı -5 dereceyken toplu taşımalar 25 derece oluyor, e haliyle ben de o aradaki farktan çat diye terliyorum. Bu hâlâ bir sorun bence.

- Kulak içi kulaklığı fark ettiğimden beri yine rahatladım, kulağıma giren ve beynimi donduran o soğuktan sakınabiliyorum. Üstüne de bere, mis.

- Kar botunu ben en geç kasımda giyiyorum; çünkü iş yerim soğuk ve ayrıca kendim çok üşüyorum. Normal insanlar adı üstünde kar yağınca giyiyormuş.

Peki neye dikkat edeyim? Ne yapayım? Neyi yanlış yapıyorum. Lütfen fikir verin, artık böyle kış geliyor diye karalar bağlamak istemiyorum.

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(26.09.18)
pahalı outdoor tipi montlar oluyor (marka adı yok aklımda). içine atlet giy gez, o derece bir koruma... hemen bir tane edin. içine de normal bir kazaktan fazlasını giyme. kendini terletme.


zgrydn
(26.09.18)
kaz tüyü diye satılan montlar var. yapay kaz tüyü olanlarından al. biraz pahalı oluyorlar, ama terletmiyorlar.onlardan giy.

umca diye mucizevi bir şey var. kendini azcık bile kırgın hissettiğinde çak bi 20 damla. düzenli propolis al. düzgün beslen. düzenli spor yap. soğuğa dayanımı çok artırıyor hakikaten.

daha ben Ankara'da kabanı falan çıkarmadım, o derece. sen şimdiden üşüyorsan, ocak-şubat sana zor geçer.


babilbaligi
(26.09.18)
terlememek için kat kat ve önü açılıp kapanabilen şeyler giymek ve gereğinde bunları çıkartarak-fermuarı açarak vücut ısısını dengelemek lazım.

çok soğuk havalarda(-10) benim giyinme şeklim mesela içten dışa sırasıyla; atlet-tişört- gömlek veya fermuarlı polar-kapşonlu üst(fermuarlı)-palto ve bere.

-10 dan 20 dereceye girdim mesela hemen tişörte kadar olan katmanların önünü açıyorum, paltoyu da elime alıyorum.


zikardo
(26.09.18)
sabahları düzenli pekmez içmeye başlayın, 10-15 günde hissetmeye başlarsınız farkı.


karamell
(27.09.18)
(2)

Nostalji Ögeli Düğün

Böyle kocaman kollu gelinlik gibi değil de ne bilim müzikler (demet akalın çalmayacak mesela), eldiven ve şapkanın şekli, belki süslemelerde atıyorum fiyonk gibi minik ögeler istiyorum.Ne geliyor aklınıza ya da siz ne görseniz "aa tıpkı 80/90'lar" dersiniz?Teşekkür ederim.
Böyle kocaman kollu gelinlik gibi değil de ne bilim müzikler (demet akalın çalmayacak mesela), eldiven ve şapkanın şekli, belki süslemelerde atıyorum fiyonk gibi minik ögeler istiyorum.
Ne geliyor aklınıza ya da siz ne görseniz "aa tıpkı 80/90'lar" dersiniz?

Teşekkür ederim.
mor bembombom
(23.09.18)
Dirseğe kadar dantel eldiven
Alından sarkan boncuklu beyaz şerit
Vatkalı gelinlik, ceket.


Amaranta ursula
(23.09.18)
80'ler: kabarık saçlı kadınlar, uzun saçlı erkekler. bir de ne denir bilmiyorum -belki bandana- kafaya düz biçimde bağlanan şerit kumaş. ceketler oluyor sivri omuzlu. kadınlarda büyük halka küpe.

90'lar: iğrenç giyim tarzı. tarif edemiyorum.

sen kendi düğününden mi bahsediyorsun? :') müzik olarak barış manço'dan alla beni pulla beni diyebilirim. romantiktir.


dont eat me
(23.09.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.