Giriş
(11)

Hız sınırına ne kadar uyuyorsunuz?

Araba kullanmaya yeni başladım. Mesela O1 otoyolu denilen 1. köprünün öncesi ve sonrasındaki yolda hız sınırı 80 km. Ben de 75-80’le gidiyorum ama her tarafımdan vızır vızır geçiyor diğer arabalar. Herkesin bu kadar hızlı olduğu yolda yavaş gidince sanki tehlike oluşturuyormuş gibi hissediyorum. Ama
Araba kullanmaya yeni başladım. Mesela O1 otoyolu denilen 1. köprünün öncesi ve sonrasındaki yolda hız sınırı 80 km. Ben de 75-80’le gidiyorum ama her tarafımdan vızır vızır geçiyor diğer arabalar. Herkesin bu kadar hızlı olduğu yolda yavaş gidince sanki tehlike oluşturuyormuş gibi hissediyorum. Ama hız sınırını da aşmak istemiyorum. Siz nasıl kullanıyorsunuz? Bana bir öneriniz var mı? Teşekkürler.
namandigurai
(01.12.19)
Yasal hız sınırını aşma. Bahsettiğin yolda hız sınırı 80 fakat 88km/s ye kadar ceza yazılmadığı için (sapma payı olarak %10 izin verilir) sürücüler bu hakkı son damlasına kadar kullanıyor. Sen 70, 75 gibi giderken (km saatinde görülen buyken gerçek hızın daha az ya fazla olabilir) 90' civarı gidenler sana vızır vızır gibi geliyor. Telefona indireceğin bir gps hızölçer uygulaması ile aracın gerçege en yakın hızını görür, göstergende ne kadar hata payı var tespit edebilirsin. Göstergendeki aşırı sapma.dolayısı ile, 75 gösterirken aslında daha yavaş olma ihtimalin var. Yolun temposuna ayak uydurmaya çalış tabii ama bunu gercek hızını ölçebiliyorken yap.


rezilrusfaadam
(01.12.19)
valla ortalama trafik hızı neyse ona uyuyorum.
dediğiniz gibi hız sınırı 80 ama orta şerit bile 80'den hızlı gidiyorsa bende gidiyorum.
ama otobanda hız sınırı 120 ama riskli olduğu için en fazla 110 yapıyorum.


hız sınırı neyse ona uyuyorum. geri kalan herkes 150 ile de gitse, asla ceza yazılmıyor da olsa sınır 80 ise 80 ile gidiyorum. zaten hız sınırı "kanka diğer trafiklere bak eğer onlar hızlı gidiyorsa ve ceza yazılmıyorsa siktir et sen de bas git" şeklinde yazılmıyor.

önerim hız sınırı neyse onunla git. biliyorum türkiye'de kurallara uymak gerizekalılık gibi görünüyor ama bunun sebebi ülkenin çok çok çok büyük çoğunluğunun gerizekalılık seviyesinin de altında zeka seviyesine sahip olup kurallara uymaması. hız sınırına uydunuz diye tehlike oluşturmazsınız. hız sınırının üstünde gidenler tehlike oluşturur. siz de hız sınırının üstünde giderseniz doğal olarak siz de tehlike oluşturursunuz.


levpontryagin
(01.12.19)
ben uyarım. 80 ise 80 i aşmam. 80 üstüne %10 hata payı olduğu için 88 ile gidenler var. ulan o hata payı zaten lastikten vb oluşan sorunlar yüzünden var. sen 88 görünce belki aslında 97 ile gidiyosun. bu yüzden gerek yok. şehirlerarası yolda 110 ile gidiyorum genelde bir sorun yoksa.


Tears of Devil
(01.12.19)
hız sınırının 80 olduğu yerde orta şeritte 80-85 ile gitmek ideal. normal şartlarda ben öyle yapıyorum gideceğim yere vaktinde ve yorulmadan ulaşmak için. ama gel gelelim orta şeritte 70-75 ile seyredenler sayesinde 100 km yolda 1000 kere sollamaya çıkmak zorunda kalayorum.


KUCO
(01.12.19)
Şehirlerearası bazı yollar hariç neredeyse tamamen uyuyorum yasal hız sınırına (sınır + %10 olarak) Orta şerit ya da sağ şeridi kullanabilirsin. E5'te sol şerit tam apaçi şeridi zaten. E5'te 80 üstü tam intihar.


roket adam
(01.12.19)
radar veya ortalama hız olmadığını bildiğim yerlerde o vızır vızır gidenlerden biri de ben oluyorum. Otoyolda genelde 150 bazen keyfime göre 100. Zaman zaman 200 üstüne çıkıyorum heyecan olsun diye.


catch the arrow
(01.12.19)
Eds den cezayi gecirdikleri noktalar disin sinira uymuyorum. Kimse de uymuyor. O sinirlara uyarsan bir yerden bir yere gidilmez istanbulda, kanser olur adam.

Ceza gelecek noktalarda herkes yavaslar farkedersin zaten, o noktalarda yavaşlıyorum ben de.
Ornegin Avcılar-kucukcekmece arasi.

Sinir 80 olan yerde 100le falan gidiyorum duruma gore, ama 120 olan yerde 120-130 arasi giderim genelde maks. 120den sonra cok yakiyor zaten araba, gerek yok.

Donuslerde mutlaka sinyalini veren, istisnasiz emniyrt kemeri takan, efendime soyleyeyim yaya gecinde duran biriyim. Yani kural tanimazin teki degilim, hiz tutkunu ya da apaci falan da degilim ama bazi hiz sinirlari cok absurd.


stavro
(01.12.19)
Ehliyet 6 yıldır var. 19 un başında sahip olmuştum.

Maks hızım 110 o da birkaç saniye. Farkeder farketmez 80-90 a çektim kendimi. Şehirlerarası yol 3 şeritti ve 1 km ön arkamda kimse yokken yapmıştım. Bayırlı bir yoldu ve sanırım müziğinde etkisiyle çıkmıştım o hıza. Hemen toplayıp düşürmüştüm.

Özetle ne bir kırmızı ışık ne başka birşey. Sürtme yada birinin hayatını tehlikeye bile atmadım.

Hepsinide kurallara uymaya borçluyum.


baldan kaymak
(01.12.19)
eğri oturup doğru konuşalım. en azından ben doğru konuşayım.

şehir içinde uyuyorum. çünkü gezici radarlar mevcut.

tünellerde uyuyorum.

Ortalama hız alan kesimlerde hızıma dikkat ediyorum.

şehir dışında eds ve radar tabelası dışında pek uymuyorum. yolun durumuna bağlı. kötü yolda zaten hız sınırı 90 bile olsa 90'nın altında giderim.

paralı yollarda (yeni açılan izmir istanbul osmangazi) dikkat etmiyorum. Hız sınırı 120 diyor fakat 120 ile gidende peygamber sabırı vardır sanırım.

şehirler arası yollarda çok yol yapmış birisi olarak söylemeliyimki hız limitlerimiz çok kötü belirlenmiş. dümdüz, yaya geçitsiz şehirin dışındaki yola en az 90 limit vermesi gerekirken 50 verip milletii gereksiz yere yavaşlatıyorlar. bazı yola geliyorsun hız limiti 90 diyor sonra birden 50'ye çıkıyor sonra 70 sonra tekrar 50. bunun bi standartı olmalı.

paralı ve 3-4 şeritli otoban yollarında hız sınırı bana kalırsa en az 150 olmalı. 120 ile sol şeriti işgal edip, yol vermeyen salakların yarattığı yoğunluğu bir nebze azaltır.


false pretension
(01.12.19)
hız yapmayı sevmediğimden ve arabama güvenmediğimden mümkün mertebe hız sınırlarına uyarım. özellikle şehir içinde daha fazla dikkat ederim.

buna rağmen gecen yıl 2 kere hızdan ceza yedim. hız sınırı 70 olan yerden 88 ile filan geçtiğim için o da.


wilhelmwasmuss
(01.12.19)
(2)

Altını tek seferde mi almalı parça parça mı?

Kendi çapınızda büyük sayılabilecek bir miktarda TL’den altına geçeceksiniz diyelim. Tümünü tek seferde mi almak mantıklı yoksa parçalara bölerek mi? Eğer parçalı ise neye göre hangi zamanlarda ne oranda alınmalı? Fikir belirtenlere şimdiden teşekkür ederim.
Kendi çapınızda büyük sayılabilecek bir miktarda TL’den altına geçeceksiniz diyelim. Tümünü tek seferde mi almak mantıklı yoksa parçalara bölerek mi? Eğer parçalı ise neye göre hangi zamanlarda ne oranda alınmalı? Fikir belirtenlere şimdiden teşekkür ederim.
namandigurai
(08.10.19)
fiziksel olarak almayı kastediyorsanız ben gasp riskine karşı parça parça alırdım.

eğer sorduğunuz ne zaman alayım sorusuysa yatırım tavsiyesi vermiyorum.


ozdek
(08.10.19)
Bence ne alırsan al parça parça al. Bozarken de öyle yap. Haftada bir al ya da on günde bir. Fiyat konusunda aklında sorun kalmaz.


Topalordek
(09.10.19)
(2)

Eski bir şarkı soruyorum

Sözlerinin ana fikri hayata bir kere geliyorsun, tadını çıkar tarzında olan bir şarkı duydum dün televizyonda ama unuttum şimdi. Aklınıza gelen bu tarz Türkçe şarkıları paylaşabilir misiniz?Teşekkürler.
Sözlerinin ana fikri hayata bir kere geliyorsun, tadını çıkar tarzında olan bir şarkı duydum dün televizyonda ama unuttum şimdi. Aklınıza gelen bu tarz Türkçe şarkıları paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler.
namandigurai
(18.08.19)
(3)

Renault Clio 0.9 Tce

Bu otomobili tavsiye eder misiniz? 2019 model ikinci eli hiç yok, malum sitede toplam 3 ilan var biri 0 km, diğer ikisi eski yıllara ait. Turbo motor, 90 HP, pek anlamam ama araştırdığım kadarıyla iyi ama ikinci el piyasası yok gibi. Satmak istesem satamaz mıyım veya neden tercih edilir/edilmez ya
Bu otomobili tavsiye eder misiniz? 2019 model ikinci eli hiç yok, malum sitede toplam 3 ilan var biri 0 km, diğer ikisi eski yıllara ait. Turbo motor, 90 HP, pek anlamam ama araştırdığım kadarıyla iyi ama ikinci el piyasası yok gibi. Satmak istesem satamaz mıyım veya neden tercih edilir/edilmez yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.
namandigurai
(15.08.19)
sahibinden'deki 0.9 ilanlarına da bakın, 109 ilan var. 2012-2013 yıllarında touch ve icon donanım paketleriyle satılmış, şimdi joy olarak 1-2 ay önce satışa sunulduğu için sahibinden'de 0.9 tce olarak pek göremiyorsunuz normal. ufak güncellemeler olsa da aslında aynı motor (verilerinden anladığım kadarıyla), dacia sandero ve renault captur'da da kullanılıyor.

sıfır alınacaksa 1.2 motorla aynı paraya satıldığı için alınabilir bence. hem daha güçlü hem de daha az tüketiyor. o kadar da kötü değil ikinci el piyasası. bakımlarını serviste yaptırırsanız rahat rahat satarsınız.


signore
(15.08.19)
Sandero aracımda kullanıyorum. Gücü ve tüketimi tatmin edici bir motor.


Aslında 3 değil 2 araç. Biri yanlış yere koymuş. Bence bu sınıfta fantezi yapmak mantıksız. Kolay satılacak bir donanımını alın.


the coon
(16.08.19)
(5)

Ege'de Her Şey Dahil Otel Önerisi

Hayatımda ilk defa her şey dahil otele gideceğim, konunun cahiliyim biraz. Kız arkadaşımla İzmir, Muğla, Aydın taraflarında bir yere gitmek istiyoruz. Mümkünse tecrübe edip memnun kaldığınız otel önerisinde bulunabilir misiniz? Teşekkürler.
Hayatımda ilk defa her şey dahil otele gideceğim, konunun cahiliyim biraz. Kız arkadaşımla İzmir, Muğla, Aydın taraflarında bir yere gitmek istiyoruz. Mümkünse tecrübe edip memnun kaldığınız otel önerisinde bulunabilir misiniz? Teşekkürler.
namandigurai
(04.08.19)
İçi itinayla boşaltılmış sözlerden biri de bu 'Her şey dahil' sözü.

Otele karar verirken bu 'Her şey dahil'e nelerin dahil olmadığını mutlaka araştırın ki sonradan güç durumda kalmayın.


Mirket
(04.08.19)
Didim, didim beach resort elegance
Kusadasi, grand blue sky
Bodrum, armonia beach clup

Secimi daraltip yere gore bunlari oneririm


c1b2k3
(04.08.19)
Her sey dahil tatil konseptinden hic hoslanmasam da is icin 1 hafta gecirdigim ve memnun kaldigim Club Phokai'yi onerebilirim, Foca'da.


(04.08.19)
herşey dahilin en kralları antalyadadır. egedekiler daha az klastır. Bodrum da gitmeni öneririm.


mikahakkinen
(04.08.19)
Torba’da milta var cocuksuz ciftler icin gayet guzel bence


beriberi
(05.08.19)
(5)

Otomobilde ÖTV İndirimi Olur Mu?

Bu konuyla ilgili beklentileriniz ve düşünceleriniz neler? Acil ihtiyacım yok hemen almam gerekmiyor ama indirim olmayacaksa da beklemenin pek bir faydası yok. Öneriniz nedir? Teşekkürler.
Bu konuyla ilgili beklentileriniz ve düşünceleriniz neler? Acil ihtiyacım yok hemen almam gerekmiyor ama indirim olmayacaksa da beklemenin pek bir faydası yok. Öneriniz nedir? Teşekkürler.
namandigurai
(04.08.19)
olmayacak. düzenleme getirelecek. (benim düşüncem)


false pretension
(04.08.19)
Albayrak mağdur etmeyi düzenleme gerekirse yaparız falan dedi. Bence yapacaklar bi şeyler


selimcigimisik
(04.08.19)
bi indirim olacak da ötv mi olur ne olur bilemedim. yandaş kanallarda ötv bekklentisi var otomotiv sektörü zor durumda vs diye haberler dönmeye başladı. yakın zamanda bi şeyler olur. eylül ayını beklemek lazım.


ergenpezeveng
(04.08.19)
"Sektöre yönelik yeni bir ÖTV düzenlemesi gerekiyor"

Konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, temmuzda binek otomobiller ile otobüs, minibüs ve midibüs ihracatında yaşanan artışların sektör ihracatına olumlu yansıdığını kaydetti.

Sürdürülebilir ihracat artışı için iç pazar canlılığının önemine dikkati çeken Çelik, "İç pazarda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için sektöre yönelik yeni bir ÖTV düzenlemesi gerekiyor. İç pazarı yeniden canlandıracak bu adım, ihracata da olumlu katkı sağlayacaktır." ifadesini kullandı.

www.aa.com.tr


ötv düzenlemesi tekrardan dile getirildi. yıl sonuna kadar yeni düzenleme bir gece yarısı gelebilir.


false pretension
(04.08.19)
Muhtemelen otomative bir ayar gelecek evet.
Otomativ piyasasını canlandırmak icin faiz indirimine bir destek gerekli. Bu yil korkunc daraldi cunku piyasa.
Bakalim gorecegiz.


stavro
(04.08.19)
(3)

Kadınlar neden boşalıyor?

Erkeklerin boşalmasının bir amacı var ama kadınlar neden boşalıyor? Ya da neden orgazm oluyorlar bunun üremeyle çoğalmayla bir ilgisi var mı?
Erkeklerin boşalmasının bir amacı var ama kadınlar neden boşalıyor? Ya da neden orgazm oluyorlar bunun üremeyle çoğalmayla bir ilgisi var mı?
namandigurai
(20.07.19)
evrimsel olarak bakınca kadınlar da erkek aslında o yüzden boşalıyorlar.


Hakan1980
(20.07.19)
Kadınlar boşalmıyor, orgazm oluyor. Evrimsel olarak nedeni orgazmın verdiği yorgunlukla dinlenme ihtiyacı hissetmek. Böylece döllerin içerde kalma süresini arttırarak hamile kalma ihtimalini artırmak.


@Elduinnnn
zevk almak menfaat işi değil mi sanki?


(8)

Otelde Kalan Kişiler Emniyete Bildirilirken

Kişi listesi şeklinde mi paylaşılıyor yoksa her odada kim kiminle kaldı gibi bilgiler de paylaşılıyor mu bilgisi olan var mı acaba?
Kişi listesi şeklinde mi paylaşılıyor yoksa her odada kim kiminle kaldı gibi bilgiler de paylaşılıyor mu bilgisi olan var mı acaba?
namandigurai
(15.01.19)
Kim kimle kaldi paylasiliyor


acemi
(15.01.19)
Yalnizca kisi listesi paylasilir.


hangi odada kimler var gidiyor. ha bunlar polise liste olarak mı yoksa nasıl girildiyse öyle mi gidiyor bilmiyorum. ancak sonra o kayıtlar arşiv kaydında çıkıyor. eli yüzü düzgün bir kamu mülakatına gidince elin boş dönmeni sağlıyor.


denek hayatım
(15.01.19)
oda bilgisi gönderilmiyor ama örneğin; 101 numaralı odada kalan x ve y diyelim. listede isimleri peşpeşe oluyor.
tahmin usulü ile de az çok kimin kiminle kaldığı tespit edilebilir.
not: eski gece sorumlusu:)


ada meltemi
(15.01.19)
Böyle bir şey olduğunu bilmiyordum. Kişi haklarını ihlale girmiyor mu


her gece aç
(15.01.19)
+ada meltemi sistem değişti artık, önceden gece 24:00 olmadan 15-20 dakika önce liste halinde sistem üzerinden gönderiliyordu ama son bir yıldır bilgiler anlık olarak gönderiliyor. yani aynı anda check-in yapan iki kişinin kimlik bilgisi birlikte gidiyor.


datdiridat
(15.01.19)
datdiridat+1

anlık olarak gönderiyoruz. ad soyad, tc no, doğum tarihi, oda no, medeni hali bilgileri girilir.


MtKrt
(15.01.19)
@datdiridat düzeltme için sağol, eskide kalmışız biraz :)
@bardakigüneşgözlüğü :))


ada meltemi
(16.01.19)
(3)

Taksim’de kız arkadaşla içmelik rahat mekan

Merhaba,Öğleden sonra gibi açık olan, kız arkadaşla birlikte içilecek, Şerifali Kuğu pastanesinde problem olabilecek davranışları dert etmeyecek bir mekan önerisi verebilir misiniz acaba? Teşekkürler
Merhaba,

Öğleden sonra gibi açık olan, kız arkadaşla birlikte içilecek, Şerifali Kuğu pastanesinde problem olabilecek davranışları dert etmeyecek bir mekan önerisi verebilir misiniz acaba?

Teşekkürler
namandigurai
(14.12.18)
Limonlu bahçe, galatasaray


scudman1
(14.12.18)
Ispanak Bar.


Urban, Muaf ?


buf-e kür
(15.12.18)
(1)

Ayakkabı Markası Soruyorum

Merhaba,Yanında yatay beyaz kalın hafif eğimli çizgi olan ayakkabıların markası nedir bilen var mı? Sneaker tarzı ayakkabılarda görüyorum genelde.teşekkürler.
Merhaba,

Yanında yatay beyaz kalın hafif eğimli çizgi olan ayakkabıların markası nedir bilen var mı? Sneaker tarzı ayakkabılarda görüyorum genelde.

teşekkürler.
namandigurai
(15.11.18)
vans


freebird5406_2
(15.11.18)
(7)

Saçları salık demek doğru bir deyim mi?

Salmak fiilini salık şeklinde kullanabilir miyiz? Silinmiş yerine silik, ya da töbe estağfurullah başka bir fiili de zaman zaman buna benzer şekilde kullanabilirken geçtiğimiz günlerde birinin saçlarıyla ilgili salık demem garipsendi. Ben de emin olamadım siz ne dersiniz?
Salmak fiilini salık şeklinde kullanabilir miyiz? Silinmiş yerine silik, ya da töbe estağfurullah başka bir fiili de zaman zaman buna benzer şekilde kullanabilirken geçtiğimiz günlerde birinin saçlarıyla ilgili salık demem garipsendi. Ben de emin olamadım siz ne dersiniz?
namandigurai
(21.10.18)
Salınmış var ne güzel.


etna
(21.10.18)
1. isim Tavsiye
2. Olmuş veya olacak bir olay, bir olgu ile ilgili verilen bilgi, haber

Salık vermek, haber vermek demek
Olmuyor o yuzden.


ykyt
(21.10.18)
Evet zaten eskiden öyle deniyordu. Şimdi uydurma bir sürü şey var. Yaşlılardan çok duydum salık durmak, dışarı giyik çıkmak falan gibi şeyleri.

Şunun da hastasıyım: "yarın bu saatlerde sizi telefonla arıyor olacağım". Bunu diyen adamı çeksen vursan dünya bir şey kaybetmez :))))


alperz
(21.10.18)
saçları salmak-saçları toplamayıp açık bırakmak demek. ben kullanırım. kim garipsiyor dkdkfdkfk


nice tnetennba
(21.10.18)
Ben de hep salik seklinde kullanmisimdir. Cumle içinde örnek: "saclarini salik birakirsan daha guzel olur." gibi.
Saclarini salinmis birak, salinmis sacli kiz vs. kulagima daha tuhaf geliyor.


havada bulut
(21.10.18)
Salık= salmak fiili yapim eki alarak isim olmus.

Arkadasin dedigi o salik baska bu salik baska.

Haber (salmak) anlamindaki salik ile
bu salik kelimesi baska.

Yamulmuyorsam kokleri ayni anlamda.

Gramer bilgime gore boole.
İkisi farkli. Kullanabilirsin.


dont eat me
(21.10.18)
Ben daha beterini duyup çıldırmıştm:

"Bardaklar daha yıkanmayık"


goodz
(21.10.18)
(1)

Solid prensiplerini bilenlere bir soru

Merhaba,Dependency inversion ile open closed arasındaki farkı nasıl açıklayabilirsiniz? Amaçları farklı ama uygulanışı neredeyse aynı. Birbirinden ayıran şey tam olarak nedir?Teşekkürler
Merhaba,

Dependency inversion ile open closed arasındaki farkı nasıl açıklayabilirsiniz? Amaçları farklı ama uygulanışı neredeyse aynı. Birbirinden ayıran şey tam olarak nedir?

Teşekkürler
namandigurai
(21.10.18)
Baktım baktım bana da aynı gibi geldi şimdi. İşin özü abstraction kullanmak her zaman, bu iki prensipte de bu vurgulanıyor.


do the flop guy
(21.10.18)
(1)

İstanbul Avrupa yakasında Moda sahili benzeri yer

Avrupa yakasında Moda sahile benzeyen yeşil alanlara oturup denizi izleyebileceğimiz, kendimizi Arap ülkelerinde hissetmeyeceğimiz cafelere pek uzak olmayan bir yer var mı?
Avrupa yakasında Moda sahile benzeyen yeşil alanlara oturup denizi izleyebileceğimiz, kendimizi Arap ülkelerinde hissetmeyeceğimiz cafelere pek uzak olmayan bir yer var mı?
namandigurai
(19.10.18)
yeşilköy sahili var ama uzak :/


c1b2k3
(20.10.18)
(2)

Hoparlörden Müzik dinlerken Siri sesinizi duyuyor mu?

Şarkı dinlerken veya video izlerken Siri sesimi duymuyor. Sizde de böyle mi? Böyle bir ayar var mı diye baktım ama bulamadım. Derdimi şeyapabilirsiniz problem değil :)
Şarkı dinlerken veya video izlerken Siri sesimi duymuyor. Sizde de böyle mi? Böyle bir ayar var mı diye baktım ama bulamadım.

Derdimi şeyapabilirsiniz problem değil :)
namandigurai
(04.10.18)
No.


hana bi
(04.10.18)
Nope


Delay Fuze
(04.10.18)
(2)

Bedelli başvurusunda 2 asıl 2 nüsha dekont yeter mi?

3 tane asıl olması şart mı? Herkese böyle verince çok takılmadım ama askerlik şubesinde problem çıkarmasınlar gidip istesem mi başka yoksa yeterli mi bunlar?Teşekkürler
3 tane asıl olması şart mı? Herkese böyle verince çok takılmadım ama askerlik şubesinde problem çıkarmasınlar gidip istesem mi başka yoksa yeterli mi bunlar?

Teşekkürler
namandigurai
(12.09.18)
3 tane olması gerektiği o e-devletten alınan belgede açıkça yazıyor. %99 sıkıntı çıkartacaklardır.


3 asıl olmak zorunda.


trajikomix
(12.09.18)
(1)

Bedelli Başvurusu Gerekli Belgeler

Dekontlar ve e-devletten alınan çıktı yeterli mi? Resim vs. isteniyor mu?Teşekkürler
Dekontlar ve e-devletten alınan çıktı yeterli mi? Resim vs. isteniyor mu?

Teşekkürler
namandigurai
(10.09.18)
3 adet dekont ve e-devlet çıktısı yeterli. işlemler 10 dakikada tamam.


gozyakansakiz
(10.09.18)
(7)

Fibabanka’ya para yatırılır mı?

Diğer bankalardan %1 civarı daha fazla faiz oranı veriyorlar, o da ayda 120-130 tl fark ediyor. Sizce değer mi sorun yaşar mıyım? Parasını Fibabanka’da tutan var mı?Teşekkürler.
Diğer bankalardan %1 civarı daha fazla faiz oranı veriyorlar, o da ayda 120-130 tl fark ediyor. Sizce değer mi sorun yaşar mıyım? Parasını Fibabanka’da tutan var mı?
Teşekkürler.
namandigurai
(24.04.18)
120 lira için risk almaya değmez bence


oekuklu
(24.04.18)
ne riski varmış ki digerlerinden farklı? ben tutuyorum paramı. herhangi bir özel banka. az sayıda şubesi olması bir şeyi değiştirmez.


507
(24.04.18)
www.bddk.org.tr

Bu listede adi var. Nasil bir risk tasisin ki?


bedbed
(24.04.18)
bankaların bilançoları önemlidir. banka sizden aldığı parayı başkasına kredi olarak kullandırır. o kullandırdığı kredinin geri ödemeleriyle size faiz ödemesi yapar. bu yüzdendir ki kredilerin faiz oranları vadeli mevduatlardan yüksektir veya gün oyunu yapılarak aynı tutulur (35 gün gibi)

ya da banka sizin paranızı merkez bankasında işleyerek faiz kazanır.

bir bankanın bilançosu ne kadar büyükse riski o kadar azdır. çünkü satacağı para miktarı çoktur.

özet geçecek olursam ilk tıkta 2016 raporlarına erişebildim. buna göre aradaki farkı görebilirsiniz.

teknik olarak risk budur. ayrıca doların hızla arttığı günlerde faizlerin yükselmemesi için yapılan siyasi baskı da bir risktir, ki bu durum dolar olarak borçlanan bankalara ekstra yük getirir. bu da riskin başka bir boyutudur.

www.fibabanka.com.trılı-Faaliyet-Raporu.pdf

www.yapikredi.com.tr


teknik olarak bildiklerimi açıklamaya çalıştım. eğer hatalı olduğum bir yer varsa seve seve düzeltebilirim ve ben de öğrenmiş olurum. konu çok dallı budaklı olduğu için özetlemeye çalıştım. detaylı bilgiler şuralarda da var:

dergipark.gov.tr

bu bilgiler biz son tüketiciye ne gibi riskler oluşturur derseniz, ekonomik krizin bir gün geleceğini düşünenlerdenseniz içerdeki paranız başınızı ağrıtabilir. yok olmaz ama uğraşırsınız. bu yüzden büyük bankalar daha güvenilir gibi geliyor bana.


oekuklu
(24.04.18)
İcerde ust kademeden tanidigim var. Guvenilir oldugunu soyluyor.

Ytd tabi ki.


fakyoras
(24.04.18)
Kac oran veriyor?


ykyt
(24.04.18)
tmsf 100.000 tl'ye kadar devlet garantisi vermektedir. yani 100.000 tl'den daha düşük bir mevduatın varsa banka batsa bile devlet babadan alırsın paranı


silah taciri
(25.04.18)
(2)

Keman yayına reçine nasıl sürülür?

Merhaba,Yeni keman aldım, ses çıkması için reçine sürmem gerekiyor ama nasıl yapıcam bilmiyorum. Reçine sert biraz yaya sürtüyorum ama bir şey olmuyor yumuşaması mı gerekiyor yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.
Merhaba,

Yeni keman aldım, ses çıkması için reçine sürmem gerekiyor ama nasıl yapıcam bilmiyorum. Reçine sert biraz yaya sürtüyorum ama bir şey olmuyor yumuşaması mı gerekiyor yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.
namandigurai
(21.03.18)
madeni para ile reçinenin üstünün bir kısmını hafifçe kazı. Kazıdığın kısma yayı sür.


benaaymi
(21.03.18)
Kemanı bilmiyorum ama kemençe yayına öyle olduğu gibi fıtıfıtıfıtı sürüyorduk herhangi bir işlem yapmadan. Yeni yayla ilk seferde iyice uğraşmak gerekiyor. Gözle görünen bir fark olmasa da ses fark ediyor. Yayın kılları aslında kendiliğinden pürüzlü olduğundan, küçücük küçücük yontuyor reçineyi.

Formları farklı olsa da yay yaydır diye düşünerek yazdım.


lazor
(21.03.18)
(11)

Hapşuu!

Diyelim hapşırdınız, aynı ortamda olduğunuz ama tanımadığınız biri size çok yaşa dedi. Nasıl cevap verirsiniz?
Diyelim hapşırdınız, aynı ortamda olduğunuz ama tanımadığınız biri size çok yaşa dedi. Nasıl cevap verirsiniz?
namandigurai
(08.12.17)
teşekkür ederim


sta
(08.12.17)
Siz de görün. :)


le jeune turc
(08.12.17)
Hep beraber!


grobet
(08.12.17)
teşekkürler.


balik kraker
(08.12.17)
Teşekkürler.


mutekebbir
(08.12.17)
Tesekkur ederim yahit hep beraber derim


başlık çok güzel olmuş yalnız. okuyunca çok yaşa dedim istemsizce. çevreden duyan birisinin de demesi normal. tebessüm edin.


fakirpislik06
(08.12.17)
ben de bunu merak ediyorum ya, bazen hocalar falan diyor, herkese söylediğim gibi refleks olarak "hep beraber" diyorum sonra "çok mu samimi oldu şimdi bu" diye kendi kendime düşünüyorum birkaç saniye falan.


haykorsamdunyaya
(08.12.17)
Hepsini birden söylüyorum ben; 'Teşekkür ederim, siz de görün' diyorum.


aychovsky
(08.12.17)
siz de öyle diyorum ben.


keskulpesent
(08.12.17)
seni hiç ilgilendirmez derim :)


since1907
(09.12.17)
(5)

iPhone 7 alınır mı?

Üst modelleri çıktığı için yavaş yavaş update'lerle kullanılmaz hâle gelir mi yoksa komplo teorisi mi bunlar? Onun yerine şunu al dediğiniz şeyler de olabilir, ios android fark etmez.
Üst modelleri çıktığı için yavaş yavaş update'lerle kullanılmaz hâle gelir mi yoksa komplo teorisi mi bunlar? Onun yerine şunu al dediğiniz şeyler de olabilir, ios android fark etmez.
namandigurai
(26.11.17)
Daha erken yahu. 5s'i bile daha cekmedi diye biliyorum. 7 bir alt model su an alinir tabi. Illa en sonu alacak diye bir sey yok hatta bence musriflik bile.


mor oje
(26.11.17)
6s ve 7 gayet alınabilir modeller. kırmadığınız sürece min 3-4 sene garanti.


nuisance
(26.11.17)
Alınır, en az 4 sene güncelleme alir.

Yeni nesil, güçlü bir işlemcisi var. Daha uzun süre de güncellenebilir.

6s kullanıcısı olarak bir performans problemi yasamadigima göre, 7 de üzmez.


fever
(26.11.17)
Arkadaşım geçenlerde aldı iPhone 7 hoparlörde problem vardı, güncelleme geldi sonra düzeldi sıkıntı ama en başta sıfır alınan bir üründe böyle bir durumla karşılaşmak düşündürüyor biraz. 6s kullanıyorum iki seneyi geçti ilk günkü gibi kullanıyorum.


Uncle Sam
(26.11.17)
@lana del rey,

katılmadım sana. ikinci telefon olarak 5S kullanıyorum ve hiç bir sıkıntısı yok.


fever
(26.11.17)
(2)

Bu Keman Alınır Mı?

Keman'la ilgili hiçbir fikrim yok. Bu mesela alınır mı, alayım mı?http://urun.gittigidiyor.com/muzik-plak-enstruman/keman-4-4-tam-boy-full-set-stromberg-vol001-super-fiyat-288354736?rcp_action=rceProductClicked
Keman'la ilgili hiçbir fikrim yok. Bu mesela alınır mı, alayım mı?

urun.gittigidiyor.com
namandigurai
(27.06.17)
bence keman markalarını ve fiyatlarını araştır önce. hiç bilgi sahibi olmadan o kadar parayı gömme kemana. ben zamanında gitar çaldım, müzik grubumuz vardı. bu ürünün fiyatına bakarak başlangıç için iyi olduğunu söyleyebilirim ama dediğim gibi önce araştır, pişman olma.


asuturias
(27.06.17)
Kemanı hangi boy alacağınızı biliyor musunuz? 4/4'lük bu keman.
Ben başlangıç için Çek kemanı tavsiye ederim. Hatta ileri seviyede de Çek kemanı tavsiye ederim. İyidir. Çin kemanlarından uzak durun. 400-500 civarına bulabilirsiniz.

Bir de satıcılara kanıp almayın. Şimdi Yamaha falan kakalamaya çalışırlar. Kendiniz önce iyice araştırın.


(3)

İngilizce Öğretecek Kitap Önerisi

Merhaba,Akşamları işten eve gelince şöyle bir saat oturup çalışmalık ingilizce kitabı arıyorum. Yurtdışında turist olarak birkaç haftalık tecrübelerim oldu, az çok ingilizce bilgim var ama çok düzensiz, yetersiz. Biraz toparlamak istiyorum. Zamanları, cümle nasıl kuruluru falan anlatan önerebileceği
Merhaba,

Akşamları işten eve gelince şöyle bir saat oturup çalışmalık ingilizce kitabı arıyorum. Yurtdışında turist olarak birkaç haftalık tecrübelerim oldu, az çok ingilizce bilgim var ama çok düzensiz, yetersiz. Biraz toparlamak istiyorum. Zamanları, cümle nasıl kuruluru falan anlatan önerebileceğiniz kitaplar var mı?

Teşekkürler.
namandigurai
(18.06.17)
Bu konuda gördüğüm en iyi kitabı önereyim.

www.hepsiburada.com


halitkin
(18.06.17)
Halitkin e katiliyorum, o kitabi lisedeyken bitirmistim basic grammar olarak dogru tercih.


perfectum
(18.06.17)
english grammar in use


(3)

Beşiktaş'tan Kız Kulesi Görünüyor Mu?

Ya her gün barbaros bulvarından aşağıya inerken görüp kız kulesi olduğunu düşünüyordum ama bugün bir arkadaşım o kız kulesi mi yaa üsküdardan bile o kadar yakın görünmüyo falan deyince bi de sizlere sormak istedim. Kız kulesi değilse ney o ?
Ya her gün barbaros bulvarından aşağıya inerken görüp kız kulesi olduğunu düşünüyordum ama bugün bir arkadaşım o kız kulesi mi yaa üsküdardan bile o kadar yakın görünmüyo falan deyince bi de sizlere sormak istedim. Kız kulesi değilse ney o ?
namandigurai
(02.05.14)
görünüyor tabii ki. ama barbaros'tan inerken biraz ters gibi onu tam bilemedim. ama kadıköy iskelesi'nin ordan filan gayet görünüyor.

zaten orası boğaz'ın iki yakasının birbirine en yakın olduğu yerlerden biri. hatta inönü'deki taraftarın sesi çiçekçi'den dahi duyulabiliyor bazen. yani kız kulesi'nin üst tarafları.


evet görünüyor


kompisko
(02.05.14)
static.panoramio.com

conradin hizasinda hafif sagda kaliyor.

gorunuye


exlibris
(02.05.14)
(1)

Feridun Düzağaç şarkısı tadında kitap tavsiyesi istiyorum.

mutsuz aşk anlatsın, romantizm falan olmasın. şimdiden teşekkürler.
mutsuz aşk anlatsın, romantizm falan olmasın. şimdiden teşekkürler.
namandigurai
(07.04.13)
veronica ölmek istiyor.


jimjim
(07.04.13)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.