Giriş
(13)

her anlamda ilk adımı erkek mi atmalı?

bi sorun çıktı diyelim ya da herhangi bir şey de. haklı haksız farketmez. her zaman ilk adımı erkek mi atmalı? yani ben kırılmış oluyorum. 2 gün hiç konuşmuyoruz. büyük ihtimalle o benden mesaj bekliyor. ben de ondan bekliyorum. bu durumda benim mi adım atmam lazım? yani hep böyle mi olacak?durup du
bi sorun çıktı diyelim ya da herhangi bir şey de. haklı haksız farketmez. her zaman ilk adımı erkek mi atmalı? yani ben kırılmış oluyorum. 2 gün hiç konuşmuyoruz. büyük ihtimalle o benden mesaj bekliyor. ben de ondan bekliyorum. bu durumda benim mi adım atmam lazım? yani hep böyle mi olacak?

durup dururken bir şeye alınıyor ve kavga çıkartıyor. sonra da benim onun gönlünü almamı bekliyor. yani bu bizim birincil görevimiz mi neden böyle?
nemo problemo
(11.12.18)
hayır.


veritaslibertas
(11.12.18)
Hayır. Böyle bir ilişki olamaz, ayrılmalısın.


empati yapamayan toplumlarda evet.
kırılma, darılma, yanlış anlama gibi şeylerde gönül almak cinsiyetten bağımsız bi' şey olmalı. aksi oluyorsa, zorlamayınız efendim^^


Yok öyle bişey. Öyle biriyle de devam edilmez cidden. Ayrıl.


ayrıl +1. hayır, çekilmez öyle hayat


bir ilişkide sürekli haklı olduğunu düşünüyorsan yavaştan kaçma vakti gelmiştir genç.


datnet
(11.12.18)
Öyle olmamalı. O ne öyle yahu?

---kamu spotu başı---

Kişilik patolojisi olan bireylerden uzak durmanız sağlığınız için gerekliliktir.

---kamu spotu sonu---


Erkek atmalı. Kadınlar çocuk gibidir. Eğleyip geçeceksin işte. Çok şeyapma.


Delay Fuze
(11.12.18)
sizin birincil göreviniz değil, yanlış insanla birliktesiniz.


nice tnetennba
(11.12.18)
Böyle bir görevin yok. Ayrıl.


hayır tabiki. seni yumuşak başlı görmüş, kaprislerde tavan yapmış.


dafuq
(12.12.18)
İlişkide ki denge ve güçle alakalı. Zayıf olan taraf sensen hep alttan almak durumunda kalıyorsun, kadın da farketmiş. Eğer kadın sana gerçek manada değer verseydi kendi arar toparlardı durumu.


KaraSakall
(24 saat)
hayir.

her adimi atan kisi karsi tarafi bu davranisa alistiriyor. sonrasinda ise karsi taraf "nasil olsa abdurrezzak bu isi yapar." diye dusunmeye basliyor ve her is abdurrezzak'a kaliyor.

herkes uzerine duseni yapsin, sorumluluklarini yerine getirsin. alistirmayin.


nobody
(19 saat)
(10)

barfiks ve dips yapamama

barfiks ve dips hiç yapamıyorum. yani 1 tane bile çıkmıyor. tam olarak sebebi ne ile açıklanabilir? ne yapmalı?
barfiks ve dips hiç yapamıyorum. yani 1 tane bile çıkmıyor. tam olarak sebebi ne ile açıklanabilir? ne yapmalı?
nemo problemo
(07.12.18)
Vücudunu taşıyacak gücün olmaması ile açıklanır. Destekli barfiks dips aletleri var. Onlarda destekle çalışmaya başlarsan bir süre sonra yapabilecek güce gelirsin.


kolay hareketler değil zaten.

brafiks yerine lat pull down yapabilirsin. ağırlık arttırdıkça barfiks yapabilir hale gelirsin.

dips için bench dipsle başlayabilirsin ama triceps ve göğüs antrenmanlarını yaptıkça o da zamanla çıkmaya başlayacaktır zaten.

bu hareketleri yapmadığını varsayarak yazdım.


gonzo opera
(07.12.18)
Tam olarak güçsüz olmanla açıklanabilir, daha çok asılırsan daha çok çekersen yavaş yavaş kafa hizasına doğru çıktığını daha sonra kafayı geçip bir tam barfiks yaptığını göreceksin. Asıl mesele ikinciyi çıkarmak bence, gerisi sonra geliyor... Dips zaten zor bir hareket değil normal bir vücut için bence ama barfikse çalışmak gerekiyor yoksa ne kadar güçlü olursan ol yine 10’u bulamayabilirsin tekte.


fırt
(07.12.18)
kollar patlıcan olmuş, sebebi odur.

1. hafta barda asılı dur. 2. hafta kendini çok yukarı çekip bırakarak 1-2-3 falan yap. her hafta ilerlet sonra 1 tam yapmaya başlarsın. bir de ellerini çok açma omuz hizası yap. 1 tam yapmaya başlayınca genişletirsin.

ama beline dikkat et. kilo falan varsa ve hiç düzenli spor yapmadıysan, bence ilk önce belini falan güçlendir, yürüyüş, kısa koşu, mekik falan yap sonra barfiske odaklan.


malheiros
(07.12.18)
Kolların patates diyen tipleri umursama. Günde 40km bisiklet üstüne ağırlık çalışan 185 90 kilo adamım. 6 yıldır aralıksız spor yapıyorum. Barfikste başarılı olduğum soylenemez. Vücudun dayanıklılığını ve gücünü barfiksle veya dips ile ölçemezsin. Üzerine git bir kısım daha.


Askere git karşim


acemi
(07.12.18)
hocam kusura bakma, günde 40km bisiklet sürüp, ağırlık çalışarak nasıl 185 boya 90kg kalıyorsun? ya kilo fazlan var, ya da acayip kaslı bir adamsın ama öyle olsan nasıl barfisk yapamazsın?


malheiros
(07.12.18)
@malherios Yapamıyorum demedim. Basarili degilim dedim. :)


Hangi kas grubu etkili bilmem ama kilo da etkileyen bir şey. Bench sehpasında yapılan dips hareketleri çalışılabilir. Barfiks güçlendirmek için de pull down egzersizlerine bakılabilir. Arada da barfiks ve dips aletinde alet ya da insan desteğiyle hareket yapılmaya çalışılabilir.


fatih baker
(07.12.18)
barfiks, eğer yapabilirsen tek hareketle tüm üst vücudu geliştirebilen ve aktif edebilen tek harekettir. bu yüzden çok önemlidir, üst vücut kuvvetinin ölçütüdür.

ben, lisede arkadaşlar dumbbell vb ile çalışırken barfiks çubuğu almıştım bunu araştırıp farkettiğim için. chin up yapıyordum ama düz barfiksi çalışarak 1den 4 e kadar çıkarmak için uğraştığımı hatırlıyorum. en başta 1 den sonra 2. yi yapamıyordum sanırım. barda asılı kalarak, (1 dakika barfiks denemeden sadece asılı kalmak gibi) zamanla geliştirdim. o zamanlarda 68-70 kiloydum, sonra 75 oldum çekebildiğim barfiks sayısı azaldı, doğru barfiks çektikçe çalıştığım zamanlar maksimum 5-6-8 oldu. şuan, 80 kiloyum. boyum 184. 4. barfiksten sonra zorlanıyorum. eğer zaten kasları geliştirmek için yapıyorsan, yavaş kalkıp inersin. liseden beri böyle yaptığım için geliştiğimi düşünüyorum.

şimdi ordan burdan biri çıkıp ben 15 tane çekiyorum diyebilir, sayının önemi yok. çektikçe gelişecektir ve biryerde tıkanabilir. önemli olan, hareketten en fazla faydayı almak ve kasları hiper tiropi, güç için gelişecek şekilde setleri, çalışma sıklığını, fazlalığını ayarlamaktır.

barfiksin güzel kısmı, önce güç kazanırsın. sonra, çekebildiğin sayı arttıkça tüm üst vücudun kaslarında hipertropi sağlayabilirsin. bu ilk sette 4-5 barfiks çekebildiğin zaman olmaya başlar.


ben uzun zamandır spor yapmıyordum, barfiks çubuğu monte ettim kaldığım yere. arada gelip gidiyorum 2-3 te tıkanıyordum şimdi 5 çekebiliyorum. hızlıca 8-10 tane çekebilirim ama benim amacım sayı değil anlattığım gibi, benim dediğim gibi yapılırsa en büyük fayda sağlanır.yavaşça.

bunun için para almam gerekiyor, ama canım sıkılıyor işte anlamak isteyene ücretsiz bilgi. kolay gelsin.


empty bottle
(07.12.18)
(5)

kardiyo için en uygunu hangisi

koşu bandında 6-6,5 hızında yürüme mi yoksa bisiklet mi? sizce hangisi daha sağlıklı ve daha fazla kalori açığı oluşturur?
koşu bandında 6-6,5 hızında yürüme mi yoksa bisiklet mi? sizce hangisi daha sağlıklı ve daha fazla kalori açığı oluşturur?
nemo problemo
(05.12.18)
hangisi senin nabzını daha çok yükseltiyorsa ve hangisini yapmak daha az sıkıcı geliyorsa o uygundur. nabzını arttırdığı sürece ne yaptığının pek önemi yok, ip de atlasan araba da çeksen seks de yapsan kardiyo kardiyodur genel itibariyle. o yüzden hangisini yapmayı seviyorsun ya da hangisi daha kolay geliyorsa onu yap. kendini hıza veya yoğunluğa endeksleme, egzersiz esnasında nabzını ölç ve nabız aralığına göre hangi hız veya yoğunluk uygun geliyorsa onu yap.

çok kilolu bir insan için koşu daha efor sarf ettirir çünkü ağır vücudu kaldırmak zorunda kalırsın. bisiklette tüm ağırlık bacaklara binmez, aşırı kalın bacakların yoksa daha az efor sarf ettirir. ama bacak kasları gelişmemiş biri için bisiklet de hayli efor sarf ettirici olabilir.


Bruce
(05.12.18)
amacın kalori yakmaksa en iyisi hiit antrenmanı uygulamak. internet'te ayrıntılı bilgi edinebilirsin ama özet olarak biraz aşırı tempolu, biraz yavaş şeklinde gidiyorsun. yani 1 dakika 9'da, 2 dakika 6'da, 1 dakika 9'da, 2 dakika 6,5'da falan gibi. artık ciğerin ne kadarını kaldırıyorsa. en fazla kaloriyi bu şekilde yakarsın.

bisiklet mi koşu bandı mı konusuna gelince, ben bisikletten yanayım. personal trainerım hep "koşu bandı amatör eğlendirir" derdi :)


hitokiri kenshin
(05.12.18)
Ozellikle kilolularda, ya da bacak kaslari zayif olanlarda diyelim, kosarken dizlere cok yuk binmesi yuzunden kosu bandi pek onerilmiyor. O acidan bisiklet ya da eliptik daha saglikli.

Kalori kisminda @bruce ve @hitokiri +1


elon
(05.12.18)
Bu spor-yağ yakımı konusu birbiriyle direkt bağlantılı bir konu değil, kilo vermenin birinci koşulu diyet yapmak, hatta tek koşu diyet yapmak. Şimdi ben sana koşunca ya da spor yaparken enerji metabolizması nasıl işliyor kısaca anlatayım.

Öncelikle yağ yakmak için koşan kimse, koşuyor diye kilo veremez. Bak git spor salonlarına en çok dombililer koşar ve bunlar hep dombili olarak kalır. Neden? Çünkü koşmak kısmı olarak anaerobik bir sistemde enerji metabolizmasına neden olur. Yani koştuğunda hani soluk soluğa kalıyorsun dalağın şişiyor falan gibi hissediyorsun ya, işte orada aslında dokulara oksijen gitmiyor. Dokulara oksijen gitmediğinde oksijenli solunum yapamazsın, oksijenli solunum olmazsa yağ oksidasyonu olmaz, yani yağdan ATP üretemez vücut, o zaman da kaslardaki şekeri ATP'ye çevirir, yani yağ yakamazsın, sadece glikojen depoların boşalır o kadar. Ha bu durumda kalori harcamaz mısın? Sağlam bir koşu seansında 1000 kalori bile harcarsın ama bunun %90'ı karbonhidrat kaynaklı olur, sonra yemek yediğinde bu depolar tekrar dolar. Kazanç? Kazanç yok.

Ağırlık çalışması: Ağırlık bir anaerobik çalışmadır. Yani çalışırken kasılan kaslar, kaslardaki karbonhidrattan enerji üretir, zira patlamalı bir çalışmadır bu, patlamalı tüm çalışmalarda sistem en kolay enerji kaynağına gider, en kolay enerji kaynağı şekerdir, hatta duruma göre alanin aminoasidi. Misal squat yapıyorsun, sırtında 150 kilo var, çömelip kalkarken quadlarındaki hamstringdeki sırtındaki omuzlarındaki kalflarındaki kaslar aktive olur, yani kaslarını kasarsın, bu kas kasılma aktivitesi için kaslardaki karbonhidratlar ATP'ye çevrilir, yine yağ yakamazsın. Fakat ağırlık çalışırken testosteron growth glukagon gibi hormonlar salgılarsın ki bunlar yağ yakımını uyarır. Yani ağırlık çalışmak enerji tüketimi için dolaylı olarak yağ yakımını destekler ama birincil amacı yağ yakmak değildir.

Peki yağı nasıl yakarsın?

Dediğim gibi, yağı diyetle yakarsın. Zira vücut ancak "Rahat" olduğu dönemde enerjiyi yağdan karşılar, çünkü yağ oksidasyonu zordur. Misal eskiden kışın benzinli araç ne kadar kolay çalışırsa dizeller o kadar zor çalışırdı ama dizel daha güçlüdür, bu da aynı mantık. Şeker kolay enerjidir her türlü zor koşulda anında enerji olur; yağın çevrimi zordur, zaman alır. O nedenle ancak rahatken yağ yakarsın. Yani diyette kalori düşürüp hiçbir şey yapmadığında, günlük enerji yağdan gelir. İkincisi, 4,5-5-5,5 km gibi nispeten düşük hızlarda yapılan yürüyüşler de yine vücut yağdan enerji harcar.

Hiit yüksek yoğunluklu bir disiplindir, çoğunlukla anaerobik seviyelere çıkar, o nedenle egzersizin kendisi yüksek kalori harcatır ama çoğunlukla şeker harcatır, hiit'in yağ yakımı egzersizden birkaç saat sonra, EPOC anında başlar. Yani yüksek yoğunluklu egzersiz anında yıpranan vücut kendini toparlamaya çalışırken yoğun miktarda oksijen tüketir, bu esnada yağ yakımı gerçekleşir.

Yüksek yoğunluklu uzun koşular, yani nabzı yükselten koşular hangi aralıkta yağ yakar hangi aralıkta şeker yakar bilemezsin, çeşit çeşit referans aralıkları vardır ama bu referans aralıkları hep şablondur. Misal senin nabzın 140-150 arası yağ yakar benimki 110-130 bunlar boyuna kilona yaşına ve en önemlisi spor geçmişine göre değişkenlik gösterir, kendini biliyorsan bu aralıkları belirleyip ona göre bir nabız aralığında koşabilirsin ama onda da kesin yağ yakarsın diye bir şey yok.

Tekrar belirtmek isterim; yağ yakımı-kilo vermek ancak diyetle olur, spor yapmak bir kilo verme yöntemi değildir, spor yapmanın temelinde kilo vermek yoktur. Mesela ağırlık çalışırsın kas kütlen artar, fakat yağ oranını diyetin belirler; koşarsın kondisyonun artar oksijen seviyen yükselir, fakat yağ oranını diyetin belirler. Durum ne yazık ki böyleyken böyle.


angelus
(05.12.18)
ben çok tartışılan bu konuyu yaklaşık 100 gündür deniyorum.
maksimum nabzımın %60-65 bandını hiç geçmedim. yaşım itibariyle bu bende 130. 110-130 nabız arası sadece yürüyüş yaptım- koşu bandında genelde 6 ile yürüdüm- son zamanlarda antrenman başındaysam hız 6 eğim 5 ile falan anca 110 nabza gelebiliyorum ama sonra yorulunca 6 ile 110-115 civarı gidiyor. açıkçası dilim dışarıda olmasındansa 20 dk fazla yürümeyi tercih ediyorum. bu arada koşu bandından mümkün olduğunca uzak durun. ben kendimi sokağa attım. havalar müsait olduğu sürece de sokakta yürüyorum.

bende inanılmaz işe yaradı. 4xl tişörte sığmıyordum. şimdi xl, markasına göre l tişört giyebiliyorum.


ozdek
(06.12.18)
(2)

bana program yapabilir miyiz? (vücut geliştirme)

kilolu değilim ama hafif göbeğim var. 2 ay önce spora başlayıp 2 hafta spor yapıp 1,5 aydır da sporu bırakmıştım seyahatten dolayı. bugün tekrar başladım.hazirana kadar vakit var. düğün yapacağım. o zamana kadar yapabileceğim en iyi vücudu yapmak istiyorum.amacım göbekten kurtulup omuzları genişletm
kilolu değilim ama hafif göbeğim var. 2 ay önce spora başlayıp 2 hafta spor yapıp 1,5 aydır da sporu bırakmıştım seyahatten dolayı. bugün tekrar başladım.

hazirana kadar vakit var. düğün yapacağım. o zamana kadar yapabileceğim en iyi vücudu yapmak istiyorum.

amacım göbekten kurtulup omuzları genişletmek ve göğüs bölgesini geliştirmek. bacak da çalışıyorum zaten o ayrı.

bu doğrultuda bana önerebileceğiniz bir program var mı? biraz şişmek istiyorum işin özü. ne yapmalı? nasıl çalışmalı?
nemo problemo
(03.12.18)
Altı ay şu programı takip ettim oldukça faydalı oldu. Hafta 3-4 gün full body çalışmak vakit anlamında da çok verimli oluyor.

www.bodybuilding.com


Synthetic’in paylaştığı programda crunch yerine rope crunch

Bench press yerine chest machine press

Squat yerine leg press yap.

Standing calf’ı çıkarıp back extension ekle.

Sonuncu alakasız bi değişiklik oldu ama back extension faideli bi hareket.


Delay Fuze
(03.12.18)
(6)

tektaş sorusu

aşağıdaki ürün 2.490 liradan 1.090 liraya düşmüş. broşürde öyle yazıyor. sizce şişirme mi? alınır mı bu fiyata? evlilik teklifi için almak istiyorum ama emin de olamadım. alma diyenlerin farklı önerisi olabilir mi?https://www.altinbas.com/urun/pirlanta-tektas-yuzuk-pins051not: bir de bu yüzüklerin d
aşağıdaki ürün 2.490 liradan 1.090 liraya düşmüş. broşürde öyle yazıyor. sizce şişirme mi? alınır mı bu fiyata? evlilik teklifi için almak istiyorum ama emin de olamadım. alma diyenlerin farklı önerisi olabilir mi?

www.altinbas.com

not: bir de bu yüzüklerin değeri oluyor mu? yani altın gibi yarın bir gün satmak istese alış fiyatına yakın bi fiyata satabilir mi?
nemo problemo
(13.11.18)
Böyle mikroskobik taş alacağına, pırlanta almasan nasıl olur? İşin aslı pek anlaşılmıyor. Güzel bi yüzük alabilirsin swarovski taşlı falan. Pırlantanın satışı da şu şekilde, satmak istersen yarısını veriyorlar, değiştirmek istersen aldığın fiyata sayıp üstünü tamamlamanı istiyorlar. Ama atıyorum sen bunu 1090 tl'ye aldın, seneye dolar daha da artar dolayısıyla pırlanta fiyatı da artar, aynı karatta pırlantaya bile senin paran hep 1090 tl kalacağından 1000 tl ekstra falan vermen gerekir.


ekaterina
(13.11.18)
zen, altınbaş vb. gibi yerlerden yüzük a-lın-maz. fırsatın, imkanın varsa kuyumcuları, özellikle kapalı çarşı'yı dolaş. şöyle düşün, normal şartlarda değeri 2490 olan kıymetli bir taşın/yüzüğün 1090'a düşme imkanı var mı?


silah taciri
(13.11.18)
Satamaz, pırlantalarda bayağı bir farkediyor. Yüzüğün aslında pek bir değeri olmuyor. Pırlanta aldın mı at unut olacak.
Zirkonların alttarafı altın olunca onları gram ile alıp satıyorlar, onlarda da değer kaybı olsa da pırlantadan daha az oluyor. (%30 falan)

Bir de bu pırlantalarda, montürü nedeni ile bir göz aldanması var. Önce git bir eline al bak derim.


cursor
(13.11.18)
alınmaz. beyaz altın öneririm daha uygun. illa pırlanta olacak diye bit kadar taş almayın.


kablelvuku
(13.11.18)
1.5-2 karat pırlantayı bile aldığın fiyata satamazsın. Yarı yarıya fark ediyor. 0.07 ne? Nokta kadar şey.


Lim5
(13.11.18)
0,07 karat. gormek icin durbun de almak lazim.

0,07 karat pirlantaya para verilmez. baska bir seyler bakin. (web sitesi bi sure acik kalinca bi form cikiyor, uye olunca yuzde 10 indirim veriyormus. hani illa alicam diyorsaniz)


brkylmz
(13.11.18)
(6)

ev eşyalarınızı ne kadara ve hangi marka aldınız?

buzdolabı, çamaşır ve bulaşık gibi bir çok eşya almamız gerekiyor. evlilik sebebiyle. nereden alalım? uygun fiyata alabileceğimiz bi yer bakıyorum ama nereden almalı?
buzdolabı, çamaşır ve bulaşık gibi bir çok eşya almamız gerekiyor. evlilik sebebiyle. nereden alalım? uygun fiyata alabileceğimiz bi yer bakıyorum ama nereden almalı?
nemo problemo
(11.11.18)
boschtan aldım ben. sağlam da indirim yaptırttım hepsini aynı yerden aldığım için. nakitin varsa çok daha aşağı çekerler fiyatı.


dedim ben sana
(11.11.18)
Çamaşır- bulaşık bosch
Buzdolabi beko (ama bu daha eski )
Dondurucu beko
Tv lg
Fiyatları hatırlamıyorum en az 2 sene oldu ama tv yi bu sene aldık nakit 4000 tlydi, bu sene beyaz eşyalar çok daha pahali, allah yardımcınız olsun.


ne kadar vakit var? en az 4-5 aylık bir fiyat takibine girerseniz kazançlı çıkarsınız özellikle şu vakitlerden sonra. fiyatlar düşecek, düşmese bile indirim kampanyaları cart curtlar artacak.

benim şahsi fikrim, yatırımı buzdolabına yapın. evdeki en önemli alet odur. paraya kıyın gidin bosch'un almanya'da üretilmiş direkt ithal edilmiş modellerinden alın(aralarındaki fiyat farkından da anlarsınız zaten de yine de araştırın)

sonra kalan paranın çoğunluğu ile 8 küloluk bir çamaşır makinesi alın yine iyisinden. kalan parayla da bi tane bulaşık makinesi alın geçin.(hepsi aynı neredeyse)

mobilya konusunda ise yine bekleyin.


valla hep yaziyorum, hala bozulmadi masallah, tee ogrencilik zamaninda aldigim arcelik'in 3-5 programli basit makinelerini hala kullaniyorum bozulsunlar atacagim ama bozulmuyor meretler, sehir degistirdik ev degistirdik, arada aylarca depoda bekleidig oldu fakat yine bozulmadilar. simdi tekrar tasinacagiz, insallah bi sedfer bozulurlar da artik 10 yil sonra ben de yenileyebilirim.


mavicorap
(11.11.18)
şu an alıyorum yavaş yavaş. beyaz eşyam var. L koltuk alfemo 6bin. tv sehpası, orta sehpa, yemek masası teleset 3bin. yemek sandalyesi sandalyeci 550tl/ad.


brakgn
(11.11.18)
buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, süpürge
hepsi bosch marka, bugün aldım. 12 taksit yaptık, 13 lira.


feel the blanks
(11.11.18)
(4)

sigortadan halen yararlanamıyorum

2 yıl sigortalı olmaktan sonra 1 yıl kadar boş gezdim ve sonrasında 2 ay önce tekrar bi işe başladım ve sigortam yatmaya başladı. fakat hastaneye gittiğimde provizyon görülmüyor tarzı bir şey söyledi. ben ne zaman muayene olabileceğim?gss borcum 350 tl kadar gözüküyordu ondan mı acaba?
2 yıl sigortalı olmaktan sonra 1 yıl kadar boş gezdim ve sonrasında 2 ay önce tekrar bi işe başladım ve sigortam yatmaya başladı. fakat hastaneye gittiğimde provizyon görülmüyor tarzı bir şey söyledi. ben ne zaman muayene olabileceğim?

gss borcum 350 tl kadar gözüküyordu ondan mı acaba?
nemo problemo
(11.11.18)
Normalde ay sonu primler yatınca görülüyor ama bilemedim. 170i ara sor en iyisimi


zxcd
(11.11.18)
gss prim borcu ödenmeden sigortadan faydalanamıyor artık, eskiden öyle değildi sistem değişti.

eskiden borcun da olsa içinde bulunduğun son ayı ödeyip gidebiliyordun.

yani ssk olayı nasıl onu bilmiyorum ama gss için bu geçerli. yani şöyle benim 350 tl gss borcum var bu son ayı yatırdım gideyim muayene olayım olmuyor yani.

bağlı olduğun sgk şubesini ara tc kimlik numaranı falan söyle, hemen telefonda bakıp şu yüzden diye söylüyolar sana.


killerbee
(11.11.18)
benim gss borcum var yıllardır. şu an kontrol ettim, 274 lira görünüyo hatta. bu arada defalarca doktora gittim, ameliyat oldum vs vs.

gss'den olma ihtimali düşük yani. sistemleri abidik gubidik bunların. birbirlerinden haberi yok. ondan görünmüyodur


Delay Fuze
(11.11.18)
SGKlı olduktan sonra GSS borcundan sıkıntı olmaması lazım- iyice kudurmadılarsa...
önce e-devletten SSGKnız yatmış mı ona bakın
yattıysa bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüne gidip provizyon açtırın


niye ama
(11.11.18)
(3)

beyaz eşya almanın vakti mi?

ötv indirimlerinden bahsediliyor. sizce ev eşyaları almak için doğru vakit mi?
ötv indirimlerinden bahsediliyor. sizce ev eşyaları almak için doğru vakit mi?
nemo problemo
(07.11.18)
Evet mantikli otv indirimi varken. Kisa cadede enflasyon dusecek bir durum yok.


stavro
(07.11.18)
Az daha bekleyip markaların devletin yaptığı indirime ek kampanya yapmasından yararlanabilirsiniz.


John Bloor
(07.11.18)
birkac yerde otv indirimi altinda kampanya gordum fakat beklenildigi gibi zam ardindan imdirim yapilmis. magazaya gitmedim, internetten baktim.

sahsen ben 11 kasim ve blackfriday'de dise dokunur bir indirim olursa alacagim. ikisi de olmazsa mediamarkt'a falan gidip alicam artik yil sonundan once. yilbasindan sonra otv zammi gelecek haberin olsun.


seksli harf
(07.11.18)
(2)

turkcell'de çalışan (kayıp hat)

babaannemin hattı kaybolmuş. rahmetli dedemin hattıydı. sorgulattırdığımda hat dedemin üzerine bile değilmiş. ben bu hattı nasıl alabilirim? aynı numarayı kullanmak istiyorum ama ne yapabileceğim konusunda fikir sahibi değilim. ne yapmalı?
babaannemin hattı kaybolmuş. rahmetli dedemin hattıydı. sorgulattırdığımda hat dedemin üzerine bile değilmiş. ben bu hattı nasıl alabilirim? aynı numarayı kullanmak istiyorum ama ne yapabileceğim konusunda fikir sahibi değilim. ne yapmalı?
nemo problemo
(05.11.18)
Hat sahibinden baska kimse bir sey yapamaz.


stavro
(05.11.18)
Hala, amca ve diğer "dedeye hat alabilecek" yakın insanlar internetten hat sorgulama yapsın, kime ait olduğunu bulunca o kişi gidip yeni sim kartı çıkartır.

Eskiden telefon numarası verip kime ait olduğunu da öğrenyorduk 118 ler ile, hala geçerliyse ve numara rehbere kayıtlıysa oradan da sahibi öğrenilebilir.


John Bloor
(06.11.18)
(6)

tektaş ve evlenme teklifi

tek taş almak istiyorum ama nasıl bir şey alayım emin olamadım. bütçe 1500 tl. bir de evlenme teklifi edeceğim ama öyle şatafatlı şeylerden hoşlanmıyoruz. ne önerirsiniz? detaylar konusunda bilgiye ihtiyacım var. yemekte teklif mantıklı mıdır?
tek taş almak istiyorum ama nasıl bir şey alayım emin olamadım. bütçe 1500 tl. bir de evlenme teklifi edeceğim ama öyle şatafatlı şeylerden hoşlanmıyoruz. ne önerirsiniz? detaylar konusunda bilgiye ihtiyacım var. yemekte teklif mantıklı mıdır?
nemo problemo
(05.11.18)
Teklifi kabul edilmeyenler letgo'da satiyor yari fiyatina alirsin.


acemi
(05.11.18)
Ben pırlanta değil beyaz altın almıştım çok ucuza güzel görünümlü.

Teklifim de sadeydi. Of düşündüm de benim teklif hiç olmamış.

Sen bence güzel bir çiçek yaptır önceden mekana bırak. Yemekten kalkarken masaya gelsin çiçek çıkart yüzüğü de oh mis.


kablelvuku
(05.11.18)
Tektas yerine velrut tasarimlarina bakabilirsiniz.
Yemek +1


nax
(05.11.18)
Atasay'da halk günleri mi ne varmış bugünlerde. Tektaş kampanyaya dahil mi bilmiyorum ama bi bakabilirsiniz.


çevrene sor soruştur, kuyumcu ya da bu tarz işlerle uğraşan tanıdığı olan var mı diye. Bu işte müthiş karlar dönüyor tanıdık falan bulunca daha düşük fiyata daha fiyakalı ve taşı daha büyük bir yüzük alabiliyorsun.


ay rica ederim yemekte teklif etmeyin ya.
güzel bir yer bulun. atmosferi güzel olabilir, manzarası güzel olabilir, şehri gören bir tep olabilir, deniz kenarı olabilir, sizin için özel bir yer olabilir, onun laf arasında söylediği çocukluğundan bir yer olabilir. onu bi bahane ile oraya götürün.

güzel sözler söyleyin ve teklif edin.

sonrasında da isterseniz arkadaşlarıınız çıksın bi yerden huooeyyy diye bi şampanya için bişi yapın, ya da kendiniz ufak bir sepet hazırlayın şarap vs. sonra isterseniz yine kutlama yemeğine çıkın.

ha belki kimi kız dağda bayırda etti hayvan bi şık restorana götürmedi de diyebilir ama ben en baştan olacakları hissedeceğim, yandan kemanların çıkacağı, herkesin bize bakacağı standart bir teklifte üzülürdüm yani.

emek, özen, yaratıcılık lazım bence. bir kere olacak bir şey sonuçta.

hatta sabah uyandığında saçını okşayıp, yastığın altından yüzük çıkartıp bir ömür her sabah benimle uyanır mısın? demek bile daha mahrem, daha hoş ve sıcak bence.

eyyorlamam bu kadar.


hushhush
(06.11.18)
(3)

valiz sorusu v2 (karşılaştırma)

son açtığım duyurudan sonra. iki seçenek arasında kaldım. buradan verilecek önerilere göre gidip birini alacağım.seçenek 1:https://www.decathlon.com.tr/classic-canta-70-l--id_8406967.html#v2409698seçenek 2:https://www.ceptesok.com/orta-boy-valizaralarında 100 tl fark var. hangisi almak daha mantıklı
son açtığım duyurudan sonra. iki seçenek arasında kaldım. buradan verilecek önerilere göre gidip birini alacağım.

seçenek 1:
www.decathlon.com.tr

seçenek 2:
www.ceptesok.com

aralarında 100 tl fark var. hangisi almak daha mantıklı olur?
nemo problemo
(18.10.18)
Decathlondakini gerçekte gördünüz mü bilmiyorum ama şoktakinden bayağı küçük. Şoktakinden akrabam almıştı 2 3 senedir kullanıyor. Kabine aldığı için kırılma vs olmadı. Ama bagaja verecekseniz bu sert valizler kırılabiliyor. Yine de 109 uygun bir fiyat, 400 tl olan da kurulabilir.

Alternatif olarak deichmannda var ama orta boyu 229du. Kabin boyunun fiyatını bilmiyorum. Kumaş olduğu için daha dayanıklıdır.


curukturpkokusu
(18.10.18)
İkinciyi al.


4 tekerli olanları sürmek gayet rahat. bende bir büyük boyu var, alt bagaja da verdim henüz kırılmadı. transferli uçuş yaptım ve içinde 5-6 litre alkol vardı. ama illa ki kırılır, el bagajı olarak kullanmakta fayda var. ikinciyi al.


prasinos
(18.10.18)
(7)

bu valiz alınır mı? (şok)

valiz ihtiyacım vardı. dün ayakkabı dünyasında pierre cardin sordum 369 tl dedi. bugün aşağıdaki tutqn marka valizi gördüm. 110 tl. sizce alınır mı? aralarında 269 tllik bir fark olur mu?https://www.ceptesok.com/orta-boy-valiz
valiz ihtiyacım vardı. dün ayakkabı dünyasında pierre cardin sordum 369 tl dedi. bugün aşağıdaki tutqn marka valizi gördüm. 110 tl. sizce alınır mı? aralarında 269 tllik bir fark olur mu?

www.ceptesok.com
nemo problemo
(18.10.18)
fark vardır muhakkak ama ben bi bavula 350 lira vermezdim. şoktakini alırdım.


elorelia
(18.10.18)
nasıl kullanacağına bağlı. uçakta kullancaksan 2. seferde kırılır. thy ile uçmuş olursan yenisini verirler, pegasus çamura yatar.


spirit crusher
(18.10.18)
ben alır kullanırım


superb
(18.10.18)
ben decathlondan aşağıdakini aldım. gayet guzel aldı esyaları.

www.decathlon.com.tr


hede hodo
(18.10.18)
ucuz alacakanız sert olanlardan almayın, ilk darbede parçalanır. Kumaş alın, daha iyi idare eder.

Not: Uçağa binecekseniz tabii. Sırf otobüs ise fark etmez.


whoosie
(18.10.18)
alınır.


alt4y
(18.10.18)
al ama uçağa binme..


jamswety
(18.10.18)
(6)

vücut geliştirme ile ilgili aklıma takılan bir soru

spora gidip ağırlık kaldırıyoruz. ona göre hacim almak için protein, karbonhidrat ve yağ tüketiyoruz. aklıma takıldığı için sormak istedim.hiç spor yapmayan birisi. bir sporcu gibi beslenirse ne olur? spor yok ama protein, karbonhidrat ağırlıklı beslenme var. sonucunda nasıl bir tipe döneriz?
spora gidip ağırlık kaldırıyoruz. ona göre hacim almak için protein, karbonhidrat ve yağ tüketiyoruz. aklıma takıldığı için sormak istedim.

hiç spor yapmayan birisi. bir sporcu gibi beslenirse ne olur? spor yok ama protein, karbonhidrat ağırlıklı beslenme var. sonucunda nasıl bir tipe döneriz?
nemo problemo
(12.10.18)
Öncelikle şunun cevabını verelim: Kas nasıl oluşur?

Ağırlık kaldırdığınızda kaslarınız zarar görür. Zarar görülen kas ise tamir edilir,aldığınız proteinler ile! Yani zarar görmeyen bir kas onarılamaz da.

Krallar gibi 3000, 4000 hatta yer yer 5000 kalori tüketen sporcu emekliye ayrılınca bu alışkanlığından vazgeçmezse ya da spora devam etmezse şişmanlar. Bizzat gözlemlediğim örnekleri var, mahalleden bir abim emekli bir ağırsiklet boksör ve şu an morbid obez. Hem de şeker tüketmiyor, ekmek tüketimi de abartılı değil. Ama et ve tavuğa gelince halen gençliğindeki gibi tüketimi.


farabi
(12.10.18)
İhtiyacı kadar beslenirse sağlıklı olur; fazladan kalori alırsa şişmanlar.


angelus
(12.10.18)
Yeteri kadar enerji tuketmiyorsa kilo alir. Adam spora falan gitmiyordur ama insaatta kalfa falandir, o enerjiyi yine tuketiyordur simsiki kalir ama yerinden kalkmayan ofis calisani adam aygir olur ayni yeme ile atiyorum.


stavro
(12.10.18)
Vücudun depo maddesi yağdır. Kullanmadığın her kalori protein de olsa karbonhidrat da olsa yağ sentezine katılır ve sonuçta yağa dönüşür.
Tabi besin tipine göre bu sentez farklılık gösterir. Mesela fruktoz gibi şekerler direkt yağ sentezine gider direkt yağa dönüşür. Nişasta gibileri ise büyük oranda karaciğerde glikojene dönüşür, yağa dönüşümü daha zordur. Ama bitiş noktası her daim yağdır.

Kalori yakar spor yaparsan ve vücudun kendisini inşa ettiği aminoasitleri alırsan aldığın besin çalıştırdığın(bu çalıştırma kısmı çalışma şekline çok bağlıdır) kas grubunu yeniden inşa etmene yardımcı olur. Bu öyle kolay bir süreç değildir karmaşık metabolik işlemler de işin içindedir. Bu nedenle bir noktadan sonra o kas grubu daha fazla büyümez. İşte o 38 cm kol neden steroidsiz 40 olmuyor sorusunun cevabı da burada yatar.


Özetle şişmalar, obez olur.

Sağlığına dikkat etmeyen zenginler var ya hani, ensesi kalın dediğimiz.

image1.masterfile.com


John Bloor
(13.10.18)
spora gidenlerin çoğu da zaten fazla yediği için löp löp yağlı oluyor. oturduğu yerden yerse obez olur. iğneci tayfa bile dikkat etmek zorunda yediklerine.


hasmetizm 2046
(13.10.18)
(2)

spora gidiyim mi?

spora geçen hafta başladım. ilk hafta normal ısınma yaptım. bu haftada ağırlıklarla başladım. hoca istediğin ağırlıklarla başla dedi. ben de 1 sene önce spor yaparken kaldırdığım ağırlıklara yakın ağırlıklarla başladım. baya ağrı oldu. 3 gündür kollarım çok ağrıyor. ama hamlık ağrısı değil. onu bili
spora geçen hafta başladım. ilk hafta normal ısınma yaptım. bu haftada ağırlıklarla başladım. hoca istediğin ağırlıklarla başla dedi. ben de 1 sene önce spor yaparken kaldırdığım ağırlıklara yakın ağırlıklarla başladım. baya ağrı oldu. 3 gündür kollarım çok ağrıyor. ama hamlık ağrısı değil. onu biliyorum.

buna rağmen yine spora devam ediyim mi? yoksa 2-3 gün dinleneyim mi?
nemo problemo
(11.10.18)
dinlenmek güzeldir ama gideceksen de kolları çalıştırma. koş, kardio yap, bacak çalıştır..


barankovan
(11.10.18)
Kaslarınızı sıcak tutun. Ilık suyla duş alabilirsiniz. Dinlenin. Hatta masaj yapabilecek biri varsa masaj yapmasını rica edin.


(9)

kablosuz kulaklık

almak istiyorum ama pek bilemedim. bütçe max 200 tl. teknosada preo markalar var ama nasıldır pek bilemedim. ne tavsiye edersiniz?
almak istiyorum ama pek bilemedim. bütçe max 200 tl. teknosada preo markalar var ama nasıldır pek bilemedim. ne tavsiye edersiniz?
nemo problemo
(08.10.18)
Ben kullanmiyorum ama bugun sozlukte basligi vardi. Belki isine yarar eksisozluk.com


kaptan memo
(08.10.18)
ausdom m05 kullaniyorum fena degil 3/5 puan


jedilance
(08.10.18)
Mutlaka kıçında mıknatıs olanlardan al derim. 700 küsür liralık bir tanesi hediye geldi, güya çok kaliteli falan ama mıknatısı yok. 2 defa boynumdan düşürdüm farkında olmadan. Deli dana gibi sokaklarda arayıp buldum. Hoş değil.


Ucuz yollu plantronics almıştım, fena değildi. Şu an airpods kullanıyorum.


orient blue
(08.10.18)
jbl aldım ben 249 tl ye
başarılı bence
mikrofonlu falan işte


liriamer
(08.10.18)
Bende henüz almadım ama meizu ep52 yı beğendim 180 tl civarında miknatisli falan


all girls dream
(08.10.18)
alma. bluetooth açık olmak zorunda hep. çok şarj gidiyor.


lesemajeste
(08.10.18)
Lesemajeste
Android için konuşursak Sd835 ve üstü işlemcili telefonun varsa bluetooth kapatmana bile gerek yok. Sanırım bu bluetooth 4.0'lar falan pek şarj yemiyor.


@bos gezenin bos ustasi Doğrudur. Iphone kullanıp bt açık müzik dinlemek saçma hareket. Ben de android telefon vardı kablosuz kulaklık aldığım için pişman oldum başkası yanmasın diye söylüyorum.


lesemajeste
(08.10.18)
(6)

spor yapıp gelişememek

geçen sene 4 ay kadar spor yaptım. haftada 5 gün gidiyordum. verilen derslere uydum. ne dedilerse yedim. uyku düzenim süperdi. 4 ayın sonunda fitleştim. göbek eridi. sıkılaşma vb oldu ama büyüme olmadı. göğüs, kol ve omuzlarda hiç büyüme olmadı. hatta omuz ve göğüste 1-2 cm küçülme oldu.ben tam olar
geçen sene 4 ay kadar spor yaptım. haftada 5 gün gidiyordum. verilen derslere uydum. ne dedilerse yedim. uyku düzenim süperdi. 4 ayın sonunda fitleştim. göbek eridi. sıkılaşma vb oldu ama büyüme olmadı. göğüs, kol ve omuzlarda hiç büyüme olmadı. hatta omuz ve göğüste 1-2 cm küçülme oldu.

ben tam olarak nerede hata yapıyorum? hocaların verdiklerine uymayıp internetten araştırıp mı bir şeyler yapmak lazım? artık kollar 4-5 cm, omuzlar da biraz genişlesin istiyorum. ne tavsiye edersiniz?

gün itibarile ile tekrardan spora başladım ve ciddi anlamda bir şeyler görmek istiyorum.
nemo problemo
(03.10.18)
Yaş, boy, kilo nedir? Günlük kaç kalori alıyorsunuz? Makro dağılımı nedir?


synesthesia
(03.10.18)
Göbek gidip fitleşirken büyüyemezsin; göbek gitsin diye az kalori alırsın, büyümek için yüksek kalori, ikisi bir arada olmaz yani büyümek için en az 3000 kalori, ki bu bile az.


angelus
(03.10.18)
Hocam yemen lazim. Yemeden olmaz o is. Oyle siradan insam gibi yemeyle olmaz, saglam yemen lazjm. Bu is yemekte. Haftanin 5 gunu spora gitmen onemlo degil yemeyle desteklemen onemli. Nitekim 5gun gittigin halde buyuyememissin.

Saglikli yasam, spor gibi konulardan soz edilince hep az yemekten soz edilir. Ilk akla gelen seylwr soyle az yemek, boyle dusuk kalorili yemek falan. Bunlar artik ezberlenmis otomatik olarak herkesin agzinda. Yemek artık ocu gibi bir sey olmus. Ama bu hacim kazanma isi saglam yemeyle olan bir sey.
Sporunu ona gore yaparsan cok yemek seni yag tulumu falan yapmaz. Vucudu das gibi simsiki adamlar var spor salonlarinda, adamlara gidip bir gunde sabahtan aksama neler yedigini sorsan ohhha dersin.
Canan karataya sorsan fazla yiyen o. cocugudur diyip kestirip atar. O adamlarim yediklerinin aynisini insanlara sorsan yav ben spor yapıyorum bunlari gunde su kadaer yesem olur mu diye, abovvv o kadar yersen 150 kilo olursun, govegin dag olur, bok cuvali olursun falan derler ezberden. Ama oyle olnuyor iste o is. Ne yedigin tek basina hixbir sey ifade etmiyor, kilo alio almayacagini belirlemiyor yag tulumu olmayacsgini belirlemiyor tek basina.
Hacim kazanmak icin yemek lazim diyerek noktaliyorum.


stavro
(03.10.18)
Diyelim ki ağırlık çalışıyorsunuz, siz çalıştıkça o kas dokusu yırtılır ve yerine yenisi inşa edilir. 'Bu arkadaş şimdi 30 kg kaldırdı, bir dahaki sefere 30 kg kaldırmak zorunda olursa bu sefer kas dokusu yırtılmasın, daha dayanıklı olalım, tedbirli olalım' der vücut ve ona göre kas gelişimi başlar. Bu ağırlıklar arttıkça gelişme de artar.Bir adaptasyon süreci aslında. Yık-inşa et sistemine dayalıdır kas gelişiminiz.

Şimdi bunu niye anlattım?

Siz sporda kasları yıkıp, dinlenmelerine fırsat vermezseniz ve yeterince beslenmezseniz pek fazla gelişme olmaz aksine gerileme olur. Zaten omuz ve göğüslerde küçülme olmuş demişsiniz.

Bence programınıza bir göz atın, haftanın 5 günü aynı kas gruplarınızı art arda çalışmaktansa günlere bölün daha etkili olacaktır. Ya da birer gün aralıklarla 3 gün spor yapabilirsiniz.


noraliya
(03.10.18)
Daha demin stallone'nun bir röportajını izliyordum. Daha doğrusu bir derleme videosuydu.

Adam bazı günler 12 bin kalori aldığım oluyor dedi. Gençlik röportajlarından biriydi.

Hugh jackman da 9 bin kalori alıyorum dedi.

Aynı derlemede adını bilmediğim bir aktör tavuk göğsü yemekten o kadar sıkıldım ki artık blender ile öğütüp bardaktan tavuk göğsü içiyorum dedi.

Sanırım yemeniz gerekiyor.


Fitleşip göbeği de erittiysen artık hacim yapmaya yönelik antreman ve beslenme düzenine geçmelisin.

Yanlız haftada 5 gün çok, kasların dinlenmesine imkan vermen lazım. En kötü bir gün git bir gün gitme.

Bu işin 3 önemli noktası var;

1. Antreman
2. Beslenme
3. Uyku(dinlenme)

Emin ol en kolayı antreman kısmı.


John Bloor
(04.10.18)
(5)

diş taşı temlizleme ücreti

ne kadar? bugün bi yeri aradım 150 tl dedi. normal mi? devlet hastanesinde yaptırmak mantıklı mı?
ne kadar? bugün bi yeri aradım 150 tl dedi. normal mi? devlet hastanesinde yaptırmak mantıklı mı?
nemo problemo
(01.10.18)
150 den başlıyor 200, 300 e bile duydum. devlete yaptırmazdım ben olsam malum hijyen :/


kimbilebilir
(01.10.18)
Devlette yaptırmıştım bedavaya gayet iyiydi. Bakırköy ağız ve dişe gitmiştim.


Boris
(01.10.18)
Ben de devlette yaptırmıştım


elorelia
(01.10.18)
150 tl normal evet.
devlet hastanesi de mantıklı ama 15 gün sıra olur en az. gece 23 gibi f5 yapmaya başla randevu sitesini =)


hep devlette ve hep farklı hastanelerde yaptırdım, hiçbir sıkıntı yaşamadım şimdiye kadar. hatta son yaptırmamdan sonra sigarayı da bıraktım. şuan (maşallah) bembeyazlar.


trajikomix
(01.10.18)
(7)

su arıtma cihazı

hangi markayı kullanıyorsunuz? tavsiye eder misiniz?
hangi markayı kullanıyorsunuz? tavsiye eder misiniz?
nemo problemo
(17.09.18)
3-4 ay once ailem taktirdi. royal green'e baya bakmislardi ama filtre yenileme maliyetleri cok yuksek oldugu icin ihlas tezgah alti aldilar. apartmanin cogu da ihlas kullaniyormus. (1500 civarina almislardi). memnunlar.


brkylmz
(17.09.18)
Goldline kullanıyoruz 2 buçuk sene oldu, çok memnunum.


peggy
(17.09.18)
Ailem ihlas kullanıyordu. Arada gelip gittiğimde memnunlar, tadı da güzel


benaslindayohum
(17.09.18)
ana babalarin hepsi ihlas kullaniyor heralde :D

adamlar oyle bi markaja aliyorlar ki.


brkylmz
(17.09.18)
Waterbox. Çok memnunuz, 10 senedir kullanıyoruz.


Tears of Devil
(17.09.18)
Sudaki neyi aritmak istiyorsunuz?

Once bir laboratuvarda test edin suyunuzu. Sonuclara bakin. Ona gore secin aritma duzenegini.

Sertlik sorunu mu var?, Koliform mu var?... sonuca gore secin bir cihaz.

Ben ultraviolet isikli su aritma sistemi kullaniyorum. Yilda bir isigi yenilemek gerekiyor.


Ben kireç ve sertlikten dolayı Brita kullanıyorum, memnunum.


orient blue
(17.09.18)
(3)

diş beyazlatma işlem süresi

ne kadar sürüyor?
ne kadar sürüyor?
nemo problemo
(17.09.18)
10 dk


paudi
(17.09.18)
20 dk civarı.


zgrydn
(17.09.18)
kac tip dis beyazlatma var ki? zoom beyazlatma varmis bir de yeni mi cikti?


baldur2
(17.09.18)
(3)

diş beyazlatma (devlet hastanesi)

devlet hastanesinde diş beyazlatma işlemi yapılıyor mu? direkt gitsem diş taşı temizliği yaparlar mı yoksa seans seans mı oluyor? özelde 100 liradan aşağı yapmıyorlar diş taşı temizliğini. diş beyazlatma yapılıyoor mu?
devlet hastanesinde diş beyazlatma işlemi yapılıyor mu? direkt gitsem diş taşı temizliği yaparlar mı yoksa seans seans mı oluyor? özelde 100 liradan aşağı yapmıyorlar diş taşı temizliğini. diş beyazlatma yapılıyoor mu?
nemo problemo
(29.08.18)
hayır


giovanne
(29.08.18)
fakültelerde yapılıyor olabilir, gidip sormanız lazım.


goztepeadsm.saglik.gov.tr
Diş taşı temizliği yapılıyor.


slava
(29.08.18)
(14)

sevgiliye çiçek

göndermek istiyorum ama başlardayız. ne sevdiğini tam olarak bilmiyorum. kadın olarak hangi tür çiçekleri seviyorsunuz?erkek olarak sevgiliniz en çok ne tür çiçekler seviyor?
göndermek istiyorum ama başlardayız. ne sevdiğini tam olarak bilmiyorum.

kadın olarak hangi tür çiçekleri seviyorsunuz?
erkek olarak sevgiliniz en çok ne tür çiçekler seviyor?
nemo problemo
(28.08.18)
gülü seven kadın az
papatya gönder naif ve ucuz


lcha
(28.08.18)
kurban olayım gul gonderme
papatya


Ben kadın olarak genelde kaktüs, papatya ya da kır çiçeği tarzı şeyleri seviyorum. Ama bloom&fresh'in neredeyse bütün aranjmanlarını seviyorum. Çok doğal ve kaliteli tasarımlar yapıyorlar.

Şu çok hoş özellikle:

bloomandfresh.com


Ben de gül, zambak filan sevmem hiç. Sümbül, leylak, kır çiçekleri daha güzel. Ama muslugubozukhayrat +1 diyorum. Aranjman önemli.


inawen
(28.08.18)
orkideye hiçbirimiz hayır diyemeyiz :')


tabirimekruh
(28.08.18)
orkide, papatya.


xdenizx
(28.08.18)
dün benden teraryum istemişlerdi.


datnet
(28.08.18)
saksıda olsun mutlaka


ipmus90
(28.08.18)
Terrarium şahane bir şey beğenmeyen çok azdır. Görsel olarak çok hoş ben de hastasıyım ama maliyet olarak yüksek biraz. Uygun değilse papatya diyorum.
Papatya bence muhteşem bir şey hem ucuz hem de çok güzel yine sevmeyeni azdır diye düşünüyorum.

Gül kesinlikle gönderme +1


mutekebbir
(28.08.18)
Orkide gönderme, orkide koyacak yer yok ofislerde, herkes orkide yolluyor. Papatya güzel.


elikası
(28.08.18)
yolla bi gerbera mis


isvicre rakisi
(28.08.18)
gülü severim, gülde hiç sorun yok bence klişe diye sevilmiyor gibime geliyor, sade hoş bir aranjmanla klas durur. papatyaysa 2 güne solup gider, çok hoş bulmuyorum, ortasındaki sarılar dökülmeye başlıyor önce..
eşim genelde beyaz gül veya lisyantus alır bana.
lisyantus da mis gibi kokar ve genelde çok tomurcuklu olur vazoda da açmaya ve kokmaya devam eder.


Papatya.


Amaranta ursula
(28.08.18)
Sevimli pembe şakayıklar, papatyalar, bol yeşilli otlar olmalı bence. Ben bunları pek seviyorum.

İlla gül olacaksa kırmızı gül olmasın da beyaz, pembe olabilir. Daha sade daha tatlı olur bence.


(4)

hangi siteden çiçek gönderiyorsunuz?

kız arkadaşımın çalıştığı yere çiçek göndermek istiyorum. bildiğim tek site çiçeksepeti. direkt çiçeksepetini mi kullanaıym yoksa önerdiğiniz başka siteler var mı?bir de ne göndermeli? genelde kadınlar ne seviyor? nasıl bir çiçek sevdiği ile alakalı en ufak bilgim yok.
kız arkadaşımın çalıştığı yere çiçek göndermek istiyorum. bildiğim tek site çiçeksepeti. direkt çiçeksepetini mi kullanaıym yoksa önerdiğiniz başka siteler var mı?

bir de ne göndermeli? genelde kadınlar ne seviyor? nasıl bir çiçek sevdiği ile alakalı en ufak bilgim yok.
nemo problemo
(26.08.18)
Ben ciceksepetini kullaniyorum.


twelfth
(26.08.18)
Ben bonyfood seviyorum aslında. Ama çiçek gondereceksen saksı çiçeği daha mantıklı geliyor. Orkide gönderebilirsin.

Çiçek sepeti kullandim, bi sorun yaşamadım.


elorelia
(26.08.18)
Cicek.com ama ciceksepeti aldi onu da.
Bloom&freshvar bi de


bradshaw
(26.08.18)
Ben genel olarak çiçekleri hiç sevmeyen ve bakamayan biri olarak (sevmeyen bile bunları seviyorsa seven de beğenir diye düşünebilirsin :)) terrarium ve orkide çok severim.
Terrarium biraz maliyetli olabiliyor uygun değilse orkide iyidir.

Ben hep çiçeksepeti kullandım sorun yaşamadım.


mutekebbir
(26.08.18)
(5)

yolda çay/yemek yapabilmek

arabaya kamp malzemesi almak istiyorum. kamp sandalyesi aldım. ek olarak yemek ve su ısıtabilmek için de bir şeyler almak istiyorum. sizin arabanızda neler var? nurgaz tarzı ocaklar varmış. iş görür mü? ortalama bi termos önerir misiniz? neler almalı?
arabaya kamp malzemesi almak istiyorum. kamp sandalyesi aldım. ek olarak yemek ve su ısıtabilmek için de bir şeyler almak istiyorum. sizin arabanızda neler var? nurgaz tarzı ocaklar varmış. iş görür mü? ortalama bi termos önerir misiniz? neler almalı?
nemo problemo
(13.08.18)
küçük tüp ve üzerine de ocak?


idexo
(13.08.18)
tüp türevleri riskli. bence odun ve kömürle görün işinizi. arabada sıcaklık yükselirse tüp bela olabilir.


tukenmez adam
(13.08.18)
bende semaver var, en başarılısı o. üstü çıkan bir semaver aldım, üstü çıkınca ocak ve mangal oluyor, sonra üstünü takıp semaver olarak kullanıyoruz.

bunu bulana kadar nurgaz ocak ve küçük tüp denedik.


babilbaligi
(13.08.18)
cakmak gozunden elektrikle calisan kettle'lar var ama kaliteli mi yangin mi cikarir bilmem.


hot potato
(14.08.18)
bi küçük mangal, sac ayağı, bir de odunlu semaver aldınız mı tamamdır. bi tencere, bi sac tava bir de karıştırmak için tahta kepçe. geri kalanlar servis için tabaktır kaşıktır çataldır. onları da plastik ya da metal alın ki kırılma durumu olmasın.


naksidil
(14.08.18)
(1)

dişleri bembeyaz insanlar

özellikle ekran karşısındaki insanlar. dişler bembeyaz ve inci gibi. en son şu youtuber bilal hancı mı nedir onu fotoğrafını görmüştüm. dişleri berbattı. şimdi inci gibi. bunlar tam olarak ne yapıyorlar? ben de yaptırmak istiyorum.
özellikle ekran karşısındaki insanlar. dişler bembeyaz ve inci gibi. en son şu youtuber bilal hancı mı nedir onu fotoğrafını görmüştüm. dişleri berbattı. şimdi inci gibi. bunlar tam olarak ne yapıyorlar? ben de yaptırmak istiyorum.
nemo problemo
(14.07.18)
eğer şekli güzelse beyazlatma+ lingual ortodonti
eğer şekli kötüyse ya kuron(kaplama) ya da lamina ile (yaprak kaplama) düzeltme.


neverlose
(14.07.18)
(2)

müzekart+ sorusu

müzekar+ alınca ömürlük mü kullanılıyor? bir de istenilen yerlere giriş yapılabiliyor mu? örneğin cennet cehennem mağarasına girmek için kart geçerli oluyor mu tam olarak sitesinden bilgi alamadım. hangisini almalı?
müzekar+ alınca ömürlük mü kullanılıyor? bir de istenilen yerlere giriş yapılabiliyor mu? örneğin cennet cehennem mağarasına girmek için kart geçerli oluyor mu tam olarak sitesinden bilgi alamadım. hangisini almalı?
nemo problemo
(14.07.18)
tüm kartlar 1 yıllık. öğrenciysen indirimli müzekart, değilsen ya da parasını vereyim diğer avantajlarından da faydalanayım dersen müzekart+ alıyorsun zaten başka seçenek yok.


nrmnm
(14.07.18)
Sadece kültür bakanlığına bağlı yerlere girebilirsiniz, ki bunda da istisnai durumlar var. Aşağıda ekstra ücret ödenecek yerler belirtilmiş.

www.muze.gov.tr


Ayrıca milli saraylara bağlı Dolmabahçe benzeri yerlere giremezsiniz.


Phoebe
(14.07.18)
(3)

evde spor için dambıl seti

orta seviye bir şey almak istiyorum. yani fit kalabilecek düzeyde kol, omuz ve göğüsleri iyi bir şekilde çalıştırabilecek şekilde dambıl setine ihtiyacım var. bütçe max 500 tl. neler almalı? nerden almalı?
orta seviye bir şey almak istiyorum. yani fit kalabilecek düzeyde kol, omuz ve göğüsleri iyi bir şekilde çalıştırabilecek şekilde dambıl setine ihtiyacım var. bütçe max 500 tl. neler almalı? nerden almalı?
nemo problemo
(14.07.18)
Delta markasını öneririm, döküm olarak alırsan uzun süre kullanabilirsin. Vinyl dambılları önermiyorum, dökülebiliyor dengesiz olabiliyor. Gittigidiyor veya n11'den alabilirsin. Biraz daha artırabilirsen Decathlon'daki domyos'un ağırlıkları da gayet iyi.


sheeper
(14.07.18)
20 kg ilk sancılı setleri işimizi görür ,boş bardan çalışmaya başlarsınız , kilo arttırarak gidersiniz , işimi bitince illaki birine satarsınız .

Decatlon damyos dambıll seti bence uygun . Metal olması, çantası olması falan. Daha iyi .

Dediğim ürün veya bezer ürün alın bence .


dunyatuhaf
(14.07.18)
vinyl veya plastik almayın da.
decathon’daki dökümler bence de iyi.


cedex
(14.07.18)
(4)

özel hastanelerin acili

ücretli mi? internetten araştırdığım da artık ücretsiz olduğu yazıyordu ama çevremizde bulunan bi özel hastaneyi aradığım da 30 tl muayene ücreti var dedi. son durum nedir?
ücretli mi? internetten araştırdığım da artık ücretsiz olduğu yazıyordu ama çevremizde bulunan bi özel hastaneyi aradığım da 30 tl muayene ücreti var dedi. son durum nedir?
nemo problemo
(14.07.18)
Hayati tehlike varsa ücretsiz, onun dışında ücretli. Hastanenin SGK anlaşmalarına göre değişebilir ama sanırım. Kesin bilgiyi hastaneden almak gerek.


once
(14.07.18)
gerçekten acil durumlar için gidersen ücretsiz, onun dışında ücretli. örnek: www.google.com.tr

yeşil alan hastaları devlet hastanelerinde bile ücretli muayene olur.


nrmnm
(14.07.18)
Dünden önceki gün gittim. Agri kesici igne yaptilar 40 tl aldilar.


aquarium
(14.07.18)
Yüksek ateşten bayıldım ve kafam yarıldı gecenin bir körü. Bir sürü işlem yapıldı, tek kuruş almadılar, izmir medicalpark. Acil kodundan yapıldı girişiniz dediler. Nrmnm nin dediği gibi anlaşılan.


Phoebe
(14.07.18)
(3)

evde spor yapmak

yapılır mı? spor salonuna 3 ay kadar gidip fitleşiyorum. sonra bırakıyorum tekrar kilo alıp göbek yapana kadar. şimdi yine göbek yaptım hafiften. onu kardiyo ile bir şekilde eritebilirim ama dambıl seti alıp evde göğüs, kol ve omuz çalışayım diyorum. mümkün mü? yapılır mı sizce? yoksa illa spor sal
yapılır mı? spor salonuna 3 ay kadar gidip fitleşiyorum. sonra bırakıyorum tekrar kilo alıp göbek yapana kadar. şimdi yine göbek yaptım hafiften. onu kardiyo ile bir şekilde eritebilirim ama dambıl seti alıp evde göğüs, kol ve omuz çalışayım diyorum. mümkün mü? yapılır mı sizce? yoksa illa spor salonu mu olmalı?
nemo problemo
(13.07.18)
yapilir nemocum, ben yapiyorum.

nike training uygulamasini kullaniyorum. ve bi cift dambil. uygulama beni yonlendiriyor.
bi aya kalmaz tas gibi erkek olursun.


tomcruise
(13.07.18)
yapılır, kendi vücut ağırlığınla yapılan sporlar daha iyi hatta.


@tomcruise nasil oluyor o? Ayrinti verebilir misin biraz ltf.


(1)

ceza davası sonucu

20/06/2017 tarihinde ilk duruşmam oldu. gittim. sonrası için gelmene gerek yok dedi hakim. o tarihten sonra 3 duruşma daha yapılmış. bir de farklı bi tarihe gün verilmiş. bisikletimi çalan hırsız şu an içerde sanırım.şimdi bu olay nasıl sonuçlanır? hırsız verilen ceza kadar içerde yatıp çıkar mı yok
20/06/2017 tarihinde ilk duruşmam oldu. gittim. sonrası için gelmene gerek yok dedi hakim. o tarihten sonra 3 duruşma daha yapılmış. bir de farklı bi tarihe gün verilmiş. bisikletimi çalan hırsız şu an içerde sanırım.

şimdi bu olay nasıl sonuçlanır? hırsız verilen ceza kadar içerde yatıp çıkar mı yoksa bisikleti getirir mi? ben hala bisikletimi geri getireceğini düşünüyorum da. sanırım imkansız?
nemo problemo
(12.07.18)
Bisiklet bulunduysa size iade edilir, ama bulunamadıysa unutun. Ceza sistemimizde çok saçmalıklar var, hırsız size ait bir şeyi çaldı ise devlet suçu karşılığı ceza veriyor ama çalınan ürün ortada yoksa size bir tazmin olmuyor.

Yani ceza şöyle olsa mesela, hırsızlığın karşılığı 5 sene (nerdeee) çaldığın ürünü geri veremez/tazmin edemezsen değeri karşılığı her x lira için şu kadar gün daha hapis olsa mesela. Hırsızın ailesi ve yakınları ne yapar ne eder zararınızı tazmin eder, ya da başkasından çalar size getirirler bilemedim :)

Velhasılı kelam bisiklet ve motosiklet hırsızlığının öyle çok bir cezası yok, yanlış hatırlamıyorsam açıkta bırakılan mal gibi görülüyor kanunda. Hani bir kapısı yok ya, araba çalmak ile motor çalmak aynı değildi hatırladığım.


John Bloor
(13.07.18)
(2)

saç ekimi ve oğuzhan koç'un saçı

öncelikle oğuzhan koç'un saçı ekim mi yoksa protez mi? ekime benzemiyor pek ama protez neden yaptırır ki insan? bir de saç ekim işini nereden yaptırmalı? yaptıranlar görsel paylaşabilir mi?
öncelikle oğuzhan koç'un saçı ekim mi yoksa protez mi? ekime benzemiyor pek ama protez neden yaptırır ki insan? bir de saç ekim işini nereden yaptırmalı? yaptıranlar görsel paylaşabilir mi?
nemo problemo
(11.07.18)
Dün saç ekimi yapan birisi geldi, eh bizde de başladı 2 sene sonra müşterimsiniz felan. adam resmen dua etti ya. neyse, oğuzhan koç'un ki protez, suat kayada olduğu gibi.

Protezler sıkıntılı, takılan bölgede haftada bir traş bakım vs. saç ekimi de eğer büyük bir kellik sorunu yoksa en mantıklısı. kuzenim 10 saat boyunca işkenceye maruz kalmıştı, nerdeyse yarıda terkediyordu. 10 bin tel :)

Yapılacak yerlerde ucuza kaçmadan kurumsal çalışan yerlerle görüşmeye bakın, saç bu kullan at durumu yok pahalı olsun ama içiniz de rahat olsun.


kaosu
(11.07.18)
saç ekim merkezlerine nasıl güveniyorsunuz? Arkadaşım getir götür işlerini yapan biriydi, ekim işlemine onu da sokmuşlar. Pansuman mı ne yapmış bilmiyorum. Hemşire görünümlü diğer elemanlar da öyleymiş. İstanbul'da bir merkez burası.

Ortamda bu kadar hacı görünümlü erkek varken bence kellik güzel:)


(3)

mangal malzemeleri

arada sırada arkadaşlarla mangala gitmek istiyoruz. bunun için hem yemek için mangal seti tarzı bir şey hem de semaver vb şeylere ihtiyacımız var. ama ne alınır nasıl bir şey alınır en ufak fikrimiz yok.mangal için, çay yapmak için ne tür şeyler almalı? ortalama bir şey almak istiyoruz. ne çok iyi n
arada sırada arkadaşlarla mangala gitmek istiyoruz. bunun için hem yemek için mangal seti tarzı bir şey hem de semaver vb şeylere ihtiyacımız var. ama ne alınır nasıl bir şey alınır en ufak fikrimiz yok.

mangal için, çay yapmak için ne tür şeyler almalı? ortalama bir şey almak istiyoruz. ne çok iyi ne de kötü.
nemo problemo
(06.07.18)
semaverler 40 liramı neydi bim'de.


selam
(06.07.18)
semaver alacaksan eğer, paslanmaz çelik olması önemli, bakır falan olanlar işlemeli kakmalı olanlar var onlar bayağı pahalı.

bunun dışında boyutu önemli.

sevamere ek olarak demlik alman gerekiyor. yakması pratiktir, borusunu takarsın içine atarsın dal parçalarını tahta parçalarını, yapısı gereği bayağı harlı yanarl, alttaki kapağını açınca.

istersen toplu mangal kömürü de alabilirsin.


mangal olayı şöyle; katlanır, ızgarası paslanmaz çelikten mangallar var. krom kaplı ya da galvaniz değil. 40 50 tl bişey, katlanması taşıma açısından oldukça pratik, bildiğin defter gibi oluyor, bir tane yetmezse 2 tane al.

www.hepsiburada.com

bu üzerindeki ızgara güzeldir.

bunun dışında sana etkili bişey söyliyeyim. kömürün uzun süre gitmesini istiyorsan, etlerin dışı yanıyor içi pişmiyor diyorsan pratik bir önerim var.

mangal kömürünü yaktın, tutuştu, üstüne bir önceki mangaldan kalan külle ört. böylece hava akışı azalacak, aşırı sıcağı ortadan kalkacak, etlerin güzel pişecek ve kömür uzun süre gidecektir.

kül yerine tuz, kum kullanan da var ama ben pek tercih etmem. ete bulaşma riski var kumun, rüzgar olur bişey olur.


killerbee
(06.07.18)
Semaver almak istemezsen kucuk tup ve evdeki caydanligini gotur.daha pratik.


ykyt
(07.07.18)
(2)

70 bine kadar araba tavsiyesi

kampanyalardan haberiniz var mı? önceliğim sıfır araba almak ama ikinci el de olsa olur. malum fiyatlar çok fena şişmiş. ne tavsiye edersiniz?istekler:dizel olmasıgeri görüş kamerası olması
kampanyalardan haberiniz var mı? önceliğim sıfır araba almak ama ikinci el de olsa olur. malum fiyatlar çok fena şişmiş. ne tavsiye edersiniz?

istekler:
dizel olması
geri görüş kamerası olması
nemo problemo
(02.07.18)
70 bine sıfır dizel reno symbol falan oluyor şu anda maalese. O bile olmuyor olabilir. Ben olsam 2. el citroen c4 alırım dizel. otomatik.


roket adam
(02.07.18)
alüminyum sembol bile 93.000 tl. Müracaat ikinci el
www.arabalar.com.tr


(5)

hdmi harici görüntü alma

laptopun ekranı çalışmıyor ve ayrıca hdmi bölümü zarar gördü ve çalışmıyor. televizyona nasıl bağlayabilirim? usb to hdmi ve vga to hdmi varmış sanırım ama size sormak istedim. en temiz nasıl çözebilirim?
laptopun ekranı çalışmıyor ve ayrıca hdmi bölümü zarar gördü ve çalışmıyor. televizyona nasıl bağlayabilirim? usb to hdmi ve vga to hdmi varmış sanırım ama size sormak istedim. en temiz nasıl çözebilirim?
nemo problemo
(26.06.18)
vga to hdmi malesef olmuyor, aktif kablo gerekli. trde yok bu kablo.en azından ben bulamadım.

peşinen söyliyeyim: çözemezsin.


binder dandet
(26.06.18)
vga var mı? tvde vardır vga girişi
hdmi kolay bozulmaz ama?


kingcyrax
(26.06.18)
tvde vga girişi yok. hdmi kısmı bilgisayarda bozuk. onu da ben bozdum :(


nemo problemo
(26.06.18)
Senin ilacın kablosuz görüntü aktarıcı,

www.n11.com


kablelvuku
(26.06.18)
bence tamire götür aleti hdmi çıkışının pinlerinden biri çıkmıştır ufak bi lehimle çözülebilir.

olmadı şu alet vga'yı çeviriyormuş hdmi'a, yorumlarda da aynı şekilde belirtilmiş:
www.hepsiburada.com

edit, bu da aynı:
www.hepsiburada.com


yuto
(26.06.18)
(6)

hangi filme gitmeli?

vizyondakiler:ahlat ağacıjurassic parkhan solo bir star wars hikayesihangisini izlemeli?
vizyondakiler:

ahlat ağacı
jurassic park
han solo bir star wars hikayesi

hangisini izlemeli?
nemo problemo
(13.06.18)
Han solo.


Jurassic park muhteşemdi.


ben ahlat ağacını çok beğendim.

ama bi arkadaşıma çok beğendiğimi söylediğimde kensinin bu filmde uyuduğunu söyledi :)


contavolta
(13.06.18)
ben nbc'yi sevdiğim için ahlat ağacı'na gitmeyi düşünüyorum. ama jurassic'e de gitmeyi düşünüyorum. ama param yok XD

han solo'ya gittim çok tatlıydı <3 her ne kadar lando çekebilitesi varsa da lando <3 ve chewie <3 evet salağım


pasp
(13.06.18)
han solo güzeldi, ona gidip ron howard'ı sevindirin bence.


narudocko
(13.06.18)
1'in hitap ettiği kitledeysen 1'e git. değilsen;
star wars seviyorsan jurassic park'a git, sevmiyorsan solo'ya git.


Bruce
(13.06.18)
(3)

dosya masrafı artık alınamıyor mu?

az önce tüketici hakem heyetine gittim. dosya masrafı iadesi için. 2014 ve sonrası için artık iade yapılmıyor dediler. doğru mu?
az önce tüketici hakem heyetine gittim. dosya masrafı iadesi için. 2014 ve sonrası için artık iade yapılmıyor dediler. doğru mu?
nemo problemo
(11.05.18)
2014 kısmını tam bilmiyorum ama belli bir tarihten sonrakileri alamıyorsun evet. ilgili tarihte bankalar uyanıp sözleşmelerini falan ona göre yeniden düzenlediler.


nrmnm
(11.05.18)
artık dosya masrafı kredinin 5/1000'i kadar ve bunu talep edemezsin.


silah taciri
(11.05.18)
evet yasal değişikliğe gidildi, bankalar da eskisi gibi masraf alamıyor zaten.


(3)

bir alanda uzmanlaşamamak (yazılım)

yaklaşık 10 yıldır bu alanda uğraşıyorum. html css biliyorum. php (codeigniter, symfony bilmiyorum) ile sıfırdan bir proje çıkarabiliyorum. wordpress ve seo konusunda da çok iyiyim diyebilirim.ama gel gelelim iş aramaya başladığım da ben hiç bir kritere uymuyorum. şöyle ki.php bilen birini aradıklar
yaklaşık 10 yıldır bu alanda uğraşıyorum. html css biliyorum. php (codeigniter, symfony bilmiyorum) ile sıfırdan bir proje çıkarabiliyorum. wordpress ve seo konusunda da çok iyiyim diyebilirim.

ama gel gelelim iş aramaya başladığım da ben hiç bir kritere uymuyorum. şöyle ki.

php bilen birini aradıklarında codeigniter, symfony vb sistemleri bilsin istiyorlar. yanında javascript vb bir çok şey istiyorlar. yani ben tam olarak nasıl iş bulabilirim? onun haricinde kendimi geliştirmek istiyorum. bu konuda yönlendirilmeye de ihtiyacım var. şunları şunları mutlaka öğren diyebileceğiniz.

ben gibi birine ne tavsiye edersiniz?

ne front-end ne de back-end developerım. tam olarak bir şey olamadım. evleneceğim için artık düzenli bir işe gireyim diyorum. bu sorun kafamı kurcalamaya başladı.
nemo problemo
(04.05.18)
bir iş ilanındaki tüm kriterlere uygun olmanız çok düşük bir ihtimaldir zaten. Sizin bilgilerinize ihtiyaç duyan şirketi bulmak mesele. Örneğin birkaç ay önce sadece html, css konusunda uzman birini aradık aradık bulamadık. Kodlama bilmesi bile gerekmiyordu. O anki ihtiyaca göre eleman aranıyor sizin daha yoğun aramız ve şirketlerle daha çok görüşmeniz gerek. Eğer bu süreçte boş duruyorsanız da ilanlarda en sık gördüğünüz alanlarda kendinizi geliştirmek için udemy benzeri bir yerlerden ders ya da kurs alabilirsiniz


alaimisema
(04.05.18)
php konusunda uzmanlaşabilirsin, sıfırdan en temelden php öğren, codeigniter, symfony gibi frameworklere ihtiyaç duymadan istediğini yapabilmen önemli (sonra yine kullanırsın o ayrı)
javascript temel öğren, jquery felan kesin öğren.
angular felan da öğrenirsen iş bulmakda çok da sorun çıkmaz gibi geliyor.


ravenudon
(04.05.18)
oncelikle turkiyede is ilanlarinda adayin cok alanda bilgili olmasi isteniyor, hatta o kadar abartiliyor ki bir gelistiricinin hem tasarim, hem front-end, hem back-end hem de database konusunda iyi olmasi bekleniyor. bu tarz beklenti icinde olan sirketler calismak icin kotu bir yer olacaklarini zaten ilanlarindan belli ediyorlar.

dunyanin diger gelismis ulkelerinde ise bir gelistiriciden mutlaka bir alanda uzman olmasi bekleniyor. gelistirici her alanda temel bilgiye sahip olabilir ama mutlaka belli bir alanda cok cok iyi olmali. o is icin aday olan insanlar arasindan siyrilip isi alabilmek icin en iyisi olmasi gerekir. gunumuzde temel web uygulamalarinda html+css ile back-end dili arasinda mutlaka javascript girmesi gerekiyor. ama hem html+css hem javascript hem de php konusunda uzmanlasmak, o konularda frameworklere hakim olmak yani kisaca full-stack gelistirici olmak cok emek istiyor. o nedenle gelistirici kendine sevecegi bir alan secmeli yani php bilyorsan back-end tarafta kendini gelistirip php dilini frameworkleri(codeigniter, symphony) ile birlikte bilmelisin, hatta dilin performans, guvenlik ile ilgili inceliklerini de bilmelisin. dunyada o dil ile gelismeleri takip etmelisin. o seviyede degilsen isveren icin cok uretken olmayabilirsin.

ya da diger taraftan eger php degil de front-end tarafta uzmanlasmak istiyorsan html ve css yaninda javascript diline hakim olmalisin. populer javascript frameworkleri angular, vue, react bilmelisin ki uretken olabilesin.

kisaca bir ordan bir burdan bilen elbette birseyler uretebilir ama uretilen uygulamanin zorluk seviyesi arttiginda hata yapma riski yuksek olur. o nedenle is verenler, ozellikle avrupa ve abd de, cok alanda herseyden birsey bilen degil bildigi konuda uzmanlasmis kisileri tercih eder. ama elinde buyuk bir avantaj var, full-stack yeterlilige sahip olan biri butunun icinde parcalari cok daha iyi gorur, ve belli bir alanda cok daha hizli uzmanlasir. bence sen de front-end ya da back-end taraftan birini sec ve o konuda alaninda iyi oluncaya kadar uzamanlas, kendini duzenli olarak diger gelistiriciler ile (turkiye ve tum dunyadan) karsilastir, bilginin ne seviyede oldugunu, neleri bilip neleri bilmedigini tart.


emrahday
(04.05.18)
(2)

hangi bölüme gitmeli (hastane)

pazarda düşen bir demir sonucu annem kafasına darbe almış. doktora gideceğiz ama dahiliye mi yoksa beyin&sinir cerrahisine mi gitsek bilemedim. hangisine gitmeli?
pazarda düşen bir demir sonucu annem kafasına darbe almış. doktora gideceğiz ama dahiliye mi yoksa beyin&sinir cerrahisine mi gitsek bilemedim. hangisine gitmeli?
nemo problemo
(03.05.18)
Nöroloji. Yutkunma zorluğu ve kekeleme gibi bir sorun varsa randevu beklemeden acile götürün.


eğer yeni olduysa acile gideceksiniz. zaten acil doktoru yönlendirecek.


oscar
(03.05.18)
(9)

70-80 bin tl araba tavsiyesi

ne tavsiye edersiniz? bu fiyata ancak ikinci el araba alırım herhalde? görüntüsü hoş (volvo v40 tarzı, hatchback) yakıtı normal olan bir araba arıyorum.edit: önceliğim sıfır ama duster sıfır alacağıma ikinci el km düşük volvo almayı da tercih edebilirim. dizel olmalı. sedan ve hatckback farketmez.
ne tavsiye edersiniz? bu fiyata ancak ikinci el araba alırım herhalde? görüntüsü hoş (volvo v40 tarzı, hatchback) yakıtı normal olan bir araba arıyorum.

edit: önceliğim sıfır ama duster sıfır alacağıma ikinci el km düşük volvo almayı da tercih edebilirim. dizel olmalı. sedan ve hatckback farketmez.
nemo problemo
(01.05.18)
Hocam selam. Öncelikle sıfır mı 2.el mi ona karar vermelisin çünkü bu her şeyi değiştirir. Ben olsam sıfır alırım. Ben 2.el arabaya güvenemem gibi. Sonra yardımcı olabilmek adına kriterlerini yazmalısın. Hb mi sedan mı suv mu vs. Benzinli mi otomatik mi. Donanımlı mı vs.


brad pitt
(01.05.18)
Peugeot 308 dizel.


belki biraz daha cıkmanız gerekir ama 80 civarına s80 bakardım


imnotsureabout
(01.05.18)
65 civarina cok temizinden mazda 3 1.6d bulabilirsin, on numara arabadir, kalaniyla da kasko sigorta ivir zivir halledersin.


hailtothethief
(01.05.18)
Mobildeyim editleyemiyorum,

www.sahibinden.com

Gibi.


hailtothethief
(01.05.18)
volvo için o para az ama benim 80000 im olsa Citroën grand Picasso alırdım 2.el.

100 130 bin aralığına çıkabilsem subaru outback alırdım 2013 filan.


ergenpezeveng
(01.05.18)
2. el alacaksan Leon bakabilirsin, çok güzel araç.
0 alacaksan Clio falan oluyor o paraya artık.


roket adam
(02.05.18)
dizel eat6 citroen c4. ben çok sevdim.

çok önemli edit: üretimi durmuş. yok bi dk, benzinli 1.2 olan gelmemiş.


2. el olarak:
Seat Leon (iyi fiyata yüksek donanım)
Skoda Rapid (çok az yakar)
Kia Ceed (biraz yakar)
Peugeot 308 (2014 yılın arabası)
VW Golf (2013 yılın arabası)


O paraya düşük km'li Volvo V40 imkansız maalesef. (ki en güzel ihtimal de buydu)
Kazasız belasız inş


nalmes
(18.07.18)
(2)

araba sorusu v2 (volvo v40)

dün nissan juke için nasıl diye sormuştum. hem araştırınca hem de yorumları görünce biraz soğudum. volvo v40 70-80 bin civarında. nasıl sizce kullanan ve memnun olan var mı?
dün nissan juke için nasıl diye sormuştum. hem araştırınca hem de yorumları görünce biraz soğudum. volvo v40 70-80 bin civarında. nasıl sizce kullanan ve memnun olan var mı?
nemo problemo
(30.04.18)
Juke'un kim nesini begenmemis acaba?

Dayimda var. Ki kendisi 190 a yakin boylu, gobekli bir insan. Gence gun ankara-samsun arasi 3 yetiskin gel-git yaptilar. Gayet rahat oldugunu soyledi. Ki arabasi 100 bin olmus zaten.

Motor konusunda da sikinti olmasi mumkun degil. Renonun 1.5 ini kullaniyor. Ha ama bagaji minnak. En buyuk cek cekli valizlerden ve kucuk bi valizi anca alir. Onun disinda konforuda tatli sert, keyifli.

V40 konusunda da. Klasik volvo. 1.6 ford dizelli olani alinip binilir 80e. Ama alirken dikkat edin koltuk isitma falan olsun mumkunse. Juke dan bi tik fazla yakar.


bir3iki7
(30.04.18)
volvo v40da kampanya var 133bin tlye düştü. ancak yakıtı çok yüksek. araç 1.5 152 beygir yakıtı yüksek olur. lpg takılmıyor. sadece şehir içi kullanılacaksa alınır.


mikahakkinen
(30.04.18)
(4)

nissan juke

alınır mı? 40-75 bin fiyat ortalaması var. clio, hyundai i20 yerine tercih edilir mi?
alınır mı? 40-75 bin fiyat ortalaması var. clio, hyundai i20 yerine tercih edilir mi?
nemo problemo
(29.04.18)
clio/hyundai falan karsilastirmasi yapamam. ama juke'u bir ara almayi dusunuyordum, iki nedenden dolayi vazgectim.

1- disardan daha kalipli duruyor ama binince cok dar, bagaj yok gibi.
2- CVT'den nefret ediyorum.


cooperr
(29.04.18)
abi bence i20 yerine tercih edilir.

birincisi modeli hoşuma gidiyor, ikincisi çok aşırı dar denilmez bence, arka tarafı biraz basık geliyor tabi.

beğeniyorsan niye olmasın, gider görürsün araba pazarında falan içine bakarsın kafana yatıyorsa alırsın.

bence i20 ile mukayese edilemeyecek kadar güzel bir araç.


Photographer
(30.04.18)
3 araç içerisinde en tercih edilebilinir olanı i20. juke ve i20 dar araçlar. clio çok az daha geniş ancak en kullanışlı olanı i20


mikahakkinen
(30.04.18)
juke aşırı sert bir araba. kasisleri, çukurları, yoldaki çakıl taşlarını falan bol bol hissedersiniz.


gliderpilot
(30.04.18)
(4)

dolar düşer mi?

abd'nin suriye'yi bombalaması falan sizce doları düşürür mü? 4 ün altına iner mi?
abd'nin suriye'yi bombalaması falan sizce doları düşürür mü? 4 ün altına iner mi?
nemo problemo
(14.04.18)
zor

ytd


fakyoras
(14.04.18)
pek sanmam.
dolar ve euro tutulamaz.


gonul_isleri
(14.04.18)
ABD'nin Suriye'yi bombalamasi dolari 1 dusururse TL'yi 2 dusurur. Dolar dustugu zamanlarda bile TL daha hizli dustugu icin TL karsisinda dolar yukseliyordu.

Grafiklere bakarsaniz dolarin dususunu gorursunuz:

www.xe.com


crown
(14.04.18)
cuma günü yapılmış olması borsalar hazmetsin diye. düşürmez de artırmaz da zaten önceki çıkışında fiyatlandı bana göre.

ytd.


tuzumkuru
(14.04.18)
(8)

istanbul roma gidiş dönüş 510 tl

sizce nasıl? thy ile. haziran ayında.
sizce nasıl? thy ile. haziran ayında.
nemo problemo
(12.04.18)
Artık eskisi kadar ucuz değil avrupa uçuşları. Zaten THY de genel olarak pahalı. O nedenle bence iyi diyorum.


twelfth
(12.04.18)
90 euro. Bedava bence.


baldur2
(12.04.18)
100 euro eder. zaten promosyon biletler 40 euro civarında. bence gayet uygun.


babilbaligi
(12.04.18)
Çok çok iyi.


bedava cok iyi.


oscar
(12.04.18)
bir sene önce olsa normal derdim. şimdi ucuz diyorum.


sir gawain
(12.04.18)
çok iyi


mikahakkinen
(12.04.18)
super


jedilance
(12.04.18)
(2)

hangi turkcell paketini

kullanıyorsunuz? dakikası 500-1000 arası interneti 4 ve üstü olan bir faturasız paket arıyorum. vodafone'dan turkcelle geçmek istiyorum. ne önerirsiniz?
kullanıyorsunuz? dakikası 500-1000 arası interneti 4 ve üstü olan bir faturasız paket arıyorum. vodafone'dan turkcelle geçmek istiyorum. ne önerirsiniz?
nemo problemo
(01.04.18)
www.turkcell.com.tr

gencturkcell'li olursan 30 tl yüklemeye de 1 gb veriyor.


signore
(01.04.18)
Paketimin ismini bilmiorum ama her yöne 1000sms 1000dk 5gb 50₺, müzikle beraber 55₺ ödüyorum her ay.


megalomaniac
(01.04.18)
(2)

almanya vs ispanya maçı hangi ülke/şehirde oynanacak?

eğer fırsat bulursam gitmek istiyorum ama nerede oynanayacak göremedim.
eğer fırsat bulursam gitmek istiyorum ama nerede oynanayacak göremedim.
nemo problemo
(21.03.18)
Esprit Arena
Düsseldorf
23 Mar 2018 - Fri 20:45


www.google.com.tr
bu mu? ESPRIT arena diyor, o da Düsseldorf'da diyor.


kobuzchu kiz
(21.03.18)
(2)

bu valiz alınır mı?

https://www.morhipo.com/pierre-cardin-04pc5000-03-kabin-boy-valiz/19555354/detayayakkabı dünyasında 200 liraya düştü demişlerdi. netten baktım daha ucuza var ama tükenmiş. sizce bu kabin boy valiz iş görür mü? yurtiçi/yurtdışı gezilerimde kullanmak için almak istiyorum ama f/p olarak iyi midir merak
www.morhipo.com

ayakkabı dünyasında 200 liraya düştü demişlerdi. netten baktım daha ucuza var ama tükenmiş. sizce bu kabin boy valiz iş görür mü? yurtiçi/yurtdışı gezilerimde kullanmak için almak istiyorum ama f/p olarak iyi midir merak ettim?
nemo problemo
(19.03.18)
Kullanma fırsatım olmadı henüz ama ççs ninkini almıştım ben. Çok fark yoktur zaten, al kullan iş görür. Fakat yurtdışında samsonite ınkini daha uyguna bulma ihtimaliniz olabilir. Oradan almak mantıklı olacaktır.


vampir akrep
(20.03.18)
agir bir valiz yalniz, dikkat edin. bu agirlikta bir valizim var icine 2 gunluk kiyafet, 1 ayakkabi, sampuan atsam hemen 8 kilo uzeri oluyor. sik seyahat ediyorsaniz sorun olabilir.
onun disinda bence alinir.


65 derece
(20.03.18)
(9)

çocuk yapma olayı (dölleme) (belki 18+)

merak ettim bu olayı. yani tam olarak nasıl oluyor? yani çocuğun olması için ne kadar meni yeterli oluyor? bu meninin fışkırması falan gerekiyor mu yoksa içinde olması yeterli oluyor mu? en uygun döllenme zamanı ne zaman?
merak ettim bu olayı. yani tam olarak nasıl oluyor? yani çocuğun olması için ne kadar meni yeterli oluyor? bu meninin fışkırması falan gerekiyor mu yoksa içinde olması yeterli oluyor mu? en uygun döllenme zamanı ne zaman?
nemo problemo
(14.03.18)
en uygun döllenme kadın için adet bitiminden hemen sonraki günler. erkek için sabah saatleri deniyor.

içinde olmasıyla ilgili bir çok rivayet var. kimi doktor ilişki sonrası hemen ayağa kalkılsa bile bebek olur derken kimi doktor belin altına yastık koyulup bir müddet ayaklar tavanda durulmalı diyor.

meni sayısı en az 20 milyon olmalı. ama saraçoğlu diyor ki; bu yıllar önce 100 milyondu insanımıza hibrit tohum yedirerek bu sınırı aşağı indirdiler diyor. doğrudur inanırım.


for day to break
(14.03.18)
Kadınlar aylık döneminin ortasında ovüle oluyor, yumurta yaklaşık 24-48 saat civarı canlı kalıyor. Bu sürede döllenme mümkün geri kalan zamanlarda döllenme olmaz. Erkek tarafından bakarsak sperm rahimde 5 güne kadar canlı kalabiliyor ve bu sürede yumurtaya denk gelirse döllenme oluyor. Spermin teorik olarak vajina içine girmesi yeterli rahime ulaşması için. Ama biraz da şans işi kimi zaman imkansız gibi görünen durumlardan bebek olabilirken kimileri çok uğraşıyor ama olmuyor.


Haldamir
(14.03.18)
Meni, spermlerin dışarı atılmasını sağlayan sıvı. Bu sıvının içinde ne kadar sayıda sperm olduğunu belirlemek gerekiyor. Sayı fazlaysa yumurtanın döllenme olasılığı artıyor. Diğer bir konu da sperm kalitesi. Sperm sayılarının fazla olması kadar spermlerin kalitesi de etkili. Bir insanın beslenme düzeni bile sperm kalitesini etkiler. Burada referans alınacak değer spermle ilgili bilgiler. Meni tek başına hiçbir şey ifade etmez. Birinin menisi bol olsa da o sıvı içinde çok az ve kalitesiz spermler bulunabilir. Cinsel ilişkide 10 cm yeterli geyiği buradan geliyor aslında. Yeterli konuma bırakmak yetiyor teorik olarak.


dissendium
(14.03.18)
Ben ceketimi üstüne atsam yeterli oluyor.


[GODDARD]
(14.03.18)
Sanıyorum her şeyin çok ideal olduğu bir durumu soruyorsunuz.
25 günde bir adet olan kadın da var, 35 günde bir olan da var. Çoğunluğu 28 gün diye bir şey yok. Matematik değil dostum bu, al şu günde döllersin diyebilelim.
eksisozluk.com


valla bi suriyelilerin çocuğu oluyo galiba, tanıdığım kim varsa çocuk olmuyor. kadınlarda pcos var, erkeklerde sperm kalitesizliği/yetersizliği.


pinkpeony
(14.03.18)
benim eşimde sperm kalitesizliği vardı düzeldi, şimdi de benim tiroitlerim bozuldu. Mevlam nasip etmeyince etmiyor. ama yine de umut kesilmez. bir bakarsınız gebelik soruları sormaya başlamışım burada.


for day to break
(14.03.18)
çok değişken bir durum. bazı durumlarda en olmayacak durumlarda bile gebelik olabiliyor, bazı durumlarda da olmayınca olmuyor. gebe kalamaz denen bir sürü kadın çeşitli faktörlerle gebe kalabiliyor, bazısı da sorun teşhis edilememesine rağmen gebe kalamıyor. genel bilgiler şöyle;

20 milyon sperm bir şekilde vajinaya ulaşacak,
iki adet döneminin ortasında yumurtlama günlerinde olacak.

bu iki şart ne yüksek ihtimali ifade ediyor, öncesinde sonrasında olmaz diye bir kural yok. ya da 18 milyon sperm yeterli olmaz diye bir şey yok.


babilbaligi
(15.03.18)
döllenme iki tarafın da uygun olduğu durumda oluyor. iki taraftan birinde sıkıntı varsa ya olmaz yada çok zor olur. er kişi olarak şunu söyleyebilirim, erkek için sperm sayısının ve dölleme ihtimalinin en yüksek olduğu zaman son boşalmadan sonraki üçüncü gündür. kadınlarda da yanılmıyorsam leğen kemiği genişliği vb. gibi faktörler de avantaj/dezavantaj sağlayabiliyor.

son olarak erkekler için bir de agresif sperm hücresi diye bi şey duymuştum. artık ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem.


silah taciri
(15.03.18)
(4)

sabiha gökçen'e en yakın otogar

harem mi? gece otobüse binip sabah da uçağa yetişmek istiyorum. en yakın nerede inmeli?
harem mi? gece otobüse binip sabah da uçağa yetişmek istiyorum. en yakın nerede inmeli?
nemo problemo
(09.03.18)
Her otobüs firmasının uğradığı otogarlar farklı oluyor önce nerelere uğruyor onu öğrenin samandıra sultanbeyli vs varsa oralar daha yakın olur


hernezıkkımsa
(09.03.18)
kurtköy'de indiriyor çoğu firma.


pamukkale kurtköy de indiriyor, indirdiği yerde havalimanına servis oluyor. (İş bu bilgi ağustos 2017 de doğru olmakla beraber, mevcut durumun şirket aranarak teyidi gerekmektedir.)


ManikD
(09.03.18)
manikd +1, eğer p.kale kullanacaksan direkt servis var, gece 12-4 arası hariç tabii ki


hosein
(09.03.18)
(7)

iki termos arasında çok fark var mı?

1) https://www.decathlon.com.tr/termos-035l-id_8331659.html2) https://www.kutupayisi.com/urun/stanley-paslanmaz-celik-shot-bardak-seti-yesil-0-5-ltaralarında 100 lira kadar fark var. bugün decathlondaki termosu aldım ama emin de olamadım. sizce çok bir fark var mı? o paraya değer mi?
1) www.decathlon.com.tr
2) www.kutupayisi.com

aralarında 100 lira kadar fark var. bugün decathlondaki termosu aldım ama emin de olamadım. sizce çok bir fark var mı? o paraya değer mi?
nemo problemo
(22.02.18)
birisi 0.50 litre, ötekisi 0.35

0.35 olan termos. 0.50 olan bardak seti(termos değil) ve 0.50 litre de sıvı taşıma kapasitesi var.
0.50 litre olanın içinde 4 tane de shot bardağı var.

bu farkı göremeyip bunu buraya sormana da inanamıyorum.


Photographer
(22.02.18)
Stanley çok süper bir marka. Zamanında Atatürk'ün de bu marka kullandığını söyleniyordu. Kalite farkı eminim vardır.


geven kafa
(22.02.18)
@photographer

arkadaşların sana aynştayn diyor sanırım? kaç lt olduğunu biliyoruz herhalde. onu sorma gereği bile duymadım sen kalkıp oraya takılmışsın. benim bahsettiğim sıcak tutma durumu. yani daha uzun sıcak tutar mı merak ettim. mutlaka tutar ama aradaki parasal fark bunun için değer mi?

stanley termos değil mi?

www.boyner.com.tr

önce şuradaki linki görmüştüm. termos yazınca farketmemiştim. bak böyle bilgilerle gel işte. teşekkürler.


nemo problemo
(22.02.18)
benim termosum 1 milyon km yi geçti. şaka değil. 2011 den beri kullanıyorum aynı termosu.


Photographer
(22.02.18)
stanley ile o termosu kıyaslamanız stanley'e hakaret olabilir. stanley e 500 de verseniz boşa gitmez. ama quecua da 40 tl için bile boşa gitme riski var.


tukenmez adam
(22.02.18)
bu stanley markasını şişirmenizi hiç anlamıyorum. nasıl üretildiğini bile bilmeden sallayıp sallayıp duruyorsunuz.

soğuk hidrolik preste basmışlar işte. ne özelliği var stanley ürünlerinin, hepsi bundan ibaret.

www.youtube.com

ne çok seviyonuz marka şişirmesini. ne talaşlı imalattan anlıyorsunuz, ne presten, ne plastik enjeksiyondan, sallayın babam sallayın.

hammertone boyaya mı tav oluyorsunuz anlamıyorum ki? gerçi sazanlar sever yeşili ama bilemedim.


Photographer
(22.02.18)
Stanley 2 yıldır kullanıyorum orjinal askeri gibi olanlardan . 1.9litre ve hayatımda aldığın en mantıklı ürünler olur ya işte listede ilk 5-10dadır. Çok kampta kullandım 24saat buz gibi tuttugunu bilirim suyu.


solenkol
(23.02.18)
(2)

tren vagon sorusu

doğu ekspresi için bilet aldım. 2 kadın 1 erkek vardı. benle beraber 2 erkek 2 kadın oluyor. yani bu durumda yolculuk edebiliyor muyum? onlar birbirini tanıyor olabilir. bilmiyorum. yani sıkıntı çıkar mı? bi ara yasak falan diyorlardı ya o yüzden soruyorum.
doğu ekspresi için bilet aldım. 2 kadın 1 erkek vardı. benle beraber 2 erkek 2 kadın oluyor. yani bu durumda yolculuk edebiliyor muyum? onlar birbirini tanıyor olabilir. bilmiyorum. yani sıkıntı çıkar mı? bi ara yasak falan diyorlardı ya o yüzden soruyorum.
nemo problemo
(22.02.18)
sevişmeyecekseniz problem yok.


binder dandet
(22.02.18)
Kompartimani kapatmamislar butun biletleri alarak, siz de almissiniz. Sorun olmaz.


kuehles blondes
(22.02.18)
(6)

hadi be oğlum vs black phanter

sinemaya gideceğim. sizce hangisini izlemeli? iyi film izlemek istiyorum sadece.
sinemaya gideceğim. sizce hangisini izlemeli? iyi film izlemek istiyorum sadece.
nemo problemo
(21.02.18)
Bunun versus'u bile olmaz. Kesinlikle Black Panther. Hem görsel bir şölen sunuyor hem de hikayesi diğer süper kahraman filmlerine göre çok daha düzgün.


agluna
(21.02.18)
black panther +1
diğerini sonra ya da evde bile izlersin


senolll
(21.02.18)
aralarında seçim yapacaksan siyah panter


lonelyman
(21.02.18)
hadi be oğlum'un ismi bile itici. sırf kıvanç var diye övülüyor. black panther tabi ki.


nothing in my way +1
at yarışı izleyen adamlar geliyor gözümün önüne.


kobuzchu kiz
(21.02.18)
ikisini de boşverin, "three billboards outside ebbing missouri"ye gidin gitmediyseniz. aksi takdirde görsel yeterliliği dolayısıyla Black Panther derim.


imabipolar
(21.02.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.