Giriş
(4)

Kaç gün rapor

Alınca o günlerin ücretini sgk ödüyordu. Limiti kaç gündü sgk ile uğraşmadan rapor almanın? Teşekkürler.
Alınca o günlerin ücretini sgk ödüyordu. Limiti kaç gündü sgk ile uğraşmadan rapor almanın? Teşekkürler.
3. gün SGK'ya düşüyor diye biliyorum.


2 günlük rapor alırsanız işyeri de sgk'da ödemiyor. 2 gün üstü raporların 3.günden itibaren sgk ödüyor.


naksidil
(4 saat)
ben de yeni işe girdim. 3. gün artık işyeri ödemiyor, sen sgk'dan alıyorsun dediler.


her yer aynı değil. benim çalıştığım şirket bu uygulamayı kaldırdı kaç gün rapor alırsan al aynı maaşı ödüyor.


goodman
(55 dk)
(9)

engelli raporu ile araba almak

merhaba,amcam engelli, bir gözü doğuştan görmüyor, zihinsel engeli var, şekeri var. geçenlerde varyemez paragöz halamın amcama engellilere özel ücretsiz seyahat kartı çıkartmak üzere heyet raporu alacağını duyduk. amcamın böyle bi şeye ihtiyacı yok maddi durumumuz fena değil.şehir içinde sınırsız ku
merhaba,

amcam engelli, bir gözü doğuştan görmüyor, zihinsel engeli var, şekeri var. geçenlerde varyemez paragöz halamın amcama engellilere özel ücretsiz seyahat kartı çıkartmak üzere heyet raporu alacağını duyduk. amcamın böyle bi şeye ihtiyacı yok maddi durumumuz fena değil.

şehir içinde sınırsız kullanabileceği bir kart vermek de istemiyoruz çünkü sürekli gezip kaybolmasından korkuyoruz. zihinsel engeli çok ileri düzeyde bir şey değil tek başına bildiği şehirde gezebiliyor. ama yanına çok para vermiyoruz ki uzaklara gitmesin, kaybolmasın diye.

durum böyleyken bu pinti akrabanın engelli raporu almaya uğraması tam da arabayı yenilemek istediği zamana denk gelince ben araba alacaklarından şüphelendim. açıkçası böyle bi şey yapmalarını da istemiyoruz. amcamla ilgilenmeyen alakası olmayan tipler bunlar onun durumundan faydalanmaları canımızı sıkıyor ailece.

gelelim sorularıma: kendi annesi babası sağ olan zihinsel engelli biri adına rapor çıkarıp onun üzerine araba alabilir mi bu kadın?

dedemden imza alması gerekir mi? kendini yasal vasi tayin edebilir mi yine kimseye haber vermeden?

bu konuda bilgisi olan varsa çok makbule geçecek.


direkt kendisine sormuyoruz çünkü çok şirret bir insan.
Zihinsel engelinin bi siniri vardir mutlaka vasi atanabilmesi icin. Su an tam yuzde bilmem kac diyemem. Ama her engelliye vasi atanmaz. Ayirt etme gucunu yitirmesiyle ilgili bi durum bu. Kurul raporu sonucunda zaten cikar engel orani. Ama goz ve sekerden degil zihinsel engel onemli burda.


hindistan cevizi
(08.11.19)
göz, şeker, tansiyon bunlar da yüzdelik dilime etkide bulunuyor diye yazdım. askerlik raporunda yazan doğuştan zeka geriliği. doğumda bazı sorunlar olmuş.

yani %90 raporu alırsa heyetten bu akraba haberimiz olmadan araba alabilir bu durumda. amcam oy falan verebiliyor çünkü, dedemler şu partiye ver deyince sembolünden tanıyıp oy verebiliyor. okuma yazması olmasa da.


toplam oran %90 üzerinde olursa rapor sahibinin üzerinden araç alınabilir. aracın sahibi rapor sahibi kişi olacağından anlaşmadan o kadar para gömmez herhalde halanız bu işe. bir anlaşmazlık durumunda polise gitseniz arabayı çalmış gibi muamele görür sonuçta.


hadsafhada
(08.11.19)
raporun sahibinde işte zihinsel engel olduğu için gidip hakkını aramayacak.

öğrenmek istediğim, zihinsel engelli olduğu için annesi babasının bilgisi onayı olmaksızın kız kardeşinin bu işi yapıp yapamayacağı.


Aslinda sunu anlatmak istedim soru 2 kisimdan olusuyor. Ilki engelli raporu alabilir mi? Bu kisim tibbi kismi yuzde kac engelli cikicak bu engel orani arac almasina yeterli olucak mi o prosedurun guncel haline hakim degilim.

Ikinci kisim da engelli raporunun oranina gore degisiyor aslinda vasi atanma kismi ve arac alim kismi. Anasi babasi vasi olarak atanirsa engelli oldugu icin onlarin izni olmadan halaniz goturup amcanizin uzerine arac alamaz.


hindistan cevizi
(08.11.19)
Babam engelli kardeşimin yasal vasisi (böyle mi yaziliyodu bilemedim) olabilmek için mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme emri ile yasal vasi olarak atandı ve kardeşim adına işlemleri yapabildi. Kimseye haber vermeden yapamaz yani halaniz. Dedeniz açsın önce mahkemeyi. Ayrıca raporu alabilmek için zaten amcanizin hastaneye gitmesi gerekli. Dedeniz buna izin vermezse amcanizi nereden bulup götürecekler ki?


elorelia
(09.11.19)
Seyahat kartı çıkartmak için götürüyor işte.


- şu an amcanız üzerinde bir vasi tayini olmadığı için eğer uygun rapor verilirse araç alabilmesi için bir engel yok.

- annesi babası dahil kimse kendi kendini vasi olarak tayin edemez. mahkemeye başvurup hastaneden alınacak rapora istinaden mahkemeden karar çıkması gerekir bunun için.

bonus: kendi kendine dışarıda gezebilen birine %90 ve üzeri oranda rapor vermezler. araba işi yaş yani.


hadsafhada
(09.11.19)
Öyle eskisi kadar kolay değil engelli üzerine araba alma işi onu söylemeye geldim.

Babamın halası kimseyi tanımıyor, kendi kendine yemek ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlarını bile gideremiyor ve dedem geçen yıllarda halamın üzerinden kendine araba almak için mahkemeye başvurduğunda hakim dedemi mahkemeye geldiğine pişman etmiş asıl amacının kendine ucuza araba almak olduğunu anlayınca.

Uzun lafın kısası halan da kafasına göre araba falan alamaz.


chicha
(09.11.19)
(10)

Arabaların ekranı olması ya da olmaması

Merhaba, Çalıştığım ofiste kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte başlayan bir araba satın alma furyası var. Hiç arabam olmadı ve hiç anlamıyorum bu işlerden benim için A noktasından b noktasına götürmesi çok eski olmaması, yolda kalma ihtimalinin düşük olması yetiyor. Beyaz yakalı dostlarımızın sohb
Merhaba,

Çalıştığım ofiste kredi faizlerinin düşmesiyle birlikte başlayan bir araba satın alma furyası var. Hiç arabam olmadı ve hiç anlamıyorum bu işlerden benim için A noktasından b noktasına götürmesi çok eski olmaması, yolda kalma ihtimalinin düşük olması yetiyor. Beyaz yakalı dostlarımızın sohbetlerinde duyuyorum bu ekran olayını. Çok beğendikleri bir araba olsa dahi aa ekranı yokmuş deyip başka arabalara yöneldiklerine şahit oldum. Anlam veremedim. Ekran çok mu önemli bir donanım ne işe yarıyor? Güzel, güncel bir navigasyon cihazı alıp geçsek yetmiyor mu acaba? Bir simitcinin son çıkan iPhone'dan almaya çalışması gibi bi şey mi bunların yaptığı yoksa daha temel bir özellik mi olması elzem bi şey mi onu anlamaya çalışıyorum doğrusu, ekranı olmayan arabanın eşekten bi farkı yoktur gibi bir algı var, ben de yakın zamanda araba almayı düşündüğüm için algimi etkiliyor bu tür söylemler. Ekransiz bir araçtan sonra ekranı olan bi araca geçiş yapan arkadaşlar da aradaki farkı anlatırsa süper olacak. Ne ekranmıs arkadaş...

Teşekkürler.
Ya ekran dedikleri şey multimedya ekranı işte. Olunca daha teknolojik oluyor. Ama ekrandan ekrana da fark var. Telefon ekranlarını düşünün. Düşük bütçe ile araç aranıyorsa multimedya ekranı olup olmamasına takılmayın derim.


Kahir ekseriyet
(05.11.19)
100 bin tl verdiği bir ürünün içinde iyi hissetmek istiyor insan.
telefona 6-7 bin tl verip iphone 5 kullanmak ister miydin? onun gibi düşünebilirisn. multimedya özellikleri daha güncel gösteriyor arabayı sevdiriyor vs.

sürüş konforu olarak da araca direk bluetoothla bağlanmak veya bazı kontrolleri ordan yapmakta kolaylık tabi ki.


ayin yazari
(05.11.19)
bence pek önemli değil. ha araba sürmekten pek anlamıyorsanız büyük kolaylık. yani çok büyük dertler çok büyük paralar ödenecek şeyler değil. eskiden epey bi fark ödeniyor. mesela benim için anahtarsız çalıştırma da çok fuzuli. boşuna cebimden para çıkıyor gibi hissediyorum 100 tl dahi olsa. fakir miyim neyim ben jhasbdjahs.

zaten japon grubu ekranı pek beceremezdi şimdi şimdi yavaş yavaş yapabiliyor.
navigasyon telefondan yaparsın. bazılarında film falan izleniyor. onu da yapabilirsin. illa gerigörüş dersen 130 liraya kamerali aparatlar var.

bence çok ederi olan bir şey değil. 5000 lira fark eden daha hatta daha fazla fark eden ekranlar vardı hala var mı bilmem. hayatta ödemem. fuzuli. mesela opel'in meşhur agr onaylı koltukları var 11000 tl fazla ödersen alınıyor. 5000-8000 tl arası ekrana ödemem içim cız eder ama 11000 tl agr onaylı koltuklarına öderim. araba sürerken zerre yorulmuyorsun. full ortopedik.

bu biraz kişisellik barındırıyor. park ederken. zorlanırsın adam ister yani adamın gırtlağına mı basacağız. ya da kendiliğinden navigasyonu olsun arabaya bakmak istiyorum ya da head up display istiyorum telefon istemiyorum der adam.


turbo sadık
(05.11.19)
Evet, ekranlı araba alıyorlar ve sonra gidip oraya buraya gömüyorlar arabaları o sığırlar.

Araba alırken sizi ne kadar sürede bir servise götürteceğine, ne kadar yaktığına, kronik sıkıntıları olup olmamasına vs bakın. Ekranı ne yapacaksınız yani tamam varsa vardır yoksa yoktur. Müzik vs akıllı telefonun bluetooth bağlantısı, usb gani gani yeter.


lisw
(05.11.19)
Ne yalan söyleyeyim 2012 ekransız Audi yerine 2013 kasasını seçme sebebim olurdu.


denizmaniaherif
(05.11.19)
Ekran orjinal olunca menülere ulaşmak vs daha kolay oluyor. Misal bmw'de lastik basınçlarına kadar ekrandan görebiliyorsun, hata varsa detaylı gösteriyor.

Multimedya kullanımı daha kolay oluyor, misal yüzlerce şarkının olduğu klasördeki şarkıların 10-20 tanesini ekranda görebiliyorsun.

Ama navigasyon için alınacaksa bir bka yaramaz. Haritalar yandex, google gibi güncel olmuyor, kullanımı kolay değil.

Gene de herkesin bir araçtan beklentisi farklıdır. Benim beklentim performans. Bastın mı gitsin, virajda güven versin, frene bastın mı zınk diye dursun. Ekranı olmasa da olur.


kimlanbu
(05.11.19)
beyaz yaka konfor ister, konforlu araçlarda donanım olarak ekstra fiyattır. benim için çok önemli bir değişken değildir. aracın motoru ve görünüşü daha önemli.


mikahakkinen
(05.11.19)
o ekran bir halta yaramıyor. zaten yolda video izleyemiyorsun. navigasyonda telefon her türlü daha başarılı olduğu için tercih ediyorsun. o ekran da öyle radyo kanalarını falan gösteren saçma sapan bir şeye dönüşüyor.

ha sen Tesla alacaksındır, hayvan gibi ekranda istediğin uygulamayı açacaksındır, o ayrı. benim kastettiğim 7-8 inç dandik vw ekranı falan.

arabayı aldıktan sonra eksikliğini hissedersen 1000 liraya mis gibi ekranlı teyp taktırırsın, çocuğa lazım dersen ekranlı kafalık taktırırsın falan.

hiç takılma ekran olayına, salla gitsin...


babilbaligi
(05.11.19)
Benim için ekran olmazsa olmaz değil en önemli kriterlerden birisi. Sebeplerine gelince:

> Konsoldaki bir çok gereksiz düğmeyi ve ışığı kaldırıyor. Silecek suyundan, lastik basıncına kadar ekrandan görebiliyorsun.
> Aracın kendi navigasyonu önemli değil. Hatta gereksiz. Telefonun navigasyonunu ekrana verip daha rahat takip edebiliyorsun.
> Spotify, Apple music vb. yine bu ekrandan kullanıyorsun. Trafikte ufacık ekranla bik bik uğraşmıyorsun. Hem daha rahat hem daha güvenli.


zombi
(05.11.19)
Kisisel tercih ile alakali bir opsiyon. Sunroof gibi... Olsa da olur olmasa da olur. En faydali olabilecegini dusundugum ozellikler: Hava yastiklari acildiginda 911'e otomatik olarak konum gondermesi. Bunun yanisira Park ederken 360 derece aracin etrafini gorebilmek cok faydali. Ek olarak saga donerken, aynadaki kameradan sagindan gecmeye calisan bisiklet, motor, yaya olup olmadigini gormek de guvenligi arttiriyor.

Benim ekran disinda en cok faydasini gordugum ozellik kablosuz telefon sarj edebilme. Bunu da tek opsiyon olarak satin alamiyorsunuz. Ekranla birlikte geliyor.


(2)

örümcek adam'ın son filmi

malum ortamlara düştü mü? teşekkürler. iyi bayramlar.
malum ortamlara düştü mü? teşekkürler. iyi bayramlar.
şimdi baktım, düşmüş ama yüksek kalite değil, TS sürüm var.


night train
(10.08.19)
Şu an en son düşenler (benim izlediklerim:

- Aladdin

- Endgame

- Godzilla 2


(3)

Arzum okka kullanan var mı?

Merhaba, Cezve kısmı plastik olmayan türk kahvesi makinesi arıyorum, arzum okka plastik cezveli mi acaba? Ayrıca çelik cezveli marka önerileriniz de alınır. Teşekkürler.
Merhaba,

Cezve kısmı plastik olmayan türk kahvesi makinesi arıyorum, arzum okka plastik cezveli mi acaba?

Ayrıca çelik cezveli marka önerileriniz de alınır.

Teşekkürler.
Plastik reis


Yeni Arçelik Telve metalik sanırım.

www.arcelik.com.tr


heritage
(03.08.19)
Evet plastik. Ama kullanım olarak memnun muyum? Evet.


(2)

KYK borcumu ödeyemiyorum

merhaba,bu ay kyk ödemem başladı. ziraat bankası'nın atmlerinde ilgili menüyü bulamadım öncelikle. şubeye gittim tc kimlik no ile yatırmak için vezneden almıyoruz, internetten öde dediler. e devlette borcu sorguladığım sayfada online ödeme yapmak için bir buton yok. en son: https://kyk.ziraatbank.c
merhaba,

bu ay kyk ödemem başladı. ziraat bankası'nın atmlerinde ilgili menüyü bulamadım öncelikle. şubeye gittim tc kimlik no ile yatırmak için vezneden almıyoruz, internetten öde dediler. e devlette borcu sorguladığım sayfada online ödeme yapmak için bir buton yok.

en son: kyk.ziraatbank.com.tr

bu sitede sorguladım "fatura bulunamadı" diyor. e-devlette de borcum gözüküyor normal şekilde. ne yapmalıyım sizce? resmen durduk yere faiz işleyecek.
ivd.gib.gov.tr

Surdan e-devlet bilgilerinizle girip bakin bir de.


brkylmz
(18.07.19)
Fatura bulunamadı hatası için peşin değil taksit seçin


kablelvuku
(18.07.19)
(4)

Saatten anlayan duyurucular

Bir saat almayı düşünüyorum ikinci el, seiko presage modeli. Bunun rolex gibi replikasi yoktur değil mi? Bu saatin replikasini yapmaya tenezzül etmezler zaten pahalı bir saat değil diye düşündüm, doğru mu düşündüm? Teşekkürler
Bir saat almayı düşünüyorum ikinci el, seiko presage modeli. Bunun rolex gibi replikasi yoktur değil mi? Bu saatin replikasini yapmaya tenezzül etmezler zaten pahalı bir saat değil diye düşündüm, doğru mu düşündüm?

Teşekkürler
armani saatlerin büyük çoğunluğu sahte. böyle düşünen (nasılsa pahalı değil, çakmasını yapmazlar) kimseler gönül rahatlığıyla alsın diye yapılıyor :) he ama şu da var, çakma olsa ne fark eder? içtiğin kolanın bile gerçekten coca cola olduğunun garantisi var mı? yok... o zaman yapıştır.

not: sahte para üreticileri genelde 200 veya 100 lira değil, 20 lira üretiyorlar. nasılsa küçük para, sahtesi olmaz :)


Tears of Devil
(13.07.19)
Seiko nun sahtesi var.


duptıs
(13.07.19)
Kutu fatura varmış ona güvenebilir miyiz


seiko'nun da sahtesi var +1
fatura da olur tabi de onaylanmis garanti belgesi var onu da gormen lazim.
eger %100 emin olmak istersen, birlikte yetkili servise gidin orada kapagini acip baksinlar hemen.


jedilance
(13.07.19)
(1)

Toefl için özel ders

İyi geceler, İzmitte önereceğiniz hoca varsa çok makbule geçer. İnternetteki kaynaklar yeterli gözüküyor ama ben kimyamin uyustugu bir hocayla çok daha keyifli ve hızlı öğreniyorum.
İyi geceler,

İzmitte önereceğiniz hoca varsa çok makbule geçer. İnternetteki kaynaklar yeterli gözüküyor ama ben kimyamin uyustugu bir hocayla çok daha keyifli ve hızlı öğreniyorum.
seviye ne? skype dersi olmaz mı?


e haliyle
(06.07.19)
(3)

Üç vardiya çalıştırılan personelin

Gece vardiyasında eve bırakılma gibi bir hakkı var mı? Yani böyle yasal bir düzenleme var mı? Organize sanayi bölgesinde bir kişiyi 16-00 çalıştırıp şehir merkezine toplu taşımanin çalışmadığı bir saatte bırakmak yasal mı? Çalışanın o saatten sonra evine ulaşması için taksiye binmekten başka çaresi
Gece vardiyasında eve bırakılma gibi bir hakkı var mı? Yani böyle yasal bir düzenleme var mı? Organize sanayi bölgesinde bir kişiyi 16-00 çalıştırıp şehir merkezine toplu taşımanin çalışmadığı bir saatte bırakmak yasal mı? Çalışanın o saatten sonra evine ulaşması için taksiye binmekten başka çaresi yok, taksi ücretini şirkete ibraz etse alabilir mi?
ben taksi parasi ödenmeli diye biliyorum. alternatif yol parasi verilmeli.


www.mevzuat.gov.tr

kadın işçiyse var, gönderdiğim mevzuata bakınız.


yeahbutso
(02.07.19)
Eve yakın bir noktaya bırakırlar eve kadar bırakmak şirket insiyatifinde.


sorusor
(02.07.19)
(5)

Göz seğirmesi

Merhaba, Sol gözümün altı üç gündür durmaksızın segiriyor. Neden olabilir bu acaba geçer geçer dedim geçmedi, insanın canını sıkıyor. 27 yaşındayım göz tansiyonu falan olmaz diye düşünüyorum ama hekime gitmeli mi sizce?
Merhaba,

Sol gözümün altı üç gündür durmaksızın segiriyor. Neden olabilir bu acaba geçer geçer dedim geçmedi, insanın canını sıkıyor. 27 yaşındayım göz tansiyonu falan olmaz diye düşünüyorum ama hekime gitmeli mi sizce?
Ben ne zaman hasta olacak olsam gözüm seğirir. Sonra hasta olurum (grip vb.) ve geçer.

Uykusuz, yorgun veya stresli olabilirsiniz. Eğer bu faktörleri iyileştirmenize rağmen düzelmiyorsa bir görünmekte fayda var.


monogram
(08.03.19)
magnezyum eksikliği olabilir. doktora da gidin bence. seğirme yazınca hemen als falan çıkıyor google'da insan geriliyor. benim dört-beş aydır her yerim seğiriyor. tribe girmiştim artık. en son test mest, benign fasciculation syndrome diye bir şey çıktı. kafasına göre seğirecekmiş öyle yıllarca.


Teşekkür ederim, özellikle Google'a bakmadım yoksa kesin kanser çıkar diye.


benim stresli zmanlarımda ortaya çıkıyor. stres bitse bile aylarca devam ediyor. sonra bi anda yok oluyor.


sttc
(08.03.19)
Benim magnezyum eksilince oyle oluyor. Bi tahlil yaptir.


brnbrs
(08.03.19)
(3)

Kitaptan KDV alınmaması

Böyle bir haber dolaşıyor internette, fiyatlara yansır mi sizce kitap sipariş etmiyorum bu yüzden.
Böyle bir haber dolaşıyor internette, fiyatlara yansır mi sizce kitap sipariş etmiyorum bu yüzden.
yansımaz.

kitaplar kdv olduğu için pahalı değil. yayıncılık sektörü ayrı, matbaa ayrı bir krizde. sabahattin ali'nin telifinin bittiği gün diğer yayınevlerinin bastığı kitaplar bile borç harçla- ileri ödemeyle basıldı. butik yayınevlerini geçtim vakıf yayınevleri bile ciddi kar peşinde. belli bir maliyetin aşağısı kurtarmıyor kafasıyla iş yapıyorlar.

ayrıca %8 kdv'si vardı zaten. depo çıkışında yansıtılır indirim. beklemeye gerek yok. birkaç aya anca reel olarak yansıyacağını düşünüyorum. zaten geçtiğimiz aylarda liste fiyatları güncellendi. etiket fiyatı üstüne liste fiyatı uygulaması var. düşse bile etiket fiyatına anca yaklaşır.

ayrıca aceleniz yoksa bkmkitap gibi piyasanın aşağısında fiyatlara satan ancak birkaç hafta içinde gönderen alternatiflere yönelebilirsiniz. en düşük liste zammını onlar yaptı diye biliyorum.


Acelem yok ama KDV %22ye çıktı diye isyan etmişti yayinevleri öyle hatırlıyorum o yüzden beklentiye girmiştim %8 için zaten beklemeye lüzum yokmuş. Teşekkürler


hayır, yansımaz.

kitap zaten fazlasıyla ucuz. fiyatların daha aşağı inmesini beklemiyorum.


babilbaligi
(08.02.19)
(1)

soner yalçın'ın şu yazıda bahsettiği

zaman gazetesi sayılarına ulaşmak mümkün mü? akpli birisine göstereceğim al sana hüseyin gülerce diye.https://www.sozcu.com.tr/2018/yazarlar/soner-yalcin/gercekleri-arsiv-yazar-2211334/
zaman gazetesi sayılarına ulaşmak mümkün mü? akpli birisine göstereceğim al sana hüseyin gülerce diye.

www.sozcu.com.tr
bir ihtimal google önbellek veya web.archive.org adresinden erişim sağlamak mümkün olabilir.


avarel dalton
(01.01.19)
(4)

Sabiha gökçen'e yakın avm

toplu taşıma kullanacağım başlangıç noktam: Kartal metro.Havaalanında birisini karşılayacağım da öncesinde yarım saat mesafede tek araçla gidilebilen avm varsa gider gezerim. bi şeyler yerim, d&r varsa kitapları kurcalarım. öyle bi yer arıyorum var mıdır sabiha'ya yakın güzel avm bilen?teşekkür eder
toplu taşıma kullanacağım başlangıç noktam: Kartal metro.

Havaalanında birisini karşılayacağım da öncesinde yarım saat mesafede tek araçla gidilebilen avm varsa gider gezerim. bi şeyler yerim, d&r varsa kitapları kurcalarım. öyle bi yer arıyorum var mıdır sabiha'ya yakın güzel avm bilen?

teşekkür ederim.
Viaport Avm


Northern Mariner
(26.12.18)
atlantis avm


since1907
(26.12.18)
atlantis avm'de fast food var ama d&r olmayabilir, terk edilmis gibi bir havasi vardi gittigimde.


tabudeviren
(26.12.18)
Arkadaşlar yok mu havaalanina yarım saat bir saat mesafede tek araçla gidilen bir yer koca İstanbul'da :((


(1)

Yeni kimlik için

Geçen sene pasaport alırken çektirdiğim fotoğraflardan versem olur mu? Orada kendileri mi çekiyor? Yoksa kullanabiliyor muyuz bunları? Teşekkürler
Geçen sene pasaport alırken çektirdiğim fotoğraflardan versem olur mu? Orada kendileri mi çekiyor? Yoksa kullanabiliyor muyuz bunları?

Teşekkürler
yeni kimlik için aynen pasaportta olan gibi biyometrik fotoğraf gerekiyor.

şimdi geçen sene çektirdim dersen bunlar olmaz en eski tarih 6 ay olmalı derler de söylemezsen kimse anlamaz.

benim de iki sene evvelden kalma var, ben de onları kaptırcam bi ara, şu üstümdeki yoğunluğu bir halledeyim de müsait zamanda yeniliyeyim kimlğimi.


killerbee
(16.12.18)
(2)

ödenmemiş google ads borcu

200 küsür lira borcum varmış gugıl mail atmış, çok saçma geldi bana ama bakıyorum baya resmi mail, atılan mail içinde yönlendirdiği bir link yok bi şey yok. ciddi ciddi borcum mu varmış benim? hiç kullanmadım gugıl adsense şeysini nerden oldu bu?
200 küsür lira borcum varmış gugıl mail atmış, çok saçma geldi bana ama bakıyorum baya resmi mail, atılan mail içinde yönlendirdiği bir link yok bi şey yok. ciddi ciddi borcum mu varmış benim? hiç kullanmadım gugıl adsense şeysini nerden oldu bu?
Google Adsense yayıncı servisidir reklam veren servisi değil, Eğer mail Google Adwords'den geliyorsa daha önce bir reklam hizmeti aldıysan doğrudur ama almadım diyorsan birisi senin e-posta adresini adwords hesabına bağlamış olabilir ama o zaman da sana bilgilendirme maili ve ara ara rapor geliyor olması lazımdı. E-postanın gerçekten google'dan geldiğinden emin ol yeni bir dolandırıcılık şekli olabilir.

E-Posta gönderen adresi google gibi görünüyor olabilir bu tür e-postaları göndermek mümkün e-posta header verilerine bakarak gerçekten google'dan gelip gelmediğini kontrol edebilirsin.


solo
(18.11.18)
ads.google.com adresine gidip email adresiniz ve sifrenizle oturum acip hesaba bakin borcunuz var mi diye.

Mailin icinde gelen bir linki tiklamayin, phishing olabilir.


crown
(18.11.18)
(24)

banyonuzda saat var mı?

soru başlıkta. geçen gün misafirlikte gördüm. klozete oturup düşüncelere dalmıştım bir de baktım saat var. ilk defa banyosunda saat olan bir ev gördüm de garip geldi sizde de var mı?
soru başlıkta.

geçen gün misafirlikte gördüm. klozete oturup düşüncelere dalmıştım bir de baktım saat var. ilk defa banyosunda saat olan bir ev gördüm de garip geldi sizde de var mı?
yok


acetaminophen
(13.11.18)
Yok.


Amaranta ursula
(13.11.18)
Kastettiğiniz gibi sürekli bir aksesuar olarak yok ama kol saatimi eve girdiğim anda çıkarıp banyoda bir aksesuar kutusuna koyarım. Sabah işe gidene kadar orada kalır. Yani normal zamanda da saate bakmak istiyorsam telefona, veya kalkıp banyodaki kol saatime bakarım.


sopiro
(13.11.18)
Var.
Ikea'nın beyaz dijital saatinden var aynanın önünde.

Genelde işe geç kalan biri olduğum için yüzümü yıkarken veya dişlerimi fırçalarken işe ne kadar geç kaldığımı görmem gerekiyor.


Yok, bence de garipmiş.


internestia
(13.11.18)
var.


ayaklibalik
(13.11.18)
Var.


güneyli çocuk
(13.11.18)
ben de garipsedim


Bizim evde hiçbir odada saat yok. Herkesin kol saati ya da telefonu var, duvar saatine gerek duymuyoruz


nundu
(13.11.18)
yok


buiret
(13.11.18)
Önceden dijital saat vardı diş fırçalarken dakika tutuyordum. Şimdi şarjlı diş fırçası aldım her bir dakikada müzik çalıyor, saate gerek kalmadı.


denef
(13.11.18)
yok


mattiadestro
(13.11.18)
Yok ama olsa iyi olurdu. Almak hic aklima gelmedi.


acemi
(13.11.18)
Yok.


Var bir tane ufak dijital ışıklı saat.


battal gemalmaz
(13.11.18)
tablo var bizde ama saat yok. tık tık ses yapıyo diye evde saat bulundurmuyoruz resmen.


trajikomix
(13.11.18)
evde yok


yok. az zaman gecirilen yere saat koymanin bir mantigi yok diye dusunmus olmali insanoglu.


baldur2
(13.11.18)
telefon,pc dışında evde saat yok.


eksimeksi
(13.11.18)
evin hiçbir yerinde saat yok. tek saat dsmart kutusunda var.
ama banyoda olmasını garipsemedim ben. sabah işe giderken hazırlanan insanlar için önemli bir detay olabilir.


teritori
(14.11.18)
var. hazırlanırken banyoda çok zaman geçirdiğimden geç kalmamak için ne kadar acele etmem gerektiğini anlamak amacıyla sürekli saate bakıyorum.


la lykia
(14.11.18)
yok ama almayı düşünmüştüm geçenlerde uygun bir şey bulursam.


hasmetizm 2046
(14.11.18)
Nasıl olmaz?
Kesinlikle var. Sabah hazırlanırken çok kritik oluyor o saat.


SiyamkedisiZorro
(14.11.18)
ben de mühendis bir abimizin evinde görmüştüm, şaşırıp şakalaşmıştık hatta.

çok yoğun çalıştığı bir dönemde, anlamsız bir saatte, sabah 5 filan gibi kalkıp lab.'a gitmiş, anlamamış da çok erken gittiğini. o günden beri banyoda lavabonun üstünde saat var demişti.


kullanıcı adı
(14.11.18)
(1)

haritada bir şeyler listelemek

merhaba,avm diye aratıp belli bir bölgeye bakmak istiyorum ama tabak çanak satan evkur vari yerler de çıkıyor mesela. ben istiyorum ki büyük avmler çıksın bölgedeki bunu hangi siteden nerden yapabilirim bilen var mı?
merhaba,

avm diye aratıp belli bir bölgeye bakmak istiyorum ama tabak çanak satan evkur vari yerler de çıkıyor mesela. ben istiyorum ki büyük avmler çıksın bölgedeki bunu hangi siteden nerden yapabilirim bilen var mı?
o iş biraz zor. isteyen istediği gibi etiketliyor.

www.tripadvisor.com.tr
buradan listeli olarak görebilirsin. akabinde istediğin bölgedekini ismiyle haritada arayabilirsin.


teritori
(26.10.18)
(1)

boku no hero academia'nın yeni sezonu

ne zaman başlayacak bilen var mı?
ne zaman başlayacak bilen var mı?
açıklanmadı daha. yakında açıklanır.


glamdr1ng
(05.10.18)
(2)

edebiyatseverlere bir soru

batı/garp cephesinde yeni bir şey yok sizce hangi çevirmenden okunmalı? burhan arpad mı behçet necatigil mi? everest ikisini de basmış.
batı/garp cephesinde yeni bir şey yok sizce hangi çevirmenden okunmalı? burhan arpad mı behçet necatigil mi? everest ikisini de basmış.
Ben burhan arpad çevirisini okudum gayet de güzeldi ama behçet necatigil de kötü değildir eminim.


toprakbaba
(06.09.18)
ikiside olur.


bugracaner
(06.09.18)
(2)

infinity war malum ortamlara ne zaman düşer?

sb.vizyona girdiği vakit dublajlı versiyonu izlemiştim. bulunduğum şehirde altyazılı yoktu. şimdi orjinal dilinde izleyeyim diyorum. ne zaman düşer sizce kaliteli versiyonu?
sb.

vizyona girdiği vakit dublajlı versiyonu izlemiştim. bulunduğum şehirde altyazılı yoktu. şimdi orjinal dilinde izleyeyim diyorum. ne zaman düşer sizce kaliteli versiyonu?
www.dvdsreleasedates.com
izlenebilir hali temmuz, kaliteli hali 14 ağustos diyor.


Bruce
(28.06.18)
Sinema çekim orta halli hali çoktan düştü ama güzel ve kaliteli versiyonu için blueray çıkış tarihi falan beklemek lazım sanırım.


nawar
(28.06.18)
(1)

Dizi indirme uygulaması

Merhaba Google playde böyle bir şey var mıdır? Birkaç bölüm yabancı dizi indirip WiFi bulamadığım zaman izlemek üzere saklamak istiyorum. Güvenilir de olursa tadından yenmez. İngilizce altyazili da olur. Teşekkürler.
Merhaba

Google playde böyle bir şey var mıdır? Birkaç bölüm yabancı dizi indirip WiFi bulamadığım zaman izlemek üzere saklamak istiyorum. Güvenilir de olursa tadından yenmez. İngilizce altyazili da olur.

Teşekkürler.
ttorrent, apkpure adli siteden eski surumunu indirirsen kendi arama motorlari da var icinde. altyaziyi da mxplayer bulur.


000000
(27.03.18)
(2)

Psikiyatriden hava değişimi almak

İyi geceler, Askerde ölümlü bir kazaya şahit oldum bir arkadaşımı kaybettim. Biraz uzaklaşmak istiyorum izne çıkıp sevk alacağım sonra da psikiyatriden durumu anlatıp rapor istemeyi düşünüyorum. Olur da verirlerse rdm olur muyum? Ya da psikiyatriden rapor almak sicilime işler de ilerde karşıma çıkar
İyi geceler,

Askerde ölümlü bir kazaya şahit oldum bir arkadaşımı kaybettim. Biraz uzaklaşmak istiyorum izne çıkıp sevk alacağım sonra da psikiyatriden durumu anlatıp rapor istemeyi düşünüyorum. Olur da verirlerse rdm olur muyum? Ya da psikiyatriden rapor almak sicilime işler de ilerde karşıma çıkar mı acaba? Böyle yapmayıp beni daha önceden ameliyat eden bir dahiliye uzmanından falan mı rica edeyim yoksa?

Teşekkürler şimdiden. (tikler gecikebilir telefon kullanimimiz çok çok sınırlı)
Arkadaş ölümüne bağlı travma raporu normal şartlarda öylr zınk diye çıkacak bişey değil. Askeriyede nasıl olur bilmiyorum. Bu tarz bi uygulamaları olsa doğuda asker kalmazdı heralde. Sonuçta birçok şehidimiz oluyor ve buna şahit olan bir sürü askerimiz..
Allah sabır versin


etfalmorgu
(24.02.18)
Soruda belirttiğim üzere normal devlet hastanesinden alicam askeriyeden falan değil. Askeriyeye rapor sunmak yetiyor rapor süresince hava değişimi oluyor. Doğuda değil batıdayim.


(4)

çokonat'ın içi

hanımlar beyler, dışı da güzel ama ben asıl içini gofretini seviyorum. bunu bi şekilde bulma şansımız yok mudur? dışını sıyırıcam diye ellerim kirleniyor, insan içinde de yenmiyor zaten öyle dışını sıyırmalı. doğrudan çikolatasız fındıksız, iç gofretini alma imkanı var mı?
hanımlar beyler, dışı da güzel ama ben asıl içini gofretini seviyorum. bunu bi şekilde bulma şansımız yok mudur? dışını sıyırıcam diye ellerim kirleniyor, insan içinde de yenmiyor zaten öyle dışını sıyırmalı. doğrudan çikolatasız fındıksız, iç gofretini alma imkanı var mı?
e onun içi gofret zaten. çokonat'a has özel bir gofret olduğunu sanmıyorum. öyle olsa bile dışındaki çikolata ve fındık olduğu sürece içindeki gofretin herhangi bir gofretten farkını anlayacağınızı da sanmıyorum. siz dışı kaplamasız gofret istiyorsunuz.

çok var. örneğin eti hoşbeş fındıklı.


kibritsuyu
(05.12.17)
ürün olarak öyle bi şey olacak haliyle ama. dışını çıkarıp bi tadına bakarsanız hoşbeş ya da 9kat falan gibi olmadığını göreceksiniz. daha değişik içindeki kreması, kalınlığı, kıvamı falan.

belki ülker fabrikasında çalışan biri denk gelirse o yollar bana ancak bunu zaten :(


Dondurma külahı ye . Ciddiyim


sl78
(05.12.17)
dondurma külahı onun sadece kuru kısmı. çokonat da olsa katmanların arasında kreması olan bir gofret.

kaplamasını soyup içini çıkarmayı nasıl başardınız onun?


kibritsuyu
(08.12.17)
(4)

justice league mi aile arasında mı?

hangi filme gidelim sizce. teşekkürler.
hangi filme gidelim sizce. teşekkürler.
Tabii Türk filmi.


teknikekip
(04.12.17)
Ikisine de gittim. Aile arasinda.

Not: vurdulu kirdili bilim kurgu-suoer kahraman filmi sevdalisi.


imax var ise justice league yoksa diğeri.


giovanne
(04.12.17)
Ben Affleck'ten nefret ediyorum zaten. Gülse Birsel'in filmi seçtik o zaman, hepinize teşekkürler.


(2)

yıpranmış banknot

alışveriş yaparken para üstü olarak yıpranmış banknot verilince ben çok uyuz oluyorum. değiştirmelerini istiyorum.bu hareket çok hanım evladıymışım gibi karşılanıyor, kasiyer ve sırada bekleyenler garipsiyor falan. çok mu absürt bir şey sizce?elime geçince hemen harcamak istiyorum bir de bunları ben
alışveriş yaparken para üstü olarak yıpranmış banknot verilince ben çok uyuz oluyorum. değiştirmelerini istiyorum.

bu hareket çok hanım evladıymışım gibi karşılanıyor, kasiyer ve sırada bekleyenler garipsiyor falan. çok mu absürt bir şey sizce?

elime geçince hemen harcamak istiyorum bir de bunları ben cüzdanda muhafaza ediyorum paraları dikkatli kullanıyorum ama millet nasıl başarıyorsa yepisyeni paraların anasını ağlatmış sinir oluyorum.
Evet.

Kredi kartı kullan, para üstüyle uğraşma.


cakabo
(03.11.17)
rahat olun. geri çevirmeniz gayet normal. hatta özellikle geri çevirin ki eski paralar elden ele dolaşıp durmasın. zaten bankadan yenisiyle değiştiriyorlar sonra.


return_of_turks
(03.11.17)
(6)

atatürk bugün yaşasaydı

nasıl giyinirdi? kendisi acayip şık bir insan. giydiği takımları, elbiseleri tasarladığını da biliyoruz. dönemin modasına uygun.peki bugün yaşasa atatürk kısa paçalı pantolon giyer miydi mesela orman çiftliği ziyaretine giderken? yoksa değişik renkleri mi denerdi? nasıl giyinirdi sizce? giydiği her
nasıl giyinirdi? kendisi acayip şık bir insan. giydiği takımları, elbiseleri tasarladığını da biliyoruz. dönemin modasına uygun.

peki bugün yaşasa atatürk kısa paçalı pantolon giyer miydi mesela orman çiftliği ziyaretine giderken? yoksa değişik renkleri mi denerdi? nasıl giyinirdi sizce?

giydiği her şeyi kendine yakıştıran, karizmatik bir adam olarak ben günümüzde düşünemiyorum sanki yine öyle karizmatik olmayacakmış gibi geliyor.
Atatürk şık giyiniyor dediğin gibi.son moda ve paçavra gibi değil. Giymez asla.


ismira007
(26.10.17)
yine aynı giyinirdi diyorsunuz.

işte koko şanel 2017 diye aratınca mesela: i.pinimg.com

böyle şeyler çıkıyor yani. o güzel kokolar kalmadı artık diye sordum ben de.


atatürk zevk sahibi ve dönemin modasını takip eden biriydi. giyim tarzı bunu kanıtlıyor zaten. türkiyede bu kadar özenli giyinen başka bir lider çıkmadı sanırım cumhuriyet tarihinde.

şort giyer miydi tartışılır. giyebilirdi de zira o dönem için giydiği kıyafetleri giyen başka bir devlet adamıyla karşılaşmıyoruz, bu bakımdan kendisinin giysi konusunda oldukça yenilikçi ve kalıpların dışına çıkan biri olduğunu söyleyebiliriz. mesela aşağıdaki giyim tarzını inceleyin, gravat yada papyon yok, yaka açık ve bayağı geniş, ayakkabılar iki renk ve desenli, rahatlıkla o dönemin spor giyimi olarak niteleyebiliriz.

twitter.com

yine aşağıdaki onedio linkindeki 18. resime bakın, etrafında bir çok devlet yetkilisi var ama giydiği kıyafet onalarınkinden son derece farklı ve rahat. bu bakımdan da giysi konusunda cüretkar biri diyebiliriz.

onedio.com

netice itibariyle bence şort giyerdi ama bunu yine kendi şıklığına uydurarak giyerdi. o dönemi geçtim cumhuriyet tarihi içerisinde kaç tane devlet lideri gördünüz mayo ile denizde fotoğrafları olan?

www.ataturk.net


issiz karga
(26.10.17)
Beyaz corap giymez eminim. Sade bir takim elbise giyer diye düşünüyorum.
Denizde yine şort giyer ..
Ha yıldız korusunda esofmanlariyla spor da yapar. Kısacası bizden gibi olur yine.


tociess
(27.10.17)
bilekte pantolon giymeyeceği kesin.


dedim ben sana
(27.10.17)
(13)

askerde rahatsızlanmak

iyi geceler, askerde rahatsızlanan arkadaşlar nasıl muamele gördüğüne dair tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.20 gün kaldı gitmeme dişim ağrımaya başladı. doktor bir sorun da bulamadı 20 yaş dişi olabileceğini düşünüyoruz. yani böyle sancılı bir dönemi askerde geçirmek çok kötü olacaktır diye şubat'
iyi geceler,

askerde rahatsızlanan arkadaşlar nasıl muamele gördüğüne dair tecrübelerini paylaşırsa sevinirim.

20 gün kaldı gitmeme dişim ağrımaya başladı. doktor bir sorun da bulamadı 20 yaş dişi olabileceğini düşünüyoruz. yani böyle sancılı bir dönemi askerde geçirmek çok kötü olacaktır diye şubat'a ertelemeyi düşünüyorum.

gömülü dişi aldırmak için izin falan alabilir miyiz, rapor alabilir miyiz? tecrübesi olan ya da fikir yürütecek kişiler yardımcı olursa çok sevinirim. üç gündür yüzümün sağ tarafı uyuşuk gibi, sinirlerim de bozuldu epey.

teşekkürler.
en yakin ilgilenebilecek askeri hastaneye vs.. gider raporlu yatarsin.


robokot
(10.10.17)
Askerlik yaptığın yerde revir varsa ki vardır önce oraya gidersin.

Bolugunde bi revirci, sıhhiye asker olur. Ona durumu dersin. O durumu komutana bildirir ve seni revire götürür. Orada ya askeri hekim ya da sivilden gelen doktor olur. Bisey yapamayacaklari için seni en yakın askeri hastaneye yoksa devlet hastanesine gönderirler. Elindeki kağıtla istediğin poliklinige muayene olursun aynı sivildeki gibi.

Sonra işte duruma göre ya bi daha gidersin falan.


secrexv2
(10.10.17)
revire gidersin sevk verirler askeri hastaneye gidersin.


catch the arrow
(10.10.17)
Bizde dişçi vardı bi elamanın dısi ağrıdı gitti kışladaki dişçiye adama ambulans çağırdılar ahaha kan gövdeyi götürüyordu başka bi olayda gece eleman rahatsizlandi hastaneye gitmem gerek vs dedi tek seni gönderemem bi kişi daha hastalansın öyle gidebilirsin demişlerdi


all girls dream
(10.10.17)
@want2die oram buram değil de dişim ağrıyor, ağrı kesici verin derim herhalde doğal olarak.


acemilikte verirler ağrı kesiciyi, sevk mevk etmezler.
sonrası da nerede olduğuna bağlı.


yalnux
(10.10.17)
yeni başlıcaksan acemi birliğinde olmaz senin iş.

sonra da nereye gidiceğine bağlı yani ordaki amirin konumundaki kişilerin revir hastane tedavi işlerine nasıl baktığına (kimisi şüpheci davranır kimisi hasta olduğun için suçlu muamelesi yapar kimisi gitsintedavisini olsun der başına bi sorumlu verir hiç haberi bile olmaz vs.) ve aynı zamanda hastaneye erişim imkanlarına bağlı (mesela doğudaysan ve dağın başında olursan isteseler de gönderemeyebilirler seni düzenli olarak vb.)


dafaisss
(10.10.17)
@secrexv2 +1 aynen bu şekilde ilerler. Acemilikte de halledersin. Yalnız askere gitmeden önce halletmeni öneririm. Askeri sallamıyorlar. Revirde ya iğne vuruyor ya da hastaneye sevk ediyorlar. Dert dinleme pek yok (gerek de yok) o kısım pek sorunlu değil ama hastanedeki doktorların davranışları iğrenç. Onları bıçaklayacakken yakalanıp onlara hasta olarak gelsen bile daha ilgili ve insancıl olabilirler.


nawar
(10.10.17)
Ben askerligi hastane de yaptim. Dis hekimimiz gayet iyi adamdi hatta onun icin ozel pasalar falan gelirdi fakat adamin elindeki teknolojik imkanlar kisitliydi. Her doktor ayniydi diyemem cins olan da vardi ama sen meramini guzelce anlattirsan onlarda elinden geldigince yardimci olurlar. Guzel bir uslup kullanan kimseyi azarladiklarina daha sahit olmadim. Rapor alirsin yat istirahat spor muafiyeti ne gerekiyorsa verirler. Daha ayrinti varsa sor ozelden anlatayim. Ing klavye oldugu icin yazim sicti batirdi.

Sevk isi garanti degil revirde disci varsa sevk olmazsin bizim ege ordu da yoktu ama yanindaki lojistik de vardi mesela.


olay gayet basit. revire gidersin, revir diş olduğu için zaten direkt sevk eder. gidersin hastaneye( as. has. kalktı) tedavini olursun işte. yerinde olsam burada halletmeye çalışırım. düşünmekle diş tedavi edilmez. çeksin panoromk röntgenini doktor tedavini yapsın.

düzenli birliklerde nasıl olur bilmem ama bizim birlikte gece belli bir saatten sonra ilaç almak sıkıntıydı. ilaçlar nöbetçi subay odasında o da yatılı nöbet tutuyor. gecenin bir yarısı adamı mı kaldıracaksın? ilaçla falan tedavi olmaz zaten diş. git doktora sorun neyse bulsun çözsün.


bu hafta çektirsen askere kadar sıkıntı kalmaz.


zgrydn
(11.10.17)
askere gitmeden hallettir.

askerde revir çavuşuydum. o revirde neler yaşandığını çok iyi bilirim. revire gelen hastaya hasta asker değil, eğitimden kaçmaya çalışan vatan haini olarak bakılır ve ona göre muamele görürsün. küfür, şiddet herşey var tabip komutan tarafından. zaten tabipleri bu hale getiren de işleri suistimal eden uzun dönem keko işe yaramaz askerlerdir.

bizde asteğmen bir diş hekimi vardı. sadece diş çekiyordu :D atıyorum çok küçük bir dolgu işin var dolguyla uğraşmaz direkt çekerdi dişi ve 1 gün istirahat verirdi. Bu laf yayılınca benim bölükteki askerler istirahat almak için ağızlarında diş bırakmamışlardı :D


japon askeri
(11.10.17)
imkanın varsa net ertelet. hasta olmadan bile sıkıntılı bir süreç, bir de diş ağrısıyla falan düşünemiyorum. iyi yere denk geleceğinin garantisi yok.


(4)

haruki murakami ve doğan kitap

bu adamlar her öyküyü ayrı ayrı basıp illüstrasyonla bu fiyatlara kitap satabiliyor mu ya?http://www.idefix.com/Kitap/Firin-Saldirisi/Haruki-Murakami/Edebiyat/Dunya-Oyku/urunno=0001720767001sayfa sayısı 76. adam s*kmek bu kadar kolay mı? bu iğrenç yayınevinden para verip kitap alan var mı?
bu adamlar her öyküyü ayrı ayrı basıp illüstrasyonla bu fiyatlara kitap satabiliyor mu ya?

www.idefix.com

sayfa sayısı 76. adam s*kmek bu kadar kolay mı? bu iğrenç yayınevinden para verip kitap alan var mı?
murakaminin kitapları özellikle pahalı sanırım. bir tane de kütüphaneli kitabı var. o da çok pahalı.


EasyTiger
(22.09.17)
Murakami'nin kitapları özellikle pahalı. Ben 6 kitabını okudum hepsi de e-kitaptı para vermedim.
Kitapları bana gönderen @carabelli'ye de teşekkür ederim.


evet çümkü murakami.


theseachange
(22.09.17)
bugün ben de aynı şeyi sorguladım. ama enteresan olan, bu kitap yani bu öykü ingilizcede de ayrı basım olmuş. telif hakkını o kitap üzerinden alıyorlar sanırım. kitap sert kapak üstüne giydirme kapak, kuşe kağıt ve illüstrasyonlu. yine de o parayı etmez ama insanlardan bu parayı istiyoruz bari bir şey yapalım demişler diye düşündüm.


kullanıcı adı
(22.09.17)
(5)

depo savaşları

merhaba, depo savaşçıları gibi başka program var mı bildiğniz?antikacılar olur, mezatçılar olur.teşekkürler.
merhaba, depo savaşçıları gibi başka program var mı bildiğniz?

antikacılar olur, mezatçılar olur.

teşekkürler.
araba modifiye şeysileri vardı, eskisini alıp parça peşine düşmece bilmemne


neynep
(15.09.17)
Extreme cheapskates var, tam olarak benzemiyor ama real-life belgesel gibi bir şey o da. Süper cimri insanların hayatlarıyla ilgili.


sopiro
(15.09.17)
BBC'de bargain hunt ve cash in the attic.


manuel mandalina
(15.09.17)
Türkçesi Modern Rehinciler olarak geçen bi program var baya güzel. Pawn Stars olabilir orijinali emin değilim. Benim gibi antika manyağını tatmin eden bir program


helena
(15.09.17)
depo savaşlarının farklı versiyonları var.


Apocalypse
(15.09.17)
(2)

yunanistan vizesi

ortalama kaç günde çıkıyor? benim için bayram sonrası ilk müsait gün 11 eylül, 22 eylül'de uçak biletim var. çek cumh. gibi kastırır mı imkansız mı sizce?teşekkürler.
ortalama kaç günde çıkıyor? benim için bayram sonrası ilk müsait gün 11 eylül, 22 eylül'de uçak biletim var. çek cumh. gibi kastırır mı imkansız mı sizce?

teşekkürler.
3-4 iş günü sürüyor. rahat rahat alırsın.


veeeys
(30.08.17)
aynen 3 4 iş günü


rentts
(30.08.17)
(1)

İthaki - bilimkurgu serisi

İyi geceler, Elimde henüz okumadığım yaklaşık 40 kitap var. Yani şu an kitap almak çok mantıklı değil ama ithaki'nin bu yakınlarda bastığı seri çok hoşuma gitti. Almak istemiyorum ama baskısı biter de bulamam diye de korkuyorum, tekrardan basarlar mı sizce yoksa alayım mı birazını? Çok satan isimle
İyi geceler,

Elimde henüz okumadığım yaklaşık 40 kitap var. Yani şu an kitap almak çok mantıklı değil ama ithaki'nin bu yakınlarda bastığı seri çok hoşuma gitti.

Almak istemiyorum ama baskısı biter de bulamam diye de korkuyorum, tekrardan basarlar mı sizce yoksa alayım mı birazını? Çok satan isimleri değil de diğerlerini mesela?

Teşekkürler.
direkt cevap degil ama "Elimde henüz okumadığım yaklaşık 40 kitap var. Yani şu an kitap almak çok mantıklı değil" sozu bana umberto eco'nun "antilibrary"sini animsatti.
medium.com


bushwacker
(01.08.17)
(2)

çizgi roman soruları

iyi geceler,ben çizgi roman okumak istiyorum ama nerden nasıl başlasam bilemedim. Nereden satın alıyorsunuz bunları, arkabahçe, gerekli şeyler gibi yayıncılar gördüm bunların iyisi kötüsü, pahalısı ucuzu var mı? Mesela "ayrıntı yayınları çok pahalıdır, iletişim de pahalıdır ama çevirileri iyidir, kl
iyi geceler,

ben çizgi roman okumak istiyorum ama nerden nasıl başlasam bilemedim. Nereden satın alıyorsunuz bunları, arkabahçe, gerekli şeyler gibi yayıncılar gördüm bunların iyisi kötüsü, pahalısı ucuzu var mı? Mesela "ayrıntı yayınları çok pahalıdır, iletişim de pahalıdır ama çevirileri iyidir, klasiklerde iş bankası bir numaradır hem iyi çeviri hem de uygun fiyat..." gibi önerilerinizi bekliyorum.


Bir de batman okumak istiyoruz mesela hangi seriden nerden nasıl başlanacak? Türkçede doğru düzgün seri yok sen ingilizce al oku derseniz onu nerden alacağım?

Eğer ingilizce alırsam böyle penguen'in, Lombak'ın bir yıllık tüm sayıları bastıkları ciltler gibi çizgi roman bulabilir miyim?

Bir seferde alayım bir seri bir daha uğraşmayayım okuyayım istiyorum çünkü. Batman, örümcek adam, x-men ilk aklıma gelenler.

Bonus soru: shounen jump dergisine abone olmak mümkün mü ingiliççe?

Teşekkürler.
basılı şart değil diyorsan ekrandan okumak için comixology var. arşivleri çok geniş. diğer sorular için açıkçası benim de fazla çizgi roman kültürüm yok.


doxanikee
(27.07.17)
d&r, idefix çoğunlukla... aradığımı bunlarda bulamazsam; nerde bulursam oradan alıyorum. kadıköy'de büyülü dükkan var, flaneur var.


late viper
(27.07.17)
(11)

bir erkeğin sakallı halini methetmek

kötüdür değil mi?şahsen kimse sorsam yok yok kesme sana yakışıyor diyor. ama yarın öbür gün iş hayatında muhakkak kesilecek bunlar yani. yani sen çirkinsin yüzünü ne kadar kapatsan o kadar iyi anlamına mı geliyor bu?gerçek yakışıklı erkekler sakalsız yakışıklı olabilen erkekler diyebilir miyiz şu du
kötüdür değil mi?

şahsen kimse sorsam yok yok kesme sana yakışıyor diyor. ama yarın öbür gün iş hayatında muhakkak kesilecek bunlar yani. yani sen çirkinsin yüzünü ne kadar kapatsan o kadar iyi anlamına mı geliyor bu?

gerçek yakışıklı erkekler sakalsız yakışıklı olabilen erkekler diyebilir miyiz şu durumda?

annem bile sakalsız burun kıvırdı ya :(
Cirkinlikle alakasi olmayabilir. Belki sakallı olgun, sakalsız cok kucuk gösteriyorsundur. Sakal yakıştırıyolardir ondan.


Diyebiliriz. Ama bu demek değildir ki sakal yakışan her erkek tipsiz.


pastörizesüt
(27.05.17)
Şimdi uzun süre sakal uzatınca, o sakal haliyle yüzünün anatomik bir parçası haline geliyor. Yani bir insanın kulağını burnunu kesersen nasıl ki güzel bir görüntü oluşmayacak, sakalı kesince de aynı şey oluyor belli bir dönemden sonra. Yani sakalsız yakışıklı olsan da olmasan da, uzun dönem sakal bırakınca, kestikten sonra illa ki bi maymun götüne benzetilmek kaçınılmaz olacaktır. En garantisi sakal kesmek zorunda olmayacağın bir meslek seçmek, ben öyle yaptım 10 yıldır kesmiyorum sakalımı.


angelus
(27.05.17)
Sakal çok gürse yanaklardaki uzatmak net amelelik bence. Top sakaldan hafifçe yanlara taşmış şekilde yap. Memur değilsen sıkıntı da çıkmaz muhtemelen


empedokles
(27.05.17)
ben su gune kadar sakallı halini begendigim hiçkimsenin sakalsız halini daha cok begenmedim.

sakal baslı basına bi olgu


galandar kostumu
(27.05.17)
gur ve uzun sakal cirkin adam kamuflajıdır :)

Erkekler kadinlarin makyajina ithafen kendi aralarinda geyik ceviriyolar ya "hortumla su tutmak lazim evlenmeden once" diye, ben de adamla evlenmeden once bi saci sakali tras ettirip alacaklari adami kontrol etmelerini oneriyorum hanimlara.


duru arsnova
(27.05.17)
gür değil, elmacık kemiklerine kadar da değil, oralarda epey aşağıda başlıyor. biçimli çıkıyor ama yer yer boşluk da değil yani. ben de seviyorum sakal aslında hem düzenli tıraş olmak eziyet. ama zorunda kalırsam diye şeyaptım.


Hayır öyle değill.
Sakallıyken çok acayip başka bişey oluyosundur, kalpler çıkıyodur.
Sakal yokken normal sade bi insan oluyosundur.


megalomaniac
(27.05.17)
Hem sakallı hem sakalsız esit derecede yakisikli olmak mumkun degil sanki. Birinden biri daha iyidir. Sakallı hali daha iyi olan erkek, yakisikli degildir denemez bence. Sakal ayrı bir olay, yüzü gizleyen maske diye dusunmemek lazim. Sakallı haline alistiklari icin etraftan boyle yorumlar duyman normal.


aquarium
(27.05.17)
ben de en son 5 sene önce sinek kaydı tıraş oldum. senin terdirginliğini gönülden paylaşıyorum.

angelus+1 herkes böyle biliyor, garip karşılamalarının nedeni bu.


Apocalypse
(28.05.17)
Bayadır çeneden uzun olan sakalları kestim bi anlık gafletle. Şimdi çenemi kesmiş gibi duruyorum. Aynaya bakınca gülme geliyodu başlarda. Ben kendim gülüyosam insanların yadırgaması da normal. Bi süre sonra alışırlar ama dert etme.


bartman
(28.05.17)
(3)

Davutpaşa kampüsü'ne yakın hostel

Cumartesi sabah 8de orda olmam gerekiyor. Bölgeyi hiç bilmiyorum şehir dışından geleceğim. Nerde kalmalıyım cuma gecesi sonraki sabah metroyla falan şıp diye gidebileyim oraya? Bir de kampüste fen edebiyat fakültesini bulmak kolay mı?
Cumartesi sabah 8de orda olmam gerekiyor. Bölgeyi hiç bilmiyorum şehir dışından geleceğim. Nerde kalmalıyım cuma gecesi sonraki sabah metroyla falan şıp diye gidebileyim oraya?

Bir de kampüste fen edebiyat fakültesini bulmak kolay mı?
Kampüste fen edebiyatı bulmak kolay ama ulaşmak zor. Eğer gelebiliyorsan taksiyle gel çünkü o yokuş çıkılmıyor hafta sonu da araç az olur.


fasulyek
(04.05.17)
Hostel demişsin de kampüsün Esenler'de olduğunu hatırlatayım. Merter'de Güneş Otel falan vardı, orada kalsan bi gece sabah da metroyla bir durak gider kampüsün önünde inersin.

Kampüs içi ring servisler var, istersen erken gidip yürüyebilir veya yine kampüse gelen belediye otobüslerinden ücretsiz faydalanabilirsin.


chicha
(05.05.17)
Okulun bulunduğu ilçe sebebiyle hostel bulmak çok kolay değil, maalesef okulun içerisinde de kalabilecek bir konaklama yeri sağlayamazlar sizin için. Bu akşamdan gelebileceğiniz ve taksi için çok fazla tutmayacak çevre ilçelere de bakmanız iyi olabilir (mesela Bakırköy metro istasyonu, Forum İstanbul civarı) gibi.

Çünkü sabah 8'de kampüste olmanız için biraz erken çıkmanız gerekiyor. O saatlerde, özellikle hafta sonu okulun ring servislerinin çalıştığından emin değilim ki artık öğrenci olmayanların kullanmasına izin vermiyorlardı; öğrenci kimliği ile ödeme yapılan bir düzenlemeye geçtiler. Sabah 7'den itibaren, okuldan geçen İETT hattı olan 41AT'nin 15 dakikada bir seferi olduğunu biliyorum. Bir alternatif de, kampüsten yukarı otostop çekerek çıkmanız mümkün.

Otobüs hattını yazarken aklıma geldi, hat güzergâhına bakıp bu yol üzerinde yerleşebileceğiniz hosteller de arayabilirsiniz. Kampüs dışından 41AT'ye binip direkt Fen-Edebiyat Fakültesi'nin önünde (daha doğrusu arkasında) inmeniz de söz konusu.


(9)

YDS sonucumu jpeg şeklinde

yds sonucunu kaydetmem gerekiyor, bi yere başvurmak için. sisteme jpeg olarak falan yüklemek lazım. nasıl yapacağım ben bunu.laptopta yazdır dedim pdf olarak kaydetme seçeneği yok. windows orjinal değil ondan sanırım. ekran görüntüsü alayım dedim, sığmıyor, doğrulama kodu altta kalıyor. nasıl elde
yds sonucunu kaydetmem gerekiyor, bi yere başvurmak için. sisteme jpeg olarak falan yüklemek lazım. nasıl yapacağım ben bunu.

laptopta yazdır dedim pdf olarak kaydetme seçeneği yok. windows orjinal değil ondan sanırım.

ekran görüntüsü alayım dedim, sığmıyor, doğrulama kodu altta kalıyor. nasıl elde ederim ben bu belgeyi. jpeg, png falan olarak.
eklenti kurabilirsin. örneğin firefox için; (bkz: easy screenshot)


Ekran görüntüsü al sonra paint te ac ve kaydet


all girls dream
(20.04.17)
pdf olarak kaydet, daha sonra farklı kaydetten jpeg halinde tekrar kaydet.


cancoskn
(20.04.17)
zahmet edip cevap verdiğiniz için teşekkür ederim de. denediğim, olmayan şeyleri tekrar önermeniz bi işe yaramıyor.


parça parça print screen yapıp paint'te birleştirebilirsin. istiyorsan ver şifreni ben yapayım.


sanat guresi
(20.04.17)
1- telefonuna ösym'nin uygulamasını indirip telefondan ekran görüntüsü alabilirsin.

2- pc'de sonuç sayfası açıldığında klavyedeki prntscr tuşuna ya da fn+prntscr tuşuna beraber basarsan ekranın o anki görüntüsünü alır. sonra paintte yapıştır dersin görürsün.


benim çözünürlük yüksek, şimdi eski sonucuma baktım rahat rahat ss alabiliyorum.
istersen alır yollarım.
edit büdüt: şimdi baktım tc kimlik no, şifre istiyormuş, otomatik doldurmuş benimkini. sıkıntılı. :)

bir fikir olarak browserın zoom'unu düşürebilirsin: control + fare imleciyle aşağı ya da chrome'da menüde yaklaştır var uzaklaştırıp küçültebilir


Kanka ne çekmişsin yaa.. PDF'i fotoşop'da aç, farkı kaydet.


manuel mandalina
(20.04.17)
Baslat>ara>ekran alintisi aracı


westblack
(20.04.17)
(7)

tarçınlı su

merhaba,hani suyun içine geceden maydanoz, nane, çubuk tarçın falan atıp böyle kür mü desem, içecek mi desem bir şeyler hazırlıyorlar ya.benim bir termosum var dışarda bunun içine böyle şeyler koyup içmek istiyorum ama hiç bilmiyorum öyle sağlıklı karışımları hazırlamayı.internetten türkçe/ingilizce
merhaba,


hani suyun içine geceden maydanoz, nane, çubuk tarçın falan atıp böyle kür mü desem, içecek mi desem bir şeyler hazırlıyorlar ya.

benim bir termosum var dışarda bunun içine böyle şeyler koyup içmek istiyorum ama hiç bilmiyorum öyle sağlıklı karışımları hazırlamayı.

internetten türkçe/ingilizce olur ya da kendi bildiğiniz güzel bir tarif varsa o da olur. bu konuda vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

reflüm olduğu için çok asitli falan olmaması gerekir diye tahmin ediyorum. dışarda içeceğim için ağır kokan bi şey olmaması da iyi olur. böyle ferah, vücudu temizleyen, metabolizmayı hızlandıran, kullandıktan üç gün sonra mideyi beş gün sonra böbrekleri temizleyen. altı ay sonra ciğerlerimizin içerden bize öpücük yollamasını sağlayacak bir tarif arıyorum.
salatalık, nane, maydanoz, taze-kök zencefil, çilek, elma, karanfil, goncagül, yarım limon, çubuk tarçın, yaban mersini, ahududu koyabilirsin. salatalık, nane, çubuk tarçın, limon fiks koyulan malzemeler gerisi senin zevkine ve elinde olup olmadıklarına göre değişkenlik gösterebilir.


dedim ben sana
(05.04.17)
suya tarçın ve limon atıp denemiştim ( yarım limon veya çeyrek limon) etkisini hissettim dersem yalan olur.
1 sürahi suya 1 narı ayıkladıktan sonra kalan iri kabukları (dışı kırmızı içi beyaz etli kısım) atıp 2 saat bekleyip içtim. grip zamanında çok iyi geliyor ve iyi işetiyor :)


MtKrt
(05.04.17)
Ben limon, 1 parça kök zencefil, yarım greyfurt, 2-3 çilek ve bir çubuk tarçın ekliyorum genelde.

Bir de salatalık, limon, zencefil, maydanoz karışımı yapıyorum.

Etkisi var mı bilmem. Sadece su icmemı kolaylaştırdıgı için bu şekilde tercih ediyorum.


fraise
(05.04.17)
çok muazzam etki beklemiyorum zaten. kahve tüketimini azaltmak bir taraftan da sıvı almak asıl amaç. çok teşekkürler herkese.


Tarçını çok bekletince çok acı bir tat veriyor, bu nedenle 30 dakika filan bekletip çubuk tarçını çıkarmanı tavsiye ederim.


neferkitty
(05.04.17)
Bir de yazmayi unutmuşum; ben bu suların içine 1 fincan da önceden demlenip soğutulmuş yeşil çay koyuyorum. Daha güzel oluyor.


fraise
(05.04.17)
3 litre su içine 2 yeşil elmayı 4'e bölerek, 1 limonu da 2 ye bölerek , biraz karanfil biraz karabiberle kaynatıp süzersen güzel bir tat alabilirsin. 3 günde bitirmen gerekiyor:)


Melodia
(05.04.17)
(4)

bilgisayardan girdiğim halde

ekşiduyuru mobil sitesi açılıyor. sizde de böyle oluyor mu?
ekşiduyuru mobil sitesi açılıyor. sizde de böyle oluyor mu?
şu an normal.


carabelli
(29.03.17)
oluyor.


birisi duyurusunda (veya başka bir yerde) mobil link vermiştir, bilgisayarda iken ona tıklamışsınızdır. son neye tıklamışsanız onu hatırlıyor. tekrar girseniz de mobil site açılıyor.cache temizleyince düzeliyor.

aynı şekilde tam tersi de oluyor. telefondayken mobil siteden çıkarsanız, telefondan sonraki girişinizde yine masaüstü siteye giriyor. cache temizlemeden de düzelmiyor.


kibritsuyu
(29.03.17)
geleceğin bill gates'i


charon walken
(30.03.17)
(11)

Gelmiş geçmiş tüm başbakanlar arasından

Tekrar seçim yapsak, ülkemizde görev yapmış tüm başbakanlar aday olsa, herbiri ayrı parti kursa, hangisi kazanır?ellinci senenin aydın kişisi, 2023'te yüzüncü senenin de aydın kişisi olabilir diyorum ben.
Tekrar seçim yapsak, ülkemizde görev yapmış tüm başbakanlar aday olsa, herbiri ayrı parti kursa, hangisi kazanır?

ellinci senenin aydın kişisi, 2023'te yüzüncü senenin de aydın kişisi olabilir diyorum ben.
Kimse kazanamaz, oylar bölünür. Ben oyumu Şükrü Saracoğluna veririm.


nasıl ki internette içinde türk olan anketi türk kazanırsa türkiye'de içinde rte olan bir seçimi de rte kazanır bu vakitten sonra.


nrmnm
(06.01.17)
Süleyman Demirel kazanır. Böyle saça böyle tarak.


turkuaz
(06.01.17)
varlık vergisi getiren şükrü saraçoğlu mu? evet.
bence demirel ve erbakan


cekilmis gayfe
(06.01.17)
şu an olsa yine şu anki hükümet (genel egilim/trend oldugundan) kazanır. kaldi ki yeni genç kuşagin, gecmiş hükümetler hakkinda dogrudan (yasamis olduğu) bir fikri de yok.


1adam
(06.01.17)
tabi ki tayyip erdoğan.


Agalar kasmayın Bülent Ecevit alır...


superjax
(06.01.17)
Almasi gereken ecevit, alacak olan malûm..


alttaraf
(06.01.17)
bence erbakan adam feci zeki .


sorunvar
(06.01.17)
Herkes rte üzerinde yoğunlaştı ama özgür bir ortamda seçim kampanyası yürütüldüğünü düşünelim mümkünse.

Rtenin beslendiği adamlar da meydanlarda olacak Türkiye'de merkez sağ liderinden bol bir bor madeni var onu da çıkarttırmıyorlar :((


Ben sağın oyları bölünür Ecevit aradan sıyrılır diye düşünmüştüm. Sadece son dönemlerde hasta olması vs biraz kötü hatıralar var.


O yüzden bir önkabul daha yapalım: tüm liderler siyasi kariyerinin en parlak dönemindeki haliyle meydanlara çıkacak olsun.


@mermize , yaşın kaç bilmiyorum ama Süleyman Demirel dönemini, kaç defa seçime girdiğini, seçim sonuçlarını vs. araştırdın mı ?

Tayyibin yükselişinde var olan rakipler kirli bir şekilde engellendi hep.

1)Erkan Mumcu - Mehmet Ağar oluşumunun kirli şekilde engellenmesi
2) Cem Uzan'ın engellenmesi vb.

Tayyip zamanında tüm seçimlerde sağdaki tüm rakiplerin üzerinden silindir ile geçilmiştir.Demirel ise Bahçeli,Kılıçdar vs. çoluk çocukla değil şu anki partilerin sembol liderleriyle yarışıp kazanmıştır hep


turkuaz
(07.01.17)
(3)

ukrayna'nın aliexpress'i

ebay'i, gittigidiyor'u, hepsiburada'sı...bu ve bunun gibi siteleri var mı bildiğniz? alfabe farklı olduğu için ben bulamadım.
ebay'i, gittigidiyor'u, hepsiburada'sı...

bu ve bunun gibi siteleri var mı bildiğniz? alfabe farklı olduğu için ben bulamadım.
Rusya için yandexstore.


jesterdvine
(17.12.16)
rozetka.com.ua


der meister
(17.12.16)
(4)

mahalleyi sahiplenen köpekler

gündüz çok iyiler. hava kararınca çete oluyorlar direkt. eve ulaşabileceğim üç alternatif yol var bu gece zor girdim eve on onbeş dakika fazladan yürüdüm oraya gidiyorum havlayan üzerime gelen üç köpek, geri dönüyorum yolu uzatıyorum yine üç dört köpek, en son alternatifte saydım yedi tane köpek var
gündüz çok iyiler. hava kararınca çete oluyorlar direkt. eve ulaşabileceğim üç alternatif yol var bu gece zor girdim eve on onbeş dakika fazladan yürüdüm oraya gidiyorum havlayan üzerime gelen üç köpek, geri dönüyorum yolu uzatıyorum yine üç dört köpek, en son alternatifte saydım yedi tane köpek vardı. bi amca sopa aldı yerden de hırlaya hırlaya belli bi mesafede beklediler. geçen arabaya havlıyorlar falan anlıyorum da gündüz kuyruk sallayan köpekler gece niye ananı skerim der gibi saldırıyor.


belediye almıyor. napıcaz biz? hava da erken kararıyor, saldırmaz falan demeyin lütfen kalbinizi kırarım. garantisi nerden geliyor bu saldırmazlığın? otuz kiloluk dişleri mişleri olan bi şey üzerime geliyor. saldırmaz deseniz de geçemiyom zaten yanlarından.

yemek vereyim dedim bir ya da iki sene önce eskişehir'de ölen kız aklıma geldi o da çare değil.

ne yapıp bunları kaçırabiliriz mahalleden. tüm gece sesleri kesilmiyor zaten.
Aynı sorun burada var ve kış mevsimi geldiğinde için sanırım çoğaldılar.internetten köpek kovucu bi alet almıştım sadece kedi ve köpeklerin duyabileceği bir ses cikariyor. İşe yaradı en azından eve tirsarakta olsa girebiliyorum. Sanırım pili çabuk bitiyor dikkatli ol.

Barınaklara toplamaları gerekiyor ama ilgilenen yok,hava erken kararıyor ve öğrencilerde sıkıntı yaşıyor maalesef.


brnbrs
(05.12.16)
Sabahleyin onlarla kaynaş yemek ver kokuna alışsınlar.

Geceleyin korumacı içgüdüleri ile mahalleye yabancı sokmak istemiyor olabilirler


buiret
(05.12.16)
Köpekler sıkıntılı hayvanlar, sürü halindeyken hareketleri tahmin edilemez. Köpek kovan zımbırtılar %100 çözüm değil, sağırlar ya da aşırı gaza geliyorlar bazıları, işe yaramıyor. Rüzgar onlardan doğru esiyorsa koku teorisi de çöküyor.
Yaban hayvanları için bi yöntem var,yüksek sesle türkü falan söylemek. Bu itler de birkaç bin yıl önce kurtlardan türediler nihayetinde. Yaban sayılırlar, bir ay kadar önce kamplı bisiklet turunda çadıra köpekler saldırdı, içerde uyuyorduk, uyandık, sesler arttı, toprak eşeleyip çadıra falan fırlattılar, en son biri coştu atladı çadırdan çarpıp sekti, sabah yumurta ekmek falan attığımız hayvanlar hem de.. öyle bağırıp falan kovaladık, ses bol olsun diye telefonu hoparlöre alıp şarkı falan çaldık, sktirip gittiler. İşine yarar diye o playlisti yazıyorum
Comus-Drip drip
Stranglers-Nice n'sleazy (slow)
Supertramp-School
Black sabbath-War pigs
Nirvana-Frances farmer will have her revenge on seattle
Sakin-Laleler beyaz
ve kafa skme potansiyeli tartışılmaz bir başyapıt:
Xtc-All along the watchtower (cover)
At telefona falan, lazım olur. Türkü de iyi, baca baca barhana, oy yaylalar yaylalar, dün gece yar hanesinde ve kara köprü narlıktır iş görür, sesin hangisine giderse.


kargn
(05.12.16)
İstanbulun köpek çeteleri meşhurdur. Gece sokaklar onların. Gündüz sindikleri yerlerin gece kralları olurlar.


_goddard_
(05.12.16)
(4)

piyasadaki en iyi kefir hangisi?

soru başlıkta. mayasını bulabileceğimi zannetmiyorum. aramaya başlarım tabii ama hazırını içmeye başlayayım bu arada. teşekkürler.
soru başlıkta. mayasını bulabileceğimi zannetmiyorum. aramaya başlarım tabii ama hazırını içmeye başlayayım bu arada. teşekkürler.
kendiniz mayasını alıp yapın en lezzetli hali bu


altınkılıç > içim > eker

olarak sıralıyorum ama aralarında çok ciddi fark yok gibi.


boshi
(29.11.16)
Altinkilic


İçim rezalet


all girls dream
(29.11.16)
Atatürk orman çiftliğininki güzel ama dağıtımı çok sıkıntılı olmaya başlamış aoç'nin, bulmak zor.

Sadece migroslarda satılan süleyman demirel üniversitesinin var bir tane o da çok güzel.

Bonusları, ikiside cam şişe.

Kuru kefir mayasıda var hatta özellikle onu öneren uzmanlar var. Marketlerde bulabilirsiniz.


Phoebe
(30.11.16)
(4)

amazon.com ödeme sorunu

iyi geceler,türkiye'ye kargosu olan bi şey alıyorum, iki farklı kartla denedim ama ödeme yapamıyorum.ilk tıkladığım anda ödeme başarılı diyor, 20-25 dakika sonra mail geliyor ödemeniz reddedildi şeklinde.3d secure smsi gelmedi ondan olabilir mi? internetten alışveriş yaparken kullandığım kartlar hep
iyi geceler,

türkiye'ye kargosu olan bi şey alıyorum, iki farklı kartla denedim ama ödeme yapamıyorum.

ilk tıkladığım anda ödeme başarılı diyor, 20-25 dakika sonra mail geliyor ödemeniz reddedildi şeklinde.

3d secure smsi gelmedi ondan olabilir mi? internetten alışveriş yaparken kullandığım kartlar hep neden böyle oluyor nası çözeriz?

teşekkürler.
amazonda öderken 3d secure olmaz. 3d secure sadece yurtiçi alışverişlerde geçerli.

kredi kartı bilgilerini girerken orda billing address olur. oraya kredi kartının ekstresinde yazan adresini yazacaksın. siparişin geleceği adresi değil. billing addressi yazarken türkçe karakter kullanma.


mr.goodcat
(07.09.16)
shipping address'de o dediğinizi eklediyseniz sorun olmaması lazım.

sanal kart mı kullanıyorsunuz? eğer öyleyse limit olduğundan emin olun. amazon parayı ödeme yaptığınızda değil ürün kargolanırken çeker yani siz limiti atıyorum 2 saatliğine koymuşsunuzdur sonrasında sıfırlandığı için çekemeyecektir.


mr.goodcat
(07.09.16)
bankanizin telefon bankaciligi numarasini arayin, kartinizin internet islemlerine ve internet alisverisine acik olup olmadigini ve limitlerini ogrenin. isleme acik olsa bile normal limitten dusuk sanal limitler getirebiliyor bankalar.


idexo
(07.09.16)
bu durumu bankanizla gorusmedikten sonra bir cozume kavusturamazsiniz. sorunun iki ucu var, ya amazon, ya bankaniz. arayip neden alisverisi gerceklestiremediginizi sorun. buyuk ihtimal bankaniz izin vermiyordur.

gordugunuz gibi su anda amazon'dan siparis veremediginiz surece yurt icinde alisveris yapmanizin bir anlami yok.


idexo
(07.09.16)
(7)

Badi ve engelli listenizde kaçar kişi var?

Merhaba soru başlıkta. Engelleme kıstaslarınız da varsa nelerdir yazabilirsiniz bonus soru olsun. Özel mesajla sebebiyle birlikte birini engellememi önerebilir bana bir güzellik yapabilirsiniz. Aynı şekilde sebebiyle birlikte badi önerisi de yapabilirsiniz cevaplarda. Teşekkürler. Ben başlayayım:Bad
Merhaba soru başlıkta. Engelleme kıstaslarınız da varsa nelerdir yazabilirsiniz bonus soru olsun. Özel mesajla sebebiyle birlikte birini engellememi önerebilir bana bir güzellik yapabilirsiniz. Aynı şekilde sebebiyle birlikte badi önerisi de yapabilirsiniz cevaplarda.

Teşekkürler.

Ben başlayayım:
Badi/engelli
87/119
Sözlükteki badilerim

real eyes realize real lies
kelevelelis
kayser sozer

başka yok. eskiden itü sözlükte yazarken badi olayı bayağı zevkliydi, ama burada badi kavramı pek yok. orada profil fotoğrafı vardı ve tanıştığım kişiyle Facebook alış verişi falan yapıyordum. Uzun uzun konuştuğum da oluyordu. Artık badilik kavramı sadece takip etmek olarak algılanıyor.

Engellenecek çok kişi var da onları burada söylemem.

En ayar olduklarım küfür edip kaçanlar,
Yorumlar üzerinden hakaret edenler,
Arada bir bile olsa ciddili cevap vermeyenler.


dissendium
(16.08.16)
12 senedir sozluk yazariyim, 0 buddy 0 engelli.

Demokrasiye ve ifade ozgurlugune inanan, adam kayirmaya karsi birisiyim sanirim.


crown
(16.08.16)
1/0
:')


silverado
(16.08.16)
207 badi, 0 engellenmiş.

ama bu badilerin büyük bi kısmı uçmuş, kendi hesabı kapamış ya da yazmayı bırakmış olabilir. 12 yıldır ekleyip ekleyip pek kimseyi silmedim.


red g
(16.08.16)
25 30 badi, 0 engelli.


22 badi/84 engelli

Troll gördüğüm zaman, ya da sırf insanları sinir etmek için yazılanlara rastlayınca;
1-profilini açıp en beğenilen ilk 5 entrysine bakıyorum. Eğer hepsi bkz, ya da 1 cümlelik laf sokma, siyaseten karşı tarafı aşağılayıcı entry ise acımadan engelliyorum.
2-en beğenilen ilk 5 entrysinden dolayı engelleme kriterlerime girmeyen engelli adaylarının ikinci en beğenilen 5 entrysine bakıyorum. Orada falso görmezsem engellemiyorum. Görürsem nick altına yazılanlara, favorilediği entrylere bakıp ne mal olduğuna kanaat getirip engelliyorum.

Bazen öyle durumlar oluyor ki engellemek için profiline girdiğim yazarı badilere ekleyip çıkıyorum. Sırf en beğenilenleri yüzünden.

Bilgi dolu içeriğin, sözlük formatının hastasıyım. Ne dediğini bilmeyen sünepe beyinlerden haz etmem. Demokrasiye inanmayan biri olarak incir çekirdeğinin hacmini dolduracak kadar konuşamayan sığırlara ifade özgürlüğü tanımıyorum.

Ayrıca trol olduğu çok belli biriyse açtığı başlığı ve yazdığı entryyi, nosuyla birlikte gösterecek şekilde caps alıp nik6nda ve ilgili başlıkta paylaşıyorum. Böylece benim denk geldiğim trol başlıkları, @2nin başına bile kalsa ben ifşayı yapıyorum. Bazen de silmiş oluyor; o zaman da Google un önbelleğinden bulup caps alıyorum. Olmadı bing.. Bing daha az kopya alıyor sitelerden vs vs


feel the blanks
(17.08.16)
109 badi / 3 engellenmiş

Bu badilerden çoğu aktif değil sanırım. 6 yıldır yazılarını beğendiğim kişileri ekledim ve sonrasında bir daha ne yaptılar diye pek takip etmedim, kaldılar o listede öylece. Yalnız bi' 3-4 kişi ile karşılıklı badi olduğumuzu biliyorum, hatta bir tanesi ile geçen gün görüştük. Ben sözlüğe girince sol frame'e hiç bakmam, direkt badiler kısmını açarım orası zaten yeterince dolu ve güzel olur, oradan takip ederim sözlüğü. Yıllardır bu böyledir.

Engellenmişlere gelecek olursak, özel mesaj yoluyla sıkıntı veren kişiler haricinde kimseyi engellemedim şu ana kadar. Sözlük'te çok fazla troll var, engellemeye kalksan hangi birini engelleyeceksin. Hem yukarıda dediğim gibi ben sadece badilerimin yazdıklarını kontrol ediyorum (15-20 badim aktif olarak yazıyor güncel hususlarda), rahatsızlık veren diğer iğrenç mahlukları hiç görmüyorum bile.


(4)

internet yavaş mı?

merhaba,iki üç gündür sayfa yenilerken bile on saat bekliyorum ben. mobil de öyle yavaş. sürekli kopma oluyor. genel mi bu yavaşlık?
merhaba,

iki üç gündür sayfa yenilerken bile on saat bekliyorum ben. mobil de öyle yavaş. sürekli kopma oluyor. genel mi bu yavaşlık?
superonline kullanıyorum benzer durum söz konusu. lokasyon: istanbul avr.


wertyu
(08.07.16)
biz de sorun yok.superonline


Lola90
(08.07.16)
Bende de sıkıntı yok.


Superonline, sikinti yok. Gece torrenti kurmustum ortalama 5.5mb ile indirmis.


fakyoras
(08.07.16)
(1)

europa universalis iv

merhaba,malum steam indirimi var ben bunu aldım. dlc alsam oyunla aynı fiyata iki tane kapsamlı ve güzel dlc var sanırım. almaya değer mi sizce almadan oynasak dandik mi kalır?bir de medieval total war'dan sonra çok detaylı geldi, oyunu öğrenmek için tavsiye edeceğiniz güzel bi youtube gameplay vide
merhaba,

malum steam indirimi var ben bunu aldım. dlc alsam oyunla aynı fiyata iki tane kapsamlı ve güzel dlc var sanırım. almaya değer mi sizce almadan oynasak dandik mi kalır?

bir de medieval total war'dan sonra çok detaylı geldi, oyunu öğrenmek için tavsiye edeceğiniz güzel bi youtube gameplay videosu falan var mı? milyon tane detay var boğuldum valla ama çok da güzel duruyor oyun. alışana kadar uğraşıcam biraz sanırım.
Expansion'ların tamamını almalısın kesinlikle. 8 tane var toplam. İsimlerini şuradan görebilirsin: www.eu4wiki.com

Bu arada www.eu4wiki.com adında bir wikimiz var. EU4 için bulabileceğin en kapsamlı kaynak burasıdır. 2. olarak da reddit'teki eu4 sub'ı var daha mizah odaklı.

Oyunu başlangıçta çözmek zordur, o sebeple kolay ülkelerden biriyle başlaman lazım. Bunlar: Ottoman, Castille, Muscovy, Austria, Portugal (bence). Bence en başta osmanlı'yı alıp, wiki osmanlı sayfasındaki taktikleri uygulamayı deneyebilirsin.

Ayrıca youtube'da Arumba'nın gameplay videoları iyidir, hem oyunu yeterince bilir hem de yaptığı çoğu hamleyi açıklıyor genelde. Oyunu biraz kaptıktan sonra zaten twitch'ten ya da youtube'dan illa ki DDRjake'e denk gelirsin. Bu oyunu ondan iyi oynayanı yok.

ek olarak: herhangi bir sorunda bana mesaj atabilirsin yardımcı olurum.


(5)

biz bitti demeden bitmez

mi acaba?biz bu maçı kazanarak bitti demedik. ama ne olursa tur atlıyoruz şimdi? takip etmedim güzel, şu herkesin aklına gelen malum karikatür gibi mi? bitti demeden biterbilir mi adlkfjalkdföyleyse allah kahretsin böyle futbolu.
mi acaba?

biz bu maçı kazanarak bitti demedik. ama ne olursa tur atlıyoruz şimdi? takip etmedim güzel, şu herkesin aklına gelen malum karikatür gibi mi? bitti demeden biterbilir mi adlkfjalkdf

öyleyse allah kahretsin böyle futbolu.
Hala karikatur gibi shdj

s-media-cache-ak0.pinimg.com


kuehles blondes
(21.06.16)
İTALYA-irlanda
BELÇİKA-isveç

caps açık takımlar kaybetmezse üst turdayız. Macaristan Portekiz'i yenerse aralarından bir tanesi kaybetse BİLE üst turdayız. baya güçlü ihtimal yani.


ateistanbul
(21.06.16)
yarın italya irlanda'ya, belçika da isveç'e yenilmezse tur atlıyoruz.

4 saniyeyle kaçırdık. ek bilgiyle süsleyeyim: sanırım galler'le oynayacağız tur atlayabilirsek.


sanat guresi
(21.06.16)
Türkiye gruptan çıkarsa kesinlikle Galler ile eşleşecek. Daha iyi bir grup birincisi gelir miydi bilmiyorum.


allezz
(21.06.16)
İsveç çıksa bari gruptan ya bari 2-3 güzel kız görürüz.
Zaten Galler gelecekse 2-3 tane çakıp geçecek bize.


Nox
(22.06.16)
(19)

khaleesi'yi seven var mı?

soru başlıkta. bir de nesini seviyorsunuz? yazarsanız sevinirim.bence çok cins. yanmaz tava olması dışında bir özelliği yok zaten hep sıkışınca ortalığı ateşe veriyor. oynayan kadın da beceremiyor bence ne zaman çıksa geldi yine tpini s.ktğimin diyorum.
soru başlıkta. bir de nesini seviyorsunuz? yazarsanız sevinirim.

bence çok cins. yanmaz tava olması dışında bir özelliği yok zaten hep sıkışınca ortalığı ateşe veriyor. oynayan kadın da beceremiyor bence ne zaman çıksa geldi yine tpini s.ktğimin diyorum.
oyuncu çok kötü. ama karakter güzel yazılmış. güçlü kadın, kendinden emin, net. devrimci vs.


brakgn
(20.06.16)
tam bir kezban


ise yaramaz ama iyi niyetli olarak goruyorum. ejderhalari haric ortada savas stratejisi yok . varsa yoksa ates, zeka i ih.


seyirdefteri
(20.06.16)
Her turlu uyar bana,hastasiyim.


duptıs
(20.06.16)
son sezonu izlemedim, degistiyse bilmiyorum ama benim izledigim kisimda agir kezonun ve salagin tekiydi. ejderham var diye poz kesip duran sinir bozucu, aptal bir tip. jorah reyize vermiyor ama daario denen at hirsizina veriyor falan tam les.


der meister
(20.06.16)
Çok sıkıcı ve tam bir zeka yoksunu karakter. Tabii yaşının çok küçük olmasının da etkisi var. Okurken sıkılıyordum. İzlerken de sıkılıyorum.


nawar
(20.06.16)
fiziksel olarak da, dizideki karakter olarak da pek sevmiyorum. varsa yoksa ejderhalar işte. onlar benim olsa ben de kalesi olarak dolaşırdım ne var ki? bir de kendi ismini böyle uzun uzun her seferinde anlatma haline kıl oluyorum. batman'li caps karikatürlerindeki gibi tam o esnada ağzının ortasına vurasım geliyor.
bu arada fiziksel olarak da kocaman bir poposu var ki genelde o açıdan asla göstermiyorlar. terminatör filminde de böyleydi bu. görüntü yönetmenliğinde sevilmiyorum onun poposu :D tercümanı olan kız kalesi'ye bin basar.


matrix
(20.06.16)
o hariç tyrion olsun missandei olsun grey worm olsun hepsini seviyorum
ejderhaları zaten seviyorum


Coyote
(20.06.16)
Ben seviyorum. On numara karakter.


Nefret ediyorum, keşke geberse patlıcan kol.

O göt kalkıklığı, o böyle aman düşmüşe yardım edelim ama bunu da gizli yapmayalım prim sağlayalım bundancı iki yüzlü yardımseverliği, 14 dakika boyunca adını ve sıfatlarını söylemesi (allah mısın amk), britney spearsvari bön bön bakan gözleri, beyin özürlü ejderhaları... kusucam valla şimdi.

Ben Ramsay Bolton'u ve Cersei'yi seviyorum/dum.


buff
(20.06.16)
memelerini


bryan fury
(20.06.16)
ya bi olmamıslık var, aslında guzel karakter olacakmıs da tam direkten donmus gibi.

bu arada der meister'a cok katılıyorum, jorah gibi bi efsane varken alakasız adamlarla dusup kalkması terbiyesizlik.


galandar kostumu
(20.06.16)
bu kadın güzel değil, sadece tatlı. hani aysun kayacı da güzel değildir ama tatlıdır, çekicidir, seksidir ya, bu da öyle.

güzel kavramı ise missandei ile hayat buluyor.


Kitaplarda nasıldır bilmem ancak dizide pek sevilecek bir karakter gibi durmuyor.


Aynen kitabı bilmiyorum da dizideki pek sevilecek gibi değil. Dragonu varmış ne olmuş yani Jon Snow'un ölüp dirildiği bir dünyada dragon dragon dediğin nedir ki gülüm XD


neferkitty
(20.06.16)
Ben de sevmiyorum; fazla mıy miy geliyor ama tahtı o alacak sanırım.


fraise
(20.06.16)
kezban +1


neseranni
(20.06.16)
Erzurum khalesi? Ashgkhkhs

Diziyi izlemedim ama birkaç keps gördüm hatun güzel. Ejderhası olan hatunlar bana ayrı bi çekici geliyor.
Pomç pomç pomç.


Goddard
(20.06.16)
tam bir mal hiç sevmiyorum.


camene87
(20.06.16)
(1)

bir reçete - iki eczane

iyi günler,dün gece göğsüm sıkıştı acile gittim. doktora tarif ettik falan buraları atlıyorum. acilde reflü olabilir güzelim sen git bi dahiliyeye görün dediler. randevu gününe kadar da idare etsin diye nexium(40 mg) + antepsin yazmış doktor.şimdi ben acilden çıktım sabaha karşı, gittim eczaneye öğr
iyi günler,

dün gece göğsüm sıkıştı acile gittim. doktora tarif ettik falan buraları atlıyorum. acilde reflü olabilir güzelim sen git bi dahiliyeye görün dediler. randevu gününe kadar da idare etsin diye nexium(40 mg) + antepsin yazmış doktor.

şimdi ben acilden çıktım sabaha karşı, gittim eczaneye öğrenci olduğum halde babamın sigortasında gözükmüyormuşum para vermem gerekiyormuş. ucuz olan ilacı alayım dedim bari. şurubu verdi eczacı. günde 4 defa aç karnına antepsin kullan dedi.

ertesi gün sigorta işlerini hallettim reçeteyle tekrar aldım ama bu sefer bşaka eczaneden. ikinci eczacı günde 3 sefer tok karnına dedi.

ölçek farklılıkları hadi önemli değil de, bu ilaç aç mı tok mu ben hangisine güveneyim şimdi?

teşekkürler.
aç. yemeklerden bir saat önce. bir de gece yatmadan önce. etti 4. prospektüsünü açıp okuyabilirsiniz.
'güzelim' de iyiymiş.


dr cucu
(17.06.16)
(5)

cv hazırlamak

hasbelkader kalantor bir şirketin ik müdürü abiyle iletişime geçildi, kendisi benden cv istedi ki ilgili yerlere referansıylan birlikte verebilsin.cv ingilizce olacak.telefonda bir önyazı yaz cv ile beraber dedi. ben yeni mezun düz adamım ne yazabilirim cvde olmayan oraya bilmiyorum?önyazı dediği şe
hasbelkader kalantor bir şirketin ik müdürü abiyle iletişime geçildi, kendisi benden cv istedi ki ilgili yerlere referansıylan birlikte verebilsin.

cv ingilizce olacak.

telefonda bir önyazı yaz cv ile beraber dedi. ben yeni mezun düz adamım ne yazabilirim cvde olmayan oraya bilmiyorum?

önyazı dediği şey nedir onu da bilmiyorum(telefonda, yaptıklarını yapabileceklerini abartmadan yaz dedi laf arasında ama yaptıklarımız zaten hep cvde olmuyor mu zaten). bilen var mı? güzel ingiliççe örneği olan var mı? varsa çok güzel olacak üç dört gündür bekletiyorum adamı, ayıb oluyor.
google'a resume examples ya da resume templates yazıp sayısız örnek bulabilirsin. sana en uygun olanı oradan seç. aynı şekilde cover letter ya da application letter örneklerine bakıp yeni mezuna en uygun olanı kendine uyarla.


himmet dayi
(24.05.16)
(bkz: europass)


cakabo
(24.05.16)
cv ni, tanıdık ik müdür yollayacak, cv ni biz yazalım, örnekleri biz verelim.

senin yerine de çalışalım o zaman.

bunu daha bilemiyorsan daha ne denir, gir googlea , yaz how to write cover letter diye, ordan bak, kendi hayatına bak, yazılacak şeyler varsa yaz.


kurnaz
(24.05.16)
@kurnaz, her boku bilmeyin ya. üşenmekten değil, adamla konuşurken benim ağzımdan net bi departman ya da şirket çıkmadı, çevresinde kimler var kimler yok onu da bilmiyorum. genel geçer bi şey yazıp adamla üstünden geçicez, tecrübem yok yardım istedim. vikvikvik çıkma hemen ordan.


mail adresini verirsen sana ön yazı gönderirim ingilizce yalnız tecrübeli aday önyazısı olduğu için biraz kırpman gerekicektir.


KidLazer
(24.05.16)
(1)

sefiller hangi yayınevinden alınmalı?

hangisinin çevirisi daha güzel acaba?iş bank. - Volkan Yalçıntokluiletişim - Cenap Karakaya oğlak yay. - Birsel Uzmateşekkürler.
hangisinin çevirisi daha güzel acaba?

iş bank. - Volkan Yalçıntoklu
iletişim - Cenap Karakaya
oğlak yay. - Birsel Uzma

teşekkürler.
iş bank.


Piukh
(13.05.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.