Giriş
(1)

Biyometrik fotoğraf & Yunanistan vizesi için Yurda Giriş Çıkış Belgesi

Öncelikle işçi bayramımız kutlu olsun!Yunanistan'dan D tipi vize almak için başvuru yapacağım. Bir iki soru var aklıma takılan:1. En son 3 sene önce biyometrik fotoğraf çektirmiştim ve pasaport/kimliğimde de bu fotoğraf mevcut. Yine aynısını çıkarttırayım diyorum. Herhangi bir vizede kullanılmadı am
Öncelikle işçi bayramımız kutlu olsun!

Yunanistan'dan D tipi vize almak için başvuru yapacağım. Bir iki soru var aklıma takılan:

1.
En son 3 sene önce biyometrik fotoğraf çektirmiştim ve pasaport/kimliğimde de bu fotoğraf mevcut. Yine aynısını çıkarttırayım diyorum. Herhangi bir vizede kullanılmadı ama pasaportta var haliyle. Fotoğrafçıya sordum kabul etmezler dedi. Fotoğrafçı da kendi yoluna bakıyor tabi... Net bilgisi olan var mı bu konuda.
3 sene önce 27'ydim şimdi 30'um. Pek değiştiğim söylenemez.

2.
Yunanistan Kıbrıs muhabbeti yüzünden kıllık yapıyor biliyorsunuz. 2015 yılında Kıbrıs'a gittim ama nüfus cüzdanıyla giriş-çıkış yapmıştım. Dolayısıyla pasaportlarda bişey yok. Ama sanırım tam olarak bu sebeple ilk defa bir vize için Yurda Giriş-Çıkış Belgesi istendiğini gördüm. Belgede diğer ülkenin bilgisi yer almıyor, sadece tarihler var. Çok kurcalayıp sunduğum vizelere bakarlarsa bir tek bu Kıbrıs seyahatinin tarihleri açıkta kalıyor. Bu kadar kurcalanıyor mu bu olay? Kurcalanırsa ne diyebilirim, pasaportsuz gidilebilen başka ülke neresi var? Batum falan diycektim ama uçakla gidince yine pasaport gerekiyordur herhalde.

Teşekkürler, umarım cevap gelir! :)
nilmiye
(01.05.19)
Fotografin son 3 ya da 6 ay icinde cekilmis olmasi gerektigi icin eski vizede gorurse "bu foto eski" diyip geri cevirebilirler.

Damga yoksa pasaportta kibris olayindan bise cikmaz. (Ben damgali pasaportla da almistim vize)


brkylmz
(01.05.19)
(3)

Niye hiç Game of Thrones duyurusu yok bugün?

Muhabbet sözlükte mi dönüyor, yasak mı spoilerlı duyuru açmak nedir? Kendimizi kesmeyelim konuşalım burda.
Muhabbet sözlükte mi dönüyor, yasak mı spoilerlı duyuru açmak nedir? Kendimizi kesmeyelim konuşalım burda.
nilmiye
(29.04.19)
Sabah biri açmıştı burada. Hatta büyük harf kullandığı için raporlamıştım. Ardından başlık silindi. Sen miydin yoksa?

Hayvan gibi spoiler vardı içerikte. Ana avrat küfür ettim kendisine haberi olsun.


teknikekip
(29.04.19)
korkumdan ilk iki harfi G ve A olan başlık, yazı görürsem kafamı çeviriyorum. Bir soru sorulacağı zamanda düzgünce spoiler ibaresi içine alınmalı, ilk cümle spoiler içermemeli.


kimlanbu
(29.04.19)
unutup 1 kere sözlüğe girdim. arya stark ve night king başlıkları tavan yapmış. birine bir şey oldu kesin. Bu bile spoiler'dı mesela.


(2)

Yunanistan / Atina'da aktif ikinci el alım satım uygulaması/websitesi

Yunanistan / Atina'da aktif ikinci el alım satım uygulaması/websitesi bilen var mı? Ne kullanılıyor? Teşekkürler.
Yunanistan / Atina'da aktif ikinci el alım satım uygulaması/websitesi bilen var mı? Ne kullanılıyor? Teşekkürler.
nilmiye
(27.04.19)
Lokal vardir illa ama ; letgo


brkylmz
(27.04.19)
@brkylmz

Letgo'yu denedim ama bir tane bile bisiklet ilanı bulamadım koca Atina'da. O sebeple kullanılmadığını düşünerek sordum.


nilmiye
(27.04.19)
(1)

Hizmet Tespit Davamı kaybettim / Hukukçulara vekalet ücreti sorusu

Açmış olduğum hizmet tespit davasını kaybettim. Eksik prim ödemeleriyle ilgiliydi. Gerekçeli kararda karşı tarafın avukat vekalet ücretinin benim üzerime bırakılmasına karar verildi. Bu kararlar tebliğ edildi ve biz de istinaf dilekçesini verdik. Karşı taraftan herhangi bir icra talebi gelmedi. İnte
Açmış olduğum hizmet tespit davasını kaybettim. Eksik prim ödemeleriyle ilgiliydi. Gerekçeli kararda karşı tarafın avukat vekalet ücretinin benim üzerime bırakılmasına karar verildi. Bu kararlar tebliğ edildi ve biz de istinaf dilekçesini verdik.

Karşı taraftan herhangi bir icra talebi gelmedi. İnternette bu konuda farklı bilgiler buldum. İstinafa gittiğimiz için karar kesinleşmemiş oluyor ve istinaf mahkemesini kaybedersem mi vekalet ücretini ödeyeceğim? Yoksa şu an ödemem gerekiyor mu?

Ayrıca şu an ödemem gerekiyorsa icra dosyasının açılmasını beklemem gerekir mi?

Çok teşekkürler.
nilmiye
(10.04.19)
Karar kesinleşmeden ödenmez. Karşı taraf da karar kesinleşince icraya koyar, bu da istinaf ve temyiz kanun yollarının da sonuçlanmasından sonra olur.(tabi eğer istinaftan beklediğiniz sonucu alamaz ve temyiz yoluna başvurursanız)
Karar kesinleşince (1 seneden fazla sürecek) karşı tarafın avukatına ulaşıp “icraya koymayın ben ödeyeceğim hesap no verin” derseniz icra masraflarını da yüklenmekten kurtulmış olursunuz.


megalomaniac
(10.04.19)
(1)

Hukukçulara soru / İcra takibine giren senet ve takipsizlik kararı

Merhabalar,Arkadaşımın kefil olduğu bir senet 4 sene önce icraya verilmiş ve yine 4 sene önce takipsizlik kararı çıkmış. Senet ederi 2500 TL ve şu an faiz ve masraflarla 4000+ civarında görünüyor UYAP'ta. Kefile gelen takip için 1 yılda bu karar kesinleşir / imzacı için 3 yılda kesinleşir gibi şeyle
Merhabalar,

Arkadaşımın kefil olduğu bir senet 4 sene önce icraya verilmiş ve yine 4 sene önce takipsizlik kararı çıkmış. Senet ederi 2500 TL ve şu an faiz ve masraflarla 4000+ civarında görünüyor UYAP'ta.

Kefile gelen takip için 1 yılda bu karar kesinleşir / imzacı için 3 yılda kesinleşir gibi şeyler okudum. Bu senet üzerinden icra takibi sonuçlanmış mı oluyor? Tekrar açılması söz konusu mu?

Bilgisi olan var mıdır? Yardımcı olursanız çok seviniriz.
nilmiye
(08.04.19)
icra dosyalarında takipsizlik dosyanın tamamen işlemden kaldırılması demek değildir.
dosyayı açan alacaklı eğer daha önce dosyadan haciz talebinde bulunduysa harçsız bir şekilde, bulunmadıysa da yenileme harcını yatırarak dosyayı aktif duruma getirebilir. 10 yıl süre ile takipsiz kalan dosyalar imha edilirler.


baharat
(08.04.19)
(2)

Bana ait olmayan internet faturası mesajı

Merhabalar,12/2016 dan beri ekteki düzende ve FATURA NET başlığıyla gelen bir mesaj alıyorum her ay. Bu abonelik benim internet aboneliğim değil, fatura tutarları uymuyor benimkine. Faturanet diye aratınca da bir şey bulamadım. Ekteki gibi 10 haneli bir müşteri numarası var. Hangi şirketten geliyor
Merhabalar,

12/2016 dan beri ekteki düzende ve FATURA NET başlığıyla gelen bir mesaj alıyorum her ay. Bu abonelik benim internet aboneliğim değil, fatura tutarları uymuyor benimkine. Faturanet diye aratınca da bir şey bulamadım. Ekteki gibi 10 haneli bir müşteri numarası var. Hangi şirketten geliyor acaba bu mesaj bana? E-devletten sorguladım başka internet aboneliğim de yok, hepsi pasif.

Muhtemelen yanlış yazdı birisi numarasını ama hangi şirket olduğunu merak ediyorum yine de.
nilmiye
(04.04.19)
birisi ikinci numara olarak senin numaranı da vermiş olabilir. ben de babamınkini vermiştim fatura mesajları ona geliyordu.


Turk Telekom galiba, şikayetvar'da şikayetler var bununla ilgili.


luin 41
(04.04.19)
(2)

Bu doldurmali kartuşlardan kullanıyor musunuz? Pratik mi?

Kartuş fiyatları da tavan yaptığından şu ürün gözüme çarptı. Bu şekilde dolum yapan var mı? Makinenin kartuşu kabul etmemesi ya da hata vermesi gibi bir sorun oluyor mu? Canon Pixma MG3550 kullanıyorum. https://www.bitmeyenkartus.com.tr/urun/canon-pg-540-siyah-tipali-kartus-ve-20-dolumluk-yedek-dolu
Kartuş fiyatları da tavan yaptığından şu ürün gözüme çarptı. Bu şekilde dolum yapan var mı? Makinenin kartuşu kabul etmemesi ya da hata vermesi gibi bir sorun oluyor mu? Canon Pixma MG3550 kullanıyorum.

www.bitmeyenkartus.com.tr
nilmiye
(27.01.19)
ben aldım pişman oldum. modifiye edilenden almayın. orijinal olarak öyle satlanlar var.


ipmus90
(27.01.19)
İlandaki malzemeleri kullanmadim ben. Epson yazicim vardi. Kartusuna tüpten dolum yapiyordum. Oyle siringa sprey yoktu benimkinde. Cok ekonomik ben memnundum tavsiye ederim. Orjinali dolumlu kartuştu.


(1)

Thiocilline krem yada Vazelin saçtan nasıl çıkar?

Başımdaki operasyon sonrası sürmem için thiocilline krem verildi. Ama saçımı yıkayınca vazelin bazlı olduğu için temizlenmiyor. İnternette fındık ezmesiyle temizlenir denilmiş hep. Başka çözen bir şey yok mu gerçekten? Çok saçma geldi.Bir de özellikle çıkmasın diye vazelinli krem verilmiş de olabili
Başımdaki operasyon sonrası sürmem için thiocilline krem verildi. Ama saçımı yıkayınca vazelin bazlı olduğu için temizlenmiyor. İnternette fındık ezmesiyle temizlenir denilmiş hep. Başka çözen bir şey yok mu gerçekten? Çok saçma geldi.

Bir de özellikle çıkmasın diye vazelinli krem verilmiş de olabilir. Olabilir mi?
nilmiye
(19.01.19)
saçlarınızı ıslatmadan önce, o bölgeye mümkünse bolca şampuan uygulayın. tek seferde tamamen arınmayabilir ama işe yarıyor. vazelin dokusunda bir saç bakım kremi kullanıyorum ancak bu şekilde 2 yıkamada tam olarak çıkıyor.


j lithium
(19.01.19)
(5)

Friends izlenecek site önerisi (bölümden bölüme otomatik geçen)

Hastayım, şöyle uğraştırmadan friends bombardımanı yapabileceğim biyer var mı? Beinconnectte oluyodu ama digiturku kapattım. Netflixte de galiba friends yok. Illegal sitelerde bu özelliği olan var mı?
Hastayım, şöyle uğraştırmadan friends bombardımanı yapabileceğim biyer var mı? Beinconnectte oluyodu ama digiturku kapattım. Netflixte de galiba friends yok. Illegal sitelerde bu özelliği olan var mı?
nilmiye
(15.01.19)
netflix'e geldi galiba. gecen gun gordum diye hatirliyorum ama emin degilim.


65 derece
(15.01.19)
indir bence, player'ında sıraya alırsın


nıç
(15.01.19)
illegal sitelerde reklam girdiği için sürekli pek mümkün değil, indirmek en mantıklısı.


kronik
(15.01.19)
Dizist


materyalist imam
(15.01.19)
@materyalist
dizist sonraki bölüme geçmiyor ama nispeten reklam falan daha az, tşk.


nilmiye
(16.01.19)
(1)

Bilirkişi raporu uydurup yazsa da niye düzeltme isteyemiyoruz ya?

Bilirkişi rapor yazdı davam için, afedersiniz b*k gibi yazmış. Hiçbi iddiayı bişeyi anlamamış kafasına göre uydurup yazmış gibi. Bu raporu reddetsem yine parasını ben verip tekrar yazdırıcam. Tamam, davayı kazanırsam bana masraflar ödenicek de, bu bilirkişi her türlü parasını alıp keyfine bakıyo. Bi
Bilirkişi rapor yazdı davam için, afedersiniz b*k gibi yazmış. Hiçbi iddiayı bişeyi anlamamış kafasına göre uydurup yazmış gibi. Bu raporu reddetsem yine parasını ben verip tekrar yazdırıcam. Tamam, davayı kazanırsam bana masraflar ödenicek de, bu bilirkişi her türlü parasını alıp keyfine bakıyo. Bi işi düzgün yapamadıysan ekstra para istemeden tekrar yaparsın, freelance bile böyle yapılır iş. Yok mu bu konuda yapılabilecek bişey. Gidip bilirkişiyi vurucam vallahi.
nilmiye
(27.12.18)
biz bu tür durumlarda bilirkişi raporuna itiraz dilekçemizde durumu anlatıyoruz, bilirkişinin saçmaladığını, paranın geri alınmasını talep ediyoruz. 1 kere bu talebimiz kabul edildi. ayrıca aşırı saçmalamışsa adalet komisyonuna şikayet edebilirsiniz. dediğiniz gibi denetlenmesi lazım bu işin.


trajikomix
(27.12.18)
(4)

Full time uzaktan çalışan kreatif tasarımcı var mı aramızda?

Merhaba,Bir süredir proje bazlı olarak freelance çalışıyorum, grafik tasarımcı ve illüstratörüm. Bir süredir proje bazlı çalıştığım bir şirket full time çalışacak birilerine ihtiyaçları olabileceğini, bunun için aylık ne kadar isteyeceğimi sordu. Bir çok tasarımcıyla ve illüstratörle çalışıyorlar şu
Merhaba,

Bir süredir proje bazlı olarak freelance çalışıyorum, grafik tasarımcı ve illüstratörüm. Bir süredir proje bazlı çalıştığım bir şirket full time çalışacak birilerine ihtiyaçları olabileceğini, bunun için aylık ne kadar isteyeceğimi sordu. Bir çok tasarımcıyla ve illüstratörle çalışıyorlar şu an.

En son işimde 4bin lira alıyordum (2016) ama bu iş daha spesifik bir iş, paranın değeri de düştü malum. Proje bazlıyken bi hafta süren işe 1500 lira aldığım da oldu, iki günde 1000 lira kazandığım da. Elim çabuk, tepkilerinden ortalama üstü olduğumu anlıyorum. IK olan bir arkadaşım bunlara dayanarak min 7bin iste dedi.

Şu an bu şekilde uzaktan çalışanlar var mı aramızda? Siz ne düşünüyorsunuz? Hem fulltime çalıştığıma değecek bir şey olması lazım (şu an günün yarısında çalışıyorum max, bazen daha bile az, çalışırsam saatler de esnek olacak), hem de kabul edilebilir bir meblağ olmalı :/
nilmiye
(23.12.18)
minimum 7.5k


remote çalışacağın için zaten bir çok masraftan kurtarmış oluyorsun adamları. yani bir masadan, alandan, belki ofis etkinliklerinden, belki bilgisayar-klavye-mouse-envanter masraflarından…

haliyle doğru düzgün bir şey iste. zaten adamların kafasındakinin çok üstündeyse seni salmazlar, üstünde olduğunu belirtiler. 7500₺ net iste bence de.


merak ettim behance, dribbble profilinizi paylaşabilir misiniz? İncelemek isterim
veya çalışmalarını görebileceğim başka bir platform


tamamhosdiyonda
(23.12.18)
Ben de merak ettim @tamamhosdiyonda


olaylar olaylar
(23.12.18)
(1)

2in1 Notebook + Kalem Kullanan Var mı? (Tasarımcı tercih edilir)

Macbook'tan 2in1 Notebook + kaleme geçmeyi düşünüyorum. İşim genelde grafik tabletle, bu şekilde daha mobil olabilirim diye düşündüm, ekran üzerinde çalışmak da ayrı bir artısı. Bu amaçla bu tip notebooklardan kullanan var mı? (Surface Pro, Book, Yoga 530, 730, 730 vs.)Görüş ve tavsiyeleriniz varsa
Macbook'tan 2in1 Notebook + kaleme geçmeyi düşünüyorum. İşim genelde grafik tabletle, bu şekilde daha mobil olabilirim diye düşündüm, ekran üzerinde çalışmak da ayrı bir artısı. Bu amaçla bu tip notebooklardan kullanan var mı? (Surface Pro, Book, Yoga 530, 730, 730 vs.)

Görüş ve tavsiyeleriniz varsa duymak isterim.
Teşekkürler.
nilmiye
(22.11.18)
Soruya kaynak olacak ama, benzer bir bilgisayar almaya bende hevesliyim.ben tasarımcı değilim ama mühendisim

Kullanan arkadaşlar tablet fonksiyonunu nerdeyse hiç kullanamadıklarıni söylüyorlar.. Bu bilgisayarlar hayli pahalı ve çoğunda maalesef uhd620 denilen salak bi Grafik kartı var. O yüzden değmeyeceğine karar verdim..

Elitebook x360 önerebilirim siz kararliysaniz


vhs kaseti
(22.11.18)
(2)

Bisiklet Sorusu / Büyük kadro ne sıkıntı yaratır?

Merhaba,Tura uygun bisiklet almaya niyetlendim. Boyum 168. Bi ilan buldum Carraro 224, 55cm kadro.Şimdi, evet tabii ki büyük olduğunu biliyorum. Ama iki kez uzun yolda Merida Crossway kullandım 55cm. Biraz daha öne uzanıyorum, doğru. Ama ekstra bir sıkıntı da yaşamadım. Normalde çok kullanmadığım iç
Merhaba,

Tura uygun bisiklet almaya niyetlendim. Boyum 168. Bi ilan buldum Carraro 224, 55cm kadro.

Şimdi, evet tabii ki büyük olduğunu biliyorum. Ama iki kez uzun yolda Merida Crossway kullandım 55cm. Biraz daha öne uzanıyorum, doğru. Ama ekstra bir sıkıntı da yaşamadım. Normalde çok kullanmadığım için de bel ve kol ağrılarının kondisyondan mı yoksa yanlış kadro boyundan mı olduğunu anlayamıyorum.

Bu ikinci el bisikleti de çok uygun fiyata buldum. Sizce çok sıkıntı yaşar mıyım?

Teşekkürler.
nilmiye
(12.11.18)
Önceden sürdün ve çok da rahatsız etmediyse al. Gidon boğazıyla, seleyle vs oynayıp, değiştirip falan takılırsın.


habarbey
(12.11.18)
tamam da her markanın ölçüsü farklı oluyor.. ben 3 yıl "224" modelini kullandım.. başlangıç için güzel bir bisiklet ancak ölçü konusu önemli.. çünkü bisikletin incelikleri uzun turlarda kendisini daha çok belli ediyor.. sana uymayan bir bisiklet, uzun turda eziyet olmaya başlayabilir.. ayrıca başka şehirden görmeden etmeden 2.el bisiklet alınmaz.. satıcı ile aynı şehirdeysen de üzerine çıkmadan test etmeden denemeden alınmaz..

toparlarsak, 49cm kadrolu olan size tam olacaktır ama son karar sizin tabi..


strobist
(12.11.18)
(1)

D tipi ulusal vize ile başka ülkeye ikinci seyahat

Aramaya inandım ama bu konuda soru göremedim maalesef.İspanyadan Haziran'da aldığım 180 günlük D tipi vizemin süresi Aralık sonunda doluyor. Çoklu giriş ve 180 gün geçerli. İlk girişte transferde falan problem olmadığını biliyorum ama:Ben gittim ve İspanya'dan döndüm. Bu vize ile tekrar 90 günlük Sc
Aramaya inandım ama bu konuda soru göremedim maalesef.

İspanyadan Haziran'da aldığım 180 günlük D tipi vizemin süresi Aralık sonunda doluyor. Çoklu giriş ve 180 gün geçerli. İlk girişte transferde falan problem olmadığını biliyorum ama:

Ben gittim ve İspanya'dan döndüm. Bu vize ile tekrar 90 günlük Schengen giriş hakkım var mı? İlk giriş sürem 90 günden fazlaydı zira. Schengen normalde 6 aylık periyotta 3 ay kalışa izin veriyor. D tipi vizelerin de 90 gün Schengen kuralı var ama 6 aylık periyot yine de geçerli mi? Kafam karıştı.

Var mı bu vize konularında engin ve detaylı bilgiye sahip olan?

Teşekkürler.
nilmiye
(27.10.18)
Selam, d tipi multi vizeyle, vize sonuna kadar tum schengende istedigin gibi gezebilirsin.

Hem teorik hem pratik olarak tecrubeledim.


(4)

Doğa hakkında çocuk kitapları?

Doğa, orman, hayvanlarla ilgili bildiğiniz güzel çocuk kitapları var mı? Birkaç öneride bulunabilir misiniz?
Doğa, orman, hayvanlarla ilgili bildiğiniz güzel çocuk kitapları var mı? Birkaç öneride bulunabilir misiniz?
nilmiye
(23.08.18)
Taze Kitap yayınevinden çıkan Dünyanın Öbür Ucunda Ne Var, Böcek Atlası, Ağaç Atlası ve Hayvan Atlası isimli kitaplara bakabilirsiniz.


Doğa, orman, hayvanlar'in biraz otesinde ama...

Hayvangoglu hayvanlar ile ilgili bildigim bir kitap var. Cocuklarin okumasi iyi olur. Kitabin adi: "Son Ada'nin Cocuklari", yazari Zulfu Livaneli.


Küçükken okudugum tubitak yayinlarindan çikan İşte Dünya adlı bi kitap vardı. İnsanların dünyaya verdiği hasarı anlatan ayni zamanda dünyada soyu tükenen hayvanlarla ilgili bi kitaptı. Bence okunması gereken bir kitap.


nundu
(23.08.18)
İlk bilim kütüphanem serisi var 11 kitaptan oluşuyor, öğrencilerim merakla ve çok severek okudular. 6-10 yaş civarı. D&r veya idefix vb. Fiyatları araştırıp uygun yerden alabilirsin. Mağazaya göre internetten daha uygun oluyor.


(1)

Ehliyet randevusunda ehliyet veriliyor mu sonra mı?

Aramaya inandım ama bulamadım. Ehliyet başvurusu sırasında belgeyi direkt basıp veriyorlar mı sonra mı veriyorlar? Ne kadar sürüyor vermeleri? Eskişehir'deki işlem süresiyle ilgili bilgisi olan varsa daha da süper olur.
Aramaya inandım ama bulamadım. Ehliyet başvurusu sırasında belgeyi direkt basıp veriyorlar mı sonra mı veriyorlar? Ne kadar sürüyor vermeleri? Eskişehir'deki işlem süresiyle ilgili bilgisi olan varsa daha da süper olur.
nilmiye
(24.05.18)
PTT kargoyla geliyor, 1 hafta sürer.


angelus
(24.05.18)
(1)

Dsmart aldım ama ses girişi için dönüştürücü lazım

Dsmart aldım ama ses girişi 3.5mm jak değilmiş. Başka bir girişi var sadece Audio yazan. İnternette aradım hep iki kanala ayıran dönüştürücüler var. 3.5mm jakı bu girişe dönüştürmek için nasıl bir kablo gerek? Nerede bulabilirim?Olmadı receiverı değiştirme ihtimali de varmış ama kablo bulsam da heme
Dsmart aldım ama ses girişi 3.5mm jak değilmiş. Başka bir girişi var sadece Audio yazan. İnternette aradım hep iki kanala ayıran dönüştürücüler var. 3.5mm jakı bu girişe dönüştürmek için nasıl bir kablo gerek? Nerede bulabilirim?

Olmadı receiverı değiştirme ihtimali de varmış ama kablo bulsam da hemen halletsem diyorum.

Edit: foto ekledim.
nilmiye
(04.05.18)
Audio çıkışının fotoğrafını yüklesen hallederiz gibi.


burfak
(04.05.18)
(1)

Son zamanlarda İspanya'dan ulusal vize alan oldu mu? (90+ gün)

Erasmus Staj için başvuru yapacağım ama bi yerde başka bi yerde başka şeyler yazılmış belgeler için. Daha önce (7 yıl önce) öğrenim için de aynı belgeleri topladım ama şimdi biri sağlık raporu ve adli sicil kaydının sadece 180 gün üzerinde istendiğini yazmış. Diğer belgelere de 180 güne kadarsa çevi
Erasmus Staj için başvuru yapacağım ama bi yerde başka bi yerde başka şeyler yazılmış belgeler için. Daha önce (7 yıl önce) öğrenim için de aynı belgeleri topladım ama şimdi biri sağlık raporu ve adli sicil kaydının sadece 180 gün üzerinde istendiğini yazmış. Diğer belgelere de 180 güne kadarsa çeviri istemiyorlarmış. Bilgisi olan var mı? Bi türlü ulaşamadım ne BLS'ye ne elçiliğe. Seyahat sürem 110 gün.
nilmiye
(17.04.18)
Gecen sene almistim. 180 gunden az kalacagim icin benden adli sicil kaydi ve saglik raporu istenmenisti. Ama belki isler degismistir, guncel bilgi degil sonucta. Hicbir belge icin de ceviri yaptirmadim. Ama sponsor vb seyler ya ingilizce ya da ispanyolcaydi.


dusunemedim
(17.04.18)
(12)

Tanıdığınız insanları hayatınızdan çıkarabiliyor musunuz?

Merhaba,29 yaşındayım. Şimdiye kadar hayatıma giren, gerçek anlamda tanımaya başladığım (ne kadar olabilirse, belki de tanıdığım) insanları hayatımdan tamamen çıkaramıyorum. Bir insanı tanımam ve sevmem birbiriyle çok bağlantılı. Sizce bu yanlış bir şey mi?Kimseyle öyle kanlı bıçaklı olaylar yaşayıp
Merhaba,

29 yaşındayım. Şimdiye kadar hayatıma giren, gerçek anlamda tanımaya başladığım (ne kadar olabilirse, belki de tanıdığım) insanları hayatımdan tamamen çıkaramıyorum. Bir insanı tanımam ve sevmem birbiriyle çok bağlantılı. Sizce bu yanlış bir şey mi?

Kimseyle öyle kanlı bıçaklı olaylar yaşayıp hayatımdan çıkarma yoluna gitmedim. Belki de o yüzden bilmiyorum. Ama çok kızsam da, arkadaşlarımı, aşık olduğum insanları, eski sevgililerimi merak ediyorum. Zayıflığını, zorluklarını bildiğim insanları merak etmeden duramıyorum.

Bu belki enayilik, belki gereksiz miktarda empati, belki de merhamet. Gerçekten bunları bir şeyi yüceltmek için de söylemiyorum, anlayamıyorum tam. Ama bazı insanları tekrar hayatıma aldığımda da sanki ben zayıf düşmüş oluyorum, onlar öyle görüyorlar.

Sizin de insanlara böyle baktığınız oluyor mu? Ne düşünüyorsunuz? Vurmayın, konuşalım.
nilmiye
(18.01.18)
Çıkarıyorum. Işık hızında hem de. Benim de hayatımdan çıkarmama rağmen arada bir merak ettim insanlar olur ama sonra ne bk yerse yesin, onu ben mi kurtaracağım diyerek işin içinden çıkarım.


dissendium
(18.01.18)
Toplu kıyam yapabiliyorum. Çıkarıyorum ve de iyi ki öyle yapıyorum


isimmisimyok
(18.01.18)
Çıkarmamak için uğraşıyorum ama olması gereken oluyor sonunda.


femme vitale
(18.01.18)
+1
Bende öyleyim ve çıkaramıyorum. Kendileri kendilerini uzak tutunca çıkmış oluyorlar, bana kalsa ölümüne bağlı kalırım herhalde.


pavlis
(18.01.18)
Çıkarabiliyorum, çok sıkıntı olmuyor.


çıkarmamak adına yapılabilecek her şeyi yapmışsam ve yine de beni çıkar diye bağırıyorsa kafamın içindeki engelle butonuna basıyorum ve artık duymuyorum.


rakicandir
(18.01.18)
çıkarıyorum. çıkarmayınca işler daha sarpa sarabiliyor.


dedimmidemedimmi
(19.01.18)
isimmisimyok +1

arada temizlik yapmayınca sanki tüm gereksiz ve atılması gereken bir zaman sonra çöp olmuş şeyleri bir kutuda saklıyormuşum gibi hissediyorum. daral geliyor. atılacakları atıyorum. dönem dönem kesinlikle yapılmalı. her anlamda temizlik insanı rahatlatıyor.


naksidil
(19.01.18)
çıkarıyorum. g.tü başı ayrı oynayanları çıkardım, çıkarırım


silah taciri
(19.01.18)
çıkartıyorum. karşim senle işim olmaz diyorum.


hemsta
(19.01.18)
cayir cayir cikaririm, merak da etmem.


e haliyle
(19.01.18)
Genelde beni çıkarırlar , bende dünden rıza olduğumdan sürekli bir sirkülasyon oluşuyor


docrivers
(19.01.18)
(1)

Aklıma takılan club şarkısı

Bayağı popülerdi, sanırım 2000'ler başı olmalı. Sünepe, cırtlak bir kadın sesi söylüyor:"Woo / woo / wo mi hooom" gibi bir şey, walk me home diye aradıysam da bulamadım. Muhtemelen sözünü yanlış hatırlıyorum.Var mı bulduracak?
Bayağı popülerdi, sanırım 2000'ler başı olmalı. Sünepe, cırtlak bir kadın sesi söylüyor:

"Woo / woo / wo mi hooom" gibi bir şey, walk me home diye aradıysam da bulamadım. Muhtemelen sözünü yanlış hatırlıyorum.

Var mı bulduracak?
nilmiye
(14.01.18)
www.youtube.com
Aklima bu geldi ama bu o kadar eski degil gerci.


stavro
(14.01.18)
(14)

Bir kedi meselesine çözüm arıyoruz

Merhaba kedisever duyuru ahalisi, Biraz uzun...3 sene önce erkek arkadaşımla yaşarken sahiplendiğimiz dünya güzeli ve güzel huylu bir kedim var. Erkek arkadaşımla 1.5 sene önce ayrıldık, kediyi ben aldım. O sırada 4 senedir İstanbul'da çalışıyordum. Bu senenin başında işten ayrıldım ve freelance çal
Merhaba kedisever duyuru ahalisi,
Biraz uzun...

3 sene önce erkek arkadaşımla yaşarken sahiplendiğimiz dünya güzeli ve güzel huylu bir kedim var. Erkek arkadaşımla 1.5 sene önce ayrıldık, kediyi ben aldım. O sırada 4 senedir İstanbul'da çalışıyordum. Bu senenin başında işten ayrıldım ve freelance çalışmaya karar verip Eskişehir'e taşındım. Bu hep içimde olan şeyler açısından bir dönüm noktası oldu. Hayatımda da pek çok şeyi eledim, sadeleştirdim. Ve farkettim ki, yeni yerler görmek ve geziyor olmak dışında hiçbir şey beni heyecanlandırmıyor. Ve freelance çalışırken bunu yapma ihtimalim de var.

Şimdi, tabii ki biliyorum ki kedime karşı büyük bir sorumluluğum var. Ben de başka birinden, o 2 yaşındayken sahiplenmiştim ve o zaman inanılmaz gergin, güvensiz bir kediydi. Şimdi rahat, evinde mutlu görünüyor. Çok da seviyorum kedimi. Ama bir yandan da ben değiştim bu süreçte. Hayattan beklentim de değişti. Bu sene içinde en az 4-5 kez bir yerlere gittim. Ya arkadaşlarıma bıraktım, ya eve gelip baktılar. Ama yük oluyorum onlara da. Ve hayvan da strese giriyor bu değişikliklerden. Yanımda götürebilsem inanın yaparım ama mekana bağlı hayvanlar olduğu için bu da mümkün değil gibi. Aklıma gelen tek çözüm yolu bir yere giderken İstanbul'daki aileme bırakmak ve dönünce geri almak. Ama bu yol da hem hayvana hem bana işkence olur gibi görünüyor.

Evet, biliyorum, okuyorum burada hep. Kedisini sahiplendirmek isteyenlere kızıyoruz, mecbur olmadığını hatırlatıyoruz. Ama bir yandan insan hep aynı kalmıyor, yaşam tarzı aynı kalmıyor, değişen yaratıklarız. Bu yüzden uzun zamandır düşünüyorum. Ama bir çözüm yolu bulamıyorum. Sahiplendirmekten başka. Sahiplendirmeye de karar vermiş değilim. Sizin görüşlerinizi de merak ettim. Bir nevi günah çıkarma, yardım isteme sayabilirsiniz bunu.
nilmiye
(07.12.17)
3 senedir sizinle yaşayan kediyi sahiplendirmeye niyetiniz var. biz ne desek boş yani karar sizin hayat sizin, inanmayacaksınız ama kedi de sizin.


elorelia
(07.12.17)
@acemi istemiyorsam da bütün hayatımı adamla mı geçireyim? kocayı boşamak kediden vazgeçmekten kolay.


nilmiye
(07.12.17)
tam çözüm bu olur mu bilmiyorum ama;

bir kedi daha edin. arkadaş olsunlar. gerçekten kedi evde tek olunca daha mutsuz oluyor, ikinci kedi herkese şart.

seyahatlerin uzun süreli değlise, atıyorum 3-4 günlük gidip geliyorsan kediler evde tek başlarına kalabilir. daha uzun süreli seyahatlerin için de komşudan rica edip eve gelip kedilere mama su koymasını isteyebilirsin, yük olacağını sanmıyorum. başka bir yere götürüp bırakma ama, o daha kötü. senin de dediğin gibi stres oluyor hayvan.

zaten kabul edelim, kediler iyi hoş ama bizi pek sallamıyorlar :) 1 ay eve uğramasan yemeği suyu olduğu ve tuvaleti temiz olduğu sürece umurunda olmayacak bir hayvan yani. en fazla canı sıkılır onun için de ikinci kedi dedim.

ayrıca @acemi +1 :D


Ben bu tarz duyurulari görünce sahiden kızıyorum.

Sözünü ettiğiniz şey bir canlı, üstelik size bağımlı. Sahiplenirken her şeyi hesap edip öyle karar vermeniz gerekiyor. Erkek arkadaşınızdan ayrılmışsınız, sizde kalmış. Hastalık vs gibi önemli bir konu olmadıkça sırf değiştim diye kediyi bırakmak da ne demek? O zaman ilerde çocuğunuz olduğunda da ben değiştim deyip bırakın. Yaşam tarzinizin degisebileceğinı hesaba katarak sahiplenmeyi düşünecek kadar olgun olmanız gerekirdi. Oyuncak değil ki bu. Kimse size zorla da vermiyor, siz isteyerek ona yuva oluyorsunuz. Sonra da hayvanı yuvasindan etmeyi düşünüyorsunuz.


fraise
(07.12.17)
siz değiştiniz diye kedinizi tanımadığınız birine vermeye niyetlisiniz bizden de empati bekliyorsunuz. sizden kediyi alan kişi ona kötü davranması ya da 2 hafta sonra sokağa atsa umrunuzda olmayacak mı? ben sizin yerinizde olsam böyle bir şeyi hayatta yapmam. ille yapacaksanız ailenizden iyi bakabilecek birine,bağlantınızın kopmayacağı birine verin.


slow like honey
(07.12.17)
kızılmasının sebebini tam anlamamışsınız.

size oyuncak, beslenecek bir canlı gibi geliyor ama inanmazsınız, duyguları var.

çocuk yapmak ile hayvan sahiplenmek arasında fark görmüyorum ben. 80 yıl düşünürsünüz çocuk yaparken değil mi? çünkü yapınca "ben değiştim" diye veremezsiniz birilerine.

sözkonusu bir kedi olunca çok normal karşılanıyor. ilginç. bence güvenilir birini bulup hayvancağızı verin ve siz de ömrünüz boyunca bir canlının hayatına temas etmeyin derim.


piremses
(07.12.17)
Aramanız gereken çözüm kediniz için değil de kendiniz için olmalı.
Belki terapiye gitmeyi düşünebilirsiniz.
İyi gelir hem ruh sağlığına.

Hepimiz zamanla değişiriz ama "...o zaman inanılmaz gergin, güvensiz bir kediydi. Şimdi rahat, evinde mutlu görünüyor..." şu cümlelerden sonra kediden vazgeçmeyi nasıl düşünebilirsiniz.

Bizde de bir dönem kardeşimin rahatsızlığı nedeniyle kediden vazgeçme konusu gündeme gelmişti ama neyse ki böyle bir şeye gerek olmadan bir şekilde ikisi için de uygun ortamı sağladık. Sonra zaten kardeşim iyileşti de iyi ki kızımızı kimselere vermemişiz diye düşündük.

Bu kolay bir şey değil, büyük bir sorumluluk, özellikle de kediler gibi hassas hayvanlar için. Ben sıkıldım diyerek kurtulabileceğiniz bir şey değil bu.

Kendinize biraz zaman verin, kediyle daha fazla vakit geçirin size iyi geleceğini düşünüyorum.
Hayvancağızın düzenini bozmayın, illa istemiyorsanız eski erkek arkadaşınızla iletişim halindeyseniz ona sorun en azından kendisini bilen biriyle kalır eğer o da isterse.

Birine nasıl güvenip verebilirsiniz ki yavrucağı.
İyi düşünün lütfen.


mutekebbir
(07.12.17)
Nilmiyecim sen boyle eve dekor olarak kedi almistik,koltugu kanaleyi degistirdim kediyi ne yapicam seklinde sorarsan bir anda sevimsiz,nursuz bir nilmiye olur cikarsin.
Zaten biz seni bundan sonra sevmeyecegiz orasi kesin ama en azindan gercegi soylemis olman gene elle tutulur bir yan birakiyor.bunun birde kedi tuyune alerjim cikti,doktor yasakladi,bebegim oldu,anam geldi,dayim ölmüş versiyonları var.onlarin sevilecek yanlari yok.hayir simdi birde sokak kedisidir,uyuzun tekidir kimsede almaz ay bizde var gecinemiyor kimseyle diyerek markali kediyi bir soyluyorsun kendilerini kaybediyorlar,dur az severiz sonrada letgodan koyariz ikibine bunu diye.
Cogu anne baba aslinda karsi olmamalarina ragmen eve kedi kopek alinmasina carliyorlarsa iste tam bu yuzden,alip bir kac ay sevip onlarin uzerine yuk birakiliyor.hayir zaten seni besleyip bakmislar tam yasasin yakinda sektor olup giderler evden derken bu seferde kediniz kopeginizle ugrasmak zorunda kaliyorlar,ay who stemem ben evi tuy eder yalan iste size diyemiyor ki olm,kizim sen kendine bakamiyorsun kediye kopege sirtlana nasil bakacaksin.aci gercekler iste.
Hayvan sevmek zorunda degilsiniz,eskiden severken simdi bikmis olabilirsiniz,insan evladindan anasindan bikiyor yemisim kedisini diyede dusunebilirsiniz,gereksiz isler bunlarda olabilir.kimse size niye sevmiyonuz lan diyede girismeyecek ama girmeyin gunhalarina bu hayvanlarin.aldin sokaktan ,hayvanin butun direncini kirdin,muhtemel sokakya yasayacagi surede buydu ama sen onu yeniden sahiplendirdiginde sokaga donusunun yolunu acmis olacaksin.boyle.


duptıs
(07.12.17)
kızılmasının sebebini anlamamışsınız diyenler, ya da yeniden kızanlar olmuş. ben durumumu anlattım, şunu yapıcam şuna vericem sokağa atıcam falan da demedim. belki bir fikir veren, yol gösteren, yeni bir şey söyleyen, aynı şeyi yaşamış olan biri vardır diye düşünerek yazdım bu duyuruyu. aklıma gelmeyen bir şey öneren olur belki dedim. söylediklerinizi, kedimin duyguları olduğunu, çocuk yapmaktan farksız olduğunu zaten biliyorum. bunları bilmesem çoktan bir ilan açmış ve sahiplendirmiş olurdum. buradaki çıkmaz zaten tam olarak bu. ben hesap edemediysem de şu anki durumdayım. burada "hesap edecektin", "haketmiyorsun" falan gibi yorumlarınızın yersiz ve faydasız olduğunu siz de farkediyor olmalısınız. olan oldu, hesap etmediğim şeyler oldu.

ben de tanıdığım ve ona iyi bakacağından emin olduğum biri olmadıkça kimseye emanet edecek değilim kedimi. tanımadığım birine vereceğim varsayımını kendi tecrübelerinize göre kızmak istediğiniz için siz uyduruyorsunuz. terapiye senelerce gittim. bir çözüm olmadı. çözümün benim sabit kalmam olduğunu da düşünmüyorum.

bu arada sokaktan aldığım varsayımı nereden çıktı anlamadım. bir sokaktan alıp hayvanın direncini kırdığım suçlaması kalmıştı. kedi ev kedisi, doğduğundan beri evdeydi. karşınızdaki insanı sıfır zekalı görmeye ne kadar meraklısınız. kedilerin neden evcilleştiği, insanın bu noktadaki rolü ve kedinin çıkarları, evcil hayvanların gidişatı konusunda ben de düşünüyorum merak etmeyin. kediyi sevmiyorsun, hayvan sevmiyorsun... siz öyle dediğiniz için bunların hiçbiri gerçek olmayacak malesef.

böyle bir durumda kedimin de iyiliği için hesap kitap yaptığımı söylemem gerek. yorumlarınız için teşekkürler.


nilmiye
(07.12.17)
ben sık seyahat ediyorum, her seferinde anneme bırakıyorum, dönüşte alıyorum. işkence olmaz o derece, yapılabilir bence, yani kediden vazgeçmekten daha iyi. kısa süreli gideceksen Eskişehir'de eminim evinde kalacak ya da gidip gelip birkaç saat bakacak birisini bulabilirsin.


tiny penny
(07.12.17)
Hayvanlara mal muamelesi yapan insanlardan ben de nefret ediyorum ama burdaki durum bu değil bence. Sanki duyuru sahibine fazla yüklenilmiş gibi.

Biz de 3.5 sene önce bir anda bir köpek sahiplendik ve çok istesek de aslında hiç hazır değildik o zaman. Hayvanın iyiliği için sahiplenmemiz gerekiyordu ve yaptık. Şimdi 3 senedir ne bir otele gidebiliyoruz ailece ne de aklımıza estiği anda bütün günü dışarıda geçirebiliyoruz. Hayatınıza size muhtaç bir hayvanı dahil edince ister istemez oluyor böyle şeyler ama sorsanız "pişman mısın" diye kesinlikle "değilim" derim. Bazen yapmak istediklerimizi ertelememize ya da yapamamıza sebep oluyor köpeğimiz ama kesinlikle onunla yaşamaya değer bence ne olursa olsun. Sonuçta biz onu hayatımıza dahil ettik ve gerekiyorsa hayatımızda bazı şeyleri ona göre ayarlamak zorundayız.

Kedide durum biraz daha farklı tabii. Açıkçası biraz daha kolay hatta. Hayatında sana en çok zevk veren şeyin bir anda yeni yerler görmek olduğunu anlaman falan da gayet normal şeyler bence. Tabii ki hayattan beklentileri değişebilir insanın. Eğer kedi değil de köpek olsaydı seni çok zorlardı eminim ama seyahatlerin çok uzun süreli olmuyorsa bence bir kedi daha sahiplenerek olayı çözmeye çalışabilirsin. Sen yokken kedi de sıkılmamış olur. Sen yokken ara sıra gelip yemeklerini verecek, durumlarını kontrol edecek birileri de varsa hayvanı her seyahatinde ordan oraya taşıyıp ailene bırakmana da gerek kalmaz.


ms brownstone
(07.12.17)
yetişkin bir kediye güvenilir bir yuva bulmak çok zor. Direkt tanıdığınız ve iyi bakacağına emin olduğunuz bir kişi yoksa; açık söyliyim kimseye güvenemezsiniz çünkü yarın öbür gün o kediyi sokağa salma ihtimalleri çok yüksek. Kediye emek veren büyüten sizsiniz ve kedi gittkçe yaşlanacak. Belki sokakta tecavüze uğrucak belki ölecek ve siz kediyi yavruyken rahata alıştırdığınız için o kedi sokakta kendisini savunamayıp ölecek. Sizi yargılamak için söylemiyorum kabul edin ya da etmeyin olacaklar olanlar bunlar; eğer ben bunları kabul ediyorum ok diyorsanız değiştim diye vicdanınızı rahatlatabilirsiniz. Ancak ileride tekrar değiştim deyip pişman olma olasılığınız çok yüksek çünkü depresyonda olduğunuzu düşünüyorum. Bu nedenle kediden önce kendi iç dünyanıza çözüm bulun derim.


neferkitty
(07.12.17)
iyi bakacak onu belki senden daha çok sevecek bir aile illaki vardır . ben bundan önceki bütün kedilerimi sahibinden sitesinde senin gibi ilan verenlerden aldım baktım büyüttüm yaşlandılar öldüler ya da ben sahiplendirdim .
buradan bile kedi sahiplendirdiğim oldu .
bir kedimi veterineri istedi evine aldı .
yetişkin ve ev ortamına alışmış kedi sokakta yaşayamaz çok titiz ve senin arada gidip görebileceğin şekilde sahiplendirebilirsin .


devilone
(07.12.17)
aklına gelen tek çözümü uygula, kediyi ailene sahiplendir. bir yere gidip döndüğünde de kediye ailenin yanında görmüş olursun.


(1)

Türkiye içinde gezen bir kadın seyyah (otostop, çadır, felsefe)

Facebook'ta takip ediyordum ama bulamadım. Biraz kafayı kırmış bir tip gibiydi. Temel olarak otostopla geziyordu ve Kadın Başına gibi bir ismi vardı Facebook'ta. Fotoğraflar, yazılar da paylaşıyordu ama felsefi ve dini konuştuğu videolar vardı çokça. Etrafı uzun uzun izlediği falan. Bilen var mı? Bi
Facebook'ta takip ediyordum ama bulamadım. Biraz kafayı kırmış bir tip gibiydi. Temel olarak otostopla geziyordu ve Kadın Başına gibi bir ismi vardı Facebook'ta. Fotoğraflar, yazılar da paylaşıyordu ama felsefi ve dini konuştuğu videolar vardı çokça. Etrafı uzun uzun izlediği falan.

Bilen var mı? Bi buldurun be!
nilmiye
(14.11.17)
Rana Kaya


Nature Works
(14.11.17)
(2)

Eskişehir - Kanlıkavak'tan Eczacılık'a nasıl gidilir?

Rutin kullanacağım için en ideal yolu arıyorum. Vişnelik'ten tramvaya binebilirim ama hem yürüyüş mesafesi uzun, hem de tramvay biraz çileli. Basın Şehitleri ya da Vali Ali Fuat Güven caddelerinden geçen otobüs veya minibüslerden Eczacılık tarafına giden yok mu? İnternette aradım çok, istediğim bilg
Rutin kullanacağım için en ideal yolu arıyorum. Vişnelik'ten tramvaya binebilirim ama hem yürüyüş mesafesi uzun, hem de tramvay biraz çileli. Basın Şehitleri ya da Vali Ali Fuat Güven caddelerinden geçen otobüs veya minibüslerden Eczacılık tarafına giden yok mu? İnternette aradım çok, istediğim bilgiye ulaşamadım.

Şimdiye kadar bisikletle gidiyordum, artık hastalık riski var :)
nilmiye
(03.11.17)
Otobüs yok, Atatürk Bulvarına yürürseniz var 19, 23, 37, 54 gidiyor Eczacılığa. Denk gelirseniz en az dolaşarak giden 54 ama asla saatinde gelmiyor.

Eczacılıktan minibüse binip Ali Fuat Güven'in diğer ucunda (Tülomsaş'a doğru) indiğim oldu ama giderken güzergahları farklı galiba :/


kobuzchu kiz
(03.11.17)
Kütahya caddesinden 23 numaralı dolmuş(kırmızı 23 olmalı) binersen Kütahya caddesinin sonundan köprüyü geçer ve ışıklardan sola dönüp Sazova parkının yanından geçerek Kütahya-Eskişehir yoluna çıkar ve oradan da çevre yoluna çıkıp daha sonra devlet hastanesinin yanından geçerek Tepebaşına bağlanır. Aşağıda haritada işaretlediğim yerde inip yaklaşık 400 mt yürüyerek Eczacılık fakültesinin önünde olursun.

(git:www.google.com.tr


Dr_Stat
(03.11.17)
(1)

Krispy Kreme Vale İndirim kuponu 10TL

Herkese mi çıkıyo bilmiyorum ama yemeksepetinde bu kupon çıktı. Bugüne özelmiş. İsteyene verebilirim.
Herkese mi çıkıyo bilmiyorum ama yemeksepetinde bu kupon çıktı. Bugüne özelmiş. İsteyene verebilirim.
nilmiye
(02.11.17)
bende de var, fwiw.


Bruce
(02.11.17)
(1)

Bu çiçeğin adı ne?

Türkiye'deki veya latince adı? Çok klasik bir ev bitkisi ama bulamadım adını. Kediler için zehirli mi diye kontrol etmem gerekiyor.
Türkiye'deki veya latince adı? Çok klasik bir ev bitkisi ama bulamadım adını. Kediler için zehirli mi diye kontrol etmem gerekiyor.
nilmiye
(15.10.17)
Aspidistra elatior diyorum gorebildigim kadariyla


beetlejuice
(15.10.17)
(1)

İkinci Yüksek Lisans İçin Harç Ödeyecek Miyim?

İlk yüksek lisans eğitimimin 4. senesi bitti, iki dönem harç ödedim. Bu yaz yeni bir yüksek lisans programından kayıt hakkı almam halinde ilk programdan kaydımı sildireceğim. Bu durumda yeni başlayacağım program için harç ödemem gerekiyor mu? İnternette sadece aynı anda iki yerde kayıtlı bulunulması
İlk yüksek lisans eğitimimin 4. senesi bitti, iki dönem harç ödedim. Bu yaz yeni bir yüksek lisans programından kayıt hakkı almam halinde ilk programdan kaydımı sildireceğim. Bu durumda yeni başlayacağım program için harç ödemem gerekiyor mu? İnternette sadece aynı anda iki yerde kayıtlı bulunulması durumunda ikinci program için harç ödenmesi gerektiği bilgisini bulabildim.

Bilgisi olan varsa aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler.
nilmiye
(20.07.17)
hayır, sildireceksin sonra buna kayır olacaksın bu kadar. aynı anda iki yerde kaydın bulunması imkansız zira iki yüksek lisans yasak. o ifadeden kasıt, yüksel lisans yanında lisans eğitimi falan olsa gerek.


giovanne
(20.07.17)
(1)

Dalaman havalimanından dalyana direk otobüs var mı?

Mobilim aramaya inanamadım :( Direk dalyana otobüs var mı, ya da ortacaya?Teşekkürler.
Mobilim aramaya inanamadım :( Direk dalyana otobüs var mı, ya da ortacaya?

Teşekkürler.
nilmiye
(20.05.17)
h. alanından fethiyeye ve marmarise var muttaş. marmaris arabası ortaca'ya uğraması lazım. dalyan bilmiyorum.
minibüs olarak da dalaman-ortaca-köyceğiz-muğla şeklinde bir hat var dalamanda belediyeden kalkıyormuş sanırım.


niye ama
(20.05.17)
(1)

Boyun kaslarında yorgunluk boğaz iltihabı yapabilir mi?

Dün uzun süre sonra ilk defa yüzme havuzuna gittim. Sırtüstü yüzerken boynumu kasmışım sanırım, bugün ağrıyordu. Sonra ağrı biraz değişince boğazıma bakayım dedim, bademciklerim değil de boğazımın karşı duvarında iltihap var. Kaslarla alakalı olabilir mi bu, rast mı geldi?
Dün uzun süre sonra ilk defa yüzme havuzuna gittim. Sırtüstü yüzerken boynumu kasmışım sanırım, bugün ağrıyordu. Sonra ağrı biraz değişince boğazıma bakayım dedim, bademciklerim değil de boğazımın karşı duvarında iltihap var. Kaslarla alakalı olabilir mi bu, rast mı geldi?
nilmiye
(14.05.17)
öyle bişey mümkün değil ama havuzdan boğazına yerleşebilecek bir mikrop aldıysan küçük bir ihtimal havuzla öyle ilgisi olabilir


berginyonbaenre
(14.05.17)
(1)

Ankara Tren Garı'ndan şu adrese nası giderim? (BLS International)

https://www.google.com/maps/place/Vizyon+Plaza/@39.875285,32.867712,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x5fab32bd9191cc36!8m2!3d39.877722!4d32.8625194?hl=trYildizevler 714 sokak. No-5 K-1 D-6 Vizyon Plaza, Cankaya
www.google.com!4m5!3m4!1s0x0:0x5fab32bd9191cc36!8m2!3d39.877722!4d32.8625194?hl=tr

Yildizevler 714 sokak.
No-5 K-1 D-6 Vizyon Plaza,
Cankaya
nilmiye
(10.05.17)
aşti mi tren garı mı?

her iki ihtimalde de metro ile kızılaya gel. güvenpark dibindeki duraklardan 413'e bin. (güvenparkın olduğu caddedeki ilk durak)

şofore nereye gideceğini söyle, o seni indirsin.

gözümle göreyim diyosan
map.ego.gov.tr
şuradan hat arama seçeneğine 413 yaz. bineceğin durak 18, ineceğin durak 27

daha kolay bi yolu var mı bilmiyorum.


elorelia
(10.05.17)
(2)

Ne zaman euro alayım?

Haziran ortasında Avrupa'ya gideceğim. Şimdiye kadar vadede tutuyordum paramı ölmesin diye, kurlar da çok yüksek. Bugün artık vizede göstermek için vadeyi bozdum. Bu aralar euro baya yüksek gidiyor. Sizce daha yükselir mi? Ne zaman alayım?
Haziran ortasında Avrupa'ya gideceğim. Şimdiye kadar vadede tutuyordum paramı ölmesin diye, kurlar da çok yüksek. Bugün artık vizede göstermek için vadeyi bozdum. Bu aralar euro baya yüksek gidiyor. Sizce daha yükselir mi? Ne zaman alayım?
nilmiye
(08.05.17)
euronun düşmesi gerekiyordu ama euro/dolar çok arttı 1,05 idi hep 1,10'a geldi. dolar düşerken euro düşemiyor bu sebepten. biraz daha bekle bakam


cekilmis gayfe
(08.05.17)
Düşünce


zirrealist
(09.05.17)
(9)

Yurtdışına arsa ederini nasıl çıkarırız? Para gönderme / uçakla götürme / ?

Ablam yurtdışında yaşıyor. Ona ait bir arsayı vekaleten satacağız. 140.000 civarı bir ederi var. Bu parayı kendisine en az kayıpla nasıl ulaştırırız? 1. Uçakla giderken götürmek riskli mi, gümrüğe tabi oluyor galiba? 2. Western Union / Swift çok kesinti yapar gibi geldi bana. Yüzde hesabı mı komisyo
Ablam yurtdışında yaşıyor. Ona ait bir arsayı vekaleten satacağız. 140.000 civarı bir ederi var. Bu parayı kendisine en az kayıpla nasıl ulaştırırız?

1. Uçakla giderken götürmek riskli mi, gümrüğe tabi oluyor galiba?
2. Western Union / Swift çok kesinti yapar gibi geldi bana. Yüzde hesabı mı komisyon alıyorlar?
3. Payoneer hesabım ve kartım var. Bir faydası olur mu?
4. Bu kadar para yurtiçi hesaptan hesaba havale ya da eft yapılır mı? Kesintisi ne olur? Hadi şubeden çektik şubeye yatırdık diyelim. Banka kartıyla yurtdışında günlere dağıtarak çekmek mümkün olur mu? Kesinti ne kadar olur?

Aklıma bi tek bunlar geldi. Sizin öneriniz var mı?
nilmiye
(04.05.17)
Bankadan bankaya yolla. En guvenlisi o. En ucuzu da ttansferwise ama bilmiyorum hic kullanmadim. O kadar nakit ucakta tasinmaz ve ayrica buyuk ihtimalle yaninda sokamaZsin zaten o kadar parayi.


baldur2
(04.05.17)
swift yap çok kesinti yapmaz. ne kadar yapacağını online bankacılıkta görürsün, son aşamada masrafı gösterir. çok ise onaylamazsın.
ancak bu para ablanın hesabına geçince banka sorar, bu parayı nasıl kazandın der. gelir vergisi olarak beyan etmesi gerekir, ordan da vergi gelebilir.


sttc
(04.05.17)
bankadan swift yap, o kadar yüksek olmuyor. Üstünde götüremezsin gümrükte öpülme tehlikesi var.


yakuza123
(04.05.17)
hocam ülkeden ülkeye değişiyor.
biz ingilterede yaşıyoruz, buraya swift ile parayı 20 - 30 pound komisyonla turkıyeden almak mumkun.

bence hangi ülke ise o ülkede yaşayanların facebook grubuna dahil olup sorun, çok güzel fikirler çıkacaktır.


tavukbanalop
(04.05.17)
1-uçakla götüremezsin. o kadar nakit çıkmaz. el koyarlar ve anlaşılana kadar kaynağı geri alamazsın.
2- west. un. üst limiti var ve oldukça düşük. atıyorum 5 bin usd.
3-yurtiçi hesaptan hesaba havale ve eft olur fakat masraflı olur, çek yatır yapıp elde taşımak daha ucuz.
4- yurt dışından bölerek kartla çekmek en pahalı yöntem olur.

cevap; halihazırda çalıştığınız bankaya gidip parayı nakit olarak getireceğinizi ve vadesiz hesapta 1 hafta tutmanız karşılığında yurtdışındaki hesaba ücretsiz göndermelerini istediğinizi söyleyin. bu süre üzeriinden pazarlık yapın 10 günü geçmemeye çalışın.

ek cevap. güvendiğiniz ve işi bilen birisi varsa, en temizi bitcoin olarak göndermek :) en bedavası bu. kazançlı bile çıkabilirsiniz :)


karlmarx
(04.05.17)
hocam 140 bin dediğin 35 bin eur. komple 500lük kupür yaptırsan 70 tane ediyor. koy cebine git kimse bakmaz bile.


cekilmis gayfe
(04.05.17)
1000 Frank yaptırsan 39 tane kağıt para yapar ama 10.000 Euro olması lazım sınırın, yakalanırsan el koyarlar.


Lim5
(04.05.17)
10000€ ustunu ulkeye getiremezsiniz. Getirirseniz deklare etmeniz lazim, onun icin de satis belgesinin cevirisini filan isteyebilirler.

Bankadan bankaya yollamak uygun ama ablanizin vergi olaylariyla ilgili bilgisi olmasi lazim, mesela avusturyada yillik 50000€ya kadar 1.derece yakinlardan para geldiyse deklare etmeye bile gerek yok ama ustuyse maliye bakanligina o paranin nerden geldigine dair ucretsiz deklare yapmasi lazim falan filan.


kuehles blondes
(04.05.17)
Yaşadığı ülkenin yalasarını iyi biliyodur eğer swift yaparsanız güzel bi vergi alabilirler o para üzerinden ona göre yollayın.
Ben vergi ödememek için türk hesabımı kulşanıyorum euro çekerken 10 tl masrafı oluyor enpra kuru bire bir çeviriyor.

Banka hesabıma yatırmıyorumda kontrol ettikleri için cebimde taşıyorum evde bırakıyorum vs.
Ayrıca birisi aracılığı ile borç başlığı adı altında yollanınca vergiye girmiyormuş. Bunu da yeni öğrendim.


England
(05.05.17)
(2)

Eskişehirde aylık üyelikle yüzme havuzu?

Açık kapalı farketmez. Teşekkürler.
Açık kapalı farketmez. Teşekkürler.
nilmiye
(28.04.17)
saçma sapan bi plaj yapmışlar ya parkın ortasına, oraya git :)


cekilmis gayfe
(28.04.17)
halen duruyorsa anemon otelin havuzu.
çok emin değilim sablon'da olabilir.
bir de eski stadın olduğu yerde bir yüzme havuzu vardı galiba. bunlar benim hatırladıklarım.

ayrıca müessesemizin ikramı:
www.eskisehiryuzmehavuzlari.com


puc
(28.04.17)
(1)

Güneş Gözlüğü 101

Şu yaşıma kadar düzgün bi gözlük almadım kendime. Zaten iki yıldır güneş gözlüğü kullanmaya başladım. Artık biraz düzgün bişey alıyım diyorum ama Rayban'e 200-300 lira da bayılamıycam. Var mı çaresi?1. Zamanında bi tanıdık bana dandik gözlük alıp camını değiştirtebilirsin demişti. Ben de geçenlerde
Şu yaşıma kadar düzgün bi gözlük almadım kendime. Zaten iki yıldır güneş gözlüğü kullanmaya başladım. Artık biraz düzgün bişey alıyım diyorum ama Rayban'e 200-300 lira da bayılamıycam. Var mı çaresi?

1. Zamanında bi tanıdık bana dandik gözlük alıp camını değiştirtebilirsin demişti. Ben de geçenlerde dandik bi gözlüğümü gözlükçüye götürdüm. Çerçeve dandik olunca kırılıyo değiştirirken dedi. Kemik ya da kaliteli metal olması lazım dedi. Bu işi böyle çözmek mümkünse nelere dikkat etmek lazım dandik çerçevemizi alırken?

2. Sıfır olarak 100 lirayı geçmeden gözü biraz olsun koruyup zarar vermeyecek bi gözlük almak ne kadar mümkün? Çok garip bi tip istemiyorum Rayban'in Erika modeli yüzüme uyuyo, bi ton çakması var zaten bu modelin. Atasunda bu tip gözlükleri peynir ekmek gibi bitirmişler.

Tavsiyelerinize minnettar kalır, teşekkürler ederim.
nilmiye
(27.04.17)
Şu yaşına kadar almamışsan alma vaktin gelmiş. Tanıdık gözlükçüden bu dediğin mümkün. Eğer tanıdığın varsa geliş fiyatına süper modeller alırsın. yoksa iyisini alamazsın bu fiyata


(9)

Ütopik - distopik film önerisi?

Çoğunlukla aksiyon değil de toplum yapısı, insan psikolojisi ve ilişkiler üzerine kurulmuş film önerisinde bulunabilir misiniz? Teşekkürler.
Çoğunlukla aksiyon değil de toplum yapısı, insan psikolojisi ve ilişkiler üzerine kurulmuş film önerisinde bulunabilir misiniz?
Teşekkürler.
nilmiye
(05.04.17)
Lobster?


sopiro
(05.04.17)
justin'in bir filmi vardı son zamanlara ait adını hatırlayamadım ona bir bakın.


hangi justin, justin kim? @blue eyes


pinkpeony
(05.04.17)
cerezlik olarak idiocracy


pide
(05.04.17)
Lobster


astrid
(05.04.17)
justin'li film in time bence.


sanat guresi
(05.04.17)
The Zero Theorem

www.kafaizni.org


vito andolini
(05.04.17)
Metropia


scomalt
(05.04.17)
Gattaca
Children of lost city
Brave New world(1998)
Dark City


kreatin
(05.04.17)
(2)

Mülksüzler'den sonra ne okuyayım?

Bugün bitirdim. Çok etkilendim. Yerdeniz'e başlamış, bitirmemiştim. Onu sonra tekrar okuyacağım. Yine Hain sisteminde geçenlerle devam mı edeyim? Yoksa yine anarşizm temalı roman önerilerinize açığım.Teşekkürler.
Bugün bitirdim. Çok etkilendim. Yerdeniz'e başlamış, bitirmemiştim. Onu sonra tekrar okuyacağım. Yine Hain sisteminde geçenlerle devam mı edeyim? Yoksa yine anarşizm temalı roman önerilerinize açığım.

Teşekkürler.
nilmiye
(01.04.17)
aldous huxley - cesur yeni dünya
ray bradbury - fahrenheit 451
george orwell- 1984

bunları da seversin muhakkak, tarz olarak aynı sayılır. (distopik bilimkurgu)


makbur
(01.04.17)
(1)

E-Devlet Bireysel Emeklilik İşlemleri'nde adıma çıkan kayıt?

Bildiğim kadarıyla sene başında başlayan zorunlu bireysel emekliliğe dahil edilme durumu 1000 ve üzeri işçili işletmeler içindi. Nisanda da 1000 altı için başlıyormuş. Ben E-devlet üzerinden Takasbank İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. - Bireysel Emeklilik İşlemleri kısmında sorgulama yaptığımda
Bildiğim kadarıyla sene başında başlayan zorunlu bireysel emekliliğe dahil edilme durumu 1000 ve üzeri işçili işletmeler içindi. Nisanda da 1000 altı için başlıyormuş.

Ben E-devlet üzerinden Takasbank İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. - Bireysel Emeklilik İşlemleri kısmında sorgulama yaptığımda ekteki sonucu aldım. Ancak bu sene tek çalıştığım yer 10'un altında çalışanı olan bir yerdi ve şubat ayında işten çıktım. Yani zorunlu bireysel emekliliğe hiç tabi olmadım.

616 lira görünen şey ne? Ne zaman ödenmiş nasıl öğrenebilirim? Hesap açılış tarihi olarak 29.11.2013 görünüyor. 20.11.2013'te bir özel üniversitede işe girmiştim, acaba onlar mı yaptılar? Habersiz yapılabiliyor mu? Bir de bu adamlar maaşları bile vermiyorlardı, böyle bir ödeme yapsalar kesin söylerlerdi gibi geliyor.

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
nilmiye
(28.03.17)
evet 2013'te işveren katkılı bes sözleşmesi yapılmış. eski adıyla asya emeklilik, yeni adıyla bereket emeklilik'i arayıp bilgi alın. güle güle harcayın.


(7)

kedinin yemeyeceği iç mekan bitkileri

Kedim çiçeklerimi yedi hep şimdiye kadar. Bazı sulu yapraklı olanları daha çok seviyor sanırım. Kedi çimine hiç pas verdiği yok, hep çiçek peşinde. Bazı bitkilerin kediler için zehirli olduğunu biliyorum. İkinci bir araştırmayı onun için de yapacağım. Ancak kedinizin yemediği, sevmediği bitkiler var
Kedim çiçeklerimi yedi hep şimdiye kadar. Bazı sulu yapraklı olanları daha çok seviyor sanırım. Kedi çimine hiç pas verdiği yok, hep çiçek peşinde. Bazı bitkilerin kediler için zehirli olduğunu biliyorum. İkinci bir araştırmayı onun için de yapacağım. Ancak kedinizin yemediği, sevmediği bitkiler varsa tavsiye ederseniz sevinirim. Büyük bitkiler tercihimdir. Ya da küçük bitkileri bu kedinin ulaşamayacağı, deviremeyeceği şekilde nasıl yerleştirebilirim? Çok teşekkürler.
nilmiye
(28.03.17)
kaktüs


hosein
(28.03.17)
page can not be found.

belki cengel askili saksilarla tavana asabilirsin.


jimicik
(28.03.17)
sakın kaktüs alma sürekli oynamaya başlıyorlar ağızlarını yanaştırıyorlar sonra dikeni batıyor şişiriyorlar oralarını buralarını


valla benimde çeşit çeşit vardı kavga ede ede bir yere varamadım en sonunda çiçekler gitti evden. tadını beğenmese bile sıkılınca toprağını eşeliyor bizimki. onun için bile önlem aldım üstüne özel kapak yaptırdım delikli. en sonunda saksıyı devirdi.


yue
(28.03.17)
Çeşit çeşit kedi baktım. Kaktüs dışında el etmediği hiçbir bitki yok. 2 metrelik bizim iki kişi zor kaldırdığımız çamı devirdiler. Artık ötesini tanımam. Kaktüs de böyle kocaman sert dikenli olacak. Kendisi ufak olursa kaktüsün saksıyi deviriyorlar. Kaktüs kocaman ve dikenleri Dr kocaman olursa en ruh hastası kedimiz bile yanaşmıyor


kedili madam
(28.03.17)
Kediye bağlı sanırım biraz da.. Evimde 2 tane büyük, 9 tane küçük saksılı bitki, 2 de kaktüs var, hiçbirine yan gözle bakmışlığı yoktur benim minnoşun.

Böyle bir durumda sanırım duvarın yüksek bir noktasına raf yaptırıp bitkileri oraya koyardım.


peggy
(28.03.17)
Her kedi icin gecerli mi bilmiyorum, sanmiyorum, fakat benimki meneksemi yemiyor. Ciceksiz baska bir tane bitkim daha var, onu atistirmayi severdi ama.

"Yer mi, zarar verir mi?" diye sormanin disinda, bir de saksidan dokulen kumlarla ugrasmasi sikinti yaratabilir. Daha cok bitki isterdim yoksa.


common of demons
(28.03.17)
(1)

Telefonun konumu sürekli eski ev olarak göstermesi

Merhaba, İstanbul'dan Eskişehir'e taşındım. Şu an Eskişehir'de olmama rağmen telefonum konumumu sık sık eski evimin yerinde gösteriyor. Konumu açıp kapasam, yenilesem de bazen bu değişmiyor. Resmen "ay aklımda öyle kalmış" diyor bana alet. PokemonGo'da bile İstanbul'daki sokağımda görünüyorum (FakeG
Merhaba,

İstanbul'dan Eskişehir'e taşındım. Şu an Eskişehir'de olmama rağmen telefonum konumumu sık sık eski evimin yerinde gösteriyor. Konumu açıp kapasam, yenilesem de bazen bu değişmiyor. Resmen "ay aklımda öyle kalmış" diyor bana alet. PokemonGo'da bile İstanbul'daki sokağımda görünüyorum (FakeGPS kullanınca bile kabul etmiyor normalde PokemonGo).

Bu durumun sebebi ne olabilir? Telefonum eskimeye başladı ama iyice kafayı yedi mi acaba? Cihaz Sony Xperia Z3 Compact.

Teşekkürler.
nilmiye
(27.03.17)
Sadece google mapsta bana da oluyor evdeyken. yandex normal gösterirken google maps bazen konyada gösteriyor (daha hiç Konya'ya yolum düşmedi), bazen de kilometrelerce fark oluyor. sebebinin çözemedim henüz. google maps içerisinden geri bildirim gönderdim birkaç kere ama düzelme olmadı.


inheritance
(27.03.17)
(4)

Kedi ile 4 saatlik araba yolculuğu

Merhaba, evimi İstanbul'dan Eskişehir'e taşıyorum. Eşyalar giderken biz de özel araçla Eskişehir'e gideceğiz. Yol yaklaşık 4 saat sürüyor. Kedimi de bizimle birlikte götüreceğiz ama ilk defa bu kadar uzun yola götürüyor olacağım. Ne yapmalıyım? Sakinleştirici vermeli miyim? Tuvaletiyle ilgili ne yap
Merhaba, evimi İstanbul'dan Eskişehir'e taşıyorum. Eşyalar giderken biz de özel araçla Eskişehir'e gideceğiz. Yol yaklaşık 4 saat sürüyor. Kedimi de bizimle birlikte götüreceğiz ama ilk defa bu kadar uzun yola götürüyor olacağım. Ne yapmalıyım? Sakinleştirici vermeli miyim? Tuvaletiyle ilgili ne yapabilirim? Yanına mama-su koymalı mıyım boxa?

Şimdiden cevaplar için teşekkürler.
nilmiye
(12.03.17)
Yolculukta mama su verilmez, yola çıkmadan bir süre önce mamayı ve suyu kaldırın, son kez yesin ve o yediğinin tuvaletini yapsın ki yolda sıkıntı yaşamayın.

Daha önce mesela veterinere götürürken nasıl davranıyordu, çok hırçınlaşıyorsa çok hafif bir sakinleştirici iyi gelebilir fakat çok dikkatli olun.


yaren
(12.03.17)
yaren +1

kediler yolculuk yaparken yeme içmeyi otomatik olarak kendileri kesiyor zaten.

eğer arabada motor sesinden korkuyorsa veterinere danışarak sakinleştirici verilebilir.
mümkünse kafesinde yolculuk yapsın. arabada açıkta giden kedi pedallarin altına kaçabilir ya da korkudan tepenizden geçip kaza yapmanıza sebebiyet verebilir.


strawberry first
(12.03.17)
Bu soruyu kafama cok takmıstım ben:)
agustos sıcağında 7 saatlik bir yolculuk yapmıstık. yanımıza mamasını suyunu aldık. kum kabını da bagaja koyduk.
molalarda suyunu mamasını verdik. kum kabını koyduğumuzda hiç tuvaletini yapmamıstı.
tasıma kabına polar bi sey koyarsanız ona sarılıp uyur gıbıme gelıyor.
tabıı bu benım bir seferlik deneyimim. hayırlı yolculuklar dılerim.
ayrıca sımdı okudum. sakinleştiriciye hiç gerek yok yahu. kafaya taktıgınızdan daha kolay gececek yolculuk guvenın bana..


hede hodo
(12.03.17)
aman kafesinden çıkmasın. ne olursa olsun. bir arkadaşım daraldı diye çıkartmıştı. hayvancağız pedalların altına girmiş. çok büyük sıkıntı.


sparkle kiddle
(12.03.17)
(3)

Taksim - Osmanbey civarı Koli ve Hurç satan yerler?

Merhaba,Taksim - Osmanbey civarı Koli ve Hurç satan yerler var mı bildiğiniz? Sokak, cadde ismi söyleyebilirseniz yarın almaya gideceğim. Bi de bu dükkanlar kaçta açılır?Teşekkürler.
Merhaba,

Taksim - Osmanbey civarı Koli ve Hurç satan yerler var mı bildiğiniz? Sokak, cadde ismi söyleyebilirseniz yarın almaya gideceğim. Bi de bu dükkanlar kaçta açılır?

Teşekkürler.
nilmiye
(10.03.17)
koli taksim: goo.gl karşısında bir dükkan daha var hatta. en erken 9da açık gördüm, daha erken de açılıyor olabilir. koli osmanbey: goo.gl hurç bilmiyorum.


10032007
(10.03.17)
Taksim değil de eminönü tahtakaleye geçebilirseniz bence rahatça bulursunuz


filipis
(10.03.17)
Cihangir Akyol Taksi durağının tam karşısında bir hırdavatçı/nalbur tarzı bir dükkan vardı, geçen yıldı sanırım koli almıştım oradan 5-10 tane. Hala duruyordur muhtemelen yıllardır vardı o dükkan çünkü. Fiyatını hatırlamıyorum ancak biraz pahalı gelmişti normale göre bana, öyle anımsıyorum. Yeri tam olarak, meydandan Kazancı Yokuşu'na inin, yokuşun tam bittiği yerde sağ tarafta kalıyor. Meydandan 5 dakikada inersiniz yokuş aşağı.
Edit: Cevabı biraz geç yazmışım, almadıysanız ya da sonradan duyuruya gireceklerin işine yarar belki.


pokepoke
(11.03.17)
(4)

Bu monitör nasıl? (Grafik tasarım için)

MacBook ekranını kırdım. Tamiri aşırı pahalı olduğu için masaüstüne döndürmeyi düşünüyorum. Bir süredir araştırıyorum, aşağıdaki monitörü buldum. Sizce nasıl? IPS alacağım ve iş için kullanacağım için yükseltip alçaltma yapabilmek de hoşuma gitti. http://www.mediamarkt.com.tr/tr/product/_ph%C4%B1l%C
MacBook ekranını kırdım. Tamiri aşırı pahalı olduğu için masaüstüne döndürmeyi düşünüyorum. Bir süredir araştırıyorum, aşağıdaki monitörü buldum. Sizce nasıl? IPS alacağım ve iş için kullanacağım için yükseltip alçaltma yapabilmek de hoşuma gitti.

www.mediamarkt.com.tr
nilmiye
(01.03.17)
eizoyu grafikerler beğeniyor diye duymuştum. doğruluğunu hiç bilmiyorum olay hakkında fikrim olmadığı için. onlara da bi bakın isterseniz.


glamdr1ng
(01.03.17)
@glamdr1ng

eizo'yu duymamıştım. ama baktım çok pahalı geliyor bana. full hd 24 inç monitörü benim seçtiğimden pahalı :(


nilmiye
(01.03.17)
eizo önden kalibre edilmiş ve piyasada en doğru renkleri veren monitörleri üretiyor şu anda. o yüzden tercih ediliyor. bu hareket kabiliyeti inanılmaz rahatlatıyor insanı, ben de şundan kullanmıştım, belki ilginizi çeker.

accessories.ap.dell.com


14 ms tepki süresi var. film ve oyun olmayacak sanırım.


(3)

Grafik tasarım için monitör tavsiyesi

Merhaba,MacBook ekranını kırdım. Tamiri aşırı pahalı olduğu için masaüstüne döndürmeyi düşünüyorum. Eski işyerinden 27" ekrana alışkınım. O yüzden aklım hep büyük ekranda kalıyor. Aşağıdaki gibi bikaç ekran baktım. Ne tavsiye edersiniz? Bütçe maksimum 1600 kadar.http://www.hepsiburada.com/philips-27
Merhaba,

MacBook ekranını kırdım. Tamiri aşırı pahalı olduğu için masaüstüne döndürmeyi düşünüyorum. Eski işyerinden 27" ekrana alışkınım. O yüzden aklım hep büyük ekranda kalıyor. Aşağıdaki gibi bikaç ekran baktım. Ne tavsiye edersiniz? Bütçe maksimum 1600 kadar.

www.hepsiburada.com

www.istanbulbilisim.com.tr
nilmiye
(22.02.17)
aoc olan ips değil, muhakkak ips panelli almanı tavsiye ederim hele ki macbook ekranından sonra pişman olursun.


yuto
(22.02.17)
Peki qhd değil full HD de işimi görür mü sence? Fiyat inanılmaz oynuyor tabi.


nilmiye
(22.02.17)
27'ye alıştıysan yabancılayabilirsin, bir de o boyutlarda 1080p almak biraz anlamsız kaçabilir, sonuçta boyutu arttıkça piksel yoğunluğu azalıyor.

bence mağazalarda 23" full hd monitörleri bir dene, rahat ederim dersen daha da ekonomik olur.


yuto
(22.02.17)
(4)

Homeland 6. sezon altyazı

Yapımcılar her bi yerlerden sildirmişler diziyi. Güç bela (yalan) torrentini indirdim ve fakat altyazi.org da olmadığı ve saçma sapan sitelerde de bi türlü bulamadığım için ocağınıza düştüm.Hiç olmadı ilk iki bölümün filan altyazısı var mıdır bilgisayarınızın köşelerinde?Allah sizden razı olsun.
Yapımcılar her bi yerlerden sildirmişler diziyi. Güç bela (yalan) torrentini indirdim ve fakat altyazi.org da olmadığı ve saçma sapan sitelerde de bi türlü bulamadığım için ocağınıza düştüm.

Hiç olmadı ilk iki bölümün filan altyazısı var mıdır bilgisayarınızın köşelerinde?

Allah sizden razı olsun.
nilmiye
(13.02.17)
ilk üç bölümün altyazısı opensubtitles'da görünüyor.


tıklayınca şu uyarıyı veriyor:

Görüntülemek istediğiniz sayfa, DMCA'dan aldığımız bir şikayet üzerine engellenmiştir.


nilmiye
(13.02.17)
season 6 yazan yerin yanındaki download ikonuna tıklarsanız iner.


baya komik oldu. çok teşekkürler :)


nilmiye
(13.02.17)
(3)

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama farklılığı

Merhaba,İşten çıkışım sırasında ay sonu yatırılacak mebla hesaplandı ve bana iletildi. Ancak internetten sorgulama yaptığımda ihbar tazminatımın brütünden düşülen gelir vergisi çok farklı hesaplanıyor. Arada 500 lira fark var neredeyse. Burada hatalı hesap ekli ss lerden hangisi? 2749 muhasebenin gö
Merhaba,

İşten çıkışım sırasında ay sonu yatırılacak mebla hesaplandı ve bana iletildi. Ancak internetten sorgulama yaptığımda ihbar tazminatımın brütünden düşülen gelir vergisi çok farklı hesaplanıyor. Arada 500 lira fark var neredeyse. Burada hatalı hesap ekli ss lerden hangisi? 2749 muhasebenin gönderdiği, 3206 internetteki hesaplama.

Var mı bu konuyu bilen?

Teşekkürler.
nilmiye
(18.01.17)
işten çıkış tarihiniz aralık ayı mı ocak ayı mı?


arma aski
(18.01.17)
@arma aski
ocak ayı. maksimum 17si göstermişlerdir. ama 31'i görünmesi gerek normalde.


nilmiye
(18.01.17)
vergi dilimine göre gelir vergisi kesintisi yapılır ihbar tazminatında. sizin durumunuzda %15 kesinti yapılması gerekli. yani muhasebenin gönderdiği yanlış oluyor bu durumda.


arma aski
(18.01.17)
(2)

Antalya - İstanbul / Nasıl gidelim? / İstanbul yolları ne durumda?

Merhaba,Cuma gününden beri her gün uçak bileti alıyoruz, hepsi iptal edildi. Otobüsle dönmeyi düşünüyorum ama yollar hakkında bilgim yok. İstanbul yolları ne durumda? Direk otobüse mi bineyim, yoksa Eskişehir üzerinden otobüs-tren mi yapayım sizce?Teşekkürler.
Merhaba,

Cuma gününden beri her gün uçak bileti alıyoruz, hepsi iptal edildi. Otobüsle dönmeyi düşünüyorum ama yollar hakkında bilgim yok. İstanbul yolları ne durumda? Direk otobüse mi bineyim, yoksa Eskişehir üzerinden otobüs-tren mi yapayım sizce?

Teşekkürler.
nilmiye
(11.01.17)
hızlı trenle git bence.


lancelot du lac
(11.01.17)
çok aşırı bir durum olmazsa yollar açık olur. antalya-esk arası işini garantiye almak istersen ismail ayaz firması afyon-kütahya-esk geniş yollardan gidiyor, sıkıntı çıkması düşük. sonra esk'den ist'a tren mantıklı.


dorylaion
(11.01.17)
(1)

Antalya'da büyük kırtasiye

Uçuşlar iptal olduğu için Antalya'da mahsur kaldık. Güzel Sanatlar öğrencilerine hitap eden Hakikat filan tarzı büyük kırtasiye var mı burada? İsim ve adres verebilir misiniz? Teşekkürler.
Uçuşlar iptal olduğu için Antalya'da mahsur kaldık. Güzel Sanatlar öğrencilerine hitap eden Hakikat filan tarzı büyük kırtasiye var mı burada? İsim ve adres verebilir misiniz?

Teşekkürler.
nilmiye
(09.01.17)
bildiğim kadarıyla yok ama zaman geçirmek için eğer görülmediyse antalya müzesine gidilebilir.


hatcherman
(09.01.17)
(3)

Steam'de Age Of'a en çok benzeyen oyun hangisi? (MacOS)

Tasarım değil illa da, oynama şekli olarak. Tasarımları da genelde benziyo gerçi.
Tasarım değil illa da, oynama şekli olarak. Tasarımları da genelde benziyo gerçi.
nilmiye
(27.12.16)
cossacks 3


masa penisi
(27.12.16)
@masapenisi

bu sadece windows diyor?


nilmiye
(27.12.16)
he pardon macos kısmını görmemişim

steam üzerinde değil de ücretsiz olarak kendi sitesinde yayınlanan bi oyun var

play0ad.com

indirme linki
play0ad.com


masa penisi
(27.12.16)
(1)

Bozuk olmayan gözde yanma/yorulma

Merhaba,Görmeyle ilgili hiçbir problemim yok. Bikaç sene önce ölçtürdüğümde sıfır çıkmıştım. Sonra da herhangi bir görme kaybı yaşadığımı düşünmüyorum. Ancak işim gereği günde 8-10 saat ekrana bakıyorum. Bazen çok uzun süre gözümü ayırmadan çalışmam da gerekiyor(konsantre çalışmam gerektiğinde). Son
Merhaba,

Görmeyle ilgili hiçbir problemim yok. Bikaç sene önce ölçtürdüğümde sıfır çıkmıştım. Sonra da herhangi bir görme kaybı yaşadığımı düşünmüyorum.

Ancak işim gereği günde 8-10 saat ekrana bakıyorum. Bazen çok uzun süre gözümü ayırmadan çalışmam da gerekiyor(konsantre çalışmam gerektiğinde). Son bi haftadır da bu şekilde konsantre çalıştığım zamanlarda gözlerimde yanma ve ısınma(baya ısınıyor gibi geliyor elime) olmaya başladı.

Dinlendirici dedikleri gözlük bu durumlarda mı kullanılıyor? Bunu engellemenin bir yolu var mı? İlla gözlük mü? Ekran ve odadaki ışığın ideal olmadığı durumlarda da böyle bir yorulma olur mu gözde? Gözüm bozulsun istemiyorum, yapabileceğim bir şey var mı?

Teşekkürler.
nilmiye
(22.12.16)
benzer durumda yanma ve sulanma şikayetiyle doktora gittim, olur öyle dedi. suni gözyaşı damlası kullanıyorum, ona üşenirsem güneş gözlüğü takıyorum ekrana bakarken, bana fayda ediyor. şu an gözümde güneş gözlüğü var mesela. ışık çok parlak olursa daha kötü yapıyor ama esas sorun senin gözünde.


manuel mandalina
(22.12.16)
(2)

Zorlu PSM - Mor ve ötesi konseri / Ana tiyatro

Zorlu Ana tiyatro'da oturma düzeni var gibi görünüyor ama, kaldırılabiliyor mu? Bilet ayakta olarak satılıyor. Oturma ihtimali varsa gitmeyi düşünüyorum. Bilgisi olan var mı?
Zorlu Ana tiyatro'da oturma düzeni var gibi görünüyor ama, kaldırılabiliyor mu? Bilet ayakta olarak satılıyor. Oturma ihtimali varsa gitmeyi düşünüyorum. Bilgisi olan var mı?
nilmiye
(22.12.16)
kaldırılabiliyor,O alan ayakta bilet olarak satılabiliyor. tribün var bi de.


al-se
(22.12.16)
Ayakta konser, oturma yeri olmayacak.


(2)

Kadıköy - Yazıcıoğlu / cep telefonu tamiri için iyi bir durak mı?

Hasanpaşada bir yer tavsiye ettiler Sony tamiri için ama yazıcıoğlu'nda zaten iyi yerler varsa direk oraya gideyim diyorum. Ne dersiniz?
Hasanpaşada bir yer tavsiye ettiler Sony tamiri için ama yazıcıoğlu'nda zaten iyi yerler varsa direk oraya gideyim diyorum. Ne dersiniz?
nilmiye
(19.12.16)
yazıcıoğlunun arkasında kuyumcular çarşısında üst katta tamirci var...parçayı direk oradan aldığı için sadece işçiliği koyup temiz ve uyguna yapıyorlar...sony telefonumdaki bikaç arızayı orada gidermiştim sorun yaşamadım


KingDagos
(19.12.16)
telefon hastanesi var. yeşil tabelalı. oraya gitme. ben gittim. pişmanım. ilk çakma ekran taktılar. komple kasayla beraber. ilk düşmede gitti. ekran sensörü sıkıntılıydı. ikinci sefer herife kaydım. git dedim, çıkma mı takıyosun, sıfır mı alıyosun napıyosan orjinal ekran ve kasa istiyorum dedim. her şey güzel, çıktım geldim. mikrofondan boğuk ses belası çıktı. en sonra kendim tamir ettim telefonun mikrofonunu da. arkadaşın dediği yer iyiyse orda yaptırın. ekran bozuksa çıkma da olsa orjinal taktırın. hem görüntü kalitesi çok kötü hem de eldiven moduydu, tap2wakedi falan yalan oluyor.


mimimi
(19.12.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.