Giriş
(17)

Kac saat uyuyorsunuz?

Size yetiyor mu? Özellikle az saat uyuyan arkadaslar, nasil ayik oluyorsunuz?Edit: Arkadaslar hepiniz masallah baya uyuyormussunuz ;) 5 saat uykuyu kastetmistim. @nundu arkadasin taktigi iyimis ;)
Size yetiyor mu? Özellikle az saat uyuyan arkadaslar, nasil ayik oluyorsunuz?
Edit: Arkadaslar hepiniz masallah baya uyuyormussunuz ;) 5 saat uykuyu kastetmistim. @nundu arkadasin taktigi iyimis ;)
noeldayın
(28.02.19)
8-9 saat. Yetiyor, ama çay içmeden ayılamıyorum.
Daha az (5-6 saat) uyuduğum zaman da çay içip ayılıyorum, ama 4-5 saatten az uyursam dağılıyorum.


pati
(28.02.19)
12-6:30 arası. Ama uykum düzensiz ve kalitesiz. Aralarda uyanıyorum.. Sabahları siyah şekersiz sütsüz filter kahve içiyorum zift gibi..


twelfth
(28.02.19)
6-7 saat, bazen 4-5'e dusuyor. Yetmiyor. Sabaha kadar 750 kere uyanirim.


stavro
(28.02.19)
6.30-7.30 arasi değişiyor. Yetiyor.


Amaranta ursula
(28.02.19)
En az 8 saat uyumam lazım yoksa uykusuz olarak ortalıkta dolanıyorum. Az uyuduğumda kendime hiç gelemiyorum. Birkaç kahveyle toparlansam da yine de uykudan kaçamıyorum. Az uyuyanlara özendiğim kdr başka bir şeye özenmedim.


cemallamec
(28.02.19)
Eğer sabah okula gideceksem gece 5.5-6.5 saat kadar uyuyorum, bi de okuldan eve gelince 1-2 saat uyuyorum. O şekilde totalde 7-8 saate ulaşıyorum.


nundu
(28.02.19)
5 saat. yetmiyor. mecbur olunca yapıyorsun. hafta sonu telafi etmeye çalışıyorum.


Jesus Christ
(28.02.19)
7 saat minimum, alti kurtarmiyor zombie gibi geziyorum. ama hanim'a 4-5 saat yetiyor. metabolizma meselesi.


cooperr
(28.02.19)
7-7.5 saat falan genelde. yetmiyor sabah ölü gibi kalkıyorum yataktan.


sanal uyku
(28.02.19)
7 saat ortalama.
Ama uykum düzensiz, 5 saatten az uyursam ertesi günkü verimim sifir olur.


chitosan
(28.02.19)
Valla ben şimdilik 8-9 saat yatıyorum. Gönül isterdi ki 11-12 saat yatabileyim.


Genelde 10 saat. Ona rağmen bok gibi uyanıyorum.


utkumon
(28.02.19)
Gece taş catlasin yedi saat. Eve gelince en fazla bir buçuk saat. O da her zaman değil.


ders saatlerim tuhaf olduğu için uyku düzenim çok dengesiz, sebebim yoksa erken yatıp da öğleden önce uyanmakta güçlük çekiyorum. bazı günler 6, bazı günler 11... hafta içi genelde 6-7. hafta sonu da 10-11.


der meister
(28.02.19)
6. Yetmiyor.


1 ila 8 arasi degisiyor. Bazen 1 saat bazen 3 bazen 5 nadiren 7+ bende bilmiyorum


baldan kaymak
(28.02.19)
10 saat.yetmiyor.:/


(7)

Mucizelere inanır mısınız?

Hiç beklemediğiniz bir anda sizi şaşkınlığa uğratan şeyler oldu mu?
Hiç beklemediğiniz bir anda sizi şaşkınlığa uğratan şeyler oldu mu?
noeldayın
(16.12.18)
Bu seneye kadar mucizeye yorardım bazı şeyleri. Oldu mu dersen, olduğu esnada mucizeye yorduğum şeyler vardı. Şimdiki kafa yapımla bakıyorum ki mucize falan değil. İçinde bulunduğum koşullar o anı hazırlamış zaten.

Mucize yok, sadece ve sadece olması gereken ne ise o oluyor. Şans var ama. Kaynağı nedir, neden herkes şanslı değildir bilemem.

Mucize, tesadüf, şu bu yok. Oluyor sadece olacak olan.


alfist
(16.12.18)
Inanmam ama manyak olaylar oluyor. Bu hafta zaten gec kaldigimiz bir sinavin kapisinda kimligi unuttugumuzu gorup eve donduk kimligi alip sinava yetistik.

Sinav basladiginda gaza ve debriyaja basmaktan iki ayagim da kasili kalmisti.
Ayni seyi yine yap deseler yapamam.
Baby driver gibi hissettim kendimi.


acemi
(16.12.18)
@acemi sizinki hani işe geç kalırsın ya telaştan, o kadar hızlı giyinip,üstüne diğer işlerini de yapıp istenilen vakitte işte olursun ya, normalde olsa ne giysem diyip düşünüp ardından kıyafetini giyip üstüne de kahvaltını yaparsın usul usul. O telaş insana ne kadar hızlı olduğunu gösterir. Arada bu tür heyecanlara ihtiyaç var ;) Bu arada sınavınız nasıl geçti? Ne sınavı bilmiyorum ama. ;)


noeldayın
(16.12.18)
hayir. mucize kelimesi sadece 3 sesli 3 sessiz harften olusan bir kelimeden ibaret. altini dileyen istedigi gibi doldurur bu kelimenin. ben bos birakanlardanim.


Oldu ama mucizelere inanmam


Delay Fuze
(16.12.18)
@noeldayin benim rutin ise gidisim o zaten, elde gomlekle disari firlamak.

Tipla alakali bir sinavdi doktor birini goturdum, iyi gecti dedi :)


acemi
(16.12.18)
inanmam.
mucize dediğin şey birden fazla olasılığın aynı anda denk gelmesinden başka bir şey değil.
onun dışında ayı yarmalarmış, uçmaymış filan bunlara girmiyorum bile :)


teritori
(17.12.18)
(3)

Kpss tarih

Arkadaşlar, tarih bilgim çok kötü, nasıl çalışırsam kalıcı öğrenme olur? Çok detay soruyorlar.
Arkadaşlar, tarih bilgim çok kötü, nasıl çalışırsam kalıcı öğrenme olur? Çok detay soruyorlar.
noeldayın
(03.12.18)
Tüm konuları bitir ve sonrasında 3 kere tüm konuları 3-4gün içinde tekrar ederek sınava gir. Ben böyle yaptım. 2 yanlış geldi onda yorum sorularından:)
Bir kere konular bitince tümünü tekrar etmek 3-4 günümü alıyordu.
Bitiritken 3 soru bankası; tekrar ederken 1 soru bankası yeterli.
Bir de yazarak çalışıyorsan 1 defter al ama bir ünitenin anahtar kelimelerini yaz, konuyu 1 sayfaya sığdırarak özetle. Ben dikkatim dağılmasın diye yapıyordum. Dönüp o deftere bi daha bakmıyorum bile.
Ramazan yetgini de seversen konuyu çalışmadan dinle.


coca cola
(03.12.18)
Bir tane konu anlatım kitabı alıyorsun. Benim Hocam güzel ama yeni baskısı çıktı mı bilmiyorum.
3-4 tane test kitabı alıyorsun.
www.youtube.com
İzliyorsun, kitaptan okuyorsun, iki kitaptan testleri çözüyorsun.
İzlediğin hocayla kitabını aldığın hoca farklı olsun.
Böyle gidiyorsun, konuların %60-70 i bittiğinde kenarda duran ellenmemiş test kitabını da çözmeye başlıyorsun. Bakıyorsun ne unutmuşsun, onları hızlıca tekrar ediyorsun.
Bu kadar.
Çok detay falan sormuyorlar aslında ama tarihin tek değerli görüldüğü sınav kpss olunca ve yer de biraz dar olunca kitaplarda, facebook sayfalarında falan soru diye 2. mehmet istanbul'u kuşatmaya giderken göz kırptığı rum kızın eniştesinin mesleği nedir tadında sorulara abanıyorlar.
Çalışılınca yapılmayacak şey değil, büyütmeyin bu kadar.


denek hayatım
(03.12.18)
video izliyorsun, konu bitiyor 1 ya da 2 test kitabı çözüyorsun o konuyla alakalı. diğer videoya(konuya) geçiyorsun. yine 1 ya da 2 test çözüyorsun ancak bir tane de geçmiş konuya ait çözüyorsun, pekiştirmiş oluyorsun.

tüm ders bittiğinde(mümkün olduğunca hızlı bitir) bu sefer direkt tarih soru bankası ya da test yaprağı çözüyorsun. durmadan, aynı konuyu farklı farklı kitaplardan çalışmanın, birden fazla konu anlatımı okumanın mantığı yok. zaman kaybı. bol soru, mümkün olduğunca bol soru. gerekirse internetten eski soru bankalarının pdflerini bulup telefondan çöz kağıda yazarak.

not: çalışmaya, osmanlı kültür edebiyat dahil olmak üzere 2. mahmuttan itibaren başla. geri kalan yerden 3-4 soru geliyor ama en çok zaman kaybı orada oluyor.


(6)

Halsiz kediye ne yapılır?

Arkadaşlar kedim bir süredir çok halsiz. Baya endişelendim hatta dışkısında kan var diye daha da korktum. Veterinere götürdüm, baya bi test yaptı. Hemogram, kan paraziti, ikili biyokimya derken, hemogramına baktı, kötü görünmüyor, böbreklerinde sorun yok dedi. Ancak kan paraziti testini de yapalım s
Arkadaşlar kedim bir süredir çok halsiz. Baya endişelendim hatta dışkısında kan var diye daha da korktum. Veterinere götürdüm, baya bi test yaptı. Hemogram, kan paraziti, ikili biyokimya derken, hemogramına baktı, kötü görünmüyor, böbreklerinde sorun yok dedi. Ancak kan paraziti testini de yapalım sonuca göre 21 gün antibiyotik tedavisine başlarız dedi. Yine de şimdi başlayalım dedi ve serumla birlikte antibiyotik için iğne yaptı üst üste iki gün.3 gündür sonucu çıkmadı kan parazitin. Kediyi daha fazla antibiyotik için götürmedim. Dışkısında artık kan da yok. İç ve dış parazit aşısı tam. Siyam kedileri normalde hep sakin mi yoksa benimki mi hasta? Ne yapabilirim halsizliğinin geçmesi için?
noeldayın
(24.11.18)
seyler.eksisozluk.com

Şunu paylaşıp kaçayım ben. Mutlaka ile yarayan şeyler çıkacaktır. (linkteki sayfada sarımsak diye arayın bir, belki daha hızlı çözüm bulursunuz.)


mezarkabul
(24.11.18)
antibiyotikler halsizleştirmiş olabilir belki veterinerinize tekrar sorun olmadı. sonuç ne çıktı en son anlamadım, sonuçlar çıkmadan mı antibiyotik başladı?
hills a/d mama alın toparlanmasını hızlandırır.


veritaslibertas
(24.11.18)
@veritaslibertas hemogram ve biyokimya çıktığında öyle ciddi bir rahatsızlığı yok dedi, ancak kan paraziti testi daha çıkmadan antibiyotik verdi serum ve b vitamini ile. Sonucun çıkmasını bekliyorum, bir daha aynı veterinere götürmem zaten.


noeldayın
(24.11.18)
ciddi rahatsızlıüı yok ama rahatsızlığı mı var ?

kedi uzun süredir sizle değil mi ? daha öncesini bilmiyorsunuz sanırım ? hangi şehirdesiniz ?


oscar
(24.11.18)
@oscar veterinerin dediğine göre öyle.evet 3 ay önce sahiplendik. Daha öncesini bilmiyorum. İst


noeldayın
(24.11.18)
En başta yazman gerekeni en sona yazmışsın. Siyam kedisi... :D

Çok güzeller ama tam premses karakterliler. Basit bir soğuk algınlığında dahi hayata küsüp ölümü bekleme moduna geçebiliyorlar.

öncelikle kediyi görmeden muayene etmeden ezbere konuşmak hatalı.

dışkıdaki kan önemli bir durum. takip edin. hemogram ve biyokimya sonuçlarının iyi olması önemli. kan paraziti pek sanmıyorum ama kediyi de görmek lazım. kan paraziti şüphesine nasıl eriştiler? dışkıdaki kan nasıldı? genel durumunu görmeden ve genel muayenesini yapmadan buradan iyi ya da kötü demek imkansız.

halsizliğinin geçmesi için de gerçekten hasta mı? yoksa moral olarak mı kötü ayrımını yapmak gerekir. ilki ise tedavi mecburi ikinci ise zamanla düzelir.


(5)

Kedi severler

Arkadaşlar, kedi severler, bir erkek siyam kedi sahiplendik ablamla 3 ay önce, kendisi 2 yaşında şuan. Kedileri ciddi anlamda çok seviyorum, ancak bizimkisi kendini hiç sevdirmiyor, başka kedilere bakıyorum, kucağa geliyor, kendini sevdiriyor. Bizimkisi buzdan örülmüş duvarlara sahip, hayır işi düşt
Arkadaşlar, kedi severler, bir erkek siyam kedi sahiplendik ablamla 3 ay önce, kendisi 2 yaşında şuan. Kedileri ciddi anlamda çok seviyorum, ancak bizimkisi kendini hiç sevdirmiyor, başka kedilere bakıyorum, kucağa geliyor, kendini sevdiriyor. Bizimkisi buzdan örülmüş duvarlara sahip, hayır işi düştüğünde yanıma ancak geliyor. Siyam kedilerinin cinsi mi böyle? Bana alışmadığı için mi mesafeli?
noeldayın
(12.11.18)
Kopekciyim, bayagi hem de.

Ama al sana tuyolar: Zaman tani, asla kovalama gelmiyor diye, dokunmandan hoslanmadigi gibi istemedigi bir yanina dokunursan da gelmez. Istemiyorsa sevme ve bir de minciklamak yok. Sey gibi dusun iste ya tipik surundurmen gereken hoslanan erkek kisisi gibi dusun. Kendi haline birak ters davran falan filan inter milan. Kolayliklar.


baldan kaymak
(12.11.18)
bazısı öyle. işyerindekini çılgın gibi oynatıyorduk iple falan ama iki sırtını okşayalım yok. onları da öyle kabul edip saygı duyuyoruz.


perloneth
(12.11.18)
benim de siyam kedim vardı 7 sene birlikteydik ama pek dediğiniz gibi değildi gerçek bir kucak kedisiydi. sevilmeye ve birlikte uyumaya bayılırdı. ama bu vakitler dışında yaptığı hiçbir şey yoktu oyun vs. falan.


zozjotejmnk
(12.11.18)
her kedinin huyu ayri. bizim british shorthair de boyle. daha 7 haftalikken annesi reddetmeye baslayinca aldik yanimiza, 2 yasinda simdi hala daha kucaga gelip sevdirmez kendini. ama biz hangi odaya o da pesimizden oraya. bir metre mesafemize gelir yatar. git yanina oksa kalkar yarim metre daha uzaklasir tekrar yatar. ama mama saati oldugunda ayaklarinin arasindan ayrilmaz. gece gelir yatagin bi kosesine kurulur yatar.


crucio
(12.11.18)
@crucio resmen bizim kediyi anlatmissiniz. Sanirim bu duruma alismam lazim. @zozjotejmnk ne sansliymissiniz, ben de hep kedim oyle olsun istedim ama nerde? :(


noeldayın
(12.11.18)
(2)

B12

Vitamin B12 SONUÇ: 910 pg/mL REFERANS ARALIK:187 - 883Arkadaşlar roaccutane kullanıyorum 3 gündür. Bu kan tahlilini de bugün yaptırdım, ancak roaccutane kullanmadan 3 ay önce b12 vitamini eksikliğim vardı. Roaccutane yüzünden mi fırladı acaba? doktoruma salı günü göstereceğim sonucu.
Vitamin B12 SONUÇ: 910 pg/mL REFERANS ARALIK:187 - 883
Arkadaşlar roaccutane kullanıyorum 3 gündür. Bu kan tahlilini de bugün yaptırdım, ancak roaccutane kullanmadan 3 ay önce b12 vitamini eksikliğim vardı. Roaccutane yüzünden mi fırladı acaba? doktoruma salı günü göstereceğim sonucu.
noeldayın
(09.11.18)
B12 ölçümü tutarlı değil. Aynı testi başka yerde yaptır başka çıkar.


3 ay içerisinde b12 takviyesi almadıysanız roaccutane etkilemiş olabilir. her ay ya da 2 ayda 1 iğne vuruluyorum. bazen benim de fırlıyo. 800leri bulmuştu geçen. 800ü bulunca doktor iğnenin sıklığını azaltalım önersinde bulunmuştu. b12'yi yakınen tanıyan biri olarak 900 çok fazla diyorum. direk doktora gidin.


(12)

Kedime oyuncak

Arkadaşlar 2 yaşında bir erkek kedim var. Evdeyken onunla ilgilenip oynuyorum ama bazen de sıkılıyor. Yetişkin bir siyam kedisine nasıl bir oyuncak alayım da oyalansın?
Arkadaşlar 2 yaşında bir erkek kedim var. Evdeyken onunla ilgilenip oynuyorum ama bazen de sıkılıyor. Yetişkin bir siyam kedisine nasıl bir oyuncak alayım da oyalansın?
noeldayın
(30.10.18)
Tüylü fare gibi oyuncaklarla çok oynuyorlar, birde tırmalama tahtası da alabilirsiniz.


frkn83
(30.10.18)
@frkn83 teşekkürler yorumunuz için. Tırmalama tahtası var. Fare en iyisi sanırım.


noeldayın
(30.10.18)
Ucuna tüy takılı oltalar var hatta kendin de evde yapabilirsin


cemallamec
(30.10.18)
bir sopa, 75 cm don lastigi, ucuna da tuylu birsey. hatta boyle top gibi birseye kus tuyleri falan yapistirabilirsin.


kakalamar
(30.10.18)
Bizimki bissuru para verip aldigimiz oyuncaklara 2 pati atip koyuyo kenara ama sacma sapan posetlerin icine girip sogan kabuklariyla falan oynuyor manyak :D Ve singirdayip ses cikaran her sey ilgi alaninda. Belki sizinkinin de ilgisini ceker.


superfluid
(30.10.18)
yumak


kronik
(30.10.18)
bizimki içinde çan olan toplar, yine oynatınca hışır hışır ses çıkaran fareler, bir de ucunda balık olan bir oltası var bunlarla oynuyor.

bir de bütçeniz ne kadar bilmiyorum ama şu faydalı kedi için:

www.zooplus.com.tr


slow like honey
(31.10.18)
tüylü fare +1651351321651

kırk tane falan al fazla dayanmıyorlar


kablelvuku
(31.10.18)
valla önüne tüm kedi oyuncaklarını da koysanız kendi sevdiği 1-2 parça şey oluyor. oltalı ve hışırdayan ve tüylü şeyler, zilli toplar ama yumuşak olsun alt kattakilere işkence etmezsiniz. bir de lazer tabii ki. kendi kendilerine yatmaya çok meyilli olduklarından sizin oynatmanız lazım zaten her şekilde.


ninotevtidze
(31.10.18)
catnip'li fare, kedi oltası. bunları çok seviyorlar. ama en sevdikleri şey lastik toka. ciddyim.


veritaslibertas
(31.10.18)
saç lastiği. bizim kedi başka hiçbir şeyle oynamıyor.


belatrix
(31.10.18)
saç lastiği +1
bağcık :/
karton kutu

ciddiyim.


nice tnetennba
(31.10.18)
(6)

2000 liraya kadar telefon

Kamerası iyi olan, kapasitesi yüksek bir telefon istiyorum. Hangi marka ve model telefonu önerirsiniz?
Kamerası iyi olan, kapasitesi yüksek bir telefon istiyorum. Hangi marka ve model telefonu önerirsiniz?
noeldayın
(25.09.18)
nolursun xiaomi al fiyatları uçmadan.


binder dandet
(25.09.18)
Samsung A5 2016 kullanıyorum çooook memnunum


huawei mate 10 lite.


ravenclaw
(25.09.18)
Ben de eşime aynı bütçeden telefon bakıyordum. Sonunda mağazada da görüp beğendiğimiz Samsung A6 aldım. Teknoloji marketlerde 2600 tl ama hepsiburada'dan 2286 gibi bir rakama Samsung TR garantili aldık. Şuan kargoda, bekliyoruz merakla.


Evocati
(25.09.18)
Galaxy s7 edge, asus zenfone 5.


Samsung a7 2017 kullanıyorum. Ben 2000 liraya almıştım mart ayında. şu an ne oldu bilmiyorum. Onu almasanız da A serisi iyi yine. Alt modellerine bakabilirsiniz. Arkadaşlar da önermiş zaten.


dont eat me
(25.09.18)
(1)

Ayakkabı görünümlü insan

Plastik insan gibi ayakkabı şekline girmiş olan fotoğrafı nasıl bulabilirim?
Plastik insan gibi ayakkabı şekline girmiş olan fotoğrafı nasıl bulabilirim?
noeldayın
(24.09.18)
(1)

Saç düzleştirici

Arkadaşlar saç düzleştirici kullanırken ekstra bir ürün kullanıyor musunuz? Saçınız elektriklenmesin ve daha kalıcı düzleştirme etkisi olsun diye serum, krem veya balsam kullanıyor musunuz? Tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?
Arkadaşlar saç düzleştirici kullanırken ekstra bir ürün kullanıyor musunuz? Saçınız elektriklenmesin ve daha kalıcı düzleştirme etkisi olsun diye serum, krem veya balsam kullanıyor musunuz? Tavsiye edebileceğiniz bir ürün var mı?
noeldayın
(17.09.18)
john frieda'nın kırmızı serumunu deniyorum bir süredir. elektriklenmeyi azaltıyor.
www.watsons.com.tr


shezo
(17.09.18)
(7)

Pet ifsa

https://i.hizliresim.com/yqa2VN.jpghttps://i.hizliresim.com/4zoY1q.png
noeldayın
(06.09.18)
son zamanlarda gördüğüm en yağuşuklu kedi ama bu kedi popülaritesinin son bulması lazım. :D


datnet
(06.09.18)
Ne güzel kedin var <3 ikinci fotodaki bakışı yerim


pati
(06.09.18)
Ne kadar asil ve güzel. Normalde pek hoşlaşmam kendileriyle ama bayıldım bu yavrucağa:S


ırene adler
(06.09.18)
ne değişik bir kedi bu. hiç görmediğim renklere sahip.

edit: gelen bilgiye göre siyam kedisiymiş. teşekkürler noeldayın.


tabudeviren
(06.09.18)
ombre’sini nerede yaptırdınız? lensler numaralı mı? ismi pelinsu mu?


meyal
(06.09.18)
Versene biraz ısırayım!


John Bloor
(07.09.18)
ne minnoş birine benziyor. gözlerine bayıldım


(2)

Sizce hangisi ve neden?

https://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/dijital-mutfak-terazisi-tarti-10kg-1gr-4000a-hassas-elektronik-kantar-tartma-genis-hazneli-baskul-362390184?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232249527*22324001487*58375852527*%7btype%7d*362390184*aud-393702509967:pla-375639497668&gclid=EAIaIQobC
urun.gittigidiyor.com


urun.n11.com

Sizce hangi ürünü almalıyım?
noeldayın
(03.09.18)
normalde pahalı olan derdim ama gittigidiyor'dakinin markası falan da yok, fotoğrafı sunuluşu da pek güven vermedi. öbürünün en azından bir markası bişeyi var, hem 2 tane de olumlu yorum almış.

bunlardan öte, çok bir farkının olacağını sanmıyorum; bozulursa bir tane daha alırsın nasıl olsa ucuz.


Bruce
(03.09.18)
ne tartacağına bağlı. bambu olan daha güzelmiş ama 5 kg diyo. diğeri çok dandik duruyor her an kırılacakmış gibi ama o da 10 kg. tartacağın şeyler 5 kg'yi geçmeyecekse bambuyu al bence.


theseachange
(03.09.18)
(7)

Kişisel bakım

Arkadaşlar kendinize bakıyor musunuz? Misal sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve cildinize bakım yapmaya dikkat ediyor musunuz? Kimi insan akşam 11:00 suları gibi erken yatıyor ki meletonin hormonu salgılansın. Bilgisayar ekranına da fazla bakmıyorum diyenler de var. Sizler kendinize nasıl yatırım y
Arkadaşlar kendinize bakıyor musunuz? Misal sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya ve cildinize bakım yapmaya dikkat ediyor musunuz? Kimi insan akşam 11:00 suları gibi erken yatıyor ki meletonin hormonu salgılansın. Bilgisayar ekranına da fazla bakmıyorum diyenler de var. Sizler kendinize nasıl yatırım yapıyorsunuz?
noeldayın
(23.08.18)
Saydıklarıniz arasından sanırım bir tek sağlıklı beslenme olayım tam bir şekilde var. Fast food denilecek hemen hemen hiçbir şey yemiyorum. Aburcubur da yemiyorum. Belki ayda yilda bir dondurma ya da cips. Bu aralar spor yapmaya zamanım yok. Meletonin hormonu olayıni da sayenizde şimdi öğrendim ama onu da yapmıyormuşum. Ben gece 1.5-2 gibi uyuyorum. Pc ile pek işim yok. Bir süredir akılsız telefona geçtiğimden ekrana da bakmiyorum pek. Akşamları birkaç saat pc den dizi film net birde. Bunlar disinda bol su iciyor kozmetikten uzak duruyorum.


Amaranta ursula
(23.08.18)
Vegan, glutensiz ve olabildigine saglikli beslenmeye calisiyorum. Kahve ve siyah cay yok denecek kadar az iciyorum. Detoks ozelligi olan bitki ve caylar tuketiyorum. Alkol ve sigara hic yok. Bazen bisiklete biniyorum.

Cildime bakim yapiyorum. Sabah ve aksam kullandigim farkli urunler var. Haftada 3-4 kere maske uyguluyorum. Glikolik ve laktik asit iceren urunlerle peeling yapiyorum. Yaz kis gunes kremi suruyorum.

Uyku konusunda kotuyum malesef. En gec 23'te yatmanin onemini bilmeme ragmen hic bir zaman bunu yapamiyorum. Benim icin en erken saat 00 veya bilemedin 23:30 oluyor. Ama beni en cok etkileyen seylerden birisi de uykusuzluk.

Bilgisayar kullanimimi baya azalttim. Telefona da cok bagimliyim diyemem. Her ikisinde de mavi isik filtreleri var bu arada. Bilgisayarda f.lux, telefonda bluelight filter adindaki aplikasyonlari kullaniyorum.


Thredith
(23.08.18)
Hiç bakmıyorum. Nejat işler tarzı.

Bi şeyi seviyosam yaparım. Sevmiyosam yapmam.


Delay Fuze
(23.08.18)
Cildime bakıyorum, düzenli temizliğini yaparım makyaj minimum, her ürünü kullanmam. Cildimi kollarım, bir dönem cilt bakımına gidiyodum iyi bir yer olursa devam edeceğim. Sigara, alkol yok, her şeyi yemem. Abur cuburu çoğu insana göre az tüketiyorum.
Düzenli aralıklarla diş kontrolüne giderim.
İş dışında bilgisayar açmam ama telefon elimde :(

Spora tekrar başlayacağım umarım.


bu konuda epey know how var bende.
sigara alkol hiç olmadı hayatımda.
dışarıda yemek yemem.
abur cubur sıfır.
spora başladım.
melatonin destek hap alıyorum.
tüm gıdalarda alüminyum kurşun topraktan geldiği için vardır. ağır metal içermeyen gıda satışı yok dünyada. bu konuda araştırıyorum, bunu dünyada ilk ben yapacam inşallah.
jöle, şampuan, deodarant, parfüm sıfır.
cam tencere alcam bayramdan sonra. cam dışında bütün gıda kaplarını atacam.
günlük sütün değerini kaybetmemesi için tindalizasyon makinesi yaptırcam sanayide.
falan filan bir sürü şey var daha ama şunu öğrendim. sağlıklı yaşam bu ülkede dalga geçilenbir çaba. o yüzden kimseye anlatmıyorum bile, insanların gerizekalılığından gına geldi.


Sigara kullanmıyorum. Fast food ve abur cubur yemiyorum. Sadece arada bir cips alıyorum. Ben de spora başladım. Cilt bakımı, uyku düzeni sıfır. Sağlıklı beslenme derken gerektiği kadar fazla yemiyorum.


rakicandir
(24.08.18)
Sigara, alkol cok az.
Cips veya abur cuburlar da cok az.
Spor, elimden geldigince. Düzenli bisiklete binmeye calisiyorum.
Makyaj, yok denecek kadar az. Nemlendirici olmadan asla.
Uyku, eh iste. Bazen stresten düzensiz uyudugum oluyor.


chitosan
(24.08.18)
(10)

Kelebeklenme

Evdeki bulgur ve pirince kelebek girmemesi icin neler yapiyorsunuz? Kapali ambalajdayken bile giriyor.
Evdeki bulgur ve pirince kelebek girmemesi icin neler yapiyorsunuz? Kapali ambalajdayken bile giriyor.
noeldayın
(28.07.18)
Belli zamanda bir eleyip havalandırabilirsiniz.


idexo
(28.07.18)
dışsrıdan girmiyor aslında zaten paket içinde var olanlar kuluçka süresini tamamlayıp canlanıyor.


goodz
(28.07.18)
cam kavanozda saklıyorum.


theseachange
(28.07.18)
Paket içinde onlar. Ben buzdolabında saklıyorum. Orada bir şey olmaz.


Traveller
(28.07.18)
Cam kavanozda da güveleniyor maalesef. Buzdolabında saklıyoruz uzun süre tüketilmeyecek kadar çok olanları.


naksidil
(28.07.18)
Aynen cam kavanozda da giriyor maalesef. En iyisi buzdolabinda saklamak.Gida koruyucu oluyor ya hani kucuk ambalaj icinde. Onu da dusundum.Tesekkurler @naksidil


noeldayın
(28.07.18)
2-3 ayda bir hepsini atiyorum genelde.


kuehles blondes
(28.07.18)
buzdolabında saklıyoruz.


hava alan bir bez torbaya koymalısınız, ya da cam kavanozda ise hani kavanozların üzerinde bez bir süs olur ya kareli falan tam kapak boyutunda, kavanozun kapağını çıkarıp işte onu kapak gibi örtün lastikle de tutturun. hava alması lazım.. hiçbirisi mümkün değilse neyin içindeyse (kendi paketindeyse pakete, kavanozsa kavonaza) oraya biraz tuz dökün.


markayi degistirmek de ise yariyor bu arada.

biz evde 1 kiloluk pirinci bitiremiyorduk cunku cam kavanozda ikinci tencereye kadar bir bakiyoruz kelebeklenmis.

bu 3-4 kere ust uste olunca pirinci degistirdik baska marka almaya basladik mesela sorun olmadi ondan sonra.


robokot
(28.07.18)
(4)

Cildiye doktoru

Arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz iyi bir cildiyeci var mı? İstanbul anadolu yakasında olursa memnun olurum.
Arkadaşlar tavsiye edebileceğiniz iyi bir cildiyeci var mı? İstanbul anadolu yakasında olursa memnun olurum.
noeldayın
(22.07.18)
figen gürkök - üsküdar devlet hastanesi


abukkraker
(22.07.18)
Sali gunu vizitesine 400 lira basacagim bir dr var, cozerse onericem :D


perfectum
(22.07.18)
anadoluda bilmiyorum ama zeytinburnu'nda ermeni hastanesi var , bir araştırın derim.


Afiyet hastanesinde Salih hoca var, akşam saatlerinde geliyor ama. Gündüz mesai saatinde özel göztepe hastanesinde olması lazım.


John Bloor
(23.07.18)
(1)

Keratin Markası

Saçlarıma bakım yapmak istiyorum, o yüzden kullanıp da memnun kaldığınız bir marka var mı?
Saçlarıma bakım yapmak istiyorum, o yüzden kullanıp da memnun kaldığınız bir marka var mı?
noeldayın
(28.06.18)
Selective in keratini kullanıyorum özellikle saçım boyalı olduğunzamanlar hayat kurtarıcıydı benim için


fasulyek
(28.06.18)
(6)

Görülecek tarihi yapılar

Arkadaşlar İstanbul'da sizi büyüleyen eski tarihi yerler var mı? Ayasofya camii, müzeler dışında.
Arkadaşlar İstanbul'da sizi büyüleyen eski tarihi yerler var mı? Ayasofya camii, müzeler dışında.
noeldayın
(27.06.18)
Buyukada’daki cocuk yurdu etkilemisti baya (cok tarihi degil ama cok yeni de sayilmaz)


brkylmz
(27.06.18)
Kucuksu kasri'nin cesmesi.


stavro
(27.06.18)
haydarpaşa garı


müze dışında demişsin ama kariye müzesi ayasofya kadar meşhur olmadığı için belirtmek lazım. onun haricinde molla zeyrek camisi var ama sadece dışarıdan, içine girince bildiğin kireç duvarlı saçma bir cami. kırım kilisesi var, mis gibi bir gotik yapı. bulgar kilisesi var balat'ta, yeni bitti restorasyonu. yine restorasyonu biten şerefiye sarnıcı var.


Bruce
(27.06.18)
Sultanahmet Hipodromu'nun kalıntıları. Şimdi tabi yanında otopark, üstünde lise, bir yerinde çeşme, çocuk parkı gibi acayiplikler var. Herhalde İstanbul'un en eski eserlerinden biridir.

bir de ayvansaray'da anemas zindanları var. götüm yemediği için içine giremedim henüz. müptezeller varmış galiba.


efreet sultan
(27.06.18)
kariye


halanne
(28.06.18)
(1)

kobo.com üzerinden kitap satın alma

kobo.com üyeliği olan var mı? Sistem nasıl işliyor anlamadım. Kitap aldım ödemede sistem hata verdi neyden kaynaklı olabilir?
kobo.com üyeliği olan var mı? Sistem nasıl işliyor anlamadım. Kitap aldım ödemede sistem hata verdi neyden kaynaklı olabilir?
noeldayın
(25.06.18)
Beğendiğiniz kitabı webden sayfanın sağ tarafındaki satın al butonu ile satın alıyorsunuz. Ondan sonra bir mobil cihaza Kobo kurup üyeliğinizle giriş yapıyorsunuz. Kitap otomatik olarak oraya gelmiş oluyor, cihaza indirip okuyorsunuz.

Ödeme sorunu Kobo'dan da olabilir, bankadan da. Bankanızla görüşün isterseniz önce.


luin 41
(25.06.18)
(4)

Buzdolabı marka tavsiyesi

Arkadaşlar yıllardır arçelik buzdolabı kullanıyoruz, hiç memnun kalmadık. Bosch marka bulaşık makinesi ve bosch ocak , ankastre kullandık. Bosch markadan memnun kaldık. Samsung çamaşır makinesi kullanıyoruz, ondan da memnun kalmadık. Bosch marka buzdolaplarını da tavsiye etmiyorlar. Sizler hangi mar
Arkadaşlar yıllardır arçelik buzdolabı kullanıyoruz, hiç memnun kalmadık. Bosch marka bulaşık makinesi ve bosch ocak , ankastre kullandık. Bosch markadan memnun kaldık. Samsung çamaşır makinesi kullanıyoruz, ondan da memnun kalmadık. Bosch marka buzdolaplarını da tavsiye etmiyorlar. Sizler hangi markayı kullanıyorsunuz ve memnun musunuz?
noeldayın
(23.06.18)
valla 60 seneden beri arçelik beko kullanıyoruz(60 seneyi sallamadım taa dedemler zamanında)

hiç birisi de bozulup atılmadı ya da performansından dolayı bir sıkıntı yaşamadık. eskidi bu değiştirelim diyerke değiştirdik yani.

bizim beyaz eşya olayını da 1 ev olarak düşünme 3 ev olarak düşün.

arçelik beko olarak ayrım yapmadım ben. karışık yani.


killerbee
(23.06.18)
Beko demeye gelmiştim.


giovanne
(23.06.18)
bosch buzdolabı iyidir. niye kötü olsun?


sutlu nescafe
(23.06.18)
siemens


since1907
(23.06.18)
(1)

Sorum doktor arkadaşlara

Ablam, sonografi yaptırdı ve sol böbrek alt zonda 8 mm çaplı kortikal kistik lezyon cıktı. Bunun detaylı öğrenmem için başka hangi testleri yaptırmamız gerekir. Tehlikeli mi ve tedavisi nedir? Ailede çeşitli kanser (mide, akciğer, guatr,cilt) yatkınlığı var başka neler tavsiye edersiniz? Teşekkür ed
Ablam, sonografi yaptırdı ve sol böbrek alt zonda 8 mm çaplı kortikal kistik lezyon cıktı. Bunun detaylı öğrenmem için başka hangi testleri yaptırmamız gerekir. Tehlikeli mi ve tedavisi nedir? Ailede çeşitli kanser (mide, akciğer, guatr,cilt) yatkınlığı var başka neler tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim.
noeldayın
(05.06.18)
Eğer ki sadece basit bir kortikal kistten basediyorsak önemli bir durum değil. Tabiki de bu kadar bilgi ile tam yorum yapamam. Lezyonu/hastayı gören kişinin yorumudur kıymetliolan. Belki takip edilir belki küçük bir operasyon ile alınır. Endişelenecek bir durum değil ama. Geçmiş olsun


naif hayvan
(05.06.18)
(3)

Bankacılara sorum

Arkadaslar 20 yıl önce açılan ve daha sonraki yıllarda kapatılan bir hesabın, hesap özetine bakılabilir mi? Lütfen mümkün diyin.
Arkadaslar 20 yıl önce açılan ve daha sonraki yıllarda kapatılan bir hesabın, hesap özetine bakılabilir mi? Lütfen mümkün diyin.
noeldayın
(01.06.18)
Bir kanun için 10 yıl, diğer bir kanun için 8 yıl saklama zorunluluğu var. Ondan öncesi için saklama zorunluluğu yok. Dersen ki, 10 yıl dolunca direk siliyorlar mı? Hayır. Ama istersem verirler mi? O da maalesef hayır.


koskoca kirpi
(01.06.18)
ulaşılabilir. ama nasıl? eğer şube o bankanın eski şubelerinden biriyse ve çok büyük bir şansla arşivde duruyorsa 70-80 lira arşiv araştırma ücreti vererek, şubeye rica minnet bakabilirsin. yok ben elektronik kayıt istiyorum, ekstremin çıktısını alayım 20 yıl öncesinin dersen imkansız. cevap, şubeye gidip 20 yıl önceki arşivlerinin durup durmadığını sorman. eğer duruyor derlerse ki çok çok düşük ihtimal. bir eleman arşive iner ve bakar. aksi durumda 10 yılı dolduran her kağıt bankanın anşalmalı kağıtcısına kilosu 20 kuruştan satılır ve alayı imha edilir.


karlmarx
(01.06.18)
O kadar eski bir hesap hareketini banka yazılımından sorgulayamazsın, o veriler veritabanında arşivlenir. Ancak bilgi teknolojileri tarafında sorgulanarak bir ihtimal bulunabilir.

Öte yandan, hesabın sahibi ancak o hesap hareketleri dökümünü isteyebilir. Onun için de somut bir gerekçe olması gerekir diye tahmin ediyorum.


Lethe
(01.06.18)
(4)

Hangi fondöten markasını beğeniyorsunuz?

Vichy dermablend 3d , bu fondöteni kullanan var mı?
Vichy dermablend 3d , bu fondöteni kullanan var mı?
noeldayın
(24.05.18)
fondöten kullanmayan biriyim, ama ysl touche eclat favorim fondöten konusunda.

dediğinizi kullanmadım, denemedim o konuda bir yorum yapamayacağım.


blatta hiberna
(24.05.18)
Kullanmasam da cevap: Uzaktan- NARS :)


hana bi
(24.05.18)
Dior/nude air


theworldismine
(24.05.18)
zamanında merak etmiştim onu, almadığıma göre bir terslik var demektir. ya parlıyordur, ya akne yapmakla suçlanıyordur... yorumlara bakın ve tester bulmaya çalışın.


e haliyle
(24.05.18)
(3)

Lens markası

Bildiğiniz iyi bir lens markası var mı? Renkleri doğal gösteren, özellikle maviyi.
Bildiğiniz iyi bir lens markası var mı? Renkleri doğal gösteren, özellikle maviyi.
noeldayın
(21.05.18)
renkleri doğal göstermek lensin işi değil; odak uzaklığı, diyafram değeri, stabilizeri olup olmaması gibi konularda fark ediyor lenslerde.

kötü lens diye bir şey pek yok, işini olması gerektiği kadar yapan var, çok daha iyi yapan var. zaten markaya, makineye ve sensörün formatına göre ayrı lensler var, her makine için her markanın lensi yok. çekim önceliklerini belirlersin, ona göre odak aralığı ya da asgari diyafram değeri belirlersin, bunlara göre bütçenin yettiği en pahalı lensi alırsın; genelde böyledir bu işler.

renk gösterme makine ile ilgili daha çok, renk önemliyse sen raw formatta çekersin rengi istediğin gibi ayarlarsın. dslr ya da aynasız makinen varsa renk vs. konusunda problem yaşamazsın zaten.


Bruce
(21.05.18)
en çok sevdiğim lensler prime lenslerdir.

en az fokus problemini bunlarda yaşarsın, optik elemanları tele foto lenslere göre de az olur. hafiftir, nispeten aynı klasmandaki tele foto lenslerden ucuzdur.

renk dediğin şey bir maddenin, nesnenin ışığı yansıtma durumu.

raw çekmek iyidir, renk evreni konusu var, makinaların içinde genelde srgb ve adobe rgb diye renk evrenleri olur.

bunun dışında 8 bit 10 bit 12 bit 14 bit gibi çeşitli ayarlarda var. bit ne kadar yükselirse renk evreni de o kadar genişler.

şimdi sana soruyorum, senin gördüğün renkler ile benim gördüğüm renkler aynı mı?

değil.

color grading fotoğrafçılığın önemli bir aşaması, fotoğrafı çekerken, az pozlama, çok pozlama, diyafram açıklığı, fotoşop içinde yaptığın düzeltmeler önemli

bunun dışında color grading yapan insanların bir kısmı aslında öyle yaptığını sanır. color grading için en önemli şey kalibre ekranlardır.

bu kalibre ekranların özelliği de renkleri doğru gösterebilmeleridir. 35 40 bin tl ye çıkan fiyatlı monitörler var(daha da pahalıları da var 80 90 bin dolar), teknoloji ucuzladı, nispeten 3 4 liraya da satılan monitörler var ama onların da endüstri standartlarında olacağını pek sanmıyorum.


yani bir fotoğrafı 5 farklı monitörde yan yana açalım, hepsinde farklı renkler göreceksin, bunu bir standarta oturtmak istiyorsan kaliteli bi referans monitörü şart. onun dışında yapacağın herşey tırt.

ha şunu uygulayanlar var, ben macbook pro retina ekran kullanıyorum, nispeten kalibre edilebiliyor, bunu yapamayanlar da ipad ekranından bakıyolar renklere. tabi dediğim gibi üstün körü bi şekilde, göremezsen yapamazsın çünkü.


Photographer
(21.05.18)
ben acuvue oasys'ten çok memnunum.


kibritsuyu
(22.05.18)
(2)

Ölü link

Arkadaşlar ölü link nasıl aktif edilir? Bir de şu sitede bir pdf indirmek istiyorum, indire tıklıyorum ama virüslü bir sayfaya yönlendiriyor. http://kitapci.ga/pdfindir/esmalarin-gizli-hazinesi/
Arkadaşlar ölü link nasıl aktif edilir? Bir de şu sitede bir pdf indirmek istiyorum, indire tıklıyorum ama virüslü bir sayfaya yönlendiriyor.

kitapci.ga
noeldayın
(16.05.18)
olu link, o linkin sahibi o linki canlandirana kadar calismaz senin yapabilecegin bir sey yok.

o indir linkinin altinda da kitap olmak zorunda degil, virus / reklam icin tuzak olabilir.


robokot
(16.05.18)
olsa olsa böyle olur

www.gencdoku.com


Photographer
(16.05.18)
(4)

Seçimde kimler sandık başkanı olabilir?

Sb.
Sb.
noeldayın
(06.05.18)
ilçe sandık kuruluna başvuranlar oluyor. genelde devlet memuru oluyor.


mikahakkinen
(06.05.18)
başvurmayan devlet memurlarına da çıkıyor.


rectoa
(06.05.18)
başvurmayıp görev istemeyen devlet memuruna da bazen zorla veriyorlar.


asilsiz suclama
(06.05.18)
partiden oluyoruz biz. isim yazdırıyoruz. her partiye belirli kontejyan veriliyor o da kura ile belli oluyor.


c1b2k3
(06.05.18)
(1)

Sivilce ve sivilce yarasi

Var mi bildiginiz iyi bir krem veya jel?
Var mi bildiginiz iyi bir krem veya jel?
noeldayın
(29.04.18)
madecassol.


tolgan
(29.04.18)
(5)

Kahve icmek yaslandirir mi?

Cok fazla nescafe ve turk kahvesi tuketiyorum. Isin kotusu sekerli bir de. Kimi yerde yaslandiriyor demis kimi yerde tam tersi.
Cok fazla nescafe ve turk kahvesi tuketiyorum. Isin kotusu sekerli bir de. Kimi yerde yaslandiriyor demis kimi yerde tam tersi.
noeldayın
(24.04.18)
şekerin cilt için iyi olmadığını biliyorum. kahveden ziyade şeker daha suçlu bence.
bir de çok kahve içiyorsanız, yaşlanmaktan ziyade ülserden endişe edin.
öncelikleriniz biraz farklı geldi bana.


Bilgi sahibi degilim. Sadece mantik yurutucem. Kahvenin sorun oldugunu hiic dusunmuyorum (turk kahvesi icin konusuyorum) faydalarindan bahsediyor herkes. Limitli olarak tuketin sorun degil. Ama seker kismi kotu. Zararli sekerin cildi bozdugunu duymustum.

Edit: zararli seker dedigime nisasta bazli diyollaymis.


Şeker zararli.
Nescafe daha da zararli.


ykyt
(24.04.18)
Nescafe içeriği bakımından kahve olarak değerlendirilmiyor. Glikoz şurubu var, yaşlandırmanın yanında her türlü sağlık sorununu yanında getirir.

Türk kahvesi, espresso, filtre kahve çok abartılmadığı sürece tıbbi makalelerde sağlığa yararlı olarak belirtiliyor. Tabii ki şekersiz.


hadi ya la
(24.04.18)
Henüz yaşlandırmadı ama no sugar


benaslindayohum
(24.04.18)
(3)

Şampuan önerisi

Hangi şampuani kullaniyorsunuz? Sac tipinizi de belirtirseniz cok sevinirim. Hacim veren, kokusunu begendiginiz sampuan onerilerinize acigim.
Hangi şampuani kullaniyorsunuz? Sac tipinizi de belirtirseniz cok sevinirim. Hacim veren, kokusunu begendiginiz sampuan onerilerinize acigim.
noeldayın
(22.04.18)
hacim veya koku için değil ama duş sonrası saç derimi kuru ve gergin hissettirmediği ve kaşıntı yapmadığı için loreal low shampoo kullanıyorum.


sttc
(22.04.18)
Pantene.

Arada Elidor, Elseve, Blendax.


imelih
(22.04.18)
Otacı.

Clear, Head&Shoulders kullanınca saçım tam durulanmıyormuş gibi geliyor, daha cansız oluyor.

Saçlarım ince ve güçsüz.


chicha
(23.04.18)
(7)

Rusya ve Amerika

Rusya ve Amerika'nın askeri güçleri ve tutumları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Rusya ve Amerika'nın askeri güçleri ve tutumları hakkında ne düşünüyorsunuz?
noeldayın
(13.04.18)
@susadım çeşmeye varmaz olaydım Rusya da hiç fena değil, uydu sistemleri olsun, askeri gücü olsun. Arkasında Çin destekçisi de var.


noeldayın
(13.04.18)
rusya'nın parası yetmez özetle.


Rusya çok güçlü, Amerika çok çok çok güçlü, ha ikisi de birbirini işgal edemez, zaten öyle bir amaçları da olmaz. Ama diğer ülkeler karşısında da Amerika daha güçlü.


abd mevcut dinamizmiyle 2-3 nükleer bomba yese bile kısa sürede gücünü toparlar. ruslar sibirya ve uralları kaybettikleri anda belarus'tan farksız olurlar, ki amerikalıların nazilerin aksine rusya'ya hem doğu hem batı cephesinden saldırma olasılıkları var.


slhmlr
(13.04.18)
ABD bilimsel ve teknolojik anlamda gerçek güç. Rusya ise bilim ve teknoloji konusunda ABD'den geride kalmış bir ülke. ABD'nin başına şu anda bir şey gelse, dünyanın ilerlemesi durur, öyle diyeyim. Birincisi, askeri güç, doğrudan ülkedeki eğitim kurumlarıyla ve araştırma merkezleriyle ilgilidir. ABD'nin MIT, Caltech gibi üniversiteleri, NASA gibi misyon ve vizyon açısından zirve yapmış kurumları varken, ABD'nin askeri anlamda herhangi bir ülkeden geri kalabilmesi söz konusu bile olamaz. Çünkü bir tankın zırhını oluşturan kompozit malzeme, bir füzenin yazılımı, bir uçağın motoru tam da böyle yerlerde geliştiriliyor. Ne kadar bilim varsa, o kadar askeri güç var. Türkiye'de mesela bilim olmadığı için adamlar çağ dışı kalmış tanklarla operasyona gidiyorlar. Türkiye gibi ülkelerin zaten hiç şansı yok. Rusya'nın bilim ve teknoloji anlamında ABD'ninki kadar sağlam bir temeli yok. Bu yüzden de gelişmişlik olarak Rusya ABD'den geri kalıyor. Tutum olarak Trump tam bir cahil. Bu adam nasıl başkan oldu hâlâ anlamadım. Putin Trump'tan daha akıllı ama o da zaman zaman gaza geldiği için aptal olarak değerlendiriyorum. Nükleer silahları oyuncak zannediyorlar. Fizik ve kimya bilmedikleri için nükleer silah konusunda bu kadar sallayabildiklerini düşünüyorum. Zaten biraz beyni olan biri nükleer kelimesini bu kadar sık kullanmaz. Caydırıcılık böyle bir şey değil.


dissendium
(13.04.18)
(3)

Sizce hngisi daha ıyı? Hız ve ömur..

https://www.gelbura.com/urun/sony-hd-b1beu-1tb-2-5-inc-usb-3-0-harici-disk-kilif-hediyelihttps://www.hepsiburada.com/toshiba-canvio-basic-1tb-2-5-siyah-tasinabilir-disk-hdtb310ek3aa-pm-bd801879
noeldayın
(05.03.18)
İçindeki diskin ne marka olduğuna bakar. Toshiba'nınki kesin kendi üretimidir de diğeri ne bakmak gerek.

Ayrıca hangi model disk var içlerinde ona da bakmak gerek.


alperz
(05.03.18)
bu nasıl anlayabiliriz


noeldayın
(05.03.18)
Noeldayın, elimde toshibanınki var ve şansına bugün satışa çıkardım. İstersen bi mesaj at sana fotoğrafları ve başlıkları göstereyim.


buckminster
(05.03.18)
(1)

Burdan telefon alınır mı? Fiyatları nasıl sizce

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-cep-telefonu-modeller-iphone-6s-64-gb-aciklamayi-okuyunuz-511241836/detayhttps://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-cep-telefonu-modeller-tertemiz-garantili-gold-6s-523910654/detayhttps://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el
noeldayın
(12.02.18)
kaskolu olan daha mantıklı. 6s'lere çok istiyorlar yahu. 6'lar 1200 civarı giderken 6s'lerin maks 1700 ederi var bence. sıkı bir pazarlık yapın.


golgi aygıtı
(12.02.18)
(2)

dikiş makinesi

Evde kullanabilecek hangi marka ve model tavsiye edersiniz?
Evde kullanabilecek hangi marka ve model tavsiye edersiniz?
noeldayın
(03.02.18)
www.trendyol.com

gayet yeterli, ilik falan da açıyor.


Photographer
(03.02.18)
singer 2250


pilav
(03.02.18)
(7)

5 yaşındaki erkek çocuğa hediye

5 yaşındaki erkek yeğenime doğum günü için ne hediye alabilirim?
5 yaşındaki erkek yeğenime doğum günü için ne hediye alabilirim?
noeldayın
(22.01.18)
Boyama kitabi ve renkli kalem, kitap, ilgisini bilime ve ogrenmeye dogru cekecek eglenceli seyler.


Traveller
(22.01.18)
Lego


EasyTiger
(22.01.18)
play-doh oyun hamuru seti


hot potato
(22.01.18)
Lego +1. Ama orijinal Lego al çakma değil.


(bkz: Satranç takımı.)
Dayım aldıydı bana da sağ olsun.


para konusu dert değilse uzaktan kumandalı olan herhangi bir şey.
en sevdiği akrabası olacaksın. bi anda.


lovemyself
(22.01.18)
Şuraya bakabilirsiniz: www.brainshop.com.tr


fotrsapka
(22.01.18)
(4)

Portakal çiçeği parfümü mü yoksa esansiyel yağı mı

Sizce hangisi daha iyi olur? Sizce nasıl bu koku? Yves roche portakal çiçeği edt var ama kalıcı mıdır acep?
Sizce hangisi daha iyi olur? Sizce nasıl bu koku? Yves roche portakal çiçeği edt var ama kalıcı mıdır acep?
noeldayın
(23.12.17)
en son onun portakal cicegi, lavanta, portakal agaci yagi (muhtemelen) karisimli olanini edindim, ama maalesef oda kokusu olarak kullaniyorum. bence hic kalici degil. hos, bu benzeri kokular genellikle kalici olmuyor.


e haliyle
(23.12.17)
edt çok kalıcı olmaz.


pinkpeony
(23.12.17)
Yves rocher' in çoğu parfümü kalıcı değil. kokuları çok güzel evet ama artık almamaya karar verdim.


Yves Rocher'in parfümleri kalıcı değil. 10 dk sonra tamamen uçmuş oluyor tenimden.


ms brownstone
(23.12.17)
(8)

Elektrik devre sorusu (fizik)

https://i.hizliresim.com/6yjkkN.jpg
noeldayın
(10.12.17)
soru ne?


kibritsuyu
(10.12.17)
@kibritsuyu K-L noktaları arasındaki direnç nedir?


noeldayın
(10.12.17)
4 ohm


vhs kaseti
(10.12.17)
10


lamneth
(10.12.17)
4


karamaleksey
(10.12.17)
4 ohm


neyehbe
(10.12.17)
devrenin yarısı çöp


ssgnin kankasi
(10.12.17)
K'dan çıkan akım, 4 ohmluk paralel bağlanmış iki koldan geçebilir. çıkacağı noktataki direnci paralel bağlanan eş dirençler formülü R/n 'den 4/2 = 2 ohm olur. çıktığı noktada akım doğal olarak dirençli yolları değil, dirençsiz yolu tercih ederek direkt olarak L'den önceki son direncin önünde bulur kendini.(kısa devre) buradaki 2 ohmluk direnç, öncekilere seri bağlı olduğu için önceki sonuç ile topluyoruz. 2+2 = 4 ohm yapar.


(2)

İphone almak

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-cep-telefonu-modeller-2150-tl-apple-6s-64-gb-orjinal-sifir-sinirli-sayida-kayitli-502945796/detay sizce burdan telefon alınır mı? Telefonda sıkıntı olur mu?
www.sahibinden.com sizce burdan telefon alınır mı? Telefonda sıkıntı olur mu?
noeldayın
(19.11.17)
sırf açıklamadaki kelimeleri saçma sapan ortasından ayıran yazım yanlışları yüzünden bile alınmaz buradan telefon falan. okurken zihnim kelimeleri doğru olarak birleştirmekten yoruldu. ürününü bu şekilde yazım hatası katilliği yaparak satmaya çalışan birine güven duyamıyorum ben. hadi bireysel satıcı vs olsa tamam da, adamlar koca dükkan. türkçe bilen bir tane mi elemanları yok? büyük mağazalarda vs kampanya kovalarsan hemen hemen aynı fiyata 6S alabilirsin.


fakirpislik06
(19.11.17)
fiyat olarak da yuksek geldi bana, 200-300 tl ustune iphone 7 var sahibinden'de zaten benzer saticilardan.

malesef bu saticilar bildigin telefoncu, sokakta gorduklerinden yani. ben de guvenemiyorum acikcasi, burdan magaza bilgilerine ulasip gidip yuz yuze almayi tercih ediyorum. swap cihaz mi, kutulu mu, kutu yeniden mi jelatinlenmis vs bakmak lazim.


hjarteblod
(19.11.17)
(1)

Lenovo thinkpad to interrupt normal startup hatasi

To interrupt normal startup press enter hatasiyla karsilasiyorum. Entera bastigimda pc mavi ekran ile karsilasiyor. Bios ayarlarinda fabrika ayarlarina donduruyorum. Yine ayni hata. Lenovo thinkpad T440s serisi. Ne yapabilirim? Bir de test ettim. Soyle bi uyariyla da karsilastim. https://hizliresim.
To interrupt normal startup press enter hatasiyla karsilasiyorum. Entera bastigimda pc mavi ekran ile karsilasiyor. Bios ayarlarinda fabrika ayarlarina donduruyorum. Yine ayni hata. Lenovo thinkpad T440s serisi. Ne yapabilirim? Bir de test ettim. Soyle bi uyariyla da karsilastim. hizliresim.com
noeldayın
(03.11.17)
hard disk kaynakli. cikarip takmayi denediniz mi? dusuk ihtimal ama belki yerinden falan oynamistir soketi. veya hard disk komple cortlamis olabilir, cikarip harici olarak baglayip baska bir bilgisayarda test edin.


icim urperiyor
(03.11.17)
(1)

Cd boş görünüyor, yazma korumalı

Arkadaşlar cd içinde önemli müzik dosyaları var, ancak yazma korumalı sanırım, müzik dosyalarını masaüstüne aktaramıyorum. Ne yapacağım? Bi el atın.
Arkadaşlar cd içinde önemli müzik dosyaları var, ancak yazma korumalı sanırım, müzik dosyalarını masaüstüne aktaramıyorum. Ne yapacağım? Bi el atın.
noeldayın
(12.10.17)
Media playerda şarkıları bir şekilde aktarabiliyorduk kurcalamak lazım. Ama her zaman yemiyordu o yöntem.

www.youtube.com


reactionic
(12.10.17)
(2)

Dyned programi (meb okulu icin) Ogretmen arkadaslar da bakabilir.

Arkadaslar bu programi bilip de kullanan var mi? Sisteme ogretmenleri nasil entegre ediyoruz? Bir de eba uzerinden calismiyor? Nasil yapabilirim?
Arkadaslar bu programi bilip de kullanan var mi? Sisteme ogretmenleri nasil entegre ediyoruz? Bir de eba uzerinden calismiyor? Nasil yapabilirim?
noeldayın
(04.10.17)
en son kalktı diye duymuştum ben onu. İl temsilcisi falan olur onunla iletişime geçin bence. Bir de bazı illerin memleri döküman hazırlamış adım adım anlatan

mersin.meb.gov.tr


nickfury
(04.10.17)
dynedkayityonetimisistemi.meb.gov.tr
öğretmen eklemeyi bilmiyorum ama öğrenci eklemek için bu sistem var. sınıf ve öğretmen eklemek için de kullanılıyor.


burya
(04.10.17)
(2)

Şeker ölçüm cihazı

Arkadaşlar, kullanıp da memnun kaldığınız şeker ölçüm cihazı var mı? Hangi marka ve modeli önerirsiniz.
Arkadaşlar, kullanıp da memnun kaldığınız şeker ölçüm cihazı var mı? Hangi marka ve modeli önerirsiniz.
noeldayın
(22.09.17)
abbott, bayer, ime-dc galiba roche'un da var.
belli başlı kullanılanları bunlar zaten.


sutlu nescafe
(22.09.17)
@sutlu +1

roche accu check
bayer contour piyasada en hızlı dönenler.


(2)

Telefon takip

Arkadaslar, birinin telefonunu takip edip mesajlarini gorebilen uygulama var mi? Casus program. Varsa birinin telefonumu takip etmemesi icin format atsam yeterli mi?
Arkadaslar, birinin telefonunu takip edip mesajlarini gorebilen uygulama var mi? Casus program. Varsa birinin telefonumu takip etmemesi icin format atsam yeterli mi?
noeldayın
(14.09.17)
varsa android keylogger o olabilir en fazla yazismalariniz gider. bunun icin de sizin veya baska birinin telefona bilincli bir sekilde uygulama yuklemesi gerekir. tabi keylogger varsa.


format atsanız yeter gibi.
mesaj dediğiniz şey eğer whatsapp mesajlarınız ise sizden habersiz bilgisaardan telefonunuzla whatsapp web'den giriş yapıldıysa yine mesajlarınızı okuyabilirler.


veritaslibertas
(14.09.17)
(3)

Instagram hesabini gecici olarak kapattiktan sonra

Yeniden aktiflestirebiliyor muyuz? Cunku oyle bir kullanici bulunamadi diyor basta, bir sonraki denememde ise hesabiniz az once devre disi birakildi. Yeniden aktiflestirmek icin birkac saat sonra deneyiniz demis ama var mi basina gelen?
Yeniden aktiflestirebiliyor muyuz? Cunku oyle bir kullanici bulunamadi diyor basta, bir sonraki denememde ise hesabiniz az once devre disi birakildi. Yeniden aktiflestirmek icin birkac saat sonra deneyiniz demis ama var mi basina gelen?
noeldayın
(25.08.17)
hesabı sil var hesabı dondur var. dondurduysan yeniden açabilirsin. (ama bir hafta içinde yeniden donduramazsın, dikkat et) sildiysen doğal olarak yeniden açamazsın. yanlışlıkla dondurmak yerine silmiş olmayasın.


elorelia
(25.08.17)
Hesabım çalındı seçeneğine şifremi unuttum diyerek ulaşın. Sonra sizden Instagram'a elinizde verdikleri bir kod ile fotoğraf yollamanızı isteyecekler. Bu mailden sonra aktifleştirme linki atıyorlar. Evet saçma bir süreç. Her dondurmada bu sorun oluyor.


landho
(25.08.17)
Arkadaşlar sağolun cevaplar için, hesabımı 1 saat içinde aktifleştirdim, hem de instagram yardım merkeziyle iletişime geçmeden. Yalnız instagramı açtığımda resimlerin hepsi silinmişti, o problemi de 30 snde giderdim (telefon dilim İngilizceydi, instagram dili de İngilizceydi, instagram ayarlarından dili değiştirdiğimde otomatik hepsi yüklendi, instagramın da facebook gibi eksikleri var. )


noeldayın
(25.08.17)
(7)

Tiroid sonucu

Tiroid USG incelemesinde, "Sol lob orta bölümde çevre dokuya göre hipoekojen 3,2*2,6 mm boyutunda solid nodüler görünüm mevcuttur. " tehlikeli midir acaba? Doktor bisi demedi,babama bogaziniz agrirsa gelirsiniz dedi. Babamin iki kardesi de tiroid kanseri.
Tiroid USG incelemesinde, "Sol lob orta bölümde çevre dokuya göre hipoekojen 3,2*2,6 mm boyutunda solid nodüler görünüm mevcuttur. " tehlikeli midir acaba? Doktor bisi demedi,babama bogaziniz agrirsa gelirsiniz dedi. Babamin iki kardesi de tiroid kanseri.
noeldayın
(17.07.17)
Yani her nodül tehlikeli demek değil ama dikkat edilmesi lazım. Endokrinci miydi babanızı gösterdiğiniz doktor?


fengari
(17.07.17)
Sadece solid nodül yazıyorsa muhtemelen takip edilmesi gerekiyor. Allah korusun içinde zaman içerisinde kalsifikasyon falan oluşursa biyopsi yapılması gerekli. Doktorunuz takip önermiş anladığım kadarı ile.


@fengari kulak burun bogaz bolumune gittik. Yeni tespit edildi. Doktorumuz bugun yoktu yerine asistani vardi, o soyledi. Onemli bisi yok, bogaziniz agrirsa gelin dedi. En iyisi baska bir doktora gorunmek.


noeldayın
(17.07.17)
Endokrinden randevu alın ve düzenli takip ettirin. Geçmiş olsun.


fengari
(17.07.17)
@noeldayın iyi bi ultrason yaptırıp genel cerraha görünün. Tiroid fonksiyonlarında genel bir sorun yoksa endokrin yerine genel cerrah daha iyi bi seçim olur.


Tesekkurler arkadaslar, dediginiz gibi yapayim. Yoksa hep suphe kalacak icimde.


noeldayın
(17.07.17)
Nodül boyutu küçük ama aile öyküsü nedeniyle Ultrasonda boyut takibi belki ilerde biyopsi gerekir. Ultrason bilen bir endokrinolog uygun olur. O sizi uygun şekilde yönlendirir.


cekcekli
(17.07.17)
(2)

Dermaroller tavsiyesi

Dermaroller almayı düşünüyorum ,sizce hangi marka ve nerden almalıyım?http://urun.n11.com/anti-aging-kirisiklik-karsiti/540-igneli-titanyum-dermaroller2-adet-siparislere-maske-ucretsiz-P188666679http://www.pergusa.com/index.php?route=product/product&product_id=142http://urun.n11.com/anti-aging-kiris
Dermaroller almayı düşünüyorum ,sizce hangi marka ve nerden almalıyım?

urun.n11.com

www.pergusa.com

urun.n11.com

üç markada kararsız kaldım tavsiyeleriniz ne olur?
noeldayın
(06.07.17)
ben pergusa'dan almıştım, çok da memnun kaldım.
hâlâ kullanıyorum.


blatta hiberna
(06.07.17)
bu ne oluor. faydası ne gördünüz mü?


difdiringi
(06.07.17)
(1)

İş güvenliği staj

Arkadaşlar iş güvenliği için 5 günlük bir staj yapmam lazım, nerelerde staj yaparsam kendime bişiler katabilirim?
Arkadaşlar iş güvenliği için 5 günlük bir staj yapmam lazım, nerelerde staj yaparsam kendime bişiler katabilirim?
noeldayın
(05.07.17)
5 günlük staj hiç bir işine yaramaz. işi öğrenebileceğin firmalar da 5 gün için seni almazlar. 5 günse eğer staj olayına takılma.


artci sarsinti
(06.07.17)
(8)

Yara icin en etkili krem

Acik yara tahrisi icin en etkili krem veya losyon hangisidir? Her oneriye acigim. Not: imla ve yazim yanlisi icin kusura bakmayin mobilden yaziyor.https://hizliresim.com/G0bpO7
Acik yara tahrisi icin en etkili krem veya losyon hangisidir? Her oneriye acigim.
Not: imla ve yazim yanlisi icin kusura bakmayin mobilden yaziyor.
hizliresim.com
noeldayın
(04.06.17)
silverdin: daha çok yanıklar için...
terramycin:

not: herhangi tıbbi eğitimim yoktur.


qobel
(04.06.17)
aloe vera.


gkct
(04.06.17)
Fito krem


rayde
(04.06.17)
kantaron yağı müthiş etkili yaralarda.


gmzo
(04.06.17)
Bariyer kremlerden kullanıyor musunuz?


Lim5
(04.06.17)
Madecassol.


whysoweird
(04.06.17)
Kantaron yağı +1


brnbrs
(04.06.17)
@Lim5 hayir kullanmadik; ama silverdin,hametan , furacin kullandik.Pek ise yaramadi. Duyuruyu guncelledim. Pegin takildigi dikis iyice acildigi icin bagirsaktakiler dikisten hep siziyor. Cerrah yarin bakacak.Doktorlara bin defa soyledik, gelin kapatin bu pegi ya da ultrasonda bakin cikmissa tekrar yerlestirin diye. Bugunku asistan ekip haklisiniz diyor. Resmen devlet hastanelerinden sogudum. Ozel de anneme sadece serumu verdi odem olustu. Elimiz kolumuz baglandi resmen.


noeldayın
(04.06.17)
(3)

Şilöz asit

Doktor arkadaslar karinda bu asidin yok olmasi icin ne yapilmali? Suan hastanedeyim ama doktorlar bir sey bulamadi. Kafayi yiyecegim. Not: Imla icin kusura bakmayin. Mobilden yaziyorum.
Doktor arkadaslar karinda bu asidin yok olmasi icin ne yapilmali? Suan hastanedeyim ama doktorlar bir sey bulamadi. Kafayi yiyecegim.
Not: Imla icin kusura bakmayin. Mobilden yaziyorum.
noeldayın
(16.05.17)
Altta yatan neden bulunmalı.


Lim5
(16.05.17)
@Lim5 mide kanseri periton metastazi


noeldayın
(16.05.17)
Asit boşaltılır, yine oluşur. Maalesef yapacak çok fazla bir şey yok.


Lim5
(18.05.17)
(2)

Kemoterapi ilaci ve bitkisel ilaclar

Arkadaslar, ilk 6 kürlük olan kemoterapi ilaci her hastanede ayni dimi? Bir de larin icine yayilan kanser karinda sislik yapiyor. Immunat markasi herkese umut vaat ediyor doktorlar da oneriyor. Simdi ribes(isgin otu) kullanmaya basladik.Bu markanin bir de aylar once zerdecal, zeytin yapragi, uzum ya
Arkadaslar, ilk 6 kürlük olan kemoterapi ilaci her hastanede ayni dimi? Bir de larin icine yayilan kanser karinda sislik yapiyor. Immunat markasi herkese umut vaat ediyor doktorlar da oneriyor. Simdi ribes(isgin otu) kullanmaya basladik.Bu markanin bir de aylar once zerdecal, zeytin yapragi, uzum yagi, ayni safa ve enginar yapragi sivi ekstraktlari aldik ama annem mide kanseri oldugu icin duzenli kullanamadi.Simdi daha duzenli kullaniyor. Var mi bu tur seyler kullanip fayda goren?
noeldayın
(16.04.17)
Herkes için aynı değil. Kemoterapi ilaçlarıyla etkileşmediğinden emin olun, kendi doktoruna sorun. Vücuttan hızlı atılmalarına sebep olup etkisini azaltabilir.


Lim5
(16.04.17)
Ben tedavi olurken doktorlar tatlı bir şekilde uyarmıştı, "alternatif tıp denemek istiyorsanız deneyin ama ilaçlar dışında kullanacağınız bu otlar vs. ile karaciğeri biraz daha yoracaksınız bilginiz olsun".

Benim yaşayarak gördüğüm ise, kanseri siz tedavi etmeye çalışmayın bunu zaten kt + rt fazlasıyla yapıyor. Sizin yapmanız gerekense diğer hastalıkları önlemek. Biliyorsunuz kan değerleri düşük olduğu için çok hassas oluyor hasta ve küçük bir hastalık büyük sonuçlara yol açabiliyor (ayrıca kt'den sonra aşıların falan bi anlamı kalmıyor).

-Hastalığı uzaklaştırmak içinse, Hastayla yakın temas mümkün olduğunca az olsun ziyarete gelen "ayyy canım" diyerek öpmesin, giderken görüşürüz deyip yanaklarından öpmesin temas istiyosanız illa tokalaşın.
-Yanına okuldan, işten, sokaktan geldiğiniz anda gitmeyin üstünüzü değişin(herkes, misafir de olsa gelmeden söyleyin yanlarında bi parça kıyafet getirsinler), mümkünse dışarıdan gelir gelmez banyo yapın.
-Yemek konusunda problem var mı bilmiyorum ancak akyuvar sayısı fazla azaldığı için onların üretimini sonraki rt'ye kadar artırmaya bakın(kemik iliği, kemik suyuna yemek çorba vs.), mümkünse yemeklere tabaktayken buğday ruşeymi dökün bir parça(sulu yemeklere yakışıyor).
-etleri düdüklüde uzun uzun pişirin(pamuk gibi olsun), yeşilliği iki kere sirkeli suya koyun, kabuklu meyvelerin kabuklarını biraz daha derinden kesin.

Diğer hastalıkların gelmesini önlerseniz tedavi daha rahat bitecektir. kt zaten her şeyi yok ediyor kandaki, başka bir şeye gerek kalmıyor..

Biraz haddimi aşarak sorudan fazlasını söyledim ancak dayanamadım, yanlış anlamayın lütfen.

Bu arada bildiğim kadarıyla, tedavi şemaları sabit, ancak doktor hangi tedavi tipini seçti bilmek gerekiyor, bazen birden fazla tedavi şekli olabiliyor hastanın durumuna göre.


rastocasdelay
(16.04.17)
(2)

Sozlukteki kullanici

Arkadaslar rica etsem umit adli kullaniciya ulasabilir misiniz? Bir sey sormam lazim da ?
Arkadaslar rica etsem umit adli kullaniciya ulasabilir misiniz? Bir sey sormam lazim da ?
noeldayın
(10.04.17)
duyuruya dokunma, mesaj attım.


Merhaba, blue eyes white dragon uyardı, umarım yardımcı olabilirim..


umit
(11.04.17)
(4)

Fazla kusmanın zararları

Arkadaşlar, annem kanser hastası.Şuanda düşük dozda kemoterapi alıyor, doktorumuz ilk 3 gün mide bulantısı normal ama sonraki günler olmaması lazım, çünkü düşük doz dedi. Annem de 3 su bardağı suyu ilk 2 dkda her birini bir defada dikip içiyor. Sonra da kusuyor ama kusmasa bile zorla kusmaya çalışıy
Arkadaşlar, annem kanser hastası.Şuanda düşük dozda kemoterapi alıyor, doktorumuz ilk 3 gün mide bulantısı normal ama sonraki günler olmaması lazım, çünkü düşük doz dedi. Annem de 3 su bardağı suyu ilk 2 dkda her birini bir defada dikip içiyor. Sonra da kusuyor ama kusmasa bile zorla kusmaya çalışıyor. Böbreklere veya başka organlara zararı var mıdır? Doktorumuz ağız yoluyla bişi içmesin dedi, zaten barsaktan besleniyor.
noeldayın
(14.03.17)
Elbette zararlı. Elektrolit dengesini bozar (özellikle potasyum). Ayrıca sürekli bu şekilde kusma midenin üst çıkışı ve yemek borusuna zarar verir. Hem mekanik hasara sebep olur, hem de asidin korozif etkisi sebebiyle zarar verir. Yalnız anlamadığım nokta, anneniz neden zorla kusmaya çalışıyor? Eğer engelleyemediği kusma varsa doktorunuza başvurup bulantı giderici ilaçlar reçete ettirebilirsiniz (klasik metpamid vb ilaçlardan farklı ve daha kuvvetli ilaçlar var). Yok illa zorla kusmaya çalışıyorsa neden onu gerçekten anlamadım.


gonion
(14.03.17)
@gonion kytril ilacını kullanıyordu, etkisini göremeyince bıraktı, mide kanseri olduğu için ve karın zarına metastaz yaptığı için çok su içince şişkinlik oluyor,bir de mide çıkışı kapalıymış. İçim yanıyor dediği için de su içmek istiyor bol bol.Kusmak istemesinin sebebi, şişkinliğin geçip, karnın ağrısının az da olsa dinmesi.


noeldayın
(14.03.17)
çok basite indirgiyorsam lütfen affedin. normal susama duygusu dudakların ıslatılmasıyla da azaltılabilir. illa su içmek gerekmez çok fazla. ağız da çalkalanabilir yine yutmadan.
soğuk suyla hatta belki.. fakat kendini zorlayarak kusmak çok net şekilde zararlı bir alışkanlık. çok geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.


susama hissini gargara yaparak geçirebilir. ağzına suyu alsın dolaştırsın tükürsün.

kusma en başında yemek borusuna zararlı. mide asidinin sürekli her gün yemek borusunu yakması zarar verir. bağırsaktan beslendiği için besin değerleri açısından bir zararı var mı bilmiyorum tabi.

çok çok geçmiş olsun


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.