Giriş
(5)

ingilizce çeviri tek cümle

I want a 4.0 GPA, flat stomach, clear skin, balanced social life, 10 hrs of sleep each night & money in the bankyukarıda yer alan cümleyi nasıl çevirirdiniz?benim çevirim: 4.00 ortalama, düz karın, temiz cilt, dengeli sosyal yaşam, her gece 10 saat uyku ve bankada para istiyorumoldukça basit biliyor
I want a 4.0 GPA, flat stomach, clear skin, balanced social life, 10 hrs of sleep each night & money in the bank

yukarıda yer alan cümleyi nasıl çevirirdiniz?

benim çevirim: 4.00 ortalama, düz karın, temiz cilt, dengeli sosyal yaşam, her gece 10 saat uyku ve bankada para istiyorum

oldukça basit biliyorum, bunu mu çeviremiyorsun demeyin okurken bile çevrilebilecek bir cümle. sadece bazı kişiler cümlenin birebir değil de dile uyarlanmasın doğru olduğunu öyle olması gerektiğini söyledi ve kendi çevirimden farklı bir cümle gördüm.
normalbiadam
(06.08.17)
evet çeviri bu. bu zaten uyarlanmadan çevrilebilecek ve anlamını kaybetmeyen bir cümle.


peace.on
(06.08.17)
Ben aralara "bir" kelimesini eklerdim. Düz bir karın, temiz bir cilt, dengeli bir sosyal yaşam şeklinde. En başta I want "a" dediği için teknik olarak yanlış değil, Türkçe'de de kulağa akıcı geliyor. Not: çevirmen değilim ama dilciyim.


çeviri doğru, uyarlama kısmını ele alacak olursak:

"bankada para istiyorum" yerine "bankada param olsun istiyorum" denilebilirdi.

türkçe'de "bankada para istiyorum" diyen olmaz gibi geliyor bana.


late viper
(06.08.17)
Late viper arti 1. Bankada para istiyorum ne aq :d


baldur2
(06.08.17)
doğru çevirmişsin işte ne uzatıyorsun :)


eindaclub
(07.08.17)
(4)

uçakta kaykay götürme

lufthansa'yla frankfurt'a gidiyorum. economy light bilet aldım. kabin bagajı var sadece.penny board denilen bi kaykayım var. 55 cm uzunluğu, şerit metreyle ölçtüm. merak ettiğim daha önceden götüren falan var mı onun için soruyorum. sürmek için yanımda götürmek istedim, sırt çantamın arkasına böyle
lufthansa'yla frankfurt'a gidiyorum. economy light bilet aldım. kabin bagajı var sadece.

penny board denilen bi kaykayım var. 55 cm uzunluğu, şerit metreyle ölçtüm. merak ettiğim daha önceden götüren falan var mı onun için soruyorum. sürmek için yanımda götürmek istedim, sırt çantamın arkasına böyle yatay olarak koysam nolur ki.

fikir vermesi açısından görsel de ekledim.
normalbiadam
(22.01.17)
ben götürmedim ama götüren gördüm, sırt çantasının kaykay bölmeleri oluyor en dışta, oraya kıstırıp girdiler kabine... hem de bu seninkilerden daha büyük normal kaykayları vardı


luchetti
(22.01.17)
Geçen hafta yurtdışından kızak getirdim. Sadece streçle kaplamamı istediker. El bagajı olarak ise çantam büyük gözüküyordu ölçtüümü sorun olmadığını söyledim ordaki kabin bagayı bölmesinde denememi istedi. Sığdı sorun yapmadılar. Kilo ve ölçüler kurtarıyorsa sorun olmaz olmamalı gibi geliyor. Kabin bagaj ölçüleri genelde 55x30x20 oluyor.


vassal
(22.01.17)
Amerikadan donuste tekerleklerin cikartilmasini istemislerdi. Tekerleklerini cikarip bavula koyduk; tahtayi da kabinde tasidik.


gormemisin oglu
(22.01.17)
Ben penny boardumu kabinde götüremedim. Sardırıp bagaja aldılar


dannyb
(23.01.17)
(4)

gri pasaport çıkartırken pasaport numarasının değişip değişmemesi

bordo pasaportum var. 5-12 şubat arasında almanya'da bi workshop'a katılacağım. uçak bileti bakıyordum, aklıma birden dank etti. vizem yok, gri pasaport alınca vizeye gerek olmadığı için konsolosluktan vizeye de başvurmuyorum. okuldan aldığım belgeyle ve davetiyeyle emniyete gideceğim, süreç bu.bunu
bordo pasaportum var. 5-12 şubat arasında almanya'da bi workshop'a katılacağım. uçak bileti bakıyordum, aklıma birden dank etti. vizem yok, gri pasaport alınca vizeye gerek olmadığı için konsolosluktan vizeye de başvurmuyorum. okuldan aldığım belgeyle ve davetiyeyle emniyete gideceğim, süreç bu.

bununla birlikte daha gri pasaporta da başvurmadım. buna başvurduğumda gelecek gri pasaportun numarası da bordo pasaporttaki ile aynı mı oluyor, yoksa değişik gelme ihtimali var mı? saçma oldu soru belki ama ne olur ne olmaz diye sormak istedim. sormamın nedeni de şu; uçak bileti alırken pasaport numarası istediklerinde girmem gerekiyor, ne yapacağımı bilemedim.
normalbiadam
(03.01.17)
Farkli numara olacak. Fakat zaten check in sirasinda giriyorsunuz pasaport numarasini sorun yok yani


run a ris
(03.01.17)
Hayır. Pasaport no, pasaporta özeldir. İkisinin de senin olmasının bir bağlayıcılığı yok, grinin ayrı bir no.su olacak. Yanılmıyorsam pasaport no.ya bileti alış aşamasında ihtiyacın yok, sonradan da girebiliyorsun.


manuel mandalina
(03.01.17)
evet ya check in'de isteniyor pasaport numarası. bir sıkıntı olmaz yani. çok aklınıza takılırsa eğer ki ankara'daysanız 1 gün içinde alabiliyorsunuz pasaportu. bileti de ondan sonra alırsınız ama cidden gerek yok strese.


teşekkür ederim. aklımdaki soru işaretleri gitti. check-in günü gelene kadar almış olurum zaten gri pasaportu. sağolun!


normalbiadam
(04.01.17)
(4)

ukraynaca davet mektubu hakkında yardım

lviv'de bir proje için davet mektubu bekliyordum. bugün yolladılar. gidiş dönüş biletlerimi almıştım. 20 haziran - 5 ağustos arasıydı. davetiyeyi yollamışlar 21.00 gibi ben uyuyordum. şimdi gördüm. 20 haziran'la 10 ağustos olarak göstermişler. bu pasaport kontrolü sırasında sorun çıkarır mı? mesaj a
lviv'de bir proje için davet mektubu bekliyordum. bugün yolladılar. gidiş dönüş biletlerimi almıştım. 20 haziran - 5 ağustos arasıydı. davetiyeyi yollamışlar 21.00 gibi ben uyuyordum. şimdi gördüm. 20 haziran'la 10 ağustos olarak göstermişler. bu pasaport kontrolü sırasında sorun çıkarır mı? mesaj attım proje koordinatörüne ama geri dönmedi hala. biletleri alırken 10 kere sordum öncesinde ve aldığım tarihleri de biliyorlar.

textgrabber'la text halini edindiğim metni yandex'le çevirdiğimde de böyle bir sonuç ortaya çıktı. Arab citizen, egypt falan yazıyor. bir yardım istiyorum sadece! yanlışlık mı yapmışlar tarihlerde sizce, yoksa garanti olsun diye mi 20 haziran - 10 ağustos arası istemişler bilmiyorum.
normalbiadam
(17.06.16)
3-5 gün de gezersen diye fazla yazmış olabilirler.


babilbaligi
(18.06.16)
Ukrayna'ya girişte niye geldiğini bile sormuyorlar.

Pasaport görevlisi ingilizce bile bilmiyordur. Ukraynaca olanı göster. Hatta bişey göstermene bile gerek yok.


kardeş vizesiz 60 gün kalınabiliyor zaten. senin 50 gün kalman söz konusu. direkt git kal kimse bir şey demez. bir problem olursa git bir polise 20 dolar ver herşeyi halleder. ben vize varken 14 günlük vizeyi bitirip 25 gün kaldım. çıkışta passport polisine 20 dolar toka ettim sorun olmadı.

not: türk lirası da alıyorlar.

sorun olursa yeşillendir.


illegalstar
(18.06.16)
yanıtlar için çok teşekkürler. kız yanlışlıkla egypt yazmışım sorun olursa numaram şu şu diye bilgi verdi yani pasaport polisine böyle böyle söylebilirsin dedi. aslında bunlara bile gerek olmadığını belirtti bi de vizesiz girilebildiği için ama ben tedirgin oldum işte. desteğiniz için sağolun tekrardan! :)


normalbiadam
(18.06.16)
(5)

kosmos vize'den randevu alma

siteye girdim, asla randevu alamıyorum. en erken 9 haziran'ı gösterdi default olarak, 10 haziran'ı seçtim, sonra sırasıyla 12 haziran'ı ve 13 haziran'ı. hepsi dolu gözüküyor. ilerideki tarihleri de denedim.sorum şu, 6 haftalık bir proje için yunanistan'da olacağım. başvurmam gerek hemen ama randevu
siteye girdim, asla randevu alamıyorum. en erken 9 haziran'ı gösterdi default olarak, 10 haziran'ı seçtim, sonra sırasıyla 12 haziran'ı ve 13 haziran'ı. hepsi dolu gözüküyor. ilerideki tarihleri de denedim.

sorum şu, 6 haftalık bir proje için yunanistan'da olacağım. başvurmam gerek hemen ama randevu bile alamıyorum, acil olarak de edinmem lazım vizeyi.

istanbul'daki yunan başkonsolosluğu'na gidip durumu anlatıp bireysel olarak başvurma şansım var mı, evraklarımı hazırladım.
normalbiadam
(07.06.16)
Vip hizmeti alabilirsin parani bastirip. Hemen cikiyor vize de randevu da


regina phalange
(07.06.16)
vip hizmet aldım 1 ay önce. deneyebilirsin. Bu dönemde randevular sık olur genelde. Malum yaz dönemi.


mza
(07.06.16)
şimdi denedim ama en erken 22 haziran'a veriyor randevuyu. çok geç. acil almam lazım. alternatif olarak ne yapabilirim. vip'e bile razıyım erken tarih verseler.


normalbiadam
(07.06.16)
o zaman vip başvuru yap.


mza
(08.06.16)
7 Haziran'a başvuru tarihi almıştık 1 ay önce. Bayramda Türkler Yunanistan'a akacağı için çok yoğun.


polifonik osuruk
(08.06.16)
(2)

İstanbul'da siyah Vans satan yer/mağaza?

Nerede satıldığını bilen varsa beni aydınlatmasını bekliyorum.Evliye Çelebi gibi gezmediğim yer kalmadı, üç tane alışveriş merkezi gezdim. Buyaka'da ki Vans mağazasına, Kadıköy Gargamel'e, Kadıköy'de ki Nsport ve Superstep'e sordum ama hiç birinde yok. 42-42.5 numarasını arıyorum.
Nerede satıldığını bilen varsa beni aydınlatmasını bekliyorum.

Evliye Çelebi gibi gezmediğim yer kalmadı, üç tane alışveriş merkezi gezdim. Buyaka'da ki Vans mağazasına, Kadıköy Gargamel'e, Kadıköy'de ki Nsport ve Superstep'e sordum ama hiç birinde yok. 42-42.5 numarasını arıyorum.
normalbiadam
(22.06.14)
marka park'ı bir arayıp sorabilir misin? geçen ay taksimde şey pasajında görmüştüm sankim.


nodrap
(22.06.14)
atlas pasajı ya da halep pasajı'ndaki mağazalarda bulabilirsin muhtemelen.


spirit crusher
(22.06.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.