Giriş
(2)

11/11’in kerameti nedir?

Türkiye’nin bütün büyük internet alışveriş siteleri ve AliExpress bayram havasında indirim kampanyaları düzenledi. Cumhurbaşkanı da devasa bir ağaç dikim etkinliği yaptı.Bugünü özel yapan nedir?
Türkiye’nin bütün büyük internet alışveriş siteleri ve AliExpress bayram havasında indirim kampanyaları düzenledi. Cumhurbaşkanı da devasa bir ağaç dikim etkinliği yaptı.

Bugünü özel yapan nedir?
11/11 diye tamamı 1'den oluşan bir tarih olması.


kibritsuyu
(11.11.19)
(2)

Terhis tarihi hesaplama

Sevk tarihim 21 Aralık, üzerine saydığımda 10 ocakta terhis olacağım gibi duruyor ancak yemin töreni pazarları oluyor diyorlar ve 10’u Cuma’ya geliyor. Ben mi yanlış hesaplıyorum, pazar diyenler mi sıkıyor yoksa pazara kadar tutacaklar mı?
Sevk tarihim 21 Aralık, üzerine saydığımda 10 ocakta terhis olacağım gibi duruyor ancak yemin töreni pazarları oluyor diyorlar ve 10’u Cuma’ya geliyor. Ben mi yanlış hesaplıyorum, pazar diyenler mi sıkıyor yoksa pazara kadar tutacaklar mı?
yemin töreni cuma günü oluyor. bedelliysen girdikten sonraki 3. cuma çıkıyorsun.


lesmiserables
(08.11.19)
cuma yemin töreni oluyor.size bir kağıt imzalatıyorlar o hafta idari izin ile alakalı.cuma yemin töreninden sonra çıkıyorsunuz.


drako
(09.11.19)
(2)

“Mantık” ile ilgili bir söz vardı

Geçen gün sözlükte okumuştum sanırım, bir ihtimal debe’de. Eski bir yazarın sözüydü ve mantığın yanlış sonuca varmayı rasyonelleyen bir araç olduğunu anlatıyordu.Bu sözü bulmamda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Geçen gün sözlükte okumuştum sanırım, bir ihtimal debe’de. Eski bir yazarın sözüydü ve mantığın yanlış sonuca varmayı rasyonelleyen bir araç olduğunu anlatıyordu.

Bu sözü bulmamda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Mantık sizi a noktasından b noktasına götürür, halay ise her yere.


dolan dolmuş
(19.10.19)
Bunlar değil elbette. Rasyonel leğen bilmiyorum nedir gerçi..


(6)

ev hanımı annemi emekli yapmayı istiyorum ancak

internette nasıl araştırırsam araştırayım aradığım şeyi bulamadım.vaktiyle annemin sigortalı çalışmışlığı var. iki bin küsür de gün doldurmuş. annem yaşını doldurduğunda eksik kalan günlerini topluca ödeyip kendisini emekli yapmam mümkün mü?internette rastladığım yazılara göre mümkün gibi duruyor an
internette nasıl araştırırsam araştırayım aradığım şeyi bulamadım.

vaktiyle annemin sigortalı çalışmışlığı var. iki bin küsür de gün doldurmuş. annem yaşını doldurduğunda eksik kalan günlerini topluca ödeyip kendisini emekli yapmam mümkün mü?

internette rastladığım yazılara göre mümkün gibi duruyor ancak ne kaç günden hesaplayacağımı anladım ne de ödemem gereken miktarı nasıl hesaplayacağımı anladım.

hani biliyorsanız ve yardımcı olursanız çok sevinirim, ancak hiç olmazsa nereden öğreneceğim konusunda dahi olsa yardımcı olursanız memnun olurum

(ilk sigorta tarihi 2007)
Muhasebeciye danışmadan zor. Bence çevrenizden birine sordurun illa ki tanıdık vardır.


anarsika
(02.10.19)
belki işinize yarayabilir

uyg.sgk.gov.tr


lubbullub
(02.10.19)
bildiğim kadarıyla yaptıramıyorsun ancak emekli olamayacağı için o yatırılan primler kadar parayı alabiliyorsun. bir yerlere dilekçe yazarak.

yani emeklilik yaş şartını sağlıyorsa ve primleri, günleri yetmiyorsa prim iadesi alabiliyor.

büyük ihtimalle SGK üzerinden bir talep yapılıyordur. edevlet üzerinden bu iş olur mu emin değilim.

www.turkiye.gov.tr


draconas
(02.10.19)
İsteğe bağlı sigorta yaptırarak 3600 günden emekli olabilir. İşe giriş tarihine göre emeklilik yaşını bekleyecek sonra. 58 yaş olabilir bu. İlçenizdeki sgk müdürlüğüne de sorabilirsiniz.


cevizli incir
(02.10.19)
Sgk+1

En doğru bilgiyi ve yürürlükteki uygulamayı onlardan öğrenirsiniz. Zaten prim tutarlarını onlar verecek size.


balik kraker
(03.10.19)
(4)

Fossil çantaları nasıl bilirsiniz?

indirimde denk geldi bir tanesi, ihtiyacım da vardı, alayım diyorum. ne dersiniz?
indirimde denk geldi bir tanesi, ihtiyacım da vardı, alayım diyorum. ne dersiniz?
Link?


Mirket
(10.09.19)
www.trendyol.com

aslında genel olarak fossil çantalarını sormuştum hani bir yanlışları, ürünlerinin kalitesizliği var mı bilinen diye ancak bir yandan da modelini sormuş olayım :)


Başka bir modelle ilgilenirken geldi duyurun da ondan sordum. Güzel indirim yapmış. Kaçırma derim.


Mirket
(10.09.19)
ben valiz bakarken denk gelmiştim bu markaya, çok şikayet var diye vazgeçtim.


night train
(10.09.19)
(3)

entry gönderme butonu

değişti mi? yıllardır sözlükteyim ancak hiç dikkat etmemiştim, ''yolla'' diyor. hep böyle miydi bu?
değişti mi? yıllardır sözlükteyim ancak hiç dikkat etmemiştim, ''yolla'' diyor. hep böyle miydi bu?
evet


kablelvuku
(02.09.19)
Hep böyleydi.


angelus
(02.09.19)
(bkz: yolla)


teritori
(02.09.19)
(5)

yurtdışı uçuşlarında bavulda ilaç ve diğer ürünler

bir süre yaşamak için avrupa'da bir ülkeye gidiyorum, haliyle de her şey olabildiğince tam olsun istiyorum; hazırlıklı olmak istiyorum.1) bu yüzden de bir takım soğuk algınlığı, baş ağrısı, vitamin, antibiyotik gibi ilaçları yanımda götürmeye kalkarsam (kabine sokmayacağım, doğrudan teslim edeceğim
bir süre yaşamak için avrupa'da bir ülkeye gidiyorum, haliyle de her şey olabildiğince tam olsun istiyorum; hazırlıklı olmak istiyorum.

1) bu yüzden de bir takım soğuk algınlığı, baş ağrısı, vitamin, antibiyotik gibi ilaçları yanımda götürmeye kalkarsam (kabine sokmayacağım, doğrudan teslim edeceğim bavul'dan bahsediyorum) sıkıntı olur mu? hepsinden 5'er 10'ar olmayacak elbette, hani en fazla soğuk algınlığı ilaçları ve ağrı kesicilerde biraz stok olabilir :) ilaçlar tablet olacak genelde ancak bir iki şişe boğaz iltihapları için ve ağız temizliği için gargara da alacağım.

2) bunun haricinde sigara stoklayıp gideyim diyorum. bu tarz şeylere orada hiç olmazsa ilk etapta para vermeyeyim. kaç pakete kadar sıkıntı olmaz. hani karton karton götürürsem, ilaçta olmasa bile, sigarada kesin kaçakçı damgası yerim diye düşünüyorum :D

3) tüm bunların dışında son olarak; krem, parfüm vs gibi sıvı sayılabilecek ürünler için limit nedir? bunları stoklamayacağım elbette ancak gargaralarla beraber sıvı limitine takılırsa ziyan olurlar.

teşekkürler şimdiden..
1 - yasakli madde olmadigi sürece ilac sorun olmuyor.
2 - diger ülkeleri bilmem ama isvicre icin 1 karton
3 - abartmadikca sorun cikarmazlar ama senin yerinde olsam kilo hakkimi gargarayla doldurmazdim :)


VIPCH
(08.08.19)
vıpch +1 ilaç sıkıntı değil. gargara dediğin şey her yerde var gerek yok.


ergenpezeveng
(08.08.19)
1) ilac sorun olmuyor. Abartmadan al yanina.
2) Benim bu sayede sigarayi birakan arkadaslarim var.
Cok pahali oldugu icin az iciyorlar. Ben senin yerinde olsam birakmak icin bir firsat olarak görürdüm bunu.


chitosan
(08.08.19)
Ben devasa bir bavula tam saydığınız ilaçları götürdüm, hatta dönerken bir arkadaşımın isteği üzerine bavulda kutu kutu saçma ilaçlar getirdim. Bir şey olmadı.


Gecmiste 8 ay yerecek kadar gunde 6 tane ictigim haptan goturdum (epey bir kutu yani) bir sey demediler.

Krem parfum falan da kendin icin goturdugun belliyse bir sey demeleri icin bir neden yok.


hot potato
(08.08.19)
(3)

18? 19? 21? Askerden döneceğim tarihi bir türlü hesaplayamadım

Kimi 18 gün diyor, 19 diyeni de gördüm ancak 21 diyorlardı bu bedelliye? :) şimdi benim sevk tarihim diyelim ayın 1’i, ben bunun üzerine kaç ekleyeceğim? Kaçında terhis olacağım?Geçen sene çıkan bedelli ile gidiyorum, bu yenisi değil.Dönüş tarihim başka bir durum yüzünden önemli şu anda, bu yüzden b
Kimi 18 gün diyor, 19 diyeni de gördüm ancak 21 diyorlardı bu bedelliye? :) şimdi benim sevk tarihim diyelim ayın 1’i, ben bunun üzerine kaç ekleyeceğim? Kaçında terhis olacağım?

Geçen sene çıkan bedelli ile gidiyorum, bu yenisi değil.

Dönüş tarihim başka bir durum yüzünden önemli şu anda, bu yüzden biraz panikledim açıkçası :) teşekkürler şimdiden..
sevk tarihi 1. gün ise ona göre 21. gün çıkıyorsun işte. 18-19 diyenler senin aktif olarak yapacağın askerlik günü çünkü sevk tarihinden sonra 2-3 gün yol iznin var.

mesela sevk tarihin 1'i, son teslim tarihin 3'ü (uzaktaysan 4'ü olur ama genel hesabı değiştirmiyor). 21'i çıkıyorsun.


Cuma günü terhis olunuyor.


the coon
(31.07.19)
3. Cuma cikiyorsun


fakyoras
(01.08.19)
(1)

nexus mod

şimdi fallout 3 için bir dizi mod indirdim ve mod manager ile yükledim, iyi oldu hoş oldu ama bu kaynak dosyaları silsem olur mu? ilk indirdiğim dosyaları diyorum, fazla yer kaplıyorlar da biraz yere ihtiyacım var :)bir de oyunu her açışımda bu manager'ı çalıştırmam gerekiyor mu yoksa bir kere kurdu
şimdi fallout 3 için bir dizi mod indirdim ve mod manager ile yükledim, iyi oldu hoş oldu ama bu kaynak dosyaları silsem olur mu? ilk indirdiğim dosyaları diyorum, fazla yer kaplıyorlar da biraz yere ihtiyacım var :)

bir de oyunu her açışımda bu manager'ı çalıştırmam gerekiyor mu yoksa bir kere kurdum her seferinde açmama gerek yok mu?
Kaynak dosyalarını silebilirsin ancak daha sonra modu kaldırıp tekrar etkinleştirme durumunda sıkıntı çıkabilir. Onu bir dene ona göre sil derim.

Oyunu direkt açsan da olur zaten modlar yüklenmiş oyun dosyalarına girmiş oluyor. Her seferinde mod manager açmana gerek yok.


(7)

trekking tarzı bir ayakkabı arıyorum

https://www.amazon.com.tr/Lumberjack-TEKRON-Haki-Erkek-Outdoor/dp/B07HGB3Z5F/ref=asc_df_B07HGB3Z5F/?tag=googleshoptr-21&linkCode=df0&hvadid=356494994041&hvpos=1o2&hvnetw=g&hvrand=5948231156570851903&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=1012783&hvtargid=pla-767843659653&psc=1bu
www.amazon.com.tr

bunun gibi bir şey var aklımda ancak bilemedim. klasik işte, yol yürüyeyim az yorulayım istiyorum. yani tabanı rahat, hava alan, konforlu bir ayakkabı arıyorum. tabi 3-5 fazla olsun ama uzun süre de gitsin istiyorum mümkünse :)

hangi markaya bakamı tavsiye edersiniz?
jack wolfskin var bende. onun yanları file gibi oldugu için hava alıyor terleme yapmıyor.


jedilance
(24.07.19)
f/p ariyorsan hi-tec. para onemli degil dersen merrell


unabomber
(24.07.19)
Aradiginiz yuruyus ayakkabisi dagda tasta kullanmayacaksaniz.

Bunlarla sehirde rahat edemezsiniz. Ben kesinlikle edemiyorum. Ancak dagda.


kuehles blondes
(24.07.19)
kesinlikle the north face.


kirmizimsi
(24.07.19)
@jedilance, ekşi yorumları biraz korkuttu açıkçası.
@unabomber, merrell'lar hoşmuş epey.
@kirmizimsi, north face iyidir hoştur ama bin tl gözümü korkuttu

@kuehles blondes, şehirde kullanacağım. o ayakkabılara ne deniyor? nasıl aratayım?


bendeki model buymus: www.amazon.de


jedilance
(24.07.19)
şehirde yol yürüyeyim yorulmayayım diyorsan outdoor ayakkabıları asla uygun değil.

Uzun yürüyüp yorulmamak için nike'tan şaşmamak lazım. Mesela nike epic react flyknit müthiş.


hepas
(25.07.19)
(1)

aslan kral/ imax'e gitmeye değer mi?

live action olduğu için imax'e mi gitsek diyoruz ancak emin olamadım. sizin görüşünüz nedir? seans olsa 2d gideyim istiyorum aslında ancak o yok, normal 3d'ye gidelim mi?imax için biraz mesafe gitmek gerekecek. biraz da bu yüzden eriniyorum :)
live action olduğu için imax'e mi gitsek diyoruz ancak emin olamadım. sizin görüşünüz nedir? seans olsa 2d gideyim istiyorum aslında ancak o yok, normal 3d'ye gidelim mi?

imax için biraz mesafe gitmek gerekecek. biraz da bu yüzden eriniyorum :)
imax !


neo
(23.07.19)
(2)

ALES konu anlatımlı kitap arıyorum

ancak hangi yayınevi'ne bakayım bilemiyorum, hiçbir bilgim yok. ne tavsiye edersiniz?(sayılsal için arıyorum. sözel için deneme çözsem yeter)
ancak hangi yayınevi'ne bakayım bilemiyorum, hiçbir bilgim yok. ne tavsiye edersiniz?

(sayılsal için arıyorum. sözel için deneme çözsem yeter)
657 dgs sayısal.
kitap 657 alesin sayısal ve sözel olarak bölünmesinden ibaret kapağı dışında aynı ales kitabı. youtube dersleri de var, güzeldir.


denek hayatım
(20.07.19)
Filozof yayınlarınin kısa konu anlatimlari var. tavsiye ederim.


cilekesgargi
(20.07.19)
(2)

ales'e hazırlanmak istiyorum ancak...

8-9 yıldır matematik gördüğüm, çözdüğüm yok. temel matematik konularını dahi hatırlamıyorum ancak biraz baktığımda hatırlayacak gibiyim.genel olarak sözel'e ağırlık vereceğim ancak bir yandan da çözebildiğim kadar matematik de çözeyim istiyorum.-konu anlatımlı kitap mı alayım? (öneriniz varsa çok se
8-9 yıldır matematik gördüğüm, çözdüğüm yok. temel matematik konularını dahi hatırlamıyorum ancak biraz baktığımda hatırlayacak gibiyim.

genel olarak sözel'e ağırlık vereceğim ancak bir yandan da çözebildiğim kadar matematik de çözeyim istiyorum.

-konu anlatımlı kitap mı alayım? (öneriniz varsa çok sevinirim)

-internetten konu anlatım mı izleyeyim? (bana biraz yabancı ancak önerirseniz bakarım elbette)

nasıl bir yol önerirsiniz?

teşekkürler şimdiden..
ales soru sistemi değişti son 2-3 senede çıkmış soruları alıp deneme çözün bence, baktınız kolay öğrenebileceğiniz sürekli çıkan sorular var onların üstüne yoğunlaşıp çalışın.sözel kısım da bildiğiniz okuma anlama sınavı full+full sayısalcı olan ben 50'de 45 yapmıştım öyle basitti.ama hız önemli tabi genelde insanlar yetiştiremiyor.


657 yayınlarının ales konu özetli soru bankası bence faydalı olabilir. eğer eylüldeki sınava girmeyi planlıyorsanız o kitaptaki matematik kısmını bir ayda biraz hızlı şekilde ilerleyerek tamamlayıp kalan zamanda da denemelere/çıkmış sorulara yoğunlaşarak iyi bir puan alabilirsiniz.


vacigok
(21.07.19)
(9)

şimdi şöyle bir durum var;

benimle duygusal boyutta ilgilendiği düşündüğüm, neredeyse emin olduğum bir kız var. hiç olmazsa bir dönem böyleydi, tinder'da sağa kaydırmışlığı vs de var. neyse ben kendisiyle bu yönden bir ilgi duymuyorum ancak arkadaşlığını seviyorum, iyi bir arkadaşım olsun; ne bileyim arada bir sağa sola takıl
benimle duygusal boyutta ilgilendiği düşündüğüm, neredeyse emin olduğum bir kız var. hiç olmazsa bir dönem böyleydi, tinder'da sağa kaydırmışlığı vs de var. neyse ben kendisiyle bu yönden bir ilgi duymuyorum ancak arkadaşlığını seviyorum, iyi bir arkadaşım olsun; ne bileyim arada bir sağa sola takılalım istiyorum. kendisini arkadaşım olarak seviyorum. iyi birisi, muhabbetinden de hoşlanıyorum.

şimdi onu bu akşam bir gösteriye davet etsem nasıl olur? yanlış yapmış olur muyum? daha önce arkadaş grubu olarak akşam çıkmışlığımız var ya da gündüz oturup çay kahve içmişliğimiz de var ancak hiçbir zaman yalnız akşam dışarıda bir yere gitmedik.
yapma, ümit verme, bu konuyu birlikte konuşup kapatmadığınız sürece hep bir umut olur. senin her hareketinden duygusal bir pay çıkarır.


aziz dostum jack
(01.06.19)
Sen duygusal boyutta ilgilenmiyorsan baş başa x bir aktiviteye davet etme.


Bir kadın olarak cevap vereyim, hayır asla davet etmeyin, umutlanmasın.


malwethiel
(01.06.19)
sevgili olmayalım ama sevişelim diyen erkek modeli gibi :)

bir yerlere davet edersen seni gözünde daha çok büyütür daha çok sever. hatta bir bakmıssın sevgili olmussunuz.

ya uzak duracaksın ya da iki gönül bir olacak.


koela
(01.06.19)
Gönül işlernde açmadığın için silinecek ama olsun yazayım yine de.
Davet etmende sıkıntı yok. Hatta O anlamda ilgi duymadığını belli etmen için bir fırsat. Kelimeler her şeyin anahtarıdır. Doğru cümlelerle kırmadan bunu göstermelisin.


adwokat
(01.06.19)
@adwokat; işte aradığım cevap :D peki nasıl belli edebilirim böyle bir şeyi. hani tersi olsa flörtöz yaklaşayım ancak bu benim için de kafa karıştırıcı.


X de baya güzel kız sevgilisi var mı acaba veya benzeri gibi bir cümleyle onda gözün olmadığımı belli edebilirsin, laf arasına sokuşturarak. Ben aranızdaki ilişkiyi tam bilmiyoeum. O yüzden yaratıcılığını kullanman gerek.


adwokat
(01.06.19)
Olmaz o iş. Yürümez. Kıza eziyet olur.


prizmatik
(01.06.19)
İşine gelen cevap yerine daha gerçekçi cevapları dikkate almanı öneririm. Açık açık söylesen ve o da ''Tamam, o zaman sadece arkadaş olarak takılalım.'' dese bile içinde her zaman bir umut olacak, o ihtimali hep taşıyacak. Rica ediyorum yapma bunu. İnsan yaparken bazı şeylerin farkında olmuyor ama karşıdaki açısından psikolojik olarak çok yıkıcı bir durum meydana geliyor. Ben bunu yaşadım.


whyamy
(01.06.19)
(3)

dolar satmak için en uygun yol nedir?

şimdi örnek olarak;alış; 6,080 - satış 6,083 olan doları banka 6,087'den satıp 6,051'den alıyor.yarın birgün elimdeki doları çıkarmak istesem, kaybı minimum tutmak adına, en uygun bana hangi yolu tavsiye edersiniz?
şimdi örnek olarak;

alış; 6,080 - satış 6,083 olan doları banka 6,087'den satıp 6,051'den alıyor.

yarın birgün elimdeki doları çıkarmak istesem, kaybı minimum tutmak adına, en uygun bana hangi yolu tavsiye edersiniz?
(bkz: tfx target)


Kapalıçarşıya laleliye falan nakit götürüp satarlar genelde ama bana ufak hesapçılık gibi geliyor. Yolda saldırsalar ya da bi kaza olsa parayı düşürsen, bayılsan vs. elindeki paradan olursun üç kuruş kar edicem derken. Banka kaçtan bozuyorsa bozdur gitsin.


sekerse tehlike
(15.05.19)
10 bin satsan 300 lira fark yapıyor. en iyi şartlarda 1 yıl faizde tutsan o kadar veriyorlar kaldı ki hesaplarında duran parayı işletip kazanıyorlar para.

anladığım kadarıyla dövüz büroları daha uygun alıyorlar. öyleyse eğer risk almadan bozabileceğim yerler mevcut.

ek. güvenilirse tfx de güzel duruyor.


(2)

iphone için kablosuz şarj cihazı alacağım ama...

https://www.hepsiburada.com/spigen-essential-f305w-10w-ip67-suya-dayanikli-hizli-kablosuz-sarj-cihazi-qi-sertifikali-tum-cihazlar-ile-uyumlu-black-000ch25906-p-HBV00000IVFGGkılıf da alacağım için 60 lira gibi bir paraya geliyor, çok avantajlı ANCAK iphone'lar bildiğiniz üzere bir süre sonra kendi ür
www.hepsiburada.com

kılıf da alacağım için 60 lira gibi bir paraya geliyor, çok avantajlı ANCAK iphone'lar bildiğiniz üzere bir süre sonra kendi üretimleri şarj kablosu olmayan ürünleri bile (sertifikalı olsa dahi) reddediyor. şarj etmiyor. bunda da aynı sorunu yaşarım diye endişe ettim.

baktığınız zaman o bahsettiğim kablolardan bile ucuz bir fiyata geliyor bu alet. alayım şansımı deneyeyim mi?

siz olsanız ne yapardınız?
Bunun yanında adaptör gelmiyor olmalı. Hızlı şarj destekleyen bir adaptörle kullanabilirsiniz ama kablosunun çok ince ve kırılgan olduğuna dair yorumlar var. Bende anker marka var, standart bir Philips 2A şarj cihazı ile kullanıyorum (iPhone 8), gayet memnunum. Amazon'da (Amerika) daha ucuz olabilir.


orient blue
(04.05.19)
ben iphone x çıktığından beri benzer bir model kullanıyorum yuvarlak gerçi tipi. kendi üzerinde gelen şarj kablosu yerinden tak çıkar olmadığı için hiç sorun çıkarmadı. süresini de hesaplayın işte çıktığında almıştım.
şarj aleti olarak orjinal iphone şarjı kullanıyorum. hızlı şarj yok yalnız galiba. iphone için açıldı mı hızlı şarj onu da bilmiyorum ama watt problemi vardı ona dikkat etmek lazım. yani bendeki gibi cihazlar iphone hızlı şarj ile uyumsuz.


ozdek
(04.05.19)
(2)

iPhone Xr vs X

Xr'ın ekran ve kamera özellikleri düşük (ekran özellikleri 6s'e çok yakın) ancak X'in de çekirdeği bir önceki sürüm.X A11, Xr A12 neural engine chip'e sahip.siz ne düşünüyorsunuz? Şu anda hiçbir yerde X bulamadım ayrıca.
Xr'ın ekran ve kamera özellikleri düşük (ekran özellikleri 6s'e çok yakın) ancak X'in de çekirdeği bir önceki sürüm.X A11, Xr A12 neural engine chip'e sahip.


siz ne düşünüyorsunuz? Şu anda hiçbir yerde X bulamadım ayrıca.
öncelikle söyleyeyim, x vatan'da var.

x kullanıcısı olarak bir iki kelam edeyim. a11'le a12 arasında, günlük hayatta fark edebileceğiniz herhangi bir fark yok. bunun altını çizeyim. yine de xr elbette daha güncel, dolayısıyla ne olursa olsun burada kazanan xr. ekran çözünürlüğünün düşük olması da performansa pozitif yönde katkı sağlayan bir şey.

kameranın çift yerine tek olması, optik zum'a ket vuran bir özellik. ancak 2x zum sağlayan kamera ile çekilen fotoğraflar daha düşük kalitede olduğundan, çok zorunda kalmazsam kullanmamayı tercih ediyorum. bokeh efekti (fotoğraf arka planının flu çıkması olayı) zaten yazılımsal olarak xr'da mevcut. hatta yine ana kamerayı kullandığı için bokeh fotoğrafları daha kaliteli xr'da. tabi xr'ın ana kamerası x'ten de iyi. yani bence kazanan, yine xr.

gelelim ekrana. herkes tam tersini söyleyecek ancak ben lcd'yi oled'e tercih ediyorum. nedeniyse, koyu arkaplan oled'in gösterdiği çizgilerin vs. beni çok rahatsız ediyor olması. o nedenle, bakın burası çok enteresan, bence kazanan yine ve yeniden xr. tabi çözünürlük daha düşük, belki bu bazı kullanıcıları rahatsız edebilir. ancak bence sıkıntı yok. tabi düşük çözünürlük sizin için problemse, sizin bakış açınızdan bakarak kazanan x diyebiliriz. 3d touch'ın olmaması bir eksi sayılabilir, ama aman aman bir eksi de değil.

x'in xr'ı geçtiği (hatta ezip geçtiği) tek yer kasa. kasası çelik ve gerçekten çok güzel. ama xr'ın da renkli olması durumu var. yine de kazanan, x.

xr'ın boyutu büyük. hatta bana göre gereğinden fazla büyük. o yüzden bence x bu konuda daha iyi. subjektif bir durum.

geçen telefon alacak bir arkadaşıma da söylemiştim. şu anda ikisi arasında bir seçim yapacak olsam, hatta xs ile xr arasında seçim yapacak olsam product red xr alır geçerim.


avianthem
(03.05.19)
İki haftalik xr kullanicisi olarak xs diyorum.
{ Not: Telefona bu kadar paralar vermek cok sacma }


(4)

bilgisayarı televizyona bağlamak (kablosuz)

televizyon sony'nin akıllı televizyonlarından. marka modelini pek hatırlamam ancak eski model değil, onu söyleyebilirim.nerden aklıma geldi?geçen gün netflix'e telefondan bakarken bir tuşa tıkladım ve telefonda izlediğim içeriği televizyona aktardı, oradan devam etti. sonra bir gece yatakta youtube'
televizyon sony'nin akıllı televizyonlarından. marka modelini pek hatırlamam ancak eski model değil, onu söyleyebilirim.

nerden aklıma geldi?

geçen gün netflix'e telefondan bakarken bir tuşa tıkladım ve telefonda izlediğim içeriği televizyona aktardı, oradan devam etti. sonra bir gece yatakta youtube'da video izlerken yukarıda yeni bir işaret farkettim, tıkladığımda salondaki televizyon açıldı bir anda ve youtube'da izlediğim şeyi orada da göstermeye başladı.

şimdi asıl mevzuya gelirsek eğer; bilgisayarda media player'da (mpc-hc) izlediğim filmi televizyonda izlemek istiyorum. mümkün mü? mümkünse eğer ne yapmamı önerirsiniz?

teşekkür ederim şimdiden.
ek olarak: buna olanak verecek, mpc-hc harici, player öneriniz varsa eğer ona da açığım.


Görev çubuğunda sağ alt köşede bildirim i tıkla. Açılan pencerede bağlan'ı tıkla. Sizin televizyonu seç. Televizyonda OK mi? diye bir pencere çıkar. Kabul et.
Dikkat: Sakıncalı birşeyse yanlışlıkla komşunun televizyonunu seçme.


Mirket
(29.04.19)
muhtemelen televizyonunuzda chromecast var. chromecast destekleyen tum uygulamalardan goruntu aktarabilirsiniz.

onun disinda:
support.google.com


foster
(29.04.19)
bilgisayar, telefon ve televizyonunuz ayni aga bagli oldugundan olabilir. Yanlis bilmiyorsam Sony Bravia tvlerde MiraCast var. MPC-HC kullanmadim ama sanirim windowsta calisan butun playerler, windowsun kendi media playeri dahil miracast destekler.


tanaka
(30.04.19)
(3)

civilization 5 alayım mı?

bu tarz bir oyun oynamak istiyorum. diğer duyurumda bahsettiğim oyunu bulamazsam civ alayım dedim. yenisi çıkmış ama çok pahalı, almak istemiyorum. 5'in complete pack'i 87 lira.nasıl? sizce alayım mı? güzel miydi oyun?
bu tarz bir oyun oynamak istiyorum. diğer duyurumda bahsettiğim oyunu bulamazsam civ alayım dedim. yenisi çıkmış ama çok pahalı, almak istemiyorum. 5'in complete pack'i 87 lira.

nasıl? sizce alayım mı? güzel miydi oyun?
çok güzel bir oyun. 6 çıktı ama ben hala 5 oynuyorum, en beğendiğim civ oyunu diyebilirim.


giovanne
(19.04.19)
Oyun güzel de 87 lira verilmez. Yıllar önce beleş dağıtılmıştı zaten normal oyun.


bahoho
(19.04.19)
kuzenim oynardı, ben de izlerdim hep. öğrenirim diye satın almışım 2015'te ama öğrenemedim. duruyor öyle.

soundtrack'i güzel ama bolu gelin karşılama, çiftetelli filan var. :D


efreet sultan
(19.04.19)
(7)

bir oyun vardı. civilization gibi

ama değil. yine medeniyet kuruyordun, yükseliyordun vsaklınıza neler geliyor? :)
ama değil. yine medeniyet kuruyordun, yükseliyordun vs

aklınıza neler geliyor? :)
daha çok civilization'a yakın bir oyundu. savaşlar vardı.


age of empires
empire earth
rise of nations
settlers
pharaoh
caesar

?

edit: stronghold, knights & merchants

bunlar 2000 civarı ve öncesi oyunlar.


efreet sultan
(19.04.19)
settlers en yakın bence


cedex
(19.04.19)
oynamadım aslında ama çok duydum hakkında. ekşi'de filan bir ara epey bahsediliyordu.

hatta oyunda çağ'lar günümüze kadar geliyordu sanırım


çağlar günümüze kadar geliyorsa rise of nations olabilir.


sir gawain
(19.04.19)
tam karşılamıyor ama ekşide çok konuşulan strateji oyunu olarak europa universalis iv var. Çağlar günümüze kadar gelmiyor normalde ama extended timeline modu var ve başlıkta çok bahsedilmiş o moddan, ordan aklınızda kalmış olabilir.

Bunun dışında bu firmanın yaptığı crusader kings, hearts of iron ve victoria serileri var.


nundu
(19.04.19)
cevap eu4'müş arkadaşlar, başlık sahibi onaylayan bi cevap yazdı ama sonra silindi sanırım


nundu
(20.04.19)
(1)

Kindle sorusu

Bilgisayara indirdiğim çizgi romanları buna atıp okuyabilmem mümkün mü? Mümkünse nasıl olduğunu da anlatırsanız sevinirim.Teşekkürler.
Bilgisayara indirdiğim çizgi romanları buna atıp okuyabilmem mümkün mü? Mümkünse nasıl olduğunu da anlatırsanız sevinirim.

Teşekkürler.
calibre isimli programı indirip, kurmanız gerekiyor.

uzantıları uygunsa, calibre aracılığıyla kindle'a atabilirsiniz.


istististist
(13.04.19)
(1)

Yeni havalimanından maslak’a nasıl en kolay gidilir?

Metro yıl sonu açılacakmış, en kolay kendimizi yeraltı sistemine Nasıl atarız? Attıktan sonra nasıl maslak’a ulaşırız?Trafiğe hiç katılmadan nasıl giderizi öğrenmek istiyorum yani :)Teşekkürler şimdiden.
Metro yıl sonu açılacakmış, en kolay kendimizi yeraltı sistemine Nasıl atarız? Attıktan sonra nasıl maslak’a ulaşırız?

Trafiğe hiç katılmadan nasıl giderizi öğrenmek istiyorum yani :)

Teşekkürler şimdiden.
www.hava.ist şuradan kendine en uygun hattı seçip saatlerine bakabilirsin.


nrmnm
(08.04.19)
(1)

gözlük bakımı (tercihen numaralı)

ben hep şu ürünü kullanıyordum; https://eksiup.com/76a2f0f3c295ancak söylenene göre gözlük camlarına zarar veriyormuş bu ürünler. sabah kalktığımda böyle buğulanmış/ yağlanmış gibi buluyorum. silmem gerekiyor her sabah. siz gözlüklerinizi nasıl temizliyorsunuz?
ben hep şu ürünü kullanıyordum; eksiup.com

ancak söylenene göre gözlük camlarına zarar veriyormuş bu ürünler. sabah kalktığımda böyle buğulanmış/ yağlanmış gibi buluyorum. silmem gerekiyor her sabah.

siz gözlüklerinizi nasıl temizliyorsunuz?
filtre alaşım mı bilmiyorum ancak gözlüğü aldığım yerde 'zarar verir' demişlerdi.


(2)

çizgi roman okuma programı arıyorum

şöyle ki hem bilgisayara (windows) hem de telefona/tablete (ios) indireyim ve bilgisyardan yüklediğim çizgi romanları telefondan/tabletten okuyabileyim. böyle bildiğiniz arşivini bulut üzerinden cihazlara yedekleyen bir uygulama var mı?örn. evernote uygulaması yüklü olduğu cihazlar arasında içerisin
şöyle ki hem bilgisayara (windows) hem de telefona/tablete (ios) indireyim ve bilgisyardan yüklediğim çizgi romanları telefondan/tabletten okuyabileyim. böyle bildiğiniz arşivini bulut üzerinden cihazlara yedekleyen bir uygulama var mı?

örn. evernote uygulaması yüklü olduğu cihazlar arasında içerisinde yazılan notları paylaşıyor. buradan geldi aklıma.
www.cdisplayex.com

Bayağıdır kullanıyorum memnunum. İos var mı bakmadım idk


avatar is back
(19.03.19)
Benim bildiğim yok ve zaten pek de gerek yok. Çizgi romanları buluta atarsın, telefonundaki uygulama ile buluttan indirip, app'de açarsın.

ios için Comic Zeal kullanıyorum. Windows için de Cover.

Comic Zeal, eğer Mac varsa icloud drive da kullanıyorsan sanırım dediğini yapıyor. Ama sen Windows sormuşsun zaten.


malheiros
(19.03.19)
(5)

hazlardan arınmak (arınmış) kendinden geçmiş, kendine karşı ilgisizlik

yani hazlara gömülmüş, haz düşkününün tam tersini, diğer ucunu karşılayan kelimeyi arıyorum. aklıma bir türlü gelmiyor. yardımcı olabilir misiniz?teşekkürler.
yani hazlara gömülmüş, haz düşkününün tam tersini, diğer ucunu karşılayan kelimeyi arıyorum. aklıma bir türlü gelmiyor. yardımcı olabilir misiniz?

teşekkürler.
ascetic'i türkçeye "sofu" diye çevirmişler ya, tam karşılayan bir sözcük olduğunu sanmıyorum.


QweAsdZxc
(12.03.19)
çilecilik ?


sarap dumani
(12.03.19)
Apathy karşılığı apati, apathetic yerine de duyarsız, duygusuz olabilir belki?


kobuzchu kiz
(12.03.19)
hepsi doğru olsa da evet, tam karşılamıyor :/


Durulmuş veya münzevi?


mikro patlama
(12.03.19)
(2)

$$$ ay bitmeden 5.20 görür müyüz? $$$

5.20 civarına gerilediğinde lan seçime kadar düşerse kesin alırım diyordum şimdi 5.20 görsem yapıştıracam hunharca.ne diyorsunuz, görür müyüz?
5.20 civarına gerilediğinde lan seçime kadar düşerse kesin alırım diyordum şimdi 5.20 görsem yapıştıracam hunharca.

ne diyorsunuz, görür müyüz?
Yatırım tavsiyesi değil, düşüncelerinizi duymak istemiştim sadece :) sözlükte de 100 entry’den 3’ü bilgi içeriyor o da yanlış bilgi oluyor, geri kalan herkes birilerine sallıyor ha bire.


Şu saatten sonra çok zor bence. Haziran sonrası 7'li rakamların konuşulacağına dair söylenti var.


fake fakeoğlu
(06.03.19)
(6)

''ön ödeme almamız lazım''

burada bulunan ''almak'' 'get' mi 'have' mi daha doğru olur? ya da bunun için kullanılan başka bir kelime var mı?teşekkür ederim şimdiden.edit:kurduğum cümle de bu;''We need to get deposit payment which is 30% of the list for putting your order into process.''
burada bulunan ''almak'' 'get' mi 'have' mi daha doğru olur? ya da bunun için kullanılan başka bir kelime var mı?

teşekkür ederim şimdiden.

edit:

kurduğum cümle de bu;

''We need to get deposit payment which is 30% of the list for putting your order into process.''
have daha iyi, receive de olur


cedex
(04.03.19)
böyle durumlarda çift tırnakla google a soruyorum, receive deposit 12.400 iken get deposit 1400 civarı.


yeahbutso
(04.03.19)
We need a payment in advance
...payment upfront


reavelyn
(04.03.19)
We need to receive daha doğru.

"30% advance payment is required for order processing" kısa, resmi ve net olur.


soulforge d
(04.03.19)
her türlü anlaşılır ancak şu da olabilir:

"it's required to get advance payment 30% of the order price to commence the process."


illegalstar
(04.03.19)
bu kapsam için en doğru çeviri şudur arkadaşım:

"We need to receive a downpayment corresponding to 30% of ..." falan diye gider.


(2)

eski bir karikatür serisini arıyorum

lombak zamanında mıydı yoksa ondan sonra mıydı tam emin değilim ama dönemlerdi diyelim.iki kardeş ha bire filmlerin içine girip maceraya atılıyordu ve yanlış hatırlamıyorsam hikayenin sonu hep 'pompa' ile bitiyordu.çizimler tam lombak çizimiydi. böyle etraftaki cisimlerinde konuşma balonları vardı.a
lombak zamanında mıydı yoksa ondan sonra mıydı tam emin değilim ama dönemlerdi diyelim.

iki kardeş ha bire filmlerin içine girip maceraya atılıyordu ve yanlış hatırlamıyorsam hikayenin sonu hep 'pompa' ile bitiyordu.

çizimler tam lombak çizimiydi. böyle etraftaki cisimlerinde konuşma balonları vardı.

adına 'karışıksle' diyesim var ama değil biliyorum ancak böyle sonu -ksle ile ya da benzeri bir ekle bitiyordu ve konuşmalarda kelimelerin sonunda da böyle ekler vardı.
Faruken bayraktare (faruk bayraktar) isimli çizerin, lombak'ta yayınlanan rezili rüsvan isimli çizgi öykülerinin birkaç bölümü.


kibritsuyu
(26.02.19)
heh işte bu :D rezil-i rüsvan.

teşekkürler


(2)

apple music sanatçı ekleyemiyorum

sanatçının ismini aratıyorum, çıkan ekranda ''+''ya basıyorum ancak eklenmiyor. sanatçının sayfasına giriyorum bakıyorum ancak 'ekle' diye bir şey de bulamadım. nasıl yapacağız bu işi??
sanatçının ismini aratıyorum, çıkan ekranda ''+''ya basıyorum ancak eklenmiyor. sanatçının sayfasına giriyorum bakıyorum ancak 'ekle' diye bir şey de bulamadım. nasıl yapacağız bu işi??
Şarkı ekleniyor diye biliyorum, sanatçıyı eklemek istediğinizde tüm şarkıları mı eklensin istiyorsunuz?

Şarkı veya albüm eklenebiliniyor ama, sanatçının tüm külliyatı için böyle bir opsiyon olmasa gerek, veya çok sürüyordur, biraz beklerseniz belki ekler bir süre sonra, recursive olarak tek tek tüm şarkıları ekleye ekleye geliyordur.


Corc
(13.02.19)
sanatçıyı takip etmek istiyorum. tıkladığım zaman, adını yazıp arattığım ilgili sayfasına gideyim istiyorum.


(1)

İzmir’de kuaför

Saçlarım neredeyse belime kadar geliyor, hiç kestirmedim yıllardır ancak tak etti artık, sıkıldım. Bakım yapmak çok yoruyor artık. Neyse en nihayetinde çok değil, belli bir miktar kısaltma niyetindeyim.Ancak kime gideceğimi bilmiyorum, güvenemiyorum. Hiç olmazsa tavsiye ile hareket edeyim diyorum.Er
Saçlarım neredeyse belime kadar geliyor, hiç kestirmedim yıllardır ancak tak etti artık, sıkıldım. Bakım yapmak çok yoruyor artık. Neyse en nihayetinde çok değil, belli bir miktar kısaltma niyetindeyim.

Ancak kime gideceğimi bilmiyorum, güvenemiyorum. Hiç olmazsa tavsiye ile hareket edeyim diyorum.

Erkek müşteri kabul eden kadın kuaförü de olur, erkek kuaförü de. Güvenilir bir yer tavsiye ederseniz çok sevinirim.
Melahat Bayan Kuaforu Gaziemir. Annem ve kiz kardesimin yillardir gittikleri ve her defasinda da memnun bir sekilde ayrildiklari yiilarin bayan kuaforudur Melahat Abla. Tavsiye ederim. +90 232 274 34 45


balmung
(11.02.19)
(2)

lise türk tarihi bilgisi - bir türk boyu

lise tarih dersinde bir türk boyundan/ kabilesinden bahsedilmişti diye hatırlıyorum. din mi değiştiriyorlardı bir şey oluyordu ve savaşmıyorlardı, et yemiyorlardı vs.hatta bu yüzden kolay bir şekilde yok edildiklerinden bahsediliyordu. sanırım şamanistik, ruhani bir topluluktu bunlar.hatırlayan bile
lise tarih dersinde bir türk boyundan/ kabilesinden bahsedilmişti diye hatırlıyorum. din mi değiştiriyorlardı bir şey oluyordu ve savaşmıyorlardı, et yemiyorlardı vs.

hatta bu yüzden kolay bir şekilde yok edildiklerinden bahsediliyordu. sanırım şamanistik, ruhani bir topluluktu bunlar.

hatırlayan bilen var mı?
Uygurlar tabii ki. Manihrizm dinini seçip ılık veganlara dönüştüler ve Çinliler bunları falafel niyetine, tofu niyetine lüpletti.


Uygurlar +1
Bögü dönemi vardı. Şamanizmi terk edip maniheizm dinine inandılar. Savaşlar dinen yasak olduğu için güç kaybettiler.


(1)

spotify aile hesabı ''sahiplerine'' bir sorum var

şimdi hesabınızı kullanan diğer üyelerden birisi çıktığı zaman haberiniz oluyor mu? bildirim vs geliyor mu? yoksa illa browserdan hesap sayfasına girip mevcut üyelerin isimlerine mi bakmanız gerekiyor?olay şu; çıktım ancak hesap sahibiyle muhattap pek olmak istemiyorum ancak haberinin de olması gere
şimdi hesabınızı kullanan diğer üyelerden birisi çıktığı zaman haberiniz oluyor mu? bildirim vs geliyor mu? yoksa illa browserdan hesap sayfasına girip mevcut üyelerin isimlerine mi bakmanız gerekiyor?

olay şu; çıktım ancak hesap sahibiyle muhattap pek olmak istemiyorum ancak haberinin de olması gerekiyor haliyle. yarin birgün vay kunduz hala sinsi sinsi takılıyor demesin. mesaj atayım mı yoksa haberi olmuş mudur? :')
Bildirim gelmiyor :’) Hesap sayfasina girip kontrol etmek gerekiyor.


eazy
(23.01.19)
(3)

sanki hep aynı filmler/ diziler var (Netflix)

ilk defa üye oldum bu platforma (torrent rulz) bir iki gündür kurcalıyorum, filmleri artı eksi oyluyorum, listeme ekliyorum ancak sanki bir noktadan sonra her kategoriye aynı filmleri/ dizileri vermeye başladı gibi. platform çok güzel, kendi yapımları da gördüğüm kadarıyla kaliteli ben daha dururum
ilk defa üye oldum bu platforma (torrent rulz) bir iki gündür kurcalıyorum, filmleri artı eksi oyluyorum, listeme ekliyorum ancak sanki bir noktadan sonra her kategoriye aynı filmleri/ dizileri vermeye başladı gibi. platform çok güzel, kendi yapımları da gördüğüm kadarıyla kaliteli ben daha dururum bu platformda ama işte 20 küsür yıllık firma, derin vhs arşivini hesaba katınca daha derin bir listeyle karşılaşacağımı umuyordum. acaba ben izledikçe mi farklı farklı şeyler çıkacak karşıma, ki çok saçma olur belki o türde göstereceği ilk 5 filmi değil 6.filmi beğeneceğim ve oradan yürüyeceğim, yoksa başka bir durum mu söz konusu?
www.webtekno.com
böyle şeyler var ama içerik çok geniş değil maalesef. yabancı dil var ise ya da ingilizce altyazı ile izleyebilirim diyorsan vpn açıp farklı ülke içeriklerine erişebilirsin.


elorelia
(21.01.19)
Türkiye içeriği ABD'nin %10'u kadar falan.

İstatistik şurada mevcut: www.finder.com


himmet dayi
(21.01.19)
türkçe desteği olmaması önemli değil, ingilizce alt yazı ile götürürüm işi ancak televizyondan vpn'i nasıl ayarlarım bilmiyorum. hesabımı tüm içeriğe ulaşacak şekilde ayarlayabilir miyim?


(1)

netflix

şimdi eğer aile üyeliği alır da başkasıyla paylaşırsam, onların izledikleri de bana önerilen listesini etkiler mi?şimdi bilindiği üzere netflix dizilerin/ filmlerin vitrin görsellerini kişiye özel ayarlıyor ve önerilen filmleri/ dizileri kullanıcının geçmişte izlediği yapımlara göre şekillendiriyor.
şimdi eğer aile üyeliği alır da başkasıyla paylaşırsam, onların izledikleri de bana önerilen listesini etkiler mi?

şimdi bilindiği üzere netflix dizilerin/ filmlerin vitrin görsellerini kişiye özel ayarlıyor ve önerilen filmleri/ dizileri kullanıcının geçmişte izlediği yapımlara göre şekillendiriyor. paylaşımlı hesaplarda diğer üyelerin izledikleri bu algoritmayı etkiliyor mu?
Profiller var. Senin profilinle diger kullananin profili farkli olursa etkilemez.


(4)

sunumu nasıl yüklerim?

oluşturduğum bir sunum var ve bunu birisiyle link vererek paylaşmak istiyorum. fotoğraf/ video yükleme siteleri gibi (imgur vs) sunum yükleme siteleri var mıdır?
oluşturduğum bir sunum var ve bunu birisiyle link vererek paylaşmak istiyorum. fotoğraf/ video yükleme siteleri gibi (imgur vs) sunum yükleme siteleri var mıdır?
Dosya olarak wetransfer ile gönderebilirsiniz.


curukturpkokusu
(14.01.19)
bana link olarak lazım :/ kendime gönderdim wetransfer'i, olmadı bana gelen linki paylaşırım


google drive


görünmezkaza
(14.01.19)
gmail kullanıyorsan; docs.google.com'a girip sol üstteki üç çizgiye tıklayıp slaytları seçin, sonra a-z'nin yanındaki klasör simgesine tıklayıp hazırladığın slaytı yükle. sonra ilgili klasöre sağ tıklayıp link alarak paylaşabilirsin.

yolladığın kişi de sen de doğrudan browser üzerinden slaytı oynatabilirsin.

saygılarımla,

yükselen.


(2)

almanca iki kısa cümle yardımı

Wo befinden sich Ihre Lager?Anzahl an Artikeln.Almanya merkezli bir eticaret sitesinde ürünlerimi satmak için başvuruda bulundum. Cevap almanca geldi, muhtemelen kalıp cevap gönderdiler, umarım ileride ingilizce devam eder:) neyse bu girişimin nedeni konuşmanın bağlamını anlatabilmek içindi.google t
Wo befinden sich Ihre Lager?

Anzahl an Artikeln.

Almanya merkezli bir eticaret sitesinde ürünlerimi satmak için başvuruda bulundum. Cevap almanca geldi, muhtemelen kalıp cevap gönderdiler, umarım ileride ingilizce devam eder:) neyse bu girişimin nedeni konuşmanın bağlamını anlatabilmek içindi.

google translate kullandım ancak ilk cümle için;

-yatakların nerede? diye çevirdi. lager kamp için de kullanılıyormuş sanırım. burada demek istediği depon/ imalatın nerede? nereden göndereceksin malları mı?

ikinci cümle ise;

-makale sayısı

kadın bot, çizme, sandalet satışı üzerine e-ticaret sitem var. ürünlerimi aynı zamanda bu sitede de satmak istiyorum. şimdi, makale sayısı dediği toplam kaç kalem ürün (görsel) göndereceğim mi? yoksa kategori vs başka bir anlamı mı var?

şimdiden teşekkür ederim.
Depo/mağaza lokasyonu ve ürün sayısını sormuşlar(kaç çeşit). Mailin devamı varsa bakabilirim.


reactionic
(24.12.18)
Çok teşekkür ederim:) Mail’e ek şeklinde, doldurulması gereken bir form, madde madde bir listeydi.


(3)

Taksim/ İstiklal sabaha kadar açık yer önerisi

Bar/ club gibi bir yer aramıyorum. Uyku tutmadı, tutacak gibi de değil. Zaten sabah erkenden de uçağım var, şöyle 4’e kadar çay kahve takılsam benim için çok iyi olacak. Var mı böyle bir yer?
Bar/ club gibi bir yer aramıyorum. Uyku tutmadı, tutacak gibi de değil. Zaten sabah erkenden de uçağım var, şöyle 4’e kadar çay kahve takılsam benim için çok iyi olacak. Var mı böyle bir yer?
havaalanına git vodafone lounge'a gir orada takıl ne yapacaksın taksimde bilmem nerde.


prasinos
(16.12.18)
Taksim çok tehlikeli ve can sıkıcı olmaya başladı, tavsiye etmiyorum. Havaalanına gitmek iyi fikir.


amortisman
(16.12.18)
cafe del sarto var gs lisesinin karsisinda. sabaha kadar acik.


mayeskuel
(17.12.18)
(7)

En geç 6.30’da Atatürk havalimanında gate’te olmak için

En geç taksim metrosuna kaçta binmeliyim? Yabancıyım burada ve metroyla ne kadar sürede gidildiğini bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.Ek. Sabah 6.30
En geç taksim metrosuna kaçta binmeliyim? Yabancıyım burada ve metroyla ne kadar sürede gidildiğini bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Ek. Sabah 6.30
6.30 derken sabah mı? eğer sabahsa zaten metrolar 6'da çalışmaya başlıyor, yetişemezsiniz. 18.30 ise en geç 17.00'de metroya binmeniz lazım.


candide
(16.12.18)
Sabah 6.30. Aslında uçak 7.25’te ve online check-in yaptım. Valizim yok, sırt çantası sadece. Ben her şey garanti olsun diye 6.30’da gideyim diyordum :/ 6.45 kapılar açılacakmış. 6’da binsem yetişir miyim yoksa taksiye mi bineyim?


45 dakikada varılmaz, varılırsa da anca ucu ucuna. o yüzden taksiye binin garanti olsun.


candide
(16.12.18)
taksim'den niye metroya biniyosunuz ki. atatürk havalimanı durağında metrodan inince de uzun bir parkur yürüyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam.

havabüs müydü neydi taksim'den onlar kalkıp doğrudan terminalin içinde bırakıyordu. sitesinden kaç dakikada gittiğini bulabilirsiniz. ama o saatte trafik falan ne alemdedir onu bilmem. metroda trafik derdi yok.


kibritsuyu
(16.12.18)
taksimden yeşilköy dolmuşuna binin. yeşilyurtta inin. 15-20 tl'lik taksi parası olacaktır. dolmuşun yeşilyurta gelmesi trafiksiz saat olacağı için 20 dk. fakat dolmuş dolmadığında hemen kalkmayabiliyor. 6'da dolmuşa giderseniz bu iş olur bence.

taksim yeşilköy dolmuşu simit sarayının yakınından kalkıyor. ve yeşilyurtta indiğiniz yerde yeşilyurt taksi olacak. 10 dk içerisinde sizi havalimanında yaparlar.


EasyTiger
(16.12.18)
taksim'den havataş var gece 4'ten itibaren her yarım saatte kalkıyor. 5.30'dakine bin ne olur ne olmaz.


prasinos
(16.12.18)
sabah 0630 ise 4 civarı orda ol.


bryan fury
(16.12.18)
(4)

Diablo cahiliyim!

Şöyle ki yalnızca vaktiyle biraz diablo 1 ve çokça diablo 2 oynadım. diablo 2'yi de kuzenimle ağ üzerinden offline oynardık. güzel günlerdi ancak sonra blizzard araya bir 20 yıl koyunca başka oyunlara yöneldik.neyse asıl sorum 3.oyun ile ilgili. wow oyuncusuyum ve başka oyun arayışındayım, son zaman
Şöyle ki yalnızca vaktiyle biraz diablo 1 ve çokça diablo 2 oynadım. diablo 2'yi de kuzenimle ağ üzerinden offline oynardık. güzel günlerdi ancak sonra blizzard araya bir 20 yıl koyunca başka oyunlara yöneldik.

neyse asıl sorum 3.oyun ile ilgili. wow oyuncusuyum ve başka oyun arayışındayım, son zamanlarda özellikle wow'dan sıkıldım. şimdi bu diablo 3 tamamiyle online bir dünyada mı dönüyor? wow gibi sürekli diğer oyuncularla etkileşim içinde miyiz yoksa sadece belli durumlar için mi geçerli?

bir de bu saatten sonra diablo3'e başlanır mı? çok geride mi kaldım? yoksa hala benim için umut var mı?
hocam diablo oynanmiyor. diablo'nun eksiklerinin yok edildigi bir oyun yapildi. path of exile o bile cok oynaiyor su aralar diye biliyorum.


sparkle kiddle
(21.11.18)
online olman gerekiyor ama başkalarıyla oynamak zorunda değilsin. istersen 4 kişilik parti kurup yapması zor görevler peşinde koşabilirsin(isimlerini unuttum o görevlerin) Senin soruyu görünce şimdi baktım 2 senedir falan girmemişim vay be. Aslında çok kötü bir oyun değil ya, oynanılır bence. Ama paragon level muhabbetleri falan vardı. Sıfırdan başlayan için o paragon seviyelerini yükseltip, diğer oyunculara yaklaşmak zor olabilir.


eazy
(21.11.18)
diablo 3 mmorpg değil, wow gibi bir şey bekleme.


sir gawain
(21.11.18)
bence 3 berbat. birkaç ay önce 2'yi normal zorlukta milyarıncı kez bitirdikten sonra 3'ü ilk defa oynayıp single player bir kez bitirdim ve milyar birinci kez nightmare açıp 2'ye geri döndüm. 1 çekilmez ama 2 forever.


bir garip melek
(21.11.18)
(23)

1 yılda arabayla ortalama kaç kilometre yapıyorsunuz?

sb ancak ne sıklıkla kullandığınızı da belirtirseniz sevinirim.ek. şehir içi
sb ancak ne sıklıkla kullandığınızı da belirtirseniz sevinirim.

ek. şehir içi
12.000 km/yıl.


sekerse tehlike
(18.11.18)
3 ocakta aldım. Şu anda 33400


valentinov
(18.11.18)
30000


ThomasJefferson
(18.11.18)
2500-3000 km.

Hafta sonlari keyif icin kullaniyorum, genelde sehir disinda gezmeye gidiyorum.


crown
(18.11.18)
Is guc varken 5bini gormuyor, issizken 20binlere gidiyor.


acemi
(18.11.18)
20bin. yarısı şehir içi yarısı şehir dışı.


trajikomix
(18.11.18)
10 bin-15 bin arası


wertyu
(18.11.18)
hergun marsa basarim. ortalama 25.000km


cooperr
(18.11.18)
12bin km. Hafta içi kardeşim işe gidip geliyor, haftasonu ben geziyorum arabayla.


undertaker
(18.11.18)
30000 Hergün ve haftasonu


Hafta içi hergün işe git-gel 10bin yıkda.
Daha da dizel araba almam:))


arenas
(19.11.18)
11 yaşında, bir kez şehir dışına çıktım. 89 bin km’de.


22.000, haftada 3-4 gun.


a340
(19.11.18)
20.000


piotr
(19.11.18)
12 15 bin arası. kmnin çoğu şehirler arası.yaklaşık 4 bini şehiriçi.


mikahakkinen
(19.11.18)
10.000
8500 şehir dışı boş beleş gezmeler.


Şehirlerarası yolculuklara göre 30.000-40.000km arası değişiyor.

Her gün iş ev arası, hafta sonu sağa sola gitmeler derken günlük 80-100km ortalama.


kimlanbu
(19.11.18)
15.000. eşim işe gidiyor, çocuğu kreşe bırakıyoruz ve haftasonuna geziyoruz.


babilbaligi
(19.11.18)
işimle evim uzak.mesaiye gidiyorum. arada hafta sonu gezmesi ve yılda 4-5 kere uzun yol.
yılda 30.000


kullanıcı adı
(19.11.18)
Sadece haftaiçi okula giderken 15 bin ben yapıyorum. Gerisi değişiyor iki araba olduğu için.


Lim5
(19.11.18)
Her gün. 30.000 ila 35.000


photo85
(20.11.18)
Şehir içi ve dışı ortalama 20 bin km.


Motorum var ama özendim ben de yazayım.

10.000 km/yıl.


(7)

jamal khashoggi (cemal kaşıkçı)

bu adamın adı jamal khashoggi ancak niye cemal kaşıkçı türkçeleştirerek yazıyorlar? kendisi aynı zamanda türk vatandaşı mı?
bu adamın adı jamal khashoggi ancak niye cemal kaşıkçı türkçeleştirerek yazıyorlar? kendisi aynı zamanda türk vatandaşı mı?
Arapça'da Ç sesi olmadığı için "kaşıgcı" şeklinde telafuz ediliyor. Ataları vaktiyle suudi arabistan'a göçmüş. Kendisi Türk vatandaşı değil, etnik olarak Türk.


farabi
(23.10.18)
Şimdi bu adam Suudi, ismi vs yazılırken haliyle Arap alfabesi kullanılıyor, bu adamın ABD'de oturum izni var, Amerika adamın ismini Arapça yazamayacağına göre haliyle kendi duydukları şekilde yazıyorlar, o zaman da adamın adı Jamal Khashoggi oluyor, biz de aynı şekilde adamın ismini kendi duyduğumuz şekilde yazıyoruz Arap harfleriyle yazamayacağımız için, o zaman da Cemal Kaşıkçı oluyor. Yani konunun etnik kökenle Türklükle bir ilgisi yok, dilbilimi böyle.


angelus
(23.10.18)
ben de sormuştum aynı soruyu burada. adam türk kökenliymiş. ataları türkiye'de yaşıyormuş, kayserililermiş hatta. zamanında suudi arabistana göçmüşler. en meşhurları (bkz: adnan kaşıkçı). bu vatandaş da adnan kaşıkçı'nın yeğeni. kaşıkçı'nın "khashoggi"ye dönüşme hikayesi @angelus'un anlattığı gibi ama kökenle alakası olmadığı bilgisi doğru değil. arap alfabesi kullanan ülkelerdeki vatandaşların amerikaya avrupaya gittiği zaman moustapha, oumar, mahamadou falan olması da aynı şekilde gerçekleşiyor.

edit: www.eksiduyuru.com

bonus: www.google.com.tr


nrmnm
(23.10.18)
Yabancı kelimeler ve özel adlar Türkçe cümlelerde kullanılacağı zaman, kelimenin geldiği dil Latin alfabesi kullanıyorsa kelime olduğu gibi aktarılıyor. Eğer dil farklı bir alfabe kullanıyorsa kelime Türkçe okunuşuna göre yazı diline aktarılıyor. Bu kelimenin Türkçede bir benzeri veya Türkçesi varsa (Jamal yerine Cemal, Plovdiv yerine Filibe demek gibi) bu kullanılıyor.

Ayrıca Murat Bardakçı bu konu ile ilgili yazısında kelimenin aslının Kaşıkçı olmayabileceğini, ailenin de Türk değil de Çerkez olabileceğini söyledi.

Bunun da ötesinde, bize yakın coğrafyadan, bizde örneği bulunan kelimeleri İngilizcedeki yazımıyla Türkçeye aktarmak bana bir tür ufuk darlığı, kendine yabancılaşmışlık, bilgisizlik gibi görünüyor.


Yabancıların Şevçenko, Pavlyuçenko, Vladimir Besçastnıh, Oleksandr Şovkovskiy örneklerindeki gibi kendi alfabeleri ile yazılan isimler okunduğu gibi yazılıyor Türkçe'de.


goodz
(23.10.18)
Şahtar donetsk gibi düşün. Yabancı alfabelerde okuduğun gibi aynen yazıyorsun.


(3)

Google play developer hesabı ücretsiz değil miydi?

https://play.google.com/apps/publish/signup/yoksa ben mi yanlış siteye giriyorum. 25$ istiyor, daha önce ücretsizdi. Şimdi para isteyince ''acaba fake bir siteye mi giriyorum?'' diye düşündüm. Şu kredi kartı bilgilerini ele geçiren, dolandıran kopya siteler..
play.google.com

yoksa ben mi yanlış siteye giriyorum. 25$ istiyor, daha önce ücretsizdi. Şimdi para isteyince ''acaba fake bir siteye mi giriyorum?'' diye düşündüm. Şu kredi kartı bilgilerini ele geçiren, dolandıran kopya siteler..
yok dostum ücretsiz değil, link doğru.


datnet
(24.09.18)
"daha önce ücretsizdi" neye dayanarak söyledin? Bildim bileli ücretli, apple'dan farklı olarak tek seferlik ödeniyor.


Ücretsiz olsa çöplük olur, gerçi zaten çöplük. swh


goodz
(24.09.18)
(1)

askerlik sağlık kontrolü- askerliğe elverişli olup olmadığının kontrolü

şimdi şöyle ki omuriliğimde bulunan bir rahatsızlık nedeniyle askerliğe elverişli olmayabilirim. bunun kontrolünü tecil bozdurmadan yaptırabilir miyim? yaptırabilirsem nereden ve nasıl yaptırmam gerekiyor, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
şimdi şöyle ki omuriliğimde bulunan bir rahatsızlık nedeniyle askerliğe elverişli olmayabilirim. bunun kontrolünü tecil bozdurmadan yaptırabilir miyim? yaptırabilirsem nereden ve nasıl yaptırmam gerekiyor, yardımcı olabilirseniz sevinirim.
tecil bozdurmadan yaptırılamıyormuş. birileri sormuştu bunu. eğer tecili bozdurursan ve askere elverişliysen askere alıyorlarmış.


sutlu nescafe
(28.08.18)
(6)

şöyle bir telefon arıyorum;

kişisel erişim noktası (personal hotspot) özelliği ve whatsapp'ı olsun bana yetiyor. aslında bu yeni 3310'lar hoşuma gitti ancak ihitaçlarıma cevap vermiyor sanırım. yani görebildiğim kadarıyla whatsapp'ı ya da personal hotspot'ı yok. şu an iphone 7s kullanıyorum ancak kullanmadığım ve kullanmak ist
kişisel erişim noktası (personal hotspot) özelliği ve whatsapp'ı olsun bana yetiyor.

aslında bu yeni 3310'lar hoşuma gitti ancak ihitaçlarıma cevap vermiyor sanırım. yani görebildiğim kadarıyla whatsapp'ı ya da personal hotspot'ı yok. şu an iphone 7s kullanıyorum ancak kullanmadığım ve kullanmak istemediğim birçok özelliği var.

uzun lafın kısası tek aradığım özellik kişisel erişim noktası ve whatsapp, onun haricinde olabildiğince kısıtlı bir telefon arıyorum. ekran özellikleri, kamera özellikleri, uygulama zenginliği(?) olabildiğince düşük olabilir hatta olursa daha iyi olur :)

önerebileceğiniz bir telefon var mı bana? teşekkürler şimdiden..
halihazırda 7s varsa, kullanmak istemediğin özellikleri kullanmasan? şeytan dürter de facebook açarım diye mi bu arayış :)


belki biraz :)

bir de olmayınca daha iyi hissedeceğim sanırım. bilmiyorum belki de bahane :/


herhangi bir Android telefon alıp, market uygulamasını kaldırarark bu hale getirmek bir alternatif olabilir belki.


mhm
(17.08.18)
iphone 7s ne?


everythingok
(17.08.18)
@everythingok tam olarak neyi sorduğunu anlamadım ancak sanırım plus mı değil mi diye mi soruyorsun? plus değil.


aynı amaçla iphone 5 kullanıyorum. tek sıkıntısı hotspot deli gibi şarj yiyor. yanına bir de powerbank attım mı işlem tamam.


ozdek
(18.08.18)
(2)

Dream Theater Pull me Under

Bu şarkının devamı var mı? Ergenliğimde çok dinlerdim, o zamanlar internet olmadığı İçin ya da bugünkü gibi olmadığı İçin kontrol etme şansımız olmuyordu ve “bu albüm tek şarkı aslında o yüzden Prada bitiyor diğer şarkıda devam ediyor” diye söylentiler oluyordu. Orijinal albüme de erişimimiz çok olm
Bu şarkının devamı var mı? Ergenliğimde çok dinlerdim, o zamanlar internet olmadığı İçin ya da bugünkü gibi olmadığı İçin kontrol etme şansımız olmuyordu ve “bu albüm tek şarkı aslında o yüzden Prada bitiyor diğer şarkıda devam ediyor” diye söylentiler oluyordu. Orijinal albüme de erişimimiz çok olmadığı İçin de kolay kolay kontrol etme şansımız yoktu, ki çok da düşmemiştim üzerine.

Geçen gün youtube’a baktım, spotify’da kontrol ettim ancak hepsi aynı yerde bitiyor.

Nedir hikayesi, neden böyle bilen var mı? Full versiyonu varsa ve beni de yönlendirebilirseniz çok mutlu olurum..
Sarkinin finali oyle... Oyle yalnizca, o kadar.. Bir sebebi de yok.
Sarkinin devamini arama bosuna, keza devami falan yok.
Saniyelerce sololarla, riff'lerle, fade-out'larla sarkiyi uzatmak yerine bitecegi yerde bitsin demisler, cok da guzel olmus.


malmoth
(14.08.18)
Şöyle bi açıklama var:

Der ki: şarkının bir kısmında ani ölümden bahsedildiği için, şarkının beklenmeyen bitişi, birinin beklenmeyen ölümünü ifade eder.

2. seçenek olarak ise:
Beatles'ın Abbey Road A kısmı ile ilgilidir der. Fikir gelir, sizi bir yere alır götürür ama sonra nereye gitmeli bilinemediğinde, öylece bırakılır. Bu da onun gibi derler. (Beatles - She's so heavy gibi)


lcha
(14.08.18)
(2)

steam ''fiziksel ürün'' mağazası

vaktiyle masaüstü uygulamasında bir şekilde fiziksel ürün satılan bir bölümüne denk gelmiştim ancak bir daha ne yapıp ettiysem burayı bulamadım.böyle tshirt, anahtarlık, bardak, hediyelik eşya filan satılıyordu.var mı bilen, yol gösterebilecek olan :)
vaktiyle masaüstü uygulamasında bir şekilde fiziksel ürün satılan bir bölümüne denk gelmiştim ancak bir daha ne yapıp ettiysem burayı bulamadım.

böyle tshirt, anahtarlık, bardak, hediyelik eşya filan satılıyordu.

var mı bilen, yol gösterebilecek olan :)
uygulama içinden gidilen bir link yok muydu? vardı diye hatırlıyorum da.. neyse teşekkürler :)


(2)

chp kurultay ne oldu?

internetten baktım şimdi de, başlıklardan çok bir şey anladığımı söyeleyemem. içleri de genelde bomboş oldukları için hiçbirine tıklamadım.neyse bir ara imza toplanıyor, toplandı, şu kadar teslim edildi şu kadar daha teslim edilecek deniyordu. sonra ince başka partiye geçiyor iddiaları atıldı. ortal
internetten baktım şimdi de, başlıklardan çok bir şey anladığımı
söyeleyemem. içleri de genelde bomboş oldukları için hiçbirine tıklamadım.

neyse bir ara imza toplanıyor, toplandı, şu kadar teslim edildi şu kadar daha teslim edilecek deniyordu. sonra ince başka partiye geçiyor iddiaları atıldı. ortalık karışık

net olarak bir sorum var ve cevabanı bulamadım :/

şimdi kurultay oldu mu yoksa olacak mı? olduysa sonuç belli mi? nedir durum?

teşekkürler şimdiden.
Kurultay olmayacak.

Muhalifler yeterli imzayı topladıklarını söyleyip imzaları genel merkeze teslim ettiler. Genel Merkez inceledi, mükerrer imzaları, fotokopileri vs. düştükten sonra seçimli kurultay için yeterli imzanın toplanamadığını söyledi.

Muhalifler dilerlerse yargıya gidebilirler ama bunun partiye zarar vereceğini düşünüp yapmazlar muhtemelen.

Kılıçdaroğlu'yla devam yani...


amortisman
(08.08.18)
olmayacak. başka çözüm yolları aranıyor.


kljgslsdkjsd
(08.08.18)
(1)

steam half-life görüntü problemi

şimdi şöyle; oyunu indirdim ve çok bilmişlik edip hemen görüntü ayarlarına saldırıp fulledim haliyle eski teknoloji yeni sisteme uyum sağlayamadı ve görüntü çok acayip yamuldu, menu de bir şey seçemeyiyorum böyle ekran kaymış durumda.oyunu silip tekrar yüklemeyi denediysem de nafile, en son batırdığ
şimdi şöyle; oyunu indirdim ve çok bilmişlik edip hemen görüntü ayarlarına saldırıp fulledim haliyle eski teknoloji yeni sisteme uyum sağlayamadı ve görüntü çok acayip yamuldu, menu de bir şey seçemeyiyorum böyle ekran kaymış durumda.

oyunu silip tekrar yüklemeyi denediysem de nafile, en son batırdığım haliyle açılıyor tekrar.

steam'de oyuna girmeden görüntü ayarlarını ayarlayabilme şansım var mı?

ya da çözüm olarak ne önerirsiniz??
support.steampowered.com


"Başlatma seçeneklerini ayarla" kısmında kodu yapıştırın. çözünürlüğü kendinize göre değiştirebillirsiniz
-full -w 1024 -h 600 -freq 60

veya
-autoconfig
şu kodu deneyin. ben denemedim daha önce yazılan göre ayar sıfırlıyormuş.


klakie
(27.07.18)
(2)

airpods windows'ta???

internette baktım ancak bir şey göremedim;apple airpods windows bilgisayarımla eşleşebilir mi? iphone ve ipad kullanıcısıyım, hani almayı da planlıyorum ancak windows'ta da kullanılabiliyorsa hiç tereddütsüz alacağım. bilginiz var mı?
internette baktım ancak bir şey göremedim;

apple airpods windows bilgisayarımla eşleşebilir mi? iphone ve ipad kullanıcısıyım, hani almayı da planlıyorum ancak windows'ta da kullanılabiliyorsa hiç tereddütsüz alacağım. bilginiz var mı?
Evet eşleşiyor, ben kullanıyorum.


voyager 1
(27.07.18)
Normal bluetooth kulaklık gibi bağlayabiliyormuşsunuz
Bu linkin yalancısıyım:
www.cnet.com


(1)

İlaç bu şekilde bozulur mu?

http://www.imgim.com/2c9a1d1f-40c6-44a0-9a10-b80ce333adc9.jpegİlaç bu. Aslında ilaç değil, damla vitamin d takviyesi. İçeriğinde zeytinyağı var ve ben buzdolabına koyduğum İçin baya kahvaltılık zeytin tabağındaki zeytin yapı gibi dondu:)Ben çıkardım dışarı biraz erimesini sağladım ama sonra içim rah
www.imgim.com
İlaç bu.

Aslında ilaç değil, damla vitamin d takviyesi. İçeriğinde zeytinyağı var ve ben buzdolabına koyduğum İçin baya kahvaltılık zeytin tabağındaki zeytin yapı gibi dondu:)

Ben çıkardım dışarı biraz erimesini sağladım ama sonra içim rahat etmedi tekrar attım dolaba. Şimdi tam öyle donuk gibi de değil ama çok akışkan da değil.

Kullansam bir şey olur mu? Bozulmuş mudur? Yoksa riske atmayıp, gidip yenisini mi alayım? :/
Çay yaparken buharın üstüne tut biraz ilacı çözülsün madem. :)


fırt
(20.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.