Giriş
(13)

emlakçı komisyonu

toplam 16.520 lira tuttu ve ödemedim bu parayı evi almaktan vaz geçtim.komik olanı bir anda satıcı da vaz geçmiş. sebebini bilmiyorum. soramadım çünkü emlakçı benden sır gibi saklıyor ev sahibini. satış sırasında noterde görebilirsiniz sadece deyip duruyor emlakçı. ya ev akıyor mu kötü komşular v
toplam 16.520 lira tuttu ve ödemedim bu parayı evi almaktan vaz geçtim.komik olanı bir anda satıcı da vaz geçmiş. sebebini bilmiyorum. soramadım çünkü emlakçı benden sır gibi saklıyor ev sahibini. satış sırasında noterde görebilirsiniz sadece deyip duruyor emlakçı. ya ev akıyor mu kötü komşular var mı evin sahibine sormam lazım. aradan çıkarılma korkusuna tanıştırmıyorlar. alıcı ile satıcıyı buluşturma parası diyor ama bu paraya beni orta halli bir manken ile buluşturabilecek kişiler var. emlakçı kardeşlerime de saygım sonsuz ev geçindiriyorlar da bu para biraz fazla mı acaba ?.neticede bu kanun ile düşürülmüş hali. yani yüzde 3 idi yüzde 2 ye düşmüş hali bu.düşmeden önce fena imiş demek ki.
orgyadakull
(08.04.19)
soru ne anlamadım tam olarak. ama emlakçının işi bu, seversin sevmezsin ama yasal hakkı da o para. yok ben emlakçı komisyonu vermek istemiyorum diyosan sahibinden ev bakacaksın. evle ilgili sorunuz varsa emlakçıya sorarsınız o da ev sahibine sorar, size döner.


elorelia
(08.04.19)
soruyu herkes gibi en başa ve en sona yazmadığım için dikkat edemediniz sanırım. bu para dünya standartlarında ve normal mi yoksa yüksek mi alttan ikinci satır. yoksa işlerinin bu olduğunu biliyorum tabelalarında da belirtilen bu elbette


orgyadakull
(08.04.19)
emlakçıları keneye benzetiyorum.


kimlanbu
(08.04.19)
peki çoksa neden evi kendiniz aramıyorsunuz? ya da emlakcılık kolay işse yapabilir misiniz mesela?


seyyar satıcı
(08.04.19)
Emlakçı komisyonu alım satımlarda % üzerinden oluyor. Yüzde 2 de gayet normal bir rakam. Emlakçının bu işi bedavaya yapmasını mı bekliyordunuz acaba.


roket adam
(08.04.19)
ben ev alırken yüzde 2 vermedim, pazarlık ile yüzde 1.5 civarı bir şey verdim.
evin bedeli 800 filansa bence 10-12 bin’e iş bağlanır.
ev sahibi ile görüştürmemesi de çok doğru değil, biz görüşmüştük gayet.


cedex
(08.04.19)
ortalama satış komisyonları
meksika %7.5
japonya %6
abd %5.5
fransa %5
italya %5
ispanya %5
almanya %4
kanada %3
britanya %1.5

Diğer ufak ülkelerin geneli %2-3 civarı. Ülkelerin bir kısmında bu komisyonları evi satan ödüyor. Bir kısmında alıcı-satıcı eşit paylaşıyor.

graphics.wsj.com


507
(08.04.19)
emlakçı da ev geçindiriyor evet.
%3 olarak belirlenen paylar var genelde, rakamın büyüklüğüne göre %3 altına da düşülüp pazarlıkla daha düşük rakamlara anlaşılabiliyor.
bana kalırsa rakamlar dünya emlak piyasalarında belirtilen oranlara göre normal.
amma velakin evi alacak olan ev bulma zahmetini ortadan kaldırdığından, derde girmediğinden umursamıyor bir süre sonra. diyor ki "acaba bu para fazla mı?"
ev sahibi de sözleşme yapmaya yanaşmıyor emlakçıyla 3 kuruş evrak parası vericem diye. ortada sözleşme yok bi bok yok emlakçı neden buluştursun sizi? adamı aradan çıkarma olasılığınız %90.
sözleşme olsa, o halde emlakçıyı aradan çıkarıp satış yapsanız mesela, emlakçı iki tarafın da bi tarafından kan alır.
ama işte memleket böyle, hiç bir şekilde emeklere saygı yok.


baharat
(08.04.19)
ben pek sevmedim o emlakciyi. yasal oran %2 ve bunun alici tarafindan odenmesi gerekiyor diye biliyorum. ama bazilari saticidan da istiyor bunu. satici bu yuzden vazgecmis olabilir.
sizi ev sahibiyle gorusturmemesi diye bir durum bence dogru degil. istiyorsaniz gorusturmesi gerekir.
siz o evi cok begendiyseniz gene de takip edin bir sure. ya sahibinden ya da baska bir emlakcidan yeniden ilana cikacak gibi.


65 derece
(08.04.19)
Emlakçı çok centılmın gibi anlatılıyor burada ama çoğu ev sahibinin beklentisi üzerine de koyarak satış yapıyor. Dünya'da böyle mi? 180'lerden açılıp, övülen ev sonradan öğreniyoruz ki 150 ye gidiyor. Ben de emlakçıları keneye benzetiyorum çünkü piyasayı yükseltmek, komisyonunun haricinde tuttuğuna geçirmek gibi kaliteli ek işlevleri var çünkü.


baal
(08.04.19)
şimdi kontrol ettim oranlar geçen yıl alıcıdan ve satıcıdan %2'şer olmak üzere %4'e indirilmiş. önceden %6'ydı.


baharat
(08.04.19)
emlakci sevicilerin de sayisi cokmus.
evimi kiraya verirken, ev kiralarken, evimi satarken, ev alirken her defasinda emlakcilarla muhatap oldum ve malesef ki hep dusundugum gibi ciktilar.

almak istedigim ev icin sahibinin satmak istediginden yukari fiyat ceken, kiraya vermek istedigim evi benden habersiz baskasina soz verip 3 ay boyunca evi kimseye gostermeyen vs. vs.

bulabiliyorsaniz sahibinden bakin. bulamiyorsaniz emlakciya katlanin malesef.


a340
(08.04.19)
Görücü usulü evlenmek, tam olarak bu herhalde.
Emlakçı kesinlikle çakal, fiyat şişirilmiş olabilir, dikkatli olun.
Sözleşme imzalamadıysanız, komşulardan satıcıyı tanıyan varsa iletişim bilgilerini isteyebilirsiniz.
Ya da bina sakinlerinden satıcının adı soyadı ve açık adresi ile ilçe belediyesine gidip bu daireyi satın alacağım, deyip rayiç değerini talep edin.
Tarafınıza verecekleri evrağın en altında tapu sahibinin iletişim numarası yazar.


lemon cake
(09.04.19)
(10)

merkezi sistem yerden ısıtma

dün de konu açmıştım hatırlayanlar olacaktır.evi çok beğendim ama fotoğraflarda kombi yok. petekler yok. evin içinde dolaşan bir siyah boru düzeneği yok.kapı girişinde saat yok kör tapa takılı. yani doğalgaz kapıda dedikleri şey.mesaj yazdım doğalgaz yok mu bu evde diye. cevap olarak merkezi sistem
dün de konu açmıştım hatırlayanlar olacaktır.
evi çok beğendim ama fotoğraflarda kombi yok. petekler yok. evin içinde dolaşan bir siyah boru düzeneği yok.kapı girişinde saat yok kör tapa takılı. yani doğalgaz kapıda dedikleri şey.mesaj yazdım doğalgaz yok mu bu evde diye. cevap olarak merkezi sistem yerden ısıtma efendim dedi.

sorularım :
1-benim ısıtma ile işim pek olmaz zaten yaz geliyor.yemeği ne ile pişireceğiz. bu devirde lüks ev alıp bir de büyük tüp mü alacağız ?
2-yazın duşa sıcak su gelecek mi ? biri her an duş alabilir diye merkezi sistem yazın da mı hep yanıyor ?
3- sadece yemek ve çay için komple doğalgaz petekleri, saati,kombisi almak ne derece mantıklı.o zaman petek taksaydın ısıtmamı da hallederdim kendim.
yani hep böyle mi oluyor bu işler yerden ısıtmalı evlerde. yoksa yerden ısıtmanın da şahsi kombiye bağlandığı sistem var da bu ev mi saçma sapan bir ev ?
teşekkürler
orgyadakull
(05.04.19)
Oyle bir evde oturuyorum. Sicak su icin dogalgazli sofben taktirdi ev sahibi. Ayrica ev ici dogalgaz tesisati dosendi.


alperz
(05.04.19)
anladım. ev ısınması için ayrı sistem, banyodaki sıcak su için başka bir şofben ve çay demlemek için bir adet kombi.ben en iyisi klasik bir petekli ev alıp geçeyim


orgyadakull
(05.04.19)
hayırlı olsun öncelikle.
bildiğim kadarıyla kaloriferle ısıtma merkezi. pay ölçeriniz olacak kaloriferlerde.
sıcak su ve ocak için kendi adınıza doğazgaz aboneliği açtırıp tesisat çektireceksiniz.
ocak , elektirikli de olabilir doğaz gazlı da olabilir size kalmış. sıcak su için de ufak bir kombi alacaksınız.muhtemelen mutfak veya kucuk bir balkonda yeri hazırdır.

ev sıfır mı ? kiracı mısınız ?
kombi , tesisat işlerini mal sahibi yapacak.


kitik
(05.04.19)
evi ben beğenirsem alacağım sıfır halde şu an satılık durumda.işte bu sorunlardan henüz beğenemiyorum


orgyadakull
(05.04.19)
kombi degil sofben alinacak. ocak icin de bir dogalgaz borusu cekilecek. kombi alinmayacak.


alperz
(05.04.19)
kendi evimden örnek vereyim; ısıtma merkezi sistem, her ay ısı pay ölçere göre doğalgaz ödemesi yapıyoruz. sıcak su için doğalgaz kombisi, ocak için de doğalgaz tesisatı var. bu durumda siz ısınma ve ocak için ayrıca doğalgaz aboneliği yaparak tesisat yaptırmanız gerekecek. elektrikli şofbeni tavsiye etmem. doğalgaz kombi daha ekonomik ve daha kullanışlı kesinlikle.


isyankar tosbaga
(05.04.19)
yeni evlerin bazilarinda sicak su ve ocak icin de kombi yok. her sey merkezi. belki onlardandir.


65 derece
(05.04.19)
çay demlemek için kombi niye alasınız, kombi doğalgazlı evlerde peteklere ve musluklara sıcak su vermek için kullanılır. ocak ile tek alakası ikisinin de doğalgaz kullanıyor olması.
eğer sadece ısıtma sistemi varsa, banyo işin şofben (doğalgaz veya tüp, ev sahibi ile anlaşmanıza kalmış) ve yine aynı koşula bağlı olarak ocak için doğalgaz tesisatı çektirmeniz veya tüp kullanmanız gerekecek.


gkhncnzdgn
(05.04.19)
2009’da yerden ısıtmalı bi eve taşındım. Isınmaya ek olarak sıcak su parası ödüyoduk her ay. Tüp veya şofben yoktu.


(s)AINT
(05.04.19)
ablamlar merkezi yerden ısıtmalı evde yasiyorlar. sicak su ocaga dogalgaz herssey dahil sisteme.


balik kraker
(05.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.