Giriş
(2)

İş Bankası OGS cihazı - pil değişimi/iade

11 yıl önce aldığım ogs cihazımın pili bitti haliyle, plakayı gördükleri için hala sorunsuz kullanıyorum ancak yeni özel otoyollarda bariyer olduğundan ve ogs'yi okuyamadığından giriş yapamam diye tahmin ediyorum. Bu cihazı iade etmem ya da pilini degistirmem mümkün mü? Tecrübe eden var mı acaba?Müş
11 yıl önce aldığım ogs cihazımın pili bitti haliyle, plakayı gördükleri için hala sorunsuz kullanıyorum ancak yeni özel otoyollarda bariyer olduğundan ve ogs'yi okuyamadığından giriş yapamam diye tahmin ediyorum. Bu cihazı iade etmem ya da pilini degistirmem mümkün mü? Tecrübe eden var mı acaba?

Müşteri temsilcisine ulaşıp soramadım, önce buraya sorayım dedim.
orient blue
(25.02.20)
yenisini veriyorlar


harhar
(25.02.20)
aynı sıkıntı bende de var istanbul-izmir ve 3. köprü yolunu kullandım sıkıntısız açılıyor bariyer.


Northern Mariner
(25.02.20)
(8)

Araba yedek parçası - online alıveriş

Aracım için yedek parçaları kendim alıp özel servise götürmek istiyorum. Acaba stok bilgisi doğru olan, yanlış ürün göndermeyen online satıcı tavsiyesi yapabilir misiniz?Aloparca tavsiye edilmiş ama olumsuz yorumlar da var, o yüzden sormak istedim.Aracımın garantisi bitmek üzere, bugüne kadar mecbur
Aracım için yedek parçaları kendim alıp özel servise götürmek istiyorum. Acaba stok bilgisi doğru olan, yanlış ürün göndermeyen online satıcı tavsiyesi yapabilir misiniz?

Aloparca tavsiye edilmiş ama olumsuz yorumlar da var, o yüzden sormak istedim.

Aracımın garantisi bitmek üzere, bugüne kadar mecburen hep yetkili servise gittim. Fakat yetkili serviste 2 misli fatura çıkmasın diye kendim alıp dışarda yaptırayım diyorum. Tecrübe eden var mı, parça fiyat ve işçilik ücret farkına değer mi dersiniz? (Araba 500x)
orient blue
(14.02.20)
parça/fiyat fark eder tabi ki.
arabanın modelini seçip sadece uyumlu parçaları görebileceğin bir yer olsa tadından yenmez diyorsan buyur bit.ly


Improbable
(14.02.20)
ne gibi parçalar? periyodik bakım için hava, yakıt filtresi vs. n11 den temin edebilirsiniz. triger'i bile n11'den aldım ben.

far ayna vs gibi yedek parçaları gidip yerinden (sanayide ve sanayi çevresindeki mağazalardan) temin edin derim.


bisorumvargaliba
(14.02.20)
Periyodik bakım için sormuştum evet. Kırık bozuk bir şey yok, filtreler, yağ vs değişecek sadece.


orient blue
(14.02.20)
Sanayideki yedek parça dükkanlarını arayıp ruhsat numarasının bir kısmını vererek parçaların fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Parça kodunu istersen verebilirler, hem fiyat karşılaştırmış olursun hem de malzeme kodunu öğrenmiş olursun.


hctrn
(14.02.20)
Fiat'ın E-per diye bir sistemi var, orada neredeyse arabayı sıfırdan toplamaya izin verecek kadar parça bilgisi yazıyor aslında ama parça kodları ile Türkiye'deki online mağaza parça kodları birbirini tutmuyor. En sağlıklısı sanırım yedek parçacılardan kodları öğrenip fiyat araştırmak.


orient blue
(14.02.20)
şu siteden;

7zap.com

araç şasi numarası girerek yedek parça numaralarına erişebileceğini düşünüyorum.


rain when i die
(14.02.20)
Riske girmeye gerek yok, sanayiye gidilir ve 3 parçacıdan istediğiniz sarf malzemelerinin fiyatı alınır, yağ dahil.

Toplamda hangisi ucuzsa (ki toplamda 20-30 tl bile zor fark eder) ordan alır ve ustana verirsin, olurda yanlış bir parça verildiyse gider değiştirirsin hemen.

İnternetten aldın ve bir filtre yanlış geldi diyelim, sanayide tekrar doğrusunu alırsın ve diğeri kalır öyle elinde.

TV, Telefon hatta Çamaşır makinesini bile internetten alan adamım ama oto sarf malzemesini sanayiden alırım, internet fiyatları çok daha ucuz değil zaten.


John Bloor
(14.02.20)
Ben de öyle yapayım, sanayide halledeyim. Değişim daha kolay olur, mantıklı.


orient blue
(15.02.20)
(2)

Dövme tekniği

Arkadaşlar şu linkteki dövme tekniğinin bir adı var mı? Kastettiğim şey çizimlerin çok keskin olması, dağılmaması. Sanki kağıda çizilmiş gibi çok net ve yüksek "çözünürlüklü" duruyorlar.https://www.instagram.com/p/BxLdDXcge3e/?igshid=19pyu8l761n95https://instagram.com/ahmet_cambaz?igshid=11mhl4gupow
Arkadaşlar şu linkteki dövme tekniğinin bir adı var mı? Kastettiğim şey çizimlerin çok keskin olması, dağılmaması. Sanki kağıda çizilmiş gibi çok net ve yüksek "çözünürlüklü" duruyorlar.

www.instagram.com

instagram.com

Diğer sorum da İzmir'de bu şekilde pırıl pırıl çizim yapan, tavsiye edebileceğiniz birileri var mı?
orient blue
(18.10.19)
İzmirde ilgin ozdogan yapar sanirim. Şakre yapabilir.
İstanbulda ayhan karadsg var bir de, ona da bakin cok cok iyi.
Teknigi bilemiyorum.


veritaslibertas
(18.10.19)
Yeni dövmeler hep böyle görünür. Yıllar içinde kaçınılmaz olarak çizgiler bozulacaktır.


kaptan memo
(19.10.19)
(3)

Efes tombul şişe (küçük olan)

Arkadaşlar Efes'in 30'luk küçük tombul şişesinin bir ismi varmış, bilen var mı?Hani büyük olana tombul, kamyoncu falan deniyor ya, küçük olanın da kendine has bir ismi varmış.
Arkadaşlar Efes'in 30'luk küçük tombul şişesinin bir ismi varmış, bilen var mı?
Hani büyük olana tombul, kamyoncu falan deniyor ya, küçük olanın da kendine has bir ismi varmış.
orient blue
(13.08.19)
serçe diye biliyorum


deepest
(13.08.19)
Pavyon birası.


fezagezgini
(13.08.19)
Serçe


(5)

Üçgen uçlu tornavida

Arkadaşlar Türkiye'de üçgen uçlu tornavida seti bulabileceğim bir yer bilen var mı? Özel bir adı var mı bilmiyorum ama internette de baktım, genelde gearbest, banggood gibi alternatifler çıkıyor.Evde sökmem gereken bir cihaz var, bu cins vidalardan kullanmışlar. Zarar vermeden açmak istiyorum da.
Arkadaşlar Türkiye'de üçgen uçlu tornavida seti bulabileceğim bir yer bilen var mı? Özel bir adı var mı bilmiyorum ama internette de baktım, genelde gearbest, banggood gibi alternatifler çıkıyor.

Evde sökmem gereken bir cihaz var, bu cins vidalardan kullanmışlar. Zarar vermeden açmak istiyorum da.
orient blue
(19.06.19)
nalburlarda oluyor. ben aldım daha önce.,

koçtaş'ta da vardır eminim.


reanarchy
(19.06.19)
yıldız değil yahu, bildiğiniz üçgen. nalburda var mıydı gerçekten?
şunun gibi bir şey;

www.huihardware.com


orient blue
(19.06.19)
yıldız tornavida demezler ona.

www.dhresource.com

bunun nesi yıldız?

biraz eski bir konu ama şunu buldum. muhtemelen siz de bulmuşsunuzdur: forum.donanimhaber.com

bir de cep telefonu tamircilerine sorun. onların malzemecilerinde falan bulunabilir.


kibritsuyu
(19.06.19)
evet o konuyu bulmuştum :) koçtaş ve benzeri yapı marketlerde de çok parça içeren setlerde olabiliyormuş ama ben baktım, göremedim. telefonculara da bakayım.


orient blue
(19.06.19)
58 parçalı pro's kit marka çoklu sette var bundan da. n11'de falan satılıyor.


hedep
(19.06.19)
(2)

HDMI Arc çıkışı hakkında

Arkadaşlar HDMI ARC giriş/çıkışı ile ilgili merak ettiğim bir şey var. Elimde ARC destekli bir tv var, bir de ARC destekli ses sistemi almayı düşünüyorum. Ses sisteminde de 1 adet HDMI input ve 1 adet HDMI ARC output bulunuyor.Ses sisteminde tek giriş olduğundan Apple TV 4K buna bağlı. Bir de PS4 va
Arkadaşlar HDMI ARC giriş/çıkışı ile ilgili merak ettiğim bir şey var. Elimde ARC destekli bir tv var, bir de ARC destekli ses sistemi almayı düşünüyorum. Ses sisteminde de 1 adet HDMI input ve 1 adet HDMI ARC output bulunuyor.

Ses sisteminde tek giriş olduğundan Apple TV 4K buna bağlı. Bir de PS4 var, o direkt standart bir HDMI portundan tv’ye bağlı. Bu senaryoda Apple TV sesi zaten direkt olarak ses sistemine yolladığı için sorun yok. Merak ettiğim şey; standart porttan bağlı olan PS4 vb. diğer cihazlar ile tv’nin kendi sesi (Android tv olduğundan dahili Netflix, Youtube gibi uygulamarı kastediyorum) tv üstünden ses sistemine iletebiliyor mu?

Bir de şimdi yazarken aklıma geldi. Ses sisteminin olmadığını düşünün, Apple TV televizyona Belkin’in high speed HDMI kablosu ile bağlı, böylece 4K Dolby Vision, HDR görüntüler sorunsuz. Şimdi araya ses sistemi girerse haliyle bir HDMI kablosu daha alıp tv’ye görüntüyü aktarmak lazım. Yine high speed kablo lazım olacak herhalde değil mi? Ya da Apple TV’yi ve diğer tüm cihazları direkt tv’ye standart HDMI portlardan bağlayıp ses sistemini tv’ye ARC üstünden bağlarsam tekrar high speed kablo almama gerek kalmaz sanırım. Sadece ses iletilecek çünkü.
orient blue
(13.06.19)
Şimdi şöyle, TV’nizin CEC özelliğini etkinleştirip TV kumandası ile ses sistemini kontrol edebiliyorsunuz sanırım.

ARC/CEC kombinasyonunu kullanarak TV kumandanızla harici ses sisteminizi kontrol edebildiğiniz gibi, HDMI ARC destekleyen TV, herhangi bir işlem yapmadan TV’nin dahili hoparlörünü devre dışı bırakıyor ve otomatik olarak sesi ses sistemine yönlendiriyor. Böylelikle TV'den SOURCE yaptığınız herhangi bir sistemin sesi direkt ses sisteminde devreye girecek.

İkinci sorunuzun cevabını da vermişsiniz zaten, ekstra kabloya gerek yok, belki HDMI çoklayıcı lazım olabilir, kaç port var TV'de bilmiyorum.


Beherit
(13.06.19)
Tv'de (Sony xf9005) 4 tane HDMI port var, bende de 3 tane cihaz var zaten. ben de yazdığınız gibi düşündüm ama sorayım dedim yine de. Bu durumda ses sisteminin (yine Sony Dolby atmos soundbar) HDMI input'unu kullanmama hiç gerek kalmıyor. Güzelmiş böyle :)


orient blue
(13.06.19)
(5)

Vespa için kask tavsiye

Vespa için kask tavsiyesi isteyeceğim arkadaşlar. Motora göre kask tavsiyesi olmaz tabii. Kastettiğim Vespa'ya estetik açıdan uygun tavsiyeler. Kendi kaskları çok şık ancak açık kask olduğu için elim gitmiyor. Kapalı kasklar da fazla agresif görünüyor. Ne yapsam bilemedim.Deneyerek alma şansım var m
Vespa için kask tavsiyesi isteyeceğim arkadaşlar. Motora göre kask tavsiyesi olmaz tabii. Kastettiğim Vespa'ya estetik açıdan uygun tavsiyeler. Kendi kaskları çok şık ancak açık kask olduğu için elim gitmiyor. Kapalı kasklar da fazla agresif görünüyor. Ne yapsam bilemedim.

Deneyerek alma şansım var mı acaba? Mağaza tavsiyelerine de açığım (İzmir).
orient blue
(21.05.19)
Her ne kadar koruma açısından açık kasktan pek bir farkı olmasa da Shark Raw modelleri var: www.google.com

Çene açılır kasklar düşünülebilir (Schuberth ve Shoei'de var bildiğim kadarıyla).


gonion
(21.05.19)
a style!içine kep giy ne demek istediğimi anlayacaksın.


natallica
(21.05.19)
kask alirken magazada deneyeceksiniz zaten, denemeden olmaz. gorevli yardimci olur ama temel yontem kaski taktiginizda ellerinizle kaskin iki yanindan tutup saga sola oynatmaya calismak. kafa kaskin icinde oynuyorsa buyuk demektir. suratinizi biraz sikacak ama cok da degil. kaskin icindeki tekstil zamanla yumusar ve bir bolluk olusur ayrica.

Izmir sicak memleket. kaskin icindeki tekstil parcalarin kolayca cikarilip yikanabiliyor olmasi gerekir. balaklava da almanizi oneririm.

shoei, aria, Schuberth gibi iyi markalara yonelin.

acik kaska elinizin gitmemesi iyi olmus. kapali kasklar agresif gorunmuyor aslinda. ustunde kopekbaligi deseni olsa neyse ama duz beyaz bir kapali kask hic agresif degil. gorunurlugu olur, her motorla da uyar.


jimicik
(21.05.19)
Teşekkürler. Gidip bakayım bari. Söyle mat renkli, desensiz bişi olsa...

İzmir'de tavsiye edebileceğiniz bir yer var mı acaba?


orient blue
(21.05.19)
kültür parkın yan sırasında sıralı dükkanlar vardı moto aksesuar işi yapan.hatta ordan bi kaç parça bişeyler almıştım ama cad. sok. hatırlamıyorum.genç biri vardı kedisi vardı dükkanda,güleryüzlü işi bilen biri.


natallica
(21.05.19)
(9)

Vespa Primavera 150cc

Arkadaşlar şu an sıfır satılan modeline sahip olan varsa yorumlarını almak isterim. Şu an almak üzereyim zira.Hava soğutmalı bu motorla iki kişi (toplam 120 kg gibi düşünün) orta mesafe yola (300 km'ye kadar diyeyim) teknik açıdan gidebilir miyiz sizce? Lütfen o motorla gidilir mi, xmax al gibi tavs
Arkadaşlar şu an sıfır satılan modeline sahip olan varsa yorumlarını almak isterim. Şu an almak üzereyim zira.

Hava soğutmalı bu motorla iki kişi (toplam 120 kg gibi düşünün) orta mesafe yola (300 km'ye kadar diyeyim) teknik açıdan gidebilir miyiz sizce? Lütfen o motorla gidilir mi, xmax al gibi tavsiyelerde bulunmayınız. Sadece bu mesafe ve ağırlıkta motor sıkıntısız yol alır mı onu merak ediyorum. Gündelik hayatta hafta sonu sadece keyif amaçlı kullanılacak motor.
orient blue
(12.05.19)
gitmez büyük ihtimal, yorar,


dismainpula
(12.05.19)
Bizi yorması mesele değil de teknik olarak motor gider mi, gereksiz zorlamış mı oluruz o açıdan sormak istedim.

80le falan gittiğimizi, birkaç mola verdiğimizi düşünün.


orient blue
(12.05.19)
yeterince mola verirseniz gidebilir, fazlası motoru da yıpratır. şehiriçi 60 km/s ye göre dizayn edilmiş bir motor sonuçta.


dismainpula
(12.05.19)
120kg yolcu yükü sorun olmaz ama sürekli bu şekilde kullanacaksaniz yağına filtresine falan dikkat edersiniz bir zahmet.


chavezding
(12.05.19)
Teşekkürler. Tabii ki olabilecek en iyi şekilde bakılacak. Kırk yılda bir Bozcaada falan yapılır belki. Onun dışında şehir içinde 15km çapta kullanılacak. Kafeye gideceğiz, ne bileyim hava almak için dolasacagiz. Genelde tek kişi binerim, arada eşim de gelir.


orient blue
(12.05.19)
Bozcaada ya gidersiniz problem olmaz.


chavezding
(12.05.19)
Gider de 1 saatlik yere dura dura 3 saatte gidersiniz. Ya da dönüşte motoru ite ite getirirsiniz.


joker hakki
(12.05.19)
Vespa ile dünyayı turlayan adamlar var. İki kişi 300 km taşırsa sizce motor bozulur mu?


orient blue
(12.05.19)
1000 km dahi gider ve bana mısın demez. Abartmıyorum. Sadece siz yorulursunuz biraz.


iki teker asigi
(12.05.19)
(13)

Amerika'ya seyahat

Arkadaşlar tabii çok değişken var, kişiden kişiye değişir ama, 2 hafta kadar Amerika'da tatil yapmayı planlıyoruz. Nereye, hangi tarafa gitmemizi tavsiye edersiniz? Doğusuna mı batısına mı, yoksa uçakları ayarlayıp her iki yakaya mı? Hangi şehirleri mutlaka görün dersiniz?
Arkadaşlar tabii çok değişken var, kişiden kişiye değişir ama, 2 hafta kadar Amerika'da tatil yapmayı planlıyoruz. Nereye, hangi tarafa gitmemizi tavsiye edersiniz? Doğusuna mı batısına mı, yoksa uçakları ayarlayıp her iki yakaya mı? Hangi şehirleri mutlaka görün dersiniz?
orient blue
(30.01.19)
Valla batısında görülecek çok yer var ancak ben doğusunu seviyorum. Boston'ın sakinliği çok hoşuma gidiyor.


zor azizim zor
(30.01.19)
Batı.

LA - San Diego - Las Vegas - Grand Canyon - San Francisco şeklinde bir rota ile dolu dolu geçer 15 gün.


cakabo
(30.01.19)
Doğusundan batısına çok mesafe. Ben olsam bir yakayı seçer o tarafta takılırdım.

Ben de daha fazla doğu yakasını seviyorum (Washington, Boston, NY)


SiyamkedisiZorro
(30.01.19)
oitheblog.com

şunu bırakayım. Gayet güzel gezmişlerdi onlar da yanılmıyorsam iki hafta gibi bi sürede


nundu
(30.01.19)
Ben doğu ve batı kıyısında bulundum.
Los Angeles (Kaliforniya eyaleti) çok güzel gezilecek yer çok fazla ama doğuda da New York falan mutlaka görülmeli...


ahtingir
(30.01.19)
Bati arabasiz kesinlikle olmaz bu arada. Araba kiralamak istemiyorsan dogu.


hot potato
(30.01.19)
sadece büyük şehir görmek istiyorsanız doğu yakası, hem şehir hem doğal harikaları görmek istiyorsanız da batı yakası derim. ben olsam 1 hafta california kıyıları, 1 hafta da arizona-utah civarını (grand canyon, sedona, arches national park, monument valley) gezerdim tam bir vahşi batı macerası olurdu. tabii bu dediğim programa araba şart ve mevsim olarak yaz uygun değil. yazın gidecekseniz doğu yakası, kışın gidecekseniz batı yakası daha iyi.


ABD'de iç uçuşlar çok pahalı ama ayarlayabiliyorsanız Hem doğu hem batı derim.


himmet dayi
(30.01.19)
bati dogu 25 eyalet gormus biri olarak onceligim dogu olurdu:
new york 4 gun
Boston 2 gun
was dc 3 gun
Phila 2 gun
Annapolis 1 gun
virginia beach 2 gun

cunku amerikanin esas tarihi ve ruhu doguda.

batiyi da kucumsemiyorum, doga seviyorsaniz bati. plajlar, kanyonlar, milli parklar vs.


cedex
(30.01.19)
mevsim önemli. şu an ny tarafı - 15 20.

. maddi sorun yok ise ny inilip 4 5 ny yapılıp oradan las vegas uçulup 2 gece kalıp arabayla la san francisco yapılır. la den de donulur. grand canyon fln da görülür

bu gezi iki kişi 25 30 binden aşağı çıkmaz


oscar
(30.01.19)
Hepinize tek tek teşekkürler. Şimdi oturup araştırmaya başlayalım tavsiyelere göre :)


orient blue
(31.01.19)
Valla sizin yerinizde olsam araba kiralayıp güzel bir Florida turu yapardım 2 haftalığına. Zaman kısıtlı. Bence spring break'e kadar düşünüyorsanız en iyi seçim güneydoğu olur.

vacationidea.com


blue serenity
(31.01.19)
Ülke büyük, vakit haliyle kısıtlı, işimiz çok zor. Teşekkürler tekrar. Bu duyuruya bakmaya devam edeceğim, tavsiyelere her zaman açığım.


orient blue
(01.02.19)
(3)

Çizim kitabı tavsiyesi (çocuk için)

Arkadaşlar 9 yaşında bir çocuk için çizim becerisini geliştirmeye yönelik kitap tavsiyesi verebilecek olan var mı? Adım adım gündelik hayatta kullanılan objelerin, insan ve hayvanların çizim tekniklerini gösteren kitaplar olur ya, onlardan. Yurtiçi ya da yurtdışından alabilirim.
Arkadaşlar 9 yaşında bir çocuk için çizim becerisini geliştirmeye yönelik kitap tavsiyesi verebilecek olan var mı? Adım adım gündelik hayatta kullanılan objelerin, insan ve hayvanların çizim tekniklerini gösteren kitaplar olur ya, onlardan. Yurtiçi ya da yurtdışından alabilirim.
orient blue
(25.01.19)
kidega.com

şu güzel bir seçenek gibi duruyor. beğenirse 2.si de varmış.


fragile lady
(25.01.19)
ya benim kuzenim özel çizim dersi alıyordu. genelde başka ünlü resamların tablolarındaki küçük parçaları mesela kocaman tablonun onda birindeki bir kısmı kara kalemle çiziyordu. sonra hocası eleştiriyorud.


ipmus90
(25.01.19)
Teşekkürler, ben de Kidega'dakini buldum. Alayım bunları :)


orient blue
(25.01.19)
(3)

İngilizce çalışmak için kitap tavsiyesi

Arkadaşlar İngilizce dilbilgisi çalışmak için kitap tavsiye edebilir misiniz? Amacım hem bilgimi tazelemek hem de ilerletmek. Amerikan Kültür'den seneler önce aldığım sertifikaya bakılırsa "advanced" seviyedeyim ancak bana kalırsa upper-intermediate daha doğru olur, B2-C1 gibi yani.
Arkadaşlar İngilizce dilbilgisi çalışmak için kitap tavsiye edebilir misiniz? Amacım hem bilgimi tazelemek hem de ilerletmek. Amerikan Kültür'den seneler önce aldığım sertifikaya bakılırsa "advanced" seviyedeyim ancak bana kalırsa upper-intermediate daha doğru olur, B2-C1 gibi yani.
orient blue
(18.09.18)
ingilizce biliyorsan bu kitap tam sana göre

www.hepsiburada.com

not: daha uygun fiyata satan yerler bulabilirsin.. yada pdf olarak arayabilirsin


strobist
(18.09.18)
Çok teşekkürler.


orient blue
(18.09.18)
(6)

Arabasız Bozcaada

Arkadaşlar hafta içi arabasız olarak Bozcaada’ya gidilir mi sizce? Denize girmeyeceğiz ve günü birlik gideceğiz. Sadece merkezde öğlenden akşama (saat 20 civarı) kadar gezinip yiyip içeceğiz. Mutlaka arabayla gidin mi dersiniz yoksa feribota o kadar para vermeye değmez mi?
Arkadaşlar hafta içi arabasız olarak Bozcaada’ya gidilir mi sizce? Denize girmeyeceğiz ve günü birlik gideceğiz. Sadece merkezde öğlenden akşama (saat 20 civarı) kadar gezinip yiyip içeceğiz. Mutlaka arabayla gidin mi dersiniz yoksa feribota o kadar para vermeye değmez mi?
orient blue
(26.08.18)
Arabayla gitmenizi gerektirecek hicbir sey yok.


a summer day
(26.08.18)
merkezde gezip yeyip içecekseniz arabaya gerek yok. denize girilecek yerler nispeten uzakta. onun dışında uzakta olan sanırım 1-2 tatlı otel/pansiyon ve şarap bağı olabilir. ki şarap bağları da şaraplarını merkezde satıyorlar. hatta bozcaada'da gezilecek en önemli yer olan şarap uretim seysi de merkezde yürüme mesafesinde.


twelfth
(26.08.18)
Gerek yok. Corvus bağları en iyisi adadaki. Bağlara gidemezsiniz ama şarap satışı var merkezde.

Deniz de var yakında girilecek.


limandaki cafelerde biranızı, şarabınızı içip yemeğinizi yer ve denize girebilirsiniz. merkez için arabaya gerek yok. minibüsle ayazma plajına da gidebilirsiniz.


pascaldiscoda
(26.08.18)
Arabayla gitmek için çok kuyruk oluyor zaten arabasız gitmek daha rahat.


hernezıkkımsa
(26.08.18)
Herkese teşekkürler :)


orient blue
(26.08.18)
(10)

Datça ile Kaş arasında tatil

Arkadaşlar Datça ve Kaş arasında kalan alanda Ağustos'un son haftasında maksimum 1 hafta kadar tatil yapalım diyoruz. Arabayla geze geze, pansiyonlarda kalarak, daha fazla yer görerek, daha plansız bir tatil mi yapalım yoksa bir-iki noktada iyi otellerde kalıp daha az mı hareket edelim karar veremed
Arkadaşlar Datça ve Kaş arasında kalan alanda Ağustos'un son haftasında maksimum 1 hafta kadar tatil yapalım diyoruz. Arabayla geze geze, pansiyonlarda kalarak, daha fazla yer görerek, daha plansız bir tatil mi yapalım yoksa bir-iki noktada iyi otellerde kalıp daha az mı hareket edelim karar veremedik.

Bu yüzden tecrübe etmiş olanlardan tavsiye isteyeceğim. Salaş ve lüks alternatifler nelerdir? Bu bölgede bulunan en iyi oteller hangileri? Ucuz alternatifler neler? Maddi açıdan üst limit koymadım, taban ve tavan maliyeti hesaplamaya çalışıyorum. Cevabı geniş bir soru, farkındayım :) "Biz geçen yaz gittik şöyle bir tatil yaptık" şeklinde hikayeler arıyorum. Teşekkürler.
orient blue
(03.07.18)
Ortam salaş ancak fiyatlar yüksek, ama kesinlikle değer: www.clubamazon.com.tr


fotrsapka
(03.07.18)
kaş'ta birkaç sene oluyor ama rhapsody butik otel'de kalmıştım ben ve sahipleri, işletmecileri çok ilgili insanlardı. temiz ve güzel yerdi. hemen kendi iskeleleri var denize girebilmek için. ama kaş içerisinde kumsal falan zaten olmadığından direkt otellerde öyle bir şey arıyorsanız o konuda bir şey diyemem.

datça'da ise palamutbükü tarafında otel mavi beyaz diye yine butik bi otel vardı. ücret olarak biraz tuzlu diye biliyorum ama palamutbükü'ndeki deniz gerçekten harikaydı o yüzden oralardaki diğer kalma olanaklarını gözden geçirebilirsiniz derim. tertemiz ve kalabalık olmayan bir deniz var palamutbükünde

iyi tatiller


isvicre rakisi
(03.07.18)
pansiyonda kalacaksanız bile araştırıp gidin bence. bodoslama pansiyon huzur vermez diye düşünüyorum. önemli olan pansiyonun ciksliği değil temizliği ve özeni tabii ki. ancak çok kötü pansiyonlara denk gelmiştik fethiyede. en azından puanlarına yorumlarına bakıp ortalama üzeri olduğunu bilerek gitmek daha iyi olur.


tukenmez adam
(03.07.18)
geçen haftamı kaş'ta geçirdim. hotel sonne 'y mutlaka değerlendirin. istediğiniz tarihlerde yer var mıdır bilmiyorum ama hizmeti kahvaltısı temizliği vs.. çoook iyiydi. zaten booking de en yüksek puanlı yer olması lazım kaş için. geceliğine 250 tl verdik oda fiyatı.


benaslinda
(03.07.18)
bi de kaş'ta kalacaksanız bir akşamınızı mutlaka zaika ocakbaşına ayırın. ef-sa-ne! ama tarih belli olduğu anda rezervasyon yapın biz gittiğimde en erken 15 gün sonraya rezarvasyon yapabiliyorlardı.


benaslinda
(03.07.18)
palamutbükü - knidos
selimiye - marmaris koyları
göcek civarı gezilebilir.
sonrası zaten fethiye-kalkan-kaş

selimiye'de hydas pansiyonu öneririm. orta fiyat, ortam güzeldir.
palamutbükü'nde haypatya pansiyon öneririm.uygun fiyat, basic sıradan bir oda.


awlmi
(03.07.18)
1 hafta için geze geze yapılan tatilden bir şey anlamazsınız çünkü Datça ile Kaş arasında cennet gibi yerler var. Hangilerinde duracaksınız, zaman geçireceksiniz? Datça'ya çocukken gitmiştim, pek hatırlamıyorum ama 2 senedir Kaş'a gidiyoruz. Geçen sene Hotel Kayahan'da kalmıştık 2 çift. Biz memnun kalmıştık. Bu sene maalesef gidemeyeceğiz, aileye 3. birey dahil oldu :) Kaş'a giderseniz deniz kaplumbağalarından uzak durun :) hele beyaz tenliyseniz, beyaz mayo/bikini olayı varsa dikkat diyorum :))


silah taciri
(03.07.18)
datça kaş arası haritadan yakın görünebilir ancak uzak bir mesafe ayrıca datçaya ulaşım zor. datçada hayıkübükü palamutbükü marmariste heryer güzeldir. kaşta 2 3 gün kalıp direk marmaris sonra datça yapmanız en mantıklısı arada kalan fethiyede günübirlik ölüdeniz yapılabilinir. akyaka olabilir ancak sürekli dalgalı ve küçük bir yer.

dalamanda caretta carettalar için tur düzenleniyor. oda bir alternatif.


mikahakkinen
(03.07.18)
Harika öneriler geliyor, tek tek teşekkürler. Bilgiye açım, üstüme bilgi atın :)


orient blue
(03.07.18)
ekstra hayık bükü çok güzel ve küçük bir koy bangolov evler var netten bakıp görebilirsiniz çok rahatlatıcı bir yerdir.


mikahakkinen
(03.07.18)
(1)

Yatak pedi kullanan?

Arkadaşlar yazlıkta senede 10-15 gün kullanılan çok sert bir yaylı yatağımız var. Sıfırdan yeni yatak almaktansa visco pedlerden alıp konforu arttırayım diyorum. Fiyatlarına henüz bakmadım, belki yeni yatak daha ucuz olabilir ama bu pedlerden kullanan varsa tecrübesini merak ediyorum. İşe yarar bir
Arkadaşlar yazlıkta senede 10-15 gün kullanılan çok sert bir yaylı yatağımız var. Sıfırdan yeni yatak almaktansa visco pedlerden alıp konforu arttırayım diyorum. Fiyatlarına henüz bakmadım, belki yeni yatak daha ucuz olabilir ama bu pedlerden kullanan varsa tecrübesini merak ediyorum. İşe yarar bir şey mi yoksa yeni yatak almak daha mı doğru olur konfor açısından?
orient blue
(07.06.18)
Aşırı sıcak yok, tersine gece uyurken hafiften üşüme var :) terleyen bir vücut da yok, öyle düşünün.


orient blue
(08.06.18)
(2)

Amerika'dan alışveriş (amerikadaniste.com vb.)

Arkadaşlar borderlinx, amerikadaniste gibi alternatiflerden (başka var mı bilmiyorum) hangisini tavsiye edersiniz? Yakın zamanda tecrübe eden oldu mu acaba? Amazon'un Türkiye'ye göndermediği birkaç şey almak istiyorum (Google clips gibi ufak ama görece pahalı, ufak/hafif elektronikler). Memnun kalır
Arkadaşlar borderlinx, amerikadaniste gibi alternatiflerden (başka var mı bilmiyorum) hangisini tavsiye edersiniz? Yakın zamanda tecrübe eden oldu mu acaba? Amazon'un Türkiye'ye göndermediği birkaç şey almak istiyorum (Google clips gibi ufak ama görece pahalı, ufak/hafif elektronikler). Memnun kalırsam muhtemelen sıkça kullanacağım.
orient blue
(18.04.18)
gönderim ücretleri pahalı değil mi, en ufak şeye 40 dolar diyorlar.
aliexpress e alışmış bünyeye garip geldi :)


Araya girmiş gibi oldum da: burada 22 EUR'luk gönderim sınırı yok mu?


SiyamkedisiZorro
(19.04.18)
(5)

Pick-up (özelikle Amarok) kullananlar

Arkadaşlar başta Amarok olmak üzere Ranger, Navara ve benzeri pick-up'ları kullananların yorumlarını merak ediyorum. Spesifik olmak gerekirse şehir içinde ve bozuk yol şartlarında kabin konforu nasıl, süspansiyonlar sesli çalışıyor mu, trim sesi var mı merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
Arkadaşlar başta Amarok olmak üzere Ranger, Navara ve benzeri pick-up'ları kullananların yorumlarını merak ediyorum. Spesifik olmak gerekirse şehir içinde ve bozuk yol şartlarında kabin konforu nasıl, süspansiyonlar sesli çalışıyor mu, trim sesi var mı merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.
orient blue
(15.04.18)
L200 için söylüyorum. dönmüyor araç.


paudi
(15.04.18)
Isuzu dmax kullandım bir ara, ful ve otomatik olmasina rağmen konfor filan yok. Evvelinde mitsubishi l200 vardı o da aynı. Yoruyor adamı. Trim sesi filan yok da gereksiz bence.
Navara'nin arka süspansiyonu çok
noktadan bağlantılı, 5 kollu daha konforlu ve arka koltuklari daha eğilimli bakacaksanız ona bakın.


Bu kategoride Amarok, Ranger ve Navara haricinde arabaya yakın konfor sunan yok zaten. Bunu tahmin ediyordum. Testlerde de Isuzu için bu saydığım üç modele en yakını ama ona rağmen çok fark var diyorlardı.

Bu üçlüden kullanan yok mu :( Ben hafif araziye gireceğim için bakıyorum bunlara.


orient blue
(15.04.18)
Amacım hafif arazi. Crossover'larin girebileceği yerlere, belki birazcık daha kötü yerlere girmek istiyorum. Taşlı yerlerde crossover'lar biraz "narin" kalıyor. Halihazırda crossover kullanıyorum. İşimi görüyor ama bazı zeminlerde insanın içi acıyor. Lastik ve jantlar araziye uygun değil. 2 çeker olduğu için zemin biraz gevşek ise sıkıntı çıkarabiliyor.

Neyse, merak ettiğim husus sesli çalışan alt takım, trim sesleri vs.


orient blue
(15.04.18)
ben ranger, toyota hilux ve l200 kullandım. böyle zulüm olmaz.

bir kere arabanın arkası boş, en ufak bir manevrada atıyor. konfor yok, şaft tüneli yok (olsa da çok alçak) dizini bükemiyorsun. kabin konforu kötü, süspansiyonlar modele göre, trim sesi duymadım.

çok işin yoksa önermem. üçü de iyi yakıyordu.


babilbaligi
(15.04.18)
(4)

İzmir - Ankara yolunda nerede mola verelim?

Şöyle güzel bir yemek yiyelim, kahvemizi alalım? 20 senedir karayolu ile Ankara'ya gitmiyorum, dinlenme tesisleri ne halde hiç bilmiyorum. Belki yeni, temiz, güzel yerler yapılmıştır umuduyla sormak istedim. Tikler sabaha kalabilir.
Şöyle güzel bir yemek yiyelim, kahvemizi alalım? 20 senedir karayolu ile Ankara'ya gitmiyorum, dinlenme tesisleri ne halde hiç bilmiyorum. Belki yeni, temiz, güzel yerler yapılmıştır umuduyla sormak istedim. Tikler sabaha kalabilir.
orient blue
(05.04.18)
büyük ihtimal afyondan geçeceksiniz. afyon ikbal dinlenme tesislerinde durabilirsiniz. yakınında afium avm vardı. güzel bir yemek ve kahve içebilirsiniz bence orda :)


false pretension
(05.04.18)
ankara girişi muhteşem tesisleri ballı gözleme olabilir.


theseachange
(06.04.18)
Tuvalet ihtiyaclarini opetlerde durarak gider. Tuvaletleri hep temiz.


ykyt
(06.04.18)
afium


alperz
(06.04.18)
(9)

Motor yağı seçimi

Arkadaşlar aracın kataloğunda 0w30 (acea c2) yağ kullanın diyor. Ben şimdi farklı bir markanın aynı spesifikasyonda yağından almak istiyorum. Bulduğum tam sentetik yağın niteliklerinde ise 0w30 (acea a3) yazıyor. Bildiğim kadarıyla c2 olan dpf'li araçlar için ama benim aracım benzinli turbo. Servise
Arkadaşlar aracın kataloğunda 0w30 (acea c2) yağ kullanın diyor. Ben şimdi farklı bir markanın aynı spesifikasyonda yağından almak istiyorum. Bulduğum tam sentetik yağın niteliklerinde ise 0w30 (acea a3) yazıyor. Bildiğim kadarıyla c2 olan dpf'li araçlar için ama benim aracım benzinli turbo. Servise soracağım muhakkak ama onlar kendi markalarını önereceği için buraya da sorayım dedim. Bilgisi olan var mı?
orient blue
(29.03.18)
acea olayına çok takılma. api'si tutuyorsa(ve üstüyse) yapıştır gitsin.


alperz
(29.03.18)
yağ üreticisi markası olsun, jenerik markalar alma.


sttc
(29.03.18)
Tabii ki. Liqui Molly alacağım (Selenia yerine)


orient blue
(29.03.18)
selenia'lar falan havada uçuşuyorsa motul'e de bak bence.


alperz
(30.03.18)
Yav servise sordum, farklı marka olursa garanti bozulur diyorlar. Kendi yağını satmak için böyle bir kılıf bulmuşlar. Aynı nitelikte ama farklı marka neden kullanamıyorum anlamadım, sonuçta bunlar merdiven altı üretim değil ki. Standartları karşılıyor ki yazmışlar acea a3, c2 diye..


orient blue
(30.03.18)
selenia mı istiyor adamlar? ferrari falan mı araba?


alperz
(30.03.18)
Yok yok, katalogda selenia yazıyor ama tavsiye bu tabii. Servis opar olio kullanıyormuş. Ben de liquimoly alacaktım ama olmaz diyorlar. Daha doğrusu garanti bozulur diyorlar. Araç 500x benzin turbo. Bu zorlamaya uyuz oldum.


orient blue
(30.03.18)
o muhtemelen koç'un ısrarı yüzünden öyledir. opar'ı türkiye'de üretiyorlar bildiğim kadarıyla. koy önlerine selenia'yı derim ben. kavga bile edilir.


alperz
(30.03.18)
Evet başka marka hadi neyse de selenia'ya hayır diyemezler herhalde.


orient blue
(31.03.18)
(6)

Eylül ayında Avrupa'da arabayla seyahat rotası

Arkadaşlar Eylül ayında Avrupa'da bir şehire uçakla gidip oradan araba kiralayıp bir hafta kadar geze geze tatil yapalım diyoruz. Dönüşte de son duraktan uçakla döneceğiz. O tarihteki uçak bilet fiyatlarını da gözeterek acaba Berlin'e gitsek, oradan güney istikametinde Prag'a kadar gitsek mi diye dü
Arkadaşlar Eylül ayında Avrupa'da bir şehire uçakla gidip oradan araba kiralayıp bir hafta kadar geze geze tatil yapalım diyoruz. Dönüşte de son duraktan uçakla döneceğiz. O tarihteki uçak bilet fiyatlarını da gözeterek acaba Berlin'e gitsek, oradan güney istikametinde Prag'a kadar gitsek mi diye düşünüyoruz. Bu rota sizce arabayla seyahat etmek için uygun mu? Yani yol üstünde gezip görülecek çok yer var mı?

Başka bir rota tavsiyesi varsa onu da memnuniyetle duymak isterim. Örneğin Akdeniz kıyısında güney Fransa-İspanya turu vs.
orient blue
(24.02.18)
Tek yon kiralama baya tuzlu olur bir de batidan dogu avrupaya arac gidisleri icin sirketler genelde ekstra ucret kesiyor.
Ben olsam almanya ici gezerim. Asiri guzel yerler var.
oradsn berline geri donup tek yon parasindan da kurtaririm.


kuehles blondes
(24.02.18)
Berlin prag için bence değmez. Yazarın dediği gibi Almanya içi bir program hazırlayabilirsiniz, alplerde gezebilirsiniz, avusturya'nın italya sınırı yakınları çok güzel oluyor diye duydum. Güney ispanya endülusya gezisi yapabilirsiniz. Ya da portekizde gezebilirsiniz boydan boya. Trenle falan düzgün gezemeyeceğiniz rotaları değerlendirin bence.


mirafiori
(24.02.18)
Dünden beri bakıyoruz. Prag'dan vazgeçtik dediğiniz gibi. İsviçre'ye gidip oradan hemen yakınlardaki Fransa ve Almanya şehirlerini/kasabalarını (Colmar, Freiburg gibi) gezelim arabayla diye düşünüyoruz. İsviçre'de de gezilecek harika yerler var. Amacımız biraz da doğa görmek. Fotoğraflara bakıyorum da, eşsiz manzaralar var Alpler'in çevresinde. İsviçre'yi merkez alarak başka rota tavsiyesi olan varsa çok mutlu olurum.

Teşekkürler :)


orient blue
(25.02.18)
güney almanya (bavyera ve konstanz bölgesi belki kara orman) avusturya alpleri, tirol ve/veya süd tirol, isviçre alpleri

doğaya doymak garanti


burya
(25.02.18)
Onun yerine freiburg a gidip schwarzwald-titisee-colmar-strasbourg-zurich-luzern-meeresburg-lindau-bregenz-feldkirch-bregenzer wald seklinde olabilir. (Sirayla yazmadim bunlari)

Ya da munihe gidersiniz,
Oradan salzburga gecip, salzkammergut bolgesi (mondsee, hallstatt, gmunden sonra berchtesgaden, innsbruck, seefeld in tirol, mittenwald, garmisch-partenkirchen, sonra innsbrucktan asagiya italyaya, brenner uzerinden klausen, anterselva, meran, bozen (bolzano diye bilirsiniz muhtemelen) oralari otoban disi gezersiniz. Roadtrip otobanda olmaz malum :D

Ha bunu da cografi sirayla yazmadim. Aklima gelis siralarina gore:)


kuehles blondes
(25.02.18)
Çok teşekkürler valla çok makbule geçti :)


orient blue
(25.02.18)
(5)

İzmir'de araba yıkayabileceğim yer?

Arkadaşlar Karşıyaka tarafında kendi kendime araba yıkayabileceğim benzin istasyonu bilen var mı? Sadece basınçlı suya ihtiyacım var. Genelde istasyonlarda yıkamacılar oluyor ama hem fırça ile hem de abuk subuk kimyasallarla yıkıyorlar.
Arkadaşlar Karşıyaka tarafında kendi kendime araba yıkayabileceğim benzin istasyonu bilen var mı? Sadece basınçlı suya ihtiyacım var. Genelde istasyonlarda yıkamacılar oluyor ama hem fırça ile hem de abuk subuk kimyasallarla yıkıyorlar.
orient blue
(12.01.18)
Öğrenirsen bana da haber edersen sevinirim.


denizgonen
(12.01.18)
deu tıp fak hastane karşısı var. hani bulamaz da gelirseniz bu tarafa.


fırçasız, cilalı yıkayan bir yer var. izmir'de keşfettiğimden beri orda yıkatıyorum. 'Farklı' oto yıkama diye bir yer. folkart'ın arkasında ara sokakta kalıyor. Garip bir yerde ama en temiz işi onlar yapıyor. Pişman olmazsın. 30 tl olması lazım.


@karpuzpeynirekmeksu

Yok ben kendim yıkamak istiyorum. Çok detaylı değil, sadece aracın dışını kabaca temizlemek amacım.

Yoksa periyodik olarak Anadolu caddesindeki sonax'a gidiyorum, güzel is yapıyorlar ve tüm kimyasallar sonax haliyle. Abuk subuk bezler kullanmıyorlar aracın içinde de.


orient blue
(13.01.18)
@karpuz hangi folkart'ın arkasında burası? bir deneyeyim.


(1)

Foto video için doğru renk veren monitör tavsiyesi

Arkadaşlar fotoğrafta ve özellikle video kurgu/montaj işlerinde kullanmak üzere dogru renk verebilen, amatör ev kullanıcısına uygun monitör tavsiye edebilecek var mı?Tahmin ediyorum ki bu işe uygun kaliteli cihazlar 1000 liraya da vardır, 15000 liraya da vardır. O yüzden bütçe belirtmiyorum, gelen y
Arkadaşlar fotoğrafta ve özellikle video kurgu/montaj işlerinde kullanmak üzere dogru renk verebilen, amatör ev kullanıcısına uygun monitör tavsiye edebilecek var mı?

Tahmin ediyorum ki bu işe uygun kaliteli cihazlar 1000 liraya da vardır, 15000 liraya da vardır. O yüzden bütçe belirtmiyorum, gelen yanıtlara göre sıralama yapıp fiyat performans kıyası yapacağım.

Tikler sabaha gelebilir. Teşekkürler şimdiden.
orient blue
(28.12.17)
(bkz: ips panel)


yalnux
(28.12.17)
(7)

Kars'ta ne yiyelim, ne yapalım?

Arkadaşlar bu mevsimde Kars'ta nereye gidelim, nerede ne yiyelim, nereden ne alalım? Tecrübe eden, orada yaşayan varsa yanıtları çok makbule geçer :) 2,5 gün orada olacağız. Kaz etiydi, balı peyniriydi tadalım istiyoruz.
Arkadaşlar bu mevsimde Kars'ta nereye gidelim, nerede ne yiyelim, nereden ne alalım? Tecrübe eden, orada yaşayan varsa yanıtları çok makbule geçer :) 2,5 gün orada olacağız. Kaz etiydi, balı peyniriydi tadalım istiyoruz.
orient blue
(12.12.17)
merhabalar,

orada herhangi bir restorantta kaz eti yiyebilirsiniz ki mutlaka yiyin. illa yer isterseniz de kaz evi var orada yiyebilirsiniz. yöresel restoranlara girdiğiniz zaman kars'a özgü evelik çorbası, soğuk ayran aşı gibi çorbaları deneyebilirsiniz. hangeli vardır bir de onu da deneyebilirsiniz. zaten siz restorana girdiğiniz zaman size yardımcı olacaklardır.

taşkınlar ticaret var oradan gönül rahalığıyla kaşarınızı balınızı ve karsın yeşermiş çeçilini ( bu da bir peynirdir) deneyip alabilirsiniz.

kayak seviyorsanız sarıkamışa gidip kayabilir gezebilirsiniz karı muhteşemdir. kars sokakları yeterince otantiktir zaten rus evlerinin hepsini görürsünüz ama bence dere içine de gidip prayı da görebilirsiniz, ama tabi donmazsanız :)

bir kaç senedir orada olmadığımdan nerede ne var tam olarak bilmiyorum ama bunları mutlaka yapabilirsiniz :)

aklıma gelenler şimdilik bunlar geldikçe de yazarım. yardım isteyeceğiniz birşey olursa siz de yazabilirsiniz :)


mavipanter
(12.12.17)
Faikbey caddesinde sinemanın karşısında Han-ı Hanedan restoranı var. Her türlü et yemeklerini keyifle yiyebilir ve süryani şarabı içebilirsiniz. Kışın Kars'ta çıldır gölünü görmeden dönmeyin. Ayrıca Sarıkamış'ta kayak yapın, kaleye çıkın, merkez camiiyi ziyaret edin ve fırsat bulursanız Ani harabelerini de görün. Daha detaylı sorularınız için yeşillendirebilirsiniz


oekuklu
(12.12.17)
Kars Kalesinde çay için. Hep bunu tavsiye ediyorum. Çayı çok güzel. Kaçaktı herhalde. :) Büyük Zavotlar diye bir yer var. Kaşar ve bal satılıyor orada. Bir de merkezde Havariler Kilisesi var. Oraya da uğrayabilirsiniz.


dissendium
(12.12.17)
kerimcan akduman şu an kars'ta. instastroylerini takip etmenizi tavsiye ederim.


dedim ben sana
(12.12.17)
Teşekkürler arkadaşlar. Bir araç tuttuk, bizi Ani harabelerine ve Çıldır gölüne götürecek. Kale zaten cepte, otel de ona çok yakın. Zavotlar'i duymuştum, diğerlerini de not ediyorum çok teşekkürler :) Akliniza bir şey gelirse yazın lütfen.

Yolun yarısına geldik, baba toprağını görelim artık.


orient blue
(13.12.17)
piti yiyin lütfen. pitinin kendine has bir yeme şekli var. piti metal kulplu bardak içinde servis edilir. bu bardağın içinde kuzu eti ve nohut var ve yemeğin suyu var. önce bir tabak içine piti ile servis edilen lavaş ekmeği elle lokma büyüklüğünde parçalanır üzerine pitinin suyu dökülür. isterseniz bu haliyle biraz tüketin sonra bardakta kalan eti ve nohutu yiyin veya hepisini bir tüketin. bu konuda restorandaki kişilerde yardım edecektir sorarsanız.
gezmek içinde kars kalesinin arkasında eski askeri binalar var şimdi sanırım otel olmuş gitmişken orayada bir uğrayın derim.


ihb
(13.12.17)
Evet bak pitiyi unutmuştum. Teşekkürler. Anladığım kadarıyla üç aşağı beş yukarı her yer aynı lezzeti veriyor :)


orient blue
(13.12.17)
(2)

Elektrikli kaykay

Arkadaşlar bu cihazlardan kullanan var mı acaba? Bulabildiğim kadarıyla piyasada satılan cihazlar üç aşağı beş yukarı aynı fiyat aralığında ve aynı özelliklere sahip. Sadece Kawasaki marka olanin fiyatı epeyce farklı. Tecrübe eden varsa harika olur. Kısa mesafe ulaşım aracı olarak kullanabilir miyiz
Arkadaşlar bu cihazlardan kullanan var mı acaba? Bulabildiğim kadarıyla piyasada satılan cihazlar üç aşağı beş yukarı aynı fiyat aralığında ve aynı özelliklere sahip. Sadece Kawasaki marka olanin fiyatı epeyce farklı. Tecrübe eden varsa harika olur. Kısa mesafe ulaşım aracı olarak kullanabilir miyiz acaba bunları? :) (Düz ayak, düzgün yolları olan bir yerde)
orient blue
(23.10.17)
Kullanilir aslinda belki guzelde olur ama 8-9 yas cocuklarda like a boss aleti olmaktan oteye gidememis gibi duruyor. bazen sokakta falan rastliyorum ,en cokta tek buyuk tekerlekli olan dalgaya rastladm her seferinde ic tepkim ne yapiyo lan bu ibibik seklinde oluyor.duz ayak guzel yol varsa normal kaykay yap,elektrigi bitmez suyu tukenmez,dunya para verip cop etmene gerek kalmaz.


duptıs
(23.10.17)
Kas gücüyle çalışan kaykay ve skuter (Decathlon Oxelo) kullanıyorum aslında ama elektrikli olan baya baya ulaşım amaçlı kullanılabilir gibi duruyor, o yüzden merak ettim :)


orient blue
(23.10.17)
(11)

Şehir hayatını bırakıp gidenler / örnek hikayeler

Arkadaşlar şehir hayatını, masa başı işini, kariyerini terk eden insanların hikayelerini arıyorum. Kendi işini kuran olur, gezgin olan, sponsorlarla yaşayan olur, kitap yazan olur, tarhana yapıp satan olur, aklınıza ne gelirse.Hikayesini oku diyebileceğiniz kişi(ler) var mı? Yabancılara ait örnekler
Arkadaşlar şehir hayatını, masa başı işini, kariyerini terk eden insanların hikayelerini arıyorum. Kendi işini kuran olur, gezgin olan, sponsorlarla yaşayan olur, kitap yazan olur, tarhana yapıp satan olur, aklınıza ne gelirse.

Hikayesini oku diyebileceğiniz kişi(ler) var mı? Yabancılara ait örnekler de olur elbette ama önceliğim yerli olması.

Tikler sabaha.
orient blue
(18.09.17)
şu kız var; youtu.be

bir de sayılır mı bilmiyorum ama şu var youtu.be


mete kudur
(18.09.17)
Emre ertegün'ün sürecin başından beri deneyimlerini paylaştığı bir blogu var icimdensohbetler.blogspot.com.tr ve "yeniye doğru" kitabı var www.yeryuzudernegi.org

Geçenlerde (bkz: Can Kazaz) da böyle birşey yaptığını anlatmıştı şurada twitter.com

Belki ileride daha çok paylaşır deneyimlerini


freebird5406_2
(18.09.17)
Bunlar da geldi aklıma

youtu.be
youtu.be


freebird5406_2
(18.09.17)
duymayan kaldı mı bilmiyorum ama sözlükten immanuel tolstoyevski elbette. amarigalardan istifa etti de nepal'de tezek kardı adam.

nick'inden veya fularsizentellik.com dan ulaşabilirsin.
hatta seni direkt ilgilendiren yazı dizisini vereyim: fularsizentellik.com


Köy bağ bahçe ayağından bi örnek olarak Meyvelitepe blog adresine bakabilirsin. Verdiği bağlantılarla diğer örneklere ulaşmak mümkün.
Permakültür araması epeyce örneğe ulaştırır.


Süpersiniz teşekkürler :)


orient blue
(19.09.17)
ozan önen var.


kayranin kedisi
(19.09.17)
trt belgeselde bu konuyla ilgili bir program vardi ismini hatirlayamadim. youtube'u biraz kurcalayin belki yuklemislerdir.


tabudeviren
(19.09.17)
ben instagram'dan bu tarzda birçok insan takip ediyorum. çok beğendiklerimin bloglarını da takip ediyorum.

kutupayısı mağazası'nın "ayı gibi gez" takımı var. bu takımda kutupayısı sponsorluğunda dünyayı/ülkeyi gezen insanlar bulunuyor. benim favorilerim;

biz evde yokuz: www.bizevdeyokuz.com
melcan on the road: melcanontheroad.com
tek basina da olur: www.tekbasinadaolur.com

özellikle biz evde yokuz'un yola çıkma hikayesini okumuştum, tam aradığın şey. diğerlerinin hikayelerini tam bilmiyorum ama onlar da muhtemelen böyle başlamışlardır.

@kisa bisey olsun istemistim, sana da çok teşekkür ederim buradan. paylaştığın blog'tan haberim yoktu ve bayıldım.


Elinize sağlık harika oldu bunlar. Okuyacak bir sürü hikaye birikti :) daha varsa memnuniyetle alırım tavsiyeleri.


orient blue
(19.09.17)
irem çağıl var. instagram'dan paylaşıyor köy yaşamını. reportare.com

yakın zamanda güney'e yerleşen müzisyenlerle de bir yazı disizi yapılmıştı. www.redbull.com

Facebook'tan Alakır Nehri Kardeşliği'ni de takip edebilirsin.


kaset
(19.09.17)
(5)

İngilizce deyiş arayışı / aklı havada

Arkadaşlar aklı havada olmak, hayalperest olmak, uçmak/gezmek, uçarı olmak gibi anlamlar içeren bildiğiniz İngilizce deyişler varsa yazabilir misiniz? Biliyorum biraz dağınık oldu ama böyle fonetik olarak da güzel, tekerlememsi, anlam olarak da yukarıda belirttiğim konulara yönelik deyişler arıyorum
Arkadaşlar aklı havada olmak, hayalperest olmak, uçmak/gezmek, uçarı olmak gibi anlamlar içeren bildiğiniz İngilizce deyişler varsa yazabilir misiniz? Biliyorum biraz dağınık oldu ama böyle fonetik olarak da güzel, tekerlememsi, anlam olarak da yukarıda belirttiğim konulara yönelik deyişler arıyorum. Örneğin "airy fairy" (aklı bir karış havada olan anlamında). Özellikle uçmak, havada olmak gibi anlamları içermesi lazım :)

Desteğiniz için teşekkürler.

Not: Belirtmeyi unutmuşum; aynı anlamları taşıyan Türkçe deyişler de arıyorum. Yöresel şeyler de olabilir belki.
orient blue
(02.07.17)
The lights are on but nobody's home. Aklı başka yerde olmak. Aradığınız değil ama idare eder :)


Luftmensch. en.m.wiktionary.org


ganbatte
(02.07.17)
direk head in the clouds var


daydreamer var.


chase rainbows


battal gemalmaz
(02.07.17)
(3)

Yurtdışından telefon getirmek / Yeni kurallar

Arkadaslar malum yurtdışından yolcu beraberinde getirilebilecek telefonlarla ilgili bazı yeni kısıtlamalar getirilmiş. Merak ettiğim şey şu; demişler ki artık yolcu beraberinde sadece 1 cihaz getirilebilir. Fazla cihaz olursa duble gümrük vergisi ödemek gerekeceği gibi cihazın IMEI numarası da blokl
Arkadaslar malum yurtdışından yolcu beraberinde getirilebilecek telefonlarla ilgili bazı yeni kısıtlamalar getirilmiş. Merak ettiğim şey şu; demişler ki artık yolcu beraberinde sadece 1 cihaz getirilebilir. Fazla cihaz olursa duble gümrük vergisi ödemek gerekeceği gibi cihazın IMEI numarası da bloklanir. Peki benim yanımda kendime ait ve kayıtlı, legal bir cihazım var diyelim. İlave olarak sıfır, kutulu bir başka cihaz getiremeyecek miyim şimdi? Ya da kayitli 3 tane telefonum var diyelim. Yurda girerken bunlara bir şey olmayacak herhalde değil mi? Yeni cihazı sokarken benim pasaport kayıt hakkım olup olmadığına da bakacaklar mı acaba?
orient blue
(08.06.17)
o senaryoda pasaport kayıt hakkına bakılır çünkü o cihazın senin olacağını varsayıyorlar ve pasaport kayıt hakkın yoksa cihazı üzerine alamayacağın için istenmeyen, satıcı durumuna düşüyorsun. ama mesela üzerine kayıtlı 3 cihaz 2 sene öncesindendir, getirdiğin cihazı kaydetme hakkın vardır; o zaman sıkıntı çıkmaz. ama üzerinde olmasın o 3 cihaz, ne zaman kayıt ettirdiğini anlatmak zor olabilir.

elinde imei kayıtlı bir telefon varken kutulu 1 tane getirebilirsin. elinde 1 tane olması göze batmayacağı için kayıt hakkını kontrol etmezler diye düşünüyorum. genelde bu tarz uygulamalar kişiye ve duruma göre değişiklik gösterebiliyor, o an memurun keyfi yerindedir takmaz ya da tam tersi, inadına kurcalamak isteyebilir; risk hep var.


baba jo
(08.06.17)
Yani en fazla 2 telefon mu getirebiliriz aslinda. Biri benim kullandigim digeri de birine hediye desek olmuyor mu? Ya da bakiyolar mi ki hep?


baldur2
(08.06.17)
Hediye demek riskli olabilir zira tüm haberlerde "yurtdışından eşe dosta telefon getirme dönemi bitti" diyor.

Benim kayıt hakkım tekrar açıldığı için sorun olmayacak muhtemelen ama "o halde yeni telefonu da senin üstüne kayıt edelim" derler mi diye endişe ediyorum açıkçası.


orient blue
(09.06.17)
(3)

Kaweco dolmakalem ucu

Arkadaşlar Kaweco Al Sport serisi için Türkiye'de uç satan bir yer biliyor musunuz yoksa yurt dışından mı almak lazım?
Arkadaşlar Kaweco Al Sport serisi için Türkiye'de uç satan bir yer biliyor musunuz yoksa yurt dışından mı almak lazım?
orient blue
(03.03.17)
nezihte var


hlt1985
(03.03.17)
Orda da yok maalesef. En azından internet mağazasında.


orient blue
(03.03.17)
sirkecideki kalemcilere bakmak lazım


(2)

Yurtdışından drone almak

Arkadaşlar yurtdışından dönerken beraberimde drone getirebiliyor muyum? (DJI Mavic) Faturası yanımda olduğu müddetçe uçağa almakta sıkıntı olmuyor sanırım. Sadece pilleri kontrol etmek lazım, belli bir kapasitenin üstündeki pilleri kabine alamıyoruz galiba, bagaja vermemiz gerekiyor diye biliyorum.U
Arkadaşlar yurtdışından dönerken beraberimde drone getirebiliyor muyum? (DJI Mavic) Faturası yanımda olduğu müddetçe uçağa almakta sıkıntı olmuyor sanırım. Sadece pilleri kontrol etmek lazım, belli bir kapasitenin üstündeki pilleri kabine alamıyoruz galiba, bagaja vermemiz gerekiyor diye biliyorum.

Uçakta taşımanın dışında merak ettiğim diğer önemli husus da Türkiye'de gerekli evraklar, belgeler vs. Örneğin Mavic'i alsam yanımda getirsem, ülkeye rahatça sokup direk uçurabiliyor muyum yoksa Türkiye'ye girişte bir kayıt vs. mi gerekiyor?

Aslında Türkiye'den garantili şekilde Mavic almak da bir alternatif ama fiyat farkı gerçekten korkunç. 300-500 lira olsa hadi neyse diyeceğim de 1500 liradan fazla fark var şu anda.
orient blue
(26.02.17)
gümrükte yakalarlarsa ayvayı yediniz. yakalanmazsanız sıkıntı yok. kayıt yaptırıp kullanabilirsiniz. yakalanırsanız muhtemelen el koyarlar ve gümrükten çekme işlemi yapmak durumunda kalırsınız. tabi bu posta ile gelen gümrük tarafı. havaalanında direkt el koyabilirler senin niyet zaten bozuk diyerek bilemedim. mikro ithalat denen bir mevzu var sivil havacılıktan falan izin alıp gümrükten çekebiliyorsunuz.
kısaca bavula atın gelin. yakalanmamak için de dua edin bol bol.


ozdek
(26.02.17)
yanınızda getirme olayını bilmiyorum da kayıt şuradan:
iha.shgm.gov.tr

belki gümrükle alakalı bilgiler de vardır sitede, o kısma hiç bakmadım.


(10)

Seat Leon - tavsiye

Arkadaşlar halihazırda satılan modele ait kullanıcı yorumlarına ihtiyacım var. 1.2 tsi dsg versiyonunu araştırıyorum.Motor/şanzıman haricinde karoser/konfor/süspansiyon/ses/trim sesleri vb. konularda bu aracı nasıl bilirsiniz. F/P açısından uygun göründüğü için alsam mı diyorum fakat belirttiğim hus
Arkadaşlar halihazırda satılan modele ait kullanıcı yorumlarına ihtiyacım var. 1.2 tsi dsg versiyonunu araştırıyorum.

Motor/şanzıman haricinde karoser/konfor/süspansiyon/ses/trim sesleri vb. konularda bu aracı nasıl bilirsiniz. F/P açısından uygun göründüğü için alsam mı diyorum fakat belirttiğim hususlarda endişelerim var.

Elbette Golf kadar rijit hissettirmiyordur, sessiz değildir ama pişman edecek kadar fark var mıdır ne dersiniz?

Elbette birçok donanım var ama özellikle istediğim adaptif hız sabitleyici (ve birlikte gelen front assist). O yüzden sadece VW grubuna bakıyorum. Bu donanımı alabileceğim en ucuz araç Polo ve Leon. Aracın bir üst segmentte olmasından ya da led farları olmasından çok sessiz olmasını, süspansiyon konforunu önemsiyorum. Varsın yumuşak plastik olmasın, sert olsun ama iyi montajlanmış olsun, sağı solu oynamasın. Umarım anlatabilmişimdir.
orient blue
(08.11.16)
Golf'ün en iyi alternatifidir.


calmdown
(08.11.16)
a sütunu ve kapılardan trim sesi geliyor kesinlikle. varsa sunroof da ses yapmaya müsait. ama bunlar genelde bozuk yollar için geçerli yoksa günlük şehiriçi kullanımda herhangi bir ses çıkmıyor. ben genelde müzik ile bastırıyorum o sesleri. :) süspansiyon konforu olarak golf'ten 1 değil 2 tık geride gibi. golf kesinlikle daha konforlu hissettiriyor. 17 değil de 16 inç jantlar daha iyi olacaktır eğer konfor öncelik ise.


10032007
(08.11.16)
tam aradığım cevaplar işte, teşekkürler :)

alırsam eğer daha güzel görünmesine rağmen konfor sebebiyle 16 inç jantla alırım. izmir'deyim, yollar eh işte. ara yollar falan genelde parke taş ve b.k gibi yapıldığı için trim sesleri konusunda endişelerim var.

dediğiniz gibiyse ekstra para verip sunroof almaya da gerek yok o zaman? golf'te alabiliyoruz ama bunda sanırım bağımsız arka süspansiyon opsiyonu yok(FR'yi hariç tutarsak) sanırım?

süspansiyonlarından "vurma" şeklinde tabir edebileceğim bir ses geliyor mu? boşluk hissi var mı? örneğin bendeki punto bu şekilde :) ama şirkette kullandığımız polo/jetta/passat bundan çok daha iyi. 2015 model polomuz bile çok iyi (hatta 2013 model ve hor kullanılmış passattan daha iyi desem linç edilir miyim?)

test sürüşü de yapacağım ama genelde mal gibi kullanıldığı için test araçları çok da gerçeği yansıtmıyor maalesef. kiralasam mı napsam...


orient blue
(08.11.16)
muhakkak fark vardır ama bu kadar kötü olduğunu düşünmezdim :( gidip bakalım bari test aracına..


orient blue
(08.11.16)
bütün vag grubunda sanırım 1.4 tsi 150bg altındaki tüm motorlarda arka süspansiyon artık torsiyon. ama kullanılan süspansiyonun kalitesi çok farklı torsiyonlu a3 bağımsız süspansiyonlu leon'dan daha iyi hissettirebiliyor yer yer. hızlı girerseniz çukura ya da tümseğe vurma şeklinde ses geliyor maalesef. ama zaten öyle hızlı da girmemek lazım yazık arabaya. :)

sunroof arabaya ferahlık anlamında çok şey katıyor, ben bundan sonra asla sunroofsuz araba almam diyorum mesela. :) ses çıkarması durumunda servis söküp temizleme gibi bir şey yapıyormuş sanırım ne kadar işe yarıyordur bilmiyorum. bir de silikon sprey tavsiye ediyorlar sunroofun lastiklerine sıkınca sesi epey azaltıyormuş.


10032007
(08.11.16)
hmm sesin kaynağı lastikler-fitillerse halledilir bir şekilde :) ben burulmadan ya da sistemin kendisinden kaynaklı mekanik bir ses diye düşünmüştüm.

aslında aklımdan geçen polo idi fakat neredeyse daha ucuza daha güçlü, daha büyük, daha donanımlı leon varken aklım ona kaydı. fakat konfor/kalite anlamında polo'dan bile geride kalıyor sanki :(


orient blue
(08.11.16)
bundan sonrası artık sizin test edip bakmanıza kalıyor bence. sene sonu geliyor, araba kiralayan yerler yeni araba alıyor olabilirler öyle yerlere bakıp yeni araç varsa günlük kiralama gibi bir şey de düşünebilirsiniz. sixt'ten bir keresinde 160 kilometrede olan bir clio kiralamıştım. :)


10032007
(08.11.16)
evet benim de aklıma direk sixt gelmişti :) bakayım şuna.

bir de konuyla alakası yok ama yeri gelmişken sorayım. malum ötv'ye zam geldi. baktığım leon bu kapsamın dışında ama merak ettim. eğer 1 ocak 2017'den sonra ötv'si artacak bir aracı yılbaşından önce sipariş etsek, aracı 1 ocak'tan sonra telim alırken yine de ötv artışını yansıtırlar değil mi? fatura tarihi 2017 olacak çünkü. yani araç stokta hazır yoksa almak hata olur gibi.


orient blue
(08.11.16)
faturayı teslim tarihinde kesecekleri için evet.


10032007
(08.11.16)
Sanırım polo alacağım. Zubizu indirimi de varmış. Bir konuşayım bayi ile.


orient blue
(08.11.16)
(1)

Bafa gölü, Kapıkırı, Heraklia

Arkadaşlar yakın zamanda buralara giden oldu mu? Gezi bloglarına bakıyorum, herkes tavsiye etmiş, mutlaka gidin görün demiş fakat yorumlara baktığımda yakın tarihli birçok yorumda hem bu çevrede doğanın bozulduğu, özellikle gölün kötü durumda olduğu, çevrenin pis olduğu, köylerde yaşayanların bir şe
Arkadaşlar yakın zamanda buralara giden oldu mu? Gezi bloglarına bakıyorum, herkes tavsiye etmiş, mutlaka gidin görün demiş fakat yorumlara baktığımda yakın tarihli birçok yorumda hem bu çevrede doğanın bozulduğu, özellikle gölün kötü durumda olduğu, çevrenin pis olduğu, köylerde yaşayanların bir şeyler satabilmek için bıkkınlık verecek kadar ısrarcı olduğu vs. yazılmış.

bu hafta sonu gidelim, bir gece kalalım diyorduk. Ne dersiniz, gidelim mi gitmeyelim mi? İzmir çevresinde yürüyüş yapabileceğimiz, tarih/doğa görebileceğimiz bir yerler de tavsiye edebilirsiniz bu arada :)
orient blue
(27.10.16)
17 Ekim'de gidenler var, gayet memnun kaldılar hocam. İzmir'den o grupta.

Paylaştığı fotolar:
scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net

scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net

scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net

fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net

Bu hafta 30 Ekim'de Doruk Dağcılığın bir yürüyüşü mevcut: www.dorukdagcilik.org


teknikekip
(27.10.16)
(3)

Chromecast ve Digiturk

Arkadaşlar daha önce sorulmuş ama üstünden çok zaman geçmiş. Chromecast de yenilendiği için tekrar sormak istedim. Güncel versiyonda örneğin telefonumuzdan Digiturk play ya da dilediğin yerde uygulamasında yayın izlerken chromecast ile görüntüyü tv'ye aktarabiliyor muyuz?En kötü ihtimalle telefonla
Arkadaşlar daha önce sorulmuş ama üstünden çok zaman geçmiş. Chromecast de yenilendiği için tekrar sormak istedim. Güncel versiyonda örneğin telefonumuzdan Digiturk play ya da dilediğin yerde uygulamasında yayın izlerken chromecast ile görüntüyü tv'ye aktarabiliyor muyuz?

En kötü ihtimalle telefonla değil ama bilgisayarda web browser içinde yayın izlerken chrome'un o sekmesini tv'ye yansıtabiliriz diye düşünüyorum. Tabii görüntü kalitesi ve bağlantı hızı nasıl olur bilmiyorum.
orient blue
(25.10.16)
Telefondan screen mirror ile, pcden chrome eklentisi ile sorunsuz izlemiştim.


Bilgisayarda Chrome browser'daki görüntüyü cast edebilirsiniz.

Ancak maç izlemek için en yüksek standartları sağlayan bir router lazım, diğer türlü görüntü kalitesi çok iyi olmayabilir zira sinyal tarayıcıdan router'a, oradan da Chromecast'e gidiyor. Native uygulamaları gibi (Netflix, YouTube vb) Chromecast direkt router'dan çekmiyor datayı.


crown
(25.10.16)
@crown ona rağmen 1080p akıcı yayın almıştım ben. Modem wifi 300 mbps bu arada


(3)

İzmir -> Eskişehir hangi rota? Mola yeri?

Arkadaşlar İzmir'den arabayla Eskişehir'e giderken Kütahya yolundan mı yoksa Afyonkarahisar yolundan mı gitmek lazım? Google Maps'e baktım, bu iki alternatifi gösterdi.Yolda mutlaka durun diyebileceğiniz mola yerleri var mı? Örneğin Salihli'den geçerken odun köfte yemek gibi :)Eskişehir'de neler yap
Arkadaşlar İzmir'den arabayla Eskişehir'e giderken Kütahya yolundan mı yoksa Afyonkarahisar yolundan mı gitmek lazım? Google Maps'e baktım, bu iki alternatifi gösterdi.

Yolda mutlaka durun diyebileceğiniz mola yerleri var mı? Örneğin Salihli'den geçerken odun köfte yemek gibi :)

Eskişehir'de neler yapılabileceği ile ilgili çokça bilgi var duyuruda ama yine de önerilere açığız.
orient blue
(24.10.16)
Ay yol ustunde mi bilmiyorum ama pinarbasi alabalik var. kutahya afyon arasi bir yerde. Buyuk menderes in dogdugu yer.. cam gibi bir su.


kuehles blondes
(24.10.16)
kutahya uzerinden gel hocam daha iyi yollar. anadolu turizm fln da ordan geliyor.
izmirden kat ve kat soguk burasi, ona gore mont getirin.
ciborek alternatifi yine odunpazarina yakin hasan polatkan caddesinde eskisehir ciborek evi var, bence kirim tatar ciborek'e gore bir tik daha iyi.


jedilance
(24.10.16)
Tamamdır not ediyorum hepsini, teşekkürler :)


orient blue
(24.10.16)
(4)

Vw Polo adaptif hiz sabitleyici

Arkadaslar dsg'li vw polo'da opsiyonel olarak adaptif hiz sabitleyici alinabiliyor. acaba bunda araci tamamen durdurup tekrar hareket ettirme fonksiyonu var mi? eger yoksa acc kac kilometre hiza kadar araci yavaslatabiliyor? online olarak kullanici kilavuzunu bulamadim, servistekilerin bilecegini de
Arkadaslar dsg'li vw polo'da opsiyonel olarak adaptif hiz sabitleyici alinabiliyor. acaba bunda araci tamamen durdurup tekrar hareket ettirme fonksiyonu var mi? eger yoksa acc kac kilometre hiza kadar araci yavaslatabiliyor? online olarak kullanici kilavuzunu bulamadim, servistekilerin bilecegini de sanmiyorum acikcasi ama arayacagim.
orient blue
(23.10.16)
youtu.be golf'teki acc'de var, polo'daki de aynıdır muhtemelen.


signore
(23.10.16)
Eğer böyle ise tadından yenmez valla.


orient blue
(23.10.16)
Dediğin gibi olması lazım, trafikte dur kalk yapıyor yani. Bence hayat kurtaran bir şey.


roket adam
(23.10.16)
Aynen öyle, büyük nimet.


orient blue
(23.10.16)
(3)

ohal'de istifa - özel sektör

arkadaşlar özel sektörde ohal durumunda istifa halinde kamudaki gibi bir durum var mı? kamudakiler istifa edemiyor gibi şeyler konuşuluyor malum.bizim şirkette bir çalışan emekli olacaktı fakat 1-2 ay beklettiler, ohal nedeniyle çıkışını vermediler. nihayetinde geçen hafta ayrılabildi.
arkadaşlar özel sektörde ohal durumunda istifa halinde kamudaki gibi bir durum var mı? kamudakiler istifa edemiyor gibi şeyler konuşuluyor malum.

bizim şirkette bir çalışan emekli olacaktı fakat 1-2 ay beklettiler, ohal nedeniyle çıkışını vermediler. nihayetinde geçen hafta ayrılabildi.
orient blue
(06.10.16)
emeklilik ve istifa baska seyler. sanirim kamuda istifa var, emekliye ayirmiyorlardir.


idexo
(06.10.16)
Bildiğim kadarıyla istifa edebiliyorsunuz ancak şirket durduk yere sizi işten çıkaramıyor. Yani hırısızlık vb durum olmadığı sürece ohal sürecinde işçi çıkarmak yasak. Çıkmakla ilgili ise bir ibare yazmıyor


teşekkürler :)


orient blue
(07.10.16)
(12)

imovie, adobe premier, final cut?

Arkadaşlar video montajlamak için bir platform/program arayışındayım (hobi maksatlı). Mac’deki imovie çok basit ve kullanışlı bana göre, hatta ios versiyonu bile işimi görüyor diyebilirim ancak 60 fps, 4k, slow-mo falan işin içine girince ne olur bilemiyorum. Ayrıca ipad’de o kadar büyük dosyaları i
Arkadaşlar video montajlamak için bir platform/program arayışındayım (hobi maksatlı). Mac’deki imovie çok basit ve kullanışlı bana göre, hatta ios versiyonu bile işimi görüyor diyebilirim ancak 60 fps, 4k, slow-mo falan işin içine girince ne olur bilemiyorum. Ayrıca ipad’de o kadar büyük dosyaları işleyemeyeceğim için şu an ikinci el bir mac almayı düşünüyorum.

Acaba adobe premier gibi bir programla mac almadan işimi windows’ta görebilir miyim dersiniz? Aslında yaptığım basit montajlar, sadece kesip biçme işlemleri. yani öyle efektler falan filan yok. Sadece kes, birleştir, renklerle oyna, ekranı ikiye böl aynı anda iki video göster, ses ekle/sil vb. işlemler. Ama isteğim şu ki imovie gibi basit bir arayüzde çalışayım, video/ses kalitesi iyi olsun, yavaş da olsa 4k işleyebileyim.

Ne dersiniz sizce mac alıp imovie (belki final cut) mi kullanayım yoksa param cebimde kalsın, windows’ta adobe premier (ya da benzeri bir program) mi öğreneyim?
orient blue
(19.09.16)
elindeki pc nedir ona bakmak lazım
konfigürasyonun güçlüyse boşa masraf yapıp mac almana gerek yok.
ama dandikse mac e geçip adobe premiere kullan derim.


rentts
(19.09.16)
Alacağım mac de güçlü olmayacak aslında. Dediğim gibi hobi maksatli olduğu için late 2012 mac mini alıp ssd ve ram takviyesi yapmayı düşünüyordum.

Mevcut pc de Pentium g3258 işlemcili 16gb bellekli, ssd'li ve geforce gtx 750ti strix oc ekran kartli bir makine.

Varsın yavaş render yapsın, orası problem değil. Önemli olan uygulamanın becerisi ve kullanışlılığı. Ona gore tavsiye verebilirseniz harika olur.


orient blue
(19.09.16)
Genel olarak os x sanki Windows'a gore bu işlerde daha kullanışlı gibi geliyor bana (gordugum kadarıyla), o yüzden aklım mac'de ama bilemedim...


orient blue
(19.09.16)
mac mini al full hd falan çalışırsın rahatlıkla fakat 4k biraz zorlayabilir seni içerik ve süre kısmıyla alakalı- realtime göremeyebilirsin cogu sekansı. late 2013 var ram takviyesi yapmıstım 16gb - hem windows hem macos kısmında montaj yaparım evde şimdiye kadar sıkıntı cıkarmadı. premiere kullanıyorum. arada bi davinci resolve. after effects falan da kullanırım yeri geldikçe sıkıntı çıkarmıyor.


suwat
(19.09.16)
Hmm durum berabere su an :) ama en azından şimdilik para harcamadan adobe'u denemek mantıklı. Tabii bir yandan os x'i de tecrübe etmek istiyorum ama...


orient blue
(19.09.16)
tamam o zaman ben bir süre windows'ta adobe deneyeyim, olmadı alayım bir mac mini :)


orient blue
(19.09.16)
ayni spesfikasyonlara sahip mac os x ve windows 7 isletim sistemlerine sahip bilgisayarlarda adobe premiere cc kullanarak 10 saatlik bir video renderledim. mac sorunsuz cikartti videyou, windows kilitlendi. cevap acik

ayrica mac mini icin kasim sonuna kadar beklemenizi oneririm, yeni nesil macbook prolar ile birlikte yenilenecekler, simdi alirsaniz 3 yil eski teknolojiyi almis olacaksiniz


bollocks44
(19.09.16)
@bollocks44

evet aslında biraz da bu yüzden aklım mac'e kayıyor. windows'un sağı solu belli olmuyor çünkü. yıllardır çeşit çeşit windows kullandık. yukarıda bahsettiğim ve şu an kullandığım pc windows 10'a güncelledikten sonra durduğu yerde mavi ekran verdi birkaç kez. aynı konfigürasyon windows 8'de tık demiyordu örneğin. bir garip...

yalnız ben ikinci el, nispeten ucuz bir mac mini bakıyordum. yeni macbook/mac mini epeyce tuzlu gelir haliyle. ikinci el fiyatlarını etkiler mi dersiniz?


orient blue
(19.09.16)
1400 lira falan ya giris seviyesi sifir macminiler, butcenizi asiyor mu?


bollocks44
(19.09.16)
yok aşmıyor ama hobi maksatlı uğraşacağım için verim alabileceğim en ucuz makineye yönelmeye çalışıyorum. yoksa ara ara gözüm macbook pro'lara ya da mac mini'nin en üst modeline kaymıyor değil :)

render süresi hiç önemli değil, nihayetinde yaptığım videolar 6-7 dakikalık şeyler. edit aşamasında takıla takıla çalışmasın yeter. umarım derdimi anlatabilmişimdir. giriş modeli de işimi görür mü acaba?


orient blue
(19.09.16)
ihtiyaciniz olan sey islemci, bende de mac mini var, late 2014 model sonradan kendim ssd ve ram taktim 2.7ghz 16 ram ve ssd, canavar gibi en ust seviye modeli 2250 liraya almistim ama o zamanin dolar kuruyla simdi bir degil tabii


bollocks44
(19.09.16)
late 2014'lere sonradan bellek takılabiliyor mu? sanki 2014'lerde bellekler anakarta lehimliydi diye hatırlıyorum.

aslında en güzeli dediğiniz gibi güçlü işlemcili ikinci el bir mac mini alıp ssd+bellek takviyesi yapmak gibi duruyor.


orient blue
(20.09.16)
(3)

Şebeke suyuna kireç filtresi

Şebeke suyumuz çok kireçli, dolayısıyla acayip leke yapıyor. habire porçözle temizlemekten helak oldum, kendi haline bıraktım :) çamaşır ve bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlar zaten kireci ciddi oranda engelliyordur diye düşünüyorum (umuyorum) ancak lavabo/klozet/duş temizliği açısından şikay
Şebeke suyumuz çok kireçli, dolayısıyla acayip leke yapıyor. habire porçözle temizlemekten helak oldum, kendi haline bıraktım :) çamaşır ve bulaşık makinesinde kullanılan deterjanlar zaten kireci ciddi oranda engelliyordur diye düşünüyorum (umuyorum) ancak lavabo/klozet/duş temizliği açısından şikayetçiyim.

nasıl bir kireç filtresi tavsiye edersiniz? koçtaş vb. marketlerde satılan ve basitçe su borusuna bilezik gibi takılan manyetik aparatlar var. tıraşmış gibi geliyor ama yorumlar ilginç şekilde olumlu. direk gidip şu içinde tuz gibi bir şeyler olan filtrelerden mi alsam acaba? maksat su lekesi olmasın, duş alırken daha yumuşak bir su kullanalım.

direk nokta atışı "şunu al" diyebileceğiniz bir filtre var mı? tesisatçıya taktırayım bitsin bu çile.
orient blue
(06.09.16)
bilezik gibi takılan manyetik aparat dediklerin traş bir kere onu geç.

kireçli suyu yumuşatmanın yolu tuzdur; en kesin ve uygun çözümü bence oturduğun apartmana taktırmak ama yok onunla uğraşamam dersen bireysel olarak taktıracaksın.


kerhaneci keke
(06.09.16)
evet bana da öyle geliyor bilezik gibi olanlar. site yönetimine söyleyeceğim, ana girişe taksınlar rahat edelim diye. olmazsa daireye giren hatta taktıracağım artık.

şu şeffaf, içinde filtresi olan, mavi kapaklı filtreler değil mi bahsettiğin?


orient blue
(06.09.16)
evet yanlış hatırlamıyorsam üç tüp var bir tanesinde de tuz bulunuyor.


kerhaneci keke
(06.09.16)
(7)

Tekerlekli sırt çantası

Arkadaşlar bana "kabin bagajı" sınıfında tekerlekli sırt çantası önerebilecek var mı? Şu Eastpak'ın modelleri gibi hani. Fiyatı 300 liraları geçmese iyi olur ama tavsiye verebilecek varsa fiyattan bağımsız verebilir.Kabin bagajına sığıyor ve tekerlekliyse sırta takılmasa da olur ama önceliğim sırta
Arkadaşlar bana "kabin bagajı" sınıfında tekerlekli sırt çantası önerebilecek var mı? Şu Eastpak'ın modelleri gibi hani. Fiyatı 300 liraları geçmese iyi olur ama tavsiye verebilecek varsa fiyattan bağımsız verebilir.

Kabin bagajına sığıyor ve tekerlekliyse sırta takılmasa da olur ama önceliğim sırta takılabilen modeller.

Teşekkürler.
orient blue
(10.08.16)
Decathlon'da var ama zaten 6 kilo kabin bagajı hakkın oluyor ve çanta yaklaşık 2 kilo geliyor tekerlek aksamı yüzünden.


Lim5
(10.08.16)
8kg degil mi kabin bagaj hakki? bazi firmalar da hatta 10 kg.


Ben SunExpressçiyim bizde 6


Lim5
(10.08.16)
@lim5; usenmedim baktim, pegasus-8kg, thy-8kg, easyjet-limit yok, british airways-23kg(saka gibi), ryanair-10kg ...

en cimrisi siz ciktiniz :D


Çanta tavsiyesi yok mu? :)


orient blue
(10.08.16)
senin aradigin sey budur hocam: www.hepsiburada.com

ama biraz tuzlu. sirt cantasi alirsam, ben senin yerinde olsam northface-columbia-samsonite gibi firmalardan birinden alirim. tabi uzun sureleri kullanim icin. eger 2-3 yil gitsin dersen, 100 liraya alacagin bir sey hayli hayli isini gorur.


teşekkürler. güzelmiş bu samsonite fakat bu daha çok laptop, evrak vs. taşımak için uygun görünüyor. bana kıyafet taşımak için içi bomboş bir çanta lazım :) northface/columbia falan onlar aklıma gelmemişti, bakayım hemen.


orient blue
(11.08.16)
(6)

ipad 2 - güncelleme

yanlış hatırlamıyorsam ios 6 küsür sürümünde bir ipad 2 var bende. uzun zaman boyunca sorunsuz kullandım fakat artık yüklü olan hiçbir uygulamaya güncelleme gelmediği gibi yeni uygulamaları da indiremiyorum.o yüzden acaba güncellesem mi diyorum. şu haliyle zaten kullanmıyorum cihazı. ios 10 geldi ga
yanlış hatırlamıyorsam ios 6 küsür sürümünde bir ipad 2 var bende. uzun zaman boyunca sorunsuz kullandım fakat artık yüklü olan hiçbir uygulamaya güncelleme gelmediği gibi yeni uygulamaları da indiremiyorum.

o yüzden acaba güncellesem mi diyorum. şu haliyle zaten kullanmıyorum cihazı. ios 10 geldi galiba en son. tecrübe eden var mı acaba? alet kullanılmayacak kadar yavaşlıyor mu yoksa "güncelle gitsin panpa" mı dersiniz?

daha çok oyunlar için güncelleme istiyorum. onun dışında çoğunlukla yatıyor zaten cihaz. bir de digiturk uygulamasıyla tv izliyorum arada.
orient blue
(05.08.16)
Leme abi,cok detayli kullanmiyorsan gerek yok.bu arkadaslarin urunler saglam eskimiyor seni yeni urune yonlendirmesinin yolu guncellemeden geciyor.sonra kasiyor ksn var mi demeye basliyorsun o yuzden mumkunse leme.


duptıs
(05.08.16)
ya biliyorum, güncelledikçe yavaşlıyor alet ama şu an da kullanmıyorum zaten :) o yüzden güncellemek mantıklı geliyor. tecrübe eden varsa, performansı nasıl, onu merak ediyorum.


orient blue
(05.08.16)
7de kaldım bende güncellemeyi düşünüyorum. ama kasar diye de korkmuyor değilim. zaten güncellesem bile önce 8 bilmem kaça güncelliyor.


sutlu nescafe
(05.08.16)
7 nasıl acaba? Çok mu kötü yav?


orient blue
(05.08.16)
7 güzel sıkıntı yok hiç.


sutlu nescafe
(05.08.16)
belki araştıran olur diye yazıyorum. gözümü karartıp cihazı son sürüme (9.3 küsür) güncelledim. herhalde indekslemeyle uğraşıyordu, ilk gün baya bir küfür ettim. pili de haliyle sömürdü (ki normalde 1 ay hiç ellemesem yarıya bile düşmez pili).

fakat bir restarttan sonra kendine geldi. pil tüketimi normal. evet eskisi kadar hızlı değil, bir kısayola dokunduğunuz an tepki vermiyor, birazcık bekliyor ama kullanılamaz vaziyette değil kesinlikle. artık en azından ekonomik ömrünü dolduruncaya kadar güncel kalabilir alet.


orient blue
(11.08.16)
(6)

Çeki demiri

Arkadaşlar sıfır araç alırken çeki demiri ile sipariş verilebiliyor mu yoksa her halükarda sonradan mı taktırmak gerekiyor?
Arkadaşlar sıfır araç alırken çeki demiri ile sipariş verilebiliyor mu yoksa her halükarda sonradan mı taktırmak gerekiyor?
orient blue
(21.07.16)
çoğu arabanın aksesuar kataloğunda çeki demiri mevcut. dolayısıyla aracı satın alırken çeki demirini de ekletebilirsiniz opsiyon listesine.

ama araç hazırda varsa mecbur sonradan takacaklar zaten. yoksa da fabrikadan çeki demiri ile birlikte çıkartılır mı bilemedim.


çeki demirinin ruhsata da işli olması gerekiyor, dikkat. vizeden de geçmez.


brakgn
(21.07.16)
her türlü sonradan takılıyor. orijinal aksesuar olarak geçenleri servis takıyor. takılı gelsin diye bir seçenek yok.

genelde markalar orijinal diye thule üretimi olup kendi logoları bastırılmış çeki demirlerini takıyorlar, servisler de piyasanın 2 katına iteliyor.


babilbaligi
(22.07.16)
Anladım teşekkürler. O şekilde sipariş versek de araç ve demir ayrı gelecek, serviste takılıp ruhsata işlenecek demek.


orient blue
(22.07.16)
Çeki demiri, yalnızca çeki demiri olmuyor.

En azından mercedes'te öyle. Çeki demiri opsiyonlu bir arabada motor soğutma sistemi, radyatör filan da değişik oluyor motor/modele göre. Belki frenlerde de farklılıklar olabilir. Şasede ek takviyeler olabilir, ama soğutma kısmından eminim.
Diğer markalarda da olmaması için bir neden göremiyorum.

Yani yalnızca çekme demirini ekletmekle fabrika çıkışlı çekme demirli araba almak iarasında fark var.

Örneğin Mercedes'te de sonradan araçlara kod ile opsiyon ekleyebilirsunuz. Diyelim bu modele çekme demiri ekletmek istediğiniz, yetkili servis sistemden bu opsiyon için eklenmesi gereken parçalar baktığında yalnızca aparatın bağlantı yerini değil, aynı zamanda radyatörü vs. de görüyor.

He korsan olarak araca orjinal olmayan çekme demirini kaynattırırsınız kullanırsınız o ayrı. Sonra karavan çekerken arabanın orası dağılabilir o ayrı.


burfak
(22.07.16)
Gayet mantıklı, iyice araştırmam lazım.


orient blue
(22.07.16)
(4)

Yurt dışı çıkış harcı

Bu güzel harcın(!) herhangi bi geçerlilik süresi yok sanırım. Acaba ben temmuz ayında odeyip çıkış ve giriş yaptıktan sonra yine temmuz içinde başka bir ülkeye seyahat ederken aynı harç dekontunu kullanabilir miyim? Yoksa her çıkışta ayrıca odemek mi gerekiyor?
Bu güzel harcın(!) herhangi bi geçerlilik süresi yok sanırım. Acaba ben temmuz ayında odeyip çıkış ve giriş yaptıktan sonra yine temmuz içinde başka bir ülkeye seyahat ederken aynı harç dekontunu kullanabilir miyim? Yoksa her çıkışta ayrıca odemek mi gerekiyor?
orient blue
(10.07.16)
her çıkışta ayrı maalesef


sırtçantalı
(10.07.16)
Her cikista 15


condom kurşunu
(10.07.16)
mühür vuruyorlar dekonta ya da pula. vurdurmamayı başarabilirsen kullanırsın ama affetmezler tabi..


nrmnm
(10.07.16)
Anladım teşekkürler. Bakayım deneyelim şansımızı :/


orient blue
(11.07.16)
(2)

vesayet davası, vasi atama

bir vesayet davamız vardı ve dün duruşması görüldü, vasi atandı. hakim "1 hafta sonra karar kesinleşecek, gelip evrakınızı alırsınız" dedi. duruşma sonrası verilen belgede de 8 gün içinde temyiz edilmesi ile ilgili bir şeyler yazıyormuş. 1 hafta derken bu 8 günlük temyiz süresinin dolmasını kastediy
bir vesayet davamız vardı ve dün duruşması görüldü, vasi atandı. hakim "1 hafta sonra karar kesinleşecek, gelip evrakınızı alırsınız" dedi. duruşma sonrası verilen belgede de 8 gün içinde temyiz edilmesi ile ilgili bir şeyler yazıyormuş. 1 hafta derken bu 8 günlük temyiz süresinin dolmasını kastediyorlar herhalde değil mi?

genel olarak vesayet davalarıyla ilgili bilgisi olan, tecrübe etmiş olan var mı? haftaya alacağımız belgede neler yazıyor olacak? kısıtlının sağlık raporunda neler yazdığını, vasinin yetkilerini vs. görebilecek miyiz? banka işlemleri nasıl olacak? bankalara elektronik bir data şeklinde ya da matbu olarak bir yazı mı gidiyor yoksa haftaya alınacak olan belgeyle vasi bankalara gidip işlem yapabilecek mi? (kısıtlıyı borca sokmayan para çekme, eft, mevduat gibi işlemler elbette)

şimdiden teşekkürler.
orient blue
(26.04.16)
8 günlük süre içinde temyize gidilmezse kesinleşecek, evet.

bizdeki durum şuydu. engelli kardeşim için babam atanmıştı. bankalara herhangi bilgi vs gitmiyor. biz işlem yapmak istediğimiz takdirde vasi kararı yazan asıl belge ile - yani sizin bi hafta sonra elinize geçecek evrak- bankaya vs başvuruyoruz.

onun dışında içerik hakkında net bilgim yok. sağlık raporunde neler yazdığı kararda yazıyor mu hatırlamıyorum. ama vasi yetkileri bellidir zaten. ayrıntılı olarak yazmıyor.

@orient blue, o konuda net bilgim yok malesef.


elorelia
(26.04.16)
teşekkürler. bu durumda asıl merak konusu vasi yetkileri. sağdan soldan okuduğum kadarıyla farklı farklı olabiliyormuş. kimisi işlem limiti koyarlar diyor, kimisi limit koymazlar, istediğiniz gibi kullanabilirsiniz diyor, kafamız karıştı.

biz vesayet davası için başvurduktan sonra kısıtlı adayının bankadaki yatırım hesabına (vadesiz hesabına değil, yatırım fonu hesabına sadece) bloke konmuş. acaba karar kesinleştiğinde bu blokede otomatik kalkar mı ya da vasi elindeki belgeyle gidip kaldırabilir mi ki acaba?


orient blue
(26.04.16)
(2)

Google nik collection

malum, nik collection ücretsiz olmuş. bunu adobe photoshop ile birlikte kullanıyoruz değil mi? hiç bilmediğim için soruyorum, lightroom ile falan değil yani, bildiğimiz Photoshop?bir diğer sorum da basitçe fotoğraf işlemek, time lapse yapmak için photoshop yerine lightroom daha mı iyi (hafif) olur?
malum, nik collection ücretsiz olmuş. bunu adobe photoshop ile birlikte kullanıyoruz değil mi? hiç bilmediğim için soruyorum, lightroom ile falan değil yani, bildiğimiz Photoshop?

bir diğer sorum da basitçe fotoğraf işlemek, time lapse yapmak için photoshop yerine lightroom daha mı iyi (hafif) olur?
orient blue
(26.03.16)
ps eklentisi nik collction. bildiğimiz photoshop. basitçe işlemek için lightroom daha iyi olabilir. ama tamamen kullanım sıklığına ve rahatlığına göre değişir. bana göre ps.


suwat
(26.03.16)
teşekkürler. biraz araştırayım lightroom'u.


orient blue
(28.03.16)
(7)

Dr. Oetker Mug Cake nerede?

Arkadaşlar bu zimbirtiyi migroslarda göremiyorum artık, satılmıyor mu acaba?
Arkadaşlar bu zimbirtiyi migroslarda göremiyorum artık, satılmıyor mu acaba?
orient blue
(21.03.16)
Migros sanal markette stokta bulunmadığı yazıyor muhtemelen mağazalardaki durumun sebebi de bu olabilir.

www.sanalmarket.com.tr


EkimBebesi
(21.03.16)
Evet oraya da baktim bulamadım. Hatta simdi baktim da Dr. Oetkerin sitesinde bile görünmüyor. Uretmiyorlar artık galiba :( güzel üründü oysa...


orient blue
(21.03.16)
Ankara Çağdaş ve Altunbilekler de var.

Ben beğenmedim ama.


Guzel mi ya bulursam alayim ben de ofiste yaparim


condom kurşunu
(21.03.16)
Yanlis hatirlamiyorsam 2-3 hafta once a101de vardi.
Bi kontrol et istersen.


brnbrs
(21.03.16)
teşekkürler arkadaşlar. küçük marketlere de bakayım. üstünde yazdığı şekilde yapınca gayet güzel, ıslak oluyor. çok pratik. ilk kez böyle hazır bir ürünü beğenmiştim...


orient blue
(21.03.16)
belki arayan olur diye yazıyorum, makro center'larda satılıyormuş hala :)


orient blue
(26.04.16)
(4)

yeni telefonun kutusunda yazan imei numarası

arkadaşlar yeni alınan bir telefonun kutusunda yazan imei numarasıyla cihazın içinde (*#06#) yazan imei numarası farklı olabilir mi, hiç böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu?yurt dışından bir telefon aldırdım da arkadaşıma, o gelmeden pasaport kaydını yapayım diyorum (120 günlük süremin dolmasına az b
arkadaşlar yeni alınan bir telefonun kutusunda yazan imei numarasıyla cihazın içinde (*#06#) yazan imei numarası farklı olabilir mi, hiç böyle bir şeyle karşılaşan oldu mu?

yurt dışından bir telefon aldırdım da arkadaşıma, o gelmeden pasaport kaydını yapayım diyorum (120 günlük süremin dolmasına az bir zaman kaldı). kutuyu açmadan/cihazı çalıştırmadan bana kutusunda yazan numarayı söylesin istiyorum fakat olur da cihazın imei'si farklı olursa kayıt hakkımı boşa harcamış olmayayım.

farklı olamaz diye düşünüyorum ama ne bileyim yanlışlık olur, yanlış barkod basarlar kutusuna falan... böyle bir ihtimal varsa söyleyeyim de çalıştırsın cihazı. ne dersiniz?
orient blue
(18.03.16)
eğer düzgün yerden aldıysa sorun olmaz. türkiyedeki "çalıntı imei" problemi oralarda yok, o yüzden içiyle dışı aynıdır.

ayrıca yanlış etiket basılması ihtimali, senin internetten pasaport kaydı yaparken imei numarasını yanlış yazma ihtimalinden daha düşük.


harzem
(18.03.16)
İmei kaydını yanlış olursa iptal ettirebiliyorsun. Iptal ettirdim seninkine benzer bir durum nedeniyle.


sutlu nescafe
(18.03.16)
bunları öğrendiğim iyi oldu, teşekkürler.

telefon bestbuy'dan alındı, sıkıntı olmaz yani.


orient blue
(18.03.16)
En temizi cihazı çalıştırıp bakmak sanırım...


orient blue
(18.03.16)
(2)

pasaport kayıt süresi (imei)

yurda giriş yaptıktan sonra maks 120 güne kadar pasaportumuza imei kaydı yapabiliyoruz ya, acaba bu 120 günü hesaplarken ayların 30-31-28/29 çektiğini dikkate alıyorlar mı? direk tarihin üstüne +120 gün mü koyuyorlar yoksa örneğin 10 ocakta girdiyse son günü 4 ay mantığıyla 10 mayıs olarak mı alıyor
yurda giriş yaptıktan sonra maks 120 güne kadar pasaportumuza imei kaydı yapabiliyoruz ya, acaba bu 120 günü hesaplarken ayların 30-31-28/29 çektiğini dikkate alıyorlar mı? direk tarihin üstüne +120 gün mü koyuyorlar yoksa örneğin 10 ocakta girdiyse son günü 4 ay mantığıyla 10 mayıs olarak mı alıyorlar?

gerçi 1 gün falan oynuyor ama benim için kritik bir durum.
orient blue
(18.03.16)
Ben 20 Kasım'da getirdim telefonu.
31 Mart 2016'ya kadar diye mesaj geldi.
Yani takip eden 4. ayın son günü olabilir.


cakabo
(18.03.16)
hmm o zaman kötü ihtimalle +120, iyi ihtimalle de Mart sonu olarak düşüneyim (ben de Kasım'da dönmüştüm). teşekkürler.


orient blue
(18.03.16)
(1)

amerika'dan nexus 6p almak

bir arkadaş vasıtasıyla miami'den nexus 6p almayı planlıyorum ama gördüm ki her eyalette değişmekle birlikte internette gördüğümüz fiyatların üstüne ilave vergi de alınıyormuş.acaba miami'de bu oran kaçtır? örneğin google store'da ve bestbuy'da nexus 6p 499 dolar. google'ın kendisinden türkiye kredi
bir arkadaş vasıtasıyla miami'den nexus 6p almayı planlıyorum ama gördüm ki her eyalette değişmekle birlikte internette gördüğümüz fiyatların üstüne ilave vergi de alınıyormuş.

acaba miami'de bu oran kaçtır? örneğin google store'da ve bestbuy'da nexus 6p 499 dolar. google'ın kendisinden türkiye kredi kartıyla alamıyormuşum zaten ama bestbuy'dan alınabiliyormuş (alıcı amerikada başka bir kişi olacak şekilde). acaba ne kadar ilave vergi çıkar?

bir diğer soru da miami'de fiziken nexus 6p alınabilecek bir yer bilen var mıdır? bestbuy'ın fiziksel mağazası var mı bakacağım şimdi ama stok olur mu olmaz mı muallak.

genel olarak bir akıl verebilecek varsa çok makbule geçer. şimdiden teşekkürler.
orient blue
(07.03.16)
bestbuy teknosa gibi bir firma, dolayısıyla mağazaları var bolca. internetten bakıp, sonrasında da direkt mağaza'ya telefon ederek stok sorgulaması yapabilirsiniz. nakit alımı için en kolay böyle mağazalar zaten. o olmazsa target da olabilir.


loveinaflipbook
(07.03.16)
(2)

süt köpürtücü tavsiyesi

evde kullanmak üzere tavsiye edebileceğiniz, sütü aynı zamanda ısıtan köpürtücü var mı? kahve dükkanlarında kullanılan basınçlı/buharlı olan makinelerin ev tipleri varsa eğer bu tavsiyelere de açığım. fiyatı çok uçuk olsa bile yazabilirsiniz, en azından genel kültür olur :)aklımda tchibo'nun endüksi
evde kullanmak üzere tavsiye edebileceğiniz, sütü aynı zamanda ısıtan köpürtücü var mı? kahve dükkanlarında kullanılan basınçlı/buharlı olan makinelerin ev tipleri varsa eğer bu tavsiyelere de açığım. fiyatı çok uçuk olsa bile yazabilirsiniz, en azından genel kültür olur :)

aklımda tchibo'nun endüksiyonlu olan modeli var. latte/kapuçino yaparken iş görür mü acaba?
orient blue
(07.03.16)
arzum latte'den ben çok memnundum. ama ben köpürtmeden çok sütü ısıtmak için kullanıyordum. sürekli çevirdiği için kenarlara yapışmıyordu. ancak içinden çıkan dönen kısma takılan ekstra aparat daha fazla köpük için birebirdi. tavsiye ederim.

www.hepsiburada.com


prodeq
(07.03.16)
teşekkürler, güzel aletmiş aslında ama online olarak bulunmuyor galiba artık. araştırayım yine de. tchibo'nun endüksiyonlu modellerine benziyor görüntüsü.


orient blue
(07.03.16)
(6)

vasi tayini

bu konu daha önce sorulmuş fakat üstünden epeyce bir zaman geçtiği için uygulamanın değişme ihtimaline karşı tekrar sormak istedim.acaba vasi tayini nasıl yapılır? kulaktan dolma bilgilerimize göre mahkemeye gidip dilekçe veriliyormuş. sonra mahkeme eve bir tebligat göndererek duruşmaya çağırıyormuş
bu konu daha önce sorulmuş fakat üstünden epeyce bir zaman geçtiği için uygulamanın değişme ihtimaline karşı tekrar sormak istedim.

acaba vasi tayini nasıl yapılır? kulaktan dolma bilgilerimize göre mahkemeye gidip dilekçe veriliyormuş. sonra mahkeme eve bir tebligat göndererek duruşmaya çağırıyormuş. duruşmaya kadar geçen sürede de hastanelerden vasi atanacak kişinin raporları vs. alınarak kontrol ediliyormuş.

işleyiş bu şekilde mi? ben öncelikle bir hastaneden rapor alınır, sonra mahkemeye başvurulur ya da mahkemeye başvurduktan sonra öncelikle bizi bir hastaneye sevk ederler diye düşünmüştüm. acaba online veritabanından kayıtları mı alıyorlar? özel-kamu tüm hastanelerin verilerine ulaşabiliyorlar mı?

bir de vasi olarak atanması istenen kişiyi hangi aşamada bildireceğiz? mahkeme kafasına göre şu kişi vasi olsun demiyor değil mi? vasi atandıktan sonra her türlü işlemi yapmaya yetkili mi oluyor yoksa belli kısıtlamaları var mıdır? ya da bizim yapılmak istenen işlemleri bildirmemiz gerekli midir?

şimdiden teşekkürler.
orient blue
(26.02.16)
Mahkemeye başvuracaksınız, mahkeme sağlık raporu alacak. Gerisi mahkemede. Vasi olmak isteyen açacak davayı. İtiraz vs olmazsa mahkeme onu atar.


pomolilik
(26.02.16)
Vasi olacağın kişinin durumuna gore sağlık raporu değişiklik gösterir. Akıl sağlığı sürekli hastalık vs. Vasi olan her konuda sınırsız işlem yapman anlamına gelmiyor ne için vasi olucagina gore değişir banka gayrimenkul konulari mahkeme kararında belirtilir


Fritz-X
(26.02.16)
Teşekkürler yanıtlar için.

Mahkeme sağlık raporunu direk hastanelerden kendisi alıyor o zaman değil mi? Bizim hastaneye gidip rapor almamız gerekmiyor yani?

İşlem yetkileri duruşma esnasında mı görüşülüyor acaba?


orient blue
(26.02.16)
mahkeme, kısıtlı adayının yakın olduğu bir hastaneye müzekkere yazıyor. bu müzekkere ile gidip randevu alıyorsunuz, daha sonra gidip muayene oluyor, söylenen tarihte de gidip raporu alıyorsunuz. sonra mahkemeye bırakıyorsunuz. siz davayı açın, gerisi gelir.


pomolilik
(26.02.16)
önce bi dilekçe yazıyosun dilekçede kimin vasi olacağını belirtiyorsun. sonra mahkeme bi devlet hastanesine gönderiyo ordan rapor almıyosun ama sadece kontrol, hastane adliyeye bilgi veriyo.


lorne malvo
(26.02.16)
Teşekkürler arkadaşlar. Dilekçe vericez bakalım...


orient blue
(26.02.16)
(4)

50cc skuter tavsiyesi

sanırım ehliyetlerde yapılan son düzenlemeye göre B sınıfı ehliyet sahipleri 50cc'ye kadar skuterleri kullanabiliyor değil mi?eğer bu doğruysa 50cc'lik bir skuter almak istiyorum. aslında aklımda honda today vardı fakat sıfırı yok artık. sıfır olarak bulabildiğim tek seçenek mondial 50 revival. acab
sanırım ehliyetlerde yapılan son düzenlemeye göre B sınıfı ehliyet sahipleri 50cc'ye kadar skuterleri kullanabiliyor değil mi?

eğer bu doğruysa 50cc'lik bir skuter almak istiyorum. aslında aklımda honda today vardı fakat sıfırı yok artık. sıfır olarak bulabildiğim tek seçenek mondial 50 revival. acaba bu motoru bilen, kullanan var mı? ya da başka bir skuter tavsiye edebilecek?

sıfır mondial yerine eski de olsa honda today al geç mi dersiniz?
orient blue
(25.02.16)
hele ki büyük şehirde yaşıyorsanız doğru dürüst bir hoca veya kurumdan eğitim almadan binmeyin derim. yasal olarak böyle bir hakkın verilecek olması (ki o kısmından da emin değilim) bunun makul bir karar olduğu anlamına gelmiyor.


386 dx
(25.02.16)
soruya cevap degil ama, A2 al gec derim. O kadar zor degil motosiklet ehliyeti almak. masrafli da degil. 50cc ile trafikte ezilecegine, 250cc bir xmax ile gazla git derim.


jimicik
(25.02.16)
motosiklet.net forumlarında daha geniş bilgi bulabilirsin. mondial ile ilgili hiç fikrim yok ama today e çok küfredildiğini duydum gitmiyo çekmiyo yağ yakıyo felan diye. ben olsam 2 bine sıfır mondial alırdım. baktın ki sarıyor al normal a2yi (a oldu galiba şimdi) büyüt cc yi


genc irisi
(25.02.16)
Motosiklet.neti karistirayim iyisi mi. Benim de aklımdan mondial geçiyor.

Daha guclu bir motosiklete, dolayısıyla A tipi ehliyete ihtiyacım yok açıkçası, sadece dümdüz bir yerde gidis geliş 7 km civarı yol yapmak için istiyorum. Hafta sonları ailemi gormeye, dışarda çay kahve içmeye giderken kullanacağım. Arabayla gitmek için çok kısa mesafe, park yeri ayrı dert zaten. genelde bisikletle gidiyoruz ama hazır böyle bir hak verilmişken (verildiyse yanı) motosiklet alasım geldi. Onun keyfi başka malum.

Motosiklet sürmeyi biliyorum ama yine de pratigi arttirmak icin eğitim alacağım. Yeri gelmişken onu da sorayim; izmir'de tavsiye edebileceğiniz bir yer var mi?


orient blue
(25.02.16)
(4)

Almanca resimli sözlük

resimli almanca sözlük arıyorum. acaba aşağıdakilerden hangisini almam daha uygun olur, yardımcı olabilecek var mı?http://www.amazon.de/PONS-Bildw%C3%B6rterbuch-Deutsch-Fremdsprache-W%C3%B6rterbuch-Download/dp/312517967X/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1456147240&sr=8-9&keywords=pons+deutschhttp://www.amazon
resimli almanca sözlük arıyorum. acaba aşağıdakilerden hangisini almam daha uygun olur, yardımcı olabilecek var mı?

www.amazon.de

www.amazon.de

ilk linkteki tamamen almanca sanırım. diğeri ise türkçe anlatımlı gibi fakat aralarındaki farkı anlamadım. türkçe anlatımlı olan türkçe öğrenen almanlar için mi hazırlanmış? hangisini almalıyım sizce?
orient blue
(22.02.16)
ikincisi Türkce ögrenmek isteyenler icin, kelimelerin türkce telaffuzlerini falan da ögretiyor.


antopoloji kusu
(22.02.16)
teşekkürler, birincisini alayım o halde.


orient blue
(22.02.16)
Bende vardı bir tane.Linkteki mi emin değilim ama almadıysan akşama atarım


turkuaz
(23.02.16)
@turkuaz

olur valla her türlü öneriye açığım :)


orient blue
(23.02.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.