Giriş
(13)

Ben Denyo Muyum?

Selam 1 yıl ince ki kız arkadaşımın beni madiklemesinden sonra buradan aldığım fikirler sayesinde çabuk atlatmıştım ayrılık evresini. Şimdi yine bir madiklik ile karşı karşıyayım ve yardımınıza ihtiyacım var.Not: Burada ki madiklik kelimesi kazık atmak anlamında kullanılmamıştır, başka cümle bulamad
Selam 1 yıl ince ki kız arkadaşımın beni madiklemesinden sonra buradan aldığım fikirler sayesinde çabuk atlatmıştım ayrılık evresini. Şimdi yine bir madiklik ile karşı karşıyayım ve yardımınıza ihtiyacım var.

Not: Burada ki madiklik kelimesi kazık atmak anlamında kullanılmamıştır, başka cümle bulamadım o nedenle.

1 yıla yakın bir ilişkim var Ben istanbul o Bursa da Yaşlar 28 işinde gücünde insanlarız, bu aradaşın daha önce bu kadar uzun süreli ilişkisi olmamış, tecrübesi yok ilişki konularında ki kendısıde sık sık dile getiriyordu. Kafasında hep soru işareti vardı zaten ben sorumluluk alamam, bencilim, yürütemem bu işleri üzerim seni diye ama benim dna larımda denyoluk olduğu için, hallederiz hayatım, ben sana yardım ederim, kendine güven, ben her zaman yanındayım, üzerime ne düşüyorsa yaparım dedim. Yaptımda, ayda 1 pastane de görüşüp ayrılıyorduk, tatil, aynı evde kalmak falan hak getire. Hiç bi zaman ''ama yaş kemâle erdi millet evlenir biz hala pastane de takılıyoruz'' demedim. Ailesi ile sorunları vardı ilişkiyi ikinci plana atıp ilgilendim, işinden memnun değildi, istanbulda iş bakmak için heveslendirdim, oturtturdum yanıma cv hazırlattım, tek tek başvuruda bulundurum. Bu arada bunları oda istiyordu ama içinden bir itici güç gelmiyordu.

Velhasıl kelam öyleyken böyle, geçen gün ya seni çok seviyorum ilk defa aşık oldum, bana çok şey yaptın, çok derdimi çektin ve biliyorum ömür boyu çekemezsin sende bir yerde patlarsın yarın öbürgün sıkıntı olur yol yakınken vaz geçelim dedi. Bende kendısıne onun düşündüğü gibi bir düşüncemin olmadığını ve hiç olmayacağını ölüm dışında çözülemeyecek herhangi bir sorunun olmadıgını korkmaması gerektiğini eğer seviyorsan ben yine yardım ederim içinde ki korkuları atmak için dedim. Ama kabul etmedi, Şu an iki gündür konuşmuyoruz ( bu konuşmama işi benim talebim ile oldu).

Kendisi kariyer kariyer diye deliren bir beyaz yakalı, ben ise makam, zamn falan filan değil huzur adamıyım. Denyoluk mu yapmışım gerçekten çözeriz sorunları demekle ?
Bana fikirlerinizi beyan eder misiniz ?
paramolacak
(31.01.20)
Bu çok aşığım ama sorun sende değil bende, seni üzmeyeyim derken senden bir şey olmaz yol yakınken dönelim demiş. Kariyer hırslısı beyaz yaka dediğinden yola çıktım.

Sen sevmişsin demişsin ama çok takılma, engelle geç. Bir cacık olmaz o ilişkiden


KaraSakall
(31.01.20)
Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Hanımefendi de böyle yemiş. Zamanla kaşarlanırsınız siz de, bunlar güzel şeyler.


r evolution
(31.01.20)
bu vakada, kadin cinsi erkek cinsinden hoslanmiyor. takilmayin efendim, geciniz. sana kiz mi yok olum?


Seni gözden çıkarmış, işi yokuşa sürüyor. Yapacağını yapmışsın bundan sonrasını zorlama bence.


dedi ve gitti
(31.01.20)
Iliski olur mu olmaz mi bilemem de olmasa senin ruh sagligin icin daha iyi olur. Cok yipratici bi sey anlatmissin yapma bunu kendine.


hindistan cevizi
(31.01.20)
olmuyorsa devam etmemek lazım, zorlamamak lazım. her zaman olacak diye bir kuralda yok. emin ol sana uyacak birisi denk gelir. gelmezse de boşver hayırlısı böyleymiş de.

diğer bir konu o civcivli zamanlarda herşeyi kabul edip he diyip içine atmamak lazım. atıyorsun atıyorsun sonra sen patlarsın bu sefer. erkek milleti biz çok yapıyoruz bunu. ilk zamanlarda biraz daha mantığa da pay vermek gerekiyor bence ciddi ilişkilerde.

son olarak denyoluk değil. tecrübe bence. bundan ders alınıyorsa benzer şeyler olmuyorsa sorun yok. ama aynı şeyler 3-4-5 diye gidiyorsa o zaman denyoluk denilebilir.


morcivert
(31.01.20)
Hepinize çok teşekkür ederim, tanımadım insanlarsınız ama o kadar rahatlattınız ki içimi, allah razı olsun herbirinizden.

Anlamadığım şey şu, insan seviyorsa ve karşında ki hayat arkadaşın olacak kişi her sorunumuzu çözeriz ben yanındayım tarzında yaklaşıyorsa daha ne ister ki hayattan, gerçekten sorguluyorum bunu, iş,ev,para,araba bunlar hep olur. Önemli olan ben işsizken,parasızken,evsizken hasta olduğumda yanımda olacak birisi değil mi ?


paramolacak
(01.02.20)
(bkz: hipergami )


KaraSakall
(01.02.20)
karasakal+++
bunun gibi kadın irrasyonelliklerini bloklamak için flört diye bi şey çıkardılar. aynı anda 10 kişiyle birden görüşüyosun. kim tutarsa


mimo
(01.02.20)
Oha be , bu bildiğin bilimsel bişeymiş, yani bu kadın arkadaş - Evet dostum seni seviyorum aşığım sana , ama benim benden daha üst biriyle birlikte olmam lazım mı demiş bilinç altında bana. Bu öğrendiğimi bundan sonra ki denyoluklarımda kullanacağım çok sağolsun galyalı kardeşlerim. Bu arada tik vermeye çalıştım olmadı tarayıcı değiştirip vereceğim.


paramolacak
(01.02.20)
1- Kadın sevmiyor.
2- Hadi diyelim ki dediklerinde samimi ve bir sekilde aşıp evlendiniz. Bu yapıdaki bir insanla mutsuz olursunuz. Direk kurban rolüne bürünmüş ve mantiksiz hareket ediyor çünkü. Insanların huylarını kolay değiştiremezsiniz. Yarın baska bir sorunda mantikli çözüm aramak yerine kolaya kaçmayı ya da çözümü tamamen sizin üstünüze atmayı seçecek. Ve bunu oyle bi duygu sömürüsüyle yapacak ki (belki kendi de farkında olmayarak) siz hep kendinizi yetersiz hissedeceksiniz. Yürümez üstadım evlilik mantık yoksa..


alonazik
(05.02.20)
bu kız sağlıklı değil. bırak kendi haline.


piremses
(06.02.20)
1-kadınların kırmamak için söylediği sözler. sevmiyor. direk ayrıl. hatta muhtemelen başkasını bulmuştur, başkası ile olayı netlik kazanmamışsa bile bir kız bunu diyorsa, bunu söylediği adamı kullanmış ve artık aklında başka birisi vardır.

2-bir ara kahve içelim.


mobydick
(06.02.20)
(3)

Öğenci Akbili Hakkında

Selamlar,-2012 yılından bu yana AÖF'ler öğrencisiyim, her yıl harç yatırıp sınavlara gıtmıyorum. Öğrenci akbilimi vizeletmeyi unutmuşum, artık öğrenci olmadığım için aylık ta yapamıyorum 40 tl ye. Bunun bir hal çaresi var mıdır?
Selamlar,

-2012 yılından bu yana AÖF'ler öğrencisiyim, her yıl harç yatırıp sınavlara gıtmıyorum. Öğrenci akbilimi vizeletmeyi unutmuşum, artık öğrenci olmadığım için aylık ta yapamıyorum 40 tl ye. Bunun bir hal çaresi var mıdır?
paramolacak
(14.01.20)
öğrenim süresi zaten 7 yıl. 7 yıldan fazla uzarsa atılıyorsunuz okuldan. vizeleme hakkınız olsaydı şimdi yine yapabilirdiniz. unutulunca yanan birşey değil o. sizinki 7 yılı geçtiği için bitmiştir


efruz
(14.01.20)
4 yıllık eğitim için 8 yıl öğrencilik hakkınız mevcut AÖF'te.

Eğer 5 ve altında ders bırakırsanız öğrencilik hakkınız 8 yılın sonunda da devam ediyor.

Durum diğer türlüyse öğrencilik hakkınız bitmiştir.


aynabugusu
(14.01.20)
peki ya hiç vizeleme yapmazsak yine 7-8 yıl devam ediyor mu otomatik.


Big bada bum bum
(15.01.20)
(4)

Kumu tercih etmeyen kedi hakkında.

Selamlar :)Sokakta daha önce araba çarpmış ve tüm tedavileri yapılmış bir sokak kedisi var kendısı 3 yaşında bir erkek. Geçici olarak ben bakıyoruma ancak bu arkadaş tuvaletini kumuna yapmak yerine halı, koltuk vs yerlere yapmayı tercih ediyor. Ben bunu araba çarpmasında ki travmasına bağladım ama
Selamlar :)

Sokakta daha önce araba çarpmış ve tüm tedavileri yapılmış bir sokak kedisi var kendısı 3 yaşında bir erkek. Geçici olarak ben bakıyoruma ancak bu arkadaş tuvaletini kumuna yapmak yerine halı, koltuk vs yerlere yapmayı tercih ediyor. Ben bunu araba çarpmasında ki travmasına bağladım ama aramızda bunun nedenini açıklayacak biri var mıdır?

Bu arkadaşın bu huyu belirli bir süre sonra düzelir mi ? ne yapmak gerekir ?
paramolacak
(13.01.20)
bikaç kez kum kabına siz götürün. bizimki de ilk gün kuma yaptı yaptı ikinci gün yatağa...

ama sonra böyle bir problemimiz olmadı. internette genel öneri bikaç kez kendiniz götürün de yerini öğrensin


kablelvuku
(13.01.20)
benim sokaktan aldığım tüm kediler hemen gidip kuma yaptılar. en fazla patilerini kuma bir değdirdim ve sonra kendileri gidip yaptılar. bu arkadaş dediğiniz gibi stres ile bunları yapıyor olabilir. bir de yaptığı yerlerde koku kaldığı için tekrar tekrar aynı yere yapıyor olabilir. oraları iyice temizleyip kuma bırakmayı denemekten başka bir çare gelmedi aklıma.


surprise
(13.01.20)
kedi 3 yaşına kadar sokakta yaşamış olup bu olaydan sonra mı eve getirildi? yaşı büyük kediler kum kutusu kullanmayı bilmeyebiliyor. kum kutusunun olduğu ve kolay temizlenebilecek bir odada bir süre kapalı tutmalısınız, o şekilde öğrenir kuma yapmayı.


bir garip melek
(13.01.20)
kisir mi? bizim kediyi kisirlastirdiktan sonra saga sola yapmasi gecti. kucuk de degil namussuz


yoggi
(13.01.20)
(4)

Trendyol Hediye Çekini Nakit'e Çevirme?

Elimde parça parça trendyol hediye çekleri var 250 lira şekilde 4 adet bunlar nasıl nereden nakte çevirebilirim ?
Elimde parça parça trendyol hediye çekleri var 250 lira şekilde 4 adet bunlar nasıl nereden nakte çevirebilirim ?
paramolacak
(05.01.20)
Donanım Haber Çek Satışta okutabilirsin


Kaça satıyorsunuz uygun verirseniz bi tanesini alayım


Kahir ekseriyet
(05.01.20)
Fiyat hakkında bilgi verirseniz ben de satın alabilirim


tss
(05.01.20)
Tabii çekleri paraya çevirirken birebir karşılığına değil biraz altına okutacaksın yoksa bi esprisi olmaz. Mesela elindikilerin toplamı 1000 lira ama sen 900'e vereceksin gibi.


(1)

Steam den oyun nasıl satın alınır?

Selamlar,İndirim var diye steam den oyun aldım, telefon numaramı adımı soy adımı ve tc kimlik numaramı sordu, banka olarak yapı kredi bankasını seçtim telefonuma sms geldi kodu girdim sonra da oyun için size e posta atacağız dedi, sistem nasıl işliyor ?
Selamlar,

İndirim var diye steam den oyun aldım,
telefon numaramı adımı soy adımı ve tc kimlik numaramı sordu, banka olarak yapı kredi bankasını seçtim telefonuma sms geldi kodu girdim sonra da oyun için size e posta atacağız dedi, sistem nasıl işliyor ?
paramolacak
(20.12.19)
ödeme için boacompra diye bi site kullanıyor.

oraya ödemeyi 3d secure ile yapıyorsun, bir süre sonra otomatik olarak steam kütüphanesine eklenmiş oluyor. oradan indiriyorsun.


(3)

Kedilerimizin birbirlerine alışma sorunsalı ?

Selamlar,Hali hazırda 1 yaşında olan kedimize geçen hafta bir arkadaş geldi, kendisi tahmini 5 yaş ve üstü. İlk bir kaç gün eşyalarını oyuncaklarını falan birbirlerine koklattık, 5 gündür de salonda özgür takılıyorlar, kavga kıyamet gitmiyor ortalık ama hala birbirlerine tıslıyorlar. Mamaları ve kum
Selamlar,

Hali hazırda 1 yaşında olan kedimize geçen hafta bir arkadaş geldi, kendisi tahmini 5 yaş ve üstü. İlk bir kaç gün eşyalarını oyuncaklarını falan birbirlerine koklattık, 5 gündür de salonda özgür takılıyorlar, kavga kıyamet gitmiyor ortalık ama hala birbirlerine tıslıyorlar. Mamaları ve kumları aynı . Ev sahibi kedimiz diğeri ile arkadaş olmak istiyor sürekli takipte ama diğer kediceğiz bayaa sert kendisine karşı.

Bu arkadaşlar birbirlerine alışır mı ?
Alışırsa ortalama ne kadar sürer?

Sevgiler
paramolacak
(13.12.19)
alışırlar bence. bizimkiler 2-3 haftada alıştı şu an oyun oynamadan durmuyorlar. uzanıp birbirlerini temizliyorlar falan.


nolmus yani
(13.12.19)
Ne bileyim ya hiç olmıcakmıs gibi öyle bişey sanki, az önce yaklaştırdık ev arkadaşımla ikisini etraf kavga kıyamet :D


paramolacak
(13.12.19)
biraz yanlış baslamis gibisiniz. keske kedinize yasit, hemcins ve benzer karakterli bir arkadas bulsaymissiniz..

öncelikle evdeki kum sayısı her zaman kedi +1 olmalı.
ilk etapta mama kaplarını da ayirmanizi öneririm (ayni kaplardan yemeye alissinlar, ileride belki birine mamasına karistirip ilaç vermeniz gerekebilir vs). mamalarini es zamanlı yanyana yesinler. evdeki bütün kaynakların (tuvalet, mama, oyun ve sevgi) her ikisine de yeteceğini bilmeleri/anlamalari gerekiyor.
birbirlerine tıslıyor olmaları sorun degil. önemli olan bu tislama mesajinin diler kedi tarafından doğru algılanıyor olması. biri tisladiginda digeri araya mesafe koyuyor, uzaklasiyorsa tamam. araya girmelik bir durum yok. ama durumu iyi gözetlemenizi tavsiye ederim. birbirlerine pati atmaya basladiklarinda hic kızmadan, ses yükseltmeden araya bir karton koyup kedileri ayırmaya calisin.
alistirma sürecinin süresini etkileyen bir çok etken var ve maalesef bir-iki ay civarı bile sürebilir.


pilav
(14.12.19)
(6)

Allah aşkına lütfen ama lütfen telefon önerisi yapar mısınız?

Herkese selam,Daha önce de buradan dile getirmiştim hala İphone 5 s kullanıyorum ve artık telefonumu değiştirmek istiyorum, ancak bir araştırmaya başladım aman yarabbim ne göreyim x ler , a lar , note serileri, s serileri, xiaomi nin red mi leri prolar zartlar zurtlar. Sanırım her 15 günde bir yeni
Herkese selam,

Daha önce de buradan dile getirmiştim hala İphone 5 s kullanıyorum ve artık telefonumu değiştirmek istiyorum, ancak bir araştırmaya başladım aman yarabbim ne göreyim x ler , a lar , note serileri, s serileri, xiaomi nin red mi leri prolar zartlar zurtlar. Sanırım her 15 günde bir yeni telefon çıkartıyorlar. Kafayı yedim resmen.

Bütçem maksimum 4 bin tl
İstediklerim: Şarjı iyi gitsin, kamerası iyi olsun, en az 4 sene beni yarı yolda bırakmasın

Şimdiden çok çok teşekkür ediyorum.
paramolacak
(30.11.19)
bir an duyuruyu ben açtım sandım. ben de günlerdir aramaktan yoruldum gerçekten. dediğin özelliklere göre min 3500mah ve 4k lira sınırı koyarak şu listeye ulaştım ; www.epey.com

ama şöyle bir problem var bu değerler kağıt üzeri değerler ama hangisi en iyisi bilemiyorum. örneğin xiaomi note 8 pro kağıt üzeri efsane telefon. 64mp kamera da var ama kamerası için kötü diyorlar. arkadaşıma izlettim örnek fotoları o da kötü dedi. ama işte bilemiyorsun. takip edeyim bari ben de. bu listede mate 20 falan da var ama cidden bilmiyorum. benim de bütçem max 3.5


avatar is back
(30.11.19)
@avatar is back: 2000 liraya satılan 64mp'lik samsung sensörlü kameraya açıkçası kötü diyemeyiz. Megapiksel büyüdükçe ışığa ihtiyaç duyar sensör. Gün ışığında iyi fotoğraflar çekersiniz 4000bin tllik aletlerle ne çekiyorsanız aynısını çekersiniz. Düşük ışık için de gece modu kullanırsanız sizi her türlü idare eder fiyatını tekrar hatırlayayım 2000tl. Ha diğer kameraları çöp ona katılırım geniş açısı ve makro kamerası oyuncak olarak eklenmiş ki gerek duymazsınız bunlara ana kamera dışına çıkmaya 64 mp sayesinde croplayip zoom yapacak netliği de makroya girmeye de yeter. 2000tlye alacağınız samsung ve huawei bu özellikler seviyesine ulaşamaz.
Benim tavsiyem mi9t 128 gb. 5000tlye kadar hangi marka model ne alırsanız alın o alacağınız telefondan altta kalır yanı yok. 2799tl su an xiaomi mi storelarda. 48mp sony imx586 sensör, telefoto ve geniş açı lensleri de iyi, amoled panel, 4000mah pil, snapdragon 730 işlemci 6gb ram 2799tl.
İsimlendirme hakkında da ufaktan bilgi olsun:Samsung a orta seviye demek, xiaomi "redmi" bütçe telefonu demek, "redmi note" orta segment giris demek, "redmi note pro" ise gayet orta üstüne yaklaşan makine demek fiyat fayda yani. Direkt "mi" ise daha premium ürünler anlamına geliyor. Tabi Çin'de yerel piyasada isimlendirme daha da farklı, oraya girmeyeyim. Hakikaten xiaomi urun isimlendirme işinin cılkını çıkardı haklısınız bilakis onlardan daha iyi fiyat/fayda oranı veren ürün süren yok piyasada.
Büyük teknoloji marketlere gidip xiaomi mi note8pro, mi9lite ve mi9t'yi inceleyin, 4 5bin lira vermeye gerek olmadığını anlayacaksınız bir telefona ekstra beklentileriniz yoksa.


benim metodum en ucuz samsung telefonu almak oluyor.
bana lazım özellikler en ucuz telefonda var zaten.


@karacigerim vur kadehlere
Allah senden razı olsun sözlük gibi açıklamışsın :) peki 2017 çıkışlı olmasına rağmen samsung note8 alınır mı ?


paramolacak
(30.11.19)
Xiaominin alabildiğin en yüksek modelini al.
Alabilirsen flagship denilen modellerinden al. Daha uzun süre götürür.


Mi max 3
şarzı yoğun kullanıma 1.5 gün gidiyor, az kullanıma 2.
fiyatı uygun
kamerası çok özel değil, iyi ve sıradan bir kamera.
2 sene gider, 4 sene gitmez, yani ben hor kullanıyorum 2 sene gidiyor max serisi bende. max 1 ve max 2 yi kullandım, memnun kaldım, şimdi de 3 kullanıyorum.
2 hafta kadar evvel yeni telefon çıkardı Xiaomi Note 10 Pro, 5 kamerası var, 108 megapiksel mi ne. Sıradaki telefonum o olacak inş. 5bin küsür bataryası var hayvan gibi. Belki yakın zamanda Tr ye gelir.


The_Lollok
(30.11.19)
(2)

İnstagram Erişim Engellendi Sounu

Merhaba,Bugün bir sayfayı takip etmek istediğimde Erişiminiz engellendi yazdı, daha sonra araştırdım ya biri şikayet etmiş, ya çok fotoğraf beğenmişsiniz ya da çok takip etmişsiniz insanları vs vs şeyler vardı. İşin garibi bunların hiç biri olmadı standart bir kullanıcıyım. Şimdi akıllarda 2 soru va
Merhaba,

Bugün bir sayfayı takip etmek istediğimde Erişiminiz engellendi yazdı, daha sonra araştırdım ya biri şikayet etmiş, ya çok fotoğraf beğenmişsiniz ya da çok takip etmişsiniz insanları vs vs şeyler vardı. İşin garibi bunların hiç biri olmadı standart bir kullanıcıyım. Şimdi akıllarda 2 soru var

1- Ya biri beni şikayet etti ve inceleme bitene kadar böyle olacak
2- Peki bu sorun nasıl çözülür?

Bonus: İş çözülene kadar kimsenin fotoğrafını beğenme kimseyi takip etme falan dedi arkadaş var mıdır sizce doğruluğu?


Sevgiler
paramolacak
(20.11.19)
Ben ilk açtığımda 20 kişiyi ekleyip takip etme trafiğine girmiştim, bikaç da fotoğraf beğenip yourm yazınca aynı aptal blokeyi ben de yedim :D Ama ertesi gün bloke edildiğin saatte tekrar hesabını aktif şekilde kullanailiyorsun. O zamana kadar bekliycen artık :)


superfluid
(20.11.19)
zuckerberg beni gecenlerde boyle engellemisti iste.

bir seyi begenemiyor, kimseyi ekleyemiyordum. zaten begeniye tiklayinca bir uyari yazisi ekranda beliriyor. oradan "hata oldugunu dusunuyorsan bildir" kivaminda bir secenek vardi. onu tiklayin. tiklayin ve tiklayin.

sonunda vazgececekler.

(tabii sizi begeni ve eklemeden mahrum kilan facebook'un yapay zekasi. simdilik geri zekali. uyarin duzeltsinler.)


(1)

Çiçek Guruları yardım edebilir mi?

Geçen hafta arkadaşım bir çiçek hediye getirdi, haftada 1 sularsın dedi ve aynı gün il dışına çıktım az önce geldim ( tam 1 hafta oldu ) gecen hafta evden çıkarken de sulamıştım bir baktım topraklarında pamukçuk gibi şeyler var,1- bu çiçeğin cinsi nedir, nasıl bakmam gerekir2- bu pamukçuk gibi şeyle
Geçen hafta arkadaşım bir çiçek hediye getirdi, haftada 1 sularsın dedi ve aynı gün il dışına çıktım az önce geldim ( tam 1 hafta oldu ) gecen hafta evden çıkarken de sulamıştım bir baktım topraklarında pamukçuk gibi şeyler var,

1- bu çiçeğin cinsi nedir, nasıl bakmam gerekir
2- bu pamukçuk gibi şeyler neden olmuş olabilir.

eksiup.com


Sevgiler
paramolacak
(01.11.19)
1. guzmanya
2. bilmiyorum


jeharfi
(01.11.19)
(10)

Uzun Vadede iPhone mu ? Android mi ?

Hali hazırda 1 sene önce ikinci el olarak aldığım 5s kullanıyorum, daha önce lg g4 kullanıyordum ama işletim sistemi donuyordu , teknik arızalar meydana geldi ve bıktım androidden.Şimdi yeni bir telefon almak istesem sizce yüklü bir meblağ bayılıp İphone X mi alsam ( x dememin nedeni tamamen maddi)Y
Hali hazırda 1 sene önce ikinci el olarak aldığım 5s kullanıyorum, daha önce lg g4 kullanıyordum ama işletim sistemi donuyordu , teknik arızalar meydana geldi ve bıktım androidden.

Şimdi yeni bir telefon almak istesem sizce yüklü bir meblağ bayılıp İphone X mi alsam ( x dememin nedeni tamamen maddi)

Yoksa 4 bin bandın da bir android mi alsam ?

Hangisi beni daha uzun süre götürür çok kestiremiyorum, yapacağım harcamanın gerekli olup olmadığı konusunda da emin değilim, malum 5s artık yazılım güncellemesi almıyor. 5s tamamen çöp olana kadar kullanmaya devam mı etsem ?

Fikirleriniz benim için önemli, şimdiden herkese teşekkürler.

Edit: Peki cevabı iPhone olanlar hangi modelini tavsiye ederler bütçe 8-8500 tl.

Sevgiler
paramolacak
(09.10.19)
İphone.

Ha ben 3 yıldır samsung s7 kullanıyorum hala da memnunum ama herkes öyle kullanmıyor. Apple ürünleri daha genele yayılmış şekilde iyi.


nhk ni youkosu
(09.10.19)
Hala 2. El iphone takir takir calisiyor ama 5s zamani cikan tum andoidler cop. 5 sene sonra da ayni olacak o yuzden iphone.


c1b2k3
(09.10.19)
iphpne. Ama uzun vadede hepimiz ölmüş olacağız.

Model olarak da internetten o paraya alınabilecek en iyi iphone’u tavsiye ediyorum


Delay Fuze
(09.10.19)
Birde mesela ,

XR 2018 de çıkmış ama tek kamera,
x2017 de çıkmış ama çift kamera,

Yeni olmasına rağmen neden xr tek kamera? siz hangisini önerirsiniz?


paramolacak
(09.10.19)
xiaomi mi 3 ekran kırıldığı için güvenlik kamerasına çevirdim 2 ay önce. 5s ile aynı dönemin telefonu. ezbere konuşmak güzel olsa gerek. apple ekosistemindeysen oradan devam etmek mantıklı olabilir bütçe sıkıntın yoksa. ve ihtiyaçların neler, telefonun sana sunduğu şeylerin hangisine ne kadar ihtiyacın var?


denek hayatım
(09.10.19)
Ben Xiaomiden yana kullanırdım oyumu. Çok iyi telefonları var yahu. Redmi note 7 pro bile çok iyi.


mezarkabul
(09.10.19)
iphone uzun süre götürür. elimde 2015te aldığım iphone6 var ve sadece pili değişti (300 tl). her hangi bir performans sıkıntısı yaşatmıyor. 4sler bile 2016da çalışıyordu. 5s'i appler çalışmayıncaya kadar kullanıp o tarihte yeni bir model almak en iyisi. iphone 8 ya da x ömürlerinin sonuna gelmiş modeller. yeni sayılmazlar.


tururo
(09.10.19)
iphone'u kesinlikle daha uzun süre kullanırsın; fakat x yerine 8 de düşünebilirsin. aynı işlemci(bu demektir ki performans ömürleri aynı olacak), çentik yok ve (seviyorsan)tuşlu son iphone.


kibrit kutusu
(09.10.19)
iPhone XR.

iPhone seni uzun süre götürür. Ama ekonomik olarak ucuz bir android almak çok daha mantıklı oluyor. Mesela ben 2750 civarına samsung a50 aldım. şimdi beni çok götürmese 3 sene sonra bir daha alsam oldu sana 6 bin. yine karlı, yine karlı...


babilbaligi
(10.10.19)
ben hala 4s kullanıyorum. 3 senelik bir g5 maceram oldu onunla da sıkıntı yaşamadım. bence iphone xr'a bir şans verebilirsiniz.


rosencruz
(10.10.19)
(2)

Rapor Okuyacağım bir portal öneriniz var mı ?

Selamlar,Konu kıstası olmadan, her türlü bilginin raporlarını okuyabileceğim bir site vs var mıdır? Bildiğiniz.
Selamlar,

Konu kıstası olmadan, her türlü bilginin raporlarını okuyabileceğim bir site vs var mıdır? Bildiğiniz.
paramolacak
(21.08.19)
Uzay-havacılık alanında:
ntrs.nasa.gov


panamera
(21.08.19)
(1)

Bedelli Terhis Hesaplamam Doğrumu?

Merhaba,Başlangıcım 20 Temmuz yazıyorTeslim tarihim 23 TemmuzBu doğrultuda 9 Ağustos günü mü terhis oluyorum ?Sevgiler
Merhaba,

Başlangıcım 20 Temmuz yazıyor
Teslim tarihim 23 Temmuz

Bu doğrultuda 9 Ağustos günü mü terhis oluyorum ?

Sevgiler
paramolacak
(15.07.19)
Evet dogru. 20 temmuzdan baslayip 21 sayiyorsun.


lynda.com
(15.07.19)
(7)

Üzerime tatil atın lütfen bütçe 4 bin tl :)

Selamlar,Bir türlü seçemedik nereye gidelim ne yapalım diye :) her yer olur, deniz, kültür, yayla falan farketmez. Kız arkadaşım ile gideceğim toplam bütçemiz 4 bin tl 5 günümüz var :)Sevgiler
Selamlar,

Bir türlü seçemedik nereye gidelim ne yapalım diye :) her yer olur, deniz, kültür, yayla falan farketmez. Kız arkadaşım ile gideceğim toplam bütçemiz 4 bin tl 5 günümüz var :)

Sevgiler
paramolacak
(10.07.19)
Daha önce denemedoginiz bir şey olsun. Birbirinizi tanımış olursunuz.


hasmetizm 2046
(10.07.19)
olimpos olabilir. araba varsa çadır kampı ile 5 günde birkaç güzel güney sahili görülebilir. datça falan.


reanarchy
(10.07.19)
@RENARCHY araba yok kanka


paramolacak
(10.07.19)
sakin mi, eğlenceli mi, aktivite tatili mi ne istiyorsunuz? ona göre bir yer önerelim.


babilbaligi
(10.07.19)
@babilbaligi hiç farketmez kardeşim :)


paramolacak
(10.07.19)
Ege kiyilarina gidin, deniz tatili yaparsiniz mis gibi.


chitosan
(10.07.19)
İzmir Özdere gökkuşağı koyu, sakin ve temiz. Tavsiye ederim.


(1)

Yıllardır Kullanmadığım İş Bankası Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

Sayın Kemal Dervişler,Yıllardır kullanmadığım bir İş Bankası hesabım var, ne kartı var, ne hesap nosu ne şifresi, bugün mail atmışlar yeni kartınız şube de gelin alın diye, ben kart başvurusunda bulunmadım muhtemelen banka kartımın tarihi bitti yenilediler, müterii hizmetlerini arıyorum ama mailimde
Sayın Kemal Dervişler,

Yıllardır kullanmadığım bir İş Bankası hesabım var, ne kartı var, ne hesap nosu ne şifresi, bugün mail atmışlar yeni kartınız şube de gelin alın diye, ben kart başvurusunda bulunmadım muhtemelen banka kartımın tarihi bitti yenilediler, müterii hizmetlerini arıyorum ama mailimde telefonumda eski kullanmadığım bilgiler olduğu için işlem yaptırmıyor, kart şu an yaşamadığım bir il de bulunan şube de . Bu sorunu nasıl çözebilirim?
paramolacak
(17.06.19)
Herhangi bir şubeye giderek kimliğiniz ile ilgili hesabın bilgilerini alabilirsiniz. Dilerseniz bilgilerini güncelleyerek tekrar kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak hesabınızı size yakın olan şubeye de çekebilirsiniz.

İlla kapatacağım derseniz hesap bilgilerine ulaştığınız hesabınız hakkında herhangi bir şubeye dilekçe ile başvurmanız yeterli olacaktır. Ama şunu unutmayın ki hesap kapatma ile iptal etme farklı şeylerdir :) kapatılan hesap tekrar aktif edilebilir. İptal edilen hesap tekrar açılamaz.


janavarorion
(17.06.19)
(4)

Kıbrıs'a eski kimliğim ile girebilir miyim?

Merhaba,Kimliğimi yenilemedim, hala eki büyük kimliği kullanıyorum, Kıbrıs'a eski kimliğim yada ehliyetim ile girebilir miyim?Sevgiler
Merhaba,

Kimliğimi yenilemedim, hala eki büyük kimliği kullanıyorum, Kıbrıs'a eski kimliğim yada ehliyetim ile girebilir miyim?

Sevgiler
paramolacak
(12.06.19)
daha geçen gün eski kimlikle gürcistan a girişte bir sorun yaşamadım.


karsiyakaliyiz
(12.06.19)
Eski kimliğinle sorunsuz girersin, daha bayramda girdim.


pasaportla girmeyin sakın


kveldulv
(12.06.19)
Ehliyet olmuyor


goodman
(12.06.19)
(9)

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Bir çok yerde farklı farklı söylemler hatta deloitte bin sitesinde bile hesaplama arv ama, deloitte de 2019 yılı çıkış işlemleri için ''Seçtiğiniz tarih için kıdem tazminatı tavan değeri henüz belirlenmemiştir.'' diyor. Ben 2016 girişliyim 2019 da çıksam ne kadar alacağımı nasıl hesaplayabilirim?
Bir çok yerde farklı farklı söylemler hatta deloitte bin sitesinde bile hesaplama arv ama, deloitte de 2019 yılı çıkış işlemleri için ''Seçtiğiniz tarih için kıdem tazminatı tavan değeri henüz belirlenmemiştir.'' diyor. Ben 2016 girişliyim 2019 da çıksam ne kadar alacağımı nasıl hesaplayabilirim?
paramolacak
(10.06.19)
2016 haziran'ından önce girdiyseniz 3 yıllık kıdem tazminatınız var demektir. kendi isteğinizle çıkarsanız böyle bir hak yok tabii ki. haklı fesih ya da çıkarılma senaryosu üzerine söylersek 6017,60 TL'yi geçmemek koşuluyla 3 brüt maaş alırsınız. brütünüz 6017,60 TL'nin üstündeyse bu bedelin yani 6017,60 TL'nin 3 katını alırsınız.

Haziran'dan sonra çıkacaksanız bu bedel biraz daha artacak.


himmet dayi
(10.06.19)
net-brut.com


Jux
(10.06.19)
@himmet dayı

2016 Eylülde girdim 2019 Eylülde çıkmak istesem ve brütüm bahsettiğinizin üzerinde 9 bin tl . Bu durumda bu hesap doğrultsunda ben 27 bin tl mi alabiliyorum.


paramolacak
(10.06.19)
Hayır hocam. Dediğim gibi üst sınır 6017,60 TL olabilir. Tabii eylül için bu bedel biraz daha artar. 6.500 TL olduğunu varsayalım. 3 tam yılı doldurursanız 19.500 TL alırsınız maksimum.

Senelik izin ve ihbar tazminatı haklarınız da varsa bunları da ekleyin üstüne.


himmet dayi
(10.06.19)
01.01.2019 - 30.06.2019 tarihleri arasında kıdem tavanı

6.017,60 TL

temmuz’da tekrar zam gelecek.
6.500 civarı olur muhtemelen.

eylül’de çıkarsan brüt maaşına göre 3 kıdem alırsın.
şimdi çıkardan 2
ilaveten kendin çıkarsan ihbar ya da kıdem alamazsın.

çıkartılırsan ya da karşılıklı anlaşırsanız kıdem+ihbar+izin gibi hakkarını nakit koyarsın cebine

kabaca 25-30 bin tl yapar..


otopsicocugu
(10.06.19)
kisaca
son brut maasin x son isyerinde calistigin yil

ornek: 4900 tl x 5 yil =


exlibris
(10.06.19)
hocam dediğin site en güveniliri, sadece yılın 2. yarısı için kıdem tavanı henzü belli olmadığı için sana net tutar veremiyor.
1 ay içinde belli olur. sana doğru tutarı gösterir.

ama 6500 civarı bir şey olacak büyük ihtimalle.


benaslinda
(10.06.19)
ayrıca soruda "çıkmak istersem" demişsin, istifa edersen kıdem tazminatı hak edemezsin. erkekler için askere gideceksen kadınlar da da evleninde kıdem alma hakkı var.

istifa edicem kıdem alırım diye bir fikrin varsa diye belirtmek istedim.


benaslinda
(10.06.19)
Çok teşekkürler, normal şartlarda kişi lendi istifa ederse evet alamıyor ancak çalıştığım kıdem tazminatımızı veriyor.


paramolacak
(10.06.19)
(13)

Babam artık iyice canımı sıkıyor.

Peder bey ile olduk olası yıldımız barışmadı zaten ama eskiden çocuktuk şimdi 30 a geldik koymaya başlıyor. Elazığ'da askerlik yapacağım, bulundukları ilde trakya bölgesinde, bugün yemin töreni muhabbeti oldu çok uzak gidilmez oraya zaten 21 gün falan dedi, eskiden olsa koymazdı ama geçen hafta hala
Peder bey ile olduk olası yıldımız barışmadı zaten ama eskiden çocuktuk şimdi 30 a geldik koymaya başlıyor. Elazığ'da askerlik yapacağım, bulundukları ilde trakya bölgesinde, bugün yemin töreni muhabbeti oldu çok uzak gidilmez oraya zaten 21 gün falan dedi, eskiden olsa koymazdı ama geçen hafta halaoğlunun yemin törenine gitti (tamam 2 saatlik yol ama oğluyum sonuçta).Ne olursa olsun insan bu biryere olan birşey geliriz tabi demez mi yahu.

Geçen duyuruda açmıştım hatta, araba almak istedi beni aradı (normalde 30 senede 3 kere aramıştır) dedi böyle böyle araba alıcam ne diyosun (ayrı yaşadığım için onlardan) dedim sen bilirsin para senin arabada senin sen bilirsin dedi para bizim (ulan dedim düzeldi heralde), temmuzda eline toplu para geçicek ama şimdi kredi çekeyim temmuzda kapatırım dedi 3 ay ertelemli krediler varmış dedi, dedim sen bilirsin ama bi araştıralım, ben araştırana kadar almış arabayı, bugünde diyor ki temmuzda 2500 lira ödeme yapıcam dedim neden e dedi o 3 ay ertelemeli benim anladığım gibi değilmiş, dedim sana demedimmi ben oku araştır diye, ne danışıyorsun,ne okuyorsun, arkadaşlarının söyledikleri bizimkilerden daha önemli, paşa paşa öde iyi olmuş dedim. Kalktı gitti.


Ya çok şişirdim kafanızı ama, gerçekten düşünüyorum yani yarın öbürgün düğün dernek olursa ben bu adamı nasıl sokucam elalem içine babam diye. Herkesin ki mi böyle yoksa benimki mi anlamıyorum. Maddi olarak şu zamana kadar 1 kuruş almadım, almamda ama bu adam ile ne bi sohbetimiz var ne muhabbetimiz senelerdir. Ortada kavga gürültüde yok. Bana bişeyler desenize ya, çok sıkıldım
paramolacak
(05.06.19)
bence siz abartiyorsunuz, babanizin soylemlerinde bir anormallik yok


cay sigara
(05.06.19)
Anladığım kadarıyla kredi için senden direkt para istemek için aramamış, o durumu paylaşmış sadece. Babalar böyle biraz, bazen ben iyi bilirim kafasında olabiliyorlar. Alttan almak zorundayız. Ben ortada insanlarla tanıştıramayacağın bir durum göremedim anlattığın kadarıyla. Bence biraz babana kızgınsın yılların ilgisizliği sonucunda, bu yüzden de ufak şeyleri bile kafanda büyütüyorsun. Klişe olabilir ama konuşmak en iyi çözüm.


mg3929
(05.06.19)
1- Baban bana kalırsa genelde bize aşılanmaya çalışılan çocuklarına mesafeli baba portresine uyum sağlamış biraz; ama sorun şu ki bu durum sadece ondan kaynaklanmıyor olabilir, yani sen de çok normal değilsin. Babana karşı hoşgörülü olmadığın çok bariz, onu takıntı haline getirdiğinden normal bir davranış olsa bile her yaptığı batıyor sana belli ki. Bence bazı noktalarda saygısızlığa da varıyor davranışların. Sen ona bu kadar mesafeliyken ondan farklı bir davranış beklemek olanaksız.

2- Hayır, herkesin babası kesinlikle böyle değil.

3- Bir dahaki sefere lütfen birkaç noktalama işareti kullan, bağlaçları düzgünce ayır. Okurken gözüm kanadı, beynim bulandı.


whyamy
(05.06.19)
Kardeş ruhun liseli kalmış, lise 1'den beri babamdan bir kuruş para almadım. mezuniyetime, yemin törenime bokuma püsürüme gelmedi. defalarca borç verdim geri alamayacağımı bildiğim halde. ben ağlamadım bu kadar.


goodz
(05.06.19)
Abartiyorsunuz biraz.


Burada anlattıklarınız biraz basit kalmış ama bence esas sabrınızı taşıran şey, burada anlatmadığınız o kısımlar.

Benim anladığım kadarıyla buradaki örnekler sizi önemsemediği, umursamadığı, fikirlerinizi değerli görmediği düşüncesinin artık dayanılmaz hale geldiği iki örnek. Muhtemelen çocukken pek çok kez o mesajı almışsınızdır. Yukarıdakilerin dediği gibi geleneksel bir baba modeliyse zaten "çocuk bilmez böyle işleri, ben baba olarak yapmalıyım" kafası çok olağan.
Bunun yanında (çok sık rastlandığı için diyorum) dışarıya, yeğenlere bal börek olup size ve kardeşlerinize çok ketum davranmacalar, kendi ailesini hep sizinle olan çekirdek ailesinden üstte tutmacalar vs de olabilir. Bu da o değersizlik düşüncesini etkilemiş olabilir.

Şimdi olay sizin ne yapmak istediğiniz. Babayla orta yolu bulmak mı, artık o onayı beklemekten vazgeçmek mi? Ne?


mor bembombom
(05.06.19)
@morbembombom

Teşekkür ederim geri dönüşlerin için. İşte onu bilemiyorum bende, ya bu yaşa kadar değişmedi herif salla gitsin diyorum bi, bi taraftanda ya bu nasıl insan diyorum. Aynı ev içersinde 1 muhabbetimiz bile yok 3 ayda bir gelmeme rağmen, İlk gün nasılsın, işler nasıl birde son gün dönerken hadi güle güle. Konuşulacak kadar bile değerli görmüyorum aslında, ya da nasıl konuşulur onu da bilmiyorum çünkü daha önce gerçekten hiç konuşmadık.


paramolacak
(05.06.19)
3 günlük dünya boşver sen kalp kırmamaya çalış hele ki baba kalbi. Sabret boşver. Ölünce üzülürsün.


Kahir ekseriyet
(05.06.19)
@paramolacak, şimdi hepimiz belli bir onay, belli bir kabul edilme bekleriz alemizden. Sizinki birazcık o onaylanma beklemeyle babayı silme arasında net çizgide kalmış gibi. Hani ya o uç ya o uç gibi. Şimdi ne yazsam çok farazi kaçacak ama genel olarak orada devreye şu giriyor: O uçlar dışında aradaki gri bölgeyi de görmeye çalışabilirsiniz. Yani bir bakıma babanızı "tanısanız seversiniz" belki. Neyden hoşlanır, nasıl ortak bir aktivite bulunur vs.
Ha bu dolmuşlukla sizin babanızı nasıl önce kabul edip sonra ortak nokta bulacağınız kısmı biraz zor olabilir ama mümkün.
Seneler sonra kimlerin kimlerin araları düzelmedi, ülkecenek ne sinan çetin sahneleri gördük hehheeey. Sizin niye olmasın?


mor bembombom
(05.06.19)
Ben bu iki olayda bir numara görmedim. Benim oğlum evimin dibinde bedelli yapsa bile ben gitmem mesela yemin törenine ki sen burada trakya-erzincan diyosun.

Araba mevzusunda da adam senin de şikayet ettiğin şeye yıkmaya çalışmış ve senden fikir istemiş ve anladığım kadarıyle sen de yılların birikmişliği ile parmağının ucuyla tutmuşsun konuyu.

Eğer bütün olaylar bu iki örnek gibiyse abartıyorsun bnce. Böyle baba modeli çok var.


teritori
(05.06.19)
sen konuşmayı dene bir gün, sallama olsa da olur, iş değiştirecem sen ne diyorsun de, bir kaç bişi danış, evde musluk bozuldu ben bunu nasıl yaparım diye ara (yalanda olsa), oradaki hali tavrı nasıl olacak onu bir gör, ona göre hareket edersin.


selam
(06.06.19)
Öiko kusura bakma ama yaşın otuz olmuş ama hala 15 gibi davranıyosun gb geldi bana. Anlattığın iki örnek üzerinden yorumlarsak, birincisi tarakyadan elazığa kıçı kırık bi yemin töreni için yaşlı başlı insanları yormak ne. O geleyim dese bile senin gelme diyeceğin yerde bir de kıskançlık yapıp, ona gitti bana gelmem dedi diyorsun. Buradan zaten sende sıkıntı var. Koca adam olmuşsun ananı babanı düşünmen gerek kendinden önce.
İkinci örneğinde de sen zaten umursamamamışsın. Baban da hissetmiştir bunu. Gdip kafasına göre almış arabayı işte. Seni hiç aramasa bu sefer de danışmadan etmeden araba almış diyecektin muhtemelen. Ayrıca Senle konuşması ve senin araştırıp geri dönmen arasındaki süreden bahsetmemişsin gibi. Adan sana sormuş sen bilirsin senin paran ne demek? Git ne yaparsan yap demişsin gibi geldi.
Kısaca arada kavga tartışma da yok dediğin için biraz senin yaşına göre davranmak gerekli biraz da alttan alıp ilgi göstermenle hallolucak seyler.


aile bile olsa beklentileri ayarlamak lazım. sonra hayalkırıklığı, sitem, öfke, tartışma, laf sokma vs oluyor. olduğu gbi kabullenip mümkünse doğru mesafede durmak lazım. o yüzden meslek edinip kendi ayaklarımız üzerinde durmaya çalışıyoruz.


sttc
(06.06.19)
(10)

iş yerinden ayrılan arkadaşa hediye önerisi.

Merhaba,3 yıldır beraber çalıştığım ekip arkadaşım yeni bir girişim için işten ayrılıyor, ayrıca eşide yakın arkadaşım. Kendilerine bakınca beni hatırlayacakları hemde bu yeni çıktıkları yolda başarılar dileyebileceğim bir hediye düşünüyorum sabahtan beri ama aklıma hiçbir şey gelmiyor. Sizden öneri
Merhaba,

3 yıldır beraber çalıştığım ekip arkadaşım yeni bir girişim için işten ayrılıyor, ayrıca eşide yakın arkadaşım. Kendilerine bakınca beni hatırlayacakları hemde bu yeni çıktıkları yolda başarılar dileyebileceğim bir hediye düşünüyorum sabahtan beri ama aklıma hiçbir şey gelmiyor. Sizden öneri alabilir miyim?
paramolacak
(30.05.19)
cinsiyet nedir? cinsiyete gore daha nokya atisi oneriler gelebilir

bence cinsiyetten bagimsiz guzel bir kalem olabilir, surekli kullanir, cross, lamy gibi 200-300 liralik bir sey olablir. tabiii butcenizi de bilmiyoruz


exlibris
(30.05.19)
Karı-koca ikiside arkadaşım bütçem maksimum 150, bu bütçeye ikisine de ya da sadece birine de alabilirim.


paramolacak
(30.05.19)
tenis raketi. belki sayende tenise başlar.


kahve makinesi veya kupa veya hepsi.


saksı bitkisi


jimjim
(30.05.19)
cinsiyet erkekse söyle bir erkek cantasi

www.amazon.de

kadinsa bir kol saati
www.amazon.de


terre d hermes


dismainpula
(30.05.19)
Teşekkürler önerileriniz için ama azıcık makul fiyatlı hediyeler önerseniz :)


paramolacak
(31.05.19)
kendi aranızda bir şakanız vs. varsa bunu bir kahve kupasına vs. bastırabilrisiniz.

malum fiyatlardan dolayı 150tl'ye çok bir şey alınmıyo maalesef


ilkot
(31.05.19)
ben olsam termos gibi bişi alabilirdim. tefalin travel mugları fena değil, indirimde stanley de bulabilirsiniz belki.

www.trendyol.com

www.trendyol.com

www.trendyol.com


ruz
(31.05.19)
(3)

Sözlük Açmak İstiyorum, Yardım edebilir misiniz?

Merhaba,geçen günde yazdım ama pek yanıt alamadım. Bir alan adı satın aldım bir sözlük açmak istiyorum, bunun için normal site kurmak gibi mi işleyecek sistem ( domalın +hosting+script) yoksa ekstra başka dikkat edilmesi gereken şeyleri varı. Birde sanırım ücretsiz scriptler var onları mı kullanmalı
Merhaba,

geçen günde yazdım ama pek yanıt alamadım. Bir alan adı satın aldım bir sözlük açmak istiyorum, bunun için normal site kurmak gibi mi işleyecek sistem ( domalın +hosting+script) yoksa ekstra başka dikkat edilmesi gereken şeyleri varı. Birde sanırım ücretsiz scriptler var onları mı kullanmalı yoksa para verip almalı mıyım. Alacaksam da nereleri önerirsiniz.
paramolacak
(23.05.19)
ücretsiz sözlük scripti var mı bilmiyorum ama varsa bile sağı solu açık dolu olabilir. yarın bir gün hacklenme, indeks yeme gibi olaylar yaşayabilirsiniz. bir de belli bir trafikten sonra basit bir hosting ile sözlük yürütmek kolay olmayabilir. pek çok sözlük veritabanlarına dayalı çalışıyor ve bunlar sunucuya baya yük bindiren şeyler. shared denilen paylaşımlı hosting ortamlarında bu nedenle sözlük işletmek pek mantıklı olmayabilir. bence en azından bir vps ile başlayın. script içinse mümkünse parasını verip kodlatın.


rosencruz
(23.05.19)
sanki eskiden bir hub vardı bunun için, domain bağlanılıyormuydu hatırlamıyorum ama, unuttum bak domaini


selam
(23.05.19)
Ücretsize bulaşma r10 da hazır scripti satanlar vardır


(2)

Sözlük Script i lazım?

Ne yapayım nereden alayım ? ne önerirsiniz?
Ne yapayım nereden alayım ? ne önerirsiniz?
paramolacak
(22.05.19)
Server hatası veriyor başka yok mudur?


paramolacak
(22.05.19)
(6)

Kredimi nasıl kapatmalıyım?

Merhaba,Ziraat Bankasına aylık 800 tl ödediğim bir kredim var ve 10. ayda biticek, kalan borcum 3.600 tl.Yapı krediden 3.600 tl kredi çektiğimde 5 ay vadeli ayık 792 tl ödüyorum. sizce bu durumda yapı krediden kredi çekip ziraatı kapatsam mı. Değer mi yoksa fantezi peşinde koşma mı dersiniz?
Merhaba,

Ziraat Bankasına aylık 800 tl ödediğim bir kredim var ve 10. ayda biticek, kalan borcum 3.600 tl.
Yapı krediden 3.600 tl kredi çektiğimde 5 ay vadeli ayık 792 tl ödüyorum. sizce bu durumda yapı krediden kredi çekip ziraatı kapatsam mı. Değer mi yoksa fantezi peşinde koşma mı dersiniz?
paramolacak
(19.05.19)
yanlış mı anladım yoksa 40 tl için bununla mı uğraşacaksınız?


ronartest
(19.05.19)
aynı tarihte bitecekse ne gerek var hocam bu aksiyona anlamadım? 40 tl'den ziyade biri 3-5 ay erken bitiren bir kredi olsaydı al kurtul derdim de avantajı yok ki bunun?


avatar is back
(19.05.19)
yok doğru anladınız :) o yüzden dedim ya ''fantezi bunlar'' mı diyeceksiniz diye :)


paramolacak
(19.05.19)
kredi çekince ek masraf yok mu?


bahoho
(19.05.19)
Yapi kredi sana onu 3600 olarak vermez dosya masrafi, belki zorunlu sigorta falan masraflar keser, zarar edersin. Velev ki hesabin dogru hakkaten değmez.


pofudukayi
(19.05.19)
Kapatmamalısın


primetime
(19.05.19)
(7)

Babamın kredi ve banka sorunsalı hakkında yardıma ihtiyacım var

Herkese Merhaba,Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, sorumuz şu :)1-Peder bey bankadan 32 bin tl kredi çekmiş 36 ay vade ile. 36 ay sonunda bankaya 50.500 lira ödeyecek. Ödeyeceği aylık mevla 1.402 lira (3 ay ertelemeli çektiği için temmuzda başlayacak ödemeye)2- Peder bey'in eline a
Herkese Merhaba,

Bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, sorumuz şu :)

1-Peder bey bankadan 32 bin tl kredi çekmiş 36 ay vade ile. 36 ay sonunda bankaya 50.500 lira ödeyecek. Ödeyeceği aylık mevla 1.402 lira (3 ay ertelemeli çektiği için temmuzda başlayacak ödemeye)

2- Peder bey'in eline ağustos ayında 50 bin tl para geçecek, der ki temmuz taksidini ödeyeceğim geri kalanı direk 50 bin tl içinden kapatacağım ve kredi bitecek.

3- Bende diyorum ki 50 bin tl yi bankaya faize yatır aylık 689 tl faiz geliri var üzerine de maaşından koy ve birden kapatmak yerine yarısını banka yarsını sen ödemiş gibi ol ve 36 ay sonunda 50 bin tl bankada kalsın.

Sizce hesabım mantıklı mı?

Sevgiler
paramolacak
(09.05.19)
Erken odemede tutar duser, bankaya sorup onu ogrenin.


veritaslibertas
(09.05.19)
Degil. Erken oderse elinize 10 bin kalir min.


tosunpasa
(09.05.19)
Oturup kalem kalem hesaplamak lazım. Ben de yüksek ihtimalle aynı şeyi yapmayı düşünürdüm.


baal
(09.05.19)
e ya peki 36 ay boyunca kredinin yarısını maaştan öderken cebinizden çıkacak para? boş yere niye faiz ödeyesiniz? zaten uçmuş faizler.


belirsizlik
(09.05.19)
Tl faiz ile kesinlikle mantikli degil erken kapatip faizden kurtulabilirsin ki ilgili faiz bankanin senin mevduatina verecegi faizden yuksektir, bankalar da bu sekilde kar eder. Ama ben ele gecen parayi dolar alicam, bitcoin alicam falan dersen o baska riskli ama karli olabilir.


pofudukayi
(10.05.19)
Tahminen erken ödeyeceğiniz için 35 bin TL'ye tüm bakiyeyi kapatırsınız. 15 bin de kalır. Dediğiniz mantıklı değil çünkü 36 ay boyunca 50 bin TL anaparam kalacak diyorsunuz ama faiz ödüyorsunuz Bankaya gereksiz yere. Aylık 1.402 TL taksit ödemeyi göze alacaksınız madem. 35 bine krediyi kapatın. Siz yine Bankaya ödeyecekmiş gibi kenara 689 TL faizin üzerine koyacağınız 713 TL'yi bir kenara atın. Bu durumda kapama sonrası vade için 713*32 = 22.816 TL yapar. 15 bini 3 yıl vadeye koysanız tahmini getirisi ile birlikte faizin %20 bandında kalacağını düşünseniz 25-26 bin yapar. Aylık biriktirdiğinizin hesabına girmedim.

Diğer türlü yaparsanız ve yarın bir gün aylık taksidi ödemek (maaştan artırmak) sorun olursa ve eldeki ile kapatmaya çalışırsanız uzunca bir süre faiz ödediğiniz için zararlı çıkarsınız. Bu şekilde kontrol sizin elinizde olur. Döviz vs farklı yatırımlara da girebilirsiniz.


FAtE
(10.05.19)
Herkese fikri için çok teşekkür ederim, sanırım borcu toptan kapatacağız ve geriye kalan parayı da faize koyacağız, her ay gelen faizi de çekip artık ne kadar olursa dolar alacağız.


paramolacak
(10.05.19)
(2)

Domain satışını nasıl yapabilirim ?

Elimde bir domain var ve güncel duruma göre değerlenebileceğini düşünüyorum, bu durumda alan adımı satmak için nerelere haber salmalıyım ?
Elimde bir domain var ve güncel duruma göre değerlenebileceğini düşünüyorum, bu durumda alan adımı satmak için nerelere haber salmalıyım ?
paramolacak
(22.04.19)
godaddy'e bakabilirsiniz


fikir iscisi65
(22.04.19)
"this domain is for sale" seklinde bir sayfa yukleyip, iletisim bilgilerini sayfaya yazarsan, almak isteyenler seni bulur.

mesela: bikemonitor.com


crucio
(22.04.19)
(1)

Golden Virginia Fiyatları Hakkında

Bugün 2 paket golden virginia, 2 paket 120 lik ocb filtre ve 2 paket 100 lük gizeh kağıda 78 tl verdim Beşiktaş Hasanpaşa'da sizce uygun mu? daha uygun yerler var mı İstanbul'da önerebileceğiniz?
Bugün 2 paket golden virginia, 2 paket 120 lik ocb filtre ve 2 paket 100 lük gizeh kağıda 78 tl verdim Beşiktaş Hasanpaşa'da sizce uygun mu? daha uygun yerler var mı İstanbul'da önerebileceğiniz?
paramolacak
(20.04.19)
Uygundur daha ucuzu çok zor bulursun.

Hera tütün'e bakın bir de


kablelvuku
(20.04.19)
(14)

Yine faiz ile hayat geçirme sorusu ?

Kıymetli Banker Kastelliler,Geçen gün bir arkadasım ile gerçekleştirdiğim sohbetin içinden çıkamadım bu nedenle sizlerinde görüşlerini almak isterim diye mevcut olayı buraya bırakıyorum.Durum şöyle ceryan ediyor, Arkadaşımın 600 bin tl ederinde bir evi var hayatında bu evden başka bir malı mülkü yok
Kıymetli Banker Kastelliler,

Geçen gün bir arkadasım ile gerçekleştirdiğim sohbetin içinden çıkamadım bu nedenle sizlerinde görüşlerini almak isterim diye mevcut olayı buraya bırakıyorum.

Durum şöyle ceryan ediyor, Arkadaşımın 600 bin tl ederinde bir evi var hayatında bu evden başka bir malı mülkü yok, kendisi bu evi satıp faize yatıracağını bu faizin aylık getirisinin 9 bin küsur olduğunu söyledi, 3 bin tl ilk evde otursa bile eline kalan 6 bin tl ile rahat geçinirim dedi, zaten çalıştığım yerden 3,500 lira alıyorum hemde bi dünya sinir stres çekiyorum dedi.

Kendisine yok enflasyon falan filan dedim ama, birader sende çalışıyorsun senin paran enflasyonda erimiyor mu ? en azından ev de yatarım erirse de öyle erisin dedi.

Ben çözemedim durumu, 600 bin yok bende ama mevcut durumda gerçekten 150-200 bin parası olan adam çalışmadan yaşayabilir mi?
paramolacak
(15.04.19)
Arkadaşına enflasyonu şöyle açıklayabilirsin

600 bin tl
15 Nisan 2015 - 223 bin $
15 Nisan 2016 - 210 bin $
15 Nisan 2017 - 163 bin $
15 Nisan 2018 - 146 bin $
15 Nisan 2019 - 103 bin $

ediyor.


Corc
(15.04.19)
Ben eldeki tek birikimle ev almaya her zaman karşı olan, ticarete gönül vermiş biriyim. Ama ev almış birinin de sudan sebeplerle ev satmasını almasından daha mantıksız bulan biriyim. Ev almak kolay değil satınca parayı türlü sebeplerle yemek kolay. Yerinde olsam arkadaşınızın zor da olsa işimi değiştirir ve ek gelir için e ticaret ve yapmasını öneririm.evi satınca sadece faiz geliri elde etmeyecek, evin yıllık değer kazancından olacak.bir gün tekrar ev almak istediğinde 600 bine daha kötü bir ev alacak.arti stresli bir işte çalışmaktan daha yorucu bir şey varsa o da evde tembellik yapmaktır insanı miskinlestirir bunalıma sokar.
Ha şunu da söyleyeyim. İşinden istifa Edip veya kovulup evde oturduğu ikinci üçüncü ayında doğru bir fikir bulup o fikirle iş yapıp hayatına basamak atlatıp iyi ki istifa etmişim ya da kovulmusum diyen çok arkadaşım var iş kurmasına vesile olduğum ama bu yapı meselesi herkes yapamaz. Arkadaşınızın derdi evde oturmaksa sonu kötü olur. Tembel adam ehli keyf adamdır şimdi günün çoğunda çalıştığı için 3500 yetiyor ama calismiyorken 6 bin de yetmez.


gurur
(15.04.19)
@retorique Neden :) ben zaten bu mantığı tam kavrayamadığım için dordum, bana açıklayabilir misiniz?

@Corc , bak bunu anladım, bu doğru ama herif ana param zaten duracak, sadece faiz ile yaşayacağım diyor,


paramolacak
(15.04.19)
@gurur teşekkürler :)

Adamın niyeti şu, kız arkadaşı ile evlenecekler yakın zamanda kız arkadaşının iyi bir geliri var e bende faiz ile kendi yapmak istediğim işleri yaparım diyor esasen, mevcut işinden çok sıkılmış ve mevcut işi yapmak istediklerine engel oluyor. İşi bırakıp parasız da kalmak istemiyor.


paramolacak
(15.04.19)
@paramolacak

işte ben de o yüzden yazdım
Şimdi o ev bugün 600 bin ediyorsa, 5 sene sonra 1000.000 edecek kayıp yok
ama o nakit para 600bin tl, bugün 100k $ sa, 5 sene sonra 60k $ olacak
600bin tl atıyorum, 100 tane 4k televizyon almaya yetiyorsa bugün, o gün 50 tane almaya yetecek

Rakam 600bin tl olacak ama, gücü düşecek, dolarlı cevabımda gördüğün gibi.
eriyecek o para değer olacak.


Corc
(15.04.19)
İş yapacaksa tamam. O konuda da vereceğim tavsiye parlak fikirler peşinde kosmasin, basit gercekler üzerinden zaten tutmuş fikirleri kovalasin.40 yıldır ticaretle uğraşan bir ailenin 20 senedir kendi işini yapan bir evladı olarak söylüyorum.para her zaman gozumuzun önünde olan ama sırf kendi ilgi alanımıza girmediği için farketmedigimiz ama milyonlarca insanın 10-20 tlsini kolayca ve defalarca harcadığı islerdedir.


gurur
(15.04.19)
@gurur buraya yazan dostların fikirlerini kendisine okutacağım :)


paramolacak
(15.04.19)
yanlış biliyorsam birileri düzeltsin ama dolar hesaplarına da faiz veriyorlar. 100k dolarak %2.5 ile %3 arasında faiz alabilir. hem enflasyona karşı parası azalmaz hemde yine kazançlı çıkar.


@retorique

Yahu yapma şimdi anlamaz o işlerden, birde girerse elindekini de kaybedecek ):


paramolacak
(15.04.19)
sorun arkadaşının 30 yıl sonra da 6 bin lira ile geçinmek durumunda kalması olacak.

paşa gönlü bilir, sana ne?

p.s. 100 bin dolara yıllık 3 bin dolar düşer, o da aylık 250 dolar eder. o parayla geçinecekse bence sorun yok.


babilbaligi
(15.04.19)
@kraldançokkralcı ,

Doğru veriliyor ancak faiz oranları çok çok düşük 100 bin usd ye 70 dolar aylık faiz veriyor adamlar


paramolacak
(15.04.19)
Anaparasını korumasından kasıt esas enflasyondan korumasıdır. Türkiye'de enflasyon belirsiz bir roller coaster olduğu için yapacağı şey çok riskli. Ancak ABD'de Kanada'da enfalsyonun %1-2 olduğu yerlerde bunu yapmak gayet makul, yapan da milyon tane insan var, financial independence konulu bloglara bakabilirsiniz örnekler için.

Yapılması gereken şey her yıl anaparanın üzerine anaparanın o yılki enflasyon farkını, kişinin o yılki masraflarını ve bu masrafların enflasyon farkını koyabilen bir yatırım yöntemi bulabilmek.

(ön not: aşağıdaki örnekte rakamlar hesaplama kolay olsun diye seçilmiştir, gerçek hayatla ilgisi yoktur.)

Yani misal 100k para var diyelim elinizde. Yıllık enflasyon %5 olsa 1 yılın sonunda anapara en az 105k olmak zorunda ki 'korunmuş' olsun. Buna ek olarak sizin 1 yıllık harcamalarınız var, ona da hadi diyelim 36k (ayda 3k). Ne etti? 105 + 36 = 141k. Ancak, sizin bu harcamalarınız da enflasyon oranında artacak. Bu şu demek: 1. yıl 36k harcıyorken 2. yıl birebir aynı kalemlere 36+36*.05 = 37.8 harcıyor olacaksınız.

Dolayısıyla sizin bu standartta hayatınıza devam edebilmeniz için 100k olan anaparanın üzerinde
i) 5k enflasyon farkı (enflasyon %5 olmak koşuluyla)
ii) 36k geçim masrafları (aylık 3k harcadığınızı varsayarak)
iii) 1.8k geçim masraflarına enflasyon farklı (ek güvence)
koyabilen bir yatırım yapmanız lazım.

100k'yı bu şartlarda (%5 enflasyon ile aylık 3k harcama) yıl sonunda 100+5+36+1.8 = 143k yapabiliyorsanız yaptığınız iş mantıklıdır. Bunu ister faizle yapın, ister borsayla yapın, ister at yarışı oynayın, hesap değişmez. Aylık harcamaların da şu anki yaşan tarzına göre değişmeyeceğini varsayıyorum, yani çocuk okul neyin varsa ona göre hesaplamak lazım.

ANCAK gerçek hayatta enflasyon %20lerde, 3 sene önce %10'lardaydı, seneye %30 olmayacağının garantisi yok. Bu durum Türkiye'de öngörülemeyeceği için kişi ya kendini garantiye alıp enflasyonu en az %30'dan hesaplayıp ona göre gelir elde etmeye çalışacak, ya bu işten vazgeçecek, ya da eksik hesap yapıp 3 sene sonra 'ne mallık yapmışım yahu' diyip iş hayatına mecburen geri dönecek. Seçim sizin.

son not: ekonomist değilim, hobi olarak financial independence üzerine dünya şey okudum ama atladığım detaylar mutlaka olabilir.


taurina
(15.04.19)
Öncelikle yukarıda bir sürü cevap yazılmış ama parça parça olduğu için toparlamak gerekir, yazılanların hepsi doğru ama bir araya getirelim.

1. En büyük yanılgı, Koyarım bankaya paramı faizi ile mis gibi geçinirim, İlk bakışta bankaların verdiği faiz oranıyla gül gibi geçineceğini sanırsın ama işin aslı hiç de öyle değim maalesef, Bugünün şartlarında alacağı faiz en yüksek oranla %20.5 olsun diyelim %15 Stopaj vergisiyle birlikte ayda 6500 TL para girer diyelim cebine, şöyle bir düşününce temiz para gibi ama bir sene sonra cebine hala aynı para giriyorken bu para karşılığında alabileceği ürün miktarı azalır, yukarıda tv örneği vermiş çok güzel bir örnek ama daha güzeli parasının döviz karşılığına bakmak o konuda da @Corc gayet güzel bir tablo koymuş ortaya. Şimdi arkadaşın diyecek ki e ben çalışıp maaş alırken de aynı durumdayım? O zaman ona cevabın şu olmalı çalışırken her yıl maaşın enflasyon oranında zamlanır(!) ve elinde olanı elden çıkartmadan hala para almaya devam ediyorsundur, hayat pahalılığı değişmeyen bir etken burada ama sahip olunan değer hala elinde duruyor.

2. Şu ara ev satmak için en yanlış zaman, çünkü inşaat sektörü kan kaybediyor, inşaat şirketleri iflasın eşiğinde, satılmayı bekleyen binlerce ev ve proje var ama alıcı yok, 1 milyon tl'lik konutlar ederinin 2/3'ü fiyatına satılmaya çalışılıyor, haliyle 600 TL 'lik evi 600 TL'ye satabilecek mi belli değil 600 TL açılış rakamı belirler kendince ama 1 ay sonra panikleyip 400 TL verene razı olabilir yani ev satmak için en kötü zaman almak için ise hep kötü zaman zaten türkiye'de, nedenini şöyle açıklayayım, 2015 yılında özel bir bankadaki temsilcime gidip ev almak istiyorum ne yapsak dedim o da evin tamamını ödeyecek paran var mı diye sordu, olsa gelip bankaya niye sorayım gider alırım dedim, o zaman işinin başına geç paranı toparla türkiye'de şu an krediyle ev almak kadar büyük bir ahmaklık yok amorti süresi 20 yılın üzerinde 400 bin liraya aldığın evi 700- 800 liraya kiraya verebildiğin bir ortamda ev alınmaz demişti, yani arkadaşın ev alarak zaten bir hata yapmış ama şu ortamda evi satmak daha büyük bir hata olur.

3. Peki Daha mantıklı bir seçenek yok mu? Elbette var, arkadaşın elinden gelen bir mesleği icra etmek için evi satıp parasını sermaye olarak kullanabilir, örneğin @gurur'un da söylediği gibi e-ticaret yapabilir parasını bankada döviz mevduatı olarak tutar çok küçük olsa da bir miktar faiz geliri elde ederken e-ticaret ile hayatını idame ettirecek kadar gelir de elde edebilir, küçük riskli e-ticaret günümüzde tercih edilen bir iş dalı. Ancak burada anahtar kriter Mevduatı TL cinsinden değil döviz cinsinden tutması, belki yüksek faiz elde edemez ama parasını enflasyona karşı korumuş olur.

4. Bazı arkadaşlar Ev değerlenir şöyle böyle olur demiş ama Evin değerleneceği de maalesef Türkiye şartlarında belli değil belki o ev 20 sene değerlenmeyebilir belki değeri bile düşebilir, ama döviz cinsinden bir Mevduat Evden daha mantıklı bir yatırım aracı olabilir örneğin doların 1 TL olduğu zamanlarda 600 bin TL'yi mevduat olarak bankaya yatırmış olsan şu anda faiziyle birlikte 600 küsür bin dolar paran olurdu o da günümüz şartlarında 3 milyon 480 bin TL yapardı. Yani yatırım için ev almak ne yazık ki düşünüldüğü gibi iyi bir fikir değil, eğer oturmak için ev alıyorsanız alın ama amaç yatırımsa geri dönüşü 20 yıldan uzun sürecek bir yatırım yaptığınızı unutmayın ve 20 yıl yatırım için çok uzun bir süre onu daha mantıklı enstrümanlarda değerlendirmek daha akıllıca olacaktır.

5. Miskinlik gerçekten çok tehlikelidir bir süre sonra insanda psikolojik sorunlara yol açar, ayrıca arkadaşın eşinin çalıştığından bahsetmişsin, arkadaşın bir süre sonra evde oturmaktan sıkılacak ve eşiyle sorunlar yaşamaya başlayacaktır, çalışan insan kafasında bir şeyler kurgulamaz ama evde oturan insan bir süre sonra saçma sapan şeyler düşünmeye başlar.


Benim nacizane önerim : Eğer illa ki evi satmak istiyorsa satıp parayı dövize çevirip bankaya Döviz Mevduat olarak yatırsın, Eğer uzmanı olduğu bir konu varsa o konuda Youtube kanalı açsın videolar çeksin, ürün tanıtımı vb. 1 yıl sonra kanalı belli bir olgunluğa ulaştığında mis gibi reklam geliri elde eder, parası bankada döviz cinsinden durduğu için enflasyona karşı koruma altında olur bir de üstüne ufak faiz geliri de elde etmiş olur.

Not : Yukarıda yazılanların hiçbirisi yatırım tavsiyesi değildir demeyi de ihmal etmeyelim :)


solo
(15.04.19)
Cahilce yazıyorum ama o evi satıp daha ucuz bi şehirden daha ucuz bir ev alsın. Ayda asgari geçim sağlayacak işlere de keyfe keder koştursun. Kalan paranın da bir kısmı vadeli bir kısmı da dövız vs. Bunu bi düşünün


(21)

30.000 Tl paraya araba mı almamı ? Faize mi yatırmalı ?

Selamlar,Peder bey 40 yıllık kamu çalışma hayatına 6 ay sonra veda ediyor, alacağı emeklilik ikramiyesi ile 30.000 tl ye kadar bir araba almak istiyor, amacı da balık tutmaya, köye falan giderken kullanmak, yaşadığımız şehir küçük bir kent olduğu için gündelik hayatta ulaşım yürüyerek sağlanacak. Du
Selamlar,

Peder bey 40 yıllık kamu çalışma hayatına 6 ay sonra veda ediyor, alacağı emeklilik ikramiyesi ile 30.000 tl ye kadar bir araba almak istiyor, amacı da balık tutmaya, köye falan giderken kullanmak, yaşadığımız şehir küçük bir kent olduğu için gündelik hayatta ulaşım yürüyerek sağlanacak. Durumu bana sordu, bende araba almaya karşı biri olarak bence faize yatır dedim ama bir yandan da içimde ''Adam 40 sene çalışmış bir araba almak istiyor kırma hevesini '' diyorum. Siz aynı durumda olsaydınız ne yapardınız?
paramolacak
(06.04.19)
o yaştaki adam faizi ne yapacak. araba alın gitsin.


un
(06.04.19)
Tabi ki araba yahu
Küçük düşünmeyin bu kadar


damladamla
(06.04.19)
Adam yıllarca çalışmış şimdi ayağını yerden kesecek, rahat ettirecek ufak bir araba almak istiyor. Hakkı mıdır? Sonuna kadar.


iki teker asigi
(06.04.19)
''Adam 40 sene çalışmış bir araba almak istiyor kırma hevesini ''


tabii ki araba ya da babanız ne istiyorsa o.
emekliliği gelmiş bir insanın yapması gereken tek şey artık -olabildiğince- hayatın tadını çıkarmaktır.


asisamus
(06.04.19)
Alsın arabayı hemen. Ne parası ne faizi? Para lazımsa çocuklar biraz daha çalışsın. Fazla mesai yapsın, ek işe girsin vs. Kırk yıl çalışmış zaten. Bırakın adam emekli olsun artık, yazık günah adama da...


nihayet
(06.04.19)
40 yil para kazanmak icin calismis adamcağız. Kendi kisisel zevki icin kullanabecegi imkanini da para kazanmaya sarfettirmeyin.

30 bine 99-2001 arasi corolla alinabilir sorunsuzluk acisindan. Tam emekli arabasi zaten. Ya da 8-10 bin de siz cocuklari ekleyin imkan varsa. Firorino falan alin. Baliga, gezmeye bagaj vs lazim olur. Hen gorus acisi da iyi. Yaslilar icin yuksek arac idealdir.


30 bin liranın faizi bu enflasyonda kendini zor kurtarır. Emekli adam ve gündelik işlerinde arabayı kullanacaksa araba elbette mantıklı olan.


silver apple
(06.04.19)
tabi ki araba.


trajikomix
(06.04.19)
arabayi faize yatirsin, hediye olarak cocuklari araba alsin


crucio
(06.04.19)
Araba ancak üzerine eklemeniz gerekebilir. 30 bin'e düzgün bir araç zor gibi.


gölgede aynı
(06.04.19)
Araba alsın tabi ki dar düşünceye gerek yok


Melange
(06.04.19)
arabalar da yıpranma payı hariç enflasyon oranında değer kazanıyor, yani ileride satmak isterse verdiği parayı korumuş olur, hem de bu sürede işiniz görülür araba ile. araba mantıklı.


Valla 30 bin ikramiyesinin ortalama 1/5 i falan eder herhalde. Almak istiyorsa alsın.


30 bin liranın aylık faizi ne kadar, hesapladınız mı?


elorelia
(06.04.19)
araba almazsaniz yarin obur gun Allah gecinden versin o gun geldiginde cok pisman olursunuz.Alin arabayi adam keyif yapsin


turkuaz
(06.04.19)
Adam yıllarca çalışmış faiz getirisi yerine ona güzel problemsiz bir araba bulun.
Balık ekipmanları filan bakıp teşvik edin.
Emeklilik süreci boşluğa düşmeden sağlıklı başlar, zamanını keyifli geçirebileceği alışkanlıklar kazanırsa kendisi de sağlıklı olur diye düşünüyorum. Haddim olmadan.


30bine ne faizi dostum ya. Araba alin tabii ki. Emekligiligini yasasin adam. 30bin tl nin faizi emekliliğini yasatmaz adama.
Ayagini yerden kesecek bir sey alin hic dusunmeden. Omrunun yarisi, belki daha fazlası gecmis zaten. Faize yatir bilmemne derken bu adam hayati ne zaman yasayacak.
Sorman bile gereksiz dostum.


stavro
(06.04.19)
iç sesiniz doğru diyor. hevesini kırmayın.


biseysorcaktim
(06.04.19)
Fikirleriniz için teşekkür ederim, bana yardımcı olan arkadaşları tik ledim :)


paramolacak
(06.04.19)
Araba +1 gezsin balik tutsun ne faizi.


baldan kaymak
(06.04.19)
(5)

Dişim Kırıldı, fikrinize ihtiyacım var.

Selamlar,Bugün leblebi yerden sol köpek dişim kırıldı, kök içinde kaldı, henüz acı yok, şimdi bundan sonra ki süreçte ne olacak, implant mı yapılacak ya da başka bir tedavi yöntemi var mı? Ayrıca özel hastane de yaptırsam ne kadar ücrete mal olur? Devlet hostesinde yaptırsam nasıl olur? Bir de bu te
Selamlar,

Bugün leblebi yerden sol köpek dişim kırıldı, kök içinde kaldı, henüz acı yok, şimdi bundan sonra ki süreçte ne olacak, implant mı yapılacak ya da başka bir tedavi yöntemi var mı? Ayrıca özel hastane de yaptırsam ne kadar ücrete mal olur? Devlet hostesinde yaptırsam nasıl olur? Bir de bu tedavi süreci ne kadar sürer.

Şimdiden çok teşekkür ederim fikirleriniz için.
paramolacak
(02.04.19)
bir foto atabilirseniz daha doğru yorum yapılır aslında.


neverlose
(02.04.19)
köpek dişim kırılmadı ama azı dişim kırıldı birkaç defa hatta en son cuma kırıldı.
birkaç senaryo var ya komple dişi kaybedeceksin orası boş kalacak yada implant yapılacak

ikinci senaryo dolgu yada kaplama ile diş kurtulacak bnu ancak dişi görünce doktor söyleyebilir.

kaplama fiyatları değişkem malzemeye göre değişiyor 250-450 bandında
implant en pahalısı kaliteli olanlar sadece malzeme olarak 800 euro civarında(evet) yerli olanların fiyatları daha düşük

devlet yapıyor mu hiç bilmiyorum ama özel diş hekimlerinde yakın zamanlarda bu fiyatlara hepsini yaptırdım.


basond
(02.04.19)
@basond Ya gözükmeyecek bi yerde olsa kalsın derim 800 euro dan sonra da bunu yaptırmam lazım. Devlet baba ya sığınacağız yine desenize


paramolacak
(02.04.19)
geçmiş olsun
olur da implantta karar kılınırsa diye söylüyorum, bikaç gün önce bi soruda yazılmıştı, diş çekildikten hemen sonra yapılması yerine bi süre bekledikten sonra yapılması tercih edilmeliymiş.


sttc
(02.04.19)
Bana da 2 ay önce aynısı oldu, altta en dipten 3. Diş kırıldı. Özelde yaptırdım totalde ücreti 1200 civarı oldu. Çekmediler dişi, kesip üstüne yeni diş koydular.


mg3929
(02.04.19)
(1)

30 Mart İdo Bursa Seferi İptal Olur mu?

Malum istanbul için fırtına var , bugün bir çok sefer iptal olmuş ama yarın için iptal sefer gözükmüyor. Sizce yarın sabah Yenikapı Bursa seferi iptal olurmu ( sabah). İptal olur ise ne zaman internet sitelerinde yayınlarlar?
Malum istanbul için fırtına var , bugün bir çok sefer iptal olmuş ama yarın için iptal sefer gözükmüyor. Sizce yarın sabah Yenikapı Bursa seferi iptal olurmu ( sabah). İptal olur ise ne zaman internet sitelerinde yayınlarlar?
paramolacak
(29.03.19)
Kadıköy-Yenikapı-Bursa 30.03.2019 07:50 - 09:45
Değerli Misafirimiz; Olumsuz Hava Koşulları nedeniyle 30.03.2019 Kadıköy-Yenikapı-Bursa 07:50 seferimizi iptal etmek zorunda kaldık. Anlayışınız için teşekkür ederiz.


sutlu nescafe
(29.03.19)
(3)

Duvar Kaplama Malzemesi Hakkında

Herkese selam,Odama aşağıda resmi bulunan duvar kaplama işinden yapmak istiyorum, toplam 20 m2 civarı bir ihtiyacım olacak, bunun içinde sizlere 2 sorum var,1- Kaç adet levha almam gerekecek,2- En uygunu nereden bulabilirim, (Konum İstanbul)Sevgilerhttps://www.trendyol.com/exclusive/tas-tugla-desen-
Herkese selam,

Odama aşağıda resmi bulunan duvar kaplama işinden yapmak istiyorum, toplam 20 m2 civarı bir ihtiyacım olacak, bunun içinde sizlere 2 sorum var,

1- Kaç adet levha almam gerekecek,
2- En uygunu nereden bulabilirim, (Konum İstanbul)

Sevgiler

www.trendyol.com
paramolacak
(14.03.19)
koçtaş, bauhaus vb. yapı marketlerde bulunabilir, levha sayısıyla ilgili çalışanlar yardımcı olabilir. zaten devamı olan bir ürünse ve az gelirse tekrar tedarik edersiniz. (babilbaligi'na istinaden... evet linkteki malzeme duvar kağıdı ancak böyle desenli kabartma yapıştırılabilir köpük levhalar da var ve aynı yerlerde bulunabilir.)


9kuyruklukedi
(14.03.19)
birincisi bu levha değil, duvar kağıdı. rulo halinde satılıyor, bir rulosu 5 metrekare.

sen kaplamak istediğin duvara göre kendin kesip yapıştıracaksın, %30 fire hesaplasan rahat rahat yeter.


babilbaligi
(14.03.19)
Doğru ya, köpük yerine kağıt linki vermişim, peki bunları büyük yapı marketlerden ziyade başka bir yerden daha uyguna alabilir miyim?


paramolacak
(14.03.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.