Giriş
(2)

Yurtdışından Wifi-Cellular Ipad Almak

Merhabalar,Normal (Wifi) Ipad almakta sorun yok ancak Cellular versiyonda nasıl oluyor? Yurtdışından alınabiliyor mu yoksa Iphonelar gibi Türkiye hattı mı olması gerekiyor? Yurtdışıdan alırsak Iphone gibi telefon vergisiyle mi kullanabiliyoruz sadece?
Merhabalar,

Normal (Wifi) Ipad almakta sorun yok ancak Cellular versiyonda nasıl oluyor? Yurtdışından alınabiliyor mu yoksa Iphonelar gibi Türkiye hattı mı olması gerekiyor? Yurtdışıdan alırsak Iphone gibi telefon vergisiyle mi kullanabiliyoruz sadece?
parcaliham
(13.10.19)
sim kart takacaksan aynı telefonlarda olduğu gibi 1500 lira verip pasaport kaydı yapman gerekir. hiç sim kart takmazsan wifi ipad gibi kullanabilirsin.


hadsafhada
(13.10.19)
karışmak gibi olmasın ama.. her yerde wifi var.. wifi olmayan yerlerde de telefonun interneti paylaşıma açıp (hotspot) tabletten internete girebildiğimiz bu takvimde simkartlı tablet almak, hatta yurtdışından almak hiç mantıklı değil.. hem garantisi olmayacak hem de kayıt parası ödeyeceksiniz yok yere..

yurtiçinden normal (wifi) IPAD alın.. garantisi olur başınız ağrımaz..

not:
olmaz olmaz demeyin elektronik cihazlar her an bozulabiliyor.. geçen yıl ps4 almıştım, haftada bir gün oyun oynamama rağmen gamepadin analog kolu bozuldu.. garantiden yenisini verdiler.. piyasada 350liradan satılıyor


strobist
(13.10.19)
(8)

Bedelli Askerlikte ALES

21 Eylül'de askere teslim olmalıyım. 22 Eylül'de ise ALES sınavı var.Normal askerlikte yol izni vs. verip gönderiyorlar diye biliyorum ancak bedellide bu durum nasıl olacak?Gidip, izin alıp hemen geri sınava mı döneceğim? Yoksa geç mi teslim olmalıyım?
21 Eylül'de askere teslim olmalıyım. 22 Eylül'de ise ALES sınavı var.

Normal askerlikte yol izni vs. verip gönderiyorlar diye biliyorum ancak bedellide bu durum nasıl olacak?

Gidip, izin alıp hemen geri sınava mı döneceğim? Yoksa geç mi teslim olmalıyım?
parcaliham
(03.09.19)
Gidip izin alıp geri döneceksin. Yanında sınava giris belgen de olsun


kablelvuku
(03.09.19)
Geç teslim olabilirsin. Normalde askerliğini yapacağın süre içerisinde herhangi bir zaman teslim olabiliyorsun, ama tabi kaç gün geç gittiysen o kadar geç çıkıyorsun.


ben olsam ales'ten çıkıp aynı gün teslim olurum. mazeretini anlatırsın, en kötü diğerlerinden 2 gün geç bitirirsin.


Geç teslim ol sorun yaşamazsın.


21 eylülde değil, yol izninize bağlı olarak 23 veya 24 eylülde teslim olacaksınız.
O yüzden sınava rahat rahat girersiniz. Sevk kağıtları cuma günü çıkacak. Orada detaylı belgeyi görürsünüz. Ben de aynı tarihte gidiyorum bu arada.


tss
(03.09.19)
garantiye almak istiyorsan şimdiden git dilekçe ver şubene. Şu tarihte şu sınavım var gidip dönmek çok sıkıntı olacağı için teslim ve terhis tarihimin ötelenmesi diye. Sorun edeceklerini zannetmiyorum resmi bir sınav.


argent dawn
(03.09.19)
geç teslim ol geç çıkarsın. örneğin 23 eylül'de teslim oldun 2 gün geç terhis olursun. bizde de bir çocuk sınav için 5 gün geç geldi sorun olmadı.

izin vs. sakın uğraşma gidip çıkamazsın birlikten sınavın yanar.


ada meltemi
(03.09.19)
21 ctesi. cumartesi teslim olunmaz. ya pazartesi ya da salı teslim olacaksın


paintov
(03.09.19)
(8)

Berlin'de 1200 Euro

Merkezi, güzel bir evimiz var ve kira ödemiyoruz diyelim. Çalışmıyoruz. Ayda 1200 Euro havadan (babadan değil) geliyor.Berlin'de 1200 Euro'ya bir ayda neler yapılır? Nasıl bir yaşam sürülür?Şöyle bohem, bol içkili, savruk bir yaşam sürülebilir mi?
Merkezi, güzel bir evimiz var ve kira ödemiyoruz diyelim. Çalışmıyoruz. Ayda 1200 Euro havadan (babadan değil) geliyor.

Berlin'de 1200 Euro'ya bir ayda neler yapılır? Nasıl bir yaşam sürülür?

Şöyle bohem, bol içkili, savruk bir yaşam sürülebilir mi?
parcaliham
(18.08.19)
Evet.


Biraz tutumlu olursan ve yürümeyi veya bisiklete binmeyi seviyorsan çok iyi geçinirsin. Kira vermiyor olmak büyük avantaj(ya da kirayı halletmiş olmak)

Alkoliksen geçinemezsin.


marsargo
(19.08.19)
Alkoliksen de bir sikinti olmaz. Uygun fiyatli yerel biralardan her allahin gunu icebilirsin.


stavro
(19.08.19)
Kira yok ama gene de neben cost denilen aidat var mi ona da bakmak lazim.Yerine gore faturalarla beraber 350 Euroya kadar cikabilir.Gene de bekarsan rahat gecinirsin


turkuaz
(19.08.19)
Kira yoksa fena takılırsın


mg3929
(19.08.19)
şimdi hayvan gibi bir birim içki yaklaşık 10 Euro. Bir şişe viski, martini, uzo, rakı, tekila, Jager ve benzeri. şarabın şişesi 2-3 Euro, biranın kasası 9-10 Euro.

Dolayısıyla ayda 300 Euro'dan fazla alkol harcaması yaparsan karaciğer iflas eder, geberirsin. ama dışarıda içmek epey daha pahalı, o işe girersen 1200 Euro yemez. Net.

Savruk hayatın gözüne gözüne vurursun.


babilbaligi
(19.08.19)
Valla harika hayat. Tadını çıkart


westblack
(19.08.19)
ketamine bulaşmaaaa


sameidiot solo
(19.08.19)
(5)

Farklı Deneyimler ve Tatiller

Çok çalıştığım bir dönemi geride bırakıyorum. Amacım hayatta iyi ki yapmışım dediğim bir takım deneyimlere sahip olmak. En basiti hiç su altı dalışı yapmadım. Onu yapmak istiyorum. Bir ormanda kendi başıma kamp yapmak istiyorum. Arabayla Selanik civarına gidip sülalemin geldiği köyü görmek istiyorum
Çok çalıştığım bir dönemi geride bırakıyorum. Amacım hayatta iyi ki yapmışım dediğim bir takım deneyimlere sahip olmak. En basiti hiç su altı dalışı yapmadım. Onu yapmak istiyorum. Bir ormanda kendi başıma kamp yapmak istiyorum. Arabayla Selanik civarına gidip sülalemin geldiği köyü görmek istiyorum. Bunun gibi belki ilk başta akla gelmeyecek ama ölmeden önce mutlaka yap dediğiniz şeyler var mı?
parcaliham
(04.08.19)
Londraya ve New Yorka gitmek istiyorum, aslında büyük bir gezi listem var ama ilk sırada bu iki şehir geliyor

İyi bir yunan lokantasında birkaç saat bizukili klarnetli oturmak istiyorum

seslendirme yapmak istiyorum, çok karakter kaygım yok

iyi bir vücuda sahip olmak istiyorum, aslında çatım iyi ama disiplinim zayıf

tekneyle açılıp birkaç gün kafamı dinlemek istiyorum, bu yunan lokantası hayaliyle birleşebilir

düzgün ve evden çalışabileceğim, haftanın ya da ayın belirli günleri şehirlerarası ya da uluslararası toplantılarına da katılabileceğim bir iş kurmak istiyorum, mümkünse bodrum tabanlı; bunun için öncelikle BIM uygulamalarını obsesif bir şekilde öğrenmem bir köşeden de müellifi olabileceğim işler almam lazım

bisikletle yerkesik yolundan akbükten menteşeye çıkmak istiyorum


sameidiot solo
(04.08.19)
ben ölmeden once mutlaka trenle ulkeler arasi seyahat yapmayi planliyorum ama soyle rusya-cin hatti gibi bir hatta. 2 saatlik degil :)

bir de yine uzun sureli bir cruise yapmak istiyorum birkac haftalik. bu ikisini yapmadan ölmem umarim :)


in vino veritas
(04.08.19)
ah eklemeyi unutmusum bir de amerika'yi bastan basa arabayla gezmek gibi bir hayalim var, bu acik ara en ucuk hayal olan tabi :)


in vino veritas
(04.08.19)
bizim burada iki katlı ortası bahçe olan bir kafe var. bahçenin üstüne güneşten korunmak için tente kurmuşlar. 2. kattan onların üzerine atlamak istiyorum uzun zamandır. daha cesaret edemedim.


Yamaç paraşütü de yap :)


megalomaniac
(04.08.19)
(1)

Öcalan'ın Yargılanması

Bu yargılanmanın hepsi TV'de yayınlanmış mıydı? Nereden bulabilirim?
Bu yargılanmanın hepsi TV'de yayınlanmış mıydı? Nereden bulabilirim?
parcaliham
(02.08.19)
Ben de arıyorum ve bulamadım ama şöyle bir şey var.

www.youtube.com


anarsik kurbaga
(02.08.19)
(1)

Araç Kirası ve Faturası

1 aylık bir araç kiralamam gerekiyor. Ödemeyi ben yaptım, araç benim üstüme kiralandı ancak faturayı şirket adına kestirmem gerekiyor. Ancak ben faturayı kestireceğim şirkette çalışan değilim. Bu maliye açısından bir sorun yaratır mı? Kesilen fatura şirketin işine yarar mı?
1 aylık bir araç kiralamam gerekiyor. Ödemeyi ben yaptım, araç benim üstüme kiralandı ancak faturayı şirket adına kestirmem gerekiyor. Ancak ben faturayı kestireceğim şirkette çalışan değilim. Bu maliye açısından bir sorun yaratır mı? Kesilen fatura şirketin işine yarar mı?
parcaliham
(23.07.19)
yaratmaz, yarar gider yazarlar


(1)

Kartuş Sorusu

Elimde Canon MB2050 model printer var bir buçuk aylık yoğun bir kullanıma girecek. Kırsal bir yerde kullanmak zorunda kalacağız. Kartuşlara baktım, siyah + renkli 250 TL'ye mal oluyor. Bu kartuşlar beni ne kadar götürür? Kaç tane almam gerekir? Ve çok pahalı değil mi? Bu kartuş işinin ucuzu olmuyor
Elimde Canon MB2050 model printer var bir buçuk aylık yoğun bir kullanıma girecek. Kırsal bir yerde kullanmak zorunda kalacağız. Kartuşlara baktım, siyah + renkli 250 TL'ye mal oluyor. Bu kartuşlar beni ne kadar götürür? Kaç tane almam gerekir? Ve çok pahalı değil mi? Bu kartuş işinin ucuzu olmuyor mu? Önerilere açığım.
parcaliham
(12.07.19)
bu marka ve model için detayı bilmiyorum ama kartuş doldurma ve muadil kartuş seçenekleri var. fiyatlar orjinale göre daha uygun. yazıcıya zarar verir falan diyenler olabilir, zarar vermez.


scudman1
(12.07.19)
(2)

İngiltere Vizesi

Arkadaşlar bu para tuzağına düştüm. Neyse, sorum çok basit ama kafayı yemek üzereyim.TLS aracılığıyla randevumu aldım ancak belgelerimi online olarak yükleyeceğim yeri bir türlü bulamadım.Sistem şu sanırım: https://static.tlscontact.com/media/esolo_webapp_user_guide.pdfAncak e solo sistemine nasıl g
Arkadaşlar bu para tuzağına düştüm. Neyse, sorum çok basit ama kafayı yemek üzereyim.

TLS aracılığıyla randevumu aldım ancak belgelerimi online olarak yükleyeceğim yeri bir türlü bulamadım.

Sistem şu sanırım: static.tlscontact.com

Ancak e solo sistemine nasıl giriş yapacağımı bir türlü bulamadım.

90 jenerasyonuz, internette haşır neşiriz ama bulamadım arkadaş bulamadım!
parcaliham
(11.07.19)
Bu pdf belgesinde nasıl giriş yapılacağı yok. Bu e solonun web adresini paylaşmamışsınız ama oradan veya mobil app üzerinden kodlarınızla giriş yaptıktan sonra sol taraftaki artı tuşuna basmak lazım. O web app in adresi varsa oraya bakalım


senolll
(11.07.19)
E solo sistemi ülkemizde geçerli değil, aplikasyonu çalışmıyor, o yüzden web sitesi üzerinden işlemlerini yapman gerekiyor. başvuru formunu doldurup tamamladıktan sonra TLS aracılığıyla yönlendirilen yerde randevu aldığın butona tıkladığın sayfada "upload" yazıyor. Oradan yükleyeceksin. Kolay gelsin.


mimetorg
(12.07.19)
(1)

Bahçede Kedi Bakmak

3-4 aylıkken sokaktan bir kedi sahiplendim. 8 ay kadar benimle yaşadı. Evi kapatıp aile evine dönünce annem ve babam istemedi kediyi. Çok yoğun dönemimdeyim. 1,5 ay kadar şehir dışına çıkmam gwrekiyor. Bu nedenle adkadaşıma bıraktım.Vicdanım sızlıyor. Yavrumu terk etmiş gibiyim. Arkadaşına çok alışm
3-4 aylıkken sokaktan bir kedi sahiplendim. 8 ay kadar benimle yaşadı. Evi kapatıp aile evine dönünce annem ve babam istemedi kediyi. Çok yoğun dönemimdeyim. 1,5 ay kadar şehir dışına çıkmam gwrekiyor. Bu nedenle adkadaşıma bıraktım.

Vicdanım sızlıyor. Yavrumu terk etmiş gibiyim. Arkadaşına çok alışmış ama sanırım terk edilme korkusu nedeniyle hiç yanından ayrılmıyormuş.

1,5 ay sonra geri almayı planlıyorum. Bahçemiz var. Acaba bahöede ufak güzel bir kedi evi alsam bakabilir miyim? Geceleri benim odama girip uyuyabilir. (Ev zemin lat, bahçe katı) böyle bir tecrübesi olan var mı? Yoksa bir kere daha yerini değiştirerek hayvana eziyet mi ediyorum....
parcaliham
(06.07.19)
Kediler için yaşadığı alan önemli. Eğer arkadaşın evin içinde bakabiliyorsa kedi için en mutlu olacağı seçenek bu.
Eğer Arkadaşın bakamayacaksa ve başka bir ev de bulamıyorsan bahçede bakmak sokağa bırakmaktan daha iyi bir seçenek.


chavezding
(07.07.19)
(3)

Topografya mı Topoğrafya mı?

Soru başlıktadır.
Soru başlıktadır.
parcaliham
(30.06.19)
topoğrafya.


paco de lucia
(30.06.19)
topoğrafya


silver apple
(30.06.19)
Topoğrafya ğ ile, ama neden "kartografya" g ile anlamadım. :D


dont eat me
(30.06.19)
(1)

Faturada Mükellefi Değiştirmek

Yurtdışında otel + uçuşlar vs. olmak üzere 6-7 tane konaklama + bilet faturası var. Bu faturaların tek bir kişi adına kesilmiş olması gerekiyor. Bunu atlamışız. Şimdi geriye yönelik değiştirtmeye çalışıyoruz. Bazı oteller kabul etti, yeni mükellefli olarak gönderdi. Bazıları yanaşmadı, yapamayız fal
Yurtdışında otel + uçuşlar vs. olmak üzere 6-7 tane konaklama + bilet faturası var. Bu faturaların tek bir kişi adına kesilmiş olması gerekiyor. Bunu atlamışız. Şimdi geriye yönelik değiştirtmeye çalışıyoruz. Bazı oteller kabul etti, yeni mükellefli olarak gönderdi. Bazıları yanaşmadı, yapamayız falan dedi.

1) Diretmeli ve her otele bunu yapmak zorundasınız vs. mi demeliyim? Zorundalar mı?

2) Bazı faturaların üstünde sadece isim kısmını photoshop ile değiştirsem legal olarak büyük bir sorun teşkil eder mi ve bunun açığa çıkma olasılığı nedir? Sanırım thy e-biletlerde 'ebiletfatura.turkishairlines.com' adresinden kontrol edilebiliyor. Bu nedenle bu taktik bu e-biletlerde işe yaramaz gibi.

Neticesinde tüm bu ödemeleri tek bir kişi yaptı ama herkes faturayı kendisi adına kestirdiği için şimdi sorun yaşıyoruz.
parcaliham
(25.06.19)
1. Değiller ama rica ederseniz yaparlar. En kötü olayı izah eden bir yazı alın.
2. Evrakta sahtecilik direkt.

Bu tarz süreçlerde (masraf beyan vs) istisnalar olabilir, onları sorgulayın


superb
(26.06.19)
(4)

Ev Sahibine Anahtar Teslimi

Eski duyurularımdan bilenler bilir. Ev sahibiyle bir anlaşmazlık yaşıyordum.Evden çıkacağıma ve sözleşmeyi devam ettirmeyeceğime dair taahhütlü bir posta gönderdim. Kendisine ulaştı.Süreç sebebiyle kendisiyle yüz yüze gelmek istemiyorum. Bugün arayıp, ''Ay sonunda sen de orada olacaksın, anahtarları
Eski duyurularımdan bilenler bilir. Ev sahibiyle bir anlaşmazlık yaşıyordum.

Evden çıkacağıma ve sözleşmeyi devam ettirmeyeceğime dair taahhütlü bir posta gönderdim. Kendisine ulaştı.

Süreç sebebiyle kendisiyle yüz yüze gelmek istemiyorum. Bugün arayıp, ''Ay sonunda sen de orada olacaksın, anahtarları bana elden teslim edeceksin.'' dedi. Şehir dışındayım, gelemem dedim. Anahtarı elden teslim etmezsen sözleşmen uzar vs. gibi sıktı.

Yasal olarak bunun mümkün olmadığını biliyorum. Açıkçası yüz yüze görüştüğümde de başıma neler geleceğini kestiremiyorum.

Neticesinde anahtarları yine taahhütlü posta ile göndermeyi düşündüm. Mantıklı bir çözüm mü? Daha sonradan almadım diye diretebilir mi? Buna bana bir sorun yaratır mı?
parcaliham
(24.06.19)
Çok kasmayın bence bu kadar. Ben posta kutusuna bırakıp çıkmıştım. Bi halt yiyemez


glamdr1ng
(24.06.19)
kontrat tarihinden en geç 30 gün önce noterden ihtar çekerek çıkacağınızı bildirmeniz gerekiyordu.
anahtar için noter aracılığıyla işlem yapın.

sorun yaratabilir, yaratmış olanı var.


blatta hiberna
(24.06.19)
noterden anahtar teslim ücreti nedir? bilgisi olan var mı?


parcaliham
(24.06.19)
200-300 civarı olabilir, ama emin değilim.
2017 aralık'ta 200'dü diye hatırlıyorum.


blatta hiberna
(24.06.19)
(4)

Vize Süresi Geçmesi Durumu

Arkadaşımla seyahat ediyorum ve vizesi bugün 12’de bitiyor. Bağlantılı uçağımız, ilk uçuşumuz nedeniyle rötar yaptı ve 2. Uçağı kaçırdık. En erken uçak yarın sabah. Ne yapmalı? Vize bittiği için çözüm ne? Polis kontrolünden 10 saat önce geçip geceyi o alanda geçirmek mantıklı mı? Türkiyeye girdiğimi
Arkadaşımla seyahat ediyorum ve vizesi bugün 12’de bitiyor. Bağlantılı uçağımız, ilk uçuşumuz nedeniyle rötar yaptı ve 2. Uçağı kaçırdık. En erken uçak yarın sabah. Ne yapmalı? Vize bittiği için çözüm ne? Polis kontrolünden 10 saat önce geçip geceyi o alanda geçirmek mantıklı mı? Türkiyeye girdiğimizde yine de vize geçmiş derler mi yoksa önceki ülkedeki polis kontrol saati mi önemli sadece?

EDIT: Ülkeden çıkarken görevliyi durumu izah etti. Görevli, 'Sorun değil, bu sizin kabahatiniz değil' dedi. Ama içeri gidip ufak bir kontrol etti belgeleri sonra geri dönüp, iyi yolculuklar dedi.
parcaliham
(09.06.19)
10 saat önce geç. bende aynı duruma düşmüştüm. sorun olmadı.


paudi
(09.06.19)
Tr'de birsey demezler. Damgayi basip gectilerdi bende.

Yurtdisinda pasaport kontrolune girecekseniz 12 den sonra. Oradaki polis sorabilir. Sorun olmasi oradaki polise bagli ben 6 saat gecmistim vizeyi, baska biri geldi kontrol etti. 15 dk falan surdu.
Ama sonra pasaportumu verirken ilk polis bunun cezasi var ama biz komsuyuz falan demisti. Hatta ben anlamadim, ne kadar odicem falan diye sacmalamistim biraz.

Daha sonra internetten arastirdigimda 600 euro cezasi oldugunu ve 10 yil şengene giremezmissin diye okumustum. Yanlis hatirlamiyorsam


wishmaythşngs
(09.06.19)
ben evhamlıyımdır online checkin yapar erkenden geçerdim pasaporttan yoksa mülteci gibi davranılma ihtimalin var ters bir adam baya canını sıkabilir.


basond
(09.06.19)
Ben de basond'a katılıyorum, zaten Avrupa'da baya sıkıntı oluyor bu aralar, adamlar cinslik yapmak için bahane arıyorlar. Önceden gidip beklemeyi tercih ederim mutlaka.


roket adam
(09.06.19)
(5)

Yeşilköy'den Yeni Havalimanına Nasıl Gidilir?

2 sorum var efendim.1) Yeşilköy'den Yeni Havalimanına en mantıklı gidiş yolu.2) Saat 7'deki yurtdışı uçağı için kaçta orada olmalıyız?
2 sorum var efendim.

1) Yeşilköy'den Yeni Havalimanına en mantıklı gidiş yolu.

2) Saat 7'deki yurtdışı uçağı için kaçta orada olmalıyız?
parcaliham
(02.06.19)
ahl civarlarından otobüs kalkıyor galba.

4 saat önce orada olun yürüme mesafeleri çok uzun diyor insanlar


argent dawn
(02.06.19)
@argent dawn
4 saat biraz abartı değil mi?


parcaliham
(02.06.19)
yürüme mesafelerini abartmışlar, tamam var mesafe de, 4 saat fazla. 16:30 - 17:00 arası bavul yoksa iyi. kapı anonsları yapılmıyor, gözün ekranlarda olsun.


koyusiyah
(02.06.19)
dış hatlar için 3 saat önce hava limanında olmanız önerilir normalde.


argent dawn
(02.06.19)
1-) Bakırköy İDO'nun önünden Havaist kalkıyor.


vhdl
(02.06.19)
(3)

Bedelli Askerliğe Geç Gitmek

10-12 gün kadar geç gidersem... mümkün mü? Cezası var mı? Orada kötü muamele dışında bir şey olur mu?
10-12 gün kadar geç gidersem... mümkün mü? Cezası var mı? Orada kötü muamele dışında bir şey olur mu?
parcaliham
(01.06.19)
Bizde geç katılan 2-3 kişi vardı, geç katıldıkları gün kadar uzadı askerlikleri. Kotu muamele olduğunu sanmıyorum özel olarak. Tabiî yerine gore değişebilir oni bilemem.


doxanikee
(01.06.19)
mazeretli şekilde oluyor ancak bildiğim kadarıyla. mazeretsiz 10-12 gün geç kalmayı kabul edeceğini sanmıyorum askeriyenin askerliğin yanmasın.


ayin yazari
(01.06.19)
1-2 gün neyse de 10-12 gün için askeriyeyi arayın sorun..


nahtoderfahrung
(01.06.19)
(6)

Parke Kabarması ve Ev Sahibi

Bilenler bilir, bir süredir ev sahibi ve depozito eksenli sorunlarım var.Kendisi bugün gelip eve baktı ve bir odada parkenin kabardığını gördü. Çatı su akıttığı için olabilir ve çatıdan zaten haberi var. Onun argümanı, gider borusunu temizlemediğimiz ve su bastığı şeklinde. Benim argümanım evin tesi
Bilenler bilir, bir süredir ev sahibi ve depozito eksenli sorunlarım var.

Kendisi bugün gelip eve baktı ve bir odada parkenin kabardığını gördü. Çatı su akıttığı için olabilir ve çatıdan zaten haberi var. Onun argümanı, gider borusunu temizlemediğimiz ve su bastığı şeklinde. Benim argümanım evin tesisatının sorunlu olduğu, onun da yıl boyu bilgilendiriliği ve bir şey yapmadığı şeklinde.

Özetle odanın parkesini yaptırmamızı istiyor. Hak geçsin istemem ama emin değilim. Adam gerçekten haklı mı? Bu parke meselesi kimin sorumluluğu? Bu işi nasıl çözerim?
parcaliham
(31.05.19)
dediği gibi sizin kullanımınızdan kaynaklı veya ihmalinizden kaynaklı bir su basma hadisesi yaşanmışsa, sizin yaptırmanız; çatı kaynaklı, pencere kaynaklı veya su borularının eskimesinden kaynaklı bir bu basma olmuşsa onun yaptırması ve sizin depozitonuza dokunmaması gerekli.


malheiros
(31.05.19)
Konut sigortalıysa sizden para alıp bi de sigortadan da para alabilir. Sigortası var mı yok mu öğrenin


(s)AINT
(31.05.19)
Bir usta çağırıp sorunun ne olduğunu sordum. Beton üstüne dandik parke döşendiği için olduğunu, benim hatam olmadığını söyledi.

Elimde 11 ay kiramı ödediğime ve bir aylık kirayla da eşit depozitomun olduğuna dair kağıt var. (Ev sahibi imzaladı, kağıt onda kaldı-ben fotoğrafını çektim)

Şimdi adam son ayın kirasını ödemezsen dava açıcam diyor. 2000 TL için dava açar mı cidden? Bundan korkmayıp buyur aç dicem sanırım. (+ kirayı elden verdiğim için sanırım bunun vergi cezasını da ödemek zorunda?)

Ne önerirsiniz?


parcaliham
(08.06.19)
Elden verdiğin kiraya karşılık imza alıyor muydun?


Mirket
(08.06.19)
Evet. Kira sözleşmesinde her aya karşılık gelecek 11 imzası var. Tutarıyla. + 11 ay ödediğime + depozitomun olduğuna dair kağıt imzaladı. Ben de son kirayı ödemediğime dair imza attım tutanakta.


parcaliham
(08.06.19)
Parkeye zarar veren sorunun ev sahibinin sorumluluğunda olduğunu kabul etsek bile, parkelerin zarar görmekte olduğuna dair bir bildirim yapmamış olman nedeniyle bence hatalı sensin. Bence vicdanen ödemen gerekir.
Ama ödemezsen mahkeme yoluyla peşine düşebileceğini sanmam. Hele ki elden ödeme olayının usulsüz olmasını kullanabileceğini hissettirirsen.


Mirket
(08.06.19)
(8)

Gider Pusulası Sorunu

Şimdi efendim, ben bir şirket sahibi değilim. Ancak yaptırmam gereken bir iş var. Bu süreçte fotoğrafçılarla falan çalışmam gerekecek. Bu kişiler de serbest çalışan insanlar. Ancak gel gelelim, ben en sonunda bir devlet kurumundan ödeme alabilmek için fatura ya da en kötü ihtimal gider pusulası göst
Şimdi efendim, ben bir şirket sahibi değilim. Ancak yaptırmam gereken bir iş var. Bu süreçte fotoğrafçılarla falan çalışmam gerekecek. Bu kişiler de serbest çalışan insanlar. Ancak gel gelelim, ben en sonunda bir devlet kurumundan ödeme alabilmek için fatura ya da en kötü ihtimal gider pusulası göstermem gerekiyor.

Bilmediğim konu şu: ben şirket olmadan da gider pusulası kesebiliyor muyum? (Devlet benim şirket olmadığımı biliyor ve bunu bilerek bana bu ödemeyi gerçekleştiriyor) Bu süreçte para kaybım yüzde kaç oluyor? Bu işin içinden en mantıklı nasıl çıkabilirim?
parcaliham
(30.05.19)
Gider pusulasını kurumdan alabilirsiniz. Bir kaç yıl öncrsnde gelirin %17si kesliyordu vergi olarak. Güncel rakamı bilmiyorum.


balik kraker
(30.05.19)
Bu ne biçim iş kimse mükellef değil ama herkes iş yapıyor :)
Bu işin içinden çıkman için vergi mükellefi olman lazım ki sen gider pusulası düzenle aldığın mal ve hizmetler için ve bunu devlet kurumuna ibraz et. Kanıt için vesika şart vuk öyle diyor ¯\_(ツ)_/¯


Gider pusulasının amacı zaten mükellef olmadan da iş yapan adamdan vergi alabilmek.
Genellikle belli standarda sahip olmayan işler ama en çok da bir mal/hizmetin spesifik olarak başkasından temin edilememesi durumunda kullanılır.
Mesela senelerce her hafta konsere cıkan sanatcılara bu pusula ile ödeme yaptım. Ya da bazen küçük miktarlarda temin edilmesi gereken gübre, hurdacıdan alınan xyz bir parça... Adam sokak sokak dolaşıp hurda topluyor hangi şirket, hangi mükellefiyet...
Serbest meslek makbuzu bu başlık altında kayıtlı olan mükellerfler tarafından kesilebilir. Örneğin kendi ofisi olan serbest çalışan bir avukat bu makbuzla iş yapar.


balik kraker
(30.05.19)
Siz de şirket değilsiniz, hizmet aldığınız kişi de şirket değil; o zaman mükellef olarak kurum gider pusulası kesecek.


İşin mahiyetini bilmiyorum ama yine de şöyle bir yorum yapayım. Ya siz birlikte iş yapacağınız adamların ücretini de ekleyerek keseceksiniz pusulayı. Sonra onlarla aranızda anlaşacaksınız. Ya da onlar da kendi adlarına kesecekler birer pusula. Bununla ilgili mutlaka o kurumla görşün. Tam ödeme zamanı bu ayarlamaları yapmak daha zor oluyor. Ödeme gecikiyor sinirler geriliyor. Şimdiden görüşün ki çıkabilecek pürüzleri halletmeye vakit olsun.


balik kraker
(30.05.19)
@balık kraker
Sen konsere çıkan sanatçıya ödemeyi kendin düzenlediğin pusula ile yaptın. Ama cevabında duyuru sahibine pusula düzenle diyorsun. Bu adam gp düzenlemeye yetkili değil. Gider pusulasını düzenleyecek olan devlet kurumu ama soruda diyor ki kurum benden evrak istiyor. Gider pusulasını işi yaptıran ya da malı alan düzenler. Bahsettiğin sokak sokak gezen adam malını satıyor sadece, alan kimse kendisi düzenliyor çünkü alan kişi tüccar, basit usul ya da serbest meslek erbabı.

@parçalıham sen kendi harcamaların için gider pusulası düzenleyemezsin ancak vuka göre harcamalarına ait banka dekontun varsa bunlar gider pusulası hükmündedir devlet kurumu illa bir kanıt istiyorsa bunları ibraz et onlar da sana düzenleyecekleri gider pusulasına istinaden sana ödeme yapabilir.


Bu gider pusulası kırtasiyeden aldım kestim verdim olmuyor zaten. Ya o gider pusulasını notere onaylatmanız ya da matbaadan bastırmanız gerekir. Bunun için de sizden istenecek evrak vergi levhasıdır. Vergi levhası vergi mükellefi olana verilir.


gider pusulasını, parayı alacak kişi vergi mükellefi değilse, fatura kesecek durumu yoksa, ödemeyi yapan kişi düzenler, ödeyeceği paradan vergiyi keser, kalanını öder, ödeme alan kişiye de imzalatır. sanki ödeme alan kişi fatura kesmiş hükmünde olur.

sana gider pusulası, fotoğrafçıya ödeme yaparken lazım. sen vergi mükellefi değilsen fotoğrafçıya ödeme yaparken gider pusulası da düzenleyemezsin. fotoğrafçı da vergi mükellefi değilse ve fatura veremiyorsa sen de onu darla "bana belge lazım" diye, o düşünsün parasını nasıl alacağını.

devletten ödeme alacaksan ve kesebileceğin bir fatura vs. yoksa, gider pusulasını ödeme alacağın yer, yani devlet düzenleyecek.


kibritsuyu
(31.05.19)
(4)

Bedelli Askerlik Hesabı

21 Eylül'de teslim olmam gereken bedelli askerlik tam olarak 3 hafta yani 21 gün mü sürecek?11 Ekim'de tezkereyi alıp çıkıyor muyum?
21 Eylül'de teslim olmam gereken bedelli askerlik tam olarak 3 hafta yani 21 gün mü sürecek?
11 Ekim'de tezkereyi alıp çıkıyor muyum?
parcaliham
(29.05.19)
başladıktan sonraki 3. cuma yeminin edip çıkarsın.


Erensq06
(29.05.19)
Yol izniyle öte beriyle 17-18 gün oluyor. Bitiş tarihin pazara denk geliyor sen cuma çıkıyorsun işte.


11 Ekim, Cuma günü çıkıyorum o vakit? Doğru mu anladım?


parcaliham
(29.05.19)
Cuma çıkarsınız.


(2)

Bidonla Benzin

Topluca 5-6bin TL'lik benzin almak istesem ve bunu bidonlara koydurmak istesem, bu bidonlar tahminen ne kadar yer kaplardı?
Topluca 5-6bin TL'lik benzin almak istesem ve bunu bidonlara koydurmak istesem, bu bidonlar tahminen ne kadar yer kaplardı?
parcaliham
(28.05.19)
yaklaşık 1000 litre benzin. 50 tane damacana düşünün. o kadar yer kaplardı.


carabelli
(28.05.19)
6000/7tl=857litre benzin aliyorsunuz, bir damacana 19lt'den 857/19=45 damacana benzin olmuş oluyor.ağız boylarını katmadan klasik damacana çapı 28cmx45=1260cm=12.5m yüksekliği 58cmx45=2610cm=26.1m yükseliği kadar yer kaplıyor.yerleştirme flan 15mx30m yer kaplar bence.


(10)

Ev Sahibi - Depozito Durumu

Ev sahibime çeşitli nedenlerle güvenmiyorum. Önümüzdeki ay kontratım bitiyor. Bitmesinden 3 ay önce haber ettim, dedim ki bak kontrat bitince çıkacağım. tamam dedi. geçen ay yine konuştuk. dedim son kirayı depozitoya say. tamam dedi.bugün arıyor, son ayın kirasını napcaz diyor. dedim depozitodan say
Ev sahibime çeşitli nedenlerle güvenmiyorum. Önümüzdeki ay kontratım bitiyor. Bitmesinden 3 ay önce haber ettim, dedim ki bak kontrat bitince çıkacağım. tamam dedi. geçen ay yine konuştuk. dedim son kirayı depozitoya say. tamam dedi.

bugün arıyor, son ayın kirasını napcaz diyor. dedim depozitodan sayıcaz. yok öyle olmaz vs. demeye başladı.

çözümü şöyle bulduk:
taşınma işleminden 15-20 gün kadar önce emlakçıyla birlikte gelip eve bakacak. emlakçı da ilk taşınma sırasında evi gezmişti. sonra oturup sorun var mı yoksa bakıp, kağıda dökeceğiz. (bir duvarda ufak dökülme dışında -biz kağıt asınca, bantı çektiğimizde duvarın yüzeyi çıktı-) evde zarar yok. bundan eminim.

ben yine de 1 haziran'da emlakçıya son ayın kirasını ödeyeceğim. para emlakçıda kalacak.

sonra 20 haziran gibi evi taşıyacağım. emlakçı ve ev sahibi gelip eve yine bakacak. her şey yolundaysa aynı gün bana depozitomu geri verecek.

şimdi bu durumda, eğer depozitomu vermezse diyerek araya 10 günlük bir süre koydum. önce ihtarname göndereceğim. sonra da aynı hafta, kolay tespit etmesi mümkün olmayan zararlar verip 1 temmuz'da evden çıkacağım.

ne dersiniz? bu işi nasıl çözmeli?
parcaliham
(25.05.19)
Hiç gerek yok, son kirayı ödeme depozitoya say, kırık dökük masrafın varsa elden son gün verirsin. Elinde 2-0 imkan varken neden adamlar para isteme durumuna geliyorsunuz? Hem emlakçı kimmiş kontrat senle ev sahibi arasında elindeki parayı verip sonra geri almaya çalışmak biraz garip dertsiz başına dert alırsın.


Fritz-X
(25.05.19)
Sakın verme +1 param yok de bişey de verme. Kesin olarak söylüyorum alamazsın. Boşuna stres sahibi olma. Hastalık bişey uydur paraya ihtiyacım var hatta de.


respect
(25.05.19)
emlakçıya falan güvenme. son kirayı da ödeme. evi aldığın gibi teslim et. depozitoyu başka türlü kurtaramazsın. yavşak ev sahibi ve emlakçı birlikteliği.


scudman1
(25.05.19)
parayı vereceğim.

20'sinde param ödenmezse anahtarı teslim etmeyeceğim.
elemanın (kirayı alan) babası, aslında evin sahibi. babasını arayacağım. oğlunuzla çözemedik. paramın üstüne yatıyor. 10 gün daha evdeyim. bugün paramı ödemezseniz 2000 liradan daha fazla zarar vereceğim evinize. kusura bakmayın amca dicem.

sonra alt komşumun ev sahibi de, elamanın (kirayı alan) amcası. araları iyi değil. onun da numarası var. onu da arayıp, yeğenin paramı ödemiyor. eve zarar vereceğim, senin evi de etkileyebilir. söyle bugün paramı göndersin diyeceğim.

şenliği izleyeceğim.
nasıl fikir?


parcaliham
(25.05.19)
pasif agresif saçma sapan bir fikir. kirayı ödemedin diye mahkemeye mi verecek? ödeme para falan


feel the blanks
(25.05.19)
evi aldigin gibi birak, boyali girdiysen boya yapmak veya boya parasini depozitodan dusmek zorundasin. taze boyali eve girmediysen sorun yok.

eve zarar verme, basin belaya girer. internette ara, bu konuda mahkemelik olmus basi agrimis kisiler var.

aslinda son kirayi depozitoya say diye bir sey yasal olarak yok. kiralar duzgun odenir, ev bosalip temizligi boyasi yapilinca ev sahibi gorur, depozitoyu iade eder. veya temizlik / boya fiyati depozitodan dusulur o iade edilir, etmezse mahkemeye verirsin seve seve oder. yasal haklarin var korkman gereken bir sey yok. eve zarar falan verirsen hakli oldugun yerde suclu duruma dusersin hem vaktin gider hem paran gider.


robokot
(25.05.19)
Duyuru sayesinde fikrim değişti. Teşekkür ederim.

Ben kendime ve eve iyi baktığıma güveniyorum.

Ev sahibinen de buyur dilediğin zaman gel birlikte bakalım dedim.

Son kiramı ödemeyeceğim. Telefonda rahatsız etmek dışında ne yapabilir? Kapıya dayanıp tehdit + eve zorla girmeye çalışırsa polisi ararım diye düşündüm. Son ayın kirasını isteyince, ben kendimi önceki konuşmamıza göre ayarladım (son ayı depozitoya sayalım demişti) kusura bakma param yok diyeceğim.

Kötü bir insan olmadan, kibarca hak arayınca olmuyor, olmuyor. nefret ediyorum illa bir tartışmanın içine düşmekten. ancak yapacak bir şey yok. 1 kira bedeli az para değil.


parcaliham
(27.05.19)
Ev sahibim dün arayıp, senin a.mına korum, sen o mahalleden çıkamayacaksın dedi. Benimle bu şekilde konuşamazsın diyerek telefonu kapadım. Esas ev sahibi olan babasını arayıp, bu türden bir diyalogu kabul etmediğimi söyledim. elden kira aldığını, elimde bunun yazılı-imzalı belgesi olduğunu ve maliyeye gideceğimi söyledim.

nihayetinde mahkemeye gideceğiz gibi görünüyor. benim için sorun yok.

Ev sahibinin oğlunun söylediği: ilk 2 ay airbnb yaptın, elimde kanıtlar var + evdeki sana ait olmayan masrafları da senin üstüne yıkacağım + kefil olan kız arkadaşına yurtdışı yasağı koyacağım ki okumaya gidemesin.

Buyur dedim. buyur aç.

asıl sorum: evden çıkmadan önce mi maliyeye şikayet etmeliyim yoksa çıktıktan sonra mı?


parcaliham
(11.06.19)
bu beyinsizler neden bu kadar büyütmüş? sinirlenmeye bile değer mi? hayır üstüne yatsa 1 kirayla mı zengin olcakmış? iyi baktıysan temizdir zaten. ya da kirayı öde ama depozitoyu da versin.


hknty
(11.06.19)
böyle yapan adam depozitomu ödemeyecektir.


parcaliham
(11.06.19)
(4)

Yurtdışından Arada Bir Gelen Dolar

Merhabalar,Şirketim yok. Kendi halimde ek iş olarak yaptığım bir şey var.Ortalama ayda bir kere, 600-900 Dolar arasında, bankamdaki dolar hesabıma yurtdışıdan para geliyor.Bunun vergi + maliye yönünden ileride bana bir zararı olabilir mi?Olmaması için neye dikkat etmem gerekir?
Merhabalar,

Şirketim yok. Kendi halimde ek iş olarak yaptığım bir şey var.

Ortalama ayda bir kere, 600-900 Dolar arasında, bankamdaki dolar hesabıma yurtdışıdan para geliyor.

Bunun vergi + maliye yönünden ileride bana bir zararı olabilir mi?

Olmaması için neye dikkat etmem gerekir?
parcaliham
(05.05.19)
low profil kalırsan hiçbir şey olmaz. siyasete atılırsan veya miktar çok artarsa burnundan fitil fitil getirirler o dolarları :)


aksasu
(05.05.19)
Profille alakası yok maliye çöker tepenize 2 3 ay sonra. Gidin gelir verginizi beyan edin ve ödeyin.


Mcfly
(05.05.19)
Ben babama bir yıl boyunca her ay 3000 dolar yolladım soru soran dahi olmadı.


Normal bir ülkede zararı olur ama miktar 10 bin doların üzerine çıkmadıkça ve uzun süre boyunca bu ödemeler devam etmedikçe devletin de bir nevi işine geldiği için pek ses etmiyorlar. 5 yıla yakın bir süre ayda 5 bin doların üzerinde para alan birkaç kişiyi tanıyorum.

Türkiye gibi borcunu, faturasını, vergisini, kirasını zamanında ödeyen insanların cezalandırıldığı bir ülkede vergiyle de sigortayla da oyun olur. Karşılığını hizmet olarak alamayacağın, nereye harcandığını bile soramayacağın vergiyi neden veresin?


bruce mclaren
(05.05.19)
(5)

Merkez Bankası Kur Sorusu

Merhabalar,Euro bazlı faturalarımla ilgili bir dosya hazırlıyorum.Euro-TL için merkez bankasının günlük kurunu ele alıyorum.Ancak cumartesi ve pazar günü için önceki cumanın kurunu mu yoksa sonraki pazartesinin kurunu mu dikkate almalıyım, bilemedim.Bu konuda bir fikri olan var mı?
Merhabalar,

Euro bazlı faturalarımla ilgili bir dosya hazırlıyorum.
Euro-TL için merkez bankasının günlük kurunu ele alıyorum.
Ancak cumartesi ve pazar günü için önceki cumanın kurunu mu yoksa sonraki pazartesinin kurunu mu dikkate almalıyım, bilemedim.
Bu konuda bir fikri olan var mı?
parcaliham
(08.03.19)
önceki


elorelia
(08.03.19)
bir önceki iş gününü alacaksınız. perşembe-cuma tatilse çarşambayı yani


argent dawn
(08.03.19)
Cuma kuru. Evds ise duzenlemeye gerek yok. Evds almiyosaniz persembe 15.30 u alacaksiniz. Cuma 15.30 ptesi demek.


baldan kaymak
(08.03.19)
en son günün efektif satış kurunu kullanacaksınız.


@cay koy geliyorum
bir diğer sorum da buydu. neden döviz satışı değil de efektif satış kurunu kullanıyorum?


parcaliham
(08.03.19)
(3)

Ev Sahibine Evden Çıkmayı Bildirmek

Kontratımızın bitmesine 4 ay ve kontrat bitiminde çıkmaya karar verdik.Ev sahibi biraz sorunlu bir tip, evden çıkmayı bildirmeyi yazılı yapmak kanunda yazıyor.Ancak ev sahibinin sadece telefon numarasını biliyorum.Evden çıkacağımı whatsapp üzerinden yazarak bildirsem kanunen bu daha sonra bana sorun
Kontratımızın bitmesine 4 ay ve kontrat bitiminde çıkmaya karar verdik.
Ev sahibi biraz sorunlu bir tip, evden çıkmayı bildirmeyi yazılı yapmak kanunda yazıyor.
Ancak ev sahibinin sadece telefon numarasını biliyorum.
Evden çıkacağımı whatsapp üzerinden yazarak bildirsem kanunen bu daha sonra bana sorun yaratır mı?
Ya da nasıl bildirmeliyim?
parcaliham
(28.02.19)
Ben noterden tahliye tebligatında bulundum,çıkmadan 15 gün önce.Tc numarası lazım oluyor evsahibinin bilgi olarak.Dask sözleşmesinde yazıyordu,oradan kopya çektim tc sini.50₺ gibi bir noter ücreti var.Depozitonun üstüne yatacaktı,noterden evrak gelince,geldi depozitoyu vermeye.


arenas
(28.02.19)
@arenas
son ayın kirasını ödemeyip bunu depozitodan saymayı planladığımı söylesem, olmuyor mu?


parcaliham
(28.02.19)
Olur,çoğu kişi öyle yapıyor.
Benim durum farklıydı,zaten benim evden çıkma sebebim evsahibiydi.Konuşarak anlaşamıyorduk.


arenas
(07.03.19)
(14)

Evden çıplak dolaşmak suç olabilir mi?

Aslında soru başlıkta.Diyelim ki full camlarla kaplı bir evde, perdesiz çıplak takılıyorum. Bu teşhir/suç teşkil eder mi? Perdenin olması bunu değiştirir m? Bunun sınırı nedir? Mülkiyet nedir? :)
Aslında soru başlıkta.

Diyelim ki full camlarla kaplı bir evde, perdesiz çıplak takılıyorum. Bu teşhir/suç teşkil eder mi? Perdenin olması bunu değiştirir m? Bunun sınırı nedir? Mülkiyet nedir? :)
parcaliham
(02.02.19)
teşhir/suç teşkil eder mi? / etmez.

lakin şöyle;
yaşadığınız yer tamamen camlarla kaplı bir site ise; orası, o ev o camlarla kaplı şekilde ruhsatını almış, satışa sunulmuş halde ise. yok değilse evet suç.

Yani siz, XX lira vererek bir evin mülkiyetini aldınız, o ev cam bir ev, o evin içerisinde nasıl dolanırsanız dolanın bu mahkemelerin konusu olmaz, olamaz. şundan kaynaklı olamaz, mülkiyet hakkı vb bunları geçiyorum hiç bir birey evine perde asacaksın diye bir zorlamaya (bildiğimiz hukuk düzeni içinde zorlanamaz) #PerdesizYaşamEngellenemez

Lakin siz yapı imar planına karşı bir şekilde evin duvarını yıktırıp üzerine çıplak gezeyim gibi bir hayal içerisindeyseniz ceza yersiniz ama bu ceza yine çıplaklıktan olmaz :/


avarel dalton
(02.02.19)
Kapina polis gelir, yasanmis cok olay var


acemi
(02.02.19)
@avarel dalton
ben de benzer düşünmüştüm. ayrıntılı açıklama için teşekkür ederim.

@acemi
kapıya polis hangi hakla gelir çok merak ettim. elbette herhangi bir hak ile gelemez de, gelip ne diyecek diye merak ettim.


parcaliham
(02.02.19)
benim elime böyle bir suc ihbari gelse ve yetkili olsam. cezayi yapistiririm. bazi seyler yazili olmayan kurallara ait. bu da öyle bir sey.


xv17jds
(02.02.19)
@xv17jds
Yazılı olmayan kuraldan nasıl ceza yapıştırıyorsunuz polis bey? Sizin için uygun gelmeyen şeylere kafanıza göre mi ceza keseceksiniz? Valla iyi ki yetkili olmamışsınız.


parcaliham
(02.02.19)
barandogan.av.tr
Buraya göre teşhir suçu sayılıyor.
Zaten suç oluşturmasa, burası benim mülküm deyip camın arkasından birçok değişik suç işlenebilirdi.


mikro patlama
(02.02.19)
@mikro patlama
tam olarak merak ettiğim bu. evin salonunda çıplak olamıyoruz ama yatak odamızda olabiliyor muyuz? nedir bunun sınırı? illa perdemiz mi olmalı? çıplak olmak ne kadar suç ki camın arkasından başka suçlar ile analoji kurulabiliyor? merakım çıplaklığın ev sınırları içerisinde hangi şartlarda suç olduğudur. (ya da hiç olmadığı)


parcaliham
(02.02.19)
@xv17jds hiç bir şey yapmazsın kardeşim, kişilerin yaşam alanı olarak seçtiği yerlerde ne yapacakları sadece kendilerini ilgilendirir, o seçtikleri alan içerisinde "senin yaşamına müdahale etmediği sürece" istediğini yapar, ve sen "gık" diyemezsin.

bu kişiye, ev satıyorken "sana sattığım evin içinde şu şekilde dolaşacaksın" demek gibi bir şansın ve haddin yok, istediği gibi dolanır. bahse konu "ahlaki" değerler, kişisel saçmalamadan öte değildir, senin için değer olan başka bir insan için değer değildir, benim kutsalım bu gibi bir davranış, aklı başında kimse tarafından kabul görmeyecektir.

ve sen yetkili olmadığın için sanırım sevinmeliyiz, ve senin zihniyetine karşı durmalıyız.


avarel dalton
(02.02.19)
bizim kapıya polis geldi. alman ev arkadaşım duş sonrası odasına çıplak giriyormuş. karşıdan biri şikayet etmiş. ben evde değildim, polisle telefondan konuştum. "burada kızlı erkekli yaşanıyormuş" da demişti hatta.


kaufman
(02.02.19)
karşı binadan biri “çoluğumuz çocuğumuz var” diye polisi arar, polis kapıya gelir, ikaz eder; tecrübeyle sabit.


e haliyle
(02.02.19)
Linkte gayet net açıklanmış. Anlamayacak bir şey yok. İlla şu oda bu oda diye bir ayrım da yok. Siz enteresanlık peşindeyseniz başka.

"Teşhircilik suçu, bir kimsenin cinsel organını veya vücudun diğer cinsel bölgelerini belirli bir kişiye yönelik olmaksızın teşhir edilmesi (gösterilmesi) ile oluşur. Teşhircilik yapma, kanunun madde gerekçesine göre ahlak temizliğine aykırı bir hareket olduğu için cezalandırılmaktadır.

Failin belirli bir kişiye karşı cinsel organını veya vücudun cinsel bölgelerini göstermesi teşhircilik suçu olarak değil, cinsel taciz suçu olarak nitelenir. Teşhircilik suçu, fiilin belirsiz sayıdaki kişiye karşı işlenmesi halinde söz konusu olur. Örneğin, cinsel organını camdan göstermek, çıplak bir şekilde sokakta gezmek."


nihayet
(02.02.19)
@nihayet
bir hukuk sorusuna 'enterasanlık peşindeyseniz ayrı' diye cevap vermeniz ilginç oldu :)
evde çıplak dolaşmak teşhircilik mi sayılıyor? yasa bunu mu söylüyor gerçekten?
tekrar tekrar okudum ama yazılı metinden bunu çıkaramadım zira.


parcaliham
(02.02.19)
Öyle diyorum çünkü metin gayet açık.

Yasa maddeleri genel manada cümlelerle kurulur. Usul budur. Siz "evde çıplak gezmek suçtur ve mutlaka perde takmak gerekir" gibi bir madde arıyorsanız bulamazsınız çünkü bu sefer adamın biri şeffaf perde takar kıllık değil mi? Öbürü işyerinde çıplak dolaşır, itiraz edenlere "ama yasada evde diye yazıyordu" der. Kanun koyucu insanın aklına gelebilecek bütün cinlikleri düşünerek o yasak bu yasak diye upuzun bir kanun maddesi yazmaz. Hem pratik değil hem de sonu yok bunun.

Yaşa maddesinden bağımsız olarak bir örnek vereyim:

Müzik dinlemek suç değildir ama siz gerekli yalıtımı sağlamadan yüksek sesle müzik dinlediğiniz vakit (bu müzik değil akşam haberleri de olsa farketmez) insanlar bundan şikayet edebilir ve siz dışarıya taşan sesten sorumlu tutulursunuz. Aynı şekilde dışarıya taşan görüntüden de sorumlusunuz.

Toplumsal hayatın getirdiği karşılıklı bazı yükümlülükler vardır bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.

Yapacağınız iki şey var. Ya çıplaklığın normal kabul edildiği kabileler var, oralara gidip yaşayacaksınız, ya da femenciler gibi yasal sonuçlarını göze alarak bir çıplaklık aktivisti olarak zorlu bir hayata baş koyacaksınız. Bu konuda kendinizce bir farkındalık kampanyası başlatıp insanları böyle bir hayatın çok daha iyi olduğuna ikna etmeniz lazım ki işler sizin istediğiniz gibi olsun. Ancak hiçbir özgürlüğün insanlara altın tepside sunulmadığını da unutmayın. Hayatta başarılar :)


nihayet
(03.02.19)
Perdem yok, evde genelde cıbıl geziyorum. Henüz başıma bişey gelmedi.

Sanırım biraz da yaşadığınız muhitle alakalı. Bizim burada pek çomar yok çok şükür.


(6)

Adak

Bir sebeple adak adadım. Ama bu işlerde tecrübesiz olduğum için adağın da ismini koymadım. Yani büyükbaş mı küçükbaş mı, bilemiyorum.Seküler bir beyaz türk olarak adağımı yerine getirmek istiyorum. Ne önerirsiniz? Bu işlerin yolu yordamı nedir? En güvenilir yerler neresidir? Bana kaç TL'ye mal olur.
Bir sebeple adak adadım. Ama bu işlerde tecrübesiz olduğum için adağın da ismini koymadım. Yani büyükbaş mı küçükbaş mı, bilemiyorum.

Seküler bir beyaz türk olarak adağımı yerine getirmek istiyorum. Ne önerirsiniz? Bu işlerin yolu yordamı nedir? En güvenilir yerler neresidir? Bana kaç TL'ye mal olur.

NOT. Hayvanı kesme, fakir doyur, giysi al, birine destek ol önerileriniz için peşinen teşekkürlerimi ileteyim. Adağı adadık, dönüş yok. O can gidecek.
parcaliham
(09.01.19)
bence kurum aracılığı ile direkt afrika'da kestirin. küçükbaş 600 tl civarı oluyor.


candide
(09.01.19)
lösev bir seçenek.


kesildiğini görüp löseve bağışlarsan iyi olur bence.


neymis
(09.01.19)
Daha önce de benzer bir duyuruda belirtmiştim, kızılay ve lösev adak olarak kesmiyor. Sizden bir hisse bedeli alıp sayı 7'ye ulaşınca bir büyük baş kesiyor, bu işlem sizin adağınızı yerine getirmez.

Adağın yerine tam olarak getirilmesi gerekir, bir kurban kesmeyi adadıysanız mutlaka kesmelisiniz. Fakir bir çocuğa ayakkabı almayı da adamış olabilirdiniz, bir aileye mutfak erzağı almayı da, 3 gün oruç tutmayı da.

Sizin probleminiz ne adadığınızı hatırlamıyorsunuz, kanaatimce genelde adak denildiğinde bir koyun/koç gelir herkesin aklına. Ama yine de ehli sünnet bir alimden fetva ve bilgi almak lazım. İsmailağa fetva hattını arayabilirsiniz.

Mutlaka cevabı vardır.


John Bloor
(10.01.19)
Diyanet İşleri Başkanlığı Alo Fetva Hattı olarak daha önce 444'lü bir hat kullanılıyordu. Ancak daha sonra bu hat iptal edilerek sabit hatlardan ve cep telefonlarından ücretsiz aranabilen Alo 190 Dini Danışma projesi yürürlüğe girdi.

Ne olduğu belli olmayan yerleri arama.


insomnia
(10.01.19)
(9)

Kahveyi Bırakmak

Günde 2 bardak kahve içiyorum, kendim yapıyorum. Tahmini toplam 20 küsür gramdır.Kahve içmediğim gün baş ağrım oluyor, iyi hissetmiyorum.Acaba bıraksam mı diye düşündüm sonra 2 bardak bir şey değil, neden bırakayım dedim. Bilemedim.Ey kahve bağımlıları, siz bıraktınız mı, bırakmayı düşündünüz mü? Bı
Günde 2 bardak kahve içiyorum, kendim yapıyorum. Tahmini toplam 20 küsür gramdır.

Kahve içmediğim gün baş ağrım oluyor, iyi hissetmiyorum.

Acaba bıraksam mı diye düşündüm sonra 2 bardak bir şey değil, neden bırakayım dedim. Bilemedim.

Ey kahve bağımlıları, siz bıraktınız mı, bırakmayı düşündünüz mü? Bıraktıysanız kendinizi daha iyi hissettiniz mi?
parcaliham
(03.11.18)
bence başının ağrısının nedeni başka şeydendir. sigara varsa onu azalt, su içmiyorsan su iç...


malheiros
(03.11.18)
bende sabah içmezsem ayılamıyorumculardanım. hiç bırakmayı düşünmedim. gerek yok sigara varsa sigarayı bırak. günde iki bardak kahve kalbi koruyor bi kere <3


nymphe
(03.11.18)
bir kere kahve tiryakisi içtiği kahve miktarını tam bilir. ben 8 g'dan espresso yapıyorum. günde en az 1 içerim. bazen 6 içerim.

kahvenin bırakılması gerektiğini düşünmüyorum. rahatsız ediyorsa decaf deneyin.


ozdek
(03.11.18)
size saçma bir hikaye anlatayım. hayatımın bir döneminde dik durunca başım ağrıyıp dönüyordu, yatınca geçiyordu. bu olay yaklaşık 2 ay sürdü. çok araştırdım çok doktora gittim. bir şey bulunamadı. nörologlardan biri kahve için iyi gelir dedi hatta kadın yabancıydı. bu da böyle bir anımdır. kahvenin karaciğere faydalı olduğuna dair de bilgiler var. doğrudur yanlıştır bilemem. içerim içtiririm. miktara bakmam çarpıntı yapınca keserim.


tukenmez adam
(03.11.18)
ben günde 1 lt filan americano içiyorum, 5 shot espresso yapıyor.
bırakmayı hayal bile edemem. kahve içmezsem yarı baygın oluyorum.


cedex
(03.11.18)
Cold turkey diyor yanancılar
Kahveyi bırakamam demek komik geliyor. Kötü hissediyorsunuz ama farkında değilsiniz koşullanmışsınız kahve beni uyanık tutuyor yok öyle bir şey.
5 shot espresso içen arkadaşa sormak istiyorum çarpıntın, anksiyeten uyku bozukluğun yok mu?
O kadar kahve içilmez bu bedene yazık


fasulyek
(03.11.18)
ben biraktim, haftada 1-2 kere decaf iciyorum, porsiyon kontrolu acisindan kafeinsiz turk kahvesi super oluyor. fakat siz bulabilirseniz su teknigiyle kafeini arindirilmis tuketin, mehmet efendininkinde nasil arindirdiklarini bilmiyrum mesela.


mavicorap
(03.11.18)
Baş ağrınız ya psikolojik ya da bir doktora görünün ki psikolojikmiş gibi duruyor.


awareim
(04.11.18)
ben de günde en fazla 2 bardak içiyorum. 3 sene önce 3'e bile çıkmıştım ama çarpıntı yaptığı için azalttım. ben de çok sevdiğimden değil aslında ama dizi film izlerken içmek çok hoşuma gidiyor. aslında uykusuzluğum var uzun süredir, bundan dolayı mı diye düşünüyorum.


(3)

Şömine Sorusu

Şöminenin kenarında bir çubuk var. Onu çekince 25-30 santim kadar aşağı iniyor. Üstünde A ve K işaretleri var. A'nın yanında yukarı işareti, K'nın yanında aşağı işareti var. Bunlar nedir tam olarak? Şömineyi yakarken nasıl olmalıdır?
Şöminenin kenarında bir çubuk var. Onu çekince 25-30 santim kadar aşağı iniyor. Üstünde A ve K işaretleri var. A'nın yanında yukarı işareti, K'nın yanında aşağı işareti var. Bunlar nedir tam olarak? Şömineyi yakarken nasıl olmalıdır?
parcaliham
(24.10.18)
Bacayi acip kapatiyor. Acik/Kapali


fever
(24.10.18)
A açık k kapalı
Kapalıda hava girişi kapanıyor, açıkta altı açılarak hava alması sağlanıyor. Bir de ş ve b var bazı modellerde. Şarap ve battaniye demekmiş :)


insomnia
(25.10.18)
Baca derken çatıdaki baca değil, şöminenin hemen üstündeki baca çıkışında bir klape var, daire şeklinde. Onu açıp kapatıyor, böylece hava çıkışını kontrol edip yanma oranını düşürüp arttırıyorsun.

Yani şömine ilk yakılırken açık olmalı, yanma başlayıp çoğalınca ve de duman tahliyesinin çoğu tamamlandıktan sonra kapalı konuma alıp ateşi uykuya geçirirsiniz.

Tam kapatıp tam açmak zorunda da değilsiniz, istediğiniz ateşe göre ayar yaparsınız. Temiz hava/oksijen girişi için de öndeki ızgaraları ayarlayacaksınız.

Kapalı konumda asla tam kapanma olmaz, mutlaka az da olsa gaz/duman çıkışı devam eder.


John Bloor
(25.10.18)
(5)

Anayurt Oteli: Kitap mı Film mi?

Kitabını da okuyacağım uzun vaadede ancak bu gece açıp izleyeyim diyorum. Yok izleme önce kitabını oku mu dersiniz yoksa izle aynı tadı alırsın mı dersiniz? Önerileri alayım.
Kitabını da okuyacağım uzun vaadede ancak bu gece açıp izleyeyim diyorum. Yok izleme önce kitabını oku mu dersiniz yoksa izle aynı tadı alırsın mı dersiniz? Önerileri alayım.
parcaliham
(28.08.18)
ben önce kitabı okumuştum sonra filmi izledim, bu şekilde çok keyifli oldu. çünkü sahneler ile kitapta yer alan bölümler arasındaki bağlantıları iyi kuruyorsun. bence sen de böyle yapıver.


giovanne
(28.08.18)
Kitap, sonra film


kablelvuku
(28.08.18)
Sadece kitap, illa izleyeceksen de film hakkında beklentiyi yükseltme derim.


turuncu tonlarda
(28.08.18)
Sadece kitabı okudum, çok da beğenmedim açıkçası. Biçem haricinde çok orijinal bir tarafı yok bana kalırsa. Ana karakterin içinde bulunduğu durum ve başına gelenler varoluşçu Fransız bir yazarın bir romanından aparma gibi geldi hatta.


fırt
(28.08.18)
Kitabı okumadım ama filmi beğendim, bugüne kadar bir kitap okuyup da filmi çekildiğinde beğendiğim çok nadirdir ama bir filmi seyredip beğendiğimde uyarlandığı kitabı okuma isteği duyarım, o nedenle ben önce film sonra kitap derim.


(28.08.18)
(4)

Bisiklete Akü

Küçük ama bol yokuşlu bir yerde yaşıyorum. Genel ulaşım bisikletle yapılıyor. Hali hazırda var olan dağ bisikletime elektrikli bir düzenek bağlamak ve akü ile yokuşlarda rahat etmek istiyorum. Bunu yapan var mı? Maliyeti bana çok olur mu? Bir de genel olarak kullanıp memnun kalan oldu mu? Ayrıca ele
Küçük ama bol yokuşlu bir yerde yaşıyorum. Genel ulaşım bisikletle yapılıyor. Hali hazırda var olan dağ bisikletime elektrikli bir düzenek bağlamak ve akü ile yokuşlarda rahat etmek istiyorum. Bunu yapan var mı? Maliyeti bana çok olur mu? Bir de genel olarak kullanıp memnun kalan oldu mu? Ayrıca elektrik aksamlarından vs. hiç anlamam, bunu kimi yaptırmak gerekir, bisikletçi?
parcaliham
(27.08.18)
aliexpress'te dönüşüm kitleri satılıyor. doların uçması yüzünden maliyeti 2000-3000tl civarında geziyor.

Elin tornavida tutuyorsa kendin de yapabilirsin, bisikletçi de rahatlıkta yapar montajını. Genellikle 48V oldukları için 4 adet ufak motosiklet aküsü de alman gerekecek. Tahmini olarak bi 400TL de aküler tutar.


kimlanbu
(27.08.18)
Türkiye'de de ortalama 2500 TL fiyata setler bulabilirsiniz, uzmana gerek yok eli iş tutan herkes yapar montajını. Youtubedan veya kitin üreticisinden video desteği alabilirsiniz.


John Bloor
(27.08.18)
3000 liraya goccia city zero alın geçin. Elektrikli katlanır bisiklet. Bu commute bisiklet olsun, eski dağ bisikletinizi de dağ bisikleti olarak kullanın.


Tears of Devil
(27.08.18)
kendine ince düz tekerlekli bi bisiklet alırsan gerek kalmaz elektriğe, rahat çıkarsın yokuşları.


hasmetizm 2046
(27.08.18)
(7)

Toplu taşımada bağırarak konuşmak

Bu kişinin ırkı, uyruğu önemli değil. Türkiyeli de olabilir, turist de. Toplu taşımada bağırarak konuşan kişi/gruba karşı nasıl hareket ediyorsunuz? Ve nasıl hareket edilmesi doğru?
Bu kişinin ırkı, uyruğu önemli değil. Türkiyeli de olabilir, turist de. Toplu taşımada bağırarak konuşan kişi/gruba karşı nasıl hareket ediyorsunuz? Ve nasıl hareket edilmesi doğru?
parcaliham
(16.07.18)
Bulaşmamayı tercih ediyorum. Bulunduğum yeri değiştiriyorum.


monogram
(16.07.18)
Hiç bulaşmam. Ya kulaklık takılıdır müzik dinliyorumdur ya da arkadaşla muhabbet ediyorumdur.


himmet dayi
(16.07.18)
eğer dakikalarca sürerse, kibarca biraz sessiz olur musunuz diyorum.
zaten ben fitili ateşledikten sonra diğer insanlar da olumsuz bir geri dönüş alırsam bana arka çıkıyorlar.


teritori
(16.07.18)
kulaklık takarak. kendimi korumaya çalışıyorum genelde.


babilbaligi
(16.07.18)
Eger bana yakin oturuyorsa, sanki telefonla konusyormusum gibi yaparak daha yuksek sesle konusuyorum.


durgunfoton
(16.07.18)
Hic takilmam. Insanlar da niye bu kadar takar hic anlamam. Isi gucu yokmus gibi..


superfluid
(16.07.18)
bir ara çok kıl oluyordum, uyarıyordum, tepki koyuyordum. paylaştığım arkadaşlar, adımı deliye çıkarttı. tamam, dedim... onlar normal, ben anormalim! kulaklığımı takıyorum, uzaklaşıyorum falan.


runagain
(17.07.18)
(7)

Su Arıtma Sürahisi

Aşağıdakini ya da buna benzer bir su arıtma filtresi kullanan var mı? Memnun musunuz? Önerir misiniz?https://www.hepsiburada.com/brita-maxtra-su-aritma-filtresi-ikili-pm-HB0000034OCM
Aşağıdakini ya da buna benzer bir su arıtma filtresi kullanan var mı? Memnun musunuz? Önerir misiniz?

www.hepsiburada.com
parcaliham
(08.07.18)
bu britanın sadece filtresi, brita sürahi içine takılıyor.

içinde bildiğin aktif karbon var.

evet mesela istanbul şebeke suyunu bununla süzüp çaya kahveye yemeklere kullanıyorum, tadını büyük ölçüde değiştiriyor ama kaynatmadan istanbul gibi yerde bunun suyunu kullanma taraftarı değilim.


killerbee
(08.07.18)
@killerbee, bir çok yerde İstanbul'daki şebeke suyunun kaliteli ve güvenli olduğunu duydum okudum. Sorunların genelde bina içi depolardan kaynaklandığını da. Bu söylediğinizi destekleyen her hangi bir şey var mı acaba?


kisa
(08.07.18)
baştan sadece britadan içip motoru bozmam?

kullanım kılavuzunda yazan bakteri ve virüslere dair bir süzme işlemi yapmaması?

istanbulun her yağmurda alt yapı problemi yaşaması, sulara her zaman biyolojik atık karışma ihtimali vb vb...


killerbee
(08.07.18)
içme suyu haricinde her şey için kullanıyoruz. memnunuz. lokasyon ankara.


lamotta
(08.07.18)
Bulundugunuz yerde cok yaygin bir sekilde musluk suyu icilmiyorsa, uygun degildir.

Tadini yumusatiyor sert suyun. kahve-cay yaparken kullaniyoruz. Avrupa´da suyu cok sert olan kentlerde kullaniliyor, ustte denildigi gibi virus/bakteri vs. temizlemez.


buf-e kür
(08.07.18)
bununla arıttığım suyu çayda kahvede kullanıyorum içme suyu olarak tadını pek sevemedim.


bi gitme be
(08.07.18)
ayrıca su konusunda aşırı titiz değilim şu an çorludayım, burada artezyenden su çıkıyor burada oturanların yüzde90ı çeşme suyu içer, ben de içiyorum 15 20 senedir.


killerbee
(08.07.18)
(5)

İntihar ve hastalık

İnsanın biyolojik olarak yaşamaya çalışması, 'survive' etmesi anlaşılır bir durum ve sanırım biyolojik olarak da doğalı bu. İntiharı tercih eden bireyler (çaresizlik nedenlerinden bahsetmiyorum, varoluşsal intihardan bahsediyorum) hastalıklı olarak kabul edilmeli mi? Yani intihar eden ve bunu kendi
İnsanın biyolojik olarak yaşamaya çalışması, 'survive' etmesi anlaşılır bir durum ve sanırım biyolojik olarak da doğalı bu. İntiharı tercih eden bireyler (çaresizlik nedenlerinden bahsetmiyorum, varoluşsal intihardan bahsediyorum) hastalıklı olarak kabul edilmeli mi? Yani intihar eden ve bunu kendi mantığında anlamlandırıp, kararını hür iradesine göre veren biri ne kadar iradesi gölgesinde bunu yapıyordur yoksa salt hastalıklı mıdır?

not. intihar meyilli değilim.
parcaliham
(05.07.18)
Canım çok sıkılıyor, kalkıp çay mı koysam yoksa intihar mı etsem? İntihar böyle bişi değil.
Pes etme kavramı üzerine biraz düşünelim. Hangi anda insan pes eder? Kazanma umudu kalmadığında mı yoksa oyundan artık keyif almadığında mı? Neden pes eder? İnsanlar arasında pes etme eşiği farklılığı var mıdır? İntihar'ın zıddını survive olarak kabul etsek, biz her gün yaşamayı tercih mi ediyoruz yoksa core programımız buna mı meyilli? Hangi durumda bu core program "intihar et" komutunu veriyor? Bu bir kod hatası mı? Sanmam.


rastinon
(05.07.18)
Ay görür görmez siteye girdim.

İnsanın biyolojik olarak yaşamaya çalışması zaten olması gereken şey. Evrimsel açıdan her canlı zaten yaşamaya odaklı. Yoksa tüm bu kaçma-savaşma-donma tepkileri, efendime söyleyim reflekslerimiz falan boşuna olurdu.

Kişinin, doğada devam etmesi gereken yaşamını zart diye durdurması bizim bütün hücrelerimize ters bir olay.

Hastalık çok ağır ve yaftalayıcı bir terim, ben öyle diyemem; ama intihar düşüncesi bir klinik görüşmede ilk sorgulanan şeylerden biridir mesela.
Depresyonla birlikte anılır ve depresyonun belirtilerinden biri olarak görülür.
Yani tıpkı iştah kesintisi, değersizlik düşünceleri, umutsuzluk gibi. Sadece nitelik olarak geri döndürülemeyeceği için ilk önce intihara müdahale edilir.

İntiharın üç çeşidi vardı diye hatırlıyorum. Terimsel adlarını hatırlamıyorum ama biri yardım isteme, diğeri ölümü ciddi anlamda isteme ve diğeri de bu örgütsel temelli bir çeşitti diye hatırlıyorum. Yanılıyorsam lütfen düzeltin.
Sağlıklı ve geleceğe dair umudu olan bir insanın, her şeyi bir anda sonlandırmayacağı varsayılır yani.

Hani birkaç sene önce bir adam vidyoyla intihar etmişti de millet coşmuştu ya "ay karışmayın, ne kadar cool adam" diye. İşte o adamın cool'luğu güzeldi ama besbelli psikolojik sıkıntısı vardı ki kendi de destek aldığını ama işe yaramadığını söylemişti diye hatırlıyorum (iki dakikalık vidyodan tanı koyma hayvanlığı yapmam, sadece görünen köy kılavuz istemez diye söylüyorum bunları).

Hür irade evet; ama hür iradeyle yapılan her şey sağlıklı diye bir kural yok.
Ölümü merak etmek, ölümü düşünmek, ordan burdan atlama dürtüsü gelmesi falan tamam ama bunu planlı şekilde yapmak, sırf özgür irade diye müdahalesiz kalamaz.


mor bembombom
(05.07.18)
Modern tibba gore intihar etme istegi hastalikli bir durum. Cogunlukla major depresyon eslik ediyor.

OtenaZi va icin psikiayri gorusu isteniyor


la noix
(05.07.18)
psikolojide direkt "hastalık" değil de "bozukluk" olarak geçebiliyor intihara sebebiyet veren durumlar. ve evet, teknik açıdan bakarsak ortada bir bozukluk var çünkü makine çalışmaya programlandığı şekilde çalışmıyor.

öte yandan bilinçli olmak özgür iradeyle tercih yapabilmeyi getiriyor beraberinde, bizi insan yapan şey bilinçse insan olmamayı istememize(en azından yaşayan hali) sebep olan da aynı bilinç. belki burada özgür irade konusuna değinmek lazım çünkü bana kalırsa özgür irade diye bir şey yok ama ortada tamamen "kaotik" bir "düzen" olduğu için iradenin özgür olması durumunu denklem dışı bırakmak gerektiğini düşünüyorum. haliyle ölmek isteyen bir insanın "bozuk" olabileceğini kabul ediyorum ama insanı insan yapan şeylerin içinde bu "bozuklukların" da olduğunu düşünüyorum.


Bruce
(05.07.18)
hastalık değil bozukluk. intihar eden insanların çoğunun major depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni vs. gibi sorunları oluyor.


(5)

PS4 Oyun Önerisi

Daha önce Last of Us, Limbo, Inside, The Long Dark'ı zevkle oynadım. Sevdiğim şeylere referans vermesi açısından The Beginner's Guide'ı ve Stanley Parable'ı Mac'te oynamış baya sevmiştim.Bana güzel bi PS4 oyunu/deneyimi önerir misiniz? Şöyle yazın kurulayım, konstre olayım ve güzel zaman geçireyim.
Daha önce Last of Us, Limbo, Inside, The Long Dark'ı zevkle oynadım. Sevdiğim şeylere referans vermesi açısından The Beginner's Guide'ı ve Stanley Parable'ı Mac'te oynamış baya sevmiştim.

Bana güzel bi PS4 oyunu/deneyimi önerir misiniz? Şöyle yazın kurulayım, konstre olayım ve güzel zaman geçireyim.
parcaliham
(01.07.18)
kesinlikle until dawn


bir garip melek
(01.07.18)
Horizon Zero Dawn ilk oynayacağın oyun olmalı.

Sonra da Uncharted serisi.


once
(01.07.18)
Uncharted Nathan Drake Collection
Uncharted 4
Last of Us Remastered
Beyond Two Souls Remastered
God of War III Remastered
God of War PS4 -bunun primary hakkını satıyorum almak isterseniz :)-

Uzun lafın kısası Sony Exclusive oyunları kesinlikle oynamalısın. Asla pişman etmezler ;)


uncharted 4 bu oynamayı sevdiğim
god of war buda izlemeyi sevdiğim.


Her ikisi de kısa ve bağımsız oyunlar ama bitirince ağzımı açık bıraktılar:

What Remains of Edith Finch,
Gorogoa.

Exc oyunlar değiller, exc oyunları herkes yazdığı için farklı şeyler yazayım dedim.


nopnog
(02.07.18)
(1)

ispark Gün Boyu Fiyat Politikası

Aracı saat akşam 6'da otoparklarına bıraktım. Gün boyu, 20 TL. Bunun anlamı yarın akşam 6'ya kadar aldığımda 20 TL mi ödeyeceğim yoksa saat 12'den sonra 20 TL + ekstra ücret mi ekleyecekler?
Aracı saat akşam 6'da otoparklarına bıraktım. Gün boyu, 20 TL. Bunun anlamı yarın akşam 6'ya kadar aldığımda 20 TL mi ödeyeceğim yoksa saat 12'den sonra 20 TL + ekstra ücret mi ekleyecekler?
parcaliham
(26.06.18)
24 saat açık olan bir otopark mı önemli olan o. 24 saat açıksa yarın 6ya kadar alırsan 20TL. Sadece gün içinde açık olan otoparksa yarın sabah açılış saatinden sonra ekstra yazmaya başlar. Gerçi sadece gün içinde açık otoparksa senden 20TL almamış olmaları lazım.


10032007
(26.06.18)
(3)

netflix sorusu

netflix'te izlediklerini görmemeni sağlayan bir şey var mı? yani ben sürekli izlediğim şeyler havuzunda takılmak istemiyorum. bir tuş var mı ki, izlediklerimi ya da görmek istemediklerimi ayırabileyim?
netflix'te izlediklerini görmemeni sağlayan bir şey var mı? yani ben sürekli izlediğim şeyler havuzunda takılmak istemiyorum. bir tuş var mı ki, izlediklerimi ya da görmek istemediklerimi ayırabileyim?
parcaliham
(06.05.18)
dertli olduğum konulardan biri, varsa da ben görmedim. izlediklerimi listeye atıyorum, onun dışında bir şey yok yapılamıyor sanırım.


nice tnetennba
(06.05.18)
aslında iki tuş var.

o beğendim ile beğenmedim şeyleri. birine basın geçin; sistem onu izlediğinizi anlayacaktır.


@susadım çeşmeye varmaz olaydım ustte duyuru olarak acmissin hocam, cevap atamadigim icin buraya yaziyorum.

O like ve dislike tuslarinin ihtiyaci tam olarak karsiladigini dusunmuyorum ben. Netflix sevdiginize benzer icerikleri size gostermek, sevmediklerinizi gizlemek uzerine kurulu bir sistem oldugu icin olur olmaz like/dislike atmaktan kaciniyorum.

Esimle izledigimiz son 10 film ve diziye baktim simdi. 3'une like atmisiz, 1'ine dislike. Kalan 6 icerik bizim icin ne cok iyiydi, ne de kotu. Ornegin "Amateur". Yani basketbolla ilgili vs guzeldi, ultra bos vaktim olursa gecirmek icin ideal, ama filmi izlerken zaman zaman uyukladigimiz anlar oldu, senaryoda bosluklar vardi vs (nitekim imdb puani da 5.9)

Simdi ben bunun gibi iceriklere neden like ya da dislike atmak zorundayim ki? Ikisine de uymuyor (bakis acina gore uyuyor)

O yuzden ben de bu konuda dertliyim. "Already watched" gibi bir ozellige ihtiyacim var.


elon
(07.05.18)
(4)

cb adaylığı için imza verirken aklıma takılan soru

gittim, imzamı verdim. çıkışta verdiğim imzanın partisinden biri elimdeki kağıdı istedi. (bir nüshası da bende oluyor, o kağıtta kime imza vermişim, ismim, ve tc numaram görülüyor) ben de verdim adama o an saflıkla. sonra bi an durdum, dedim ne oluyor arkadaşım geri ver dedim. bari fotoğrafını çekel
gittim, imzamı verdim. çıkışta verdiğim imzanın partisinden biri elimdeki kağıdı istedi. (bir nüshası da bende oluyor, o kağıtta kime imza vermişim, ismim, ve tc numaram görülüyor) ben de verdim adama o an saflıkla. sonra bi an durdum, dedim ne oluyor arkadaşım geri ver dedim. bari fotoğrafını çekelim dediler. tc numaramı kapatın, çekin dedim. kapatıp çektiler. itiraz olursa diye not alıyoruz, dediler.

bi an kıllandım, bi fişleme olayı olabilir mi diye düşünmedim değil. ya da sonra bu partinin elemanları bana ulaşıp kendi propagandalarını yaparlar mı? ya da ne bileyim, kendilerine ait bi liste vardır, ismimi oraya eklerler mi?
parcaliham
(05.05.18)
Bu dediklerinin hepsi olabilir ama büyük ihtimalle dediği gibi itiraz edilince kanıt olarak göstermek için almıştır.


tabirimekruh
(05.05.18)
sayı tutturmak ve olası durum için fotograf alıyorlar. sizi fişlemek isteyen taraf ysk'da imza attığınızda fişler zaten.


c1b2k3
(05.05.18)
Hocam resmi olarak böyle bir olay yokken, dernek\sendika üyeliğinden, bankada hesabı var diye insanlar hapis yatarken vermesen daha iyi olurmuş.

Dikkat etmek gerek bence.


giovanne
(05.05.18)
fişleme neden olmasın ysk kimin elinde rtenin daha ne olması lazım.


mikahakkinen
(05.05.18)
(14)

Öldürdüğün hayvanı yemek

Et yeme konusunda kendimi iyi hissetmiyorum. Bunun bir sorumluluk işi olduğunu düşünüyorum. Ama et yemekten de kendimi alıkoyamıyorum. Şöyle bir fikrim var; yılda 1 koyun keseyim. Bunu da kendi ellerimle yapayım. Bir kasap ile anlaşıp onun etleri hazırlamasını sağlayayım. Derin dondurucuda muhafaza
Et yeme konusunda kendimi iyi hissetmiyorum. Bunun bir sorumluluk işi olduğunu düşünüyorum. Ama et yemekten de kendimi alıkoyamıyorum. Şöyle bir fikrim var; yılda 1 koyun keseyim. Bunu da kendi ellerimle yapayım. Bir kasap ile anlaşıp onun etleri hazırlamasını sağlayayım. Derin dondurucuda muhafaza edip haftada 2 gün et yiyeyim. Bunun dışında eve ayrıca et sokmayayım. Böylelikle kaliteli et yemiş olurum, et tüketimimi sınırlandırırım ve en önemlisi ölen hayvanın sorumluluğunu almış olurum. Kulağq nasış geliyor, saçma mı?
parcaliham
(30.04.18)
daha saçma şeyler duydum ama bu da bayağı saçma.

ayrıca o koyun seni gömer elinde bıçakla kalırsın.


"et yemekten kendimi alıkoyamıyorum"

E dışarda bir adana, köfte, etli kuru fasülye de mi yemeyeceksin?
Onları bırak, lahmacun, kıymalı börek de mi yemeyeceksin?

Bazıları yapıyor dediğin gibi, dana falan kestiriyor da amaç hem ne yediğini bilmek, hem de daha ucuza gelebiliyor olması. Hem de lezzetlisi olabiliyor. Senin amacın bunlara göre evet biraz saçma gibi. Kendin de pek kesemezsin +1 her sene insanlar kurban bayramında hastanelere koşuyor kurbanı kesemediler diye.


senolll
(30.04.18)
Ben baya beğendim fikri, ben de bu dünyadan uzun süre önce vazgeçmiş olmasam bunu yapardım. Gayet şık bir davranış. En azından makul, olabilecekler arasında bi' duruş.

ileride imkanlar arttıkça da geliştirilebilir bir eylem, güzel bence. Milletin demesini boşver, senin için bu şekilde biraz da olsa serinleyecekse yap.


mete kudur
(30.04.18)
amac?


baldur2
(30.04.18)
Etin tadını ben de seviyorum. Adanalıyım, kebapla, şırdanla vs büyüdüm. Etsiz yediğim öğün sarma dolma ıspanak börek vs beni doyurmazdı önceden. Et yemek alışkanlık yapan bir şey sebebini bilmiyorum ama öyle.

Şu anda veganım, 4 seneye yakındır hiç et yemedim ve son 1 yıldır hiç hayvansal ürün tüketmedim.

Canım çok çekerse fake meat ürünleri alıp tatmin ediyorum kendimi ki tadı da gayet başarılı bir çoğunun.

Kimseye şunu yap yapma diyecek haddim yok kimsenin yok. Yapmakta olduğun şey vicdanınla kendi aranda. Et yemeden yaşayamamak gibi bir durum söz konusu değil tamamen keyif meselesi.

Markette kasap reyonundan geçerken kusacak gibi oluyorum artık şahsen. Çünkü et artık öğünümün bir parçası dahi değil.


Gerçekten saçmaymış. Kendini kestiğin, hayvanın da son anlarını cehenneme/işkenceye çevirdiğin ile kalırsın. Hadi bir tane alıp, kasaba kestirsen yine daha mantıklı.


nawar
(30.04.18)
saçma ve komik. yani bu hassasiyeti anlarım ama buna çözüm olarak sunulabilecek en son şey hayvanı senin kesmek istemen. bu, bir daha asla yememeni sağlayabilir ama. ki zaten kesebileceğini de sanmıyorum.


fragile lady
(01.05.18)
bir de keserken bilmillahi Allahu ekber de, her şey kaymak gibi olur.

söylediğin şeyin 3 bambaşka yönden islami delilleri var.
bence fevkalade isabetli bir tesbit. hatta yapılması gereken.


güneyli çocuk
(01.05.18)
Tanıdığım böyle yapan bir aile var. Dana kesiyorlar, yıl boyunca onu yiyorlar. Kasaba kestiriyorlar yani, kendileri nasıl yapılacağını bilmiyorlar çünkü.

Saçma mı bilmiyorum. Ben lacto-vegetarian'ım zira, "kendimi et yemekten alıkoyamıyorum" gibi bir düşüncem olmadığından bu sizin hayatınızı nasıl etkiler bilemedim. Ama kendi vicdanınıza, yaşam tarzınıza bu daha uygun geliyorsa, mutluluğunuz ve yaşam kaliteniz üstünde etkisi olacağını düşünüyorsanız, şimdilik elinizden bu kadar geliyorsa, "elalem ne der, onaylar mı" gibi düşünmenize de gerek yok bence.


sopiro
(01.05.18)
Saçma. İnsanların öldürdüğü hayvanlar yüzünden kendini iyi hissetmezken o canların bir tanesini sen kendi ellerinle nasıl alacaksın ki?


ms brownstone
(01.05.18)
Niyetin cok güzel ama o hayvani kesebileceginden emin degilim. Iyi niyet yapayim derken daha fazla aci cekmesine sebep olabilirsin. Onun yerine bir kasaba kestir, sonra o eti muhafaza edip kendin tüket.


chitosan
(01.05.18)
Valla oldukça saçma ve amaçsız bi hareket gibi geldi bana da. Yani gidip kendin ya da kasaba kestirince ne değişecek?. Madem vicdan yapıyorsun niye gidip belki kesilmeyecek hayvanı kesip öldürüyorsun? Yani belki sen o hayvanı almasan kimse almayacak ve o hayvan yaşayacak. Hali hazırda öldürülen hayvanı yemek varken niye kendin gidip bi tane daha öldürüyorsun? Kendinle çelişmek olmuyor mu bu da?


Hayvanın sorumluluğunu alma kısmı koca bir kendini aldatmaca. Sen onu doğadan kendi imkanlarınla, açlığını gidermek için avlamayacaksın, sen onu bir celepten satın alıcaksın. Asıl olay nefis ve vicdan çatışması yaşaman galiba. Milyonlarca büyükbaş, küçükbaş hayvan artık sadece insanoğlunun et tüketimi için dünyaya geliyor ki klon teknolojisi de kapımızda haliyle doğal bir denge söz konusu değil diye düşünüyorum. Et yemeyi kısıtlamak, daha da ileri götürüp buna bir son vermek çok saygı duyduğum bir duruş. Bir nebze kişiyi bu konuda rahat hissettirebilir evet. Ama o kadar fazlayız ki artık sadece hayvanları değil doğanın en dibini bile sömürüyoruz. Götümüzü yıkadığımız su bile yönü değiştirildiği için götümüze akıyor. Biraz dolu olduğum bir konu umarım fazla sapmamışımdır ama sorumluluğunu almamız gereken sanki daha büyük bir şey.


lüzumsuz adam
(01.05.18)
kendi avladigimi yerim sadece, diyosun.

yoo, sacma degil. yilda bir koyun az geldi, 3 ayda bir ava cik.


tomcruise
(01.05.18)
(4)

Hapiste olan birini bulmak

Üzerinde çalıştığım bir proje nedeniyle hapiste olan bir adamın soruşturma dosyasını inceliyorum.Adamın ismi, tc'si var. Ama 15 yıldır hapishanede olduğu için hangi hapiste olduğunu bilemiyorum. Bu bilgiye nasıl ulaşabilirim?
Üzerinde çalıştığım bir proje nedeniyle hapiste olan bir adamın soruşturma dosyasını inceliyorum.

Adamın ismi, tc'si var. Ama 15 yıldır hapishanede olduğu için hangi hapiste olduğunu bilemiyorum. Bu bilgiye nasıl ulaşabilirim?
parcaliham
(09.04.18)
aynen bu bilgileri cumhuriyet savcısına ya da ceza infaz kurumuna dilekçe yazarak. ancak söyleyeceklerini sanmam

tanıdık avukat da bağlantılarını kullanıp daha kestirmeden bulabilir tabi


oscar
(09.04.18)
bu bilgiyi sana vermezler. güvenlik sebebi dosya gizliliği vs.


mikahakkinen
(10.04.18)
Bence gbt'den çıkar. Sorgulama yapabilecek herhangi bir polisi kafalamanız yeter.

üç kişilik heyet olduğumuz bir bilirkişi raporu ek rapora geldi. zaten ben yazmıştım, diğer bilirkişi de onaylamıştı, üçüncü bilirkişiye zar zor ulaşıp sadece imzalatmıştık. ek raporu da yazdık, yine kontrol ettik, bu sefer ne kadar aradıysak üçüncüye ulaşamadık. öyle tek imzası eksik götürdüm mahkeme kaleminde, dedim ki biz buna ulaşamıyoruz. kalemdeki memur tık tık baktı bi yere, dedi ki sincan f tipi cezaevinde. o kadar da kolay bakılıyor demek ki. mahkeme kalemindeki memur bile baktı buldu iki dakikada, hangi sistemden baktıysa artık.


kibritsuyu
(10.04.18)
Tanıdık bi avukat çok rahat halleder.


megalomaniac
(10.04.18)
(13)

her gün portakal suyu

günde 700ml sıkma portakal suyu içiyorum.her gün.bunun bi sakıncası var mı sizce? ya da yararı?
günde 700ml sıkma portakal suyu içiyorum.
her gün.

bunun bi sakıncası var mı sizce? ya da yararı?
parcaliham
(13.03.18)
çok gibi. zararı olabilir. mineralleri mi ne alıp götürüyodu vucuttan. lise biyolojiden öyle hatırlıyorum.


pgup
(13.03.18)
Sıkacağına günde 2-3 tane portakal yesen lif almış olursun ek olarak. Lifsiz biçimde kalori almış oluyorsun yok yere sırf c vitamini için


@bos gezenin bos ustasi reklam yapmamak için yazmadım. bi markanın çok güzel sıkma portakal suyu var. ondan götürüyorum.


parcaliham
(13.03.18)
Çok şeker. Dimes dimi, nar suyundan aldım ben birkaç kez güzel cidden.


Hazır alıyorsanız daha da kötü bence. şeker koruyucu vs vardır. bir adet portakal yenmesi yeterli, fazlası iyi değil.


veritaslibertas
(13.03.18)
@i was made for you
ben de çok şeker diye düşündüğümden hafif telaşlandım. (evet, dimes)

@veritaslibertas
sıkma portakal'da portakal + antioksidan dışında bişey yok diye biliyorum.


parcaliham
(13.03.18)
sadece şekerli su içiyorsunuz. ileride kilo yapar.

that sugar film'de bununla alakalı bir bölüm var. :)


nice tnetennba
(13.03.18)
Doğal ise kilo yapar, 700ml az değil.

İşlanmiş ise kilonun yanında daha başka sakıncaları da var tabii.


peggy
(13.03.18)
Peki haftalık nasıl bir limit sizce uygun olur?


parcaliham
(13.03.18)
Gunde 700ml cidden baya fazla. Antioksidan aliyorsun iyi guzel ama fazlasi tekrardan vucuda zarar. Birde icinde ne ise yaradigi belli olmayan o kadarda kimyasal uzun vadede cok buyuk sikintilar cekersin.

Zaten gunde 2 litre su icmemiz gerekirken sen sadece bunu 700ml ile portakal suyundan karsiliyorsun. Cay kahve bilmem ne derken sen suyu da ister istemez kendinden kisitliyorsun. Bence hic yapma bunu kendine


korhaydut
(13.03.18)
Bir zamanlar ben de senin kadar olmasa da her gün meyve suyu içiyordum. Sonra farketmeden kilo almaya başladım.
700 ml yaklaşık 3-4 bardak oluyor sanırım. Haftalık için bile fazla bence. Ekmek falan yemiyorsan bilemem tabii.


uyusam iyi olur
(13.03.18)
Hergün bir tane portakal yesen onun yerine.


chitosan
(13.03.18)
yıllar önce bir diyetisyen demişti ki, meyveyi meyve gibi tüketin, posasınıda almalısınız, meyve suyu olarak tükettiğinizde full şekerini almış oluyorsunuz.


Phoebe
(13.03.18)
(3)

Heybeliada’da bir park

Heybeliada’nın tepelerinde ufak bir park hatırlıyorum küçüklüğümden kalan. Uzun ve dik merdivenlerin dibinde. Bu parkı bilen var mı? Benim çok önemli. Şayet var ise ve bana adada gösterebilirse dilediği her şeyi yapabilirim. Ciddiyim.
Heybeliada’nın tepelerinde ufak bir park hatırlıyorum küçüklüğümden kalan. Uzun ve dik merdivenlerin dibinde. Bu parkı bilen var mı? Benim çok önemli. Şayet var ise ve bana adada gösterebilirse dilediği her şeyi yapabilirim. Ciddiyim.
parcaliham
(28.02.18)
şöyle bi park var ama merdiven dibi değil
www.kisa.link


Büyükada’da olabilirmi acaba? Eminmisiniz Heybeli olduğuna?


placebo z
(01.03.18)
merhabalar,

böyle belirsiz bir duyuruya verdiğiniz cevaplar çok önemliydi benim için. teşekkür ederim öncelikle.

@high hopes of the sozluk - maalesef bu değil. ama buna benzer çok basit yapıda bir parktan bahsediyoruz. ancak eskiydi de, plastikler var mıydı, emin değilim. salıncağı vardı misal.

@placebo z - heybeli olduğuna eminim.


parcaliham
(01.03.18)
(3)

easyjet el bagajı hakkı

2 kişiyiz.toplam 2 ufak valizimiz var, easyjet kurallarına uygun kabine sığacak şekilde.ancak 2 adet de normal sırt çantamız var. içinde laptop vs.Kabine bu 4 parça eşyayı alırlar mı yoksa bize ekstra bir şey ödetirler mi?
2 kişiyiz.
toplam 2 ufak valizimiz var, easyjet kurallarına uygun kabine sığacak şekilde.

ancak 2 adet de normal sırt çantamız var. içinde laptop vs.

Kabine bu 4 parça eşyayı alırlar mı yoksa bize ekstra bir şey ödetirler mi?
parcaliham
(08.02.18)
laptop cantasi ayri oluyor zaten. soylersiniz bunda laptop var diye, ucret almazlar ona. hatta ben laptop cantasina da tikiyordum bir seyler.


xfestos
(08.02.18)
laptop çantası olarak ayrı bir çanta alırlar mı bilmiyorum ama el valizi haricinde sırt çantası yada el çantası ( kişisel çanta bile olsa) almıyorlar.


tss
(08.02.18)
Easyjet ikinci bir cantayi asla ama asla kabul etmiyor.

Kurallarini okuyabilirsiniz. www.easyjet.com "Additional under seat bag" kismina bakin.

Ama su da alinti:

All customers can take ONE cabin bag on board. There’s no weight limit but we do ask that you are able to lift it into the overhead locker.

You can bring an ADDITIONAL under seat bag if you’re an easyJet Plus cardholder, FLEXI fare, Up Front or Extra Legroom customer, or if you’re travelling with an infant (under 2) on your lap.


kuehles blondes
(08.02.18)
(5)

Hırsız için kapı güvenliği

bunlar az önce yaşandı. genellikle işyeri olan apartmanımızın içindeki sesler sebebiyle dairemizin kapısındaki delikten apartmanın içine baktım. apartmanda daha önce görmediğim iki adam bunu fark edip, benim dairemin deliğine yakınlaşıp baktılar.hemen polisi aradım. 30 dk sonra geldi. bu süreçte alt
bunlar az önce yaşandı. genellikle işyeri olan apartmanımızın içindeki sesler sebebiyle dairemizin kapısındaki delikten apartmanın içine baktım. apartmanda daha önce görmediğim iki adam bunu fark edip, benim dairemin deliğine yakınlaşıp baktılar.

hemen polisi aradım. 30 dk sonra geldi. bu süreçte alttaki açık olan kuaförü arayıp kapıyı tutmalarını söyledim. ileride bir tane gözcü vardı, fotoğrafını çektim ama çok net çıkmadı. kuaför kapıyı tutunca gözcü ıslık çalmaya başladı. 3 dk kadar sonra adam apartmanın kapısını zorlayıp, kuaföre elindeki tornavidayı salladı. kuaför adamı döverken, gözcü koşarak geldi, kavgaya dahil oldu, adamı kurtardı ve kaçtılar. tam 2 dk sonra da polis geldi.

neticesinde, evde büyük bir korku yaşadım. hala midemde bi kramp hissediyorum.

bana kallavi güvenlik önlemleri söyler misiniz? kapımız çok eski. kilidi mi değiştirelim, komple kapıyı mı, kamera mı taktıralım, alarm mı, yalancı kilit diye bişey duydum yoksa onu mu? nedir en ideal korunma yöntemi?
parcaliham
(29.11.17)
güzel bi sopa alın eve.


kobretti
(29.11.17)
güzel bir bekçi köpeği iş görebilir hem hayvan beslemiş olursunuz hem de evi korur. derseniz ki alerjim var o halde alarm sistemi bir de tepeye yalancı kamera taktırın.


seindfeld
(29.11.17)
öncelikle geçmiş olsun, her türlü ucuz atlatmışsınız.

en uygunu alarm taktırmak olur, biri zorladığında bütün apartmanı ayağa kaldıracak bir şey olursa paşa paşa siktir olup kaçarlar.

bir de daha zor kanırtmaları için kapı çerçevesini güçlendirip tuzaklı kilit falan taktırabilirsiniz, bu kapıyla uğraşma zamanlarını uzatıyomuş sadece, ama en azından caydırma ihtimali var.

bi de umarım arabanın plakasını alabilmişsinizdir :/ tekrar geçmiş olsun


yuto
(29.11.17)
çok geçmiş olsun.

en iyisi;

www.cantuganahtar.com

ama dışarıdan kilitli olmayacak sadece içeriden. yada daha basiti 20x30 luk profil demir kapı genişliğinde. direkt al gece o kısma otururt yuva yaptırıp. çok sıkıntılı durumlar ne yazıkki :/


c1b2k3
(29.11.17)
(4)

İntihara kalkışan arkadaş

çok fazla arkadaş canlısı biri değilim. ali (diyelim ismine) ile tanıştığımızda ben lisedeydim, o üniversitede. ilk büyük aşk acımı yaşıyordum. benim okumak istediğim bölümde başarılı bir şekilde okuyordu. o dönem aşk acımı geçirmeme yardım etti. zaman geçti, ben de aynı bölüme girdim ve mezun oldum
çok fazla arkadaş canlısı biri değilim. ali (diyelim ismine) ile tanıştığımızda ben lisedeydim, o üniversitede. ilk büyük aşk acımı yaşıyordum. benim okumak istediğim bölümde başarılı bir şekilde okuyordu. o dönem aşk acımı geçirmeme yardım etti. zaman geçti, ben de aynı bölüme girdim ve mezun oldum. evlerimiz yakın olduğu için ayda 3-4 kere görüşürdük. bu görüşmeler uzun saatler süren sohbetler olurdu, ikimiz de keyif alırdık. bazen 2 ay hiç konuşmaz, tekrar konuştuğumuzda da eskisi gibi olurduk. aramızda mesafe vardı ama ne zaman görüşsek o mesafe erirdi.

bir süredir ali, mesajlarıma cevap vermiyordu. dün kız arkadaşını aradığımda hastaneye yattığını söyledi. buhranlı bir anında intihara kalkışmış, çok da yaklaşmıştı. psikolojik sorunlarından ve buhranlarından bana hiç bahsetmedi. odağımız hep işimiz, sanatsal fikirlerimiz ve insan yaşayışıydı. yine de bahsetmemesi tuhaf.

intihar çabasını kesinlik içerisinde gerçekleştirmiş, kalbi durmuş ve tekrardan hayata döndürülmüş.

bugün kendisini hastanede ziyaret ettim. bahçede oturduk, konuştuk. 'ne oldu sana abi' demedim. havadan sudan konuştuk. üzerindeki sorumluluğu biraz almak adına, okulda onun verdiği dersi bu dönemlik biriyle beraber üstlendik. ancak ben şu an ne yapacağımı bilemiyorum, elim kolum bağlı hissediyorum.

bu durumda ne yapmamı önerirsiniz? biraz daha hastanede kalacak gibi görünüyor. haftada 2-3 gün ziyarete gidip, geçmişte de oynarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız bir satranç takımı mı götürsem? yoksa yeni bir proje yaratıp, onu da ortak edip birlikte yaratıcı bir sürece mi girsek?

ufak da olsa var mıdır bir öneriniz?
parcaliham
(19.11.17)
geçmiş olsun öncelikle.

birdenbire, bu intihar olayından sonra olağanüstü derecede olan ziyaretler ve muhabbetler sizi de sıkabilir, onu da. en iyisi iki tarafı da çok rahatsız etmeden arayıp sormalar, ziyaretler bence. tadında ilerleyen bir ziyaret süreciyle tavla da, yeni proje fikri de güzel.

biraz sheldon cooper gibi canlandırdım sizi gözümde. pek arkadaş canlısı olmamanıza ve muhabbetlerinizin de biraz entelektüel olduğu göz önüne alınınca.

geçmiş olsun tekrar. hastaya acil şifalar. dostluğunuz daim olsun.


runagain
(19.11.17)
bu cinsten bir ilgi azcık da olsa hissettirilirse suçlu ve daha kötü hissettirebilir arkadaşınıza. şimdiden paranoyaklaşmış alınganlaşmıştır bile zaten insanlar ne düşünüyolar ailemi sevgilimi de üzdüm bana acıyorlar mı acaba gibisinden. her napıcaksanız bunu da hesaba katın; hissettirmeden yapmak önemli. ölümüne ramak kalmış diyosunuz demek ki ilgi çekme amacı güden bir intihar teşebbüsü değil bu.


dafaisss
(19.11.17)
Açıkçası senin yapacağın bu tür şeylerin pek bişeyi etkileyeceğini düşünmüyorum. Yani kişinin intihar sebepleri ile gördündüğü kadarıyla pek alakalı olmadığından senin yapacağın özellikle bu tür şeyler de kişinin düşüncesini öyle ya da böyle pek etkilemeyecek gibi. Olay daha çok diğer kişilerin ya da belki diğer kişilerden bağımsız olarak kendisi ile alakalı.

Haa illa bişey yapacam diyorsan da eğer aranız iyiyse ve bu konuyu konuşabilecek samimiyetteyseniz konu hakkında konuşabilirsin. Yani hiç olmamış gibi yapmak ve olayın üstünü örtmeye çalışmak bence saçma. Genelde konunun pek gündeme gelmemesini savunur çoğu kişi ancak bence bu konunun da konuşulması gerekir, tabii eğer konuyu konuşabileceği biriysen. Konuşurken de sadece dinlemen bile yetebilir aslında. O durumdaki çoğu kişi her şeyi olduğu gibi içine atar ve sadece bu bile o kişileri intihara sürükleyebilir. Daha sonra yakın çevresinin olayı görmezden gelip yukarıda da belirtildiği gibi aşırı ilgi göstermesi ya da kişiyi alttan alta suçlaması daha da zorlaştırabilir durumu. Konuşabileceği biriysen suçlamadan, acımadan dinle konuş.

Konuşamam diyorsan da önceden nasıl davranıyorsan o şekilde davran.


yukarıdaki ilk iki cevaba katılıyorum. biraz zaman verin, arada tabii ziyaret edin ancak o konuşmadan siz zorlamayın. sadece beraberken isterse konuşabileceği bir zemin yaratın ki mod değiştirerek moralinizi bozduğunu düşünmesin. bence o nedenle açık olun: "ben bu durumu seninle konuşmak isterim. tabii ki senin tercih ettiğin bir zamanda ve şekilde. yani konuşmak istediğinde, yalnız hissettiğinde yanında olduğumu hatırla ve bunu benimle paylaş. diğer zamanlarda da ortak aktivitelerimizi sürdürelim, kopartma kendini." gibi şeyler diyebilirsiniz bence baştan.

aslına bakarsanız sizin arkadaşınızla paylaştığınız şeyler benim samimi arkadaşlarımla paylaştığım şeyler. aylarca konuşmayıp buluştuğumda belli konulardaki fikirler, insan yaşayışı vs konuşabildiğim ama bunu yaparken de özel şeylerimi konuşabilecek kadar güvenilir ve dürüst olduğunu düşüdüğüm insanlar daha yakın geliyor ve çoğu durumda da herhalde biraz böyle olduğunu varsaydığımdan yukarıda yazdığım mealdeki şeyleri istediğiniz bir samimiyet derecesinde de söyleyebilirmişsiniz diye düşünüyorum. insan yaşayışını saatlerce konuşmuşsanız siz arkadaşınızla mesafe kırarak ilgilenebilirsiniz diyorum yani. tabii bu bahsettiğinizden anladığım doğru şeyse. siz zaten insanı ne x'e iter, ne y'ye iter... güdü ve saiklerle ilgilenen birisiniz çıkarımı yaptım kısacası.

edit: ziyaretiniz belki hislerini etkilemez. bu bir duygudurumu sorunu zaten biraz da. ancak dış kapının dış mandalı değilseniz ve gitmezseniz daha kötü hissedebilir. durum korumak da durumu iyiye götürmek kadar hatta ondan önemli olabiliyor. türkçe hataları için üzgünüm, biraz anlaşılmaz olmuş, gördüklerimi düzelttim.


(1)

4 Gündür Sağ Göğüs Ağrısı

Selamlar duyurunun medikal uzmanları, kıymetli doktorları,Stresli zamanlardan geçiyorum. En stresli olanını bir hafta önce atlattım. 4-5 gün kadar önce de göğsümün sağ tarafında, omzumdan 3 parmak içeride bir yanma hissi başladı. İlk gün kas ağrısıdır dedim, önemsemedim. İkinci gün de benzer şekilde
Selamlar duyurunun medikal uzmanları, kıymetli doktorları,

Stresli zamanlardan geçiyorum. En stresli olanını bir hafta önce atlattım. 4-5 gün kadar önce de göğsümün sağ tarafında, omzumdan 3 parmak içeride bir yanma hissi başladı. İlk gün kas ağrısıdır dedim, önemsemedim. İkinci gün de benzer şekilde seyretti. Üçüncü gün bu aynı eksende sırtıma vurmaya başladı. Hareket ettikçe acıyan, sanki kaynar su dökülmüş hissi. Dördüncü gün bunun yerini nefes aldıkça ağrımaya bıraktı. Günlük rutinimi çok etkilemiyor ama sağ göğsüm bariz şekilde ağrıyor.

Bundan 15 gün kadar önce bademcik iltihaplanması oldu, doktora gittim, antibiyotiği dayadı. Tüm bunlar da antibiyotik bittikten 5-6 gün sonra başladı. Sıklıkla bademcik-üst solunum yolu enfeksiyonu olduğum için doktorum artık şu bademcikleri alalım, diyor bir süredir. Bunun onunla bir alakası var mı bilmiyorum.

Bir de, elbette küçükken su çiçeği geçirmiş biri olarak tüm bunlar yaklaşan zona'nın habercisi olabilir ancak vücutta gözle görülebilir durum kızarma vs. yok.

Neyse, diyeceksiniz ki doktora git. Pazartesi devam ederse gideceğim ama tüm bunların psikolojik olma olasılığı beynimin bir köşesinde duruyor. Dediğim gibi, stresli zamanlardı ve boşu boşuna radyasyon almak istemiyorum.

Çok uzun yazdım. Buraya kadar okuduysanız lütfen bir iki kelam edin. Ne olabilir bu başıma gelen?
parcaliham
(05.11.17)
Banyo yaptıktan sonraki vücut ısısına kanıp tarzan gibi pc başında oturduğumda bana da oluyor. Üşüyünce yani. Yazmazdım da buraya kadar okumuş olma meselesind yazıyorum :))


(11)

Annem

Hiç doğduğunuz için annenizin hayatını bir şekilde kötü hale getirdiğinizi düşündünüz ve içiniz daraldı mı? Benim arada bir daralıyor. Annem, dışarıdan modern görünen ama baskıcı bir koca (ki babam oluyor işte) ile evlendiğinde 18 yaşındaydı. Çocuklarının ardından kendisine pek yaşayacak hayatı kalm
Hiç doğduğunuz için annenizin hayatını bir şekilde kötü hale getirdiğinizi düşündünüz ve içiniz daraldı mı? Benim arada bir daralıyor. Annem, dışarıdan modern görünen ama baskıcı bir koca (ki babam oluyor işte) ile evlendiğinde 18 yaşındaydı. Çocuklarının ardından kendisine pek yaşayacak hayatı kalmadı. Şu an bile halen sadece ev işleri ile uğraşıyor. Geçen gün baş başa kaldığımız anların birinde, yapmak isteyip de yapamadıklarından bahsetti ve içim acıdı. bir diğer durum da, onunla çok fazla zaman geçiremiyor oluşum. bir türlü olmuyor. olduğu zaman da ufak hareketleri beni sinirlendiriyor. böyle söyleyince saçma durduğunun farkındayım ama ailede herkes, ben de dahil olmak üzere onu eleştiriyoruz, yargılıyoruz sürekli.

ve ben gecenin bazı saatleri kendi evimide bulaşık yıkarken bu anları düşünüp o kadar pişman oluyorum ve o kadar çaresiz hissediyorum ki belki beni hiç doğurmasa ve belki evlenmese daha güzel bir hayatı olabilirdi diye düşünüyorum.
parcaliham
(15.10.17)
sen doğmasan başkası doğacaktı değişen bir şey olmayacaktı. annenin bu durumunu değiştirmek senin elinde. hayallerini gerçekleştirmesine yardımcı olabilirsin, kadını alıp gezmeye, tatile götürebilirsin vs.


sta
(15.10.17)
Benim de annemle ilgili çok derin yaralarım var, seninkilere benziyorlar. Annelerimiz erken yaşta evlenip çocuk sahibi oldular ve evet bir daha geri gelmeyecek gençliklerini hiç yaşayamadılar. Bu düşünce beni de çok fazla üzüyor. Ancak senden farklı olarak burada kendimi sorumlu hissetmiyorum. Benim gözümde annemin gençliğini çalan sorumluluar; babam ve anneannem/dedem. Hiçbirisini de sevmem. Eğer ben olmasaydım annem bugün daha mutsuz ve korumasız olurdu, ben böyle düşünüyorum. Ben annemi bugün koruyorum ve onu mutlu etmeye çabalıyorum. Annemin gençken yapamadıklarını onunla yapmaya çalışıyorum. Misal bu yıl çok fazla yer gezdik gördük. Bu benim annemin gençken yapmak isteyip yapamadığı bir şeydi ve annem çok mutlu oldu. Bundan sonra da böyle devam etmeyi düşünüyorum. Eğer ben olmasaydım annemi bu yaşında bile koruyan ve cidden önemseyen birisi olmazdı, onu mutlu etmeye çalışmazdı ve annem tamamen yalnız olurdu. Sen de böyle düşünüp anneni mutlu etmeye çabalarsan iyi olur.


shin
(15.10.17)
"Geçen gün baş başa kaldığımız anların birinde, yapmak isteyip de yapamadıklarından bahsetti ve içim acıdı."

bunu külliyen üzerine alınıp kendini suçlamışsın, sonra da ben olmasam daha iyi gibi gitmiş düşüncelerin. şimdi olsa fazla düşünmem üzerine muhtemelen ama, daha küçükken benzer konuşmalar geçtiğinde ismini koyamadığım bir suçluluk hissederdim, hani senin dediğin gibi "ben doğmasam annem daha iyi olurmuş sanki"ye kadar gidiyodu aklımdan geçenler.

düşüncesi bile acımasızca gelebilir ama, sen doğana kadar bir sürü şey yapabilirdi yapamadığı neyse onlarla ilgili, "sen doğdun da okula devam edemedim/gidemedim" "şu işi yapmak, şuraları gezmek isterdim" gibi şeylerse engel olan sen değil akrabalarınız anneanne babaanne dede amca teyze kim varsa başka ve aralarındaki ilişkilermiş diye düşünmeye başladım bir aşamada ben (annem tarif ettiğine benzer konuşmaları çokça yaptı bana, bir de üstüne babaannem yaptı çünkü annem çalışırken babaannem bakardı bana).

isteyip de yapamadığı neymiş annenin yazmamışsın annenin, saçma örnekler veriyosam mazur gör, aklıma ilk gelenleri yazıyom: mesela 1 haftalığına madrid'i görmek istiyosa bu işin içinde baban var, "hanım gel ufağı da alalım gidelim" demiyosa ve maddi bir engel de yoktuysa; ya da "hanım parcaliham'i annemlere/annenlere bırakalım gidelim ben de izin alırım" demediyse olmamıştır tabi.

okul, meslek vb. şeyler için de geçerli bunlar. annenin babanla evlenmiş olmasında da 18 yaşında evlenmiş olmasında da senin zerre etkin yok.


dafaisss
(15.10.17)
Evet bence de ,geçmişi düşünme ve geleceğe odaklan.Doğmasaydım diceğine hayallerine ne kadar katkıda bulunabilirsin bunun yollarını ara bence. Benim annemde çok çok zeki biridir,dedem ölünce evlendirmişler,okuyayamamıs.Okusa eminim çok iyi yerlere gelirdi.Bizi okuttu,ablamın şu an çok iyi bir işi var,benim de olucak kısmetse.Ve biz de zamanımızın çoğunu annemle geçiriyoruz,onu mutlu etmeye çalışıyoruz,seyahatlere götürüyoruz.İmkanları zorlayarak gerekirse ve içimizden geldiği için yapıyoruz bunları.


maria puder
(15.10.17)
evet oluyor. çalışıyorken ben doğunca bırakmak zorunda kalmış. (patronu iğrençmiş benim 40ım bile çıkmadan iznini bitirmiş. annem lavaboda sütlerimi sağardım ağlaya ağlaya diyor) senelerdir aynı iş hikayelerini anlatır durur, çalışmayı o zaman çok sevdiğini söyler. beni yuvaya vermeyi düşünmüşler ama o zaman çok fazla çocuk dövme, gazla uyutma haberleri falan çıkıyormuş güvenememişler. benim yüzümden işten çıkmış yani.

belki ben doğmasam kadın çalışıp mutlu olacaktı, şimdi sürekli evin içinde, hani fakir değiliz ama sürekli gezebilecek kadar paramız da yok o yüzden kadın kısılıp kalmış bir şekilde. bir keresinde söylemiştim bana saçmalama falan diyip kızmıştı. ben de annemi çok seviyorum ama bunu dile getirmiyorum, ya da sürekli tartışıyoruz vs.
(en basitinden geçen gün çalışmak kölelik, başkasına para kazandırmak falan dedim hemen celallendi işte ÇALIŞMA O ZAMAN GENÇLER NİYE BÖYLE ANLAMIYORUM BEN şeklinde daha da uzatarak konuyu bağrındı. ben de bebek olmadığımdan dolayı cevap veriyorum iş uzuyor, gereksiz gerginlik) ama dediğin gibi bazı bu tarz şeyleri düşündükçe çok üzülüyorum


dedi ayca
(15.10.17)
ya gece gece çok dertlendim şimdi ben de :( vicdanım rahatsız, gözlerim falan dolu dolu oldu :(


dedi ayca
(15.10.17)
Ne yazık ki bu coğrafyada genelde başka seçenek olmuyor kadınlar için.
Evlense doğurmasa, kısır diyecekler daha beter baskı altına alacaklar, belki boşanacak çevreden dul kadın baskısı görecek.
Hiç evlenmese, kendi ailesi habire sıkıştıracak "bak biz öleceğiz sen tek kalacaksın haydi haydi" diye.
Sen olmasan da başka bir çocuk getirecekti dünyaya, işler o şekilde yürüyor.
Yukarda da yazmışlar, yapabileceğin tek şey elinden geldiğince hayallerinin elinden tutmak. Görmek istediği yer varsa götür, ekonomik bağımsızlık istiyorsa ozel günlerde altın al ne bileyim...


Sulfoxaflor
(16.10.17)
senle alakası yok olayın, toplumda kadının yeriyle ilgili. sen doğmasan başka bi tane doğurup yine aynı noktaya varacaktı annen. ama elinden bişey geliyorsa ve yapmıyosan o senin eşekliğin oluyor biraz.


elorelia
(16.10.17)
Seninle alakası yok +1
Annem babası çok küçük yaşta ölünce annesi onu okuldan almış, bana yardım edersin demiş. Babamla evlendiklerinde çok çok genç değilmiş, bu sebeple kendi annesine çok hıncı, kızgınlığı vardı. Babam da çok ezmiş, bir de çapkınlık yapmış. Annem hayatı boyunca bu iki sebepten dolayı hayata kızgın ve kırgın oldu. Bizi - çocuklarını - gözünden sakındı. Ama bu travlamalar Alzheimer'a sebep oldu. Geçmişte olan geçmişte kalmalı. Şimdiki zaman önemli. Ne zaman aklıma geçmişte yaşadığım bir haksızlık gelse, derin bir nefes alıp kendimi ve buna sebep olduğunu düşündüğüm kişiyi affediyorum. Çünkü bu yükü taşıyacak gücüm / enerjim yok. Şu hayatta mutlu şeylere odaklanmak gerek.


SiyamkedisiZorro
(16.10.17)
Herkes yaptıklarından kendi sorumludur. Annenin evlenmesi, cocuk yapmaya karar vermesi ve seni dogurmasi onun verdiği kararlardi. Değiştirmek isteseydi değiştirebilirdi. Insan pişman olabiliyor ancak pişman olmasi aldığı kararlarin sorumlulugunu baskasinin uzerine alabileceği anlamina gelemez. Dünyaya gelmek icin sen karar vermedin, o karari annen verdi. Cok basit dediklerim ama böyle.


coca cola
(16.10.17)
Senin doğumunla ilgili değil o durum. Çocuğu olmasaydı da benzer bi hayat yaşayacaktı ve büyük olasılık şimdi daha mutsuz olacaktı. Senin varlığın ona yaşama sevinci veriyordur. Sen iyi olmaya bak, sen iyi oldukça o da iyi hisseder.
Bir de çocuklar biraz büyüyünce kendimizle ilgili düşünme fırsatımız oluyor. Aynısı bende de oldu. İsteklerini yapmak için geç kalmış değil. Ben 58 yaşındayım, hâlâ her sene kendime bi hedef belirliyorum, bazen iki üç hedefim oluyor. O yıl bitmeyeni sonraki yıllarda devam ettiriyorum. Annene bu yönde destek olabilirsin.
İleri yaşlarında büyük işler yapabilen insanlar var, eh malum artık internet sayesinde örnek bulmak da kolay. Google amcaya sor, bir çok örnek bulabilirsin.
Manken dede var bir tane mesela, veya teknesiyle dünya turu yapan bi teyze var. Zaten belli başlı isler fatihSultan değilsen biraz daha geç yaşlarda yapılıyor genel olarak. Adı bu güne kadar gelebilmiş insanların çoğu buna örnek esasında. Yani geç değil tam vakti de olabilir annen için. Bunu fark edebilirse tabii. Farkındalık da senin yardımınla gelişebilir pekala :)

Çok zaman geçirme belli bi yaşa kadar olur, sonrası çok sağlıklı değil. Vaktin miktarı değil niteliği önemli, nitelikli zaman geçirmeye bakın.

Eleştirmeyi yargılamayı kesersiniz sanırım. Madem fark etmişsin, daha da yapmazsın, yapılmasına meydan vermemeye çalışırsın diye düşünüp bu konuda bişey demiyorum.


(1)

Cümle başındaki köşeli parantez harf

Genellikle ingilizcede denk gelsem de nadir de olsa türkçede de denk geldim.[T]he .... bilmemne gibiNeden yapılır bu? Anlamı nedir?
Genellikle ingilizcede denk gelsem de nadir de olsa türkçede de denk geldim.

[T]he .... bilmemne gibi

Neden yapılır bu? Anlamı nedir?
parcaliham
(29.05.17)
Alıntının yapıldığı yerde cümle başında değilmiş, ancak alıntı yapılırken cümle başına alındığı için büyük harf yapılmış, değişiklik gösterilsin diye de köşeli paranteze alınmış. Alıntılarda köşeli parantez alıntı yapanın yaptığı değişikliği belirtiyor (*-*)/


velvetmorning
(29.05.17)
(4)

Basket maçı izlemek için

... link var mı?Eskiden vardı bi link elimde tüm maçları rahatça izleyebiliyordum.Ancak yok olmuş. Var mı böyle güzel bir link.Mümkünse aptal pop-upları olmayan vs.mersi.
... link var mı?

Eskiden vardı bi link elimde tüm maçları rahatça izleyebiliyordum.
Ancak yok olmuş. Var mı böyle güzel bir link.
Mümkünse aptal pop-upları olmayan vs.

mersi.
parcaliham
(19.04.17)
Nesine ve bilyoner veriyor zaten.


begin again
(19.04.17)
@begin again
Hangi maçı izlemek istediğimi nereden biliyorsunuz?
Her maçı vermiyorlar maalesef.


parcaliham
(19.04.17)
Eurolegaue ve nba var bir de İspanya ligi var nesinede mesela. Tabii hangilerini aradığını bilmiyorum.


begin again
(19.04.17)
sportv.me


gotic
(19.04.17)
(8)

Hak Yemek Sorunsalı

4 kişilik bir grup ile çalışıyorum. Patron benim. Bu kişilere 2 aylık çalışmaları için bir ücret ödedim. Bu ücrete ek olarak ulaşım + yemek masraflarını karşıladım. 12 günlük yemek masrafları 950tl'yi buldu. Bu gruptan 1 kişi, operasyonun en önemli anında projeyi terk edip başka bir işte tam zamanlı
4 kişilik bir grup ile çalışıyorum. Patron benim. Bu kişilere 2 aylık çalışmaları için bir ücret ödedim. Bu ücrete ek olarak ulaşım + yemek masraflarını karşıladım. 12 günlük yemek masrafları 950tl'yi buldu. Bu gruptan 1 kişi, operasyonun en önemli anında projeyi terk edip başka bir işte tam zamanlı çalışmaya başladı.

Ekibin bir de şefi var. Şef bütçeden sorumlu. Projenin sonunda, ona verilen bütçeyi çeşitli inisiyatifler kullanarak yüzde 100 aştığını gördük.

Ve en önemlisi gruptan başka bir kişinin daha bizimle çalışırken başka bir projede çalıştığı ortaya çıktı. Defalarca sormama rağmen bu durum yalanlandı; kanıtını önlerine koyunca ise bir şey denemedi.

Ben her zaman emek veren kişinin hakkını veren biri olmaya çalışmış olsam da bu insanlara kalan kaşelerini ödememeyi düşünüyorum.

Düşüncem ise şuna dayanıyor; bizim anlaştığımız şekilde çalışmadıkları için anlaştığımız kaşeyi alamazlar. Diğer yandan ise işi eksik de olsa, büyük bir emek sonucu sonlandırdılar.

Siz olsanız ne yapardınız?
parcaliham
(05.02.17)
süründür derim.


notinhere
(05.02.17)
Ne yapmış olurlarsa olsun, benim içim rahat etmezdi anlaşmaya uymazsam. Kendi rahatım için verirdim yani.


devilred
(05.02.17)
takıldığım bir nokta var 12 günlük yemek masrafı 950 lirayı buldu demişsiniz, 4 kişiler bu da kişi başı günlük 20 lira yapıyor. zaten burger king vs.yemedikçe bir insanın dışarıda normal yemek+içeceği 20 liraya denk. (tavuk dünyası geldi aklıma bunu yazarken. makarna-tavuk-salata var tabakta 17 lira. 3 lira da içecek olsa 20 etti bile) diğerleri tamam, bütçenin aşılması, başka projede çalışmak, yalan söylenmesi vs. ama bu yemek işini çok abartı bir fiyat gibi söylemeniz hoş değil bence, tabii bilmiyorum alan ne nedir ne değildir de beni rahatsız etti.


dedi ayca
(05.02.17)
projeyi terk etmek, başka projeye dahil olmak ve bütçenin aşılması; yaptıkları şey namussuzluk. ödeme.


1shot2shots
(05.02.17)
hak yeme iş bitti mi bitti sen oyle yada boyle paranı aldın mı aldın ibnelik hakkını kullan sadece bir kişiden hesap numarası al ŞEF mesela her gün 5 tl yatır ibnelere


Dönmezer
(05.02.17)
12 günlük yemek meselesini burada dile getirmen biraz gereksiz olmuş arkadaşların dediği gibi daha azı olamaz zaten o meblağın.

hak yeme konusuna gelince, eğer iş istediğin vakitte istediğin gibi sonlandırıldıysa elemanların parasını veririm. hatta operasyonun en önemli yerinde kaçtı dediğin adamın parasını ödemeyip bir kısmını diğer elemanlara prim olarak veririm eğer zamanında ve istediğin gibi bitirdilerse işi...


luchetti
(05.02.17)
@luchetti + :işlerini problemsiz yerine getirdiler ise haklarini ver.
@ acemi + : kanundaki (sözlesmedeki) boşluklari kullanmişlar. o nedenle fazla bir sey denemez.
@nothinhere + : evet, güveni sarstiklarindan süründür. bunu da onlarla bağlarini hemen koparamiyorsan, bir anda degil, zamana yay. en kidemlisine biraz daha yüklen :)


1adam
(06.02.17)
ücretlerini ödemen gerekir. iş yetişmedi, eksik kaldı vb. bahanelerle ücret kesmen yanlıştır. Ha bu arkadaşlarla iş başlamadan konuşulup ücret kesintileriyle ilgili detayların olduğu bir sözleşme yapıldıysa durum değişir.

Anlattıklarına göre kesinti yaparsan senin o arkadaşlardan bir farkın kalmaz. Tabiyki bu arkadaşlarla tekrar çalışmama hakkı sende saklıdır.


(4)

Çocukken Geceleri Yaşadığım Bir Durum

Küçükken haftada 3-4 kere sıklıkla, geceleri uykumdan uyanıp kaskatı kesiliyordum. Gözlerim açık oluyordu ve titriyordum. Müthiş bir korku hissi. Ağlıyor, yalvarıyordum. Bu nöbet dediğim şeyleri çoğunlukla ertesi gün hatırlamıyordum ya da sadece ufak bir anını, sanki rüyaymış gibi hatırlıyordum. Bu
Küçükken haftada 3-4 kere sıklıkla, geceleri uykumdan uyanıp kaskatı kesiliyordum. Gözlerim açık oluyordu ve titriyordum. Müthiş bir korku hissi. Ağlıyor, yalvarıyordum. Bu nöbet dediğim şeyleri çoğunlukla ertesi gün hatırlamıyordum ya da sadece ufak bir anını, sanki rüyaymış gibi hatırlıyordum. Bu sanırım 9 yaşına kadar böyle devam etti. Sonra azalarak kayboldu.

Ellerimi yumruk yapıp kaskatı kesildiğimi hatırlıyorum. Sanki tüm dünyanın sorumluluğu bendeymiş ve ben en ufak kıpırdarsam tüm dünya yok olacakmış hissi. O kasıntı ve titreme beraber geliyor. Bir yandan da ağlayıp, titriyordum.

Bizimkiler beni doktora götürdüğünde, bana söylenen şey; gözüm açık rüya görüyor oluşum ve bunun da hayal gücümün fazlalığı vs. gibi konulara bağlanışı. Ben buna pek inanmadım. Belki de bana aksetmek istemedikleri bir şey vardır diye düşündüm, halen de düşünüyorum.

Aranızda böyle örnekler ile karşılaşan var mıdır? Sanırım çocuklarda bu olan bir şeymiş [emin değilim?] Nedir buna sebep olan şey? Yaşadığım şey tam olarak neydi?
parcaliham
(08.01.17)
En yakın uyku merkezinden randevu alıp görünmen gerek
tr.wikipedia.org gibi duruyor


eja
(08.01.17)
Çocukken olmadı ama bende son yıllarda Arada bir oluyor.


Erensq06
(08.01.17)
eğer doğru anladıysam uyku felci olmalı. kötü bi dönemimde her gün yaşıyordum. stresliyken, kaygılıyken veya depresyondayken olabiliyor


isimsiz uye
(08.01.17)
benzeri bir şey 8-9 yaşlarında kardeşimde vardı. uyku terörü demişlerdi bir araştırabilirsin onu da


dedi ayca
(08.01.17)
(20)

Bir Erkek Giyebilir Mi?

Sizce bir erkek bunu giyer mi? / giyebilir mi? / giysin mi?http://www.asos.com/asos/asos-coat-with-statement-sleeve-in-pinstripe/prd/7109725?iid=7109725&clr=Camel&cid=2641&pgesize=36&pge=0&totalstyles=962&gridsize=3&gridrow=4&gridcolumn=3Bir de bu - görece daha unisex.http://www.asos.com/asos-petite
Sizce bir erkek bunu giyer mi? / giyebilir mi? / giysin mi?
www.asos.com

Bir de bu - görece daha unisex.
www.asos.com
parcaliham
(08.01.17)
2. si iyi de birincisi ı ıh


cilekli krep
(08.01.17)
İkisi de olmaz hele 2. Nin kürkü bi erkek için fazla


Esinsin
(08.01.17)
Birincisi felaketmiş, bunu kadın erkek ayırt etmeksizin hiçbir insan gitmemeli bence.
İkinci güzel, bunun gibi montlar görüyorum ben erkeklerin üzerinde. O yüzden gözüm alışkın. Bu arada bu tarz montların çoğunun başlık kısmındaki kürk çıkıyor. Baktın gördün kürk biraz abartı durdu, çıkıyorsa çıkartırsın.


Ayrıca ikincis petite yani minyonlar için. Onu bir erkek olarak alırsan olmaz. Kesimi minyon kadınlar için kaldı ki normal kadın için olanı bile alsan kesimler problem.


Esinsin
(08.01.17)
Giymesin. Su/rüzgar geçirmez bi mont alsın. 5 sene aynı şeyi giysin. Popüler modanın kölesi olmasın. Evet


hasmetizm 2046
(08.01.17)
Bence ilkini kadınlar giymesin zaten. Yani, tabii ki isteyen ve tarzı öyle olan giyebilir de, bir mağazada görsem erkek paltosu derim. Gerçi erkeğe de yakışmayabilir ama uygun renkli takım elbisenin üstüne gidebilir.
İkincisi bence daha güzel.


aychovsky
(08.01.17)
Vermeye geldiğim cevabı köstebek kurabiye zaten vermiş:)

İkincisi bence de güzel ve erkekler için gayet uygun.


hair freak
(08.01.17)
Nerede veya kim olduğuna bağlı. mesela futbolcu yada artistsen ne giysen tuhaf kaçmıyor.bir de nişantaşı taraflarında yaşıyorsan yeni bir moda akımı sanabilirler :)


keep out
(08.01.17)
allahı varsa giymez


cekilmis gayfe
(08.01.17)
ilkini elif şafak giyebilir.

ikincisini de sen.


Apocalypse
(08.01.17)
Birincisine retro dedim olmadı, vintage dedim o da tutmadı. Çok itici bir görüntüsü var. İkinci tercih edilebilir.


ziv zulander
(08.01.17)
giyebilir tabii ama ikisini de giymesin


fragile lady
(08.01.17)
giyebilir. herkes ne isterse giyebilir.


cry baby
(08.01.17)
ikisini de giyemez.


İlkinin rengine ve kumaşına, yakasına bayılldımm. Yalnız o nasıl bir kol kesimidir azizim, çok çirkin, ayrıca benim proporsiyonuma çok ters, ben giysem omuzlarım yok olur içinde sırf kafa kalırım.

Her ikisini de giyme bence.


old possum
(08.01.17)
neden giyemesin? gayet de giyebilir beğendiği sürece. renklere, kıyafetlere ve kokulara cinsiyet kimliği oluşturmayı bırakın artık.


keskulpesent
(08.01.17)
@keskulpesen, cinsiyet kimliği oluşturmadık zaten. cinseyete uygun mu sizce sorusuna cevap verdik. duyar kasmak ile saçmalamak farklı şeyler.


hasmetizm 2046
(08.01.17)
bir kere manken kadın, yani baştan bunun erkek için olmadığını adamlar belirtmiş.


atalet momenti
(08.01.17)
1 olmaz 2.si güzel. tabi tipe da bağlı böyle şeyler paranın olması yetmiyor maalesef


itachi uchiha
(08.01.17)
Birincisini Koreliler gibi ince figürlü erkekler giyebilir ancak.
İkincisini rahat rahat giyebilir.


Lim5
(08.01.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.