Giriş
(6)

Siyahi çocukların videoları

Bu siyahi çocukların komik videoları dolaşıyor, tepkileri falan internette, nereden çekip çıkarıyorlar onları böyle? Belgeselden mi filmden mi? Bilginiz var mı?
Bu siyahi çocukların komik videoları dolaşıyor, tepkileri falan internette, nereden çekip çıkarıyorlar onları böyle? Belgeselden mi filmden mi? Bilginiz var mı?
patos64
(12.07.19)
hangi siyahi çocuklar? aklıma ilk gelen şeyse dediğin, anne babaları abileri çekip atıyor yahu ardından viral oluyor


avatar is back
(12.07.19)
Sanırım nollywoodroll ig hesabında ikamet eden siyahi çocuk videolarını diyosun. Ben de çok merak ediyorum bu kadar nerden türedi , bunun membağı ne. Bu arada bu velet şu an 32 yaşında falanmış herhalde


olutaklidi
(12.07.19)
Aynen nollywood:)


patos64
(12.07.19)
nollywoodtaki "çocuk" 30 küsür yaşında


mirafiori
(12.07.19)
şimdi olayın tam kaynağını bilmiyorum ama nollywood nijerya film sektörü için verilen isim. Yılda film sayısı bakımından da yanlış bilmiyorsam tepedeler tüm dünyada. Film sahneleri falan olabilir dediğiniz videolar.


nundu
(12.07.19)
ig'de ositalheme hesabı kendisinin :)


psychosocialll
(12.07.19)
(4)

Schengen vize mülakatı

İyi geceler ahali.Vize mülakatında konsolosluk çalışanı hiçbir şey sormadı evraklar haricinde. Genelde sorarlar ya standart sorular yoklamak için, tek bir şey bile sormadı. Bu iyi mi kötü mü sizce? Normalde sormayacaktım bu soruyu ama sonucun 45 gün sonra kesin tarihli şekilde belli olacağı öğrendiğ
İyi geceler ahali.
Vize mülakatında konsolosluk çalışanı hiçbir şey sormadı evraklar haricinde. Genelde sorarlar ya standart sorular yoklamak için, tek bir şey bile sormadı. Bu iyi mi kötü mü sizce? Normalde sormayacaktım bu soruyu ama sonucun 45 gün sonra kesin tarihli şekilde belli olacağı öğrendiğim için fikir alayım dedim :)
Ayrıca 4 banka dökümü gösterdim içindeki ayrıca hesapları da eklersek toplamda 10-12 tane hesap... bir tanesini aldı bankanın, diğerlerini geri verdi yeterli paran var diye, bu da garip geldi:)
patos64
(11.07.19)
Bana da sormadı. Schengen'de var mı böyle bir şey bilmiyorum. ABD vizesinde var o mülakat.


himmet dayi
(12.07.19)
Bana da sormadı 6 ay vermişlerdi


Selamlar, direk konsolosluk mu yoksa aracı firma mı ? Aracı firma hiç sormaz zaten. konsoloslukta da soracağını zannetmiyorum, eğer tipin çok kayıksa, evraklarında katakulli gördüyseler sorarlar. Diğer türlü sorulmuyor. hesaplarda yeterli paran varsa biri yeterli oluyor onlar için.


ardolf rendall
(12.07.19)
Evet hesap konusunda aracı firmada çalışan biri abartmayın demişti, atıyorum bir hafta kalış için onbin tllik hareketli bir hesap yeterli gibi.


(9)

gerçekçi düğün masrafı

evlenme falan yok ama yine de merak ettim:) öyle abartmadan ortalama bir düğün ve süreci bir erkeğe ne kadara patlar?kızın kendisi yani evlenenler alsa da bir altın verme süreci varmış herhalde, 20-30 bin tl lik altın olduğunu farzedelim, bu kadar altının da kabul edildiğini düşünelim (rezalet bir s
evlenme falan yok ama yine de merak ettim:) öyle abartmadan ortalama bir düğün ve süreci bir erkeğe ne kadara patlar?

kızın kendisi yani evlenenler alsa da bir altın verme süreci varmış herhalde, 20-30 bin tl lik altın olduğunu farzedelim, bu kadar altının da kabul edildiğini düşünelim (rezalet bir süreç söylerken ben utanıyorum:)

yemeksiz düğün olacak, salon fiyatları herhalde 10 15 bin diye biliyorum ama yanlış da olabilirim.

yani işte o altınlar hariç, erkeğin aldığı mobilyadır eşyadır düğün ortalama bir balayı bilmem ne zart zurt kıl tuy ne kadar çıkar tahmini? 40 bine bitiyor mu bu iş:) dur lan balayı hariç, onu bari katmayalım yoksa 40 zor:)
patos64
(28.06.19)
40 bin'e bitirebileceğine inanıyorsan hiç durma evlen abi. Sen abartmadan kaba taslak böyle hesap kitap çıkarırsın da bizim kızların durulduğu görülmemiştir hiç. Gayet entelektüel duran kız düğün günü yaklaştıkça Kezban'a evriliyor. Söz ister para (en az 5 bin), nişan ister para (kız evi karşılıyor teoride yeme), mobilya seçilir en iyisi olsun, gelinlik bakılır özel tasarım olsun, perde bakılır saraya yakışır olsun, kız tarafının saçı başı bol topuzlu ve simli olsun, düğün günü gelir yemekli olsun, davetiye diye zırlar yaldızlı olsun, olsun babam olsun. 60-70 bin'e kapatırsan beni de çağır bi' çeyrek takarım.


Beherit
(28.06.19)
kızına göre değişir. biz evlenince şimdiki evde oturacağız mesela, düğün de yapmayacağımız için herhangi bir masrafımız olmayacak. ama bizim avantajımız eşyaların da tam olması. söz + nişan da aynı anda oldu vs vs. yani istenirse masrafsız evlenmek hiç zor değil, yeter ki karşında kafası sana uyan biri olsun.


piremses
(28.06.19)
geçen hafta evlendim. 0. günden geçen haftaya kadar 110 bin harcama yaptık totalde. Kız tarafının hiç isteği olmadı, bir an önce olsun bitsin önümüze bakalım kafasındaydık. Düğün yaptık alkol vs. vardı. Mobilyala haricinde herşeyi minimumda tutmaya çalıştık. Ortak para koydumugumuzdan kız tarafı bu kadar erkek tarafı bu kadar harcadı diyemiyorum. 60 bin civarı da altın geldi.


mirty
(28.06.19)
Bu tamamen senin yapmak istediklerinle alakali. 10-15bine de salon var 30 bine de. Biz mesela salon tutmadik sadece nikah olacak. Ve 621 lira evlilik harcı vs dahil.

20-30 bin altın olayını anlamadım. Erkek tarafının takısı mi diyorsun? Onu normal şartlarda anne baba alır yani evleneceklere masraf olmaz. Damat da kredi cekip kendi karısına altın almayacak heralde, ne saçma sey. Anlamadım yani.

Modalife'ta yemek takımı+salon takimi+yatak odası takımı 13.000 liraydi mesela. O paraya tepehomeda yatak odası bile alamiyorsun tek başına.

Bizim balayı otel 2300. Ultra her şey dahil lüks olsun diyorsan yurtiçi 10 bin de var 20 bin de.

Yani dediğim gibi sen düğün ve evlilikten ne bekliyorsun, bütçen de ona göre değişir. Lükse kaçmak diyorsan 40bine evlenirsin. Bir ay sonra evleniyorum. En son baktığımda 30 civarı biseydi toplam masraf. Son eksiklikleri 40i ya bulur ya bulmaz.


elorelia
(28.06.19)
Gelinlik damatlık dugun sac bas otel vs 30bin
Ev 90 bin mobilya televizyon yatak odası vs bir çok şeyi kendimiz yaptırdık
Takılar 20 bin ben kendim aldım alınacak seyleri
Ekstralar club tatil Yurtdisi gezmesi vs 20 bin

Ortalama 160 bin ki hiçbir şey de aşırıya kaçmadık diyebilirim. Genel olarak herkes memnundu. Yalnız hala eksikler çok sürekli bir masraf çıkıyor sanırım yaklaşık bir sene daha böyle gider:)


monkey
(28.06.19)
Bu insanlar nasıl evleniyor yahu valla tebrik ediyorum, hepsi cash koyup bu işi yapıyor gibi izlenimim var hep, bu para nereden geliyor? Ana baba? Hepsinde var mı böyle para?


patos64
(28.06.19)
ne kadara geliyor bilmiyorum ama benim etrafımda gördüğüm evliliklerin çoğunda artık iki taraf da çalıştığı için eşyaları, masrafları birlikte hallediyorlar. Aileler de pek karışmıyor artık. Öyle direkt erkeğe ne kadara patlar gibi bir durum olmayabiliyor yani.

20-30 binlik altın meselesini ben de anlamadım. Damadın ailesinin imkanı varsa makul bi şeyler takılır, yoksa damat borca girip takacak değil. şu kadar altın takılacak diye şart konuluyorsa bi düşünmek lazım zaten.

Yapılacak şeyler de karşındakinin anlayışına ve isteklerinize göre değişir. Ev alınmadan evlenmem diyen kız da gördüm, ortak harcamaların üzerine balayını tek başına karşılayan da. Standart bir düğün için 40'ı geçer ama. Eşyalar çok pahalı çünkü şu an.


aquarium
(28.06.19)
150bin


Ev masrafını hiç katmıyorum bizde çoğu eşya olduğu için gerçekçi olmayabilir.

Ama gelinlik-damatlık, kadınların saç makyajı, alkollü kokteyl olarak ankara merkezde 4 yıldızlı otel düğünü, takı, fotoğraf ve müzik grubu dahil 45 bin lira civarı tuttu bizim. Yunan adadı balayına 10-12 bin lira civarı vermişizdir ama o da bir kısmı beş yıldız birazı pansiyon şeklinde, dışarıda da para harcadık gönlümüzce, bir kısmını önceden ödemiş olsak da euro 7.8di o vakit tabi.

Tüm eşyalarımızı alsaydık en az 50 bin de ona harcardık diye tahmin ediyorum.


(1)

Schengen vize fotoğrafı

Arkadaşlar anlamadığım bir şey var, 3.5-4 cm civarı oran verilmiş, yüz kısmı 34 mm olmalı denmiş vs ama benim çektirdiğim foto yanlış çekilmediyse pasaport fotoğrafı ile aynı ebatta şuan yani büyük biyometrik bir fotoğraf.. ama bu vize basılıyor ya vize çıkarsa eğer, orada kullanılan fotoğraf çok kü
Arkadaşlar anlamadığım bir şey var, 3.5-4 cm civarı oran verilmiş, yüz kısmı 34 mm olmalı denmiş vs ama benim çektirdiğim foto yanlış çekilmediyse pasaport fotoğrafı ile aynı ebatta şuan yani büyük biyometrik bir fotoğraf.. ama bu vize basılıyor ya vize çıkarsa eğer, orada kullanılan fotoğraf çok küçük bir fotoğraf, şimdi benden istenilen fotoğrafla uymuyor gibi.. acaba onlar bizden o biyometriği alıp sonradan dijital ortamda onu küçültüyorlar mı yoksa biz direk o halde mi veriyoruz? Yani yanlış foto mu var yoksa doğru mu bilemedim.
patos64
(23.06.19)
Fotoğraf yanlış.


kuzey li
(23.06.19)

ingilizceye çeviri

iyi geceler duyuru. 5-6 cümlelik bir çeviri ihtiyacım var, mesaj atabilir misiniz?
iyi geceler duyuru. 5-6 cümlelik bir çeviri ihtiyacım var, mesaj atabilir misiniz?
patos64
(19.06.19)
(5)

Hesap dökümü ingilizce oluyor mu?

Konsolosluğa verilecek ama hesap dökümü nasıl ingilizce oluyor? Enparayı aradım döküm ingilizce olmaz ama banka mektubu ingilizce olur dediler. Ben de önceden başvurmadım hiç, hesap dökümü ingilizce oluyor mu bilmiyorum. Hesap dökümünü normal bankadan kaşeli alıp banka mektubunu da ingilizce alırsak
Konsolosluğa verilecek ama hesap dökümü nasıl ingilizce oluyor? Enparayı aradım döküm ingilizce olmaz ama banka mektubu ingilizce olur dediler. Ben de önceden başvurmadım hiç, hesap dökümü ingilizce oluyor mu bilmiyorum. Hesap dökümünü normal bankadan kaşeli alıp banka mektubunu da ingilizce alırsak sorun olmaz değil mi!?
patos64
(31.05.19)
İngilizce olma, türkçe basılı alıp yeminli tercüme ile çevirebilirsiniz. Ya da ingilizce yazıda zaten hesap bakiyelerinizi bildirecekler hesap dökümünü türkçe ekleyin


neo
(31.05.19)
Hic ingilizce hesap dokumu vermedim hayattimda. Turkce hep yeterli oldu.


hot potato
(31.05.19)
hesap dökümünü hiç çevirmedim (ki ab ülkelerinden birkaçından ulusal vize (not schengen) aldım)


slhmlr
(31.05.19)
İngiltere için soruyorsun sanırım. Bankadan istediğinde hesap dökümü Türkçe ama hesabındaki para miktarını gösteren İngilizce bir üst yazı veriyorlar. Ben o şekilde başvurmuştum yeterli oluyor.


lantel
(31.05.19)
ben işbanktan almıştım, sadece başlıklar ingilizce yazıyordu.


(5)

İngilizce çeviri

sevgili duyuru, Şimdi seyahat tarihi 19 eylül, vize randevusu için mail attım 26 haziran dedim tarih için gelen cevap şuydu,as your travelling date will be on 19.09.2019 we will confirm your appointmentin June/Juli.Thank you for your passion.Şimdi haziranda randevu için mail mi at diyor yoksa tamam
sevgili duyuru,
Şimdi seyahat tarihi 19 eylül, vize randevusu için mail attım 26 haziran dedim tarih için gelen cevap şuydu,

as your travelling date will be on 19.09.2019 we will confirm your appointment
in June/Juli.

Thank you for your passion.

Şimdi haziranda randevu için mail mi at diyor yoksa tamam onaylandı mı diyor çıkamadım işin içinden:)
patos64
(21.05.19)
19 eylül seyahat tarihi olduğundan senin başvuruyu Haziran'da onaylayacağız. juli ne iş onu anlamadım. july muhtemelen. yani haziran- temmuz sürecinde onaylayacaklar.


diyor ki zaten 19 eylülde seyahat edeceksin, biz de senin randevunu haziran/temmuz gibi onaylayacağız, patlama.


mg3929
(21.05.19)
Juli dediği almanca...
Yani şimdi ben tekrar mail atayım dimi haziranda sonuç olarak?


patos64
(21.05.19)
Tutkunuz icin tesekkur ederim yaziyor.


hot potato
(21.05.19)
maksimum 3 ay önceden randevu alabiliyorsunuz. muhtemelen o tarihte onaylarlar onaylamazlarsa tekrar randevu başvurusunda bulunursunuz.


argent dawn
(21.05.19)
(4)

Krakow da 1 gün

Yeter mi sizce gençler? Sabah 7 den gece 12-1 e kadar.. toplama kampına sabahtan direk gittiğimi hesap edersek tatmin eder mi? Akşam da pub tarzı bir yerde geçirsek o gündüz vakti yeter mi gezmeye?
Yeter mi sizce gençler? Sabah 7 den gece 12-1 e kadar.. toplama kampına sabahtan direk gittiğimi hesap edersek tatmin eder mi? Akşam da pub tarzı bir yerde geçirsek o gündüz vakti yeter mi gezmeye?
patos64
(19.05.19)
bence yetmez ancak maksimum bu kadar ayırabiliyorum dersen evet şehir olarak kocaman falan değil imkanın varsa tuz madenlerini de ekle ama akşam turu falan belki denk gelebilirsen.


basond
(19.05.19)
ayırabiliyorsanız +1 gün daha ayırın derim.

ikinci gün, tuz madenini gezersiniz, vakit yeterse dönünce vistula kenarında yürürsünüz, kaleyi gezersiniz. oskar schindler'in fabrikasına gidersiniz, fabrikanın yanında mocak var, contemporary art müzesi, oraya gidersiniz.


ronartest
(19.05.19)
Ben daha kısa sürede gezmiştim şehrin ana gezilecek noktalarını. Yani meydanı, kalesi falan zaten yakın. Bu tarz 1 günlük gezilerde çok detaylı gezilmez zaten. Old Town'da dolaşılır, sokaklarda kaybolunur, meydanda bi iki saat oturulup keyif çatılır, güzel bi yemek yenir, kaleye çıkılır akşam da pub'da demlenilir. Toplama kampı ve tuz madenlerini çıkarırsak 1 günde keyif alarak gezebilirsiniz şehri. Sonra beğenirseniz birkaç gün kalmak için tekrar gelirsiniz zaten ileride.

Ben iki kez interbus ile avrupa gezisi yaptım. İkisinde de şehirlerde 1 günümüz oluyodu ve baya verimli şekilde gezebiliyorduk. Önemli olan daha önceden planlamak ve sonra tekrar gelebileceğini bilmek.


benign neglect
(19.05.19)
Seksin su gibi aktigi yer degil.

Kapma gidecekseniz yetmez 1 gün.


stavro
(20.05.19)
(4)

Sadece pc wifiye bağlanmıyor

İyi akşamlar duyuru.Daha yeni dün gece bağlanıyordum ama öğlen bi anda gitti bağlantı, yani daha doğrusu bağlantıyı kuruyor ama sarı ünlem çıkıyor, cep telefonundan bağlanabiliyorum ama.. googledaki çoğu şeyi denedim herhalde denemediğim şey kalmadı gibi.. şifre yeniledim isim yeniledim tekrar eski
İyi akşamlar duyuru.
Daha yeni dün gece bağlanıyordum ama öğlen bi anda gitti bağlantı, yani daha doğrusu bağlantıyı kuruyor ama sarı ünlem çıkıyor, cep telefonundan bağlanabiliyorum ama.. googledaki çoğu şeyi denedim herhalde denemediğim şey kalmadı gibi.. şifre yeniledim isim yeniledim tekrar eski haline getirdim, komut sisteminde yap denilen şeyler vardı onu yaptım, şifresiz hale getirdim yine aynı uyarıyı vermişti, defalarca kapatıp açtım, yazılıma güncel dedi wifi için, onu kaldır dedim yeniden başlattım olmadı.. sizin başınıza geldiyse var mı bir çözümü? İnternet sağlayıcıyı aramadım sadece ama sanki onlarla alakası yok gibi ama bilemedim de.
patos64
(18.05.19)
Henüz denemediyseniz wireless sürücünüzü kaldırıp sıfırdan kurmak işe yarayabilir.


gonion
(18.05.19)
@gonion
Wifiyi işte realtek oluyor, aygıt yön. kalldırdım pc yi tekrar başlattım yine olmamıştı maalesef..


patos64
(18.05.19)
fikir vermesi için: benim samsung laptop sadece evdeki modeme kablosuz olarak bağlanmıyor. yani modeme bağlanıyor da internete bağlanmıyor. ama aynı laptop iş yerindeki modemden kablosuz internete sorunsuz bağlanıyor.
yani samsung laptopta sorun yok.

diğer laptop (asus) ve telefonlar evdeki modemden kablosuz internete sorunsuz girebiliyorlar. evdeki modemde sorun yok.

ihtimaller:

1- ben bu samsung laptop bazen torrent kapalıyken kablosuz olarak giriyor ama bi süre sonra kesiliyor. torrentin port mort olaylarından bağlantı kopuyor olabilir.

2- evde internete bağlanınca bi ip adresi alıyor ya, diğer telefonlar tabletler internete bağlanınca bu samsung laptopla aynı ip alıp bir şekilde önclikli oluyorlar. ve samsung un aldığı ip de çakışma oluyor. evde bazen diğer tüm aletleri kapatınca baya bi süreinternete girebildiğim olmuştu. artık uğraşmıyorum kabloyla bağlanıyorum ama sizin durumunuzda denenebilir.

3- bi diğer ihtimal, donanımsal oalrak kablosuz internete bağlanmaya yarayan şeyde kısa devre falan var. ama iş yerindeki elektriğin gücü prizi falan belki topraklıdır falan. bilemiyorum.


yuzo
(18.05.19)
aklıma 2 şey geliyor, eğer yeni başka cihazlar bağlandıysa modemin toplam bağlanabilir cihaz sayısına ulaşmış olabilirsiniz
veya kucuk bir ihtimal laptopu uçak moduna almış olabilirsiniz
bi ara yeni laptopa olmuştu böyle bişey bende, windows sorun giderici ile duzelmisti


The_Lollok
(18.05.19)
(4)

yeni yerler mi görmek yoksa anıları mı canlandırmak

schengen ile ilgili birkaç soru sorarken böyle bir konu aklıma geldi, siz ne düşünüyorsunuz?malum zaman az olunca ek olarak maddiyat da eklenince her şeyi yapmaya fırsat kalmıyor, bir tatile çıktığınızda önceden gittiğiniz yerlere gitmeyip buraları zaten gördüm diyip yeni yerler mi görmek istersiniz
schengen ile ilgili birkaç soru sorarken böyle bir konu aklıma geldi, siz ne düşünüyorsunuz?
malum zaman az olunca ek olarak maddiyat da eklenince her şeyi yapmaya fırsat kalmıyor, bir tatile çıktığınızda önceden gittiğiniz yerlere gitmeyip buraları zaten gördüm diyip yeni yerler mi görmek istersiniz yoksa önceden gittiğiniz aklınızda kalan yere mi gitmek isterdiniz?
patos64
(15.05.19)
Yeni yerler görmek isterim.


dede-nine olduğunda hatıralar için yeterince vaktin olacak.pruva yeni yerler tam yol.


natallica
(15.05.19)
Her zaman tercih yeni yerler.


yeni yerler öncelik olur tabi. Ama çok özel bir yer varsa, şartlar da uygunsa bir kez daha gidilebilir.


aquarium
(15.05.19)
(4)

schengen vizesi konaklama bilgisi

arkadaşlar yarı turistik yarı akraba ziyareti yapmak için vizeye başvuracağım ama bir şey kafama takıldı. şimdi almanya'dan başvuracağım ve ilk giriş almanya, akrabalarda almanya'da...4 gün orada kaldıktan sonra 5-6 gün daha birkaç ülkeyi gezmek istiyorum. otel rezervasyonu diğer ülkeler için yapac
arkadaşlar yarı turistik yarı akraba ziyareti yapmak için vizeye başvuracağım ama bir şey kafama takıldı. şimdi almanya'dan başvuracağım ve ilk giriş almanya, akrabalarda almanya'da...4 gün orada kaldıktan sonra 5-6 gün daha birkaç ülkeyi gezmek istiyorum. otel rezervasyonu diğer ülkeler için yapacağım problem yok ama aklıma takılan almanya konusu. şimdi orada evde kalacağım ve davetiye çıkartma gereği duymadım sonuçta turistik gidiyorum ve herhangi bir ülkede olduğu gibi orada da tanıdığım akrabalarım olabilir ve onlarda kalabilirim.

almanya'daki konaklama kanıtı için bir akrabamın almanya'daki ikametgah fotokopisi, iletişim bilgilerini sunsam yeter mi otel konaklaması benzeri gibi? sonuçta mantığa göre normalde otel rezervasyonu da sadece prosedür olabilirdi, hiç kalmayacak da olabilirdim, iptal de edebilirdim. sizce böyle yapsam olur mu, ya da ne yapsam daha iyi olur?

teşekkürler şimdiden.
patos64
(15.05.19)
resmi davetiye istiyorlar. iptal edilebilir otel rezervasyonu yaptırın. vermezler vizeyi bu şekilde.


isvicre rakisi
(15.05.19)
isvicre rakisi +1

iptal edilebilir otel rezervasyonu yapıp, vize çıktıktan sonra iptal edebilirsiniz.

ek bilgi: diğer ülkelerde kalacağınız otel bilgilerini de ekleyin vize başvurusu yaparken.


belediyeye gidip davetiye hazırlatmaları lazım her şeyini karşılayacağım gibi şeyler yazıp imzalıyorlar altını akraba ikametgah fotokopisi vs yetmiyor o yüzden, sonra o davetiyeyle vizeye başvurabiliyorsunuz.

ayrıca isvicre rakisi +1


mor.inek
(15.05.19)
iptal edilebilir otel rezervasyonu + 1


(2)

schengen hakkında

sevgili duyuru,asıl amaç schengen ülkelerine gitmekti ama aktarmalı bir bilet buldum, aktarma süresi 24 saat. belgrad üzerinden gidiyor amsterdam'a. dedim belgradı da görmüş olurum, bu bilete aklım yattı ama asıl öğrenmek istediğim şu ki, belgrad vizesiz malum ama bu ülkeye giriş yaptıktan sonra sch
sevgili duyuru,
asıl amaç schengen ülkelerine gitmekti ama aktarmalı bir bilet buldum, aktarma süresi 24 saat. belgrad üzerinden gidiyor amsterdam'a. dedim belgradı da görmüş olurum, bu bilete aklım yattı ama asıl öğrenmek istediğim şu ki, belgrad vizesiz malum ama bu ülkeye giriş yaptıktan sonra schengenli ülkeye gidebiliyor muyuz burası üzerinden?

deneyimleyen oldu mu? teşekkürler.
patos64
(05.05.19)
bir sıkıntı olmaz ancak bazı ülkelerin diplomatik sıkıntıları yüzünden sorun çıkabiliyor. mesela pasaportunda kıbrısa giriş mührü varsa yunan vize vermez ya da macar vizesiyle avusturyaya girmek zor gibi. araştırmak lazım.


mikahakkinen
(05.05.19)
Macar vizesiyle avusturyaya girmek zor degil.

Soruya cevap: evet, elbette. Neden gidemeyesiniz ki? Vizesiz ulkeyi gezeceksiniz, sonra ucaginiza atlayip schengenli ulkeye ucacaksiniz.

En onemli kisim schengeni aldiginiz ulkeye giris yapmaniz schengen ulkeleri arasindan. Sirbistan schengen olmadigi icin sayilmiyor.


kuehles blondes
(05.05.19)
(2)

Fon alımı hakkında

Günaydın duyuru,İş yatırımdan mesela fon almak istediğimde atıyorum ücreti 0,025, 1000 adet aldığında 25 tl yapıyor ya, 30 tl kesmek istiyor, 2000 desen 60 tl yani her 1000 likte 5 tl fazla... benim bilmediğim hangi kuralı olayı var bu işin? Bu ne kesintisidir?
Günaydın duyuru,
İş yatırımdan mesela fon almak istediğimde atıyorum ücreti 0,025, 1000 adet aldığında 25 tl yapıyor ya, 30 tl kesmek istiyor, 2000 desen 60 tl yani her 1000 likte 5 tl fazla... benim bilmediğim hangi kuralı olayı var bu işin? Bu ne kesintisidir?
patos64
(10.04.19)
komisyonları inceleyin


superb
(10.04.19)
Fon 2 gün sonranın fiyatından alınarak hesabına geçiyor. 2 gün sonrasının fiyatta değişim ihtimali için bloke edilen para o. Fiyatta değişik durumuna göre artanı hesabına yansıyacaktır.


Mirket
(10.04.19)
(7)

Evdeki kıllar

Temizlik yaparken hep farkediyorum bu uzun kadın saçı dolu oluyor her yer, bu saç veya her neyse nereden geliyor anlam veremiyorum:) nedir bunun olayı?
Temizlik yaparken hep farkediyorum bu uzun kadın saçı dolu oluyor her yer, bu saç veya her neyse nereden geliyor anlam veremiyorum:) nedir bunun olayı?
patos64
(06.03.19)
evde senden başka kim yaşıyor?

kadın mısın? erkek mi?

detay ver bu gizemi çözelim


killerbee
(06.03.19)
Erkeğim:) giren çıkan da genelde erkek:)


patos64
(06.03.19)
sen yokken çok giren çıkan oluyor demek ki. vay anam vay neler dönmüş serhat ya...


killerbee
(06.03.19)
evde senden habersiz başka biri yaşıyor olmasın? iki girip çıkmakla birikmez o kadar yahu.


Üst katın silkeledikleri pencereden balkondan giriyodur.


IncredibleMau
(06.03.19)
Eski evimde üst katta kalabalık ve pis bir aile otururdu. Bu ailenin dişi bireyleri saç taradıklarında tarakta kalan kıllarını avuç avuç aşağı atarlardı. O kılların bir kısmı balkonumda toplanır en ufak esintide salonuma doluşurdu.


Mirket
(06.03.19)
Evin anahtarını değiştir


cemallamec
(06.03.19)
(1)

Vize hakkında

Arkadaşlar yakın zamanda bir vizeye başvurma düşüncem var, genel olarak sormak istediğim bir şey var, göstereceğim yaklaşık 8-9 tane hesap var, hepsine tek tek cüzdan çıkarmam bir eksi değildir dimi? Tek hesapta durmuyor para. Hep okuyorum mesela 1-2 hesap gösterilmiş, çoklu denk gelmedim hiç...Bir
Arkadaşlar yakın zamanda bir vizeye başvurma düşüncem var, genel olarak sormak istediğim bir şey var, göstereceğim yaklaşık 8-9 tane hesap var, hepsine tek tek cüzdan çıkarmam bir eksi değildir dimi? Tek hesapta durmuyor para. Hep okuyorum mesela 1-2 hesap gösterilmiş, çoklu denk gelmedim hiç...
Birde bir bankada dolar euro tl altın hesabı hepsi varsa banka tek tek müşterimizin şu şu şu hesaplarında şu var diye yazı veriyor herhalde?

Son olarak ise ek olarak vadeli mevduatın hesap cüzdanında paranın yatış tarihi ile beraber vade bitiş yazar mı hiç görmedim de o yüzden:)

Çok sağolun şimdiden:)
patos64
(19.02.19)
bütün paranızı göstermenize gerek yok. kalacağınız süre boyunca masrafları karşılayabilecek kadar paranın üç-dört katını fln gösterseniz yeter, maksat vize görevlisi ikna olsun. ha hepsini göstermeniz eksi değildir tabi ki. ben genelde ufak harcamaları filtreleyip veririm hesap hareketlerini, max 2 sayfa olacak şekilde.

bankadan isterseniz size konsolosluk yazısı gibi bişey düzenleyebilir, bu kişinin bizde şu kadar hesabı bu kadar parası var şeklinde. bazı bankalar ücretli yapıyordu bunu, kimisi bedavaya veriyor. varlık dökümü de deniyor olabilir bu evrağa, bankayı arayıp sorarsınız.

vadeli hesap dökümünde normalde vade tarihi yazar.


taurina
(19.02.19)
(3)

döviz hakkında

sevgili duyuru,mesela kanada doları, avustralya doları ne bileyim mesela yeni zelanda doları gibi paraları veren banka veya başka kuruluş var mı? cep şubeden alıyorsun ama sana gerçek olarak bunu veriyorlar mı? hiç duymadım ama, bilgisi olan var mı?
sevgili duyuru,
mesela kanada doları, avustralya doları ne bileyim mesela yeni zelanda doları gibi paraları veren banka veya başka kuruluş var mı? cep şubeden alıyorsun ama sana gerçek olarak bunu veriyorlar mı? hiç duymadım ama, bilgisi olan var mı?
patos64
(12.02.19)
kadıkoy'de kanada dolari veren doviz burosu biliyorum, belki diger ilcelerin merkezlerinde de vardir.


tabudeviren
(12.02.19)
Yapı kredi mobil şubeden alabiliyorsun. Nakit olarak çekmek için de herhsngi bir şubelerini ararsan 2 3 gün içinde getirirler.


CAD ve AUD bulunur da NZD alamazsın çünkü TR'de konvertibl bir para değil. Bankalar böyle paraları ellerinde tutmaz, geleni sallarlar dışarı. Anca turistler, esnaflar yatırınca o banknotları verirler.


507
(12.02.19)
(1)

Telefon rehberi taşıma

Arkadaşım telefon aldı yenice.Android kullanıyordu ama ekran gitti yani basamıyor hiçbir şeye dokunmatik gitti. İphone aldı, rehberi aktarmak istiyor, android ekranını kullanamadan bunu iphone aktarma yolu var mıdır acaba? :)
Arkadaşım telefon aldı yenice.
Android kullanıyordu ama ekran gitti yani basamıyor hiçbir şeye dokunmatik gitti. İphone aldı, rehberi aktarmak istiyor, android ekranını kullanamadan bunu iphone aktarma yolu var mıdır acaba? :)
patos64
(28.01.19)
(5)

İngilizce çalışmak

Günaydınlar.B1 seviyem var diyelim, ama kullanmayalı baya unuttum. Öncelikle genel olarak çalışıp ardından sınav için ielts vs ayrıca çalışacağım ama bu sefer direk kelimelerle başladım, sırf kelime belki 1-2 ay sırf kelime ezberliyim diyorum. Yani gündelik kullandığım ne varsa çoğunu oturtup öyle g
Günaydınlar.
B1 seviyem var diyelim, ama kullanmayalı baya unuttum. Öncelikle genel olarak çalışıp ardından sınav için ielts vs ayrıca çalışacağım ama bu sefer direk kelimelerle başladım, sırf kelime belki 1-2 ay sırf kelime ezberliyim diyorum. Yani gündelik kullandığım ne varsa çoğunu oturtup öyle grammer yapayım diyorum, daha mı iyi olur? İkisi bir gitmez çünkü zaman kısıtım var maalesef, gün içinde en fazla 2 saat o da belki.
Böyle daha mı verimli olur?
patos64
(28.01.19)
@patos64 +1


mikahakkinen
(28.01.19)
400 Must Have Words for TOEFL gibi kitaplar/pdf'ler var, kelimelere onlardan çalışmanı öneririm. Hem cümle içinde kullanımını görerek hem de sonrasındaki alıştırmalar sayesinde hafızanda iyice pekişir. Her 10-20 kelime öğrendikten sonra bir de onları kullanarak paragraflar vs yazarsan senden kralı yok. Ama yazdıklarını birinin okuyup düzeltmesi gerekir, yoksa "of çok güzel öğrendim" derken yaptığın yanlışların kemikleşmesine yol açabilirsin.


selamlar, mesaj atıcaktım ama başkaları da görsün, yorum yapsın diye yazıyorum. Ben de B1'im. Kafamda şöyle bir plan var.

1) Grammar in Use serisini bitireceğim (2 kitap)
2) Vocabulary in Use serisini bitirececeğim (4 kitap)
3) Reader at Work serisini bitireceğim (2 kitap)
4) Sonra IELTS kaynaklarına gireceğim.

Ne dersiniz?


theodor
(28.01.19)
kelimeleri tek tek ezberlemeye çalışırsanız unutursunuz. okuyarak yerinde görmeniz lazım. bazen öyle kelimeler oluyor ki 10 kere okuyorsun hala aklında kalmıyor.

okuyarak kelime ezberlenseydi herkes ingilizce bilirdi emin ol.


bohr atom modeli
(28.01.19)
bence kelime ezberlemekle vakit kaybetmeyin. cambridge vocabulary for ielts ile hem sınav yapısına uygun kelime çalışmaları, reading, writing yapar hem de kelimeleri hiç farkında olmadan ezberlersiniz. ben sadece ilk üç bölümde öğrendiğim kelimelerle bir çok ingilizce e-book'u sorunsuz okudum. bence en güzel öğrenme kelimelerle farklı yerlerde karşılaşma yani pekiştirme yoluyla ezberlemek. kitap hem konu konu ilerliyor yani aile,hobiler,hukuk, ekonomi vb hem de grammer ipuçlarıyla bilgilerinizi tamamlıyor. ielts öncesi kesinlikle tavsiye ederim. malum yerlerden indirebilirsiniz pdf formatı var.


windymimas
(29.01.19)
(2)

Alçı sonrası ağrı

Arkadaşlar bilek kırığı vardı,Alçı çıktıktan sonra bilekte ağrı normal midir? Alçı 1 ay durdu bugün çıkartmışlar, ağrıyormuş baya. Bilgisi olan deneyimleyen varsa sorayım dedim.
Arkadaşlar bilek kırığı vardı,
Alçı çıktıktan sonra bilekte ağrı normal midir? Alçı 1 ay durdu bugün çıkartmışlar, ağrıyormuş baya. Bilgisi olan deneyimleyen varsa sorayım dedim.
patos64
(25.01.19)
çok normal daha uzun zaman ağrır. geçmiş olsun


prasinos
(25.01.19)
Normal şişlik de normal


condom kurşunu
(25.01.19)
(3)

işgöremezlik rapor parası hakkında

sevgili duyuru,aralık 25 ten ocak 25 e kadar raporlu birisi olsun,bu kişinin rapor parası ne zaman yatar? internette pek sağlıklı bilgi bulamadım, 15 gün içinde diyor ama şimdi rapor 2 maaş dönemini kapsıyor aralıktan birkaç gün ve ocaktan 22 gün...rapor bittikten sonra mı yatıyor? raporun başlangıc
sevgili duyuru,
aralık 25 ten ocak 25 e kadar raporlu birisi olsun,
bu kişinin rapor parası ne zaman yatar? internette pek sağlıklı bilgi bulamadım, 15 gün içinde diyor ama şimdi rapor 2 maaş dönemini kapsıyor aralıktan birkaç gün ve ocaktan 22 gün...

rapor bittikten sonra mı yatıyor? raporun başlangıcından 15 gün sonra mı yatıyor tam anlamadım. bilen varsa sağolun şimdiden.
patos64
(22.01.19)
Raporunuz bittikten sonra 15 20 güne yatar. Diğer ayın maaşından kesilir.


Benimki mevcut ayın maaşından kesildi ve hala yatmadı 2 ay oldu.


goodz
(22.01.19)
raporlu olduğu aydan sonraki ayın 23 ünü geçince yatıyor. yani aylık sgk bildirgelerinin verilmesinden sonraya denk geliyor. aralık 25 - ocak 25 arası 2 ayı kapsadığı için, bildiğim kadarıyla raporlu olduğunuz günlerin parası şubat 23 ten sonraya kalır.


isyankar tosbaga
(22.01.19)
(3)

Toefl ve ielts

İyi geceler duyuru.Toefl 32,Ielts 4.5En az alması gereken puanlar bunlar ise, hangisini tavsiye edersiniz?
İyi geceler duyuru.
Toefl 32,
Ielts 4.5
En az alması gereken puanlar bunlar ise, hangisini tavsiye edersiniz?
patos64
(20.01.19)
toefl 32 olduğuna emin misin? Verdiğin 2 skor aynı skalada değil çünkü.


archery
(20.01.19)
Toefl derken 120 üzerinden hesaplanan IBT (internet base test) ise 32 almanız pek işe yaramayacaktır. Ielts 4.5'in karşılığı 65-70 olsa gerek. Toefl daha geçerli bir sınav.


the coon
(21.01.19)
Toefl 32 ingilizce bilmiyor demek. Bence de yanlistir.
Ielts 4.5 biraz ingilizceniz varsa gayet kolay. O skalada hangisine girdiğin farketmez aslinda. ielts 4.5 de bilmiyor demek gerci.
Toefl listening bir tik daha kolay.


stavro
(21.01.19)
(1)

İngilizce kelime uygulaması

Merhaba duyuru.Şimdi böyle kelimeleri gruplandırma şeklinde yapmış yani mesela hayvanlar, meslekler fiiller tarzında barındıran, faydalı bulduğunuz önerebileceğiniz uygulama var mı ios için?
Merhaba duyuru.
Şimdi böyle kelimeleri gruplandırma şeklinde yapmış yani mesela hayvanlar, meslekler fiiller tarzında barındıran, faydalı bulduğunuz önerebileceğiniz uygulama var mı ios için?
patos64
(17.01.19)
Wordable


Traveller
(17.01.19)
(1)

Yurtdışı dil okulu ödemesi

Arkadaşlar bu ödeme nasıl oluyor? Yani örneğin bir okul 5000 cad veya 5000 aud veya 5000 euro diyelim, bu ödemeyi aracı kuruma mı yapıyorsunuz? Yoksa aracı kurum bir hesap no mu veriyor yani okula swift yapmak için?Peki okula direk yapıyoruz diyelim ve de bizim de kanada doları hesabımız olsun farze
Arkadaşlar bu ödeme nasıl oluyor? Yani örneğin bir okul 5000 cad veya 5000 aud veya 5000 euro diyelim, bu ödemeyi aracı kuruma mı yapıyorsunuz? Yoksa aracı kurum bir hesap no mu veriyor yani okula swift yapmak için?

Peki okula direk yapıyoruz diyelim ve de bizim de kanada doları hesabımız olsun farzedelim, direk bu parayı o ülkeye tl ye hiç bulaşmadan eksta komisyon vs gibi şeylere girmeden yollayabiliyor muyuz? Direk döviz transferi şeklinde?
Şundan özellikle sordum 1-2 sene sonra kur ne olur bilmediğimden şimdiden döviz toplamak o ülkenin para biriminde:)
patos64
(16.01.19)
turkiyeden yurt disina yapilan para transferi isleminde (swift) paraniz doviz hesabinda olsa bile once turk lirasi hesabina transfer edilir sonra ilgili para birimine tekrar cevirilip yollanir. bu islemde hem gonderen hem de gonderiyi alan banka komisyon alir.


lifeframe
(16.01.19)
(3)

3d secure ödeme

yanlış bilmiyorsam bunun amacı telefona mesaj gelmesi yani kart başkasının elindeyse teline mesaj gelmeden ödeme yapamaması değil mi?şimdi internet sitesinde 3d secure ile ödeme seçeneği olmasının mantığı nedir? ya vardır ya da yoktur olmaz mı? kart sahibi neden gerçekten sahibi kendisi ise neden 3d
yanlış bilmiyorsam bunun amacı telefona mesaj gelmesi yani kart başkasının elindeyse teline mesaj gelmeden ödeme yapamaması değil mi?
şimdi internet sitesinde 3d secure ile ödeme seçeneği olmasının mantığı nedir? ya vardır ya da yoktur olmaz mı? kart sahibi neden gerçekten sahibi kendisi ise neden 3d secure seçsin ki?
patos64
(07.01.19)
3d secure ayrica kart bilgilerini sadece bankaya verdigini garanti eder. 3d secure sectiginde site seni bankanin sayfasina yonlendirir, sen kart bilgilerini oraya girersin. banka odemeyi onaylayinca ilgili siteye sadece odeme basarili bilgisini doner.
3d secure secmezsen kart bilgilerini siteye girersin, site bankaya su karttan para cekicem der. dolayisiyla kart bilgilerin sitenin eline gecmis olur. site kotu niyetli olabilir, yada site iyi niyetli bile olsa hacklenerek kart bilgilerin yine kotu niyetli kisilerin eline gecebilir.


crucio
(07.01.19)
3d Secure sadece satıcıyı korur. Müşteri için hiç bir artısı olan bir durum değil.

3d secure olmadan yapılan işlemlerde parayı geri almak bankaya bir chargeback başvurusuna bakar.


biergarten
(07.01.19)
@crucio, garanti etmiyor aslında. çoğu sitede kart bilgilerini sitenin kendi sayfasına girdikten sonra site seni bankaya yönlendiriyor. ama sorumlu davranan bir kurum zaten kullanıcı kart bilgisini kendisi tutmaz.
@biergarten satıcıyı korumanın yanında aslında dolaylı yoldan müşteriye de şöyle bir artısı var. 3d secure zorunlu tutan yerlerde alışveriş yapamayacağı için(sms güvenliğinin aşılmadığını varsayarak) 3d secure'suz işlem yapılabilecek siteler azaldıkça çalıntı kartın cazibesi de azalır.


gman
(07.01.19)
(8)

Ayda 500 tl harcamak

Ayda, tabi yılın ayları olan ayda sigara fatura yol normal mecburi yemek yani mutfak masrafı hariç tutularak keyfi cafedir işte dışarıda yemek yemedir abur cubur markettir gibi şeylere 500 harcamak fazla bir rakam mı sizce?
Ayda, tabi yılın ayları olan ayda sigara fatura yol normal mecburi yemek yani mutfak masrafı hariç tutularak keyfi cafedir işte dışarıda yemek yemedir abur cubur markettir gibi şeylere 500 harcamak fazla bir rakam mı sizce?
patos64
(05.01.19)
bunun cevabı biraz da 500 liranın senin gelirine oranıyla da alakalı bence


cliff lee burton
(05.01.19)
Kişiye göre değişir.
Benim o kadar tutmuyor ve ben bunu gereksiz sayarım.


biseysorcaktim
(06.01.19)
Çokmuş. Ben evcil olduğumdan belki


sen gibi
(06.01.19)
yani bir pazar kahvaltısı 2 kişi 100 tl'ye yaklaştı, öğlen yemeği desen alkolsüz yine 100 tl bandına oturuyor. kafe desen bir kahve 10 tl bile değil daha fazla artık. haftada 2 kere kafeye gideyim sadece kahve içeyim desen 100 tl tutuyor. bu dönemde dışarıda gezeyim tozayım diyen biri 500 tl ile idare edebiliyorsa çok iyi bence.

liseli olmadığınızı mc donalds kahvesi ve hamburgeri yemediğinizi varsaydım.


ozdek
(06.01.19)
500 liraya halledebiliyorsan çok iyi fiyatlar ucmus gitmiş.


monkey
(06.01.19)
Az bile


az


normal.


naksidil
(06.01.19)
(3)

ingilizce çeviri

iş başvurusunda geçen bir cümle oluyor sevgili duyuru.Are you able to perform the essential functions of the job for which you are applying, with or without reasonable accommodation?ne demek istenmiş?
iş başvurusunda geçen bir cümle oluyor sevgili duyuru.

Are you able to perform the essential functions of the job for which you are applying, with or without reasonable accommodation?

ne demek istenmiş?
patos64
(30.12.18)
Başvurduğunuz işin esas (gerekli) fonksiyonlarını makul bir düzenleme ile veya makul bir düzenleme olmaksızın yerine getirmeye yetkin misiniz?


simderun
(30.12.18)
her türlü şartta(with or w/o reasonable accom.'un süper özet ama tam çevirisi), bu pozisyonun gerektirdiği her türlü işi yapabilir misiniz?

yani kabaca bunu demek istiyor. türkçesini de sık sık farklı kalıplarda da olsa duyduğumuz şeyler. essential functions dediğine bakma her şeyi yapacaksın işte.


kisacasi hem emmeye, hem gommeye gelir misin diye sormuslar.


crucio
(30.12.18)
(2)

gss hakkında

merhabalar.ben işsizlik maaşı alıyordum sonra o sırada iş buldum ama türkiye'de değil... işkura ulaşıp bildirdim işsizlik maaşım kesildi haliyle. gss prim borcu da oluşmuyor ben de, nedeni nedir sizce? yani sisteme ne olarak girmiştir ki sgk da herhangi bir borç oluşturmuyor ikametgah vs değiştirmed
merhabalar.
ben işsizlik maaşı alıyordum sonra o sırada iş buldum ama türkiye'de değil... işkura ulaşıp bildirdim işsizlik maaşım kesildi haliyle. gss prim borcu da oluşmuyor ben de, nedeni nedir sizce? yani sisteme ne olarak girmiştir ki sgk da herhangi bir borç oluşturmuyor ikametgah vs değiştirmediğim halde? görebileceğim bir yer var mıdır ek olarak?
teşekkürler.
patos64
(29.12.18)
o borç illaki oluşur. merak etme. 3 ay birden falan yazmaya baslar turkiye gov'da


Techsavvy
(29.12.18)
@Techsavvy
peki o zaman bu süre zarfında türkiye'de ben ücretli muayene oldum, o para ne olacak? :D


patos64
(29.12.18)
(2)

döviz tahvili

arkadaşlar şöyle bir şey geliyor ama tahvil kupon faizi vs işinden hiç anlamıyorum.https://www.bloomberght.com/haberler/haber/2180659-bireysel-yatirimcilar-icin-dolar-ve-euro-tahvillerinde-faizler-belli-oldudiyor kiABD Doları Cinsi Devlet TahviliVade: 364 Gün (1 yıl)Kupon Dönemi: 6 ay (182 gün)6 Ayl
arkadaşlar şöyle bir şey geliyor ama tahvil kupon faizi vs işinden hiç anlamıyorum.
www.bloomberght.com

diyor ki
ABD Doları Cinsi Devlet Tahvili

Vade: 364 Gün (1 yıl)
Kupon Dönemi: 6 ay (182 gün)
6 Aylık Kupon Oranı: %2,00
Yıllık Getiri Oranı: %4,00

kupon dönemi ne demek? 6 aylık kupon ne demek, onun %2, yıllığın %4 olması ne demek? internette tam anlayamadım olayı. bilale anlatır gibi anlatabilecek olan var mı :)
patos64
(13.12.18)
devlet senden 1 yıl vadeli borç istiyor. 1000 dolarlık senetler şeklinde borçlanıyor. 1 yıl sonra senet başına 1000 dolar verecek. yüzde 4 faizle dolar için. talep toplayacak. yani bu senedi almak isteyen biri yüzde 4 faiz için yaklaşık 961 dolar verecek, bir sene sonra 1000 dolar alacak. kupon dediği 6.ayda bir faiz ödemesi yapılacak. o da senedin yüzde 2si kadar.
yanlış bişeyler demiş olabilirim, bilenler düzeltsin lütfen.


anily
(13.12.18)
anily nin yazdıkları genel olarak doğru ama %4 ve %2 yi ayrı saymaması lazım, %4 tüm getiriyi kapsar.

Özetle: Bunlar 1 senedi 989,6 dolardan satacak, 6 ay sonra 20$ ödeme yapacak, bir 6 al sonra da (toplamda 1 yıl) 1020$ ödeme yapacak. Nette dolara %4 faiz kazanmış olacaksın

Kupon dönemi: Kay ayda bir sana ödeme yapıyor


yakuza123
(13.12.18)
(4)

iş hayatı hakkında

biraz ani gelişen durumlar biraz da maddi sıkıntıdan dolayı kariyet yönetimini iyi yapamadım daha doğrusu belli bir konuda dalda çalışmadım 3 işimde de. 3 ü de farklı. hepsinin kattığı çok şey var elbette ama işte. yani buna biraz mecbur kaldım uzun hikaye tabi. ailemin ne düğün yapacak parası(kız d
biraz ani gelişen durumlar biraz da maddi sıkıntıdan dolayı kariyet yönetimini iyi yapamadım daha doğrusu belli bir konuda dalda çalışmadım 3 işimde de. 3 ü de farklı. hepsinin kattığı çok şey var elbette ama işte. yani buna biraz mecbur kaldım uzun hikaye tabi. ailemin ne düğün yapacak parası(kız da yok ortada ama işte:DD, ne araba bir şey alacak parası vardı, hani kendim düzene sokacak bir desteğim yoktu, borçlar ödeyeceğim öğrenim kredim vs derken başka bir şehre göç edip kira ödeyecek lüksüm yoktu, ölmezdim ama sadece yaşamak için çalışırdım diyim.

şuan geleceğime hiç faydası olmayan daha doğrusu bu dalda ilerlemeyeceksem (ki zannetmiyorum) hiç faydası olmayan maaşı çok iyi bir işteyim. para biriktirmek için buradayım ve 7 ay oldu.
istediğim dalda sadece uzun dönemli bir stajım ve katıldığım iyi eğitimler var, ek olarak da farklı işlerde 2-3 senelik bir iş hayatı tecrübesi. 3. iş yerim ve ikisi herkes tarafından bilinen yerler. iyi referanslar.

asıl soru şu arkadaşlar, yazın 27 oluyorum ve bu yaştayken özel durumlar olmazsa bırakmayı düşünüyorum, 27-28 yeni bir dalda kariyere başlamak için yani iş ararken aşırı bir dezavantaj oluşturur mu yoksa birazcık mı oluşturur? hiç oluşturmaz demek istemedim illaki bir dezavantaj olduğuna inanıyorum.genelde 30 daha net keskin bir yaştır ama yine de sormak istedim fikir olarak.

27 yaş bu konuda artık dur deyip belli bir yola girmek için geç değil dimi? özetle soru bu. uzattım :D
patos64
(12.12.18)
Bana sorarsan değil
Çünkü ben de benzer durumdayım ve temennim geç olmaması yönünde


zxcd
(12.12.18)
27 yaşında yeni bir üniversite okumaya başladım, şimdi o işi yapıyorum. Yaş sınırlaması olan işler harici hiçbir iş için geç değil.


shangrilla
(12.12.18)
yaptigin her isin elbet bir katkisi olur. calisitigin alanlari vs soylesen daha net cevaplar alabilirdin bence ama yasin cok da onemi yok bence. ayrica bos da durmamissin calismissin. tabi asil onemli olan sevdigin ve istedigin isi yapmak ama bunun icin kendine belli bir yas siniri koyup, gec kaldim havalarina girmene gerek yok


crucio
(12.12.18)
şu anki kariyerime 28 yaşında başladım. 33 yaşındayım hiçbir problem yok.


kenarortay
(13.12.18)
(6)

İş hakkında

Diyelim ki iyi para kazandığınız ama geleceği belli olmayan yani 3-5 sene sonra işten çıksan etsen ne olacağı belli olmayan bir işiniz var, riskli ama parası iyi,Birde neredeyse yarısını kiraya vereceğiniz bir maaşınız ama artık bir konuda tecrübelenmeye başlayacağınız bir iş var, Siz olsanız ilkini
Diyelim ki iyi para kazandığınız ama geleceği belli olmayan yani 3-5 sene sonra işten çıksan etsen ne olacağı belli olmayan bir işiniz var, riskli ama parası iyi,
Birde neredeyse yarısını kiraya vereceğiniz bir maaşınız ama artık bir konuda tecrübelenmeye başlayacağınız bir iş var,
Siz olsanız ilkini bırakıp ikinciye geçer miydiniz yaş 25-26-27 lerdeyken?

Ekonomik durumunuz ise berbat da değil iyi de değil, ortalama bir araba birde düğüne gidecek bir paranız var farzedin:)
patos64
(21.11.18)
İyi para kazandığım ama geleceği belirsiz bir işi, parası düşük geleceği parlak başka bir iş için bıraktım 25 yaşında.

Şu an bu işte de geleceğimi göremiyorum.

Bende de ortanın altı bir araba, bedelli borcu ve planlı bir düğün borcu var. Bazen keşke ilk işte kalsaydım diyorum, maddiyat için sırf. Sonra da ama yarın bir gün işsiz kalma korkusu ile yaşayamazdım diyorum.

Ben bu soruya niye cevap verdim ya, bende bi sonuç yokmuş ki.


kablelvuku
(21.11.18)
diğer işte 10 yılda kazandığın parayı yüksek gelirli işte 5 senede kazanıyorsan, 5 sene hiç bir şey yapmasan bile toplam gelirin aynı olur. hayalim düşük gelirli işi yapmak değilse, her türlü yüksek geliri seçerdim.


re noreno
(21.11.18)
şu an değiştirebiliyorsan değiştir ilerde yaş olarak dezavantajlı hemde deneyimsiz olacaksın ve değiştirme şansın olmayacak. şuan değiştirirdim.


eja
(21.11.18)
ayni seyi yaptim hemen hemen ayni yaslarda. sikayetci degilim de, kurumsal sirketteki elit insan profilini ozluyorum zaman zaman. onun disinda bi derdim yok gayet de memnunum. ulke su sartlardayken nereye gidersen git bu ulkede oldugun surece gelecegin belirsiz. o yuzden ben alacagim paraya baktim, yine olsa yine yapardim.


in vino veritas
(21.11.18)
Para biriktirebilen bi insansan 2


Delay Fuze
(21.11.18)
Belli, sabit kariyer yollari var. Bu geleneksel yollari takip etmemek bence buyuk risk almak demek.

Bazi isler/pozsiyonlar var. Ne o'sun ne bu'sun. Ne oldugun belli degil. Bu sekilde siradisi tecrubeler kazandiran islerden kazandigin beceriler pek diger alanlara transfer edilemiyebiliyor.

40 yasinda mesleginin gerektirdigi becerilere sahip olamayan bir adam olup issiz de kalabilirsin. Yukselip su an yaptigin isi de yonetebilirsin. Su anki pozisyonunda kok de salabilirsin.

Bir tur kumar oyunu gibi. Yasin 20 lerde oldugu icin riske edebilecegin oldukca cok zamanin var. Iki pozisyon arasindaki ucret farki cok fazlaysa 1. Aradaki fark 1000-2000 tl bisey ise 2.


(5)

Şube faizi hakkında

Sevgili duyuruŞimdi gidip internet bankacılığından değil de şubeden vadeli hesap açtırdık diyelim, ben bu parayı internet bankacılığında hesabıma girdiğimde görebiliyor muyum? Görünüyorsa normal vadeli bir hesap gibi mi görülüyor?
Sevgili duyuru
Şimdi gidip internet bankacılığından değil de şubeden vadeli hesap açtırdık diyelim, ben bu parayı internet bankacılığında hesabıma girdiğimde görebiliyor muyum? Görünüyorsa normal vadeli bir hesap gibi mi görülüyor?
patos64
(17.11.18)
evet, hic bir farki yok, ayrica nicin subeden aciyorsun ki


acetaminophen
(17.11.18)
Normalde şube faizleri az olur ama bazen fazla verebiliyorlar internet bankacılığından, gidip konuşacağım bir rakam için, işte kabul etseler sisteme o şekilde nasıl yansıyor onu merak etmiştim.:)


patos64
(17.11.18)
internet bankaciligindan bakabilirsin gitmeden, e-vadeli hesaplarda daha fazla subeliye gore


acetaminophen
(17.11.18)
evet sistemde hepsi gozukuyor.


acetaminophen
(17.11.18)
Yüksek miktarda para yatıracaksan gidip şubeden faiz oranı pazarlığı yaparak açtırabilirsiniz. Tabii 20-30 bin gibi ufak miktarlar için bunu yapmıyorlar.


hitokiri kenshin
(17.11.18)
(3)

özel hastane mr fiyatları

arkadaşlar yakın zamanda özel hastanede mr çektirdiniz mi?mr fiyatları ne durumda özelde ortalama?birde tabi muayene ücreti var o ne kadar oluyor genelde?teşekkürler.
arkadaşlar yakın zamanda özel hastanede mr çektirdiniz mi?
mr fiyatları ne durumda özelde ortalama?
birde tabi muayene ücreti var o ne kadar oluyor genelde?

teşekkürler.
patos64
(22.10.18)
Gitmek istediğiniz hastaneleri arayıp fiyat almanız daha iyi. Yerinden yerine değişiyor çünkü


musmus
(22.10.18)
haklısın ama fiyat vermediklerini duydum o yüzden aramak istemedim, dedim en azından ortalama olarak nedir diye fiyat öğreneyim dedim.


patos64
(22.10.18)
Ben istedim vermiştiler. Demek o da yerden yerine göre değişiyor


musmus
(22.10.18)
(6)

araç kiralama hk

sevgili duyuru şimdi araç kiralarken mini hasar koruması var ek olarak 50 100 tl istenen bir şey... 500 tl ve altı hasarlar için falan yazıyor. sizce bunu almanın bir kıymeti önemi var mı? hiç kiralamadım da bunun etkisi faydası olur mu cidden?
sevgili duyuru şimdi araç kiralarken mini hasar koruması var ek olarak 50 100 tl istenen bir şey... 500 tl ve altı hasarlar için falan yazıyor. sizce bunu almanın bir kıymeti önemi var mı? hiç kiralamadım da bunun etkisi faydası olur mu cidden?
patos64
(20.10.18)
pratikte asıl faydası olan bu tarz sigortalar zaten. park ederken, manevra yaparken sürtersin çizersin; büyük kazadan daha yüksek ihtimalli bu tip kazalar. o yüzden normal sigortaya dahil etmeyip parayla satıyorlar.


Bruce
(20.10.18)
500tl ye kadar koruma icin 100tl odemezdim. 500tl bayilma riskini alirdim.


stavro
(20.10.18)
hiç gerek yok zaten aynayı farı kırsan en az 1000 lira. tamponu falan sürtersen 100-150 liraya boyuyorlar sen boyat hatta.


prasinos
(20.10.18)
yolda giderken bi kucuk tas geldi on cami catlatti napican?
bu gibi durumlar icindir, yaptir icin rahat etsin derim


alttaraf
(20.10.18)
@alttaraf, cam ve lastikler zaten karşılanıyor diye biliyorum.


prasinos
(20.10.18)
neye ne zarar geldiginin ne onemi var, adam 500tl alti icin gecerli diyor zaten o pakete. Her turlu mantiksiz.


stavro
(20.10.18)
(2)

pos cihazı hk

arkadaşlar offline pos cihazı mı ne varmış, bir ödeme gerçekleştirdim ama kredi kartı işlemlerine hiçbir şekilde yansımamış, 1-2 gün sonra yansır dediler böyle bir şey var mı? başına gelen varsa kaç gün sonra düştü sisteme?sağolun şimdiden.
arkadaşlar offline pos cihazı mı ne varmış, bir ödeme gerçekleştirdim ama kredi kartı işlemlerine hiçbir şekilde yansımamış, 1-2 gün sonra yansır dediler böyle bir şey var mı? başına gelen varsa kaç gün sonra düştü sisteme?
sağolun şimdiden.
patos64
(22.09.18)
Bekleyen provizyon işlemlerine bak.


malheiros
(22.09.18)
bi hafta sonra bile düşebilir. bazen provizyonda da gözükmüyo.


spirit crusher
(22.09.18)
(1)

Ayak burkulması

Merhabalar.Arkadaşlar şimdi ayak bileğinde kıkırdakta kırık olması yani zedelenme de diyorlar galiba, burada olan bir sorun kemik sistemi sonucu ayak parmaklarında ağrıya çok rahat bükememeye sebep olabilir mi?Şundan sordum, kıkırdakta çok ufak bir kırık varmış dedi doktor, birde ödem, malum devlet
Merhabalar.
Arkadaşlar şimdi ayak bileğinde kıkırdakta kırık olması yani zedelenme de diyorlar galiba, burada olan bir sorun kemik sistemi sonucu ayak parmaklarında ağrıya çok rahat bükememeye sebep olabilir mi?
Şundan sordum, kıkırdakta çok ufak bir kırık varmış dedi doktor, birde ödem, malum devlet hastanesi hali, her soruyu rahatça soramıyorsun o an. Yani farklı şeyler durumlar mı vardır, yoksa zaten o kıkırdaktaki hasar ayak ön taban vr parmakları da etkileyebilir mi?
Hatta şansa cevabı ortopedi doktoru veriyorsa görüntülü mr sonucu bile göndermek isterim:)

rapor sonucu ise ektedir.
patos64
(22.09.18)
Ödemden de olabilir


curukturpkokusu
(22.09.18)
(7)

Tebligat kağıdı hakkında

Arkadaşlar bir kağıt gelmiş ptt den, tebligat kağıdı yazıyormuş, ben evde değilim göremedim kağıdı resmi var sadece, adım soyadım yazıyor, tebliğ çıkaran yer 3. Asliye ceza diyor, muhtara bırakıldı diyor, yahu ne olabilir ki bu? Mahkemelik bir durum mu? Öyle bir şeyim de yok, var mıdır bilginiz? Sağ
Arkadaşlar bir kağıt gelmiş ptt den, tebligat kağıdı yazıyormuş, ben evde değilim göremedim kağıdı resmi var sadece, adım soyadım yazıyor, tebliğ çıkaran yer 3. Asliye ceza diyor, muhtara bırakıldı diyor, yahu ne olabilir ki bu? Mahkemelik bir durum mu? Öyle bir şeyim de yok, var mıdır bilginiz? Sağolun şimdiden.
patos64
(16.08.18)
bu bir mahkemeye çağrı kağıdı. muhtara gidip alman gerekiyor. e-devletten öğrenebilirsin.


tururo
(16.08.18)
Edevlette de yazmıyor, hiçbir müdahil kaydınız vs bulanamadı diyor.


patos64
(16.08.18)
tanık olarak da çağırılmış olabilirsiniz.


de jure
(16.08.18)
tanık olarak çağrılmışsınızdır büyük ihtimalle.
ben sizden olsam, iştirak etmezdim.
tanık diye çağırırlar sonra suçu size yıkarlar... neme lazım!


pangea
(16.08.18)
tanıksınızdır. akıllı arkadaş çok da tanık olarak resmi çağrıldığınız yere gitmezseniz cezası var. ben bir kere yedim bu cezayı. çok akıllıyım ya ondan.
sonra yakalamalı çağırma ihtimalleri var. yani polis eşliğinde getirebilirler.
ben bir sonraki duruşmaya gittim ve hakime durumu anlattım cezayı iptal etti sağolsun. ama bir daha çok önemli toplantı var diyerek gitmemezlik yapmam.


ozdek
(17.08.18)
Ceza Mahkemesi olmadığına yüksek ihtimal göre alacak verecek,miras. tapu vs durumu ile ilgili bir dava. Yazılan gibi tanık olabilirsiniz.


Adliyeyi aradım, 3 sene önce askerlik sıradında bir askerle ilgili tanık falan dediler, tanık şüpheli gibi bir şey dedi de, şüpheli olarak bir şeyim yok aslında da, sıkıntılı bir erdi, inşallah yanlış bakmadıysa olay bu.


patos64
(17.08.18)
(2)

Esenboğa’dan Aşti’ye ulaşım

Sevgili duyuru, Gece 1 veya 1.30 da h.limanından aştiye nasıl gidilir? Hangi seçenekler var o saatlerde?
Sevgili duyuru,
Gece 1 veya 1.30 da h.limanından aştiye nasıl gidilir? Hangi seçenekler var o saatlerde?
patos64
(30.07.18)
belko var işte saat başı.

www.belkoair.com


ocanal
(30.07.18)
belko
havaş


elorelia
(30.07.18)
(2)

döviz kuru hakkında

arkadaşlar bu döviz kuru rakamı nasıl ortaya çıkıyor? yani neden artar azalır gibi değil, örneğin dolar 4.85 ise bu rakam neyin neye oranı da biz bu rakama ulaşıyoruz? anlık ne oluyor da bu rakam örneğin 4.80 e değil de 4.82 ye düşüyor mesela?
arkadaşlar bu döviz kuru rakamı nasıl ortaya çıkıyor? yani neden artar azalır gibi değil, örneğin dolar 4.85 ise bu rakam neyin neye oranı da biz bu rakama ulaşıyoruz? anlık ne oluyor da bu rakam örneğin 4.80 e değil de 4.82 ye düşüyor mesela?
patos64
(28.07.18)
arz/talep

piyasada hangisi daha fazla olursa onun değeri düşüyor. 85ten 82 ye düşerken atıyorum bir yatırımcı 300 milyon dolar sattı, 500 satsaydı 80e düşecekti. rakamlar sallamasyon


senolll
(28.07.18)
insanlarin para satip karsiliginda baska ulkenin parasini aldigi "yerler" var.

mesela ben elimdeki TL yi satmak istiyorum karsiliginda dolar almak istiyorum. Sen de dolar satmak karsiliginda TL almak istiyorsun. ikimiz bir yerde bulusuyoruz. Ben diyorum ki 1 dolara 4.85 lira veririm. sen diyorsun ki 1 dolari 4.851 liradan asagi satmam sana.

Simdi ya ben senin elindeki dolar icin istedigimden daha fazla para vermeye razi olacagim (sen 0.001 lira fazla istiyorsun) ya da sen razi olup bana dolarini daha ucuza satacaksin.

bu alisverisi yaptigimiz anda kac paraya yaptiysak dolarin fiyati o olur.

yani gordugun fiyat o iki para birimi arasindaki yapilmis son alisverisin fiyatidir.

piyasada millet "hangisi daha fazla satilirsa" falan derler ama yani basitlestirilmis halidir o cunku her satis karsi taraf icin alistir zaten, para birimleri esit sekilde alinir satilir. mesele fiyat baskisi, yukaridaki senaryoda kimin digerinin teklifine razi gelecegi.

mesela ben dolarin fiyatinin cok artacagini dusunuyorsam, sen 4.851'e satsan (benim teklifimden yuksek) de ver lan alayim diyebilirim, cunku ben dusunurum ki 0.001 farktan bisey olmaz, ben bunu yarin 4.9'a satacagim. simdi almazsam fiyatlar daha da yukselecek. o zaman ne oldu dolarin fiyati yukseldi cunku ben daha fazla fazla odemeye razi oldum. tabii bu su anlama da geliyor, karsimda bana dolari 4.851'e satan kisi dolarin degerinin dusecegini dusunuyor. o yuzden o da bana o fiyattan satti. herkes farkli sey dusunuyor yani. ama bu sadece fiyati artacak dusecek fikri yuzunden de olmayabilir. mesela benim dolar borcum vardir, su an dolar almak zorundayiomdir, en iyi tekliften almak zorundayim kacarim yoktur. bunu bilen dolar sahipleri de giderek fiyati yukseltirler mecburen alinacagini bildikleri icin.

iste bu alisverislerin yapildigi yerler global piyasalardir hafta icin 24 saat acik. buyuk bankalar bu "yerleri" koordine ederler ve son alisveris fiyatlarini gerekli yerlere iletirler. sonunda da senin ekraninda gozukur son su fiyattan alisveris oldu diye. ve yani iki kisi arasindaki alisverisi basitlestirmek icin verdim, butun para birimleri arasinda dunya forex piyasasinin GUNLUK hacmi 5 TRILYON DOLAR uzerindedir. Yani 1 gunde bu kadar para el degistirir diyebiliriz. yukarida bahsettigim bu alis veris islemi de saniyede yuzbinlerce kez yapiliyor.

yani ozetle bu fiyatlar insanlar o para icin kac para vermeye raziysa o fiyat oluyor. son yapilan alisveris fiyati senin elinde gordugun fiyat oluyor. bunun disinda bu fiyatlarin "belirlendigi" bir yer yok, tamamen insanlarin hangi para birimine hangi para birimini ne kadar vererek satin almak istedikleri ile alakali.


robokot
(28.07.18)
(1)

Ayak burkulması

Merhabalar,Ayağım burkulmuştu 4 gün önce, doktora gittim, kırık yok dedi, krem vs verdi... tabi bu süreçte morardı şişti vs ama merak ettiğim bir şey var, havaya dikince ayağımı, indirdikten sonra sadece burkulan ayak karıncalanıp uyuşuyor bir süre? Bu normal mi, zamanla düzelir mi?
Merhabalar,
Ayağım burkulmuştu 4 gün önce, doktora gittim, kırık yok dedi, krem vs verdi... tabi bu süreçte morardı şişti vs ama merak ettiğim bir şey var, havaya dikince ayağımı, indirdikten sonra sadece burkulan ayak karıncalanıp uyuşuyor bir süre? Bu normal mi, zamanla düzelir mi?
patos64
(29.06.18)
normal, zamana bırakmak lazım. Fazla zorlamayın.


imelih
(29.06.18)
(3)

İzmir otogardan havalimanına ulaşım

204 numaralı eshot gidiyor galiba, gece 2.40 ta bornova metroda kalkış gözüküyor otobüste, havalimanına ulaşım ne kadar sürer 1 saati geçer mi? 4, 4 e 10 kala falan havalimanında olmam lazım.Teşekkürler:)
204 numaralı eshot gidiyor galiba, gece 2.40 ta bornova metroda kalkış gözüküyor otobüste, havalimanına ulaşım ne kadar sürer 1 saati geçer mi? 4, 4 e 10 kala falan havalimanında olmam lazım.

Teşekkürler:)
patos64
(04.05.18)
cuma günü öğleden sonra yaza doğru herkes tatil yörelerine göçer. 1 saati bulabilir.


mikahakkinen
(04.05.18)
Otogar’dan çevre yoluna girip direkt Gaziemir’den çıkıyor, oradan da maksimum 15 dk sürer. Yani toplam 45 dk civarı diyebilirim.


captainimsi
(04.05.18)
Ek olarak havas kalkıyor. Ama saatlerini bilmiyorum


westblack
(04.05.18)
(7)

Kumarhanede kasiyer

Olmak ister miydiniz yahu? :)edit: kıbrıs'ta 3500 4000 tl maaş ile yapar mıydınız bu işi :)acil fikirlerinize ihtiyacım var... :)
Olmak ister miydiniz yahu? :)

edit: kıbrıs'ta 3500 4000 tl maaş ile yapar mıydınız bu işi :)

acil fikirlerinize ihtiyacım var... :)
patos64
(04.05.18)
ben kendi kartlarimi takip edemezken onlarin tum masayi saniyeler icinde kontrol edip sonuca gore islem yapmasina hep sasirmisimdir. zor is yani.

edit: pardon krupiyer olarak anlamisim. kasiyerligin bi esprisi yok. fis al para ver :)


brkylmz
(04.05.18)
evet. uygun dille bahşiş bol olur.


icim urperiyor
(04.05.18)
Krupiyerlik bana da cok zor bi is gibi gelir. O yuzden bir masada bir iki saatten fazla calismiyolar zaten


baldur2
(04.05.18)
orada kazandığın 4000TL, buradaki 4000TL ile eş değer olur mu? kıbrıs'ta hayat pahalı mıdır? ona bakmak gerek.


late viper
(04.05.18)
Sigara içilen bir kumarhane ise hayır derim. Günde 8-9 saat sigara dumanı solumanın benim için para karşılığı yok.


archmage mahmut
(04.05.18)
youtu.be


makbur
(04.05.18)
Kurpiyer olmak isterdim ben :)


valarmurgulis
(04.05.18)
(2)

kredi hesaplama (beynim yandı)

gece gece beynim yandı ben mi bir şeyi atlıyorum kafa basmadı herhalde:)örnek verelim,60 bin ytl kredi çektiğimizi farzedelim, devlet bankalarında faiz oranı 1,32 olan var. faiz oranımız 1.32 olsun. 4 yıllığına çekerse taksiti 1795 tl oluyor, toplam geri ödemesi 86000 yuvarlak hesap. aynı parayı ald
gece gece beynim yandı ben mi bir şeyi atlıyorum kafa basmadı herhalde:)
örnek verelim,

60 bin ytl kredi çektiğimizi farzedelim, devlet bankalarında faiz oranı 1,32 olan var. faiz oranımız 1.32 olsun. 4 yıllığına çekerse taksiti 1795 tl oluyor, toplam geri ödemesi 86000 yuvarlak hesap.

aynı parayı aldığımız gibi faize koysak %13 ten... 60 bin tl nin aylık faizi 544 tl, bileşik faiz hesabını da geçtim, direk basit faizden gidelim, 48 ayda toplam vereceği faiz 26000 tl... yani alıp ödediğin miktar aynı.

bu nasıl oluyor, sonuçta krediyi çektiğimiz faiz 1,32 ve 12 ile çarpsan 15.84 falan ediyor, hatta kredi hesapldığım yerde yıllık maliyet oranı %21 falan yazıyor. yani kredi çekip kenara koysan kar bile edeceksin...

ben mi bir yerde hata yapıyorum acaba? :)
patos64
(01.05.18)
krediyi 1795 ödeyeceksin. elinde 544 var. aradaki fark bu. 4 senedeki farki hesaplarsın sanırım.


helenart
(01.05.18)
Şu faiz işlerinden ben de çok anlamam da sorunda yanıt verebileceğim yer kredi çekip kenara koysan kar edemeyeceğin.

60000 tl çektiğin takdirde bir ayın sonunda 544 faiz geliri elde ederken 1795 kredinin ilk taksini ödeyeceksin. Ana paran azaldığı için de yavaş yavaş 500 400 getirmeye başlayacak aylık ancak taksidin hep 1795.


senolll
(01.05.18)
(6)

vizenin reddedilmesi

merhabalar.arkadaşlar şimdi vizeden ret yenirse, bu pasaporttan belli oluyor mu? yani illa ret diye bir damga gibi değil de, hani gittim başvuruda bulunduğuma dair bir kaşe basıyorlar mı? yani bir pasaportu açtığımda haa burada ret yemişsin anlaşılıyor mu? internette çok sağlıklı bilgi bulamadım. re
merhabalar.
arkadaşlar şimdi vizeden ret yenirse, bu pasaporttan belli oluyor mu? yani illa ret diye bir damga gibi değil de, hani gittim başvuruda bulunduğuma dair bir kaşe basıyorlar mı? yani bir pasaportu açtığımda haa burada ret yemişsin anlaşılıyor mu? internette çok sağlıklı bilgi bulamadım. ret falan diye bir şey yazılmaz diyen var, başvuruda bulunduğuna dair bir damga basılır, vizeyi alırsan onun üstüne vizen basılır, alamazsan o kaşe öylece kalır oradan da zaten vizeyi alamadığın belli olur diyen var.

nedir bu işin doğrusu?
patos64
(28.04.18)
pasaporta bir sey olmuyor ama her vize basvurusunda "daha once x sene icinde vize basvurusundan red aldiniz mi" diye bir soru oluyor. reddedildiysen oradan bakiyorlar zaten yani.


robokot
(28.04.18)
çoğu ülke reddedildiğini belirten bir damga basıp yolluyor.


rucka boji
(28.04.18)
@robokot bilmiyorsun, insanları yanıltma.

bu(git: imgim.com ) ingiltere red damgası.


ada meltemi
(28.04.18)
degisiyor demek ki arkadasim ispanya'dan red aldi, direk pasaportunu geri verdiler olmuyor senin isin dediler. @ada meltemi senin bilip bilmeden cikislar da ilgincmis araba klima meselesinde de bilip bilmeden konusuyordun, burada da ayni seyi yapiyorsun ilginc.

cevabimi soyle revize edeyim o zaman: keyiflerine bagli. damga olsa da olmasa da vize basvurusunda genelde soylemen gerekiyor cunku soruyorlar formda.


robokot
(28.04.18)
@robokot: Her ülke sormuyor red alıp almadığını. Daha yeni Macaristan vizesi aldım. Ne başvuru formunda ne de herhangi bir yerde red alıp almadığım sorulmadı. Ki daha önce deport edilmiştim Almanya'dan.


neyehbe
(28.04.18)
sildiğin ilk mesajı okudum rahat ol. başta ''r'' yapıp sonra kimden cahil cesareti alıp değiştirdin anlamadım.

hala cehalet içinde yorum yapıyorsun. pasaportta bir şey olmuyor dedin, al gösterdik nasıl olmadığı..


ada meltemi
(28.04.18)
(21)

Siz olsanız ne yapardınız?

günaydın efem.işsizim şuan. şimdi annemin çalıştığı yerdeki bir öğretmenin babası bir fabrikada satış müdürü, bu öğretmenle konuşmuşlar, babanla oğlum görüşsün, özgeçmiş bıraksın işte referans olsun eğer ileride bir alım olursa yani o tarzda geçecek bir görüşme. gideceğim beni işe alacak alsın, boş
günaydın efem.
işsizim şuan. şimdi annemin çalıştığı yerdeki bir öğretmenin babası bir fabrikada satış müdürü, bu öğretmenle konuşmuşlar, babanla oğlum görüşsün, özgeçmiş bıraksın işte referans olsun eğer ileride bir alım olursa yani o tarzda geçecek bir görüşme. gideceğim beni işe alacak alsın, boş yer var gibi bir durum değil.
tamam dedim bir gideyim, mesafe 30 km küsur, gidiyorum diye haber verip gittim, onlarda o kişiye ulaştılar tamam demiş yani haberli gidiyoruz.
gittim, ismini verdim, güvenlik o kişiyi aradı ve toplam 10 sn konuştular, sonra kapattı güvenlik, toplantısı varmış yarın gelsin demiş.
ben de cv yazıp kendi formumu da bırakıp gittim.
tabi sinirlendim, bugün gitmeyeyim diyorum artık.

yarın gelsin diyebilir, işi çıkmış olabilir, mesele bu değil... ama ben haberli şekilde 30 küsur kmlik yol geliyorum, ben isterdim ki bekleyebiliyorsa beklesin 1 saat fln, işi varsa yarın şu zamanlarda gelebilir diyebilir, ya da telefonu bana iletip benimle konuşabilir ya işim çıktı da yarın gelsen daha iyi olur diyebilir hani doğrudan benle iletişim kurabilir falan filan birsürü güzel alternatif var.

ezik adamın iş arayışı gibi hissettim kendimi, köyden bohçasını alıp bana para iş ver diyen adam gibi hissettim.

siz olsanız bugün gider miydiniz tekrar? yoksa ben mi abartıyorum?
patos64
(10.04.18)
ben gitmezdim. abartmıyorsun.


hmpf
(10.04.18)
ben olsam gitmem


yapılan büyük saygısızlık. bence de gitmemelisin.. gurur inciten hareketler bunlar.


jesues
(10.04.18)
işe çok ihtiyacım varsa yani diğer her yerden umutsuzsam ve yanlış olmasına rağmen annem mahcup olacaksa giderdim.


elorelia
(10.04.18)
bence git. gurur yapacak durum değil. belki adam diyecekki ne kadar istekli 2 gündür geliyor deyip alacak.


sizofren06
(10.04.18)
Hicbir sekilde gitmezdim.


aquarium
(10.04.18)
Gitme.
Bayi hiyarlar bu gibi durumlarda karsi tarafin gururunu kirarak psikolojik üstünlük elde etmeye calisiyorlar.
O ise o adam sayesinde girsen ileride cok mutsuz olabilirsin.


chitosan
(10.04.18)
gitme hocam.


chaoslord
(10.04.18)
Gitme boşver. Çok çok iyi bir firma da değilse salla. Annene de durumu anlat. Gereksiz ego tatminleri, ya da aşırı düşüncesizlik. Her türlü fail.


veritaslibertas
(10.04.18)
Ortada 2018 ekonomik krizi diye bir gerçek var. Etraf işsiz kaynıyor. O adama senin gibi sayısız insan eş dost aracılığıyla önerilmiştir eminim. Toplantı saati değişmiş olabilir, ani bir gelişme olmuş olabilir, o an müsait olmayabilir, vs bilemeyiz. Sonuçta o adam da maaşlı çalışan yani emir kulu, patron değil. Senin yerinde olsaydım kesin giderdim.


blue serenity
(10.04.18)
Çok zor durumda değilsen gitme, s.ktiret. Hangi gün sorarlarsa da başka bir yer daha varmış, orasıyla görüşüyorlarmış desinler.


skooma
(10.04.18)
siz olsaniz gider misiniz diye sormussun, ben olsam ben de gitmem. ama dogrusu bu diyemem. gideyim mi diye sorsaydin gitme diyemezdim mesela.


pilav
(10.04.18)
Blue serenity +1


Fusha
(10.04.18)
bu sorunun cevabı işe ne kadar ihtiyacın olduğuna göre değişir. bu soruyu sorabildiğine göre gitmeyedebilirsin.


turk kelekom
(10.04.18)
Bence herkes biraz siyah dusunmus. Adamin beklememesinin sebebinin ne oldugunu bilmiyoruz. Cok sacma bir insan degilse muhakkak mahcup olmustur. Benim de daha once bir is gorusmesi icin 1 saati askin gelen kisiyi bekletip, en sonunda katilamadigim oldu. Ama bu dusuncesizlikten degil, mecburiyettendi. Sonrasinda da ozurlerimi ilettim.

Zaten su anda calismiyorsunuz bir vakit sikintiniz yok, bence gitmelisiniz.

Ayrica istanbul icin 30 km yol gitmenin bir onemi oldugunu sanmiyorum. Artik alistik bu yol katedislere.

Ha bugun de gidersiniz ve orada olmazsa ya da gercekten keyfiyetten sizi beklemediyse zaten calismazsiniz kimse sizi zorla calistirmiycak sonucta. Ama gitmezseniz bence ufacik bi soru isareti bile ilerde pisman eder.

Ozet: gidin. :)


acımdan gebersem yine de gitmezdim.


Gitmezdim. Ac kaldiysam giderdim sadece.


stavro
(10.04.18)
giderdim ya, o ne bok ki ona gurur yapcam. git bi öğren, ne işiymiş neciymiş. gerçi biz yıllarca önce bi amcaya gittik okul yıllarımızdı yaz tatilinde çalışacaktık, adam bize 2 saat nasihat verdi, çalışanlarına nasıl göz açtırmadığından filan söz etti ve onları bize müze gezer gibi fabrikasını gezdirerek gösterdi, gerçekten hepsi götünden soluyordu, ikna olduk. sonra bizi karanlık izbe bir yere götürüp kalacağımız yer olduğunu belirtip burası sizin gibi kızlar için saray dediydi. arkamıza bakmadan kaçtıydık.


for day to break
(10.04.18)
abartmıyorsun. ben olsam aşırı sinirlenip kesinlikle tekrar gitmezdim üstüne de annemle kavga ederdim ne biçim insanlarla muhatap ediyosun beni diye, ama doğrusu bu değil. doğru olan bugün tekrar gitmek olur, çünkü dünkü görüşme neden iptal oldu bugün gitmezsen asla öğrenemeyeceksin.


Bu işlerde gurur olmaz.

Ayrıca bilinmeyen çok fazla parametre var.

Adam kim bilir ne dertlerle uğraşıyor fabrikada ve senin geleceğini unutmuş bile olabilir. Telefon gelince de odaklanması gereken işini bırakamayacağı için yarın gelsin dedirtmiştir. Beklesin dedirtip hiç görüşmemesinden daha iyi değil mi?

Bence kesinlikle tekrar gitmelisin. işsizlik psikolojisi ile abartıyorsun bence.


tek seçeceğim o ise, giderdim; değilse gitmem.

insani ilişkilerde özellikle yönetim kademesindeki egoist kişiliklerin çok daha duyarlı olması gerekir. tabii onlardan böyle bir davranış beklemek de biraz abes kaçıyor. insan çok narin bir varlıktır. iş insan için, para da.

ama yine de git derim. gururu geçici bir süreliğine rafa kaldır.


tomcruise
(10.04.18)
(2)

cv hazırlama hk

arkadaşlar geçen ay işsiz kaldım ama bu boş vakitte birkaç program vs öğrenmek için bir yerde staj gibi bir şey yapıyorum gidip geliyorum günde 3-5 saat, keyfi yani.şimdi ben iş ararken buradaki yöneticiyi referans göstereceğim referanslarda ama sorum şu; burada bir şeyler öğrenirken bunu cv ye nası
arkadaşlar geçen ay işsiz kaldım ama bu boş vakitte birkaç program vs öğrenmek için bir yerde staj gibi bir şey yapıyorum gidip geliyorum günde 3-5 saat, keyfi yani.

şimdi ben iş ararken buradaki yöneticiyi referans göstereceğim referanslarda ama sorum şu; burada bir şeyler öğrenirken bunu cv ye nasıl yazsam iyi olur? hani resmi stajyer iken stajyer diyoruz, çalışıyorken şu pozisyon şu görev diyoruz da bu gönüllü gitmeye ne desem? sonuçta tam zamanlı bir şeyden sonra gözükecek bir bir durum. açıklamaya ya da pozisyona? hangi cümleler doğru olur, yani bunu nasıl uydursam cv ye bilemedim.

sağolun şimdiden.
patos64
(25.03.18)
.. Asistanı gibi bir şey diyebilirsiniz. Çalıştığınız firmaya sormanız iyi olur.


kaset
(26.03.18)
yöneticinizle de görüşüp yarı zamanlı çalıştığınızı belirtebilirsiniz bence.


naufrago
(26.03.18)
(2)

mülakat sonrası geri dönüş

günaydın efem.geçen perşembe mülakata girmiştim, dönüş için net bir süre vermediler, 2 kişiyle görüştüm, tabi hep beraberdik, birisi süreci hızlıca sonlandırmak istiyoruz dedi, birisi 30 nisana kadar vakit var acelemiz yok dedi. yani böyle havada mevzu. bugün 8 gün geçti, sizce mail atsam bir sıkınt
günaydın efem.
geçen perşembe mülakata girmiştim, dönüş için net bir süre vermediler, 2 kişiyle görüştüm, tabi hep beraberdik, birisi süreci hızlıca sonlandırmak istiyoruz dedi, birisi 30 nisana kadar vakit var acelemiz yok dedi. yani böyle havada mevzu. bugün 8 gün geçti, sizce mail atsam bir sıkıntı olmaz dimi bir gelişme var mı diyerekten?

edit:görüşme olumluysa genel müdür görüşmesi olacak önce, direk işe alındınız gibi bir dönüş olmayacak ilk seferde.
patos64
(16.03.18)
haftaya cumaya kadar bekleyin, dönmezlerse mail atın


Bence hemen mail atabilirsiniz, ancak dönüş alamayabilirsiniz :)
15 gün belki daha uygun bir süre olabilir, ancak süreci artı sonsuza ıraksayan şirketlere ben genel olarak bel bağlamıyorum.
Böyle durumlarda aramak daha kesin çözüm olabilir, ne de olsa İK aşırı meşgul bir bölüm ve adaylara geri dönmek gibi bir sorumlulukları genellikle yok :)

Cesario +1, görüşmelerinize devam...


hana bi
(16.03.18)
(3)

İşsizlik maaşı hk

Arkadaşlar işsizlik maaşı şartları var malum, kişi bunu hakedip maaş aldığında, işsizlik maaşı için süreç sıfırlanıyor mu, yani örneğin son 3 yılda 600 gün diyor örneğin, işsizlik maaşı alınca bu önceki sigorta süresi yok sayılıp yeni baştan mı hesaplanır yoksa önceki sigorta süresi devam ediyor mu?
Arkadaşlar işsizlik maaşı şartları var malum, kişi bunu hakedip maaş aldığında, işsizlik maaşı için süreç sıfırlanıyor mu, yani örneğin son 3 yılda 600 gün diyor örneğin, işsizlik maaşı alınca bu önceki sigorta süresi yok sayılıp yeni baştan mı hesaplanır yoksa önceki sigorta süresi devam ediyor mu?
patos64
(09.03.18)
yeniden haketmek için işsizlik maaşını tekrar o şartı sağlaman lazım, bu da işsizlik maaşını aldıktan sonraki süre içinde olması lazım tabii. ancak işsizlik maaşını örneğin 10 aylık verdiler ama sen 6. ayda iş buldun, o zaman tekrar işsiz kaldığında bu şartı sağlamadan 4 aylık işsizlik maaşını alabilirsin diye biliyorum ben, tabii sorunu doğru anladıysam.


kronik
(09.03.18)
devam ediyor tabi, sigorta sıfırlanma gibi bir şey söz konuus değil


oscar
(09.03.18)
devam ediyor kesin bilgi. ben aldım öyle.


(3)

gitara giriş

merhabalar.sevgili duyuru, müzik konusunda inanılmaz cahil bir adamım. yani dinlerim falan ama çalma konusunda, müzikle ilgili terimler notalar vs hiçbir şey bilmiyorum.gitar alıp evde yavaştan kendi çapımda hobi olsun diye öğrenmek istiyorum.sizce bu durumda nereden öğrenebilirim, internette sıfırd
merhabalar.
sevgili duyuru, müzik konusunda inanılmaz cahil bir adamım. yani dinlerim falan ama çalma konusunda, müzikle ilgili terimler notalar vs hiçbir şey bilmiyorum.

gitar alıp evde yavaştan kendi çapımda hobi olsun diye öğrenmek istiyorum.

sizce bu durumda nereden öğrenebilirim, internette sıfırdan başlayanlar için bu konuda çok iyi olduğunu düşündüğünüz tavsiye verebileceğiniz kanal olur site olur var mıdır?

teşekkürler.
patos64
(17.01.18)
Hangi gitar? Klasik gitarsa Gümüş Akor kanalı var YouTube'da. Bir de yine YouTube'da Nurkan Renda'nın müzik teorisi dersleri var. Yanlış öğrenmemek için kursa gitmek daha sağlıklı olur.


dissendium
(17.01.18)
www.klasikgitarcalmakistermisiniz.com

Bu sitede sıfırdan ücretsiz gitar dersleri var. Nota eğitimi bona eğitimi vsvs. Başlangıç aşamasında ihtiyaç duyulan her şey. 51 haftalık program. İyi Çalışmalar :)


(2)

Kazada yzde 50 kusur

Merhabalar.Bu tip bir durumda diyelim benim 700, karşının 500 tl lik masrafı var. Şimdi benim sigortam onun masrafının yarısını, o aracın sigortası ise benim hasarın yarısını ödeyecek. Peki ben şahıs olarak kimin kalan yarısını ödeyeceğim?Bu tip kusurlarda herkes kendi hasarından mı sorumlu oluyor?
Merhabalar.
Bu tip bir durumda diyelim benim 700, karşının 500 tl lik masrafı var. Şimdi benim sigortam onun masrafının yarısını, o aracın sigortası ise benim hasarın yarısını ödeyecek. Peki ben şahıs olarak kimin kalan yarısını ödeyeceğim?
Bu tip kusurlarda herkes kendi hasarından mı sorumlu oluyor?
patos64
(19.12.17)
cevap, kendinin.


karlmarx
(19.12.17)
Senin sigortan onunkinin yarısını karşılar, geri kalanını o karşılar.

Onun sigortası seninkinin yarısını karşılar, geri kalanını sen karşılarsın.


sylr
(20.12.17)
(1)

Kızılayda tabu oynayacak yer

Var mı arkadaşlar bir yer?
Var mı arkadaşlar bir yer?
patos64
(11.10.17)
kafe sobe vadı, sanırım kapanmamıştı hala. orada oynanabilir. ilginçtir şimdi aklıma geldi, yeri de tam tabu isminde bir cafe'nin yanında.

karanfil metrosundan çıktığınızda ilk sol ve ilk sağ yapıp devam ediyorsunuz, caddeye çıkmadan ileride solda diye anımsıyorum.


mete kudur
(11.10.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.