Giriş
(3)

ya bi ressam vardı

ayak çizmiyodu/çizemiyodu. kimdi o? çizmemesinin de bi sebebi vardı, sebebini googlelayacakken ressamı unuttum. bilen, duyan, hatırlayan?
ayak çizmiyodu/çizemiyodu. kimdi o? çizmemesinin de bi sebebi vardı, sebebini googlelayacakken ressamı unuttum. bilen, duyan, hatırlayan?
pelovann
(29.01.20)
ya benim aradığım ressamın kardeşi olabilir o kadar googledım bulamadım buraya sordum bulursam oradan kardeşini de bulur buraya yazarım.


ressam değil de çizgi roman çizeri olarak Rob Liefeld çıktı google'dan. belki odur diye yazayım dedim.

edit: çizgi romandan pek anlamadığım için goygoyu da anlamamışım :)) bu da ayıbım olarak kalsın.


rusalka
(29.01.20)
röportajlarının birinde büyük usta kim jung gi'nin bir dönem elleri çizemediğini izlemiştim. görünen o ki şimdi çizebiliyor ama çok da detaya girmiyor.

ben de el çizemiyorum bu arada ya da aşırı aşırı zorlanıyorum. psikolojik bir durum benim için sanırım.


(3)

garanti bankası'na maaş kartı talebinde bulunmuştum

bu sabah da geldi. uyku sersemliğiyle açtım kapıyı, kurye elinde iki tane dosya tutuyo ikisini de istiyo musunuz diyo falan, anlam da veremiyorum. garanti'den maaş kartımın geleceğini biliyorum, diğer kartı da maaş kartıyla alakalı bi şey sandığım için evet ikisini de istiyorum diyorum. o 2. kart kr
bu sabah da geldi. uyku sersemliğiyle açtım kapıyı, kurye elinde iki tane dosya tutuyo ikisini de istiyo musunuz diyo falan, anlam da veremiyorum. garanti'den maaş kartımın geleceğini biliyorum, diğer kartı da maaş kartıyla alakalı bi şey sandığım için evet ikisini de istiyorum diyorum. o 2. kart kredi kartıymış. almış bulundum. şimdi ben bunu hiç kullanmak istemiyorum, direkt iptal ettirebiliyo muyum? ya da atıyorum çok çok acil durumlar için kenarda tutmak istiyorum diyelim, herhangi bi masrafı olur mu bana? şu iki soruyu cevaplayın nolur:(
pelovann
(04.01.20)
kredi kartı batağına düşmek istemiyorum bi kurtaralım mı beni bundan:( cazibesine kapılmamam gerek...


pelovann
(04.01.20)
kullanmazsan kullanim ucreti odemezsin. istersen direk arayip iptalde edebilirsin. eger calistiginiz yerin anlasmasi var ise kullansaniz bile yillik aidat almazlar.


1917
(04.01.20)
Kullanılmadığı sürece aktif olmuyor, ilk pos ya da atm kullanımından sonra aktif olur.

Dursun bir kenarda derseniz dursun, yanınızda taşımayın nefsinize hakim olamıyorsanız.

keisn kurtulmak istiyorsan ara bankayı "kartı kaybettim, yenisi istemiyorum" de yeter.


John Bloor
(04.01.20)
(6)

tc kimlik numarasından birinin nerde çalıştığı bulunabilir mi?

sigorta girişinden falan? var mı öyle bi şey?
sigorta girişinden falan? var mı öyle bi şey?
pelovann
(01.01.20)
her aklına esen öğrenemez ama öğrenebilecek kişiler var


hadsafhada
(01.01.20)
kimler mesela?


pelovann
(01.01.20)
rıza baba ve adamları. bide batman.


Tears of Devil
(01.01.20)
rıza baba+1

behzat amirim de görebilirdi teşkilattan atılmasaydı ama devrelerinden birinden rica etse anında tüm bilgileri dökerler önüne.

en basitinden sgk'da çalışan biri girer kurumun veritabanına çalıştığı yerden tut kıdeminden maaşına kadar tüm bilgileri görebilir.

aynı şekilde polis, savcı, hakim vs. istedikleri kişilerin tüm bilgilerine ulaşabiliyor.


hadsafhada
(01.01.20)
yani alelade biri gidip de bu bilgileri öğrenemez değil mi? bu kişilerle arası iyi olmadıkça yani


pelovann
(01.01.20)
alelade bir kişi öğrenemez ama kimin polis arkadaşı olup olmayacağını bilemiyorsun. benim de polis arkadaşım yoktu. tesadüfen oldu. ama bildiğim kadarı ile kolay kolay bu işlere yanaşılmıyor artık. yarın bir gün baktığı kişi ile ilgili bir durum olursa (hele ki siyasi) sen niye baktın gardaş hayırdır diyebiliyorlarmış.


fezagezgini
(01.01.20)
(1)

merhaba e-nabız uugulamasındaki tahlil sonuçlarımızı

nasıl çıktı alabiliriz? ordaki bi raporun çıktı halinde elimde olması gerek. kurcaladım ama bulamadım bir bilen var mıdır?
nasıl çıktı alabiliriz? ordaki bi raporun çıktı halinde elimde olması gerek. kurcaladım ama bulamadım bir bilen var mıdır?
pelovann
(30.12.19)
tamam şimdi oldu, belki birilerinin işine yarar diye yazıyorum, ben appten yapmaya çalışıyormuşum. app'ten değil masaüstü sitesinden giriş yapıp pdf şeklinde telefonunuza indirebiliyorsunuz.


pelovann
(30.12.19)
(4)

okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesi ve

yine aynı hastanenin a polikliniği aynı yerde midir? yani ben metrobüs durağında inip normal hastaneye gitsem de bu a poliklinik binasına ulaşabilir miyim? haritadan baktım ancak göremedim. daha önce giden bilen var mıdır acaba? polikliniğin tam adı: a poliklinik binası-gül çağrı yıldız iç hastalıkl
yine aynı hastanenin a polikliniği aynı yerde midir? yani ben metrobüs durağında inip normal hastaneye gitsem de bu a poliklinik binasına ulaşabilir miyim? haritadan baktım ancak göremedim. daha önce giden bilen var mıdır acaba? polikliniğin tam adı: a poliklinik binası-gül çağrı yıldız iç hastalıkları polikliniği
pelovann
(29.12.19)
örneğin çamlıcanın semt polikliniği hastaneden çok çok farklı bi yerdeydi ve o gün bayağı sinirlerim bozulmuştu. o yüzden soruyorum, işimi sağlama almak için.


pelovann
(29.12.19)
Evet aynı yerde. Hastanenin bahcesine giriş yaptığınızda kantinin oradan düz aşağı inerken ilk sağ tarafa yönelin, sonra sol yapip yokuştan aşağıya inin. Orada zaten sadece a polikligini var. Geçmiş olsun.


=)
(29.12.19)
metrobus tarafindan girecegin kapi a poliklinigine uzak olan kapi ama hepsi ayni kampus icinde. girdigin kapidan bi 6-7 dk yuruyeceksin sadece.


in vino veritas
(29.12.19)
çook teşekkür ederim


pelovann
(30.12.19)
(5)

merhaba, hemogram raporu hakkında?

işe başlayacağım şirket benden hemogram raporu istiyor. hayatımda ilk kez duydum, google amcaya tabii ki sordum ama tam bi şey anlamadım. yani anladığım kadarıyla tam olarak bir sağlık raporu değil. bunu en kısa sürede nereden ve nasıl alabilirim bi yardımcı olabilir misiniz? aile hekimi demeyin çün
işe başlayacağım şirket benden hemogram raporu istiyor. hayatımda ilk kez duydum, google amcaya tabii ki sordum ama tam bi şey anlamadım. yani anladığım kadarıyla tam olarak bir sağlık raporu değil. bunu en kısa sürede nereden ve nasıl alabilirim bi yardımcı olabilir misiniz? aile hekimi demeyin çünkü ikametgahım farklı bir ilde maalesef. direkt bir devlet hastanesine gideyim diyorum da hangi bölümden alıcam randevuyu vs iyice kafam karıştı bir bilen yol göstersin allah aşkına. teşekkürler
pelovann
(29.12.19)
bildiğin kan testi değil mi hemogram? gidin dahiliyeye doktordan isteyin yapar.


jelly bear
(29.12.19)
bir yanlışlık olmasın? hemogram "raporu" diye bir şey yok. bildiğimiz hemogram (kan sayımı) testi var. kanı verdikten bir kaç saat sonra sonucu çıkar hastanede. asm'lerde ertesi gün çıkıyor sanırım sonuçlar. hastanede hangi birime gidersen git hemogram isterler zaten, yine de dahiliyeden randevu alabilirsin. e-nabızdan ya da hastanenin kendi sitesinden de sonuçları alır götürürsün.

işe giriş raporu için normalde hemogram ile birlikte bir kaç tahlil ve tetkik daha istenir. tüm hepsinin sonuçları değerlendirilerek de rapor düzenlenir doktor tarafından. sadece hemogram sonucuyla tanı, tedavi falan olmaz zaten. o yüzden "hemogram raporu" diye bir kavram kullanılması saçma.


nrmnm
(29.12.19)
cevaplar için çok teşekkür ederim ancak bana gönderilen maili defalarca kontrol ettim gerçekten de "hemogram raporu" diyor. ben şimdi direkt dahiliyeden randevu alıp gidip doktora hemogram raporu istiyorum ben mi diyeyim?


pelovann
(29.12.19)
Hocam işe başlayacağım, hemogram istiyorlar demeniz yeterli herhangi bir doktora.


çok teşekkür ederim, okmeydanı dahiliyeden randevumu aldım. hepinize tekrar tekrar teşekkürler


pelovann
(29.12.19)
(2)

merhaba işe giriş teslim belgeleri hakkında

merhaba, bana iş yeri tarafından iletmem gereken belgelerin listesi gönderildi. mesela adli sicil kaydı istiyor, bunu ben e-devlet'ten telefonuma dosya şeklinde indirdim. iş yeri mailde demiş ki, belgelerin scan edip gönderilmesi gerekmektedir. yani ben yazıcıdan çıkartıp telefondaki uygulamayla sca
merhaba, bana iş yeri tarafından iletmem gereken belgelerin listesi gönderildi. mesela adli sicil kaydı istiyor, bunu ben e-devlet'ten telefonuma dosya şeklinde indirdim. iş yeri mailde demiş ki, belgelerin scan edip gönderilmesi gerekmektedir. yani ben yazıcıdan çıkartıp telefondaki uygulamayla scan edip mi göndermeliyim yoksa direkt telefonumdaki bu dosyayı da maile ekleyip gönderebilir miyim?
pelovann
(27.12.19)
telefonundakini maile ekleyip gönder işte.


pati
(27.12.19)
kurumdan basılı evrak alanlar için yazmışlardır onu ya da ta e-devletten önceki metni kullanıyorlardır hala. İndirdiğin PDF dosyasını ekleyip gönderebilirsin direkt.


hadsafhada
(27.12.19)
(8)

ingilizce kitap okumak ama nasıl okumak

merhaba, ingilizce hikaye kitapları aldım kendime ve onları okumaya çalışıyorum. soru şu, mesela siz ingilizce bir şey okurken nelere dikkat ediyorsunuz? yanınızda sözlük bulunduruyor musunuz? anlamını bilmediğiniz kelimeleri hemen açıp bakıyor musunuz? bunun hakkında bir şey okumuştum daha önce, iş
merhaba, ingilizce hikaye kitapları aldım kendime ve onları okumaya çalışıyorum. soru şu, mesela siz ingilizce bir şey okurken nelere dikkat ediyorsunuz? yanınızda sözlük bulunduruyor musunuz? anlamını bilmediğiniz kelimeleri hemen açıp bakıyor musunuz? bunun hakkında bir şey okumuştum daha önce, işte durup durup anlamına bakmayın hiç gerek yok tarzı bir şey diyordu. peki o kelime kayıp olmayacak mı benim için mesela? n'apmak lazım? bir de şu an okuduğum kitap seviyemin biraz üstünde, bilerek böyle başladım biraz zorlanayım diye ama anlamadığım cümleleri biraz anlamaya çalışıp, anlamazsam da geçip gidiyorum. yanlış mı yapıyorum? önerileriniz neler? alabileceğim maksimum verimi almak istiyorum. teşekkürler
pelovann
(22.12.19)
şu an önümdeki kitaba şöyle bir göz attım mesela, anlamını bilmediğim çook kelime var. elim de sürekli sözlüğe gitmiyor. napmak lazım:(


pelovann
(22.12.19)
beş sayfa beş sayfa ilerle. mevcut beş sayfadaki bilmediğin kelimelerin altını çiz, sözlükten karşılığını mevcut sayfaya yaz ve oku.


silver apple
(22.12.19)
bilmediğim kelimelerin anlamlarına google translate'te hızlıca bakıp kendi google hesabıma kaydediyorum. evet kitap okurken yavaşlatan bir durum, ama kelimenin tam anlamını öğrenmenin yolu bu.


anthemis nobilis
(22.12.19)
İngilizce sözlük al. Yani adı neydi hatırlamıyorum da bizdeki kelime anlamlarini içeren sözlük gibi olan sözlük.


dafaisss
(22.12.19)
kitap sözlükle okunmaz, okursun, metnin icindeki baglama göre anlamini cikartirsin. ingilizce egitiminin bir parcasi baglam icinden anlami nasil kavrarsin egitimidir, bununla ilgili internette bir sürü alistirma var.

şayet sözlük kullanacaksaniz, mutlaka kullanacagim, sana ne lan diyorsaniz, bari iyi bir sözlük kullanin, tureng, seslisozluk, yeminli sözlük size faydadan cok zarar getirir. dictionary.com a girin, orada bulamazsaniz wordreference ya da urban dictionary'ye bakın ve sözlük kullanma aliskanliginizdan vazgecmeye calisin.


proteus
(22.12.19)
okurken kelime anlamına hiç bakmama kısmı kısmen geçerli olabilir. özellikle tasviri seven, her sofradaki her yiyeceği tek tek betimleyen bir yazarsa tek tek arama yapmak zor gelebilir. ileride tekarlanması muhtemel kelimelerin anlamını mutlaka öğrenmek lazım.

google translate iyidir ama ben bazen google images'te aratıyorum ki okuduğumu kafamda canlandırmak için görsel bi referansım olsun. kelime olarak çevirince unutuluyo çünkü.


sinek kral
(22.12.19)
anlamadan okuyun.
sozluge bakmanizi kesinlikle tavsiye etmiyorum.
anlamadan okumak birkac kitap surer. daha sonra ingilizce ruya goreceksiniz.


kas yapmaya karar verdim diyorsun, antremanin yok, kendini zorlamak icin 100 kilo agirligin altina giriyorsun :)
kolaydan basla


foster
(22.12.19)
(8)

biber dolmasının yanına ne yapıyorsunuz?

biber dolması yaptım. ama tek yemekle doymayan bir 300 kilo olarak yanına ne yapsam diye düşündüm ama bulamadım. çorba harici. ne yakışır ki bu yemeğe başka?
biber dolması yaptım. ama tek yemekle doymayan bir 300 kilo olarak yanına ne yapsam diye düşündüm ama bulamadım. çorba harici. ne yakışır ki bu yemeğe başka?
pelovann
(21.12.19)
sulu kofte salata


in vino veritas
(21.12.19)
havuç tarator
cacık
fırında baharatlı patates


ikcı
(21.12.19)
barbunyayı unuttum


ikcı
(21.12.19)
Fırında balık
Fırın torbasında baharatlı tavuk
Salata


megalomaniac
(21.12.19)
Sumakli kasik salatasi.


angeklickte
(21.12.19)
dolma etli değilse kavurma olabilir, ya da sebzesiz haşlama et. 2 ya da 3 tane köfte koyuyorum ben bazen yanına. bu kendi yoğurduğun köfte olabilir ya da hazırları var. ben a 101 kutulardakini seviyorum.


for day to break
(21.12.19)
etli mi yoksa zeytinyağlı mı? etliyse yanına makarna yaparım. zeytinyağlı ise köfte.


anarsika
(21.12.19)
Biber dolmasi yaparken patlican domates ve kabak da dolduruyorum. Tencereye bir de patates kesip atiyorum. Tek basina doyurucu oluyor. Yaninda yogurt ve biraz ekmek iyi gidiyor. Baska yemek yapma bence.


nax
(21.12.19)
(6)

not: bu konularda cahil ötesiyim. ama ikametgah ve sigorta ile alakalı bir

bir şey soracağım. olay şu, ben normalde izmir'de yaşıyordum. fakat başka bir şehirde çok istediğim bi işe sonunda girdim. şimdi benim ikametgahımı vs işi bulduğum şehre aldırmam gerekiyor mu? yeni şehrime yerleştim. bu bir.işe daha başlamadım. bu işle birlikte ilk kez sigortam başlayacak. işveren b
bir şey soracağım. olay şu, ben normalde izmir'de yaşıyordum. fakat başka bir şehirde çok istediğim bi işe sonunda girdim. şimdi benim ikametgahımı vs işi bulduğum şehre aldırmam gerekiyor mu? yeni şehrime yerleştim. bu bir.
işe daha başlamadım. bu işle birlikte ilk kez sigortam başlayacak. işveren benden ne ister, şu yüzden soruyorum işe başladığımda hafta içi hiç vaktim olmayacak eğer devlet kurumlarında halledilmesi gereken belge vs işleri varsa onları halledeyim diyorum ne bileyim hiç kafam basmaz sigorta işlerine.
soru bu kadar.
pelovann
(20.12.19)
ikametgahı aldırman gerekli değil, ama oturacağın yere aldırman başka şeyler için faydana olur. aile hekimin mahallendeki olur, tebligat gelir, bankadan kredi falan işlerin olur, bulunduğun şehire ikamet aldırman iyidir.

e-devlet şifren yoksa onu al, gerisini zaten iş yerin yönlendirir. mesela detaylı sağlık raporu istiyorsa, anlaşmalı yeri vardır veya şuradan alabilirsin derler gider alırsın. kasma yani...


malheiros
(20.12.19)
anladım çok teşekkür ederim


pelovann
(20.12.19)
ikametini taşıman zaten zorunlu. yine de taşımasan oluyor fakat taşımanda fayda var. adına tebligat falan gönderilirse kayıtlı adresine gönderilir çünkü. ikametin istanbul'da değilse iski'den su aboneliği başvurusu yapamıyorsun mesela böyle sorunlarla karşılaşabilirsin.

sigortanı işyeri başlatacak onunla ilgili senin yapacağın bir şey yok. istedikleri evrakları da sana bildirip işe başlamadan getirmeni isterler ya da başladığın zaman belirtip tamamlaman için belirli bir süre tanırlar zaten. yoksa kimsenin işe başladıktan sonra vakti olmuyor. artık çoğu evrak da e-devletten kolayca alınabiliyor.


nrmnm
(20.12.19)
İkametgahınızı almazsanız 500 liraya yakın para cezası ödüyorsunuz diye hatırlıyorum. :) Bir an önce aldırmanızı öneririm :)


chihirovekohaku
(20.12.19)
60-70 lira bir şey o ceza ya 500 falan değil. onu da mümkün mertebe kimseye kesmiyorlar zaten. fakat diyelim ki önceki adresinde tek yaşıyordun, sonra taşınınca da aldırmadın ikametini. senin eski adresine taşınan biri kendi ikametini oraya aldırınca sen boşa çıkıyorsun. 20 gün içinde de yeni ikametini bildirmezsen daha sonra gittiğinde sen yasal süreyi aşmışsın diye mecbur kesiyorlar cezayı. eski adresin ailenin evi diyelim, bu durumda taşımasan da yasal olarak hiç bir sorun yaşamazsın. ailenin seni bir yerlere gammazlamayacağını varsayıyorum tabi :D

ayrıca aile hekimi de otomatik geçmiyor, özel olarak girip e-nabızdan başvuru yapman gerekiyor aklında olsun.


nrmnm
(20.12.19)
çook teşekkür ederim


pelovann
(21.12.19)
(4)

merhaba linkedin'de bi şeyi merak ediyorum

ben linkedin'de gizli mod'a geçip birkaç kişinin profiline baktım ama gizli modda baktım eminim yani, sonra az önce bi baktım 3 kişi benim profilimi görüntülemiş ama ben şu an gizli modda olduğum için kim olduklarını göremiyorum. kim olduklarını görebilmem için de premium'u denememi ya da gizli modd
ben linkedin'de gizli mod'a geçip birkaç kişinin profiline baktım ama gizli modda baktım eminim yani, sonra az önce bi baktım 3 kişi benim profilimi görüntülemiş ama ben şu an gizli modda olduğum için kim olduklarını göremiyorum. kim olduklarını görebilmem için de premium'u denememi ya da gizli moddan çıkmamı istiyo. şimdi soru şu, gizli moddan çıkarsam, daha önceden profilini görüntülediklerime ismim görünür mü gizli moddan çıktığım için? yani atıyorum ben 2 gün önce sizin profilinizi gizli modda görüntüledim, şimdi gizli moddan çıksam 2 gün önce pelovann profilinizi görüntüledi der mi? ona göre beni kimler stalklamış diye bakıcam heheh
pelovann
(15.12.19)
öyle görünür-gizli-görünür gizli yapamıyorsun zaten. belirli bir süre geçmesi gerekiyor. geçemeyecen yani.


kenarortay
(15.12.19)
Görmezler. Ama siz de görünür moda geçince o 3 görüntülemenin kim olduklarını göremezsiniz. Ya Premium hesap yapacaksınız ya da ayarı değiştirdikten sonraki görüntülemeleri görürsünüz.


himmet dayi
(16.12.19)
Görmezler


kablelvuku
(16.12.19)
yo geçtim? aynı linkedin'i mi kullanıyoruz acaba dostum:d

teşekkürler sizlere de


pelovann
(20.12.19)
(9)

merhaba associate

okunuşunu soruyorum. bir videoda kız "assoşieyt" diye okudu, forvo'da da böyle bir okunuş mevcut. fakat seslisözlük uygulamasında "assosieyt" diye okuyor ve yine forvo'da bu okunuş da mevcut. iki şekilde de okunabiliyor mu nedir bu işin aslı? durduk yere rezil olmayalım, ş ile okunuş bana biraz komi
okunuşunu soruyorum. bir videoda kız "assoşieyt" diye okudu, forvo'da da böyle bir okunuş mevcut. fakat seslisözlük uygulamasında "assosieyt" diye okuyor ve yine forvo'da bu okunuş da mevcut. iki şekilde de okunabiliyor mu nedir bu işin aslı? durduk yere rezil olmayalım, ş ile okunuş bana biraz komik geldi, bilemedim. derdini skeyim butonumuz kısa süreliğine arızalıdır. teşekkürler <3
pelovann
(14.12.19)
ikisi de doğru


genellikle hangisi kullanılıyo peki iş ortamlarında, resmi ortamlarda falan? ikisini de kullansak göze batmaz mıyız yani?


pelovann
(14.12.19)
yani tabii ki bi gün ş'li bi gün s'li kullansan batabilir :) ama bi tanesini seçip hep onu söylediğin sürece sıkıntı yok. zaten sana ş'li okunuş komik geldiyse s'lisinden devam et, sana o okunuş daha doğal geliyor demek ki. bir sıkıntı olmaz. ingilizce biraz tuhaf bi dil, ş'li veya s'li fark etmiyo ama mesela "this is my associate, kamil" derken esosiyıt diyosun çünkü isim halinde kullanıyosun, ama "i can't associate kamil with osman" dersen esosiyeyt diye telaffuz etmen gerekiyo çünkü verb halinde kullanıyosun.

umarım kafanı daha fazla karıştırmadım


diyarbakır karpuzu, süpersin. çok güzel oldu bu bilgi valla gece gece mutlu oldum nedensiz hehehe çok teşekkür ederimmmm


pelovann
(14.12.19)
ben $ li telaffuzu sever kullanirim..


cooperr
(14.12.19)
Fiil hâlinde de iki türlü kullanabiliyorsun. Hangisini istersen onu kullanabilirsin yani isim durumunda da fiil durumunda da.


Bunun okunuşu budur diye siyah beyaz, net, kolay cevaplar İngilizce de olmayabiliyor. Amerikan ingilizcesi mi İngiliz ingilizcesi mi konuşuyorsunuz ona binaen kendinize tutarlı bir yol seçerseniz daha akılda kalıcı olur. İngiliz ingilizcesine göre 3 hali var. Fiil ise /əˈsəʊ.si.eɪt, adj əˈsəʊ.si.ət, noun /əˈsəʊ.ʃi.ət/ . Amerikan ingilizcesi biraz daha tutarlı fiil ise ʃi.eɪt, noun adj ise əˈsoʊ.ʃi.ət . Kolay, kısa yolu yok bu işin. İngilizce advanceda geçerken anca fark ediliyor atıyorum klose, use verb ise z ile isimse s ile okumalar, -ed adjectiveleri: naked, learned löönid, löönd muhabbetleri, aged yaşlı, eski adj iken ise eycid, Necati aged 6 derken eycd falan. İngiliz mi Amerikan mı diye bakmak lazım sonra bir de isim, adj, verb hallerine bakmak lazım. Project, Subject, object isim, fiil oluşuna göre vurgu ve telaffuz değişir mesela. Ya da insult kelimesini gördük insalt lan işte dünyanın en kolay şeyi deyip geçmemek lazım noun is İNsalt, verb ise inSALT tır o. Dediğim gibi bunlar biraz advanced işi kimse sizi s,ş okudu kimse kimseyi yargılayamaz, nativeler dışında bilen de azdır, mazur görülür. Ama illa doğrusunu öğreneceğim derseniz biraz titiz olmanız gerekir


speedy
(15.12.19)
anladım hepinize çok teşekkür ederim, ben esosiyıt diyip geçiyorum o zaman heheh


pelovann
(15.12.19)
ş ile okunuyor, s ile degil. social gibi dusun.


baldur2
(19.12.19)
(5)

sevgili duyurucular big four'da çalışmış ya da çalışan var mı?

ben bunlardan birinden kabul aldım ve gerçekten çok sevindim çünkü istediğim departmanda istediğim şirkette çalışıcam ve uzun zamandır da istiyodum. ama gel gelelimmmmm bu ekşi sözlük benim tüm hevesimi isteğimi kırdı kuruttu. allahımmmmmmm bu tarkan'ın filmlerinde insan gücüyle gemi süren köleler v
ben bunlardan birinden kabul aldım ve gerçekten çok sevindim çünkü istediğim departmanda istediğim şirkette çalışıcam ve uzun zamandır da istiyodum. ama gel gelelimmmmm bu ekşi sözlük benim tüm hevesimi isteğimi kırdı kuruttu. allahımmmmmmm bu tarkan'ın filmlerinde insan gücüyle gemi süren köleler var ya, onlar bile burda çalışanlardan daha iyiymiş çizilen tablo bu ahah. beni biraz motive eder misiniz ya... ben çalışmayı meşgul olmayı seven biriyim bi de... benim bile gözüm korktu...
pelovann
(12.12.19)
Big Four'da çalışmıyorum ama hem oralardan bizim şirkete gelenlerden hem de çalışan tanıdıklarımdan duyduğum kadarıyla eğer danışmanlık tarafındaysanız geçmiş olsun, çok ağır günler sizi bekliyor.

Eğer danışmanlık harici bir bölümdeyseniz gayet güzel ve keyifli bir çalışma hayatı önünüzde.


crown
(12.12.19)
hocam
agir calis
zararı yok
iş öğrenirsin
bu firmalarda yetişip ciddi para kazanan insanlar var


kingcyrax
(12.12.19)
çok teşekkür ederim cevaplarınız için. ben de zaten dediğim gibi çalışmayı seven biriyim de gözümü gereğinden fazla korkuttular. yapacak bir şey yok artık


pelovann
(12.12.19)
hocam şöyle düşün: o kadar insan çalışıyor. bunlar iyi okulları bitirmiş kalifiye adamlar muhtemelen. bu kadar adam deli değil ya böyle çalışıyor. hem siz de çalışmayı seviyormuşsunuz. hem dediklerine göre anladığım iş başlangıcında çok çalışsan da kariyerini bir nevi ağlama alıyorsun sonrası için.en olmadı canın atak ederse bırakırsın noolcak.


faik abi
(12.12.19)
Bizzat kendim bir tanesinde danismanlik tarafinda calistim, orada edinecegin tecrubenin degeri hicbirsey ile kiyaslanamaz. Evet cok calistim, sabahlara kadar is yetisirdim. Yorucu ama ogretici. Ayrica oradaki calisma arkadaslarin ileride mutlaka iyi mevkilere yukselecek insanlar, genis ve guzel bir cevre edinmis olacaksin.


palmtree
(12.12.19)
(14)

ahmet ümit'i nasıl buluyorsunuz?

yazarlığını, dilini, işlediği konuları, yaklaşım biçimini, görüşlerini, kişiliğini vs vs. nasıl buluyorsunuz? ben kendisini yeni okumaya başladım ve çok fazla beğendim. biraz gereğinden fazla beğenmişim galiba, milletin nabzını ölçeyim dedim bi de. teşekkürler şimdiden.
yazarlığını, dilini, işlediği konuları, yaklaşım biçimini, görüşlerini, kişiliğini vs vs. nasıl buluyorsunuz? ben kendisini yeni okumaya başladım ve çok fazla beğendim. biraz gereğinden fazla beğenmişim galiba, milletin nabzını ölçeyim dedim bi de. teşekkürler şimdiden.
pelovann
(13.11.19)
Vasat buluyorum.


Varos buluyorum.


hot potato
(13.11.19)
@nickimin hakkini veremedim +1
Basit, oku ve unut cinsinden polisiyeler yazıyor. Edebi derinliği yok bence, karakterleri başarısız, derinliksiz.


allah allah, aynı ahmet ümit'ten mi bahsediyoruz acaba. kukla adlı romanında bu dediklerinizin hiçbiri yok, bayağı da içine çekmişti beni. neyse, zevkler diyelim o zaman.


pelovann
(13.11.19)
Vasat +1
Çok kötü değil, çok iyi de değil.
"Kadim" kelimesini kullanmazsa ölecek hastalığı var.
Ayrıca gerilim yapabiliyor ama aksiyon yaratamıyor.


etna
(13.11.19)
halk dili konuşucam diye anlamsız kasıyor gibime geliyor
komser nevzat kitaplarından bazılarını okudum.
güzel, fena değil
ama çok kasıyor


Corc
(13.11.19)
Beyoğlu rapsodisini sonu hariç beğendim, cinayet romanlarını sevmediğimden okuyamıyorum ama kırlangiç çığlığını yarısına kadar okuduğum kısmı ile ortalama karar bir romancı.


eja
(13.11.19)
Bazı kitaplarını çok beğenmiştim, bazıları da çok vasattı. Elif Şafak gibi fazla popüler ama tüm kitapları aynı kalitede değil


eylul
(14.11.19)
Hikaye ister rusyada geçsin, ister beyoğlunda, ister antik bilmemnede, aynı hikayeyi tekrar okuyormuşum gibi geliyor.


sopiro
(14.11.19)
Son dönem yazarların en kötüsü olabilir. Polisiye yazıp sıfır merak uyandırmak nasıl bir şeydir?


a summer day
(14.11.19)
Ortalama.


all girls dream
(14.11.19)
okurken kafasındaki kurgulama anını gördüğüm için yazdıklarını beğenmiyorum. düğümü nerede attığı, planladığı vs çok seziliyor. sırf hikayeyi süslemek için de yalandan edebiyat yapıyormuş gibi süslü cümleler.


9kuyruklukedi
(14.11.19)
ilk kitapları gayet kaliteliydi ancak son zamanlarda çıkardığı kitapları beğenmiyorum.bilmiyorum çok sık yazdığından konu mu bulamıyor nedir?


drako
(14.11.19)
kukla da sanırım ilk yazdığı kitaplardan. o yüzden mi beğendim acaba hahsha teşekkürler fikirleriniz için. yalnız canan tan ve elif şafak gibi ezik yazarlarla(?) kıyaslanması biraz abartı geldi bana. bilemiyorum o kadar aşağılanmayı hak ediyor mu:D


pelovann
(14.11.19)
(3)

merhaba şu an kadıköy'de

iphone 11 ve 11pro modellerini görebileceğim neresi var? elime alıp inceleyebileceğim bi yer arıyorum, her telefoncuda yoktur diye tahmin ettiğim için sorayım dedim. biraz acil
iphone 11 ve 11pro modellerini görebileceğim neresi var? elime alıp inceleyebileceğim bi yer arıyorum, her telefoncuda yoktur diye tahmin ettiğim için sorayım dedim. biraz acil
pelovann
(02.11.19)
akasya apple store?


sutlu nescafe
(02.11.19)
akasya hariç. şu an kadıköy rıhtım starbuckstayım, civarlara bakınıcam.


pelovann
(02.11.19)
turkcell bayilerinde vardır. google mapsa yaz turkcell tim diye en yakındakine git.


mr.goodcat
(02.11.19)
(9)

vallahi apo'yu özledik

sevgili duyurucular, başlıktaki ahmet kaya söyleminin derinliğini/sığlığını anlamaya çalışıyorum. anlayamadığım bir nüans mı var yoksa adam direkt terör seviciliği mi yapıyor bunu diyerek? farklı yerlerden okumaya çalıştım, anlamaya çalıştım ama hala elimde somut bir "heh tamam öyleymiş" yok. siz ne
sevgili duyurucular, başlıktaki ahmet kaya söyleminin derinliğini/sığlığını anlamaya çalışıyorum. anlayamadığım bir nüans mı var yoksa adam direkt terör seviciliği mi yapıyor bunu diyerek? farklı yerlerden okumaya çalıştım, anlamaya çalıştım ama hala elimde somut bir "heh tamam öyleymiş" yok. siz neler düşünüyorsunuz? şu soruyu sorarken bile bi çekindim ama saldım gitti artık. saygı çerçevesinde her türlü cevabınızı bekliyorum. fikir edinmek istiyorum. teşekkürler
pelovann
(29.10.19)
Sen yine de 'terör seviciliği yapıyor' tutumunu elden bırakma. Ahmet Kaya evrensel bir sanat görüşüne sahipti. Hal böyleyken ideolojik duvarlar dayanamadı, ki hala bu konuşuluyor kaç sene geçmiş. terör destekçisi bir sanatçı olarak bakalım biz ona. Fakat yalnızca sanatın derinliğinde bazı şeyler aydınlanır.


olaylar olaylar
(29.10.19)
zamaninda bununla ilgili yargilama yapildi ve uzerine konusuldu. arsivlerden bilgi alabilirsiniz.


hewit
(29.10.19)
Egilip bukulecek bir yanı yoktur. Bir insan yemin billah ederek birini özledigini, özlediklerini soyluyorsa uzerine doktora tezi yazmaya, saatlerce tartismaya gerek yoktur.

Tarafsiz bir gözle bir ingilize "i swear we miss apo" dersen ne anlarsa sen de onu anlamalisin. İnsan sevdigini özler.


e link falan bırakın da okuyalım madem? arşivlerden bilgi alabilirsiniz. peki.


pelovann
(29.10.19)
@olaylar olaylar
@gulbatur
faydalı, fikir beyan eden cevaplarınız için teşekkürler. elleriniz dert görmesin.


pelovann
(29.10.19)
Bir de şöyle bir cümlesi var.
eksisozluk.com
Daha sonra 'Ben onu kastetmedim sözlerim çarpıtıldı.' açıklaması da var gerçi ama biz sonradan yapılan bu tür açıklamalara çok alışkınız.


Mirket
(29.10.19)
ahmet kaya'nin homofobik soylemleri var.

pkk'nin kurucusu apo'ya ozlem duydugu uzerine sarki var.

buna karsilik, baris yanlisi ve toplumu birlestirici soylemleri de var.

kendisini abartmayin ve kendisine fazla anlam yuklemeyin lutfen. bir sarkici yahu.

insanlarin dilleri ve cinsel yonelimleri gibi dogal gercekler uzerinden taraf tutmanin hicbir anlami yok. bunlar hepimize aittir ve bunlar dusunsellikten bagimsizdir. gercektirler.
ancak; fikirler, ideolojiler, siyasiler ve cogu zaman sanatcilar bu gerceklikleri malzeme yapip satar. olan yine bize olur. bu ayrismayi gormemiz insani bir bilinc olarak bunlari farketmemiz gerekiyor.


Ahmet kaya kim ya? İyi bi müzisyen mi? Hayır. Entelektüel mi? Hayır. Çıkıp bi programda kürdüm, kürtçe klip çekcem bla bla bla dedi diye peygamber yapılan bi adam.

Cesareti dışında saygı duyulacak, özenilecek hiçbir şeyi yok. Kürt milliyetçilerinin gururu. Daha fazlası değil.

Kör ölür badem gözlü olur.


Gecikmeli Tapa
(29.10.19)
direkt terörü ve teröristi övme suçu o şarkı. gerçi bu ülke 30 yıldır bölücü terörle etkin mücadele edemiyor. trt kürdi diye ulusal bir kanal var hala. sadece türkiye'de yayın yapan bu kanal neden kürtçe?

bu arada ahmet kaya dinlemem, fazla lümpen pesimizmi var. ama adama "sadece kürt meselesinden ötürü bu kadar popüler oldu" demek de haksızlık. araştırılsın, bu ülkenin spotify-fizy-soundcloud gibi ortamlarında en çok dinlenen 5 isimden birisidir bugün bile.


(9)

sevgili filozof reisler sorum şu

sokrates, türkçe'de sokrates diye mi yoksa sokrat diye mi okunuyor? forvo'dan telaffuzuna baktığımda türkçe dahil birçok dilde sokrates şeklinde okunduğunu gördüm. bir arkadaşım ise sokrat şeklinde okunduğu konusunda ısrarcı. nedir bu işin aslı?
sokrates, türkçe'de sokrates diye mi yoksa sokrat diye mi okunuyor? forvo'dan telaffuzuna baktığımda türkçe dahil birçok dilde sokrates şeklinde okunduğunu gördüm. bir arkadaşım ise sokrat şeklinde okunduğu konusunda ısrarcı. nedir bu işin aslı?
pelovann
(28.10.19)
şimdi şöyle bir durum var, biz filozofların ve mitolojik tanrıların falan isimlerini hep fransızca okunuşlarıyla telafuz ediyoruz. bunun sebebi nedir bilmiyorum ama bu mantıkla ilerlersek evet sokrat dememiz gerekiyor.


theseachange
(28.10.19)
Orhan Hançerlioğlu'nun felsefe sözlüğüne göre:
SOKRATESÇİLİK (Os. Sokrat'ın mesleki felsefîsi, Fr. Socratisme)
Antikçağ Yunan düşünürü Sokrates'in öğretisi...

diye başlıyor. Ben kimim ki Hançerlioğlu'na karşı çıkayım diyerek, "Osmanlı'da Sokrat diyorlarmış, Türkçede Sokrates"ten yana kullanıyorum oyumu.


kobuzchu kiz
(28.10.19)
Rahmetli dedem 1910'ların sonuna doğru doğmuş, cumhuriyetin ilk okullarına gitmiş bir adamdı. "bizim zamanımızda beynelmilel dil Fransızcaydı" derdi. Bildiğim kadarıyla Tanzimatla beraber batıya dönük gelişen hareket Fransız ekolünü örnek almış, bu sebeple hem dil hem de kültür olarak Frankofonluk etkili olmuş.


Bruce
(28.10.19)
sokrat diye okunur.


tabirimekruh
(28.10.19)
Hukuk felsefesi derslerinde prof sokrates diyodu.


hindistan cevizi
(28.10.19)
Normalde Sokrat olmasi gerek ama ingilizcenin yayginlasmasiyla bir dejenerasyon yasandi ve artik Sokrates de deniyorsa bilemeyecegim. Ama mesela Hipokrates demiyoruz Hipokrat diyoruz, Heredetus demiyoruz Heredot diyoruz gibi.


hot potato
(28.10.19)
Turkce'de bir fikir birligi olup olmadigini bilmiyorum. Ben Sokrates diye okuyorum. Heredot'a Herodotus demiyoruz ama Alkibiades'e Alkibiad diyeni hic duymadim.


kakalamar
(28.10.19)
ikisini de kullanabilirsiniz çünkü sokrat kısaltılmışı. ruslarda da vardır mesela olga tanya bunlar da aslında kısaltılmışıdır.


turbo sadık
(29.10.19)
Isimlerin Yunanca okunuşu Sokrates ve Aristoteles. Bu yüzden doğru oknuşları bunlardır. Özel isimlerin Türkçesi, kısaltmasķ şusu busu olmaz. Örneğin Schopenhauer'in Türkçe olarka telaffüz edip ama Türkçesi bu diyor musunuz? Kaldı ki Sokrates'i Türkçe okumaya kalkasan bile Sokrates. Biz Türkçede sondaki es eklerini okumuyor muyuz? Bu yüzden ne Sokrat ne Aristo.


velvetmorning
(29.10.19)
(7)

merhaba kadıköy'de bilgisayarıma format attırabileceğim

güvenilir ve çok pahalı olmayan bir yer biliyorsanız yazabilir misiniz? bilgisayarım aşırı yavaşladı, format attırmak istiyorum, onun yanı sıra bilgisayarımın nesi olduğuna da baktırmak istiyorum. 1,5 senelik bilgisayar, asus. öneren elleriniz dert görmesin
güvenilir ve çok pahalı olmayan bir yer biliyorsanız yazabilir misiniz? bilgisayarım aşırı yavaşladı, format attırmak istiyorum, onun yanı sıra bilgisayarımın nesi olduğuna da baktırmak istiyorum. 1,5 senelik bilgisayar, asus. öneren elleriniz dert görmesin
pelovann
(28.10.19)
En son windows 98 de bilgisayarcı gerekiyordu format için o yüzden öyle demiş arkadaş da.

Kolay iş, biraz aramak lazım vs, yoksa 30-50tl alır havadan o bilgisayarcı, üstelik özel dosyalrında görebilme ihtimali vs. Mail şifresi dahil olmak üzere.

Bir kafede halledilecek bir iş, bilen bir arkadaşınız mutlaka vardır, bir kahve ısmarlarsınız yapar o.

Geek arkadaşlar bugünler için varlar :)


masseter
(28.10.19)
biraz beyinle bedavaya halledemezsiniz, kurulum sonrası network sürücüleri arıza çıkarırsa uğraştırır. kadıköyde ev taşımayla uğraşıyorum yoksa gelir bi kafede hallederdim. kendiniz yapacaksanız recovery yapın, 1.5 senelik bilgisayarda kesin vardır.


nahtoderfahrung
(28.10.19)
hocam
kendiniz de atarsınız
ama kavacık a gelin yapalım yarın
hatta hazır format atacakken
ssd alın bir tane
mecidiyeköy de de adam var direk yapar simdi gidin simdi yapar


kingcyrax
(28.10.19)
ssd yoksa ki yoktur buyuk ihtimal ona gecip, kendi harddiskini depo yapmak mantikli. yeni ssd'ye window yuklettirirsin mis gibi olur.


cooperr
(28.10.19)
Ben 100 tl'ye atarım. :p


datnet
(28.10.19)
bilgisayar işlerine hiç kafam basmadığı için formatçı sormuştum:( nasıl atılacak yaaaav nerden bakayım napayım


pelovann
(28.10.19)
hocam al getir makinayı
kavacıktayım


kingcyrax
(29.10.19)
(10)

merhaba gunluk olarak okuyabilecegim

ingilizce okuma metinleri ariyorum. app seklinde. her konuda yazilmis olabilir, makale seklinde olabilir. ny times'in vardi sanirim boyle bi uygulamasi, ucretliydi. ucretsiz ve temiz bir uygulama ariyorum. acip acip reading yapayim istiyorum. var midir boyle bir uygulama? yoksa da app fikri oldu yen
ingilizce okuma metinleri ariyorum. app seklinde. her konuda yazilmis olabilir, makale seklinde olabilir. ny times'in vardi sanirim boyle bi uygulamasi, ucretliydi. ucretsiz ve temiz bir uygulama ariyorum. acip acip reading yapayim istiyorum. var midir boyle bir uygulama? yoksa da app fikri oldu yeni:)
pelovann
(09.10.19)
Neden illa uygulama bilmiyorum ama gazeteler ve haber kanalları var işte. Bbc, cnn, Washington post, the sun. Hepsinin uygulaması da vardır. İndirin deneyin bakın. Her konuda makaleler de vardır.


senolll
(09.10.19)
play.google.com

Bir de bu var ek olarak


senolll
(09.10.19)
oyun oyna. skyrim falan. herhangi bir app'tan daha uzun okursun. herhangi bir app'tan daha fazla eğlenirsin.


sinek kral
(09.10.19)
evet ama ben seviye seviye ayrilmis sekilde reading parcalari okumak istiyorum, haber kanallari var evet benim de aklima geldiler sagolun.


pelovann
(09.10.19)
hdjdh benim bilgisayar google chrome'u zor aciyor


pelovann
(09.10.19)
Blinkist app


kaset
(09.10.19)
bbc oku kanka.
bana sorarsan ingilizcem gelissin, her okudugumu anlayayim, kelime haznem muthis olsun istiyorsan, ingilizce roman oku.


baldur2
(09.10.19)
medium.com'u deneyebilirsiniz. Uygulaması da var.


mor bembombom
(10.10.19)
News in levels Android de kullanıyorum


Diskirminant
(10.10.19)
(4)

merhaba, kadıköyde gitmeyi en sevdiğiniz kütüphaneyi soruyorum

çalışma alanının konforu, kitap bulunabilirliği vs açısından soruyorum. hangisine gideyim?bi de kitap kafe gibi kafeler bakınıyorum kadıköy'de yine. en son 2-3 sene önce gittiğim, çok ara sokaklardan birinde böyle bir kafe vardı ama asla yerini hatırlayamam, bir arkadaşım götürmüştü. kafenin adı da
çalışma alanının konforu, kitap bulunabilirliği vs açısından soruyorum. hangisine gideyim?
bi de kitap kafe gibi kafeler bakınıyorum kadıköy'de yine. en son 2-3 sene önce gittiğim, çok ara sokaklardan birinde böyle bir kafe vardı ama asla yerini hatırlayamam, bir arkadaşım götürmüştü. kafenin adı da rose'lu falan bir şeydi yanlış hatırlamıyorsam. tam kitap kafe gibi de değildi de işte küçük şirin bir kafe, çayını kekini alıp oturuyorsun. böyle tatlış, kimsenin gelip tavuğunuza kış demeyeceği kafeler önerir misiniz kadıköy sınırları içerisinde? o ara sokaklardaki küçük tatlı kafelerden bahsediyorum.
şimdiden teşekkürler.
pelovann
(09.10.19)
1- atmosfer için gülhane parkı içinde hamdi tanpınar kütüphanesi.
2- kadıköy'e yakın olanakları fazla olan üsküdar nevmekan kütüphanesi
3- kadıköy'de akademi 1971


iddaaci
(09.10.19)
hafta sonu kalabalik ve biraz gurultulu oluyor ama nazim hikmet kultur merkezi de hitap edebilir sanki sana?


in vino veritas
(09.10.19)
aa üsküdar nevmekan kütüphanesi ile nazım hikmet'i çok beğendim. teşekkür ederim <3


pelovann
(09.10.19)
Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, sanirim icinde kafe falan da var..


cooperr
(09.10.19)
(10)

Merhaba duyuru sakinleri

Edit: Model x542b/asusOlay şu ki ben geçen sene asus marka bir laptop aldım. İlk aldığım günden beri bu laptopu duvardan duvara fırlatmak istiyorum. İlk aldığım günden beri aşırı yavaş çalışıyor, kağnı bunun yanında hızlı kalır. Ulan yepyeni bilgisayar bu, ne derdi olabilir? Aha şu duyuruyu açana ka
Edit: Model x542b/asus

Olay şu ki ben geçen sene asus marka bir laptop aldım. İlk aldığım günden beri bu laptopu duvardan duvara fırlatmak istiyorum. İlk aldığım günden beri aşırı yavaş çalışıyor, kağnı bunun yanında hızlı kalır. Ulan yepyeni bilgisayar bu, ne derdi olabilir? Aha şu duyuruyu açana kadar havale geçirdim, sanırsın 20 yıllık beyaz arkası kocaman monitörlü bilgisayarlardan. Onlar bile daha hızlı çalışıyordur muhtemelen bu bilgisayar demeye bin şahit isteyen aletten.
Bilgisayarı evkur'dan aldım bu arada bir faydası olacaksa. İlk aldığımda zaten 1 ay kullandım en fazla, sonra 4-5 aylığına yurt dışına çıktım ve yanımda götürmedim, 4-5 ay yattı yani evde. Kimse dokunmadı, 4-5 ay hiç açılmadı bilgisayar. Gelip kullanmaya başladığımda yine kasıyordu aynen böyle, ha düzeldi ha düzelecek diye bekleye bekleye kafayı yedim. Duvara fırlatıcam en son.
Çok uzun oldu farkındayım, sizce bu gerizekalı makinenin sorunu ne olabilir?
Not: Bazen uzun süre kullanınca bilgisayar bir açılıp kendine geliyor sanki, hızlanıyor ama ilk açıldığında mümmmmmmkün değil bir dosyayı açsın, işimi görsün. Kendine gelene kadar bu beyefendiyi mi bekleyeceğiz? Derdi ne olabilir bunun? Ne yapmam gerekiyorsa yapayım yeter artık.
He bir de durup dururken kendi kendine kapanıyor ara sıra. Çok yüklenildiğinde falan. Çok yüklenmek dediğim de aynı anda birkaç dosyayı çalıştırmaya çalıştırdığım sıralarda. Kerataya bak ya. Paşam.
pelovann
(11.09.19)
mesela şu anda duyurunun yanında bir youtube sekmesi açmaya korkuyorum. manyak etti beni manyak.


pelovann
(11.09.19)
Modeli nedir?


reactionic
(11.09.19)
Modelini başa sabitleki tekrarı yaşanmasın.

Makineye sövmekten sorunu yazamamışsınız. Özellikleri görelim ki yorum yapalım.


baldan kaymak
(11.09.19)
haklısınız arkadaşlar modeli yazmayı unutmuşum; x542b modeli.


pelovann
(11.09.19)
kitik, garantiye götürme fırsatım olmadı bir türlü, asusa mail falan atmıştım birkaç kez fakat geri dönüş olmadı. he ayrıca ben artık bu bilgisayarın 0 olduğunu da düşünmüyorum. yani evkur'dan aldığımda kullanılmıştı bence bu bilgisayar. çünkü aldıktan birkaç ay sonra prizden çıkarıp da kullanamadım bilgisayarı, hep prizde kullanmak zorunda kaldım. pili çabuk eskidi yani, oyun için falan da kullandığım yok en fazla wordde yazı yazıyorum aq. prizden çeksem hep ya yarım şarj ya da çeyrek falan. o sıralar manyak gibi yoğun olduğum için çok da ilgilenemedim bu konuyla ama 0 falan değil bence bu bilgisayar, manyak etti beni.


pelovann
(11.09.19)
pelovan
lütfen dısarı cık
120 gb ssd al
130 tl
tüm sorunlarını çözecek
al getir ben takayım


kingcyrax
(11.09.19)
3 farklı işlemci seçeneği ile çıkmış eğer üstünde E2-9000 varsa pek bir şey beklememek gerek. A6 ve A9 olanlar bir nebze idare eder. Alette SSD yok ve win10 yüklüyse sürekli güncellemelerle meşguldur. Ha ama ilk günden böyle demişsiniz. Belki siz almadan önce düştü, etti harddiskinde bir sıkıntı var. Kullanırken görev yöneticisinden bir bakın işlemci kullanımı mı %100 veya harddisk mi?


reactionic
(11.09.19)
dostlar, çok teşekkür ederim emeklerinize sağlık. dediklerinizi yapacağım. yoksa ya bu pc ölecek ya da ben. <3


pelovann
(11.09.19)
Gorursen eger beni dinle.

X541 i vardi bende bunun. Bir kere asus almak kanser olmak demek. Servisi sorunlu.

Gelelim cozume. Hocam pc yi sen aciyorsun ogreniyorsun. Beceremem diyorsan servis bul iyi bir tane. Kadikoyde notebook hastanesi var orasi iyidir 8 yili gecti memnunum ben.

Ssd al hepsiburadadan 250 tl ye var samsung vs olabilir.

Windows 10 kuruyosun ve 1 hafta kablolu baglantida guncelleme yaptiriyosun bitse bile bagli kalsin. Restart yap gunde 1.

Ram olayin 4 ise ikinci el 8 takiyosun uyumlu olanda. Ve fan temizligi macun olayini yapiyosun.

Tas catlasin 500 e mal olur bunlar sana.

Ama duyuruyu sildirirler bilgin olsun. Ha silme kalsin. Bilmeyenler gorsun.

Not: sanslisin daha bugun kurtardim boyle bir tane pc yi. Ekrani bile kirikti dusun.

Not 2 tamirci bile degilim. Pc de umut var ama umudu besleyecek bir siz araniyor olsa gerek gorunmekte.


baldan kaymak
(14.09.19)
problem cpu ya da ram de olabilir. yılını doldurmamış bir bilgisayar olduğu için garantisi devam ediyordur. gidip yetkili servise teslim edin. muhtemelen ücretsiz parça değişikliği yapar geri verirler.


tururo
(14.09.19)
(2)

eksi sozlukte

grupca mesajlasilabiliyor mu? birkac arkadasa ayni konu hakkinda bi seyler anlatmam lazim ama nereden anlatacagimi bilemedim. var mi boyle bir olay?
grupca mesajlasilabiliyor mu? birkac arkadasa ayni konu hakkinda bi seyler anlatmam lazim ama nereden anlatacagimi bilemedim. var mi boyle bir olay?
pelovann
(02.05.19)
Hayır yok ama telegram işinizi görür.


false pretension
(02.05.19)
telegram numara istiyor


pelovann
(02.05.19)
(4)

merhaba tamamen sifirdan, yeni dogmus bir bebegin ogrenecegi gibi

almanca ogrenmeye baslayacagim. gercekten sayilari bile bilmiyorum, almanca'ya dair tek kelime bilmiyorum. o kadar yabanciyim. sizce nasil bir yol izleyerek calismaya baslamaliyim? neler yapmaliyim? ingilizcem var, benzerler mi ogrenme kolayligi acisindan? tuuuum onerilerinizi heyecanla ve korkuyla
almanca ogrenmeye baslayacagim. gercekten sayilari bile bilmiyorum, almanca'ya dair tek kelime bilmiyorum. o kadar yabanciyim. sizce nasil bir yol izleyerek calismaya baslamaliyim? neler yapmaliyim? ingilizcem var, benzerler mi ogrenme kolayligi acisindan? tuuuum onerilerinizi heyecanla ve korkuyla bekliyorum ;(
pelovann
(28.04.19)
ayrica almanca bilen duyuru sakinlerine ozelden yazmak isterim :(


pelovann
(28.04.19)
öncelikle sakin ol, yeni doğmuş alman bebekler dahi dünyaya geldiklerinde almanca sayı saymayı bilmiyorlardı. hiç bilmiyor olmaya neden bu kadar takıldın anlamadım, hangimiz dil öğrenmeye B2 seviyesinden başlıyoruz ki? ayrıca ingilizcen olması önemli bir avantaj evet. almanca, ingilizceden daha zor bir dil ama çokça benzerlikleri var tabii. halihazırda yabancı dil biliyor olmanız (ve tabii ki bu dilin almancayla aynı aileden olması) güzel.

öğrenme konusunda bir şey öneremiyorum, herkesin tarzı farklı. ben gayet matematik çalışır gibi oturup gramer kitabından çalışıyorum. ismin halleri konusunda özellikle bu yaklaşımın faydasını gördüm. hoşuma da gidiyor zaten, sıkılmıyorum. çok ahkam kesecek durumda değilim açıkçası, ben de yeni başladım sayılır öğrenmeye. o açıdan bu konuda pek bi' şey söyleyemem.

sadece şundan emin olun: ingilizceyi iyi öğrenebildiyseniz, almancayı da iyi öğrenebilirsiniz. evet daha zor, evet farklı bir dil ama atla deve değil. ben artık beynim almadığı için kelimeleri ve artikelleri aklımda tutmakta çok zorlanıyorum, onu halledebilsem kimse tutamayacak. "kelimeleri artikelleriyle ezberleyin" diyorlar da aklıma girmiyor ki, istediğin kadar "das buch" diye öğren, bi' yerden sonra das uçuveriyor insanın aklından pii.


der meister
(28.04.19)
İngilizce bilmeniz avantaj, cümle yapısı benzer şekilde kuruluyor. Almancanın sinir bozucu yanı isimlerin başına gelen der,die ,das artikelleri. Bunları ezberlerken artikelleriyle ezberlemek gerek.

Almancayı doğuştan öğrenen biri olarak öğrenme tavsiyesi veremiyorum ama ben bile konuşmadıkça artikelleri unuttum. Okuma ve dinleme yaptıkça kulak aşinalığı ile çözebileceğinizi düşünüyorum.


glavina
(28.04.19)
peki cok tesekkur ederim cevaplariniz icin. onerebileceginiz kaynak var mi peki, nerden baslayayim nerelerden ilerleyeyim? kitap, youtube kanali, site vs her sey olur, dil hakkinda hicbir sey bilmedigim icin nereden baslayacagimi da kestiremiyorum. hic olmadi ingilizce gibi oturup alfabeden baslayayim diyorum.


pelovann
(28.04.19)
(2)

cok eskiden bir gmail hesabi araciligiyla bir blog olusturmustum

gmail uzerinde ve bu blog hala adim soyadimla ilintili. ergenligimden kalma, kendi yazdigim bir blog ve blogun dibine dinamit koyup patlatmak istiyorum. her gordugumde utanctan yerin dibine giriyorum duyuru ahalisi, fakat ne gmail hesabimi ne de sifresini hatirliyorum. ne yapsam da kapansa o rezil b
gmail uzerinde ve bu blog hala adim soyadimla ilintili. ergenligimden kalma, kendi yazdigim bir blog ve blogun dibine dinamit koyup patlatmak istiyorum. her gordugumde utanctan yerin dibine giriyorum duyuru ahalisi, fakat ne gmail hesabimi ne de sifresini hatirliyorum. ne yapsam da kapansa o rezil blog? gmail'e mail falan mi atsam?
pelovann
(25.04.19)
mail ve şikayet olabilir. ayrıca bloga giriş yapmaya çalışırken şifre hatırlatma istesen belki şu mail adresine şifre maili gönderilmiştir diye yazar.


scudman1
(25.04.19)
bloga hicbi turlu giris yapamiyorum maalesef, uzaktan bakabiliyorum sadece. blog okuyucusu gibi :/ cok kotu ya allahim


pelovann
(25.04.19)
(7)

sigortasiz kredi?

merhabalar, derdim su ki bankalar sigortasiz kredi verebiliyorlar mi? yasliliktan ya da diger sebeplerden oturu bazen sigortasiz kredi veriyorlarmis, kimisi de diyor ki hicbir banka sigortasiz 1 kurus bile kredi veremez. bu isin dogrusu nasildir, bir bilen var midir? vefat eden bir yakinimiz, kredi
merhabalar, derdim su ki bankalar sigortasiz kredi verebiliyorlar mi? yasliliktan ya da diger sebeplerden oturu bazen sigortasiz kredi veriyorlarmis, kimisi de diyor ki hicbir banka sigortasiz 1 kurus bile kredi veremez. bu isin dogrusu nasildir, bir bilen var midir? vefat eden bir yakinimiz, kredi cekiyor ve banka kredinin sigortasiz oldugunu soyleyip kredinin vasilerine geri odenmeyecegini soylemis. mumkun mudur boyle bi sey? bana cok mantiksiz geldi cunku banka sigortasiz kredi verip de kendini tehlikeye atmaz diye dusunuyorum. bir bilen varsa one cikip aydinlatsin bizi n'olur. ailede her kafadan bir ses cikiyo.
pelovann
(25.04.19)
ziraat bankasinda calisan bir arkadasima sordugumda sigortasiz kredinin verilemeyecegini soylemisti, vefat eden yakinim ise krediyi halkbank'tan cekmis. yani halkbank soyluyor kredinin sigortasiz oldugunu.


pelovann
(25.04.19)
Sigortasız kredi verebilir bankalar. Her ne kadar çok yanaşmasalar da bununla ilgili örnek kararlar var. Ya da ilk yıl sigortalı olup 2. yılda sigortayı yenilememiş olabilir .


insomnia
(25.04.19)
İlk kredimi 2 aylık işsizken çektim. Faizler yüksek olunca daha kolay veriyorlar tabii.


zaman
(25.04.19)
ben anlattığınız olayın tıpkı aynısından ötürü banka sigortasından para aldım

detayları bana mesaj atın yapacaklarınızı tane tane anlatayım. para kaptırmayın bu şerefsizlere


tamamhosdiyonda
(25.04.19)
hayat sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Ücretli bir şey olduğu icin insanlar iptal ediyolar bazen. Olmadığı iddia edilen bir şeyin varlığını ispatlamaniz zor bence.


Ziraattaki arkadaşınız yanlış biliyor.
Sigortasız kredi çekmek mümkün. hatta sigortalı ve sigortasız kredi arasında faiz oran farkı var. İş bankası ya da başka bir bankanın sitesinden kontrol edin iki farklı oran verir sigortalı sigortasız olarak.


wolfg
(25.04.19)
ornek olarak 10 bin tl kredi 20 bin tl geri ödeme 1 tl sigorta masrafı toplam 21 bin tl

10 bin sigortasız daha yüksek oranla 20.650 tl geri ödeme sigorta masrafı yok. gibi


wolfg
(25.04.19)
(7)

hangi internet sitelerinde takiliyorsunuz?

telefonu elinize aldiginizda hangi sitelere giriyorsunuz/girmekten keyif aliyorsunuz? hangi sitelerde vakit geciriyorsunuz? eksi duyuru, eksi sozluk, bazen youtube ve artik cok sikildigimda da facebook'a falan giriyorum. herkes bi yerde egleniyor gibi, beni de alin araniza nerdesiniz :(
telefonu elinize aldiginizda hangi sitelere giriyorsunuz/girmekten keyif aliyorsunuz? hangi sitelerde vakit geciriyorsunuz? eksi duyuru, eksi sozluk, bazen youtube ve artik cok sikildigimda da facebook'a falan giriyorum. herkes bi yerde egleniyor gibi, beni de alin araniza nerdesiniz :(
pelovann
(24.04.19)
reddit'e gel ortam çok şen.


mentat
(24.04.19)
reddit +1


hjarteblod
(24.04.19)
co co co combo diyor ve reddit'i ekliyorum.


mor bembombom
(25.04.19)
Kimse dememiş ama Reddit var bir de.


kobuzchu kiz
(25.04.19)
quora da guzel, arayuzu daha renkli fotolu motolu daha kolay okunuyor redditten. uygulamasi da var.


aydonno
(25.04.19)
www.skyscrapercity.com


twitter, tumblr, reddit, quora, pinterest, wikipedi. uygulama bazında.
site olarak; diken (sol görüş), gzt.com (tayyipçi), astro.com, donanimhaber.


aydogank
(25.04.19)
(6)

aliexpress'ten ocak sonu verdigim siparisler hala elime ulasmadi,,,

yalnizca bir tanesi mart baslarinda elime ulasti. digerleri hala gelmedi. basina boyle bi sey gelen var mi daha once? endiselenmeli miyim ya da yapabilecegim bi sey var mi?
yalnizca bir tanesi mart baslarinda elime ulasti. digerleri hala gelmedi. basina boyle bi sey gelen var mi daha once? endiselenmeli miyim ya da yapabilecegim bi sey var mi?
pelovann
(23.04.19)
ucuz şeyler aldıysanız ocak ayına özel bir şey değil her ay olabilen bir durum bu.

neler yapabileceğiniz için google'a:

türkçe olarak: "aliexpress dispute açma"
ingilizce olarak: "how to make a dispute on aliexpress"

yazmanız yeterli.


bisorumvargaliba
(23.04.19)
ocak ayini ozellestirmek icin belirtmedim, ocakta aldim bakin nisan sonuna geldik hala gelmediler anlaminda dedim.

tesekkurler.


pelovann
(23.04.19)
Benim de aynı süreç başıma geldi. Satıcı ile görüştüm gönderdik vs dedi toplamda iki buçuk ay sürdü bu mevzu fakat siparişlerim geldi.


jenasinans
(24.04.19)
Gelir telaş yapmayın. Benim ocak siparişleri şimdi geliyor. Tracking varsa durumunu takip edebilirsiniz.


cok tesekkur ederim cevaplariniz icin


pelovann
(24.04.19)
Aliexpress'den 20-30 tane sipariş vermişimdir, elime ulaşan 15 tanesi filan. Nedenini de şöyle anlatayım, Çinden aldığınız ürünler PTT aracılığı ile geliyor 2 türlü yolla gönderiliyor bunlar birincisi takipsiz diğeri takipli sistem. Takipsiz sistemde satıcı ürünü toplu olarak Airmail gibi bir aracı ile gönderiyor herhangi bir takip kodu olmuyor ellerinde çuvallarla toplu halde teslim alınıyor. PTT çalışanları bu tür kargoları hiç sallamıyor bazen kapınızdan içeri atıyor gidiyor bazen kapınıza bile gelmiyor canı isterse yoldan geçerken çöpe atıyor bazen içindeki ürün değerli olabilir düşüncesiyle alıp eve götürüyor satıcı firma takip edemediği için de sorumluluk almıyorlar ve ulaşmadı diye siz de itiraz edemiyorsunuz maalesef. Eğer kıymetli bir şeyler getirecekseniz takipli kargo olmasına dikkat ederim.


solo
(24.04.19)
(3)

la la land, vanilla sky tarzi bildiginiz filmleri yazabilir misiniz?

yorucu bir haftanin ardindan soyle kaliteli guzel bir film izleyeyim diyorum. ne onerirsiniz?
yorucu bir haftanin ardindan soyle kaliteli guzel bir film izleyeyim diyorum. ne onerirsiniz?
pelovann
(23.04.19)
Munich tam aradığın film. Uzun süresine rağmen soluksuz izledim. Hatta arada süreye bakıp “İnşallah çok uzun süre vardır” dediğim oldu; ki genelde tam tersi olur.


levent bilgen
(23.04.19)
about time


deartheodosia
(23.04.19)
(7)

kurutma makinem bozuldu

ve benim hayat damarlarimdan birisi ne yazik ki sac kurutma makinesi :( sizden bana iyi guzel bildiginiz sac kurutma makinesi (surekli vigo ile kullaniyorum) onermenizi isteyecegim. ikidir ayni markayi kullaniyodum bozuldukca aynisini aliyodum ama bu kez degistirmek istedim, daha guzel ve farkli bi
ve benim hayat damarlarimdan birisi ne yazik ki sac kurutma makinesi :( sizden bana iyi guzel bildiginiz sac kurutma makinesi (surekli vigo ile kullaniyorum) onermenizi isteyecegim. ikidir ayni markayi kullaniyodum bozuldukca aynisini aliyodum ama bu kez degistirmek istedim, daha guzel ve farkli bi sey denemek istiyorum. gelsin oneriler
pelovann
(16.04.19)
Aeg saç kurutma makinası tavsiye ederim.Köklü bir alman markası.N11 sitesinde bulabilirsiniz.Migrostada satışları yapılıyor.Ben geçtiğimiz mayıs ayında 90 lira gibi bi fiyata almıştım.Çok sağlam bi makinadır.Yeni üretimleri mevcut değil zaten, ne varsa eski üretimlerde.Kaçırmayın derim.


sutluturkkahvesi
(16.04.19)
merhaba, cevabiniz icin cok tesekkurler, vigoyla kullandiniz mi hic peki?


pelovann
(16.04.19)
vigo başlığı var ama inanın hiç kullanmadım. pek ne işe yaradığını da bilmiyorum açıkcası.nasıl bir faydası oluyor. yarın vigoyla denemesini yapıp tekrar yorum yapabilirim isterseniz


sutluturkkahvesi
(16.04.19)
Direkt marka öneremiyorum (şu an kurutma makinemle farklı şehirlerdeyiz ve markasını hatırlamıyorum) ama en güzeli kuaför tipi makineler. Vigoyu da yine kuaförlere satan yerlerden, derin kâseli ve uzun parmaklılardan alırsanız şahane oluyor.

Edit: Annemin kullandığı makineye baktım, Loxis 3200'müş ve bunu da baya seviyorum. Kullandığım vigo da şöyle bir şey: www.kuaforsepeti.com


kobuzchu kiz
(16.04.19)
aklıma gelmişken yazayım yine. saçları kalın telli bir arkadaşım( benden daha çok saç bakımına önem gösterir ) onun da ventoso marka saç kurutma makinası kullandığını biliyorum. bana tavsiye etmişti.çok memnun olduğunu dile getirmişti.bu öneride araştırmak için aklınızda bulunsun.


sutluturkkahvesi
(16.04.19)
İstanbulda iseniz zaza han / sirkeci ye gidin. Tüm kuaför malzemeleri var. Çok. Memnun olacağınız bir ürün bulursunuz.


kisa
(16.04.19)
kuaför markalarını öneririm,
bütcenize göre
Parlux 3800, 3200 yada daha iyi modelleri,
Fönsan Turbo Profesyonel PRF-4400,
Etap 3200+, plus olmasına dikkat edin, normal olanı ile farklı.
bunların fiyatları yüksek geliyorsa
Powertec Tr 901.

Fiyat/performans olarak en iyisi etap gibi. Fönsan ile çok benzer cihazlar.
Bunları bozabileceğinizi sanmıyorum pek.


chaoslord
(17.04.19)
(6)

merhaba, elinizde cinemaximum için indirim kuponu gibi bir şey var mı?

bir gariban öğrenci olarak bugün sinemaya gideyim dedim ama öğrenci fiyatı bile 23 küsür bir şeydi. küfür edip kapattım.nasıl daha ucuza gidebilirim :@fırsatbufırsat'a baktım ama ilk kez tükendi uyarısıyla karşı karşıya kaldım (? dude wtf diyip onu da kapattım)
bir gariban öğrenci olarak bugün sinemaya gideyim dedim ama öğrenci fiyatı bile 23 küsür bir şeydi. küfür edip kapattım.
nasıl daha ucuza gidebilirim :@
fırsatbufırsat'a baktım ama ilk kez tükendi uyarısıyla karşı karşıya kaldım (? dude wtf diyip onu da kapattım)
pelovann
(14.04.19)
Opette 13,5 tl ve Tavuk dünyasında 10 tl sinema bileti.


japon askeri
(14.04.19)
benzin ya da tavuk mu almam gerekiyor yani


pelovann
(14.04.19)
Hafta içi gidecek olursanız şurada var: www.yakala.co


fotrsapka
(14.04.19)
fotrsapka, evet onu gordum ama hafta ici gidemiyorum :( tesekkur ederim


pelovann
(14.04.19)
opette yakıt almana gerek yok. kasada sinema bileti deyince verirler.
Tavuk dünyasında yemek yemen gerekebilir, emin değilim.


japon askeri
(14.04.19)
iş bankası kartınız varsa sabah ilk seanslar 8 lira.


inheritance
(15.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.