Giriş
(16)

Mutlu bir insan aldatır mı

?Teşekkürler
?

Teşekkürler
piranase
(31.01.20)
Partneriyle mutlu olan biri mi demek istiyorsunuz? Daha düşün ihtimal olsa da hayat tarzına göre mümkündür. Erkekse biraz daha fazla mümkündür. İstatistiksel olarak tabii.


hem de nasıl..

"geçerken uğrayayım"


tabudeviren
(31.01.20)
erkekse büyük ihtimal.


rose parks
(31.01.20)
Alatıyosa mutlu taklidi yapıyordur. Gerçekten mutlu olan huzurludur, o zaman da bu tür toplara girmez çünkü hayatta elinde tuttukları ona yeter.


superfluid
(31.01.20)
aldatma bazen macera gibi görülebiliyor. Mutlulukla çok ilgis olmayabiliyor. Yani bazı insanların aldatma motivasyonu mutluluk bazılarınınki heyecan.

İnsan aslında kendi ilişkisinde kendince eksik bulduğu bir sebep yüzünden aldatmayı kafasında meşrulaştırıp aldatabiliyor.

He kamu spotu tarzında kıssadan hissemi de peşinen yazayım. Tarafım belli olsun: aldatmak çok ağır bir karaktersizliktir. Kendince sebebinin ne olduğunun zerre kadar önemi yoktur bence.


levpontryagin
(31.01.20)
Köfteyi çok sevsem de her gün yemek istemem.


valentinov
(01.02.20)
cinselliğin süresi var. yani ''alışma''dan sonra arzu kayboluyor. Arkadaşınla uyuyormuşsun gibi uyuyorsun, sevişmek görev oluyor. Ben hep düşünmüşümdür acaba sevişmeden önce niyet edilse -ibadetlerdeki gibi- başkasına niyet edilip bizimle sevişiliyor olabilir mi diye.

Neyseki 2 konu hakkında fazla düşünmeyeceksin. 1-din 2-sevdiceğin cinsel hayatı
sıralama gerektiğinde yer değiştirebilir.


mete kudur
(01.02.20)
Erkek için konuşuyorum;

Gerçekten mutlu bir aile babası bile, eşiyle de çok iyi ten uyumu olup da seviştikleri zaman tutkuyla seviştikleri halde başka kadınları arzular.

"Ulan ne karılar var be" der her gün gün içinde, en az bir kere :)

Peki arzular, canı çeker ama aldatır mı?

İmkanları el veriyorsa büyük oranda aldatır, yani aldatabilmek için bazı olanaklar ve imkanlar gerekli.

Deli gibi aldatmak isteyip de imkan bulamayan da çok erkek vardır.

Aldatmayan olmaz mı? Elbette nadir de olsa var, gerçek bir dindar aldatmaz mesela, Allah'tan korkar.

Eşini gerçekten deli gibi seven, başka bir karşı cinse asla arzu duymayan bir erkek olabilir. Böyle bir erkek çok zor gerçi, olsa da bir kaç sene içinde bu düşünce ve hisler de körelecek sonuçta hayvani dürtüler baskın gelecektir.

Bahsettiğim girişteki erkek tipi varya, eşini ve çocuklarını seven ve mutlu aile babası, hani eşiyle seviştiğinde de tutkulu ve iyi sevişen adam.

Heh bak orada bir not düşmek lazım. "Seviştiğinde", ne zaman seviştiğinde peki? Yukarıda bahsettiğim adam hafta bir ancak sevişmeye fırsat bulur, hatta haftada bir sevişse öper başına koyar çoğu zaman.

Peki sağlıklı bir bedene ve psikolojiye sahip erkek üreme sistemi nasıl çalışır? Fırsat olsa her gün sevişebilir fiziki olarak, hatta yaş çok ileri değilse günde iki kere bile yapar.

Bir anket açsak duyuruda "arabada 5 evde 15" diyecek nice babayiğitler vardır :)

Mutlu, güzel ve seksi karısıyla haftada bir ancak sevişebilen bu adam kalan zamanında bedenine nasıl söz geçirecek?

İşte dindarsa sabredecek, kılıbıksa ya da karısını ve sahip olduklarını kaybetmekten çok korkuyorsa mastürbasyon yapacak vs.

Ha girişte aldatmak için imkan lazım yazdım, gerçi en imkansızı en beceriksizi bile arada sırada escorta gider.

Bunu aldatmaktan bile saymaz zaten!


John Bloor
(01.02.20)
Evet evet evet.
Aldatmanin cikis noktasi mutsuzluk falan degil, gercekleri kabul etmek istemeyen insanarin uydurdugu bir kilif bu.

Bir insanin bir insana yillar boyunca cekici gelmesi pek mumkun degil.

Bir de erkekse buyuk ihtimal deniyor da bu erkekler cinlerle mi yatiyor? Aldatan erkekler varsa aldatan kadinlar da var. Olay su, kadinlarinki goz onunde degil. Biz erkeklerdeki gibi cuma aksami toplanip suna fena caktim, bunu yataga attim diye anlatmiyorlar. Erkekler kendi aralarinda bu maceralari hep paylasir, duruma, gore kiz arkadaslariyla da paylasir. Kadinlar gizli tuttuklari icin pek goz onunde degil. Bir kadininin neler yaptigini da disardan anlayamazsin kolay kolay. Disaridan cizilen profile bakarak bu yapmaz der millet. Bu gozler neler gordu...

Linc yiyecem ama pek de umrumda degil; aldatma olayi cok abartılıyor da o kadae olaganustu bir sey degil bu.


stavro
(01.02.20)
Mutlu olmakla alakası yok. Stavro'ya katılıyorum. Bulunduğun toplum, yer, zaman ve daha bir sürü şey etkili olabilir. Ben aldatmam ama sebebi mutluluk olmaz yani. Bir sürü hormon, bir sürü yaşanmışlık; bunlar bile tek başlarına çok şey anlam ifade ediyor. Kimisi için de hiç etmiyor, biraz alkol yetiyor. Böyle bakmak lazım.


aristarkos
(01.02.20)
bence seven erkek aldatmaz. aldatamaz. kaynak ben. ayrılsa bile bi süre birisine bir şey hissedemez..


lata
(01.02.20)
Aldatır. Seven de aldatır, mutlu olan da aldatır. Aldatmanın arkasındaki mekanizma mutsuzluk değil.

Aldatan kişi sevgilisini kaybetmeye götü yemediği için ayrılıp başkasına gitmiyor. İstiyor ki hem sevgilisinden ayrılmasın hem de başka insanlarla birlikte olayım. Zaten ayrılmak için gerekli mutsuzluk seviyesine gelmişse en kötü şöyle yapıyor insanlar. Ayrılmadan önce kendisini garantiye alıp yalnız kalmamak için birisini buluyor sonra da eskisinden ayrılıp yenisiyle başlıyor.

Ama kısmen içten içe ayrılmak istemiyorsa o zaman başkalarıyla birlikte oluyor, sevgilisiyle de mutlu Mesut ilişkisine devam ediyor.

Bu aldatma olayı çok abartılıyo yeaaaa diyenlere de ayrı kıl oluyorum. Bir toplumda bir şeyin sık görülmesi o şeyi normal kılmaz. Kapkaç çok diye kapkaç meşrulaşmaz. Açsınız, fakirsiniz diye kapkaç yapıyor olabilirsiniz misal amma ve lakin bu yine de sizin karaktersiz olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Hırsızlık yaptıysanız karaktersizsiniz. Altındaki motivasyonu ayrı tartışmak gerekir.

Aldatma mevzusunda da kasının da erkeklerin de hormonları ve farklı ihtiyaçları olabileceği sözüne katılıyorum. Sevgilinizde aradığınız her şeyi bulmanız mümkün olmayabilir. Eğer aradığınız başka bir şey varsa ya ayrılır o aradığınız şeyin peşine düşersiniz ya da elimizdekileri idare edersiniz. Eğer gizli kapaklı işlere giriyorsanız o zaman karaktersizsiniz yapacak bir şey yok.

Bunun hormonlarla alakası yok. Burada bencillik ve empati yapamamak var. Aldatma olayının karşıdakine vereceği zararı düşünebiliyor olsanız sevdiğiniz kişiye böyle bir şey yapmazsınız. Yani bana kalsa sevmediğiniz kişiye de yaşatmayın tabii böyle bir şeyi.

Eğer sevdiğiniz kişiyi böyle ağır bir duruma düşürmeyi göze alıyorsanız ona bu travmayı yaşatmayı göze alıyorsanız bunu hormonlarla falan açıklamak da sadece üfürükten bir bahane. Bu düpedüz karaktersizliktir. Siz 3-5 dklık zevkiniz için ona belki de hayat boyu unutamayacağı bir travma yaratmayı göze alıyorsunuz. Karaktersizsiniz başka bir açıklama yapmaya gerek yok.

He eğer aranızdaki ilişki açık ilişkiyse sevgiliniz zaten biliyorsa başkasıyla olan birlikteliğinizi ona kimsenin bir şey deme hakkı yok. O aldatma olmuyor.


Negombo
(01.02.20)
erkekler yorum yapıp erkek dediğin aldatma isteğiyle doludur fırsatı varsa aldatır'a getirmişler de, kadınlar da aynı oranda aldatıyor, haberiniz olsun.

cevap: karaktersizse mutlu mutsuz dinlemeden aldatır. geçenlerde bir duyuru vardı, 9 aylık bebeği olan adam ya da kadın aldatıyordu, en son duygusal boşluktan aldattım suçlu ben değilim'e getirmişti. aldatan aldatıyor kısaca. dünyayı versen yine aldatır çünkü mayası öyle.


lilyb
(01.02.20)
hic uzatmaya gerek yok, aldatmak mutluluk degil, libido ve karakter meselesidir, erkeklerin tamamina yakini ya aldatir, ya elinde olsa aldatir, ya da aldatma hayali kurar..
sadakat nadiren engeldir, buyuk engel gercekten Allah/gunah korkusudur, onuda tajkan sayisi cok azdir zaten


alttaraf
(01.02.20)
@alttaraf olayi çozmus... soylicek soz birakmamis. net !


tunaktunaktun
(02.02.20)
mutlu olmak bir haldir.

aldatmak ruh hali ile değil; karakterle, iç dünyayla, vicdanla ilgilidir.
evet, mutsuz olan insan egosantrik bir fevrilikle kendini biraz olsun mutlu hissetmek için arayışa daha kolay düşebilir.

ama mutluyken ya da bir sorunu yokken aldatmak, içten içe bir arayışta olunduğu, manevi olgunluğun tamamlanamadığı, bir tür tatminsizliğin var olduğu anlamına gelir.

hadi tek gecelik, bir anlık meselelere insanız, hatalar yapılır diyelim.
bunun peşine düşmek, ilişki yaşamak, bunu doğal karşılamak vb gibi durumlar büyük kişilik sorunlarından kaynaklanıyor.
düşük farkındalık seviyesi de hem kendi iç dünyasını anlamak, hem de ne istediğini bilmek konusunda insanı örseliyor.


blatta hiberna
(02.02.20)
(18)

Erkek arkadaşım bana

Keko diyor. Bu normal mi yahu?
Keko diyor. Bu normal mi yahu?
piranase
(19.11.19)
değil bence.


basond
(19.11.19)
Hitap olarak mı? Karakter olarak mı? Tip olarak mı?


ykyt
(19.11.19)
rahatsız oluyorsan belirt eğer devam ediyorsa normal değil.


takunyali kokos
(19.11.19)
arada geyiğine mi diyor, sokakta sana keko diye mi sesleniyor, seni öyle mi tanımlıyor nereden bilelim. düzgünce sorsanıza şu soruları yahu.


hadsafhada
(19.11.19)
değil. sana saygısı yok.


bu tabir bir kadına kullanılabilecek belki de en son şeylerden biri olduğu için, ihtimal dahilinde dahi değilden yürüyor büyük ihtimalle.

feyyaz yiğit in kötü film tanımı gibi, çok kötü bir tabir, o kadar kötü ki nirvanasını tamamlamış dönmüş, başka boyutta, dolayısıyla eğlenceli.

dk. 9:40'tan sonra.

www.youtube.com


onemoremile
(19.11.19)
hangi bağlamda diyor, o önemli.


sir gawain
(19.11.19)
Normal değil. Kekonun kızı varoştur, varoş demeliydi :D


eazy
(19.11.19)
Hatunun canı sıkıldığı bi gün snap filtresiyle kendisine martı kaş bıyık felan yapmış.
O günden beri telefonda adı sıbgatullah.

Gülüp eğleniyoruz biz öyle şeylere. Aranizdaki ilişkiye bağlı bu ki seni rahatsiz eden bir şey yapıyor, sert bir dille uyarılmalı:)


Başkan diyordum reis diyordum sorun olmadı. Değişir iletişiminize göre.


Degil.


chitosan
(19.11.19)
Kekoluk yaptiysan normal. Keko oldugunu gorup piremses mi desin sana?


stavro
(19.11.19)
Okan Bayülgen edasıyla öf be öf diyesim var.bunlara takilacaksaniz bırakın yani ne diyeyim ki


olaylar olaylar
(19.11.19)
Bence normal. Ben yeri geliyor kolpaci diyorum


all girls dream
(19.11.19)
ben sevdiğim arkadaşlarıma da keko diyorum. çok normal. keko diyecek kadar bir kızı sevmişsem ne mutlu o kıza :D


latsc
(19.11.19)
erkek arkadasinin keko olduguna delalet.


cooperr
(19.11.19)
aranızdaki diyaloga göre değişir.


blatta hiberna
(19.11.19)
bazı insanlar takmıyor böyle salakça hitapları. bana gelmez.


e haliyle
(19.11.19)
(2)

Çeviri yardım

In such cases, additional pieces of information, host headers are used to uniquely identify the website. bu cümleyi tam olarak nasıl çevirebilirim? Teşekkürler
In such cases, additional pieces of information, host headers are used to uniquely identify the website.

bu cümleyi tam olarak nasıl çevirebilirim? Teşekkürler
piranase
(09.08.19)
virgülden önceki kısım hatalı.


rusd
(09.08.19)
Böyle durumlarda, ek bilgi parçaları ve host headerlar özellikle web siteyi tespit edebilmek için kullanılır.

host header ne demek bilmiyorum, yazılımla ilgili bir şey sanırım. burada information sonrası "and" geldiğini varsayarak devam etmeniz gerekiyor.


hitokiri kenshin
(09.08.19)
(3)

Burası neresi

Antalya'nın neresinde bu bölge?
Antalya'nın neresinde bu bölge?
piranase
(01.08.19)
golf sahası gibi geldi bana. bi otelin golf sahası olabilir.

salladım :D


jugador
(01.08.19)
Muhtemelen Belek


Belek


(2)

Animasyon belgesel

Bu animasyon serisinin ismi nedir veya nerede bulabilirim?https://www.instagram.com/p/BwPmgMsD1AV/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=zh0bf1y36hlledit: teşekkürler. @taurina tam isabet.
Bu animasyon serisinin ismi nedir veya nerede bulabilirim?

www.instagram.com

edit: teşekkürler. @taurina tam isabet.
piranase
(19.04.19)
Bu mu aceba, tarzı benziyor:

www.youtube.com


taurina
(19.04.19)
(4)

Depresyon

Bir insanın intiharı kafasında kesinleştirmesi onun kesin olarak depresyonda olduğunu mu gösterir?
Bir insanın intiharı kafasında kesinleştirmesi onun kesin olarak depresyonda olduğunu mu gösterir?
piranase
(20.11.18)
bence göstermez. bir düşünce, travma, yoğun üzüntü de intihara sevk edebilir. ama depresyon bir süreç. adım adım katlanır ya da azalır olaylara göre yoğunluğu değişir. bunun içindeyken intihar etme ihtimali yüksek ama her intihar için kesin sebep denemez bence.


hayır. başka bozukluklara (duygudurum bozuklukları gibi), madde kullanımına bağlı sorunlara, genelleşmiş anksiyeteye ve başka bazı sıkıntılara da işaret edebilir. (mütehassıs değilim.)


e haliyle
(20.11.18)
Gösterir hocam. İntihar da diplerden gelen depresyonun belirtilerinden biridir, sadece nitelik olarak geri dönüşü olmadığı için dikkat edilir.
En yakın hastaneye, psikiyatra gitmenizi öneririm.


mor bembombom
(20.11.18)
geçen bi arkadaşım anlatmıştı, bi kadın intihar etmiş, cidden istemiş ve sonra kurtarılınca pişman olmuş, ben niye böyle bişey yaptım diye. Yani anlık delilik de olabilir diye anladım ben. (çok saçma, evet)


neynep
(21.11.18)
(4)

Doğalgaz sorunsalı

Basit mi düşünüyorum bilmiyorum ama şimdi biz bu doğalgazı petekler için açmak yerine direkt ocakta yaksak daha fazla verim almaz mıyız? ısınma için yani.edit tamam vurmayın. öldüm
Basit mi düşünüyorum bilmiyorum ama şimdi biz bu doğalgazı petekler için açmak yerine direkt ocakta yaksak daha fazla verim almaz mıyız? ısınma için yani.

edit tamam vurmayın. öldüm
piranase
(18.11.18)
evin içindeki okşizen biter. başın ağrır.


alperz
(18.11.18)
bravo, hemen kapatıyorum kombiyi: i.gifer.com


Delay Fuze
(18.11.18)
O dediğini yapan doğalgaz sobaları var. Daha verimli olup olmadığı tartışılır. Çünkü bi arkadaşın öğrenci evinde vardı. Tek odayı ısıtabiliyorsun ve petekli evlere göre fatura aynı geliyordu.


himmet dayi
(18.11.18)
Tebrikler dogalgaz sobasini kesfettin.


acemi
(18.11.18)
(2)

GAMS

merhaba. gams'te kurduğum bir modelde minlp tipinde çözmeme rağmen değişkenler solver sonucu reel değerler alıyor. kısıtlar da genelde 0 veya 1 e eşit olması ile ilgili (modeller de TSP ve CPP yapısında). neden kaynaklanıyor olabilir?bir de demo sürümünde problem çok küçük olmasına rağmen solvar men
merhaba. gams'te kurduğum bir modelde minlp tipinde çözmeme rağmen değişkenler solver sonucu reel değerler alıyor. kısıtlar da genelde 0 veya 1 e eşit olması ile ilgili (modeller de TSP ve CPP yapısında). neden kaynaklanıyor olabilir?
bir de demo sürümünde problem çok küçük olmasına rağmen solvar menüsünü göremiyorum bazen, neden olabilir?
teşekkürler.
piranase
(13.05.18)
problem optimal sonucu veriyor mu kontrol eder misiniz ? optimalde imkansız minlp ile çözdüğünüzün mip gibi sonuç vermesi benim bildiğim kadarıyla.


yaraticinick
(17.05.18)
Eger son kismi I harfi iceren bir seyle cozduruyorsaniz (MIP, MILP. MINLP, vb), degiskenleri integer ya da binary tanimlamissaniz; problemin tamsayi ya da binary sonucu veren bir cozumu yok demektir. Ortaya "integer infeasible" cozumu atmak yerine de LP cozumunu atiyordur. Kisitlardan en az biri sorun cikariyor. demektir. Olurlu oldugunu biliyorsaniz, orada bir yerde bir yanlis kodlama var demektir.

Soylediginiz sorun en cok isletim sistemi uyusmazliginda ortaya cikiyor. Ornegin 32 bitlik Windows'a 64 bitlik GAMS yuklerseniz, vb. boyle seyler oluyor. Genelde oyle oldugunda kapatip bastan aciyorum.


aychovsky
(17.05.18)
(2)

Excel fonksiyon çoğaltma

bir fonksiyonda hücre başvurusunun sağa çekildiğinde(sütun değişimi) satırca artmasını nasıl sağlarım? ya da mümkün mü böyle bir şeyörneğin =$A1 içeriğindeki hücreyi sağa çektiğimde =$A2 =$A3 şeklinde olmasını sağlayabilir miyim?
bir fonksiyonda hücre başvurusunun sağa çekildiğinde(sütun değişimi) satırca artmasını nasıl sağlarım? ya da mümkün mü böyle bir şey
örneğin =$A1 içeriğindeki hücreyi sağa çektiğimde =$A2 =$A3 şeklinde olmasını sağlayabilir miyim?
piranase
(18.10.17)
önce aşağı doğru çekip ardında kopyaladıktan sonra yapıştırda çıkan seçeneklerden sırayı değiştir olarak yapıştırırsanız olacaktır. formüllü değerleri kopyalamak yerine formülleri önce diket biçimde sadece değer olarak yapıştırabilirsiniz.


zaten o $ işareti neyin sabit kalacağını gösteriyor
$A1 dersen sağa çetiğinde a1 diye kalmaya devam eder.
Aşağıya çetiğinde $a2,$a3 diye gider.
Sağ aşağı çapraza çekersen $a2,$a3 diye gider.

satır sabit kalmasını sitersen a$1 olarak yazmalısın
hem satır hem sütun sabitt istersen de $a$1 şeklinde


€xpolerer
(19.10.17)
(5)

anakart üzerindeki mavi çizgi

neden çizilmiş? kontrol için mi yoksa orijinal olmadığı için falan mı?edinfo: void etiketini ben açtım demek ki montajda yapılmış
neden çizilmiş? kontrol için mi yoksa orijinal olmadığı için falan mı?

edinfo: void etiketini ben açtım demek ki montajda yapılmış
piranase
(16.11.16)
çizik olan wi-fi kartı. neden olduğunu ben de çözemedim. bilgisayar ikinci else belki tamir görmüş, kart değişmiş olabilir. dediğin gibi kontrol için de olabilir çok düşük bir ihtimal ama. orijinallik şeyine de pek takılma artık her şey çin'de üretiliyor. çakma olsa da artık eskisi gibi dandik şey üretmiyorlar genel olarak. :)


seksli harf
(16.11.16)
işlem/servis görmüş parçalar için çizerlerdi eskiden bunu.


aşksız prens
(16.11.16)
Ben bilgisayari actim gecen, neredeyse butun parcalarda boyle cizik vardi. Nedenini bilmiyorum ama normal bir sey sanirim.


evrim halkasi
(16.11.16)
karışmasın diye falan montajda çiziyor olabilirler.


bohr atom modeli
(16.11.16)
montaj veya kalite kontrol amacıyla yapılıyor olabilir. sokette de var mesela. belli ki bi checklist takip ediliyor. tüm parçaların ve bağlantıların düzgün olduğu kontrol edilmiş.


sttc
(16.11.16)
(2)

filmin adi?

uzun suredir arada bir aklima gelen ve begendigim bir film vardi. basrolde arap rolunde bir adam var. denzel washington'na benziyordu. bomba yapimini ogreniyor sonra amerikada terorist bir gruba katiliyor. sonra fbi(sanirim) ile anlasip canli bombalarin belirli bir otubuste toplanmasini saglayip buy
uzun suredir arada bir aklima gelen ve begendigim bir film vardi. basrolde arap rolunde bir adam var. denzel washington'na benziyordu. bomba yapimini ogreniyor sonra amerikada terorist bir gruba katiliyor. sonra fbi(sanirim) ile anlasip canli bombalarin belirli bir otubuste toplanmasini saglayip buyuk bir faciayi onluyordu. buyuk ihtimal amerikan yapimi bir filmdi.

edit: basroldeki don cheadle imis. denzel'a nasil benzettiysem. tesekkurler
piranase
(11.02.14)
aklıma traitor filmi geldi, konusuna dair hiçbir şey hatırlamıyorum ama çağrıştı öyle. bir bakın:

www.imdb.com


kül
(11.02.14)
traitor


kelepir
(11.02.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.