Giriş
(4)

Kedi trip atınca kapı önüne kaka bırakır mı?

Ya sabahın köründe gelmiş vik vik miyavlıyor. Bir aydır böyle sabah yatak odasının önüne gelip kapalı kapı ardından miyavlayıp uyandırmaya başlamıştı. İki gündür de böyle yapınca kalkıp "hayır" diye kovmaya başladım. Bu sabah da kovdum tabi. Aradan 1 saat geçip de dışarı çıkınca koridorda bok gördüm
Ya sabahın köründe gelmiş vik vik miyavlıyor. Bir aydır böyle sabah yatak odasının önüne gelip kapalı kapı ardından miyavlayıp uyandırmaya başlamıştı. İki gündür de böyle yapınca kalkıp "hayır" diye kovmaya başladım. Bu sabah da kovdum tabi. Aradan 1 saat geçip de dışarı çıkınca koridorda bok gördüm. Ufak parça, kuma bulanmış. Yani önce kuma yapılmış. Acaba temizlerken poşet deliktinde taşırken düştü mü dedim ama en son dün gündüz temizlemişiz. Öyle olması da mümkün değil. Bu manyak bana kızıp kaka mı taşıdı? Üstünde diş izi de yoktu. Şu an Tarsus'taki esrarengiz kazıdaki hislerim depreşti.
prole
(10 saat)
O parçayı sen de düşürmüş olabilirsin kedi de bırakmış olabilir, kediler manipülatif canlılardır kesin yapmıştır demiyorum ama yapabilirler.


angelus
(10 saat)
Sinirlenince olmadık yerlere kakasını ve çişini yapan kedi gördüm de taşıyan görmedim. Kendini temizleyemeyip sonradan poposundan oraya düşürmüş de olabilir, bizimki yapıyor arada.


kobuzchu kiz
(8 saat)
Cok muhtemeldir ki kakasini kuma yaparken makatindan dusemeyen bok parcasidir o. İceride o bolgeyi temizlerken de dusmustur. Basima geldi daha once.


msb
(6 saat)
Poposuna yapışıp düşüyor bazen.


old possum
(5 saat)
(3)

Bolu'da yayla evi

Merhabalar. Belki aramızda Bolu'yu iyi bilenler vardır diye düşünerek bir soru sorma ihtiyacı hissettim. Emekli ve sıcağın pek iyi gelmediği ailem için bir yayla evi, yazlık/kışlık sakin bir yer arıyoruz. Bolu'da kışın karın düştüğü, yazın rüzgârın estiği, havası temiz, öyle markete, esnafa Fizan ka
Merhabalar. Belki aramızda Bolu'yu iyi bilenler vardır diye düşünerek bir soru sorma ihtiyacı hissettim. Emekli ve sıcağın pek iyi gelmediği ailem için bir yayla evi, yazlık/kışlık sakin bir yer arıyoruz. Bolu'da kışın karın düştüğü, yazın rüzgârın estiği, havası temiz, öyle markete, esnafa Fizan kadar uzak olmayan bildiğiniz ilçe, semt, mahalle var mıdır? Bu işler genelde yaşadığı yerden memnun olan birinin tavsiyesi ile olur, bilirim. O yüzden özellikle belki tecrübe etmiş olanlar varsa çok yardımcı olacaklardır. Şimdiden teşekkürler.
prole
(23.01.20)
bolu merkezde yayla gibidir. kalici konutlara bakin. ayrica insani ile anlasabilirseniz Gerede ilcesi yayladir. Yaylalar genelde medeniyetten uzak, kislari kimsenin ugramadigi yerler oluyor.


1917
(23.01.20)
taşkesti köyü ve civarını öneririm.


koseli cember
(23.01.20)
Bolu'da yayla evleri ile ilgili ciddi sıkıntılar var. Bir dönem yaylarda villa tipi (kaçak) ev yapmak çok yaygınlaşmıştı. Valilik önlem aldı. Bir yönerge yayınlandı. Yaylalarda yapılaşma ilgili ciddi yaptırımlar geldi. Hayvancılık yapmayanların evleri yıkıldı.

Alacağınız yayla evi büyük ihtimal ruhsatsız olacak. Öncesinde bu konuları araştırın. Başınız ağrımasın.


zombi
(24.01.20)
(1)

İlk kez ehliyet çıkarmada gerekli belgeler

Şu şekilde bir bilgi var: "İlk kez ehliyet alacak olanlar için: Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, motorlu taşıt sürücü sertifikası, sürücü sağlık raporu ve sürücü belgesi dosyası, sürücü belgesi için vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılan tutarın makbuzu, 2 adet biyometr
Şu şekilde bir bilgi var: "İlk kez ehliyet alacak olanlar için: Nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği, motorlu taşıt sürücü sertifikası, sürücü sağlık raporu ve sürücü belgesi dosyası, sürücü belgesi için vergi dairelerine ya da anlaşmalı bankalara yatırılan tutarın makbuzu, 2 adet biyometrik fotoğraf ve kan grubunu belirten belge."

Şimdi iki belge ile ilgili sorum var. Birincisi sürücü sağlık raporu. Bunu aile hekiminden alabiliyor muyuz? Daha kursa kaydolurken bir defa aldım. Bir daha mı almak lazım. İkincisi ise kan grubunu belirten belge. Nüfus cüzdanı çıkartırken ben bu belgeyi sundum ve nüfus cüzdanıma bu bilgiyi işlettim. Buna rağmen gidip tekrar kan testi mi yaptırmam gerekiyor?
prole
(21.01.20)
Herhangi bir belgeyi tekrardan çıkartmanız veyahüt ibraz etmeniz gerekmiyor, size kurstan hazırlanıp verilecek dosya ile nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Bu dosya içinde gerekli olan tüm belgeler zaten yer alıyor, kursa kaydolurken bunları o yüzden ibraz ettiniz, siz sadece randevunuzdan önce herhangi bir kamu bankasına giderek ehliyet harcını yatırıyorsunuz. Randevu saatinde veya randevusuz gidecekseniz sıranız geldiğinde, size verilen dosyayı ilgili memura beyan edip, kimliğinizi vermeniz yeterlidir. Parmak izi vb. işlemlerden sonra size geçici ehliyetiniz takdim edilecek.


denpeh
(21.01.20)
(6)

Oyun bilgisayarı alanlar

Arkadaşlar iyi geceler.Bir süredir kafamda olan bir soru var. Bu oyun bilgisayarı meselesi, daha doğrusu bilgisayar oyunculuğu meselesi: bilgisayarı, mouse, klavye, monitör, işlemci, oyun parası, koltuğu derken muhtemelen bir 10bin lira masrafı var bunun. Bu oyun oynayan kişiler öğrenci mi? Öğrenciy
Arkadaşlar iyi geceler.
Bir süredir kafamda olan bir soru var. Bu oyun bilgisayarı meselesi, daha doğrusu bilgisayar oyunculuğu meselesi: bilgisayarı, mouse, klavye, monitör, işlemci, oyun parası, koltuğu derken muhtemelen bir 10bin lira masrafı var bunun. Bu oyun oynayan kişiler öğrenci mi? Öğrenciyse bu parayı nereden buluyorlar? Değilse zamanı nereden buluyorlar? Kim, nasıl para harcıyor bu işe, bilgisi olan yazabilirse sevinirim.
prole
(18.01.20)
kim nasıl harcıyor derken. öğrenci ise aileden. değilse kendi parası.
zamanı neden bulamasınlar. işten geldikten 1-2 saat sonra. diyelim akşam 9dan 12ye kadar oynanır. hafta sonu oynanır. bekarsa hele daha rahat oynanır.

edit: ayrıca herkesin elinde ki 6-8 binlik telefonlar kimsenin gözüne batmazken, 8-10 bin civarı bilgisayarlar göze batar.


fezagezgini
(18.01.20)
Saydığınız ekipmanların pahalı olması yüzünden internet kafeler yeniden revaçta. Tabi bu kafeler eskisi gibi değil. Hepsinde canavar makinalar, oyuncu koltukları falan var. Parayı bulamayanlar bu tür kafelerde saati 4-5 liraya oynuyor. Lol, cs go, pubg vs.


amortisman
(18.01.20)
oyun oynayacaksın diye en üst segmentten bilgisayar almana gerek yok. benimki mesela 12 yıllık, isteyip de oynayamadığım bir tek pubg oldu.

paran varsa alıyorsun, yoksa almıyorsun bu kadar basit. öğrenciyken ailen parasını veriyor, sonrasında sen. öğrenciyken ailen almıyorsa internet cafe'ye gidiyorsun, saati 4 tl'ye oynuyorsun. her yıl yüksek meblağlar vermen gerekmiyor, bir kere sistemi kurdun mu zaten o seni 10 yıl götürüyor. steam'de sürekli indirim dönemleri oluyor, 10-15 lira gibi paraları güzel oyunlar alabiliyorsun. harcanan parayı garip buluyorsan, hemen hemen aldığın her şeye oranla bilgisayarı daha çok kullanıyorsun. parasını hayli hayli çıkartıyor.

işten geldikten sonra oyun oynamak için bol bol vaktin oluyor. istesem mesela 5te otururum bilgisayarın başına akşam 11-12'e kadar oynarım.


biraz fazla abartmışsın dostum masrafı yahu.
www.teknobiyotik.com

misal yukarıdaki bu kasayla şu anda konforlu bir şekilde oynayamayacağın herhangi bir oyun yok piyasada. ha hepsini ultra detayda oynamazsın, 4k oynamazsın o ayrı. 400-500 liraya monitör. 50-100 liraya klavye mouse. masa sandalye zaten herhangi bir evde olan aparatlar. 3000-3200 liraya çıktık işin içinden. tabi ki 50 bin liraya da sistem kurma şansın her zaman var ama böyle opsiyonlar da mevcut. amaç oyun oynamaksa.

kısacası o kadar da masraflı değil illa oyun oynayacağım ben diyen bir insan için.

bilgisayar sadece oyun amaçlı da kullanılmayıp bir nevi zorunluluk olduğundan 2000 lira vereceğine 3000 lira veriyor işte insanlar oyun da oynamak için oluyor bitiyor. zaten bir oyun bilgisayarıyla, ofis bilgisayarı arasındaki fark ekran kartı temelde. 800-900 liraya bir rx570 alınabiliyor piyasada so why not?


kısacası son 2 yılda telefon almış nüfusun ağırlıklı oranı 2000 lira ve üzeri vermiştir tahmin ediyorum telefonuna. pratikte kamerası ve bataryası hariç spesifik hiç bir şeyini kullanmadığımız bir cihaza 2k üzeri para verebiliyorsak, hobimiz olan bir işe 3k üstü para harcamak çok da absürd olmasa gerek.


zaman işi ise tamamen kişiye özgü. öğrenci değilim. iyi sayılabilecek de bir işim var. hobilerime vakit ayırabilecek kadar vakit ayırabiliyorum kendime. onlara para ayıracak kadar da para kazanıyorum aynı zamanda. sorun burada nasıl zaman ayırıyoruz değil bence. neden ayıramıyorsun? problem burada.

zorunlu halleri tabi ki anlarım ancak kendime vakit ayıramadığım long term bir işi devam ettirmek konusunda her zaman şüphelerim oluşur açıkçası.


syozkn
(18.01.20)
Bilgisayar oyunculuğunun üzerini çizip hobi derseniz sorunuzun cevabını bulursunuz. Kimisi eve gelir film/dizi izler, kimisi birşeyler okur, kimi gezer tozar mekanlarda takılır, kimisi de oyun oynar. Üstelik oyun oynamak bu saydığım pek çok şeyden daha pratik, evinde oturup yapıyorsun işte birşeyler organize etmene, hazırlanmlara gerek de yok. Ayrıca kimisi bir oyun atar çıkar, kimi 1-2 saat takılır başkası tüm akşamını buna ayırır. Kişiden kişiye değişiyor yani, ömrümüzü buna ayırmıyoruz.

Masraf kısmına gelirsek bu işin de aslında geniş bir skalası var. Tüm bilgisayar parçalarını tek seferde satın almana gerek yok, detaylı bir araştırma yapıp iyi bir anakart ve işlemci ile başlanırsa geri kalan RAM, ekran kartı, güç kaynağı, hard disk (SSD) gibi güncellemeleri zamana yayabilirsin. Evet donanım elemanları pahalı ama bilgisayar toplamak da imkansız değil. Ayrıca bu işin 2. el piyasası da var, bazı insanlar gömlek değiştirir gibi yeni donanım aldığından çok iyi koşullardaki parçaları satışa çıkartıyorlar, dolayısıyla daha makul fiyatlara satın alınabiliyor. Ayrıca teknoloji de gelişiyor ve güç tüketimleri azalıyor, bu sebeple güç kaynağı gibi elemanlar performanslarını koruyabiliyorlar. Oyuncu bilgisayarlarının herşeyi olmazsa olmaz diye de bir kaide yok. Mouse, klavye, koltuk vb. harici elemanlar elbette oyun kalitesine etki eden detaylar ama en ışıklısı, sayısız tane tuşlusunun da olmasına gerek yok. İhtiyacı karşılayacak düzeyde bir sürü ürün var. Oyun parası kısmı da pek dert değil çünkü pazarlar bölgelere ayrılmış ve ülkelerin alım güçlerine göre fiyat politikası belirlemişler. Mesela Amerika'da 20 USD'e karşılık gelen bir oyun Türkiye'de 4-5 USD bir fiyat ile satılıyor. Çünkü şayet tek bir fiyat olsa bizim satın alamayacağımızı biliyorlar. Ayrıca hediye verilen oyunlar, ücretsiz oyunlar, indirim dönemleri derken çekirdek parasına bile oyun alabilirsiniz.

Donanım konusuna ufak bir parantez açarsak herkes gibi hop diye tüm sistemi toplamıyor. Mesela ben 2012 yılı bir topladığım kasama yaptığım güncellemeler ile halimden memnun şekilde oyun oynayabiliyorum. Ekran kartı, güç kaynağı ve RAM güncellemeleri yaptım hiçbir sıkıntım yok. Değiştirdiğim parçaları da 2. olarak elden çıkardım. Böylece maaliyet de azaldı. Bir de oyunların türleri var. Kimi oyun görsel şaheser oluyor bir başkasının hikayesi öne çıkıyor vb. Herkesin beğeni ve beklentileri aynı değil. Dolayısıyla son sistem olmadan da pekala mevcut oyunlar desteklenebilir.

Son olarak da @fezagezgini'ne katılıyorum. İnsanlara günümüzde nelere nelere para harcıyorlar, bu oyun harcamalarına verilen paralar bence gereksiz şekilde göze batıyor. Sigaraya verilen paralar, satın alınmış dolaplar dolusu kıyafetler, son model akıllı telefonlar dururken bence oyun bilgisayarlarına yapılan harcama kıyas kabul etmemeli.


burka
(18.01.20)
Ogrenciysen harcliklar, burslar, sosyal hayattan yapilan kesinti veya annebabaya aldirmaca
Calisan olunca maasin tamamini yatirmak seklinde oluyor bu oyun pcsi alma olaylari


nax
(18.01.20)
(3)

İnternet alışverişi sonrası yatmayan para iadesi

tefal internet sitesinden bir ürün aldık. 9 aralık tarihli sipariş 20 aralıkta halen kargoya verilmeyince aradık ve stok nedeniyle iptal ettiklerini öğrendik. o günden beri ısrarla aramamıza rağmen 600 liralık para iadesini "haftaya, 2 güne, haftaya, bugün" diyerek sallıyorlar. en son dün "yatırdık"
tefal internet sitesinden bir ürün aldık. 9 aralık tarihli sipariş 20 aralıkta halen kargoya verilmeyince aradık ve stok nedeniyle iptal ettiklerini öğrendik. o günden beri ısrarla aramamıza rağmen 600 liralık para iadesini "haftaya, 2 güne, haftaya, bugün" diyerek sallıyorlar. en son dün "yatırdık" dediler, gelen para falan yok. diğer siteler iptal edince cart diye para yatıyor, bu arkadaşların parayı yatırmasını 20 gündür bekliyoruz. zaten ilk taksidi ödedik, haftaya da 2. taksit kesilir herhalde. bu kadar uzamaması gereken bu sürece ilişkim ne yapmalıyız? kaç gün beklemek lazım hakem heyetine başvurmak için? parayı zaten yasal faiziyle yatırmayacaklar da 1 aydır içeride para neredeyse. dediğim gibi dün "bugün yatırdık" dediler. biraz daha mı beklemeliyim yoksa aksiyona geçsem mi?
prole
(09.01.20)
14 gün içinde iade edilmesi gerek diye biliyorum.

ayrıca ürünü maks. 30 günde göndermeleri gerekiyor, yoksa yasal faizi ile iade yapılması lazım. hatta ürünü tedarik edememenin de ayrı cezası var, sattıysan bir şekilde var edeceksin yani ürünü, ücret iadesini yapmak da yeterli değil. yasalar sert aslında ama yeteri kadar uygulanmıyor.

dün iade yapmışlarsa 1-2 gün içinde hesabınıza yansıması lazım, yansımazsa direk hakem heyetine başvurun bence pazartesi günü.


savidan
(09.01.20)
Üzerine düşmezseniz süreyi uzatabilirler. İadenizi 20 aralıkta yaptılarsa aradan 15 iş günü geçmiş oluyor. Sizin o kadar aramanıza karşın 'dün' iade yapmış olmaları pek inandırıcı gelmedi. Üstelik bu kadar süreyi uzatmaları hoş değil. Sonuçta ürünü teslim alıp, iade talebinde bulunmamışsınız. Dilerseniz az daha bekleyin ve size iade yaptıklarına dair dekont göndermelerini isteyebilirsiniz ya da www.sikayetvar.com buradan şikayette bulunun. En azından size görüş sağlayıp, işinizi hızlandırabilirler.


kartla odediyseniz bankayla iletisime gecin odeme itirazi icin.


yoggi
(09.01.20)
(3)

FTP sunucusu kiralama

Merhaba arkadaşlar, bizim bir FTP sunucusuna ihtiyacımız var. Normalde kendim bir bilgisayarı ftp sunucusu olarak kullanıyordum ama güç kaynağına bağlı da olsa 15 dakikalık kesintiden sonra kapanıyor ve ulaşamıyoruz. Sonuç olarak FTP sunucusu lazım. Site host edilmeyecek, veritabanı kurulmayacak. Sa
Merhaba arkadaşlar, bizim bir FTP sunucusuna ihtiyacımız var. Normalde kendim bir bilgisayarı ftp sunucusu olarak kullanıyordum ama güç kaynağına bağlı da olsa 15 dakikalık kesintiden sonra kapanıyor ve ulaşamıyoruz. Sonuç olarak FTP sunucusu lazım. Site host edilmeyecek, veritabanı kurulmayacak. Sadece FTP. Bunu nereden kiralarız?
prole
(07.01.20)
Neredeyse bütün hosting firmalarından kiralayabilirsiniz. Kaç GB disk alanınıza ihtiyacınız var? Fiyatı belirleyecek olan bu çünkü.

Şu listeye bir bakabilirsiniz: hosting.review


amortisman
(07.01.20)
Hocam eğer AWS bilen birisi varsa object storage da kullanabilirsiniz: aws.amazon.com

Kiralayacağınız FTP sunucusundan hem çok daha ucuz hem de çok daha hızlı ve güvenilir olacaktır.


google bunu ücretsiz olarak sağlıyordu sanırım. biraz araştırabilir misiniz google'ın hizmetini.


Tears of Devil
(07.01.20)
(2)

Netflix yurtdışı içerik

Selamlar. Bu Netflix'i aldık ama tarrak kürek içerikler var komedide mesela. Şimdi biz Amerikalıların, İtalyanların, Fransızların eriştiği Netflix içeriğine erişemiyor muyuz?
Selamlar. Bu Netflix'i aldık ama tarrak kürek içerikler var komedide mesela. Şimdi biz Amerikalıların, İtalyanların, Fransızların eriştiği Netflix içeriğine erişemiyor muyuz?
prole
(04.01.20)
vpn açınca her şey mümkün


aguen
(04.01.20)
dedicated vpn lazım


(2)

Maltepe-Bostancı civarı ödünç matkap

Arkadaşlar merhaba,Bu tip duyuru açılıyor mu emin değilim ama şansımı denemek istedim:) Ayakkabılığı duvara monte etmek için bize matkap lazım. Maltepe veya Bostancı civarında bir saatliğine ödünç verebilecek bir cengaver bulunur mu acaba?
Arkadaşlar merhaba,

Bu tip duyuru açılıyor mu emin değilim ama şansımı denemek istedim:) Ayakkabılığı duvara monte etmek için bize matkap lazım. Maltepe veya Bostancı civarında bir saatliğine ödünç verebilecek bir cengaver bulunur mu acaba?
prole
(02.01.20)
acil lazım değilse haftasonu yardımcı olabilirim.

bi arkadaşa ödünç verdim. ondan almam lazım.


eeb
(02.01.20)
Buldunuz mu?


bumbum
(02.01.20)
(1)

LED TV köşelerin daha koyu olması

58" televizyonda 4 köşe de eşit oranda diğer kısımlardan daha koyu az miktarda. Bu normal mi?
58" televizyonda 4 köşe de eşit oranda diğer kısımlardan daha koyu az miktarda. Bu normal mi?
prole
(01.01.20)
zifiri karanlıkta fark edilir derecedeyse normaldir. IPS ekranlarda siyah tonunda farklılıklar olabilmektedir. tv nin modeline göre led ışıklar ortada bulunuyorsa kenarlar karanlık kalması doğaldır. ancak gündüz gözüyle fark ediliyorsa problem vardır. clouding olabilir.

edit: ayrıca tv nin kasasının malzeme kalitesine göre de ekranla örtüşmesi tam olarak sağlanmadıysa köşelerde boşluk mevcutsa ondan dolayı da olabilir. köşelerden hafifçe bükmeye çalışın tvyi karanlık bölgelerde değişiklik oluyorsa dediğim gibi kasadandır.


mr.goodcat
(01.01.20)
(3)

Kedi için vitamin ve mineral takviyesi

Hap, şurup, vb. öneriniz, önerdiğiniz marka var mı?
Hap, şurup, vb. öneriniz, önerdiğiniz marka var mı?
prole
(30.12.19)
herhangibir bebek şurubu veriyorum ben haftada bi


gameofannen
(30.12.19)
malt paste, yuttugu tuylar icin iyi geliyor.
www.evcilal.com


mavicorap
(30.12.19)
Zurich marka macun öneririm.


yazarcik
(30.12.19)
(7)

Arabayla kalkarken sinyal vermeyi unutuyorum

Yarın direksiyon sınavım var. Her şeyde çok iyiyim. Tek sorunum sağa yanaşırken, yola çıkarken sinyal vermeyi unutuyorum. Neden unutuyorum? E hiç trafiğe çıkmadım. O sırada amacım park alanına girmek, ani fren alanına girmek falan. O yüzden hiç aklıma gelmiyor. Ne yapmalıyım unutmamak için? Taktik a
Yarın direksiyon sınavım var. Her şeyde çok iyiyim. Tek sorunum sağa yanaşırken, yola çıkarken sinyal vermeyi unutuyorum. Neden unutuyorum? E hiç trafiğe çıkmadım. O sırada amacım park alanına girmek, ani fren alanına girmek falan. O yüzden hiç aklıma gelmiyor. Ne yapmalıyım unutmamak için? Taktik alabilir miyim?
prole
(27.12.19)
çok basit yahu bu muydu derdin?

direksiyonu çevirmeden önce sinyal deyiver kendine.


baldan kaymak
(27.12.19)
Kardeşim önceki sınav araçlarını takip et, birinden biri


mantarsevmem
(27.12.19)
Yakıyor unutmazsın


mantarsevmem
(27.12.19)
Sinyal koluna bir işaret bırak


Melange
(27.12.19)
matematik formülü değil ki bu yahu ne taktiği. evden çıkarken ayakkabı giymeyi unutmamak için ne yapıyorsan aynısını yapabilirsin.


hadsafhada
(27.12.19)
Nasıl hiç trafiğe çıkmadınız? Sürüş eğitimini nerede aldınız peki? Trafiğe kapalı boş arsada mı???
Kaldı ki orada bile alsanız ilk öğretilen şeydir. Sinyal vermeden yola çıkılmaz.


balik kraker
(27.12.19)
+1 baldan kaymakin dedigi gibi ritimle beraber kendinize bunu surekli soylerseniz, tekrar ederseniz aklinizda kalir bence. Sinavdan once bir gun tekrar kullanin ve surekli giderken donerken sinyal ver vs diyin.


Olric
(28.12.19)
(6)

Direksiyon sınavında L park

Bana bunu gösterdiler, altımda pontik bir araba vardı. Şu ağacın, şu çizginin hizasına gelince tam sağ yap dediler. Aynısını bizim jip ile deniyorum, kaldırımdan uzağa denk düşüyor. Paralel parkta kelebek camdan şunu görünce dediler, jiple deniyorum, jipin önü dubaya çarpıyor. Yani sürekli küçük ara
Bana bunu gösterdiler, altımda pontik bir araba vardı. Şu ağacın, şu çizginin hizasına gelince tam sağ yap dediler. Aynısını bizim jip ile deniyorum, kaldırımdan uzağa denk düşüyor. Paralel parkta kelebek camdan şunu görünce dediler, jiple deniyorum, jipin önü dubaya çarpıyor. Yani sürekli küçük arabaya ayarlı bir referans noktası var. Bu işi her araçta yapabilmeyi sağlayacak bir yöntem yok mu?
prole
(24.12.19)
Dubayla aranda yarım metre mesafe bırak, arabanın arka camındaki kelebekten yandaki dubayı gör, o noktada tam sağ yap girersin. Baktın girmiyorsun dubadaki referans noktasını değiştirerek tekrar dene deneye yanıla o noktayı bulursun. Bu tekniği zaten bir tek sınavda kullanırsın onun dışında böyle geri park yapmazsın.


angelus
(24.12.19)
her aracin donus çapi farkli oluyor. özellikle küçük arabalar ile büyük arabalar arasında çok fark ediyor. büyük araclarin dönüs capi da büyük oluyor.


emrahday
(24.12.19)
o park yöntemleri sınavı kolay geç diye yapılan şeyler(ki ben destekliyorum, hatta sözlüğe bi entry yazıp küfür yemişliğim var bu konuda :d). Normalde parkla ilgili farklı yöntemler var, youtube'dan bakarsan değişik canlandırmaları görebilirsin.


nundu
(24.12.19)
Her arabanın aks aralığı, ön tekerlek ile ön tampon, arka tekerlek ile arka tampon arasındaki mesafesi eşit değil. Her arabada arabanın boyut ve şekline göre park pratiği yaparsın.


John Bloor
(24.12.19)
Her araç birbirinden farklı iken nasıl tek yöntem olsun ki?


himmet dayi
(25.12.19)
-arkasına park edilecek aracın yanına arkası aynı hizada şekilde durulur
-direksiyon tam çevrilir.
-park edilen yönün aksindeki yan aynadan arkadaki aracın park edilen yöndeki farı görülene kadar geri geri gelinir.
-Sonra direksiyon normal pozisyona getirlir.
-Aracın aynası, öndeki arabanın arka farını kapattıktan sonra direksiyon ters yöne tam çevrilir.
m.youtube.com


oz suser
(25.12.19)
(4)

Kedi için posalı besin

Kedimiz icin ND yavru kedi maması kullanıyoruz ancak bu mama tahılsız. Arkadaş bir süredir mobilya, karton, vb. kemirip duruyor Kendisi 8 aylık. Muhtemelen pika sendromu var. Bu durumda posalı gıdalar öneriliyor ve tahılsız mama sanırım posa açısından zayıf. Posalı ne verebiliriz kediye? Mobilyaları
Kedimiz icin ND yavru kedi maması kullanıyoruz ancak bu mama tahılsız. Arkadaş bir süredir mobilya, karton, vb. kemirip duruyor
Kendisi 8 aylık. Muhtemelen pika sendromu var. Bu durumda posalı gıdalar öneriliyor ve tahılsız mama sanırım posa açısından zayıf. Posalı ne verebiliriz kediye? Mobilyaları kemirmemesi, ısırmaması lazım. Mobilyadan dişiyle parça koparıp duruyor.
prole
(23.12.19)
Aynı marka mama kullanıyoruz bizim kedi yetişkin. Tüylerini atması için çim malt vb bir şey veriyor musunuz? Normalde onların beslenmesinde tahıl olmaması lazım zaten yeşillik verebilirsiniz lif için benim kedi marul brokoli gibi şeyleri çok seviyor arada iyice yıkayıp veriyorum. Belki de küçük olduğu için kemiriyordur oyun gibi. Birde kediler tuhaf hayvanlar ne zaman ne yapacağı belli olmuyor bizimki bir şey kemirmez ama paket lastiği hastası gördümü hemen yer. Eve sokmuyoruz ya da çok iyi saklıyoruz


yue
(23.12.19)
yesil kabak haslanip verilebilir, domates yiyebiliyorlar, zeytin bazilari yiyor, kedi otu denilen cimlendirilmis tahil verebilirsiniz.


mavicorap
(23.12.19)
Bizimkiler 2 yaşına gelecekler. İki tane var. Bazen eve gelen kargonun kutusunu girişte bırakıyorum. Sırayla girip oturuyorlar. Atarken bakıyorum her fişlenmiş. Bazen kitap kenarları, boşta buldukları kağıtlar, peçete poşet. Mobilya dişlemediler ama bir sürü şey dişliyorlar. Belki o kadar endişelenecek bir durum yoktur. Mobilya limon sürseniz bir süre. Limon koklayınca mala bağlıyorlar.


baal
(23.12.19)
Kutunun her yeri dişlenmiş* olacaktı.


baal
(23.12.19)
(5)

Akım korumalı priz

Bunun üçlü prizden ne farkı var? Tv için akım korumalı priz öneriyorlar. Bakıyorum modellere, uzatma kablolu çoklu prize bir de anahtar takmışlar elektriği kessin diye düğmeden. E ondan bende de var. Akım korumalı olanın farkı ne?
Bunun üçlü prizden ne farkı var? Tv için akım korumalı priz öneriyorlar. Bakıyorum modellere, uzatma kablolu çoklu prize bir de anahtar takmışlar elektriği kessin diye düğmeden. E ondan bende de var. Akım korumalı olanın farkı ne?
prole
(21.12.19)
belli bir akim degerinden sonra (muhtemelen 10A) atiyor. kenarinda bi yerde bi tus daha vardir oradan tekrar calistiriliyor. evlerdeki sigorta degerleri genelde 16A falan. cihazlari voltaj-akim dalgalanmalarindan koruyor(korumaya calisiyor) yani.


icim urperiyor
(21.12.19)
bildiğim kadarıyla tv kurulumu yapanların onları satmaları karşılığında prim alıyorlar ve normalinden hiç bir farkı yok.


avatar is back
(21.12.19)
Benim bildiğim bazılarının içinde varistör oluyor. Yüksek voltajda direnci düşen bu devre elemanı bütün akımı üstünden geçirip kendisini feda ediyor kabaca.


reactionic
(21.12.19)
akım korumalı prizde aç-kapama şalteri dışında bir sigorta olur. akım, anma değerini aşarsa sigorta elektriği keser. sigortayı değiştirmeden de tekrar çalışmaz. 1$'lık sigorta ile 5k TL'lik cihaz korursunuz.


helenart
(21.12.19)
İçinde bir adet 1 TL değerinde varistör var, kutupsuz kondansatöre benziyor ama slında direnç gibi.

Genelde de 250 volt değerinde olur, olurda voltaj bu değerlerin üzerine çıkarsa yanar ve akımı keserek cihazları korur.

Bu zamanda şehir şebekesinin 230 volt üzerine çıkması neredeyse imkansız. 10 yıldır haftanın 6 günü dükkanım açık, sık sık da elektrik kesilir ve geri gelir. Bir kere bile ne benim ne de çevremdeki hiç bir esnafın cihazları zarar görmedi.

Evde tv için kullanıyorum ama bence gereksiz bir zamazingo, gereksiz değil de aslında böyle bir tehlike yok şu an.


John Bloor
(23.12.19)
(1)

TTNET taahhüt devam ederken başka internet

Merhabalar. TTNET ile 2 yıllık taahhütlü bir anlaşma imzaladık ancak şimdiki 24mbit internet hızlı internete 69 lira verirken başka internet sağlayıcılar bundan çoook daha fazlasını az bir farkla sunduğu için ona geçmeyi düşünüyorum. Ancak 1 senelik daha taahhüt var. Bu tavuğu kapatmadan başka bir s
Merhabalar. TTNET ile 2 yıllık taahhütlü bir anlaşma imzaladık ancak şimdiki 24mbit internet hızlı internete 69 lira verirken başka internet sağlayıcılar bundan çoook daha fazlasını az bir farkla sunduğu için ona geçmeyi düşünüyorum. Ancak 1 senelik daha taahhüt var. Bu tavuğu kapatmadan başka bir sağlayıcıya geçmek gibi bir şey mümkün mü?
prole
(20.12.19)
eğer kablo çekebilirsen boş port da varsa mümkün. önceki evimde 2 hat kullanıyordum ben.


konetsu
(20.12.19)
(5)

Kedimin neyi var?

Bu manyak 7 aylık ve bir süredir bu şekilde oyun oltasının ahşap çubuğunu, masayı sandalyeyi, kalemleri (ahşap ya da sert plastik), bazı lastikleri kemirip duruyor. Videoda kemirdiği de kabloyu sarmaya yarayan lastik bir parça. Nihayetinde parçaladı da. Bu arkadaşın derdi nedir, fikirlerinizi alabil
Bu manyak 7 aylık ve bir süredir bu şekilde oyun oltasının ahşap çubuğunu, masayı sandalyeyi, kalemleri (ahşap ya da sert plastik), bazı lastikleri kemirip duruyor. Videoda kemirdiği de kabloyu sarmaya yarayan lastik bir parça. Nihayetinde parçaladı da. Bu arkadaşın derdi nedir, fikirlerinizi alabilir miyim?

streamable.com
prole
(18.12.19)
bence normal kedi. oyun peşinde.


foolrules
(18.12.19)
Normal. Özellikle böyle sarkan ve hareketli şeyleri görünce bu şekilde davranıyor benim kedim de.


himmet dayi
(18.12.19)
Kedi normal de kediler bizim bildiğimiz normal tanımının içinde değil :)

O an gözüne kestirmiştir, canı sıkılmıştır, şöyle iki "fıtı fıtı" yapsamdan başlayıp "hain kablo, gebertirim seni" ye kadar uzanan manyaklıkları olur. Normaldir bir kedi için.


SiyamkedisiZorro
(18.12.19)
Dişleri/diş etleri kaşınıyor olabilir, en azından telefonla da olsa veterinerinize bir danışın. Suyuna karıştırılan şu tarz ürünler var: prntscr.com , belki işinize yarayabilir.


Tam1Hi0n3
(18.12.19)
Kablonun kenarındaki parçayı ısırıyor gördüğüm kadarıyla. Büyük ihtimal laptop kablosu. Aynısını benim kedi de yapıyor yalnız bendeki kablo kemirmiyor. O parçada ne var bilmiyorum ama benim kediye de cazip geliyor. Cırt cırtlı bir şey halbuki sert de değil.


Topalordek
(18.12.19)
(2)

Philips TV nereden alınır?

Merhabalar,LED TV almayı düşünüyoruz. Bu Philips'in mağazasını, bayisini İstanbul'da göremedim. İnternetten mi almalı yoksa bayilerde daha uyguna gelebilme ihtimali olur mu? Ne önerirsiniz?
Merhabalar,

LED TV almayı düşünüyoruz. Bu Philips'in mağazasını, bayisini İstanbul'da göremedim. İnternetten mi almalı yoksa bayilerde daha uyguna gelebilme ihtimali olur mu? Ne önerirsiniz?
prole
(16.12.19)
teknoloji marketler ve online alışveriş siteleri. philipsin bildiğim kadarıyla kendi satış mağazası yok.


xrated
(16.12.19)
Biz gittigidiyor'dan almistik, philips'in kendi servisi gelip kurmustu.


taurina
(16.12.19)
(3)

Son kullanma tarihi geçmiş Atarax

Ya yarım tablet atacağım da SKT 06/2019. Sorun olur mu?
Ya yarım tablet atacağım da SKT 06/2019. Sorun olur mu?
prole
(15.12.19)
olmaz hepsini iç.


mahone
(15.12.19)
Olmezsen de olumlu bir etkisi olmaz zaten. Şampuanlarin bile SKT'den sonra olumlu etkisi yok oluyor.


himmet dayi
(16.12.19)
olmaz, etkisi azalır.


(2)

Avukat arkadaşlar (böyle bir şey olabilir mi ya?)

bir arkadaşın yaralama davası vardı. ceza çıkmış ve yakalama kararı bekleniyormuş. bu arkadaş avukat ile görüştü, avukat da karara itiraz için dilekçe verecekmiş ancak önce yakalama kararının çıkmasını bekliyor. bu sırada başka biri bu arkadaşa diyor ki "bizim tanıdıklar var, bu iş dilekçe ile olmaz
bir arkadaşın yaralama davası vardı. ceza çıkmış ve yakalama kararı bekleniyormuş. bu arkadaş avukat ile görüştü, avukat da karara itiraz için dilekçe verecekmiş ancak önce yakalama kararının çıkmasını bekliyor. bu sırada başka biri bu arkadaşa diyor ki "bizim tanıdıklar var, bu iş dilekçe ile olmaz. biz kararı bozdururuz yargıda, normalde 200bin lira ama size 50bin liraya olur". ben duyunca dellendim tabi "öyle saçmalık mı olur, avukata sormadan iş yapmasınlar, dolandırılacaklar" diye zira daha önce de dava yargıtayda iken davanın düşmesi için bunlardan yine birileri para aldı ve sonra parayı kaptırdıklarıyla kaldılar. ama diğer taraftan yargıda da rüşvet operasyonları döndüğü için bu iş rüşvet işi mi dolandırıcılık mı bilemiyorum. bu işin aslı astarı nedir?
prole
(12.12.19)
Ya avukata para vermekten imtina eden adamlar elin işbitiricilerine bu paraları gözü kapalı veriyor. Dolandırıcı tabii. O kadar parası varsa arkadaşınızın kendisine ona göre iyi bir avukat tutsaydı. Böyle adamlar çoktur. Hukuk işinde size "Yüzde yüz hallederiz o işi" diyene inanmayın. Bu adamlar parayı alır, bütün işi avukat yapar, iş olumlu sonuçlanırsa kendilerinden bilinir, olumsuzsa da avukattan.


microfiction
(12.12.19)
Ben aynı işi 10 bine yaparım söyle arkadaşına, o on bini de duyurudan öğrencilere dağıtırım sevaba bak.


John Bloor
(13.12.19)
(6)

Kış lastiği için marka önerisi

Arkadaşlar kış lastiği almamız lazım. Güney ili olduğu için kış lastiği konusunda tecrübeli değiliz. Bizim oralar hep yaz:) Ancak kuzeye uzun yola gidilecek muhtelif zamanlarda. Önerdiğiniz marka/model var mıdır? Çok uçuk fiyatlı olmaması tercihimizdir. Belki fikir vermesi açısından 225/55 R18.Çok u
Arkadaşlar kış lastiği almamız lazım. Güney ili olduğu için kış lastiği konusunda tecrübeli değiliz. Bizim oralar hep yaz:) Ancak kuzeye uzun yola gidilecek muhtelif zamanlarda. Önerdiğiniz marka/model var mıdır? Çok uçuk fiyatlı olmaması tercihimizdir. Belki fikir vermesi açısından 225/55 R18.

Çok ucuk fiyatlı olmasın diyorum, Nokian diyorsunuz:) Ama veritabanına kaydedildi.
prole
(11.12.19)
Kış lastiği konusunda Nokian zirve marka


KUCO
(11.12.19)
petlas lassa al zaten çok kullanmazsın. iyi marka istersen continental iyidir.


mikahakkinen
(11.12.19)
Bende nokian diyorum.


E.R.W.
(11.12.19)
Şu seçeneklerden seçebilir miyiz?

Hankook
Bridgestone
Petlas


prole
(11.12.19)
Hankook ve bridgestone petlas'tan iyidir. İkisinden hangisi iyiyse seçin. Ha petlas da is görür ekstrem şartlar olmadıkça.


@karaciğerim e katılıyorum.
1. michelin conti goodyear pirelli
2. hankook bridgestone nokian falken dunlop
3. kumho sava petlas lassa

sıralama bu. buna göre seç.


mikahakkinen
(11.12.19)
(2)

LED TV seçimi

Aşağıdaki 4 TV'den hangisini, neden seçerdiniz? Cevapları sabaha toplarım artık:)https://www.zkelectronics.com/comparetv/lg-55sm8600pla/uk/lg-55sm8200pla/ukhttps://www.zkelectronics.com/comparetv/samsung-qe55q60ratxxc/uk/sony-kd-55xf9005/uk/
Aşağıdaki 4 TV'den hangisini, neden seçerdiniz? Cevapları sabaha toplarım artık:)

www.zkelectronics.com
www.zkelectronics.com
prole
(10.12.19)
Sony xf
100 Hz va panel
Full array dimming
Nerdeyse oled kadar iyi siyah
Renk doğruluğu çok iyi
Android işletim sistemi biraz yavaş çalışıyor ama dert edilecek seviyede değil.

LG ve Samsung'un renkleri bana göre doğal değil.


orient blue
(11.12.19)
qledli samsung tercihimdir. tabi ki sony bu işte kraldı. ama artık sektör tamamen samsungla lgye kaldı.


mikahakkinen
(11.12.19)
(7)

Boomer muhabbeti ne?

Bu Twitter'da dönen boomer muhabbeti nedir?
Bu Twitter'da dönen boomer muhabbeti nedir?
prole
(10.12.19)
Amerikada jenerasyon ve tuketim aliskanliklari bazli sosyoloji/marketing terminolojisi gibi Lost Generation, Greatest Generation, Silent Generation, Baby boomers, Generation X, Millennials... diye giden bir geyik var.

Baby boomers ikinci dunya savasindan sonraki ekonomik kalkinma ve ucuz arazi gibi seylerin uzerine cokup kaymagini yiyen, su an 60-70 yasida olan kesim.

Boomerlar gencleri elesitirdiginde veya geri kafali bir sey soylediginde milenniallar "yav he he" minvalinda "OK boomer" diyor.


hot potato
(10.12.19)
Twitter'da asla bilinmedik kitapların yazarı fosil olmuş bir dayı varmış, 80'lerde ve 90'larda doğan insanların neden beş para etmez gerzekler olduğunu yazmış da yazmış. Cumhuriyeti sandıkta kaybeden nesillermişiz. Sanki malum partili emmilerle teyzeler kendi kuşağından değilmiş gibi. Ben de bugün gördüm kendisine hitaben "Ok Boomer" denildiğini. Daha evvel duymuşluğum yoktu.


stoa
(10.12.19)
şanslı moruk gibi bir şey. Şimdi ortalama bir mezun 10 aşamalı mülakatlardan geçip, staj, tecrübe kovalayıp sınırlı pozisyonalara yerleşmeye çalışıyor. Bunlar mezuniyet sonrası direk hazır, garanti pozisyonlara yerleşmiş beleşçiler


freedonia
(10.12.19)
türkiye'deki karşılığı 38-40 yaşında emekli olmuş nesil.
şimdiki gençler kazandığı her 10 liranın 4 lirasını, bu gibi boomerların ülkeye bıraktığı borçları ödemekle geçiyor.

aynı şeyin amerikan versiyonu.


tchuck
(10.12.19)
Simdiki jenerasyondan cok daha fazla maas almis (enflasyon heaba katilinca) ve oturdugu evi bugunku fiyatlarin 1/5'ine almis, sacma sapan emeklilik yasalariyla 50 yasinda dolgun emeklilik maaslari almaya baslamis adamlar yeni nesili asagilamaya calisinca "OK Boomer" deyip geciyorsun. Bir nevi "bak suradan siktir git" demenin kibarcasi.


fortisvita
(10.12.19)
boomer olayı da savaştan sonraki patlayan yeni doğan oranı sebebiyle verilmiş.


sttc
(10.12.19)
(3)

O şey ne?

Ya kiliselerde minyatürleri var. Özellikle Amerika'da da bebeler piyes falan yapıyor: böyle ağaçlık çayırda, bir kırsal evi var kerpiçten, önünde keçi, koyun falan, bir grup insan var, biri odun taşıyor, bir olaylar dönüyor hani böyle figürler, dini bir şey genelde noelde ortaya çıkıyor, bir olay an
Ya kiliselerde minyatürleri var. Özellikle Amerika'da da bebeler piyes falan yapıyor: böyle ağaçlık çayırda, bir kırsal evi var kerpiçten, önünde keçi, koyun falan, bir grup insan var, biri odun taşıyor, bir olaylar dönüyor hani böyle figürler, dini bir şey genelde noelde ortaya çıkıyor, bir olay anlatiyor heralde
O işte ne?
prole
(07.12.19)
christmas zamanı ise İsa nın doğumunu canlandırıyo olabilirler.


sttc
(07.12.19)
Aynen ya öyleymiş. Tarifini de buldum: youtu.be
Siz de evde yapabilirsiniz:)


prole
(07.12.19)
(bkz: nativity)


mavicorap
(08.12.19)
(4)

TV seçimi konusunda yardım

Arkadaşlar, 55" TV alacağım, aşağıdaki 3 model arasında kaldım. Aslında Samsung olan codec sorunu yaşadığı için USB bellekten falan video oynatma sorunu yaşıyormuş, ona biraz uzağım. Ben fikrinizi almak isterim, özellikle LG olan konusunda. Bir de ilk linkteki iki LG arasında ayak dışında ne fark va
Arkadaşlar, 55" TV alacağım, aşağıdaki 3 model arasında kaldım. Aslında Samsung olan codec sorunu yaşadığı için USB bellekten falan video oynatma sorunu yaşıyormuş, ona biraz uzağım. Ben fikrinizi almak isterim, özellikle LG olan konusunda. Bir de ilk linkteki iki LG arasında ayak dışında ne fark var, anlamadım. Başka TV öneriniz varsa paylaşın lütfen.

1. Karşılaştırma: www.epey.com

2. Karşılaştırma: www.epey.com
prole
(07.12.19)
tekrar söyleyeyim :)
yenileme hızı 100 hz vs 50 hz, karşılaştırmam bile

4k bir aksiyon filmini, maçı yan yana koy fark bariz olur :)


Samsung 55q7 kullanıyorum 1 yıldır. Çok güzel 4K ve 1080p arşivim vardı. Yarısından çoğunu televizyon codec sorunu yüzünden oynatmıyor. Ama bu televizyonlarda kablosuz ekran aktarımı çok kolay. Bilgisayardan kablo kullanmadan görüntüyü tvye aktarıp izliyorum. Codecler için böyle çözüm yapabilirsniz eğer samsunga karar verirseniz


Negombo
(07.12.19)
bi akrabamda gördüm, baktım inceledim bu samsung modeli çok hoşuma gitti,
airplay2 var iphone, ipad vb cihazlardan 3 saniyede görüntü aktarıyorsun, çok hoşuma gitmişti.


ravenudon
(07.12.19)
Samsung daha iyi ama onu alana kadar butceni zorlayabiliyosan xf9005 al 55 inch


(2)

Duvar ses yalıtımı / Dekoratif kaplama

Yan daireden gelen ve bizden giden sesi engellemek istiyorum. Duvarlar yalıtımsız malesef. Şimdi birnde TV alacağım ve TV'yi yan daireye bitişik olan ve iki kolon arasındaki duvara ya asacağım ya da önüne koyacağım. Hem dekoratif olsun hem de sesi engellesin diye de ociki kolon arasindaki duvara duv
Yan daireden gelen ve bizden giden sesi engellemek istiyorum. Duvarlar yalıtımsız malesef. Şimdi birnde TV alacağım ve TV'yi yan daireye bitişik olan ve iki kolon arasındaki duvara ya asacağım ya da önüne koyacağım. Hem dekoratif olsun hem de sesi engellesin diye de ociki kolon arasindaki duvara duvar kağıdı yapıştırmayı düşünüyorum. Yani oraya bir kaplama gelecek illa ki:) Şimdi ses yalıtımının sesin kaynaklandığı yerde yapılması gerektiğini ve en ufak yalıtımsız alandan bile gecebildiğini biliyorum. Ancak yine de minimum seviyede bile olsa, maksimum derecede yalıtımı o iki kolon arasındaki duvarı hangi malzeme ile kaplarsam elde ederim? Mesela ahşap laminant kaplayabilirim ya da taş, seramik kullanabilirim. Dekoratif strafor ya da düz duvar kağıdı, hatta desenli ses yalıtım süngeri. Bunlardan hangisi en iyi yalıtımı (özellikle de yandan bana gelen sesin yalıtımını) sağlar?

Tüm odayı ya da karşı daireyi yalıtma ihtimalim yok. Kısmi yalıtım ile maksimum verimlilik sağlayabileceğim her öneriye açığım.
prole
(07.12.19)
Aynı dertten muzdaribim - takip


süngerle yalıtım olmaz. yalıtım diyorsan duvar öreceksin. en kötü alçı levha ile kuru duvar falan olmalı. ama duvarın üstüne yeni duvar şart. öteki türlü her çözüm mantar.


alperz
(07.12.19)
(1)

Kulak içi kulaklık tavsiyesi (açıklamalı)

Merhabalar,Sizlerden kulaklık tavsiyesi istiyorum. Daha önce elimde cx 200 vardı ama basit bir kulaklıktı. Sesler çok net değildi. Onu bırakıp sennheiser precision cx 300-ii'ye geçtim ancak sesler her ne kadar net ve dolu dolu olsa da ses seviyesi cok düşüktü. Yani jazz, klasik dinlerken iyi ama roc
Merhabalar,

Sizlerden kulaklık tavsiyesi istiyorum. Daha önce elimde cx 200 vardı ama basit bir kulaklıktı. Sesler çok net değildi. Onu bırakıp sennheiser precision cx 300-ii'ye geçtim ancak sesler her ne kadar net ve dolu dolu olsa da ses seviyesi cok düşüktü. Yani jazz, klasik dinlerken iyi ama rock, metal dinlerken hic zevk almıyorsun. Ondan keyif alamayınca jbl t450bt'ye geçtim. Bunda da şöyle sorunlar var: kulak üstü kulaklıkların kullanışsız olması yanında ses seviyesi çok yüksek değil, en yüksek seste çatlama yapıyor, Equalizer kullanınca rock modunda baslar giderken equalizer kapalıyken de baslar yok! Bu şartlar altında kablolu-kablosuz farketmez, kulak içi, baslar ve tizler dengeli, yüksek seste de dolu dolu müziği verebilecek, uçuk kaçık fiyatlara olmayan şöyle 200, bilemedin 250 liraya kadar kulaklık var mıdır?
prole
(06.12.19)
biraz daha çıkabilirsen şu urun.n11.com


In a silent way
(06.12.19)
(1)

İdefix'ten alınan e-kitabı Kindle ile okumak

Her yerde "kobo kobo" yazmışlar. Kindle ile okuyabilir miyiz? Nasıl olacak?
Her yerde "kobo kobo" yazmışlar. Kindle ile okuyabilir miyiz? Nasıl olacak?
prole
(05.12.19)
calibre ile yapılabiliyordu. bir kaç yıl önce yapmıştım, hala geçerli mi bilmiyorum. önce epub dosyasının copyright korumasını kaldırıyorsunuz, sonra da epub dosyasını mobi uzantısına çevirip kindle'a atıyorsunuz.


bellbane
(05.12.19)
(1)

Seiko 4R35B otomatik saat makine kalibrasyonu

Yahu Türkçelerinden emin değilim de işte 4R35B watch movement accuracy ile ilgili sorunum var. Saatim sürekli ileri gidiyor. Sabah 9'da tam kalibrasyon yaptım, şu an 3 saniye ileri. Haftada 3-4 dakika ileri gidiyor. Saat de Presage serisi, öyle dandirik falan da değil. Bunun doğruluğunu nasıl sağlar
Yahu Türkçelerinden emin değilim de işte 4R35B watch movement accuracy ile ilgili sorunum var. Saatim sürekli ileri gidiyor. Sabah 9'da tam kalibrasyon yaptım, şu an 3 saniye ileri. Haftada 3-4 dakika ileri gidiyor. Saat de Presage serisi, öyle dandirik falan da değil. Bunun doğruluğunu nasıl sağlarım? Mümkün mü yoksa ileride yine mi patlar?
prole
(03.12.19)
Otomatik saatlerin doğasında olan bir şey bu. Sonuçta biz bunu baştan kabul ederek quartz kullanmıyoruz. Sattiniz yeniyse normaldir, bir süre sonra sapma azalacak zemberek kendini bulacaktır. Ancak saatiniz eskiyse haftada 3-4 dakika normalden fazla. Bir darbe ya da manyetik alana uğramadıysa, güvendiğiniz bir otomatik ustası arka kapağı açarak rotorun altından müdahale edecek. Otomatik saatlerin masada durduğunu yön bile sapmayı etkiyelebilir. Vesselam saat yeniyse bekleyin.


Başkalaşım
(03.12.19)
(1)

Kedim masayı ısırıyor

Bu terörist kedi ham ağaç masanın ayaklarını dişliyor, bir parça baş verdi mi de onu çekiştirip parçalıyor. kendisi aylık british shorthair. masanın iç kısımlarına bant çektik, şimdi de dışına dadandı. kurşun kalem gasp edince de onu parçalıyor. geçici bir durum mu? ne yapılabilir?
Bu terörist kedi ham ağaç masanın ayaklarını dişliyor, bir parça baş verdi mi de onu çekiştirip parçalıyor. kendisi aylık british shorthair. masanın iç kısımlarına bant çektik, şimdi de dışına dadandı. kurşun kalem gasp edince de onu parçalıyor. geçici bir durum mu? ne yapılabilir?
prole
(02.12.19)
Dişleri kaşınıyor muhtemelen, geçer bence.
Korumak istediğiniz yere sirke sürebilirsiniz.


mhm
(02.12.19)
(1)

Ben aldırma operasyonu

Merhabalar, burnumun üstünde senelerdir (belki 16-17 sene) ne uzalan ne kısalan bir ben var. Resimde görüldüğü gibi bir ben. Güneş beni galiba, öyle et beni gibi değil. Temsili görsel: (git: https://seyler.ekstat.com/img/max/800/C/C9P5BOCYIRTLHOc1-637042352849157133.jpg)Çapı da 1-2 mm anca vardır. B
Merhabalar, burnumun üstünde senelerdir (belki 16-17 sene) ne uzalan ne kısalan bir ben var. Resimde görüldüğü gibi bir ben. Güneş beni galiba, öyle et beni gibi değil. Temsili görsel: (git: seyler.ekstat.com )

Çapı da 1-2 mm anca vardır. Bir de gecenlerde bunun yanında bir karaltı gördüm, siyah nokta sandım. Biraz uğraştım, ertesi hafta armut gibi ben çıktı orda. Oldukça canımı sıktı bu. Şimdi ben bunları aldırmak istiyorum ancak kafama takılan birkaç soru var.

1) bu tip ufak ve yüzeysel benleri aldırmak mümkün mü?
2) daha rahatsız edici bir iz kalır mı?
3) bunun için hangi polikliniğe gitmek gerekir (özel ve devlet önerileriniz varsa öğrenmek isterim)?
4) ortalama operasyon ücreti nedir?

Şimdiden teşekkürler.
prole
(02.12.19)
6-7 yıl önde benzer bir operasyon geçirerek burnumun üzerinde ve yanında iki ben aldırdım.
1) evet mümkün
2) hayır hiç iz kalmadı
3) cildiye veya plastik cerrahi. Ben plastik cerraha yaptırmıştım.
4) o zamanlar özel hastane de sgk + 700 lira gibi bir ücret ödemiştik.


tss
(02.12.19)
(1)

Yırtık/Çizik Deri Çizme Tamiri

Merhabalar,Kedimizin hain bir saldırısı sonucu yeni alınan ve bir daha alınamayacak kadar para verilen deri çizme aşağıdaki fotoğraftaki hale gelmiştir. Eşim yırtık olduğunu da söyledi. Tamir edilebilir mi, nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden teşekkürler.
Merhabalar,

Kedimizin hain bir saldırısı sonucu yeni alınan ve bir daha alınamayacak kadar para verilen deri çizme aşağıdaki fotoğraftaki hale gelmiştir. Eşim yırtık olduğunu da söyledi. Tamir edilebilir mi, nasıl bir yol izlemeliyiz? Şimdiden teşekkürler.
prole
(30.11.19)
Ayakkabi tamircisine goturun. O yapar.


kuehles blondes
(30.11.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.