Giriş
(7)

gss borcu olanlara sene sonuna kadar tedavi ücretsiz mi?

selam fellas,cumhurbaşkanı karar yayınladı http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/03/20190329-6.pdf fakat hala devlet hastanelerine giden gss borcu olanlardan tedavi ücreti alınıyormuş. doğru mudur? giden var mı?teşekkürler.
selam fellas,

cumhurbaşkanı karar yayınladı www.resmigazete.gov.tr fakat hala devlet hastanelerine giden gss borcu olanlardan tedavi ücreti alınıyormuş. doğru mudur? giden var mı?

teşekkürler.
rahat ya
(03.05.19)
dün böyle bir duyuru vardı bir göz atın isterseniz. www.eksiduyuru.com


kitik
(03.05.19)
@kitik

ben de onu okuduğumdan şüpheye düştüm zaten. haftaya bugün 3 ayrı poliklinikte randevum var bu karara güvenerek aldım o yüzden gidip gitmemekte kararsız kaldım.


rahat ya
(03.05.19)
Ücretsiz.
Provizyon vermiyor diyorsa da vermesine gerek yok, fatura sgk'dan ödeniyor dersiniz.


aylakadam
(03.05.19)
@aylakadam

nasıl olacak? kararı çıktı alıp gitmeyi düşünüyorum artık. provizyon vermiyor deyip geri gönderirse diye.


rahat ya
(03.05.19)
Ben borcu epeydir ödememiştim, bu hafta sorun yoktu. Bu duyuruyu görünce girdim, "provizyon verilememiştir" diyor.

www.turkiye.gov.tr


hayirsiz
(03.05.19)
bende de 30 gün sigorta olmadığı için verilmedi gibi bir şey yazıyordu. ne yapıcaz? :(


hknty
(03.05.19)
niye böyle ki? :( bu uzun yol. memurlar laftan anlamıyor zaten bir de bu şekilde daha da zorlaşır.


hknty
(03.05.19)
(1)

istanbul avrupa yakası f/p oranı en iyi ingilizce kursu hangisidir?

selam fellas,bi arkadaşım için ingilizce kursu araştırıyoruz. avcılar, bakırköy, beylikdüzü ekseninde çok da tuzlu olmayan memnun kaldığınız ingilizce kursları hangileridir?teşekkürler.
selam fellas,

bi arkadaşım için ingilizce kursu araştırıyoruz. avcılar, bakırköy, beylikdüzü ekseninde çok da tuzlu olmayan memnun kaldığınız ingilizce kursları hangileridir?

teşekkürler.
rahat ya
(18.04.19)
illa kurs olması gerekmiyorsa cambly'i öneririm


EyLüL Kizi
(18.04.19)
(2)

ttnet'te bugün bi yavaşlık mı söz konusu?

soru başlıkta.teşekkürler.
soru başlıkta.

teşekkürler.
rahat ya
(17.04.19)
bizim internet kötü bayağı, ondan olabilir.


KaraSakall
(17.04.19)
Hissetmedim


mekaniker
(17.04.19)

ttnet hız problemi hakkında küçük bi soru

selam fellas,hemen konuya giriyorum;bu sabahtan beri ttnet hızımda bi sorun var. 15 mbit'e kadar hız alırken bu sabah birden bu hız 0,01 mbit'e düştü. daha sonra müşteri hizmetlerini aradım sorunu kısmen düzelttiler fakat şöyle bi şey, önceden speedtest'te hız testi yaparken direkt 0-15 mbit'e çıkıy
selam fellas,

hemen konuya giriyorum;

bu sabahtan beri ttnet hızımda bi sorun var. 15 mbit'e kadar hız alırken bu sabah birden bu hız 0,01 mbit'e düştü. daha sonra müşteri hizmetlerini aradım sorunu kısmen düzelttiler fakat şöyle bi şey, önceden speedtest'te hız testi yaparken direkt 0-15 mbit'e çıkıyordu hızım. şimdi ise 0-1-2-3-4-5-6-7-8-9-10...15 şeklinde yükseliyor. bu da doğal olarak sayfaları açarken ya da video izlerken geç açılmasına neden oluyor.

ttnet hiçbir sorun yok diyor ısrarla. modemden dediler, kendi modemlerini taktım yine aynı.

acaba bu sorunu yaşayan bi tek ben miyim?

saygılar sevgiler.
rahat ya
(17.04.19)
(3)

temettü ödemesi hakkında ufak bi soru(acil)

selam fellas,https://eksiup.com/d517589aa585ekteki şirketin temettü ödemeleri olarak (900.000) olarak görüyoruz. bunu -900.000 olarak mı algılamalıyız? bu bir. ikincisi eğer -900.000 olarak algılarsak bu şirket ortaklara temettü ödememiş mi hiç bunu mu anlamalıyız?teşekkürler şimdiden.
selam fellas,

eksiup.com

ekteki şirketin temettü ödemeleri olarak (900.000) olarak görüyoruz. bunu -900.000 olarak mı algılamalıyız? bu bir.

ikincisi eğer -900.000 olarak algılarsak bu şirket ortaklara temettü ödememiş mi hiç bunu mu anlamalıyız?

teşekkürler şimdiden.
rahat ya
(02.03.19)
1. Evet
2. Ödemiş işte 900 bin. O da nakit çıkışı olarak gözüküyor. Neden ödememiş gibi algılayasınız ki?


507
(02.03.19)
@507

parantez içide olunca kafam karıştı bi an ya. tamam yani 900.000 lira temettü ödemiş ortaklara yani sorun yok di mi?


rahat ya
(02.03.19)
sorun yok. amerikan muhasebesinde parantez içine almak; önüne eksi koymak anlamın taşır.


507
(02.03.19)
(7)

ingilizce öğrenmenin en ucuz yolu nedir?

selam fellas,kız arkadaşım ingilizce öğrenmek istiyor ama kursa gidebilecek kadar maddi imkanı yok. özellikle iş görüşmelerinde falan ingilizce sınav ya da mülakatlarda sıkıntı yaşıyor çok doğal olarak da tercih edilmiyor. kursa gitmeden online şekilde ya da başka bi şekilde nasıl maliyetsiz şekilde
selam fellas,

kız arkadaşım ingilizce öğrenmek istiyor ama kursa gidebilecek kadar maddi imkanı yok. özellikle iş görüşmelerinde falan ingilizce sınav ya da mülakatlarda sıkıntı yaşıyor çok doğal olarak da tercih edilmiyor. kursa gitmeden online şekilde ya da başka bi şekilde nasıl maliyetsiz şekilde öğrenebilir?

teşekkürler.
rahat ya
(31.01.19)
Udemy.


shangrilla
(31.01.19)
En ucuz yolu zamandır bence, en az 2 seneyi sadece İngilizceye ayıp gece gündüz İngilizce çalışmak. Gramer ve kelime çalışmalarının yanında Youtube ve internet kaynakları, pekiştirici uygulamalar ve seviye seviye hikaye kitapları ve ing altyazılı diziler, podcastlar. Seviye daha da ilerleyince speaking için ana dili İngilizce olanlarla konuşma uygulamaları var.


siyah giyen adam
(31.01.19)
ingilizce kursuna gidince belli başlı kitapları kur kur verip o üniteler üzerinden gidiyorlar. bir kitap alıp oradaki egzersizleri çözerek grammer'ini geliştirebilir. youtube da baya yardımcı olur. çeşitli ingilizce üniteleri ile ilgili çokça video var. dinleme ve telaffuz için de yabancı dizi izleyebilir. yabancı sitelerde bulunan yazıları okumaya çalışabilir. voa'nın çeşitli seviyeler için içerik sunan bir sitesi var. oraya bakabilir. birazcık çalışma ile ve ingilizce literatürü takip etmeyle grammer'i oturtup yazmayı becerebilirse, geriye bir tek konuşma kalıyor. onun için de ingilizce konuşma kulüpleri bulabilir.


En ucuz yolu aslinda en etkili yolu, kelime ve kalip ezberleyecek, kendi kendine dialog yazacak, dilbilgisi calisacak, sorusu olursa internetten soracak.


Traveller
(31.01.19)
En ucuz yolu torrentten dizi film indirip adam gibi altyazısız izleyip anlamaya çalışacak düzeyine göre. Hiç olmuyorsa ing altyazılı izleyecek.

Kursla ingilizce mi öğrenilir yapmayın ya ben bir tane kursa gidip de ingilizce konuşabilen konuşulanı anlayabilen görmedim. Kurslar para tuzağı değil ama öğrenmenin bir yolu da değil. Sadece disipline sokar öğrenmek isteyeni, para verdim gideyim bakayım diyerekten.

İlgi meselesi. Türkçe tv izlemesin öğrenir.


msn'den yabancı hatun kaldırmak.

cinsiyetçilik yapmamak lazım dilde ayıp olmaz, msn'de yabancı hatun "nude"leri almaya çalışmak her zaman en iyi ingilizce öğrenme yöntemidir.


En kolay yol arkadaşın dediği gibi dizi-film izleyerek. İnsan istemeden de olsa bir şeyler öğreniyor. Bunu kademe kademe yapabilir. Önce bölümü türkçe altyazılı izler, sonra ingilizce altyazı. Youtube'daki çoğu ingilizce video'da altyazı seçeneği oluyor. Daha sonra ilerletmek için türkçe çevirisi olan ingilizce makaleleri okuyabilir. Uçaklardaki dergilere mesela online ulaşabilir. Dizi-filmin önemi ise telaffuz kısmında ortaya çıkıyor. Türkiye'de birçok akademisyen yazılı olarak ingilizce öğrendiği için konuşmada ve anlamada sıkıntı yaşıyorlar. Aslında ingilizce bilmiyorlar, sadece yds'den 65 alabilecek duruma geliyorlar. Çare dizi-film.


the coon
(31.01.19)
(1)

nutuk'u hangi yayından okuyayım?

elimde iş bankası kültür yayınları'nın bi baskısı var ama kaynak yayınları'nın baskısı en arı dille aktarılmış diye okudum. iş bankası kültür yayınlarının ön sözünde orijinal nutuk'taki belgeler kısmı dahil edilmemiştir bu baskıya demiş. kaynak yayınları'nın baskısı sanki daha mı iyi? teşekkürler.
elimde iş bankası kültür yayınları'nın bi baskısı var ama kaynak yayınları'nın baskısı en arı dille aktarılmış diye okudum. iş bankası kültür yayınlarının ön sözünde orijinal nutuk'taki belgeler kısmı dahil edilmemiştir bu baskıya demiş.

kaynak yayınları'nın baskısı sanki daha mı iyi?

teşekkürler.
rahat ya
(14.01.19)
kaynak'ı görmedim. ama iş bankasındaki baskısı bence çok iyi.
arı dille aktarılmış'a gerek var mı? Anlarsın. Bakarsın, hem 4-5 yeni kelime öğrenirsin. :)


ebabil curnatasi
(14.01.19)
(7)

plastik damacana nasıl dezenfekte edilir?

sb.suyu aldığım sucuya uyuz oldum bi getiriyor bi getirmiyor, inat ettim ondan almayacağım artık kendim marketten suyu alıp damacanaya suyu aktarıyorum fakat damacananın belli aralıklarla temizlenmesi gerek malum yosunlanma vs. için. evde damacanayı nasıl dezenfekte edebilirim? not: damacana plastik
sb.

suyu aldığım sucuya uyuz oldum bi getiriyor bi getirmiyor, inat ettim ondan almayacağım artık kendim marketten suyu alıp damacanaya suyu aktarıyorum fakat damacananın belli aralıklarla temizlenmesi gerek malum yosunlanma vs. için.

evde damacanayı nasıl dezenfekte edebilirim?

not: damacana plastik mavi olanlardan.

teşekkürler.
rahat ya
(12.01.19)
Bira yapım kitlerinin dezenfekte şeyleri işe yarar belki.


Delay Fuze
(12.01.19)
Plastik olanların belli bir kullanım ömrü var. Misal, 20'nci dolumdan sonra geri dönüşüme gidiyor. Aksi halde suya ağır metal ve bilumum çerçöp salıyor. Onu bir-iki kez daha doldurun, kullanın. Bu esnada da gözünüz şu cam damacana olup tezgah üstü kullanılanlarda olsun. 20 litrelik olmak zorunda değil, 10 olsun. Maksat, çıkarıp bulaşık makinesinde yıkayabilmek.


ceyrekmunevver
(12.01.19)
damacanaya aktarıp, hijyen koşullarını aşağı çekeceğine.

bir tane 5 litrelik damacana beşiği al, böylece kolayca dökebilirsin yerinden kaldırmadan, bardağı taşırma olayın da olmaz.

ayrıca çok pratik. tepeden bırakıyorsun damacanayı sadece(5litrelik) beşik gibi eğip doldurup bırakıyorsun, bitince de atıyorsun.


killerbee
(12.01.19)
@killerbee

ee sonra damacana nereden bulacağım tekrar? ben suyu marketten 5 lt'lik bidonlarla alıyorum. damacana alsam zaten neden temizleyeyim :)


rahat ya
(12.01.19)
o 5litrelik aldığın su için beşikler var onu dedim ya ben zaten.


killerbee
(12.01.19)
1 litre suya 1 kaşık çamaşır suyu ekleyip koy içine, çalkala. boşaltıp bol suyla durula.


zgrydn
(12.01.19)
cam damacana alırsan yosunlanma sorunu çok daha az olur.


(8)

xiaomi telefon kullananlara ufak bi soru

selam fellas,1 ay önce xiaomi mi8 lite aldım. hiçbir şikayetim yok tek bi şey dışında. whatsapp ya da messenger'da yazarken bazen çok hızlı yazarken ekran birden aşağı iniyor ve ana ekranla baş başa kalıyorum. tekrar uygulamayı açmam gerekiyor dolayısıyla. bunu çok sık yaşıyorum. sizde de bu tarz bi
selam fellas,

1 ay önce xiaomi mi8 lite aldım. hiçbir şikayetim yok tek bi şey dışında. whatsapp ya da messenger'da yazarken bazen çok hızlı yazarken ekran birden aşağı iniyor ve ana ekranla baş başa kalıyorum. tekrar uygulamayı açmam gerekiyor dolayısıyla. bunu çok sık yaşıyorum. sizde de bu tarz bi sorun var mı? varsa da nasıl çözebildiniz?

teşekkürler.
rahat ya
(09.01.19)
Ben de Xiaomi (mi 5, miui 10 arayüzü) kullanıyorum ama böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım.

Geçenlerde bir arkadaşıma mi 8 Lite kurulumu yaptım, onda da hiç benzer bir sorun yaşamadım.


lordoz
(09.01.19)
Son birkaç haftadır bu sorun bende de var sanırım. Ben de ana ekran tuşuna bastığımı sanıyordum. Haftalık beta sürüm kullanıyorum, yeni sürümlerde düzelir sanırım.


zaman
(09.01.19)
@zaman

oh be. nihayet biri çıktı benimle aynı durumda olan. nasıl düzelecek hocam bu sorun ya? çok uyuz oluyorum şak diye ekran iniyor bazen bi de konuşamanın en heyecanlı yerinde oluyor bu. çok canımı sıkıyor.


rahat ya
(09.01.19)
bi de ben tuşsuz kullanıyorum. o en alttaki tuşlar olmadan kullanıyorum daha rahat kullanımı ama böyle ikide bir ekran aşağı inince hoş olmuyor.


rahat ya
(09.01.19)
Tamamen yazılımsal bir sorun, ben redmi note 4x kullanıyorum ve aynı sorun var. Yeni sürümleri takip edin ve güncelleyin elbet çözeceklerdir. Ayrıca İngilizceniz varsa geri bildirim uygulamasına yazabilirsiniz.


zaman
(09.01.19)
miui'a hoş geldin. bir sonraki güncellemeyle çözülür, yerine buna benzer saçma sapan başka sorunlar gelir.


signore
(09.01.19)
benzer sorunlar yeni güncelleme ile geldi önceden yoktu bende birkaç olaydan rahatsızım yeni sürümde umarım düzelir


basond
(10.01.19)
O mal hata bende de oluyor. Çin malina tovbe ettim zaten xiaomi ile birlikte. Zaten tovbe etmistim xiaomi ye bir sans verdim ama yemedi.
Hepsi cin'de uretiliyo yeaa demeyin simdi, cin menseili maldan bahsediyoruz.
Ne kadar iyi olursa olsun mutlaka bir yerinde bir boklul oluyor arkadas bu muadiline gore ucuz olan cin mallarinin. Mutlaka bir sikintisi bir eksigi oluyor.
Samsung, Apple falan alip gececeksin kafan rahat edecek.


stavro
(10.01.19)
(6)

sözlükte kaç gg entry olunca uçuruyorlar?

selam fellas,eskiden 20 maksimum 25 gg entry olunca sourlines tek yön bileti kesiyordu. bunda bi değişiklik var mı? yoksa istediğin kadar gg entry sahibi olsan da yazmaya devam edebiliyor musun?
selam fellas,

eskiden 20 maksimum 25 gg entry olunca sourlines tek yön bileti kesiyordu. bunda bi değişiklik var mı? yoksa istediğin kadar gg entry sahibi olsan da yazmaya devam edebiliyor musun?
rahat ya
(05.01.19)
eskiden de böyle bir kural yoktu, şuanda da yok.


otopsicocugu
(05.01.19)
eskiden vardı. 20-25 arası mı ne oldu mu direkt sorgusuz sualsiz uçuruyorlardı.


rahat ya
(05.01.19)
kural varsa bile uygulanmıyordu. "adamına göre" anlayışı vardı.
(bkz: moderasyon kayırma listesi) bu başlıkta ssg alaycı bir üslupla aşırı gg entrisi olup uçurulmayan yazarların listesini vermişti, silmiş şimdi.


g7mor
(05.01.19)
200 gg entrysi olup uçurulmayan, 1 gg entry ile uçurulan yazarlar falan vardı eskiden pek öyle katı bi kural yoktu.


yokuş
(05.01.19)
adam soru soruyor, kural yoktu yazıyoruz.

cevap olarak “eskiden vardı” diyor.

eksisozluk.com

bak bunu 2012 yılında yani yaklaşık 7 yıl önce yazmışım.

daha öncesinde de sözlükteydim.

bu arada sözlükten ilk hesabım 1 gg ile uçuruldu.

onun için bilmiyorsan bir dinle önce..


otopsicocugu
(05.01.19)
tek entry ile çaylak olup ardından gün yüzü görmeden uçmuşluğum var...


late viper
(05.01.19)
(8)

garanti bankası hesap işletim ücreti iptali

selam fellas,bu karaktersizler kız arkadaşımın kredi kartına 102 lira hesap işletim ücreti çakmışlar. ne dediysek geri almadılar. yargı yoluna gidebilirsiniz diyorlar. resmen bildiğin soygun bu. ne yapabiliriz ne yapılmalı ya da daha fazla para harcamadan bunun iptali mümkün müdür?
selam fellas,

bu karaktersizler kız arkadaşımın kredi kartına 102 lira hesap işletim ücreti çakmışlar. ne dediysek geri almadılar. yargı yoluna gidebilirsiniz diyorlar. resmen bildiğin soygun bu. ne yapabiliriz ne yapılmalı ya da daha fazla para harcamadan bunun iptali mümkün müdür?
rahat ya
(31.12.18)
bişey yapamazsınız, tüm şerefsiz bankalar bu kullanıcı sözleşmesini güncellediği ve ağız birliği yaptığı için böyle yokuş yapıyolar. şiddetle yasal olduğunu dile getirip yargı yolunun bizlere açık olduğunu söylüyolar.

aslına bakarsan adamına göre muamele yapıyolar, siz aktif kullanan yüksek limitli bi karta sahip olsaydınız size türlü türlü bonus teklifleri yapıp en sonunda iptal edeceklerdi bu aidat ücretini. böyle yokuş yaptıklarına göre onların standartlarına uymuyorsunuz.

bişey yapılabilir mi bilmiyorum ama önümüzdeki zamanlar için aynı özelliklere sahip aidatsız kart talep edebilrisiniz.


killerbee
(31.12.18)
birşey yapamazsınız.
tek yapabileceğiniz hesap ücreti ve kredi kartı ücreti almayan bankayla çalışmak. kuveyttürk iyidir mesela. 10 senedir hiçbir extra ücret çıkartmıyorlar.


Az önce bende aradım ve 30 lira bonus teklif ettiler kabul etmedim.limitim çok düşük değil ve zamanında ödüyorum buna rağmen iptal etmediler.

Tekrar şansımı denicem iptal etmezlerse kartı iptal ederim.


brnbrs
(31.12.18)
nesi soygun? hesap isletim ucreti yok diye mi verdiler karti yada 5tl mi dediler? yillardir olan bir sey hesap isletim/kart ucreti. sozlesmelerde yaziyor. soygun vs yok. isletim ucreti vermek istemiyorsaniz bunu almadiklarini soyleyen bankalar var. o bankalarin kartini kullanabilirsiniz.


crucio
(31.12.18)
öncelikle hesap işletim ücretiyle kredi kartı ücreti farklı şeyler. hesap işletim ücreti uzun bir süredir hesaplardan alınamıyor. kredi kartı ücreti ise bddk kararı gereği alınıyor. itiraz etseniz dahi bu karar olduğundan dolayı geri alamıyorsunuz.


mr.goodcat
(31.12.18)
Bonus Flexi kart isteyin var olan limitinizle, sonra da diğer kartı kapattırın. Hme limitiniz boşa gitmemiş olur, hem de birçok kampanyadan yararlanırsınız.


PhoenixRising
(31.12.18)
Bankalar diyor ki "lan kardeşim, benim bu kartım puan kazandırıyor kampanya yaptırıyor kullanan için avantajlı bir ürün, eğer aidat ödemek istemiyorsan aidatsız kartım da var, ondan al"

Evet banka haklı, her bankanın aidatsız kredi kartı da var, ondan alabilirsiniz. Ben sene boyunca bol bol puan kovaladığım için aldıkları ücret koymuyor, ki genelde de büyük bir kısmını bonus olarak geri yüklüyorlar.


John Bloor
(01.01.19)
01.01.2015'ten sonra kredi kartınızı aldıysanız ya da güncellediyseniz ve bonus-taksit vs.'si olan bir kredi kartıysa bankanın hakkı istemezse geri vermez. Ama siz yine de şikayet edebilirsiniz tüketici mahkemesine, hasbelkader sizden 1 imza ya da bir evrak eksik almışlardır, ceza yememek için geri ödeme yaparlar. Ama bu çok ama çok düşük bir ihtimal. Geçmiş olsun.


koskoca kirpi
(01.01.19)
(13)

cumhuriyet bayramı neden kutlanıyor?

sb. bizim yönetim sistemimiz değişmedi mi abi? yarı başkanlık ya da türk tipi başkanlık dedikleri nane gelmedi mi? ortada kutlayabileceğimiz cumhuriyet yönetimi yokken olmayan bi şeyi neden kutluyoruz? teşekkürler.
sb.

bizim yönetim sistemimiz değişmedi mi abi? yarı başkanlık ya da türk tipi başkanlık dedikleri nane gelmedi mi? ortada kutlayabileceğimiz cumhuriyet yönetimi yokken olmayan bi şeyi neden kutluyoruz?

teşekkürler.
rahat ya
(28.10.18)
@delay fuze

Cumhuriyet, hükûmet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir.

hükümet diye bi şey kalmadığı için ortada bu vermiş olduğun link ve açıklama otomatikman yanlış oluyor. hükümet mi kaldı ortada da hükümet başkanını seçiyoruz?

devlet başkanını seçiyoruz. ortada cumhuriyet'in c'si kalmadı kısaca. farklı bi durum var da ben mi bilmiyorum?


rahat ya
(28.10.18)
Hükümet başkanı cumhurbaşkanı ya la işte


Delay Fuze
(28.10.18)
cumhur başı falan yok hocam işte onu diyorum :) şu an yarı başkanlık diğer adıyla türk tipi başkanlık sistemi dedikleri nane var yönetim şeklimiz olarak. ne hükümet var ne de hükümet başkanı. ne cumhuriyet var ne de cumhurun başı.

resmi olarak devlet başkanı rte. cumhurbaşkanı unvanını tamamen geçiş evresi sürecinde emaneten kullanıyor.


rahat ya
(28.10.18)
Anladım kendine iyi bak


Delay Fuze
(28.10.18)
Cumhuriyet, hükûmet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir. Egemenlik hakkının belli bir kişi veya aileye ait olduğu monarşi ve oligarşi kavramlarının karşıtıdır.

Biz seçmedik mi? seçtik, görev süresi var mı? Var. Cumhuriyet işte


senolll
(28.10.18)
"Cumhuriyet, hükûmet başkanının, halk tarafından belli bir süre için ve belirli yetkilerle seçildiği yönetim biçimidir"

Hükümet var mı? Var.
Halk var mı? Var.
Seçim var mı? Var.
Belirli süre var mı? Var.

Başka ne istiyorsunuz sayın duyurucu? Cumhuriyet bu işte, sihirli bir yanı yok.

Şeriatla yönetilen İran da cumhuriyet mesela! Ne tuhaf ki hilafeti kaldırın, şeriatten vazgeçin, cumhuriyet kurun diye telkin veren İngiltere cumhuriyet değil mesela!


John Bloor
(29.10.18)
devletin adı Türkiye Cumhuriyeti değil mi? tabi kutlayacağız. neyin kafası bu


dafuq
(29.10.18)
@senol

ortada hükümet sistemi ve onun başı denen bi hükümet başkanı yok onu anlatmaya çalıştım.

@john bloor

hangi hükümet hocam? şu anda mesela kaçıncı hükümet var? bence değiştirilen şu adını bi türlü koyamadıkları sistemi tekrar inceleyin. hükümet denen organ yok artık. devlet başkanı ve başkan yardımcıları(bakanlar) var. dolayısıyla cumhuriyet yönetim biçimiyle çelişiyor.

@dafuq

devletin adı evet kağıt üzerinde şu an türkiye cumhuriyeti. yarın malum kişi dese ki bizim yönetim şeklimiz yarı başkanlık devletin adı bundan böyle türkiye devleti olacak diye kim itiraz edebilir? yani şu an ortada bi cumhuriyet yönetimi yok onu anlatmaya çalışıyorum. 4 ay önce bu adamlar öyle ya da böyle cumhuriyet yönetim şekli yerine yarı başkanlık sistemi getirmedi mi? getirdi. bugün oy vererek sınırlı süre için yönetici seçtiğimiz sistem başkanlık sistemi. dediğim gibi de ortada hükümet falan yok artık.

örneğin seneye devletin başındaki adam cumhuriyet bayramı neden kutlanıyor bizim yönetim sistemimiz başkanlık bundan sonra kutlanmayacak dese kanun sınırları içerisinde haklı bile oluyor. zira şu an olmayan bi yönetim biçiminin bayramını kutluyoruz. halbuki 4 ay önce daha bu ülkenin yarısı cumhuriyete karşı şekilde durdu :( anlatmak istediklerim bunlar.


rahat ya
(29.10.18)
ciddi ciddi cevap verenler var yau bu soruya:)) herif şirin görünmek için odtü öğrencilerini bile kabul etti, şimdi siktirin gidin yok size cumhuriyet de kutlaması da mı desin, ya da biz cumhuriyet mi kaldı amk koy gotune diyip Atatürk'ün mirasını mi bosverelim? turkiye'nin ilk baskı dönemi değil, ilk ayrismis dönemi de degil. belki başka zaman yine olur bilemeyiz ama öyle ya da boyle hepsi bitiyor ve cumhuriyet hep kalıyor.


mehmed resad
(29.10.18)
@mehmed resad

anlaşamadığımız nokta şu; evet türkiye çok kez ayrıştı tarihinde. bu ilk değil ve belki de son da olmayacak bunu bilemiyoruz elbette ama "cumhuriyet yönetimin biçimi" hep vardı. yani hem kanunen hem de idari yönden faaldi. bugün o dediğimiz dönemlerden farkı cumhuriyet yönetim biçimi her ne kadar fiilen varmış gibi gözükse de bu sistem cumhuriyet değil onu anlatmaya çalışıyorum. atatürk'ün mirasını elbette sonuna kadar savunacağız bundan kimsenin şüphesi yok. fakat bu mirası da daha 4 ay önce cumhuriyetin dibine dinamit koyulmuşken, ortada bi cumhuriyet yönetim biçimi bile yokken bayramını kutlayarak mı savunacağız? bunu söylüyorum. geçmişten tek farkı artık cumhuriyet yönetim biçiminin arkasında kanun gücü yok. dolayısıyla ortada cumhuriyet denen şeyin sadece adı var.

yine evet seçiyoruz belli bi süreliğine fakat ne hükümet var ne hükümetin başı olan başbakan var. biz doğrudan devlet başkanını ve mv seçiyoruz. bu mv'lerin içinden de devlet başkanı yardımcılarını devlet başkanı seçiyor.

ben yanlış biliyorsam gerçekten uyarın. yanlış bilgi vermek istemem.


rahat ya
(29.10.18)
Bir önceki rejimin partizanlarının gazını almak, "hala bir umut var bak 29 Ekim'i kutlayabiliyoruz" yanılgısını canlı tutmak ve eski rejimin güçleriyle zorunlu ve geçici olarak yaptıkları ittifakı bozmamak istedikleri için.


bruce mclaren
(29.10.18)
gereksiz bir hukumet sozcugune takilmis durumda tartisma. cumhuriyet rejiminde daha once turkiyede gorulen hukumet, bakanlar kurulu, basbakan cumhurbaskani ayrimi gibi seyler olmak zorunda degil.

genel anlaminda halkin kendini yonetecek insanlari sectigi, ve gucun sadece bu secimler sonucunde elde edildigi yonetim bicimlerine cumhuriyet demek yanlis degildir. yari baskanlik, mutlak baskanlik, iki baslilik, farkli farkli meclisler olmasi vb. durumlar sadece bu gucun kullanimini baglar.

ornegin amerika birlesik devletleri'nin adinda cumhuriyet olmamasi amerika birlesik devletleri'nin bir cumhuriyet oldugu gercegini degistirmez.

bu yuzden ulkemizi yoneten arkadaslar secim mecim bosverelim ya nasilsa sonuc degismeyecek en iyisi mi benim oglan damat artik biri yonetsin demedigi surece de turkiye cumhuriyet olarak kalacak.


tanaka
(29.10.18)
(7)

bulaşık makinesi tavsiyesi

selam fellas,20 senelik anne yadigari bulaşık makinem artık yıkama işlevini yitirdi. tek yaşadığım için öyle büyük makinelere ihtiyacım yok daha küçük 2,3 ya da 4 programlı makineler tercihim. şunu al pişman olmazsın dediğiniz marka ve modeller var mıdır? memnun kaldığınız ve kullandığınız markalar
selam fellas,

20 senelik anne yadigari bulaşık makinem artık yıkama işlevini yitirdi. tek yaşadığım için öyle büyük makinelere ihtiyacım yok daha küçük 2,3 ya da 4 programlı makineler tercihim.

şunu al pişman olmazsın dediğiniz marka ve modeller var mıdır? memnun kaldığınız ve kullandığınız markalar neler mesela?

not: bütçe max 1750 lira.

teşekkürler.
rahat ya
(27.10.18)
bosch al lütfen.


o makinalardaki dayanıklılık hic birinde yok.


binder dandet
(27.10.18)
tezgah üstü alsan?


sutlu nescafe
(27.10.18)
1500 liralik bosch alacagina elde yika daha iyi. En fazla altus kalitesindeki makineyi sirf adi bosch diye cok fahis fiyatlara satiyorlar.


@sutlu nescafe

tezgahta o kadar yerim yok ya :(


rahat ya
(27.10.18)
mesela şu arçelik nasıldır?

www.arcelik.com.tr


rahat ya
(27.10.18)
20 yıl kullandığımız Aygaz marka bulaşık makinesi bozulduktan sonra o Arçelik'in 6 programlısından aldım geçen baharda. Yıkamanın sonunda sanki bulaşıkları tam kuru çıkarmıyor ama zaten sıcak sıcak makine boşaltmayı sevmediğim için çok da sorun yaratmadı. İçi de gayet geniş bence, tek başına yaşıyorsanız çabuk dolmayabilir. Varsa daha ufak makinelere bakabilirsiniz veya eko programda falan çalıştırıp idare edersiniz.


Tezgah üstüleri hafif bir yükselti olacak şekilde tezgahın altına normal yerine monte edebiliyorsunuz aklınızda bulunsun. Ve bence de tezgah üstü alın bizim ofiste vardı minicik ve çok pratikti.


sacrilegious
(27.10.18)
(5)

mercimek çorbası yaparken patatesleri önceden blenderdan geçirsek ne olur?

merhaba,ilk defa mercimek çorbası yapacağım, tüm tariflerde küp küp kesilmiş patatesi sonradan blendarla eziyorlar fakat benim blenderım yok. mutfak robotum var. yani patatesi önceden robottan geçirip çorbaya öyle eklesem tadı değişir mi?teşekkürler.
merhaba,

ilk defa mercimek çorbası yapacağım, tüm tariflerde küp küp kesilmiş patatesi sonradan blendarla eziyorlar fakat benim blenderım yok. mutfak robotum var. yani patatesi önceden robottan geçirip çorbaya öyle eklesem tadı değişir mi?

teşekkürler.
rahat ya
(14.10.18)
onun yerine çiğken rendele ince tarafıyla, o zaman daha güzel erir piştiğinde. patates çok sert olduğu için rondodan geçirmedim nasıl bir sonuç olur kestiremedim.

ayrıca yine 1 soğanı rendele çorbanın içine at.

mercimek çorbasının içine konanlar kısaca, sarı mercimek, patates, soğan ve isteğe bağlı havuç

bunları tencere içine atıp kaynamaya başladığında köpükler çıkacak, kaşık yardımıyla o köpükleri al lavabonun içine at. eğer köpüklerini almazsan taşar.

sebzelerin gazı çıkıyor, aynı şey tavuk ve ette de olur.


killerbee
(14.10.18)
@kilerbee

e ben kırmızı mercimek aldım :/ olmaz mı şimdi yani? kırmızı mercimekten olmuyor mu mercimek çorbası ya? :(


rahat ya
(14.10.18)
kırmızı sarı aynı şey

ben sarı diyorum, ötekisi kırmızı diyor ama aynı şey.

edit: aynı değilmiş ben kırmızı mercimeğe sarı diyormuşum.


killerbee
(14.10.18)
tadında süper bir değişim olmaz da görünüm değişir
blendardan geçirince mercimek de, soğan da işte ne attıysan hepsini geçiriyorsun (kaynadıktan sonra) böylece süzme mercimek kıvamında ince tanecikli bir görünüm oluyor bi de daha fazla nişasta açığa çıkıyor.
sen çiğken robotton geçirince patates biraz ufalır, sonra kaynamış çorbayı blenderdan geçirmeyince mercimeklerin de kaynayarak parçalandığı haliyle kalır. hani ezogelindeki bulgur filan gibi olur.
kırmızı mercimek de olur, sarı mercimek ben kullanmam hiç mesela.


niye ama
(14.10.18)
yine güzel oluyor, rahmetli anneannem öyle yapardı hep, o zamanlar robor falan yoktu tabi pek evlerde, bir de kevgirden süzmeye uğraşmazdı kimse.

biraz daha uzun süre kaynatırdı o kadar, yenilmeyecek gibi kötü bişey olmuyor yani.


killerbee
(14.10.18)
(1)

telefon yazı fontu sorunu

selam fellas,samsung note 4 kullanıcısıyım ve telefonumda bazı ifadeler 3 tane dikdörtgen halinde geliyor göremiyorum doğal olarak nasıl bi ifade olduğunu. bunun için ne yapmam gerekli?not:ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. görüntü biraz aşağıda kaydırmanız gerekebilir.https://eksiup.com/e405e525080
selam fellas,

samsung note 4 kullanıcısıyım ve telefonumda bazı ifadeler 3 tane dikdörtgen halinde geliyor göremiyorum doğal olarak nasıl bi ifade olduğunu. bunun için ne yapmam gerekli?

not:ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir. görüntü biraz aşağıda kaydırmanız gerekebilir.

eksiup.com

teşekkürler.
rahat ya
(14.10.18)
muhtemelen yeni emojiler, telefonu udpate etmeniz gerek.


celeron 300a
(14.10.18)
(7)

hukuk fakültesi öğrencilerinin yardımına ihtiyacım var(ACİL)

selam fellas,hemen konuya giriyorum; bi vakıf üniversitesinde yarı burslu olarak hukuk fakültesi okuyorum. 1.sınıfım(hayır yaşım 18 değil) ve yeni başladım. sınırsız kredi sistemi var. ben de doğal olarak üstten ders almak istiyorum zira adalet myo'dan geldim. ek olarak sistemde hiçbir dersin bağıl
selam fellas,

hemen konuya giriyorum; bi vakıf üniversitesinde yarı burslu olarak hukuk fakültesi okuyorum. 1.sınıfım(hayır yaşım 18 değil) ve yeni başladım. sınırsız kredi sistemi var. ben de doğal olarak üstten ders almak istiyorum zira adalet myo'dan geldim. ek olarak sistemde hiçbir dersin bağıl özelliği yok.

şimdi;

almak istediğim ders 2.sınıf borçlar hukuku fakat danışmanım olan hoca medeni hukuk'tan geçmeden borçlar hukuku alamazsın dedi. aynı şeyi idare hukuku için de söyledi. anayasa hukuku almadan idare hukuku alamazsın dedi.

nedenini sorduğumda ise derslerin "öncelik ve sonralık ilkesine aykırı" dedi.

böyle bi durum gerçekten var mı? yani sınırsız kredi hakkım olmasına rağmen aynı zamanda programım uygun olmasına rağmen ders almamı engelleme durumları biraz okulu uzattırma amaçlı mı?

teşekkürler.
rahat ya
(13.10.18)
böyle bir şey var. ben mezun olalı çok oluyor, hangi dersler arasında olduğunu hatırlamıyorum ama ilk defa duyduğum bir şey değil.


ganbatte
(13.10.18)
Böyle bir şey var. Sadece hukukta da değil. Kimi dersleri alabilmek için önceden başka dersleri almak gerekebiliyor ve buna ders seçme sisteminde kısıt konulabiliyor. Hatta ders tanımlarında açıklama da olabilir. Sebebi de sözgelimi Medeni Hukuk dersi almadan Borçlar Hukukunun içeriğinin anlaşılamayacak olması. Bu tür dersler birbiriyle bağlantılıdır.


microfiction
(13.10.18)
idare hukukunu öğrenebilmen için anayaa hukukuknu bilmen lazım, derse sık sık atıf anayasaya yapılacaktır. mantıklı yani bu.


evet böyle bir şey var. bizde de ön koşul olarak geçiyor.


Olric
(13.10.18)
öncelik sonralık ilkesi derken eğer önşartlı dersi tanımlıyorsa doğru demiş.

okulunuzun ya da bölümünüzün lisans programına bakın orada önşartlı olup olmadığı yazar.


Okuldan okula yönetmelikten yönetmeliğe göre değişir.


hz emreyiz
(13.10.18)
Hukuk nosyonu dediğimiz bi kavram var. Onun gelişmesi için önce temel sonra katlar çıkılmalı. temelini inşa etmediğin binaya kat çıkmaya çalışıyorsun. Böyle düşünürsen İlk sarsıntıda birileri ölecek.


photo85
(13.10.18)
(14)

macfit'i nasıl bilirsiniz?

sb.gözü kapalı 6 aylık üyelik alınır mı yoksa ilk olarak 1 aylık alınıp nedir ne değildir diye test mi edilmeli?teşekkürler.
sb.

gözü kapalı 6 aylık üyelik alınır mı yoksa ilk olarak 1 aylık alınıp nedir ne değildir diye test mi edilmeli?

teşekkürler.
rahat ya
(02.10.18)
hangi şube?


trump ve marmara park


rahat ya
(02.10.18)
kulüpten kulübe değişir. benim kulüp iyiydi önce ben 1 aylık aldım sonra 6 aylığa geçtim. eylül ekim gibi başlamıştım yaza doğru malüm kitle gelince üyeliğimi iptal ettirdim. şu sıralar boş oluyordu.


lata
(02.10.18)
Üyelik süresi bitince üyeliğini gidip iptal etmezsen karttan çekmeye devam ediyor. Kart kapalıysa ya da para yoksa borç yazıp icraya gidiyor


şubeye ve gideceğin saatlere bağlı, akşam 18-22 arası askerlik şube gibi olur bu heryer için aynı ama macfitlerin metre kareler ufak olduğu için spor yapılamaz hale geliyor çoğu şubesi, sakin saatler için ise baya iyidir çünkü malzemeleri kalitelidir, ben içerenköyde anadolu yakasının en büyük salonlarından birindeyim mesela ama malzemelerde birgün tetanoz olacağım


docrivers
(02.10.18)
kulübe göre değişiyor +1 bence 1 ay al. bbeğenirsen sonrasında uzun süreli yaparsın. bu arada üyelik süresi bitince icra vs gelmiyor. zaten ne alaka, icra :) ben haber vermeden bıraktım. adamlar telefonla aradı sordu. ben de gelmeyecem artık dedim. tmm iptal ediyorum dedi ve olay bitti. sanal kart bilgini ver. kafan rahat etsin.

edt: ha bu arada, benim gittiğim salonda herkes havlusuz çalışıyordu. adam minderden bi kalkıyor, böyle bir rezillik olamaz. her yer ter, sırılsıklam. kimse ne uyarıyor ve başka birşey. ben bu yüzden bıraktım 1 ay sonra. kusacaktım artık.


mahone
(02.10.18)
1 ay dene önce, hocaları bi tanı, çok yapışık hocalar varsa huzur bırakmazlar. geleni gideni de gördükten sonra karar verirsin. dışardan göründüğü gibi çekici bir işletme değil, iğrenç bir kurumsal şirket aslında.

@gazozailacatmauzmani bu icra olayını tecrübe ettiniz mi yoksa bi yerden mi duydunuz? ortada bu konu üzerine imzalanmış bir sözleşme olması lazım dolayısıyla icra durumu yok, her ay borç yazar fakat siz hizmeti kullanmadığınız için sizden bu parayı alamaz. kartım kayboldu diyip iptal ettikten sonra herkes yoluna devam eder. bu konuda tecrübem oldu.


zebragibi
(02.10.18)
@zebragibi, ödeme yaptığım kart kapandığı için borç hanesine yazmışlar, iptal etmek içine e o ayki taksidi ödemek zorunda kaldım. Açıkcası peşine düşecek pozisyonum yoktu uğraşamadım ama şubedeki personel söyledi


üye olmak kolay ama çıkışı zor. üyeliğin bittiğini haber vermeyip hemen para kitlemeye başlıyolar, iptal ettirmek için de şubesine gitmek zorundasınız.


contavolta
(03.10.18)
Kullanmayı düşündüğünüz saatlerde gidip ziyaret edin, ona göre karar verin. Ha mesai saati derdiniz yoksa, gündüz giderim diyorsanız düşünmenize gerek yok.


John Bloor
(03.10.18)
kalabalık biliyorum, test şart.


ilkot
(03.10.18)
ben yukarıda dendiği gibi saat 4'ten sonra çok kalabalık olması nedeniyle sabahları gitmeye başladım. 6'da açılınca gidiyorum, kimse olmuyor, çok rahat. Haftasonları sabahları da kimse olmuyor. Ama bu biraz da lokasyonla ilgili, benim gittiğim şubenin etrafında çok fazla kolej var mesela, saat 15:30 gibi okullar dağılınca öğrencisinden çalışanına herkes gidiyor. Başka şubelerde bu saat iş çıkışına, ya da sabah vs göre değişebilir.

Üç senedir gidiyorum, özellikle bir sorun yaşamadım.


sopiro
(03.10.18)
Marmarapark girişi çoo kötü hep trafik var. Artı avm içi konumu çok kötü, şubeye ulaşım zor 40 saat asansör beklersiniz


charlotte blanc
(03.10.18)
6 ay falan alma sakin. Aylik uye ol, gerekirse iptal edersin. Iptal etmedigin surece karttan cekiyorlar +1


stavro
(03.10.18)
(8)

spor yaparken giydiğiniz kıyafetleri nereden alıyorsunuz?

selam fellas,evet karar verdim artık spora başlayacağım fakat salonda giyilen şort, tişört ya da atlet gibi giysileri nereden alıyorsunuz? yani böyle 3-4 giyimden sonra leş gibi kokmayacak kaliteli bi şey istiyorum. keza yine spor ayakkabı da öyle. yani normal sıfır spor ayakkabı alıp mı gitmeli yok
selam fellas,

evet karar verdim artık spora başlayacağım fakat salonda giyilen şort, tişört ya da atlet gibi giysileri nereden alıyorsunuz? yani böyle 3-4 giyimden sonra leş gibi kokmayacak kaliteli bi şey istiyorum.

keza yine spor ayakkabı da öyle. yani normal sıfır spor ayakkabı alıp mı gitmeli yoksa yumuşak ve elastik mi olmalı vs.?

bu konularda kara cahil olduğum için soruyorum :/

intersport tarzı yerlerdeki ürünlerin kalitesinden memnun musunuz mesela? en yakın orası var da :)

şimdiden teşekkürler.
rahat ya
(01.10.18)
decathlon uygun oluyor bi göz at istersen.


killerbee
(01.10.18)
3-4 giyimden sonra leş gibi kokmayacak ?
her spor yaptıktan sonra giysileri yıkarsan sorun olmaz

normal spor ayakkbı yeterli. çok para bayılma böyle şeylere


Adidas ve Nike’tan çok şaşmamak lazım. Maliyetli görünse de uzun ömürlü ve gerçekten kaliteli ikisi de.


levent bilgen
(01.10.18)
Ben adidas'tan aldım. pahalı ama dayanıklı mallar üretiyor.


Nike. Sporda hyperdunk giyince karman çorman bi görüntü olmasın diye rafael nadal gibi nike’tan aldım tişört, eşofman, şort vs’yi. Decathlon ve puma’yla kombinliyorum.


Delay Fuze
(01.10.18)
nike , adidas , under armour.

pamuklu tisört favorim , her antrenmanda iki tişört değiştiririm zaten terden dolayı.

fitness için tabanı sert ayakkabı lazım yumuşak tabanlılar dize yük bindiriyor esnediğinden dolayı ağırlık çalışırken, o da under armour'da antrenman ayakkabısı olarak mevcut.


@bana her yer cehennem

hocam bazıları ne kadar yıkarsan yıka böyle tuhaf bi kokuya sahip oluyor. ondan öyle dedim :)


rahat ya
(01.10.18)
gidip asla mağazadan alma fena geçiriyorlar, sitelerden sürekli takip et indirimler oluyor onları yakalamaya çalış, geçen mesela 465 liralık ayakkabıyı 300 liraya aldım böyle.


(5)

bim'den yazıcı alınır mı?

şu https://urun.n11.com/murekkep-puskurtmeli-yazici/hp-deskjet-2620-fotokopili-tarayicili-wifi-renkli-kartuslu-yazici-P233470072?gclid=CjwKCAjwlejcBRAdEiwAAbj6KSNkqV_5JDdJ1H2Fhih9bOz8AoOsq8ls68NYpfIL1j-Lr8d97--U5xoCsjEQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds yazıcı yarın bim'de 155 liraya satışa sunulacak. sizce nasıl
şu urun.n11.com yazıcı yarın bim'de 155 liraya satışa sunulacak. sizce nasıldır çok kulanılmayacak bi yazıcı olarak?

kartuş dolumları falan problemli olur mu?

teşekkürler.
rahat ya
(13.09.18)
kartuşu iyi araştır çipli kartuş sistemi varsa ; yani printer yazdırdıgın yazıya göre bir ömür belirliyorsa sıkıntı, ha bunu bypass edebilirsen sıkıntı yok.


binder dandet
(13.09.18)
yaziciyi nerden aldigin degil de markasi onemli. hp'ler benim deneyimledigim kadariyla kurulumu en basit, kartuslari en sorunsuz, kolay kolay bozulmayan yazicilar ama az kullacaksan bence lazer al, cunku murekkepleri kuruyor bunlarin fazla kullanmayinca.


cooperr
(13.09.18)
çift kartuşlu bi yazıcı. kartuş bitince doldurduğumda vs. sorun yaşatır mı bana? wifi olması hoşuma gitti yoksa canon e414 var o da 187 lira ama usb'li. ikisi arasında kaldım açıkçası...


rahat ya
(13.09.18)
@yazarken ellerini birakan herif

tam modeli nedir hocam?


rahat ya
(13.09.18)
@yazarken ellerini birakan herif

estağfurullah. a101 hp satmıyor oradan biliyorum ondan sordum biraz :)


rahat ya
(13.09.18)
(1)

kapatılmış facebook hesabı üzerinden atılan mesaja dava açılabilir mi?

sb.teşekkürler.
sb.

teşekkürler.
rahat ya
(10.09.18)
tabi ki açılabilir. elinizde görüntü olması yeterli.


trajikomix
(10.09.18)
(3)

evdeki mdf panoyu nasıl zengileştirebilrim?

selam fellas,70x100 cm'lik bi mdf vardı elimde fazladan onu duvara yapıştırdım ama düz beyaz olduğu için çok kel kaldı. duvarlar da buz mavi. şimdi ne yapabilirim diye düşünüyorum biraz görünümünü zenginleştirmek için?fikirlerinize açığım.teşekkürler.
selam fellas,

70x100 cm'lik bi mdf vardı elimde fazladan onu duvara yapıştırdım ama düz beyaz olduğu için çok kel kaldı. duvarlar da buz mavi. şimdi ne yapabilirim diye düşünüyorum biraz görünümünü zenginleştirmek için?

fikirlerinize açığım.

teşekkürler.
rahat ya
(06.09.18)
bi çeyrek taksanız mesela 400 kusur oldu?
siyah beyaz ya da poloroid fotoların kolajı guzel durabilir.


imnotsureabout
(06.09.18)
e kitaplarınızı koyun?
kitaplık varsa; küçük canlı çiçek, kaktüs, sukulent falan..
yılbaşı süsü küçük lambalardan dolayabilirsiniz


jimjim
(06.09.18)
kara tahta boyaları var, onlarla boyayıp üstüne not vs yazabilirsiniz. raptiyeyle fotoğraf asabilirsiniz.

www.724boya.com


karamell
(07.09.18)
(2)

evdeki doğalgaz tesisat boruları su bazlı boyayla boyansa bi şey olur mu?

selam fellas, sb. daha önce hiç boyanmadı fakat badana yaparken evi ufak tefek fırça darbeleri denk geldi borulara. komple boyasam boruları bi sorun olur mu? teşekkürler.
selam fellas,

sb. daha önce hiç boyanmadı fakat badana yaparken evi ufak tefek fırça darbeleri denk geldi borulara. komple boyasam boruları bi sorun olur mu?

teşekkürler.
rahat ya
(31.08.18)
Ankara için konuşayım. Daire içi boruların siyah boru olması gerekiyor. Başkent gaz gelip, onay verip gazı açana kadar siyah kalsın ki siyah boru olduğunu görsünler. Onayı aldıktan sonra istediğiniz renge boyayabilirsiniz.


kibritsuyu
(01.09.18)
Boya boya, duvarı boyadığınız boyayla boyayın hiç bir şey olmaz.

Aceminin bahsettiği toprağa gömülen kısım için geçerli olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

Hatta evimde siyaha boyadığım borular varken igdaş muhendisi gelip onay da verdi.


John Bloor
(01.09.18)
(1)

filli boya neden yapı marketlerde yok?

sb.hiçbir büyük yapı markette filli boya yok. nereden alacağız bu filli boyayı yahu?teşekkürler.
sb.

hiçbir büyük yapı markette filli boya yok. nereden alacağız bu filli boyayı yahu?

teşekkürler.
rahat ya
(27.08.18)
kendi bayileri uzerinden satis yapiyorlar.

www.filliboya.com


brkylmz
(27.08.18)
(3)

bozuk demir 12.5 euro'yu döviz bürosu tl'ye çevirir mi?

sb.12.5 euro bozuk demir avrom var. döviz bürosu bunu tl'ye çevirir mi? çevirirken fark alır mı?teşekkürler.
sb.

12.5 euro bozuk demir avrom var. döviz bürosu bunu tl'ye çevirir mi? çevirirken fark alır mı?

teşekkürler.
rahat ya
(27.08.18)
hepsi çevirmez, turistik yerlere falan gitmen lazım. onlar da değerine çevirmez çöp olur para. çevrende yurtdışına gidecek biri varsa ona sat ya da beklet ileride gidersen kullanırsın.


nrmnm
(27.08.18)
Bozuk 1 poundlari 1 tl’den almaya calismislardi


istanbul için 4 liradan alırım isterseniz.


c1b2k3
(27.08.18)
(7)

kitapyurdu.com müşteri hizmetleri neden cevap vermiyor?

sb.sesli yanıt diye bi sistem koymuşlar allah belalarını versin. tek istediğim iptal ettiğim siparişimi gönderin demek. ne sipariş numaramı kabul ediyor sistem ne karşıma insan çıkıyor. ne yapacağız a dostlar böyle durumlarda?
sb.

sesli yanıt diye bi sistem koymuşlar allah belalarını versin. tek istediğim iptal ettiğim siparişimi gönderin demek. ne sipariş numaramı kabul ediyor sistem ne karşıma insan çıkıyor.

ne yapacağız a dostlar böyle durumlarda?
rahat ya
(27.08.18)
siparişi iptal ettiğin için sipariş numaran geçersizdir artık.
bence yeniden sipariş vermen lazım.


elorelia
(27.08.18)
yeniden sipariş verirsem yeniden ücret ödemem gerek. o iptal ettiğim siparişin ücretini de 3-4 aydan önce iade etmeyecekler klasik kitapyurdu politikası.

yani tek diyeceğim "iptal ettiğim siparişimi gönderin" başka bi şey yok. parasını falan ödemişim zaten. bu kadar büyük çapta bi site olup bu kadar amatör yönetilen başka site yoktur sanırım.


rahat ya
(27.08.18)
Ben iki sefer siparişi düzenleyip içlerinden birer kitabın siparişini iptal ettim çok kısa bir süre içinde Kitapyurdu hesabıma çek olarak yatırdılar. İsterseniz çek olarak geri dönmesini istiyorsunuz isterseniz hesabınıza. Ben telefonla ulaşamayınca hem sitedeki iletişim kısmından hem direkt mail adreslerine atıyorum cevap veriyorlar.


siteden de mail attım, kendim de mail attım bakalım dönüş olur mu olmaz mı beklemedeyim.


rahat ya
(27.08.18)
bayram tatili boyunca yoklardı, benim bir mailime bu sekilde otomatik cevap geldi. bugun dönerler muhtemelen.


river song
(27.08.18)
@river song

bana da geldi otomatik mail bekliyoruz bakalım :/


rahat ya
(27.08.18)
Ben bunlardan ve idefix'ten bıktığım için artık kitap koala'dan alışveriş yapıyorum. Geliri yaralı sokak hayvanlarını tedavi etmekte kullanılıyor. Aklınızda bulunsun. Derdinize çare değil ama yazmadan geçemedim.


(20)

leopar desenli giysiler sizce de çok kötü durmuyor mu?

sb. özellikle kadın yazarların fikirlerini merak ediyorum. sizce de çok kötü değil mi ya? hele hele leopar desenli bikini falan. bi tek bana mı kötü görünüyor?teşekkürler.
sb.

özellikle kadın yazarların fikirlerini merak ediyorum. sizce de çok kötü değil mi ya? hele hele leopar desenli bikini falan. bi tek bana mı kötü görünüyor?

teşekkürler.
rahat ya
(26.08.18)
ben de ayni sekilde dusunuyorum. cok demode gorunuyor, seksenlerden kalma gibi duruyor.


tabudeviren
(26.08.18)
çok kötü, evet.


pati
(26.08.18)
Ben begeniyorum, guzel kombinlenirse leopar zamansizdir.


balpolen
(26.08.18)
Hayvan desenli her türlü giyimden, aksesuardan adeta tiskiniyorum.

Yılan deseni olur, leopar olur, timsah olur, zebra olur.

(Adam yazar)


hedep
(26.08.18)
Kötü duruyor bence de, hiç beğenmiyorum.
Bir de bikini olunca Banu Alkan'ı çağrıştırıyor. Neremi neremi...


balpolen +1

Çok yakıştırdığım kıyafetler oluyor, giyen kişinin vücuduna bağlı olarak da çok güzel durabiliyor bence.


buff
(26.08.18)
genel olarak kötü ama kimi kıyafet ve aksesuarlarda güzel durabiliyor.


tabirimekruh
(26.08.18)
Nasil kombinlendigine ve ne miktarda kullanildigina bagli bence.

Mesela duz taban ayakkabi ve ufak cantalarda guzel durabiliyor. Ayrica leopar deseninin siyah-beyaz, gri tonlu olani da var. Mesela opak corap olarak guzel olabiliyor bunlar. Ya da mesela bu desene sahip, yuksek belli, diz ustu bir etek + duz renk opak corap + bot + oversize bir tisort (grup tisortu olabilir) + deri/kot ceketle (opsiyonel) baya da guzel bir kombin olur.


Thredith
(26.08.18)
Çok kötü bence de.


ms brownstone
(26.08.18)
Benim gözümün önüne direkt olarak Ahu Tuba geliyor.

Çirkin değil iğrenç de aynı zamanda.


vassal
(26.08.18)
siyahi hatunlardan başka bir tene yakışmıyor leopar. onlarda güzel vahşi duruyor.

thumbs.dreamstime.com


Hiç sevmem.
Çok kötü.
Bununla birlikte kazayağı desenini de sevmem mesela o da hiç güzel değil.

hedep +1


mutekebbir
(26.08.18)
Ben hiç kimseye yakıştıramıyorum.

Benim de gözümün önüne Banu Alkan geliyor, bütün seksapellik gidiyor.


chicha
(26.08.18)
Aynen, çok kötü.


Leopar olsaydım bile leopar desenini sevmez, varoluş sancısı çekerdim.


sparky
(26.08.18)
Berbat ötesi


le jeune turc
(26.08.18)
Kötü buluyorum. Ama bazı ayakkabılarda falan detay olarak varsa ( tümü kastetmiyorum) o zaman gözüme çok batmıyor.Onun dışında çevremde falan görünce tuhaf bakmaktan kendimi alamıyorum. Leopar konuşulduğunda üniversitede derse henüz 20 lerin başındayken leopar anvelop bluzla gelen kız gelir aklıma , iş hayatı kimbilir ne kadar renklidir :)


dyg*dyg
(26.08.18)
@hedep +1

Hayvan desenli bütün kıyafetler çok ucuz geliyor bana da.


chitosan
(26.08.18)
ben hic begenmiyorum, bilincaltima cok farkli islemis bu desen.


seyirdefteri
(26.08.18)
Cok kötü. Hiç giymedim kullanmadım kullanacağımı da sanmıyorum.


Amaranta ursula
(26.08.18)
(7)

evi hangi ton maviye boyayayım?

sb.evi tatlı bi maviye boyamak istiyorum ama karar veremedim. var mıdır şöyle "şu mavi güzel" dediğiniz mavi renk tonları?boya bu arada filli boya. kodu falan varsa onu da yazmanızı rica edeceğim. teşekkürler.
sb.

evi tatlı bi maviye boyamak istiyorum ama karar veremedim. var mıdır şöyle "şu mavi güzel" dediğiniz mavi renk tonları?

boya bu arada filli boya. kodu falan varsa onu da yazmanızı rica edeceğim.

teşekkürler.
rahat ya
(25.08.18)
boyalar ağır metal içerir ve ömür boyu solursunuz.
ağır metal içermesin mümkünse.


sıçtın mavisini cok severim. gercekten.


imnotsureabout
(25.08.18)
evini ve zevkini bilmediğim için (bir de şu an elimin altında kartela olmadığı için) renk öneremeyeceğim. ama kartelalar oluyor, boyayı alacağın yerde karteladan bakıp seçebilirsin. tabi boyadığında o karteladaki renkten biraz farklı çıkacak, özellikle duvarların mevcut rengine ve uygulama kalınlığına göre fark olur ama seni çok bozmaz diye düşünüyorum.
ağır metal konusuna gelince, boyalar ağır metal içerebilir veya içermeyebilir. ağır metal içeriyorsa bile (ki genelde kurşunlu pigment olur bu) boyanın içindeki pigment havaya karışmaz, solumazsın, gidip boyalı duvarı masayı vb. yalamazsan zehirlenmezsin. zaten mavi istemişsin, muhtemelen açık mavi düşünürsün, kurşunlu pigment pastası tinti olsa da çok az miktarda olur (büyük ölçüde TiO2 ve ftalosiyanin mavisi pigment içerir, bir de istediğin tona göre azıcık tint edilir). Filli'yi bilmiyorum ama AkzoNobel kurşunlu pigment kullanmıyor, hassasiyetin varsa Marshall'a bakabilirsin.
Not: boyacıyım


pati
(25.08.18)
KOZMIK 305


tux
(25.08.18)
turkuaz serisinden efsun


halanne
(25.08.18)
mümkün olduğunca açık ve mat bir renk olsun. şunun gibi:

bitmeerut.club

bir keresinde "iletişimin rengi" geyiğine oturma odasını maviye boyatma hatasına düşmüştük. (daha koyu, şöyle bir mavi: parsito.com ) 3 ay sonra o kadar içimiz şişti ki bir daha boyattık. baya şirinler gibi olmuştu.


sir gawain
(25.08.18)
oğlanın odasını geçen sene renxmatik iç cephe kartelasındaki "yıldız"a boyadık, güzel oldu.

www.filliboya.com


kibritsuyu
(25.08.18)
(4)

sahipsiz aracı nereye bildirmeli?

merhabalar,sokakta bi tane sahipsiz daha doğrusu uzun bi süredir stabil duran bi araç var. tekerlekleri falan patlak. çoluk çocuğun üzerinde tepinip zıpladığı bi araç. fakat öyle hurda değil gayet sağlam ama atıl bırakılmış şekilde belki 1-2 senedir bekliyor araç. belki de çalıntı bilemiyorum. nerey
merhabalar,

sokakta bi tane sahipsiz daha doğrusu uzun bi süredir stabil duran bi araç var. tekerlekleri falan patlak. çoluk çocuğun üzerinde tepinip zıpladığı bi araç. fakat öyle hurda değil gayet sağlam ama atıl bırakılmış şekilde belki 1-2 senedir bekliyor araç. belki de çalıntı bilemiyorum.

nereye bildirmeli bu aracı?

teşekkürler.
rahat ya
(25.08.18)
plakası duruyorsa arayın 155'i bize söylediğiniz gibi bildirin, "1-2 senedir yerinden hiç kıpırdamadı, çalıntı olabilir mi acaba plakası da şu". bakarlar.


ocanal
(25.08.18)
Benim böyle atıl bir arabam vardı sizin anlattığınız hale gelmişti. Polise şikayet ediyorlardı polis geliyordu sahibi var diye geri gidiyordu. Yani polis bir şey yapamıyor. Ama en sonunda o kadar çok şikayet ettiler ki dayanamadım hurdaya verdim. Yani sahibini pes ettirene kadar şikayet etsinler çevreden.


goodman
(25.08.18)
bir çekici çağırıp çektirebilirsiniz.


naksidil
(25.08.18)
Bir keresinde eskişehir belediyesinin böyle araçlarını topladığı haberini görmüştüm. Zabıta belki denmeye değer.
www.eskisehir.bel.tr


naif hayvan
(25.08.18)
(3)

kargolar 9 gün mü tatil?

sb.teşekkürler.
sb.

teşekkürler.
rahat ya
(17.08.18)
Evet kapalilar.


baldan kaymak
(17.08.18)
aras kargoyu demin aradım pazartesi yarım gün açık olduklarını söyledi


(3)

kitapsec.com nasıl bu kadar ucuza kitap satabiliyor?

selam,şikayetçi olduğumdan değil asla fakat diğer sahaflara ve kitapçılara kötü gözle bakmama sebep olacak yakında. yahu şu kitap; https://www.kitapsec.com/Products/Sokratesin-Savunmasi-Hasan-Ali-Yucel-Klasikleri-73110.html 7.80 lira kitapseç'te, iş bankası kültür yayınlarının kendi mağazasında 12 l
selam,

şikayetçi olduğumdan değil asla fakat diğer sahaflara ve kitapçılara kötü gözle bakmama sebep olacak yakında.

yahu şu kitap; www.kitapsec.com 7.80 lira kitapseç'te, iş bankası kültür yayınlarının kendi mağazasında 12 lira. d&r'da da 12 lira. akmar'da 15 lira. 2.el almak isterseniz daha da komiği 10 lira.

cidden iş bankası kültür yayınlarının kitabını iş bankası kültür yayınlarından daha ucuza satabilmek nasıl bi şey? stok maliyeti mi? nedir yani?

teşekkürler.
rahat ya
(14.08.18)
@acemi

1 kuruş daha ucuz satıyor kitapyurdu da yani. onu sormuyorum. nasıl bu kadar ucuza satabildiklerini soruyorum ki kitapsec'in tüm ürünlerde hemen hemen bunu yapması ilginç geldi bana.


rahat ya
(14.08.18)
valla ben de 2 yıldır kullanıyorum tam bilmiyorum ama ortalama 20 sipariş vermişimdir hiç sorun yaşamadım hepsi zamanında ve uygun fiyatta geldi bilemiyorum ya ben çok şanslıyım ya da onlar çok şanssız :)


rahat ya
(14.08.18)
yüksek miktarlarda satıyorlarsa o yüzden sürekli ucuz satıyor olabilirler. akmar ve ikinci el fiyatlarına 1/2 olarak bakmalısınız. kar payını fazla koyuyorlar. kötü gözle bakmayı gerektirmez bence bu, kitap satarak dükkan maliyetlerini karşılamak kolay olmasa gerek.

ben bir kez alışveriş yaptım kitapseç'ten. memnun kaldım ve çok ucuza aldım kitapları. sanırım 2017 yılındaydık ve 2016'nın ales kitabını almıştım.


dahinnotha
(14.08.18)
(1)

macfit marmara park hakkında düşünceleriniz nedir?

selam fellas,biraz geç olsa da 30 yaşımdan sonra sağlıklı beslenmeye ve sportif yaşamaya karar verdim. evime en yakın spor salonu da macfit marmara park. buraya giden oldu mu? iyi midir kötü müdür? yıllık üyelikte aylık 85 liraya geliyor. olumlu olumsuz tüm görüşlere açığım.teşekkürler
selam fellas,

biraz geç olsa da 30 yaşımdan sonra sağlıklı beslenmeye ve sportif yaşamaya karar verdim. evime en yakın spor salonu da macfit marmara park. buraya giden oldu mu? iyi midir kötü müdür? yıllık üyelikte aylık 85 liraya geliyor.

olumlu olumsuz tüm görüşlere açığım.

teşekkürler
rahat ya
(14.08.18)
Macfit'ler yerine göre, müşteri profiline göre, iyi de olabiliyor leş de, gidip görmen lazım, özellikle akşam 7-9 arası oluşan habitat salonun genel görüntüsü için fikir verebilir. Onun dışında, günümüzde de zaten ya Macfit'e gideceksin ya da merdivenaltına, çok fazla seçeneğin yok.


angelus
(14.08.18)
(10)

evin duvarının rengini nasıl tahmin edebiliriz?

selam fellas,evi badana yapacağız fakat tam rengi tutturmak istiyorum. yani renk değiştirmeden aynı renge boyayacağım. bunun için duvarın fotoğrafını çekip gitmek yeterli mi nalbura? yoksa farklı bi kolay yolu var mıdır?teşekkürler.
selam fellas,

evi badana yapacağız fakat tam rengi tutturmak istiyorum. yani renk değiştirmeden aynı renge boyayacağım. bunun için duvarın fotoğrafını çekip gitmek yeterli mi nalbura? yoksa farklı bi kolay yolu var mıdır?

teşekkürler.
rahat ya
(09.08.18)
normalde boya yapılırken tinerle seyreltilir farklı bir renk falan karıştırılır. bide duvarınızın renginin zamanla solduğunu var sayarsak birebir tutturmak çok zor. ama sıradan bir boyacı bile çok yakın tonlarını bulur, pek anlaşılmaz.


burty
(09.08.18)
fotoğraf çekmek olmaz. çünkü çektiğiniz fotoğrafta renk muhtemelen gözle gördüğünüzden farklı tonda olacaktır.
en basiti boyacıyı getirip ben bu rengi istiyorum usta demek.


teritori
(09.08.18)
boyayı ben yapacağım dolayısıla usta falan gelmeyecek eve :) nalbura gidip şu renkten istiyorum deyip gelip başlayacağım boyaya. sorun o zaten :) evin rengi toz pembemsi bi şey ama tam olarak kodu falan nedir bilemiyorum. :/


rahat ya
(09.08.18)
Kullanacağın boya markasının renk kataloğuna bakarak bulabilirsin.

www.google.ru


oguz altun
(09.08.18)
renk kartelasını al evdeki duvarla yan yana tut. hangisi en yakınsa onu yap. kartela vermiyorlarsa bulunsun kenarda'nın dediği gibi sıvasıyla bir miktar kırıp git.


eeb
(09.08.18)
burty +1
teritori +1

o duvarlarda kimbilir kaç yıllık toz, is, sigara ve güneş solgunluğu var. boyanın orjinal rengi ile şimdiki hali arasında dağlar vardır. ve foto çektiğinizde de odadaki ışık durumu, sizin kameranızın özellikleri, çektiğiniz açı rengi bambaşka yapar. fotoda havana çıkan renk duvarda dağ kristalidir. online renk kartelalarına da %100 güvenmeyin aynı sebepten.

boya satan yerlerde renk kartelaları var. onlardan 3-5 farklı markanınkini alıp duvarınızın üstüne koyup karşılaştırabilirsiniz. birebir tutturabilirsiniz böylece.

ayrıca malum sebeplerden ötürü filli boyayı tercih ediniz.

izmirdeyseniz de şemikler tarafında erman ticaret var. hem ucuz, hem adamlar sorduğunuz her abuk soruya bile yardımcı oluyorlar.


halanne
(09.08.18)
kesinlikle filli boya zaten. onun dışında marka almayacağım.

kartela vermezler sanırım fakat bi parça koparıp nalbura gitmek daha mantıklı.


rahat ya
(09.08.18)
Telefona bir Color Picker tarzı program yükleyerek duvardaki boya renginin renk kodunu tespit edebilir, bu kodu satıcıya iletebilirsin.

Örnek:
play.google.com


ziv zulander
(09.08.18)
Aga makinalar var. Hangi renk istiyorsan o rengi döküyor alet...


Kartela verirler, kartelanın amacı bu zaten. Fakat birebir aynısı asla olmayacak, bunu bilin. Aynı markanın aynı isimle ürettiği boyalar bile her sene birbirini tutmaz. Çok benzeri olur ama birebir asla.


John Bloor
(10.08.18)
(1)

beylikdüzü tarafında spor salonu tavsiyes

selam fellas,bezelye yemiş solucan misali yaşamaktan sıkıldığımdan mütevellit bu yıl spora başlama niyetim var artık. hani böyle herkül gibi olmak istemiyorum ama hem şu göbeğimsi fazlalığı atıp hem de az biraz şekillenmek istiyorum. çok tuzlu olmayacak şekilde beylikdüzü tarafındaki spor salonları
selam fellas,

bezelye yemiş solucan misali yaşamaktan sıkıldığımdan mütevellit bu yıl spora başlama niyetim var artık. hani böyle herkül gibi olmak istemiyorum ama hem şu göbeğimsi fazlalığı atıp hem de az biraz şekillenmek istiyorum.

çok tuzlu olmayacak şekilde beylikdüzü tarafındaki spor salonları tavsiyelerinizi bekliyorum veya sakın gitme diyeceğin spor salonları da olabilir.

teşekkürler.
rahat ya
(06.08.18)
Beylikdüzü’nde 618’e gidiyordum ve çok seviyordum oray ama kalabalıklaşmaya başladı, sonra zaten ben taşındım. Abim hala Beylikdüzü’nde ama kalite düştü biraz diyor.

Blue Pacific var, çok da önermiyorum. 618 biraz daha kanforlu. 618’e göre daha küçük, alet seçenekleri biraz daha az ve spor sonrası hizmetler biraz aksıyor ama “Ben duşunu evde alacağım, zaten alet de ne yapar bilmiyorum. Gidip iki tepinip döneceğim” diyorsanız ve fiyatı size uygunsa gidilmez bir yer de değil.


aychovsky
(06.08.18)
(1)

dikey geçiş ile geçen biri yatay geçiş yapabilir mi?

selam fellas;dikey geçiş ile bir lisans programına yerleştim. bu sene hazırlık okudum. önümüzdeki eğitim öğretim yılında hem 1.sınftan hem de 2.sınıftan ders alacağım. ağırlıklı genel not ortalaması(agno) ile önümüzde eğitim öğretimi yılının sonunda başka bi üniversiteye yatay geçiş yapma hakkına sa
selam fellas;

dikey geçiş ile bir lisans programına yerleştim. bu sene hazırlık okudum. önümüzdeki eğitim öğretim yılında hem 1.sınftan hem de 2.sınıftan ders alacağım.

ağırlıklı genel not ortalaması(agno) ile önümüzde eğitim öğretimi yılının sonunda başka bi üniversiteye yatay geçiş yapma hakkına sahip olur muyum?

not: yönetmelikte, "lisans derecesinde; hazırlık, birinci ve son sınıf sınıſta yatay geçiş yapılamaz, diğer yıllarda yapılabilir" ifadesi var. yani ben 1.sınıftan da ders alacağım için yatay geçiş hakkım olmayabilir mi?

teşekkürler.
rahat ya
(01.08.18)
Yapabilirsin. Ben yaptim. Muhim olan gececegin yerde bir sene onceden o bolumun puani olmasi. Merkezi yatay gecise basvurabilirsin.


ykyt
(01.08.18)
(6)

yök'e mail atsam cevap verirler mi?

sb. yatay geçiş hakkında bi mail atsam cevap verirler mi? yoksa sallamazlar mı? teşekkürler.
sb.

yatay geçiş hakkında bi mail atsam cevap verirler mi? yoksa sallamazlar mı?

teşekkürler.
rahat ya
(01.08.18)
Verirler neden vermesinler ki


Verirler mi vermezler mi bilmiyorum ama sorunuzu buradan yazarsanız biz de bir şeyler söyleyebiliriz.


apdulera
(01.08.18)
@apdulera

www.eksiduyuru.com


rahat ya
(01.08.18)
ups, bu beni aşıyor hocam.


apdulera
(03.08.18)
arayınca bir şekil düşüyordu eskiden şimdi olmuyor mu :/


biohazardous
(03.08.18)
cevap vermediler şu ana kadar. telefonla ulaşamıyorum maalesef :/


rahat ya
(05.08.18)
(1)

lise tercihleri hk.

selam fellas,bi kuzenim var lgs'ye girdi fakat herhangi bi okula yerleşemedi. hatta sırf bu yüzden adresini değiştirdi ama değiştirdiği adreste ortaokulu okumus olması gerekmiş bu yüzden ölü tercih yapmış oldu ve dolaysıyla yerleşemedi. imam hatip'e gitmek istemiyor açıkçası. başka bi olasılığı var
selam fellas,

bi kuzenim var lgs'ye girdi fakat herhangi bi okula yerleşemedi. hatta sırf bu yüzden adresini değiştirdi ama değiştirdiği adreste ortaokulu okumus olması gerekmiş bu yüzden ölü tercih yapmış oldu ve dolaysıyla yerleşemedi. imam hatip'e gitmek istemiyor açıkçası. başka bi olasılığı var mı imam hatip'e gitmemek için?

teşekkürler.
rahat ya
(30.07.18)
sonuçlarda yanlışlık olmuş diye duyum aldık. tekrar açıklanacakmış.


dedim ben sana
(30.07.18)
(8)

kadıköy'de kitap okunabilecek cafe var mı? hangisine gitmeli?

sb.teşekkürler.
sb.

teşekkürler.
rahat ya
(30.07.18)
akademi'ye giderim ben genelde; caferağa'da, spor salonunun karşısında.


treamorg
(30.07.18)
@tahtakafa ve @treamorg akademi 1971 bugun kapalı.


rahat ya
(30.07.18)
@rahat+ya

o zaman www.zomato.com


tahtakafa
(30.07.18)
hmm, ben de şurayı önereyim o halde ^^

www.zomato.com


treamorg
(30.07.18)
ben olsam moda çay bahçesine gider denize karşı bütün gün pinekleye pinekleye okurdum. oradan daha rahat bir yer bulamazsın.


sir gawain
(30.07.18)
Akademi var kitap cafe.


stavro
(30.07.18)
Bonobo boş genelde


(1)

yetişkin birinin satranç öğrenilenebileceği uygulama var mıdır?

sb.teşekkürler.
sb.

teşekkürler.
rahat ya
(29.07.18)
(bkz: chessmaster)


lancelot du lac
(29.07.18)
(17)

baba oğul çatışması üzerine fikir alışverişi

selam ulu romalılar,direkt konuya gireceğim; son 10 senesini yalnız yaşayan 30 yaşında biri olarak hala öğrenciyim. hem lisans(2.üniversitem) hem de yüksek lisansı aynı anda okuma gayretindeyim. babam ise uzun seneler devlet memurluğu yaptıktan sonra taşrada bi kooperatif başkanı seçildi. sorun şu k
selam ulu romalılar,

direkt konuya gireceğim;

son 10 senesini yalnız yaşayan 30 yaşında biri olarak hala öğrenciyim. hem lisans(2.üniversitem) hem de yüksek lisansı aynı anda okuma gayretindeyim. babam ise uzun seneler devlet memurluğu yaptıktan sonra taşrada bi kooperatif başkanı seçildi. sorun şu ki biraz memuriyetten kalan eziklik biraz da yeni görevinden dolayı astığım astık kestiğim kestik şekilde davranmaya başladı.

sürekli yüksek lisans eğitimimi iptal etmemi sadece lisans eğitimime odaklanmamı ve onu bitirmemi istiyor. bununla ilgili olarak en son zıtlaşmamızda 30 senedir bana tek kötü söz etmeyen adam küfür etti. 2 gün sonra aradım böyle böyle küfür ettiğini söyledim, alkollü olduğundan hatırlamadığını söyledi. sonrasında ise "etmişsem de haklıyım" gibisinden laflar edince bende iyice ipler kopma noktasına geldi. ne olursa olsun bilerek ya da bilmeyerek bi başkasına kötü söz söylemek her şeyden önce ayıp. oğluna söylemek ise bambaşka bi ayıp.

neyse bu arada lisans eğitimim %25 burslu olduğundan okul ücretini babam ödüyor. ayrıca kendisi 3-4 ay önce kendi evimde olduğumdan benim evime başka bi kadın getirmek isteyip benden evimi ona böyle bi şey için açmamı istedi ve doğal olarak reddettim. yani o olaydan beri içinde kalan bi şeyler olduğundan hemen hemen hiç görüşmüyoruz desem yeri.

hiçbir şekilde kendisine yaranmak zaten mümkün değil. çok önemli bi sınavımın h olduğu hafta hayatımda hiç gitmediğim bi ile "araba bakmaya" gönermek isteyip gitmedim daha geçen hafta. en son konuşmamızda yine ertesi gün istanbul'un diğer ucuna yine aynı şekilde göndermek istedi benim de her insan gibi bi hayat akışım olduğundan o gün müsait değildim ve gidemem dedim. sonrasında tamamen bana "sen hiç bana yardımcı olmuyorsun, sonunda tepemi attıracaksın" gibi şeyler söyleyip "evlatlıktan reddederim" gibi bi şeyler ima etti.

velhasıl %90 olarak bağlarımızı kopardık. aradaki %10'luk bağımız da tamamen duygusal malum okulum sürüyor henüz.

bilmiyorum ne yapmalı ne etmeli nasıl davranmalı? yine keza 1 hafta 10 gündür annemle de küs konuşmuyorlar. hiçbir şekilde özür dileme ya da hata yaptığını kabul etme dürtüsü yok adamda.

fikirlerinize ihtiyacım var.

teşekkürler.
rahat ya
(27.07.18)
Bu konu özelinde bir şey diyemem ama Narsistle Ateşkes ve Zor Kişiliklerle Yaşamak adında iki kitap önerebilirim.

Ülkedeki babaların narsizme yatkınlığı kesinlikle incelenmesi gereken bir konu.
Kolaylıklar dilerim.


mor bembombom
(27.07.18)
Doğru anladıysam baba "al gülüm ver gülüm" tavrında. Senden beklentileri olmuş ve daha da olacaktır muhakkak, senin de onun parasına ihtiyacın olduğunu biliyor ve "isteklerimi yerine getirmezsen çeşmenin suyunu keserim haa" diyor.
Genel karakteri mi böyledir, antropoz gibi bi dönem mi geçiriyor bilemicem ama oyunu o açtı sen de en azından bi süreliğine masadan kalkamayacağına göre oyunu gör ve karşı atak yap. "Şimdi senin elin kuvvetli ama çok sürmeyecek benim elim de kuvvetlenecek ve bil bakalım senin elin zayıfladığında ben sana ne yapacağım" de. "Sen şimdi bana ne yaparsan ben de sana onu yapacağım" da diyebilirsin. Büyük olasılıkla hemen anlamayacak çünkü tartabilse zaten böyle yapmaz. Anlamasının bi yolunu bulmaya bak, hemen pes etme.

Anneye destek olmaya çalış, babada kadın, içki, asığım astık kestiğim kestik durumlar var, annenin desteğe ihtiyacı vardır.

edit: zaten düşünmüşsündür gerçi ama ekleyeyim dedim. oyun masasından kalkıp "gendi gendine oyna bakalım oynayabilesek misin" deyip kendi olanaklarınla devam etmek de seçeneklerin arasında.

mor bembombom; kadın veya erkek kim olsa poh poh büyütülen herkes narsizme yatkın olur :) bu konuda biz annelere de bi bakmak lazım. yaşlı ve erkek egemen bi toplumda kadınların daha akıllı olması lazım :) benim gözlemlerime göre özellikle kadının söz hakkının olmadığı ailelerde ( toplumun büyük çoğunluğu yani)kadınlar kendini oğlan annesi olmakla gerçekliyor, bindiği dalı kestiğinin farkında olmuyor. Aynı anne kızı için çaresizliği yaşarken benzer konuda oğlundan yana tavır alıyor. Garip, mantığa aykırı ve bence yapılabildiğince bişeyler yapılması gereken bir konu bu.


Açık konuşacağım, umarım kırılmazsın. Baban haklı demiyorum.

Fakat 30 yaşında bir adamın ekonomik özgürlüğünü elde edememiş olması bana tatsız geldi. Bir an önce buna odaklan ve annene destek ol derim. Bu durumda baban sana saygı duyacak diyemem. Ama saygı görmenin ilk kuralı bağımsızlıktır.


twelfth
(28.07.18)
30 yaşına gelmiş hala okuyosan az bile yapıyor.


valentinov
(28.07.18)
Ev anahtari istemk haric diger tum durumlarda baba hakli. 30 yasinda da sadece 25 bursla okumak da ilginc. Hadi tam burs yada devlet olsa tamam da neyse.

Benim de hayatim var gidemem falan diyosun da 30 yasinda hala adamdan gelen parayla okula gidiyosun. Bi zahmet zaman ayirip adamin dedigini de yap.

Hem parasini alim hem de hic bi isini yapmiyim diyosan ya parani kazanacaksin tum gorusmeni kesiceksin yada bi isini de hallet yani adamin.

Ha dersenki eve kadin atmaya calisti falan o zaman yine herkesin dedigi gibi keni parani kazanip rest cekeceksin. Kusurabakma da biraz fanus da yasama durumu var sanki yine. Yok kimse kimseye kufur edemez falan. Ailesiniz abi biraz tolerans gosterin birbirinize. Ben babamin kendi firmasinda calisiyorum beraber is yapiyoruz neler neler oluyor. Sen onu o seni alttan alacak.


c1b2k3
(28.07.18)
30 yaşında babanizdan hala para aliyorsaniz adamın sizinle ilgili endişeleri olması normal. Hiçbir baba mükemmel değil ancak ben burada onu suçlu goremedim. Ikinci üniversiteyi okuyan tek kişi siz değilsiniz hatta ben özel üni.deyim ve yaşım 29 ancak bir yandan full time işim var ve 21 yaşında üniversiteyi bitirmemden bu yana tek kuruş para istemedim. Onlar da teklif etmedi. Hatta onları ziyarete gittiğimde bir kuruş para harcamak izin vermezler. Ama yine de ben karşı çıkarım, hediyeler alırım.

Yani sağlık vb.nedenlerden dolayı okumadiysaniz bilmiyorum ama 30 yasinda bu islere kalkisarak yukarıda da dendiği gibi dünyanın her bir yerindeki babayı çileden çıkartırsınız. Zaten hangi özel üniversite yüzde 50'ye kadar burs vermiyor ki.

Yine de özel üniversite okusaniz da okumasaniz da insanlar sanki anne ve babalarıyla arkadaş olamıyor. Her durumda tartışmalar olacaktı. Fazla bağlandığınız için tartışmalara da fırsat vermişsiniz.


Traveller
(28.07.18)
öncelikle iyi niyetle cevap veren @mor bembombom ve @hayat aklini konusacak bir filozof uret saygılar sevgiler şelale.

30 yaşına gelip hala okuduğum için muhtemelen sonraki cevap "nasıl bu zamana kadar çarmıha gerilmeden yaşadın sen?" olacak. o yüzden yaş-okul mevzusunu eleştirenlere istinaden şunu söyleyebilirim; herkesin hayatı sizin gibi belli bi plan doğrultusunda işlemiyor. herkesin ailesi sizin aileniz gibi de değil. yani çok fazla bu konunun üzerinde tartışmaya gerek duymuyorum çünkü asıl problemden sapıyor duyuru.

bir diğer mevzu ise "babadır ne yapsa yeridir. yeri gelir döver yeri gelir sever" düşüncesine ben katılmıyorum. herkes birbirine saygılı olmak durumunda. siz ne kadar saygı gösterirseniz karşılığında o kadar saygı görürsünüz. bunun dışında %25 burslu okumama takılma olmuş. ygs-lys ile dgs ile geçiş yaptım şimdiki üniversiteme ve hukuk okuyorum. öyle dediğiniz oranlarda bursları alabilmek için ya da devlet üniversitelerine yerleşmek için fulle yakın yapmanız lazım. o durumu da böyle açıklayayım.

son olarak da kimseyi kendi hayatınızdan farklı olduğu için ki bu kişinin yaşı, eğitimi, ne bileyim göz renginden tut saç rengine kadar(mecazen) türlü sebeplerden eleştirmeyin. herkesin şartları ve hayat akışı farklı veya herkes sizin kadar zeki de olmayabilir. bunu bi düşünün koca paragrafı okuduktan sonra sadece "30 yaşına gelmiş hala okuyosan az bile yapıyor." derken.

teşekkürler.


rahat ya
(28.07.18)
Dostum önce görüşlerinizi alayım demişsin. Verdiğin kısıtlı bilgilerden böyle yorumlar çıkar. Eleştiriyi ya da az bilgiyle yorum yapılmasını kabul edemiyorsan hayatında ilgili duyuru açmayacaksin. Boş yere üzülmezsin boylece.

Madem senin hayatın böyle bunu bize değil babana şöyle ne bileyim. Hem duyuru açıp hem de sana katilmayanlara laf atmalar falan hoş değil.


Traveller
(28.07.18)
"aradaki %10'luk bağımız da tamamen duygusal malum okulum sürüyor henüz."

duygusal mı, ekonomik olmuyor mu burası?

30 yaşına gelmiş parasını ben veriyorum, benim açtığım eve beni sokmuyor hıyara bak. biz bi kadını eve atamıyoruz herif keyfince yaşıyor. oku oku ne bok olacaksa sanki.

gibi şeyler düşünüyor olabilir baban. o yüzden yaranman mümkün değil. ama yaranamadığın için ya da babanın zihniyeti çarpık olduğu için %100 haklı değilsin. hayat koşullarını bilemem, ama ağzıma sıçan bir ailem var ve henüz lisansı bitirmediğim için deli gibi ekonomik özgürlük bekliyorum. sen ikinci lisansında hayatını idame ettirecek bir iş için kendin çabalamıyorsan babanın da huyuna gidip he deyip geçmen lazım. atom profesörü olacak olabilirsin, gerçekten yoğun akademik çalışıyorsundur eyvallah ama ne yazık ki ekonomik olarak aileye bağımlı olmanın kuralları böyle. paranı veriyorsam dediğimi yapacaksın kazık kadar olmuşsun işine gelmiyorsa kapı orada modundalar. etik değil, hümanik değil, rezalet şeyler!!! ama durum bu. onları değiştiremezsin. senin temel bakım sorumlulukları da ortadan kalkmış, zorunda değil.


haykorsamdunyaya
(28.07.18)
yani insanlarla fikir alisverisi istemissin ama sonra "herkesin hayati sizinki gibi degil" diye agizlarina biber surmussun.

bazi bilgileri de es gecmissin, onemli olabilecegini dusunuyorum.

baban yuksek lisansi birakmani neden istiyor de bir hele.

istemedigi alakasiz bir bolum mu? ve ustune lisanstaki derslerini mi etkiliyor okulunu mu uzatiyor? veya hukuk okuyorsun da bu meslegi yapmamayi mi dusunuyorsun? baban sana madem bu yatirimi yapiyorum bu meslegi yapman gerek vs. gibi baski mi yapiyor? nedir yani mesele?

baban okul parani odemeye razi olmus zaten, durup duruken (diger okulun olan) yuksek lisansi birak deyip ustune kufur etmesi pek aklima yatmadi, neden birakmani bu kadar istiyor bu adam? onu yazmamissin. belli ki bunun arkasinda bir is var, aranizda bir seyler gecmis.

ote yandan millete "herkesin hayati sizinki gibi degil" deyip 30 yasimda babam okul parami oduyor demen biraz ironik olmus. burada daha 18 yasina gelmeden ailesi kendisiyle butun ekonomik bagini / destegini kesmis insanlar var. onlara "benim hayatim cok zordu" edebiyati yapman ironik oluyor biraz.

30 yasinda baba destekli ozel universite okumak turkiye'deki insanlarin %99.9'unun ruyasinda bile goremeyecegi bir sey.

baban hakli demiyorum bak, sapittigi cok sey olmus, normalde bu yasta hayatina ne okuyacagina ne edecegine karisamamasi gerekir. evine kadin getirme talepleri falan cok densizce, olmayacak seyler. sana para veriyor diye goz yumacak da degilsin. ama baban sana bu parayi vermek zorunda da degil, yani bunlar bagimsiz seyler. ve bence burada babanin yuksek lisansi neden birakmani istedigi onemli, bunu atlamissin.


robokot
(28.07.18)
@robokot

hayatım zor ya da acıların çocuğuyum edebiyatı yapmıyorum yok :) öyle anlaşıldıysa da ya ben yanlış anlatmış olabilirim ya da yanlış anlaşılmış olabilirim.

şu ana kadar herkesin söylediği şey; "ben okurken aynı zamanda full time bi işte çalışıyordum, sen bi baltaya sap olamamışsın. hatayı kendinde ara" tarzı yorumlar. aynı anda hem lisans hem yüksek lisans okuyorum. iki okulun yanında ki ikisi farklı şehirlerde her ne kadar aralarında 4 saat olsa da bunların yanında full time bırak part time bile çalışma imkanım yok.

gereksiz yorumlara tik atmıyorum o yüzden onlar üzerine konuşmaya gerek yok.

babamın yüksek lisansı istememesinin ardındaki tek sebep hukuk eğitimimi aksatabileceğimi düşünmesi. önünde ardında başka bi şey yaşanmadı ve konuşulmadı. ikisini birden sürdürdüğümde iki okulumu da bitiremeyeceğimi düşünüyor. yoksa başka bi şey yok yani. farklı bi sebebi de yok :)

bunun dışında tekrar ediyorum "hayatım çok zordu böhüüü kimse beni anlamıyor" tarzında düşünmüyorum. sadece fikir alışverişi derken bunları beklemiyordum. hayat insanları belli tercihlere zorlar ve bunları yapmak zorunda kalırsın. benimkiler de bundan ibaret. ki daha öncesinde de 5 senelik bi iş geçmişim var yani orasını yazmamıştım şimdi yeri gelmişken yazayım dedim.

yani 30 yaşına gelmiş hala okuyorsun bi baltaya sap olamamışsın, az bile yapıyor gibi yorumlar acımasızca geliyor.sen çalışırken ben okumuşum bu kadar basit. sen zamanını çalışmaya ayırmışsın ben okumaya ayırmışım. bu konuyu da netleştirdiysek artık daha yapıcı yorumlar gelir diye umuyorum.


rahat ya
(28.07.18)
>babamın yüksek lisansı istememesinin ardındaki tek sebep hukuk eğitimimi aksatabileceğimi düşünmesi. önünde ardında başka bi şey yaşanmadı ve konuşulmadı. ikisini birden sürdürdüğümde iki okulumu da bitiremeyeceğimi düşünüyor.

tamam ben de bundan bahsediyordum. (babana gore keyfi olan) yuksek lisans egitimin, parali egitimini hic aksatti mi? derslerin nasil?

iki okulun arasinda 4 saat var farkli sehirlerde diyorsun, bu egitimini finanse eden kisi icin bence hakli bir endise konusu. daha once okul biraktin mi mesela? 30 yasina kadarki okul gecmisin okulda basari gecmisin nedir? babanin butun bu parayi bosa verme ihtimalini dusunup streslenmesini hakli kilacak bir gecmisin var mi? su anki okul performansinda endiselenmesini gerektirecek bir durum var mi?

sen bir yetiskin olarak istedigin okulu okuyabilirsin, ama egitimini finanse eden kisinin senden belli bir basari ve adanmislik isteme hakki da var. bunu babanin yaptigi diger densizliklerden bagimsiz olarak diyorum. bu kisi baban da olmayabilir, rastgele bir bagisci da olabilir, bu kisi "ben senin okul masraflarini vs. karsilarim ama 100% bu okula yogunlasmani istiyorum" diyebilir yoksa ben bu parayi vermek istemiyorum diyebilir ve hakkidir. minimum x basari istiyorum yoksa bu parayi vermem diyebilir ve hakkidir. bak "haklidir" demiyorum ama "hakkidir" diyorum. hakli olup olmayacagi duruma gore degisir ama hakki oldugu gercegini degistirmez, pek cok burs boyle calisir mesela, belli bir ortalama tutturmazsan burs kesilir ayni hesap.

yuksek lisansi ne uzerine yapiyorsun? hukuk ile alakali mi? alakasizsa, sen hukuk ile ilgili meslek yapmayacaksan bu parayi bana neden odetiyorsun diyebilir mi? bence der.

son olarak hayat giderlerini kim oduyor? iki okul arasinda farkli sehirlerde mekik dokuyorsun bunun bir masrafi olmali, bunu kim oduyor? (yuksek lisans egitiminin parasiz oldugunu varsayiyorum)

sen bu paraya muhtacsan ve alternatifin yoksa babanla iyi gecineceksin. ya bir sekilde kendini ispatayacaksin basarili olabilecegine dair, ya da o tren coktan kalktiysa bir sekilde uzlasma yoluna gideceksin. hicbiri olmazsa bagini keseceksin kendi yaginla ne kadar kavrulabilirsen o kadar kavrulacaksin.


robokot
(28.07.18)
30 yaşına geldiği halde hala üniversite okuyan insan başlıklarını bol bol yağlayan insanlar, aynı şeyi başka bir insan yazınca "hem bubanın parasını yiyon hem qonuşuyon" gibi sığır yorumlar yapmayı ihmal etmemişler. hangisi doğru peki, "ohumanın yaşşı yoktur" diyen taraf mı "babanın parasını yemeyecektin" diyen taraf mı? aslkdlaskf hadi hepsini geçtim, lisansını da geçtim, yüksek lisans yapıp çalışabilen insan çok azdır, ha becerebileni vardır, beceremeyeni de aşağılamak aptalca.

kaldı ki bu insan sizden bir fikir istemiş, aşağılamaya çalışmak, kendi hayatlarınızdan örnek vererek -gerçekliği tartışılır- karşınızdakinden üstün olduğunuz çabasına girmek, sizden de -üzgünüm- pek bir cacık olamayacağını gösteriyor. eşeklik baki kalmış anlaşılan... duyurunun klasik problemi, soru soran insana, alakasız yerlerden vurmaya çalışmak. hayır, sizin duyurularınıza baksak, çok daha büyük saçmalıklar yaşadığınız anlaşılıyor, hal böyleyken başkasına "akıl verme görünümlü aşağılama"larda bulunmanız acayip lkdlaskdlsf

gelelim yanıtıma...

öncelikle elimizde "paranı ben veriyorum, ne istersem yapacaksın" diyen bir baba yok. millet neresinden ne uydurmuş anlayamadım. evine başka bir kadın getirme olayında siz haklısınız, arkadaş, baba, akraba kim olsa kabul edilmeyecek bir şey. garsoniyer işletmiyorsun neticede.

eğitim konusuna gelirsek, yüksek lisansın ileride cv'nizde nasıl görüneceğini anlatabilirsiniz, iki bölümü bir arada götürebileceğinizin ve ikisinin de sizin yararınıza olacağının garantisini verin derim. karşılıklı bir konuşmada, sinirlerinize hakim olarak, mantık çerçevesinde anlatmanız gerekiyor. telefonla melefonla yürütemezsiniz bu konuşmayı.


nice tnetennba
(28.07.18)
@robokot

aksine derslerim çok iyi ve bi önceki lisansımı da iyi derecede bitirdim. sadece sonradan uyuşmadığımı fark ettim bölümle yani o bölümün doğrultusunda bi iş yapmayı istemedim. okulu bırakmadım hiç. dediğim gibi derslerim de iyi.

şu an ki performansımda endişelenecek bi durum yok aksine dediğim gibi ortlamam 3.45 bu sene fakat bu sene yarım dönem dondurmak zorunda kaldım yüksek lisansımı, lisansta devamsızlık şartı olduğundan bundan sonraki senelerde devamsızlık kuralı da yok.

şu ana kadar istediği başarıyı veriyorum. aynı zamanda yüksek lisans üzerinden kyk alıyorum ve ondan maddi olarak çok ekstrem ihtiyaçlrım haricinde para da istemiyorum. kendi kendime geçiniyorum ama öyle ama böyle.

doğrudur hakkı var buna zaten ben sesimi çıkartmıyorum. yani ben de para versem birini finanse etsem belli bi başarı oranı isterim dediğin gibi burs durumlarında da öyledir genel geçer kural. ben de bunun garantisini veriyorum her iki okulumda da aksama olmayacak şekilde devam edeceğim diyorum ama yok asla katta kabul etmiyor. bunun yanında smmm staj başlatma sınavına girmek istedim ona da karşı çıktı. varsa hukuk yoksa hukuk. bunu bitir ne okursan oku diyor da yani yüksek lisansı en fazla 1 dönem daha dondurabilirim sonra devam etmem gerek. böyle bi açmazın içindeyim kısaca.


rahat ya
(28.07.18)
@nice tnetennba +1

çok güzel açıklamışsın altına imzamı atıyorum. benim sorduğum ya da yardıma ihtiyaç duyduğum konu a konusu iken ğ'nin şapkasını tartışıyoruz neden var ya da neden bu zamana kadar kullandık böyle diye :) anlam veremiyorum insanlara ama yapacak bi şey yok bununla ilgili.

evet şu ana kadar telefonla görüştük sadece. haklı olabilirsin. yüz yüze konuşmak daha iyi olabilir her ne kadar zor olsa da denemekte fayda var.


rahat ya
(28.07.18)
tamam o zaman basari tarihin iyiyse, okulunda da basariliysan babanin korkmasi gereken bir sey yok herhalde. belki cevresindeki kisilerin gazina geliyordur.

garanti ver babana de ki boyle boyle, okulu uzatmayacagim, su kadar da bir basari gosterecegime inaniyorum ondan suphen olmasin, eger sozumu tutmazsam da calisir butun bu parani geri oderim suphen olmasin de. atiyorum bunu baska bir anlasma da olabilir. arada mesela notlarini ortalamani falan da bilsin mesela gerekirse, haber ver.

yuksek lisans onun icin ekstra maddi yuk de degilmis.o zaman aklima yuksek lisans da yapmani engellemesi icin mantikli bir sebep gelmiyor universitede basari korkusu disinda. o konuda icini rahatlatirsan uygun bir dille o da daha sicak yaklasacaktir diye dusunuyorum.


robokot
(28.07.18)
Yorumları okudukça umutsuzluğa kapıldım. Herkes ilk lisans okuduğu bölümünden sonra hemen para kazanmak zorunda mı? Daha fazla okumak istemek, başka bir lisans bölümüne karar vermek taktir edilmesi gerekirken aşşağlanması bana çok saçma geldi. Parasını ödüyor adam ne diyorsa yapacaksın mantığı nedir? Oğlu daha mutlu olsun daha iyi bir geleceğe sahip olsun diye para veriyorsa ne dese haklı mıdır? Babanız dünyanın en kötü insanıdır diyemem aranızda geçen mevzulara yorum yapamıcam. Birine para vermek ne büyük mevzuymuş. Biri ona ekonomik yönden yardım ediyor diye yardım ettiği kişinin hiç bir saygıyı haketmediği 30 yaşında yanlış bir hayat yaşadığı yorumu nasıl yapılabiliyor anlamıyorum.


sincapyemeyin
(28.07.18)
(7)

internet hızı ile alakalı çözüm önerisi hk.

selam fellas,ttnet kullanıyorum ve bulunduğum bölgede 16 mbit hizmet verebiliyor. ben de 14 mbit hız alıyorum buraya kadar bi sıkıntı yok. sorun şu ki; bi video(10 saniyelik) ya da bi fotoğraf yüklenmesi bazen 1-2 dakikayı alıyor. speedtest'ten kontrol ediyorum hızda sorun yok ama fotoğraf yüklenme
selam fellas,

ttnet kullanıyorum ve bulunduğum bölgede 16 mbit hizmet verebiliyor. ben de 14 mbit hız alıyorum buraya kadar bi sıkıntı yok.

sorun şu ki; bi video(10 saniyelik) ya da bi fotoğraf yüklenmesi bazen 1-2 dakikayı alıyor. speedtest'ten kontrol ediyorum hızda sorun yok ama fotoğraf yüklenmesi vs. sadece evdeki wifi'ye bağlandığımda çok yavaşlıyor.

not: bi hafta önce dışarıdan gelen kabloya bağlı olan kabloyu değiştirdim daha uzunuyla aynı şekilde bağladım. bundan kaynaklı olabilir mi sorun?

teşekkürler.
rahat ya
(27.07.18)
1-Asagidan evine gelen kabloyu degis.
2-kablolu baglaniyorsun degil mi?
3-ayni zamanda modemin kablosuz ise baskasi disaridan baglaniyor mu ona bak


bence ttnette bir problem var ben de basligini acmaya geldim. evde 100mbit internet var ama 2 gundur yurtdisi icerige erisim 2-4mbit hizinda. yurtici serverlar 100mbit calisiyor ama avrupa serverlari dediginde hiz 2-3mbit e dusuyor.

speedtestten baska bir server sec yurtdisinda olsun bak bakalim ayni hizlari alabiliyor musun. speedtest varsayilan olarak ulke icinden bir server seciyor. o da hizda sorun yok yani. sorun yabanci hostlarla iletisimde.


robokot
(27.07.18)
@müptezel dostoyevski

1) onu ben değiştirebilir miyim yoksa elektrikçi mi çağırmam lazım?
2) hayır wifi
3) modemim şifreli başkası bağlanamaz sanırım.


rahat ya
(27.07.18)
bu arada ping 90 olarak gözküyor.


rahat ya
(27.07.18)
@robokot

aynen helsinki seçtim dediğin gibi 2.38 mbit'e düştü hız. ne yapacağız peki? :/


rahat ya
(27.07.18)
valla yapacak bir sey yok bekleyecegiz. benim kendi vpn serverim almanya'da, simdi amsterdam hizlarina baktim normal, geri kalan hepsi kagni gibi. o yuzden gecici olarak amsterdam'a tasiyacagim server'i ama vpn kullanmiyorsan yapabilecegin bir sey yok sanirim. arayip sikayet edecegiz surerse.


robokot
(27.07.18)
Ağ tarafsızlığı diye geçen olayın kurbanıyız yoğun saatlerde aynı bilgisayarda vpn olmadan aynı siteye girdiğimde video kalitesi düşük ve donarak geliyor ama opera ile vpn’i açtım aynı siteye girdim kalite, akış bayağı değişti.
Bunu bir dene ben fiziksel bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.


murtiii
(27.07.18)
(3)

xiaomi red mi5 plus orjinal şarj aleti nereden bulabilirim?

sb.şark aletimi kaybettim, sıfır şarj aleti aldım 50 liraya fakat telefonum zerre şarj olmuyor. orjinal şarj aletiyle deniyoruz normal şarj oluyor. orjinal şarj aleti nereden bulabilirim %100 güvenilir? ek olarak red mi5 plus orjinal şarj aleti olan birileri fotoğrafını atabilir mi? teşekkürler.
sb.

şark aletimi kaybettim, sıfır şarj aleti aldım 50 liraya fakat telefonum zerre şarj olmuyor. orjinal şarj aletiyle deniyoruz normal şarj oluyor.

orjinal şarj aleti nereden bulabilirim %100 güvenilir? ek olarak red mi5 plus orjinal şarj aleti olan birileri fotoğrafını atabilir mi?

teşekkürler.
rahat ya
(23.07.18)
Cihazınız quick charge 3.0 uyumlu bir cihaz olduğu için orjinal şarj aletinden çok quick charge 3.0 uyumlu kaliteli bir şarj aleti almanız gerekir. Büyük ihtimalle size orjinal diye satılan Xiaomi şarj cihazının quick charge özelliği yok, sahte olması da kuvvetle muhtemel.


Size quick charge 3.0 özellikli şarj aleti olarak Anker veya Aukey markasını tavsiye ederim.


synthetic a priori ilk paragraf +1.
kullanmadığım için tavsiyesine yorum yok. bana da aynını yaptılar, sahte isterseniz kendi telefoncumu önerebilirim :)
orijinal diye verdiği şarj cihazının fotosunu eve varınca atarım.
...
i.hizliresim.com
hızlı şarj olmasa da normal işini yapıyor. hızlı şarj bataryayı yoruyormuş zaten.


g7mor
(23.07.18)
Ben de xiaomio red mi 5 plus kullanıyorum, yurt dışından aldım, sarjı hızlı ve sorunsuz oluyor. arkadaşım şu an çin de istersen sana da orjinal aldırabilirim? ben de ki şarj aletin fotoğrafını akşam atarım.


xdenizx
(24.07.18)
(3)

samsung note 4 whatsapp ses sorunu

selam galyalılar,whatsapp'dan bana ses dosyası geldiğinde ya da whatsapp'dan sesli arama yaptığımda; ses dosyasını hoparlörden dinleyemiyorum ve ayrıca ekran kapalı kalıyor taaa ki ses bitene kadar. yine sesli arama yaptığımda hoparlörden konuşamıyorum ve yine bu arama haricinde işlem yapamıyorum. k
selam galyalılar,

whatsapp'dan bana ses dosyası geldiğinde ya da whatsapp'dan sesli arama yaptığımda; ses dosyasını hoparlörden dinleyemiyorum ve ayrıca ekran kapalı kalıyor taaa ki ses bitene kadar. yine sesli arama yaptığımda hoparlörden konuşamıyorum ve yine bu arama haricinde işlem yapamıyorum. konuşurken mesela farklı bi şeye bakamıyorum.

var mıdır bunun bi çözümü?
rahat ya
(20.07.18)
bunun normalde telefonu kulağına dayadığında olması lazım. ön taraftaki reseptör müydü başka bi adı vardı galiba onun önü kapanıyor olabilir belki kılıf kapatıyordur ya da kırılmaz cam, jelatin de olabilir. oranın kapanmadığından emin ol. açık olduğu halde yapıyorsa sıkıntı var demektir.


@guzel gunler gorecegiz

kılıf yok hocam. kırılmaz cam var. baktım da göremedim emin olamadım yani. reseptör dediğin şey tam nerede yer alıyor?


rahat ya
(20.07.18)
sensör ya sensör, reseptör nerden çıktı ahahadkfjg proximity sensor hatta.

www.youtube.com

www.youtube.com


(5)

big four'lardan birine girmek için asgari kıstaslar nedir?

selam fellas,sb. ayrıca belli bi yaş sınırı var mı? atıyorum 25 yaş üstü kimse alınmıyor gibi. muhasebe ve denetim yükseği yapıyorum tezli bunun bi faydası olur mu? smmm ruhsatı zaten default olması gerek biliyorum. bunlar dışında kesinlikle şu olmalı dediğiniz bi şey var mıdır?
selam fellas,

sb.

ayrıca belli bi yaş sınırı var mı? atıyorum 25 yaş üstü kimse alınmıyor gibi.

muhasebe ve denetim yükseği yapıyorum tezli bunun bi faydası olur mu?

smmm ruhsatı zaten default olması gerek biliyorum.

bunlar dışında kesinlikle şu olmalı dediğiniz bi şey var mıdır?
rahat ya
(18.07.18)
smmm ruhsatına gerek yok tabi

25 de olabilir ben 26 da girmiştim


oscar
(18.07.18)
Smm default diye bir şey yok. Zaten yeni mezunları alıyorlar ve dosya masrafını veriyorlar dokuz hakkında geçtin geçtin geçemezsen herhangi bir yaptırım yok. O da zaten 3 seneye tekabül ediyor. Onun dışında ingilizce konuştururlar görüşmede ingilizce bilmen gerek anadoludaki üniversitelerden tek tük öğrencileri alırlar genelde bilinen olulları tercih ederler. Denetim masterı iyi olabilir. Onun dışında senin de dirayetli olamn lazım uykusuz geceler gün devirmeler falan efsane değil yani. Eşşek gibi çalışıp çük kadar maaş almaya ok olman lazım


condom kurşunu
(18.07.18)
İngilizce+1.
İşe alım prosedürleri birbirinden faklı olabilir, benim gözlemlerim sadece bir tanesi için geçerli. Grup mülakatında grubu ikiye ayırıp hataları olan bir mali tabloyu inceleyip yorumlamamızı istemişlerdi. Burada ölçmek istedikleri şey maliye bilginizden ziyade grup içi iletişiminiz, doğru yönlendirmelerle sonuca ulaşmaya çalışmanız, insiyatif alabilmeniz gibi niteliklerdi. Grup mülakatını İngilizce bir metin yazarak bitiriyorsunuz. Bu aşamayı geçerseniz direktör ile görüşmeye çağırılıyorsunuz ama görüşme öncesi dil ile alakalı bir departmandan yetkili biriyle ara sıcak tadında İngilizce bir görüşme gerçekleştiriyorsunuz. Direktör görüşmesinde de çalışma şartlarına ne kadar aşinasınız ve bu şartlara ne derece uyum sağlayabilirsinizi görmek istiyorlar. Denetim bilgisi kesinlikle avantajdır.


pike
(18.07.18)
denetimde yaşı ben de merak ediyorum. var mı bir üst sınır? 28-29 yaşında giren birileri vardı sanırım sözlükte.


tute
(18.07.18)
ben hem hukuk(%50 burslu)
hem maliye(anadolu'daki bi üniversite)
hem de yl muhasebe denetim

mezunu olarak + smmm ruhsatım ile başvurmayı düşündüm ama tüm bunların sonuçlanmış olması durumunda 34 yaşında oluyorum ki bu da çok geç big four için sanırım :/


rahat ya
(18.07.18)
(11)

mağazalar neden x.99 lira şeklinde satıyor ürünlerini?

sb. hadi kredi kartlarında atıyorum 10.99 çekiyorlar ama nakit ödemelerde 1 kuruş elbette geri gelmiyor. müşteri sirkülasyonu yüksek olan firmalar böylece haksız kazanç elde etmiş olmuyor mu? hem de vergisiz. ben mi yanlış biliyorum? aydınlanmaya ihtiyacım var.teşekkürler.
sb.

hadi kredi kartlarında atıyorum 10.99 çekiyorlar ama nakit ödemelerde 1 kuruş elbette geri gelmiyor. müşteri sirkülasyonu yüksek olan firmalar böylece haksız kazanç elde etmiş olmuyor mu? hem de vergisiz. ben mi yanlış biliyorum? aydınlanmaya ihtiyacım var.


teşekkürler.
rahat ya
(18.07.18)
ne zaman markete gitsem "nasıl bu kadar tuttu lan" diye fişe bakıyorum. o 99 kuruşlar toplanıyor toplanıyor, benim gibi şaşıran adamlar oluyor.


akatreil
(18.07.18)
Tamamen psikolojik. 1 kuruş hesabıyla alakası Yok. Mesela 99.99 TL 100 TL olarak algilanmaz iki basamaklı olduğu için. Psikolojik pazarlama.


Kresto
(18.07.18)
@kresto

tamam psikolojik pazarlama da atıyorum migros gibi carrefour gibi marketler zincirinde günde kaç tane öyle ürün satıyor o adamlar. psikolojik etkisi bi yana maddi etkisini soruyorum ben. psikolojimi etkiliyor evet ama benden aldığı fazladan 1 kuruşu ne yapıyor? ne kadarı vergilendiriliyor ya da hiç mi vergilendirilmiyor? en en en önemlisi de devlet bu tarz fiyat politikasına nasıl göz yumuyor?


rahat ya
(18.07.18)
@Kresto +1

1 kuruşla alakası yok konunun. O 1 kuruşlar toplanınca güzel bir para çıkabilir ama migrosun maaşları ödemesi hiç inandırıcı değil.


nawar
(18.07.18)
O 1 kuruşlar firmanın değil, kasiyerin cebine girer. Öğrenciyken sinemada gişecilik yaptım ordan biliyorum. Kasa kapanınca müdüre nakit sattığın biletin karşılığını nakit olarak verirsin. Fazla çıkarsa, cebe atarsın, eksik çıkarsa cepten ödersin. İşleyiş böyledir.

Marketlerde de böyledir.


old possum
(18.07.18)
Çünkü 10.99 olan ürünün fiyatını 10 lira sanıyorsun. Halbuki 11 lira. Sonra fişe bakıp şaşıran mallar oluyor.


mahone
(18.07.18)
kredi kartı kullanmaktan nefret etsem de sırf bu adiler yüzünden kullanıyorum, 1 kuruş da olsa param kalmasın. ki 5 kuruşa kadar para üstü vermiyorlar, veremiyorlar. kredi kartı olmayan ya da kullanmayan da atm kartı ile yapsın ödemesini. bugün aşağı yukarı herkesin cebinde bir atm kartı var. haksız kazanç sağlattırmayın bunlara.


cowboy
(18.07.18)
Ciddi ciddi 1 kuruş ile şirketlerin zengin olabileceğine mi inanıyorsunuz? 1 kuruş 0.002 dolar yapıyor, 1,000,000 üründen tek tek alsalar, 2000 dolar yapıyor.


archmage mahmut
(18.07.18)
sizden 1 kurus almiyor ki? sadece bir parca urun mu aliyorsunuz bu bahsettiginiz yerlerde?

evet amaci psikolojik, daha ucuz geliyor goze. marketlerde de 15,26 tutsa 15,25 aliyor mesela.


cok eskiden kasiyerlik yapiyordum markette. kusurat .27 olursa .25 alirdim, .28 olursa .30 alirdim. sadece bir tane adam niye 2 kurus fazla aldin demisti. ondan 5 alip 10 vermistim. buyurun simdi 2 eksik almis oldum dedimdi.

kasam her zaman tam oluyordu bu hesapla.

yani hiiic sanmiyorum amacin o kuruslari ic etmek oldugunu.


supergirl
(18.07.18)
hem haksız kazanç hem de vergi kaçırılması. illa trilyon dolar olmasına gerek yok. hak haktır. adam gibi bir devlet olsa, böyle olmazdı. her alışverişte o bir kuruşlar tıkır tıkır sayılırdı avucunuza.


runagain
(18.07.18)
Amaç ucuzluk algısı yaratmak.


silver apple
(18.07.18)
(2)

tek kişilik yatak önerisi

selam fellas,tek kişilik bi yatak almak istiyorum. hayatımda hiç yatak almadım. yazın serin kışın sıcak tutacak, belimi başım tutulmayacak böyle sabah kalktığımda güzel bi uyku uyumuş olabileceğim yatak önerileriniz nelerdir?
selam fellas,

tek kişilik bi yatak almak istiyorum. hayatımda hiç yatak almadım. yazın serin kışın sıcak tutacak, belimi başım tutulmayacak böyle sabah kalktığımda güzel bi uyku uyumuş olabileceğim yatak önerileriniz nelerdir?
rahat ya
(18.07.18)
%100 visco almani oneririm


nax
(18.07.18)
tam ortopedik almayın, çok sert oluyor. yarı ortopedik yataklar ideal. ne içine çok gömülüyorsunuz, ne de sertliği rahatsız ediyor. ben 8 sene önce evlenirken işbir'den aldım, hala da sorunsuz kullanıyorum. almışken iyi bir marka alın. 1-2 sene sonra tekrar masraf çıkmasın. tabi yakın zamanda evlenme planı yoksa :)


cowboy
(18.07.18)
(1)

30 yaşından sonra kariyer planlaması sorunsalı

Selam fellas,biliyorum başlığa bakarak "oha 30 yaşına kadar planlamadıysan biz ne diyelim?" diyecek arkadaşlar rica ediyorum görüşlerini kendine saklasın. maliye bölümü mezunuyum, bu dönem başlayacağım muhasebe ve denetim tezli yüksek lisansım var ona devam ediyorum aynı zamanda özel bi üniversitede
Selam fellas,

biliyorum başlığa bakarak "oha 30 yaşına kadar planlamadıysan biz ne diyelim?" diyecek arkadaşlar rica ediyorum görüşlerini kendine saklasın.

maliye bölümü mezunuyum, bu dönem başlayacağım muhasebe ve denetim tezli yüksek lisansım var ona devam ediyorum aynı zamanda özel bi üniversitede yarı burslu hukuk okuyorum 2.sınıfa bu dönem başlayacağım. askerliğimi falan yaptım. ekim ayında smmmm sınavına girip smmmm ruhsatı alacağım kısmetse ve yaklaşık 5 yıl kadar da kurumsal 2 firmada iş geçmişim var.

bundan sonrası için denetim şirketlerinde hem hukuk hem de denetim alanında görev alabiir miyim? ingilizcem iyi onda problem yok ama hem yl hem de hukuk mezunuyetim en erken 2020-2021 gibi gözüküyor. dolayısıyla 33-34 yaşında oluyorum. yaş konusu yüzünden çok umutsuzluğa kapılıyorum her ne kadar olduğum yaştan rahat 5 yaş genç göstersem de :/

ya da hiç bunlarla uğraşmayıp avukatlık mı yapayım diyorum ama malum ülkedeki hukuk sistemi beni hiç umutlandırmıyor aksine avukatlık mesleğinden bile soğutuyor diyebilirim.

bunun yanında bilge adam ya da o türevde bi kurumdan sap eğitimi alıp sap danışmanlığı yapmayı bile düşündüm. akademisyenlik desen zaten torpilin allah'ı dönüyor ve benim de hiç öyle taraklarda bezim olmadı bugüne kadar. cidden kafam çok karışık. siz olsanız ne yapardınız? nasıl bir yol çizerdiniz?

teşekkürler.
rahat ya
(07.07.18)
Kendinizi garantiye almak için her türlü belgeyi/diplomayı almışsınız. Bir hafta sonra sgs sınavına girecek biri olarak bu kadar eğitime birden zaman ve kafa ayırmamız benim açımdan takdirlik. Sorunuza gelirsek;

Sizin iki mesleğiniz de kendi işinizi yapmaya olanak sağlıyor. Smmm olup büro açmak ya da avukat olup büro açmak. Siz bu noktada ne istiyorsunuz? Kendi işinizin patronu mu yoksa daha az sorumluluk ama daha bağımlı şirket çalışanı olmak mı? Para sizin için önemliyse ve çevreniz de genişse büro açsanız iyi kazançlar söz konusu ama ben smmm olsam bile büro açmayı düşünmüyorum. Mali işlerde üst düzey yönetici olmanız kaçınılmaz bu birikimle ben olsam bu yönde ilerlerdim.


(9)

sağ elle yazan biri sol elle yazmayı öğrenebilir mi?

sb. not:yetişkinler için soruyorum. teşekkürler.
sb.

not:yetişkinler için soruyorum.

teşekkürler.
rahat ya
(04.07.18)
insan azmederse her şeyi yapabilir.


Delay Fuze
(04.07.18)
Öğrenir tabii, niye öğrenemesin? Ben hiçbir zorunluluk olmadığı zamanlarda bazen sol elimle yazmaya çalışıyorum her ne kadar yavaş olsam da. Sol eliyle yazdıkça alışır, yavaşlıktan kurtulur bence.


m e b
(04.07.18)
Ben 12 yaşından sonra değiştirdim. Yetişkinler de değiştirebilir bence.


öğrenir elbette ama bence aynı anda iki yerde kazanamazsın. yani birinden biraz kazanınca diğerinden biraz kaybedersin.


titiraprap
(04.07.18)
Oldukça zorlanır ancak öğrenebilir bence.


ogrenir. nereden biliyorum? 40 yaslarina yakin yuksek lisansta arkadasim yazi yazdigi sag kolunu kirdi, 2 ameliyat olmasi gerekti 5 ay falan kullanamadi hic kolu ve eli. okulda mecbur sol elle yazmasi gerekti. basta hic yazamadi, 5 ayin sonunda gayet rahat yaziyordu. yazisi doga olarak kotu (sag elinde de), sol elle yazdigi da kotuydu ama yaziyordu iste.


robokot
(04.07.18)
Zorlanmadan öğrenirsin.
Solagim ve sağ elimle yavaş da olsa okunaklı yazabiliyorum. Alıştırma yapsaydım hız kazanırdim. Ama sol elimle yazdığım kadar düzgün olmazdı. Diğer insanlar için de geçerli bu.


dont eat me
(04.07.18)
Editleyemiyorum.
Zor bir şey değil. Devamlı sol elini kullan. Sağ elinle yazdığın kadar guzel yazamazsin, yine de yazarsın.


dont eat me
(04.07.18)
yalnız bi yerde bunun zararlı bi şey olduğunu okumuştum. iki elle de yazmaya çalışmak / el değiştirmek filan. beyni geliştiriyor diye bilinir halbuki ama değilmiş. yazıya göre ;)


ssiradanbirigibi
(04.07.18)
(4)

beko klima montajı ne kadardır tahminen?

selam fellas,5 senedir demonte duran bi klimam var bayağı da büyük daha önce kullanıldı, taşınma sebebiyle söküldü fakat yeni evde hiç kullanmadım. şimdi ilk sorum, klimaya bi şey olmuş mudur? sabit 5 senedir duruyor öyle odada. ikincisi dış motorun klima ile arasında 3 metre civarı bi şey olsa komb
selam fellas,

5 senedir demonte duran bi klimam var bayağı da büyük daha önce kullanıldı, taşınma sebebiyle söküldü fakat yeni evde hiç kullanmadım. şimdi ilk sorum, klimaya bi şey olmuş mudur? sabit 5 senedir duruyor öyle odada. ikincisi dış motorun klima ile arasında 3 metre civarı bi şey olsa kombiye(dolap muhafazalı) bi zararı olur mu? son olarak da klima montajını kaça yaparlar.

teşekkürler.
rahat ya
(04.07.18)
bi servisi arayıp az buçuk tarif etsen sana fiyat söylerler. biz ne diyelim ki şimdi?


killerbee
(04.07.18)
ben evden taşınırken söktürmüştüm.
300tl vermiştim, baymak klimaya. heşreyip söküp yeni eve kurdular. duvar falan delindi ıvır zıvır.


liriamer
(04.07.18)
@liriamer

ne zaman oldu bu hocam tam olarak?


rahat ya
(04.07.18)
gecen ay klimasa'dan fiyat aldim. bakim 100 lira, yeni eve tesisat acilip takilmasi 250 lira.


robokot
(04.07.18)
(5)

ders çalışmaya odaklanmak ne önerirsiniz?

selam ulu romalılar.bu sene hem lisans hem yüksek lisansı birlikte okudum dolayısıyla mental anlamda epey yıprandım diyebilirim. bunun haricinde normal hayatımda da epey bi koşturmacalar yaşadım. 18 gün sonra dikey geçiş sınavına gireceğim fakat tek soru dahi çözme isteğim yok. bunu nasıl en kısa za
selam ulu romalılar.

bu sene hem lisans hem yüksek lisansı birlikte okudum dolayısıyla mental anlamda epey yıprandım diyebilirim. bunun haricinde normal hayatımda da epey bi koşturmacalar yaşadım. 18 gün sonra dikey geçiş sınavına gireceğim fakat tek soru dahi çözme isteğim yok. bunu nasıl en kısa zamanda atlatabilirim?

şimdiden teşekkürler.
rahat ya
(03.07.18)
1-2 gün iyice dinlenin. Tek bir soru dahi çözmeyin, konu çalışmayın. Tamamen fiziksel ve zihinsel olarak kendinizi rahatlatacak şeyler yapın. Bu ister sadece uyumak ya da paso gezmek olsun ya da sadece sevdiğiniz şeyleri yapmak olsun. Yeter ki biraz deşarj olun. Sonra başlarsınız çalışmaya. Ama dinlenmek şart.


Amaranta ursula
(03.07.18)
Belli bir zaman belirleyin, o zamana kadar hiç bakmayın ders kitap. Sonra başlayın.
Mesela 18 gün demişsiniz. Bunun ilk dört günü hiç bakmayın derslere. O vicdanı bir hissedin, sonrasında başlayın.


mor bembombom
(03.07.18)
başka şansımız yok. bu bir iş ve ben bunu yapmak zorundayım.


biravekahve
(03.07.18)
18 gün çok az bir süre. Bu kadar az vaktiniz kalmışken sakinleşmek ve dinlenmek için zaman ayırmak hata olur bence.

Direkt olarak ders çalışmaya başlayın. Bu sürecin sonunda sınavı atlatır atlatmaz kendinizi ödüllendirmek için kendinize güzel bir vaatte bulunun. Bu sizi motive edecektir. Bir de ders çalışan insanları bulup onlarla çalışabilirsiniz. Tek başınıza kafanız kolay dağılırken insanlarla olduğunuzda yine motive edici olacaktır.


fragile lady
(03.07.18)
(1)

yüksek lisans mezuniyetinde onur derecesi var mı?

sb. teşekkürler.
sb.

teşekkürler.
rahat ya
(02.07.18)
Var.


electrobuzz
(03.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.