Giriş
(1)

Parmak titremesi

Sol elimde işaret parmağım ince ince titremeye başladı. Rahatsız edici seviyelere ulaştığını düşünüyorum. Var mı boyle bir şey yaşayıp doktora giden? İlginç tarafı sadece o parmak.
Sol elimde işaret parmağım ince ince titremeye başladı. Rahatsız edici seviyelere ulaştığını düşünüyorum. Var mı boyle bir şey yaşayıp doktora giden? İlginç tarafı sadece o parmak.
roket adam
(28.08.19)
parmağını açıp kapatmakta, istediğini yapmakta zorlanıyor musun?
mutlaka doktora git. şaka değil bu tarz şeyler.


(2)

Experian firmasını bilen eden var mıdır?

Görüşme teklifi yollamışlar, merak ettim nedir necidir?
Görüşme teklifi yollamışlar, merak ettim nedir necidir?
roket adam
(20.08.19)
www.experian.com

Rakamsal analizler yapıyorlar ve datayı anlamlı hale getirmeye çalışıyorlar özetle.


cakabo
(20.08.19)
İyidir londra borsasına koteler, içerde kaliteli insanlar var


paramolacak
(20.08.19)
(6)

şeker yememe kararı sonrası mallaşma

şekerli gıdaları inanılmaz sever ve gün aşırı tüketirdim, su yerine Powerade içecek kadar abartıyorum bunu. askerlik dönüşü bu alışkanlığımı kırmaya karar verdim, artık gereksiz şeker almıyorum. ancak mal gibi dolaşıyorum. kafam çalışmıyor. böyle bir süreç yaşayan var mı? Benzer sıkıntılar yaşadınız
şekerli gıdaları inanılmaz sever ve gün aşırı tüketirdim, su yerine Powerade içecek kadar abartıyorum bunu. askerlik dönüşü bu alışkanlığımı kırmaya karar verdim, artık gereksiz şeker almıyorum. ancak mal gibi dolaşıyorum. kafam çalışmıyor. böyle bir süreç yaşayan var mı? Benzer sıkıntılar yaşadınız mı yoksa zekamla alakalı başka bi sorun mu var?
roket adam
(10.08.19)
düzenli aralıklarla şekeri bırakıp geri başlayan birisi olarak bu mallık bende kronikleşti sürekli başlayıp geri döndüğüm için. güzel haberim şu olacak: bu mallık zamanla azalıyor ve hatta tamamen atlatabilirsen (benimkisi bir aya kadar uzayabiliyor) zihnin çok daha keskinleşiyor. sağlam zihinsel efor gerektiren bir işle uğraştığım dönemde test etme şansım olmuştu bunu. normal şartlarda deli gibi uğraşmam gerekirken şekerden uzaklaşınca çok daha verimli çalışmıştım.

çok sık şeker tüketiyorsan bıraktığında sapıtman kadar doğal bir şey yok. ben 25 yaşındayım, ilk üç gün bayağı duvar yumruklayıp ağlayasım geliyor. seni çok iyi anlıyorum.

geçiyor ama. ben bunun yanında intermittent fasting'i tavsiye ederim. bana en çok bu yardımcı oluyor. çünkü ilk ağır bağımlılığı kırsa bile insanın canı arada çikolata falan yemek istiyor. IF sayesinde benim bu tarz isteklerim ciddi anlamda kırıldı. canım yemek de dahil olmak üzere neredeyse hiçbir şey çekmiyor.

belki benim WHINY ASS BITCH olmamdan kaynaklı bir durumdur bilemiyorum ama şekeri bırakmak kolay iş değil. ben sigarayı bir kez bıraktım, ilk 2-3 gün biraz zor geldi ve sonra arkama bakmadım... şekerde ise eroinman gibiyim, bırakırken inanılmaz zorlanıyor ve sonra saçmasapan biçimde geri dönüyorum.


der meister
(10.08.19)
sakın bırakma, devam ettikçe alışıyorsun ve eskisinden çok daha iyi bir hale geliyorsun.


contraparal
(10.08.19)
Her bağımlılğın tek tük yoksunluk belirtileri olur. Bir ay falan devam et geçer.


Bende de oluyor ve sonunda kendimi nutella yerken buluyorum :( sadece mallık değil, agresiflik, tahammülsüzlük, sürekli uyku hali de oluyor.


megalomaniac
(10.08.19)
Ben de yıllar önce şekeri bıraktığımda aynı süreci yaşadım.Abur-cuburu,unlu mamülleri,her türlü tatlıyı.asitli içecekler dahil hepsini bıraktım.Sık dişini,düzelecek herşey.


arenas
(10.08.19)
Ben de bıraktım bi ara 1 sene falan. Dediğin gibi Bişi hatırlamıyorum şu an, aksine geriye dönüp baktığımda ne kadar dinç atik çevik ve dinamik olduğum geliyor aklıma. Şu an oturduğum yerde kalıyorum, genel olarak daha uyuşuk ve mal bi yaşam tarzına sahibim.


olutaklidi
(10.08.19)
(1)

Ton balığı yedikten sonra bütün gün ağzına tadının gelmesi

Bu ton balığının tadını seviyorum ancak neredeyse 20 saat ağzımdan tadı geçmiyor, hatta ağzım ton balığı kokuyormuş gibi geliyor, hatta ton balığı dışında koku alamıyorum desem yeridir. Her şeyden ton balığı kokusu geliyor. Dardanel'inkini alıyorum. Acaba ben mi ton balığını sindiremiyorum yoksa bu
Bu ton balığının tadını seviyorum ancak neredeyse 20 saat ağzımdan tadı geçmiyor, hatta ağzım ton balığı kokuyormuş gibi geliyor, hatta ton balığı dışında koku alamıyorum desem yeridir. Her şeyden ton balığı kokusu geliyor. Dardanel'inkini alıyorum. Acaba ben mi ton balığını sindiremiyorum yoksa bu normal bir şey mi?
roket adam
(08.08.19)
Ton balığının zararları diye arayın. Sonuçlar korkunc


luluki
(09.08.19)
(7)

20 gündür askerdeydim, kaçırdığım bir şey var mı?

Genel olarak yani, sosyal medya, haberler, genel şeyler, duyuru, ekşi sözlük, değişen legal şeyler, yeni vergiler vs.
Genel olarak yani, sosyal medya, haberler, genel şeyler, duyuru, ekşi sözlük, değişen legal şeyler, yeni vergiler vs.
roket adam
(22.07.19)
Telefon kayıt harcı 1.500 TL oldu.


cakabo
(22.07.19)
www.dunyahalleri.com

bu site işine yarayabilir.


technicalte
(22.07.19)
la casa de papel 3. sezon çıktı


catch
(22.07.19)
şimdi sana nasıl anlatalım?

eksiup.com


hadsafhada
(22.07.19)
s400'ler teslim edilmeye baslandi


exlibris
(22.07.19)
en çok beğenilen kedili instagram fotoğraflarını görmek ister misin son 20 günde?


reanarchy
(22.07.19)
merkez bankası başkanını kafasına göre değiştirdi.


mikahakkinen
(22.07.19)
(16)

parayı nereden buldun vergisi

yabancı bir şirketle görüşmekteyim, Türkiye'de legal entity'leri yok. döviz cinsinden maaşımı istediğim banka hesabına yatırabileceklerini ancak geri kalan tüm prosedürlerin bende olacağını belirttiler.maaşımı Dubai'de bir hesaba yatırtsam, ara ara gidip fiziksel olarak çeksem. aynı zamanda burada b
yabancı bir şirketle görüşmekteyim, Türkiye'de legal entity'leri yok. döviz cinsinden maaşımı istediğim banka hesabına yatırabileceklerini ancak geri kalan tüm prosedürlerin bende olacağını belirttiler.

maaşımı Dubai'de bir hesaba yatırtsam, ara ara gidip fiziksel olarak çeksem. aynı zamanda burada bir şirketle anlaşıp minimum tutardan maaş alıyormuş gibi görünsem + sigorta, emeklilik primi vs'leri ödesem. bir gün toplu parayı Türkiye'ye getirip ev veya araba aldığımda maliye buna çöker mi?

dikkat çekiyorum aylık 2 bin Euro'dan falan bahsetmiyorum, Türkiye'ye periyodik olarak para sokmayacağım. aylık kısmını belirli aralıklarla gidip zaten elden alacağım ve getireceğim, yaşamsal masraflarımı o şekilde karşılayacağım. ancak maliyenin radarından kaçmak için büyük satın almalarda ne yapmak lazım? çevrenizde böyle gidip range rover Porsche ya da daire falan alan ve maliyenin lan bu parayı nereden buldun diye çöktüğü bir senaryo oldu mu?
roket adam
(13.06.19)
en kötü 2 senede bir düğün yapar takı taktılar diyebilirsin


sameidiot
(13.06.19)
reza sen misin?

abi para aklama sistemi skeçlemişsin aman diyeyim :/

breaking bad stili dusunursek git striptiz klubu masaj salonu falan al. mihi


Techsavvy
(13.06.19)
"maaşımı Dubai'de bir hesaba yatırtsam, ara ara gidip fiziksel olarak çeksem." parayı fiziksel olarak çeksen bile ülkeye nasıl sokucaksın? bununda belli bir miktarı var. parayı nerden buldun diye bişey uygulanmıyor tr'de. önemli olan o parayı ülkeye sokmak. çözüm mü bilmiyorum ama en azından düşük meblağlar için dubai'deki hesabının banka kartını tr'de kullansan işe yaramaz mı?


scudman1
(13.06.19)
bkz: bitcoin nedir, nasil kullanilir. biri sorarsa da mining yaptim dersin


crucio
(13.06.19)
en legali bir şahıs işletmesi kurup yurtdışına vergisiz danışmanlık faturası kesmek. ayda bir kesersiniz, gelir vergisi ödersiniz. masrafları falan da şirkete gösterip bir kısmını düşersiniz. vergi dönemlerinde arabayı değiştirirsiniz. ne güzel.


kveldulv
(13.06.19)
Maaşlı çalışan gibi değil de fatura kessen diye düşündüm. Nihayetinde bilgi işlem benzeri işleri dünyanın her yanına satabilirsiniz ve bunun karşılığında çıkartmış olduğunuz faturanızın ödemesini banka aracılığıyla tahsil etmiş olursunuz. Tabi ki bu gelen paranın vergisini paşa paşa ödersiniz.
Vergi vermek istemiyorsanız bulduğunuz her yol yasadışı olacaktır. Nakit olarak 10.000 USD den fazlasını TR'ye sokmak yasal değildi. 15 Nisan'daki bir genelgeyle beyan zorunluluğunu kaldırdılar sağ olsunlar. Ama beyan etmediğiniz tesbit edilirse MASAK çöküyor.


SiyamkedisiZorro
(13.06.19)
1- bitcoin denmiş bunu aynen düşün
2- gittiğin ülkede mümkünde ab ülkesinde bir bankadan kredi kartı çıkart, belirli harcamalarını onunla yap, gidip gelmekten daha az maliyet ile belirli bir bir miktara kadar işini görebilirsin.


cursor
(13.06.19)
parayı nereden buldun diye sormuyorlar +1

öyle olsa metresleri hep içeri alırlardı asdfg adamın/ kadının hiçbir vasfı yok, bir işte çalışmışlığı yok ama üzerine evler, villalar, son model arabalar var.

gerisi için @kveldulv +1

onun haricinde cebinde sokabileceğinin bir miktarı var, o miktar yeterse anlattığın gibi takılabilirsin.


air
(13.06.19)
Hocam bu durumda iki yolun var;

Birincisi payoneer. İngiltere hesabına yatıyor, kredi kartından çatır çatır harcıyorsun. Artık araba mı alırsın, kredi kartıyla ev mi alırsın sana kalmış.

İkincisi de şahıs şirketi ile yurtdışına fatura kesmek. KDV yok, gelir vergisinin de yarısını ödüyorsun. O da kabaca %10-15 civarına gelir.

Zaten iki üç yılda bir varlık barışı çıkıyor, bir şey olmaz. Kimse kimseye nereden buldun diye sormuyor, rahat ol. Sorarlarsa aldıkları ruşvet ne olacak!?


babilbaligi
(13.06.19)
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Amacım gelir vergisinden kurtulmak, dolayısıyla şirket kurmak tamamen manasız oluyor bu durumda.


roket adam
(13.06.19)
nasıl işler yapıyorsunuz, ne kadar özel ve spesifik insanlarsınız ki böyle gelirler elde ediyorsunuz, yabancı firmalar sizlerle çalışıyor anlatın olm feyz alalım biraz ya aşsdladşasöl


dadasalon
(13.06.19)
@dadasalon +1


birbilsem
(13.06.19)
efenim eskiler bu işleri değerli taş ile çözüyorlardı, porş alacak parayı yanımda sokmam gerekse parayı aldığım ülkede kuyumcuya gider donat beni hancı der erkek halimle ayağımda halhal kulağımda küpeler kolumda bilezikler 300 spartalıdaki pers kralı gibi (aha da şu; c2.staticflickr.com ) yunan adasından tekneye biner güzel ülkemizin en ıssız koyundan girişimi yapardım.


kambek
(13.06.19)
Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır


glamdr1ng
(13.06.19)
Şirketin bulunduğu yere bağlı olarak resmi olarak beyan ettiğinde dahi sana şahsen vergi çıkmayabilir, yurtdışına yapılan hizmetlerin bir ayrıcalığı vardı ama hatırlamıyorum. Düzgün bir para alacaksan tavsiyem bir vergi uzmanı bulup tavsiye alman.

Türkiye'de nereden buldun vergisi zaten yok, neden olmadığını tahmin edebilirsin. Vergici bu konuda sana zaten bilgi verir. Zaten 5-10 senede bir vergi barışı veya affı çıkar bu ülkede, bu şekilde yapanlar affa girip geçiyor.

Sonuçta bugün baba parasıyla yaşayan binlerce insan var. Birisi gelse sorsa diyecekleri belli, babamdan / x kişiden 'borç' aldım.

Düğün takılarının makul olanın üstündeki kısımları dahi vergiye tabi, böyle bir şey demeni tavsiye etmem.


record take zero
(13.06.19)
@Dadasalon, bilişim sektöründe çalışıyorum. Remote pozisyonlar çok yaygın, uzaktan çalışıyorsan da firma genel merkezi neredeyse oranın koşullarda ya da ona yakını ile maaş verebiliyor. Atıyorum Amerikan şirketi Amerika'daki ortalama yazılımcı maaşı 120 bin dolar brüt'e yazılımcı çalıştırabilir uzaktan. Orası için normal bir para ama burası için müthiş bir rakam. Bu şekilde çalışan çok tanıdığım var, dolayısıyla bizim sektörde bu yöntem oldukça yaygın.


roket adam
(13.06.19)
(6)

Elektronikten anlayanlara - Raspberry Pi sorusu

Selamlar, elimde bir Pi Zero W var, bu modülü almayı düşünüyorum. Bunu pi'ye nasıl bağlayabilirim kolay bir yolu var mıdır? https://pdf.direnc.net/upload/vs1838-infrared-receiver-datasheet.pdf
Selamlar, elimde bir Pi Zero W var, bu modülü almayı düşünüyorum. Bunu pi'ye nasıl bağlayabilirim kolay bir yolu var mıdır? pdf.direnc.net
roket adam
(10.06.19)
böyle sap gibi değil de modül şeklinde alman lazımdı.

tr.dhgate.com


kimlanbu
(10.06.19)
Aynen de modül şeklinde alamıyorum, sap gibi alıp nasıl saplarım :) İlla ki bir yolu vardır.


roket adam
(10.06.19)
Hocam bi arduino nano/uno almayi dusundunuz mu. Istemedigin kadar ornek de bulursun internette.


güneyli çocuk
(10.06.19)
(git:learn.adafruit.com )


oyle
(10.06.19)
Oyle resmen nokta atışı yapmış. Teşekkür ederim. Lakin bu devre bağlama, hangi modül nereye bağlanır tarzı elektronik konularını nasıl öğreniriz, ne diye aratmak lazım?


roket adam
(10.06.19)
Bodozlama bağlarsan hayal kırıklığı yaşaman olası. IR modül çıkış tipi ne ? En kötü pull up direnç bağlaman gerekebilir, stabil iletişim için decoupling kapasitör gerekebilir vs vs.


kimlanbu
(11.06.19)
(2)

istanbul - fethiye rota

selam,iki sorum olacak:1) hangi rotayı kullanmalıyım? izmir üzerinden mi gideyim, yoksa direkt çat diye dümdüz aşağı mı inmek lazım?2) Fethiye'de üç gün için rezervasyon yaptırdım, ancak öncesi ve sonrasında bu rota üzerinde 2-3 gece farklı noktalarda konaklamayı düşünüyoruz. aklınıza gelen, evet şu
selam,
iki sorum olacak:
1) hangi rotayı kullanmalıyım? izmir üzerinden mi gideyim, yoksa direkt çat diye dümdüz aşağı mı inmek lazım?
2) Fethiye'de üç gün için rezervasyon yaptırdım, ancak öncesi ve sonrasında bu rota üzerinde 2-3 gece farklı noktalarda konaklamayı düşünüyoruz. aklınıza gelen, evet şuranın denizi sahili çok iyidir gidin kalın diyebileceğiniz saklı bir yer var mı?

tenis
roket adam
(29.05.19)
derinlesmeyen deniz ve kumsal seviyorsaniz istuzu plaji ve ya sarigerme olabilir.


1917
(29.05.19)
Cat diye inmeyip, Ege kiyilarindan giderseniz eger 1 ayda varamazsiniz zaten ugranacak yerlerden dolayi. ben olsam en azindan Ayvalik / Cunda 1 gun, Cesme / Alacati 1 gun, Akyaka / Gokova korfezi 1 gun, Marmaris / icmeler 1gun sonrasi gocek / fethiye yapardim.


Henry McClean
(29.05.19)
(2)

yapılan bağışların vergiden düşmesi hk

merhaba, bir okula, derneğe ya da bir şirkete bağış yapmayı düşünüyorum. beyaz yakalı maaşlı çalışanım, ciddi oranda vergi ödüyorum. bu vergiden düşme olacağım, devlete vereceğime size vereyim deme şansım var mıdır?
merhaba, bir okula, derneğe ya da bir şirkete bağış yapmayı düşünüyorum. beyaz yakalı maaşlı çalışanım, ciddi oranda vergi ödüyorum. bu vergiden düşme olacağım, devlete vereceğime size vereyim deme şansım var mıdır?
roket adam
(26.05.19)
bireysel olarak da olur hocam. sanirim maasini kendi beyan edip gelir vergisi oduyorsun.

zaten sgk, yaptigin saglik ve kirtasiye harcamalari en buyuk kalemlerin olur vergiden dusmek icin.

bagis icin de bazi kurumlara yaptiklarinin yuzde 15'i dusuyor, bazilarininsa tamami. (sanirim kizilay ve meb'e yapilanlarin tamami dusuyordu.)

gecen donem baya bi okumaya calistim mevzuati ama o kadar sik sok yazmislar ki, yazan bile anlamiyordur tahminimce.


brkylmz
(26.05.19)
kısmen vardır.

www.gib.gov.tr

4.1.3 maddesi.

ayrıca kendinizin ve çocuğunuzun eğitim, sağlık, sigorta gibi harcamalarını da bu gelir vergisinden mahsup edebilirsiniz.


babilbaligi
(27.05.19)
(2)

aracın ön elektrik ünitesine hat çektirme

aracımın arka stop lambalarını farklı bir model ile değiştirmek istiyorum ancak gerçekleştirecek servis şöyle bir ibare düşmüş: "Montaj sırasında ön Elektrik ünitesine hat çekilip programlamaları fabrikasyon olarak yapılır.". bu tarz bir hareketin riski var mıdır ve nedir?
aracımın arka stop lambalarını farklı bir model ile değiştirmek istiyorum ancak gerçekleştirecek servis şöyle bir ibare düşmüş: "Montaj sırasında ön Elektrik ünitesine hat çekilip programlamaları fabrikasyon olarak yapılır.". bu tarz bir hareketin riski var mıdır ve nedir?
roket adam
(30.04.19)
ben ne yapılacak ve neden arkadaki mevcut kablolar yerine ilave çekileceğini anlamadım.


sttc
(01.05.19)
Arabanın elektrik sistemine asla en ufak bir modifikasyon yapma. Tamiri mümkün olmayan ve saç baş yolduran arızalarla başbaşa kalırsın. Ya da bir bakmışsın gece vakti aracın yanıyor.

Sakın ha. Far ampullerini dahi orjinal tak. O abidik gubidik lambalar ıvır zıvırlara falan bulaşma.


anteelope_
(01.05.19)
(5)

Şirket prime çöktü

Uluslararası bir şirkette çalışıyorum, burada da ltd olarak bir irtibat ofis amaçlı yerel şirket mevcut. Hedef usulü çalışıyoruz, %100'ün üzerinde hedef tutturma halinde overachievement primlerini yıl sonunda şubatta topluca alıyoruz.İşin özeti, geçen yılın başında yöneticimin gönderdiği prim tablos
Uluslararası bir şirkette çalışıyorum, burada da ltd olarak bir irtibat ofis amaçlı yerel şirket mevcut. Hedef usulü çalışıyoruz, %100'ün üzerinde hedef tutturma halinde overachievement primlerini yıl sonunda şubatta topluca alıyoruz.

İşin özeti, geçen yılın başında yöneticimin gönderdiği prim tablosu (şu kadar hedef yaparsan priminin şu kadar katını alırsın) ile, bu şubatta bana hesaplanan rakam örtüşmüyor. Arada yarı yarıya fark var. İş sözleşmesinde ise o primle alakalı net bir ibare mevcut değil.

1) Yöneticimin mail ile ilettiği o ibare, resmi bir taahhüt yerine geçer mi?
2) Bu konuyla ilgili ne yapabilirim, nasıl sonuçlanır, benzer davalara denk geldiniz mi?
roket adam
(20.02.19)
Dava açmadan önce yöneticiniz ile konuşsanız? Belki bir hata yapmışlardır. Hata yoksa ve sözleşmede bahsedilmiyorsa yapacak bir şey yok. Mail resmi taahhüt yerine geçmez.


kaptan memo
(20.02.19)
ik yatırıyorsa, onlar yanlış hesaplamıştır belki.


tsubasa
(20.02.19)
ilk iş olarak yöneticinizle konuşmanız gerekiyor. halihazırda çalışırken dava açmak hoş olmayan yerlere gidebiliyor. işten ayrılacaksanız yöneticinizin maili mahkemeye kanıt olarak sunulabilir.


captainobvious
(20.02.19)
Aradaki fark brüt/net farkı olabilir mi?


zombi
(20.02.19)
Brüt / net farkı değil. Yöneticimle paylaşacağım. Ancak yasal yolları merak ediyorum her ihtimale karşı.


roket adam
(20.02.19)
(4)

Eski türk filmlerinde olan ve karakter bayılınca

o bayılma efektini vermek için biri ortada, 8'i çevresinde olmak üzere görüntüyü 9'a bölen bir efekt vardı. O efekti veren gözlük varmış. Adı nedir, nereden temin edilir?
o bayılma efektini vermek için biri ortada, 8'i çevresinde olmak üzere görüntüyü 9'a bölen bir efekt vardı. O efekti veren gözlük varmış. Adı nedir, nereden temin edilir?
roket adam
(28.01.19)
Bana da lazım ondan


Yavuşuhlu
(28.01.19)
çiçek dürbünü olabilir mi?

bu arada avize taşıyla bakınca da oluyor aynı görüntü.


sir gawain
(28.01.19)
kameranin onune avize tasi koyuyuyorlarmis, deneyebilirsin :D


brkylmz
(29.01.19)
Kaleydoskop


a summer day
(29.01.19)
(6)

TR ile Venezüella yakınlaşmasının sebebi

Yav bu son dönemde biraz gündemi kaçırdım: Bizim bu venezüella ülkesi ve lideri ile koklaşmamızın sebebi nedir? Bu ülkedeki ajandamız ne yani? Hiç bir mana yükleyemiyorum. Din desek değil, siyasi görüş desek değil, ortak düşman desek değil, ekonomi desek değil, niye bu adama destek çıkmaya çalışıyor
Yav bu son dönemde biraz gündemi kaçırdım: Bizim bu venezüella ülkesi ve lideri ile koklaşmamızın sebebi nedir? Bu ülkedeki ajandamız ne yani? Hiç bir mana yükleyemiyorum. Din desek değil, siyasi görüş desek değil, ortak düşman desek değil, ekonomi desek değil, niye bu adama destek çıkmaya çalışıyoruz?
roket adam
(23.01.19)
venezuela merkez bankasının altın rezervlerinin bir kısmı bizim merkez bankamızda çünkü


çiçekgaraj
(23.01.19)
şoför dayanışması (:

şaka bir yana ortak düşman yok diyemeyiz. özellikle 15 temmuz sonrası Türkiye'nin avrasya bloğuna savrulduğu ortada. güney amerika ile türkiye'nin kaderlerinde de çok fazla ortak noktalar vardır. türkiye'de olduğu gibi latin amerika'nın kesik damarları'nın müsebbibi de abd'dir.
bir nevi büyük sistem tarafından itilen ülkelerin bir araya gelmesi gibi başladı.

bir diğer yön ekonomi. aramızda büyük ticaret hacmi olmayabilir ama son trump'ın kürtlere dokunursanız sizi ekonomik olarak mahvederiz tiviti ile bizi açıkça hedef aldığı gibi aynı şekilde venezuella hükümeti de abd ve şürekasının ekonomik kıskacı altında.

rte ile maduro'nun frekanslarının tutması da birden bizi dost yapan etmenlerden.
herif diriliş ertuğrul falan izliyor şaka gibi ama gerçek şeyler oluyor :)


Ufuk
(23.01.19)
Diktatörlerin, tek adamların zor durumlarda her ihtimale karşı kaçabilecekleri ülkeler olur, hesaplar aktarılır, gayrimenkuller alınır vs. Genelde Londra bu işler için kullanılır, Aliyevlerin, Arapların deli gayri menkulleri var, mesela Kazak Nazarbayev tutmuş Sherlock Holmes'un evini almış hayvan. İngiltere-Amerika arası su sızmaz, ben Maduro olsam Londra'dan almam yani


speedy
(23.01.19)
venezuela'da insanlarin %15'i çöplerden yemek yiyor, insani kriz yaşanıyor. demokrasi özgürlük zaten bitmiş durumda. dünyanın ekonomik açıdan en güvenilmez ülkesi. seçimler yapılıyor ve seçimleri Maduro kazanıyor. Ama nasıl kazanıyor tartışma konusu :)
Maduro'nun argümanlarını okuyun: ülkeye ekonomik operasyon yapıyorlar, hepsi ABD işi, halk benim yanımda, içimizdeki hainler vs.
Türkiye Venezuela'da geleceğini görüyor olmasın? Kardeşlik işte. Yol birliği, gönül birliği. Başka şeyler var, ama yazılmaz buraya.


ebabil curnatasi
(24.01.19)
Birkaç yıl öncesine kadar birbirlerini sevmiyorlardı aslında. Yukarıda dendiği gibi kendi geleceğini görüyor. Ülkede olan her şeyin sorumlusu Abd, dış güçler, medya.... Chavez'in hiç bir suçu yok, Maduro' nun hiçbir suçu yok. Halk açlıktan ölürken Maduro, Nusret'e gidiyor.


erkeğim
(24.01.19)
(1)

Python sorusu

Şöyle özetleyeyim: bir script'imiz var, bir yazılıma POST metodu ile bir şeyler gönderiyor. O gönderdiği bir şeyler, script üzerinde string olarak belirtilmiş. (Yani göndereceğin value = 192.168.2.100 gibi, net bir şekilde yazılmış script içine)Ben istiyorum ki, bir csv veya json dosyasını import ed
Şöyle özetleyeyim: bir script'imiz var, bir yazılıma POST metodu ile bir şeyler gönderiyor. O gönderdiği bir şeyler, script üzerinde string olarak belirtilmiş. (Yani göndereceğin value = 192.168.2.100 gibi, net bir şekilde yazılmış script içine)

Ben istiyorum ki, bir csv veya json dosyasını import edeyim. O dosyadaki value'leri POST etsin. Yani script içinde sabit bir string yazacağına, o dosyadaki verileri POST etsin. Nasıl yaparız, var mıdır yardımcı olabilecek biri? Bİlenin elinde 3 dklık bir iş gibi görünüyor.

Tenks,
roket adam
(14.01.19)
Algoritmayı tam olarak kavrayamadım.

Ama esasında şunu istiyorsunuz gibime geldi. Import ettiğiniz dosyadan gelecek olanları bir değişkene atayın, o değişkeni post edin. Böyle yaptığınızda scriptin içindeki sabit değer değil, importtan gelecek veri post edilecektir.

Umarım yardımcı olur.


lisw
(14.01.19)
(18)

Sabit masraflarınız maaşınızın ne kadarına tekabül ediyor?

Yani şöyle, 5000 TL maaşınız olsun, 3000 TL'si kira fatura kredi borcu vs.'ye gidiyorsa, maaşınızın %60'ı sabit masraflara gidiyor demektir, gibi.
Yani şöyle, 5000 TL maaşınız olsun, 3000 TL'si kira fatura kredi borcu vs.'ye gidiyorsa, maaşınızın %60'ı sabit masraflara gidiyor demektir, gibi.
roket adam
(08.01.19)
%12,25


arabayla 15dk
(08.01.19)
%51'i sabit


karjalainen
(08.01.19)
%85


mikahakkinen
(08.01.19)
%11


kablelvuku
(08.01.19)
%7
Yakinda %50'ye cikacak ama.


stavro
(08.01.19)
%22


hicbirfikrimyok
(08.01.19)
%13 sabit


patos64
(08.01.19)
%25


perferil
(08.01.19)
%20.


Aydan aya değişiyor da kabaca ortalama %70-75


pati
(08.01.19)
işsizim, aldığım nefes masraf...


late viper
(08.01.19)
Eşimle birlikte maaşlarımızın %25'i


gmzo
(08.01.19)
%30 civarı.


auroraaurora
(08.01.19)
%30-40 gibi


orpheus
(08.01.19)
%3-4.. kira ödemiyorum.


hocam
(08.01.19)
%70-75 arası


anily
(08.01.19)
%5'den az, kira yok, bu rakam yaklaşık rakam ama bunun içinde mtv, araç sigortası, benzin, bakım vs. gibi masraflar yok.


selam
(08.01.19)
Mutfak masrafı, kira, faturalar, aylık yapılan alış-verişler (giyim vs) yani tüm giderler eşimle gelirimizin %30-35’ ine denk geliyor.


yorgunpanda
(08.01.19)
(6)

Kira zam oranı anlaşması

Selamlar, şimdi kira sözleşmemde benim ne kadar kira ödeyeceğim yazıyor. Diyelim ki 1. seneyi doldurdum, adamla telefonda sözleştim, TÜFE oranında değil de %3 zam yapmaya karar verdi. Tekrar mı sözleşme yapmamız gerekiyor, bu anlaşmayı nasıl resmiye döküyoruz?
Selamlar, şimdi kira sözleşmemde benim ne kadar kira ödeyeceğim yazıyor. Diyelim ki 1. seneyi doldurdum, adamla telefonda sözleştim, TÜFE oranında değil de %3 zam yapmaya karar verdi. Tekrar mı sözleşme yapmamız gerekiyor, bu anlaşmayı nasıl resmiye döküyoruz?
roket adam
(08.01.19)
Siz banka üzerinden parayı yatırdığınız an, (ve ev sahibi de kabul ettiği an) geçerli olur. Tekrar sözleşmeye gerek yok. Zaten, TÜFE, yapılabilecek "EN YÜKSEK" zam oranı. Kİracı olarak, TÜFE kadar zam yapmak zorunda değilsiniz.


PhoenixRising
(08.01.19)
Şundan dolayı sordum: iki gün sonra ev sahibi "kiracı kirayı düşük yatırıyor, ben öyle dememiştim de %20 demiştim" diyebilir mi?


roket adam
(08.01.19)
ilk kiradan sonra ihtar çekmesi lazım bildiğim kadarıyla eksik yatırdın diye.


argent dawn
(08.01.19)
A4 kağıdına ‘her ne kadar şu tarihli kira sözleşmesinin şu maddesinde yıllık zam oranının TÜFE oranında olacağı kararlaştırılmışsa da şu kira döneminde zam oranının TÜFE oranı yerine yıllık %3 olarak uygulanması taraflarca kabul edilmiştir.’ yazın. kiracı-kiralayan imzasını atsın. yeterlidir.


al sana nick it
(08.01.19)
Bir şey yapmanıza gerek yok. İhtar çekmez ise kabul etmiş sayılıyor.


1980
(08.01.19)
@phoenix ev sahibi isterse o oranda zam yapmak zorunda. ama üstüne istese de çıkamaz.


black mamba
(08.01.19)
(12)

Uzun süreli ilişkisi olan ancak evlenmeyen insanlar

23 yaş üstü olup 2 seneyi geçen çiftlerdenseniz sorum size. Neden evlenmiyorsunuz ya da evlenmediniz?
23 yaş üstü olup 2 seneyi geçen çiftlerdenseniz sorum size. Neden evlenmiyorsunuz ya da evlenmediniz?
roket adam
(03.01.19)
Niye evlenelim ki. Evlenince yapılabilecek Her şeyi yapıyoruz .


opitseri
(03.01.19)
Yas 30 iliski 2019 8 yil olacak.

Yanit: Ne gerek var? Zaten birlikte yasiyoruz 5 yildir. Herkes birlikte oldugumuzu da biliyor.


Traveller
(03.01.19)
Benim param yoktu para biriksin diye bekliyordum, ev alcaktim. Sonra iliski yalan oldu.

Evlenilmeyecek adamim sanirim.


acemi
(03.01.19)
Olm ne 23ü la 34 oldum ben. Doğru düzgün birine rast gelemedik bi. Burdan anlatsam otuz altı bölüm dizi olur aq. Siz dua edin anlatmayı sevmiyorum. Kısa cümlelerle yetinmeyi seviyorum.


23 yaş ne ayol liseli misiniz


goodz
(03.01.19)
bazısının maddi şartları ayarlaması, ilişkisinin olgunlaşması, çiftin birbirini tanıması zaman alıyor. mesela (tamam bu kişilerde biraz tırtlık vardı ama) 8 senedir beraber olan iki arkadaş nişan aşamasında büyük bir kavgayla ayrıldı geçenlerde.


zgrydn
(03.01.19)
Uzun iliski evlilik de yoksa sonu ayrılık. Bol şans


monkey
(03.01.19)
@opitseri + 1. çocuk vs gibi bir şey düşünmedikçe evlenmeye gerek yok.


piremses
(04.01.19)
kayınana, kayınbaba, kayınço, düğün masrafları falan kol gibi girip kimyamı değiştirmesin diye..

yalnız bir kadın seversem evlenirim, ama maalesef daha rastlamadım.


redeath
(04.01.19)
monkey+1

çoğunlukla birbirlerini ya yeterince sevmiyor ya da güvenmiyorlar.


SiyamkedisiZorro
(04.01.19)
evlilik fobisi vardı bende. sonra zaten ilişkim bitti.


elma
(04.01.19)
uzun süreli ilişki zaten dert deyip kaçıyorum.


datnet
(04.01.19)
(7)

29 yaşınızı nasıl hatırlarsınız / 29 yaşında nerede olmayı hedefliyorsunuz

Selamlar, soru başlıkta. Birkaç gün önce 29'a bastım. İnsanların 29'da neler yaşadıklarını, 29'un neler getirdiğini, 29'un ne olacağını bekleyip de olmadığını falan merak ediyorum. Haydin rastgele.
Selamlar, soru başlıkta. Birkaç gün önce 29'a bastım. İnsanların 29'da neler yaşadıklarını, 29'un neler getirdiğini, 29'un ne olacağını bekleyip de olmadığını falan merak ediyorum. Haydin rastgele.
roket adam
(03.01.19)
enerjili zamanlarin son yiliydi. Keyifli son yilimi gecirdim diyebilirim.


stavro
(03.01.19)
Çok az kaldı 29'a . Her şey güzel olacak inş.


opitseri
(03.01.19)
Allah belasını versin o yasimin. Hayatımdaki en buyuk krizleri kendime yasattigim bir yas oldugu icin hic hatirlamak istemiyorum. Bir sene gecti uzerinden. 30'um ben.


alfist
(03.01.19)
Amma abarttın 29 yaşını. Öyle geçiyor zaman işte. Sonra hayat senin içinden geçiyor fark etmiyorsun.


Ucuncu istifami vermistim.


acemi
(03.01.19)
dün 29dum, bugün 30 oldum.2 yaşımda da olmak istemediğim yerdem ve ağır bir ölüm atlatmam bunun en büyük sebebi oldu


gadlemler
(03.01.19)
29 benim hayatımın dönüm senelerinden biriydi. O sene expat olarak yurtdışına gittim. Hayatımın deneyimiydi.


SiyamkedisiZorro
(04.01.19)
(4)

Mehmet Erdem kimdir, necidir

Aranızda Mehmet Erdem dinleyen var mı? Tanımam etmem, geçmişini bilmiyorum, yeteneğini bilmiyorum, ancak benim gördüğüm sürekli cover şarkıları inanılmaz tekdüze olarak yorumlayarak medyaya pompalanan bir er kişi olarak öne çıkıyor. Hakim Bey, Hara, vs vs, hiç hoşuma gitmiyor bu herifin yorumları. S
Aranızda Mehmet Erdem dinleyen var mı? Tanımam etmem, geçmişini bilmiyorum, yeteneğini bilmiyorum, ancak benim gördüğüm sürekli cover şarkıları inanılmaz tekdüze olarak yorumlayarak medyaya pompalanan bir er kişi olarak öne çıkıyor. Hakim Bey, Hara, vs vs, hiç hoşuma gitmiyor bu herifin yorumları. Sözlükte övgüyle bahsedilen M Erdem başka Mehmet Erdem mi yoksa benim mi müzik zevkim insanlarla uyuşmuyor? Adam şarkı söylemiyor konuşuyor resmen, ses tonundan şarkı söylemek istemediği ancak mecburen söyletildiği gibi bir mesaj alıyorum o tekdüzelikten. En son Çamur'un Hara adlı şarkısına da çökmüş, ondan dedimdi. Mesela Yaz Dostum da gerçekten bok gibi. Bu adamın kafasına silah dayayıp şarkı mı söyletiyorlar ya bu ne isteksizlik, ne özelliği var bu adamın sesinin. Yutup'ta bin tane ünlenmeyi bekleyen adam var, onlar neden değil de bu abi?
roket adam
(02.09.18)
Leyla ile mecnunun müziklerini yapıyordu kendisi. Bir de bak hem lmde hem de behzat ç de kendisi olarak konuk oyuncu olmuştu. Bence anladın mevzuyu.


kljgslsdkjsd
(02.09.18)
Hakiki "sokaktan gecen adam" sesine sahip bir sarkici, baska bir sey bilmiyorum hakkinda.
Nalbur sesi var adamda.
Atik su borusunu agzina sikistirip borunun icine dogru bir seyler soyluyormus gibi sesi var.
Sarkici olacak en son adam. Allaj belami versin daha guzel sarki soylerim. Evin tapusunu koyup iddaya girerim hem de.


stavro
(02.09.18)
hiç böyle düşünmemiştim ama açıp tekrar dinleyince haklı olduğuna karar verdim.
kim var aga bunların arkasında?


haklısın sana katılıyorum. bana da öyle geliyor. mızmızlanan bir adam gibi sürekli bir rahatsızlığı varmış gibi şarkı söylüyor. ancak diğer bktan popçularda iyidir diye düşündüm. açıp dinlemem kötünün iyisi.


mikahakkinen
(02.09.18)
(2)

Bayramdan önceki cumartesi yol durumu

17'sinde İzmir'e yola çıkmayı düşünüyorum İstanbul'dan. Sizce kötü bir fikir mi yoksa çok çok çok kötü bir fikir mi? Sabahtan falan çıksam trafik yer mi beni yine?
17'sinde İzmir'e yola çıkmayı düşünüyorum İstanbul'dan. Sizce kötü bir fikir mi yoksa çok çok çok kötü bir fikir mi? Sabahtan falan çıksam trafik yer mi beni yine?
roket adam
(09.08.18)
4 sene önce gebzeye 6 saatte gitmiştim.
2 sene önce gebzeye 2 saatte gitmiştim ama dağ tepe yollarını kullanmıştım. TEM ve E5'i kullananlar yine boku yemişti.

Şile yolunu kullanabilirsin.


teritori
(10.08.18)
ben 3-4 bayramdır en yoğun günlerde gidiyorum istanbul dışına ve ne yaparsan yap illa bi trafiğe giriyorsun. 17'si cuma çoğu insanın çalışacağını düşünürsek sabahtan yola çıkman mantıklı olur. cuma akşamüstü itibariyle başlar çılgın trafik, ben de ona kalıcam ne yazık ki.


Bruce
(10.08.18)
(5)

Ayrılık sorusu

Geçtiğimiz günlerde anlaşamadığımız ve mantığıma uymadığı gerekçesiyle bir çılgınlık edip 1.5 senelik ilişkimi bitirdim. 10 gün olacak. Yalnız delirmek üzereyim, gerçekten elim ayağım titriyor. İş yapamıyorum yaşayamıyorum. Başkalarıyla da buluştum ama olmuyor.Acaba bunu ayrılmak için doğru zaman ol
Geçtiğimiz günlerde anlaşamadığımız ve mantığıma uymadığı gerekçesiyle bir çılgınlık edip 1.5 senelik ilişkimi bitirdim. 10 gün olacak. Yalnız delirmek üzereyim, gerçekten elim ayağım titriyor. İş yapamıyorum yaşayamıyorum. Başkalarıyla da buluştum ama olmuyor.

Acaba bunu ayrılmak için doğru zaman olmadığı ve sevginin bitmediği şeklinde yorumlayıp ilişkime geri mi dönmeliyim? Yoksa standart bir ayrılık süreci, hiç kasmaya gerek yok mu. Ayrılınca genelde böyle karşınızdaki insandan nefret edersiniz de rahatlarsınız ya, hiç öyle bir şey olmadı bu sefer, zerre rahatlama, yük kalkması falan yok. Bildiğin bitik durumdayım.
roket adam
(01.08.18)
Bi dene şansını.


dissendium
(01.08.18)
Tükürdüğünü yalayacaksın yani? İyi etmişsin ayrılmakla knk.


datnet
(01.08.18)
Hll spr dvm


piremses
(02.08.18)
On günde başkalarıyla buluşulur mu yahu? Ayrılan siz olsanız da yasınızı tutmanız lazım.


inawen
(02.08.18)
Kafan karisiksa kizi rahat birak.


chitosan
(02.08.18)
(12)

İlişkiye ara vermek

İncir çekirdeiğini doldurmayacak sebeplerden sevdiği halde ayrılık yaşayan ve belli bir süre sonra tekrar kavuşan veya kavuşamayan insanların hikayelerini dinlemeye ihtiyacım var. O sürenin ne kadar olduğunu da bilmek istiyorum. Paylaşır mısınız?
İncir çekirdeiğini doldurmayacak sebeplerden sevdiği halde ayrılık yaşayan ve belli bir süre sonra tekrar kavuşan veya kavuşamayan insanların hikayelerini dinlemeye ihtiyacım var. O sürenin ne kadar olduğunu da bilmek istiyorum. Paylaşır mısınız?
roket adam
(28.07.18)
Ara isteyen kadinsa, o süre diye bir sey olduunu sanmiyorum reis


Ara verelim olayina girersen bence o ilişki zor toparlanir.

En iyisi doğal yollar ile, nasil mi? Tek basina veya arkadasinla tatile falan gideceksin 10 gun, mecbur gorusemiceksin.

Normalde deli gibi ozlemen lazim eğer bu surecte ufak bir gelisme olmazsa bilemiyorum.


imelih
(28.07.18)
ara vermeyin. isterseniz birbiriniz yiyin, dövüşün, kavga edin(şiddet içereninden bahsetmiyorum), paylaşamadığınız her neyse paylaşmaya çalışın ama ara vermeyin. ara vermenin sonu genelde ayrılığa çıkar ve genelde bir taraf çok daha acılı bir ayrılık olur bu. bir taraf diğer taraf olmadan da gayet güzel yapabildiğini fark eder ve bununla birlikte karşıdaki insanı büyük bir sürüncemede bırakır "düşünüyorum, ne hissediyorum bilmiyorum, karar veremiyorum" ayağına. insan olanın yapacağı şey değil.


Bana ara verelim, hislerimizi dinyelim dedi. Ben de, salak, sandım ki bir sure görüşmeyip değerimizi anlayalım ve birbirimizi ozleyelim.

Değilmiş. Ayrılmışız. Bitmiş. Böyle çok mutluymuş.

En son telefon numaramı falan silip sosyal medya hesaplarında da takipcilerden çıkardı.

Bir aydır harap haldeyim. @playing star a katılıyorum, tam olarak böyle oldu bizde de.

Ara vermek diye bir olay yok. Kadınların erkekleri kandırıp, ilişkiden usulce kacmak için söyledikleri bir yalan. Bu karar alındıysa tekrar bir araya gelmek, imkansiz değilse de, çok zor. Kısaca nasip.


biseysorcaktim
(28.07.18)
Niyete bağlı tamamen. Sevgilinin nasıl duygular içinde olduğunu veya karakterini bilemeyiz. Belki ara verelim ayrılalım demek de olabilir ya da seni özlemesi biraz düşüncelerini toparlaması da olabilir. Ben iyi niyetimden2. şıkkı işaretliyorum. Gelişmeleri aktarırsan sevinirim.


lata
(28.07.18)
biri size böyle bir teklifle gelirse anında siktir edin yolunuza bakın.


tughan
(28.07.18)
O sebepler genelde incir cekirdegini dolduruyordur, o yuzden sure sonsuza gidiyor hep.


yaraticinick
(28.07.18)
uzuuun süredir aynı bokun içindeyim, çok yorucu ve iğrenç bir şey. hiç öyle güzel hikayeler duyma gereksinimi hissetmeyin, 10 yıl yaşlandım ben skdfkfkf


nice tnetennba
(28.07.18)
Geçmiş olsun. Bir şekilde kendine gel toparlan önüne bak.
Ara diye bir şey yok.


kisa
(28.07.18)
Ara verelim fikrini atan taraf benim öyle bi sıkıntı var.


roket adam
(30.07.18)
ara vermek bitirmek için yol yapmaktır. ara vermek diye bir şey yok aslında. direk bitirilse daha iyi.


Neill
(01.08.18)
Ara vermeye delfina’nın enteysindeki gibi bakıyorum.
eksisozluk.com
Zamanında bir haftalık ara vermişliğim var benimde, bir haftadan sonra 7 yıl daha devam etti.


aychovsky
(01.08.18)
(2)

Siber güvenlik hakkında sormak istedikleriniz

Arkadaşlar selamlar, bir youtube kanalı hazırlıyoruz da, siber güvenlik konusunda halkın sormak isteyeceği konular neler olabilir? Sormak, öğrenmek istediğiniz şeyler nelerdir mesela? Videoda ne olsa izlersiniz?
Arkadaşlar selamlar, bir youtube kanalı hazırlıyoruz da, siber güvenlik konusunda halkın sormak isteyeceği konular neler olabilir? Sormak, öğrenmek istediğiniz şeyler nelerdir mesela? Videoda ne olsa izlersiniz?
roket adam
(18.07.18)
Yeterki düzenli olsun bi ara YouTube güvenlik tv vardı. Tekrar tekrar izlemişimdir. Ama 3-4 aydır yayın yapmıyorlar. Bence bi göz atın. Başarılar..


demirKamil
(18.07.18)
-Banka sahtecilikleri örnekleri nelerdir, nasıl tongaya düşmemeli.
-Tarayıcıya bulaşan zararlı (malware) örnekleri.
-Tam anonimlik mümkün müdür? Nasıl? Tarayıcı parmak izi ile farklı ip'den de olsa nasıl kişi tespit edilir?
-Crackli program indirmek yahut kullanmak her zaman riskli midir? Ne tarz riskleri vardır? Orijinal olmayan Windows kullanmanın sakıncaları.
-Açık kaynak kodlu yazılım ve işletim sistemi kullanımı siber güvenliği olumlu etkiler mi?
-Ücretsiz antivirüsler yeterince korur mu? Ücretli/Ücretsiz antivirüs tavsiyeleri.
-Man in the middle nedir? Ne ibnelikler yapar? Nasıl altedilebilir?
-Komşum wireless modemimin şifresini kırar mı? wpa, wep, wep2, vb. şifrelemeler nelerdir, farkları, avantajları? MAC filtreleme nedir?
-128-bit SSL dedikleri şey nedir? Gerçekten de kredi kartı bilgilerim güvende midir?
-Keylogger, Ekran kaydı, vb. programlar ne yapar? En çok nerelerden bulaşır?
-Güvenli web gezintisi için hangi tarayıcı eklentilerini tavsiye edersiniz? Ne işlere yararlar?
-Desentralizasyon, adblock, tracker blok nelerdir, faydalı mıdır?
-JavaScript, Java, Adobe Flash, ActiveX vb. otomatik mi olmalıdır yoksa kapatılmalı mı? Neden? Tehlikesi nedir?
-Etik hackerllık nedir? Beyaz hacker var mıdır yoksa beyaz hackerlar aslında gri hacker mıdır?
-Hack için teknik bilgi yeterli midir? Toplum mühendisliği ve davranış psikolojisinin hacke etkisi nedir? Bir parça çikolata karşılığında londra metrosunda insanlar gerçekten şifrelerini paylaşmışlar mıdır?
-Sniffer nedir, ne işe yarar? Ağ güvenliği nedir? Firewall nasıl çalışır?
-Kredi ve Banka kartları nasıl kopyalanır? Temassız ödemenin riskleri nelerdir?
-Telefonumun, laptomun kamerasına dışarıdan ulaşabilirler mi? Laptop lambasının ledini yakmadan görüntü alabilirler mi?
-Akıllı telefonları dinlemek daha mı kolay? Telefon yanımızdayken konuştuğumuz şeylerle ilgili reklam gösteriyor. Nasıl oluyor bu? Aslı var mı?

Bir çırpıda bunları yazabildim. Buldukça eklerim. Ya da eklemem :)

Edit:

Password managerlar güvenli midir yoksa gereksiz mi?
İyi şifre nasıl belirlenir? Parametrik şifre kullanımı nasıldır?
Linux'a gerçekten virüs bulaşmıyor mu? Bulaşmıyorsa nasıl bulaşmıyor?
Kafe, Lokanta, Otel vb. public networklere bağlanmanın sakıncaları var mıdır? Bu tarz ağlara nasıl bağlanmalı, nelere dikkat etmeli?
Dijital imza nedir? Güvenilir midir?
Sertifikalar nelerdir? Güvenilir midirler? Her yeşil kilit gördük mü güvende miyiz?


(4)

Çıldırtan sokak düğünleri

İstanbul Ataşehir yakınlarında yaşıyorum, yaz başladığından beri istisnasız haftanın birkaç günü gündüz 10'dan gece 10'a kadar çok yüksek sesli sokak düğünleri oluyor. Bütün gün kafa siktikleri yetmiyormuş gibi deli gibi de silah atıyorlar. Defalarca 155'i aradım ancak hiç bir şey olmadı. Gelip iki
İstanbul Ataşehir yakınlarında yaşıyorum, yaz başladığından beri istisnasız haftanın birkaç günü gündüz 10'dan gece 10'a kadar çok yüksek sesli sokak düğünleri oluyor. Bütün gün kafa siktikleri yetmiyormuş gibi deli gibi de silah atıyorlar. Defalarca 155'i aradım ancak hiç bir şey olmadı. Gelip iki siren çalıp gidiyorlar. Ne yapmak lazımdır?
roket adam
(06.07.18)
türkiye gibi dandik bir ortadoğu ülkesinde yaşamamak lazımdır.


yapacak hiçbir şey yok :(


pati
(06.07.18)
Sokakta evlenmeyi uygun gören insanlara özel hayatın gizliliği evinde huzur bulma gibi konuları nasıl anlatacaksın ki?


Traveller
(06.07.18)
Iyi yine orda 10a kadarmis, Izmirde Romanlarin dugunleri varos bi sekilde 12ye kadar suruyor. Polis bezdi artik dugun dagitmaktan, artik ugrasmiyorlar.


superfluid
(06.07.18)
(3)

Zincirli aktüatör neden bu kadar pahalı?

Tam olarak bu tarz bir pencere için bu tarz bir proje yapmak istiyorum:https://www.youtube.com/watch?v=VmCKIwIADaYBunun adı chain actuator imiş. baktığım kadarıyla basit bir mekanizma fakat 500 liradan aşağı yok. Neden böyle, ne özelliği var bu parçanın da bu kadar pahalı?
Tam olarak bu tarz bir pencere için bu tarz bir proje yapmak istiyorum:

www.youtube.com

Bunun adı chain actuator imiş. baktığım kadarıyla basit bir mekanizma fakat 500 liradan aşağı yok. Neden böyle, ne özelliği var bu parçanın da bu kadar pahalı?
roket adam
(21.06.18)
kendin yap madem.

malzemeler belli.

1 tane aluminyum kutu yapacaksın 2-3mm saçtan olur, atımış düpont parçalarından olur. bunun dışında bi matkap bi kaç köşebent parçası ile montaj olayını ayarlarsın.

piyasada değişik ölçülerde zincir dişli ve elektrik motoru var. bunları temin edeceksin.

bunun dışında pimapencilerden 2 tane cam pistonu alacaksın tarif edip(dikkat edersen yaylı olarak kendisi açılıyor pencere)

limit switch vardır muhtemelen açılıp kapandığında motoru zorlamasın stop etsin diye. limit swtich diyorum ama milyon tane çeşidi var manyetiklerine kadar.

geriye de işte elektrik hattı bağlantısı kalır.

zor mu? değil. servo falan bilmem ama ben, kalkıp bilgisayardan online olarak açtıracağım falan dersen.

redüktör varmıdır bilmiyorum, belki de servo kullanmışlardır aceminin dediği gibi.


killerbee
(21.06.18)
500 TL ye bunu yaptirabiliyorsaniz fiyatı iyi bence


kisa
(21.06.18)
O kadar paraya gerek yok, şöyle bir şeyler ile de çözebilirsin;

tr.aliexpress.com


John Bloor
(22.06.18)
(3)

Galeriden sıfır araba almak

2018 modeli 16-170 bin civarında olan ve siparişle getirilen bir aracın 2017 modeli 130 bin civarına satılıyor galeride ve sıfır olduğu, Doğuş garantili olduğu söyleniyor. Böyle bi yerden araç alınır mı? Alınırsa nasıl bir sıkıntı yaşanabilir maksimum?
2018 modeli 16-170 bin civarında olan ve siparişle getirilen bir aracın 2017 modeli 130 bin civarına satılıyor galeride ve sıfır olduğu, Doğuş garantili olduğu söyleniyor. Böyle bi yerden araç alınır mı? Alınırsa nasıl bir sıkıntı yaşanabilir maksimum?
roket adam
(07.04.18)
eski model elde kaldığı için ucuza veriyorlar. bir sıkıntı olmaz tabiki


oscar
(07.04.18)
1 Yılda 30-40 bin fark etmez, ya doğuş çıkışlı değil ithalattır, ya da kullanılmamış 2. eldir. Yani araç birine satılmıştır, ruhsatı plakası çıkmıştır ama bir iki gün sonra iade vs bişey olmuştur.

Ama bunu gizleyemezler, belli olur. Ha yok siz bize vekalet verin biz bütün işlemleri ücretsiz sizin için yapacağız derlerse, sizden aldıkları vekalet ile npterde satışını yapıp yeni ruhsatı çıkarır verirler.


John Bloor
(07.04.18)
genellikle filo olarak satılan araçlar galeriye düşer. Otomobil şirketlerinin satış hedefleri var biliyorsunuz, bir filo şirketi gidiyor bana 50 araba ver ama %25 indirim ver diyor, otomobil şirketi hedefinden dolayı kabul ediyor daha sonra filo şirketi de bunu galerilere %15 indirimli satıyor galeriler de son müşteriye %5 indirimli sunuyorlar. Rakamları farazi söyledim ama genelde işleyiş bu. Otomotiv sektöründen gelen birisi olarak ssöylüyorum :)


mysql34
(07.04.18)
(5)

Üç araçtan hangisi

Bir önceki aracım: 2016 A3 Sedan 1.6 TDI idi ve inanılmaz memnundum, oradan hareketle üçünden birine geçmem lazım:Golf 1.4 125bg highline: 135000 TL (0-100'- 9 küsür sn)Seat Leon Excellence 1.4 150bg full: 126500 TL (0-100'ü 8 küsür sn) (Golf'ten eksiği virtual cockpit)Audi A3 Sportback 1.0 110bg: 1
Bir önceki aracım: 2016 A3 Sedan 1.6 TDI idi ve inanılmaz memnundum, oradan hareketle üçünden birine geçmem lazım:

Golf 1.4 125bg highline: 135000 TL (0-100'- 9 küsür sn)

Seat Leon Excellence 1.4 150bg full: 126500 TL (0-100'ü 8 küsür sn) (Golf'ten eksiği virtual cockpit)

Audi A3 Sportback 1.0 110bg: 125.500 TL (Eksikleri: virtual cockpit yok, sunroof yok, 16 jant, farların LED değil Xenon olması, arka farların halojen olması, koltukların daha basit olması, 0-100'ü 10 sn vs)

Özellikle sonuncuyu kullananlar varsa yorumları çok merak ediyorum.
roket adam
(06.04.18)
A3 1.6tdi kullaniyorum 2014 model. Dizelden 1.0 seni tatmin etmez bence ic kalite olarak yeni golfleri begeniyorum. Leonda trim sesleri geliyor 25 binden sonra degmez o para aslinda hic birine degmez de. Benim dusuncem 3'u arasinda golf


audi 1.0’ın tek dezavantajı 110 bg olması.
zamanında vw, mercedes ve şu an audi kullanan biri olarak yine de audi’den şaşma derim.


cedex
(06.04.18)
Trim sesi hassasiyetiniz yoksa leon’un performansı tatmin edecektir. Yoksa benim gibi 6 ayda bir servise götürüp kapı içlerine izolasyon yaptırmak zorunda kalırsınız


kompisko
(06.04.18)
şu şartlarda audi a3den sonra performans olarak sana en yakını tabiki golf.


mikahakkinen
(06.04.18)
golf tabiisi.


(7)

Araç tavsiyesi v231

En son aracım 2016 model A3 Sedan idi, inanılmaz memnundum lakin şirket politikası değişti artık para vermeye karar verdiler.100-130 bin bandında En fazla 2016 model - otomatik vites20-30 bin kilometrede, Performanslı ve konforluA3'ü aratmayacakÇok hızlı ikinci el piyasası olacakBir otomobil arıyoru
En son aracım 2016 model A3 Sedan idi, inanılmaz memnundum lakin şirket politikası değişti artık para vermeye karar verdiler.

100-130 bin bandında
En fazla 2016 model - otomatik vites
20-30 bin kilometrede,
Performanslı ve konforlu
A3'ü aratmayacak
Çok hızlı ikinci el piyasası olacak

Bir otomobil arıyorum. Şu ana kadar CLA, A180, 1.16 denedim, Mercedes'ler çok konforsuzdu mesela. Ne önerirsiniz? Bu arada az yakması gibi bir kaygım yok benzini şirket verecek dolayısıyla benzinli olabilir.
roket adam
(02.04.18)
BMW 3.20i


nodrama
(02.04.18)
320i ed


yavru tosun
(02.04.18)
320ied :)


Bmw tabii kii 320 :)


photo85
(02.04.18)
V40 cross country


e abi o paraya a3 var, alsana. niye yerine araba arıyorsun? hem zaman içinde sen karlı çıkarsın...


babilbaligi
(03.04.18)
o banda bmw 320i yada boş style paket c180


mikahakkinen
(03.04.18)
(2)

En ucuz telefonsuz taahhütsüz ev interneti

Sorum başlıkta. Bilen var mı?
Sorum başlıkta. Bilen var mı?
roket adam
(02.02.18)
Netspeed’den bahsediyordu bir arkadaşım. Daha bu akşam muhabbeti geçti. Ona bi bakmakta fayda var.


lazor
(02.02.18)
taahhütsüz ucuza bulmak zor. en uygunu turk.net

netspeed gibi firmalar yeni yeni çıkmaya başladı ama onların da hizmet verdiği iller sınırlı.


mr.goodcat
(03.02.18)
(2)

Çok kısa Almanca çevirti sorusu

Bir arkadaşımın vize başvuru reddine karşı itiraz dilekçesi yazıyorum da, şurada tıkandım, ne diyelim?SONUÇ VE İSTEK: Yukarıda arz ettiğim üzere turistik amaçlı seyahat planımı gerçekleştirmek üzere talep etmiş olduğum Schengen vizesi başvurumuz için verilen RED KARARININ KALDIRILARAK YASAL HAKKIM O
Bir arkadaşımın vize başvuru reddine karşı itiraz dilekçesi yazıyorum da, şurada tıkandım, ne diyelim?

SONUÇ VE İSTEK: Yukarıda arz ettiğim üzere turistik amaçlı seyahat planımı gerçekleştirmek üzere talep etmiş olduğum Schengen vizesi başvurumuz için verilen RED KARARININ KALDIRILARAK YASAL HAKKIM OLAN VİZENİN TARAFIMA VERİLMESİNİ talep ederim.

Komiklik olsun diye yazayım, ancak şunu diyebildim: Mit diesem Informationen und die angehängte Dokumenten, bitte überprüfen Sie mein Visumantrag nocheinmal.
roket adam
(20.01.18)
Umarım verirler vizeyi ama yasal hakkım demek bence mantıklı olmamış, yasal hakkı olsa zaten vize alması gerekmezdi, vizeyi de istemezlerse saçın sarı der vermezler.


"Ich erbitte Sie meinen Visumantrag mit den neu übermittelten, zusätzlichen Dokumenten bis zu meiner Reise noch einmal zu prüfen"

diyebilirsiniz bence, motamot bir ceviri yapmadim.

Bu arada ben sizin yaptiginiz ceviriden dolayi yeni belge eklediginizi dusundum. Eger oyle degilse, "Ich erbitte Sie meinen Visumantrag bis zu meiner Reise noch einmal zu prüfen" diyebilirsiniz gibi.


yuzır
(20.01.18)
(1)

64 GB iPhone 6s ekranı kırık, ne kadar eder?

Soru başlıkta. Tek sıkıntısı ekranın çatlak olması, şu an çalışıyor ama.
Soru başlıkta. Tek sıkıntısı ekranın çatlak olması, şu an çalışıyor ama.
roket adam
(16.01.18)
1300-1400 Max


lana del rey
(16.01.18)
(3)

Kredi kartı borcunu son ödeme tarihi olan günde ödeyince faiz işler mi?

Yani son ödeme tarihim 9'uysa, 9'unda mesai bitişi öncesinde ödemiş olursam, faiz ödüyor muyum yine?
Yani son ödeme tarihim 9'uysa, 9'unda mesai bitişi öncesinde ödemiş olursam, faiz ödüyor muyum yine?
roket adam
(08.01.18)
23:59da ödesen bile işlemez.


cakabo
(08.01.18)
çoğu banka ertesi gün ödediğinde de işletmiyor.


jamswety
(08.01.18)
hayır ödemezsiniz.


kibritsuyu
(08.01.18)
(4)

Hep sahile yakın bir evim olsun istemişimdir, tam neresi - İstanbul

Selam, istiyorum ki hep caddebostan gibi böyle sahile yakın bir bölgede yaşayayım, bisikletimle sahile inebileyim, koşabileyim falan filan. Bi de otoparkım olsun. Evim 1+0 olsa bile olur. Böyle bir hayat yaşamak için ne kadarı gözden çıkarmak lazım? Ve nereden ev bakmalı sizce?
Selam, istiyorum ki hep caddebostan gibi böyle sahile yakın bir bölgede yaşayayım, bisikletimle sahile inebileyim, koşabileyim falan filan. Bi de otoparkım olsun. Evim 1+0 olsa bile olur. Böyle bir hayat yaşamak için ne kadarı gözden çıkarmak lazım? Ve nereden ev bakmalı sizce?
roket adam
(05.01.18)
sariyer tarafi olabilir belki 2000 civari.


bartman
(05.01.18)
maltepe? 2000 civarı


Bizim buraya gel, adatepe, idealtepe yada sureyyaplaji. Iclerinde en iyisi sureyyaplaji


c1b2k3
(06.01.18)
depremi göz önüne alarak, bu isteğinden vazgeçmeni öneririm.


zgrydn
(06.01.18)
(3)

Eyes Wide Shut'tan bir bok anlamadım. - spoiler -

Evet sorunum başlıkta. 120 küsür dakika harcadıktan sonra mal gibi ekrana bakınca gerçekten sinirim bozuldu. Sonra birkaç sayfa entry okudum bir de sikkofield'ın yazısını okudum daha da ayar oldum zira yine kafamda bir ampül yanmadı.Film "kadın erkek ilişkileri"ni anlatmak için çok detaylı ve uzun,
Evet sorunum başlıkta. 120 küsür dakika harcadıktan sonra mal gibi ekrana bakınca gerçekten sinirim bozuldu. Sonra birkaç sayfa entry okudum bir de sikkofield'ın yazısını okudum daha da ayar oldum zira yine kafamda bir ampül yanmadı.

Film "kadın erkek ilişkileri"ni anlatmak için çok detaylı ve uzun, bence bu işin yan hikayesi.
İlluminati abi işte demek de öyle gazı verip geçmek gibi oluyor. Bir esprisi olmalı.

Aslı nedir? Siz izleyince ne düşündünüz, ne anladınız? Neyi kaçırdım?
roket adam
(01.01.18)
Hatunun adamı aldatma potansiyeli, balayında yaşadıklarını sonradan anlatması ilişkiler konusunda bence ilginçti. Gizemli ayin vs filmin içinde kayboldum resmen. Ayrıca açılış sahnesi en güzel filmlerden biri bence.


[GODDARD]
(01.01.18)
şahsi görüşüm:

nicole kidman balayında geçen olayı anlattıktan sonra tom cruise inanılmaz bir kıskançlık krizine giriyor ve kafasında bir fantazi dünyası kuruyor. daha sonra o fantazi dünyasına çok fazla daldığı için gerçek yaşamına zarar verecek dereceye geliyor, en sonda da itiraf edip bir nevi nicole kidman ile terapi yaparak durumdan kurtuluyor.

film fantaziyle gerçekliği iç içe vermiş, o yüzden karışık biraz. mesela babası ölen ve tom cruise'a aşık olan kadın, birlikte olmaya çalıştığı hayat kadını gerçek karakterler (zaten bu karakterle birliktelik yaşayamıyor). ama piyanist eleman, maskeci dükkanında geçenler, ayindeki kişiler falan fantazi (sydney pollack hariç). karısını kıskandığı ve kendini ezik durumda hissettiği için karısının yaşadıklarına benzer bir hayal dünyası kurmaya çalışıyor bir nevi. ancak beceremiyor.

ayin sahnesindeki kişiler hayal meyal açılış partisinden hatırladığı karakterler. hatta sydney pollack "that was a sham" minvalinde laflar ediyor bilardo sahnesinde, yani "onlar kurmacaydı, gerçek değil" diyor, "hayal dünyanda yarattın sen onları" demeye getiriyor. ayinde de "bayım şifrenin fidelio olduğunu bilmiyorsan soyun ve gerçeğe dön yoksa senin yerine biz yapacak noktaya gelirsek kötü olur" falan diyorlar.

bence filmin özü şundan ibaret: fantaziler bir dereceye kadar ilişkiye zarar vermez, herkes bir ilişkideyken hayalinde başkasını arzulayabilir (ha, zaten bunlar oluyor, bilesin) ama bunu bir rekabete çevirirsen o zaman ayvayı yersin. yalnızca fidelio'nun (sadakatin) ne olduğunu biliyorsan fantazi dünyasına girebilirsin vs. vs. vs.


lesmiserables
(01.01.18)
İlluminati deyince niçin gazı verip geçmek oluyor? Kafanızdaki fikri algılayamadım.

Bence de illuminatiyle ilgili bazı şeyleri anlatıyor. Ki kendisinin örgüte mensup olduğu bilinen bir şey. O dönem sıkça olan "aşırı dozdan manken/model ölümleri" haberlerine direkt hedef gösterme. Çocuk ölümleri ve pedofili kaynaklı kurban seçme. İçlerinde neler dönüyor? Vs vs.

Sikkofield ayrıntılıca yazmış evet ve ben katılıyorum kendisine. Kubrick hiçbir ayrıntıyı boş yere koyan bir adam değil. Sıkça geçen rainbow bile anlamlı yani. Rainbow örneğini verdim çünkü filmi uzun süreden beri izlemememe rağmen ilk aklıma gelen sembol/metafor bu.

Kadın erkek ilişkileri bakımından değerlendirmek filme haksızlık olur ama illa değerlendirecekseniz son cümle özetliyor zaten "couples have to fuck each other otherwise something may go wrong." Bu açıdan bakınca fazlası değil ve yetersiz kalıyor film. Kısacası asıl amacın kadın-erkek ilişkisi üzerine verilmek istendiğine katılmıyorum ben.


(16)

En yüksek maaş alan kimi tanıyorsunuz?

Beyaz yakalı olsun, aylık 10 bin lira üzeri alsın, ne kadar aldığını, sektörünü ve görevini de paylaşalım. Buyrunuz.
Beyaz yakalı olsun, aylık 10 bin lira üzeri alsın, ne kadar aldığını, sektörünü ve görevini de paylaşalım. Buyrunuz.
roket adam
(24.12.17)
arkadaşım. bir petrol firmasında genel müdür. en son ayda 50- 60.000 civarı alıyordu şu anda ne alıyor tam bilmiyorum.


sta
(24.12.17)
2 arkadaşım var. Denizci ikisi de. Daha az kazanan 90 bin lira civarında kazanıyor ayda.


ms brownstone
(24.12.17)
@ms brownstone gorevi nedir?


tabudeviren
(24.12.17)
12-15 bin heralde. babamın amcasının oğlu-benim neyim oluyor bilmiyorum tabi- tüpraş ta çalışıyor mevkiyi de bilmiyorum. öyle. :(


antik depresan
(24.12.17)
Özel bi şirkette mühendis olan bi tanıdığım 2250 alıyor.

Fakirlik genetik bizde.


AVM müdürü tanıdık var, 11 bin galiba.


arkadaşım, 2.kaptan, ~30 000 tl.


tukenmez adam
(24.12.17)
Maaşlı çalışan ve maaşını bildiğim tanıdıklarım arasında en yüksek benim sanırım =/


shenergy
(24.12.17)
bir bankanın gmy si . 72 bin tl.


tosunpasa
(24.12.17)
oha ya paralara bak. benim en yüksek alan tanıdığım babam. yurt disinda dogal gaz firmasinda supervisor calisiyor. 5 bin dolar, o da yeni oldu


Babamın kuzenleri, koca holdingleri var. En son kaç tane evlerı olduğunu bilmiyorlardı. Aylık aldıkları paranın miktarını da bilmiyorlardır muhtemelen.


fraise
(24.12.17)
Aylık 11.000 TL gördüm Teknopark şirketinde bilgisayar mühendisi olarak. Çok daha iyi kazandığını bildiklerim var ama net rakam bilmiyorum.


cleric
(25.12.17)
Aylık değil, ama yıl bazında ortalama 1 milyon TL biliyorum. Kendisi broker, hatta daha yeni kerevitas'tan çok yüklü para kazandı.


De facto
(25.12.17)
arkadaşımın abisinin arkadaşı. yıllık 600.000 dolar net idi geçen sene. en son akasya akm den ev almıştı. 1.7 milyon tl ye mi ne. 1.3 milyonunu peşin ödemiş, kalanı için kredi çekmiş ve kredi ödemesi aylık 21 bin tl mi neymiş. haftasonu uyandığında aklına esip ailesiyle italya'ya kahvaltı için gidip geliyormuş :)


washe
(25.12.17)
Ben de @basond'un maaşının 70 bin civarı olduğunu bir yerde okumuştum ama @dieis'in belirttiği rakam da doğru olabilir bilemedim şimdi.

Bildiğim en yüksek bir aile dostumuzun holding ceo'su olan tanıdığımız. Sadece sene sonu primleri 500 binin üzerindeydi diye hatırlıyorum.


blue serenity
(25.12.17)
çok samimi olmadığım bir arkadaşım uyuşturucu satıcısı, ayda 30 40 bin tl kazanıyor


docrivers
(11.01.18)
(5)

Perşembe gününe kadar Dubai'deyim. Bir isteği olan var mı?

iPhone X istiyorlar baya, 4900'e falan getirtebilirim. Bilginize.
iPhone X istiyorlar baya, 4900'e falan getirtebilirim. Bilginize.
roket adam
(18.12.17)
Playstation move alır mısın?


shenergy
(18.12.17)
Oradan bir yerden Google Home bulma ihtimali varsa rica edebilirim ama düşük ihtimal gibi.


skooma
(18.12.17)
hocam playstation 4 ne kadar mal olur?


heat transfer
(18.12.17)
bizim için de bolca eğlen,
iyi eğlenceleerr :)


Hepsine bakıp size döneceğim. Teşekkürler bu arada :)


roket adam
(19.12.17)
(2)

Güneş enerjisi sorusu

400W'lık bir güç kaynağı olan bir pc'yi beslemek için yapılacak güneş enerjisi sistemi ne kadarlık bir yatırıma mal olur?
400W'lık bir güç kaynağı olan bir pc'yi beslemek için yapılacak güneş enerjisi sistemi ne kadarlık bir yatırıma mal olur?
roket adam
(14.12.17)
400w x 24s açık kalıyorsa 9600w
Günde 6 saat güneş görüyorsa 9600/6 1600wp sistem lazım.
1600 x 3euro 4800 euro akülü sistem. Bu değerlere göre hesaplanır. Aküsüz şebekeye bağlanacaksa 1,5 eur ile çarp. Aşağı yukarı bu fiyat çıkar. Eur/wp fiyatları değişiyor sürekli.


[GODDARD]
(14.12.17)
şebekeye de bağlı olacaksa aynı anda 30-40000tl alıyorlar izin alma projelendirme vb işi için. gerek yok.


argent dawn
(15.12.17)
(21)

28 yaşınızı nasıl hatırlarsınız / 28 yaşında nerede olmayı hedefliyorsun

geçen yılki sorunun aynısını yine sorayım.mutlaka yaşınızı da belirtin. yine insanları düşündürecek bir anketle karşınızdayım.28 yaş üzeri için --> 28 yaşına gelince neler değişmişti, o yılı ve o dönemi nasıl hatırlıyorsunuz?28 yaş altı için --> 28 yaşında nerede, nasıl olmayı hedefliyorsunuz? aklın
geçen yılki sorunun aynısını yine sorayım.

mutlaka yaşınızı da belirtin. yine insanları düşündürecek bir anketle karşınızdayım.

28 yaş üzeri için --> 28 yaşına gelince neler değişmişti, o yılı ve o dönemi nasıl hatırlıyorsunuz?
28 yaş altı için --> 28 yaşında nerede, nasıl olmayı hedefliyorsunuz? aklınızda neler var?
roket adam
(10.12.17)
hayatı çok da doğrusal görmemek lazım.

28 29 30 31 32 görmüş ve geçirmiş bir insan olarak, maddiyat olarak birçok değişiklikten bahsedebilirim fakat manevi, ruhani, spritüel vs. olarak mühim şeylerin çoğu sabit.

edit: anlatım bozukluğu.


ateyist_
(10.12.17)
rockçıların neden genelde 27 yaşında öldüğünü şimdi daha anlıyorum.

son 5-6 yılımı resmen uyutulmuş gibi hissediyorum..sonrası karanlık gelmeyin.


redeath
(11.12.17)
28 yaşındayım. Dört senedir çalışıyorum. Maddiyat açısından bakarasak birkaç hafta önce beş haneli bir maaşla üçüncü işime başladım. Fakat hala dört sene önceki hayat standardımda devam ediyorum. Enflasyon ve dolardaki artış sebebiyle çalışıp çalışıp hayatımda hiçbir şeyin değişmemesi beni psikolojik anlamda çok yıpratıyor. Anca kenara köşeye az bir miktar para atabiliyorsun ama kenara attığın anca para ufak tefek şeyleri finanse edecek kadar oluyor.

İş hayatında tam olarak istediğim yerde olamasam da iyi kötü ilerlemeye çalışıyorum. Önünüze hangi fırsatların çıktığı ve bu fırsatların size ne tecrübe kazandıracağı önemli olduğu için gelişim konusunda işin içine biraz da şans giriyor. Fırsatları bazıları erken yakalıyor, bazıları geç. Çok takmamaya çalışsam da yaşım itibariyle biraz daha tecrübeli olmam gerekiyordu.

Sosyal olarak da bitik durumdayım diyebilirim. Arkadaşım yok. Pek konuşkan biri olmadığım için yenilerini edinmekte zorlanıyorum. Edinsem de öyle eksikliği hissedilecek biri olmadığım için düzenli görüşmüyorum kimseyle. 10 sene önce çözmüş olmam gereken problemleri hala hasır altı ediyorum. Sebebi de ne zaman üstüne gitsem hüsranla sonuçlanması. O yüzden bu saatten sonra sorunları çözmek yerine bunları kabullenmeye çalışmayı planlıyorum. Zira bu saatten sonra karakterimde değişiklik olacağını zannetmiyorum.

Hayatım işe gidip gelmekle geçiyor. Tek başıma tiyatro, konser gibi etkinliklere katılmaya çalışsam da onları yapmaktan da sıkıldım artık. Evden çıkasım gelmiyor. Hayatta hiçbir şeyden zevk almıyorum, hiçbir şey beni heyecanlandırmıyor. ölmek istememek ama yaşamaktan da zevk almamak durumunu oldukça uzun süredir yaşıyorum. çok sıkıldım gerçekten.


Yaş 24.
Şu an ki işimin en azından 3 katı maaşa sahip olmak ve düzenli bir ilişkiye başlamış olmak hedefim. Hatta evlenmeye bile karar verebilirim ilişkimin geçmişine göre.


bigcaptain
(11.12.17)
Kadın 40+
28 yaşımı çok güzel hatırlıyorum. 25 yaşında işe başladığım düşünülürse ben ilk hedefimi 30 yaş için koymuştum. Yurtdışı iş tecrübem olsun istiyordum. Tam 30 yaşında expat oldum. Ondan sonra ülkenin durumu vs. 35 yaş hedefimi ancak 40'ından sonra gerçekleştirdim.
Bundan neyi çıkartıyoruz; hedef belirlemek iyi, ama gerçekleşmezse moral bozmak yok, devam...


SiyamkedisiZorro
(11.12.17)
30 yaşıma gireli 3 hafta oldu. acayip bir şekilde 27-28den sonra fiziksel olarak yorulmaya başladım. hem de belirgin bi şekilde. gün içinde fiziksel aktivite olarak yorucu işler yapmasam da eve yorgun olarak geliyorum. en çok da bu canımı sıkıyor. 28 yaşıma kadar görmek istediğim yerleri belirlemiştim. 1 tanesini geçen ocakta olmak üzere hepsini gerçekleştirdim. sırada görmeyi istediğim yerler var ama onlar hakkında şu an plan yapamıyorum. iş olarak üst kıdeme geçtim ama parasal olarak asla tatmin etmiyor. belki tekrar eski pozisyonuma geçebilirim bilmiyorum. dünya görüşüm de aman aman değişmedi ama artık olaylara daha az şaşırıyorum ya da hiç şaşırmıyorum. önceden bana yapılanlara çok takılırdım şimdilerde pek umursamıyorum. sosyal çevrem yok denecek kadar az öncesinde de öyleydi. yakım çevremde çok kalabalık insan olmasını sevmiyorum zaten. 28 yaşında hiç görmediğim, hiç bilmediğim bir şehre taşınarak sıfırdan başladım her şeye. yeni bi düzen kurdum kendime. şu anki halimden de yaşadığım şehirden de memnunum. kendime daha çok değer vermeyi öğrendim. hayatta istediklerimi nakit ve vakit olduğu müddetçe ertelemiyorum artık.


dedim ben sana
(11.12.17)
şu an 38,99 yaşındayım :)

ilk kez yurt dışına çıktım. uzun yıllar çalıştığım (9 yıl) ve artık bunalımlara girdiğim işten ayrıldım ve nefes almaya başladım. mali müşavirlik stajımı yapıyordum o yıl ayrıca. ufak ufak siyasetle ilgilenmeye başlamıştım.


naksidil
(11.12.17)
28'e 1 senem kaldı.

valla ben genelde pozitif bir insan olduğumdan mıdır bilmiyorum ama keyfim çok yerinde. geçmişte yaşadığım kısa süreli bir-iki sıkıntılı dönemi saymazsak bu hep böyleydi. hayattan ne istediysem oldu. atla deve bir şey de istemedim gerçi, çok kanaatkar bir insanım genel olarak. iyi insanlarla karşılaştım; bu büyük bir şanstı. beni bulunduğum konumdan yukarıya taşıyan, bana huzur veren, mutlu eden insanlar. şu 27 yıl içinde yaptıklarımla gurur duyuyorum. bir kez daha hayata gelsem bu kadarını başarabilir miydim bilmiyorum.

gelmiş olduğum yerden memnunum kısacası. sevdiğim adamla, 2 kedimle, hafif çılgın ev arkadaşımla, en çok yaşamak istediğim semtte oturuyorum. severek yaptığım bir işim, iyi yöneticilerim var. çalışma arkadaşlarım yükselme hırsından gözü dönmüş tipler değiller. zaten benim de "ceo olayım milyor dolarlar kazanayım" gibi bir hedefim yok. şirkette yükselip daha fazla iş sorumluluğu alıp rahatımı bozmayı kesinlikle istemiyorum. aslında maaşım fazla değil ama gereksiz harcamalarım pek olmadığı için bana yetiyor. sık sık kamp yapıyoruz, doğada olmak çok iyi geliyor. düzenli olarak yoga yapıyorum. ideal bağyanlara göre biraz tombiğim. boğzıma düşkünüm, yoga da kiloya fayda etmiyor ama neyse ki erkek arkadaşım böyle seviyormuş ^^ yarım dünya olduğumda da "böyle seviyorum" der mi acaba.

28 yaşım için de hedefim şu anki hayat standardımı korumak. belki ufak tefek iyileşirmeler yapılabilir.


yaş 27.

1 buçuk senedir anksiyete ve majör depresyonla başa çıkmaya çalışıyorum. çok yorgunum. ruhsal olarak o kadar yorgunum ki hiçbir fiziksel aktivite yapmasam da yorgun hissediyorum. iş konusunda zor bir sene geçirdim.

28'le ilgili hiçbir planım yok somut olarak. biraz akışına bıraktım sanırım. hayalim de yok. hayal kurmayı elinden alan bir hastalıkmış bu. herhangi bir sağlıklı insanı çok mutlu edecek şeyleri gözünün görmemesiymiş. 28'le ilgili planım yok. daha beteri beklentim var. şu lanet hastalıktan kurtulmak istiyorum. mutlu geçirdiğim günüm olsun istiyorum. başından sonuna mutlu olduğum, huzurlu olduğum bir gün. tek beklentim iyileşmek.


Kadın, 23'e 2 hafta kaldı.

Daha yolun başında bile değilim gibi geliyor bazen. Okul bitti iş güç bir şeyler yapmaya başladık işte. 28'e 5 yılım var. Bence bu her yaşın önündeki 5 yıl'lar hedef koymak ve gerçekleştirmek için ideal bir zaman dilimi. Çok uzun vadeli değil fakat önünü görebileceğin kadar da yakın. 28'ime geldiğimde mesleğin ilk yıllarında kendini kanıtladı olarak anılmak istiyorum. Birçok yeri gezmiş görmüş, kendini daha da geliştirmiş, kendi kazandığını dilediği gibi harcamış ve hala bekar kalabilmiş biri olarak kendimi hayal ediyorum. Hayatının en güzel günlerini yaşamış biri olarak 30'larıma adım atmak istiyorum.


principlei
(11.12.17)
30 yıl geçti üstünden, yine de çok net hatırladığım yaşlardan biri 28 yaşım.
Evli ve iki çocuk annesiydim, çalışıyordum. Büyük kızım o yıl okula başladı, iş hayatımdan memnuniyetim zirveye yakınsadı, güzel olaylar oldu... Aynı zamanda annemin rahatsızlığı yıl sonunda vefatıyla hayatımın o zamana kadar en büyük üzüntüsünü ve acısını yaşadım.

İçsel olarak çok kuvvetli, iyi hissettiğim yaşlardan biridir 28 yaş. Sanki öncesinde mutfaktaymışım da o sene sofrayı kurma zamanı gelmiş, tadını çıkarma zamanları başlamış gibiydi. Pek çok eksiğim, yapmak istediklerim vardı ve ben hepsini yapabilecek gücü hissedebiliyordum. O sene çarşaf gibi bi liste yapmıştım, 5 yıl sonra listedeki hemen herşey gerçekleşmişti. Gerçekleşmeyenler de zaman içinde vazgeçtiklerimdi.

Güzel bir yaş 28.


Şu an 26 yaşındayım. Ilkokuldan beri sadece 1 sene okumaya ara verdim. Artık şu okulları bitirmiş ve isg b sinifi uzman olup çalışıyor olmak istiyorum.


28 yasimdan sonra evlenmek istiyorum, butun eyaletlerde storelarim olacagini dusunuyorum, kendi sirketimi marka yapmayi hedefliyorum, olur da 4 yil sonra bu entryi okursam, neler degistigini editleyecem 4 yil sonra :)


purple rain
(11.12.17)
23 yaşındayım.

28 yaşında olduğumda, iş yerinde yükselmiş ve sevgilimle evlenmiş olmak istiyorum.


1 yil kaldi. Pek bir somut hedefim ya da hayalim yok.

28'e kadar kendime hedef koyma hedefi koydum. :)


28'i azıcık geçtim.

27 kırılma oldu bende. aslında hayata dair yaptığım para, iş, kariyer vs. vs. planlarım iyi kötü yolunda gidiyordu. ama olmayan bir şeyler vardı, bilmediğim bir şeyler vardı, beni boğan bir şeyler vardı.

o zamana kadar, hayatı ve kendimi iyi kötü çözdüm, yolu da buldum güzel bir hızla gidiyorum diyordum.

aslında hiçbir şey çözmemişim. bunu çözdüm. 27 ve sonrasının bendeki en büyük etkisi budur.

mayış kaç katına çıkarmış, hatunla evlenir miymişiz filan... bunlar vakti nasıl geçirdiğimizle ilgili şeylermiş sadece :)


otonomo
(11.12.17)
hayatımı değiştirecek kararlar vermemi sağlayan yaş olmuştur.
Aynı zamanda ev-iş-ev-iş azıcık kalan zamanda arkadaşları görme ve sevgiliyi görmek için sehir değiştirmeceler derken kafayı yemeye başladığım, hayattan soğuduğum yaştır. iş yerinde yaşadığım zam alama/sorumluluk artışı/yükseltmeme
(1yılı geçkin süredir yok o müdür alınsın yok bu fabrika bölünsün yok holding kurulsun titlelar netleşsin diye oyalamalar) derken yurtdışına gitme kararı aldım. ailemin desteği ve o zamanki sevgilimin engel olmayışı sayesinde 28yaşımın sonuna doğru yurtdışına çıktım. sonuç: birlikte gelmeye karar verdiğim ex-sevgili gelemeyeceğini söyledi, prestijli işlerde çalışmak yerine daha az prestijli işlerde çalıştım ama net bir şekilde daha mutlu bir sene geçirdim. hatta hayatımda verdiğim en güzel karardı diyebilirim. o yüzden hiç bir zaman geç değildir ister 18 ister 38 olun sevmediğiniz bir döngüye girdiyseniz söylenen birisi olmayın. dur diyerek çözüm arayın.


28'e nereden baksan 4 ay kaldı.(kadın) Krediyle araba aldım şuan feci belim büküldü. Enflasyondu, kiraydı, faturalardı derken sürünüyoruz.Benim 4 ay sonrasından tek beklentim iyi anlaştığım, eğlendiğim, düzenli bir ilişkimin olması, bir de şu lanet hayatta yalnız kalmamak o kadar...


kismisolungac
(11.12.17)
28 oldum sayılır.

Daha evvel iyi bir iş iyi bir eş ve 2 çocuk olan hedefim gerçekleşmiş durumda.

Hedef degiskenlige uğradı ülkenin mevcut durumundan ötürü.

Şu anki hedefim önümüzdeki yildan itibaren Almanya'da çalışmaya devam edip master yapmak. Bu hedefime çok yakınım. Hali hazırda zaten çalışıyorum. Almanca ogreniyor ve master için şartları oluşturuyorum. İş kendiliğinden olacak gibi. 33 yaşımda çok iyi bir pozisyon yakalamayi ve artık maddi konuları dert etmeyi bırakmayı hedefliyorum. Çocukların gelecegi bu anlamda benim icin hedef belirlerken ilk kıstas oldu. Yoksa şu an gayet rahatım. Arada türkiye deki sacmaliklardan bunalsam da eşimle beraber maasimiz 5 haneye ulaştı sayılır. Bu da çocukları dusunmesem bana yeter. Ama olmuyor. Herşey Almanya da bu kadar iyiyken neden olmasin?


28 yaşıma birkaç gün kaldı. sanırım 28 yaşımı tamamlayamayacağım diye hissediyorum.


tchuck
(11.12.17)
28 yaşındayım.

25 yaşında doktoraya başlamak yerine sıfırdan yeni bir kariyere başladım. yaşıtlarımın yarısı kadar maaş alsam da ben kendi seçimim olduğu için isyan etmiyorum. geçen hafta hayatımı değiştirecek bir teklif aldım ama sıçtım batırdım. dünyanın en büyüklerinden birinde çalışabilirdim. şu an paralel evrende olmuştur inşallah diye düşünüyorum.

özet: yine de allahtan ümit kesilmez


bir yudum
(11.12.17)
(6)

Zirvede olduğunuzu ve ondan daha iyi olamayacağınızı hissettiğiniz anlar

Bir abim demişti ki, 28-29-30 gibi bir erkek yaşayabileceği en zirve hayatını yaşar, en yakışıklı halidir, iletişim kurmayı bilir, kadınlarla erkeklerle konuşmasını, tavlamasını bilir, iyi kötü bir para kazanır ama henüz evlenmediği için rahatça kafasına göre harcar, ciddi sorumlulukları olmadığı iç
Bir abim demişti ki, 28-29-30 gibi bir erkek yaşayabileceği en zirve hayatını yaşar, en yakışıklı halidir, iletişim kurmayı bilir, kadınlarla erkeklerle konuşmasını, tavlamasını bilir, iyi kötü bir para kazanır ama henüz evlenmediği için rahatça kafasına göre harcar, ciddi sorumlulukları olmadığı için kafası rahattır, vesaire vesaire sebeplerden hayat tatminiyeti en yüksektedir, ardından evlilik ve artan sorumluluklar sonucunda beli bükülmüş bir işçiye dönüşür.

Şu an mesela kendimi zirvede hissediyorum, 35 yaşında gelebileceğimi düşündüğüm ve planladığım kariyer / maddi olanaklara 27'de ulaştım, artık gün doldurmak ve bulunduğum yerde kalmak dışında bir hedefim kalmadı. Hayatsal merak edip de yapamadığım pek bir şey yok, gezmeye tozmaya da çok hevesim kalmadı. Elimden gelse bütün gün evde oturup mal gibi duracağım. Ama bu zirve hissinin tadını çıkaramıyorum, zira düşüşün başlayacak olması düşüncesi beni korkutuyor. Bu zirve hissi psikolojik bir his -cam tavan- midir yoksa gerçekten böyle bir şey var mı sizce? Özellikle 35'lik abilerden cevaplar bekliyorum :)
roket adam
(06.12.17)
hacı belki de senin zirve diye gördüğün yer bizim köyün kayalıkları, nasıl karar verdin hemen zirvedeyim fikrine?
ben ne zaman bir sonraki aşamaya geçsem veya geçtiğimi sansam. önüne daha zorlu şeyler çıktı.
belki kendine göre söylüyorsundur o zaman eyvallah tabi.
ama mekansa en kalitelisine gittim araba ise en iyisine bindim daha da bana challenge yok demek garip.
elon musk'ın senin gibi düşündüğünü hayal edebiliyor musun?
'28 yaşında zip2'u sattım 22milyon dolar kaldı. daha ne yapayım aq.' imza elon musk.
no paypal. no tesla. no welcome to mars.


-"Hayatsal merak edip de yapamadığım pek bir şey yok, (...)"

-"Elimden gelse bütün gün evde oturup mal gibi duracağım"

---

materyal veya fiziksel anlamda belki de zihninizde yarattığınız ters-U şeklindeki grafiğin optimum bölgesinde olabilirsiniz.

Lakin, entelektüel yahut zihinsel anlamda o grafiğin U şeklinde olduğunu düşünürsek, bu sefer de dibine vurmuşsunuz gibi gözüküyor.

Hayatın lineer olmadığını kabul ediyorum ancak tek zirveli olduğunu da düşünmüyorum.

Hatta daha çok şöyle bir şey : sachinaravind.files.wordpress.com

farklı katmanlarda, farklı alanlarda, daha girift bir halde ve dalgalı..

belki bir alanda o maxta olabilirsiniz evet ama illa ki başka bir alanda grafiğin başka bir bölgesindesinizdir..

Yani kendi hayatınızı belli başlı tek boyutlu kriterler üzerinden değil de daha geniş anlamda değerlendirmekte fayda var.

başarılar.


AlsterWasser
(06.12.17)
O tarafa odaklanmaktan ziyade o zirve hissiyatını yaşayıp sonra düşüşe geçen var mı onu merak ettim aslında, tabii ki her zaman daha yükseği vardır o konuda haklısın.


roket adam
(06.12.17)
kendi isini kur. al sana challange.


kveldulv
(06.12.17)
@dedim dedim +1 bizim köyün kayalıklarındasın. Zirve böyle olmaz^^


Tears of Devil
(07.12.17)
Soyle bir durum var mesela mesela girdin bir firmaya sans o ya adamlarin deli manyak bir urunu cikti piyasaya acayip satiyor. Sende satisin basinda olan kisi oldugun icin para akiyor. Urun kendini sattigi icin cok bir caba da sarf etmene gerek kalmiyor. Lakin en baba urunun bile suresi 3 bilemedin 4 sene. Sen krallar gibi yasadin 3 sene diyorsun ki lan cozdum ben bu isi para da var. O gazla baska bir firmaya gectin yada kendi isini kurdun. O zaman gordun ki lan biz oyle haybeye yasamisiz bi sgk nedir? vergi nedir? Buranin haracini kime veriyoruz ogrenseydik keske. Sonra o para suyunu cekmeye basliyor.
Elbette her insanin iyi ve kotu donemleri var onemli olan kotu donemlerde de saglam kalabilmek.
Bu yukarda yazdigim durum cok yaygin. Umarim onu kast etmiyorsundur.


(6)

Çiş partisi yapan kediler sorunsalı

Biri 2 yaşında scottish (kısırlaştırılmamış), diğeri 4-5 aylık (kısırlaştırılmış) chincilla cinsi iki dişi kedimiz var. iki ay önce chincilla olanı geldi, o günden beri evde zerre huzur yok. her fırsatta kavga ediyorlar, sürekli birbirlerini takip ediyorlar, küçüğü büyüğünü çok fena bastırdı ve abar
Biri 2 yaşında scottish (kısırlaştırılmamış), diğeri 4-5 aylık (kısırlaştırılmış) chincilla cinsi iki dişi kedimiz var. iki ay önce chincilla olanı geldi, o günden beri evde zerre huzur yok. her fırsatta kavga ediyorlar, sürekli birbirlerini takip ediyorlar, küçüğü büyüğünü çok fena bastırdı ve abartısız her yere işiyorlar. psikolojik olduğunu düşünüyorum fakat bir sonunu bulamıyoruz olayın. en sonunda birini vermek zorunda kalacağız.

bundan öncesinde scottish bir çok insandan daha temiz denilecek kadar güzel bir tuvalet alışkanlığına sahipti. ne olduysa yeni kedi geldikten sonra oldu

ne yapmak lazımdır?
roket adam
(29.10.17)
birbirlerine yabancılarsa ikisine de ayrı tuvalet almak öneriliyor.


sttc
(29.10.17)
İkisinin de ayrı tuvaleti var ve hiç bir işe yaramıyor.


roket adam
(29.10.17)
birbirine alıştırma işlemini yanlis yapmışsınız. eve sonradan gelen kediyi bir kafeste tutmaniz gerekti yatarken de ayri bir oda. iki kedinin güvende oldugunu anlayip rahatlamasi icin. suam ise hakimiyet savaslari baslamis.kim reis oldugunu gostermek icin bolge isemeleri yapiyorlar. iseddikce digeri üstüne isiyor.


aynatutancocuk
(29.10.17)
çözümü ise ayri odalara alin eve sonradan geleni bir on gun evin baska yerinde gezmesine izin vermeyin kapi altindan birbirlerini tanısin kokularina alissanlar
bir oyuncak alin oynayin. sonra o ayni oyuncak ile diğer kedilyle oynayin. kedilerde kabullenme koku aliskanligi ile olur


aynatutancocuk
(29.10.17)
anlaşamıyorlar demek ki bunu size göstermek için yapıyordur scottish . normalde çiş yapmaz sağa sola bende de var aynı cins . inanılmaz sakin ve tatlı kediler. sonradan gelen kedinin kısır bir dişi olması sinirlendirmiştir onu. bence iyi bakacak tanıdığınız bir eve sahiplendirin birini .
ben olsam chinchilla olanı verirdim çok uzun tüylü bakımı zor .


devilone
(31.10.17)
Çözüm: zamanla çözüldü sorun, scottish'i de kısırlaştırdık. Hiç bir şey değişmedi ama alıştılar birbirlerine.


roket adam
(10.12.17)
(5)

sunucu arıyorum - Mac Pro kullanan var mı

Sürekli çalışacak, çok az yer kaplayacak ve az elektrik yakacak bir sistem peşindeyim, üzerinde birden fazla sanal makina çalıştıracak, bir takım yazılımlar çalışacak.Şu anda Intel NUC kullanıyorum, Celeron işlemcili ve yeni deneyeceğim şeyler için çok yetersiz kalıyor çift çekirdek Celeron. Ancak t
Sürekli çalışacak, çok az yer kaplayacak ve az elektrik yakacak bir sistem peşindeyim, üzerinde birden fazla sanal makina çalıştıracak, bir takım yazılımlar çalışacak.

Şu anda Intel NUC kullanıyorum, Celeron işlemcili ve yeni deneyeceğim şeyler için çok yetersiz kalıyor çift çekirdek Celeron. Ancak tek VM çalışıyor üzerinde o da harala gürele desem yeridir.

Mac mini'lere baktım lakin en son 2014'te güncellenmiş, ve benim facebook bilgisayarı tek USB portlu Macbook'umdan bile daha yavaş. 2012 i7 modelleri hızlı diyorlar ama bulmak ne mümkün.

Çöp kutusu şeklindeki Mac Pro'lara baktım, fiyatları 13 bin liradan başlıyor. Aslında tam işimi görecek şey ama bana çok pahalı geldi. Quad core versiyonlarını 5-6'ya bulan varsa anında alabilirim.

Onun dışında, özellikle az yer kaplayacak ve az yakacak bir sistem öneriniz var mıdır? Mümkünse otuyla bokuyla uğraşmak istemiyorum, Apple'lar o bakımdan çok iyi geliyor sadece işime odaklanıyorum ama aşırı pahalı işte.
roket adam
(22.10.17)
Lenovo thinkpad olabilir belki i7li bi model, 2. El sirket cikmasi. Ekrani kapatir kaldirirsin bi koseye


yuto
(22.10.17)
Herhangi cok cekirdekli bir PC, bol RAM, Linux ve Docker (virtualization yazilimi - sanal makina degil de kernel seviyesinde compartmentalisation) senin ihtiyacin olan. Mac Pro da uzun zamandir guncellenemedi, su anda hele fiyatlarina gore cok geride kaldilar. 2018 de gelecek yenileri ve fiyatlari daha asagi olmayacak.

Elektrik problem degil, makinen ful yuk altinda 2 ampul kadar elektrik yakar tas catlasin. Surekli ful yuk olmazsa faturanda hissetmezsin bile.

kucuk anakartli mac mini boyutlarinda bir PC kendin toplayabilirsin ozet olarak.


robokot
(22.10.17)
os x illa gerekli mi? mac'lerden çok iyi server olmaz. yani o gereklilik ile mac'lerin sağladığı şeyler tam kesişmiyor.


alperz
(23.10.17)
tam aradığın hizmet sanal sunucu hizmeti. hiç yer kaplamıyor, hiç elektrik yakmıyor ve genelde sorun çıkarmıyor.

aws falan takıl derim...


babilbaligi
(23.10.17)
İkinci el çöp kutusu şeklindeki Mac Pro'lardan aldım, quad core Xeon, 12 GB RAM'li. İşimi gördü baya. Buna para yatırmamın tek sebebi sessiz olması, başka bi olayı yok yani. Sadece evde kullanacağımdan böyle yaptım. Yoksa ikinci el daha iyi bir sunucu çok rahat bulunurdu aynı paraya.

AWS de kullanıyorum ancak çok pahalı oluyor karşılaştırırsan, misal bir IBM Qradar deploymenti 12 GB RAM istiyor minimum, artı 8 core cpu lazım, kol gibi girer saat başına.


roket adam
(23.10.17)
(1)

Şubat ayında kayda izin veren en ucuz yüksek lisans

Tanıdığınız bildiğiniz var mıdır?
Tanıdığınız bildiğiniz var mıdır?
roket adam
(17.10.17)
ahmet yesevi üniversitesi en ucuzu. ama şubatta alıyor mu bilmem


gölgede aynı
(17.10.17)
(8)

Hangi araç?

Hangi aracı seçerdiniz ve neden? Arabalardan çok anlamıyorum.En az 3 yıl kullanılacak. İkinci el değerini ve çok yakmasını kafaya takmayın, şirket aracı ve sıfır olacak.BMW 3.18 M Sport Audi A3 SedanMercedes C180 AMG
Hangi aracı seçerdiniz ve neden? Arabalardan çok anlamıyorum.

En az 3 yıl kullanılacak. İkinci el değerini ve çok yakmasını kafaya takmayın, şirket aracı ve sıfır olacak.

BMW 3.18 M Sport
Audi A3 Sedan
Mercedes C180 AMG
roket adam
(17.10.17)
ben arabadan pek anlamam ama bu soru pek açık sanki. sıfır ikinci el model yılı vs belirtsen daha çok yardımcı olurlar sanki.
bu arada ben olsam mercedesi seçerdim. audi a3 sedan ya da normal olanları çok itici geliyor mercedes ve bmw arasında kalacaksam bu mercedes olur.


ismira007
(17.10.17)
dış görünüş olarak c180


sanquis
(17.10.17)
ikinci el değeri açısından, audi değil diğerlerinden biri.


fever
(17.10.17)
bmw 318i ise tercih etmezdim. 318d ise olabilir.

a3 diyorum


false pretension
(17.10.17)
318 m sport kullanıyorum. Genel anlamda memnunum. 318d 2000 cc bildiğim kadarıyla. Vergisi yüksek. Yalnız 3 serisi kasa değiştirecek 2018de.


puc
(18.10.17)
bi kere a3 sedan diğerlerinden alt sınıf bir araç, ancak a4 ile karşılştırabilirsin.

listede a4 olsa bile cevap c180amg olurdu.


nuisance
(18.10.17)
C180 amg. Az cok biliyorum hepsini.


c1b2k3
(18.10.17)
personel kullanacaksa audi a3 sedan. şirketin sahibi kullanacaksa mercedes.

çünkü imaj.


babilbaligi
(18.10.17)
(5)

Çok acilen: ekşi şeyler'den entry sildirtme

Tek bir entrymin ekşi şeyler'den silinmesini istiyorum. Mümkün müdür? Kimliğimi tam olarak ortaya çıkartacak bir yaygınlık kazandı, bunu pek istemiyorum entryi yazarken düşünememişim. Bir akrabam yazımı paylaşınca fark ettim.
Tek bir entrymin ekşi şeyler'den silinmesini istiyorum. Mümkün müdür? Kimliğimi tam olarak ortaya çıkartacak bir yaygınlık kazandı, bunu pek istemiyorum entryi yazarken düşünememişim. Bir akrabam yazımı paylaşınca fark ettim.
roket adam
(12.10.17)
Kime mesaj atayım işte. Poffff. Çok kişisel bir entry girmişim hiç hatırlamıyordum bunu.


roket adam
(12.10.17)
İletişim'den mesaj at, Ekşi Şeyler'e de buradan bakıyorlar.

eksisozluk.com


angelus
(12.10.17)
hic bunla ugrasmadan telefon acabilirsin.

derdini güzelce anlatirsan silerler. ben tr de en az 20 yerden icerik sildirdim telefonla. zorluk cikarani hukuk bilgin dahilinde bilgilendir, sen zamaninda riza vermis dahi olsan, icerigin odak noktasi senin yazin oldugu icin, karsilikli degil tek tarafli cikar olmasindan dolayi ve bu sitenin ticari olmasindan dolayi sildirebilirsin.


kurnaz
(12.10.17)
heh ekşi sözlük’ten ulaştılar. teşekkür ediyorum


roket adam
(12.10.17)
ekşi sözlük kullanıcı sözleşmesi:

oluşturduğunuz içerikler ekşi sözlük’te yayında olduğu müddetçe ekşi teknoloji bu içerikleri başta ekşi şeyler'de olmak üzere, uygun gördüğü bütün ortamlarda kendi kullanımında olan markalar altında ve/veya diğer internet sitelerinde ticari amaçla kullanma hakkına sahip olacaktır. bunu engellemek için kullanılmasını istemediğiniz içeriği silmeniz veya hesabınızı kapamanız yeterlidir ancak bu eylemler sadece ileriye dönük olup, size daha önce yapılmış çalışmalardan entrylerinizin çıkarılması, telif ücreti talep etme ve benzeri bir hak vermeyecektir. daha önce yapılmış çalışmaların yeniden basımı veya yayını da bu nedenle her zaman mümkündür.


pilav
(12.10.17)
(2)

pembe nike airmax lazım

en ucuz nereden bulabiliriz? superstep'te vardı müthiş bir model, 500 tl dediler. kafayı mı yemiş bu insanlar? prada sanki amk.
en ucuz nereden bulabiliriz? superstep'te vardı müthiş bir model, 500 tl dediler. kafayı mı yemiş bu insanlar? prada sanki amk.
roket adam
(08.10.17)
avrupada da öyle aslinda, fiyatlar aman aman farkli degil. ama bu airmaxler ucmus gitmis. ort spor ayakkabi 50-80 € arasi, airmaxler 100 den basliyor.

acil degilse amazonden indirim takip edin.


kurnaz
(08.10.17)
2017'ler öyle, 2016 bulmaya çalışın.


kayranin kedisi
(09.10.17)
(1)

Web tasarımdan anlayanlar, ödüllü soru

Bir web sayfası var, tamamen düz sayfalardan oluşuyor denebilir. Bunu topluca HTML olarak çekip, yine tamamen HTML olarak bile çalışacak şekilde indirip, zipleyen arkadaşımıza 50 tl iletiyorum.Yapmak isteme sebebim: wordpress tarzı bir servisten kurtulup, plain HTML olarak host etmek ve masraftan ta
Bir web sayfası var, tamamen düz sayfalardan oluşuyor denebilir. Bunu topluca HTML olarak çekip, yine tamamen HTML olarak bile çalışacak şekilde indirip, zipleyen arkadaşımıza 50 tl iletiyorum.

Yapmak isteme sebebim: wordpress tarzı bir servisten kurtulup, plain HTML olarak host etmek ve masraftan tasarruf etmek. Tenks.

Siteyi özelden iletirim.
roket adam
(13.09.17)
kod yazılır da, bunun css 'i var, js'i var, ne bileyim image'ları var, pathleri ayarlaması var, varoğlu var.

onun yerine www.httrack.com kullanabilirsin. comment ekliyor sayfa içine sanırım, en son 15 yıl önce kullanmıştım galiba. 50 tl'yi lösev e bağışlarsın :)


(4)

Böcek sorusu ölü fare fosili

Uzun zamandır girilmemiş üç katlı yazlıkta iki lavaboda şundan var, epey kıllı bir yaratık. Nedir bu bilen var mı? Bir önlem almak gerekir mi? https://www.dropbox.com/s/vqk3wdon4e0ef4o/Photo%2030.08.2017%2019%2018%2002.jpg?dl=0İkinci foto da evin belli yerlerinde böyle tozlaşmalar var. Bunu da anlay
Uzun zamandır girilmemiş üç katlı yazlıkta iki lavaboda şundan var, epey kıllı bir yaratık. Nedir bu bilen var mı? Bir önlem almak gerekir mi?

www.dropbox.com

İkinci foto da evin belli yerlerinde böyle tozlaşmalar var. Bunu da anlayamadım. Bilen varsa müteşekkir olurum.

www.dropbox.com
roket adam
(30.08.17)
fare dışkısı olma ihtimali var onun. kıllı şeyi bilemedim. faredir belki.


bohr atom modeli
(30.08.17)
fotoğraftaki canlı yarasa.

ikinci fotoğraftaki tozlaşmalar ise kertenkele dışkısı ve eğer yukarıda örümcek ağı varsa kurumuş böcek kabukları.


Tears of Devil
(30.08.17)
Lavabodaki yaratık yarasa. Ötekiler de yarasanın boku. Muhtemelen hayvan yaşıyorken o pisliklerin olduğu duvarda asılı olarak yaşıyormuş.


kibritsuyu
(30.08.17)
2. Fotodaki hayvan dışkısı gibi


filipis
(30.08.17)
(3)

Araç çakmak 12v --> 220v inverter

Hayatım arabada geçtiğinden bilgisayarı, telefonu ıvır zıvır için ayrı ayrı şarj aleti almak yerine hepsini standart prizden şarj etmek için şunu alayım diyorum, iş görür mü?http://www.hepsiburada.com/black-decker-bdpc100a-invertor-p-OTKALBDPC100A?magaza=Hepsiburada
Hayatım arabada geçtiğinden bilgisayarı, telefonu ıvır zıvır için ayrı ayrı şarj aleti almak yerine hepsini standart prizden şarj etmek için şunu alayım diyorum, iş görür mü?

www.hepsiburada.com
roket adam
(09.06.17)
görür


kingcyrax
(09.06.17)
Tam sinüs mü diye kontrol ettim ama bir bilgi bulunmuyor. B&D kalitelidir, bir sıkıntı çıkmaz.

Yalnız çakmak sigortası 10A ise yanabilir, her ne kadar giriş akımı 8A yazsa da yanında 10A ve 15A yedek araba sigortası bulundur.


kimlanbu
(09.06.17)
Selamlar, aldım, çok güzel iş görüyor, gayet iyi.


roket adam
(31.07.17)
(6)

Drone'cular, nerelerde uçuyorsunuz?

Tonla para verip DJI Mavic aldım (ton = yaklaşık 1300 dolar) 14 gün iade sürem var, iyicene denemek alışmak ve ona göre karar vermek istiyorum. Fakat istanbulda nerede uçurmaya teşebbüs etsem ya mahalleli etrafıma toplanıyor, ya polis geliyor, ya da güvenlik geliyor. en son vialand'ın dev otoparkınd
Tonla para verip DJI Mavic aldım (ton = yaklaşık 1300 dolar) 14 gün iade sürem var, iyicene denemek alışmak ve ona göre karar vermek istiyorum. Fakat istanbulda nerede uçurmaya teşebbüs etsem ya mahalleli etrafıma toplanıyor, ya polis geliyor, ya da güvenlik geliyor. en son vialand'ın dev otoparkında ve bilgi üniversitesinde de güvenliklerin yassah hemşerim tacizine maruz kaldım.

Nerede uçuyor bu hobiciler, neresidir sizin güvenli yerleriniz? Oralara gideyim bari. Geniş bi arazi olsun az insan olsun yeter. Öyle caddebostan sahil falan demeyin. Lokasyonum: Eyüp, İstanbul
roket adam
(06.06.17)
Kac para verdin merak ettim bak?Uni kampuslerinde ucuranlar gordum.


basubadelmevt
(06.06.17)
Ytü davutpaşa da uçuran gördüm


fasulyek
(06.06.17)
araziye gitmen lazim ya da sabahin korunde sadece yaya trafigi olan yerler. Eyup mezarliginin uç tarafları da olabilir bak. Bir de yeni kanun cikmis, teror olaylarindan dolayi ucurtmuyorlar.


evimin paspasi
(06.06.17)
hocam araba varsa atla hsonu 3. havaalanın o tarafa git. adını hatırlayamadım şimdi ama bir köy vardı, sahilde mangal yapıyordu paramator uçuruyorlardı. havaalanının batısında kalıyor.

bir de bu naneler için sivil havacılık'tan mı bir yerden bir izin belgesi almak gerekiyordu bir ara. o konuyu biliyorsun di mi?


nodrap
(06.06.17)
Bakırköy fil damında uçuruyordu arkadaşım. Ama tam performans için şehir dışına çıkman lazım, phantom 3'ü 100 metreye bile çıkamıyordu sinyal sıkıntısından ötürü.


baba jo
(06.06.17)
Resmen uçuş yasağı olmayan yerlerde genel kurallara uygun olmak kaydıyla (maks yükseklik ve insanlara olan min mesafe gibi) ucurabilirsiniz. Öyle yassah hemşerim diye bir şey yok ama burası Türkiye sonuçta. Başınıza bela alabilirsiniz.

En temizi ya etrafta insan yokken aleti hemen yükseğe çıkarıp insanlar görmeden uçurmak ya da daha temizi nispeten az insan olan yerlere, deniz kenarlarına, ormanlık yerlere gitmek.

Bu arada 14 gün iade hakkı var fakat onun da detayına bakın. Bu kadar kompleks bir aleti açıp çalistirip aktive edip iade edemeyebilirsiniz bence. Sivil havacılık kaydını da yaptıysanız ordan da silmeniz lazım :(

Nacizane bir tavsiye daha, mavicpilots forumunu okuyun. İnsanlar nasıl aleti dağa taşa çakıyor görün, ona göre onleminizi alin. Pahalı alet, yazık olmasın.


orient blue
(06.06.17)
(6)

Günlük lens vs aylık lens

6 senedir aylık lens kullanan biri olarak günlüğe mi geçsem acaba diyorum. Bu konuda bir tecrübesi olan var mıdır?
6 senedir aylık lens kullanan biri olarak günlüğe mi geçsem acaba diyorum. Bu konuda bir tecrübesi olan var mıdır?
roket adam
(01.06.17)
ben günlük kullanıyorum, daha rahat geliyor, öncesinde 3-4 sene aylık kullandım. her gün git solüsyona koy falan derdi yok, düştü ara bul derdi yok, neredeysem atıyorum çöpe işim bitince:) maliyet olarak daha fazlaya geliyor sanırım yalnız.


Günlük lensin maliyeti aylık lense göre 2 kat fazla. Ben de lens alacağım araştırıyorum. Günlük pahalı olduğu için aylık lens alacağım.


Bana goruntu kalitesi acisindan gunluk lensler daha kotuymus gibi geldi kullanirken. Net goruyorum ama bi problem oldugunu hissediyorum. Tanimlayabildigim bir sey degil tam olarak. Aberration ile alakali durumlar olabilir ama benzer sikayetlere rastlamadim hic. Belki de bana ozgu durumdur bilemedim.


bartman
(01.06.17)
Günlük lensin kullanımı daha zor. Takması zor, çıkarması zor. Yapış yapış ve çabuk kuruyor. Akşam olsa da çıkarsam diyorsun ve daha pahalı kutu bazında. Her gün kullanan insan aylık tercih etmeli diyorum.


devilred
(01.06.17)
çizdirsene beybi ^^


Aylıktan devam edeyim ben en iyisi. Çizdirmeye götüm yemiyor :)


roket adam
(06.06.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.