Giriş
(1)

Unity sorusu // Android için uygulamam aşırı yavaş oldu

Selamlar, Android cihaz için çok basit bir uygulama yaptım. First person olarak dolaşma imkanı var, uygulamaya bir model import ettim, bilgisayardaki Unity preview'i içinde gayet güzel çalışıyor. Amma velakin, Android cihaza build edip apk olarak yükleyince, sanıyorum modeldeki detaydan ötürü aşırı
Selamlar, Android cihaz için çok basit bir uygulama yaptım. First person olarak dolaşma imkanı var, uygulamaya bir model import ettim, bilgisayardaki Unity preview'i içinde gayet güzel çalışıyor. Amma velakin, Android cihaza build edip apk olarak yükleyince, sanıyorum modeldeki detaydan ötürü aşırı yavaş çalışıyor. Özellikle tüm modeli gördüğüm kısımlarda aşırı yavaşlıyor, detaya yaklaştıkça normal hıza dönüyor.

Yapılmış bu uygulamadaki triangle, vertice ve draw call sayısını otomatik olarak düşürmenin genel bir yolu var mıdır? Mesela, import ederken çok detaylı import etme de daha düşük çözünürlükte import et, vs gibi.
roket adam
(13.12.19)
docs.unity3d.com şunu denemekte fayda var


kahoan
(13.12.19)
(3)

Aşağıdan yukarıya storlu perde

Selamlar, yüksek bi katta yaşıyorum, yukarıdan güneş girişini engellemeden, yerden yukarı doğru görüşü engellemem lazım. Aşağıdan yukarı doğru giden bir storlu perde sistemi gören bilen var mıdır?
Selamlar, yüksek bi katta yaşıyorum, yukarıdan güneş girişini engellemeden, yerden yukarı doğru görüşü engellemem lazım. Aşağıdan yukarı doğru giden bir storlu perde sistemi gören bilen var mıdır?
roket adam
(12.12.19)
var mıdır bilmiyorum ama alternatif olarak belki zebra perde üreten bir yerle iletişime geçip bir tarafı tamamen tül bir tarafı kapalı olan şekilde ürettirebilirsiniz, böylece dilediğiniz gibi kapalı kısmı aşağı yukarı oynatabilirsiniz. Belki hazır bile vardır böyle


whoosie
(12.12.19)
var tabi ki olmaz mı. zebra perde diye aratın çıkar. yok siz illa parça parça istiyorum diyorsanız jaluzi olarak aratabilirsiniz.


elorelia
(12.12.19)
plise perde diye aratırsan çıkar. fakat, kalite marka ve iyi bir perdeciye yaptırın.


malheiros
(12.12.19)
(5)

X kişisi üzerine kayıtlı evi ipotekletip kendime konut kredisi çeksem

ve ev alsam, kredi ödemelerim devam ederken x kişisi evi satmak istediğinde ne tarz bir sıkıntı çıkar? Kredinin tamamını kapatmamızı mı isterler?
ve ev alsam, kredi ödemelerim devam ederken x kişisi evi satmak istediğinde ne tarz bir sıkıntı çıkar? Kredinin tamamını kapatmamızı mı isterler?
roket adam
(11.12.19)
Bu şekilde konut kredisi alabileceğini sanmıyorum. Hatta, başka evin olsa, konut kredisi için alacağın evi değil de öncekini ipotek göstereyim desen onu bile kabul etmeyebilirler.


lisw
(11.12.19)
Mantık olarak Adamlara garanti olarak diğer evi gösteriyorsun sonra o evi satmak istiyorsunuz. Enterasan kafalar. Zaten böyle kredi vermezler o da olayın diğer gerçek yüzü.


monkey
(11.12.19)
Arkadaşlar, rica etsem alelacele cevap yazmadan önce basit bir google araması yapar mısınız? www.akbank.com Gördüğünüz gibi bu gayet mümkün bir şey, sadece akbankta değil bir çok bankada da var. Ancak bu bahsettiğim 3. kişinin konutu satmak istemesi durumunda nasıl bir şey talep edileceği yazmıyor, onu soruyorum.


roket adam
(11.12.19)
krediyi kapatmanızı isteyemiyorlar sanırım ama üzerindeki ipotekle beraber satıyorsunuz. yani bankanın 250 borca karşılık 750 ipotek koyduğu bir malı almak isteyen çıkar mı bilmiyorum.

ben ilk evimi böyle almıştım gerçi. ama gittim önce bankaya kendim ödeme yaparak krediyi kapattım. ya da evi alırken bankaya olan borcu adama vermedim gittim bankaya ödedim. banka da ipoteği kaldırdı. tam hatırlamıyorum ama buna benzerdi.


ozdek
(11.12.19)
İpotekli evi satabilirsiniz, alan kişinin de bu ipoteğe razı olması lazım. Bu da yabancı birine satışta imkansız gibi pratikte.

Fakat verdiğiniz Akbank örneği tam olarak sizin istediğiniz şey değil, peşinatı olmayan kişiler için bir seçenek sunulmuş.

Örnek olarak alacağınız eve kanunen %70 ya da 80 kadar kredi çekebilirsiniz, kalan tutarı peşin olarak verebilmeniz lazım.

Bu peşinatınız yoksa akbankın bu seçeneğini kullanabilirsiniz, olmayan peşinatınız içinse başka bir mülkü ipotek edip bir nevi ihtiyaç kredisi çekiyorsunuz.

Yani hem krediyle yeni aldığınız ev bankaya ipotekli oluyor, hem de diğer evin çektiğiniz kredi kadar tutarı ipotekli oluyor.

Yazdıktan sonra baktım da Garanti bankası dha güzel açıklamış;

"Sahip olduğunuz bir ev var ve yeni bir ev daha almak ama peşinat ödemek istemiyorsanız, %100 Mortgage ile hem yeni alacağınız evi hem de eski evinizi ipotek ettirerek evin %100'ü değerinde kredi çekebilirsiniz."

Bunları zaten biliyor ve sadece diğer evi ipotekli olarak nasıl satarız diye sorduysanız girişte cevapladım, tekrar edelim;

"ipotekli mülkler satılabilir, ama alan kişi ipoteği kabul etmek zorunda"

Bu devirde kardeş kardeşle böyle bir ticaret yapmaz o başka.


John Bloor
(12.12.19)
(13)

ev kredisine girmeden önce yaşanan tedirginlik

kira ödemek yerine güzel bir ev kredisine girmeyi düşünüyorum. şu anki şartlarımla çok zorlanacağım bir durum olmadığı halde acayip tedirgin hissediyorum, evde cenin pozisyonunda yatıyorum akşamları düşünmekten kafayı yedim. size de oluyor mu. nasıl aştınız? mantıklı ancak uzun dönem commitment iste
kira ödemek yerine güzel bir ev kredisine girmeyi düşünüyorum. şu anki şartlarımla çok zorlanacağım bir durum olmadığı halde acayip tedirgin hissediyorum, evde cenin pozisyonunda yatıyorum akşamları düşünmekten kafayı yedim. size de oluyor mu. nasıl aştınız? mantıklı ancak uzun dönem commitment isteyen bu kararı verirken içinizi nasıl rahatlattınız?

en kötü ihtimal ödeyemem banka el koyar, ölmem yani, ama yine de acayip geriliyorum. sanki ölene kadar o evde tıkılıp kalacakmışım, artık oraya muhtaçmışım gibi geliyor.
roket adam
(09.12.19)
Ev almak riskli bir iş, büyük miktarlar söz konusu, hayatınızla ilgili önemli bir karar, ömrünüzün büyük kısmını işgal edecek bir mevzu. Normal yani.

Aşma kısmı, borç ödediğin süreyi kısaltmakla mümkün. Öncesinde para biriktir, bankadan daha az kredi çek.

3 yıl üzeri borç ödeyenlerin içkerindeki çocuk ölüyomuş diye duydum.


Hakan1980
(09.12.19)
28 aydır ödüyoruz. ailecek zorluyor. ama parayı havaya atmadığını bilmek ve birgün biteceğini bilmek rahatlatıyor. hep kiracıydık o yüzden zorluk şimdilerde tat veriyor. delirdik mi ne:)


hemsta
(09.12.19)
ben bu kavrami anlayamiyorum.

"basini sokacak bir yer olsun" bu iste inanilmaz yanlis yeterli para yoksa.

hayatta cok ciddi bir sey olmazsa zaten kimse evsiz kalmiyor, zaten o cok ciddi olay olsa ev bile gidiyor zaten.

cebinize ev degerinin %50-60 ini koymadan ev almak hayati ipotek etmek gibi.

illa ev sahibi olunmasina gerek yok para yoksa. bu zorunluluk olarak görülmemeli.

bunun yaninda en büyük sacmalik ise ev alindiginda hayat boyu orada oturulacak büyük oranda, millet is degistiriyor sirf bu sacmalik yüzünden günde 1-2 saat yolda geciriyor.

imkan varsa ev alinir yoksa alinmaz, bu zorunluluk olarak görülmemeli.


duygusuzromantik
(09.12.19)
her ay krediye çentik atıyorsun zevkli oluyor. korkma ödenir bir şekilde.


her ay 2.800 papel gömüyorum krediye
ama gel gör ki 1.000 lira kira versem psikolojik olarak daha çok etkilenirdim.

maaşım hep artacak ama kredi hep sabit kalacak kafası da çok tatlı.
Allah herkese ev sahibi olmayı nasip etsin diyor ve bitiriyorum.


4 yıldır ödüyorum. 3 yılım daha kaldı. Aşamadım. İş yerinde bir sorun olduğunda, en ufak bir şeyde kendimi "Sık dişini 3 yıl daha dayan." derken buluyorum. Borcu bitince evi satıp taşınmayı düşünüyorum. Bu hareketi tekrar borca girmeden nasıl yaparım onu düşünüyorum.


zombi
(10.12.19)
Ben bu b..u bi' kere yedim, beceremedim pes ettim, şu an baktığımda 4 sene sonra evim olacaktı.Aylık taksit ödemem 1.350tl idi şimdi istanbul'da 1350 tl'ye düzgün ev bulmak zor.


sincapgibimesela
(10.12.19)
Kredinin bir gün biteceğini bilmek, kiranın ömür boyu bitmeyeceğini bilmek.

Seni hangisi rahatsız etmeli sence?

Yapıştır gitsin, korkma. Kredi ile ev alıp da pişman olan, ya da ödeyemeyen insan sayısı yüzdelik olarak istetistik tutmaya bile değer tutarda değildir tahminim.

Ömür boyu da orada oturmak zorunda değilsin, borcu bitirince kiraya verir başka yerde kiraya çıkarsın.

Şehir bile değiştirirsin ne olacak ki? Ama eninde sonunda sana ait ve dönebileceğin bir evin olduğunu bilmek oldukça rahatlatıcı.


John Bloor
(10.12.19)
3 sene demiş biri, 3 sene nedir ki? 12 senelik mortgage'a girdim. Sonra ara düzenlemeyle 11 seneye düştü. İlk 2 sene çok rahatsız etti. Çocuk küçüktü, eşimin işi tepetaklak olmuştu. 750-1.000 TL kira veriyorken 2.800 mortgage'a ödüyordum. İyi ki yapmışım.
Sadece bir ara bir iş fırsatını sadece riske girmemek adına geri çevirmek zorunda kaldığım için kendimi çok yıprattım, ama şu anda o fırsattan daha iyi bir durumda olduğum için onu bile dert etmiyorum.
Oturacağınız ev için borca girmenin doğru bir karar olduğunu düşünüyorum.


SiyamkedisiZorro
(10.12.19)
ben: bunca yil krediye ipotek edemeyiz kendimizi, ya isler aksarsa odeyemezsek ne olacak?
hanim: isler tokezleyince krediyi odeyemeyen kirayi da odeyemez, ev sahibi de 1 ay sonra kapiya koyar.
ben: hmmm mantikli dedin ha. ya allah

sonuc: yarisi bitti yarisi kaldi, gelir giderinizi duzgun hesaplayip krediye girerseniz odeniyor bir sekilde. evet bazen zorluyor ama her ay verdigim kira daha cok koyuyordu. simdiki aklima olsa 2 yil kirada oturmaz direkt girerdim ama biraz garantici oldugum icin ikna olmam zaman aldi.


brkylmz
(10.12.19)
Geçen aya kadar ben de girilmez kredi işine diyordum.
taa ki
Geçen ay bir ev buldum 500 bin civarı
300 kusur bende vardı 180 de kredi çektim.
Aylık ödeme 4000 maaş zaten 5000 ödüm kopuyordu nasıl öderim diye.
2. hafta kiracı buldum 2200 tlye deposito falana aldım.
Acayip rahatım diğer türlü napsak bu kadar parayı g.tümüze mi soksak falan diyordum. ilk ödemeyi yaptım bu arada.
enseyi karartma çek krediyi


GiderGelemes
(10.12.19)
bende korkuyordum, hala korkuyorum işsiz kalırız ödeyemeyiz falan diye. ama bu korkudan dolayı da almamazlık edemedim, çünkü kirada kalsaydım 8 yıl sonunda elimde hiç bişey olmayacaktı. şimdi tümüyle bana ait bir ev olacak.

96 ay çektim bende. aylık 4 bin ödüyorum. şu an 93 taksit kaldı :) kendi evinde oturma hissi güzel bişeymiş. kiracıyken kiracıyız evde zaten diye bişey yapmıyoduk. şimdi kafamıza göre dekore ediyoruz, avizelerin yerini değiştirtiyoruz falan :)


contavolta
(10.12.19)
1- birikmiş parayla peşin almıyorsan
2- başka evin yoksa

ev alınır, yardır.


kambek
(10.12.19)
(5)

Konut için faiz 0,99 iyi mi?

SB.
SB.
roket adam
(04.12.19)
Sanırım çoğu devlet bankası o orandan veriyor zaten.. normal yani.


kaptan memo
(04.12.19)
bekle 1 ay içerisinde düşecek. 0,79 lara


paudi
(04.12.19)
Oldukça iyi bir oran. Daha aşağı düştüğü nadirdir. Kamu bankaları arada yapıyor, özelde mümkün değil yakalamak.


prole
(04.12.19)
bulduğun konut iyiyse kredini çekip evini al, sonradan faizler düşerse zaten kredini yapılandırabiliyorsun.


awlmi
(04.12.19)
2017'de 0,99'dan 200 bin çektim, 10 sene sonunda totalde 340 geri ödeyeceğim.
bana iyi gibi geliyor. ben kimseye 10 sene sonunda alacağım 140 bin için 200 bin vermezdim.


(9)

Ev alma - kredi - kira - amortisman hesaplaması

Selamlar, şöyle bi hesap yaptım, kaçırdığım bir nokta var mı diye sorayım dedim:400000 değerindeki, kirası 2200 TL olan bi evi, 10 yıl boyunca her yıl %10 zam gelecek şekilde tuttuğumda 10 yılın sonunda toplam 420.000 TL çöpe atmış oluyorum.0,99 ile 400000 TL 120 ay kredi çekersem toplamda 685320 TL
Selamlar, şöyle bi hesap yaptım, kaçırdığım bir nokta var mı diye sorayım dedim:

400000 değerindeki, kirası 2200 TL olan bi evi, 10 yıl boyunca her yıl %10 zam gelecek şekilde tuttuğumda 10 yılın sonunda toplam 420.000 TL çöpe atmış oluyorum.

0,99 ile 400000 TL 120 ay kredi çekersem toplamda 685320 TL ödemiş olacağım.

400'e aldığım evin değeri her yıl %3 artarsa 10 yılın sonunda ev 521000 TL edecek.

Dolayısıyla ev alıp, bu şekilde ödersem sadece 685 - 521 = 164 bin TL çöpe atmış oluyorum.

164 bin vs. 420 bin yapınca sonuç ortada -->

Dolayısıyla krediyi ödeyecek gücü olan herkesin kira ödemek yerine krediye girmesi daha mantıklı. Var mı kaçırdığım bi nokta? Çok mu iyimser bir hesap yapıyorum (mesela %3 ile)
roket adam
(03.12.19)
aylık 5700 tl ödeme çıkıyor bunu ödeyebiliyorsan haklısın


basond
(03.12.19)
Ev kredilerinde evin fiyatının tamamını karşılayacak bir kredi vermiyorlar yalnız; peşinat vermeniz gerekiyor. Bazı insanların önden verecek toplu parası olmadığı için bu işe girismiyorlar.

İkinci olarak aylık basond'un dediği gibi 10 yıl boyunca aylık 5700 lira taksit odyebileceginizden eminseniz bu topa girmek gerekiyor.

Bu iki faktör karsilaninca mantıklı tabii ki.


fraise
(03.12.19)
eksik halka şu:

5700 aylık taksit ödeyebilecek gelir var ise... ev almak yerine kirada kalıp her ay 2.500-3 bin civarı parayı biriktirip faize koyarsanız; 10 yıl sonunda ciddi birikim olur. 164 ile 420 arasındaki farkı kapatır. artı, 10 yıl sonra gelir de artmış olacak. yani: ev fiyatları sadece %3 artmış olursa, erken alan daha avantajlı demek kesin bir kural değil. ha pratikte %3 artış düşük. TR'de krizlere ragmen ev fiyatları uzun vadede çift basamaklı artıyor. sadece bu nedenle düşük orandan ev kredisiyle oturulacak ev almak daha mantıklı.


507
(03.12.19)
120 ay borçlu kalmak için çok uzun bi süre. insanların psikoloji bozuluyor. ev almak öngöremeyeceğin masrafları, riskleri olan bir şey. kredi taksidi ödeyeceğin miktarı bir süre kenara atıp daha sonra daha düşüp miktarda kredi çekersen daha karlı oluyorsun. bu sürede daha düşük kira ödeyip masrafları da -yanında bir torba dolusu para dururken- kendin isteyerek kısmak, cebinde hiç para yokken bir bankaya borçlu olmaktan daha az yıpratıcı olacaktır. üstelik olası bir döviz hareketinde seçim zamanı falan, hiç faize falan bulaşmadan birikmiş paranla çok tatlı karlar elde edebilirsin.


Hakan1980
(03.12.19)
Kira ödeyen birinin oturmak için ev alması kadar mantıklı bir şey yok.

Aylık 5700 lirayı 10 sene boyunca ödeyebilecek misin diye soranlar ve bu fikirden dolayı çekinenler var.

10 sene boyunca ödeyeceğiniz 5700 lira, her sene şu anki gibi değerli olmayacak. İlk bir kaç yıl belki sizi zorlayacak ama 3-4 yıl sonra rahatlamaya, 6-7 yıl sonra da gözünüze hiç gelmemeye başlayacak.

9-10 sene önce 150 bin lira kredi için aylık ödeme ortalama 2000 liraydı, 150 bin TL kredi çekip de 170-200 bin lira bandında ev alan çok tanıdığım var.

O yıllarda ayda 2000 lira yoruyordu belki ama 5-6 senedir yormuyor, hatta son 2-3 senedir çerez parası gibi oldu.


John Bloor
(04.12.19)
400binlik evin kirası 2200'den düşüktür bence. konum neresi?:)


lalu
(04.12.19)
bu sekilde oturacagi evi alip kredi ile borclanan cok tanidigim oldu, hepsi de hayat kalitelerinden cok ama cok odun verdiler... normal duzeninizi bozacak bir kredi ile ev almak mantikli degil...

onun yerine kira odemeye devam edip, guzel yatirimlar yapabilirsiniz... (arsa gibi)


sweetoffice
(04.12.19)
lalu +1, 400.000 TL mülk 2.200 TL nerede kira getiriyor, söylerseniz cidden sevinirim.

2.200 TL kira verdiginiz yeri 550.000 TL'den asaşı alıyorsanız gayet iyi.


liberal
(04.12.19)
Enflasyon oranını %10 kabul edersen. 10 yıl boyunca ödeyeceğin 685320 TL'nin bu günkü değerini 398059 TL olarak hesaplayabilirsin. Faiz oranı enflasyon oranının altında olduğu için 285000TL ayrıca kazancın oluyor.


zombi
(04.12.19)
(2)

ilginç bir yönetim ve vergi sorusu

farzedelim ki 100 kişilik bir firmanız var. kadronuz:20 işçi (üretim), 10 mühendis (üretim)10 muhasebe ve finans20 lojistik20 idari işler - asistanlık20 satış ekibielemanından oluşuyor.tüm bu kişileri şirket bünyesinde tutmaktansa, üretim için ayrı, finans ve lojistik hizmetleri için ayrı, satış hiz
farzedelim ki 100 kişilik bir firmanız var. kadronuz:

20 işçi (üretim),
10 mühendis (üretim)
10 muhasebe ve finans
20 lojistik
20 idari işler - asistanlık
20 satış ekibi

elemanından oluşuyor.

tüm bu kişileri şirket bünyesinde tutmaktansa, üretim için ayrı, finans ve lojistik hizmetleri için ayrı, satış hizmetleri için ayrı şirketler kurulsa ve birbirlerine hizmet faturası kesseler, karlılık ve ödenecek vergi hususunda daha yüksek bir karlılık elde edilmez mi? özellikle birden fazla ülke söz konusu ise tüm kazancın verginin az olduğu yerde toplanması mümkün. hesabımdaki yanlışlık nerede?
roket adam
(01.12.19)
Büyük firmalar genelde bu şekilde çalışıyor zaten. Adına da vergiden kaçınma diyorlar.


zombi
(02.12.19)
(2)

Mimarlar ve iç mimarlar için çok basit ve soru

Mimarlar, bina, ev vs tasarlarken en çok hangi programı kullanıyorsunuz?İç mimarlar, yine aynı şekilde en çok kullandığınız program hangisidir?
Mimarlar, bina, ev vs tasarlarken en çok hangi programı kullanıyorsunuz?

İç mimarlar, yine aynı şekilde en çok kullandığınız program hangisidir?
roket adam
(01.12.19)
Revit pratik mimarlar için.


cilekesgargi
(01.12.19)
eskiler autocad, yeni yetmeler revit.
arada kalanlar da revit'e geçmeye çalışıyor ama tr'de GENELDE gereksiz. hız limiti olan otobanda bugatti sahibi olmakla aynı şey.


ozdek
(01.12.19)
(6)

Müstakil ev sevdası - İstanbul

Kendimi bildim bileli böyle bahçesi olan ufak bir müstakil evde yaşamak istemişimdir. İstanbul Anadolu yakasında, bu tarz evleri bulabileceğimiz, yeni bina, nispeten uygun fiyatlı (aylık 3-5-7 bin kira bandında diyelim) bölgeler var mıdır aklınıza gelen? (Konsept olarak Sinpaş Marenegro'yu düşünebil
Kendimi bildim bileli böyle bahçesi olan ufak bir müstakil evde yaşamak istemişimdir. İstanbul Anadolu yakasında, bu tarz evleri bulabileceğimiz, yeni bina, nispeten uygun fiyatlı (aylık 3-5-7 bin kira bandında diyelim) bölgeler var mıdır aklınıza gelen? (Konsept olarak Sinpaş Marenegro'yu düşünebilirsiniz) Böyle bi amerikan hayatı yaşamak için ne kadar paramız olması lazım?
roket adam
(26.11.19)
avrupa'yakasinda bu var, fiyat olarak fikir vermesi acisindan.

acizekeriyakoy.com

bahce dubleksi dolayisiyla mustakil denemez, ama yakin..


cooperr
(26.11.19)
çekmeköy de idealist kent vardı. Hem villalar hemde apartmanlar var. Apartmanların bahçe katlarına bahçenin belli bölümünü kullanma hakkı veriyorlar.


İstanbul anadolu yakası, site içerisinde, müstakil, 15 yaşa kadar olan tüm sahibinden.com ilanları burada ;

www.sahibinden.com


John Bloor
(27.11.19)
Kurtkoy, havaalani taraflarinda rahat bulurdunuz.


c1b2k3
(27.11.19)
tuzla tabi ki


anadolu yakasi goksuda var.


65 derece
(27.11.19)
(8)

İstanbullu biri için Malaga'da çalışma

Doğma büyüme istanbulluyum, tüm nimetlerinden faydalanıyorum, işim gereği sürekli dünyanın farklı metropollerine seyahat ediyorum. Malaga - İspanya'dan bir iş teklifi var, Malaga'yı gidip görmüş insanlar için sorayım, yaşanılır mı?
Doğma büyüme istanbulluyum, tüm nimetlerinden faydalanıyorum, işim gereği sürekli dünyanın farklı metropollerine seyahat ediyorum. Malaga - İspanya'dan bir iş teklifi var, Malaga'yı gidip görmüş insanlar için sorayım, yaşanılır mı?
roket adam
(25.11.19)
Ben sevememiştim. Çok pakistanlı vardı. Pisti. Belki siz seversiniz. İspanya'da 15 şehir gördüm. En sevmediğim Malagaydı.


bayağı küçük bi yaşta gitmiştim (10 yıl kadar önce), güzel, hareketli bi sahil kentiydi. ne beklediğine bağlı ama bence yaşanır, ben yaşardım.


xvyz
(25.11.19)
Malaga tam bir liman sehridir, malagayi ayakta tutan denizcilik.

ben sevmistim malagayi, izmirin cok bezeriydi, klasik ispanyol yasam tarzi hakim. hava hep iliman.

yerinizde olsam imkanim varsa bi gider gorur ona gore karar veririm. thy nin direkt ucusu vardi sanirim.


cairo
(25.11.19)
Sakın. İstanbul’un tüm nimetlerinden faydalanıyorum demiş adam. Psikolojin bozulur. Benzerini yaşadım. Yine metropol harici avrupa şehri önermiyorum. İşçi şehri diyebilecegimiz bi kenti asla.


Deathrow
(25.11.19)
Malaga Yasli ingiliz turist sehri, kucuk bir sehir kesinlikle degil.Sahsen sevdigim bir yer degil ama sehir merkezinde az vakit gecirdim. 2 ay kadar merkeze yarim saat mesafede bir kasabada 1 sene kadar da cordoba'da yasadim. Granada ve sevilla gibi bence cok daha guzel dokusu olan sehirlere 1 saatte gidebilirsiniz tabi. Yani Istanbul'dan, Turkiye'den gidilebilecek bir yer bence. bu boyutlarda bir avrupa sehrinde sikilmaz insan, sikiliyorsa adapte olamamistir.


hewit
(25.11.19)
İspanya'ya hem tatil hem iş için çok gttim. Doğma büyüme İstanbullu genç bir insan İspanya'da Barcelona'dan başka bir şehirde yaşayamaz. Değil Malaga Madrid bile kesmez seni. :)


bana da antalya'yı andırmıştı. istanbul'u dolu dolu yaşıyorsanız, malaga sizi kesmez, anca barcelona, bir ihtimal madrid


asteriks
(25.11.19)
Yani boyle bir soru soruyorsan buyuk ihtimalle en az ilk bir iki sene surekli istanbul ozleyeceksin. O yuzden zorlanirsin.


hot potato
(25.11.19)
(8)

Antidepresanlar kişilik değişimine sebep oluyor mu?

AD tedavisinden sonra eskisi gibi hissetmeyen insanlar var mı aramızda?
AD tedavisinden sonra eskisi gibi hissetmeyen insanlar var mı aramızda?
roket adam
(25.11.19)
zaten olayı o değil mi o ilaçların? normalleşmiş bozuk ruh halini ilaçlarla düzeltip uzun süreli kullanımda düzgün halini normalleştirme üzerine bir tedavi diye biliyorum, ben kullandım uzun süre eski halimle alakam yok.


nahtoderfahrung
(25.11.19)
anormal olan eskisi zaten. anormal bir şekilde olmaya bünye öyle alışıyor ki normalleşmeye başladığında sanki bir tuhaflık varmış gibi hissediyorsun.


yemrem
(25.11.19)
uzman değilim ama bildiğim kadarı ile,

antidepresanlar yüksek stress bozukluğunda karar verme, durum sorgulama güçlüğü yaşayan insanları normal düzeye getirip terapi yapılabilir bir kıvamda tutarak kendi durumunu incelemesini ve kendisini kısmen daha açık bir kafa ile yargılamasına imkan tanır.

yani antideprasan, antibiyotik gibi zararlı bakterileri bulup öldürmüyor! kişiyi terapiye hazır hale getiriyor. sen AD aldıktan sonra terapi almaz isen bambaşka bir insan da olursun her şey de olursun.


Kişilik değişiminden kastınız nedir? Eskiden daha huzursuz, mutsuz, kaygılı, depresif idiyseniz ilaçların etkisiyle bu hislerden uzaklaşmanız çok normal ki zaten istenen de bu.


Alyoşa
(25.11.19)
kişilik değişimi bir ilaçla olabilecek bir şey değildir. ruh hali değişimi demeniz lazım. tanımları düzgün kullanmak lazım.


mikahakkinen
(25.11.19)
kişilik ilaçla değişebilir bişey değildir


neynep
(25.11.19)
Oluyor. Daha az zeki oluyorsun.


kişilik değişimi değil, ruh hali değişikliğine sebep olur yada olmaz ilaca ve sendeki etkisine bağlı olarak. tavsiyem çok zor durumda değilsen kullanmaman ama gerçekten işi bilen bir doktor tarafından verildiyse o süreçte sana yardımcı olabilir kullanmak.


Heyhat
(25.11.19)
(1)

ND Az Tahıllı Yabanmersinli Kedi Maması ve yan etkileri

Bu mamayı kullanıp kedisinde bir yan etki hisseden oldu mu? Böbrek büyütmesi vs gibi.
Bu mamayı kullanıp kedisinde bir yan etki hisseden oldu mu? Böbrek büyütmesi vs gibi.
roket adam
(18.11.19)
Kısırlaştırana kadar iki kedimiz içinde bahsettiğiniz mamayı kullandık. Kısırlaştırma sonrasıda yine ND'nin kısırlaştırılmış kediler için olan mamasını kullanıyoruz. Bir sağlık sıkıntısı yaşamadık. Fakat ND mamayı tüketme miktarları çok fazla oldugundan çok kilo aldılar. Mama miktarını azaltıp diyete sokmak durumunda kaldık.


(5)

Doğuş Oto Audi Uzatılmış Garanti

2017 model aracımın garantisi bitmek üzere, malum DSG konusu var, uzatılmış garanti için aradılar yaptırsam mı acaba diye düşünüyorum. 2 yıl için 6600 liraya değer mi?
2017 model aracımın garantisi bitmek üzere, malum DSG konusu var, uzatılmış garanti için aradılar yaptırsam mı acaba diye düşünüyorum. 2 yıl için 6600 liraya değer mi?
roket adam
(11.11.19)
Yılda 20.000 km üzeri yapıyorsan değer.


redskull
(11.11.19)
nö.


babilbaligi
(11.11.19)
al iste vw bu yuzden kil oluyorum hem sorunlu mal uretiyorlar. hem de utanmadan para istiyorlar.
neyse ki bu tiranlik cokecek psa gelecek. ben olsam hayatta yaptirmam. 6600 ne yav.
onun yerine dsg kullanim detaylarini okuyun.
atiyorum once el freni sonra park. isiklarda boşa alma vs vs vs. yagina da bakin.


turbo sadık
(11.11.19)
6600 mü? yok tabi ki.


ayin yazari
(11.11.19)
benim garanti bitti uzattırmadım. iyi niyet garantisinden yürüyorum. sadece işçilik falan alıyorlarmış. bu dsg tedirginliği yüzünden arabayı satacağım.


artci sarsinti
(11.11.19)
(8)

İnsanlar neden evlenmeye 3 kala ayrılıyor

Tanıdığım bir çok insan birkaç yıllık ilişkiden sonra tam evlenme arifesinde ayrıldı, hatta bazıları kısa süre içinde başkalarıyla evlendi. Neden?
Tanıdığım bir çok insan birkaç yıllık ilişkiden sonra tam evlenme arifesinde ayrıldı, hatta bazıları kısa süre içinde başkalarıyla evlendi. Neden?
roket adam
(07.11.19)
Genelde sadece tek taraf evlenmek istiyor, öbür taraf hayır diyince evlenmek isteyen ayrılıyor. Çünkü bizde evlilikler evleneceğin kişi kadar evlilik zamanı geldi mi ona göre de yapılıyor.


Bruce
(07.11.19)
Aile faktörü devreye giriyor. Anne görümce vs.


olaylar olaylar
(07.11.19)
aileler isin icine giriyor. o diyor ki benim kizim en iyilerine layik bilmem kac liralik set alinsin, oburu diyor ki ben yatak odasina su kadar masraf ettim erkek tarafi mobilyalari ucuzundan aldi. kiz deliriyor tek tasim neden ceviz degil nohut kadar, dugun su kadar olsun gelibasi bu kadar olsun, annen bana gulmedi, gelin elimi opmedi, damat biz hosgeldin demedi, ... bunlar bitmiyor sonra iliski bitiyor.

bunlari isin icine sokmayanlar ya da minimumda tutanlar evleniyor zaten :)


in vino veritas
(07.11.19)
Evlilik tarihi yaklaştıkça karşınızdaki kişiyle ilgili hoşunuza gitmeyen şeyler “aa resmen hayatımın sonuna kadar buna katlanmam gerek” diye suratınıza bir tokat gibi çarpıyor. Tabii ki boşanmak bir seçenek ama çok az kişi “ya bir evlenelim, yürümezse boşanırız” mentalitesiyle evleniyordur zaten. O sebeple “zararın neresinden dönülürse kardır” diyerek vazgeçmek çok mantıklı.


sopiro
(07.11.19)
Benim komşu abinin annesi gelinle perde seçimi konusunda kavga edince ayrıldılar evlilik öncesi. Kısa süre sonra başkasıyla evlendi. Aile ve evlilik zamanı geldi düşüncesi +1


hasmetizm 2046
(08.11.19)
evlenmeye 3 kala gerçek yüz ortaya çıkıyor.
flört aşaması tamamen tiyatro.


dafuq
(08.11.19)
Evlenme öncesi "önemsiz detay" diye düşündüğün herşeyin, karşı taraf, ailesi veya tam tersi, onun için "önemsiz detay"ların senin ve ailen tarafından önemsenmesi durumunda kavgalar çıkıyor hemen.

Ben evlilik öncesi ayrılmayı düşünmedim, ama gerçekten "bitse de başbaşa kalsak artık" diye gün saydım.
benim annem herşeye "önemsiz, fakir/avam eğlencesi" tadında baktı, karşı taraf allahtan bohça, şu bu isteriz diye tutturmadı, böyle bir istek olsa, ben tek başıma yapamazdım ve sorun çıkardı, asgari müşterekte anlaşıldı (benim annem hariç)

Eşim annemi kına gecesi öncesi, fikrini alırmış gibi 1-2 birşey sorduğunda bile annem, "ne gereksiz adetler, ne köylü işi salak şeyler" diye terslemişti :)


Corc
(08.11.19)
Arkadaşın annesi kınada düğünden bir gün önce k.validesinin seçtiği pastayı beğenmedi diye damatla tartıştı, ayrıldı.


banacevaplazım
(08.11.19)
(1)

Aracı farklı renk kaplama

Beyaz aracımı griye kaplatmak istiyorum. Yaptıran, memnun olmayan, sıkıntı yaşayan, yorumlarını paylaşabilecek arkadaşlar var mıdır?
Beyaz aracımı griye kaplatmak istiyorum. Yaptıran, memnun olmayan, sıkıntı yaşayan, yorumlarını paylaşabilecek arkadaşlar var mıdır?
roket adam
(27.10.19)
Muayene istasyonunda tespit, ruhsat değişimi vs gibi prosedürleri öğrendiniz di mi? Sonra geri söktüğünüzde tekrar edecek bunlar.


John Bloor
(28.10.19)
(10)

Kitap okurken beğendiğiniz bölümleri ne yapıyorsunuz?

O kısmın altını çizip, sayfanın köşesini kıvırıyorum ama çok mantıklı gelmiyor. Bu renkli işaretleme yapıştırgaçlarını kullanmayı düşümdüm ama bilemedim. Siz ne yapıyorsunuz? Yoksa hiç kitabı ellemeden tertemiz mi bırakıyorsunuz?
O kısmın altını çizip, sayfanın köşesini kıvırıyorum ama çok mantıklı gelmiyor. Bu renkli işaretleme yapıştırgaçlarını kullanmayı düşümdüm ama bilemedim. Siz ne yapıyorsunuz? Yoksa hiç kitabı ellemeden tertemiz mi bırakıyorsunuz?
roket adam
(06.10.19)
Ben post-it yapıştırıyorum. Kitaplarımın altını çizmem, sadece ders kitabıysa çiziyorum (o da kurşun kalemle). Bir tane de ufak defterim var, kısa alıntıları da oraya not ediyorum bazen.


kitabın başına ya da sonuna birkaç sayfa post it yapıştırıp oraya not alıyordun

örneğin

sayfa 79 yukarı ok
sayfa 223 nokta
sayfa 390 aşağı ok

bu işaretler de şu yüzden, sayfayı göz kararı 3e bölüyorum, bakmak istediğim yerin sayfada nereye denk geldiğini belirtiyor

sonra bundan sıkıldım ve çizmeye sayfanın üstüne notlar işaretler almaya başladım :)


freebird5406_2
(06.10.19)
Altını çiziyorum ve yanına kendi düşüncelerimi içeren notlar alıyorum. Kitaplarımı asla paylaşmadığım için dönüp tekrar okuyacağım güne kadar rafına kaldırıyorum.

Bu renkli işaretleme mevzunu mesleki dergilerime yapıyordum, hatta renkli post-it'lere notlar alıyordum dışarıdan da görebilmek için... Şimdi dijitalden takip ettiğim için beğendiğim kısımların ekran görüntülerini alıp kategorize ediyorum klasörlerle...

Bugün o 500'ün üzerinde dergiden 14 sene önce etiketlediğim bir bölüme ya da konuya baktığımda o dönemki bakış açımla bugünü çok daha net görebiliyorum.

Gerekli mi? Bilmem, belki değildir ama benim hoşuma gidiyor.


the she ronin
(06.10.19)
Ben fotoğrafını çekiyorum


p4c
(06.10.19)
Kitaplar benim çocuğum gibidir. Olabildiğince tertemiz kalmasına özen gösteriyorum.


simderun
(06.10.19)
hiçbir şey yapmıyorum.
yetrince beğendiysem zaten aklımda kalıyor.

ancak referans olarak kullanabileceğim bilgiler olduğunda şu ufak renkli ayraçlardan yapıştrıyorum.


teritori
(07.10.19)
Kindle'dan okuyorum. Beğendiğim kısımları highlight edince kitabın adı, yazarı, sayfa numarası ve kaydettiğim gün ile birlikte kendisi bir dosya hazırlayarak "my highlights" adı altında kaydediyor. Dünyanın en mükemmel buluşu.


sopiro
(07.10.19)
tekrar okuyup geçiyorum. bazen yeniden okumak istediğimde bulamıyorum ama.


naksidil
(07.10.19)
Kitabın arasına bir not kağıdı ve kalem koyuyorum. Okurken beğendiğim bölümlerin sayfasını ve bölümün başlangıç cümlesini not alıyorum. Kitap bitince beğendiğim kısımları google drive'a dosyalıyorum. Kitapları temiz kullanmayı severim.


anthemis nobilis
(07.10.19)
ben ekşiye yazıyorum o kısımları. arada da okuyorum hatta her kitap bittiğinde uzun uzun kitap eleştirisi yazıyorum sırf bu yüzden.


ayseee
(07.10.19)
(14)

Neden erkekler eşlerine çok gördükleri muameleyi metreslerine rahatlıkla -

yapabiliyorlar? Örneğin eşine bi çiçeği, ne bileyim bi hediyeyi çok gören adamlar, metresine araba alıyor. Why?
yapabiliyorlar? Örneğin eşine bi çiçeği, ne bileyim bi hediyeyi çok gören adamlar, metresine araba alıyor. Why?
roket adam
(27.09.19)
Eşini sevmediği için olabilir mi ? Sevmediği için aldattığına inanıyorsun da tencerenin doğurduğuna mi inanmıyorsun


olaylar olaylar
(27.09.19)
eşini kaybetmekten korkmadığı için olabilir mi ? Kaybetmekten korkmadığı için aldattığına inanıyorsun da tencerenin doğurduğuna mi inanmıyorsun


dafuq
(27.09.19)
Fantezi cunku. Bir de bir seneden sonra esin asker arkadasin gibi geliyor, bir albenisi yok.


hot potato
(27.09.19)
Hemen seksist olmaz öyle. Kadınlar da ne paralar yediriyor yerine göre. Erkekler daha çok olduğu sadece erkeklerin metresi var gibi bakmamak lazım. İmkan meselesi sadece.
Sebebi ise tek değil. Yikaridakiler ve/veya eş ile metresi aynı yere koymamak (daha değerli olana daha çok şey alması gerekir derseniz o kadar basit değil) ya da metresle olan ilişkinin dinamiği o şekildedir. O oyunun kuralları.
İçinde eşi kaybetmemek rahatlığı da olabilir, gerek gormeyebilir de, 30 yıldır hiç çiçek almadan bugüne geldiyse çiçek alamıyor da olabilir vs.


kisa
(27.09.19)
Libidoyu tekrar canlı gören, beğenildiğini düşünen, erkek gibi hissettirilen konumda olmak önemli geliyor. Bar/pavyondaki Kons muhabbeti de bu yüzden var. Çiftlerin karşılıklı ilgisizliğinden kaynaklı. Evlenmek için evlenin tiplerin, mantık evliliği yapanların, sirf kız güzel/seksi diye evlenenlerin kaçınılmaz sonu bu.


hasmetizm 2046
(27.09.19)
Metres tüm bu rezilliğin bedeli olarak biseyler ister. Bu karşılık paradır. Metres orospudur. Çok anlam yüklemeyin metrese.


luluki
(28.09.19)
Cunku esinle yillardir birliktesin, artik spesyalitesi kalmamis, yuzunu gormenin bir ayricaligi yok. Metres tam tersi.


stavro
(28.09.19)
Eşinle viski almak istediğinde ne gerek var diyor.
Metres olur aşkım diyor.
ikisinde de sen ödüyorsun.


neymis
(28.09.19)
çünkü metres kısa dönem. eşi ise hayatın sonuna kadar yanında.

metres moral motivasyon pompası işlevi görüyor.


tabudeviren
(28.09.19)
Icimi dökmelik başlık olmuş, uzun olabilir yazacaklarım. Cevaplari okuduktan sonra silersen fena söverim


Yok soruyu silmeyeceğim.


roket adam
(28.09.19)
eş elin altında, ulaşılabilir ve alışılmış. metres kaybedilebilir, gizli, oyunlu.

aynılarını kadınlar da yapıyorlar cinsiyet ayrımı da yapmayalım. evdeki kocasına sirke surat, işteki flörtüne gülücükler, göz süzmeler, kalp atışları. insan yapısı işte naparsın. erkek versiyonu da elindeki parayı metrese harcıyor.

karısından ayrılıp metresiyle evlenenin de heyecanı kalmıyor, metres de bayıyor herifi.


lilyb
(28.09.19)
6 yıl boyunca yılda sadece bir kaç gün görebildiğim insana it gibi sadık kaldım, aşkın onlarca tanımından birini yaşadığım için dünyanın en şanslı insanlarından biri kabul ediyorum kendimi. hala seviyor muyum, deliler gibi hemde.

3 yıl evvel birlikteliğimizi sonlandırmak durumunda kaldık, aşka olan inancımı da gömdüm beraberinde. epey denedim bir başkasına aynı tutkuyla yaklaşmayı, olmadı tabi. saldım bende.

sorunun cevabı ise şu benim evrenimde;
son 3 yıldır merkezde her zaman biri oluyor, merkezdeki ile arkadaşlığımız duygusal yogunlukta oluyor, diğer yandan çokca da uydu oluyor. bunlar ise isin heyecan tarafı. lakin orda şöyle bir durum var bende, hani ekşi'nin efsane zamanlarından efsane bir bkz var ya, ''seni sikmemle sonuclanacak bir surecin başındayız''
sanırım ben o süreçten keyif alıyorum. o süreç sonunda bütün büyü bozuluyor. ne o çekici wamp kadın kalıyor geriye ne de o aşk çocuğu. bütün albenisini yitiriyor. bu bahsettiğim uydularda geçerli. bu arada asla kimseye aşk\sevgi konusunda yalan söylemedim kimsenin günahına girmedim, en başta açık açık asla sevgili olamayacağımızı belirtiyorum.

zannedersem evlilerde de durum bu. merkezdeki ile rutine biniyor ilişki ama kimisi aşka aşık işte.
nazım ekolü, orhan veli ekolü. hatta abdulhak hamid tarhan.

doğru yanlış tartışılır. detaylar belirler ahlaki durumu.


birincisi hangi erkekler, ikincisi hangi eşlerine ve hatta zorlarsak hangi metreslerine.
"metresi olan adamlar kümesi" sizce nasıl bir küme? ya da "aldatılan kadınlar"?
herkesin birbirinden farklı olması yetmezmiş gibi koşullarımız da farklı.

evli bir adam olarak yanıtlayayım; arayıp da artık bulamadığı şeyi ya da sevdiğini yeni fark ettiği bir şeyi ona kim sunuyorsa bu şeyin devamı için fedakarlıktan çekinmiyor insan. çünkü belli bir yaştan sonra en önemli şeyin kendisi olduğunu anlıyor. yarın öbürgün kalpten gidebileceğini, artık sevilmediğini, çok afedersiniz tek defa geldiği dünyada daha fazla skor yapmak istediğini vs. meşrebiniz neyse ona göre değişir. yani insanlar bence kişilikleri ve koşulları çerçevesinde kendilerine "yaşadım" diyebilmeye çalışıyor.


r evolution
(28.09.19)
(2)

Kedinin çene altında çıkan soyulma

Merhaba, kedimizin çenesinin altında şu şekilde bir soyulma var. Veterinere götüreceğiz ancak fikri olan var mıdır?
Merhaba, kedimizin çenesinin altında şu şekilde bir soyulma var. Veterinere götüreceğiz ancak fikri olan var mıdır?
roket adam
(23.09.19)
Kedi aknesi gibi duruyor..


artci sarsinti
(23.09.19)
suyunu ve yemeğini her zaman temiz cam kasede verin. kaselerini düzenli sıcak su ile yıkayın.

kenarı keskin ve pürüzlü plastik kaselerde bakteri yapışıyor.


orpheus
(23.09.19)
(1)

Parmak titremesi

Sol elimde işaret parmağım ince ince titremeye başladı. Rahatsız edici seviyelere ulaştığını düşünüyorum. Var mı boyle bir şey yaşayıp doktora giden? İlginç tarafı sadece o parmak.
Sol elimde işaret parmağım ince ince titremeye başladı. Rahatsız edici seviyelere ulaştığını düşünüyorum. Var mı boyle bir şey yaşayıp doktora giden? İlginç tarafı sadece o parmak.
roket adam
(28.08.19)
parmağını açıp kapatmakta, istediğini yapmakta zorlanıyor musun?
mutlaka doktora git. şaka değil bu tarz şeyler.


(2)

Experian firmasını bilen eden var mıdır?

Görüşme teklifi yollamışlar, merak ettim nedir necidir?
Görüşme teklifi yollamışlar, merak ettim nedir necidir?
roket adam
(20.08.19)
www.experian.com

Rakamsal analizler yapıyorlar ve datayı anlamlı hale getirmeye çalışıyorlar özetle.


cakabo
(20.08.19)
İyidir londra borsasına koteler, içerde kaliteli insanlar var


paramolacak
(20.08.19)
(6)

şeker yememe kararı sonrası mallaşma

şekerli gıdaları inanılmaz sever ve gün aşırı tüketirdim, su yerine Powerade içecek kadar abartıyorum bunu. askerlik dönüşü bu alışkanlığımı kırmaya karar verdim, artık gereksiz şeker almıyorum. ancak mal gibi dolaşıyorum. kafam çalışmıyor. böyle bir süreç yaşayan var mı? Benzer sıkıntılar yaşadınız
şekerli gıdaları inanılmaz sever ve gün aşırı tüketirdim, su yerine Powerade içecek kadar abartıyorum bunu. askerlik dönüşü bu alışkanlığımı kırmaya karar verdim, artık gereksiz şeker almıyorum. ancak mal gibi dolaşıyorum. kafam çalışmıyor. böyle bir süreç yaşayan var mı? Benzer sıkıntılar yaşadınız mı yoksa zekamla alakalı başka bi sorun mu var?
roket adam
(10.08.19)
düzenli aralıklarla şekeri bırakıp geri başlayan birisi olarak bu mallık bende kronikleşti sürekli başlayıp geri döndüğüm için. güzel haberim şu olacak: bu mallık zamanla azalıyor ve hatta tamamen atlatabilirsen (benimkisi bir aya kadar uzayabiliyor) zihnin çok daha keskinleşiyor. sağlam zihinsel efor gerektiren bir işle uğraştığım dönemde test etme şansım olmuştu bunu. normal şartlarda deli gibi uğraşmam gerekirken şekerden uzaklaşınca çok daha verimli çalışmıştım.

çok sık şeker tüketiyorsan bıraktığında sapıtman kadar doğal bir şey yok. ben 25 yaşındayım, ilk üç gün bayağı duvar yumruklayıp ağlayasım geliyor. seni çok iyi anlıyorum.

geçiyor ama. ben bunun yanında intermittent fasting'i tavsiye ederim. bana en çok bu yardımcı oluyor. çünkü ilk ağır bağımlılığı kırsa bile insanın canı arada çikolata falan yemek istiyor. IF sayesinde benim bu tarz isteklerim ciddi anlamda kırıldı. canım yemek de dahil olmak üzere neredeyse hiçbir şey çekmiyor.

belki benim WHINY ASS BITCH olmamdan kaynaklı bir durumdur bilemiyorum ama şekeri bırakmak kolay iş değil. ben sigarayı bir kez bıraktım, ilk 2-3 gün biraz zor geldi ve sonra arkama bakmadım... şekerde ise eroinman gibiyim, bırakırken inanılmaz zorlanıyor ve sonra saçmasapan biçimde geri dönüyorum.


der meister
(10.08.19)
sakın bırakma, devam ettikçe alışıyorsun ve eskisinden çok daha iyi bir hale geliyorsun.


contraparal
(10.08.19)
Her bağımlılğın tek tük yoksunluk belirtileri olur. Bir ay falan devam et geçer.


Bende de oluyor ve sonunda kendimi nutella yerken buluyorum :( sadece mallık değil, agresiflik, tahammülsüzlük, sürekli uyku hali de oluyor.


megalomaniac
(10.08.19)
Ben de yıllar önce şekeri bıraktığımda aynı süreci yaşadım.Abur-cuburu,unlu mamülleri,her türlü tatlıyı.asitli içecekler dahil hepsini bıraktım.Sık dişini,düzelecek herşey.


arenas
(10.08.19)
Ben de bıraktım bi ara 1 sene falan. Dediğin gibi Bişi hatırlamıyorum şu an, aksine geriye dönüp baktığımda ne kadar dinç atik çevik ve dinamik olduğum geliyor aklıma. Şu an oturduğum yerde kalıyorum, genel olarak daha uyuşuk ve mal bi yaşam tarzına sahibim.


olutaklidi
(10.08.19)
(1)

Ton balığı yedikten sonra bütün gün ağzına tadının gelmesi

Bu ton balığının tadını seviyorum ancak neredeyse 20 saat ağzımdan tadı geçmiyor, hatta ağzım ton balığı kokuyormuş gibi geliyor, hatta ton balığı dışında koku alamıyorum desem yeridir. Her şeyden ton balığı kokusu geliyor. Dardanel'inkini alıyorum. Acaba ben mi ton balığını sindiremiyorum yoksa bu
Bu ton balığının tadını seviyorum ancak neredeyse 20 saat ağzımdan tadı geçmiyor, hatta ağzım ton balığı kokuyormuş gibi geliyor, hatta ton balığı dışında koku alamıyorum desem yeridir. Her şeyden ton balığı kokusu geliyor. Dardanel'inkini alıyorum. Acaba ben mi ton balığını sindiremiyorum yoksa bu normal bir şey mi?
roket adam
(08.08.19)
Ton balığının zararları diye arayın. Sonuçlar korkunc


luluki
(09.08.19)
(7)

20 gündür askerdeydim, kaçırdığım bir şey var mı?

Genel olarak yani, sosyal medya, haberler, genel şeyler, duyuru, ekşi sözlük, değişen legal şeyler, yeni vergiler vs.
Genel olarak yani, sosyal medya, haberler, genel şeyler, duyuru, ekşi sözlük, değişen legal şeyler, yeni vergiler vs.
roket adam
(22.07.19)
Telefon kayıt harcı 1.500 TL oldu.


cakabo
(22.07.19)
www.dunyahalleri.com

bu site işine yarayabilir.


technicalte
(22.07.19)
la casa de papel 3. sezon çıktı


catch
(22.07.19)
şimdi sana nasıl anlatalım?

eksiup.com


hadsafhada
(22.07.19)
s400'ler teslim edilmeye baslandi


exlibris
(22.07.19)
en çok beğenilen kedili instagram fotoğraflarını görmek ister misin son 20 günde?


reanarchy
(22.07.19)
merkez bankası başkanını kafasına göre değiştirdi.


mikahakkinen
(22.07.19)
(15)

parayı nereden buldun vergisi

yabancı bir şirketle görüşmekteyim, Türkiye'de legal entity'leri yok. döviz cinsinden maaşımı istediğim banka hesabına yatırabileceklerini ancak geri kalan tüm prosedürlerin bende olacağını belirttiler.maaşımı Dubai'de bir hesaba yatırtsam, ara ara gidip fiziksel olarak çeksem. aynı zamanda burada b
yabancı bir şirketle görüşmekteyim, Türkiye'de legal entity'leri yok. döviz cinsinden maaşımı istediğim banka hesabına yatırabileceklerini ancak geri kalan tüm prosedürlerin bende olacağını belirttiler.

maaşımı Dubai'de bir hesaba yatırtsam, ara ara gidip fiziksel olarak çeksem. aynı zamanda burada bir şirketle anlaşıp minimum tutardan maaş alıyormuş gibi görünsem + sigorta, emeklilik primi vs'leri ödesem. bir gün toplu parayı Türkiye'ye getirip ev veya araba aldığımda maliye buna çöker mi?

dikkat çekiyorum aylık 2 bin Euro'dan falan bahsetmiyorum, Türkiye'ye periyodik olarak para sokmayacağım. aylık kısmını belirli aralıklarla gidip zaten elden alacağım ve getireceğim, yaşamsal masraflarımı o şekilde karşılayacağım. ancak maliyenin radarından kaçmak için büyük satın almalarda ne yapmak lazım? çevrenizde böyle gidip range rover Porsche ya da daire falan alan ve maliyenin lan bu parayı nereden buldun diye çöktüğü bir senaryo oldu mu?
roket adam
(13.06.19)
en kötü 2 senede bir düğün yapar takı taktılar diyebilirsin


sameidiot
(13.06.19)
reza sen misin?

abi para aklama sistemi skeçlemişsin aman diyeyim :/

breaking bad stili dusunursek git striptiz klubu masaj salonu falan al. mihi


Techsavvy
(13.06.19)
"maaşımı Dubai'de bir hesaba yatırtsam, ara ara gidip fiziksel olarak çeksem." parayı fiziksel olarak çeksen bile ülkeye nasıl sokucaksın? bununda belli bir miktarı var. parayı nerden buldun diye bişey uygulanmıyor tr'de. önemli olan o parayı ülkeye sokmak. çözüm mü bilmiyorum ama en azından düşük meblağlar için dubai'deki hesabının banka kartını tr'de kullansan işe yaramaz mı?


scudman1
(13.06.19)
bkz: bitcoin nedir, nasil kullanilir. biri sorarsa da mining yaptim dersin


crucio
(13.06.19)
en legali bir şahıs işletmesi kurup yurtdışına vergisiz danışmanlık faturası kesmek. ayda bir kesersiniz, gelir vergisi ödersiniz. masrafları falan da şirkete gösterip bir kısmını düşersiniz. vergi dönemlerinde arabayı değiştirirsiniz. ne güzel.


kveldulv
(13.06.19)
Maaşlı çalışan gibi değil de fatura kessen diye düşündüm. Nihayetinde bilgi işlem benzeri işleri dünyanın her yanına satabilirsiniz ve bunun karşılığında çıkartmış olduğunuz faturanızın ödemesini banka aracılığıyla tahsil etmiş olursunuz. Tabi ki bu gelen paranın vergisini paşa paşa ödersiniz.
Vergi vermek istemiyorsanız bulduğunuz her yol yasadışı olacaktır. Nakit olarak 10.000 USD den fazlasını TR'ye sokmak yasal değildi. 15 Nisan'daki bir genelgeyle beyan zorunluluğunu kaldırdılar sağ olsunlar. Ama beyan etmediğiniz tesbit edilirse MASAK çöküyor.


SiyamkedisiZorro
(13.06.19)
1- bitcoin denmiş bunu aynen düşün
2- gittiğin ülkede mümkünde ab ülkesinde bir bankadan kredi kartı çıkart, belirli harcamalarını onunla yap, gidip gelmekten daha az maliyet ile belirli bir bir miktara kadar işini görebilirsin.


cursor
(13.06.19)
parayı nereden buldun diye sormuyorlar +1

öyle olsa metresleri hep içeri alırlardı asdfg adamın/ kadının hiçbir vasfı yok, bir işte çalışmışlığı yok ama üzerine evler, villalar, son model arabalar var.

gerisi için @kveldulv +1

onun haricinde cebinde sokabileceğinin bir miktarı var, o miktar yeterse anlattığın gibi takılabilirsin.


air
(13.06.19)
Hocam bu durumda iki yolun var;

Birincisi payoneer. İngiltere hesabına yatıyor, kredi kartından çatır çatır harcıyorsun. Artık araba mı alırsın, kredi kartıyla ev mi alırsın sana kalmış.

İkincisi de şahıs şirketi ile yurtdışına fatura kesmek. KDV yok, gelir vergisinin de yarısını ödüyorsun. O da kabaca %10-15 civarına gelir.

Zaten iki üç yılda bir varlık barışı çıkıyor, bir şey olmaz. Kimse kimseye nereden buldun diye sormuyor, rahat ol. Sorarlarsa aldıkları ruşvet ne olacak!?


babilbaligi
(13.06.19)
Arkadaşlar cevaplar için teşekkür ederim. Amacım gelir vergisinden kurtulmak, dolayısıyla şirket kurmak tamamen manasız oluyor bu durumda.


roket adam
(13.06.19)
nasıl işler yapıyorsunuz, ne kadar özel ve spesifik insanlarsınız ki böyle gelirler elde ediyorsunuz, yabancı firmalar sizlerle çalışıyor anlatın olm feyz alalım biraz ya aşsdladşasöl


dadasalon
(13.06.19)
@dadasalon +1


birbilsem
(13.06.19)
Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır


glamdr1ng
(13.06.19)
Şirketin bulunduğu yere bağlı olarak resmi olarak beyan ettiğinde dahi sana şahsen vergi çıkmayabilir, yurtdışına yapılan hizmetlerin bir ayrıcalığı vardı ama hatırlamıyorum. Düzgün bir para alacaksan tavsiyem bir vergi uzmanı bulup tavsiye alman.

Türkiye'de nereden buldun vergisi zaten yok, neden olmadığını tahmin edebilirsin. Vergici bu konuda sana zaten bilgi verir. Zaten 5-10 senede bir vergi barışı veya affı çıkar bu ülkede, bu şekilde yapanlar affa girip geçiyor.

Sonuçta bugün baba parasıyla yaşayan binlerce insan var. Birisi gelse sorsa diyecekleri belli, babamdan / x kişiden 'borç' aldım.

Düğün takılarının makul olanın üstündeki kısımları dahi vergiye tabi, böyle bir şey demeni tavsiye etmem.


record take zero
(13.06.19)
@Dadasalon, bilişim sektöründe çalışıyorum. Remote pozisyonlar çok yaygın, uzaktan çalışıyorsan da firma genel merkezi neredeyse oranın koşullarda ya da ona yakını ile maaş verebiliyor. Atıyorum Amerikan şirketi Amerika'daki ortalama yazılımcı maaşı 120 bin dolar brüt'e yazılımcı çalıştırabilir uzaktan. Orası için normal bir para ama burası için müthiş bir rakam. Bu şekilde çalışan çok tanıdığım var, dolayısıyla bizim sektörde bu yöntem oldukça yaygın.


roket adam
(13.06.19)
(6)

Elektronikten anlayanlara - Raspberry Pi sorusu

Selamlar, elimde bir Pi Zero W var, bu modülü almayı düşünüyorum. Bunu pi'ye nasıl bağlayabilirim kolay bir yolu var mıdır? https://pdf.direnc.net/upload/vs1838-infrared-receiver-datasheet.pdf
Selamlar, elimde bir Pi Zero W var, bu modülü almayı düşünüyorum. Bunu pi'ye nasıl bağlayabilirim kolay bir yolu var mıdır? pdf.direnc.net
roket adam
(10.06.19)
böyle sap gibi değil de modül şeklinde alman lazımdı.

tr.dhgate.com


kimlanbu
(10.06.19)
Aynen de modül şeklinde alamıyorum, sap gibi alıp nasıl saplarım :) İlla ki bir yolu vardır.


roket adam
(10.06.19)
Hocam bi arduino nano/uno almayi dusundunuz mu. Istemedigin kadar ornek de bulursun internette.


güneyli çocuk
(10.06.19)
(git:learn.adafruit.com )


oyle
(10.06.19)
Oyle resmen nokta atışı yapmış. Teşekkür ederim. Lakin bu devre bağlama, hangi modül nereye bağlanır tarzı elektronik konularını nasıl öğreniriz, ne diye aratmak lazım?


roket adam
(10.06.19)
Bodozlama bağlarsan hayal kırıklığı yaşaman olası. IR modül çıkış tipi ne ? En kötü pull up direnç bağlaman gerekebilir, stabil iletişim için decoupling kapasitör gerekebilir vs vs.


kimlanbu
(11.06.19)
(2)

istanbul - fethiye rota

selam,iki sorum olacak:1) hangi rotayı kullanmalıyım? izmir üzerinden mi gideyim, yoksa direkt çat diye dümdüz aşağı mı inmek lazım?2) Fethiye'de üç gün için rezervasyon yaptırdım, ancak öncesi ve sonrasında bu rota üzerinde 2-3 gece farklı noktalarda konaklamayı düşünüyoruz. aklınıza gelen, evet şu
selam,
iki sorum olacak:
1) hangi rotayı kullanmalıyım? izmir üzerinden mi gideyim, yoksa direkt çat diye dümdüz aşağı mı inmek lazım?
2) Fethiye'de üç gün için rezervasyon yaptırdım, ancak öncesi ve sonrasında bu rota üzerinde 2-3 gece farklı noktalarda konaklamayı düşünüyoruz. aklınıza gelen, evet şuranın denizi sahili çok iyidir gidin kalın diyebileceğiniz saklı bir yer var mı?

tenis
roket adam
(29.05.19)
derinlesmeyen deniz ve kumsal seviyorsaniz istuzu plaji ve ya sarigerme olabilir.


1917
(29.05.19)
Cat diye inmeyip, Ege kiyilarindan giderseniz eger 1 ayda varamazsiniz zaten ugranacak yerlerden dolayi. ben olsam en azindan Ayvalik / Cunda 1 gun, Cesme / Alacati 1 gun, Akyaka / Gokova korfezi 1 gun, Marmaris / icmeler 1gun sonrasi gocek / fethiye yapardim.


Henry McClean
(29.05.19)
(2)

yapılan bağışların vergiden düşmesi hk

merhaba, bir okula, derneğe ya da bir şirkete bağış yapmayı düşünüyorum. beyaz yakalı maaşlı çalışanım, ciddi oranda vergi ödüyorum. bu vergiden düşme olacağım, devlete vereceğime size vereyim deme şansım var mıdır?
merhaba, bir okula, derneğe ya da bir şirkete bağış yapmayı düşünüyorum. beyaz yakalı maaşlı çalışanım, ciddi oranda vergi ödüyorum. bu vergiden düşme olacağım, devlete vereceğime size vereyim deme şansım var mıdır?
roket adam
(26.05.19)
bireysel olarak da olur hocam. sanirim maasini kendi beyan edip gelir vergisi oduyorsun.

zaten sgk, yaptigin saglik ve kirtasiye harcamalari en buyuk kalemlerin olur vergiden dusmek icin.

bagis icin de bazi kurumlara yaptiklarinin yuzde 15'i dusuyor, bazilarininsa tamami. (sanirim kizilay ve meb'e yapilanlarin tamami dusuyordu.)

gecen donem baya bi okumaya calistim mevzuati ama o kadar sik sok yazmislar ki, yazan bile anlamiyordur tahminimce.


brkylmz
(26.05.19)
kısmen vardır.

www.gib.gov.tr

4.1.3 maddesi.

ayrıca kendinizin ve çocuğunuzun eğitim, sağlık, sigorta gibi harcamalarını da bu gelir vergisinden mahsup edebilirsiniz.


babilbaligi
(27.05.19)
(2)

aracın ön elektrik ünitesine hat çektirme

aracımın arka stop lambalarını farklı bir model ile değiştirmek istiyorum ancak gerçekleştirecek servis şöyle bir ibare düşmüş: "Montaj sırasında ön Elektrik ünitesine hat çekilip programlamaları fabrikasyon olarak yapılır.". bu tarz bir hareketin riski var mıdır ve nedir?
aracımın arka stop lambalarını farklı bir model ile değiştirmek istiyorum ancak gerçekleştirecek servis şöyle bir ibare düşmüş: "Montaj sırasında ön Elektrik ünitesine hat çekilip programlamaları fabrikasyon olarak yapılır.". bu tarz bir hareketin riski var mıdır ve nedir?
roket adam
(30.04.19)
ben ne yapılacak ve neden arkadaki mevcut kablolar yerine ilave çekileceğini anlamadım.


sttc
(01.05.19)
Arabanın elektrik sistemine asla en ufak bir modifikasyon yapma. Tamiri mümkün olmayan ve saç baş yolduran arızalarla başbaşa kalırsın. Ya da bir bakmışsın gece vakti aracın yanıyor.

Sakın ha. Far ampullerini dahi orjinal tak. O abidik gubidik lambalar ıvır zıvırlara falan bulaşma.


anteelope_
(01.05.19)
(5)

Şirket prime çöktü

Uluslararası bir şirkette çalışıyorum, burada da ltd olarak bir irtibat ofis amaçlı yerel şirket mevcut. Hedef usulü çalışıyoruz, %100'ün üzerinde hedef tutturma halinde overachievement primlerini yıl sonunda şubatta topluca alıyoruz.İşin özeti, geçen yılın başında yöneticimin gönderdiği prim tablos
Uluslararası bir şirkette çalışıyorum, burada da ltd olarak bir irtibat ofis amaçlı yerel şirket mevcut. Hedef usulü çalışıyoruz, %100'ün üzerinde hedef tutturma halinde overachievement primlerini yıl sonunda şubatta topluca alıyoruz.

İşin özeti, geçen yılın başında yöneticimin gönderdiği prim tablosu (şu kadar hedef yaparsan priminin şu kadar katını alırsın) ile, bu şubatta bana hesaplanan rakam örtüşmüyor. Arada yarı yarıya fark var. İş sözleşmesinde ise o primle alakalı net bir ibare mevcut değil.

1) Yöneticimin mail ile ilettiği o ibare, resmi bir taahhüt yerine geçer mi?
2) Bu konuyla ilgili ne yapabilirim, nasıl sonuçlanır, benzer davalara denk geldiniz mi?
roket adam
(20.02.19)
Dava açmadan önce yöneticiniz ile konuşsanız? Belki bir hata yapmışlardır. Hata yoksa ve sözleşmede bahsedilmiyorsa yapacak bir şey yok. Mail resmi taahhüt yerine geçmez.


kaptan memo
(20.02.19)
ik yatırıyorsa, onlar yanlış hesaplamıştır belki.


tsubasa
(20.02.19)
ilk iş olarak yöneticinizle konuşmanız gerekiyor. halihazırda çalışırken dava açmak hoş olmayan yerlere gidebiliyor. işten ayrılacaksanız yöneticinizin maili mahkemeye kanıt olarak sunulabilir.


captainobvious
(20.02.19)
Aradaki fark brüt/net farkı olabilir mi?


zombi
(20.02.19)
Brüt / net farkı değil. Yöneticimle paylaşacağım. Ancak yasal yolları merak ediyorum her ihtimale karşı.


roket adam
(20.02.19)
(4)

Eski türk filmlerinde olan ve karakter bayılınca

o bayılma efektini vermek için biri ortada, 8'i çevresinde olmak üzere görüntüyü 9'a bölen bir efekt vardı. O efekti veren gözlük varmış. Adı nedir, nereden temin edilir?
o bayılma efektini vermek için biri ortada, 8'i çevresinde olmak üzere görüntüyü 9'a bölen bir efekt vardı. O efekti veren gözlük varmış. Adı nedir, nereden temin edilir?
roket adam
(28.01.19)
Bana da lazım ondan


Yavuşuhlu
(28.01.19)
çiçek dürbünü olabilir mi?

bu arada avize taşıyla bakınca da oluyor aynı görüntü.


sir gawain
(28.01.19)
kameranin onune avize tasi koyuyuyorlarmis, deneyebilirsin :D


brkylmz
(29.01.19)
Kaleydoskop


a summer day
(29.01.19)
(6)

TR ile Venezüella yakınlaşmasının sebebi

Yav bu son dönemde biraz gündemi kaçırdım: Bizim bu venezüella ülkesi ve lideri ile koklaşmamızın sebebi nedir? Bu ülkedeki ajandamız ne yani? Hiç bir mana yükleyemiyorum. Din desek değil, siyasi görüş desek değil, ortak düşman desek değil, ekonomi desek değil, niye bu adama destek çıkmaya çalışıyor
Yav bu son dönemde biraz gündemi kaçırdım: Bizim bu venezüella ülkesi ve lideri ile koklaşmamızın sebebi nedir? Bu ülkedeki ajandamız ne yani? Hiç bir mana yükleyemiyorum. Din desek değil, siyasi görüş desek değil, ortak düşman desek değil, ekonomi desek değil, niye bu adama destek çıkmaya çalışıyoruz?
roket adam
(23.01.19)
venezuela merkez bankasının altın rezervlerinin bir kısmı bizim merkez bankamızda çünkü


çiçekgaraj
(23.01.19)
şoför dayanışması (:

şaka bir yana ortak düşman yok diyemeyiz. özellikle 15 temmuz sonrası Türkiye'nin avrasya bloğuna savrulduğu ortada. güney amerika ile türkiye'nin kaderlerinde de çok fazla ortak noktalar vardır. türkiye'de olduğu gibi latin amerika'nın kesik damarları'nın müsebbibi de abd'dir.
bir nevi büyük sistem tarafından itilen ülkelerin bir araya gelmesi gibi başladı.

bir diğer yön ekonomi. aramızda büyük ticaret hacmi olmayabilir ama son trump'ın kürtlere dokunursanız sizi ekonomik olarak mahvederiz tiviti ile bizi açıkça hedef aldığı gibi aynı şekilde venezuella hükümeti de abd ve şürekasının ekonomik kıskacı altında.

rte ile maduro'nun frekanslarının tutması da birden bizi dost yapan etmenlerden.
herif diriliş ertuğrul falan izliyor şaka gibi ama gerçek şeyler oluyor :)


Ufuk
(23.01.19)
Diktatörlerin, tek adamların zor durumlarda her ihtimale karşı kaçabilecekleri ülkeler olur, hesaplar aktarılır, gayrimenkuller alınır vs. Genelde Londra bu işler için kullanılır, Aliyevlerin, Arapların deli gayri menkulleri var, mesela Kazak Nazarbayev tutmuş Sherlock Holmes'un evini almış hayvan. İngiltere-Amerika arası su sızmaz, ben Maduro olsam Londra'dan almam yani


speedy
(23.01.19)
venezuela'da insanlarin %15'i çöplerden yemek yiyor, insani kriz yaşanıyor. demokrasi özgürlük zaten bitmiş durumda. dünyanın ekonomik açıdan en güvenilmez ülkesi. seçimler yapılıyor ve seçimleri Maduro kazanıyor. Ama nasıl kazanıyor tartışma konusu :)
Maduro'nun argümanlarını okuyun: ülkeye ekonomik operasyon yapıyorlar, hepsi ABD işi, halk benim yanımda, içimizdeki hainler vs.
Türkiye Venezuela'da geleceğini görüyor olmasın? Kardeşlik işte. Yol birliği, gönül birliği. Başka şeyler var, ama yazılmaz buraya.


ebabil curnatasi
(24.01.19)
Birkaç yıl öncesine kadar birbirlerini sevmiyorlardı aslında. Yukarıda dendiği gibi kendi geleceğini görüyor. Ülkede olan her şeyin sorumlusu Abd, dış güçler, medya.... Chavez'in hiç bir suçu yok, Maduro' nun hiçbir suçu yok. Halk açlıktan ölürken Maduro, Nusret'e gidiyor.


erkeğim
(24.01.19)
(1)

Python sorusu

Şöyle özetleyeyim: bir script'imiz var, bir yazılıma POST metodu ile bir şeyler gönderiyor. O gönderdiği bir şeyler, script üzerinde string olarak belirtilmiş. (Yani göndereceğin value = 192.168.2.100 gibi, net bir şekilde yazılmış script içine)Ben istiyorum ki, bir csv veya json dosyasını import ed
Şöyle özetleyeyim: bir script'imiz var, bir yazılıma POST metodu ile bir şeyler gönderiyor. O gönderdiği bir şeyler, script üzerinde string olarak belirtilmiş. (Yani göndereceğin value = 192.168.2.100 gibi, net bir şekilde yazılmış script içine)

Ben istiyorum ki, bir csv veya json dosyasını import edeyim. O dosyadaki value'leri POST etsin. Yani script içinde sabit bir string yazacağına, o dosyadaki verileri POST etsin. Nasıl yaparız, var mıdır yardımcı olabilecek biri? Bİlenin elinde 3 dklık bir iş gibi görünüyor.

Tenks,
roket adam
(14.01.19)
Algoritmayı tam olarak kavrayamadım.

Ama esasında şunu istiyorsunuz gibime geldi. Import ettiğiniz dosyadan gelecek olanları bir değişkene atayın, o değişkeni post edin. Böyle yaptığınızda scriptin içindeki sabit değer değil, importtan gelecek veri post edilecektir.

Umarım yardımcı olur.


lisw
(14.01.19)
(18)

Sabit masraflarınız maaşınızın ne kadarına tekabül ediyor?

Yani şöyle, 5000 TL maaşınız olsun, 3000 TL'si kira fatura kredi borcu vs.'ye gidiyorsa, maaşınızın %60'ı sabit masraflara gidiyor demektir, gibi.
Yani şöyle, 5000 TL maaşınız olsun, 3000 TL'si kira fatura kredi borcu vs.'ye gidiyorsa, maaşınızın %60'ı sabit masraflara gidiyor demektir, gibi.
roket adam
(08.01.19)
%12,25


arabayla 15dk
(08.01.19)
%51'i sabit


karjalainen
(08.01.19)
%85


mikahakkinen
(08.01.19)
%11


kablelvuku
(08.01.19)
%7
Yakinda %50'ye cikacak ama.


stavro
(08.01.19)
%22


hicbirfikrimyok
(08.01.19)
%13 sabit


patos64
(08.01.19)
%25


perferil
(08.01.19)
%20.


Aydan aya değişiyor da kabaca ortalama %70-75


pati
(08.01.19)
işsizim, aldığım nefes masraf...


late viper
(08.01.19)
Eşimle birlikte maaşlarımızın %25'i


gmzo
(08.01.19)
%30 civarı.


auroraaurora
(08.01.19)
%30-40 gibi


orpheus
(08.01.19)
%3-4.. kira ödemiyorum.


hocam
(08.01.19)
%70-75 arası


anily
(08.01.19)
%5'den az, kira yok, bu rakam yaklaşık rakam ama bunun içinde mtv, araç sigortası, benzin, bakım vs. gibi masraflar yok.


selam
(08.01.19)
Mutfak masrafı, kira, faturalar, aylık yapılan alış-verişler (giyim vs) yani tüm giderler eşimle gelirimizin %30-35’ ine denk geliyor.


yorgunpanda
(08.01.19)
(6)

Kira zam oranı anlaşması

Selamlar, şimdi kira sözleşmemde benim ne kadar kira ödeyeceğim yazıyor. Diyelim ki 1. seneyi doldurdum, adamla telefonda sözleştim, TÜFE oranında değil de %3 zam yapmaya karar verdi. Tekrar mı sözleşme yapmamız gerekiyor, bu anlaşmayı nasıl resmiye döküyoruz?
Selamlar, şimdi kira sözleşmemde benim ne kadar kira ödeyeceğim yazıyor. Diyelim ki 1. seneyi doldurdum, adamla telefonda sözleştim, TÜFE oranında değil de %3 zam yapmaya karar verdi. Tekrar mı sözleşme yapmamız gerekiyor, bu anlaşmayı nasıl resmiye döküyoruz?
roket adam
(08.01.19)
Siz banka üzerinden parayı yatırdığınız an, (ve ev sahibi de kabul ettiği an) geçerli olur. Tekrar sözleşmeye gerek yok. Zaten, TÜFE, yapılabilecek "EN YÜKSEK" zam oranı. Kİracı olarak, TÜFE kadar zam yapmak zorunda değilsiniz.


PhoenixRising
(08.01.19)
Şundan dolayı sordum: iki gün sonra ev sahibi "kiracı kirayı düşük yatırıyor, ben öyle dememiştim de %20 demiştim" diyebilir mi?


roket adam
(08.01.19)
ilk kiradan sonra ihtar çekmesi lazım bildiğim kadarıyla eksik yatırdın diye.


argent dawn
(08.01.19)
A4 kağıdına ‘her ne kadar şu tarihli kira sözleşmesinin şu maddesinde yıllık zam oranının TÜFE oranında olacağı kararlaştırılmışsa da şu kira döneminde zam oranının TÜFE oranı yerine yıllık %3 olarak uygulanması taraflarca kabul edilmiştir.’ yazın. kiracı-kiralayan imzasını atsın. yeterlidir.


al sana nick it
(08.01.19)
Bir şey yapmanıza gerek yok. İhtar çekmez ise kabul etmiş sayılıyor.


1980
(08.01.19)
@phoenix ev sahibi isterse o oranda zam yapmak zorunda. ama üstüne istese de çıkamaz.


black mamba
(08.01.19)
(12)

Uzun süreli ilişkisi olan ancak evlenmeyen insanlar

23 yaş üstü olup 2 seneyi geçen çiftlerdenseniz sorum size. Neden evlenmiyorsunuz ya da evlenmediniz?
23 yaş üstü olup 2 seneyi geçen çiftlerdenseniz sorum size. Neden evlenmiyorsunuz ya da evlenmediniz?
roket adam
(03.01.19)
Niye evlenelim ki. Evlenince yapılabilecek Her şeyi yapıyoruz .


opitseri
(03.01.19)
Yas 30 iliski 2019 8 yil olacak.

Yanit: Ne gerek var? Zaten birlikte yasiyoruz 5 yildir. Herkes birlikte oldugumuzu da biliyor.


Traveller
(03.01.19)
Benim param yoktu para biriksin diye bekliyordum, ev alcaktim. Sonra iliski yalan oldu.

Evlenilmeyecek adamim sanirim.


acemi
(03.01.19)
Olm ne 23ü la 34 oldum ben. Doğru düzgün birine rast gelemedik bi. Burdan anlatsam otuz altı bölüm dizi olur aq. Siz dua edin anlatmayı sevmiyorum. Kısa cümlelerle yetinmeyi seviyorum.


23 yaş ne ayol liseli misiniz


goodz
(03.01.19)
bazısının maddi şartları ayarlaması, ilişkisinin olgunlaşması, çiftin birbirini tanıması zaman alıyor. mesela (tamam bu kişilerde biraz tırtlık vardı ama) 8 senedir beraber olan iki arkadaş nişan aşamasında büyük bir kavgayla ayrıldı geçenlerde.


zgrydn
(03.01.19)
Uzun iliski evlilik de yoksa sonu ayrılık. Bol şans


monkey
(03.01.19)
@opitseri + 1. çocuk vs gibi bir şey düşünmedikçe evlenmeye gerek yok.


piremses
(04.01.19)
kayınana, kayınbaba, kayınço, düğün masrafları falan kol gibi girip kimyamı değiştirmesin diye..

yalnız bir kadın seversem evlenirim, ama maalesef daha rastlamadım.


redeath
(04.01.19)
monkey+1

çoğunlukla birbirlerini ya yeterince sevmiyor ya da güvenmiyorlar.


SiyamkedisiZorro
(04.01.19)
evlilik fobisi vardı bende. sonra zaten ilişkim bitti.


elma
(04.01.19)
uzun süreli ilişki zaten dert deyip kaçıyorum.


datnet
(04.01.19)
(7)

29 yaşınızı nasıl hatırlarsınız / 29 yaşında nerede olmayı hedefliyorsunuz

Selamlar, soru başlıkta. Birkaç gün önce 29'a bastım. İnsanların 29'da neler yaşadıklarını, 29'un neler getirdiğini, 29'un ne olacağını bekleyip de olmadığını falan merak ediyorum. Haydin rastgele.
Selamlar, soru başlıkta. Birkaç gün önce 29'a bastım. İnsanların 29'da neler yaşadıklarını, 29'un neler getirdiğini, 29'un ne olacağını bekleyip de olmadığını falan merak ediyorum. Haydin rastgele.
roket adam
(03.01.19)
enerjili zamanlarin son yiliydi. Keyifli son yilimi gecirdim diyebilirim.


stavro
(03.01.19)
Çok az kaldı 29'a . Her şey güzel olacak inş.


opitseri
(03.01.19)
Allah belasını versin o yasimin. Hayatımdaki en buyuk krizleri kendime yasattigim bir yas oldugu icin hic hatirlamak istemiyorum. Bir sene gecti uzerinden. 30'um ben.


alfist
(03.01.19)
Amma abarttın 29 yaşını. Öyle geçiyor zaman işte. Sonra hayat senin içinden geçiyor fark etmiyorsun.


Ucuncu istifami vermistim.


acemi
(03.01.19)
dün 29dum, bugün 30 oldum.2 yaşımda da olmak istemediğim yerdem ve ağır bir ölüm atlatmam bunun en büyük sebebi oldu


gadlemler
(03.01.19)
29 benim hayatımın dönüm senelerinden biriydi. O sene expat olarak yurtdışına gittim. Hayatımın deneyimiydi.


SiyamkedisiZorro
(04.01.19)
(4)

Mehmet Erdem kimdir, necidir

Aranızda Mehmet Erdem dinleyen var mı? Tanımam etmem, geçmişini bilmiyorum, yeteneğini bilmiyorum, ancak benim gördüğüm sürekli cover şarkıları inanılmaz tekdüze olarak yorumlayarak medyaya pompalanan bir er kişi olarak öne çıkıyor. Hakim Bey, Hara, vs vs, hiç hoşuma gitmiyor bu herifin yorumları. S
Aranızda Mehmet Erdem dinleyen var mı? Tanımam etmem, geçmişini bilmiyorum, yeteneğini bilmiyorum, ancak benim gördüğüm sürekli cover şarkıları inanılmaz tekdüze olarak yorumlayarak medyaya pompalanan bir er kişi olarak öne çıkıyor. Hakim Bey, Hara, vs vs, hiç hoşuma gitmiyor bu herifin yorumları. Sözlükte övgüyle bahsedilen M Erdem başka Mehmet Erdem mi yoksa benim mi müzik zevkim insanlarla uyuşmuyor? Adam şarkı söylemiyor konuşuyor resmen, ses tonundan şarkı söylemek istemediği ancak mecburen söyletildiği gibi bir mesaj alıyorum o tekdüzelikten. En son Çamur'un Hara adlı şarkısına da çökmüş, ondan dedimdi. Mesela Yaz Dostum da gerçekten bok gibi. Bu adamın kafasına silah dayayıp şarkı mı söyletiyorlar ya bu ne isteksizlik, ne özelliği var bu adamın sesinin. Yutup'ta bin tane ünlenmeyi bekleyen adam var, onlar neden değil de bu abi?
roket adam
(02.09.18)
Leyla ile mecnunun müziklerini yapıyordu kendisi. Bir de bak hem lmde hem de behzat ç de kendisi olarak konuk oyuncu olmuştu. Bence anladın mevzuyu.


kljgslsdkjsd
(02.09.18)
Hakiki "sokaktan gecen adam" sesine sahip bir sarkici, baska bir sey bilmiyorum hakkinda.
Nalbur sesi var adamda.
Atik su borusunu agzina sikistirip borunun icine dogru bir seyler soyluyormus gibi sesi var.
Sarkici olacak en son adam. Allaj belami versin daha guzel sarki soylerim. Evin tapusunu koyup iddaya girerim hem de.


stavro
(02.09.18)
hiç böyle düşünmemiştim ama açıp tekrar dinleyince haklı olduğuna karar verdim.
kim var aga bunların arkasında?


haklısın sana katılıyorum. bana da öyle geliyor. mızmızlanan bir adam gibi sürekli bir rahatsızlığı varmış gibi şarkı söylüyor. ancak diğer bktan popçularda iyidir diye düşündüm. açıp dinlemem kötünün iyisi.


mikahakkinen
(02.09.18)
(2)

Bayramdan önceki cumartesi yol durumu

17'sinde İzmir'e yola çıkmayı düşünüyorum İstanbul'dan. Sizce kötü bir fikir mi yoksa çok çok çok kötü bir fikir mi? Sabahtan falan çıksam trafik yer mi beni yine?
17'sinde İzmir'e yola çıkmayı düşünüyorum İstanbul'dan. Sizce kötü bir fikir mi yoksa çok çok çok kötü bir fikir mi? Sabahtan falan çıksam trafik yer mi beni yine?
roket adam
(09.08.18)
4 sene önce gebzeye 6 saatte gitmiştim.
2 sene önce gebzeye 2 saatte gitmiştim ama dağ tepe yollarını kullanmıştım. TEM ve E5'i kullananlar yine boku yemişti.

Şile yolunu kullanabilirsin.


teritori
(10.08.18)
ben 3-4 bayramdır en yoğun günlerde gidiyorum istanbul dışına ve ne yaparsan yap illa bi trafiğe giriyorsun. 17'si cuma çoğu insanın çalışacağını düşünürsek sabahtan yola çıkman mantıklı olur. cuma akşamüstü itibariyle başlar çılgın trafik, ben de ona kalıcam ne yazık ki.


Bruce
(10.08.18)
(5)

Ayrılık sorusu

Geçtiğimiz günlerde anlaşamadığımız ve mantığıma uymadığı gerekçesiyle bir çılgınlık edip 1.5 senelik ilişkimi bitirdim. 10 gün olacak. Yalnız delirmek üzereyim, gerçekten elim ayağım titriyor. İş yapamıyorum yaşayamıyorum. Başkalarıyla da buluştum ama olmuyor.Acaba bunu ayrılmak için doğru zaman ol
Geçtiğimiz günlerde anlaşamadığımız ve mantığıma uymadığı gerekçesiyle bir çılgınlık edip 1.5 senelik ilişkimi bitirdim. 10 gün olacak. Yalnız delirmek üzereyim, gerçekten elim ayağım titriyor. İş yapamıyorum yaşayamıyorum. Başkalarıyla da buluştum ama olmuyor.

Acaba bunu ayrılmak için doğru zaman olmadığı ve sevginin bitmediği şeklinde yorumlayıp ilişkime geri mi dönmeliyim? Yoksa standart bir ayrılık süreci, hiç kasmaya gerek yok mu. Ayrılınca genelde böyle karşınızdaki insandan nefret edersiniz de rahatlarsınız ya, hiç öyle bir şey olmadı bu sefer, zerre rahatlama, yük kalkması falan yok. Bildiğin bitik durumdayım.
roket adam
(01.08.18)
Bi dene şansını.


dissendium
(01.08.18)
Tükürdüğünü yalayacaksın yani? İyi etmişsin ayrılmakla knk.


datnet
(01.08.18)
Hll spr dvm


piremses
(02.08.18)
On günde başkalarıyla buluşulur mu yahu? Ayrılan siz olsanız da yasınızı tutmanız lazım.


inawen
(02.08.18)
Kafan karisiksa kizi rahat birak.


chitosan
(02.08.18)
(12)

İlişkiye ara vermek

İncir çekirdeiğini doldurmayacak sebeplerden sevdiği halde ayrılık yaşayan ve belli bir süre sonra tekrar kavuşan veya kavuşamayan insanların hikayelerini dinlemeye ihtiyacım var. O sürenin ne kadar olduğunu da bilmek istiyorum. Paylaşır mısınız?
İncir çekirdeiğini doldurmayacak sebeplerden sevdiği halde ayrılık yaşayan ve belli bir süre sonra tekrar kavuşan veya kavuşamayan insanların hikayelerini dinlemeye ihtiyacım var. O sürenin ne kadar olduğunu da bilmek istiyorum. Paylaşır mısınız?
roket adam
(28.07.18)
Ara isteyen kadinsa, o süre diye bir sey olduunu sanmiyorum reis


Ara verelim olayina girersen bence o ilişki zor toparlanir.

En iyisi doğal yollar ile, nasil mi? Tek basina veya arkadasinla tatile falan gideceksin 10 gun, mecbur gorusemiceksin.

Normalde deli gibi ozlemen lazim eğer bu surecte ufak bir gelisme olmazsa bilemiyorum.


imelih
(28.07.18)
ara vermeyin. isterseniz birbiriniz yiyin, dövüşün, kavga edin(şiddet içereninden bahsetmiyorum), paylaşamadığınız her neyse paylaşmaya çalışın ama ara vermeyin. ara vermenin sonu genelde ayrılığa çıkar ve genelde bir taraf çok daha acılı bir ayrılık olur bu. bir taraf diğer taraf olmadan da gayet güzel yapabildiğini fark eder ve bununla birlikte karşıdaki insanı büyük bir sürüncemede bırakır "düşünüyorum, ne hissediyorum bilmiyorum, karar veremiyorum" ayağına. insan olanın yapacağı şey değil.


Bana ara verelim, hislerimizi dinyelim dedi. Ben de, salak, sandım ki bir sure görüşmeyip değerimizi anlayalım ve birbirimizi ozleyelim.

Değilmiş. Ayrılmışız. Bitmiş. Böyle çok mutluymuş.

En son telefon numaramı falan silip sosyal medya hesaplarında da takipcilerden çıkardı.

Bir aydır harap haldeyim. @playing star a katılıyorum, tam olarak böyle oldu bizde de.

Ara vermek diye bir olay yok. Kadınların erkekleri kandırıp, ilişkiden usulce kacmak için söyledikleri bir yalan. Bu karar alındıysa tekrar bir araya gelmek, imkansiz değilse de, çok zor. Kısaca nasip.


biseysorcaktim
(28.07.18)
Niyete bağlı tamamen. Sevgilinin nasıl duygular içinde olduğunu veya karakterini bilemeyiz. Belki ara verelim ayrılalım demek de olabilir ya da seni özlemesi biraz düşüncelerini toparlaması da olabilir. Ben iyi niyetimden2. şıkkı işaretliyorum. Gelişmeleri aktarırsan sevinirim.


lata
(28.07.18)
biri size böyle bir teklifle gelirse anında siktir edin yolunuza bakın.


tughan
(28.07.18)
O sebepler genelde incir cekirdegini dolduruyordur, o yuzden sure sonsuza gidiyor hep.


yaraticinick
(28.07.18)
uzuuun süredir aynı bokun içindeyim, çok yorucu ve iğrenç bir şey. hiç öyle güzel hikayeler duyma gereksinimi hissetmeyin, 10 yıl yaşlandım ben skdfkfkf


nice tnetennba
(28.07.18)
Geçmiş olsun. Bir şekilde kendine gel toparlan önüne bak.
Ara diye bir şey yok.


kisa
(28.07.18)
Ara verelim fikrini atan taraf benim öyle bi sıkıntı var.


roket adam
(30.07.18)
ara vermek bitirmek için yol yapmaktır. ara vermek diye bir şey yok aslında. direk bitirilse daha iyi.


Neill
(01.08.18)
Ara vermeye delfina’nın enteysindeki gibi bakıyorum.
eksisozluk.com
Zamanında bir haftalık ara vermişliğim var benimde, bir haftadan sonra 7 yıl daha devam etti.


aychovsky
(01.08.18)
(2)

Siber güvenlik hakkında sormak istedikleriniz

Arkadaşlar selamlar, bir youtube kanalı hazırlıyoruz da, siber güvenlik konusunda halkın sormak isteyeceği konular neler olabilir? Sormak, öğrenmek istediğiniz şeyler nelerdir mesela? Videoda ne olsa izlersiniz?
Arkadaşlar selamlar, bir youtube kanalı hazırlıyoruz da, siber güvenlik konusunda halkın sormak isteyeceği konular neler olabilir? Sormak, öğrenmek istediğiniz şeyler nelerdir mesela? Videoda ne olsa izlersiniz?
roket adam
(18.07.18)
Yeterki düzenli olsun bi ara YouTube güvenlik tv vardı. Tekrar tekrar izlemişimdir. Ama 3-4 aydır yayın yapmıyorlar. Bence bi göz atın. Başarılar..


demirKamil
(18.07.18)
-Banka sahtecilikleri örnekleri nelerdir, nasıl tongaya düşmemeli.
-Tarayıcıya bulaşan zararlı (malware) örnekleri.
-Tam anonimlik mümkün müdür? Nasıl? Tarayıcı parmak izi ile farklı ip'den de olsa nasıl kişi tespit edilir?
-Crackli program indirmek yahut kullanmak her zaman riskli midir? Ne tarz riskleri vardır? Orijinal olmayan Windows kullanmanın sakıncaları.
-Açık kaynak kodlu yazılım ve işletim sistemi kullanımı siber güvenliği olumlu etkiler mi?
-Ücretsiz antivirüsler yeterince korur mu? Ücretli/Ücretsiz antivirüs tavsiyeleri.
-Man in the middle nedir? Ne ibnelikler yapar? Nasıl altedilebilir?
-Komşum wireless modemimin şifresini kırar mı? wpa, wep, wep2, vb. şifrelemeler nelerdir, farkları, avantajları? MAC filtreleme nedir?
-128-bit SSL dedikleri şey nedir? Gerçekten de kredi kartı bilgilerim güvende midir?
-Keylogger, Ekran kaydı, vb. programlar ne yapar? En çok nerelerden bulaşır?
-Güvenli web gezintisi için hangi tarayıcı eklentilerini tavsiye edersiniz? Ne işlere yararlar?
-Desentralizasyon, adblock, tracker blok nelerdir, faydalı mıdır?
-JavaScript, Java, Adobe Flash, ActiveX vb. otomatik mi olmalıdır yoksa kapatılmalı mı? Neden? Tehlikesi nedir?
-Etik hackerllık nedir? Beyaz hacker var mıdır yoksa beyaz hackerlar aslında gri hacker mıdır?
-Hack için teknik bilgi yeterli midir? Toplum mühendisliği ve davranış psikolojisinin hacke etkisi nedir? Bir parça çikolata karşılığında londra metrosunda insanlar gerçekten şifrelerini paylaşmışlar mıdır?
-Sniffer nedir, ne işe yarar? Ağ güvenliği nedir? Firewall nasıl çalışır?
-Kredi ve Banka kartları nasıl kopyalanır? Temassız ödemenin riskleri nelerdir?
-Telefonumun, laptomun kamerasına dışarıdan ulaşabilirler mi? Laptop lambasının ledini yakmadan görüntü alabilirler mi?
-Akıllı telefonları dinlemek daha mı kolay? Telefon yanımızdayken konuştuğumuz şeylerle ilgili reklam gösteriyor. Nasıl oluyor bu? Aslı var mı?

Bir çırpıda bunları yazabildim. Buldukça eklerim. Ya da eklemem :)

Edit:

Password managerlar güvenli midir yoksa gereksiz mi?
İyi şifre nasıl belirlenir? Parametrik şifre kullanımı nasıldır?
Linux'a gerçekten virüs bulaşmıyor mu? Bulaşmıyorsa nasıl bulaşmıyor?
Kafe, Lokanta, Otel vb. public networklere bağlanmanın sakıncaları var mıdır? Bu tarz ağlara nasıl bağlanmalı, nelere dikkat etmeli?
Dijital imza nedir? Güvenilir midir?
Sertifikalar nelerdir? Güvenilir midirler? Her yeşil kilit gördük mü güvende miyiz?


(4)

Çıldırtan sokak düğünleri

İstanbul Ataşehir yakınlarında yaşıyorum, yaz başladığından beri istisnasız haftanın birkaç günü gündüz 10'dan gece 10'a kadar çok yüksek sesli sokak düğünleri oluyor. Bütün gün kafa siktikleri yetmiyormuş gibi deli gibi de silah atıyorlar. Defalarca 155'i aradım ancak hiç bir şey olmadı. Gelip iki
İstanbul Ataşehir yakınlarında yaşıyorum, yaz başladığından beri istisnasız haftanın birkaç günü gündüz 10'dan gece 10'a kadar çok yüksek sesli sokak düğünleri oluyor. Bütün gün kafa siktikleri yetmiyormuş gibi deli gibi de silah atıyorlar. Defalarca 155'i aradım ancak hiç bir şey olmadı. Gelip iki siren çalıp gidiyorlar. Ne yapmak lazımdır?
roket adam
(06.07.18)
türkiye gibi dandik bir ortadoğu ülkesinde yaşamamak lazımdır.


yapacak hiçbir şey yok :(


pati
(06.07.18)
Sokakta evlenmeyi uygun gören insanlara özel hayatın gizliliği evinde huzur bulma gibi konuları nasıl anlatacaksın ki?


Traveller
(06.07.18)
Iyi yine orda 10a kadarmis, Izmirde Romanlarin dugunleri varos bi sekilde 12ye kadar suruyor. Polis bezdi artik dugun dagitmaktan, artik ugrasmiyorlar.


superfluid
(06.07.18)
(3)

Zincirli aktüatör neden bu kadar pahalı?

Tam olarak bu tarz bir pencere için bu tarz bir proje yapmak istiyorum:https://www.youtube.com/watch?v=VmCKIwIADaYBunun adı chain actuator imiş. baktığım kadarıyla basit bir mekanizma fakat 500 liradan aşağı yok. Neden böyle, ne özelliği var bu parçanın da bu kadar pahalı?
Tam olarak bu tarz bir pencere için bu tarz bir proje yapmak istiyorum:

www.youtube.com

Bunun adı chain actuator imiş. baktığım kadarıyla basit bir mekanizma fakat 500 liradan aşağı yok. Neden böyle, ne özelliği var bu parçanın da bu kadar pahalı?
roket adam
(21.06.18)
kendin yap madem.

malzemeler belli.

1 tane aluminyum kutu yapacaksın 2-3mm saçtan olur, atımış düpont parçalarından olur. bunun dışında bi matkap bi kaç köşebent parçası ile montaj olayını ayarlarsın.

piyasada değişik ölçülerde zincir dişli ve elektrik motoru var. bunları temin edeceksin.

bunun dışında pimapencilerden 2 tane cam pistonu alacaksın tarif edip(dikkat edersen yaylı olarak kendisi açılıyor pencere)

limit switch vardır muhtemelen açılıp kapandığında motoru zorlamasın stop etsin diye. limit swtich diyorum ama milyon tane çeşidi var manyetiklerine kadar.

geriye de işte elektrik hattı bağlantısı kalır.

zor mu? değil. servo falan bilmem ama ben, kalkıp bilgisayardan online olarak açtıracağım falan dersen.

redüktör varmıdır bilmiyorum, belki de servo kullanmışlardır aceminin dediği gibi.


killerbee
(21.06.18)
500 TL ye bunu yaptirabiliyorsaniz fiyatı iyi bence


kisa
(21.06.18)
O kadar paraya gerek yok, şöyle bir şeyler ile de çözebilirsin;

tr.aliexpress.com


John Bloor
(22.06.18)
(3)

Galeriden sıfır araba almak

2018 modeli 16-170 bin civarında olan ve siparişle getirilen bir aracın 2017 modeli 130 bin civarına satılıyor galeride ve sıfır olduğu, Doğuş garantili olduğu söyleniyor. Böyle bi yerden araç alınır mı? Alınırsa nasıl bir sıkıntı yaşanabilir maksimum?
2018 modeli 16-170 bin civarında olan ve siparişle getirilen bir aracın 2017 modeli 130 bin civarına satılıyor galeride ve sıfır olduğu, Doğuş garantili olduğu söyleniyor. Böyle bi yerden araç alınır mı? Alınırsa nasıl bir sıkıntı yaşanabilir maksimum?
roket adam
(07.04.18)
eski model elde kaldığı için ucuza veriyorlar. bir sıkıntı olmaz tabiki


oscar
(07.04.18)
1 Yılda 30-40 bin fark etmez, ya doğuş çıkışlı değil ithalattır, ya da kullanılmamış 2. eldir. Yani araç birine satılmıştır, ruhsatı plakası çıkmıştır ama bir iki gün sonra iade vs bişey olmuştur.

Ama bunu gizleyemezler, belli olur. Ha yok siz bize vekalet verin biz bütün işlemleri ücretsiz sizin için yapacağız derlerse, sizden aldıkları vekalet ile npterde satışını yapıp yeni ruhsatı çıkarır verirler.


John Bloor
(07.04.18)
genellikle filo olarak satılan araçlar galeriye düşer. Otomobil şirketlerinin satış hedefleri var biliyorsunuz, bir filo şirketi gidiyor bana 50 araba ver ama %25 indirim ver diyor, otomobil şirketi hedefinden dolayı kabul ediyor daha sonra filo şirketi de bunu galerilere %15 indirimli satıyor galeriler de son müşteriye %5 indirimli sunuyorlar. Rakamları farazi söyledim ama genelde işleyiş bu. Otomotiv sektöründen gelen birisi olarak ssöylüyorum :)


mysql34
(07.04.18)
(5)

Üç araçtan hangisi

Bir önceki aracım: 2016 A3 Sedan 1.6 TDI idi ve inanılmaz memnundum, oradan hareketle üçünden birine geçmem lazım:Golf 1.4 125bg highline: 135000 TL (0-100'- 9 küsür sn)Seat Leon Excellence 1.4 150bg full: 126500 TL (0-100'ü 8 küsür sn) (Golf'ten eksiği virtual cockpit)Audi A3 Sportback 1.0 110bg: 1
Bir önceki aracım: 2016 A3 Sedan 1.6 TDI idi ve inanılmaz memnundum, oradan hareketle üçünden birine geçmem lazım:

Golf 1.4 125bg highline: 135000 TL (0-100'- 9 küsür sn)

Seat Leon Excellence 1.4 150bg full: 126500 TL (0-100'ü 8 küsür sn) (Golf'ten eksiği virtual cockpit)

Audi A3 Sportback 1.0 110bg: 125.500 TL (Eksikleri: virtual cockpit yok, sunroof yok, 16 jant, farların LED değil Xenon olması, arka farların halojen olması, koltukların daha basit olması, 0-100'ü 10 sn vs)

Özellikle sonuncuyu kullananlar varsa yorumları çok merak ediyorum.
roket adam
(06.04.18)
A3 1.6tdi kullaniyorum 2014 model. Dizelden 1.0 seni tatmin etmez bence ic kalite olarak yeni golfleri begeniyorum. Leonda trim sesleri geliyor 25 binden sonra degmez o para aslinda hic birine degmez de. Benim dusuncem 3'u arasinda golf


audi 1.0’ın tek dezavantajı 110 bg olması.
zamanında vw, mercedes ve şu an audi kullanan biri olarak yine de audi’den şaşma derim.


cedex
(06.04.18)
Trim sesi hassasiyetiniz yoksa leon’un performansı tatmin edecektir. Yoksa benim gibi 6 ayda bir servise götürüp kapı içlerine izolasyon yaptırmak zorunda kalırsınız


kompisko
(06.04.18)
şu şartlarda audi a3den sonra performans olarak sana en yakını tabiki golf.


mikahakkinen
(06.04.18)
golf tabiisi.


(7)

Araç tavsiyesi v231

En son aracım 2016 model A3 Sedan idi, inanılmaz memnundum lakin şirket politikası değişti artık para vermeye karar verdiler.100-130 bin bandında En fazla 2016 model - otomatik vites20-30 bin kilometrede, Performanslı ve konforluA3'ü aratmayacakÇok hızlı ikinci el piyasası olacakBir otomobil arıyoru
En son aracım 2016 model A3 Sedan idi, inanılmaz memnundum lakin şirket politikası değişti artık para vermeye karar verdiler.

100-130 bin bandında
En fazla 2016 model - otomatik vites
20-30 bin kilometrede,
Performanslı ve konforlu
A3'ü aratmayacak
Çok hızlı ikinci el piyasası olacak

Bir otomobil arıyorum. Şu ana kadar CLA, A180, 1.16 denedim, Mercedes'ler çok konforsuzdu mesela. Ne önerirsiniz? Bu arada az yakması gibi bir kaygım yok benzini şirket verecek dolayısıyla benzinli olabilir.
roket adam
(02.04.18)
BMW 3.20i


nodrama
(02.04.18)
320i ed


yavru tosun
(02.04.18)
320ied :)


Bmw tabii kii 320 :)


photo85
(02.04.18)
V40 cross country


e abi o paraya a3 var, alsana. niye yerine araba arıyorsun? hem zaman içinde sen karlı çıkarsın...


babilbaligi
(03.04.18)
o banda bmw 320i yada boş style paket c180


mikahakkinen
(03.04.18)
(2)

En ucuz telefonsuz taahhütsüz ev interneti

Sorum başlıkta. Bilen var mı?
Sorum başlıkta. Bilen var mı?
roket adam
(02.02.18)
Netspeed’den bahsediyordu bir arkadaşım. Daha bu akşam muhabbeti geçti. Ona bi bakmakta fayda var.


lazor
(02.02.18)
taahhütsüz ucuza bulmak zor. en uygunu turk.net

netspeed gibi firmalar yeni yeni çıkmaya başladı ama onların da hizmet verdiği iller sınırlı.


mr.goodcat
(03.02.18)
(2)

Çok kısa Almanca çevirti sorusu

Bir arkadaşımın vize başvuru reddine karşı itiraz dilekçesi yazıyorum da, şurada tıkandım, ne diyelim?SONUÇ VE İSTEK: Yukarıda arz ettiğim üzere turistik amaçlı seyahat planımı gerçekleştirmek üzere talep etmiş olduğum Schengen vizesi başvurumuz için verilen RED KARARININ KALDIRILARAK YASAL HAKKIM O
Bir arkadaşımın vize başvuru reddine karşı itiraz dilekçesi yazıyorum da, şurada tıkandım, ne diyelim?

SONUÇ VE İSTEK: Yukarıda arz ettiğim üzere turistik amaçlı seyahat planımı gerçekleştirmek üzere talep etmiş olduğum Schengen vizesi başvurumuz için verilen RED KARARININ KALDIRILARAK YASAL HAKKIM OLAN VİZENİN TARAFIMA VERİLMESİNİ talep ederim.

Komiklik olsun diye yazayım, ancak şunu diyebildim: Mit diesem Informationen und die angehängte Dokumenten, bitte überprüfen Sie mein Visumantrag nocheinmal.
roket adam
(20.01.18)
Umarım verirler vizeyi ama yasal hakkım demek bence mantıklı olmamış, yasal hakkı olsa zaten vize alması gerekmezdi, vizeyi de istemezlerse saçın sarı der vermezler.


"Ich erbitte Sie meinen Visumantrag mit den neu übermittelten, zusätzlichen Dokumenten bis zu meiner Reise noch einmal zu prüfen"

diyebilirsiniz bence, motamot bir ceviri yapmadim.

Bu arada ben sizin yaptiginiz ceviriden dolayi yeni belge eklediginizi dusundum. Eger oyle degilse, "Ich erbitte Sie meinen Visumantrag bis zu meiner Reise noch einmal zu prüfen" diyebilirsiniz gibi.


yuzır
(20.01.18)
(1)

64 GB iPhone 6s ekranı kırık, ne kadar eder?

Soru başlıkta. Tek sıkıntısı ekranın çatlak olması, şu an çalışıyor ama.
Soru başlıkta. Tek sıkıntısı ekranın çatlak olması, şu an çalışıyor ama.
roket adam
(16.01.18)
1300-1400 Max


lana del rey
(16.01.18)
(3)

Kredi kartı borcunu son ödeme tarihi olan günde ödeyince faiz işler mi?

Yani son ödeme tarihim 9'uysa, 9'unda mesai bitişi öncesinde ödemiş olursam, faiz ödüyor muyum yine?
Yani son ödeme tarihim 9'uysa, 9'unda mesai bitişi öncesinde ödemiş olursam, faiz ödüyor muyum yine?
roket adam
(08.01.18)
23:59da ödesen bile işlemez.


cakabo
(08.01.18)
çoğu banka ertesi gün ödediğinde de işletmiyor.


jamswety
(08.01.18)
hayır ödemezsiniz.


kibritsuyu
(08.01.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.