Giriş
(12)

film izlemek abartılmıyor mu?

godfather ve fight club gibi kült filmleri hariç tutuyorum. bazı nostaljik filmler de hosuma gidiyor. ama onun dısında film izlemekten pek keyif almıyorum. en iyi aksiyon filmi veya en iyi oyuncuların oynadıgı filmler bile anlamsız geliyor cogu zaman. korku filmleri zaten aptalca. romantik komediler
godfather ve fight club gibi kült filmleri hariç tutuyorum. bazı nostaljik filmler de hosuma gidiyor. ama onun dısında film izlemekten pek keyif almıyorum.

en iyi aksiyon filmi veya en iyi oyuncuların oynadıgı filmler bile anlamsız geliyor cogu zaman. korku filmleri zaten aptalca. romantik komediler de sıradan. iyi filmler bile sadece vakit gecirmelik izlenir diye hissettiriyor. kitap okumak gibi bir film izleyip de inanılmaz etkilendigimi hatırlamıyorum, hatta bir sure sonra hangi filmi bile izledigimi unutuyorum. o zaman da niye film izliyoruz sorusu aklıma geliyor. neyse iyi felsefe yaptım. =)

sizin fikriniz nedir?
s0phiesw0rld
(16.06.19)
Ben de sadece kulak dolgunluğu olması açısından yabancı dilde izliyorum. Bu amacım olmasa asla izlemem.


Tequciqalpa13
(16.06.19)
şeyma subaşı okuyup edebiyat sıkıcı demekten bir farkını göremedim bu duyurunun ve altındaki yanıtların.

stand-up falan yapsanıza siz. bayağı komik insanlarsınız.


bohr atom modeli
(16.06.19)
abartılmıyor. bu tamamen bir hobi. her hobi gibi bazı insanların daha fazla ilgisini çekiyor, bazılarını da sarmıyor. ben mesela çok film izlerim, yakın arkadaşlarımdan biri çok kitap okur, diğer yakın arkadaşım çok belgesel izler. üçümüz de kitap, belgesel, film tüketiyoruz ama bunu sevme eşiğimiz farklı dozajlarda. ben albert camus okuyorum, kitap okuyan arkadaşım alternatif tüm fransız yazarların kitaplarını okumuştur. yakın arkadaşım cannes’dan altın palmiye kazanan filmi izler, ben o yıl cannes’da, yan bölümlerin öne çıkan tüm alternatif filmleri izlerim. dediğimi gibi sevme eşiği tamamen. yayınlanan tüm hit albümleri dinleyen, oyun oynayanlar, nba, futbol takip eden çok insan var. onların da film izlemek yerine tercih ettiği aktivite bunlar. senin için film izlemek öylesine bir hobi. belki daha çok önemsediğin bir şey vardır.


steve rogers
(16.06.19)
steverogers'ın da dediği gibi bu bir hobi. nasıl herkes pul koleksiyonu yapmaktan zevk almıyorsa herkes film izlemekten zevk alıcak diye bir şey de yok. tabii film işi biraz daha farklı herkesin sevebileceği filmler elbet vardır ama bunu hobi seviyesine çıkarıcak kadar sevmek de herkeste olan bir özellik değil, sizde de öyle değilmiş işte.


Sacma sapan romantik komedi ya da teen slasher izlersen zevk alamazsin tabi.. Iyi filmlerden(?) senin etkilenmemen, baskalarinin da etkilenmeyecegi anlamina gelmiyor; muhtemelen alt yapinin saglam olmadiginin gostergesi.

El cevap: Abartilmiyor.


twq
(16.06.19)
doğru düzgün film izlememişsin hayatında.


nasıl niteliksiz kitaplar varsa niteliksiz filmler de var, bunun dışında
medyumun ne olduğu da pek önemli değil, önemli olan onunla zaman geçiren kişinin bakış açısı ve nasıl bir okuyucu/izleyici olduğu
bu bakış açınızla zaten izlediğiniz bütün filmler zaman kaybı gibi gelecektir

bakış açısı o kadar önemli ki bayağı bir romantik komediden bile çıkaracak bir ders bulmak mümkün

zaman geçirmek isteyen kişi bunlarla sadece zaman geçirebilir, isteyen filmleri arka planda bir ses olarak, bir başka kişi de kitapları olay örgüsünden ibaret görebilir, hatta isteyen herhangi bir filmden, kitaptan, resimden etkilenip hayat tarzı değişikliğine gidebilir, bunlarda zor olan bir yan yok

zor olan o şeyin kalbini söküp çıkarabilmekte, bunun için de bir araştırmacı edasıyla o eseri incelemek gerekiyor

soruya cevabım da şöyle, ikisi de tamamen farklı alanlar, biri kelimeleri hitap yolu olarak kullanırken diğeri renkleri, şekilleri manipule ediyor
tiyatro ile resim sanatını kıyaslıyor musunuz?

not: kült film iyi film demek değildir


Coyote
(16.06.19)
bu kisisel bir bakis acisi.

film izlemek balik tutmak, yürümek, gezmek gibi bir eglence. seven sever, sevmeyen sevmez.

abartildigini düsünmüyorum cünkü apayri bir sanat. ben son 1 senedir teorisi ile ilgileniyorum bu isin, inanilmaz bir dünya. mesela duygunun karsi tarafa gecirilmesi icin yapilan trickler var, karsilikli durumlarda sag ya da sol omuz üzerinden cekim güclü biri, kafa arkasi cekim objektif bir konusma gibi etki yaratiyor. müzik bambaska bir etki bu konuda.

kisaca bunun üzerinden okuma yapabiliyorsaniz apayri bir zevk haline geliyor.

film secimleri cok önemli, iyi film seyretmek cok büyük bir lezzet.

mesela hic seyretmemis olsamda bilmeden tekrar izleyebilsem diyorum bazen the prestige, the dark knight, interstellar, cloverfield lane, signs, inglorious basterds gibi filmleri.


iyi filmler izledim arkadaşlar, zaten imdb puanı yuksek olan filmleri izliyorum sadece. ama fark ettigim sey filmlerin cogunun balon oldugu ve izlendikten sonra unutulup gittigi. bir de sinemaya o kadar para vermeye degmez sevgiliyle gidilmiyorsa sayet. bedava izleniyorsa da vakit gecirmelik izlenir. herhalde asıl sorun filmin kitap gibi insanın hayal gucunu calıstırmaması.

tabii dediginiz gibi film izlemek de zevk meselesi, o yuzden fikrinizi sordum soruda.


s0phiesw0rld
(16.06.19)
İnsanlar genel olarak kendi ilgi alanlarını abartmayı seviyorlar buna ben dahil.Onun için abartıldığını düşünüyor olabilirsin.Ben de gezmenin çok abartıldığını düşünüyorum mesela.


imumax
(16.06.19)
@steve+1
Olay tamamen hobilerle alakalı. Ben kendi adıma pek film izleyen biri değilim çünkü beni sıkıyor çoğu film ancak hobisi film izlemek olan insanların hoşuna gidiyordur doğal olarak izlemek. Neyi izlediğin de önemli olabiliyor aslında çünkü çok fazla film var. Genelde hep popüler olanlar izleniyor.

Bunun dışında aslında nasıl izlediğin de önemli. Misal bizler hep hikayeye ve sonlara odaklanıp izlemeye alışmışız. Eğer hikaye akıyorsa ve son da iyiyse film çok güzel geliyor bize ancak diğer taraftan millet sahne sahne bile izliyor. Yani senin sıradan bir diyalog dediğin sahneyi bazıları gerek yönetmen hakkında bilgisi gerek sinema hakkında bilgisi sayesinde çok farklı yorumlayabiliyor. Hal böyle olunca adamın aldığı zevk senden ve benden çok daha fazla oluyor.


Bir kere soruyu sorus seklin problemli benim gibi film izlemeyi degersiz goren var mi diye sormak yerine insanlarin hobilerine balon demek ofansif. Ben de mesela roman okunulan zamanda 3-4 iyi film izlemenin daha ufuk açıcı olduğunu dusunuyorum. Ama roman okumak balondur demem.


pofudukayi
(16.06.19)
(6)

dolandırıldım mı, garantisi erken başlayan ürünün garantisi ne zaman biter?

ısmarladığım telefon bugün elime ulaştı, ancak websitesinde seri numarasından aratınca 2020 nisan'ında garantisinin bittiğini görüyorum. satıcıya durumu bildirdim, dedi ki ürünün garantisi fatura tarihinden itibaren 2 senedir ve websitesinde yazan tahmini bitiş tarihidir. doğru mu diyor yoksa doland
ısmarladığım telefon bugün elime ulaştı, ancak websitesinde seri numarasından aratınca 2020 nisan'ında garantisinin bittiğini görüyorum. satıcıya durumu bildirdim, dedi ki ürünün garantisi fatura tarihinden itibaren 2 senedir ve websitesinde yazan tahmini bitiş tarihidir.

doğru mu diyor yoksa dolandırıldım mı? teşekkürler
s0phiesw0rld
(23.05.19)
Marka ne?
Nerden aldiniz?
Nerden sorgulattiniz?


brkylmz
(23.05.19)
marka asus, gittigidiyor'dan, şu adresten sorgulattım:

rma.asus-europe.eu


s0phiesw0rld
(23.05.19)
Faturadaki tarihten itibaren sayacaksin


mariposa
(23.05.19)
benim asus laptop'ta da öyleydi.


Web sitesi asus'un ise asus'a mail atın. Faturayı ürünün seri numarasını da gösterecek biçimde taratıp gönderin. Sitedeki bilgi düzeltilir.

fatura tarihi +2 sene yorumuna katılıyorum.

Bende de benzer durum iphone için vardı. Garanti durumu görünmüyordu sistemde. İletişime geçtim. Düzelttiler.


himmet dayi
(23.05.19)
garantiye ihtiyacın olma olasılıgı yüzde 3-4 gibi. o yüzden takma kafana.


Techsavvy
(23.05.19)
(1)

samsung galaxy j7 veya j8'de navigasyon nasıl?

telefonda pusula olmadıgı soylenmis ama gps var. bu durumda google maps aplikasyonu nasıl etkileniyor, bizi okla yukarı git, saga git vs diye yonlendirmiyor mu?
telefonda pusula olmadıgı soylenmis ama gps var. bu durumda google maps aplikasyonu nasıl etkileniyor, bizi okla yukarı git, saga git vs diye yonlendirmiyor mu?
s0phiesw0rld
(19.05.19)
bk gibi. hareket halinde değilsen veya yavaş gidiyorsan özellikle ara sokaklara girmişsen ve gps sinyali kesildiyse nereye gideceğini bilemiyorsun


kimlanbu
(19.05.19)
(1)

avrupa'da master secimi ve sonrasında is bulma...

lisans bolumu cevre muhendisligi arkadaslar. yas 30 ve is tecrubesi yok. populer bir bolum degil ve is ilanlarına bakınca almanya'da cok is goremedim cevre muh ile ilgili. zaten olanlar da akıcı almanca istiyor. 1- litvanya gibi baltık ulkeleri daha ucuz oldugundan master icin alternatif olabilir. a
lisans bolumu cevre muhendisligi arkadaslar. yas 30 ve is tecrubesi yok. populer bir bolum degil ve is ilanlarına bakınca almanya'da cok is goremedim cevre muh ile ilgili. zaten olanlar da akıcı almanca istiyor.

1- litvanya gibi baltık ulkeleri daha ucuz oldugundan master icin alternatif olabilir. almanya universitelerinin prestijinden dolayı almanya'da master yapmak icin ekstra ucret vermeye deger mi sizce? almanya mezuniyet sonrası 1 sene is bulmak icin hak tanıyor, zannedersem bu litvanya'da yok, değil mi?

2- almanya'da 2 sene kalınca is icin yeterli almanca ogrenilebilir mi?

3- masterı kimya muhendisligi, kimya veya gıda muhendisligi ustune yapsam daha mı mantıklı olur is imkanı acısından?

4- almanya'da master yaptım diyelim, almanya'nın bana is bulmak icin imkan tanıdıgı 1 sene icinde is bulamazsam neyime yarar master, sonucta o kadar para harcamıs olacagım? almanya master derecesi sonrası atıyorum kanada'da sıfır is tecrubesi ile is bulma ihtimalim, turkiye'de master yapmıs birine gore daha mı fazla olur almanya'nın prestiji acısından?

hepsini cevaplamak zorunda degilsiniz arkadaslar, tesekkurler
s0phiesw0rld
(17.05.19)
Zerre alakam yok ama ikincisi icin cevap vereyim;
Ilk is gorusmemde esim cevirip bana notlarimdan hangisini cevap olarak soylemem gerektigini soyluyordu. Aradan 1.5 sene gecti, is hayatim fransizca konusma ile geciyor, resmi kurumlari arayip konusabiliyorum vs. Akici ve super denemez ama hayatimi geçiriyorum, is hayatimi da surduruyorum.
Bu size bagli, ben cok fazla calismadim fransizca hele is hayatiyla akisina biraktim ama siz kurstu vsydi kasarsaniz 2 sene yasayarak ogrenmek icin guzel zaman.


logisticsmanager
(17.05.19)
(6)

kiralık kasaya konan dövize el konabilir mi?

yoksa kiralık kasaya konan paraya/mala devlet hiçbir türlü karışamaz mı?edit: sagolun cevaplar icin. peki kiralık kasanın dokunulmazlığı mevduat hesabından daha mı fazladır?edit2: fark yok o zaman aralarında. teşekkürler
yoksa kiralık kasaya konan paraya/mala devlet hiçbir türlü karışamaz mı?

edit: sagolun cevaplar icin. peki kiralık kasanın dokunulmazlığı mevduat hesabından daha mı fazladır?

edit2: fark yok o zaman aralarında. teşekkürler
s0phiesw0rld
(15.05.19)
bu soruyu sorma sebebin sanırım son dönemlerde bankalardaki döviz hesaplarının güvenliği ile ilgili soru işaretleri

O soru işaretlerini abartı buluyorum. Ayrıca mevduattaki paraya el koyan devlet, kasaya da tabi el koyar. Hatta isterse herhangi bir gerekçe öne sürerek evine girip evindeki kasana da el koyar.

Bu korkunun bir sonu yok ki


dafuq
(15.05.19)
kiralık kasalar normalde dokunulmazdır. eğer oraya el koyarlarsa zaten düşüneceğin en son şeylerden biri oradaki dövizin olur merak etme


re noreno
(15.05.19)
devlet isterse bankaya çöküyor, kasa eminim bayağı bir dokunulmazdır.


Efoody
(15.05.19)
teoride devletin yapamayacağı şey yok.
mesela fetöcülerin banka hesaplarına ve kasalarına el konulmuş önceden
(www.memurhaber.com)

pratikte binlerce kasayı açıp içindekilerin değer tespitini yapıp el koymak biraz uzun sürebilir.
belki de kasaları açıp sadece nakit para ve altınlara da el koyabilirler.

* düşündüm de bu kasa işi zor. onun yerine devlet sabit döviz kuruna geçer.
dövizi canının istediği değerden bozar. sen de gizli gizli karaborsadan alım satım yapmaya çalışırsın.


prizmatik
(15.05.19)
seferberlik topyekün bir hal yok en azından şimdilik.olursa her şey olabilir.


natallica
(15.05.19)
şöyle daha açıklayıcı bir örnekle anlatayım o zaman.

bank asyanın kiralık kasaları en ucuzu olduğu için orada kasam vardı. sonrasını biliyorsunuz el koyma falan. bütün hesaplara vb el koyup bekleten bddk; kasa sahiplerine gelmeleri gereken günleri belirtti. belirttiği günde gittik ve noter huzurunda kamera kaydı altında kasadan çıkanlar sayılarak teslim edildi. kasalar, bankaların ve bankacılığın en mahrem yerleridir; eğer kasada çalıntı 150 milyonluk elmas vb sakladığınız yönünde kesin deliller yok ise kimse kasaya bir şey yapmaz.

Dikkat edin ama, yapamaz demiyorum yapmaz; yaparsa zaten en son derdinin o dövizler olur ifadesini tekrarlıyorum.


re noreno
(15.05.19)
(4)

ötv indirimlerinin kalkması telefonlara ne zaman yansır?

çoktan yansıdı mı yoksa?
çoktan yansıdı mı yoksa?
s0phiesw0rld
(01.05.19)
ötv indirimi yoktu, tüm telefonlar için %25 olan ötv bazı telefonlar için %40 bazıları için %50'ye çıktı. hepsiburada yansıtmak için stok yok yazdı çoğu telefonuna, yansımıştır muhtemelen.


signore
(01.05.19)
daha net olayım:

aşağıdaki telefonlar dün daha mı ucuzdu, ya da hala aynı mı?

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com

www.hepsiburada.com


s0phiesw0rld
(01.05.19)
gönderdiğin linktekiler alt orta segment,
ortalama 150 ila 300 TL arası zam geldi


technicalte
(01.05.19)
teşekkürler, almak için acele etmeye gerek yok o zaman.


s0phiesw0rld
(01.05.19)
(3)

1000-1500 lira bandında cep telefonu tavsiyesi

merhaba arkadaşlar, biraz geç kaldım, ötv indirimi bitmiş gördüğüm kadarıyla. hangi modeli tavsiye edersiniz? huawei tavsiye eder misiniz yoksa hiç bulaşma mı dersiniz, samsung mu bakayım? teşekkürler
merhaba arkadaşlar, biraz geç kaldım, ötv indirimi bitmiş gördüğüm kadarıyla. hangi modeli tavsiye edersiniz? huawei tavsiye eder misiniz yoksa hiç bulaşma mı dersiniz, samsung mu bakayım? teşekkürler
s0phiesw0rld
(01.05.19)
1000-1500tl bütçe ülkemiz kurlari ve enflasyon sebebiyle düşük bir bütçe ne yazık ki. Tavsiyem 4gb ramli bir makine almanız. Son çıkan samsung m20 güzel makine 1500lere bulursun. Butceni 1600 1700lere cikarabilirsen xiaomi mi8lite-redmi note 7 bakabikirsin.


Honor 10 lite veya Huawei p smart 2019. yalnız bu fiyat bandında huawei olan ithalatçı garantili. p smart daha iyi. honor da huawei'nin yan markası.

bu telefonları soylememin bir nedeni de bu telefonlarda nfc var. mesela ben istanbulkart'a nfc sayesinde yükleme yapıyorum, pratik oluyor. nfc artık önemli bir özellik. bu fiyat bandında zor bulunur.


Neill
(01.05.19)
moto z vardı bende. modası geçti o telefonun ve kronik pil problemi var. estetik açıdan güzel telefondu ama.

android one'lı xiaomi mi a2 lite olabilir. ilk mesajdaki arkadaşın dediği gibi bütçeyi bir tık artırabilirsen redmi note 7 ve mi 8 lite da olabilir.

acele et birkaç güne zamlanır bunlar hemen.


efreet sultan
(01.05.19)
(1)

wordpress ve dijital marketing bilgimi nasıl kullanabilirim?

udemy ve lynda üstünden birer kurs almıştım her 2 konuyla ilgili. az buçuk front-end'de biliyorum ama kariyer.net'te bilgisayar mühendisliği diplomam olmamasından olsa gerek tecrübesiz ilanlarda bile iş başvurularıma dönüş olmadı. dolayısıyla öğrendiklerimi nasıl kullanabilirim, boşuna mı öğrenmiş o
udemy ve lynda üstünden birer kurs almıştım her 2 konuyla ilgili. az buçuk front-end'de biliyorum ama kariyer.net'te bilgisayar mühendisliği diplomam olmamasından olsa gerek tecrübesiz ilanlarda bile iş başvurularıma dönüş olmadı. dolayısıyla öğrendiklerimi nasıl kullanabilirim, boşuna mı öğrenmiş oldum?

acaba ilginç olduğunu düşündüğüm bir konu için websitesi falan mı yapsam diyorum, en azından referans olur iş başvurularında. yoksa değmez mi?
s0phiesw0rld
(14.04.19)
r10.net


(1)

wordpress temalarının tam anlamıyla bedava olduğunu nasıl anlarım?

gördüğüm kadarıyla çoğu temayı yükleyebiliyoruz ama bedava olunca kısıtlamalar oluyor ve widgetlar, akordeon menü vs çalışmıyor. varsa hem bedava olan hem de kısıtı olmayan "twenty sixteen" teması gibi temaları nasıl bulabilirim?teşekkürler
gördüğüm kadarıyla çoğu temayı yükleyebiliyoruz ama bedava olunca kısıtlamalar oluyor ve widgetlar, akordeon menü vs çalışmıyor.

varsa hem bedava olan hem de kısıtı olmayan "twenty sixteen" teması gibi temaları nasıl bulabilirim?

teşekkürler
s0phiesw0rld
(10.04.19)
Temalar bölümünde arama kısmı var. Orda örnekler bulabilirsin


xxfastboy
(11.04.19)
(7)

Acıbadem Hastanesi tomografi, ekg ve röntgen ücreti nedir?

özel sağlık sigortam özel hastanede olacağım ameliyatı kapsıyor ama filmleri kapsamıyor galiba. eğer kapsamıyorsa burun tomografisi, akciğer röntgeni, ekg gibi işlemler acıbadem hastanesinde ne kadara mal olur? ya da ameliyat öncesinde bu işlemlerin ücreti ne kadar olur diye sormak için gidebilir mi
özel sağlık sigortam özel hastanede olacağım ameliyatı kapsıyor ama filmleri kapsamıyor galiba. eğer kapsamıyorsa burun tomografisi, akciğer röntgeni, ekg gibi işlemler acıbadem hastanesinde ne kadara mal olur?

ya da ameliyat öncesinde bu işlemlerin ücreti ne kadar olur diye sormak için gidebilir miyim hastaneye? sürpriz bir rakamla karşılaşmak istemiyorum da.

teşekkürler
s0phiesw0rld
(06.04.19)
Gidip sorabilirsiniz. Özel sigirtanizi da söylerseniz fiyatı ona göre verirler. Bunlari doktorun isteği ile başka yerde de yaptırabilirsiniz


kisa
(06.04.19)
Bem acıbadem sigortalı olmama ragmen tomografiye 400 küsür tl verdim geçen ay. Tam emçn olmamakla birlikte poliçem %70 karşılıyordu.


mahone
(06.04.19)
Mutlaka pazarlik yapin.


brkylmz
(06.04.19)
istanbul'daysanız işiniz zor ancak başka bir şehirdeyseniz istenilen tetkikler yatarak tedavi olarak gösterilebilir ameliyat ile birlikte, böylece hepsi karşılanmış olur (yatarak tedaviyi %100 karşılayan bir sigortanız olduğunu varsaydım)

istanbul'dakiler sizden para koparabilmek için kattiyen böyle bir şey yapmıyor.


taurina
(06.04.19)
Bildiğim iki çeşit fiyatları var.
Özel Sigorta vasıtasıyla gelenlere, ve sigortasız gelenlere ayrı fiyat oluyor. Yani sormanız lazım, telefonla bilgi verirler. Yalnız fiyatlar astronomik uyarayım.


prizmatik
(06.04.19)
Telefon ile bilgi +1
Geçtiğimiz sene emekli babam için tomografi için 400tl muayene için (prof.)240tl ödedim.
Bizden sonraki yabancı(arap) hastadan tomografi için 600€ civarı para talep ettiler.


lemon cake
(06.04.19)
Ayrıca ameliyat gerektiren bir durum söz konusu ise,
emin olmamakla birlikte, bir gün bile yatış yapılırsa fark talep edilmez, diye düşünüyorum.


lemon cake
(06.04.19)
(4)

tırnak mantarı ilacı kullanmaya değer mi?

terbisil/terminus gibi ilaçların ciddi yan etkilerinin olduğu söyleniyor ve tırnak mantarı iyileşse bile sonradan tekrarlayabiliyormuş. doktor reçete etti, ama acaba hiç başlamasam mı? bir de kalp veya böbrek sorunu çıkarmak istemiyorum.
terbisil/terminus gibi ilaçların ciddi yan etkilerinin olduğu söyleniyor ve tırnak mantarı iyileşse bile sonradan tekrarlayabiliyormuş. doktor reçete etti, ama acaba hiç başlamasam mı? bir de kalp veya böbrek sorunu çıkarmak istemiyorum.
s0phiesw0rld
(30.03.19)
doktor tavsiye mi etti? yoksa reçete mi etti, yani tedavi mi uygulayacak?
tablet olarak alınan tırnak mantarı ilaçlarının karaciğere etkisi oluyor bildiğim kadarıyla, o yüzden tedavi uygularken sürekli karaciğer değerlerine bakıyor doktorlar, bu tür tedavilerde sürekli sizden testler isteyebiliyorlar sanırım kan değerlerinizi kontrol etmek için. tedaviden korkuyorsanız doktorunuzla bu yönde bilgi almak üzere konuşabilirsiniz. kendi başınıza ya da buradan okuyacaklarınızla karar vermeyin bence.


nimberjack
(30.03.19)
doktor reçete etti, o kısmı düzelttim. reçete ederken karaciğer fonksiyonlarıma baktı ve bir sorun görmedi. ancak yine de diyabet olduğum için çekiniyorum, zaten diyabette tırnak mantarı yaygınmış, şimdi kurtulsam bile tekrar nüksedecektir, acaba devedikeni ile beraber alsam zararı asgariye indirir mi diye düşündüm.


s0phiesw0rld
(30.03.19)
Bunun kremini kullanmaktayım.
Ara vermeden kullanırsanız, etkisini çok net görebilirsiniz.


lemon cake
(30.03.19)
Tırnak mantarı kremle pek geçmez. İlerleyebilen bir şey bu. Tekrar olursa mecbur tekrar tedavi olursunuz yoksa çok rahatsız edici deforme tırnaklarınız olacak yüksek olasılıkla.


(3)

şu marka güvenilir midir?

ismi ligone, yarı fiyatı diyor ancak kaş yapayım derken göz çıkarmayayım:https://urun.n11.com/saglik-destek-urunleri/ligone-milk-thistle-deve-dikeni-enginar-karahindiba-zencefil-P264841312
ismi ligone, yarı fiyatı diyor ancak kaş yapayım derken göz çıkarmayayım:

urun.n11.com
s0phiesw0rld
(30.03.19)
satıcı sağlam, yorumlar güzel ama yarı fiyatı olması şüpheli biraz.

bi de bu ürün karaciğere mi iyi geliyo? yorumlarda öle yazmışlar. alkole bağlı karaciğer yağlanması için kullanılır mı?


spirit crusher
(30.03.19)
evet deve dikeni karaciğere iyi gelir deniyor ve karaciğer yağlanmasında da kullanılıyor. tabii bu bilgiyi bazı medikal çevreler reddediyor, bazıları kabul ediyor ama genel olarak olumlu görüş var.

www.webmd.com

www.webmd.com

benim merak ettiğim solgar'ın 100 lira civarına sattığı bu ürünü 62 liraya almak anormal mi, seçimden sonra fiyatı artar diye de çekiniyorum.


s0phiesw0rld
(30.03.19)
Eczacı arkadaşımdan internet üstünden satılanların yarısı sahtedir, alma uyarısını aldığımdan beri internetten bu tarz ürünleri almıyorum hiç. Biotin kullanıp da zerre kadar işe yaramadığını fark edip sorunca almıştım bu cevabı.


benyazarsamolur
(30.03.19)
(2)

swap faizinin artması borsadaki yabancı yatırımcıyı nasıl etkiliyor?

yabancı yatırımcı borsadan çıkabildiği gibi parasını dövize çevirebiliyor mu, yoksa merkez bankası türk lirası likiditesi sağlamıyor mu?
yabancı yatırımcı borsadan çıkabildiği gibi parasını dövize çevirebiliyor mu, yoksa merkez bankası türk lirası likiditesi sağlamıyor mu?
s0phiesw0rld
(28.03.19)
İki şey yapabilir.
-Borsadan çıkar. Aldığı TL'yi o yüksek faize yatırır. Sonuçta borsa düşer.
-Borsadan çıkar. Aldığı TL ile Swapın yükselmesiyle suni olarak ucuzlamış dövizini alıp ülkesine döner ve kayıplara karışır. Sonuçta borsa düşer.


Mirket
(28.03.19)
adamlar zamanında takas için verdikleri dolarlarını tl karşılığında vermiş durumdalar.
swap faizleri çok yüksek olması dolayısıyla doğal olarak türk bankalarından ipotek altında olan dolarlarını almak için tl bulmaları gerekiyor ki faizleri çok yüksek olması dolayısıyla bu yüksek maliyete katlanıp dolarlarını geri alamıyolar. bunun yerine borsada olan yabancılar parasını tl'ye çeviriyo ve swap işlemini sonlandırarak dolarını geri almaya çalışıyo. borsada da göründüğü üzere o kadar fazla dış yatırımcı varki bir günde %6 düşebiliyo.

daha vahim olanıysa bunlar borsada olup zararı göze alarak paralarını yurtdışına kaçırmaya çalışanlar. tl bulup swaplarını sonlandıramayanların sayısının da ben hiç az olduğunu düşünmüyorum. eğer seçim sonrası güven ortamı sağlanamazsa daha bunların da çıkışı gündeme gelecektir ki böyle bi durumda pek iyi şeyler olmaz.


johnnie w lker
(28.03.19)
(2)

merkez bankası rezervlerinin 3 hafta boyunca 10 milyar $ azalması neden?

3 haftada 10 milyar dolara yakın para MB kasasından harcanmış ve bugün doların %5 yükselmesi de bu nedenle deniyor. MB seçime kadar kuru baskılamak için mi, dış borç ödemesi için mi bu parayı kullanıyor sizce?yandaş basında ilgili haber bulmak güç ama dış basında yine gündem olmuşuz:https://www.iris
3 haftada 10 milyar dolara yakın para MB kasasından harcanmış ve bugün doların %5 yükselmesi de bu nedenle deniyor. MB seçime kadar kuru baskılamak için mi, dış borç ödemesi için mi bu parayı kullanıyor sizce?

yandaş basında ilgili haber bulmak güç ama dış basında yine gündem olmuşuz:

www.irishtimes.com

www.gazeteduvar.com.tr

bu da eski haberdi:

www.bloomberg.com

bir de Mb ba
s0phiesw0rld
(28.03.19)
merkez bankasındaki rezerv parası satınca piyasada dolar bollaşıyor, dolayısıyla değeri düşüyor. seçime kadar idare etmek için neredeyse tek yol bu çünkü.


babilbaligi
(28.03.19)
10 milyar dolarla dolarin atesi alinir mi bilmem, ama pek hazedilmeyen bir sekilde yabanci yatirimcilarin kacmalarini engellemeye calisiyorlar bir suredir, dolardaki son ziplamanin sebebi bu. turkiye'ye olan guven sifirlandi desek yeridir. yabancilar, burnumuzdan fitil fitil getirecek su donemde yapilanlari bir secim gecsin. dolar 10-15 lira olursa sasirmam bu olanlardan sonra.


(6)

merkez bankası rezervlerinin azalması ve kura etkisi hakkında

2 hafta önce 2.5 milyar dolar civarı azalmıştı, geçen hafta da 3 milyar dolar azalmış. anlaşılan tl'nin değer kaybını rezervlerini satarak makyajlamaya çalışıyor merkez bankası. pekiyi, satılan 5.5 milyar dolar usd/tl kurunu ne kadar düşürmüştür? satılan rezervler ile ne yapılacak ayrıca?bu da linki
2 hafta önce 2.5 milyar dolar civarı azalmıştı, geçen hafta da 3 milyar dolar azalmış. anlaşılan tl'nin değer kaybını rezervlerini satarak makyajlamaya çalışıyor merkez bankası.

pekiyi, satılan 5.5 milyar dolar usd/tl kurunu ne kadar düşürmüştür? satılan rezervler ile ne yapılacak ayrıca?

bu da linki:

www.bloomberght.com
s0phiesw0rld
(21.03.19)
temmuz ağustos arası 1 aylık sürede koca merkez bankasının rezervi 16 milyar dolar eridi. buna rağmen ağustosta 7'leri gördü dolar. o tarihten bugüne de tekrar rezervlerini 84 milyardan 100 milyara çıkardı. bu 5 milyar devede kulak kalıyor aslında. hep de doları baskılamak için kullanılmıyor aslında. geçenlerde bir haber vardı hazine'ye 20 milyar tl'lik avans verdi diye. bu bile olabilir sonuçta.


akatreil
(21.03.19)
teşekkürler usd/try kurunun günlük işlem hacmi nedir, aşağı yukarı bir rakam var mı ya da bakabileceğimiz bir portal?

ben tl mi bozup 1 milyar dolar alacak olsaydım, kur ne kadar yükselirdi, 1-2 kuruş etki eder miydi?

bir de hazine'ye 20 milyar tl'lik avans aktarılması olayı ocak başında idi, 2.5 ay sonra bunun için rezervlerini satmış olabilir mi MB?


s0phiesw0rld
(21.03.19)
finansdan çok anlamam ama döviz ateşliyken mb müdahale edince bir 10 kuruş falan düşüyordu, sonra kaldığı yerden devam ediyordu diye hatırlıyorum. tek başına bir etkisi olmaz da, çorbaya tuz katkısı oluyordur, şu an her kanaldan piyasaya para sokup seçime kadar piyasayı rahatlatıyorlar işte.


prizmatik
(21.03.19)
Merkez bankasının sattığı dolar ile kur kalıcı olarak değişmez. Zira Günlük dolar ticaret hacminin yanında çok ufak kalıyor. Lakin zorunlu karşılık oranlarının değiştirilmesi gibi yürütme anlamında yapılan değişiklikler uzun vadeli etki yapabilir.


xephyr
(21.03.19)
1 milyar dolar satın alırsanız 1-2 kuruştan daha fazla etki eder.

Hazineye avans aktarılması olayı bambaşka bir konu. Hazine her sene merkez bankasından kar payını alır. Bu sene onu biraz erken aldı, döviz rezervi ile pek alakası yok.


talasas
(21.03.19)
o mb'nın kasasında bulunan net değil brüt rezervdir. yani bu ne demek? örneğin ben ülkeye dolar getirdim ve bankaya yatırdım. bu doların bi kısmı mb'nın kasasına gidiyo zorunlu karşılık olarak. brüt döviz rezervlerinin yükselmesinde ki asıl sebep insanların sürekli dolar alıyo olmalarından. yoksa öyle mb'nın harika adımlar atıp ülkeye dolar çekmesi filan söz konusu değil.


laragofret
(21.03.19)
(10)

Eksisozlukte meydana gelen tutuklama olaylari hakkinda

Son 1 haftadir 2 yazar tutuklandi Yeni Zelandadaki sucluyu ovdukleri icin, ancak Hristiyanlar olmeli vs paylasimlarini yapanlara alinmis bir aksiyon yok. Bu saatten sonra muhalif kesim olarak Eksisozlukte rahat yazabilecek misiniz? Neticede yarin obur gun hukumeti elestirince bilgilerinizin emniyete
Son 1 haftadir 2 yazar tutuklandi Yeni Zelandadaki sucluyu ovdukleri icin, ancak Hristiyanlar olmeli vs paylasimlarini yapanlara alinmis bir aksiyon yok. Bu saatten sonra muhalif kesim olarak Eksisozlukte rahat yazabilecek misiniz? Neticede yarin obur gun hukumeti elestirince bilgilerinizin emniyete verilmeyeceginin garantisi olmayacaktir ve Akp'nin tavri daha da sertlesecektir secimden sonra.
s0phiesw0rld
(19.03.19)
Hocam bi 10 sene falan geriden geliyorsun galiba, ekşi sözlük zaten yıllardır bu tip bilgileri veriyor adli makamlara. Ha zaten vermek zorunda orası ayrı mesele. Diğer yazdıklarına ben de katıyorum da güvenle yazamamak falan bunlar zaten yıllardır olan şeyler.


doxanikee
(19.03.19)
malesef 21. yy internetinde yasalara karşı anonimlik sözkonusu değil... (bkz: 1984)


Bilgeokuz
(19.03.19)
sozluk ticari bir kurum. her sartta emniyete bilgilerin verilir.


rm
(19.03.19)
Muhalif diye bahsettiğin adamlar cezalandırılmayı fazlasıyla hak etti. Anonim kimliğin arkasına saklanıp suçu ve suçluyu övdüler. Eleştiri değil bu SUÇ! Umarım hakkında gereken yapılır.


adwokat
(19.03.19)
adabınla eleştiri yaparsan birşey olmaz. 1999'dan beri yazarların bilgileri adli bir durumda paylaşılıyor. yeni birşey değil.

insanlara hakarete varan entryler girersen kapında polisi görmen sürpriz olmaz.

"akp'nin tavri daha da sertleşecektir seçimden sonra" buna anca kargalar güler. 24 hazirandan sonrası için bunu deseydin bir nevi hak verirdim. yerel seçimler bu, çok da anlam yüklememek lazım.


false pretension
(19.03.19)
3 yıl önce başka bir sözlükte yazdığım entryden dolayı dava açılmıştı. Dava 2 yıl sürdü, sürdü dediğim de habire ileri tarihe attılar falan, en son 5 yıl takip kararı çıktı.
O sözlük bilgilerimi verdiyse ekşi de verir. Ekşi'nin bi torpili yok yasalar önünde yani.
O yüzden zaten yıllardır olan bir durum bu, devletin nazarında suç işlemişsen her türlü alırlar bilgilerini.


esse classic
(19.03.19)
Adamlarin tutuklanmasi zaten yanlis demedim ama ayni seyi yapan Hristiyanlari veya Alevileri oldurelim diyenler hakkinda neden islem yapilmiyor dedim. Bunun sebebi objektif olmayan bir yargi sistemi dedim ve asil amacin sucluyu oveni cezalandirmak olmadigini belirttim. Lafi nerenle dinliyorsun merak ettim.


s0phiesw0rld
(19.03.19)
1 eksisozluk adli makamlar isteyince bilgileri vermek zorunda.
2 turkiye'de hukuk diye birşey kalmadı. Bir kesim istediği hakareti açıklamayı yapıyor birşey olmuyor. Karşı taraftan en ufak sivri bir çıkış hemen cezalandırılıyor.
3 sucu olsa bile tutuksuz yargılanmalı, sucu sabit görülürse cezasını çekmeliydi. Böyle ev basıp tutuklamak adil değil.


prizmatik
(19.03.19)
herkese +1 demekle beraber
@false pretension, bu seçimden sonra uzunca bir süre seçim yok, kafaları rahat olacak halkı sallamak zorunda olmayacaklar.


g7mor
(19.03.19)
nasıl bu kadar saf olabiliyorsunuz anlamıyorum. hala da aleviler de aleviler.

açıklayayım; adamlar toplumun çoğunluğunun huzurunu kaçıracak şeyler yazıp söylediler. siyasi partisi ne olursa olsun, bir iyi partiliyi de, akpliyi de, chpliyi de, mhpliyi de, saadetçiyi de; yani kendi kimliğini müslüman olarak tanımlayan HERKESİ rahatsız edecek şeyler yazdılar.

alevilere yazılanlar ise bu kadar büyük bir topluluğu etkilemiyor. insanlar kendi kimlikleriyle bağdaştırmıyorlar. böyle olunca da rahatsız olup harekete geçmiyorlar. keza kürtlere, lazlara, suriyelilere karşı yazılanlar da aynı mantık. bu kadar büyük bir çoğunluğu rahatsız ettiği için dikkat çektiler. yoksa sözlükte herkese karşı işlenen bir nefret suçu var. ülkenin çoğunluğu hristiyan olsaydı, hristiyanlara yönelik yazılanlar büyük tepki çekecekken müslümanlara karşı yazılanlar az dikkat çekecekti, kınayıp geçecekti insanlar. anlaşıldı mı?

ayrıca ekşisözlük kimsenin babasının hayrına çalışmıyor. vermeyiz bilgilerini mi diyeceklerdi? nasıl bu kadar hayalperest olabiliyorsunuz? sizi umursuyor mu sanki? hayır. burada, duyuruda yazdığın şeyler de tırmalayabilir. türkiye'de yaşıyorsan türkiye'deki hukuka tabisin.


lilyb
(20.03.19)
(10)

Almanya'da hangi işi yaparsam para kazanırım?

Çok para kazanmayı kastetmiyorum. ama hem çok bir ustalık gerektirmeyecek hem de para kazandıracak meslekler nelerdir? yemek dükkanı açılabilir, peki bu işlerden anlamayan biri yapabilir mi? ya da bilgisayar tamir dükkanı, giyim dükkanı da olabilir?ikinci olarak da iş açma fikriyle türkiye'den alman
Çok para kazanmayı kastetmiyorum. ama hem çok bir ustalık gerektirmeyecek hem de para kazandıracak meslekler nelerdir?

yemek dükkanı açılabilir, peki bu işlerden anlamayan biri yapabilir mi? ya da bilgisayar tamir dükkanı, giyim dükkanı da olabilir?

ikinci olarak da iş açma fikriyle türkiye'den almanya'ya gidecek birine (müh diploması var) almanya'da çalışma vizesi verirler mi?
s0phiesw0rld
(18.03.19)
Vermezler öyle 1.5 - 2 milyon euro yatırım ve 6-7 kişi istihdam falan olmazsa. Tam rakamları bilmiyorum ama zenginlik sınırında öyle diyim.

Anlamadığın işi yaparsan her yerde batarsın ayrıca. Hele hele bilmediğin ülkede hiç yapamazsın. Vergi mevzuatı farklı, yasakları farklı, işleyişi farklı.

Dükkan devralıp götüren var ama bak. Sıfırdan açılmamış, sahibi bıktım len diyor satıyor sana, sen de yürütüyorsun. O da çok para ama.


Teşekkürler.

Şimdi mesela 2500 euro kirayla Almanya'da bir dükkan buldum. burada iş açmak istiyorum (muhtemelen yemek dükkanı falan) desem vize verirler mi ve bu fikir ne kadar mantıklı olur?


s0phiesw0rld
(19.03.19)
daha önce almanya'da yaşadınız mı? oranın yasal mevzuatini, nasil bina kiralayacaginizi, nasil vergi ödeyeceginizi, gittiginiz devlet dairesinde işlerin yürüdügünü biliyor musunuz? muhtemelen hayır.

burada benzer bir iş, yemek işi mesela, yapip başarılı olmus bir projeniz var mi? malzeme nereden alir, işler nasil döner, personel nasil idare edilir biliyor musunuz? muhtemelen hayir.

almanyada bu işi yapmak istediginiz yerde bir açık var mı? varsa niye var? elalemin bir akıllısı siz misiniz? orada böyle bir iş yapmaya kalkmis ve başarili ya da başarisiz olmus, özellikle de başarisiz insanlarla konusup deneyimlerini dinlediniz mi?

muhtemelen hayir.

eger almanyada bir iş kurmaya kalkacaksaniz ve bilmiyorsaniz, orada yaşayan insanlar danismanlik hizmeti veriyor. en azindan sizi onlara yönlendirelim, size yol yordam göstersinler, evrak işlerinde yardimci olsunlar. ama projeleriniz arasinda hem bilgisayar tamir dükkanı hem giyim dükkanı hem de yemek işi varsa, işiniz cok zor.


proteus
(19.03.19)
teşekkürler mesaj için. hiç tecrübem yok, almanya'da da yaşamadım ve kuralları bilmiyorum. bilgisayar tamir dükkanı, giyim dükkanı ve yemek işini deme sebebim bilgisayar tamiri hariç hepsinde sıfır bilgim olmasından ama hepsine gördüğüm kadarıyla talep olmasından (özellikle dönerciler, pizzacılar, publar).

bazı işlerimde yardımcı olabilecek bir akrabam var ve tarzanca bir almancam var.

sizce böyle bir işe girmem gereksiz riskli mi olur ve tercih edeceksem hangi sektörü önerirsiniz tecrübesiz birine, muhtemelen işleri bilen birini ortak edinmek mantıklı olacaktır? bir de dükkan kiralamak istiyorum desem çalışma vizesi verirler mi almanya'da, zaten çalışma vizesi vermezlerse uğraşmanın anlamı yok?


s0phiesw0rld
(19.03.19)
vermezle cunku is kurma amaciyla calisma ve oturum izni almak istediginizde kurdugunuz is icin belli bir rakam sermaye yatirmaniz gerekiyor (en son hatirladigim 100.000 euro dan az degildi) ve ondan daha da zoru o is yerinde en az 5 kisi calistirmaniz gerekkiyor. 5 kisinin de aylik size masrafi en az 20.000 euro olacaktir. Buna ek olarak mutlaka almanyada danisman firma, muhasebeci gibi diger kisilerle calismaniz lazim, cunku bu surec sadece parasini verip izin almak seklinde degil donerci bile kursaniz is plani hazirlamak, her bir calisan icin calisma dairesine basvurmak gibi uzun ve detayli prosedurler iceriyor. bu surecte o is alaninda gecmis tecrubenize de bakacaklardir.

tum bu iseri bir kenara birakirsak almanyada is yapmak gercekten zor cunku almanyada bizim turkiyedeki gibi esnaf kulturu yok. ornegin bilgisayar tamircisi acacaksinz, ama almanlar genelde bilgisayar tamircisine gitmez, cunku bilgisayarlarini genelde saturn, mediamarkt gibi buyuk magaz zincirlerinden garanti kapsaminda almislardir, bu kapsamdan ciksa bile yine aldiklarim magazanin servisinde yaptirirlar. yine de olmazsa elden cikarir, yenisini alirlar, cunku yenisi genelde tamir masrafindna daha ucuz. o yuzden almanyada bilgisayar tamircisi dukkani bulmak guc, olanlar da birkac tane kendi tanidik cevresine is yapan anca kendini cevirne dukkanlar. Bunun disinda donerci gibi dukkan acmak mantikli olabilir ama o da zor ,cunku dukkan acilacak her kose basi zaten almanyada ikamet eden turkler tarafindan kapatilmis, onlar arasinda yer bulmak zor. ancak biri iflas eder de onun dukkani devralirsin, ama biri iflas ettiyse orada zaten is olmuyordur da ondan iflas etmistir. Almanyad isci calistirmak da zor, 1400 euro issizlik parasi verilen yerde en az 2000 euro net vereceksin de birini calistirabilesin. o da yaklasik 4000 euro burut para cikamasi demektir senin kasandan. Onda bile memnun edemezin calisanini, ancak ogrenci gibi gecici iscileri calistirirsin, ama onlarda da birkac ayda bir isci degisir, kimseye guvenemezsin.

Peki almanyada ne is yapilir? eger mevcut bir uzmanligin var ise her turlu is yaparsin. ornegin su tesisatcisi isen is yaparsin. cunku bu isleri almanlar yaptiginca yuksek iscilik aliyor. ornegin eve bir tesisatci cagirsan sirf iscilik icin saati 50 euro aliyorlar. sen isciligi ucuz tutarsin her turlu rekabet edersin. ya da bahcevansindir. cimen, cicek bakimi nasil olur bilirsin saati 30 euroya her sekilde kapisirlar seni. yani isciligin, emegin, uzmanligin oldugu her turlu is almanyada kazandirir. ama bunun icinde belli bir seviyede almanca gerekir. Ornegin berlinde herkes yana yakila, tamirci, bahcevan, cocuk bakicisi, temizlikci ariyor.


emrahday
(19.03.19)
@emrahday

çok teşekkürler detaylı anlatım için. iş kurma fikrinden vazgeçtim. gidersem uzman olarak giderim, peki bahçıvan olmak istesem almanya'da bunun üstüne eğitim/kurs vs alıp mı iş aramalıyım? yoksa türkiye'de eğitim alıp orada çalışabilir miyim?


s0phiesw0rld
(19.03.19)
simdi ben almanyada bahcevan olacam dersen onune ilk cikacak engel calisma izni olur. cunku calisma izni almak icin temelde iki seye bakarlar, almanya veya avrupa birligi icinde bahcevana ihtiyac var mi? senin bahcevanlik deneyimin var mi?
ihtiyac var o acik, ama senin de bu konuda deneyimin veya egitimin olmali ki sana calisma izni verilsin. Tabi calisma izni verilmesi icin de bir is bulman gerekir, bunun icin bahcevan calistiran bir yere basvurman ve onlarin da seni kabul etmesi gerekir. sozlesme imzaladiktan sonra da bu sirketin sana calisma izni almak icin ugrasmasi gerekir. Ancak ve ancak gercekten ugrasmaya deger kisiler icin ugrasir sirketler cunku birkac ay suren bircok yazisma gereken bir surectir yurt disindan bir isci getirmek sirketler icin.

Tum bu nedenlerden dolayi almanyada calismak isteyen bir kisi once uzmanligi ve deneyimi hangi konuda ona bakmali ve o konuda is aramali. hicbir deneyimi olmadigi konuda calisma izni almasi zor. daha sonra uzmanligi alaninda almanyada is bulmali ve sozlesme imzalamali. imzalanan sozlesme ile konsolosluga oturma izni icin basvurmali. tabi oturma izni almak icin alman yabancilar dairesi o kisinin calisma izni alip alabmayacagini degerlendirmek icin calisma dairesine belgeleri gonderecektir. calisma dairesi sozlesme imzalanan sirkete "bu adami niye cok istiyorsun, almanyada bulamadin mi? hadi almanyada bulamadin tum avrupa birliginde de mi yoktu bu adamin ozelliklerinde biri?" diye sorar. sirket de makul bir cevap vermeli bu duruma "ornegin ben turkce diline hakim bahcevan ariyorum" der. o zaman almanyada ve tum avrupa birliginde turkce konusan issiz bir bahcevan yok ise calisma dairesi calisma iznini onaylar, dolayisi ile de yabancilar dairesi de oturma iznini verir.

yani kendi isini kurmak zaten cok masrafli ve proseduru yuksek, diger taraftan da bir yerde calismak o kadar olmasa da yine de buyuk proseduru olan bir surec. O nedenle isci acigi olan her is alani da calisma izni almak icin yeterli olmayabiliyor, cunku almanyada bahcevan, musluk tamiricisi acigi olsa da ornegin polonyada ikamet eden sertifikali, deneyimli ama issiz bahcevan tercih edilecektir. cunku polonyalilar da almanyada calisma derdinde.

Peki calisma izni alan nasil aliyor? daha yuksek egitim gerektiren yazilim, elektrik, elektronik, makina muhendisligi ya da doktorluk gibi meslegi olanlar. o da olmazsa yine yuksek ogrenim gerektiren diger alanlarda iyi egitim alip daha sonra buyuk sirketlerde deneyim sahibi olanlar sadece almanya veya avrupa birligi degil tum dunyada bulmasi zor kisiler oldugu icin rahtlikla is bulduklari surece calisma izni aliyorlar. ama ornegin döner kesme ustalari , bu meslegi nerdeyse sadece turkler yapsa bile alamiyor cunku almaynaya bircok turk döner kesme ustasi issiz ve issizlik maasi aliyor.

bu yolda sana tavsiyem bilgisayar tamiri konusunda iyi isen turkiyede buyuk bir alman firmasinda o alanda ise gir. birkac yil deneyim kazan, bir taraftan da almanca ogren bu sayede almanyaya expat olarak kendini atma ihtimalin var. bu yol sana uzun ise almanyaya egitim icin gel ya da evlen de gel. bunun disindaki yollar cok zor cunku almanya sadece turkiye degil hindistan, cin, nijerya degil ispanya, italya gibi ulkelerden de cok fazla goc aliyor ve o ulkede savas yok ise alacaklari isci konusunda cok seciciler.


emrahday
(19.03.19)
emrahday cok güzel anlatmis ama şunu da eklemek lazim. almanyada her işin bir meslek okulu var, kuaför olmak icin garson olmak icin tesisatci olmak icin o kursa gidip belgeni alman gerekiyor, yoksa ben geldim bahcivanlik yapacagim deyince o iş öyle olmuyor. en başta devlet, sonra sendikalar tepene biner ki bence cok haklilar. ha gecici işci olarak kayit disi olarak o işi yaparsin ama ancak hayatta kalacak kadar bir para kazanirsin ve calisma iznin olmadigi icin sürekli kaçak olarak yaşarsın. üniversite bitirdi iseniz, kendi alaninizda bir yüksek lisans programına kaydolun. teknik fakültelerin yüksek lisans bölümlerinde genelde okulda bir proje yürüyor olur, ona katilir biraz para bile kazanirsiniz. orada iken bakarsiniz nasil bir iş yapabiliyorsunuz.

ama yine de iş ve orada yaşamak icin en kestirme el becerisi gerektiren işler oluyor ki onlar da bulgarlar, ukraynalilar ve polonyalilar ile rekabet icinde olmaniz gerekecek.


proteus
(19.03.19)
ikinize de çok çok teşekkürler. @emrahday adeta danışmanlık hizmeti vermişsiniz :) anlaşılan uzmanlık gerektiren meslek de bana göre değil. bilgisayar tamirinde de ancak çok basit işleri yapabiliyorum.

çevre mühendisliğinden mezunum ve masterı almanya'da yapabilirim o halde. ancak çevre mühendisliği ihtiyaç duyulan bir meslek değil pek. biraz web development ve digital marketing bilgim var ancak firmalar iş tecrübesi veya lisans diploması olmadan kabul etmiyorlar gördüğüm kadarıyla. türkiye'deki firmalar bile zorluk çıkarırken almanya'ya doğrudan gitmem mümkün olmayacaktır. ne var ki lisans ile alakasız bir bölüm olduğu için mastera beni kabul edeceklerini de sanmıyorum. almanya'da yazılım, digital marketing veya web dev üstüne bir kursa gitmemin orada iş bulmamda faydası olur mu, yoksa lisansa mı başvurmamı tavsiye edersiniz?

ikinci olarak da doğrudan çevre mühendisliği değil de kimya bölümü üstüne master yapsam iş bulma imkanlarım nedir? türkiye'de çevre müh ile alakalı iş tecrübem sıfır bu arada.

son olarak da almanya'da dil kursuna gitmem iş bulmama yardımcı olur mu? mesela dil kursuna gitmişken orada digital marketing veya web dev tarzında bir işe başvuruda bulunmak ve sonra çalışma vizesi almak gibi.


s0phiesw0rld
(19.03.19)
cevre muhendisligine belki turkiyede cok kiymet vermiyorlar ama ozellikle yenilenbilir enerji konusunda uzmanlasmis cevre muhendisi almanyada cok aranan bir meslek. bu konuda almanyada master bulur isen ve tamamlar isen master sonrasinda is bulman cok olasi. is buldugunda ise "calisma hakki" sahibi olursun. "calisma hakki" "calisma izni"nden farkli, cunku bu hakka sahip olunca calisma dairesi seni basvurunu reddetmesi gibi durum olmuyor. isini buluyorsun, basvuruyorsun ve calisma iznini aliyorsun. egitim suresince de almanca da ogrenirsin zaten. senin icin en iyi yol bu. buradan www.daad.de kendine uygun master programlari bulup sartlari da sagliyorsan basvurabilirsin. eski dogu alman sehirlerine basvurursan kabul alma ihtimalin daha cok olur.

dil kursu icin gelip is bulursan calisma izni alamiyorsun cunku dil kursu vizesinde acikca belirtiliyor, calisamaz diye. calisma izni basvurusu icin de tekrar turkiyeye donmek gerekiyor.

bazen oyle ilginc meslekler bir araya geliyor ki. ornegin blockchain (yani bitcoin arkasindaki teknoloji) ve cevre muhendisligi alaninda cevre kirliligi takibi. www.ekoenergy.org bu alanda almanyada son yillarda cok fazla start-up kuruldu ve dolayisi ile yeni ve calisana ac bir is kolu.


emrahday
(19.03.19)
(6)

30 yaşında Almanya'da master yapan biri orada iş bulabilir mi?

artık yaş geçmiş midir yoksa ümit var mıdır? lisans bölümüm çevre mühendisliği bu arada, ancak çevre mühendisliğinin karşılığı pek yok, zaten türkiye'de bölümle alakasız işler yaptım, dolayısıyla tecrübe de yok.
artık yaş geçmiş midir yoksa ümit var mıdır?

lisans bölümüm çevre mühendisliği bu arada, ancak çevre mühendisliğinin karşılığı pek yok, zaten türkiye'de bölümle alakasız işler yaptım, dolayısıyla tecrübe de yok.
s0phiesw0rld
(17.03.19)
Bulunur niye bulunmasin.. ama bolumle ilgili tecrube olsa daha iyiymis tabi.
Bulmasi zor olur calisma izni muhabbetlerinden


kuehles blondes
(17.03.19)
peki iş verenler 33 yaşımda masterdan mezun olacak olsam demezler mi, ula bu adamı 33 yaşında niye alalım diye? ki oturma iznim bitmeden iş bulmam gerekliliği de işleri daha da zorlayacak gibi.

belki ancak yazılım tarzı bir bölümden mezun olsam giderim olabilir diye düşünüyorum. ancak bu çabaya değer mi ve avrupa'da yüksek için o kadar para vermeye değer mi bunda kararsızım. bazıları da diyor ki yazılım için mezun olmaya gerek yok, kendin de öğrenirsin. ayrıca çevrede lisans yaptıysam beni yazılım için mastera almazlar herhalde :D


s0phiesw0rld
(17.03.19)
Almanya'da bu yaşta mezun olan da çok Alman var. İş bulursun.
Belki istediğin firma/alanda olmaz, ama üniversite mezunu adam her türlü bulur.


burfak
(17.03.19)
arkadaşlar kararsız kaldım, peki hangi bölümde master yapabilirim sizce gidersem, kimya falan mı, ya da dijital pazarlama, işletme gibi kel alaka bir bölüm mü daha mantıklı?


s0phiesw0rld
(17.03.19)
Bachelor'dan farklı master yapma imkanın var (nicht-konsekutive Master) ama her üniversitenin farklı bölümleri ve şartları oluyor tabii bunun için, araştırman gerekiyor. Onun dışında Almanya'da ihtiyaç duyulan meslekler üzerine de direkt eğitim alabilirsin (Ausbildung) ama Almanca gerekiyor tabii. Ancak mesela eğitim alırken aynı zamanda çalışma imkanın da olabiliyor, ona da berufsbegleitende Ausbildung deniyor. 3 gün pratik, 2 gün teori şeklinde oluyor.


soso
(17.03.19)
Tecrüben yoksa staj yaparsın, tecrübe kazanırsın. Mesele değil o.


(5)

1 dolar 10 lira olursa ne olur, hayatımızda ne değişir?

soru başlıkta...
soru başlıkta...
s0phiesw0rld
(16.03.19)
hali hazırda götte don yoksa bundan sonra asla olmayacak, hali hazırda var ise onu da alacaklar anlamına gelir


Birkac ay icinde her seyin fiyati iki katina cikar. Ki zamaninda oyle oldu.

2016 yaz ABD'ye gittim ve 2017 yazin dondum. Dolar 2.5'tan 4'e cikiyordu. 1 liraya bir paket cikolata, bir paket biskuvi alabiliyordum. 1 lira cok da onemsiz bir para degildi.

Asil soku 2010 yilini dusununce yasiyorum.

Sozluk kitlesi ortalama 17 yas oldudundan anlamaz. O yil 22 yasinda ise basladigimda baslangic maasim 1250 liraydi. Dolar da 1.25 idi. Yani 1000 dolar maasim vardi. 750 liraya Etiler'de evde kaliyorduk. Simdi 750 dolara yani ayda 4150 liraya Etiler'de ev bulunabilir. Yasim genc oldugundan bir kez maasimin yarisini tek gunde giysiye harcamistim. 600 liraya yani 500 dolardan biraz fazlasina Istinye Park'ta SPX'te on parca alisveris yapmistim. Ceket, ayakkabi, spor cantasi, pantolon vb almistim. Simdiki 2750 lira kadar bir fiyata.

Ancak bir sorun var. Maasim yine dolar uzerinden olsa ayni seyleri yine alabilirim. Ancak su anda maasim 700 dolar kadar. Yani aradan 9 yil gecti. Deneyimim ve maasim artti ama fakirlestim. Keske deneyimsiz olsam da 2010'daki gibi zengin olsam.


Traveler
(16.03.19)
Türkiye ekonomisi üretimin her alanında(tarım da dahil) dışa bağımlı yani ithal girdi kullanıyor. Dolar artınca üretim maliyetleri de artıyor. Maliyet artınca nihai malların fiyatları da artıyor. Dolar kullanılmayan sektör yok.

Bir başka olumsuz etkisi bankalar üzerinde. Bankalar yurtdışından dolar borçlanıp tl’ye çevirip kredi verir. Dolar 2 lira iken 1 milyon dolar alıp kredi verdi diyelim. 2 milyon tl’yi faiz getirisi ile birlikte 5 milyon yaptı ve kar etti. Dolar 10 lira oldu borcun vadesi geldi ama elinden 5 milyon var bırak karı borcunun yarısını ödemeye anca yetiyor. Olay bundan ibaret,basit bir durum değil.


Pertev nail
(16.03.19)
Aslında akıllı bir yönetim uygulansa kur farkını lehe kullanıp avrupanın çin'i olunabilir. İhracata ve ucuz işçilik sayesinde üretime odaklanılır. Elbette hayal bunlar.

Biraz komplo teorisi gibi olacak ama avrupa devletleri(özellikle almanya) böyle bir kur farkı olsun istemez. Çünkü inanılmaz bir göç dalgası olur. Eğitimli ve dil bilen insanların önemli bir kısmı kaçar ülkeden. Şuanki kaçan kitlenin 5-10 katını düşünün.

Bir noktada müstehak olduğunu düşünüyorum. Bu politikaların sonunda cereme çekilmezse herhangi bir değişim olmaz.

Günlük hayatta ise çok marjinal değişimler yaşamayız. Elektronik, otomobil biraz daha zamlanır. Ama insanlar alımı kısınca fiyatlar düşer. Çünkü şuanki fiyatlar 7lik kura göre yapıldı. Ev fiyatları düşer biraz daha.

Kimse aç kalmaz. Sonuçta karnımızı doyuran şeyler bu topraklarda yetişiyor. Aynı tas aynı hamam devam ederiz işte.


the coon
(16.03.19)
Dün 1 kg et yiyordun bugün yarım kilo yersin yarın 250 gram
Ha diyeceksin et ot bizde de yetişiyor da onla ilgisi yok be gülüm ülke olarak komple ekonomin batarsa kapına ektiğin domatese de zam gelir


photo85
(16.03.19)
(4)

bitcoin ile yurt dışına para kaçırmak mümkün mü, mümkünse nasıl?

misal venezüella'dan abd'ye kaçan biri parayı dolar olarak elden götüremez, venezüella devleti el koyar. el koymasa bile maksimum sınır adam başı 10k dolar zaten.peki bu kişi binance'da hesap açsa yüklü miktarda parayı kaçırabilir mi bu yolla? yani binance'dan bitcoin alacak, abd'ye kaçınca binance
misal venezüella'dan abd'ye kaçan biri parayı dolar olarak elden götüremez, venezüella devleti el koyar. el koymasa bile maksimum sınır adam başı 10k dolar zaten.

peki bu kişi binance'da hesap açsa yüklü miktarda parayı kaçırabilir mi bu yolla? yani binance'dan bitcoin alacak, abd'ye kaçınca binance üzerinden bitcoini öncelikle dolara çevirecek ve yeni ülkede açtığı banka hesabına para aktaracak. bu işlem sırası doğru mudur (özellikle binance'da tutulan bitcoinin yine binance üzerinden dolara çevrilmesi doğru mu, yoksa türkiye'deki paribu'nun eşdeğeri başka bir platform gerekiyor mu onu merak ediyorum)?
ayrıca bu sistem binance'ın çökmesine karşın ne kadar güvenilirdir, yoksa ledger cüzdanlar daha mı mantıklı?

son olarak da parayı yeni ülkedeki hesabına aktarınca abd maliyesinden yetkililer bu para nereden geliyor demez mi, yoksa ufak paralar için önemsemez mi, ya da önemsese bile kaynağı bulamaz mı?
s0phiesw0rld
(10.03.19)
kaçırdıkları biliniyor zaten. binance değil donanım cüzdanda bile saklayabilir ki mantıklı olan o. "not your keys, not your bitcoin" derler.
kaynağı isteseler bulurlar, eğer merkezi borsa aracılığıyla çevirirse. elden değişim yaparsa falan bulamazlar tabi.


Resmi finansal aracılığı ile yapılabilecek bir olay değil pek. Kayıt olmak istediğinizde kimlik bilgilerinizi verdiğiniz, azıcık yüksek tutarlı işlem yapsanız "Hayırdır" diye soracak aracılar. Anonimlikten bahsetmek için süreç şu

a) Elimdeki nakde kimliğimi açık etmeden bitcoine çevirebilir miyim
b) Sahip olduğum bitcoini kimliğimi açık etmeden başka bir yere gönderebilir miyim
c) Bitcoinlerimi istediğim zaman anonim kalarak nakde çevirebilir miyim

Bunların olabilmesi için gayrı resmi bir network lazım, mevcut aracılarla ya imkansız ya da çok zor olur.


salihdt
(10.03.19)
@salihdt

teşekkürler, gayrı resmi network ile neyi kastettiniz acaba?

aracılar para kaçakçılığı durumunu çakarsa yüklü bir cezası olacaktır. legal sorun oluşturmaması için yurt dışına para kaçıran kişinin kendisinin mi maliyeye müracaatta bulunması gerekir, x ülkesinden 30k usd getirdim, vergisi neyse vereyim falan diye? böyle durumda sorun olmaz herhalde?

bir de alakasız bir sorum var, yurt dışına para çıkarma limiti olan 10k usd yerine bir kişi 20k usdyi cash olarak götürse bunu fark etmeleri havaalanındaki cihazlarla veya banka hareketleri ile vs mümkün mü? para kaçırılan ülkede bankaya yatırılmayacağını varsayıyorum.


s0phiesw0rld
(10.03.19)
Çoğu ülke için o sınır "10.000 USD getirmeyin" şeklinde değil de, 10.000 USD üzeri getirdiyseniz bildirin şeklinde. Örneğin Amerika'ya giderken teknik olarak kamyon kamyon para götürebilirsiniz, tabi bunu sınırda deklare etmek ve bu kadar parayı nerden bulduğunuzu ve neden oraya götürdüğünüzü makul bir şekilde açıklamak kaydıyla. Yani konu vergi kaçırmanın dışında kara para aklamayı önlemek. Gidilen ülkeye göre ve paranın transfer nedenine göre süreç değişecektir. Gayrı resmi networkten kastım bu işi yasal olmayan yollardan yapan insanlar. Mesela görece basit ve eski bir yöntemi göçmen işçilerin yoğun çalıştığı yerlerde kullanılan "Hawala" diye bir sistemdir, Western Union vb. sistemlerin komisyonu çok olduğundan işçiler bunlarla uğraşmak istemez, maaşlarını aldıklarında gidip bu hawala aracılarından birine 1000 USD + 5 USD verirler, bu adam diğer ülkedeli ortağına haber verir ben şu şu kişiden 1000 USD aldım, onun babası gelip senden 1000 USD alacak diye ve böylelikle para transferi hem herhangi bir resmi kayıt bırakmadan hem de çok düşük komisyonla gerçekleşmiş olur.


salihdt
(10.03.19)
(5)

Data Science mı Full Stack Web Development mı daha zor?

Udemy'de bazı kurslar ilgi mi çekti, bu iki konu arasında zorluk bakımından büyük fark var mı? Data Science için istatistik ve matematik bilgisi de gerekli, büyük fark yaratıyor mu bu durum? Ayrıca AI, Deep Learning, Neural Networks gibi terimler de var. Çok zeki olmadıkça Data Science işine girmek
Udemy'de bazı kurslar ilgi mi çekti, bu iki konu arasında zorluk bakımından büyük fark var mı?

Data Science için istatistik ve matematik bilgisi de gerekli, büyük fark yaratıyor mu bu durum? Ayrıca AI, Deep Learning, Neural Networks gibi terimler de var.

Çok zeki olmadıkça Data Science işine girmek anlamsız mı?
s0phiesw0rld
(26.02.19)
Zeki olmana gerek yok ama data science zordur. Dediğin gibi çok iyi matematik ve istatistik bilgisi gerekir. Web development dort işlem ise, data science diferansiyel denklemlerdir. Karşılaştırmak çok abes.


crucio
(26.02.19)
Web Development işine önceden girmiştim, ama Web Dev zor değildir denmesine rağmen onda bile zorlandım :D (hem de lynda ve pluralsight gibi kaliteli kursları almama ve exercise fileları yapmama rağmen) Herhalde Data Science'ı bıraksam veya sadece hobi olarak çalışsam iyi olacak. başlardaki descriptive istatistik zor değil ama inferential statistics ile işler zorlaşmaya başlıyor, algebra falan daha da zorlaştıracak heralde.

Bence Data Science ve türevleri halkın yüzde doksanının yapabileceği şey değil, kesin bir zeka ve dikkat gerektiriyor.

Dahası data science'ı iyicene anlasam bile diplomam olmadan iş bulabileceğimi sanmam, Web Dev'de bile iş yerleri genelde bil müh veya türevi diploma soruyor.


s0phiesw0rld
(26.02.19)
karşılaştırılacak şeyler değil. bir şeyin zorluğunu da ne kadar motivasyonun olduğunu belirliyor. önce bu soruya cevap vermelisin


ilkot
(26.02.19)
Data science'ı biraz araç olarak görmek lazım. Data çok genel bi kavram olduğu için o datayı yorumlayabilecek sektör bilgisi de lazım.


archmage mahmut
(26.02.19)
herkes icin farklidir. data science soyutlama yetenegi daha iyi olan, matematik ve istatistik altyapisi olan biri icin daha kolaydir. full stack web gelistirme analitik dusunce ile parcalar arasi iliskiyi ve mimari yaklasimdan keyif alan kisiler icin kolaydir.

yani bir isin kolayligi insanin yetenegine, dusunce yapisina ve alt yapisina bagli olarak degisir.


emrahday
(27.02.19)
(2)

veet mi Bim'in epi sir ağdası mı alınmalı?

Veet'in ağdası Bim'inkinin 3-4 katı, bu parayı vermeye değer bir kalite farkı var mı arkadaşlar?
Veet'in ağdası Bim'inkinin 3-4 katı, bu parayı vermeye değer bir kalite farkı var mı arkadaşlar?
s0phiesw0rld
(28.01.19)
Biminki almıyor bile resmen tüyleri. Evet pahalı geliyorsa roll on şeklinde ağdalar var onları al daha uzun süre gider hem.


Aishaerova
(28.01.19)
Kişiden kişiye değişiyor herhalde, veetle bim aynı gibi bence devasa fark yok, veet gereksiz pahalı, ikisini de deneyip kendiniz karar verin :)


bitse de gitsek
(28.01.19)
(5)

Bankalar altın alıyor mu?

Altın günü haricinde de bankalar altın alır mı?
Altın günü haricinde de bankalar altın alır mı?
s0phiesw0rld
(28.01.19)
garantiye sormuştum almıyoruz dedi. başka banka alıyorsa bilemedim.


karayel
(28.01.19)
altın toplama günleri dışında almaz.
belki kuveyt alır ama bi sorun ondan emin olamadım


neo
(28.01.19)
Hatrı sayılır altının varsa müdür ayarlıyor hemen, adamı getirtiyorlar.


Kuveyt Türk ün merkez şubelerinde devamlı iar ın altın experti oluyormuş


baal
(28.01.19)
kuyumculara paslamışlar. bir liste var ilgili kuyumcuya gidip işlem yapınca pos cihazından sizin hesabınıza gram altın geçiyor. işlem yapmadım ama işleyiş böyle idi 8 ay önce.


tukenmez adam
(28.01.19)
(1)

Kapalıçarşı'da kazıklanmayacağım bir kuyumcu tavsiyesi

bir de atıyorum çeyrek altının satış fiyatı 360 lira ise kaç liradan almalı en az?
bir de atıyorum çeyrek altının satış fiyatı 360 lira ise kaç liradan almalı en az?
s0phiesw0rld
(28.01.19)
nadir döviz'e gidin


neo
(28.01.19)
(19)

quora mı eksiduyuru mu?

eksiduyuru sadece tr'de değil tüm dünyada en iyi soru sorma sitelerinden bence. quora'da bile bir sürü gereksiz soru ve kişi var ama eksiduyuru eksisozlugun ilk zamanlarını andırıyor. umarım bu yapısı bozulmaz. hangisini tercih ederdiniz?
eksiduyuru sadece tr'de değil tüm dünyada en iyi soru sorma sitelerinden bence. quora'da bile bir sürü gereksiz soru ve kişi var ama eksiduyuru eksisozlugun ilk zamanlarını andırıyor. umarım bu yapısı bozulmaz.

hangisini tercih ederdiniz?
s0phiesw0rld
(17.01.19)
Yeni mi üyesiniz acaba buraya ?


fıytfıyt
(17.01.19)
yoo, 2010'da bile vardım


s0phiesw0rld
(17.01.19)
duyuruyu seviyorum ben, basit işlevsel ve çok kullanışlı. quora'ya baktım sarmadı.

e buradakileri tanıdım iyice 10 senedir, şimdi normal bir yanıt vermek var, kişileri bilerek vermek var, farklı oluyor haliyle.


killerbee
(17.01.19)
quora tabi ki. ama türkiye'de quora'nın yardımının dokunamayacağı pek çok şey için ekşi duyuru.

fakat her geleni almaya başladı burası da. eski tarzı daha iyiydi, yardım ile üye olabilmek ya da sözlük yazarlarının üye olabilmesi vs. muhtemelen buranın da bozulması çok sürmeyecektir.


avianthem
(17.01.19)
Eksiduyuru çok bozdu pfff


dox
(17.01.19)
quora'da soru sorarak para kazanma da mevcut. işte o doğallığı bozar.


Quora. Eksiduyuru'ya ne zaman girsem depresif ayrılıyorum. İnsanların depresifliği cevaplarına da yansıyor.


ganbatte
(17.01.19)
compu'nun memleketten akrabası mısın ulen? :D bence de ed.


datnet
(17.01.19)
Quora’da genelde kimlik afişe olduğu için insanlar kasıyor.
burası daha rahat.


cedex
(17.01.19)
burasi daha sicak sanki. orada kendimi acikata kalmis hissediyorum, esiyor.

ancak, sordugun sorulara dolu dolu cevap veren yer quora oluyor, duyuru degil.


İki platformun tek ortak noktası soru cevap.

Kalite, içerik, konu çeşitliliği, altyapı, kullanım kolaylığı konularında uçurum var Quora ile burası arasında.

Quora'da astronot da var, fbi ajanı da. Alanları ile ilgili çok detaylı bilgiler paylaşabiliyorlar. Burada da her türden insan var ama dolu dolu cevap yazan (ben dahil) çok az. Ama burası bana da daha samimi geliyor ^^

Quora'ya şöyle bi girip cevapları okuyup çıkıyorum ama bütün gün bir sekmede duyuruyu açık bırakıyorum heheh


chicha
(17.01.19)
Quora professional opinion denen konsept icin cok uygun.

Teknik bir soru soruyorsun, mesela neden uzay araclari altin kullaniyor diyorsun. Cevabi bilmem ne universitesinde astronomi phd'si yapmis, bizzat projelere katilmis adamlar cevap yaziyor. Bu paha bicilmez bir sey.

Ote yandan Duyuru tabi ki cok daha anam babam usulu cok daha bizden ve cok daha hizli cozum alabilecegin bir yer.

Antalya'da otogardan havaalanina en rahat nasil giderim dediginde cort diye 2 dakikada cevabi alabilirsin.

Ikisi de kendi acisindan iyidir guzeldir ve evet sozluk boka sardikca buraya daha cok vakit ayirmaya basladim.


Uye degilim ama tabii ki quora.

Gir oradan rastgele bir soru sec buraya sor %90 cevap alamazsin, %9 yanlis cevap alirsin %1 benim iyi anima denk gelmistir dogru cevabi yazarim.


acemi
(17.01.19)
tabii ki quora..Breaking bad vs Arka sokaklar kadar fark var aralarında.


twq
(17.01.19)
Bir sorup ogrenmek istiyorsam quora direkt.
Bir sey sormak-cevaplamak ile geyik yapmak vakit oldurmek arasi bir sey olarak da duyuru.
Yeri ayri ikisinin de.

Quora'da cok spesifik konuda merak ettiklerine cevap alabiliuorsun. Psikopatlik seviyesinde uzman adamlar cikiyor her konuda.
Ozellikle teknik konularda havada karada quora.


stavro
(17.01.19)
Duymamış olayım. Quora inanılmaz bir yer baba. "acaba elon musk gündelik hayatında nasıl biri?" diye soru soruyorlar. Karısı gelip cevaplıyor. Us cezaevleri televizyonda vs gördüğümüz gibi mi diyor bir adam izin günlerinde gelip mahkumlar cevaplıyor. Burası ne ki, osuruk. He seviyoruz o ayrı ama böyle bir kıyas mümkün değil yani.


Giovanni Pipitto
(17.01.19)
yazmayı düşündüğüm her şeyi çok daha kısa bir şekilde bos gezenin bos ustasi özetlemiş. ekşi duyuru daha yerel, daha samimi ve bu durumun hem avantajları hem de dezavantajları var. duyuru'da gerçek anlamda bilgi ve tecrübe gerektiren soruların çoğu yanıtsız kalıyor, burası antin kuntin şeylerde daha etkili. öte yandan quora'da da buradaki "semt" havası yok. ben duyuru'dan yurtdışında yaşadığını bildiğim birine "oraya gelim mi havalar nasıl, çocuğunuz olim mi" diyebiliyorum mesela, quora'da öyle bir etkileşim olduğunu sanmıyorum.

ikisini de birbirinden ayırmıyorum pek o yüzden, kendince avantajları ve dezavantajları mevcut. kendi durumum nedeniyle duyuru'yu öne koyuyorum çünkü ben duygusal, iletişim kurmayı seven, insanların öykülerini ve tecrübelerini merak edip bunlara önem veren biriyim. bos gezenin bos ustasi'nın verdiği örnekteki gibi sorular için zaten kendim direkt araştırma yapıyorum. yani şahsen benim ilgimi "insan" unsuru çekiyor, o yüzden etkileşimin daha canlı olduğu duyuru veya reddit gibi ortamlar daha eğlenceli geliyor. öte yandan bilim insanı ya da nerd bir bey olsam, teknik konular çok ilgimi çekse duyuru'yu acayip faydasız ve saçma bi' yer olarak görür, nadiren buraya uğrardım; çünkü burada gerçekten o tarz sorulara cevap gelmiyor.


der meister
(17.01.19)
Burada da oyle phd'li prof falan insanlar vardi. Hala da var ama cevap vermiyorlar.

Ilk acildiginda sogukta araba nasil calisir diye bir soruya sibiryadan birisi cevap vermisti. Excel'de makro soruma 5 sayfa kod yazip gonderen herifler vardi. Staj isguc ivir zivir ayarlayanlar vardi.
Hatta bayagi cok doktor vardi, simdi 1 tanesi bile cevap vermez. Sitenin yarisi kodcu(sahibi dahil) 1 tane kod sorusu sorsan cevap gelmiyor.


acemi
(17.01.19)
quora daha gelişmiş, istediğin şeyin daha detaylı ve doğrusunu bulabiliyorsun, gerçek bilgi için quora ama hızlı, pratik, samimi bilgi için burası.


(6)

Burgan Bank güvenilir mi?

Pek ismi duyulmamış bir banka. arkasında kuveyt sermayesi varmış. siz olsaydınız para yatırır mıydınız?
Pek ismi duyulmamış bir banka. arkasında kuveyt sermayesi varmış. siz olsaydınız para yatırır mıydınız?
s0phiesw0rld
(17.01.19)
100.000 e kadar devlet güvencesinde diye biliyorum.


karayel
(17.01.19)
Banka kurmak için 300 milyon ödenmiş sermaye koymak sartini yerine getirmisler ve BDDK’dan izin alip sozlesme imzalamışlar. Sundukları sartlar iyiyse yatırılır. Bu tarz bankalarin kullanilmama sebebi guvenilmezligi degil de daha cok atmsi yok subesi ulasilabilir degil diyedir.


burgan bank ile iş bankasının güvenilirlik açısından hiçbir farkı yok.


teşekkürler cevaplar için

@hepbiarayisicinde

atm yönünden sıkıntı yok aslında, teb ve halkbank atmlerini kullanabiliyor burgan bank müşterileri. ancak bankanın web sitesi dizaynı ve mobil appi iyi durmuyor. ya backend'e de önem vermiyorlarsa diye düşündürttü. bir de müşteri sayısı en az bankalardan herhalde.


s0phiesw0rld
(17.01.19)
cok uzun yillardir kullaniyorum. hic sorun yasamadim.


kassiopeia
(17.01.19)
Burgan bank ve iş bankası arasinda güvenilirlik acısından büyük fark vardir. Hatta yapi kredi, garanti, is bank, akbank,finans arasinda da bu guvenilirlik farkini görebilirsin. Kimisinde dolandiricilik işlemi gerçekleştiğinde tüm kanallardan çekebileceğin nakit miktarı farklıdır. Bankacılık uygulamaları arasında kimisi hıza kimisi güvenliğe önem verir. Yanlış yonlendirmemek yanlış bilgi vermemek gerekir.


shbz
(17.01.19)
(3)

merkez bankası faiz kararı en hızlı nereden takip edilir?

en hızlı biçimde döviz al-sat yapmak için nereyi takip etmek lazım?
en hızlı biçimde döviz al-sat yapmak için nereyi takip etmek lazım?
s0phiesw0rld
(15.01.19)
o sırada yakaliyim diyorsanız imkansız


oscar
(15.01.19)
Bazı bankaların emir girişleri bulunuyor.
Tabi volatilite yüksek olursa nasıl bir işlem oluyor, tecrübe etmedim.
Karar sonrası anlık alma şansınız, beklenti satın alınmamış ya da farklı bir durum söz konusu ise çok zor.
Bloomberg aracılığıyla takip edilebilir.

Son olarak, çoğu zaman ppk kararı öncesi işlem açmak, kesinlikle kumardır.
Al-sat için tavsiyem, para minimum ikiye bölünmelidir


lemon cake
(15.01.19)
1. kendi sitesi
2. twitter
3. dolar/TL canlı takibi


507
(16.01.19)
(4)

bitcoin alıp satmak için kimlik doğrulaması gerekiyor mu?

Paribu hesabı açtım, kimlik doğrulaması olmadan bankadan eft yapabilir miyim? böyle bir bilgiye site üzerinde rastlamadım ancak para da boşuna gitmesin
Paribu hesabı açtım, kimlik doğrulaması olmadan bankadan eft yapabilir miyim? böyle bir bilgiye site üzerinde rastlamadım ancak para da boşuna gitmesin
s0phiesw0rld
(26.12.18)
Online Hesap Onayı Neden Gereklidir?

Hesap Ayarları menüsünde bulunan Kimlik Onayı sekmesinde yer alan kişisel bilgilerinizin eksiksiz ve doğru olarak doldurulması zorunludur. Bu durum kullanıcı işlem güvenliği ve banka işlemlerinin yapılabilmesi için bir güvenlik prosedürüdür.

Kişisel bilgileriniz şifrelenmiş olarak muhafaza edilir ve asla üçüncü şahıslarla paylaşılmaz. Hesabınızın onaylanması dışında başka hiçbir amaç için kullanılamaz.


teşekkürler, bunu yapmak zorunluluksa site içinde belirtmemeleri ilginç olmuş


s0phiesw0rld
(26.12.18)
yardım merkezi kısmında bir yerlerde var ama sanırım kimlike selfie çek gibi olaylar falan yoktu. tam hatırlamıyorum açıkçası, limit en az 500 tl olunca vazgeçmiştim :)


selfie çekme şartı yok, sadece kimlikle ilgili alanları dolduruyoruz onaylama için ve hemen onaylanıyor. minimum para yatırma şartı 100 lira diyor Paribu'da. tabi ben de acemiyim :)


s0phiesw0rld
(26.12.18)
(6)

Devlet hastanesinde mi ozel hastanede mi ameliyat olmali?

Soz konusu ameliyat deviasyon ameliyati ve hastane Istinye'de meshur bir devlet hastanesi. Devlet hastanesinin avantaji parasiz olmasi ancak yeterli titizligi gostereceklerinden emin degilim. Devlet hastanesinde herhangi bir ameliyat olmussaniz tecrubeleriniz nasil oldu? Ayrica SGK anlasmali hastane
Soz konusu ameliyat deviasyon ameliyati ve hastane Istinye'de meshur bir devlet hastanesi. Devlet hastanesinin avantaji parasiz olmasi ancak yeterli titizligi gostereceklerinden emin degilim. Devlet hastanesinde herhangi bir ameliyat olmussaniz tecrubeleriniz nasil oldu? Ayrica SGK anlasmali hastane oneriniz var ise onu da yazabilirsiniz. Genel olarak hangisini onerirsiniz? Tesekkurler
s0phiesw0rld
(19.12.18)
maddi durum zorlamayacaksa kesinlikle özel hastane


bence ameliyati yapacak doktor onemli.


İstanbul özelinde bilmiyorum ve doktor önemli+1
Fakat tercihim devlet hastanelerinden yana olur. Birincisi, Eskişehir sağlık müdürlüğünde epey mevkili bir akrabam kendi çekirdek ailesi dahil bütün tanıdıklarını devlet hastanelerine yönlendiriyor ve yıllar önce denetimin buralarda çok daha iyi olduğunu söylemişti.

İkincisi, annem (devlette) ve en yakın arkadaşım (özelde) aynı ameliyatı oldular. Arkadaşım estetik dikişte ısrar etmesine rağmen dikiş izi daha belirgin (4-5 yıllık iz) ve annemin doktoru genel olarak daha iyi geldi bize.


kobuzchu kiz
(19.12.18)
Hacettepe disinda hicbir devlet hastanesine "dusmek" istemem Türkiye´de. Istanbul´da birkac sene oncesine kadar Cerrahpasa´da kisin ortasinda kaloriferler calismiyordu, tavanlar akitiyordu. Doktor iyiyse de "hastane hastaligindan" korunmak cok zor.

Devletin iyi doktoru da zaten ozelde ameliyat yapanlari taniyor, yonlendirebiliyor. Emin olamazsaniz bu yolu deneyin.


buf-e kür
(19.12.18)
özelde ameliyathanelerdeki sterillik konusunda devlet kadar dikkat etmiyorlar genelde. Özellikle üniversite hastanelerini tavsiye ederim. Hani olmasın ama ileride ameliyat olmam gerekse muhtemelen üniversite hastanesini tercih ederim. Tabi belli bir ekole sahip Çapa, Cerrahpaşa, Marmara, Hacettepe, Ankara, Gazi, Ege, Dokuz Eylül vs. gibi. Yoksa dandik dershane bozması üniversitelerin özel hastanelerden farkı yok.


nundu
(19.12.18)
Anestezi uzmanlığı okuyan bir arkadaşım, hem devlet hastanesinde hem de ünlü bir özel hastanede staj yapmıştı ve özelde tek kullanımlık aletlerin yıkanarak yeniden kullanıldığını söylemişti. Bunu yapan da öyle kıytırık bi özel de değil yani. Devlet ameliyathane açısından çok daha iyidir diyorum


(13)

Nedir ulkedeki futbol hastaliginin sebebi?

Futbolcular senede milyonlarca euro kazaniyor, anadoluda oynayanlar bile en kotu yuzbinlerce euro kazaniyor. Yaptiklari sey topu kale direginden gecirmek ve insan hayatina hicbir faydalari yok. Hayati boyunca calissa yuz bin dolar kazanamayacak kisiler futbol icin kavga yapiyor, formalara ve yayinla
Futbolcular senede milyonlarca euro kazaniyor, anadoluda oynayanlar bile en kotu yuzbinlerce euro kazaniyor. Yaptiklari sey topu kale direginden gecirmek ve insan hayatina hicbir faydalari yok. Hayati boyunca calissa yuz bin dolar kazanamayacak kisiler futbol icin kavga yapiyor, formalara ve yayinlara uc kuruslarini harciyor.

Bu durum tuhaf degil mi?
s0phiesw0rld
(15.12.18)
Adamlar 1000 sene önce arenalarda gladyatörlerin birbirlerini kesmelerini izliyordu ve bunun da insanlık adına bir faydası yoktu, demek ki insan doğasında böyle bir şey var, bunun için izleniyor. İzlenecek şeylerin şekli değişebiliyor ama sonuç aynı.


angelus
(15.12.18)
ülke ile ilgisi yok.
tüm dünyada böyle.
akdeniz insanı abartıyor tabi


damladamla
(15.12.18)
eğitimsiz vasat kalabalığın hayattaki gerçek yenilmişliğinin acısını sahte zaferlerle çıkartması lazım. tribüncü denilen süprüntü tiplerin çoğu, kahvelerde izleyenler, eve uydu alıp izleyenlerin çoğu asgari ücretli.


dox
(15.12.18)
(bkz: 78716684)


crucio
(15.12.18)
kitleleri uyutmanın en kolay yöntemlerinden biri çünkü.


tabirimekruh
(15.12.18)
Uğur Meleke'nin bu tespiti efsane: eksisozluk.com


evet saçma sapan.. ama işte kınamamak lazım. oluyo öyle

tuttuğun takım bir şey başarınca sen kendin başarmışsın gibi hissediyorsun ve beynin de öyle algılayıp ona göre seni ödüllendiriyor. son dakika golüyle maç kazandıran -ve sana bu başarıyı getiren- futbolcuyu hep ayrı bir yerde görüyorsun yıllar sonra bile. bu yüzden forvetler hep daha çok sevilir.

en yıkık zamanlarında, moralin dipteyken bir önemli galibiyetle 2 gün mutlu olabiliyorsun. tuhaf mı tuhaf, ama o renkler sana hep heyecan veriyor. [bordo&mavi]


ssiradanbirigibi
(15.12.18)
ben de anlamiyorum. insanlar ilginc varliklar. bu futbol durumunun psikolojik ve sosyolojik sebepleri vardir, bu boyutu bilmiyorum, ilgilenmiyorum da. dunya ve insanlik hakkinda futbol uzerinden yapilmis cok guzel tespitler vardir eminim. simdilik hicbirini bilmiyorum. tek bildigim sey bilmemek.

aklima su anda su soru geldi: porno izlemek ile futbol maci izlemek arasinda ne fark var?
farkliliklar uzerinde dusunmeyecegim. benzerliklere bakalim: ikisini de izlemek -kisiye gore degisir tabii- zevkli. ikisinde de heyecan var. ikisinde de insanlar eglenmek, guzel zaman gecirmek icin izliyor.

futbolun amaci ile pornonun amaci ayni. insanlari eglendirmek. bir problemi cozdukleri yok, insanligi ileri tasidiklari da yok. boyle bir amac tasimak zorunda degiller. her ikisinde de kimisi bagimlisi olur, kimisi daha dengeli takip eder. hepsi bu. bence.


Bu arada bu konu ile ilgili yapilan politik tespitlerin biri de budur: sektörde dönen yüksek meblağlar kitlenin bu sektörü izleme nedenlerinden birini oluşturuyor.

Tersi de geçerlidir: sırf para için futbol sevdalılarının delirdiği bazı kurallar belirlenebilir ve değiştirilebilir. Örneğin ofsayt olmasaydı gol o kadar değerli olmazdı ve belki maç 90 dakika takip edilmezdi. Ya da oyuncu değişikliği sayıları ve araya reklam girmesine yarayan çeşitli kurallar değişip durmazdi...


çok yanlış düşünüyorsunuz. biz bu dünyaya sadece çalışmak için mi geldik? dünyevi nimet nedir? eğlencedir, başarıdır, mutluluktur. futbolda bu hayatın bir parçası. ona bakılırsa olimpiyatlarda bir adamın 100 metre öteye gülle fırlatmasının insanlığa ne katkısı olabilir? ama bu dünyaya geldiysek ona göre yaşamalıyız.


ighe
(15.12.18)
İnsanlık olarak en büyük sorunumuz kendi hoşlanmadığınız, ilgilenmediğimiz şeylere bok atmak. Kitap okumayan ve hiç ilgisini çekmeyen insanlar nasıl okuyanları aptal olarak görüyor ve zaman kaybı olarak görüyorsa aynı şeyi okuyan okumayana yapıyor. İnsanın herhangi bir zevki olabilir, pul biriktirebilir, saatlerce sosyal medyada gezebilir vs. Kimseye zararı olmadığı sürece ve sorumluluklarını aksatmadığı sürece dileyen dilediği her şeyi yapar. Herkes için anlamlı olmasına gerek yok


Tjms
(15.12.18)
"Evine ekmek götürmeye çalışan asgari ücretliler olarak toplandık milyonlar kazanan futbolcuların morallerini yükseltmenin yollarını arıyoruz"

bu konu hakkındaki şu sözün de hakkını vermek lazım :)

twitter.com


ssiradanbirigibi
(15.12.18)
@Tjms
Kitap okumak ile futbol oynamak ayni sey mi allah askina?

@ighe
Olimpiyat oyunlari da futbol kadar mantiksiz. Ancak ulkemizde malum futbol yuzunden fanatiklik yapiliyor, kavga ve kufur ediliyor.

@ssiradanbirigibi
Cok guzel bir ironi. :) futbol icin asgari ucretlilerin fanatiklik yapmasi ile siyasilere fanatiklik yapmak arasinda fark yok. Ikisi de tepedekilere tapmak

@Leonardo~Da~Vinci
Insan en azindan porno izleyince ve masturbasyon yapinca rahatlama duyuyor. Halbuki futbol (dunya kupasi vs icin zevkine izlenmiyorsa) stres yaratiyor


s0phiesw0rld
(17.12.18)
(6)

bitcoin mi altcoin mi almak mantıklı?

arkadaşlar şimdi herkes bitcoin ölecek vs dediğine göre bitcoinin yakında çıkışa geçeceğine inanıyorum. ancak bazı ekonomistler de altcoinler ucuz fiyatından dolayı daha avantajlı diyor. sizce hangisi daha mantıklı. ayrıca altcoin tavsiye edecekseniz hangisi olur ve altcoini hangi platformda alabili
arkadaşlar şimdi herkes bitcoin ölecek vs dediğine göre bitcoinin yakında çıkışa geçeceğine inanıyorum. ancak bazı ekonomistler de altcoinler ucuz fiyatından dolayı daha avantajlı diyor. sizce hangisi daha mantıklı. ayrıca altcoin tavsiye edecekseniz hangisi olur ve altcoini hangi platformda alabilirim?
s0phiesw0rld
(09.12.18)
"Hepsinin sonu aynı". O iş bitti.

Ticaret yap. Emtia al, sat, ufaktan başla büyüt, öyle zengin ol. Bu boş hayallerden zarar etmeyen az kişi var çevremde.


p133mmx
(09.12.18)
git bir hayır kurumuna bağış yap daha iyi.


insert coin
(09.12.18)
O iş bitti diye bir şey yok ama yükselişe de en az 6 ay var diye tahmin ediyorum ben. Ki yeniden all time high yapması 2 yılı bulabilir.

Etf, bakkt, halving
Bunları araştır.

Öğrenmek için şimdi bi 100 lira dolar vs ile al binance'te trade yap.

Mycrypto üzerinden ether wallet oluştur biraz gönderi yap kendi cüzdanların arasında. Priv.key. mantığını anla.

Neo wallet aç mesela neon wallet üzerinden.

Biraz okumadan anlamadan girme yani. Sonra fırsat görürsen sokarsın paranı.

Şu an meşgulüm bir ara daha yardımcı olurum istersen.


nhk ni youkosu
(09.12.18)
beni üzmeyecek miktarlar ile altcoin alıyorum.

sıfırlansa canım acımaz ama yine 30-40 kat değerlenirde para yatırmamış olursam canım acır :)

geçen seneden bu zamana 30-40 kat azalan, bilinen coinler var.

bitcoin cash 4000ü görmüştü 100 dolar
neo 160ı görmüştü, 6 dolar :)


tamamhosdiyonda
(09.12.18)
bence litecoin falan gibi amaci para gibi kullanilmak olan coinlere girme. hisse senedi gibi sirketini, urununu begendigin projeye gir. tavsiyelerim uzun vadeli hydro ve xyo. bu fiyatlardan ethereum, neo falan alanin da en gec 1 2 yila en az 4x 5x kazanacagini dusunuyorum. ama kar elde edince cikmak isin en zor kismi. bunu unutma.


000000
(09.12.18)
ethereum alan şimdiden yuzde 60 kar etti bile.


000000
(24.12.18)
(2)

Doviz al satin siyasi olaylarla somurulmesi hakkinda

Misal brunson salinmadan once siyasiler bu olayi biliyordur. Siyasiler kendilerine yakin kisilere ve is adamlarina doviz sat talimati vermis olamazlar mi, daha alttan toplatmak icin? Ya da siyasilere yakin ekonomistler forexde 10 kaldiracla veya yurt disi brokerlar ile 100 kaldiracla usd/try sell po
Misal brunson salinmadan once siyasiler bu olayi biliyordur. Siyasiler kendilerine yakin kisilere ve is adamlarina doviz sat talimati vermis olamazlar mi, daha alttan toplatmak icin?

Ya da siyasilere yakin ekonomistler forexde 10 kaldiracla veya yurt disi brokerlar ile 100 kaldiracla usd/try sell pozisyonu acmis olamazlar mi?

Bu islemlerin tersi 2 ay once Brunson krizi yasanirken de olmustur. Bu sistem somurulmeye cok musait gibi duruyor. Akpye yakin kisiler foreks ile milyonlar kirabilir. Fikriniz nedir?
s0phiesw0rld
(18.10.18)
kırdılar zaten.


rurouni
(18.10.18)
Bahçeli elindeki dolarları niye 7'den sattı sence?


plastic_angel
(18.10.18)
(2)

chp'nin iş bankası hisselerinin yaklaşık değeri nedir?

1924'te atatürk tarafından 1 milyon tl'lik bir yatırımla iş bankası hisseleri oluşturulmuş diye okudum. bugünkü değeri aşağı yukarı ne kadardır sizce?
1924'te atatürk tarafından 1 milyon tl'lik bir yatırımla iş bankası hisseleri oluşturulmuş diye okudum. bugünkü değeri aşağı yukarı ne kadardır sizce?
s0phiesw0rld
(11.10.18)
30.06.2018 tarihi itibariyle 7.2 milyar tl


dafuq
(11.10.18)
teşekkürler, o parayı da iç edecekler anlaşılan.


s0phiesw0rld
(11.10.18)
(2)

turkiyeden yurt disina iltica edilse kabul olunur mu?

Arkadaslar turkiyedeki kotu durum malum. Atiyorum ekonomik kriz daha da kotulesti ve toplumda politik ve ekonomik huzursuzluk iyice artti. Boyle bir durumda iltica etsek kabul edilme ihtimali nedir ve basarili olmasi nelere baglidir, turkiyeyi 3. Dunya ulkesi olarak gorurler mi, iltica edip basaran
Arkadaslar turkiyedeki kotu durum malum. Atiyorum ekonomik kriz daha da kotulesti ve toplumda politik ve ekonomik huzursuzluk iyice artti.

Boyle bir durumda iltica etsek kabul edilme ihtimali nedir ve basarili olmasi nelere baglidir, turkiyeyi 3. Dunya ulkesi olarak gorurler mi, iltica edip basaran tanidiginiz var mi yoksa bunlar hep hayal urunu mu?

edit: teşekkürler @bos gezenin bos ustasi detaylı anlatım için
s0phiesw0rld
(17.09.18)
Çoğunluk senin gibi düşünüp uygulamaya kalksaydı, ülkede şu anda ne kadar kişi kalırdı? Hiç düşündün mü? :)


oligomer
(17.09.18)
İltica politikası ülkeden ülkeye değişir. Şu an atıyorum Danimarka'ya veya Finlandiya'ya git ve ben gay olduğum için Türkiye'de yaşayamıyorum de almazlar. Ama İsveç'te daha çok şansın var.

Öte yandan Türkiye tarafından aranıyorsan alınma ihtimalin daha yüksek oluyor 2 sebepten. Birincisi Türkiye hükümetine olan tavır ve yakalanan şüphelilerin basına sızan dayak yeme görüntüleri.
İkincisi diplomatik sığınmacı demek bilgi demek. Eski general bir fetöcüden alınacak bilgi değerli olabilir. Öte yandan aldığında bu kişileri pazarlık unsuru olabiliyor Türkiye ile.

Normalde mülteci alımındaki kriter ise Birleşmiş Milletler raporlarına göre oluyor. Suriye'den gelen birisi şu an uluslararası yasalara göre Suriye'ye sınırdışı edilemez bu suçtur. En fazla Türkiye'ye postalarsın, ordan oraya sınırdışı edilir ama Suriye'ye gönderilemez. Ancak uluslararası antlaşmaları tanımayan bir ülke yapabilir bunu. Atıyorum Cibuti'ye sınırdışı edilir şahıs ordan Suriye'ye.

Türkiye için böyle bir durum yok elbette. Askeri darbe başarılı olsaydı ve bir vesayet durumu sözkonusu olsaydı(kağıt üstünde halen diktatörlükle yönetilmiyoruz) o zaman Türk mültecilerin ülkesine sınırdışı edilmesi suç olurdu.


(8)

Kronik yorgun muyum?

Kac saat uyudugum fark etmeksizin ogleden itibaren baslayarak aksama dogru giderek siddeti artan bir yorgunluktan muzdaribim. Seker, tansiyon problemi yok, tiroit normal, beyin tomografisi cektirdim o da normal, aclik veya gece uykusuzlugu yok, 7 saat uyuyorum ortalama. Uyku basmasi ile beraber dikk
Kac saat uyudugum fark etmeksizin ogleden itibaren baslayarak aksama dogru giderek siddeti artan bir yorgunluktan muzdaribim. Seker, tansiyon problemi yok, tiroit normal, beyin tomografisi cektirdim o da normal, aclik veya gece uykusuzlugu yok, 7 saat uyuyorum ortalama.

Uyku basmasi ile beraber dikkatim dagiliyor ve islerde savsakliyorum. Oglen siesta yapabilirsem 1,2 saat iyi hissediyorum, sonra tekrar yorgunluk oluyor. Aksam 9'dan sonra beynim dumanlaniyor resmen. Hic calisamiyorum

Var mi problemin derdi veya ayni dertten muzdarip?
s0phiesw0rld
(02.09.18)
Daha da kötüydüm.

1) Toplama aynı süre uyusam da erken yatınca aldığım uykunun kalitesi çok farkediyor
2) Günde 1-2 bardak kahve içiyorum. Granül olmaması ve 2 bardağı aşmaması önemli.
3) Bir çok bitkisel hap denedim, sabahları 1 korean gingseng çok iyi geliyor.


karabasun
(02.09.18)
Mersi. Kahve carpinti yapiyor ancak deneyebilirim. Ginsengin uyku problemine neden olabildigini duydum.

Arastirinca uyku apnesine denk geldim. Uyku apnesi olabilir miyim (cunku horluyorum) veya deviasyon (doktor deviasyon var dedi) yuzunden bu kadar sersem olabilir miyim diye de dusunuyorum.


s0phiesw0rld
(02.09.18)
Demir de normal. Tek aklima gelen deviasyon/apne ancak onlar da bu kadar etkiler mi bilmiyorum. Netice de burnum tamamen tikali degil veya asiri horlamiyorum


s0phiesw0rld
(02.09.18)
Doktora danışmanız yerinde olur.

Spor bu durumlarda genelde iyi gelir.

Bir de modafinil içeren ilaçlar dinç tutup, düzene sokabilir. Doktora danışmadan kullanmayınız.


fever
(02.09.18)
•Kahve 1001 farklı şekilde hazırlanabilir. Arasından size uygunu yoksa, yeşil çay öneririm. Onun da uyku açma işlevi var. Yalnız sallama değil, french presste yapınız (çok kolay).

•Günlük en az 1 buçuk lt SU. Her rahatsızlık gibi buna da ilaç olur.

•Gingseng sabah alındığında akşama kadar etkisini çoktan kaybetmiş olur zaten.

•Düzenli yürüyüşlerden ibaret bile olsa düzenli spor şart.

•Gün içinde mümkün olduğunca (takıntı yapmadan) hareketli olmak, sürekli oturmamak. Fırsat bulunca küçük adımlar atıp nefes egzersizleri yapmak sizi canlandıracaktır.


karabasun
(02.09.18)
teşekkürler hayat biçimimi saydıklarınıza göre revize edeceğim. ginsengi solgar mı alıyorsunuz? fiyatı 90 tl olmuş eczanede, pahalı yav. değer mi bu paraya?


s0phiesw0rld
(03.09.18)
yıllarca en iyisi diye solgar aldım, fiyatı ciddi artınca aksu vitale geçtim. aynı faydayı daha ucuza sağladı ve sağlıyor.

urun.n11.com


karabasun
(03.09.18)
ben de öyleydim. düşük karb beslenmeye başladım. kan testlerimi yaptırdım b12, d vit takviyesi verdi doktor. iyiydim bayağı. şu bir kaç gün beslenmemi mahvettim yine uykular, dikkat dağınıkları peşimi bırakmıyor. yeniden beslenmeyi gözden geçiricem


ruh i tibbiye
(03.09.18)
(9)

enpara güvenilir mi?

merhaba arkadaşlar,enpara güvenilir midir? mevduatı çekmede problem yaşayan insanlar duydum. döviz faizine yatırmak için düşünüyorum. ancak yaşadığımız sıkıntılı süreçte başıma iş açar mı? buraya cevap yazmaya çekiniyorsanız, mesaj atabilirsiniz...
merhaba arkadaşlar,

enpara güvenilir midir? mevduatı çekmede problem yaşayan insanlar duydum. döviz faizine yatırmak için düşünüyorum. ancak yaşadığımız sıkıntılı süreçte başıma iş açar mı?

buraya cevap yazmaya çekiniyorsanız, mesaj atabilirsiniz...
s0phiesw0rld
(28.08.18)
mevduatı çekmede ne gibi problem yaşamışlar ? ben bir problem yaşamadım şimdiye kadar.


synesthesia
(28.08.18)
enpara, finansbank alt yapısını kullanan şubesiz bankacılık uygulamasıdır.

Yürürlükteki bankacılık kanunlarına göre işlem yapar. Şu ana kadar bir zararını görmedim. Tabii ben KMH dışında kredili mevduatlarını hiç kullanmadım. Aksine diğer bankalara kıyasla çok daha kazançlı.

Döviz faizi konusunda,
hükümetin, doviz hesaplarını dondurma gibi bir yaptırımı olmadığı sürece yürürlükteki bankacılık yasalarına göre işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Varsa yasal kesintiler ya da özel şartları önceden okuyup bilgilenin yine de..


Kazmapolitan
(28.08.18)
kimden duyuyorsun böyle şeyleri anlamıyorum. o köyü terket veya o emmilerden uzak dur. bugüne kadar böyle bir şey olmadı. olması da mümkün değil. mevduat çekmede problem yaşayanlar muhtemelen bankadan parayı direk patates olarak çekmeye çalışmışlardır.


Tears of Devil
(28.08.18)
eksisozlukte 5-10 bin arası doları 2 gün sonra bile çekmede problem yaşadığını belirtmiş bazı arkadaşlar. o yüzden tereddüt ettim..


s0phiesw0rld
(28.08.18)
Birkac senedir kullaniyorum, gecenlerde de finansbank uzerinden az olmayan bir miktar cektim, gunubirlik hem de. Gecen sene de yurtdisinda atm’den enpara hesabimdaki dovizin bir kismini cektim kampanyasi dahilinde (ucret alinmiyordu). Hic sikintim olmadi su ana kadar.


gibicibicis
(28.08.18)
Mevduatı çekmede yaşanan problem değil ya. O bahsettiğin döviz alım satımı bir ara yapılamadı dolar günde 1 tl arttığında.

enpara'ya özel bir durum değildi. Ben işbank'tan da yapamadım aynı gün.

Şu an enpara'nın dövizde alım satım farkı diğerlerine göre daha fazla. Eskiden çok daha azdı makas aralığı. İşbank'ta 1,5 kuruş falanken, enpara'da 0,8 kuruş gibi bir şeydi.


himmet dayi
(28.08.18)
bankalar kapıdan gelene istediği kadar nakit para ( özellikle döviz cinsinde ) verme konusunda düşündüğün gibi değil. maliyetlerden ötürü ellerinde az para bulundururlar ve bu tarz ihtiyaçlarda banka önceden aranıp parayı çekmenin ne zaman mümkün olacağı sorulur genellikle.


xiii
(28.08.18)
@tears of devil +1

cepteteb e de bak


sozlugun geneli ogrenci oldugu icin ve enpara'yla calistiklari icin buyuk feveran kopuyor.

bahsedilen sorunlar ayni gun, is bankasi, ing ve garanti'de de yasandi.

eger sartlari size uygunsa(subesiz bankacilik vs.) enpara'yla calismamak icin gozle gorulur bir sebep yok.


brkylmz
(28.08.18)
(16)

Donemeclerde vitesi dusurmeyi unutursak ne olur?

Soru basliktaki gibi, dalginligimiza geldi diyelim. 3 (veya dusuk hizda 2) ile donmeye kalktik ve arabanin titremesini fark etmedik. tam donerken araba iyice titremeye basladi ama vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin. Bu durumda ne yapilir? Donus esnasinda debriyaja
Soru basliktaki gibi, dalginligimiza geldi diyelim. 3 (veya dusuk hizda 2) ile donmeye kalktik ve arabanin titremesini fark etmedik. tam donerken araba iyice titremeye basladi ama vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin. Bu durumda ne yapilir? Donus esnasinda debriyaja basip (motorla baglantiyi kesmek icin) donus tamamlandiktan sonra 1e mi almaliyiz?
s0phiesw0rld
(14.08.18)
evet doğrusu motoru şanzımandan ayırmak(debriyaj) aksi halde motor deviri arabanın yavaşlamanasını engelleyecek frene basmaya devam edersen motor durup(stop edip) direksiyonun kitlenebilecektir frenler şişip frensiz kalabilirsin buda ayrı bir senaryo.


basond
(14.08.18)
Vites değiştirirken de direksiyon hakimiyetini kaybetmezsin.


Mahalle arasindaki donusleri kastettim. Hafif virajli yolu degil.


s0phiesw0rld
(14.08.18)
Debriyaja basarsan araç boşa düşer daha da hızlanır (Newton'un Hareket Yasaları Madde 1) Ben o durumda kalsam, biraz mesafe varsa, vitesi küçültebilirsem küçültürüm, küçültemezsem ne bileyim arkamda araç yoksa dururum ya da debriyaj+fren yapıp yavaşlarım, araç varsa o şekilde yola devam ederim ama tek başına debriyaja basmam. Debriyaj, dediğim gibi, tek başına aracı yavaşlatmaz, motor zaten devrini aldığı için aynı şekilde ya da daha hızlı bir şekilde devam eder araç.


angelus
(14.08.18)
Mahalle arasındaki dönüşlerde de kaybetmezsin. Otomobil çift elle sürülmesi elzem bir şey değil. F1 kullanmıyorsun, önerilen çift eldir yüksek hızda kontra yapabilmek için. Yoksa direksiyon tek elle çok daha rahat çevrilir.


mahalle arası yada değil eğer vites değiştirirken kontrolü kaybedeceksen araba kullanmayı daha iyi öğrenmek lazım.


biergarten
(14.08.18)
Valla 90 derece donuslerde donus esnasinda vitesi degistirmek zor geliyor. Bana gore en mantiklisi debriyaj ile frene basmak ve yavascana donmek eger donemec oncesinde vitesi kucultecek zaman yoksa veya arabayi durdurup vitesi kucultecek pozisyonda degilsem arkadan gelen arabadan dolayi.


s0phiesw0rld
(14.08.18)
@angelus

Bu arada debriyaja basmayi soylememin nedeni arac yavaslasin diye degil titremesin ve stop etmesind diyeydi. Onerileriniz guzel


s0phiesw0rld
(14.08.18)
arkadaş şaka yaptık, tiklemişsin. deneme sakın benim dediğimi, maazallah kaza yaparsın.


killerbee
(14.08.18)
otm. araba al.


nuisance
(14.08.18)
surucu kursuna git.

"vitesi kucultmek istemiyoruz direksiyon hakimiyetini kaybetmemek icin", "vites degistirmek zor geliyor". eger bu cumleleri kuruyorsan kusura bakma ama henuz yeterince tecruben ve direksiyon hakimiyetin yok demektir. nsa'da trafige cikman hem senin icin hem diger soforler icin tehlikeli. vites degistirmenin ve debriyaja basmanin nefes alip vermekten farki olmamasi lazim.


crucio
(14.08.18)
@dieis

evet debriyaja her turlu basmak iyidir, durmaya hazirlik saglar


s0phiesw0rld
(14.08.18)
(bkz: yarım debriyaj)


orient blue
(14.08.18)
Rica edeceğim araba kullanma fikrini unut. Hayatimda boyle sacma vites degistirmeme bahanesi gormedim. Tecrubelenip iyi bir şoför olacağına inanmiyorum. Tehlike arz etme daha fazla trafikte.


Eleştiriler haklı olsa da araç kullanmaman gerektiği gibi bir düşünce de o kadar saçma.

Zamanla eksiklerini düzeltir doğrusunu öğrenirsin, ama önemli olan kendini çok uzman şoför sananları değil (gerçekten iyi bir şoför olabilir, ama bu iyi bir eğitici olacağı anlamına gelmez) bu işin eğitimini veren otoriteleri dinlemen/okuman/izlemen gerekir.

Virajda vites değiştirilir, yükseltmek düşürmeye oranla daha kolay ve daha zevkli olsa da zamanla ihtiyacın olduğunda düşürmenin de viraj çizgisini bozmadan yapılabileceğini öğrenirsin.

Viraja girmeden önce mutlaka biraz yavaşlamalı, uygun vites, hız ve devir ile viraja girmeyi kendine alışkanlık yapmalısın.

Viraj çizgini bozmadan, sol el ile direksiyonu sabit tutarak ya da viraja uygun kibar hareketler ile kumanda ederek bi yandan da kibar ve akıcı bir şekilde vitesini düşürebilirsin.


John Bloor
(15.08.18)
neden direksiyon hakimiyetini kaybedesiniz ki. zaten sokak arası donus diyorsunuz fren yapmakta da bir sakınca yok.


(4)

Lazer Epilasyon Merkezi Tavsiyesi

İstanbul içi lazer epilasyon yeri tavsiye eder misiniz? işin içinde çok dolandırıcılık olduğu için bir türlü düzgün yer bulamadım. okuduğum kadarıyla güzellik merkezlerinden uzak durmalı ve poliklinikler ile hastanelere yönelmeliyim.yer tavsiyesine ek olarak lazer yöntemlerinden diodeu mu yoksa alex
İstanbul içi lazer epilasyon yeri tavsiye eder misiniz? işin içinde çok dolandırıcılık olduğu için bir türlü düzgün yer bulamadım. okuduğum kadarıyla güzellik merkezlerinden uzak durmalı ve poliklinikler ile hastanelere yönelmeliyim.

yer tavsiyesine ek olarak lazer yöntemlerinden diodeu mu yoksa alexandriteı mı tavsiye edersiniz?

Yoksa lazer yerine ipl'ye mi başlamalıyım, ipl kullandıysanız izlenimleriniz neler?

teşekkürler
s0phiesw0rld
(29.10.17)
İpl den uzak dur derim. Alexandrite kalin ve koyu renk killarda etkili olurken diode daha ince tuylerde etkilidir. Eger ince tuylere alexandrite yaptirirsaniz tüyler kalinlasir. vucudun her tarafindaki tuyler ayni özellikte olmuyor bazi bölgelere alexandrite bazilarina ise diode uygun olacaktir. Bu yuzden 2 cihazinda bulundugu bir klinik tercih etmen senin icin daha avantajli olur. Ben öyle yapiyorum


Mayhoş
(29.10.17)
medical park - bahçelievler


jix
(29.10.17)
İpl hiçbir işe yaramıyor paranı çöpe atma demeye geldim.


hernezıkkımsa
(29.10.17)
Darmatolog kendi yapıyor. www.dermart.com.tr


snowman
(30.10.17)
(8)

Ekşi'den partner edinen var mı?

Fuck buddy ilanları malum, gerçi millet daha çok gırgırına yazıyor orda. katıldığınız bir zirveden falan gerçekten tek gecelik veya uzun süreli ilişkiniz oldu mu?not: ilgilendiğim için değil, meraktan soruyorum
Fuck buddy ilanları malum, gerçi millet daha çok gırgırına yazıyor orda. katıldığınız bir zirveden falan gerçekten tek gecelik veya uzun süreli ilişkiniz oldu mu?

not: ilgilendiğim için değil, meraktan soruyorum
s0phiesw0rld
(09.08.17)
Bunu sayisiz insanin sayisiz sekilde yasadigi asikar. Ama zirveden cok mesaj yoluyla tanisiyor herkes.


a r a m i s
(09.08.17)
O ilanlardan zor bence. Ama başka türlü oluyor illaki.


elorelia
(09.08.17)
olmuyordur, olmaması lazım. umarım olmuyordur. ne saçma.


secrex
(09.08.17)
benim olmadı da olanlar tanıyorum. hem sözlükte hem de duyuruda efsane zigiş dönüyor affedersin. genç insanların toplandığı ve birbiriyle iletişim kurduğu platformlar sonuçta bunlar. ha kimisi soruya cevap verip geçer ama bir sürü insan tanışıyor, muhabbet ediyor falan. ben one life stand adamı için tek gecelik değil ama sevgili buldum. "SLM KARI ARANIYOR" ilanı vermedim, özel bi' şey yapmadık. buradan tanıştık, konuştuk, hoşlandık falan öylelikle gelişti. sınıf arkadaşından hoşlanmaktan farkı yok bence.

sevgili olan çok var ama tek gecelik de oluyordur muhakkak, hatta o belki daha çoktur.


der meister
(09.08.17)
Çok var, bizzat isin icinde bulundugum oldu.Sevgilim de oldu, tek gecelikte.Hatta sanırim asosyalim,son zamanlarda hayatımdakk kisiler genelde duyurudan. Eksideki fuckbuddy aranıyor ilanlarına da bizzat mesaj atan kız arkadaslarım var.Benim eksi hesabım yok.


maria puder
(09.08.17)
Çok.

Keşke sevgili de bulabilsem.


yirmisantim
(09.08.17)
kız arkadaşım da oldu, fb de. 3 sene once falan ama. bayadır duyuruya gırmıyordum. cogu tanıdık gıtmıs :)


kotakotkota
(09.08.17)
oldu, oluyor ve olacaktır da.
burada yazan kişilerin yazdiklarini kendilerine yakin bulan kişiler, mesaj araciligi ile o kişi daha yakindan tanımak istiyorlar. bu mesajlaşma kismi, kişilerin birbirini "on tanima" evresi oluyor.

eger dusuncelerin de uyuştuğu ortaya cikarsa, o vakit olaylar gelişiyor.


for the record
(10.08.17)
(3)

Hepsiburada.com'u Tüketici Hakem Heyetine şikayet edeyim mi?

Aldığım SSD bilgisayarıma uymadı. Birkaç gün içinde Hepsiburada'ya kargoyla yolladım ama ambalajı açılmış ve kullanılmış diye kabul etmediler. Ancak, web sitesinin iade şartlarında donanım ürünleri değiştirelemez diye bir madde yok. http://www.hepsiburada.com/Liste/MyPage/FAQDetail.aspx?id=20Aklıma
Aldığım SSD bilgisayarıma uymadı. Birkaç gün içinde Hepsiburada'ya kargoyla yolladım ama ambalajı açılmış ve kullanılmış diye kabul etmediler. Ancak, web sitesinin iade şartlarında donanım ürünleri değiştirelemez diye bir madde yok.

www.hepsiburada.com

Aklıma hakem heyeti geldi. Şimdi merak ettiklerim şunlar:

1- Hakem heyeti, süreci yaklaşık ne zamanda sonuçlandırır?
2- Para vermem, harç yatırmam gerekir mi (internette araştırdığım kadarıyla tüketicinin ücret vermesi gerekmiyormuş)?
3- Haklı çıkar mıyım yoksa ürünü kullandım diye Hepsiburadayı'mı haklı bulurlar?
4- Bu zahmete girmeye değer mi, yoksa ikinci el olarak mı satayım en iyisi?

Teşekkürler
s0phiesw0rld
(19.06.17)
Cayma Hakkı kapsamında eğer üründe bir arıza yoksa iade alınabilmesi gerekli. Bunun için THH'ye başvurulabilir. Bana kalırsa 4. maddeyi uygulamanız mantıklı ama hepsiburada ile irtibata geçip tüketicinin korunması hakkındaki kanunun ilgili maddelerini yazıp mesafeli satış sözleşmelerinde cayma hakkı kullanımının hangi nedene istinaden engellendiğini sorabilirsin. Böyle az zorlarsan kabul ederler diye düşünüyorum.

Burada mühim olan cayma hakkı süresi içerisinde mi ürünü hepsiburada ya gönderdiniz sorusu olabilir. ayrıca hepsiburada da bulunan üçüncü parti satıcılardan aldıysanız onlar sonuna kadar iade almaamk için uğraştırırlar diye düşünüyorum.


teletabi
(19.06.17)
Teşekkürler cevap için.

1 gün sonra ürünü kargoya yolladım ve satıcı firma Hepsiburada idi. Ayrıca Hepsiburada müşteri hizmetlerinde THH'ye başvuracağımı söylememe rağmen iadeye yanaşmadılar.

Zannedersem THH'ye başvuracağım, peki THH beni haksız bulursa ek para öder miyim?


s0phiesw0rld
(19.06.17)
hakem heyetinin sonuçlanması 6-12 ay arası sürüyor. beklerim diyorsan uğraş. onun yerine git sat amazondan al ssd'yi kara bile geçersin


argent dawn
(19.06.17)
(1)

hepsiburada'da iade için ürünü kargoya teslim ettikten sonra ne yapmalıyım?

aras kargonun bana verdiği bir takip no var. bunu hepsiburada'da kullanmalı mıyım yoksa sadece hepsiburada'nın ürünü kabul edip etmeyeceğini mi beklemeliyim?teşekkürler
aras kargonun bana verdiği bir takip no var. bunu hepsiburada'da kullanmalı mıyım yoksa sadece hepsiburada'nın ürünü kabul edip etmeyeceğini mi beklemeliyim?

teşekkürler
s0phiesw0rld
(05.06.17)
iade için karşı ödemeli gönderdiyseniz ki öyle göndermişsinizdir diye tahmin ediyorum, hepsiburadanın ya da hangi satıcıdan aldıysanız o satıcının belirttiği kargo firması ile göndermeliydiniz. hatta bazen kod veriyorlar kargo firmasına bu kod ile ürünü verin diye. eğer bu şekilde yaptıysanız müşteri hizmetlerini arayıp bildirmeniz gerekiyor. kayıt oluşturuyorlar ve o kayıt üzerinden yürüyor süreç. ya da kendi üye panelinizden de kayır oluşturabilirsiniz. arada bir de arayıp "nooldu benim iade" diye yoklamazsanız süreç oldukça yavaş işleyebiliyor.


veritaslibertas
(05.06.17)
(6)

Postaların ulaşmasında sizde sıkıntı yaşıyor musunuz?

Yaklaşık 2-3 aydır aliexpress'den ısmarladığım siparişler ulaşmıyor. pahalı bir alışveriş yapmıyorum, üstelik fazla adette almıyorum. Acaba PTT'de mi sıkıntı var?
Yaklaşık 2-3 aydır aliexpress'den ısmarladığım siparişler ulaşmıyor. pahalı bir alışveriş yapmıyorum, üstelik fazla adette almıyorum. Acaba PTT'de mi sıkıntı var?
s0phiesw0rld
(16.05.17)
Bende bi sıkıntı olmuyo.


zirrealist
(16.05.17)
Ocak ayı içerisinde Amazon'dan satın aldığım bir ürün ulaşmadı, sizin örneğinizin yanına onu da ekleyeyim dedim. Gümrük sınırının altındaydı fiyatı, fakat belli ki hoşlarına gitti ürün personelin. "Nasıl olsa kayboldu deyip siteden iade alırlar." diye mi düşünüyorlar nedir, bir gevşeklik var gerçekten.


ev adresinde sıkıntı oluyor bazen. o yüzden işyeri adresi olarak değiştirdim ben teslimat adresini. ptt kapıya kadar getirmediği için bazen apartman girişinde de kaybolabiliyor


ben ptt personelini zan altında bırakmak istemem. takipli, takipsiz gelmeyen ürünüm hiç olmadı. 2009'dan beri dx, aliekspress, ebay'dan ıvır zıvır alırım


rosencruz
(16.05.17)
Bende de var baya gelmeyen. Küçük üç beş dolarlık şeyler. Satıcılar sürekli uzatıyor zamanı falan anlamadım.


Giovanni Pipitto
(16.05.17)
yaklaşık 1 ay önce 4 farklı satıcıdan ürün sipariş ettim. hepsi aynı anda yola çıktı. 2si 15.gününde geldi. diğer 2sinden hala ses yok. beklemedeyim bakalım.


dedim ben sana
(17.05.17)
(2)

Seçimde görev alacaklar nelere dikkat etmeli; ve birkaç soru...

Müşahit olacağım ilk sefer için. Özellikle nelere dikkat etmeliyim?Telefon götürebiliyor muyum? Oy verme işlemi 5'te bitiyor, peki sayım kaçta biter?Kapılara asılan sandık sonuçları tutanaklarını Oy ve Ötesi'nin uygulaması ile fotoğraflamayı düşünüyorum. Bilmeyenlere duyurulur. Üstelik müşahit olmay
Müşahit olacağım ilk sefer için. Özellikle nelere dikkat etmeliyim?

Telefon götürebiliyor muyum? Oy verme işlemi 5'te bitiyor, peki sayım kaçta biter?

Kapılara asılan sandık sonuçları tutanaklarını Oy ve Ötesi'nin uygulaması ile fotoğraflamayı düşünüyorum. Bilmeyenlere duyurulur. Üstelik müşahit olmaya da gerek yok bunun için.

oyveotesi.org
s0phiesw0rld
(15.04.17)
telefon goturebiliyorsunuz. kurallari biliyorsunuzdur ama yaslilarla gelen cocuklari iceri onlarla girip oy basmaya diretiyorlar. en cok bunla karsilastim ben. sandik baskaninin ve kurulun tutumu eger goz yumacak egilimdeyse yasayi hatirlatip tutanak tutturun.

sayim sirasinda eve erken gitmek icin oldu bittiye getirmek isteyebilirler. kurallara uygun olarak zarf sayimi yapilmasini saglayin.

benim yaptigim ultra mallik suydu. en son sonuc tutanagini yazdilar, karbon kagidini araya koydum her kagit icin. salak gibi kaydirmisim zaaaaa. tum kopyalarda satirlar kaymis. cok sukur ki sonuclar tutarliydi da sorun olmadi. yoksa hukuken bi itirazda bulunmak istesek bi boka yaramazmis o sekildeki tutanakla.


pide
(15.04.17)
Hangi ildesiniz bilemiyorum ama hem musahiti oldugunuz partinin hem de muhtemelen ilinizin barosunun secim icin calisan avukat ekibi vardir, numaralarini mutlaka alin. Ciddi sorun cikaran kisiler oluyor, ihtiyaciniz olabilir.


kassiopeia
(15.04.17)
(7)

Referandumda görev almak için ne yapmak gerekiyor?

Normalde seçimlerde oy vermeye bile istemeye istemeye giden biriyim. Ama önümüzdeki referandumu önemsiyorum. Ne yapmam gerekiyor görev almak için, sadece sandık görevlisi mi olabiliyorum? Yorucu bir iş midir? Aklınızda ne varsa yazın lütfen.
Normalde seçimlerde oy vermeye bile istemeye istemeye giden biriyim. Ama önümüzdeki referandumu önemsiyorum. Ne yapmam gerekiyor görev almak için, sadece sandık görevlisi mi olabiliyorum? Yorucu bir iş midir? Aklınızda ne varsa yazın lütfen.
s0phiesw0rld
(16.03.17)
Partilerin ilçe binalarına git, onlar halleder gerisini.


doxanikee
(16.03.17)
yorucu bir is degil. bir sandik gorevlisi olabilirsin bir de musahit. sandik gorevlisi olmak icin sure gecti sanirim. musahitlik icin de bir hafta falan gibi bir sure olmasi lazim. sandik gorevliligi icin ysk'ya (olmasi lazim) musahitlik icin partilere basvuruyorsunuz. manevi hazzi paha bicilemez.


sparkle kiddle
(16.03.17)
müşahit olmak için de süre geçti mi?

son tarih 16 mart diyor twitter'da?

twitter.com


s0phiesw0rld
(17.03.17)
ilgilendiginiz partinin ilce binasina giderseniz ya da telefon bile etseniz ilgilenirler mutlaka. ancak lutfen eger bunu yapacaksaniz tasra sandiklarina gidin, yani bulundugunuz sehrin daha az tercih edilen ilcelerine gidin. ornegin ankara'da zaten emek'te, kavaklidere'de, ayranci'da yuzlerce insan oluyor, ancak pursaklar'a gitseniz aglarsiniz. bunu dikkate alin. madem boyle guzel bir katki yapacaksiniz tam olsun.


kassiopeia
(17.03.17)
sorun şu ki, en ücra ilçeye gidecek olsam erken saatte orada olmam gerekecek ve evden çok erken çıkmam gerekecek. saat problem olabilir. saat kaçta göreve başlanıyor, biliyor musunuz?


s0phiesw0rld
(17.03.17)
Tüm bu sorularınızın cevabı oy ve ötesi halbuki. Görevliler saat kaçta orada bulunmalı, seçime kaçta başlanıyor, hangi görevli neyden mesul, yasal olarak nelerden sorumlusunuz, neleri yapamazsınız, başınıza hukuksuz bir olay gelirse izlemeniz gereken prosedür, sandıklar kapandıktan sonra yapılacaklar, gerekli durumlarda ihtiyaç duyulan hukuki destek vs. vs. Her konuda kesinlikle bilgilendiriyorlar, yanınızda oluyorlar.
O kadar link koydum yukarıya, keşke biraz okusaydınız. Biraz armut piş, ağzıma düş istiyorsunuz.


(5)

eksi zirvelerine genelde sosyal insanlar mı katılıyor?

yoksa içe kapanık insanlar da var mı? bir de yeni katılanlar nasıl kaynaşıyorlar, çoğu kişi birbirini tanıyordur önceki zirvelerden.
yoksa içe kapanık insanlar da var mı? bir de yeni katılanlar nasıl kaynaşıyorlar, çoğu kişi birbirini tanıyordur önceki zirvelerden.
s0phiesw0rld
(07.03.17)
buranın yarısı birbirini tanıyor
ama düzgün insanlar var dışlanma gibi bir durum olacağını düşünmüyorum.
sosyal olanda var sosyalleşmeye çalışanlarda olta atmaya gelenlerde.


basond
(07.03.17)
zirveler artık eskisi kadar popüler değil, insanlar birebir çalışıyor bir süredir. haliyle gidenler ya bir süredir görüşmeyen arkadaş grubundakiler oluyor ya da senin gibi daha önce gitmeyip heves edenler. şanslıysan kapsayıcı gruba denk gelirsin sana dahil olma fırsatı verirler. kalabalık olursa şansın yok, herkes kendi tanıdığıyla takılır. bir umut, senin gibi dışarıda kalanlar 3-5 kişi olursa siz de kendi aranızda kaynaşmaya başlarsınız.

buradaki zirve ortamını bilmiyorum ama gündemde olandakinde arkadaş grubu yok gibi duruyor, gidilir.


baba jo
(07.03.17)
duyuru değil, ekşi zirvesi'yse kast ettiğin, kıdemli asosyal olarak bir kez katıldım.

"doğru yerde miyim, sözlük zirvesi değil mi?" demek için yanlarına yaklaştığım, zirveyi düzenleyenlerden biri olan aşırı neşeli ibiş şakalar komiklikler yapınca mekânın diğer ucuna kaçıp biraz takıldım sonra da ayrıldım.

burada da yeniyim, henüz bir zirveye katıldım. biraz da katılım sayısıyla alakalı olarak herkes tanışma ve sohbet etme fırsatı buldu. iyiydi.


filteria
(07.03.17)
Benim katıldığım zirveler oldukça sosyal kişilerin katıldığı zirvelerdi. Bu arada organizatörün önemi var bu hususta.


aksach
(07.03.17)
katıldıklarımda o asosyal/içe kapanık olan bendim. soru sorun olursa yanıtlarım, onun dışında öylece takılırım;)
hepsi de güzeldi.


late viper
(07.03.17)
(2)

varla yokla dolar mı almak lazım?

arkadaşlar bu tempoyla ve siyasi gerilimle dolar 4'ü geçecek hatta 5'e de dayanacak gibi. Keşke daha önceden dolar alsaydım diye kendime dövünüyorum ama zararın neresinden dönersen kardır usulü şimdi mi dolar alayım?
arkadaşlar bu tempoyla ve siyasi gerilimle dolar 4'ü geçecek hatta 5'e de dayanacak gibi. Keşke daha önceden dolar alsaydım diye kendime dövünüyorum ama zararın neresinden dönersen kardır usulü şimdi mi dolar alayım?
s0phiesw0rld
(13.01.17)
şu an düşükken alınabilir. hükümet repo ihalesi açmadı bu hafta. haftaya açınca tekrar fırlayabilir. bu sefer 4'ü bulur.


cekilmis gayfe
(13.01.17)
konunun uzmani oldugumdan degil, ama ilgiliyim ve dolar alacagim tl'deyim ama biraz daha dusecegini dusunuyor ve bekliyorum.

bi de bi kitapta okumustum, eski bir wallstreet deyisi diye yaziyodu;
"taksi soforleri tuyo vermeye basladiginda tepe gorunmustur "

herkes dolar dolar dolar diyor. bu kadar ragbet gorurken almak ne kadar uygun?

kafamda da deli sorular. sorunuza kaynak yapayim mi? belki burdan konuyu bilen biri de yorumda bulunur, ne guzel olur.

bi sitede biri 3.90'dan dususunu merkez bankasinin mudahelesinin yaninda soyle aciklamisti;
bu isi bilenler mb'nin dolar 4u gormeden muhadele edecegini gordu. hazir yuksekken mudaheleyi gormeden, kari elde tutmak icin satti. gerci o gece trump'in konusmasinin ardindan dolar globalde de azaliyordu. dususte onun da payi var.

oyleyse bu dusus ne kadar gidebilir? bist100 nasil bu kadar artti? yatirim yapmak icin olumlu bi hava mi var?

destek direnc nereler?
simdiki destek 3.70ler mi? orayi da kirar mi? kirarsa nereye gider?

dusus devam ettigine gore alimlar baslamadi denilebilir mi? doviz borcu olan sirketler her dususu toparlamak icin alim firsati olarak mi gorur? onlar da bekliyor mu su durumda? yellen dun ne konustu? yakin zamanda beklememiz gereken bi konusma/toplanti olacak mi?

trump'in devralisina kadar ne olur? 20ocaktan sonra ne olur?
dolarin bu kadar artmasi ticarette rekabetini de dusurmuyor mu? bu yuzden frenlenir mi? frenlenirse bize ne kadar yansir?


sergerde
(13.01.17)
(8)

Gaz ile debriyaja aynı anda basılırsa ne olur?

Bugün arkadaşımla bir tartışma oldu. dedi ki debriyaja ve gaza aynı anda bassak bile araba ilerler. ben de dedim ki debriyaj, motor ile teker arasındaki iletişimi keseceği için gazın etkisi olmaz, araba durmaz ama rölantide ilerler.Hangimiz haklı?edit: teşekkürler cevaplar için. 2 soru aklımı karışt
Bugün arkadaşımla bir tartışma oldu. dedi ki debriyaja ve gaza aynı anda bassak bile araba ilerler. ben de dedim ki debriyaj, motor ile teker arasındaki iletişimi keseceği için gazın etkisi olmaz, araba durmaz ama rölantide ilerler.

Hangimiz haklı?

edit: teşekkürler cevaplar için. 2 soru aklımı karıştırdı.

birincisi araba rölantide ilerler demiştim ama vites boşa alınmış gibi olacağından rölanti olmaz muhtemelen. yol yokuş aşağı değilse bir müddet sonra araba hızını kaybeder ve durur mu o halde?

ikincisi de debriyaja kısmen bastığımızı düşünelim. bu durumda debriyajın gaza bir etkisi olmaz değil mi?
s0phiesw0rld
(08.01.17)
Debriyaja tamamen basarsa gaza basılmasından dolayı motorda üretilen güç tekerlerleklere aktarılmaz.


hayde bre
(08.01.17)
sen haklısın


cekilmis gayfe
(08.01.17)
İkiniz de haklisiniz hareket eden arabada dediğini yaparsan araba varolan ivmesi ile gider. Duran arabada yaparsanız hareket etmez.

Yalnız imkanım olsa bunu yapan adamın elinden ehliyetini alırım.

Bas bas bağırır araba.


zugas
(08.01.17)
Sen haklısın ama rölanti de değil o dediğin.


kargn
(08.01.17)
Araç gider de debriyaja basınca aracı boşa aldığın için en fazla kavrama noktasındaki hızla gidersin, ayağını debriyajdan çekmediğin sürece mevcut hızın neyse onunla gidersin gaza basmanın bir etkisi olmaz arabayı bağırtmaktan başka.


angelus
(08.01.17)
teşekkürler cevaplar için. 2 soru aklımı karıştırdı.

birincisi araba rölantide ilerler demiştim ama vites boşa alınmış gibi olacağından rölanti olmaz muhtemelen. yol yokuş aşağı değilse bir müddet sonra araba hızını kaybeder ve durur mu o halde?

ikincisi de debriyaja kısmen bastığımızı düşünelim. bu durumda debriyajın gaza bir etkisi olmaz değil mi?


s0phiesw0rld
(08.01.17)
Debriyaja kısmen basarsan gaza basmanın harakete katkısı olur. Ama debriyaj balatasını çabucak bitirsin.


hayde bre
(08.01.17)
İster hareket halinde olsun, ister durur vaziyette araç boştayken ne yaparsa aynısını yapar. gaza basmanın bir etkisi olmaz.

Debriyaja kısmen basarsan gazın kısmen etkisi olur.


srdr
(09.01.17)
(8)

Programlamayı vidyodan mı, kitaptan mı yoksa web sitesinden mi çalışmalı?

Bilhassa orta derece ile başlangıç arası programcılar için soruyorum. Temel bilgim mevcut. İngilizce kaynak kullanabileceğim için dil sıkıntım yok bu arada.Vidyodan izlemek vakit kaybı mıdır, ya da kitap fazla detay mı kaçar? Web siteleri özensiz midir genelde? Bir dil hakkında en iyi fikri kitap ve
Bilhassa orta derece ile başlangıç arası programcılar için soruyorum. Temel bilgim mevcut. İngilizce kaynak kullanabileceğim için dil sıkıntım yok bu arada.

Vidyodan izlemek vakit kaybı mıdır, ya da kitap fazla detay mı kaçar? Web siteleri özensiz midir genelde? Bir dil hakkında en iyi fikri kitap verebilir gibi gelse de yüzlerce sayfalık kitabı okumak çok zaman alır.

Hangi yöntemi tavsiye edersiniz?
s0phiesw0rld
(06.01.17)
dile göre değişir. her dilin "iyi" sayılabilecek dokuman çeşidi farklılık gösteriyor.


pgup
(06.01.17)
kitap kaptanınız, videolarda yardımcınız olsun.

kitaptan öğrenin, bir noktada hata, eksik merak olursa videolardan tamamlayın.


kurnaz
(06.01.17)
Valla bizim zamanımızda internet karneyle dağıtıldığı için ben kitaplardan öğrendim, eğer güzel güzel okuyup takip edersen iyi bir yöntem derim. Ama onun da sıkıntısı, eğer framework vs. gibi bir şey öğreneceksen sürüm güncel olmuyor, uygulamada sıkıntılar çıkarabilir. Bu framework'e hakim olduktan sonra çok problem değil tabi ama başlangıçta can sıkabilir.

Video da iyi güzel bir yöntem ama, internette benim denk geldiklerim genelde epey özensizce hazırlanmış. Bir de öyle düz düz izlemenin hiçbir faydası olmaz, kodu senin de yazarak falan takip etmen lazım.

Codeacademy filan gibi siteler bence fena değil, ama asıl "öğrenme" kısmını oradaki alıştırmaları yaparken değil, temelleri öğrenip kendin bir proje geliştirirken gerçekleştiriyorsun bence.


önce kitap sonra video diyorum ben de.


cok joleli ozgur
(06.01.17)
Aynı konuyu üç faklı ortamdan öğrenerek ilerle, en sağlam bu olur zannımca.


site, kitap, video ile ilerlemeyi tercih ederim, kitap dediysemde dil kitabı değil tabii, daha genel konulara eğinen misalen computer vision yada deep learning gibi kitaplar.

aslında bu üç yöntemde senin nasıl öğrenebildiğin ile alakalı bir durum, ben okumayı tercih ederken başka bir arkadaşım ne kadar okusa da anlamıyor, video izlemeyi tercih ediyor o öyle öğrenebiliyor. Bir başka arkadaşım ise site yerine kitapları tercih ediyor o öyle öğreniyor çünkü sitelerden okurken başka konulara linkler oluyor o linklere tıklayıp dikkatini dağıtmak istemiyor bende ise eğer okuduğum kitap/döküman içerisinde bilmediğim bir terim, deyim kısaltma yada anlamadığım bir konu var ise (yazar daha önceden bu konu hakkında bilgim olduğunu varsaymış veya ileride bahsedilen konuyu detaylı anlatacak) geri kalanını okuyamıyorum aklım o bilmediğim şeyde takılı kalıyor o nedenle illaki google araması yapacağım anlayacağım, tabii o da başka konuya gidiyor vs. yarım saat sonra tekrar geri dönüyorum ilk dökümana ama bende böyle öğrenebiliyorum ancak.

dolayısı ile sen kendine bakıp en iyi nasıl öğrenebildiğini tespit etmen lazım ve ona göre medya seçimi ve ardından kaynak seçimi yapman lazım, bu seninle ilgili bişi bizim neyi tercih ettiğimizin yada vereceğimiz tavsiyemizin sana bir faydası olmaz.


selam
(06.01.17)
kitap sıkıcı gelmiyorsa kurnaz +1

yoksa video için youtube'da özensiz hazırlanmış "complete" playlist'ler yerine pluralsight gibi sitelerden bakılabilir. tabi orda da tam anlaşılmayan bir kısım varsa youtube'a ya da google'a yazılıp daha iyi bir açıklama aranabilir.


toua tokuchi
(06.01.17)
Kendi yolunu sen bulacaksın+1.
Hangisi daha çok işine yarıyorsa, hangisi seni daha çok tatmin ediyorsa ona yönel.


(7)

5 milyar maaşınızın mı olmasını tercih ederdiniz kira gelirinizin mi?

Kira geliriniz olması durumunda çalışmayacağınızı farz ederek soruyorum. Maaş mı kira geliri mi? İşe gitmezsem sıkılırımcılardan mısınız yoksa iş olmazsa hayatımı yaşarım, hobilerimi yaparımcılardan mı?
Kira geliriniz olması durumunda çalışmayacağınızı farz ederek soruyorum. Maaş mı kira geliri mi?

İşe gitmezsem sıkılırımcılardan mısınız yoksa iş olmazsa hayatımı yaşarım, hobilerimi yaparımcılardan mı?
s0phiesw0rld
(25.12.16)
tabiki kira geliri, canım çalışmak isterse giderim bi yardım kuruluşunda takılırım


masa penisi
(25.12.16)
Kira elbette. Hobilerime sararım çılgınca.


inawen
(25.12.16)
son zamanlarda gördüğüm en saçma duyuru.

cevap: niye çalışym ya mal mıyım?


burya
(25.12.16)
Kira geliri.


kira geliri. çoğu insanın hayalidir.


zgrydn
(25.12.16)
Yoksulluk sınırının altındaki maaşla eşek gibi çalışmak hayatın heba edilmesidir maalesef. Paran değersiz, zamanın değersiz, hayatın değersiz.Hiçkimse bu parayla çalışayım, çalışmayınca canım sıkılır demez. Yahu illa işim olmalı yoksa ben çalışmayınca sıkılırım diyen adam aşırı zengin bir iş adamıdır.Tuzu kurudur, gelecek kaygısı, çoluk çocuğunun gelecek kaygısı yoktur, cenneti dünyada yaşıyordur.Böyle adamlara örnek: Trump.
Adam aşırı zengin, artık parayla satın alınabilecek şeylerle ilgilenmiyor, parayla satın alınamayacak, statü, güç,önem gibi şeylerin peşinde.Yoksa 70 yaşından sonra Abd başkanı olup ne yapsın?
5 bin lira kira gelirim olsa da olur, 5 bin lira maaşım olsa da. 5bin lira kira gelirim olsa üç kuruşa insanı heba eden yavshak patronlara teslim olmam ama bir yandan hobi ve para eden hobi işlerle de uğraşırım.
5 bin lira maaşım olsa işe daha bir mutlu giderim.


AWD
(25.12.16)
"illa işim olmalı yoksa ben çalışmayınca sıkılırım diyen adam" aşırı zengin bir iş adamı olmak zorunda falan değil.

Kendi mutsuz hayatlarınızla ve işlerinizle kira diyebilirsiniz. Diğer yandan işini severek yapan, yaptığı işi patronu zengin etmek olarak görmeyen insanları anlayabilmeniz için (bkz: mesleki tatmin)

Örnek vermek gerekirse işini severek yapan bir tur rehberi dünyayı gezerek, yeni insanlarla tanışarak ve üstüne para alarak ot gibi kira geliri ile yaşayan insandan daha mutlu olabilir. Severek bilgisayar mühendisliği okumuş biri çalışmayı hayalini kurduğu oyun firmasında sabahlara kadar çalışarak mutlu olabilir.Hayali pilot olamak olan biri, saatler süren yorucu uçuşlara seve seve katlanabilir. Ameliyathanelerde insanların hayatını kurtarabilen bir doktorun aldığı mesleki tatmin aldığı paranın çok üstünde olabilir. Aynı şekilde istediği konu üzerinde uzmanlaşan ve çalışan akademisyenler, mühendisler, mimarlar vb onlarca insan ve meslek grubu.

Özet olarak sevdiği işi, güzel bir sosyal ortamda yapabilenler için cevabı para önemli değil olacaktır.


archmage mahmut
(25.12.16)
(9)

Programlama sizce yetenek istiyor mu, yoksa çalışma ile hallolur mu?

Bir süredir programlama ile uğraşıyorum. Merak ettiğim konu şu. Sizce kodlama (java, php, js gibi diller; html ve css markup dilleri değil) yetenek isteyen ve herkesin yapamayacağı konular mı; yoksa çalışma ile mükemmel olmasa da iyi bir seviyeye gelinebilir mi?
Bir süredir programlama ile uğraşıyorum. Merak ettiğim konu şu. Sizce kodlama (java, php, js gibi diller; html ve css markup dilleri değil) yetenek isteyen ve herkesin yapamayacağı konular mı; yoksa çalışma ile mükemmel olmasa da iyi bir seviyeye gelinebilir mi?
s0phiesw0rld
(23.12.16)
Oncelikle ilgi istiyor. Yani bilgisayar programlama yeni bir seyler uretmeye yonelik onune gecilemez bir arzu yoksa gereken calisma iskence gibi gelecegi icin insana peygamber sabri yoksa bir yerde pes edip birakacaktir. "butun gun bilgisayar basinda oturmaktan nefret ediyorum" kisiliginde bir insan dusunelim mesela, ne kadar calismaya verebilir ki kendini? ote yandan bir sey uretme askinda gunlerini gecelerini ekran basinda seve seve geciren kisiler var. Bu ikisi arasinda tabii ki buyuk bir fark olacaktir uzun vadede.

Sozun ozu, esas mesele "sevmek". Seversen zaten calisiyorsun. Bu kadarini yapmaya uygun herkes istedigi seviyede programci olabilir.


robokot
(23.12.16)
asıl yeteneği markup dilleri istiyor, görsel olarak kafanda canlandırdığını hayata geçirebiliyor olman gerek. geri kalan programlama dilleri prosedürü bilmek ve arkadaşın dediği gibi işi sevmekle alakalı.


masa penisi
(23.12.16)
- Birseyler uretmeye ilgi (@Robokot a katiliyorum): en buyuk basari etkeni bu bence. Programlama ogrenmek ve ilerletmek cok zaman alan bir ugras. Uzun sure yuksek konsantrasyon gerektiriyor. Eger programlama yaparken zamanin nasil aktigini unutanlar icin super.
- Soyutlama yetenegi: Gercek hayatta olan seyleri daha soyut duzleme aktarma yetenegi. Ornegin matematik bu isin en doruk noktasidir. bir kurallar butununu, davranisi soyutlayabiliyorsan iyi bir programci olmak cok da zor degil. Bu soyutlama isi proramlamada algoritma yazmak oluyor. Bircok kisi program yazabilir ama sadece iyi programcilar iyi algoritmalar yazarlar. Zaten programlama dillerinin markup dillerinden en buyuk farki algoritma yazabilmektir.
- Bol bol okumak ve denemek gerekir. Okumak ve ogrenmek icin de ingilizce bilmek avantaj. Bir olayi bircok sekilde yazabilirsin ama en iyi sekilde yazmak icin cok ilgili olmak gerekiyor. Iyi programcilarin yazdiklari algoritmalara bakinca insan zekalarina hayran kaliyor. o noktaya gelinceye kadar bulmaca cozer gibi calismak gerekiyor.


emrahday
(23.12.16)
Ben biraz satranca benzetiyorum. Birkaç hamle ileriyi görebilmek avantaj oluyor. Hem yeteneğin hem çalışmanın önemi var. Ayrıca sevmeyen kişiye hiç bulaşmasın derim, çünkü sürekli yeni teknolojiler çıkıyor ve ileri yaşlarda bunları öğrenmek, sevmeyen kişi için katlanılmaz bir durum olabilir.


mikro patlama
(23.12.16)
bir yerden sonra şu soruyu soruyorsun
'' iyi bir programcımıyım yoksa iyi bir gogıl kullanıcısı mı?''


Çok fazla saygı duyulmayan vasat altı programcı var ve bunlardan bir kısmı kendilerini iyi de zannediyordur mutlaka. Eğer program yazmadan bir gün duramayan işine aşık tiplerden değilsen iyi programcı olunmaz. Mükemmelliği geç zaten...

Bunun dışında sosyal, geveze, yalnız kalamayan, sıkılan çıkayım gezeyim tipli insanlardan da sağlam bir programcı çıktığını görmedim.


neotunc
(23.12.16)
çalışma ile oluyor, kesin bilgi, yayalım...

yeteneğin elbette ki rolu var ama buradaki bahsi geçen yetenek daha çok kavramları anlama ve yorumlama yeteneği. eğer böyle bir yetenekde varsa zengin olman işten bile değil.


selam
(23.12.16)
doğru dürüst olabilmek için :
zeka, dikkat ve hafıza gerektirir.
bunlardan ne kadar çok varsa işin kolaylaşır,
ne kadar az varsa işin zorlaşır.


supermatik
(23.12.16)
çalışma ile olur, yetenek ile daha hızlı ve kolay olur.


sanguine mcqaer
(23.12.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.