Giriş
(13)

Kız arkadaşa hediye çanta mı giysi mi(kızlar fikir verirseniz sevinirşm)

Aslında çanta hiç aklımda yoktu. Mağazanın birirnin önünden geçerken bi tane gördüm hoşuma gitti. Sonra aklıma girdi. Yoksa bir tane üst giysi bluz gömlek vs gibi bir şey alacaktım. Hem değişimi de kolay olur diye. Zara da bakıyordum hatta.Çanta hoşuma gider mi bilmiyorum. Yeni sayılırız, tanıyoruz
Aslında çanta hiç aklımda yoktu. Mağazanın birirnin önünden geçerken bi tane gördüm hoşuma gitti. Sonra aklıma girdi. Yoksa bir tane üst giysi bluz gömlek vs gibi bir şey alacaktım. Hem değişimi de kolay olur diye. Zara da bakıyordum hatta.

Çanta hoşuma gider mi bilmiyorum. Yeni sayılırız, tanıyoruz henz birbirimizi. Belki de 100 tane çantası vardır bilmiyorum. Renk model vs...

Ne derseniz, çanta abes mi olur, yoksa iyi mi olur?
saturn
(11.05.19)
Erkeğim ama çanta kötü olmaz. Beden yok, bir şey yok. Kıyafette yanlış bedenin değiştirme külfetinin yanında muhatabın alınma ihtimali var. "Large mı? Ne yani ben şişman mıyım şimdi?" diyalogu olabilir. Olanından küçük bedene: "X-small derken? Dalga mı geçiyorsun" diyebilir, o bile riskli.


d max
(11.05.19)
çanta olur


elorelia
(11.05.19)
Zevkine çok güvenmiyorsan çanta giysi falan alma bence. Senin hoşuna gitmiş olabilir ama belki çok kötü bi çanta. Kullanmazsa hem üzülürsün hem paran boşa gider. Daha yeniyseniz daha standart bi hediye almak iyi olur.


aquarium
(11.05.19)
Çantayı gidip değiştiremez mi ama? Marka bir mağazafan alsam, değişim kartı vs alsam?

(Giysi de alsam değişim kartı alacağım)


saturn
(11.05.19)
Çanta hoş bir fikir ama onun zevkini iyi biliyorsan ve kendi zevkine de güveniyorsan al.


whyamy
(11.05.19)
senin aldığın hediyeyi götürüp değiştirdiğinde mutsuz olmayacaksan olur tabi :) amaç ona herhangi bir çanta ya da giysi edindirmek değil sonuçta. Senden gelen bir Hediye bu. ilişkinin ileri zamanlarında olur böyle şeyler ama başındaysanız bilemedim. Sen bilirsin.


aquarium
(11.05.19)
Yeni tanıdığın kıza hediye alma.


KaraSakall
(11.05.19)
Abi kız sevgilim, bişe almam gerekiyor :) almama seçeneğim yok.

Ama gidip de abuk sabuk yok 100 tane kalpli kutucuk tarzı bişey alamam.

O yüzdem bunlar grldi aklıma, ne yapayım :(


saturn
(11.05.19)
Ben hediye olarak sırt çantası gelse daha mutlu olurdum kıyafettense.


ms brownstone
(11.05.19)
Benzer butcede bi saat daha iyi olabilir. Cok abuk bi saat almazsan her turlu takar.


pofudukayi
(11.05.19)
Bütçem max 175tl olabilir saat için. O da aklımdaydı aslında.

Saat için nerelere bakabilirim. Hiç saat almadım. Piyasası nasıl bilmem. 175-200 tl ye bulabilir miyim? Hamgi magazalara bakayım?


saturn
(11.05.19)
Çanta kıyafetten daha güzel olur. Çok alengirli bir model almazsanız risk de olmaz bence.


Sırt çantası al bence:)


(3)

Eczanede boyun korsesi olur mu

Nmbetçi eczabelere baksam, uygun fiyatlı boyun korsesi bulabilir miyim bugün?Yoksa hastabelerde mi veriliyor sadece. Bugün acil almamız lazım. Tşk
Nmbetçi eczabelere baksam, uygun fiyatlı boyun korsesi bulabilir miyim bugün?

Yoksa hastabelerde mi veriliyor sadece.

Bugün acil almamız lazım. Tşk
saturn
(24.03.19)
Öncelikle geçmiş olsun, en garantili yol yakındaki nöbetçi eczaneleri arayıp sormak.


dayl
(24.03.19)
sadece hastanelerde verilmez medikal malzeme satan yerlerde olur. bazı eczanelerde de görüyorum ben vitrinde.


killerbee
(24.03.19)
Olur, boyun tutulmasinda da korse takiliyor. Nobetci eczanede muhtemelen vardir.


beriberi
(24.03.19)
(4)

kalp krizi mi geçiriyordum yoksa...

yoksa panik atak hastası mıyım çünkü yaşadıklarımı google da aratınca panik atak yazıyor. ama kalbim sıkışıyor aslında. ve kendimi kaybetmiyorum.özet geçmeye çalışayım. 2014 yılında çok stersli bi dönemdeydim. iş, okul, sevgili herşey karmakarışıktı. o dönemlerde özellikle kız arkadaşımla tartıştığı
yoksa panik atak hastası mıyım çünkü yaşadıklarımı google da aratınca panik atak yazıyor. ama kalbim sıkışıyor aslında. ve kendimi kaybetmiyorum.

özet geçmeye çalışayım. 2014 yılında çok stersli bi dönemdeydim. iş, okul, sevgili herşey karmakarışıktı. o dönemlerde özellikle kız arkadaşımla tartıştığımda vs ya da tek ders sınavından geçemediğimi öğrendiğimde kalbim ağzımdan çıkacak gibi atardı. göüğsüm acırdı. derin derin nefes alma ihtiyacı hisserdim. koltukaltlarım tekrlerdi hafiften. ellerim çok hafif titrerdi vs.

ama tüm bunlar olurken öyle tamamen kontrolümü kaybettiğim vs olmadı. mesela bu durum minibüste giderken de olabiliyordu. ya üniversitede ders arasındayken de yaşadım. çok kötü oluyorum o an evet. ama geçiyor. bana dışardan bakan biri çok dikkat etmezse bende bi fark görmez yani öyle diyeyim. sonra kendi kendine geçti. gerçi ben de bi düzene girdim. eskiden spor yapardım, tekrar başladım vs. iyi yaşıyorum eskiye göre.

2018 de yine benzer şeyler yaşamaya başladım. hayatıma ne zaman biri girse aynı şey oluyor sanki. en ufak kavgalarda hep terkedildim, geri dönüdü, terkedildim geri döndü. şu klasik kız tripleri derler ya hani, yapmadığım şeyleri yapmış gibi lanse edildi bana ilşkimde. artık hep böyle bi paranoya içindeyim sanrım. ne zaman tartışsak aynı şeyi yaşıyorum.

geçen gün iş yerinde çok ağır şekilde yaşadım bu durumu. tetikleyen bir olay oldu ama anlatsam çok uzar. o an kafayı yiyorum sandım. ofise geri dönemedim, içeride bir sürü kişi var ve oraya girecek olmak işkence gibi geldi. yine de konrolümü kaybetmedim. dinlenme odasında koltukta oturup kafamı bacaklarıma gömdüm geçmesini bekledim. sonra gittim izin alıp eve geldim. epey bi ağladım evde.

velhasıl mevzu bu. doktora gitmek istiyorum. ama antidepresanı döşeyecek sanırım. hangi branşa gideyim? istanbulda tavsiye edebilecğeiniz gerçkten ilgilencek bir doktor varsa... erkek,32 eğer önemliyse.

tavsiye veren herkes tşkler.
saturn
(16.03.19)
Kardiyolog EKG'nize bakarak önceden kalp krizi geçirip geçirmediğinizi anlayabilir. Ek olarak, psikiyatriste de gitmenizi öneririm. Muayene alabilirseniz Prof. Dr. Cihangir Kaymaz'ı öneririm kardiyoloji için.


sys coyg
(16.03.19)
ekg'ye gidebilirsiniz tavsiye edildiği gibi. ekg de sorun çıkmazsa psikiyatrist.
bunun dışında düzenli spor, çayı kahveyi sıfırlama, erken uyuma gibi değişiklikler faydalı olabilir.


kadirrr
(16.03.19)
Panik atak ya anksiyete bozukluklarında kontrolü illa ki kaybedeceksin diye bir kural yok. Eğer vücudunda düşünce yoluyla ya da stres durumunda vs sempomtlar beliriyorsa ve bu semptomlar hayatını zorlaştırmaya başladıysa bunun adı kaygı bozukluğudur.

Nefes almada zorluk, çarpıntı, terleme, titreme, karın ve kas kasılmaları, baş ağrısı gibi fiziksel semptomlar anksiyeteye eşlik eder.

Kendimden örnek vereyim. Performans gerektiren durumlarda kabimin hızlı atması, heyecanlanma, titreme ve nefes darlığı şikayet artarak çoğaldı ve bir gün uçakta kalkış öncesi nefesim daraldı, kontrolü kaybettim, kendimi ve durumu kontrol altında tutamayarak uçaktan indim. Bu bir tür panik ataktı.

Sonrasında antidepresan ve psikoterapi ile durumu stabil hale getirdim. Psikoterapi ile kalıcı iyileşme yolunda ilerliyorum.

Tedavi edilmedikçe daha bok olan bir olay anksiyete. Sorunlarınıza sebep olan düşünce yapısıyla o sorunu çözemezsiniz. Farklı bir bakış açısı yakalamanız gerekiyor.

Arkadaşların da dediği gibi önce kardiyolog sonra psikyatri ve en son düzenli psikolog.

Geçmiş olsun, iyileşeceksin.

Ekleme : Benim de ilk şikayetlerim taa 8 yıl falan önce derin nefes alma ihtiyacı ile başlamıştı. O zaman kimi doktor astım dedi kimi sprey verdi bişey bulamayınca. En son bir uzman sende astım ya da solunum yolları ile alakalı sıkıntı yok bu iş psikolojiktir demişti. Sonrasında zaman zaman nefesim daralsa da çok kötüye gitmemişti ve üzerine düşmemiştim. Ama hayatın stresi arttıkça ya da daha zorlu şartlar geçirince olay tetikleniyor ve vücut, beyin sapıtmaya başlıyor. Bunu farkedince tedaviye başlamak şart.

Tavsiye;
Psikiyatrist : Doç. Hasan Mırsal - Balıklı Rum, muayene ücreti : 175 tl
Psikolog : Dr. Serap Piri Erbaş, Pinna Psikoloji, seans ücreti : 320 tl


japon askeri
(16.03.19)
"içeride bir sürü kişi var ve oraya girecek olmak işkence gibi geldi"

şu cümle her şeyi açıklıyor bence. aynısını yıllar önce avm'de yaşamıştım. kendimi eve nasıl attığımı bilemedim. bence ekg'ye de bir görünün ama bence bunlar panik atak.


(8)

eş seçimi (evrim/genetik vs ile ilgili)

başlık bulamadım,kusura bakmayın.insanların birine aşık olurken ve/veya eş seçerken içgüdüsel/genetik/evrimsel bazı istem dışı yönelmeleri oluyor diye biliyorum(veya buna benzer birşeyler duymuştum). mesela sarışın bir erkeğin esmer bir kadından hoşlanmasının/onunla birlikte olmak istemesinin sebepl
başlık bulamadım,kusura bakmayın.

insanların birine aşık olurken ve/veya eş seçerken içgüdüsel/genetik/evrimsel bazı istem dışı yönelmeleri oluyor diye biliyorum(veya buna benzer birşeyler duymuştum). mesela sarışın bir erkeğin esmer bir kadından hoşlanmasının/onunla birlikte olmak istemesinin sebeplerinden birisi kendisinde olmayanı tamamlama isteği miydi ? böyle birşeyler anımsıyorum ama tam olarak çıkaramıyorum.

eğer böyle birşeyle ilgili bilginiz varsa birkaç cümleyle de olsa özetlerseniz sevinirim. veya bir link,entry falan da verebilirsiniz.

tşk. öptm.
saturn
(25.07.11)
(bkz: aşkın metafiziği)


ayiadam
(25.07.11)
(bkz: bruce etkisi)
(bkz: coolidge etkisi)


bryan fury
(25.07.11)
insan bir hayvandır ve her hayvan cinsinin doğal koşullara en dayanıklı olan türleri varlığını sürdürebilir. doğa koşullarına dayanıklılık en basit anlatımla "mümkün olduğunca normal olmak, türün kalıbı dışına çıkmamak"tır. insanda da baskın genler esmerlik, kahverengi göz, kısa-orta boy gibi özelliklerdir. insan üreme çağına geldiğinde eş seçiminde bilinçsiz olarak ortaya çıkacak yavruların bu kalıba uyumuna yönelir (siz evlenmeyi hatta seks yapmayı bile düşünmüyor olabilirsiniz ama "etkilenme" ve "elektrik" denen durum tamamen bundan kaynaklanıyor). yani sarışın/beyaz tenli insan esmer insana, uzun boylu insan kısa boylu insana, büyük burunlu insan küçük burunlu insana yönelecektir. amaç ortalama yavruyu üretmektir.

tabi bunu insanlara böyle anlatınca hiç hoşlarına gitmiyor. sevdiklerine ulvi duygularla bağlandıklarını düşünmeyi tercih ediyorlar.


boo ya moon
(25.07.11)
ben de bilim ve teknik dergisinden bir yazı tavsiye edeyim (git: www.cafrande.org


@boo ya moon

Son satırınızın 2. cümlesine kadar size katılabilirim. Sonra da şunu eklerim.

İnsan'da merhamet, sadakat ve güven gibi duyguların gücünün yanı sıra her hayvanda olduğu gibi sosyal beceriler, karşı cinsi etkileyecek davranışlar ve her şeyden öte fedakarlık da çok büyük yer teşkil ediyor. Her insan eş seçerken paraya, fiziksel özelliklere, feromonlara tav olmuyor. Kendinize seks partneri seçmekle yaşam arkadaşı seçmek arasında bir fark var.

Ruh dediğimizde aslında kastettiğimiz cerebral cortex. Aşk dediğimizde de iki insanın her yönden uyumu geliyor akla ki hiçbir şekilde bunu bir deneyle test edemeyiz.

Ekleme: Sizi bilmiyorum da her insanın güzel diyeceği bir kızla oturup iki kelime muhabbet edememem o kızı bana itici gösteriyorsa sıçıyım genetiğine.


vexations
(25.07.11)
genetik olarak birbirimizden nekadar farklı ve uzak genleri seçersek bu beraberlikten doğan çocuklar o kadar sağlıklı olacaktır.

ancak insanın eş seçimi en temelde bunlar olsa da sadece genetik ve içgüdüsel değildir. sosyal toplum içinde yüceltilen fiziksel özellikler de önemlidir mesela 2000 yılı kadını için ince uzun olmak, 1700 lü yıllar fransasında yaşayan br erkek için şair ya da sanatçı olmak vs...

ayrıca unutmayın tüm doğada talepte bulunan erkek seçim yapan kadındır. bu yüzden kadınların içgüdüleri bu konuda çok daha gelişmiştir. çok ilginç şeyler seçim sebebi olabilir misal güzel elleri olan erkekleri begenen birçok kadın tanıdım. basitçe, evrimsel olarak güzel el aslında yetenekli ve güçlü ellerdir ve bu eller birçok durumda hayatta kalma konusunda faydalı olacaklardır. aynı şekilde özgüveni yüksek erkek alfa erkek olma potansiyali taşır bu da ileride bir lider olabileceği olamasa bile kendini ezdirmeyeceği anlamına gelir.


orpheus
(25.07.11)
bununla ilgili human instinct isimli belgeseli izleyebilirsin. konuyla ilgili pek çok soruna cevap bulacaksın.


sarap dumani
(26.07.11)
@vexations, ben de insanın kendine başka bir insanı "seçmesinin" aslında kendi elinde olmayan birtakım hormonal fonksiyonlar sayesinde oluştuğunu söylüyorum. sizin dediğiniz kuşlarda geçerli olabilir örneğin, hepsinin tipi aynı olduğundan en güzel öteni/dans edeni seçer dişiler. ama insanların biri diğerine benzemiyor. bu durumda bir kişi diğeriyle örneğin sadece parası ya da iyi huyları için evlenirse aralarında cinsel çekim olmayacaktır. çünkü vücut mantık ile "seçilen" eşi hormonal ve genetik düzeyde kendisi seçmediği için uygun bulmayacaktır. işin sosyolojik boyutunu bir yana koyuyorum çünkü saturn sosyolojik inceleme değil evrimsel inceleme istemiş. ve biz her ne kadar vücudumuzu kontrol ettiğimizi düşünmeyi sevsek de vücut bilinçten bağımsız hareket eden bir makinedir.


boo ya moon
(26.07.11)
(1)

facebook hesabını silme linki ?

böyle bir link vardı direk silme sayfasına yönlendiriyordu ? neydi ?tşk ederim.
böyle bir link vardı direk silme sayfasına yönlendiriyordu ? neydi ?

tşk ederim.
saturn
(26.04.11)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.