Giriş
(2)

Bir Pedifen bir Calpol olur mu böyle şey?

Çocuğa doktor bu iki ilacı vermiş , sabah Pedifen akşam Calpol şeklinde kullanacak demiş orta kulak iltihabı tedavisinde antibiyotikle birlikte. Olur mu böyle bir şey?
Çocuğa doktor bu iki ilacı vermiş , sabah Pedifen akşam Calpol şeklinde kullanacak demiş orta kulak iltihabı tedavisinde antibiyotikle birlikte. Olur mu böyle bir şey?
scorpion37
(02.02.19)
çocuklarda ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak dönüşümlü kullanılması gibi yaygın bir alışkanlık var ama ne kadar bilimsel soru işareti. kendi çocuğum olsa ateşini yakın takip edebilecek olsam, çok ağrısı ve huzursuzluğu yoksa kullanmam açıkçası. tercih sizin.


dox
(02.02.19)
biri parasetamol içerir, diğeri ibuprofen. dolayısıyla sık kullanımlarda dönüşümlü kullanılması tavsiye edilir.


(1)

Video sonundaki şarkı nedir?

https://youtu.be/M9CZuVse-9E
scorpion37
(27.01.19)
saian - kırmızı çiçeklinin öyküsü

www.youtube.com


nahtoderfahrung
(27.01.19)
(10)

Posetler paralı fakat plastik su şişeleri de zararlı değil mi?

Poşet çok tüketildiginden ve çevreye zararlı olduğundan paralı oldu. Plastik su siselerinde de oldukça fazla plastik var ve bunlar da zararlı buna da bir çözüm üretilmesi gerekmez mi sizce? Poşetten çok daha fazla miktarda plastik gidiyordur su şişelerine bence.
Poşet çok tüketildiginden ve çevreye zararlı olduğundan paralı oldu.
Plastik su siselerinde de oldukça fazla plastik var ve bunlar da zararlı buna da bir çözüm üretilmesi gerekmez mi sizce?
Poşetten çok daha fazla miktarda plastik gidiyordur su şişelerine bence.
scorpion37
(05.01.19)
şşşt eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürme, sus sus.

bir de oradan vergi giydirmesinler.


killerbee
(05.01.19)
Ben onu da almiyorum. Mug'im var. Sirt cantama soguk su doldurup evden oyle cikiyorum. Is yerinde yine damacandan soguk su dolduruyorum.

Aslinda bu nedenle kahve bile almak istemiyorum yazin.


Traveller
(05.01.19)
bu poşet olayının bu kadar konuşulmasını aşırı anlamsız buluyorum. donanımhaberde de konuşuyorlar. belli ki görünen köy kılavuz istiyor. eskilerden bir hatırlatmayla konuyu anlatalım "bunların derdi ağaç falan değil"

alınan tutarın yaklaşık %70'si vergi arkadaşım, ne çevresinden bahsediliyor? mantık yürütmeyin hiç, yormayın tatlı kafalarınızı.


rouleur
(05.01.19)
Gerekmez. Poşetler bedava olduğu için gereksiz tüketiliyordu, paralı oldu. Şu zaten parayla satılıyor.


dox
(05.01.19)
Su siseleri bi sekilde toplanabiliyor, posetler dogaya karisiyor oradan senin icine giriyor.


acemi
(05.01.19)
pet şişeleri geri dönüşümle polar kıyafet yapıyorlar.


prasinos
(05.01.19)
Plastik şişelerin toplanması ve geri dönüştürülmesi çok daha kolay. Poşeti çöp doldurup atmak, yere atmak veya atmak geri dönüşümsüz bir eylem. Poşetler toplanmıyor. Çöpe gidenler de organik atıkları kalitesizleştiriyor. Yani dönüşebilecek diğer atıkları da bozuyor. Poşet aslında standartlaştırılmış bir yapıda üretiliyor olsa ve dünyanın her yerinde aynı kalitede kullanılsa belki o zaman bir şeyler olabilir. Her önüne gelen poşet dağıtıyorken üretimine müsaade ediliyor olması başlı başına bir çevre ayıbı.

Tabii gündem oldu diye poşet üzerinden yürüyoruz. Elbette tek sorumlusu bu değil. Birçok şey sayabiliriz "keşke şöyle olsa" diyebileceğimiz.

Belli ki birileri bez poşet üretimine giriyor. Sıfır atık güzel ama ben bu ülkede amacın bu olmadığını atıkla az buçuk ilgilenmiş biri olarak çok net görebiliyorum.


desdenova34
(05.01.19)
Pet şişeler de poşetler kadar zararlı ama markete gidip 20 liralık alışveriş yapıp 5 tane pet şişe almıyorsun en büyük sorun buydu, millet çöp poşeti olarak kullanmak için marketten bolca poşet alıyordu.


solo
(05.01.19)
şuan zatenn çöp pöşeti yapanlar için büyük bir yıkım oldu. 31 martta cevap yerelde pekiştirme yapılarak bu olayda çözülür.


protrek
(05.01.19)
(6)

Paralı poşet uygulaması

Şimdi markete gittim hıyar elma maydanoz patlıcan aldım bunun için 4 tane şeffaf poşet aldım 1 lira daha alacak mı benden marketçi?Ya da 250 gram kabak çekirdeği aldım kuruyemisciden 25 kuruş saplanacak mi el kadar poşet için ???Bir de lcw den alışveriş yapınca orta boy poşete 40 kuruş aldılar isted
Şimdi markete gittim hıyar elma maydanoz patlıcan aldım bunun için 4 tane şeffaf poşet aldım 1 lira daha alacak mı benden marketçi?
Ya da 250 gram kabak çekirdeği aldım kuruyemisciden 25 kuruş saplanacak mi el kadar poşet için ???
Bir de lcw den alışveriş yapınca orta boy poşete 40 kuruş aldılar istedikleri kadar para alabiliyorlar mi poşet için?
scorpion37
(02.01.19)
Gidanin direkt temas ettigi urunlerin posetleri ucretsiz diye okumustum


nax
(02.01.19)
Ücretsiz onlar. Kesin bilgi.


adwokat
(02.01.19)
market almayacak. ama 4 poşeti 1 büyük poşete koyayım dersen 25 kuruş isteyecek.
kuruyemişçi olayını bilemedim. istemez diye ümit ediyorum.


sutlu nescafe
(02.01.19)
Kalınlığı çift kat 15 mikronun altında olan, açık gıdalar için birincil ambalaj olarak veya bu gıdaların hijyeni için ihtiyaç duyulan plastik torbalar ücretsizdir.
Sebze meyve poşeti, kargo poşeti, kuru temizleme poşeti ücretsizdir.
Zeytin konulan poşet şeffaf poşet ücretsiz ama kasadan sonraki kullanacağın poşet ücretlidir.
Alışveriş merkezlerindeki (Örn. LCW) de ücretlidir.
En az 25 kuruş şartı var fazlası da olabilir.


gonulcelen87
(02.01.19)
İkea ve decathlon aliyor yillardir, onlar da alabilir bence


red g
(02.01.19)
Yalnız o şeffaf poşetlerin ömrü fazla olmuyor


condom kurşunu
(02.01.19)
(1)

N11 com a girme problemi.

Bahse konu siteye ve uygulamasına girdiğimde site doğru düzgün yüklenmiyor . Resimler falan görünmüyor , diğer sitelere girecek kadar internetim hızlı ama n11 çıldırttı. Var mı sizde de bu sorun?
Bahse konu siteye ve uygulamasına girdiğimde site doğru düzgün yüklenmiyor . Resimler falan görünmüyor , diğer sitelere girecek kadar internetim hızlı ama n11 çıldırttı. Var mı sizde de bu sorun?
scorpion37
(09.12.18)
dünden beri var,
siteye girebiliyorum, arama da yapabiliyorum ama ürün sayfasına giremiyorum. hiçbir ürünün sayfasına giremiyorum.


michael_knight
(09.12.18)
(3)

Bu çiçeğin türü ne?

Soru baslikta.
Soru baslikta.
scorpion37
(09.12.18)
Papatya


zxcd
(09.12.18)
amarillis bellodona


merkep gibi adam
(09.12.18)
soru başlıkta da foto nerede?

bir de gidip tamam bu diye tick koymuşsun?

acaba bizi mi trollüyorsun? eğer öylese söyleyiver de anlayalım.


killerbee
(09.12.18)
(5)

Sağlıklı -Doğal-Katkisiz Gıda bulmanin zorluğu?

Şimdi ulkemizde nüfusun büyük kısmı şehirlerde yaşıyor ve hayvan et süt yağ yoğurt meyve sebze bal buğday mısır un vb. Hiçbir ürünü üretmeden harcamaya endeklenmis biçimde tüketici olarak yaşıyor. Tüketmemiz için bize verilen ve uretemedigimiz her türlü gıdada bir arıza var. Ekmek katkılı kabarsin d
Şimdi ulkemizde nüfusun büyük kısmı şehirlerde yaşıyor ve hayvan et süt yağ yoğurt meyve sebze bal buğday mısır un vb. Hiçbir ürünü üretmeden harcamaya endeklenmis biçimde tüketici olarak yaşıyor.
Tüketmemiz için bize verilen ve uretemedigimiz her türlü gıdada bir arıza var. Ekmek katkılı kabarsin diye , katkısız ekmek bulduğuna sevinsen un katkılı zaten, balın 8 kavanozu 100 lira , sebzeler meyveler tarım ilaçlı genetiği değiştirilmiş, tavuklar hormonlu - antibiyotikli kuş gribi mavrasina yerli tavukları da imha ettiler para uğruna daha çok kazanmak uğruna zehir satın alıyoruz her gün ulan biz ne yiyecegiz temiz kalmış bir şey aklıma gelmiyor var mı gelen?
scorpion37
(28.11.18)
Yok ben de gecenlerde bunu dusundum. Koskoca migrosta onlarca cikolata markasi var, birinde bile sut tozu bulunmayan cikolata goremedim.


Traveller
(28.11.18)
%100 doğal katıksız bir şey yok, olamaz zaten, sen her şeyi doğal alsan bile toprak, su sürekli kirleniyor, lakin bu devirde amaç daha az katkılı, daha doğal olanı bulmak, bu da biraz araştırınca bulunuyor.


Ben bu konuda cok sansliyim. Atlantik okyanusunda bir adada yasiyorum. Herseyi organik aliyorum. Etim de sebzem de yillardir tanidigim bildigim, denetlenen organik ciftliklerden haftalik kutular halinde geliyor. Baliklar ve istakozlari direkt balikcilar getirip birakiyor. Bali dahi direkt kovandan aliyorum. Disarida yemegi ve ickiyi azaltabilirsem super olacak. Civarda cok fazla kanser vakasi var... Korkudan dikkat ediyorum. Yaklasik normal urunlerin 3 kati daha pahaliya mal oluyor organik urunler.

Son zamanlarda okudugum bir haberde kasaplar kesim yaparken tumorlu bir parca ile karsilastiklarinda tumoru kesip atip, etin geri kalanini satilmak icin hazirladiklarini okumustum. Korkunc.


Olabildiğince hazır paketli ürün almamaya, sebze meyve ve hayvansal ürünler ile idare etmeye çalışacaksınız.

Şehirli yaşamda doğal ürün imkansız. Ya bir köye yerleşip kendi ihtiyacınız kadar ekip biçecek, 10 kadar tavuk besleyip yumurtasından ve etinden yararlanacak, bir ya da iki koyun/keçi besleyip sütünden yararlanacaksınız.

Aslında insan olarak çok fazla ihtiyacımız yok, önce kıçımızdan ihtiyaç uydurup sonra onların kölesi olmak için çalışıyor, çalışırken de hasta oluyoruz.


John Bloor
(29.11.18)
Ben de çok rahatsızdım bu durumdan. Kısmen aştım ama. Eşimin uludağdaki köyünde arı beslemeye başladım. Sarımsağımı soğanımı şimdiden ektim. Salçamızı ve kışlık domatesimizi kendi ektiğimiz domateslerden yaz sonu yaptık. Turşular hakeza öyle. Bakliyatlar köyden. Yumurtayı, sütü 15 günde bir köyden alıyoruz. Allahtan köylü yem pahalı diye yemliklerini tarlalardan karşılıyor. :). Kısmen aştık diyorum çünkü illaki katkılı gıdalara bulaşıyoruz. Bulaşmamak imkansız. Ama işte İstanbulda yaşayan biri ne kadar tedbir alabilirse o kadar tedbir aldık.


mithrilfender
(29.11.18)
(7)

"Dayanamayarak" kelimesindeki yazım yanlışı nedir?

Ya da yazım yanlışı var mıdır?
Ya da yazım yanlışı var mıdır?
scorpion37
(06.11.18)
yoktur.


yoktur.
dayanmak
dayanarak(duvara dayanarak yürüdü)
dayanamayarak(bu acıya dayanamayarak intihar etti)


Bruce
(06.11.18)
"Dayanamayip" daha yaygin degil mi?


superfluid
(06.11.18)
Yanlışlık yok. -Ip da -ArAk da zarf-fiil eki. İkisi de olur. Yazı dilinde -ArAk daha çok kullanılıyor diye düşünüyorum.


le jeune turc
(06.11.18)
"Tuzlayarak", "yaglayarak" gibi normal bu da.


stavro
(06.11.18)
Bu saçmalığa daha fazla dayanamayarak oradan ayrıldım. Al cümle içinde de kullanalım.


Tek başına yok. Ama cümle içinde kullanımında bir yanlış olup olmadığını da görmek gerek. Zira sözcükte olmadığı halde cümle içindeki kullanımında olabilir.


microfiction
(06.11.18)
(4)

Maksimum 3000 TL ye fotoğraf makinası seçimi?

Profesyonel fotoğraf makinasını yeni yeni kullanmaya başlayan birisi için alınacak Canon olursa daha iyi ama sizce hangisi ?
Profesyonel fotoğraf makinasını yeni yeni kullanmaya başlayan birisi için alınacak Canon olursa daha iyi ama sizce hangisi ?
scorpion37
(05.11.18)
200D aldi arkadas.

(Sony a6000 de olur diyolla)


brkylmz
(05.11.18)
3000tl gerek yok. herhangi bir ikinci el başlangıç seviyesi canon ya da nikon dslr alıp bir kit lens bir de 50 mm 1.8 ile öğrenmek en doğrusu.

diğer türlü gelişmiş-yeni makina alınca insanlar çok daha iyi sonuçlar çıkacağını sanıyorlar ama inan teknik olarak 5 yaşında herhangi bi dslr bütün işini görür.


orpheus
(05.11.18)
SLR koşulu yoksa Sony A6000 derim. Yıllarca Canon SLR kullandıktan sonra geçtim, çok memnunum.


salihdt
(05.11.18)
Öncelikle 3000TL'ye profesyonel fotoğraf makinesi bulmak imkansız :( İkincisi ne tarz bir çekim yapacak?

Değiştirilebilir lensli makinelerde genelde makineden önce lens öne çıkar, birbirine yakın sonuçlar veren giriş seviyesi makineler güzel lensler ile şaheser fotoğraflar ortaya koyabilir.

Fotoğrafçılık için epey tecrübeli olan @killerbee muhtemelen yorum yapar sorunuza, daha net cevaplar alabilirsiniz.


Northern Mariner
(05.11.18)
(17)

Neden bin kelimesine k diyorsunuz?

Neden olduğunu merak ediyorum?
Neden olduğunu merak ediyorum?
scorpion37
(22.10.18)
kısa olsun diye. milyona da kk yazarım


prasinos
(22.10.18)
Ben de önceden sinir oluyordum da sonradan bana da o kadar sıfır yazmak mantıksız geldi. Küsürat yoksa k yazmak daha basit oluyor.


zxcd
(22.10.18)
Uluslararasi Birimler Sisteminde 1000 kilo olarak ifade ediliyor, kisaltmasi da k.


evrim halkasi
(22.10.18)
Yanılmıyorsam ingilizcede öyle kısaltılıyor. 100 bin: 100k 1 milyon: 1m şeklinde...


ombutosman
(22.10.18)
sadece bilgisayar oyunlarında diyorum. normal konuşmada "arabayı 50k'ya sattım" diyene kıl olurum, şakalar komiklikler haricinde.


online oyunlardan alışkanlık da oluyor ama ben sopranos, the wire gibi dizilerde duya duya sevdim. ama öyle söyleyemiyoruz malesef kısaltma olarak yazıyoruz


hasmetizm 2046
(22.10.18)
Çünkü pratik


Kilo latince bin demek. Kilogram vs işte. Uluslararası bir standart ayni zamanda. Kıçımızdan uydurduğumuz bi kullanim da değil. Kullanımi da kolay yani. Why not?


nundu
(22.10.18)
Bildiğim kadarıyla şöyle:

Yunanca'da (eski mi yeni mi bilmiyorum) "kilo" olarak telaffuz edilen bir kelime, "bin" anlamına geliyor. Dolayısıyla onun kısaltması olarak da k harfi kullanıyor insanlar. Online ortamlar dışında kullanıldığını hiç görmediğimi de ekleyeyim yine de.


skooma
(22.10.18)
sadece bilgisayar oyunlarinda kullaniyor/dum.
ingiltere'ye tasindiktan sonra gundelik hayatin parcasi kimse hundred thousand gibi konusmuyor


Tek harfle yazmak daha kolay oldugu icin. 3 tusa basmal yerine tek tusa basiyorsun.
Ben bu yuzden k yazıyorum.


stavro
(22.10.18)
Bir dönem "Slm", "Cnm", "Nbr", "İi iste ne olsn", "Sn npyrsn?" diye yazanlar ergenlikten çıktı, okulunu bitirdi, beyaz yaka olarak çalıştı ve eski alışkanlıklarını bu şekilde devam ettirdiler/ettiriyorlar.

Kilonun, yani 1000'in k'si o.

+Ne kadar gelirin var?
-4,5k - 5k arası.

Ne kadar da itici, değil mi?


m e b
(22.10.18)
"k" yurtdisinda ve muhendislikte cok kullaniliyor. bu ikisiyle baglantili olan insanlarin kullanmasi normal, pratik.


cooperr
(22.10.18)
Evet açıklıyorum bunu Türk internet alemine katan zamanın ergenleridir. Yaklaşık olarak 2002-2003 yılları arasında internet dili literatürümüze katılmıştır. Knight Online denen gereksiz insanların oynadığı oyunun öncülük ettiği massively multiplayer online oyunlar furyasında sıklıkla kullanılan bu terim daha sonrasında ICQ, MSN ve Facebook üzerinde yaygınlaşarak oldukça benimsenmiştir.


goodz
(22.10.18)
2000000 doların 130000 dolarını sattım 50000 dolarını arkadaşa verdim 300000 dolarını bir işe yatırdım 150000 dolarını cebe attım. 70000 doları bankaya koyup 400000 doları yedim 1000000 doları da 100000 dolar halinde ortaklara bölüştürdüm.

Vs

2000k doların 130k dolarını sattım 50k dolarını arkadaşa verdim 300k dolarını bir işe yatırdım 150k dolarını cebe attım. 70k doları bankaya koyup 400k doları yedim 1000k doları da 100k dolar halinde ortaklara bölüştürdüm.


@dedim dedim de kime dedim

sıfır koymak yerine bin de yazabilirsiniz, alternatifi o değil.


nice tnetennba
(22.10.18)
ayrıca 2000 k nedir ya, 2m diyeydin bari :)


cowboy
(23.10.18)
(7)

Futbol vb.leri ederinden fazla para dönen bir spor mu?

Bir futbolcu milyon dolar, bir basketbolcu bilmem kaç milyon dolar vs. bunları duyuyoruz . Şimdi futbolun veya bir at yarısının dünyaya ne gibi bir katkısı var ki bu kadar para donuyor. Yani fiyat ve performans arasındaki en büyük uçurumlar spor firmalarında var. Kisaca bu güne kadar bir futbolcunun
Bir futbolcu milyon dolar, bir basketbolcu bilmem kaç milyon dolar vs. bunları duyuyoruz . Şimdi futbolun veya bir at yarısının dünyaya ne gibi bir katkısı var ki bu kadar para donuyor. Yani fiyat ve performans arasındaki en büyük uçurumlar spor firmalarında var. Kisaca bu güne kadar bir futbolcunun milyonlarca dolar alacak kadar bu ülkeye ne katkısı olmuştur hiç anlayamadım. Siz de böyle düşünüyor musunuz?
scorpion37
(12.10.18)
İnsanları daha iyi oyalayabilecek, gerçekten koparabilecek başka bir şey yok çünkü. İnsanları oyalamanın değeri de yüksek haliyle.

Roma... Gladyatörler... dağıtılan ekmekler... der susarım.


binder dandet
(12.10.18)
Ürünün ederi ile dünyaya olan katkısı paralel bir olay değil ki arz taleple ilgili bir durum bu, talep eden çok olunca arzın fiyatı yüksek olur en temel ekonomik durum bu.


angelus
(12.10.18)
Asssiri derece fazla. Soyle dusun adamkn bir top kosturarak para bilmem kac milyon kazanoyor yilda.
Baska bir adam yılda bilmemkac ton bilmemne mali uretip, birkacyuz kisiye de istihdam saglayan bir fabrikayi isleterek ayni parayo kazanıyor.

Simdi kimsw gelip yok yillarca kendjni yetistiriyor, bilmemne kadar antrenman yapıyor demesin. Sonuc olarak yaptigi uretim, yani yeryuzume kattigi sey top kosturmak. Arka plandakinin onemi yok. Yaptığı is bu. Iyi bir topcu olmak icin gunde 100 kirbac da yese kimseye bir etkisi yok. Yani top kosturmak icin su kadar emek veriyor argumani gecersiz. Banka soyguncusu da hayvan gibi emek veriyor soygun hazirligi surecinde.

Edit: Cok kisiye hitap diyor o yuzden kazaniyorlar konusu farkli bir konu ve bu soru ile uyusmadigini dusunuyorum. Soruyu soran kisi basit matematik biliyordur, dolayisiyla 60bin kisilik stadyum doldugunda ortaya cok ciddi bir para ciktigini da. Adamin sorguladigi sey baska sey diye dusunuyorum. Uyusturucu kacakcisi da cok kisiye ulastigi ve cok talep karsiladigi icin cok kazaniyor, bu uyusturucu kacakcisinin kazancini hakettigi anlamina gelmez. Uyusturucuyu kullanicilari parayi gonullu olarak verse de. Fayda/kazanc oranindan bakarsak eksilere dusmesi gerekir.


stavro
(12.10.18)
Cunku Insanlar tarafından ilgi goruyor. Eglence ve Spor sektorunde. Komedi filmlerin ne katkisi var bize sence?


imelih
(12.10.18)
Galatasaray'ın başkanı geçenlerde Gomis'in istediği parayla stad yapılır diye bir açıklama yapmıştı (git:spor.haber7.com). Benim için futbol bir anlam ifade etmiyor ama talep çok yüksek demek ki ve o nedenle bu ücretler ödeniyor.


ex animo
(12.10.18)
Çok normal değil mi? Bir futbol maçını sahada Türkiye'de 10 bin kişi bizzat gidip izliyor. Kahvelerde mekanlarda yüz binlerce insan izliyor. Evinde para verip yine yüz binlerce insan izliyor bu maçları.

Sadece bu da değil, formalar aksesuarlar Vs alınıyor.

Üretim yok ama üretimden elde edilen paraların bir kısmı buraya akıyor. Üreticiler de reklam vererek kazandığı paranın bir bölümünü gömüyor bu tip sektörlere.

Kimse izlemese bunları, hiçbir sporcu bu kadar kazanamaz. Danimarka zengin ülke mesela. En çok kazananı kimdir Danimarka futbol liginin? Adını bile bilmiyoruz. Senelik 1,5 milyon euro belki kazanıyordur taş çatlasa(yarısından fazlası vergi zaten, üstelik ülke pahalı). Sebep? Danimarka ligine ilgi yok o yüzden.


Bizde neden bu kadar yüksek peki? İnsanlar para gömüyor bu eğlenceye.


Kazandırıyor ki veriyorlar.
Seyreden çok.
Faydaya bakarsan mesela atletizmin de bişeye faydası yok.


(2)

Filmlerdeki doğum sahnelerinde sıcak su kullanımı.

Başlıktaki gibi sahnelerde sıcak suyu ne yapiyorlar? Gerçeklik payı var mı yoksa bir senaristin uçmuş kafasından çıkış ve yayılmış bir mit mi?
Başlıktaki gibi sahnelerde sıcak suyu ne yapiyorlar?
Gerçeklik payı var mı yoksa bir senaristin uçmuş kafasından çıkış ve yayılmış bir mit mi?
scorpion37
(09.10.18)
Sade vatandaş olarak çocuğu, yıkıyorlar diye biliyorum.


apdulera
(09.10.18)
sicak su degil kaynar su, sterilize etme amacli.

cocugu yikamiyorlar.


cairo
(10.10.18)
(5)

Pırt pırt eden florasan

Florasan resimde attığım şekilde. İki ucu yanar gibi ama yanmıyor. Her yerini kurcaladim bir kere yandı söndürünce yine yanmıyor. Yanar mı?
Florasan resimde attığım şekilde. İki ucu yanar gibi ama yanmıyor. Her yerini kurcaladim bir kere yandı söndürünce yine yanmıyor. Yanar mı?
scorpion37
(05.10.18)
onların silindir seklinde bir parcası var, ismini hatırlamıyorum, ama pahalı bişi degil, onu değiştirebilirsen sorun çözülebilir belki.


acetaminophen
(05.10.18)
yanmaz. 2 ihtimal var, 1.starter arizalidir yenisi ile degiseceksin. 2. lambanin kendisi bozuktur.


1917
(05.10.18)
Fotoğraf gözükmüyor, ama önce starterini kontrol edin. Çalışan bir florasan starterini takıp deneyin, yine aynısını yapıyorsa ampülü değişip deneyin, yine yapıyorsa trafodandır.

Ama %80 starter, %19 ampül :)


John Bloor
(05.10.18)
sorun muhtemelen starterdadır görsel gelmedi ama. değişebilen ucuz bir parça.


Yanmış bile hocam


Delay Fuze
(05.10.18)
(8)

Siz/sen hitabı (Doktorlar vd.)

Bir meslek grubunu genelleyerek bu soruyu sormak istemem ama bu konuda pek ilgimi çeken konu doktorların hastalarına genel olarak sen diye hitap etmeleri sizin de ilginizi çekti mi? Kendilerini üstün görme durumu var mı ? Gerçekten bilgilerine-mesleklerine saygı duyduğum bir meslek grubudur onu da b
Bir meslek grubunu genelleyerek bu soruyu sormak istemem ama bu konuda pek ilgimi çeken konu doktorların hastalarına genel olarak sen diye hitap etmeleri sizin de ilginizi çekti mi? Kendilerini üstün görme durumu var mı ? Gerçekten bilgilerine-mesleklerine saygı duyduğum bir meslek grubudur onu da belirteyim.
scorpion37
(03.10.18)
Var böyle bir şey ama beni iyileştirdikten sonra isterse Mahmut desin çok takılmam, ha en olmadı ben de onunla aynı şekilde iletişim kurardım belki.


angelus
(03.10.18)
Ya adamına göre değişiyor aslında. Yer oluyor profesör doktora görünüyorum adam babam yaşında, onun bana senli konuşması koymuyor mesela. Biraz da tavır meselesi. Bazısı böyle tepeden bakar gibi konuşuyor rahatsızlık veriyor.


eksisozluk.com

artık zerre eyvallahım kalmadı bu tür işlere.
yalnız @bugünkü dediği gibi, baba yaşında ise yaşından ötürü kabul edebilirim.


güneyli çocuk
(03.10.18)
Bir terbiyesizlik yapmıyorsa yadırgamam


Bunun bi sebebi var.

Şimdi sizin gibi eğitimli kesime sen denince alınıyor ya da bozuluyor olabilirsiniz ki belki de haklısınız ama hastaneye gelen her hastanın sosyokültürel düzeyi sizli konuşmayı anlayacak düzeyde değil. Hastadan net ve düzgün cevap almak için genelde doktor kendini biraz üst konuma koymak zorunda kalıyor çoğunlukla. Öbür türlü ne şikayetiniz var diyince "doktorsun onu da sen bil" diyen hastalar var. Mesleğe yıllarını vermiş ve gerçekten saygın hocalarımı gözlemledim bu konuda ve onlar da bize açıkladılar bu durumu. Bu yüzden genelde hastalar arasında kim bunu anlar kim anlamaz diye çok düşünmeden sen deniyor.


nundu
(03.10.18)
Desin farketmez. Benden büyük doktorlara abi/abla, acil erkeklerine kanka/aga, acil kadınlarına tamam sağolasın teşekkürler falan diyip geçiyorum. Ne onlar bana şimdiye kadar ne diyon sen lan dedi, ne ben onlara.


eazy
(03.10.18)
Daima kadin doktora gittigim icin bana rahatsizlik vermiyor. Kadinin bana sen demesi rahatsiz etmez. Ukala tavirlarla birlikte sen diye hitap ederse o zaman rahatsız eder ama o da denk gelmedi. Zaten ukala tavirlarla karsilasmamayim diye kadin doktor tercih ediyorum. Erkek doktorlar artist oluyor.


stavro
(03.10.18)
Bana daha çok polis memurlarının sen gel, sen git, ver gibi seviyesiz konuşması batıyor.

Genel kontrol için durdurmuşsun, ben sana siz diyorum, gerisi terbiyesizlik, saygısızlık oluyor.


burfak
(04.10.18)
(2)

İlkokul 2 İngilizce sorusu? (Zor ama)

Bir arkadaşım ilkokul ikideki bebelerin İngilizce dersine giriyor. Başlangıç üniteleri İngilizce deki yazilisina benzer Türkçe lesmis kelimeler , çocuklara kolay gelsin-gozleri korkmasın diye böyle yapmışlar sanırım. Mesela lemon- limon, televison- televizyon gibi Türkçeye benzer şekilde geçmiş kel
Bir arkadaşım ilkokul ikideki bebelerin İngilizce dersine giriyor. Başlangıç üniteleri İngilizce deki yazilisina benzer Türkçe lesmis kelimeler , çocuklara kolay gelsin-gozleri korkmasın diye böyle yapmışlar sanırım.
Mesela lemon- limon, televison- televizyon gibi Türkçeye benzer şekilde geçmiş kelimeler. Ancak "milkshake" kelimesini koymuşlar kitaba bu kelime nasıl Türkcelesti biz görmedik duymadik, goren duyan var mı?
scorpion37
(21.09.18)
Milkshake içeceğin adı, her yerde milkshake. Çalkalanmış süt diyen görmedim. Oturmuş bir Türkçesi yok bence.


Lim5
(21.09.18)
çocuklar çikolatalı süt, muzlu süt seviyor, belki oradan çağrışım yaptırırız diye düşünmüşlerdir belki


killerbee
(21.09.18)
(2)

kadının elinden meyve yiyen kral resmi var mı?

Şöyle bir görüntü lazım kral gibi bir adam kadınların elinden üzüm yiyor. Böyle bir görüntü hafızamda var ama bulamıyorum. Bulabilen ya da canlandırıp çekip atacak var mı?
Şöyle bir görüntü lazım kral gibi bir adam kadınların elinden üzüm yiyor. Böyle bir görüntü hafızamda var ama bulamıyorum. Bulabilen ya da canlandırıp çekip atacak var mı?
scorpion37
(24.03.18)
Buradan secip begenin: goo.gl


crown
(24.03.18)
(4)

"Cemiyet hayatı" tabirine sinir olan var mi?

Bu iki kelime bir araya geldiğinde beni resmen irrite ediyor. Kıl oluyorum var mi böyle olan?
Bu iki kelime bir araya geldiğinde beni resmen irrite ediyor. Kıl oluyorum var mi böyle olan?
scorpion37
(21.01.18)
Kelimeler kelimedir, insanları irrite edebilecek güç sadece insanın kendindedir. so , no.


binder dandet
(21.01.18)
ben de kıl oluyorum bu ifadeye


burya
(21.01.18)
@binder dandet +5000

Ben de herkesin süper demesine gıcık oluyorum mesela.


yaren
(21.01.18)
Ortak değerleri paylaşan bir toplumun hayatı demek değil mi bu? Bence bir sorun yok.

Rengin demek renkli demek
Ne var bunda gücenecek?

Neyse..
Be de güzel insan, kendine iyi bak, iyiki varsın, seviliyorsun gibi söz gruplarını samimi ve içten bulmuyorum.


1adam
(21.01.18)
(3)

Netira göz damlası ve terramicyn goz merhemini emziren anne kullanabilir mi

Bebek açısından bir sakıncası olur mu?
Bebek açısından bir sakıncası olur mu?
scorpion37
(31.12.17)
Netira göz damlasını direkt bebeğe kullandık dün. Direkt bebeğe kullanmakta sakınca yoksa emziren annede de kullanılabileceği kanaatindeyim.


kullanabilir


haykorsamdunyaya
(31.12.17)
her ikisi de bebeğe kullanılıyor. kullanılabilir.


babilbaligi
(01.01.18)
(2)

Doktorlar hasta olmuyor mu ?

Şimdi grip nezle gibi hastalıklarla ilgili olarak birsuru insan hastahanelere akıyor peki bunlara bakan doktorlar ne yapıyorlar da hasta olmuyorlar ya da ne oluyor neticede.
Şimdi grip nezle gibi hastalıklarla ilgili olarak birsuru insan hastahanelere akıyor peki bunlara bakan doktorlar ne yapıyorlar da hasta olmuyorlar ya da ne oluyor neticede.
scorpion37
(05.12.17)
Oluyorlar, ama benim tanıdıklarım olacaklarını fark ettikleri an ilacı yapıştırıyorlar hemen.


yaraticinick
(05.12.17)
paranoyaklar takip edilmiyor mu sanki?


Fusha
(05.12.17)
(5)

Cam filmi muayeneden geçiyor mu?

Su an geçiyor mu ? Her gün bir şey değişiyor takip edemez oldum.
Su an geçiyor mu ? Her gün bir şey değişiyor takip edemez oldum.
scorpion37
(30.11.17)
ağır kusurdan geçmiyor.


geçiyor.


paudi
(30.11.17)
Geçiyor mu geçmiyor mu?


scorpion37
(30.11.17)
Valla bizim araba 3 kere geçti. Ama bizimki simsiyah değil belki ondandır


gullak
(30.11.17)
2-3 gün geçmedi, sonra tekrar gecirmeye başladılar. Yani su an geçebilirsiniz muayeneden. Tuvturk bununla ilgili bir tweet atmıştı hatta.


md11
(30.11.17)
(7)

1300 tl lik kolye 129 tl ye nasıl oluyor?

Tv de haber gördüm çadır kurmuşlar çadırda takılar satılıyor 1300 liralık kolye indirimle 129 tl ye satılıyor diyor.indirimden önce nasıl sokuyorlarmis kazığı dedim? Bu kadar yüksek kar koyup vatandaşı kaziklamalari yasal mi ahlakı mi? 129 liraya sattığından para kazanmasa satmaz yani boynuna aldigi
Tv de haber gördüm çadır kurmuşlar çadırda takılar satılıyor 1300 liralık kolye indirimle 129 tl ye satılıyor diyor.indirimden önce nasıl sokuyorlarmis kazığı dedim? Bu kadar yüksek kar koyup vatandaşı kaziklamalari yasal mi ahlakı mi? 129 liraya sattığından para kazanmasa satmaz yani boynuna aldigin kolye aslında gotune kazık. Utanmadan bir de bunu söylüyorlar. Nasıl oluyor bu durum?
scorpion37
(19.11.17)
Nesi garip ki? Adam agactan toplamiyir o altinlari.tasarimciya oduyor, malzemeye iscilige oduyor.bir eser meydana getiriyor riske girip binlerce uretiyor yuzlerce subeye ulastiriyor.stok lojistik satis sunum reklam personel kira gideri oduyor.ulke capinda bilinen marka olusturuyor.ustelik malinin her fiyattan alicisi var.almayanin da akli kaliyor.model tutmayinca da iscili tasarimi vs yi bosverip ham maliyetinden satiyor ki gelen parayla yeni bir modelin riskine girsin.ticaret boyle bisey.
Ben de imitasyon taki isindeyim 6 tlye mal ettigim urunu 20 tl ye satiyorum. Ayni urunu alacatida 8 tlye toptan mal verdigim adam 40 a satiyor.dubaide mal verdigim adam 25 dolara, ingilteredeki musterim 25 sterline satiyor.arz talep.serbest piyasa.utanilacak bir yani da yok.kirsehirin koyunde cay 75 kurustur oludenizde 5 tl zuma beach de 10 tl
Caya degil ambiyansa para verirsin.bu kadar basit.


a summer day
(19.11.17)
%1500 kaziklanmayi dogal gorup, bir de bunu normallestiren arkadasim tebrik ediyorum seni.


balpolen
(19.11.17)
O kolyenin daha once 1300 liraya satildigi garanti mi? Satis dunyasinda "anchoring" diyeb ir teknik vardir (turkcesini bilmiyorum). Ama her yerde gordugun, once bir fiyat vardir, ama sana o fiyattan degil dusuk fiyattan alabilirsin gibi gozukur. Ilk yuksek fiyat anchor olur, 2. fiyat sana oldugundan daha ucuzmus gibi gozukur. Ozellikle fiyatini kolay kolay yargilayamayacagin urunlerde cok ise yarar. Millet aa inanilmaz indirime girmis kacirmayayim der alir. O yuzden "kolye 129tl" dersin 100 kisi alir, "kolye 1300tl idi, 129tl ye indirdik" dersin 1000 kisi alir, oyle tuhaftir insanlar.

Ote yandan fiyatta yasal ahlaki diye bir sey yoktur, bir seyin fiyati millet onu almak icin ne oduyorsa odur. Satilan seyle ilgili bir kandirmaca yoksa (mesela bu kolye altin deyip altin olmayan bir kolye satilmadigi surece) bence ahlaki bir problem yok. O 129 liralik kolyenin çinden 5 liraya geliyor olma ihtimali de var, oyle uzerine x kar koyup satmak diye bir standart olsa ohooo.... o yuzden bir seyin fiyati, alici ona ne veriyorsa odur, kar marji falan kimseyi ilgilendirmez. o kadar ilgileniyorsan kolyenin kaynagini bulup kaynagindan kendin alirsin ucuza.


robokot
(19.11.17)
bunu yememeniz lazim iste.her sene ayni yalanlarla cikiyorlar.millette gidiyor ucuz diye.hemen yaninda kuyumcu kentte fiyatlar bundan dusuk.1500 liraya sacim kalinliginda kolyeye para verecek birisinide normalde buluyorlarsa valla bravo.

Birde su sacma sapan pirlanta tozundan yuzuklere tek tas,bes tas demenin yasaklanmasi lazim,o dupeduz dolandiricilik.


duptıs
(19.11.17)
@duptıs, ona bakarsan pirlanta olayinin tamami dolandiricilik olur. pirlantanin pahali olmasi olayi tamamen bir reklamcilik basarisi, en kral yuzuklerdeki pirlanta dunyada nadir bulunur bir sey degil, fiyati suni olarak yuksek tutulan, bir reklam basarisi sayesinde insanlarin aklinda "degerli" olarak tutulmus bir sey. dunyada tektas yuzuk vs. kadar uzerinde kar marji olan baska bir urun var midir bilmiyorum. sadece insanlar pahali olduguna inandigi icin pahali olan bir urun bu tasli yuzukler, maliyetleri yok gibi bir sey satan tarafindan (sana satan dukkan degil, ona satan saglayici perspektifinden)


robokot
(19.11.17)
@robokot,hakli oldugun yerler var ama bir kisminda haklisin.diamonds are bullshit seklinde huffingtonpost yazilari falan var,bunu one suren bayagi kiside var,bir kismi sadece muhalefet bir kismida tam su an konustugumuz konuyla alakali.elmasin,copunun,tozunu bir degermis gibi pazarlamakla alakali.bizim kuyumcularda de beers in bu tezgahini bilhassa elmas,pirlanta kdv si dusuruldukten sonra guzelce uygulamaya basladilar,butun busralar,kubralarda tek tas olmadan soz olmaz,birde sefakoy meydaninda dizinin ustune cokup teklifte bulunacaksin,yonetmen arkadaslarin ve 20 liralik selalerle.pardon konudan uzaklastim.

Gercek elmas dedigimiz arkadaslar,pek reklamla falan isleri olmayan materyaller,birde bunun en temiz,en berrak olanini alip en iyi kesimle,en pariltili hale getirdigin pirlantalar bu teorinin disinda tutulmak zorundalar.ekonominin temeli olan arz ve talep prensibinde arzi az olanin degerlenmesi konusu bu,bahsettigim urunler mahalle kuyumcusundan temin ettiklerimiz degil tabi gercek elmaslar ve pirlantalar diyelim.bir kac yil evvel rusya nin eski bir krater alaninda cok buyuk bir cevher buldugu fiyatlarin gerileyecegi konusulmuatu.bulunmasi oldukca zor,buldugun her parca kiymetli degil.
Topkapi sarayini gezen herhangi bir ulke vatandasina turk te dahil cikista sor,neyi begendin ne gordun diye sana ilk kasikci elmasi der.kasarsan bir suru sey soleyebilirsin ama en koyu muslumanida getirsen hirkai saadetten once kasikci elmasi der.


duptıs
(19.11.17)
(6)

1999 daki türkiye de 7.4 deprem ve Iraktaki 7.3 lük deprem

Şimdi soru su ırakta deprem olmuş geçmiş olsun. 7.4 ile ülkemizde koca kentler yıkıldı zamanında kacbin kişi öldü belli bile değil. az öonce bir profesör dinledim bu büyüklükteki depremde çok yıkım beklenmez gibi bir şey dedi ya da ben yanlış anladım. Neyse sanırım ıraktaki depremde de su an için öl
Şimdi soru su ırakta deprem olmuş geçmiş olsun. 7.4 ile ülkemizde koca kentler yıkıldı zamanında kacbin kişi öldü belli bile değil. az öonce bir profesör dinledim bu büyüklükteki depremde çok yıkım beklenmez gibi bir şey dedi ya da ben yanlış anladım. Neyse sanırım ıraktaki depremde de su an için ölen yok.
İyi de 1999 depreminde neden onbinlerce kişi öldü ülkemizde ? Bana 1999 depremi hiç de 7.4 gibi gelmiyor. Siz ne düşünüyorsunuz ?
scorpion37
(12.11.17)
sanırsam yerin kaç km derinliğinde olduğu falan da önemli bu durumlarda net bilgim yok ama yıkım gücü sadece o richter ölçeğinin ölçtüğü ile orantılı olmayabilir.


basond
(12.11.17)
Bir de Irak'ta İstanbul'da olduğu kadar büyük kentleşme yok çarpık yapılaşma yok, hatta hiç bir şey yok, haliyle çok katlı binaların altında kalıp ölen insan da yok.


angelus
(12.11.17)
Depremin yerini bilmiyorum ama dağlık bir arazide ve şehir merkezinin uzağında bir yerlerde ise en yakın büyük yerleşim biriminden çok da şiddetli hissedilmemesi normal. 1999 depremi bizim en yoğun yerleşim yerlerimizin birinin göbeğinde oldu. Baktım şimdi, en yakın büyük şehir 89 km ile Süleymaniye imiş. Bir de küçük bir şehre 49 km imiş

Bunun da ötesinde depremin yıkıcılığını etkileyen tek şey şiddeti değil, derinliği ve zemin. Derinlik iki depremde de az çok aynı. Bu deprem 19 km, 1999 depremi 17 km derinlikte olmuş. Irak depremi kayalık bir yerde olduysa çok yayılmamış ve daha yerel hissedilmiştir. İzmit ve İstanbul deltalar ve zeminin balçık gibi olduğu çok yer var. Dağda olan deprem ile, ovada olan deprem yıkıcılık açısından fark ediyor.


aychovsky
(12.11.17)
7.4 falan büyüklük. Şiddetse diğer şeylerin hesaba katılmasıyla belirleniyor

www.afad.gov.tr


Zorla ev satmanın tapuda vergiden kaçmak için evin bedelinin onda birini göstermenin müteahhitlerin bu kadar kolay zenginleşmesinin evlerin çabuk yapılmasının maliyetin kısılmasının zemine bakılmamasının ormanların yakılıp yerine ev yapılmasının elbet bir bedeli olacaktı 99da oldu yine olsa yine olur biz ders almıyoruz adamlar ders alıyorsa önlemini alır


yazılanlara ek olarak deprem türleri de var. dalgaların salınım yaptığı yöne göre ayrılıyor birbirinden o yüzden vuruculukları da buna bağlı olarak değişiyor.


(6)

Bakırı altına çevirmek mümkün mü?

ya da başka elementleri falan.
ya da başka elementleri falan.
scorpion37
(07.11.17)
Teoride cıvadan bir proton koparabilirsen altın elde edersin.
Ama teoride.


cakabo
(07.11.17)
ben lise 1'e kadar fizik gördüm çok güvenme ama mümkün.

(bkz: nükleosentez)

edit: çok pahalı sanırım.


ya ben lan neyse
(07.11.17)
elinde süpernova patlamasına denk enerji varsa neden olmasın.


orpheus
(07.11.17)
1250 kg civarı bakırdan 10 g altın elde edebilirsin.


dedirttiren
(08.11.17)
(1)

Tarsustaki gizemli kazı nedir? Niçin yapılmıştır?

Bu olay hakkında garip gurup abur cubur karman çorman bilgiler var internette. Birisi de çıkıp ne olduğunu anlatmıyor. Nedir bu kazı olayı bilen var mi işin aslını astlarını?
Bu olay hakkında garip gurup abur cubur karman çorman bilgiler var internette. Birisi de çıkıp ne olduğunu anlatmıyor. Nedir bu kazı olayı bilen var mi işin aslını astlarını?
scorpion37
(03.11.17)
Hristiyanlığın kuruluş dönemindeki siyasi birliğini sağlamasının ve kimi metinlerin bir araya getirilmesinin/sıraya dizilmesinin en önemli figürlerinden birisi olan Aziz Pavlus -ki kendisi hiçbir zaman Hristiyan olmamış, fakat metinlerine çok değer verilen bir Yahudidir- vaktiyle Tarsus'ta yaşarmış. Yıllardır çeşitli tarihi eserlerin bulunduğu yerler define avcıları tarafından mahvediliyordu, ara ara devlet destekli kazılar da yapılıyordu.

Şu anda ortaya çıkan hurafelerin ve -belki de çoktan kaçırılmış olan- eserlerin bu kadar konuşulmasının sebebi bu. İncilin en eski hali, Pavlus'un değerli bir eşyası, Hristiyanlık tarihini değiştirebilecek bir başka metin, İsa'nın kasesi, vesaire vesaire... Her şey çıkabilir, fakat Türkiye tarihi eser korumak anlamında çok berbat bir geçmişe sahip, dahası müzelerden kaçırılanların da haddi hesabı yok. Bu yüzden ne denirse densin, akıllarda hep şüphe kalacak.


(4)

Işınlanma bulundu mu?

Bulunmadıysa ne zaman bulunur tahminen? Fizik profesörleri cevaplarinizi bekliyorum.Bir de isinlayacaklari şeyi atomlarına ayırıyorlar ama birlestiremiyorlar geyiği var ona ne diyorsunuz.
Bulunmadıysa ne zaman bulunur tahminen?
Fizik profesörleri cevaplarinizi bekliyorum.
Bir de isinlayacaklari şeyi atomlarına ayırıyorlar ama birlestiremiyorlar geyiği var ona ne diyorsunuz.
scorpion37
(31.10.17)
yıllar önce bir haberde
- ışığın - yol kat etmeden başka bir noktaya transfer edildiğinden bahsediliyordu (abd de olmalı) bir haberde.
Aslında tasavvufta biraz araştırırsan böyle mevzular çoktan aşılmıştır. Kişilerin aynı anda farklı yerlerde görülmeleri mümkün. (Tayy-ı mekan)


1adam
(31.10.17)
en az bir 50 yili var bulunmasinin


cedex
(31.10.17)
Işınlanma bulunsa dahi hayata geçirebilecek bi şey değil. Olmayacak öyle şey.


isott
(31.10.17)
ışınlanma molekül düzzeyinde bulundu. şimdi tek sorun objeleri bozmadan moleküllerine kadar ayırıp tekrar doğru bir şekilde birleştirebilmek.


babilbaligi
(01.11.17)
(4)

Kader ajanları gibi bir film veya zamanda yolculuk filmleri tavsiyeleriniz?

Kaliteli ve başlıkta dediğim gibi türlerde filmler izlemek istiyorum tavsiye alabilir miyim?
Kaliteli ve başlıkta dediğim gibi türlerde filmler izlemek istiyorum tavsiye alabilir miyim?
scorpion37
(28.10.17)
edge of tomorrow

time lapse


elorelia
(28.10.17)
direkt olarak zamanda yolculuk degil bazilari ama önerebileceklerim:

childhood's end(kisisel favorim)
predestination
coherence
frequently asked questions about time travel
the man from earth
kpax
frequency


kurnaz
(28.10.17)
source code


EasyTiger
(28.10.17)
happy death day çıktı bi de yeni. izlemedim ama türü seviyosan bakabilirsin.


(2)

Ekşi duyuru fotoğraf görüntüleme sıkıntısı

Mesela az önce böcek sormuş birisi fotodaki böcek diye ben foto falan göremiyorum. Millet su böceği bu böceği demiş . Neden fotoğraf goruntulenemiyor. Mobilden giriyorum.
Mesela az önce böcek sormuş birisi fotodaki böcek diye ben foto falan göremiyorum. Millet su böceği bu böceği demiş . Neden fotoğraf goruntulenemiyor. Mobilden giriyorum.
scorpion37
(17.10.17)
mobilde o özellik yok


basond
(17.10.17)
hz. compu'ya sormak lazım, bin yıl falan önce güncelleme yapacaktı sözde.


doxanikee
(17.10.17)
(1)

Lg smart tv internetten video izlerken hafıza problemi

Televizyonun internetinden büyük boyutlu video açınca yeterli bellek yok uyarısı alıp internet sayfası kapanıyor. Ancak Youtube de bunu yapmıyor? Başka siteler üzerinde yapıyor neden ?
Televizyonun internetinden büyük boyutlu video açınca yeterli bellek yok uyarısı alıp internet sayfası kapanıyor. Ancak Youtube de bunu yapmıyor? Başka siteler üzerinde yapıyor neden ?
scorpion37
(16.10.17)
Ayni sorunu yasiyorduk bazi sitelerde tv ye usbdisk takilmasi oneriliyordu. Biraz faydasi olmus gibiydi ama yine ayni sorun oluyordu.


oldboy
(16.10.17)
(2)

Bir çıta bal kaç kilo gelir?

Kocan içinde bulunan dikdörtgen çıtadan bahsediyorum ortalama kaç kilo geliyor onlar?
Kocan içinde bulunan dikdörtgen çıtadan bahsediyorum ortalama kaç kilo geliyor onlar?
scorpion37
(16.10.17)
bir çerçeve bal demek istiyorsunuz anladığım kadarı ile. hatırladığım kadarı ile 3-3.5 kilo geliyordu.


Petek


öteki ben
(16.10.17)
(9)

Soya nedir?

bu soya denen şey fasulye midir? Et midir? Ete benzer bir şey midir? Hayvan midir ? Bitki midir? Mesela et yerine kullanilabildigini okudum ? Nasıl olabilir de et olmadığını anlamadan yiyoruz? Nedir bu soya denen sey?
bu soya denen şey fasulye midir? Et midir? Ete benzer bir şey midir? Hayvan midir ? Bitki midir?
Mesela et yerine kullanilabildigini okudum ? Nasıl olabilir de et olmadığını anlamadan yiyoruz? Nedir bu soya denen sey?
scorpion37
(11.10.17)
temeli fasulye. o fasulyeden bi ton şey üretiyorlar işte.


bir fasulye çeşididir, "et yerine kullanılabilir" denmesinin nedeni ise büyük ihtimalle protein oranının yüksek olmasından dolayı.


tabirimekruh
(11.10.17)
Bi fasülye çeşidi. Yüksek proteini olduğundan et yerine tercih ediliyor genelde. Tadıyla filan alakalı değil sanıyorum. Sütü filan yapılıyor. Soya sosu da özellikle uzak doğu mutfağında bolca kullanılıyor. Aşırısının kanseri filan tetiklediği söyleniyor fakat çok detaylı bilmiyorum.


soya kıyması falan var. ucuzcu pideciler kıymaya karıştırıyor derler.


sutlu nescafe
(11.10.17)
Cok saglikli oldugu ve Asyalilarin bu nedenle uzun yasadigi belirtilen bol proteinli fasulyegillerden bir bitki.


Traveller
(11.10.17)
Muhtemelen Asya'da GDO'lu soya ile beslenmedikleri için uzun yaşadıkları düşünülen bitki.

Yeşil fasulye de 160 yaşına kadar yaşatıyor aslında.


hana bi
(11.10.17)
Soya fasulyedir. Protein oranı yüksek, fasulye olarak yenince tadı kötü gelen bir bakliyattır.

Tofu ile soya eti aynı şey değil. Hatta Asian tofu ile batılıların tofusu da farklıdır bin çeşit tofu var.

Soya etinde genellikle nişasta(starch) bulunur seitan food da denilir ve gerçekten iyilerinde ayırt etmek çok zordur gerçek etten.

Gdo falan yazan olmuş, şöyle izah edeyim; bitkilerde gdo var et yiyelim diyenler yedikleri etin ait olduğu hayvanın kum ve çakılla beslendiğini düşünüyorsa yorum yok.

Modern dünyada gdo dan bu nüfus ve et yeme alışkanlığımız ile kaçış yok. Kaynaklar yeterli değil. Zaten her gdo zararlı diye bir kaide de yok ama evet insan sağlığı gözetilerek modifiye edilmiyor genellikle genler.

Türkiye'de standartları bilmiyorum ama Avrupa Birliği standartlarında organik sertifikalı ürünlerde GMO(GDO) içerikli gıda bulunmaz yasaktır. Et hariç. Ette her türlü hile mümkün ve her firma tarafından yapılıyor sektörün içinden bildiriyorum. İsveç'ten Japonya'ya kadar nereye gidersen git et(balık hariç) yediğin sürece sağlığını gözetmen çok zor. Hoş balıkçılık sektörü de bombok ama neyse.


GDO istemeyenler tarım ilacı yemeye bayılıyor sanırım.


Uu tarım ilacı, alalım bir dal.

Ne de olsa yemelik bi soya bi mısır var sadece.


hana bi
(11.10.17)
(2)

Kitabı yazdık bastıracağız , peki nasıl kazıklamayacağız ? Haklarımızı koru

Şimdi bir kitap yazdık diyelim, bu kitabı bastırmak istiyoruz , öncelikle kitabın içeriğini kendi adımıza nasıl tescil ettireceğiz? İçeriği nasıl koruyacağız? Sonra basımevleri kitapları kendileri mi basarlar, yoksa basım parası ayarlamak zorunda miyiz ? Parasal olarak yazara yüzde kaç pay veriliyor
Şimdi bir kitap yazdık diyelim, bu kitabı bastırmak istiyoruz , öncelikle kitabın içeriğini kendi adımıza nasıl tescil ettireceğiz? İçeriği nasıl koruyacağız? Sonra basımevleri kitapları kendileri mi basarlar, yoksa basım parası ayarlamak zorunda miyiz ? Parasal olarak yazara yüzde kaç pay veriliyor? Kısacası süreç nasıl işliyor? Sevgiler.
scorpion37
(03.10.17)
Öncelikle basımevi değil yayınevi demek istiyorsunuz sanırım. Basımevi, matbaanın karşılığıdır. Amacınızsa anladığım kadarıyla matbaada kitap bastırmak değil de kitabınızı bir yayınevi etiketi altında yayımlatmak. Bu konuda aşağıdaki bağlatıların yardımcı olacağına inanıyorum:

yazarodasi.blogspot.com.tr
yazarodasi.blogspot.com.tr


microfiction
(03.10.17)
Yayınevi demeye çalıştım haklisiniz. Teşekkür ederim.


scorpion37
(03.10.17)
(2)

Tribudat ilaç emzirme döneminde kullanılabilir mi?

Çocuğumuz bir aylık anne bu ilacı kullanabilir mi?ilacı yazan doktor bir şey olmaz dedi, ama prospektüste emzirme döneminde kullanilmamalidir diyor.
Çocuğumuz bir aylık anne bu ilacı kullanabilir mi?ilacı yazan doktor bir şey olmaz dedi, ama prospektüste emzirme döneminde kullanilmamalidir diyor.
scorpion37
(24.09.17)
kullanmasın. doktora prospektüsü gösterseniz "aa öyle miymiş, bilmiyordum pardon" der geçiştirir.


hezarfen
(24.09.17)
Teskkur ederim hezarfen tıbbi bilgisi olan birisi mısınız?


scorpion37
(24.09.17)
(6)

zalım dönerciler

Bu dönerciler akşam kalan döneri ne yaparlar? Tokmak döner diye bir şey duydunuz mu? Kalan döneri ertesi gün yine satıyorlar mı asıl ogrenilmek istenen gerçek bu.
Bu dönerciler akşam kalan döneri ne yaparlar? Tokmak döner diye bir şey duydunuz mu? Kalan döneri ertesi gün yine satıyorlar mı asıl ogrenilmek istenen gerçek bu.
scorpion37
(17.04.15)
Satiyorlardir herhalde atacaklarini düşünmüyorum hiç


bisi sorcam
(17.04.15)
genelde günlük aşağı yukarı satacakları kadar takarlar. bir keresinde saat 6-7 gibi bakayım dedim hepsi dibini bulmuştu.


satıyorlar arkadaşımın babası gençlik yıllarında dönercilik yapmş, itina ile kakalıyorlar ama nasıl anlarsın bilmiyorum. mideyi bozarsan dönerdendir dersin.


kuzey li
(17.04.15)
satılır tabi ki. dolaba falan koyuyorlardır bozulacağını da sanmıyorum.


fayfim
(17.04.15)
benim tanıdığım dönerci saat ilerledikçe kalan dönerle orantılı olarak dönerin içindeki et miktarını arttırıyordu. adam öyle hesap yapıyordu ki gün sonuna döner tam yetiyordu :D


cetoxim
(17.04.15)
bir kere bi yerden döner yedikten sonra 1 hafta kendime gelememiştim. artık kaç günlük döneri vermişlerdi bilmiyorum.


cthulhu
(17.04.15)
(5)

sim kart alırken kimlik fotokopisi istenmesi durumu yasal mı?

Simdi bu hat alirken kimlik fotokopisi istiyorlar. Kimlikte onlari ilgilendirmeyen bilgiler de var. Bu fotokopiyi vermeden hat alamiyor muyuz? Her yerde kimlik fotokopisi istenmesi beni gicik ediyor. Neden guveneyim ki?
Simdi bu hat alirken kimlik fotokopisi istiyorlar. Kimlikte onlari ilgilendirmeyen bilgiler de var. Bu fotokopiyi vermeden hat alamiyor muyuz? Her yerde kimlik fotokopisi istenmesi beni gicik ediyor. Neden guveneyim ki?
scorpion37
(29.06.14)
Operator neden sana ghvenip hat versin ki?


fever
(29.06.14)
sim kart alırken şart... ona bakarsanız bizden başka hiçkimseyi ilgilendirmiyor üstündeki tüm bilgiler ama çoğu şeyde istiyorlar kimliği.

kimlik fotokopilerinizin üzerine kullanılma amacını yazın. (sim kart aboneliği için vs) baya böyle üstüne ama beyaz yere değil.


supergirl
(29.06.14)
Operator kimligime bakmasin demiyorum ki baksin sozlesmeye gerekli bilgileri kaydetsin ama kimlik fotokopimi almasin! Problem cikaracagim da ondan soruyorum :)


scorpion37
(29.06.14)
@fever o ne saçma mantık aq. hayır öyle bir söylüyorsun ki sanki şu ana kadar turkcell güvenmediği insanlara hat satmamış gibi :D


baldur
(29.06.14)
zorundasın. ve korkmayın bir şey olmaz, aksine daha güvenli oluyor o şekilde.

eğer kimlik fotokopisi vermek istemiyorsanız da, daha önce başkaları adına açılmış hatlar var, onlardan alabilirsiniz ancak hırlısı var hırsızı var söylemedi demeyin.


klassno
(29.06.14)
(4)

linkteki müzik nedir?

http://www.youtube.com/watch?v=hIJpnZMOfBQ#t=331155. dakikayı soruyorum.
www.youtube.com

55. dakikayı soruyorum.
scorpion37
(14.12.13)
hangi müzik haci??
1 saatlik filmi koymuşsun oraya... dakika belirtseydin keşke.
baştaki ise; Ferdi Tayfur - Huzurum kalmadı www.youtube.com


livaneli_kadir
(14.12.13)
link zaten filmin ortasından bir yerden başlıyor. yani müziğin olduğu kısımdan.
yalnız birkaç saniye sonra oraya atlıyor. ilk başta filmin başı çıksa da iki üç saniye sonra sorduğum müzikle karşılaşacaksınız biraz bekleyince. onu soruyorum baştakini değil.


scorpion37
(14.12.13)
ben gene sana vurgunum


excespeace
(14.12.13)
Nükhet Duru - Ben Gene Sana Vurgunum www.youtube.com


livaneli_kadir
(14.12.13)
(4)

gemilerde kar maskesi takılması

efendim savaş gemilerinin bazı mürettebatı kar maskesi gibi maskeler takıyorlar acaba neden diyorum. http://www.sabah.com.tr/multimedya/galeri/turkiye/turk-donanmasi-kapilarini-acti?tc=65&page=31&albumId=45626
efendim savaş gemilerinin bazı mürettebatı kar maskesi gibi maskeler takıyorlar acaba neden diyorum. www.sabah.com.tr
scorpion37
(18.03.13)
fotograf cekılıyor ondan olmasın?


kennym
(18.03.13)
kollukları da mı fotoğraf çekildiğinden takmışlar?


scorpion37
(18.03.13)
fotoğraf olayı doğru, kolluk da kasketle takımdır uyumludur, askeriyede de intizam önemlidir.


kolluk ta techızata su , yabancımadde vb kacmasın dıye de olabılır. maskenın bır dıger amacı bu da olabılır, ayrıca denızcılerın rutbeler kolda olmuyo mu ? rutbelerı de gızleyerek bılgı vermek ıstememıslerdır.

muhtemelen ıkısı de soz konusudur. bır tasla ıkı kus.

edit ; uyarı geldı rutbeler bu kıyafette omuzdaymıs , toren kıyafetlerı kolda oluyomus , cok dıkkat etmemıstım. benım gordugum denızcıler genelde orduevınde ıcerken gorduklerımdı.


kennym
(18.03.13)
(4)

diş macununun üzerindeki çizgiler nasıl oluyor da birbirine karışmıyor?

resme bakarak anlattığım durum anlaşılabilir.yani tüpün içinde nasıl duruyor bu macun da çıkarken şerit şerit oluyor.
resme bakarak anlattığım durum anlaşılabilir.
yani tüpün içinde nasıl duruyor bu macun da çıkarken şerit şerit oluyor.
scorpion37
(18.02.10)
tüpü paketlerken ona göre dolduruyorlar zaten. sen tüpe neresinden basarsan bas, kapağın alt kısmında tırtır ( bu ne lan ) yani, şekilli kısımları var. bozmadan veriyor dışarı.


scp
(18.02.10)
hayır mıncıklıyoruz ama tüpü karışması gerekmez miydi? tırtır veriyor da dışarı vermeden önce macunun şeklini bozmuş olmamız lazım ama.

edit: yakın zamanda bir diş macunu alıp ameliyat edip bakacağım yoksa deli gibi düşünüp duracağım yahu. macunu da israf etmez kavanoza koyarım artık.


scorpion37
(18.02.10)
tupun icinde iki bolme var, buyuk olanda beyaz, kenardaki ince bolmede de mesela mavi jel oluyo. ana bolme (beyaz olan hani) tupun agzinin ortasindan cikarken kucuk bolme de agzin hemen yanindaki bi (veya iki dort) kanaldan cikiyor.

en guzeli tupu kenardan yarmak aslinda. biten tupu yararsan ziyan da olmaz, sistemi cok net de gorursun. iyi eglenceler


irony
(18.02.10)
bu yuzden olabilir mi?

bunkstrutts.files.wordpress.com


ucan sincap
(19.02.10)
(6)

yeni yapılan binaların camlarındaki beyaz s harfi şeklindeki yazılar ?

yeni yapılan binaların camlarında hani beyaz s harfi şeklindeki yazılar olur. camları badanayla böyle boyarlar neden?
yeni yapılan binaların camlarında hani beyaz s harfi şeklindeki yazılar olur. camları badanayla böyle boyarlar neden?
scorpion37
(05.02.10)
once cerceve takılıyor sonra cam. boyasız yerlerde cam olmadıgı anlamına geliyor. taktıkları camları da boyuyorlar.


bryan fury
(05.02.10)
yıllardır aklıma gelirdi zaman zaman. ama sormayı unuturdum hep birilerine. bu akşam öğrendim sayenizde :)
teşekkürler.


scorpion37
(05.02.10)
anlamadım ki, taktıkları camları niye boyuyolar


matilda
(05.02.10)
Benim duyduğum iki şey var

-Boş evde camlar patlıyormuş. Sadece muş bilmiyorum valla öyle duydum.
-Kuşlar çarpmasın diye.


ilkdefa
(05.02.10)
kuşlar değil işçiler çarpmasın diye. bir bün önce orayı camsız bırakıp giden angut bir inşaat işçisi, kendisinden sonra cam takılmış olabileceğini düşünmeyip orada hala cam yok zannederek önüne bakmadan yürüyüp cama girmesin diye boyuyorlar.


kibritsuyu
(06.02.10)
olay angutlukla ilgili degil aksine,
yeni takilan cam özellikle üzerinde macun vs. lekesi yoksa, bir nevi gorunmez olur. yeri zaten daha once bos olan biryere siz neredeyse gorunmez birsey takarsaniz bunun fark edilmesi icin biseyler yapmaniz gerekir. insaat ortaminda da en kolay yapilabilen sey beyaz cizgilerdir. oyle s harfi olsun diye falanda kasmazlar.


helenart
(06.02.10)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.