Giriş
(2)

yavru kediye yuva arıyoruz (izmir bornova)

2 hafta önce bu ürkek bahtsız yavruyu ofisin merdivenlerinde gördük ve o tarihten bugüne bizimle. 1 ay kadar daha tutabiliriz ancak sonrasında bizimle kalma şansı yok ve henüz yuva bulamadık. 2-3 aylık.
2 hafta önce bu ürkek bahtsız yavruyu ofisin merdivenlerinde gördük ve o tarihten bugüne bizimle. 1 ay kadar daha tutabiliriz ancak sonrasında bizimle kalma şansı yok ve henüz yuva bulamadık. 2-3 aylık.
screamshot
(03.12.18)
haysevder@gmail.com
kedisahiplendir@gmail.com'a mail atabilirsiniz.


red hot chili
(04.12.18)
Numara?


rakicandir
(04.12.18)
(11)

hesaba yanlışlıkla gönderilen paranın faizi

Selam ahali,Birisi 2010 yılında validenin hesabına 2100 lira para göndermiş. Bunu geçen gün gelen mahkeme celbi ile öğrendik. Döndük baktık hesaplarda gerçekten var bu para. Aynı tarihlerde bu olay bir kez daha olmuş, valide şehir dışındayken banka arayıp durumu haber vermiş, valide de gidip parayı
Selam ahali,

Birisi 2010 yılında validenin hesabına 2100 lira para göndermiş. Bunu geçen gün gelen mahkeme celbi ile öğrendik. Döndük baktık hesaplarda gerçekten var bu para. Aynı tarihlerde bu olay bir kez daha olmuş, valide şehir dışındayken banka arayıp durumu haber vermiş, valide de gidip parayı geri göndermiş. Ama bundan haberi yok. Şimdi faizi ile beraber geri isteniyor. 3700 lira civarında.

Parayı olduğu gibi geri gönderelim ama faiz maliyetini 6 yıl sonra durumu hatırlayan paranın kendi sahibi üstlenmeli diye düşünüyoruz. Nedir bu konuda yasal olarak yapılabilecekler?

edit: tipografi

edit: tam tarihler ve miktarlar.

12/08/2010'da 2150 tl yatırılmış.
01/09/2010'da 995 tl yatırılmış.
06/09/2010'da banka haber vermiş, 995 tl iade edilmiş. açıklamasına da "atmden sehven yapılan havale iadesi" denmiş.

2150 tl kalmış. kullanılmayan bir hesap. hatta bu 2150 tl gelince banka 34 tl hesap işletim ücreti kesmiş.
screamshot
(09.05.16)
kanuni hükmü nedir bilmem de yanlış hesaba para gönderen salak yerine ben ne diye bunun ceremesini çekeyim? misal benim 12 senedir kullanmadığım bir hesabıma gelse nereden bileceğim böyle bir şey olduğunu?


lazpalle
(09.05.16)
"valide de gidip parayı geri göndermiş. Ama bundan haberi yok. Şimdi faizi ile beraber geri isteniyor. " anlamadım bu kısmı. anneniz gönderdiyse zaten daha neyi iade edeceksiniz?

sorunuza parayı iade etmediğiniz kabulüyle cevap vereyim yine de; sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre paranın iadesini talep etme hakları var. fakat size bugüne kadar paranın iadesiyle ilgili "yazılı bir bildirimde bulunmadıkça" hukuki tabirle sizi temerrüde düşürmedikçe sizden faiz talep edemeyecekleri gibi paranın iadesiyle ilgili herhangi bir masraf da yükleyemezler.

ama size bildirim yapıldığı halde ( bu parayı iade yok yoksa faiziyle geri isterim) yapmadıysanız evet faiz de ödemek zorundasınız.


dahili meddah
(09.05.16)
Valla gerekirse dava acsinlar. Sizin sorumlulugunuz olmamali bu durum. Haksiz zenginlesme olarak gosterip bela olmaya calisabilirler ama iyi bir avukat cozer bence


lcha
(09.05.16)
hikayede kopukluk var hocam. " valide de gidip parayı geri göndermiş. Ama bundan haberi yok. " kısmını anlayamadım. validen hem parayı gönderip hem de haberi nasıl olmuyor.

ama anladığım kadarıyla faiz kısmını ödememeniz gerekir ama talep ederlerse ödetirler diye düşünüyorum. ama 6 yıl geçmiş üzerinden, ardını arıyorlarsa mutlaka talep ederler.


@ dahili meddah

sanırım kayıp kardeşimsin, aynı anda aynı şeyi düşünmüşüz :)


@hakim ; aklın yolu bir abi:)


dahili meddah
(09.05.16)
benim anladığım bu olay iki kere oluyor. bildirim birinde geliyor.


lazpalle
(09.05.16)
"Aynı tarihlerde bu olay bir kez daha olmuş" cümlesini kaçırıyorsunuz. ikisi farklı vaka.


animalman
(09.05.16)
:) olayın sıcaklığında ifadeyi batırmışız kusura bakmayın.

valideye 2 kez gönderilmiş, birisini farkedip geri göndermiş ama birisi kalmış :)


screamshot
(09.05.16)
faizi banka mı talep ediyor yoksa banka onların aklına mı giriyor sizce ?
direk gönderici ile iletişime geçin ve tatlıya bağlayarak halledin hocam. 1600 lira az değil.


@hakim oynayin dedi: faizi talep eden banka değil, karşı taraf talep ediyor sanırım. 7 gün içerisinde itiraz edilmezse icra mahkeme vs denmiş sanırım. annem tam okuyamadı heyecandan, yasal şeyler hep paniklettiriyor. hemen gidip yatırma derdinde.

@dahili meddah: daha önceden hiç bir yazılı bildirim yok.

şimdi evrağı alıp avukata vereceğim, itiraz edeceğiz. anaparayı ödeme taraftarıyız.


screamshot
(09.05.16)
(2)

bireysel emeklilik taşıma

BES'leri farklı bir sigorta şirketine geçirirken eski şirketin kesinti yapma hakkı var mıdır? Herhangi bir istisnai durum olmadığı varsayımı ile. Ertelenmiş yönetim gideri veya giriş ücreti yok.
BES'leri farklı bir sigorta şirketine geçirirken eski şirketin kesinti yapma hakkı var mıdır? Herhangi bir istisnai durum olmadığı varsayımı ile. Ertelenmiş yönetim gideri veya giriş ücreti yok.
screamshot
(26.01.15)
hayır


[silinmiş]
(26.01.15)
ertelenmiş giriş aidatı dışında hiçbir kesinti yapamaz.


white35
(26.01.15)
(3)

Kanal tedavisi gerekli mi?

Diş hekimi yazarlardan görüş rica ediyorum.2001 yılında 5 numaralı dişime dolgu yapıldı. Dış çeperleri çok ince kalacak kadar oydu üsteğmen. 2 hafta önce 1 yaşındaki kızım elindeki oyuncağın kalıbını suratıma çıkarmaya çalışınca (iyi vurdu) dişin iç tarafı kırıldı, sonra dolgu da düştü. şu an dişin
Diş hekimi yazarlardan görüş rica ediyorum.

2001 yılında 5 numaralı dişime dolgu yapıldı. Dış çeperleri çok ince kalacak kadar oydu üsteğmen. 2 hafta önce 1 yaşındaki kızım elindeki oyuncağın kalıbını suratıma çıkarmaya çalışınca (iyi vurdu) dişin iç tarafı kırıldı, sonra dolgu da düştü. şu an dişin taç kısmının %25'i duruyor gibi. ağrı sızı hiç yok.

bornova adsm'ye gittim, film sonrası diş hekimi "sinirler canlı, onları alalım önce (kanal tedavisi), sonra üstüne kaplama falan yaparız" dedi.

içime pek sinmedi ancak adamın başı o kadar kalabalık ki "şu gün şu saatte gel" deyip sırtından iterek odadan çıkarıyor, sormaya fırsat kalmadı. bir de çok "canın isterse" modundalar.

şu anki sağlıklı kök üzerine kaplama/dolgu vs yapmak bir alternatif olabilir mi?
screamshot
(20.03.13)
diş hekimi değilim ama bana yapıldığından biliyorum, kaplama işi öyle oluyor zaten. diş dolgu tutmayacak bi formdaysa mecburen kaplama oluyor. hatta o kalan parçaların da büyük kısmını kırıp alıyorlar ve minicik bi kök bırakıyorlar. o minicik kökün üstüne kaplama yapılıyor. ilk bikaç gün ağızda tuhaf gelse de alışınca kendi dişinden ayıramazsın. :))


hevipeyra
(20.03.13)
dostum diş hekimiyim. bazen dişte madde kaybı çok olduğunda o dişleri kaplamak zorunda kalıyoruz. eğer doktor öyle demişse bence doğrudur. çünkü o görmüş karar onun. o dişe dolgu yapılsa belki daha sonra dolgu yine düşecek ve yine siz uğraşacaksınız. bence kanal olayı da mantıklı olabilir. çünki eğer dişte madde kaybı çoksa ve onu kaplamaya karar vermişsek bu dişlerin etrafından küçültünce sızlamaya başlıyor ve ağrı geçmiyor.
tabi içinizin rahat etmesi bakımından başka bi hekime gösterseniz de olur.


ne olacak yau
(20.03.13)
ağrı şikayetiniz yoksa dolgu düşünülebilir. ama dolgunun yapılabilmesi için de tutuculuk şart. çiğneme kuvvetlerine dayanması lazım. kanal tedavisi ise anlattığınıza göre gereksiz geldi bana. gerekirse kompozit dolgu+kaplama yapılabilir.


assassino5
(20.03.13)
(2)

şantiye, elektrifikasyon, regülasyon

selam elektrik mühendisleri,borç harç bir ev aldım. inşaat bitti gibi, iskan (bina yapı kullanım izin belgesi) olmadığı için şantiye elektriği kullanılıyor. sorularım şöyle1) şantiye elektriği kesin olarak evdeki elektronik eşyalara zarar verir mi? eğer müteahhit düzgün bir pano yaptıysa, trafo çok
selam elektrik mühendisleri,

borç harç bir ev aldım. inşaat bitti gibi, iskan (bina yapı kullanım izin belgesi) olmadığı için şantiye elektriği kullanılıyor. sorularım şöyle
1) şantiye elektriği kesin olarak evdeki elektronik eşyalara zarar verir mi? eğer müteahhit düzgün bir pano yaptıysa, trafo çok yakınsa (30 m) zararsız olma ihtimali var mı? aslında bireysel abonelikten farkı nedir diye sorsak daha doğru.
2) (eğer 1=evet diyorsanız), regülatör ile zararsızlaştırabilir miyim?
3) (eğer 2=evet diyorsanız), nasıl bir regülatör almam lazım? servo monofaze, statik monofaze, servo trifaze, statik trifaze gibi seçenekleri var. bir de güç mefhumu var. kVA olarak ölçülüyor regülatör güçleri. evde ekstrem bir güç tüketici aygıt yok.
screamshot
(15.09.11)
fiziksel olarak baglantı nedir ona bakma lazım. inşaat bitmiş, elektriksel baglantıları normal olarak baglanmıştır ama iskan olmadığı için hala inşaatmış gibi işlem görüyordur bu bir bunda herhangi bir sakınca yok. ikincisi hakikaten şantiye panosu vardır apartıman elektriği buradan besleniyordur bu biraz sakat bu panolar dışarıda olduğu için faz'ın birisi gider bağlantı iyi değildir vs. sorun yaşarsınız.


pampiş şimdi 2 ve 3. sorular biraz saçma, çünkü neden? şebekeden kaynaklı gerilim dalgalanmalarının şantiye elektriği/konut elektriği gibi bağlantı şekilleriyle alakası yok. tamamen başka sebeplerle alakalı. onunçün boşver o işleri.

şantiye aboneliği pahalıdır. hem de baya. kötü yanlarından en önemlisi zottirik bir topraklamasının olması ya da hiç olmamasıdır. genelde ince bir kabloyla direk topraklamasına (galvanizli şerit alüminyum) tutturulur, irtibatlanır. bunun da sizin temel topraklamanızla arasında dağlar kadar fark vardır. yani işin en önemli noktası topraklama.

2 numarada şantiye panosunda kaçak akım rölesinin bulunmaması geliyor, bu zayıf topraklamayla birleşince size tavsiyem metal aksamlı yüksek güç tüketen beyaz eşyalara çıplak olarak temas etmemenizdir. zira sizi koruyacak bir kaçak akım rölesi mevcut değil, ayrıca cihazlarınızı bir nötr kopmasına karşı koruyacak topraklama da yok. gelsin yanan buzdolapları, bilgisayarlar.

velhasıl şantiye panosu boktur, kurtulun bir an önce.


karrdanadam
(15.09.11)
(2)

sgk primi

merhaba,SGK'nın sunduğu tüm hizmetlerden feragat edip, özel sağlık ve bireysel emeklilik sigortası yaptırmak istiyorum. Ancak haliyle çalışıyorsanız zorunlu olarak üye oluyorsunuz. Demirel'in 30'lu yaşlarda emekli ettiği vatandaşların emekli maaşlarının ödenmesi için deliler gibi prim ödüyoruz. aylı
merhaba,

SGK'nın sunduğu tüm hizmetlerden feragat edip, özel sağlık ve bireysel emeklilik sigortası yaptırmak istiyorum. Ancak haliyle çalışıyorsanız zorunlu olarak üye oluyorsunuz. Demirel'in 30'lu yaşlarda emekli ettiği vatandaşların emekli maaşlarının ödenmesi için deliler gibi prim ödüyoruz. aylık atıyorum 3000 TL kazanıyorum derseniz, 2009'da yürürlüğe giren kanuna göre ödeyeceğiniz aylık prim tutarı 1000 TL. brüt gelirin %33,5'u. karşılığında kazandığımız haklar ise;
- 60 yaşında emeklilik
- devlet hastanesinde insan değil, et muamelesi görmek
- en fazla 932 tl emekli maaşı.

üstelik, hakeza prim borcunuz olursa sağlık hizmetinden faydalanamıyorsunuz. 10 yıl öde, 3 ay ödeme, git köşede öl.

oysa yıllık 3500 liraya ailenizi de kapsayan çok sağlam bir sağlık sigortası yaptırmak mümkün. bes'te ise, aylık 300 tl ile başlayan ve her yıl %5 artan prim ödemeleri ile 56 yaşında elime geçecek para iyimser tahminle (yıllık %7,75 net getiri) 730 bin lira. veya, 15 yıl boyunca 2500 tl ile başlayıp her yıl %10 artacak şekilde maaş.

Biraz don kişot'luk yapıp devlete bununla ilgili dava açsam, ve insan haklarını mesnet göstererek zorunlu devlet sigortasından muaf tutulmaya çalışsam, bana neye patlar? don kişot diyorum, kazanma olasılığımı ben de zayıf görüyorum ama bu bence haksız olduğumu göstermiyor.
screamshot
(18.08.11)
Böyle bir şey yapmanız imkansız, bunun sebebi insanların birlikte yaşama ve kaderlerine ortakça sahip çıkma aşamasına gelmelerinden kaynaklanır. Sosyal sigortalar sayesinde sadece siz değil eşiniz, kızınız, çocuklarınız da devlet güvencesi altına giriyor. Bu güvence sadece sağlık açısından değil, ileride sizin ölmeniz halinde maaş şeklinde vs de sürüyor. Siz bunları daha iyi biliyorsunuzdur muhtemelen.

Ama işin özü şu aylık 5.000 tl maaş alıyorsunuz ve muhtemelen size çay getiren, yahut evinizin bulunduğu sokağı süpüren kişilen 750 tl bile almıyor. Bu kişiler sizinle aynı toplumda ve bu insanlarında hayatlarının güvence altında olması lazım. Yoksa onlar pis fakir falan deyip kenara atacak değiliz. O halde ne yapılacak çok para kazanan kesim bu insanlarında zorunlu olarak giderlerini üstlenecek. Belki sizin dedeniz de SSK'lı, belki amcanız, belki amcanızın oğlu falan. Ama hiçbiri olmasa bile toplumda sizin vereceğiniz primlere ihtiyacı olan insanlar var. Haa devlet adam olup paralarımızı doğru kullanıyor mu o ayrı bir soru? Ama sosyal sigorta sisteminden ben milletin parasını neden ödeyeyim diye çıkmak istemek, en azından Demirel'in 30'lu yaşlarda gençleri emekli edip üzerimize büyük bir yük bırakması kadar bu topluma ve insanlık bilincine hakarettir.


ernest everhard
(18.08.11)
bahsettiğim prim ödemeleri sadece bana ait, eşim çalıştığı için o da ayrıca prim ödüyor. henüz olmayan, ancak olduğunda 1500 tl'den az maaşı olmayacak o çaycı arkadaş da kendi primini ödeyecek, yani benim ödediğim prime ihtiyacı yok.

maaşı ne olursa olsun, maaşına oranlayarak prim ödeyen benim gibi çalışanların ödemekte olduğu prim, sistemden bir şekilde çıkmış (emeklilik, vefat edenin yakını) kişilerin gelirlerinin oluşturulması için kullanılıyor. veya, hasta olduğumda seçme şansımın olmadığı, zar zor ulaştığım ve ulaştığımda da suratıma bakmaya bile tenezzül etmeyecek doktorun, kayıt yapan veznedarın, hemşirenin maaşının ödenmesi için. (maaşlar sgk<->hazine arasında fon transferleri ile)

bahsedilen vefat sonucu yakınlarının gelir elde etmesi ise ciddi koşullara bağlı. erkeklerde eğitim hayatı sonu, kızlarda evliliğe kadar.

birlikte yaşam ve kadere ortakça sahip çıkalım tamam, ama "emeklilik yaşını 40 yapacam" diyen demirel'e ben bu sebeple oy vermezken, ona bu vaat için oy verip 40 yaşında emekli olan adamla ben ortak bir kadere de sahip olmak istemiyorum.

başkalarının maaşından önce; sağlığımdan, emekli olduktan sonra geçinememekten endişe etmek istemiyorum. hastaneye gittiğimde insan gibi muamele görmek istiyorum. bunlar benim temel haklarım değil mi?


screamshot
(18.08.11)
(4)

Sakarya Üniversitesi yakınlarında

Selam,SÜ'de araştırma görevlisi bir bayan arkadaş için üniversiteye ulaşımı kolay, nezih, temiz bir ev arıyoruz. Hangi mahalleleri önerirsiniz?
Selam,

SÜ'de araştırma görevlisi bir bayan arkadaş için üniversiteye ulaşımı kolay, nezih, temiz bir ev arıyoruz. Hangi mahalleleri önerirsiniz?
screamshot
(10.07.11)
serdivan'da bakın bence. hem okula yakın hem de sakarya'nın en tercih edilir yerlerinden biri oldu şu son bi kaç yıldır.
ama okula yakın olduğundan kiralar yüksek olabilir. ayrıca minibüslerde çoğunlukla serdivan'dan dolu geçtiğinden okula ulaşım problem olabilir.
bilemedim şimdi..


asia
(10.07.11)
arkadaşım kampüs bölgesinde ev tutmasın herkes oradan merkeze ulaşım zor diye kaçmaya çalışıyor. en ideali serdivanda bi yer arasın. serdivan sağlık ocağının oralar, altınova hastanesi civarı en uygunu

bide ulaşımı kampüse direk giden servis araçlarıyla sağlasın? tanıdığım arş. görev.ri öyle yapıyor


neysene
(10.07.11)
özpaş marketin ordan girince ilerde sola doğru bi yokuş çıkar. güzel evler vardır orada. sessiz sakindir. manzarası vardır ulaşım rahattır.


quadropol
(11.07.11)
Serdivan'da belediyenin bulunduğu bölgenin etrafını araştırın.


wide
(29.07.11)
(1)

2011 Focus TDCi Titanium

selam ustalar,araç yeni. 2500-2700 devir arasında motordan bir rezonans uğultusu gibi bir ses geliyor. bariz anlaşılıyor ve rahatsız edici. her viteste duyuluyor ancak 5nci viteste bu aralığı geçmek uzun sürdüğü için çok daha net.5nci viteste bu devirlerin hız karşılıkları 120-140. Misal 160'a kadar
selam ustalar,

araç yeni. 2500-2700 devir arasında motordan bir rezonans uğultusu gibi bir ses geliyor. bariz anlaşılıyor ve rahatsız edici.

her viteste duyuluyor ancak 5nci viteste bu aralığı geçmek uzun sürdüğü için çok daha net.

5nci viteste bu devirlerin hız karşılıkları 120-140. Misal 160'a kadar çıkıp boşa atarsam yavaşlarken sesi duymuyorum. Ama boşa atmayıp sadece gazı kesersem gene duyuluyor. (şanzıman?)

otokoç'un bir teknisyeni ile tur attık, duydu sesi, dpf olabilir dedi ama kendisi bile inanmadı buna. bi cihaza bağladılar ve "sorun yok" diyerek geri verdiler. bağladıkları cihaz muhtemelen bir elektronik aygıt ve sadece sensörlerden gelen hata mesajlarını gösteriyor. ancak sorun mekanik. bunu söyledim, anlamadı adam. aynı anda alınan aynı model diğer araçta bu sesin olmadığını söyleyince de "siz şimdi gidin, problem olursa geri gelin" dediler.
screamshot
(01.07.11)
aynı sorundan ısrarla götürün ve problemin kaynağı bulunamadı diye bir yazı alın. 3.de fabrikayla temasa geçin


atrin
(01.07.11)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.