Giriş
(5)

Moralim çok bozuk

Behzat ç efsanevi 78. Bölümünü az önce izledim. Kız arkadaşımla ayrıldık sanırım. Psikolojik problemleri vardı 1 seneden fazla süredir ona destek olmaya çalışıyorum ama hiçbi şey düzelmedi. Benim de kendimce bin tane sorunum var ama her şeyi bıraktım ona koştum hep. Daha fazla dayanamadım ve konuşma
Behzat ç efsanevi 78. Bölümünü az önce izledim. Kız arkadaşımla ayrıldık sanırım. Psikolojik problemleri vardı 1 seneden fazla süredir ona destek olmaya çalışıyorum ama hiçbi şey düzelmedi. Benim de kendimce bin tane sorunum var ama her şeyi bıraktım ona koştum hep. Daha fazla dayanamadım ve konuşmamaya başladık. Keşke ölsem diye twit atmış onu gönderip kızdım engelledi beni. Aklım da onda kaldı şimdi. İş yerinde de çok sorunum var. Moralim çok bozuk. Bir şeyler dersiniz belki diye buraya dertleşmek istedim.
selimcigimisik
(13.10.19)
Psikolojik sıkıntıları olan insanları pat diye bırakmayın özellikle size karşı aşırı bağlılığı varsa. İlişkiyi sürdürün demiyorum ama dikkatli olmakta fayda var.


anarsika
(13.10.19)
Böyle bariz sebepleri olmadığı halde sürekli sorunlu olan insanlara sürekli fedakarlık yapıp onlar için çabalayan, çoğu zaman kendi hayatı için bile yapmadıklarını yapanların kıymeti hiç bilinmiyor. Lütfen kendini ondan kurtar. “Keşke ölsem” nedir ya? Öl ozaman neden duruyosun? Kalmaya değer bişeyler var demek ki, bu hayata bağlayan bişeyler var, o twiti birilerine okutup hala ilgi-sevgi beklediğine göre hala yaşamayı seviyor bu insan. Ama bunalım takılıp ilgi çekip insanların pozitif enerjisini sömürmek daha cazip geliyor demek ki. Lütfen kendine bir iyilik yap ve ondan uzak dur.


megalomaniac
(13.10.19)
psikolojik sıkıntıları olan insanları pat diye bırakın ki, sizin de psikolojinizi bozmasınlar.


bobinhoo
(21 saat)
alma-verme dengesini kuramadığınız bir ilişki yaşıyorsanız, hep ona koşturduysanız vesaire bence sizinde psikolojik olarak destek almanız gerekiyor. onun bu durumundan kaynaklı tavırlarının bir gerekçesi var. sizin gerekçeniz nedir? ben neden böyle ölçüsüzce veriyorum kendimden diye sormalısınız kendinize. siz de stabil bir ruh hline ulaşmadan kimseye destek falan olamazsınız zaten. keşke ölsem diye twit atan birine tepkimiz "kızmak" mı olmalıdır mesela? ikinizde destek almalısınız bu durumda.


Phoebe
(21 saat)
Psikilojisi bozuk olan tiplerden uzak dur kardeşim.En iyi ihtimalle psikolojilerini düzelttikleri gibi tekmeyi basarlar(yüzüne bile bakmazlar).Basamak gibi görürler direk kaç oradan.''Keşke ölsem'' twiti de birilerinin dikkatini çekmek için yazılmış ve o kişi sen değilsin.Kendine ciddi bir iyilik yap ve sorunlu insanlardan uzak dur.Kendi sorunlarınla ilgilen,çözmeye çalış.Herkes gider her ilişki biter ama sen kalırsın.


wacot
(18 saat)
(8)

Sizce en önemli cumhuriyet kazanımları nelerdir?

Sb arkadaşlar. Yıl ve gelişme olarak belirtir misiniz top3ünüzü? 1935 kadınlara seçme seçilme hakkı bunlardan birisi benim için. Sizin aklınıza neler geliyor?
Sb arkadaşlar. Yıl ve gelişme olarak belirtir misiniz top3ünüzü?

1935 kadınlara seçme seçilme hakkı bunlardan birisi benim için. Sizin aklınıza neler geliyor?
selimcigimisik
(01.10.19)
harf devrimi


1928'de türk harflerinin kabul edilmesi.


tabirimekruh
(01.10.19)
Benim icin ilk sirada sanayilesme gelir. En onemli Cumhuriyet kazanimi budur benim gozumde. Harf devrimini ya da diger devrimleri kucumsedigimden degil, sanayilesme ve yerli uretimin onemi yuzunden.


stavro
(01.10.19)
batı ile entegrasyon. öyle riskli bir dönemmiş ki kendimizi bir anda dandik arap şeyhliği/iran şahlığı ya da leninist diktatörlük altında bulabilirdik. cumhuriyet'in babalarının batı tipi, demokratik bir orta sınıf cumhuriyet perspektifine sahip olmaları gerçekten büyük şans.


rusd
(01.10.19)
Hilafetin kaldırılması ve tekke, zaviye gibi zımbırtıların kapatılması, kadınların seçme ve seçilme hakkının tanınması; Atatürk sonrası dönem için çok partili sisteme geçiş ve 1961 Anayasası. Bazılarının yerinde yeller esiyor maalesef.


auroraaurora
(01.10.19)
meclis zabıtlarını incelersen bunun cevabını daha iyi analiz edebilirsin
ben inceledim

- hilafetin kaldırılması
- medeni kanun


tamamhosdiyonda
(01.10.19)
benim için bir dinin baskısına maruz kalmak zorunda olmamak.

maddi olarak da uçak fabrikası, tariş, çayın türkiyede yaygın bir içecek haline gelmesi gibi şeyler diyebilirim. uçak fabrikası yalan oldu tabi. sağolsun dp hükümeti içine etti.


error522
(01.10.19)
laiklik


dafuq
(01.10.19)
(6)

ankara depremleri istanbul depreminin öncüsü olabilir mi?

merhaba. konuyla ilgili bilginiz/düşünceniz var mı? korkmaya başladım ben açıkçası.
merhaba. konuyla ilgili bilginiz/düşünceniz var mı? korkmaya başladım ben açıkçası.
selimcigimisik
(25.08.19)
Dusuncem herhangi bir iliskisi bulunmadigi.
Beni pek korkutmadi acikcasi. Deprem korkusuyla yasamam.


stavro
(25.08.19)
ankara hani deprem bölgesi değildi???


Faylar çok yakın olmasa da birbirini tetikleyebiliyor bazen. Şans işi. İstanbul için vakit daralıyor zaten her geçen gün. 2023'e kadar, yani önümüzdeki 2,5-3 yıl içinde büyük depremi yaşayacağız yüksek ihtimalle.

Maalesef.


msb
(25.08.19)
İstanbul 2019-2025 arasına banko gözüyle bakılıyor.
Ancak ankara depreminin istanbulu tetiklemesi veya öncüsü olması söz konusu değildir.


adwokat
(25.08.19)
Olabilir ama net bilgi için bunu Ankara Depremleri'ne sormak lazım.


Bu vaka baya şi
(25.08.19)
Şu istanbul depreminin olacağını 1999 yılından beri duyuyoruz ama anasını satim herkes farklı şey söylüyor. Kimi banko tarih veriyor(99 yılından beri) kimi 50 sene sonra olur diyor, şimdi bir başkası çıkıp olmaz olsa bile 6 şiddetini geçmez diyor.

örn:
www.hurriyet.com.tr

Ne istanbul depremiymiş anasını satim. Ben çocukluğumdan beri olacak diye bekliyorum hala olmadı.


eazy
(25.08.19)
(8)

kiracı sorunsalı

merhaba,bi kiracım var. kendisi 1-1.5 senedir üç ay falan geriden geliyor. borcu 4 bin liralara çıkıyor 3 ay para ödemiyor mesela sonra 2 bin falan ödüyor öyle devam ediyoruz. inşaat sektörüyle ilgili bir işte çalışıyor. bir de çocuğu var. benim durumum da bu kirayı önemsemeyecek kadar iyi değil ama
merhaba,

bi kiracım var. kendisi 1-1.5 senedir üç ay falan geriden geliyor. borcu 4 bin liralara çıkıyor 3 ay para ödemiyor mesela sonra 2 bin falan ödüyor öyle devam ediyoruz. inşaat sektörüyle ilgili bir işte çalışıyor. bir de çocuğu var.

benim durumum da bu kirayı önemsemeyecek kadar iyi değil ama idare edebiliyorum. bir defa sıkıştım mesela kendi kiramı ödeyemeyecektim kredi çektim. yani maaşım bana yetiyor ancak.

eylülde sözleşmesi bitiyor bunların. sizce çıkması için konuşsam mı? ama başka ev sahibi de muhtemelen böyle idare etmez bunları. ayrıca taşınması falan da bir sürü masraf şimdi. kış da geliyor. yani hiç içime sinmiyor bu durum ama öte yandan da biraz enayi gibi hissediyorum. + adam öyle bir izlenim vermese de 3-4 bin borcu varken bırakıp gitme riski de var her zaman.

sizce ne yapayım?
selimcigimisik
(11.08.19)
Acırsan acınacak duruma düşersin.


faith no more
(11.08.19)
Kiracidan alacağın varken kira çekip para karşılığı borclanmakta çok garip olmus ben olsam cikartirdim 3 ay geriden gelen biri çıksa bile nasıl bir anda 3 kira artı yeni eve taşınma masraflarını odeyebilecek yeni eve girerken borç takma durumu olmadığından onu nakit verip büyük ihtimalle sizi pas geçecek


ZetaStar1903
(11.08.19)
Inşaat sektöründe öyle oluyor biraz maalesef. Biz bir kez o hataya düşüp tamam ya idare ederiz demistik şartlar degisince pişman olduk. Yine de yapma yapma diyemem.


kljgslsdkjsd
(11.08.19)
Siz ne kadar iyi bir insansınız <3
Başkasına yap derim ama aynı durumda olsam ben de kıyamazdım sanırım.


Çıkartmak pek kolay olmuyor. Yasalar kiracının yanında. Ayrıca yeni düzgün kiracı bulmak da garanti değil. Konuya uzak olsaydım 'deli misin çıkar onu ve düzgün bir kiracı al' derdim. Ama işler öyle yürümüyor. Çıkarma ve yeni kiracı alma sürecindeki kaybı da düşünmek lazım. Bence min 1-2 kira kayıp olur. Zor karar valla.


the coon
(11.08.19)
Ben böyle bir kiracı istemezdim sizin durumunuzda ki kendi durumum da sizden farklı değil.


cudananin laneti
(11.08.19)
Yol ver reis


all girls dream
(12.08.19)
aynı durumda o kiraci sizin icin bu kadar endiselenir miydi? mütekabiliyet insan ilişkilerinin anahtarıdır.


proteus
(12.08.19)
(11)

çorlu'da yaşanır mı?

merhaba.çorlu'dan güzel bir iş teklifi var fakat burada yaşanır mı bilemiyorum. maaş 6500 civarı olacak. ama yaşım daha genç ve tüm arkadaşlarım istanbul'da. patlarım gibime geliyor. ne diyorsunuz?
merhaba.

çorlu'dan güzel bir iş teklifi var fakat burada yaşanır mı bilemiyorum. maaş 6500 civarı olacak. ama yaşım daha genç ve tüm arkadaşlarım istanbul'da. patlarım gibime geliyor. ne diyorsunuz?
selimcigimisik
(01.08.19)
Yaşarsın. İstanbul a da sıkıldıkça gidip gelirsin.(Lüleburgaz da yaşıyorum)


oligomer
(01.08.19)
Haftada kaç gün dışarı çıkıyorsun ?


tabasco
(01.08.19)
@tabasco, sadece haftasonları.


selimcigimisik
(01.08.19)
O zaman çok da şey etme ha Çorum ha İstanbul


tabasco
(01.08.19)
ben 1 sene yaşadım yapamadım. belki sen yaparsın.


Tears of Devil
(01.08.19)
Neden yapamadınız?


selimcigimisik
(01.08.19)
yaşarsın ya istanbul'a daha rahat gider gelirsin.
1,5 saat yol. istanbul'da bir yerden bi yere giderken o kadar vakit geçiyor.


neo
(01.08.19)
kurduğun cümlelerden ötürü bana sen yaşayamazsın gibi geldi. ben de yaşayamazdım.


fragile lady
(01.08.19)
yaşanmaz mümkün değil diyenler sie, her taraf karı kız


docrivers
(01.08.19)
İstanbuldan iyi olduğu kesin.


AlsterWasser
(02.08.19)
(6)

7 gece italya turu

merhaba,1) sizce bu tur nasıldır, keyifli olur mu? https://www.jollytur.com/klasik-italya-blq-blq-pgs-ile-7-gece2) 250€ tur ücreti, 300 euro da tur sırasındaki geziler için ücret. toplam 550€. sizce iyi fiyat mı? 3) bu kadar süre içerisinde yeme içme ıvır zıvır için kaç € daha cebimizden çıkar?italy
merhaba,

1) sizce bu tur nasıldır, keyifli olur mu?

www.jollytur.com

2) 250€ tur ücreti, 300 euro da tur sırasındaki geziler için ücret. toplam 550€. sizce iyi fiyat mı?

3) bu kadar süre içerisinde yeme içme ıvır zıvır için kaç € daha cebimizden çıkar?


italya'yı ziyaret etmiş olanlar bilgi verebilirse çok sevinirim.

teşekkürler,
selimcigimisik
(21.07.19)
eger bu sehirleri gormek istiyorsaniz olur tabii neden olmasin. bence ek geziler olmadan tur ucreti - ucak dahilse - gayet makul. eger siz arastiran, kendi seyahat eden biri degilseniz, ya da bu yurtdisina ilk gidisinizse ya da caniniz ugrasmak istemiyorsa bu kadar ekonomik turlar bence cok mantikli. elbette kendiniz oturup arastirsaniz vs. daha farkli olur ama bu da gayet guzel olur. sunduklari gezilerden pompei gezisini gordum, onu dusunun mutlaka, yani orayi gitmisken bir sekilde mutlaka gorun. yemeye ne dahil bilmiyorum ama her gun restoranda degil de supermarkette fln da yerseniz arada gayet ekonomik olur, italya cok pahali bir yer degil.


kassiopeia
(21.07.19)
250 euro ne zaman için fiyat merak ettim? o fiyata bedava. aynı turun izmir kalkışlı olanını 449dan aldık jollyden geçen sene. 300 ekstra tur aynı. biz memnun kaldık.


adivar
(21.07.19)
Bedava.
Yeme içmeye bir sey diyemeyeceğim. Bir tabak makarnayı 10eurodan asagi yiyemezsin, oradan hesap et.


stavro
(21.07.19)
Sabit giderler uyuyor olsa da yeme-içme-hediye vs iyi hesaplayın, ikinci günden patlarsınız. Muhtemelen bir meşrubata 30-40 lira arası vereceksiniz iyi bir yemeğin tabağına 150-200 lira vereceksiniz, hediyelik ıvır zıvırlar için de bir o kadar gidecek.


aynabugusu
(21.07.19)
oturayım güzel şeyler yerim dersen, günlük 20 30 euro gider. hava sıcak arada su mu alırsın. günlük 50 euro kota belirler 500 euro sıkarsan yeter. ama italyaya turla gitmek kısıtlanmak yerine kendiniz spontan takılsanız daha zevkli ve ucuz olur.


mikahakkinen
(21.07.19)
Italya'da gunluk 20-30 euro ile oturup guzel seyler yiyemezsiniz.


stavro
(21.07.19)
(19)

6 ay askerlik

Ben ciddi ciddi gidip 6 ay yapmak istiyorum ama çevremdeki herkes saçmalama diyor. Bel fıtığım var geride bir iş verirler muhtemelen altı ay kafa dinler gelirim diye düşünüyorum ben. İşten güçten özel hayatımdan çok bunaldığım bir dönemdeyim. (depresyon gibi değil değişikliğe ihtiyacın var sadece) Y
Ben ciddi ciddi gidip 6 ay yapmak istiyorum ama çevremdeki herkes saçmalama diyor. Bel fıtığım var geride bir iş verirler muhtemelen altı ay kafa dinler gelirim diye düşünüyorum ben. İşten güçten özel hayatımdan çok bunaldığım bir dönemdeyim. (depresyon gibi değil değişikliğe ihtiyacın var sadece)

Yeni sistemde her türlü 1 ay gideceğiz zaten. Ne dersiniz?
selimcigimisik
(30.06.19)
git.


ozdek
(30.06.19)
herkes şanslı olmuyor. nereye gidip ne şartlarda yapacağın belli değil. şuan aklında en olumlu ihtimal var ama en küçük değişiklik seni rahatsız edecek. bence değişikliği askeriyeden bekleme. kendin oluşturmaya çalış. 1 ay şansın varken yap gel. 5 ay da kendin için düşünür neler yapabileceğini düşünürsün. çünkü askerde böyle çok fırsatın olmayacak. ya meşgul olacaksın ya da yorgun. çalışmaya gidiyosun sonuçta, dinlenmeye değil.


sttc
(30.06.19)
Git kesinlikle. Tam kafa dinlemelik yer.


the coon
(30.06.19)
Saçmalama birader ya benim gittiğim zaman keşke böyle imkan olsaydı da hemen yapıp gelseydim diyorum. Bunaldığın için uzun askerlik mi yapılır allasen? Ya gittiğin yerde tövbe ettirirlerse? Doğuya gitsen hep bi' teyakkuz, batıya gitsen komutan karılığı yaparsın iyice bunalırsın. Bel fıtığı olman hiç şeylerinde değil emin ol, 15 ay askerlik yapmış bi' kardeşin olarak ne kadar az orada bulunursan o kadar iyi yazık etme kendine.


Beherit
(30.06.19)
Git dostum. Bazi pismanliklar tecrubeyle kazanilir nasil olsa.


AlsterWasser
(30.06.19)
askerliği kafa dinleme yeri olarak görmek çok saçma. nedense toplumda böyle bir düşünce var, bundan da fazla yanılma olamaz.


bel fitigin var diye ayrıcalık beklersen yanılgıya düşersin


all girls dream
(30.06.19)
Aynı kafadaydım. 19 gun saatleri saydım.


antikadimag
(30.06.19)
git git orası tam kafa dinlemelik. pisuvardaki boku temizlerken "nası sicti acaba buraya" diye düşünürken kafan açılır.


paudi
(30.06.19)
paudi +1000

harbiden askerliği kafa dinleme yeri olarak görmek neyin kafasıdır abi:)


Birader aklını başına al, geç bu depresif tripleri. 1 ay yap, kafayı sonra evde dinlersin.


doxanikee
(30.06.19)
- Hayatında görmediğin kadar denyo göreceksin.
- Sürekli sıra bekleyeceksin
- Sürekli içtimada sayım olacak. Sizi hep sayacaklar..
- Bel fıtığın olsa da koşacaksın spor yapacaksın
- kendi bölüğünün olduğu alandasın
- kafa dengi adam bulamazsan kafayı yiyebilirsin.
- grip gibi bulaşıcı hastalıklar çok oluyor
- Baya para harcanıyor.
- Her sabah traş derdi.
- gece deli gibi horlayan adamlar. bölük pörçük uyku

derim

Bunlara ek olarak sayısız mantıksızlık var. Çarşaflar yıkanıyor mesela..yıkanmış çarşafları yere koyuyorlar leş gibi olmuş halde alıyorsun.

Bizim bölükte tuvalet kapıları bozuktu. Kapı açık sıçıyorduk.

Urfalı bir eleman hiç durmadan yapiyi, ediyi, geliyi gibi şiveli konuşuyordu ama durmaksızın konuşuyor. Bir ara delirecem sandım


gölgede aynı
(30.06.19)
imkanın varsa 1 ay yap. ama 30 bin veremem diyorsan yap kurtul. bekleyerek kurtulamazsın ve yaş ilerledikçe daha sıkıntı oluyor. iyi ki yapıp aradan çıkarmışım diyorum. sıkıntı çektik mi ? çektik, yine de o sartlarda ben rahatım. şans işi. bir an önce yapıp, bu defteri kapatmak en güzeli. bekledikçe sorun büyüyor.

evet muhtemelen geri hizmete verirler, orada da söylersin komutanlara, sana ağır kaldırtmazlar merak etme.

ama her işten yırtacağını da zannetme. bazı sıkıntılarını ve her tipten insanla aynı koğuşta yatacağını göze alarak git.

geçmez diyorsun bama bir şekilde geçiyor. geriye dönüp baktığında iyi ki yapıp kurtuldum diyorsun. bence yıllar yılı bekletip, süreci daha sancılı hale getirmekten iyidir.


Neill
(30.06.19)
yeni yasa geçti yürürlüğe girsin öyle git. 5 bin tlden 1 yılda 50 bin tl temiz para. hem kafa dinlersin.


Gölgede aynı+1
Bedelli yaptım son günler bile zulümdü.


Topalordek
(30.06.19)
ben yedek subay olarak yaptım, en yakın arkadaşlarım kısa dönem 6 ay olarak yaptı.

ortak fikrimiz; sakın gitme. askerlik kafa dinleme yeri değildir. kafayı evde bırakıp gidilecek bir yerdir.


trajikomix
(30.06.19)
Bedelli askerlikte sivilde stresli işi olan arkadaşlar ilk 3 gün oo ne güzel lan burası 6 ay da olurmuş falan diyordu. 5. Günde onlar da sövmeye başladılar.

Genelde sizin gibi "olm nolcak lan 6 ay hayattan kopuş, kafa dinleme, s*kerim dedim gittim" tarzı çıkışlar pişmanlıkla son buluyor fazla aranmaya gerek yok bu gibi hikayeler için.

Askerlik şartların inanılmaz kısıtlı olduğu vaktin zor geçtiği bi yer.


hedep
(30.06.19)
Ben de aynen bu kafayla gittim. Yedek subay çıktı. Kıbrıs hem de. Kafayı fena dağıtmıştım. Güzel olmuştu. İçki, kumar, seks üçgeninde


(s)AINT
(30.06.19)
Bel fitigini kimse sallamaz sakat kalirsin.


pofudukayi
(30.06.19)
(8)

Sağlık ocağında iğne vurulmak

Randevu aldım netten. İki sorum var.Doktora gidip bu iğneleri vurulmam gerekiyor diyeyim o mu yönlendirsin yoksa doğrudan danışmaya mı derdimi anlatayım?İğneleri eczaneden alıp öyle mi gideyim yoksa zaten onlar yardımcı olur mu?
Randevu aldım netten. İki sorum var.

Doktora gidip bu iğneleri vurulmam gerekiyor diyeyim o mu yönlendirsin yoksa doğrudan danışmaya mı derdimi anlatayım?

İğneleri eczaneden alıp öyle mi gideyim yoksa zaten onlar yardımcı olur mu?
selimcigimisik
(23.06.19)
Reçeteniz varsa iğnenizle enjeksiyon odasına gidip vurdurabilirsiniz.


Neyazayım
(23.06.19)
eczaneden igneni al (enjektoru degil, ilaci)
randevu bile almadan danismaya gidebilirsin ama rand. almissin zagten, doktora gorunmene gerek yok hemsireler yardimci olur

ama recceteni gormek isterler, recetesiz igne yapmiyorlar genelde


exlibris
(23.06.19)
Enjektör alın. Danışmaya gidin, aile hekiminiz kim diyor şu diyorsunuz. Odaya yönlendiriyor, vuruluyorsunuz.


ykyt
(23.06.19)
İlaçla beraber enjektör de alayım mı almayayım mı?


selimcigimisik
(23.06.19)
Enjektore gerek yok sadece ilaci al.


brkylmz
(23.06.19)
Eklemek istediğim bişi var, eğer vurulcağınız iğne yavaş ve dikkatli vurulması gerekiyorsa size tavsiyem hastanelerin aciline gidip vurdurun. Onlar daha deneyimli oluyor :)


superfluid
(23.06.19)
enjektör alın ney ya savaş mı var


sameidiot
(23.06.19)
Bizimki enjektor istiyor. İlaçla beraber Hemşire odasına gidiyorum direkt, onlar vuruyor.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.