Giriş
(1)

İç mekan uçma sahnesi

https://youtu.be/_2jLsfJHoKA=3m09sBuradaki iç mekan uçma sahneleri nasıl yapılmış? Videonun sonundaki dış mekan çok bariz efektler de iç mekanda pek bir falso da göremedim, en azından telefonda izkerken. "Bence şöyledir, böyledir" şeklinde salt izleyici tahminindense sektörden olup işi bilen biriler
youtu.be

Buradaki iç mekan uçma sahneleri nasıl yapılmış? Videonun sonundaki dış mekan çok bariz efektler de iç mekanda pek bir falso da göremedim, en azından telefonda izkerken.

"Bence şöyledir, böyledir" şeklinde salt izleyici tahminindense sektörden olup işi bilen birilerinin cevaplarını rica ederim.

Teşekkürler
senolll
(4 saat)
(1)

Shiatsu masaj aleti

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B06XWQ3FY4/ref=cm_cr_lh_mb_bdcrb_top?ie=UTF8Bu masaj aletlerinden kullanan var mı? Bu marka ve burafaki diğer markaların baya yorumu var ve iyi denmiş hep. Bel bölgemdeki ağrılar için kullanmayı düşünüyorum. Elle tutulan masaj aletlerinden düşünüyordum ama bu da aynı
www.amazon.co.uk

Bu masaj aletlerinden kullanan var mı? Bu marka ve burafaki diğer markaların baya yorumu var ve iyi denmiş hep. Bel bölgemdeki ağrılar için kullanmayı düşünüyorum. Elle tutulan masaj aletlerinden düşünüyordum ama bu da aynı fiyat gibi ve herkes memnun görünüyor.

Teşekkürler
senolll
(6 saat)
www.aliexpress.com

şunu almıştım boyun için. paylaştığınız linkteki ile aynı. aldıktan sonra birkaç kere kullandım, artık bir köşede duruyor. kötü bir alet değil kesinlikle. bel ve baldır için de kullanabiliyorsunuz. ama bel için biraz zor olabilir gerçi bunu yatağa koyup üzerine uzanmak vasıtasıyla o bölgeye masaj yaptırabilirsiniz. kampanya ile 120 liraya almıştım.


(1)

Sağ kaburga ağrı

Merhaba,Dün akşamdan beri falan sağ kaburgamın alt kısmında bir ağrı var. Sanki öne eğildiğimde daha fazla ağrıyor gibi. Büyük bir darbe almadım. Aklıma gelen tek şey dün arkadaşım şakalaşırken çok hafif vurdu ama vurdu bile denmeyecek bir şiddette yani. Aslında baya zamandır gece yatarken sağ taraf
Merhaba,

Dün akşamdan beri falan sağ kaburgamın alt kısmında bir ağrı var. Sanki öne eğildiğimde daha fazla ağrıyor gibi. Büyük bir darbe almadım. Aklıma gelen tek şey dün arkadaşım şakalaşırken çok hafif vurdu ama vurdu bile denmeyecek bir şiddette yani. Aslında baya zamandır gece yatarken sağ tarafıma döndüğümde böyle çok hafif bir rahatsızlık hissediyordum bazen. Sanki alttaki kaburga kemiklerinden biri hafif hareket ediyormuş gibi. Elimle dokunduğunda ekstra bir ağrı yok gibi ama otururken eğilirken falan hafif ağrıyor.

Ne olabilir? Bekleyeyim biraz geçer mi, gideyim mi doktora?

Teşekkürler
senolll
(22.03.19)
Aynı bölge için ben gitmiştim.
Benim de sağ kaburga altında ağrım oldu. Ağrı derken böyle belli belirsiz devam eden arada bir ufak vuran şekilde. Doktora gittim. Sonuç olarak 2. derece karaciğer yağlanması ve safra kesesi taşları. 15 kg vererek yağlanmayı azalttım diye düşünüyorum ama hala o belli belirsiz ağrı var demek ki safra kesem dedim böyle devam ediyorum. 2 si de ayrı ayrı ağrı yapabiliyormuş. benim anılarım bu kadar.


Filinta61
(22.03.19)
(3)

Youtuberlık

YouTube trenine atlamak için geç mi kaldık? Şimdi bile böyle abidik gubidik bir konseptle girsek popüler olup yürür mü? Çok mu baydı artık yoksa? YouTuber olmayan kalmadı.Aslında 2 sene kadar önce açtığım bir kanalım var ilgi de çekebilecek gibiydi ama devamını getirmedim birkaç videodan sonra. Bira
YouTube trenine atlamak için geç mi kaldık? Şimdi bile böyle abidik gubidik bir konseptle girsek popüler olup yürür mü? Çok mu baydı artık yoksa? YouTuber olmayan kalmadı.

Aslında 2 sene kadar önce açtığım bir kanalım var ilgi de çekebilecek gibiydi ama devamını getirmedim birkaç videodan sonra. Biraz daha relax bir şey yapma düşüncesindeyim. O kanalda çok yardım talebi/soru falan geliyordu.

Deneyeyim mi ha?

Teşekkürler
senolll
(17.03.19)
Seni bilmem ama ben çok kaliteli ve özgün bir şey olmayacaksa yapmam şahsen.

Atıyorum tamamen, araba inceleme videoları çekeceksin. Bu içeriği üreten tüm kanalları incele. Türkçe içerik yapacaksan ve senin gibi türkçe yapan yoksa yap.


valla crafting üzerine yoğunlaşırsn elbet çıkış yaparsın.

insanların evde yapabileceği her türlü iş çok rabet görüyor, bu ahşap boyama olur, ne bileyim marangozluk olur, çeşitli şeyler olur, el işleri olur. herşey olabilir yani.


killerbee
(17.03.19)
Her türlü kanal bir şekilde izleniyor. Bataklık gibi youtube. Öyle içerikler var ki ulan bunu mu izliyolar diyosun. O yüzden çekinme paylaş.


tinky winky
(18.03.19)
(5)

Film sahnesi aranıyor

Merhaba,Oynamak üzere- bir kadın bir erkek arasında geçen- duygu değişimlerinim olduğu- çok fazla eşya, ıvır zıvır içermeyen, diyaloğun ön planda olduğu - 5 dakikayı pek aşmayan- ingilizceSahne arıyorum.Teşekkürler
Merhaba,

Oynamak üzere

- bir kadın bir erkek arasında geçen
- duygu değişimlerinim olduğu
- çok fazla eşya, ıvır zıvır içermeyen, diyaloğun ön planda olduğu
- 5 dakikayı pek aşmayan
- ingilizce
Sahne arıyorum.

Teşekkürler
senolll
(12.03.19)
silence of the lambs. judie foster'la anthony hopkins'in ilk görüşmesi.


sir gawain
(13.03.19)
Biraz daha tiyatral bir sahne düşünürsen, ihtiras tramvayı derim. (bkz: )www.youtube.com


old possum
(13.03.19)
revolutionary road’da çok fazla vardı;

www.youtube.com

www.youtube.com

www.youtube.com

www.youtube.com

www.youtube.com


hocam
(13.03.19)
(2)

Gözlük soruları

MerhabaBenim atasundan aldığım bir gözlüğüm vardı, aslında çizik için korumalı camdan almıştım ama nasıl becerdiysem iki camda da başta leke sandığım ama çıkmayan bölgesel çizikler oldu. sürtünme ile olmuş gibi, ince çizik değil yani böyle alan gibi, haliyle çok rahatsız edici. Bugün olduğum yerdeki
Merhaba

Benim atasundan aldığım bir gözlüğüm vardı, aslında çizik için korumalı camdan almıştım ama nasıl becerdiysem iki camda da başta leke sandığım ama çıkmayan bölgesel çizikler oldu. sürtünme ile olmuş gibi, ince çizik değil yani böyle alan gibi, haliyle çok rahatsız edici. Bugün olduğum yerdeki bazı gözlükçülere sordum çerçeve bizden olmadığı için bir şey yapamayız dediler (isveç) yeni gözlük almak da pahalıya gelecek.

1. buna evde bir şekilde kendim bir şey yapabilir miyim?
2. 1 muhtemelen olmayacak, atasundan çerçeveme uygun yalnız cam alabilir miyim?
3. göz numaralarımı bilmiyorum, atasundan müşteri tc kimlik no gibi bir şey ile öğrenmek mümkün müdür? (1 1.5 sene önce aldım gözlüğü)
4. yalnız cam alınmıyorsa başkası (ablam) reçetesiz gözlük alabilir mi benim yerime? bu pahalı mı olur çok?
5. yalnız gözlük camı veya çerçeveyle beraber gözlük yurtdışına kargolanır mı?

baya zorladım ama burada bir gözlük 500 ile 1500 tl arasına mal olacak, hele şu an hiç param yok buna :( atasundan 100 150 liraya falan halletmiştim geçen sene falan. oradan alıp kargolansa çok daha ucuza gelir o yüzden böyle olmayacak gibi görünen şeyleri merak ettim.

Teşekkürler
senolll
(11.03.19)
1. Hayır
2. Gözlüğü Türkiye’ye gönderirsen üzerine cam takarlar.
3. Evet. Eski reçetene bakabilirler.
4. Evet. Fiyat seçeceğin cama ve çerçeveye bağlı.
5. Evet. Kargo da pek az tutmaz sanıyorum.


Lim5
(11.03.19)
1. Hayır
2. Aslında atasunda hala üretilen bir çerçeve modeli ise ona göre cam şekli çıkarabilirler evet. Ayrıca aldığınız faturayla gidince sistemlerinde çıkıyor reçete bilgileri diye hatırlıyorum. Hatta gözlük çerçevesinin serialinden bile çıkıyor da olabilir.
3. Sistemlerinde kayıtlıdır, mümkün olabilir. Reçeteniz olsa daha garanti olurdu.
4.alabilir. Alacağınız camın özelliklerine göre değişir. Standart cam 30 tlden başlayıp özel markalara doğru 500 tlye kadar çıkabilir.
5. Kargolanır.


filipis
(12.03.19)
(6)

kuşbaşı et

Merhaba,Kuşbaşı etim var bugün pişirmem lazım artık.En az uğraştıracak ve en hızlı şekilde ne yemek yapabilirim?Tantuni yapsam diye düşünüyorum ama şimdi beceremezsem, o satın alma tadı yakalayamazsam memnun olmam pek.Tavsiye arıyorum.Teşekkürler
Merhaba,

Kuşbaşı etim var bugün pişirmem lazım artık.
En az uğraştıracak ve en hızlı şekilde ne yemek yapabilirim?
Tantuni yapsam diye düşünüyorum ama şimdi beceremezsem, o satın alma tadı yakalayamazsam memnun olmam pek.
Tavsiye arıyorum.

Teşekkürler
senolll
(11.03.19)
Etli kuru fasulye yapılabilir


cenkist1903
(11.03.19)
tas kebabı yap , kolay ve lezzetli.


killerbee
(11.03.19)
Sac kavurma yapardim valla ben olsaydim.


Amaranta ursula
(11.03.19)
Sac kavurma *-*


Mossy
(11.03.19)
Kavurma yap geç..

1-2 soğanı 4'e böl, içine at miss.


livaneli_kadir
(11.03.19)
Etli pilav yap.


Bartebly
(11.03.19)
(1)

Ellerim şişti

Merhaba,Çalışmaktan, yük taşımaktan ellerim şişti. Hafif ağrılar da var. Dokununca da acıyor az. Yapabileceğim bir şey var mıdır iyi hale getirmek için? Teşekkürler
Merhaba,

Çalışmaktan, yük taşımaktan ellerim şişti. Hafif ağrılar da var. Dokununca da acıyor az. Yapabileceğim bir şey var mıdır iyi hale getirmek için?

Teşekkürler
senolll
(16.02.19)
buz


sutlu nescafe
(16.02.19)
(6)

Diş eti çekilmesi var mı?

Merhaba,Alt köpek dişlerim böyle kazık gibi göründü gözüme, sizce özellikle onlarda diş eti çekilmesi var mı? Eğer öyleyse ne yapabilirim? Şarjlı siş fırçası kullanıyorum eğer bir önemi varsahttps://eksiup.com/6b2efbfc7740Teşekkürler duyurunun diş hekimleri
Merhaba,

Alt köpek dişlerim böyle kazık gibi göründü gözüme, sizce özellikle onlarda diş eti çekilmesi var mı? Eğer öyleyse ne yapabilirim? Şarjlı siş fırçası kullanıyorum eğer bir önemi varsa

eksiup.com

Teşekkürler duyurunun diş hekimleri
senolll
(12.02.19)
dis hekimi degilim ama gorsem ben de cekilmis derdim. izlerden anladigim kadariyla sigara icimlioruz hocam. benimkiler de boyle cekildi, hatta sigara ve kola cok tukettigim icin cekilen yerler sarardi, lekeler artti falan. bi dis hekimine gorunmenizi tavsiye ederim her kosulda, zaten muayene ucreti almiyorlar genelde.


hjarteblod
(12.02.19)
ben de diş hekimi değilim, ama ilk bakışta var gibi görünse de, sanırım köpek dişlerinin genel yapısı da biraz öyle.
olmayabilir de yani, emin olamadım.


blatta hiberna
(12.02.19)
@hjarteblod orada kelime yanlış yazılmış tam anlamadım ne dediğini ancak ben sigara içmiyorum, hayatımda da bir iki deneme dışında hiç içici olmadım. Şekerli asitli içecek tüketimim de oldukça az. Bahsettiğiniz lekeler dişlerin arasındakiler mi? Diş hekimine ben de gitmek istiyorum da şu an mümkün değil yurt dışındayım. Daha doğrusu Türkiye'de yaşamıyorum ve burada diş muayene/tedavi falan epey pahalıymış.


senolll
(12.02.19)
Çekilme yok ama diş etin ince yapılı, çekilmeye müsait. Dikkatli fırçala muhakkak.

Yapılacak bir şey yok şu an, gerekirse ufak bir operasyonla diş etin arttırılır rahat olun.


diş etlerinde çekilme var.
diş eti çekilmesinin tedavisi yok. var diyenlere inanmayın.
tedavi geçici. eski haline dönüyor. olanı korumaya bakın.


ayaklibalik
(13.02.19)
(3)

Ekonomik krizin ülkeyi modernleştirmesi

Sözlükte yazarlığım olsa başlığını açardım :Dya ülkeye kaynak yaratmak için modernleşme adına atılan adımları fark ediyorsunuz değil mi? :Dpoşetlerden para alınması ile çevreci oluyoruzşu yaya geçitlerinde ceza kesilmesi ile trafikte daha saygılı kurallara uyan bir toplum olacağız ahahahşunu gördüm
Sözlükte yazarlığım olsa başlığını açardım :D

ya ülkeye kaynak yaratmak için modernleşme adına atılan adımları fark ediyorsunuz değil mi? :D
poşetlerden para alınması ile çevreci oluyoruz
şu yaya geçitlerinde ceza kesilmesi ile trafikte daha saygılı kurallara uyan bir toplum olacağız ahahah

şunu gördüm de az önce :D
www.facebook.com

kaynak lazım tabii. merak ediyorum kaynak yaratmak için başka nasıl adımlar ülkeyi ileriye taşıyacak :D Yakında belki jaywalking e de ceza gelir. Trafikte yayaların yolun ortasından karşıya geçmesi hadisesi. sadece arabalılar mı ceza ödeyecek :D
senolll
(10.02.19)
Dogru cidden.
Avrupa bir gunde bu hallere gelmedi. Biz de bir gunde duzgun modern toplum olamayiz, bir cok medeni toplum kurali bir takim sikintilardan oturu olusmus seyler zaten.

Mesela bizde kaldirima park etmek gayet normaldir. Aynisini Isvec'te yap 1 saat en fazla, sonrasinda cat diye 400 kron cezayi keser takarlar silecege. O yuzden kaldirima veya yasakli yere park edilmez.

Daha gecen hafta misafirimiz misafir park yerini kardan gormemis, 40 50 cm tasirmis diye arabayi ceza kestiler adama 2 saat oturduk cok uzun da degil kimsenin arabasini falan da engellemiyordu. Park eden de ingiliz. Simdi o ingiliz bir daha oyle park eder mi? Etmez. Boyle boyle zor yoldan ogrenilince bazi seyler unutulmaz.


bunların hepsi ab uyum yasaları sayesinde oluyor.


windows95
(10.02.19)
Vallahi altyapı olmadan gelen üstyapı bir süre sonra bozuluyor, dışı içine benziyor. O yüzden çok heveslenmemek lazım.


salihdt
(10.02.19)
(3)

Instagram reklam yoğunluğu

Her 4. Veya 5. Post reklam. Sizde de öyle mi? Çok gördüğümün farkındaydım da bu kadar sık olduğuna dikkat etmemişim. Sıkıcı yani reklam reklam, uygulama için azaltmanın bir yolu var mı?Teşekkürler
Her 4. Veya 5. Post reklam. Sizde de öyle mi? Çok gördüğümün farkındaydım da bu kadar sık olduğuna dikkat etmemişim. Sıkıcı yani reklam reklam, uygulama için azaltmanın bir yolu var mı?

Teşekkürler
senolll
(08.02.19)
Boyle maalesef.
Erinmeden hepsini sikayet edince bir süre sakinleşiyor ama sonra yeni reklamlarla eski hale dönüyor.
İşin komiği, bakmadan şikayet ettiğim bir cok reklam incelenip kurallara aykırı bulunduğu için kaldırılmış jdjfjf umarim instagram reklam işinde ipin ucunun kaçtığını farkeder


ekşi'de yazmış mıydın hatırlayamadım ama buraya yazayım tarihe not düşülsün. Bence bir iki seneye kalmaz instagram pro diye bir versiyon çıkartırlar. paralı, daha fazla özelliği olan ve reklamsız. bu şekilde boku çıktı çünkü cidden


asbe
(09.02.19)
Bir hizmeti bedava alıyorsanız ürün sizsiniz diye bir laf etmişti Eli Pariser adlı ağabey.

Siz de hepimiz gibi reklamverenlere ürünlerini daha hedef kitlesi insanlara gösterilebilsin diye satılan "data"lardan birisiniz, dolayısıyla çok da şaşırmamak lazım bu kadar çok reklama.


luin 41
(09.02.19)
(3)

Depoyu kontrol etneyi unuttum

Hayatımda ilk defa araba kiraladım ve tek başıma yaptım bunu. Pek sürüş deneyimim yok, biraz pratik olsun diye 2 saatlik kiralama yaptım. Şirketle get şey dijital arabanın yanına gidip vaktim gelince telefonla açtım kilidi vs. Sürüşe dikkat et, arabaya dikkat et, yollar park vs derken iyi güzel sağ
Hayatımda ilk defa araba kiraladım ve tek başıma yaptım bunu. Pek sürüş deneyimim yok, biraz pratik olsun diye 2 saatlik kiralama yaptım. Şirketle get şey dijital arabanın yanına gidip vaktim gelince telefonla açtım kilidi vs. Sürüşe dikkat et, arabaya dikkat et, yollar park vs derken iyi güzel sağ salim döndüm. Bir 5 dakikanın ardından sıkışık yere de park edebildim fakat gel gelelim süreci bitirmeden yapmam gereken iki şeyden biri olan yakıt yarım depodan azsa doldurup bırak kısmını atladım :/ bunu da 4 saat sonra şimdi fark ettim.

Araç volvo v60 yeni(?) sanırım 55 litre deposu varmış ve 100km de 7 litre yakıyormuş galiba. Ben 38 km sürdüm. 2.5 3 litre yakmıştır herhalde. Ben binmeden önce arabada 30 ve altı litrede yakıt olma şansızlık ihtimalim nedir? :// bunu da kesin uzaktan takiple görebiliyorlardır. Yakıtı yarım depodan az bırakmanın cezası var, az da değil :/ bense ilk üyelik kuponuyla sakız parasına kiralamıştım bu güzelim arabayı. :(

Muhtemelen yarın akşam yine kiralayacağım o zaman görme imkanım olacak gibi ama içime kurt düştü bi rahatlatın yav :(
senolll
(31.01.19)
Yarim lt demek o araba icin nereden baksan 500 km demek. Sizin yaptığınız 38 kmyi yapmadim deseniz sadece ibreye bakarak anlamalari bile mümkün degil. Dizel bir arabada 38 km yerinden bile oynatmaz ibreyi. Yarin depo altina dusurmemissinuzdir rahat olun. Size full veya yarim deponun cok üstünde verdilerse tabii. Yarim deponun sinirinda verdilerse inmistir tabii


Yarim lt degil yarim depo diyecektim.


Mail at jag glömde att tanka bilen förlåt mig de bişe olmaz aga


(7)

Seyrek pişirmeye göre yemek

Merhaba,Bazen çalışırken işyerinde yiyorum hatta eve de yemek getiriyorum o yüzden 1.5 aydır çok fazla yemek pişirmedim. Önceleri bir yemeği 3 4 öğünlük yapar sonraki birkaç içinde de yerdim. Şimdi geçen bir yemek yaptım anca 3 gün sonra yiyebildim kalanı.Ne zaman çalışacağım da belli olmuyor, bana
Merhaba,
Bazen çalışırken işyerinde yiyorum hatta eve de yemek getiriyorum o yüzden 1.5 aydır çok fazla yemek pişirmedim. Önceleri bir yemeği 3 4 öğünlük yapar sonraki birkaç içinde de yerdim. Şimdi geçen bir yemek yaptım anca 3 gün sonra yiyebildim kalanı.

Ne zaman çalışacağım da belli olmuyor, bana şu şekilde yemekler lazım
- Malzemeleri taze olmak zorunda olmasın (alıyorum sonra yemek yapamayınca dolapta bozuluyor)
- kısa sürsün yapması
- Yapınca çabuk bozulmasın ve ısıtılıp yenebilsin sonradan.

Teşekkürler
senolll
(15.01.19)
böyle bi yemek varsa military ratiolardan falandır, bence sen çubuk kraker ye.

maazallah zehirlenirsin, bu gün yapılmış yemek 3 gün sonra yenmez.

ha bana sistem geliştir pazar günü yapayım 5 çeşit porsiyonlar halinde buzluğa atayım, sonra mikrodalgada ısıtır yerim desen başka.

hem kolay yapıcan, hem atıcan 3 5 gün kafasına göre takılcak sonra yicen yok öyle bişey.


killerbee
(15.01.19)
senin çaren bakliyat. bol bol bulgur pilavı ve buzluğa atılmış porsiyonluk etler.


theseachange
(15.01.19)
bakliyatı toptan haşlayıp parça parça poşetleyip buzluğa atacaksın. köfte yapıp buzluğa atacaksın. yani toplam süreyi kısaltamazsın ama boş vaktinde yapıp daha sonra pişirmek üzere saklayabilirsin.


dondurucu varsa youtubeda meal prep diye pazar gününden hazırlanıp bir hafta yetecek kadar yapılan yemeklere göz atabilirsiniz


nolmus yani
(15.01.19)
@killerbee ben demiyorum ki 5 gün sonra da yiyebileyim. Geçenkini 3 gün sonra yiyebildim dedim sadece.
Sonradan ısıtabileyim derken 2. Gün falan ve mesela makarna mikrodalgada. Ama mesela tavuk ızgara pek ısıtılmaz yapıldığı gibi yenir.


senolll
(15.01.19)
et al. bol bol pirzola, tavuk kanat vs al, birer porsiyon olacak sekilde buzdolabi posetlerine koy kaldir. yemek istedigin zaman cikar, mikrodalga firinda yada normal firinda buzunu cozde sonra izgara yap ye. maks 30dk'ta yersin.

kozlenmis patlican ve kirmizi biber konservelerinden al, mumkunse kucuk boy tek porsiyonluk yine, yiyecegin zaman icine domates biber, yesillik dograrsin hafif, lezzetli ve doyurucu ogun olur.


crucio
(15.01.19)
pişirdiğinde porsiyon porsiyon ayır, buzluğa at.


inheritance
(16.01.19)
(1)

Enpara kredi kartı 2. Limit artırımı

Merhaba,Enpara kredi kartım var. İlk limit artırımı için 6 ayı bekleyin deniyordu internette, 6 ay sonunda ben talep etmeden onlar teklif ettiler. Üstüne bir 3 ay daha geçti ben talep ettim, şu an olamazmış ama uygun olunca onlar teklif edebilirmiş veya ben daha sonra tekrar talep oluşturmalıymış. 2
Merhaba,

Enpara kredi kartım var. İlk limit artırımı için 6 ayı bekleyin deniyordu internette, 6 ay sonunda ben talep etmeden onlar teklif ettiler. Üstüne bir 3 ay daha geçti ben talep ettim, şu an olamazmış ama uygun olunca onlar teklif edebilirmiş veya ben daha sonra tekrar talep oluşturmalıymış. 2. Kez teklifi 1 yıl dolunca mı yapıyorlar? Ben kullanmaya başlayalı 9 10 ay oluyor.

Teşekkürler
senolll
(15.01.19)
Ben 3 bin lira olan limitimi bir iki ay sonra 7 bine, sonra da 10bine çıkarttım. aktif kullanıyorsanız tekrar talep edebilirsiniz.


veritaslibertas
(15.01.19)
(5)

Temizlik sıklığı

Merhaba,Yeni bir yere taşındım da, eski yerimi özellikle son aylarda çok temiz tutmadığımın farkındaydım ama çıkarken yaptığım temizlikle iyice emin oldum.Şimdi bu yeni yeri güzel ve temiz tutmak istiyorum ayrı mutfak da olduğu için hem. Neler ne sıklıkla temizlenmelidir?Mutfak- Ocak- Lavabo- Fayans
Merhaba,

Yeni bir yere taşındım da, eski yerimi özellikle son aylarda çok temiz tutmadığımın farkındaydım ama çıkarken yaptığım temizlikle iyice emin oldum.

Şimdi bu yeni yeri güzel ve temiz tutmak istiyorum ayrı mutfak da olduğu için hem. Neler ne sıklıkla temizlenmelidir?

Mutfak
- Ocak
- Lavabo
- Fayanslar
- Tezgahlar
- Dolap ve diğer yüzeyler
- Buzdolabı iç/dış
- Aspiratör
- fırın

Banyo
- Lavabo
- Klozet
- Duş
- Yer ve duvar fayansları

genel olarak da odam da dahil
- yerleri süpürme
- silme
- kapı/pencere
- eşyaların tozunu alma

aklıma gelenler bunlar varsa başka ekleyebilirsiniz.
Evde daha çok yalnız ben olucam ev arkadaşım 2 haftada 1 2 gün kalıyor olacak.
senolll
(10.01.19)
ben hafta da bir genel temizlik yapıyordum eski evimde. ilaveten hafta içi en az bir defa akşamları özellikle yatak odamı ve salonu üstün körü temizlerdim. mutfak harici fayans vb aşırı detay temizliği ayda 1 yapıyordum.


scudman1
(10.01.19)
Almanyadaydin sanirim, oncelikle swiffer al.

Hem islak hem de kuru mendillerinden al. (Sopanin oldugu starter kitte kuru mendil var) yer silme olayi asiri kolaylasir boylece. Cok kolay oluyo.

Onun el icin olanindan alirsan normal toz alma da cok kolaylasir.

Neyse, mutfakta kullandigim tezgahi her kullanimdan sonra siliyorum, ocak da yaptigim yemege gore degisiyor, yag sicradiysa hemen sonrasinda siliyorum. Yok bisey olmadiysa 1 hafta filan takiliyor.
Dolaplarin icini 3-4 ayda bir aliyorum, kapaklar kapali oldugu icin cok toz girmiyor zaten. Haftada bir ya da 2 haftada bir tum tezgahlari (hic kullanmadigim tezgahi da) siliyorum. Buzdolabi raflari cikiyor, onlari bulasik mak yikiyorum. Icini de 3-4 ayda bir siliyorum.
Bulasiklari yer yemez kaldiriyorum makinaya. Hic elde yikamam gerekmedi, 45 cmlik bulasik makinasi al gec, hyatin kurtulur.
Aspirator ise soyle, bakiyorum filtrelerin rengi griden kahverengi/sari olmaya mi baslamis? Hemen atiyorum bulasik makinasina, o yikiyor. Ayda 1 filan diyebilirim.
Dus temizligi: iki haftada bir. Cillit bang sikip bekletip durulamak tarzinda. Benden baska kullanan pek olmuyo zaten. Lavabo haftada bir, lekeler ve saclarim beni cok rahatsiz ediyor.

Tuvalet: 3-4 gunde bir, domestos gibi bisey sikip bekletiyorum, klozeti filan da antidezenfektan spreyle temizliyorum. Tuvalet onemli. Ama yani toplamda bekleme kismi haric 10 dkdan fazlami almiyor.

Penceleri senede 2 kez siliyorum. Eger ekstrem bir kirlenme olursa zaten o an mudahale ediyorum ama.

2+1 evim var, elektrik supurgesiyle haftada en az 1 kez supuruyorum. Bu da yarim saatten fazlami almiyor.


kuehles blondes
(10.01.19)
Öncelikle evin derli toplu olsun. Her şeyin yeri belli ve her şey yerinde olsun. Bu rutini günlük hiç bozmamaya dikkat et. Sonrasında mutfağında en pis yer, örneğin tüpün üstündeku dolap çok yağlı olur genelde. Oraya yoğun güçle hemen müdahale et. Orda kullandığın elbeziyi diğer yerlere sakın sürme ben atıyorum. Çok yoğun toz olan yerlere bak, önce en tozlu yerleri, nereler pencere pervazları oluyor genelde, sonra orta derece tozlu olan yerler mesela kapi çıkıntıları, koltuk kanepe iç kısımları, en son ince tozlar tv ekranı, komidin gibi yerler. Bunlar için her defasında elbezini tertemiz yıka. Ayna temizliğin için özel bir elbezin olsun. Ya da ben şöyle yapıyorum ayna çok kirli değilse elinle hafif su silkele eski sert bir havluyla o suları kurula tertemiz oluyor. Kimyasallar aynaları bozuyormuş. Lavabolarda çok kirli yerler varsa oralara azıcık sadece o kirli yüzeye porçöz dök ve telle ov. Bembeyaz oluyor. Bu tür çok rahatsız edici görüntüleri temizlediğin zaman genel temizliğin hem çok kolay oluyor yormuyor. hem de temizlik görünüm muhteşem oluyor.


for day to break
(10.01.19)
Porcoz kullanma, cifle ya da karbonat kullan. Porcoz cok asiri agir bir sey. Zaten almanyada zararlarindan sebepli yoktur.

Porcozu asiri pis bir insaattan cikan ev icin kullanmistik, baska da hic kullanmamiz gerekmedi.
Onun disindaki seylere katiliyorum, aldigin biseyi o an yerine koyarsan/kaldirirsan hicbi zaman oyle buyuk asiri saatler suren temizliklere girismene gerek kalmaz. Evin kalip gibi olsun demiyorum, benim de kalip gibi degil ama temiz yani hep :D


kuehles blondes
(11.01.19)
@kuehles blondes, tuvalet taşındaki sarılığın üzerine döküyorum ben çok az bembeyaz yapıyor. daha iyisini göremedim.


for day to break
(11.01.19)
(2)

İş bağlama komisyon

Merhaba,Şimdi ben bir restoranda garson olarak çalışıyorum. Patron catering de yapmak istiyor. Bugün ben dedim ki şöyle gidip şirketlerle, he sen gidip konuşabilirsin dedi. Daha çok maille iletişime geçerim de neyse. Ben şimdi bunu hayır duası için yapacak değilim, sizce nasıl ve ne kadarlık bir kom
Merhaba,

Şimdi ben bir restoranda garson olarak çalışıyorum. Patron catering de yapmak istiyor. Bugün ben dedim ki şöyle gidip şirketlerle, he sen gidip konuşabilirsin dedi. Daha çok maille iletişime geçerim de neyse. Ben şimdi bunu hayır duası için yapacak değilim, sizce nasıl ve ne kadarlık bir komisyon isteyebilirim?

10 kişilik yer de olabilir 50 de.
Haftada 3 gün de alabilirler her gün de.
Ben her satışa yüzde desem bi yerden sonra çok büyük rakamlar olabilir, tek seferlik ücret alsam bu sefer de onlar devam ederse benim pay küçük kalır.
Ne dersiniz?

Bir de işi daha resmi yapmak adına acaba ben şirket mi kursam? Şirket bana öder, ben payımı alır restorana öderim çok mu saçma?
Şirket direkt restorana ödeyecekse benim payımı nasıl netleştirebiliriz? Anlaşılan şirketin benim komisyonumu bilmesine gerek yok.

Bu arada ülke İsveç, cevapları etkileyecekse.

Teşekkürler
senolll
(09.01.19)
komisyon degil, gorev tanimi degisikligi talep etmelisiniz. cunku garsonluktan is gelirmeci pozisyonuna evrilmis olursunuz.

maas + baglanan yere/meblaya/vs. gore prim uzerinden anlasirsiniz. boylece tek isiniz bu olur.


cairo
(10.01.19)
Kulağa güzel geliyor da bu mümkün değil. Şu anki pozisyonuma devam etmeliyim, zaten maaş verme durumları yok. Şimdilik çalıştığım saat kadar para alıyorum.


senolll
(10.01.19)
(2)

Yatağı koktuğa çevirmece

Merhaba,Yeni bir yere taşındım ve oturma odasında başkası var. Benim odamsa pek büyük değil, koltukluk yer yok. Bi sandalye bir de bir kişilik Poäng koltuk var ikeadan.Neyse, ben istiyorum ki en azından bir iki kişi geldiğinde odamda oturulacak gibi de olsun, mutfak da küçük çünkü. Yatağımı eeen ucu
Merhaba,
Yeni bir yere taşındım ve oturma odasında başkası var. Benim odamsa pek büyük değil, koltukluk yer yok. Bi sandalye bir de bir kişilik Poäng koltuk var ikeadan.

Neyse, ben istiyorum ki en azından bir iki kişi geldiğinde odamda oturulacak gibi de olsun, mutfak da küçük çünkü. Yatağımı eeen ucuz şekilde koktuğa nasıl çevirebilirim misafir gelecek olduğunda? Koltuk arkalığı alsam diye düşündüm de hem ayrı satılmıyor gibi hem de pahalı olur en az 3 tane almak. Kırlent mi denir o yastıklar da hem ufak hem ince, pek uymaz ve çok tutar. Acaba diyorum, erişimim olan bir ahşap atölyesi var gibi, oradan şöyle dikdörtgen gibi kutular yapsam üstüne de ucuz kumaş mı bassam. Öyle olunca bir iki kırlent alabilirim sanki. Maaliyeti ne olur bilmiyorum ama.

Başka fikir?

Teşekkürler
senolll
(05.01.19)
ikea hemnes divan koltuk al, letgodan al ucuz olsun. bol bol kırlent yastık al.
bazayı at, yatağı kullan.


jimjim
(05.01.19)
yatak kiraya dahil onu atma/satma imkanım yok, anca böyle değiştirme yoluna bakıyorum


senolll
(06.01.19)
(2)

Ucuz adobe

Merhaba,Adobe programları üyeliğim var, yenileme için mail geldi de 87 lira olacakmış aylık :/ aylık böyle ufak ufak çok koymuyor da senelik 1000 lira civarı düşününce çok para. Yenileme de 1 yıllık. Her zaman kullanmıyorum ama bazen de her gün kullanıyorum photoshop, illustrator, indesign, bazen pr
Merhaba,

Adobe programları üyeliğim var, yenileme için mail geldi de 87 lira olacakmış aylık :/ aylık böyle ufak ufak çok koymuyor da senelik 1000 lira civarı düşününce çok para. Yenileme de 1 yıllık. Her zaman kullanmıyorum ama bazen de her gün kullanıyorum photoshop, illustrator, indesign, bazen premiere belki after effects.

Neyse, torrentle uğraşmak istemiyorum, legal de olsun istiyorum adamlar da para kazansın ancak daha ucuza halledebileceğim bir yol var mıdır? Mevcutta öğrenci aboneliğim var da başka bir metod?

Teşekkürler
senolll
(03.01.19)
87 + kdv o, 103 lira yapıyor toplam :/

Ben geçen ay bir yanlışlık var 87 diye mail geldi 103 kestiniz dedim vergi olduğu ortaya çıktı.

Valla black fridayde 47 lira mı ne yaptılar, yeni aboneliğe ama. Öğrenci birini bulup onu kaydettirsen 1 yıl da öyle kullanabilirsin.


nhk ni youkosu
(03.01.19)
O indirim devam etmiyordur ama daha öyle değil mi?


senolll
(03.01.19)
(3)

Montunu poşet yapan adam

Ya bu başlık sözlükte neden tutmamış?https://eksisozluk.com/parali-posete-kizip-montunu-poset-yapan-adam--5894349Ahahah çok iyi ya :D
Ya bu başlık sözlükte neden tutmamış?

eksisozluk.com

Ahahah çok iyi ya :D
senolll
(02.01.19)
recep ivediklere gülmüyoruz çünkü.


şovcu biri


ayin yazari
(03.01.19)
Tutacak bir sey degil, poset mevzusundan malzeme cikmaz. Yapmacik duruyor.


stavro
(03.01.19)
(12)

Araba sürsem mi

Merhaba,Taşınıyorum, bi seferde 2 valizi yürüyerek götürürüm (35 40 dakikalık mesafe), bi sefer de sırt çantamla bisikletle giderim dedim yemedi. Dehşet eşya çıktı, 2 koca valize ek bir sürü çanta, kutu vs. Otobüs zaten seçenek olamaz, taksi de pahalı burada (İsveç) zaten bu kadar eşyayla almaz 3 km
Merhaba,

Taşınıyorum, bi seferde 2 valizi yürüyerek götürürüm (35 40 dakikalık mesafe), bi sefer de sırt çantamla bisikletle giderim dedim yemedi. Dehşet eşya çıktı, 2 koca valize ek bir sürü çanta, kutu vs. Otobüs zaten seçenek olamaz, taksi de pahalı burada (İsveç) zaten bu kadar eşyayla almaz 3 km mesafe.
Şimdi ben düşünüyorum ki, burada bi araba kiralama paylaşım sistemi var. Belli otoparklardan alıp, başka otoparklara bırakılabiliyor, Türkiye'de Yolo muydu neydi öyle bir firma yapıyordu. Ben diyorum oradan 1 ya da 1.5 saatlik alsam, mesafe kısa zaten arabayla gitsem, arabayla dönmeme de gerek yok oradaki otoparka bırakabilirim.

Şöyle bir durum var ki benim pratiğim yok. Hem Türk hem Bulgar ehliyetim var ancak kurslar dışında, hadi ben az pratik yapayım diye 5 10 dakika sürmelerim hariç hiç bir yere gitmedim. En son 2 3 sene önce sürdüm araba. Yine böyle 5 10 dakikaydı herhalde. Bir de şimdi araba kiralarsam yanımda kimse olmayacak.

Mesafe aslında sadece otoparktan ilk ev 1 km, oradan 2.eve de 3.5 km civarı. Ancak ilk yolda 2 büyük dönel ka şak var ve 2. Yolda otoyol gibi yola girmem lazım. Ne yapsam bilemedim, bi akıl verseniz. Cesaret edip girişsem tak ilk dönüşte bir yerlere girersem falan. Babamın arabası da değil canın sağolsun desin, kiralık araba.

Riske değer mi yoksa, mubtemelen daha pahalı veya zahmetli yollara mı baksam. Onlar da çok zaman alavak yav. Geçen arkadaşın arabayla götürmüştük bir kısım eşya 20 dakikada falan döndük. Ne yapsam?
senolll
(02.01.19)
Çok uzun oldu kusura bakmayın, sonuna kadar okuduysanız teşekkürler.
Ekleme yapıcam yazmayı unuttum, araba volvo v40 oşacak, en ucuzu o. Bagaj hacmi yeterli olur diye umuyorum.


senolll
(02.01.19)
Oralarda cok trafik yoktur zaten. Araba otomatik vitesse hic dusunme halledersin. Manuelse de ikinci vitese al kuzu kuzu git gel. Frene basinca küt diye duracagin hizi gecmeden kullan. Ne sekilde sonuclanirsa sonuclansin ilerde anlaticak anin olur. Hayat da zaten gecmiste yasadigimiz anlar toplamidir.


Kirala o araçların sigortası var vursan da bişe olmaz. En olmadı bi el arabası falan al biltema'dan falan doldur götür çantalarını.

goo.gl


taksi, araba kiralamadan daha pahalı değildir bence. Biraz daha para teklif etsen götürür bence ya. Tecrübesizsen kiralama bence. Craiglistmiydi neydi öyle yerlerde yazsan biri çıkar belki?


bahoho
(02.01.19)
@hepbiarayisicinde otomatikmiş, ben hiç otomatik kullanmadım da kolay galiba.

@bos gezenin... Bunlar pahalı ya 800 1000 kron civarı. Bir de bunlardan alsam bile herhalde bi 3 seder yapmam gerekir belki 4. Araba saatlik 100 kron, 1.5 saat 140 falan.

@bahoho, bu paylaşımda saatlik 100 birim, 1.5 saat 140. Ben bi sefer yalnız taksiye bindim 3 km ye 150 aldı. 100 tutması lazımdı da uyanıklık yaptı. Yani burada taksi baya pahalı. Bakayım öyle yardım edebilcek birini bulabilir miyim


senolll
(02.01.19)
bu kadar uzun uzun yazacak kadar tedirginseniz araba kiralama işine hiç girmeyin bence. Uber ya da benzer daha ucuza taksi hizmetleri yok mu yaşadığınız yerde, büyükçene arabalarından birini çağırın olsun bitsin tek seferde.


freedonia
(02.01.19)
uber van cagir?


crucio
(02.01.19)
Hahah be de ilk defa bu şekilde araba kullanmıştım. Bir iki saat önceden al, biraz pratik yap çok rahat çözersin. İsveçte trafik mi var.


roket adam
(02.01.19)
Otomatiktir zaten. Agir agir sakin sakim gidersin sikinti olmaz. Trafigi sikintiya soksan da (ki sokmazsin kolay kolay) buradako gibi kafayi camdan cikarip bagirmaz ya da kornaya abanmazlar zaten biliyorsun:)


stavro
(02.01.19)
O eşyaların olmasa belki risk al derdim ama değmez. Bilen birinden rüca et o sürsün.


valarmurgulis
(02.01.19)
Bir güncelleme olarak uber aklıma gelmemişti, büyük yok ama küçük var. Eşya taşıma olur mu onla bilmiyorum ama bakabilirim.

Bir de patronuma sordum yardım edebilir mi diye. Al götür dedi absbsnaks pratiğim yok vurmıyım diyorım, risk alacaksın, trafik yok zaten vs, vurursan da ödersin diyor asusneuxbe ya bmw 520, rüya arabalarımdan. Araba kiralamak yerine bedavaya onun arabayı alsam, tıngır tıngır gitsem aalında :D


senolll
(02.01.19)
G0ndüz işi bırakamazmış, akşamları da eve çocuklara gidecekmiş. 20 dakika yardıma gelemeyip arabayı vermesi bilemedim seviniyim mi üzüleyim mi


senolll
(02.01.19)
(5)

Gardıropta ne bu

Merhaba,Sizce gardıroptaki şu çekmeceli bölüm ne için? Gardırobun konumu, giriş holünün hemen yanı, stüdyo daire için diyeyim, tek gardırop bu. https://eksiup.com/8f1370888258
Merhaba,

Sizce gardıroptaki şu çekmeceli bölüm ne için? Gardırobun konumu, giriş holünün hemen yanı, stüdyo daire için diyeyim, tek gardırop bu.

eksiup.com
senolll
(02.01.19)
Ayakkabı koymak için


kablelvuku
(02.01.19)
katlanmış giysilerini koymak için. beni gardırop da böyle. tel sepetli.


sir gawain
(02.01.19)
papates, soğan doldurmak için


Çorap, iç çamaşırı, ıvır zıvır


Delay Fuze
(02.01.19)
Ya soruyu sordum çünkü 2 arkadaş buranın kıyafet için olduğunu iddia etti. Ben burayı hep ayakkabı in kullandım ve bence ayakkabı için. Yani boyları tam böyle yazlık, normal ve kışlık bot ayakkabıları için gibi. Zaten sepet gibi, hava alsın diye sanki. Kıyafet de olur sanki and bence all amacı ayakkabı ya


senolll
(02.01.19)
(2)

Neresi

Mardin mi burası?https://www.youtube.com/watch?v=1W5BA0lDVLM
Mardin mi burası?
www.youtube.com
senolll
(30.12.18)
Daha linke tıklamadan bu video olacağını tahmin etmiştim :))

Mardin imiş, evet.


m e b
(30.12.18)
Ben de @m e b'nin cevabından bu video olduğunu anladım; ilginç, amma popüler olmuş.


apdulera
(30.12.18)
(3)

Haftasonu futbol maçları

bunlar için yorumlarınız var mı?1 Liverpool - Arsenal2 Tottenham - Wolverh.3 Brighton - Everton4 Fulham - Huddersf.5 Leicester - Cardiff6 Watford - Newcastle7 Bolton - Stoke8 Millwall - Nottingh.9 Norwich - Derby10 Preston - Aston V.11 Queens PR - Reading12 Sheff.U - Blackburn13 Swansea
bunlar için yorumlarınız var mı?

1 Liverpool - Arsenal
2 Tottenham - Wolverh.
3 Brighton - Everton
4 Fulham - Huddersf.
5 Leicester - Cardiff
6 Watford - Newcastle
7 Bolton - Stoke
8 Millwall - Nottingh.
9 Norwich - Derby
10 Preston - Aston V.
11 Queens PR - Reading
12 Sheff.U - Blackburn
13 Swansea - Wigan
senolll
(29.12.18)
1
1
Alt
1
1
Üst
Üst
Üst
1
2
Üst
1
2


Delay Fuze
(29.12.18)
1- 0
2- h1
3- 0
4- 0
5- 1
6- 1
championship takip etmiyorum


habarbey
(29.12.18)
Tottenham 2-3 gol
Fulham 1
Everton 2
Watford var
Bolton iy0
Norwich var
Swansea 1

..Oynadim ben.


eazy
(29.12.18)
(6)

Musluktan bira doldurma?

Arkadaşlar nasıl yapmak lazım bunu? Ne kadar eğik koyarsam koyayım çok aşırı köpürüyor.Şuradaki videoya bakıyorumhttps://youtu.be/npYiqJuqywAAdam musluğun altında falan tutuyor, ben böyle de yapsam ohoo. Komple açın diyor da ben az açsam bile köpürüyor. Yanlışım nedir? Bizdeki musluklarda biralarda
Arkadaşlar nasıl yapmak lazım bunu? Ne kadar eğik koyarsam koyayım çok aşırı köpürüyor.

Şuradaki videoya bakıyorum
youtu.be

Adam musluğun altında falan tutuyor, ben böyle de yapsam ohoo. Komple açın diyor da ben az açsam bile köpürüyor.

Yanlışım nedir? Bizdeki musluklarda biralarda mı var bir sorun? Yeni başladım işe de şu bira doldurmayı beceremedim bir türlü. Ziyan olmasın diye deneme de yapamıyorum. Dün evde denedim bir kutuyu bardağa doldurmayım, abartısız köpürtmeden koydum gayet, bu musluğun önemli noktası nedir??

Teşekkürler
senolll
(15.12.18)
biranın köpürmesi iyi değil mi? çünkü bardakta köpürmezse sonrasında yenilen yemeklerle beraber midede köpürüyor en iyi ihtimalle gaz yapıyor. Birayı köpürtmeden doldurmak baya yanlış bir uygulama diyordu bu işten anlayan herkes.

Ha aşırı köpürüyorsa belki fıçıda sorun vardır çok basınçlıdır falan bilemiyorum


nundu
(15.12.18)
evdeki birayı koymakla aynı şey değil. musluktan doldurmanı sağlayan şey gaz basıyor. Kutu bira doldurmak referans değil yani :)


neynep
(15.12.18)
bira hayvan gibi köpürmeli. çünkü o köpük biranın içindeki karbindioksidi dışarı atıyor, sen de sarısını içerek sadece bira tadı almış oluyorsun.


tchuck
(15.12.18)
Arkadaşlar bendeki problem daha bardağın 3te 1i bile dolmadan çok köpük olması...
İki şey dikkatimi çekti birkaö video daha izleyince, ben musluğu az açıyorum hızlı akarsa daha çok köpürür diye ama zannedersem bu da köpük yapıyormuş doğru mu?
İkincisi de derece belli aralıkta olmazsa köpük problemi yaşarsınız diyordu, detay vermedi ama. O durum nedir? Patron doldururken benim gibi aşırı köpürtmüyor. Ben de aynısını yaptığımı düşünüyorum ama demek ki bir şeyi yanlış yapıyorum


senolll
(15.12.18)
of ben de bunla cebelleşmiştim baya bi. en son xportant'ın dediği gibi yapmaya başlamıştım. açıyordum, ilk köpüğünü boşa akıtıyordum, sonra hemen dolduracağım bardağı koyuyodum, ardından hatta kapa aç falan yapıyodum, böyle köpüğünü ayarlıyordum. kendi çapımda durumu idare eder duruma gelmiştim. ha açısı da önemli elbette ama onları da videolardan görüyorsundur herhalde.


soso
(15.12.18)
@Xportant,


Yok, aluyor yukarıdan bir bardak, hiç açıp boşa akıtma falan da yapmıyor, koyuyor direkt o bardağı altına çok köpürmeden dolduruyor, en son biraz dikleştirip az daha köpürtüyor ve hazır.


senolll
(15.12.18)
(6)

Kasa ve pos gün sonu

Merhaba,Restoranda dün akşam kasadan en son z raporu aldım ama sanırım bir de postan almak gerekiyordu ve ben onu unuttum. Mobil postan o raporu almamış olmanın sıkıntısı olur mu bugün? Teşekkürler
Merhaba,
Restoranda dün akşam kasadan en son z raporu aldım ama sanırım bir de postan almak gerekiyordu ve ben onu unuttum. Mobil postan o raporu almamış olmanın sıkıntısı olur mu bugün?

Teşekkürler
senolll
(12.12.18)
pos günsonunu kendi çıkartır siz almamış olsanız bile.


Umarım çıkarmıştır. Ancak önceki gün bana bunları gösteren eleman postan da almak gerekiyor demişti. Az önce de şefi aradım, evet ondan da almak lazımdı ama sorun olacağını sanmıyorum dedi. Diğer eleman sanırım kasa için, z rapor alınmazsa kasa çalışmaz gibi bir şey demişti. Pos için öyle bir şey söyleyip söylemediğini hatırlamıyorum.


senolll
(12.12.18)
pos büyük ihtimalle gün sonu yapmadan yeni işlem yapmaya izin vermez.


inheritance
(12.12.18)
gün sonu yapmadan para hesaba geçmez diye biliyorum.


ayaklibalik
(12.12.18)
bazı cihazlar günsonunu otomatik alıyor şayet almazsada günsonu almadan işlem yaptırmaz zaten sadece tek sıkıntı günsonu diğer güne sarkarsa ödeme bir sonraki iş günü hesaba geçer onun haricinde bi sıkıntı çıkmaz.


gencfb
(12.12.18)
Pos cihazı otomatik almış, iyi olmuş :)


senolll
(12.12.18)
(2)

N26 kullanan var mı?

Tecrübeleriniz neler? Özellikle euro kullanmayan ülkelerde yaşayıp da kullananlar varsa nasıl? Ben gezdiğimden değil de yılda birkaç sefer başka ülkelere gidince atmden komisyonsuz para çekebilmek güzel olur. Hesap işletim ücreti de yokmuş galiba?Teşekkürler
Tecrübeleriniz neler? Özellikle euro kullanmayan ülkelerde yaşayıp da kullananlar varsa nasıl? Ben gezdiğimden değil de yılda birkaç sefer başka ülkelere gidince atmden komisyonsuz para çekebilmek güzel olur. Hesap işletim ücreti de yokmuş galiba?

Teşekkürler
senolll
(10.12.18)
kimlik (nüfus cüzdanı) onayında sorun yaşadım.birkaç kez daha denememe rağmen sonuç alamayınca yenilemedim başvuruyu.yani anlayacağın hesap açılamadan kapanmış oldu.farklı ödeme yöntemlerini kullanabilirsin yurtiçi veya dışı.n26 henüz tr için hem kullanışlı değil hem de kayıp değil.


jactantia
(11.12.18)
Türkiye'de yaşamıyorum hocam. Ayrıca çift vatandaşlığım var kayıt için Türk olmayanı kullanırım


senolll
(11.12.18)
(12)

Ayıya dayı demeli mi dememeli

Merhaba,Çok sinirliyim şu an. Yurt dışındayım, burada ara sırada uğradığım bir restoran var yeni ortakları Türk/kürt. Biz bunla onlara websitesi falan yaparım diye konuşuyorduk, ben arada yemek yiyordum burada. Mekanı değiştirdiler son aylarda biraz oturup insanlar daha fazla gelmeye başlayınca gars
Merhaba,

Çok sinirliyim şu an.
Yurt dışındayım, burada ara sırada uğradığım bir restoran var yeni ortakları Türk/kürt.
Biz bunla onlara websitesi falan yaparım diye konuşuyorduk, ben arada yemek yiyordum burada. Mekanı değiştirdiler son aylarda biraz oturup insanlar daha fazla gelmeye başlayınca garson olarak da çalışabilirim diye konuştuk ve geçen hafta 2 gün çalıştım.
Akşam büfeleri var buraya gelince yemek yersin götürürsün de falan diyordu. Saatlik verdiği ücret ise diğer yerlere göre az.
Bugün de geldim bugün için pazartesi konuştuğumuzda 6da gelirsin demişti perşembe günü 7 yaptı. Bu arada işi öğrenmek için erken gelirsin deftere giriş saati yazarsın ama gece çıkıştan düşersin demişti, kontrol olursa sorun olmasın diye. Perşembe günü de öyle yaptım.
Bugün için çok öyle yapmayayım dedim gerek yok diye 6.40ta geldim. Yemek yer başlarım diye. Kimse yoktu mekanda ve bana dedi ki 8de başla sen. Yemek al otur müşteri gibi. Oturdum yedim yavaş yavaş saat 7.30 oldu soruyorum napayım oturayım mı böyle başlamıyım diye. Bu arada insanlar geldi biraz 10kişi falan var. Kendi ve garson kız bakıyor. Bense hala oturuyorum ve ben sorunca bana dediği şey "göbek at"
Bu kadar ciddiyetsiz olunamaz. Aslında iyi gibi görünen ama içinden hiç de iyi olmayan biri gibi. Ve şu an yaptığı tamamen adaletsizlik. Oysa geçen gün bahşiş konusu açıldığında ahkam kesiyordu, aşçı da destekliyordu çok adaletli diye. Lafagelince parayı önemsemiyor. Fakat şu an yaptığım çok kötü bir şey. Bana söylenen vakitte geliyorum ve 1 saat sonra başla sen diyor. Sonra da dalga geçerek cevaplar veriyor. Çok sinirlendim, kötü bir şeyler söyleyip çıkıp gitmemek için zor tutuyorum kendimi.

Bir yandan paraya da ihtiyacım var, başka part time işim var o da boktan. Kendime kızıyorum asılmesleğimde iş bulmak için yapmam gerekenleri yapmayıp başkalarının böyle davranmasına müsaade ediyorum diye. Site işini alma ihtimalim de var.

Ne yapayım sizce, sakin kalmayı deneyip köprüyü geçene kadar ayıya dayı mı diyim? Al boktan işini başına çal, kendine başka köle bul diyip geçkip gideyim mi? Yoksa sen geç başla gibi laflar ettikçe başımı eğip oturayım mı? Müşteri yoksa ben napayım amk, yiyorsa diğer kıza desin aynısını ama yemez çünkü o buralı ben Türküm.
senolll
(08.12.18)
Sen kendi maddi durumunun hesabıni daha iyi bilirsin. Bu işe çok ihtiyacin varsa adama he he deyip çok dikkate almayacaksan kal. Ama bence kalk git gerek yok böylelerinin derdini çekmeye. Kendine başka iş bak.


Amaranta ursula
(08.12.18)
Kozlar onun elinde oldugu icin laubali davranmis. Gorgusuzluk ve pislik yapmis. Fazla samimiyet kurma. Paraya ihtiyaci olan sensin o degil. Ayiya dayi de bu sirada baska is ara.


nax
(08.12.18)
Şimdilik sadece etkinlik olduğunda çalışıyorum, daha sonra öğlen büfesine de gelebilirim falan diye konuştuk. Ya saatlerim artarsa iyi olacak da şu an öyle çok çok iyi değil. Bir de websitesi işini alabilsem iyi para alıcam. Ona da yokuş sürüyor gibi de...


senolll
(08.12.18)
Tipik ortadoğu kurnazlıkları, o adamdan da işinden de hayır gelmez.


shangrilla
(08.12.18)
Türk patron tiplemesi, klasik. Ne kadar iyi de olsa bu kadar oluyor işte. Kötü ayrılma "abi bana uygun değilmiş bu iş, benim giriş çıkış saati belli olan işe ihtiyacım var, günlük ders çalışacam", filan de.
kendine bunu yapma git ne okuyorsan o alanda iş ara. tembellik etme staj yap, dilini geliştir. ne lazımsa onu yap.


niye ama
(08.12.18)
Hemsehri hemsehriyi gurbette s....mis.

Evet. Tabi ki diger yerlere gore az para verir, kacak olarak daha cok saat calistirir. Kafasina gore kurallar koyar.
Baska bi yerde parttime is bul.


kuehles blondes
(08.12.18)
Yurtdisinda kendi vatandasindan uzak dur diye uyarmadilar mi seni?

Kaldigim sure boyunca yedigim en kotu yemegi boyle bir restoranda yedim. Yabancinin gozunu seveyim.


acemi
(08.12.18)
Herkes hayatında bir dönem ayıya dayı demek zorunda kalıyo. Bence biraz daha idare et. Bu arada daha iyi iş araştır


Delay Fuze
(08.12.18)
İlticacı pkklılardan değilse adam değilim. Zamanında gelmişler, bildikleri tek şey döner, kebap, restoran, marketçilik. Çoğu akraba evliliğidir, göçtükten sonra köyünden kabilesini amca, dayıoğlullarını da getirir, haftada 50-60 saat çalışıp, kağıt üstünde 16-24 saat gösterir, üstüne devlet yardımı alırlar. Belediyenin verdiği evde beleşe yaşarlar. Öyle öyle yıllar içinde sermaye biriktirip dükkan, restoran açmışlar. Belli bir yaş, eğitim, mesleğiniz varsa hiç çekmezdim şahsen. Trde kendi işimi yapardm olmuyorsa. Devam ederseniz de saygı duyarım, yurt dışında tutunabilmek kolay değil,


freedonia
(08.12.18)
ne büyütüyorsun böyle şeyleri.

adam ne güzel sevmiş seni, rahatına bak demiş. 1 saat oturtmuş. sonra da şaka yapmış kendince.

şaka da mı yapmasın adam. işçi adamsın. patronun yaptığı şakaya gülüp geçeceksin.


mistikla
(08.12.18)
Ayıya dayı deme
Yurtdışında Türklerden uzak dur.
Kendi başının çaresine bak.


Kardeş sana bir gurbetçi önerisi. Hemşeri hemşeriyi gurbette bafilermiş. Türklerle gez toz dostluk arkadaşlık et ama iş yapma üzülürsün.

Benim senin gibi elimde yazılım, websitesi falan yapacak kabiliyetim olsa garsonluk falan hayatta uğraşmam. Neydi bir platform vardı freelance çalışanlar için, aç bir hesap, iş yaptırma ilanları var sana uyan bişeler bul yap paypaldan al ödemeni, vergi de vermezsin aq.

Uğraşma ağzı kokan pis tiplerle yaw. Çok canın sıkılırsa özele gel laflarız.


(2)

Ekranı bozuk telefon

Merhaba,Samsung note5 telefonumun ekranı düşme sonrası bozuldu. Bir renk kapladı ekranı ve artık hiçbir şey görünmüyor. Yetkili servis veya normal telefoncularda kaç para tutar bu bilen var mı?Bir de bulunduğum yerde çok pahalı olduğu için ben başka telefon aldım. Sizce bunu ne yapsam? Bu haliyle sa
Merhaba,

Samsung note5 telefonumun ekranı düşme sonrası bozuldu. Bir renk kapladı ekranı ve artık hiçbir şey görünmüyor. Yetkili servis veya normal telefoncularda kaç para tutar bu bilen var mı?
Bir de bulunduğum yerde çok pahalı olduğu için ben başka telefon aldım. Sizce bunu ne yapsam? Bu haliyle satabilir miyim, satarsam kaç para eder? 2 yıl kullandım. Ekranı tamir ettirmeye değer mi, tamir ettir de sat mı dersiniz?

Teşekkürler
senolll
(02.12.18)
Amoled ekran olduğu için oldukça pahalı yan sanayi ürünler dahi. 100 dolar civarı ilk karşılaştığım rakamlar.

Benim de elimde bir note2 var ekranı gidik, ben bir media dock alıp hdmi, usb mouse klavye medya merkezi yapmıştım cihazı değerlendirmek adına. Amoled ekranı oldukça pahalı olduğundan ötürü.


hedep
(02.12.18)
Ortalaması 850-1000 TL arası, ben bir daha telefon alırsam telefonu seçmedeki en büyük kriterim ekran fiyatı olur.

Seçeceğim telefonlar arasında bakarım ekranı yedek parça olarak hangisinde ucuzsa onu alırım. Bu ne lan sürekli kırılan bozulan bir şey bin lira olru mu?

Bin lira verdin taktırdın, aynı gün tekrar düşürüp kırma ihtimalin olan bir şey bu!


John Bloor
(03.12.18)
(4)

tavuk but eti

https://www.yapye.com/images/malzeme/kare/tavuk-but.jpgböyle butlardan 1 kilo alıp kemiklerini sıyırdığımızda ne kadar et kalır? Var mı kasap?edit: deri de atılacakTeşekkürler
www.yapye.com

böyle butlardan 1 kilo alıp kemiklerini sıyırdığımızda ne kadar et kalır? Var mı kasap?
edit: deri de atılacak

Teşekkürler
senolll
(27.11.18)
tecrübeye dayanmıyor ama göz kararı diyebilirim ki 150 gram et kalır. çok iyi et sıyrılır, ziyan edilmezse max. 200 gram.


starborn
(27.11.18)
en az 500-600 gr. tavuk kemigi hafiftir.


partsch
(27.11.18)
bende merak ettim.


tamamhosdiyonda
(27.11.18)
@starborn okadar az olacağını sanmıyorum. Bir de benim eklediğim fotoğraf bütün but mu deniyor ne ondan. Sadece ufak parça olanlardan değil (baget deniyor galiba?). Yani bunda baya et var aslında


senolll
(28.11.18)
(5)

Wordpress soruları

Merhaba,wordpressle bir şeyler yapmaya çalışmaya başladım da önceye göre değişiklikler yapmışlar galiba. aaaa.wordpress.com uzantılı bir şey açtım, buraya tema yüklemek istediğimde premium paket alın diyor bana. Benim amacım, ücretsiz bir site üzerinde wp teması kurup, bazı sayfalar ekleyip onu pota
Merhaba,

wordpressle bir şeyler yapmaya çalışmaya başladım da önceye göre değişiklikler yapmışlar galiba. aaaa.wordpress.com uzantılı bir şey açtım, buraya tema yüklemek istediğimde premium paket alın diyor bana. Benim amacım, ücretsiz bir site üzerinde wp teması kurup, bazı sayfalar ekleyip onu potansiyel müşterime göstermek ancak şu an yapamıyorum. wordpressin premium paketine, domaine/servera vs para vermeden ben nasıl yapabilirim bu işi?

localhost vs gibi bir şey olabiliyor mu? yazılımcı değilim o yüzden bilale anlatır gibi anlatırsanız...

Teşekkürler
senolll
(23.11.18)
Konudan çok uzaksın hocam. Hosting domain alacaktın tema kullanmak istiyorsan


retiredcolonel
(23.11.18)
Biz buna cahil cesareti diyoruz (ne alakaysa). Çakma yerden hesap alıp, tema yaparak bunu müşterilerine sunma olayı iyiymiş. Varsa fazla müşteriniz bana da yollayın. Ben sunucuya boşuna para veriyorum zaten :)

O işler öyle olmuyor ne yazık ki. Ufak bir wp hosting alıp yapın bence. Daha kurumsal olur. İnsanlara senolll.wordpress.com/demosayfam şeklinde sunum yapmazsınız böylelikle.


teknikekip
(24.11.18)
Linux host satin alip wordpress.org'dan wp'yi indirip kurun. Sonra tema ekleme vs islemleri rahatlikla yaparsin.

Sonra gelsin musteriler :)


brkylmz
(24.11.18)
bence ufak bir google aramasiyla halledebilirsiniz localhost uzerinden siteyi yurutmeyi. dogru anahtar kelimeler elinizde. windows kullanmadigim icin maalesef detayli bilgi veremeyecegim fakat wamp, lamp, mamp falan gibin bundlelardan(siteyi kurmak icin gerekli her seyin icinde bulundugu paket) birini kurup iki dosya kopyalamak kadar kolay is.


yasli ateist
(24.11.18)
Ben yanlış anlattım siz mi yanlış anladınız.

Bu iş kendi işim değil, müşteriye nasıl olabilirini göstericem. Haliyle bu aşamada para harcamak istemiyorum işi alamayacaksam. Servera da para vermicem arkadaşınkine kurucaz da domaine niye vereyim.

Ayrıca daha önceden wordpress uzantılı sitelerde tema yüklenebiliyordu (yanlış hatırlamıyorsam), tutoriallar da hep öyle gösteriyor zaten ancak artık paralı yapmışlar galiba.

Bilgi verenlere teşekkür


senolll
(24.11.18)
(2)

Telefon soruları

Merhaba,Maalesef dün samsung galaxy note 5 telefonumu yere düşürdüm ve ekranı bozuldu. Ekranda çizgiler falan çıkıp, renkler bozuktu sonra bir köşedenn bir mor rengi ekranı kapladı artık hiçbir şey göremiyorum. Ekran bozuk olmasına rağmen telefon çalışır halde. Şimdi ben merak ediyorum acaba herhang
Merhaba,

Maalesef dün samsung galaxy note 5 telefonumu yere düşürdüm ve ekranı bozuldu. Ekranda çizgiler falan çıkıp, renkler bozuktu sonra bir köşedenn bir mor rengi ekranı kapladı artık hiçbir şey göremiyorum. Ekran bozuk olmasına rağmen telefon çalışır halde.

Şimdi ben merak ediyorum acaba herhangi bir şekilde telefon ekranını görebilir miyim? Bilgisayarda bir program vardı, bunu daha önce yapabildiğim ancak geliştirici seçeneklerinden usb hata ayıklamayı açın diyor fakat bunu yapamıyorum. tahmini gideyim desem bile olmayacak dokunmatik düzgün çalışmıyor. Bildiğiniz bir program veya başka bir yol var mıdır ekranı görebileceğim?

Bir de 1000-1200 lira civarına kadar olan fiyat performans oranı iyi telefon tavsiyelerinizi alırım.

Teşekkürler

ek soru: ekrana yayılan sıvı tam olarak ne bilmiyorum ama o yayılmadan önce kötü de olsa görebiliyordum. acaba bir şekilde telefonu açıp o sıvıyı temizleyebilir miyim? temizlersem ekranı kötü de olsa görebilir miyim?
senolll
(21.11.18)
baya bir arayış sonrası hdmi ve usb girişli otg kablo, ekranı görmeden hata ayıklamayı açma gibi çözümleri gördükten sonra şu zeki arkadaşın videosuna denk geldim.

www.youtube.com

çok akıllıca bir şekilde, telefon kabloyla bağlıyken ekran görüntüleri alarak smart viewi açabildim ve windows 10da ekranı görebildim. note un kalemi de faydalı oldu, dokunmatiği hiç çalışmayan telefonlarda işe yarayabilir. kalemsiz model sahipleri de dokunmatik çalışıyorsa bu yöntemi deneyebilir.

ihtiyacı olan olursa yardımcı olayım diye bırakıyorum videoyu, telefonu kurtaramıyorum ama artık en azından ekranı görebiliyorum :')


senolll
(21.11.18)
Lenovo türkiye garantili motorola moto z.
1440p amoled ekran, 5,5 milim kalınlık, snap820 işlemci, 4gb ram. 1299 tl idi su an 1400 tl olmuş. kamerası da dxomark 84puan(iphone7 85puan), ois + 4k video çekimi. arkasına da batarya motomodunu aldın mi 4800mah batarya. android 8.


(1)

Telefon kaydı

Merhaba,Telefon kaydında 500 lira alınması olayı kesinleşti mi? Artık o kadar mı ücret ödeniyor? Bu durumda ucuz model getirmek mantıksız oluyor öyle mi? Bu fiyatla daha pahalıya gelir çünküTeşekkürler
Merhaba,

Telefon kaydında 500 lira alınması olayı kesinleşti mi? Artık o kadar mı ücret ödeniyor? Bu durumda ucuz model getirmek mantıksız oluyor öyle mi? Bu fiyatla daha pahalıya gelir çünkü

Teşekkürler
senolll
(17.11.18)
Kayıt ücreti hakkındaki Cumhurbaşkanı Kararı 9 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlandı. Yani bu para 9 Kasım'dan beri tahsil ediliyor. Hesap yaparken 500 TL'yi dikkate almalısın. Sanırım ucuz modeller çok akılcı tercihler değil artık.


caylakkk
(17.11.18)
(3)

Vergisiz kazanç

Merhaba, Vergi ödenmeden kayıtsız gerçekleştirilen bir işlemde kim suçlu? Satıcı mı, alıcı mı? Ya da hangisi daha suçlu kanunlara, vergi dairelerine göre? Teşekkürler
Merhaba,

Vergi ödenmeden kayıtsız gerçekleştirilen bir işlemde kim suçlu? Satıcı mı, alıcı mı? Ya da hangisi daha suçlu kanunlara, vergi dairelerine göre?

Teşekkürler
senolll
(15.11.18)
ne vergisi olduğuna göre değişiyor.


kljgslsdkjsd
(15.11.18)
Ne vergisi denir gelir vergisi herhalde? Bir şirket ve şirkete hizmet satan bir satıcı var diyelim. Şirket hizmet için parayı elden veriyor satıcıya kayıtsız. Nedir bu durumda?


senolll
(15.11.18)
gelir vergisinde parayı alan (satıcı) sorumlu. ama ortada kdv falan varsa alıcı sorumlu oluyor.


kljgslsdkjsd
(15.11.18)
(12)

Araba model yılı

Merhaba,Arabalar hakkında çok fazla bilgim yok, az önce aklıma geldiHani samsung'a apple'a her yıl yeni model çıkarıyor diye sövüyoruz, bazen çok yenilik olmuyor da öncekinin aynısı falan diyoruz. Arabaların da hep yeni modelleri var değil mi her sene? Bunlardaki farklar ne durumda? Büyük şirketleri
Merhaba,

Arabalar hakkında çok fazla bilgim yok, az önce aklıma geldi
Hani samsung'a apple'a her yıl yeni model çıkarıyor diye sövüyoruz, bazen çok yenilik olmuyor da öncekinin aynısı falan diyoruz.
Arabaların da hep yeni modelleri var değil mi her sene? Bunlardaki farklar ne durumda? Büyük şirketlerin de onlarca modeli var, hepsinde iyi yenilikler oluyor mu yoksa öncekinin aynısı muhabbeti var mı bu piyasada da? Bir de telefonda her yıl model adı değişirken arabalarda model adı aynı kalıyor yıl olarak değişiyor sanki. Atıyorum audi a5 2016 ile 2017 farkları neler

Teşekkürler
senolll
(14.11.18)
her markada kasa yenileme farklıdır. mesela opel 5yılda bir astrayı yeniliyor, mercedes 7 senede bir kasa değiştirir ancak arada makyaj yapıp bir iki eklenti ekleyebilir. a5 2016 yılında yenilenmiş, ilk çıkış 2008 demekki a5 8 senedebir kasa değiştirmiş. 2017yle 2016 fark yoktur.


mikahakkinen
(14.11.18)
Sihirli kelimeler "kasa değişti" kasa değişmediyse, ya da makyajlanmadıysa model yılından başka bir farkı olmuyor.


John Bloor
(14.11.18)
Arabada yeni bir model ciktiginda 5-6 sene gidiyor en az. Telefon gibi degil.


stavro
(14.11.18)
@john bloor yani sadece öncekinden 1 sene sonra üretilmiş mi oluyor?


senolll
(14.11.18)
kasa aynı kalsa bile teknoloji değişiyor. motor, şanzıman değişiyor.

yeni araba yapmak yeni telefon çıkarmak kadar kolay ve ucuz değil. hatta bu yüzden artık çoğu firma ortak motor kullanıyor. mercedes renodan, bmw psa gruptan motor alıyor.


orpheus
(14.11.18)
makyajlama yapıldığında bazı sorunlu parçalar da değişebiliyor. Aynı zamanda çok büyük değişiklik yapmadan insanları daha yeni bir araca bindikleri hissi veriyor. Genelde kasa değişimi 5-6 yılda bir falan yaparlar. 5-6 yıl boyunca makyak dedikleri bir kaç küçük değişikliği yapmazlarsa alıcılar yeni çıkan kasa araçlara meyil edebiliyorlar.


"yani sadece öncekinden 1 sene sonra üretilmiş mi oluyor?"

Evet, 1-2-3 hatta 4-5 yıl kasa değişmeden ve de makyaj yapmadan devam edebilir.

"kasa aynı kalsa bile teknoloji değişiyor. motor, şanzıman değişiyor"

Aksine çoğu zaman kasa değişse bile motorda bir değişiklik olmuyor. Motor ve şanzımanda bir değişiklik yapıldıysa mutlaka kasada da bir makyaj yapılır ki farklılık belli olsun.

Kasa değişmeden veya makyaj yapmadan motor şanzıman değiştiren bir araba ya da motosiklet duymadım tarihte.


John Bloor
(14.11.18)
Golf e bakin mesela mk1 mk2 mk3 diye. Nesillerini inceleyin. Kasa tabiri vardir. Golf un 4. Kasasi cok guzeldir mesela ama 2 efsanedir.


ykyt
(14.11.18)
Her yıl yeniden üretimi sağlanan modeller, aslında bir sürekli iyileştirme sürecinin sonunda ortaya çıkar. Önceki modelde yapılan yanlışların, üretim, servis sorunlarının üstüne konularak mükemmel dengeye ulaşmak için çabalanır.

Teoride yeni model daha iyidir. Pratikte her zaman öyle olmayabilir.


fermiparadoksu
(14.11.18)
Her sene aynı model araç değişmez. 3-4 seneyi bulur komple değişim.

Bununla beraber zaman zaman ara değişim yaparlar. Kasa aynı kalır makyaj denir buna, facelift de denir tasarım ufak rötuşlarla değişir.

Kasa kodları vardır her aracın.

Mercedes E serisi w124 ile başlar w210 212 falan diye gider...

Aralarındaki fark iç mekanda çok olmaz ancak yeni motor şanzıman kasa değişmeden gelebilir. Ülkelerine göre bile motor kombinasyonu değişir otomobillerde. Bazı ülkelere özel uzun kasa üretimi bile vardır.

İşbu nedenle almayı düşündüğün aracın donanım listesi, şanzıman tipi, motor tipi falan bunu öğrenip bir önce veya sonraki ile karşılaştırmak gerekir.

Aynı kasa e36 bmw 92 ile 94 arasında mesela direksiyon simidinden, teyp ve klima tuşlarına hatta saate kadar fark vardır. Motor aynıdır, her şey aynıdır ama iç mekanda minör farklar vardır.

Her sene bir öncekine nazaran ufak farklar olur.


Bir de yeni model daha iyi veya kaliteli olmak zorunda değil. Üretim hattında fazla masrafa neden olan bir donanımı ucuzuyla değiştirebilirler. Otomotiv sektöründe üreticilerin yaptığı çakallıklar saymakla bitmez. Örneğin birkaç sene önce Vw golf tdi için bağımsız süspansiyon kullanmayı bıraktı, eski ve ucuz tip(mcpearson muydu?) süspansiyon sistemi kullanmaya başladı. Bir yıl önceki Tdi Golf bu durumda daha iyi bir araç haline geliyor yol tutuşta.


luks segmentte kasa omru 6-7 sene. arabanin segmenti dustukce kasa omru kisalir, her iki senede bir orasini burasini degistiren markalar var.

bmw'de mesela kasa omru 6 senedir genelde. ilk 3 sene pek degisikik olmaz, 4. sene facelift yaparlar yani ufak ic/dis degisiklikler olur. son sene bir iki enteresan opsiyon falan ekleyebilirler, degisik bir kasa rengi ya da ic doseme rengi falan gibi.sonra yeni kasaya gecilir.


cooperr
(16.11.18)
(3)

Csgo itemler

Merhaba,Cs go oynamaya başladım da genel olarak item düşürmek pazarda satmak falan moda, pahalı olan itemleri falan anlayabilirim de 3 5 kuruşluk silahları falan kim neden alıyor ki? Yine 3 5 kuruşluk kasalar var ama onlar anahtarla açılıyor vs, silahların ne özelliği var da alıyor millet? 3 kuruşta
Merhaba,

Cs go oynamaya başladım da genel olarak item düşürmek pazarda satmak falan moda, pahalı olan itemleri falan anlayabilirim de 3 5 kuruşluk silahları falan kim neden alıyor ki? Yine 3 5 kuruşluk kasalar var ama onlar anahtarla açılıyor vs, silahların ne özelliği var da alıyor millet? 3 kuruştan son 24 saate binlerce satılmış

Teşekkürler
senolll
(10.11.18)
10 tane silah verip bir üst derecedeki itemlerden birini alıyorsun. silaha sağ tıklayınca trade up contract mi ne vardı oradan yapıyorsun. tabii kutu açmak gibi direkt o silahı almak daha ucuza geliyor. bi de rus botlar var. sen mesela en dandik skini 3 kuruşa satıyorsun. senin ekranında 3 kuruş avrupalının önünde 3 cent rusun önünde sallıyorum 500 ruble olarak gözüyor. rus bunu 500den alıp 800 rubleye koyuyor. avrupalı adamın önünde yine 3 cent. bu rus botun koyduğunu alıyor diyelim. rus bi kısmını steame komisyon olarak veriyor. kalan da yanına kar :D bi adamla tanışmıştım. günlük 15 dolar kadar kazandığını söylemişti. bu tarz botlar banlanmıştı ama bi yolunu bulmuşlardır yine. tabii bunu yapabilmesi için yine birilerinin alması lazım. niye alıyorlar bilmiyom :D


glamdr1ng
(10.11.18)
sadece görüntü olarak değişik bir hava katıyor. statrak olanlar, öldürdüklerini kaydediyor falan.

kötü skinleri alıp, 10 tanesini 1 tane daha biraz daha iyi skin'e çevirme imkanı var. ama değmez.

şimdi baktım 375bin kişi oyunda. bu oyunu 4-5 milyon kişi oynuyordur. sadece bir skin için günde bin küsür tane alışveriş normal.

bir de çok iyi item düşürme şansın lotoyu kazanma şansından daha düşük. hiç o olaylara girme. istediğin skin varsa git marketplace'den al direkt.


malheiros
(10.11.18)
@malheiros cs go'yu satın aldığım hafta ilk kez kutu düşürdüm, daha ne olduğunu bilmiyorum, arkadaştan ne olduğunu öğrendim. heves edip anahtar satın aldım ve açtım ta taa "Karambit | Mor Ötesi", fiyatını görünce şok olmuştum. sonra gittim parasını verip 1 tane hem kutu hem anahtar aldım ve açtım ta taaaa "M9 Bayonet | Şam Çeliği" sanırım geri kalan hayatımda ki tüm şansımı o gün harcadım.


amour fou
(10.11.18)
(2)

Churros @İstanbul

İstanbul'da güzel churros yapan yer var mı?Teşekkürler
İstanbul'da güzel churros yapan yer var mı?

Teşekkürler
senolll
(09.11.18)
Moda'daki chocco benim gördüğüm orijinaline en yakın churros yapan yer. İtalyan tatlıları da güzeldir.

Edit: chocca olucak.


Bruce
(09.11.18)
Akatlarda dirty hands. Her şeyi güzel bu arada. Tavsiyemdir.


la loque
(10.11.18)
(1)

Fason tekstil üretimi yapan var mı?

Soru başlıkta.Var ise merak ettiklerim var, ek sorular sorabilirim.Teşekkürler
Soru başlıkta.

Var ise merak ettiklerim var, ek sorular sorabilirim.

Teşekkürler
senolll
(09.11.18)
Sor bakalım


emfuzi
(09.11.18)
(1)

Ekpara muazzam limit artışı

Merhaba,Ek para limitim 500, 800 ve en son 1350 olmuştu az önce uygulamayı açtım ve 5000 teklif edildi. Son dönemde kredi kartı ve kredi kullandım ama bu artış önceki artış oranlarına göre çok büyük. Neden böyle oldu fikri olan var mı? Benzer şekilde 3 4 kat fazla teklif alan var mı?Teşekkürler
Merhaba,

Ek para limitim 500, 800 ve en son 1350 olmuştu az önce uygulamayı açtım ve 5000 teklif edildi. Son dönemde kredi kartı ve kredi kullandım ama bu artış önceki artış oranlarına göre çok büyük. Neden böyle oldu fikri olan var mı? Benzer şekilde 3 4 kat fazla teklif alan var mı?

Teşekkürler
senolll
(05.11.18)
Findeks notun yükseldiyse etkili olabiliyor. Ya da başka bankadaki kredi kartını vs kapattıysan kişisel limitin yükselmiştir o da etkili olabilir.


nuevo
(05.11.18)
(1)

Şampuan ve conditioner

Merhaba,İnternetten head n shoulders classic clean şampuan sipariş vermiştim ondan yok diye classic clean şampuan + conditioner olanından göndermişler. Bu conditioner olayı ne işe yarıyordu? Sanki daha önce bi sefer yalnız conditioner olanı şampuan yerine kullanmıştım da saçım bi garip olmuştu tam d
Merhaba,

İnternetten head n shoulders classic clean şampuan sipariş vermiştim ondan yok diye classic clean şampuan + conditioner olanından göndermişler. Bu conditioner olayı ne işe yarıyordu? Sanki daha önce bi sefer yalnız conditioner olanı şampuan yerine kullanmıştım da saçım bi garip olmuştu tam da hatırlamıyorum. Normal şampuandan çok farklı mı? Pişman eder mi kullandığıma? Öyleyse direkt iade edeyim. Bir de kampanyalı diye 3 tane almıştım.

Teşekkürler

Not erkek
senolll
(02.11.18)
conditioner = saç kremi
saçı yumuşatır vs.
sadece conditioner ile saç yıkanmaz ama şampuan + olunca iş görür.


SiyamkedisiZorro
(02.11.18)
(4)

Bir ülkeyi değiştirebilmek için gereken para

Merhaba,Hani derler medyanın gücü çok büyük, para her şeyi satın alır vs. Şimdi diyelim 75 85 milyon nüfusu olan bir ülke var Afrika kıtasında olsun hadi. Böyle baştaki siyasetçi kan ağlatıyor halka ancak halk da hala onu seçiyor az farklı çoğunlukla. Sizce bu ülkeyi değiştirebilecek kadar güce sahi
Merhaba,

Hani derler medyanın gücü çok büyük, para her şeyi satın alır vs.

Şimdi diyelim 75 85 milyon nüfusu olan bir ülke var Afrika kıtasında olsun hadi. Böyle baştaki siyasetçi kan ağlatıyor halka ancak halk da hala onu seçiyor az farklı çoğunlukla. Sizce bu ülkeyi değiştirebilecek kadar güce sahip olabilmek için ne kadar para gerekir? Medyasına hakim olabilmek, belki bankalarını yönetebilmek, ekonomik durumunu etkileyebilmek için?

Teşekkürler
senolll
(01.11.18)
Sadece para ile çok zor öyle olsa abd her istediği ülkeyi sömğrgesi yapardı,liderini seçerdi. Yönetimde, askeriye, bakanlıklarda, büroklarda vs. Kullanabileceği adamlar olması şart.

Medya demişsin mesela çok saçma. Zaten böyle dandik ülkerde basın yayın organlarını tamamen iktidar kontrol eder. Bugün afrikaya gitmene bile gerek yok yandaş olmayan ne kadar ayakta durabiliyor. Reklam alamıyor, her gün başına vergi memurları gidiyor. Hukuk ve adalette iktidarın elinde. İstediğini yapabiliyor. Bankaları, ekonomisini batırsan zaten cahil fakir halk iyice körü körüne destekliyor. Bu bütün gelişmemiş ülkelerde, diktatörlüklerde hep böyle. Bunlar da olmasa açlıktan ölürüz, en azından yaşıyoruz, karınımız doyuyor tatında takılıyorlar. Bu kesimi işte basın yayını elinde bulunduran iktidar propaganda yaparak rahatça kandırabiliyor. Şunu yaptık, bunu yaptık, gelecekte şunları da yapacağız vs.


wertyu
(01.11.18)
Tüm Öğretmenleri ingiliz yapacak kadar bir para yeterlidir


her gece aç
(01.11.18)
Ülkenin en zengin kurumları, medya patronları bile dayanamaz. Kapısına gider vergi ve cezalarla çökersin. Zenginlik kapılarını kapatırsın.
yani para çok yeterli olmaz.
insanlara yerine koyabilecekleri, bu adam olur diyecekleri bir yüz çıkarmak lazım.
afrikalılar güçlü insanı sever.


neymis
(02.11.18)
Sadece parayla olmaz o iş. Geçmişte Türkiye'de oluyordu da bu noktadan sonra olmaz. Sermayenin gücü eğer iktidardan geliyorsa o iş olmaz.

Geçmişte Ecevit hükümetleri döneminde devlet ve sermaye iki ayrı yapıydı. Bugün bu ikisi aynı o ülkede.


(4)

Facebook sadece etkinlik gösteriyor

Merhaba,Son dönem facebookta sadece etkinlikşere baktığımdam mıdır nedir ana sayfaya her bakışımxa etkinlik ve reklamdan başka bir şey görmüyorum neredeyse artık. Etkinlikleri gizlemek de istemiyorum ancak n7rmal sayfalardan postlar da görmek istiyorum. Kusucam artık baya aşağı iniyorum iniyorum ya
Merhaba,

Son dönem facebookta sadece etkinlikşere baktığımdam mıdır nedir ana sayfaya her bakışımxa etkinlik ve reklamdan başka bir şey görmüyorum neredeyse artık. Etkinlikleri gizlemek de istemiyorum ancak n7rmal sayfalardan postlar da görmek istiyorum. Kusucam artık baya aşağı iniyorum iniyorum ya reklam ya etkinlik. Çok nadir başka post var. Nasıl düzeltirim bilen var mı?

Teşekkürler
senolll
(01.11.18)
başlıca gönderiler yerine en yeni gönderiler seçeneği seç.


bazenuyur
(01.11.18)
Facebookun günlük 1.7 milyar, aylık 2.3 milyar kullanıcısı var. Kimse facebook kullanmıyor diyenlere aldırış etme.


bazenuyur
(01.11.18)
Aktif kullanıcı var demek istedim.


bazenuyur
(01.11.18)
@killerbee

Takip ettiğim haber sayfaları gibi sürekli paylaşım yapan sayfalar var ama son dönemde onları görmemeye başladım. Bireysel paylaşımlar değil mesele.

@bazenuyur telefonda nasıl yapıyoruz uygulamada, bulamadım

edit: bilgisayardaki websitesinde en yeniler olarak değiştirdim gene etkinlikleri gösteriyor... kafayı yicem


senolll
(01.11.18)
(4)

Osmanlı'da özel günler

Merhaba,Şu anda sadece Kurtuluş Savaşı ve sonrası dönemden özel günlerimiz var. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı15 Temmuz Demokrasi Bayramı30 Ağustos Zafer Bayramı28 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arifesi29 Ekim Cumhuri
Merhaba,

Şu anda sadece Kurtuluş Savaşı ve sonrası dönemden özel günlerimiz var.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
15 Temmuz Demokrasi Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
28 Ekim Cumhuriyet Bayramı Arifesi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Dini bayramlar hariç Osmanlı döneminde kutlanan özel günler var mıydı? Vardıysa bunlar kaldırıldı mı ne oldu da kutlanmıyor artık?

Ne bileyim o zamanlar da savaşlar vardı, zaferler mağlubiyetler vs. Merak ettim

Teşekkürler
senolll
(29.10.18)
Meşruiyet'e kadar yok galiba resmi bayram.

www.tarihvebilim.com


amortisman
(29.10.18)
Osmanlı'da hiçbir padişah kendisinden önceki bir padişahın kazandığı savaşı kutlamaz. Bununla birlikte cülus törenlerini falan saymazsak kutladıkları şeyler dini bayramlardı, onun dışında kandil gecelerinin kendine has merasimleri olurdu o kadar. Bunların dışında sanırım bir tek, Cumhuriyet rejimine geçmeden kısa bir süre önce, Kut'ül-Amare savaşının kazanılması kutlanıyordu ama NATO'ya girince o da kaldırıldı.


angelus
(29.10.18)
Tarihçiyim. Kandil geceleri bile çok geç dönem kutlandı. Dini bayramlar vardı.

İstanbul'da fethi kutlamaları üzerine çalıştım bir dönem. İttihat ve Terakki zamanında bir kere kutlanmış. Sonra cumhuriyet dönemi mutad olarak kutlanmaya başlanmış.

Osmanlıda av merasimleri, cülus, kılıç kusanma vb merasimler vardı. Bir de şehzade sünnetleri.


Mobildeyim duzeltemiyorum. İstanbul'un fethi kutlamaları diyecektim.


(2)

İş için kaç para

Merhaba,Bir restorana birtakım işleri için teklif vereceğim.- Restoranda fotoğraf ve video çekimi yapacağım kısa kısa. Menüler, ambiyans, şefler, içkiler, açık büfe falan- menü, iletişim, etkinlikler sayfaları olan basit bir websitesi yapıcam wordpress ile- domainleri var, hosting vs ben ayarlıcam.
Merhaba,

Bir restorana birtakım işleri için teklif vereceğim.

- Restoranda fotoğraf ve video çekimi yapacağım kısa kısa. Menüler, ambiyans, şefler, içkiler, açık büfe falan
- menü, iletişim, etkinlikler sayfaları olan basit bir websitesi yapıcam wordpress ile
- domainleri var, hosting vs ben ayarlıcam.
- site 3 dilde olacak muhtemelen metinleri onlar temin edecek
- Instagram sayfasını oluşturucam

Bir nevi bilişim ve sosyal medya uzmanları olucam. Projenin ilk yapılışından sonra ufak tefek etkinlik ve fotoğraf paylaşımları olabilir ancak bunu dahil gibi düşünebiliriz.

Yazılımcılar, fotoğrafçılar sizce ne kadar teklif etmeliyim?

Ne profesyonel yazılımcıyım ne de fotoğrafçı ancak hobi olarak ikisiyle de uğraştım epey.

Teşekkürler
senolll
(25.10.18)
ben fotoğraf ile uğraşıyorum böyle bir şey için 2k teklif ederdim ki sadece fotoğraf için. ( işletmenin büyüklüğüne göre fiyat artabilir ama min. bu bence)


bensendegilim
(25.10.18)
4000den aç, 3500e bağla.


retiredcolonel
(26.10.18)
(9)

Ne kadar para harcar

Merhaba,Diyelim ki İstanbul'da yaşayan bir öğrenci var.- Kendi odası, odasında banyosu olan bir yurtta yaşıyor ve mutfağı 8 kişi paylaşıyor. Yurda para ödüyor aylık, fatura vs. yok yani.- Evde baya kahvaltı, yemek yapıyor, kötü yemiyor yani sürekli makarna vs. Et, balık, kuruyemiş, meyve vs. tüketim
Merhaba,

Diyelim ki İstanbul'da yaşayan bir öğrenci var.

- Kendi odası, odasında banyosu olan bir yurtta yaşıyor ve mutfağı 8 kişi paylaşıyor. Yurda para ödüyor aylık, fatura vs. yok yani.
- Evde baya kahvaltı, yemek yapıyor, kötü yemiyor yani sürekli makarna vs. Et, balık, kuruyemiş, meyve vs. tüketimi normal. Dışarıdan çok nadiren yemek söylüyor.
- Dışarıda çok sık takılmıyor haftada en çok 2, ara sıra yemek ve bira vs.
- Spor salonu üyeliği, telefon hattı harcamaları var.
- Çok fazla kıyafet, lüks tüketim alışverişi yapmıyor ayda 3-5 parça bir şeyler alıyor.
- Toplu taşıma kullanmıyor.

Bu öğrenci ne kadar harcıyordur tahmini?

Teşekkürler
senolll
(24.10.18)
yurt ücreti dahilse yaklaşık 2500 lira. dahil değilse 1500 lira civarı.


inheritance
(24.10.18)
üst limit bence yurt dahil 2.5k olmalıdır. Tam böyle yaşayan kadın arkadaşlarım var. Canlı örnekmiş gibi gördüm onları


bensendegilim
(24.10.18)
yurt ücreti dahil evet


senolll
(24.10.18)
1. ilk maddeyi pas geçtim, dahil etmiyorum.
2. haftalık market harcaması minimum 150-200 tl olur bu dediklerinle (alkol alıyorsa dahil etmedim. alkol de varsa minimum 50 lira daha koy).
3. haftada iki kere dışarı çıksa (50tl bira+40 tl yemek)*2= 180 tl.
4. ayda 100 tl spor salonu. 100 tl de telefon (sadece hat parası. telefon satın aldıysa dahil değil).
5. ayda 3-5 parça dediğin en az 400 tl tutar.
6. toplu taşıma kullanmıyorsa, şahsi arabası varsa 200 lira da benzin de. taksi kullanıyorsa boku yemiş zaten.

toplayalım
1. -
2. 150*4=600
3. 180*4=720
4. 200
5. 400
6. 200
TOPLAM: 2120.-TL

edit: yurt ücreti dahil demişsin. 1000 tl de öyle koyuver.


teritori
(24.10.18)
3500 harcar.


Kuzene bakiyorduk da 4-6 kisilik odalar 1000 TL'den basliyor Istanbulda. Tek kisilik, tuvalet-banyolu odayi 2 binden asagiya bulmak cok zordur herhalde, yerine gore ve kadin-erkek olmasina gore degisir belki.

Bence alt limit 3 bin bu kosullarda.


evrim halkasi
(24.10.18)
ben çalıştığım halde bu kadar lüks yaşamıyorum ajksdddf. 3000-3500 arası diyorum.


piremses
(24.10.18)
Az önce kardeşimin kredi kartı ekstresi geldi. Onu görmemiş olsam yurt hariç 1500 filan derdim. Şu an 2500 üstü diyorum.


yaraticinick
(24.10.18)
minimum 2500


buiret
(24.10.18)
(3)

Bisikletin pedalı kırık

Merhaba,Videodaki şekilde pedalın aradaki göbek kırık (sanırım) https://linksharing.samsungcloud.com/1539705885424CVZLZGX1. Hangi parçaya ihtiyacım var, adı görüntüsü? 2. Kendim değiştirebilir miyim? 3. Hangi aletler lazım? 4. Ne kadar sürer değiştirmek? Teşekkürler
Merhaba,

Videodaki şekilde pedalın aradaki göbek kırık (sanırım)
linksharing.samsungcloud.com

1. Hangi parçaya ihtiyacım var, adı görüntüsü?
2. Kendim değiştirebilir miyim?
3. Hangi aletler lazım?
4. Ne kadar sürer değiştirmek?

Teşekkürler
senolll
(16.10.18)
İhtiyacım olan şöyle bir parça mı?
www.hepsiburada.com
İhtiyacım olan modeli nasıl bilebilirim acaba?

Sökmek için bu mu lazım? (aşırı pahalı)
www.hepsiburada.com

Zincir yağsız evet, bu kırılma olayı 6 ay önce falan oldu. Bisikletçi çok para isteyince tamire ben yeni bisiklet aldım bu kenarda atıl duruyor aylardır. Bi çözüm bulayım olmazsa atayım dedim. Uğraşmaya değer mi acaba? Tamir edip satayım diyorum ama eğer değmeyecek gibiyse parçalara ayırıp satmayı denesem mi diyorum


senolll
(16.10.18)
internetten alıp değiştirmeye çalışırsan bence her türlü zararlı çıkarsın. ya parça uymaz, ya uygun alet bulamazsın.

git bi mahalle bisikletçisine, yarım saatte halletsin.


the kene
(16.10.18)
Parça o, ama alet o değil.

Elinde lokma takımı yoksa sökemezsin, youtube'a "bisiklet aynakol değişimi" yazarsan izleyebilirsin.


John Bloor
(17.10.18)
(1)

Oyun fikri

Merhaba,Yurtta yaşayan insanlar olarak yarın akşam oyun oynıcaz. herkes kendi odasında bir oyun oynatacak, bir fikir çerçevesinde. Tema zamanda yolculuk.Herhangi bir zamana gidebiliriz, roller olabilir. takımlı ya da bireysel bir oyun. bir de içki/kokteyl servis edilecek odanın temasına uygun.Var mı
Merhaba,

Yurtta yaşayan insanlar olarak yarın akşam oyun oynıcaz. herkes kendi odasında bir oyun oynatacak, bir fikir çerçevesinde. Tema zamanda yolculuk.
Herhangi bir zamana gidebiliriz, roller olabilir. takımlı ya da bireysel bir oyun. bir de içki/kokteyl servis edilecek odanın temasına uygun.

Var mıdır fikri olan?

Teşekkürler
senolll
(11.10.18)
post-itlere tarihte yaşamış ünlü kişilerin adlarını yazın. herkesin alnına bir tane yapıştırın. sonra herkes evet ya da hayır olarak cevaplanacak sorular sorarak kim olduğunu bulmaya çalışsın. en az soruyla bilen kazansın.


sir gawain
(11.10.18)
(2)

Fitness programı

Merhaba,Geçen hafta fitnessa başladım, şu an bir uygulamadaki giriş antrenmanını takip ediyorum, bütün vücudu kapsıyor gibi. Ufak ufak parçalara bölsem mi diyorum, göğüs, sırt, omuz, kol vs şeklinde. Nasıl bir program önerirsiniz hareket isimleriyle birlikte? Bazı hareketler de vücudun farklı parçal
Merhaba,

Geçen hafta fitnessa başladım, şu an bir uygulamadaki giriş antrenmanını takip ediyorum, bütün vücudu kapsıyor gibi. Ufak ufak parçalara bölsem mi diyorum, göğüs, sırt, omuz, kol vs şeklinde. Nasıl bir program önerirsiniz hareket isimleriyle birlikte? Bazı hareketler de vücudun farklı parçalarını aynı anda çalıştırıyor kendim acemice bir şeyler yapmıyım dedim.

Teşekkürler
senolll
(10.10.18)
uzun süredir spor yapmıyosan o giriş antrenmanını takip et. 4-5 hafta düzenli devam ettikten sonra eğer idmanların hafif geliyorsa değiştirirsin.


reavelyn
(10.10.18)
Yeni başladıysan uzun bir süre hareketleri ayırarak, "split" denilen antreman metoduna geçmeyi düşünme. 2-3 ay sonra push-pull-leg ya da 5x5 programlarından birine geçmeni öneririm.


doguscay
(10.10.18)
(3)

Kredide indirim

Merhaba,Albayrak'ın açıklamalarını dinlemedim ancak kredilerde indirimden söz ediliyor sözlükte, bu konuda bilgisi olan var mıdır? Ben de 1 ağustos sonrası kredi çekmiştim de merak ettim nasıl bir şey olacak.Teşekkürler
Merhaba,

Albayrak'ın açıklamalarını dinlemedim ancak kredilerde indirimden söz ediliyor sözlükte, bu konuda bilgisi olan var mıdır? Ben de 1 ağustos sonrası kredi çekmiştim de merak ettim nasıl bir şey olacak.

Teşekkürler
senolll
(09.10.18)
Ben inanmiyorum tuketici kredileriyse sozkonusu. Bu enflasyonda mumkun degil o.


stavro
(09.10.18)
uygulama nasıl olacak şu an kimse bilmiyor. bankacılar da bilmiyor. birkaç güne genel hatları belirlenir.

benim merak ettiğim nokta da şu: kredi kartı yapılandırması da bu kapsama giriyor mu acaba? sonuçta kart borcu kadar bir nevi kredi kullandırıyorlar.


yemrem
(09.10.18)
Ticari krediler için değil mi indirim? Bireyselleri etkilemez tahminim.


John Bloor
(09.10.18)
(1)

Enseye Lazer

Merhaba,Enseye lazer yaptırmış olan var mı? Çok kıllı bir insan değilim ama ensem yoğun biraz bana göre. Saç tıraşı olumca iyi güzel de hemen uzuyor, arada evde kesiyorum kendim de o da hem çok iyi olmuyor hem sonra hemen uzuyor. Saç tıraşı da pahalı olduğum yerde. Neyse, yaptırmış olanlar varsa tec
Merhaba,

Enseye lazer yaptırmış olan var mı?
Çok kıllı bir insan değilim ama ensem yoğun biraz bana göre. Saç tıraşı olumca iyi güzel de hemen uzuyor, arada evde kesiyorum kendim de o da hem çok iyi olmuyor hem sonra hemen uzuyor. Saç tıraşı da pahalı olduğum yerde.

Neyse, yaptırmış olanlar varsa tecrübelerini duymak isterim. Fiyat nasıldı, sonuçtan memnun musunuz, kaç seans gidildi vs.

Teşekkürler
senolll
(04.10.18)
sırt ve omuzlara yaptırmıştım. istersen enseye de yapalım diye teklif ettiler. bi deneyelim dedim.

hayatımda böyle bir acı duymadım. beyne giden sinirleri öyle rahatsız ediyor ki o lazer. her atışta balyoz yemiş gibi (hayır hiç balyoz yemedim) hissediyordum.

öncelikle bi deneyin. acı eşiğinize göre de karar verin.


eeb
(04.10.18)
(1)

Ne alsam

Merhaba,Bir tane site var öğrencilere özel yaklaşık 70 tl indirim kodu veriyor. Sitede de ıvır zıvır baya bişey var. 210 lirayı geçince de kargo bedava ve indirim kodu ile 140 liraya geliyor.Şimdi ben birkaç şey ekledim kargoyu ücretsize getirmek için ancak emin olamadım. 2 seçenek var, 1. Geçenlerd
Merhaba,

Bir tane site var öğrencilere özel yaklaşık 70 tl indirim kodu veriyor. Sitede de ıvır zıvır baya bişey var. 210 lirayı geçince de kargo bedava ve indirim kodu ile 140 liraya geliyor.

Şimdi ben birkaç şey ekledim kargoyu ücretsize getirmek için ancak emin olamadım. 2 seçenek var,

1. Geçenlerde saatim koptu, bisikletle çalılırken kullandığım decathlondan alma falan idare eder bi saatti. Eksikliğini hissediyorum yani çalışırken, her ne kadar sürekli telefona da baksam kolda saat daha kullanışlı.
Sitede şu model en ucuzlardan, klasik casio
www.buyersclub.se ışığı falan da var, tipini çok çok beğenmesem de casiodan memnun olurum.
(şu aslında daha ucuz ama gereksiz kaba www.buyersclub.se)

2. Seçenek, bayadır almak istediğim yağ kas gösteren tartı. Bu aslında çok gereksiz gibi, bi yandan da takip edeyim diyorum değişimleri. Ancak tartı çok kaliteli değil gibi. Bi yandan almak da istiyorum bilemedim.
www.buyersclub.se

Tartı saate göre daha pahalı. Saati alacak olursam yanına birkaç şey ekledim 3 tane duş jeli gibi market fiyatına. Tartıyı alacak olursam onlardan pek alamıcam 1 tane olabilecek galiba kargo ücretinden kurtulmak için.

Bir de şöyle bir zımbırtı geliyor, kaybolan eşyaları bulmak için. Hangi seçeneği seçersem seçeyim ücretsiz olacak bu
www.buyersclub.se

Yani hem 70 lira indirim hem de şu zımbırtıyı 20 30 liraya birine okutursam diye alışveriş yapayım dedim ama saat mi tartı karar veremedim. Yoksa hiç mi alışveriş yapmasam ne diyorsunuz?

Uzun oldu, sonuna kadar okuduysanız teşekkürler

Not: fiyatlar isveç kronu, site isveççe, tl olarak söyledim daha kolay olsun diye.
senolll
(30.09.18)
casio saati geç zaman artık akıllı saat zamanı, nabız gösteren, adım sayan veya ne bileyim yaptığın aktiviteye uygun bi ürün alırsın.

ayrıca retro merakından dolayı bu saati istiyorsan binbir rengi var aynı modelin onlardan alabilirsin bu artık iyice asker saati oldu.

tartı oldukça şık markası da kaliteli ben olsam tartı alırdım. sporla uğraşan her insana lazım zaten.


killerbee
(30.09.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.