Giriş
(2)

Harddisk Boyut Bilgisinin Gözükmemesi

Arkadaşlar iyi akşamlar, bir sorunum hakkında bilginize ihtiyacım var. Bilgisayarıma girdiğimde sisteme bağlı olan harddisklerin kullandıkları ve toplam alan bilgisini bilgisayarım üzerinden göremiyorum ancak özelliklerden görebiliyorum. Bu sorunun kaynağı hakkında bilgisi olan var ise yardımcı olur
Arkadaşlar iyi akşamlar, bir sorunum hakkında bilginize ihtiyacım var.
Bilgisayarıma girdiğimde sisteme bağlı olan harddisklerin kullandıkları ve toplam alan bilgisini bilgisayarım üzerinden göremiyorum ancak özelliklerden görebiliyorum. Bu sorunun kaynağı hakkında bilgisi olan var ise yardımcı olursanız sevinirim.
Ekte ekran görüntüsünü bulabilirsiniz; birisi 8tb diğeri ise 5tb boyutunda olan harddisktir.
serendiptytr
(19.10.18)
file system ntfs mi gpt mi?


illegalstar
(19.10.18)
NTFS idi.

Sorun düzeldi bu arada, sürücü ismini değiştirince düzeldi.


serendiptytr
(19.10.18)
(9)

Scottish Fold Bakımı ve Nasıl Davranılması Gerektiği Hakkında Yardım

Arkadaşlar merhabalar, evime mayıs ayı gibi bir kedi katılacak. Cins kedi olduğu halde sahiplenme usulü olduğunu da belirtmek isterim. Fotoğrafı da ekte. Cinsiyeti erkek, kesinlikle doğasını bozmamak adına kısırlaştırma gibi bir durum söz konusu olamaz.Şuan da tuvalet eğitimi alma ve gerekli aşıları
Arkadaşlar merhabalar, evime mayıs ayı gibi bir kedi katılacak. Cins kedi olduğu halde sahiplenme usulü olduğunu da belirtmek isterim. Fotoğrafı da ekte.
Cinsiyeti erkek, kesinlikle doğasını bozmamak adına kısırlaştırma gibi bir durum söz konusu olamaz.
Şuan da tuvalet eğitimi alma ve gerekli aşılarını olması için yetiştirici arkadaşımın yanında.

Şimdi, bu tipo benim ilk 4 ayaklı hayvanım olacağından, ne yapmam gerektiği konusunda en ufak bir fikrim yok buna uygun mama, kum, oyuncak, tırmık tahtası vesaire temin edilecek.
Ancak asıl sorum, ben bu kerataya nasıl davranayım, nelerden hoşlanır, nelerden hoşlanmaz, genel olarak nasıl bir ruh hali içerisindedir bunları merak ediyorum. Hangi periyorda veterinerde rutin muayenesi yapılmalı.
Birde evde kendisine dahi hayrı dokunmayan bir Muabbet kuşu var, bunu birgün akşam yemeği niyetine yeme planı yapıp yapmayacağını merak ediyorum.
Özellikle de bu kediye sahip yazarlar bilgilendirir ise sevinirim.
serendiptytr
(27.03.18)
Öncelikle kısırlaştırmak önemli, doğasını bozmak değil bu kısırlaştırın.

Kuşa bir şey yapmaz. Yavruyken göz önünde tutarsınız kafese hamle ederse kızıp kovarsınız yanından, bir müddet sonra kuş yokmuş gibi davranır. Irkı yüzünden zaten fazla atletik de değiller.

Genel olarak tembel olur yatarlar, ama kişiliği farklı olabilir hayvan gelmeden yorum yapılamaz.


once
(27.03.18)
ne yapmanız gerektiği hakkında en ufak bir fikriniz yok ama kısırlaştırmama konusunda çok kesinsiniz. neden ki?

scottish'lerde kısırlaştırılmadığı zaman hayvana verdiğiniz zarar için lütfen yazıyı okuyunuz:

anadolukedisi.com

teşekkürler.


dedimmidemedimmi
(27.03.18)
ne yapmamanız gerektiği konusunda en ufak fikriniizn olmaması kısırlaştırma hakkındaki düşüncelerinizden belli. zaten 1 yaşına gelmeden kısırlaştırılmaz genelde, doğasını da bozmuş olmazsınız hatta daha bile sağlıklı olur kısırlaştırmak.

kediler öyle çok komplike canlılar değil, kendi yaşar gider. veteriner zaten aşı takvimi veriyor ona uyarsınız.

tek önerim yaz geliyor daha önce kedi bakmadığınızdan alışık değilsinizdir. camları kapalı tutmayı öğrenmelisiniz ya da sineklik taktırmalısınız.


oscar
(27.03.18)
Kisirlastirma doğasını bozmak olmuyor ki, hayvanın rahatı için de önemli. Kisirlasmayan ve ciftlesmeyen bir erkek kedide bir süre sonra bobrek problemi oluyor. E her kizginlik döneminde damızlık gibi dışı kedi arayıp ciftlestirecek misiniz? Doğan yavrulara ne olacak? Bakımlarını kim üstlenecek? Ayrıca kisirlasmayan erkek kediler işaretleme yapar, evin her yerine koku bırakır. Bu kokuya dayanacak misiniz? Velhasıl bir yaşına gelince kısırlaştırmak en iyi opsiyon. Yukardaki linkte de çok güzel açıklanmış.

Kaliteli ve düşük tahıllı bir mama alın, ortalama bir yaşına kadar kitten mama ile besleyin. Buz n&d kullanıyoruz ama başka kaliteli mamalar da olur. Kapalı tuvalet, ince taneli kum ve tirmalama tahtalari büyük kurtarıcı.

Genel olarak her kedinin huyu farklı oluyor. Bizim kedinin kardeşleri sürekli uyuyan pek oynamayan kedilerken bizimki gayet oyuncu. Siz de kendi kedinizi zamanla tanırsınız.

Kedi eğitilmez derler ama isteyince egitiliyor, özellikle küçükken bazı şeyleri kesinlikle daha kolay öğreniyorlar.

Kuş konusunu bilemiyorum, bizimki camdaki her kuşa atılmaya çalışıyor mesela. Veteriner kontrolü için ilk gittiğinizde sizi bilgilendirirler zaten.


fraise
(27.03.18)
aslında ilk yapılması gereken şey hayatı boyunca acılar çekecek olan bu güzel çocuğun hiç var olmamış olmasını dilemek ama maalesef artık geç olmuş. kronik rahatsızlıkları olacağı için veterinere gitme sıklığınızın "cins" olmayan kedilere oranla fazla olacağını öngörmek mümkün. doğasına müdahale etmek istemediğiniz bu doğal olmayan ırk kediniz büyüdüğünde kızgınlığa girecek ve tahammül sınırlarını zorlayacak. ya çiftleştirecek ya kısırlaştıracaksınız. çiftleştirirseniz acı çekecek olan yeni yeni kediler dünyaya gelecek sizin vesilenizle,
ee hadi bakalım hayırlı olsun.


ofelia
(27.03.18)
gerçekten ekşi sözlük camiasını anlamak bazen imkansız oluyor. kullanıcı sizden yardım rica etmiş, nasıl daha rahat ettirebilirim,ne yapabilirim demiş. bizim ekşi sözlük hiçbir boku beğenmeme timi üyeleri hemen ''varolmamalıydı,kısırlaştırma da gör bakalım,hede hödö' yahu tamam siz her şeyi bilirsiniz, duyurularınızdan anlaşılıyor zaten de biraz da sorulana cevap verseniz ?

her kedinin karakteri ve huyu ayrı olduğundan bir genellemeden kaçınmak lazım fakat cins kediler daha sakin oluyor genelde. tırmalama tahtası gerçekten önemli. sizi ısırmamasını öğretmelisiniz küçükten yoksa daha sonraki süreçte çok sorun çekebilirsiniz.


biravekahve
(27.03.18)
en çok dikkat etmeniz gereken şey balkon, kapı ve pencereleri kapalı tutmak. kediler çok yüksek katlardan bile atlayabiliyor ölür müyüm diye düşünmeden. bizim kedi simit ampülün üzerine atlamıştı örneğin, yapıyorlar tehlikeli şeyler. kabloları prize takılı bırakmayın, özellikle küçük yaşta kemirebiliyorlar. bir de ben kuş konusunda endişelendim açıkçası, çünkü birinin kedisi bir şey yapmadıysa bu sizinkinin yapmayacağı anlamına gelmiyor, hepsinin karakteri farklı. ben kedime pati vermeyi öğrettim, ısırmamayı öğretemedim, düşünün böyle cins canlılar.


slow like honey
(27.03.18)
bizde bir tane var. her kedinin huyu farklı olmakla birlikte genelde insanlara pek zarar vermeyen kendi halinde takılan hayvanlar. oğluma ve torunlarıma baktığımda hiç biri kucak sevmiyor. gelsin otursun gibi bir durum yok. belki sizinkinde olur. onun dışında sahiplerine çok bağlanıyorlar. tuvalette kapı kapatamıyoruz hep yan yana olmak istiyor. benimkinin pek yaramazlıkta gözü yok. anneminki saksıları devirip eşyaları saklıyor ama çok sık değil. kayınvalidemdeki çiçek eşeliyor ara sıra. en ekstrem çıkardığı sorunlar bunlar. sakın korkutmayın çok etkileniyorlar. kilosuna dikkat edin fazla beslemeyin hemen kilo alıyorlar. hareketli olanları bile 1 yaşından itibaren duruluyor. endişe etmeyin yani. güzel güzel sevin yeter :)


panda
(27.03.18)
Bugüne kadar 3 kedi (biri erkek ikisi dişi olmak üzere) besledim. Kısırlaştırmayı seçenek dışı bırakmak akıllıca bir seçim değil. Yol açabileceği sağlık problemleri bir kenarda dursun, evinizde sürekli bağıran, yakından geçen her kedi sesinden, kokusundan (evet kokusundan, özellikle kediler feromonlara karşı yüksek duyarlılık sahibidirler) azıp bağıracak, ve her an her yere attırabilecek (evet attırabilecek) bir canlı ile yaşamayı göze alıyorsunuz demektir (kedinin kaçma potansiyelinden de bahsetmiyorum). Maddi sebeplerden ötürü daha önce beslediğim kedilerden iki tanesinin kısırlaştırmasını ertelemem gerekti.

Kediler öyle karikatürlerdeki gibi sadece mart geldiğinde azan canlılar değil. Çok daha kısa periyotlarla azabiliyorlar. Ve daha önce böyle bir deneyim yaşamadıysanız inanın yaşamak istemezsiniz.
Kuşa nasıl davranacağını kestiremiyorum. Kedilerin diğer canlılarla olan ilişkisi çok bireysel. Ama ben olsam fazla kendi hallerine bırakmazdım çünkü kediler oyuncak muamelesi yapabildikleri şeylere oyuncak muamelesi yapıyorlar genelde.

Bundan bağımsız olarak verebileceğim tavsiyeler:
0) Veteriner ile alakalı konuları yerel veterinerinize danışmanız en doğrusu olacaktır. Aşılarının takibini onlar halledecektir.
1) Kumunu her gün temizlemeniz gerektiğini kafanıza kazıyın ve "Bugün salayım ya" diye üşengeçlik etmeyin. Kediler zorda kalmadıkça tuvalet yaptıkları yeri değiştirmiyorlar evde ama tuvaletin kumun temiz olmaması strese sebep olabilir / tuvaletini yapmasını istemeyeceğiniz yerlere yapabilir. Ezberden konuşmuyorum bu salaklığı yaptım daha önce.
2) ProPlan / Purina ile beslemeye çalışın. Islak mama alacaksanız balıklılar böbrek problemi yaratabiliyor. En iyi seçenek tavuklu olan mamalardır. Kesinlike ve kesinlikle Whiskas almayın.
3) Düzenli oyun oynayın, aktif tutun. Elinize alın bir ip sağa sola sallayın peşinden koşturacaktır zaten. Çok önemli kediler için aktivite. En tembeli için bile.
4) Kediler cezalardan sizin istediğiniz şekilde etkilenmezler (çoğu zaman). Cezalandırırsanız, kızar bağırırsanız vs, o davranışı size çaktırmadan yapmanın bir yolunu bulacaktır. Buna emin olabilirsiniz. Onun yerine yapmasını istediğiniz davranışları ödüllendirin
5) Yavru iken severken elinizi parmaklarınızı dişleyebilir, bunu yaptığında hafif bir "şşşş" ile elinizi çekin izin vermeyin, alışkanlık haline gelirse ilerde sevgisini / ilgisini dişleyerek gösterme alışkanlığı yerleştirebilir.
6) Kuyruk ve kulak hareketlerini iyi bilin. Bunla alakalı "cat tail signs" / "cat ear signs" diye aratıp fikir edinebilirsiniz.

Aklıma şimdilik bunlar geldi


cmertd
(28.03.18)
(2)

Apple Akasya Center Randevu Hakkında

Arkadaşlar merhabalar, bugün şansa apple akasya’ya randevu düşürdüm. Randevu tarihi ayın 25’i ancak şöyle bir problemim var cihazım 6s+ ve garantisi 22’sinde bitiyor. benim randevum olduğu gün cihazımın garantisi bitmiş olacak. Bu konu hakkında daha önce tecrübesi olan birisi var mı merak ediyorum.
Arkadaşlar merhabalar, bugün şansa apple akasya’ya randevu düşürdüm. Randevu tarihi ayın 25’i ancak şöyle bir problemim var cihazım 6s+ ve garantisi 22’sinde bitiyor.
benim randevum olduğu gün cihazımın garantisi bitmiş olacak. Bu konu hakkında daha önce tecrübesi olan birisi var mı merak ediyorum. 22’sinde gitsem durumu anlatsam yardımcı olurlar mı?
serendiptytr
(18.01.18)
apple destek cagri merkezini ara. birkac gun icin bir seyler yaparlar ama tabi yarin genpa ya da kvk'ya neden gitmiyorsunuz diye de sorabilirler. oralar da servis sonucta


supergirl
(18.01.18)
bugüne kadar hiçbir işim için randevu almadım ama her işimi gidip hallettim. en fazla biraz beklersin randevusu olanları öncelik tutuyorlar diye o kadar. o yüzden randevuya falan bakmadan git sen mutlaka yardımcı olucaklardır.


Meninasplash
(18.01.18)
(4)

Özel kesim gözlük camı

Merhabalar optikçi de çerçevem için yeni bir cam yaptırmak istiyorum. Çinli sitelerden bir gözlük camı modeli beğendim, bunun fotoğrafını göstersem ona göre bir kesim yapabilir mi? Gözlük camını dosya olarak alta ekledim. Beni bilgilendirir iseniz sevinirim.
Merhabalar optikçi de çerçevem için yeni bir cam yaptırmak istiyorum. Çinli sitelerden bir gözlük camı modeli beğendim, bunun fotoğrafını göstersem ona göre bir kesim yapabilir mi? Gözlük camını dosya olarak alta ekledim. Beni bilgilendirir iseniz sevinirim.
serendiptytr
(07.12.17)
bence yaparlar. ama bu tarz gözlük bulursun, çerçevesiyle bu şekilde. 97den beri gözlük kullanırım. çok bulunmayacak bir tarz değil 20 yıllık gözlemlerimin sonucunda. atasuna bak, opmara bak. bunlar fena değil.


Çok teşekkür ederim, araştırmalarım neticesinde elmas kesim cam olduğunu öğrendim. Uzun yıllardır devamlı olarak gözlük camı yaptırdığımız bir optikçi var onunla görüşeceğim yarın. Ek olarak atasuna'da mail attım.


serendiptytr
(07.12.17)
Kesinlikle yaparlar. Ben de çinden futbol maçlarında takmak için gözlük aldım (Davids gözlüğü), göz dereceme göre yeni cam kesip taktılar.


piotr
(08.12.17)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.