Giriş
(4)

2019 sonlarında Skyrim V Oynanır mı?

PSN’de fiyatı 80 TL’ye inmiş, Türkçe yaması da var üstelik. Ancak daha önce hiç Elder Scrolls serisini oynamamış, konuyu bile pek bilmeyen birisi için 2020’ye az kalmışken bu remake oyunu almaya değer mi sizce? Witcher 3 gibi roman gibi uzun süren ve oyunun içine girilebilen oyunları seviyorum ama e
PSN’de fiyatı 80 TL’ye inmiş, Türkçe yaması da var üstelik. Ancak daha önce hiç Elder Scrolls serisini oynamamış, konuyu bile pek bilmeyen birisi için 2020’ye az kalmışken bu remake oyunu almaya değer mi sizce? Witcher 3 gibi roman gibi uzun süren ve oyunun içine girilebilen oyunları seviyorum ama eski oyun olduğu için 80 TL vermeye değer mi karar veremedim?
siyah giyen adam
(17.08.19)
kesinlikle evet


dafuq
(17.08.19)
ben de hiç elder scrolls bilmeden oynamıştım sarıyor gayet. witcher gibi detaylı ve kaliteli bir hikaye bekleme ama. bunda farklı farklı hikaye yolları var hepsini bitiremedim ben, bi yerden sonra o kadar tek düzeleşti ki oyun dayanamadım bıraktım. yine de bu tarz orta çağ fantezisi sevenleri yakalıyor her türlü epey oynadım ben de ama witcher'ı 2 kez bulabildiğim tüm görevleri yaparak bitirdim skyrim'i bi daha açmam. yüzeysel ve basit kalıyor biraz witcher yanında, girdiğin mağaralar bile hep aynı mesela. 80'den aşağıya çözme ihtimalin yoksa verilir ama bi letgo'dan hepsiburada'dan falan da bak daha ucuza kutulusunu bulabilirsin belki.


Witcher gibi bir şey bekleme sakın aman diyeyim. Skyrim, her bethesda oyununda olduğu gibi güzel ama iyi işlenmemiş hikaye, basit diyaloglar, sıkıcı yan görevler(deadric görevler hariç), dünyayı değiştirememe yani kısacası zayıf rpg öğeleriyle dolu oyun. Hele hele vuruş hissi çok kötü, havaya kılıç sallıyorsun gibi :D Ama işte her bethesda oyununda olduğu gibi harita ve dünya tasarımı çok iyi, keşfedesin geliyor, gezesin geliyor. Mesela fallout 4 aynı böyleydi, bok gibi bir rpg ama çok iyi harita tasarımı.. Ama oyna tabi, skyrim oynamadım demezsin :)


eazy
(17.08.19)
Hiç elder scrolls oynamadıysan oyna.

Rpg’lerin kendini tekrar eden özelliklerinden sıkıldıysan (çok rpg oynadıysan) oynama.


(3)

Müsli ara öğünlerde mi tüketilir ana öğün olarak mı?

Öğrenci olduğum için kahvaltı düzenim sıfır ve sağlıksız, sürekli hazır poğacalar böreklerle geçiyor. https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcTiIuxnRtDyQLDfQgyFcjFYClQMt5SR3ujYMaGy21aC7U5aGsqs Şu pakette besin değerlerini az da olsa karşılamak ve sağlıklı beslenmek adına kahvaltılard
Öğrenci olduğum için kahvaltı düzenim sıfır ve sağlıksız, sürekli hazır poğacalar böreklerle geçiyor. encrypted-tbn0.gstatic.com Şu pakette besin değerlerini az da olsa karşılamak ve sağlıklı beslenmek adına kahvaltılarda “sadece bir kase süt ya da yoğurdun içine müsli karıştırıp yemek” mi yoksa kahvaltının yanında ya da ara öğün olarak mı? İkincisi ise çok anlamı kalmaz, ilki ise bir kase nasıl tok tutabilir ki saatlerce? Amaç zayıflamak değil aksine bir iki kilo alabilmek.


Sadece kahvaltı amaçlı kullanmış olan var mı bir dönem?
siyah giyen adam
(12.08.19)
lifalif'in sade yulaf ezmesini aldım ben .

arkadaşımın demesine göre 1 su bardağı yulaf ezmesinin üstüne sıcak su koyup az miktar bal ekleyerek yiyormuş. saatlerce tok tutuyormuş. arkadaşımın kahvaltısı bu, yıllardır hafta arası kahvaltı hazırlamaya üşendiği için böyle besleninyormuş, hafta sonu normal türk kahvaltısı.

ben paketi okuduğumda günlük ihtiyacın öyle 1 su bardağı falan değil bildiğin 25 gram olduğunu öğrenince tabi 25 gram ne kadar yapar bilemedim yarım su bardağı yulaf ezmesinin üzerine az miktar sıcak su koyup yumuşatarak sabah gözümü açar açmaz yedim.

benim sıkıntım kahvaltı alışkanlığımın olmaması. bu yüzden uyanır uyanmaz hani ağzıma resmen tıkıştıracak bişeyler lazım diye aldım. ben bunu ne zaman yesem 15 20 dakka sonra açlıktan delirip koşup kahvaltı hazırlıyorum.

beni pek tok tuttuğu söylenemez.

net olarak bilgiyi sana yarın sabah verebilirim çünkü ben de merakıma yenik düşüp bu gün gidip mutfak terazisi aldım, yarın sabah 25 gram ne kadar yapıyor, yiyince ne oluyor onu söyleyeceğim.

aslına bakarsan bu yoğurt içine konulabilir, üzerine az miktar bal ekleyebilirsin veya mevsim meyvelerini ekleyebilirsin. üzerine süt ekleyerek de yeniyormuş.

sütle pişirip şahane ara öğünler, hatta tatlılar yapabilirsin, paketin üzerinde yazan mısır gevreğine de falan katılabiliniyormuş.

bu bence sütle yoğurtla falan yersen en fazla üşengeç adamın kahvaltısı olur.

öte yandan çok lezzetli ve süper bir ara öğün olur, bin türlü lezzetli ve besleyici tarif var.

paketin üzerinde yazan diğer şey 25 gram yedin ya günde toplam 12 bardak su içmen gerekiyormuş öyle pis suyu sömüren bişey :)

ya ilk aldım geldim ben şimdi, gece karnım acıktı , dur ya bi avuç atayım ağzıma dedim, attım çıtır çıtır yedim, lezzetli de bişey, bi avuç daha attım yattım.

gece geberiyordum susuzluktan heheh

ayrıca benim sana tavsiyem müsli olayını geç abicim, al sade yulaf ezmesi, git en kalitelisinden kurutulmuş meyvelerini al, çek rondoda koy kavanoza, her sabah yulaf ezmesi üzerine ekle gitsin. hiç gerek yok böyle hazır paketli şeylere, sade olan candır ciğerdir.


her şeyin olduğu gibi bunun da kesin bir cevabı yok. içeriğindeki makroları beslenme planına göre hesaplayabilirsin en fazla.


neynep
(12.08.19)
arkadaşıma sordum, ben tavsiye edilen günlük kullanım miktarı olan 25-30 gram ile doymuyorum dolayısıyla beni tok da tutmuyor bu meret dedim.

oha lan 30 gramla kim doyar bir paket bana 5 gün gidiyor o şekilde yiyorum ben sen de öyle yap dedi. yani günlük 100 gram tüketmek lazım sade olanı

hehe


(3)

Solgar VM 2000 vitamin hapı kullanan oldu mu?

Supradeyn enerj focus ya da pharmaton’a göre çok daha mı etkili yoksa sırf solgar isminden dolayı daha pahalı olup ayni etkilere mi sahip sizce? İçinde bor filan olduğu için acaba Pharmaton ve supredeynden daha çok zinde mı tutuyor diye dikkat çekti ama fiyat farkı da önemli. Fiyat farkına rağmen ku
Supradeyn enerj focus ya da pharmaton’a göre çok daha mı etkili yoksa sırf solgar isminden dolayı daha pahalı olup ayni etkilere mi sahip sizce? İçinde bor filan olduğu için acaba Pharmaton ve supredeynden daha çok zinde mı tutuyor diye dikkat çekti ama fiyat farkı da önemli. Fiyat farkına rağmen kullanmaya değer mi eğer kullandıysanız?
siyah giyen adam
(01.08.19)
Bir süre kullanmıştım geçmiş yıllarda. Sanırım 2 kutu bitirdim.

Pharmaton, şimdiye kadar kullandığım bütün ürünler içinde bana en iyi geleni oldu.

Şu anda vitamin takviyesi kullanmıyorum ama kullanacak olsam yine pharmaton’u tercih ederim.

Zaman zaman kullanmak iyidir. sürekli hale getirmeyin. Zaten fazlası depo edilmiyor. Haftada 3-4 gün birer tane alsanız yeter normal bir insana.


marsargo
(02.08.19)
Supradyn kullanıyordum, vm 2000'e geçtim. Vm 2000 her türlü diğerlerine üstün geliyor içerik bakımından.

Sürekli kullanıyorum ben çünkü yemek konusunda bazen seçici davranabiliyorum haliyle almam gereken vitaminleri doğal olarak alamıyorum.

Dinç tutuyor, bunun bir getirisi olarak da özgüven artabiliyor yavaş yavaş. Uzun dönem ilaç kullanmış ve böbrekleri zarar görmüş bir insan olarak sağlıklı hissediyorum kullandığım süre içerisinde.


kahverengi mont
(02.08.19)
VM 2000'de yok yok. Fiyat olarak çok pahalandı ama o yüzden kullanmayı bıraktım. Vitaminsiz kaldığım bir dönem kullanmıştım, hasta falan olmamıştım hiç, çok etkili bir takviye gıda.


aynabugusu
(02.08.19)
(16)

Katliam yapan birisini bebekken öldürür müydünüz?

Klişe bir etik sorusu ama film senaryosu gibi düşünün; ortada bir seri çocuk katili var ve kurbanlarından biri de sizin çocuğunuz (ya da değil) ve bir şekilde zamanda yolculuk yaparak o katilin birkaç aylık bebeklik dönemine gidiyorsunuz, beşiğinin yanındasınız. Sadece 5 dakikanız var normal zamanın
Klişe bir etik sorusu ama film senaryosu gibi düşünün; ortada bir seri çocuk katili var ve kurbanlarından biri de sizin çocuğunuz (ya da değil) ve bir şekilde zamanda yolculuk yaparak o katilin birkaç aylık bebeklik dönemine gidiyorsunuz, beşiğinin yanındasınız. Sadece 5 dakikanız var normal zamanınıza dönmeden önce. Öldürürseniz onlarca çocuk ölmeyecek ancak bebek katili olacaksınız, öldürmezseniz bebek yaşayacak ancak onlarca çocuğu gelecekte öldürecek.

Bu durum karşısında ne yapardınız? Kurbanlarından birinin sizin çocuğunuzun olup olmaması kararınızı etkiler miydi?
siyah giyen adam
(25.07.19)
O bebegin yasam sartlarini degistirmek icin elimden geleni yapmaya calisirim sanirim. Dogustan evil değil kimse.


red g
(25.07.19)
red g +1


valla 5 dakikada yaşam şartı nasıl değişir bilmem ama herhalde bebeği öldürürdüm.
benim çocuğumsa kesin, diğer durumda da büyük ihtimalle.


Çocuğu öldürmek yerine yanımda götürerek çok daha değişik olayların fitilini ateşlerdim.


Bu sorunun yaniti hep oldurmemek olmalidir. Cunku "su su durum gelecekte soyle olacak" kesinligi hicbir sekilde kurulamaz. Zamanda yolculuk yapmis olmak, gelecege dair bir kesinlik yaratmaz. Gelecek belki her seferinde yeniden yaratilmaktadir, belki bir suru insan zamanda seyahat etmektedir vs.


ebabil curnatasi
(25.07.19)
Bu şartlarda onu öldürmem ya da öldürmemem gelecekte oluşacak duruma (daha doğrusu oluşacağı zannedilen duruma) etki etmeyeceğinden, öldürmem. Zaten hiçbir canlıyı da öldüremem ek olarak. Teorik olarak zamanda geriye gittikten sonra, tekrar oraya (orası neresiyse) dönmek imkansız.


nasıl yani
(25.07.19)
Öldürürdüm NET.


msb
(25.07.19)
Neden bebekken? Manyak mısınız? Katliam yapmadan önce öldür, motiven olsun bari. Bebek öldürmek nedir olm. Nasıl bir korkak sorusudur bu böyle?


hasmetizm 2046
(25.07.19)
Öldürmem. Fakat, bugünün haberi olan hamile kediyi Pitbulla parçalatan geleceğin canileri çocukların kedi için üzülmedim senin için de üzülmem deyip kameralara arsızca konuşmalarını gördüm, şu an bir şekilde ölseler üzgünüm ama bundan mutluluk duyardım.


mslny
(25.07.19)
Nedensellik ilkesi gereği evet öldürürdüm.

Çünkü burada "onun hayatını değiştirirdim" diyenlerin aksine, gelecekte yapacağı şeyin belli olduğu bir kişinin yazgısını değiştiremezsiniz. Yüzlerce farklı senaryo üretseniz bile eninde sonunda o katliam gerçekleşecektir.


Psycho Mantis
(25.07.19)
Öldürmezdim. Bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş sayılır. Ben onu öldürsem, onun ilerideki leş halinden ne farkım kalır?


megalomaniac
(25.07.19)
seri katil olmak için travmatik bir yaşam olmalı ki, çocuğu alıp bir yurda yerleştirirsen seri katil olmaya bilir. insanoğlu tertemiz doğmuyor tabi ki ancak öğrenilmiş davranışlar ve travmalar insanları suçlu olmaya yöneltebilir.


mikahakkinen
(25.07.19)
çocugu alıp geldiğim zamana geri dönerdim. yada mümkün değilse de o an bulunduğu ortamdan uzaklaştırmak için çabalardım, sonuc da insanlar doğustan katil olmuyor, cevre yaşadığı şartlar bunu etkiliyor hep.


Etik sorunun dışında,
Öldürsen de öldürmesen de o katliam olacak. Çünkü oldu ve sen geçmişi değiştiremezsin. Değiştirsen de bu sefer senin yaptığın fiil yüzünden olmuş olur aynı sonuç.


saniye düşünmez öldürürdüm. ama tabii %100 emin olduğumuzu farz ediyorum


onu öldürdüğümde oluşacak yeni geleceğin senaryosunu bilmediğim için öldürmezdim.


silver apple
(25.07.19)
(4)

Öldükten sonra aynı kişi olarak yeniden doğma inancına ne deniyordu?

Mesela 1 Aralık 1993 saat 23.40’da Şişli’de doğup 4 Ekim 2067 saat 20:20’de evinde kalp krizi geçirerek ölen birisi gözünü tekrardan 1 Aralık 1993 saat 23.40’da, aynı hastanede ve aynı ailenin bebeği olarak sıfırlanmış hafızayla açıyor ve aynı hayatı yaşayıp yine 2067 yılında ölüyor. Dünyadaki bütün
Mesela 1 Aralık 1993 saat 23.40’da Şişli’de doğup 4 Ekim 2067 saat 20:20’de evinde kalp krizi geçirerek ölen birisi gözünü tekrardan 1 Aralık 1993 saat 23.40’da, aynı hastanede ve aynı ailenin bebeği olarak sıfırlanmış hafızayla açıyor ve aynı hayatı yaşayıp yine 2067 yılında ölüyor. Dünyadaki bütün insanlar böyle sonsuz bir döngüyü yaşıyorlar hep aynı hayat tekrar tekrar.

Reenkarnasyonda buna benzer bir inanç bulamadım ama mutlaka ismi olmalı? Nietzsche’nin Bengidönüşünün ise bu tür somutluğa dayanmıyor o daha çok metafor gibiydi. Sanki Lost dizisinde kuantum konuları konuşulurken buna benzer bir şey söylenmişti ama çıkaramadım tam olarak bir türlü.
siyah giyen adam
(14.07.19)
başkasını bilmem ama ben saçmalık derim


bende aslindasorunumpsikolojik +1 diyorum


pislick0
(15.07.19)
daha once hic duymamistim ama bana biraz reentekararlasyon gibi geldi


foster
(15.07.19)
Bununla ilgili bir kitap var; harry august'in ilk on beş hayatı.
Ben bitiremedim kitabı, okuyup bitirirsen haber et.


(8)

Atatürk, Erdoğan, İmamoğlu ve Makyavelizm

Kendimi Atatürkçü ve seküler birisi olarak görüyorum, din karşıtıyım ama İmamoğlu’nun yerinde olsam dini çok daha ön plana alır ve çoğu açılışa hoca getirtirdim. Nedeni basit, siyasette amaca giden her yol mübahtır! Nasıl ki Atatürk o yozlaşmış toplumsal zihniyeti onarabilecek için gücü elde etmek a
Kendimi Atatürkçü ve seküler birisi olarak görüyorum, din karşıtıyım ama İmamoğlu’nun yerinde olsam dini çok daha ön plana alır ve çoğu açılışa hoca getirtirdim. Nedeni basit, siyasette amaca giden her yol mübahtır! Nasıl ki Atatürk o yozlaşmış toplumsal zihniyeti onarabilecek için gücü elde etmek adına hocalarla dualarla meclisi açmış, yolun başındayken saltana ve halifeliğe karşı sert söylemlerde bulunmamış, o gücü elde edene kadar anayasada bile dinin yer almasına müsade etmiş ve nihayetinde yavaş yavaş devrimleri gerçekleştirmiş; İmamoğlu’nun da aynen bu yolda gücü elde edene kadar toplumun zihniyetine eşlik etmeyi, sert söylemler yerine muhafazakar kimlikte yola devam etmeyi ve gücü elde ettiğinde yavaş yavaş toplumsal zihniyeti değiştirmesi gerektiğini doğru buluyorum. Erdoğan ise yolun başında özgürlüklerden, insan haklarından, Avrupa birliğine girmekten dem vurarak o da tam tersi olarak anti devrim yoluna girişmişti.

Soru şu ki bu düşünce tarzı doğru mudur? Doğrudan kasıt faydalı mıdır, sonuca hizmet eder mi? Öyleyse neden laik olduğunu söyleyen bazı kesimler İmamoğlu’nun tesislerde alkol yasağının devam edeceğini söylemesini eleştiriyor? Seçim vaati olarak alkol geleceğini söyleseydi 800 binlik fark olur muydu?
siyah giyen adam
(27.06.19)
makyavelizme inanıyorum, sonuç getireceğinden de şüphe yok ancak etik olur mu olmaz mı işte o kısım tamamen kişilere kalmış. bugün imamoğlu twitter'da "her zamanki gibi dua ederek başlıyorız işe" tarzında bir şey yazıp bir hocayla birlikte el açtığı fotoğraflar paylaştı. bence böyle devam etmeli, ne kadar koyu solcu olsanız da gerçekten bir şeyler yapabilmek için sağ seçmeni de yanınıza almanız gerek, neredeyse 70 senedir bu böyle oldu ve böyle de olacak. eğer sol taraftaysanız herkese ılımlı yaklaşmanız lazım ancak sağ taraftaysanız tayyip gibi bağırıp çağırabilirsiniz, insanları çok rahat bir şekilde sağcı solcu diye ayırabilir, istediklerinize terörist hain damgası yapıştırabilir ve de alkol yasağı, pembe otobüs gibi söylemlerde bulunabilirsiniz, sorun olmaz.


tabirimekruh
(27.06.19)
Yalnız Ekrem başkan içinden geldiği gibi yapıyor bence, oy için değil. Ailesi de sağ kökenli. Baya baya kucaklayıcı adam.

Böyle giderse cumhuriyet halk partisi olur partinin adı.

Sizin dediklerinizi zamanla yaparsa cumhuriyet halk partisi olan adı tekrar cehape olur.


kerkük zindanı
(27.06.19)
hocam bu dediklerinin sonucunda imamoğlu'nun rte den ne farkı kalacak?


vampir akrep
(28.06.19)
sana katılıyorum ki dün belediyede görevi devralırken hoca getirdi ve okuttu.imamson aileden zaten dini yönü kuvvetli olarak yetişmiş biri, şovdan çok içinden geldiği için yapıyor. laik olan kesim amacı bir türlü anlayamıyor, kimse onlara yaşam tarzlarını değiştirin demiyor. şu an katı siyasetin zamanı değil. sosyal tesiste de içilmeyi versin ne olacak. laik değilde katı kesim bunu anlamakta zorlanıyor. fark her türlü 800 bin olurdu. olay alkol değildi hak yeme meselesidir.

makyavelizme bende inanıyorum. zaten şu andaki hükümette refah partisinden ayrılırken bu düşünceyle ayrılmıştı. 15 temmuzdan sonra gücü elinde tutmak için atatürkün arkasına sığındı. şimdi de laikliğin arkasına sığınıyorlar. amaç belli.


mikahakkinen
(28.06.19)
ben de şu şovdan çok içinden öyle geliyor diyen insanlara imreniyorum. aynı saflıktan aynı inançtan istiyorum ben de.

ben de imamoğlu'na oy verdim arkadaşlar. hatta akp ve türevi hiçbir partiye oy vermedim şimdiye kadar.

ama imamoğlu diye sevdiğimiz desteklediğimiz adam bir laz mütahit neticede. çok akıllı bir siyasetçi, çok iyi çalışan koordinasyon ekibi ve seçmeni iyi analiz eden danışmanları, yardımcıları var. harika bir pazarlama ekibi var. siyaset artık böyle bir şey, imamoğlu'nun tek bir kişi olduğunu sanmayın atılan her adımda yapılan her harekette bir ekip çalışması.

izledikleri siyaset, tam olarak vatandaşın istediği şey. bahsettiğim ekip gayet rasyonel hareketlerle siyaset yapıyor. siz de sanıyorsunuz ki adam içinden geldiği gibi davranıyor.

bakın bunları her şey bir kandırmaca anlamında söylemiyorum, fakat izlediğiniz birçok şey bir pazarlama çalışması. viral oldu artık her şey. herkesin her an elindeki telefonlar ile anında etki-tepki alınan bir dönemde neredeyse netflix dizisi black mirror hikayeleri gibi ilerliyor her şey.

bundan dolayı kendimize yakın hissettiğimiz liderleri destekleyelim, politikalarını destekleyelim, hakkını arayalım hakkını savunalım ama böyle körü körüne de öğretmenine aşık olan liseli edasıyla peşinde gitmeyin adamın lütfen.

imamoğlu'nun da eleştirilecek bir sürü yönü var. dileyen gelsin beylikdüzü'nde gezdireyim. tamam parklar sosyal alanlar falan iyi güzel de, yakuplu gürpınar sahil şeridini birlikte bir dolaşalım. koskoca gürpınar sahilde belediyeye ait olması gereken umumi tuvaletin üstüne çökmüş tinerci kılıklı herifler. yarısını duşa çevirmiş denize giren çomarlar için, önüne de bakkal gibi derme çatma bir satış yeri koymuş orada takılıyorlar. nerede beylikdüzü belediyesi?

beylikdüzü yollarını gelin beraber gezelim,eve giderken arabaya yoğurt koysam eve vardığımda ayran değil peynir olur artık o kadar berbat durumda.

yine sahil şeridinde sokak köpekleri 20şerli gruplar halinde geziyorlar insanları tehdit ediyorlar, sahilin üst kısmı çöplük. bakın ciddi anlamda çöplük bağcılar'dan kötü durumda.

demem o ki imamoğlu'na allah muamelesi yapmayın. ben de destekliyorum kendisini ama bu kadar da tapmıyorum adam.


reanarchy
(28.06.19)
peki neden insanların akp ye değil de akpliymiş gibi yapan tarafa oy vereceğini düşünüyorsunuz? aslı varken neden sureti? açın 2017 istanbul hayır olaylarına bakın sonra 23 haziran oylarına ne fark var? seçmen sayısı 40 bin artarken chp sadece 13 bin arttırmış. sayı olarak hayır / millet bloğu yerinde sayıyor. seçimi kazandıran şey karşı tarafın sandığa gitmemesi. böyle ooo artık akpli gibi yapınca inanıyorlar lan bunlar galiba diye bir şey komik oluyor.


denek hayatım
(28.06.19)
bu arada imamoğlu ülkücü kökenli aileden geliyor. chp transferi öncesi kısa süreli bbp macerası falan var.


denek hayatım
(28.06.19)
reanarchy +1
gayet güzel toparlamış


superb
(28.06.19)
(2)

RTE zaman zaman kendisini sorguluyor mudur?

Zaman zaman acaba yorgun olan biz miyiz, çıktığımız dava yolunda dava nerede, saldırgan üslup bize kaybettirdi bunda benim de suçum var,. o mektup işine hiç girmeyecektik, keşke seçimi hiç yeniletmeseydik diye kendine de kızıyor mudur yoksa daima haklı olduğunu mu düşünüyordur?
Zaman zaman acaba yorgun olan biz miyiz, çıktığımız dava yolunda dava nerede, saldırgan üslup bize kaybettirdi bunda benim de suçum var,. o mektup işine hiç girmeyecektik, keşke seçimi hiç yeniletmeseydik diye kendine de kızıyor mudur yoksa daima haklı olduğunu mu düşünüyordur?
siyah giyen adam
(26.06.19)
Sorguluyor olsa uyuyabileceğini sanmıyorum.


new day new life
(26.06.19)
sorgu kısmını 2006'da falan aştı bunlar, 2009'dan beri de gayet bilinçli ve sistematik bir yolda ilerliyorlar. vicdan, insanlık, pişmanlık, sağduyu hak getire.


Jux
(26.06.19)
(7)

Suriyeliler sorunu bu seçimden sonra ne olur?

Bu hezimete ekonomiden sonra en büyük etken de Suriyeliler oldu kendi seçmenlerini kaybetmelerine neden olarak. Bakacaklar ki bu gidişle, zaten suriyeliler mitoz bölünmeyle ürer gibi sürekli çoğalıyor, iyice halk tepkisini çekecek ve 2023 ya da daha öncesinde yapılacak CB seçimlerinde de daha büyük
Bu hezimete ekonomiden sonra en büyük etken de Suriyeliler oldu kendi seçmenlerini kaybetmelerine neden olarak. Bakacaklar ki bu gidişle, zaten suriyeliler mitoz bölünmeyle ürer gibi sürekli çoğalıyor, iyice halk tepkisini çekecek ve 2023 ya da daha öncesinde yapılacak CB seçimlerinde de daha büyük hezimete uğrayacaklar,

Bu durumda yakın zamanda Suriyelileri göndermeye başlarlar mı 16 senelik ak partiyi az çok tanımanızdan yola çıkarak?
siyah giyen adam
(23.06.19)
Suriyelilere birşey olmaz. Ekonominin sebebi suriye değil rant ve yolsuzluk.


seyyar satıcı
(23.06.19)
ak partiyi bilmem. ama chp belediyeleri bulduğu suriyeliyi gönderecek gibi görünüyor.


babilbaligi
(23.06.19)
su an cok suurlu icraatlar yapilmiyor, soyledigini yapsalar akp icin iyi olur. ama yapacaklarini sanmiyorum.


ebabil curnatasi
(23.06.19)
bence onlar da farkında suriyelilerin bela olduğunun/olacağının ama isteseler de gönderemezler şu an. türkiye-suriye sınır hattında bu yüzden güvenli bölge oluşturup tokiyle ev inşa edelim suriyelileri de oraya gönderelim diyorlar ama bu güvenli bölge konusunda başta amerikayı ikna edemiyorlar.

suriyeliler maalesef bu ülkenin başındaki en büyük bela.


al sana nick it
(24.06.19)
suriyeliler herkesin başına bela. imamoğlu bile konuşmasında mülteci sorununu çözmemiz lazım dedi. kendisini de başkanlıktan edebilecek bir potansiyele sahip olduğunu biliyor suriyelilerin.


undertaker
(24.06.19)
Suriyeliler gitmeyecek, 2 taraf da gitsin istiyor ama gitmeyecekler. Ben değil bekir ağırdır diyor.


Benim yakın dönemde hatırladığım öyle bir geri dönüş yok. Bu insanların birçoğu yasal statü kazandı, bir kısmı vatandaş oldu, burada doğanlar zaten vatandaş olarak doğuyorlar yine bildiğim kadarıyla. Yani öyle "Toplayalım otobüslere, sallayalım gitsinler" ya da "Sınırda ev yapalım oraya sürelim" gibi çözümler kağıt üstünde bile zor; bir insanlık dramı yaşatmadan, dünyaya rezil olmadan falan uygulanması da imkansız, üstelik ne kadar yasal oldukları da tartışılır.


salihdt
(24.06.19)
(5)

Öcalan mektubunun artısı eksisi ne olur?

1 milyon hdp seçmeni var diyelim 100 bin kişi bile bu çağrıya kulak asıp oy kullanmaya gitmese bu seçimin kaderini değiştirmez mi? Ama benim merak ettiğim öyle olsa bile gerek MHP’li gerekse fanatik olmayan milliyetçi akplilerden de sırf bu olay yüzünden sandığa gitmekten vazgeçme gibi durumlar olma
1 milyon hdp seçmeni var diyelim 100 bin kişi bile bu çağrıya kulak asıp oy kullanmaya gitmese bu seçimin kaderini değiştirmez mi? Ama benim merak ettiğim öyle olsa bile gerek MHP’li gerekse fanatik olmayan milliyetçi akplilerden de sırf bu olay yüzünden sandığa gitmekten vazgeçme gibi durumlar olmaz mı hiç mi fire vermez adamlar?

Artık mide bulantısını bile geride bıraktılar. GoT’da böyle entrikalar görmedik, şu üç gün hayırlısıyla ve olumlusuyla bir gelip geçse de bir kez olsun rahatlasak?
siyah giyen adam
(20.06.19)
Hiçbiri kulak asmaz, hiçbir etkisi olmaz bu kadar da rahat konuşuyorum, gitmeyen de sandığa üşendiği için gitmeyecektir, bu sebeple değil. Eskidendi o işler, hdp seçmeni akp seçmeni gibi değil, en okumamışı bile iyi kötü bilgilidir bunu sadece sokak eöportajları videolarından bile anlayabilirsiniz. öcalan babalarının oğlu değil, cezaevinde demirtaş duruyorken, 24 saat teröristsiniz diye yaftalanırken bu tiyatroyu farkedemeyecek kadar aptal değiller.


patos64
(21.06.19)
1 milyon HDP seçmeni üzerinden değerlendirmemek gerekir aslında. 600 bin üstünden değerlendirmek daha doğru. 24 Haziran seçimlerinde muharrem ince ile demirtaş'ın oylarına bakmakta yarar var. HDP 1 milyon 200 bin civarında, Demirtaş ise 600 bin oy almıştı, hiçbir yönlendirme olmadan "CHP'ye veririm oyumu" diyebilen de 500-600 bin kişi olmuştu. Bu ikinci 500-600 bin kişi zaten Ekrem İmamoğlu'nu en başından beri destekliyordu. Diğer 600 binlik kesim 31 Martta CHP dedi. Ben sanmıyorum ki yüzde 20'lik büyük bir kısmı mektup olayından etkilensin.


akatreil
(21.06.19)
mektubun hiç bir etkisi yok, cuma cumartesi büyük bir skandal olmazsa imamson başkan. bu seçimde tek unutulan kesim milliyetçi kesim, onlarda tepki olarak ya sandığa gitmez yada imamsona oy atar.


mikahakkinen
(21.06.19)
Bişey olmaz. Etkisi olan adam olmuştur illa ki ama son düzlüğün sonunda karar değiştirtecek kadar olmamıştır. Çok koyu hdp’li biliyorum takmayacak öcalanı, takan adama da ocakta deselerdi olurdu tarafsızlık.

Kürtler imamoğlunu sevdi bir defa


avatar is back
(21.06.19)
Mektupta şunu demek istiyor, siz vatandaş gibi değilsiniz zaten, fikriniz fikriniz yok o yüzden oy kullanmayın. Bunu aklı olan hiçbir insan kaale almayacaktır zaten.


malheiros
(21.06.19)
(2)

31 Mart Ankara seçimleri Vs 23 Haziran İstanbul seçimleri

Seçimlerden çok önce Mansur Yavaş’ın kesin kazanacağı, rahat bir şekilde maçı alacağı konuşuluyordu. İşte 31 Mart’ta Mansur Yavaş’ın Ankara’ya alması mı daha garantiydi yoksa 23 Haziran’da İmamoğlu’nun İstanbul’u alması mı? İkinci bir 7 Haziran - 1 Kasım hayal kırıklığına uğramaktan çok korkuyorum a
Seçimlerden çok önce Mansur Yavaş’ın kesin kazanacağı, rahat bir şekilde maçı alacağı konuşuluyordu. İşte 31 Mart’ta Mansur Yavaş’ın Ankara’ya alması mı daha garantiydi yoksa 23 Haziran’da İmamoğlu’nun İstanbul’u alması mı? İkinci bir 7 Haziran - 1 Kasım hayal kırıklığına uğramaktan çok korkuyorum açıkçası.
siyah giyen adam
(19.06.19)
Mansur Yavaş garantiydi.

Rakibi tescilli terör örgütü destekçisi, Ankara'da kimsenin tanımadığı, saçma sapan vaadlerle ortaya çıkan garip bir adamdı. Adamın ne terör örgütü üyelerini övdüğü konuşmaları kaldı ve Pensilvanya'da çekilmiş fotoğrafları. En son metro duraklarının yanında zaten olan otoparkları tekrar yapmayı vaad ediyordu. Kayseri'de şehrin içine etmiş, üniversiteleri olan, Kapadokya'ya en yakın havaalanını bulunduran koca şehirle rakibinin minicik ilçede aldığının yarısı kadar turist almayı beceremeyen birinden bahsediyoruz.

İstanbul Binali Yıldırım'ı tanıyor. O da geçmişte fetö'ye az destek vermedi tabi ama o kadar değil. İstanbul'u tanıyan bilen biri, seveni var. Önceki icraatlarını güzel pazarlıyor, millette karşılığı var. Kim ne derse desin YIldırım güçlü bir aday.

Bence yarış başa baş geçer, 200 bin civarı farkla İmamoğlu kazanır.


babilbaligi
(19.06.19)
imamoğlunun istanbulu alması garanti olamazdı hiç bir zamanda olamaz. ankaradaki populasyonla istanbul popülasyonu çok farklı. ankarada küskün ülkücüler yoğun ve oyları mansura gitti. bunun sebebi de mansurun ülkücü kökenli olması.

imamoğlunun 31 martı alması süprizdi. istanbul için karadenizli aday risktir. ancak imamoğlu desteği aldı. istanbulda muhafazakar ve kürt seçmen daha yoğun. tepki oylarıda yüksek. binalinin avantajı cemaatlerden gidip oy istemesi. imamoğlunun yanaşamadığı tek grup cemaatler. avantaj binalide. seçim adil olursa imamoğlu alır ki ben buna inamıyorum, seçim adil olmayacak ve binali alacak.


mikahakkinen
(19.06.19)
(4)

Çevrenizdeki Saadet Partililerin seçim tutumu nasıl?

İstanbul’da yaşayıp çevrenizde Saadetli tanıdığınız varsa onların bu seçimlere karşı tutumlarını nasıl gördünüz İmamoğlu lehine bu kesimden oy gelir mi yoksa sırf CHP kazanmasın diye ak partiye mi yönelirler yoksa kendilerine terörist dedikleri için tarafsız kalıp Saadet adayına mı atarlar veya hiç
İstanbul’da yaşayıp çevrenizde Saadetli tanıdığınız varsa onların bu seçimlere karşı tutumlarını nasıl gördünüz İmamoğlu lehine bu kesimden oy gelir mi yoksa sırf CHP kazanmasın diye ak partiye mi yönelirler yoksa kendilerine terörist dedikleri için tarafsız kalıp Saadet adayına mı atarlar veya hiç oy kullanmamak?
siyah giyen adam
(18.06.19)
Saadete oy vermiştim. Chpye oy vericem. Sp ilçe yönetiminde görev alan akrabalarım spye devam edecekler. Bir başka tanıdık Chpye verir gibi.


sutlu nescafe
(18.06.19)
Peki @sutlu nescafe, sizce "Sp ilçe yönetiminde görev alan akrabalarım spye devam edecekler. " Sp bu kez girmeseydi o arkadaşlarınızın tahmini tavrı ne olurdu?


new day new life
(18.06.19)
akp olmazdı diye tahmin ediyorum. hiç sormadım.


sutlu nescafe
(18.06.19)
Hak, hukuk ve haram konuları sebebiyle AKP'yi hiç sevmiyorlar. Daha doğrusu benim bildiklerim bu şekilde. Bu konuda da çok hassaslar, yaptıkları hiçbir şeyin dinle alakalı olduğuna inanmıyorlar. SP bence ciddi anlamda AKP'den nefret ediyor. Benim bildiklerim CHP'ye verecek.


arvuti
(19.06.19)
(6)

Siyaset bilimine giriş adına başucu kitapları önerileriniz?

101 düzeyinde daha halka ve öğrencilere hitap eden yani akademik dilden uzak ve siyaset bilimi öğrencilerinin de mutlaka okuması gereken Türkçe ya da çevirisi olan kitap tavsiyelerinize açığım. Dili upper’a yakın olduğu sürece İngilizce de olabilir.
101 düzeyinde daha halka ve öğrencilere hitap eden yani akademik dilden uzak ve siyaset bilimi öğrencilerinin de mutlaka okuması gereken Türkçe ya da çevirisi olan kitap tavsiyelerinize açığım. Dili upper’a yakın olduğu sürece İngilizce de olabilir.
siyah giyen adam
(18.06.19)
cemil oktay - siyaset bilimi incelemeleri


emfuzi
(18.06.19)
Andrew Heywood siyaset


Siyaset Bilimi
Kavramlar, İdeolojiler, Disiplinler Arası İlişkiler
Gökhan Atılgan, E. Attila Aytekin


evandro roncatto
(18.06.19)
ariel rubinstein: a course in game theory


slhmlr
(18.06.19)
Münci kapani politika bilimine giriş


heywood +1
bi de (git:www.amazon.co.uk bu siyaset bilimlerine giris degil, ama merak ettigin bi suru terimin/olayin vs yer aldigi bi siyaset bilimleri sozlugu


lamartin
(19.06.19)
(5)

YouTube’da İmamoğlu aleyhine reklamlar görüyor musunuz?

31 Mart öncesinde de vardı bu mide bulandıran ahlaksız ve şerefsizçe reklamlar ve hiç ders almamış olmaları gerekiyor ki halen devam ediyor. İki videoda bir doğrudan İmamoğlu’nu ismini ve kendisini kullanarak yapılan karalama- çamur atma videoları reklam olarak çıkıyor. Bu ahlaksızlığın kaçıncı sevi
31 Mart öncesinde de vardı bu mide bulandıran ahlaksız ve şerefsizçe reklamlar ve hiç ders almamış olmaları gerekiyor ki halen devam ediyor. İki videoda bir doğrudan İmamoğlu’nu ismini ve kendisini kullanarak yapılan karalama- çamur atma videoları reklam olarak çıkıyor. Bu ahlaksızlığın kaçıncı seviyesidir? Nerede görülmüş bir seçim kampanyasında milletin devletin parasıyla rakip adaya karşı böyle iğrenç reklamlar hazırlamak? Bunlar dava edilemiyor mu? YouTube’un reklam misyonu, etik anlayışı filan hiç mi yok anlamadım ki?

En son karşıma çıkan iğrenç reklam şu youtu.be Bunun gibi nice iğrenç videolar var İmamoğlu’nun animasyonunu yapıp 2011 3 Temmuz meselesiyle ilgili kesip biçtikleri konuşmalar. Üstelik daha geçenlerde kendi bakanları Berat Albayrak 2011 şampiyonu Trabzonspor göndermesi yapmış olmasına rağmen gelip de “İmamoğlu şike sürecine destek verdi” diye algı yürütmeleri yok mu gerçekten fiziksel anlamda mide bulandırmaya başladılar en korkunç distopya romanlarındaki yozlaşmış ahlakı canlı kanlı yaşıyoruz resmen.

Merak ettim şey ciddi ciddi bu reklamları görüp de oyunu İmamoğlu’na atmaktan vazgeçen olur mu? Yoksa bu kötü niyetli reklamlara tepki olarak İmamoğlu’na oy atmaya karar verenler biraz daha mı fazla olur? Mesela şu videoyu da reklam olarak vermişler bunu izleyen Fenerbahçelere ve Trabzonlulara yönelik youtu.be
siyah giyen adam
(15.06.19)
Reklamları görüyorum, söylediklerinize de katılıyorum fakat bu reklamların, fikir değiştirme teması çerçevesinde yapıldığını sanmıyorum. Asıl amacın fikir değiştirilmemesi olduğunu düşünüyorum.

Yani, kararsızların bir hayli az olduğu bir seçim söz konusu. Taraflar birbirine çok yakın olduğu için, sayıca az olan kararsızlar önem az ediyor bu kez. Bu reklamlar da, "Bir deneyelim yahu, belki bizi seçerler." fikriyle yola çıkmamış olmalı. Asıl konu, "Diğer adaya dair bir şey yapamıyoruz, bari eldeki bulgurdan olmayalım." gibi geliyor.

Ekrem İmamoğlu makul bir adam. Çoğunluğun söylediği gibi, her ne kadar bu dönemde biraz çizgi dışına çıksa da, sakin kalabilen ve derdini böğürmeden anlatabilen biri. Kararsız olan bir seçmenin ya da karşıt görüşlü birinin ikna edilmesi, her iki grup için dahi kolay değil ama Ekrem İmamoğlu'na oy veren birinin Binali Yıldırım'a dönmesi, aksi bir durumdan çok daha düşük bir ihtimal. Bu yüzden, reklamların temelinde, "Biz Ekrem İmamoğlu'nu iyice yerin dibine sokalım, ona meyleden de vazgeçsin. Hem kitlemizi koruruz hem de nefret edilecek bir başka figür yaratırız." fikrinin yattığını söylüyor bana, yıllardır bu ülkede gördüğüm siyasi iklim.


her zaman yaptıkları şey. ben bazen yandaş haber kanallarını izliyorum ne düşündüklerini falan anlamak için. youtube reklamları engelli olduğu için görmüyorum böyle şeyler.

da videoda dikkatimi çeken animasyonun nekadar kalitesiz yapıldığı oldu sadece. sanırım paralar gerçekten bitmiş. yakında trollerinde maaşlar aksar belki rahat ederiz


HasanK
(15.06.19)
İnstagram da çok sık çıkıyor, hepsini şikayet ediyorum " dolandırıcılık ve sahtekarlık amaçlı" olarak.


16f628a
(15.06.19)
çok ciddi paralar ödeyerek yaptırıyorlar bu videoları ve amaçları sadece düşman yaratmak. muhalif kanadın damarına basarken, kendi kitlelerine ise bir nefret objesi sunarak iyice kemikleştiriyorlar. bana dahi bir şekilde ulaşıp animasyon talep ettiler ve verdikleri önerdikleri para ciddi anlamda iyi bir para. kabul etmemiş olsamda mutlaka birileri kabul ediyor ve bu videolar yspılıyor.


ayyas rapido
(15.06.19)
Reklamlar tabii ki fikir değişmesine sebep olur.
Bir şeyi 50 kere böyle tekrarlarsan chp’lisi bile gerçek olduğunu düşünmeye başlar. Chp’linin kararı değişmez ama ciddi oranda kararsız var. Onlar etkilenebilir. Hedef kitle de onlar zaten.


adwokat
(16.06.19)
(2)

Öğrenci pasaportu ücreti ve fotoğraf hakkında

1 yıllık pasaport ücreti 400 küsür liraydı sanırım, ben öğrenci olduğum için öğrenci pasaportu daha mı ucuz oluyor ve de erasmus vb nedeni olmaksızın “öylesine” çıkartma hakkım oluyor mu yoksa illa Erasmusu kazanmak mı gerekiyor?Bir de geçen sene yeni kimlik çıkartılırken biyometrik fotoğraf da verm
1 yıllık pasaport ücreti 400 küsür liraydı sanırım, ben öğrenci olduğum için öğrenci pasaportu daha mı ucuz oluyor ve de erasmus vb nedeni olmaksızın “öylesine” çıkartma hakkım oluyor mu yoksa illa Erasmusu kazanmak mı gerekiyor?

Bir de geçen sene yeni kimlik çıkartılırken biyometrik fotoğraf da vermiştim, sistemde yer alıyorsa tekrardan biyometrik fotoğraf çektirmeme gerek var mıdır nüfus müdürlüğüne giderken?

Hükümet sağolsun sırf telefon imei kaydını yaptırmak için günü birlik yurt dışına giriş çıkış yapmam gerekecek 650 lira imei vurgunu haricinde, bu bile yeterli olmaz mı acaba?
siyah giyen adam
(14.06.19)
Ogrenci pasaportu 133 lira sanirim. Erasmus kazanmak da gerekmiyor.


Olric
(14.06.19)
Sanırım Batum’a pasaport gerekmiyormuş. Günü birlik Batum’a gidip gelsem telefon imei kaydını nüfus cüzdanıyla yapabilir miyim acaba


siyah giyen adam
(14.06.19)
(5)

Muhafazakarlarda seçim konusu bu derece ümitsiz mi?

https://youtu.be/aLG0DxMVeiQ Ben sonuçta muhafazakar insanlardır, din adalet duygusu gereği kendilerinden olmasa bile bu haksızlığa tepki gösterir en azından üçte biri diyordum ama bu videodan sonra bütün beklentim tuzbuz oldu. Şu ezici farka bakar mısınız? Sizin çevrenizdeki muhafazakarlar da mı bu
youtu.be

Ben sonuçta muhafazakar insanlardır, din adalet duygusu gereği kendilerinden olmasa bile bu haksızlığa tepki gösterir en azından üçte biri diyordum ama bu videodan sonra bütün beklentim tuzbuz oldu. Şu ezici farka bakar mısınız? Sizin çevrenizdeki muhafazakarlar da mı bu videokiler gibi yapılan haksızlıkları görmeyip direkt particilikten yana? Öyleyse durum pek umut verici değil gözüküyor anketlerin aksine?
siyah giyen adam
(12.06.19)
normal yani neye şaşırdınız? yıllardır olan şey. binali dediğin adam 4.1 milyon oy almış sokak röportajlarında tek tük binalici bekleyecek haliniz yok. 4.1'in de zaten %80'i bunlar muhafazakarlar


avatar is back
(12.06.19)
52 muhafazakardan 7'si ekrem imamoğlu dediyse yine iyi bence. %13 falan ediyor. Sonuçta iki aday arasındaki fark 20 000 civarındaydı. Binali de 4 milyon oy aldı yani @avatar is back'in de dediği gibi.

Ayrıca üçte birinin oy değiştirmesini beklemek nası bir saflıktır, kaç yıldır hangi ülkede yaşıyorsunuz siz? Bu durumdan dolayı beklentinin yıkılacağı da yok zaten Ekrem İmamoğlu bu insanların yaşadığı şehirde kazandı, yine aynı şehirde kazanacak sorun değil..


nundu
(12.06.19)
muhafazakar denilince sizin aklinizda nasil bir tip olusuyor?

muhafazakar insan, fanatik sekilde takim tutan insandan farkli degildir. her zaman kendileri haklidir, gorusleri ne olursa olsun neredeyse hic degismez.


adalet duygusuyla da dinin alakasi yoktur. ornegin kuran, islamin menfaati icin yalan soylemeye izin verir; hatta emreder. yine adalette anladiginiz kul hakki ise, kuran'da da şirk disinda butun gunahlar affedilebilir der (nisa suresi), kul hakki diye bir sey kuranda yoktur ve olmasi da nisa suresiyle çelişir.


cay sigara
(12.06.19)
seçim iptali öncesi yayınlanan ankete göre Binali Bey'e oy vermiş olanların %16 civarı "tekrar seçim olsa tercihim değişir" diyordu. 650 bi gibi bir oyun kayması demek oluyor. Bunun bir kısmı da konsolide olsa, 1 milyon fark eder.

yetmez mi?

sen o muhafazakar geçinenleri bir de seçim kaybedince gör...


babilbaligi
(13.06.19)
Muhafazakar ile dinciyi hala bir turlu ayiramadik.
Ayni sekilde milliyetci ile ultra milliyetciyi de ayiramadik. Bunlar hep farkli kavramlar. Bir seriatciyi hakkin hukukun bozulmasi rahatsiz etmez cunku ona gore zaten bozuktur ve dini hukumler uygulanmalidir.


dunal
(13.06.19)
(4)

İmamoğlu el-kol mimikleri için özel ders almış mıdır?

Sadece bu seçimde değil 2013’deki videolarda da yine günümüzdeki gibi el kol jest ve mimikleri çok etkili bir şekilde kullandığı görülüyor. Kılıçdaroğlu’da ya da İnce’de hatta Erdoğan’da bile pek olmayan bir özellik. Bunun için profesyonel bir özel ders almış mıdır?
Sadece bu seçimde değil 2013’deki videolarda da yine günümüzdeki gibi el kol jest ve mimikleri çok etkili bir şekilde kullandığı görülüyor. Kılıçdaroğlu’da ya da İnce’de hatta Erdoğan’da bile pek olmayan bir özellik. Bunun için profesyonel bir özel ders almış mıdır?
siyah giyen adam
(11.06.19)
Hayır. Ders almış gibi olan damat.


malheiros
(11.06.19)
almıştır
insanlar düğününde edeceği dans için bile eğitim alıyorlar
(bkz: ben bugün bunu gördüm)


tamamhosdiyonda
(11.06.19)
almış çünkü bazen yapmak için yaptığı çok belli oluyor bana itici geliyor. hatta ne giymesi gerektiği konusunda bile stratejistlerinden talimat almıştır.


lookatme
(12.06.19)
Almamistir. Etkili jest mimik bircok kiside dogustan var, bunlar hep sonradan kazanilan seyler degil.


stavro
(12.06.19)
(1)

Süper ligde yabancı sınırı mevzusunun sonucu ne olur?

Yabancı sınırını hükümet istiyor, siyaset kaynaklı bir proje gibi söylemleri pek mantıklı bulmuyorum, hükümetin işi gücü yok neden süper ligdeki yabancı sınırıyla uğraşsın. Üstelik Katarlı Bein sports da yabancı sınıra karşı, abone kaybedeceği için. Ancak yeni TFF başkanı Nihat Uslu ve milli takım h
Yabancı sınırını hükümet istiyor, siyaset kaynaklı bir proje gibi söylemleri pek mantıklı bulmuyorum, hükümetin işi gücü yok neden süper ligdeki yabancı sınırıyla uğraşsın. Üstelik Katarlı Bein sports da yabancı sınıra karşı, abone kaybedeceği için.

Ancak yeni TFF başkanı Nihat Uslu ve milli takım hocası Şenol Güneş her fırsatta yabancı sınırını getirmek istediklerini ifade ediyorlar. “Ligde kalite artmış olsa bile yabancı sınırı gelecek” diyecek kadar gözünü kararttı Başkan olacak zat.

Tüm bunlar dahilinde yabancı sınırı gelecek olsa bile yine birkaç sene içinde tekrardan yabancı sınırının kalkacağı belki 14’ün bile daha yukarı çıkarılacağı ihtimal dahilinde midir?
siyah giyen adam
(08.06.19)
hükümetin işi gücü yok neden süper ligdeki yabancı sınırıyla uğraşsın

Bu çümle bile yeterli. Yerli ve milli goygoyuher yerde.


neymis
(09.06.19)
(6)

iPhone imei pasaport kaydı ucuz yollu mümkün değil mi?

Geçen Eylül sonlarında bir telefoncudan 6s almıştım yurt dışından getirilme daha ucuz olduğu için, o dönem imei pasaport süresi nasılsa daha var deyip hemen yeniletmedim ve önce 500 sonra 650 liraya çıktı aniden. Geçenlerde de telefon hattı kapandı imei pasaport süresi dolduğu için. 1-) İphonelerde
Geçen Eylül sonlarında bir telefoncudan 6s almıştım yurt dışından getirilme daha ucuz olduğu için, o dönem imei pasaport süresi nasılsa daha var deyip hemen yeniletmedim ve önce 500 sonra 650 liraya çıktı aniden. Geçenlerde de telefon hattı kapandı imei pasaport süresi dolduğu için.

1-) İphonelerde bu imei kırdırma imei atama gibi son dönemlerde yaygınlaşan hack işlemleri mümkün mü mesela 100-200 liraya?

2-) Mümkün değilse ve 650 lirayı denkleştirirsem bile, pasaportum olmadığı için nasıl halledeceğim? Hiçbir zaman yurt dışıyla alakam olmadı, sırf imei kaydı için pasaport mu çıkartmam gerekecek konsolosluk işlemleri vb? Pasaportu olan bir yakınım da yok

3-) Aldığım telefoncuya ya da bu işleri yapan bir yere 650 lirayı verip pasaport işlemini kendisine yaptırsam uzun vadede güvenli olur mu? Yoksa bir gece ansızın yeniden pasaport kaydı için yasal uyarı mesajı mı gelir pasaport kaydı silinmesi durumu?
siyah giyen adam
(05.06.19)
1 - Mümkün değil.

2 - Pasaportun yok ise pasaport kayıt hakkı satan birisinden satın alacaksın. 300TL civarı fiyatlar.

3 - Bilgim yok.


aylakadam
(05.06.19)
Başkasının pasaportuna IMEI kaydı yaptırmak kalktı diye biliyorum.

www.youtube.com
www.youtube.com


lana del rey
(05.06.19)
1000 tl den aşağı olmayacak mı yani masraf? :(( Keşke ilk aldığımda 150 liraya kaydettirseydim vahh vahhh....


siyah giyen adam
(05.06.19)
pasaport çıkarmak yetmiyor. yurtdışından giriş yapman lazım yakın zamanda (kaç ay oldu bilmiyorum artık, takip etmedim)


Sen yanlış anlamışsın, pasaport çıkarınca telefonu onun üzerine yapamıyorsun. O pasaportla yurt dışına çıkış giriş yapman lazım. Batum’a filan gidebilirsin tabi :) pasaport + harç + gidiş geliş telefonun maliyeti eder. Eğer yakın zamanda biri ülkeye giriş yapmışsa onun adına telefonu yaptırman lazım ama bu sefer hattını da ona devretmen lazım:) ülkeyi öyle bir siktiler ki telefon getirmek bile işkenceye dönüştü


cemallamec
(05.06.19)
sana en basit yolu soyluyorum. cunku diger yollarin kapali (ya da pahali)

telefonu turkiye disindaki birine sat. gurcistan, bulgaristan, yunanistan. oralarda catir catir calisiyor.


supergirl
(05.06.19)
(13)

GoT, HIMYM, Lost bozma sıralaması?

Özellikle final sezonlarıyla, en kötü bozmadan daha az kötü bozmaya doğru sıralarsak nasıl olur sizce? Benim görüşüm GoT > HIMYM > Lost. Ayrıca dünyadaki sonradan bozmuş varsa 100 lerce diziyi üst üste toplasak bile hiçbirisi GoT kadar edemez bozma konusunda?
Özellikle final sezonlarıyla, en kötü bozmadan daha az kötü bozmaya doğru sıralarsak nasıl olur sizce? Benim görüşüm GoT > HIMYM > Lost. Ayrıca dünyadaki sonradan bozmuş varsa 100 lerce diziyi üst üste toplasak bile hiçbirisi GoT kadar edemez bozma konusunda?
siyah giyen adam
(03.06.19)
himym izlemedim. lost ile got kıyalarsak tabii ki got çünkü zaten lost'un finalinden tatmin olmuştum ben.

lost'un finalini kötüleyen ya da lost bozdu geyiği yapan insanların %99'unun "meğer hepsi ölüymüş", "meğer hepsi araftaymış", "meğer her şey rüyaymış" tarzında saçma sapan alakası olmayan çıkarımlar yapıp finalden hiçbir şey anlamadığını gösteren insanlar olması da ayrı konu. bari anlayıp kötüleseler en azından ciddiye alıcam.


rotten head
(03.06.19)
@rotten head
(Bkz: spoiler)


@her giriste sifresini unutan adam
yazdığım cevapta bir kelime bile spoiler yok çünkü zaten diyorum onlarla bir alakası olmadığını. kaldı ki final yapalı 10 sene olmuş dizi spoilerlık durumu mu kalmış allahını seversen.


rotten head
(03.06.19)
Himym bunlarla aynı kategoride değil bence.
öncelikle diğer ikisinde alt yapı ve yeterli materyel vardı. sonunu hakikaten kötü getirdiler.

Got en başından da çok kaliteli değildi bence bu arada. özellikle G.Martin elini çekince iyice sarpa sarmışlardı.


mvpatakan
(03.06.19)
Himym bozmadı bence. Got izlemedim. Lostu zorla izledim.


sutlu nescafe
(04.06.19)
Himym buyuk bir olay orgusu, mantik gerektirmeyen eglencelik bir diziydi.ben sonuna kadar eglenerek izledim.
Lostu ilk izledigimden yillar sonra tekrar bastan izledim. Butun sezonlari arka arkaya izleyince hersey daha derli toplu anlasilir geldi bana. Sonu da kendi icinde tutarli gozuktu bu durumda.
Gota gelince.son sezondaki mantik ve cekim hatalari bir yana ben hikayenin sonunu begenmedim. ama dizi oyle bir noktaya gelmisti ki o kadar genis bir izleyici kitlesinde herkesi memnun etmek imkansiz. Yani ben sonucta dany tahta gecseydi de memnun olmayacaktim, ama bir suru kisi onun tahta gecmesini istiyordu vs.


havada bulut
(04.06.19)
lost > got > himym.

got en azından kafalarda fazla soru işareti bırakmadan saçma bir sonla bitti gitti. zaten gizem dizisi değildi. lost'un yaptığını ise kimse yapmadı. en az 20-30 tane soru işaretini izleyiciyi hiçbir şekilde umursamadan cevapsız bıraktılar. resmen kitleyi kandırdılar. lost bu dönemin dizisi olsa çok daha fazla tepki görürdü, allahtan o yıllarda bu kadar sosyal medya yoktu. üzerinden zaman geçtiği için insanlar lost'un ne kadar batırdığını hatırlamıyor bence. ayrıca puştluk bakımından da j.j.abrams herkesi döver.

himym zaten eğlencelik basit sit-com. finali iyi bitse ne olur kötü bitse ne olur.


sir gawain
(04.06.19)
HIMYM bozmadı. Zaten dizinin böyle biteceği daha başladığı gün belliydi. Zaten çocukların konuşmalarını bile dizinin başında çekmişlerdi çocuklar 9 yaş büyüyeceği için. Zaten 7 ya da 8. sezonda ekşi sözlükte artık sonu bile tahmin edilebiliyordu. "8 sezon Robin'e olan aşkını anlattı, 1 sezon anneyle olan şeyleri anlattı, böyle saçma hikaye olmaz. Ted Robin'e hala aşık" deniyordu. O yüzden HIMYM bozdu diyemeyiz. Temelde bozuk olan bir şeyi varsa o da anneye olan aşkını sürekli hayatının en büyük aşkı olarak anlatması. O da tabii çocuklarına anlattığı için mantıksız değil.

Lost -> Evet bozdu ama en azından soru işaretlerinin büyük bölümünü bir şekilde cevapladı. Anlayan var, anlamayan var. Çok detayına girmeyeceğim.

GoT -> Allah belasını versin bu senaristlerin. O kadar çok hikaye havada kaldı ki, böyle bitmesi aşırı saçma oldu. Aklıma geldikçe sinirleniyorum.


himmet dayi
(04.06.19)
himym bozmadı mı oha artık. bi kere eğlencesi de özellikle son 2 sezon dip yaptı da konu olarak da yıllarca anlattıkları anneyi bir anda öldü diye geçiştirip o zaten önemsizdi ted hep robin'e aşıktı gibisinden mavi kornayla robin'in karşısına çıkarmaları falan saçma sapan işler. robin - barney çifti de hep daha uyumlu verilmişti bana göre.

lost'un olayı da üstüne gizem kata kata gitmekti bi yerden sonra bu çığ gibi büyüyüen gizemlere kapsayıcı bi cevap verilemeyeceği belliydi. got'ta ise böyle bi durum yoktu, beklenti aşırı yüksekti o yüzden özellikle son sezon çok daha büyük hayal kırıklığı oldu. got daha yüksekten düştüğü için 1 got diyorum, lost ve himym de berabere.


himym bozmadı, sadece gereksiz uzatıldı. bozma bakımından got, lost'u geçti bence.


Ben GoT son sezonundan o kadar şikayetçi değildim. Bu tarz bi finalin olacağı belliydi yani ben bozdu diyemem. Diğer iki diziyi izlemedim gerçi ama GoT bozmadı bunu söyleyebilirim shdhsd


nundu
(04.06.19)
Valla bozma bakımından got zirveyi kimseye kaptırmaz bence de. Herifler martin dedeyle martinin kitapları daha çok satsin diye anlaşma yapıp o yüzden ölümüne saçmaladılar bence, başka mantıklı açıklaması yok.


GoT > HIMYM > Lost olur sıralamam.
HIMYM'ın son sezonu inanılmaz sıkıcıydı. Sırf bu sebeple Lost'un önüne geçiyor.


(6)

B.Yıldırım’ın son dönemdeki vaat atakları

Kaybettikleri 31 Mart seçimi öncesinde bu tür şeyler yoktu, son günlerde bütün tuşlara bastıkları görüyoruz, köprü ceza indirimleri, taksici atılımları, cemaatlara ziyaret vb. Twitter ekipleri de iyi mesai harcıyor anlaşılan https://mobile.twitter.com/search?q=%22Teşekkürler%20Binali%20Başkanım%22&s
Kaybettikleri 31 Mart seçimi öncesinde bu tür şeyler yoktu, son günlerde bütün tuşlara bastıkları görüyoruz, köprü ceza indirimleri, taksici atılımları, cemaatlara ziyaret vb. Twitter ekipleri de iyi mesai harcıyor anlaşılan

mobile.twitter.com

İmamoğlu ise son dönemde proje ve vaatlerden ziyade polemiklerle gündeme “getiriliyor” dört bir yandan malum. Birçok vaat İmamoğlu sayesinde gerçekleşse de Akbil gibi, sesi çok çıkan halkta karşılık görüyor genelde.

Tüm bunlar dahilinde 6 Mayıs’tan bugüne baktığımızda Binali baya geride olduğu farkı kapatmış hatta öne geçmiş olabilir mi? (Görünen o ki İmamoğlu’nun kazanması için +100.000 fark atması gerekiyor, 90 bin Fark atsa bile kaybeder zira kataluliye getirilerek )
siyah giyen adam
(31.05.19)
Binali Yıldırım ne yaparsa yapsın bir önceki seçimden fazla oy alamaz. 2014'den bu yana AKP cenahının (yancılar dahil) oyu 47-48 civarında sabit. AKP'nin Ekrem İmamoğlu'na oy kaybettirmesi lazım. Ekrem İmamoğlu'nun ise 49% u geçmesi gerekiyor. DSP ve bağımsız adaylar bunu sağlıyor. Ben enteresan bir şekilde AKP'nin 48% olan kemik oyundan da Ekrem İmamoğlu'na kaymalar olacağını düşünüyorum. Tabiki YTD, bu benim şahsi fikirlerim. Türkiye her zaman sürprizlere gebe bir ülke oldu.


iamnotarobot
(31.05.19)
cok naifsiniz arkadaslar. butun yasanabilecek aksilikler ve tepkiler uzun doneme ve kisilere dagitilarak yasandi, fiyatlandi ve bitti bile. Welcome to the Jungle.


seçim öncesi istabul'u akp alır, ankara ile uğraşırlar diye düşünürken ankara'yı es geçip pire için yorgan yaktılar. düşüncelerim ve duygularım ortak kelimesi:korkuyorum.


tolga¿naber?
(31.05.19)
Geçmiş sorularınızdan siyaseti yakından takip ettiğinizi bildiğim için söylüyorum: Yeniden seçim kararının alınma süreci ortadayken vaatler üzerinden tahmin yürütmenin bir anlamı kaldı mı? Normal şartlarda Yıldırım komünizm vaat etse bile kazanma ihtimali yok ama ortada normal olan hiçbir şey yok.

Mevcut iktidar ikinci defa sandıktan çıkan sonucu kabul etmedi. Kabul etmediğinde de "otur lan aşağı" diyecek hiçbir kurum yoktu. Denetlenemeyen ve gücü sınırlanamayan bir iktidarın gerçekten kendi aleyhine çıkacak bir sonucu ses çıkarmadan kabulleneceğini düşünüyor musunuz? Ben 23 Haziran'da İmamoğlu kazandığında bunların çıkıp "adam kazandı" diyeceği bir senaryoyu hayal edemiyorum. Seviyeyi o kadar düşürdüler ki insan her türlü şeyi bekliyor.

Olabilecek en iyi senaryo şudur: İmamoğlu'na belediye başkanlığını verirler, sonra ya yerel seçimleri muhtar seçimine çevirirler ya da komple kaldırırlar, üzerine de belediye başkanlığını noterden hallice bir hale getirirler. İmamoğlu görevini İstanbul noteri olarak tamamlar.


bruce mclaren
(31.05.19)
davutoğlu 1 kasım 2015i böyle ekonomik vaatler ile kazandı
kimse çok emin olmasın, rehavete kapılmasın bence.


tamamhosdiyonda
(31.05.19)
By seçimi alacak. Ekrem başkan mağduriyet kartını iyi oynayamadı bence. İlk seçimde akp yok pkk yok fetö diye boş yaparken ekrem ve mansur ve genelde chp adayları hiç oralı olmayıp projelerini anlattı ve başarılı oldu.

Bu seçimde ekrem bu çizgiden çok şaştı, çıkmış n*gehan *lçı'nın provokasyonuna gelip alakasız konularda kendini savunuyor, çomar esnafla tartışmaya giriyor falan. Bununla beraber by ise doğru çizgiye geldi, yalan yanlış da olsa vaat anlatıyor, diğer mevzuları unutturdu.

Seçimi kazanmak için her türlü pisliği ve hukuksuzluğu da yapacaklarını göz önüne alarak akp'nin kazanacağını tahmin ediyorum.


(6)

Satranç kafaya göre oynanır mı?

Yıllardır internetten oynarım ama özel olarak ne bir açılış ezberledim ne de b3-c5 gibi satranç koordinatlarını öğrenmeye kafa yordum. Genelde klasik açılışı yaptıktan sonra (şahın önündeki piyon 2 adım, vezirin önündeki 1 adım ileri ya da tam tersi) doğaçlama, karşıdaki rakibin hamlelerine göre oyn
Yıllardır internetten oynarım ama özel olarak ne bir açılış ezberledim ne de b3-c5 gibi satranç koordinatlarını öğrenmeye kafa yordum. Genelde klasik açılışı yaptıktan sonra (şahın önündeki piyon 2 adım, vezirin önündeki 1 adım ileri ya da tam tersi) doğaçlama, karşıdaki rakibin hamlelerine göre oynuyorum ve yenildiğim maç kadar da yenmişim yani lichessdeki 2000 puan altındaki rakiplere karşı yarı yarıya bir durum olmuş.

Özel olarak illa belli başlı açılışları ve taktikleri öğrenmek gerekir mi yoksa doğaçlama da oynanabilir mi sizce?
siyah giyen adam
(27.05.19)
yıllardan beri sizin gibi doğaçlama oynuyorum. bunu sadece bir oyun, sadece o anlık bir eğlence olarak gördüğüm için olabilir. yoksa olayı profesyonelliğe taşıyacaksak taktik maktik yok olayı pek işe yaramaz.


draconas
(27.05.19)
Devam yolunu bilen bir usta 15 hamlede mat edebilir kolaylikla.


tunaktunaktun
(27.05.19)
Öyle bir yere gelemezsin eğlencede kalır. Çünkü her açılışa bir savunma hamlesi vardır. Açılış bilmeyen adam stockfish 10 a ilk 20 hamlede konumdan hariç mutlaka taş da kaybeder. Açılış bu yüzden önemlidir.


öğrenmek gerekir. ben de senin gibi yapıyorum ama chess.com'da tokatlanıp duruyorum. filleri etkili kullanmaya başladığımdan beri daha iyi durumdayım gerçi.


zgrydn
(27.05.19)
doğaçlama oynarsın ama bir yere kadar gidersin. ben bu yaşıma kadar hep doğaçlama oynadım. agadmator vidyolarında illaki tahtada şu açılış var diye belirtir.

www.youtube.com

ondan sonra ilgimi çekti oynamayı sevdiğim petrov defense ile çok sık karşıma çıkan royal opening'te birkaç varyasyonu ezberledim. o da bence ayrı bir zevk veriyor. aaa şu hamleden dolayı bu düşündüğüm olmuyormuş tarzı bakış açıları kazanıyorsun.


yazılmış evet bir yere kadar gidersin ve daha ilerleyemezsin devam yolunu bilen kişiler kolayca seni mat edebilir. Ancak en güzeli de bence böyle, ezbere oyunlar falan beni geriyor o akışın değiştiği hamleden sonrası asıl heyecan verici.

zevk için oynuyorsan hiç bozma derim ancak daha geliştireyim dersen nazmican'ın kanalı stranchess (youtube) gayet güzel.


basond
(27.05.19)
(6)

Fenerin 28 şampiyonluğu hukuken adil kabul edilebilir mi?

Sonuçta 1959'dan önce tüm Türkiyeyi kapsayan bir lig yoktu, aynı anda birden fazla takım şampiyon oluyordu ve bölgesel amatör kümeler devri söz konusuydu. Yıldız sistemine göre ise tüm Türkiyeyi kapsayan ulusal liglerde 5 şampiyonluk yaşamış olan 1 yıldız alıyor.Öyleyse ulusal ligde kazanılmış 5 şa
Sonuçta 1959'dan önce tüm Türkiyeyi kapsayan bir lig yoktu, aynı anda birden fazla takım şampiyon oluyordu ve bölgesel amatör kümeler devri söz konusuydu. Yıldız sistemine göre ise tüm Türkiyeyi kapsayan ulusal liglerde 5 şampiyonluk yaşamış olan 1 yıldız alıyor.

Öyleyse ulusal ligde kazanılmış 5 şampiyonluk 1 yıldız ile bölgesel liglerde kazanılmış 5 şampiyonluk eşit tutulabilir ve Semih Özsoy'un tff başkanı olmasıyla ve biraz da iktidar desteğiyle bir gece ansızın fenerbahçenin yıldız sayısı 5'e yükseltilebilir mi hukuk ve adalet bakımından? Yahut şimdi olmasa bile eğer Galatasaray 5.yıldıza Fenerin 4.yıldıza ulaşmasından daha önce ulaşırsa aradaki farkı eritmek ve rekabetçi ortam yaratmak adına?
siyah giyen adam
(22.05.19)
bu ülke de olmaz denilen her şey bir günde oluyor, o da olabilir.


mikahakkinen
(22.05.19)
bundan medet umulması çok üzücü fenerbahçe adına. koskoca camia, kenetlenip şampiyon olması çok mu zor ?

vallahi galatasaray 2 senedir kenetlenip üstüste şampiyon oluyor ve de kurduğu takım dursun özbek'in paraları saçarak kurduğu takım. öncesi çöptü, avrupada da o kadar rekabetçi değil. o kadar zor değil şampiyon olmak bu ülkede. yeter ki doğru düzgün transferler, takım yapısı ve kenetlenme.

fenerbahçe ise ali koç'la birlikte geçen sene saçma sapan oyunculara milyonlar döktü. elde ettiği 0. amaca yönelik transfer yapmazsa seneye de benzer akibeti yaşar. suçu başkasında aramasın kimse geçen senenin sorumlusu yanlış hoca ve transfer tercihleriyle olan kısıtlı kaynakları harcayan başkan ve yönetimdir.


kveldulv
(22.05.19)
yapabilecek tıynetteler, adamlar sonuçta fenerli yani.


zgrydn
(22.05.19)
Mantiken kabul edilemez.

Sizde soyluyorsunuz: turkiye yi kapsayan lig yoktu diye. Dolayisiyla hak kazanilmamis.

O yillarda organize bir olusum yoktu. Yani bolgesel bir kazanim. Bu yuzden de 1959 var.

Semih ozsoy baskan olursa bu ulkede birseylerin daha iyiye gidecegini dusunmek yanlis olur bence.

Ama eger baskan olursa ve yuklu para verirlerse yaparlar.

Bu da ulkede sporun katledilmesinin masadaki tescili olur zaten.


baldan kaymak
(22.05.19)
Dediğin gibi organize tüm ülkeyi kapsayan bi lig yoktu. Kabul edilemez. Edilirse kimse ligi izlemez. Kendi bacağına sıkmaz kimse


glamdr1ng
(22.05.19)
Yıldız olayı da sidik yarışına döndü. Bana kalsa tümden kaldırırdım. Uefa kupasını alırken yıldız mı vardı sanki göğsümüzde.


(s)AINT
(22.05.19)
(7)

Ekşi Sözlüğün yurtdışında yedeği var mı?

Yani bir gece ansızın tıpkı zamanında orijinal dizimag sahibine baskın yapıp sunuculara bilgisayarlara el koyup siteyi tarihe gömdükleri gibi Ekşi sözlük için de siteyi komple tarihe gömecek ölçüde bir baskın yapılabilir mi bir gün yoksa en fazla VPN ile girebileceğimiz yasaklı sitelerden mi olur ol
Yani bir gece ansızın tıpkı zamanında orijinal dizimag sahibine baskın yapıp sunuculara bilgisayarlara el koyup siteyi tarihe gömdükleri gibi Ekşi sözlük için de siteyi komple tarihe gömecek ölçüde bir baskın yapılabilir mi bir gün yoksa en fazla VPN ile girebileceğimiz yasaklı sitelerden mi olur olası en kötü senaryoda?
siyah giyen adam
(15.05.19)
Yurtdışında yedek gibi bir şey olduğunu sanmıyorum. sitenin her gün yedeği alınıyordur. Çok büyük saldırı olsa her şey silinse bile maksimum bir gün öncesine döner o kadar.


mg3929
(15.05.19)
Bunla ilgili bir şeyler okumuştum Sözlük'te. Yurtdışında yedekleri mevcutmuş. Ssg'ye soranlar olmuş sanırım hatta.


sozlugun yedeginin yedeginin yedeginin yedegi vardir, kesin global backup sistemlerinde (AWS vs) tutuluyordur.


compumaster
(15.05.19)
Yurtdışında yedeği tabii ki vardır.

Siyasi olayları bir kenara bırak, "disaster mode" denen bir şey var. Bir afet sonucu (deprem, sel, yangın) sunucular zarar görürse diye tedbiren yedekler tutuluyor başka bir yerde.

Dandik sitelerde bile disaster mode oluyor bazen. Ekşi Sözlük'te kesin vardır.

Bir de Ekşi Sözlük multi medya tabanlı olmadığı için (video yok, görsel yok) depolama maliyeti daha düşüktür.


amortisman
(15.05.19)
sözlüğün tüm serverlari dürümcünün yatak odasında tutuluyor.


slhmlr
(16.05.19)
sözlük full text, flash belleğe sığar yedeği zaten :)


bobinhoo
(16.05.19)
yedeği vardır
bunun harici bir çok sıkıntılı durumda sözlük, savcılığa bilgi veriyor
vermese şimdiye kadar 50 kere engellenirdi.
herhangi bir sorun olmaz bundan sonrada, yazmaya devam


tamamhosdiyonda
(16.05.19)
(4)

İmamoğlu bağış kampanyası ve açıklama kısmı

İmamoğlu’na destek bağış kampanyasında yüzlerce hatta binlerce kişi EFT havale yaparken açıklama kısmına “her şey çok güzel olacak” gibi şeyler yazmış olabilir fakat açıklama kısmına sadece isim soyismi t.c.k.n ve bağış yazılması gerektiği aksi takdirde iade edilmeksizin “hazineye” aktarılmış olacağ
İmamoğlu’na destek bağış kampanyasında yüzlerce hatta binlerce kişi EFT havale yaparken açıklama kısmına “her şey çok güzel olacak” gibi şeyler yazmış olabilir fakat açıklama kısmına sadece isim soyismi t.c.k.n ve bağış yazılması gerektiği aksi takdirde iade edilmeksizin “hazineye” aktarılmış olacağı söyleniyor?

Bu gerçekten doğru olabilir mi ciddi ciddi? Açıklamaya her şey çok güzel olacak diye yazıp gönderen insanların sayısı isim t.c. yazıp gönderenlerden daha fazladır, şimdi onların bağışı hükümetin hazinesine gitti ve hükümet de o hazineden akp için seçim bütçesinde harcayacak??

O paralar devletin (iktidarı) hazinesine gitmişse çok üzülürüm..
siyah giyen adam
(09.05.19)
Kim uyduruyor bu tür sacmaliklari anlamıyorum ki. Ne yazıldığının bi önemi yok.


Mcfly
(09.05.19)
başlıkta biri açıkladı. Hazineye gitmiyor


KaraSakall
(09.05.19)
Bir deli bir kuyuya taş atıyor. Bin akıllı taşın üzerine makale yazıyor. Para transferinde yanlışlık varsa para hesabınıza er ya da geç geri döner. Ne yazıldığının bir önemi yok diyemeyiz. Genel merkezin talimatlarına göre hareket etmek gerekir.


mekaniker
(09.05.19)
bu taslari atan delileri bulsam agzina kurekle vurcam. cehaletlerinden yapiyorlar bilmeden arastirmadan...


supergirl
(09.05.19)
(8)

EYT meselesi ve seçimler?

EYT konusuyla hiç alakam olmadı şimdiye kadar, bildiğim kadarıyla emeklilik yaşının erkene alınması alınmaması meselesi üzerine bir mevzu ve bu EYT ye takılanların da önemli bir kısmı geçtiğimiz seçimlerde sandıklarda tepki olarak ya muhalefete oy verdi ya da oy kullanmadı. Şimdi 24 Haziran’a kadar
EYT konusuyla hiç alakam olmadı şimdiye kadar, bildiğim kadarıyla emeklilik yaşının erkene alınması alınmaması meselesi üzerine bir mevzu ve bu EYT ye takılanların da önemli bir kısmı geçtiğimiz seçimlerde sandıklarda tepki olarak ya muhalefete oy verdi ya da oy kullanmadı.

Şimdi 24 Haziran’a kadar bu EYT sorununun bu sefer çözüleceğinden %100 eminiz sanırım? İstanbul’u kazanmak için taktik maktik dinlemeden her türlü harcamadan gözlerini kırpmayacak, halka şirin gözükeceklerdir daha bunun bayram ikramiyesi emekliye zam gibi ayrıntıları da var.

Peki EYT sorununun seçim dolayisiyla çözülmesi durumunda EYT’den dolayı hükümete cephe almış olan insanlar bu sefer “tamam işimizi gördüler. O yüzden bu sefer İmam yerine Binaliye oyumuz” düşüncesiyle hareket eder mi?
siyah giyen adam
(08.05.19)
Ettiğim konusunda bir şey yapacaklarını zannetmiyorum, hatta onlar da değil kimse bu bu konu hakkında konuşmuyor. Ki Tayyip 31 Mart öncesi bir de eyt çıkmış sizin oylarinizi istemeyiz diye bir şey demişti.
Emin olmamakla birlikte o konuda net olduklarını biliyorum.


@kirmizipilotkalem

İstanbul’u 2.kez kaybetmemek için bu sefer mutlaka adım atmazlar mı nasılsa devletin kasası ortada, gerekirse emeklilik yaşını 40’a bile indirirler yeter ki seçim kazanılsın?

Zira onu yapmazlar bunu yapmazlarsa 45 günde nasıl kendilerini garantiye alabilirler ki? Benim korkum EYT’liler eğer istekleri gerçekleşirse topluca Binaliye oy vermeleri isteğimiz gerçekleşti diye. Zira twitterda çokça rastlıyoruz “eyt yoksa oy yok” yazılarına


siyah giyen adam
(08.05.19)
ekonomi ortada son açıkladıkları paketlerle kıdem tazminatını işçinin elinden almak, zorunlu bes vs gibi haklarda gerileme yaratan bir sürü şey sundular.

eyt'lilere istedikleri şartlarda bir çözüm sunmaya uygun şartlar yok. ancak kademeli bir iyileştirme vs sunulabilir daha da gözü karartırlarsa başka tavizler de olabilir.

eyt'lilerin hak mücadelesini takdir etmekle birlikte oy verme fiilini tek bir gerekçeye bağlayan gruplardan hoşlanmıyor ve güvenmiyorum. yani soruna yönelik adım olursa elbette davranışları değişen kesimler olacaktır.


Ufuk
(08.05.19)
eyt geçmezse tayyibe daha da oy vermem diyen bir tanıdık gidip paşa paşa oy verip dinsizlere karşı reisçiyiz dedi.

o yüzden hem ağlarım hem giderimdir bu gruplar ve eyt’nin hiç bir önemi yok oy vermede. etkisi de yok. o yüzden bir şey değişmez


KaraSakall
(08.05.19)
3600 vericem diyip vermemişti. eyt olayında da net konuştu yok dedi. eğer yapıcam derse de yaparım der gene yapmaz. bu ülkede oyunu 15 20 tlye satan adamlar var eytlilerin de genel olarak taraf değiştirmeyeceğinin garantisi yok. @ufuk +1


mikahakkinen
(09.05.19)
İstisnalar olmakla birlikte şöyle bir durum var bence.
Bir insan şu olursa akp'ye oy veririm diyorsa yani şu ekonomik ve siyasi ortamda dahi akp'ye oy vermeyi düşünebiliyorsa zaten gider verir. Şartı gerçekleşse de verir gerçekleşmese de...
İnsanlar seçimleri koz olarak kullanıyor. Dün de kışlasız bedelli istiyoruz diye açıklama yapmıştı bir grup. Bunların hepsi aynı. Ama emin olun verecek olan zaten veriyor vermeyecek olan da iki cihan bir araya gelse vermiyor.


shotcrete
(09.05.19)
ülke de ne bedelli platformu ne de eyt hareketi bir cam filmi lobisi edemedi.


natallica
(09.05.19)
zamanında ecevit demirel ve özellikle özal döneminde emeklilik ile ilgili verilen tavizler ülkeye çok ama çok büyük zarar verdi. sgk tarihin en kötü döneminde. zaten yaş sınırını yükseltmeselerdi çok büyük bir ekonomik krizin içindeydik şu an. mesele sadece kişiyi erken emelkli etmek dedğil. emekli olan kişiye sadece ölene kadar verilmiyor maaş. kendisi ölürse aynı maaşı eşine varsa küçük çocuklarına veya bakar kızlarına kalıyor. 50 yaşında babasından kalan emekli maaşını alan sözümona yetimler var bu ölkede ve sayıları milyonlarca.
mulkiyehaber.net


ground
(09.05.19)
(7)

23 Haziran’da CHP Örgütlenmesi

Diğer geçmiş seçimlerden farklı olarak bu sefer sadece İstanbul söz konusu olacağı için ülke geneline dağılma durumu olmayacak, eskiden 20 bin gönüllü varsa bu sefer 200 bin gönüllü bile olur seçim günü o yüzden “Şu ana kadar girilmiş seçimler içersinde hile yapmalarının en zor olduğu” seçim diyebil
Diğer geçmiş seçimlerden farklı olarak bu sefer sadece İstanbul söz konusu olacağı için ülke geneline dağılma durumu olmayacak, eskiden 20 bin gönüllü varsa bu sefer 200 bin gönüllü bile olur seçim günü o yüzden “Şu ana kadar girilmiş seçimler içersinde hile yapmalarının en zor olduğu” seçim diyebilir miyiz 23 Haziran için? Aynı zamanda farklı şehirlerden seçmen taşıma, güvenlik görevlisi yığma gibi işlemleri bunca olay olmuşken kolay kolay yapabilirler mi ve CHP örgütlenmesi bunu fark edemez mi?

Yani kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarını biliyoruz tamam ama tüm gözler İstanbul’da olacağı için o kadar da çocuk oyuncağı olmaması lazım?
siyah giyen adam
(07.05.19)
Bunu söylemek ne kadar içime sinmese de adamlar gözü karartmis sana bana mı acır sanıyorsun?

He ben yine sandık başında, çuval başında sabahlayacagim ama korkuyorum. Bununla beraber oğlum büyüyünce korkmasın diye mücadele ediyorum.


başkan! eleman zinciri dolamış kamyoncu gibi geliyor. alamayacağını bilse sence tekrar ettirir mi? daha önce de istediği olmadığında ülkeyi kan götürmedi mi? yakında sağda solda patlamalar çatışmalar vb başlar. burada bize düşen sakin kalmak. iki tarafın da yobazı var. bizimkiler de mal afedersin hemen galeyana geliyorlar.


Tears of Devil
(07.05.19)
Oy sayımının kesinlikle görüntülü kaydının yapılması lazım. Bildiğim kadarıyla yasal engel de yok.


prizmatik
(07.05.19)
akp kontrolü kaybetti üstteki 2 elemanın huaa kaybedecekleri seçime girmezler huaa akp seçim kaybetmez huaa demelerine bakma. bal gibi de kaybedecekler. 31 martta ankarayı kaybeden kimdi? istanbulu kaybeden kimdi? antalya adana vs tonla ili kaybeden kimdi? seçimlerde 1 tane bile hile bulmak için 2-3 sayım yaptılar her haltı denemediler mi? olmadı, olmuyor artık. akp çöküşe geçti haberiniz yok sizin!

müthiş örgütlenme ile seçimde oy çalınmayacak rahat olun. sadece güzel güzel çevrenizdeki akp'lilere gerçekleri göstermeye çalışın. 1 kişi de 1 kişidir.


avatar is back
(07.05.19)
Ankara seçimlerinde kaybetmişlerdi. organizasyon yoktu kazandılar. Son seferde muhalefet iyi organizasyon yaptı ve oy farkı vardı. kaybettiler.

Bu seçimlerde aradaki fark 20.000’di bir umut sarıldılar. 60-70bin olsa bir şey yapamazlardı. eğer arada 100.000 fark olursa seve seve verecekler istanbulu. Ve en güzeli bu organizasyon tecrübesi ve kazanma durumu 2023’te çok işr yarayacak ekrem imamoğlu için


KaraSakall
(07.05.19)
Canan Kaftancıoğlu'nu hafife almayın. Kendisi ömrü çocukluğundan beri siyasal islamcılar ile mücadele ile geçmiş, ciğerlerini bilen bir kadın. Kendisi il başkanı olduğu sürece chp örgütü kimseye pabuç bırakmaz.

iş silaha kadar giderse, Kaftancıoğlu ve ekibi de gider. o derece.


babilbaligi
(08.05.19)
türkiyenin gözünün bu seçimlerde olması yüzünden ne yapacaklarsa gizliden yapacaklar.


mikahakkinen
(08.05.19)
(13)

Diyelim ki AKP İstanbul’u tekrardan kaybetti

Benim aklımın almadığı şu, böylesine bir kamuoyu tepkisine rağmen seçimleri iptal ettirdikten sonra yenilenen seçimde bu sefer daha farklı bir şekilde yenilmek akp ye iktidarı kaybetmekten bile daha büyük prestij kaybı yaşatmaz mı? Yaşatır. Şu anki şartlarda seçimin favorisi İmamoglu ve tüm Türkiye
Benim aklımın almadığı şu, böylesine bir kamuoyu tepkisine rağmen seçimleri iptal ettirdikten sonra yenilenen seçimde bu sefer daha farklı bir şekilde yenilmek akp ye iktidarı kaybetmekten bile daha büyük prestij kaybı yaşatmaz mı? Yaşatır. Şu anki şartlarda seçimin favorisi İmamoglu ve tüm Türkiye sadece İstanbul’a kilitleneceği için de öyle İmamoglu 500 bin küsür fark attığında bunu hiçbir türlü kapatamazlar.

31 Mart’ta da akpnin yenilebileceği görülmüşken “kaybedecekleri seçime bir daha girmezler, öyleyse kesin kazanacaklar” anlayışı da fazla pesimist kaçıyor her şeye rağmen..

Öyleyse Erdoğan neden ikinci kez kaybetmek istesin işte bunu kafam almıyor. Hele olası bir farklı yenilgide Erdoğan keşke hiç bu seçim yenileme işine girmeseydik diye düşünmeyecek mi? Tamam kazanırlarsa problem yok ama ya kaybederlerse yine?
siyah giyen adam
(06.05.19)
ekstrem bir şey olmazsa (bombalar,sokak isyanları vs) zaten yenilecekler. akp ek bir şey kazanmadı bu süreçte ama dsp ve tkp oyları görünen o ki ekreme kayacak. seçim yarın olsa sonuç kesin ama daha 1.5 ay var ne olacağı belli değil.

bir şeyler peşindedirler kokusu çıkar


avatar is back
(06.05.19)
onlarda bunu hesap etmiştir...

kimse imamoğlu'nın kazanacağının garantisini veremez.


tamamhosdiyonda
(06.05.19)
"31 Mart’ta da akpnin yenilebileceği görülmüşken “kaybedecekleri seçime bir daha girmezler, öyleyse kesin kazanacaklar” anlayışı da fazla pesimist kaçıyor her şeye rağmen."

Pesimist falan değil. Bilakis akp'nin her türlü pisliği, hukuksuzluğu, zorbalığı yapıp bu seçimi kazanmayacağını düşünmek polyannacılık.


bu sefer bir milyon fark yiyecekler. o zaman kapalı kapılar arkasında yaptıkları dalavereler de kurtarmayacak bunları...


babilbaligi
(07.05.19)
Bence salak falan degiller, bir planlari var diye dusunuyorum. Bir sey bildigimden degil ama bu kadar salak olmadiklarina eminim.
Normal sartlarda ekrem fark atar yeni secimde.


stavro
(07.05.19)
Siz nerede yaşıyorsunuz kardeşim? Haziran seçimlerinde kaybettiler sonra ne oldu, kasım’da fazlasıyla aldılar. Kaybedeceği seçimi bile bile tekrarlar mı adam. Ben olacakları az çok kestirebiliyorum. Kürt seçmene şirin gözükülecek. Eyt’lilere emeklilere kıyak geçilecek. Vergi borcu olanların gazı alınacak. Vs vs.


goodman
(07.05.19)
biz muhalif kesim genel olarak gerçekleri göremiyoruz. seçimleri erteletecekleri gün gibi belliyken olmaz yapamazlar denildi. bu adamlar istanbulu alana kadar savaşacaklar, alamazlarsa da rte çıkıp diyecek ki ben karşı çıktım yenilenmesin diye ancak örgütümü kıramadım diyip geçiverecek. türkiye de olmaz diye bir şey yok.
en son kaybederlerse de kayyum atayacaklar bunlar arsız.


mikahakkinen
(07.05.19)
seçim tekrar edilmese de kaybetmiş olacaklardı. ikinci kez kaybetmenin düşünüldüğü kadar mutlak bir sonucu olmayacaktır akp açısından. kazanma ihtimali var mı? kimse bu soruya yok cevabını veremez. o yüzden akp açısından mantıklı bir siyasi hamle.

hee ne oldu? chp gül gibi bir cb adayı kazanmış oldu. bunu sağlayan akp kurmaylarına da ayrıca bir teşekkür etmek gerekir.


himmet dayi
(07.05.19)
İmamoğlu bu seçimi kaybederse bir sonraki cb'miz imamoğlu hayırlı olsun diyebiliriz. Türkiye'de hiçbir büyük olay tesadüfen gelişmez


ssiradanbirigibi
(07.05.19)
Sırf koalisyon kurmamak için Haziran-Kasım arası Türkiye tarihinin en karanlık işlerinden birine imza atan adamların sadece seçim vaatleriyle yetineceklerine ihtimal vermiyorum. Hala en yüksek oyu alan partiyken ve bir sonraki genel seçime yıllar varken büyükşehir seçimini yeniletecek kadar gözünü karartmış bir adam işini şansa bırakmaz.

Adam seçimden önce, daha İmamoğlu'nun adını kimse duymamışken açık açık "2019'dan sonra belediye başkanlarının atanmasını konuşuruz" dedi. 17 yılda bu kadar çok şey yaşadıktan sonra "ya tamam kazandılar işte tebrikler" deyip geri çekilme ihtimalleri sıfır.


bruce mclaren
(07.05.19)
böyle yenilmek olmadı. tekrarlatalım bir de öyle yenilelim bakalım nasıl olacak mı demişlerdir sizce? kaybedeceği seçimi niye tekrarlatsın? hadi diyelim gene kaybettiler üçüncü dördüncü seçim olmayacağının ya da ikinci gün kayyum olmayacağının garantisi var mı? bu pesimistlik değil. sorsan iki gün önce yok abi ne seçim tekrarlanması cesaret edemezler, ülke batar, ekonomi ölür olmaz öyle şey de diyorlardır. bugüne kadar yok artık o kadar da değil aq denilen ne varsa yaşandı.


Efoody
(07.05.19)
bir daha seçim olursa ne yaparlar ederler tekrar kaybetmezler. 'ya kaybederlerse' diye bir ihtimali düşünebilmek için 17 senedir türkiye'de yaşamamak ve gündemi 1 defa dahi takip etmemiş olmak lazım.


hocam
(07.05.19)
seçmen taşıyacaklar, kaybetmeyecekler diye düşünüyorum.


selam
(07.05.19)
(5)

Şarabı havalandırmak?

Daha önce direkt şişeden bardağa döküp tattığım için çok kötü gelmişti tadı sirke gibi. Şimdi mesela karadut vişne gibi meyve şarabı alındığında mantarı açıp bardağa döktükten sonra o bardaktaki şarabın 30 dakika hiç içilmeden öyle beklemesi mi gerekiyor? Ayrıca mantarı açtıktan sonra geri şişeye tı
Daha önce direkt şişeden bardağa döküp tattığım için çok kötü gelmişti tadı sirke gibi. Şimdi mesela karadut vişne gibi meyve şarabı alındığında mantarı açıp bardağa döktükten sonra o bardaktaki şarabın 30 dakika hiç içilmeden öyle beklemesi mi gerekiyor? Ayrıca mantarı açtıktan sonra geri şişeye tıkıldığında 2.gün şaraplar sirkeye mi dönüşüyor? Sonuçta 750 ml şarabı tek başına tüketmek bünyeyi dağıtmaz mı votka gibi? Yoksa 2 biraya eşit mi etkisi?
siyah giyen adam
(05.05.19)
illa tamamını içmek zorunda değilsiniz içeceğiniz kadarını da havalandırabilirsiniz. yalnız havalandırmak için bardak değil de yüzey alanı geniş şarap karafı (www.google.com
veya benzer bir şey (tencere) kullanırsanız daha iyi olur.

alkol oranına bakarak kaç bira eder ölçebilirsiniz, yaklaşık bir 50cl (%5 alkol oranı) bira ile karşılaştırdığınızda muhtemelen aldığınız şarabın da alkol oranı %10-15 arası olsa 3-4 bira olmuş oluyor. tabii içki tür farkından dolayı bünyeye etkisi farklı da olabilir.


ocanal
(05.05.19)
Mayayı uyandırmak için bir havalandırma olayı vardır ama o apayrı bir şey. Senin söylediğini ilk kez duydum. Bardağı hani bir çalkalıyoruz ya; O yetmiyor muymuş?
İkinci soruna gelince, hani litrelik kolayı kapatıp dolaba koyup ertesi güne de bırakabiliyorsun da bırakmasan daha iyi ya, işte onun gibi bir şey.
Mantarı kapatıp şişeyi buzdolabına yatık (mantar seviye altında kalacak şekilde) koymanda fayda var.


Mirket
(05.05.19)
ben şarabı açıp şişesinde 20dk dinlendiriyorum birikmiş fazla alkol ucup gidiyor daha aromatik bir tad kalıyor.


kırmızı şarapların aromasını artırmak için ağzı geniş kadehlere veya şarap sürehilerine koyarlar. sürahide yarım saat beklettikten sonra servis edilir. bu sırada geniş sıvı yüzeyi havadaki oksijenle oksidasyona kolaylık sağlar.


sttc
(05.05.19)
Tadı kötü olan sarap, muhtemelen kotu bir saraptir ya da sizin damak tadiniza hic uymayan yanlis bir saraptir.

Meyve sarabini dekante etmenin bir manasi bence yok. Bunlar genelde cok genc saraplar. Ikincisi, tortu ve şarap taşı nedeniyle ekşi tatları barındaracak şarap, bütün maskelerinden arınsın ve kendi tadını havalandırma işleminin de yardımıyla bulabilsin diye yapilir dediginiz islem ama sizin meyve sarabi dediginiz sey zaten maskeli, ekstra sekerli. Bio cidre icseniz de ayni gerci. Bunlar taze ve havalandirilmasi sart olmayan basit saraplar.

2. gün sarap sirkeye donmez. Agzini sikica kapattiginizda 2-3 gun asiri tat kaybina ugramadan buzdolabinda durabilirler. Kirmizi ise, dolaptan ciktiktan sonra oda sicakliginda biraz tutup icmek lazim. Eger saraplar dekante edildiyse isiniz zor. O durumda tat kaybi cok buyuk oluyor. Ayrica, sarap asla tencerede dekante ya da karafe edilmez. Her sarap da ayni karaf ile havalandirilmaz ya zaten...

Ne ictiginize bagli... %8 alkol orani olan, genc bir Riesling akip gider; biradan biraz daha fazla etkilidir, ama kimseyi yerlerde süründürmez. Agir alkollu, fici gormus ve bol kukurtlü &16 alkollu Chardonnay ertesi gun guzelce basinizi agritir.


buf-e kür
(05.05.19)
(4)

Yetenek olarak Ronaldinho mu daha iyi Messi mi?

Diğer bir deyişle eğer Ronaldinho tıpkı Cr7 ve Messi profesyonelliğinde olsaydı, gece hayatına düşkünlüğü filan olmasaydı sadece futbol odaklı olsaydı yetenek olarak yine Messi’nin gerisinde mi olurdu yoksa gelmiş geçmiş en iyi futbolcu mu?
Diğer bir deyişle eğer Ronaldinho tıpkı Cr7 ve Messi profesyonelliğinde olsaydı, gece hayatına düşkünlüğü filan olmasaydı sadece futbol odaklı olsaydı yetenek olarak yine Messi’nin gerisinde mi olurdu yoksa gelmiş geçmiş en iyi futbolcu mu?
siyah giyen adam
(01.05.19)
bence Ronaldinho yetenek ve göze hoş gelen futbol açısından iki oyuncudan da iyi.dünyanın en iyi oyuncusu ödülünü 2 kere aldı zaten.ama diğerleri 4-5 kere aldı.bence disiplin noktasında onlar gibi olsaydı geçerdi gibime geliyor.


Ronaldinho bence yetenek çeşitliliğinde messi’den çok üstün, şimdiye kadar gördüğüm en yaratıcı futbolcu. Messi’yse gördüğüm en iyi dripling yapan futbolcu.

Ronaldinho varken barça maçlarında topun hep ronaldinhoda olmasını isterdim. Messi’de aynı şey olmuyo.

Şimdiye kadar ronaldinho ile benzer stile sahip olup her maç şov yapan bi futbolcuya da denk gelmedim.

Ama üçünü kıyaslayacak olsam ronaldo>messi> ronaldinho derim.


(s)AINT
(02.05.19)
ronaldinho daha çok futsal oyuncusu gibi. herkese göze hoş gelen çalım atabilir. seyirciye seyir zevki yaşatır. oyun zekası da iyi. ama messi başka bir şey. müthiş bir disiplin var. rakiple dalga geçecek hareketler yapmaz. topu aldığı gibi hedef doğrudan kaledir. ve oyun zekası mükemmelin ötesinde. nerede duracağını çok iyi biliyor. darbe aldığında kolay yoldan kendini yere atmıyor. bencillik yok arkadaşı uygunsa topu ona gönderiyor. kısacası adam da hava civa yok çıkıp adam gibi topunu oynuyor. golden sonra bile tipik bir sevinme hareketi yok.


gameofannen
(02.05.19)
Bence Messi en az Ronaldinho kadar yetenekli. Sadece oyun için tarzları farklı olduğu için Ronaldinho daha yetenekli gibi görünüyor. Eminim Messi Ronaldinho'nun yaptığı estetik harekeleri yapabilecek yetenektedir. Ancak yapmayı tercih etmiyor. İşin şov boyutundan çok sonuç odaklı yaklaşıyor. Yani Ronaldinho bir oyuncuyu geçerken flip-flap yapıp geçerken Messi yanından düz dribbling ile geçiyor. Sonuçta ikisi de geçmiş oluyor ama Ronaldinho'yu izlerken göze daha hoş gelen bir hareket görmüş oluyoruz. Messinin dribbling esnasında topun ayağına resmen yapışması da küçümsenmemesi gereken çok büyük bir yetenek.


himmet dayi
(02.05.19)
(9)

Atatürk Havalimanı bir gün geri döner mi?

Sırf ismi yüzünden 3.nün yapılıp burasının halka kapatıldığını düşünüyorum fakat elbet bir gün doğanın kanunu gereği güç dengesi de değişecek, o günler geldiğinde tıpkı parlementer sisteminin geri geleceği gibi, gerek konumu gerek ismi dolayısıyla önem taşıyan ve şimdilik sadece siyasi kişilere açık
Sırf ismi yüzünden 3.nün yapılıp burasının halka kapatıldığını düşünüyorum fakat elbet bir gün doğanın kanunu gereği güç dengesi de değişecek, o günler geldiğinde tıpkı parlementer sisteminin geri geleceği gibi, gerek konumu gerek ismi dolayısıyla önem taşıyan ve şimdilik sadece siyasi kişilere açık tutulan bu havalimanının tekrardan 1.havalimanı olma ihtimali var mı? Tekrardan taşınma durumları, uluslararası kodların değişimi vb ne kadar imkansız olabilir ki?
siyah giyen adam
(28.04.19)
ismi ile alakasi yok kapanmasinin tabii ki. 3. havalimani'ni yapacak olan gruba taahhut ettiler ataturk havalimani'nin tarifeli ucuslara kapatilacagini. o yuzden kapattilar. bana sorarsaniz dunyanin en sacma seyi. hali hazirda gayet de kullanisli ve yurutulebilir durumdaydi. ama geri getiremezler. eger hukumet vs. degisir de yeniden ucusa acarlarsa dahi, 3. havalimaninin isletmecileri hayvan gibi tazminat davalari acarlar.


Dönmez çok büyük rant var orada yarısı millet bahçesi diğer yarısı konut yapılıp peşkeş çekilecek devletin zararı belki milyarlarca TL olacak ama yandaşlar zengin edilecek bunun karşılığı


ZetaStar1903
(28.04.19)
ismi yuzunden havalimani mi kapatilir allasen? direk ismini degistirir olur biterdi.

havacilik sektoru cok hizli buyuyor. Ataturk Havalimani yer olarak zaten son 5 senedir inanilmaz yetersizdi. sehrin ortasinda kaldigi icin de buyutmek soz konusu degil. bu yuzden degil hukumet degisse, ulke tersine bile donse geri donus olmaz. geri donmek icin mantikli hic bir sebep yok. Sabiha Gökçen bile artik yetmedigi icin senelerdir 2. pist calismasi yapiliyor, 2 sene daha surer heralde. Zamaninda kim gelir buraya, dagin basinda diyorduk.

Bu arada AHL siyasi kisilere acik degil. tum tarifesiz ve kargo seferlerine acik sadece.


a340
(29.04.19)
bence döner. istanbul 3 havalimanını rahat kaldırabilecek durumda.

tamamen gereksiz bir yatırımla üçüncü havalimanı yapıldı, ama orta vadede o da yetmeyecek. şimdiden belli hatlarda talep düştü, insanlar diğer araçlara yöneldi haklı olarak.

havalimanı yıkılır mı lan? bu ne zenginlik amk...


babilbaligi
(29.04.19)
@babilbaligi, sehir 3 havalimanini kaldirir da ayni sehirde 3 ayri lokasyondan operasyonu nasil yoneteceksin? bazen teknik icin ihtiyac duyulan malzemeyi bile sabiha gökçen'den getirtmek icin 40 takla atiliyor. hangi ucucu personeli nasil koordine edeceksin? bugun sabiha'dan, yarin ataturk'ten, sonraki gun iga'dan uc mu diyeceksin insanlara? bu insanlar istanbulun neresinde yasayacak? yollarda kac saat gecirecek? memur ve vadiyali calisan personeli servisle tasimak icin senede kac milyon tl harcaycaksin? yeni istihdam zorunlulugundan dolayi yillik personel giderlerin % kac artacak? bu giderleri bilet fiyatlarina nasil yansitacaksin? doluluk oranini nasil koruyacaksin? karliligi nasil devam ettireceksin? nasil buyuyeceksin?


a340
(29.04.19)
o iş bitti.oraya millet bahçesi vs. yapıldığı an geri dönüş olmaz. başka yere yapıp ataturk ismini verebilirler veya yeni havalimanına istanbul ismi yerine atatürk ismini verebilirler orası ayrı.


Neill
(29.04.19)
@a340: gayet basit; Sabiha gökçen'den pegasus, Atatürk'den anadolu jet ve atlasglobal, iga'dan da thy uçar, olur biter.

şu anki durumdan pek bir farkı kalmaz. bağlantı uçuşları biraz eziyet olur, bağlantı yolcusu da biletini ona göre alır.


babilbaligi
(29.04.19)
@babilbaligi, yenisinin isletmecisi iga, saw'in isletmecisi malezyalilar. milyarlarca lira para harcadilar. havalimanini beton yigini olarak gormekten vazgecin. isletme maliyetlerinden haberiniz var mi? adamlara buradan bundan sonra sadece thy, buradan da sadece pgs ucacak diyebiliyorsan ve kabul ettirebiliyorsan eyvallah. bu sekilde tekellesmenin onunu acip, rekabeti sifira cektikten sonra ankara biletleri 120 liraydi neden simdi 1500 lira diyemez kimse. ee vatandas olarak bize ne faydasi kaldi bu onerinin? zaten mumkun olsaydi her havayoluna kendi havalimanini yap derlerdi.


a340
(29.04.19)
dönemez. ahl'den şu an itibariyle kalkan uçuşlar ile yeni havalimanı uçuşları çakışıyor ve ahl'den uçak kalkarken yenisinde uçuşlar duruyor. bu nedenle de ahl'deki genel havacılık bölümünü de deniz tarafına taşıyıp e5'e dikey gelen pisti kapatmak istiyorlar. muhtemelen 2-3 seneye de tamamını kapatacaklar. bir de bölge çok büyük ve deli bir rant var.


(1)

İng Altyazılı Dizi ve Filmlerin seviyenize faydası ne kadar oldu?

İyi geceler, en az bir yıla yakın İngilizce altyazılı dizi, animasyon ve filmler izlediyseniz, mesela speaking ama ondan ziyade listening seviyenize ciddi katlıları oldu mu özellikle pratik yapma şansı yokken? Bir de Britanya İngiliz yapımı dizi ve filmlerin dillerinin daha anlaşılır ve yavaş olduğu
İyi geceler, en az bir yıla yakın İngilizce altyazılı dizi, animasyon ve filmler izlediyseniz, mesela speaking ama ondan ziyade listening seviyenize ciddi katlıları oldu mu özellikle pratik yapma şansı yokken? Bir de Britanya İngiliz yapımı dizi ve filmlerin dillerinin daha anlaşılır ve yavaş olduğuna yönelik bir ön yargı var bende, mesela The IT Crow dizisi gibi, İngiliz yapımıysa dili berraktır anlayışı ne kadar doğru? Amerikan dili, hızı sanki daha zor gibi?
siyah giyen adam
(26.04.19)
ben dinleme seviyemi ve ingilizce telaffuz becerimi tamamen buna borçluyum diyebilirim. etrafımda ingilizce konuşulan konuların ya da youtube herhangi bir ingilizce videonun % 90 ını anlıyorum artık. ayda yılda bir ingilizce konuşma fırsatı bulduğumda telaffuz becerimin iyi olduğunu native speakerlar ve ingilizce hocalarından işittim.


yazgisiz infaz
(27.04.19)
(7)

İmamoğlu’nun yetkileri kısıtlı mı?

Kaç gündür akpli üyeler at koşturuyor, uyuşturucu komisyonunu bile reddetmeler filan, Şu videodaki belediyenin vakıflara yaptığı yardımları mesela İmamoğlu kendi başına iptal edemez mi? İlla meclise mi sunulması gerekiyor? https://youtu.be/2VBaLR6mcSI Mansur Yavaş’ın yaptığı gibi “hayır vakıflara öd
Kaç gündür akpli üyeler at koşturuyor, uyuşturucu komisyonunu bile reddetmeler filan, Şu videodaki belediyenin vakıflara yaptığı yardımları mesela İmamoğlu kendi başına iptal edemez mi? İlla meclise mi sunulması gerekiyor? youtu.be

Mansur Yavaş’ın yaptığı gibi “hayır vakıflara ödenek ayrılmasını reddediyorum, konu kapanmıştır.” Diyemez mi? youtu.be
siyah giyen adam
(26.04.19)
der. çatır çatır da der.

birsürü belediyede yıllardır CHP'li belediye başkanlarının meclis çoğunluğu yok. bunlardan biri Eskişehir örneğin.

ama çatır çatır yapıyorlar işlerini. sonuç ortada. herseyini yolu var yöntemi var...


babilbaligi
(26.04.19)
Şu an bence bilerek yapıyor. Çok güzel de + puan kazandırdı hanesine.

Türkiye'de her zaman madur kazanır. Ve maduru oynuyor su an. Terör siyasetiyle birlikte Türkiye'de asla geri tepmeyen bir yöntemdir bu.


westblack
(26.04.19)
İmamoğlu başlangıç öncesi şov yapıyor biraz. Karşı tarafın ne bok olduğunu gösteriyor, muhalefetin ne kadar vizyonsuz olduğunu gösteriyor. Kendi kitlesini konsolide ediyor ve tabii 4 yıl sonrası için şimdiden kitleyi hazırlıyor. Bir iki aya çatır çatır projeleri geçirir iş başlar. Ön sevişme safhasında şu an


KaraSakall
(26.04.19)
belediye başkanı olur olmaz, çeşitli dernek-tarikat-cemaatlere para akışını durdurması gerekiyordu. henüz durdurmamış mı?


mehmetporsuk
(26.04.19)
Ysk kararlari bi ciksin, yeniden secim falan durumlari bi bitsin baslar o da


c1b2k3
(26.04.19)
kameralar onu gösteriyorken herkese, yapılacak en güzel şeyleri yapıyor adam. helal olsun güzel bir algı oluşturdu kendine. biz zaten anlıyoruz da diğer kesime ulaşmaya çalışıyor adam kolay değil.


hasmetizm 2046
(26.04.19)
ysk kararına kadar algı oluşturacak. bir süre bunu yapacak adam büyük oynuyor.(bireysel görüşüm).

ysk seçimler iptal edilmeyecek derse yavaştan yapacak.


mikahakkinen
(26.04.19)
(11)

Devit3 D vitamini tek dikişte içilir mi?

Kandaki D vitamini değeri 18 ug çıktığı için 3 kutu Devit-3 oral damla 15ml/50.000u yazdı doktor. Her birini bir hafta arayla dek dikişte içmek koşuluyla. Fakat nette genelde başka şeylere karıştırarak içildiğini okudum, bunu tek dikişte içmek mideyi kötü etkiler mi ki ishal ya da mide bulantısı gib
Kandaki D vitamini değeri 18 ug çıktığı için 3 kutu Devit-3 oral damla 15ml/50.000u yazdı doktor. Her birini bir hafta arayla dek dikişte içmek koşuluyla. Fakat nette genelde başka şeylere karıştırarak içildiğini okudum, bunu tek dikişte içmek mideyi kötü etkiler mi ki ishal ya da mide bulantısı gibi?
siyah giyen adam
(25.04.19)
yağdan dolayı belki midenizi kötü etkileyebilir, en güzeli hepsini ekmeğe boşaltıp yemeniz.


tabirimekruh
(25.04.19)
tabirimekruh +1


candide
(25.04.19)
Ekmek yerine süt ya da soğuk çay gibi içecekler uygun olur mu peki? Kuru ekmeği yemekte de zorluk çekiyorum çoğu zaman çünkü ama en faydalısı oysa açken bunu uygularım o halde


siyah giyen adam
(25.04.19)
Yoğurda katabilirsiniz.


bulutumsu
(25.04.19)
ben tek dikişte içiyorum. kusma, ishal gibi birşey yaşamadım.


false pretension
(25.04.19)
Bana da cok dusuk ciktiginda Devit3 den daha yuksek dozda D vitamini iceren oral alinan baska bi ilaci tek dikiste haftada bir icmemi soylemisti. Oyle 4 ay ictim. Hic birsey de olmadi.

Ama miden cok hassassa ekmegin ustune boca edersin.


superfluid
(25.04.19)
@siyah giyen adam içeceğe döktüğün zaman dibinde kalıyor, üstüne tekrar eklryip içsen yine aynı. o yüzden ekmeğe bir şeye sürmeden önce boşalt, sonra reçel, peynir vs ne ekliyorsan ekleyip ye, ben o şekilde yapıyorum.


tabirimekruh
(25.04.19)
Ekmek olmazsa yoğurt ya da fıstık ezmesine karıştırıp yemek de olur.


kobuzchu kiz
(25.04.19)
Mideyi etkileme değil sebebi. D vitamini yağda çözünür. Devit3 ü zeytinyağına damlatıp içerdim ben olsam. En iyi zeytinyağı. İshal de yapabilir kabız da.


rakidabalikolsa
(25.04.19)
d vitamini yağda çözünen bir vitamindir , ekmeğe damlatılıp içilmez. 1 tatlı kaşığı zeytinyağına döküp içebilirsin. Ve evet değerin çok düşük tek dikişte içmen gerekir bünyeyi olumsuz etkilemez.


ladybird
(26.04.19)
Süt ürünleriyle D vitamini - pek bilemedim. Ekmek üzeri tek lokma.


SiyamkedisiZorro
(26.04.19)
(12)

İfşa ve linç kültürü

Taciz gibi dayak gibi suç unsuru içeren durumların ifşa edilmesi sonuna kadar doğru ancak şu olay mesela https://eksisozluk.com/34-bry-447--6017387?a=popular , belki kanunlara göre yasak olsa bile aracın plakasının başlığı açıp sayfalar dolusu dalga geçerek ifşa linç edecek kadar ne ara insanlar bu
Taciz gibi dayak gibi suç unsuru içeren durumların ifşa edilmesi sonuna kadar doğru ancak şu olay mesela eksisozluk.com , belki kanunlara göre yasak olsa bile aracın plakasının başlığı açıp sayfalar dolusu dalga geçerek ifşa linç edecek kadar ne ara insanlar bu duruma geldi? Evlerinin adreslerini bulsalar onu bile ifşa edecek kadar gözleri dönmüş gibi geliyor nefretten, bu durum seküler gözükseler bile halkın genlerine işlemiş muhafazakarlıktan mı kaynaklanıyor? Yoksa aynı video Norveç’te olsaydı oranın halkı da araç plakasını konuşacak ifşa edecek kadar sert tepki gösteriler miydi?
siyah giyen adam
(24.04.19)
kendisinin yapamadığı ezikliğin dışa vurumu diyoruz.herkes hayatının bir döneminde böyle şeyler yaşamıştır.ayıptır günahtır. ondan sonra türkiye seksin afrikasıdır diyorlar.


momento
(24.04.19)
bu başlık özelin söylüyorum tek nedeni kişilerin potansiyel akp seçmeni olması. sözlükte beyinsizlik derecesinde bir muhalif anlayış var. muhalefete de zarar veren aptal bir muhalefet bu. chp'li olsalarda paylaşmazlardı. tek nedeni siyasi.


black mamba
(24.04.19)
norveç halkı olsa bu linci yapmazdı. zaten böyle bir olay haber olmazdı. haberden önce videoya çekilmezdi. videodan önce kadının biri ayı gibi o insanlara bağırmazdı. arada aşılması gereken baya bir level var.

sekülerliği bu kadar abartmayın. sözlükte seküler geçinenlerin de çoğu bağnaz. bağnazlık yalnızca dinle olmuyor.


sir gawain
(24.04.19)
ben sokaktan çocuğumla geçerken ulu orta yapılan bi oral seks macerasını görmesini istemem. ergen çocuğum görsün de istemem. hatta bir yetişkin olarak kendim de görmek istemem. yapılan şey suç. muhafazakarlıkla bi alakası yok. o zaman hepimiz soyunalım ve sokaklarda sevişelim, mantıklı mı bu?


elorelia
(24.04.19)
Ben ifşalanması taraftarıyım. Tabi suçtur ama ifşalansınlar ki sokak ortasında cima edenlern sayısı azalsın. Ormanda yap, kuytu köşede yap, istediğin yerde yap ama böyle ulu orta yaparsan ifşalanmayı da hak etmişsindir.


adwokat
(24.04.19)
Suç nere ifşa nere şeklinde bu toprakların bağrından gelen bir cevap vereyim.

Bu yapılan suç ona bir şey diyen yok. Ama insanların görüntüsünü bu şekilde çekip paylaşmak da suç. Bunu yaymak da suç. O az suç bu çok suç mu? Suç yahu ikisi de.

Suçu konuşacaksak, çocuğu çoluğu konunun dışında bırakıp konuşmak zorundayız. Yani kavram konuşacaksak. Yok ahlaki mastürbasyon yapacaksak o başka.

Bu video dünyanın neresinde çekilse ifşa edilirdi. Ediliyor da. Bunu internette azıcık araştırma yaparak bulabilmek mümkün. Dünyanın her ülkesinden bu minvalde bir video bulabilirim.

İnsanlar hep bu haldeydi. Vahşi bir türüz. Toplumsal algılarımız, uyguladığımız baskı türlerini sadece fiziksel güce dayandırmıyor. Ahlaki kurallara da dayandırıyor. Şimdi bir de çok çabuk paylaşma gücümüz var. 2 saniyede canlı yayın açabilince bu hale geliyor.


sözlüğün yerlerde süründüğünün göstergesi bir durum. ifşa edilen grubun genelde bu tarz şeylere karşı çıkan grup olması millete çekici gelmiş.


mikahakkinen
(24.04.19)
Araba Golf, içindekiler de iki seküler genç olsaydı Akit "işte ahlaksız laiklerin Türkiyesi" diye manşet yapardı.

Araba ucuz, içindeki de türbanlı olunca bu sefer muhalif kesim atlamış.

İki taraf da karşısındakini insan olarak görmediği için böyle pervasızca davranıyor.

Türkiye'deki problem neyin ahlaksızlık neyin dürüstlük olduğunun kimden olduğuna göre değişiyor olması. Vatan haini ve terörist gibi ciddi kavramlar bile aslında "iktidara sahip olan gücün fikirlerine karşı olmak" anlamında kullanılıyor.


bruce mclaren
(24.04.19)
Sokakta oral seks "etik" değil. Aynı şekilde bunu aleni bir şekilde ifşa etmek de "etik" değil. Muhafazakar olalım ya da aşırı açık görüşlü olalım bu sorunun cevabı değişmez. Eğer ki bu olayı özgürlük vs diye açıklayacaksak, başkasının özgürlüğü benim özgürlük alanıma girdiği anda o kelime artık özgürlük değildir.

Sokakta öpüşenleri kabul etmemiş bir toplumdan oral seksi kabul etmesini bekleyemeyiz. Biraz kalabalık bir yer olsaydı üç beş dayı toplanır döverdi bile onları.


kablelvuku
(24.04.19)
Adaletin var olmadığına inandıklarından kendileri caydırıcı ceza kesmek istiyor. Linç kültürünün çıkış noktası çok farklı ama bugün geldiği nokta tamamen devletin yerine getirmediği adaleti, kendi elleriyle ortaya koyma isteği temsil ediyor diye düşünmekteyim.


windows95
(24.04.19)
Ben hala o goruntulerin neresindeler göremedim ama elorelia ya katılmakla beraber ifşa edilmesine gerek yok


banacevaplazım
(24.04.19)
hukukcu degilim ama arabanin icinin ne derece ozel mulk oldugu yurt disinda da tartisiliyor. mesela kuzey amerika'da polisler uzaktan durbun ile arabalarin icine bakarak surucu arac kullanirken telefonunu kurcaliyor mu diye bakip, seni kayit altina aliyorlar. telefonuna bakiyorsan cezayi yiyorsun. bu konuda acilmis ve kaybedilmis davalar var.

arac icindeyken, aracin icin toplum icin goruntulemeye acik alan konumunda ve toplum icindesin. nasil toplum icinde ciplak gezersen ifsadan ceza yeme olasiligin var ise, ciplak arac kullanirsan da ifsadan ceza yeme olasiligin var. ama mesela evinde ciplak gezmenin cezasi yok.

ez cumle: toplum icinde fantezi yapacak isen, bu tarz riskleri de goze aliyorsun demektir. bu tarz videolar yurtdisinda da cekilip liveleak falan tarzi sitelerde milyonlarca kisiye servis ediliyor, sadece bize ozgu degil.


cooperr
(24.04.19)
(2)

İstanbul seçimlerinin tekrarlanma ihtimali

Hükümet YSK üzerine açık bir şekilde baskı kuruyor. Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak seçimin yenilenmesini istiyor,Bahçeli seçim yenilenecek, o kadar diyor. Dün ana muhalefet lideri saldırıya uğruyor...Tüm bunlara ve daha birçok ayrıntıya rağmen göz göre göre İmamoğlu’nun mazbatasını elinden alıp seçimi
Hükümet YSK üzerine açık bir şekilde baskı kuruyor. Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak seçimin yenilenmesini istiyor,Bahçeli seçim yenilenecek, o kadar diyor. Dün ana muhalefet lideri saldırıya uğruyor...

Tüm bunlara ve daha birçok ayrıntıya rağmen göz göre göre İmamoğlu’nun mazbatasını elinden alıp seçimi tekrarlatmak?? Tamam hukukun ayaklar altına alındığını, istedikleri gibi at koşturduklarını çok gördük ama eğer iptal edilirse seçimler hiçbiri bu kadar göz göre göre, bağıra bağıra hukukun ayaklar altına alıp tek kişiye bağlandığını ilan etmemiş olurdu?

Yani demek istediğim, neden Erdoğan ve hükümet, Bahçeli YSK üzerinde kendilerini baskı kuruyormuş gibi gösteriyorlar? Seçimin iptal edileceği olsaydı bile bunu bağıra çağıra önceden ilan etmek, baskı kurmak yerine gizliden işleri ilerletip kamuoyuna daha sakin ve karara saygılıymış gibi gözükmezler miydi beka meselesi yapmak yerine?

Şimdi Erdoğan “İptale götürür” www.internethaber.com dedikten, “Kimse 13 bin farkla kazandım diyemez” diye sert bir dille konuştuktan sonra YSK seçimleri iptal ederse, dünyanın gözünde ne anlama gelir bu gelişme? Ve en önemlisi bu ekonomik sıkıntıda dünyayı ve yatırımcıları “sallamayacak” kadar kafaları rahat olabilir mi ki?
siyah giyen adam
(22.04.19)
Erdoğan ve istanbul il yönetimi hariç seçimi kaybettiğini biliyor. istanbul il yönetimi de götü kurtarmak için dilekçe milekçe diye işi uzattılar.
kafaları rahat tabi ki adamların tek savaşı var dinin kontrolü bizde onların tek savaşı bu. bu yolda kimseyi tanımazlar. ülkeyi düşünselerdi daha aklı selim idare ederlerdi.


mikahakkinen
(22.04.19)
Bu ülkede hukuk göz göre göre ayaklar altına alınalı çok oluyor. Bir Cumhurbaşkanı adayı seçime hapiste girdi. Anayasa Mahkemesinin kararları alt mahkemelerce dikkate alınmadı. Referandum günü oylar sayılmaya başlanmadan önce YSK mühürsüz oyları geçerli sayacağını duyurdu. Bir sürü insan sebepsiz yere bizzat hukuk kullanılarak (eski bir anayasacı buna anti-hukuk diyordu sanırım) rehin tutuluyor.

Yaptıklarının bedelini ödemeyeceklerini bildikleri bir ortamda neden dediğiniz gibi ihtiyatlı davransınlar ki? Sıkışırlarsa dış güçler, sınır ötesi operasyon ve terör kartlarından birini oynarlarlar. Çok sıkışırlarsa da Suriyelileri halkın önüne atarlar. Zaten her şeyin sorumlusu CHP ve Suriyeliler.

Beni asıl şaşırtan hala "yok canım bu kadarını da yapmazlar" diye tepki verilmesi oluyor. Daha beterlerini çoktan yaptılar zaten.


bruce mclaren
(22.04.19)
(13)

Doktor seçerken karşı cinsi seçme eğilimi?

Hastanede herhangi bir bölüm için randevu alırken eğer erkek ve kadın doktor olarak iki farklı seçenek varsa hemen hemen daima kadın doktoru seçtiğimi fark ettim ama kesinlille kötü bir niyetten yahut cinsi bir sebepten dolayı değil kadınların daha şefkatli olduğu, annelik duygusu olduğundan dolayı
Hastanede herhangi bir bölüm için randevu alırken eğer erkek ve kadın doktor olarak iki farklı seçenek varsa hemen hemen daima kadın doktoru seçtiğimi fark ettim ama kesinlille kötü bir niyetten yahut cinsi bir sebepten dolayı değil kadınların daha şefkatli olduğu, annelik duygusu olduğundan dolayı farkında olmadığım bir içgüdüden kaynaklı bir şey olabilir. Mesela psikolog denince erkek psikolog asla aklıma gelmez, hep kadın olduklarını düşünürüm.

Kulağa tuhaf ve saçma m geliyor yoksa bu karşı cins doktoru muayene için seçme eğilimi doğal mı? Sizde de buna benzer huylar oldu mu hiç?
siyah giyen adam
(14.04.19)
Valla olmadı bende.


Amaranta ursula
(14.04.19)
Valla bende oluyor. Jinekolog dahil, mümkünse erkeklerden seçiyorum doktorlarımı. Gerçi doktorları tek tek Google'da aratıp uzmanlıklarına, yayınlarına, bir de fotoğraflarına bakıyorum ama biri kadın biri erkek iki eşdeğer doktor varsa erkeği, hemcins iki eşdeğer doktor varsa ya daha yaşlı olanı ya da tipi daha sempatik olanı seçiyorum. ¯\_(ツ)_/¯


kobuzchu kiz
(14.04.19)
Evet ben kadın doğum uzmanımı seçerken hep kadın (ve anne) doktorlar arasında seçim yaptım. Bence ancak anne olmuş birisi bana doğum yapma yolunda yardımcı olabilirdi. Hala da öyle düşünüyorum. Ama diğer alanlarda hiç düşünmedim. Mesela dermatolog veya ürolog veya nörolog.. bunun gibi bir çok alanda cinsiyet farketmez diye düşünüyorum. Sizin gerekçeniz de saçma değil ama çok başarılı erkek psikologlar var.


rakidabalikolsa
(14.04.19)
kadın seviyom, çünkü kadınlar konuşuyor. erkek doktorlar he he deyip gönderiyor


avatar is back
(14.04.19)
olmuyor. benim için cinsiyet değil yaş kriter oluyor. ne genç ne ihtiyar olsun diye 40-45 civarı tercih ediyorum


dafuq
(14.04.19)
Kadin doktor tercih ediyorum. Erkek doktorlardan memnum kalmiyorum.


Traveler
(14.04.19)
Ben de erkek doktorları tercih ediyorum ama aslında hangi iş kolunda olursa olsun kadın yerine erkek olmasını tercih ederim karşımdakinin.


ms brownstone
(14.04.19)
Muayene vs kadin
Ameliyat erkek


brkylmz
(14.04.19)
erkek seçiyorum, çünkü daha sempatik/yakın geliyorlar. kadın doktorlar, özellikle 40 yaş üstü asık suratlı.


dont eat me
(14.04.19)
ben de bir kadin olarak basligi okur okumaz evet dedim icimden. zira hastalik hastasi sayilirim nerdeyse ve doktorlarda cok isim oluyor. sanki hemcinsle rekabet vs gibi duygular merhameti orter, karsi cins daha merhametli davranir gibi dogrulugu tartisilir bi ic inancim var. motivasyonum bu sanirim.


art vandaley
(14.04.19)
Tam tersi hele ki kadin dogum doktoruna gideceksem kadin doktorlari tercih ediyorum.


chitosan
(15.04.19)
bende normal muayene için olmuyor da diş tedavisi, ameliyat, estetik operasyon gibi konularda erkek hekimleri daha güvenilir buluyorum.


aquarium
(15.04.19)
Ben de konu ne olursa olsun eğer tanıdık uzmana bir sebeple gidememişsem kadın seçiyorum.


blue serenity
(15.04.19)
(2)

Seçim tekrarlanırsa?

Eğer YSK böyle bir karar alırsa iki ihtimal söz konusu olacak gibi görülüyor: A: ya başta İmamoğlu olmak üzere bütün muhalefet seçimi boykot edecek ve yarıştan çekilecek, hatta milleti sine durumları söz konusu edilecek ve akp 2 Haziran’da %49 un altında katılım ve %95 üstü bir oy olarak kendini hem
Eğer YSK böyle bir karar alırsa iki ihtimal söz konusu olacak gibi görülüyor:

A: ya başta İmamoğlu olmak üzere bütün muhalefet seçimi boykot edecek ve yarıştan çekilecek, hatta milleti sine durumları söz konusu edilecek ve akp 2 Haziran’da %49 un altında katılım ve %95 üstü bir oy olarak kendini hem ülkeye hem de tüm dünyaya bir nevi rezil etmiş olacak. (Tabi karşımıza çıkmaya cesaret edemediler diye yine bir destan başarı öyküsü yazacaklardır onlar da orası ayrı)

B: İmamoğlu hodri meydan diyecek ve kazanmış olmasına rağmen onları bir kez daha yenmek için elinden geleni bir kez daha yapacak ve tüm muhalefet birlik olacak bu kampanyada.

Eğer YSK böyle bir karar verirse kaybettiği seçimi zorla tekrarlatan oluşumun bir kez daha kaybetmek için bunu yapmayacağı aşikar.

Fakat B planının gerçekleşmesi durumunda; eğer İmamoğlu hodri meydan der ise sırf “bunlar nasılsa kaybetse bile faydası olmuyor sandıkta” düşüncesiyle sandığa gitmekten vazgeçip boykot eder mi belli oranda muhalif kesim? Ki bu seçimde de belli bir kısmı boykot etmemiş olsa 100 bin farkı görmek içten bile değildi malum, hele DSP oyları. Eğer seçim tekrarlanırsa Saadet oyları da İmamoğlu’na gelmez mi? Üstelik 31 Mart’ta Binali’ye oy vermiş fakat bu sefer tepki amaçlı İmamoğlu’na oy verecek çok olmasa bile en az %3-5 oranında bir kesim olabilir ki o da oldukça önemli. Çevrenizde 31 Mart’ta İmamoğluna oy verip eğer 2 Haziran’da seçim olursa oy kullanmayacaklar var mı? En çok korktuğum ihtimal bu zira, İmamoğlu sandık çağrısı yapmasına rağmen beyaz Türklerin tatil köylerine gitmesi, seçimi boykot etmeleri.

Ayeıca “Konya’dan seçmen getirirler” söylemi mümkün mü? 31 Mart’ta başka şehirde oy kullanmış birisi 2 Haziran’da İstanbul’da oy kullanabilirse A planı tek çare olarak duruyor?
siyah giyen adam
(13.04.19)
1-CHP boykot etse bile (ki etmez) diğer partilerin de edeceğini zannetmiyorum, chp’nin Yokluğundan faydalanmak isteyen çok olur ve bir kesim bunlara oy verecek ve oy oranları yine dağılacak.

2-Tüm muhalefet hiçbir şekilde bir araya gelmez. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar tekrar gördük bunu.

Ayrıca zaten tüm dünyaya rezil olmuş haldeler. O eşik çoktan aşıldı.


ikinci secenek olur ve bu sefer ciddi fark yerler. kaybedince nasil aglayip camura yattiklarini herkes gordu, 1 milyon farkla imamoglu alir.

dsp`ye kim niye oy verdi bilmiyorum, daha kim birlesecek acaba? o 33 bin kisiye kalmaz bu sefer fark.


babilbaligi
(13.04.19)
(7)

Kararında az alkol tüketmenin sağlığa zararları

https://m.ensonhaber.com/az-alkol-tuketimi-bile-felc-riskini-artiriyor.htmlEğer Çin’deki araştırmadaki gibi az ve kararında alkol tüketimi bile felç riskini artırıp tansiyona kalbe ciddi zararları oluyorsa; niçin Avrupa insanının ortalama ömrü Türk ve Ortadoğu insanından daha uzun? İsveç’te Almanya’
m.ensonhaber.com

Eğer Çin’deki araştırmadaki gibi az ve kararında alkol tüketimi bile felç riskini artırıp tansiyona kalbe ciddi zararları oluyorsa; niçin Avrupa insanının ortalama ömrü Türk ve Ortadoğu insanından daha uzun? İsveç’te Almanya’da Danimarka’da bizim burada çay kahve tükettiğimiz gibi tüketmiyorlar mı alkoller? Ama ortalama ömürleri 80-82 den başlıyor
siyah giyen adam
(05.04.19)
2. soruya cevap: hayır.

yaşam süresine etki eden çok faktör var. beslenme, hava, spor, genetik gibi. sadece alkolle bu konuda bir ilişki kuramazsın.


Araştırma doğru bulgulara sahip gibi duruyor. Alkolün azı da zararlı bence.
Ama uzun yaşamak ayrı bir olay. Bir de ortalama ömür bambaşka bi olay... burada mesela binlerce genç insan trafik kazasında askerde iş kazasında ölüyor; bu da bizim ortalam ömrümüzü azaltıyor istatistiki olarak. Aynı şekilde şehri hayatımız stresimiz öldürüyor bizi genç yaşlarda...Anadolu da köylere bi git bakalım 70 yaşın altında insan var mı?
Bir de Avrupa da da sıfır alkol tüketen insanlar tanıdım.


trgydl
(05.04.19)
turkiye'de ortalama bir insan gunde muhtemelen 2-3litre cay kahve tuketiyordur. gunluk 5 yildir yurtdisinda yasayan biri olarak gunde bu kadar alkol tuketen hic gormedim. gencler ergenligin verdi gazla biraz fazla bira tuketiyor o kadar. yetiskinler arasinda cilginlar gibi alkol alan cok nadir. hatta hic alkol tuketmeyen yada sadece ozel gunlerde 1 bardak sarap icen kesim cok fazla. ayrica ortalama yasam omrunu sadece alkol tuketimine baglaman komik olmus. avrupalilarin uzun yasamasinin bence en buyuk sebebi duzenli spor yapiyor olmalari ve saglikli beslenmeleri.


crucio
(06.04.19)
Az alkolle yaşam süresi arasında bir korelasyon olduğunu düşünmüyorum. Avrupalıların çok yaşamasının sebebi sağlık hizmetlerinin gelişkinliği çalışma koşulları ve çevre şartları olabilir tahminim.


un
(06.04.19)
Avrupalılar daha az stresli yasiyor. Stres oldurucu bir sey gercekten.

Bu arada dedem (annemin babasj) ve yakin birkac arkadasi 45-50 yasina kadar agir alkolikti. Kendilerini sonradan dine adayip bıraktılar. Valla su an zimba gibi. Babami dedem, dedemi babam zannederler. 80 kusur yasinds. Hala yasini soranlara espirisine 55 diyor ve insanlar ciddi ciddi inaniyor.


Geçen gün çay içmenin kanse riskini arttırdığı bukundu diye yazıyordu bir yerlerde. Her şeyin yararı yanında zararı da var. Az tuketirsen ciddi bir zararı olacağını sanmıyorum.


prizmatik
(06.04.19)
az alkol tüketmek bile zararlı olabilir ve ben alkol kullanmam ama türkiye'de gereksiz stresle yaşayarak, hormonlu sebze, meyve ve et yiyerek, kanserojen havayı koklayarak, ağır metalli suyu içerek bunun bin beterini sağlığımıza yapıyoruz ve kanser vakaları hızla artıyor.

tabii, bu saydıklarımı dinci haber kanalları dikkate almaz.


s0phiesw0rld
(06.04.19)
(11)

Çevrenizdeki Akpliler?

İmamoğlu’na karşı yapılan bu haksızlıklara, sürecin uzatıldıkça uzatılmasına karşı ne düşünüyorlar? Olumlu mu buluyorlar yoksa olumsuz mu? Ayrıca hangi şehirden?
İmamoğlu’na karşı yapılan bu haksızlıklara, sürecin uzatıldıkça uzatılmasına karşı ne düşünüyorlar? Olumlu mu buluyorlar yoksa olumsuz mu? Ayrıca hangi şehirden?
siyah giyen adam
(04.04.19)
sayımda hata olduğunu düşünüyor bizimkiler, istanbul.


candide
(04.04.19)
imamoğlu için iyice çirkefleşti, gerçek yüzünü ortaya çıkardı diyen var


avatar is back
(04.04.19)
maalesef aynı whatsapp grubunda olduğum birisi var. ilk önce o da kazandıklarını ilan etti,sonra oy farkı ortaya çıkınca pkk şehre inmiş istanbul için çok kötü şeyler olacak tarzı saçma senaryolar üretti. oyların yeniden sayılmasıyla beraber akpye esenyurttan 1700 oy yazılmış bak işte geri dönüyoruz tarzı yalan haberlere bel bağlamaya başladı. fark kapanmayınca da tam bir demokrasi havarisi kesilip biz sadece sayım istiyoruz bekleyin bir hafta daha ne var bunda aa demeye başladı. lokasyon istanbul


mcsword
(04.04.19)
imamoğlu'na haksızlık yapılmıyor, hile var.

onlar diyor ben değil.


dont eat me
(04.04.19)
çevremde hiç akpli yok ama şirkette birkaç kişi konuşurken duydum bir şeyler yapıp almamız lazım diye çirkefe yatılmasını destekliyorlar.


golgi aygıtı
(04.04.19)
koyu akpli bir akrabam, kazandılarsa versinler mazbatayı, neden uzatıyorlar demiş. Biz de hayret ettik.


prizmatik
(04.04.19)
İmamoğlu anıtkabire gidip o saygısızlığı yapmamalıydı, atatürkü bu işe alet etmemeliydi dedi.

İmamoğlunun bence de tek yanlışı bu oldu. Binalinin Astığı pankartla atanın huzurunda deftere onu yazmak aynı şey değil.


adwokat
(04.04.19)
spor salonunda akp'li bir abi var. chp nin her seçim oy hırsızlığı yaptığına inanıyor. bu seçimde de chp yine seçimde hile yapıp istanbulu almış. ama akp bunu fark edip hemen karşı çıkmış. chp kendi başına bu pisliği yapamayacağı için pkk yı devreye sokmuş, pkk yöneticileri bütün oyları çalıp hepsini chp ye verdirmiş. ayrıca imamoğlu ülkeyi kandırmak için anıtkabire gidip belediye başkanı oldum diye imza atmış, ama binali abi pankart falan açmamış, o pankart olayını da chp li hainler yapmış.


Tears of Devil
(04.04.19)
bu iş planlı diyorlar imamoğluna bilerek verildi,bunda da bi iş var diyorlar.


mikahakkinen
(05.04.19)
Benimkiler ikna olmuş valla, akp silkilensin diyorlar


pazartesi yenilgiyi kabulleniyorlardı binali'nin zaten zayıf bir aday olduğunu söylüyorlardı.

salı geçersiz oylar sayılacakmış bakalım ne olacak diyorlardı.

artık hile yapıldı oylar çalındı diyorlar.

parti nereye yönlendiriyorsa oraya gidiyorlar yani. klasik.


sir gawain
(05.04.19)
(12)

50 TL altı şarap tavsiyeniz

=> 50 tl altında ve kırmızı olması => ilk kez şarap tadacak birisi için çok ağır olmaması => Migros’ta bulunabilen olması yeterlidir kriterler açısından. Buzbağ çok öneriliyor ama mantarının çok zor açıldığı söylendiği için emin olamadım.
=> 50 tl altında ve kırmızı olması
=> ilk kez şarap tadacak birisi için çok ağır olmaması
=> Migros’ta bulunabilen olması yeterlidir kriterler açısından.

Buzbağ çok öneriliyor ama mantarının çok zor açıldığı söylendiği için emin olamadım.
siyah giyen adam
(01.04.19)
ben de buzbağ demeye gelmiştim. kavaklıdere ya da kırmızı değil ama leona blush da olabilir.


sanat guresi
(01.04.19)
Pamukkale trio.


habarbey
(01.04.19)
Buzbağ Elazığ. Afiyet olsun


giovanne
(02.04.19)
Suvla Behramlı. İçmeden önce epeyce havalandırın.


orient blue
(02.04.19)
Suvla +1


gmzo
(02.04.19)
İlk seferler için Rose öneririm, içimi daha kolay kırmızıdan.


aslinda sana ne
(02.04.19)
melen - cabernet sauvignon


sir gawain
(02.04.19)
frontera


bhdrydn
(02.04.19)
melen - öküzgözü ya da cabernet


Merlot


eksimeksi
(02.04.19)
chamlija pinot noir. düşük tanenli ilk defa içecek birisi için bence ideal.


hononu
(02.04.19)
Buzbağ Elazığ +1


mylord
(02.04.19)
(12)

İstanbul’da 300 bin küsür oy tekrardan sayılacak

Bu üçüncü ve son benzer sorum, demin TRT haberde haber sunan kadın spiker “İstanbul’da CHP şu an önde gözüküyor fakat 300 bin oy tekrardan sayılacak, seçimin kazananı ona göre belli olacak” dedi ve iyice midem bulanmaya başladı. Ortada 23 bin fark var, Twitter’da mide bulandırmaya zaten başladılar,
Bu üçüncü ve son benzer sorum, demin TRT haberde haber sunan kadın spiker “İstanbul’da CHP şu an önde gözüküyor fakat 300 bin oy tekrardan sayılacak, seçimin kazananı ona göre belli olacak” dedi ve iyice midem bulanmaya başladı. Ortada 23 bin fark var, Twitter’da mide bulandırmaya zaten başladılar, İstanbul’u kaybetmemek için olmayan hileleri varmış gibi göstermek ev sahibini bastırmaları oldukça olası mı şu anda? Yarın Binali kazandı diye YSK açıklama yaparsa kamuoyunun tepkisi olur mu onların bunu yapmaya çekineceği düzeyde?
siyah giyen adam
(01.04.19)
Ekrem vatoz gibi yapıştı sandıklara, şu saatten sonraki sayımlar anca züğürdü teselli eder.


Eğer Haziran’a istanbul için erken seçim kararı alırlarsa sonucu nasıl olur sizce? Sandığa küsen muhalif seçmen gidecektir lakin akpnin küsen kesmi de akp için gidebilir o durumda. Ayrıca 2015 Haziran-Kasım arası dönem malum. İ.Melih Gökçek tehditleri ortada.


siyah giyen adam
(01.04.19)
23 bin fark İstanbul gibi bir şehir için bile ciddi bir fark. 20 yıllık iktidar partisinin 300 bin oy içinden %10 kendisine geçerli oy devşirmesi ve başkanlığın el değiştirmesi ya da bir şekilde yeniden seçim kararı alınması falan çok ciddi meşruiyet tartışmaları doğurur. Ne ülke içinde, ne ülke dışında "AKP'nin oyları çalınmış" ya da "Oylar yanlış hesaplanmış" hikayesine kimseyi inandıramazsınız. Tabanın gazını almak vb. için yapılan "Hakkımızı yedirmeyiz" naraları olup İstanbul ve Ankara sonuçlarını gölgelemek ve sıradanlaştırmak asıl hedef olabilir.


salihdt
(01.04.19)
@salihdt yurtdışının bizle ilgilendiği yok ya da öyle gözüküyorlar.
akp kaybettiği halde kazandık dedi çıt çıkmadı. aslında çok büyük olay.


prizmatik
(01.04.19)
Yurtdışının bizimle ilgilenmesi kısmı "Amerika gelsin" ya da "Avrupa kulaklarını çeksin" gibi bir beklenti değil ancak her şeyimizle dünyaya entegreyken hali hazırda iktidarda olan ve iktidarda da kalmaya teknik olarak devam eden partinin keyfi bir şekilde seçim sonuçlarını kurcalamasının hoşgörüyle karşılanmayacağı ve ülke riskini yükseltip ekonomik anlamda olumsuz etki yaratacağı muhtemel.


salihdt
(01.04.19)
İstatistiki olarak %0.03'luk diferansın gerçekleştiği yerde geçersiz 300000 oyun içinden %10 fark bulmak bayağı optimistlik gerektiriyor.

Yani bu oylar geçersiz ve geçersiz olmak için nedenleri var.


habarbey
(01.04.19)
Geçen seçimde AKP+MHP oranı zaten %50'ydi. Cumhur bloku oylarını elinde tuttu diyebiliriz aşağı yukarı. Üstelik MHP'nin AKP'ye yanlamasına tepkili tabana rağmen. Bu durumda AKP'ye küskün kesim diye bir tanımlamaya gidemeyiz diye düşünüyorum. Eğer seçim tekrarlanırsa asıl sorgulanması gereken CHP geçen seçime göre aldığı +%8'lik oyu koruyabilir mi? İddia ediyorum korur.

Her şey ayan beyan ortadayken seçim yenilenirse bu durum gevşek asabiyyeye sahip olan Millet blokunu daha radikalleştirir. Oy kullananlara ek olarak oylarımız çalınıyor diyerek sandığa küsen ve "ben oy kullanmıyorum eaabi yeaa"cı kesim de tetiklenir ve çok da az olsa CHP oy arttırabilir diyorum. Buna ek olarak gençleşen seçmen profilini de denklemde göz ardı etmemek lazım. Şu ana kadar belediyeyi alabileceğini aklına bile getirmeyen sol siyaset "lan yoksa?" dumuru yaşıyor şu an. Herkes şaşkın. Ben de şaşkınım. Ankara'yı cepte görüyordum ancak İstanbul'u hiç beklemiyordum.

Bunlar Millet blokunun kendi seçmeni için geçerli sebepler. +%8 direkt HDP'den geldi gibi görünüyor. Seçim tekrarlandığında HDP'li seçmenin CHP'ye oy vermesindeki gerekçelerin bu kadar kısa sürede ortadan kalkmayacağını düşünürsek bu oy oranı elde tutulabilir gibi.

Ekrem Başkan herkese hayırlı olsun.

Not: Bu analiz, yazarı bir eliyle kuru kayısı yiyip diğer eliyle bira içerken yazılmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.


Eğer tarafsız bir şekilde oyların tekrar sayılırsa ben, Ekrem İmamoğlu'nun şu an aldığından çok daha fazla oy alacağını düşünüyorum.


gecen sefer ankara'da hazirlikliydilar cunku i.melih'in sansi yoktu, minareyi calan kilifini uydurdu. akli basinda olan kimse yemedi ama mansur'da pek kurcalamayinca ustunde durulmadi.

bu sefer farkli, cepte dedikleri ibb gitti dolayisiyla hazirliksiz yakalandilar. imamoglu saglama almis isi, burada isi cevirmeye calisirlarsa ortalik karisir diyorum ki demeclere bakarsak onlarinda pek umidi yok. malumun ilanini geciktirerek insanlarin kutlamasini engellemeye, isi sulandirma calisiyorlar.


cooperr
(01.04.19)
Açıklaması yapan alt kadrolar. Üstekilerin sesi çıkmıyor. Alt kadro da fırça yememek için biz çok çalıştık falan diye yırtınıyor.
Atı alan Üsküdarı geçti. Bu saatten sonrası goygoy.


neymis
(02.04.19)
anladığım kadarıyla akp nin bb adaylarının oyları çalınmış. hep 0 oy girilmiş sisteme 1946 seçiminde de hile yapmıştı bunlaar.


un
(02.04.19)
Kadıköy'de geçersiz oylar sayılınca fark Imamoğlu lehine 450 daha artmış.


babilbaligi
(02.04.19)
(8)

İstanbul’da hileyle kazanabilirler mi?

İstanbul diyoruz sonuçta fakat fark 4 haneye düşecek kadar düşük, belki bir çuval oy etki edecektir. Ancak şayet böyle bir şey olursa meşruiyeti sorgulanacağından bünün ekonomiye ve dolar kuruna etkisi olur mu?
İstanbul diyoruz sonuçta fakat fark 4 haneye düşecek kadar düşük, belki bir çuval oy etki edecektir. Ancak şayet böyle bir şey olursa meşruiyeti sorgulanacağından bünün ekonomiye ve dolar kuruna etkisi olur mu?
siyah giyen adam
(31.03.19)
yapmadıkları şey değil


Kac saattir ona kasiyorlar zateb kimbilir ne yolsuzluklari var ortaya cikacak


tuborg yesili
(01.04.19)
Deniyorlar...


evet kazanacaklar. şöyle ki, önce seçim sonucu belirsiz denilecek, geçersiz oylar tekrar sayılıyor denecek. sonra bir anda binali kazanan ilan edilecek. ara süreçte bile ekrem imamoğlu’nu kazanan ilan etmeyecekler. psikolojikman bu önemli.


cedex
(01.04.19)
çok net söylüyorum; geçersiz oyları tekrar sayalım kararı çıksa dahi ekrem imamoğlu'nun elinden bu seçimi alamayacaklar. bu işi bir kere ankara'da oldu. muhlefet de salak değil bir kez daha aynı hatayı yapmayacak.


himmet dayi
(01.04.19)
Yok artik imkansiz


imelih
(01.04.19)
imamoğlu bırakmaz bu seçimi


Trafolara her an kedi girebilir


(1)

MHP nin Akp den aldığı şehirler

Akp ile MHP nin yarıştığı çoğu şehirde MHP almış, ayrıca ittifakta da MHP nin aldığı şehirler var. İttifak ortakları MHP nin bu yükselişi Ve birçok şehri alması Akp nin ve Erdoğan’ın keyfini kaçırmış mıdır? :D
Akp ile MHP nin yarıştığı çoğu şehirde MHP almış, ayrıca ittifakta da MHP nin aldığı şehirler var. İttifak ortakları MHP nin bu yükselişi Ve birçok şehri alması Akp nin ve Erdoğan’ın keyfini kaçırmış mıdır? :D
siyah giyen adam
(31.03.19)
AK Parti farkında değil ama AKP'yi mahveden şey MHP ile ittifak oldu. Bu ittifak hiçbir şey yapmadıysa bile muhalefeti birleştirmesi bakımından AKP'ye zararı oldu. Bu seçim sonra AKP MHP ittifağının biteceğini tahmin ediyorum.


algoritma uzmani
(31.03.19)
(7)

İstanbul ve Ankara muhalefete geçerse en fazla ne değişir?

Yani neredeyse başkanlık seçimlerinde referandumda bile görülmemiş bir çaba içindeler kaybetmemek için İstanbul’u ve özellikle Ankara’yı. Bu ikisi düşerse en fazla ne değişebilir ki hayatımızda? Ekonominin daha kötüye gitmesini Ankara’yı kaybetmeye bağlayacak değiller sonuçta (?)
Yani neredeyse başkanlık seçimlerinde referandumda bile görülmemiş bir çaba içindeler kaybetmemek için İstanbul’u ve özellikle Ankara’yı. Bu ikisi düşerse en fazla ne değişebilir ki hayatımızda? Ekonominin daha kötüye gitmesini Ankara’yı kaybetmeye bağlayacak değiller sonuçta (?)
siyah giyen adam
(26.03.19)
Hizmet için ödenek ayrılmaz sonraki genel seçimlerde de işte bakın CHP demek çöplük demek o demek bu demek diyecekler ama minareyi çalan kılıfını uydurduğu için hedef 2023 diyeceğiz


fıytfıyt
(26.03.19)
en büyük değişiklik akp'nin de seçimde önemli yerleri kaybedebileceği algısının yaratılması olur. bu nedenle akp kaybetmek istemez.


s0phiesw0rld
(26.03.19)
çok şeyi etkiler aslında;

istanbul ve ankara seçmeninin toplamı 15 milyon ediyor. tüm her yerde deli gibi "muhalefet öcü" propagandası yapılan milyonlarca insana bunun aksini ispatlama fırsatı veriyor sana.

Ekonominin kötüye gitmesi açısından da şöyle bir etkisi olabilir; bu iki şehrin kaybedilmesi demek cumhur ittifakının yüzde 50'nin altında olması demek. Öyle bir durumda yüzde 50'den az insan tarafından desteklenen bir yönetiminin ülkeyi yönetmesi erken seçim tartışmalarını getirecek, bu da istikrarsızlığa sebep olacak.


akatreil
(26.03.19)
şöyle düşünün,
billboardlarda, sağda solda her yerde gördüğünüz iktidar figürlerini göremeyeceksiniz.
belediyelerin milyonlarca lira ödenek akıttığı iktidara yakın derneklere artık ödenek çıkmayacak ve organize olma konusunda sıkıntı çekecekler.
ancak her şeyden öte çok büyük bir algı olacak bu adamların artık istenmediği yönünde ve insanlar da buna göre pozisyon alacaklar.


teritori
(26.03.19)
Finans kaynaklarının büyük kısmı ankara ve istanbul belediyeleri. O kömürler makarnalar hep bu iki şehirden kazanılan (el altından) paralarla alınıp dağıtılıyor. İki şehrin gitmesi finansal olarak zora sokar. İlk seçimde patlamazlar, var olanı bitirirler, ikinciye zırnık kalmaz.


Tears of Devil
(26.03.19)
Artik ilce belediyelerinin hicbir geliri kalmadi, zaten verebilecekleri hizmet de cok kisitli, en azindan geliri olan hizmet edebilecegin belediye olur. Ayrica ve hepsinden onemlisi istanbulu ve ankarayi kaybetmek acayip bir ruzgar baslatir, iktidarin baskentte yonetimde olmamasi ciddi bir olay, ibre tersine doner, oradan devam eder.


kassiopeia
(26.03.19)
bu arada domates soğan kuyruğunda beklemeyi zenginliğe bağladılar, ekonomiyi belediyeye niye bağlamasınlar? anlamadım.

vakıf-derneklere giden kadrolar, yandaş olması için işe aldıkları vasıfsız binlerce on binlerce insan, iş verdikleri paravan şirketler, yaptık diyip yapmadıkları üst geçitler, Akbil (ve benzeri) skandallar, güvenlik görevlisi olarak işe alıp seçimde kapı kapı gezdirdikleri insanlar, imar değişikliği ile zengin ettikleri yandaşlar filan olmayacak artık.

dolayısıyla ciddi bir güç kaybı olacak. bundan bütün korkuları...


babilbaligi
(27.03.19)
(6)

Akılda kalıcı bir intikam aldığınız oldu mu?

Daha önce biri ya da birilerine karşı böyle damaklarda tat bırakan olmasa bile almış olmanızın keyfini zaman zaman sürdüğünüz bir intikamınız oldu mu ve nasıl bir şeydi özet olarak?
Daha önce biri ya da birilerine karşı böyle damaklarda tat bırakan olmasa bile almış olmanızın keyfini zaman zaman sürdüğünüz bir intikamınız oldu mu ve nasıl bir şeydi özet olarak?
siyah giyen adam
(22.03.19)
Olmadı.


Oldu. Uzun uzun anlatayım sabah


Telefon üzerinden çok lakayıt bir şekilde yazışıp ciddi olmama rağmen bir türlü üslubunu düzeltmeyen kişinin telefon numarasını “netlog tanışma çiftleşme” tarzı sitede güzel bir hatunun profiline iliştirdim. 6 saat sonra profile girdiğimde 50 küsur mesaj.... profil yıkılıyor :) gelen mesajlar hep “neden telefonunu açmıyorsun” tarzında olduğunu görünce benle d.ş.k geçen kişinin telefonun susmadığını anladım. Hala da gülerim doksana taktım topu... ilgili numaradan bir tane bile mesaj gelmedi ondan sonra hala da gülerim :)
Aradığınız nitelikte bir mesaj oldu mu bilmiyorum ama böyle bir anımdır .


creedwar
(23.03.19)
Kiz arkadasim uniyi birakip baska okula gecmek zorunda kaldi.
Sosyal medyadan kayboldu. Belki intihar etmistir.

Gorusmede kavga ettigim holdingin butun ilanlarini bi sorun bulup sikayet edip sildiriyorum(5 senedir devam ediyor bu olay)


acemi
(23.03.19)
Ben prensip olarak Allah a bırakıyorum. Çok güzel yaratıcı ve ders verici sonuçlar oluyor. canımı sıkmama, parmağımı oynatmama gerek kalmadan olanları gülümseyerek izliyorum:)


Sabah dedim ama günler geçti :) ünideyken bir kız arkadaş, ders arasında sınıfta takılıyorken benden pencereyi açmamı rica etti. Ben de açamam dedim. Sırf bu yüzden bana küfretti. Başka duyan da olmadığı için kıza sövsem veya başka bir şey yapsam kesin haksız çıkacağım. Ben de içime attım, zamanını bekledim. Bu bir forumda yöneticiyi. Oradan üyelik aldım, onunla baya samimiyet kurdum. Yakın arkadaş olduk. Yardıma muhtaç bir profil çizdim manevi ya da psikolojik açıdan diyeyim. Sonrasında kanserim diye kandırdım. Kahrolduydu. Baya baya mesai harcadım bu iş için. Sahte bir profil oluşturdum her manada.

En sonunda bana ettiği küfrü ona yazacaktım anlasın ben olduğumu diye. Yapmadım. Belki de beni kanserden öldü sanıyor. Bu arada burada da olabilir bana söven kişi. O zamanlar duyuru falan yoktu ama duyuruyu bilecek, üye olacak bir tip. Buradaysan bul beni :))


(2)

Multivitaminler tüm vitamin eksikliğini gideriyor mu?

Pharmaton ve supradyn gibi ürünler mesela vücudunda C vitamini veya D vitamini eksiği olanların o eksiğini kapatıyor mu? Eğer öyleyse ayrı ayrı satılan multivitamin olmayan tekil vitaminler suda eriyen çeşitleri vb ne gibi farkları var? Hem multivitamin hem de c vitamin kapsülü kullanmak mesela?
Pharmaton ve supradyn gibi ürünler mesela vücudunda C vitamini veya D vitamini eksiği olanların o eksiğini kapatıyor mu? Eğer öyleyse ayrı ayrı satılan multivitamin olmayan tekil vitaminler suda eriyen çeşitleri vb ne gibi farkları var? Hem multivitamin hem de c vitamin kapsülü kullanmak mesela?
siyah giyen adam
(21.03.19)
kapatabilir ama onu kapatirken diger vitaminleri de ekstra aliyor olmaniz cok saglikli degil. ozellikle yagda cozulen vitaminler vucutta birikebilir. bunun karaciger ve bobrek ustundeki ekstra yuku var.

ornegin duzenli beslenen birinde c vitamini eksikligi olmasi cok dusuk bir ihtimal. fazla doz c vitamininin direnc sagladigi ise yuzyillik bir yalan. ama ornegin d vitamini eksikligi varsa normalde saglikli ve duzenli beslenen birinin diger vitaminleri mineralleri de alarak gereginden fazla vitamin almasina gerek yok. yani onemli olan ihtiyac ve doz. fazla vitamin goz cikarir.


tanaka
(22.03.19)
Pharmaton, supradyn gibi ürünlerde herşeyden az az var. eğer gerçekten vitamin eksiğiniz varsa böyle bir ürünle o eskiği kapatmanız mümkün değil.

örneğin diyelim d vitamininiz yaptırdığınız kan tahlilinde 30 çıktı. siz bunu 60a çıkarmak istiyorsunuz. her gün 10.000 iu (250 mcg) d vitamini alırsanız 2-3 ayda anca o seviyeleri görürsünüz ki bu yüksek doz d vitamini takviyesi. alternatif olarak 300.000 IU'luk ampul yaptırabilirsiniz, bu şekilde D vitamininiz hızlıca yükselir ancak o seviyeleri korumak için yine günlük en az 3000-4000 IU'luk takviyelere devam etmeniz gerekir, çünkü d vitamini güneşe çıkmayınca hızlıca yok oluyor. takviyelere devam etmez ve güneşe çıkmazsanız 1 ay içinde eski seviyeye dönebilir.

şimdi pharmatona baktım, içinde 5 mcg (200 IU) d vitamini var. yani d vitaminininizi yükseltmek için takviye amaçlı günlük 10.000 IU alacaksanız eğer günde 50(!) kapsül içmeniz lazım ki bu akıl karı bir hareket değil, zira kapsülde D vitamini dışında başka milyon tane şey var, o kadar kapsülü bir anca içerseniz zehirlenirsiniz.

bu nedenle öncelikle kan tahlili yaptırıp neyin eksik olduğuna baktırın. ona göre doktorunuz zaten size gerekli nokta atışı önerileri yapacaktır.


taurina
(22.03.19)
(5)

PlayStation ABD’de pek yaygın değil mi?

İzlediğim Amerikan yapımı dizi ve filmlerde eğer oyun konsolu detayı varsa istinasız hepsinde Xbox kullanıldığını gördüm. Tıpkı orijinal futbol ve metrik sistemi gibi konularda da olduğu gibi ABD bu alanda da Avrupa kültüründen uzak mı yoksa Avrupadaki gibi yaygın mı? Avrupa’da PS’nin daha çok daha
İzlediğim Amerikan yapımı dizi ve filmlerde eğer oyun konsolu detayı varsa istinasız hepsinde Xbox kullanıldığını gördüm. Tıpkı orijinal futbol ve metrik sistemi gibi konularda da olduğu gibi ABD bu alanda da Avrupa kültüründen uzak mı yoksa Avrupadaki gibi yaygın mı? Avrupa’da PS’nin daha çok daha yaygın olduğunu biliyordum yanlış olmasın yine de
siyah giyen adam
(17.03.19)
birbirine yakınlar aslında, ama sonuçta Xbox ABD markası Microsoft'un.


Herhangi bir filmde Amerikan bayrağı göstermek gibi. Adamlar ps4 kullansa bile onu göstermez bence.


neymis
(17.03.19)
Abd’de PlayStation 4 Xbox One’dan 3 milyon adet daha fazla satmış

www.vgchartz.com

Global satışlardaysa PS4 XBox One’ı ikiye katlamış

www.vgchartz.com


(s)AINT
(17.03.19)
xbox 360-ps3 jenerasyonunda xbox farkla öndeydi abd'de ama şu anki nesilde ps4 hem abd'de hem de dünyada farkla birinci.


mattiadestro
(17.03.19)
Yayginlikla film ve dizilerde gormek arasinda baglanti dusuk. Olay yerli markalarini korumak, kollamak.

Mesela Hollywood yapimlarinda bilgisayarlar %90 Dell marka olur. Asus, Sony, Samsung vb goremezsiniz.


crown
(17.03.19)
(5)

İş Kültür Yayınlarına da dokunurlar mı?

İş bankası hazineye devredilirse başta Hasan Ali Yücel serisi olmak üzere iş bankası yayınları da devre dışı kalır ya da içeriğine ve çalışanlarına, yönetim kuruluna müdahale edilir mi? Mesela bol bol dini içerikli, Necip Fazıl’lı, Osmanlı içerikli kitaplar mı çıkar?
İş bankası hazineye devredilirse başta Hasan Ali Yücel serisi olmak üzere iş bankası yayınları da devre dışı kalır ya da içeriğine ve çalışanlarına, yönetim kuruluna müdahale edilir mi? Mesela bol bol dini içerikli, Necip Fazıl’lı, Osmanlı içerikli kitaplar mı çıkar?
siyah giyen adam
(06.02.19)
işbankası iştirakları ki ilk aklıma gelenler şişecam topluluğu, iş gyo, iş bankası yayınları vb. hepsi tehlike altında.


kapatmazlar ama Tubitak yayinlarina yaptiklarini yaparlar.Bol bol tefsir,dini kitap yayinlarlar artik


turkuaz
(06.02.19)
aynen öyle olur. saçma sapan kitaplar basıp sonra da iflas bayrağını çekerler.


babilbaligi
(06.02.19)
Sanmadim.

Vakifbank yeni yayinevi kurdu, hic de dini temelli degil.


fever
(06.02.19)
CHP hisseleriyle bankanın kontrolünü ele geçirebilirler mi emin değilim.


kaptankedi
(06.02.19)
(4)

Ciddi bir hastalığa yakalandıktan sonra manevi gücü nasıl sağladını

Dini inancı olmayanlara soruyorum. Aile, eş dost vb elbette büyük etki ama o içe düşülen boşluk ve acizlik, yalnızlık, umutsuzluk hissiyatini örtebilecek manevi psikolojik gücü bulmak?
Dini inancı olmayanlara soruyorum. Aile, eş dost vb elbette büyük etki ama o içe düşülen boşluk ve acizlik, yalnızlık, umutsuzluk hissiyatini örtebilecek manevi psikolojik gücü bulmak?
siyah giyen adam
(03.02.19)
Bazen yalanlarla yaşamaktansa gerçeğin farkında olmak; insanı daha huzurlu kılabiliyor. Olmayan bir doğaüstü güçten çaresizce bir mucize beklemektense, bilimsel gerçekliklerle neden sonuç ilişkileri kurarak hareket etmek; en azından ağır bir hayal kırıklığından kurtarıyor insanı.


fobfilm
(03.02.19)
Dini inancım yok denemez ama zayıf. Fobfilm’e katılıyorum.

Belki de ben yeteri kadar aciz duruma düşmemişimdir.


(s)AINT
(04.02.19)
fobfilm +1

"Bu neden benim başıma geldi? Neyi yanlış yaptım acaba da bunlar bana oldu?" diye düşünmektense bilimsel gerçekler insanın içindeki kötü hisleri azaltıcı nitelikte bence.


luin 41
(04.02.19)
Dini inancım hiç yok; bin türlü badire atlattım hiç boşluğa düşüp aciz hissetmedim, hele umutsuzluğa hiç düşmedim. Kişi önce kendine inanmalı, kendime olan inancım her şeyin üstünde. İnsanoğlu yaşanılanlarda hemen başka bir olağanüstülük arıyor ? Kendi kendimizi sorgulamak hele kendimizi eleştirebilmek o kocamannnnn egoya zor geliyor oysa yapılan hataların bütününden daha fazla değiliz. Boşluk,acizlik,yalnızlık,umutsuzluk hissiyatını yaratan tam da biziz.


synax
(04.02.19)
(1)

Ünide ders seçimi yapılmazsa Kyk kredisi ve SGK kesilir mi?

Geçen sene hazırlık okudum ve dönem sonunda geçemedim. Şimdi Ocak ayında hazırlık bitirme sınavını geçtim ve geçer geçmez öğrenciliğimi askıya aldılar ne sigortadan faydalanabildim ne de öğrenci yemekhanesinde geçti öğrenci kartı. Bunun sebebi kayıt yenileme yapılmamış olmasıymış fakat onun için de
Geçen sene hazırlık okudum ve dönem sonunda geçemedim. Şimdi Ocak ayında hazırlık bitirme sınavını geçtim ve geçer geçmez öğrenciliğimi askıya aldılar ne sigortadan faydalanabildim ne de öğrenci yemekhanesinde geçti öğrenci kartı. Bunun sebebi kayıt yenileme yapılmamış olmasıymış fakat onun için de bir seçenek yok, 4 şubatta sistem açılır anca öyle dediler. Fakat hem irregular öğrenci olmak yerine kendimi bölüm derslerinde rahat tutacak akademik İngilizce seviyesine gelebilmek adına 9 ay daha sadece İngilizce çalışmak hem de sağlık problemlerinden dolayı Eylül’de başlamak istiyorum. Eğer ders seçimi yapmazsam kredi ve sigorta kesilir mi? Ders seçimi yapıp da gitmezsem iki sene üst üste kalmış olmak başka bir probleme yol açar mı?
siyah giyen adam
(02.02.19)
ogrencilikten/okulla ilisigin kesilmedikce kyk kredin kesilmez. bazi okullar 4-5 yila kadar hazirligi verip lisansa baslaman bekleniyor. tabii bunu ogrenmek icin okulunun yabanci dil hazirlik yonetmeligini oku.


buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.