Giriş
(2)

Sonu Z ile biten kelime seslerinin S’ye benzemesi

Tabi gollum gibi “efendimiss” düzeyinde değil ama mesela özellikle kısık sese yakın söylerken “temiz, zemiz, titiz, sessiz, sossuz, cibilliyetsiz, bağımsız, ahlaksız” gibi sonu Z ile biten ama özellikle -sız, siz ile biten kelimeleri telaffuz ederken sondaki Z harfinin S harfine yakın bir tonda olm
Tabi gollum gibi “efendimiss” düzeyinde değil ama mesela özellikle kısık sese yakın söylerken “temiz, zemiz, titiz, sessiz, sossuz, cibilliyetsiz, bağımsız, ahlaksız” gibi sonu Z ile biten ama özellikle -sız, siz ile biten kelimeleri telaffuz ederken sondaki Z harfinin S harfine yakın bir tonda olması dilin dönmediği anlamına mı geliyor yoksa Türkçenin genel dil yapısından mı kaynaklanır?
İnsanın gevşekliği veya fizyolojik bir sorun olabilir.

Okulda bir hoca vardı gollum gibi çözecess, yapacağısss diye yılan gibi tıslaya tıslaya gezerdi şerefsiz.


sumuklurakun
(14 saat)
konuşmayı bilmiyor. çatır çatır çıkıyor o harfler. bununla birlikte t harfini de s gibi okuyanlara ve s harfine çok baskı yapanlara da gıcık oluyorum.


alperz
(12 saat)
(6)

Fenerin 28 şampiyonluğu hukuken adil kabul edilebilir mi?

Sonuçta 1959'dan önce tüm Türkiyeyi kapsayan bir lig yoktu, aynı anda birden fazla takım şampiyon oluyordu ve bölgesel amatör kümeler devri söz konusuydu. Yıldız sistemine göre ise tüm Türkiyeyi kapsayan ulusal liglerde 5 şampiyonluk yaşamış olan 1 yıldız alıyor.Öyleyse ulusal ligde kazanılmış 5 şa
Sonuçta 1959'dan önce tüm Türkiyeyi kapsayan bir lig yoktu, aynı anda birden fazla takım şampiyon oluyordu ve bölgesel amatör kümeler devri söz konusuydu. Yıldız sistemine göre ise tüm Türkiyeyi kapsayan ulusal liglerde 5 şampiyonluk yaşamış olan 1 yıldız alıyor.

Öyleyse ulusal ligde kazanılmış 5 şampiyonluk 1 yıldız ile bölgesel liglerde kazanılmış 5 şampiyonluk eşit tutulabilir ve Semih Özsoy'un tff başkanı olmasıyla ve biraz da iktidar desteğiyle bir gece ansızın fenerbahçenin yıldız sayısı 5'e yükseltilebilir mi hukuk ve adalet bakımından? Yahut şimdi olmasa bile eğer Galatasaray 5.yıldıza Fenerin 4.yıldıza ulaşmasından daha önce ulaşırsa aradaki farkı eritmek ve rekabetçi ortam yaratmak adına?
siyah giyen adam
(22.05.19)
bu ülke de olmaz denilen her şey bir günde oluyor, o da olabilir.


mikahakkinen
(22.05.19)
bundan medet umulması çok üzücü fenerbahçe adına. koskoca camia, kenetlenip şampiyon olması çok mu zor ?

vallahi galatasaray 2 senedir kenetlenip üstüste şampiyon oluyor ve de kurduğu takım dursun özbek'in paraları saçarak kurduğu takım. öncesi çöptü, avrupada da o kadar rekabetçi değil. o kadar zor değil şampiyon olmak bu ülkede. yeter ki doğru düzgün transferler, takım yapısı ve kenetlenme.

fenerbahçe ise ali koç'la birlikte geçen sene saçma sapan oyunculara milyonlar döktü. elde ettiği 0. amaca yönelik transfer yapmazsa seneye de benzer akibeti yaşar. suçu başkasında aramasın kimse geçen senenin sorumlusu yanlış hoca ve transfer tercihleriyle olan kısıtlı kaynakları harcayan başkan ve yönetimdir.


kveldulv
(22.05.19)
yapabilecek tıynetteler, adamlar sonuçta fenerli yani.


zgrydn
(22.05.19)
Mantiken kabul edilemez.

Sizde soyluyorsunuz: turkiye yi kapsayan lig yoktu diye. Dolayisiyla hak kazanilmamis.

O yillarda organize bir olusum yoktu. Yani bolgesel bir kazanim. Bu yuzden de 1959 var.

Semih ozsoy baskan olursa bu ulkede birseylerin daha iyiye gidecegini dusunmek yanlis olur bence.

Ama eger baskan olursa ve yuklu para verirlerse yaparlar.

Bu da ulkede sporun katledilmesinin masadaki tescili olur zaten.


baldan kaymak
(22.05.19)
Dediğin gibi organize tüm ülkeyi kapsayan bi lig yoktu. Kabul edilemez. Edilirse kimse ligi izlemez. Kendi bacağına sıkmaz kimse


glamdr1ng
(22.05.19)
Yıldız olayı da sidik yarışına döndü. Bana kalsa tümden kaldırırdım. Uefa kupasını alırken yıldız mı vardı sanki göğsümüzde.


(s)AINT
(22.05.19)
(7)

Ekşi Sözlüğün yurtdışında yedeği var mı?

Yani bir gece ansızın tıpkı zamanında orijinal dizimag sahibine baskın yapıp sunuculara bilgisayarlara el koyup siteyi tarihe gömdükleri gibi Ekşi sözlük için de siteyi komple tarihe gömecek ölçüde bir baskın yapılabilir mi bir gün yoksa en fazla VPN ile girebileceğimiz yasaklı sitelerden mi olur ol
Yani bir gece ansızın tıpkı zamanında orijinal dizimag sahibine baskın yapıp sunuculara bilgisayarlara el koyup siteyi tarihe gömdükleri gibi Ekşi sözlük için de siteyi komple tarihe gömecek ölçüde bir baskın yapılabilir mi bir gün yoksa en fazla VPN ile girebileceğimiz yasaklı sitelerden mi olur olası en kötü senaryoda?
siyah giyen adam
(15.05.19)
Yurtdışında yedek gibi bir şey olduğunu sanmıyorum. sitenin her gün yedeği alınıyordur. Çok büyük saldırı olsa her şey silinse bile maksimum bir gün öncesine döner o kadar.


mg3929
(15.05.19)
Bunla ilgili bir şeyler okumuştum Sözlük'te. Yurtdışında yedekleri mevcutmuş. Ssg'ye soranlar olmuş sanırım hatta.


sozlugun yedeginin yedeginin yedeginin yedegi vardir, kesin global backup sistemlerinde (AWS vs) tutuluyordur.


compumaster
(15.05.19)
Yurtdışında yedeği tabii ki vardır.

Siyasi olayları bir kenara bırak, "disaster mode" denen bir şey var. Bir afet sonucu (deprem, sel, yangın) sunucular zarar görürse diye tedbiren yedekler tutuluyor başka bir yerde.

Dandik sitelerde bile disaster mode oluyor bazen. Ekşi Sözlük'te kesin vardır.

Bir de Ekşi Sözlük multi medya tabanlı olmadığı için (video yok, görsel yok) depolama maliyeti daha düşüktür.


amortisman
(15.05.19)
sözlüğün tüm serverlari dürümcünün yatak odasında tutuluyor.


slhmlr
(16.05.19)
sözlük full text, flash belleğe sığar yedeği zaten :)


bobinhoo
(16.05.19)
yedeği vardır
bunun harici bir çok sıkıntılı durumda sözlük, savcılığa bilgi veriyor
vermese şimdiye kadar 50 kere engellenirdi.
herhangi bir sorun olmaz bundan sonrada, yazmaya devam


tamamhosdiyonda
(16.05.19)
(4)

Bozulan tabletin aynısından tekrar alınır mı?

7-8 aydır android cihaza muhtaç kaldım Samsung tab E tablet bozulduğu için, yaklaşık 2.5-3 sene sorunsuz kullandıktan sonra birden kronik bir problem ortaya çıktı ve bir türlü yapılamadı. Masrafı en kötü sıfırına yakın olacağı için ondan umut kalmadı. Samsung harici adam akıllı bir android tablet ol
7-8 aydır android cihaza muhtaç kaldım Samsung tab E tablet bozulduğu için, yaklaşık 2.5-3 sene sorunsuz kullandıktan sonra birden kronik bir problem ortaya çıktı ve bir türlü yapılamadı. Masrafı en kötü sıfırına yakın olacağı için ondan umut kalmadı. Samsung harici adam akıllı bir android tablet olmadığı için 1000 TL altına tekrardan aynı ürünü almak mantıklı olur mu? Yoksa bir yan ürünü Tab A daha mı iyi duruyor bu iki üründen birini kullanan varsa ayrıca yorumunuzu bekliyorum

www.epey.com
siyah giyen adam
(12.05.19)
2. el ipad alırdım.


dismainpula
(12.05.19)
@dismainpula

Bilgisayar yok ve tablet de bozulduğu için sadece iOS telefonla hiçbir şey doğru düzgün mümkün olmuyor. Ama ben özellikle Torrent nimeti için androidi özledim. 8 aydır torrentten tek bir film, dizi indirememek ne kötü bir şeymiş. Eski tabletten kalma 64 GB hafıza kartı öyle bekliyor üstelik.

Apk ve torrent ağırlıklı kullanacağım için IOS mümkün gözükmüyor.


siyah giyen adam
(12.05.19)
tab a, tab e'lerin üst versiyonu gibi. yazılım, donanım anlamında. ben sıfır tablet altsam, kesinlikle tab e almazdım; o cihazın markası satıyor sadece, casper'dan bi' farkı yok. o fiyat aralığında lenovo ve huawei modellerine de bakın.


Huawei T5 alın, 1000 lira.
Yeni aldık, muazzam cihaz.


aynabugusu
(12.05.19)
(4)

İmamoğlu bağış kampanyası ve açıklama kısmı

İmamoğlu’na destek bağış kampanyasında yüzlerce hatta binlerce kişi EFT havale yaparken açıklama kısmına “her şey çok güzel olacak” gibi şeyler yazmış olabilir fakat açıklama kısmına sadece isim soyismi t.c.k.n ve bağış yazılması gerektiği aksi takdirde iade edilmeksizin “hazineye” aktarılmış olacağ
İmamoğlu’na destek bağış kampanyasında yüzlerce hatta binlerce kişi EFT havale yaparken açıklama kısmına “her şey çok güzel olacak” gibi şeyler yazmış olabilir fakat açıklama kısmına sadece isim soyismi t.c.k.n ve bağış yazılması gerektiği aksi takdirde iade edilmeksizin “hazineye” aktarılmış olacağı söyleniyor?

Bu gerçekten doğru olabilir mi ciddi ciddi? Açıklamaya her şey çok güzel olacak diye yazıp gönderen insanların sayısı isim t.c. yazıp gönderenlerden daha fazladır, şimdi onların bağışı hükümetin hazinesine gitti ve hükümet de o hazineden akp için seçim bütçesinde harcayacak??

O paralar devletin (iktidarı) hazinesine gitmişse çok üzülürüm..
siyah giyen adam
(09.05.19)
Kim uyduruyor bu tür sacmaliklari anlamıyorum ki. Ne yazıldığının bi önemi yok.


Mcfly
(09.05.19)
başlıkta biri açıkladı. Hazineye gitmiyor


KaraSakall
(09.05.19)
Bir deli bir kuyuya taş atıyor. Bin akıllı taşın üzerine makale yazıyor. Para transferinde yanlışlık varsa para hesabınıza er ya da geç geri döner. Ne yazıldığının bir önemi yok diyemeyiz. Genel merkezin talimatlarına göre hareket etmek gerekir.


mekaniker
(09.05.19)
bu taslari atan delileri bulsam agzina kurekle vurcam. cehaletlerinden yapiyorlar bilmeden arastirmadan...


supergirl
(09.05.19)
(8)

EYT meselesi ve seçimler?

EYT konusuyla hiç alakam olmadı şimdiye kadar, bildiğim kadarıyla emeklilik yaşının erkene alınması alınmaması meselesi üzerine bir mevzu ve bu EYT ye takılanların da önemli bir kısmı geçtiğimiz seçimlerde sandıklarda tepki olarak ya muhalefete oy verdi ya da oy kullanmadı. Şimdi 24 Haziran’a kadar
EYT konusuyla hiç alakam olmadı şimdiye kadar, bildiğim kadarıyla emeklilik yaşının erkene alınması alınmaması meselesi üzerine bir mevzu ve bu EYT ye takılanların da önemli bir kısmı geçtiğimiz seçimlerde sandıklarda tepki olarak ya muhalefete oy verdi ya da oy kullanmadı.

Şimdi 24 Haziran’a kadar bu EYT sorununun bu sefer çözüleceğinden %100 eminiz sanırım? İstanbul’u kazanmak için taktik maktik dinlemeden her türlü harcamadan gözlerini kırpmayacak, halka şirin gözükeceklerdir daha bunun bayram ikramiyesi emekliye zam gibi ayrıntıları da var.

Peki EYT sorununun seçim dolayisiyla çözülmesi durumunda EYT’den dolayı hükümete cephe almış olan insanlar bu sefer “tamam işimizi gördüler. O yüzden bu sefer İmam yerine Binaliye oyumuz” düşüncesiyle hareket eder mi?
siyah giyen adam
(08.05.19)
Ettiğim konusunda bir şey yapacaklarını zannetmiyorum, hatta onlar da değil kimse bu bu konu hakkında konuşmuyor. Ki Tayyip 31 Mart öncesi bir de eyt çıkmış sizin oylarinizi istemeyiz diye bir şey demişti.
Emin olmamakla birlikte o konuda net olduklarını biliyorum.


@kirmizipilotkalem

İstanbul’u 2.kez kaybetmemek için bu sefer mutlaka adım atmazlar mı nasılsa devletin kasası ortada, gerekirse emeklilik yaşını 40’a bile indirirler yeter ki seçim kazanılsın?

Zira onu yapmazlar bunu yapmazlarsa 45 günde nasıl kendilerini garantiye alabilirler ki? Benim korkum EYT’liler eğer istekleri gerçekleşirse topluca Binaliye oy vermeleri isteğimiz gerçekleşti diye. Zira twitterda çokça rastlıyoruz “eyt yoksa oy yok” yazılarına


siyah giyen adam
(08.05.19)
ekonomi ortada son açıkladıkları paketlerle kıdem tazminatını işçinin elinden almak, zorunlu bes vs gibi haklarda gerileme yaratan bir sürü şey sundular.

eyt'lilere istedikleri şartlarda bir çözüm sunmaya uygun şartlar yok. ancak kademeli bir iyileştirme vs sunulabilir daha da gözü karartırlarsa başka tavizler de olabilir.

eyt'lilerin hak mücadelesini takdir etmekle birlikte oy verme fiilini tek bir gerekçeye bağlayan gruplardan hoşlanmıyor ve güvenmiyorum. yani soruna yönelik adım olursa elbette davranışları değişen kesimler olacaktır.


Ufuk
(08.05.19)
eyt geçmezse tayyibe daha da oy vermem diyen bir tanıdık gidip paşa paşa oy verip dinsizlere karşı reisçiyiz dedi.

o yüzden hem ağlarım hem giderimdir bu gruplar ve eyt’nin hiç bir önemi yok oy vermede. etkisi de yok. o yüzden bir şey değişmez


KaraSakall
(08.05.19)
3600 vericem diyip vermemişti. eyt olayında da net konuştu yok dedi. eğer yapıcam derse de yaparım der gene yapmaz. bu ülkede oyunu 15 20 tlye satan adamlar var eytlilerin de genel olarak taraf değiştirmeyeceğinin garantisi yok. @ufuk +1


mikahakkinen
(09.05.19)
İstisnalar olmakla birlikte şöyle bir durum var bence.
Bir insan şu olursa akp'ye oy veririm diyorsa yani şu ekonomik ve siyasi ortamda dahi akp'ye oy vermeyi düşünebiliyorsa zaten gider verir. Şartı gerçekleşse de verir gerçekleşmese de...
İnsanlar seçimleri koz olarak kullanıyor. Dün de kışlasız bedelli istiyoruz diye açıklama yapmıştı bir grup. Bunların hepsi aynı. Ama emin olun verecek olan zaten veriyor vermeyecek olan da iki cihan bir araya gelse vermiyor.


shotcrete
(09.05.19)
ülke de ne bedelli platformu ne de eyt hareketi bir cam filmi lobisi edemedi.


natallica
(09.05.19)
zamanında ecevit demirel ve özellikle özal döneminde emeklilik ile ilgili verilen tavizler ülkeye çok ama çok büyük zarar verdi. sgk tarihin en kötü döneminde. zaten yaş sınırını yükseltmeselerdi çok büyük bir ekonomik krizin içindeydik şu an. mesele sadece kişiyi erken emelkli etmek dedğil. emekli olan kişiye sadece ölene kadar verilmiyor maaş. kendisi ölürse aynı maaşı eşine varsa küçük çocuklarına veya bakar kızlarına kalıyor. 50 yaşında babasından kalan emekli maaşını alan sözümona yetimler var bu ölkede ve sayıları milyonlarca.
mulkiyehaber.net


ground
(09.05.19)
(7)

23 Haziran’da CHP Örgütlenmesi

Diğer geçmiş seçimlerden farklı olarak bu sefer sadece İstanbul söz konusu olacağı için ülke geneline dağılma durumu olmayacak, eskiden 20 bin gönüllü varsa bu sefer 200 bin gönüllü bile olur seçim günü o yüzden “Şu ana kadar girilmiş seçimler içersinde hile yapmalarının en zor olduğu” seçim diyebil
Diğer geçmiş seçimlerden farklı olarak bu sefer sadece İstanbul söz konusu olacağı için ülke geneline dağılma durumu olmayacak, eskiden 20 bin gönüllü varsa bu sefer 200 bin gönüllü bile olur seçim günü o yüzden “Şu ana kadar girilmiş seçimler içersinde hile yapmalarının en zor olduğu” seçim diyebilir miyiz 23 Haziran için? Aynı zamanda farklı şehirlerden seçmen taşıma, güvenlik görevlisi yığma gibi işlemleri bunca olay olmuşken kolay kolay yapabilirler mi ve CHP örgütlenmesi bunu fark edemez mi?

Yani kazanmak için ellerinden geleni yapacaklarını biliyoruz tamam ama tüm gözler İstanbul’da olacağı için o kadar da çocuk oyuncağı olmaması lazım?
siyah giyen adam
(07.05.19)
Bunu söylemek ne kadar içime sinmese de adamlar gözü karartmis sana bana mı acır sanıyorsun?

He ben yine sandık başında, çuval başında sabahlayacagim ama korkuyorum. Bununla beraber oğlum büyüyünce korkmasın diye mücadele ediyorum.


başkan! eleman zinciri dolamış kamyoncu gibi geliyor. alamayacağını bilse sence tekrar ettirir mi? daha önce de istediği olmadığında ülkeyi kan götürmedi mi? yakında sağda solda patlamalar çatışmalar vb başlar. burada bize düşen sakin kalmak. iki tarafın da yobazı var. bizimkiler de mal afedersin hemen galeyana geliyorlar.


Tears of Devil
(07.05.19)
Oy sayımının kesinlikle görüntülü kaydının yapılması lazım. Bildiğim kadarıyla yasal engel de yok.


prizmatik
(07.05.19)
akp kontrolü kaybetti üstteki 2 elemanın huaa kaybedecekleri seçime girmezler huaa akp seçim kaybetmez huaa demelerine bakma. bal gibi de kaybedecekler. 31 martta ankarayı kaybeden kimdi? istanbulu kaybeden kimdi? antalya adana vs tonla ili kaybeden kimdi? seçimlerde 1 tane bile hile bulmak için 2-3 sayım yaptılar her haltı denemediler mi? olmadı, olmuyor artık. akp çöküşe geçti haberiniz yok sizin!

müthiş örgütlenme ile seçimde oy çalınmayacak rahat olun. sadece güzel güzel çevrenizdeki akp'lilere gerçekleri göstermeye çalışın. 1 kişi de 1 kişidir.


avatar is back
(07.05.19)
Ankara seçimlerinde kaybetmişlerdi. organizasyon yoktu kazandılar. Son seferde muhalefet iyi organizasyon yaptı ve oy farkı vardı. kaybettiler.

Bu seçimlerde aradaki fark 20.000’di bir umut sarıldılar. 60-70bin olsa bir şey yapamazlardı. eğer arada 100.000 fark olursa seve seve verecekler istanbulu. Ve en güzeli bu organizasyon tecrübesi ve kazanma durumu 2023’te çok işr yarayacak ekrem imamoğlu için


KaraSakall
(07.05.19)
Canan Kaftancıoğlu'nu hafife almayın. Kendisi ömrü çocukluğundan beri siyasal islamcılar ile mücadele ile geçmiş, ciğerlerini bilen bir kadın. Kendisi il başkanı olduğu sürece chp örgütü kimseye pabuç bırakmaz.

iş silaha kadar giderse, Kaftancıoğlu ve ekibi de gider. o derece.


babilbaligi
(08.05.19)
türkiyenin gözünün bu seçimlerde olması yüzünden ne yapacaklarsa gizliden yapacaklar.


mikahakkinen
(08.05.19)
(13)

Diyelim ki AKP İstanbul’u tekrardan kaybetti

Benim aklımın almadığı şu, böylesine bir kamuoyu tepkisine rağmen seçimleri iptal ettirdikten sonra yenilenen seçimde bu sefer daha farklı bir şekilde yenilmek akp ye iktidarı kaybetmekten bile daha büyük prestij kaybı yaşatmaz mı? Yaşatır. Şu anki şartlarda seçimin favorisi İmamoglu ve tüm Türkiye
Benim aklımın almadığı şu, böylesine bir kamuoyu tepkisine rağmen seçimleri iptal ettirdikten sonra yenilenen seçimde bu sefer daha farklı bir şekilde yenilmek akp ye iktidarı kaybetmekten bile daha büyük prestij kaybı yaşatmaz mı? Yaşatır. Şu anki şartlarda seçimin favorisi İmamoglu ve tüm Türkiye sadece İstanbul’a kilitleneceği için de öyle İmamoglu 500 bin küsür fark attığında bunu hiçbir türlü kapatamazlar.

31 Mart’ta da akpnin yenilebileceği görülmüşken “kaybedecekleri seçime bir daha girmezler, öyleyse kesin kazanacaklar” anlayışı da fazla pesimist kaçıyor her şeye rağmen..

Öyleyse Erdoğan neden ikinci kez kaybetmek istesin işte bunu kafam almıyor. Hele olası bir farklı yenilgide Erdoğan keşke hiç bu seçim yenileme işine girmeseydik diye düşünmeyecek mi? Tamam kazanırlarsa problem yok ama ya kaybederlerse yine?
siyah giyen adam
(06.05.19)
ekstrem bir şey olmazsa (bombalar,sokak isyanları vs) zaten yenilecekler. akp ek bir şey kazanmadı bu süreçte ama dsp ve tkp oyları görünen o ki ekreme kayacak. seçim yarın olsa sonuç kesin ama daha 1.5 ay var ne olacağı belli değil.

bir şeyler peşindedirler kokusu çıkar


avatar is back
(06.05.19)
onlarda bunu hesap etmiştir...

kimse imamoğlu'nın kazanacağının garantisini veremez.


tamamhosdiyonda
(06.05.19)
"31 Mart’ta da akpnin yenilebileceği görülmüşken “kaybedecekleri seçime bir daha girmezler, öyleyse kesin kazanacaklar” anlayışı da fazla pesimist kaçıyor her şeye rağmen."

Pesimist falan değil. Bilakis akp'nin her türlü pisliği, hukuksuzluğu, zorbalığı yapıp bu seçimi kazanmayacağını düşünmek polyannacılık.


bu sefer bir milyon fark yiyecekler. o zaman kapalı kapılar arkasında yaptıkları dalavereler de kurtarmayacak bunları...


babilbaligi
(07.05.19)
Bence salak falan degiller, bir planlari var diye dusunuyorum. Bir sey bildigimden degil ama bu kadar salak olmadiklarina eminim.
Normal sartlarda ekrem fark atar yeni secimde.


stavro
(07.05.19)
Siz nerede yaşıyorsunuz kardeşim? Haziran seçimlerinde kaybettiler sonra ne oldu, kasım’da fazlasıyla aldılar. Kaybedeceği seçimi bile bile tekrarlar mı adam. Ben olacakları az çok kestirebiliyorum. Kürt seçmene şirin gözükülecek. Eyt’lilere emeklilere kıyak geçilecek. Vergi borcu olanların gazı alınacak. Vs vs.


goodman
(07.05.19)
biz muhalif kesim genel olarak gerçekleri göremiyoruz. seçimleri erteletecekleri gün gibi belliyken olmaz yapamazlar denildi. bu adamlar istanbulu alana kadar savaşacaklar, alamazlarsa da rte çıkıp diyecek ki ben karşı çıktım yenilenmesin diye ancak örgütümü kıramadım diyip geçiverecek. türkiye de olmaz diye bir şey yok.
en son kaybederlerse de kayyum atayacaklar bunlar arsız.


mikahakkinen
(07.05.19)
seçim tekrar edilmese de kaybetmiş olacaklardı. ikinci kez kaybetmenin düşünüldüğü kadar mutlak bir sonucu olmayacaktır akp açısından. kazanma ihtimali var mı? kimse bu soruya yok cevabını veremez. o yüzden akp açısından mantıklı bir siyasi hamle.

hee ne oldu? chp gül gibi bir cb adayı kazanmış oldu. bunu sağlayan akp kurmaylarına da ayrıca bir teşekkür etmek gerekir.


himmet dayi
(07.05.19)
İmamoğlu bu seçimi kaybederse bir sonraki cb'miz imamoğlu hayırlı olsun diyebiliriz. Türkiye'de hiçbir büyük olay tesadüfen gelişmez


ssiradanbirigibi
(07.05.19)
Sırf koalisyon kurmamak için Haziran-Kasım arası Türkiye tarihinin en karanlık işlerinden birine imza atan adamların sadece seçim vaatleriyle yetineceklerine ihtimal vermiyorum. Hala en yüksek oyu alan partiyken ve bir sonraki genel seçime yıllar varken büyükşehir seçimini yeniletecek kadar gözünü karartmış bir adam işini şansa bırakmaz.

Adam seçimden önce, daha İmamoğlu'nun adını kimse duymamışken açık açık "2019'dan sonra belediye başkanlarının atanmasını konuşuruz" dedi. 17 yılda bu kadar çok şey yaşadıktan sonra "ya tamam kazandılar işte tebrikler" deyip geri çekilme ihtimalleri sıfır.


bruce mclaren
(07.05.19)
böyle yenilmek olmadı. tekrarlatalım bir de öyle yenilelim bakalım nasıl olacak mı demişlerdir sizce? kaybedeceği seçimi niye tekrarlatsın? hadi diyelim gene kaybettiler üçüncü dördüncü seçim olmayacağının ya da ikinci gün kayyum olmayacağının garantisi var mı? bu pesimistlik değil. sorsan iki gün önce yok abi ne seçim tekrarlanması cesaret edemezler, ülke batar, ekonomi ölür olmaz öyle şey de diyorlardır. bugüne kadar yok artık o kadar da değil aq denilen ne varsa yaşandı.


Efoody
(07.05.19)
bir daha seçim olursa ne yaparlar ederler tekrar kaybetmezler. 'ya kaybederlerse' diye bir ihtimali düşünebilmek için 17 senedir türkiye'de yaşamamak ve gündemi 1 defa dahi takip etmemiş olmak lazım.


hocam
(07.05.19)
seçmen taşıyacaklar, kaybetmeyecekler diye düşünüyorum.


selam
(07.05.19)
(5)

Şarabı havalandırmak?

Daha önce direkt şişeden bardağa döküp tattığım için çok kötü gelmişti tadı sirke gibi. Şimdi mesela karadut vişne gibi meyve şarabı alındığında mantarı açıp bardağa döktükten sonra o bardaktaki şarabın 30 dakika hiç içilmeden öyle beklemesi mi gerekiyor? Ayrıca mantarı açtıktan sonra geri şişeye tı
Daha önce direkt şişeden bardağa döküp tattığım için çok kötü gelmişti tadı sirke gibi. Şimdi mesela karadut vişne gibi meyve şarabı alındığında mantarı açıp bardağa döktükten sonra o bardaktaki şarabın 30 dakika hiç içilmeden öyle beklemesi mi gerekiyor? Ayrıca mantarı açtıktan sonra geri şişeye tıkıldığında 2.gün şaraplar sirkeye mi dönüşüyor? Sonuçta 750 ml şarabı tek başına tüketmek bünyeyi dağıtmaz mı votka gibi? Yoksa 2 biraya eşit mi etkisi?
siyah giyen adam
(05.05.19)
illa tamamını içmek zorunda değilsiniz içeceğiniz kadarını da havalandırabilirsiniz. yalnız havalandırmak için bardak değil de yüzey alanı geniş şarap karafı (www.google.com
veya benzer bir şey (tencere) kullanırsanız daha iyi olur.

alkol oranına bakarak kaç bira eder ölçebilirsiniz, yaklaşık bir 50cl (%5 alkol oranı) bira ile karşılaştırdığınızda muhtemelen aldığınız şarabın da alkol oranı %10-15 arası olsa 3-4 bira olmuş oluyor. tabii içki tür farkından dolayı bünyeye etkisi farklı da olabilir.


ocanal
(05.05.19)
Mayayı uyandırmak için bir havalandırma olayı vardır ama o apayrı bir şey. Senin söylediğini ilk kez duydum. Bardağı hani bir çalkalıyoruz ya; O yetmiyor muymuş?
İkinci soruna gelince, hani litrelik kolayı kapatıp dolaba koyup ertesi güne de bırakabiliyorsun da bırakmasan daha iyi ya, işte onun gibi bir şey.
Mantarı kapatıp şişeyi buzdolabına yatık (mantar seviye altında kalacak şekilde) koymanda fayda var.


Mirket
(05.05.19)
ben şarabı açıp şişesinde 20dk dinlendiriyorum birikmiş fazla alkol ucup gidiyor daha aromatik bir tad kalıyor.


kırmızı şarapların aromasını artırmak için ağzı geniş kadehlere veya şarap sürehilerine koyarlar. sürahide yarım saat beklettikten sonra servis edilir. bu sırada geniş sıvı yüzeyi havadaki oksijenle oksidasyona kolaylık sağlar.


sttc
(05.05.19)
Tadı kötü olan sarap, muhtemelen kotu bir saraptir ya da sizin damak tadiniza hic uymayan yanlis bir saraptir.

Meyve sarabini dekante etmenin bir manasi bence yok. Bunlar genelde cok genc saraplar. Ikincisi, tortu ve şarap taşı nedeniyle ekşi tatları barındaracak şarap, bütün maskelerinden arınsın ve kendi tadını havalandırma işleminin de yardımıyla bulabilsin diye yapilir dediginiz islem ama sizin meyve sarabi dediginiz sey zaten maskeli, ekstra sekerli. Bio cidre icseniz de ayni gerci. Bunlar taze ve havalandirilmasi sart olmayan basit saraplar.

2. gün sarap sirkeye donmez. Agzini sikica kapattiginizda 2-3 gun asiri tat kaybina ugramadan buzdolabinda durabilirler. Kirmizi ise, dolaptan ciktiktan sonra oda sicakliginda biraz tutup icmek lazim. Eger saraplar dekante edildiyse isiniz zor. O durumda tat kaybi cok buyuk oluyor. Ayrica, sarap asla tencerede dekante ya da karafe edilmez. Her sarap da ayni karaf ile havalandirilmaz ya zaten...

Ne ictiginize bagli... %8 alkol orani olan, genc bir Riesling akip gider; biradan biraz daha fazla etkilidir, ama kimseyi yerlerde süründürmez. Agir alkollu, fici gormus ve bol kukurtlü &16 alkollu Chardonnay ertesi gun guzelce basinizi agritir.


buf-e kür
(05.05.19)
(8)

Seçimin yenilenmesinin AKP’ye etkisi ne olur?

diyelim ki bunca baskıdan sonra YSK seçimin yenilenmesi kararı vermek “zorunda kaldı” A) Seçim günü oldu bittiye getirildi ve atı alan Üsküdar’ı geçti diyerek ertesi gün Binaliye mazbatayı verdiler, onlar mutlu onlar huzurlu onlar kutluyor bitti gitti. Hepsi bu mu olur yani? Tarihte çok sık görülen
diyelim ki bunca baskıdan sonra YSK seçimin yenilenmesi kararı vermek “zorunda kaldı”

A) Seçim günü oldu bittiye getirildi ve atı alan Üsküdar’ı geçti diyerek ertesi gün Binaliye mazbatayı verdiler, onlar mutlu onlar huzurlu onlar kutluyor bitti gitti. Hepsi bu mu olur yani? Tarihte çok sık görülen kazanırken kaybetme durumu kısa vadede ortaya çıkar mı?

B) Zorla seçimi yenilediler ancak bu seçimden de bu sefer daha farklı bir mağlubiyet aldılar. “güldük eğlendik bu sefer kabul ediyoruz tamam koltuk sizin olsun” deyip rahatça konuyu kapatacaklar ve o saatten sonra her şey 6 Mayıs 2019 öncesi gibi mi olacak?

Yani sormak istediğim seçimin yenilenmesi kararı durumunda AKP 2 Haziran’da kazandığını ilan etse de kaybettiği açıklansa da her iki türlü de kaybeden taraf olmaz mı ülke ekonomisi gereği?
siyah giyen adam
(04.05.19)
Hiç belli değil çünkü;
Oy vermeyip akpyi cezalandırdım diyen akp seçmeni seçimlerde hile olduğuna inanıyor bu sebeple tekrarlanırsa akpye oy vereceğini söylüyor.
Bir kesim de akpye oy verdik ama tayyip seçim sonucuna saygı duymuyor diyor.

Muhtemelen ilk grup seçimi akp lehine çevirecek zira ikinci grubun kuru gürültü yapması muhtemel. Der ama yine akpye basar oyunu


neysene
(04.05.19)
@neysene akpnin kazanması önemli değil, kaybettikleri seçimi tekrarlatarak kazanmış olmaları gerek dünyada gerek borsada nasıl yansır asıl önemli olan o. Yani 5.90’ken 6.20 olacaksa çok da etkisi olmamış olur bu olayın.


siyah giyen adam
(04.05.19)
AKP kazanır.

300.000 kişi Anadolu'ya aldırdı ikametgahlarını, muhtarlıkta oy kullanabilmek için. Üzerine AKPye ceza vermek isteyenlerin tekrar AKPye oy vermesi olayı var - Cezayı verdik, tayyip kaybedeceğini gördü, hadi eskiye dönelim şimdi mutlu olalım kafasında ki seçmenler.

O yüzden Tayyip sonraki seçimde zorlar tüm teşkilatı, 100K oyla kazanır.

Hile filan da yapmadan kazanır. İnsanlar unutuyor ama AKPnin oy oranı hala %52 son seçimde.

Ekonomi gene patlar, daha rezil oluruz ama o çok önemli değil. Rusya'da Putin'in yaptıklarına karşı tonla ambargo, ekonomik kriz oldu yaptırımlar vb. Hala Putin yüksek destek alıyor.

AKP seçmeni de din vatan millet diye sindirir bir şekilde.


KaraSakall
(04.05.19)
belli olmaz. belki insanlar vicdan yaparlar da seçimi kazanmış adamın hakkını yiyorsunuz diye tepki olarak imamoğlu'na daha çok oy verebilir. imamoğlu bu sefer daha farklı kazanabilir. iki türlü de akp kaybetmiştir. belki hala oy oranları fazla ama bu seçimde bir yara aldılar.


Neill
(04.05.19)
hahaha 300 bin kişi anadoluya ikametgah aldırmış.

Seçim aynı seçmen sayısıyla tekrarlanır. O zaman kazanın kim olduğunu nerden anlayacaksın? Chp de getirsin 300 000 kişi sonu mu var bunun?

Soruya cevap olarak: akp nin derdi seçimin tekrarlanması değil, şaibeli görünmesi. Zira seçimin tekrarlanmasını isteyen birileri böyle açıklamalar yapmaz.

2. Olarak akp, dolar 7 lira olmuş 10 lira olmuş pek dert etmiyor. Akp nin derdi güçlü olmak. Yoksa ekonomi bu haldeyken seçimden bahsetmesinin başka bir anlamı yok.


respect
(04.05.19)
(bkz: #89607588) seçim normal şartlar altında olsa bile oylar arasındaki farklar çok yakın. akp'nin kazanacağını düşünüyorum öyle bir şey olursa.


neverlose
(04.05.19)
Seçim yenilenirse B şıkkının gerçekleşme olasılığı sıfıra yakın. Bu adamların ağızlarından çıkacak hiçbir şeye inanmıyorum. 2 + 2 = 4 deseler "lan acaba 5 mi?" derim. 31 Mart'tan sonra da sandıktan çıkan sonucu kabul ederiz dediler, mazbatasını gasp edemedikleri başkanların işlerini zorlaştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bir yandan da belediye başkanlarının ihale vb. konulardaki yetkilerini kısıtlamak için yeni çalışmalar yapıyorlar.

YouTube'daki sokak röportajlarına bakarsanız 'millet' en çok ekonomiden ve Suriyelilerden şikayetçi. Suriye'ye ganimet amacıyla giren de, insanları pazarlık aracı olarak kullanmak için plansız programsız sınırdan içeri alan da, ekonomiyi bu hale getiren de AKP. Ama hala oyu %40'ın bile altına düşmedi.

Seçim yenilenmesinin belki de tek iyi yanı bunların oy moy vermekle gitmeyeceklerini insanların kafasına çakması olur.


bruce mclaren
(04.05.19)
bana kalırsa da işlerine yarar çünkü akp tepki oylarını tekrar kendine kanalize edebilme ihtimali yüksek ama sosyal yardım ama iknayla üstelik muhalefet seçmeninin tepki olarak sandık boykotu yada sandiğa gitmeme ihtimali de yüksek malum yaz tatili,yazlık v.s. ancak unutulmamalı ki diğer seçimlerde hem sahada hem sandıkta destek olan feto artık yok.bu onların dezavantajı.son olarak seçimin yenilenmesi kuvvetle muhtemel.


natallica
(04.05.19)
(4)

Yetenek olarak Ronaldinho mu daha iyi Messi mi?

Diğer bir deyişle eğer Ronaldinho tıpkı Cr7 ve Messi profesyonelliğinde olsaydı, gece hayatına düşkünlüğü filan olmasaydı sadece futbol odaklı olsaydı yetenek olarak yine Messi’nin gerisinde mi olurdu yoksa gelmiş geçmiş en iyi futbolcu mu?
Diğer bir deyişle eğer Ronaldinho tıpkı Cr7 ve Messi profesyonelliğinde olsaydı, gece hayatına düşkünlüğü filan olmasaydı sadece futbol odaklı olsaydı yetenek olarak yine Messi’nin gerisinde mi olurdu yoksa gelmiş geçmiş en iyi futbolcu mu?
siyah giyen adam
(01.05.19)
bence Ronaldinho yetenek ve göze hoş gelen futbol açısından iki oyuncudan da iyi.dünyanın en iyi oyuncusu ödülünü 2 kere aldı zaten.ama diğerleri 4-5 kere aldı.bence disiplin noktasında onlar gibi olsaydı geçerdi gibime geliyor.


Ronaldinho bence yetenek çeşitliliğinde messi’den çok üstün, şimdiye kadar gördüğüm en yaratıcı futbolcu. Messi’yse gördüğüm en iyi dripling yapan futbolcu.

Ronaldinho varken barça maçlarında topun hep ronaldinhoda olmasını isterdim. Messi’de aynı şey olmuyo.

Şimdiye kadar ronaldinho ile benzer stile sahip olup her maç şov yapan bi futbolcuya da denk gelmedim.

Ama üçünü kıyaslayacak olsam ronaldo>messi> ronaldinho derim.


(s)AINT
(02.05.19)
ronaldinho daha çok futsal oyuncusu gibi. herkese göze hoş gelen çalım atabilir. seyirciye seyir zevki yaşatır. oyun zekası da iyi. ama messi başka bir şey. müthiş bir disiplin var. rakiple dalga geçecek hareketler yapmaz. topu aldığı gibi hedef doğrudan kaledir. ve oyun zekası mükemmelin ötesinde. nerede duracağını çok iyi biliyor. darbe aldığında kolay yoldan kendini yere atmıyor. bencillik yok arkadaşı uygunsa topu ona gönderiyor. kısacası adam da hava civa yok çıkıp adam gibi topunu oynuyor. golden sonra bile tipik bir sevinme hareketi yok.


gameofannen
(02.05.19)
Bence Messi en az Ronaldinho kadar yetenekli. Sadece oyun için tarzları farklı olduğu için Ronaldinho daha yetenekli gibi görünüyor. Eminim Messi Ronaldinho'nun yaptığı estetik harekeleri yapabilecek yetenektedir. Ancak yapmayı tercih etmiyor. İşin şov boyutundan çok sonuç odaklı yaklaşıyor. Yani Ronaldinho bir oyuncuyu geçerken flip-flap yapıp geçerken Messi yanından düz dribbling ile geçiyor. Sonuçta ikisi de geçmiş oluyor ama Ronaldinho'yu izlerken göze daha hoş gelen bir hareket görmüş oluyoruz. Messinin dribbling esnasında topun ayağına resmen yapışması da küçümsenmemesi gereken çok büyük bir yetenek.


himmet dayi
(02.05.19)
(3)

1 Mayısta metrolar hep kapalı mı oluyor?

Daha önceki seneler işim çıkmadığı için dikkatimi çekmemişti. Bugün Şişhane metrosuna gidince hayatımda ilk kez bir metrononun kapalı olduğunu gördüm çalışma saatleri dahilinde. Daha önceki senelerde de mi böyle oluyordu? Ne yani metro açık olunca güvenlik problemi mi oluyor 1 Mayıs olduğunda? :)
Daha önceki seneler işim çıkmadığı için dikkatimi çekmemişti. Bugün Şişhane metrosuna gidince hayatımda ilk kez bir metrononun kapalı olduğunu gördüm çalışma saatleri dahilinde. Daha önceki senelerde de mi böyle oluyordu? Ne yani metro açık olunca güvenlik problemi mi oluyor 1 Mayıs olduğunda? :)
siyah giyen adam
(01.05.19)
Evet, kapali oluyor. Ben nisantasindayken osmanbey metrosu da sık sık kapali oluyordu, cildiriyordum


renksizbukalemun
(01.05.19)
metro çalışıyordu ama bugüne özel şişhane - taksim - osmanbey duraklarında metro durmadı. diğer duraklar çalışmaya devam etti.


sanquis
(01.05.19)
Metrodan ziyade taksime ulaşım sağlayan tüm toplu taşıma kısıtlanıyor. Taksime giden otobüsler dahi taksimin uzağında bir yerde indiriyor, gitmiyoruz diyor.


neysene
(02.05.19)
(1)

GoT 8x3’e yabancıların tepkisi? [Spoiler]

Sadece Türkiye’de mi Night King’in katledilmesi tepkiyle karşılandı? Yabancı forumlarda pek sert tepki gösterdiklerine rastlamadım, hele Amerika’daki bir barda resmen sevinçten kendinden geçtiler. Gerçekten çok ilginç. Böyle epik bir varlığın bu kadar ucuz bir şekilde harcanmasından nasıl tatmin olu
Sadece Türkiye’de mi Night King’in katledilmesi tepkiyle karşılandı? Yabancı forumlarda pek sert tepki gösterdiklerine rastlamadım, hele Amerika’daki bir barda resmen sevinçten kendinden geçtiler. Gerçekten çok ilginç. Böyle epik bir varlığın bu kadar ucuz bir şekilde harcanmasından nasıl tatmin olunur ki?

Night King’in elini kılıcına götürdüğü sahneye kadar her şey oldukça güzel giderken Arya’nın huyaaaa diye Bağcılar style birden sıçrayıp Ejder ateşinde dövülmüş meyve bıçağıyla koskoca 8000 senelik mitsel yaşayan efsaneyi şaka gibi öldürdüğü sahnede tek kelimeyle yıkıldım, sinirden bardağı kıracaktım neredeyse. Saatlerce senaristlere demediğimi bırakmadım ve halen sanki yakın bir arkadaşım ölmüş gibi yastayım, moralim bozuk.
siyah giyen adam
(30.04.19)
Valla diziyi ya da kitapları adam akıllı takip eden ve kendi kafasında senaryo yazan herkeste bir hayal kırıklığı oluşturdu o olay. Mesele aryanın olması veya nasıl öldürdüğü değil aslında, mesele senaristlerin martinin o kadar uğraştığı şeyleri birden yerle bir etmesi. Yoksa altını çok çok iyi doldurmuş olsalardı ve öyle saçma soru işaretleri bırakmasalardı aryanın öldürmesi gayet yerinde olabilecek bişeydi ancak altını tam dolduramadı herifler.

Klasik hollywood mantığı ile çekmişler diziyi, sadece şaşırtıcı son olsun diye kasmışlar. Madem amaç oydu son anda ghost çıkıp öldürseydi bence daha sürpriz olurdu.


(9)

Atatürk Havalimanı bir gün geri döner mi?

Sırf ismi yüzünden 3.nün yapılıp burasının halka kapatıldığını düşünüyorum fakat elbet bir gün doğanın kanunu gereği güç dengesi de değişecek, o günler geldiğinde tıpkı parlementer sisteminin geri geleceği gibi, gerek konumu gerek ismi dolayısıyla önem taşıyan ve şimdilik sadece siyasi kişilere açık
Sırf ismi yüzünden 3.nün yapılıp burasının halka kapatıldığını düşünüyorum fakat elbet bir gün doğanın kanunu gereği güç dengesi de değişecek, o günler geldiğinde tıpkı parlementer sisteminin geri geleceği gibi, gerek konumu gerek ismi dolayısıyla önem taşıyan ve şimdilik sadece siyasi kişilere açık tutulan bu havalimanının tekrardan 1.havalimanı olma ihtimali var mı? Tekrardan taşınma durumları, uluslararası kodların değişimi vb ne kadar imkansız olabilir ki?
siyah giyen adam
(28.04.19)
ismi ile alakasi yok kapanmasinin tabii ki. 3. havalimani'ni yapacak olan gruba taahhut ettiler ataturk havalimani'nin tarifeli ucuslara kapatilacagini. o yuzden kapattilar. bana sorarsaniz dunyanin en sacma seyi. hali hazirda gayet de kullanisli ve yurutulebilir durumdaydi. ama geri getiremezler. eger hukumet vs. degisir de yeniden ucusa acarlarsa dahi, 3. havalimaninin isletmecileri hayvan gibi tazminat davalari acarlar.


Dönmez çok büyük rant var orada yarısı millet bahçesi diğer yarısı konut yapılıp peşkeş çekilecek devletin zararı belki milyarlarca TL olacak ama yandaşlar zengin edilecek bunun karşılığı


ZetaStar1903
(28.04.19)
ismi yuzunden havalimani mi kapatilir allasen? direk ismini degistirir olur biterdi.

havacilik sektoru cok hizli buyuyor. Ataturk Havalimani yer olarak zaten son 5 senedir inanilmaz yetersizdi. sehrin ortasinda kaldigi icin de buyutmek soz konusu degil. bu yuzden degil hukumet degisse, ulke tersine bile donse geri donus olmaz. geri donmek icin mantikli hic bir sebep yok. Sabiha Gökçen bile artik yetmedigi icin senelerdir 2. pist calismasi yapiliyor, 2 sene daha surer heralde. Zamaninda kim gelir buraya, dagin basinda diyorduk.

Bu arada AHL siyasi kisilere acik degil. tum tarifesiz ve kargo seferlerine acik sadece.


a340
(29.04.19)
bence döner. istanbul 3 havalimanını rahat kaldırabilecek durumda.

tamamen gereksiz bir yatırımla üçüncü havalimanı yapıldı, ama orta vadede o da yetmeyecek. şimdiden belli hatlarda talep düştü, insanlar diğer araçlara yöneldi haklı olarak.

havalimanı yıkılır mı lan? bu ne zenginlik amk...


babilbaligi
(29.04.19)
@babilbaligi, sehir 3 havalimanini kaldirir da ayni sehirde 3 ayri lokasyondan operasyonu nasil yoneteceksin? bazen teknik icin ihtiyac duyulan malzemeyi bile sabiha gökçen'den getirtmek icin 40 takla atiliyor. hangi ucucu personeli nasil koordine edeceksin? bugun sabiha'dan, yarin ataturk'ten, sonraki gun iga'dan uc mu diyeceksin insanlara? bu insanlar istanbulun neresinde yasayacak? yollarda kac saat gecirecek? memur ve vadiyali calisan personeli servisle tasimak icin senede kac milyon tl harcaycaksin? yeni istihdam zorunlulugundan dolayi yillik personel giderlerin % kac artacak? bu giderleri bilet fiyatlarina nasil yansitacaksin? doluluk oranini nasil koruyacaksin? karliligi nasil devam ettireceksin? nasil buyuyeceksin?


a340
(29.04.19)
o iş bitti.oraya millet bahçesi vs. yapıldığı an geri dönüş olmaz. başka yere yapıp ataturk ismini verebilirler veya yeni havalimanına istanbul ismi yerine atatürk ismini verebilirler orası ayrı.


Neill
(29.04.19)
@a340: gayet basit; Sabiha gökçen'den pegasus, Atatürk'den anadolu jet ve atlasglobal, iga'dan da thy uçar, olur biter.

şu anki durumdan pek bir farkı kalmaz. bağlantı uçuşları biraz eziyet olur, bağlantı yolcusu da biletini ona göre alır.


babilbaligi
(29.04.19)
@babilbaligi, yenisinin isletmecisi iga, saw'in isletmecisi malezyalilar. milyarlarca lira para harcadilar. havalimanini beton yigini olarak gormekten vazgecin. isletme maliyetlerinden haberiniz var mi? adamlara buradan bundan sonra sadece thy, buradan da sadece pgs ucacak diyebiliyorsan ve kabul ettirebiliyorsan eyvallah. bu sekilde tekellesmenin onunu acip, rekabeti sifira cektikten sonra ankara biletleri 120 liraydi neden simdi 1500 lira diyemez kimse. ee vatandas olarak bize ne faydasi kaldi bu onerinin? zaten mumkun olsaydi her havayoluna kendi havalimanini yap derlerdi.


a340
(29.04.19)
dönemez. ahl'den şu an itibariyle kalkan uçuşlar ile yeni havalimanı uçuşları çakışıyor ve ahl'den uçak kalkarken yenisinde uçuşlar duruyor. bu nedenle de ahl'deki genel havacılık bölümünü de deniz tarafına taşıyıp e5'e dikey gelen pisti kapatmak istiyorlar. muhtemelen 2-3 seneye de tamamını kapatacaklar. bir de bölge çok büyük ve deli bir rant var.


(2)

İng Altyazılı Dizi ve Filmlerin seviyenize faydası ne kadar oldu?

İyi geceler, en az bir yıla yakın İngilizce altyazılı dizi, animasyon ve filmler izlediyseniz, mesela speaking ama ondan ziyade listening seviyenize ciddi katlıları oldu mu özellikle pratik yapma şansı yokken? Bir de Britanya İngiliz yapımı dizi ve filmlerin dillerinin daha anlaşılır ve yavaş olduğu
İyi geceler, en az bir yıla yakın İngilizce altyazılı dizi, animasyon ve filmler izlediyseniz, mesela speaking ama ondan ziyade listening seviyenize ciddi katlıları oldu mu özellikle pratik yapma şansı yokken? Bir de Britanya İngiliz yapımı dizi ve filmlerin dillerinin daha anlaşılır ve yavaş olduğuna yönelik bir ön yargı var bende, mesela The IT Crow dizisi gibi, İngiliz yapımıysa dili berraktır anlayışı ne kadar doğru? Amerikan dili, hızı sanki daha zor gibi?
siyah giyen adam
(26.04.19)
İzlediğim diziler (hep sitcom seyrettim) sayesinde IELTS listening denemelerim 7 civarı geliyor. Günlük hayatta neredeyse hiç İngilizce kullanmıyorum, oturup listening çalıştığım da nadir olmuştur.


ted
(27.04.19)
ben dinleme seviyemi ve ingilizce telaffuz becerimi tamamen buna borçluyum diyebilirim. etrafımda ingilizce konuşulan konuların ya da youtube herhangi bir ingilizce videonun % 90 ını anlıyorum artık. ayda yılda bir ingilizce konuşma fırsatı bulduğumda telaffuz becerimin iyi olduğunu native speakerlar ve ingilizce hocalarından işittim.


yazgisiz infaz
(27.04.19)
(7)

İmamoğlu’nun yetkileri kısıtlı mı?

Kaç gündür akpli üyeler at koşturuyor, uyuşturucu komisyonunu bile reddetmeler filan, Şu videodaki belediyenin vakıflara yaptığı yardımları mesela İmamoğlu kendi başına iptal edemez mi? İlla meclise mi sunulması gerekiyor? https://youtu.be/2VBaLR6mcSI Mansur Yavaş’ın yaptığı gibi “hayır vakıflara öd
Kaç gündür akpli üyeler at koşturuyor, uyuşturucu komisyonunu bile reddetmeler filan, Şu videodaki belediyenin vakıflara yaptığı yardımları mesela İmamoğlu kendi başına iptal edemez mi? İlla meclise mi sunulması gerekiyor? youtu.be

Mansur Yavaş’ın yaptığı gibi “hayır vakıflara ödenek ayrılmasını reddediyorum, konu kapanmıştır.” Diyemez mi? youtu.be
siyah giyen adam
(26.04.19)
der. çatır çatır da der.

birsürü belediyede yıllardır CHP'li belediye başkanlarının meclis çoğunluğu yok. bunlardan biri Eskişehir örneğin.

ama çatır çatır yapıyorlar işlerini. sonuç ortada. herseyini yolu var yöntemi var...


babilbaligi
(26.04.19)
Şu an bence bilerek yapıyor. Çok güzel de + puan kazandırdı hanesine.

Türkiye'de her zaman madur kazanır. Ve maduru oynuyor su an. Terör siyasetiyle birlikte Türkiye'de asla geri tepmeyen bir yöntemdir bu.


westblack
(26.04.19)
İmamoğlu başlangıç öncesi şov yapıyor biraz. Karşı tarafın ne bok olduğunu gösteriyor, muhalefetin ne kadar vizyonsuz olduğunu gösteriyor. Kendi kitlesini konsolide ediyor ve tabii 4 yıl sonrası için şimdiden kitleyi hazırlıyor. Bir iki aya çatır çatır projeleri geçirir iş başlar. Ön sevişme safhasında şu an


KaraSakall
(26.04.19)
belediye başkanı olur olmaz, çeşitli dernek-tarikat-cemaatlere para akışını durdurması gerekiyordu. henüz durdurmamış mı?


mehmetporsuk
(26.04.19)
Ysk kararlari bi ciksin, yeniden secim falan durumlari bi bitsin baslar o da


c1b2k3
(26.04.19)
kameralar onu gösteriyorken herkese, yapılacak en güzel şeyleri yapıyor adam. helal olsun güzel bir algı oluşturdu kendine. biz zaten anlıyoruz da diğer kesime ulaşmaya çalışıyor adam kolay değil.


hasmetizm 2046
(26.04.19)
ysk kararına kadar algı oluşturacak. bir süre bunu yapacak adam büyük oynuyor.(bireysel görüşüm).

ysk seçimler iptal edilmeyecek derse yavaştan yapacak.


mikahakkinen
(26.04.19)
(11)

Devit3 D vitamini tek dikişte içilir mi?

Kandaki D vitamini değeri 18 ug çıktığı için 3 kutu Devit-3 oral damla 15ml/50.000u yazdı doktor. Her birini bir hafta arayla dek dikişte içmek koşuluyla. Fakat nette genelde başka şeylere karıştırarak içildiğini okudum, bunu tek dikişte içmek mideyi kötü etkiler mi ki ishal ya da mide bulantısı gib
Kandaki D vitamini değeri 18 ug çıktığı için 3 kutu Devit-3 oral damla 15ml/50.000u yazdı doktor. Her birini bir hafta arayla dek dikişte içmek koşuluyla. Fakat nette genelde başka şeylere karıştırarak içildiğini okudum, bunu tek dikişte içmek mideyi kötü etkiler mi ki ishal ya da mide bulantısı gibi?
siyah giyen adam
(25.04.19)
yağdan dolayı belki midenizi kötü etkileyebilir, en güzeli hepsini ekmeğe boşaltıp yemeniz.


tabirimekruh
(25.04.19)
tabirimekruh +1


candide
(25.04.19)
Ekmek yerine süt ya da soğuk çay gibi içecekler uygun olur mu peki? Kuru ekmeği yemekte de zorluk çekiyorum çoğu zaman çünkü ama en faydalısı oysa açken bunu uygularım o halde


siyah giyen adam
(25.04.19)
Yoğurda katabilirsiniz.


bulutumsu
(25.04.19)
ben tek dikişte içiyorum. kusma, ishal gibi birşey yaşamadım.


false pretension
(25.04.19)
Bana da cok dusuk ciktiginda Devit3 den daha yuksek dozda D vitamini iceren oral alinan baska bi ilaci tek dikiste haftada bir icmemi soylemisti. Oyle 4 ay ictim. Hic birsey de olmadi.

Ama miden cok hassassa ekmegin ustune boca edersin.


superfluid
(25.04.19)
@siyah giyen adam içeceğe döktüğün zaman dibinde kalıyor, üstüne tekrar eklryip içsen yine aynı. o yüzden ekmeğe bir şeye sürmeden önce boşalt, sonra reçel, peynir vs ne ekliyorsan ekleyip ye, ben o şekilde yapıyorum.


tabirimekruh
(25.04.19)
Ekmek olmazsa yoğurt ya da fıstık ezmesine karıştırıp yemek de olur.


kobuzchu kiz
(25.04.19)
Mideyi etkileme değil sebebi. D vitamini yağda çözünür. Devit3 ü zeytinyağına damlatıp içerdim ben olsam. En iyi zeytinyağı. İshal de yapabilir kabız da.


rakidabalikolsa
(25.04.19)
d vitamini yağda çözünen bir vitamindir , ekmeğe damlatılıp içilmez. 1 tatlı kaşığı zeytinyağına döküp içebilirsin. Ve evet değerin çok düşük tek dikişte içmen gerekir bünyeyi olumsuz etkilemez.


ladybird
(26.04.19)
Süt ürünleriyle D vitamini - pek bilemedim. Ekmek üzeri tek lokma.


SiyamkedisiZorro
(26.04.19)
(4)

Boşa giden GSS Borcu silinebilir mi?

Ocak ayının 20’sinde üniversitede hazırlık sınıfını geçince anında öğrenciliği askıya aldılar, tam da o dönemlerde sağlık sorunlarım vardı ve SGK gözükmüyordu askıya alındığı için. Okul ders seçimi yapılana kadar yapacak bir şey yok dediği için 15 günlüğe mahsus GSS yaptırdık aylık 50-70 TL civarı o
Ocak ayının 20’sinde üniversitede hazırlık sınıfını geçince anında öğrenciliği askıya aldılar, tam da o dönemlerde sağlık sorunlarım vardı ve SGK gözükmüyordu askıya alındığı için. Okul ders seçimi yapılana kadar yapacak bir şey yok dediği için 15 günlüğe mahsus GSS yaptırdık aylık 50-70 TL civarı olan şeyden. 10 Şubat gibi öğrenciliğim tekrardan devreye girdi ancak GSS’yi tamamen unuttum, öğrencilik tekrar devreye girince SGK ya da otomatik yansır diye düşünmüştüm. Şimdi baktığımda ise 250 TL civarı borç gözüküyor yani şubat mart nisanda komple boş yere borç yazılmış SGKlı olmama rağmen ailemden.

Bu durumda öğrenciliğin tekrardan devreye girdiği 10 şubat civarını gösterip öğrenci belgesiyle gidersem bu borcun gereksiz kısmı silinir mi? Normal borcum 60-70 TL civarıydı çünkü ödemem gereken ama üstüne eklenenler tamamen unutkanlığımdan kaynaklandı.
siyah giyen adam
(25.04.19)
Ben askerdeyken gss için yapılan gelir testine çağrı gelmiş eve. Babam da gidip askerde olduğumu söylemiş, gelince yapsın demişler. Gelince gss'ye kalmadan sigortalı işe girdim. Çok sonra önüme çıktı bu gss. Gidip hesaplattırdım, o zamanın parasıyla 3k kadar bir borç çıktı, delirdim. Çünkü askerde olduğum ve sgk'lı olduğum dönemleri de saymış mallar. Belgeleyip o kısımları düşürdüm ama yine de 1k gibi bir borç ödedim. İki ay sonra da gss borçlarına af çıktı iyi mi!

Sözün özü, öğrenci olduğunu vb belgelersen o kısmı silerler de, anlamadığım, devlet benim sgk'lı, öğrenci, asker vb olduğumu sistem üzerinden nasıl göremiyor?!


ombutosman
(25.04.19)
o dönemde öğrenci olduğunu belgelersen silerler


elorelia
(25.04.19)
Ogrenci belgenle Kabatas'ta SGK'ya git, giriste hemen sagda iki tane kadin memur var. Onlara belgeni gotur siliyorlar.


Traveler
(25.04.19)
Silinir.


nihayet
(25.04.19)
(12)

İfşa ve linç kültürü

Taciz gibi dayak gibi suç unsuru içeren durumların ifşa edilmesi sonuna kadar doğru ancak şu olay mesela https://eksisozluk.com/34-bry-447--6017387?a=popular , belki kanunlara göre yasak olsa bile aracın plakasının başlığı açıp sayfalar dolusu dalga geçerek ifşa linç edecek kadar ne ara insanlar bu
Taciz gibi dayak gibi suç unsuru içeren durumların ifşa edilmesi sonuna kadar doğru ancak şu olay mesela eksisozluk.com , belki kanunlara göre yasak olsa bile aracın plakasının başlığı açıp sayfalar dolusu dalga geçerek ifşa linç edecek kadar ne ara insanlar bu duruma geldi? Evlerinin adreslerini bulsalar onu bile ifşa edecek kadar gözleri dönmüş gibi geliyor nefretten, bu durum seküler gözükseler bile halkın genlerine işlemiş muhafazakarlıktan mı kaynaklanıyor? Yoksa aynı video Norveç’te olsaydı oranın halkı da araç plakasını konuşacak ifşa edecek kadar sert tepki gösteriler miydi?
siyah giyen adam
(24.04.19)
kendisinin yapamadığı ezikliğin dışa vurumu diyoruz.herkes hayatının bir döneminde böyle şeyler yaşamıştır.ayıptır günahtır. ondan sonra türkiye seksin afrikasıdır diyorlar.


momento
(24.04.19)
bu başlık özelin söylüyorum tek nedeni kişilerin potansiyel akp seçmeni olması. sözlükte beyinsizlik derecesinde bir muhalif anlayış var. muhalefete de zarar veren aptal bir muhalefet bu. chp'li olsalarda paylaşmazlardı. tek nedeni siyasi.


black mamba
(24.04.19)
norveç halkı olsa bu linci yapmazdı. zaten böyle bir olay haber olmazdı. haberden önce videoya çekilmezdi. videodan önce kadının biri ayı gibi o insanlara bağırmazdı. arada aşılması gereken baya bir level var.

sekülerliği bu kadar abartmayın. sözlükte seküler geçinenlerin de çoğu bağnaz. bağnazlık yalnızca dinle olmuyor.


sir gawain
(24.04.19)
ben sokaktan çocuğumla geçerken ulu orta yapılan bi oral seks macerasını görmesini istemem. ergen çocuğum görsün de istemem. hatta bir yetişkin olarak kendim de görmek istemem. yapılan şey suç. muhafazakarlıkla bi alakası yok. o zaman hepimiz soyunalım ve sokaklarda sevişelim, mantıklı mı bu?


elorelia
(24.04.19)
Ben ifşalanması taraftarıyım. Tabi suçtur ama ifşalansınlar ki sokak ortasında cima edenlern sayısı azalsın. Ormanda yap, kuytu köşede yap, istediğin yerde yap ama böyle ulu orta yaparsan ifşalanmayı da hak etmişsindir.


adwokat
(24.04.19)
Suç nere ifşa nere şeklinde bu toprakların bağrından gelen bir cevap vereyim.

Bu yapılan suç ona bir şey diyen yok. Ama insanların görüntüsünü bu şekilde çekip paylaşmak da suç. Bunu yaymak da suç. O az suç bu çok suç mu? Suç yahu ikisi de.

Suçu konuşacaksak, çocuğu çoluğu konunun dışında bırakıp konuşmak zorundayız. Yani kavram konuşacaksak. Yok ahlaki mastürbasyon yapacaksak o başka.

Bu video dünyanın neresinde çekilse ifşa edilirdi. Ediliyor da. Bunu internette azıcık araştırma yaparak bulabilmek mümkün. Dünyanın her ülkesinden bu minvalde bir video bulabilirim.

İnsanlar hep bu haldeydi. Vahşi bir türüz. Toplumsal algılarımız, uyguladığımız baskı türlerini sadece fiziksel güce dayandırmıyor. Ahlaki kurallara da dayandırıyor. Şimdi bir de çok çabuk paylaşma gücümüz var. 2 saniyede canlı yayın açabilince bu hale geliyor.


sözlüğün yerlerde süründüğünün göstergesi bir durum. ifşa edilen grubun genelde bu tarz şeylere karşı çıkan grup olması millete çekici gelmiş.


mikahakkinen
(24.04.19)
Araba Golf, içindekiler de iki seküler genç olsaydı Akit "işte ahlaksız laiklerin Türkiyesi" diye manşet yapardı.

Araba ucuz, içindeki de türbanlı olunca bu sefer muhalif kesim atlamış.

İki taraf da karşısındakini insan olarak görmediği için böyle pervasızca davranıyor.

Türkiye'deki problem neyin ahlaksızlık neyin dürüstlük olduğunun kimden olduğuna göre değişiyor olması. Vatan haini ve terörist gibi ciddi kavramlar bile aslında "iktidara sahip olan gücün fikirlerine karşı olmak" anlamında kullanılıyor.


bruce mclaren
(24.04.19)
Sokakta oral seks "etik" değil. Aynı şekilde bunu aleni bir şekilde ifşa etmek de "etik" değil. Muhafazakar olalım ya da aşırı açık görüşlü olalım bu sorunun cevabı değişmez. Eğer ki bu olayı özgürlük vs diye açıklayacaksak, başkasının özgürlüğü benim özgürlük alanıma girdiği anda o kelime artık özgürlük değildir.

Sokakta öpüşenleri kabul etmemiş bir toplumdan oral seksi kabul etmesini bekleyemeyiz. Biraz kalabalık bir yer olsaydı üç beş dayı toplanır döverdi bile onları.


kablelvuku
(24.04.19)
Adaletin var olmadığına inandıklarından kendileri caydırıcı ceza kesmek istiyor. Linç kültürünün çıkış noktası çok farklı ama bugün geldiği nokta tamamen devletin yerine getirmediği adaleti, kendi elleriyle ortaya koyma isteği temsil ediyor diye düşünmekteyim.


windows95
(24.04.19)
Ben hala o goruntulerin neresindeler göremedim ama elorelia ya katılmakla beraber ifşa edilmesine gerek yok


banacevaplazım
(24.04.19)
hukukcu degilim ama arabanin icinin ne derece ozel mulk oldugu yurt disinda da tartisiliyor. mesela kuzey amerika'da polisler uzaktan durbun ile arabalarin icine bakarak surucu arac kullanirken telefonunu kurcaliyor mu diye bakip, seni kayit altina aliyorlar. telefonuna bakiyorsan cezayi yiyorsun. bu konuda acilmis ve kaybedilmis davalar var.

arac icindeyken, aracin icin toplum icin goruntulemeye acik alan konumunda ve toplum icindesin. nasil toplum icinde ciplak gezersen ifsadan ceza yeme olasiligin var ise, ciplak arac kullanirsan da ifsadan ceza yeme olasiligin var. ama mesela evinde ciplak gezmenin cezasi yok.

ez cumle: toplum icinde fantezi yapacak isen, bu tarz riskleri de goze aliyorsun demektir. bu tarz videolar yurtdisinda da cekilip liveleak falan tarzi sitelerde milyonlarca kisiye servis ediliyor, sadece bize ozgu degil.


cooperr
(24.04.19)
(2)

İstanbul seçimlerinin tekrarlanma ihtimali

Hükümet YSK üzerine açık bir şekilde baskı kuruyor. Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak seçimin yenilenmesini istiyor,Bahçeli seçim yenilenecek, o kadar diyor. Dün ana muhalefet lideri saldırıya uğruyor...Tüm bunlara ve daha birçok ayrıntıya rağmen göz göre göre İmamoğlu’nun mazbatasını elinden alıp seçimi
Hükümet YSK üzerine açık bir şekilde baskı kuruyor. Erdoğan Cumhurbaşkanı olarak seçimin yenilenmesini istiyor,Bahçeli seçim yenilenecek, o kadar diyor. Dün ana muhalefet lideri saldırıya uğruyor...

Tüm bunlara ve daha birçok ayrıntıya rağmen göz göre göre İmamoğlu’nun mazbatasını elinden alıp seçimi tekrarlatmak?? Tamam hukukun ayaklar altına alındığını, istedikleri gibi at koşturduklarını çok gördük ama eğer iptal edilirse seçimler hiçbiri bu kadar göz göre göre, bağıra bağıra hukukun ayaklar altına alıp tek kişiye bağlandığını ilan etmemiş olurdu?

Yani demek istediğim, neden Erdoğan ve hükümet, Bahçeli YSK üzerinde kendilerini baskı kuruyormuş gibi gösteriyorlar? Seçimin iptal edileceği olsaydı bile bunu bağıra çağıra önceden ilan etmek, baskı kurmak yerine gizliden işleri ilerletip kamuoyuna daha sakin ve karara saygılıymış gibi gözükmezler miydi beka meselesi yapmak yerine?

Şimdi Erdoğan “İptale götürür” www.internethaber.com dedikten, “Kimse 13 bin farkla kazandım diyemez” diye sert bir dille konuştuktan sonra YSK seçimleri iptal ederse, dünyanın gözünde ne anlama gelir bu gelişme? Ve en önemlisi bu ekonomik sıkıntıda dünyayı ve yatırımcıları “sallamayacak” kadar kafaları rahat olabilir mi ki?
siyah giyen adam
(22.04.19)
Erdoğan ve istanbul il yönetimi hariç seçimi kaybettiğini biliyor. istanbul il yönetimi de götü kurtarmak için dilekçe milekçe diye işi uzattılar.
kafaları rahat tabi ki adamların tek savaşı var dinin kontrolü bizde onların tek savaşı bu. bu yolda kimseyi tanımazlar. ülkeyi düşünselerdi daha aklı selim idare ederlerdi.


mikahakkinen
(22.04.19)
Bu ülkede hukuk göz göre göre ayaklar altına alınalı çok oluyor. Bir Cumhurbaşkanı adayı seçime hapiste girdi. Anayasa Mahkemesinin kararları alt mahkemelerce dikkate alınmadı. Referandum günü oylar sayılmaya başlanmadan önce YSK mühürsüz oyları geçerli sayacağını duyurdu. Bir sürü insan sebepsiz yere bizzat hukuk kullanılarak (eski bir anayasacı buna anti-hukuk diyordu sanırım) rehin tutuluyor.

Yaptıklarının bedelini ödemeyeceklerini bildikleri bir ortamda neden dediğiniz gibi ihtiyatlı davransınlar ki? Sıkışırlarsa dış güçler, sınır ötesi operasyon ve terör kartlarından birini oynarlarlar. Çok sıkışırlarsa da Suriyelileri halkın önüne atarlar. Zaten her şeyin sorumlusu CHP ve Suriyeliler.

Beni asıl şaşırtan hala "yok canım bu kadarını da yapmazlar" diye tepki verilmesi oluyor. Daha beterlerini çoktan yaptılar zaten.


bruce mclaren
(22.04.19)
(2)

Ramazanda kampüs ortamı?

Bahçede orada burada rahatça çay sigara kahve içiliyor mu Ramazan ayında bulunmuş olduğunuz okul ortamında genellikle? Özellikle kütüphane ya da okuma salonlarında ders çalışırken bir yandan da çay kahve içmek ayıp mı olur? Bir de yemekhane saatlerinde iftar menüsü oluyor, yani akşam yemeğini yemek
Bahçede orada burada rahatça çay sigara kahve içiliyor mu Ramazan ayında bulunmuş olduğunuz okul ortamında genellikle? Özellikle kütüphane ya da okuma salonlarında ders çalışırken bir yandan da çay kahve içmek ayıp mı olur? Bir de yemekhane saatlerinde iftar menüsü oluyor, yani akşam yemeğini yemek için yemekhanede illa akşam ezanını mı beklemek zorunda kalıyoruz? (edit: İÜ Beyazıt kampüs)
siyah giyen adam
(22.04.19)
Hocam kampüse göre çok değişiyordur o. Ankara için odtü - bilkent - hacettepe üçlüsünde kimse kimsenin ne yaptığına karışmıyor, tobb - gazi sıkıntılı kantinler falan kapalı oluyordu önceden, gelip "uyaran" dangalaklar çıkabilir. Diğerlerini bilmiyorum.


sakarya üniversitesi gibi muhafazakar öğrencilerin yoğunlukta oldugu kampüste bile çok rahattı geçen sene. zaten yaz sıcağı oldugu icin oruc tutanlar bahcede çimlerde falan takılmıyorlar. kafeler, kantinler zaten yeme/içme yerleri. kütüphanede ise duyarlılıga kalmıs tamamen ben kokabilecek seyler almamaya özen gösteriyordum kahve vesaire.


(2)

Şehir tiyatrolarının kontrolü İmamoğlu’na mı geçti tamamen?

Bazı oyunlar sansür yiyor yasaklanıyor programdan çıkarılıyor bazıları da hükümet propagandası yapması için ekleniyordu ve muhalif tiyatrocuların işine son verdikleri oluyordu. Şimdi İmamoğlu döneminde bu tiyatrocular geri alınabilir ve eskiye göre daha az sansürlü daha hicivsel oyunlar görebilir mi
Bazı oyunlar sansür yiyor yasaklanıyor programdan çıkarılıyor bazıları da hükümet propagandası yapması için ekleniyordu ve muhalif tiyatrocuların işine son verdikleri oluyordu. Şimdi İmamoğlu döneminde bu tiyatrocular geri alınabilir ve eskiye göre daha az sansürlü daha hicivsel oyunlar görebilir miyiz şehir tiyatrolarında? ^^
siyah giyen adam
(18.04.19)
buna belediyenin etkisi pek tabi var ama kararname ile atılan birini tekrar göreve alamaz veya atılamayacakları garantisini veremez.


evet, şehir tiyatroları tamamen belediye kontrolünde. bundan sonra bambaşka görebiliriz.


babilbaligi
(19.04.19)
(16)

İmamoğlu niye 230 bin liralık saat takıyor?

https://m.ensonhaber.com/ekrem-imamoglunun-250-bin-liralik-saati.htmlDaima stratejik ve akıllıca hamleler yapan birisi olduğunu gördük bu süreçte. Üstelik Cumhurbaşkanlığına kadar oynayacak bir kapasiteye ve beklentiye sahip şu an, havuz medyası ve malum kişilerce bu saat sürekli söz konusu edilip
m.ensonhaber.com

Daima stratejik ve akıllıca hamleler yapan birisi olduğunu gördük bu süreçte. Üstelik Cumhurbaşkanlığına kadar oynayacak bir kapasiteye ve beklentiye sahip şu an, havuz medyası ve malum kişilerce bu saat sürekli söz konusu edilip malzeme edilmez mi? Yerinde olsam sırf onlara malzeme vermemek için o saati takmazdım bu ortamda.
siyah giyen adam
(18.04.19)
30 bin dolarlık saati malzeme yapacak kadar komik bir strateji güdeceklerini ben sanmıyorum kendi adıma, yani şöyle bi mevzu olsa neyse: www.hurriyet.com.tr


angelus
(18.04.19)
adamın çok büyük şirketi var o parayı rahatça alabilir. onda sıkıntı yok.

dediğinde de haklısın keşke hiç takmasa


avatar is back
(18.04.19)
bir insanın istanbul belediye başkanı adayı olabilmesi için sizce ne kadarlık bir serveti olması lazım?
şimdi kendi gelirin / saatinin oranını hesapla
sonra belediye başkanı serveti ile o oranı çarp
bak bakalım ne çıkıyor.

kendi parası ile almışsa helaldir. takar.


saat su galiba
www.iwc.com

adam muteahhit, bu saati alabilir bunda bir sikinti yok. hemen basa geldi diye bizim paramizi ic eip kokuna taktigi yok. senin de son soyledigine katiliyorum, malzeme vermemek adina saati takmayabilirdi


exlibris
(18.04.19)
aslında benim de başta garibime gitti ama sizin paranıza ihtiyacım yok imajı verebilir halka. bu da çalmıyor çünkü ihtiyacı yok algısı yaratabilir. aynı şey fenerbahçe başkanı ali koç'a olan güvenin nedeni bana kalırsa. çünkü bulunduğu mevkiyi kendi çıkarları için kullanmasına ihtiyacı yok. tek yapmak istediği çalıştığı kurumu yükseltmeye çalışmak şeklinde bir algı var.

bu şekilde düşünülmüşse uzun vadede daha pozitif bir etki yaratabilir.


bohr atom modeli
(18.04.19)
Hak ederek, alın teriyle kazandığı parayla almışsa niye takmasın :) Rüşvet, hırsızlık, kara para vs değil..


aslında bence iyi yaptı. düşünsenize iki üç yıl sonra bu saati taktığını ya da servetiyle ilgili haberler yapıldığını? adamın şimdi 3 sene sonrası için bile savunması var artık. ben daha mazbatayı almadan takıyordum böyle saatler, önceden de zengindim diyebilir.


ekremoglu'na ben de oy verdim; ama su olayi savunmak icin ikinmalar ve bu zaferi karsi tarafi irite edecek sekilde bira, alkol gibi kasiyici itemlerle kutlamalari gorunce pisman oluyorum.


mayeskuel
(18.04.19)
siyasetçiler artık böyle ne yazık ki. yok artık öyle ecevit gibi gösterişsiz, mütevazi politikacılar.
en azından seküler/laik bir anlayış belediye yönetimini ele aldı yoksa imamoğlu en kısa sürede halk tarafından üzeri çizilecek bir kişilik. bu benim öngörüm. bir çok vatandaş ehven-i şer mantığıyla oy verdi yani.


heidi'nin dedesi
(18.04.19)
takmamaliydi. savunulmasi asiri abes geliyor bana. akpden biri yapsa saldirilirdi -cok normal olarak. ekrem neden takiyor? insanlarin bikmasi da zengin olup tepelerine binen siyasetcilerdi. siyasetcinin luks hevesi olmasin, varsa da gostermesin bunu. insanlar bikti, biktik artik halkin parasini cebine atip luks arac, canta, aksesuar, giyim pesinde kosanlardan. ekrem imamoglunun yaptigi tek hata su saattir.


lilyb
(18.04.19)
memleketin insanı mezhebinden, ırkından, cinsiyetinden bağımsız olarak iki kişiyi sevmez
fakiri - kendi de fakir olsa bile -
zengin olup göstermeyini.
ince pazarcılık yapan halasının kızıyla fotoğrafını koymuştu zamanında. orada bir tepki vardı "kaç yıllık milletvekili ama hala kızı halen pazarcı bu adam memleket mi yönetecek" tarzında. memleketin averaj insanı öyle düşünüyor.
tr siyasetinde mütevaziliğe falan oynarsan mütemadiyen yenilirsin.


denek hayatım
(18.04.19)
Partisini ayırt etmeksizin tüm siyasetçilere parası, pulu, kıyafeti, takısı üzerinden yürümenin aşırı saçma olduğunu düşünüyorum. Kendimizi kandırmayı mı seviyoruz yoksa? Hepimiz biliyoruz ki siyasetçi dediğin zengin, güçlü veya ünlü veyahut da güçlülerin yakını diye siyasetçi olabiliyor. Aksine halktanım, mütevazıyım bakın üç kuruşluk gömlek pantolon giyiyor, ucuz arabaya biniyorum tavırları bana aşırı yapmacık ve halkı kandırmaya yönelik geliyor.

Zenginlik ve para sahibi olmak ayıp bir şey değil alnının teriyle kazandıktan sonra. Sevmiyorum siyasetçilerdeki mütevazı yaşam romantikliğini. Zenginse zengin gibi yaşasın zaten.


edit: @demek +1 bu arada. Unutmayın Cem Uzan için de adam bir kere akıllı vey etenekli ki bu kadar zengin olabilmiş ve abd'yi bile dolandırabilmiş. Ülkeyi uçurur diyenlerin sayısı azımsanmayacak kadardı, hatırlayın.


Ben de daha mütavazi olmalarını isterdim siyasetçilerin ama kendi parasıyla aldıysa neden takmasın? Beni ilgilendirmez diye düşünüyorum o yüzden. Halkın kızdığı nokta üç kuruş parası yokken bir mevkiye gelip cebini doldurmak, insanların vergilerini cebe atıp lüks içinde yaşamak. En azindan benim tepkim buna. O yüzden eğer Beylikdüzü'deki görevi esnasında herhangi bir yolsuzluk yaparak bu saatleri aldıysa tepki veririm tabi. Ama şu durumda beni ilgilendirmiyor. Ki bir yolsuzluk yapmış olsa akp bunu bütün kainata duyururdu, sırf bunun için bile adama güveniyorum. Duymadığımıza göre yok bir açığı.


Mossy
(18.04.19)
fatih Mehmet macoglu taksin ayni saati, tepki vermekte haklisin ama muteahhit adamin 30 bin dolarlik saat takmasinda sikinti yok. ki chp sol bir parti de degil zenginden alip fakire versin.


pilav
(18.04.19)
@pilav cok güzel yazmis.

Adam zaten müteahhit ve zengin.
Ki bu iyi birsey milletin parasina ihtiyac duyacak sonradan görme bir adam degil.


chitosan
(18.04.19)
valla ben bu sabaha kadar ekrem'i kendim gibi culsuz biliyordum. halktan biri gibi gelmisti gozume. cunku mitingleri olsun, gezmeleri falan olsun cok icten, hos ve samimi idi. yani bu adam zengin ulan dedirtecek davranis ve konusmalar icinde bulunmadi.
sonra eksi'de saat basligini gordum. kendisi hakkinda biraz daha temkinli davranmaya karar kildim.
zamanla kendisini icraatlerine gore daha iyi taniriz. umarim iyi guzel seyler yapar.


(13)

Doktor seçerken karşı cinsi seçme eğilimi?

Hastanede herhangi bir bölüm için randevu alırken eğer erkek ve kadın doktor olarak iki farklı seçenek varsa hemen hemen daima kadın doktoru seçtiğimi fark ettim ama kesinlille kötü bir niyetten yahut cinsi bir sebepten dolayı değil kadınların daha şefkatli olduğu, annelik duygusu olduğundan dolayı
Hastanede herhangi bir bölüm için randevu alırken eğer erkek ve kadın doktor olarak iki farklı seçenek varsa hemen hemen daima kadın doktoru seçtiğimi fark ettim ama kesinlille kötü bir niyetten yahut cinsi bir sebepten dolayı değil kadınların daha şefkatli olduğu, annelik duygusu olduğundan dolayı farkında olmadığım bir içgüdüden kaynaklı bir şey olabilir. Mesela psikolog denince erkek psikolog asla aklıma gelmez, hep kadın olduklarını düşünürüm.

Kulağa tuhaf ve saçma m geliyor yoksa bu karşı cins doktoru muayene için seçme eğilimi doğal mı? Sizde de buna benzer huylar oldu mu hiç?
siyah giyen adam
(14.04.19)
Valla olmadı bende.


Amaranta ursula
(14.04.19)
Valla bende oluyor. Jinekolog dahil, mümkünse erkeklerden seçiyorum doktorlarımı. Gerçi doktorları tek tek Google'da aratıp uzmanlıklarına, yayınlarına, bir de fotoğraflarına bakıyorum ama biri kadın biri erkek iki eşdeğer doktor varsa erkeği, hemcins iki eşdeğer doktor varsa ya daha yaşlı olanı ya da tipi daha sempatik olanı seçiyorum. ¯\_(ツ)_/¯


kobuzchu kiz
(14.04.19)
Evet ben kadın doğum uzmanımı seçerken hep kadın (ve anne) doktorlar arasında seçim yaptım. Bence ancak anne olmuş birisi bana doğum yapma yolunda yardımcı olabilirdi. Hala da öyle düşünüyorum. Ama diğer alanlarda hiç düşünmedim. Mesela dermatolog veya ürolog veya nörolog.. bunun gibi bir çok alanda cinsiyet farketmez diye düşünüyorum. Sizin gerekçeniz de saçma değil ama çok başarılı erkek psikologlar var.


rakidabalikolsa
(14.04.19)
kadın seviyom, çünkü kadınlar konuşuyor. erkek doktorlar he he deyip gönderiyor


avatar is back
(14.04.19)
olmuyor. benim için cinsiyet değil yaş kriter oluyor. ne genç ne ihtiyar olsun diye 40-45 civarı tercih ediyorum


dafuq
(14.04.19)
Kadin doktor tercih ediyorum. Erkek doktorlardan memnum kalmiyorum.


Traveler
(14.04.19)
Ben de erkek doktorları tercih ediyorum ama aslında hangi iş kolunda olursa olsun kadın yerine erkek olmasını tercih ederim karşımdakinin.


ms brownstone
(14.04.19)
Muayene vs kadin
Ameliyat erkek


brkylmz
(14.04.19)
erkek seçiyorum, çünkü daha sempatik/yakın geliyorlar. kadın doktorlar, özellikle 40 yaş üstü asık suratlı.


dont eat me
(14.04.19)
ben de bir kadin olarak basligi okur okumaz evet dedim icimden. zira hastalik hastasi sayilirim nerdeyse ve doktorlarda cok isim oluyor. sanki hemcinsle rekabet vs gibi duygular merhameti orter, karsi cins daha merhametli davranir gibi dogrulugu tartisilir bi ic inancim var. motivasyonum bu sanirim.


art vandaley
(14.04.19)
Tam tersi hele ki kadin dogum doktoruna gideceksem kadin doktorlari tercih ediyorum.


chitosan
(15.04.19)
bende normal muayene için olmuyor da diş tedavisi, ameliyat, estetik operasyon gibi konularda erkek hekimleri daha güvenilir buluyorum.


aquarium
(15.04.19)
Ben de konu ne olursa olsun eğer tanıdık uzmana bir sebeple gidememişsem kadın seçiyorum.


blue serenity
(15.04.19)
(2)

Seçim tekrarlanırsa?

Eğer YSK böyle bir karar alırsa iki ihtimal söz konusu olacak gibi görülüyor: A: ya başta İmamoğlu olmak üzere bütün muhalefet seçimi boykot edecek ve yarıştan çekilecek, hatta milleti sine durumları söz konusu edilecek ve akp 2 Haziran’da %49 un altında katılım ve %95 üstü bir oy olarak kendini hem
Eğer YSK böyle bir karar alırsa iki ihtimal söz konusu olacak gibi görülüyor:

A: ya başta İmamoğlu olmak üzere bütün muhalefet seçimi boykot edecek ve yarıştan çekilecek, hatta milleti sine durumları söz konusu edilecek ve akp 2 Haziran’da %49 un altında katılım ve %95 üstü bir oy olarak kendini hem ülkeye hem de tüm dünyaya bir nevi rezil etmiş olacak. (Tabi karşımıza çıkmaya cesaret edemediler diye yine bir destan başarı öyküsü yazacaklardır onlar da orası ayrı)

B: İmamoğlu hodri meydan diyecek ve kazanmış olmasına rağmen onları bir kez daha yenmek için elinden geleni bir kez daha yapacak ve tüm muhalefet birlik olacak bu kampanyada.

Eğer YSK böyle bir karar verirse kaybettiği seçimi zorla tekrarlatan oluşumun bir kez daha kaybetmek için bunu yapmayacağı aşikar.

Fakat B planının gerçekleşmesi durumunda; eğer İmamoğlu hodri meydan der ise sırf “bunlar nasılsa kaybetse bile faydası olmuyor sandıkta” düşüncesiyle sandığa gitmekten vazgeçip boykot eder mi belli oranda muhalif kesim? Ki bu seçimde de belli bir kısmı boykot etmemiş olsa 100 bin farkı görmek içten bile değildi malum, hele DSP oyları. Eğer seçim tekrarlanırsa Saadet oyları da İmamoğlu’na gelmez mi? Üstelik 31 Mart’ta Binali’ye oy vermiş fakat bu sefer tepki amaçlı İmamoğlu’na oy verecek çok olmasa bile en az %3-5 oranında bir kesim olabilir ki o da oldukça önemli. Çevrenizde 31 Mart’ta İmamoğluna oy verip eğer 2 Haziran’da seçim olursa oy kullanmayacaklar var mı? En çok korktuğum ihtimal bu zira, İmamoğlu sandık çağrısı yapmasına rağmen beyaz Türklerin tatil köylerine gitmesi, seçimi boykot etmeleri.

Ayeıca “Konya’dan seçmen getirirler” söylemi mümkün mü? 31 Mart’ta başka şehirde oy kullanmış birisi 2 Haziran’da İstanbul’da oy kullanabilirse A planı tek çare olarak duruyor?
siyah giyen adam
(13.04.19)
1-CHP boykot etse bile (ki etmez) diğer partilerin de edeceğini zannetmiyorum, chp’nin Yokluğundan faydalanmak isteyen çok olur ve bir kesim bunlara oy verecek ve oy oranları yine dağılacak.

2-Tüm muhalefet hiçbir şekilde bir araya gelmez. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tekrar tekrar gördük bunu.

Ayrıca zaten tüm dünyaya rezil olmuş haldeler. O eşik çoktan aşıldı.


ikinci secenek olur ve bu sefer ciddi fark yerler. kaybedince nasil aglayip camura yattiklarini herkes gordu, 1 milyon farkla imamoglu alir.

dsp`ye kim niye oy verdi bilmiyorum, daha kim birlesecek acaba? o 33 bin kisiye kalmaz bu sefer fark.


babilbaligi
(13.04.19)
(7)

Kararında az alkol tüketmenin sağlığa zararları

https://m.ensonhaber.com/az-alkol-tuketimi-bile-felc-riskini-artiriyor.htmlEğer Çin’deki araştırmadaki gibi az ve kararında alkol tüketimi bile felç riskini artırıp tansiyona kalbe ciddi zararları oluyorsa; niçin Avrupa insanının ortalama ömrü Türk ve Ortadoğu insanından daha uzun? İsveç’te Almanya’
m.ensonhaber.com

Eğer Çin’deki araştırmadaki gibi az ve kararında alkol tüketimi bile felç riskini artırıp tansiyona kalbe ciddi zararları oluyorsa; niçin Avrupa insanının ortalama ömrü Türk ve Ortadoğu insanından daha uzun? İsveç’te Almanya’da Danimarka’da bizim burada çay kahve tükettiğimiz gibi tüketmiyorlar mı alkoller? Ama ortalama ömürleri 80-82 den başlıyor
siyah giyen adam
(05.04.19)
2. soruya cevap: hayır.

yaşam süresine etki eden çok faktör var. beslenme, hava, spor, genetik gibi. sadece alkolle bu konuda bir ilişki kuramazsın.


Araştırma doğru bulgulara sahip gibi duruyor. Alkolün azı da zararlı bence.
Ama uzun yaşamak ayrı bir olay. Bir de ortalama ömür bambaşka bi olay... burada mesela binlerce genç insan trafik kazasında askerde iş kazasında ölüyor; bu da bizim ortalam ömrümüzü azaltıyor istatistiki olarak. Aynı şekilde şehri hayatımız stresimiz öldürüyor bizi genç yaşlarda...Anadolu da köylere bi git bakalım 70 yaşın altında insan var mı?
Bir de Avrupa da da sıfır alkol tüketen insanlar tanıdım.


trgydl
(05.04.19)
turkiye'de ortalama bir insan gunde muhtemelen 2-3litre cay kahve tuketiyordur. gunluk 5 yildir yurtdisinda yasayan biri olarak gunde bu kadar alkol tuketen hic gormedim. gencler ergenligin verdi gazla biraz fazla bira tuketiyor o kadar. yetiskinler arasinda cilginlar gibi alkol alan cok nadir. hatta hic alkol tuketmeyen yada sadece ozel gunlerde 1 bardak sarap icen kesim cok fazla. ayrica ortalama yasam omrunu sadece alkol tuketimine baglaman komik olmus. avrupalilarin uzun yasamasinin bence en buyuk sebebi duzenli spor yapiyor olmalari ve saglikli beslenmeleri.


crucio
(06.04.19)
Az alkolle yaşam süresi arasında bir korelasyon olduğunu düşünmüyorum. Avrupalıların çok yaşamasının sebebi sağlık hizmetlerinin gelişkinliği çalışma koşulları ve çevre şartları olabilir tahminim.


un
(06.04.19)
Avrupalılar daha az stresli yasiyor. Stres oldurucu bir sey gercekten.

Bu arada dedem (annemin babasj) ve yakin birkac arkadasi 45-50 yasina kadar agir alkolikti. Kendilerini sonradan dine adayip bıraktılar. Valla su an zimba gibi. Babami dedem, dedemi babam zannederler. 80 kusur yasinds. Hala yasini soranlara espirisine 55 diyor ve insanlar ciddi ciddi inaniyor.


Geçen gün çay içmenin kanse riskini arttırdığı bukundu diye yazıyordu bir yerlerde. Her şeyin yararı yanında zararı da var. Az tuketirsen ciddi bir zararı olacağını sanmıyorum.


prizmatik
(06.04.19)
az alkol tüketmek bile zararlı olabilir ve ben alkol kullanmam ama türkiye'de gereksiz stresle yaşayarak, hormonlu sebze, meyve ve et yiyerek, kanserojen havayı koklayarak, ağır metalli suyu içerek bunun bin beterini sağlığımıza yapıyoruz ve kanser vakaları hızla artıyor.

tabii, bu saydıklarımı dinci haber kanalları dikkate almaz.


s0phiesw0rld
(06.04.19)
(12)

Çevrenizdeki Akpliler?

İmamoğlu’na karşı yapılan bu haksızlıklara, sürecin uzatıldıkça uzatılmasına karşı ne düşünüyorlar? Olumlu mu buluyorlar yoksa olumsuz mu? Ayrıca hangi şehirden?
İmamoğlu’na karşı yapılan bu haksızlıklara, sürecin uzatıldıkça uzatılmasına karşı ne düşünüyorlar? Olumlu mu buluyorlar yoksa olumsuz mu? Ayrıca hangi şehirden?
siyah giyen adam
(04.04.19)
sayımda hata olduğunu düşünüyor bizimkiler, istanbul.


candide
(04.04.19)
imamoğlu için iyice çirkefleşti, gerçek yüzünü ortaya çıkardı diyen var


avatar is back
(04.04.19)
maalesef aynı whatsapp grubunda olduğum birisi var. ilk önce o da kazandıklarını ilan etti,sonra oy farkı ortaya çıkınca pkk şehre inmiş istanbul için çok kötü şeyler olacak tarzı saçma senaryolar üretti. oyların yeniden sayılmasıyla beraber akpye esenyurttan 1700 oy yazılmış bak işte geri dönüyoruz tarzı yalan haberlere bel bağlamaya başladı. fark kapanmayınca da tam bir demokrasi havarisi kesilip biz sadece sayım istiyoruz bekleyin bir hafta daha ne var bunda aa demeye başladı. lokasyon istanbul


mcsword
(04.04.19)
imamoğlu'na haksızlık yapılmıyor, hile var.

onlar diyor ben değil.


dont eat me
(04.04.19)
çevremde hiç akpli yok ama şirkette birkaç kişi konuşurken duydum bir şeyler yapıp almamız lazım diye çirkefe yatılmasını destekliyorlar.


golgi aygıtı
(04.04.19)
koyu akpli bir akrabam, kazandılarsa versinler mazbatayı, neden uzatıyorlar demiş. Biz de hayret ettik.


prizmatik
(04.04.19)
İmamoğlu anıtkabire gidip o saygısızlığı yapmamalıydı, atatürkü bu işe alet etmemeliydi dedi.

İmamoğlunun bence de tek yanlışı bu oldu. Binalinin Astığı pankartla atanın huzurunda deftere onu yazmak aynı şey değil.


adwokat
(04.04.19)
spor salonunda akp'li bir abi var. chp nin her seçim oy hırsızlığı yaptığına inanıyor. bu seçimde de chp yine seçimde hile yapıp istanbulu almış. ama akp bunu fark edip hemen karşı çıkmış. chp kendi başına bu pisliği yapamayacağı için pkk yı devreye sokmuş, pkk yöneticileri bütün oyları çalıp hepsini chp ye verdirmiş. ayrıca imamoğlu ülkeyi kandırmak için anıtkabire gidip belediye başkanı oldum diye imza atmış, ama binali abi pankart falan açmamış, o pankart olayını da chp li hainler yapmış.


Tears of Devil
(04.04.19)
İmamoğlu seçimi kazandığından beri hakkında idam fermanı bile verenler var.

Onu bile geçtim göt kadar ilçesinde CHP uzun yıllar ardından kazandı diye “ona iş yaptırmayız, o bitti” söylemleri havada uçuşuyor. Neymiş kazanan adamın arkadaşları akpli gibi görünüp kendilerini kandırmışmış. Eniğinden cücüğüne bir parti üyelerinin hepsi mi bu kadar saf olur yav. Beyinlerinin paketini açmamışlar daha. Hadi kandırdılar diyorsun ulan CHPye oy vermemişsin nasıl kandırılmış oluyorsun.

Ama suratlarının aldığı şekli ve rengi görmek paha biçilemez.


sumuklurakun
(04.04.19)
bu iş planlı diyorlar imamoğluna bilerek verildi,bunda da bi iş var diyorlar.


mikahakkinen
(05.04.19)
Benimkiler ikna olmuş valla, akp silkilensin diyorlar


pazartesi yenilgiyi kabulleniyorlardı binali'nin zaten zayıf bir aday olduğunu söylüyorlardı.

salı geçersiz oylar sayılacakmış bakalım ne olacak diyorlardı.

artık hile yapıldı oylar çalındı diyorlar.

parti nereye yönlendiriyorsa oraya gidiyorlar yani. klasik.


sir gawain
(05.04.19)
(2)

7 Haziran 2015 mi 31 Mart 2019 mu?

Hangisi iktidar açısından daha kötü, muhalafet açısından daha umut doluydu? 7 Hazirandaki genel oy oranı 31 Mart’tan çok daha düşüktü akp için tabi ama Büyükşehirlerin çoğunda birinci partiydi aynı zamanda. Birinde tek başına iktidar olamamak, ötekinde üç büyük şehir + diğer önemli büyük şehirleri b
Hangisi iktidar açısından daha kötü, muhalafet açısından daha umut doluydu? 7 Hazirandaki genel oy oranı 31 Mart’tan çok daha düşüktü akp için tabi ama Büyükşehirlerin çoğunda birinci partiydi aynı zamanda. Birinde tek başına iktidar olamamak, ötekinde üç büyük şehir + diğer önemli büyük şehirleri belediye olarak kaybetmek?
siyah giyen adam
(03.04.19)
31 mart iktidar için daha kötü. Muhalefet İstanbul ve Ankara'da iyi işler yaparsa, bu durum genel seçimlere de yansıyacaktır. 7 haziran'da muhalefet bu derece güçlü değildi.


candide
(03.04.19)
istanbul para kasaları kaybedildi bundan daha ağırı seçimde çoğunluğu ve cumhurbaşkanlığını kaybetmek.


mikahakkinen
(03.04.19)
(12)

50 TL altı şarap tavsiyeniz

=> 50 tl altında ve kırmızı olması => ilk kez şarap tadacak birisi için çok ağır olmaması => Migros’ta bulunabilen olması yeterlidir kriterler açısından. Buzbağ çok öneriliyor ama mantarının çok zor açıldığı söylendiği için emin olamadım.
=> 50 tl altında ve kırmızı olması
=> ilk kez şarap tadacak birisi için çok ağır olmaması
=> Migros’ta bulunabilen olması yeterlidir kriterler açısından.

Buzbağ çok öneriliyor ama mantarının çok zor açıldığı söylendiği için emin olamadım.
siyah giyen adam
(01.04.19)
ben de buzbağ demeye gelmiştim. kavaklıdere ya da kırmızı değil ama leona blush da olabilir.


sanat guresi
(01.04.19)
Pamukkale trio.


habarbey
(01.04.19)
Buzbağ Elazığ. Afiyet olsun


giovanne
(02.04.19)
Suvla Behramlı. İçmeden önce epeyce havalandırın.


orient blue
(02.04.19)
Suvla +1


gmzo
(02.04.19)
İlk seferler için Rose öneririm, içimi daha kolay kırmızıdan.


aslinda sana ne
(02.04.19)
melen - cabernet sauvignon


sir gawain
(02.04.19)
frontera


bhdrydn
(02.04.19)
melen - öküzgözü ya da cabernet


Merlot


eksimeksi
(02.04.19)
chamlija pinot noir. düşük tanenli ilk defa içecek birisi için bence ideal.


hononu
(02.04.19)
Buzbağ Elazığ +1


mylord
(02.04.19)
(12)

İstanbul’da 300 bin küsür oy tekrardan sayılacak

Bu üçüncü ve son benzer sorum, demin TRT haberde haber sunan kadın spiker “İstanbul’da CHP şu an önde gözüküyor fakat 300 bin oy tekrardan sayılacak, seçimin kazananı ona göre belli olacak” dedi ve iyice midem bulanmaya başladı. Ortada 23 bin fark var, Twitter’da mide bulandırmaya zaten başladılar,
Bu üçüncü ve son benzer sorum, demin TRT haberde haber sunan kadın spiker “İstanbul’da CHP şu an önde gözüküyor fakat 300 bin oy tekrardan sayılacak, seçimin kazananı ona göre belli olacak” dedi ve iyice midem bulanmaya başladı. Ortada 23 bin fark var, Twitter’da mide bulandırmaya zaten başladılar, İstanbul’u kaybetmemek için olmayan hileleri varmış gibi göstermek ev sahibini bastırmaları oldukça olası mı şu anda? Yarın Binali kazandı diye YSK açıklama yaparsa kamuoyunun tepkisi olur mu onların bunu yapmaya çekineceği düzeyde?
siyah giyen adam
(01.04.19)
Ekrem vatoz gibi yapıştı sandıklara, şu saatten sonraki sayımlar anca züğürdü teselli eder.


Eğer Haziran’a istanbul için erken seçim kararı alırlarsa sonucu nasıl olur sizce? Sandığa küsen muhalif seçmen gidecektir lakin akpnin küsen kesmi de akp için gidebilir o durumda. Ayrıca 2015 Haziran-Kasım arası dönem malum. İ.Melih Gökçek tehditleri ortada.


siyah giyen adam
(01.04.19)
23 bin fark İstanbul gibi bir şehir için bile ciddi bir fark. 20 yıllık iktidar partisinin 300 bin oy içinden %10 kendisine geçerli oy devşirmesi ve başkanlığın el değiştirmesi ya da bir şekilde yeniden seçim kararı alınması falan çok ciddi meşruiyet tartışmaları doğurur. Ne ülke içinde, ne ülke dışında "AKP'nin oyları çalınmış" ya da "Oylar yanlış hesaplanmış" hikayesine kimseyi inandıramazsınız. Tabanın gazını almak vb. için yapılan "Hakkımızı yedirmeyiz" naraları olup İstanbul ve Ankara sonuçlarını gölgelemek ve sıradanlaştırmak asıl hedef olabilir.


salihdt
(01.04.19)
@salihdt yurtdışının bizle ilgilendiği yok ya da öyle gözüküyorlar.
akp kaybettiği halde kazandık dedi çıt çıkmadı. aslında çok büyük olay.


prizmatik
(01.04.19)
Yurtdışının bizimle ilgilenmesi kısmı "Amerika gelsin" ya da "Avrupa kulaklarını çeksin" gibi bir beklenti değil ancak her şeyimizle dünyaya entegreyken hali hazırda iktidarda olan ve iktidarda da kalmaya teknik olarak devam eden partinin keyfi bir şekilde seçim sonuçlarını kurcalamasının hoşgörüyle karşılanmayacağı ve ülke riskini yükseltip ekonomik anlamda olumsuz etki yaratacağı muhtemel.


salihdt
(01.04.19)
İstatistiki olarak %0.03'luk diferansın gerçekleştiği yerde geçersiz 300000 oyun içinden %10 fark bulmak bayağı optimistlik gerektiriyor.

Yani bu oylar geçersiz ve geçersiz olmak için nedenleri var.


habarbey
(01.04.19)
Geçen seçimde AKP+MHP oranı zaten %50'ydi. Cumhur bloku oylarını elinde tuttu diyebiliriz aşağı yukarı. Üstelik MHP'nin AKP'ye yanlamasına tepkili tabana rağmen. Bu durumda AKP'ye küskün kesim diye bir tanımlamaya gidemeyiz diye düşünüyorum. Eğer seçim tekrarlanırsa asıl sorgulanması gereken CHP geçen seçime göre aldığı +%8'lik oyu koruyabilir mi? İddia ediyorum korur.

Her şey ayan beyan ortadayken seçim yenilenirse bu durum gevşek asabiyyeye sahip olan Millet blokunu daha radikalleştirir. Oy kullananlara ek olarak oylarımız çalınıyor diyerek sandığa küsen ve "ben oy kullanmıyorum eaabi yeaa"cı kesim de tetiklenir ve çok da az olsa CHP oy arttırabilir diyorum. Buna ek olarak gençleşen seçmen profilini de denklemde göz ardı etmemek lazım. Şu ana kadar belediyeyi alabileceğini aklına bile getirmeyen sol siyaset "lan yoksa?" dumuru yaşıyor şu an. Herkes şaşkın. Ben de şaşkınım. Ankara'yı cepte görüyordum ancak İstanbul'u hiç beklemiyordum.

Bunlar Millet blokunun kendi seçmeni için geçerli sebepler. +%8 direkt HDP'den geldi gibi görünüyor. Seçim tekrarlandığında HDP'li seçmenin CHP'ye oy vermesindeki gerekçelerin bu kadar kısa sürede ortadan kalkmayacağını düşünürsek bu oy oranı elde tutulabilir gibi.

Ekrem Başkan herkese hayırlı olsun.

Not: Bu analiz, yazarı bir eliyle kuru kayısı yiyip diğer eliyle bira içerken yazılmıştır. Yatırım tavsiyesi değildir.


Eğer tarafsız bir şekilde oyların tekrar sayılırsa ben, Ekrem İmamoğlu'nun şu an aldığından çok daha fazla oy alacağını düşünüyorum.


gecen sefer ankara'da hazirlikliydilar cunku i.melih'in sansi yoktu, minareyi calan kilifini uydurdu. akli basinda olan kimse yemedi ama mansur'da pek kurcalamayinca ustunde durulmadi.

bu sefer farkli, cepte dedikleri ibb gitti dolayisiyla hazirliksiz yakalandilar. imamoglu saglama almis isi, burada isi cevirmeye calisirlarsa ortalik karisir diyorum ki demeclere bakarsak onlarinda pek umidi yok. malumun ilanini geciktirerek insanlarin kutlamasini engellemeye, isi sulandirma calisiyorlar.


cooperr
(01.04.19)
Açıklaması yapan alt kadrolar. Üstekilerin sesi çıkmıyor. Alt kadro da fırça yememek için biz çok çalıştık falan diye yırtınıyor.
Atı alan Üsküdarı geçti. Bu saatten sonrası goygoy.


neymis
(02.04.19)
anladığım kadarıyla akp nin bb adaylarının oyları çalınmış. hep 0 oy girilmiş sisteme 1946 seçiminde de hile yapmıştı bunlaar.


un
(02.04.19)
Kadıköy'de geçersiz oylar sayılınca fark Imamoğlu lehine 450 daha artmış.


babilbaligi
(02.04.19)
(5)

Bu saatten sonra İstanbul’da iş bitmiş midir kesin?

280 bin geçersiz oydan bahsediliyor, yarın YSK nin birden binaliyi Başkan ilan edeceğini ve binalinin gülerek onlara 1 nisan şakası yaptık diye soğuk espri filan yapacağından çekiniyorum. Bir yandan içim içime sığmıyor öte yandan hala “ya bir şey yaparlarsa?” diye çekiniyorum. Bir şekilde 2 Haziran’
280 bin geçersiz oydan bahsediliyor, yarın YSK nin birden binaliyi Başkan ilan edeceğini ve binalinin gülerek onlara 1 nisan şakası yaptık diye soğuk espri filan yapacağından çekiniyorum. Bir yandan içim içime sığmıyor öte yandan hala “ya bir şey yaparlarsa?” diye çekiniyorum. Bir şekilde 2 Haziran’a istanbul erken seçimi kararı aldırmaları bile onlar için zafer olur

Fakat bu saatten sonra artık değiştirebilirler mi İmamoğlunun zaferini hele halk nezdinde kabul görmüşken? Eğer geçersiz oylardan yürüyemezlerse bir şekilde İstanbul’u erken seçime götürebilirler mi ya da? Nasılsa medya onlarda, türlü propaganda yaparak olmayan hileleri varmış gibi gösterip seçmenlerini inandırabilirler hele işin içine Amerika’yı da katarlarsa..
siyah giyen adam
(01.04.19)
kesin demek için erken, bunlardan her şey beklenir.

ama evet, bitmiştir...


babilbaligi
(01.04.19)
Yapabilseler şimdiye kadar yaparlardı. Bitti.


eazy
(01.04.19)
karşılarında imamoğlu yerine başka biri olsa muhtemelen yaparlardı. ama imamoğlu çok dişli çıktı.


spirit crusher
(01.04.19)
Partinin öne çıkan isimlerinin söylemlerine bakarak bu saatten sonra bir şey olmaz diye düşünüyorum; kabullenmiş duruyorlar.


fraise
(01.04.19)
bu saatten sonra diğer illeri bilemem ama istanbulda bir katakulli yaparlarsa o dolar 10 lirayı bulur, o akpnin seçmeni bu sefer ayaklanıp kendileri akp binalarını taşlarlar. bitmiştir diyebiliriz.

yalnız hepimizin bildiği gibi mevzu yeni başlıyor. beyfendinin televizyonlarda defalarca dediği bir şey vardı "hükümetle uyumsuz belediye iyi çalışabilir mi?" diye. yani bizden olmayan belediye nasıl iyi çalışsın? :( bundan sonra özellikle istanbulda kesintiye uğrayacak sistemler olacağını düşünüyorum. bunun neresi kaynaklı olduğunun ayırdına varabilmek lazım vatandaş olarak. mesela anadolu yakasındaki treni 7 sene atıl bıraktılar kadıköy - kartal şeridini cezalandırmak için, böyle bir örnek var.

onun dışında belediye başkanlıklarının buna engel olmak adına çok sağlam çalışmaları lazım. enteresan ve sıkıntılı bir 4 sene bizi bekliyor istanbullular.

amerika demişsin dostum. amerika hala bunların arkasında olsa biz bu sonuçları göremezdik bence. hafiften ip çekiliyor gibi bir his var içimde, bilemiyorum. ya da bir üstte yazdığım gibi belki o yoldan yürüyecekler ve bizi pişman edecekler onları seçmediğimize. kim bilir? ama bence ilk ilk ilk olarak birbirimizi o çomar o bilmemneci demeyip kucaklamamız gerek, bizim vatandaş olarak bir olmamız gerek.


windows95
(01.04.19)
(8)

İstanbul’da hileyle kazanabilirler mi?

İstanbul diyoruz sonuçta fakat fark 4 haneye düşecek kadar düşük, belki bir çuval oy etki edecektir. Ancak şayet böyle bir şey olursa meşruiyeti sorgulanacağından bünün ekonomiye ve dolar kuruna etkisi olur mu?
İstanbul diyoruz sonuçta fakat fark 4 haneye düşecek kadar düşük, belki bir çuval oy etki edecektir. Ancak şayet böyle bir şey olursa meşruiyeti sorgulanacağından bünün ekonomiye ve dolar kuruna etkisi olur mu?
siyah giyen adam
(31.03.19)
yapmadıkları şey değil


Kac saattir ona kasiyorlar zateb kimbilir ne yolsuzluklari var ortaya cikacak


tuborg yesili
(01.04.19)
Deniyorlar...


evet kazanacaklar. şöyle ki, önce seçim sonucu belirsiz denilecek, geçersiz oylar tekrar sayılıyor denecek. sonra bir anda binali kazanan ilan edilecek. ara süreçte bile ekrem imamoğlu’nu kazanan ilan etmeyecekler. psikolojikman bu önemli.


cedex
(01.04.19)
çok net söylüyorum; geçersiz oyları tekrar sayalım kararı çıksa dahi ekrem imamoğlu'nun elinden bu seçimi alamayacaklar. bu işi bir kere ankara'da oldu. muhlefet de salak değil bir kez daha aynı hatayı yapmayacak.


himmet dayi
(01.04.19)
Yok artik imkansiz


imelih
(01.04.19)
imamoğlu bırakmaz bu seçimi


Trafolara her an kedi girebilir


(1)

MHP nin Akp den aldığı şehirler

Akp ile MHP nin yarıştığı çoğu şehirde MHP almış, ayrıca ittifakta da MHP nin aldığı şehirler var. İttifak ortakları MHP nin bu yükselişi Ve birçok şehri alması Akp nin ve Erdoğan’ın keyfini kaçırmış mıdır? :D
Akp ile MHP nin yarıştığı çoğu şehirde MHP almış, ayrıca ittifakta da MHP nin aldığı şehirler var. İttifak ortakları MHP nin bu yükselişi Ve birçok şehri alması Akp nin ve Erdoğan’ın keyfini kaçırmış mıdır? :D
siyah giyen adam
(31.03.19)
AK Parti farkında değil ama AKP'yi mahveden şey MHP ile ittifak oldu. Bu ittifak hiçbir şey yapmadıysa bile muhalefeti birleştirmesi bakımından AKP'ye zararı oldu. Bu seçim sonra AKP MHP ittifağının biteceğini tahmin ediyorum.


algoritma uzmani
(31.03.19)
(7)

İstanbul ve Ankara muhalefete geçerse en fazla ne değişir?

Yani neredeyse başkanlık seçimlerinde referandumda bile görülmemiş bir çaba içindeler kaybetmemek için İstanbul’u ve özellikle Ankara’yı. Bu ikisi düşerse en fazla ne değişebilir ki hayatımızda? Ekonominin daha kötüye gitmesini Ankara’yı kaybetmeye bağlayacak değiller sonuçta (?)
Yani neredeyse başkanlık seçimlerinde referandumda bile görülmemiş bir çaba içindeler kaybetmemek için İstanbul’u ve özellikle Ankara’yı. Bu ikisi düşerse en fazla ne değişebilir ki hayatımızda? Ekonominin daha kötüye gitmesini Ankara’yı kaybetmeye bağlayacak değiller sonuçta (?)
siyah giyen adam
(26.03.19)
Hizmet için ödenek ayrılmaz sonraki genel seçimlerde de işte bakın CHP demek çöplük demek o demek bu demek diyecekler ama minareyi çalan kılıfını uydurduğu için hedef 2023 diyeceğiz


fıytfıyt
(26.03.19)
en büyük değişiklik akp'nin de seçimde önemli yerleri kaybedebileceği algısının yaratılması olur. bu nedenle akp kaybetmek istemez.


s0phiesw0rld
(26.03.19)
çok şeyi etkiler aslında;

istanbul ve ankara seçmeninin toplamı 15 milyon ediyor. tüm her yerde deli gibi "muhalefet öcü" propagandası yapılan milyonlarca insana bunun aksini ispatlama fırsatı veriyor sana.

Ekonominin kötüye gitmesi açısından da şöyle bir etkisi olabilir; bu iki şehrin kaybedilmesi demek cumhur ittifakının yüzde 50'nin altında olması demek. Öyle bir durumda yüzde 50'den az insan tarafından desteklenen bir yönetiminin ülkeyi yönetmesi erken seçim tartışmalarını getirecek, bu da istikrarsızlığa sebep olacak.


akatreil
(26.03.19)
şöyle düşünün,
billboardlarda, sağda solda her yerde gördüğünüz iktidar figürlerini göremeyeceksiniz.
belediyelerin milyonlarca lira ödenek akıttığı iktidara yakın derneklere artık ödenek çıkmayacak ve organize olma konusunda sıkıntı çekecekler.
ancak her şeyden öte çok büyük bir algı olacak bu adamların artık istenmediği yönünde ve insanlar da buna göre pozisyon alacaklar.


teritori
(26.03.19)
Finans kaynaklarının büyük kısmı ankara ve istanbul belediyeleri. O kömürler makarnalar hep bu iki şehirden kazanılan (el altından) paralarla alınıp dağıtılıyor. İki şehrin gitmesi finansal olarak zora sokar. İlk seçimde patlamazlar, var olanı bitirirler, ikinciye zırnık kalmaz.


Tears of Devil
(26.03.19)
Artik ilce belediyelerinin hicbir geliri kalmadi, zaten verebilecekleri hizmet de cok kisitli, en azindan geliri olan hizmet edebilecegin belediye olur. Ayrica ve hepsinden onemlisi istanbulu ve ankarayi kaybetmek acayip bir ruzgar baslatir, iktidarin baskentte yonetimde olmamasi ciddi bir olay, ibre tersine doner, oradan devam eder.


kassiopeia
(26.03.19)
bu arada domates soğan kuyruğunda beklemeyi zenginliğe bağladılar, ekonomiyi belediyeye niye bağlamasınlar? anlamadım.

vakıf-derneklere giden kadrolar, yandaş olması için işe aldıkları vasıfsız binlerce on binlerce insan, iş verdikleri paravan şirketler, yaptık diyip yapmadıkları üst geçitler, Akbil (ve benzeri) skandallar, güvenlik görevlisi olarak işe alıp seçimde kapı kapı gezdirdikleri insanlar, imar değişikliği ile zengin ettikleri yandaşlar filan olmayacak artık.

dolayısıyla ciddi bir güç kaybı olacak. bundan bütün korkuları...


babilbaligi
(27.03.19)
(2)

Biletix biletlerini film saati alabiliyor muyuz?

Biletixten 8-9 filmin biletini aldım fakat daha basılmamış gözüküyor. Filmler atlas beyoğlu Kadıköy ve Rexx gibi farklı sinemalarda olduğu için hepsini tek bir merkezden topluca almak mümkün mü mesela Atlas önündeki gişeye gidip bütün ayırtılan biletleri almak? Ya da tıpkı tiyatrodaki gib filmin gös
Biletixten 8-9 filmin biletini aldım fakat daha basılmamış gözüküyor. Filmler atlas beyoğlu Kadıköy ve Rexx gibi farklı sinemalarda olduğu için hepsini tek bir merkezden topluca almak mümkün mü mesela Atlas önündeki gişeye gidip bütün ayırtılan biletleri almak? Ya da tıpkı tiyatrodaki gib filmin gösterimine yarım saat kala gişeden rahatça alınabiliyor mu bilet yoksa çok yoğunluk yüzünden filmi kaçırma tehlikesi oluyor muydu ist film festivali gösterimlerinde?
siyah giyen adam
(25.03.19)
herhangi bir biletix gişesinden alabilirsin, bu sinemalara gitmene de gerek yok. referans kodu ve kimlik yeterli. önceden alsan daha rahat olur.


yarım saat önce gitsen rahat alırsın. uzun da olsa sıra illa biter, o zaman gelen herkes o seansın biletini alıp gidecektir zaten. Ama yine de baktın anormal durum var, filmin başlamasına 5 dk kaldı ve hâlâ sıra çok, görevliye söylüyorsun, bu seansın biletini alacaktım diye, öne alıyorlar seni. ama hiç sıkıntı olmaz, zaten görevli soruyor bu seansın biletini alacak kaldı mı diye. bi de film başladıktan sonra 10 dkya yakın reklam var zaten.
önceden alıp da bileti evde unutma riskine hiç girmiyorum ben. tavsiye ederim.


lovemyself
(25.03.19)
(5)

Şöyle enerji veren bir hap yok değil mi?

Sabah kahvaltıdan sonra içiyorum, yarım saat geçmeden vücuduma ve zihnime enerji yayıyor. Spor yapmaya üşenme (düzenli yürüyüş ve şınav-mekik o da) problemini ortadan kaldırıyor ve ders çalışırken de özellikle dil öğrenirken beynin ezber işlevini daha da geliştiriyor, zihni açıyor ve EN ÖNEMLİSİ DE
Sabah kahvaltıdan sonra içiyorum, yarım saat geçmeden vücuduma ve zihnime enerji yayıyor. Spor yapmaya üşenme (düzenli yürüyüş ve şınav-mekik o da) problemini ortadan kaldırıyor ve ders çalışırken de özellikle dil öğrenirken beynin ezber işlevini daha da geliştiriyor, zihni açıyor ve EN ÖNEMLİSİ DERS ÇALIŞIRKEN UYUKLAMA, DİKKAT DAĞILMASI problemini ortadan kaldırıyor.

Tam böyle bir işlevi olan hapa ihtiyacım var. Düzenli beslenecek ve spor yapabilecek enerjim yok, 1 saat yürüyüş yapsam tüm enerji gidiyor ders çalışabilmek için. Şınav mekik keza öyle. Pharmaton ya da omega 3 pek etki etmedi, b12 değerlerinde ise sorun yokmuş Sağlık ocağında yaptırdığım kan tahliline göre.

Modiwake adlı ilaç dikkatimi çekti ama tüm gün uykulu olma gibi bir problemim de yok fakat uyku düzensizliği had safhada.
siyah giyen adam
(24.03.19)
Kahve bende bu etkiyi yaratıyo


(s)AINT
(24.03.19)
redbul+ritalin,
ama 6 ay içinde karaciğer elinde gezersin. hava alsın falan diye.


Modiwake enerji versin diye icilecek bir ilac degil. Yan etkileri daha cok caninizi sikabilir.


anthemis nobilis
(24.03.19)
Taftcoffee'nin aşırı yüksek kafeinli filtre kahvesini alıp deneyin. İşe yarayabilir. Türkiye'de daha fazla kafein içereni yok.


hitokiri kenshin
(24.03.19)
doktora git bunları anlat sana uygun olan ilacı eğer gerçekten ihtiyacın olduğunu düşünürse verir ben kullanıyorum isim vermem ama


buiret
(24.03.19)
(6)

Akılda kalıcı bir intikam aldığınız oldu mu?

Daha önce biri ya da birilerine karşı böyle damaklarda tat bırakan olmasa bile almış olmanızın keyfini zaman zaman sürdüğünüz bir intikamınız oldu mu ve nasıl bir şeydi özet olarak?
Daha önce biri ya da birilerine karşı böyle damaklarda tat bırakan olmasa bile almış olmanızın keyfini zaman zaman sürdüğünüz bir intikamınız oldu mu ve nasıl bir şeydi özet olarak?
siyah giyen adam
(22.03.19)
Olmadı.


Oldu. Uzun uzun anlatayım sabah


Telefon üzerinden çok lakayıt bir şekilde yazışıp ciddi olmama rağmen bir türlü üslubunu düzeltmeyen kişinin telefon numarasını “netlog tanışma çiftleşme” tarzı sitede güzel bir hatunun profiline iliştirdim. 6 saat sonra profile girdiğimde 50 küsur mesaj.... profil yıkılıyor :) gelen mesajlar hep “neden telefonunu açmıyorsun” tarzında olduğunu görünce benle d.ş.k geçen kişinin telefonun susmadığını anladım. Hala da gülerim doksana taktım topu... ilgili numaradan bir tane bile mesaj gelmedi ondan sonra hala da gülerim :)
Aradığınız nitelikte bir mesaj oldu mu bilmiyorum ama böyle bir anımdır .


creedwar
(23.03.19)
Kiz arkadasim uniyi birakip baska okula gecmek zorunda kaldi.
Sosyal medyadan kayboldu. Belki intihar etmistir.

Gorusmede kavga ettigim holdingin butun ilanlarini bi sorun bulup sikayet edip sildiriyorum(5 senedir devam ediyor bu olay)


acemi
(23.03.19)
Ben prensip olarak Allah a bırakıyorum. Çok güzel yaratıcı ve ders verici sonuçlar oluyor. canımı sıkmama, parmağımı oynatmama gerek kalmadan olanları gülümseyerek izliyorum:)


Sabah dedim ama günler geçti :) ünideyken bir kız arkadaş, ders arasında sınıfta takılıyorken benden pencereyi açmamı rica etti. Ben de açamam dedim. Sırf bu yüzden bana küfretti. Başka duyan da olmadığı için kıza sövsem veya başka bir şey yapsam kesin haksız çıkacağım. Ben de içime attım, zamanını bekledim. Bu bir forumda yöneticiyi. Oradan üyelik aldım, onunla baya samimiyet kurdum. Yakın arkadaş olduk. Yardıma muhtaç bir profil çizdim manevi ya da psikolojik açıdan diyeyim. Sonrasında kanserim diye kandırdım. Kahrolduydu. Baya baya mesai harcadım bu iş için. Sahte bir profil oluşturdum her manada.

En sonunda bana ettiği küfrü ona yazacaktım anlasın ben olduğumu diye. Yapmadım. Belki de beni kanserden öldü sanıyor. Bu arada burada da olabilir bana söven kişi. O zamanlar duyuru falan yoktu ama duyuruyu bilecek, üye olacak bir tip. Buradaysan bul beni :))


(2)

Multivitaminler tüm vitamin eksikliğini gideriyor mu?

Pharmaton ve supradyn gibi ürünler mesela vücudunda C vitamini veya D vitamini eksiği olanların o eksiğini kapatıyor mu? Eğer öyleyse ayrı ayrı satılan multivitamin olmayan tekil vitaminler suda eriyen çeşitleri vb ne gibi farkları var? Hem multivitamin hem de c vitamin kapsülü kullanmak mesela?
Pharmaton ve supradyn gibi ürünler mesela vücudunda C vitamini veya D vitamini eksiği olanların o eksiğini kapatıyor mu? Eğer öyleyse ayrı ayrı satılan multivitamin olmayan tekil vitaminler suda eriyen çeşitleri vb ne gibi farkları var? Hem multivitamin hem de c vitamin kapsülü kullanmak mesela?
siyah giyen adam
(21.03.19)
kapatabilir ama onu kapatirken diger vitaminleri de ekstra aliyor olmaniz cok saglikli degil. ozellikle yagda cozulen vitaminler vucutta birikebilir. bunun karaciger ve bobrek ustundeki ekstra yuku var.

ornegin duzenli beslenen birinde c vitamini eksikligi olmasi cok dusuk bir ihtimal. fazla doz c vitamininin direnc sagladigi ise yuzyillik bir yalan. ama ornegin d vitamini eksikligi varsa normalde saglikli ve duzenli beslenen birinin diger vitaminleri mineralleri de alarak gereginden fazla vitamin almasina gerek yok. yani onemli olan ihtiyac ve doz. fazla vitamin goz cikarir.


tanaka
(22.03.19)
Pharmaton, supradyn gibi ürünlerde herşeyden az az var. eğer gerçekten vitamin eksiğiniz varsa böyle bir ürünle o eskiği kapatmanız mümkün değil.

örneğin diyelim d vitamininiz yaptırdığınız kan tahlilinde 30 çıktı. siz bunu 60a çıkarmak istiyorsunuz. her gün 10.000 iu (250 mcg) d vitamini alırsanız 2-3 ayda anca o seviyeleri görürsünüz ki bu yüksek doz d vitamini takviyesi. alternatif olarak 300.000 IU'luk ampul yaptırabilirsiniz, bu şekilde D vitamininiz hızlıca yükselir ancak o seviyeleri korumak için yine günlük en az 3000-4000 IU'luk takviyelere devam etmeniz gerekir, çünkü d vitamini güneşe çıkmayınca hızlıca yok oluyor. takviyelere devam etmez ve güneşe çıkmazsanız 1 ay içinde eski seviyeye dönebilir.

şimdi pharmatona baktım, içinde 5 mcg (200 IU) d vitamini var. yani d vitaminininizi yükseltmek için takviye amaçlı günlük 10.000 IU alacaksanız eğer günde 50(!) kapsül içmeniz lazım ki bu akıl karı bir hareket değil, zira kapsülde D vitamini dışında başka milyon tane şey var, o kadar kapsülü bir anca içerseniz zehirlenirsiniz.

bu nedenle öncelikle kan tahlili yaptırıp neyin eksik olduğuna baktırın. ona göre doktorunuz zaten size gerekli nokta atışı önerileri yapacaktır.


taurina
(22.03.19)
(1)

Sivilce için okyanus sabunu günde 1 kere mi 2 kere mi?

Yüzüm oldukça yağlı sayılır ve bundan dolayı yıllardır bitmek bilmeyen burun çevresi sivilceleri mevcut, özellikle cips çikolata tüketince. Geceleri yatmadan önce Clindoxyl jeli sürmeye başladım, Nolera Okyanus sabununu da akşam eve geldiğimde günün kirini atsın hem de bu jele katkı sağlasın diye k
Yüzüm oldukça yağlı sayılır ve bundan dolayı yıllardır bitmek bilmeyen burun çevresi sivilceleri mevcut, özellikle cips çikolata tüketince. Geceleri yatmadan önce Clindoxyl jeli sürmeye başladım, Nolera Okyanus sabununu da akşam eve geldiğimde günün kirini atsın hem de bu jele katkı sağlasın diye kullanmaya başladım fakat ilk seferleri olduğu için mi bilmiyorum burnumu daha da kızarttı. Bu durumda hem sabah kalktığımda hem de akşam okyanus sabununu kullanmak mı yüze ve aknelere daha faydalı olur yoksa sadece akşamları mı? Kimileri haftada birkaç kez diyor ama yüzdeki yağ oranı düşük olanlar için o herhalde.
siyah giyen adam
(21.03.19)
sorunuza cevap değil ama cilt bakımı ile ilgili deniz derya 10 numara 5 yıldız muhteşem bir kaynak arıyorsanız bkz: simpleskincarescience.com

not: site ile herhangi bir ilişkim alakan yoktur. sadece okudukça ciddi aydınlanmalar yaşadım paylaşayım istedim bu sebeple.


taurina
(21.03.19)
(5)

PlayStation ABD’de pek yaygın değil mi?

İzlediğim Amerikan yapımı dizi ve filmlerde eğer oyun konsolu detayı varsa istinasız hepsinde Xbox kullanıldığını gördüm. Tıpkı orijinal futbol ve metrik sistemi gibi konularda da olduğu gibi ABD bu alanda da Avrupa kültüründen uzak mı yoksa Avrupadaki gibi yaygın mı? Avrupa’da PS’nin daha çok daha
İzlediğim Amerikan yapımı dizi ve filmlerde eğer oyun konsolu detayı varsa istinasız hepsinde Xbox kullanıldığını gördüm. Tıpkı orijinal futbol ve metrik sistemi gibi konularda da olduğu gibi ABD bu alanda da Avrupa kültüründen uzak mı yoksa Avrupadaki gibi yaygın mı? Avrupa’da PS’nin daha çok daha yaygın olduğunu biliyordum yanlış olmasın yine de
siyah giyen adam
(17.03.19)
birbirine yakınlar aslında, ama sonuçta Xbox ABD markası Microsoft'un.


Herhangi bir filmde Amerikan bayrağı göstermek gibi. Adamlar ps4 kullansa bile onu göstermez bence.


neymis
(17.03.19)
Abd’de PlayStation 4 Xbox One’dan 3 milyon adet daha fazla satmış

www.vgchartz.com

Global satışlardaysa PS4 XBox One’ı ikiye katlamış

www.vgchartz.com


(s)AINT
(17.03.19)
xbox 360-ps3 jenerasyonunda xbox farkla öndeydi abd'de ama şu anki nesilde ps4 hem abd'de hem de dünyada farkla birinci.


mattiadestro
(17.03.19)
Yayginlikla film ve dizilerde gormek arasinda baglanti dusuk. Olay yerli markalarini korumak, kollamak.

Mesela Hollywood yapimlarinda bilgisayarlar %90 Dell marka olur. Asus, Sony, Samsung vb goremezsiniz.


crown
(17.03.19)
(1)

Yabancı sınırına karşı hukuki problem

Şimdi bu sezon resmî olarak yabancı sınırı yoktu ve kadroya 14 yabancı eklenebiliyordu. Bu durumda X takımı bu sene 14 yabancıyla 4’er sene anlaşma yaptı diyelim, TFF de bu sezonun sonunda 2019-20 sezonunda 6+2+2 nin geçerli olacağını açıklarsa, bu durumda X takımı en az 4 yabancısını göndermek zoru
Şimdi bu sezon resmî olarak yabancı sınırı yoktu ve kadroya 14 yabancı eklenebiliyordu. Bu durumda X takımı bu sene 14 yabancıyla 4’er sene anlaşma yaptı diyelim, TFF de bu sezonun sonunda 2019-20 sezonunda 6+2+2 nin geçerli olacağını açıklarsa, bu durumda X takımı en az 4 yabancısını göndermek zorunda fakat 4’er senelik anlaşma yapmışlardı ve daha sözleşme bitimine 3 sene kalıyor.

Böyle bir durumda hukuki olarak X kulübü mağdur olmuş olmuyor mu ve UEFA’ya, Fifaya zarara uğradığı için TFF’yi şikayet etme gibi bir yola girilmesinden sonuç çıkar mı sonuçta TFF ne cezası alabilir ki, iç işleri deyip geçerlerse?
siyah giyen adam
(15.03.19)
bildiğim kadarıyla en son 14 yabancı kuralı gelince de, türk oyuncularının sözleşme süresi uzunluğundan dolayı da beşiktaş mağdur olmuştu. illaki hep birileri mağdur olduğu için bu ülkede, yine normal bir şeymiş gibi hayata devam edilecek. şikayet vs de olacağını sanmıyorum.


makarnavodka
(15.03.19)
(5)

İş Kültür Yayınlarına da dokunurlar mı?

İş bankası hazineye devredilirse başta Hasan Ali Yücel serisi olmak üzere iş bankası yayınları da devre dışı kalır ya da içeriğine ve çalışanlarına, yönetim kuruluna müdahale edilir mi? Mesela bol bol dini içerikli, Necip Fazıl’lı, Osmanlı içerikli kitaplar mı çıkar?
İş bankası hazineye devredilirse başta Hasan Ali Yücel serisi olmak üzere iş bankası yayınları da devre dışı kalır ya da içeriğine ve çalışanlarına, yönetim kuruluna müdahale edilir mi? Mesela bol bol dini içerikli, Necip Fazıl’lı, Osmanlı içerikli kitaplar mı çıkar?
siyah giyen adam
(06.02.19)
işbankası iştirakları ki ilk aklıma gelenler şişecam topluluğu, iş gyo, iş bankası yayınları vb. hepsi tehlike altında.


kapatmazlar ama Tubitak yayinlarina yaptiklarini yaparlar.Bol bol tefsir,dini kitap yayinlarlar artik


turkuaz
(06.02.19)
aynen öyle olur. saçma sapan kitaplar basıp sonra da iflas bayrağını çekerler.


babilbaligi
(06.02.19)
Sanmadim.

Vakifbank yeni yayinevi kurdu, hic de dini temelli degil.


fever
(06.02.19)
CHP hisseleriyle bankanın kontrolünü ele geçirebilirler mi emin değilim.


kaptankedi
(06.02.19)
(4)

Ciddi bir hastalığa yakalandıktan sonra manevi gücü nasıl sağladını

Dini inancı olmayanlara soruyorum. Aile, eş dost vb elbette büyük etki ama o içe düşülen boşluk ve acizlik, yalnızlık, umutsuzluk hissiyatini örtebilecek manevi psikolojik gücü bulmak?
Dini inancı olmayanlara soruyorum. Aile, eş dost vb elbette büyük etki ama o içe düşülen boşluk ve acizlik, yalnızlık, umutsuzluk hissiyatini örtebilecek manevi psikolojik gücü bulmak?
siyah giyen adam
(03.02.19)
Bazen yalanlarla yaşamaktansa gerçeğin farkında olmak; insanı daha huzurlu kılabiliyor. Olmayan bir doğaüstü güçten çaresizce bir mucize beklemektense, bilimsel gerçekliklerle neden sonuç ilişkileri kurarak hareket etmek; en azından ağır bir hayal kırıklığından kurtarıyor insanı.


fobfilm
(03.02.19)
Dini inancım yok denemez ama zayıf. Fobfilm’e katılıyorum.

Belki de ben yeteri kadar aciz duruma düşmemişimdir.


(s)AINT
(04.02.19)
fobfilm +1

"Bu neden benim başıma geldi? Neyi yanlış yaptım acaba da bunlar bana oldu?" diye düşünmektense bilimsel gerçekler insanın içindeki kötü hisleri azaltıcı nitelikte bence.


luin 41
(04.02.19)
Dini inancım hiç yok; bin türlü badire atlattım hiç boşluğa düşüp aciz hissetmedim, hele umutsuzluğa hiç düşmedim. Kişi önce kendine inanmalı, kendime olan inancım her şeyin üstünde. İnsanoğlu yaşanılanlarda hemen başka bir olağanüstülük arıyor ? Kendi kendimizi sorgulamak hele kendimizi eleştirebilmek o kocamannnnn egoya zor geliyor oysa yapılan hataların bütününden daha fazla değiliz. Boşluk,acizlik,yalnızlık,umutsuzluk hissiyatını yaratan tam da biziz.


synax
(04.02.19)
(1)

Ünide ders seçimi yapılmazsa Kyk kredisi ve SGK kesilir mi?

Geçen sene hazırlık okudum ve dönem sonunda geçemedim. Şimdi Ocak ayında hazırlık bitirme sınavını geçtim ve geçer geçmez öğrenciliğimi askıya aldılar ne sigortadan faydalanabildim ne de öğrenci yemekhanesinde geçti öğrenci kartı. Bunun sebebi kayıt yenileme yapılmamış olmasıymış fakat onun için de
Geçen sene hazırlık okudum ve dönem sonunda geçemedim. Şimdi Ocak ayında hazırlık bitirme sınavını geçtim ve geçer geçmez öğrenciliğimi askıya aldılar ne sigortadan faydalanabildim ne de öğrenci yemekhanesinde geçti öğrenci kartı. Bunun sebebi kayıt yenileme yapılmamış olmasıymış fakat onun için de bir seçenek yok, 4 şubatta sistem açılır anca öyle dediler. Fakat hem irregular öğrenci olmak yerine kendimi bölüm derslerinde rahat tutacak akademik İngilizce seviyesine gelebilmek adına 9 ay daha sadece İngilizce çalışmak hem de sağlık problemlerinden dolayı Eylül’de başlamak istiyorum. Eğer ders seçimi yapmazsam kredi ve sigorta kesilir mi? Ders seçimi yapıp da gitmezsem iki sene üst üste kalmış olmak başka bir probleme yol açar mı?
siyah giyen adam
(02.02.19)
ogrencilikten/okulla ilisigin kesilmedikce kyk kredin kesilmez. bazi okullar 4-5 yila kadar hazirligi verip lisansa baslaman bekleniyor. tabii bunu ogrenmek icin okulunun yabanci dil hazirlik yonetmeligini oku.


(1)

Kan tahlili-Antibiyotik ve serum kullanımı?

Pazartesi sabahı kan tahlili olacağım fakat dün akşam da antibiyotik hap kullanımına başlamıştım, prospektüste Sef antibiyotik kullanımının kan tahlili sonuçlarını yanlış yönde değiştirebileceği yazıyor. Bugün sabah ve akşam da içip yarın içmesem 24 saat geçeceği için Pazartesi sabahına kadar kan d
Pazartesi sabahı kan tahlili olacağım fakat dün akşam da antibiyotik hap kullanımına başlamıştım, prospektüste Sef antibiyotik kullanımının kan tahlili sonuçlarını yanlış yönde değiştirebileceği yazıyor. Bugün sabah ve akşam da içip yarın içmesem 24 saat geçeceği için Pazartesi sabahına kadar kan değerlerinden uzaklaşır mı etkisi?
siyah giyen adam
(02.02.19)
1. ne tür kan tahlili yaptıracağınıza göre sonuç değişebilir.
2. kan tahlilini ertelemek (çok gerekiyorsa) antibiyotiği bırakmaktan daha mantıklı.
3. kullandığınız ilacı böyle bir etkisi olduğunu lab.'a ve doktorunza iletirsiniz. çıkan değerleri ona göre yorumlar. ilacın yaptıracağınız tahlile göre nasıl etki edeceğini bilir.
4. prospektüs okumayı bırakın.


(5)

Behçet hastalığı ve testi hakkında

Doktor paterji testi yaptırmam gerektiğini söyledi, sırf bu testi olmak bile içimi sıktı ister istemez. Sebep olarak ise genital - testis - bölgesinde görülen birkaç sivilcemsi şey ve zaman zaman ortaya çıkıyorlar bir iki yıldır ancak son dönemde (bana göre traş iltihabından dolayı) şiddeti ve boyut
Doktor paterji testi yaptırmam gerektiğini söyledi, sırf bu testi olmak bile içimi sıktı ister istemez. Sebep olarak ise genital - testis - bölgesinde görülen birkaç sivilcemsi şey ve zaman zaman ortaya çıkıyorlar bir iki yıldır ancak son dönemde (bana göre traş iltihabından dolayı) şiddeti ve boyutları arttı ve iltihap teşhisi konuldu. Ek olarak bir de dilin ucu bazen yara hissi uyandırıyor sanki kesik varmış gibi. Bunlar dışında vücutta ya da iç organlarında herhangi bir ekstrem sorun, belirti vb yok. Ama sanırım bu ikisi de başlı başına yeterli? Bir de en çok 20-30 yaşlar arasında görülüyormuş ve tedavisi yokmuş ve bildiğim kadarıyla ölümcülmüş ömrü kısaltıyormuş. O testi yaptırdıktan sonra %50’ye 50 ya pozitif (çok yaşamayacaksın) ya da negatif ( yaşayacaksın) mı denilecek yani? Gerçekten ilk defa yaşamı yaşamayandan gitmek hakkında bu kadar korkuyorum pesimist biri olmama rağmen. Ölümcül değildir demi bu hastalık? Aids gibi öldürmeyio süründürüyor ve sonrasında gripten bile ölmeye mahkum bırakıyorsa o da olumsuz o da ölümcül demektir :(( İnternette biraz araştırma yapayım dedim iyice ruhum daraldı hayat grileşmeye başladı ve çarşamba günü geri kalan hayatımın olup olmayacağına yönelik sonuçlar açıklanacak. Doktor bu testi gerekli gördüğüne göre demek ki ne bileyim? İçim daralıyor

onedio.com
m.mynet.com
siyah giyen adam
(01.02.19)
Annem 20 senedir behçet hastalığı tedavisi görüyor.Bir kere ölümcül bir hastalık değildir.En tehlikeli yönü gözlerde aft çıkarsa körlüğe neden olabiliyor.
Sebebi bilinmediği için kesin tedavisi yok. Zaman zaman atak yapar. Semptomatik tedavisi var.Hasta takip ediliyor ve hastalık atak yaparsa hemen müdahale ediliyor.Stres bilinen bir tetikleyici. Bir de yaş ilerledikçe hastalık hafifliyor . Korkmayın ve testi yaptırın.Mobildeyim, sorunuz olursa mesaj yazabilirsiniz.


hebanon
(01.02.19)
süründürür sadece.


sutlu nescafe
(01.02.19)
abim behçet hastası. 40 küsür yaşında teşhis koyalı 20 yıldan fazla oldu. değerleri de gayet güzel.

süründüğü filan yok. mutlu bi evliliği var, oğlunu üniversiteye yollayacak, yengem de çok güzel bir kadın. üstelik abimle behçeti bile bile evlendi. 3 tane çok sağlıklı çocukları var.


for day to break
(01.02.19)
Öncelikle asla ölümcül falan değil. Süründürmüyor da.

Annemde de yıllardır var, ağzında aftlar çıkıyordu devamlı, dilinin ucunda ve kafa derisinde minik sivilcemsi şeyler. Stres kaynaklı diyorlar bu hastalık için, ama net değil sebebi tabi. Devamlı ilaç kullanmak gerekiyor, colchicum adında bir ilacı var, hayat boyu kullanman gerekiyor dedi doktoru. Bu şekilde hiç atak olmadan devam ediyor ve gerçekten hiçbir sorun yaşamıyor. Sadece bu ilaçları birkaç gün aksatınca aynı belirtiler başlıyor. Annemin behçeti farketmesi atak geçirnesile oldu. Ama tedavi başlayınca şükür olmadı böyle şeyler. İçinizi serin tutun. Kontrol altında oldukça hiçbir zararı olmayan bir hastalık. Testi yaptırın derim bir an önce

Geçmiş olsun


Mossy
(01.02.19)
paterji testi çok basit, hemen yaptırın. bir de genetik kod testi yaptırın. benim paterji negatif, genetik kod yatkınlığı pozitif çıktı. şimdilik sadece dilde sıkıntı var ama ben behçet olduğuna inanmıyorum.


adivar
(01.02.19)
(3)

Öğrenci işleri tatil döneminde kapalı mı?

Geçen 16.35 te gitmiştim ve kapalıydı, hazirlığı dönem ortasında geçtiğimden şu an öğrenciliği yenilememiş gözüküyorum ve bu yüzden anında sigortasız saymış devlet. Eğer yenilemezsem kyk yi de vermeyecek sanırım bunlar o yüzden bu işlemi acil yerine getirmem gerekiyor fakat öğrenci işleri sömestir d
Geçen 16.35 te gitmiştim ve kapalıydı, hazirlığı dönem ortasında geçtiğimden şu an öğrenciliği yenilememiş gözüküyorum ve bu yüzden anında sigortasız saymış devlet. Eğer yenilemezsem kyk yi de vermeyecek sanırım bunlar o yüzden bu işlemi acil yerine getirmem gerekiyor fakat öğrenci işleri sömestir döneminde kapalı mı değil mi anlamadım?

Bir de devlet hastanesinde randevulu alınan bölüme sigortasız olunduğunda 55-80 tl civarı bir şey istiyorlardı geçen sene sadece muayene için. Bu devlet hastanesi acil servisi için de mi ayni?
siyah giyen adam
(31.01.19)
Öğrenci işleri kapanmaz; çalışanlar işgüzarlık yapıp erken çıkmış.


yaz tatilinde bile açık oluyor, ara dönemde kapalı olacağını sanmıyorum. iş çok olmadığı için erken çıkmışlardır.


tabirimekruh
(31.01.19)
Orası okul değil devlet dairesi. Yaz tatili 15 tatil falan olmaz. Ama evet 4'ten sonra kimseyi bulamaman normal. Kalan da zaten hizmete kapatır saat 4 sonrası.

Sadece resmi tatil günleri kapalı olur.


(7)

Cildiyeden randevu almak mümkün değil sağlık ocağı krem yazar mı?

Avrupa yakasındaki bütün devlet hastanelerin cildiye bölümleri dolu, en erken randevu 15 gün sonra var fakat acıdan kıvranıyorum, bütün gece uyuyamadım öyle bir acı ki birkaç güne insanı yaşamaktan soğutur ve özele gitmem de mümkün değil, bana lazım olan furacin ya da fucidin tarzı bölge üzerindeki
Avrupa yakasındaki bütün devlet hastanelerin cildiye bölümleri dolu, en erken randevu 15 gün sonra var fakat acıdan kıvranıyorum, bütün gece uyuyamadım öyle bir acı ki birkaç güne insanı yaşamaktan soğutur ve özele gitmem de mümkün değil, bana lazım olan furacin ya da fucidin tarzı bölge üzerindeki acıyı hafif yarayı tedavi edecek bir krem. Sağlık ocağı bunu yazabilir mi yoksa sadece cildiye mi? :((
siyah giyen adam
(31.01.19)
Fucidin'i eczaneden direkt almistik sanki biz.
Ama uzun zaman oldu, belki yanlis hatirliyorumdur.


chitosan
(31.01.19)
fucidin'i biz de eczaneden reçetesiz almıştık, hatta seyahate çıkıcaz bize ilk yardım çantası gibi bişey lazım diyince eczacı tek tek önermişti şunlar şunlar şu işe yarar diye, o zaman almıştık.


taurina
(31.01.19)
Gerek görürse yazabilir.


dox
(31.01.19)
arkadaşım 10 liralık krem için bir de aile hekimi muayene parası yazmasın boşuna git eczaneye al.

topikal antibiyotik olarak geçer bir sürü de çeşidi var, eş değer hangisiyse alır kullanırsın.

fucidin antibiyotik krem acıyı azaltmaz, yaralarda kullnılıyor , genelde de ameliyat yaralarında.

anestol pomat var bildiğin morfin gibi bi merhem, bunu silverdin gibi yara kremi ile birleştirip kullnıyolar genelde yanık durumlarında anestol pomat da reçetesizdi en son ama 6 sene önce almıştım.

anestol pomat mesela serçe parmağının ucuna değdir, ağzına götür serçe parmağını, yala yarım gün ağzını dilini hissetmezsin ama cilt oldu mu o kadar etki göstermiyor.

onun yerine ağrı kesici de deneyebilirsin.

aile hekimi parası yazsın bişey olmaz dersen(sgklıysan) git uzun uzun anlat bu ilaçları söyle


killerbee
(31.01.19)
Eczaneye gidip danisin. Uygun kremi verecektir.


Aile hekimliğinizi biliyorsanız ona gidin, oradaki doktor gerekli ilaçları yazar.


Olmadi acile gidin, direkt yonlendirirler cildiyeciye zaten;) randevu almadan isinizi halledersiniz.


stejerners
(31.01.19)
(2)

Ligdeki yabancı sınırı gelecek sezon mu düşüyor?

Şu an 11’de yabancı sınırı yok ancak bunun gelecek sene 8’e sonra kademeli olarak 5’e indirileceği konuşuluyor. Yabancı sınırı yokken 5’e indirmek nasıl mümkün olacak onu anlamış değilim? Ligin kalitesi muhteşem düzeyse düşmez mi o durumda? Sırf milli takım yüzünden rekabet ortadan kalkıp kulüpler A
Şu an 11’de yabancı sınırı yok ancak bunun gelecek sene 8’e sonra kademeli olarak 5’e indirileceği konuşuluyor. Yabancı sınırı yokken 5’e indirmek nasıl mümkün olacak onu anlamış değilim? Ligin kalitesi muhteşem düzeyse düşmez mi o durumda? Sırf milli takım yüzünden rekabet ortadan kalkıp kulüpler Avrupa’da madara olup dönecek sürekli, ülkenin puanları düşecek. Ayrıca yayıncı kuruluşun etkisi olabilir mi sınırın düşmesine engel olmaya? Gerçi reis de yabancı sınırı istediği için kesin düşecek gibi.

2019-2020 sezonunda toplam 8 yabancı sınırı olursa şu an sözleşmesi iki üç senelik olan 10’dan fazla yabancı futbolcusu olan kulüpler ne yapacak?
siyah giyen adam
(30.01.19)
Kesin bir şey yok. Tartışılıyor sadece.


amortisman
(30.01.19)
@amortisman Beşiktaş istiyor, Fenerbahçe zaten kadrosunu yerlilerle doldurdu kesinlikle ister, Trabzon deseniz transfer yasağı nedeniyle işine gelir. Geriye anadolu kulüpleri kalıyor, onların kalitesi yabancı sınırı olmadığı için son yıllarda ciddi düzeyde arttı. Bunu dikkate alıp karşı çıkarlar mı yoksa bildiride olduğu gibi yine Ali Koç ve Fikret Orman’ın etkileri altına girerler mi ondan emin değilim.


siyah giyen adam
(30.01.19)
(7)

2023’e Kadar hiç seçim olmayacak olması ülkeyi nasıl etkiler?

Son 5 seneye baktığımızda 2014-CB ve yerel seçimler, 2015 iki genel seçim, 2016 darbe girişimi, 2017 referandum. 2018 genel seçimler ve 2019 yerel seçimler. 2020-2021-2022 ve 2023’ün sonlarına kadar ise hiçbir ama hiçbir şey yok planlanan takvimde. Yani uzun bir süre kafaları seçim kaygısı olmadan r
Son 5 seneye baktığımızda 2014-CB ve yerel seçimler, 2015 iki genel seçim, 2016 darbe girişimi, 2017 referandum. 2018 genel seçimler ve 2019 yerel seçimler. 2020-2021-2022 ve 2023’ün sonlarına kadar ise hiçbir ama hiçbir şey yok planlanan takvimde. Yani uzun bir süre kafaları seçim kaygısı olmadan rahat olacak;, bu durumun önemli bir etkisi olur mu ilerleyen dönemlerde ülkeye ve toplumsal kişisel özgürlüklere?
siyah giyen adam
(27.01.19)
daha etkisimi kaldı, ülkenin hali belli.

iki şeyi türkiye geçen bir cümlede kullanmamak lazım

bunların birisi adalet, diğeri de özgürlük.

bunlar sadee belli kesim için var çünkü.


killerbee
(27.01.19)
@killerbee son seçimler geçen sene olsaydı ve 2023’e kadar seçimler olmasaydı yüzde yüz diyebilir.miyiz yine de geçen ay asgari ücret 1600 küsürden 2020 liraya çıkarılırdı?


siyah giyen adam
(27.01.19)
Yerel seçimden sonra tekrar seçimler başlayabilir. İstanbul-Ankara değişirse veya cumhur ittifakı %52’yi bulamazsa genel seçim loading...


dougsampson
(27.01.19)
ben öyle siyasetle, ekonomiyle alakalı ya da bunları bilen birisi değilim ama

geçen seneki 1600 lirayı şimdiki 2020 liraya defalarca tercih ederim.

çünkü o zaman 1600 liraya daha fazla şey alabilirdim. alenen de görünüyor bu.


killerbee
(27.01.19)
2023 e kadar değil keşke ömür boyu seçim olmasa. Akp ye oy verenlerin kuru ekmeğe muhtaç olduğunu görmek istiyorum.

Soruya cevap olarak hiç bir şekilde etkilemez.


respect
(27.01.19)
2019da değilse de 2020de seçim var. adamlar her yıl istikrarla o kadar kötüye götürüyor ki güven tazeleme ihtiyacı hissediyor fgjfghkj


İktidar bu seçimden de sağ çıkarsa (ankara ve istanbul'u kazanırsa) muhtemelen 2023'e kadar ekonomik durumu düzeltmek için çalışacak. Bu nasıl olacak; bence,

IMF'le tekrar barışılacak. Yabancı para girişi sağlanacak.
Ürün ve hizmetlere fahiş zamlar yapılacak. Enflasyon yükselecek.
Kamu harcamaları azaltılıp, zamlar enflasyonun çok altında yapılacak. Alım gücü daha da düşecek.
İşsizlik oranı artacak, çıkan protestolar bastırılıp, katılanlar vatan haini ilan edilecek.
2022 yılında yine enflasyonla mücadele paketi hazırlanacak. Maaşlara yine göstermelik zamlar yapılacak.

Tüm bunlar olurken IMF'den alınan borçlar betona ve yandaşlara kredi verilmesine sağlandığı için borçlar ödenemeyecek, IMF'nin talep ettiği reformlar gerçekleştirilecek ve elde kalan son kamu kurumları / iştirakleri özelleştirilecek. Varlık fonu nereye gittiği bilinmeyecek şekilde boşaltılacak.

Bu ülke artık enflasyon - zam kısır döngüsüne girdi. Tüm girdiler ithal ve çıkanlar dolar. Ülkeye giren dolar yok. Haliyle sürekli ürünlere zam geliyor. Zam geldikçe piyasayı canlı tutmak için düşük faizli krediler veriliyor, paralar basılıyor enflasyon yükseliyor. Bu hükümette de bu döngüden çıkabilecek bir beyin yok.

2023'de muhtemelen muhalefet partilerinden birisini farklı bir zafer bekliyor ve o partinin kazanacakları son seçim olacak.

Ardından yine muhafazakar bir parti 20 yıl daha ülkenin a***** s**** için hazırda bekliyor olacak.


sumuklurakun
(27.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.