Giriş
(5)

Trump'ın Bloomberg'in boyuyla dalga geçmesi

Bloomberg'in boyuna baktım 1.73 diyor Wiki. Adama Mini Bloomberg diyor, sürekli boyuyla dalga geçiyor twitlerde, röportajlarında kutulara basarak konuşma yapması lazım falan. Bir iki kere dili sürçtü olur dersin de sürekli yapıyor. Abi bu Amerikalılar değil mi mankind'ı humankind yapalım, fireman se
Bloomberg'in boyuna baktım 1.73 diyor Wiki. Adama Mini Bloomberg diyor, sürekli boyuyla dalga geçiyor twitlerde, röportajlarında kutulara basarak konuşma yapması lazım falan. Bir iki kere dili sürçtü olur dersin de sürekli yapıyor. Abi bu Amerikalılar değil mi mankind'ı humankind yapalım, fireman sexist firefighter olacak, o ifade ırkçı, o homofobik, öyle demeyelim zenciler, latinler alınacak, obezleri eleştirmeyelim, old demeyelim elderly diyelim falan. Başkanlığa aday adam rakibini boyu üzerinden vurmaya çalışıyor. Milyar dolarlık serveti olan Bloomberg gözümde mülayim, mağdur durumuna düşüp sempatik geldi anasını satayım, oy hakkım olsa ya da kararsız olsam Trump'a tepki olarak Bloomberg'e atarım. Hayır seçmeninde üstüne alınması lazım benim de boyum uzun değil, bana da laf çaktı gibisinden? Bu nasıl toplum, bu ülkenin nasıl seçim dinamikleri var abi? Ya da danışmanı falan akıl vermesi gerekmiyor mu kısa boylu cumhuriyetçiler de var, yaşlanınca boy da kısalıyor yaşlı oyları gider bak, gözüne seveyim yapma falan diyecek adam da mı yok?
speedy
(14.02.20)
Knk Amerikali derken, Trump cumhuriyetci biliyorsun degil mi? Senin dedigin demokratlar.


stavro
(14.02.20)
Turkiye'yi dusun. Adam "anani al git" diyor. Normalde sapik derecede namus ana baci vs meraklisi bir toplumuz ama guclu biri yaptiginda dogal karsilaniyor.

"Abi bu Amerikalılar değil mi mankind'ı humankind yapalım, fireman sexist firefighter olacak" - bunu diyenlerle bu adamin secmeni farkli kisiler. Bunu nasil anlayamadin anlamadim.


hot potato
(14.02.20)
@stavro @hot bu political correctness kavramının demokrat kökenli olması conservatiflerin tamamen karşı olması anlamına gelmiyordur herhalde. En azından değerler bazında düşünsek toplumdaki ortak akıl, ortak nokta ırkçılığa, ayrımcılığa, homofobiye, cinsiyetçiliğe karşı değil mi? ABD siyasetini Texas'da dağda bayırda sığır yetiştiren adam ile California'da Silicon Valley'deki adam diye karikatürize ederek yorumlamak da biraz kolaycılık olmuyor mu? Arada hiç mi ılımlılar, ortadakiler, çekimserler yok.


speedy
(14.02.20)
öncelikle parti bağlamında, sahiplendiği söylem açısından Trump'ı cumhuriyetçi olarak değil, daha uç noktada partiden sıyrılan bir başkan olarak görmek lazım. cumhuriyetçi senatörlerin trump'ın tavırlarından, twitter'daki saçmalıklarından, hakaretlerinden rahatsız oldukları açık. ayrıca "political correctness" demokratların tekelinde değil. kürtaj karşıtlığı ile politik doğruculuk arasında nasıl bir zıtlık var? ya da Trump'ın bugün söylediklerini geçmişte Bush'dan veya 2012'de seçilseydi Mitt Romney'den duymak mümkün müydü?

ikincisi, onların kültüründe bu tür dil kullanımı yaygın. rahatlar. boyuyla dalga geçmesine seviyesizlik dersin geçersin. mesela Hillary, Trump'a turuncu kafa desin, kimse ne diyor bu demez. Trump zaten adaylık sürecinde politik doğruculukla sorunu olduğunu açık açık söylemişti. ama şu anki sorun kantarın topuzunu kaçırması. yasadışı göçmenlerin geldiği ülkelere "shithole countries", colin kaepernick için de bu o.ç'yi sahadan çıkarın demişliği var.

www.youtube.com

ama robert de niro da yeri geldiğinde başkana fuck trump diyebiliyor.

www.youtube.com


In a silent way
(14.02.20)
Irciliga ayrimciliga ortak akil karsi olmakla birlikte demokratlarla cumhuriyetcilerin deger yargilari farkli. Cumhuriyetcilerin ve demokratlarom geneline sorduğunda irkciligi tasvip etmediklerini gorursun ama neye irkcilik deyip neye irkcilik denmeyecegi konusunda derin fikie ayriliklari gorursun bu iki kanatta.
Yani neyin ofansif olup neyip ofansif olmadigi konusunda bir ortak akil yok.

Bunum yanisira Amerikada muthis bir dalga gecme kulturu var. Secim yarışmalarında konusmalari dinlersen bunu gorursun. Yani irkcilik ayrimcilik baska, dalga gecme kulturu baska. Demokratlar da Trump'in sacindan ses tonuna kadae her şeyiyle alay edebiliyor.
Bir siyasi kisilik ya da bir unlu bir skandala karıştığında yillar sonra bile bu skandalla anilmaya devam edilip yerden yere vurulabiliyor.


stavro
(14.02.20)
(7)

İngilizce özne yardımcı fiil uyumu

Geçen sordum da prime time ı tutturamadık galiba, 40 görüntüleme 0 cevap vardı. Bir daha sorayım:Konu subject verb agreement. Adam iyi anlatıyor aslında da kafam çorba oldu şu konuda: https://www.youtube.com/watch?v=yY89V2jX36E&feature=youtu.be&t=170 Burda verdiği tabloda ise What really makes me an
Geçen sordum da prime time ı tutturamadık galiba, 40 görüntüleme 0 cevap vardı. Bir daha sorayım:

Konu subject verb agreement. Adam iyi anlatıyor aslında da kafam çorba oldu şu konuda: www.youtube.com

Burda verdiği tabloda ise What really makes me angry'li cümleden sonra is'de olur, are'da olur dedik. www.youtube.com People s almıyor, o yüzden buna is/are ikisi de olur gibisinden sanki.

Alttaki the most interesting'le başlayan 2 cümlede ise elephant'ın çoğul ya da tekil olmasına bağlı olarak was veya were koymuş. O iki cümlede kafamıza göre was/were kullanamaz mıyız? Complement olan Elephantın durumuna mı bakmalıyız? Elephant s alabiliyor o halde elephants olursa were, elephant olursa was mı yani?
speedy
(09.02.20)
"Elephant s alabiliyor o halde elephants olursa were, elephant olursa was mı yani?"

Evet.

Fakat;

"The biggest issue of the elephants was...." diye bir cümle olursa yazdığım şekilde devam ederdi "were" yerine. Çünkü özne tekil.


eğer fil grubundaki bireyler tek başlarına bir anlam ifade ediyorsa were kullanılmalı. yok eğer sadece grup adına bir yargı varsa was.


bohr atom modeli
(10.02.20)
@bohr atom modeli Pardon, hiç bir şey anlamadım cevabınızdan


speedy
(10.02.20)
anlatması da biraz zor. türkçe gibi açıklayayım. kuracağınız cümledeki kişiler cümlenizde bir hikayeye sahipse, bu kişilerin karakterleri varsa ve öznelse onları "işçiler geliyorlar" diye anlatırsın. ha yok bu işçilerin hikayede tekil olarak değil de grup olarak ifade edilmeleri yeterliyse "işçiler geliyor" diye anlatırsın.

burada anlatmak istediğim de buydu. ufak bir detay ama aralarında bir fark yok değil.


bohr atom modeli
(10.02.20)
Çalıştım konuyu, çok basitmiş.
Cleft sentenceslarda WAS kullanmak her zaman doğru, çünkü kalıp bu. Complemente bakmana bile gerek yok WAS/IS kullanımı her zaman doğru.

Video söylüyor zaten, complement çoğulsa diyor WERE de kullanabilirsin diyor. WAS kullanırsan yanlış olur demiyor.
What I hated most was the insects everywhere. Burda was doğru. Ama complement insects çoğul burda, istersen WERE de kullanabilirsin diyor sadece. bu kadar. Konu bitti.


neck_and_neck
(10.02.20)
@bohr atom modeli sizin dediğiniz collective noun konusu sanırım, jury, government falan unit olarak bahsediyorsa tekil, ordaki insanlar ise çoğul oluyor onu diyorsunuz sanırım. Ama bizim konuyla alakası yok onun, bizimki cleft sentenceslardaki durum


speedy
(10.02.20)
hayır ben bir bağlam yaratmak için yazmıştım ama her neyse.


bohr atom modeli
(10.02.20)
(4)

Buzdolabında çürümüş sebze kokusu nasıl giderilir?

Bir süre yoktum evde, havuçlar bozulmaz, dayanıklı olur diye dert etmedim giderken, meğerse kapkara olmuş, çürümüşler. Attık ama öyle bir koku sinmiş ki, dolabı açınca tüm ev berbat kokuyor bir süre. İnternette buzdolabı kokusu giderme diye arattım sirkeden, karnonata bir milyon tane tavsiye çıkıyor
Bir süre yoktum evde, havuçlar bozulmaz, dayanıklı olur diye dert etmedim giderken, meğerse kapkara olmuş, çürümüşler. Attık ama öyle bir koku sinmiş ki, dolabı açınca tüm ev berbat kokuyor bir süre. İnternette buzdolabı kokusu giderme diye arattım sirkeden, karnonata bir milyon tane tavsiye çıkıyor, test edip uyguladığınız işe yarar bir şey var mı?
speedy
(28.01.20)
kahve koymuştum ben. kokuyu almıştı. koku çürüme kaynaklı değil de ama yine de aldı.


sutlu nescafe
(28.01.20)
tarçın da bayağı işe yarıyo. at bi küçük tava tencere bi şeyin içine biraz tarçın kavur sonra buzdolabına koy.


viyana kangurusu
(28.01.20)
Karbonat +1


oligomer
(28.01.20)
boşalt buzdolabını, sirkeli suyla iyice sil. benim de olmuştu, içine kömür koymak biraz azaltmıştı ama kesin çözüm iyice silmek olmuştu


windows95
(28.01.20)
(4)

Otururken el sıkışma (karşı taraf ayakta ve tanımadığınız biri)

Youtube'un dipsiz kuyusundan nasıl geldim bilmiyorum buraya: https://youtu.be/IhIO5_ybp6g?t=94 Diyelim bir mekanda oturuyorsunuz. Karşıdan tanımadığınız biri size geliyor, cinsiyetler önemsiz kabul edelim, gelen kişi ayakta. Merhaba, selam vs diyip elini uzatıyor el sıkışmak maksadıyla oturur durumd
Youtube'un dipsiz kuyusundan nasıl geldim bilmiyorum buraya: youtu.be Diyelim bir mekanda oturuyorsunuz. Karşıdan tanımadığınız biri size geliyor, cinsiyetler önemsiz kabul edelim, gelen kişi ayakta. Merhaba, selam vs diyip elini uzatıyor el sıkışmak maksadıyla oturur durumdaki size. O anda ayağa kalkmalı mısınız yoksa kalkmamalı mısınız, yoksa yalancıktan kalkarmış gibi yarı kambur bir vaziyet mi alınmalı? Nezaket kuralı nedir? Ben ayağa kalkmalı diye düşünüyorum ama abartı bir reaksiyon gibi de görünebilir mahallenin yaşlısına hürmet eder gibi, kuul kuul sen nerden çıktı şimdi ya diye soran gözlerle oturmak mı lazım yoksa el sıkışırken. Cinsiyet önemsiz dedik ama oturan ya da ayaktakinin cinsiyetine göre değişebiliyorsa nezaket kuralı yazabilirsiniz bu arada.
speedy
(16.01.20)
bir yere yeni gelen biri için hem karşılamada hem uğurlamada ayağa kalkılır.


jimjim
(16.01.20)
Sevgi/saygı varsa ayağa kalkarım. Öylesine biriyse yarım kalkar tokalaşır geri otururum.


pudra
(16.01.20)
saygi cercevesinde ayaga kalkilmali, ama bazen elini uzatma ve ayaga kalkma tam senkron olamiyor o yuden hafif g*tunu sandalyeden kesip dogrulur gibi de yapilip el sikilabilir.

burada murat ayip etmis, oturan kisi kadinsa kalkmadan da tokalasabilir, kadinlara ozel pozitif bir ayrimcilik var burada...


exlibris
(16.01.20)
Ayağa kalkıyor gibi yapmak yeterli. Ya sırayla tokalaşıyordur ya da tokalaştıktan sonra oturacaktır. O yüzden kısa tokalaşmalar için hafif bir kalkış yeterli. Ancak özel durumlarda tamamen kalkmak gerekibilir. İş hayatı olabilir ya da özel durumlar..


cilekli krep
(16.01.20)
(3)

Not him?

Kız hoşlandığı erkeği yanlış zamanda yanlış yerde görüyor bir mekanda, "oh no not him" diyor, 2-3 sn sonra birbirlerini görüyorlar, kız zoraki selamlaşıyor, zoraki gülümsüyor falan. Not him kalıbı garip geldi ama kulağıma ya, "kahretsin, o nerden çıktı şimdi" "o olmasın lütfen ya"gibi bir anlamda ku
Kız hoşlandığı erkeği yanlış zamanda yanlış yerde görüyor bir mekanda, "oh no not him" diyor, 2-3 sn sonra birbirlerini görüyorlar, kız zoraki selamlaşıyor, zoraki gülümsüyor falan. Not him kalıbı garip geldi ama kulağıma ya, "kahretsin, o nerden çıktı şimdi" "o olmasın lütfen ya"gibi bir anlamda kullandı galiba. Yanlış mıyım?
speedy
(02.01.20)
Doğrusunuz.


kobuzchu kiz
(02.01.20)
Doğru.


mesa
(02.01.20)
"Kız hoşlandığı erkeği yanlış zamanda yanlış yerde görüyor"

ben olsam "not this time" kullanırdım buna. Not him'in anlamı çok geniş kalıyor.


(3)

Youtuber'lar kötü yorumları nasıl anında siliyor?

Salak şaka videosuna ya da avcılık videosunun altına bir eleştiri, küfür yazıyorum bazı kanallarda 1 dakikaya kalmadan siliniyor. Özel yazılımı bir şeyi mi var yoksa bunlar her yorumu okuyan 24 saat maaşlı bir adam falan mı tutuyorlar?
Salak şaka videosuna ya da avcılık videosunun altına bir eleştiri, küfür yazıyorum bazı kanallarda 1 dakikaya kalmadan siliniyor. Özel yazılımı bir şeyi mi var yoksa bunlar her yorumu okuyan 24 saat maaşlı bir adam falan mı tutuyorlar?
speedy
(31.12.19)
küfürleri youtube otomatik engelliyor


jelly bear
(31.12.19)
Youtube Yorum Filtresi açıksa küfürler, linkler bir havuzda bekletiliyor. Yönetici onay verirse yayınlanıyor. Öyle de olmuş olabilir.


teknikekip
(31.12.19)
Kufurleri ve spam yorumlari YouTube otomatik olarak filtreliyor, kanal sahibi onay vermezse gosterime girmiyor.


crown
(31.12.19)
(2)

Benfica maçında G.Gönül'e yapılan harekete niye kırmızı çıkmadı?

https://youtu.be/qC2QEtd-X4s?t=13 Doğru düzgün ne itiraz oldu, ne hakem muhabbeti yapıldı bu maçtan sonra. Braga maçının 10%u kadar yaygara kopmamıştır. Niyetim toptu diyip, öldürebiliyoruz muyuz bu oyunda?
youtu.be Doğru düzgün ne itiraz oldu, ne hakem muhabbeti yapıldı bu maçtan sonra. Braga maçının 10%u kadar yaygara kopmamıştır. Niyetim toptu diyip, öldürebiliyoruz muyuz bu oyunda?
speedy
(24.12.19)
Hakem muhtemelen Gökhan, futbolcunun vuracağı topa kafa soktuğu için kasıtlı hareket olmadığına karar verdi. Ben de emin olamadım ancak özellikle videonun sonuna doğru kale arkası kamerasına bakarsan Gökhan'ın adama doğru, adama gelen topa sola uçarak hamle yaptığını göreceksin. Rakibi sakatlamaya ya da rakibe yönelik bir hareket değil demiş olabilir.


prole
(24.12.19)
UEFA'da Portekiz lobisi çok güçlü. Ronaldolar, Naniler top oynamasa bile ıkına ıkına Euro 2016'yı aldırdılar. Bu sene Vitoria Arsenal maçı vardı: Bu maç özel istek üzerine çarşamba oynandı. Belki de Avrupa ligi tarihinde tektir. Neden? Aynı gün Braga-Beşiktaş maçı varmış, iki stat çok yakın olduğundan beyefendilerin trafik sorunları oluyormuş. Düşün bunun için UEFA maç gününü değiştiriyor, bir Türk takımı böyle bir istekte bulunsa gülerken sandalyeden düşer, şarabı püskürtür adamlar


(2)

Sinemacı-yapımcı kavgası ne oldu?

Sinemaya en son lisede gittiğim için sonucu kaçırdım galiba fakat bir ara bayağı gümbürtü kopmuştu: Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ateş püskürdü, Koreli grup rest çekti falan. Şimdi ortalık süt liman olmuş. Ne oldu kim kazandı, nasıl anlaştılar?
Sinemaya en son lisede gittiğim için sonucu kaçırdım galiba fakat bir ara bayağı gümbürtü kopmuştu: Yılmaz Erdoğan, Cem Yılmaz ateş püskürdü, Koreli grup rest çekti falan. Şimdi ortalık süt liman olmuş. Ne oldu kim kazandı, nasıl anlaştılar?
speedy
(22.12.19)
Olan izleyiciye oldu, yeni yasa kabul edildi, sansur yasasi da boylece yururluge girdi, promosyonlar engellendi, bilet fiyatlari artti ve ulasilamaz oldu, gordugum kadariyla bu isten fayda saglayabilen de olmadi.


(22.12.19)
Sansür yasası ne ya, sinemada küfre biip mi geldi?


speedy
(22.12.19)
(1)

Lay - Lie

Karıştırmayan var mı bunları ya? LAY diğer halleri (LAID, LAID) 1. koymak 2. yumurtamak 3. cinsel ilişkiLIE diğer halleri (LAY, LAIN) 1. yatmak, uzanmak 2. durmak, bulunmakLIE LIED LIED yalan söylemekHadi yalan söylemek kolay onda sıkıntı yok. Her seferinde oturttum bu sefer diyorum, 2 gün sonra kaf
Karıştırmayan var mı bunları ya?
LAY diğer halleri (LAID, LAID) 1. koymak 2. yumurtamak 3. cinsel ilişki
LIE diğer halleri (LAY, LAIN) 1. yatmak, uzanmak 2. durmak, bulunmak
LIE LIED LIED yalan söylemek

Hadi yalan söylemek kolay onda sıkıntı yok. Her seferinde oturttum bu sefer diyorum, 2 gün sonra kafam çorba olmuş her şey birbirine karışmış oluyor. Lie'nın pastının lay olması bozuyor galiba her şeyi. Var mı kolay yolu?
speedy
(06.12.19)
bir mantigi yok valla, baka baka kullana kullana ogreneceksin. amerikalilar da karistiyor zaman zaman.


hot potato
(06.12.19)
(2)

Karikatürdeki espri ne 2?

https://resimag.com/p1/c9e844099e0.jpeg
speedy
(01.12.19)
Savaş baltasını gömmek > kürekleri gömmek...


FeykIM
(01.12.19)
Savaşa gidecekler, savaş boylarını sürmüşler. ama kürekleri de gömdükleri için çıkaramiyorlar.


prizmatik
(01.12.19)
(2)

Bu karikatürdeki espri ne?

https://imgur.com/EERKE7l
speedy
(25.11.19)
(bkz: kurt kuzu ot)


pilav
(25.11.19)
bi bilmece vardi boyle kuzu, kurt, otla nehrin karsisina gecmece. www.karadenizli.biz


pide
(25.11.19)
(3)

Hollywood'un klasik müzik dinleyen katili

Öncelikle şunu bırakayım: https://seyler.eksisozluk.com/hollywood-klasik-muzik-dinleyen-katil-karakterleri-uzerinden-ne-mesaj-veriyorAbi adam ne fantezi yapmış, koftiden komplo kurmuş ya. Yok klasik müzik Avrupa'nın kültürüymüş, milliyetçi amerikanların holywood ideolojisi olarak bunlara bok atmak i
Öncelikle şunu bırakayım: seyler.eksisozluk.com

Abi adam ne fantezi yapmış, koftiden komplo kurmuş ya. Yok klasik müzik Avrupa'nın kültürüymüş, milliyetçi amerikanların holywood ideolojisi olarak bunlara bok atmak için sistemli olarak filmlere yerleştirilmiş falan.

Klasik müzik= kültür demek gibi bir şey işte tüm dünyada. Yönetmenler benim kötü karakterim psikopat olabilir ama derin, kültürlü, entelektüel demek için klasik müziği kullanmışlar işte. Hani cahil cühela, serseri kötü adam klişesine karşı derinlikli kötü karakterler yaratılmış.

Siz ne düşünüyorsunuz?
speedy
(18.11.19)
senin gibi düşünüyorum. yazan saçmalamış. adam clockwork orange'dan örnek vermiş ama clockwork orange'ın bir kitap olduğundan ve yazarının ingiliz olduğundan bile bihaber.

cinayete felsefi anlam yüklemek sanatta sık görülen bir fenomendir. işlediği cinayetlere felsefi anlam yükleyen insan entelektüel bir insandır. entelektüel bir insan da klasik müzik dinler. bu kadar basit ve düz bir mantığı var aslında.


sir gawain
(18.11.19)
Bence böyle bir şey olabilir. Neden kötü karakterler (genellikle) ingiliz aksanıyla konuşur? Var öyle bir Hollywood komplosu.


SiyamkedisiZorro
(18.11.19)
İlk Hitchcock, Kubrick falan yapmış, sonra o ona selam, bu buna selam yollaya yollaya klişe olmuştur Allah bilir:)

Redditden bilmem nereden destekli sağlam bir metinden aşırdıysa bilemem, orjinalini görmek lazım ama bu haliyle dünya düzcüler komplosu gibi duruyor.

Geçen ben de Şabanoğlu Şaban'dan bir inceleme okudum, bayağı güldüm: seyler.eksisozluk.com ramazan bir yer de "başka iş yok zaten. ekmek aslanın ağzında." demiş burdan o dönem ekonomisinin iyi olmadığını anlıyormuşuz, ulan yeşilçamda böyle lafların olmadığı film mi var? Gazinoda eğlenen halk çöküş dönemi psikolojisini yansıtıyormuş falan:)


freedonia
(18.11.19)
(6)

Savaş Cebeci ne yapmış kendine?

Ben bu adamı yeni tanıdım, youtube sağolsun. 4-5 sene önceki videolarında sportif, kaslı, gencecik bir delikanlıymış. Şimdi ise 15-20 yıl yaşlanmış artı gorile dönüşmüş. Yazık etmemiş mi kendine ya, takipçisi ergenlerin gazına mı gelmiş?
Ben bu adamı yeni tanıdım, youtube sağolsun. 4-5 sene önceki videolarında sportif, kaslı, gencecik bir delikanlıymış. Şimdi ise 15-20 yıl yaşlanmış artı gorile dönüşmüş. Yazık etmemiş mi kendine ya, takipçisi ergenlerin gazına mı gelmiş?
speedy
(13.11.19)
Valla ben de arada videolarina denk gelirdim, daha cok lardesim izlerken gorurdum. Geçenlerde yeni videolaeina denk geldim, herif yarma gibi olmus. O nasil kol lan oyle, gorunce korktum ekranı kapattim. Adamin kolu ortlama insan govdesi kadar. Hayvan gibi de boy var zaten. Adam sistikce gaza geldi belki de.


stavro
(13.11.19)
Disaridan takviyelerin dibine vurmus, komigi de dogal oldugunu iddaa etmesi.


Deathrow
(13.11.19)
evet adamda eski haline göre bir kabalaşma var ama o görüntünün bir kısmı da lensten kaynaklanıyor.

www.youtube.com

sağ kol, sol kolun iki katı. reyiz pornocu lensleri kullanmaya başladı bence.


sinek kral
(13.11.19)
Sporu spor icin yapiyorsa ve sirf genel estetik algilarina uymak icin yapmiyorsa normal. sana gore "yazik etmis" kendisine goreyse hedef koymus ve basarmis. ben olsam boyle yapardim demiyorum da yaptiginda kendi icinde istikrarsiz bir durum yok.

dogaldir takviyedir kismini bilmiyorum.


hot potato
(14.11.19)
Evet ben de geçen eski videosuna baktım biraz hızlı yaşlanmış gibi duruyor ama kas kütlesinden heralde. Toz vs kullanmıyorum demiyor adam zaten, alttaki arkadaş için söylüyorum. Bilgili eyvallah, yeni iş kurdu hırslı eyvallah. Ben arada izliyorum. Sakin konuşuyo mahallenin delikanlısı bir arkadaşımız. Sürekli karın kası açan kendini gösteren tiplerdense bilgi için dinlenebilir. Başka spor salonlarına konuk olup bilgilendirici yaptığı videolar vardı, sporun Netflix versiyonunu yapabilir aslında adamın muhabbeti fena değil. Gezicek yemek yicek, salonda çalışıcak, değişik sporları denicek vs.


Oha tanıyamadım adamı resmen ne yapmış kendisine böyle ?


kimlanbu
(14.11.19)
(4)

i.e. vs e.g.

Karıştırıyorum sürekli, akılda tutmak için bir çağrışım vs varsa alayım, lütfen.
Karıştırıyorum sürekli, akılda tutmak için bir çağrışım vs varsa alayım, lütfen.
speedy
(01.11.19)
e.g. yani örnek vermek için e ve g'nin "example" telafuzunu çağrıştırdığını düşünebilirsiniz. (egzampıl gibi)

i.e. için de latincesini boşverip "in essence" anlamında düşünün derler. İlla türkçe bağlantı kurmanız gerekirse "dIğEr bir dEyİşlE" içindeki sesli harfler olarak düşünebilirsiniz.


sopiro
(01.11.19)
e.g. için sopiro +1

i.e için "başka bir deyişle" yerine kendisi gibi kısa olan "yani" aklıma gelecek şekilde öğrenmişim.


reactionic
(01.11.19)
i.e yani demek i harfi de i.e de var e.g de yok


faik abi
(01.11.19)
yani.e.

for e(xample).g.


sanat guresi
(01.11.19)
(4)

Verilen hapis cezasının yarısını yatıp çıkma

Geçen bir arkadaş muhabbetinde geçti, böyle bir şey varmış galiba. Gazetede okuyoruz ya mesela 6 yıl hapis ceza aldı, gerçekte adam 3 yıl yattıktan sonra salıveriliyormuş. Verilen hapis cezasının yarısı yatılıyormuş, doğru mu?
Geçen bir arkadaş muhabbetinde geçti, böyle bir şey varmış galiba. Gazetede okuyoruz ya mesela 6 yıl hapis ceza aldı, gerçekte adam 3 yıl yattıktan sonra salıveriliyormuş. Verilen hapis cezasının yarısı yatılıyormuş, doğru mu?
speedy
(21.10.19)
yarısı değil de üçte ikisi
www.memurlar.net


elorelia
(21.10.19)
Eskiden yarısı idi.
İnfaz indirimi diye arayabilirsiniz


kisa
(21.10.19)
koşullu salınıyor evet. müebbet yiyen mesela 24 yıl sonra salınıyor sanırım.


tinky winky
(21.10.19)
İnfaz kanununda çoğu suç 2/3'tür. Bir yıl denetimli serbestlik uygulanıyor bazı hallerde 2 yıl oluyor.


(5)

Bu köpek camın olmadığını nasıl anlamıyor ya?

https://twitter.com/rngn_r/status/977239715748503553
speedy
(17.10.19)
bence, anlasa bile hep kapı açıldıktan sonra geçtiği için oradan ona şartlanmış ve daha önce muhtemelen kafasını falan çarptığı için cama ona göre doğru olan kapının açılmasını beklemek.

köpek uzmanı değilim tabii.


kamile necaset
(17.10.19)
Biz insanlar bile bazen iyi temizlenmiş bir camı cam yok gibi algılayabiliyoruz, köpekler loş ışıkta aydınlığa göre daha iyi görüyorlar.

Gece görüşleri de oldukça iyi, net aydınlıkta mükemmel değil diye hatırlıyorum. Ortalama bir renk körü insan gibi görüyorlar, renkler çok net ve keskin değil.

Orada cam olup olmadığını anlamaması görme yetkinliği açısından çok normal aslında.

Ama buradaki durum şartlanmışlık ve öğrenilmişlik, o köpek çok akıllı bir köpek ve bir kapının açılınca oradan geçilebileceğini öğrenmiş.

Yavru bir köpek olsa ya da kedi cama kafa atma riskiyle oradan geçmeye çalışırdı bence.


John Bloor
(17.10.19)
Prensipli köpek.


johny guitar
(17.10.19)
Görmek değil alışmak.


Tears of Devil
(17.10.19)
Pawlovun kopegi misali


all girls dream
(17.10.19)
(3)

Otellerde koridor sonundaki odalar

Daha az ses olur, sessiz, sakin falan gibisinden ben bunu iyi bir şey sanıyordum, koridor sonundaki oda denk gelince. Bir arkadaşla muhabbet sırasında geçti, otelcilikte bu odalar alt sınıf, ikinci sınıf müşteriye (otelcinin, resepsiyonistin değerlendirmesi) verilirmiş. Atıyorum Tr'den Abdullah ile
Daha az ses olur, sessiz, sakin falan gibisinden ben bunu iyi bir şey sanıyordum, koridor sonundaki oda denk gelince. Bir arkadaşla muhabbet sırasında geçti, otelcilikte bu odalar alt sınıf, ikinci sınıf müşteriye (otelcinin, resepsiyonistin değerlendirmesi) verilirmiş. Atıyorum Tr'den Abdullah ile İngiltere'den James internetten Roma2da standard oda ayırttı, Abdullah'ı koridor sonuna atıyorlar. Ya da esnaf kılıklı biri ile takım elbiseli girdi otele resepsiyona oda sordu esnaf kılıklıyı koridorun sonuna atıyorlar. Böyle bir şey var mı ya da duydunuz mu?
speedy
(06.10.19)
Otelden otele göre değişir, ama büyük otellerde normal katlardaki koridor sonu odalar binanın mimarisi nedeniyle suit oda olabilmektedir.

Otellerde sınıf ayrımcılığı genellikle kat-kat yapılır. Oda-oda yapılmaz.


malheiros
(06.10.19)
Yıllarca otelciydim. Böyle bir şey ne gördüm ne duydum.

Acenta müşterisiyse zaten kontratta her tip odanın tanımı olur ve otelci bu standarta uygun davranmak zorundadır. Mesela bazı avrupalı acentalar yangın çıkışından itibaren belli bir mesafenin üstünde ki odaların verilmesini istemez müşterisine. Ya da açık kat planıyla yapılmış ana binadan oda verdirtmez yangın binaya hızlı yayılır diye. Bunların hepside sözleşmeye bağlanır.

Münferit müşteriyse en pahalı oda önerilir ilk etapta ve müşterinin reaksiyonuna göre devam edilir.

Tabii ki yoğun sezonda aksaklıklar olur ama müşterinin tipine başka durumlarda bakılır. Misal eskortla mı gelmiş vesaire ki bu bile otelin müşteri kitlesiyle ilgilidir. Benim çalıştığım hiç bir otel day use oda vermezdi gibi gibi.


Phoebe
(06.10.19)
arkadaşın mantıksız konuşmuş. her otelin dizaynı farklıdır. binanın odalara bölünüşü, oda tiplerinin konumlandırılışı farklıdır. buraya sabaha kadar birçok detay girebilirim ama gerek yok. ağır boş yapmış arkadaşın.


sinek kral
(06.10.19)
(4)

GS'li Lemina'nın cezası

Bunca yıl futbolu takip ederim, ilk defa böyle bir şey duydum. Adam premier leaguede kırmızı kart görüp 3 maç ceza almış, 2 maç cezayı orda çekmiş, kalan bir maç cezayı da bizim ligde çekmiş. Böyle bir şey var mıydı ya? şampiyonlar ligi, avrupa ligi olsa neyse, gittiği takımın bir sonraki avrupa maç
Bunca yıl futbolu takip ederim, ilk defa böyle bir şey duydum. Adam premier leaguede kırmızı kart görüp 3 maç ceza almış, 2 maç cezayı orda çekmiş, kalan bir maç cezayı da bizim ligde çekmiş. Böyle bir şey var mıydı ya? şampiyonlar ligi, avrupa ligi olsa neyse, gittiği takımın bir sonraki avrupa maçında cezalı oluyorlardı. Ligler arasında böyle bir şey yoktu sanki ya, yeni mi geldi bu kural?
speedy
(22.09.19)
yeni geldi evet. dortmunda giden bir oyuncuda da oldu geçen.


avatar is back
(22.09.19)
lemina değil andone abi. evet eskiden yoktu da kaç sezondur var bu kural onu tam bilmiyorum. ağır disiplin cezaları için devam etmesi mantıklı ama 2 - 3 maçlık normal kırmızı kart cezaları için saçma geliyor


bana da tuhaf geliyor ama var oyle bir sey evet. perisic de bayern'de ilk macina cikamamisti bu yuzden.


der meister
(22.09.19)
@semaforo aynen ya Lemina nerden çıktı, Andone imiş


speedy
(22.09.19)
(3)

İphone tuş kilidi home tuşuna basmadan açılmıyor?

Iphone, ios ile küfürsüz, telefonu kırma raddesine gelmeden bir gün geçmiyor anasını satayım. Eskiden sadece home tuşuna dokunarak, touch id ile açılıyordu. 12.4 sürümü yükledim, kafasına göre naaptıysa home tuşuna basmadan tel kilidi açamıyorum.Biraz araştırdım Open Settings.Tap “General.”Select “A
Iphone, ios ile küfürsüz, telefonu kırma raddesine gelmeden bir gün geçmiyor anasını satayım. Eskiden sadece home tuşuna dokunarak, touch id ile açılıyordu. 12.4 sürümü yükledim, kafasına göre naaptıysa home tuşuna basmadan tel kilidi açamıyorum.
Biraz araştırdım
Open Settings.
Tap “General.”
Select “Accessibility.”
Tap “Home Button.”
Press the switch next to “Rest Finger to Open” to turn this functionality on. yazmışlar her yere, bunları yaptım. Düzelen bir şey yok, fiziksel olarak basmadan açılmıyor meret. Bilen varsa söylesin lütfen, büyük sevaba girecek, teşekkürler.
speedy
(23.08.19)
Şu telefonu doğru dürüst kullanmayı bilen bi ben miyim anlamadım. Hiç problem yaşamıyorum.

home tuşuna basmadan ekranın açılması için Uyandırmak için kaldır, İngilizcesiyle "Raise to Wake" özelliğini açmanız lazım.

www.imore.com

Siz farketmeden telefonu dik konuma getirip parmağınızı touch id üzerine koyuyorsunuz ve direkt açılıyor telefon. Normalde ekranın açılması için telefonu dik konuma getirmeniz lazım. Masanın üstünde dururken touch id ile dorğudan ekran açılmaz zaten.


himmet dayi
(23.08.19)
geri zekalılar ya, koydukları ya özelliğe bakar mısın. Eskiden saniyesinde açılıyordu ne güzel, masadaymış, elimdeymiş diye farketmeden . Şimdi her seferinde telefonu elime alıp, oynatmam falan gerekiyor, haram zıkkım olsun. Saol bu arada himmet kardeş


speedy
(23.08.19)
Himmet dayı teşekkürümü geri aldım. Wake to call özelliği tamamen tek haneli IQ'ya sahip bir primatın fikri muhtemelen. Wake to call'u aktip ettiğimden beri Telefonu elime her aldığımda touch id'ye dokunmasam bile ışığı falan yanmaya başlıyor, Ulan geri zekalı mühendis, ben telefonu elime aldığımda illa telefonu kullanacağım diye bir kural mı var. Elimde kitap tutarken durup dururken kitabın sayfaları açılması gibi bir şey bu. Geri zekalıların topluma kazandırmak için iphone işe alıp, istihdam ediyor anladığım kadarıyla


speedy
(23.08.19)
(8)

Bu cümle doğru mu ya? (İngilizce)

Whether or not learning occurs depends on a variety of factors, including student motivation, effectiveness of presentation of materials, etc.occurs depends birarada göz ve kulak tırmalıyor. Bu testi çözerken 2.nin cevabı olarak occurs olması gerekiyor diyor: http://www.englishvocabularyexercises.c
Whether or not learning occurs depends on a variety of factors, including student motivation, effectiveness of presentation of materials, etc.

occurs depends birarada göz ve kulak tırmalıyor. Bu testi çözerken 2.nin cevabı olarak occurs olması gerekiyor diyor: www.englishvocabularyexercises.com
speedy
(18.08.19)
Bana doğru geldi


influx
(18.08.19)
Whether or not learning occurs kısmı özne olmuş, çok gelinecek bir şey değil ama Grammarly falan da bir şey demedi


salihdt
(18.08.19)
doğru


sagesen
(18.08.19)
Doğru. Tavsiyem cümlede önce yüklemi daha sonra da özneyi bulup işaretleyin.


ganbatte
(18.08.19)
Özne "learning occurs" ise "depend" nasıl -s takısı alıyor ?


@avoiding, o kısım tekil olduğu için s takısı var. Çoğul değil ki orası.


İki üstteki soruya yanıt: özne "learning occurs" değil.
whether or not learning occurs.
"öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediği".
yani tekil bir kavram.
simple present tense yani geniş zamanda, he/she/it'in çekimi için -s ya da -es eki alır. tüm özne, "it" aslında.

negatif bir cümle olsa idi, doesn't depend olurdu.

öğrenmenin meydana gelip gelmediği/gerçekleşip gerçekleşmediği.........bağlıdır (bu da sizin "depends").


cedilla
(18.08.19)
cümle doğru fakat kötü yazılmış bir cümle, evet iki fiil yan yana kulak tırmalar.

"learning depends on factors such as (örnekler örnekler)" dense çok daha anlaşılır ve güzel bir cümle kurulmuş olurdu.


reavelyn
(18.08.19)
(5)

Bu cümleyi çevirebilir miyiz?

Cartwheel'in anlamına bakıyım diye cambridge sözlüğe baktım, örnek olarak bu cümleyi koymuşlar. Billy took everybody's attention away from him by turning an unexpected cartwheel in the middle of the floor.Mantık hatası var gibi geldi Billy beklenmedik bir takla atmış, herkesin tüm dikkatini Billy'de
Cartwheel'in anlamına bakıyım diye cambridge sözlüğe baktım, örnek olarak bu cümleyi koymuşlar.

Billy took everybody's attention away from him by turning an unexpected cartwheel in the middle of the floor.

Mantık hatası var gibi geldi Billy beklenmedik bir takla atmış, herkesin tüm dikkatini Billy'de toplaması lazım. Takla atarak ilgiyi kendi dışına çekti diyor dimi?
speedy
(29.07.19)
muhtemelen him'den kasıt orada bulunan başka biri. tek mantıklı açıklaması bu gibi geldi.


sir gawain
(29.07.19)
Herkesin başka birinde olan dikkatini dağıtmış. Alişan zıplaması gibi yani :)


influx
(29.07.19)
evet, dikkatler o "him"in üzerindeyken orta yerde takla atıp dikkatleri kendi üzerine çekmiş çakal billy


night train
(29.07.19)
sir gawain +1

(...)
But Dicky could not answer. He was gulping furiously to keep back
the tears of delight. But he smiled his radiant smile. Billy took
everybody's attention away from him by turning an unexpected
cartwheel in the middle of the floor.
(...)

"Maida's Little Shop"


"away from him" ksımındaki "hiim" billy olsaydı "himself" kullanılması gerekirdi zaten.


sinek kral
(30.07.19)
(4)

Çok kısa çeviri

Daisy Lowe doesn’t mind summer rain - especially not in her garden. “I find gardening meditative,” says the model and TV personality. “Not so much the heavy lifting, but the pruning and the mowing and watering things and just getting your hands in the earth.Sadece ilk cümleyi çevirebilir miyiz, lütf
Daisy Lowe doesn’t mind summer rain - especially not in her garden. “I find gardening meditative,” says the model and TV personality. “Not so much the heavy lifting, but the pruning and the mowing and watering things and just getting your hands in the earth.

Sadece ilk cümleyi çevirebilir miyiz, lütfen? Basit gibi de kafam çok karıştı ya.
speedy
(27.07.19)
bahçesiyle uğraşırken, bahçesindeyken yaz yağmurunu umursamıyormuş daisy lowe hanf.


sameidiot solo
(27.07.19)
@sameidiot solo especially'den sonra niye "not" var ya "Daisy Lowe doesn’t mind summer rain - especially in her garden." demesi gerekmiyor mu?


speedy
(27.07.19)
hah pardon o kısmı şeyetmemişim şimdi doesnt mind umursamamak ya, hani belki plajda falan canını sıkabilir ama bahçesindeyken işine bile gelebilir manasında o.

klasik ingiliz goygoyu bunlar hep


sameidiot solo
(27.07.19)
Not in her garden, does in not kısmı, belli aralıktan sonra gectigi icin tekrarlanmis


gunes123
(27.07.19)
(3)

Booking.cm bu yorumumu yayınlar mı, yayınlasa da sonra başım derde girer mi

Ecnebi memlekette bir apartman dairesi kiralamıştım tatil için. Tam da hap, ot satan torbacı bilmemneci bir şerefsizin merkez üssüne yakın bir yerdeymiş. Bütün gece adam kapımın önünde bağıra bağıra telefonla konuşuyor, tartışıyor, teslimata gidiyor geliyor scooterla falan filan, kendi gibi serseril
Ecnebi memlekette bir apartman dairesi kiralamıştım tatil için. Tam da hap, ot satan torbacı bilmemneci bir şerefsizin merkez üssüne yakın bir yerdeymiş. Bütün gece adam kapımın önünde bağıra bağıra telefonla konuşuyor, tartışıyor, teslimata gidiyor geliyor scooterla falan filan, kendi gibi serserilerle muhabbet ediyorlar sokağa üs kurmuşlar. Hiç bir şekilde tartışmaya vs girip, muhattap olmadım tabi, göz temasına bile girmedim, karanlık tipler. Doğru düzgün bir balkona çıkıp, akşam sefası yapamadım, girip çıkarken hep tedbirli oldum, hatta gece hayatına fazla dağıtmayayım diye kendimi sınırladım, sokağım tekin değil başıma bir iş gelir diye. Evin sahibi anahtarı verip giderim, lağım bilmemne patlamadıkça beni rahatsız etmeyin kafasındaydı. Booking yorumuna kapımın önünde scooterlı torbacı vardı hep vs diye ağır bir kötü yorum yapıştırayım mı? Yayınlarlar mı, yayınlanınca benim başım belaya girer mi? Otel pasaport bilgilerime sahip saonuçta. benzer bir durumla karşılaşan oldu mu? Naapsaydım ben? çok olağanüstü bir rahatsızlık durumu yok ortada ama epey sinir bozucu insan kendini dizginlenmiş, özgürlüğü kısıtlanmış hissediyor, tatile gelmişiz sonuçta
speedy
(23.07.19)
Muhutin tekin olmadığını belirt de torbacı muhabbeti garip geldi. Bence yayınlamazlar zaten.


baal
(23.07.19)
@baal konum on numara aslında, ana caddenin bir ev arkası, içini doldurmadan tekin değil falan dersek pek etkisi olmaz, okuyan adam burası da tekin değilse gettolarda kan gövdeyi götürüyor der


speedy
(23.07.19)
hakaret vs olmadigi surece, argo kullanmayip, duzgun bir uslup kullanirsaniz herhangi bir yorumu silmiyoruz. herhangi birisine hakaret verse, argo, kufur varsa o yorumlar siliniyor.


crucio
(23.07.19)
(3)

Bu cümle gramer hatalı değil mi?

"They sure have changed their tune"kısmı. Trump'ın retweet ettiklerinden biri: https://twitter.com/Jim_Jordan/status/1149711664905949190
"They sure have changed their tune"kısmı. Trump'ın retweet ettiklerinden biri: twitter.com
speedy
(14.07.19)
değil. neden ki?


bohr atom modeli
(14.07.19)
Değil. "Söylemlerini değiştirdiler belli ki". Sure'un yeri kafanızı karıştırmış olabilir ama böyle bir kullanım var.


yagmurkahraman
(14.07.19)
"Surely" diye başlayıp devam etseydi kafan karışmazdı belki ama şu hâliyle hatalı br yapısı yok.


Psycho Mantis
(19.07.19)
(2)

Edevlette enerjisa

Anadolu yakası elektriği Enerjisa var hani edevletten baktım, borcu gösteriyor ama ödemeye imkan vermiyor. Şaka mı bu sizde de aynı mı durum? Sitesine üye olmaya çalıştım tel ve isim bilgiler ulaşılamıyor şu noyu arayın bilgilerinizi güncelleyin diyor. Üye olunca Sitesinden ödetiyor değil mi faturay
Anadolu yakası elektriği Enerjisa var hani edevletten baktım, borcu gösteriyor ama ödemeye imkan vermiyor. Şaka mı bu sizde de aynı mı durum? Sitesine üye olmaya çalıştım tel ve isim bilgiler ulaşılamıyor şu noyu arayın bilgilerinizi güncelleyin diyor. Üye olunca Sitesinden ödetiyor değil mi faturayı? o kadar uğraştırıp edevletteki gibi yaparsa sinirden kıracağım bilgisayarı
speedy
(09.07.19)
internet bankacılığında fatura öde kısmında vardır yüksek ihtimalle. kurumun tahsilat saatleri içerisindeyseniz direkt oradan ödeyebilirsiniz.


@always internet bankacılığından ödedim saol


speedy
(09.07.19)
(4)

Faiz oranı sorusu 101

İş Bankasının sterlin için vadeli döviz faiz oranları aşağıda mesela.VADE 100,000.00 USD KARŞILIĞINA KADAR(%) 28-31 Gün 0.60 32-60 Gün 0.95 61-88 Gün 0.95 89-91 Gün 0.95 92-121 Gün 1.00 122-151 Gün 1.00 152-177 Gün 1.00 178-180 Gün 1.00 181-270 Gün 1.10 271-300 Gün 1.10 301-364 Gün 1.10 365 Gün 1.1
İş Bankasının sterlin için vadeli döviz faiz oranları aşağıda mesela.

VADE 100,000.00 USD KARŞILIĞINA KADAR(%)
28-31 Gün 0.60
32-60 Gün 0.95
61-88 Gün 0.95
89-91 Gün 0.95
92-121 Gün 1.00
122-151 Gün 1.00
152-177 Gün 1.00
178-180 Gün 1.00
181-270 Gün 1.10
271-300 Gün 1.10
301-364 Gün 1.10
365 Gün 1.10
366-727 Gün 1.20
728-1092 Gün 1.20
1093 Gün ve Üzeri 1.20

Atıyorum 1 yıl parasına dokunmayacak bir kişi var diyelim, bu adam direk 366 gün seçip 1.20 faiz oranı ile mi maksimum kazanç elde eder? 92gün 1.00 faiz oranı ile bileşik faizden katlana katlana giderek direk 366 günden daha fazla kazançlı olabilir mi? Ya da 181günlük 1.10dan bileşik faizli mi devam etse daha fazla alır? Bi benim mi kafam karışıyor bu oranlardan ya, netleştirebilir miyiz lütfen?
speedy
(09.07.19)
Mantıklı olan seçenek sürekli 32 gün faiz + anapara bağlamak.


orient blue
(09.07.19)
Evet, 1 yıl ellemeyecekse en yüksek getiriyi 366 gün bağlayarak elde eder. bunu hesaplayıp karşılaştırmayı sağlayan şeyin adı "bileşik faiz" ve bu oranlar içerisinde en yüksek bileşik faiz 366 günlükte... artı, 365 günden kısa ve uzun döviz mevduatların ufak bir vergilendirme farkı da var. (kısalar %20, uzunlar %18)


507
(09.07.19)
1sene paraya kesin gereksinim olmayacaginin garantisi olamaz bence. isin risk maliyetini e girince 32gun ile devamli dondurmek riski minimize eder. mesela bu 1 sene icerisinde bisiler oldu faizler yukseldi 2 oldu 32gunluk faizle sonra yukselen faizden yararlanabilirsiniz ayni mantikla faizler duserse o 32gunluk faizde dusuk faizden yararlanirsiniz. ben sahsen 32gun ile dondurmenin turkiye sartlarinda ne zaman paraya ihtiyacimiz olacagini bilmedigimiz icin tercih ederim


azeroth
(09.07.19)
İng e turuncuyu niye kullanmıyorsunuz?


cudananin laneti
(09.07.19)
(3)

China warned over Hong Kong protests

https://www.metro.news/china-warned-over-hong-kong-protests/1622115/ Haberin ilk cümlesinde her şeyi açıklıyor gerçi ama sadece başlığı gören, haberi okumayan native English speaker için Çin uyardı mı, uyarıldı mı konusu net mi, ikircikli bir durum var mı?
www.metro.news Haberin ilk cümlesinde her şeyi açıklıyor gerçi ama sadece başlığı gören, haberi okumayan native English speaker için Çin uyardı mı, uyarıldı mı konusu net mi, ikircikli bir durum var mı?
speedy
(04.07.19)
açık. pasif cümle olduğu çok belli. çin uyarıyor olsaydı "china warns..." olması lazımdı.

haberler sürekli geniş zamanla verilir, geçmiş zamanlı haber olmaz. dolayısıyla pasif cümle olduğu açık.

ikircikli bir durum yok.


babilbaligi
(04.07.19)
net. kafa karıştıracak herhangi bir durum yok


ben olayı bildiğimden anladım ne demek istediğini başlıktan. şöyle bir şey var, ben de bu sabah okumuştum: en.wikipedia.org


meiyisi
(04.07.19)
(4)

Kuzey Güney

İzlediğimden, izleyeceğimden değil, youtube'da dizinin bir kaç videosuna denk geldim. Kıvanç Tatlıtuğ'un oynadığı karakter ne itici, serseri, cahil, çomar karakterdir öyle ya. Tamam alt tarafı dizidir, topluma ders verip, örnek olması gerekmiyor ama kimbilir kaç kişiyi etkilemiştir o tavırlar(bknz P
İzlediğimden, izleyeceğimden değil, youtube'da dizinin bir kaç videosuna denk geldim. Kıvanç Tatlıtuğ'un oynadığı karakter ne itici, serseri, cahil, çomar karakterdir öyle ya. Tamam alt tarafı dizidir, topluma ders verip, örnek olması gerekmiyor ama kimbilir kaç kişiyi etkilemiştir o tavırlar(bknz Polat Alemdar'ın toplumda yarattığı tahribat). Ne bileyim belki yanıltıcıdır o videolar, nasıl bir karakterdi Kıvanç'ın rolü? Seyirci o karakteri sevip benimsedi mi, genel olarak sizin dizi hakkındaki görüşünüz nedir?
speedy
(30.06.19)
adam yıllardır aynı rolü oynuyor ama yakışıklı olduğu için kimse eleştirmiyor işte:)


Nerde oynuyo aynı rolü ya. Menekşeynen halil, gümüş, seksi memnu, kuzey güney, ezel, kelebeğin rüyası, kurt seyit, cesur, çarpışma, organize işler.

Kuzey güneyden sonra sadece organize işlerde izledim kendisini. Adamın dizi-filmleri gayet çeşit çeşit.

Kenan imirzalı olsa neyse de. Ona da ezik bi rol gitmez zaten. Ezel’de kıvanç bile yanında küçük kalıyodu dnsmammw


(s)AINT
(30.06.19)
Bence kuzey güney ilk sezonunda gayet güzel bi diziydi. Sonrasını çok takip etmedim. O tipler artık eskisi gibi etkilemiyo gençleri. Zira kıvanç tipinde kaç kişi var ki. Sadece kafadan bahsetmiyorum. Vücuttan sa bahsediyorum. Polat gibi herkesin kendini özdeşleştirebileceği bi tip değil. Ayrıca yeni nesil mal da değil öyle. Bizim zamanımızdakiler aptal aptal şeylere özenirdi tv’de görüp.

Kıvanç tatlıtuğ mükemmel bi oyunculuk sergiledi bence. Y


(s)AINT
(30.06.19)
Dizi tuttu ama karakter polat gibi rol model falan olmadi sadece konusurken cep telefonunu tutus seklini taklit edenler oldu sanirim :)


pofudukayi
(30.06.19)
(1)

Siparişlik kebapçı tavsiyesi

Maltepe-Küçükyalı-Bostancı güzergahında eve siparişlik memnun kaldığınız lahmacun, kebapçı tavsiyeleriniz lütfen. Ayda bir iki defa eşe dosta, aileye yüklü siparişim olur, sorun çıkarmasın, insanı mahçup etmesin, lezzeti, kalitesi belli seviyede olsun yeter. Teşekkürler
Maltepe-Küçükyalı-Bostancı güzergahında eve siparişlik memnun kaldığınız lahmacun, kebapçı tavsiyeleriniz lütfen. Ayda bir iki defa eşe dosta, aileye yüklü siparişim olur, sorun çıkarmasın, insanı mahçup etmesin, lezzeti, kalitesi belli seviyede olsun yeter. Teşekkürler
speedy
(16.06.19)
minibüs caddesinde, idealtepe'yi maltepe'ye doğru biraz geçince "dürüm sarayı" vardır.
beş yıldır bir kere yanlış ya da eksik sipariş gelmedi, hep aynı lezzet, hep aynı standart.
yemeksepeti'nde puanı 9.1 zaten.

çınaraltı dürüm var yine idealtepe'de, ama orada lahmacun falan yok.
bir de domatessiz istersin domatesli getirir, geç kalır vb.
misafire mahcup etme ihtimali olsa da, dürümleri efsanedir, o ayrı.


blatta hiberna
(16.06.19)
(3)

Kredi kartı iptali

Banka iş bankası. Aidatsıza geçtim. Eskisi gereksiz oldu doğal olarak. İnternet şubeye kart iptali diye bir şey yok sanırım. Çakallık yapıp kayıp, çalıntı diye bildirsem yenisini yollarlar herhalde. Şubeye imza mimza için gitmeden en kolay iptal yolu nedir?
Banka iş bankası. Aidatsıza geçtim. Eskisi gereksiz oldu doğal olarak. İnternet şubeye kart iptali diye bir şey yok sanırım. Çakallık yapıp kayıp, çalıntı diye bildirsem yenisini yollarlar herhalde. Şubeye imza mimza için gitmeden en kolay iptal yolu nedir?
speedy
(02.06.19)
Müşteri hizmetlerini arayıp kapatmak istediğinizi söylemeniz yeterli.


allahkitapwesli
(02.06.19)
müşteri hizmetlerine, "kaybettim yenisini de basıp göndermeyin" demeniz yeterli


müşteri hizmetleri arayıp kapattırdım, yalnız amma direndi m.temsilcisi: kredi skorum düşermiş, ilerde limit arttırımında sıkıntı olurmuş bilmemne, kullanmasanız bile dursun, hareketsiz karttan kart aidatı almayız diyor. Alt tarafı gereksiz konuma düşen kartı kapatıp, aidatsız karttan devam edeceğiz, sanki hesabımızı başka bankaya taşıyoruz anasını satiyim. Neyse kapattılar güç bela.


speedy
(03.06.19)
(4)

Yılanların Öcü'nde yılan var mıydı?

Türk sinemasının önemli filmlerinden falan diyorlar, izleyesim var aslında. Ama dehşet korkarım yılandan. Yılanların evi basması falan var mı filmde, mecaz dimi adı?
Türk sinemasının önemli filmlerinden falan diyorlar, izleyesim var aslında. Ama dehşet korkarım yılandan. Yılanların evi basması falan var mı filmde, mecaz dimi adı?
speedy
(31.05.19)
toplam yılan ile ilgili sahne bir kaç saniyeliktir, hatta yılanı göstermiyorlar bile yanlış hatırlamıyorsam. rahatça izleyebilirsin yani


re noreno
(31.05.19)
Sadece bi’ sahnede bahsi geçen yılan var yamulmuyorsam, evden çıkarıyorlardı öyle 3. kalite Amerikan filmleri gibi korku öğeleri mevcut değil, çok güzel filmdir ayrıca. :)


Beherit
(31.05.19)
öyle yılanla korkutmalı ucuz sahne yok izleyin çok güzeldir. hatta fikret hakanlı aliye ronalı eski versiyonu da güzeldir.


genc irisi
(31.05.19)
Bu filmde arif sagin caldigi sozde ben bir insan olmaya geldim sarkisinin daha cok yakistigi bir baska film yoktur ve olmayacaktir kanimca. Yilan sahnesi cok kisa, bence izleyin.


thesomberlain
(31.05.19)
(4)

Espri ne?

You don't even have to be Jewish diyor, millet gülüyor hani? Espri anlaşılsın diye biraz geriden veriyorum youtube linkini: https://youtu.be/Rl2LwnaUA-k?t=452
You don't even have to be Jewish diyor, millet gülüyor hani? Espri anlaşılsın diye biraz geriden veriyorum youtube linkini: youtu.be
speedy
(24.05.19)
helena'nin cevabi hatali olmus. Yahudi ailelerinde annelerin kati olduguna dair genel bir inanis var guncel bati anlatisinda. Bu katilik anlatisi uzerinden bir espri.


dunal
(24.05.19)
Üstteki arkadaş +1 olmakla birlikte, "you don't have to be Jewish to ..." şeklinde bir espri kalıbı da mevcut.


gonion
(24.05.19)
Bilgi kirliliği olmasın diye sildim, dunal +1 o halde


helena
(24.05.19)
"Yahudi olmasanız bile annenizi ekranda görünce terlemeye başlarsınız" diyor.

Yahudi anne stereotipi; baskıcı, hiç izin vermeyen, kızgın bir figür olarak tasvir ediliyor. Espri bu


038576
(24.05.19)
(4)

Ucuz hava yolu firmaları Türkiye pazarına neden girmiyor/giremiyor?

Temmuzda, ağustosta Antalya'ya haftada bir kaç sefer koymaktan bahsetmiyorum. Ryanair, Easyjet, Wizz bilmemne gelsinler girsinler işte, koskoca pazar Türkiye. Güneyi desen bir sürü tatil merkezi var, İstanbul'u, Bursa'sı, Göbeklitepe'si, lezzet başkanı Antep'i diye reklamla, promosyonla deli turist
Temmuzda, ağustosta Antalya'ya haftada bir kaç sefer koymaktan bahsetmiyorum. Ryanair, Easyjet, Wizz bilmemne gelsinler girsinler işte, koskoca pazar Türkiye. Güneyi desen bir sürü tatil merkezi var, İstanbul'u, Bursa'sı, Göbeklitepe'si, lezzet başkanı Antep'i diye reklamla, promosyonla deli turist çekilir. Bakanlığı, turizmcisi, otelcisi, esnafı otursun anlaşsınlar işte. Turisti de geçtim dolu gurbetçi, beyin göçü yapmış adamlarımız var, dur la ailemi göreyim bu hafta sonu diye çat kapı gelecek dolu yolcu çıkar. Olay ne tam olarak AB muhabeti ise Ukrayna'ya vs gayet uçuyorlar, THY, Pegasus lobisi mi?
speedy
(21.05.19)
tam olarak emin değilim ama alan vergileri fazladır büyük ihtimalle. yani iniş kalkış vs. için alınan paralar.


NightBringer
(21.05.19)
Avrupa Birliği içinde çok uygun maliyetlerle operasyon yapmak varken neden gelsin buraya.


catch the arrow
(21.05.19)
"olay ab muhabbetiyse ukrayna'ya uçuyorlar" demişsin de ukraynalılar schengen bölgesine pasaportla girebiliyor, vize muafiyeti var.

wizz air'in istanbul-budapeşte uçuşları vardı eskiden. cidden komik paralara gidiş-dönüş biletleri olurdu, 150-200 liraya kadar görmüştüm. sonra kaldırdılar. terör olayları yüzünden talep düşmüş.


der meister
(21.05.19)
@der meister İngiltere schengen'de değil mesela ama Londra'dan Ukrayna'ya ryanair gayet de gidiyor. Haziran ayı için Londra Kiev, Lviv gidiş dönüş 35 pound var hatta. Aynı şekilde şimdi kısa bir aramayla baktım Londra'dan AB üyesi olmayan Makedonya'ya, Karadağ'a direk uçuşlar var Ryanair, Wizzair vs. AB'nin getirdiği muhakkak avantajlar vardır ama uçacağım diyorsa gayet de uçuyor yani


speedy
(21.05.19)
(1)

2700 Pegasus BolPoints kaç tl yapıyor?

2700 puanım varmış yıl sonuna kadar kullanmalık. Ne kadar yapar aşağı yukarı?
2700 puanım varmış yıl sonuna kadar kullanmalık. Ne kadar yapar aşağı yukarı?
speedy
(18.05.19)
sabit bir değeri yok onun. alacağın biletin fiyatı ve vergisine göre değişkenlik gösteriyor. pegasus sitesinden bir kaç deneme bilet bakarak ne kadara tekabül ettiğini görebilirsiniz.


mr.goodcat
(18.05.19)
(7)

Bazı harfleri söyleyemeyen yeğenim

7 yaşında, 1'e gidiyor, okumayı söktü. K'yı, r'yi söyleyemiyor, kız yerine tız diyor mesela. Bundan başka bir takım harfler de var. Paniklemeli miyimiz, prefosyonel destek mi alınmalı mı, yoksa zamanla düzelir mi? Şansa bakın ki ilk okul öğretmeninin çocuklarından biri de böyleymiş, çocuklarda norma
7 yaşında, 1'e gidiyor, okumayı söktü. K'yı, r'yi söyleyemiyor, kız yerine tız diyor mesela. Bundan başka bir takım harfler de var. Paniklemeli miyimiz, prefosyonel destek mi alınmalı mı, yoksa zamanla düzelir mi? Şansa bakın ki ilk okul öğretmeninin çocuklarından biri de böyleymiş, çocuklarda normal bu, düzelir zamanla diyerek bizimkilerin epey gazını almış öğretmeni. Evdekiler de alışmış çocuğun bu şekilde konuşmasına, düzeltirmeye çalışınca çocuk agresifleşiyor. Kendimi çocukluğumu hatırlıyorum, akranları arasında şişman çocukla ya da bu tarz konuşma sıkıntısı olanlarla çok dalga geçilirdi, şimdi iyiye gittiğini de pek düşünmüyorum. Ne yapmalı?
speedy
(15.05.19)
Bir ihtimal disleksi olabilir.


@put sınıfta okumayı ilk sökenlerden, sınıfın en iyilerden diyormuş öğretmeni


speedy
(15.05.19)
@speedy ilkokulda herkes en iyidir öğretmene göre.


@diffarentiationation Sınıfta başarısı gerçek, okumayı seviyorum belgesi bilmemneler alıyor sınıfta sedece 4-5 kişiye dağıtılan, öncesinde 1 sene ana okul, 1 sene de okul öncesi bir şeye gitti zaten. Okula uyumu, başarısı biraz daha ileride ortalamanın


speedy
(15.05.19)
Benim kuzenim s harfini soyleyemiyordu. “Sinek” yerine “inek” derdi mesela.
Sonra duzeldi. Bence cok onemli degil gibi.


kuehles blondes
(15.05.19)
Küçük kardeşim 2. Sınıfın sonuna kadar s ve r harfini söyleyemedi. Sonra birden kendiliğinden düzeldi. Örnek olsun diye söylüyorum bunu.
Bence geç olmadan takibe alınmalı. Bu tarz sorunlarla ilgilenen doktorlar var. Bir muayeneden hiçbir şey kaybetmezsiniz ama bir sorun varsa ne kadar erken tedaviye başlanırsa etkisi o kadar hızlı olur.


Mutlaka konusma bozuklugu tedavisi yapan bir merkeze gonderin orada durum tespiti yapsinlar.


(4)

Konaklamanın sıkıntı olmadığı Avrupa kentleri

Nereleri var, aklınıza gelen. Çok önceden planlanmamış bir seyahat olsa dahi makul fiyatlara eli, yüzü düzgün konaklama bulunabilen, otel, hostel, pansiyon sayısı fazla yerler mesela?
Nereleri var, aklınıza gelen. Çok önceden planlanmamış bir seyahat olsa dahi makul fiyatlara eli, yüzü düzgün konaklama bulunabilen, otel, hostel, pansiyon sayısı fazla yerler mesela?
speedy
(12.05.19)
Euro bölgesindeki çoğu yer pahalı gelecektir. o yüzden Budapeşte, Prag gibi Euro kullanmayan ülkelere bakmanı öneririm.


Kardeş öyle bir soru sormuşsun ki kimse bir şey yazamamış. Konaklama nerede sıkıntı ki, aşağı yukarı he büyük avrupa şehrinde bin tane otel var. Makul fiyat dersen euro olmuş 7 8, istanbulda bile oteller 1000 lira çekebiliyor rahatça.


roket adam
(12.05.19)
@roket adam sorunun neresi garip hocam ya, atıyorum Barcelona'ya, Milano'ya herhangi bir tarihte bak mesela, her zaman doluluk oranı yüksek bu şehirlerin, fuarı, etkinliği eksik olmaz, fiyat performans desen yerlerde, ya da ne bileyim bazı iskandinav ülkelerinde paran olsa bile kalacak otel, hostel sayısı çok azdır. Ama atıyorum Bulgaristan Sunny beach diye bir yer var, apartmanları, otelleri sürüsüne dikmişler. Tek başına arz talep sarmalı ile açıklayamayız, yatak sayısı bilmemne bir takım anahtar kelimeler var ama du bakalım öğreneceğiz inşallah


speedy
(13.05.19)
booking tarzı sitelerde illaki boş yer oluyor. ancak şehirlerin festival dönemleri var o dönemlerde yer bulmak zorlaşabiliyor. örneğin ağustosta edinburg festivali vardı otellerde yer yoktu. londra paris roma gibi yerlerde otel veya kalma yeri sıkıntısı olacağını sanmıyorum. temmuz ayında fiyatlar avrupada çok yüksek ağustos sonu gibi fiyatlar düşüyor.
fiyatlar kuzey avrupada yüksek. ancak orta seviye avrupa ülkelerinde fiyatlar daha makul.


mikahakkinen
(13.05.19)
(2)

premier league'de sondan 3. niye düştü?

Son 2 direk düşüyor, sondan üçüncü play off oynuyordu sanki?
Son 2 direk düşüyor, sondan üçüncü play off oynuyordu sanki?
speedy
(08.05.19)
almanya o, ingiltere düşürüyor.


jenasinans
(08.05.19)
o sadece almanya da var büyük liglerde.


mikahakkinen
(08.05.19)
(2)

Bulgaristan vatandaşlar: Türk pasaport polisi ile sıkıntı var mı bu aralar?

Ab vatandaşlığı saolsun, senelerdir 3-4 saniyede sorgusuz sualsiz geçerdim, pasaport polisinden. Halen de öyle devam ediyor Avrupa'da. Ama Türkiye'ye girişte Türk pasaport polisi tarafından 5+ dakika tutuldum, pasaport polisi içeri arayıp, telden cevap bekliyorum dedi, beni kenarda bekletti o arada
Ab vatandaşlığı saolsun, senelerdir 3-4 saniyede sorgusuz sualsiz geçerdim, pasaport polisinden. Halen de öyle devam ediyor Avrupa'da. Ama Türkiye'ye girişte Türk pasaport polisi tarafından 5+ dakika tutuldum, pasaport polisi içeri arayıp, telden cevap bekliyorum dedi, beni kenarda bekletti o arada 3-4 kişi aldı, sıra birikmesin diye. Bir seferlik olur o kadar dedim, Türkiye'den çıkışta Türk pasaport polisinden gene aynı muameleyi gördüm. Bulgar pasaportu + Türk kimliğini gösteriyoruz her zamanki gibi sorun nedir anlamadım. Benim şansızlığım mı yoksa bu aralar genel bir sıkıntı mı var? Macırlar toplansın hele
speedy
(03.05.19)
bende de her seferinde bu kontrol oluyor. ama bazen telefonla arayıp ekstra kontrol yapıyorlar.

yakın zamanda biri beni azarladı hatta. türk pasaportu alsan uğraşmiycaz bu kadar dedi. altı üstü bi pasaport alacaksın bilmemne uzattı baya.


sttc
(03.05.19)
Sürekli gidip gelen "pazarcı" denilen tipler yüzünden oluyor. Birde bazıları bazı otobüs firması yolcularına takık. Sebepler bunlar diye düşünüyorum. Yakın zamanda farklı bir şey olmadıysa.


jenasinans
(03.05.19)
(1)

Birmilyonuncu spor ayakkabı sorusu

Selamlar, spor ayakkabı için kriterler şunlar:- liseli işi olmayacak, 25+ erkek için- gündelik hayatta kullanılacak (spor yapma vs için değil)- kot, şort altı için giyilecekNeler moda ya da neler var bu kriterlere uyan?
Selamlar, spor ayakkabı için kriterler şunlar:
- liseli işi olmayacak, 25+ erkek için
- gündelik hayatta kullanılacak (spor yapma vs için değil)
- kot, şort altı için giyilecek
Neler moda ya da neler var bu kriterlere uyan?
speedy
(30.04.19)
(3)

Ehliyeti yenilemede Polis bilmemne vakfına 2 tl nereden ödeniyor?

İlla bankaya gidip, sıra mı almamız lazım? Bankamatiklerde öyle bir seçenek gelmiyor sanırım. Linki falan da yok doğru mu?
İlla bankaya gidip, sıra mı almamız lazım? Bankamatiklerde öyle bir seçenek gelmiyor sanırım. Linki falan da yok doğru mu?
speedy
(23.04.19)
bazı bankalar (mesela Vakıfbank) internet şubesinden alıyor kurum ödemeleri kısmından.


rosencruz
(23.04.19)
Bankaya 15 tl öderken zaten 2 tl onun içinde.

13+2 tl olatak görünüyor. Vakıfbank için öyle idi mesela


Randevu aldığınız web sitesinde yazıyor hepsi. Vakıf'a hepsini yatırabilirsiniz.


orient blue
(24.04.19)
(9)

Türkiye'de evlerdeki bulaşık makinesi oranı?

Yandaş NTV, Tr'de 10 evden 9unda bulaşık makinesi var diyor: https://youtu.be/yOjIfwk07as?t=81 Dinlerken ağır küfrettim, herhangi bir veri var mı bu konuda? Sizin tahmininiz?
Yandaş NTV, Tr'de 10 evden 9unda bulaşık makinesi var diyor: youtu.be Dinlerken ağır küfrettim, herhangi bir veri var mı bu konuda? Sizin tahmininiz?
speedy
(18.04.19)
10 evden 6/7 derdim. Sadece öğrencilerin, yaşlıların yaşadıkları evler var ekonomik boyutun haricinde.


blackidom
(18.04.19)
bulaşık makinasız ev görmedim uzun zamandır. doğru olabilir.


başlığı görüp içeriği açmadan önce 9/10 hadi ennnn düşük 8/10 derdim. Öğrenci evlerinin çoğunda bile bulaşık makinesi var artık. Bence kalmamıştır makinesiz ev pek fazla


nundu
(18.04.19)
Valla 5/10 dan yüksek her oran bence abartı.


Her evde var abarti degil.


eksimeksi
(19.04.19)
Küfredecek bir şey yok bunda, gayet reel bir durum.


kablelvuku
(19.04.19)
büyük şehirlerde ve merkezlerde 10 evden 9unda var önermesi doğru olabilir, fakat köylük kasabalık yerlerde bu oranın yanlışlığı su götürmez bir gerçek.


Türkiye sadece büyükşehirlerden oluşmuyor. Ben de 6-7/10 derdim


SiyamkedisiZorro
(19.04.19)
Köylerde bile var artık bulaşık makinesi çamaşır makinesi gibi zorunlu bir ev aleti haline geldi


eylul
(19.04.19)
(4)

Yurt dışından geitirilen ürün satılırken elimde patlama olasılığı

Sorudan acemi olduğumu anladınız sanırım. Atıyorum 1000 euroluk telefonu, laptopu almış getirmişim, alıcı da internetten, forumdan vs anlaştığım adam diyelim. Karşı taraf son dakikada, cayarsa ben vazgeçtim, daha uyguna buldum bilmemne derse ben elimden nasıl çıkaracağım bu ürünü? Dükkan dükkan dola
Sorudan acemi olduğumu anladınız sanırım. Atıyorum 1000 euroluk telefonu, laptopu almış getirmişim, alıcı da internetten, forumdan vs anlaştığım adam diyelim. Karşı taraf son dakikada, cayarsa ben vazgeçtim, daha uyguna buldum bilmemne derse ben elimden nasıl çıkaracağım bu ürünü? Dükkan dükkan dolaşıp yurt dışından geldim, faturalı şöyle bir ürün var diye telefonculara, bilgisayarcılara kapı kapı pazarlama mı yapılıyor?
speedy
(10.04.19)
internete koyup satıyorsun.


babilbaligi
(10.04.19)
@babilbalığı dediğim gibi acemiyim, adam sitede profilime bakar, bu adamın satışı referansı yok ya da çok az, niye bana güvenip alsın ürünü? Atıyorum ekşi duyuruya yeni üye olmuşum, Amerika'dan geldim şöyle şöyle ürün faturalı bilmemne diye duyuru açsam, talip çıkar mı kısıtlı zamanda, bence çok zor?


speedy
(10.04.19)
Bir miktar önden talep ediyorsunuz, alıcının sizde parası kalmış olacağından getirince vazgeçtim diyemiyor.


influx
(10.04.19)
Her malin alicisi vardir da sen boyle dusundugunu adama hissetirirsen oda once yok der , sonra ben 500 e buldum der seni istedigi rakana dusurmeye calisir .

Koy letgo sahibinden e acik acik yaz isteyen gelsin gostereyim herseyini dersin.

Ama sozlukte konusu oldu yok ankaraya gonder tanidik oldugun birine yok baska yere gonder ben ona veriyim parayi diyenlere olur de salatalik gonder


Diskirminant
(10.04.19)
(3)

Emektar netbook mevta mı oldu?

8-19 senelik ASUS EEE PC'lerden bir netbook'um vardı, yolculuklarda halen işimi görmekteydi. Bilgisayarı açtığımda resimdeki hata ile geliyor: https://eksiup.com/fcb931e29498 Sonrasında başlangıç onarma https://eksiup.com/74719482a595 , dakikalarca süren tarama https://eksiup.com/26dbf109e924 en son
8-19 senelik ASUS EEE PC'lerden bir netbook'um vardı, yolculuklarda halen işimi görmekteydi. Bilgisayarı açtığımda resimdeki hata ile geliyor: eksiup.com Sonrasında başlangıç onarma eksiup.com , dakikalarca süren tarama eksiup.com en sonunda sorunun çözülemedi uyarısı ile kapat ya da aynı kısır döngüye girme şeklindeki süreç. Çözümü var mıdır bu saatten sonra?
speedy
(07.04.19)
İşletim sistemi çökmüş gibi duruyor. Format atmayı denediniz mi? Harddisk problemi de olabilir. Format atmayı deneyin, olmuyorsa donanımsal bir arıza var demektir.


Arthur Dayne
(07.04.19)
İşletim sistemi ne bilmiyorum ama hafif birşey kur bence bende de vardı bu netbook lardan bu sorunlardan çok çektim.formatla kurtuldum hep ama hafif bi os yükle daha uzun kullanım verebilir. Netbooklarda donanım çok zayıf


Topalordek
(07.04.19)
benimki en son böyle olduğunda hard diski bozulmuş meğersem. değiştirince düzelmişti. ama format da ile yarar belki.


(3)

Londra dönüşte duty free olayına girilmeli mi?

İçki, sigara, parfüm, çikolata falan için duty freeler uygun oluyor mu, yoksa kendi marketleri Tesco, Sainsbury, Lidl vs den mi yapılmalı alışveriş?
İçki, sigara, parfüm, çikolata falan için duty freeler uygun oluyor mu, yoksa kendi marketleri Tesco, Sainsbury, Lidl vs den mi yapılmalı alışveriş?
speedy
(06.04.19)
parfüm ve sigarayı bilmiyorum ama içki ve çikolata için marketlere bak bence. hem daha çok çeşit olur hem daha ucuzdur.


pati
(06.04.19)
kesinlikle marketler daha ucuz. almanya için özellikle daha da ucuz çikolata. parfüm ve alkol dahil iyi fiyatlar için bir database var. linkini bulursam gönderirim. hangi markette amazon dahil en ucuz ne var gösteriyor. malum burası serbest bir ekonomi..


ozdek
(06.04.19)
docs.google.com

amme hizmeti.


ozdek
(06.04.19)
(2)

Said of Somebody

Gazetede gördüm, bayağı gözümü tırmaladı: https://eksiup.com/69691c438585Bu kullanım normal mi, amaç ne?
Gazetede gördüm, bayağı gözümü tırmaladı: eksiup.com

Bu kullanım normal mi, amaç ne?
speedy
(18.03.19)
olur olur, about yerine kullanıyorlar.


reavelyn
(18.03.19)
Of dersen az biliyorsun duymuslugun var
About diyorsan iyi biliyorsun

I know about ve I know of diye aklinda kalsin.


Traveler
(18.03.19)
(1)

Bazı youtube videolarında az like almış yorum daha üstte gözüküyor?

Her videonun altında yorumları tarihe göre ya da en çok like alana göre sırala diye iki seçenek var bildiğimiz gibi. Ben en çok like alan üstte gözüksün diye seçmişim. Ama bazı videolarda görece daha az like alan yorum daha üstte çıkmış. Bunun nedeni nedir?
Her videonun altında yorumları tarihe göre ya da en çok like alana göre sırala diye iki seçenek var bildiğimiz gibi. Ben en çok like alan üstte gözüksün diye seçmişim. Ama bazı videolarda görece daha az like alan yorum daha üstte çıkmış. Bunun nedeni nedir?
speedy
(12.03.19)
Sanirim youtubenin kontrol mekanizmasi. Izlenme sayilarida hemen yansitilmiyor...


VIPCH
(12.03.19)
(1)

Bu kullanım doğru mu gramer olarak?

Yazı resimde: https://eksiup.com/5e9c0f1b5257 "Know not"ları soruyorum, bu cümle yapısını kullanabilir miyiz normal cümlede. Yoksa o şiir diye kafasına göre takılma hakkı mı var?
Yazı resimde: eksiup.com "Know not"ları soruyorum, bu cümle yapısını kullanabilir miyiz normal cümlede. Yoksa o şiir diye kafasına göre takılma hakkı mı var?
speedy
(26.02.19)
(10)

Haber sitesi tavsiyeniz?

Pek farkeder mi bilmiyorum ama mobil kullanacağım daha çok. Yıllarca NTV'ye katlandım clickbait başlık kullanmıyor diye ama yandaşlıkları sabrımı taşırdı artık. Hangi siteler var: 1- Clickbait yapmasın: öyle bir şey yaptı ki, o savcı görevden alındı bilmemne2- Yandaş olmasınTeşekkürler
Pek farkeder mi bilmiyorum ama mobil kullanacağım daha çok. Yıllarca NTV'ye katlandım clickbait başlık kullanmıyor diye ama yandaşlıkları sabrımı taşırdı artık. Hangi siteler var:

1- Clickbait yapmasın: öyle bir şey yaptı ki, o savcı görevden alındı bilmemne
2- Yandaş olmasın

Teşekkürler
speedy
(24.02.19)
twitterdan evrensel, dokuzsekiz haber, dünya, clickbaite önlem olarak da limonhaber


dayl
(24.02.19)
Twitter da limon haber


jefferson
(24.02.19)
T24 guzel: t24.com.tr

Mobile App'i de var.


crown
(24.02.19)
sözcü
dw


@crown bu t24 ün kanal24le bağlantısı yok değil mi?


speedy
(24.02.19)
t24
diken


cemallamec
(24.02.19)
dikeni ben de tavsiye ederim, t24 kanal 24'le bağlantılı değil, çok farklı şeyler ama önermem, magazine girmiş, clickbaite başlamışlardı engelledim ben de 2 ay önce falan


dayl
(24.02.19)
nayn.co


asdasdas
(24.02.19)
t24, diken


alttaraf
(24.02.19)
Euronews


candanag
(24.02.19)
(7)

Bu iphone virüsünün kurtuabilen oldu mu?

Sorun resimde. https://eksiup.com/fe7598d6f185 internette gezerken çıkıyor ve safariyi toptan kapatmak zorunda kalıyorsun. Google da araştırdım biraz, baya ecnebi de muzdarip. Her kafadan faklı bir ses çıkıyor, bir kaç tane yol denedim tavsiyelerde hala devam ediyor. Belli internet sitelerinde gezer
Sorun resimde. eksiup.com internette gezerken çıkıyor ve safariyi toptan kapatmak zorunda kalıyorsun. Google da araştırdım biraz, baya ecnebi de muzdarip. Her kafadan faklı bir ses çıkıyor, bir kaç tane yol denedim tavsiyelerde hala devam ediyor. Belli internet sitelerinde gezerken çıkıyormuş. the Sun, amazon vs güvenilir addedilen siteler genelde. Ben de cambridge dictionary'de oluyor, yıllardır kullandığım, alıştığım site bir anda silmek istemiyorum. Ben de vardım, şöyle kurtuldum diyen var mı?
speedy
(24.02.19)
iOS'un yapısı gereği virüs vb zararlı yazılıma maruz kalma olasılığı hemen hemen yok gibi, ziyadesiyle sizin sorununuz kuvvetle muhtemel cookie kaynaklı (başıma gelmedi ve çözüm için ilk aklıma geleni yazıyorum)

safari ayarlarını kurcalayıp, tarihçeyi silmeyi denediniz mi? ve aynı popup farklı tarayıcılarda geliyor mu?

eksiup.com


avarel dalton
(24.02.19)
Sonra androide laf ediyorlar virustu kıldı yündü diye. çare format.


Techsavvy
(24.02.19)
ayarlar > safari > tüm çerezleri sil
ayarlar > safari > ileri düzey > web sitesi verileri > sil

app store > addblock for mobile (indir) >>> (uygulamayı aç) update >> (sonrasında) ayarlar > safari > içerik engelleyiciler > (üçünü seç)

addblock kullanırken kredi kartı alışverişlerini safari'de yaparken bu kısımdan pasif hale getir eklentiyi


cemallamec
(24.02.19)
@safariden başka browserda denemedim, geçmişi cookieleri sildikten sonra gene eski tas eski hamam


speedy
(24.02.19)
@Techsavvy

"çare format" şeklinde bir yaklaşıma katılmıyorum muhtemelen ilgili problemi yaşayan arkadaşın sıkıntısını çözümü "fabrika ayarları"ndan önce çözülebilir.

iOS / Android karşılaştırması yapmak için doğru yer burası değil sanırım ancak şunu söylemem gerekiyor, hem iOS hem Android kullanan bir son kullanıcı olarak rahatlıkla ifade edebilirim ki iOS, Android'e göre çok daha fazla stabil ve güvenlidir.

Kullanıcının alışkanlıkları, kullanım tarzı (jailbreak olayı hariç) iOS'ta kullanıcıyı olası sıkıntılara karşı çok daha sıkı bir politikayla korumaktadır.

Şayet kullanıcı elinde bulunan cihazda yerleşik uygulama olan tarayıcının ayarlarına göz atıp izin ve yetkiler karşısında bilinçli bir yapılandırma yaparsa benzer sorunları yaşaması çok olası değildir.

Safari'nin temel ayarları gayet anlaşılabilir şekilde, ileri düzey ayarlarına girdiğiniz zaman jargona hakim olsanız bile google yardımıyla işlem yapabiliyorsunuz. Arkadaşımızın paylaştığı problemi yaşayan diğer kullanıcılarla ortak bir kullanım alışkanlığı olduğunu düşünüyorum.

son olarak "format" başvurulası bir çözüm değil bu konuda ısrarcıyım, zira paylaşılan görselde karşımıza çıkan problem için kimi şartların oluşması gerekiyor gibi, internet erişimi, tarayıcı izinleri vb (veya ben öyle algıladım)


avarel dalton
(24.02.19)
support.apple.com şöyle bir makale yayınlanmış belki işinize yarar


avarel dalton
(24.02.19)
@kalte hocam popup dediğin tıklarsın çat diye kapanır 2saniyede. Tüm tarayıcıyı kitleyip kapatmak zorunda kalmazsın. Ayrıca anketimsi bir şey doldurup, bilgilerini falan almaya çalışıyor ok deyip saf saf ilerlersen. Youtube'da videoda çıkan reklam muamelesi çekmeyelim lütfen


speedy
(24.02.19)
(2)

Atatürk'ün ölen kardeşi

Şöyle bir entry var öncelikle: https://eksisozluk.com/entry/44504287 Şöyle bir kısım var yazıda: sevin ya da sevmeyin mustafa kemal'in liderlik vasfı herkesin kabulüdür. bu özellik psikolojik olarak temellendirilirken çocukluğuna ait anekdotlar sunulur bunlardan biri henüz bir bebekken ölen kardeşin
Şöyle bir entry var öncelikle: eksisozluk.com Şöyle bir kısım var yazıda:

sevin ya da sevmeyin mustafa kemal'in liderlik vasfı herkesin kabulüdür. bu özellik psikolojik olarak temellendirilirken çocukluğuna ait anekdotlar sunulur bunlardan biri henüz bir bebekken ölen kardeşinin sahile gömülmesi gece dalgaların mezarı açması ve bebeğin cenazesini çakalların parçalamasıdır. ailenin bu vicdan azabını dillendirmesi onun büyüme çağlarına rastlar...

Ne alaka Atatürk'ün bebekken ölen kardeşi liderlik vasfı vs?
speedy
(19.02.19)
selanik kıyılarında çakallar mı dolaşıyormuş ahaha.


pembepembepembe
(19.02.19)
Saçmalamış ama belli ki kendi argümanı değil. Sağdan soldan duyup yazıyorlar işte. Bor madeni muhabbeti gibi


filipis
(19.02.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.