Giriş
(13)

Ben mi uyum saglayamiyorum acaba?

Arkadaslar doktora icin Almanya'ya geldim. Arastirma merkezindeyim. Burada hocalar ve doktora ogrencileri var, grup olarak 6 kisi kadariz. bu kisiler alman degil ama italya veya fansanin sinir bolgelerinden olduklari icin hem almanca hem de birbirlerinin dillerini bilip, anlayabiliyorlar.Sorunum su,
Arkadaslar doktora icin Almanya'ya geldim. Arastirma merkezindeyim. Burada hocalar ve doktora ogrencileri var, grup olarak 6 kisi kadariz.

bu kisiler alman degil ama italya veya fansanin sinir bolgelerinden olduklari icin hem almanca hem de birbirlerinin dillerini bilip, anlayabiliyorlar.

Sorunum su, ogle yemegine gidiyoruz, kendi aralarinda konusuyorlar. benimle konusan yok. Zaten Turkce de konussalar sohbetlerine dahil olamam cunku birbirlerini uzun zamandir tanidiklari icin nikah gibi ozel seyler konusuyorlar geldigimden beri.
Bu davranis saygisizlik degil mi ya? bizim laboratuarimiza da gelen yabancilar olurdu, hem onlar yalniz hissetmesinler hem bize de pratik olsun diye ingilizce konusurduk. En azindan yemek masasinda tek birakmazdik insanlari.

Bir de yemekte, yemegini en son bitiren kisiye kadar bekliyorlar. sohbet ettikleri icin onlarin zamani geciyor ama ben bir saga bir de sola bakiyorum.
dahil olmaya calistim bi kac soru sordum falan ama cevap verdiler o kadar.
yani gelirken tabi ki eglenceli bir ortam dusuncesiyle gelmedim. ama daha once 2 tane farkli laboratuarda bulundum oradaki insanlar hic boyle degilerdi.
burada ki italyan kizlardan biri yemege cagirmasa, cagiran da yok zaten. kendimi cok dislanmis ve yalniz hissediyorum.
onlarla yemege de gitmek istemiyorum zaten.
bir yandan dahil olmak istiyorum bir yandan ben de kendi basarimla geldim, iki laf edecegim diye kendimi komik durum dusuyorum gibi geliyor.

Yemek uzerinden anlatmaya calistim, Uyum saglayamiyor muyum bilmiyorum. belki de benimle ilgili birsey cunku ben Turkiye'de ki okulumda, laboratuarin eskilerinden oldugum icin hem yeni gelenleri hem de yabancilari hersey hakkinda bilgilendirirdim. insanlarla tanistirirdim.
spherical
(19.09.19)
almanca öğrenin kesin çözüm. ordaki 4 5 senelik hayatınızda da işinize yarar.


kveldulv
(19.09.19)
Normal bi durum, genel durum bu sekilde, kimse kendini %100 ifade edebilecegi bir dilden %50 ifade edebilecegi bir dile gecmek istemiyor normal olarak, veya ayni muhabbet akmiyor vs. Benim ofisteki almanlar cok rahatlar ingilizce konusunda ama ona ragmen bile bazen dediginiz olay oluyor, kisiye bagli tabi ama bu adamlara ayipmis gibi gelmiyor mesela. Cok takmayin bence.


skulldragon
(19.09.19)
Kültür ile alakalı. İtalya’da bir projedeydim. Herkes yabancı dil konuşmanın zorluğunu bahane ederek kendi dilinde arasında konuşuyordu. Bir tek isveçliler, yanlarına geldiğimde isveççe konuşmayı bırakıp İngilizceye başlıyorlardı. Çok iyi olmasalar bile beni dışlamamak için bunu yaptıkları belliydi çünkü anadilde sohbetten yabancı dilde sohbete başlarken kavramları hatırlamak zordur. Buna da beni dahil ediyorlardı. Kültürden ötürü olduğunu düşünüyorum yaşadığın olayın.


cliquot
(19.09.19)
Avrupa kültüründe bu davranış saygısızlık değil, seni içlerine almak, yakınlık kurmak ve muhabbet etmek zorunda değiller. Özellikle dil bariyeri ve önyargılar da olunca çok normal. Dışlanmış hissetmen normal ancak bunu kabullen, bu farklı bir kültür. Seni sevmiyor değiller, sadece yakınlık kurmak zorunda hissetmiyorlar. Buna alışamazsan işin çok zor olur.

Bu arada almanca öğrenmek bir çözüm değil buna. İnsanlar buradaki gibi birbirleriyle derinlemesine iletişim ve yakınlık kurmuyorlar. Kültürel bir farklılık yani.


roket adam
(19.09.19)
biz fazla sıcakkanlıyız. bir keresinde bizim proje müdürü ispanyol kadın bana "seni seviyoruz rahat ol" demişti. artık nasıl dışlanmış hissettiğimi fark ettiyse. burada hata çoğunlukla şöyle davranmaktan oluyor: -ben de değerliyim- dedikçe değersizleşiyorsun. o yüzden şöyle yapmak lazım "bakın, bildiğiniz üzere ben sikik bir üçüncü dünya ülkesinden geldim, kafam sizin kafanızın bastığı bazı şeylere basmayabilir, incelikli ve zarafet yüklü bir damak tadına veya müzik zevkine sahip olmayabilirim, fiziki yansımam bile bütün bir tavuk budunu her yerine bulaştırarak yiyen barbar bir portre çiziyor olabilir. fakat diğer yandan bugün ingiliz kraliyet akademisi'nce bile kabul gören yaklaşımın optimist nihilizm olduğu düşünülürse, aslen tüm bunların sikik hayatımıza anlam katma çabasından öteye geçmediği de aşikardır. aslolan hayattan keyif almak ve bu keyfin kendisini belirleyen de bizatihi uydurulmuş toplumsal normlar ise, birinin diğerine karşı üstünlüğü olduğunu kabul etmek en hafif tabirle komiktir. örneğin dostlarım; bugün bu makineleri almanlar üretir, çalışkan ve zekidirler, disiplinli ve özverilidirler. fakat bugün alman bir köpek gibi çalışırken, yunanlı sahil kenarında kalamarıyla uzo'sunu yudumlar ve keyfine bakar. o zaman kim daha akıllı? tüm bunları yapan mı yoksa olan biteni siklemeden almanya'dan aldığı eurolarla keyif çatan mı? işte bu gibi sorular bizi tek bir doğru olmadığı gibi, tek bir gerçeklik dahi olmayacağı gerçeğine götürür. yoruldum hacı, işte bunları almanca falan söylemeyi başarırsan etkilersin, yoksa işin zor. burada kritik nokta, kendini yukarı seviyeye çekmek için çabalamak değil, herkesi eşitleyecek argümanları kullanmak. çünkü diğer türlü ne yaparsan yap, eğer titri çok yüksek biri değilsen -yav he he- yaklaşımından öteye etki yaratmıyor.


night train
(19.09.19)
yillarini almanyada gecirmis ve geciren biri olarak sunlari yazayim. bir cogu sert olacak kisisel algilamayin.

1. kendi aralarinda kendi dillerini konusmalarinin en büyük nedeni sizi dislamalari, bunun en büyük nedeni sizden pek ögrenecek bir sey görmüyorlar. salliyorum cok cok basarili star bir doktorand olsaydiniz istisnasiz ingilizce konusulacakti.

2. muhabbetiniz cok ic acici degildir. öyle soru sormak degil humorvoll olmaniz lazim, gözleriniz parliyorsa eglenceliyseniz ama bu türk goygoyu degil international goygoysa yine ingilizceye dönerlerdi.

3. saga sola bakiyorum demissiniz, bu kendinizin dislanmasina sebep oluyor iste. buradaki giriskenliginiz yeterli degil ve kabul ettiremiyorsunuz kendinizi.

4. sizi kendilerinden düsük görüyorlar %99. bunu asamazsaniz hic bir zaman geldiginizde otomatik baslamayacaklar ingilizce konusmaya.

5. almanca ögrenmeniz kesinlikle gerekli, iyi kötü konusmaniz lazim ama illa sürekli degil. ama bilmeniz gerekli. communication ortak dile yönlenir her zaman.

6. yemekte yanci modunda olabilirsiniz biraz. kiz cagiriyor ama illa gitmeniz gerekli degil. tek tabanca takilabilirsiniz bir süre.

7. kendi basarimla geldim diyorsunuz ama onlar torpille gelmediler yani. bizim türklerden tr icin az biraz iyi üniversite bitiren geliyor ayni saygiyi bekliyor türkiyede gördügü. türkiyede bogazici bitirdiysen almanyada "vayyy bogazici" demez. sen bogazici bitirdiysen adam oradaki heidelbergi bitirip geliyor. senden iyi kötü bu baska.

amerikada olsaniz aachen bitirmis adami sallamaz kimse yale yaninda mesela. bu aachen bitirmis adami basarisiz yapmiyor, ama her ülkenin kendi normu vardir.

türkiyede klasik müzik dinleyen adami monser filan yaparlar sacma sekilde, la traviatayi duyana entel derler komedi. almanyada klasik müzik zaten bu. herkes bilir. adam la traviata diyince anlatir. türkiyedeki normlarinizi beklemeyin.

kendini komik duruma düsürme filan olmaz. ne bicim laf bu yani.

bunlar yaninda belki burnunuz havadadir biraz belki.


duygusuzromantik
(19.09.19)
Duygusuz romantik, Sizin dediklerinizi ben de dusundum cunku, laboratuara gelene kadar ev sahibim ketilin falan nasil kullanilacagini gosterdi, bir yandan bozulmasin istiyordur anliyorum ama ne zanediyorlar artik bilmiyorum. Okulda da ayni sanirim


spherical
(19.09.19)
@spherical

yanlis anlamayin yani acik acik yazdim, cünkü hem sizi tanimiyorum, hem türkiyeden gelen cogu kisi kültürü bilmiyor, türkiyedeki yasamdan farkli.

bazi arkadaslar aninda uyum saglayabiliyor bazisi saglayamiyor. gözlemlerim bu.

uyum sorunu olabilir ama bir an önce asmaya calisin. salliyorum genel kültürünüzü o ülkeye yönelik degistirin. cok ilginctir mesela ben anlayamiyorum türkiyeden tamamen bagimsiz, alman, fransiz etc cogu arastirmacinin genel kültürü cok zayif.

gecende bir yerde konusu gecti, mercatoru, ilk ay haritalarini filan anlattim, mal mal bakiyolar. ilginc geldi bana, cok genel bir sey herkes bilmeli bence. birde bende kücüklükten beri harita ezberi var, sehir haritalari sokak sokak filan kafamda, en azindan yasadigim yerler icin. tüm sehrin haritasini biliyorum. ilk üniversitede calisirken ki daha almanyaya geleli 1 sene olmustu o zaman, millet adres sordugunda nokta atisi söyleyince "hasktir ya" diyorlardi, ünide bir ara selamlasan herkes beni denemek icin ters ters sokak adresleri soruyordu sakasina. bana cok normal geliyordu acikcasi.

böyle size saygi duyulmasini saglarsaniz cok cok büyük bir adim olur bu.

o kettle olayi bana cok normal geldi, almanlik böyle bir sey :))) yangin cikmasin diye anlatmistir :)


duygusuzromantik
(19.09.19)
Benzer şeyler benim de başıma geldi/geliyor. Ben de ilk başta salt dil bariyeri yüzünden böyle oluyor diye düşünürken, olay daha çok senin de dediğin gibi onların önceden uzun süredir birbirlerini tanımasında ve kültürlerinde(mesela tanıştığım italyan, ispanyol ve latin amerikalılar çok daha sıcak kanlılardı) Burda da devreye girişkenlik ve muhabbetinin çekiciliği devreye giriyor. İlgilerini çekemiyorsan mesafeli davranıyorlar. Bir de benim gördüğüm kadarıyla burda topluma entegre olmuş yakın gurbetçi arkadaşı, iş arkadaşı, tanıdığı vs. olanlar bana bir tık daha samimi davrandı genel olarak.


reactionic
(19.09.19)
Ben de aynı durumu yaşadım. Hatta yurtdışındaki türklerin daha başarılı olma sebebi acaba yalnızlık ve onun getirdigi hirs mi diye kendi kendime sosyolojik çıkarimlar yapıyordum.

Neyse çok çalış işini en iyi şekilde yap, yemeğe gitmek falan hikaye. Onlar senin yanına gelsinler.


durgunfoton
(19.09.19)
Ogle yemegi gibi casual bir ortamda konustuklari icin ben bir saygisizlik goremedim. Is, proje ya da toplanti gibi bir ortamda konussalar saygisizlik olur. Hem sonucta senden birsey gizleme cabasi icinde olduklari icin konusmuyorlar.

Bazen Fransizca konusan arkadaslarla toplandigimizda arada sadece Ingilizce konusan arkadaslar da oluyor. Kenarda sessiz sessiz ickilerini yudumluyorlar. Kimsenin dert ettigini sanmiyorum.

Tanidigim Amerikali bir profesoru animsattin bana. Kadin alaninda super bilgili ama sosyal iliskilerinde cok ozguvensizdi. Surekli acaba oyle mi ya da boyle mi diye olur olmaz her sosyal hareketi yorumlamaya calisiyordu. Bir sure sonra cok sikici olmaya baslayinca grupca uzaklasmistik kendisinden.

Stress yapma. Take a chill pill :D


Hangi sehir acaba?

Almanlar genel olarak soguk. isyerindekilerle kanka olmak zorunda degilsin. kendine baska sosyal mecralar yarat. gonullu ol, meditasyona yogaya git, spora git, kosu bisiklet gruplarina katil, ilgini ceken gruplara aktivitelere katil. buralardan kendine sosyal cevre yarat. benim tavsiyem budur.

almanca ogrenene ve/veya yeni cevre edinene kadar baya yalniz kalabilirsin. buna hazirlikli ol. irkciliga da hazirlikli ol. yurtdisinda doktora yaparken ben de cok zorlandim belli yerlerde, hala cok zorlandigim yerler oluyor. bi arkadasim alkolik oldu, her aksam bi sise sarap deviriyor, bi arkadasim ot ve stresten psikoza girdi, birakti dondu. kendini harap etme isyerindekilerle takilacagim diye. girisken ol, muhabbet et, ama olmuyorsa da zorlama. kendini dislanmis shissetmen cok ama cok normal.


JohnOakley
(19.09.19)
Sabret biraz


wishmaythşngs
(19.09.19)
(9)

teşekkür edilmeyince rahatsız oluyor musunuz?

ben oluyorum. bir arkadaşıma yardımcı oldum. Arkadaşım diyorum ama o ihtiyacı olan durumdan ötürü beni buldu, sonradan tanıştık.yardımcı oldum, teşekkür yok. çok sinir oldum.özellikle sinir olmamın sebebi, satın aldığım ya da ne bileyim emeksiz birşeyi paylaşmadım ve benim de aynı şekilde yardım ald
ben oluyorum.

bir arkadaşıma yardımcı oldum. Arkadaşım diyorum ama o ihtiyacı olan durumdan ötürü beni buldu, sonradan tanıştık.
yardımcı oldum, teşekkür yok. çok sinir oldum.
özellikle sinir olmamın sebebi, satın aldığım ya da ne bileyim emeksiz birşeyi paylaşmadım ve benim de aynı şekilde yardım aldığım birisi var, elli kere teşekkür ediyorum çünkü o kişinin bana yardım etmek gibi bir zorunluluğu yok, zamanını, emeğini alıyorum. ve iki ay sonra toplantıda görüşeceğiz, genetikçi olduğu için aziz sancarın kitabını aldım.

şimdi yardım ettiğim dediğim kişi tekrar yardımcı olup olamayacağımı sordu, ben de izindeyim diye yalan attım.
bir yanım, sen daha çok beklersin diyo bir yanım da yardım etsen nolur diyor.
spherical
(09.09.19)
olmuyorum ama içimden yedi sülalesine okuyorum.


datnet
(09.09.19)
Oluyorum genel olarak basit nezaket kurallarindan yoksun insanlardan haz etmiyorum.


hindistan cevizi
(09.09.19)
olmamak için kendimi zorlasam da oluyorum. gün geçtikçe daha fazla teşekkür etmeyi bilmeyen insanla karşılaşıyorum. kendimizi üzmemek için sinir olmamayı öğrenmeliyiz. ya da en güzeli, elinden geliyorsa yardım etmeyeceksin senin yaptığın gibi.


windows95
(09.09.19)
oluyorum tabii
geçen karşımda iki kadın yemek yiyor
içlerinden biri, yanlarında olan ve daha içine kapanık olan kadına döndü, tuzluğu işaret etti ve "tuzluğu alalım" dedi
kadıncağız da verdi tebessümle
bunlar lak lak yapmaya devam ettiler
çok kötü hissettim


superb
(09.09.19)
bir kez iyilik yaptıysam ve teşekür etmediyse sinir olmam. "demek ki bu böyle. bir daha yapmayayım" der, geçerim.

bunu bile bile birden fazla kez iyilik yaptıysam artık kabahat bendedir. kendime kızarım.


sinek kral
(09.09.19)
Teşekkür ederim, rica ederim demeyi lütuf olarak gören bir güruh var. Bu tarz, temel nezaketten nasibini almamış hayvanlardan hiç hoşlanmıyorum ben de.


İfrit oluyorum teşekkür etmeyen insanlardan.
Geçen gün sitenin garajın dan çıkıyorum kapının diğer tarafında 2 kadın şifre girip kapıyı açmaya çalışıyorlar neyse ben açtım tuttum kapıyı birincisi girdi baktı bana kafayı çevirdi şaşırdım ben tabi 2.si de aynı şekilde giriyor ben de”rica ederim “ dedim. sonra arkadan giren kadın teşekkür etti. İlla bızmak mı lazım demi


john
(09.09.19)
oluyorum,
buna ek olarak günaydın, iyi günler, kolay gelsin dediğim insanlar cevap vermeyince ayrı bir uyuz oluyorum.


Olurum, bir daha da yardımcı olmam.


SiyamkedisiZorro
(09.09.19)
(2)

Belediyelerden kim sorumlu?

Arkadaslar bir sikayetimi belediye baskaninin fb hesabina gonderinin altina yazmistim.Hem yorumumu silmis hem de engellemis.Ben sikayet etmek istiyorum ama nereye sikayet edebilirim bilmiyorum?Cimer'e zaten yazacağim. Partiye yazacagim baska?
Arkadaslar bir sikayetimi belediye baskaninin fb hesabina gonderinin altina yazmistim.
Hem yorumumu silmis hem de engellemis.
Ben sikayet etmek istiyorum ama nereye sikayet edebilirim bilmiyorum?
Cimer'e zaten yazacağim. Partiye yazacagim baska?
spherical
(27.08.19)
Belediye meclisinde muhalefetin başkanına yazılabilir. Gündemde halktan niye kaçıyorsunuz diye yüklenirler. :)


mekaniker
(27.08.19)
hepsi içişleri bakanlığına bağlı.


windows95
(27.08.19)
(2)

yurtdışından ödeme yapmak

arkadaşlarziraat, finans, yapı krediye kredi kartı borçlarım var.bir de kyk var.ben bu borçlarımı yurt dışında nasıl ödeyeceğim. oradaki atmleri kullanabiliyor muyum? fark alır mı? kartları yurt dışına açtırmam gibi bi işlem yapmam gerekiyor mu?kyk için internetten ödüyorum zaten, yine ödenir değil
arkadaşlar
ziraat, finans, yapı krediye kredi kartı borçlarım var.
bir de kyk var.
ben bu borçlarımı yurt dışında nasıl ödeyeceğim. oradaki atmleri kullanabiliyor muyum? fark alır mı? kartları yurt dışına açtırmam gibi bi işlem yapmam gerekiyor mu?
kyk için internetten ödüyorum zaten, yine ödenir değil mi?

bunun dışında yine orada kredi kartımla alışveriş yaparken fark alırlar mı?

ülke almanya
spherical
(30.07.19)
bankanızdan euro ekstre isteyebilirsiniz. diğer türlü kur uçuk oluyor biraz. geçen netten bir şey aldım. 6.30 lira idi euro. 6.53'den çekmiş


burya
(30.07.19)
Bu kadar kart varsa bi tane hesap da vardır. Transferwise ile para gönderin hesabınıza, epey ucuz. O hesaptan da kart ödemeleri yapılır. Yurtdışındaki atmden kredi kartı borcu ödenmez


senolll
(30.07.19)
(2)

hocaya hediye

arkadaşlar, haftaya 2 tane hocayı ziyaret edeceğim, biri proje yürütücüsü tanıyorum ama 2-3 kere gördüm. diğerini tanımıyorum, ikisi de bir konuda yardımcı olacak, o yüzden yanlarına gidiyorum.giderken hediye götürsem mi? ne götürsem bilemedim..kahve dünyasının darüşafaka çikolataları var onlardan m
arkadaşlar, haftaya 2 tane hocayı ziyaret edeceğim, biri proje yürütücüsü tanıyorum ama 2-3 kere gördüm. diğerini tanımıyorum, ikisi de bir konuda yardımcı olacak, o yüzden yanlarına gidiyorum.

giderken hediye götürsem mi? ne götürsem bilemedim..
kahve dünyasının darüşafaka çikolataları var onlardan mı alsam?
spherical
(19.07.19)
Çikolata mantıklı. Başka bir şehre gidiyorsanız şehrinizin ünlü bir ürününü ikram niyetine de götürebilirsiniz. Kestane şekeri vs gibi


Acıbadem kurabiyesi
Kestane şekeri
Cezerye


derleme
(19.07.19)
(1)

odtü, vişnelik, konser

arkadaşım, odtü vişnelikteki bir konser için biletini verdi. kendi gidemeyecekmiş ben de o tarihlerde ankara'da olacağım. ama tek basıma gidicem ve ilk defa gideceğim, keyifli olur mu? yani nasıl bir yer? saat 18'de konser.
arkadaşım, odtü vişnelikteki bir konser için biletini verdi. kendi gidemeyecekmiş ben de o tarihlerde ankara'da olacağım. ama tek basıma gidicem ve ilk defa gideceğim, keyifli olur mu? yani nasıl bir yer? saat 18'de konser.
spherical
(24.06.19)
o konser saat 18:00'da değildir, o kapı açılıştır.

vişnelik çim amfi Ankara'nın bence en güzel konser mekanı. keyifli olur, ama birileri ile tanışmak için pek iyi bir ortam değil. kendi kendine eğlenmek istersen muhteşem.


babilbaligi
(24.06.19)
(3)

özel spor hocası

Arkadaşlar, spor salonunda özel ders almayı düşünüyorum hocadan. ama sıkıcı olur mu ya? sizin böyle bir deneyiminiz var mı? benim vücut yapma gibi bi düşüncem yok, sadece daha sağlıklı olmak istiyorum. cinsiyet k.
Arkadaşlar, spor salonunda özel ders almayı düşünüyorum hocadan. ama sıkıcı olur mu ya? sizin böyle bir deneyiminiz var mı?
benim vücut yapma gibi bi düşüncem yok, sadece daha sağlıklı olmak istiyorum. cinsiyet k.
spherical
(13.06.19)
iyi bir hoca bulursanız çok iyi oluyor tabii ki.


veritaslibertas
(13.06.19)
Motivasyona ihtiyacın varsa iyi olur. Ama sporu sana hoca yaptırmaz, kendin yaparsan yaparsın. Başkasının iteklemesiyle olan işten hayır gelmez.


(s)AINT
(13.06.19)
Hoca ile lafladığınız için zaman çok daha çabuk geliyor , tek başına spor yapmış gibi olmuyorsun


(1)

At 11 belgesi

Alacağımda aklıma takıldı, belge türkçe mi oluyor? almanca-türkçemi?
Alacağımda aklıma takıldı, belge türkçe mi oluyor? almanca-türkçemi?
spherical
(02.05.19)
almanca türkçe.


talemon
(02.05.19)
(13)

starbucks, kahve dışında

starbucksta çok vakit geçiriyorum ama kahve sevmiyorum alternatif ne içebilirim, cool lime dışında.teşekkürler
starbucksta çok vakit geçiriyorum ama kahve sevmiyorum alternatif ne içebilirim, cool lime dışında.
teşekkürler
spherical
(15.04.19)
Portakal suyu


roket adam
(15.04.19)
çaylardan deneyebilirsiniz.


mysql34
(15.04.19)
menuye bakabilirsiniz.


cortado
(15.04.19)
Sıcak Çikolata


heritage
(15.04.19)
chai tea latte. biraz tatlı ama soğuk olanı sıcak havalarda güzel gidiyor.


issiz karga
(15.04.19)
zencefilli gazoz


owaki
(15.04.19)
chai tea lattenin pumpını azaltabiliyorsun, o zaman çok tatlı olmuyor @issiz karga.


piremses
(16.04.19)
+ chai tea latte (tarçınlı ve ekstra sıcak olarak)


Chai tea latte - susuz soya sutlu.


stavro
(16.04.19)
berry hibiscus


kablelvuku
(16.04.19)
starbucks'ta birsey almadan da oturabilirsiniz. olmadi bir su alin


crucio
(16.04.19)
java chip frappucino, mocha frappucino, white chocolate mocha frappucino, caramel frappucino. ben de kahve sevmiyorum ve en sevdiklerim bunlar. ama çok ağır geldiği için hiç bitiremiyorum o yüzden krema koydurmuyorum.

yaseminli yeşil çay da çok güzel onu da deneyebilirsin.


mrz breezy
(16.04.19)
Cay
Chai Tea Latte


chitosan
(16.04.19)
(1)

Almanya, doktora, ders

Arkadaslar, almanya da ki okullarda doktora da ders aliniyor mu?Yani ben doktora icin arastirma merkezine gidecegim. Okulda sadece kaydim olacak. Benim durumumda, zaman cizelgesi gibi birsey var, akademik takvim gibi 3 yilda ne yapilacak onlari ozetlemisler.. Ben orada ders gormedim. Ama ayni cizelg
Arkadaslar, almanya da ki okullarda doktora da ders aliniyor mu?
Yani ben doktora icin arastirma merkezine gidecegim. Okulda sadece kaydim olacak. Benim durumumda, zaman cizelgesi gibi birsey var, akademik takvim gibi 3 yilda ne yapilacak onlari ozetlemisler.. Ben orada ders gormedim. Ama ayni cizelgede baska bir phd programi icin gordum mesela.
Danisman hocami da kayitla ilgili belgelerle cok sıkıyorum daha bunları konusamadık. Ders alacak miyim diye sormakta pek istemiyorum.

Arkadaslarimda diyor ki nasil ders yok? O kadar da emin konusuyorlar ki acaba yanlis mi okudum diye dusunuyorum.
Berlinde bir okulda var onu biliyorum.
Ama ben arastirma merkezinde olacagim.
spherical
(07.04.19)
avrupa'daki doktora amerika'dan farklı olabiliyor, abd'de ilk iki yılda derslerini alıp sonraki 3 yılı tez yazımına harcıyorsun. avrupa'da doktora programı o son 3 yılı kapsıyor sadece, ilk iki yılı bir masterda halletmiş olman lazım. muhtemelen senin hali hazırda bir master derecen var, o yüzden ders almana gerek yok.


slhmlr
(07.04.19)
(4)

Noter, diploma, almanya

Arkadaslar yakin zamanda notere diplomasini onaylatmis olaniniz var mi? Ne kadar odediniz?Ben almanyaya gonderecegim de bir de apostil felan varmis.Noter yerine baska onaylatabilecegim bir yer var mi?
Arkadaslar yakin zamanda notere diplomasini onaylatmis olaniniz var mi? Ne kadar odediniz?
Ben almanyaya gonderecegim de bir de apostil felan varmis.
Noter yerine baska onaylatabilecegim bir yer var mi?
spherical
(29.03.19)
alman konsolosluğu da böyle şeyleri yapıyor çevirisini noter yeminli bir çevirmenden yaptırıp direkt konsolosluğa götürürsen onlar onay basıyorlar.


isvicre rakisi
(29.03.19)
benim bildiğim diplomayı değil çeviriyi, daha doğrusu çevirmeni onaylar noter.
diplomayi çevirmene gönderirsiniz, çevrisini yapıp ilgili belgeye doğru olduğuna dair mühür basar, sonrasında da noter der ki evet bu çevirmen gerçekten bizim denetimimizdedir, çeviri doğru diyorsa doğrudur, aslına uygundur. o da ilgili mühürleri aynı belgeye basar.

bu belgenin apostili için de dış işleri bakanlığına veya alman konsolosluğuna gidebilirsiniz. bir zamanlar kaymakamlıklar bile bu tip tasdik işlemlerini yapıyordu hala yapıyor mu bilmiyorum.

bildiklerim bu kadar, belki yanlış bildiğim şeyler vardır.


taurina
(29.03.19)
Apostil kaymakamlikta yapilir, ucretsizdir.
Bir ulkenin resmi belgesini baska ulkenin konsoloslugu vs apostilleyemez. Anca apostil olmadan da kabul ediyorlarsa bilemem tabi alman konsoloslugunda.

Yeminli tercumana cevirttiginiz diplomayi da notere onaylatirsiniz. (Aslinda ceviriyi onaylatirsiniz)


kuehles blondes
(29.03.19)
arkadaşlar çeviri yaptırıp, konsolosluğa onaylattırayım, sonra kaymakamlıktan apostil alayım. umarım doğru yapıyorumdur, belge işlemlerinden hiç anlamıyorum.

hepinize tek tek teşekkür ederim.


spherical
(29.03.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.