Giriş
(9)

Genc evlilik mağdurları/cocuk istismari mevzusu nedir?

Kocalari hapiste oldugu icin maduriyetlerini dile getiren genc yasta evlenmis anneler var sosyal medyada. Bir kesim de cocuk istismari, yani resit olmadan evlilige engel olunmasi icin bu maduriyete sebep olan kanunun tarsftsri.Simdi buradaki magduriyet nedir, 18yas altinda bir kizla evlendigi icin h
Kocalari hapiste oldugu icin maduriyetlerini dile getiren genc yasta evlenmis anneler var sosyal medyada. Bir kesim de cocuk istismari, yani resit olmadan evlilige engel olunmasi icin bu maduriyete sebep olan kanunun tarsftsri.

Simdi buradaki magduriyet nedir, 18yas altinda bir kizla evlendigi icin hapse mi atilmis bu adamlar? Kiz tarafının ailesinij sikayetoylr mi hapse giriyorlar, neden hapiste bu adamlar? Bu magdur olduğunu soyleyen kocası hapiste olan genc anneler severek ve isteyerek evlendigini soyluyorlar, bu adamlari hapse attiran sey nedir onu soruyorum, 18yas altinda evlenmis olan kizlarin ailelerinin sikayeti mi?

-Yani bu sekil evlilik yasak ise nikah kiyilirken devletin dalginligina mi gelmis oluyor, sonradan farkedip adami hapse mi atıyorlar?

-ailenin rizasi sayesinde legallesiyorsa bu aileler zamaninda razi olmus sonradan fikir degistirip sikayetci mi oluyorlar?

-ailelerin rizasi alinmadan 18yas alti evlenilmis olundugu icin aile evlilik gerceklestikten bir muddet sonra biz razi degiliz diye sikayet edince adam hapse mi atılıyor? Durum böyle ise devlet zamanında riza aramadan mi nikahi gerceklestirmis oluyor? Yani aile rizssini almadan nikahi kabul edip aile sikayet edince "ya biz kabul ettik ama aslinda boyle nikah olmaz, sen yuru hapse" mi diyor devlet?
stavro
(06.01.20)
18 yaş altı evlilik kanunen yasak. çocuğun kendisi ve ailesi isteyerek evlense dahi devlet çocuk istismarı sayıyor çünkü çocuk evliliği rızaya dayalı bir şey değil. kimse şikayet etmiyor ama ortaya çıkıyor bir şekilde. doğum yaptığında, hastaneye gittiğinde vs.


kaptan maydanoz
(06.01.20)
İş yaptığım birinden örnek vereyim.
Eleman mahalleden ''15'' yaşında kızı gözüne kestiriyor , oğlan 18 o zaman. Ailelerin kulağına gidiyor iş, isteme söz nişan en son mahallede telli duvaklı düğün. Devletin haberi yok olamazda , küçük hanım daha 15 i bitmeden doğruyor hastahanede ,doğal olarak doktor rapor tutuyor. Mahkeme safhası vs. bir dünya olay , oğlan , oğlanın babası ve kızın babası cezaevinde şu an 8 yıl yedi yanlış hatırlamıyorsam. Kız tarafının tamamı rızamız vardı desede çocuğa istismardan yediler cezayı.
Bence hak ettiler çekmeleri gerekir cezayı , neyi nasıl ayırt edebileceğiz aksi takdirde. O zaman gücü olan , parası olan çeksin yoldan 13-14 yaşında kızları tecavüz etsin , sonra bir şekilde ikna edip kağıt üzerinde evlenip 2 sene sonra boşasın. Böyle böyle devam etsin hayat.

Bu arada sorunuza asıl cevap kısmı, hiçbiri yasal olarak evli değil, en kötü ihitmal doğum sebebi ile hastahaneye gidince yakalanıyorlar.Yani devletin en baştan haberi olup sonra salağa yatma durumu yok.


synax
(06.01.20)
resmi nikahları olmuyor onların. hastane, mahkeme vs. bir şekilde devlete işleri düşünce ortaya çıkıyor. tamamına yakını doğum yapınca ortaya çıkıyor zaten. ailenin rızasının olup olmamasının bir önemi yok.


hadsafhada
(06.01.20)
Evli degiller kanunen. En fazla dini nikah yapiyolar aralarında.

Cocuga karsi cinsel saldiri kapsaminda değerlendiriliyor. Burdaki cocuk da tabii 15 yas ustu alti ve ayirt etme gucu vs farkli kriterlerle ayrilip cimsel saldirinin sikayete tabii olup olmadigi belirleniyor. 15 yas alti zaten her türlü cinsel saldiri resen arastirilir.

Cocugun istismara ugradigi da bi sekilde ortaya cikinca ceza veriliyor. Yukardaki arkadaslarin ornek verdigi gibi hastane de olabilir dogum vs sebeplerle ya da baslik parasinda anlasamamis sonradan husumet olmus aile digerini de sikayet ediyo bilerek kizimi kacirdi diye.


hindistan cevizi
(06.01.20)
İmam nikahı maskesiyle aile rızasıyla çocuğa tecavüz durumu.
Çocuğa tecavüz edene de, ailelerine de, düğün adı verdikleri tecavüz şenliğine katılanlara da müebbet verilse mutlu olacağım hede

'Genç evlilik' lafı ne kadar talihsiz bir tanımlama. 'Pedofili'dir onun adı. Başka bir şey değil.


Mirket
(06.01.20)
Abi hani kedi köpek kısırlaştırma mevzusu geçtiğinde belki gören olmuştur,yapmayın etmeyin diye girişirim hemen.kesinlikle karşı olduğum bir durumdur.hah işte bu arkadaşları devletin kısırlaştırması,hatta şehrin en dışında toplu halde kafeslere koymaları mümkün olursa itlaf edilmeleri gerektiğini düşünüyorum.öylesine bir humanist duygularım var.hepsini bir hücreye koyacaksın on yıl,orda birbirlerini yesinler ete para vermesinler...


duptıs
(06.01.20)
@synax güzel bir örnek vermiş, ama maüdurların bir çoğunda kız küçük erkek büyük değil.

Genelde Doğu Güneydoğu bir de Roman vatandaşlar arasında var bu çocuk yaşta evlilik.

Kız 15 erkek 17 yaşında mesela, ya da kız 14 erkek 16. Salakça bir düşünce ve yüzyıllardır olan adetlerle evlendiriliyorlar, kız hamile kalıp doğum yaptığında erkek 18 yaşını bitirmiş oluyor, ama kız hala kanunen çocuk.

O ana kadar zaten resmi olarak evli değiller ve devletin haberi yok, doğum olunca olay meydana çıkıyor ve ceza alıyor erkek.

Devlet bir seferlik bu durumu düzeltmek için af çıkarmak istedi, ama derdini anlatamadığı için sosyal medya muhalefetinin "çocuk tecavüzcüleri af ediliyor" yaygarasına maruz kaldı ve yasayı geri çekti.

Aslında bu cezayı getiren de akp hükümeti, eskiden aileler razı olunca ceza alınmıyordu sanırım. (yanlış hatırlamıyorsam)

Aslında kanun ve yasa değişirken kültürel gerçekler iyi düşünülmeli, yüzlerce yıldır alışılmış bir töre ve adet varken zart diye geceden sabaha kanun değişirse sıkıntı olur.

Bu tür evlilik yapanlar ve buna ön ayak olan ailelerin hiç biri bunun yasak olduğunu bilmiyordu ki!

İnsanlara bunun yanlış olduğunu ve yasaklandığını güzelce anlatıp yasa öyle geçmeliydi ama nerdee.

Aslında mağduriyeti kaldırmak için ince eleyip sık dokuyup gerçekten mağdur olanlar bir seferlik af edilebilir, düşünsenize anne kucağında bebeğiyle babayı ziyarete gidiyor, babanın suçu anneyle evlenmek.

Mutlaka gerçekten mağdur edilen kızlar da vardır, ama bakanlığın işi ne tek tek tespit edip tek tek yüzyüze konuşsun gerekirse.

Lan benim babam da anamı kaçırdığında anam 18 değilmiş, hadi buradaki çoğunluğun ana babası olmasa da büyük ebeveynleri genel olarak 18 yaşından küçükken evlenmiştir.

Yasa o zaman çıksaydı hemen hemen hepimizin dedesi hapis yatacaktı yani!


John Bloor
(07.01.20)
Ben birkaç yıl önce emniyet müdürlüğünün öğretmenler için düzenlediği bir farkındalık eğitimine gitmiştim. Orada bize anlatılan şey şuydu: yaşı 18'in altında olan kız/erkek bütün çocuklar rıza veremez görüldüğünden kendi tercihleriyle dahi olsa herhangi bir cinsel münasebetleri tespit ediliyorsa "rızalı kurban" kategorisine giriyor, ve yetişkinlerin bunu otoritelere bildirmesi gerekiyor. Çocukların psikologlarla görüşerek durumdan nasıl etkilendikleri değerlendiriliyor ve gerekirse yasal süreç başlatılıyor. Yani bunun kağıt üstünde suç olması için illa ki bir istismar veya büyük yaş-küçük yaş farkı olması gerekmiyor. 16 yaşındaki çocuk 17 yaşındaki sevgilisiyle kendi tercihiyle birlikte olsa dahi bu illegal kabul ediliyor.
Keza yine benzer şekilde kız/erkek biri yine kendi tercihiyle sevgilisine çıplak/yarı çıplak/ "suggestive" bir fotoğrag gönderdi, bu da çocuk pornosu olarak geçiyor. Hatta fotoğraf sahibinin bu fotoğrafı paylaşması bir kenara, kendi telefonunda tutması bile suç. 17 yaşındaysanız ve telefonunuzda size ait bir dick pic var ise illegal bir şey yapmış oluyorsunuz yani. Ya da ne bileyim, 18 yaşından küçüksünüz, takıldığınız yaşıtınız kız/erkek size çıplak bir fotoğrafını gönderdi. Siz de "aa deliye bak" diye yanınızdaki arkadaşınıza gösterdiniz. Bu da suç, hem özel hayatın ihlali hem de yukarıda bahsettiğim nedenlerden.

Hatta 18 yaş altı kişilerin, mesela okullarında video çekip yayınlaması bile data privacy of minors sebebiyle illegal bir şey.

Sorunuzla direkt bağlantılı değil de konuyla ilgili diye bahsettim. Bu konularda, yukarıda bahsedildiği gibi, halk arasında kabul edilenler, gelenek görenek ve hatta case by case durumlar cok farklı olabiliyor ama kanunların dediği bambaşka şeyler (ve doğru bence).


sopiro
(07.01.20)
Cok kolay soyuluyorsunuz asilmali kesilmeli diye de orta benim kocsmi aldiniz çocuğumla ortada kaldim diye dert yanan kadinlar var genc yasta evlenmis.

Bunlarin icinde ailelerin tutup evlendirkleri var, kendi isteğiyle - ergen kafasıyla - severek evlenenler var. Kanunun soyledigi net, bu baska konu ama kendi rizasiyla severek evlenen ve kocasi hapiste olduğu icin cocuguyla ortada kalan magdur olan ve kocasını sevdiğini soyleyen kadinin tecavüze ugradigina neye gore karar veriyorsunuz? Kadin ben severek isteyerek evlendim diyor, sen cikip diyorsun ki hayir tecavüze ugradin, kocan hapis yatmali! Ne guzel mantik. Kanun koyucu icin degil, burada "tecavüz" diye oturdugu yerden tum vakalara kolayca hukum verebilenler icin diyorum bunu.


stavro
(10.01.20)
(3)

Sisli Etfal'in otoparki var mi?

Sb
Sb
stavro
(31.12.19)
içerisinde yok. Civarda yer bulabilirsen otoparklar var. Ben her gittiğimde sorun yaşadım bilginiz olsun.

Tabii ki yeni sarıyer tarafındaki kampüsü için konuşmuyorum orada var. Şişlide olan yerleşkede yok.


Orası arabayla sıkıntı.. en mantıklısı taksi.


silah taciri
(31.12.19)
Cikistan asagi devam edince katli otopark varmış oraya bıraktım. Buraya da yazmis olayim.


stavro
(31.12.19)
(2)

Bu yerli otomobil icin vergi imtiyazi falan taninacak mi simdi?

Ben takip edemesldim mevzuyu. Vergiden muaf falan olacak mi ya da vergi indirimi?Oyle bir sey yoksa hicbir anlamı yok cunku de. Ulkede otomobil ates pahasi zaten, asil sorun yerli otomobil olup olmamasi degil ki. Sorun otomobile ulasmamin orta sinif icin zorlugu. Piyasa bu iken yerli otonun bir anla
Ben takip edemesldim mevzuyu. Vergiden muaf falan olacak mi ya da vergi indirimi?
Oyle bir sey yoksa hicbir anlamı yok cunku de. Ulkede otomobil ates pahasi zaten, asil sorun yerli otomobil olup olmamasi degil ki. Sorun otomobile ulasmamin orta sinif icin zorlugu. Piyasa bu iken yerli otonun bir anlami yok bence.
Hic boyle bir seyden bahsedildi mi vergi avantajı olacak diye?
stavro
(26.12.19)
sadece iç piyasaya çalışırsa kar edemez yerli araç hindistan değiliz, dışarı da satmalı dışarıdakiler alması için ortak rekabet şartları gerekli sen türkiyede mersedesten %70 vergi alıp lale'den almıyorsan almanyada senin lalenden %500 vergi ister kısaca yabancıya vergi var yerliye yok gibi bir durum söz konusu olmaz bence uluslararası kanuna sıkıntı çıkar gibime geliyor.


basond
(26.12.19)
ötvsi, elektrikli olduğu için düşük olur. onun haricinde vergi imtiyazı beklemiyorum.


sutlu nescafe
(26.12.19)
(4)

Arabanin 12v cikisi max kac Amper akim verebilir?

Sb
Sb
stavro
(23.12.19)
Araçtan araca değişiyor. Aracın sigorta panelinde ilgili 12v çıkışı için kaç amperlik sigorta koyulduğuna bakıp anlayabilirsiniz. Pek güçlü sayılmazlar. Bazı araçlarda bagajda ekstra 12v çıkışı oluyor. Buzdolabı vs. bağlantısı için yapıldığından daha güçlü oluyorlar.


mrmlq
(23.12.19)
bu tamamen kablo kalınlığıyla alakalı. arabanın el kitabında yazar. sigortaya güvenmeyin. eğer sonradan çekilmiş hat ise veya yenilenmiş bir hat ise usta kaç amperlik kablo çekti bunu bilmek gerekir. bunu ise bakmadan bilmek zor. siz ne için kullanacaksınız ona göre yardımcı olmaya çalışayım.


Tears of Devil
(23.12.19)
@tears of devil
5A cikar mi acaba diye merak ederim. Lipo batarya doldurmak icin kullanmayi dusundum.


stavro
(23.12.19)
Ortalama 10 amperdir, modele göre değişir ama 5 amperi rahat rahat çalıştırabilirsin.


John Bloor
(24.12.19)
(6)

Aux girisi olmayan arabanin menusunde yan giris secenegi var?

Menuden muzik kaynagi olarak radyo, Bluetooth ya da yan giris secebiliyorsun ve yan giris yazarken ekranda jak figuru cikiyor aux'a, baglanan. Ama aux girisi yok, menude neden cikiyor bu? Gizli bir bolmede falan da biz mi bulamadik bunu:) ya da menude neden var olmayan girisin secenegi?
Menuden muzik kaynagi olarak radyo, Bluetooth ya da yan giris secebiliyorsun ve yan giris yazarken ekranda jak figuru cikiyor aux'a, baglanan. Ama aux girisi yok, menude neden cikiyor bu? Gizli bir bolmede falan da biz mi bulamadik bunu:) ya da menude neden var olmayan girisin secenegi?
stavro
(22.12.19)
arabanın gizli bir yerinde olabilir. marka model yazmadığın için bilemiyoruz.

menüde olup arabanın kendisinde olmayabilir. full donanım olanda vardır. benim arabada da hız sabiyleyici göstergesi var ama hız sabitleyici düğmemeleri yok.


trajikomix
(22.12.19)
arabaya göre değişiyor yeri kimisinde torpido da kimisinde vitesin orada kimisinde çakmağın orada falan olabiliyor.


basond
(22.12.19)
aslında bir üst segmentinde aux olup, tüm araçlara aynı programı yükledikleri için ekranda aux seçeneğini görüyorda olabilirsiniz.

şu anda hatırlamıyorum ama bir modelde böyle saçma bir durum vardı. son 4-5 senedir aux standart nerdeyse ama eskinde öyle değildi diye biliyorum.


morcivert
(22.12.19)
Aux un da segmenti mi olurmus yahu, aux nedir arkadas. Bir soket alti ustu, bunu standart pakete koymayip premiuma ayirmak da ne bileyim.


stavro
(22.12.19)
bazı araçlarda (ford focus veya fiat linea olabilir, iyi hatırlamıyorum) menüde aux seçeneği olmasına rağmen teybin arkasından bağlantı yapılmadığı için aux olmuyordu. yani teyp aux tesisatı takılmaya müsait ama araçta aux tesisatı yoktu.
bazı araçlar için aux soketleri satılıyor internette.


gkhncnzdgn
(22.12.19)
Torpidoya, kolçak içine, vites önündeki bir kapak arkasına vs baktınız mı giriş için?

Model nedir?


John Bloor
(23.12.19)
(9)

Olum orucunun otoriteye karsi ne tur yaptirimi var? Hukuki boyutu?

Neden olum orucuna basvuruyor insanlar otoritrye karsi protesto icin?Yani benim kafama takilan nokta su, otoritenin bir sorumlulugu var mi olum orucuna giren birinin acliktan olmesi ya da hastalanmasi durumunda? Nasil bir yaptırımı oluyor olum orucunun? Bir memur ya da fabrika iscisi is birakiyor o
Neden olum orucuna basvuruyor insanlar otoritrye karsi protesto icin?
Yani benim kafama takilan nokta su, otoritenin bir sorumlulugu var mi olum orucuna giren birinin acliktan olmesi ya da hastalanmasi durumunda? Nasil bir yaptırımı oluyor olum orucunun? Bir memur ya da fabrika iscisi is birakiyor ornegin bir seyi protesto icin, isverenine ya da devlet otoritesine yaptirim uyguluyor isleri durdurarak. Olum orucunds kanunen birileri yukumluk altina mi giriyor ki?
Eger otoritenin bir sorumlulugu yoksa olum orucu asiri aptalca cunku.
stavro
(20.12.19)
Ben de benzer şeyi söylediğimde/sordugumda linç etmişlerdi. Ama hala değişmedi fikrim

Benim anladığım olay dikkat çekmek, kamuoyu oluşturmak. Ama adamlar kimi sallıyor ki?? Umurlarinda değil kamuoyu falan. Öyle bir dönemde değiliz. Ölüm orucu şimdilerde amaca hizmet eden bir yöntem değil bence de


üğpoıuy
(20.12.19)
Bir yaptırımı yok. Zaten amacı da o değil. Hapisanedeki adam yaptırımı olan nasıl bir protesto yapabilir allahaşkına?


90larda çok çıkardı hapishanelerden böyle haberler. Çoğu zaman dikkate alınmazdı zaten. Mahkumların da artık kalıcı ve hayati tehlike arzeden hastalıkları oluyordu.
İşçinin iş bırakması hak isteme açısından olsa da yemesine içmesine devam eder.
Ama mahkum farklı bu durum. hapishane ya da vb. için çalışmıyor ki kendi iradesi ile yeme içmeyi bırakıyor ve onu zorlayan da yok bu konuda. Tamamen anlamsız.


Erva
(20.12.19)
Kamuoyu vicdanini etkilemek icin yapıyorlar o zaman anladigim.
Ben bu kadae sacma degildir, bir mantigi vardir belki diye dusundum ama yokmus.


@pluton
Hapisanedeki adam yapmiyor ki sadece bunu.


stavro
(20.12.19)
@ugpouoiy
Otoritenin hukuki bir sorumlulugu yoksa "oyle" bir donemde olup olmamamizin bir onemi yok ki.


stavro
(20.12.19)
Hukuk sadece ic hukuktan ibaret değil, hukuk politikanın bir aracı. Dışarıdaki eylemcinin yaratacağı komuoyu da önemli olabilir bu nedenle. Bazı olayları sadece biz duymuyoruz, dünyanın değişik yerlerindeki insan hakları örgütleri buradaki resmi kurumlara mektup yağdırıyorlar. Eylem konusu zaten çoğu kez bir hukuksuzluk iddiasına dayanıyor, Uluslararsası hukuk da bu nedenle burada bir argüman olarak kullanılıyor. Örneğin ifade özgürlüğüne müdahale edildiği iddiası ya da yargısız infaz iddiası nedeniyle bir kişinin bu eylemi gerçekleştirmesi halinde dikkat çektiği şey kendi bedeninin ötesine taşıyor.

Hapishanelerde ise durum daha farklı, burada anayasa’da korunan yaşam hakkının devlete yüklediği pozitif bir yükümlülük de tartışılıyor. Yani devlet sadece idam vb sekilde oldurmekten geri durmanın yanısıra insanların ölmemesi için gerekli tedbirleri de almak durumunda. Tabi burada da konu politik çoğu kez. O nedenle ölüm orucundeki kişiye mudahale edilebilir mi tartismasi yapiliyor hukuken, kişinin kendi rizasi olmadan beslenebilir mi gibi.

Yani konu hukuken sorumlu olmaktan ziyade, hukukun siyasetten bağımsız bir olgu olmayışı cercevesinde daha kolay anlaşılabilir


@stacro, öyle den kastım kamuoyunu önemseyen ve dikkate alan. Yani hukuki bir karşılığı olmasa da kamuoyunun vicdanını sızlatan ya da infial yaratan konuları çözmeye çalışan bir yonetim yok. Ne infial yaratan konular kapanıp gitti. Hukuki bir şeyden bahsetmiyorum yani


üğpoıuy
(20.12.19)
Aslında bu tarz protestolar kitleleri harekete geçirmek için etkili olabiliyor.

Güney Vietnam'ın Katolik yanlısı politikalarını protesto etmek için kendini yakan Budist rahip Thích Quang Duc o kadar etkili olmuştur ki Budistler darbeyle yönetimi ele geçirmiştir.

tarihkurdu.net


samil
(21.12.19)
(2)

Haftaici aksam 18:00 gibi Merter'den ciksam Mecidiyeköy'e kacta varirim?

Arabayla. Navigasyondan bak diyeceksiniz ama su an o saat diliminde olmadigimiz icin o saatlerdeki trafik durumunu göremiyorum.
Arabayla.

Navigasyondan bak diyeceksiniz ama su an o saat diliminde olmadigimiz icin o saatlerdeki trafik durumunu göremiyorum.
stavro
(19.12.19)
Metrobüs ile 18.40'ta varırsın. özel araç ile de o civarda tutar.


alperz
(19.12.19)
Metrobus 20dk sürüyor abi Merter'den.


stavro
(19.12.19)
(19)

Otobus gibi yakan 1.6 benzinli arabanin sorununu nasil cozecez?

Uzun geldiyse en altta "asil soru" kismina geciniz.Daha once duyuru acmistim, https://www.eksiduyuru.com/duyuru/1394387/1-6-benzin-ort-hiz-13kmh-15-5lt-tuketim-normal-mi 15-16lt arasi yakiyor arac. 25-30km lik bir sehir ici verisiydi actigim duyurudaki mevzu ama 75km oldu hala ayni. Yani bu degismey
Uzun geldiyse en altta "asil soru" kismina geciniz.

Daha once duyuru acmistim, www.eksiduyuru.com
15-16lt arasi yakiyor arac. 25-30km lik bir sehir ici verisiydi actigim duyurudaki mevzu ama 75km oldu hala ayni. Yani bu degismeyecek abi, bu araba 16 yakiyor yani sakasi yok. Arabanin yaktigi bu. Gayet de sakin kullaniyorum, soyle ki bir de dizel arac var haftaici full onu kullaniyorum ve tuketim gayet makul. Yani benim kullanisimda sikinti olsa diger aracta niye anormal tuketim yok? Gittigim yol ayni, 75lik veri ama 500km de olsa bu ortalama dusmeyecek, ayni yollari gidip geliyorum genel olarak. 1.6 benzinli otomatik araba ile sabah ve aksam "tamamen kilit" trafikte ise gidip gelen adam var yanimda, 8lt civari yakiyor.

Durum su:
-Peugeot 308 1.6VTI manuel benzin.
-Gidilen mesafeler sehir ici 6.7km lik mesafeler
-Yogun dur kalk yok, birkac noktada cok kisa sureli dur-kalk ve birkac kirmizi isik. Onun disinda normal sehir ici dusk hizlarda gidis.
-Agresif kullanim yok, gayet sakin gidis.
-en dusuk 15.2lt ortalam gordum, aralarda 16yi buldu (anlik degil ortalma) su an 75km oldu ortalama 15.6lt
-Uzun yolda 110u gecmeyerek 6.5lt ortalama yaktim.
-Veriler yol bilgisayarindan fakat depodaki eksilmeye bakarak kaba hesapla yol bilgisayari verileri dogru. Uzun yolda da aldigim yakit ve gittigim km ile yol bilgisayari verisi ortusuyordu zaten, sehir ici de dogru gozukuyor.


Asil soru:
Ben bu tuketimin normal oldugunu falan dusunmuyorum her ne kadr sehir ici olsa da. Bunda bir sikinti var abi bu tuketim cok fahis, 92model S320 kullansan bunu yakar anca, 1tl yakiyorum su an km'de.
Ben bu sorunu nasil cozecem, nereye gotureyim gostereyim araci, pejo yetkili servisini gitsem operler mi? Opulmekten baska care yoksa da gidip opturecem kendimi. Ozel servise yag degisimine gittim, boyle boyle dedim, "aabi sen depoyu fulle, bi depo git oyle bak blabla" dedi de abi aracin yaktigi gercekten bu, ortalma degismiyor. Ben sorun olduguna inaniyorum kesinlikle. Hic kimse 16 lt yakmiyor istanbulda. 3000motor arabasi olan arkadaslar bu oranlari goruyor anca. 10-11lt ye kadar normal karsilarim da bunda sorun var.
Kime gotureyim nereye gostereyim?

Edit: Yag ve filtreleri orijinal degistirdim, degisiklik yok.
stavro
(10.12.19)
Bende de 1.6 vti var ben de 10 litre yakıyorum araç otomatik o bile fazla geliyor seninkisi çok fazla yakıyor. Sanayi de bir ustaya götür ama bilmediğini çok belli etme de fazla öpmesinler


goodman
(10.12.19)
İlk aklıma gelen bu aracın yakıt tüketim göstergesinde kilometre/litre seçeneği olduğu. Yani yanlış hesaplama kurbanı olabilirsiniz diyecektim ama depodaki eksilme de bu ortalamada demişsiniz. Aracın katalog şehir içi tüketim verisi zaten 10 litre civarı yanlış bilmiyorsam. 1-2 litre fazlası kabul edilebilir, kış şartlarında da biraz fazla yakabilir ama 15-16 abartılı rakamlar gibi. Bakımı düzgün yapılan, hava filtresi, yağı ve yağ filtresi değişen aracın tüketiminin düşmesi beklenir. Servise gösterin bence.


Abdurrahman
(10.12.19)
@abdurrahman yetkili servise mi?
fabrika verisi 9lt, kullanici verileri 10lt civari sehir ici.


stavro
(10.12.19)
Ben aracın garantisi devam etmiyorsa yetkili servislere gitmiyorum. İnternetten özel servisleri araştırıp bu konuda olumlu yorum alan ve bilinen bir yer seçip tavırları da güven veriyorsa hep oraya gidiyorum. Tüm araçlara bakan ustalar yerine marka bazlı çalışan ustaları tercih ediyorum (sadece Opel araçları kabul eden servisler gibi).


Abdurrahman
(10.12.19)
Geçenlerde soğuk motor vs sıcak motor yakıt tüketimini karşılaştıran bir video izlemiştim. Özetle, motor soğuksa ısınana kadar ortalamanın %50 üstünde yakıt yakabiliyor. Siz de genelde 6km'lik kısa mesafeler gittiğinizi yazmışsınız. Bu sürede motor zaten anca ısınacaktır.

Yüksek tüketimin sebebi motorun soğuk halde yüksek yakması olabilir. Tabi motoru ısıtıp yola çıkayım demeyin, izlediğim teste göre motor durduğu yerde değil yük altında ısınıyor, yani durduğu yerde motoru çalıştırmak yakıt tüketimini daha da olumsuz etkiliyor.


crown
(10.12.19)
ağırlığı 1300 kg 120 beygir bir aracın bu seviyede yakması çok garip. araç kompresör veya atmosferik motor olsa anlaşılır. öncelikle yetkili serviste aracı cihaza sok. daha sonra iyi bir pejocuya git.


mikahakkinen
(10.12.19)
iyi bir marka hava filtresi tak. mann tavsiyem. bunun dışında için rahat edecekse arabanın enjektörlerine ve yakıt pompasına baktır. yazılımsal bir sıkıntı olabilir, bilgisayara bağlattır. pejo forumlarına gir, sor. oturduğun şehirdeki pejo servislerine göz at.

düşük hacim + turbo + sıkışık trafik = yüksek tüketim = pişmanlık

araba kaç km'de? yağ olarak ne kullandınız?


false pretension
(10.12.19)
160bin km de, yag total.

Ne kadar yag yaktigini bilmiyorum acikcasi, direkt yagi degistirttim.


stavro
(10.12.19)
Sat kurtul, onun çeyreğini yakan arabalar var piyasada.


antihero
(10.12.19)
başkan sat kurtul. 2.5 dizel karavanla 10 litre yakıyorum, arabada 600 litre su var toplam yük 2.5 ton...o araba incir ağacına dönmüş


Tears of Devil
(10.12.19)
Satsak bi daha araba almakla ugrasacaz, o da ayri dert. Yeni zaten bu. Bir yerlete gosterecegim bakalim belki cozulur.


stavro
(10.12.19)
aracı satsan alan kişi aracı getirebilir sonra uğraşırsın onla filan uğraşmaya değmez ya da gidip servislerden birine üçe beşe bakmadan bozduracaksın km yi sorun etmeyeceklerini varsayarsak o da. istanbul da iyi bi pejo ustası bul ya da yetkili servis. servisin olumlu yönü fazla para istesede aracı tamir etme ihtimalleri daha fazla. yazılım vs ile de kontrol olunca sorun daha kolay bulunabilir. diğer yandan forumlardan bak bence iyi bir pejo ustası bul, forumları vardır ordan araştır. sadece filtreler ile düzelecek gibi bir sorun değil bence.


Topalordek
(10.12.19)
En yakın oto sanayiye gidip bir iki tane ustaya gösterip ne sorunlar olabileceği hakkında fikir ve fiyat alın, konuşmalarına bakarak bir ustada karar verin ve arızayı bulmasını bekleyin.

Bu güne kadar harcadığınız yakıt parasıyla çoktan yaptırmış olurdunuz arızayı.


John Bloor
(11.12.19)
Pardon ama göstergeyi yanlış okumuş olabilir misin? O tüketim 16 KM'de 1 LT şeklinde olmasın? :)

forum.peugeotturkey.com


teknikekip
(11.12.19)
Teknikekip in belirttiği gibi çıkar inşallah :)


Topalordek
(11.12.19)
Yakıt deposundaki fiziksel eksilmeye de baktım dediğin için çok üstünde durmadık ama belki de aracın ölçümü yanlış.

O kaba taslak yaptığın fiziksel eksilme hesabında da ya sen yanlış yaptın ya da petrol istasyonu kazık attı belki de.

En güzeli sen şimdi fulle depoyu, ağzına kadar doldur. Sonra yaklaşık 100 km yol yap, hatta haritalardan 100 km sonraki bir akaryakıt istasyonunu gir ve aracın yolu da doğru ölçtüğünden emin ol bu sayede.

Depoyu tekrar fulleyip aradaki litre farkını kat ettiğin km'ye göre hesapla.

Daha önce böyle bir fulleme ile hesap yapmadıysan, ibreye baktığın ya da 100 lira koydum x km sonra ışık yandı bi 50 daha koydum vs gibi hesapların hepsi yanlış sonuç verir.


John Bloor
(11.12.19)
Fulleme ile yaptigim hesabi uzun yolda yaptim, sehir icinde yapmadim ama emin olmak icin onu da yapacagim, sanmiyorum degisecegini maalesef.

Göstergeyi yanlis okudugumu sanmiyorum, hatta ekleyeyim insallah ben yanlis goruyorumdur:) prntscr.com
Yol bilgisayarı ayarlaronda dediginiz secenek de var, su an 1/100km secili. Bu ekranda gordugum lt/100km degil mi iste?


stavro
(11.12.19)
referans olması açısından yazıyorum, 2009 c4 1.6 manuel, muhtemelen aynı motor ve aktarım kullanılmıştır, şehir için ortalama 7 civarlarında yakıyor.


mirty
(11.12.19)
120km oldu, 13.6lt ye dustu ortalama.


stavro
(15.12.19)
(1)

Beyler sacina keratin bakimi yaptiraniniz var mi?

Bir numarasi var mi, herhangi bir ise yaradi mi? Sacta bir degisiklik oldu mu?
Bir numarasi var mi, herhangi bir ise yaradi mi? Sacta bir degisiklik oldu mu?
stavro
(08.12.19)
Yaptırmadım, kendim yapıyorum. Ben brezilya fönü tarzında yapıyorum. Saçlar nispeten daha düz, parlak ve yumuşak oluyor. Elektriklenme falan da gidiyor.


neysene
(08.12.19)
(3)

Kedi yuvasinin icini isi yalitimi icin ne ile kaplayayim?

Ahsaptan kedi yuvasi yapip koyacağım disariya ama mumkun oldugunca sicak olmasi icin bir seyle yalitmak istiyorum, duz tahtadan yaparsam pek bir esprisi olmaz diye dusunuyorum. Icine ne kaplayayaim brn bunun? Sunger ya da kece falan mi kullanayim ne kullanabilirim?
Ahsaptan kedi yuvasi yapip koyacağım disariya ama mumkun oldugunca sicak olmasi icin bir seyle yalitmak istiyorum, duz tahtadan yaparsam pek bir esprisi olmaz diye dusunuyorum. Icine ne kaplayayaim brn bunun? Sunger ya da kece falan mi kullanayim ne kullanabilirim?
stavro
(08.12.19)
gecen biz ev icin kalorifer arkasi isi yansitici, bir tarafi termal diger yani izolasyon olan sungerimsi birsey almistik, bence o iyi bir fikir, kedi evinin kapisini bir duvara yakin yapip, diger duvara da bunu koyarsaniz bence yeterli olur, artan kisim olursa da tabana koyarsiniz, bizim aldigimiz nalburdan metreye 40cm gibi bisiydi, 15 liraydi. belki daha ucuza satan yerler vardir. yer ankara kizilay.


mavicorap
(08.12.19)
strafor bir lternatif olabilir


basond
(08.12.19)
Strofor, kopuk, sunger, vs malzemeyi kedi birkac saat icinde paramparca eder. Tecrubeyle sabittir. Bu tur malzeme iki kat ahsap arasina uygulanmali. En guzeli hali. Duvardan duvara hali satan bir yerden artiklardan da isteyebilirsiniz, bir metre kestirebilirsiniz de. Icini haliyla kaplarsaniz cok rahat eder. Kapisini kucuk tutup uzerine yagmur engelleyici bir cikinti yaparsaniz tadindan yiyemez.


erectrode
(09.12.19)
(4)

Bu mevsimde saksiya ne ekebilirim?

SB
SB
stavro
(04.12.19)
çiçek mi, sebze mi? saksı nasıl bir ortamda? salon bitkisi mi? balkon mu?


rockinside
(04.12.19)
akşam sefası, sıklamen vs.


sutlu nescafe
(04.12.19)
Cicek, sebze ne olursa. Saksida bir sey olsun yani.
Ofis icinde. Gun isigi aliyor.


stavro
(04.12.19)
aloe vera tabii ki


in vino veritas
(04.12.19)
(15)

1.6 benzin, Ort hiz 13kmh, 15.5lt tuketim normal mi?

Son 26km full sehirici veri bu. Bu biraz kabul edilemez bir tuketim seviyesi sanki? Ortalama hiz cok dusuk ama bilemedim. Benzinli kullanmadım daha once.Uzub yolda 110-120kmh arasi gidisle son 450km de 6.5lt ortalama verdi ayni arac.
Son 26km full sehirici veri bu. Bu biraz kabul edilemez bir tuketim seviyesi sanki? Ortalama hiz cok dusuk ama bilemedim. Benzinli kullanmadım daha once.
Uzub yolda 110-120kmh arasi gidisle son 450km de 6.5lt ortalama verdi ayni arac.
stavro
(03.12.19)
araç otomatik mi, modeli ne, yılı kaç, vw grubu ise fazla mesela. bmw vs. Mercedes, honda otomatiği falansa normal ama. bunlar hep etmen.


garavel
(03.12.19)
5 ve e serisi için normal. Golf falansa sürekli ani hızlanma ani fren yapmak lazım.


bahoho
(03.12.19)
2011 pejo 308 1.6vti manuel benzin.
Agresif kullanım yok.


stavro
(03.12.19)
normal. dur kalk ve düşük hızlarda bu ortalamaları görebilirsin.


false pretension
(03.12.19)
normal, ortalama 13 km/s dur kalk trafik demek.


gkhncnzdgn
(03.12.19)
tamamen şehir içi dur kalk ise normal bence


argent dawn
(03.12.19)
Dur kalkli yogun trsfik kismk da var ama tamamı dur kalk degil. Arada 50-60kmh ile gidilen kisimlar da var. Ortalama 13kmh vermis.


stavro
(03.12.19)
Aşırı yüksek bence.


roket adam
(03.12.19)
Abi 26 km de benzin eksilmesini nasıl hesapladın.depoyu fulleyip 26 km gidip yine fulleme şeklinde mi yoksa arac göstergesinin verdiği değer üzerinden mi?


duptıs
(03.12.19)
26km boyunca hayvani bir trafikte kalınmış normal.


ayin yazari
(03.12.19)
26km karar vermek icin uygun degil. uzun yolda 6.5lt yakaladiysa degerler normal.

benzin isigi yandiginda kilometreyi sifirlayin 100-200tl gibi bir miktarda yakit alin. tekrar isik yandiginda kac km yapmis ? buna gore hesap edersiniz ama aracin en az 200-300 km gezmesi lazim saglikli bir deger icin.


orpheus
(03.12.19)
bu verilere normal ama km ölçü almak için az diyenlere katılıyorum


basond
(03.12.19)
ort 13kmh demek arac surekli dur kalk yapmis demek. araba en fazla yakiti ilk kalkis aninda yakar. anlik yakit tuketimine baktigindan ilk kalkis aninda 25-30lt/100km tuketim oranlarini gormek mumkun. ortalama hiz da bunu destekliyor zaten.


crucio
(03.12.19)
@duptis
yol bilgisayari verisi.


stavro
(04.12.19)
benzinli araç ortalaması 6-7lt altına pek inmez, sıkışık trafikte bu değerleri görmen normal. Sağlıklı ölçüm için yakıt alacağında kilometreyi sıfırlamadan not et ve gerçek ortalama tüketimini bul.

Kısa mesafede ve anlık tüketimde yeri gelir 20-30lt'leri görürsün


kimlanbu
(04.12.19)
(2)

2 adet OGS/HGS sorusu

1- OGS tanimli aracla HGS'den gectim aliskanliktan, gecerken turuncu yandi. Yanlis gormediysem ekranda "ceza" yazdi gecerken. Ceza mi gelecek?2- Bir baska aracla da HGS'den kacak gectim 2 kez. Bu aracta da OGS/HGS falan yok. 1 hafta oldu. Plakaya HGS tanimlattigimda cezadan yirtiyor muydum?
1- OGS tanimli aracla HGS'den gectim aliskanliktan, gecerken turuncu yandi. Yanlis gormediysem ekranda "ceza" yazdi gecerken. Ceza mi gelecek?

2- Bir baska aracla da HGS'den kacak gectim 2 kez. Bu aracta da OGS/HGS falan yok. 1 hafta oldu. Plakaya HGS tanimlattigimda cezadan yirtiyor muydum?
stavro
(03.12.19)
1. arkadaşım 1-2 sene önce hgs'li araçla ogs gişesinden geçtiğinde ceza yedi.

2. onun bir süresi var ve yanılmıyorsam 1 hafta olması lazım. sitesinden bakıp hemen tanımlama yapabilirsin.


teritori
(03.12.19)
1-Yeterli bakiye varsa, ceza gelmeyecek.Daha önce tecrübe ettim.
2-15 gün içinde başvuru yapmış olmanız gerekir, diye aklımda kalmış. Yeterli bakiye varsa cezadan yırtıyorsunuz.
Son güne bırakmamaya dikkat edin.


lemon cake
(03.12.19)
(2)

Tarihte basarisizligindan/utancindan dolayi intihar eden komutanlar

Bunlardan bildiklerinizi yazar misiniz?
Bunlardan bildiklerinizi yazar misiniz?
stavro
(03.12.19)
Reşat Çiğiltepe


angelus
(03.12.19)
Reşat Çiğiltepe demeye gelmiştim ben de, Türk tarihindeki en meşhur örnek odur herhalde. Aslında onunki tam başarısızlıktan değil de verdiği sözü tam zamanında yerine getirememekten kaynaklı bir intihar. Çiğiltepe’yi yarım saatte ele geçirmek için söz veriyor, zamanında ele geçiremeyince canına kıyıyor. Lakin Çiğiltepe yine de onun komutasındaki birlik tarafından ele geçirilmiştir.


microfiction
(03.12.19)
(4)

Cok yukarida kavrayan debriyaj /balatanin kontrolune kac para alirlar?

Aracin debriyaji biraz fazla yukarida kavriyor gibi grliyor bana, yani bana asiri geldi. Ama arac degisikliginden dolayi bana (dizelden benzinliye) oyle geliyor olabilir belki. Arada farkli araclar da kullanıyorum is icabi ama bu bariz fazla yukarida kavriyor hepsine gore sanki.Balata bitik midir, t
Aracin debriyaji biraz fazla yukarida kavriyor gibi grliyor bana, yani bana asiri geldi. Ama arac degisikliginden dolayi bana (dizelden benzinliye) oyle geliyor olabilir belki. Arada farkli araclar da kullanıyorum is icabi ama bu bariz fazla yukarida kavriyor hepsine gore sanki.
Balata bitik midir, tahmini kaca değişir?
Bunun kontrolune kac para alirlar? Bir de nereye goturelim bunu İstanbul avr yakasında? Arac 2011 peugeot 308.
stavro
(29.11.19)
Baskı balata bitik olabilir ama muhtemelen senden once kullanan kişiyle alakalı.kullanıma göre değişebiliyor.bir sure kullandıktan sonra istediğin kıvama gelecektir.
Sanayide bir yere ugrarsan bakıp bitip bitmediğini söylerler.söylemeye para isteyen olmaz.kaca degisir bilgisinide bir kac esnafa danisip alirsin


duptıs
(29.11.19)
Kullanıma gore nasıl degisiyor?


stavro
(29.11.19)
Bitik olması bunu etkilemez, yanlış hatırlamıyorsam debriyaj hidrolikti, yani bir teli ayarı vs yok.

Balatanın seviyesi ne kadar olursa olsun kavrama noktası hep aynı kalır bu sistemlerde.

Pejonun da biraz yukarıda kavraması karakteriksel bir şey sanki.


John Bloor
(30.11.19)
hidrolikli debriyajlarda pedalın arkasında bir yerlerde yüksekliği ayarlayabildiğin bir yer olduğunu anımsıyorum hayal meyal. hep taka arabalara bindiğimden benim için çok ileri bir teknoloji tabi bu :))


alperz
(30.11.19)
(3)

Motosikletinizi nereye birakiyorsunuz?

Veya tanidiklariniz nereye birakiyor? Evinin garaji ya da kapali otoparki olmayanlara soruyorum?
Veya tanidiklariniz nereye birakiyor?
Evinin garaji ya da kapali otoparki olmayanlara soruyorum?
stavro
(24.11.19)
Paraya kıyıp iyi bir kilit alın derim. Araştırarak bakın mutlaka bazıları sakız yapıştırılarak bile sesi azaltılan türden kilitler.


istenmeyen evlat
(24.11.19)
evin önünde zemine bir halka yaptırdım. Bundan: abus wba 100
motorsikleti abus zincir ile arka lastikten buna bağlıyorum. Üzerini de branda ile kapatıyorum.


chavezding
(24.11.19)
Evine yakın bir otoparka bırakan tanıdığım var. Ne kadar güvenli bilemem tabi. Kimisi apartman girişine koyuyor. Gözönünde bir yerde olursa kilit fayda etmeyebilir.


the coon
(24.11.19)
(8)

Lpg li aractan lpg yi sokturebiliyor muyuz?

Sikintili bir is mi? Teknik olarak ya da ekonomik olarak? Lpg li arac aldik ama lpg istemiyoruz benzinli istiyoruz diyelim?
Sikintili bir is mi? Teknik olarak ya da ekonomik olarak? Lpg li arac aldik ama lpg istemiyoruz benzinli istiyoruz diyelim?
stavro
(20.11.19)
Teknik olarak Sökülür ama ruhsata işli ise evrak kürek işleri de olacak.


Maliyeti ne civarlari bulur?


stavro
(20.11.19)
sırf benzinde kullanmak istiyorsanız sistemi söktürmenize gerek yok ki. siz yine benzinden devam edin hayatınıza. zaten bütün lpg sisteminin yüzde 85'i depo, yüzde 15'i geri kalan parçalar. 50 tl gaz atıp sistemi anahtardan kapatın ve unutun...

hem aracı satmaya kalkarken milletin aklında soru işareti uyandırır neden lpg söküldü diye


duster
(20.11.19)
Sistemi 2. el olarak verirseniz montaj yapan yerler bedavaya bile söker bence.

Neden istemiyorsunuz?


John Bloor
(20.11.19)
Abi ben arac benzinli olsun istiyorum. Otopark sorunu yasamayayim, ya da ne bileyim stepneyi bagaja koymayayim istiyorum.
Sebebi bu.
Bir de bunun yanisira lpg uyumsuzlugu gibi dertlerim olsun istemiyorum tabii motorda.


stavro
(20.11.19)
yani lpg söktürmenin pek avantajı yok, ama isterseniz lpg servisi 1 saatte söker.


babilbaligi
(20.11.19)
dostum montajdan daha kısa sürede sökerler o sorun değil ama sonra delik deşik bir stepne yuvası ve bir sürü evrak işiyle uğraşırsın. üstte de dediğim gibi eğer düğmesinden kaparsan uyumsuzluk sorunu yaşamazsın zaten. uzun yıllar kullandım lpg'li araçlar, yaşadığım otopark sorunları o kadar azdı ki, hiç aklıma "lanet olsun lpg'nin de böyle dertleri vardı" demek gelmedi. hem sen km'de 25-26 krş yakmaya başladığın zaman anlarsın kıymetini.


duster
(20.11.19)
sökerler sıkıntı olmaz. evet lpg çok yer kaplıyor ve araca zararlı. lpg sökülse de motora verdiği zarar ileri de çıkabilir.


mikahakkinen
(20.11.19)
(2)

Epstein didn't kill himself muhabbeti ne?

Herif intihar etmisti, baska bir sey bilmiyorum olayla ilgili. Simdi epstein didn't kill himself meme'leri yayıldı, espriyi anlamıyorum.
Herif intihar etmisti, baska bir sey bilmiyorum olayla ilgili. Simdi epstein didn't kill himself meme'leri yayıldı, espriyi anlamıyorum.
stavro
(07.11.19)
digg.com


işin özeti kendini öldürdü deyip üstünü kapatmaya çalışıyorlar. adamın ölmesi adamın müşterileri ve yakın çevresi için faydalı. olay onlara da uzayabilir. çünkü olaya kesin politikacılar, milyarderler de dahildir.

ölmedi öldürüldü, araştırılsın demek isteniyor. unutulmasın, örtbas edilmesin, konuya ilişkin kim varsa ortaya çıkartılsın diyorlar.

meme lere dahil edip de bi şekilde gündemde tutulması amaçlanıyor


sttc
(07.11.19)
Adam son derece taşaklı kişiler (işadamları, içinde clintonların falan olduğu son derece yüksek profil politikacılar) hakkında skandal yaratacak bilgilere sahipti. Kendine has böyle taşaklı kişileri götürüp getirdiği seks adası, çocuk yaşta kızlar falan filan inanılmaz olaylar. Yakalandı, tam ifade verecekken “intihar etti”. Yersen tabii. Adam öldüğü sırada zaten suicide watch altındaymış, ayrıca boğulma izleri de intiharla paralel değilmiş. Adamı içerde öldürdüler dünyanın gözü önünde, şimdi de olayı öyle geçiştirmeye çalışıyorlar yani. Geyik bununla ilgili.


(11)

Buyukcekmece"ye gidiyor musunuz hic?

ne icin gidiyorsunuz?
ne icin gidiyorsunuz?
stavro
(07.11.19)
gitmiyorum.


candide
(07.11.19)
bunca yildir istanbuldayim 1 kere gitmedim.


in vino veritas
(07.11.19)
Gittim, çay kahve içmeye gidiyorum memleketime benzetiyorum orayı ve insanları


paramolacak
(07.11.19)
Yılda birkaç kez. O da fuarlar, kongreler,vs için.


buyukcekmece sahile dolasmayi giderdim Istanbul'da yasarken


turkuaz
(07.11.19)
Çok giderim, yazlığım orada


kisa
(07.11.19)
Raki icmeye gidiyorum


duptıs
(07.11.19)
aşağı yukarı her hafta arabayla gürpınar sahile gidiyorum. kahve demleyip biraz uzanıp geliyorum.


Tears of Devil
(07.11.19)
ben giderim arada çiğ börek yeriz balık yeriz sahilde yürürüz


basond
(07.11.19)
sahilde güzel bi simitçi var, taze taze. çayla iyi oluyor.


brkylmz
(07.11.19)
Teyzem orda oturuyor hic gitmedim hep o bana gelir.


hindistan cevizi
(07.11.19)
(8)

Polat Alemdar neci?

Bu karakter simdi surekli adam olduruyor, birileri bunu oldurmeye calsiiyor, siyah luks arabalarla yaninda adamlariyla mekan basmaya gidiyordu falan, ne sifatla yapiyordu bunlari? Bu adamin vasfi neydi, mafya falan mi? Filmde neyin pesinde kosuyordu bu adam, bu degirmenin suyu nerden geliyordu neyde
Bu karakter simdi surekli adam olduruyor, birileri bunu oldurmeye calsiiyor, siyah luks arabalarla yaninda adamlariyla mekan basmaya gidiyordu falan, ne sifatla yapiyordu bunlari? Bu adamin vasfi neydi, mafya falan mi? Filmde neyin pesinde kosuyordu bu adam, bu degirmenin suyu nerden geliyordu neyden para kazaniyordu neciydi bu adam?
stavro
(06.11.19)
Çakır'ın işlerinden kalan para vardı. Sonra Laz Ziya içeri girmeden önce buna epey yüklü bir para bırakmıştı. Kimliği ortaya çıkmadan önce bu kalanları yediler. Sonra devlet adamı oldu, dizi saçma sapan yerlere geldi ve dizide bu para işleri bir daha asla konuşulmadı. Devlet karşılıyordu herhaldeaq :D

* Hee bir de tam devlet adamı olmadan önce bir ara parasız kaldıklarından, para lazım olduğundan bahsediyorlardı. Sahte sigara işi ve bir adamla yalan uyuşturucu işine girdiler. Uyuşturucu satmayacaklardı tabi, adamdan gerçek uyuşturucu alıp yurtdışına sahte mi ne göndereceklerdi öyle bir şeyler. Ama o işler yalan oldu sonra :D


eazy
(06.11.19)
İlk 97 bölümcü olarak geldim. MİT'in adamıydı, Çakır'ın gönlünü kazanıp mafyalara sızma amacıyla kimliği değiştirilmiş bir ajandı.
Sonra ilişkiler kuruyor, bilmem ne. Zaten sonra bir türlü ölemeyerek peygamber falan oluyor zağar.
Düzeltme: Film ayrıntısını görmemişim, pardon. Baya bilmiyormuşum zaten.


mor bembombom
(06.11.19)
laz ziya serveti buna verince epey parası oldu.


datnet
(06.11.19)
İlk 97 bölümü izlememiş, sadece Pusu izlemiş olarak cevaplayayım.

Resmi olarak KGT ajanıydı adamlarıyla beraber, istihbaratla beraber çalışıyorlardı.

Para kaynakları duyurucuların açıkladığı gibi mafyanın bunlara kalan parası olabilir, ama bir yandan da Mematiye liman işlettirip kaçaktan para kazanma, medyaya gizli ortak olup vs gibi işleri vardı.


John Bloor
(06.11.19)
diziyi arkadaşlar anlatmış. ben paranın kaynağını söyleyeyim.

çakır'ın kankası olması ve akabince kumarhanesine ortak olmasıyla birlikte mafyaya giriyor ve bu şekilde de para sahibi olmaya başlıyor.

çakır öldükten sonra çakır'ın mirasından payına düşeni de alıyor. tabi o zamana kadar da epey güçlenmiş oluyor.

laz ziya'nın verdiği parayla ilgisi yok, zira polat o parayı çeçenlere hibe ediyor, tek kuruşunu kullanmıyor.

pusu kısmında ise artık mehmet karahanlı'nın oğlu olduğu ayyuka çıktığı için de karahanlı'nın efe'ye bıraktığı miras olan 1 milyar doların sahibi oluyor.


kibritsuyu
(06.11.19)
Mehmet Karahanlı'nın da mirası var bunu unutmayalım.


Ben izlemedim, laz ziya falan kimdir bilmiyorum da, vasfi ajanlik yani bu adamin dogru mu anladim? Polat bir ajan?


stavro
(07.11.19)
evet kgt isimli gizli bir istihbarat teşkilatının ajanı. ailesi diplomat sanıyor.

kgt'nin şefi de bunu çağırıp, adıı, yüzünü değiştirip mafyanın içine salıyor en aşağıdan. "git mafyayı karıştır, en tepeye çık ve çökert" diye.

tabi adam mafyacılık oynarken epey de para yapıyor.

sonradan çökertmesi gereken en tepedeki adamın, bebekken kaçırılan oğlu olduğunu öğreniyor. meğer kgt'nin şefi o herife düşmanmış, bebekken oğlunu kaçırıp, yetimhane aracılığı ile mukaddes bir ailenin yanına verdirip orada yetiştirmiş, sonra kendisi okutup ajan diye yanına alıp, düşmanının oğlunu düşmanının üstüne sürmüş git çökert diye.


kibritsuyu
(07.11.19)
(6)

Tahtakale civarlari yer bulunabilecek otopark var mi? (cumartesi)

Tahtakale civarlari, kanser olmadan arabayi birakabilecek genelde musait olan otopark var mi?Tahtakale'deki otoparklar tam kanserlik, adamin yasama sevincini aliyor. Otoparklar full, sokaklar kilit, kabus gibi. Oraya yakin nerede musait otopark olur? Bir miktar yürümek sorun degil.
Tahtakale civarlari, kanser olmadan arabayi birakabilecek genelde musait olan otopark var mi?

Tahtakale'deki otoparklar tam kanserlik, adamin yasama sevincini aliyor. Otoparklar full, sokaklar kilit, kabus gibi. Oraya yakin nerede musait otopark olur? Bir miktar yürümek sorun degil.
stavro
(03.11.19)
Mercan ispark katlı otopark


atcapar
(03.11.19)
yukarı kapalıçarşı'nın orada otoparklar var. beyazıt. oradan inersiniz tahtakaleye.


iddaaci
(03.11.19)
Mercan'da kanser oldum zaten. Butun katlari bir asagi bir yukari yer bulacaz diye done done gunu otoparkta bitirdik.


stavro
(03.11.19)
bence en temizi haliç metro köprüsü ile eminönü arasında köprüye yakın, sahildeki açık otopark. doluluğu yine dolu ama girişi çıkışı yanaşması kanser değil en azından.


Bruce
(03.11.19)
Stavro

Ben çok gitmiştim mercan otoparkına oranın olayı şöyle; hiç durmadan en üst kata çıkacaksın orada açık otopark var orada yüzde 70 boş yer oluyor oraya park edip asansör ile aşağıya iniyorsun çok basit oluyor. Yok eğer Boş yer bulamazsan arabanin anahtarını oradaki görevliye bırakıyorsun onlar hallediyorlar sen işini bitirip tekrar adamı bulup anahtarını teslim alıp gidiyorsun. Her katta tek tek durup Boş yer ararsan hem zaman kaybı hem de sinir krizi geçirirsin:)


atcapar
(03.11.19)
@atcapar
Ne bileyim ben bir asagi bir yukari dolandim durdum 9 katli binada:)
Bir yere sokmadan anahtari birakip gidebiliyorsak iyi valla.
Sagolasin:)


stavro
(04.11.19)
(10)

1.6 benzinli kullanlar

Araciniz ne yakiyor ve marka/modeli ne?Ne yakiyor derken nasil hesapladiysaniz onu yazabilirsiniz, sehir ici, sehir disi, ortalama, sehir ici agirlikli olmak uzere ortalama, sehir disi agirlikli olmak uzere ortalama vs. neye gore hesapladiysaniz. Yani "hangisini soruyon bilader" demeyin bana, eliniz
Araciniz ne yakiyor ve marka/modeli ne?

Ne yakiyor derken nasil hesapladiysaniz onu yazabilirsiniz, sehir ici, sehir disi, ortalama, sehir ici agirlikli olmak uzere ortalama, sehir disi agirlikli olmak uzere ortalama vs. neye gore hesapladiysaniz. Yani "hangisini soruyon bilader" demeyin bana, elinizdeki veri neyse o.

1.6 ustu kullaniyorsaniz belirterek yazabilirsinz, thx.
stavro
(30.10.19)
bmw 3.20 i 1.6 benzin
8,5 şehiriçi karma
6,5 uzunyol ( tempolu )


garavel
(30.10.19)
Opel Insignia 1.6 turbo 180 PS benzin
8.5 şehiriçi
7.0 Uzunyol (120)


@garavel
F30 mu?


stavro
(30.10.19)
honda civic sedan vti 99.
kullanıma göre değişiyor çok makul bir kullanım olmayabilir ama 10 litre civarı. uzun yolda biraz daha az.

kia rio var bir de. o da 7.7-6 arasında değişiyor trafiğe göre.

neye göre hesapladım: yol, yakılan benzin ve benzin litre fiyatı ağırlıklı ortalamasına göre. saat olayı dahil değil bu hesaplamaya.


baldan kaymak
(30.10.19)
Astra h 1.6 ecotec 115 bg. 8.4 izmir şehir içi.


denizgonen
(30.10.19)
Fiesta 2015 1.6 8.4 şehir içi komple


w204 c 180 komp. lpg

şehir içi 12,5lt
şehir dışı 11lt

benzinde ortalama 11 lt.


mikahakkinen
(31.10.19)
1.5 kullanıyorum, sayılır mı?

A3 1.5 benzinli, istanbul şehir içi 6.5 - 7, şehir dışı da aynı (biraz süratlı gidiyorum)


roket adam
(31.10.19)
f30 evet


garavel
(31.10.19)
focus 2012 manuel benzin 1.6, şehiriçi 7.5


The_Lollok
(31.10.19)
(1)

Elektronikciler! Bu DC motorun muadilini nerede bulurum?

Bunun aynisini ya da muadilini yurticinde bulabilir miyim? Netten biraz arastirdim bulamadim.Motor bu:https://prnhttps://prnt.sc/pq3q0et.sc/pq3q0ehttps://www.glockenankermotor.com/product_info.php/language/en/info/p584_2842S012C-Faulhaber-Motor.htmlhttps://www.glockenankermotor.com/pdf/01_DC-Kleinst
Bunun aynisini ya da muadilini yurticinde bulabilir miyim? Netten biraz arastirdim bulamadim.

Motor bu:
prnhttps://prnt.sc/pq3q0et.sc/pq3q0e
www.glockenankermotor.com
www.glockenankermotor.com
stavro
(30.10.19)
digikey, rs componenets, farnell benzeri büyük katalog firmaları.


orpheus
(30.10.19)
(23)

Ise gidis guzergahinizda aynj yöne giden tanidiginizi arabaya alir misiniz

Ayni isyerinde oldugunuz biri olabilir, veya yakınlarda bir isyerinde olan tanıdığınız biri, sevgilim ya da kankan falan degil yani, ise giderken duzenli olarak arabanıza almaya sicak bakar misiniz veya aliyor mussunuz böyle birini?Ben pek hazetmiyorum bu isten de. Kimisi sorun etmiyor.Bunu istememe
Ayni isyerinde oldugunuz biri olabilir, veya yakınlarda bir isyerinde olan tanıdığınız biri, sevgilim ya da kankan falan degil yani, ise giderken duzenli olarak arabanıza almaya sicak bakar misiniz veya aliyor mussunuz böyle birini?

Ben pek hazetmiyorum bu isten de. Kimisi sorun etmiyor.
Bunu istememek cok tuhaf mi? Adami/kadını sirtinda tasimiyorsun en nihayetinde ama ne bileyim kafama eder allahin bir gunu baska yoldan gitmek isterim mesela. Cunku alistirdigin zaman duzenli hergun senle gelecek, oyle olur genelde. Bu da ozgurlugunun kisitlanmasi oluykr biraz bana gore. Ya da ne bileyim, ise gec gitmek istedin uykunu alamadin atiyorum. Veya yandaki isyerinde calisan kizi yağmurlu havada yolda gordun, gel seni gotureyim diyeceksin, giderken de arabada muhabneti ilerleteceksin yürüyeceksin mesela. Arabada yalnuz olmak istersin. Yani suru ihtimal, arabaya surekli birini alıyor olmak bir yuk degil mi lan?
Ki otostopcu ogrencileri falan alirim arabaya cogu zaman, imkan oldugunda iyilik yaparım millete. Ama sureklilik arz edip bir goreve dönüşmesi hosuma gitmiyor. Oyle olacsgina toplu tasimaya devam etsin diyorum.
Siz nssil bakıyorsunuz olaya?
stavro
(22.10.19)
almam.
düzenli almam yani. özel alanlara ihtiyacımız var hepimizin.


jimjim
(22.10.19)
Düzenli almam. Arada sırada seve seve. Geçenlerde komşunun oğlanı işe aldırmak gibi bir aptallık yapacaktım. Düşünüp duruyordum "ben sabah bunla yürüyüp akşam bunla dönemem ki her gün bıkarım" allahtan istemedi de kurtuldum.

Bu bile dert oluyor bana bak.


kablelvuku
(22.10.19)
Almam. Sen dogrusunu yapiyorsun. O nolcak aliver diyenlerin arabasi yoktur.
Bi de bi yerde duymustum. Arabadaki insan sayisi artinca daha fazl benzin yakmiyor mu ya bunu hep merak ediyorum. Yanlis mi duymusum acaba


Flipsflops
(22.10.19)
@flipsflops
Teknik olarak kesinlikle daha fazla yakar evet ama bu kayda deger bir miktar midir onu bilmem, oturup hesaplamak lazim.


stavro
(22.10.19)
Bazı jestler zamanla görev halini alabiliyor o zaman sıkıntı olabiliyor.


angelus
(22.10.19)
Düzenli asla almam. Hem verdiğiniz örnekleri yaşama oranı yüksekliği hem de alışmış kudurmuştan beterdir anlayışı bunu yapmama engel oluyor. Üniversiteye 1.5 yıldan fazla bir süre otostopla gidip geldim. Yıllardır araba otostopçu da alırım. Ancak bazen olayın hukiki boyutunu düşündüğüm de otostopçu işinden de vazgeçmek üzereyim. Yolda kalan insanlara yardım etmek çok büyük bir iyilik. Ancak dediğim gibi herhangi bir kaza durumunda filan yaşanılacak olaylar iyi niyetleri zedeliyor.


Başkalaşım
(22.10.19)
bu sekilde duzenli yapilan iyilikler goreve donusuyor dediginiz gibi, ben de sevmiyorum boyle seyleri, kimseden boyle bi sey beklemem beklenilmesini de istemem.


aydonno
(22.10.19)
arada alınır da düzenli olarak almam kesinlikle. yaptığın iyilik görev haline geliyor+1

adam senin arabanla "bugün beni şuraya atıverir" diye plan yapıyor asfdgfhgjh


hadsafhada
(22.10.19)
@baskalasim
Kaza bela durumda benim nasil bir hukuki sorumlugum oluyor? Taksirle adam oldurme gibi bir şeyden suclanabiliyor muyum mesela, bu tarz bir seyi mi kastediyorsun?


stavro
(22.10.19)
Bir süre arabasızdım kimsenin arabasına binmedim .Otobüs durağına gidip otobüse biniyordum.Şimdi arabam var düzenli olarak kimseyi taşımıyorum ama arada sırada alıyorum.Hatta sevdiğim bir kişi olduğunda yolumu da uzatabiliyorum.


bbb_1
(22.10.19)
@stavro
Tam detaylı bilmemekle beraber bir örnekle anlatalım.
Kardeşim anlatmıştı çok uzun zaman oldu içeriğini çok hatırlamıyorum ama aşağı yukarı şöyle bir şeydi; Kayseri Erciyes yolunda vatandaşın biri otostop çekiyor. Yanda oturan astsubay olmak üzere şoför de iyilik niyetine duruyor vatandaşı alıp yola devam ediyorlar. Biraz ilerledikten sonra arkalarından bir araç çarpıyor ve arkada oturan otostopçu arkadaş ölüyor. Ardından polis mahkeme derken bu iki arkadaş büyük sakata geliyor. Ölen arkadaşı nereden tanıyordunuz? Neden arabanıza aldınız gibi terletici sorularla beraber kan parası uğruna Astsubay arkadaşın maaşının bir bölümüne uzun bir süre el konuluyor. Meslek durumları sıkıntıya giriyor, şoföründe başına bayağı bir iş geliyor.


Başkalaşım
(22.10.19)
@stavro
Mobildeyim düzenleyemedim şoförün başına galiba dediğiniz gibi cinayet durumları sarılıyordu. Anlayacağınız amaç ne kadar iyilik de olsa başınıza bela olma olasılığınız çok yüksek. Bugüne kadar sayısız otostopçu aldım. Otostopçuyu sağ salim indirine kadar yol zulüm oluyor.


Başkalaşım
(22.10.19)
düzenli asla almam yolda denk gelir görürsem ve trafik uygunsa dururum yoksa devam ederim.


basond
(22.10.19)
araç benim değil ise;
yakıta ortak olmak istediğimi söylerim. kabul etmezse binmem.

araç benim ise;
2 sebepten dolayı kesinlikle götürmem.
a)özel alan, sorumluluk vs.
b)hukuki boyutu

ölüm vs. durumu, taksirle ölüm çok uç örnekler ancak taşıyanın da sorumluluğu var. (ticari olmasa bile... kaldı ki düzenli olarak ödeme alsan ve ailesi bu durumu beyan ederse mevzu çok farklı bir yere uzanır)
ticari bir durum yok ama düzenli olarak taşıyorsunuz. bir miktar kusurun da sizde olduğu bir kaza yaparsınız ve yolcu çalışamayacak duruma gelir. sgk tarafından malulen emekli edilir. sgk size dava açar "senin yüzünden oldu" diye.

"düzenli olarak almam" diye bir şey yok malesef. yağmur yağar, alırsınız. "ıslanmadım" diye minnettar olacağını düşünürken ertesi gün "e bugün niye almadı sırtında mı taşıyacak sanki" olur.
sürekli araçla gitmediğimi, düzenimin belli olmadığını ve güzergahta uğrayacak yerlerim olduğunu düşünmesini sağlardım. ya da hiç bu kadar kasmaz, sorumluluğu keyfim ve kahyasına atardım. her sabah "ayıp oldu mu?" stresiyle yaşanmaz.

birden fazla kişiyle aracın fazla yakıt yakması da önemli tabi. km başına %0.00000001 ciddi bir sarfiyat olur bence :)
yazan arkadaş emin olmadığı için açıklama yapmış da olayım. 2 yolcu ile seyrin, tek yolcuya göre yakıt sarfiyatına etkisi hesaplanmayacak kadar düşüktür.


han20
(22.10.19)
bu tip uygulamalar yapan çalışanlar var, benzini aralarında bölüşüyorlar ya da diğer arkadaşların da dediği gibi her zaman olan durumlar değil. zaten karşı tarafın size benzini paylaşmayı nezaket kuralları gereği teklif etmesi gerekir, sizin de kabul etmeniz gerekir. ve evet, otomotiv sektörüne yarı mamül üreten bir firmada argede çalışıyorum, tüm amacımız gram ölçekte bile olsa yarı mamülleri olabildiğince hafifletmek, üstelik performansını daha da arttırarak. yani arabada ne kadar kişi o kadar benzin.

ha, büyük resme bakarsak da: bir sürü kişinin tekil olarak araba kullanmasındansa araba paylaşımı yapmak çevre için daha yararlı tabi. ama ona varana kadar zaten toplu taşıma ve bisikletle ulaşım öncelikli olmalı. tabi bunları yapabilmek için de türkiye'de olmamalısınız XD yine de en son greta thunberg bize saydırdığında "karbon ayak izimiz düşük ya bizim :( " diye ağlayan arkadaşlar vardı :D , o yüzden bize varana kadar amerika vs var yani.

özgürlüğün kısıtlanmasına ve olayın yakıt paylaşılmadığı sürece görev haline gelmesine bakarsak: kesinlikle doğru, herkes sömürmeye bayılır çünkü. ama türk insanı olarak da çok duygusalız, pek mantıklı düşünemiyoruz toplum olarak. o yüzden karşıdan böyle bir öneri gelmedikçe siz ağzınızı bile açmayın konuyla ilgili. tabi ki de karşınızdaki kişiyi tanımıyorum ama toplumun geneline bakarsak olayın kırılganlıklara gidebileceği mevzubahis. kısacası hiç kasmayın, herkes kendisi gitsin. ha çok zor bir gündür, kardır yağmurdur, toplu taşıma yoktur, o zaman amenna. ama öteki türlü zaten zor hayatlar yaşıyoruz, hele de işe gidiş gelişlerde hiç gerek yok bence.

not: eskiden hümanisttim, artık değilim XD


pasp
(22.10.19)
Yakın arkadaşım vs için asla bu konuyu dert etmem; alırım. Zaten o kadar yakınim olunca 'bugün kendin dönsen iyi olur, ben şuraya ugrayacagim' diyebilirim.

Yakın olmadığım birini her gün her gün almam ama kişiligim gereği biraz paylaşımcı biriyim. Yağmur yagiyordur, hava soğuktur ya da o gün sadece asansörde denk gelmisizdir; alır bırakırım. Dediğim gibi zorunluluk olmadığı müddetçe sıkıntı yok benim için.

Bu arada böyle durumları benzin parasıyla düşünme kısmını ayrıca korkutucu buluyorum; iki gündür arabayla bırakma konulu duyurularda 'e daha çok yakıt harcanıyor, parası bizden çıkıyor' vs gibi yorumlar okuyunca bayağı şaşırdım zira ben ailemde de böyle bir şey görmedim. Bu tarz konularda da aklıma en son gelecek şey cebimden çıkacak paradır. İnsanları alıp Van'dan İstanbul'a getirmiyoruz sonuçta. Sosyal ortamlarda yaşarken bu derece para odaklı olmak hiç doğru gelmiyor.


fraise
(22.10.19)
arada birisinin arabasi bozuk oluyor, ya da baska bir durum oluyor yapiyorum, senede 2-3 kere. duzenli yapmam benzine ortak olsa da yapmam zira o zaman hususi araca gerek yok eger para harcamak istemiyorsan gidip otobuse/metroya bineceksin, araba isini unutacaksin.


cooperr
(22.10.19)
devamlı bir şeyler konuşma zorunluluğu, bir paylaşımda bulunacak olma kısmı beni yoruyor ve istemiyorum.


xvyz
(23.10.19)
Almam çünkü bir süre sonra bu senin vazifenmiş gibi görülüyor.


Tutkun
(23.10.19)
hatır taşıması deniliyor bu duruma. olası bir kaza durumunda tazminat istenebilir.

www.tazminathukuku.com


ben duzenli olarak almam. ihtiyac durumunda alirim.

ancak ablam bunu yapiyordu eski isinde, 2-3 yil yapti, evden cikar, 5-10 dk yolunu uzatir, 3 arkadasini alir, ise oyle giderdi. donuste de yine yolunu uzatir, arkadaslarini birakir, eve oyle donerdi.

ben bir arkadasimin benim icin bunu surekli yapmasina razi olmam. icim asla rahat etmez.


the end of time
(23.10.19)
Ben sahsen yakitinda degilim, duyuruda yazdığım gibi benim takildigim nokta "ozel alan" mevzusu ki genel olarak insanlar da ayni fikirde buradan gordugum kadariyla.
Alacagim adami zaten alirim, yakit parasi falan beklemem kimseden. Duzenli almaya gelince, yakiti paylasmak degil tamamini odeyecek de olsa istemem acikcasi.


stavro
(23.10.19)
Almam...Sen bu adamı 364 gün taşı 1 gün taşıma suçlu sen olursun. İyilik yapma görevin olur derler bu birinci sebep.

2. sebepte hatır taşımacılığı. Yakınları sana dava açarsa b.ku yedin çok afedersin.


(7)

Ataturk havalimaninin kapanmasi sizde bir burukluk yarattı mi?

Bu bir tek bende mi var lan. Niye uzuluyorum anlamıyorum ama icimde bir burukluk var orasi kapansigindan beri.Simdi bazi binalarin yikimi icin ihale acilmis, onu okuyunca bir daha uzuldum. Burasiyla bir bag kurmusum resmen, icim açıyor nedense. Baska var mi benim gibi terminale uzulen? Niye uzuluyor
Bu bir tek bende mi var lan. Niye uzuluyorum anlamıyorum ama icimde bir burukluk var orasi kapansigindan beri.
Simdi bazi binalarin yikimi icin ihale acilmis, onu okuyunca bir daha uzuldum. Burasiyla bir bag kurmusum resmen, icim açıyor nedense.

Baska var mi benim gibi terminale uzulen? Niye uzuluyorsunuz?
stavro
(13.10.19)
Ben de uzuluyorum, neden uzulmeyelim, her seyden once mantiga aykiri, isleyen bir havaalaninin kapatilmasi, mantik kismini bir yana birakirsak,anilarim var, ilk ucus, sevdigim seyahatlerin baslangici, Yesilkoy'u severim. Bende yer etmis mekanlarin bir bir yok olmasi uzuyor tabi ki beni, hala var olmaya devam edebilenlere siki siki sariliyorum.


(13.10.19)
siyasal islamcilar tarafindan ulkenin insaatcilara peskes cekilmesine tabii ki uzuluyoruz. ulkenin gelecegine atilan en buyuk kaziklardan biri de bu havaalani oldu. durduk yere milyarlarca dolar borc, katledilen milyonlarca agac.


n62
(13.10.19)
üzüldüm çünkü evime yakındı. havaalına inince eve geldim diye düşünüyordum

şimdi ise çok uzak kalıyor :(


dafuq
(13.10.19)
Bana da yakindi, sabah trafiksiz saatte 15dk da varıyordum.

Zaten bu yeni havalimank yapılırken biliyorsunuz "3. Havalimani" sıfatıyla tanitildi. Sonra ahl kapatilacak dendi nolduysa.

Galiba beni etkileyen sey de oncelikle anilarim olmasi. Ve calisan koskoca terminalin cope gitmesi.

Simdiki Havalimani bana da uzak kaliyor.


stavro
(13.10.19)
burukluk değil kızgınlık yarattı. bana çok yakındı orası. şimdi herkes gibi bana da uzak. sabiha gökçen bile çok uzak. avrupa yakasında yaşamanın zorlukları işte:(


aklım almadı.
yeni dedikleri havaalanında her şey çok garip. ulaşım çok büyük sıkıntı. ankaraya gidecek olsam havaalanına gitmem, uçmam falan otobüsle aynı zamana geliyor. tamamen akıl dışı tamamen peşkeş tamamen başka hesaplar çok belli. yılda bir defa esenlerden memleketine otobos ile giden kişiler bunu anlayamaz. küçümseme değil kimse atara girmesin ama kimse de aklının ermediği konuda dünyanın en iyi havaalanını yaptılar diye konuşmasın o zaman. ne avrupa ne de dünyada hiç bir konuda en iyi değil. bir su al bakalım alabiliyor musun? her şey kazık. atatürk havaalanı ne güzeldi.


seyduna6687
(13.10.19)
üzüldüm.

bir iki seneye buraya yeniden havalimanı yapılırsa şaşırmayız belki.


(5)

Mobilden oynadinigiz poker uygulaması var mi?

Sb
Sb
stavro
(09.10.19)
zynga poker
pokerklas


GiderGelemes
(09.10.19)
Trde parayla oynayabilecegin uygulama yok.


eksimeksi
(09.10.19)
@eksimeksi neye dayanarak soyluyorsunuz? var.


GiderGelemes
(10.10.19)
eskiden zyngapoker ama bu sadece oyun ortada gercek para yok. ha kazandigin parayi para ile de satabiliyorsun.


turbo sadık
(10.10.19)
@gidergelemes androidde yok en azından

pcden oynayabileceğin gg ve klas networkleri var


eksimeksi
(28.10.19)
(9)

Esad'in catir catir sivil vurduğunda inaniyor musunuz?

Bu adamin ulkesinde bir teror sorunu var. Ve bu teror sorunu bir savasa donusmus durumda. Bu sirada kendisini de - ana akim medyanin iddaasina gore - habire sivil vurmakla mesgul. Surekli insan öldürüyor, kendi ulkesinim vatandaslarini yokediyor. Ote yandan batili ulkeler de bu ulkedeki isid sorunun
Bu adamin ulkesinde bir teror sorunu var. Ve bu teror sorunu bir savasa donusmus durumda. Bu sirada kendisini de - ana akim medyanin iddaasina gore - habire sivil vurmakla mesgul. Surekli insan öldürüyor, kendi ulkesinim vatandaslarini yokediyor. Ote yandan batili ulkeler de bu ulkedeki isid sorununu cozmekle mesgul yine ana akım medyadan duyduğuma gore.
Bununla birlikte medyada donen bu laflara karsilik hicbir Esad savunmasi duymuyoruz. Yani politikacilar genelde aciklama yaoarlar, hakkinda dunyadanin dirt bir tarafinda ileri geri konuşulduğunda bunlara karsilik verirler. Bunu da gormuyoruz. Ben sivil vuruyorum ben terorle savaşıyorum, ya da vuruyorum ama hele bi sor niye vuruyorum falan diye bir aciklama ya da savunma yok

Tum bunlar buradan bakinca nasil gözüküyor, komik bir sahne gibi degil mi? Esad gercekten sivil vuran bir savas suclusu ve yokeldimesi mi gerek? Katil esed mi?
Korfez savasi oncesi de Saddam sozum ona kuveytli bebek oldurtup duruyordu cani sikildikca...
stavro
(06.10.19)
Bunu bilebilmemiz için Suriye'de olmamız gerekiyor. Herkes birşeyler diyor lakin şuan Suriyeyi parçalara bölüp çatır çatır domaltip bolecekken birden ruslar geliyor hayaller bitiyor. Lakin bir gerçek var samdakiler Arap alevileri ondan deliriyorlar. Lakin Rusların doğalgaz ve sıcak Deniz hayali sayesinde ve İran'ın sıranın ona geleceği düşüncesi şia desteğini almasını sağlıyor Lübnan'dan gelen Hizbullah Irak'tan gelen Şii desteği bugün Suriye'nin ayakta kalmasını sağlıyor.


protrek
(06.10.19)
batı medyasıyla yaptığı bazı ropörtajları izledim. adam sivil katliamı ve kimyasal silah haberlerinin tam da kendi ordusunun kazandığı sırada servis edildiğini, böyle yöntemler kullanılsa bile zamanlamasının ne kadar mantıksız olacağını düzgün bir dille ifade etti.


sinek kral
(06.10.19)
Ben bu konuda hiçbir tarafın sivillerin öldürülmesiyle bir derdinin olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca AKP medyası 2+2=4 dese "lan acaba neden böyle dediler, acaba 5 olabilir mi" diye düşünürüm. Bunlar bir şeye kötü diyorsa o şeyin iyi olma ihtimali kötü olma ihtimalinden çok daha fazladır.


bruce mclaren
(06.10.19)
havuz medyasini takip etme, zehirlenirsin. :)
esad ve suriye konusunda konusmayi riskli buluyorum, Turkiye'de gerceklerden bahsetmek gozalti ve hapisle sonuclaniyor bu aralar..


ebabil curnatasi
(06.10.19)
"Kardeşim Esad" tarafının olaya bakış açısı için; suriye arap cumhuriyeti resmi haber ajansı adresi aşağıda. üstelik türkçe
www.sana.sy


r evolution
(07.10.19)
inanmıyorum.

sivillerin çıkmasına izin verilen çatışma bölgesinde kalanların sivil olduğuna genel olarak inanmıyorum. siviller çatışmadan kaçıyor ve Esad kaçanları vurmuyor. Türkiye'ye gelen yüzlerce suriyeli ile detaylı mülakatlar var, bir tane sivil konvoy vurma hikayesi yok.

çatışma sahasında kalırsa vurur, vurabilir, vurmalıdır da. hakkıdır. iç savaş çıkmış, adam sivil mi düşünecek?


babilbaligi
(07.10.19)
Hendek olaylarında bizi de "turkiye cumhuriyeti sivil kürtleri katlediyor" diye lanse etmeye çalıştılar ama yemedi.

Dünya, ozellikle avrupa bu konuda ikiyüzlü. Insan hakları inanin o ozendigimiz ülkelerin zerre umrunda değil. Bu gerçeği idrak etmek lazım.


bütün savaşlarda siviller ölür. 2. dünya savaşında dresdende ölen almanlar, londra da ölen ingilizler, hiroşima ve nagazaki de ölen siviller gibi.

önemli olan saldırıyı yapanın mümkün olduğunda siviller ile düşmanlarını ayrıştırmaya özen göstermesi. ama bazen at izi it izine karışıyor.

suriyede de her aktör sivil öldürmüştür. ama tabiki işidin katliamları gibi değil. kimi zaman bölgeyi boşaltmayan siviller savaş bölgesinde olduğu için ölmüştür, kimi zaman yanlış istihbarat sonucu vs.

ben esadın toplu katliam yaptığını bilerek öldürdüğünü tam anlamıyla düşünmüyorum. ayaklanan sivilleri, bölgeyi terketmeyen sivilleri kurtarmak için fazlaca kafa yormadan bombalamış olabilir oraları ama esad onları kendine düşman olarak görüyor olabilir.

böyle iç savaş durumları çok karışık ve çok katmanlı, detaylı olaylar. biz siviller yeteri kadar bilgiye ulaşamayabiliriz bile. bu devirde haber kanallarına da güven yok pek maalesef.


NightBringer
(07.10.19)
Kendim de cevap vereyim.

Esad hakkinda soylenenlere kesinlikle inanmiyorum.
Bati pr'i cok guzel calisoliyor, ırak savaşında oldugu gibi.

Sivil öldürülen yer ariyorsan bir tsne kameranin, mikrofonun girmedigi 3. Dunya ulkelerine gideceksin. Bol bol kan dökülür ve dunyanin gozu görmez. Neden, cunku kimse gostermez. Neden gostermez, cunku kimsenin isine yaramaz.

Esad'in sivil oldurme muhabbetinim hicbir mantigi yok. Nereden tutarsan elinde kaliyor bu iddaa. Dunya genelinden bahsediyirum tr ozelinde degil. Dunya genelinde mainstream medya bu kampanyayı yurutuyor.

Insanlar bu hikayeye inanıyor mu diye merak ettigim icin sormak istedim.


stavro
(07.10.19)
(3)

Menusu/lezzeti Starbucks'tan daha iyi olan hangi cafeler var?

Sb.
Sb.
stavro
(30.09.19)
cafe Nero olabilir


cedex
(30.09.19)
Gloria Jean's kafenin sade filtre kahvesi Starbucks'tan çok daha güzel..
üstelik 5 kahve alırsanız 1 kahve hediye ediyorlar (uygulamasını kurmanız gerekiyor)


strobist
(30.09.19)
Çok fazla şubesi yok ama Douwe Egberts bence çok daha lezzetli diğer kahve zincirlerine göre.


(4)

"Beylikduzu'de her şey var abi"

Ne var?Insanlar nerede takiliyor Beylikduzu'de disari cikip?
Ne var?
Insanlar nerede takiliyor Beylikduzu'de disari cikip?
stavro
(30.09.19)
Beykent, anadolu cad kucuk bir suriye/nisantasi oldu, marina var west istanbul(yanlis yazmadim umarim) ayrica dark chocolate bulundugu world point baya tutuluyor.

Ps. Gercektende hersey var, deniz, manzara, piknik, gece eglencesi, bisiklet yollari vs vs


eja
(30.09.19)
Herşey var cidden görmek isteyene tabi ön yargı ile bakanlar zaten amaan bu mu falan diyebilir


basond
(30.09.19)
Ben beş yıldır beylikduzu'ndeyim; eskiden konserler için yol gitmek biraz zor geliyordu ama son 2 yıldır onda da sorun çözüldü gibi. Hafta sonu konsere mi gitsek dediğimde en az bir güzel konser bulabiliyorum. Bu yaz marina'da açılan mask beach istanbul'un çoğu konser alanından daha güzel ambiyansa sahip. Tabii ki özel konserler için hala daha merkezi yerlere gidiyoruz.

Seramik kursu aradım en son ki umudum yoktu; 6 tane güzel kurs merkezi buldum. Rakı balık mekanı için ayrı, rock bar için ayrı, yoga/pilates ve için ayrı ayrı yerler sayabilirim. Azicik daha lüks yerler arıyorsanız onlar için da bir sürü secenek var. Sinema, doğal alan, kafe, alışveriş merkezi vs saymıyorum zaten.

Sadece tiyatro vs için çok kısıtlı alternatif oluyor; sezon açıldığında belediye özel tiyatroları getiriyor ama iyi takip etmek gerekiyor. Kalan zamanda yol çekiyoruz artık gitmek istediğimizde.

Kısacası hemen her şey var.


fraise
(30.09.19)
ekinoks da taksim havası var


xdenizx
(01.10.19)
(4)

Donup dolasip ayni şarkıları çalmayan yabanci müzik radyosu var mi?

Power fm ve metro fm belli basli birkac sarkiyi aksama kadar caliyor, kabak tadi veriyor artik. Radyo fenomen var bildigim, o hepsinden beter.Eskiden rock fm diye bir radyo vardi, rock muzik calardi yabsnci. O da yok artik galiba. Var mi sizin yolda nede dinlediginiz kabak tadi vermeyen değişik seyl
Power fm ve metro fm belli basli birkac sarkiyi aksama kadar caliyor, kabak tadi veriyor artik. Radyo fenomen var bildigim, o hepsinden beter.
Eskiden rock fm diye bir radyo vardi, rock muzik calardi yabsnci. O da yok artik galiba.

Var mi sizin yolda nede dinlediginiz kabak tadi vermeyen değişik seyler çalan radyo?
stavro
(29.09.19)
eksen'i bilmiyor olamazsın sanırım, o da mı kabak?


Bruce
(29.09.19)
open.spotify.com
Bu benim çok hoşuma gidiyor. Gerçekten bur radyoda da var sanırım, emin değilim. Podcast başında söylüyor ama hiç aramadım.
İndirip indirip dinleyebilirsiniz.


kisa
(29.09.19)
Illa tr yayını aramıyorsanız, online radyo da olur derseniz favorim radio paradise. Web sitesinde o an çalan şarkının çalınma sıklığı, en son ne zaman çalındığı dahi yazıyor. Google play'dan uygulaması olup olmadığına göz atın isterseniz.


1286
(29.09.19)
Maxfm'i tek geçerim. Ankara'yı sevme nedenim.


silverleaf
(30.09.19)
(2)

Noodle ile cubuk makarna farkli seyler mi?

Cubuk makarnadan sebzeli Noodle yapmaya calissak olmaz mi? Peki noodle in farki ne normal makarnadan?
Cubuk makarnadan sebzeli Noodle yapmaya calissak olmaz mi? Peki noodle in farki ne normal makarnadan?
stavro
(26.09.19)
Farklı
www.diffen.com


Bruce
(26.09.19)
Farkli ama yapabilirsin, noodle dedigin sey o kadar degisken ki. Ramen de noodle, udon da noodle, soba da... yapilir.


beriberi
(26.09.19)
(6)

Cem yilmaz neden boykot ediliyor?

SB
SB
stavro
(24.09.19)
aktroll işi.


teritori
(24.09.19)
Aktrollerin halt etmesi yoksa kimsenin boykot ettigi yok.

Eskinin en kaliteli stand up performanscisi, yeninin sinemacisi.
Adam sinemaci olmadigi halde son cikan yillardaki en iyi filmler ona ait.


chitosan
(24.09.19)
mevzu ne ona cevap verseniz


all girls dream
(24.09.19)
mevzu cem in kaz dağları için bile gönderme yaparken hdp nin önünde günlerce duran analar ve pkk nin yaktığı ormanlar için tek bir kelime etmemesi. o yüzden protesto ediyorlar.


iamx
(24.09.19)
“Kaz dağları için bile” mi?


Pkk orman mı yakmış hmm. Benim bildiğim bir eylemin kime faydası olmuşsa o yapmıştır. Pkk nın toplu konut yaptığını duymadım hiç :/

Cevap: ampulcü tayfa kendi kendine boykot ediyor. Zaten adamın yaptığı esprilerin binde birini idrak edecek kafa olmadığı için komedyen olduğuna da inanmıyorlar. Cehape zihniyetinin bir projesi olarak görüyorlar. Napcan besliyoz bu evcilleri...


Tears of Devil
(25.09.19)
(5)

Su videonun basindaki kedinin cinsi ne?

Video baslangicinda ilk gozuken kedi: https://youtu.be/9T8YpIk5-LEBritish mi bu?
Video baslangicinda ilk gozuken kedi: youtu.be
British mi bu?
stavro
(23.09.19)
turuncu olan mı? scottish fold'a benziyor.


tabirimekruh
(23.09.19)
Hayir gri olan. En başta cikan kedi diyorum :)


stavro
(23.09.19)
Gri /beyaz daha doğrusu.


stavro
(23.09.19)
gri olan da scottish straight sanırım.


tabirimekruh
(23.09.19)
American shorthair


el conquerador
(24.09.19)
(4)

Sebahattin onkibar'i takip ediyor musunuz, ciddiye aliyor musunuz?

Sb
Sb
stavro
(23.09.19)
En son apo, bahçeli ve Erdoğan yakında aynı karede poz verebilir, apo ev hapsine alınacak falan demişti.
İzlediğim ilk ve son videosu bu olmuştu.
Sanırım bunak.
Ciddiye alınacak bir tarafı yok.


Bakıyorum arada. Bazen çok üfürüyor ama olur o kadar.


prizmatik
(23.09.19)
Bazen bakıyorum ne diyor diye ama genellikle videolarına clickbait başlıklar açıp içeriğinde yeni veya ilginç bir şey söylemiyor maalesef. Bence çok yüksek izlenme sayıları alıyor buna rağmen.


p133mmx
(24.09.19)
bir bu bir selçuk geçer. yel allahın,kaval allahın üfle babam üfle . 2 yıl oldu hala dolar 12 lira olacak .


50promil
(24.09.19)
(16)

Favori temizlik urunleriniz neler?

Efendim yuzey temizleyicisidir, banyo mutfak temizleyicidir, leke cikaricidir, leke cikarici spreydir, mr muscle'dir cif'dir bilmemnedir boyle cok iyi is cikaran hayatinizi kolaylastiran favori temizlik malzemeleriniz neler?
Efendim yuzey temizleyicisidir, banyo mutfak temizleyicidir, leke cikaricidir, leke cikarici spreydir, mr muscle'dir cif'dir bilmemnedir boyle cok iyi is cikaran hayatinizi kolaylastiran favori temizlik malzemeleriniz neler?
stavro
(23.09.19)
amway leke çıkarıcı sprey


kablelvuku
(23.09.19)
Rossman'daki sirkeli çok amaçlı temizleyici. Yine rossman'da domol'un fırın içi temizleyicisi. Hem fırın için hem de ocak için kullanıyorum bunu.

İkisini de bittikçe alırım, özellikle sirkeli olan doğal içerikli olduğu için daha içim rahat şekilde kullanıyorum.


fraise
(23.09.19)
Sivi bulasik deterjani ve cif.
Olmazsa olmaz.


chitosan
(23.09.19)
Bulaşık için fairy platinum'dan memnunum, aşındırmalı temizlik için de cif krem vazgeçilmez. Ama mesela bulaşık makinası için parlatıcı kullanmıyorum (beyaz sirke en iyisi), bir de marka sadakatim olmaksızın sıvı çamaşır deterjanı kullanıyorum. Toz deterjanlar makinada kalıntı bırakıyor.


SiyamkedisiZorro
(23.09.19)
rossmann leke çıkarıcı. büyük boy sprey şişede satılan.

bizim sıpanın bütün pisliklerini ancak temizliyor...


babilbaligi
(23.09.19)
Cif banyo.

Banyo için denemediğim şey kalmadı. Bunun kadar hızlı kir çıkaranı daha görmedim. Uzun süre temizlenmemiş duşa kabindeki sabun artıklarını bile söküyo kör olasıca.


yillardir bu soruyu beklemiscsine cevap vericem.

rossmann'in her seyi. ama en cok uzun sure alip almama konusunda kararsiz kalip dayanamayip aldigim mop. islak mendilimsi bezleri var, mopun ustune parmaginizla sokaliyorsunuz. kil tuy toplayan kuru bezi de var. nefis.

sari paketli islak bezi ve mavi paketli cam bezi guzel. sirkeli temizlik sivisi guzel.


jimicik
(23.09.19)
jimicik+fraise +1

rossmandaki temizlik ürünleri hem hesaplı hem kaliteli çıktı hep, domolcuyuz :D


9kuyruklukedi
(23.09.19)
Lofçalı Arap Sabunu.


candanag
(23.09.19)
Rossmann'daki domol ürünleri +1500


kedili madam
(23.09.19)
benim yaptigim temizlikten bir halt olmuyor genelde ama yine de cif'le musluk-armatur parlatmak kadar keyif aldigim is sayisi azdir. adeta buyuleniyorum her seferinde, hic "yok abicim burasi fazla kirli" falan demiyor. dokuyorum, kopurte kopurte siliyorum, sonra suyu + bezi bir cekiyorum vauuuu resmen isil isil. super.


der meister
(23.09.19)
Swiffer (jimicik’in mop diye bahsettigi sey) evi supurdukten sonra bir de swifferla geciyorum, muhtesem oluyor.

Bir de cillit bang. Her cesidi.


kuehles blondes
(23.09.19)
Elma Sirkesi


levent bilgen
(23.09.19)
Donestos.
Akşamdan döküyorum kirli yüzeylere, diğer gün geldiğimde temizlenmiş oluyor. Adam benim yerime temizleyiveriyor. Öyle ovma falan da yok dokunmuyorum bile o derece.


[GODDARD]
(23.09.19)
Cif banyo & cif mutfak


el conquerador
(23.09.19)
birkac ekleme yapayim;

rossmann'in 5'li sunger bez paketi var. mutfak lavabo bezi olarak kullaniyorum. iyice eskiyince yerler icin kullanip aticam, eskimedi. cok emici, kuruyunca kabuk gibi oluyor, islak kalma kokusu olur ya bazi bezlerde, bunda olmuyor hic. sari bezler gibi cirkin bir gorunum de almiyor, boyutu da mukemmel.
www.rossmann.com.tr

daha once aliexpress'ten aldigim beyaz melamin sungerler vardi, her seyi temizleyen, yanik caydanliktan duvardaki boyaya kadar. burda da bulunabiliyor artik, sihirli sunger diyorlar.

ailemin evinde her kosede tek kullanimlik gozluk temizleme mendillerinden var. cok guzel temizliyor gozlukleri.

bir ara da su aspirin dedikleri kirmizi siseli temizlik spreyinden almistim. evet her seyi super temizliyor ama asiri kimyasalli. almam bir daha. sirke varken gerek yok.


jimicik
(24.09.19)
(6)

Guzel bir makarna sosu tarifiniz var mi kendi uyguladiginiz.

Duz salcali makarnadan nefret ediyorum. Butik makarnacilarda cok iyi seyler cikiyor. Bunlar gibi güzel değişik tatlar elde edebildcek sos tarifi bilen var mi? Hazir sos falan da olur bildiğiniz varsa.
Duz salcali makarnadan nefret ediyorum. Butik makarnacilarda cok iyi seyler cikiyor. Bunlar gibi güzel değişik tatlar elde edebildcek sos tarifi bilen var mi? Hazir sos falan da olur bildiğiniz varsa.
stavro
(22.09.19)
Bu soruyu sordugunuz icincok basit sekilde bir oneride bulunacagim. Makarna sosu anlaminda en kolay hile hazir corbalari kullanmaktir. Mesela hazir domates corbasini biraz yag ve az suyla hazirlarsaniz guzel bir domates sosunuz olur makarna icin.

Tabi ailesinden yeni ayrilmis ogrenci gibi sosu yapip, makarnayi ayni tencereye atip hepsini karistirmayin. Makarnayi suzup bir tabaga alin, sosu ustune gezdirin, ustunu de maydonoz ile susleyin tamamdir. Sunum onemli :)

Benzer sekilde mantar corbasi gibi damak zevkinize uyan corbalarla cesitlendirebilirsiniz.


crown
(22.09.19)
barilla'nın hazır sosları var. ben beğeniyorum çeşit çeşit var.


jangbogo
(22.09.19)
pesto sos
pesto+labne
pesto+eski kaşar/rokfor
labne+kekik+karabiber

kıyma+maydonoz+karabiber+sarımsak+domates tavada pişir 20 dakika.


jimjim
(22.09.19)
Çektirme (demleme) yöntemiyle makarna yapın.pilav gibi yani.bol domatesli, fesleğenli.internette bununla ilgili bir çok tarif var.


astrid
(22.09.19)
Mantar ve tavuğu kavur sonra krema ile bulustur. En sevdiğim sostur kendisi. Istersen çok minik soğan ve sarimsakta dograyip koyabilirsin.


brnbrs
(22.09.19)
Manti makarna al.
Kiymaya sogan, tuz, biber, reyhan, nane kat karistir.
Tavada yag ve salca yap. Bundan bir kasik kiymaya kat katistir.
Makarnalarin icini kiymayla doldur. Makarnalari salcaya at. Uzerini kapatacak kadar kaynamis su kat. Pisir.
Sarmisakli yogurtla ye.
Afiyet olsun.


nax
(22.09.19)
(5)

Teknofest'e arabayla mi toplu tasimayla mi gitmek daha rahat olur?

Sb
Sb
stavro
(22.09.19)
Arabayla çok rahat giriş yaptım eski Atatürk otoparkı kullanıma açılmış otopark ücreti de yok.


monkey
(22.09.19)
Kesin toplu taşıma.dün trafik tamamen kitlendi.yeşilköyden hata yapıp havaalanı yoluna girdim basın eksprese çıkmam bir saatten fazla sürdü


duptıs
(22.09.19)
dün inanılmaz bir trafik vardı tayyip geldiği için. bugün o kadar olur mu bilmiyorum ama dün bütün avrupa bölgesi kilitlendi bu sebepten.


ayin yazari
(22.09.19)
Metro içine kadar gidiyor zaten metroyla gitmek daha mantıklı.


halitkin
(22.09.19)
metro en temizi. bugün son gün ayrıca ve pazar. kesin trafik olur


biseysorucam
(22.09.19)
(1)

Radyoda cikan su muzigi arıyorum

Online klavye ile calmaya calistim, şarkıda loop halinde şu tarz bir sey caliyor: https://voicespice.com/Player.aspx?c=p&h=B8864858&j=FF89CSanirim soz yoktu, sadece muzik diye hatırlıyorum. Radyo caliyor bu ara.
Online klavye ile calmaya calistim, şarkıda loop halinde şu tarz bir sey caliyor: voicespice.com
Sanirim soz yoktu, sadece muzik diye hatırlıyorum. Radyo caliyor bu ara.
stavro
(21.09.19)
(3)

Su sarkilarin "cogu les gibi" mi?

https://www.youtube.com/watch?v=4o_MtOQW_YMSu sira populer olan sarklarin bir listesi bu. Soyle bir baktigimda sarkilar ayri les, klipleri ayri bir les geldi. Birkac tane guzel sarki var ama cogunluk dedigim gibi bana gore.Dinlesen bile birkac dinlemeden sonra sikacak sarkilar gibi. Size nasil geld
www.youtube.com
Su sira populer olan sarklarin bir listesi bu. Soyle bir baktigimda sarkilar ayri les, klipleri ayri bir les geldi. Birkac tane guzel sarki var ama cogunluk dedigim gibi bana gore.
Dinlesen bile birkac dinlemeden sonra sikacak sarkilar gibi.
Size nasil geldi bunlar? Cogu les mi sizce de yoksa "fena degiller" ya da "yok ben begendim mi"? Genel olarak seviliyor mu merak ediyorum.

En basitinden su sarkinin yarisi "bimbari-bom-bom" diye geciyor, ortada sarki yok bana sorarsaniz: www.youtube.com
stavro
(21.09.19)
Valla çoğu değil hepsi leş bence.


bu aralar müzik piyasası ölü bence, ünlü isimler hiç iarkı çıkarmıyor şu sıralar. şu an dönen parçalar da yeni çıkan kişilerin ve gerçekten kötüler. sadece elektronik dıp tıslı hareketli müzik ve birkaç kelime, saçma sapan işler.


tabirimekruh
(21.09.19)
Bence de, hepsi değil çoğu leş.
Bir iki tanesi dinlenebilir.


(3)

Adamakilli Ev yapimi limonata nasil yaparim?

Tarif verebilir mi guzel limonata yapmasini bilen?Bir yerde ictim cok hosuma gitti, benimki boyle olmuyor ama.
Tarif verebilir mi guzel limonata yapmasini bilen?
Bir yerde ictim cok hosuma gitti, benimki boyle olmuyor ama.
stavro
(20.09.19)
limonata dünyanin en basit seyi. neyi beceremediniz ki?

limon kabugunu rendeliyorsunuz, sekerle eziyorsunuz 3-5 dakika yoguruyorsunuz.

sonra rendelediginiz limonlarin suyunu sikiyorsunuz, onu su ve sekerle karistiroyrsunuz, oranlar tamamen agiz tadina bagli. ben icine cok az tuz ekliyorum harika oluyor.

rende ve limon sikma olayindan sonra bunu sürehiye bosaltiyorsunuz, üzerine azar azar su ekliyorsunuz, tadina baka baka ayarlayin iste.


duygusuzromantik
(20.09.19)
Patiska kumaştan bir torba buluyorsun, içine 10 tane limonun kabuğunu rendeleyip limonları da dörde bölüp içine koyuyorsun. 3 bardak şeker ilave edip torbanın ağzına bir düğümle sıkıca kapatıyorsun. Geniş bir kase veya plastik mutfak leğeni gibi bişeyin içine oturtuyorsun torbayı. Eline plastik eldiven geçirip su ekleye ekleye yoğuruyorsun. Kase doldukça sürahiye boşalt tekrar su ekle yoğur, ta ki tatsız bir limonata elde edene kadar. Muhtemelden toplamda bal gibi bir limonata elde edeceksin. Konsantre limonatanı normal su ekleye ekleye tadını ayarlayıp soğuk tüketebilirsin. Torbanın içinde kalan posayı da at gitsin.


dedi ve gitti
(20.09.19)
taze nane de koyunca güzel oluyor, en azından benim hoşuma gidiyor. mojito misali heheh


(4)

Google maps navigasyon bulundugum noktayi gostermiyor ekran geride kaliyor

Bu eskiden boyle olmuyordu sanki, sizde de oyle mi? Yolda giderken bazen sesli komutu anlamıyorum mesela, o durumda ekrana bakiyorum nereye sapacam diye, gerizekali ekran geride kalmış. Seyir halindeyken ekrandaki re-center tuşuna basip bulundugum noktaya ortalamam gerekiyor yolu gormek icin. Ayrica
Bu eskiden boyle olmuyordu sanki, sizde de oyle mi? Yolda giderken bazen sesli komutu anlamıyorum mesela, o durumda ekrana bakiyorum nereye sapacam diye, gerizekali ekran geride kalmış. Seyir halindeyken ekrandaki re-center tuşuna basip bulundugum noktaya ortalamam gerekiyor yolu gormek icin. Ayrica harita ekranını benim donuk oldug yone dogru otomatik dondurmuyor, eskiden bunu da yapiyordu diye hatirliyorum. Bazen yonu sasirabiliyirum bunun yuzunden. Zaten gps ile bir yere gitmeye çalışmak beni deli ediyor, bir de bu saçmalıklar iyice isi zorlastiriyor.

Siz hangi navigasyon uygulamasını kullanıyorsunuz?
Google maps sizde kendi ortaliyor mu ekrani surekli? Yani her an bulunduginuz noktayi gösteriyor mu ekran? Bende bazen ortaliyor ama bazen se yukarıda dedigim gibi.
stavro
(19.09.19)
Burada en önemli etken telefonun teknik özellikleridir. Navigasyon olarak yandex haritalar servisini kullanmaktayım. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım


murtiii
(19.09.19)
google maps 1 aydır patlak. zaman çizelgesi de çalışmıyor. halbuki 1 ay öncesine kadar deli gibi memnundum google maps'ten. offline modda bütün avrupayı dolandırdı bana araba ile nokta atışı hem de. gerçi dün gece güncelleme geldi ama....


duster
(20.09.19)
Yandex navigasyon iyidir.


evet
(20.09.19)
Yurtdisinda arabada offline google maps kullanmistim, hix bilmediğim ulke oldugu icin tamamem navigasyona bel bagladim, bir sikinti yaşamamıştı. Simdi online kullandigim halde böyle.

Telefonum gps inde mi sikinti var acaba?


stavro
(20.09.19)
(1)

Selcuk Gecer surekli salladigi ve hicbir dedigi cikmadigi halde nasil

Nasil abone sayisi hizla artiyor? Click bait basliklari sayesinde diger ekonomistlerden cok daha fazla izlenmesini anlarim da abone sayisi da surekli artiyor adamin yahu. Adamin hicbir dedigi cikmiyor, israrla da surekli "piyasa beklentisine" zit alakasiz ongorulerde bulunuyor. Hala insanlar takip e
Nasil abone sayisi hizla artiyor? Click bait basliklari sayesinde diger ekonomistlerden cok daha fazla izlenmesini anlarim da abone sayisi da surekli artiyor adamin yahu. Adamin hicbir dedigi cikmiyor, israrla da surekli "piyasa beklentisine" zit alakasiz ongorulerde bulunuyor. Hala insanlar takip ediyor ve yenileri ekleniyor. Yorumlarda "cok dogru soyluyorsunuz hocam" tarzi seyler.
Nasil artiyor surekli abone?
stavro
(19.09.19)
adam habire dolar yükselecek diyor başka da bişey demiyor, dolar trolü.
e bizim millet de 6'dan 7'den dolara yüklendi baya bi terste kalan var o yüzden yükselmesini istiyor doların, bunu söyleyenleri dinleyerek de mutlu oluyor.

live.staticflickr.com


technicalte
(19.09.19)
(2)

Buyuk Hollywood yapimlarinin muzisyenleri

Bu buyuk butceli yapimlarin muzikleri icin muzisyenlere ne meblaglar oduyorlar? Hans Zimmer gibilerin muziklerinden bahsediyorum, saglam filmlerin saglam muzikleri. Tabii filmden filme, muzisyenden muzisyene degisiyordur da yani nasil rakamlar soz konusu? Atiyorum 50-100bin dolar mi, 2-3milyon mu me
Bu buyuk butceli yapimlarin muzikleri icin muzisyenlere ne meblaglar oduyorlar? Hans Zimmer gibilerin muziklerinden bahsediyorum, saglam filmlerin saglam muzikleri. Tabii filmden filme, muzisyenden muzisyene degisiyordur da yani nasil rakamlar soz konusu? Atiyorum 50-100bin dolar mi, 2-3milyon mu mesela, ne civarda dolasiyor muzisyenlere odenenler?
150-200milyon butceli buyuk yapimlardan bahsediyorum.
stavro
(17.09.19)
2-3 milyon dolar civarında alıyorlar film başına hans zimmer gibi adamlar ortalama olarak. tabii itibar, film büyüklüğü falan filan bunlar etkileyen şeyler olmakla birlikte büyük stüdyo filmleri ve büyük isimler bu civarlarda ediyor.


viyana kangurusu
(17.09.19)
ödenen paraları bilmiyorum fakat hans zimmer bu sektörün prestij müziğini kurmuş başına geçmiş durumda, ünlü filmlere müzik yapan bir çok besteci onun şirketinin altında şaşırmıştım
www.hans-zimmer.com


freebird5406_2
(17.09.19)
(4)

Intermittent Fasting yapmanin sebebi nedir?

Bilmedigim icin soruyorum. Zayiflamak icin neden genel olarak yemeyi azaltma yerine bu fasilali oruc modeli uyguluyor insanlar son zamanlarda? Olay zayiflamak degil baska sey ya da sadece zayiflamak degil ise nedir, bu IF isinin olayi nedir?
Bilmedigim icin soruyorum.
Zayiflamak icin neden genel olarak yemeyi azaltma yerine bu fasilali oruc modeli uyguluyor insanlar son zamanlarda? Olay zayiflamak degil baska sey ya da sadece zayiflamak degil ise nedir, bu IF isinin olayi nedir?
stavro
(17.09.19)
Çok fark yaratmayan birkaç spesifik özelliği var ama en kayda değer etkisi belli bir yemek yeme saati olduğu için insanların gün içerisinde gereksiz kalori alıp şişmanlama eğilimine girmesini engelliyor, yani boğazına hakim olamayan birini if yapmaya ikna ettiğinde yemek yeme konusunda otokontrolde bulunmasını sağlıyor, yoksa kalori açığı vermedikten sonra ne yaparsan yap kilo veremezsin.


angelus
(17.09.19)
Ben düzgün beslenen bir insandım uzun süredir. Fakat kilo vermem aşırı yavaş ilerliyordu. İntermittent yapınca 92 kilodan 73 kiloya düştüm 29 marttan bu yana.


denizgonen
(17.09.19)
Düzen.
Bu olayda işini saatlere bağlıyorsun.

Şimdi beni ele alalım. Ben 08:30 - 12:30 ve 13:30 - 17:30 çalışan biriyim. Öğle arasına çıktığımda öğünümü başlatıyorum. 8 saat sonrasında bitiriyorum. Böylece beni gece gereksiz yemekten alıkoyuyor.

Kısacası bana kalori hesabı bilmemnedense çok daha kolay bir şekilde disiplinize edip kilo vermeni sağlıyor gibi geldi.


baharat
(17.09.19)
Uzun süreli açlık adaptasyon sonrası iştahı kırıyor. Dar zamanda çok fazla kalori de alamıyorsun. En temel etki bu.

Ben midem boşken rahat antrenman yaptığım ve bana zaman kazandırdığı için de uyguluyorum.


(11)

Metin Feyzioglu'ya ne oldu birden?

Hangi noktada saf degistirdi bu adam, ne oldu da boyle oldu?
Hangi noktada saf degistirdi bu adam, ne oldu da boyle oldu?
stavro
(10.09.19)
yesil pasaportu duyunca kendinden geçti adam jhfhjdhfhj

başından beri sevmezdim zaten.


brkylmz
(10.09.19)
perinçeke ne olduysa aynısı işte. tek bu adam üzerinden düşünme.


re noreno
(10.09.19)
"money talks".


pangea
(10.09.19)
Hep böyleydi Feyzioğlu. Sonradan değişmiş falan değil. Bunu hukukçu arkadaşlar meslek örgütlerinin başındaki kişi olarak daha önceden öngörüp söylüyordu. Kahraman arayışındaki Cehape amcası/teyzesi kitle böyle adamları önce yüceltiyor, sonra gerçek yüzünü görünce sükutuhayale uğruyor. Muharrem İnce'de de böyle oldu. T. E. 'nin kendisini kaybedecek düzeyde öfkelendiği adli yıl açılışı konuşmasında da Feyzioğlu pek bir şey dememişti. Videoyu sonradan izleyince gördüm ki T.E. öfkelendiğinde de Feyzioğlu karşılık olarak bir şey demiyor.


microfiction
(10.09.19)
Fazla abartıldığını düşünüyorum bu adamın yahu. Neyini gördünüz de hemen sizden taraf olduğunu düşündünüz, sahiplendiniz. Klasik ortayolcu işte


olaylar olaylar
(10.09.19)
Kemalist tayfadan bekledigini bulamayinca obur tarafa kaydi zemin yokluyor. ordan oraya suruklenen bu tarz adamlardan bir cacik olmaz.


cooperr
(10.09.19)
halk tv sarhoşu facebook teyzelerine garip geliyor, başka kimseye garip geldiği yok adam soyadının hakkını veriyor.


denek hayatım
(10.09.19)
cem garipoğlunun babasının avukatlığını yapmış biri. money talks +1


windows95
(10.09.19)
Bu arada bir ekleme: Cem Garipoğlu'nun avukatlığını yapması hiçbir şey ifade etmez. Herkesin savunma hakkı var. Avukatlık illa ki "Müvekkilim sütten çıkmış ak kaşıktır" demek değildir. En adi suçlunun bile hakları vardır. Avukat bu hakları savunmak için vardır. Ceza davaları da sizin basından yalan yanlış izleyip sözümona bilgilendiğinizden çok farklı ayrıntılara sahip olabilir. Yani bir avukatın, yargıçların bile kendinden emin olmadığı şekilde, çoktan cezasını kestiğiniz birini mahkemede savunması "Money talks yeah... Siyasi görüşünü de satar bu" demek değildir. Avukatla müvekkili özdeşleştirelemez hiçbir zaman.

Feyzioğlu özelindeki görüşümüyse yukarıda önceki cevabımda yazdım.


microfiction
(10.09.19)
Bu tarz ve konumdaki adamlar genelde pratik düşünür. Bu da öyle yapmış işte. Kendine giren çıkan konularda muhalif, sonrasında umurunda değildir.


marsargo
(10.09.19)
Cem Garipoğlu davasını alması duruşmanın bir an önce başlaması içindi. Çünkü atanan hiç bir avukat savunmak istemedi.


(4)

Izlemeye degecek komedi filmi tavsiyesi alabilir miyim? (Yabanci)

Salt komedi olmasa da komedi/dram, aksiyon/komedi de olabilir. Komedi icersin isterim.Populer de olsa yazin, oyle cok film izlemisligim yok zaten. (hangover 1-2-3 izleistim ama)thx.
Salt komedi olmasa da komedi/dram, aksiyon/komedi de olabilir. Komedi icersin isterim.

Populer de olsa yazin, oyle cok film izlemisligim yok zaten. (hangover 1-2-3 izleistim ama)

thx.
stavro
(09.09.19)
Komedi ve dram dediysen
m.imdb.com

m.imdb.com


Amaranta ursula
(09.09.19)
the hitman's bodyguard. Bu aksiyon komedi


Waiting gençlik filmi ve komedi. Oyuncular çok iyi. Herkes sevmeyebilir tabii


jackyr
(09.09.19)
Big Stan
The World's End
What We Do in the Shadows


lumos
(09.09.19)
(2)

Peugeot 308 nasil, tavsiye eder misiniz? 2008-2010civari

Dizel ya da LPG.Ve yakit tuketimi?
Dizel ya da LPG.
Ve yakit tuketimi?
stavro
(05.09.19)
Dizeli iyi hocam, özerlikle 112 hp olanını tercih ederseniz çok daha iyi.
Lpg için onların manifoldunu deliyorlardı o yüzden lpg'li tavsiye etmem.


chaoslord
(05.09.19)
Dizeli çok iyi.


(8)

Once upon a time in Hollywood

Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Bu filmden bir sey anlayan var mi? Ben izledim bir sey anlamadim. Filmin sonuna
Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.Spoiler olabilir.

Bu filmden bir sey anlayan var mi? Ben izledim bir sey anlamadim. Filmin sonuna geldik "ee?" oldum. Neydi bu film simdi, hikayeden ne anladik? Olayi anlayan var mi ben ne kacirdim?
Gereksiz uzun geldi bir de. Uzadikca uzayip bir seye baglanmadi. Kadro ve yonetmen saglam diye bir seyler bekledim.
Ne kacirdim?
stavro
(02.09.19)
www.britannica.com

bu sana yardım eder..


lcha
(02.09.19)
Cliff'in gittiği eski Hollywood seti olan yerde hippiler yaşıyor. Bu hippiler de Charles Manson'ın tarikatından. İnternette anlatılıyor Manson uzun uzun oradan bakabilirsiniz. Filmin son yirmi dakikasında öldürülen hippiler normalde Rick'in yan komşusu Sharon Tate'i sekiz aylık hamileyken bebeğiyle beraber öldürüyorlar. Tarantino gerçek olayı anlatmak yerine bu şekilde kurguluyor. Esasen filmin kurulduğu bir temel yok bence ama bütün karakterlerin yolunun hippilerle kesiştiğini düşünürsek bir bağlantı kurulabiliyor.


Özet geçmeye çalışayım

Inglorious basterds filminin sonundaki gibi, gerçek bir olayı alıp sonunu değiştirmiş Tarantino.
Filmin başlarında Margot Robbie'nin evinin kapısına gelip birini sorup, oradan taşındığını öğrenince giden adam, Charles Manson. O çiftlik gibi mekanda yaşayan, at falan süren tipler de manson ailesi. Çiftlikte yaşayanlar, çiftliğin sahibi yaşlı kör adam, turistlere at üstünde tur attırmaları hepsi gerçek şeyler.
Brad Pitt'in karakteri otostop çeken kızla beraber çiftliğe gittiğinde, kız sürekli "Charlie sana bayılacak" tarzı şeyler söylüyor. Charlie dediği, Charles Manson işte.
Filmin başında o kızlar çöpleri karıştırırken beraber söyledikleri şarkı Charles Manson'ın yazdığı bir şarkı.
Filmin sonundaki büyük aksiyon sahnesindeki o 3 tip gerçek hayatta Sharon Tate'in (Margot Robbie) evine girip, içeridekilerin hepsini öldürüp, Sharon Tate'in kanıyla duvara "death to piggies" falan yazıyor. Evlere doğru yürürken zaten "let's kill some piggies" falan diye gazlıyorlar birbirlerini filmde de.
Tarantino versiyonunda son anda diğer eve giriyorlar, bambaşka bitiyor hikaye.
Eve girenlerden erkek olana Brad Pitt "napıyonuz lan burada" minvalinde bir şey sorduğunda, çocuk "I'm the devil and I've come to do the devil's work" diyor. Bu da o çocuğun oynadığı karakterin gerçek hayatta kurduğu bir cümle.

Filmde aslında iki konu paralel gidiyor. Bir tarafta Rick Dalton'ın hayatı, problemleri falan işlenirken, diğer taraftan bu Manson ailesi hikayesi film boyunca sürüyor. En sonunda da birleşiyorlar işte.

Hikayenın aslını anlatan bir dünya kaynak var internette.


Bu duyuruyu actiktan hemen sonra hikayeyo okudum internetten.
De film yine tirt yani benim tarafta. Zaten hikaye baska film baska. Film icinde de kopukluklar falan.
Bilmiyorum, bi bana mi bir sey ifade etmedi ve tirt geldi film?


stavro
(02.09.19)
Kizlari ne zaman kesecekler diye 3 saat bekletti, degil mi? Begenmediniz mi? :(


buf-e kür
(02.09.19)
Hikayedeb bahsediyor herkes, tamam hikaye bu. Ben film ozelinde konuşuyorum.

@bufekur begenmedim maalesef.


stavro
(02.09.19)
Hocam anlayan var mı diye sorunca herkes anladığını anlatmış. Film hikayeden ayrı olarak tırt mı dersen bence gayet ortalama bir film.

Bunun dışında film içerisinde Amerikalılar için çok fazla gönderme vs. olduğundan film bizi değil onları (doğal olarak) daha çok etkiliyor.


lcha
(02.09.19)
(2)

Avr yakasinda oturanlar, spor salonuna ne kadar oduyorsunuz?

Hangi salon?Bonus: havuzu var mi?
Hangi salon?
Bonus: havuzu var mi?
stavro
(01.09.19)
merter macfit 145 tl
havuz yok


Njoy 100 pis havuzlu


renegade
(01.09.19)
(1)

Haftaici aksam Beylikduzu tarafindan Bakırköy'e gidis nasil olur?

Trafik bakımından?Not: Bakırköy'e gecilmese de e5 Ankara yonu kullanılıyor aksam. E5 - Bakırköy arasi trafiği soruyorum alsinda.
Trafik bakımından?

Not: Bakırköy'e gecilmese de e5 Ankara yonu kullanılıyor aksam. E5 - Bakırköy arasi trafiği soruyorum alsinda.
stavro
(31.08.19)
Haftaiçi akşam mesai çıkışı beylikdüzü bakırköy güzergahı genelde az trafik olur. Özellikle küçükçekmeceden sahil yoluna bağlanırsanız trafikten kurtulursunuz.


frontrow
(31.08.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.