Giriş
(1)

Cinayet

Cinayet davasında suç aletinin bulunamaması nasıl sonuçlanır ?
Cinayet davasında suç aletinin bulunamaması nasıl sonuçlanır ?
sumuklurakun
(6 saat)
hakim sadece suç aletini nazara almıyor, bütününü değerlendirip vicdani bir kanaate ulaşıyor. fakat kuvvetli şüphe yoksa şüpheden sanık yararlanır elbette.


(1)

24 ay taahhüt

bir yerde bunun hukuki olarak geçerli olmadığı, en fazla 12 yapılabildiği yazıyordu.ben 24 ay olarak imzalamışsam bile böyle bir şey var mı ?.vodafone'a olan 24 aylık faturalı hat taahhüdünün son 3 ayındayım iptal ettirme olanağı olur mu yoksa süreç 3 aydan fazla sürer mi ?.
bir yerde bunun hukuki olarak geçerli olmadığı, en fazla 12 yapılabildiği yazıyordu.

ben 24 ay olarak imzalamışsam bile böyle bir şey var mı ?.
vodafone'a olan 24 aylık faturalı hat taahhüdünün son 3 ayındayım iptal ettirme olanağı olur mu yoksa süreç 3 aydan fazla sürer mi ?.
sumuklurakun
(14 saat)
1. ayda ve 13. ayda ceza bedeli ödemeksizin çıkabilirsiniz. 24 ayı tüketici kanunu tanımıyor. ben geçen sene vodefonela anlaşma yaptım. tam bir sene sonra aranıp devam edip etmeyeciğimin teyidini yaptılar. onlar da artık resmi olarak kabul etmişler demek ki bunu. ama aradaki bir ayda çıkamazsınız. yani 21. ay olmaz. sonuçta 2. dönemi kabul etmişsiniz. 2. dönemin 1 senesi tamamlanmış olmalı.


(1)

Subay veya komiser alımlarında

Sağlık yeteneğine bakarken yalnızca o iş için alınan sağlık raporu mu dikkate alınıyor yoksa tüm sağlık geçmişinize bakıyorlar mı ?
Sağlık yeteneğine bakarken yalnızca o iş için alınan sağlık raporu mu dikkate alınıyor yoksa tüm sağlık geçmişinize bakıyorlar mı ?
sumuklurakun
(22.05.19)
Kuruldan verilecek sağlık raporunda "Askeri öğrenci olur" veya "Askeri öğrenci olamaz" diye belirtiliyor zaten. Kaldı ki sağlık geçmişiniz de bugünü etkiler bir şekilde. Yani geçmişte başınıza bir iş gelmiştir. Bir kaza geçirmişsinizdir. Bedeninizde bu kazanın neden olduğu rahatsızlıklar oluşmuş olabilir.

Örneğin 2015'te İdiopatik Skolyoz tanısıyla "Askeri öğrenci olamaz" diye karar verilmişti, benim için. Tuzla Deniz Harp Okulunda bütün fiziki ve sözlü mülakatları geçmeme rağmen elendim. Ankara'ya itiraz için gittim ve yine elendim. Aynı şekilde, yine aynı rahatsızlıktan ötürü Şükrü Balcı PMYO'den de elendim. Ha tek güzel tarafı şu anki zihniyetimin şekillenmesine yol açtı bu kaybedişler. Madem bir şeylere yeterli değilim, o halde başka şeylere yönelmeliyim.

Bol şans dilerim.


lomer
(22.05.19)
(7)

Çiftçilik ve hayvancılık üzerine

Sorunun tamamında siyaset, ideoloji filan bunların bahsini, imasını yapmayalım. Hepimiz biliyoruz milletin efendisi olan köylünün anasını sikip, eline verdiler.Köylümüz tohum, gübre, yem, sulama-elektrik parası varsa çoluk çocuğun gideri derken zar zor geçiniyor.Durumu zaten köy hayatına aşina olan
Sorunun tamamında siyaset, ideoloji filan bunların bahsini, imasını yapmayalım.
Hepimiz biliyoruz milletin efendisi olan köylünün anasını sikip, eline verdiler.

Köylümüz tohum, gübre, yem, sulama-elektrik parası varsa çoluk çocuğun gideri derken zar zor geçiniyor.

Durumu zaten köy hayatına aşina olan herkes biliyor. Her yerde durum üç aşağı beş yukarı aynı.

Sorum: Türkiye'de hayvancılıktan veya tarımdan para kazanmak gerçekten imkansız mı ?.

Bir plaza çalışanı sözü gibi gelebilir fakat: doğru miktarda yatırım ve mümkün mertebe bilimsel yaklaşım ile ve endüstriyel işlere bulaşmadan (tavuk çiftlikleri gibi) para kazanılabilir mi ?. Bir koyup on almak değil elbette ama 40-50 dönüm tarlası olan birisinin yıllık 35-40 bin TL kazanması imkansız mı ?.
sumuklurakun
(21.05.19)
devlet bu şekilde bir politika yürüttüğü sürece.

para kazananın çiftçi değil sadece çiftçiye fahiş fiyattan kaynak sağlayan(tohum,mazot, ilaç, yem, veteriner) ve simsarların olduğu bir düzende kesinlikln mümkün değil.

büyük çaplı hayvancılık yapan arkadaşlarım seneler evvel hayvanlarını elden çıkardılar, çünkü veteriner parası, yem için ekecekleri ürünlere gereken mazot parası ve bu gün sattığı sütün parasını en erken 1 sene sonra almaları onları pes etmeye zorladı.

ikinci olarak kuzenlerim tarımla uğraşıyor 200 dönüm yer ekiyolar, 200 dönüm az buz bir alan değil, öyle ayçiçeği falan da ekip gitmiyolar, sezon sebzelerini ve meyvelerini ekiyolar.(ağaç meyvesi değil de çilek gibi mesela) üstüne kendileri pazarda satabildiğini satıyor, satamadığını hale veriyolar ve 5 kuruş para kazanamıyoruz, gübresine, elektriğine , mazotuna yetmiyor diyolar. onu da geçtim bir de ford ranger tarzı araçlarına ek depo yaptırıp,mazotu da bulgaristandan taşıdılar yıllarca bahçede kullanmak için, buna rağmen böyle.

hal mal mülk derksen hiç bişey satmasalar ömürlerinin sonuna kadar kral gibi geçinirler kira gelirlerinden falan ama durum böyle. çiftçilerimiz kuzenlerim gibi iyi durumda da değil üstelik. yani dedesinin dedesinind dedesinden kalan topraklar olup nesiller boyu tarımla uğraşınca biraz da inat oluyor sanırım insanda.

yani kazandıkları para o kadar az ki, 40 yılın başında don vurduğunda ya da sel olduğunda çok ciddibir hasar açıyor maddi olarak, yani hiç kazanamasalar zaten uğraşmazlar.

lokasyon da trakya, ülkenin en verimli toprakları.


Fodera
(21.05.19)
imkansız değil.yılda ancak o kadar kazanırsın o da seni bir yıl anca çevirir.
kişisel harcamalar dışında hastane dertleri düğün falan hep para.
ayrıca her sene yükselen benzin-dizel fiyatı ve enflasyon artışı bunların hepsi aynı denklemin değişkenleri.
türkiye'de şuan en mantıklı iş kurbanlık hayvan satmak, yavruyken alıp kurban zamanı satmak. ancak onda da hastalık riski var. ayrıca geçen sene kışın bin 2bin arası değişen buzak fiyatları(köylerde) bu kış 5-6 bin lira oldu.
iyi araştırma yapmak lazım. haberlerden gazatelerden değil de köylüden öğrenmek lazım.


kitik
(21.05.19)
40 50 dönüm demişsin de gerçekten çok çok ciddi bir alan bu, kafada canlandırması kolay değil.


Fodera
(21.05.19)
Devlet saçma sapan insanlara hibe verdiği sürece bu ülkede hiç bir şekilde tarım yürümez.

Yem fiyatları tavan
Mazot fiyatları tavan

Ama hibe traktör tarlası olmayan yandasa çıkıyor. Tarlası olsa da yandasa çıkıyor.

Çiftlik için 2 trilyon hibe veriliyor ama bu hibe köylüye değil iş adamlarına çıkıyor. 10 sene şartı var sanırım. Çiftliği 10 sene işletip bırakıyorlar. Hem yapı hem hibe yanlarına kâr kalıyor.

Yurt dışından gelen ithal ürünler. Kısa vadede fiyat düşürüp uzun vadede çiftçinin üretmeyi bırakmasına sebep olup fiyat arttırıyor. Ve sürekli 0 gümrük vergisi ile ürün ithal ediyoruz nedense.

Sıkıntı denetimde. Politikasizlikta.

Bir de tarım da şöyle bir siyaset daha var. Bölgeye göre tarım siyaseti yapılıyor. Karadeniz çiftçisi ile Ege çiftçisini karsilastirirsaniz anlarsınız demek istediğimi. Politika gereği bayağı üstün tutuluyor Karadeniz çiftçisi.

Yani ülkenin her yanı aynı. Yani memur alımındaki torpilden hiç bir farkı yok tarım işlerinin de. O yüzden bir arpa boyu yol alamayiz daha bir 5-10 yıl daha. Yanlış ilaç kullanımı vs vs girmiyorum bile


westblack
(21.05.19)
kooperatifleşmek en önemli konu. kooperatifleşen köylü kalkınır.


1917
(21.05.19)
aklına gelen her şeyin kooperatifi var hem de 1 tane de değil bir sürü.

hepsi çiftçiyi sömürmek için.


Fodera
(21.05.19)
Net ve tek seferde cevap veriyorum : İmkansız,

Nedenini de açıklayalım destekli olsun, Baba ve Anne tarafımızda bağ bahçe var, rahmetli anne annem de geçen sene ölene kadar bu bağ bahçeden gücü yettiğini kendi ihtiyaçlarını karşılamak için ekip biçiyordu. Baba tarafında durum biraz farklı büyük bir tarlamız var icar'a veriliyor, bunun dışında yaşadığımız şehirde oldukça varlıklı bir aile dostumuz var doğulu kendisi, mesleği milletin bağını bahçesini kiralayıp malını alıp satmak.

Şimdi bu bahsettiğimiz aile dostumuz her ne kadar sevdiğimiz saydığımız bir insan olsa da ne yazık ki mesleği bir kene gibi insanlara yapışıp onların sırtından para kazanmak. Şöyle ki, bu arkadaş, senin bağını bahçeni gelip kiralıyor, sana tohum veriyor sen bu tohumu ekiyor, bahçeyi suluyor bakımını yapıyorsun, hasat zamanı geldiğinde bu arkadaş gidip hasatı kontrol ediyor eğer bir hastalık varsa ya da istediği gibi verim alamamışsa hadi eyvallah diyip çekip gidiyor köylü daha sonra bu malı birine satabilirse ki çok zor yok pahasına satıyor. Ha her şey yolunda gitmiş hasat istendiği gibi olmuşsa bu arkadaş malı köylüden 1 liraya alıyor bunu hal'e getiriyor halde kendi araçlarıyla marketlere pazarlara götürüp 7-8 liradan indiriyor.

Şimdi köylünün durumu vahim, neden vahim çünkü malını kimseye satamıyor herkes bir köşe başı tutmuş oyunun kuralları belli, gidip kafana göre aliye veliye satarım diyemiyorsun bir nevi bu iş de mafyalaşmış. Tam olarak taraf olmazsan bertaraf olursun kuralı geçerli.

Bütün yükü eken biçen köylü kardeşlerimiz çekiyor ancak kaymağı yiyen (gördüğüm kadarıyla çoğunluğu doğulu olan burada etnik bir ayrım söz konusu değil ama tespitim bu yönde olduğu için belirtmek zorundayım) eli para tutan hal patronları oluyor.

Eskiden köylü kendi tohumunu kendi eker, tarayı kendi sürer malını da kendisi satardı istediği fiyattan, ne zaman ki bu devran dönüp de araya fırsatçılar girdi, çiftçiliğin de sonu geldi maalesef.


solo
(21.05.19)
(2)

Fotoğraf arşivleme / etiketleme

Yıllardan beridir çektiğim fotoğraflardan oluşan 30+ GB boyutunda 7000+ fotoğraf arşivi var. Bunları tarih bazında arşivliyordum ancak bir fotoğrafı aramaya kalktığımda hangi tarihte çektiğimi anımsamadığım zaman iş sarpa sarıyor.Bunu aşmak için tüm bu klasörlerdeki fotoğrafları tek tek gösterip ban
Yıllardan beridir çektiğim fotoğraflardan oluşan 30+ GB boyutunda 7000+ fotoğraf arşivi var. Bunları tarih bazında arşivliyordum ancak bir fotoğrafı aramaya kalktığımda hangi tarihte çektiğimi anımsamadığım zaman iş sarpa sarıyor.

Bunu aşmak için tüm bu klasörlerdeki fotoğrafları tek tek gösterip bana etiket soracak veya bütün fotoğrafları listeleyip bir kaç tıkla etiket girebileceğim bir yazılım var mı ?.
sumuklurakun
(19.05.19)
google photos. dosyadan alıyor tarih bilgisini. etiket ya da albüm oluşturma seçeneği de var. açıkçası en iyisi detayların hepsi hatırlanıyorken girince güzel oluyor.


ozdek
(19.05.19)
google photos bütün fotoğraflarını ve fotoğraf bilgilerini google'a vermen anlamına gelir.

yerel bir çözüm düşün. şuna ve alternatiflerine bak:

alternativeto.net


p133mmx
(20.05.19)

Yurtdışı IP

VPNi tespit edebiliyorlar sanırım ancak Türk makamlarına IP adresini çok düşük tespit edilme oranıyla yurtdışı olarak gösterme imkanı var mı ?Bir yazı yazarken şafak vakti ters kelepçeli flash-back görmekten sıkıldım artık.
VPNi tespit edebiliyorlar sanırım ancak Türk makamlarına IP adresini çok düşük tespit edilme oranıyla yurtdışı olarak gösterme imkanı var mı ?

Bir yazı yazarken şafak vakti ters kelepçeli flash-back görmekten sıkıldım artık.
sumuklurakun
(18.05.19)
(1)

Programlamada istihza

istihzanın hazırladığı Python gibi benzeri açık erişimli Türkçe kaynak var mı ?. Diller için veya veri analizi vb alanlar için ?
istihzanın hazırladığı Python gibi benzeri açık erişimli Türkçe kaynak var mı ?. Diller için veya veri analizi vb alanlar için ?
sumuklurakun
(18.05.19)
Merhaba

diller için türkçe kaynak: github.com

veri bilimi için de: www.veridefteri.com

sayfalarını önerebilirim.


kabloescobar
(18.05.19)
(1)

Illustrator'de PDF

PDF'te yer alan 45 puntoyla yazılmış reklam yazısını silmenin pratik yolu var mı ? (445 sayfa)
PDF'te yer alan 45 puntoyla yazılmış reklam yazısını silmenin pratik yolu var mı ? (445 sayfa)
sumuklurakun
(17.05.19)
bildiğim kadarıyla illustrator'a pdf'yi attığınızda tek bir sayfasını açabiliyorsunuz, hangi sayfa olduğunu seçebiliyorsunuz. dolayısıyla eğer her sayfadaki yazıyı tek tek silebilirim demiyorsanız bu pek işe yaramaz gibi. eğer bu reklam yazısı watermark şeklinde ise belki pdf'yi adobe acrobat'da açıp buradan remove watermark seçeneğini deneyebilirsiniz.

ancak google'da arayınca şöyle bir sayfa buldum, belki bu işe yarayabilir.
graphicdesign.stackexchange.com

eğer tüm sayfaları açabilirseniz bu şekilde o zaman select menüsünden aynı font size metinler seçilebiliyormuş:
www.google.com


panamera
(18.05.19)
(1)

Kanun nasıl yazılır

İmladan bahsetmiyorum elbet.Kanunların dilden bağımsız olarak şekil ve düzen bağlamında yazımıyla ilgili kural var mı yoksa gelenek olduğu üzere bir kalıp mı takip ediliyor ?
İmladan bahsetmiyorum elbet.

Kanunların dilden bağımsız olarak şekil ve düzen bağlamında yazımıyla ilgili kural var mı yoksa gelenek olduğu üzere bir kalıp mı takip ediliyor ?
sumuklurakun
(17.05.19)
Kanun yapım tekniği var tabi ki
Ama bizim yasalar " yamama " vaziyette


photo85
(17.05.19)
(1)

Gözlük vs Lens

Sol gözde görme tembelliği (en son miyop 4.75) sağ gözde ise miyop 3.50 var ve haliyle bunlar ilerliyor ve camlar da kalınlaşmaya başladı.Astigmat ve doktorları bir türlü inandıramadığım yakını görme sorunum da var. Adama harflerin yarısını bulanık görüyorum diyorum "yav gençsin sen" diyor. Astigmat
Sol gözde görme tembelliği (en son miyop 4.75) sağ gözde ise miyop 3.50 var ve haliyle bunlar ilerliyor ve camlar da kalınlaşmaya başladı.

Astigmat ve doktorları bir türlü inandıramadığım yakını görme sorunum da var. Adama harflerin yarısını bulanık görüyorum diyorum "yav gençsin sen" diyor. Astigmat sebep oluyordur belki de.

Bu şartlar altında lens mi gözlük mü iyi olur ? yada sadece dışarıda lens kullansam nasıl olur ?.
sumuklurakun
(16.05.19)
her halükarda lens en iyisi. hijyen ve diğer koşullara dikkat etmen lazım. zaten herhangi bir lens takmayı engelleyecek koşul yoksa gözlük kullanmayı tercih etmem. lenste her şeyi orijinal boyutunda görebiliyor olmak bile lens kullanmak için bir neden.

astigmatın bir sürü sebebi var, belki korneanda astigmata neden olacak bir şey bulamamıştır. diğer hastalıklara bağlı olarak da göz bulanık görüyor sen astigmat sanıyor olabilirsin onları. doktor o yüzden yazmamış olabilir yine de başka bir doktora görünün.


dismainpula
(17.05.19)
(1)

Çiftleşme sonrası

Kediler çiftleşme işlemini yaptı gibi ama erkek kedi daha çok kızın sırtına kerkindi. Yalnız bu olaydan sonra 3-4 dakika içinde dişi kedi 3 kez genital bölgesini yaladı. Olmuş mudur yoksa erkek deliği tutturamamış mıdır ?. Bir dakikaya yakın sürdü oysa
Kediler çiftleşme işlemini yaptı gibi ama erkek kedi daha çok kızın sırtına kerkindi. Yalnız bu olaydan sonra 3-4 dakika içinde dişi kedi 3 kez genital bölgesini yaladı. Olmuş mudur yoksa erkek deliği tutturamamış mıdır ?. Bir dakikaya yakın sürdü oysa
sumuklurakun
(13.05.19)
bir şey demek zor, hamile kalmazsa kızgınlığı devam eder dişinin.
normalde iki kedi 2-3 gün birlikte tutulur, bir seferde sonuç beklenmez.


tiny penny
(14.05.19)
(2)

Kedi çiftleşmesi

Bunlar her zaman hırlaşmadan sonra mı yapıyorlar ? Dişi “işte aradığım erkek, senin yavrularını doğurmak istiyorum” diyip usulca izin vermiyor mu ?.Bu hırlaşmalar ne kadar sürüyor ?Hep mi dişi daha saldırgan olur ?
Bunlar her zaman hırlaşmadan sonra mı yapıyorlar ?
Dişi “işte aradığım erkek, senin yavrularını doğurmak istiyorum” diyip usulca izin vermiyor mu ?.
Bu hırlaşmalar ne kadar sürüyor ?
Hep mi dişi daha saldırgan olur ?
sumuklurakun
(12.05.19)
dişi ciftlesmeye izin de vermeyebilir, aralarinda uyum olursa ciftlesirler zaten.


elbar
(12.05.19)
bir yerlerde okumuştum, dişiler çiftleşme sırasında acı duydukları için pek çiftleşmeye pek taraftar değiller, hırlaşmaları ve dişilerin erkek kedilerden kaçması bu nedenle.

tabii okuduğum bu bilgi yanlış olabilir.


selam
(15.05.19)
(2)

Kıbrıs’ta askerlik

Arkadaşı havacı olarak mağusaya gönderiyoruz. Giderken bilmesi gerekenler nedir ?. (Örneğin sadece kimlikle mi girecek, asker olduğunu beyan edecek mi vs). Ercan havaalanından mağusaya ulaşım nasıldır ?Gelirken alabileceği tütün/içki sınırı nedir ?
Arkadaşı havacı olarak mağusaya gönderiyoruz.

Giderken bilmesi gerekenler nedir ?. (Örneğin sadece kimlikle mi girecek, asker olduğunu beyan edecek mi vs).
Ercan havaalanından mağusaya ulaşım nasıldır ?

Gelirken alabileceği tütün/içki sınırı nedir ?
sumuklurakun
(11.05.19)
giderken bilinmesi gereken bir şey yok. sülüs diyorlardı galiba bir kağıt var ou beyan edip geçiyorsunuz.

ercan havaalanından gazimağusaya ulaşımı şöyle yapıyorsunuz; siz uçaktan indiğinizde ercan havalimanında inzibatlar sizi kaçırmıyor, görünce hop gel la buraya diyerek tutarlar.
gelirken alabileceği tütün içki sınırı kişiye bağlı aslında. neler neler sokan var. ama bir şekilde astsb veya sb'lardan biriyle samimi olup istihkak kullanabilirseniz neredeyse bedavaya gelmiş olur içkiler. en son blue label 150 160 lira falandı ordu istihkakında. içeri sokma konusu tamamen şans. ben 11 12 karton sigara, 5 6 litre içkiyle geçtim, kimse aramadı bavulu. ama tamamen şans.

edit: tl yazmışım, usd olacak.


Tears of Devil
(11.05.19)
Blue label’ın 150-160 lira olduğu zamanlar doksanlar falandır muhtemelen. Ben 2016 sonlarına doğru gümak’tan 550 liraya almıştım. Şimdi gümakta 600-650 falandır muhtemelen.

Komutanlardan rica etsin, yardımcı olurlar. Ben de puro, chivas extra falan almıştım bikaç arkadaş için.

İnzibatlar alıp 14. Zırhlı tugay-topçu taburuna götürür. Kendi birliği ne zaman araç gönderip aldırırsa o zaman mağusaya gider. Bu bazen 2-3 gün, bazen 7-10 günü bulabilir. Adada 8 ay ktm sorumlusuydum. Bazen çıldırtıyolardı, bi araba gönderip de askerini aldırmayan birlikler olurdu.

Gidebileceği en güzel zamanda gidiyo. Eğitim sezonu bitmiş olur, nöbet tutup durur en kötü. Eğitim sezonuna denk gelseydi kötüydü.

Selam söylesin güzel Kıbrıs’a.


(s)AINT
(11.05.19)
(4)

Randevulu vs. Randevusuz

Çok yoğun bir devlet hastanesinin yine yoğun bir bölümü olan kardiyolojiye yarın 09:30'a randevu aldım.Şikayetlerim: kalpte sızı, ağrı hissi, yoğun efor gerektiren işleri yapamaz hale gelmek (5 m yüzüp 30 dakika soluklanmak gibi), yoğun kilo artışıyla beraber yoğun alkol, sigara kullanımı.20 yıl son
Çok yoğun bir devlet hastanesinin yine yoğun bir bölümü olan kardiyolojiye yarın 09:30'a randevu aldım.

Şikayetlerim: kalpte sızı, ağrı hissi, yoğun efor gerektiren işleri yapamaz hale gelmek (5 m yüzüp 30 dakika soluklanmak gibi), yoğun kilo artışıyla beraber yoğun alkol, sigara kullanımı.

20 yıl sonra kardiyolojiye gideceğim için neler yapılıyor bilmiyorum.

Damar içinde daralma mı var yoksa küçükken "kapanır" denilen delik büyüdü mü, kalp çevresinde yağlanma mı var, aklıma her ihtimal geliyor.

Neyse çok uzattım. EKG-ultrason-kan tahlili filan olmazsa olmaz sanırım ama bunlar yarın yetişir mi merak ediyorum. Başka neler istenilebilir ?.

Bu yüzden 09:30'u beklemek yerine sabah 08:00'de hastanede olup sıra numarasıyla mı muayene olsam ?.

Son olarak, bildiğim kadarıyla EKG'de (eforlu olandaymış) at gibi koşturuyorlar. Ben o kadar koşamazsam ne oluyor ?.
sumuklurakun
(09.05.19)
Kardiyolojiye gelen her hastaya önce EKG çekiliyor, sonra doktor görüyor hastayı. EKG'de at gibi koşturmuyorlar, eforlu EKG diye ayrı bir şey var doktor gerekli görürse onu ister o zaman o çekilir. Normal EKG de gayet basit 30 saniyelik bir iş. Kan tahlili isterse çabuk çıkar ama özellikle EKO, eforlu EKG gibi şeyler için genelde haftalar sonrasına randevu veriliyor.

Diğer sorunuzun cevabını bilmiyorum.


sys coyg
(09.05.19)
sistem randevu saatinizden belli bir zaman önce işlem yapılmasını engelliyor. o sebeple 9.30 randevusuna 8'de gitmek makul degil, ama 9'da giriş yaptırmış olmanız iyi olabilir.

ekg konusunu @sys coyg cevaplamış zaten.


helenart
(09.05.19)
Onu bildiğim için randevuyu iptal edip gideceğim.


sumuklurakun
(09.05.19)
randevuyu iptal edersen en temel problemler.

1. boş yer olamayabilir.
2. 65 yaş üstü öncelikli ve 7 yaş altı öncelikli
3. randevulu öncelikli

bunları beklemen gerekir. randevu saatinde git. zaten o gün için çözebileceğin sadece kan tahlili ister. o da en iyi ihtimalle 11'de çıkar ki, o durumda bile doktorlar sonuçlara öğleden sonra bakmayı tercih ediyorlar. diğerleri için zaten istenirse randevu alıcan. geçmiş olsun.


helenart
(09.05.19)
(1)

Veri bilimi

Kabaca nedir, ne değildir, neler yapılır sizden de bir duysam ?.Bu işte R veya Python'ın ne gibi avantaj / dezavantajları var ?.
Kabaca nedir, ne değildir, neler yapılır sizden de bir duysam ?.
Bu işte R veya Python'ın ne gibi avantaj / dezavantajları var ?.
sumuklurakun
(06.05.19)
veri büyük olunca toplu işleme tekniklerine ihtiyaç oluyor. istatistik ile birleştirince bazı araçlara ihtiyaç var. R bunların başında geliyor ve ücretsiz. Python da çok benzer ama veri istatistik vs konularında R gibi özel bir programdan çok daha genel bir yazılım. muhtemelen ikisi ile de istediğin her şeyi yapabilirsin ama kullanım alanlarına ve örneklerine bakılınca istatistik içeren çalışmalarda R görüyorum.


sttc
(06.05.19)
(5)

İnsan ilişkileri

Son zamanlarda pek evden çıkmıyorum (gezme-dolaşma gibi insanlarla etkileşime girmediğimiz şeyler konu dışı). Çıktığımda ise görüştüğüm kişilerin entelektüel seviyeleri (burada küçümseme değil amacım. İlgi alanları da diyebiliriz, sohbet konusu da diyebiliriz) pek yeterli gelmiyor. Eğlenerek yaptığı
Son zamanlarda pek evden çıkmıyorum (gezme-dolaşma gibi insanlarla etkileşime girmediğimiz şeyler konu dışı). Çıktığımda ise görüştüğüm kişilerin entelektüel seviyeleri (burada küçümseme değil amacım. İlgi alanları da diyebiliriz, sohbet konusu da diyebiliriz) pek yeterli gelmiyor. Eğlenerek yaptığınız muhabbetler vs bayramda "ee daha daha nasılsınız" muhabbeti gibi. Bir şey katmayan muhabbetler dönüyor.

Böyle olunca ve havaların da ısınmasıyla kendimi "soyutlanmış", "yeterli etkileşime sahip olmamak", "dış dünyadan kopmuş" gibi daha da çoğaltılabilecek durumlarda hissediyorum.

Hissettiğim depresyon değil, kişisel bir yetersizlik de değil. Gururlu yalnızlık, çok zekiyim kimseyle anlaşamıyorum, bunlar aptal gibi şeyler de düşünmüyorum.

İstediğim siyaset, ekonomi ve futbol haricinde yüz yüze bir şey konuşabileceğim herhangi bir insan. Zenginlerin kulüpleri var ya aslında öyle bir şey iyi olurdu ama burada ne kulüp var ne de ben zenginim :).

Siz böyle bir hisse kapılıyor musunuz ? Hissedince ne yapıyorsunuz ?.
sumuklurakun
(04.05.19)
Ben de benzer durumdayım. Çözümü kafa dengi birini bulmak ama en zor kısmı da bu. Bu yüzden genelde kendimden büyük insanlarla daha iyi anlaşırım.

Çoğu zaman da twitterda,sözlükte yazdıklarını beğendiğim kişilerle konuşmaya çalışırım başka yolu yok sanırım.


Pertev nail
(04.05.19)
ben öyle bir ortam bulamadım. bulunduğum ortamı anlayıp ayak uyduruyorum. bu da çok keyifli.


for day to break
(04.05.19)
Ben Budist cemaatlere dahil oldum. Genelde baya güzel muhabbet oluyor. Akıllı zeki eğitimli bilgili insanlar. İstanbul'da birkaç tane var, deneyin derim.


JohnOakley
(04.05.19)
ne zaman böyle hissetsem quora, reddit,xdadevelopers ve stackoverflow sekmelerinde dolaşıyorum


@JohnOakley budist cemaatleri nasıl bulurum ?
süper fikir


devilone
(06.05.19)
(3)

Dikey tarım

hakkında ne düşünüyorsunuz ?Önümüzdeki kış için evin balkonunda (toplam 2,2 m^2) tabanda 0,42 m^2 (70 cm - 60 cm uzunluklarda) 5 kat ve toplamda 2,1 m^2 bahçe yapmayı düşünüyorum. Ağaç filan ekmeyeceğim tabi ki ancak alt katlara patates ve soğan (swh) üst katlara da roka-maydanoz gibi hafif bitkiler
hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Önümüzdeki kış için evin balkonunda (toplam 2,2 m^2) tabanda 0,42 m^2 (70 cm - 60 cm uzunluklarda) 5 kat ve toplamda 2,1 m^2 bahçe yapmayı düşünüyorum. Ağaç filan ekmeyeceğim tabi ki ancak alt katlara patates ve soğan (swh) üst katlara da roka-maydanoz gibi hafif bitkileri ekerim diyorum.

Tarımla uğraşan varsa aramızda fikir verebilir, inşaatçılar da böyle bir ağırlık bir evin statiği için (balkon iki kenarından binayla temas halinde) çok mu küçük olur yoksa hesaplama gerektirir mi fikir verebilir.
sumuklurakun
(02.05.19)
Mobildeyim, takip için yazdım.


kisa
(02.05.19)
bina kaç senelik? kuru toprağın 1x1x1 yani 1m3 ü 1500 kg olabilir. ıslandığında 1600 kg olabilir. siz balkona 2x1x40 ile yaklaşıp 1m3 toprak sereceksiniz yani 1600 kg minimum.
zaman zaman toplam kg , 1600 + çiftçi kilosu + sebze kilosu olabilir.


kitik
(02.05.19)
Topraksiz tarimi arastirin.


brkylmz
(02.05.19)
(3)

Banka haciz vs

Bankaya olan kredi, kredi kartı borçlarını ödemediğimiz takdirde yasal işlem başladı diyelim. Bundan sonra olay nasıl işliyor ?. Örneğin benim ikametim ailemin evi görünüyor haciz işleri nasıl olacak ?. Haciz yapıldı/yapılmadı diyelim. Bankanın bu alacağı için zaman aşımı var mı ? Ne kadar ?. Ödemed
Bankaya olan kredi, kredi kartı borçlarını ödemediğimiz takdirde yasal işlem başladı diyelim. Bundan sonra olay nasıl işliyor ?. Örneğin benim ikametim ailemin evi görünüyor haciz işleri nasıl olacak ?. Haciz yapıldı/yapılmadı diyelim. Bankanın bu alacağı için zaman aşımı var mı ? Ne kadar ?. Ödemedik ve (varsa) zaman aşımı geçti diyelim. Ölene kadar herhangi bir bankanın herhangi bir ürününü kullanmamız imkansız hale mi geliyor ?.
sumuklurakun
(15.04.19)
kendi malınız varsa haciz gelir yoksa gelmez. onun haricinde tüm bankalarca kara listeye alınırsınız kredi notunuz düşer. bankalara para koyamazsınız, kredi kartı alamazsınız vs.


tinky winky
(15.04.19)
Bana atanan dosyalarda şöyle yapıyorum, borçlu adına kayıtlı araç ve gayrımenkullere haciz koyduruyorum hemen. Benimkiler ticari dosyalar olduğundan hemen şirkete hacze gidiyorum. Ödeme olmazsa ve şirkette para edecek bir şeyler varsa muhafaza yapıyorum. Şahıslarda tebligat yapılan adreslere hacze gidiyorum. Mesela mernis(ikametgah) adresi xxx olsun, ama borçlunun bankaya bildirmiş olduğu ve tebligat yapılmış olan adresi yyy olsun, öncelikle yyy adresine gidiyorum eğer borçlu orada yoksa taşınmışsa xxx adresine gidiyorum. Ev dubleks falan değilse genelde haczedilebilecek mal olmuyor genelde bir şey yapmadan geri çıkıyoruz. Ama evde birden fazla tv, koltuk takımı vs varsa haczediyoruz ama mal kaldırma olmuyor genelde. Bu şekilde. Eğer adınıza kayıtlı malvarlığı falan yoksa pek bişiy olmaz.


turuncu tonlarda
(15.04.19)
haciz memuru kıllık yapmazsa evde haciz için bir şey bulamaz, en fazla bu tv lüks kaldıracağım der, kaldır götür dersin, yediemin yazar gider. maaşın varsa 4'te 1'ine haciz gelir, tamamına dokunamazlar. birden fazla bankaya borcun varsa veya hem kredi hem kredi kartı borcun varsa da sıraya geçerler. ilk borç bitene kadar maaşından kesilir, sonra diğer borç maaşından kesilmeye başlanır.

işten ayrılırsan tazminat alacağının borç kadarını alabilirler, karşılamıyorsa tamamını alırlar.

borçlu olduğun bankaya para yatırırsan anında borcuna karşılık kesilir.

zamanaşımı kağıt üzerinde olsa da dosyayı devamlı yenileyerek sen ölene kadar peşini bırakmazlar.

Kredi kartı ve kredi kullanamazsın, borcun olmayan bir bankayla çalışmaya devam edebilirsin.


kimlanbu
(16.04.19)
(6)

Döner mi ?

1,5 aylıkken bulduğum şu ana kadar evden çıkmamış 11 aylık dişi kedimi dolaşması için dışarı salsam döner mi?
1,5 aylıkken bulduğum şu ana kadar evden çıkmamış 11 aylık dişi kedimi dolaşması için dışarı salsam döner mi?
sumuklurakun
(12.04.19)
Kizistiysa bir sure donmez sonra 7 tane bebeyle doner ana-baba evine :)


Deathrow
(12.04.19)
editleyemiyorum mobilim, onun disinda problem olmaz.


Deathrow
(12.04.19)
nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz ya? başına her şey gelebilir. 1,5 aylıktı diyorsunuz. aynı durumda kedim var ödü patlıyor sokaktan. 1 kere benim gözetimimde dış kapının önüne çıktı öyle panikle geri kaçtı ki korkup. sizinki de panikten bi arabanın altında kalabilir ya da yolunu kaybedebilir asla evini bulamayabilir. çok büyük risk :(


matilda
(12.04.19)
@matilda ; bulduğunda 1,5 aylıkmış. Şimdi neredeyse 1 yaşındaymış. Deathrow'a katılmamak elde değil , gelir 6-7 bebeyle :)


synax
(12.04.19)
matilda nerenle okuyosun anlamıyorum ki. bulduğunda 1.5 aylıkmış. hemen bi heyecanlanmayın ya. sakin..


belirsizlik
(12.04.19)
böyle suni hayvanseverlere kılım. onu da belirtmek isterim


belirsizlik
(12.04.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.