Giriş
(1)

abd sınıra yığınak mevzu

tv izlemeyeli yıllar oldu siyasi gündemi de pek takip ettiğimi söyleyemem. Bugün arkadaşlar konuşurken kulak misafiri oldum. abd İran sınırına yığınak yapmış İran’ı vuracakmış, rusya ile anlaşmış bilmem ne Nedir bu konunun aslı? Bana üfürme gibi geldi
tv izlemeyeli yıllar oldu siyasi gündemi de pek takip ettiğimi söyleyemem.
Bugün arkadaşlar konuşurken kulak misafiri oldum. abd İran sınırına yığınak yapmış İran’ı vuracakmış, rusya ile anlaşmış bilmem ne
Nedir bu konunun aslı? Bana üfürme gibi geldi
www.gazeteduvar.com.tr

Konu hakkında güzel bir yazı


temasettin
(15.05.19)
(4)

Zeki Demirkubuz filmlerinin

Tarzı ne oluyor? Böyle sıradan hayatları konu alıp, başka pencerelerden bakmamızı sağlayan durağan filmler. Müthiş keyif alıyorum bu tarz filmlerden. beğendiğim aklıma gelenler, kader, yazgı, masumiyet, yeraltı, bir zamanlar Anadolu’da, kış uykusu, yol, Yozgat blues, bal, süt, yumurta.Ayrıca benzer
Tarzı ne oluyor? Böyle sıradan hayatları konu alıp, başka pencerelerden bakmamızı sağlayan durağan filmler.
Müthiş keyif alıyorum bu tarz filmlerden. beğendiğim aklıma gelenler, kader, yazgı, masumiyet, yeraltı, bir zamanlar Anadolu’da, kış uykusu, yol, Yozgat blues, bal, süt, yumurta.
Ayrıca benzer tarzda sizin önerilerinizi de alabilirim.
şöyle bi soru vardı, oraya da bakabilirsin.

(git: 1330524)


-sır cocuklari
-donersen islik cal
-anlat istanbul
-gemide
-sarmasik
-muhsin bey
-gise memuru
-vavien
-ahlat agaci
-cakal
-sonsuz bir ask
-hoscakal guzin
-alinin sekiz gunu
-gonul yarasi
-sen aydinlatirsin geceyi
-(bulabilirsen) "masum" dizisi
-kar
-kara kopekler havlarken
-iyi biri (cengiz bozkurt) tavsiyemdir.

bunlari izlemeni tavsiye eder
tesekkurumu de beklerim.


(2)

Metali ne ile yapıştırabilirim?

Demir’den bir biblo vardı, yüksekten düşünce kaynak yerinden kırıldı.Nasıl yapıştırabilirim ?
Demir’den bir biblo vardı, yüksekten düşünce kaynak yerinden kırıldı.
Nasıl yapıştırabilirim ?
Pattex Power Epoxy.

www.tekzen.com.tr


Beherit
(01.05.19)
iran yapıştırıcısı.

oto sanayi ustalarının vazgeçilmezi.


heidi'nin dedesi
(01.05.19)
(5)

iPhone kullananlara bir soru

böyle bişey geldi mi başınıza ?https://eksiup.com/9f7fe1e92933Tüm şifreleri değiştirdim. Başka yapılması gereken bişey var mı?
böyle bişey geldi mi başınıza ?
eksiup.com

Tüm şifreleri değiştirdim. Başka yapılması gereken bişey var mı?
Two factor authentication'ı aktif etmenizi de tavsiye ederim.
(git: support.apple.com)


mentat
(27.04.19)
girmeye çalışan kişi şifreni bilmiyormuş ki böyle bir mesaj gelmiş.

ama 2-factor authentication +1.


avianthem
(27.04.19)
Bu zaten two-factorlu hesap demek. Ve mesela siz sifrenizi bir apple cihazina/web sayfasina girdikten sonra geldiyse ok, sizden dolayi gelmis demektir. Eger alakasiz bir zamanda karsiniza ciktiysa biri sifrenizi biliyor ve hesaba girmeye calisiyor demektir. Ama size gelen bu kod olmadan giremezler zaten, sifrenizi degistirmeniz yeterli. Oradaki konum da dogru olmuyor genelde, muhim olan siz sifreyi girdikten sonra mi geldi, durup dururken mi o


lyh
(27.04.19)
@ıyh
Durup dururken geldi


yuh böyle bir bildirim mi gidiyormuş, ulan az daha hayvan gibi rezil olacaktım. @takıl yani takmıyo belli, sağolasın sayende rezil olmaktan kurtuldum


pislick0
(28.04.19)
(1)

iPhone ölü piksel

telefonu daha 2gün önce aldım.Bugün farkettim ekranda ölü piksel var. Servisine götürsem telefon tamir mi görecek, yoksa yenisini mi verirler?
telefonu daha 2gün önce aldım.
Bugün farkettim ekranda ölü piksel var. Servisine götürsem telefon tamir mi görecek, yoksa yenisini mi verirler?
ölü pikselde eskiden swap cihaz verirdi apple. artık ekran değişimi yapıyor.

herhangi bir premium reseller'a bırakın ya da istanbul'daysanız zorlu yahut akasya'nın genius bar'ından randevu alın. reseller'a bıraktığınızda bir hafta gibi bir süreye, apple store'da ise 1.5 saate ekran değişimi gerçekleşir.

sim kart taktıktan sonra telefonu aldığınız yer de değiştiremiyor.


avianthem
(27.04.19)
(2)

Tablet tavsiyesi

Hiç anlamıyorum tabletlerden. Dizi izlerken, nette dolanırken kasma donma yapmayacak bir tablet tavsiye eder misiniz?
Hiç anlamıyorum tabletlerden.
Dizi izlerken, nette dolanırken kasma donma yapmayacak bir tablet tavsiye eder misiniz?
Tablet almamanı tavsiye ederim


Topalordek
(21.04.19)
samsung galaxy tab veya ipad.


sutlu nescafe
(21.04.19)
(10)

Hangi ülkeyle başlamalı ?

Eşimle bu yaz tatil rotamızı yurtdışına çevirdik. Tur paketlerine bakındım biraz. Avrupa düşünüyoruz ama hangi ülkeyle başlamalı ? gidip memnun kaldığınız tur şirketlerini de paylaşabilirizsiniz.
Eşimle bu yaz tatil rotamızı yurtdışına çevirdik. Tur paketlerine bakındım biraz.
Avrupa düşünüyoruz ama hangi ülkeyle başlamalı ? gidip memnun kaldığınız tur şirketlerini de paylaşabilirizsiniz.
Yaz tatili için celestyal'in yunan adaları gemi turları pek seviliyor. Kuşadası kalkışlı, tüm yemekler içkiler dahil falan. İlginiz varsa bakabilirsiniz, bir sürü firma satıyor, hangisi en ucuzsa alabilirsiniz.


whoosie
(05.04.19)
ingilizce falan varsa tur şirketlerine hiç bulaşmayın.


isvicre rakisi
(05.04.19)
eğer turla gidecekseniz mng nin elit turlarını kesinlikle tavsiye ederim. biz eşimle geçen yaz mng elit kateogorisinin Benelux - Paris - Alsace - İsviçre - Bodense Gölü Turuna katılmıştık. bugüne kadar gittiğimiz en keyifli yurtdışı turuydu.

elit turlar kategorisinin şöyle bir avantajı var; gezi güzergahı diğer klasik turlardan daha farklı, kalınan oteller gayet güzel (ibis-holiday inn vs), ekstra tur diye bir şey yok, tüm ekstra turlar fiyata dahil oluyor bu neden herkes aynı güzergahlara aynı anda gidiyor ve vakit kaybı, ekstra para verme, rehberin kaprisi vs gibi stres yaşanmıyor.

tur rehberimiz her konuda (organizasyon-gezilen yerler ile ilgili bilgilendirme-sorun çözme vs) profesyoneldi.

gittiğimiz bazı yerlerde klasik turlara katılan gruplara denk geldik ve konuşma fırsatı bulduğumuz kişiler oldu, otellerin vasatın altında olmasından tutun, ekstra turlar yüzünden yaşanan gerginliklerden ve rehberden şikayetçi olanlar vardı. biz ise tur süresince hiç bir sorun yaşamadık. herkes evine mutlu döndü.


isyankar tosbaga
(05.04.19)
Turla gitmeyin. Çok yer gezmeye çalışmayın, küçük bir alan belirleyip oranın yerlisi gibi sindire sindire gezin tozun. Örneğin İtalya'ya gidin ama Roma'ya değil de Rimini bölgesine falan gidin. Sadece Viyana'ya gidin mesela ya da Budapeşte'ye gidin. 3 gün gayet yeterli. Nacizane tavsiyem bu şekilde. İstisnalar vardır ama turlar genelde niteliksiz oluyor. Her şeyi ekstra satmaya çalışıyorlar. Almadığınız takdirde yalnız kalıyorsunuz. Öncesinde bol bol araştırın, görülecek yerleri offline bir haritaya kaydedip GPS vasıtasıyla gezin.


orient blue
(05.04.19)
İlk defa gidiyorsanız bence turla gitmekte sıkıntı yok. Evet daha pahalı ve istediğiniz kadar kalamayacaksınız ama ilk gidişte acemilik yüzünden istediğiniz gibi eğlenceli geçmeyebilir sorunlardan dolayı.
Bana kalırsa 1 ülke 2 3 şehir ve arabayla gezmek daha iyi. Çok yer görmek sizi gezmiş yapmıyor sadece sayıdan ibaret kalıyor.


bahoho
(05.04.19)
hiç turla gitmedim. barselona civarına bi bakın derim.


contavolta
(05.04.19)
Turla gitmedim. Başlangıç için Budapeşte ideal bence hatta Budapeşte-Viyana-Prag yapın derim.


bartholomew87
(05.04.19)
başlangıç romayla yapılmalı bence. Avrupanın neredeyse tüm kültür altyapısı orada yer alıyor ve romadan 1-2 saatte gidebileceğiniz pek çok yer (napoli, siena, bologna vb) var.
Şimdiye kadar hiç turla seyahat etmediğim için hiç fikrim yok açıkcası.


re noreno
(05.04.19)
İngilizce konuşabiliyorsanız ve ilk defa yurtdışına gitmeyecekseniz turla gitmeyin derim ben de. Belki klasik olacak ama Roma, Barcelona, Paris veya Amsterdam. Hepsi görülmesi gereken yerler. Amsterdam ve Barcelona 4 günde gezilir, ama Paris ve Roma için en az bir hafta diyorum.
Not: benim favorim Roma'ydı. Yeterli param olsa orada ömür boyu yaşayabilirim.


SiyamkedisiZorro
(05.04.19)
doğu avrupa ile başla
budapeşte-prag-viyana


facebook
(05.04.19)
(8)

Ölmek üzere olan kedi

Akşam eve gelirken sokakta buldum bu kediyi. Islak vaziyette, amaçsızca yalpalayarak yürümeye çalışıyordu. Birkaç adım geçtim sonra geri döndüm aldım. İnanılmaz zayıf düşmüş ve üşümüş.Eve getirdim ılık suyla yıkadım. ağzına süt sıktım ama pek tepki vermedi. Gözlerinin feri sönmüş derler ya aynen öyl
Akşam eve gelirken sokakta buldum bu kediyi. Islak vaziyette, amaçsızca yalpalayarak yürümeye çalışıyordu. Birkaç adım geçtim sonra geri döndüm aldım. İnanılmaz zayıf düşmüş ve üşümüş.
Eve getirdim ılık suyla yıkadım. ağzına süt sıktım ama pek tepki vermedi. Gözlerinin feri sönmüş derler ya aynen öyle. Nesne takibi yapamıyor gözüyle. Boş boş bakıyor.
Ne yapmak lazım. Antalya’da sokak hayvanlarınla ilgilenen kurum kuruluş var mı acaba?

eksiup.com
biraz düşük bir ihtimal olsa da hayvanda kuduz da olabilir. dikkatli olun ve bir an önce veterinere götürün.

sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok malesef.


avianthem
(29.03.19)
Susuz ve besinsiz kalmış olabilir, serum takılması gerekebilir. Corona virüsü kapmış olabilir. Zehirlenmiş olabilir. Araba çarpmış olabilir, kırık veya iç kanaması var belki. Daha pek çok ihtimal sayılabilir. En doğru yanıtı bir veteriner verecektir. Siz çok hareket ettirmemeye çalışın. Kırık varsa daha çok zarar vermemiş olursunuz. Veterinere götürmeden yapabileceğiniz başka bir şey yok maalesef. :(


sıcak su torbasıyla ısıtın hayvanı tekrar yıkamanız bence hata olmuş. kafasını garip garip sallıyorsa / bir yere dayıyorsa / daireler çiziyorsa muhtemelen travma geçiriyor kafada ödem var. araba çarpmış çok kedi gördük bazılarını kurtardık bazıları yaşamadı. anlattıklarınızı buna benzettim.


argent dawn
(29.03.19)
@argent dawn
ısıtıcının önünde kuruttuk. Üşümedi merak etmeyin.
Ama 3 defa epilepsi krizi gibi kriz geçirdi. Kasları gerildi açıldı tuhaf şekillere girdi hayvancağız. Ayrıca yutkunma refleksi yok sanırım. Ağzına koyulan sütü suyu yutamıyor.


eğer kurtarmak istiyorsanız acil veterinere götürün. evde olunca ölecek hayvan. evde ona yardım etmiyorsunuz şu an.


oscar
(29.03.19)
içim kıyıldı keşke bakmasaydım. buna benzer bi şey benim de başıma geldi ve malesef kurtaramadık. o akşam iyice ağladığımı bilirim. şimdi ise sitemizin bahçesinde en az 5 kedimiz var, sabah akşam besliyoruz komşularla birlikte.


aydogank
(29.03.19)
10 sene olmuştur, kediyi gezdirmeye çıkardığımızda mahallenin 2. kabadayısı kedi benzer durumdaydı, yanına sokulamazdın hayvan bir kaç gün içinde eridi gitti, bizimkiler alıp veterinere götürdüler adını hatırlamadığım bir virüs kapmış, serum verdiler gerekli bakımı yaptılar o zamanın parası 400tl tuttu ama bir kaç haftaya gene tosun gibi oldu.

Söylediğin belirtilerin hepsi vardı hayvanda, bir şey yiyip içemiyordu


kimlanbu
(30.03.19)
Sabah veterinere götürmek için yanında gittiğimde can vermişti. Üzgünüm. En azından son saatlerini sıcak bir ortamda geçirdi.


(3)

Şu sıralar Ziraatten kredi çekmek mantıklı mı?

20bin kadar kredi borcum var. 80bin çekip onu kapatayım kalanı da faize bankaya koyayım diyorum. Ağustos eylül gibi toplu para lazım olacak. Hazır kredi faiz oranı 1,53 iken yapıştırsam mı ?
20bin kadar kredi borcum var. 80bin çekip onu kapatayım kalanı da faize bankaya koyayım diyorum. Ağustos eylül gibi toplu para lazım olacak. Hazır kredi faiz oranı 1,53 iken yapıştırsam mı ?
O faiz oranini herkese vermiyorlar yalnız.


stavro
(29.03.19)
ben ihtiyacım olmadığı halde 1,53 ten çektim. internetten başvuruma red vermişlerdi fakat şirket aracılığı ile istediğimde sorun çıkmadı.


allahinadiylaoku
(29.03.19)
@stavro memura vermiyorlar mı


(3)

Bedelli esnasında sigortanın devam etmesi formülü ?

5 aydır bir kurumda çalışmaya başladım. Temmuzda bedelliye gidiyorum ve askerlik esnasında sigortamın yatması benim açımdan kritik öneme sahip. Bunun yasalarda bir formülü var mıdır? ( bir çözümü varsa, çalıştığım kurum yardımcı olacağını söyledi)
5 aydır bir kurumda çalışmaya başladım. Temmuzda bedelliye gidiyorum ve askerlik esnasında sigortamın yatması benim açımdan kritik öneme sahip.

Bunun yasalarda bir formülü var mıdır? ( bir çözümü varsa, çalıştığım kurum yardımcı olacağını söyledi)
21 günlük süreyi borçlanabilirsiniz. Ücretli izin alarak yani.


kablelvuku
(19.03.19)
askerlik süresince sen zaten asker olduğundan devlet tarafından sigortalı olmuyor musun? yani ileride mesela emeklilik dönemlerinde insanlar askerliğini saydırıyor falan ya gün için o açıdan sordum. belki fikir olur diye.


baharat
(19.03.19)
Askerlik vaktinde işyerinden yatan primi sgk emeklilik vaktinde dikkate almıyor, yatmış saymıyor. Çünkü çalışmanın fiili olma şartı var. Ama askerden sonra günlüğü 27,29 tl'den borçlanarak o aradaki boşluğu kapatabilirsin. Askerliğiniz sırasında neden priminizin yatması gerekiyor. Daha açık yazarsanız daha doğru öneriler almanız mümkün.


nihayet
(19.03.19)
(1)

Bağlama çalabilenler bi yorum yapabilir mi ?

Ufak tefek kendi çapımda bağlama çalıyordum. çalacaksam layıkıyla öğreneyim dedim, kursa başladım. 3. hafta dersimizi de yaptık. Ama tüm hevesimi kırdı hoca. Hiç çekme-çarpma egzersizi yapmadan bir türküye girdik. içinde çekme ve çarpmalar var. Neyse türkünün o kısmında baya baya zorlandım. Yani par
Ufak tefek kendi çapımda bağlama çalıyordum. çalacaksam layıkıyla öğreneyim dedim, kursa başladım. 3. hafta dersimizi de yaptık.
Ama tüm hevesimi kırdı hoca. Hiç çekme-çarpma egzersizi yapmadan bir türküye girdik. içinde çekme ve çarpmalar var. Neyse türkünün o kısmında baya baya zorlandım. Yani parmaklar anatomik olarak ilgili perdeye basamıyor. Şöyle basacaksın böyle basacaksın tabi ben beceremiyorum. Bu esnada etrafta birkaç kişi daha var onlar da müdahil oluyor. Bak şöyle basarsan daha kolay olur vb. iyice strese soktu beni bu durum. yapacaksam da yapamıyorum.
Neyse denedik biraz. Beceremediğime kanaat getirip, neyse seninle önce şu egzersizleri yapalım dedi. Ama yeni verdiği egzersizler de çekme çarpma egzersizi değil.
Kendisi çok güzel bağlama çalıyor ama öğretme kısmında eksik sanırım. Zaten yeni açmış kursu.
Bu işler böyle mi olur? Sabredip devam edeyim mi? Başka bir kursa mı gideyim ?
Bağlamacı olmamakla birlikte, anatomik olarak sıkıntı olma ihtmali az bence, motor beceri gelişmesi, kas hafızası durumları gibi, ilk etapta aşırı zorlanmanız aşırı doğal.

Bence azıcıl salın, kendinizi rahat bırakın. Yavaş yavaş gelecek beceriler, aniden hakkını vererek enstruman çalmak olmadığının zaten farkındasınız. Yanlış teknik öğretmiyorsa sakince devam edin kimseyi takmadan :)

Yanlışlıkla henüz başlamış birine verilmemesi gereken bir parça vermiş olabilir, bir kaç aya rağmen gelişme katedemiyorsanız kıllanın.


hedep
(10.03.19)
(2)

Aktarmalı uçuş

İlk defa aktarmalı uçucam. Yurtiçi bu arada. Aktarma yapılan şehirde uçaktan inip başka uçağa mı geçiyoruz. Yoksa aynı uçakla mı devam ediyoruz? çok değil 45dk var arada
İlk defa aktarmalı uçucam. Yurtiçi bu arada.
Aktarma yapılan şehirde uçaktan inip başka uçağa mı geçiyoruz. Yoksa aynı uçakla mı devam ediyoruz? çok değil 45dk var arada
inip başka uçağa geçicen. genelde indikten sonra çıkışa giderken, iç hatlar aktarma diye bir geçiş olur. oradan geçersin.


helenart
(09.03.19)
bagaj bölümüne verdiğin bavul varsa, onu firma diğer uçağa aktaracak. gidip bavul bekleme. havaalanından çıkma, tekrar cihazlardan geçmeyeceksin. uçaktan inip binaya girdiğinde gözün tabelalarda olsun, çıkışa değil yurtiçi gidişe veya aktarmaya gideceksin. görevli görürsen sor. tahminen tek bilet verirler. kaybetme o yüzden.


the coon
(09.03.19)
(11)

Kan değerleri ama hangileri ?

yarın özel bir hasteneye gidip kan değerlerime baktırmak istiyorum. Bir süredir kendimi dinlenmiş hişsedemiyorum, bunun için b12 ve D vitamini değerlerime baktıracağım. Daha önce ALT yüksek çıkmıştı, onun kontrol ettireceğim. Ayda yılda bir gidiyorum zaten. Gitmişken şunlara da bakılsa iyi olur, gen
yarın özel bir hasteneye gidip kan değerlerime baktırmak istiyorum.
Bir süredir kendimi dinlenmiş hişsedemiyorum, bunun için b12 ve D vitamini değerlerime baktıracağım.
Daha önce ALT yüksek çıkmıştı, onun kontrol ettireceğim.

Ayda yılda bir gidiyorum zaten. Gitmişken şunlara da bakılsa iyi olur, genel bir kontrolden geçmiş olursun. diyeceğiniz şeyler varsa onlara da baktırayım?
Tiroid hormonuna da baktır derim bu durumda.


TSH + fT3 + fT4 + antikorlar + pth + kalsiyum
Ayrıca kesinlikle tiroit ve lenf bezleri ultrasonu çektirin senede bir.


b12 ve d vitamini


Tam tıbbi ismini bilemiyorum ama demir depoları, ferritin gibi kan değerlerinize baktırmak da iyi olur.


inawen
(07.03.19)
folik asit'e baktır.


kitik
(07.03.19)
"TSH + fT3 + fT4 + antikorlar + pth + kalsiyum
Ayrıca kesinlikle tiroit ve lenf bezleri ultrasonu çektirin senede bir."

böyle bir tarama metodu falan yok lenf bezi ultrasonu ne biraderim? hangi lenf bezi? insan vucudunda bin tane lenf bezi var. duyuruda medikal konular hakkında yazanların hiçbirine güvenmeyin, hiçbirinin bir şey bildiği yok. "kaynımda şu şu çıktı" diye uydur kaydır insanların aklını karıştırıyorlar.


doxanikee
(07.03.19)
@doxanikee, böyle bir tarama metodu var "biraderim".
Daha Ocak ayında yaptırdım aynen bu değerleri. Doğrudan bu değerlerim kontrol edildi. Hatta sadece bu değerlerim kontrol edildi.
Tiroit ve boyundaki lenf bezlerinin ultrasonuna yönlendirildim ve "şeklini pek de sevmedikleri" biri tiroitimde, biri lenf bezimdeki iki nodül sebebiyle ince iğne biyopsisi sonrası Hürthle karsinom diagnozuyla yollandım ve şubat ayında tirodektomi oldum. Doğrudan bu değerlerim kontrol edilmeden önce hiçbir şikayetim yoktu. Hiçbir belirtim yoktu. Hiçbir sorunum yoktu. Elle muayenede de hiçbir sıkıntı, ele gelen şişlik vs. bulunmamıştı. %100 şanstı benim karsinomumun bulunması. Çok iyi, çok ehil, çok uyanık doktorların eline düşmüştüm. İyi ki "böyle bir tarama yok" diyenlerin eline düşmemişim.

Böyle bir tanı yok derken? Daha devam edeyim mi? Yoksa ne yapayım, epikriz raporunu falan mı istersin inanmak için? Tiroit ve tiroit hormonlarından bahsedilen bir noktada hangi lenf bezlerinden söz ediliyor olunabilir mesela?
Bu rutin tiroit kontrolü, hiçbir sorunu olmayan kardeşime de önerildi. Hadi genetik yatkınlık dolayısıyla desek buna, doktorumun dediği özellikle kadınları yıllık kontrollerini yaptırtması yönündeydi. Yok, bu tavsiye ile sıkıntın varsa endokrinoloji doktorumun adı Metin Özata, yeri yurdu belli, gidersin, bu görüşü onunla tartışırsın.
He, benim bir bilgim yoktur konu üstüne ama onun vardır belki.


@konusma ben konusuyorum daha bitirmedim cok dogru bir sey demis ve kendisine yuzde yuz katiliyorum. Arkadas zaten muayene olmustur ama yine de yazmak istedim. Tiroid ca cok yaygin bir kanser cesiti. Üstelik 10 kisiden sadece biri farkina variyor. O da genellikle tesadufen. Avrupa ulkelerinin bazilarinda kiz-erkek farketmeksizin asi takvimi gibi cocuklarin rutin kontrolune boyun ultrasonu eklenmis. Kansere donusen nodul genellikle bebeklikten itibaren varolanlarmis. Tiroid fonksiyonlariniz cok normalken kanser olabilirsiniz. Sansliysaniz saga sola sicramaz ama tedavi olarak o tiroidin ve komsu lenflerin alinmasi sart. Bizzat kendim de yasadim.


sevgili kankitom senin kadar bilgili olmasam da ben de az buçuk bir şeyler biliyorum tıp konusunda :) neyse ben de biliyorum kansersin dostum hemen git 3-5 tane tomografi falan çektir demeyi de doktor değilsen hele de hasta görmeden böyle saçma sapan şeyler yazıp insanları korkutmanın anlamı yok. üstteki dostum tabii ki doktora görün, dertlerini anlat ama şikayeti olmayan hastaya da bunları yazmanın anlamı yok.

hastaneye ilk kere giden hasta, 3 kere giden kendini profesör sanmasın bir de abi :)


doxanikee
(08.03.19)
Biliyorsunuzdur, doktorsunuzdur da, korkutmuyoruz kişiyi zaten. "git, rutin kontrolünü ol" diyoruz. Bir şeyi çıkar çıkmaz ona zaten kişiyi gören doktor karar verecek. Bir iddiamız olmadı o konuda, gör bak kansersin gibi. Kontrolünü yaptırtmadan nasıl anlayacak bu adam bir sorun varsa? Nasıl yakalayacak en başında? Tiroit kontrolü rutin bir şey üstelik; benim evime mektup atıyor sağlık sigortam şayet yıllık kontrolü kaçırırsam, "biz senin adına randevu aldık" diyorlar. Benim durumum da gayet sıradan bir check-up sırasında çıktı ortaya. İlk cevabımda da zaten ne kanser demişim ne başka bir şey. Kontrol demişim.
Sonra diyorsunuz ki böyle bir tarama metodu yok, insanları korkutmayın. Ne korkutması? Kontrol edilmekten mi korkuyor? Terslik varsa erken teşhisten mi korkutuyoruz? Yarın öleceksin kanka, kesin kansersin mi demişiz, nedir? Olayı çarptmışsınız, sözümüz ona.


@doxanikee sizin mantiginiza gore kadinlarin her sene smear testi yaptırmaması lazım. E bu kadin dogum uzmanlari hastalari hicbir belirti olmadan bosuna mi korkutuyor diyorsunuz? Siz doktorsaniz tiroid fonksiyonlarinin rutin cekap testi oldugunu ve doktarlar acisindan boyun ultrasonu ile degerlendirilmesinin anlamli olacagini bizden daha iyi biliyorsunuzdur. Cerrahpasa universitesindeki hocalardan bunlari ogreniyoruz demek yanlis biliyor onlar.


(5)

evde kediyi izlemek için kamera

Geçenlerde birinde gördüm, telefonundan evdeki köpeğini izliyordu. Sağa sola hareket ettirebiliyor, hatta seslenebiliyor kamera aracılığıyla. Bende kedi için almak istiyorum. Bu kameraların özel bir adı var mı? Tavsiye edeceğiniz bi marka model var mı?
Geçenlerde birinde gördüm, telefonundan evdeki köpeğini izliyordu. Sağa sola hareket ettirebiliyor, hatta seslenebiliyor kamera aracılığıyla.
Bende kedi için almak istiyorum. Bu kameraların özel bir adı var mı? Tavsiye edeceğiniz bi marka model var mı?
IP Kamera diye biliyorum.


gozyakansakiz
(27.02.19)
Denemedim; ama bir ara ben de kedimi izlemeyi düşünmüştüm. Şöyle bir şey bulmuştum, belki işinize yarar:

urun.gittigidiyor.com


survelliance kamera olarak geciyor sanırım. ayrıca athome diye bir uygulamayla bilgisayarınızı ya da telefonunuzu kamera olarak kullanabiliyorsunuz belirli aralıklarla kayıt alıyor, görüs acısında hareket olunca bildirim geliyor,seslebiliyosunuz vs. ben kedilerimi bu uygulamayla izliyordum ama hareket ettiremiyorsunuz tabi.


tmm
(27.02.19)
bende bu var: tr.gearbest.com

dediğiniz tüm işleri yapıyor. ek olarak önünden bir şey geçince mobilden uyarı veriyor.


bisorumvargaliba
(27.02.19)
Gearbest'ten Xiaomi home hub ve 360 kamera (yine Xiaomi tabii) alın. İstediklerinizi yapabilen, başarılı bir cihaz. Hub sayesinde daha sonra Xiaomi'ye ait başka cihazlar da alabilirsiniz (benim de kullandığım alarm sensörleri, akıllı ampuller vb).


orient blue
(27.02.19)
(8)

Hd-torrents davetiyesi

Gönderebilecek babayiğit var mı aranızda ?
Gönderebilecek babayiğit var mı aranızda ?
başka duyuru açmayım..bana da gönderebilecek olan varsa şimdiden teşekkürler..


jepa
(16.02.19)
ben de alırım bir davetiye varsa.


organizr işler oraya mı düşmüş?


gameofannen
(16.02.19)
iki adet davetiyem var, baska bir torrent sitesinden en az 1.5 ratio olacak sekilde upload/download istatigi paylasan iki kisiye yollayabilirim. daha once rastegele kisilere yollayip, sistemden uyari aldigim icin hic paylasim yapmayip sadece leech edenleri engellemek icin boyle bir sart istiyorum.

edit: bitti


crucio
(16.02.19)
ben de talibim


jamiro
(16.02.19)
valla bende talibim.


mayday
(16.02.19)
bu talep patlamasını neye borçluyuz biri aydınlatabilir mi?


oldz
(16.02.19)
duyuruyu açan şahıs olarak bana gelmedi henüz :/


(11)

Ekşisözlük’ün iyiden iyiye bozması

ben mi yeni jenerasyonu yakalayamıyoum yoksa her geçen yıl daha vasıfsız bir nesil mi geliyor? Güncel başlıklardan birkaç örneği ele alalım; -sahip olduğun arabayı söylemeden anlat -kavgaya çağırılabilecek ünlüler -0532 2xx’li hattın verdiği güven -osururken ses çıkmasın diye ne yapmalıBöyl
ben mi yeni jenerasyonu yakalayamıyoum yoksa her geçen yıl daha vasıfsız bir nesil mi geliyor?
Güncel başlıklardan birkaç örneği ele alalım;
-sahip olduğun arabayı söylemeden anlat
-kavgaya çağırılabilecek ünlüler
-0532 2xx’li hattın verdiği güven
-osururken ses çıkmasın diye ne yapmalı
Böyle saçma sapan başlıkların altında binlerce amaçsız entry. Okuyana da yazana da hiçbir şey katmayan, laf salatası muhabbetler.

Size de böyle geliyor mu?
yazar seçme kriterlerinden kaynaklanıyor bence. 10 entry yerine en çok favlananlar arasından yazar alımı yapılsa daha düzgün içerikler yazanlar ortaya çıkar.


scudman1
(11.02.19)
(bkz: 1 temmuz 2004 karnımın acıkması)

gereksiz başlıklar hep oluyor zaten. ben python, öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler,mesleki bir kaç başlığı vs takip ediyorum, her girişimde oralara entry girilmiş oluyor okuyorum gerekirse yazarına yazıyorum konuşuyoruz fikir alışverişinde bulunuyoruz. ekşiyi böyle kullanırsanız gayet faydalı ve güzel olduğunu görürsünüz.

twitter-instagram gibi deli saçması yerlerden kat be kat daha faydalı emin ol.


avatar is back
(11.02.19)
Yazar secme kriterinden kaynaklaniyor evet. Adam gibi 10 entry girip formati anlayan ve uygulayan yazarlar arasindan alim yapsalar daha duzgun icerikler yazanlar ortaya cikar evet.


çoktandır böyle hatta yaklaşık bi 7 -8 sene önce terkedenler oldu ekşiyi bu yüzden. son 5 senedir iyice boku çıktı ama avatar is back nickli arkadaşa katılıyorum. alanında tek olması bakımından hala ekşiye muhtacız ve hala bilgi edinebiliyoruz o yüzden hala faydasını görebilirsin. gözünü aptal başlıklara kapatıp sadece ilgilendiğin başlıkları takip ederek bunu yapabilirsin ben de öyle yapıyorum.


camene87
(11.02.19)
ben uzun zamandır pek yazamıyorum bu sebepten.
yani, eskiden bi köpüklü kahve nasıl yapılır başlığına yazsak çaylak oluverirdik, uçanlar olurdu.
dün okuyayım dedim, başlıkta "bebe bisküvisi seven kadın" gibi bir şey yazıyor, eleman "tadını çok sevdiğim bisküvi çeşidi" demiş. başlığı okumamış bile. başlık doğru olsaydı bile, "tadını çok sevdiğim" diye tanım neden yazılır? bu tarz entryler önceden birileriyle dalga geçmek amaçlı yazılıyordu.
biraz inci sözlük tadı alıyorum artık ekşide. "up up" yazan mı, tanımla hiç alakası olmayan sözler mi, gurur-kibir, ne ararsan var.
eskiden de elbet vardı bir şeyler, ama ekşinin kuralları katıydı. sözlük hesabını satmak ne demek? duyuruda hesapların satıldığını görünce şok olup, sormuştum, artık legalleşti mi bu durumlar, diye.

kalite konusunda çok katılardı eskiden. şimdi entryler tanım değilse sıkıntı olmuyor, hesaplar satılıyor. tiyatro gibi özel alanlarda yazılanları kaale alıyorum açıkçası. bir oyun hakkında yazmak için, gidip izlemiş olmak gerekiyor sonuçta.

seneler önce bir entryde, ateist bir arkadaşın dinî bakış hakkındaki yazdıkları beni derinden etkilemişti. şimdi "allah yok yeaaa"lar uçuşuyor. he yok. sen de anana babana isyan eden, mükemmel bi bireysin, uuu ateistsin, süper, deyip kapatıyorum sayfayı.

bu arada belirteyim, 1 Temmuz 2004 karnımın acıkması güzel başlıktı. o zamanlar için yeni bir hamleydi. çok abartmış demeyin, başlığı açan özelinde demiyorum da, ilber ortaylı'nın sakız çiğnemesi olaydır, komşu fadime'nin patlatması değil.


lovemyself
(11.02.19)
Bu sitenin konsepti bu zaten, anormallik yok.


stavro
(11.02.19)
kalitesizleri elememesinden dolayı oluyor......
moderasyon olsa sözlüğün %90’ı yazarlığının ilk haftasında uçardı.......

abartmıyorum, %90’ı


2 tostos turan
(11.02.19)
Adnan Oktar mevzusu yuzunden(sene 2011 olmasi lazim) birakan saglam elemanlardan sonra duraklama donemine girdi. Moderatorlarin istifasiyla da gerileme donemine.. Twitterin populerlesmesinden sonra da tahtinin sallandigini goren SSG de format mormat yok kafaniza gore takilin anlayisini bwenimseyince tabutuna son civi cakilmis oldu sozlugun. Boka sormasi yeni degil yani.

Zilyon tane alternatifi var artik yahu, yil 2003 degil ki eksiye mahkum olalim. 5 yili askindir girdigim yok, eksikligini hissetmiyorum. Evet yeni nesilin vasifsizligi, vs epey neden sayilabilir tabi ama inci sozluk etkisi de yadsinamaz bence; bu kadar kisa surede bu kalite dususu olmazdi yoksa.. Ha bu saatten sonra da imkan yok duzelmez artik, cok da sey yapmamak lazim yani..


twq
(11.02.19)
cok uzun zamandir bu durumda sozluk ve daha da kotuye gidiyor


tahtakafa
(11.02.19)
Neden gündeme bakıyorsunuz?


baal
(11.02.19)
Yaklaşık 10 senedir buradayım, her sene aynı geyik yapılıyor. Yapacak bişey yok, değişime ayak uydurmak lazım


(19)

En son ne zaman karnınız ağrıyana kadar güldünüz?

Ama böyle gülmekten yanaklarınız, karnınız ağrıyana kadar. Ben düşünüyorum hatırladığım en yakın olayın üstünden birkaç yıl geçmiş. Özledim sanırım o günleri. Ayrıca neye gülmüştünüz?
Ama böyle gülmekten yanaklarınız, karnınız ağrıyana kadar. Ben düşünüyorum hatırladığım en yakın olayın üstünden birkaç yıl geçmiş. Özledim sanırım o günleri.
Ayrıca neye gülmüştünüz?
hatırlayamadım :(


tabirimekruh
(04.02.19)
Bikaç gün önce. Arkadaşın yaptığı bir mallığa. Zaten genelde gülerim, normalden fazla komik olay olunca da deli gibi gülerim.

Birkaç yıl önce, hatırlayamamak falan da garip geldi bana.
(bkz: why so serious)


bunyemin ironisi mi desem kucuk bi hediyesi mi desem bilmiyorum ama, ne zaman stresli, kotu bi donemden geciyor olsam gulme krizlerim baslar. guldugum seyler oyle komik de olmaz genelde. ama enerjimi tuketene kadar oyle cok gulerim ki gorenler agliyorum zanneder. gecenlerde krizimi tetikleyen buydu mesela :( twitter.com


pide
(04.02.19)
yilbasinda annem babam gelmişti ve abimlere gidip oyun oynamistik. kulaga yüksek sesle müzik calan bir kulaklık takip karşındaki de kelimeyi söyleyip dudak okumaya calisiyordu ve asiri yarıldık isin icine anne ve baba girince cok komik olmustu.


fıytfıyt
(04.02.19)
birkaç hafta önce, müdürümün yaptığı bir şeye öyle gülmüştüm.


pati
(04.02.19)
Hatırlamıyorum. Ota boka gülerim canım isteyince ama şöyle düşman çatlatan, yanaklarımı ağrıtan şekilde gülmedim hiç son birkaç senedir.


m e b
(04.02.19)
1 saat önce

fıytfıyta gülmüştüm.


killerbee
(04.02.19)
Çocukken.


2 saat önce. Arkadasimin erkek arkadaşindan ayrilma gerekcesine güldüm.

Kız gecenin bir saati yolda kaliyor arabasi bozulduğu icin. Sevgilisini ariyor gelip beni alabilir misin diye, çocuk da " Askim keratin bakima geldim hani 2 hafta önce Brezilya fönü çektirmiştim ya bugün de bakimini yaptirmam lazim yoksa tutmayacak sen bekle 1-2 saate gelirim." demiş.


Amaranta ursula
(04.02.19)
Geçen ay bill burr'ü canlı izledim. Orda güldüm. Ciğerim patlayacak falan sandım hatta.


Annemle babam genel kültür yarışması yapıyoruz bu gruba bazen yengeler ve dayilar da ekleniyor. Yaş grubu 50 üstü olduğu için ben baya eğleniyorum ailemle. Bu yarışmayı da ara ara yapıyoruz en çok ona eğlendim son zamanlarda.


bir ay olmadı. ev arkadaşım, aynı zamanda en yakın arkadaşım. ikimiz de o kadar gevezeyiz, birbirimizle o kadar çok konuşuyoruz ki bazen sadece oturma odasında konuşarak 6-7 saat geçiriyoruz. akşam 9'da oturuyoruz, kağıt oynayalım şunu yapalım bunu yapalım derken bir bakıyoruz sabah 5'i bulmuşuz, fırına gidip simit falan alıyoruz o zaman da. bu tarz kafa dengi bir adamın olması güzel. "inside joke"lar sayesinde en saçma şeyde bile deli gibi gülebiliyoruz çoğunlukla.

bu arkadaşım inanılmaz şefik subaşı taklidi yapıyor mesela. "bunun yüzünden tam üç sefer intihara kalkıştım" dediği zaman temiz 10 dakika gülüyorum, şaşmaz. bu tarz şeyler. böyle olunca gülünüyor yani. yakın zamanda gülmekten nefessiz kaldığımı hatırlıyorum ama konu neydi, onu hatırlamıyorum hiç.


der meister
(04.02.19)
Geçen hafta bir devlet dairesinde memur komik bir şey söyledi, ortam uygun olmadığı için layığıyla gülemedim fakat sonra arkadaşlarıma anlatırken hakkını verdim :) Şimdi yazarsam komik olmayabilir.


pike
(04.02.19)
Az önce aaaaaaahahaha


for day to break
(04.02.19)
yılbaşında sanırım. kafası güzel olan arkadaş grubuna sonradan, absürt bir şekilde dahil olan ve daha önce tanımadığım bir komşunun karısıyla neden çocuk yapamadığı üzerine yaptığımız konuşmaya güldüm.
bunu kaydetmiş bizden biri, ertesi gün ayık kafayla izleyince baya gülmüştüm. gecenin 3'ünde "garı ariyü" diye aramızdan kalkıp giden cengiz abi görse o da gülerdi, sonra da muhtemelen ufak bir namus cinayetiyle beni ortadan kaldırırdı.


Jux
(04.02.19)
Yazmaya çalıştım ama sildim. Komik olmadı hiç. Ama bir dostumla bende şöyle bir sey oluyor, komiklik bir notkada başlıyor ve bu zincirleme seklinde devam ediyor, sahiden bir o bir ben karnım agrıyana kadar gülüyoruz. 2 gün önce falandı sanırım. Altıma yapacağım sandım, kapının yanına gidip yere çömeldim. Gercekten. artık salarsam da buraya salayım diye. Nesyseki yapmadım. (*-*)


velvetmorning
(04.02.19)
Hiç beklemediğim bir anda şu videoyu görüp güldüm birkaç gün önce. Bir de vakit geceyarısını geçmişti, resmen ağzımı kapattım konu komşu duymasın diye. Komik de değil sanki o kadar ama güleceğim varmış: www.youtube.com


6 7 ay önce herhalde


Mossy
(05.02.19)
Sık gülen biriyim, kahkaha dahil. Ama karnımı gerçekten tuta tuta güldüğüm zaman 8 sene önce hamileyken 7 kocalı hürmüz'e gitmiştim. Ertesi hafta da doğdu zaten bebecik.


SiyamkedisiZorro
(05.02.19)
(7)

peaky blinders

İlk sezonunu izledim. öyle aman aman beğenmedim. Devam edeyim mi? İlerleyen sezonlar sarıyor mu ?
İlk sezonunu izledim. öyle aman aman beğenmedim.
Devam edeyim mi? İlerleyen sezonlar sarıyor mu ?
bana kalırsa aynı seviyede ilerliyor.İlk sezondan beri keyifle izledim ben.Hastasıyım.


Valla ben de 3. Sezonda birakmistim. Biraz da clian murphy ve nick cave icin devam etmistim ama isleri buyutunce saçma geldi senorya bana nedense.


Amaranta ursula
(02.02.19)
ilk sezonu çok sevmediysen bayabilir.


sarmıyor


valla ben sirf adrien brody icin o diziye basladim. sonra da biraktim.

sarmadi beni.


ben bitirdim......
3. sezon harikaydı......
4 sıkıcıydı......
bence izlemeye değer......


2 tostos turan
(03.02.19)
tüm sezonları birbirine benzer. sevmediysen devam etme.


mikahakkinen
(03.02.19)
(4)

kahve makinesi

tchibo, sturbucksdakiler gibi latte yapabileceğim makine tavsiye eder misiniz? Üst limit 2bin civarı
tchibo, sturbucksdakiler gibi latte yapabileceğim makine tavsiye eder misiniz?
Üst limit 2bin civarı
www.delonghi.com
Bu var bizde, süt köpürtücüsü de var, çok memnunuz. n11'de 1200-1300 tl civarında gördüm.


kobuzchu kiz
(22.01.19)
www.hepsiburada.com

bu ya da daha üst modellerine bakın.


veritaslibertas
(22.01.19)
delonghi 2600'e bir oy da benden..


schwannoma
(22.01.19)
Biz de delonghi vintage kullanıyoruz 4 yıldır; hiçbir sorunu yok, gayet memnunuz. Yalnız biz aldığımızda 500 lira civarındaydı fiyatı; her şey ne kadar pahalilanmiş, bir kere daha görmüş oldum.


fraise
(22.01.19)
(3)

Zara parfüm tavsiye (erkek)

Gold nasıldır? Ya da hangisini tavsiye edersiniz?
Gold nasıldır? Ya da hangisini tavsiye edersiniz?
Gold bana ağır geliyor. Silver iyidir.


allahkitapwesli
(20.01.19)
Silver +1


Uncle Sam
(20.01.19)
Gourmand Leather kullandım. İlk sıkıldığında rahatsız edebiliyor fakat bekledikçe koklayasım geliyordu. Şimdilerde Zara'da göremiyorum. Başka sitelerde satılıyor.


desdenova34
(20.01.19)
(10)

Chromecast fiyat tutarsızlığı

Bu 78₺https://m.n11.com/wecast-chromecast-rk3036-core-full-hd-hdmi-kablosuz-goruntu-aktar-P295159783?gclid=Cj0KCQiAj4biBRC-ARIsAA4WaFgj1ZQCdWJ_pv2uFTTon90bIajs7xsVwXxn55rQgdqG3ldqNDiqSfQaAkzFEALw_wcB&gclsrc=aw.dsBu 127₺https://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/chromecast-android-ios-kablosuz-g
Bu 78₺
m.n11.com
Bu 127₺
urun.gittigidiyor.com
Bu 379₺
www.hepsiburada.com
Bu 589₺
www.hepsiburada.com

Hepsi aynı işi görmüyor mu ? Fiyatını bu denli etkileyen değişken nedir ?
Chrome diyince aklınıza hangi marka geliyor? Bunların arasında markası Google olan var, olmayan var. 4k görüntü veren var, vermeyen var.


shangrilla
(18.01.19)
@shangrilla markaların farklı olduğunu hiç farketmedim. 4K’yı zaten evdeki tv desteklemez.


akıllı tvler bu işi kendi uygulamalarıyla yapabiliyor. boşuna para vermeyin.


karayel
(18.01.19)
versiyon farkları var. en pahalı olan 4k uyumlu versiyon. ilk linkteki fason bir şey gibi geldi bana


burya
(18.01.19)
@karayel
Kullanacağım tv hilevel :) A101’den almıştım geçen sene. memnunum aslında ama akıllı değil işte. netflix, YouTube vb uygulamaları çalıştırsın istiyorum


hepsiburadakiler haricindekiler çinli arkadaşlarımızın kendi keyiflerince ürettiği aletler.
bunlarla video vs izlemeyi düşünüyorsanız hayal kırıklığı olur. en iyi ihtimalle sunum vs yansıtırlar. videolarda fps droplardan geçilmez.
denedim oradan biliyorum.
hepsiburadakilerin farkı ise 4k vs 1080p ve google ürünü olmaları.


denek hayatım
(18.01.19)
Şöyle bir soru ekleyeyim;
chromecast mı? mi box mı?


mi box tabi ki.


brkylmz
(18.01.19)
Standart (4K olmayan, full hd) Google Chromecast işinizi görecektir ancak ederi kesinlikle 350-400 lira değil. 35 dolarlık cihaz normalde. Stoklarda bulabilirseniz yurt dışından sipariş verin ya da sahibinden'de uygun fiyata 2. el olarak bakın. Mi Box ise parasını çok daha hakeden bir cihaz.


shangrilla
(18.01.19)
Ben de aynı soruyu sordum zamanında. Xiaomi Mi Box spec olarak güzel cihaz, kumandası da var ancak etkileşim yönü, yazılım yönü zayıf. Daha doğrusu Chromecast'ın senkronizasyonu kusursuz.

4K Chromecast en babası olur alabileceklerin arasında. Bende 4K tv yok o nedenle düz Chromecast 2 aldım çok da memnun kaldım. Telefonu kumanda olarak kullanıyorsun. Komple telefonu veya bilgisayarı bile yansıtabiliyorsun istediğinde. Kusursuz çalışıyor.


(4)

düğünde öngörülemeyen masraflar

Evli arkadaşlar tecrübeleri ile fikir verirse sevinirim. Ev, eşya gibi temel şeylerin dışında düğün öncesinde ve sonrasında ne gibi masraflar çıkıyor. örnek veriyorum, hiç hesaba katmazsın ama davetiye bin lira tutar ya da gelin saçı şu kadar tutar gibi kabaca fikir verirseniz sevinirim. Döte şemsiy
Evli arkadaşlar tecrübeleri ile fikir verirse sevinirim.
Ev, eşya gibi temel şeylerin dışında düğün öncesinde ve sonrasında ne gibi masraflar çıkıyor.
örnek veriyorum, hiç hesaba katmazsın ama davetiye bin lira tutar ya da gelin saçı şu kadar tutar gibi kabaca fikir verirseniz sevinirim.
Döte şemsiye ne kadar girecek kabaca onu hesaplıcam:)
Gelin saçı yaptırırken dikkat edin, "aynı kuaför salonunda ise gelinin akrabalarının saç masrafını da damat karşılar" gibi bir anlayış var. Doğru veya yanlış, o ayrı mesele ama tedbirsiz giderseniz karizmayı çizdirirsiniz :)

En rezili ise ülkemizdeki "bahşiş" kültürü. Evlenen adamı yolunacak kaz gbi görürler.


yaz gecesi
(13.01.19)
sizin veya kızın aile yapısı önemli. çok ucuz bir düğün yapıyoruz derken 100 gramlık kolye isterlerse o iş sakat tabii ki.
benim eşim mini gelinlik giydi ve saçı da uzun değildi. o yüzden otelde odada kendi giyindi. saçıını da otelin kuaföründe normal fiyatla (o zaman 20-30 tl falan vermişti. 2010) yaptırdı. ben kuaföre girerken kuzenim çıkıp "sesini çıkarma gelin olduğunu bilmyorlar" dedi. ben de hiç girmedim. yani aile önemli. "gelin başı yapılacaaaaaaak en pahalısındaaaan" diye cazgır biri çıkarsa aileden yapacak bir şey yok.
davetiyeleri ben tasarladım. fotoğraf kağıdına baskı yaptım. 110 tane kadar. davetiyede kargo ücreti daha fazla tuttu :)) (bir kaç kişiye kargo ile göndermek durumundaydım ulaşması için)
araba kiraladım. çok tutmadı. çünkü clio kiraladım. amaç ulaşım.
o ay telfon tarifemi değiştirdim. çünkü o zaman paketler biraz daha küçüktü. 145tl falan ödedim o ay pakete. bu o dönem için gerekliydi.
düğün dış mekan çekimi dahil çok şeker bir amatör (enthusiast dedikleri ) bir genç kız buldum. 200tlye anlaştık. 300 verdim çünkü çok koşturdu sağolsun.
tek kazık otel fot. oldu. onda da benim hatam. 300-400gibi bir rakama anlaştık. ama salak gibi bir kağıt almadım. sonradan ben 800 demiştim dedi. ben ki çok ciddiyimdir. hastaneleden verilen matbuu formları bile okumadan imzalamam. orada gerçekten boş anıma denk geldi sanırım. düşün düğün için otele 3100tl vermişken fotocu pezevenk 800 aldı. üstelik hd bile değil mini dv çekim.. neyse. önemli değil.
bunun dışında önceden belirlenene rakamlar aileler bulaşmazsa pek artmaz. bu bir. diğeri de rakamları yazılı olarak mutlaka sabitleyin. matbaa mı? ödemeyi elden yapmayın. kredi kartı. varsa sözleşme. araba kiralama kurumsal. fotocu: sözşleşme.. giyim: yazılı sözleşme (hele özel dikim ise )
gibi...


ben sadece pasta için bahşiş verdim. onun dışında hiç bir yerde hiç kimseye bahşiş vermedim. o da ortam gereği hemen koydum tabağa (sanırım 20 tl verdim emin değilim.( siktirip gittiler. çok uzatmazlardı çünkü nispeten düzgün bir ortamdı (adana seyhan oteli) yani düğün salonu olsa o ortamda verdiğim parayı kabul etmeyebilir uzatırlardı.


evlenmeden önce zaten kendi evi kendi eşyası vardı bizde hemen herkesin (köyde yaşayan ve görücü usulü evlenenler hariç)
yani kimse sokakta yaşamıyordu kimse yurttan evlenmedi, dolayısıyla zaten aylardır yıllardır yaşadıkları evin bir ekstra masrafı neden olsun? kimsenin olmadı öyle bir masrafı.
kuaföre de gelin ve yanında 1 bilemedin 2 kişi gidip gelin kendi ödedi parasını (yanındaki kişiler de kendi ödedi veya teklif etti, duruma göre), damat kuaförden içeri adım bile atmadı (yahu olsun olsun 500 olsun 1000 olsun kuaför parası da ne efsane oldu gerçekten). sanki bir saç boyatmaya 300 lira vermiyor kadınlar her ay. asıl artık her ay vereceğiniz 300 lirayı dert edin, eğer kuaför parası dert edecekseniz.
yani duruma göre değişir.

hali hazırda bir eviniz yoksa ve/veya hayatınızda hiç mükellef ev kurmamışsanız, olacak masrafı öngöremiyor olmanızın (=şemsiye !) şu anda düğün yapmanızla bir ilgisi yok ki bu sizin genel tecrübesizliğiniz. sizin kaç liralık bir evi hangi beklentilerle, hangi sınıfta kuracağınızı burada insanlar ne bilsin? 30 yıllık evli bir çift komşumuz yeni eve çıkıyor şimdi, taşınacaklar. sadece yemek masası+sandalyesi 30 bin liraya almışlar. cevizmiş efendim oda marka değil, tanıdık mobilyacıdan...siz bin liraya da alabilirsiniz 50 bin liraya da. her şey de aynı bunun gibi.

bahşiş için de düğün salonu ile baştan pazarlık yapıyorsunuz yok bıçak kesmedi yok garsonların canı servis yapmak istemedi gibi şaklabanlıklar olmuyor.


niye ama
(13.01.19)
(2)

Aliexpress alışveriş limiti

yasal limit ne kadar? ayrıca ilginç bişeyler var mı tavsiye edebileceğiniz :)
yasal limit ne kadar? ayrıca ilginç bişeyler var mı tavsiye edebileceğiniz :)
20€, üstü takılabilir, geçebilir, ürüne ve gümrük memurunun şefkatine kalmış. tavsiye ürün yok 5$ üstü işe yarar ne varsa ayda 1 kere toparlayın.

dün bunu aldım tr.aliexpress.com


yasal limit 1600 euro mu ne. 20 euro üstüne gümrük ödersiniz. gümrük birliğine üye ülkelerden geliyorsa %18 birlik dışıysa %20'dir gümrük vergisi.


argent dawn
(04.01.19)
(3)

Mobilya nereden alınır ?

Kullanıp memnun kaldığınız marka, model tavsiyeleriniz var mı?
Kullanıp memnun kaldığınız marka, model tavsiyeleriniz var mı?
Ikea.


baldan kaymak
(22.12.18)
Eniştem üretici. Istersen telini verebilirim.


opitseri
(22.12.18)
Kitaplık, sehpa vs için dekortie


Tam1Hi0n3
(22.12.18)
(16)

Sizce hangi saat daha şık?

1 mi 2 mi ? https://eksiup.com/8e3580eb6187Bak şöyle bişey de var diyeceğiniz model marka varsa paylaşabilirsiniz. Hediye olacak
1 mi 2 mi ?
eksiup.com
Bak şöyle bişey de var diyeceğiniz model marka varsa paylaşabilirsiniz. Hediye olacak
2


meşe
(16.12.18)
1


bahoho
(16.12.18)
2
Fossil ES3077 öneririm. Daha ince duruyor.


gonulcelen87
(16.12.18)
2


battal gemalmaz
(16.12.18)
2


Delay Fuze
(16.12.18)
2


görünmezkaza
(16.12.18)
1


all girls dream
(16.12.18)
2


noeldayın
(16.12.18)
2


nathanieltroy
(16.12.18)
renklerini begenmedim ama 2.'si daha sik.


2


candide
(16.12.18)
2


in vino veritas
(16.12.18)
1


silver apple
(16.12.18)
apple series 4


bryan fury
(16.12.18)
2


feliks
(16.12.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.