Giriş
(6)

tez danışmanı

tez danışmanı için en geç şubat-mart ayında dilekçe yazmak gerekiyormuş. tez danışmanım olmasını istediğim birkaç hoca var aklımda, ne zaman gidip konuşmam gerek? şu an gidip konuşsam çok mu erken olur? çünkü bence reddetme ihtimali var, eğer reddederse diğer alternatifleri şimdiden düşünmeye başlay
tez danışmanı için en geç şubat-mart ayında dilekçe yazmak gerekiyormuş. tez danışmanım olmasını istediğim birkaç hoca var aklımda, ne zaman gidip konuşmam gerek? şu an gidip konuşsam çok mu erken olur? çünkü bence reddetme ihtimali var, eğer reddederse diğer alternatifleri şimdiden düşünmeye başlayayım diyorum.
ted
(21.09.19)
Bölüme girmeden önce bile kkonuşabilirdiniz. Erken değil. Hatta şimdi mail atıp randevu isteyin. (Tabii hepsinden değil, en çok istediğinizden başlayın, biri kabul etmezse diğerine gidin.)


cosmicstring
(21.09.19)
Hocam çalışmak istediğiniz hocanın çalışma konusu hakkında biraz bilgi edinip, niye onunla çalışmak istediğinizi net bir şekilde belirleyin. Gitmeden önce geçmiş yayınlarına falan da bakabilirsiniz. İstekli olduğunuz konusunda inandırıcı olursanız ve hocanız yeni öğrenci kabul ediyorsa neden reddetsin?


Son 2-3 yılda ne kadar yayın yapmış buna dikkat et. Yayın yapmayan hoca seçme. Bir de kariyerinin başındakiler daha hevesli olur.


insomniac
(21.09.19)
Kariyerinin başındakiler hevesli ve genelde daha üretken olabilmekle birlikte, beklentileri de (daha önce çok öğrenciyle çalışmış olanlara göre) daha yüksek olur :) Mümkünse birkaç tez bitirtmiş birileri daha sakin bir çalışma ortamı sağlar, neyi nasıl isteyeceğini ve öğrencinin sınırlarını bilir. Teziniz doktora teziyse, hocanızın alanındaki saygınlığı da doktora sonrası için çok önemli.


cosmicstring
(21.09.19)
Erken olmaz bence. Şunu da düşünün: Aradan vakit geçtikçe hoca başka öğrencilerin danışmanlığını alabilir, yürüttüğü tez sayısı fazla olduğu için sizi bu yüzden de reddedebilir. Ne kadar erken konuşursanız o kadar iyi, tezinizin yol haritası da erkenden ortaya çıkmış olur.


Erken değil. Bizim eğitime kabul aldığın anda danışmanın belli oluyor.


pembe mezarlık
(21.09.19)
(11)

2 basit ispat sorusu

https://eksiup.com/p/s7109392ofnqhttps://eksiup.com/p/ax109393f9yanasıl yapabilirim?
eksiup.com
eksiup.com

nasıl yapabilirim?
ted
(14.09.19)
ilki için m eşittir 2x, n eşittir 2x+1 diyeceğiz.
ifadede yerine koyunca x'li bir sonuç çıkıyor ve bu dörde bölünür.


cedex
(14.09.19)
ikinci de x=3 için olmuyor sanki

edit:reel sayı ile tam sayıyı karıştırmışım pardon


sameidiot solo
(14.09.19)
İkinciyi niye tam sayı olarak düşündünüz ki?


diyanet takvimi
(14.09.19)
İkinciyi anlamadım. Herhangi bir gerçek sayıyı kendisinin bir fazlasıyla çarpınca başka bir gerçek sayıyı veriyor. Bunun nesinin ispatı yapılır?


[GODDARD]
(14.09.19)
Tersinin ispatı isteniyor. İllaki herhangi bir sayıyı bir fazlasıyla çarpınca bir sayı elde edilir.
Ama her gerçek sayıyı, bir gerçek sayı ve o gerçek sayının bir fazlasının çarpımı olarak ifade edebilir miyiz? Bunun ispatı istenmiş.


diyanet takvimi
(14.09.19)
ikinci soru bizim lys terk tayfanın yapabileceği bir şey değil. completeness axiom bilmen lazım. öncelikle proof by contradiction yapacaksın. hatta ingilizce yazalım da şanımız yürüsün amk. assume that there is an x s.t. there doesn't exist any real y which gives y(y+1)=x. then let s_1 := {z in real numbers | z(z+1)>x) } and s_2 := {z in real numbers | z(z+1)<x) }. by completeness axiom let z_1 be the lower bound of s_1, and z_2 be the upper bound of s_2. then z_1 * (z_1 + 1) > x, and z_2 * (z_2 + 1) < x. define now a new number z_3 := (z_1 + z_2)/2. then by our initial assumption, we have to get either z_3 * (z_3 + 1) < x or z_3 * (z_3 + 1) > x in which either case is a contradiction to the given supremum and infimum.


rusd
(14.09.19)
2. Sorunuzda x>0 olsun o halde, y^2+y-x=0 denkleminin diskriminantı incelenirse 1-4x>0 olacağı görülür ki her zaman bir y değeri bulunabilir .


creedwar
(14.09.19)
Düzeltme:
Diskiriminatı 1+4x>0 olacağından her zaman bir y reel değeri mevcuttur.


creedwar
(14.09.19)
@creedwar, bu quadratic denklemde iki değişken var kardeşim bakamazsın diskriminantına.


rusd
(14.09.19)
@rusd , anladığım şu her x için denkleme x i yazığımızda y^2+y-x=0 ifadesi quadratic bir yapı olup x quadratic yapının sabiti olur. Bu sebeple yaptığım ispat doğrudur düşüncesindeyim. Delta büyük 0 olduğundan y yi denklemden ayrıştırabiliyoruz. Saygılar.


creedwar
(14.09.19)
@creedwar, abi burada diskriminanta bakamazsın. önce diskriminantın ne olduğunu hatırlayalım. eğer ax^2 + bx + c olsaydı (a,b,c katsayı) bunu (sqrt(a)*x + b/2sqrt(a))^2 + (b^2/4a - c) şeklinde tekrar yazabiliriz. burada eğer (b^2/4a - c) < 0 (yani meşhur b^2 - 4ac > 0) olursa, denklem reel sayılarda çözümsüzdür. diskriminantın mantığı bu. peki y^2 + y - x denklemini nasıl (sqrt(a)*x + b/2sqrt(a))^2 + (b^2/4a - c) tarz bir şekilde yazabilirsin? yazamazsın, çünkü y burada x gibi bir bilinmeyen. diskriminant mantığı burada çalışmıyor yani.

daha anlaşılır şekilde şurada da(docdro.id) yazdım latex'le.


rusd
(15.09.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.