Giriş
(1)

Makedoncası olan bakabilir mi?

Bu makedonca çok illet bir dilmiş epey zorlanıyorum çalışırken. Hoca muhtemelen anlatmıştır ama unuttum tek heceli kelimeyi çoğul kullanırken sonunda kullandığımız -ови(ovi) hangi durumlarda -еви(evi) oluyor? Mesela kitapta čaj örneğini vermiş ve čajevi demiş ama leb örneğinde lebovi diye geçiyor. B
Bu makedonca çok illet bir dilmiş epey zorlanıyorum çalışırken. Hoca muhtemelen anlatmıştır ama unuttum tek heceli kelimeyi çoğul kullanırken sonunda kullandığımız -ови(ovi) hangi durumlarda -еви(evi) oluyor? Mesela kitapta čaj örneğini vermiş ve čajevi demiş ama leb örneğinde lebovi diye geçiyor.

Bir şey daha var başka bir örnekte ogan ve vetar kullanılmış. Çoğulları ognovi ve vetrovi olarak geçiyor. Bu ikisi çoğul tek hecelilerde istisna mıdır? “Brat”ı “Brakya” ya da “maz”ı “mazovi değil de “mazi” olarak kullanmak gibi (Allahım iişala açıklayıcı yazabilmişimdir amin)
totkymotky
(08.11.18)
O konuyu tekrardan hocadan anlatmasını iste. Çünkü Slav dillerinde gelen padej ekleri cinsiyete ve kelimenin sonundaki harfe göre değişiyor. Kitaptan çalışmak yetersiz kalacaktır.
Senin durumunda da sanırım olay bu. Sona gelen yumuşatma işareti, harf, cinsiyet ekleri değiştiriyor (rusçada aynı padeje sahip morkov (морковь) x golub (голубь) örneği gibi, -de padejinde biri morkovi oluyor diğeri golub olarak kalıyor cinsiyetten ötürü. Ya da sondaki й harfinden dolayı normalde а gelecek bir kelime я alabiliyor)


lesmiserables
(08.11.18)
(4)

Haber Türk kanalının arşivine nasıl ulaşabilirim?

Umarım aradığıma ulaşabilirim diyerek konuya giriyorum efem zira benim için çok önemli bir durum. Esasında Haber Türk mü ondan da emin değilim ama az sonra aşağıda paylaşacağım ss’e ait videoda stüdyonun duvarında Haber Türk yazıyor. Eurovision Makedonya temsilcisi 2004 mayıs ayında bu kanalın bir p
Umarım aradığıma ulaşabilirim diyerek konuya giriyorum efem zira benim için çok önemli bir durum.

Esasında Haber Türk mü ondan da emin değilim ama az sonra aşağıda paylaşacağım ss’e ait videoda stüdyonun duvarında Haber Türk yazıyor. Eurovision Makedonya temsilcisi 2004 mayıs ayında bu kanalın bir programına katılıyor. Mayısın 6’sı ya da 7’si olması lazım yamulmuyorsam. Bizim Türk abi kim onu da tanımıyorum. Programın adı da yazmıyor. Gerçekten Haber Türk kanalı ise bu kanal hâlâ var mı bilmiyorum televizyon ile aram iyi değil. Mail atsam ya da arasam (gerçi kimi arayacağımı ya da kime mail atacağımı da bilmiyorum) durumu anlatsam arşivlerine kolaylıkla ulaşmam mümkün olur mu?


Program şu: eksiup.com
totkymotky
(07.11.18)
Yarım saattir Habertürk yazan yeri arıyorum, bulamadım. Gözlüğü takıp bakacaktım üşendim.

Kanalı arayın yönlendiren olur herhalde. Hiç böyle bir şeye isim düşmedi.


zxcd
(07.11.18)
Fotoğrafta yok zaten videonun bir kısmında görünüyor


totkymotky
(07.11.18)
Videoyu koysana olm o zaman bizi ugrastiriyorsun. Gözüm ağrıdı.


zxcd
(07.11.18)
Hahahahdjha ya moruk ne farkeder benim sorduğum soru başka


totkymotky
(08.11.18)
(1)

Bu yazı stili hangi aplikeyşında yapılmış olabilir?

Sbhttps://eksiup.com/3e05d8f92796
totkymotky
(29.10.18)
instagram?


Coyote
(29.10.18)
(11)

Kart borcu yüzünden kredi alamıyorum

Bugün media markt’a gidip 4.399 tl’lik bir telefon almaya karar verdim Denizbank’la anlaşmalı kredi imkanı ile. Fakat kredim kabul edilmedi. Bunun kredi kartı borcumdan kaynaklandığını düşünüyorum çünkü onun dışında bankalarla herhangi bir sıkıntım yok. Evim kira değil, maaşım iyi. Aslında bu da sık
Bugün media markt’a gidip 4.399 tl’lik bir telefon almaya karar verdim Denizbank’la anlaşmalı kredi imkanı ile. Fakat kredim kabul edilmedi. Bunun kredi kartı borcumdan kaynaklandığını düşünüyorum çünkü onun dışında bankalarla herhangi bir sıkıntım yok. Evim kira değil, maaşım iyi.
Aslında bu da sıkıntı sayılmaz zira asgari tutarını her ay ödüyorum. Bir de 2 defa başıma geldi, hesap kesim tarihi her ayın 5’i olan kartımın ödemesi bazen ayın 7’sine alınıyor. Ona dikkat etmediğim için 5’inde ödeyince o ay ödeme yapmamışım gibi görünüyor.

Şimdi sorum şu, bunu düzeltmenin bir yolu yok mu? Krediyi ödeyecek gücüm var ama alamıyorum saçmalığa bak. Resmen telefon alamıyorum. Keyfi olsa neyse diyeceğim 1 aydır bozuk telefonla idare etmeye çalışıyorum. Yardımcı olun lütfen kafayı yiyeceğim.
totkymotky
(08.10.18)
sürekli asgariyi ödemenden dolayı olabilir.


sutlu nescafe
(08.10.18)
asgari+1

Bir de bu aralar kredi olaylarını sıkılaştırdı diye duydum bankalar...


neden xiaomi note 5 plus gibi bir güzelliği 1500 liraya almak varken 4200 veriyorsun bir telefona onu anlamadım.


binder dandet
(08.10.18)
krediyi ödeyecek gücü varsa önce kredi kartı borcunu ödesin diye düşünür bankalar doğal olarak. ben olsam ben de aynısını düşünürüm, bana borcu olan adamın gidip de tatil yapması gibi bir şey senin bu istediğin.

asgari tutarı ödediğin için kredi puanı düşmüşse yapacak pek bir şey yok. belli bir süre tüm ödemeleri zamanında düzenli olarak yaparak artırabilirsin ancak puanı. onun dışında daha ucuz alternatiflere yönelmek de diğer bir yol.


nrmnm
(08.10.18)
İyi de banka bana asgari ödeme hakkını veriyor ben de bu hakkımı sapına kadar kullanıyorum. Her ay ödememi yapıyor muyum? Yapıyorum. Bana çok saçma geldi. Bu bankalar çok adi yaa


totkymotky
(08.10.18)
bankalar hayırsever olduğundan vermiyor ki asgariyi ödeme hakkını. iyi faiz ödedikleri için asgariyi ödeyen tayfa bankaların en sevdiği müşteriler. hatta eskiden olsa krediyi de verirlerdi ama yasal düzenlemelerle bankaların milleti iyice batırmasının biraz da olsa önüne geçildi.


nrmnm
(08.10.18)
banka sana asgari ödeme hakkı vermiyor yasalar veriyor 3 kez borcun yerine asgari tutar ödersen kredi puanın eksiye doğru gider. bunun anlamı borcuna sadık olmayan riskli müşteriler içerisindesin demek olur.


dakota sequoyah
(08.10.18)
eşime hediye almak için gittim, bana da vermediler. senin gibi öderim genellikle kartları ama kart limitim 400 lira. sonra eşimin üstünden denedik, ona verdiler. onun maaşı benimkinin yarısı üstelik. daha sonra bankamı aradım, zamanında öde, hatta bir kaç defa tüm borcu öde, o zaman kredi notun baya yükselir dendi. bunu uyguladım şubat ayından bu aya kadar. geçen ay zen pırlantada kampanya vardı 10 taksit, yine kredili. bana kredi vermeyen fibabank 9600liralık pırlanta alabilirsin diye onay verdi.


trajikomix
(08.10.18)
Zorlama bence. Senin yerine banka senin için kaygılanır olmuş. Telefon alacak durumun cidden olsa peşin alabilirsin zorlanmadan ki doğrusu da budur. Taksitle bir şeyler satın almak bütçeyi zorlamak demektir.
Böyle peşin para alacak bir durumun yoksa bir telefona 4000 küsür lira vermek doğru değil demektir.


gününde ödemezsen kredi notun düşer. notun düşerse de kredi alamazsın. asgari ödemek hakkın tabi ama neden boşu boşuna faiz ödüyorsun?

düzeltmenin yolu 3-6 ay civarı düzenli ödeme yapman.


prasinos
(08.10.18)
Asgari odemek kredinptunuetkilemez. Borc geciktitme dusuruyor.


lynda.com
(08.10.18)
Vatan bilgisayardan fiba banka kredisiyle almayı deneyin. Bankadan bankaya kredi verme politikası değişebilir.

www.vatanbilgisayar.com


namandigurai
(08.10.18)
(7)

Media Markt’tan krediyle telefon almak?

Buna bir türlü anlam veremedim internette doğru düzgün bilgi vermiyor. iPhone 8 alacağım fakat kartımın limiti yetmiyor üstelik 6 taksit yapabiliyor sadece. Bir tanıdığım Media Markt’tan kredi ile almış 10 taksit. Denizbankla böyle bir anlaşması varmış sanırım. Nasıl oluyor bu yani direkt gidip aldı
Buna bir türlü anlam veremedim internette doğru düzgün bilgi vermiyor. iPhone 8 alacağım fakat kartımın limiti yetmiyor üstelik 6 taksit yapabiliyor sadece. Bir tanıdığım Media Markt’tan kredi ile almış 10 taksit. Denizbankla böyle bir anlaşması varmış sanırım. Nasıl oluyor bu yani direkt gidip aldığımda kredi işlemini mağazada mı yapıyoruz? Kredi kartı falan gerekmeden? Ödeme nasıl oluyor peki? Ben çok fransızım böyle konulara. En son telefonumu iPhone6 çıktığında biriktirdiğim parayla almıştım.
totkymotky
(06.10.18)
bankadan kredi çekerek almış oluyorsun telefonu. bankaya gitmek yerine direkt mağazada başvuru yapıyorsun. mediamarkt parasını peşin alıyor sen taksit taksit bankaya ödüyorsun.


nrmnm
(06.10.18)
Mağazada senin adına kredi başvurusu yapılıyor, onaylanırsa para direkt mağaza hesabına geçiyor, sen de her ay bankaya ödeme yapıyorsun. Ben Vatan’dan Fibabanka kredisiyle aldım.Peşin fiyatını 8 taksitle ödüyorum, 1 otomatik ödeme talimatı vermek şartıyla ekstra 1 kuruş bile fazla ödenmiyor.


namandigurai
(06.10.18)
denizbank'ın kiosk gibi bir şeyi oluyor media markt'ta oradan başvuruyorsun.


prasinos
(06.10.18)
Maddi durumun sikintiliysa sende iphone 6 da varken iphone 8 almaya degmez. Bosuna para harcamis olursun.


s0phiesw0rld
(06.10.18)
namandigura @ ben de bundan korkuyordum. Yani onaylanmama gibi bir durum söz konusu? Peki neye göre?


s0phiesw0rld @ evet yurtdışına tatile gideceğim için para biriktiriyorum epey sıkışığım ama telefonum bozuldu şarjı çok çabuk bitiyor yüzde ellide kapanıyor hemen. Bugün servise götürdüm bataryasını değiştirmediiler. Yurtdışında sıkıntı çıkartsın istemiyorum yeni bir telefon almam lazım. Yine 6 alayım diyorum ama galiba piyasada yok.


totkymotky
(06.10.18)
Git bir telefoncuya değiştirsin bataryayı sıfır gibi kullan. Batarya değişince çok güzel oluyor , sıkıntısız.


syabk
(07.10.18)
syabk @ onu da düşündüm ama orijinal batarya takılmaz diye endişe ediyorum


totkymotky
(07.10.18)
(2)

Görseldeki kitabın adı nedir?

Bir kitap arıyorum elimde yalnızca görüntüsü var. Bu görüntüden yola çıkarak nezih ve d&r’a çok baktım fakat bulamadım yardımcı olur musunuz? https://i.hizliresim.com/Z30PBA.jpg
Bir kitap arıyorum elimde yalnızca görüntüsü var. Bu görüntüden yola çıkarak nezih ve d&r’a çok baktım fakat bulamadım yardımcı olur musunuz?

i.hizliresim.com
totkymotky
(01.10.18)
Black Hole/ Kara Delik adıyla Flaneur'den türkçesi de var.


tuareg
(01.10.18)
(2)

Converter Programı Arıyorum

Başlıktan da anlaşıldığı üzere DVD'yi PC'ye MP4 formatında indirebileceğim bir program lazım bana. İndirdiklerimin hepsi ücretli ya süre kısıtlaması var ya da indirdiği videonun tam ortasında kafam kadar marka adı çıkıyor. Bir ara kullandığım şahane bir program vardı sadece video değil albümdeki şar
Başlıktan da anlaşıldığı üzere DVD'yi PC'ye MP4 formatında indirebileceğim bir program lazım bana. İndirdiklerimin hepsi ücretli ya süre kısıtlaması var ya da indirdiği videonun tam ortasında kafam kadar marka adı çıkıyor. Bir ara kullandığım şahane bir program vardı sadece video değil albümdeki şarkıları da mp3'e çeviriyordu adını unuttuğum için silindikten sonra onu bir daha asla bulamadım
totkymotky
(23.06.18)
(2)

Retro Model Tütün Çantası (ya da kesesi)

Merabayın! Çok sevdiğim, adını doğru mu söylüyorum bilmiyorum sarma sigara içen bir arkadaşım var. Böyle kağıt bi paketin içinde taşıyor bunu. Ben de ona bir tütün çantası almaya karar verdim. Yalnız değil sarma sigara şu bakkalda satılan paket sigaralardan bile alıp içmişliğim yok o yüzden bilgi sa
Merabayın!
Çok sevdiğim, adını doğru mu söylüyorum bilmiyorum sarma sigara içen bir arkadaşım var. Böyle kağıt bi paketin içinde taşıyor bunu. Ben de ona bir tütün çantası almaya karar verdim. Yalnız değil sarma sigara şu bakkalda satılan paket sigaralardan bile alıp içmişliğim yok o yüzden bilgi sahibi de değilim. Almak istediğim aşağıda paylaştığım tarzda bir şey. Sarma sigara için uygun olan çanta budur değil mi?

www.hediyeseli.com
hediyelikesyam.org
encrypted-tbn0.gstatic.com

Eğer buysa dediğim gibi istediğim retro tarzı bir şey. Özellikle paylaştığım fotoğraflarda en beğendiğim model en alttakiler. Tam istediğim gibi.
Peki ben bu tarz çantaları nerde bulabilirim? İnternetten almak istemiyorum bizzat gidip modeline, anlamıyorum ama kalitesine, rengine vs bakmalıyım. Sonra başım ağrımasın. Bir de bu çantalar kullanışlı oluyor mu? Olmuyorsa önerileriniz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim Perşembe günü aldığım gibi kargoyla kendisine yollamak istiyorum.Tişikkirler!
totkymotky
(10.04.18)
tütün dükkanlarının çoğunda bu tarz keseler var. Gir çık birkaçına, mutlaka istediğini bulursun diye düşünüyorum.


re noreno
(11.04.18)
kadıköy'de rind var, önünden geçerken vitrininde görüyordum.

onun dışında ben bir arkadaşıma hediye olarak yaptırmıştım bundan.
çanta tamiri , mont tamiri yapan bir dericide derisini seçip cepleri vs ile anlatıp yaptırmıştım, yine Kadıköy'de.


demoniclewinsky
(11.04.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.