Giriş
(5)

Köpek ısırması ve antibiyotik

Dünkü kuduz iğnesi mağduru ben, meraba. Aşılar gece geldi, hem serumu hem ilk aşımı oldum onun bilgisini vereyim. Köpek ısırır ısırmaz Numune'ye koştuğumda beni direkt "doktor"a yönlendirdiler içeride asistan vardı. Sorun nedir diye sordu gözünü bilgisayardan ayırmadan böyle böyle dedim bana bir Kla
Dünkü kuduz iğnesi mağduru ben, meraba.
Aşılar gece geldi, hem serumu hem ilk aşımı oldum onun bilgisini vereyim.

Köpek ısırır ısırmaz Numune'ye koştuğumda beni direkt "doktor"a yönlendirdiler içeride asistan vardı. Sorun nedir diye sordu gözünü bilgisayardan ayırmadan böyle böyle dedim bana bir Klamoks bid 1000 mg yazdılar hem de günde 3 defa!
"3 fazla değil mi ya?" diye sordum "yumuşak doku olduğu için gerekli" dedi. Sonra serum için Haseki'ye gittim ordaki doktora anlattım "3 çok fazla 2 yeterli" dedi. İşin açıkçası ben antibiyotik -hem de 1000 mg'lık bir antibiyotik- kullanmak istemiyorum. Elimi düzenli sabunluyorum, baticon sürüyorum şu an benim için en önemli şey kuduz olmamak. Antibiyotik böyle durumlarda tam olarak ne işe yarıyor? Kullanmasam olur mu? İçmesem kudurur muyum mesela (şakayla ciddi arası)
totkymotky
(17.12.18)
Dunku olayi bilmiyorum ama antibiotik kullanmazsaniz ve acik yara seklindeyse isirilan yer enfeksiyon kapma olasiligi mevcut.


65 derece
(17.12.18)
Yahu buradaki düz adam doktordan daha mı iyi bilecek kullanıp kullanmaman gerektiğini?

Tıp eğitimi almış adam tüm kullanmayın önerilerine rağmen anti biyotik yazıyorsa demek ki bildiği bir şey var.


KaraSakall
(17.12.18)
Tıp eğitimi aldı diye işini dört dörtlük yaptığı anlamına mı geliyor bir hastaneye gidiyorsun "günde 3 defa" diyor ötekine gidiyorsun "3 çok fazla 2 al" diyor. Zararını bildiğim için içmek istemiyorum, zamanında aynı durumu yaşamış olan varsa bilgi almaya çalışıyorum oka?


totkymotky
(17.12.18)
sen içme boşver. ama sonra elim enfeksiyon oldu ne yapayım diye başlık açma :))


prasinos
(17.12.18)
senin bagisiklik sistemini biz bilemeyiz cok direncli ve aktiftir bir sey olmaz. tembeldir enfeksiyon kaparsin.
isin asli bunu doktor da bilemez ama en kotu durum senaryosuna gore hareket eder.


orpheus
(18.12.18)
(22)

Köpek ısırdı ve ülkede kuduz aşısı yok!

Merhaba herkese,Bugün Kadıköy Moda’da bir sokak köpeği tarafından ısırıldım. Sadece sevmek için elimi götürdüğümde birden baş parmağımı kaptı. Hemen Numune hastanesine koştum yaraya batikon sürüldü bir de tetanoz aşısı oldum. Fakat hastanede kuduz aşısı yok işin en acı tarafı bu aşı Türkiye’de de yo
Merhaba herkese,
Bugün Kadıköy Moda’da bir sokak köpeği tarafından ısırıldım. Sadece sevmek için elimi götürdüğümde birden baş parmağımı kaptı. Hemen Numune hastanesine koştum yaraya batikon sürüldü bir de tetanoz aşısı oldum. Fakat hastanede kuduz aşısı yok işin en acı tarafı bu aşı Türkiye’de de yok. Hastalık konusunda çok telaşlı bir insanım o köpek eğer kuduzsa bittim demektir. Kulağında kimliği de yoktu. Şu an yoldayım Haseki hastanesinde serum taktıracağım.
Akşamdan beri salya sümük ağlıyorum bir köpek ısırması yüzünden hayatımı kaybetmek istemiyorum. Bir haber okudum 2007’de bir çocuğu köpek ısırıyor çocuğun aşıları yapılmasına rağmen serum verilmediği için ölüyor. Serumu yaptıracağım ama bunun aşısı da gerekli. Sanki binde bir görülen hastalığa ilaç arıyoruz Türkiye gibi kedi köpeğin bol olduğu ülkede nasıl aşı olmaz anlamadım. Sağlık bakanlığını aradım Haseki’ye yönlendirdiler serum için. Allah aşkına içimi rahatlatacak bir şey söyleyin saatlerdir çok kötü durumdayım. Bir de ne yapabilirim? Bu işin peşini bırakmak istemiyorum. Yarın köpeğin beni ısırdığı yere gidip bakınacağım her gün kontrol edeceğim. Kadıköy belediyesini arayıp bunun hesabını sormalı mıyım? Sonuçta kimliği olması gerek.

Isırdığı yerin fotoğrafları
eksiup.com
eksiup.com
totkymotky
(16.12.18)
Sağlık sektöründe şöyle bir acı gerçek de gördüm: Tetanoz aşımı yapan kadına “kuduz aşısı yoksa ne yapacağım ya bir şey olursa” dedim “inşallah olmaz” dedi bana bu nasıl bir cevap yaa doktora mı geldim üfürükçüye mi?! “Kuduz olursan önce git sağlık bakanını ısır” diye dalga geçiyor bir de ben zaten orda ölüp ölüp diriliyorum


totkymotky
(16.12.18)
bu ne panik, sakin olun. ülkede degil de her hastanede yok, haseki’ye yonlendiriyorlar herkesi, orada asi var ve yapiliyor cunku. yakin bir zamanda yaptirdim. hasekiye gidin asinizi yaptirin, bir sey olmaz. bu kadar kaygi kuduzdan bile kotu.


geçmiş olsun
önce senin önlem alman gerekirdi, her gördüğün hayvana el uzatmamak lazım. ben prensip olarak hayvanlara dokunmam, ama kendim yemek yemem onlara veririm.

kuduzda ilk 24 saat önemli serumu aldıysan iyi bir şey. yarın aşı bulmaya çalış tabi.

bu arada madem bu kadar hastalık hastasısın hayvanlara dokunmasan iyi edersin.

@killerbee, çok saçma bir yerden geliyorsun. evet her sokakta gördüğün hayvana elini uzatmayacaksın. sana saldırırsa yapacak bir şey yok sen tedbirli ol diyorum. git bu dediklerini bakanlığa söyle bana değil.


prasinos
(16.12.18)
Ama serum ile aşı ayrı şey değil mi? Sağlık bakanlığını aradığımda aşı hiçbir hastanede yok dendi 5 dk sonra beni aradılar aşı yok fakat serum var hasekide dediler. Bu konularda çok gergin oluyorum şimdiden öldükten sonra eşyalarımın nereye kime verileceği hakkında yazacağım mektubu düşünüyorum


totkymotky
(16.12.18)
Prasinos @ haklısın ama hayvanlara olan sevgimi bu şekilde göstermeden duramıyorum illa bir kedi köpek seveceğim, kucağıma alacağım falan. Gerçi bu olaydan sonra tövbe ettim uzaktan yemeğini suyunu verip gideceğim.


totkymotky
(16.12.18)
eczane depolarını aradınız mı? ya da özel hastanelerde olabilir miki acaba?
her hastanenin acilini de bi aramakta fayda var. çevre illeri de belki düşünebilirsiniz. ama panik yapmayın...


omonia
(16.12.18)
Sakin olun. Zambiya değil burası tabii ki kuduz aşısı var, en pahalı kanser ilaçları bile var o neden olmasın? Ama çok yaygın bir vaka olmadığından her yerde yok. Kaldı ki hiçbir kurum/hastane böyle bir konu ile medyatik olmak istemez hali ile ilgilenirler.


giovanne
(16.12.18)
ben de urfa'da aynı durumdayım.

geçen hafta pazar günü kedim ısırdı ve öldü. kuduzdan ölmedi ama kuduz aşısı yoktu. ilk iki aşıyı harran'da oldum, ondan sonraki için tüm urfa'yı dolaştım ve 500 yataklı hastanede buldum. bu pazar gittiğimde orada da tükendiğini öğrendim. adıyaman, antep vs. dolaşmayı göze almıştım ki yol üzerinde bozova devlet hastanesi'nde kalan son aşıyı vuruldum.

dikkat edin kendinize. ülkede gerçekten kuduz aşısı sıkıntısı yaşanıyor ki sağlık bakanlığı hattı da bunu onayladı.


avianthem
(16.12.18)
kız arkadaşım geçen sene haydarpaşa'da olmuştu oraya da bir bakın. olmadı kocaeli seka devlet hastanesinde ben oldum oraya da sorabilirsiniz 1 saatlik yol arabanız varsa.


argent dawn
(16.12.18)
ben de geçenlerde aynısını yaşadım, haseki'ye gitmeniz lazımdı. 5 doz aşı olmam gerekiyordu ama ben diğer dördünü yaptırmadım, bak hayattayım dhhdhdj


candide
(16.12.18)
Bu kadar panik iyi degil.
Asi da bulunur. Zaten muhtemelen ilk dozu olacaksiniz, bi bakmisiniz kopek yerinde duruyor, gerisini olmayacaksiniz


kuehles blondes
(16.12.18)
kartal lütfü kırdar eğitim ve araştırma hastanesine de bakın. orada da yapılıyordu.


kobretti
(16.12.18)
Bir tanıdığım şişli etfal'de yaptırmıştı.


=)
(16.12.18)
Hayvan hemsiresi mine vural var modada. Facebookta filan sayfasi var. Kipegin fotigrafi varsa ya da ayrintili ve farkli bir tipi varsa ona bir sorun. Kopege modalilar hali hazirda bakiyor olabilir, belki asilari vardir bu kadar endişelenmenize gerek kalmaz.
Gecmis olsun.


red g
(16.12.18)
Anlık bildiriyorum aşılar gümrükte sorun yaşadığı için gelmemiş 3-4 saat sonra gelecek dedi doktor kendi gidip alacakmış. Şimdi serum olacağım


totkymotky
(16.12.18)
Türkiye'de son 15 yıldır yılda 1-2 kuduz vakası görülüyor diye biliyorum. bu yılın bahtsızı sen değilsen çok büyük ihtimalle ölmiyceksin. Bu kadar hastalık hastası olmaya da gerek yok. Doktorlar bir şey biliyor da söylüyor. Dediklerini yaparsan sorun olmaz.


nundu
(16.12.18)
geçmiş olsun. bence de kadıköy belediyesini arayıp bunun hesabını sorun. hayvanın fotoğrafını da bir şekilde çekmeye çalışın derim eğer çekmediyseniz. kulağında kimliği olmayan köpek hiç görmedim bugüne kadar, kaçırmamış olmaları gerekirdi.


kadıköy caferağadaki tüm köpeklerle ilgilenen bir kadın var. muhtemelen köpeği tanıyordur ve köpeğin sıkıntısı yoktur.
kadının facebook hesabı vardı eskiden. halen varsa facebookta kadıköy ile ilgili gruplarda bi soruşturun, kendisinden bilgi alın


barankovan
(17.12.18)
Geçmiş olsun.
Umarım aşıyı olup Bi an önce rahatlarsınıx.


valarmurgulis
(17.12.18)
güncel durumun hakkında bilgilendirme istiyorum zahmet olmazsa.

bir de köpekte eğer ki kuduz (rabies) virusu mevcut değilse sana da bir zararı olmaz ısırığın. aslında böyle bir durumda kendi tedavin yanında köpeğin de incelenmesini sağlasaydı birisi iyi olabilirdi. ilerlemiş bir kuduz vakası olsaydı köpekte bunu farkederdin emin ol, salyasında bile virus teşhis edilebilir bir hekim varlığında. bir problem olmadığını atlattığını düşünmekteyim, geçmiş olsun tekrar.


clownarmy
(20.12.18)
Hesap sormaktan bahseden arkadaşlarla bilgi vereyim: İstanbul ili sınırları içersinde hiçbir köpek takip edilmiyor.

Sadece yakalanıp küpe takılır, ilk aşısı yapılır ve salınır.

Bir ilçe sınırındaki köpekler toplanıp başka ilçeye de atılıyor. Yani x ilçesi sınırlarındaki köpek sizi ısırdığında "Nasıl ilgilenmezsiniz???" diye soruyorsanız diye söylüyorum.

Panik yapacak durum da yok. Diğer duyurunuzda aşınızı olduğunuzu söylemişsiniz.

Biraz sakinlik tavsiye ediyorum bu gündemi hergün değişen ülkede. 10 yıl içinde 2 kez kuduz aşısı sürecine maruz kaldım. Bir şey olmuyor merak etmeyin.

Eğer gerçekten bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız da sivil toplum kuruluşlarında aktif rol alabilirsiniz.

Böyle. Aşınızı olduğunuzu buraya da yazın ki insanlar telaşlanmasın.


monogram
(20.12.18)
3-4 ayrı ısırılma tırmalanma olayı sebebiyle kuduz aşısı oldum, her hastanede kuduz aşısı yapılmıyor ama Türkiye'de bu aşı var. Ben haydarpaşa numune ve kartal araştırma'da olmuştum ama ilaç firmalarına ödemelerde sıkıntılar olduğu için belki tedarik azalmış ve tek hastanede uygulanıyor olabilir, korkmayın, sizi aşısız bırakmazlar.

Aşısız bırakacak olsalar zaten inşallah maşallah diyerek salmaz, başkasına bulaştırmadan tek başınıza ölün diye karantinaya alırlardı, sırf bu yüzden bile rahat olabilirsiniz.


kambek
(20.12.18)
(4)

Haber Türk kanalının arşivine nasıl ulaşabilirim?

Umarım aradığıma ulaşabilirim diyerek konuya giriyorum efem zira benim için çok önemli bir durum. Esasında Haber Türk mü ondan da emin değilim ama az sonra aşağıda paylaşacağım ss’e ait videoda stüdyonun duvarında Haber Türk yazıyor. Eurovision Makedonya temsilcisi 2004 mayıs ayında bu kanalın bir p
Umarım aradığıma ulaşabilirim diyerek konuya giriyorum efem zira benim için çok önemli bir durum.

Esasında Haber Türk mü ondan da emin değilim ama az sonra aşağıda paylaşacağım ss’e ait videoda stüdyonun duvarında Haber Türk yazıyor. Eurovision Makedonya temsilcisi 2004 mayıs ayında bu kanalın bir programına katılıyor. Mayısın 6’sı ya da 7’si olması lazım yamulmuyorsam. Bizim Türk abi kim onu da tanımıyorum. Programın adı da yazmıyor. Gerçekten Haber Türk kanalı ise bu kanal hâlâ var mı bilmiyorum televizyon ile aram iyi değil. Mail atsam ya da arasam (gerçi kimi arayacağımı ya da kime mail atacağımı da bilmiyorum) durumu anlatsam arşivlerine kolaylıkla ulaşmam mümkün olur mu?


Program şu: eksiup.com
totkymotky
(07.11.18)
Yarım saattir Habertürk yazan yeri arıyorum, bulamadım. Gözlüğü takıp bakacaktım üşendim.

Kanalı arayın yönlendiren olur herhalde. Hiç böyle bir şeye isim düşmedi.


zxcd
(07.11.18)
Fotoğrafta yok zaten videonun bir kısmında görünüyor


totkymotky
(07.11.18)
Videoyu koysana olm o zaman bizi ugrastiriyorsun. Gözüm ağrıdı.


zxcd
(07.11.18)
Hahahahdjha ya moruk ne farkeder benim sorduğum soru başka


totkymotky
(08.11.18)
(7)

Media Markt’tan krediyle telefon almak?

Buna bir türlü anlam veremedim internette doğru düzgün bilgi vermiyor. iPhone 8 alacağım fakat kartımın limiti yetmiyor üstelik 6 taksit yapabiliyor sadece. Bir tanıdığım Media Markt’tan kredi ile almış 10 taksit. Denizbankla böyle bir anlaşması varmış sanırım. Nasıl oluyor bu yani direkt gidip aldı
Buna bir türlü anlam veremedim internette doğru düzgün bilgi vermiyor. iPhone 8 alacağım fakat kartımın limiti yetmiyor üstelik 6 taksit yapabiliyor sadece. Bir tanıdığım Media Markt’tan kredi ile almış 10 taksit. Denizbankla böyle bir anlaşması varmış sanırım. Nasıl oluyor bu yani direkt gidip aldığımda kredi işlemini mağazada mı yapıyoruz? Kredi kartı falan gerekmeden? Ödeme nasıl oluyor peki? Ben çok fransızım böyle konulara. En son telefonumu iPhone6 çıktığında biriktirdiğim parayla almıştım.
totkymotky
(06.10.18)
bankadan kredi çekerek almış oluyorsun telefonu. bankaya gitmek yerine direkt mağazada başvuru yapıyorsun. mediamarkt parasını peşin alıyor sen taksit taksit bankaya ödüyorsun.


nrmnm
(06.10.18)
Mağazada senin adına kredi başvurusu yapılıyor, onaylanırsa para direkt mağaza hesabına geçiyor, sen de her ay bankaya ödeme yapıyorsun. Ben Vatan’dan Fibabanka kredisiyle aldım.Peşin fiyatını 8 taksitle ödüyorum, 1 otomatik ödeme talimatı vermek şartıyla ekstra 1 kuruş bile fazla ödenmiyor.


namandigurai
(06.10.18)
denizbank'ın kiosk gibi bir şeyi oluyor media markt'ta oradan başvuruyorsun.


prasinos
(06.10.18)
Maddi durumun sikintiliysa sende iphone 6 da varken iphone 8 almaya degmez. Bosuna para harcamis olursun.


s0phiesw0rld
(06.10.18)
namandigura @ ben de bundan korkuyordum. Yani onaylanmama gibi bir durum söz konusu? Peki neye göre?


s0phiesw0rld @ evet yurtdışına tatile gideceğim için para biriktiriyorum epey sıkışığım ama telefonum bozuldu şarjı çok çabuk bitiyor yüzde ellide kapanıyor hemen. Bugün servise götürdüm bataryasını değiştirmediiler. Yurtdışında sıkıntı çıkartsın istemiyorum yeni bir telefon almam lazım. Yine 6 alayım diyorum ama galiba piyasada yok.


totkymotky
(06.10.18)
Git bir telefoncuya değiştirsin bataryayı sıfır gibi kullan. Batarya değişince çok güzel oluyor , sıkıntısız.


syabk
(07.10.18)
syabk @ onu da düşündüm ama orijinal batarya takılmaz diye endişe ediyorum


totkymotky
(07.10.18)
(2)

Görseldeki kitabın adı nedir?

Bir kitap arıyorum elimde yalnızca görüntüsü var. Bu görüntüden yola çıkarak nezih ve d&r’a çok baktım fakat bulamadım yardımcı olur musunuz? https://i.hizliresim.com/Z30PBA.jpg
Bir kitap arıyorum elimde yalnızca görüntüsü var. Bu görüntüden yola çıkarak nezih ve d&r’a çok baktım fakat bulamadım yardımcı olur musunuz?

i.hizliresim.com
totkymotky
(01.10.18)
Black Hole/ Kara Delik adıyla Flaneur'den türkçesi de var.


tuareg
(01.10.18)
(2)

Retro Model Tütün Çantası (ya da kesesi)

Merabayın! Çok sevdiğim, adını doğru mu söylüyorum bilmiyorum sarma sigara içen bir arkadaşım var. Böyle kağıt bi paketin içinde taşıyor bunu. Ben de ona bir tütün çantası almaya karar verdim. Yalnız değil sarma sigara şu bakkalda satılan paket sigaralardan bile alıp içmişliğim yok o yüzden bilgi sa
Merabayın!
Çok sevdiğim, adını doğru mu söylüyorum bilmiyorum sarma sigara içen bir arkadaşım var. Böyle kağıt bi paketin içinde taşıyor bunu. Ben de ona bir tütün çantası almaya karar verdim. Yalnız değil sarma sigara şu bakkalda satılan paket sigaralardan bile alıp içmişliğim yok o yüzden bilgi sahibi de değilim. Almak istediğim aşağıda paylaştığım tarzda bir şey. Sarma sigara için uygun olan çanta budur değil mi?

www.hediyeseli.com
hediyelikesyam.org
encrypted-tbn0.gstatic.com

Eğer buysa dediğim gibi istediğim retro tarzı bir şey. Özellikle paylaştığım fotoğraflarda en beğendiğim model en alttakiler. Tam istediğim gibi.
Peki ben bu tarz çantaları nerde bulabilirim? İnternetten almak istemiyorum bizzat gidip modeline, anlamıyorum ama kalitesine, rengine vs bakmalıyım. Sonra başım ağrımasın. Bir de bu çantalar kullanışlı oluyor mu? Olmuyorsa önerileriniz var mı? Yardımcı olursanız sevinirim Perşembe günü aldığım gibi kargoyla kendisine yollamak istiyorum.Tişikkirler!
totkymotky
(10.04.18)
tütün dükkanlarının çoğunda bu tarz keseler var. Gir çık birkaçına, mutlaka istediğini bulursun diye düşünüyorum.


re noreno
(11.04.18)
kadıköy'de rind var, önünden geçerken vitrininde görüyordum.

onun dışında ben bir arkadaşıma hediye olarak yaptırmıştım bundan.
çanta tamiri , mont tamiri yapan bir dericide derisini seçip cepleri vs ile anlatıp yaptırmıştım, yine Kadıköy'de.


demoniclewinsky
(11.04.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.