Giriş
(1)

gerund'dan sonra past particible gelmesi durumu

bunun bir formülü var mı emesela bir cümle yapısı var mesela bişi bişi diyor sonra bir isim-fiil koyuyor trusting garanted .veya bla bla running confirmed ingli adıldan sonra past particible geliyor.bu ne anlama gelitiriyor isim fiil artı pasif yapılı edilgen bir fiil mi geliyor sona ?
bunun bir formülü var mı emesela bir cümle yapısı var mesela bişi bişi diyor sonra bir isim-fiil koyuyor trusting garanted .veya bla bla running confirmed ingli adıldan sonra past particible geliyor.bu ne anlama gelitiriyor isim fiil artı pasif yapılı edilgen bir fiil mi geliyor sona ?
trablon
(15.05.19)
Toefl'dan bir kere 113 bir kere 115 aldim ve past participle ne hicbir fikrim yok. soruya cevabim da bir formulu olmadigi yonunde. ingilizceye oss dil bilgisi calisir gibi calismayalim derim. edilgen fiil miil diyerek turkcedeki kaliplari ingilizceye zorlama seferinde husranla sonuclanacaktir.


hot potato
(16.05.19)
(4)

Burada Gizli bir şey mi var that felan gibi ?

"Almost all sound waves are unique contributing to the uniqueness of each sound."are unique den sonra contributing gibi bir isim fiil nasıl oluyor bu cümlenin öznesi yoksa "Almost all sound waves are unique contributing" mı ? e ama contiributing her ses dalgası özeldir ve her sesin özelliğine katk
"Almost all sound waves are unique contributing to the uniqueness of each sound."

are unique den sonra contributing gibi bir isim fiil nasıl oluyor bu cümlenin öznesi yoksa "Almost all sound waves are unique contributing" mı ? e ama contiributing her ses dalgası özeldir ve her sesin özelliğine katkıda bulunur tarzı bir şey mi demek istiyor ? bu nasıl ypaıda bi cümle ?
trablon
(14.05.19)
"that contributes" yerine "contributing" denmiş. bu şekilde bir kullanım var zira.


shadowfollower
(14.05.19)
"her bir sesin eşsizliğine/benzersizliğine katkıda bulunma açısından hemen hemen tüm ses dalgaları eşsizdir/benzersizdir."

diye düşündüm anlamını


theconqueror
(14.05.19)
this, kids, is why you need commas <3

unique'ten sonra virgül olması lazım. "unique contributing" kısmını "unique, contributing" yap. öyle de anlamadıysan "unique, which contributes" yap.

"her bir dalga sesi eşsizdir, bu durum da her sesin eşsiz olduğunu destekler niteliktedir" diyor.


der meister
(14.05.19)
(1)

Bu ev ilanlarına hiç kadın kişi yanına erkek ev arkadaşı alıyor mu ?

erkekler bu konuda çok rahat gördüğüm kadarı ile ilanlardan.peki karışık ev arkadaşı alınan düzen oluyor mu yoksa genelde bayan yanına gene bayan mı oluyor
erkekler bu konuda çok rahat gördüğüm kadarı ile ilanlardan.peki karışık ev arkadaşı alınan düzen oluyor mu yoksa genelde bayan yanına gene bayan mı oluyor
trablon
(04.05.19)
Bayanlar genelde bayan tercih ediyor zannımca. Ben de kız arkadaşımla yerlesebilecegim ev ariyorken farketteim bu durumu. erkeklerin çoğu bayana sıcak bakıyor


olaylar olaylar
(04.05.19)
(4)

Burada Gizli Bir That mi var ?

"Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies have flourished, and those leading to less productive attractions have not."şimdi burada its good for her ancestors' genetic leacies THAT HAVE FLOURİSHED anlamında mı ? ama son cümlede have not diyor yani "a
"Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies have flourished, and those leading to less productive attractions have not."

şimdi burada its good for her ancestors' genetic leacies THAT HAVE FLOURİSHED anlamında mı ? ama son cümlede have not diyor yani "az üreyici atraksiyonlara sahip genler güzelleşmemiş anlamına mı geliyor ?

cazibe duymaya neden olan heyecanlı varlık (burada that varsa güzelleşmiş,olgunlaşmış varlık) o kadının atalarının genetik mirasa için iyidir. VE o diğer az ürümeye neden olan atrasiyonlar iyi değildir dicem de burada have not diyor yani o atraksiyonlar gelişmemiştir mi anlamına geliyor ?

kafam karıştı
trablon
(01.05.19)
Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies have flourished.

"Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies" Ozne

"have flourished" Eylem

gibi dusun. Oraya that koyarsan eylem kaybolur ve cumlenin o kismi fragment haline gelir, tam cumleden ziyade.


hot potato
(01.05.19)
Ya bu kadar büyük ozneleri nasil kafam alacak :((


trablon
(01.05.19)
cok okuyarak ve yazarak gelisebilecek bir sey. 9 yasindaki ilkokul ogrencisi turkce'de dahi yetiskinler icin yazilmis kitaplari okumakta zorlanir. onun gibi dusun.


hot potato
(01.05.19)
abla örnek olmadı ama savul destek için :D


trablon
(01.05.19)
(6)

"Have Happen " nasıl bir kalıp bu bakabilir misiniz ?

şöyle bir cümledeki :" These are rules that we want to have happen in our game"want to have happen. ne demek bu perfect infinitive değil. anlamı ne oluyor . we want to have happened tarzı bir şey olmaz mıydı ?yoksa bu bir causative ve şöyle mi yani bu kuralların " olma"sını istiyoruz tarzında , bu k
şöyle bir cümledeki :" These are rules that we want to have happen in our game"

want to have happen. ne demek bu perfect infinitive değil. anlamı ne oluyor . we want to have happened tarzı bir şey olmaz mıydı ?

yoksa bu bir causative ve şöyle mi yani bu kuralların " olma"sını istiyoruz tarzında , bu kuralları bir"somebody " olarak mı koymuşlar like i have veli fix my car tarzı
trablon
(25.04.19)
Nerede yaziyo bu?


onurgul
(25.04.19)
bir oyun yapımı programını öğreten video eğitim setinde


trablon
(25.04.19)
"Oyunumuzda olmasını istediğimiz kurallar" diyor işte. Sonda verdiğin örnek gibi aynen. "Olma"sını sağlamak gibi bir mantık.


bir çeşit ettirgen eylem. make happen anlamında kullanılmış. "we want to make these rules happen" gibi düşünebilirsin.


sir gawain
(25.04.19)
sir gawain +1


olsun istiyoruz demek. biz de aynı kalıbı kullanıyoruz.


babilbaligi
(25.04.19)
(5)

mutluluğun resmi çizilir mi?

geçmişten geldi aklıma bu soru da , hani çizilmez derlerdi hep.çizilmez mi harbiden ?
geçmişten geldi aklıma bu soru da , hani çizilmez derlerdi hep.
çizilmez mi harbiden ?
trablon
(21.04.19)
Gören herkesin "bu mutluluğun resmidir" diyebileceği bir resim çizilemez.


cosmicstring
(21.04.19)
çizilir mi bilmiyorum da mutluluğun fotoğrafı var. sözlük'te de paylaşılmıştı. şu çocuklarla yavru maymunların elele tutuşup oyun oynadıkları.


makarnavodka
(21.04.19)
abidin dino çizmiş, ne kadar katılırsınız orasını bilmem


Kime gore neye gore mutluluk kafamda deli sorular


Abidin Dino bildiğim kadarıyla böyle bir resim çizmemiştir. İnternette Abidin Dino'nun yaptığı "mutluluğun resmi" olduğu söylenen güzel resim (yağmur altındaki yatakta yatan mutlu aile tablosu) başka bir ressamındır.


cosmicstring
(21.04.19)
(5)

enpara'dan haftasonu havale yapsam karşı tarafa ne zaman gider ?

cuma bankalar kapandıktan sonra veya cumartesi günü havale yapsam başka bir bankaya ,hesaba. o hesaba para ne zaman ulaşır ?
cuma bankalar kapandıktan sonra veya cumartesi günü havale yapsam başka bir bankaya ,hesaba. o hesaba para ne zaman ulaşır ?
trablon
(18.04.19)
Farklı bankalararası arası EFT oluyor ve ilk iş günü mesai başlayınca gecer. Aynı bankalararası 7-24 anında geçiyor havaleyle.


gurur
(18.04.19)
Finansbank içinde başka bir şubede başka bir hesaba ise hemen geçer. Başka bir bankaya ise ona havale değil EFT denir ilk mesai günü sabahı geçer.


Mirket
(18.04.19)
havale anında geçer. eft ise sonraki ilk iş gününde geçer. sizinki başka banka olduğu için eft oluyor.


hadsafhada
(18.04.19)
pazartesi mesai başlayınca geçer.


elorelia
(19.04.19)
Pts 9'dan sonra.


piremses
(19.04.19)
(2)

Diş kaplaması yaptırdıktan kaç saat sonra yiyip içebiliriz ?

2 saat oluyor diş kaplaması yaptıralı (hafif tümsek hissediyorum geçer mi ? ) . çay içsem mi ? doktor sanki sakın su vs içme taktıktan sonra yarım saat felan dediğini hatırlıyorum ama daha fazla saat de olabilir.ortalama kaç saat bir şey yiyip içmiyoruz ?
2 saat oluyor diş kaplaması yaptıralı (hafif tümsek hissediyorum geçer mi ? ) . çay içsem mi ? doktor sanki sakın su vs içme taktıktan sonra yarım saat felan dediğini hatırlıyorum ama daha fazla saat de olabilir.

ortalama kaç saat bir şey yiyip içmiyoruz ?
trablon
(16.04.19)
ortalama diye bir şey yok. her malzemenin belli donma süresi var. ne ile yağıştırdığını bilmeden nasıl cevap verilir ki..

hafif tümsek ise geçmez, hisse sadece geçer.

içmekle alakalı sorun yok yemekle alakalı var.


tümseklik böyle tam anlamı ile arkaları değdirdiğimde öndeki kaplama böyle bir milim tümsek gibi oluyor zorlayınca kapanıyor tam tamına çene. bu ön dişler zamanla alışır mı ne bilim geriye doğru vs kayar mı ?


trablon
(16.04.19)
(4)

Kadıköy sahilin oradaki Çingene Kadınlar topluluğu hakkında

bunlar ne yapıyorlar orada toplanıp bütün gün ?hayır yani bir iş var da biz mi bilmiyoruz ?
bunlar ne yapıyorlar orada toplanıp bütün gün ?

hayır yani bir iş var da biz mi bilmiyoruz ?
trablon
(13.04.19)
resreved


mrz breezy
(13.04.19)
Çiçek satıyorlardı en son gördüklerim


Uncle Sam
(13.04.19)
reserved +1
ben kavga ederlerken yada oturup muhabbet ettiklerini gormustum


jedilance
(13.04.19)
kadıköyün çiçekçileri onlar üsküdar iskelesinin orada da var. zararlarını görmedim.


heidi'nin dedesi
(13.04.19)
(4)

have you listened mı did you or do you listen mı ?

i have listened to drake musics diyor adam . mesela geçmişte dinleyip hala dinlemeye devam ettiğini mi ifade ediyor ? have you listened yerine did you listen yada atıyorum adam i listen to drake music niye demiyor draki dinlerim diye .konu hakkında bilgisi olan buyursun.
i have listened to drake musics diyor adam . mesela geçmişte dinleyip hala dinlemeye devam ettiğini mi ifade ediyor ? have you listened yerine did you listen yada atıyorum adam i listen to drake music niye demiyor draki dinlerim diye .

konu hakkında bilgisi olan buyursun.
trablon
(08.04.19)
sadece geçmişte başlayıp bugüne kadar gelmesi değil, geçmişte yaşanan ama zamanın belirtilmediği yerlerde de present perfect tense kullanılır.

simple present tense de kullanılabilir, "ben drake dinlerim." şeklinde. ama past tense kullanılamaz. past tense kullanıldığında zamanın da belirtilmesi gerekir. dinledin de ne zaman dinledin? dün mü, 5 ay önce mi, 10 yıl önce mi?


avianthem
(09.04.19)
Have you ever... ile de sorulursa daha iyi olur gibime geliyor.


rakidabalikolsa
(09.04.19)
have you ever yanlış olabilir. Daha önce dinledin mi demek en az bir defa yaptın mı anlamına geliyor biraz. Oysa burada sorulmak istenen bu şarkıcıyı sever misin dinler misin demek sanırım.


ayin yazari
(09.04.19)
Have you ever ile have you arasındaki fark senin sandığın gibi değil. En az bir değil o “hiç dinledin mi?” Sayıca nitelemek gereksiz.

Hiç dinledin mi? İşte bu kadar.


rakidabalikolsa
(09.04.19)
(5)

işe yaramak güzel bir şey nasıl deriz ingilizce

gece gece kafama takıldı.internette bir oyunda admaa yardım ettim.genelde bütün işleri o yapıyordu , bana teşekkür etti ben de dedim ki est "its good to be use" ama bu değil gibi olması gereken cümle. işe yararın olması iyidir ve işe yaramak iyi bir şey tarzı bir şey nasıl derim ingilizce ?
gece gece kafama takıldı.internette bir oyunda admaa yardım ettim.genelde bütün işleri o yapıyordu , bana teşekkür etti ben de dedim ki est "its good to be use"

ama bu değil gibi olması gereken cümle. işe yararın olması iyidir ve işe yaramak iyi bir şey tarzı bir şey nasıl derim ingilizce ?
trablon
(08.04.19)
it is good to be useful.


"serving a purpose is good" desek olur mu?


theconqueror
(08.04.19)
it is nice to be of use


It feels nice to do something useful
İşe yarar bir şey yapmak güzel/iyi hissettiyor. Bence böyle daha guzel oldu


cherokee rose
(09.04.19)
it feels nice to be of use olur ama cok resmi olur. almanların kullandigi servus var, hic sorun degil ne zaman istersen anlamında. at your service dersen ingilizce ayni anlami karsiliyor. glad to hear I could help derdim ben olsam.


proteus
(09.04.19)
(4)

Radyasyon içinde yaratıklar yaşar mı ? Belli bir ekosistemi olabilir mi?

merak ediyorum da ;dünyada 3. dünya savaşı çıksa ve her taraf radyoaktif kalıntılarla dolsa idi,yeni tür canlılar doğar mıydı ?radyosyon dolu bir yerde yeni canlılar türer mi ve yeni bir ekosistem oluşabilir mi ?
merak ediyorum da ;

dünyada 3. dünya savaşı çıksa ve her taraf radyoaktif kalıntılarla dolsa idi,yeni tür canlılar doğar mıydı ?

radyosyon dolu bir yerde yeni canlılar türer mi ve yeni bir ekosistem oluşabilir mi ?
trablon
(03.04.19)
çernobil bu konuda tam bir açık hava laboratuvarı.
tr.sputniknews.com burada bir kaç satır var. detaylı bilimsel araştırmalar için jim smith in makalelerine bakabilirsin. şahsi fikrim yaşam bir şekilde uyum sağlar.


unabomber
(03.04.19)
yaşar dünyanın her yerinde ölümcül dozda radyasyon olmaz zaten. yüksek dağlar var, derin okyanuslar var. mağaralar vs var.

ikinci olarak 100 sene ot bitmez dene pripiyat kasabasında 10 sene sonra reaktörün soğutma gölüne baktılar kafam kadar balıklar gayet sağlıklı yaşıyordu. kurtlar tavşanlar vardı. ha tabi mutasyondan hastalıktan telef olanları da çoktur ama gayet iyi durumda bi ekosistem var.


orpheus
(03.04.19)
Olabilir. Chernobyl Diaries ve The Hills Have Eyes kadar sıradışı olmasa bile mutasyon geçirmiş canlılar bir şekilde hayata tutunacaktır.


blue serenity
(03.04.19)
(4)

Bilgisayara yüklüe diğer Windows'ları Nasıl silebilirim ?

farklı harddiskteki windwosları nasıl silebilirim ?
farklı harddiskteki windwosları nasıl silebilirim ?
trablon
(02.04.19)
shift delete


nahtoderfahrung
(02.04.19)
izin istiyor ama olmuyor yönetici olarak silme ile de


trablon
(02.04.19)
nasıl bi izin istiyor?


clones
(02.04.19)
Teorik olarak:

Asıl kullanılacak Windows açılır, istenilen diskler biçimlendirilir. Ardından MBR tekrar yapılandırılır. Bir sonraki açılışta istenilen Windows ile devam edecektir. Bu işlem yapılmadan önce önlem olarak bir Windows imajını USB diske yazmayı ve yedeklerinizi almayı unutmayın. Bol şans.

mertcangokgoz.com


gozyakansakiz
(02.04.19)
(5)

aliexpressden yapılan siparişe vergi gelecek mi ?

beyler 10 dolarlık bir siparişe vergi gelir mi ? mektup vergisi felan diye bir şeyler görmüştüm internette , doğruluk payı var mıdır ? sınır nedir ?
beyler 10 dolarlık bir siparişe vergi gelir mi ? mektup vergisi felan diye bir şeyler görmüştüm internette , doğruluk payı var mıdır ? sınır nedir ?
trablon
(02.04.19)
şans işi. vergi değil de kontrol etme bedeli gibi bi şey alıyorlar. ürün kontrole giriyorsa 5.20 tl kesiliyor.


tinky winky
(02.04.19)
nasıl ödüyoruz o 5.20 tl yi ? ptt ye gidip mi ? yoksa kurye kargoyu getirdiğinde mi alıyor ?


trablon
(02.04.19)
elden teslim ederken nakit alıyor gelen postacı.


mizantrop
(02.04.19)
5-6 kargo aldım bu söylentiden sonra. ödemedim.


elorelia
(02.04.19)
Ben iki kere sipariş verdim. İkisinde de ödedim. Ptt kuryesine nakit ödeme şeklinde.


diyanet takvimi
(02.04.19)
(2)

having anyone to talk to / having sb to + verb li bir çatı mı var ?

arkadaşlar bu nasıl bir çatı "He left the party and went home, not having anyone to talk to."burada have someone to talk diyerek konuşacak bir kişi olsa dicem de have in ing formu olmuyor benim bildiğim . bir açıklayıverin lütfen ne iş bu having anyone to talk to
arkadaşlar bu nasıl bir çatı

"He left the party and went home, not having anyone to talk to."

burada have someone to talk diyerek konuşacak bir kişi olsa dicem de have in ing formu olmuyor benim bildiğim . bir açıklayıverin lütfen ne iş bu having anyone to talk to
trablon
(30.03.19)
Partiden ayrılıp eve gitti, çünkü konuşacak kimsesi yoktu. gibi bi çeviri olur, burdaki kalıp işin biraz ağdalı hali. yani kullanılan bir kalıp ama günlük konuşma dilinde pek rastlamazsın, kitaplarda falan olur.


have'in ing formu olmuyor derken neyi kastediyorsun bilmiyorum ama oluyor, niye olmasın? olmuş işte :) türkçedeki "için" gibi bir anlamı var. "konuşacak kimsesi olmadığı için partiden ayrılıp eve gitti". yorumlayacağım dersen "konuşacak kimse olmayınca" da denebilir. örnek cümleler,

He left the party and went home, seeing no reason to stay.

He went full retard, not knowing what to do.

gibi gibi. -madığı için, -mayınca, için, sebebiyle... öyle bi' şey. yapının ismi neydi unuttum.

have de üstteki cümlelerle aynı sebepten "ing" almış. yapı böyle kullanılıyor. gerund mıydı neydi.


der meister
(30.03.19)
(1)

has come to an end de niye has ?

şu nedir dostlarım ;şimdi adam telefonda konuşuyor canıtın adındaki bir adam hakkında ve şöyle diyor telefonun diğer ucundaki kadına :"his usefulness has come to an end."burada niye has diye perfect kullanmış ? işe yaramaz halinin sonu geldi derken his usefulness came to an end dese ne farkı olurdu
şu nedir dostlarım ;şimdi adam telefonda konuşuyor canıtın adındaki bir adam hakkında ve şöyle diyor telefonun diğer ucundaki kadına :

"his usefulness has come to an end."

burada niye has diye perfect kullanmış ? işe yaramaz halinin sonu geldi derken his usefulness came to an end dese ne farkı olurdu ?
trablon
(29.03.19)
bir sürecin sonlanması manasında olduğu için o şekilde. anlık bir olay değil.
bence böyle tabi.


teritori
(29.03.19)
(3)

bu bir kalıp mıdır ?

"he is not to be underestimated " bu cümlede nasıl bir yapı var pasif desem burada to var yani hem pasif hem infinitive mi ? yoksa bu bir deyim gibi bir kalıp mı ?
"he is not to be underestimated "

bu cümlede nasıl bir yapı var pasif desem burada to var yani hem pasif hem infinitive mi ? yoksa bu bir deyim gibi bir kalıp mı ?
trablon
(29.03.19)
Am is are to Verb gelecek ve yapmam gerek anlami tasir.

I am to complete the assignment by Friday.

Cumaya kadar odevi tamamlamam gerek.

Istersen pasif de yapabilirsin.

These reports are to be completed by Friday.

Bu raporlarin cumaya kadar tamamlanmasi gerek.


howfaristhesky
(29.03.19)
Deyim gibi değil ama pasif çatı için bir kalıp olduğu söylenebilir. "This work is to be done until tomorrow" ile karşılaştırın mesela, aynı şey.

Ben yazana kadar üstte neredeyse birebir örnek verilmiş zaten :)


cinsi kisi
(29.03.19)
Howfaristhesky +1

Pasif cati diyen -1 cunku pasif olmak zorunda degil


Traveler
(29.03.19)
(3)

burada perfect neden kullanılır ?

şimdi adam yolda kızla gidiyor bir ses duyuyorlar .kız diyor ki hayırdır kim olabilir bunlar diyor adam da şunu diyor : " if it is the people that i have trained,they should be able to hide their presence ." şimdi arkadaşlar benim kafama takılan "that i have trained."burada niye that i trained de
şimdi adam yolda kızla gidiyor bir ses duyuyorlar .kız diyor ki hayırdır kim olabilir bunlar diyor adam da şunu diyor :

" if it is the people that i have trained,they should be able to hide their presence ."

şimdi arkadaşlar benim kafama takılan "that i have trained."

burada niye that i trained denmemiş ?

if li cümle olduğu için mi dicem ama that clause da if şartının ana cümlesi içinde kullanılmış perfect tense.

it is the people derken o insanların daha önceden onları eğittiğini belirtmek için mi perfect diye i have trained dicem ? ama simple past da olabilirdi.

burada ne var tam olarak biri açıklayabilir mi ?
trablon
(27.03.19)
eğitim devam ediyordur? ya da daha bitmemiştir.


theconqueror
(27.03.19)
Adam hali hazırda training işine devam ediyordur. Yolda gördüğü kişilerin eğitimi henüz bitmemiştir.


rakidabalikolsa
(27.03.19)
-does he/she ready to work?
+dont worry i trained the new recruit.
-so can he/she work in full capacity?
+well no, his/her traning is just over. he/she will be ready to serve in full capacity in couple of weeks
-ok let me know after couple of weeks when he/she is ready

-does he/she ready to work?
+dont worry i have trained the new recuit.
-ok i am calling him/her


(4)

işten çıkışımın yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenirim ?

işe giriş ve çıkış tescil bölümü boş çıkıyor başka bir yer var mı öğrenebileceğim ?özel sektör.
işe giriş ve çıkış tescil bölümü boş çıkıyor başka bir yer var mı öğrenebileceğim ?
özel sektör.
trablon
(05.03.19)
e devlet üzerinden sigorta durumunuzun aktif ise, sigortanız devam ediyordur. 4a hizmet dökümünden bunu görebilirsiniz.


bazenuyur
(05.03.19)
alo 170


elorelia
(05.03.19)
170 söyleyemez, ocak ayı verileri ve öncesine e-devletten bakabilirsiniz. şbat verileri için mart 23den sonra bakabilirsiniz. (özel sektör için konuşuyorum)


benaslinda
(05.03.19)
güncel bilgiler için sgk müdürlüğüne başvur.


guardiands
(05.03.19)
(4)

beyler işten çekip gittim

sürekli bir psikolojik baskı vardı.ama bu psikolojik başkı çok subjectif bir olay.kısaca çat diye çektim gittim işten.ihbar süremin bitme4sine 30 gün vardı.evet istifa etmiştim.neler ile karşılaşabilirim ? bir yılın yıllık izni yapılmadı onun tazminatı alınmadı.son yılın yıllık izni yapılmadı ve taz
sürekli bir psikolojik baskı vardı.ama bu psikolojik başkı çok subjectif bir olay.kısaca çat diye çektim gittim işten.ihbar süremin bitme4sine 30 gün vardı.evet istifa etmiştim.neler ile karşılaşabilirim ? bir yılın yıllık izni yapılmadı onun tazminatı alınmadı.son yılın yıllık izni yapılmadı ve tazminatı alınmadı. işe giriş çıkış yaptım her yıl.
trablon
(01.03.19)
Her yıl giriş çıkış yapınca nasıl 30 günlük ihbar süreniz kaldı? Bi yanlışlık olmasın?
Giriş çıkış sonrası olan yıllık izin varsa ona saydır ihbarı.


bokmuhendisi
(01.03.19)
hocam bir yıl boyunca yıllık izin yapmadım ve hatta haftanın 7 günü çalıştım.tatil yapmadan.

bir yıl sonra istifa ettim .ertesi günü bana dediler ki bir gün izin olacak haftada gel başla.geri yeniden başladım.


trablon
(01.03.19)
Sen istifa etmemişsin. Onlar haklarını vermemek için kovmuş haberin yok. Bu yazdığımı şimdi anlaman zor. Birkaç ay sonra tekrar oku anlayacaksın.


paudi
(01.03.19)
hocam siz cidden buna inandınız mı ? yani sizi çıkarıp tekrar işe aldıklarını mı düşünüyorsunuz. lütfen yanlış anlamış oliiym


oscar
(02.03.19)
(2)

Işimden illa istifa kağıdı imzalayarak çıkmak şart mı?

Cekip gitsem direk ihbar süresini doldurmadan ne olabilir?
Cekip gitsem direk ihbar süresini doldurmadan ne olabilir?
trablon
(28.02.19)
İşveren ihbar tazminatını talep edebilir


bokmuhendisi
(28.02.19)
Sözleşmenizi haklı olarak fesheder. İhbar tazminatı alıp bir maaşınıza çöker. Dişli biriyse donunuza kadar da alabilir.


aynabugusu
(28.02.19)
(4)

Bu nasıl bir pasif kullanımdır?

Ders anlatımın başlığı şöyle ;Time expressions used with present perfect and perfect continuous since/everFor Ever Iyide burada cümleye time expressions are used with diye. Veya time expressions that are used with diye başlaması gerekmez mi? Ben neyi kaçırıyorum?
Ders anlatımın başlığı şöyle ;

Time expressions used with present perfect and perfect continuous

since/ever

For

Ever


Iyide burada cümleye time expressions are used with diye. Veya time expressions that are used with diye başlaması gerekmez mi? Ben neyi kaçırıyorum?
trablon
(24.02.19)
That are ın kısaltılmıs hali


000000
(24.02.19)
learnenglish.britishcouncil.org
Simplifying defining relative clauses başlığı altındakileri iyice özümseyin, ingilizcede kullanımı çoktur


neck_and_neck
(24.02.19)
Reduction deniyordu sanirim buna, cumlenin anlami geregi pasif olmak zorunda olan furumlarda that are’i kullanmayabiliyorsun. Time expressions’in ozne olma ihtimali yok gibi bir sey kendi basina,


reavelyn
(24.02.19)
Reduced relative clause


Traveller
(24.02.19)
(8)

Nasıl check-up satabilirim ? (hiç satmadım )

arkadaşlar kızmayın lütfen geç oldu ama acil tavsiyeye ihtiyacım var.bir hastanenin check up hizmetlerini insanları arayıp satmam gerek. nasıl bir diyalog kurabilirim yardımcı olur musunuz ?
arkadaşlar kızmayın lütfen geç oldu ama acil tavsiyeye ihtiyacım var.bir hastanenin check up hizmetlerini insanları arayıp satmam gerek. nasıl bir diyalog kurabilirim yardımcı olur musunuz ?
trablon
(21.01.19)
Genel hastalık belirtilerinden sorup check up yaptırmaya teşvik edebilirsiniz sanırım.
++ İyi günler bla bla ben
-- iyi günler
++ şu şu gibi semptonlarınız var mı yahut şu şu rahatsızlıklarınız var mı? kurumumuz x fiyata genel sağlık taraması ( check-up deyince anasına sövmüş zannetmesinler) yapıyoruz gibi.
Bende hiç satmadım böyle şeyler ama sonuçta para kazanmanız lazım. Bol satışınız olsun.


synax
(21.01.19)
- önceden tespitin ne kadar önemli oldugu vurgulanabilir (kanser ve benzeri durumlardan cok korkuluyor)

- kilo vermek isteyen insanlarin insülin direnci oluyor. Bu nedenle bir türlü hedeflerine ulasamiyorlar. Ancak bunun farkinda olmadan yasaniyor...

- hayat kalitenizi yükseltecek bir cok durum saptanabilir...

Bu konular uygun bir dille anlatilabilinirse sorun olmaz diye düsünüyorum.


VIPCH
(21.01.19)
eğitim vermiyorlar mı satışla alakalı?


mcsword
(21.01.19)
Çok güzel arkadaşlar yeni fikirler de gelirse mükemmel olacak. Eğitim maalesef verilmiyor. Bir cesaret daldım bu işe.


trablon
(21.01.19)
öncelikle başarılar dilerim.

Bir kere markette iken aranmıştım, düşüneyim dediğimde biraz sıkboğaz edilmiştim. Hemen o dakika nasıl karar verelim? Teklif iyi olabilir ama biraz anlayışlı olmak lazım. Belki dilerseniz email'inize broşür gönderelim diye önerebilirsiniz. Bazen düşüneyim denince ne zaman arayalım deniyor, böyle yapmayın bence. Mesela bir hafta sonra tekrar arayıp kendinizi nazikçe hatırlatın. Belki bu esnada konuşulup düşünülmüştür ama unutulmuştur.

normal biri olarak rutin check-up yaptırmayı isterim aslında. arabayı her yıl kontrol ettiriyoruz, kendimize gelince hastalanana kadar hiç umurumuzda olmuyor. Mesela abartarak söylüyorum biraz, pratik ve ekonomik olsa ayda bir kez, hatta bazen daha sık kan testi, şeker testi vs yaptırmayı, bu değerlerin günlük faaliyetlerimle nasıl değiştiğini analizlemek isterim. Ancak çoğu insan gibi hastaneye gitmekten hoşlanmıyorum. Doktor kapısı önünde beklemekten, vs. check-up diyince o doktor senin bu doktor benim kapı kapı dolaşacağımı düşünüyorum, yanlış biliyor olabilirim. bu da işi çok sevimsiz bir hale getiriyor. ancak seninle ilgilenen biri olacak yanında, işler hızlı ve kolay ilerleyecek denilirse o zaman biraz daha ciddi düşünebilirim.


panamera
(21.01.19)
Marketingden nefret eden biriyim. Biri arayıp iyi günler çok uygun fiyata checkup yaptırmak ister misiniz fiyat bu kadar, testler şunlar dese direkt daha iyi olurdu benim için. Rahatsızlığınız var mı falan yerine.


Rahatsızlığınız var mı? Ölürsünüz kalırsınız, kanser olursunuz! vs diye insanları korkutma yoluna gitmeyin bence. Gayet risksiz bir meslek grubunda olmama rağmen, sigorta satıcıları böyle yapıyorlar, "allah korusun ama, ya kazaya kurban gitseniz vs..." diye telefon açıyorlar ve kendilerine ifrit olup, tekliflerini bile dinlemeden, direkt kapatmaya çalışıyorum.

Bunun yerine, karşı tarafın, 10sn'de de olsa, sizden pozitif enerji almasını sağlayın. Küçük bir meblağ ödeyerek, sağlıkları için büyük bir yatırım yapacaklarından bahsedin.


PhoenixRising
(21.01.19)
"Babamı beklenmedik bir hastalıktan dolayı kaybettim, check-up yaptırmış olsaydı önceden haberimiz olacaktı. Kendimi bu işe adadım, başka canlar yansın istemiyorum. Sizi de bu yüzden aradım."


roket adam
(21.01.19)
(4)

It bit me vs It has bitten me ?

beyler filmlerde mesela hatun sırılıyor (ör resident evil ilk filmi) diyorki it bit me. tamam geçmiş zamanda olmuş bir hal oldu o artık yalnız eli yara bere içinde.kısacası etkisi hala sürüyorsa it has bitten me demesi gerekmiyor muydu ?2.si ise i have liked it diye bir cümle kurulmaz değil mi ? i l
beyler filmlerde mesela hatun sırılıyor (ör resident evil ilk filmi) diyorki it bit me. tamam geçmiş zamanda olmuş bir hal oldu o artık yalnız eli yara bere içinde.kısacası etkisi hala sürüyorsa it has bitten me demesi gerekmiyor muydu ?

2.si ise i have liked it diye bir cümle kurulmaz değil mi ? i liked it dersem geçmişte beğendim artık şimdi sevmiyorum , ama bana eğer biri did you like it dediğinde o şeyden hoşnutuluğum değişmemişse i like it derim dimi ?
trablon
(02.01.19)
bizim ezberlediğimiz bu sikko kurallar gerçek hayatta her zaman geçmiyor.


ABD'de halk genelde Present Perfect Tense kullanımını hiç tercih etmez. Onun yerine Simple Past Tense kullanır.


simderun
(02.01.19)
simderun +1


"it has bitten me" beni ısırmışlığı var gibi anlıyorum ben. uzak geçmişte olmuş bir olayı anlatıyor.
"i have liked it" facebookta postuma like attın mı desem cevaben söylenebilir, anlık bir eylem olduğu için, ama geleneksel anlamıyla bu formun kullanıldığını düşünmek zor.


talemon
(02.01.19)
(1)

29'lik diş çekimi sonrası şişen surat

üst sol tarafı çektirdim.ameliyat ile açıp aldı ama kemiği kesmeden aldı.o testereli aleti kullanmadı yani.sonra dikti yarayı.eve geçtim pek şişlik yok ,bir çorba içtim aynaya baktım suratımın sol tarafı davul gibi.şişlik hala inmedi 2. günümdeyim.aslındasuratımı daha iyi hissediyorum sadece davul b
üst sol tarafı çektirdim.ameliyat ile açıp aldı ama kemiği kesmeden aldı.o testereli aleti kullanmadı yani.sonra dikti yarayı.eve geçtim pek şişlik yok ,bir çorba içtim aynaya baktım suratımın sol tarafı davul gibi.
şişlik hala inmedi 2. günümdeyim.aslındasuratımı daha iyi hissediyorum sadece davul bir surat dışında.nasıl iner bu şişlik?
trablon
(28.12.18)
Doktor neden soylemedi anlamadim ama
Soguk kompres yapman lazimdi. Simdi de yapabilirsin ama daha once yapsan daha az sislik olurdu


bradshaw
(29.12.18)
(10)

Mining yapılmış ekran kartı alınır mı ?

beyler adam rahat bir 11 ay kullanmış kartı. kart 1070 ti . ben eminim bu ful mining kastı .ne yapsam alsam mı ? ısınma sorunları baş gösterir mi kullanmaya başladıktan 3-4 ay sonra ? ne diyorsunuz bu işe ? 1800 tl istiyor fiyat.
beyler adam rahat bir 11 ay kullanmış kartı. kart 1070 ti . ben eminim bu ful mining kastı .ne yapsam alsam mı ? ısınma sorunları baş gösterir mi kullanmaya başladıktan 3-4 ay sonra ? ne diyorsunuz bu işe ? 1800 tl istiyor fiyat.
trablon
(19.12.18)
alınmaz.


false pretension
(19.12.18)
1k maksimum, 11 ay mining yapmış gpu perte 3 var demektir ne yazık ki


odyofil
(19.12.18)
Mikro çatlaklar oluşmuş olabilir ekstra tamir masrafınaçılabilir başınıza.


goodman
(19.12.18)
1 milyon km yapmış tır motoru alınır mı güçlü diye?


Taksi çıkması araba gibi bir şey. Alınmaz.


signore
(19.12.18)
Garanti kaç yıl kaldığına göre değişir.


bahoho
(19.12.18)
garanti demeye gelmiştim ben de. 3 yıl garantili ürünse ve ucuza veriyorsa alınabilir. tabii garanti şartlarını almadan öğrenmek de lazım.


peki beyler bir karta mining yapılıp yapılmadığını anlamanın bir yolu var mıdır ?


trablon
(19.12.18)
bence alinir. ben kendim mining icin kullandigim kartlari arada bilgisayarima takiyorum. onemli olan mining'i hangi sartlarda yaptigi eger kartlar yuksek sicaklikta calismadiysa, sogutmayi guzel kurduysa birsey olmaz.


crucio
(19.12.18)
alınmaz.


yuml
(19.12.18)
(1)

Etil alkole hala acı madde katıyorlar mı

Evde tekila yapmaya karar verdim yalnız ocak'ta böyle bir muhabbet vardı. Hala var mı böyle bir şey? Evde bira yapımına devam mı edelim yani?
Evde tekila yapmaya karar verdim yalnız ocak'ta böyle bir muhabbet vardı. Hala var mı böyle bir şey? Evde bira yapımına devam mı edelim yani?
trablon
(02.11.18)
(3)

Sgk'sız ikinci iş arıyorum, ne yapsam?

Arkadaşlar ben sgk'sız sabahtan akşam 5 e kadar calisabilecegim bir iş arıyorum ama nasıl bir iş olur ve nasıl bulurum bir fikrim yokİkamet İstanbul. Bu konuda fikir ve yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Eğitim önlisans
Arkadaşlar ben sgk'sız sabahtan akşam 5 e kadar calisabilecegim bir iş arıyorum ama nasıl bir iş olur ve nasıl bulurum bir fikrim yok
İkamet İstanbul. Bu konuda fikir ve yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Eğitim önlisans
trablon
(29.10.18)
neden sgk'sız olması gerekiyor?

bir de eğitiminiz ne üzerine, daha önce herhangi bir işte çalıştınız mı, dil biliyor musunuz?


fever
(29.10.18)
kahvaltıcılarda, büfelerde garsonluk vs.


neverlose
(29.10.18)
eğitimim üzerine iş bulamıyorum.amele işleri yapmam arkadaşlar.masabaşı tarzı şeyler olabilir veya çok ayakta kalamıyacağım.

sgk sız istememin nedeni sgk girişim yapıldığından 2. iş için şirketler sgk kaydın var diyip geri çeviriyorlardı


trablon
(29.10.18)
(1)

tek böbrekli ve askerden muaf olmak özel güvenlik olmak için engel midir ?

merhaba ben silahla yaralanmıştım ve tek böbrekliyim yalnız herhangi bir hastalığım yok sadece askerden muafım.özel güvenlik için sağlık raporu verirler mi bana ? bunları alması da paralıymış boşa masrafa girmeyim vermiyecekler ise diyorum
merhaba ben silahla yaralanmıştım ve tek böbrekliyim yalnız herhangi bir hastalığım yok sadece askerden muafım.özel güvenlik için sağlık raporu verirler mi bana ? bunları alması da paralıymış boşa masrafa girmeyim vermiyecekler ise diyorum
trablon
(26.10.18)
+olarak silahla neden yaralandın diye de sorarlar onu da araştır bence


ekonomicro
(26.10.18)
(5)

butik biram acayip gazsız ve köpüksüz.

arkadaşlar biliyorum erken , şimdi kısaca durumu anlatayım .50 lik şişeye butik bira ölçülüğü ile toz şekeri ilave ettim.cumartesi öğlen doldurdum şişeleri.şimdi günlerden salı ve gece 12 civarı açtım ama inanılmaz derecede düşük gazı biranın.tamam normalde 7 gün beklenilmesi gerekiyor deniliyor fak
arkadaşlar biliyorum erken , şimdi kısaca durumu anlatayım .50 lik şişeye butik bira ölçülüğü ile toz şekeri ilave ettim.cumartesi öğlen doldurdum şişeleri.şimdi günlerden salı ve gece 12 civarı açtım ama inanılmaz derecede düşük gazı biranın.tamam normalde 7 gün beklenilmesi gerekiyor deniliyor fakat 4 günde de bu kadar düşük gazlı olması anormal bir durum olabilir mi ? yoksa gün geçtikce daha da mı gazlanacak bira ? ayriyetten köpükde hiç yoktu.

birde birayı doldururken dolum çubuğu ile doldurmadım.direk boşalttım musluktan.o yüzden köpürdü hatta doldururken baya.bu şekilde köpürterek doldurmam da bir hata mıydı ? bu yüzden mi hem gazsız hem de köpüksüz biram ?
trablon
(23.10.18)
Biz şişede en az 2-3 hafta bekletiyoruz sen çok erken açmışsın.


sta
(23.10.18)
dur daha olmamış ki


7 gün bile az. 2 hafta en az


kablelvuku
(24.10.18)
21 gün bekletmen idealdir. 2 gün de buz dolabında dik bir şekilde bekletirsin. gazı da köpüğü de yerinde olur.


burty
(24.10.18)
en az 2 hafta beklicek ama süreyi uzatırsan daha da güzelleşiyo. 4 gün çok erken :)


spirit crusher
(24.10.18)
(13)

Biraları çantaya doldurup metroya girsem sıkıntı çıkar mı?

Butik bira olayına başladım. Şöyle bir 14 şişe birayı sırt çantama koyup arkadaşların yanına gitmeyi düşünüyorum yalnız, biliyorsunuz çantaları kontrol ediyorlar polisler ve güvenlikler. Hatta actiriyorlar da içini. Bir sıkıntı yaşar mıyım böyle bir durumda? El konabilir mi veya ceza kesilir mi?
Butik bira olayına başladım. Şöyle bir 14 şişe birayı sırt çantama koyup arkadaşların yanına gitmeyi düşünüyorum yalnız, biliyorsunuz çantaları kontrol ediyorlar polisler ve güvenlikler. Hatta actiriyorlar da içini. Bir sıkıntı yaşar mıyım böyle bir durumda? El konabilir mi veya ceza kesilir mi?
trablon
(21.10.18)
Ankarada içini açtıklarını görmedim. Gerçi çantan büyük olacak, açtırırlar mı bilmem. Sadece dedektörle bakmıyolar mı ya


Delay Fuze
(21.10.18)
Valla İstanbul'da Taksim metrosu açıldığından beri biniyorum. Bir kere çantamı açmadılar.
Çok bahtsız bedevi olmak lazım açmaları için. Sırtta gidiyorsa hele çanta hiç dert etmezler benim görüşümce.
Ha zaten, metroya bira ile binsen ne olur? "Alkol ile binilmez" diye kural yok ki. Alışveriş yaptın evine gidiyorsun kime ne?


quaker
(21.10.18)
Acsa nolacak ne bu bomba mi? Icki, kendim yaptim, sanane diceksin.


hiç sıkıntı olmaz


basond
(21.10.18)
Ne diyebilir? Hiçbir şey diyemez.


goodz
(21.10.18)
Valla düzgün yerleştirmezsen kırılabilir, dikkatli olman gerek. Onun dışında bişey olmaz.


Kişisel kullanım miktarınca içki üretimi ve tüketimi 3 yıl önce yasaldı. Değişmediyse hala yasal. 14 şişe de bir insanın 1-2 haftalık tüketimi.


farabi
(21.10.18)
Görürlerse çıkabilir. Ben bir kez çantada alkollü şekilde binecektim çantayı açtırdı güvenlik biraları görünce çık otobüsle git dedi orada biraz tartıştım ne alaka bana gösterin öyle bir şeyin yasak olduğunu dedim polis geldi hadi kardeşim bizi uğraştırma falan derken ohal vardı bir de alkollüyüm diye ses etmedim. Çıktım başka kapıdan hızlıca girdim bişey olmadı.


zxcd
(21.10.18)
oradaki polisin dünya görüşüyle alakalı olarak sıkıntı çıkabilir de çıkamayabilir de...
şans yani.


pangea
(21.10.18)
aynı şekilde marmaraya bitnmiştim baktılar geçtiler. ne diyecekler zaten


yuto
(21.10.18)
alkollü binmek yasak da, çantanda alkolle yasak diyene hiç denk gelmedim.

bilgisayar vs varken dedektörler öttüğü için çantayı açtırabiliyorlar. onun dışında çantanda ne var diye sormazlar çok büyük ya da içinde sert bir şey olduğu belli değilse.

marmaray'a binerken xray'dan geçirmen gerekebilir.


biseysorcaktim
(21.10.18)
içki taşıma diye bir suç yok, endişelenmeyin.

ayrıca alkollü binmek de yasak değil, bu ankara için ego yönetmeliği sadece metroda alkol içmek yasak.

www.ego.gov.tr


Ankara'da kampa gitmek için arkadaşlar buluşacağımız noktaya metroyla gidiyordum(Kızılay'dan bindim). Çantada bir tane balta, bir tane çakı, iki şişe bira, bir şişe viski vardı. Değil açtırmak, geçerken ötmedi bile. En azından Ankara'da sorun olacağını zannetmiyorum.


(3)

kasım ayı için blazer ceket mi yoksa ince mont mu ?

hangisini almalıyım ?gömleklerim var üstüne ceket güzel gider , havalar pek soğumuyor zaten diye düşünüyorum.kaban ve parkelerim var yalnız onlar için de çok çok erken.ne yapsam dostlar ?
hangisini almalıyım ?
gömleklerim var üstüne ceket güzel gider , havalar pek soğumuyor zaten diye düşünüyorum.kaban ve parkelerim var yalnız onlar için de çok çok erken.ne yapsam dostlar ?
trablon
(20.10.18)
çok zor soru. bugünkü havaya bakarsan gömlek bile yeterliydi istanbul'da.
kasım normalde ince monttan fazlasına ihtiyaç duydurur. çok fazla dışarıda kalmıyorsanız ceket olabilir. ben geçen kışı bildiğin gömlekle geçirmiştim. arabayla kapalı otoparktan kapalı otoparka gidiyor bagajda da bir mont taşıyordum.


ozdek
(20.10.18)
İstanbulda kış olmuyor artık. Nadiren işte olursa. Küresel ısınma.. giyim tarzınıza bağlı. Ben ince mont tercih ederdim.


İnce gocuk.


[GODDARD]
(20.10.18)
(3)

türk kahvesi mi yoksa expresso ,latte mi ?

ya türk kahvesi makinesi alacağım ya da expresso makinesi.expresso makinesinde latte vs bir çok kahve çeşitini deniyebiliyorum sanırım.kahve çay tarzı şeyleri çok tüketiyorum.türk kahvesi alırsam günde 10 bardak içerim.o yüzden expresso makinesi alsam daha mı ucuza gelir ? onda da sütle köpük yapıp
ya türk kahvesi makinesi alacağım ya da expresso makinesi.
expresso makinesinde latte vs bir çok kahve çeşitini deniyebiliyorum sanırım.

kahve çay tarzı şeyleri çok tüketiyorum.türk kahvesi alırsam günde 10 bardak içerim.o yüzden expresso makinesi alsam daha mı ucuza gelir ? onda da sütle köpük yapıp içerim çünkü diğer türlü çok acı geliyor.

ne diyorsunuz , seçimimi neyden yana kullanayım ?
ekonomik ve sağlıklı olacak şekilde.
trablon
(15.10.18)
Günde 10 bardak kahve mi içilir hocam aman diyim, sırf bu yüzden espresso diyorum ben.


sys coyg
(15.10.18)
günde 10 bardak kahvenin daha doğrusu su içmeyip bu ihtiyacı diğer şeylerden karşılamanın hiç bir sağlıklı yönü yok. ben çok mu farklıyım? değilim ama sağlıksız. ben şeker kullanmam bir de 1 bira bardağına bir tam tatlı kaşığı türk kahvesi koyar üstüne su çeker öyle açık bir şekilde içerim.

eskiden filtre kahve kullanırdım ama onun da ağır geldiğini farkettim.


killerbee
(15.10.18)
bence türk kahvesi makinası al, ucuz olanından. bir süre sonra gastrit ve reflü sıkıntıları ortaya çıkacaktır. mide ağrıları başlayacaktır. zaten o zaman bırakırsın kahve olayını, en azından çok para vermemiş olursun.


giovanne
(16.10.18)
(4)

Harley bota pantolon önerisi acil

Arkadaşlar, skinny lirika kot ile ağır sıçtım.resimleri ekledim. Boğazı acayip belli oluyor. Nasıl bir pantolon giyebilirim? Bot 43 numara benim beden 31.Resimler https://eksiup.com/d79dcb637702https://eksiup.com/78a92bcbb994
Arkadaşlar, skinny lirika kot ile ağır sıçtım.resimleri ekledim. Boğazı acayip belli oluyor. Nasıl bir pantolon giyebilirim? Bot 43 numara benim beden 31.

Resimler

eksiup.com

eksiup.com
trablon
(15.10.18)
mavi jake modellerine bakmalısın. sorun yalnızca paçaysa ve skinny seviyosan bahsettiğim model o botu kapatır.


johnnie w lker
(15.10.18)
Paçaları botun içine sokmakla sokmamak arasında salaş bir görünüm verilmeli bu durumda. Belki sağ paça girecek, sol paça botun ağzında birikip pot yapacak falan.


onemoremile
(16.10.18)
Görseldeki pantolon olmuş bence.


imelih
(16.10.18)
(4)

Türk kahvesi makinesi, arzum okka mı yoksa fakir kaave mi?

Fakirin güç 750 watt yaziyor arzumun 480.Yalnız fakirin temizliğinde sıkıntı varmış. Hangisini önerirsiniz?
Fakirin güç 750 watt yaziyor arzumun 480.
Yalnız fakirin temizliğinde sıkıntı varmış. Hangisini önerirsiniz?
trablon
(15.10.18)
Arzum okka minio almıştık arkadaşa. Memnunum diyordu


glamdr1ng
(15.10.18)
Fakir mix it easy ürününe sahibim ve dev memnunum buna rağmen kolay temizlenebilir olanı seçmeni düşünüyorum.


arzum okkadan memnunum


bitse de gitsek
(15.10.18)
fakir alma arkadaşım aldı 2 ay sonra bozuldu.


mikahakkinen
(16.10.18)
(10)

bu pantolon çeşidinin ismi nediy ?

merhaba çok önceden arkadaşlarım giyerdi. böyle kot gibi ama değil gibi de ince işlemeli hafif farklı renkler vardı kotta.ayrı bir isim söylerlerdi buna ama adı tam aklıma gelmiyor.şimdi onlardan bulup almak istiyorum.sizin bildiğiniz tam olarak kot değil ama kottan sonra tercih edilen şık model bu
merhaba çok önceden arkadaşlarım giyerdi. böyle kot gibi ama değil gibi de ince işlemeli hafif farklı renkler vardı kotta.ayrı bir isim söylerlerdi buna ama adı tam aklıma gelmiyor.şimdi onlardan bulup almak istiyorum.
sizin bildiğiniz tam olarak kot değil ama kottan sonra tercih edilen şık model bu pantolonun model ismi ne olabilir ?
trablon
(15.10.18)
canvas
kaşe
kadife
keten

bunlardan biri olabilir mi


kargo pantolon


Ketendir büyük ihtimal.


chino mu?


hayır pantolonda böyle kareli desenler vardı.kumaşı kota daha yakın ve sertti


trablon
(15.10.18)
-gabardin
-fitilli kadife ??


isyankar tosbaga
(15.10.18)
ekose?


theseachange
(15.10.18)
hocam erkek giyim markasında çalışıyorum. koskoca tasarım departmanında bir kişi bile neyden bahsettiğini anlamadı.


Ekose olarak ne markalar var. Kaliteli?
Bilindik firmalar?


trablon
(15.10.18)
Erkek için


trablon
(15.10.18)
(3)

Anadolu yakasında önerebileceğiniz çene cerrahı var mı ?

diş implant ve çene cerrahi işlemler için tavsiye edeceğiniz doktorları öğrenebilir miyim ? muhtemelen implant yaptıracağım.mümkünse fiyat-performans doktorlar olsun.
diş implant ve çene cerrahi işlemler için tavsiye edeceğiniz doktorları öğrenebilir miyim ? muhtemelen implant yaptıracağım.
mümkünse fiyat-performans doktorlar olsun.
trablon
(12.10.18)
kesinlikle tolga gülçiçek. bu konuda üstüne yoktur


oscar
(12.10.18)
acaba implant ücretleri ne civardadır doktorun .


trablon
(12.10.18)
ucuz değildir. ama tr deki en iti çene cerrahlarındandır. insan olarak da çok iyidir


oscar
(15.10.18)
(4)

Butik bira fermente olurken hafif mide bulandırıcı koku

Arkadaşlar kovada güzel fermente oluyor 3. Güne girdim. Su kilidi fokurduyor. Ama iyice kovanın dibibe gelip koklayınca hafif nahoş maya kokusu biraz da ekşimsi bir koku aldım. Bu normal mi? Yoksa bira mayalanırken mikrop mu kapmıştır. Karıştırıcıyı starsun'lamamıştım.ya da normal midir ilk günler?
Arkadaşlar kovada güzel fermente oluyor 3. Güne girdim. Su kilidi fokurduyor. Ama iyice kovanın dibibe gelip koklayınca hafif nahoş maya kokusu biraz da ekşimsi bir koku aldım. Bu normal mi? Yoksa bira mayalanırken mikrop mu kapmıştır. Karıştırıcıyı starsun'lamamıştım.ya da normal midir ilk günler?
trablon
(10.10.18)
yazıyorum yazıyorum tik bile koymuyorsun sevmedin mi sen beni?

normal. elleşme. mayanın kokusu o.


kablelvuku
(10.10.18)
Nemli bir koku oluyor. Hijyen önemli ama abartılmamsı gerek. Ben mesela maltı koyarken elim kutunun ağzına değmişti, aha mikrop kaptı dedim. Fakat sorun olmadı.

Yine de starsunsız karıştırıcı her şeye gebe olabilir.


tamamdır elleşmedim ,sağolun. tik konusunda bir fikrim yok hepinize tik attım :)


trablon
(10.10.18)
dünkü sorunuzda da söylendi. butik bira foruma üye olun, araştırın. soracağınız soruların çoğu zaten orada soruldu ve cevaplandı.

kova normal fokurdamaya devam ettiği sürece en az iki hafta kovayı sıcaklığı izleme dışında yalnız bırakın.


inheritance
(10.10.18)
(1)

butik bira kovasını soğutmak için su dolu leğen?

acaba kovayı kötü etkilermi buzlu su dolu leğene koysam ?musluklu kova .yani contalı bir aksam var dipde.su ve basınç yüzünden bozulup akıtır mı sonra ?
acaba kovayı kötü etkilermi buzlu su dolu leğene koysam ?

musluklu kova .yani contalı bir aksam var dipde.su ve basınç yüzünden bozulup akıtır mı sonra ?
trablon
(09.10.18)
bir şey olmaz

butikbiranın formunu okumanı tavsiye ederim ayrıca. merak ettiğin her şey orada çoktan cevaplandı


kablelvuku
(09.10.18)
(6)

butik bira yaparken karıştırıcıyı starsun'lamadım.bira yalan olmuş mudur?

karıştırıcıyı pwc li o kuru dezenfektanla temizleyip suyla durulamıştım.ama starsunlamadım.birde kapağın üstündeki deliğe parmağımı koyup kutuyu çalkalarken o deliğe koyduğum parmağımı da starsunlamadığımı fark ettim.mikroplardan bira yalan olmuşmudur şimdi ? 2. günümdeyim fermantasyonun
karıştırıcıyı pwc li o kuru dezenfektanla temizleyip suyla durulamıştım.ama starsunlamadım.birde kapağın üstündeki deliğe parmağımı koyup kutuyu çalkalarken o deliğe koyduğum parmağımı da starsunlamadığımı fark ettim.

mikroplardan bira yalan olmuşmudur şimdi ? 2. günümdeyim fermantasyonun
trablon
(09.10.18)
parmağımı starsunlamayıp çalkaladım bir şey olmadı.

karıştırıcıyı da starsunlamayı unutmuştum bir şey olmadı.

bazen akışına bırakman gerekir.


kablelvuku
(09.10.18)
çok zor bir soru. Bakteri vs maya... who knows who wins.

Bence en iyiyi umup 20. güne kadar bekle.


binder dandet
(09.10.18)
sıcaklık 24.5 . pilsener seti kullanıyorum kitle gelen. baya su tıpasına baloncuk atıyor.ama çok mu sıcaktır bilemem. ne diyorsunuz ? reçetede 25 e kadar yolu var yazıyordu


trablon
(09.10.18)
büyük ihtimalle bir şey olmaz. sıcaklığa dikkat edin, özellikle buğday yapıyorsanız taşma olması ihtimaline karşılık hava kilidini gözleyin.

sıcaklığı 20-21-22 derece civarına indirmeye çalışın. (oda sıcaklığı değil, kovanın üzerindeki termometrede yazan sıcaklık.)


inheritance
(09.10.18)
taşma ihtimali derken ? köpükleri indi gibi .karıştırdığım ilk yapıştaki köpük yok gibi görünüyor kovaya ışık vurunca baktığımda.yalnız su kilidi acayip yukarıda kalıyor suyun basıncından içindeki su ve bazen tıkanıyor mecbur içindeki suyu biraz azalttım.


trablon
(09.10.18)
forum.butikbira.com
forum.butikbira.com

normalde kovadaki boşluk köpük için yeterli oluyor. bazen (özellikle buğdayda) boşluk köpüğe yeterli gelmiyor, hava kilidinden dışarı taşıyor. sizin köpüğünüz indi ise taşma olmaz büyük ihtimalle.


inheritance
(09.10.18)
(2)

Saç Dökülmesine iyi gelecek en iyi şampuan önerisi

arkadaşlar b7 vitamin hapı sipariş ettim.minoksil fıs fıs da kullanmayı düşünüyorum ama geriye şampuan kalıyor . hangisini önerirsiniz bu kombo için ?
arkadaşlar b7 vitamin hapı sipariş ettim.minoksil fıs fıs da kullanmayı düşünüyorum ama geriye şampuan kalıyor . hangisini önerirsiniz bu kombo için ?
trablon
(06.10.18)
Davinesten memnunum, dökülme karştı olan kırmızı etiketliden.


placebo z
(07.10.18)
Farmasi sarımsaklı şampuan.


brnbrs
(07.10.18)
(3)

evde bira yapımı için gerekli şişeleri nerden bulurum ?

ucuza nasıl bulabilirim ? 21 litrelik bira için şişe almaya kalksam siteden 200 tl yi buluyor. bu işin kolay yolu var mıdır bir akıl verin lütfen.bir ikinci sorum da butik bira ustalarına . bomonti filtresiz tadına yakın bira kiti hangisi olabilir ?
ucuza nasıl bulabilirim ? 21 litrelik bira için şişe almaya kalksam siteden 200 tl yi buluyor. bu işin kolay yolu var mıdır bir akıl verin lütfen.

bir ikinci sorum da butik bira ustalarına . bomonti filtresiz tadına yakın bira kiti hangisi olabilir ?
trablon
(06.10.18)
bir büfeden tanesi 25krş a depozotilo bira şişelerini alabilirsin. tabi temizlemen gerekecek.


ankaradaysan seğmenlere veya bestekar merdivenlere git toplarsın :)


prasinos
(06.10.18)
Temizlik takintin varsa butikbira.com'dan satin alabilirsin siseyi.


ykyt
(07.10.18)
(4)

sözlükte used to kullanımı ile ilgili

bildiğimiz eskiden yapılan şeyler anlamında ve be used to ing li olarak alışkınım anlamında kullanıldığını biliyorum yalnız bir ingilizce sözcükte if in anlamına baktım ingilizce bir ingilizce dictionary . söyle yazıyor :if not = used to say what the situation will be if something does not happen: "
bildiğimiz eskiden yapılan şeyler anlamında ve be used to ing li olarak alışkınım anlamında kullanıldığını biliyorum yalnız bir ingilizce sözcükte if in anlamına baktım ingilizce bir ingilizce dictionary . söyle yazıyor :

if not = used to say what the situation will be if something does not happen: "I hope to see you there but, if not, I'll call you."


şimdi burada if not dan sonra used to say cart curt derken , burada sıfat anlamında if not böyle bir şeyde kullanımına alışkındır anlamında mı yoksa fiil olarak böyle bir şey söyleminde kullanılır anlamında mı ? ama used to yazmışlar past tense ile .bu kalıp eskiden yapılan şimdi yapılmayan şeyler anlamında olması lazım.
bir kafa karışıklığı yaşıyorum yardımcı olabilir misiniz?
trablon
(03.10.18)
bunun o "used to" ile alakası yok. buradaki "used to" past tense de değil çünkü aslında "is used to" yani "used" burada to be fiilinin arkasından gelen participle form.

if not is used to say... yani "if not şunu demek için kullanılır".

use -> kullanmak
to -> için, amacıyla


bir garip melek
(03.10.18)
abi o passive.
şöyle düşün; if not is used to say ...... yani if not şu amaçla kullanılır.tanım yapılırken bu şekilde kullanım oluyor.
bir de geçmiş için yaptığın used to v-ing değil sadece verb.get used to dan sonra ving gelir.onunla karıştırdın galiba.

edit: evet oradaki to arkadaşın dediği gibi hatta daha da kafa karışıtırayım in order to'nun kısaltması

edit2: tik ne demekti tik emek demekti :))


eyvallah gençler. pasif olması şak diye mantığıma yattı.sağolun.


trablon
(03.10.18)
It is used diye düşünmek gerekiyor


le jeune turc
(03.10.18)
(2)

Due as kalıbı ile ilgili

bu kalıp ne anlama geliyor mesela : "The remaining ones come due as late as 2015. " cümlesinde as bir zamir olarak gibi anlamında mı ?veya "Initial results are due as early as this summer." yaz gibi ?veya "With no new nickel mines starting up until 2006, the surge in prices has been due as much to
bu kalıp ne anlama geliyor mesela :
"The remaining ones come due as late as 2015. " cümlesinde as bir zamir olarak gibi anlamında mı ?

veya "Initial results are due as early as this summer." yaz gibi ?

veya "With no new nickel mines starting up until 2006, the surge in prices has been due as much to expectations of supply shortages as to rising demand."

burada bağlaç olarak mıdır? sonuncusu biraz farklı gibi
trablon
(28.09.18)
due as diye bir kalip yok, as ... as var, due sadece son tarih demek, o basit bir kelime yani. as...as de kadar demek.


Traveller
(28.09.18)
İlk cümlede as late as kalıp due as değil.

As late as de olabildiğince geç demek.
İkincisinde de değil as early as kalıp.
Sonuncusunda da "as much" bir öbek halindedir. Due as diye bir şey varsa da ben bilmiyorum.

Due genelde due to diye kullanılır o da bilmem neyin nedeniyle sebebiyle anlamında.


(2)

of edatı burada ne anlamında söylenmiş olabilir ?

ingilizce ile ilgili bir forumda fond of konusunda aşktan mı bahseder diye bir soru sormuş eleman ve gelen cevaplardan birinde ,adamın verdiği cevaptaki of edatı ne anlama geliyor çözemedim" Could be said of people generally speaking (brothers and sisters, friends, members of a family ...), not jus
ingilizce ile ilgili bir forumda fond of konusunda aşktan mı bahseder diye bir soru sormuş eleman ve gelen cevaplardan birinde ,adamın verdiği cevaptaki of edatı ne anlama geliyor çözemedim

" Could be said of people generally speaking (brothers and sisters, friends, members of a family ...), not just lovers "

burada genel olarak insanlar için söylenebilir mi diyor adam said of peaple derken ?

said of people mesela buradaki of iki kelimeyi nasıl bağlıyor. said of x derken x hakkında söylenebilir anlamına mı getiriyor of edatı cümleyi ?
nette araştırdım şöyle cümleler buldum mesela :

örnek 2 : "Conduct?" he said of Bernstein's concert.
örnek 3 : The same can be said of travel.
örnek 4 :"Obviously disappointed," Allen said of the ruling.
trablon
(17.09.18)
about


Lim5
(17.09.18)
aynen anladığınız gibi. Lim5 doğrulamış zaten, sadece dikkat demek isterim çünkü of ve about nüanslardır, aynı şey değiller. yani hear,speak, think, know, learn vs fiillerle of ve about kullandığınız zaman her durumda aynı şeyi demiyorsunuz aslında. yani bazı durumlarda ikisini eş anlamlı kullanabilirsiniz, bazı durumlarda bu iki preposition'dan sadece bir tanesi uygun olur.


genel bir hack olarak şunu söyleyebilirim:

about:üzerinde, hakkında (concerning, regarding vs)
of: ilişkin (belonging)

He spoke highly of you. burada senden bahsediyor. adın geçiyor.
He spoke about you. burada basbayağı senin hakkında konuşuyor.

of bir değiyor, about derine dalıyor, anlatabiliyor muyum :D

learn of dediğinde mesela manşet geçerlerken haberi almışsın, learn about dediğinde haberi ayrıntısıyla öğrenmişsin.

yakından tanıdığın birisini, bildiğin şeyi know edersin.
hakkında başkalarından bir şeyler öğrendiğin birini veya şeyi know about edersin.
adını duyduğun, bildiğin, tanıdığını birini şeyi falan know of edersin.

I know of the Mayan calendar(maya takvimini duymuşsun, adını biliyorsun). I heard about the Mayans a bit (mayalar üzerine genel bilgin var ordan burdan mayalar hakkında bildiğin tek şey adları değil). I know about Mayans from our history class.

I know of/heard of her. onun dünyadaki varlığından haberdarım. adını bir yerlerden duymuşum.
I heard about her. ondan daha ayrıntılı bahsettiler.
I know her. onu tanıyorum. birebir tanışmışız yani. ve o da beni tanıyor. in person(yüz yüze) bir ytanışma yoksa ve ben onun hakkındaki her haltı biliyorsam o zaman I know all about her demek durumundayım. I know her diyemem. I know of her de diyemem. dersem bilgi saklıyorumdur.

bu ayrımlar bizim dilimizde pek olan şeyler değiller, öğrenmesi o nedenle kasıyor. amabu yöntemi uygulamaya devam ederseniz epey de yol alırsınız. google'da sırf kullanımları anlamak için tırnak arasını kısıtlayarak arama yapmaktan bahsediyorum yani.


(1)

özel vakıflar ile ilgili bir soru

Merhaba , şu sıralar çok boş zamanım oluyor ve bu zamanımı ;değerlendirebileceğim güzel ,bir amaca hizmet eden bir şeyde kullanamıyorum.istanbul'da ikamet ediyorum.bu konuda tavsiye veya yardımcı olabilecek var mıdır?
Merhaba , şu sıralar çok boş zamanım oluyor ve bu zamanımı ;değerlendirebileceğim güzel ,bir amaca hizmet eden bir şeyde kullanamıyorum.
istanbul'da ikamet ediyorum.bu konuda tavsiye veya yardımcı olabilecek var mıdır?
trablon
(18.08.18)
tam olarak ne sorduğunuzu anlayamadım. tahmin ettiğim kadarıyla gönüllü olarak yardımda bulunmak istemişsiniz. vakıf diye belirtmişsiniz ancak bir dernek önerebilirim: şefkatder www.sefkatder.org

istanbul'a ikamet ettiğim yıllarda ben de gönüllülük programlarına katılmıştım. güzel insanlarla tanışıp güzel işler yapabilirsiniz.


farabi
(18.08.18)
(5)

ingilizce cümledeki "that" kullanımı ile ilgili soru.

şimdi ingilizce bir ders kitabından ingilizce öğrenmeye çalışıyorum şu cümle şeklindeki that kalıbı aklıma takıldı "We can use the fact that the base form of be is different from all its present-tense forms to determine when base forms are used."burada ki cümledeki that reported speech deki that cla
şimdi ingilizce bir ders kitabından ingilizce öğrenmeye çalışıyorum şu cümle şeklindeki that kalıbı aklıma takıldı

"We can use the fact that the base form of be is different from all its present-tense forms to determine when base forms are used."

burada ki cümledeki that reported speech deki that clause mu?

ama fiilden sonra nesne var "the fact" olan.

bu that ile kullanılan cümle yapıları nasıl oluyor ?
that caluse da verb+that clause şeklinde ama bunda verb+object+that clause var gibi
trablon
(21.07.18)
Selam, the fact that diye bir kalıp var.
www.macmillandictionary.com


archmage mahmut
(21.07.18)
Dostum buna ne diyorsun

, "The base form is the form of the verb that is entered into the dictionary."

Is forn of the verb that is entered derken bu that den sonraki relative klause mu oluyor?


trablon
(21.07.18)
yahu iki cümleyi bağlıyor işte. çok karışık formül mormül kasma.

iki ayrı statementı bağlıyor tek cümle haline getiriyor. bağlaç işte.


AlsterWasser
(21.07.18)
you know that you don't know this language.

burada olsa da olur olmasa da olur ama bizim "ki" bağlacı gibi düşün. sen biliyorsun ki -senin de bildiğin üzere- sen bu dili bilmiyorsun diyor.


-ğını,-ğunu gibi çevirebilir.
Noun clause, relative clause diye aratırsan çıkar. Öyle kafamıza göre de which,that koyamıyoruz yani.


filmlovepenguin
(22.07.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.