Giriş
(12)

Bir insan neden intihar eder? düşünülmüş bir şey midir yoksa bir güdü mü?

var mı bir babayiğit psikolojik ve felsefik yönden bir çözümleme yapacak ?
var mı bir babayiğit psikolojik ve felsefik yönden bir çözümleme yapacak ?
trablon
(13 saat)
daha önce kıyısına gelmiş birisi olarak, tamamen güdü. elinizin kolunuzun bağlandığı, hiç bir çıkar yolun olmadığı düşüncesi, beynin içinde tekrar etmeye başladığında, ben bu döngüden çıkmalıyım fikri zihninize girdiği anda işler boka sarıyor. tamamen bir durumdan kurtulma iç güdüsü.


nahtoderfahrung
(13 saat)
Hayattan sonra herhangi bir şey daha yok. Ölünce her şey bitiyor. Varlığın tamamen son buluyor. Yani hiç varolmamış gibi oluyorsun, çünkü yaşadığın şeyleri hatırlama gibi bir olasılığın yok. Bu da demek oluyor ki, varolmakla olmamak aslında aynı şey. Zira ölüm kaçınılmaz olduğuna göre, şu an yaşadıklarımız kaçınılmaz olarak son bulacak ve hiç hatırlamayacağımız, sonsuz bir boşluğun içinde kaybolacak.

Durum buyken, şu an ölmekle söz gelimi 20 yıl sonra ölmek arasında hiçbir fark yok. Sonunda yok olacağız. Dolayısıyla, herhangi bir zor durumdan çıkmak için o kaçınılmaz sona başvurmak son mantıklı bir çıkış yolu oluyor.

Dipnot: intihar etmeyiniz.


araştırmalar gösteriyor ki intihar eden insanlar bunu uzun süre düşünüyor ve hatta etrafındakilere üstü kapalı da olsa ima ediyor.
anlık bir şey değil yani


dafuq
(13 saat)
ailesinde intihar vakası olanların psikolojik olarak depresyon ve intihara meyil etmeye daha yatkın olduğu biliniyor.
yani bir anlamda, aile içinde bulaşıcı sayılır.
ya da bulaşıcı demeyelim de, bir anlamda kalıtımsal olabiliyor.

burada intiharın nedeni de önemli rol oynuyor.
aile bağlarının psikolojik yansıması da var.

mesela dedeniz intihar ettiyse ve nedeni de hayatın yaşamaya değer olmadığını düşünmesiyse, bilinçaltındaki atalara olan bağlarınız nedeniyle "ben de senin gibiyim dede" diyerek en azından depresyonda yaşayabiliyorsunuz.
böylece hayatın tadını çıkartmayarak atalarınıza ihanet etmiş olmuyorsunuz.
gibi.

parayla ilişki ve bazı hastalıklar da buna benzer psikolojik temellere sahip.


blatta hiberna
(12 saat)
Çoğunlukla düşünülüyor; ancak eyleme dökme illa planlanmış olmak zorunda değil.
Gerçek veya algısal bir uyarana karşı "eeh" deyip anlık pencereden atlayan da olabiliyor, polis babasının silahını şu gün şu saatte alıp sıkan da.

Neden oluyor? Pek çok öznel sebebi olmakla birlikte öncelikli sebep Nahtoderfahrung'un dediği gibi o çaresizlik, çıkar yol olmaması düşüncesi ağır basıyor kişilerde. Mesela kişinin içinde bulunduğu o zor durumu "ölsem de kurtulsam" diye yorumlamasıyla "artık ölmek dışında seçenek yok" diye yorumlaması arasında çok büyük fark oluyor.
Konuyla aşırı alakalı değil; ancak yeri gelmişken yazmak istiyorum. İntihar davranışı çok net bir biçimde kişide bir psikopatoloji olduğunu gösterir. Altında yatan şeyi o anda göremesek bile sağlıklı bir insanın intihar etmesini beklemeyiz. Maalesef medyada bunu çok duygusallaştırıp "adam istemiş işte, cesaret edebilmiş helal olsun" gibi idealleştiren, sanki bir iş başarılmış gibi gösteren çok fazla insan var. Dört beş sene önce vidyolu veda mesajı bırakıp kendini asan o kişi (adını unuttuğum için yazamadım) gibi.

İntihar düşüncesi/merakı, yukarıda dediğim gibi o anki zorluktan kaçma isteği, çözüm yolu gibi görme olabilir; ancak eyleme dökme konusunda ciddi sorunları olduğu düşünülür ve ona göre hareket edilir. Daha önce başka sorulara da hemen hemen aynı yanıtı verdim, sonuçta biz canlı kalmaya çalışan varlıklarız. Doğadaki her canlı gibi ilk amacımız hayatta kalmak ve sonra üremek. E canlının kendisinin bunun tam tersini istemesi evrimsel açıdan pek de sağlıklı sayılmıyor haliyle.


mor bembombom
(12 saat)
Kişi, yaşama zevkini ve bu yöndeki umudunu tümüyle kaybettiğinde yaşam bir işkenceye dönüşür ve yaşam bir işkenceyse ölüm kurtuluş olarak görülür.


alfred
(12 saat)
durkheim okuyabilirsiniz gayet iyi açıklıyor.


Kişinin kendine göre çaresiz kalması sonucu tek çıkış yolu.


genelde intihar düşünen kişiler bu süreçte kurtarılmayı bekler ve çevresindekilere sinyal yollar diye derslerde hocalar söylerdi.


mikahakkinen
(12 saat)
Bizim peder bir anlık öfkeyle intihar etmişti. O an çıkmaz bir yol olmadığını düşünüp yeter be diyerek. Ama öncesinde de planladığını başkalarına da kendimi öldürücem zaten dediğini de öğrendik. Demek ki içten içe zaten kafasının bir köşesinde varmış.


goodman
(11 saat)
Ben planlamamistim.belki de planlayanlar sonuca ulasiyor ve ölüyorlar.

Eninde sonunda olucez acele etmemek gerek.


brnbrs
(6 saat)
Ben yaparım.
Bu bir güdü.


[GODDARD]
(1 saat)
(5)

Evsizler Nasıl Yaşıyorlar ?

yeme içme temizlik ve hastalık gibi konularda.bu adamların günlük rutinleri ne olabilir ?yarın bir gün evsiz kalsak,nasıl hayatta kalabiliriz mesela ?
yeme içme temizlik ve hastalık gibi konularda.bu adamların günlük rutinleri ne olabilir ?

yarın bir gün evsiz kalsak,nasıl hayatta kalabiliriz mesela ?
trablon
(14 saat)
cami,vakıf gibi yerlerde ya da nadiren hamamlarda yıkanıyorlar ya da sıklıkla olduğu gibi hiç yıkanmıyorlar

basit illegal işler için kullanılabiliyorlar
dilencilik, çöp toplama, bakır vs hurda pazarlarında takılabiliyorlar
onun dışında zaten bizim gün içinde görmediğimiz büyük şehirlerin undergroundlarında esenler otogarı gibi bilindik bir örnek veriim, mtruk mekanlarda kalıyorlar
eğer orta yaş civarındalarsa genelde toplu yaşama eğilimi var, ancak yaşları daha fazlaysa tekil takılıyorlar.


jimjim
(14 saat)
bir gece sokakta yat her şeyi öğreneceksin


Günümüzün koşullarına dair pek ışık tutmasa da, 1980lerde Paris'te evsizlerin nasıl yaşadığını görebileceğin çok güzel bir film önerebilirim. www.imdb.com

BBC'nin de konuyla ilgili güzel belgeselleri var.


Olive
(13 saat)
hayrettin'in tartışılan videosu güzel bir örnek aslında. türkiye şartları biraz farklıdır ama.


george orwell'in "paris ve londra'da beş parasız" kitabı. kendi aylar süren evsiz yaşamını anlatıyor, kısa bir kitap. ülke ve şehir/kırsal ayrımı vardır elbette, bu iki şehir arasında bile hayli farklılık var. nasıl hayatta kalırız kısmı da buna ve başka bir çok şeye göre değişebilir, evsiz olsam şunu şunu yaparım diye sözde parlak fikirler arada aklıma gelir ama bunların son derece gülünç olduğundan, kazın ayağının hiç de öyle olmayacağından adım gibi eminim.


(9)

Şiddetli kan kaybından sonraki aşamalar ?

bu boğazı kesilen kadıncağızın videosunu malesef istemeden gördüm.aklımda sorular varboğazdaki arterler kesildiğinde aşamalar ne oluyor ? çok acı çekiliyor mu ? blinç ne zaman kayboluyor ve blincin kaybolması ne kadar zaman alıyor ?
bu boğazı kesilen kadıncağızın videosunu malesef istemeden gördüm.aklımda sorular var
boğazdaki arterler kesildiğinde aşamalar ne oluyor ?
çok acı çekiliyor mu ?
blinç ne zaman kayboluyor ve blincin kaybolması ne kadar zaman alıyor ?
trablon
(22.08.19)
Koluma 15 cm cam girdi. Atardamarim kesildi. İnan hiç bir şey hissetmedim. Kolumdaki kan boynuma fışkırıyordu boynum kesildi sandım. Yani 0 acı.


kckmlqm
(23.08.19)
e nasıl kurtuldun.kan kaybettikçe bir şeyler hissetmedin mi


trablon
(23.08.19)
Yakınım kolumu sıktı ambulansla hastaneye gittik. bırakınca kan fışkırıyordu. Ağrı, sızı, sersemlik vs yoktu.


kckmlqm
(23.08.19)
Ani veya yavaş, kan kaybının etkisi hipotansiyon.

Hipotansiyon ilk olarak bilinç kaybına neden olur,

sonra perfüzyon yetmezliği olarak bilinen hemorajik şok.

Sonrası yok, dokunun oksijensiz, besinsiz kalması ve ölümü işte.


masseter
(23.08.19)
kadının acısız bir şekilde ölmüş olabileceğini düşünüyor musunuz ?

hemorajik şoktayken blinci açık olmuş olur mu ve ne zaman şoka girmiştir sizce?


trablon
(23.08.19)
Debiye, kesilen arterin çapına, bağlı.

Muhtemelen;

%15 kan kaybına kadar(3 su bardağı :)
Son sözünü söyleyebilecek kadar bilinci olur,


Teorikte sanırım %30 kan kaybına kadar(1.5lt), bilinci yerinde olabilir, konuşamayacak kadar ağır, ama çevresinin farkındaTüm bu kayıp boyun arteri için 1dk sürüyorsa mesela kol arteri için sallıyırum 5-6 saat.

Ülseri var İç kanaması var misal, günler sürebilir bu


masseter
(23.08.19)
en azından fazla canı yanmamış o zaman.bu arada 3 su bardağı anca 900 ml felan eder yahu.

gene de ilginç geliyor.insan bir dakika içinde göçüp gidiyor.

sanırım o kadını hiç bir şekilde kurtaramazlardı değil mi ?

o bir dakika içinde müdahale etseler spanç,bası felan


trablon
(23.08.19)
Kadının ne yazık ki boynunun fotoğrafını çekip koymuşlar twittera istemeden de olsa görmüş oldum ve kesi oldukça derin görünüyor o halde bile kurtulabilir miydi ben de merak ediyorum.


bu kesilme olaylarında genelde çok büyük acılar hissedilmiyor. bizim de bir komşu baltayı ayağına vurmuş ama hiç hissetmemiş, kanı görünce ayağımı kesmişim demiş. o kadın da muhtemelen kurtarılabilirdi, birisi ayakta durması yerine oturtsaydı ve kıyafetini çıkartıp boğaza tampon yapsaydı kadın kurtulurdu büyük ihtimalle.


candide
(23.08.19)
(6)

İnsan neden sinirlenir ?

niye sinirleniriz? bunun altında yatan sebeb nedir ? psikolojik ve felsefik olarak lütfen.
niye sinirleniriz? bunun altında yatan sebeb nedir ? psikolojik ve felsefik olarak lütfen.
trablon
(21.08.19)
tamamen savunma mekanizması. kendini güçlü göstermek (ses yükseltme, bağırma, karşındakini bastırma vs) için gerilmeye ve adrenalini artırmaya ihtiyacın var. bunun zihinsel karşılığı sinirlenmek oluyor. genelde zaten çabuk sinirlenen insanlar kendine güveni düşük, ezilerek büyümüş insanlar oluyor. sağlıklı bir ortamda büyüyenlerde sinirlenme oranı çok daha düşük oluyor diye tamamen subjektif bir gözlemim var.


roket adam
(21.08.19)
Bastırılmış duyguların, genellikle üzüntünün, öfke olarak ortaya çıktığını okumuştum bir yerde. Genelde çocukluktan gelen bir durum oluyor. Atıyorum ağlaman gereken yerde susturulmuşsan ya da kendini tutmuşsan bu bir şekilde içinde birikip hal değiştirerek öfke olarak çıkıyor meydana. Duygunu ifade edemediğin için üstüne bir de çaresizlik hissi verip öfkeye dönüşüyor olmalı. İstenmeyen durumlarla karşılaşınca verdiğimiz bize bir çözüm sağlamayan çarpık bir tepki sonuç olarak.


noisette
(21.08.19)
Cognitive Dissonance.


AlsterWasser
(21.08.19)
bende genetik, annem aşırı asabiydi bana da empoze etti.


nahtoderfahrung
(21.08.19)
@noisette’nin de dediği gibi öfke kırgınlıktan gelir psikolojik olarak.


japon askeri
(21.08.19)
Engellenmeye tepki.


inekadam
(21.08.19)
(4)

Orgasmdan sonra bir damla bile gelmezse bu neye işarettir ?

ne olabilir ?
ne olabilir ?
trablon
(20.08.19)
kadın/erkek??


sameidiot solo
(20.08.19)
Hor kullanım sonucu cephane bitmiştir.
Üretim için fabrikaya zaman tanımak gerek.


Mirket
(20.08.19)
Bkz: retrograd ejakülasyon


efx
(20.08.19)
Ergenliğe girilmediğine.


filipis
(20.08.19)
(3)

Bira buzlukta kaç saatte buzlanır ?

bir saat sonra çıkarsam mı bira şişesindeki bira buzlanmasın ?
bir saat sonra çıkarsam mı bira şişesindeki bira buzlanmasın ?
trablon
(14.08.19)
Yarim saate yeterincd sogur zaten 1 saate gerek yok.


stavro
(14.08.19)
Havlu kağıdı ıslat etrafına sar 15 dakikaya buz gibi bira


kablelvuku
(14.08.19)
1 saatte içilemeyecek kadar donar. Buzlukta 15 20 dk tutun


glide
(14.08.19)
(5)

Buruna sirke çekmek ?

annem salak bir websitesinde görmüş sürekli bunu yapıyor.gece hastalandı gene yarı yarıya bir sirke su karışımını fıs fısa doldurup burnuna 3-4 kez sıktı.iyi geldiğini söylüyor ama daha kötüye gidecek. endişelerimde haklıyım değil mi ?
annem salak bir websitesinde görmüş sürekli bunu yapıyor.gece hastalandı gene yarı yarıya bir sirke su karışımını fıs fısa doldurup burnuna 3-4 kez sıktı.iyi geldiğini söylüyor ama daha kötüye gidecek. endişelerimde haklıyım değil mi ?
trablon
(10.08.19)
Deneme yanılmayla kendisi tecrübe eder. Sen canını sıkma kardeşim.


elitoangelito
(10.08.19)
Bizimki de enteresan bir bitki cayiyla solugu acilde almisti. Birak bitkiyi, bit desen kaciyor.


tunaktunaktun
(11.08.19)
geçenlerde gittiğim kbb uzmanı, vazomotor rinit teşhisiyle, diğer ilaçların yanı sıra, 1 litre suya bir kaşık tuz ve 1 kaşık sirke karıştırıp gün boyu bunla burnumu temizlememi söyledi. demek ki sirkenin zararı yok da, yarı yarıya su-sirke oranının zararlı etkileri veya onun hastalığına sirkenin etkisini bilemiyorum tabi.


halanne
(11.08.19)
Sirke antimikrobiyal ve bazi alerjilere iyi geliyor. Enfeksiyonlarda onerilebiliyor. Ama sadece grip icin burun acmak istiyorsa tuzlu su yapsın. Yine de abartmadan kullanmak gerekir herhalde.


cilekesgargi
(11.08.19)
yarı yarıya sirkeli su ve 3-4 fıstan hiçbir şey olmaz.
tuz ve karbonat da eklesin.


meldaras
(11.08.19)
(9)

Testislerin aşağı sarkması ?

yani sanki baya aşağıya iniyor gibiler oturduğumda rahatsız ediyor.saç dökülmesine karşı finasterid kullanıyorum yan etkisi midir acaba yoksa farklı bir şey mi vardır.doktor vardır heralde buralarda değilmi .swh
yani sanki baya aşağıya iniyor gibiler oturduğumda rahatsız ediyor.saç dökülmesine karşı finasterid kullanıyorum yan etkisi midir acaba yoksa farklı bir şey mi vardır.doktor vardır heralde buralarda değilmi .swh
trablon
(04.08.19)
Sıcak?


kisa
(04.08.19)
yaşa bağlı olarak bazı değişimler oluyor . 35 yaş ve üzeriysen bir miktar sarkma normal . sıcakta da sarkam olur ama o kadarını kendin de farkediyorsundur .


50promil
(04.08.19)
mantıklı arkadaşlar sıcak ama bacak bacak üstüne atıp oturunca ufak bir deri bölümü sıkışıyor ve sinir oluyorum. açılın ben doktorum tarzında bir giriş yapacak doktor civanlar aranıyor


trablon
(04.08.19)
Havalar o kadar sıcak ki testisler ne yapsın.


Psycho Mantis
(04.08.19)
Bol boxerler giyme. Dar sliplerde böyle bi sıkıntı yaşanmaz


Delay Fuze
(04.08.19)
kardeş doktorsitesi.com dan sor bence, buradan daha mantıklı bir yer bu soru için.


the last
(04.08.19)
kanka çok sıcak, banyoya girip soğuk su tut, toplanmıyorsa eğer o zaman bi doktora görün bence.


hava sıcak. ben bazen doluyup boynuna asıyorum. o derece sarkıyor.


paudi
(04.08.19)
Sıcak mı asasdasas. Termal genleşmesi yüksek desenize asdsdasd


fezagezgini
(04.08.19)
(4)

İstanbul'da ucuz yeni 1+1 daire ve 2+1 daire tavsiye semt ?

nereler olabilir 1+1 için yüzbinlik bütçe ayırabilirim 2+1 için ise 200-220 bin tl civarı bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar bekleniyorsunuz.bir de ne konularda ev alırken dolandırabilirim ? ev icralık vs bana kitlemeye çalışırlar mı bu konuda da lütfen
nereler olabilir 1+1 için yüzbinlik bütçe ayırabilirim 2+1 için ise 200-220 bin tl civarı bu konuda yardımcı olacak arkadaşlar bekleniyorsunuz.bir de ne konularda ev alırken dolandırabilirim ? ev icralık vs bana kitlemeye çalışırlar mı bu konuda da lütfen
trablon
(02.08.19)
esenyurt - kıraç


catch
(02.08.19)
Avcılar olabilir. Nispeten nezih bir ilçe.


vhdl
(02.08.19)
1+1 100 bine bulamazsın. Esenyurt-beylikdüzü civarında 2+1 dediğin meblağa bulabilirsin. Emlakçıdan uzak dur, yardım gerekirse bana ulaşabilirsiniz.


Pertev nail
(02.08.19)
bu fiyatlar ve bütçeyle yeni daire bulamazsın. ancak yenilenmiş (!) ev bulabilirsin.güvenilir bir tanıdığın yoksa şu aralar ev alma.
merdivenaltı müteahhitlerden evi görmeden alırsan aldığının maket olduğunu görebilirsin. çünkü bunlar her boş buldukları arsaya proje alanı diye çullandılar. şu anda ortalıkta bir sürü boş daire, bir sürü başlanmamış inşaat projesi ve bir sürü yıkılması gereken dayanıksız bina var.


tururo
(02.08.19)
(1)

Doğal duracak Matte Wax tavsiyesi ?

yarın tatile gidiyorum.çıkmadan alacağım lütfen markaları söyleyin .doğal dursun ve hani ne bileyim hiç kullanmadım siz iyi bilirsiniz anlatın bu wax olayını.
yarın tatile gidiyorum.çıkmadan alacağım lütfen markaları söyleyin .doğal dursun ve hani ne bileyim hiç kullanmadım siz iyi bilirsiniz anlatın bu wax olayını.
trablon
(24.07.19)
Osis Mess Up ya da Mighty Matte


zebrafish
(24.07.19)
(4)

otel rezervasyonu için hangi siteyi önerirsiniz?

ilk kez yapacağım netten bu işi.bir çok site var ve açıkcası paranın uçmasından çekiniyorum.
ilk kez yapacağım netten bu işi.bir çok site var ve açıkcası paranın uçmasından çekiniyorum.
trablon
(22.07.19)
Normal şehir oteli mi yoksa tatil için mi


yurtiçi hotels.com
yurtdışı booking.com


@kanlakarisikyagmur +1


mikahakkinen
(22.07.19)
yurt içi booking
yurt dışı yine booking,

yurt içindeki otellere rezervasyon yapmak için vpn kullanman gerekir.

Eğer tatil için butik otel falan arıyorsan bu sitelerden gözüne kestirdiğin otelleri arayıp direk fiyat da al, sitelerden daha düşük fiyat veriyorlar çoğu zaman.


(5)

Saç Spreyi Tavsiye ?

arkadaşlar saçlarımın hacmini bozmayacak şekilde dolgun bir görüntü verebilecek kaliteli saçı fönledikten sonra o şekilde durmasını sağlayacak saç spreyi tavsiyelerine açığım .
arkadaşlar saçlarımın hacmini bozmayacak şekilde dolgun bir görüntü verebilecek kaliteli saçı fönledikten sonra o şekilde durmasını sağlayacak saç spreyi tavsiyelerine açığım .
trablon
(16.07.19)
Morfose ultra strong.


Beherit
(16.07.19)
Syoss keratin. Sporda bile iş görüyor.
www.cosmetica.com.tr


mslny
(16.07.19)
Taft +1


bisorumolacaktı
(16.07.19)
Taft iyidir.


msb
(16.07.19)
(4)

bir bira içsem alkol kokusu ne zaman geçer

3 saatte kapatabilir miyim kokusunu?
3 saatte kapatabilir miyim kokusunu?
trablon
(04.07.19)
sakız çiğne geçer


jamswety
(04.07.19)
kişisel tecrübem sadece sakız çiğneyince geçmez. o 3 saatlik dilimde bir şeyler yemek içmek koşuluyla koku kalmaz diye tahmin ediyorum. ağızda sakız olsun 3 saat sonunda da


guinan
(04.07.19)
guinan +1, yanında bol su da içebilirsin. içtiğinin bira kadar su da içersen en azından iyi olur. o şekilde iki bira bile içebilirsin aslında.


karanfil hocam karanfil. anestezi hızında etki.

gecenin üçünde eve gelen babanızdan görmediniz mi hiç ?


heidi'nin dedesi
(04.07.19)
(9)

alkol kokmayacak içki önerisi ?

ne olabilir? eve gittiğimde annem anlamasın :)
ne olabilir? eve gittiğimde annem anlamasın :)
trablon
(03.07.19)
sampanya

bu arada cok fazla icrsen hepsi kokar


exlibris
(03.07.19)
gitmeden 3 diç
sarımsak ye hiç bişey anlamazlar.


mikahakkinen
(03.07.19)
Alkol kullanmayana hepsi kokar. Sarımsak +1


superfluid
(03.07.19)
Kokmayan içki yoktur..


fezagezgini
(03.07.19)
cin&tonic


natallica
(03.07.19)
Alkolün kendisi kokuyor. Öyle bir içki yok :/


influx
(03.07.19)
cin tonik +1


same idiot
(03.07.19)
alkol tuketmeyen biriyim. hicbir sey icmesen ama o ickili ortama girip ciksan o koku ustune siniyor ve ben o kokuyu aliyorum.

annen yemez bunlari yavrum yemezzz...


batlegolas
(03.07.19)
alkolden ziyade bulundugun ortam onemli. ustune de bol sarimsakli bir sey yersen bir cok alkol gidip annene hoflamazsan anlasilmayabilir. ama alkol alinan bir ortama girdiginde kokusuz cikman cok zor.

baileys diyorum.


tanaka
(03.07.19)
(7)

Hayattan en ufak bir zevk almıyorum.Seçeneklerim neler ?

fikirleri alayım.
fikirleri alayım.
trablon
(26.06.19)
Hobi edin
Arkadaşlarınla buluş görüş dışarı çık
Turlara katıl
Psikiyatriste git


cemallamec
(26.06.19)
Kendini tanı. Muhtemelen halsiz de hissediyorsundur sen kendini. Yoga veya esneme egzersizleri yap, yahut sana enerji veren spor dallarını yiyecekleri keşfet, uykunu güzel al. Saģlıklı hissettiğin zaman arzularında oluşuyor. Hatta 24 saat sana yetmiyor bile.


for day to break
(26.06.19)
Motosiklet
Adrenalin sporlari


spor, omega3, iyi bir kan tahlili yaptirmak, bol su tuketmek ve terapi.


orpheus
(26.06.19)
Beklemede kal. Hobi mobi kurtarmaz seni, hikaye onlar.
Bu durumda yapacağın tek sey zevk almamayi kabullenip bu sekilde beklemede kalmak. Yarin bir gun beklemedigin seyler olup hayattan zevk aldırmaya baslayabilir hic yoktan. Ne zaman ne olacagi belli olmuyor.


stavro
(26.06.19)
Karşı cinsle yakınlaş.


neymis
(26.06.19)
@stavro +1

bebek adımlarıyla acele etmeden ve amacın zevk almak olmadan bir şeyler yapmaya başlarsın eninde sonunda. Merak ettiğin, ilgini çeken şeyi yap demiyorum çünkü böyle bir durumda ilgini çeken bir şey olmaması gerektiği kanaatindeyim. Zevk alıp almadığını raporlamadan, birazcık kafanı eğerek takıl.


paco de lucia
(26.06.19)
(7)

Neden çalışamıyorum? bende ne ters gidiyor ?

ingilizce çalışacağım misal; kitabı okurken gidiyorum sözlüğe takılıyorum,gidiyorum film açıyorum.sonra zorluyorum kendimi kitabı gene açıyorum bu sefer kafam aşağı gidiyor göbeğimle oynuyorum ,kollarımı kaslarımı geriyorum.gene tutmaya çalışıyorum odaklanıyorum kitaba aklıma başka şeyler geliyor.s
ingilizce çalışacağım misal; kitabı okurken gidiyorum sözlüğe takılıyorum,gidiyorum film açıyorum.sonra zorluyorum kendimi kitabı gene açıyorum bu sefer kafam aşağı gidiyor göbeğimle oynuyorum ,kollarımı kaslarımı geriyorum.gene tutmaya çalışıyorum odaklanıyorum kitaba aklıma başka şeyler geliyor.sanki beynimde bir cihaz var ders çalışacağım zaman devreye giriyor ve beni ders çalışmaktan saptırıyor.
ne yapmam gerekir ?
trablon
(06.06.19)
Performans kaygısı? Yapamayacağınızı düşünme? Mükemmeliyetçilik? Ya her şeyi müthiş anlama ya da hiç yapmama zorundalığı? Seçin beğenin alın.

Bunun için yapmanız gereken şey, bundan bilmem kaç zaman sonraki sınavı düşünmek değil; sadece o anki güne ve o günkü gerçekçi hedefe yönelmek. Atıyorum 100 soru veya iki konu hedefse daha fazlasını ya da azını yapmamak gibi.


mor bembombom
(06.06.19)
hayır sınavım felan yok. sadece kendimi geliştirmek için ingilizce çalışmak istiyorum.ama niye beynim beni alıkoyuyor.bir fakir cahil işe yaramayan biri olmak mı kodlanmış dünyaya gelirken dnalarıma yoksa çocukken yapılan aşılarla genetiğimi bu yönde mi değiştirdiler ?


trablon
(06.06.19)
tembel olmak istemiyorum işte anlatamıyor muyum? ben değişmek istiyorum,bilgiye aç haldeyken neden bilgiden kendimi kısıtlayan bir bedenim var anlamıyorum .anlam veremiyorum ...


trablon
(06.06.19)
interneti kapattır. zaten sıkıntıdan mecbur kalacaksın. yeterince zaman geçip disiplin haline getirince yine açtırırsın.


selam
(06.06.19)
pratik yapacaksiniz bu kadar. gelismemis bir kasiniz gibi dusunun bu huyunuzu. bazi insanlar oturup calisir. sizde bu kas gelismemis. nasil ki bacak kol kaslarimizi gelistirmek icin antrenman yapariz, siz de konsantrasyonunuzu gelistirmek icin antrenman yapacaksiniz. farkli teknikler deneyeceksiniz, imkan varsa tablet telefon birine verin ders calisma surecinde, pomodoro deneyin vs. Bu kadar kolay sapabiliyorsaniz, bu konuyu gelistirmek icin calismaktan baska pek bir alternatif yok. Hergun deneyerek, hergun antrenman yaparak gelistireceksiniz. belki aliskanlik kazanmakla ilgili yazilar okuyup bunu uygulamaya calisabilirsiniz; temel olarak en basit adimdan baslayip hergun bir tik arttirmak olarak, ilk gun bir dakika calismak, ikinci gun iki dakika vs.


kassiopeia
(06.06.19)
ders çalışmaya dair motivasyonunuz düşük gibi görünüyor. günümüzde telefonlar bilgisayarlar bu kadar cazipken ve 73537210 yılımız ders çalışmakla geçtiğinden motivasyonun var olması büyük bir olay zaten.

yapılması gereken ise isteğin gelmesini beklemeden çalışmaya başlamak. anladığım kadarıyla siz başlıyorsunuz ama devamı gelmiyor. tam bu noktada sizi devam etmekten alıkoyan her ne ise uzak tutun. telefonu kapatın, göbeğinizden elinizi çekin,(kasları germekte çok sorun yok, ama süreyi uzun tutmayın)... eliniz istemsizce gidecektir telefona göbeğe kol kıllarına vs. bunu fark ettiğiniz anda kendinizi durdurun ve kitaba geri dönün.

bir de bunu yaparken kendinize süre tutun. başlarda sadece 15-20 dakika süreyle çalışın, sonrasında bu süreyi artırabilirsiniz. bu da motivasyonunuzu artırmaya yarayacaktır.

kolaylıklar dilerim ^^


konsantrasyon eksikliği olabilir. pomodoro tekniği falan dene. 25 dk koronometre kur odaklanmaya çalış. süreyi kısaltabilirsin de. 15 dk falan olabilir.


black mamba
(06.06.19)
(1)

burada ne demek istiyor

"they tell us that suicide is the greatest piece of cowardice... that suicide is wrong; when it is quite obvious that there is nothing in this world to which every man has a more unassailable title than to his own life and person.”intiharın korkaklık olduğu söylüyorlar , o laf aslında yanlıştır.gay
"they tell us that suicide is the greatest piece of cowardice... that suicide is wrong; when it is quite obvious that there is nothing in this world to which every man has a more unassailable title than to his own life and person.”

intiharın korkaklık olduğu söylüyorlar , o laf aslında yanlıştır.gayet açık ki hiç bir erkeğin kendi hayatı ve canı dışında saldırılmaz bir ünvanı/kavramı yoktur ?

böyle mi ? niye ağır sıçtım ben bunu çevirirken :(
trablon
(05.06.19)
"İntiharın yanlış ve en büyük korkaklık olduğunu söylüyorlar ancak bir insanın kendi hayatından daha fazla karışılamaz bir hakkı yoktur."

Verilmek istenen anlam bu ancak biraz uğraşıp daha iyi hale getirebilirsiniz.


(1)

buradaki ing'li yapı hakkında sorum var

"one unique aspect of course is the large number of individuals ang organizations contrubiting free materials "oraganizastions dan sonra are contrubiting dememiş . direk ingli fiil kullanmış.burada bir are gibi bir kelimeyi mi çıkartmışlar ? yoksa bu bir kalıp mı nasıl bir kalıp biri izah edebilir m
"one unique aspect of course is the large number of individuals ang organizations contrubiting free materials "

oraganizastions dan sonra are contrubiting dememiş . direk ingli fiil kullanmış.burada bir are gibi bir kelimeyi mi çıkartmışlar ? yoksa bu bir kalıp mı nasıl bir kalıp biri izah edebilir mi lütfen ?
trablon
(03.06.19)
... individuals and organisations that contribute free materials

That düşürüp fiil -ing şeklinde yazılmış. Reduced relative clauses:

www.englishgrammar.org


voyager 1
(03.06.19)
(11)

"Katil bunny" oyun karakterim nasıl olmuş ?

başrol olarak bu tarz bir ana karakter düşünüyorum.oyun yapımına başlıyacağım.karakter nasıl sizce ? ilkin normal bunny olacak,daha sonra kaslanıp evrim geçirecek ?link : https://eksiup.com/p/mw22030fe3og
başrol olarak bu tarz bir ana karakter düşünüyorum.oyun yapımına başlıyacağım.karakter nasıl sizce ? ilkin normal bunny olacak,daha sonra kaslanıp evrim geçirecek ?

link : eksiup.com
trablon
(31.05.19)
çok kaslı, daha estetik olsa acaba? yüzücü gibi hani. sadece atletik.

edit: emeğine sağlık :3


Etanglement
(31.05.19)
Kulaklar olmamış daha küçük olsa ya da tavşan olduğunu belli eddn daha başka bişiy olsa bilemedim


respect
(31.05.19)
Yüzünü az daha tavşanlaştırsan, kasları da biraz daha gerçekçi, yani daha atletik yapsan bence daha iyi olur.


helena
(31.05.19)
Niye vectorel değil ben onu anlamadim


all girls dream
(31.05.19)
vectorel nasıl oluyor ? kaba çizimin üstüne ink ile koyu bir şekilde boyamayı düşünüyordum ?

bu arada arkadaşlar sanırım dediğiniz gibi daha böyle bir bunny tarzı bir karakter yaratmam iyi olacak gibi :(


trablon
(31.05.19)
kaslı insan vucuduna tavşan kafası eklemişsin sadece, olmamış.


clones
(31.05.19)
Kaslı adam katil olmaz, koca götlü göbekli kıskanç adamlar katil olur. Aç katilleri araştır. Al sana paint ile yaptım 2 dkda.

eksiup.com
eksiup.com


goodz
(31.05.19)
Valla komik gözüküyor açıkçası oyun ismine göre. Kulakları bojackteki rutabaganın kulakları gibi arkaya falan yatır.


tick koymaktan kastın nedir bacım ?

o diğer eleman çizdiğin tavşanın kafa olmuş gerisi çöp :P

linç yedik iyi mi ? ben ki katma değer getirecek ülkeye vatandaşa katkılı bir şeyler yapmaya çalışıyorum.siz neler neler ediyorsunuz bana ...


trablon
(31.05.19)
tavşansı bir yaratık fikri güzel,ama o çizim bana biraz eğreti geldi, iskeletor kasli adama kulak eklenmiş gibi duruyor. gelen şüşko resimden yola çıkılabilir, yada saha farklı bir karakter oluşturabilirsin :)


The_Lollok
(01.06.19)
the tick (bkz: ) eksisozluk.com çizgi film karakterine benzemiş.keşke arkadaşı güve benzeri bir şey olsaydı.kas yığını karakterlerin hepsi aynı.


natallica
(01.06.19)
(9)

İşveren Kötü çıkış kodu vermiş.Yeni işverenler bunu görür mü ?

beni 29 ile çıkartmışlar yahu.(hak ettim küfür ettim )yeni bir iş yerine gireceğim zaman bu kodu görebilirler mi işe alacakları zaman?bu kodu görüp almama gibi durumlarla karşılaşır mıyım ?
beni 29 ile çıkartmışlar yahu.(hak ettim küfür ettim )

yeni bir iş yerine gireceğim zaman bu kodu görebilirler mi işe alacakları zaman?

bu kodu görüp almama gibi durumlarla karşılaşır mıyım ?
trablon
(29.05.19)
Sanmam sadece sana neden ayrıldığını sorarlar. Bir arkadaşım.var bütün müdürler direktörleri.listeye koyup soverek mail atti . Adam bipolar beş isten kovuldu su an büyük bir firmada çalışıyor.


seyyar satıcı
(29.05.19)
eski iş yerinden çıkış belgesi isteyecektir yeni işverenin.


Fodera
(29.05.19)
nasıl öğreniliyor ki bu?


dismainpula
(29.05.19)
adam senden çıkış belgesi istiyor.

seni çıkartan işveren zaten vermek zorunda.

sende gidip kendi elinle işverene veriyorsun, adam bakıyor 29. madde diyor, bunun içinde bin türlü pislik var, hırsızlık, kasten mala zarar verme, ahlaksızlık yani aklına kötü olan ne varsa hepsini bi maddede toplamışlar.


Fodera
(29.05.19)
çıkış belgesi almadım.kavgalı ayrıldım. e devletten felan alabiliyor muyuz ?


trablon
(29.05.19)
ya aslına bakarsanız,bir iş görüşmem çok iyiyken 3 gün sonra olumsuz oldu.ben acaba yeni işveren kodu mu gördü de vaz geçti diye düşündüm.e devletten belgeyi gördüm.kod 29 valla.bilmiyorum artık yeni iş veren ben ona iş çıkış belgesi vermeden bile görüyorsa kodu sıçtık.ne bileyim ya garip konular


trablon
(29.05.19)
bu kodu nerede görüyoruz? edevlette çıkıyor mu?
o kadar işten çıktım ama hiç bilmediğim bir şey bu.


late viper
(29.05.19)
E devlette eksik gün nedeni bile kod ile görünüyor artık, muhtemelen çıkış sebebini de görebilirsiniz.


oligomer
(29.05.19)
29. maddeden öyle küfürle falan atmamaları lazım, 29. maddeden atmak demek, karşıdakinin iş hayatını bitirmek demek ve riski de var, adam dava açabilir sana, kazanabilir de, iftira davası da açabilir bi sürü riski var.(burada adam diyerek bahsettiğim çalışan yani.)

yani özetle ben şahsen sadece küfürle, tartışmayla 29 dan atıldığını düşümüyorum. varsayalım ki öyleyse eğer, büyük bir yanlış yapmışlar. İşveren olmak eğer ciddi bir zararı yoksa büyüklük yapıp böyle şeyleri umursamamayı gerektirir, adam seninle kötü ayrılıyor olabilir ama senin onun iş hayatını bitirmeye hakkın yok.

iş görüşmesine giderken, eski iş yerinden niye ayrıldın sorusuna mantıklı bir cevap bul, söylemediğin sürece direkt olarak en kötü senaryoyu düşünürler ve görüşmem güzel geçmişti olayı olur.

git bi iş avukatı ile görüş, danışma ücreti neyse ver, arasın karşı tarafı ya bunu düzeltin ya da dava açıp şikayet edebileceğimiz her yere şikayet edicem de.

orada çalıştığına göre maliye, sgk ile ilgili açıkları varsa bilirsin ve sie sie düzeltmek zorunda kalırlar. zaten piyasa b.mb.k, zaten işsizlik almış başını gidiyor öteki türlü işin çok zor.

avukat olayını da yüzgöz olmak istemeyeceğini düşündüğüm için önerdim.


Fodera
(29.05.19)
(10)

İnsanları anlamak için kitap önerileri

psikoloji felsefe ya da roman tarzında da olabilir. yabancı kitaplar da olabilir. kolay anlaşılabilirden zora giden liste yapabilir misiniz?
psikoloji felsefe ya da roman tarzında da olabilir. yabancı kitaplar da olabilir. kolay anlaşılabilirden zora giden liste yapabilir misiniz?
trablon
(25.05.19)
İnsan insana- doğan cüceloğlu


the coon
(25.05.19)
Taş kağıt makas, William poundstone

Henrik fexeus kitapları
İnsan denen meçhul, alexis carrel


aceminick
(25.05.19)
İncil'i okuyabilirsin, bir misyonerlik amacım yok.


un
(25.05.19)
İnsanları anlamak isimli kitabı oku.


[GODDARD]
(25.05.19)
mal mal yorumlar yapmayın.

the coon aceminick teşekkürler.extra bekliyorum yeni arkadaşlardan


trablon
(25.05.19)
Çok okudum. Sonunda bir sik anlamamış malın biriyim. Mavi Tüy, Simyacı, Işığın savaşçısının elkitabı. Bunlarla yavaş yavaş başlarsınız kendinizi tanımaya anlamaya. İnsanları anlamak sadece tecrübe ile mümkün bence. İyi okumalar.


m3mphis
(25.05.19)
Arthur Schopenhauer eriktik diyalektik ve aşkın metafiziği


mekaniker
(25.05.19)
Insan Olmak - Engin Gectan


logic
(26.05.19)
Schopenhauer- Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar
Dino Buzzati- Tatar Çölü


zihua
(26.05.19)
var olmanın gücü


for day to break
(26.05.19)
(2)

şu cümlede ne demek istenmiş ?

" I'm sick of you prying into my personal life" sick of you that you are prying into my personal life şeklindemi yoksa sick of you dedikten sonra bir şeyleri çıkartıp gerund bir biçimde cümle mi eklieniyor. bu nasıl bir cümle yapısı oluyor ?
" I'm sick of you prying into my personal life"
sick of you that you are prying into my personal life şeklindemi yoksa sick of you dedikten sonra bir şeyleri çıkartıp gerund bir biçimde cümle mi eklieniyor. bu nasıl bir cümle yapısı oluyor ?
trablon
(24.05.19)
sick of you dedikten sonra bıkkınlığı ne ise onu belirtmiş.

"I'm sick of you making me look like I'm the bad guy" gibi.


psychosocialll
(24.05.19)
peki şöyle dense olmaz mıydıo sick of you are making me look like T m the bad guy ?


trablon
(24.05.19)
(1)

gerund'dan sonra past particible gelmesi durumu

bunun bir formülü var mı emesela bir cümle yapısı var mesela bişi bişi diyor sonra bir isim-fiil koyuyor trusting garanted .veya bla bla running confirmed ingli adıldan sonra past particible geliyor.bu ne anlama gelitiriyor isim fiil artı pasif yapılı edilgen bir fiil mi geliyor sona ?
bunun bir formülü var mı emesela bir cümle yapısı var mesela bişi bişi diyor sonra bir isim-fiil koyuyor trusting garanted .veya bla bla running confirmed ingli adıldan sonra past particible geliyor.bu ne anlama gelitiriyor isim fiil artı pasif yapılı edilgen bir fiil mi geliyor sona ?
trablon
(15.05.19)
Toefl'dan bir kere 113 bir kere 115 aldim ve past participle ne hicbir fikrim yok. soruya cevabim da bir formulu olmadigi yonunde. ingilizceye oss dil bilgisi calisir gibi calismayalim derim. edilgen fiil miil diyerek turkcedeki kaliplari ingilizceye zorlama seferinde husranla sonuclanacaktir.


hot potato
(16.05.19)
(4)

Burada Gizli bir şey mi var that felan gibi ?

"Almost all sound waves are unique contributing to the uniqueness of each sound."are unique den sonra contributing gibi bir isim fiil nasıl oluyor bu cümlenin öznesi yoksa "Almost all sound waves are unique contributing" mı ? e ama contiributing her ses dalgası özeldir ve her sesin özelliğine katk
"Almost all sound waves are unique contributing to the uniqueness of each sound."

are unique den sonra contributing gibi bir isim fiil nasıl oluyor bu cümlenin öznesi yoksa "Almost all sound waves are unique contributing" mı ? e ama contiributing her ses dalgası özeldir ve her sesin özelliğine katkıda bulunur tarzı bir şey mi demek istiyor ? bu nasıl ypaıda bi cümle ?
trablon
(14.05.19)
"that contributes" yerine "contributing" denmiş. bu şekilde bir kullanım var zira.


shadowfollower
(14.05.19)
"her bir sesin eşsizliğine/benzersizliğine katkıda bulunma açısından hemen hemen tüm ses dalgaları eşsizdir/benzersizdir."

diye düşündüm anlamını


theconqueror
(14.05.19)
this, kids, is why you need commas <3

unique'ten sonra virgül olması lazım. "unique contributing" kısmını "unique, contributing" yap. öyle de anlamadıysan "unique, which contributes" yap.

"her bir dalga sesi eşsizdir, bu durum da her sesin eşsiz olduğunu destekler niteliktedir" diyor.


der meister
(14.05.19)
(1)

Bu ev ilanlarına hiç kadın kişi yanına erkek ev arkadaşı alıyor mu ?

erkekler bu konuda çok rahat gördüğüm kadarı ile ilanlardan.peki karışık ev arkadaşı alınan düzen oluyor mu yoksa genelde bayan yanına gene bayan mı oluyor
erkekler bu konuda çok rahat gördüğüm kadarı ile ilanlardan.peki karışık ev arkadaşı alınan düzen oluyor mu yoksa genelde bayan yanına gene bayan mı oluyor
trablon
(04.05.19)
Bayanlar genelde bayan tercih ediyor zannımca. Ben de kız arkadaşımla yerlesebilecegim ev ariyorken farketteim bu durumu. erkeklerin çoğu bayana sıcak bakıyor


olaylar olaylar
(04.05.19)
(4)

Burada Gizli Bir That mi var ?

"Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies have flourished, and those leading to less productive attractions have not."şimdi burada its good for her ancestors' genetic leacies THAT HAVE FLOURİSHED anlamında mı ? ama son cümlede have not diyor yani "a
"Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies have flourished, and those leading to less productive attractions have not."

şimdi burada its good for her ancestors' genetic leacies THAT HAVE FLOURİSHED anlamında mı ? ama son cümlede have not diyor yani "az üreyici atraksiyonlara sahip genler güzelleşmemiş anlamına mı geliyor ?

cazibe duymaya neden olan heyecanlı varlık (burada that varsa güzelleşmiş,olgunlaşmış varlık) o kadının atalarının genetik mirasa için iyidir. VE o diğer az ürümeye neden olan atrasiyonlar iyi değildir dicem de burada have not diyor yani o atraksiyonlar gelişmemiştir mi anlamına geliyor ?

kafam karıştı
trablon
(01.05.19)
Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies have flourished.

"Genes leading to attractions that wound up being good for her ancestors' genetic legacies" Ozne

"have flourished" Eylem

gibi dusun. Oraya that koyarsan eylem kaybolur ve cumlenin o kismi fragment haline gelir, tam cumleden ziyade.


hot potato
(01.05.19)
Ya bu kadar büyük ozneleri nasil kafam alacak :((


trablon
(01.05.19)
cok okuyarak ve yazarak gelisebilecek bir sey. 9 yasindaki ilkokul ogrencisi turkce'de dahi yetiskinler icin yazilmis kitaplari okumakta zorlanir. onun gibi dusun.


hot potato
(01.05.19)
abla örnek olmadı ama savul destek için :D


trablon
(01.05.19)
(6)

"Have Happen " nasıl bir kalıp bu bakabilir misiniz ?

şöyle bir cümledeki :" These are rules that we want to have happen in our game"want to have happen. ne demek bu perfect infinitive değil. anlamı ne oluyor . we want to have happened tarzı bir şey olmaz mıydı ?yoksa bu bir causative ve şöyle mi yani bu kuralların " olma"sını istiyoruz tarzında , bu k
şöyle bir cümledeki :" These are rules that we want to have happen in our game"

want to have happen. ne demek bu perfect infinitive değil. anlamı ne oluyor . we want to have happened tarzı bir şey olmaz mıydı ?

yoksa bu bir causative ve şöyle mi yani bu kuralların " olma"sını istiyoruz tarzında , bu kuralları bir"somebody " olarak mı koymuşlar like i have veli fix my car tarzı
trablon
(25.04.19)
Nerede yaziyo bu?


onurgul
(25.04.19)
bir oyun yapımı programını öğreten video eğitim setinde


trablon
(25.04.19)
"Oyunumuzda olmasını istediğimiz kurallar" diyor işte. Sonda verdiğin örnek gibi aynen. "Olma"sını sağlamak gibi bir mantık.


bir çeşit ettirgen eylem. make happen anlamında kullanılmış. "we want to make these rules happen" gibi düşünebilirsin.


sir gawain
(25.04.19)
sir gawain +1


olsun istiyoruz demek. biz de aynı kalıbı kullanıyoruz.


babilbaligi
(25.04.19)
(5)

mutluluğun resmi çizilir mi?

geçmişten geldi aklıma bu soru da , hani çizilmez derlerdi hep.çizilmez mi harbiden ?
geçmişten geldi aklıma bu soru da , hani çizilmez derlerdi hep.
çizilmez mi harbiden ?
trablon
(21.04.19)
Gören herkesin "bu mutluluğun resmidir" diyebileceği bir resim çizilemez.


cosmicstring
(21.04.19)
çizilir mi bilmiyorum da mutluluğun fotoğrafı var. sözlük'te de paylaşılmıştı. şu çocuklarla yavru maymunların elele tutuşup oyun oynadıkları.


makarnavodka
(21.04.19)
abidin dino çizmiş, ne kadar katılırsınız orasını bilmem


Kime gore neye gore mutluluk kafamda deli sorular


Abidin Dino bildiğim kadarıyla böyle bir resim çizmemiştir. İnternette Abidin Dino'nun yaptığı "mutluluğun resmi" olduğu söylenen güzel resim (yağmur altındaki yatakta yatan mutlu aile tablosu) başka bir ressamındır.


cosmicstring
(21.04.19)
(5)

enpara'dan haftasonu havale yapsam karşı tarafa ne zaman gider ?

cuma bankalar kapandıktan sonra veya cumartesi günü havale yapsam başka bir bankaya ,hesaba. o hesaba para ne zaman ulaşır ?
cuma bankalar kapandıktan sonra veya cumartesi günü havale yapsam başka bir bankaya ,hesaba. o hesaba para ne zaman ulaşır ?
trablon
(18.04.19)
Farklı bankalararası arası EFT oluyor ve ilk iş günü mesai başlayınca gecer. Aynı bankalararası 7-24 anında geçiyor havaleyle.


gurur
(18.04.19)
Finansbank içinde başka bir şubede başka bir hesaba ise hemen geçer. Başka bir bankaya ise ona havale değil EFT denir ilk mesai günü sabahı geçer.


Mirket
(18.04.19)
havale anında geçer. eft ise sonraki ilk iş gününde geçer. sizinki başka banka olduğu için eft oluyor.


hadsafhada
(18.04.19)
pazartesi mesai başlayınca geçer.


elorelia
(19.04.19)
Pts 9'dan sonra.


piremses
(19.04.19)
(2)

Diş kaplaması yaptırdıktan kaç saat sonra yiyip içebiliriz ?

2 saat oluyor diş kaplaması yaptıralı (hafif tümsek hissediyorum geçer mi ? ) . çay içsem mi ? doktor sanki sakın su vs içme taktıktan sonra yarım saat felan dediğini hatırlıyorum ama daha fazla saat de olabilir.ortalama kaç saat bir şey yiyip içmiyoruz ?
2 saat oluyor diş kaplaması yaptıralı (hafif tümsek hissediyorum geçer mi ? ) . çay içsem mi ? doktor sanki sakın su vs içme taktıktan sonra yarım saat felan dediğini hatırlıyorum ama daha fazla saat de olabilir.

ortalama kaç saat bir şey yiyip içmiyoruz ?
trablon
(16.04.19)
ortalama diye bir şey yok. her malzemenin belli donma süresi var. ne ile yağıştırdığını bilmeden nasıl cevap verilir ki..

hafif tümsek ise geçmez, hisse sadece geçer.

içmekle alakalı sorun yok yemekle alakalı var.


tümseklik böyle tam anlamı ile arkaları değdirdiğimde öndeki kaplama böyle bir milim tümsek gibi oluyor zorlayınca kapanıyor tam tamına çene. bu ön dişler zamanla alışır mı ne bilim geriye doğru vs kayar mı ?


trablon
(16.04.19)
(4)

Kadıköy sahilin oradaki Çingene Kadınlar topluluğu hakkında

bunlar ne yapıyorlar orada toplanıp bütün gün ?hayır yani bir iş var da biz mi bilmiyoruz ?
bunlar ne yapıyorlar orada toplanıp bütün gün ?

hayır yani bir iş var da biz mi bilmiyoruz ?
trablon
(13.04.19)
resreved


mrz breezy
(13.04.19)
Çiçek satıyorlardı en son gördüklerim


Uncle Sam
(13.04.19)
reserved +1
ben kavga ederlerken yada oturup muhabbet ettiklerini gormustum


jedilance
(13.04.19)
kadıköyün çiçekçileri onlar üsküdar iskelesinin orada da var. zararlarını görmedim.


heidi'nin dedesi
(13.04.19)
(4)

have you listened mı did you or do you listen mı ?

i have listened to drake musics diyor adam . mesela geçmişte dinleyip hala dinlemeye devam ettiğini mi ifade ediyor ? have you listened yerine did you listen yada atıyorum adam i listen to drake music niye demiyor draki dinlerim diye .konu hakkında bilgisi olan buyursun.
i have listened to drake musics diyor adam . mesela geçmişte dinleyip hala dinlemeye devam ettiğini mi ifade ediyor ? have you listened yerine did you listen yada atıyorum adam i listen to drake music niye demiyor draki dinlerim diye .

konu hakkında bilgisi olan buyursun.
trablon
(08.04.19)
sadece geçmişte başlayıp bugüne kadar gelmesi değil, geçmişte yaşanan ama zamanın belirtilmediği yerlerde de present perfect tense kullanılır.

simple present tense de kullanılabilir, "ben drake dinlerim." şeklinde. ama past tense kullanılamaz. past tense kullanıldığında zamanın da belirtilmesi gerekir. dinledin de ne zaman dinledin? dün mü, 5 ay önce mi, 10 yıl önce mi?


avianthem
(09.04.19)
Have you ever... ile de sorulursa daha iyi olur gibime geliyor.


rakidabalikolsa
(09.04.19)
have you ever yanlış olabilir. Daha önce dinledin mi demek en az bir defa yaptın mı anlamına geliyor biraz. Oysa burada sorulmak istenen bu şarkıcıyı sever misin dinler misin demek sanırım.


ayin yazari
(09.04.19)
Have you ever ile have you arasındaki fark senin sandığın gibi değil. En az bir değil o “hiç dinledin mi?” Sayıca nitelemek gereksiz.

Hiç dinledin mi? İşte bu kadar.


rakidabalikolsa
(09.04.19)
(5)

işe yaramak güzel bir şey nasıl deriz ingilizce

gece gece kafama takıldı.internette bir oyunda admaa yardım ettim.genelde bütün işleri o yapıyordu , bana teşekkür etti ben de dedim ki est "its good to be use" ama bu değil gibi olması gereken cümle. işe yararın olması iyidir ve işe yaramak iyi bir şey tarzı bir şey nasıl derim ingilizce ?
gece gece kafama takıldı.internette bir oyunda admaa yardım ettim.genelde bütün işleri o yapıyordu , bana teşekkür etti ben de dedim ki est "its good to be use"

ama bu değil gibi olması gereken cümle. işe yararın olması iyidir ve işe yaramak iyi bir şey tarzı bir şey nasıl derim ingilizce ?
trablon
(08.04.19)
it is good to be useful.


"serving a purpose is good" desek olur mu?


theconqueror
(08.04.19)
it is nice to be of use


It feels nice to do something useful
İşe yarar bir şey yapmak güzel/iyi hissettiyor. Bence böyle daha guzel oldu


cherokee rose
(09.04.19)
it feels nice to be of use olur ama cok resmi olur. almanların kullandigi servus var, hic sorun degil ne zaman istersen anlamında. at your service dersen ingilizce ayni anlami karsiliyor. glad to hear I could help derdim ben olsam.


proteus
(09.04.19)
(4)

Radyasyon içinde yaratıklar yaşar mı ? Belli bir ekosistemi olabilir mi?

merak ediyorum da ;dünyada 3. dünya savaşı çıksa ve her taraf radyoaktif kalıntılarla dolsa idi,yeni tür canlılar doğar mıydı ?radyosyon dolu bir yerde yeni canlılar türer mi ve yeni bir ekosistem oluşabilir mi ?
merak ediyorum da ;

dünyada 3. dünya savaşı çıksa ve her taraf radyoaktif kalıntılarla dolsa idi,yeni tür canlılar doğar mıydı ?

radyosyon dolu bir yerde yeni canlılar türer mi ve yeni bir ekosistem oluşabilir mi ?
trablon
(03.04.19)
çernobil bu konuda tam bir açık hava laboratuvarı.
tr.sputniknews.com burada bir kaç satır var. detaylı bilimsel araştırmalar için jim smith in makalelerine bakabilirsin. şahsi fikrim yaşam bir şekilde uyum sağlar.


unabomber
(03.04.19)
yaşar dünyanın her yerinde ölümcül dozda radyasyon olmaz zaten. yüksek dağlar var, derin okyanuslar var. mağaralar vs var.

ikinci olarak 100 sene ot bitmez dene pripiyat kasabasında 10 sene sonra reaktörün soğutma gölüne baktılar kafam kadar balıklar gayet sağlıklı yaşıyordu. kurtlar tavşanlar vardı. ha tabi mutasyondan hastalıktan telef olanları da çoktur ama gayet iyi durumda bi ekosistem var.


orpheus
(03.04.19)
Olabilir. Chernobyl Diaries ve The Hills Have Eyes kadar sıradışı olmasa bile mutasyon geçirmiş canlılar bir şekilde hayata tutunacaktır.


blue serenity
(03.04.19)
(4)

Bilgisayara yüklüe diğer Windows'ları Nasıl silebilirim ?

farklı harddiskteki windwosları nasıl silebilirim ?
farklı harddiskteki windwosları nasıl silebilirim ?
trablon
(02.04.19)
shift delete


nahtoderfahrung
(02.04.19)
izin istiyor ama olmuyor yönetici olarak silme ile de


trablon
(02.04.19)
nasıl bi izin istiyor?


clones
(02.04.19)
Teorik olarak:

Asıl kullanılacak Windows açılır, istenilen diskler biçimlendirilir. Ardından MBR tekrar yapılandırılır. Bir sonraki açılışta istenilen Windows ile devam edecektir. Bu işlem yapılmadan önce önlem olarak bir Windows imajını USB diske yazmayı ve yedeklerinizi almayı unutmayın. Bol şans.

mertcangokgoz.com


gozyakansakiz
(02.04.19)
(5)

aliexpressden yapılan siparişe vergi gelecek mi ?

beyler 10 dolarlık bir siparişe vergi gelir mi ? mektup vergisi felan diye bir şeyler görmüştüm internette , doğruluk payı var mıdır ? sınır nedir ?
beyler 10 dolarlık bir siparişe vergi gelir mi ? mektup vergisi felan diye bir şeyler görmüştüm internette , doğruluk payı var mıdır ? sınır nedir ?
trablon
(02.04.19)
şans işi. vergi değil de kontrol etme bedeli gibi bi şey alıyorlar. ürün kontrole giriyorsa 5.20 tl kesiliyor.


tinky winky
(02.04.19)
nasıl ödüyoruz o 5.20 tl yi ? ptt ye gidip mi ? yoksa kurye kargoyu getirdiğinde mi alıyor ?


trablon
(02.04.19)
elden teslim ederken nakit alıyor gelen postacı.


mizantrop
(02.04.19)
5-6 kargo aldım bu söylentiden sonra. ödemedim.


elorelia
(02.04.19)
Ben iki kere sipariş verdim. İkisinde de ödedim. Ptt kuryesine nakit ödeme şeklinde.


diyanet takvimi
(02.04.19)
(2)

having anyone to talk to / having sb to + verb li bir çatı mı var ?

arkadaşlar bu nasıl bir çatı "He left the party and went home, not having anyone to talk to."burada have someone to talk diyerek konuşacak bir kişi olsa dicem de have in ing formu olmuyor benim bildiğim . bir açıklayıverin lütfen ne iş bu having anyone to talk to
arkadaşlar bu nasıl bir çatı

"He left the party and went home, not having anyone to talk to."

burada have someone to talk diyerek konuşacak bir kişi olsa dicem de have in ing formu olmuyor benim bildiğim . bir açıklayıverin lütfen ne iş bu having anyone to talk to
trablon
(30.03.19)
Partiden ayrılıp eve gitti, çünkü konuşacak kimsesi yoktu. gibi bi çeviri olur, burdaki kalıp işin biraz ağdalı hali. yani kullanılan bir kalıp ama günlük konuşma dilinde pek rastlamazsın, kitaplarda falan olur.


have'in ing formu olmuyor derken neyi kastediyorsun bilmiyorum ama oluyor, niye olmasın? olmuş işte :) türkçedeki "için" gibi bir anlamı var. "konuşacak kimsesi olmadığı için partiden ayrılıp eve gitti". yorumlayacağım dersen "konuşacak kimse olmayınca" da denebilir. örnek cümleler,

He left the party and went home, seeing no reason to stay.

He went full retard, not knowing what to do.

gibi gibi. -madığı için, -mayınca, için, sebebiyle... öyle bi' şey. yapının ismi neydi unuttum.

have de üstteki cümlelerle aynı sebepten "ing" almış. yapı böyle kullanılıyor. gerund mıydı neydi.


der meister
(30.03.19)
(1)

has come to an end de niye has ?

şu nedir dostlarım ;şimdi adam telefonda konuşuyor canıtın adındaki bir adam hakkında ve şöyle diyor telefonun diğer ucundaki kadına :"his usefulness has come to an end."burada niye has diye perfect kullanmış ? işe yaramaz halinin sonu geldi derken his usefulness came to an end dese ne farkı olurdu
şu nedir dostlarım ;şimdi adam telefonda konuşuyor canıtın adındaki bir adam hakkında ve şöyle diyor telefonun diğer ucundaki kadına :

"his usefulness has come to an end."

burada niye has diye perfect kullanmış ? işe yaramaz halinin sonu geldi derken his usefulness came to an end dese ne farkı olurdu ?
trablon
(29.03.19)
bir sürecin sonlanması manasında olduğu için o şekilde. anlık bir olay değil.
bence böyle tabi.


teritori
(29.03.19)
(3)

bu bir kalıp mıdır ?

"he is not to be underestimated " bu cümlede nasıl bir yapı var pasif desem burada to var yani hem pasif hem infinitive mi ? yoksa bu bir deyim gibi bir kalıp mı ?
"he is not to be underestimated "

bu cümlede nasıl bir yapı var pasif desem burada to var yani hem pasif hem infinitive mi ? yoksa bu bir deyim gibi bir kalıp mı ?
trablon
(29.03.19)
Am is are to Verb gelecek ve yapmam gerek anlami tasir.

I am to complete the assignment by Friday.

Cumaya kadar odevi tamamlamam gerek.

Istersen pasif de yapabilirsin.

These reports are to be completed by Friday.

Bu raporlarin cumaya kadar tamamlanmasi gerek.


howfaristhesky
(29.03.19)
Deyim gibi değil ama pasif çatı için bir kalıp olduğu söylenebilir. "This work is to be done until tomorrow" ile karşılaştırın mesela, aynı şey.

Ben yazana kadar üstte neredeyse birebir örnek verilmiş zaten :)


cinsi kisi
(29.03.19)
Howfaristhesky +1

Pasif cati diyen -1 cunku pasif olmak zorunda degil


Traveler
(29.03.19)
(3)

burada perfect neden kullanılır ?

şimdi adam yolda kızla gidiyor bir ses duyuyorlar .kız diyor ki hayırdır kim olabilir bunlar diyor adam da şunu diyor : " if it is the people that i have trained,they should be able to hide their presence ." şimdi arkadaşlar benim kafama takılan "that i have trained."burada niye that i trained de
şimdi adam yolda kızla gidiyor bir ses duyuyorlar .kız diyor ki hayırdır kim olabilir bunlar diyor adam da şunu diyor :

" if it is the people that i have trained,they should be able to hide their presence ."

şimdi arkadaşlar benim kafama takılan "that i have trained."

burada niye that i trained denmemiş ?

if li cümle olduğu için mi dicem ama that clause da if şartının ana cümlesi içinde kullanılmış perfect tense.

it is the people derken o insanların daha önceden onları eğittiğini belirtmek için mi perfect diye i have trained dicem ? ama simple past da olabilirdi.

burada ne var tam olarak biri açıklayabilir mi ?
trablon
(27.03.19)
eğitim devam ediyordur? ya da daha bitmemiştir.


theconqueror
(27.03.19)
Adam hali hazırda training işine devam ediyordur. Yolda gördüğü kişilerin eğitimi henüz bitmemiştir.


rakidabalikolsa
(27.03.19)
-does he/she ready to work?
+dont worry i trained the new recruit.
-so can he/she work in full capacity?
+well no, his/her traning is just over. he/she will be ready to serve in full capacity in couple of weeks
-ok let me know after couple of weeks when he/she is ready

-does he/she ready to work?
+dont worry i have trained the new recuit.
-ok i am calling him/her


(4)

işten çıkışımın yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenirim ?

işe giriş ve çıkış tescil bölümü boş çıkıyor başka bir yer var mı öğrenebileceğim ?özel sektör.
işe giriş ve çıkış tescil bölümü boş çıkıyor başka bir yer var mı öğrenebileceğim ?
özel sektör.
trablon
(05.03.19)
e devlet üzerinden sigorta durumunuzun aktif ise, sigortanız devam ediyordur. 4a hizmet dökümünden bunu görebilirsiniz.


bazenuyur
(05.03.19)
alo 170


elorelia
(05.03.19)
170 söyleyemez, ocak ayı verileri ve öncesine e-devletten bakabilirsiniz. şbat verileri için mart 23den sonra bakabilirsiniz. (özel sektör için konuşuyorum)


benaslinda
(05.03.19)
güncel bilgiler için sgk müdürlüğüne başvur.


guardiands
(05.03.19)
(4)

beyler işten çekip gittim

sürekli bir psikolojik baskı vardı.ama bu psikolojik başkı çok subjectif bir olay.kısaca çat diye çektim gittim işten.ihbar süremin bitme4sine 30 gün vardı.evet istifa etmiştim.neler ile karşılaşabilirim ? bir yılın yıllık izni yapılmadı onun tazminatı alınmadı.son yılın yıllık izni yapılmadı ve taz
sürekli bir psikolojik baskı vardı.ama bu psikolojik başkı çok subjectif bir olay.kısaca çat diye çektim gittim işten.ihbar süremin bitme4sine 30 gün vardı.evet istifa etmiştim.neler ile karşılaşabilirim ? bir yılın yıllık izni yapılmadı onun tazminatı alınmadı.son yılın yıllık izni yapılmadı ve tazminatı alınmadı. işe giriş çıkış yaptım her yıl.
trablon
(01.03.19)
Her yıl giriş çıkış yapınca nasıl 30 günlük ihbar süreniz kaldı? Bi yanlışlık olmasın?
Giriş çıkış sonrası olan yıllık izin varsa ona saydır ihbarı.


bokmuhendisi
(01.03.19)
hocam bir yıl boyunca yıllık izin yapmadım ve hatta haftanın 7 günü çalıştım.tatil yapmadan.

bir yıl sonra istifa ettim .ertesi günü bana dediler ki bir gün izin olacak haftada gel başla.geri yeniden başladım.


trablon
(01.03.19)
Sen istifa etmemişsin. Onlar haklarını vermemek için kovmuş haberin yok. Bu yazdığımı şimdi anlaman zor. Birkaç ay sonra tekrar oku anlayacaksın.


paudi
(01.03.19)
hocam siz cidden buna inandınız mı ? yani sizi çıkarıp tekrar işe aldıklarını mı düşünüyorsunuz. lütfen yanlış anlamış oliiym


oscar
(02.03.19)
(2)

Işimden illa istifa kağıdı imzalayarak çıkmak şart mı?

Cekip gitsem direk ihbar süresini doldurmadan ne olabilir?
Cekip gitsem direk ihbar süresini doldurmadan ne olabilir?
trablon
(28.02.19)
İşveren ihbar tazminatını talep edebilir


bokmuhendisi
(28.02.19)
Sözleşmenizi haklı olarak fesheder. İhbar tazminatı alıp bir maaşınıza çöker. Dişli biriyse donunuza kadar da alabilir.


aynabugusu
(28.02.19)
(4)

Bu nasıl bir pasif kullanımdır?

Ders anlatımın başlığı şöyle ;Time expressions used with present perfect and perfect continuous since/everFor Ever Iyide burada cümleye time expressions are used with diye. Veya time expressions that are used with diye başlaması gerekmez mi? Ben neyi kaçırıyorum?
Ders anlatımın başlığı şöyle ;

Time expressions used with present perfect and perfect continuous

since/ever

For

Ever


Iyide burada cümleye time expressions are used with diye. Veya time expressions that are used with diye başlaması gerekmez mi? Ben neyi kaçırıyorum?
trablon
(24.02.19)
That are ın kısaltılmıs hali


000000
(24.02.19)
learnenglish.britishcouncil.org
Simplifying defining relative clauses başlığı altındakileri iyice özümseyin, ingilizcede kullanımı çoktur


neck_and_neck
(24.02.19)
Reduction deniyordu sanirim buna, cumlenin anlami geregi pasif olmak zorunda olan furumlarda that are’i kullanmayabiliyorsun. Time expressions’in ozne olma ihtimali yok gibi bir sey kendi basina,


reavelyn
(24.02.19)
Reduced relative clause


Traveller
(24.02.19)
(8)

Nasıl check-up satabilirim ? (hiç satmadım )

arkadaşlar kızmayın lütfen geç oldu ama acil tavsiyeye ihtiyacım var.bir hastanenin check up hizmetlerini insanları arayıp satmam gerek. nasıl bir diyalog kurabilirim yardımcı olur musunuz ?
arkadaşlar kızmayın lütfen geç oldu ama acil tavsiyeye ihtiyacım var.bir hastanenin check up hizmetlerini insanları arayıp satmam gerek. nasıl bir diyalog kurabilirim yardımcı olur musunuz ?
trablon
(21.01.19)
Genel hastalık belirtilerinden sorup check up yaptırmaya teşvik edebilirsiniz sanırım.
++ İyi günler bla bla ben
-- iyi günler
++ şu şu gibi semptonlarınız var mı yahut şu şu rahatsızlıklarınız var mı? kurumumuz x fiyata genel sağlık taraması ( check-up deyince anasına sövmüş zannetmesinler) yapıyoruz gibi.
Bende hiç satmadım böyle şeyler ama sonuçta para kazanmanız lazım. Bol satışınız olsun.


synax
(21.01.19)
- önceden tespitin ne kadar önemli oldugu vurgulanabilir (kanser ve benzeri durumlardan cok korkuluyor)

- kilo vermek isteyen insanlarin insülin direnci oluyor. Bu nedenle bir türlü hedeflerine ulasamiyorlar. Ancak bunun farkinda olmadan yasaniyor...

- hayat kalitenizi yükseltecek bir cok durum saptanabilir...

Bu konular uygun bir dille anlatilabilinirse sorun olmaz diye düsünüyorum.


VIPCH
(21.01.19)
eğitim vermiyorlar mı satışla alakalı?


mcsword
(21.01.19)
Çok güzel arkadaşlar yeni fikirler de gelirse mükemmel olacak. Eğitim maalesef verilmiyor. Bir cesaret daldım bu işe.


trablon
(21.01.19)
öncelikle başarılar dilerim.

Bir kere markette iken aranmıştım, düşüneyim dediğimde biraz sıkboğaz edilmiştim. Hemen o dakika nasıl karar verelim? Teklif iyi olabilir ama biraz anlayışlı olmak lazım. Belki dilerseniz email'inize broşür gönderelim diye önerebilirsiniz. Bazen düşüneyim denince ne zaman arayalım deniyor, böyle yapmayın bence. Mesela bir hafta sonra tekrar arayıp kendinizi nazikçe hatırlatın. Belki bu esnada konuşulup düşünülmüştür ama unutulmuştur.

normal biri olarak rutin check-up yaptırmayı isterim aslında. arabayı her yıl kontrol ettiriyoruz, kendimize gelince hastalanana kadar hiç umurumuzda olmuyor. Mesela abartarak söylüyorum biraz, pratik ve ekonomik olsa ayda bir kez, hatta bazen daha sık kan testi, şeker testi vs yaptırmayı, bu değerlerin günlük faaliyetlerimle nasıl değiştiğini analizlemek isterim. Ancak çoğu insan gibi hastaneye gitmekten hoşlanmıyorum. Doktor kapısı önünde beklemekten, vs. check-up diyince o doktor senin bu doktor benim kapı kapı dolaşacağımı düşünüyorum, yanlış biliyor olabilirim. bu da işi çok sevimsiz bir hale getiriyor. ancak seninle ilgilenen biri olacak yanında, işler hızlı ve kolay ilerleyecek denilirse o zaman biraz daha ciddi düşünebilirim.


panamera
(21.01.19)
Marketingden nefret eden biriyim. Biri arayıp iyi günler çok uygun fiyata checkup yaptırmak ister misiniz fiyat bu kadar, testler şunlar dese direkt daha iyi olurdu benim için. Rahatsızlığınız var mı falan yerine.


Rahatsızlığınız var mı? Ölürsünüz kalırsınız, kanser olursunuz! vs diye insanları korkutma yoluna gitmeyin bence. Gayet risksiz bir meslek grubunda olmama rağmen, sigorta satıcıları böyle yapıyorlar, "allah korusun ama, ya kazaya kurban gitseniz vs..." diye telefon açıyorlar ve kendilerine ifrit olup, tekliflerini bile dinlemeden, direkt kapatmaya çalışıyorum.

Bunun yerine, karşı tarafın, 10sn'de de olsa, sizden pozitif enerji almasını sağlayın. Küçük bir meblağ ödeyerek, sağlıkları için büyük bir yatırım yapacaklarından bahsedin.


PhoenixRising
(21.01.19)
"Babamı beklenmedik bir hastalıktan dolayı kaybettim, check-up yaptırmış olsaydı önceden haberimiz olacaktı. Kendimi bu işe adadım, başka canlar yansın istemiyorum. Sizi de bu yüzden aradım."


roket adam
(21.01.19)
(4)

It bit me vs It has bitten me ?

beyler filmlerde mesela hatun sırılıyor (ör resident evil ilk filmi) diyorki it bit me. tamam geçmiş zamanda olmuş bir hal oldu o artık yalnız eli yara bere içinde.kısacası etkisi hala sürüyorsa it has bitten me demesi gerekmiyor muydu ?2.si ise i have liked it diye bir cümle kurulmaz değil mi ? i l
beyler filmlerde mesela hatun sırılıyor (ör resident evil ilk filmi) diyorki it bit me. tamam geçmiş zamanda olmuş bir hal oldu o artık yalnız eli yara bere içinde.kısacası etkisi hala sürüyorsa it has bitten me demesi gerekmiyor muydu ?

2.si ise i have liked it diye bir cümle kurulmaz değil mi ? i liked it dersem geçmişte beğendim artık şimdi sevmiyorum , ama bana eğer biri did you like it dediğinde o şeyden hoşnutuluğum değişmemişse i like it derim dimi ?
trablon
(02.01.19)
bizim ezberlediğimiz bu sikko kurallar gerçek hayatta her zaman geçmiyor.


ABD'de halk genelde Present Perfect Tense kullanımını hiç tercih etmez. Onun yerine Simple Past Tense kullanır.


simderun
(02.01.19)
simderun +1


"it has bitten me" beni ısırmışlığı var gibi anlıyorum ben. uzak geçmişte olmuş bir olayı anlatıyor.
"i have liked it" facebookta postuma like attın mı desem cevaben söylenebilir, anlık bir eylem olduğu için, ama geleneksel anlamıyla bu formun kullanıldığını düşünmek zor.


talemon
(02.01.19)
(1)

29'lik diş çekimi sonrası şişen surat

üst sol tarafı çektirdim.ameliyat ile açıp aldı ama kemiği kesmeden aldı.o testereli aleti kullanmadı yani.sonra dikti yarayı.eve geçtim pek şişlik yok ,bir çorba içtim aynaya baktım suratımın sol tarafı davul gibi.şişlik hala inmedi 2. günümdeyim.aslındasuratımı daha iyi hissediyorum sadece davul b
üst sol tarafı çektirdim.ameliyat ile açıp aldı ama kemiği kesmeden aldı.o testereli aleti kullanmadı yani.sonra dikti yarayı.eve geçtim pek şişlik yok ,bir çorba içtim aynaya baktım suratımın sol tarafı davul gibi.
şişlik hala inmedi 2. günümdeyim.aslındasuratımı daha iyi hissediyorum sadece davul bir surat dışında.nasıl iner bu şişlik?
trablon
(28.12.18)
Doktor neden soylemedi anlamadim ama
Soguk kompres yapman lazimdi. Simdi de yapabilirsin ama daha once yapsan daha az sislik olurdu


bradshaw
(29.12.18)
(10)

Mining yapılmış ekran kartı alınır mı ?

beyler adam rahat bir 11 ay kullanmış kartı. kart 1070 ti . ben eminim bu ful mining kastı .ne yapsam alsam mı ? ısınma sorunları baş gösterir mi kullanmaya başladıktan 3-4 ay sonra ? ne diyorsunuz bu işe ? 1800 tl istiyor fiyat.
beyler adam rahat bir 11 ay kullanmış kartı. kart 1070 ti . ben eminim bu ful mining kastı .ne yapsam alsam mı ? ısınma sorunları baş gösterir mi kullanmaya başladıktan 3-4 ay sonra ? ne diyorsunuz bu işe ? 1800 tl istiyor fiyat.
trablon
(19.12.18)
alınmaz.


false pretension
(19.12.18)
1k maksimum, 11 ay mining yapmış gpu perte 3 var demektir ne yazık ki


odyofil
(19.12.18)
Mikro çatlaklar oluşmuş olabilir ekstra tamir masrafınaçılabilir başınıza.


goodman
(19.12.18)
1 milyon km yapmış tır motoru alınır mı güçlü diye?


Taksi çıkması araba gibi bir şey. Alınmaz.


signore
(19.12.18)
Garanti kaç yıl kaldığına göre değişir.


bahoho
(19.12.18)
garanti demeye gelmiştim ben de. 3 yıl garantili ürünse ve ucuza veriyorsa alınabilir. tabii garanti şartlarını almadan öğrenmek de lazım.


peki beyler bir karta mining yapılıp yapılmadığını anlamanın bir yolu var mıdır ?


trablon
(19.12.18)
bence alinir. ben kendim mining icin kullandigim kartlari arada bilgisayarima takiyorum. onemli olan mining'i hangi sartlarda yaptigi eger kartlar yuksek sicaklikta calismadiysa, sogutmayi guzel kurduysa birsey olmaz.


crucio
(19.12.18)
alınmaz.


yuml
(19.12.18)
(1)

Etil alkole hala acı madde katıyorlar mı

Evde tekila yapmaya karar verdim yalnız ocak'ta böyle bir muhabbet vardı. Hala var mı böyle bir şey? Evde bira yapımına devam mı edelim yani?
Evde tekila yapmaya karar verdim yalnız ocak'ta böyle bir muhabbet vardı. Hala var mı böyle bir şey? Evde bira yapımına devam mı edelim yani?
trablon
(02.11.18)
(3)

Sgk'sız ikinci iş arıyorum, ne yapsam?

Arkadaşlar ben sgk'sız sabahtan akşam 5 e kadar calisabilecegim bir iş arıyorum ama nasıl bir iş olur ve nasıl bulurum bir fikrim yokİkamet İstanbul. Bu konuda fikir ve yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Eğitim önlisans
Arkadaşlar ben sgk'sız sabahtan akşam 5 e kadar calisabilecegim bir iş arıyorum ama nasıl bir iş olur ve nasıl bulurum bir fikrim yok
İkamet İstanbul. Bu konuda fikir ve yardımcı olabilecek arkadaşlar var mı? Eğitim önlisans
trablon
(29.10.18)
neden sgk'sız olması gerekiyor?

bir de eğitiminiz ne üzerine, daha önce herhangi bir işte çalıştınız mı, dil biliyor musunuz?


fever
(29.10.18)
kahvaltıcılarda, büfelerde garsonluk vs.


neverlose
(29.10.18)
eğitimim üzerine iş bulamıyorum.amele işleri yapmam arkadaşlar.masabaşı tarzı şeyler olabilir veya çok ayakta kalamıyacağım.

sgk sız istememin nedeni sgk girişim yapıldığından 2. iş için şirketler sgk kaydın var diyip geri çeviriyorlardı


trablon
(29.10.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.