Giriş
(5)

2019'da Atatürk havalimanından uçuş

1 Ocak tarihinden itibaren Atatürk'ten artık uçuş olmayacak mı? 12 Ocak için Ukrayna havayollarından bir bilet alacağız da, arama yaparken İstanbul Atatürk diye çıkıyor, ayrıca havalimanı kodu da IST olarak gözüküyor. Yeni havalimanının kodu ISL imiş. Bu uçuş ocakta Atatürk'ten mi gerçekleşecek yani
1 Ocak tarihinden itibaren Atatürk'ten artık uçuş olmayacak mı? 12 Ocak için Ukrayna havayollarından bir bilet alacağız da, arama yaparken İstanbul Atatürk diye çıkıyor, ayrıca havalimanı kodu da IST olarak gözüküyor. Yeni havalimanının kodu ISL imiş. Bu uçuş ocakta Atatürk'ten mi gerçekleşecek yani? Havayolu şirketi 1 Ocak'ta artık bu uçuş yeni havalimanından gerçekleşecek diyebilir mi?
unionall
(18 saat)
Komple taşınma tarihini erteliyorlar. Eğer listede yazıyorsa oradan uçurur. Farklı havalimanına geçirirse de haber verir.


lcha
(17 saat)
Uia yeni haber etti, 1ocaktan itibaren yeni havalimanindan ucacak diye


kuehles blondes
(17 saat)
British Airways de yapmış açıklamasını 28 Aralık'ta son kez Atatürk'e uçuyoruz diye. Yalnız bu konuda asıl muhatap THY'nin hala net bir açıklama yapmamış olması ve bilet satışlarını hala atatürk üzerinden yapıyor olması çok garip. Hiç taşınacaklarmış gibi durmuyorlar.


bi mekan
(17 saat)
Taşıma en erken Nisan'da, muhtemelen Haziran'da olacak.


cakabo
(16 saat)
yaz aylarında uçuşu olan 2 tane uia atatürk biletim var. isl bilet fiyatları can yakıyor :/


gocuklu madonna
(16 saat)
(5)

kulak deliklerimin her seferinde insanüstü bir hızla kapanması

Kulaklarımı çok küçükken deldirdiğim delikler haricinde her deldirdiğimde 1 gün küpe takmazsam hemen kapanıyor. Çıldıracağım. En son 1 ay önce deldirdim, dün ilk kez 1 gece küpe takmadım. Sadece 1 gece. Şuan bu deliklere küpe takamıyorum. Benim neden haftalar boyunca küpe takmasam bile kapanmayacak
Kulaklarımı çok küçükken deldirdiğim delikler haricinde her deldirdiğimde 1 gün küpe takmazsam hemen kapanıyor. Çıldıracağım. En son 1 ay önce deldirdim, dün ilk kez 1 gece küpe takmadım. Sadece 1 gece. Şuan bu deliklere küpe takamıyorum. Benim neden haftalar boyunca küpe takmasam bile kapanmayacak kulak deliklerim yok? Bu sizde de böyle mi? Doktora mı gideyim yani çok saçma, 1 ay önce deldirdiğim kulaklarım yalnızca 1 gecede kapanıyor.
unionall
(10.12.18)
Titanyum küpeler alarak hiç çıkarmadan kullanmayı deneyin bir süre. Örneğin küçük noktalar veya küçük halka küpeler, diğer deliklere başka şeyler taksanız dahi çok dikkat çekmez, uyumsuz olmaz. Sorunuzun cevabı değil ama ben biraz direkt olarak "çıkarınca kapanıyorsa çıkarmayın" şeklinde yaklaştım, o sebeple de titanyum olması gerekir.


sopiro
(10.12.18)
Tamamen kapanmiyordur, siz zorlamiyorsunuzdur bence.


kuehles blondes
(10.12.18)
Parmak aralarindan pence de cikiyor mu?


acemi
(10.12.18)
iki üç ay titanyum ya da gümüş küpe sürekli dursun, zamanla çok küçükken deldirilenler gibi oluyor.


bitse de gitsek
(10.12.18)
5 ay önce deldirdiydim kulağımdaki küpeyi ben de akşam banyo öncesi çıkardım ve ertesi akşam uğraştığımda çok zor taktım.
Ki bu 5 ay süresince kulağımı hiç boş bırakmamıştım.

Ya mesela geceleri küpe takmak istemiyorum ama kap or korkusundan minik top küpelerden takıyorum mecburen devamlı.

Ben de bilemiyorum ne zaman bitecek bizim bu büyük çaresizliğimiz:(


(8)

Cuma günü Paris

Of ya biletimi, otelimi vs her şeyi ödedim fakat şimdi bu sokak gösterileri bayağı korkuttu beni. 3 gün kalacağım. Bu cuma gidiyorum. Tek başıma gidiyorum. Özellikte Paris'te yaşayanlara sormak isterim, gitmesem mi?
Of ya biletimi, otelimi vs her şeyi ödedim fakat şimdi bu sokak gösterileri bayağı korkuttu beni. 3 gün kalacağım. Bu cuma gidiyorum. Tek başıma gidiyorum. Özellikte Paris'te yaşayanlara sormak isterim, gitmesem mi?
unionall
(03.12.18)
saffet emre tonguç oralardaydı bikaç gündür, canlı yayınlarına denk geldim; hayat çok da durmuş gibi görünmüyordu. mesela bunlar restoran yemek yiyorlar, dışarıda polis insan göz altına alıyor falan. iptal etme seçeneğin olsa et derdim ama şu saatten sonra özellikle gitmemeyi gerektirecek bir durum yok bence. olayların olduğu yerlere yaklaşmazsın, kapalı yollara bakar ona göre plan yaparsın.

ben olsam giderdim.


Bruce
(03.12.18)
boyle onemli gunlerde paris e gitme seceneginiz var bir de tereddut ediyorsunuz, hic dusunmeden gidin, ben de haftya gitmek icin plan yapiyorum protespolar icin... hayatin durdugu filan olmadigi gibi guvenlik zaafiyeti de yok...


hewit
(03.12.18)
gösteriler genelde şanzelize ve çevresinde galiba. o bölgedeki yerleri atlayıp gezersiniz.


mikahakkinen
(03.12.18)
Türkiye'de yasayan insansin, ne korkmasi Allasen.

Cik git iste, sen müzeye girince disarida ne oldugu seni ilgilendirmez.


chitosan
(03.12.18)
Sanki Suriye'ye gidiyorsun yahu bu ne korku :D Tek başına bütün işini gücünü, çevreni aileni bırakıp Avustralya'ya gitmiş ve aylarca yaşamış bir kadınsın. Tek başına olmak seni bu kadar korkutmamalı. Korkacağın tek şey hava durumu olmalı zira kuvvetle muhtemel yağışlı ve soğuk olacak gideceğin tarihlerde.


blue serenity
(03.12.18)
yok ya hayat aynen devam ediyor. Orda yaşayan arkadaştan teyitli bilgi.


lcha
(03.12.18)
Arkadaş tayfam 3 gündür paris’te. Hiçbir sorun yaşamadılar. Sadece ilk gün şanzelize ve zafer tak’ı nı görmek istemişler ama polis yolu kapattığı için geçememişler. İkinci gün geldiklerinde açıkmış.


adwokat
(03.12.18)
Yeni döndüm, bir şey yok, gidebilirsin. Şanzelize tarafına biz uğramadık ama bir sıkıntı yok genel olarak, herkes işinde gücünde.
Tabii bundan sonra olacak olayları bilemem. ama ben olsam iptal etmezdim.


peggy
(03.12.18)
(2)

Schengen ulkesinden iphone ve vergi iadesi

Paris'ten telefon alip cikarken de vergi iadesini almayi dusunuyorum. Fakat bir urunun vergi iadesini alabilmek icin ilgili urunun schengen ulkesinde kullanilmamis olmasi gerekiyor. Mesela schengen ulkesinden satin alip orada kullanip bitirdiginiz bir urunun vergisini iade alamiyorsunuz. Bu durumda
Paris'ten telefon alip cikarken de vergi iadesini almayi dusunuyorum. Fakat bir urunun vergi iadesini alabilmek icin ilgili urunun schengen ulkesinde kullanilmamis olmasi gerekiyor. Mesela schengen ulkesinden satin alip orada kullanip bitirdiginiz bir urunun vergisini iade alamiyorsunuz.

Bu durumda ben aldigim telefonu acip kullansam kaldigim 1 hafta boyunca, cikarken iadesini alamayacak miyim? Sonucta telefon kullanilip biten bir sey degil ki? Bir onceki telefonumu da isvec'ten almistim fakat paketini hic acmayip beklettim tum tatilim boyunca, tr'ye dondugumde acmistim. Ama simdi bu seyehatimde acip kullanip guzel guzel fotograflarini cekmek istiyorum tatililimin. Deneyimleyen var mi bunu? Ozellikle orly'deki gumruk memurlari ile.
unionall
(27.11.18)
Hiçbirşey olmuyor, iphone x aldım geçen sene Hamburg’tan Gümrük memuru sadece fişe bakıp onay mühürü vuruyor, globalblue gişesinde de mühürlü fişi verip parayı iade alıyorsun. Sadece kutusu yanında olsun.


Northern Mariner
(27.11.18)
Bu gümrük memurunun inisiyatifine bağlı. Kimisi umursamıyor, kimisi daha dikkatli kontrol ediyor. Mesela ben telefon getirirken fatura ve kutudaki IMEI numarası eşleşiyor mu diye bakmışlardı. Ama kutuyu açıp, telefonu aktive etmek için bir Avrupa sim kartıyla kullanmıştım filan

Temkinli olmak adına memur telefonu görmek isterse, en azından kutunun içinde "kullanılmamış gibi görünmesine" dikkat edin. Yani içinde sim kart olmasın, mümkünse jelatini üstünde kalsın gibi. Yoksa telefonu açıp, bakalım fotoğraf çekmiş misin diye kontrol edecekleri yok


kaportaci mahmut
(28.11.18)
(1)

Yeni delinmis kulaga nasil kupe takilmali?

Kulaklarimi 10 gun once 4 yeni yerden deldirdim. Fakat eczacinin taktigi kupeleri de hic begenmedim. 1 hafta gectigi icin artik degistirebilirim. Altin kupe alamayacagim bu delikler icin. Surekli degisik kupeler de takmak istiyorum zaten. Nasil bir metal kupe yeni delinmis kulak icin saglikli oluyor
Kulaklarimi 10 gun once 4 yeni yerden deldirdim. Fakat eczacinin taktigi kupeleri de hic begenmedim. 1 hafta gectigi icin artik degistirebilirim. Altin kupe alamayacagim bu delikler icin. Surekli degisik kupeler de takmak istiyorum zaten. Nasil bir metal kupe yeni delinmis kulak icin saglikli oluyor? Titanyum, celis vs birsuru farkli turu varmis:(
unionall
(19.11.18)
bence o küpeleri bir hafta daha tak.

sonrasında ilk taktığın küpe bijuteri olmasın

çelik olanların kimseye zarar verdiğini duymadım şimdiye kadar

sonrasında bijuteri olanların da kulağa geçen kısımlarını şeffaf ojeyle minicik boya.

ilk kez deldirdiysen sık sık takip et kulaklarında kızarıklık yara iltihap var mı diye. temiz elle dokun bir de

bir arkadaşımın kulakları çok sık iltihaplanıyordu, bünyeden bünyeye değişiyor durum, ben 20 yıldır küpe takmasam yine delik kalıyor. denedim oldu :).


(9)

Paris seyahatim için tarih seçelim mi?

Seçeneklerim:6-9 Aralık perşembe gidiş cuma dönüş, 7-10 Aralık cuma gidiş, pazartesi dönüş,8-11 Aralık cumartesi gidiş, salı dönüş.Bilet fiyatları vs açısından fark etmiyor. Bu tarihlerin tümünde Christmas marketler de açık. Haftanın şu günü paris çok sıkıcı, o günü Paris'te harcama diyeceğiniz bir
Seçeneklerim:
6-9 Aralık perşembe gidiş cuma dönüş,
7-10 Aralık cuma gidiş, pazartesi dönüş,
8-11 Aralık cumartesi gidiş, salı dönüş.

Bilet fiyatları vs açısından fark etmiyor. Bu tarihlerin tümünde Christmas marketler de açık. Haftanın şu günü paris çok sıkıcı, o günü Paris'te harcama diyeceğiniz bir gün var mı? Çünkü bu şekilde de karar veremezsem yazı tura atacağım artık.

Tüm seçeneklerde sabah erkenden varıp, akşam ayrılıyorum şehirden.

Not: Paris'e ilk kez gitmiyorum bu yüzden çok turistik şeyler peşinde değilim. Amacım güzel yemekler yemek ve bol bol yürümek. Tek başıma gideceğim. Aklıma gelen tüm bilgiler bunlar seyahatim ile ilgili :))
unionall
(14.11.18)
yerden bağımsız olarak 3 günlük gezilerde, cuma'dan pazartesi'ye iyi sanki.


tsubasa
(14.11.18)
es gecme sansin varsa pazar gununu atla, acik bakkal bile bulmak zor oluyor


bu gibi gezilere haftaiçi gitmek en güzeli.. hem haftasonunun aşırı kalabalığı olmaz hem de her yer açık olur istediğin kadar turlayıp gezebilirsin..


strobist
(14.11.18)
Perşembe gidiş-Pazar dönüş


lcha
(14.11.18)
paris her türlü güzel her zamanda yoğun. pazar ölü gündür. pazar harici seçenekler mantıklı.


mikahakkinen
(14.11.18)
Cumartesi Salı
Ama Paris e tek gidilmez ya napacan yürüyüp


benaslindayohum
(14.11.18)
navigo kart yüklemesi yapabilmek adına 6-9 aralık derim. navigo kartı duymadıysan araştır. haftalık kart ve 5 zone'da bütün rer-metro-otobüs ve tramvaylarda geçerli sınırsız biniş hakkı-en son haftalık 22,5 euro idi. artmış olabilir.


karjalainen
(14.11.18)
Hava durumuna bakın, yağmurlu güne denk gelen bir tarih varsa o gün gitmeyin. Yağmurda yürümek hoş olmuyor.


Persembe Paris'lilerin gece cikma gunudur, aksamlari hareketli olur, guzeldir. Cuma oyle degildir, cuma gunu aslinda Paris'liler haftasonuna Paris disina cikmis, disardan gelenler de, yani yerli yabanci turistler Paris'e akin etmis olurlar. Dolayisiyla yerelin keyfini cikarmak icin, tamamen hafta ici yapamiyorsaniz da en azindan persembe-pazar.


honfleur
(14.11.18)
(1)

İstanbul'a yakın dinlenmelik otel

10-15 kişilik arkadaş grubuyla dinlenmeli bir haftasonu kaçamağı yapalım istedik. Böyle manzaralı, sakin, battaniyeli kahveli güzel bir kış haftasonu geçirmek için nerelere gidelim? OTel tavsiyeniz varsa o da olur.
10-15 kişilik arkadaş grubuyla dinlenmeli bir haftasonu kaçamağı yapalım istedik. Böyle manzaralı, sakin, battaniyeli kahveli güzel bir kış haftasonu geçirmek için nerelere gidelim? OTel tavsiyeniz varsa o da olur.
unionall
(17.10.18)
7-8 yıl önce ağva'da bir otelde kalmıştık, şirin taş ev gibi biyerdi, bizden başka da misafir yoktu. İsmini hatırlamıyorum fakat maps'ten baktığım kadarıyla wineport lodge, elrio, nehir perisi gibi yan yana bir sürü otel olan bi bölge var, onlardan birisi olmalı.

Otel nehire sıfırdı akşam oturmuştuk orada.


mirafiori
(17.10.18)
(2)

Biletix Şu anda satışta bilet bulunmuyor, lütfen daha sonra yeniden deneyin

Biletix'de bu uyarı çıkınca bilet bitmiş mi demek oluyor yoksa hakikaten daha sonra denesem bilet bulabiliyor muyum? Filmekimi neredeyse tüm akşam seanlsarındaki tüm filmlerin biletleri bitmiş biraz geç kaldık da almak için :(
Biletix'de bu uyarı çıkınca bilet bitmiş mi demek oluyor yoksa hakikaten daha sonra denesem bilet bulabiliyor muyum? Filmekimi neredeyse tüm akşam seanlsarındaki tüm filmlerin biletleri bitmiş biraz geç kaldık da almak için :(
unionall
(08.10.18)
Evet, bitince o uyarıyı veriyor.
Ek seans açmışlardı (Ankara için, İstanbul ve İzmir'i bilmiyorum) ama onlar bile çoğunlukla tükendi.


ilk günlerde bunu demesine rağmen bulunabiliyordu, ben bulmuştum ama şu anda muhtemelen gerçeği yansıtıyordur çünkü biletler hep 1-2 günde biter zaten. filmden önce gösterilecek salona gidilip sorulabilir, çok emin olmamakla birlikte o an gelecekler için bilet ayrılmış oluyor diye tahmin ediyorum.


Bruce
(09.10.18)
(3)

Memnun olduğunuz coworking ofisler?

Halihazırda 9-6 çalışan beyaz yakalıyım. Ama aynı zamanda kendi işimi kurma aşamasındayım. Haftasonları evde çok dağılıyorum, her şeyi erteliyorum vs. bir ofis ortamı lazım çalışabilmem için kendi işim üzerinde. Bir çok paylaşımlı ofisi inceledim internet üzerinden, bir tek hub'ın saatlik paketleri
Halihazırda 9-6 çalışan beyaz yakalıyım. Ama aynı zamanda kendi işimi kurma aşamasındayım. Haftasonları evde çok dağılıyorum, her şeyi erteliyorum vs. bir ofis ortamı lazım çalışabilmem için kendi işim üzerinde. Bir çok paylaşımlı ofisi inceledim internet üzerinden, bir tek hub'ın saatlik paketleri var anladığım kadarıyla. örneğin ayda 50 saat kullanabileceğim üyelik benim için çok uygun olur haftaiçi sabahtan akşama kadar zaten çalıştığım için. Böyle başka bildiğiniz küçük paketleri de olan paylaşımlı ofis var mı istanbul'da?
unionall
(18.09.18)
workinton?


datnet
(18.09.18)
workinton'da anlattığım gibi bir konsept yok ki ama. Ya saatlik/günlük ücret var ya da aylık sınırsız kullanım var. Ben aylık 50 saat, 100 saat vs gibi bir paket arıyorum.


unionall
(18.09.18)
sevgili dostum
tebrik ederim
su anda senin gibi girişimciye en gerekli olan şey para
workington vs. buralarda cok zorunlu degilsen hemen girme

evde bir odayı topla
sade olsun her şey
masa bilgisayar
sabah 9 da işinin başında olacak şekilde kalk
yapacaklarını yaz ve çalış
evde çalışmak gercekten cok zor psikolojik olarak ben de ofiste calisiyorum ama low cost.


kingcyrax
(18.09.18)
(2)

Harbiye'de alkol var miydi?

En son gecen sene harbiye acikhavada bir konsere gitmistim ve hatirlamiyorum:( hem icip hem dans edebiliyor muyduk?
En son gecen sene harbiye acikhavada bir konsere gitmistim ve hatirlamiyorum:( hem icip hem dans edebiliyor muyduk?
unionall
(15.09.18)
alkol yok. çay-kahve tost falan öyle şeyler satan büfe var sadece.


10032007
(15.09.18)
dans serbest ama en azından.


ateistanbul
(15.09.18)
(1)

Photoshop ve font görüntüleme sorusu

Photoshopta bir sayfada bilgisayarımızdaki tüm fontları görüntülemek mümkün mü? yani şöyle anlatayım, mesela elma kelimesini ayrı ayrı layerlar halinde cihazımda bulunan 200 font ile hızlı bir şekilde bir projeye ekleyebilir miyim? amacım bilgisayarımdaki tüm fontları tek sayfada görebilmek ve başka
Photoshopta bir sayfada bilgisayarımızdaki tüm fontları görüntülemek mümkün mü?

yani şöyle anlatayım, mesela elma kelimesini ayrı ayrı layerlar halinde cihazımda bulunan 200 font ile hızlı bir şekilde bir projeye ekleyebilir miyim? amacım bilgisayarımdaki tüm fontları tek sayfada görebilmek ve başka bir projeye beğendiğim fontla yazılmış kelimenin layerını direkt duplicate etmek.

Bilgisayarımdaki tüm fontları tek pencerede görüntüleyebileceğim başka bir yöntem varsa o da olur.

bu bilgi önemli mi bilmiyorum ama mac kullanıcısıyım, photoshop sürümüm cs6.
unionall
(14.09.18)
(2)

Canon Pixma saçmasapan bir yazıcı sorusu

Şimdi evde uzun zamandır kullanmayıp rafa kaldırdığımız bir canon pixma mp282 yazıcı vardı. Dün bir tarayıcıya ihtiyacım olduğu için yazıcıyı çıkarttım ve bilgiayarıma bağladım. Fakat kartuş mu bitmiş, arıza mı yapmış anlayamadım sürekli E05 hatası verdi. Benim amacım çıktı vs almak değil yalnızca d
Şimdi evde uzun zamandır kullanmayıp rafa kaldırdığımız bir canon pixma mp282 yazıcı vardı. Dün bir tarayıcıya ihtiyacım olduğu için yazıcıyı çıkarttım ve bilgiayarıma bağladım. Fakat kartuş mu bitmiş, arıza mı yapmış anlayamadım sürekli E05 hatası verdi. Benim amacım çıktı vs almak değil yalnızca döküman taramak. Ama bu gerizekalı all in one cihazlar tüm kartuşlar dolu olmadan, tüm hata mesajları düzeltilmeden hiç bir işlevini yerine getirmiyor. Renkli kartuş boşsa mesela siyah beyaz çıktı da alınmıyor tarama da yapılmıyor.

Cihazı resetlemeyi vs denedim, olmuyor. Kartuş fiyatlarına da baktım, ikili set 260 lira civarı. Bu nedir yahu?

Neyse, sorularım:

1.Çok ümidim yok ama daha önce böyle hata mesajına rağmen boş kartuşla scan yapabilmiş canon kullanıcısı var mıdır?

2.Cihazın içindeki halihazırdaki kartuşlar önceden kaç kere dolduruldu hatırlamıyorum ama 2-3 vardır sanıyorum. Yine de dolum yaptırıp mı denesem acaba? Canon kartuşların 3ten fazla doldurulmaması gerektiğini okumuştum. Buraya "oo ben 10. kez doldurttum, sorun yok" diyen arkadaşları bekliyorum. Amacım yazıcıyı kullanabilmek değil zaten, açılıştaki saçma kartuş hata mesajından kurtulup tarayıcıyı kullanabilmek.

3.Orijinal kartuşlara 260 lira vermek yerine ucuzundan şöyle bir tarayıcı mı alsam mesela:

urun.n11.com

Çok mu dandik olur?

Bu arada amacım yaptığım suluboya illustrasyonları dijitale aktarabilmek.
unionall
(11.09.18)
Kartuş hatasını giderip işini görmek için çözüm şu şekilde:

1. Cihazı kapat.
2. Cihazı aç.
3. Kartuş hatası verecek. Muhtemelen o cihaz da 5 tane kartuş ve hepsi boş.
4. Kumanda panelinin sağ alt tarafında kırmızı yuvarlak içinde kırmızı üçgen olan bir tuş var (iptal tuşu olarak çalışan). Bu tuşu uzun şekilde basılı tut. Bir süre sonra hata verdiği kartuşu devre dışı bırakacak. Her hata verdiği kartuş için bu işlemi tekrar etmelisin. En son tüm kartuş hataları giderilince tarayıcı kullanabilirsin.


helenart
(11.09.18)
@helenart bunu denedim, olmuyor malesef. aynı hata kodunu almaya devam ediyorum. Çok teşekkür ederim yine de.


unionall
(11.09.18)
(2)

Kuzguncuktan metrobus

Kuzguncuktan en yakin metrobus duragina nasil gidebiliriz en hizli?
Kuzguncuktan en yakin metrobus duragina nasil gidebiliriz en hizli?
unionall
(05.09.18)
Boğaz köprüsü yönüne giden otobüslere binip boğaz köprüsünde inerek.


datnet
(05.09.18)
üskdar - çengelköy/rasathane minibüslerine binebilirsin


silah taciri
(05.09.18)
(5)

Beşiktaş'ta rakı-meze

Beşiktaşta güzel rakı meze için nereye gidelim? Uygun fiyatlı, güzel sohbet edebileceğimiz? Sinanpaşada envai çeşit yer var ama en beğendiğiniz neresi?
Beşiktaşta güzel rakı meze için nereye gidelim? Uygun fiyatlı, güzel sohbet edebileceğimiz? Sinanpaşada envai çeşit yer var ama en beğendiğiniz neresi?
unionall
(04.09.18)
Meymeze Semt by Uygar (son gideli epey oldu, bozmadıysa iyidir)

Sıdıka'yı öven çoktu.


lcha
(04.09.18)
Eleni Meyhanesi


monogram
(04.09.18)
"beşiktaşta bir meyhane"

bir binanın çatı katında, mizkler de güzel, fiyatlar da gayet uygundu.


benaslinda
(05.09.18)
nadide meyhane. yemekler ortalama, fiyatlar normal, mekans-ambiyans çok güzel.


nadide +1 tabi, ama gayrettepede diye orayı söylemedim. rezervasyonsuz gitmeyin.


benaslinda
(05.09.18)
(5)

Geleneksel Turk berberi

Erkek arkadasim Turk degil ve bir yerlerden Turk berberi deneyimi diye bir sey duymus. Sac sakal trasi, yuze kremler ve masaj, hatta bir de kulak icindeki killari yakiyorlarmis filan. Ben de denemek istiyorum diyor. Var mi boyle bildiginiz berberler. Cihangir taraflarindayiz bugun, ama baska yerlerd
Erkek arkadasim Turk degil ve bir yerlerden Turk berberi deneyimi diye bir sey duymus. Sac sakal trasi, yuze kremler ve masaj, hatta bir de kulak icindeki killari yakiyorlarmis filan. Ben de denemek istiyorum diyor. Var mi boyle bildiginiz berberler. Cihangir taraflarindayiz bugun, ama baska yerlerde varsa İstanbul'da onlari da degerlendirebiliriz.
unionall
(02.09.18)
Kulak kıllarını yakma bize özel değil. Avrupa nın gettolarında sosyete yerlerinde de var.
Ne biliym beklentisini anlamadım ama İstanbul saki herhangi bir berber olabilir de dil problem


benaslindayohum
(02.09.18)
Sultanahmet in oradan sahile inerken bi mahalle vardı adını unuttum orada geleneksel diyebileceğimiz berberler var. Hep turistler gidiyordu


benaslindayohum
(02.09.18)
Galata ve cihangirde de var “geleneksel” berber


kuehles blondes
(02.09.18)
Turk berberinin "dayama" ve hemen samimi muhabbetlere girme disinda ayirt edici bir ozelligi yok ki.


stavro
(02.09.18)
Sinek kaydi sakal trasina hic alisik degilse, yuzunde sivilceler cikacak ve cildin hassas yerleri kizaracak. Siz kendi goz zevkinizi dusunup onu bu isten vazgecirin bence.


buf-e kür
(02.09.18)
(1)

Istanbul oyuncak muzesi-metrobus

Oyuncak muzesine herhangi bir metrobus duragindan ulasabilir miyiz? Taksi, otobus ya da yurume yolu olabilir.
Oyuncak muzesine herhangi bir metrobus duragindan ulasabilir miyiz? Taksi, otobus ya da yurume yolu olabilir.
unionall
(30.08.18)
söğütlüçeşmede inip minibüs veya otobüs ile göztepeye geçin. oradan yürüme mesafesinde. minibüslerin hepsi, otobüslerin de tamamına yakını geçer göztepeden. direkt taksiye de bilebilirsiniz tabi.


nrmnm
(30.08.18)
(6)

Yurtdisindan gelen kaydedilmemis telefon

Yurtdisindan gelen arkadasimin telefonuna imei numarasini 120 gun icinde kaydettirmezseniz kapanacak diye mesaj geldi. Bu 120 gun araliksiz 120 gun kalmasi durumunda degil mi? Cunku surekli tr ye girip cikiyor, toplamda 120 gun oldugunda telefonu kapanmayacak degil mi?
Yurtdisindan gelen arkadasimin telefonuna imei numarasini 120 gun icinde kaydettirmezseniz kapanacak diye mesaj geldi. Bu 120 gun araliksiz 120 gun kalmasi durumunda degil mi? Cunku surekli tr ye girip cikiyor, toplamda 120 gun oldugunda telefonu kapanmayacak degil mi?
unionall
(30.08.18)
diyelim ki şimdi geldi, 60 gün kaldı sonra yurtdışında bi hafta kalıp geri geldi.

o bi haftayı ya da hadi 1 ayı kaale alacaklarını ben pek sanmıyorum. konuyu tecrübe eden arkadaşlar daha iyi bilgi verebilirler ama benim aklıma yatan şekli şu;

diyelim geldi 1 hafta kaldı, 120 gün sonra geldi telefonu muhtemelen çalışmaz.


washe
(30.08.18)
actigin anda 120'den geri sayim basliyor.


3 gün de kalsan 120 gün sonra kapanır. Turist olarak gelip 1 hafta kalıp giden kişi seneye aynı telefonla gelince simkart çalışmıyor.


2017 Aralık ayında Türkiye'ye geldiğimde telefonuma bu uyarı geldi. 1 hafta sonra döndüm ve Ağustos 2018'de tekrar Türkiye'ye giriş yaptım ve telefonumu sorunsuz kullandım. Bence hemen paniklemeyin.ben de paniklemiştim, hatta memnun olduğum telefonumu sadece bu yüzden elden çıkarıp Türkiye'de kullanmak için başka telefon dahi almayı düşünüyordum.


nickfury
(30.08.18)
Hepinize cok tesekkur ederim. @nickfury nin dedigi gibi oluyor. Arkadasim ayni telefonla birer sene araliklarla da geldi, 1 sene sonra geldiginde de telefonunu kullanabiliyordu. Benim sorum aslinda su, diyelim gecen sene geldi telefonu 60 gun kullandi, bu sene geldiginde 61. Gunde telefon kapanacak mi yoksa her geliste 120 gun hakki mi veriyor?


unionall
(30.08.18)
kendi kullandığım turkcell hatımın takılı olduğu telefon bu durumda. her yaz hemen hemen bir aylığına türkiye'ye geldiğim de kullanıyorum. bu süre telefonun turkcellden sinyal aldığı süre boyunca aktif oluyor. yani önceki yıl bu mesajı almıştım 120 gün olarak. bu yıl temmuz ayında aynı telefonu sorunsuz kullandım. yani bu 120 günün 50-60 gün arasını şu ana kadar turcell den sinyal alarak kullandım. telefonu değiştirmediğim sürece de önümüzdeki iki yılda sorun yaşamayacağım. ayrıca bu telefon hattı sürekli aktif tr dışında da roaming olarak diğer servis sağlayıcılar üzerinden sürekli kullnıyorum.


(2)

windowist doromco

maslak windowist'teki doromco hala açık mı bilen var mı? windowist'in web sitesinde gözüküyor ama doromco'nun sitesinde mekanlar altında windowist yok. metro çıkışında hızlıca bir şeyler atıştırmamız gerekiyor da. Bir de duruyorsa eğer beğeniyor musunuz, lezzetli mi?
maslak windowist'teki doromco hala açık mı bilen var mı? windowist'in web sitesinde gözüküyor ama doromco'nun sitesinde mekanlar altında windowist yok. metro çıkışında hızlıca bir şeyler atıştırmamız gerekiyor da.

Bir de duruyorsa eğer beğeniyor musunuz, lezzetli mi?
unionall
(29.08.18)
sanırım bigchefs oldu orası


lupelius
(29.08.18)
kapandi. windowistin icine girebilirsiniz orada birkac yer var. ya da starbucks..


Crymeariver
(30.08.18)
(2)

Kağıthaneden İstinye İDO İskelesine

Akşam iş çıkışı saatinde kağıthanden istinye ido iskelesine ulaşmam gerekiyor. Aşağı yukarı ne kadar sürer ve hangi yolla daha az trafikte kalırım?
Akşam iş çıkışı saatinde kağıthanden istinye ido iskelesine ulaşmam gerekiyor. Aşağı yukarı ne kadar sürer ve hangi yolla daha az trafikte kalırım?
unionall
(29.08.18)
Bin taksiye, o götürsün. Riske girme.


samterk
(29.08.18)
kağıthane'den levent kanyon'a minibüsle ordan tekrar minibüsle istinye'ye. özel aracınız varsa vadiistanbul'un önünden maslağa bağlanıp itü'nün yanından devam etmeniz en kestirme yol.


(7)

Sitedeki ishal kedi

Sitemizde birsuru buyuk ve yavru kediyle yasiyoruz yillardir. Tum site sakinleri mamalar aliyor besliyor vs. Fakat son 1 aydir 1 kedimiz var, uluorta siciyor her yere. Sitede agaclik ve toprak alan da cok. Normalde kediler topraga yapip ustunu kapatmaz mi? Bu kedi asfalt yurume yoluna yapip olay mah
Sitemizde birsuru buyuk ve yavru kediyle yasiyoruz yillardir. Tum site sakinleri mamalar aliyor besliyor vs. Fakat son 1 aydir 1 kedimiz var, uluorta siciyor her yere. Sitede agaclik ve toprak alan da cok. Normalde kediler topraga yapip ustunu kapatmaz mi? Bu kedi asfalt yurume yoluna yapip olay mahalini terk ediyor. Aksam eve gelirken, sabah evden cikarken hep yer yer uzun kakalar, ustune bir de sinekler toplaniyor filan. Hic hijyenik degil. Bu kedi niye topraga yapip kapatmiyor ustunu? Ne yapabiliriz yurume yoluna uluorta kakasini yapip gitmemesi icin? Cok kedi oldugu icin tam olarak hangi kedinin bunu yaptigini bulamayabiliriz. Birinin oturup o bolgeyi kedi gelip kaka yapana kadar izlemesi ya da denk gelmesi lazim hangi kedi oldugunu anlamamiz icin.
unionall
(28.08.18)
İshal kediyi bulup veterinere götürebilirsiniz.


rakicandir
(28.08.18)
"Hic hijyenik degil." demişsiniz. Bu ülke yere balgam atmadan yürüyemeyenler ile dolu. Onlardan da rahatsız olmuyor musunuz?

Kedi belli ki hasta, tutamıyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız belediyenin veterinerini arayabilirsiniz.


'ishal' demişsiniz, sonra uluorta sıçıyor ve hijyenik değil diye devam etmişsiniz. siz ishal olunca donunuza kaçırmıyor musunuz? klozetin tam ortasına mı denk getiriyorsunuz? hayvanın sizden ne farkı var? belli ki bir sorunu mevcut, tutamıyor. belediye veterinerini arasanız? çözüm bol, uğraşmak isteyen yok.


nice tnetennba
(28.08.18)
arkadaşlar iyi misiniz ya? hijyenik değil tabii ki buna neden bu kadar takıldınız ki? kediyi bulsak elbette ki veterinere götüreceğiz son cümleyi bir okuyun. Burada azarlanma korkusundan soru soramıyoruz. çok komik.


unionall
(28.08.18)
yorumlara bakılırsa birazdan birisi çıkıp kedinin ishal boku sağlıklıdır diyecek galiba. bokun hijyenik olmadığını söylediğiniz için linç yemişsiniz resmen.


kuzuri
(28.08.18)
@kuzuri

ishal boku sağlıklıdır mı demişim? hayvan ishal, hijyenik olmasını nasıl beklersiniz demişim. kendi içinde çelişen, sorularını kendi içinde cevaplandıran bir duyuru.

'kedilerden biri ishal, hangisi olduğunu bilmiyoruz, birinin oturup o bölgeyi kedi kaka yapana kadar izlemesi gerekiyor. ne yapalım?'

e zaten sorunuzun cevabını cümle içinde vermişsiniz. başka türlü kakanın hangi kediye ait olduğunu nasıl anlayacaksınız, takip etmek dışında?

'hijyenik değil, ishal, kakayı kapatmıyor, kakada sinekler uçuşuyor'

çünkü kedi ishal. ben de diyorum ki ne olmasını bekliyordunuz? duyurunun moderatörü değilim, yetkili merci değilim, kimin ne sorduğu beni ilgilendirmiyor. ama cevaplayabildiğiniz soruları neden sorarsınız anlamam.


nice tnetennba
(28.08.18)
Bilerek yapmıyordur, benim kedim de ishal olmuştu apartmandan çıkana kadar yapmıştı. bir de ishalken çok tedirgin oluyorlar, sürekli tetikte oluyorlar. Bence kısa süre izleseniz faili bulursunuz. Eğer yavruya allah korusun hasta olabilir ama büyükse birkaç güne geçer muhtemelen.


mslny
(28.08.18)
(1)

Atina'da deniz

Ogleden sonra biraz denize girip serinleyelim istedik. Nereye gidelim?
Ogleden sonra biraz denize girip serinleyelim istedik. Nereye gidelim?
unionall
(25.08.18)
Piraeus, voula...

Bolivar beach’e guzel diyolla.


kuehles blondes
(25.08.18)
(19)

Neden herkes kokuyor?

Cildiricam resmen. Az once sabihaya indim, 3 farkli toplu tasimayla evime gitmeye calisiyorum. Sabihadan bindigim otobuste yanimdaki adam resmen bok kokuyodu. Sonra metrobuse gectim uzuncayirdan. Oturdugum koltugun hemen yaninda ayakta duran kiz inanilmaz ter kokuyodu. Simdi metrobusten minibuse bin
Cildiricam resmen. Az once sabihaya indim, 3 farkli toplu tasimayla evime gitmeye calisiyorum. Sabihadan bindigim otobuste yanimdaki adam resmen bok kokuyodu. Sonra metrobuse gectim uzuncayirdan. Oturdugum koltugun hemen yaninda ayakta duran kiz inanilmaz ter kokuyodu. Simdi metrobusten minibuse bindim. Minibus soforu yine buram buram ter kokuyor. Surekli koltuk altini kaldirip artist artist pozlar veriyor bir de. Genc cocuk. Oyle emekci teri degil yani deodorantsizlik teri. Kusucam artik zaten sehir cop icinde, kim copu varsa sokaga atiyor. Hijyen sifir bu sehirde son yillarda. Nedir bu ya? Bu insanlar kendi kokusununu farkinda degil yoksa kokmanin normal mi oldugunu saniyorlar?
unionall
(22.08.18)
Bu biraz kultursuzluk cunku hem egitimli hem egitimsiz kesimde aynisini goruyoruz. Ege Universitesi Ingiliz Dili Edebiyati mezunu bir calisani dayanamayip uyarmak zorunda kalmistik.

Diger bir sorun da anne ve babalarin cocuklarinin her seylerine karismasi ve yetiskin cocuklarinin kirli donlarini, sutyenlerini bile annelerinin yikamasi nedeniyle ortaya cikiyor. Cocuklar giysileri ne zaman yikanmali bilmiyorlar. Dus alsalar bile dustan sonra ayni seyleri giyiyorlar. Bu nedenle cozum sadece okul egitim degil, kulturel bir reform gerekli.


Traveller
(22.08.18)
sizdeki sinir kokudan degil. hic istemediginiz bir yere, istanbul'a donmus olmanin kizginligi gibi duruyor.


tux
(22.08.18)
1. sabah duş alma alışkanlığı yok. sabahı geçtim, şöyle hızlıca kafanı şampuanlayıp 2 dakikada çıktığın hızlı duş var ya hani? hah işte onu bilmiyorlar. temizlenecekleri zaman 90'lardaki gibi banyo yapıyorlar. o da haftada iki falandır. kışın bahse girerim haftada bire, hatta on günde bire düşüyordur.
2. deodorant, roll-on vs. bilmiyorlar. ülkenin yarısı deodorantı parfüm sanıyor. işlevinden bile habersiz.


sir gawain
(22.08.18)
Banyo yapmayi haftada bir kez pazar gunleri olarak cocuklarina asilayan toplumdan ne bekliyorsunuz ki? :D

Saka bi yana yazin hakkaten cekilmiyor. Temizlenmeyi el-yuz yikamak sanan insan cok.


superfluid
(22.08.18)
deodorantlar alüminyum içeriyor. alüminyum birikmeside uzun vadede alzheimer benzeri sinir sistemi hastalıklarına yakalanma şansını çok arttırıyor. o yüzden deodorant kullanmıyorum ama hergün duş alıyorum. ağır metal testi yaptırdım mesela bende alüminyum limitin üstünde. sizde yaptırın.


Yıllar önce birlikte çalıştığımı bir marka için yapışam bir araştırmadan çıkan çok enteresan bir sonuç vardı: Türk insanı herkes koksa dahi kendi terinin kesinlikle kokmadığına inanıyordu. (Bir marka için Türkiye genelinde binlerce insanla yapılmıştı araştırma)

Durum ne yazık ki biraz bu. Bir süre sonra o kokuya alışıyor sanırım burunları, kötü gelmiyor. Bu yüzden de deodoranta ihtiyaç duymuyorlar.


luin 41
(22.08.18)
Öncelikle şunu söyleyeyim bu söyleyeceğimi ne lüzumsuz populizm yapmak adına ne de "kantin romantizm solu" derneğine üye olmamdan mütevellit söylüyorum. Benim hep düşündüğüm bir şey bu. Yukarıdaki önermelerin çoğuna katılmamak elde değil hijyene yeterli özeni göstermemek vs. Peki şunu düşünmek mümkün olabilir mi?

Çocuğunu kurutma makinesi ile ısıtmaya çalışmak durumunda kaldığı için intihar eden annenin, Ağrı ve Samsun'da açlıktan ölen bebeklerin, Erzurum'da soğuktan ölen çocukların olduğu bir ülkede yaşayan asgari ücretli veya daha düşük maaşlı 4 kişilik bir ailenin su faturası, bozulmuş yıpranmış duş aksamı gibi şeyler nedeniyle duş alamaması ya da deodorant, parfüm vs şeyler için maddiyat ayıramaması çok mu olasılık dışı?


bahcemaruf
(22.08.18)
@bahcemaruf

Dediklerine katiliyorum, dus almak konusunda gercekten tasarruf yapiyor olabilirler ancak dus almanin gereklilik oldugu bilincine sahiplerse ancak maddi yetersizlikler nedeniyle dus alma konusunda dikkat ediyorlarsa islak mendil ile de koltuk altlarini silseler yine bir derecek iyi. Ayrica bakiyorum bu kisilere, hicbirinin sigarasi eksik olmuyor.

Ayrica sorun ne yazik ki sadece para degil. Yukarida yazdigim gibi 4 dil bilen, Avrupa'da yasamis calisanimiz dus almiyordu. Almiyordu yani!


Traveller
(22.08.18)
Tamam. Sirrini paylasiyim. Cunku herkes araba alsin diye kokuyolar.

Beni gormedin...


baldan kaymak
(22.08.18)
@Traveller

Mutlaka bahsettiğiniz durumda da insanlar vardır. Ben bu düşüncemi -ya da açıklama diyelim- her "ter kokan" insanı içine alabilecek bir mazeret şemsiyesi olarak söylememiştim zaten. Şüphesiz her türlü maddi imkana rağmen çeşitli sebeplerle hijyen konusunda sıkıntı yaşayan ya da aksatan insanlar da var.

Fakat, her zaman her durumda bu "ter kokusu problemini" yaşayan insanların kültürden nasibini almamış, pis insanlar şeklinde kategori edilmesi açıkçası biraz bana rahatsız edici ve de şaşırtıcı geliyor. Tek söylemek istediğim buydu.


bahcemaruf
(22.08.18)
@ya ben lan, safiye soyman uluslararasi hav. limani

ter kokanlari bir nebze anlayisla karsiliyorum. cunku gun icinde terleyip o anda dus alamayabilirsin. cok terlemistir, evine donuyordur. deodorant da bir yere kadar onluyor. ama evet rahatsiz edici bir koku. evet...


exlibris
(22.08.18)
Ter kokani anlayamazsın birader.

Eğer adamsan her sabah dusunu alırsan istersen 12 saat inşaatta çalış kokmazsın.

Ülke de Adam yok ki


dramadi
(22.08.18)
Sabah işe giderken servise binmeden önce dolmuşa biniyorum.
bir amca biniyor benden sonra sigara ve terin muazzam uyumunu hisettiriyor bize. Gidip ahırda dursam daha güzel kokar yemin ederim.
İşin kötü tarafı bu adam hergün aynı kıyafetle işe gelip gidiyor. Bu zamana kadar (9 aydır) bir kere farklı kıyafet gördüm üstünde. O da kokuyordu.
Hatta acaba dedim başka kıyafeti yok da ondan mı böyle yapıyor. yaz günü akşam yıkasan sabah olmadan kurur yani. Orası aynı mesele.
İstisna durumlar hariç pis bir milletiz aslında.


ismira007
(22.08.18)
Sözlükte bunun dolu bi başlığı var. Halkın genelinin fakir ve/ya eğitimsiz olması sonucu yıkanmaması, roll-on/deo kullanmaması, her gün farklı giysi giymemesi gibi iğrenç nedenlerden koku oluşuyor.

Beslenme olarak doğu kökenli nüfusun fazlalığı baharatlıların kullanımını arttırdığından ter kokusunu da ağırlaştırıyor.

İşin tuhafı, az gelirli bazı insanların giyinmeyi bilmediğiyle de çok karşılaşıyorum: Yazın kat kat, yünlü giyinip kışın ince, üşüten şekilde giyiniyorlar. Bu en en tuhafı.


Bir kısmı kendi kokusunun farkında değil, bir kısmı ise kokmanın utanılacak bir şey olduğunu düşünmüyor.

Kısa aralıklarla yıkansa sorun olmaz. Terleme şiddetine göre her gün 2 kereden 2 günde bire kadar bir rutin oluşturabilir bir sürü insan.

Bu arada ter kokusuna basit çözümü söyleyeyim: dis macunu. En acil çözüm ıslak mendile azıcık diş macunu ile koltuk altlarını silen insan mis kokacaktır.


SiyamkedisiZorro
(27.08.18)
bı sıcakta duş alıp çıksan da bir işe yaramıyor. duş al, yarım şişe deodorant sık, dışarı çık dakika güneş altında yürü, her yerin su gibi oluyor zaten. hadi ilk terlemede temizdin kokmadın. bir 10 dakika daha yürürsen üst üste terlemiş oluyorsun ve deorant çoktan akmış oluyor. sıkış tepiş toplu taşımada sıcaktan havasızlıktan bir kere daha terlersen iş tamam mis gibi ter kokuyorsun.

bu arada üstteki arkadaşa katılıyorum, herkes kokuyor ve insanlar kendilerinin kokmadığı düşünüyor. yaz-kış ter kokan bir arkadaşım var, bu konu açılınca öf evet insanlar çok pis rahatsız ediyorlar milleti demişti bir defa. ki kendisi de büyük ihtimal her gün duş alıyor ama işe yürüyerek gelip gittiği ve terlediği için kokuyor büyük ihtimalle.


en büyük sebebi beslenme alışkanlıkları. o kadar baharatlı yiyoruz ki, bu sıcaklarda o yemeklerin koku yapmaması için her gün duş alıp deodorantsız gezmemek lazım. ha ama ben de baharatlı yiyorum ama kokmuyorum çünkü kokmamak için banyo yapıyorum deodoranta yükleniyorum.

edit: ha tabii bu pis olduğumuz gerçeğini değiştirmiyor, pis olduğumuz için kokuyoruz aslında yemek alışkanlıkları sadece sebeplerden biri.


kokanların hepsini kapsamıyor ama işin içinde kıyafetlerini temizlemeyi beceremeyen, anne temizliğine alışmış gençlerin aile evinden ayrıldıktan sonra pis dolaşmaları da var. her şeyi anne yapar diye alıştırılan insanlar kıyafetlerini temizlemeyi beceremiyor. üniversite bitirip yatağını toplamamış insan tanıyorum ben mesela, bu insan bekar evine çıkınca çamaşır duş gibi alışkanlıklara da adapte olamayabiliyor.


Bruce
(27.08.18)
dustan sonra karbonat-h.cevizi yagi karisimini koltuk altina surseler kokmazlar. ama israrla o uyduruk rollonlari aliyorlar.

bu sabah 12saatlik otobus yolculugundan sonra servis, vapur, otobus, otobus, oglen de yurume, metro, metro, metro, havaray, yurume, motosiklet yaptim, kokmuyorum.


jimicik
(27.08.18)
(2)

Vegan burger koftesi tarifleriniz var mi?

Soru baslikta. Deneyip memnun kaldiginiz tarifleriniz var mi? Soya proteini vs gibi orta olcekte marketlerde bulamayacagim malzemelerle degil de baklagil ya da sebzelerle yapilmis kofteler tercihimdir.
Soru baslikta. Deneyip memnun kaldiginiz tarifleriniz var mi? Soya proteini vs gibi orta olcekte marketlerde bulamayacagim malzemelerle degil de baklagil ya da sebzelerle yapilmis kofteler tercihimdir.
unionall
(22.08.18)
Malzemeleri biraz daha kapsamlı olan; (bu hanımefendinin diğer vegan tariflerine de bir bakın derim merakınız varsa, oldukça yalın anlatımı var)
www.youtube.com

Daha evde bulunabilecek malzemeler ile yapılabilen, (bu mekanın ismi değişti, ama bu hanımefendi ticari olarak da satıyor bunlardan yaptığı burgerleri ve oldukça lezzetli)
www.youtube.com


koskoca kirpi
(22.08.18)
Benim son duyuruya bakabilirsin

+1


lorne malvo
(22.08.18)
(14)

Değişen yakın arkadaş

Sorum çok uzun olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler. En yakın arkadaşımla 18 senedir arkadaşız. 18 senedir binlerce şey paylaştık. Kendisine Ayşe diyeceğim bundan sonra. Şimdi Ayşe'nin hayatında 4-5 senedir biri var ve çok yakında evleniyorlar. Sorun şu ki Ayşe bu çocukla birlikte olmaya başladık
Sorum çok uzun olacak, okuyanlara şimdiden teşekkürler.

En yakın arkadaşımla 18 senedir arkadaşız. 18 senedir binlerce şey paylaştık. Kendisine Ayşe diyeceğim bundan sonra.

Şimdi Ayşe'nin hayatında 4-5 senedir biri var ve çok yakında evleniyorlar. Sorun şu ki Ayşe bu çocukla birlikte olmaya başladıktan sonra bizlerden biraz koptu. Genel olarak çevresi, nişanlısıyla birlikte hayatına dahil olanlar dışında kendi arkadaş çevresinden kalan 1 arkadaşı (ben) ve ailesinden oluşuyor artık. Benim ve kız kardeşinin dışında her hangi bir etkinlik varsa nişanlısıyla birlikte hayatına giren insanlarla oluyor bu etkinlikler. Bu arada hayatındaki insanın çevresini benimsemek ve iyi arkadaş olmak kötü bir şey olduğundan söylemiyorum bunu, yalnız kendi çevresinden, önceki hayatından hiç insan kalmamasının kötü olduğunu düşünüyorum. Çünkü mesela nişanlısıyla küs/kavgalı olduğu dönemlerde bu insanlarla da görüşmüyor, konuşmuyor vs. Yani pratikte bu insanlar onun hayatına nişanlısıyla birlikte giren ve onunla birlikte çıkan insanlar. Bu durumda hakikaten ileride bir şey olur da ayrılırlarsa vs. Ayşe'nin hayatında bir tek ben ve kız kardeşi varız. Başka hiç ama hiç arkadaşı yok.

Ek bilgi olarak; Ayşe'nin nişanlısı abisiyle inanılmaz yakın. "Evlenince abimlerle yakın otururuz, ortak bir araba alıp kullanırız" diyebilecek kadar. Abisi evli, karsına da Fatma diyeceğim. Ayşe Fatma'dan normalde çok fazla haz etmiyor çünkü Fatma çok baskın bir karakter. Her istediğini yaptırır. İstisnasız. Ayşe'nin nişanlısı da inanılmaz abi etkisi altında. Abisi de Fatma'nın. Sonuç olarak 4ü birlikteyken Fatma x yapmak ister, abi Fatma x istiyor diye x yapmak ister, Ayşe'nin nişanlısı da abisi x istiyor diye x yapmak ister. Günün sonunda Ayşe'nin y isteyip istememesinin bir önemi yoktur çünkü 4 kişiden 3'ü x yapmak istemektedir. Fakat ilginç durum şu ki son zamanlarda Ayşe de Fatma'nın kararlarıyla hareket etmeye başladı. Mesela bekarlığa veda partisini Fatma nasıl yaptıysa öyle yapıyor, gelinliğini Fatma'nın gelinlikçisine diktiriyor. Düğün günü saçını makyajını Fatma'nın kuaförüne yaptıracak. Hayatında hiç bir işini ya da referansını görmediği gelinlikçi ve kuaför bu arada bu insanlar. Tek referansı Fatma.

Şimdi düğün sürecinde Ayşe beni ve kendi kız kardeşini bir miktar kırdı. Şimdi örneklerini vereceğim.

Mesela benim erkek arkadaşım Türk değil ve Türkiye'de yaşamıyor. Ama 3 ayda bir 2 haftalığına Türkiye'ye geliyor. Neredeyse 3 senedir birlikteyiz. Ayşe'yle aynı sitede oturuyoruz ve erkek arkadaşım da Türkiye'ye geldiğinde bizde kalıyor. Her geldiğinde 2 hafta boyunca Ayşe'yle yanyana binadalar yani aslında. Birlikte olduğumuz 3 sene boyunca Ayşe ve nişanlısı hayatlarında 2 ya da 3 kez gördüler mesela. O da benim "hadi plan yapalım" dememle. Ama aynı şehirde yaşadıkları nişanlısının abisi ve Fatma çiftiyle 7/24 birlikteler. Afedersiniz Ayşe ve nişanlısının sıçması gerekse Fatmalar'da sıçılıyor ya da Fatmalar ile birlikte sıçılıyor. E bu bana çok garip geliyor çünkü hayatında bir insana bu kadar vakit ayırabiliyorsan en yakın arkadaşım dediğin insanın hayatındaki kişiye 3 senede 3'den fazla gün ayırabilirsin.

Başka bir örnek de şu, Ayşe bana bir akşam dışarı çıkalım demişti ve tamam dememe rağmen görüşmemize bir kaç saat kala elimde olmayan sebeplerle iptal etmek zorunda kaldım. Ertesi gün de çok ayıp oldu diye düşünerek başka bir işimi iptal ettim ve hadi dünü telafi edelim teklifimle dışarı çıktık. Daha kahve içeceğimiz mekana ulaşamadan Fatma aradı. Ayşe nişanlısıyla küstü bu dönem bu arada. Fatma dedi ki "hadi hazırlan gelip seni alıp Melek Mosso konserine gidiyoruz" arkadaşım adımı bile geçirmeden nazlanmış olmak için önce biraz gelemem vs yaptı ama tamam diyerek telefonu kapattı. Ben tabii bozuldum, "taksi çağırıp eve gideyim o zaman" dedim. "Yok yahu arabayla geliyorlar seni de eve bırakırız" dedi. Bilmiyorum belki size garip gelmez ama ben inanılmaz büyük bir saygısızlık olarak gördüm bunu. Yani yokmuşum gibi. Tam yanında değilmişim gibi. Benim o akşamımın herhangi bir önemi yokmuş ve onun ilk yarım saatte beni ekmesi çok normalmiş gibi. Bana formaliteden "ya bak nişanlımda kesin orada olur, barışırız, gitsem sana ayıp olmaz di mi" dese "gerizekalı mısın tabii ki gidiceksin" derdim. Böyle diyeceğimi de biliyor. Biraz daha özenli olabilirdi ama.

Bu arada Ayşe kız kardeşinin kocasını hiç ama hiç sevmiyor. Bu arada çocuk biraz garip, bu konuda Ayşe'nin haklı olduğu noktalar var ama Ayşe her fırsatta nişanlısına, nişanlısının abisine ve Fatma'ya kız kardeşinin kocasını ne kadar sevmediğinden bahsediyor. Artık nişanlısı, abisi ve Fatma da bunun verdiği cesaretle bu çocukla birlikte olduğu ortamlarda sürekli laf sokuyor ve çocuğu bozuyorlar.

Düğünden önce dış çekim yapıldı. Fotoğrafta arkadaşların da olmasını istediler. Ayşe beni, kız kardeşini, kız kardeşinin kocasını çağırdı. Nişanlısı da yakın bir arkadaşını, abisini ve Fatma'yı çağırdı. Gerçi Fatma'yı Ayşe de çağırmış olabilir. Her neyse, çekimde kız kardeşinin kocası abartmıyorum 40 kere "buradan çıkışta bize gelin, rakı meze yaparız" vs diye Ayşe'nin nişanlısını davet etti. Nişanlı sürekli "tamam abi ayşeyle bi konuşalım bakarız" modunda çocuğu sallayıp durdu. Ayşe'nin kız kardeşi, ben ve Ayşe aynı semtte oturuyoruz. Nişanlısı başka bir semtte, abisi ve Fatma da bize 1 saat uzaklıkta başka bir semtte. Çekim bittiğinde herkes ayrılırken Ayşe ve nişanlısı hiç bir şey söylemeden abisi ve Fatma'nın arabasına bindi. Kız kardeşi ve eşi sordu tabii ki gelmiyor musunuz bize diye. Ayşe de dedi ki "bizim Fatmalar'dan hızlıca bir şey almamız gerekiyor, sonrasında zaten çok yorgunuz evlere dağılacağız" dedi. Sonrasında Ayşe'nin annesi ağzından kaçırıyor ki aslında o akşam Ayşe ve Nişanlısı Fatma'larda kalmış. Bunu kız kardeşi öğrenince çok bozuldu haliyle. Ben Ayşe'ye sorduğumda siz onları sallamak için mi yalan söylediniz çok ayıp oldu dedim, bana yok gerçekten çok yorgunduk orada uyuyakaldık gibi bir şey söyledi.

Bu olaydan bir kaç gün sonra da Ayşe kız kardeşine "düğün günü bizim ev çok kalabalık olur, kuaförü size çağırsam orada hazırlansak olur mu" diye sordu. Kız kardeşi de bu bir kaç gün önceki olaya alınmış olduğu için o gün ev müsait değil vs gibi bir bahaneyle hayır demiş. Ayşe de buna bozuldu tabii. Şimdi kız kardeşinin yüzüne bakmıyormuş.

Bu arada başka bir ev ayarlandı, düğün günü dış çekime de katılmış olan ekip aynı evde hep birlikte hazırlanacak. Fotoğrafçı gelecek vs. Bu arada Fatma evlendiğinde Ayşe'yi ne dış çekimine çağırdı ne de hazırlanma aşamasında yanına. Hatta Fatma'nın düğün günü Ayşe aynı binada bir üst katta hazırlanıyormuş, yine de Ayşe sen de gel birlikte hazırlanalım denmemiş. Ama Ayşe mesela bu saçmalığın farkında değil ve her bokuna Fatma'yı da dahil ediyor.

Bu gün Ayşe'nin kız kardeşi bana mesaj attı. "Kimle konuşacağımı bilemedim, ablamı da düğün üzeri strese sokmak istemiyorum ama ben bu hazırlanma olayına katılmak istemiyorum dedi. Ablasına çok çok kırgınmış, bizi çekim günü aptal yerine koydu, gelemiyoruz planımız var dese sorun mu edecektik" diyor. Bu kız evlenirken Fatma'nın da düğün dönemiydi. "Ben evlenirken ablam hiç bir şeye yardım etmedi, seçtiğim şeylerle dalga geçti, her şeye Fatmalar böyle yapıyor doğrusu bu diye yorumlar yapıp beni kırdı ama alttan aldım" diyor. Ama bu son dış çekimden sonra yaşanan olaydan sonra çok kırılmış, ben dahil olmak istemiyorum artık, kendimi fazlalık gibi hissediyorum diyor. Ben katılsam bile eşim katılmaz bu yaşanan olaydan sonra diyor. Bu kız hazırlanma olayında ablasının yanında olmazsa ilişkileri tamamen kopar bu net. Çünkü Ayşe'de "biz kardeşiz olur öyle şeyler" anlayışı yok. Bir insana küserse sonsuza kadar küser. Bir sürü yakın arkadaşı hayatından çıktı bu huyu sebebiyle.

Ben de kız kardeşine dedim ki bak bana da böyle böyle davranıyor ve değiştiğinin farkındayım ama şu günü güzel ve içine sinen bir şekilde atlatsın. Sen dışçekimde yaşanan olayı bildiğini ve buna kırıldığını söylemeden katılmamazlık edersen "kız kardeşim en önemli günümde bile yanıdma değildi" der iyice seni siler, istersen konuşalım onunla neden böyle davranıyorsun diye dedim. Kızcağız da ben konuşursam kesin ağlarım, sen konuşur musun ben olmadan dedi. Ben de bir şey diyemedim. Şimdi bu akşam Ayşe'yle görüşeceğiz. Nasıl yaklaşmalıyım bilemedim. Elbette yumuşak bir tavirla çevresindeki insanlara neler hissettirdiğini anlatacağım vs ama sizce bu olaylarda Ayşe'nin haklı olduğu, bizim yanlış gördüğümüz olaylar var mı?

Biliyorum göz kanatacak kadar uzun oldu. Şimdiden teşekkürler!
unionall
(16.08.18)
Öeh. Ne yazmışsın be. Bir kere bu olay baya koymuş sana. Oturup anlatsan ayşe anlamaz şu aşamada.

Evlendikten sonra zaten Ayşe azalarak bağınızı kopartır. Sonra Fatmadan bir yamuk görür size gelir. Sonra Fatma özür dileyince ona gider. Kısır döngü bu.

Yani bir şey yap yapma. Sonuç değişmez bence.


kablelvuku
(16.08.18)
ben neden ısrarla neden ayşe ile görüşmek istediğine anlam veremedim. kız seni sallamıyor, senle plan yapmak vs umrumda değil, bir telefona bakıyor seni atması sen hala ayşe de ayşe ayşe de ayşe. sebep?

kızın tavırları evet yanlış ama sen de sürekli aynı muameleye razı oluyorsan biraz da senin yanlışın.


elorelia
(16.08.18)
ahaha hepiniz Fatma'ya biat edeceksiniz huleeen.

Fatma ayse'den sikilip bi koseye firlattiginda gidip ayse'nizi geri alabilirsiniz. o doneme kadar uzak durun hepsinden. o gun geldiginde de size kalmis artik napacaginiz.


brkylmz
(16.08.18)
Bir ornekle gireyim konuya. Yurtta bir oda arkadasim vardi, cok sevdigim. Ona da Ayse diyelim. Ilk yillar cok iyi arkadastik ama biraz baskin karakterliydi. Bir gun ben buyuk bir zehirlenme gecirdim ve acile kaldirildim 40 derece atesle. Ben bayilmisim. Hastanede asansor bozukmus, beni 6 kat sirtinda tasimis ve bel sakatligi vardi. Yari yolda ayildim ve tasimasini hatirliyorum ama ayakta duramiyordum. Ondan sonra Ayse'ye daha da buyuk minnet doldum. Zaten ayni arkadas grubunun icindeydik. Hayatimin en zor gunlerinde de Ayse hep yanimdaydi.

Ayse iki yildan sonra biraz degismeye basladi. Birtakim sorunlari vardi, baskin karakteri hafiften hafiften psikolojik siddetimsi hal almaya basladi. Ornegin, bir suredir erkek arkadasi olmuyordu, benim erkek arkadasimin oldugunu duydugunda ve onunla konustugumda kapilari carpiyordu, benimle konusmuyordu. Bana ara ara "Kotu davrandigimin farkindayim, seni uzmek istemiyorum ama bazen kendime engel olamiyorum. Sen benim en iyi arkadasimsin" diyordu. Ben baska kisilerle disari ciksam kiskaniyordu, annemmis gibi saat basi ariyordu "Cok kotuyum, ne zaman geleceksin. Ben eglenemiyorum, sen neden egleniyorsun bensiz" diye. Oysa kendi arkadaslari da vardi, o zaman zaman disari cikiyordu. O disaridayken benim cikmami sorun etmiyordu. Bir yandan da onunla birlikteyken gercekten bana cok yardim ediyordu, birbirimize buyuk destek oluyorduk ancak her zaman olmasa da haftada bir duzendeki kiskancliklari nedeniyle alttan almaya baslamistim.

Bir noktadan sonra kavga ettik kendisiyle bu nedenle ve yine gelerek ozur diledi. Olmamasi icin elinden geleni yapacagini soyledi. Arkadas grubumuzla da ayni sekildeydi. Hepimiz bir sekilde idare ediyorduk Ayse'nin bu baskinliklarini ve kiskancliklarini. Ornegin, hepimiz ayni anda disari cikmiyorduk, Ayse'nin yaninda en az iki kisi birakiyorduk yoklugumuz fark edilmesin diye. Ben bir erkek arkadasimi aylar boyunca komple sakladim ondan. Zaten bir iki aylik ve cok igrenc temelleri olan bir iliskiydi ama ayni odada kaldigim kisiden erkek arkadasimi saklamistim komple. Erkek arkadasim birkac kere kizdi, "Neden tanisamiyorum oda arkadasinla" diye, durumu anladim ve "Olur mu oyle sey" diye kizdi. Sonuc olarak, ben ne yaptim. Erkek arkadasima kizdim Ayse ile hepimizin iliskisinde kurdugumuz bu zar zor hastalikli dengede idare ediyorduk, hepimizin derdi "Aman agzimizin tadi kacmasin, ugrasmayalim" idi. Yanlis davrandigimizi hepimiz biliyorduk ama o dengeyi bozup basimiza bela almakla ugrasamayacak kadar yilmistik. Ayni odadayiz, kacacak yerimiz yok, degistirme imkanimiz yok. Eger Ayse cildirirsa biz o odada yasayamayiz. Bunun uzerine erkek arkadasimdan ayrildim. Zaten ayrilacagimiz gun gibiydi, bu bahanesi oldu ama ayrilmayacagim biriyle de aram kortu olabilirdi bu yuzden. Erkek arkadasim benim adima resti cekecek ama o evine gidecek, rahat uyuyacak. Bu olaydan sonra Ayse ile dipdibe yataklarda, ayagi birbirine degerek yatmasi gereken ve sabah ilk kalktiginda yuzunu gorecek olan benim.

Ayse de bir sure psikolojik tedavi gordukten sonra normale dondu ama 2.5 yil kadar bizim anamiz agladi. Her seyimi ondan saklar hale geldim bir sure.

Neden kac kisi, hicbirimiz rest cekmedik? Ilki, iyi gun dostu olmak istemedik. Ikincisi, sevdigimiz bir insandi, bu durumun gecici oldugunu dusunup bir sureligine idare etmeyi goze aldik. Ucuncusu, resti cekip ayni odada surekli sinir harbiyle yasayacak sinirimiz kalmamisti. BIr digeri, yaptiklarinin farkindaydi ve kendini duzeltmek icin cok ugrasiyordu. Simdi baktigim zaman o gunlere lanet etsem de, Ayse 18 yildir yakin arkadasim benim. 2.5 sene bir seyleri cekmek 18 seneye degdi.

Gelgelelim, sizin Ayse'ye. Ayse de sinmis, yilmis ve artik nisanlisi olsun, Fatma olsun, herkesi idare ediyor. Sinmis artik ama kendi dengesini de o sekilde kurmus. Hassas ve hastalikli bir sekilde kurdugu bir denge var. Yanlis da olsa onun dengesi o artik. O denge de disaridan bir comakla bozulunca, iyiligi icin ya da "kendisi icin, kendine ragmen" bozulunca sinirleniyor haliyle. Kendi isteklerini unuttu buyuk olasilikla coktan. Su anda Fatma'yi memnun edip "Aman bir tartisma olmasin" diye ugrasiyor ya da Fatma'nin buyuk isteklerinin yaninda kendi kucuk isteklerini gorunmez sekilde tikistiriyor. Simdi onlarinin dedigini yapmasa Fatma, abisi, nisanlisi onu darlayacaklar ve yanlis olmasina ragmen onu o duruma siz sokmus oldugunuz icin size bilenecek. Ayse kafasina tas dusene ya da gozleri acilip "Ne yapiyorum ben ya, bu cekilir mi boyle" diyene kadar boyle artik. Siz konustukca kendisinden utanacak, size kizacak sadece. Ayse'nin nefes alacak hali kalmamis.

Kim soylemisti hatirlamiyorum, bir ay once falan okudum ya da dinledim. "Insanlar hep insanlarin kotuluge nasil kendi iradeleriyle katlandiklarina sasirir dururlar. Oysa kotuluk hicbir zaman "Yuhuu, ben kotuyum" diye gelmez. Mutlaka bir ambalaji ve bir albenisi vardir, iyi bir sey de sunar. Bazilari icin alelalade bir paket yeterken, bazilari icin paketin biraz daha albenili olmasi gerekir. Icine girdiginizde ise hicbir sey sadece kotu degildir. 'Boyle boyle huylari var ama iyi' der, kendinize rahat savunabilirsiniz. Esikler farkli olsa da herkes bu tuzaga dusebilir" demisti. Goruldugu gibi ben de o sirada cektigim sikintilari yukarida guzel bir ambalaja koydum, gecici oldugunu ve niyetinin kotu olmadigini soyledim. Ayse'nin de kendine gore bir ambalaji var. "Fatma gormus gecirmis, o biliyor, cok yardimci, beni strese sokmuyor" diyebilir, "Hepimiz cok guzel anlasiyoruz, su anda guzel bir aile olduk. Fatma arada bir cacaronluk ediyor ama o da kadi kizinda da olur. Onun disinda hayat cok guzel gidiyor, insanlar neden bana karisiyor, anlamiyorum" diyebilir, "Fatma iyi bir insan, ablamin kocasi gibi degil. Ona yakin olmaktansa Fatma'yi tercih ederim" diyebilir. Ayse de su anda her seyi savunabilir size karsi, eminim ki kafasinda vardir nedenleri. Ayse isin o kadar icinde ki, sizin gordugunuz gibi goremiyor durumu. Gorse bile aksiyon alacak konumda degil, yutulmus Ayse.

Ayse psikolojik siddet altinda sayilir. Su anda dogru dusunemez ve dogru kararlar alamaz. Surekli dayak yiyen, surekli kafasi sersem dolasan bir insan ne kadar saglikli kararlar alirsa, Ayse de o kadar saglikli su anda. Icki icenin iradesi ne kadarsa Ayse'nin de iradesi o kadar. Siz de kosulsuz sartsiz onun yaninda oldugunuzu belirtin ve siz de idare edin. Bir sure sonra kafasina tas dusunce ayilacaktir zaten. O pismanligi sirasinda yaninda olun, yeter.

Bir de yapabilirseniz Ayse'yi psikologa yonlendirirseniz super olur. Ona icinde bulundugu durumun agir ve zor bir durum oldugunu hatirlatin; "Gercekten hem nisanlinin hem kendi ailenin dengesini kurmak zor olmuyor mu, seni gorunce ben yoruluyorum. Nasil basariyorsun" falan deyince kendi etegindekileri dokmeye baslayabilir belki.


aychovsky
(16.08.18)
bence o artik senin en iyi arkadasin degil. belki de sadece sen onu en iyi arkadas olarak gormussun.

ozetle, kendi isine bak. ayse'ye yol ver.


Fatma’yı kıskanıyorsun bence.


Duyuruya tikladim telefonun interneti bitti k


güneyli çocuk
(16.08.18)
Kablelvuku +1 sonuna kadar


Merhabalar.
Zaten hep böyle olmaz mı? Sevgilisi olan ya da evli çiftler sürekli yine çiftlerle takılmaya çalışır. Siz zaten erkek arkadaşınızı kısıtlı zamanlarda görebiliyorsunuz, Ayşe'nin bu yönden tercihi siz olamıyorsunuz demek ki.
Herkes yaşamıştır zaten en yakın arkadaşı sevgili bulunca arka plana itildiğini. Ayşe'nin size karşı davranışlarını geçtim, kardeşine yaptığı da çok ayıp bence. Tavsiyem en azından arkadaşlığınızın hatrına düğününe kadar normal davranın, sonra o sizi arayıp sormayacak bile muhtemelen. Arkadaşların da dediği gibi Fatma ondan bikana kadar.
Her şey yoluna girer umarım. Sıkmayın canınızı, insanları ya alışverişte ya yolculukta tanırsınız. Bu da öyle bir durum.


Hayir sizin yanlis gordugunuz bir olay yok. Ayse tam bir buldumcuk olmus. Birakin ne hali varsa gorsun. Yalniz kalinca akli basina gelir.


ebstress
(16.08.18)
Kizkardesi bir gün daha dayansin (dügün günü) sonra bosversin gitsin.

Ayni sekilde siz de. Aranizdaki arkadaslik bitmis bence. Bundan sonra iletisim gittikce azalir, siz de koparsiniz birbirinizden.


chitosan
(17.08.18)
sen ayşeye niye takıksın ki bu kadar :D kendine acilen bir hayat edinmelisin.


füt
(17.08.18)
o kadar uzun yazmışsın ki herkes ayşe ile 18 yıllık bir arkadaşlığınız olduğunu unutmuş ve onu bir çırpıda silmek istememenin saçma olduğunu düşünmüş. normalde ben de vazgeçmezdim bu kadar ama ayşecik kurtarılabilir noktayı çoktan aşmış, bu saatten sonra seninle eskisi gibi vakit geçirmek istese bile fatma bu durumdan rahatsız olup kocasına "karına söyle senini dizinin dibinden ayrılmasın" diyebilir. bence ayşe'ye içinden geçenleri tüm çıplaklığıyla anlat ve sen de artık unut.


Bruce
(17.08.18)
18 yıllık arkadaşlık oldugu için bu derece önemsemeniz anlaşılır birşey ama görünen köy de kılavuz istemez. Sizi inciten, üzen davranışlarını açık bir dille kendisine anlatın, hatta belki biraz da "ben" dili kullanın. Suçalyıcı "sen" dili yerine, "şöyle şöyle oldugunda ben böyle hissettim/ üzüldüm" vs gibi. Gerçi kimi insan da bu ben dilini bencilce bulabilir.

Bu konuşmadan sonra işler düzelir mi bilemiyoruz tabii fakat başka insanlara da neler hissettirdiğini anlatma işini sizin üstlenmeniz konusunda ne demeli bilemedim. Davranışlarının sadece sizi, değil başkalarını da üzdügünü, rahatsız olanın sadece siz olmadıgınızı anlatmak istiyorsunuz, onu anlıyorum. Kız kardeşinin üzülmesini anlatma işini neden siz üstleniyorsunuz ondan da emin değilim. Sonuçta o ablası ve araya bir aracı sokmadan ne hissettiğini kendinin söylemesi daha doğru sanki, ağlıyorsa da en azından kardeşini ağlatacak kadar üzdügünü görebilir. Ayrıca onlar abla- kardeş, ileride araları düzelebilir ve geçmişteki şeylerin ihalesi size kalmasın sonra??? Fazla mı kötümser böyle düşünmek bilmiyorum ama en nihayetinde "insan" faktörü.

Son olarak, bu konuşmadan sonra da davranışları aynı şekilde devam ederse, sizin de artık yavaş yavaş bağınızı kopartmanız daha iyi gibi duruyor.


cymbelina
(17.08.18)
(1)

Efes Varim

Bu varimin 20li 24lu paketlerini gordunuz mu bi yerde? Bir etkinlik icin toptan bira almamiz lazim da, bunun perakende fiyati bile uygun, toptan alsak daha bile ucuzs gelir diye dusunduk de, metroda filan yokmus. Var mi bildiginiz bir yer?
Bu varimin 20li 24lu paketlerini gordunuz mu bi yerde? Bir etkinlik icin toptan bira almamiz lazim da, bunun perakende fiyati bile uygun, toptan alsak daha bile ucuzs gelir diye dusunduk de, metroda filan yokmus. Var mi bildiginiz bir yer?
unionall
(15.08.18)
efes toptancısını(bölge bayii) arayıp sorsana, hem yüklü alımda teslimatta yaparlar. atıyorum 5 kasa 10 kasa şeklinde.

geçmişte bayağı uyguna geliyordu ama şirket olman mı gerekiyordu birşeyi vardı fatura falan kesiyolardı o kısmını hatırlayamıyorum.


killerbee
(15.08.18)
(8)

Kol düğmesi seçebilir miyiz?

Erkek arkadaşım en yakın arkadaşımın düğünü için Türkiye'ye geliyor. Takım elbisesini getirecek ama sadece bu düğün için kol düğmesi almak istiyor. Bir dahaki kullanışımda düğünü hatırlamak istiyorum o yüzden oraya geldiğimde kol düğmesi alalım demişti. Ben şimdi ona sürpriz yapmak istiyorum o yüzde
Erkek arkadaşım en yakın arkadaşımın düğünü için Türkiye'ye geliyor. Takım elbisesini getirecek ama sadece bu düğün için kol düğmesi almak istiyor. Bir dahaki kullanışımda düğünü hatırlamak istiyorum o yüzden oraya geldiğimde kol düğmesi alalım demişti. Ben şimdi ona sürpriz yapmak istiyorum o yüzden bana birlikte kol düğmesi seçebilir miyiz?

Bu arada düğün teknede, bu yüzden çapa şeklinde bir kaç tane buldum ama çok mu saçma sizce?

1) www.hepsiburada.com

2) www.hepsiburada.com

3) www.hepsiburada.com

4)www.hediyelikesyalar.net


2 numara Rodyum Gümüş Alaşımmış, 3 de Stainless Steel Çelikmiş. Bunların ne olduğu hakkında bir fikrim yok, ikisi için de kararmaz yazmışlar ama biri diğerinden daha iyi mi bilemiyorum.
unionall
(14.08.18)
1 ve 2 çok kalitesiz görünüyor. O nedenle, 3. olan güzel bence.


Ayrıca, çapa sembolü olması bence çok şeker.

Fiyat konusunda sınırın ne bilmiyorum ama 2 örnek buldum:

www.morhipo.com

www.morhipo.com


lcha
(14.08.18)
bence konsept değiştir. açıkçası fazla yapmacık geldiler. biraz daha ağır şeyler bakabilirsin. kol düğmesi benim için ağırlığı temsil eder ama zorlayacak olursak içlerinde en uygunu 4. numara.

kesinlikle 1 ve 2 olmamalı.


burty
(14.08.18)
bunlar arasında 3 numara güzel.


elorelia
(14.08.18)
üzgününm ama bunların hiçbiri güzel değil.
erkek arkadaşınızın takım elbisesi ne renk?
o renkte ufak bir taşı olan modern tasarımlı bir kol düğmesi alabilirsiniz.


teritori
(14.08.18)
Hiçbiri güzel değil +1
Teritorı haklı


Delay Fuze
(14.08.18)
kıravat - kol düğmesi - mendil

bunların uyumlu olması gerek. takımın rengi de ayrı konu tabi ki, bunların rengini bilmeden yapılan yorumlar çok havada kalır.


hosein
(14.08.18)
Tavsiyem erkek giyim mağazalarından alman. Sarar beymen gibi. Outlete bak. Kadında dandik takı ne kadar kötü ise bunlar da erkekte o kadar vasat durur


isimmisimyok
(14.08.18)
sen sen ol sarar , beymen gibi yerlerden kol düğmesi alma, 3 dolarlık çin malı ürünü 150 tl ye satarlar.

shop.sarar.com

www.aliexpress.com

kıravat - kol düğmesi - mendil üçlemesine ek olarak saat de konsepte uygun olmalı.


akiskan
(14.08.18)
(1)

Kurdan etkilenmeden bir miktar euro almak

Kur bu hallere gelmeden bir Atina bileti almistim. Fakat hala Euro almadim. Ben almadikca da artti da artti. Elimde 3 lira seviyesinden aldigim Avustralya dolari, 5 lira seviyesinden aldigim Amerikan dolari var bir miktar. Ben acaba yanimda Avustralya dolari goturup Atina'da doviz burosundan mi Euro
Kur bu hallere gelmeden bir Atina bileti almistim. Fakat hala Euro almadim. Ben almadikca da artti da artti.

Elimde 3 lira seviyesinden aldigim Avustralya dolari, 5 lira seviyesinden aldigim Amerikan dolari var bir miktar. Ben acaba yanimda Avustralya dolari goturup Atina'da doviz burosundan mi Euro alsam AUD karsiliginda? Daha mantikli duruyor sanki ama bilemedim. Ya da baska bir fikir var mi su 4 gunluk tatilimi daha az zararla kurtarabilecek?
unionall
(13.08.18)
usd ya da eur dışındaki para birimlerinde çok iyi rakamlar yakalanamayabilir.
doları çevirebilirsiniz kayıpsız olarak çok sıkıntı olmaz. tabi euro bu seviyedeyken cesaretinizden ötürü tebrik ediyorum. ben olsam bilet çok pahalı değilse yakardım.


ozdek
(13.08.18)
(4)

Vize başlangıç tarihi

Vize başlangıç tarihiyle seyahat günü aynı olunca sorun oluyor muydu?Ayrıca soru aracılığıyla bir iç dökmesi de yapayım. Yunanistan'dan 2. olmak üzere en az 7. schengenim, en sonuncusu 1 sene idi. 2 kere Avustralya'dan 1'er yıllık vizem var. Beyaz yakalıyım. Hesabımda en az 20.000 TL gösterdim. Uçak
Vize başlangıç tarihiyle seyahat günü aynı olunca sorun oluyor muydu?

Ayrıca soru aracılığıyla bir iç dökmesi de yapayım. Yunanistan'dan 2. olmak üzere en az 7. schengenim, en sonuncusu 1 sene idi. 2 kere Avustralya'dan 1'er yıllık vizem var. Beyaz yakalıyım. Hesabımda en az 20.000 TL gösterdim. Uçak biletim, otelim ödenmiş, tüm belgelerim eksiksizdi. Yunanistan 6 ay vize vermiş. Hayal kırıklığı.
unionall
(08.08.18)
benim de bugün geldi yunanistan'dan 3. alışım 3.5 ay vermişler :/ önceki de o kadardı zaten, bi 6 ay filan bekliyodum.

ayrıca ilk sorunun yanıtı hayır tabii.


Hayır.

Bu arada önemli olan aynı yerden almak Belçika’dan 3. kez aldım ve 3 ay 6 ay 1 yıl diye gitti.


Mcfly
(09.08.18)
vize başlangıç günü ülkeye girebileceğin gün olduğu için sıkıntı olmaz.

artık avrupa ülkeleri vize konusunda daha titiz. ben 5. schengenimi aldım 3 ay üstü veren olmadı.


mikahakkinen
(09.08.18)
sorun olmuyor.
Bende İspanya'dan dertliyim. Her sene düzenli vize başvuru yapıyorum. Hesabımda yüksek miktarda para bulunuyor. düzenli gelirim, bilindik bir yerde işim var. her başvurumda bana 6 ay veriyor. 6. falan olacak artık. yine aynı. sonra öğrendim, ispanya'nın turistik schengen verirken kısıtlamasıbu şekildeymiş.


cliquot
(09.08.18)
(6)

Bisey sorucam ama gülmeyin. İş kurmak? Sermaye?

Beyaz yakaliliktan ve insanlarin tavrindan yine sikildim. Yillardir keske kendi isim olsa kimseye eyvallah demesem filan diyorum. Ama tabii sermayem cok cok az. Blog yaziyorum ve etsy'den dijital urunler satiyorum ayni zamanda. Yani iste poster, davetiye vs hazirlayip satiyorum, insanlar dijital dos
Beyaz yakaliliktan ve insanlarin tavrindan yine sikildim. Yillardir keske kendi isim olsa kimseye eyvallah demesem filan diyorum. Ama tabii sermayem cok cok az.

Blog yaziyorum ve etsy'den dijital urunler satiyorum ayni zamanda. Yani iste poster, davetiye vs hazirlayip satiyorum, insanlar dijital dosyayi alip kendileri cikti aliyorlar. Yazdigim blog da cok cok yeni ama tema blog yazma. Belki pinterestte vs goruyorsunuzdur, "how i made $xxxx in 2 months" ya da iste "how to raise your pageviews" vs konulu, pinteresste viral olup posttaki affiliate linklerle komisyon elde etmeyi amaclayan ingilizce bir blog. "Mom blog" da deniyor. Arada tabii bu haftasonu ne yaptim, tatil bavulu listesi vs gibi lifestyle postlar da var. İngilizce oldugunu belirtmemin sebebi de bildigim kadariyla bu tema cok yaygin degil, dolayisiyla okuyucusu da yaygin degil. Benim henuz sayfa goruntulenme sayim cok cok az ama okuyucular genelde kuzey amerika'dan.

Ben artik bu beyaz yakaliligi biraksam, bu islere odaklansam hic yol kateder miyim sizce? Blogla ilgili pek unidim yok acikcasi ama dijital urun tasarlayip satma fikri cok hosuma gidiyor. Bu isin uzerine dussem mantikli olur mu sizce? 20.000 kadar bi sermaye yaratabilirim sadece bunun icin. Fazlasini harcamak istemem. Cok mu mantiksiz?
unionall
(03.08.18)
20 bin sermayeli bir is normal sartlarda, isler yolunda giderde ayda 750-800 liralik bir gelir amacliyorum demektir.
maddi anlamda fazla beklentiniz yoksa neden olmasin.


cedex
(03.08.18)
önce üzerine düşün, gerekirse gece yarılarına kadar ve haftasonu çalışıp işi iyice büyütün. sonra basın istifayı.

büyümezse canınız sıkılır.


babilbaligi
(03.08.18)
sevgili unionall
oncelikle tebrik ederim
sermaye en son is
bu konudaki ana sermaye sizin cabanız
ve iş in sıkıcı oldugunu da bilmeniz gerekli

yani soyle bir mantık yok 20000 tl lik sermaye su kadar getirir
biz 10 bin tl sermaye ile yılda 600000 usd ye yakın ciro yapan firma kurduk
ama calistik it gibi
kısaca calismak
babilbaligi dogru
calisin buyutun
bakın

aksam is cikisi yorgunsunuz
o blogdaki yazıyı yazabilecek misiniz
o resmi cekebilecek misiniz o halde
bunu yapabilirseniz bu isi buyutup para kazanabilirsiniz


kingcyrax
(03.08.18)
Sermaye kisitli da olsa cok guzel isler yapilabilir ama senin bahsettigin islerden ancak hobi olur. Reel ticarette para kazanmak istiyorsan bugun nakit para cok kiymetli.20 bin tl ile belki zor ama 40-50 bin tl ile ayda 15 bin kazanmak sehrinize ve karakterinize bagli olarak cok kolay. Ama blog dijital vs bos isler. Amac para kazanmaksa baska isler dusunun. Bunlara da illa hevesiniz varsa kazancinizla ekstra yatirim yaparsiniz ilerde gonlunuz de olmus olur.


a summer day
(03.08.18)
simdi blog dijital de bos isler gibi gelse de
degil hocam
ben okumam ama okuyan var
duzgun emek verildigi surece para kazandıracak isler
ve bildiginiz is
o isi nasil gelistiririm ona bakın
yurtdısındaki muadillere bakın


kingcyrax
(03.08.18)
kurumsal bir firmadan çıkıp kendi işimi yapmaya başladım.ve herkesede şu tavsiyede bulunuyorum ; imkanınız varsa kendi işinizi yapın.

özel sektördeki yaşadığınız sıkıntıya , strese , harcadığınız enerjiye yazık.

burada önemli olan kısım yapacağınız işi çok iyi planlayın ve adım adım büyümeye bakın.20000 sermaye büyük para değil kaybettiğinizde çok çok bir zararınız olmaz , başlangıç için kullanabilirsiniz.

ayrıca devletin yeni işletmelere sağladığı güzel imkanlar mevcut.kosgeb in sitesine girip oradaki imkanlardanda yararlanabilirsiniz.


KingDagos
(03.08.18)
(3)

Yakında Beymen'de indirim vs olacak mı? Beymen'de çalışan arkadaşlar?

Kurtulamadığım bir Beymen hediye kartım var. İçinde de yüklü bir miktar var. Bununla birlikte de acil spor ayakkabısı ihtiyacım var. Şimdi adidasta 50 saat %50 indirim başlamış. Fiyatlar da çok güzel. Ama aylardır bu beymen'in klasik 1000 liralık alışverişte 300 Lira indirim kampanyasını bekliyorum.
Kurtulamadığım bir Beymen hediye kartım var. İçinde de yüklü bir miktar var. Bununla birlikte de acil spor ayakkabısı ihtiyacım var. Şimdi adidasta 50 saat %50 indirim başlamış. Fiyatlar da çok güzel. Ama aylardır bu beymen'in klasik 1000 liralık alışverişte 300 Lira indirim kampanyasını bekliyorum. Ara ara bunu yapıyorlar. Bu sayede istediğim bir kaç ayakkabıyı alabileceğim hem de şu hediye kartından kurtulabileceğim artık. Fakat uzun zamandır bahsettiğim 1000 lira üzerine indirim yaptıkları kampanya olmuyor. Yakın zamanda bu gelecek mi acaba içerden bilgisi olan var mı? :)

Beymen'den indirim beklemeden alamıyorum zira aynı ayakkabının Beymen fiyatı 575 lira iken Adidas fiyatı 288 lira şuan.
unionall
(02.08.18)
Ben olsam, Adidas'tan alır, bir süre ayakkabıyı kullanmazdım. Eğer bu sürede Beymen'de indirim olursa, Adidas'tan aldığım ayakkabıyı iade edip, çekimle Beymen'den ayakkabı alırdım.


agluna
(02.08.18)
en uzun gün şeklinde yaptılar haziranda. siz hediye kartını satın?


satmaya çalıştım. 700 liralık karta 300 lira veririm diyen dahi oldu. ben de bu ölücülük karşısında pes ettim, üstüne biraz para verir 2 tane "Beymen'de satilan 450 tllik kibrit kutusu" (git: eksisozluk.com) alırım daha iyi diye düşündüm.


unionall
(02.08.18)
(9)

Schengen için hesaptaki Euro miktarı

2 gün sonra Yunanistan'dan başvurum var ve kur bu kadar çıldırmışken ilk kez vize alıyorum. Bundan önceki vizelerimde hep 1000 Euro'ya yakın Euro alıp bu şekilde yapmıştım başvurularımı ama şimdi bu kadar yüksek miktarı bu kadar yüksek kurdan almak istemiyorum. 4 gün kalacağım toplamda. Hesabımda 15
2 gün sonra Yunanistan'dan başvurum var ve kur bu kadar çıldırmışken ilk kez vize alıyorum. Bundan önceki vizelerimde hep 1000 Euro'ya yakın Euro alıp bu şekilde yapmıştım başvurularımı ama şimdi bu kadar yüksek miktarı bu kadar yüksek kurdan almak istemiyorum.

4 gün kalacağım toplamda. Hesabımda 1500 AUD, bir miktar USD, 5000 civarında da TL var. Şimdi ben bu 4 gün için hesabımda 200 Euro ile başvursam olmaz mı? Uçak bileti ve konaklama ödendi. 4 günde de hakikaten 200 eurodan fazla harcayacağımı düşünmüyorum. Diğer döviz cinsinden miktarlar yeterli mi yoksa onları hiç dikkate almazlar da "oo 200 euroyla buraya mı geliyosun saçmalamaé deyip reddederler mi?
unionall
(31.07.18)
Bankadaki paranin euro olmasi gerekmiyor bildigim kadariyla. Yani ben hep tl maas hesabim ile basvurdum vizeye. Bi sorun yaşamadım


havada bulut
(31.07.18)
Haziran'da almanya'dan aldığım vize için (12 gün için) hesabımda 3.000 tl vardı ve yetmişti.


rahip janick
(31.07.18)
günlük 50 avrodan hesaplayınca 200 avro yeter. neye göre 50 avro?
www.schengenvisainfo.com

yukarıdaki linkte şengen vizesi için ülkelerin günlük harcama limitleri bulunuyor, herkes bir yere kaydetsin oradan açsın baksın.


Bruce
(31.07.18)
Havada bulut+1


pastörizesüt
(31.07.18)
5000 tl'lik tl hesabını göstersen yeter. euro hesabı göstermene gerek yok. ben şimdiye dek hep tl hesabı gösterdim, sorun çıkmadı.


sir gawain
(31.07.18)
TL hesabını göstersen yeter.


chitosan
(31.07.18)
3 kere şengen aldım hiç euro göstermedim. tl de göstersen olur. yeter ki paran olsun.


tukenmez adam
(31.07.18)
Euro almana falan gerek yok, oyle bir zorunluluk yok. Hesabindaki para neyse onu gosterebilirsin.


stavro
(31.07.18)
üstteki arkadaşlara +1

euro hesabı göstermek gerekli değil. tl cinsinden hesap yeterli.


neyehbe
(31.07.18)
(3)

Istanbul'da devlet hastanesi-Diş doktoru

Merhaba,Az once duzenli olarak yillardir gittigim dis doktorumun yanindan ciktim, bir kanal tedavisine 600 lira istedi. Normali nedir bunun bilmiyorum ama bundan once calistigim kurumlar emekli sandigina tabiiydi ve biz ozel dis muayenehanesinde de tedavi olsak emekli sandigi bunu karsiliyordu.Yeni
Merhaba,
Az once duzenli olarak yillardir gittigim dis doktorumun yanindan ciktim, bir kanal tedavisine 600 lira istedi. Normali nedir bunun bilmiyorum ama bundan once calistigim kurumlar emekli sandigina tabiiydi ve biz ozel dis muayenehanesinde de tedavi olsak emekli sandigi bunu karsiliyordu.

Yeni ise basladigim kurumda "dis harcamalari nasil oluyor?" Diye sordugumda "devlet hastanesine gidiyorsunuz" cevabini aldim.

Baska bir disimle ilgili onemli bir tedavi oldum bugun ve onun icin yuklu bir miktar odedim dis doktoruma. Ustune bir de kanal tedavisi icin 600 lira odemek istemiyorum.

İstanbul'da temizligine guvendiginiz iyi bir doktor/devlet hastanesi var midir? Anadolu yakasi ya da Avrupa yakasi fark etmez.
unionall
(24.07.18)
Karar tamamen senin olmakla beraber, 600 tl kanal tedavisi için normalin altı.

Devlet hastanelerinde diş çektir, dolgu belki, ortodonti yaptır.

Protez yaptırma, kanal tedavisi yaptırma, implant mecbur değilsen yaptırma. Hekimler kötü diye değil. Malzemeler kötü.


kök kanal tedavisi gereken dişiniz hangi diş bilmiyorum net söylüyorum devlette yaptırırsanız 50-50 şansınız var. arka dişlerse allah kurtarsın, hiç oran vermiyorum. tabi direkt çekim endikasyonuda koyabilirler. eğer maddi durum çok kötüyse ve zamanınız görece bolsa (kanal tedavili diş başına 10 saat ayırma gibi) ücretsiz olarak fakültelerde öğrencilere yaptırabilirsiniz.


neverlose
(24.07.18)
Üniversite hastanesine bakabilirsin ama randevu işleri biraz zor. Marmara dis hekimliği fakültesi, maltepede


red g
(24.07.18)
(6)

Excel veriyi belirli bir aralığa göre gruplama

Ya bu sorumu nasıl googlelayacağımı bile bilemedim. Elimde içinde çeşitli rakamların olduğu bir sütun var. 9bin satır kadar, 365'ten, -1000'e kadar çeşitli rakamlar. Ben bu sütunun yan sütununa 7 nin katlarına göre bir key atmak istiyorum. İlgili sütundaki rakam 1 ve 7 arasındaysa yeni sütuna (1-7)
Ya bu sorumu nasıl googlelayacağımı bile bilemedim. Elimde içinde çeşitli rakamların olduğu bir sütun var. 9bin satır kadar, 365'ten, -1000'e kadar çeşitli rakamlar. Ben bu sütunun yan sütununa 7 nin katlarına göre bir key atmak istiyorum. İlgili sütundaki rakam 1 ve 7 arasındaysa yeni sütuna (1-7) yazsın, 8 ile 14 arasındaysa (8-14) vs yazsın istiyorum. Şimdilik sütunu filtreleyerek number filters->between ile yapıp manuel yazıyorum ama 3 gün sürüyor resmen. Bunu yapmanın kolay bir yolu var mıdır?
unionall
(19.07.18)
if formülü kullanarak yapabilirsiniz


veritaslibertas
(19.07.18)
Acelesi yoksa yarın için mesaj atın bana sabah yapayım


kisa
(19.07.18)
if


2 tostos turan
(19.07.18)
if (eğer) ile yapılabilir fakat orada örneğin 20 adet grup olacaksa bu şekilde uzun sürer.
sayılar arasına denk gelen grup ismini ve örnek excel dosyasını bana atarsanız dosyayı hazırlayıp size iletebilirim.
örnek yapı:

A sütununda rakamların olduğu varsayımı ile, B2 hücresine;

=EĞER(VE(A2>=1; A2<=7); "(1-7)"; EĞER(VE(A2>=8; A2<=14); "(8-14)"; "diğer durum"))

ingilizce kullanıyorsanız EĞER yerine IF olacak, VE yerine AND olacak.


gogu delen adam
(19.07.18)
www.eksiduyuru.com

burada yazmıştım. vlookup ile çözülüyor.


IF önerenlere de teşekkür ederim ama benim totalde 150'den fazla range grubuna ihtiyacım olacak, bunu tek tek if'in içine yazmam da vakit alan bir işlem.

@altinci nesil caylak'ın yöntemiyle 2 saniyede veriyi grupladım. Nasıl teşekkür etsem az.


unionall
(20.07.18)
(3)

Yunanistan Schengen için VFS mi Kosmos mu?

Anladığım kadarıyla iki şirketten de başvuru yapabiliyoruz değil mi? ikisinin de web sitesinde yunanistan vize başvuru merkezi olduğu belirtiliyor. Bu ikisi ile olan deneyimlerinizden hangisi daha iyiydi? ben bundan önceki vizelerimi hep vfs aracılığı ile aldım, kosmos'u hiç denemedim. ikisi arasınd
Anladığım kadarıyla iki şirketten de başvuru yapabiliyoruz değil mi? ikisinin de web sitesinde yunanistan vize başvuru merkezi olduğu belirtiliyor.

Bu ikisi ile olan deneyimlerinizden hangisi daha iyiydi? ben bundan önceki vizelerimi hep vfs aracılığı ile aldım, kosmos'u hiç denemedim. ikisi arasında herhangi bir dikkat çeken farklılık var mı?

Öğle aramda, iş yerinden çıkıp 1 saat içinde başvurumu yapmayı planlıyorum. VFS bazen inanılmaz yoğun oluyor ve randevu saatinde başvurunuzu alamayabiliyorlar. Kosmos'da yoğunluk ne durumda oluyor?
unionall
(16.07.18)
"Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu vize müracaat sahiplerine yardımcı olmak için, vize başvurularının toplanması işlemini, İstanbul için Kosmos Vize firmasına, Bursa için ise VFS Global firmasına vermiştir."

Kaynak: Yunanistan Konsolosluğu Sitesi
www.mfa.gr


yesilcorap
(16.07.18)
Kosmos hızlı ve rahat


bananastand
(16.07.18)
Son iki seferdir Kosmos'dan alıyorum, bence de hızlı. En fazla iki gün içerisinde çıktı iki seferde de. Artı başvuru esnasında da beklemedim.


peggy
(16.07.18)
(3)

Bekarlığa veda partisi fikirleri

En yakın arkadaşım evleniyor. Kalabalık bir arkadaş grubuyuz, kızlı erkekli 20-25 kişi eğlenelim dedik. Asıl plan bir havuzlu villa kiralayıp cumartesi öğleden sonradan pazar öğlene kadar yemek içmek dans etmek idi. Fakat bunu yapacağımız hafta sonu arkadaşım için çok önemli olan bir kişinin iptal e
En yakın arkadaşım evleniyor. Kalabalık bir arkadaş grubuyuz, kızlı erkekli 20-25 kişi eğlenelim dedik. Asıl plan bir havuzlu villa kiralayıp cumartesi öğleden sonradan pazar öğlene kadar yemek içmek dans etmek idi. Fakat bunu yapacağımız hafta sonu arkadaşım için çok önemli olan bir kişinin iptal edemeyeceği konaklamalı şirket toplantısı çıktı. Bir önceki hafta sonu da benim cumartesi sabahtan akşam 10'a kadar sürecek ve iptal edemeyeceğim toplantım var. Ben nedimeyim ve benim de partide bulunmam gerekiyor.

Herkese uyması için bir önceki hafta cuma akşamı iş çıkışı tekne kiralayıp bir iki saat orada eğlenip herkes evine dönsün dendi. Böylece ben de ertesi gün toplantıma katılabilirim diye düşündük.

Fakat düğün de teknede olacak. O yüzden başka nasıl bir organizasyon yapılabilir düşünelim, bulamazsak teknede de çok eğleniyoruz onu yaparız dedik.

Sizin önerebileceğiniz, cuma akşamı iş çıkışı ya da cumartesi akşam 9-10dan sonra yapabileceğimiz şekilde bekarlığa veda fikirleri var mı?

İstanbul'dayız.
unionall
(10.07.18)
kına gecesi


nrmnm
(10.07.18)
Cahide tabii ki


perfectum
(10.07.18)
20-25 kişinin partisi buradan gelecek tavsiyeye kaldı he mi?

Ben şanzelize cafe’yi öneririm. Yeni sezona bomba gibi girdiler.


catch the arrow
(10.07.18)
(1)

Dis cekim icin elbise

Yakin bir arkadasim evleniyor. Dis cekimde giyecegi elbise alisverisi icin beni de cagirdi. Boyle ucus ucus beyaz elbise alacagiz, boyle cok cesit bulup deneyebilecegimiz nereye gidelim istanbulda? Kadikoy- bakirkoy gibi tek tek magaza mi gezelim, alisveris merkezi mi?
Yakin bir arkadasim evleniyor. Dis cekimde giyecegi elbise alisverisi icin beni de cagirdi. Boyle ucus ucus beyaz elbise alacagiz, boyle cok cesit bulup deneyebilecegimiz nereye gidelim istanbulda? Kadikoy- bakirkoy gibi tek tek magaza mi gezelim, alisveris merkezi mi?
unionall
(06.07.18)
Forever New mağazasına bakmanızı tavsiye edebilirim. Her türlü duruma uygun, baya çeşitli elbiseleri oluyor.


Thredith
(06.07.18)
(4)

Hala Iphone 7 alinir mi?

2.5 senedir 6 plus kullaniyorum. Batarya cok fena bir durumda, %50lerde kapaniyor yaklasik 1 senedir. Hafizam da yetmiyor artik. Uzun zamandir telefonumu degistirmek istiyorum ama daha yeni ise girdim ancak simdi degistirebilirim. Fakat baska odemelerim vs de var, en fazla 7 plus'a yetiyor param:(((
2.5 senedir 6 plus kullaniyorum. Batarya cok fena bir durumda, %50lerde kapaniyor yaklasik 1 senedir. Hafizam da yetmiyor artik. Uzun zamandir telefonumu degistirmek istiyorum ama daha yeni ise girdim ancak simdi degistirebilirim. Fakat baska odemelerim vs de var, en fazla 7 plus'a yetiyor param:(((((((( hala 7 plus alinir mi yoksa kendi telefonumla bir sure daha idare edip biraz para biriktirince en son ne cikmissa onu mu alsam?

Benim icin onemli olan seyler sarj suresi, hafiza ve kamera.

Iphone'dan baska bir cihaz kullanmak istemiyorum.
unionall
(04.07.18)
bende var canavar gibi ama şimdi almam.
ekran gövde oranı çok gelişti 3000 verip bunu almam.


pilini degistir bir sure daha idare et, eylul'e fazla zaman yok. bende 7 var degistirecem bekliyorum.


cooperr
(04.07.18)
Eylül'de yeni modeller çıkacak, bence bekle biraz.

Edit: Alınır.


allahkitapwesli
(04.07.18)
Şimdiki telefonun pilini değiştir yeni gibi olur. Apple 2018 yılı içinde pil değişim fiyatlarını indirimli sunacaktı.


jamiro
(04.07.18)
(8)

Calisirken ne dinliyorsunuz

Calisirken hep arkada bir ses olsun istiyorum. Muzik dinlemekten cok sikildim. Calisirken arka planda bir seyler de ogrenebilecegim ne dinleyebilirim? Mesela sesli kitap dinlemeyi seviyorum ya da mesela michel thomas gibi sadece dinlemenizi gerektiren sekilde dil ogreten vs podcatler de olur. Ne din
Calisirken hep arkada bir ses olsun istiyorum. Muzik dinlemekten cok sikildim. Calisirken arka planda bir seyler de ogrenebilecegim ne dinleyebilirim? Mesela sesli kitap dinlemeyi seviyorum ya da mesela michel thomas gibi sadece dinlemenizi gerektiren sekilde dil ogreten vs podcatler de olur. Ne dinleyeyim calisirken?
unionall
(04.07.18)
Beyniniz iki farklı konuya nasıl odaklanacak? Yani hem çalışıp hem de arkada -atıyorum- ispanyolca öğreten bir ses olsa? Ben açık söylüyorum fatal eror veririm.

Ben genelde müzik dinlerim. Çok sarmazsa müzik, boş yaparım. Youtubeda base42, cenk erdem vsvsvsvs


kablelvuku
(04.07.18)
Yaptigim is gun icinde bir kac saat cok monoton oluyor. Dusunmemi gerektirmeyen seyler yapmam gerekebiliyor. Bazen de hic is olmuyor, bu arada bir seyler dinlemek istiyorum.


unionall
(04.07.18)
ya ben de aslında aynı şeyi düşünüp film mi dinlesem acaba dedim ama böyle videosuz sadece filmin sesini yayımlayan bi yerler var mı bilmiyorum, çok da araştıramadım gerçi. böyle bi yer bilen varsa, yazarsa iyi olur.


Eğer otomatiğe bağladığım bir iş değilse müzik bile dinlemiyorum. Yoksa Bach -
The Well-Tempered Clavier


monogram
(04.07.18)
EDM dinliyorum. Isim dans etmek degil tabii ama keyif veriyor ofiste.
Gerci 2 gun once muzik yuzunden kavga ettik ofisten biriyle, artik muzik acmiyoruz.


stavro
(04.07.18)
Bizim arkadasi dinliyorum maalesef. Adam agir issiz ve maalesef hic susmuyor. Onu dinliyoruz biz :(


exlibris
(04.07.18)
ben şömine sesi dinliyorum. böyle çıtır çıtır yanan ateş sesi. 3 saatlik falan videolar var YouTube da,cok hoşuma gidiyor.


hobareyy
(04.07.18)
(5)

şarjlı diş fırçalarınızı nasıl saklıyorsunuz?

Şarjlı diş fırçası alacağım fakat seyahat kutusu hediye eden modellerin dışında başlık için kutusu da olan bir model bulamadım. Gerçekten mantığını anlamadım bunun, diş fırçasını öyle fırça kısmı açıkta kalacak şekilde mı bırakıyor insanlar da kimse bu şarjlı diş fırçalarına kapak yapmamış? aradığım
Şarjlı diş fırçası alacağım fakat seyahat kutusu hediye eden modellerin dışında başlık için kutusu da olan bir model bulamadım. Gerçekten mantığını anlamadım bunun, diş fırçasını öyle fırça kısmı açıkta kalacak şekilde mı bırakıyor insanlar da kimse bu şarjlı diş fırçalarına kapak yapmamış? aradığım şey, şarjlı diş fırçaları için şu aslında:
elin15.com
unionall
(01.07.18)
www.amazon.com

yapan yapmış. zaten bir çok modelinde kendi kutusu var.

düşük modellerde tek parça şeffaf kapak var fırçası için.


Ben basligi cikarip kagit havluya sariyorum. Diger buyuk parcayi zaten bir seye sarip sarmalamaya gerek yok ama haklisin ya neden bir kutu yapmamislar bunun icin.


martini girl
(01.07.18)
plastik dis fircasinin yanindan cikan kapagi takiyorum ben, kapagin boslugu ile fircanin ucu ayni kalinlikta.


orange coffee
(01.07.18)
Kagit havluya sariyorum.


Traveller
(01.07.18)
evde dolapta şöyle bişi var ona koyuyorum kapalı yerde duruyor: content.bitenekadar.net

bir yere giderken de başlığı çıkarıp peçeteye sarıyorum veya buzdolabı poşetine koyuyorum. asıl üniteyi de makyaj çantama koyuyorum.


aslında gösterdiğin şey çok da sağlıklı bişi değil bence seyahat vs. dışında. onun içinde fırça ıslak kalıyor, muhtemelen daha çok bakteri oluşumuna neden oluyordur.


(1)

Tuzla balikcisi ve vejetaryenlik

Yarin bir tuzla balikcisi planimiz olabilir. Fakat ben vejetaryenim:)) internetteki menulerinde salata haricinde baliksiz hic bir sey yok, ama sanki yemeklerin fotograflarinda boyle borektir mezedir bir seyler goruyorum. Ben simdi hakikaten salata mi yiyebilecegim orda, gitmis olan var mi daha onced
Yarin bir tuzla balikcisi planimiz olabilir. Fakat ben vejetaryenim:)) internetteki menulerinde salata haricinde baliksiz hic bir sey yok, ama sanki yemeklerin fotograflarinda boyle borektir mezedir bir seyler goruyorum. Ben simdi hakikaten salata mi yiyebilecegim orda, gitmis olan var mi daha onceden?
unionall
(28.06.18)
Mezelerin hepsi deniz urunleri iceriyor.salata ve misir ekmegi disinda yiyebilecegin bisey yok maalesef.


astrid
(28.06.18)
(1)

Secmen listesi kontrolu

Merhaba, Bu secimde memur olarak gorev yapacak bir akrabam icin soruyorum. Memurlara cok dandik bir egitim vermisler de, bu konudan bahsetmemisler. Simdi isim listelerine her yerde oy kullanabilecek insanlarin ismini en alta kendimiz yaziyorduk diye hatirliyorum. Diyelim bir milletvekili benim gozet
Merhaba,
Bu secimde memur olarak gorev yapacak bir akrabam icin soruyorum. Memurlara cok dandik bir egitim vermisler de, bu konudan bahsetmemisler. Simdi isim listelerine her yerde oy kullanabilecek insanlarin ismini en alta kendimiz yaziyorduk diye hatirliyorum. Diyelim bir milletvekili benim gozetmen oldugum sinifta oy kullanmaya karar verdi. Bu kisinin adini ben ekliyorum listeye en alta degil mi? Boyle bir durumda secim bittiginde secmen listesinin en altini imzalayip ya da baska bir sekilde listeyi kapatmamiz gerekir degil mi? Cunku diyelim listeyi ek 3 isimle teslim ettik, liste bir sekilde kapanmazsa en alta 2 kisinin daha adini ekleyip 2 oy da ceplerinden cikarip ekleyebilirler degil mi secim bittikten, sandik gorevlileri dagitildiktan sonra. Biliyorum tutanaga da oy adetleri ve sonuclari yaziliyor ama hatirladigim kadariyla onceki secimlerde gorevli oldugum parti egitimlerinde listeyi bir sekilde sonradan ekleme olmasin diye kapatmamiz gerektigi anlatilmisti. Detayini hatirlayamadim ama. Var miydi boyle bir sey?
unionall
(23.06.18)
tutanakta listede adı olmayıp kanun gereği oy kullananların sayısı diye bir bölüm var zaten. oraya yazdıktan sonra seçmen listesine bir şey yazıp çizmelerinin bir anlamı yok. tüm değerlendirme tutanak üzerinden yapılıyor.


nrmnm
(23.06.18)
(19)

En yakın arkadaşınızın düğününde ne takılır?

En yakın arkadaşım evleniyor. Ben öyle düğüne müğüne gitmem normalde o yüzden bilmiyorum ne takılır. Siz en yakın arkadaşınıza ne takardınız?Ek bilgi: bunlar birer kriter mi bilmiyorum ama 27 yaşındayım, bekarım, ortalama bir gelirim var. İzdivaç programı gibi oldu :))
En yakın arkadaşım evleniyor. Ben öyle düğüne müğüne gitmem normalde o yüzden bilmiyorum ne takılır. Siz en yakın arkadaşınıza ne takardınız?

Ek bilgi: bunlar birer kriter mi bilmiyorum ama 27 yaşındayım, bekarım, ortalama bir gelirim var. İzdivaç programı gibi oldu :))
unionall
(20.06.18)
çeyrek yarım tam

bütçeme göre bişey seçerdim.


killerbee
(20.06.18)
Ben yarım altın takmıştım sevdiğim bir arkadaşıma.


kablelvuku
(20.06.18)
Yarim


brkylmz
(20.06.18)
İmkan varsa yarım. Yoksa çeyrek.


elorelia
(20.06.18)
tam


bnmzz
(20.06.18)
olması gereken tam altın takmanız.
ama tam takacak imkan yoksa yarım belki olabilir.
çeyrek asla olmamalı.


blatta hiberna
(20.06.18)
Akrabalar bile 50 lik (lira) takiyor. Ceyrek yeter.


wishmaythşngs
(20.06.18)
tamamen senin ve arkadasinin gelirine bagli. sen zenginsen arkadasin fakirse tam tak. tam tersiyse gram tak. yakinsa ceyrek veya yarim tak.


000000
(20.06.18)
eğer kız tarafıysanız; güzel bir kolye ya da ince bir bileklik olabilir. çok çok sevdiğim arkadaşım evlendiğinde kendisine çeyrek fiyatına kolye almıştım. o kadar sevinmişti ki, hâlâ takar ve iyi ki almışsın der.

erkek tarafıysanız, çeyrek kâfi. fazlasına gerek yok. :)


benim adim fts
(20.06.18)
en yakin arkadassa en az yarim takmali, ortalama arkadassa ceyrek yeter.
ama en yakin demissin yarim yakisir


exlibris
(20.06.18)
abi dolar altın euro ekonomi kriz derken. ne güzel deyivermişsiniz tam tam tam diye.

ben de beşi bi yerde tak o zaman diyeyim, madem paranız bu kadar bol :)


killerbee
(20.06.18)
tam ya da cumhuriyet. ben cumhuriyet bulamamıştım tam almıştım o telaşla.

kadın olsa bilezik alırdım.


ergenpezeveng
(20.06.18)
yarım. ama alacak durumun yoksa çeyrek de olabilir.


şubatsonrası
(20.06.18)
yarım, tam hatta bilezik diyenler keşke benim yakın arkadaşım olsanız. :))


benim adim fts
(20.06.18)
Ben en yakın arkadaşım evlense bilezik takarım muhtemelen.


Lim5
(20.06.18)
en yakın arkadaşa altın takılmaz, takı alınır. bilezik, kolye, küpe, bileklik; ne olursa. altın takmak "senin paraya ihtiyacın olacak al" diye cebine para sıkıştırmak gibi bişi. takı alırsın takar, gördükçe seni anar falan filan.


Bruce
(20.06.18)
Çeyrek olmaz. Komşuya bile usulen çeyrek takılıyor.
Maddi duruma göre yarım veya tam.


cilekli pasta
(20.06.18)
okurken çeyrek taktım. yarım takmak istedim de ailemin parası sonuçta. neyse, diğer arkadaşlar da çeyrek takmıştı.


ganbatte
(20.06.18)
(14)

Bana ayakkabı seçelim mi?

Bir tanesi erkek ayakkabısı. Kadınım. Seçimdeki amaç öyle spor yapmak, koşmak vs değil, tamamiyle görsel olarak değerlendirelim. Hangisini daha çok beğendiniz?1.https://www.beymen.com/p_nike-pantheos-gri-suet-detayli-erkek-sneaker_516219_537712.https://www.beymen.com/p_vans-sneakers_463429_53771
Bir tanesi erkek ayakkabısı. Kadınım. Seçimdeki amaç öyle spor yapmak, koşmak vs değil, tamamiyle görsel olarak değerlendirelim. Hangisini daha çok beğendiniz?

1.www.beymen.com

2.www.beymen.com
unionall
(18.06.18)
bence ikisi de hoş ayakkabılar ama nike'ın ayakkabısı daha hareketli daha çok sevidim


siradan marjinal
(18.06.18)
her zaman vans ı nike a tercih ederim.
hele amaç spor değilse. direkt vans diyorum. bende de siyah beyazı var.


2


giovanne
(18.06.18)
vans


füt
(18.06.18)
1


buiret
(18.06.18)
Bi Nike'ın tasarım rezilliğine bak, bi Vans'ın asilliğine :P

Vans, off the wall diyorum ben.


eazy
(18.06.18)
Vans


sbryldrm
(18.06.18)
2


vans


naksidil
(18.06.18)
Ben de bu modeller arasında kesinlikle vans derim


solenkol
(18.06.18)
vans burada


baldur2
(18.06.18)
Normalde Nike'ın bayıldığım modelleri vardır ama bu iki modeli kıyaslayınca Vans çok daha şık.


ms brownstone
(18.06.18)
nike daki gri şekiller bozmuş ayakakbıyı..
vans da klasik vans rengi her zaman kullanılacak bir renk değil.


jamswety
(18.06.18)
vans kazandı. Hepinize teşekkür ediyorum:)


unionall
(18.06.18)
(3)

Nike kadın ve erkek ayakkabı numaraları aynı mı?

Bir ayakkabı almak üzereyim, deneme şansım yok. Erkek modeli beğendim, kadınım. Kendi ayakkabı numaramı mı almalıyım? Mesela US 6 numara TR 38.5 numaraya denk geliyormuş. Fakat erkek ayakkabısı olduğu için erkeğin 38'inin kadının 38'inden daha büyük vs olma gibi bir durumu var mıdır?
Bir ayakkabı almak üzereyim, deneme şansım yok. Erkek modeli beğendim, kadınım. Kendi ayakkabı numaramı mı almalıyım? Mesela US 6 numara TR 38.5 numaraya denk geliyormuş. Fakat erkek ayakkabısı olduğu için erkeğin 38'inin kadının 38'inden daha büyük vs olma gibi bir durumu var mıdır?
unionall
(18.06.18)
Değil.
Ayağını cm olarak ölçersen o zaman daha tutarlı sonuç elde edersin.


cakabo
(18.06.18)
www.nike.com
Erkek 23,7 cm 38 numara US6
www.nike.com
Kadın 23,7 cm 38 numara US7

Erkek US 6 ile kadın US 7 aynı boyda demek ki.


kobuzchu kiz
(18.06.18)
Ölçüm tablosu çok doğru ordaki numaranın cm karşılığına göre alın. Ben ölçüm tablosuna göre aldım direkt oldu.


neferkitty
(18.06.18)
(21)

Yerlere cop atilmasiyla ilgili neler yapabiliriz?

Arkadas cildiriyorum ya cidden cildiriyorum. İnsanlar ne yiyorsa yere atiyorlar. Yani her sehir mi ayni olur. Yerler hep cop dolu. İstanbul'da her kose pet sisesi abur cubur paketi dolu. Sehirler arasi yolculuktan donduk az once, dinlenme yerlerinde resmen coplerin icinde yasiyor insanlar. Adam cime
Arkadas cildiriyorum ya cidden cildiriyorum. İnsanlar ne yiyorsa yere atiyorlar. Yani her sehir mi ayni olur. Yerler hep cop dolu. İstanbul'da her kose pet sisesi abur cubur paketi dolu. Sehirler arasi yolculuktan donduk az once, dinlenme yerlerinde resmen coplerin icinde yasiyor insanlar. Adam cimenlere uzanmis, yaninda hic abartmiyorum 3 tane cop var. Coluk cocuk hep copun icinde. Cop dedigim de kokmus curumus meyve degil. Paket iste. Yiyorlar, yere atiyorlar ve bunun icinde yasamaya devam ediyorlar.

Dun gece bur dinlenme tesisinde ilginc bir konseptle karsilastik, yalnizca cekirdek satan bir dukkan var. Buyuk bir dukkan, cekirdekleri dukkanin ortasina buyuk buyuk kutular icinde koymuslar, adim basi da kocaman cop kutari koymuslar. Millet o cekirdek kutularinin yaninda cekirdek citleyip sohbet edip cekirdeginin coplerini dukkanin icine yere atiyor. Bir tanesini uyardim "tam arkanizda cop kutusu var neden yere atiyorsunuz" diye. Cevap "sen isine bak" oldu. "Copun icinde yasiyorsunuz" dedim, karisi atlayip "iyi sen yasamazsin, kendi isine bak dedi"

Nefret ediyorum boyle insandan ya, cildiriyorum. Pisligiyle ovunuyor adam, pisligine laf soylettirmiyor. Agzina soktugu cekirdek copunu tam arkasindaki kutuya atmak yerine yere atiyor.

Bu mantalite nasil degisir? Gercekten bu insanlar yuzunden biz de copun icinde yasiyoruz. İstanbul'da nereye gidersem gideyim bir kosede cop yigini var. Yol ustunde ise iki adimda bir ambalaj, pet sise, bilmemne. Bu nedir yahu?
unionall
(17.06.18)
maalesef değişmez. elinde çöp ile dolaşıp çöp kutusu arayanlar onlar için gerizekalı olarak görünüyor.


Keske dun o dinlenme yerinin cimlerinin fotografini cekseydim. Sanirim goren oturup aglardi.


unionall
(17.06.18)
çöp atılması, yere tükürmek, bulduğumuz gibi bırakmamak, otobüs metro vs de inenlere öncelik vermek gibi şeyler aileden gelen kültür ile başlıyor. bu da eğitimle ilgili. çöp atmak ile ilgili bişey yapmak bu işin yaması, asıl etkili olacak işi temelden çözmek. o da sadece eğitim ile olur. bi günde değil nesiller geçtikçe gelişir.

e ğ i t i m


sttc
(17.06.18)
İnsanlar evlerinde nasılsa dışarıda da öyleler. Bu tip alışkanlıklar ailede başlıyor. Ben kendi evimde nasılsam dışarıda da öyleyim. Eve dönerken çöp bulamadığım için Sakarya'dan Kocaeli'ye çikolata, kek gibi şeylerin ambalajlarını taşıdığım oldu. İstesem sallayabilirdim bir yere ama sallamadım çünkü dışarısını da evim gibi görüyorum ve temiz olmasını istiyorum. Bu sebeple çocuklara daha ilkokulda bu alışkanlıklar kazandırılmalı. Çözüm olarak çöp kutularının sayısı artırılmalı. O kadar çok çöp kutusu koyacaksın ki, adam onu oraya atmayı akıl edebilecek. Piknik gibi etkinlikler sonucunda büyük çöpler ortaya çıkıyorsa sahiplerine ceza da kesilebilir.


dissendium
(17.06.18)
Bizim servis soforu vardi, servisten firlatir atardi. Ben atma artik derdim, o da yoksa copculer nasil is bulacak para kazanacak derdi. 21 yasindaydi o siralar, yasli da degildi yani ama zihniyet aileden gelen bir sey. Babasi da kendi gibidir buyuk ihtimalle, bir de kucuk bir oglu vardi, 20 yil sonra o da babasi gibi olacaktir.

Aslinda devlet de buna cozum bulabilir. Her polise ornegin aylik en az 500 tane cop atma ceza kotasi tutulursa her cop atma cezasi da 250 lira olsa iki kere bu cezayi alan bir defa daha yapmaz sanirim.


Traveller
(17.06.18)
@traveller'a katiliyorum. Ben olsam hatta bir adim ileri gidip sirf buna sivil polis atardim herhalde:) yedigi kekin ambalajini mi atiyor yere, kot t-shirt icindeki senin benim gibi gozuken polis gelsin cat cezayi kessin.


unionall
(17.06.18)
babamin bi sozu vardir: ilkokulda cop atmamayi ogretsek yeter, gerisine gerek yok diye.

oyle yani. igrenc insanlar.


kuehles blondes
(17.06.18)
Ya katiliyorum. Bir de oyle bir ozguven var ki yani "sen isine bak" diyebiliyor. Bir tek okumamis vs insanlar boyle degil, ona yaniyorum bir de. Iyi bir devlet universitesinden mezun olmus ve iyi bir sirkette departman mudur yardimcisi olarak calisan birisi sey demisti, "Yurtdisina gidince yerdeki copleri ozluyorum, seviyorum ben yerlere cop atmayi da cop gormeyi de" baskan bu kacinci seviye ^)+/='/&

Traveller'a ikinci katilisim bugun, ama senin benim yapabilecegimiz bir seymis gibi gelmiyor. Bir cezasi olmali ve cezalar da uygulanmali yani. Gerci daha o kadar cok konu var ki, bu malesef yanlarinda kucuk kaliyor, sira gelene kadar...


yuzır
(17.06.18)
Belediyeye dilekçe ver, çöp konteynırı ve kutularını cogaltsinlar. Elinde/cantanda çöple dolaşıp atacak yer aranamayacak durumlar gayet de oluyor. Sonra yere çöp atanlara kızmaya baslarsin.


dafaisss
(17.06.18)
maalesef bende çok uyuz oluyorum bu insanlara eğitimsizlik mallık vs şeklinde katılıyorum.
Trafik, çevre dersleri uygulamalı olacak şekilde verilse bile gerçek anlamda dönüş almak 1-2 nesil sürecek ve eğitim sisteminin hali malum.

Ceza sistemi uygun mu bence uygun ama yanında mutlaka reklam yapılmalı ve ciddi şekilde haberlerde çöp atan yandı vs şeklinde haberleri yapılıp ciddi şekilde takibi yapılmalı ama ülkede bu kadar vahim durum varken bunu takip edecek polis birimi maalesef yok.


basond
(17.06.18)
Ancak bundan anlarlar; twitter.com


apdulera
(17.06.18)
@dafaisss sanırım soruyu tam okumadınız. Adam arkasında çöp kutusu varken çekirdek çöpünü yere atıyor. Tam arkasında. Tekrarlıyorum; tam arkasında çöp kutusu var. Şimdi yere çöp atanlara kızmaya başlama hakkım var mı?

Bu arada elinde/cantanda çöple dolaşıp atacak yer aranamayacak durumlda olsan bile yere atmayacaksın. Bu net.


unionall
(17.06.18)
bugun duzgun bir egitim ve bilincli bir kultur transformasyonu baslatsak 20-30 seneye yeni nesil bu konuda da hassasiyet gosterecek bilincte olur.

cezalandirmak / azarlamak semptoma yonelik bir aksiyon, cozum olmaz. hastalik bizim kulturumuzde ve egitimimizde.


robokot
(17.06.18)
@acemi ne kadar üzücü bir görüntü. İnanılmaz bir şey bunu yapmak, inanılmaz.

@apdulera içimin yağları eridi. Keşke ufak tefek bir insan olmasaydım da bu tepkiyi ben de verebilseydim. Malum, Tr'de adam arabadan inip tıpış tıpış çöpünü kucağına alıp toplamaz.


unionall
(17.06.18)
Olayin bir türevi şu:
"Evinin balkonunda Antep fıstığı yiyen şahıs içeri girip bir tabak almaya usendigi için kabukları tek tek aşağı atıyordu. Bunu gören karşı balkondaki şahıslar doğru dürüst bir tepki vermediler, en serti cikcikcik yaptı ama adam duymadı bile. Bir tanesi bunu sosyal medyada paylaşıp kendine taraftar bulmaya ve rahatlamaya çalıştı. Ama Antep fıstığı kabukları düşmeye devam ettiler."

sonuç:
- rahatsizsan farklı çözümleri içeren dilekçe başvurularında bulun. imza kampanyası baslat^^
- bunun dışında hiçbir yaptırımın yok, ancak sinir yaparsın^^
- "sen işine bak" denilmiş, bu da bir sonuç^^


dafaisss
(17.06.18)
Önümde yürürken boş sigara paketini yere atan birinin hemen arkasından paketi elime alıp adama sigaranız düştü diye geri vermiştim. Yok o boş diyecekti ki olayı anladı utanarak paketi geri aldı bi sonraki çöpe attı. Denk geldikçe de buna benzer şeyler yapmaya çalışıyorum.

Evet toplu bir yaptırım yok ama herkes denk geldikçe 1 kişiyi uyarsa bile bir adımdır.


talasas
(17.06.18)
Bir ilkokulda koro çalışmamız oluyor. Normalde okul dağıldıktan 2 saat sonra başlıyor çalışma. Bir gün erken gitmiştim sınıfa. İnanılır gibi değil ama sınıfta adım atacak yer yoktu. Yenilen içilen her şeyin ama herşeyin çöpü yere atılmıştı. Ağaç yaşken eğilir diyorum. Burada 1.suçlu aile ailede de anne birinci öğretici bence 2.suçlu da öğretmenler. Ses çıkartmayan öğretmeyen öğretmenlerde kabahat. Ben de aynı şeyden şikayetçiyim.


naksidil
(17.06.18)
Yere çöp atan bir yetişkine uyarı yapılmıştır ve verdiği cevap sudur: ben vergi veriyorum.
True storydir ve aile sakininin başından geçmiştir.

Ben çocukluğumdan bu yana dikkat ediyorum. Yani nasıl desem 12-13 yaşından beri dışarıda yediğim dondurmanın, çikolatanın ambalajıni, ağzımı sildigim peceteyi gerektiğinde eve kadar tasiyorum, yere atmıyorum. Yere attığım bazı şeyler var, mesela eriğin çekirdeği. :d hatalı davranış mi bilmiyorum. Siz söyleyin? Ben organik olduğundan sorun hissetmiyorum ama mısır koçanı da atmıyorum tabii. :d neyse.

Yapacak bir şey yok. Bu sorun egitimsizlikten kaynaklanıyor. Ben o yaşlarda yaptığımın yanlış olduğu bilincine varmıştim. Bilinçlenme gerekiyor.


dont eat me
(17.06.18)
@don't eat me ben de ayni sekilde kayisi, erik, kiraz cekirdegini yere atarim fakat bunun yanlis oldugunu soyleyen bir tanidigim var. O da mesela yillarca aslinda tohum olan bu cekirdekleri dogaya atmis, bir gun çam ormanlarinda yuruyus yaparken yedigi elmanin copunu atmis dogaya. Gorevli gelip cam ormanlarinda baska agac cikmamali, florayi bozuyor benzeri bir sey soylemis, kadin da artik bu sekilde cekirdek atarken nerede olduguna bagli olarak atiyormus. Ama bu kadin dogasi neredeyse her seyi olan, sinirdan iceri findik fistik, ahsap esya vs bile sokamadiginiz bir ulkenin vatandasi. Bizim o noktaya gelmemiz icin yillar var tabii ki. O yuzden ben hala atiyorum meyve cekirdeklerini topraga. Bu aslinda frutaryen beslenmenin da temeli. Agacin atigini, sen yemesen de curuyecek kismini(meyve) yiyip, dogurganligini(cekirdek) tekrar dogaya atarak verdigimiz zarari minimize ediyoruz.


unionall
(17.06.18)
ilk önce rahatsız olmaları lazım o görüntüden. rahatsız olmayan insana ne yapsan da atmaya devam eder. rahatsız olması için eğitim şart, eğitim dediğim de en fazla 6 yaşına kadar falan aileden aldığı eğitim. sonra değişmez.


@unionall

Öyle bir sorun olsa ülkede ben de dikkat ederim. En basitinden kurallara uymaya çalışan bir insanım. Kaldı ki zararlı oldugundan bahsediliyorsa bu davranışın, uyarım kurallara. Ama dediğin gibi ülke şu an bu durumda değil. Bi de şu an fark ettim. Gerçekten kural ihlal etmeyi sevmiyorum. Kamu kurumlarında yahut parkta kafede çıktı alıp asılan ve başkalarının uymadığı uyarılara dikkat ediyorum. Kutlayin beni tabii ama başkalarının kulak asmadigi şeylere özen göstermek de huzursuzluk verici oluyor bazen.

Benim attığım çekirdeklerin bir kısmı betonda fakat. :d :d yine de çöp olduğunu düşünmüyorum. Ama tutup da çekirdek kabuğu atmam.

Ben o yaşlarda yere çöp attığında ablam uyarmıştı. Kizmadi ama atma falan demiştir sanırım. Yanımızda poşet bulunduruyorduk bazen. Özellikle çekirdek alıp dışarı çıktığımızda. :)


dont eat me
(17.06.18)
(14)

Suriyeliler kaldi mi simdi burada?

Bu saatten sonra ulkelerine gitmeleri ihtimal dahilinde mi? Muharrem İnce kazansa hakikaten gonderebilir mi mesela? Yasal olarak onunde bir engel var mi bunun? Diyelim gitmek istemezlerse gonderemeyiz gibi bir durum var mi? Sahilde biri gobegini acmis, iki nargileyi ayni anda ceken, digeri de elinde
Bu saatten sonra ulkelerine gitmeleri ihtimal dahilinde mi? Muharrem İnce kazansa hakikaten gonderebilir mi mesela? Yasal olarak onunde bir engel var mi bunun? Diyelim gitmek istemezlerse gonderemeyiz gibi bir durum var mi?

Sahilde biri gobegini acmis, iki nargileyi ayni anda ceken, digeri de elinde cep telefonu genis genis "allah razi olsun abi" diyen 2 suriyelinin videosunu gordum de az once.

Mesela referandum yapilamaz mi bu konuyla ilgili? İceri alirken de millete sormadilar, simdi kimse hosnut degil hala insanlarin fikrini soran yok.
unionall
(16.06.18)
İsteseler yarın da gönderirler de kontrolsüz bir şekilde yayıldılar, toplayıp göndermek problem.


angelus
(16.06.18)
Kaldılar, gönderemez. Gönderebileceğini iddia ediyorsa da yalan söylüyorlardır.

3-5 milyon insanın otobüslere bindirilip zorla sınırdışı edilebileceğini düşünüyorsanız hiç tarih, politika bilginiz yok demektir. Göstermelik de olsa demokrasi ile yönetilen bir ülkede gerçekleşemez bu. Sınırlarınıza Macaristan gibi teller örersiniz, Avusturya gibi her noktaya polis koyarsınız, bunlar ayrı. Ama yerleşmiş milyonlarca insanı deport edemezsiniz.


buf-e kür
(16.06.18)
Suriye'de barış sağlanmadan oraya geri gönderilmeleri mümkün değil. Ancak Avrupa'dan geri kabul etmeyebiliriz.


chavezding
(16.06.18)
Mülteci statüsünde kabul etmedik. Uluslararası anlaşma olarak bağlayan bir durum olduğunu sanmıyorum. İstersen gönderirsin


glamdr1ng
(16.06.18)
“Hiçbir Taraf Devlet, bir mülteciyi, ırkı, dini, tâbiiyeti, belli bir sosyal gruba mensubiyeti
veya siyasi fikirleri dolayısıyla hayatı ya da özgürlüğü tehdit altında olacak ülkelerin
sınırlarına, her ne şekilde olursa olsun geri göndermeyecek veya iade ("refouler")
etmeyecektir.”

Suriyelileri ya da herhangi bir x ırkından birisini savaşın olduğu bir ülkeye göndermek insan hakları ihlalidir. Ha pardon Suriyeliler insan değildi dimi? 3.5m suriyeli nargile içiyordu. Pardon


Giden gider de kalanlar yine çok olur. Yakın da yine gelme ihtimalleri yine var. Gelsinler kapımız her daim açık. Misafirperveriz, kanımıza işlemiş. Referandum niye yapılmalı ki? Biz kendi evimizde ağırladıkta, ağırlama zorluğu mu çektik?
Nargile ben de ömrümde kullanmadım sevmem de bizim insanımızın içtiğinin aroması ve dumanı 'yerli' olduğu için mi şikayet etmiyoruz?


1adam
(16.06.18)
Mülteci değil sığınmacılar aslen, burada doğan binlerce çocuk şuan T.C. vatandaşı. Bir kısım insan gönderilebilir, gitmek isteyecektir savaş bittiğinde ama 8 yıldır çalışmayan birini savaştan çıkmış bir ülkeye yeniden inşa sürecine katılmaya, aç kalmaya yollamak çok zor.
Çocuk doğuranların çoğunun kalacağını düşünüyorum. Kamplardakiler gider belki durum uygun olunca. Ama yasal olmayan yöntemlerle kalan da olacaktır, çocukları vatandaş olan da kalacaktır, oldukça karmaşık bir süreç. Gitsinler isterim zira kaynak sıkıntımız var ama insanların halini düşününce ben suriyeli olsam gitmemek için elimden geleni yapardım gibi geliyor.


Eger gelenler Suriyeli degil de savas bolgesinden kacan Hristiyanlar ornegin Ukraynalilar olsaydi, Suriyelileri destekleyenler bence Ukraynalilari desteklemiyor olacaklardi. Ukraynalilar ulkesine donsun diyeceklerdi, onlar soyle boyle diyeceklerdi. O nedenle Suriyelileri bu kadar cok isteyen kitleyi iki yuzlu buluyorum.


Not: Savas olmasi nedeniyle Suriyelilerin Turkiye'ye gelmesini destekliyorum. Ancak savas bitiminde donmelerini de destekliyorum. Ulkelerine donemke yerine Turkiye'den daha zengin ulkelere gitmeleri de uygun olabilir.


Traveller
(16.06.18)
Aynen bu herifler zaten savaş çıksa da kitleler halinde türkiyeye sığınsak diye sınırda bekliyorlardı. Pardon yanlış söylemişim ülkelerin politikaları bir botu batıranlar ve bir göçmene çelme takan gazeteciler tarafından değil bir botu batıran ve bir sınırı kapatan devlet görevlileri tarafından belirleniyor. Üstelik her ülke aynı politikayı uygulamak zorunda tabii ki mesela bir ülke insan hakları ihlaline neden olacak bir politika yürüttüğü zaman her ülke aynısını yapmalı. Pardon


Tamamen temizlenecegini sanmiyorum ama en azindan burada tasaklarini yaya yaya yasayamamalari lazim diye de dusunuyorum.

Ayrica yolda gore suratini cevirecegi insanlar icin humanizm masturbasyonu yapanlardan ekstra tiksiniyorum.

Asiri refah icinde yasiyoruz ya biz; hepsi gelsin hepsine bakariz biz. Onlar bizim cocugumuza, hayvanimiza musallat olmus ama bir onemi yok, ulkelerinde savas var.

Insanda biraz minnet duygusu olur; benim yasadigim yerde savas ciksa ben de aman da vatanim diye kalip savasmam ama gittigim yerde de ar damarim catlamiscasina yasamam. Bi bitin.


piremses
(16.06.18)
akp göndermez, olur da iktidar değişirse zor da olsa gönderilir, bir yolu bulunur yani.
@1adam, şu anda evinde misafir ettiğin suriyelinin fotoğrafını at ki samimiyetine inanayım.


g7mor
(16.06.18)
@gt7mor

Haha dedigim gibi iki yuzluluk. Nazi Almanyasindan kacan Yahudilere destek olmazlardi, neden Rusya isgal ettiginde Gurculere yardim edilmedi? Neden yalnizca Suriye ve Filistin? Insanlik nerede?


Traveller
(16.06.18)
Masil yani. Oradaki savasa bilfiil destek verdiniz. Adamlarin yerini yurdunu terketmesine sebep oldunuz.

Simdi yapriklariniz yuzunden gelen insanlara git mi diyeceksiniz? Hepsi tazminat ister öyle geri giderler

Yüzü astarini gecer söyleyeyim


mertozkoy
(16.06.18)
mümkün değil buradalar artık. o yüzden hayata entegre edilmeleri gerekiyor acilen. geri dönmelerinden daha gerçekçi.


nrn
(17.06.18)
(3)

Yapılandırılmış KYK borcu

Vergi dairesine intikal etmiş KYK borcum var. Şu anda işsiz olduğum için, öncesinde de yurtdışında olduğum için hep erteliyordum ödemeyi fakat bu gün kredi kartım kapatılmış e-haciz geldiği için. Şimdi gelir idaresi başkanlığı web sitesinden yapılandırma için başvuruyorum da, bana kaç taksitte ödeme
Vergi dairesine intikal etmiş KYK borcum var. Şu anda işsiz olduğum için, öncesinde de yurtdışında olduğum için hep erteliyordum ödemeyi fakat bu gün kredi kartım kapatılmış e-haciz geldiği için.

Şimdi gelir idaresi başkanlığı web sitesinden yapılandırma için başvuruyorum da, bana kaç taksitte ödemek istediğimi soruyorlar. Normalde taksitten nefret ederim, asla hiç bir şeye taksit yaptırmam fakat şu anda çat diye borcumun tamamını ödeyemediğim için taksitlendirmek zorundayım.

Diyelim 9 ya da 12 taksit olacak şekilde seçim yaptım, param olduğunda 2 taksit ödeyebilir miyim mesela? ya da borcumun tamamını kapatabilir miyim?

Bir de hesabımda da bir miktar paraya bloke koymuşlar, ben bu yapılandırmayı yapınca o bloke kalkacak mı?
unionall
(15.06.18)
geçen sene yurt dışındayken bu olay başıma geldi. dönüş için borçla bilet almak zorunda kaldım.

yaklaşık 8000 TL kadar borcum vardı. Şansıma yine bir yapılandırma dönemiydi (bilinçli yapıyorlar zaten). yapılandırmaya sokalım dedim. peşin ödersem ne kadar olur dediğimde 5.600 TL gibi bir rakam verdiler. tamam diyerek ödemeye gittim. orada bir arkadaş bir şeyler yaptı (bir vergi indirimi veya af kapsamına soktu). toplam borcunuz 4.500 TL dedi ve ödeyip çıktım. Aynı gün veya ertesi sabah haciz kalktı.

Fakat yamulmuyorsam taksitlendirme seçeneğini seçerseniz hemen haciz kalmıyor. sanırım 2. veya 3. taksit ödendikten sonra haciz kalkıyor. Belki ilk 3 taksit peşin ödenirse otomatik olarak kalkar.

benim size tavsiyem bulun buluşturun peşin ödeyin. %45 e yakın indiriminiz oluyor.


NOT: yapılandırma için başvuru ile ödeme arasında 3-5 gün olabiliyor. dosya açılıyor onaya gidiyor vs.


janavarorion
(15.06.18)
@janavarorion Ne kadar iyi bir indirim yapilmis. Bu sabah ailemin baskisiyla pesin odeme icin yapilandirma basvurusu yaptim. İyi ki de baski yapmislar o zaman:) ben 12 taksit yaptiracaktim.


unionall
(15.06.18)
vergi dairesine gidip dilekçe vermeniz gerekiyor, son gelen af ile taksitlendirme yaptığınız zaman 2 ayda bir ödeyecekseniz. ( 12 ay taksit seçerseniz 24 ay ödeyecekseniz yani)

Vergi dairesinin içinde icra servisi var oraya gidip e haciz olduğunu söylüyorsunuz ve yeni bir borç kağıdı veriyorlar ve müdür imzalıyor ertesi gün bloke kalkar.


i had dreams
(16.06.18)
(4)

Anketlerdeki hata payi

Bu aciklanan anketlerde %2 hata payi ile hesaplanmistir vs gibi bir ibare oluyor ya. Bu %2 hata payi "bu yaptigimiz tahmin %2 ihtimalle yanlis cikabilir" mi demek yoksa atiyorum bir adaya %20 dedilerse bu aday en az %18 en fazla %22 alabilir mi demek?
Bu aciklanan anketlerde %2 hata payi ile hesaplanmistir vs gibi bir ibare oluyor ya. Bu %2 hata payi "bu yaptigimiz tahmin %2 ihtimalle yanlis cikabilir" mi demek yoksa atiyorum bir adaya %20 dedilerse bu aday en az %18 en fazla %22 alabilir mi demek?
unionall
(13.06.18)
%18 ise %16 - %20 aralığında bir değer olabilir demek.

düzenleme: ben de yanlış biliyormuşum.


kutukcu
(13.06.18)
İkisi de değil. Aslında biraz karışık. Şöyle ki, bu anketi 100 defa yapsak, en az 98 tanesinde "istatistiksel olarak birbirinden farklı olmayan" anket sonuçları elde ederiz demek oluyor.


benaaymi
(13.06.18)
benaaymi + 1
“100 anket yapsak, 98’inde sonuçlar az çok (istatistiksel olarak aralarında fark olmayacak kadar) böyle çıkar” demek.


aychovsky
(13.06.18)
Yukaridakilerden daha isabetli olarak su demek: "Rastgele aldigim orneklemde salt rastgelelikten kaynakli sans faktorune karsi %95 eminim ki gercek oran %18-%22 arasinda." (burada %95'in de anketci tarafindan belirtilmesi lazim cunku genelde %95 secilse de bu orani secmek zorunda degiller.)

Burada belirtilen hata payini gercek hata payi ile karsilastirmamak lazim. Gercek hata payina sanstan baska, bazen hesaplanamayan bircok hata olasiligi da dahil. Baska ne hatalar olabilir, aciklayayim.

1) Oncelikle bu hata payi, rastgele orneklem alindigini varsayar. Bu varsayim sayesinde hata payi, gozlem sayisi "formule konularak" "otomatik" olarak hesaplanabilir. Halbuki anketlerde pratik sebeplerle rastgele ornekleme kullanilmaz. (Katmanli ornekleme kullanilir ki bu rastgele degildir.) Yani hata payi, orneklemin tamamini Izmir'den veya Erzurum'dan alip almadigin hakkinda bir bilgi vermez. "Orneklemin temsil kabiliyeti" orneklem rastgele olmadigi icin yeteri kadar iyi olmayabilir.

2) Orneklem rastgele olmadigi gibi, sistematik olarak ankete dahil edemeyecegin kisiler olabilir. Cezaevleri oylari, yurtdisi oylari bunlara ornek. Buna ek olarak, anket telefonla yapiliyorsa calisanlar, sokakta yapiliyorsa engelliler gibi daha az temsil edilen gruplar olur. Kimse gidip kirsalda arastirma yapmaz.

3) Ankete cevap vermeyenler ciddi bir hata payi yaratabilir. Anket yapilirken herkes size cevap vermez. Baski hissettigi, o an mesgul oldugu veya ilgilenmedigi icin anketlerle ulasamayacaginiz kisiler olur.

4) Sorularin sorulus sekli, anketor hatalari, vb olcumleme hatalari olabilir.

Anketlerde verilen hata payi, numaralandirdigim diger hatalari barindirmaz.


dunal
(13.06.18)
(3)

freelancer arkadaşlar nasıl sosyalleşiyorsunuz?

genelde bilgisayar başında, istediğim yerde istediğim saatte ilgilenebileceğim bir proje üzerinde çalışıyorum şu sıralar. Ama asosyallikten delireceğim sanırım. Sürekli evde, iş arkadaşı vs görmeden, öğle yemeğinde kahve molasında dedikodu yapamadan geçiyor günlerim. Sanırım beyaz yakalı olduğum dön
genelde bilgisayar başında, istediğim yerde istediğim saatte ilgilenebileceğim bir proje üzerinde çalışıyorum şu sıralar. Ama asosyallikten delireceğim sanırım.

Sürekli evde, iş arkadaşı vs görmeden, öğle yemeğinde kahve molasında dedikodu yapamadan geçiyor günlerim. Sanırım beyaz yakalı olduğum dönemlerdeki plaza sosyalleşmesini özledim. Hatta bu yüzden 9-6 iş bakıyorum.

İş arkadaşı olmayan freelancer arkadaşlar, nasıl çıldırmıyorsunuz? Workinton'dan filan aylık masa sandalye kiralasam sosyalleşir miyim?
unionall
(12.06.18)
homeoffice ilk birkaç ay güzel, sonra sosyalleşemiyorsun.


snowman
(12.06.18)
normal arkadaşların yok mu onların iş çıkışında dışarı çıkmalık?

evde pineklediğim dönemlerde ben öyle yapıyorum.


yuto
(12.06.18)
var tabii ki ama sorum o değil tam olarak. Yani sonuç olarak kaç akşam insanlar beni eğlendirmek için dışarı çıkabilir ki:)) en yakın arkadaşlarımla bile akşam çıkması olayını haftada max 2-3 kez yapabiliyoruz, herkesin kendi hayatı var haliyle insanlar iş çıkışı eve gidip dinlenmek kendi işlerini halletmek de istiyorlar. Sosyallikten kastım akşam arkadaşlarla dışarı çıkmak değil, düzenli olarak insan görüp etkileşim içinde olmak aslında.


unionall
(12.06.18)
(6)

İs gorusmesinde yapilanin yanlis oldugunu nasil belirtebilirim?

İs alim surecinde oldugum bir sirket var. Bu gun ucuncu gorusmeme gittim, bana 1 saat boyunca genel mudurle gorusecegim, sonrasindaki yarim saatte de bir excel case calismasi verilecegi soylenmisti. Herneyse, avrupa yakasinin taaaaaa bir ucundan Beykoz'a otobusun bile zor gectigi bir yer olan ofise
İs alim surecinde oldugum bir sirket var. Bu gun ucuncu gorusmeme gittim, bana 1 saat boyunca genel mudurle gorusecegim, sonrasindaki yarim saatte de bir excel case calismasi verilecegi soylenmisti.

Herneyse, avrupa yakasinin taaaaaa bir ucundan Beykoz'a otobusun bile zor gectigi bir yer olan ofise gittim. İk once gm nin bir isi var, case'den sonra sizi gorecek dedi. Neyse bunda sorun yok, case'i de cozdum bitti bekliyorum genel mudur gelsin diye. İk yine geldi ve dedi ki "genel mudurumuzun isi cikti, coo ozur dileriz ama yarim saat icinde ofisten cikmasi gerekiyor" ben tabii sok oldum.

Bu arada verilen case ile ilgili bir durum degil acaba elendim de mi gorusmuyor diye dusunmuyorum o yuzden. Case cok kolaydi ve kisa surede cozdum.

İk beni apar topar ik'dan diger arkadaslarimiz sizinle iletisime gececek diye gonderdi. Hayatimda ilk kez bir is gorusmesinin aday oradayken iptal edildigine sahit oluyorum. Yani mesela en azindan kadin yan odaya gelip "merhaba ben xx, kusura bakma bugun boyle bir plansizlik oldu gorusmemizi yapamiyoruz" diyemez miydi? Ben inanilmaz rahatsiz oldum bu tavirdan. Bu ise muhtacsin zaten kopek dermis gibi apar topar gonderildim. Surec olumlu sonuclansa bile kendileri ile calismayi dusunmuyorum.

Ben bu durumun yanlis oldugunu, tavrin problemli oldugunu kime anlatayim. Sirket amerika menseili bir sirket, buyuk ik'lari da londrada. Genelde benimle su gun musait misiniz, su saatte gelin filan diye iletisime gecen londra ofisten bir kiz. Bu kiza mi soylesem ne sacmasapan isler yapiyosunuz diye?
unionall
(11.06.18)
malesef öyle.

bizler onlar için marabayız.


binder dandet
(11.06.18)
Seni görüşmeye çağıran kişiye mail at:

Merhaba. Dünkü görüşmemiz iptal edilmişti, merak ettim iyi misiniz. Yapabileceğim bir şey var mı. Bir sıkıntınız olabileceğinden endişe ettim.

İyi günler dilerim.


brad pitt
(11.06.18)
londra ofisten kıza ilet ama bir işe yarayacağını sanmıyorum. genel müdürlerle, üst yöneticilerle bu tip sorunlar ne yazık ki yaşanabiliyor. senin durumda şartlar neydi bilemeyiz ama yöneticinin cidden ani bir işi çıkabiliyor. bu gibi durumlarda sırf boşuna gelmiş olmasın diye göstermelik bir mülakat yapılabilir(adaya göstermelik olduğu çaktırılmadan) ya da durum açıklanarak gerekli özürler dilenebilir. bu kısım ik'nın amatörlüğü ama bizdeki ik anlayışı böyle ne yazık ki.

öte yandan işinin zaten olduğu bir zamana randevu veren, "gelsin o, müsait olursam görüşürüz" diyen yöneticileri de biliyorum. bir keresinde "bu yaptığınız çok ayıp x hanım, bir dahakine müsait olduğunuz bir zaman söylersiniz, ben de arada kalmış olmam" diye çıkışmak zorunda kalmıştım bir birim müdürüne. bir keresinde de adam x pozisyonu için başvurmuş, cv'yi göndermişim, birim müdüründen talep gelmiş, mülakata çağırmışım. önce ben görüşüyorum, sonra birim müdürü görüşüyor, kendi odasına götürüyor, oradan da yolcu ediyor. mülakata katılan aday 1 saat sonra beni arıyor, "ben size şu şu pozisyonda için geldim, beni görüştürdüğünüz kadın alakasız saçma bir pozisyona almak istedi, ne biçim iş, ben o pozisyon olduğunu bilsem gelir miydim" diye haklı olarak çıkıştı, mahcup odum bişey diyemedim. hem ben arada kaldım diye hem de profesyonel olmayan bir tutum diye bunu üst yetkilere şikayet ettim, kadınla konuşuldu.

bu iki örnekteki kadın yönetici aynı kişi. peki o kadına ne mi oldu? 1 sene sonra genel müdür oldu. sorsan biz de yabancı, kurumsal şirketiz. yani bu işler böyle bizde, kimsenin umrunda değil insana saygı göstermek, profesyonel olmak. sen yine de et şikayetini ama bir işe yarayacağını sanmıyorum.


Bruce
(11.06.18)
Londra'daki kıza söyle, büyük ik'lara mail at, ayrıca abd merkezlerine de uzunca bir mail at. Ben olsaydım bütün eşime dostuma bana yapılan bu saygısızlığı anlatırdım..


blue serenity
(11.06.18)
Sikayet edebileegin, mal yazabilecegin heryere yaz.

Resmen terbiyesizlik yaptiklari.


chitosan
(11.06.18)
ben olsam umursamazdım. ik’cı bekletse belki umursardım ama gm’nin anlık işleri çıkabiliyor.
iş iyiyse, süreci devam ettir bence.


cedex
(11.06.18)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.