Giriş
(4)

lisans döneminde makale yazmak

merhaba. şu an lisans son sınıf öğrencisiyim ve önceki sene bir ders kapsamında yaptığımız bir araştırmayı şu anda makaleleştirme ve sonrasında yayınlatma gibi bir şansımız var. bize yardımcı olacak doktora öğrencisi bunun yüksek lisansa alınmak için çok önemli olduğunu söyledi, fakat benim istediği
merhaba. şu an lisans son sınıf öğrencisiyim ve önceki sene bir ders kapsamında yaptığımız bir araştırmayı şu anda makaleleştirme ve sonrasında yayınlatma gibi bir şansımız var. bize yardımcı olacak doktora öğrencisi bunun yüksek lisansa alınmak için çok önemli olduğunu söyledi, fakat benim istediğim yüksek lisans alanı ile bizim yapacağımız araştırmanın konusu birbirinden oldukça farklı ve bundan dolayı faydası o kadar fazla olur mu bilemedim. bunun haricinde bu dönem yapılması gereken birçok şey var. bunlara rağmen sizce makale yazmak için gönüllü olmalı mıyım? bu gerçekten de söylendiği kadar önemli midir?
vacigok
(10.12.19)
sizin üniversiteye ve bölüme has olabilir. yüksek lisansa çok rağbet var ama seçici mi alıyor hocalar orada etkili olabilir ama ilk defa duydum lisans öğrencisinin y.lisansa alınmasında etkili olduğu. ama gönüllü ol bence. prestijli olur senin için.


fezagezgini
(10.12.19)
yüksek lisansa geçerken zaten lisans öğrencilerinin çok küçük bir kısmı hali hazırda makale yazıp yayınlatmış oluyor. dolasıyla şart değil. ancak tahminim farklı bir alanda olsa bile yararı olur. çok rekabetçi bir yerde yüksek lisans yapmayı düşünüyorsan yazmayı tercih edebilirsin ki milletten sıyrıl. (yurtdışı, burslu mesela) diğer türlü yüksek lisansa kabul almak çok zor değil. mesela ben boğaziçi'nden de kabul aldım, yurtdışındaki tilburg gibi üniversitelerden de. ama ben illa columbia'da yüksek lisans yapıcam veya london school of economics'te burslu yapıcam diyorsan, o başvuran binlerce insandan bir farkın olması lazım. makale de bu konuda yardımcı olur.


Yüksek başvurularında ales+yds+ortalama+bilim sınavı(yazılı+mülakat) önemli. Yüzdeleri değişebiliyor. Genelde en önemlisi ales. Yds ise biraz sembolik. 80 üstü yds çoğu yerde işinizi görecektir. Makale olayı ise arkadaşın dediği gibi çok rekabet olan yerlerde işinize yarayabilir. Ama kimse lisans öğrencisinde böyle bir şey aramaz.


the coon
(11.12.19)
her yüksek başvurusunda bilim sınavı yapmıyorlar ve yds de şart değil.


fezagezgini
(11.12.19)
(1)

tev yurtdışı yüksek lisans bursu

merhaba. tev'in yurtdışı yüksek lisans burslarına başvuran ve kabul alan varsa eğer, merak ettiğim birkaç şeyi sormak istiyorum: hangi alana ve hangi ülke için başvuru yaptınız? başvuru süreci ve sonrası nasıldı? not ortalamanız, dil puanınız ne durumdaydı? özellikle daad ve psikolojiye dair bilgini
merhaba. tev'in yurtdışı yüksek lisans burslarına başvuran ve kabul alan varsa eğer, merak ettiğim birkaç şeyi sormak istiyorum: hangi alana ve hangi ülke için başvuru yaptınız? başvuru süreci ve sonrası nasıldı? not ortalamanız, dil puanınız ne durumdaydı?

özellikle daad ve psikolojiye dair bilginiz varsa, bunu belirtirseniz çok sevinirim. tev'in bursları dışında başka yurtdışı yüksek lisans burs tavsiyeniz ve bunlara dair bilginiz varsa da öğrenmek isterim.
vacigok
(10.10.19)
mulakatta ne yapmak ve ne calismak istedigini biliyor gorunmen, akici ve net konusman onemli bursu almakta. bir de o asamaya gelene kadar elinde iyi okullardan kabuller olsa faydasi olur.

"başvuru süreci nasıldı?" bu soruyu anlamadim. form dolduruyorsun, istedikleri belgeleri ekliyorsun. postayla yolluyorsun. sonra mulakata cagiriyorlar. sartlari saglayan herkesi mi cagiriyorlar yoksa en begendikleri 100 (atiyorum) kisiyi mi cagiriyorlar emin degilim.

benim not ortalamam dusuktu ve acikcasi not ortalamasinin (ozellikle okula kabul aldiktan sonra) onemli oldugunu dusunmuyorum mulakat asamasinda. dedigim gibi esas onemli olan sey akademik olarak bos olmadigini gostermen.


hot potato
(10.10.19)
(3)

ielts mi, toefl mı?

merhaba. b2 seviyesinde ingilizcesi olan, 4-5 aylık bir çalışma süresi bulunan ve ielts'ten 7, toefl'dan 92 alması gereken birisinin sizce bunlardan hangisinde başarılı olma ihtimali daha fazladır?
merhaba. b2 seviyesinde ingilizcesi olan, 4-5 aylık bir çalışma süresi bulunan ve ielts'ten 7, toefl'dan 92 alması gereken birisinin sizce bunlardan hangisinde başarılı olma ihtimali daha fazladır?
vacigok
(09.10.19)
Hangi amacla almak istiyorsunuz? Sirketler icin veya pilotaj icinse bildigim kadariyla general Ielts i kabul ediyorlar ki general Ielts her türlü toefldan kolaydir ve b2 düzeyde ingilizcesi olan biri maksimum 3 ayda 7 yi görür.Eger akademi icinse bence cok ciddi bir fark yok. Toefl ve ielts in farki toefl da mikrofona konusursunuz ielts de karsinizda kanli canli bir insan vardir okadar.


kcoruh
(09.10.19)
Önceden olsa ielts derdim zira Türklere daha kolay geliyor genel olarak sınav yapısı da bir tık daha hafif. Fakat son güncellemelerden sonra toefl biraz daha basitleştirildi.

Şuradan da bakabilirsiniz: youtu.be


Birisi Amerika birisi İngiliz hakimiyeti ülkeler için geçerli sınav.. Sana ne lazım ? Mesela Avustralyada mı yaşamak istiyorsun yoksa Amerikada mı ?


denizmaniaherif
(10.10.19)
(2)

izmir'de kütüphane

merhaba. izmir'de akşam saat 8-9'da açık olan bir kütüphane var mı? deü tıp fakültesine yakınım, fakat oradaki kütüphanenin saat kaça kadar açık olduğuna dair herhangi bir bilgi bulamadım. oraya dair bilginiz var mı? akşam da açık bulabileceğim başka kütüphaneler biliyor musunuz?
merhaba. izmir'de akşam saat 8-9'da açık olan bir kütüphane var mı? deü tıp fakültesine yakınım, fakat oradaki kütüphanenin saat kaça kadar açık olduğuna dair herhangi bir bilgi bulamadım. oraya dair bilginiz var mı? akşam da açık bulabileceğim başka kütüphaneler biliyor musunuz?
vacigok
(12.08.19)
bayram dönemini bilmiyorum ama normalde akşam 10'da kapanır deu tıp kütüphanesi.


alicandan
(12.08.19)
bayramda tamamen kapalı sanırım çünkü orda okuyan arkadaşlarım isyan ediyodu. Ama şunu da unutmayın tıp kütüphaneleri her zaman oldukça dolu olur ki deu kütüphanesi de öyle genelde. Ayrıca tus'a da baya az kaldı o yüzden dışarıdan pek kişi almıyorlar diye biliyorum


nundu
(12.08.19)
(6)

öyküde kullanılan gönderme

merhaba. bir öykü yazarken daha önce okuduğumuz bir başka esere ufak bir gönderme yaparsak bu göndermenin üzerine yıldız işareti koymalı mıyız sizce? örneğin ballard'ın 'bilinç eşiğini atlayan adam' isimli bir öyküsü var, biz de yazdığımız öyküde şöyle bir ifadeye yer veriyoruz: "bu yöntem sayesinde
merhaba. bir öykü yazarken daha önce okuduğumuz bir başka esere ufak bir gönderme yaparsak bu göndermenin üzerine yıldız işareti koymalı mıyız sizce? örneğin ballard'ın 'bilinç eşiğini atlayan adam' isimli bir öyküsü var, biz de yazdığımız öyküde şöyle bir ifadeye yer veriyoruz: "bu yöntem sayesinde bilinç eşiğini atlayabiliyordu..."
bu ifadenin sonuna yıldız konulup altta açıklaması yazılmalı mıdır sizce?
vacigok
(04.08.19)
bence yazılmamalı. hikayenin akıcılığını bozmamalı.


sinek kral
(04.08.19)
hikayenin sonunda açıklanabilir. bence de hikayenin akıcılığı bozulmasın


fragile lady
(04.08.19)
okuyucunun haberdar olmasını istiyorsan koyabilirsin ama pek rastlamadım ben bu tarz göndermelerin yazar tarafından dipnot olarak verildiğine. bilimsel eser yazmıyorsun sonuçta


burya
(04.08.19)
Hayır konulmaz,
Gönderme başka şeydir, referans vermek başka şeydir.
Göndermeyi açıklamak fıkrasına gülünmeyen adam hasan mezarcı gibi şakayı açıklamaya benzer.


rewlack
(04.08.19)
benim gibi o referanslari da bilmek ya da ogrenmek isteyen okuyucular konulmasini isteyebilir diye dusunuyorum. ornegin otostopcunun galaksi rehberinin besi bir yerdesinde bu sekildeydi. gondermeleri dipnotta acikliyordu editor notu olarak, ben cok sevmistim o uygulamayi. ara ara ceviri romanlarda da cevirmen notu olarak denk geliyorum mesela yazarin orijinal dilde yaptigi kelime oyunlarinin dipnotta aciklanmasina. bence gayet faydali. istemeyen bakmasin sen koy yine de :)


in vino veritas
(04.08.19)
metinlerarasılık deniliyor sizin bu dediğinize ve ben okuduklarımın içinde hiçbir yazarın bunu yaparken bir not düştüğünü görmedim.

akademik bir makaleyse zorunlu tabii fakat onu sormuyorsunuz zaten.


belirsiz biri
(04.08.19)
(2)

niyet mektubu yazmak

merhaba. staj yapabilmeyi çok istediğim bir yer var ve burası bir sayfalık ingilizce bir niyet mektubu istiyor başvuruda. daha önce hiç niyet mektubu yazmamıştım ve neler yazabileceğim konusunda bir fikrim yok. yardımcı olabilir misiniz?
merhaba. staj yapabilmeyi çok istediğim bir yer var ve burası bir sayfalık ingilizce bir niyet mektubu istiyor başvuruda. daha önce hiç niyet mektubu yazmamıştım ve neler yazabileceğim konusunda bir fikrim yok. yardımcı olabilir misiniz?
vacigok
(07.03.19)
şöyle bir şey var işine yarayabilir: www.cvyolla.com


still_hurts
(07.03.19)
uzmanı değilim ama o linktekine bak sadece.

özgünlük, mühim.


baldan kaymak
(07.03.19)
(1)

staj, iş güvenliği sertifikası

merhaba. bu yaz için bir hastanede staj yapmak istiyorum fakat gereken belgeler arasında iş güvenliği sertifikasının da olduğunu söylediler. https://globalenstitu.com/egitim/is-sagligi-ve-guvenligi/ şuradaki gibi bazı sitelerde online eğitimin ve bir sınavın ardından bu sertifikanın yollandığı yazıy
merhaba. bu yaz için bir hastanede staj yapmak istiyorum fakat gereken belgeler arasında iş güvenliği sertifikasının da olduğunu söylediler. globalenstitu.com şuradaki gibi bazı sitelerde online eğitimin ve bir sınavın ardından bu sertifikanın yollandığı yazıyor. buradan sertifika almam sorun olur mu acaba?
vacigok
(05.03.19)
Aslında işe başladığında şirketin İSG uzmanının sana bu eğitimi vermesi gerekir. Sertifikayı da şirket sana sağlamış olur. Hali hazırda isg uzmanı olmasa senden bu belgeyi istemezler, isg uzmanı olduğu durumda sana bu belgeyi zaten ücretsiz biçimde sağlayabiliyorken dışarıdan isteme saçmalığı nedir?
Not: İSG uzmanıyım


graywolf
(05.03.19)
(1)

staj başvurusu

merhaba. üniversite hastanesine staj başvurusu yapmak istiyorum fakat sürecin nasıl işlediğiyle ilgili hiçbir bilgi edinemedim. internette başvuru için gerekli belgelerle veya nereye başvurulabileceğiyle ilgili hiçbir bilgi yok. bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?
merhaba. üniversite hastanesine staj başvurusu yapmak istiyorum fakat sürecin nasıl işlediğiyle ilgili hiçbir bilgi edinemedim. internette başvuru için gerekli belgelerle veya nereye başvurulabileceğiyle ilgili hiçbir bilgi yok. bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?
vacigok
(01.03.19)
Hastanenin iletişim bilgilerini bulup,mesai saatleri içinde hastane yönetimiyle görüşün, idari ve mali kısımlar kısmı var sanırım onlar ilgileniyor bu konuyla.Bir arkadaşım devlet hastanesine staj için idari kısımla görüşüp girmişti. Başvuru yapmak istediğiniz özel bir hastane ise internet sitesinden hastane yönetimine bakın, insan kaynakları var mı diye, muhtemelen vardır.


Rh Negatif
(01.03.19)
(1)

yds ve ales için kitap önerisi

merhaba. bu sınavlara yönelik memnun kaldığınız kitapları paylaşabilir misiniz? kitaba ek olarak sınavlara nasıl hazırlanmak gerektiğiyle ilgili tavsiyeleriniz varsa, yazabilirseniz sevinirim.
merhaba. bu sınavlara yönelik memnun kaldığınız kitapları paylaşabilir misiniz? kitaba ek olarak sınavlara nasıl hazırlanmak gerektiğiyle ilgili tavsiyeleriniz varsa, yazabilirseniz sevinirim.
vacigok
(19.01.19)
bence kitap yerine youtube kanallarından yürüyün. çıkmış soruları bastırın ösym sitesinden bulup.çözümlerinin gösterildiği videoları izleyin. çok eksik konularda konu anlatım videolarını izleyin. bunu 2 hafta için yapıp alesten 91 aldım.. en son girdiğim sınav össydi ve 8-9 sene önceydi. yani unutmuştum her şeyi


blacksky
(19.01.19)
(1)

şiir çevirisi

merhaba. bu şiiri bir türlü anlamına uygun şekilde çeviremedim. yardımcı olabilir misiniz?Doom is the House without the Door— 'Tis entered from the Sun— And then the Ladder's thrown away, Because Escape—is done— 'Tis varied by the Dream Of what they do outside— Where Squirrels play—and Berries die—
merhaba. bu şiiri bir türlü anlamına uygun şekilde çeviremedim. yardımcı olabilir misiniz?

Doom is the House without the Door—
'Tis entered from the Sun—
And then the Ladder's thrown away,
Because Escape—is done—

'Tis varied by the Dream
Of what they do outside—
Where Squirrels play—and Berries die—
And Hemlocks—bow—to God—
vacigok
(09.12.18)
naçizane böyle çevirdim:

Kapısız bir ev Kıyamettir -
Oraya Güneşten girilir -
Ve sonra atılır Merdiven,
Çünkü Kaçış - tamamlanır -

O Rüya ile değişir
Neler yaptıkları dışarıda -
Sincapların oynadığı - ve dutların öldüğü -
Ve eğildiği yerde Çam ağaçlarının Tanrıya

Bayılıyorum ED'ye. Ne müthiş yazmış..


ebabil curnatasi
(11.12.18)
(4)

ankara ulaşım

merhaba. ankara'yı hiç bilmeyen birisi havalimanından ted üniversitesi'ne, oradan da otogara nasıl gidebilir?
merhaba. ankara'yı hiç bilmeyen birisi havalimanından ted üniversitesi'ne, oradan da otogara nasıl gidebilir?
vacigok
(22.10.18)
Havalimanından Kızılay'a Belkoair ile, ordan da Ankaray ile Ted'e.


belko & havaş misali otobüsler ile aşti'ye git. (~30-40 dk)
aşti'den direkt metro ile ted üniversitesinin önünde inebilirsin.
sonra yine ted üniversitesinin önünden metro ile aşti'ye (otogar) gidebilirsin.


lordoz
(22.10.18)
Otogar'a ise Ankaray'dan direkt gidersin zaten.


merhaba, belki air araçları ile aşti'ye gidip oradan metro ile kolej durağında inip ted üniversitesi'ne gidebilir. üniversite zaten metro durağının hemen çıkışında. dönüşte de aynı şekilde kolej metrosundan binip aşti'ye gidebilir.


giovanne
(22.10.18)
(3)

kararsızlık

merhaba. geçen dönem bir ders kapsamında yaptığımız araştırmanın poster sunumu için ankara'daki ulusal bir kongreye gidebiliyoruz. fakat ben gidip gitmemek arasında çok kararsız kaldım. öncelikle, erken kayıt hakkını kaçırdığım için günübirlik şekilde, girişte bir miktar para karşılığı girebilirim.
merhaba. geçen dönem bir ders kapsamında yaptığımız araştırmanın poster sunumu için ankara'daki ulusal bir kongreye gidebiliyoruz. fakat ben gidip gitmemek arasında çok kararsız kaldım. öncelikle, erken kayıt hakkını kaçırdığım için günübirlik şekilde, girişte bir miktar para karşılığı girebilirim. bunlara ek olarak ankara'yı hiç bilmiyorum, orada tanıdığım birisi yok ve benimle gelecek yakın bir kişi de yok. bunlara rağmen gitmemek büyük bir kayıp olur mu merak ediyorum...
vacigok
(12.10.18)
Olmaz bence, ortalık ulusal kongreden geçilmiyor


Sana ve cv ne katkısı olacaksa git bence. Bir şehri bilmemek bu çağda artık çok da problem değil. Yalnız gidiyor olmana da çok takılma bence hem belki orada arkadaş bulursun. Tek gidiyorsun diye böyle bir fırsatı kaçırma derim.


Amaranta ursula
(12.10.18)
ppt sunum olsaydı git kesin derdim ama posterde olsa git bence :) en azından fikir alırsın.


captainmrg
(12.10.18)
(4)

çizim tableti almak

merhaba. toon boom, adobe flash gibi programlar üzerinden rahatça çizebilmek için çizim tableti almayı düşünüyorum. bana başlangıç aşamasındaki birine uygun modeller önerebilir misiniz? bir de çizim tabletine alışma süreci bahsedildiği kadar zor mu ki?
merhaba. toon boom, adobe flash gibi programlar üzerinden rahatça çizebilmek için çizim tableti almayı düşünüyorum. bana başlangıç aşamasındaki birine uygun modeller önerebilir misiniz? bir de çizim tabletine alışma süreci bahsedildiği kadar zor mu ki?
vacigok
(23.08.18)
Zor degil bir olayi yok. Maksimum iki gunu alir alismasi. Ben wacomun en ucuz modelleriyle baslamistim epey isimi gordu. Ucuzla baslayabilirsin hevesin devam ederse ust modellere gecebilirsin.


Lapazın ikiyüz üçyüz liralık tapletleri vardı işimi görmüştü


aslan2
(23.08.18)
başlangıç için wacom bamboo, çok da basit olmasın derseniz wacom intuos pro s alabilirsiniz


kutukcu
(23.08.18)
Wacom’dan şaşmamak lazım. Annem tasarımcı bizde hayvan gibi bir alet var masa kadar wacom cintiq galiba, başka bir illüstratör arkadaşım da wacom kullanıyor ama onunki küçük ipad boyutlarında.


fırt
(24.08.18)
(2)

urla'dan izmir ekonomi'ye gidiş

725'e bineceğim, ieu'ya gitmek için nerede inmem ve sonrasında hangi aracı kullanmam gerekir acaba?
725'e bineceğim, ieu'ya gitmek için nerede inmem ve sonrasında hangi aracı kullanmam gerekir acaba?
vacigok
(07.07.18)
en son durakta inip 969'a binmeniz lazım. Otobüs şoförüne sorsanız size söyler aslında.


false pretension
(07.07.18)
urla merkezde fahrettin altay dolmuşuna bin ve ardından balçova'da yeşil dolmuşlara bin. agora civarında ya da öncesinde inmen gerekecek, dolmuşçular bilir mutlaka. ille otobüse binmene gerek yok.


rakicandir
(07.07.18)
(3)

anlamlılık düzeyi

https://i.hizliresim.com/g6zlrO.jpg burada, okun olduğu kısımda iki değişken anlamlı, bunu paratez içinde (r=..) gibi açıklamam gerekiyor ama bu r değerinin hangisi olacağını anlamadım.
i.hizliresim.com
burada, okun olduğu kısımda iki değişken anlamlı, bunu paratez içinde (r=..) gibi açıklamam gerekiyor ama bu r değerinin hangisi olacağını anlamadım.
vacigok
(18.05.18)
Sorunun konusu lisansustu sanirim ama kendisi degil. Soruyu anlasilir bir sekilde sorman gerekiyor.


dunal
(18.05.18)
Daha detaylı sormalısın +1 hiçbir şey anlamadı ben


kablelvuku
(19.05.18)
okun olduğu yerin sol tarafındaki "girdi" ne ise onunla "kendinize ait toplak aylık geliriniz" arasında istatiksel açıdan anlamlı negatif yönde orta kuvvet bir ilişki var.


helenart
(19.05.18)
(1)

spss'te likert tipi sorular

merhaba, likert tipi soruların hepsi ters çevrilmek zorunda mı? peki bunun sebebi nedir? bir de yine likert gibi, ama asla/her zaman/kısmen gibi kutucukların olduğu sorular var, bunları da mı ters çevirmeliyim spss'te?
merhaba, likert tipi soruların hepsi ters çevrilmek zorunda mı? peki bunun sebebi nedir? bir de yine likert gibi, ama asla/her zaman/kısmen gibi kutucukların olduğu sorular var, bunları da mı ters çevirmeliyim spss'te?
vacigok
(17.05.18)
Ters madde ise ters çevrilir. Değilse neden ceviriyorsunuz anlamadım.

Ya da ölçeğin puanlama durumuna göre ters çevirilir. Mesela ölçeklerden bir tanesi her zaman = 5 der. Bir tanesi= her zaman 1 der o zaman duruma göre ters çevrilme durumu devreye giriyor.

Onun dışında ters çevirmeye gerek yok


westblack
(17.05.18)
(2)

spss'te bu tablo nasıl yapılır?

https://hizliresim.com/BLVgBpböyle bir tablo ne şekide yapılabilir?
hizliresim.com
böyle bir tablo ne şekide yapılabilir?
vacigok
(17.05.18)
benim bilgime göre bu tablo spss'te değil excel'de yapılıyor ama belki bir yolu vardır spss'de yapmanın.


Tablo SPSS'te yapılmıyor, sadece dataları SPSS'ten alıyorsunuz, bu tabloyu excel ya da word gibi bir programda hazırlıyorsunuz, SPSS'te gördüğünüz sonuçları da maddelerin karşılıklarına yazıyorsunuz.

Datalar da sadece "n" (kişi sayısı) ve yüzde gördüğüm kadarıyla, her ilgili soru için frekans almışlar kısacası. manuel olarak yazmışlar tabloya.

Mesela yaş değişkenleri varmış kategorik (18-30, 31-50, 51-66 yaş aralıklarında), yaş değişkenine frekans almışlar, sonra da bu frekansları tabloya her bir yaş aralığı için kendileri yazmışlar. En altta da toplam kişi sayısı yazıyor, araştırma 293 kişiyle yapılmış sonuçta, onu da manuel yazmışlar.


nimberjack
(17.05.18)
(3)

çiçeği hayata geri döndürmek

şöyle bir çiçeğim vardı, https://hizliresim.com/Lb955adüzenli suladım, toprağını da değiştirdim ama şimdi bu hale geldi... https://hizliresim.com/PlXJZ7 neden böyle oldu bilmiyorum. acaba çiçeğin türüne göre farklı bir şekilde mi bakmak gerekiyordu? bir de şu an çok kuruyan dalları var, onları kopar
şöyle bir çiçeğim vardı, hizliresim.com
düzenli suladım, toprağını da değiştirdim ama şimdi bu hale geldi... hizliresim.com neden böyle oldu bilmiyorum. acaba çiçeğin türüne göre farklı bir şekilde mi bakmak gerekiyordu? bir de şu an çok kuruyan dalları var, onları koparmak gerekir mi ki?
vacigok
(04.05.18)
Çicéginiz hâlâ yaşıyor sadece çiçeklerini dökmüş. Yaprakları gayet güzel. Bir dönem sonra yeniden açacaktır. Kuruyan dallariñi temizleyebilirsiniz.


rn
(04.05.18)
Kalanchoe türlerinde küf ve mantar hastalıkları çok oluyor. Sararmis dal ve yapraklarin yanı sıra biraz da ortalardan yaprak seyreltebilirsiniz. Havadar, serin yerleri sever. Güneşin siddeti giderek arttigi icin direkt güneşe maruz kalmazsa da uzun süre dayanır ve çok suyu sevmez.


beetlejuice
(04.05.18)
Market çiçeği böyle oluyor. Artık nasıl üretiyorlarsa orjinalinden daha büyük ve çok çiçekli oluyor. Bu uzun vadede artık çiçek açmayacak. Daha sonra kendini toparladiginda daha seyrek açacaktır. Bir şey yapmanıza gerek yok şimdilik. Bir de denildiği gibi çok böcek mantar oluyor bu türde. Doğrudan güneşe maruz kalmasin yanar


gameofannen
(05.05.18)
(8)

sosyal bilimler ve yazılım

bu iki alanın ne tür bir ilişki içerisinde olduğunu merak ediyorum. mesela psikoloji okuyan birisinin yazılım bilmesi neden önemlidir, bunun ne gibi faydaları vardır?
bu iki alanın ne tür bir ilişki içerisinde olduğunu merak ediyorum. mesela psikoloji okuyan birisinin yazılım bilmesi neden önemlidir, bunun ne gibi faydaları vardır?
vacigok
(11.04.18)
artık her şey yazılım. psikoloji okusa da ofisini takip edebilmesi için yazılım gerekli.

dil bilim ile veri madenciliği birlikte kullanılıyor mesela. trump seçimi bu sayede kazandı deyolla.


gurur
(11.04.18)
Nicel araştırmalarda veri derlemek e değerlendirmek için spss gibi yazılımlar kullanıyorlar mesela.


Ufuk
(11.04.18)
her türlü veri işleme yazılımla daha kolay yapılacağı için SPSS standart bir yazılım.


idonthaveatvset
(11.04.18)
Her tur veri isleme SPSS ile daha kolay yapilmaz. Artik bircok kisi buyuk veriyle ugrasmak zorunda kaliyor. SPSS'te en basit analizler bile problem oluyor, Excel'i soylemiyorum bile. Tabii ki her psikolog programlama bilecek diye bir sey yok. Ancak isin akademik kismina gecmek isteyenler icin programlama onemli olabiliyor. Sart degil.


evrim halkasi
(11.04.18)
Mesela psikoloji okuyan birisi bilissel sinirbilim ile ilgilenirse, goruntuleme tekniklerine merak sararsa kullanacagi yazilimlar sadece gui uzerinden halledilmez 500 kisinin denek oldugu bir calismada. Buyuk verilerle ugrasmak icin temel yazilim "trick"lerini bilmesi gerekiyor. Kullanacagi programa gore benim onerim matlab, r, python olur bu kisiye. Bir de yaninda unix bash shell biliyorsa rahat rahat analizlerini yapar. Herkes bilmek zorunda degil elbette ama gui'de saatlerce teker teker tiklayip el/bilek agrisindan olmek yerine kod yazip halletmek rahatlik sagliyor.


lamira
(11.04.18)
spss bilmek yazılım bilmek değildir, sadece bir araç (tool) kullanmaktır;

herkesin basit düzeyde programlama bilmesi algoritmik düşünme yapısını geliştirir bu da problemleri çözme konusunda oldukça fayda sağlar. Onun dışında sosyal bilimler alanında belirli tool'ları bilmek yeterli bence, sonuçta fazla bir hesaplama işlemleri yok, olsa bile bilinen şeyler. Bunlar tool'lar ile hatta excel ile bile halledilir.


ikisinin ortak noktası lazer yazıcıdır. dakikada 25 civarı cıktı alır.


binder dandet
(11.04.18)
ali159 + 159

Her tarafta çıkan "kodlama eğitimi" konulu reklamlara gıcık oluyorum. Tarım ve hayvancılık dünyada en önemli konu iken, herkes veteriner yada ziraat mühendisi mi oldu ?


talasas
(11.04.18)
(3)

staj başvurusu yapmak

merhaba. çok ilgimi çeken, istediğim bir alana dair staj yapabileceğim bir yer buldum ama başvuruyla ilgili merak ettiğim şeyler var. öncelikle staj formundaki referanslar kısmı mutlaka doldurulmalı mı? eğer doldurulacaksa hocalardan bu konuda ricada bulunulabilir mi ki? onun dışında, referans olaca
merhaba. çok ilgimi çeken, istediğim bir alana dair staj yapabileceğim bir yer buldum ama başvuruyla ilgili merak ettiğim şeyler var. öncelikle staj formundaki referanslar kısmı mutlaka doldurulmalı mı? eğer doldurulacaksa hocalardan bu konuda ricada bulunulabilir mi ki? onun dışında, referans olacak kişinin yalnızca adı/numarası mı yazılıyor forma? ek bir belge istendiği yazmıyor bununla ilgili ama gerekli mi emin olamadım.
çok talep olacağını düşündüğüm bir yer burası, sizce zorunlu değil de gönüllü olarak staj yapacak olmam ve not ortalamamın yeterince iyi olmaması alınma ihtimalimi çok düşürür mü?
vacigok
(24.03.18)
Referans bolumune mumkunse o sektorden birini, en kotu hocalarini yazabilirsin. Samimi oldugun hoca varsa kabul eder diye dusunuyorum. İsmini, calistigi sirket, pozisyonu ve numarasini yazarsin. Mumkunse bir cover letter yazabilirsin, belki bir fark yaratabilir.
Kurumsal bir firma icin gonullu ya da zorunlu stajyer olmanin cok bir farki olmuyor, en azindan benim staj yaptigim yerler de boyle. Not ortalamasi cok dusuk olmadigi surece olumsuz etkilemez genelde.


aioniotita
(24.03.18)
Bazı yerler referans olmayan başvuruları direkt eliyor. Tanıdık varsa yaz mutlaka. Hatta araya sokabilirsen daha iyi olur.
Form nasıl bilmiyorum ama bazı yerlerin formlarında referansının adresini bile istiyorlar. Kesin cevap veremicem.


uyusam iyi olur
(24.03.18)
Referans için o şirket içi birini yazmazsan kimse stajyer için tutup da referans kontrolü yapmaz. O kısmı çok da umursama.


canercuxy
(24.03.18)
(3)

izmir yol sorusu

buca'dan mavişehir balıkçı barınağı'na nasıl gidebilirim?
buca'dan mavişehir balıkçı barınağı'na nasıl gidebilirim?
vacigok
(24.02.18)
natodan yeşildere'ye dönün (orada yol çalışması vardı devam ediyor mu bilmiyorum, tüneli kullanarak konak tarafına çıkıp oradan alsancak liman üzerinden de gidebilirsiniz) yeşildere'den sonra karşıyaka tarafına gideceksiniz. altın yolu geçip karşıyaka sahilden devam edin. tüm sahili geçtikten sonra en sonda kalıyor zaten. yani karşıyaka tabelasını takip edin


asbe
(24.02.18)
eğer toplu taşımadan bahsediyorsanız şirinyer'den izban'a binin. Mavişehir'de inin. deniz tarafına çıkarsanız orada bostanlı iskele otobüsleri var. o otobüsler balıkçı barınağından geçiyor.


fayntenks
(24.02.18)
İzbandan şemiklerde inip dümdüz sahil tarafına yürürseniz de 15 dklık bir yürüme mesafesinde oluyor.


(1)

üniversitede kısmi zamanlı çalışmak

kısmi zamanlı çalışma başvuruları genelde eylülde mi oluyor sadece, 2. dönemin başında da başvurma şansımız var mıdır ki?
kısmi zamanlı çalışma başvuruları genelde eylülde mi oluyor sadece, 2. dönemin başında da başvurma şansımız var mıdır ki?
vacigok
(11.01.18)
Her donem basi oluyor basvurular.


kaiserr76
(11.01.18)
(5)

bu kuşun türü nedir?

https://hizliresim.com/nOYmmV
vacigok
(09.01.18)
Çok güzel <3

Bilmiyorum ama serçeyle aynı familyadan gibi duruyor :)


House Finch diye geçiyor: goo.gl


chicha
(09.01.18)
teşekkürler.:)
gaga, kafa yapısı olarak baştankara türüne daha yakın gibi ama house finch'e de benziyor aynı zamanda


vacigok
(09.01.18)
"huş isketesi" veya "kuzey ketenkuşu" olarak tanınıyor..
latince ismi: Acanthis flammea

ayrıca şuradan da ayrıntılı bilgi alabilirsiniz:
www.trakus.org


sahlanankoc
(09.01.18)
ne tatlı kuş yaa tutup o kırmızı - gri tüylerinden öpesim var <3


tabudeviren
(09.01.18)
(3)

akreditasyonun önemi nedir?

psikoloji bölümleri için mesela, tpd'nin bazı okullara verdiği akreditasyon belgesi var. bu belgenin verilmediği bir okulda okumanın bir eksisi var mıdır ki?
psikoloji bölümleri için mesela, tpd'nin bazı okullara verdiği akreditasyon belgesi var. bu belgenin verilmediği bir okulda okumanın bir eksisi var mıdır ki?
vacigok
(29.10.17)
Akreditasyonu olmayan üniversite kötüdür denemez ama akreditasyonu olan üniversite, iyi bir eğitim için yeterli koşulları sağlıyor demektir.

Siz dünyanın en iyi sürücüsü olsanız bile ehliyetiniz olmadan sizi kimse o şekilde tanıyamaz gibi düşünün.

Adım başı psikoloji bölümü adı altında açılan ticarethanelerden dolayı koşullamalardan bihaber, "o terapiyi de yaparım, bunda ne var?" diyen tipler çok fazla ve mesleğin kalitesini düşürüyorlar.
Akreditasyona sahip her okulun müthiş olduğu ve mezunlarının süper olduğunu iddia etmiyorum, yanlış olmasın. Sadece güvenirliği yükselten bir etmen oluyor.


mor bembombom
(29.10.17)
valla şartları ne bilmiyorum ama ben akreditasyona bakmam sadece. doğru yere mi baktım emin değilim ama mesela bilkent ve tobb etü'nün yokmuş belgesi ama özyeğin veya doğu akdeniz var. bilkent'in bu okullardan daha kötü olduğunu sanmıyorum ben.

www.psikolog.org.tr


Hiçbir önemi yok. Puanınız yeterse boğaziçi ya da odtü'de imkanınız varsa bilkent koç'ta okuyun gerisi boş. Akreditw olmuş olmanın iş başvurularında herhangi bir etkisi yok. Zaten tpd'nin yasal bir dayanağı da yok henüz. Orada bir klik var takılıyorlar öyle. Aldırış etmeyin.


(3)

umberto eco okumak

her haftayı bir yazar haftası yapıyorum. yarın umberto eco'ya başlayacağım ama bir haftaya 2, en fazla 3 kitabını sığdırabilirim, hatta gülün adı, foucault sarkacı gibi kalın kitaplarını okursam 1 haftayı da bulabilir 1 kitap. hangi kitaplarını okumalıyım sizce, çok kararsızım. en beğendikleriniz ha
her haftayı bir yazar haftası yapıyorum. yarın umberto eco'ya başlayacağım ama bir haftaya 2, en fazla 3 kitabını sığdırabilirim, hatta gülün adı, foucault sarkacı gibi kalın kitaplarını okursam 1 haftayı da bulabilir 1 kitap. hangi kitaplarını okumalıyım sizce, çok kararsızım. en beğendikleriniz hangileri?
vacigok
(15.10.17)
romanlarını değil de denemelerini okudum ben. okuduklarım;

beş ahlak yazısı
anlatı ormanında 6 gezinti
edebiyata dair
yanlış okumalar.

öneririm hepsini. romanlarını da merak ediyorum ama.


ravenclaw
(15.10.17)
çok net söylüyorum foucault sarkacı ve gülün adını 1 haftaya sığdıramazsın. foucault sarkacını zaten o şekilde anlayamazsın. hatta bir gün okuyup bitirebilirsen bana da anlat.

ancak must denilebilecek kitaplar bunlar. foucault sarkacı, gülün adı kitaplarına daha uzun zaman ayırmanı öneririm.


AlsterWasser
(15.10.17)
Ben yalnizca Baudolino'yu ve Gulun Adi'ni okudum, Baudolino'yu daha cok sevdim. Gene edebi bir kitabini okumak isterdim fakat galiba su "nasil bilimsel metin yazilir" konulu kitabini okumam gerekecek sirada. Gulun Adi filmini sevdiysen, romanini daha da seversin ama onu da diyeyim. Kotu degil yani.


common of demons
(15.10.17)
(7)

filmekimindeki hangi filmlere gidilmeli?

you were never really here, the kliing of a sacred deer ve the square hariç hangi filmleri önerirsiniz?
you were never really here, the kliing of a sacred deer ve the square hariç hangi filmleri önerirsiniz?
vacigok
(03.10.17)
Happy End
Mother
The Shape Of Water
Housewife
Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok
Jupiter's Moon
Loveless

Bilet bulabiliyor musunuz bu andan sonra yahu?


pokepoke
(03.10.17)
Benim listem;

-Kutsal Geyiğin Ölümü
-Kare
-Mutlu Son
-Sevgisiz
-Mother (bu zaten vizyonda şu an Cinemaximum'larda)


kayranin kedisi
(03.10.17)
Happy End (izleyemedim ama haneke yani, 20 ekim'de vizyona girecek)
The Beguiled
Tehran Taboo
120 bpm bayağı iyiydi üçü de.
fatih akın'ın paramparça'sı, the square ve djam de izlenmeli bence.

anne! vizyona girdi, vizyonda izleyebilirsin.


fragile lady
(03.10.17)
bilet bulabilirseniz gidersiniz :)


synesthesia
(03.10.17)
Ne kadar İstanbul odaklı yaşıyor herkes. Filmekimi bir sürü şehirde düzenleniyor ve örneğin İzmir'de şu an hemen hemen tüm filmlere bilet var gibi gözüküyor. Ben henüz bir tek Djam'a gittim, önümüzdeki günlerde 4 filme daha biletim var. Djam'ı sevdim, programda varsa öneririm, yalnız sevmeyeni de çok da ben müzikleri sebebiyle olsa gerek mutlu ayrıldım salondan. :)


bi mekan
(03.10.17)
Happy End
Aşkın gören gözlere ihtiyacı yok
paramparça
Let the sunshine in.

Mother!'ı izledim, izlenilmeli ama zaten vizyonda.


lcha
(03.10.17)
teşekkürler öneriler için.^-^
bu arada izmir'de henüz biletler tükenmemiş birkaç film dışında.


vacigok
(03.10.17)
(1)

ingilizce makale/kitap okuyabilmek

merhaba. makaleleri, bilimsel kitapları, romanları okuyabilecek düzeyde ingilizceye insan kendi kendine ulaşabilir mi sizce? makale okumaya çalışıyorum ama bilmediğim bir sürü kelime, kalıp çıkıyor ve onları bulana kadar konunun akışı da bozulabiliyor, bitirmek de uzun sürüyor ayrıca. hiç zorlanmada
merhaba. makaleleri, bilimsel kitapları, romanları okuyabilecek düzeyde ingilizceye insan kendi kendine ulaşabilir mi sizce? makale okumaya çalışıyorum ama bilmediğim bir sürü kelime, kalıp çıkıyor ve onları bulana kadar konunun akışı da bozulabiliyor, bitirmek de uzun sürüyor ayrıca. hiç zorlanmadan okuyabilmeyi istiyorum, b1-b2 düzeyindeki biri sizce bunun için kursa mı gitmeli, yoksa kendisi halledebilir mi? nasıl?
vacigok
(17.09.17)
kindle edinin bir tane. bilmediğiniz kelimeyi üzerine basıp çevirirsiniz hemen. türkçe sözlük de varmış ancak ben ingilizce'den ingilizce'ye sözlük tavsiye ederim.


perloneth
(17.09.17)
(2)

kuş evi boyamak

bir kuş evini boyayıp üzerine çizimler yapmak istiyorum ama ne çesit bir boyayla yapılabilir bilmiyorum. yalnızca ahşap boyası mı kullanılabilir, yoksa başka boyalar da kullanılabilir mi?
bir kuş evini boyayıp üzerine çizimler yapmak istiyorum ama ne çesit bir boyayla yapılabilir bilmiyorum. yalnızca ahşap boyası mı kullanılabilir, yoksa başka boyalar da kullanılabilir mi?
vacigok
(12.08.17)
Akrilik de kullanabilirsiniz.


irene
(12.08.17)
Rich ve cadence markalarına bakın. İnstagramda arasanız görürsünüz kadınlar çılgın gibi herşeyi boyuyorlar. Rich multisurface her yüzeyi boyayan bir boya.


curukturpkokusu
(12.08.17)
(1)

videonun başındaki müziğin adı nedir?

https://youtu.be/SG7Ksbrf0dsen başta çalan kısa müzik bir bestede mi geçiyor,hangisi?
youtu.be
en başta çalan kısa müzik bir bestede mi geçiyor,hangisi?
vacigok
(04.08.17)
chris zabriskie - prelude no. 14
www.youtube.com


m e b
(04.08.17)
(3)

kuantum fiziğini anlamak

bu konudaki kitapları anlayabilecek düzeye gelebilmek için okunabilecek yazı, izlenebilecek video önerileriniz var mı acaba?
bu konudaki kitapları anlayabilecek düzeye gelebilmek için okunabilecek yazı, izlenebilecek video önerileriniz var mı acaba?
vacigok
(14.07.17)
"Biraz kuantumdan zarar gelmez" bu kitap ile basla. Tavs'ye ederim www.dr.com.tr


stavro
(14.07.17)
aslında temel fizik ile başlamak en doğrusu. kuantum fiziği nedense insanlara havalı-ilginç geliyor. ama temel fizik olmadan aslında ne kadar öğrenirsen öğren havada kalacak.


orpheus
(14.07.17)
@orpheus +1

Şakacıktan değil de gerçekten fizik öğrenmek istiyorsan ilk adımın şu olmalı.

www.amazon.com


dissendium
(14.07.17)
(1)

klasik gitar için uygun post rock parçalar

dinlediğim post rock parçalar arasında klasik gitarda çalınabilecek parçalara çok nadir denk geliyorum. sizin önerileriniz var mı?
dinlediğim post rock parçalar arasında klasik gitarda çalınabilecek parçalara çok nadir denk geliyorum. sizin önerileriniz var mı?
vacigok
(27.06.17)
depeche mode-personal jesus geldi aklıma ilk


scheisskopf
(27.06.17)
(3)

yatay geçiş başvurusu yapayım mı?

9 eylül'de okuyorum, ege'ye başvuru yapsam mı çok kararsızım. başvuru için izmir'e gitmek, ingilizce sınavına girmek gerekiyor, bir de kabul edilirse-ki zaten zormuş- uyum sağlamak, kalacak yeni yer bulmak çok sıkıntılı olur mu, yoksa değer mi? bölümüm psikoloji ve ege'de daha köklü bölüm.
9 eylül'de okuyorum, ege'ye başvuru yapsam mı çok kararsızım. başvuru için izmir'e gitmek, ingilizce sınavına girmek gerekiyor, bir de kabul edilirse-ki zaten zormuş- uyum sağlamak, kalacak yeni yer bulmak çok sıkıntılı olur mu, yoksa değer mi? bölümüm psikoloji ve ege'de daha köklü bölüm.
vacigok
(24.06.17)
yapın kesinlikle, ama ege khk ile boşaltılan, nuri bilgenin kaybı, melek göregenlinin gidişiyle mutsuzlaşan bir yer, onu da düşünün.
yurtdışına başvurma ihtimaliniz olacaksa master için dokuz eylülde kalmanız daha mantıklı onu da düşünün.


ben iü de okuyorum. bıktım istanbuldan olabiliyosa değiştirelim :))


error522
(24.06.17)
kabul edilmek zor diye kim söyledi bilmiyorum ama bence zor falan değil, üstelik ders sayma açısından da çok adaletli bir okul olduğunu söyleyebilirim, mesela benim 2 dersim sayılmadı ama 2 dersten de muaftım kimseden geri kalmadım. bence yap ben ege'ye geçtiğim için pişman olmadım, uyum sorunu falan da yaşayacağını sanmıyorum. tınaztepe yolu da çekilmez o kadar sene trafik vs...
barınma sorununu bilemem tabi ama pek çok yurt var çevrede, ev arkadaşı arayan olur illa ki.


(1)

dikkate alan olur mu?

henüz lisans öğrencisiyken okuduğunuz bölümle alakalı yeni fikirler bulsanız, sonra bunlarla ilgili makale yazsanız bunu dikkate alacak biri çıkar mı? kimlere danışılabilir bunun için?
henüz lisans öğrencisiyken okuduğunuz bölümle alakalı yeni fikirler bulsanız, sonra bunlarla ilgili makale yazsanız bunu dikkate alacak biri çıkar mı? kimlere danışılabilir bunun için?
vacigok
(20.03.17)
TR'de as/ust sistemi gecerli oldugu icin fikrinin ustune yatmak isteyen cok hoca cikacaktir, hepsi ac kurt gibi citation pesinde cunku.

Avrupa ve ABD'de gorece daha kolay bu konu ama orda da eger fikrin cok basitse ya da ufak bir yanlis yaptiysan (kaldi ki tek basina makale cikarmak henuz bilgi seviyen ve deneyimin cok cok azken oldukca riskli) hemen topa tutulursun, ilerisi icin pek iyi olmaz.

Tavsiyem git adam akilli guvendigin bi hocayla konus, fikrini ac. Henuz lisans ogrencisisin, sevkini kirmak istemem ama yanlis yapma olasiligin oldukca yuksek. Sonrasi pirincin tasini ayiklayacagina bir hocaya acil, fikrine destek olsun, kontrol etsin ve yol gostersin.


superfluid
(20.03.17)
(8)

film önerisi

hayatı tüm sadeliğiyle ele alan, insanı düşündüren müthiş filmler arıyorum. amour, the straight story gibi özellikle yaşlılık temasının ön planda olduğu filmler de olabilir mesela.
hayatı tüm sadeliğiyle ele alan, insanı düşündüren müthiş filmler arıyorum. amour, the straight story gibi özellikle yaşlılık temasının ön planda olduğu filmler de olabilir mesela.
vacigok
(08.03.17)
Hrutar


peggy
(08.03.17)
www.imdb.com

bir de deli deli olma


elorelia
(08.03.17)
hrutar+1

aklıma gelirse eklerim başka


Cok kasindiysan, sadelik, yaslilik, aman ben cok dusunucem cildirayim azicik diyorsan Sokurov'un Ana ve Ogul filmini seyret (bkz: mother and son)


bioverse leo
(08.03.17)
yaşlılık olmasa da olur diyorsanız manchester by the sea.


brakgn
(08.03.17)
Aranan film haneke nin amour u


ordinov
(08.03.17)
The groundhog day.


bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom


in vino veritas
(08.03.17)
(1)

proust okumaya hangi kitapla başlamalıyım?

hazlar ve günler'le başlamak iyi olur mu sizce, yoksa kayıp zamanın izinde'nin ilk kitabından başlayayım mı direkt?
hazlar ve günler'le başlamak iyi olur mu sizce, yoksa kayıp zamanın izinde'nin ilk kitabından başlayayım mı direkt?
vacigok
(04.03.17)
proust edebiyatı olaylara değil sonsuz çağrışımlar zincirine dayandığı için herhangi bir kitabını okumaya başlayabilirsin bence.

ama üçünü de okumaya niyetliysen kayıp zamanın izinde'nin ilk kitabı tabii ki.


filteria
(04.03.17)
(3)

anneanneye alınabilecek çiçek

saksıda minik, güzel bir çiçek almak istiyorum, ne alayım? bir de izmir/fahrettin altayın orada, durağa yakın bir yerde çiçekçi var mıydı?
saksıda minik, güzel bir çiçek almak istiyorum, ne alayım? bir de izmir/fahrettin altayın orada, durağa yakın bir yerde çiçekçi var mıydı?
vacigok
(23.02.17)
atatürk çiçeği al. kırmızı kırmızı güzel bir çiçek.

www.google.com.tr


burty
(23.02.17)
Saksı değil ama Demet'le Çiçek satan yer vardı. Mehmetçik bulvarının biraz içersinde Oyak taksinin yanında saksı çiçekleri satan bir yer vardı ama güncel olmayabilir.


fasulyek
(23.02.17)
menekse


jimicik
(23.02.17)
(14)

kitapyurdundan alışveriş yapan var mı

memnun musunuz? kargonun gecikmesi gibi bir sıkıntı oluyor mu ki?
memnun musunuz? kargonun gecikmesi gibi bir sıkıntı oluyor mu ki?
vacigok
(13.02.17)
Ben çoktandır sipariş vermedim Kitapyurdu'ndan ama çok kitap aldığım oldu ordan. Hiçbirinde sorun yaşamadım. Özellikle paketleme konusunda diğer kitap sitelerine göre çok daha iyiler bence.


ms brownstone
(13.02.17)
memnunum sıkıntı yaşamadım.


yue
(13.02.17)
2 kez sipariş verdim. Bir tanesinde önce kitabın birini bulamadıkları için siparişimi 4 gün ellerinde tuttular, sonra o kitabı ayrı siparişe dönüştürüp ellerinde olanları yolladılar. Siparişimin elime ulaşması 1 haftayı geçti. Ayrılan kitabımın siparişi 1 ay sonra iptal edilip parası iade edildi(sipariş verdiğimde kitap stoklarında görünüyordu, stokta değilse sipariş verilemiyor zaten)

Diğerinde ise kitaplarım elime gene 1 haftada ulaştı. 1 Kitabımın üzerine basılmıştı, bir tanesinin üzerinde ise sıcak silikon parçaları vardı, bir tanesinin de yazıları kayık, baskısı hatalıydı.

İki siparişimden sonra da düşüncelerimi merak eden bir mail geldi, kibar ve açıklayıcı bir dille şikayetlerimi belirttim; hiç bir şekilde geri dönen veya otomatik bir görüşleriniz bize ulaşmıştır maili bile gelmedi.


E.
(13.02.17)
Ben genelde ordan aliyorum, gayet memnunum.


balpolen
(13.02.17)
Bütün siparislerim ordan hiç şikayetim olmadı,sorduğum sorularinda yanıtını hep aldım.kısacası çok memnunum.


brnbrs
(13.02.17)
İnternetten kitap alışverişine yeni başlamış biri olarak şimdiye kadar sadece kitapyurdu kullandım. 3 farklı siparişte toplam 10 kitap aldım, sorun yaşamadım.


cinsi kisi
(13.02.17)
Eskiden yapardım bende Atatürk düşmanı olduklarını öğrendiğimden beri siteye bile tıklamıyorum. Odakitabı kullanıyorum.


memnunum ama fikri zehirli yerlerle alışveriş yapmıyorum.


patos64
(13.02.17)
Kargo 2-3 günde geliyor ortalama. Çok bi sıkıntısı olmuyor.


Son zamanlar 10a yakın siparişim oldu, bir tanesi hariç sorun çıkmadı. Belirttikleri zamanda tedarik edip yolluyorlar ve 10 lira üstü (ki ortalama bir kitap fiyatıdır) kargo 1 lira. Hani okunacakları toplamayı bekleyip daha yüksek bir bedava kargo tutarına ulaşmaya gerek yok. Fiyatları da diğer büyük siteden daha ucuz.

Sorun çıkan kargo da benim mallığım. Adamlar evde değilken göndermiş, ben de gidip 3 gün içinde almayınca geri kitapyurduna yollamışlar. Geri gönderin dedim, 2.5 lira kargo parası ödedim (ki yine iyi bence)


kaportaci mahmut
(13.02.17)
geçen hafta aldım hatta.
istanbul içi ertesi gün elimdeydi


Harnold
(13.02.17)
biraz önce benzer bir duyuruya cevap verdim. ben de memnundum ama:

eksisozluk.com


zawisza
(13.02.17)
kitaplarına yorum yaptığınız zaman kötü eleştirileri kabul etmiyorlar. bu yüzden kullanmayın. iyi yorumları kabul ediyorlar.


hirhiz
(13.02.17)
ms brownstone +1.


filteria
(13.02.17)
(8)

kindle almak

merhaba. büyük bir pdf kitap arşivine sahip olup bunları bilgisayardan okumakta zorlanıyorum. kindle alsam mı diye düşünüyorum ama kimileri bazı formattaki metinleri okuyamadığından yakınmış, kullanışlı değil diyenler olmuş bir de. kullananlar ne düşünüyorlar acaba? merak ettiğim bir diğer şey, elim
merhaba. büyük bir pdf kitap arşivine sahip olup bunları bilgisayardan okumakta zorlanıyorum. kindle alsam mı diye düşünüyorum ama kimileri bazı formattaki metinleri okuyamadığından yakınmış, kullanışlı değil diyenler olmuş bir de. kullananlar ne düşünüyorlar acaba? merak ettiğim bir diğer şey, elimizdeki dosyaların tümünü kindle a aktarmak mümkün oluyor mu? bir de önerebileceğiniz bir modeli var mıdır?
vacigok
(29.01.17)
Paperwhite alacaksın en popüler olanı o zaten. Bir tane çok pahalı var bir tane de ışıksız modeli var. Ben bir dönem aldım sonra geri sattım. Sebepleri belki çoğu kişiye saçma gelebilir fakat şöyle:

1- Çocuğuma miras olarak bir kitaplık bırakmak istiyorum.
2- Sürekli otobüste falan işe gidip gelen vs. Kindle ihtiyaçlarının sıralandığı birisi değilim o yüzden oturduğum yerde kitabı da gayet rahat okuyabiliyorun.
3- Dnr gibi yerlerde gezip saatler harcayıp kitaplara baka baka satın almayı seviyorum.
4- Kitap kokusu manyağı bir herifim, hele çok kokuyorsa saatlerce koklarım.
5- Yiğenim Kindle ile görünce tablette oyun oynuyorum zannediyor, kitap görünce elimde o da ona aldığım küçük kitapları okuyor. Böyle özendirici bir unsur olmak hoşuma gidiyor.


Sahip olduğum en güzel elektronik ürün diye yazmıştım birkaç gün önce sözlük'e. Bir seneden fazla oldu kullanmaya başlayalı, ilk gün de aynı şekilde düşünüyordum, bugün de aynı düşünüyorum. Paperwhite 3 kullanıyorum ben, ışıklı mışıklı, karanlık ortamda okumak için; tavsiye ederim.


devilred
(29.01.17)
pdf için kindle alma tablet al.


siradam
(29.01.17)
bence bugün kendine şöyle güzel bi şey yap, ekşi sözlük'te ebook kitap arşivi sayfasındaki talimatları uygula ve ulaşacağın arşive sendeki kitapları da düşünerek bi göz gezdir.

ikinci olarak kendine bir de şöyle güzel bi şey yap, bi kindle paperwhite al, 2 ya da 3, kobo da olur elbette, belki ikinci el.

bonus güzellik, bu kitap okuyucunla sevdiğin bi kitap olursa, bu kitabın kağıdını al ve bi sefer de oradan oku. ben ebooklarıma ücretsiz ulaşmış olduğum için güzel kitapların hakkını böyle vermek istiyorum, bilmiyorum daha tatlı geliyor bana


tempor
(29.01.17)
Bilmedigim icin soruyorum kusura bakmayin ama neden tablet almayip kindle almayi dusujuyorsunuz. Yani kindle in yaptigindan daha fazla isi daha fazla uzantiyi tabletler acabiliyor. Neden kindle?


condom kurşunu
(29.01.17)
Ben de iki gündür araştırıyorum. Şahsen kindle touch almaya karar verdim. Paperwhite ile arasında 50 euro fark vardı ve karşılaştırmada fark edilir tek şey ışık ve çözünürlüktü(touch 166, paperwhite 300 ppi ama çzünürlük sıkıntısı yaşayan birini duymadım henüz). Touch kullanan arkadaşlarımın sorunsuzca kullandıklarını ve ışık fonksiyonunu pek aramadıklarını biliyorum. Bu arkadaşlarımdan biri redaktör(kobuzchu kiz), öteki Phd'sini yapan bir sosyolog. Yani ikisi de kitapla, makaleyle oldukça haşır neşir insanlar. Touch ve Paperwhite deneyimleri var ve açıkçası 7/24 yanınızda taşıyacağınız bir ürün değilse aradaki farkın verilmemesi konusunda hemfikiriz. İstenirse 20-25 euro civarına okuma ışığı alınabiliniyor üstelik kindle touch'a, gene daha ucuz oluyor. He, ben ışığa hiç ihtiyaç duymayacağımı biliyorum şahsen, yatağımın başında da okuma ışığım var mesela. O sebeple rahatım. Ama uzun otobüs seferlerim oluyor, yatak başında ışık yok, oda arkadaşım ışıktan rahatsız oluyor gibi sıkıntılarınız varsa paperwhite almak mantıklı olacaktır.
Paperwhite'ın bir olayı da ekranı siyaha, yazıyı beyaza ayarlayabilmeniz ama ne kadar ihtiyaç duyarsınız bilmiyorum. Ben bu sebeplerin 210 liralık bir fark edeceğine inanmıyorum şahsen.
Bu sebeple şu an Kindle Touch 8 var piyasada, onu alacağım.


paperwhite 7th kullanıyorum, hanımda 1 veya 2 var. metin kitaplar için inanılmaz güzel, her yere taşıyoruz, yatarken okumayı sevdiğimizden paperwhite şahane. ancak pdf içerikleri uçan kaçan, resimli grafikli şeylerse tetris ekranında hd film izler gibi hissedersiniz tavsiye edemiyorum. düz pdf'se de zaten mobi'ye rahatlıkla dönüştürürsünüz onu, sıkıntı yok onlarda.

bir de pdf'leri tabletten okumak da zor bence. aldiko vb programlarla düşük ışık şiddetinde sayfa sayfa e-book gibi okunur filan ancak sayfaların gerçek boyutları tablet boyutuna göre olmadığı için yazıları görmek için ikide bir zoom in/out yapacaksınız, ekranın içine interaktif bir yerleşim ve istediğiniz fontta okuma vb olmayacak. gerçek okuma deneyimi için mutlaka bir format dönüşümü gerekecek size.

tablet şu açıdan avantajlı olabilir, gözlerinizde problem yoksa, uzun okumalar yapmayacaksanız ve direkt gün ışığı altında okumayacaksanız (ekran parlaması yüzünden), sizi fazlasıyla tatmin edecek kalitede epub okuyucu programlar var. ayrıca tableti bir çok başka iş için de kullanabilirsiniz. ancak üstteki şartların biri bile size uymuyorsa e-kitap okuyucu.


kaichi
(29.01.17)
Paperwhite kullanicisiyim, cok da memnunum ve kitap okuma istegimi de artirdi. Ancak pdfler icin uygun bir tercih degil. Donusturme programlariyla denesem de bi sure sonra zorlamamaya karar verdim

Okumayi dusundugunuz kitaplari kaynaklari arastirin, epub mobi vs formatinda bulursaniz kindle guzel tercih olabilir. Aksi takdirde ben de tableti tavsiye ederim


gibicibicis
(30.01.17)
(2)

bilim sosyolojisi ve psikoloji tarihi

bu iki alana tek tek ya da aynanda değinen müthiş kitaplar önerebilir misiniz?
bu iki alana tek tek ya da aynanda değinen müthiş kitaplar önerebilir misiniz?
vacigok
(17.01.17)
Psikoloji de dahil sosyal bilimlerin hem tarihine hem de bi ozelestirisine bakmak isterseniz sosyal bilimleri acin (gulbenkian komisyonu) kitabina goz atabilirsiniz. Turkiye'de psikoloji tarihine dair ise sertan batur ve kagitcibasi'nin makalelerine goz atabilirsiniz.


havana
(17.01.17)
Psikoloji tarihi için şu kaynak da çok güzel: www.idefix.com


mor bembombom
(18.01.17)
(3)

psikoloji okuyanlar nerede staj yapabilir

staj gibi olmasa da, mesela işine yarayacak bir yerde bir süre çalışmak istiyor diyelim ki, nerelerde çalışabilir? ve bir de klinikte çalışan bir psikologun yanında durabilmesi mümkün olamaz değil mi?
staj gibi olmasa da, mesela işine yarayacak bir yerde bir süre çalışmak istiyor diyelim ki, nerelerde çalışabilir? ve bir de klinikte çalışan bir psikologun yanında durabilmesi mümkün olamaz değil mi?
vacigok
(16.01.17)
Anasınıfları, hastaneler, klinikler, ceşitli gruplar vs. Okulun staj havuzunda muhakkak uygun yer vardır.

Stajda danışan mahremiyetinden dolayı klinik psikologun seanslarina dahil olamaz tabii ki.


fraise
(16.01.17)
okul aracılığı olmadan kendimiz bulmak için ne yapmamız gerekiyor? staj ilanlarının olduğu bir yer var mı mesela ya da tek tek arayıp bilgi mi alınmalı?


Ankara'daki tanınmış hastaneler, yazın için staj açıyorlar. Oralar takip edilebilir mesela. Hatta başvurular kapanmış bile olabilir bu yaz için.
Üniversitelerin araştırma merkezlerine de bakabilirsiniz.


mor bembombom
(16.01.17)
(4)

ziraat bankası kartıyla steam den alışveriş

mümkün değil mi? uyarı veriyor deneyince.
mümkün değil mi? uyarı veriyor deneyince.
vacigok
(14.01.17)
kartınız internet alışverişine kapalı olmasın?


yok açık, ama bilgiler hatalı tarzı bir şey geliyor ve doğru her şey de


vacigok
(14.01.17)
kyk kartı mı kullanıyorsun normal kredi kartı mı? ilkini kabul etmiyor ama 2.de sıkıntı yok.


funl
(14.01.17)
Steam bazen bazi kartlari kafasina gore kabul etmiyor. Daha sonra tekrar denemeyi dene. Bu arada beklerken de steam support'a ticket at.


(3)

bir regresyon sorusu

bu soruyu yapabilir misiniz? ikinci resimde verilerin tablosu var http://hizliresim.com/Er3Qqnhttp://hizliresim.com/NlkY4P
bu soruyu yapabilir misiniz? ikinci resimde verilerin tablosu var
hizliresim.com
hizliresim.com
vacigok
(16.12.16)
@kablelvuku
hizliresim.com hoca şu şekilde çözmüş ama._.


vacigok
(16.12.16)
Y ile x i yanlış yere yazmış olma ihtimalim yüksek o siteden bir de kendin çözdür istersen


kablelvuku
(16.12.16)
(1)

edvard munch tablosu

bir teknede yaşlı adam ve iskelet vardı, munch tablosu diye hatırlıyorum ama bulamadım. neydi ki adı?
bir teknede yaşlı adam ve iskelet vardı, munch tablosu diye hatırlıyorum ama bulamadım. neydi ki adı?
vacigok
(05.10.16)
death at the helm


Domuz
(05.10.16)
(2)

izmir'de resim kursu

buca taraflarında önerebileceğiniz bir resim kursu var mı?
buca taraflarında önerebileceğiniz bir resim kursu var mı?
vacigok
(03.10.16)
hobi mi, güzel sanatlara hazırlık mı?


expressive
(03.10.16)
hobi, özellikle sulu boyayı iyi öğretebilen bir yer..


vacigok
(04.10.16)
(3)

üniversitede bölüm dışı derslere girmek

mümkün mü? mesela, amerikan dili edebiyatı öğrencilerinin aldığı bir dersin hocasına derse girip giremeyeceğimi sorsam olur mu ki?
mümkün mü? mesela, amerikan dili edebiyatı öğrencilerinin aldığı bir dersin hocasına derse girip giremeyeceğimi sorsam olur mu ki?
vacigok
(27.09.16)
olur.


Bundan mutlu bile olur, ve sınıfında oturmak için yer olduğu müddetçe girebileceğini ve buna çok sevindiğini filan söyleyecektir. Bana öyle olmuştu.


mete kudur
(27.09.16)
iü de mesela ake derslerine yabancı biri girse kimsenin haberi olmaz ama tabii önceden haber vermekte fayda var


freya
(28.09.16)
(3)

ekonomi tarihiyle ilgili kitap, film, makale..

önerileriniz var mı? ekonomi tarihinin yanında, ekonomiyle ilgili pek bilinmeyen gerçeklere değinen eserler varsa bildiğiniz, onları da söyler misiniz?
önerileriniz var mı? ekonomi tarihinin yanında, ekonomiyle ilgili pek bilinmeyen gerçeklere değinen eserler varsa bildiğiniz, onları da söyler misiniz?
vacigok
(10.09.16)
Das kapital pek bilinmeyendir.


ykyt
(10.09.16)
Kapitalizmin Kısa Tarihi- Georg Fülberth (Yordam Kitap)

ha daha "baba" bir şey arıyorsan daha farklı bakış açıları daha geniş bir yelpaze vs. O zaman buyrunuz:

Karl Polanyi- The Great Transformation


qazaqwsx
(10.09.16)
(4)

ders kaydı yapamamak

merhaba. 6 eylülde okulun ders kayıt sistemi açıldı, hazırlık sınavı da 7 eylülde belli oldu. şimdi ders seçimi için siteye giriyorum, ders kayıt seçeneğine basınca bir tablo çıkıyor ama hiç seçenek yok, yukarıda da danışman hocanızdan kayıt için bilgi alın yazıyor fakat danışman hoca kısmı da boş..
merhaba. 6 eylülde okulun ders kayıt sistemi açıldı, hazırlık sınavı da 7 eylülde belli oldu. şimdi ders seçimi için siteye giriyorum, ders kayıt seçeneğine basınca bir tablo çıkıyor ama hiç seçenek yok, yukarıda da danışman hocanızdan kayıt için bilgi alın yazıyor fakat danışman hoca kısmı da boş.. ne yapmak lazım?
vacigok
(09.09.16)
Öğrenci Isleri ?


shadowcat
(09.09.16)
Bu durumlarda add-drop döneminde hallediyorlar genelde.


aioniotita
(09.09.16)
okula gidip danışman hocanın kim olduğunu öğrenci işlerinden öğren, sonra da onunla konuş.


safepassage
(09.09.16)
Anladigim kadariyla 1. sinifsin? Senin ders secmemen lazim butun dersler zorunlu oluyor 1. sinifta.


(4)

anneannemin vücudundaki kızarıklıklar

http://hizliresim.com/nEL1başu şekilde kızarıklıklar çıktı kolunda 3-4 gün önce, doktor merhem vermiş sadece ama sürekli kaşınıyor ve acıyor şimdi, bugün bacağında ve sırtında da çıkmış. nedeni ne olabilir?
hizliresim.com
şu şekilde kızarıklıklar çıktı kolunda 3-4 gün önce, doktor merhem vermiş sadece ama sürekli kaşınıyor ve acıyor şimdi, bugün bacağında ve sırtında da çıkmış. nedeni ne olabilir?
vacigok
(30.08.16)
böcek ısırması gibi görünüyor. En sıkıntılı yanı ise bazı kişilerde tek bir yerden ısırık alsa bile vücutta bu ısırıklıklar kendiliğinden yayılıyor ( alerjik bir durum gibi ). Aynı durum bende de olmuştu ve tedavi amaçlı merhem + kaşıntı önleyici hap ile bu sorunu çözmüştüm. ( kesinlikle kaşımasın yoksa yayılmaya devam ediyor )


şair eşref
(30.08.16)
Alerji gibi duruyor ama doktor arkadaşlar daha iyi bilir.


himmet dayi
(30.08.16)
Doktor degilim ama anneannenizin baska bir rahatsizligi var mi? Karaciger rahatsizliklarida bu sekilde gosterebiliyor kendini.


pinman
(30.08.16)
bana zonayı anımsattı ama daha bir çok etyolojisi olabilir tekrar bir doktora görünmek gerek


feykalade
(30.08.16)
(2)

outlook dan yollanan ileti

gönderilenler kısmında yer alıyor ama şöyle bir mesaj geldi: 'İletiniz, belirlenen alıcılardan bazılarına veya tümüne ulaşmadı.' ne yapmak lazım, neden geldi bu?
gönderilenler kısmında yer alıyor ama şöyle bir mesaj geldi: 'İletiniz, belirlenen alıcılardan bazılarına veya tümüne ulaşmadı.' ne yapmak lazım, neden geldi bu?
vacigok
(25.08.16)
Gonderdiginiz mail adreslerinden bir ya da daha fazlasi hatali yazilmis olabilir, o mail adresi artik kullanilmiyor olabilir, ya da gonderdiginiz kisinin inbox'ı dolu olabilir


surfer
(25.08.16)
bizim mail hizmeti veren şirket yüzünden aynı sıkıntıyı yaşıyoruz bugün. aradım, "saldırı var onunla uğraşıyoruz 1-2 saate çözeceğiz" dediler...


kimlanbu
(25.08.16)
(4)

açıköğretimle üniversiteyi bir arada yürütmek

psikoloji okurken açıköğretimden de sosyoloji okusam, ikisini yürütmek zor olur mu? bir de bu açıköğretimde okuma olayı nasıl oluyor, ne yapmak lazım?
psikoloji okurken açıköğretimden de sosyoloji okusam, ikisini yürütmek zor olur mu? bir de bu açıköğretimde okuma olayı nasıl oluyor, ne yapmak lazım?
vacigok
(22.08.16)
Ben matematik okurken açıktan adalet okuyordum. Vize haftası çok uzun sürüyor. Matematik bölümünün vizeleri bittikten bir hafta sonra adalet vizeleri başlıyordu. Matematikte 8 dersim vardı, adalette de 8 ders. Toplam 16 dersle baş ediyordum. Okuma alışkanlığın varsa zor olmaz, ama kafa ister istemez gidiyor bir süre sonra.


dissendium
(22.08.16)
ben hukukla sosyolojiyi aynı anda okudum. zor olmadı. hele psikoloji ile zor olacağını hiç düşünmüyorum. sonuçta birbirine çok çok uzak bölümler değil.


tadin kaldi
(22.08.16)
mimarlık okurken anası ağlayıp bunu yapabilen insan tanıdım. çok rahat yaparsın.


zgrydn
(22.08.16)
az kafan çalışıyor ve genel kültürün varsa soruları ezberlemeden de geçersin merak etme. hiç bakmadan paldır küldür girdim sınavların 2.5 üstü ile bitti maliye. ki düşün maliye gibi teknik bir bölüm hiç bakılmadan bitiyorsa sosyoloji hayli hayli biter.


ManikD
(22.08.16)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.