Giriş
(2)

Sürekli peşleyen sokak kedileri

Son bir haftadır ne zaman dışarı çıksam, peşime bir yetişkin ya da yavru kedi takılıyor. Hayır aç-susuzlar desem, oturduğum ilçedeki her sokakta birden fazla mama ve su kabı var.Yetişkin kediler problem değil de, yavru kediler çok dengesiz oluyor. Yola falan atlıyorlar. Ben de peşime takılan yavrula
Son bir haftadır ne zaman dışarı çıksam, peşime bir yetişkin ya da yavru kedi takılıyor. Hayır aç-susuzlar desem, oturduğum ilçedeki her sokakta birden fazla mama ve su kabı var.

Yetişkin kediler problem değil de, yavru kediler çok dengesiz oluyor. Yola falan atlıyorlar. Ben de peşime takılan yavruları kucaklayıp, yavru ile ilk karşılaştığım yere bırakıyorum (belki annesi oralardadır diye). Merak ettiğim neden bu kediler beni peşliyor ?
vhdl
(21.09.19)
Yavru kediler hareket eden her şeye peşler zaten.


el conquerador
(21.09.19)
kokuyor olabilir misin? anne kedi gibi kokmak.


ya ben lan neyse
(21.09.19)
(7)

Eve hamamböcekleri dadanmış. En iyi çözüm nedir ?

2 gündür mutfakta yavru hamamböcekleri görüyorum. Çok geç olmadan müdahale etmek lazım.Bu Raid'in böcek yemleri var, işe yarar mı ? Ya da başka bir yöntem mi kullanmalıyım ?
2 gündür mutfakta yavru hamamböcekleri görüyorum. Çok geç olmadan müdahale etmek lazım.

Bu Raid'in böcek yemleri var, işe yarar mı ? Ya da başka bir yöntem mi kullanmalıyım ?
vhdl
(06.09.19)
raid'in hamamböceği spreyini üstüne sıktığınızda işe yarıyor.

onun dışında k-othrine alıp mutfakta ve evin genelinde (hayvan ve/veya çocuk yoksa) duvar diplerine, dolap altlarına, pencere/balkon kenarlarına, yiyecekle temas etmeyecek yerlere sıkın.
ama sıktığınız yerlere basmamaya dikkat edin.

küçük olduklarına göre oralarda bir yere bir tanesi yumurtlamış belli ki.


blatta hiberna
(06.09.19)
Boraks.


böceğin türüne göre mücadele şekli değişir. Fotoğrafı var mı?
yoksa sarı küçükler mi yoksa koyu fişne çürüğümsü kırmız-siyah renkliler mi?

Sarı küçüklerdense sıçtınız. mücadelesi zaman alır. yuvalanma noktalarını bulup müdehale etmeniz lazım. kimyasal böcek öldürücüleri bu alanlara uygulamadığınız sürece sadece gezintiye çıkanları öldürürsünüz. yıllarca sorununuz devam eder.

yuvalanma noktaları buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi; dolap içleridir. Yoğun oldukları yerlerde siyah, sanki demir paslanmış gibi dışkı bırakırlar. oradan takip edebilirsiniz.


yok eğer sorun teşkil eden böcekler siyah olanlarsa, onlar tamamen gider kaynaklıdır. İlaçlama yapsanız da gelirler. Lavabo, çamaşır, bulaşık makinenizin giderlerinin duvarla birleştiği noktalarda açık nokta bırakmayın. Hırdavatçılarda 2 liraya contalı aparatlardan alın takın.

her iki böcek türü için de eğer binaya giriş hat varsa tamamını kapatmanız lazım, havalandırma; eski kullanılmayan tesisat giriş-çıkışları; kablo kanalları.

çözüm bulamazsanız ve istanbul ya da gebze taraflarındaysanız yeşillendirin. gelip bakarız.


Kazmapolitan
(06.09.19)
raid gereksiz. borik asit net çözüm, eczanelerde satılır 10tl civarı. un gibi bir şey. ekmeğin içini ıslatın ve üzerine dökün. koyun bir kenara onlar gelir bulur yer zaten. iki güne kendileri sağda solda sonsuzluğa uğrayacaktır. sakın terlikle falan öldürmeyin daha çok gelirler.


bisorumvargaliba
(06.09.19)
Benzer sey basima geldi. O urunlerden once tum delikleri tespit edip kapatin ve giderlere kapaklar bulun. Sonra evi ilaclatin. En temiz cozum bu. 100-150 lira aliyorlar. Bu sivi tarzi bir sey sikiyorlar koselere filan. Biraz is cikacak sana temizlik ve toparlamada ama bizim evde her gun karsilasirken su an hic yok.


biz raid böcek yemi kullandık hiç bi işe yaramadı. sprey şeklinde ilaçları tam üstüne sıkınca ölüyo ama bi süre sonra eğilerek sıktığım ve soluduğum için boğazımda yanma başladı, sen sakın kullanma mutfakta, suya yiyeceğe bulaşır. evi ilaçlayıp iki üç gün kapattık, geldiğimizde böcekler hala duruyodu, o da bi işe yaramadı.

çözümü tesadüfen keşfettim. annem bir adet bezi yıkayıp sıkmış, sonrada kenara atmış. bezin içi nemli. ben o bezi elime aldığımda yavru hamam böcekleri yere döküldü. nemli diye oraya yerleşip yumurtlamışlar.
o bezi her gün yıkayıp nemli bi şekilde bırakıyoduk. sonra balkonda fayans yüzeye kolonya döküyoduk, eldivenle bezi alıp balkonda kolonyalı bölüme sirkeliyoduk ve çakmağı çakıyoduk, küçük bi alevle kendileri, yumurtaları, mikropları her şey yanıyodu. kolonya bitince en fazla 10 saniye sonra kendiliğinden sönüyodu.

mutfakta lavabonun gider borusunda mutlaka yuvalanmışlardır. oradan bikaç litre tuzlu ve sirkeli su dök. pompayla kapat, mümkün olduğunca kullanma.


scheherazade
(07.09.19)
K othrine. 2 litre suyla karıştırılıp sprey şişesiyle püskürtün.


curukturpkokusu
(07.09.19)
(7)

Traş makinesi yerine jilet kullanmak

Vücut kıllarımı traş makinesi ile alıyordum. Teoride kılı kesme yöntemleri ikisinde de aynı. Traş makinesinin de şarjı bitmiş, onun yerine jilet ile kessem gürleşme problemi olur mu ?Traş makinesi ile düzenli olarak kestiğim için göğüs bölgesi vs. yeterince gür (sakal gibi çıkıyor hatta), ben daha f
Vücut kıllarımı traş makinesi ile alıyordum. Teoride kılı kesme yöntemleri ikisinde de aynı. Traş makinesinin de şarjı bitmiş, onun yerine jilet ile kessem gürleşme problemi olur mu ?

Traş makinesi ile düzenli olarak kestiğim için göğüs bölgesi vs. yeterince gür (sakal gibi çıkıyor hatta), ben daha fazla kalınlaşmayacağını düşünüyorum. Fakat bir yandan da daha beter olursa diye de bir düşüncem yok değil. Sizin bu konuda fikriniz nedir ?
vhdl
(24.08.19)
Sen zaten cevabını vermişsin teoride ikisi de aynı; gürleşme olmaz.


angelus
(24.08.19)
Bunu bırakayım buraya konusu açılmışken
www.reddit.com


benbirbenibulup
(24.08.19)
gürleşme olmaz da sakal için kullandığın jilet ile göğüs bölgesini tıraş etmek tahriş edebilir başlarda. kadınlar için olan jiletlerden kullan derim. ya da tüy dökücü. o da pratikte aynı şey.


elorelia
(24.08.19)
Kıl dönmesi olabilir.


bi farkları yok istediğin gibi kes. şehir efsanesi sadece.


tinky winky
(24.08.19)
Kalınlaşma olayı boş muhabbet ama jiletle kesince daha sivri/sert oluyor, rahatsız ediyor.


influx
(24.08.19)
Kadın/vücut jilet kullan +1. Onun dışında fark etmemesi lazım ben hep jilet kullanıyorum.

Dediğim gibi sakal jiletini şiddetle önermem.


mirafiori
(24.08.19)
(3)

İstediğim ALES puanı ile yükseğe başvurmak

Başlık biraz garip olmuş olabilir. Şimdi elimde bir ales puanı var (geçerlilik süresi bitmemiş). Yeniden ales'e girdiğimi ve eskisinden daha düşük bir puan aldığımı varsayalım. Bu durumda eski puanımla da yükseğe başvurabilir miyim yoksa geçerli olan en son girdiğim ales mi olur ?
Başlık biraz garip olmuş olabilir. Şimdi elimde bir ales puanı var (geçerlilik süresi bitmemiş). Yeniden ales'e girdiğimi ve eskisinden daha düşük bir puan aldığımı varsayalım.

Bu durumda eski puanımla da yükseğe başvurabilir miyim yoksa geçerli olan en son girdiğim ales mi olur ?
vhdl
(15.08.19)
geçerli olan herhangi bir puanla başvurabilirsiniz, sonradan girip düşük almanın 100 liradan başka zararı olmaz.


signore
(15.08.19)
120 lira olacak o


istediğiniz puanı kullananilirsiniz.


tabirimekruh
(15.08.19)
(8)

Yüksek lisans mı yoksa işe devam mı ?

Gerçekten çok okumak istediğim ve kariyerimde bana çok katkı sağlayacak bir yüksek lisans programı var. Fakat bir yandan da halihazırda çalıştığım bir işim var.Kararsız kaldım. Bir yandan çok okumak istiyorum. Ama diğer yandan da, iş tecrübesi kazanmak yerine 2 yıl daha eğitim görmüş olacağım. Mezun
Gerçekten çok okumak istediğim ve kariyerimde bana çok katkı sağlayacak bir yüksek lisans programı var. Fakat bir yandan da halihazırda çalıştığım bir işim var.

Kararsız kaldım. Bir yandan çok okumak istiyorum. Ama diğer yandan da, iş tecrübesi kazanmak yerine 2 yıl daha eğitim görmüş olacağım. Mezun olunca gene junior pozisyonunda (1 yıllık iş tecrübem bile olmayacak) işe başlayacağım/arayacağım. Bahar döneminde başlarsam, 26 yaşında mezun olmuş olacağım.

Bu durum iş hayatı için dezavantaj mıdır ? Yoksa hayallerinin peşinden mi koş diyorsunuz ?
vhdl
(27.07.19)
Okumanın yaşı yok. Go go go


imkanın varsa ikisini de aynı anda yap


tinky winky
(27.07.19)
5 yıl sonrasında doktora tezi sunup, dr. olmak gibi bir derdin yoksa salla yüksek lisansı filan. Memleket tezini zamanında yazamayıp, enstitüden atılanlarla dolu.


Psycho Mantis
(27.07.19)
İşyeriyle konuşup ikisini aynı anda yapabilirsin bence. Ben olsam işi bırakmazdım. Çalıştıktan sonra ara vermek, para kazanmamak çok zor.


megalomaniac
(27.07.19)
Yaşla ilgisi yok,40 olsan da sorun diil.
Ama yüksek yurtdışında değilse işe devam.
Mümkünse aynı anda yap olmuyorsa iş.
Bi kaç yıl sonra daha çok para kazınırken yap yükseği


jimjim
(27.07.19)
İkisini aynı anda yapabiliyorsan yap derim. Millet işsizlikten kırılıyor, hazır iş bırakılmaz. Kaldı ki işsiz çok olduğundan, en ucuza en iyisini arıyor işverenler -ki buluyor- tecrübesizlere kimse bir şey vermiyor.


aynabugusu
(28.07.19)
Yüksek lisans dersleri zaten bir sene sürüyor. İş ile beraber yürütmeye çalış. Ben hem işe gidip hem yüksek lisans yaptım biraz yorucu ama bitiyor hemen. Boşuna ara verme.


jazzabel
(28.07.19)
eger ayni anda yapabiliyorsan kesin yap.

eger yapamiyorsan : is tecrubesi > master ( maalesef )


AlsterWasser
(28.07.19)
(2)

Komplo teorisi önerecek var mı ?

Gece gece canım sıkıldı. Klasikleşmişler dışında daha az bilinen bir komplo teorisi iyi olurdu.
Gece gece canım sıkıldı. Klasikleşmişler dışında daha az bilinen bir komplo teorisi iyi olurdu.
vhdl
(14.07.19)
suradan yürüyün bence.

en.wikipedia.org/wiki/Category:Conspiracy_theories


-stephen King'in John Lennon'u öldürmesi
-phantom kangaroos
-Roko's basilisk
-Denver havaalaninin mimarisi
-BLOOP


KARA BOĞA
(14.07.19)
(18)

10.000 TL maaş ile 400.000 TL değerindeki arabanın altından kalkılır mı ?

Bekar ve kirada yaşayan biri için mümkün mü ? Hafta sonu arabası olacak.
Bekar ve kirada yaşayan biri için mümkün mü ? Hafta sonu arabası olacak.
vhdl
(11.07.19)
Tabi ki hayır


respect
(11.07.19)
400k hafta sonu arabası 67 mustang mi?


scudman1
(11.07.19)
mümkün değil. 20-25 kazanıyorum 150 binliği bile gözüm kesmiyor.


carabelli
(11.07.19)
@scudman1 çok beğendiğim bir hot-hatch var, sıfır şu an bu civarlarda.


vhdl
(11.07.19)
@vhdl yazık o kadar parayı gömme bence.

@carabelli ben de sizinle aynı bölümden mezunum ama işsizim. 7-8 yıl önce doğmak varmış demek ki.


angina pektoris
(11.07.19)
çok saçma bir soru ya... 400 bin liralık arabayı almaya güvenemiyorsan ve maaş hesabı yapıyorsan.. ne diye almaya çalışıyorsun ki özentilik bence. 400 bin liraya neler yapılır. gereksiz.
bence önce ev al, evin değeri artar ama altına aldığın arabanın asla.


@angina pektoris, uzmanlığım da mevcut. biraz tecrübe de eklenince normal. ayda 5 kazanan da var 100 kazanan da. zamanla olacaktır.

@hakyememyemekyerim katılıyorum. araba çok boş bi para gömme şekli bence de. yatırım desen değil, zevk desen daha ucuza alırsın.


carabelli
(11.07.19)
İmkansıza çok yakın bişey. Ayrıca arabayı aldı diyelim, tüp mü taktıracak?
Pazardan alışveriş yaparken yol kenarına mı parkedecek?


megalomaniac
(11.07.19)
kalkılır fakat öncesinden de birazcık birikim olması lazım.


false pretension
(11.07.19)
tamamen sacmalik. araba yatirim degil, israftir genel olarak. bir de "haftasonu arabasi" na bu kadar para gommek is degil.


fortisvita
(11.07.19)
10 bin tl 400 bin araba borcundan kalkar 10 km biner günlük gider ağacın altına koyar uzaktan bakar 5 sene nefes almadan yaşar.


mikahakkinen
(11.07.19)
Alacağınız haz kısa sürecektir. Tahminen ilk sene sonunda satarsınız. Tabi bu tarz araçlar meraklısına satıldığı için satması hem zordur hem de değer kaybı olur. Satmayacak olsanız bile en iyi kredi oranıyla bile gelirinizi 3-4 yıl boyunca bir araca vermek mantıklı mı? Tabi kaza ihtimalini de unutmayalım. Abd'li ekonomistler, bir otomobilin kişinin maddi varlığının yüzde 20-30unu geçmemesi gerektiğini söylerler. Türkiye'de mümkün değil tabi. Bence 150-200K bandını aşmayın. Bu aralıkta ikinci elde sizi tatmin edebilecek araçlar bulabilirsiniz.


the coon
(11.07.19)
Kapitalist düsünceden uzaklasip islami gercek manada yasamaya calisirsan 5 binle bile mutlu olursun ve etrafina da faydan olur toplumsal huzur gelir


nö. max. 150k bencem ustu seni asar. tabii kira falan verdigini varsayiyorum.


cooperr
(12.07.19)
araba bir sekilde sana gelir getirecekse neden olmasin.

haftasonu sen kullan hafta ici ver ubere, yandexe :)


eindaclub
(12.07.19)
Imkansiz.


stavro
(12.07.19)
Bu kadar pahali arabalari maasli calisanlar degil de, hesabini tutamayacak kadar cok parasi olanlar kullanmali gibi geliyor bana.


chitosan
(12.07.19)
Canın isityorsa al.


(2)

Adnan Menderes Havalimanın'dan Karşıyaka

Gece geç saatte uçuşum var ve o saatte izban yok. Havalimanından Karşıyaka ya da Bostanlı iskele taraflarına gelen (Havabüs gibi) servis var mı ?
Gece geç saatte uçuşum var ve o saatte izban yok. Havalimanından Karşıyaka ya da Bostanlı iskele taraflarına gelen (Havabüs gibi) servis var mı ?
vhdl
(07.07.19)
havaş saatler şurda var www.havas.net


house md
(07.07.19)
adnan menderes havalimanında gece 12 den sonra her şey saçmalaşıyor 2 kere mahsur kaldım.

havaş var saatleri çok saçma. belediye otobüsleri geliyor onlara da kartla biniliyor büfelerden kart bulabilirsen şanslısın.


mikahakkinen
(07.07.19)
(2)

Bozuk elektronik aletleri bulabileceğim yer (İstanbul) ?

Dışında bir sorunu olmayıp, sadece elektronik aksamları arızalı olan elektronik cihazların satıldığı (ya da bedavaya verildiği) bir yer var mıdır ? Ya da böyle aletlerin toplandığı hurdalıklar vs.
Dışında bir sorunu olmayıp, sadece elektronik aksamları arızalı olan elektronik cihazların satıldığı (ya da bedavaya verildiği) bir yer var mıdır ? Ya da böyle aletlerin toplandığı hurdalıklar vs.
vhdl
(01.07.19)
herhangi bir bitpazarında rahatlıkla bulursun istemediğin kadar.


ayin yazari
(01.07.19)
let go.


benaslinda
(01.07.19)
(8)

Bilgisayar mühendisleri ve sinyal işleme

Bir elektronik müh. olarak merak ediyorum. Yıldız'da bilg. mühendisleri sinyal ve sistemler, sayısal sinyal işleme vs. alıyorlar. Muhtemelen itü'de de görüyorlardır.Merak ettiğim bir nokta ise, bir bilgisayar mühendisi, elektronik mühendisleri kadar iyi sinyal işleme bilgisine sahip mi ? Mesela bir
Bir elektronik müh. olarak merak ediyorum. Yıldız'da bilg. mühendisleri sinyal ve sistemler, sayısal sinyal işleme vs. alıyorlar. Muhtemelen itü'de de görüyorlardır.

Merak ettiğim bir nokta ise, bir bilgisayar mühendisi, elektronik mühendisleri kadar iyi sinyal işleme bilgisine sahip mi ? Mesela bir bilg. mühendisi, sayısal işaret işleyici ya da sayısal filtre tasarlayabilir mi ? Aynı şekilde bir radar sinyali işleyebilir mi ?

Aynı şekilde sayısal mantık dersi de alıyorlar. Peki bir donanım tanımlama dili kullanarak FPGA kodlayabiliyorlar mı ?
vhdl
(02.06.19)
benim gözümde bilgisayar mühendisliği ee mühendisliğinin alt bölümüdür hocam. computer science'i kastetmiyorum kesinlikle tabiki.
ama genelleme yapılabilecek bir durum değil. ee muhendisinden daha iyi dsp dizayni yapacak bilgisayar muhendisleri de biliyorum. bilgisayar muhendislerini aglatacak kadar c, mips falan yardırabilecek ee muhendisleri de biliyorum.

şimdi de genelleme yaparak cevap vereyim. hayır tabiki, sonra mezun olup web sitelerine javaşkripto yazarak geçimini sağlıyor birçok bilgisayar mühendisi.


iamnotarobot
(02.06.19)
bunu taptığın üniversitelere ve diplomalara sahip olmadan da yapan milyonlarca insan var dostum.


dismainpula
(02.06.19)
bilgisayar mühendisleri sinyaller ve sistemler dersini daha temel olarak alıyorlar. hocamız ders esnasında "elektronikçiler şunları da biliyor ama sizin bilmenize gerek yok, temel olarak bunları bilseniz yeterli" dediği çok şey oldu. mesela non-causal nedir gördük ama anticausal'ı göstermediler. sinyal periyodik midir değil midir, fundamental periyodu nedir, sistem causal mıdır, time invariant mıdır, memoryless mıdır... bunun gibi şeyler görüyor bilgisayar mühendisleri.


scottish
(02.06.19)
bir bilgisayar mühendisi... bir elektronik mühendisi... falanca dersi alıyorlar... filanca işi yapabilir mi?

öğrenirse yapar. birbirinden sandığınız kadar uzak bölümler değil. öğrenmesi için illa okulda derste anlatılmasına gerek yok.

ama bizim en "iyi" okullarımızda bile herkesin bölümü, lisans programı (evet bir bölüm birden fazla lisans programı içerebilir...) fakültesi kendi krallığı olduğu için komşu bölümden iki ders aldığında garipsemeler, "senin ne işine yarayacak"lar...


inekadam
(02.06.19)
@inekadam bilg. ile elektroniğin çakışdığı yerler gayet tabi var ama bir bilg. mühendisi gidip anten, rf devre ya da bir mikrodalga iletim hattı tasarlayamaz. Alsın bir kaynak kitabını aylarca çalışsın gene yapamaz. Çünkü EMD, analog devre tasarımı vb. temel dersleri almamıştır.

Soruyu sormamın da nedeni şuydu. İş ilanlarında hep fpga, dsp kodlama vs. için hep ee ya da eh mühendisleri tercih ediliyor. Bilg. mühendisleri de bu dersleri alıyor ve onlar tercih edilmiyor. Bunun nedeni, bu konulara elektronikçiler kadar hakim değiller mi ?


vhdl
(02.06.19)
universiteye gore degisir. benim zamanimdam sinyal isleme yoktu, bizim bir alt donemimiz almaya basladi. ama digital design dersi aldim. hatta donem projesi olarak vhdl ile verilog uzerinde 16bitlik islemci tasarladik.


crucio
(02.06.19)
bahsettigin derslerin hicbirini almadigim halde microstrip transmission line ; rf devre ve anten tasarliyorum ustelik bunu odev gibi degil ticari olarak yapiyorum. tasrladigim urunlerden binlerce uretilip satiliyor.

demek istedigim kaliplara takilma, ilkokul mezunu olup fpga ile raw sensorden goruntu alan bunu isleyen tanidigim var.


orpheus
(02.06.19)
Bu islerin bölümle alakası yok. Üniversitede fpga devre tasarımı gibi konuları elektrik okuyan arkadaşlara ben anlatıyordum dersi geçmeleri için ve ben bilgisayar mühendisiyim. Kimse üniversitede zannettiğin gibi bilgi yığınıyla mezun olmuyor. Mezun olduktan sonra calistigin alana göre uzmanlasiyorsun.


kaptan maydanoz
(02.06.19)
(7)

Bu ticarete girsek başarılı olabilir miyiz ?

Bilindiği gibi alarm sistemleri deyince herkesin aklına pronet geliyor. Ama bakıyorum çok fazla şikayet var haklarında. Biz de arkadaşımla bu sektöre girelim diyoruz ama yapacağımız şey piyasada olmayan bir şey olmalı.Biz de düşündük, taşındık ve şunu bulduk. Üreteceğimiz alarm sistemi "do it yourse
Bilindiği gibi alarm sistemleri deyince herkesin aklına pronet geliyor. Ama bakıyorum çok fazla şikayet var haklarında. Biz de arkadaşımla bu sektöre girelim diyoruz ama yapacağımız şey piyasada olmayan bir şey olmalı.

Biz de düşündük, taşındık ve şunu bulduk. Üreteceğimiz alarm sistemi "do it yourself" kafasında olacak. Yani kullanıcı, ürünü tekno-marketlerden ya da internet üzerinden satın alacak ve evde kendisi kuracak.

Fakat yukarıda anlattığım gibi bir sistem olacağı için piyasadaki alarm sistemleri kadar kompleks olmayacak (cebe mesaj atma, polise haber verme ya da kapı, pencere gibi birden fazla noktada sensöre sahip olma vs.)

Şimdi böyle bir sisteme istek olur mu ? Yoksa pronet ve diğer büyük firmaların altında ezilir miyiz ?
vhdl
(12.05.19)
Şahsi fikrimi söylüyorum. Alarm sistemi denen şey her gün değil, bir gün lazım olur. Bir sistem edinecek olsam kompleks ve donanımlı olmasını tercih ederim. Cebe mesaj atsın, ötsün, polise haber versin, amerikan başkanı dahil herkesi devreye soksun. DIY mantığı -montaja hazır paket şeklinde belki olabilir ama böyle bir sistemde insanlar tam performans iyi donanım ve anahtar teslim ister bence.


influx
(12.05.19)
pronet sanırım içerdenmiş yani tekelleşmişler artık büyük ihtimal önünüze tıkarlar.


dismainpula
(12.05.19)
böyle bir şey zaten yurt dışında var.


neverlose
(12.05.19)
DIY çözümlere yönelecek olan müşteri zaten çok ciddi alarm ihtiyacında değildir, Eminönü'nde satılan alarmlardan alır geçer. Ciddi ciddi alarma ihtiyacı olan müşteri de kapsamlı ve profesyonel hizmete yönelir. Ben bu fikrin geleceğini son derece karanlık ve batmaya mahkum görüyorum.


joker hakki
(12.05.19)
DIY olarak kapıdan pencereden falan hat cekilmesi pek gerçekçi olmadığından bir kere ürün kablosuz olmak zorunda. Pil derdi falan olursa da gıcık bir şey.
Ancak şöyle olabilir bence, alırsın bir harekete duyarlı kameranve evin 2-3 noktasına yerlestirirsin fise takip wifi üzerinden çalışır.


chavezding
(12.05.19)
Hepsiburada ya girseniz yuzlerce bu urunleri satanlar var. koctas bauhaus gidin oralarda da dolu var.

Bu yeni bir sey degil ki hocam, tutturmak icin cok cok para harcamaniz gerekebilir


oscar
(12.05.19)
Var ki bu? Gayet gidip alabiliyorsun ve kendin kurabiliyorsun kutu şeklinde. Ancak tüketici kendi kurduğu şeye güvenmiyor, biri gelsin kursun ilgilensin işletsin istiyor.


roket adam
(12.05.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.