Giriş
(4)

S3 Mini'yi şunla değiştireyim mi?

a101 e Honor 7s gelecek.telefon kullanmıyorum. iş grubunu dahil günde ortalama 1-2 gönderi alıyorum. o da iş günlerinde. 3 gb internetin en az yarısı her ay çöpe gidiyor.600 dk konuşmanın 550'si yine çöpe.sosyal medya hesaplarım yok.telefonla işim yok yani.ama sokağın ortasında pat diye lazım da ola
a101 e Honor 7s gelecek.

telefon kullanmıyorum. iş grubunu dahil günde ortalama 1-2 gönderi alıyorum. o da iş günlerinde. 3 gb internetin en az yarısı her ay çöpe gidiyor.

600 dk konuşmanın 550'si yine çöpe.

sosyal medya hesaplarım yok.

telefonla işim yok yani.

ama sokağın ortasında pat diye lazım da olabiliyor. en azından harita uygulaması.

s3 mini kullanıyorum. şunu alsam a101'den baya fark eder mi hız, performans vs?

www.epey.com
ya ben lan neyse
(04.05.19)
Fark eder, değiştir bence.


hocam gerçekten bayağı fark ediyor. sizin için sorun olmayacak bir miktar ise değiştirin.

ama fazla da kullanmıyorsunuz. hani sadece haritaya bakmak için fark eder sizin için öyle söyleyeyim.


belkider
(04.05.19)
s3 mini 2014 yılı telefonu, bunun üzerine ne alırsan al çok şey fark eder.

bende general mobile android one 4G var. temiz kullanılmış
250 TL'ye vereyim her işini görür fazlası ile


technicalte
(04.05.19)
S3 mini'nin ekranı amoled, lcd ile değiştirirsen üzülürsün.


prizmatik
(05.05.19)
(8)

Sanki bilim 19. yy'da daha hızlı ilerliyormuş gibi.

bilmiyorum ölçülebilir mi fakat 19. yy. ile günümüzü kıyaslasak dahi 19. yy. 21. yy'ı geçer gibi.sebebi de artık çok ilerlemiş olmamız. basit deney ve gözlemlerle keşfedilecek şey kalmadı. istisna alanlar olabilir.böyle mi değil mi, neden?teşekkürler.
bilmiyorum ölçülebilir mi fakat 19. yy. ile günümüzü kıyaslasak dahi 19. yy. 21. yy'ı geçer gibi.

sebebi de artık çok ilerlemiş olmamız. basit deney ve gözlemlerle keşfedilecek şey kalmadı. istisna alanlar olabilir.

böyle mi değil mi, neden?

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(03.05.19)
yani okudukca ben yanlis mi okuyorum diye düsündüm ama tam tersi. hatta 100 kat filan tersi olarak fark var.

su anda hayvanlar gibi bilim yapiliyor aslinda ama yasamimiza etki ederken farketmiyoruz.

o yillarda adam element kesfettim bakin bununla tekerlek yapabilecegiz artik dediginde hayatinizda yoktan bir seyi var ediyordu resmen, simdi adam tekerlek icin nanopartiküllerle gelisim yapiyor sizin hayatiniza girmiyor hemen.

ya da harddisklerin kutusunu kozmik radyasyondan koruyacak teknolojiyi gelistiriyor ama kullanmiyoruz %90 insan bilmiyor bile.

arada böyle direkt etki konusunda farki var yani. yoksa bilim belki 100 kat belki 1000 kat daha fazla gelisiyor.


duygusuzromantik
(03.05.19)
ek olarak o zaman sihir gibiydi resmen, su anda etrafimizda bizi sasirtacak bir gelisim göremiyoruz, biz basit insanlar icin bu gecerli ama bilimde inanilmaz cigir acici gelismeler oluyor.

hatta mesela adam islemcilerde 7 nanometreye indi transistörde, büyük ihtimal 10 seneye kalmaz nanonun altina inecekler, fizik kurallari simdiki malzeme bilimiyle buna izin vermiyor, malzemeler degisecek islemcilerde. bu beni o kadar sasirtiyor ki.

harika bir sey
su sadece bir transistör
en.wikipedia.org:Philco_Surface_Barrier_transistor%3D1953.jpg


sunda 2300 transistör var.
de.wikipedia.org

sunda ise 9 trilyon transistör var.
en.wikichip.org


duygusuzromantik
(03.05.19)
sadece 2018'de yapılan patent başvurusu sayısı bütün 19.yüzyılın beş katından fazla. o zaman 100 yılda yaptıkları patent başvurusunu bugün 2 ayda yapmışız.

hesabını ona göre yap.

edit: bu konuda iki problem var, onları yazmayı atlamışım. birincisi bilimin sınırlarının sıradan insanın anlayabileceğinin fersah fersah ilerisine taşınmış olması. yani bak üzerinden 60 sene geçmiş, sıkıysa Yozgat kent meydanından birini çevir anlat hadi DNA'nın bulunması ne demek. Mesela yarıiletken teknolojisi kuantum mekaniği ile el ele bütün hayatımızı değiştirdi, tüm sektörleri alt-üst etti. ama biz bunu o kadar anlamadık ve o kadar hızlı tükettik ki, hiç olmamış gibi hissediyoruz.

insanlar günümüzde sırtlarına bir çanta takıp uçabiliyorlar, bilmem farkında mısınız? ya da iki karadelik çarpışması gözleyip hayal bile edemeyeceğimiz kadar uzaktaki bir nesnenin fotoğrafını çekmeyi başardık. ar-vr meselesi aktı geldi, cebimizde aya gidenden daha güçlü bilgisayarlar taşıyoruz, gen daktilosu yaptık ulan, daha ne yapalım...

ama bunların ne kadar büyük teknoloji olduğunu anlatmak zor, anlayan insan bulmak zor.

yani teknoloji daha da hızlı ilerliyor, ama insanlar o kadar hızlı geliştiremiyor kendini. sıkıntı da burada başlıyor... bu yüzden siz, bilim ve teknolojide devrim olmadığını, daha yavaş ilerlediğini sanıyorsunuz.


babilbaligi
(03.05.19)
19. yüzyıldakinin niteliği devrimsel ağırlıklıydı, şimdikinin niteliği niceliksel yoğunluk ve gelişimsel ağırlıklı. Devrimsel nitelikte olanları da oluyor. Niceliksel yoğunluk da totalde devrimsel niteliğe dönüşüyor/dönüşecektir diyebiliriz.


Bunun tek sebebi iletişim.

O zamanlar tv icadı 1 günde olmamıştı 15-20 senelik uğraşlar ile olmuştu ve ürün ilk olarak ortaya çıktığında yayılmıştı. Ee tabi halk şok! Oha ya bi kutudan başka yerdeki insanları mı göreceğiz! Diye millet kafayı yemişti şaşkınlıktan.

Onu bir de şöyle düşün. Bi haber var bi şirket ses iletişimi üzerine çalışmaya başlamış, başka bir şirket bilmem ne üzerine çalışıyor falan filan diye. İnsanlar aşamalardan habersizdi.

Şu an bile muazzam işler dönüyor. Dna’sıyla oynanmış insanlar, marsa koloni kurma, lab’da yeni çok güçlü yaratıklar falan. Ama bunların her ama her adımını takip edebildiğimiz için şaşırtıcı gelemeyebiliyor


avatar is back
(03.05.19)
siz bilimsel gelişmeleri takip etmiyor olabilir mısınız acaba

21.yy ilk 20 senesi ike 19.yy ilk 20 senesini kıyaslarmısınız?

21.yy ilk 20 senede internet, akilli telefonlar, akilli teknolojiler, endüstri 4.0, giyilebilir teknoloji, nanoteknoloji, tıp alanında gelişmeler yaşandı.

19yy ilk 29 senede ne gelişme yaşandı? ki o dönem devrim ve savaş dönemiydi, daha fazla gelişme olması beklenir


dafuq
(04.05.19)
O yillar mekanik agirlikliydi simdi bilisimsel olarak ilerliyoruz. Amacimiz komurle calisan tren yapmak degil daha hizli, guvenli, ekonomik, cevreye etkisi az, sesten hizli, surucusuz, internete baglanabilen, diger trenlerle kendi kendine iletisim kurabilen trenler yapmak.


Traveler
(04.05.19)
Değil, çok değişik gelişmeler oluyor bu zamanda. Yalnız pek takip etmediğim için bilmiyor olabilirim ancak felsefe olarak sanki uzun zamandır değişik bişey çıkmıyor ya da öyle 19.yy da olduğu gibi çok değişik düşünceleri olan filozof vs yok gibi geliyor.


(1)

Eskişehir'de güç kaynağı satan yer?

zincir teknomarketler ve esnaf sarayı dışında?bilgisayar psu'sundan bahsediyorum.teşekkürler.
zincir teknomarketler ve esnaf sarayı dışında?

bilgisayar psu'sundan bahsediyorum.

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(03.05.19)
elektronikçi ve mahalle bilgisayarcısı. ama pahaliya gelir


hasmetizm 2046
(03.05.19)
(9)

Avrupa'da kızlar mı teklif ediyor?

hadiii 20 yıllık internet muhabbeti...bunu ciddi ciddi konuşmaya ne dersiniz dostum?en son durakta beklerken tesadüfen tanıştığım 50'lerinde bir abi hollanda'da "karşı masamda oturan matureler bana kahve gönderip iş attılar." falan diyordu.tamam oralar girer girmez kadınların üzerinize atladığı yerl
hadiii 20 yıllık internet muhabbeti...

bunu ciddi ciddi konuşmaya ne dersiniz dostum?

en son durakta beklerken tesadüfen tanıştığım 50'lerinde bir abi hollanda'da "karşı masamda oturan matureler bana kahve gönderip iş attılar." falan diyordu.

tamam oralar girer girmez kadınların üzerinize atladığı yerler değil. öyle olsa da çok da ilgilenmiyorum.

yalnızca bu söylencenin doğruluğunu merak ediyorum.

merak etmeyin ergen değilim. fantezi kurmayacağım.

mükemmel, karşı konulamaz ispatım:

www.youtube.com

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(28.04.19)
Avrupa'da değil de Asya'da evet kızlar teklif ediyor. Hayatım boyunca Türkiye'de bana yazan kız sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, asya'da kaldığım dört ay boyunca bana yanaşan kızları saysam vücudumdaki parmak sayısı yetmez. Tam bir big in japan durumu :) Hatta ofiste beraber çalıştığım bir eleman yakışıklısın, burda ayarlayamayacağın kız yok demişti. Ki ben yakışıklı falan değilim. Çok sıradan bir tipim var.

Şu an Avrupa'dayım, burda gelen giden yok. Avrupa'lı erkekler genelde yakışıklı zaten. Bizim gibi kara kuru adamları ne yapsın buranın kızları.


synesthesia
(28.04.19)
Bir aydan fazla kaldığım yani insanları az da olsa tanıyabilecek kadar zaman geçirdiğim Avrupa ülkeleri: İsviçre, Fransa, Litvanya, İsveç ve Romanya. Ortalama üzeri bir fiziğe ve yüze sahip olduğumu düşünüyorum ama hiçbirinde teklif almadım. Bizde nasılsa orada da önce tanışıp şartlar uygunsa flört ve ötesi şeklinde oldu ilişkiler. Tabii ki orada iletişim kurmak daha kolay, bizdeki gibi "Ay bu bana aşık galiba" tribibe girmiyor kadınlar ama. Kimsenin de yanıma gelip "Selam yabancı, çok yakışıklısın. şeftalimi emcüklemene kolaylıkla müsade edeceğim." Dediği de yok. "Bira sudan ucuz" geyiğinden çok da farklı değil aslında bu. Dediğim gibi, iletişim kurmak kolay ama sonrası, burada nasılsa öyle. Senden hoşlanması ve sana güvenmesi gerekiyor ki bazı ülkelerde Türk olmak, güven konusunda sorun yaratabiliyor. Türk olduğunu öğrendiklerinde çekinceleri oluyor.


yazarcik
(28.04.19)
Öyle bir şey yok ama inanın kendinize partner ayarlamak çok kolay. Evet çok. Kollarını açıp bekliyorlar demeyeyim ama hadi 1.gün olmadı, 2.gün birisini bulamazsanız yuh derler.


bitchesaintshit
(28.04.19)
Evet, teklif ediyorlar.

Gerçi Avrupa sayılmaz ama bir gün Ukraynadayım.. Zaten rusya ve ukrayna dışında bir yere gitmedim :D Neyse ya, Üşendim yazmayaaq. Evet, ediyorlar aga. Ben türk kızlarının beğenmediği ama ukrayna-rus kızlarının gayet beğenip mekanlarda yanaştığı çocuklardan biriyim.

Bir de bizim bi arkadaş vardı adamın burada hiç sevgilisi olmamıştı, dalga geçerdik herifle. Bir gün Londra'ya okumaya gitti. Gittikten 4 ay sonra instagram'a manitasıyla fotoğraf atıyordu :D Bara işe girmişti orada her milletten birileriyle takılıyordu. Buraya geleli 1 sene oldu ama hala yalnız, geçen içiyoruz yalnızlıktan isyan ediyordu :DDD


eazy
(28.04.19)
ukrayna'da the prodigy konserinde bir kadin (konserden once cakmagini istemistim, aramizdaki tek iletisim buydu) kiz kardesinin benden hoslandigini ama ingilizce bilmedigini ve utandigini soylemisti. yasadigim en absurt sey olabilir bu, ufkum 838448 katina cikmisti. sevgilim vardi o ara, kiz da acikcasi pek yetiskin gibi durmuyordu, o yuzden bagirarak 3-5 kelime etmek disinda iletisim kuramadik, kaldi oyle. bilmiyorum belki beni skmeye calismislardir. onun disinda 8484 kere gitmeme ragmen ukrayna'da hic oyle bir sey yasamadim. hicbir mekanda yanasip bir sey demediler.

sadece bir kere bir restoranda tuhaf bir sekilde fazla samimi olup yemegi begendim mi diye sormustu ama bunu hoslantiya yormak ayilik olur sanirim. cunku istedigim sey menuye yeni eklenmisti. herhalde deneyenlere nasil bulduklarini soruyorlardi. yine de masadaki kimseyle o kadar ilgilenmeyip bana bissuru soru sormasi, "begendin mi" demesi ve benimle konusurken bariz daha gergin gorunmesi uuuu beybi gari bana asik


der meister
(28.04.19)
kadın olduğum için teklifle ilgili tecrübe değil gözlemimi aktarabilirim. Türk kızları kadar naz yapmıyorlar, görüşecekse ilk günden “evet” diyor.
Ben asıl şunu söylemeye geldim, durakta tanıştığın abi ile ilgili; erkekler kadınlarla ilişkileri ile ilgili çok yalan söyleyebiliyor. Şu bana asıldı, bu platonikti vs gibi. Çoğu yalan veya kadının sıradan bir lafından çıkarılmış yanlış anlamlar.


sumuklu asilzade
(28.04.19)
Dostum tipine göre dünyanın her yerinde kızlar teklif ediyor olabilir. Ben avrupada kızların teklif ettiğine şahidim ancak türkiyede de kızlar teklif ediyor yani. Global bir şey bu sonuçta.


roket adam
(28.04.19)
Ukraynalilarin teklif etmesinin nedeni tipiniz olmayabilir, sizin onlari ukrayna'dan cikarip duzgun bir hayat sunma ihtimalinizi sevmis olabilirler. Asgari ucretin 150 usd oldugu bir yerden bahsediyoruz.


kassiopeia
(28.04.19)
Avrupa'nin bircok yerinde bulundum.
Abi soyle soyleyeyim, kizlae ustune falan atlamiyor, kasina gozune hayran falan degiller senin benim.

Ama durup dururken gelip muhabbete giren kiz olayi tr'de imkansiz gibi bir seyken Avrupa'da oluyor, oldu da cok kez.
Bir kiz senden hoslandiginda aksiyona girebiliyor buradakilerin aksine. Avrupa'nin geneli icin söyleyebilirim bunu. Bazen harbiden sirf muhabbet olsun diye de yapabiliyorlar duruma gore. Tr'de bu imkansiz gibi, bir kiz senden hoslanmadigi surece gelip sana parkta orada burada lap diye bir espri yapip muhabbet acmaz.


Ukrayna'yi karistirmiyorum, orasi tamamen farkli. Avrupa sosyal dinamiklerinden konusurken orayi ayri tutmaliyiz, Ukraynali kizlarin olayi farkli. Neyse o uzun hikaye ona girmeyecem.

Toparlamak gerekirse, Avrupa'da kizlar teklif ediyor olayi yok ama tr ile kiyaslayinca cok avantajlari var.
Ayrics tr de single kiz bulmak cok daha zor bana sorarsan. Avrupa'da tas gibi manken gibi ates atan dehset bir sey gayet single olabiliyor.
Tr'de hakki bulut'a peruk takip ruj sur, birileri aninda yurur kolay kolay bos birakmazlar. Fazla single kalmaz.
Bizim erkekler ortamlarda soyle guzel kiz ayarladim, boyle tas gibi kiza caktim diye anlatir, çıkar disarida nefes alan, olmadi fotosentez yapan her seye yurur.
Boyle konusmak da pek hos degil ama, bunla sevisecegime omur boyu otzbir cekerim diyecegin kadini yataga atmak icin deli dana gibi etrafinda donen tipler var.
Bununla birlikte bizim kızların da duygusal acligi avrupalı kizlardan cok daha fazla. O yuzden orada single bulma ihtimali biraz daha fazla benim sahsi gozlemim.
Neyse lan konuyu cok dağıttım.


stavro
(29.04.19)
(1)

Yediğimiz sebzelerde de sigaradaki 4000 çeşit zararlı maddeden yok mu?

ekstradan sigarayı duman olarak çekiyoruz, o zararı belki binler mertebesinde katlıyor yalnız tütün de bir bitki ve bahsedilen 4000 zehirden yediğimiz sebzelerde de olması gerekmiyor mu?topraktan almıyor mu bitki bunları?"Sigaranın içinde 4 binden fazla zararlı madde var. İşte bunlardan birkaçı:Boya
ekstradan sigarayı duman olarak çekiyoruz, o zararı belki binler mertebesinde katlıyor yalnız tütün de bir bitki ve bahsedilen 4000 zehirden yediğimiz sebzelerde de olması gerekmiyor mu?

topraktan almıyor mu bitki bunları?

"Sigaranın içinde 4 binden fazla zararlı madde var. İşte bunlardan birkaçı:

Boya sökücü etkili aseton

Öldürücü zehirler olan siyanür ve arsenik

Çakmak gazında bulunan bütan gazı

Roket yakıtlarında bulunan metanol

Akü yapımında kullanılan kadmiyum

Toksik bir madde olan naftalin

Kimya sanayinde ve temzilik maddelerinde kullanılan amonyak

Eroinden daha güçlü bir bağımlılık yapıcı etkiye sahip olan nikotin.

Böcek ilaçlamada kullanılan DDT

Kanserojen maddeler: Aromatik hidrokarbonlar, aromatik aminleri aldehitler ve nitroz aminler

Diğerleri: karbonil sülfid, benzen, toluen, karbondioksit, formaldehit, fenol, nitrojenoksit, formik asit..."

www.hurriyet.com.tr
ya ben lan neyse
(28.04.19)
patlıcanı duman formunda ciğerlerine çekmiyorsun. sigaradaki kimyasalların bir bölümü tütün üzerindeki işlemlerden geliyor, bir kısmı da üretim aşamasında ekleniyor. topraktan aldığın ve koparıp yediğin sebzede 4 bin çeşit zehir yok o yüzden. olsa bile yiyip sindirmek ve ciğerlerine çekmek tamamen ayrı şeyler, o kadar zararı olmaz.


der meister
(28.04.19)
(7)

Doktorun gözüme damlattığı şeyden mikrop kapar mıyım?

bugün göz doktoruna gittim. alerji varmış gözlerimde. gözlerimi neredeyse açık tutamıyordum. sürekli kırpıyordum. gözüme sürekli olarak hava giriyor hissi var. doktorun yanına girdiğimde sağ gözüm tamamen kapalıydı. doktor çok hızlı biçimde muayene etmek istedi sanırım. koltuğa otur dedi, hiçbir şey
bugün göz doktoruna gittim. alerji varmış gözlerimde. gözlerimi neredeyse açık tutamıyordum. sürekli kırpıyordum. gözüme sürekli olarak hava giriyor hissi var. doktorun yanına girdiğimde sağ gözüm tamamen kapalıydı. doktor çok hızlı biçimde muayene etmek istedi sanırım. koltuğa otur dedi, hiçbir şey söyletmeden kapalı olan gözüme plastik bir tüpte bir şey damlatıp ışıklı bir aletle o gözüme baktı.

reçete yazdı ve sonra hemen çıkmak istedi. devlet hastahanesinde son hastaydım.

gözüme ne damlattı bu doktor? alerji ilacı mı yoksa gözü daha iyi görmek için gerekli bir sıvı mı?

o damlattığı şey daha önce birilerinin gözüme temas etmiş olabilir mi? aids, hepatit vs. kapmayalım? sanırım göz bazı virüslerin geçişi için çok uygun bir organ.

gün boyunca kafama takıldı. huzurum kaçtı.
teşekkür ederim.
ya ben lan neyse
(19.04.19)
Abi yanlış anlama lütfen ama gözden ziyade endişe bozukluğu yaşıyorsun gibi geldi. Muhtemelen tatlı bi obsesiflik durumu var. Gözü hallettikten sonra psikoloğa gitmeni de öneririm.


@takıl +1
önceki duyurularınızdan da anladığım kadarıyla psikolojik bir durum var belli ki. bir psikologa görünün.


tabirimekruh
(19.04.19)
@tabir: önceki duyurularımda ne var hacıt :). deli ettiniz la beni.

şaka bir yana endişe bozukluğu olmasını mikrop kapmaya tercih ederim.


ya ben lan neyse
(19.04.19)
göz muayenelerinde gözü daha iyi görmek için bir damla damlatıyorlar merceği büyütüor.
ama sonrasında o göz bir süre bulanık görüyor. o damlayı herkese özel açmıyorlar elbette :)


omonia
(19.04.19)
benzer birşey bende söyliyeyim.
Tek gözümde alerji sorunu ile gittim. Doktor gözüme bir kağıt parçası ile o bahsett8gin damlaan damlatiyor hijyenik tek kullanımlık ambalajından çıkarıyor fln sonra aynısını diğer gözümde kullandı yani sağ gözümdeki enfeksiyonu sol gözüme değdirdi gibi oldu ama hiç bisey olmadi verdiği damlayida her iki gözde kullan demişti sanırım bir gözde olunca diğerinde otomatikman bulasiyor


wolfg
(19.04.19)
iyi de o tüp kimsenin gözüne değmiyor ki????


batlegolas
(19.04.19)
göz damlasından hepatit kapan ilk insan olarak literatüre geçersiniz en kötü..


belirsizlik
(19.04.19)
(3)

Kıza "sende şeytan tüyü var." dedim, yanlış anlamış mıdır?

altta benzer bir soruyu görünce aklıma geldi. hayatımda ilk kez karşı cinse iltifatta bulundum. gerçekten çok sempatik gelen, tam arkadaş olabilecek türden bir iş arkadaşıma konu açılınca (konu onun işe ilk başladığı sıralarda arkadaş ortamlarına girememesiydi. işe benden önce başlamış) "sende şeyta
altta benzer bir soruyu görünce aklıma geldi. hayatımda ilk kez karşı cinse iltifatta bulundum. gerçekten çok sempatik gelen, tam arkadaş olabilecek türden bir iş arkadaşıma konu açılınca (konu onun işe ilk başladığı sıralarda arkadaş ortamlarına girememesiydi. işe benden önce başlamış) "sende şeytan tüyü var." dedim. bir duraksadı. "öyle ama işe yaramadı" dedi. 1 hafta sonra muhabbet esnasında "ben evlencem zaten" falan demeye başladı sanki "bana yaklaşma" demek ister gibi.

bu arada tüm muhabbetler kalabalık ortamlarda. gidip birebir muhabbet edecek kadar samimiyetim yok.

kız ondan hoşlandığımı falan mı düşündü acaba? bu konularda hakikaten aşırı deneyimsizim.
ya ben lan neyse
(12.04.19)
Söylediğin cümle senin diğer hareketlerinle, ona yaklaşımınla, genel üslubunla tutarlıysa farklı anlaşılma vb herhangi bir sorun teşkil edecek bir cümle değil. Ama kızla öncesinde yeterli muhabbetiniz, yeterli samimiyetiniz olmadan söylendiyse kendisinin senin radarında olduğunu düşünmüş olabilir pek tabii. Kadınlara sanılandan çok daha fazla sayıda pervasızca yürüyen hemcinsim olduğu için bu tip savunma mekanizmaları geliştiriyor çoğu kadın ki olay ileri boyuta taşınmasın.


lukas
(12.04.19)
Türk kızına öyle her şey denmez, az kültürel arkaplanı göz önünde bulundurmak lazım.
Yollu iması gibi olmuş bence. Bu bağlamda kız haklı görünüyor.


windows95
(12.04.19)
sen kıza "istediğini tavlar yatağa atarsın" demişsin ki konu ile alakası yok, heyecandan deyimlerimi karıştırdın acaba?


selam
(22.04.19)
(1)

Çocukken her şey daha mı sarıydı?

87 doğumluyum.eski fotoğraflar da hep daha sarı.yanılgı mı, doğruluğu var mı? size de öyle geliyor mu?
87 doğumluyum.

eski fotoğraflar da hep daha sarı.

yanılgı mı, doğruluğu var mı? size de öyle geliyor mu?
ya ben lan neyse
(12.04.19)
Öyle değildi, yanılgı, bana öyle gelmiyor. Siyah beyaz fotoğraf döneminin siyah beyaz olduğu hissi gibi :)


kobuzchu kiz
(12.04.19)
(1)

Ekmek pişirme makinesinin içi teflon mu?

teflonsa teflon olmayan makine var mı?
teflonsa teflon olmayan makine var mı?
ya ben lan neyse
(10.04.19)
hangi ekmek pişirme makinasi


wolfg
(19.04.19)
(1)

Doktorun hastaya verdiği istirahat raporunun mevzuatı

illaki yazılı bir yere dayanıyordur. kanun, yönetmelik vs. ismi öğrenebilir miyim?
illaki yazılı bir yere dayanıyordur. kanun, yönetmelik vs. ismi öğrenebilir miyim?
ya ben lan neyse
(08.04.19)
(8)

Parfümü kaç fıs, nereye sıkıyorsunuz?

sculpture'yi 2 fıs takım elbise üzerine sıkıyorum yeter mi acaba? bana gelmiyor kokusu alışmıştır burnum, diyorum. hakikaten mi gidiyor kokusu yoksa?
sculpture'yi 2 fıs takım elbise üzerine sıkıyorum yeter mi acaba? bana gelmiyor kokusu alışmıştır burnum, diyorum. hakikaten mi gidiyor kokusu yoksa?
ya ben lan neyse
(07.04.19)
boynuma tek fıs:D


lata
(07.04.19)
Boyun, bilek. Boyun 2, bilek tek.


(s)AINT
(07.04.19)
göğsümün önüne havaya 2 fıs sıkıp ileri iki adım atıyorum.


Boynuma 3 fis, sag sol orta, bir tane de enseme.

Agir olur diye bazen ortaya tek fisla birakiyorum.


füt
(07.04.19)
kulak arkaları birer fıs.


asisamus
(07.04.19)
ağız içine 3 fıs gargara yapıyorum...

ben de genelde boyunda sağ sol orta üçleyenlerdenim.


Golgi
(07.04.19)
Gogsume boynuma.
Edt 5-6 firt
Edp 2-3 firt


stavro
(07.04.19)
El bileğime iki kere sıkıp öteki bileğim ile ovalıyorum. Sonra da bunu kulak arkasına yediriyorum.


kablelvuku
(07.04.19)
(11)

Ya Ekrem İmamoğlu AKP'ye geçerse?

daha önce akpye küfredip sonra en has adamı olanlar gibi... ya Eİ'ye reddedemeyeceği bir teklif yapılırsa?şu hype zamanı herkes adama 13. cb diye bakıyor. kimse kendine potansiyel rakip istemez... ne diyorsunuz?
daha önce akpye küfredip sonra en has adamı olanlar gibi... ya Eİ'ye reddedemeyeceği bir teklif yapılırsa?

şu hype zamanı herkes adama 13. cb diye bakıyor. kimse kendine potansiyel rakip istemez... ne diyorsunuz?
ya ben lan neyse
(07.04.19)
akp'ye küfür edip de sonradan akp'ye geçenlerin profilleri belli. ekrem imamoğlu öyle bi insan değil. adam cumhuriyetçi. olmaz o iş yani.


spirit crusher
(07.04.19)
Hiçbir şey olmaz, hiç de şaşırmam. Bugün savunanlar da ana avrat küfür ederler. Politika dün ak dediğine bugün kara deme sanatı.


mansır yavaşın geçmesi daha olası görünüyor.


aleyna tilki
(07.04.19)
akp daha makul bir parti olsaydi olabilirdi ama su durumda pek sanmiyorum, reis chp genel baskan yardimcisi olsa kilisdarin yardimcisi bomba olma mi?


exlibris
(07.04.19)
politikacilara erken kaftan bicmek dogru degil.

ekram, duzgun birine benzemekle beraber siyaset dunyasinda oldugu icin bence her an her sey olabilir. dedigin sey de dahil buna.


@fakat
Politika, dün ak dediğine kara deme sanatı değil. Bunun adı ahlaksızlık , halk cahil ve tepkisiz olunca istediklerini yapıyorlar. Dünyada politikacılar (en azından açıktan) böyle davranmıyorlar.


prizmatik
(07.04.19)
geçerse de geçmezse de istanbul onun kardeş.


mikahakkinen
(07.04.19)
adam gençlik yıllarından beri chp'de siyaset yapmış. geçmek istese daha ilk yıllarında veya ilçe belediye başkanı iken yapardı. malum kel gibi siyaseten geçmişi ne olduğu belli olmayan insanlarla karıştırmayın derdim.


nuisance
(07.04.19)
Ona buna yaranıcam diye bugün Türkeş’i anan yarın AKPye de geçer.


pilav
(07.04.19)
Kendisiyle yıllar evvelinden tanışıklığımız var, mümkün değil yapmaz.


obaa
(07.04.19)
imkansız diyorum. daha önce akpye küfredip sonra has adam olanlar bi baltaya sap olamayanlardı.


dafuq
(07.04.19)
(10)

Şu evrim mi, evrimse İslam'a neden aykırı.

kısa gagalı bir sürü kuşu daha önce gitmedikleri böcek dolu bir adaya bırakıyorsun, adada bunlardan başka kuş yok. 50 yıl sonra geliyorsun ve böcek yuvasından böcek çıkarmaya elverişli gagası olan uzun gagalı kuşlar adayı doldurmuş. 1 tane bile kısa gagalı kuş yok.1. bu evrim mi? (ciddi soruyorum, e
kısa gagalı bir sürü kuşu daha önce gitmedikleri böcek dolu bir adaya bırakıyorsun, adada bunlardan başka kuş yok. 50 yıl sonra geliyorsun ve böcek yuvasından böcek çıkarmaya elverişli gagası olan uzun gagalı kuşlar adayı doldurmuş. 1 tane bile kısa gagalı kuş yok.

1. bu evrim mi? (ciddi soruyorum, emin değilim. yüzde 95 evrimdir, diyorum)

2. bunun İslam'a aykırı yönü ne? (bildiğiniz ayet ya da hadis?)

sağ olun.
ya ben lan neyse
(06.04.19)
50 yılda evrim olmaz. kısa - uzun gagalı kuşların karışık olduğu bir grubu adaya bıraktın diyelim, 50 yıl sonra bahsettiğin manzarayla karşılaşıyorsan o adaptasyon olur(emin değilim isimden). ama evrim değil 50 yıl, 500 yılda bile olmuyor. belli bir alt sınır var mı bilmiyorum. binlerce yıl olması lazım.


Geleneksel İslam düşünürleri evrimi doğru bulmazken bazı İslam düşünürleri evrimle İslam'ın zıt kutuplar olmadığını ifade eder.


bu bahsettiğiniz şey adaptasyon yalnız.


tabirimekruh
(06.04.19)
Adem le şempanzenin akraba olduğunu kabul ederlerse bir ilerleme kaydedilebilir.


silver apple
(06.04.19)
1- evrimdir, ama evrim insanin sahit olabilecegi surelerde gerceklesmez, bu evrimin gerceklesmesi icin yuzbnlerce yil belki de daha fazla sure gecmesi gerekebilir


exlibris
(06.04.19)
1-kesinlikle evrim değil adaptasyondur evrim sandığın gibi basit bir başkalaşım değildir.


ApaçiBebe
(06.04.19)
Bahsettiğiniz şey adaptasyon ya da modifikasyon olmakla birlikte islama da aykırı görülmez. Türler arasında geçiş yok her tür ayrı ayrı yaratıldı diyorlar.


kljgslsdkjsd
(06.04.19)
Yaşların en az 18 olduğunu varsayarak şunları demek istiyorum: evrim kaldırılıyor, eğitim kalitesizleştiriliyor diye boşuna yeri göğü yıkmışız 3 yıl önce. Zaten evrim varken de evrimi öğrenmemiş bizimkiler.

Öncelikle o evrim değil adaptasyon hihihi diye bir saçmalık olamaz. Evrim bir ana başlıksa adaptasyon bir alt başlıktır.

Durumu iki şekilde ele alabiliriz: (en basit haliyle uyduruk bir senaryo yazıyorum)

Bahsedilmiş biraz ama olsun, kısa gagalı bir kuş türü ile uzun gagalı "başka bir kuş türü"nü rekabet ortamına sokarsak tabii kı uzun gagalılar baskın gelecektir.

Ya da kısa gagalı "tek" bir kuş türü varsa birtakım mutasyonlar sonucu uzun gagalı nesiller atalarına baskın gelecektir. Bu mutasyonlar meydana gelmezse zaten ortada böyle bir tür kalmayacaktır veya beslenme ihtiyaçlarına başka bir çözüm bulacaklardır.

Tabii buna cinsel seçilim, enerjinin doğadaki önemi gibi binbir şeyi eklersek ortaya kim bilir neler neler çıkacaktır. Evrim bu kadar basit bir iş değil.

Azot ihtiyacını karşılayamayan bitkilerin etobur hale gelmesi, okyanusun en derinlerinde ışıksız ortamda yaşayan gözsüz balıkların baskın hale gelmesi (sanılanın aksine lamarck'ın teorisiyle hiçbir alakası yoktur, buradaki neden enerjinin tasarrufudur), cinsel seçilimden ötürü bazı erkek kuşların sahip olduğu metrelerce uzunluktaki kuurukları yüzünden uçamaması falan hep evrimin karmaşıklığı ve basite indirgenemez oluşunun bir göstergesidir. Yaşam, bizim tahmin edemeyeceğimiz değişkenler sonucunda şekilleniyor doğada.

İslama neden aykırı peki? Çünkü islamın temelleri atılırken kimse evrimi fark etmemişti.


@ruhen hastayim ben ne kadar da güzel açıklamışsın! teşekkür etmeden geçemedim.
hazır, buraya uğramışken, ben de bir iki kelam edeyim madem.

2- gözlemleyebildiğim kadarıyla asıl hadise, insanın eşşiz, muazzam, harikülade bir varlık olduğu ve onun tabiatta ki diğer mahluklarla mukayese dahi edilemecek bir payede bulunmasına dair inanç.
hal böyle olunca, takdir buyurursunuz ki, insanın da aslında tabiatın sahibi değil; bilakis bir parçası olduğu ve diğer mahlukatlarla pek çok ortak noktaları olduğu hakikatini kabul etmek pek kolay olmayacaktır.
diğer bir ifadeyle, 2. sualin yanıtı kibirdir.
zanımca, bu insana atfedilen süper, mega, ultra, über konumun husule getidriği kibir, diğer semavi dinlerde de fazlasıyla mevcuttur.


pangea
(06.04.19)
1- ruhen hastayım ben güze açıklamış

2- ilk insanların yani adem'le havva'nın bizim gibi modern homo sapiens olduğuna göre yazılmış bir kitap kuran (diğer dinlerde de durum aynı tabi) en temel çelişki bu. yani ilk homo sapiens bile olsalar hikaye çöküyor (şu anki insanlar modern sapiens olarak geçiyor ve bir çok yönden üstünüz ilk homo sapienlerden) ki ilk insan oldukları için homo habilis falan olucaklar o zaman iş iyice maymunluğa geçiyor. onların da insan kabul edilmese de öncesi olduğu için mantık olarak habilis bile olamaz hatta bildiğin maymuna kadar gider olay maymun da kim bilir neyden evrimleşti vs. ama kuran'a göre ilk insan da aynı benim gibiydi.


(4)

Otomobilde ÖTV indirimi olur mu?

yüzde 15 indirime rağmen satışlar geçen yıla göre yarı yarıya seyrediyor. yüzde 15 indirim 177 bin TL aracı 159 bin TL ye indirdi.geçici olarak sıfırlanır mı sizce ÖTV?
yüzde 15 indirime rağmen satışlar geçen yıla göre yarı yarıya seyrediyor. yüzde 15 indirim 177 bin TL aracı 159 bin TL ye indirdi.

geçici olarak sıfırlanır mı sizce ÖTV?
ya ben lan neyse
(06.04.19)
4.5 sene seçim yok. Mümkün değil.


goodman
(06.04.19)
Bence olur bir yıl içinde. Seçim yok ama durgunluk var.


belli bir motor hacmine kadar %0 ötv bir ihtimal, üst motor hacimli arabalar için sanmıyorum.


false pretension
(06.04.19)
Tayyip'in yakın akrabaları ve sevgili müteahhitleri otomotiv işine girmediği sürece hiç ihtimal vermiyorum. Ekonomi resesyonda, hükümetin uluslararası kredibilitesi çok düşük, bütçe açığı aldı başını gidiyor zaten. Bunların üstüne bir de vergi indirimleri ile gelir kalemlerinden de feraget etmek çılgınlıktı ve tamamen seçim rüşvetiydi - o da pek bir işe yaramadı zaten -

Ben pek çok alanda vergi ve faiz indirimi değil, bindirimi bekliyorum yıl sonuna kadar.


otonomo
(07.04.19)
(5)

"Şaştı şaştı" diye bir şarkı çalıyor her yerde

müzik dinleyen biri değilim. geçen seçim arabasında duydum ama orijinal seçim şarkısı değil sanırım. arap müziklerine benziyor. ikide bir "şaştı şaştı" geçiyor şarkıda. pop türünde. ya da rap.bu şarkının adını soruyorum.teşekkürler.
müzik dinleyen biri değilim. geçen seçim arabasında duydum ama orijinal seçim şarkısı değil sanırım. arap müziklerine benziyor. ikide bir "şaştı şaştı" geçiyor şarkıda. pop türünde. ya da rap.

bu şarkının adını soruyorum.

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(22.03.19)
bak iyiler var olmasın?


Sanırım o değil arkadaşın sorduğu.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum ya burada görünce yine takıldı aklıma. Bende de sadece "şaştı şaştı" kısmı var bir buldurun lütfen.


new day new life
(22.03.19)
www.youtube.com

şu mu? remixi de var. nedense bunu çağrıştırdı bana.


1213
(23.03.19)
yok, bunlar değil.


ya ben lan neyse
(23.03.19)
(6)

Ben şu cahilliğimle ne parfüm alayım?

hayatımda bim gibi marketlerden ve çakma parfümlerden başka parfüm kullanmadım. onları da az kullandım.gün boyunca takım elbiseyle çalışıyorum. çalıştığım ortam da gereğinden fazla sıcak.şu durumda bana hangi parfümü tavsiye edersiniz dostlar?çok teşekkür ederim.
hayatımda bim gibi marketlerden ve çakma parfümlerden başka parfüm kullanmadım. onları da az kullandım.

gün boyunca takım elbiseyle çalışıyorum. çalıştığım ortam da gereğinden fazla sıcak.

şu durumda bana hangi parfümü tavsiye edersiniz dostlar?

çok teşekkür ederim.
ya ben lan neyse
(22.03.19)
one million, dior savage


1917
(22.03.19)
Dp c 15 yapıştır hacıt


respect
(22.03.19)
Armani code


Creed aventus. Hangi organlara etkisi var bilmem ama ıslatır sanırım her yeri :)


synax
(22.03.19)
Hidro fugal roll on kullanmani oneririm. Parfum vucuttaki terlemeden vs kaynakli sorunlari cozmez. Roll on arti davidoff parfum kullanabilirsin.


nax
(22.03.19)
bi kadın olarak sculpture diyorum


(3)

Türkçe sorusu

cümle vurgusu diye bir ders konusu var ortaokulda.mesela "vurgu "mi" soru edatından önceki sözcüktedir." diye bir kural var.başka bir kuralda "vurgu "de" bağlacından önceki sözcüktedir." diyor.ya bu 2 kuralın birlikte yer aldığı cümle varsa?örnek: "sen de buralara mı düştün?"bu cümlede vurgu hangisi
cümle vurgusu diye bir ders konusu var ortaokulda.

mesela "vurgu "mi" soru edatından önceki sözcüktedir." diye bir kural var.

başka bir kuralda "vurgu "de" bağlacından önceki sözcüktedir." diyor.

ya bu 2 kuralın birlikte yer aldığı cümle varsa?

örnek: "sen de buralara mı düştün?"

bu cümlede vurgu hangisinde?
ya ben lan neyse
(20.03.19)
Soru cümlesi olduğu için “mi” ye göre vurgu belirlenir. “Buralara” vurgu olur.


rakidabalikolsa
(20.03.19)
hocam vurgu bunların hiçbiri yoksa yüklemden önceki kelimededir. Bununla birlikte bakıldığında da "buralara" vurgulanmış oluyor.

Ha zaten sesli okursan da çıkıyor.


lcha
(21.03.19)
buralara +1

vurgu "sen"de olsaydı "sen de mi buralara düştün?" olurdu.


sir gawain
(21.03.19)
(5)

Şu 50 bin adet TOKİ evi hakkında

4500 tl maaş sınırı var ama hiç ayrıntılı bilgi yok. son 1 yıl mı, 2018 yılı mı, son ay mı? neye göre 4500 tl?ben babaevindeyim. "hane geliri" diye bir sınır var. babam emekli maaşı alıyor, ben ayrı maaş alıyorum. ikimizin toplam geliri mi baz alınacak? (bildiğiniz gibi GSS'de bu şekilde)tokinin sit
4500 tl maaş sınırı var ama hiç ayrıntılı bilgi yok. son 1 yıl mı, 2018 yılı mı, son ay mı? neye göre 4500 tl?

ben babaevindeyim. "hane geliri" diye bir sınır var. babam emekli maaşı alıyor, ben ayrı maaş alıyorum. ikimizin toplam geliri mi baz alınacak? (bildiğiniz gibi GSS'de bu şekilde)

tokinin sitesine giriyorum, ayrıntı vs. yok. belki ben bulamamışımdır ya da bilgisi olan vardır.

yaşım 31. 22 yaşındaki kardeşimle aynı evde yaşıyorum. kardeşim ve ben ayrı ayrı kendi adımıza başvurabiliyor muyuz? onun da geliri asgari ücret.

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(14.03.19)
geçenlerde yeni askerlik sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgi yok denmişti olmasına rağmen. bu sorunun kaynağı nedir anlamıyorum, ayrıntılı bilgi mevcut googleda.

hane halkı geliri baz alınıyor. babanla aynı evde ikamet ediyorsan toplamı 4500 geçmeyecek

bir haneden bir başvuru olabiliyor. kardeşinle aynı evdeysen yalnızca biriniz başvurabilir

gelir son ay bordrosu olur. son bir seneyi kim ne yapsın


dafuq
(14.03.19)
nerde var hocam bu verdiğiniz bilgiler?


ya ben lan neyse
(14.03.19)
ayni yerde oturan kişilerden yalnızca bir kişi başvurabilir.


ezkaza
(14.03.19)
hane halkı geliri esas alınır kura size çıksa bile bu maksimum gelir şartını sağlayamazsanız hakkınız iptal edilir.
hane halkı ayni evde yaşayanların kazançlarının tümünün toplamıyla oluşur. örneğin baba emeklk ve çalışıyor artı babanın üzerine bir ev var ordan da kira geliri geliyor, bunların hepsi hane halkı gelirine dahil edilir.


ezkaza
(14.03.19)
orta gelir grubuna başvurabilirsiniz onda sınır yok


callosum
(19.03.19)
(5)

Camlara aluminyum folyo yapıştırsak sıcak engellenir mi?

bina açık alanda, salon öğleye kadar çok sıcak oluyor. öğleden sonra güneş gidiyor ve salon epey serinliyor.estetik kaygımız yok. güneş girmese de olur. camları tamamen aluminyum folyoyla kaplasam çok fark eder mi? yoksa asıl sıcaklık duvardan mı geliyor?aynalı cam filmi için bütçe yok.sağ olunuz.
bina açık alanda, salon öğleye kadar çok sıcak oluyor. öğleden sonra güneş gidiyor ve salon epey serinliyor.

estetik kaygımız yok. güneş girmese de olur. camları tamamen aluminyum folyoyla kaplasam çok fark eder mi? yoksa asıl sıcaklık duvardan mı geliyor?

aynalı cam filmi için bütçe yok.

sağ olunuz.
ya ben lan neyse
(07.03.19)
Dışarıdan kaplarsan eder. İçeriden de eder ama dıştan sarmak daha etkili olur.


Biz bir odayi yaptık. Bir nebze engelledi.biraz karanlikta oldu istegimizi karşıladı .


brnbrs
(07.03.19)
dıştan sarmak pratik olmayacağı için içten sarınız. dıştan sarmakla içten sarmak arasında aşırı az fark var. 1% in altındadır. (camın absorbtion değerine bakmak lazım)
folyo yoksa a3 beyaz kağıtlarla da kaplayabilirsiniz.


sttc
(07.03.19)
alüminyum metal olduğundan dolayı sıcağı direkt içeri verir diye düz mantık kurdum. a4 kağıt daha mantıklı. en azından beyaz.


sutlu nescafe
(07.03.19)
aliminyum vücuda zarar veren bir metal. insana da gaste yapıştır.


mikahakkinen
(07.03.19)
(2)

Burda neden kart gösteriliyor?

yassah mı kurban?adam yürümüş gitmiş ne var burada?https://9gag.com/gag/a3Q079r
yassah mı kurban?

adam yürümüş gitmiş ne var burada?

9gag.com
ya ben lan neyse
(07.03.19)
maç bitmiş küfrediyor.


gameofannen
(07.03.19)
altta ilk yorum

--he walked by and said “你妈妈没有毛”--

google translate "annenin saçı yok" diye çevirdi ama biz anladık :-)


windows95
(07.03.19)
(17)

Yazılımcılar biraz ketum mu?

işleriyle ilgili pek konuşmayı sevmiyorlar galiba. öğretmek istemiyorlar gibi. sizce öyle mi?
işleriyle ilgili pek konuşmayı sevmiyorlar galiba. öğretmek istemiyorlar gibi. sizce öyle mi?
ya ben lan neyse
(07.03.19)
Bana da öyle geldi biraz. Basit sorulara bile cevap vermeye tenezzül etmiyorlar.


olaylar olaylar
(07.03.19)
bir dünya farklı sektörde çalıştım. yazılımcılara kadar dışa kapalı olan, ketum olan, meslek sırrı takılan çooook sektör var.
hatta kodları ortalıkta geziyor, üniversite yıllarımda manyak mı bu adamlar para almadan niye koyuyorlar filan derdim (sene 2001 tabi)
ama yani düşün sürekli otur otur otur sürekli düşün beyin yor, veya aynı şeyler kes kes yapıştır aynı şeyler satırlar satırlar
pöööf yani. çok sıkıcı adamların işi. öğretmek istemediklerinden değil bence usanıyorlar.
ha işleriyle ilgili konuşmamak değil; yine konuşurlarsa işlerini konuşurlar. mühendis erkek profilinden (baskın olarak) bahsediyoruz adamlar genel olarak konuşmayı sevmiyor.


niye ama
(07.03.19)
iki kuzenim de yazılımcı/programcı falan. ikisi de öğretmeyi sevmemekten ziyade az konuşan insanlar. öyle hiç sesleri gereksiz yükselmez, gereksiz konuşmazlar. ama yardımcı olma hususunda bir yamuklarını görmedim.


ruh i tibbiye
(07.03.19)
haklısınız. acayipler. birşey istediğinizde istenilen şeyleri anlamsız buluyorlar ama neyi anlamlandırdıklarına dair bir fikrim yok.

not: bir zümreyi karşıma alma amacı gütmüyorum, tşk.


baldan kaymak
(07.03.19)
benim gördüğüm tam tersi. 23 yaşında, geride kalan 5 yılda hiçbir şeyi başaramamış, daldan dala atlamış bir dangoz olarak "yazılımcı olcam!11!" diye gaza geldiğimde duyuru ve sözlükte o kadar fazla yardımcı oldular ki yazılımı şu an hiç umursamamama rağmen sırf bu insanların emeğini boşa çıkardığım için utanıyorum kendimden.

kendi alanım için konuşuyorum, bir baltaya sap olamamış adam "burada para ve yurtdışı imkânı var" deyip "abi nasıl yapılıyo bu işler bana yol göstersene" dese ağzının ortasına vururdum, "sktir git lan seninle mi uğraşıcam" diye. duyuru-sözlük ve bunun dışında birkaç arkadaşım öyle yapmadı. akla gelebilecek en lüzumsuz, saçma sorularımı dahi cevapladılar. yazılım bilgim zaten şu maymunlu meşhur bi' oyun var, onu bitirmekten öteye gidemedi, ona rağmen 95399359395 tane soru soruyordum. bir de gerçekten yazılım konusunda gelişim kaydetsem neler yaparmışım.

toplamda en az 7-8 kişiyle konuştum. cevap vermeye tenezzül etmeyen sadece bir kişi oldu. velhasıl kişisel tecrübem tam aksi yönde. şaşırdım, sevindim. keşke becerebileceğim bi' şey olsaydı.


der meister
(07.03.19)
birisinin tavrından dolayı çıkarım yaparak genelleme yapıyor gibisin. kendimden ve çevremden biliyorum yazılımcıların çoğu yardımseverdir.

her şeyi geçtim ortada stackoverflow.com gibi soruların cevaplandırıldığı, github gibi açık kaynak kodlarını paylaşan insanların olduğu platformlar varken bunu söylersen taş olursun.

yalnız şöyle bir şey var eğer gerçekten birinin sorduğu sorununun cevabı çok teknik ise anlayamayacağını düşünüyorsam kendimi yormuyorum. belki onunla ilgili bir tavra denk gelmişsindir.


ocanal
(07.03.19)
50 çalışanı olan bi işletmenin 2 yazılımcısından biriyim. işimle ilgili kendi cebimde notlarım olsun diye bi arama çubuğu ve gerekli bilgileri içeren bi uygulama yazdım. apk olarak kurdum kendi telefonuma. bişey lazım olunca arıyorum buluyorum detaylı bilgileri.

şimdi iş yerinden bir arkadaş heves etti, diyor ki "5 dk bana göster de ben de kendi bölümümle ilgili yazayım. sen biraz göster ben zaten gerisini hallederim" diyor. direk hayır demek zorunda kaldım. çünkü benim o adama bişeyler anlatabilmem için belli bi mantığı kavradığını taban almam gerekiyor. sıfırdan anlatacak kadar vakit de ayıramam mümkün değil.

soruyu görünce kendimi gördüm. biraz da alındım. o yüzden gereksiz uzattım. benim ketumluğum burdan. sizin denk geldikleriniz de buna benziyor olabilir.


aşksız prens
(07.03.19)
Aa ben çok severim, hatta akademi düşünüyorum anlatmayı ve yardımcı olmayı sevdiğim için. Saatlerce en gerizekalı insana bile anlatmaya çalışabilirim. Ki bilgisayara da öyle anlatıyoruz, insana neden anlatamayalım. Ama yazılımcı insanlar genellikle saatlerce bir ekran ve masa karşısında, asosyal bir şekilde kendini geliştirdiği için, hatta belki de böyle karakterlerdeki insanların bu mesleğe daha yatkın oldukları için insanlarla pek konuşmayı sevmiyorlar. Benim çok başarılı arkadaşlarım var, adam çok iyi işler yapıyor ama grup çalışması yapamıyoruz. Çünkü iletişim becerileri gelişmemiş adamda. Beraber takılabileceği bir arkadaş çevresi oluşturmuyor. Belki vardır ama o da pc üzerindendir. Bende bu tarz içe kapanıklık, ego, iletişimsizlik, sessizlik gibi özellikler yok. Belki de tam anlamıyla bir alanda uzmanlaşamadığım, onlar gibi olamadığım için.. bilemiyorum. Belki de bu yüzden çok ilerleyemiyorum yazılım konusunda. Kendimi veremiyorum. Sosyal aktivitelerle daha çok uğraşıyorum. Son sınıfım henüz. Hepsinden azar azar biliyorum. İleride sürekli masa başı, pc başı bir işim olsun istemiyorum. Ama staj yaptığım yazılım şirketlerinde çok tatlı, bilgili ve çok iyi anlatım gücü olan insanlar da tanıdım. Az da olsa var :)


ananiyimioguz
(07.03.19)
Paylasmadigim bir tane hayvan gibi dokumanim var, yillar yili her sorun ciktiginda satir satir ekledigim icin veresim gelmiyor.
Piyasada kitap olarak da yok zaten o bilgiler.

Onun disinda cok adam/kadin yetistirdim. Geneli nankorluk yapmistir pisman etmistir.
Hatta bir tanesi su an holdingin birine it yoneticisi oldu.

Hala da sorana ogretirim 3 gun sonra ukalalik eder mutlaka.
Ketum olanlari takdir ediyorum bu yuzden


acemi
(07.03.19)
çok keyifli bir iş gibi gelmiyor bana belki onlar da zaten çalışırken sıkıldıkları için günün kalan kısmında bundan bahsetmek istemiyorlardır. ben de işimi anlatmayı sevmem, mesai yapıyormuşum gibi geliyor. ayrıca gerçekten uzmanlık isteyen bir iş ve hiç bilmeyen birisine anlatmak zulüm. adamlar yapıyor ya diyip geçmek lazım.


denef
(07.03.19)
Fıtrat meselesi. Yazılımcı tanıdığım yaşı 50deb fazla hem de gelin size yazılım öğreteyim beraber çalışalım modunda. Hiç yazılım geçmişimiz yok ona rağmen ugrasacak


seyyar satıcı
(07.03.19)
Alalası yok ya. Yazılım kadar alaylının olduğu başka sektör var mıdır bilmiyorum. Adamlar her şeyi nette paylaşıyor aksine. Bana böyle sor kendi mesleğimle ilgili danışmanlık ücreti isterim.


o yüzden her yerden ücretli ücretsiz kurslar, makaleler, eğitim paketleri fırlıyor. allahtan iş öğretmek istemeyen halleri bu yoksa gece camdan girip zorla kod yazdıracaklarmış.


Efoody
(07.03.19)
ogretmek istemediklerinden degil cogunun sosyal becerileri zayif

not: yazilim muhendisiyim.


rm
(08.03.19)
şu dönemde siz de yazılım öğrenin muhakkak öğrenmelisiniz diyip frontend öğrenmeye başlamak gibi bir hype var, ondan bezmiş olabilirler.


yuto
(08.03.19)
net cevap : evet


xdenizx
(08.03.19)
bence tam tersi. yazılım kadar karşılıksız yardım edilen bir sektör daha görmedim.

kimsenin kuruş kazanmadan yaptığı işletim sistemi var, gönüllü ansiklopedi var, reddit var, Quora var, hayvan gibi yazılım soru-cevap mekanları var, var oğlu var.

tam tersine yazılımcılar öğretmek için benim gördüğüm en açık insanlar. boş muhabbete pek meyilleri yok, o başka bir konu...


babilbaligi
(08.03.19)
(7)

Lütfen bana zorla verilen seçim görevine itiraz ile ilgili yol gösterin.

öğretmenlik yapıyorum. küçük bir ilçede çalışıyorum. bugün bana seçim görevi verildiğini öğrendim.seçim görevleri kamu görevlilerine veriliyor biliyorsunuz.ancak seçim görevi çıkan tüm görevliler öğretmen ve 2'si hariç 50'ye yakını erkek.çalıştığım ilçede görevli öğretmenlerin yüzde 70'i kadın. ama
öğretmenlik yapıyorum. küçük bir ilçede çalışıyorum. bugün bana seçim görevi verildiğini öğrendim.

seçim görevleri kamu görevlilerine veriliyor biliyorsunuz.

ancak seçim görevi çıkan tüm görevliler öğretmen ve 2'si hariç 50'ye yakını erkek.

çalıştığım ilçede görevli öğretmenlerin yüzde 70'i kadın. ama 2 kadın görevli dışında kadın görevli yok. ya erkek yetmedi ya da kendileri ısrarla görev istedi.

ilçede tarım müdürlüğü, kaymakamlık, küçük bir devlet hastahanesi, orman müdürlüğü gibi başka devlet kurumları da var. ama tüm seçim görevlileri öğretmenlerden seçilmiş.

bu nasıl bir yetkidir ki seçim görevlilerini belirleyen kişi kura yöntemi yönetmelikte yazmasına rağmen kafasına göre hareket edebiliyor?

ayrıca gözümle gördüm ki "görev istiyorum." diyen bir kadın öğretmen vardı ve ona dahi görev vermemişler. ama tayini çıkan erkek öğretmenlere bile görev vermişler.

"kanun var. resen veriliyor, almak zorundasın." diyorlar ama anayasada da "angarya yasaktır." diye madde var. nedense yasalar hep bize ters düştüğünde uygulanıyor.

ben seçim kelimesinden bile tiksinen biriyim. görev falan istemiyorum. yapılan itiraz da büyük ihtimalle geçersiz sayılacak.

yalnız gerekirse 2 gün içinde idari mahkemeye gitmeyi düşünüyorum. hayatımda daha önce dava falan açmışlığım yok.

idari mahkeme 2 gün içinde tedbir falan koyabilir mi? ilçe seçim kuruluna itiraz ettiğimde itirazıma red gelirse il seçim kuruluna gidebilir miyim?

doktor raporu kurtarıyor ama benim hayatta tanıdığım tek bir doktor yok. diğer doktorlara da gidip "seçimde görev istemiyorum. rapor yazar mısınız?" diyemem.

gerçekten çok zoruma gitti şu olay. lütfen az-çok ne biliyorsanız beni aydınlatın.

teşekkür ederim. sevgi ve saygılar.
ya ben lan neyse
(05.03.19)
Memursun sen. Angarya yasak da bu angarya degil kardesim birileri yapmak zorunda. Bak isteyene verilir, istemeyene verilmez bu konuda haklisin ama ay ben yapmasam olmaz mi diye bir sey yok olmaz, memurluk boyle bir sey. Ben de memurluk yaptim, bana dis gorev yazdilar en olmadik zamanda gittim Ankara kadrosuna bagli calisan adam Diyarbakir'da catismalara operasyonlara girdim. Karakolda calisan adama izin gununde grup gorevi yaziliyor o da gidip yapiyor, 657 yan gelip yatma yeri degil, bu lafima kizacaksin ama OGRETMENSIN en nihayetinde. Saat basi ucret alsan kusra bakma da aldigin maasin yarisini kazanirsin. Git yap olmezsin. Hadi gecmis olsun.

edit: Ha itiraz hakkin elbette saklidir, gidip itiraz edebilirsin, hatta rapor da alabilirsin o gun icin. Ama sonrasinda buna istinaden basina gelecek olan tayin ve atamalarda geri donus alirsin, malesef devlet boyle calisiyor. Baska turlu kimseyi calistiramiyorsun obur turlu.


hocam nihayetinde seferberlik yok, biz de vatan kurtarmıyoruz.

kura dahi çekilmemiş. kadınlar da devletin öğretmeni değil mi? biz yan gelip yatmayalım da onlar yatsın mı? yan gelip yatmamak sadece öğretmenlere mi? orman müdürlüğündeki yan gelip yatabiliyor mu?


ya ben lan neyse
(05.03.19)
Mutlaka görev almak isteyen vardır. Bi haber salın bence. Görev almak isteyen olursa seçim kuruluna gider o tarihte ilçede olamayacağınızı falan söylerseniz isteyen arkadaşa verirler sanırım.


shotcrete
(05.03.19)
Secim gunu git circir oldum diye rapor al olsun bitsin. Bunu comez memurlar yapar, ustalar o liste daha gelmeden isi baglar.


acemi
(05.03.19)
Bende başkan olarak atandım, istersem ilçe seçim kuruluna itiraz edebileceğim söylendi. Uğraşamam diyip tebliğ kağıdını aldım. Hiç istemedim resen görevlendirildim. İtiraz oluyor dendi bana.


Fritz-X
(05.03.19)
Bir önceki seçimde şu aşamaları yaptık
1- ilçe seçim kuruluna gittik. konuştuk. istememe durumumuzu reddettiler. sonra inat ettim. dilekçe hazırladım. memur almadı. ısrar ettim. müdüre yönlendirdi ama o da almadı. yasal hakkım ben dilekçeyi vereceğim diyerek zorla da olsa verdim dilekçeyi ve teslim aldıklarına dair dilekçe fotokopisini elden aldım. kurum müdürü son kararın ilgili hakim de olduğu bilgisini verdi.
2- ilçe seçim kurulundan sorumlu hakime gittik. saatlerce bekledik. dilekçeyi ve istememem sebeplerimizi belirttik. hakim red edilmiştir yazarak dilekçemizi teslim etti.
3- sonradan ne oldu bilmiyorum, görev alındı. WTF

bu süreçte düzgün bir çalışana denk gelirseniz iptal ettirebilirsiniz çünkü bu görevi almak isteyen bir çok memur var. yani zor duruma düşmüyorlar. bizim süreçte karşımıza tam Akepe prototipi memurlar vardı. bizim red yediğimiz süreçte türbanlı 6 bacımız gözümüzün önünde iptal isteklerine onay aldılar. onların hepsinin çocuklarını seçim günü için bakacak kimseleri yoktu. biz yalan söylemedik ama yalan söylenecekse bu geçerli bir sebep sanırım.


s man chen
(06.03.19)
hocam en kolayı o görev almak istediğini söyleyen arkadaşı bulup değişmek isteyip istemediğini sorun.


babilbaligi
(06.03.19)
(7)

Ter kokusu için tavsiye

elbiseler ter kokuyor (takım elbise), sabaha işte giymek zorundayım. başka şansım yok. yapabileceğim bir şey var mı? bim'den adidas parfüm alıp elbiseye sıksam çözüm olur mu?yarını atlatsam yeter.
elbiseler ter kokuyor (takım elbise), sabaha işte giymek zorundayım. başka şansım yok. yapabileceğim bir şey var mı? bim'den adidas parfüm alıp elbiseye sıksam çözüm olur mu?

yarını atlatsam yeter.
ya ben lan neyse
(03.03.19)
Olur. Neden bim'den alacaksın ki parfümün yok mu?


Daha kotu kokar oyle, balkona at havalansin.


acemi
(03.03.19)
Islanmayacağı şekilde banyoya asın duş alın. Buhardan dolayı koku azalır.


curukturpkokusu
(03.03.19)
Ütü buharı fışkırtın koktuk altlarına


neysene
(03.03.19)
Kokuyu yapan bakteridir. Ölmeleri için ütü buharı. Sonra havalandırma şart.


rakidabalikolsa
(03.03.19)
Havalansin bir de deodorant degil yumosun filan kumas parfumu var onu kullanin


red g
(04.03.19)
kumaş parfümleri var +1
normal parfüm çok ağır bir koku yapar.


SiyamkedisiZorro
(04.03.19)
(2)

Çok pis mide üşütmesi hissiyatı

4 saat kadar önce yemek yeyip üstü açık olarak cam kenarında uyudum. (atletle)benle aynı şeyleri yiyenlerde bir şey yok. bende kötü mide bulantısı ve diare var. üşütmeden oldu diyebilir miyiz? olabiliyor mu 4 saat içinde böyle bir şey? yapabileceğim, size de iyi gelen bir şeyler var mı?
4 saat kadar önce yemek yeyip üstü açık olarak cam kenarında uyudum. (atletle)

benle aynı şeyleri yiyenlerde bir şey yok. bende kötü mide bulantısı ve diare var. üşütmeden oldu diyebilir miyiz? olabiliyor mu 4 saat içinde böyle bir şey? yapabileceğim, size de iyi gelen bir şeyler var mı?
ya ben lan neyse
(02.03.19)
nane limon veya ihlamur kaynatip icebilirsiniz.


it s over now
(02.03.19)
umarım bir an önce iyi olursun ama şu mevsimde cam açık bir de atletle uyuyan insanlara çok uyuz oluyorum elimde değil. belki ben yapamadığım içindir. dışarıda ayaz varken cam açık yatmaya çalışan arkadaşım vardı lanet herif onu hatırladım


lukas
(02.03.19)
(5)

Kargocu kargoya 5 kg yazmış, olsa olsa 3 kg.

Bugün aras kargoyla bir paket yolladım. son saatler olduğu için acele de ettim. ölçüler yaklaşık 45, 6, 25 cm lik bir kutu. az önce faturaya baktım "5kg" yazmış kadın. orada kesinlikle tartılmadı kargom.47 tl tuttu. gönderdiğim kargo en fazla 1,5 kg. etrafına karton kutu sardım, o da 1,5 kg olsa 3 k
Bugün aras kargoyla bir paket yolladım. son saatler olduğu için acele de ettim. ölçüler yaklaşık 45, 6, 25 cm lik bir kutu. az önce faturaya baktım "5kg" yazmış kadın. orada kesinlikle tartılmadı kargom.

47 tl tuttu. gönderdiğim kargo en fazla 1,5 kg. etrafına karton kutu sardım, o da 1,5 kg olsa 3 kg eder en fazla.

47 tl ödedim. kazıklandım mı? şikayet edeyim mi? yoksa bilmediğimiz bir uygulama mı var?
ya ben lan neyse
(25.02.19)
ağırsa kilodan fiyat biçerler.

büyükse boyuttan.

yani hangisi daha çok tutacaksa onun üstünden fiyat çıkartılar. kilo olarak daha çok para tutacaksa kiloyu baz alırlar, eğer boyutuna göre daha fazla para tutacaksa desi üzerinden.

mesela ağırlığı tartarak bulabilirsin.

diğer etken yani boyut konusu şöyle oluyor.

a kenarı x b kenarı x c kenarı (bölü 3000 diye bi formül var ama doğrumudur bilmem)= desi(bildiğin hacim işte)

yani siteye girip ücret hesaplama aracından kilosunu ve boyutlarını da yazarak, gönderim seçeneklerini işaretleyerek fiyatına bakabilirsin.


killerbee
(25.02.19)
Şubede fiyatı kabul edip teslim etmişsiniz, şikayet yolları biraz kapalı gibi.


Kulaklık gönderdim minicik kutuda, 27 lira aldılar. Sonradan faturada gördüm 2kg yazmış allahsızlar, kulaklık lan. Aras kargo bu da.

O anda öderken içinden 'yuh ne kadar da pahalı, günaydın servisi fln mı itelediler aceba' diye düşündüm ama mal gibi kimseye itiraz etmeden paşa paşa ödedim. İş işten geçti sonra.

Şimdi yapabilecek bişeyiniz yok ama ders olsun, bir dahakine fiyat aklınıza yatmadığı anda sorun, ödedikten sorna değil.


taurina
(25.02.19)
Paranızı geri alabilirsiniz. Mutlaka arayın durumu bildirin. Aras Kargo ile sayısız kavga etmişliğim var. Artık o firmayı kullanmıyorum. Desisini biliyorsanız internetten hesaplayın. 3 kiloluk paketse desiyi baz almışlardır. Ama küçük olacağını düşünerek söylüyorum o kadar tutmasa gerek.


rakidabalikolsa
(25.02.19)
4-5 ay önce muhabbetimiz olan arkadaş, 40-10-25cm ölçülerinde tahmini 2 kg ağırlığında paketi 40 tl civarı fiyat çıkartıp, daha sonra anlaşması bulunan biri üzerinden göndereceğim diyip 14 tl almıştı.
Geçen hafta ise, 30-2-10cm ölçülerindeki pakete başka bir çalışan 18 lira talep etti.

Yani küçük bir tepki ya da rica ile fiyatı %60 civarı indirebilirsiniz.


lemon cake
(25.02.19)
(3)

Ehliyet ücretleri ne kadar oldu?

her şey dahil son fiyatlar ne seviyede? Var mı kaydolan?
her şey dahil son fiyatlar ne seviyede? Var mı kaydolan?
ya ben lan neyse
(23.02.19)
Aralıkta kurs 1500 liraydı. Sınavlar 70er lira yanlış hatırlamıyorsam. Sınavlar sonrası masraf da ocak ayı itibariyle 800 civarı. Toplam 2450 civarı olsa gerek.


aioniotita
(23.02.19)
@aioniotita ya katılıyorum ama şunu da ben ekliyeyim kursa biraz daha ucuza kayıt olmak istiyorsan tek gitme bir kaç kişi ile gidip kayıt yaptırman fiyat konusunda hepinize faydası olur


krasich
(23.02.19)
Sınavı kazanınca ödeyeceğin harç 980 tl civarı yanlış hatırlamuyorsam .yazılı sınav 80 tl, ehliyet sınavını hatırlamıyorum ama 200 tl civarı olabilir, kurs da anlaşmana bakar ancak 1500 tl nin alti zor olur.


(2)

OEM Windows'unuzu nereden aldınız, alışverişten memnun kaldınız mı?

sb teşekkürler.
sb teşekkürler.
ya ben lan neyse
(23.02.19)
n11, evet


manivela
(23.02.19)
sahibinden'den 27₺'ye aldım. bilmiyorum 1 ay geçti herhangi bir sıkıntısı yok.


(7)

Şu leke nedir?

0 ekran kartında bu ne lekesidir? yazının sağ altında...zotac gtx 1070https://ibb.co/42BGQ8Jedit: kurumuş sümük gibi, sertçe bir şey. kazıyınca gitti. ama ne olduğunu bilmem lazım. sağ olunuz.
0 ekran kartında bu ne lekesidir? yazının sağ altında...

zotac gtx 1070

ibb.co

edit: kurumuş sümük gibi, sertçe bir şey. kazıyınca gitti. ama ne olduğunu bilmem lazım. sağ olunuz.
ya ben lan neyse
(22.02.19)
üstüne sert bir cisim sürtünmüş de metali ezmiş gibi bir görüntü var tam anlaşılmıyor


nahtoderfahrung
(22.02.19)
Termal macun olabilir. Silince gittiyse mesele yok


silince gitti de ben iğrendim hocam. sanırım iade edeceğim. macun olduğunu sanmıyorum. orada işi ne ki macunun...


ya ben lan neyse
(22.02.19)
Altı sanırım kartın. Bulaşabilir termal macun eğer söküp temizlenmişse veya macunu yenilenmişse.


Hakkın tabi değiştirmek istersen ancak üstünde pilav yiyip ekmek banmayacan sonuçta, çalışıyorsa çok dert etme kolonya ile sil gitsin.


it'ci attırmış. Kesin bilgi yayalım.


graywolf
(22.02.19)
gri ise termal macundur. bench de sıcaklıklar kötü değilse iadeye gerek olacak bir durum yoktur.


tukenmez adam
(22.02.19)
(6)

Birinin kedi köpek beslediğini sormadan nasıl anlarsınız?

yeni tanıştığınız ya da aynı ortamda bulunduğunuz ama tanımadığınız biri.tabii ki yanında hayvanı yok.
yeni tanıştığınız ya da aynı ortamda bulunduğunuz ama tanımadığınız biri.

tabii ki yanında hayvanı yok.
ya ben lan neyse
(22.02.19)
kıyafete yapışmış tüyler, elindeki çizikler, etrafta başka hayvan varsa ona yaklaşım tarzı, tutuşu, sevişi, kedi köpek patilerinden montum pantolonum kirlenir diye düşünmemeleri


freebird5406_2
(22.02.19)
Beş dakikadan fazla muhabbet edersen onlar kendileri anlatmaya başlar sşflşslld
Biz kuşçular konu açılmadan konuşmayız mesela :-)


windows95
(22.02.19)
kısa ve basit bir hayvan hikayesi uyduracaksın.

-naber? şimdi buraya gelirken o kadar hoş bir şey oldu ki;
bir zeytin ağacı üstünde masmavi bir kuş gördüm. serçe boyutunda tombik yüzlü. o kadar tatlıydı ki!
-yaaaaa
-keske bir tüyü düşseydi üstünden, görmeni isterdim o renklerin güzelliğini. sen sever misin kuşları? hayvanlarla aran nasıl?


hasmetizm 2046
(22.02.19)
Yolda gördüğünüz kediden, birinin köpeğinden falan bahsedin; biz de hemen kendi kedimizi anlatmaya başlayıp fotoğrafını göstermek için telefona yapışırız.


kobuzchu kiz
(22.02.19)
insanlar açken hayvan bes... diye cümleye başlayın surat ifadesine göre devamını getirin. o bamteli gibi bir şey.


not dark yet
(22.02.19)
tırnak izleri, tüy


(13)

1650 TL peşin vs 1780 TL 6 taksit.

ürün satın alırken hangisini tercih edersiniz?teşekkürler.
ürün satın alırken hangisini tercih edersiniz?

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(17.02.19)
maddi durumuma göre bu fiyatta peşin alırım


basond
(17.02.19)
1650 pesin veririm.


stavro
(17.02.19)
1650 TL'yi verdiğim zaman beni zor durumda bırakmayacaksa peşin diğer türlü taksit.


lana del rey
(17.02.19)
ödemeyi peşin yapıp sonra bankamın uygulamasından girip harcamayı vade farksız taksitlendiririm. swh


1650 tl peşin.


ms brownstone
(17.02.19)
Ayni fiyata taksit bile yapilsa pesin alirim.


crown
(17.02.19)
@crown +1 taksit ödersem ancak ev ve araba için öderim.


Boris
(17.02.19)
fiyat farki varsa her zaman pesin tercih ederim. o para oyle yada boyle cebimden cikacak, niye daha fazla vereyim. fark yoksa bile 2000tl alti harcamalari tek cekerim


crucio
(17.02.19)
Güncel piyasa faizinden vadelendirilmiş. Aylık 1,95 gibi bir orana denk geliyor. Kredi kartını geciktireceksen bu yüzden onun faiz oranı 2,25. Ödeme imkanın varsa Peşin, ödeme imkanın Yok kredi kartı gecikecekse vadeli.


paramın tamamı dövizde filansa, gelecekte TL'nin değer kaybı ihtimaline karşı taksit fikrini değerlendirebilirim. Tabii tek bir alışveriş için değmez, ama çok sayıda böyle alışveriş olacaksa fark ciddi ölçüde yararıma olabilir. (seçimden sonrası vay)


pano
(17.02.19)
peşin fiyatını 1+((vade / 2) / 100) ile çarparım. Taksitli fiyat çıkan sonuçtan az çıkıyorsa taksitli alırım.


Mirket
(17.02.19)
peşin... param varsa alırım, param yoksa bakarım. taksite girecek durumum yok, galiba fakirim.


late viper
(17.02.19)
o anki ekonomik durumuma göre değişir.


naksidil
(17.02.19)
(2)

Parasını verip Simpsons izleyebileceğim platform var mı?

teşekkürler.
teşekkürler.
ya ben lan neyse
(16.02.19)
www.fox.com

Türkiye'de açılıyor mu bilmiyorum ama ben geçen chromedaki bir vpn ile izliyordum bir diziyi burada sanırım.


senolll
(16.02.19)
Kisspanda
Paraya gerek yok.


(2)

6, 7, 8. sınıf çocukları neye gülüyor?

enes batur, mafyalı komediler ve türevleri hariç?
enes batur, mafyalı komediler ve türevleri hariç?
ya ben lan neyse
(12.02.19)
güldür güldür, güldüy güldüy çok izleniyor.


avatar is back
(12.02.19)
Güldür güldür izliyorlar en çok
Soğuk espriler revaçta, ben bazen ağlamak istiyorum. Eşimle birbirimize dönüp "neyse bu aslında sağlıklı olduğunu gösteren bir şey, bir dönem, geçecek" diyoruz, bu dediğimize de çok gülüyor.
Sazan sarmalı'na götürmüştüm, ona da çok güldü, birkaç espri kalmış aklında ha bire tekrar ediyor.


SiyamkedisiZorro
(13.02.19)
(2)

Alınır mı? (ekran kartı)

http://www.galax.com/en/graphics-card/galax-geforce-gtx-1060-ex-oc-6gb-w.htmlgalax nasıl bir marka?
www.galax.com

galax nasıl bir marka?
ya ben lan neyse
(12.02.19)
Ben hic kullanmadim. Ancak soyle bir konu var reddit'te hakkinda ve tamami olumlu yorumlar.
www.reddit.com


eksisozluk.com

son iki entry'yi okuyabilirsin.


washe
(12.02.19)
(7)

Elerim ve ayaklarıma ne oluyor?

parmak uçlarım yoğun olmak üzere uyuşup hissizleşiyor. ve nasıl oluyor bilmiyorum sızlıyor. hissiz ama ağrı da var. yine ayaklarım sanki kaynar su dökülürken ani bir soğukluk hissedilir ya... o hisle yanıyor mu donuyor mu karar veremiyorum. bir değişik his var.2 ay önce kardiyolog bir sorun yok demi
parmak uçlarım yoğun olmak üzere uyuşup hissizleşiyor. ve nasıl oluyor bilmiyorum sızlıyor. hissiz ama ağrı da var. yine ayaklarım sanki kaynar su dökülürken ani bir soğukluk hissedilir ya... o hisle yanıyor mu donuyor mu karar veremiyorum. bir değişik his var.

2 ay önce kardiyolog bir sorun yok demişti.

2 ay önce demir ve b12 alt sınırın hafif üstündeydi. şimdi düşmüş olabilir. pek hayvansal gıda tüketmiyorum. yumurta haftada 2-3 tane. kırmızı et yok.

ellerimi uyurken göbeğime bağlasam uyuşmaya başlıyor. aşağı sarkıtırsam daha az uyuşuyor. bacak bacak üstüne atsam hemen uyuşmaya başlıyor. özellikle bugün pik yaptı. durduğu yerde uyuşuyor.

yarın imkan bulabilirsem hangi branşa gitmem gerekiyor?
ya ben lan neyse
(31.01.19)
nöroloji ilgilenir


Boris
(31.01.19)
benzer sikintilar bende de var. noroloji MR isteyecek, beyin ve omurilik. eger sinir sikismasi falan yok ise stress diyecekler.


cooperr
(31.01.19)
Seğirme var mı? Magnezyum eksikliği olabilir.

Benim bildiğim önce Dahiliye sonra da doktor gerekli bir bölüme sevk ediyor.


@komando: uykuya dalarken çok oluyor hocam.


ya ben lan neyse
(31.01.19)
Önce bir dahilşyeye git magnezyum kalsiyum diğer elektrolitlere ve d vitaminine falan baktır. Şeker hastalığın var mı ? Yoksa ona da baktır? Sonra da nörolojiye git.


andlee
(31.01.19)
Kesinlikle nöroloji


eylul
(31.01.19)
hiç vakit kaybetmeden kesinlikle nöroloji.


scudman1
(31.01.19)
(1)

2+1 otobüslerde en arka koltuk arkaya yatıyor mu?

otobüsün en arka koltuğu da 2+1 şeklinde. 4 tane olanlardan değil. "rahat koltuk" ibaresi var firmanın sitesinde. bu 2'li koltuğun arkaya yatma payı var mı?otobüs modelini bulamadım. toplamda 43 ya da 44 koltuklu.
otobüsün en arka koltuğu da 2+1 şeklinde. 4 tane olanlardan değil. "rahat koltuk" ibaresi var firmanın sitesinde. bu 2'li koltuğun arkaya yatma payı var mı?

otobüs modelini bulamadım. toplamda 43 ya da 44 koltuklu.
ya ben lan neyse
(31.01.19)
bazısı hiç yatmıyor, bazısı diğer koltukların yattığının yarısı kadar yatıyor. yatma payı az olduğu için tercih etmiyorum. yatma konusunda en iyisi orta kapının oraya sırtını dayayan koltuklar. arka taraf boş olduğu için en iyi yatma mesafesi orada oluyor.


trajikomix
(31.01.19)
(1)

Konya hızlı tren garı nerede?

google map'da bulduğumdan emin olamadım. tecrübesi olan biri link verebilir mi?
google map'da bulduğumdan emin olamadım. tecrübesi olan biri link verebilir mi?
ya ben lan neyse
(30.01.19)
Konya Tren Garında hizmet veriyor.

yandex.com.tr


murtiii
(30.01.19)
(3)

Şu sistem alınır mı?

3500 tlhttps://www.itopya.com/da-g2-r5-2500x-asus-rx570-strix-oc-8gb-ddr4-480gb-ssd-gaming-bilgisayar/fiyat olarak çok uygun geldi bana?
3500 tl

www.itopya.com

fiyat olarak çok uygun geldi bana?
ya ben lan neyse
(27.01.19)
ram'e bir ilave ile alınır


Bence de çok uygun ama bir sakatlık olmasın.


Bu nasil?
inventus.com.tr


bisorumolacaktı
(27.01.19)
(1)

Bilgisayar PSU'larını inceleyen site var mı?

yerli ya da yabancı.tom's hardware gibi siteler var ama ingilizcem çok kötü olduğu için aramalarda derinlere inemiyorum.psuların voltaj dalgalanmaları, japon kapasitör kullanılıp kullanılmadığı, kaç saatlik ömürleri olduğu gibi incelemeler ya da puanlamalar olursa çok işime yarar.teşekkür ederim.
yerli ya da yabancı.

tom's hardware gibi siteler var ama ingilizcem çok kötü olduğu için aramalarda derinlere inemiyorum.

psuların voltaj dalgalanmaları, japon kapasitör kullanılıp kullanılmadığı, kaç saatlik ömürleri olduğu gibi incelemeler ya da puanlamalar olursa çok işime yarar.

teşekkür ederim.
ya ben lan neyse
(25.01.19)
benim yaptığım şuydu. (ingilizcem iyi ama metod daha pratik en azından)
bütçenize uyan ve ihtiyacınıza uygun 2-3 hadi 4 modeli inceleyin sadece. arasında tercih yapın. sadce 8 saat açık kalacak pc için heavy duty bir cihaz incelemesi saçma olur.
bir de iyi markaların modelleri her zaman sorunsuz. en fazla incelerken "bu seri bozuk" türü yorum görürsünüz.
tom's yerien new egg güzeldir. çünkü amazon gibi ürün bazlı yorumlar ve yıldızlar var.
www.newegg.com
model seçip inceleyebilirsinz. çok fazla düşük yıldız varsa incelemeden pas geçersiniz
bir de şu var. çok basit bir ayıklama yardımcısı:
özellikle new egg'de "d.o.a." doa yazar. bu dead on arrival. geldiğinde bozuktu (veya taktım hemen bozuldu) türü. bunlar genelde çok ise o seriden uzak durmak mantıklı olabilir. üretim hatası olan bir model olabilir.
olumuz yorumlarda ne diyor bu lavuklar diye bakmak en doğru yöntem. aptal aptal "kutusunu beğnemedim." yazan adam da 1 yıldız verebiliyor (gerçi bu tür sitelerde bu gerizekalılar daha az)
ama çok yıldıza da az yıldıza da yorumları incelemeden inanmak doğru değil. bir ara seagate (5-10 yıl önce) hep doa idi mesela. yıllarca uuzak durdum seagate'den.


(13)

Keşke İngilizce konuşmak bilsem

reddit'i takip edebilmeyi, dizileri orijinalinden izlemeyi, makale okumayı isterdim. insan gerçekten okulla işi gücü bittikten sonra ingilizcenin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyor. bu önemi okuldayken anlayanlar şanslı.ben 5. sınıftan 9. sınıfa kadar gördüm ingilizceyi. bir de üni 1. sınıfta fo
reddit'i takip edebilmeyi, dizileri orijinalinden izlemeyi, makale okumayı isterdim. insan gerçekten okulla işi gücü bittikten sonra ingilizcenin ne kadar önemli olduğunu anlayabiliyor. bu önemi okuldayken anlayanlar şanslı.

ben 5. sınıftan 9. sınıfa kadar gördüm ingilizceyi. bir de üni 1. sınıfta formaliteden.

ne yapayım, kursa mı gideyim, kendim evde oturup kelime mi ezberleyeyim...

bana bir tavsiye verip siz nasıl öğrendiniz onu da eklerseniz çok işime yarayacaktır eminim.

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(24.01.19)
İnternetten sıfırdan başla ilerle. Kursa gerek yok. Ben başlangıçta oyunlarda millete küfrede küfrede öğrendim.


Ben şanslı anadolu lisesi ve internet dönemi kuşağındanım. O dönem iy bir altyapı oluşturdu. Sonrasında pratik eksiğim konuşarak azaldı.

En iyisi çocukların kendi dillerini öğrendiği gibi duyarak ve konuşarak öğrenmek. İmkan varsa yurtdışu ve dil okulu.


reyals
(24.01.19)
Kursa gittim, okulda gordum, kelime defterleri tuttum, film izledim, sarki dinledim, yurt disinda yasadim ama en cok okul ve kendi calismalarim yararli oldu.


Traveller
(24.01.19)
En çok oyunların faydası oldu. 10 yaşından beri oyun oynuyorum. Bu işe Playstation 1 ile başladım. Oyun oynarken daha iyi anlamak için yanıma İngilizce sözlük alıyordum. İngilizce' nin temeli bu şekilde atıldı. Kelimeleri çevirip anlamlı bir cümle kurmaya çalışıyordum.

Daha sonra da ailem 90 lı yıllarda Bbc English İngilizce Seti almış. Kasetleri falan vardı. Onun çok ama çok faydası oldu. İngilizce' yi o zamanlar halletmeye başlamıştım. Giderek üstüne koymaya başladım okul, oyunlar falan. Bu şekilde ilkokulda da lisede de sınıfın İngilizce' de en iyisi bendim. E işte internet, diziler falan derken iyi bir İngilizcem oldu.


Lise hazırlıkta 1 yıl boyunca günde 5 ders İngilizce görüp tatillerde bile deli gibi worksheet çözüp bir sürü İngilizce kitap okuyup günde saatlerce altyazılı dizi film izleyip(cnbc-e sen çok yaşa) sabahtan akşama kadar yabancı müzik dinleyip internet cafelerde yabancı forum sitelerinde ve oyun sunucularında takılarak.

Bu liseydi.

Sonrasında özel ders, çeviri, üniversite, Erasmus, vakıf üni.sinde okutmanlık, öğretmenlik derken gitti öyle. Bu işler kolay değil yani. İmkansız da değil ama.

The road to English is paved with consistent practice.


shangrilla
(24.01.19)
Başlığa baı-kılırsa türkçe de sıkıntılı gibi sanki :)

Dil kursu başlangıç aşamasında en iyisi bence, çünkü sınıfla birlikte etkileşimli bir şekilde öğreniyorsun. Ama sonrasında özel derslerle devam etmende fayda var ki kendi hızında ilerleyebilesin; sınıftaki herkese uygun yaptıkları programda sıkılman ya da geri kalman motivasyon düşürür.

Diğer şeylere gelince:
1- Türkçesini okumuş olduğun kitabın ingilizcesini oku. konuyu bildiğin için kimi yerleri anlamıyor olsan da "kelimenin anlamını cümlenin gelişinden çıkartmak" gibi olgulara alışacaksın böylelikle.
2- İngilizce kitabını yüksek sesle oku. Türklerin yabancı dil konuşamamasındaki temel problemlerden birincisi kendilerini rahat hissetmemeleri. Kendi sesini başka bir dilde duymaya, kendi ağzından başka bir lisan çıkmasına alışkın olmamaları. Bunu aşarsan akıcılık da kazanacaksın.
3- Gün içinde kafandan geçen her şeyi ingilizce düşünmeye çalış. Bir şey düşünmediğin zamanda da, mesela sabah dişlerini fırçalarken, gün içinde yapacaklarını/yaptıklarını ingilizce geçir kafandan "Now I am brushing my teeth. Later I will have my breakfast" kadar basit cümleler olsun gerekiyorsa. Böyle başlayacaksın ama zamanla ilerleyecek tabii ki kurduğun cümlelerin seviyesi de.
4- Mümkünse podcast veya audiobook dinle. Başlarda takip edemesen de zamanla takip edebilir, anlayabilir hale geleceksin.


dil kursu bence de mantikli ama sinav gecme amacli degil ogrenme amacli bir kurs olmali... Onun disinda OSS'ye girip iyi bir okulun kotu bir bolumunu kazanip hazirlik sinifini okuyabilirsin. Ama tabi herkes o puani alamaz veya tam zamanli calisiyor olabilir vs.


hot potato
(24.01.19)
yolda yürürken "ulan şunun ingilizcesi ne olabilir ki" diye düşünmüyorsan boşuna uğraşma.

ingilizce öğrenmeye isteğin varsa film izlerken bir cümleyi anlayamayıp internetten o filmin ingilizce altyazısını indirip o cümleyi bulup ne dediğini öğrenme zahmetine katlanacak kadar fedakar olmalısın.

sadece ingilizce değil her dil için böyle. yoksa çok uzun sürer.


bohr atom modeli
(24.01.19)
Ben okulda bir kelime ingilizce öğrenmedim. İngilizce okulda pek öğrenilmiyor, okulda öğrenenler zaten unutuyor.


İlkokul ve ortaokulda zaten İngilizce'yi severdim, ama İngilizce'yi ciddi ciddi lise hazırlıkta öğrendim. Hazırlıktan sonra bıraksam her şeyi unuturdum muhtemelen ama lise boyunca yabancı müzik dinleyerek, kitap okuyarak, CNBC-e'de altyazılı dizi izleyerek sürekli İngilizce'ye maruz kaldım. Ders çalışır gibi sevdiğim grupların şarkı sözlerinin çıktısını alıp bilmediğim kelimelerin anlamlarına tek tek bakardım. Sanırım en çok faydası olan şey altyazılı dizi izlemek oluyor. Zamanla Türkçe altyazıdan İngilizce altyazıya geçmenizi tavsiye ederim. Kelime ezberlemek bence bir dili öğrenmek için en kötü yöntem, vaktinizi boşa ezber yapmakla geçirmeyin. O kelimelerin cümle içinde nasıl kullanıldığını duyunca kesinlikle daha iyi öğrenirsiniz.


ya oyunların falan faydası olmuyor otuup öğrenmek için özel zxaman harcamak zorundasoın ve bu süregelen bişey olmalı. not al, yaz çiz alıştırma yap. kursa git. yani zamanla ilerleyen bişey.


ipmus90
(25.01.19)
belli bir seviyen varsa hellotalk kullan


bir soru sorcam
(25.01.19)
hocam yöntem herkese göre değişir.

örneğin masa başında oturabilen biriysen kitabı aç oturup çalış.

sürekli gezen biriysen gezdiğin, tozduğun yerlerde kafandan ingilizce cümleler oluştur, kelimeler aklına geldikçe telefondan bak.

bilgisayar başında vakit geçiriyorsan ingilizce sitelere takıl. anlamadığın yeri hemen araştırıp öğren. ingilizce oyun oyna. mesela fm fm'den baya kelime kapmışımdır. hakeza dota 2 geçmişim speaking anlamında da kelime anlamında da faydalı oldu. şimdi pubg'de yabancı elemanlarla oynuyoruz. güzel pratik oluyor.

velhasıl ne yaparsan yap süreklilik arz etmeli. ilk etapta çok zor olacak. süreklilik olursa 2 ay içinde reddit'in içinden geçmeye başlarsın. sadece süreklilik. süreklilik.


xephyr
(25.01.19)
(4)

Hafta sonu PC bileşenlerinde indirim yapan firma var mı?

vatan yüzde 25 yaptığını söylüyor. vatan haricinde var mı bildiğiniz yerli-yabancı firma?
vatan yüzde 25 yaptığını söylüyor. vatan haricinde var mı bildiğiniz yerli-yabancı firma?
ya ben lan neyse
(24.01.19)
Müşteriyi aptal yerine koyan o tür firmalara yerine incehasap, ebrar, itopya vb. bilinmedik güvenilir firmaları tavsiye ederim.


O tür firmaalra örnek oalrak da teknosa diyebilirim.


apdulera
(24.01.19)
bazen hepsiburada kdv indirimi yapıyor ama ne zaman yapar bilinmez.

eğer yakın zamanda alacaksanız firma yerine alacağınız ürünleri belirleyip nerede en ucuzsa oraya odaklanın.


tabudeviren
(24.01.19)
ürüne odaklanıp sürekli olarak her yerdeki fiyatını takip edeceksin 1-2 ay böyle pahalı şeyler alırken başka türlü indirim var mı yok mu anlayamazsın.


kara cuma 11.11 kurban bayramı falan böyle günlerde oluyor sanırım.


ipmus90
(25.01.19)
(2)

Şu fanın içi nasıl açılır?

selamlar,elimde şu fandan var. aynısı:https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1a6SduHSYBuNjSspiq6xNzpXaW/2pcs-set-RX580-GPU-Graphics-cooler-VGA-fan-For-Radeon-PowerColor-Red-Dragon-RX-580-4GB.jpg_640x640.jpgbunu şu şekilde açmak istiyorum (bu başka bir parçanın fanı ama sanırım aynı boyda):https://store.donan
selamlar,

elimde şu fandan var. aynısı:

ae01.alicdn.com

bunu şu şekilde açmak istiyorum (bu başka bir parçanın fanı ama sanırım aynı boyda):

store.donanimhaber.com

85mm fan. dönmüyor. direkt zorlasam açılır mı? yoksa açma yöntemi var da ben mi bilmiyorum. biraz zorladım, kırılacak diye korkup bıraktım.
ya ben lan neyse
(23.01.19)
Açacak kadar yatkın olsan açardın zaten. Dönmüyorsa bozulmuştur, düzelmez. O nedenle aç kanırt öğrenmiş olursun.


Eski laptop'ın fanı çalışmıyordu, bozuk diye kurcalayıp açtım. Biraz zorlamıştım, yeniden kullanmak istesem de iflah olmazdı daha. Model numarasına bakıp yenisini sipariş etmenizi öneririm.


shangrilla
(23.01.19)
(5)

Türkiye'deki hayvanseverler sjw sayılır mı?

batıdaki SJW klasmanında tiplerden sayılırlar mı? o nefret, o sesi cüssesinden çok çıkmacılık, o faşizan edalar...bir de sadece kedi ve köpek biliyorlar? büyükada'ya yüzlerce at getirdiler ölsün diye ama şiddet gören bir kedi kadar ses çıkarmadılar. ıstakozlar canlı canlı haşlanıyor ama bir tane şu
batıdaki SJW klasmanında tiplerden sayılırlar mı? o nefret, o sesi cüssesinden çok çıkmacılık, o faşizan edalar...bir de sadece kedi ve köpek biliyorlar? büyükada'ya yüzlerce at getirdiler ölsün diye ama şiddet gören bir kedi kadar ses çıkarmadılar. ıstakozlar canlı canlı haşlanıyor ama bir tane şu tiplerden biri çıkıp laf etmedi. varsa yoksa köpek kedi.

(hayvanseverden kastım hayvanperest tipler)

cdn.newsapi.com.au

img-9gag-fun.9cache.com
ya ben lan neyse
(22.01.19)
bu tip insanların ya da sjw'lerin size zararı ne peki? Gerzek internet ergenleri herkese sjw diye diye cinsiyet eşitliliği, ırk eşitliliği, hayvan hakları vs gibi konularda laf etmeye çekinir oldu insanlar. Kedi köpek seven, haklarını koruyan insanların ben kimseye bi zararı olduğunu görmedim. Aynı şekilde sjw denilen tiplerin de öyle.


nundu
(22.01.19)
kedi köpek sahiplendirmeciliğine kafayi takmis, kendini bu ise adamis ve nerede bir hayvan ölse orayı yıkmayı düşünen tiplerin psikolojik sorunlari oldugunu dusunuyorum.

fakat bunu icimden dusunuyorum, kimseye bir tepki gostermiyorum. herkes ozgurdur.


tabudeviren
(22.01.19)
Cok genelleme yapiyorsunuz. Turculer vs. hayvanseverler oldugu gercek ama herkesi ayni kefeye koymamak gerek.


Traveller
(22.01.19)
Köpek ve kedi değil. Sadece kedi :D Suadiye sahilindeki kediler peşin satan, köpekler veresiye satan olmuş anasını satim.


eazy
(22.01.19)
He sayılır. Oldu mu?

Terazinin bir kefesine sjw diye tiskindiğiniz tipleri öbür tarafına da nusret ve o ortamların insanlarını koyuyorum da kurban olurum ben o sjw'lere.


(2)

Şu espri

en az 10 defa gördüm. bir tahminim de var. ne demek istiyor?https://9gag.com/gag/aMZ48PW
en az 10 defa gördüm. bir tahminim de var. ne demek istiyor?

9gag.com
ya ben lan neyse
(22.01.19)
www.google.com

Can I speak to your manager tarzi bir sac kesimi var meme'lere konu olan. Ona istinaden yapmislar.


voyager 1
(22.01.19)
Bu şekilde bir araya gelmiş olan kadınların olay çıkartıp 'Can I speak to the manager' tripleri atması. Benzer bir diğer espri için (bkz: Karen)


taurina
(22.01.19)
(3)

Şu ürün dün 1050 TL ydi

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-rx570-4gb-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti.htmlbugün mağazaya gidip alacaktım. ne oldu da böyle oldu? dolar da fırlamadı. hafta sonları indirim mi yapıyor vatan?
www.vatanbilgisayar.com

bugün mağazaya gidip alacaktım. ne oldu da böyle oldu? dolar da fırlamadı. hafta sonları indirim mi yapıyor vatan?
ya ben lan neyse
(21.01.19)
Evet vatanda haftasonu %30 indirim oluyor, sürekli mi bilmiyorum.


curukturpkokusu
(21.01.19)
ayda bir falan yapıyorlar takip edin yakalarsınız yine.


argent dawn
(21.01.19)
amazon'da 1030 tl.

www.amazon.com.tr


spirit crusher
(21.01.19)
(4)

Köpek vs biber gazı

işe yarıyor mu/yarar mı?teşekkürler.
işe yarıyor mu/yarar mı?

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(20.01.19)
ben de bu yüzden biber gazı taşıyorum. civarımızda 8-9 köpeklik bir çete var, kafalarına göre insanlara arabalara havlıyor, üstümüze atlıyorlar. daha ısırma olmadı ama herkes tetikte. hele bi sokak var oraya kim girerse girsin üstüne atlıyorlar çok fena.
biber gazına gelince

www.yeniasir.com.tr

şu haberde işe yaramış görünüyor biber gazı


windows95
(20.01.19)
onun yerine dazer denilen sesle kaçıran bir cihaz var ondan alın. biber gazı işe yaramaz.


gölgede aynı
(20.01.19)
dazer'ın deneme videosu: www.youtube.com

pek işe yaramadığını söylüyolar.

bence biber gazı çoğu köpekte işe yarar. pitbull'lar zaten sahipli oluyo. sokak köpeğinden korur diye düşünüyorum. umarım kullanmak zorunda kalmaz kimse.


(s)AINT
(20.01.19)
Dövüş anındaki köpekte işe yaramaz. Yukarıda atılan videoda işe yaramama sebebi köpeğin cinsi falan değil, köpek hali hazırda kavga anında olduğu için dışarıdan gelen darbe gaz vs.yi rakip köpekten geliyor zannediyor ve canının yanmasını azaltmak için daha çok saldırıyor. Bu yüzden köpek ısırdı mı doğru olan şey vurmak tekmelemek değil, arka ayağından çekmektir. Pitbull diye diye Nemean aslanı gibi efsaneleştirdiğiniz hayvan ısırma gücü Golden Retriever'dan hallice olan (195 PSİ Golden 235 PSİ Pitbull) herhangi bir iri köpekten pek farklı olmayan bir köpektir. Sokaktaki at gibi sahipsiz köpeklerden daha güçlü değildir, hele sayılarının 9 olduğunu söylüyorsan hiç değildir.

Sorunun cevabına gelince, yukarıdaki bilgiler doğrultusunda köpek henüz saldırmadıysa tırstırma amaçlı işe yarar, fakat saldırı başladı ve dişler ete değdiyse işe yaramaz.


once
(20.01.19)
(1)

PTT ile Almanya'ya gönderi ne kadar tutar? (min. desi)

300 gr kadar bir a4 boyutlu zarf.sağ olunuz.
300 gr kadar bir a4 boyutlu zarf.

sağ olunuz.
ya ben lan neyse
(20.01.19)
26 tl olması lazım kayıtsız
www.ptt.gov.tr


whoosie
(20.01.19)
(3)

Ekran kartında güç tüketiminin az olması neden önemli?

faturaya etkisi dışında?
faturaya etkisi dışında?
ya ben lan neyse
(20.01.19)
Daha az ısındığına işaret ediyor olmalı.


evet ısınıyor ve ısıyı azaltmak için fanlar daha çok çalışıyor, daha yüksek devirde çalışıyorlar, daha çok ses çıkarıyorlar.


Olm fake’inden mi yazıyon başka hesaptan cevap vermişin :(


Cevap: kart içindeki bileşenler ne kadar düşük voltajla çalışırsa ömürleri o kadar uzun olur.


Tears of Devil
(20.01.19)
(3)

Amazondan gelen kargo çamur gibi bir şey (dışkı?) kaplı

bir yüzeyi...etikete bakılırsa türkiyede olmuş. MNG getirdi. türkiyede yapıştırılan etiket çamurlu.aslında çamur mu bilmiyorum. baya yeşil bir çamur görünümünde. köpek dışkısı olabilir mi?
bir yüzeyi...

etikete bakılırsa türkiyede olmuş. MNG getirdi. türkiyede yapıştırılan etiket çamurlu.

aslında çamur mu bilmiyorum. baya yeşil bir çamur görünümünde.

köpek dışkısı olabilir mi?
ya ben lan neyse
(19.01.19)
kuş pisliği de olabilir


prasinos
(19.01.19)
niye değiştireceksin? içinde sıkıntı yoksa al işte.


prasinos
(19.01.19)
arkadaşın yok mu paketi açsın? ya da eldiven giy aç? uğraştığına değmez.


prasinos
(19.01.19)
(2)

Ayrı 10 Word dosyasını tek komutla yazdırma

bir klasörde 10 tane Word dosyası var. hepsini tek tek açıp yazdırmak yerine hepsini birden yazdırmak mümkün mü?teşekkürler.
bir klasörde 10 tane Word dosyası var. hepsini tek tek açıp yazdırmak yerine hepsini birden yazdırmak mümkün mü?

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(17.01.19)
hepsini seç. sağ tıkla yazdır de. 10 word dosyası açılacak direkt yazdır komutunu verecek.


sutlu nescafe
(17.01.19)
Ctrl+a, ctrl+p


(3)

İdari dava açma süresi 60 gün mü, 60 iş günü mü?

sbteşekkürler.
sb

teşekkürler.
ya ben lan neyse
(17.01.19)
60 gün. Ertesi günden itibaren 60 sayıyorsun.


adwokat
(17.01.19)
60gün.


trajikomix
(17.01.19)
Süreleri kesen, durduran durumlar var. Sürenin başlangıcı önemli. Bir avukattan somut olayla ilgili yardım alın ki mağdur olmayın.


han20
(17.01.19)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.