Giriş
(2)

Geçici kimlik belgesi ile Yökdil'e girilir mi?

yarın kimlik kartına başvuracağım, sınav yönetmeliğinde bir cevap bulamadım. Sınava girişte sorun çıkartmazlar değil mi?
yarın kimlik kartına başvuracağım, sınav yönetmeliğinde bir cevap bulamadım. Sınava girişte sorun çıkartmazlar değil mi?
zenithgeist
(06.03.19)
Kardeşim içim ösymye sormuştuk yks’ye girilebiliyordu. Sıkıntı olacağını sanmıyorum çünkü o belge kimliğiniz yerine geçiyor kimliğiniz gelene kadar.


frkn83
(06.03.19)
yönergede kabul edin yazıyordu diye hatırlıyorum.


(1)

İstediğim ingilizce kelimeleri tekrar edebileceğim bir uygulama var mı?

memrise benzeri benim seçtiğim kelimeler olacak. bildiğiniz kullandığınız uygulama varsa öğrenmeye talibim.
memrise benzeri benim seçtiğim kelimeler olacak. bildiğiniz kullandığınız uygulama varsa öğrenmeye talibim.
zenithgeist
(06.12.18)
Lingualeo, egzersiz yaptiriyor degisik degisik


red g
(06.12.18)
(3)

Kredi Kartı Sorunsalı

şimdi benim 750 tl limitli basit bir kredi kartım var, ancak almak istediğim telefon 1250 tl. limitim hiç yok, kredi kartıma 1250 tl yatırarak sorun olmadan telefonu alabilir miyim?
şimdi benim 750 tl limitli basit bir kredi kartım var, ancak almak istediğim telefon 1250 tl. limitim hiç yok, kredi kartıma 1250 tl yatırarak sorun olmadan telefonu alabilir miyim?
zenithgeist
(05.04.18)
evet


silah taciri
(05.04.18)
direk evet demek pek doğru olmayabilir. benim hatırladığım kadarıyla bankalardan bankaya değişebilen fazla yatırıldığında kullanılabilen kredi miktarı var. ve kullandığımız bir kartta %50'ydi.

30.000 tl lik bir kartla 45.000 tl den fazla para yatırılmış olsa bile alışveriş yapılamıyordu.

yanlış yönlendirmek istemiyorum ama ben bu şekilde biliyorum.


baharat
(05.04.18)
Alamayabilirsiniz, bildiğim kadarıyla belli bir limit aşımına kadar müsaade ediliyor, atıyorum 750TL ise 1000TL'ye izin verebiliyorlar (para yatırsanız bile) bence bankayı arayıp ilgili kişilere sorun, limit aşım ücreti faizi adı altında da bir para kesebilirler, bunu da sorun.


Tutkun
(05.04.18)
(4)

h&m'den spor ayakkabı alınır mı?

şöyle bir ayakkabı beğendim;http://www2.hm.com/tr_tr/productpage.0551769001.htmlfiyatı 179 tl, ama daha önce hiç h&m'den ayakkabı kullanmadım. kullananlar varsa kalitesi nasıldır, almamı tavsiye ederler mi?yoksa hiç başın ağrımasın nike, puma, reebook falan mı bak dersiniz.
şöyle bir ayakkabı beğendim;

www2.hm.com

fiyatı 179 tl, ama daha önce hiç h&m'den ayakkabı kullanmadım. kullananlar varsa kalitesi nasıldır, almamı tavsiye ederler mi?

yoksa hiç başın ağrımasın nike, puma, reebook falan mı bak dersiniz.
zenithgeist
(19.11.17)
H&m genel olarak menşei ülkesine göre uygun fiyatlı düşük kaliteli ürünler üretir. Pek bir şey beklememek lazım. Bize gelince fiyatlar artmasına rağmen kalite olarak yerli ürünlerin altında.


goodz
(19.11.17)
Çok şık görünüyor ama büyük olasılıkla kalitesiz. Biraz araştırırsan yukarıda bahsettiğin markalarda da benzer bir modele rastlayabilirsin. Hiç risk alma derim çünkü ayakkabı önemli.


fragile lady
(19.11.17)
giyim mağazalarından ayakkabı alınmaz, dayanıksızdır heleki spor ayakkabı hiç alınmaz. 100 tl den fazla vermem de, ucuza skechers al geç


imelih
(19.11.17)
haftaya cuma fiyatlar düşecekmiş. o güne kadar bekle istersen.


silver apple
(19.11.17)
(4)

kedi kısırlaştırma hakkında

evin oğlanı günlerdir miyavlamaktan, evin içinde dolanmaktan yorulmadı ve artık ufak ufak da olsa çiş atmaya başladı. şimdi kısırlaştıralım diyorum ama malum öğrenciyim, bu işi uygun fiyatla nasıl nereden yapabilirim fikrim yok.kedimi sokaktan bulmuştum, duman rengi bir russian blue. aşısı yok, bele
evin oğlanı günlerdir miyavlamaktan, evin içinde dolanmaktan yorulmadı ve artık ufak ufak da olsa çiş atmaya başladı.

şimdi kısırlaştıralım diyorum ama malum öğrenciyim, bu işi uygun fiyatla nasıl nereden yapabilirim fikrim yok.

kedimi sokaktan bulmuştum, duman rengi bir russian blue. aşısı yok, belediye ya da barınağa bunları söylesem ücretsiz falan kısırlaştırma imkanım var mı acaba?

lokasyonum eskişehir.

ciddi şekilde yardıma ihtiyacım var, kontrol edemiyorum artık oğlanı.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
zenithgeist
(13.03.17)
belediyeler sahipli kedileri ücretsiz yapmıyor bildiğim kadarı ile.

bu durumda şöyle bir yöntem izlediklerini biliyorum insanların. belediyeye götürüp sokak kedisi olduğunu söylüyorlar, onlar da sokak kedilerine yaptıkları gibi kulağına kesik atıyorlar.

kedinin kulağına kesik atılmasına razıysan deneyebilirsin. ya da arayıp öğrenci olduğunu falan söylersen belki bir güzellik yapabilirler. şansını dene derim.


antipodes
(13.03.17)
veterinerde 200 tl alıyor zaten anlaşıp 100-150ye yapan bulabilirsin bence. o kadar çıkamaz mısın? bir de iç dış parazitini ihmal etme bence. en azından bir kere yaptır. aşı olmak zorunda değil iç için hap alırsın 5-10tl. bi de ensesine damla yaparlar. vetten bile kapabilir o tarz hastalıkları pire vsyi.


yue
(13.03.17)
@yue;

eskişehir'de 300-400 arasında fiyat veriyorlar, o fiyatları bulabilsem elbette yaptırırım da bulamıyorum.


zenithgeist
(13.03.17)
eskisehir hayvanseverler gonullu diye aratin, barinak gonullusu ya da sahiplendirme yapan insanlara ulasin. onlar cokca bu isi yaptigindan nerde ucuza yapilir bilirler.


pide
(13.03.17)
(5)

hayatı fazla mı önemsiyoruz?

galaksiler, öte gezegenler, 200 bin yıllık modern evrim mirası ve 70 yıllık yaşamsal döngümüzü düşündüğümüze; günlük mücadelelere fazlasıyla saplanıp kalmıyor muyuz sizce de?gece yatağa girdiğinizde artık yoruldum diyor musunuz, sahi biz neden yaşıyoruz yahu?
galaksiler, öte gezegenler, 200 bin yıllık modern evrim mirası ve 70 yıllık yaşamsal döngümüzü düşündüğümüze; günlük mücadelelere fazlasıyla saplanıp kalmıyor muyuz sizce de?

gece yatağa girdiğinizde artık yoruldum diyor musunuz, sahi biz neden yaşıyoruz yahu?
zenithgeist
(16.05.16)
Bu dusunce cok karsima cikiyor.

Hayati onemseme algisi sehrin ulkenin veya galaksinin buyuklugune gore veya zamanin sonsuzluguna gore azalip artmamli bence. Yok biz okyanusta bir damla bile degiliz. Onemsiz varliklariz. E iyi de sanane. Yarin alienlar dunyayi tek hamlede yok edecek degil ya.
Benim icin hayat kendi mikro alanim icerisinde mutlu olma cabasi icerisinde geciyor. Bunun icin cabalamaya deger diyorum. Bu motivasyon x y z farkli seyler de olabilir.
Bence cabalamaktan vazgecmemeli. Bosvermislik insanin ruhunu koreltir.


yons
(16.05.16)
tamamen aynı fikirdeyim. bütün mesaimizi evreni anlamak için kullanmalıyız bence. şu an ne yapıyorsun dersen, boş işlerle uğraşıyorum ama deseler ki gel şu işin ucundan tut, yapabileceğimi yaparım.


mattiadestro
(16.05.16)
evet evrenle kıyaslayınca önemsiz kalıyoruz elimizde bir tek bu var, o yüzden iyi değerlendirmek gerek.


celeron 300a
(16.05.16)
bi ara üniversitenin başlarındayken düşünüyodum bunları hep. hayatıma anlam katmalıyım, yaşamamın bi sebebi olmalı, her gün ye, iç, yat, kalk, aynı kafelere git, bu ne biçim hayat... tabi gece gündüz fringe izlediğim dönemlerdi, etkisi vardı bence. ama sonra durdum dedim ki "elinde olan bu emenike, niye sonucunu değiştiremeyeceğin şeyler üzerinde tekrar tekrar düşünüyorsun, düşündün, neden kendini umutsuzluğa sürüklüyor eziyet ediyorsun?" ya bir yere varmadan bunları düşünüp duracaksın, ya da küçük mutlulukların peşinde koşacaksın. sen de galaksilerin umrunda değilsin çünkü. sürüklenip gidiyoruz işte. yakalayabildiğin yerden yakalaman lazım hayatı.


olutaklidi
(16.05.16)
yakalamak istemiyo musun yani? diğer türlü insanın hayatından tatmin olabileceğini düşünmüyorum.


olutaklidi
(16.05.16)
(2)

nasıl ders çalışıyor/motive oluyorsunuz?

yarın 1 tane finalim var ve düzgünce çalışamıyorum. nasıl beceriyorsunuz, taktik alsam biraz?
yarın 1 tane finalim var ve düzgünce çalışamıyorum. nasıl beceriyorsunuz, taktik alsam biraz?
zenithgeist
(16.05.16)
yarın 2 finalim var tam gaz çalışıyorum ama bu rahatlık konuları hafta sonu bitirmiş olmamdan kaynaklı. yani, son ana bırakmayınca zevkle bile çalışılabiliyor.


rayde
(16.05.16)
Yapmam gerekeni yapmadığım zaman rahatsızlık duyacaksam yapıyorum. Birde gno sıkıntısı çekip bazı dersleri alamadığım için artık sallayamıyorum.


hayde bre
(16.05.16)
(4)

Stalker benzeri varoluşçu film önerisi?

andrey tarkovski'nin kült yapımına benzer bir film arıyorum, tikler benden hadi bakalım.
andrey tarkovski'nin kült yapımına benzer bir film arıyorum, tikler benden hadi bakalım.
zenithgeist
(10.02.16)
zerkalo, offret, solyaris, nostalghia (tarkovsky)

persona, det sjunde inseglet, smultronstallet (bergman)

la strada, 8 1/2 (fellini)

ordet (dreyer)

Yalnız teknik olarak sinemada varoluşçuluk nasıl ayırt edilir bilmem. Sadece felsefi anlamda varoluşçu sorgulamalara benzer, aklıma gelen filmleri ekledim.


protector
(10.02.16)
@protector belirttiği gibi tarkovski ve bergman filmleri genel anlamda varoluşçu felsefe çevresinde gelişir.

türkiye'de de pek çok yönetmende var varoluşçu meseleler. reha erdem, demirkubuz'un bazı filmleri, nuri bilge, semih kaplanoğlu'nun üçlemesini izleyebilirsin.

+ eraserhead, ida, ordet (ve diğer dreyer filmleri) izleyebilirsin. özellikle "ordet" birebir kierkegaard felsefesinin anlatıldığı harika bir filmdir.


lesmiserables
(10.02.16)
blade runner.
dark city.

protector'un önerdiği filmlerin yanında biraz "kof" kalabilirler elbette; ama yine iyi filmlerdir.


pangea
(10.02.16)
the man who from earth

(git:www.imdb.com )

sevimli ve sorgulatan tarzda bir filmdir.


(2)

bakaya mahkemesi hakkında

yakın bir arkadaşıma bakaya kaldığı için askeriye tarafından dava açılmış. beraat etmesi için nasıl savunma yapabilir hakime, bu konuda tecrübeli olanlar yardım ederse sevinirim.not: arkadaşım askerden geçen hafta döndü.
yakın bir arkadaşıma bakaya kaldığı için askeriye tarafından dava açılmış. beraat etmesi için nasıl savunma yapabilir hakime, bu konuda tecrübeli olanlar yardım ederse sevinirim.

not: arkadaşım askerden geçen hafta döndü.
zenithgeist
(26.01.16)
askerliğini yapmışsa sorun yok. ben mahkemeye dahi gitmemiştim. askerlik şubesinde savunma dilekçesi yazabilir. ben öyle yapmıştım. bakaya kaldığı dönemlerde niçin askere gitmediğini açıklayan bir şey anlatması lazım. anne-baba rahatsızlığı, okul vs. mahkeme en fazla para cezası verebilir. askere gidildiği için de o ceza büyük ihtimalle hiç verilmez veya indirimli verilir. ben 200 lira mı ne ceza ödemiştim.


beyazfil
(26.01.16)
Benim zamanında haberim yokken yapılmış beraat etmiştim.

Bir arkadaşıma yine haberi olmadan 1 sene internet cafe'ye girmeme cezası verilmişti :)


(2)

anadolu üniversitesi harç meselesi

normal eğitim süresi içinde olduğum halde güzide okulum bana 142 tl harç çıkarmış. normal eğitim süresindeki öğrenciler için harçlar kaldırılmamış mıydı yahu, nedir şimdi bu?
normal eğitim süresi içinde olduğum halde güzide okulum bana 142 tl harç çıkarmış. normal eğitim süresindeki öğrenciler için harçlar kaldırılmamış mıydı yahu, nedir şimdi bu?
zenithgeist
(14.09.15)
enteresan, öğrenci işleri ile acilen iletişime geçin bence


bi dersi 3 kere mi aldın kamka? gerçi o da kalkmıştı


glamdr1ng
(14.09.15)
(5)

hepsiburada arıza için gerekli fatura ve garanti belgesi

nokia bh-111 bluetooth kulaklığın taşınma işleri yüzünden; garanti belgesi, fatura ve kutusunu kaybetmişim. neyse hb'ye bunları belirten bir mail attıktan sonra işlemimi onaylayıp, kargo kodu verdiler ve ürün bugün ellerine ulaştı.daha sonra onarım talebimimi reddettiler ve kısa bir mesaj trafiğinde
nokia bh-111 bluetooth kulaklığın taşınma işleri yüzünden; garanti belgesi, fatura ve kutusunu kaybetmişim. neyse hb'ye bunları belirten bir mail attıktan sonra işlemimi onaylayıp, kargo kodu verdiler ve ürün bugün ellerine ulaştı.

daha sonra onarım talebimimi reddettiler ve kısa bir mesaj trafiğinden sonra en son şunu yazdılar;

''siparişinizde yer alan "Nokia BH-111 Bluetooth Kulaklık Mavi-Mavi" ürünüyle ilgili işlemler servis tarafından yapılmış olup,ürünün tamamı tarafımıza göndermeniz durumunda işlemleriniz başlatılacaktır.''

yaklaşık 2 sene geçtiği için fatura örneğini site üzerinden alamıyorum ve garanti sürem 1 hafta içinde doluyor.

soruma gelirsek; fatura örneği talep edip ürüne ekletip nokia servisine göndermem mümkün mü?

durumla ilgili başka neler yapılabilir?

tecrübeli olanlar yardımcı olursa mutlu olacağım.
zenithgeist
(22.08.15)
hepsiburadayı telefonla arayıp onlardan faturayı temin etmeye bak. Garanti belgesi ayarlanır da fatura önemli


bonjurkes
(22.08.15)
başka önerisi olan yok mu acaba?


zenithgeist
(22.08.15)
Hepsiburadadan gelen maillerde fatura örneği olabilir.


22.6.2013 tarihli bir siparişimde denedim şimdi fatura örneği almayı ve sistem otomatik olarak yolladı .pdf dosyası olarak...

F A T U R A Ö R N E Ğ İ D İ R - Resmi işlemlerde kullanılamaz!
" Garanti / Onarım işlemlerinde kullanılabilir "

şeklinde not var üzerinde de...


siparişlerimden ürününü seç, fatura örneğini indir ve onu postala. faturanın örnek olması önemli değil önemli olan senin o firmadan ürünü alıp almadığının kontrolü.


(5)

uzay temalı bilimkurgu önerisi

efendim böyle sunshine, europa report ya da contact tadında bir bilimkurgu arıyorum, el atarsanız mesut olacağım.
efendim böyle sunshine, europa report ya da contact tadında bir bilimkurgu arıyorum, el atarsanız mesut olacağım.
zenithgeist
(13.04.15)
Şunları mutlaka izle;
Gattaca ,
Event Horizon,
Moon.


neosphere
(13.04.15)
neosphere 3'ünü de seyrettim maalesef :/


zenithgeist
(13.04.15)
2001'i de izlemişindir madem.
devamı 2010: the year we made contact var. onu izle. moondan kötü, gattacaya eşdeğer, event horizondan daha iyidir benim gözümde. 2001 gibi de değil, hikayeyi işlenmesi daha farklı.


kargn
(13.04.15)
k-pax de iyidir.


tensai
(13.04.15)
izlemişsindir ama en yakın sonuç: gravity

red planet, prometheus, serenity, oblivion, riddick serisi, planetes(anime)...


zihuatanejo
(14.04.15)
(2)

Anadolu Üniversitesi Kayıt Hatası

kayıt için girmeye çalıştığım zaman; something bad happened :-( kullanıcı adı veya şifreniz yanlış!!! hatasını alıyorum. şifre ve kullanıcı adı kesinlikle doğru. genel bir sıkıntı mı var, yoksa sorun benim bilgisayarda falan mı acaba?deneyen ya da aynı hatayı alan birileri var mı?
kayıt için girmeye çalıştığım zaman; something bad happened :-( kullanıcı adı veya şifreniz yanlış!!! hatasını alıyorum. şifre ve kullanıcı adı kesinlikle doğru. genel bir sıkıntı mı var, yoksa sorun benim bilgisayarda falan mı acaba?

deneyen ya da aynı hatayı alan birileri var mı?
zenithgeist
(09.02.15)
aynı hatayı almaktayım ve çıldırmama az kaldı.


efelerin efesi
(09.02.15)
Hata alan arkadaşla aramda ortalama 30 dakika var ama şu anda sisteme giriş yapabiliyorum..


EkimBebesi
(09.02.15)
(6)

facebook aleminde insanlar neden sürekli yer bildirimi yapar ?

facebook alemine nadir giriş yaparım ama girdiğimde birçok kişi sürekli yer bildirimi falan yapıyor. bunun mantığı nedir sizce?not: arkadaşlarını mekana çağırma yada mekanı tanıma gibi pollyannacı bakış açılarını bir kenara bırakalım lütfen.
facebook alemine nadir giriş yaparım ama girdiğimde birçok kişi sürekli yer bildirimi falan yapıyor. bunun mantığı nedir sizce?

not: arkadaşlarını mekana çağırma yada mekanı tanıma gibi pollyannacı bakış açılarını bir kenara bırakalım lütfen.
zenithgeist
(31.08.14)
facebook'un basarisi ego sisirme uzerine kurulmustur. bunlar da iste bi yerlere gidince uc sey demek istiyor bu paylasimla;

param var
geziyorum
mutluyum

ama tabi bunu bagcilar sadik usta kebap lokantasinda yapanlar daha komik.


mayeskuel
(31.08.14)
gösteri toplumu.


Sen bi de yeni evlenenlerin paylaşımlarını gör. İnsanlıktan soğursun :D


maxhoper
(31.08.14)
facebookun mantığı ne sence? ilkokul arkadaşlarımı bulmak gibi pollyannacı bakış açılarını bir kenara bırakalım lütfen. bu kadar sosyolojik düşünmeye gerek yok yani. adamlar böyle bi sosyal paylaşım sitesi yapmışlar ki adı üstünde paylaşım sitesi. ' görmek istemiyosan engelle kardeşim yeaav' mantığıyla yaklaşmak istemiyorum ama bırakın insanlar istediklerini yapsınlar yav adam yeni evlenmiş mutlu mesut ama bu mutluluğu görmek bazılarını insanlıktan çıkarıyor neden ki?


damla cikolata
(31.08.14)
@damla çikolata olayın mutlulukla bir ilgisi yok. Keşke olsa, biz de mutlu oluruz. Olay tamamen zengin kocanın parasıyla alınan malı mülkü "bakın benim nelerim var artık" şeklinde görgüsüzce teşhir etmek. Bakın ben bir sürü fakirin hayal edemeyeceği yerlerde geziyorum temalı check in ler yapmaktan ibaret. İşin garibi o mal mülk bizde de var ama teşhirmiyoruz. Hatta benim şuyum buyum var şuraya buraya gidiyorum gibi bir muhabbete bile girmem. Gireni de sevmem. Yanlış bulurum. Sonradan görünce, bir anda bulunca böyle yan etki yapıyor demek ki. Onu anlayıp soğuyorsun insanlıktan. Demek istediğim şey o. Yoksa evlenmiş mutlu olmuş. Ne güzel. Mutlu olsun tabi kim itiraz eder. Ama dün cebinde parası olmadığı günlerde leş gibi bir tostçuda karnını doyururken bu gün zengin kocası sayesinde kapısından ilk defa girdiği lüks bir restaurantta ismini dahi okuyamadığı yemeklerin fotoğrafını çekip bakın ben ne yiyorum diye internete 7 gün 24 saat koymasın. Böyle insanlar gerçekten var. her gün 3 öğün ne yediğini ne içtiğini bilir hale geliyoruz. Hayır bakıyorum bazen fotoğrafa aynı yemeği yıllardır yiyorum. Aklıma fotoğrafını çekip de internete koymak hiç gelmedi samimi söylüyorum.

Şehirler arası yol giderken otogardan bir yolcu otobüsüne binip kendini havaalanında check in yapan insan biliyorum. Uçağın iniş saatinde de gideceği şehirdeki havaalanında check in yapıyor bu adam. Halbuki yolcu otobüsünde kendisi. Bu onu da bizi de mutlu yapmaz. Biraz da kendine saklamalı insanlar bazı şeyleri. Demem o. Zaten az olan değerini hiç eder bu. Başka bir şeye yaramaz.

O yüzden bunun adını doğru koymak lazım. Hangimiz daha fazla lüks içinde yaşıyoruz, daha fazla eğleniyoruz yarışı bu. Herkes çapı kadar, bazısı da çapından fazla gösterişe girişiyor. Sonuçta sen de tiksiniyorsun. Ama sadece insanlarda da kabahat aramamak lazım. Türkiye'deki trend bu. Herkes hemen zengin olmak istiyor. Ama kimse bunun için yorulmak istemiyor.


maxhoper
(31.08.14)
@maxhoper evet böyle açık örnekler vererek konuştuğunda söylediklerinde hiç bir yanlış yok. ama şöyle düşün bu tipteki insanlar facebook twitter bilmem ne olmasa da bi şekilde bu rahatsız edici tavırlarını sergilerler. bazı insanlar böyledir yapacak bir şey yok.ama herkes de böyle değil yahu. bu genellemeler gereksiz. ama başlığı açan arkadaş neden insanlar yer bildirimi yapıyor diye sormuş. ama koyduğu tiklerden anladığım kadarıyla istediği evet onlar çok rererö diye sırtını sıvazlayıp yer bildirimi yapmamanın ne kadar cool bi şey olduğunu söylememizmiş.


damla cikolata
(31.08.14)
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler compumaster, dambil, deckard, fader, groove salad, hollowlife, kahvegibi, kibritsuyu, kobuzchu kiz, robin
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.